Acord european (VOL. i) din 30 septembrie 1957
referitor la transportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat
- Emitent
- Act Internațional
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 37 bis din 17 ianuarie 2008
referitor la transportul rutier internaţional al mărfurilor periculoase (A.D.R.) - text consolidat
Restructurat
ADR
aplicabil de la 1 ianuarie 2007
Acord european
privind transportul rutier internaţional de mărfuri periculoase
Volumul I
Partea 6 Prescripţii referitoare la construcţia şi încercarea ambalajelor, recipientelor mari pentru transportul în vrac (RMV), ambalajelor mari, cisternelor şi containerelor pentru mărfuri în vrac.
Anexa B : Dispoziţii referitoare la echipamentul de transport şi la operaţiunile de transport Partea 8 Prescripţii referitoare la echipaje, echipament, exploatarea vehiculelor şi la documentaţie Partea 9 Prescripţii referitoare la construcţia şi agrearea vehiculelor.
Partea 1, care conţine dispoziţii generale şi definiţii, este o parte esenţială, deoarece conţine toate definiţiile termenilor ce se regăsesc în celelalte părţi şi defineşte cu exactitate scopul şi domeniul de aplicare al ADR şi posibilele
excepţii, precum şi eventuala aplicabilitate a altor regulamente. Aceasta mai conţine, de asemenea, dispoziţii referitoare la formare, derogări, măsuri tranzitorii, precum şi dispoziţii ce definesc obligaţiile respective alte diverşilor factori ce intervin într-un lanţ de transport de mărfuri periculoase. Au fost introduse de asemenea noi dispoziţii privind măsurile de control şi altee măsuri de susţinere care vizează respectarea prescripţiilor de siguranţă, inclusiv prescripţii referitoare la consilierii de siguranţă.
Partea cheie pentru utilizarea ADR restructurat o reprezintă tabelul A din capitolul 3.2, ce conţine lista mărfurilor periculoase în ordinea numerelor ONU. Odată determinat numărul ONU al unei anumite substanţe sau produs periculos, tabelul indică, prin referinţe încrucişate, prescripţiile specifice care se aplică transportului respectivei substanţe sau respectivului produs, precum şi capitolele sau secţiunile în care figurează acele prescripţii. În acelaşi timp, este bine să nu se uite că, în afara acestor dispoziţii specifice, prescripţiile generale sau prescripţiile specifice unei clase date, care se regăsesc în diversele părţi ale ADR, rămân de asemenea aplicabile.
Secretariatul a pregătit, cu ajutorul IRU, un index alfabetic ce indică numărul ONU pentru diversele mărfuri periculoase şi care figurează în capitolul 3.2, ca tabelul B, pentru facilitarea accesului la tabelul A atunci când numărul ONU nu este cunoscut. Din punct de vedere juridic, tabelul B nu face parte din ADR şi nu a fost introdus în prezenta publicaţie decât pentru facilitarea consultării acesteia.
Atunci când mărfurile despre care se ştie sau despre care există motive să se creadă că sunt periculoase nu sunt menţionate nominal în tabelele A şi B, ele trebuie clasificate conform Părţii 2, ce conţine toate criteriile şi procedurile adecvate pentru a determina dacă aceste mărfuri sunt periculoase şi, în cazul în care sunt, ce număr ONU le este atribuit.
Texte aplicabile
Această ediţie ("ADR 2007") ţine seama de toate noile amendamente adoptate de WP.15 în 2004, 2005 şi 2006, care au circulat sub simbolurile ECE/TRANS/WP.15/186 şi -/Corr.1,ECE/TRANS/WP.15/186/Add.1 şi -/Corr.1 şi ECE/TRANS/WP. 15/186/Add.2 care, au fost supuse acceptării de către Părţile Contractante în conformitate cu art. 14 paragraful 3 al Acordului, va intra în vigoare la 1 ianuarie 2007.
Cu toate acestea, datorită măsurilor tranzitorii prevăzute la 1.6.1.1 din Anexa A, ediţia precedentă ("ADR restructurat 2005") poate fi utilizată în continuare până la 30 iunie 2007.
Aplicabilitate teritorială
ADR este un acord între State şi nu există o autoritate centrală. În practică, controalele rutiere sunt efectuate de Părţile contractante la Acord. Dacă sunt încălcate regulile, autorităţile naţionale pot urmări contravenienţii prin aplicarea legislaţiei lor interne. ADR, în sine, nu prescrie nici o sancţiune. În momentul tipăririi prezentei publicaţii, Părţile contractante la Acord erau următoarele:
Albania, Austria, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cipru, Croaţia, Danemarca, Elveţia, Estonia, Ex-Republica iugoslavă Macedonia, Federaţia Rusă, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Italia, Kazakhstan, Letonia, Lichtenstein, Lituania, Luxemburg, Marea Britanie, Marocul, Norvegia, Olanda, Polonia, Portugalia, Republica Moldova, Republica Cehă, România, Serbia şi Muntenegru, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Ucraina, Ungaria.
ADR se aplică operaţiunilor de transport efectuate pe teritoriul a cel puţin două din Părţile contractante menţionate mai sus. În plus, trebuie să observăm că, din dorinţa de uniformizare şi pentru asigurarea liberului schimb în Uniunea Europeană (UE), anexele A şi B ale ADR au fost de asemenea adoptate de Statele membre ale Uniunii Europene ca bază a reglementării transportului rutier al mărfurilor periculoase în interiorul Statelor membre şi între Statele membre (Directiva 94/55/CE a Consiliului, din 21 noiembrie 1994, referitoare la armonizarea legislaţiilor Statelor membre în ceea ce priveşte transportul rutier al substanţelor periculoase, conform modificării). Anumite ţări ce nu aparţin Uniunii Europene au adoptat de asemenea anexele A şi B ale ADR drept bază a legislaţiei lor naţionale.
Informaţii practice suplimentare
Orice cerere de informaţii referitoare la aplicarea ADR trebuie adresată direct autorităţii competente pertinente.
Informaţii suplimentare se pot găsi de asemenea pe site-ul Web al Diviziei pentru transporturi al CEE-ONU:
http://www.unece.org/trans/danger/publi/adr/adr e.html.
Acest site este adus la zi în permanenţă. Informaţiile continuu aduse la zi se referă la :
–acordul ADR (fără anexe);
–protocolul semnăturilor;
–starea ADR;
–notificarea depozitară;
–informaţii despre ţări (autorităţi competente, notificări în termenii capitolului 1.9.4);
–acorduri multilaterale;
–publicaţii (modificări);
–ADR 2007 (fişier);
–ADR 2005 (fişiere şi amendamente);
–ADR 2003 (fişiere şi amendamente);
–ADR 2001 (fişiere şi amendamente).
ACORD EUROPEAN PRIVIND TRANSPORTUL RUTIER INTERNAŢIONAL DE MĂRFURI PERICULOASE (ADR)
PĂRŢILE CONTRACTANTE,
DORIND mărirea siguranţei transporturilor rutiere internaţionale,
AU CONVENIT cele ce urmează:
Pentru scopurile prezentului Acord, se înţelege prin:
a)„vehicul”, automobilele, vehiculele articulate, remorcile şi semi-remorcile, aşa cum au fost definite în articolul 4 al Convenţiei privind circulaţia rutieră, în vigoare din 19 septembrie 1949, cu excepţia vehiculelor ce aparţin Forţelor armate ale unei Părţi contractante sau se află sub responsabilitatea acestor Forţe armate;
b)„mărfuri periculoase”, substanţele şi obiectele al căror transport rutier internaţional este interzis sau este autorizat numai în anumite condiţii de anexele A şi B;
c)„transport internaţional”, orice transport efectuat pe teritoriul a cel puţin două Părţi contractante, prin intermediul vehiculelor definite la punctul a) de mai sus.
1.Sub rezerva dispoziţiilor articolului 4, paragraful 3, mărfurile periculoase al căror transport este interzis de către anexa A, nu trebuie să facă obiectul unui transport internaţional.
2.Se autorizează transporturile internaţionale ale altor mărfuri periculoase, dacă sunt îndeplinite:
a)condiţiile impuse de anexa A pentru mărfurile în cauză, în special cele referitoare la ambalarea şi etichetarea acestora, şi
b)condiţiile impuse de anexa B, în special cele referitoare la construcţia, echipamentul şi circulaţia vehiculului ce transportă mărfurile în cauză, sub rezerva prescripţiilor articolului 4, paragraful 2.
Anexele prezentului Acord fac parte integrantă din acest Acord.
1.Fiecare Parte contractantă îşi păstrează dreptul de a reglementa sau interzice intrarea pe teritoriul său a substanţelor periculoase, pentru alte motive decât cele ale siguranţei în timpul transportului.
2.Vehiculele aflate în exploatare pe teritoriul unei Părţi contractante atunci când a intrat în vigoare prezentul Acord, sau care au intrat în exploatare în intervalul de două luni după intrarea acestuia în vigoare, vor putea efectua un transport internaţional de mărfuri periculoase, într-o perioadă de trei ani începând de la intrarea lui în vigoare, chiar dacă construcţia sau echipamentul lor nu satisface în totalitate condiţiile impuse de anexa B pentru respectivul transport. Totuşi, clauzele speciale ale anexei B pot reduce acest interval.
3.Părţile contractante îşi păstrează dreptul de a conveni, prin acorduri separate, bilaterale sau multilaterale, ca anumite mărfuri periculoase, al căror transport internaţional este complet interzis de către prezentul Acord, să poată face, în anumite condiţii, obiectul unor transporturi internaţionale pe teritoriile lor, sau ca anumite mărfuri periculoase al căror transport internaţional este autorizat de prezentul Acord numai în anumite condiţii, să poată face obiectul unor transporturi internaţionale pe teritoriile lor în condiţii mai puţin riguroase decât cele impuse de prezentul Acord. Acordurile separate, bilaterale sau multilaterale, vizate de prezentul paragraf, vor fi comunicate Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, care le va comunica Părţilor contractante nesemnatare ale acelor acorduri.
Transporturile cărora li se aplică prezentul Acord rămân supuse prescripţiilor naţionale sau internaţionale privind, în general, circulaţia rutieră, transporturile rutiere internaţionale sau schimburile internaţionale de mărfuri.
1.Ţările membre ale Comisiei Economice pentru Europa şi ţările admise cu titlul consultativ în Comisie, conform paragrafului 8 al mandatului acestei Comisii, pot deveni Părţi contractante ale prezentului Acord:
a)semnându-l;
b)ratificându-l, după ce l-au semnat sub rezerva ratificării;
c)aderând la acesta.
2.Ţările susceptibile de a participa la anumite lucrări ale Comisiei Economice pentru Europa, în conformitate cu paragraful 11 al mandatului Comisiei, pot deveni Părţi contractante ale prezentului Acord, aderând după intrarea sa în vigoare.
3.Acordul va rămâne deschis pentru semnare până la 15 decembrie 1957. După această dată, va rămâne deschis pentru aderare.
4.Ratificarea sau a aderarea se vor efectua prin depunerea unui instrument la Secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite.
1.Prezentul Acord va intra în vigoare la o lună după data la care numărul de ţări menţionate în paragraful 1 al articolului 6 îl vor fi semnat, fără rezerva ratificării, sau vor fi depus instrumentul de ratificare sau aderare, sau vor exista cinci aderări. Totuşi, anexele Acordului nu se vor aplica decât la şase luni după intrarea în vigoare a Acordului în sine.
2.Pentru fiecare ţară ce va ratifica prezentul Acord, sau ce va adera după ce cele cinci ţări menţionate în paragraful 1 al articolului 6 îl vor fi semnat fără rezerva ratificării sau vor fi depus instrumentul de ratificare sau aderare, prezentul Acord va intra în vigoare la o lună după depunerea instrumentului de ratificare sau aderare a respectivei ţări, iar anexele sale se vor aplica pentru respectiva ţară, fie la aceeaşi dată, dacă sunt deja în vigoare în acel moment, fie, dacă nu sunt în vigoare în acel moment, la data la care trebuie aplicate în virtutea dispoziţiilor paragrafului 1 al prezentului articol.
1.Fiecare Parte contractantă va putea denunţa prezentul Acord printr-o notificare adresată Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite.
2.Denunţarea va avea efect la douăsprezece luni de la data la care Secretarul general a primit notificarea.
1.Prezentul Acord va înceta să mai aibă efect dacă, după intrarea sa în vigoare, numărul Părţilor contractante este mai mic de cinci, timp de douăsprezece luni consecutiv.
2.În cazul în care se va încheia un acord mondial ce va reglementa transportul de mărfuri periculoase, orice dispoziţie a prezentului Acord ce ar intra în contradicţie cu oricare dintre dispoziţiile acelui acord mondial, în raporturile dintre Părţile prezentului Acord, devenite Părţi ale acordului mondial, si începând de la data intrării în vigoare a acelui acord, va fi anulată în mod automat şi înlocuită ”ipso facto” prin dispoziţia acordului mondial referitoare la respectivul subiect.
1.Orice ţară va putea, atunci când va semna prezentul Acord fără rezerva ratificării sau când va depune instrumentul de ratificare sau aderare sau la orice moment ulterior, să declare, printr-o notificare adresată Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, că prezentul Acord va fi aplicabil pe toate sau pe o parte a teritoriilor pe care le reprezintă pe plan internaţional. Acordul şi anexele sale vor fi aplicabile pe teritoriul sau teritoriile menţionate în notificare la o lună după primirea acestei notificări de către Secretarul general.
2.Orice ţară care, conform paragrafului 1 a prezentului articol, a făcut o declaraţie având ca efect punerea în aplicare a prezentului Acord pe un teritoriu pe care îl reprezintă pe plan internaţional, va putea, conform articolului 8, să denunţe Acordul în ceea ce priveşte respectivul teritoriu.
1.Orice diferend între două sau mai multe Părţi contractante, în legătură cu interpretarea sau aplicarea prezentului Acord va fi, pe cât posibil, reglementat pe calea negocierii între Părţile în litigiu.
2.Orice diferend ce nu a fost reglementat pe calea negocierilor va fi supus arbitrajului, dacă oricare dintre Părţile contractante o cere, şi va fi, în consecinţă, înaintat unuia sau mai multor arbitri aleşi de comun acord între Părţile în litigiu. Dacă, în intervalul de trei luni de la data cererii de arbitraj, Părţile în litigiu nu reuşesc să convină asupra alegerii unuia sau mai multor arbitri, oricare dintre respectivele Părţi contractante va putea cere Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite desemnarea unui arbitru unic în faţa căruia se va înainta diferendul pentru luarea unei decizii.
3.Decizia arbitrului sau arbitrilor desemnaţi conform paragrafului 2 al prezentului articol va fi obligatorie pentru Părţile contractante în litigiu.
1.Fiecare Parte contractantă va putea, în momentul semnării sau ratificării prezentului Acord ori al aderării la acesta, să declare că nu se consideră legată prin articolul 11. Celelalte Părţi contractante nu vor fi legate de articolul 11 faţă de orice Parte contractantă ce a formulat o asemenea rezervă.
2.Orice Parte contractantă ce a formulat o rezervă conform paragrafului 1 al prezentului articol va putea să-şi ridice în orice moment rezerva, printr-o notificare adresată Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite.
1.Timp de trei ani după intrarea în vigoare a prezentului Acord, orice Parte contractantă va putea, printr-o notificare adresată Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, să ceară convocarea unei conferinţe în vederea revizuirii textului Acordului. Secretarul general va aduce această cerere la cunoştinţa tuturor Părţilor contractante şi va convoca o conferinţă de revizuire dacă, într-un interval de patru luni de la data notificării adresate de către Secretarul general, cel puţin un sfert din Părţile contractante îşi vor exprima asentimentul la respectiva cerere.
2.Dacă este convocată o conferinţă conform paragrafului 1 al prezentului articol, Secretarul general va notifica toate Părţile contractante şi le va invita să-şi prezinte, într-un interval de trei luni, propunerile care ar dori să fie examinate de către conferinţă. Secretarul general va comunica tuturor Părţilor contractante ordinea de zi provizorie a conferinţei, precum şi textul acestor propuneri, cu cel puţin trei luni înaintea datei deschiderii conferinţei.
3.Secretarul general va invita la orice conferinţă convocată conform prezentului articol toate ţările vizate la paragraful 1 al articolului 6, precum şi ţările devenite Părţi contractante prin aplicarea paragrafului 2 al articolului 6.
1.Independent de procedura de revizuire prevăzută la articolul 13, orice Parte contractantă va putea propune unul sau mai multe amendamente la anexele prezentului Acord. În acest scop, ele vor transmite textul Secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite. În vederea obţinerii concordanţei acestor anexe cu celelalte acorduri internaţionale referitoare la transportul de mărfuri periculoase, Secretarul general va putea, de asemenea, să propună amendamente la anexele prezentului Acord.
2.Secretarul general va comunica tuturor Părţilor contractante şi va aduce la cunoştinţa celorlalte ţări vizate de paragraful 1 al articolului 6 orice propunere efectuată conform paragrafului 1 al prezentului articol.
3.Orice proiect de amendament al anexelor va fi considerat admis, în afara cazului în care într-o perioadă de trei luni de la data la care Secretarul general l-a transmis, cel puţin o treime din Părţile contractante sau cinci dintre ele, dacă o treime reprezintă mai mult decât această cifră, nu au notificat în scris Secretarului general opoziţia lor la amendamentul propus. Dacă amendamentul este considerat acceptat, el va intra în vigoare pentru toate Părţile contractante la expirarea unui nou termen care va fi de trei luni, în afara cazurilor următoare:
a)În cazul în care amendamente analoge au fost aduse sau este probabil să fie aduse celorlalte acorduri internaţionale vizate la paragraful 1 al prezentului articol, amendamentul va intra în vigoare la expirarea unui interval ce va fi fixat de către Secretarul general astfel încât să permită pe cât posibil intrarea în vigoare simultană a respectivului amendament şi a celor ce au fost sau e probabil să fie aduse celorlalte acorduri; totuşi, intervalul nu va putea fi mai mic de o lună;
b)Partea contractantă care propune proiectul de amendament va putea specifica în propunerea sa un interval cu o durată mai mare de trei luni pentru intrarea în vigoare a amendamentului, în cazul în care va fi acceptat.
4.Secretarul general va comunica cât mai rapid cu putinţă tuturor Părţilor contractante şi tuturor ţărilor vizate la paragraful 1 al articolului 6 orice obiecţie primită de la Părţile contractante la un amendament propus.
5.Dacă proiectul de amendament la anexe nu este considerat acceptat, însă cel puţin o Parte contractantă în afara celei care l-a propus, a notificat în scris Secretarului general acordul său asupra proiectului, Secretarul general va convoca o reuniune a tuturor Părţilor contractante şi a tuturor ţărilor vizate de paragraful 1 al articolului 6, într-un interval de trei luni de la expirarea intervalului prevăzut la paragraful 3 al prezentului articol pentru a se opune amendamentului. Secretarul general poate , de asemenea, invita la această reuniune reprezentanţii:
a)organizaţiilor internaţionale guvernamentale având competenţă în materie de transporturi;
b)organizaţiilor internaţionale neguvernamentale ale căror activităţi sunt legate direct de transporturile de mărfuri periculoase pe teritoriile Părţilor contractante.
6.Orice amendament adoptat de peste jumătate din numărul total al Părţilor contractante la o reuniune convocată conform paragrafului 5 al prezentului articol va intra în vigoare pentru toate Părţile contractante conform modalităţilor decise în timpul respectivei reuniuni de către majoritatea Părţilor contractante ce au luat parte la reuniune.
În afara notificărilor prevăzute de articolele 13 şi 14, Secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite va aduce la cunoştinţa ţărilor vizate la paragraful 1 al articolului 6, precum şi ţărilor devenite Părţi contractante prin aplicarea paragrafului 2 al articolului 6:
a)semnăturile, ratificările şi aderările, conform articolului 6;
b)datele la care prezentul Acord şi anexele sale vor intra în vigoare, conform articolului 7;
c)denunţările, conform articolului 8;
d)abrogarea Acordului, conform articolului 9;
1 Paragraful 3 al articolului 14 cuprinde o modificare intrată în vigoare la data de 19 aprilie 1985 conform Protocolului transmis Părţilor contractante ca notificare depozitară C.N. 229.1975. TREATIES-8 din 18 septembrie 1975.
e)notificările şi denunţările primite, conform articolului 10;
f)declaraţiile şi notificările primite, conform paragrafelor 1 şi 2 ale articolului 12;
g)acceptarea şi data intrării în vigoare a amendamentelor, conform paragrafelor 3 şi 6 ale articolului 14.
1.Protocolul de semnare a prezentului Acord va avea aceeaşi forţă, valoare şi durată ca însuşi Acordul, din care este considerat a fi parte integrantă.
2.Nu se admite nici o rezervă la prezentul Acord, în afara celor înscrise în Protocolul de semnare şi celor formulate conform articolului 12.
După 15 decembrie 1957, originalul prezentului Acord va fi depus la Secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, care va transmite copii fiecăreia dintre ţările vizate la paragraful 1 al articolului 6.
DREPT CARE subsemnaţii, pe deplin autorizaţi în acest scop, au semnat prezentul Acord.
EMIS la Geneva, la treizeci septembrie o mie nouă sute cincizeci şi şapte, într-un singur exemplar, în limbile engleză şi franceză pentru textul Acordului propriu-zis, şi în limba franceză pentru anexe, cele două texte având aceeaşi autoritate pentru Acordul propriu-zis.
Secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite este invitat să dispună o traducere autorizată a anexelor în limba engleză şi să adauge această traducere la copiile având conformitatea certificată vizate la articolul 17.
PROTOCOL DE SEMNARE
AL ACORDULUI EUROPEAN REFERITOR LA TRANSPORTUL INTERNAŢIONAL RUTIER DE MĂRFURI PERICULOASE (ADR)
În momentul semnării Acordului european referitor la transportul rutier de mărfuri periculoase (ADR), subsemnaţii, pe deplin autorizaţi:
1.CONSIDERÂND că condiţiile de transport ale mărfurilor periculoase pe cale maritimă, spre sau provenind din Marea Britanie diferă fundamental de cele descrise în anexa A a ADR şi că este imposibilă modificarea acestora într-un viitor apropiat, pentru a realiza conformitatea între ele,
ŢINÂND CONT de faptul că Marea Britanie se angajează să propună, cu titlul de amendament la anexa A, un apendice special la respectiva anexă, ce va conţine dispoziţii speciale aplicabile transporturilor rutiere-maritime ale mărfurilor periculoase între Continent şi Marea Britanie,
DECID că, până la intrarea în vigoare a acestui apendice special, mărfurile periculoase ce vor fi transportate în regim ADR având destinaţia sau provenind din Marea Britanie vor trebui să satisfacă dispoziţiile anexei A a ADR şi, în plus, prescripţiile din Marea Britanie în ceea ce priveşte transportul maritim al mărfurilor periculoase;
2.IAU ÎN CONSIDERARE o declaraţie a reprezentantului Franţei conform căreia Guvernul Republicii Franceze, prin derogare de la paragraful 2 al articolului 4, îşi rezervă dreptul de a nu autoriza vehiculele aflate în circulaţie pe teritoriul unei alte Părţi contractante, indiferent de data introducerii lor în circulaţie, pentru efectuarea transporturilor de mărfuri periculoase pe teritoriul Franţei decât dacă respectivele vehicule corespund, fie condiţiilor impuse pentru asemenea transporturi în anexa B, fie condiţiilor impuse pentru transportul rutier al mărfurilor în cauză prin reglementările franceze referitoare la transportul rutier de mărfuri periculoase;
3.RECOMANDĂ ca, pe cât posibil, înainte de a fi prezentate lor, conform paragrafului 1 al articolului 14 sau paragrafului 2 al articolului 13, propunerile de amendare a prezentului Acord sau a anexelor acestuia să facă obiectul unor discuţii prealabile în cadrul reuniunilor de experţi ai Părţilor contractante şi, dacă este necesar, ai celorlalte ţări vizate de paragraful 1 al articolului 6 al Acordului, precum şi cei ai organismelor internaţionale vizate în paragraful 5 al articolului 14 al Acordului.
ANEXA A
DISPOZIŢII GENERALE ŞI DISPOZIŢII REFERITOARE LA SUBSTANŢELE ŞI OBIECTELE PERICULOASE
SCOP ŞI APLICABILITATE
1.1.1 Structură
Anexele A şi B ale ADR sunt grupate în 9 părţi. Anexa A este constituită din părţile 1 – 7, iar anexa B din părţile 8 şi 9. Fiecare parte se subîmparte în capitole, iar fiecare capitol în secţiuni şi sub-secţiuni. În interiorul fiecărei părţi, numărul părţii este încorporat în numerele capitolelor, secţiunilor şi sub-secţiunilor; de exemplu, Secţiunea 1 a Capitolului 2 al Părţii 4, se numerotează „4.2.1”.
1.1.2 Scop
1.1.2.1 În sensul articolul 2 al ADR, prezenta anexă specifică:
(a) mărfurile periculoase al căror transport internaţional este interzis;
(b) mărfurile periculoase al căror transport internaţional este autorizat şi condiţiile impuse acestor mărfuri (inclusiv excepţiile), în special în ceea ce priveşte:
–clasificarea mărfurilor, inclusiv criteriile de clasificare şi metodele de încercare referitoare la acestea;
–utilizarea ambalajelor (inclusiv ambalarea în comun);
–utilizarea cisternelor (inclusiv umplerea acestora);
–procedurile de expediere (inclusiv marcarea şi etichetarea coletelor, semnalizarea mijloacelor de transport, precum şi documentaţia şi informaţiile prescrise);
–dispoziţiile referitoare la construcţia, încercarea, omologarea şi agrearea ambalajelor şi cisternelor;
–utilizarea mijloacelor de transport (inclusiv încărcarea, încărcarea în comun şi descărcarea).
1.1.2.2 Anexa A a ADR cuprinde, de asemenea, anumite prescripţii care, în conformitate cu articolul 2 al ADR, se referă la anexa B sau concomitent la anexele A şi B, după cum urmează:
1.1.1 Structură
1.1.2.3 (Domeniul de aplicare al anexei B) 1.1.2.4
1.1.3.1 Excepţii legate de natura operaţiunii de transport
1.1.3.6 Excepţii legate de cantităţile transportate pe unitatea de transport
1.1.4.Aplicabilitatea altor reglementări
1.1.4.5 Transportul efectuat prin altă modalitate decât cea rutieră Capitolul 1.2 Definiţii şi unităţi de măsură
Capitolul 3.2 Coloanele 1, 2, 14, 15 şi 19 (aplicarea dispoziţiilor părţilor 8 şi 9 la anumite substanţe sau obiecte).
1.1.2.3 În scopul articolului 2 al ADR, anexa B stabileşte prescripţiile referitoare la construcţia, echiparea şi exploatarea vehiculelor agreate pentru transportul de mărfuri periculoase:
–prescripţii referitoare la echipaje, echipament şi exploatarea vehiculelor şi la documentaţie;
–prescripţii referitoare la construcţia şi omologarea vehiculelor.
1.1.2.4 La alineatul (c) al articolului 1 al ADR, cuvântul "vehicul" nu desemnează neapărat un singur şi acelaşi vehicul. O operaţie de transport internaţional poate fi efectuată de mai multe vehicule diferite, cu condiţia ca ea sa aibă loc pe teritoriul a cel puţin două Părţi contractante la ADR, între expeditorul şi destinatarul indicaţi în documentul de transport.
1.1.3 Excepţii
1.1.3.1 Excepţii legate de natura operaţiunii de transport
Prescripţiile ADR nu se aplică:
(a) transportului de mărfuri periculoase efectuat de către persoane particulare, atunci când mărfurile în cauză sunt ambalate în vederea vânzării lor cu amănuntul şi sunt destinate uzului personal sau casnic sau unor activităţi de divertisment sau sportive, cu condiţia luării măsurilor necesare pentru a împiedica orice pierdere a conţinutului în condiţii normale de transport. Mărfurile periculoase din RMV, ambalaje mari sau cisterne nu sunt considerate ca fiind ambalate pentru vânzare cu amănuntul;
(b) transportului de maşini sau de echipamente nespecificate în prezenta anexă şi care conţin mărfuri periculoase în echipamentul lor intern sau operaţional, cu condiţia luării măsurilor necesare pentru a împiedica orice pierdere a conţinutului în condiţii normale de transport;
(c) transportului efectuat de întreprinderi, însă colateral cu activitatea lor principală, cum ar fi aprovizionarea sau cursele de reîntoarcere de la şantierele de construcţii sau de construcţii civile, sau pentru activităţi de examinare, reparaţii sau întreţinere, în cantităţi ce nu depăşesc 450 litri pentru un ambalaj şi nici cantităţile maxime specificate la paragraful 1.1.3.6. Trebuie luate măsuri pentru a evita orice pierdere în condiţii normale de transport. Aceste excepţii nu se aplică clasei 7.
Transporturile efectuate de aceste întreprinderi pentru aprovizionarea sau distribuţia lor internă sau externă, nu sunt totuşi vizate de prezenta excepţie;
(d) transportul efectuat de către sau sub supravegherea serviciilor de urgenţă, în măsura în care acest transport este necesar cu privire la răspunsul de urgenţă, în special transport efectuat:
–cu vehicule de depanare ce transportă vehicule care au fost implicate în accidente sau s-au defectat şi conţin mărfuri periculoase; SAU
–pentru a colecta şi recupoera mărfurile periculoase implicate într-un incident sau accident şi pentru a le muta într-o locaţie sigură.
(e) transporturilor de urgenţă destinate salvării de vieţi omeneşti sau protecţiei mediului, cu condiţia de a se lua toate măsurile necesare pentru ca aceste transporturi să se efectueze în deplină siguranţă.
(f) transportul de cisterne de depozitare statice, necurăţate, goale, care au conţinut gaze din Clasa 2, grupa A, O sau F, substanţe din Clasa 3 sau Clasa 9 aparţinând grupului de ambalare II sau III sau pesticide din Clasa 6.1 aparţinând grupului de ambalare II sau III, conform următoarelor condiţii:
–toate orificiile cu excepţia dispozitivelor de reducere a presiunii (atunci când sunt instalate) sunt închise ermetic;
–au fost luate măsuri pentru a preveni orice scurgere a conţinutului în condiţii normale de transport; şi
–încărcătura este fixată în suporturi sau lăzi sau alte dispozitive de manevrare sau de vehicul sau container astfel încât să nu se desprindă sau să se mişte în condiţii normale de transport.
Această scutire nu se aplică cisternelor de depozitare statice care au conţinut explozibili neutralizaţi sau substanţe al căror transport este interzis prin ADR.
S1(3) şi (6), S2(1),
S4 şi
S14 până la S21 din capitolul 8.5;
–Partea 9
| Categoria de transport (1) | Substanţe sau obiecte grupa de ambalare sau codul/grupa de clasificare sau Nr. ONU (2) | Cantitate maximă totală pe unitatea de transport (3) |
| 0 | Clasa 1: 1.1A/1.1L/1.2L/1.3L şi Nr. ONU 0190 Clasa 3: Nr. ONU 3343 Clasa 4.2: Substanţe din grupa I de ambalare Clasa 4.3: Nr. ONU 1183, 1242, 1295, 1340, 1390, 1403, 1928, 2813, 2965, 2968, 2988, 3129, 3130, 3131, 3134, 3148, 3396, 3398 şi 3399 Clasa 5.1: Nr. ONU 2426 Clasa 6.1: Nr. ONU 1051, 1600, 1613, 1614, 2312, 3250 şi 3294 Clasa 6.2: Nr. ONU 2814 şi 2900 Clasa 7: Nr. ONU de la 2912 până la 2919, 2977, 2978 şi de la 3321 până la 3333 Clasa 8: Nr. ONU 2215 Clasa 9: Nr. ONU 2315, 3151, 3152 şi 3432 şi echipamente ce conţin asemenea substanţe sau amestecuri precum şi ambalajele goale, necurăţate, cu excepţia celor clasificate sub Nr. ONU 2908, care au conţinut substanţe ce figurează în această categorie de transport | 0 |
| 1 | Substanţe şi obiecte aparţinând grupei de ambalare I şi neclasificate în categoria de transport 0 şi substanţe şi obiecte din următoarele clase: Clasa 1: 1.1B până la 1.1J a) / 1.2 B până la 1.2 J/ 1.3 C/1.3 G/1.3 H/ 1.3 J/1,5 Da Clasa 2: grupele T, TCa, TO, TF,TOC şi TFC aerosoli: grupele C, CO, FC, T, TF, TC, TO, TFC şi TOC Clasa 4.1: Nr. ONU 3221până la 3224 şi 3231 la 3240 Clasa 5.2: Nr. ONU 3101 până la 3104 şi 3111 la 3120 | 20 |
| 2 | Substanţe şi obiecte aparţinând grupei de ambalare II, neclasificate în categoriile de transport 0, 1 sau 4 şi substanţe din clasele următoare: | 333 |
| Categoria de transport (1) | Substanţe sau obiecte grupa de ambalare sau codul/grupa de clasificare sau Nr. ONU (2) | Cantitate maximă totală pe unitatea de transport (3) |
| Clasa 1: 1.4B până la 1.4G şi 1.6N Clasa 2: grupa F aerosoli: grupa F Clasa 4.1: Nr. ONU 3225 până la 3230 Clasa 5.2: Nr. ONU 3105 până la 3110 Clasa 6.1: substanţe şi obiecte aparţinând grupei de ambalare III Clasa 9: Nr. ONU 3245 | ||
| 3 | Substanţe şi obiecte aparţinând grupei de ambalare III şi neclasificate în categoriile de transport 0, 2 sau 4 şi substanţe şi obiecte din clasele următoare: Clasa 2: grupele A şi O aerosoli: grupele A şi O Clasa 3: Nr. ONU 3473 Clasa 8: Nr. ONU 2794, 2795, 2800 şi 3028 Clasa 9: 2990 şi 3072 | 1000 |
| 4 | Clasa 1: 1.4S Clasa 4.1: Nr. ONU 1331, 1345, 1944, 1945, 2254 şi 2623 Clasa 4.2: Nr. ONU 1361 şi 1362 grupa de ambalare III Clasa 7: Nr. ONU 2908 până la 2911 Clasa 9: Nr. ONU 3268 şi ambalaje goale, necurăţate, care au conţinut substanţe periculoase, cu excepţia celor clasificate în categoria de transport 0 | Nelimitat |
a/ Pentru numerele ONU 0081, 0082, 0084, 0241, 0331, 0332, 0482, 1005 şi 1017, cantitatea maximă totală pe unitatea de transport va fi de 50 kg.
În tabelul de mai sus, prin „cantitate maximă totală pe unitatea de transport se înţelege:
–pentru obiecte, masa brută în kilograme (pentru obiectele din clasa 1, masa netă în kg a substanţei explozibile);
–pentru substanţele solide, gazele lichefiate, gazele lichefiate refrigerate şi gazele dizolvate, masa netă în kilograme;
–pentru substanţele lichide şi gazele comprimate, capacitatea nominală a recipientului în litri (a se vedea definiţia de la 1.2.1)
1.1.3.6.4 Atunci când mărfurile periculoase ce aparţin unor categorii diferite sunt transportate în aceeaşi unitate de transport, suma
–cantităţii de substanţe şi obiecte din categoria de transport 1 înmulţită cu „50”,
–cantităţii de substanţe şi obiecte din categoria de transport 1 menţionate în nota de la tabelul din paragraful 1.1.3.6.3, înmulţită cu „20”,
–cantităţii de substanţe şi obiecte din categoria de transport 2 înmulţită cu „3”,şi
–cantităţii de substanţe şi obiecte din categoria de transport 3, nu trebuie să depăşească „1000”.
1.1.3.6.5 În scopul acestei sub-secţiuni, nu se vor lua în consideraţie mărfurile periculoase care sunt exceptate conform paragrafelor 1.1.3.2 până la 1.1.3.5.
1.1.4 Aplicabilitatea altor reglementări
1.1.4.1 (Rezervat)
1.1.4.2 Transport într-un lanţ de transport care comportă parcurs maritim sau aerian
1.1.4.2.1 Coletele, containerele, cisternele mobile şi containerele cisternă ce nu corespund în totalitate prescripţiilor ADR de ambalare, ambalare în comun, inscripţionare, marcare, etichetarea coletelor sau placarea şi inscripţionarea cu o placă portocalie, dar care sunt conforme prescripţiilor Codului IMDG sau Instrucţiunilor tehnice ale OACI, sunt admise pentru transportul într-un lanţ de transport care comportă parcurs maritim sau aerian în următoarele condiţii:
(a) Coletele trebuie să poarte inscripţii şi etichete de pericol conform dispoziţiilor Codului IMDG sau ale Instrucţiunilor tehnice ale OACI, dacă inscripţiile şi etichetele nu sunt conforme cu ADR;
(b) Dispoziţiile Codului IMDG sau ale Instrucţiunilor tehnice ale OACI sunt aplicabile pentru ambalarea în comun într-un colet;
(c) Pentru transporturile care comportă un parcurs maritim, containerele, cisternele mobile şi containerele cisternă, dacă nu sunt semnalizate şi etichetate conform cu capitolul 5.3 din prezenta anexă, trebuie să fie semnalizate şi etichetate (inscripţionat pe plăci) conform dispoziţiilor capitolului 5.3 din Codul IMDG. În acest caz, se aplică doar paragraful 5.3.2.1.1 din prezenta anexă pentru marcarea vehiculului. Pentru cisternele mobile şi containerele cisternă goale, necurăţate, această dispoziţie se aplică până la momentul transferului ulterior către o staţie de curăţare.
Această derogare nu este valabilă pentru mărfurile clasificate drept mărfuri periculoase în clasele de la 1 la 9 din ADR, şi considerate ca mărfuri nepericuloase conform dispoziţiilor aplicabile ale Codului IMDG sau ale Instrucţiunilor tehnice ale OACI.
1.1.4.2.2 Unităţile de transport compuse dintr-un vehicul sau vehicule, altele decât cele care transportă containere, rezervoare portabile sau containere rezervor, după cum este stipulat în 1.1.4.2.1 ©, care nu sunt prevăzute cu placarde în conformitate cu prevederile punctului 5.3.1 din ADR, dar care sunt marcate şi prevăzute cu placarde în conformitate cu Capitolul 5.3 din Codul IMDG, vor fi acceptate pentru transportul într-un lanţ de transport ce include transportul maritim, cu condiţia ca prevederile punctului 5.3.2 din ADR privind marcarea cu plăcuţe portocalii să fie respectate.
1.1.4.2.3 Pentru transportul printr-un lanţ de transport care comportă un parcurs maritim sau aerian, informaţiile cerute la 5.4.1 şi 5.4.2 şi prin anumite dispoziţii speciale din capitolul 3.3, pot fi înlocuite de documentul de transport şi de informaţiile cerute de Codul IMDG sau de Instrucţiunile tehnice ale OACI, cu excepţia cazului în care sunt cerute de ADR informaţii suplimentare, acestea trebuie adăugate sau inserate în locul corespunzător.
DEFINIŢII ŞI UNITĂŢI DE MĂSURĂ
1.2.1 Definiţii
a)este conceput pentru o manipulare mecanică;
b)are o masă netă mai mare de 400 kg sau o capacitate mai mare de 450 litri, dar al cărui volum nu depăşeşte 3 m3;
„Ambalaj metalic uşor”, un ambalaj de secţiune circulară, eliptică, rectangulară sau poligonală (de asemenea, conică), precum şi un ambalaj cu gât conic sau în formă de cuvă, din metal, (de exemplu, tablă galvanizată), având pereţi de o grosime mai mică de 0,5 mm, cu fundul plat sau bombat, prevăzut cu unul sau mai multe orificii şi care nu este vizat de definiţiile date pentru butoaie sau canistre;
„Ambalaj recondiţionat”, un ambalaj, în special
a)un butoi metalic:
i)curăţat astfel încât materialele de construcţie să-şi reia aspectul iniţial, eliminându-se toate reziduurile de la precedentele umpleri, precum şi coroziunea internă şi externă, materialele cu care a fost îmbrăcat şi etichetele;
ii) restaurat la forma şi profilul său de origine, marginile (dacă este cazul) fiind îndreptate şi etanşate, înlocuindu-se garniturile de etanşare care nu fac parte integrantă din ambalaj; şi
iii) inspectat după ce a fost curăţat, fără a fi fost însă revopsit; vor fi refuzate ambalajele care prezintă pori vizibili, o reducere importantă a grosimii materialului, oboseala metalului, filete sau mijloace de închidere deteriorate ori alte defecte importante;
b)un bidon sau canistră din material plastic:
i)curăţat, astfel încât materialele de construcţie să-şi reia aspectul iniţial, eliminându-se toate reziduurile de la precedentele umpleri, precum şi materialele cu care a fost îmbrăcat şi etichetele;
ii) ale cărui garnituri ce nu fac parte integrantă din ambalaj au fost înlocuite; şi
iii) inspectat după curăţare, refuzându-se ambalajele ce prezintă deteriorări vizibile, cum ar fi sfâşieri, îndoituri sau fisuri, sau ale căror mijloace de închidere sau filete sunt deteriorate sau prezintă alte defecte importante;
„Ambalaj reconstruit”, un ambalaj, în special:
a)un butoi metalic:
i)rezultat din producţia unui tip de ambalaj ONU ce corespunde dispoziţiilor capitolului 6.1, pornind de la un tip ce nu este conform acestor dispoziţii;
ii) rezultate din transformarea unui tip de ambalaj ONU ce corespunde dispoziţiilor capitolului 6.1 într-un alt tip conform aceloraşi dispoziţii; sau
iii) căruia i-au fost înlocuite anumite elemente ce fac parte integrantă din structură (de exemplu, părţile superioare ne-amovibile);
b)un butoi din material plastic:
i)obţinut prin conversia de la un tip ONU la alt tip ONU (de exemplu, de la 1H1 la 1H2); sau
ii) căruia i-au fost înlocuite elementele structurale integrate.
Butoaiele reconstruite sunt supuse prescripţiilor capitolului 6.1 ce se aplică butoaielor noi aparţinând aceluiaşi tip;
„Ambalaj refolosit”, un ambalaj care, după examinare, a fost declarat lipsit de defecte ce i-ar putea afecta capacitatea de a rezista la încercările funcţionale. Această definiţie include în special acele ambalaje care sunt reumplute cu substanţe compatibile, identice sau similare, şi care sunt transportate în interiorul lanţurilor de distribuţie controlate de expeditorul produsului respectiv;
„Ambalator”, orice întreprindere care încarcă mărfurile periculoase în ambalaje, inclusiv în ambalaje mari şi în recipiente mari pentru transportul în vrac şi, dacă este cazul, pregăteşte coletele în vederea transportului;
„Antrepriză”, a se vedea „Întreprindere”
„Asigurarea conformităţii” (substanţe radioactive), un program sistematic de măsuri aplicat de o autoritate competentă ce vizează garantarea aplicării în practică a dispoziţiilor ADR;
„Asigurarea calităţii”, un program sistematic de controale şi inspecţii aplicate de orice organizaţie sau organism, care vizează oferirea unei garanţii adecvate privind punerea în practică a prescripţiilor de siguranţă ale ADR;
“ASTM” înseamnă Societatea Americană pentru Testare şi Materiale (ASTM International 100 Barr Harbor Drive, P.O. Box C700, West Conshohocken, PA, 19428-2959, Statele Unite ale Americii).
„Autoritate competentă”, autoritatea (autorităţile) sau oricare alt(e) organism/e) desemnat(e) ca atare în fiecare Stat şi în fiecare caz particular conform dreptului naţional.
B
„Bidon”, un ambalaj din metal sau din material plastic, cu secţiune rectangulară sau poligonală, prevăzut cu unul sau mai multe orificii;
„Bobină” (clasa 1), un dispozitiv din plastic, lemn, carton, metal sau orice alt material adecvat, format dintr-un ax central şi, dacă este cazul, din pereţi laterali la fiecare extremitate a axului. Obiectele şi materialele trebuie să poată fi rulate pe ax şi să fie reţinute de pereţii laterali.
„Butelie”, recipient sub presiune, transportabil, având un conţinut de apă ce nu depăşeşte 150 litri (vezi şi „Cadru de butelii”).
„Butoi din lemn”, ambalaj din lemn natural, de secţiune circulară, cu pereţi bombaţi, alcătuit din doage, fund, capac şi prevăzut cu cercuri;
„Butoi”, ambalaj cilindric cu fundul plat sau bombat, din metal, carton, material plastic, placaj sau alt material corespunzător. Această definiţie înglobează şi ambalajele având alte forme, de exemplu, rotundă, ambalaje cu gât conic sau ambalaje în formă de cuvă. „Butoaiele din lemn” şi „canistrele” nu sunt acoperite de această definiţie;
„Butoi sub presiune”, recipient sub presiune transportabil, de construcţie sudată, având o capacitate mai mare de 150 litri dar care nu depăşeşte 1.000 litri (de exemplu, un recipient cilindric prevăzut cu cercuri de rulare, cu sfere pe patine);
C
„Cadru de butelii”, ansamblu de butelii fixate între ele şi unite între ele printr-un tub colector şi transportate ca un ansamblu nedisociabil. Capacitatea totală de apă nu poate depăşi 3000 litri exceptând cadrele destinate transportului de gaze toxice din clasa 2 (grupele care încep cu litera T conform cu paragraful 2.2.2.1.3) la care această capacitate este limitată la 1000 litri;
„Canistră”, vezi bidon;
„CGA” înseamnă Asociaţia de Gaz Comprimat (CGA, 4221 Walney Road, et. 5, Chantilly VA 20151-2923, Statele Unite ale Americii);
„CGEM”, vezi „Recipient de gaze cu elemente multiple”;
Container mare,
a)un container având un volum mai mare de 3 m3;
b)în sensul CSC, un container având dimensiunile astfel încât suprafaţa delimitată de cele patru unghiuri inferioare exterioare să fie:
i)de cel puţin 14 m2 (150 picioare pătrate), sau
ii) de cel puţin 7 m2 (75 picioare pătrate), dacă este prevăzut cu piese de colţ la unghiurile superioare;
Echipament de serviciu
a)al cisternei, dispozitivele de umplere, golire, ventilare, protecţie, încălzire şi izolare termică, precum şi instrumentele de măsură;
b)al elementelor unui vehicul-baterie sau unui CGEM, dispozitivele de umplere şi golire, inclusiv conducta colectoare, dispozitivele de siguranţă precum şi instrumentele de măsură;
c)al unui RMV, dispozitivele de umplere şi golire, şi, dacă este cazul, dispozitivele de decompresiune sau de ventilare, dispozitivele de siguranţă, de încălzire şi izolare termică precum şi aparatele de măsură;
Echipament structural
a)al unei cisterne a unui vehicul-cisternă sau al unei cisterne demontabile, elementele de fixare, consolidare, protecţie sau de stabilizare, exterioare sau interioare în raport cu rezervorul;
b)al unei cisterne a unui container cisternă, elementele de consolidare, fixare, protecţie sau de stabilizare, exterioare sau interioare în raport cu rezervorul;
c)al elementelor unui vehicul-baterie sau unui CGEM, elementele de consolidare, fixare, protecţie sau stabilizare, exterioare sau interioare în raport cu rezervorul recipientului;
d)al unui RMV, pentru toate RMV cu excepţia RMV flexibile, elementele de consolidare, fixare, manipulare, protecţie sau stabilizare ale corpului (inclusiv paleta de la bază, pentru RMV compozite cu recipient interior din material plastic).
a)la 500 C exercită o presiune a vaporilor mai mare de 300 kPa (3 bari); sau
b)se află în totalitate în stare gazoasă la 200 C, la o presiune normală de 101,3 kPa.
„Generator de aerosoli”, a se vedea ”Aerosol sau generator de aerosoli”;
„Grupa de ambalare”, o grupă în care, în scopul ambalării, anumite substanţe pot fi atribuite în funcţie de gradul de periculozitate pe care îl prezintă acestea la transport. Grupele de ambalare au următoarele semnificaţii, precizate în Partea a 2-a:
grupa de ambalare I: substanţe foarte periculoase,
grupa de ambalare II: substanţe cu grad mediu de periculozitate; grupa de ambalare III: substanţe cu grad scăzut de periculozitate;
Masă brută maximă admisibilă
a)(pentru toate categoriile de RMV în afara RMV flexibile), suma masei RMV şi a oricărui echipament de serviciu sau echipament structural cu a masei nete maxime;
b)(pentru cisterne), tara cisternei şi a celei mai grele încărcături autorizate pentru transport;
a)valoarea maximă a presiunii efective autorizate în cisternă în timpul operaţiunii de umplere (presiunea maximă autorizată de umplere);
b)valoarea maximă a presiunii efective autorizate în cisternă în timpul operaţiunii de golire (presiunea maximă autorizată de golire);
c)presiunea manometrică efectivă la care cisterna este supusă prin conţinutul său (inclusiv gazele de altă natură ce pot fi conţinute) la temperatura maximă de lucru.
Cu excepţia cazului în care cerinţele speciale prescrise în capitolul 4.3 prevăd altceva, valoarea numerică a acestei presiuni de lucru (presiunea manometrică) nu trebuie să fie mai mică decât presiunea vaporilor substanţei de umplere la 500 C (presiune absolută).
Pentru cisternele prevăzute cu supape de siguranţă (cu sau fără disc de rupere), altele decât cisternele pentru transportul gazelor din clasa 2, lichefiate sau dizolvate, presiunea maximă de lucru (presiunea manometrică) este totuşi egală cu presiunea prescrisă pentru funcţionarea acestor supape de siguranţă;
(A se vedea de asemenea, ”Presiunea de calcul”, ”Presiunea de descărcare”, ”Presiunea de umplere” şi ”Presiunea de încercare");
NOTĂ 1: Pentru cisternele mobile, a se vedea capitolul 6.7.
NOTĂ 2: Pentru recipientele criogenice închise, a se vedea capitolul 6.2.1.3.3.5.
„Presiune stabilizată”, presiunea atinsă de conţinutul unui recipient sub presiune în condiţii de echilibru termic şi de difuziune;
„Punct de aprindere”, temperatura cea mai scăzută a unui lichid la care vaporii acestuia formează împreună cu aerul un amestec inflamabil;
R
„Raport de umplere”, raport între masa gazului şi masa de apă la 150 C care ar umple complet un recipient sub presiune gata de utilizare;
„Raportul privind rezervorul” înseamnă un fişier ce conţine toate informaţiile tehnice importante cu privire la un rezervor, un autovehicul cu acumulatoare sau un MEGC, precum certificatele la care se face referire în punctele 6.8.2.3, 6.8.2.4 şi 6.8.3.4;”
Reacţie periculoasă,
a)o combustie sau o degajare de căldură considerabilă;
b)emanaţie de gaze inflamabile, asfixiante carburante sau toxice;
c)formarea de substanţe corosive;
d)formarea de substanţe instabile;
e)o creştere periculoasă a presiunii (numai în cazul cisternelor);
„Recipient “(pentru clasa 1), lăzi, butelii, cutii, butoaie, canistre şi tuburi, precum şi orice mijloc de închidere, utilizate ca ambalaj interior sau intermediar;
„Recipient”, un vas destinat să primească sau să conţină substanţe sau obiecte, inclusiv mijloacele de închidere, oricare ar fi acestea. Această definiţie nu se aplică rezervoarelor ( a se vedea de asemenea „Recipient criogenic”,
„Recipient interior", „Recipient de gaze sub presiune”, „Recipient interior rigid”, şi „Doză cu gaz" ;
„Recipient criogenic”, un recipient sub presiune transportabil, izolat termic, pentru gazele lichefiate refrigerate, având o capacitate de apă care nu depăşeşte 1000 litri;
„Rezervor de gaz”, orice recipient care nu poate fi reîncărcat, ce conţine un gaz sau un amestec de gaze sub presiune. Acesta poate fi prevăzut cu o supapă.
„Recipient interior rigid”, (pentru RMV compozite), un recipient care conservă forma generală atunci când este gol, fără ca sistemele de închidere să se afle la locul lor şi fără învelişul exterior. Orice recipient interior care nu este rigid este considerat "flexibil".
„Recipient de gaze sub presiune”, vezi „Generator de aerosoli”;
„Recipient de mică capacitate ce conţine gaze”, vezi cartuş de gaze;
„Recipient interior”, recipient ce trebuie prevăzut cu un ambalaj exterior pentru a-şi îndeplini funcţia de retenţie;
„Recipient sub presiune”, un termen generic pentru o butelie, un tub, un butoi sub presiune, un recipient criogenic închis sau un cadru de butelii;
„RMV", a se vedea „Recipient mare pentru transportul în vrac”,
„Recipient mare pentru transportul în vrac” (RMV), un ambalaj ce constă dintr-un ambalaj rigid sau flexibil, altul decât cel specificat la Capitolul 6.1
a)având o capacitate:
i)ce nu depăşeşte 3 m3, pentru substanţele solide şi lichide din grupele de ambalare II şi III;
ii) ce nu depăşeşte 1,5 m3, pentru substanţele solide din grupa de ambalare I, ambalate în RMV flexibile, din materiale plastice rigide, compozite, din carton sau lemn;
iii) ce nu depăşeşte 3 m3, pentru substanţele solide din grupa de ambalare I, ambalate în RMV metalice;
iv) ce nu depăşeşte 3 m3, pentru substanţele radioactive din clasa 7;
b)conceput pentru manipularea mecanică;
c)care poate rezista la solicitările produse în timpul manipulării şi transportului, fapt ce trebuie confirmat de încercările specifice prevăzute în capitolul 6.5 (a se vedea de asemenea „RMV compozit cu recipient interior din material plastic”, „RMV din carton”, „RMV flexibil”, „RMV metalic”, „RMV din material plastic rigid” şi
„RMV din lemn”) ;
NOTA 1: Cisternele mobile sau containerele cisternă care satisfac prescripţiile capitolelor 6.7 sau 6.8 nu sunt considerate ca fiind recipiente mari pentru transportul în vrac (RMV).
NOTA 2: Recipientele mari pentru transportul în vrac (RMV) ce satisfac prescripţiile capitolului 6.5 nu sunt considerate ca fiind containere în sensul ADR.
„RMV reconstruit”, a se vedea „Recipient mare pentru transportul în vrac (RMV)”;
„ RMV reparat”, a se vedea „Recipient mare pentru transportul în vrac (RMV)”;
„Întreţinere regulată a unui RMV flexibil”, executarea operaţiilor curente asupra unui RMV flexibil din material plastic sau din material textil, cum sunt:
a)curăţarea; sau
b)înlocuirea elementelor care nu fac parte integrantă din RMV, de exemplu, dublurile şi legăturile de închidere, cu elemente conforme specificaţiilor de origine ale fabricantului,
cu condiţia ca aceste operaţii să nu afecteze funcţia de reţinere a RMV flexibil şi nici conformitatea sa cu modelul tip.
„Întreţinere regulată a unui RMV rigid”, executarea operaţiilor curente asupra unui RMV metalic, unui RMV din plastic rigid sau unui RMV compozit, cum sunt:
a)curăţarea;
b)înlăturarea şi reinstalarea sau înlocuirea închiderilor corpului (inclusiv, legăturile corespunzătoare), sau a echipamentului de serviciu, conform specificaţiilor de origine ale fabricantului, cu condiţia ca etanşeitatea RMV să fie verificată; sau
c)repunerea în funcţiune a echipamentului structural care nu asigură direct o funcţie de reţinere a conţinutului de mărfuri periculoase sau de menţinere a unei presiuni de golire, astfel încât RMV să fie din nou conform modelului tip omologat (de exemplu, întărirea picioarelor sau a pieselor de ridicare), cu condiţia ca funcţia de reţinere a RMV să nu fie afectată;
„Regulament ECE”, un Regulament anexat la Acordul privind adoptarea de prescripţii tehnice uniforme aplicabile vehiculelor cu roţi, echipamentelor şi pieselor susceptibile de a fi montate şi/sau utilizate pe un vehicul cu roţi şi condiţiile de recunoaştere reciprocă a omologărilor eliberate conform acestor prescripţii (Acordul din 1958, modificat);
„Regulament tip al ONU”, Regulamentul tip anexat la cea de-a paisprăzecea ediţie revizuită a Recomandărilor referitoare la transportul de mărfuri periculoase, publicat de Organizaţia Naţiunilor Unite (ST/SG/AC.10/1/Rev.14);
„RMV compozit cu recipient interior din material plastic”, un RMV compus din elemente structurale sub forma unei acoperiri exterioare rigide ce îmbracă un recipient interior din material plastic, care conţine orice echipament de serviciu sau alt echipament structural. Acesta este astfel confecţionat, încât după asamblare, acoperirea exterioară şi recipientul interior constituie un întreg indivizibil ce este folosit ca atare pentru operaţiuni de umplere, stocare, transport sau de golire;
a)nu sunt menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, şi
b)prezintă proprietăţi chimice, fizice şi/sau periculoase ce corespund clasei, codului de clasificare, grupului de ambalare precum şi denumirii şi descrierii rubricii n.s.a.;
S
„Sac”, ambalaj flexibil din hârtie, folie de material plastic, material textil, material ţesut sau alt material corespunzător;
„Sarcină maximă admisibilă” (pentru recipiente mari pentru transportul în vrac flexibile), masa netă maximă pentru transportul căreia a fost conceput recipientul şi pe care este autorizat să o transporte;
„SGA”, Sistemul General de Armonizare a clasificării etichetării produselor chimice, prima ediţie revizuită publicat de Naţiunile Unite sub cota ST/SG/AC.10/30/Rev. 1;
„Solid”:
a)o substanţă al cărui punct de fuziune sau punct de fuziune iniţial este mai mare de 200 C la o presiune de 101,3 kPa, sau;
b)o substanţă ce nu este lichidă conform metodei de încercare ASTM D 4359-90 sau care este sub formă de pastă conform criteriilor aplicabile la încercarea pentru determinarea fluidităţii (proba penetrometrului) descrisă la 2.3.4;
„Supapă de depresurizare”, un dispozitiv cu resort sensibil la presiune, ce se închide în mod automat, pentru a proteja cisterna împotriva unei depresurizări interioare inadmisibile;
„Supapă de siguranţă”, un dispozitiv cu resort care este activat automat de presiune, pentru a proteja cisterna împotriva unei presiuni interioare inadmisibil de mari;
„Supraambalaj”, învelişul utilizat de un expeditor în cazul Clasei 7 pentru a cuprinde unul sau mai multe colete într-o singură unitate mai uşor de manipulat şi stivuit în timpul transportului.
Exemple de supraambalaje:
a)un platou de încărcare, cum ar fi o paletă pe care sunt plasate sau legate împreună mai multe colete cu o bandă de plastic, o husă din folie elastică sau prin alte mijloace adecvate; sau
b)un ambalaj exterior de protecţie, cum ar fi o carcasă sau un coş.
T
„TDAA”, vezi „Temperatură de descompunere auto-accelerată”;
„Temperatură critică”, temperatura peste care o substanţă nu poate exista în stare lichidă;
„Temperatura de avarie”, temperatura la care trebuie puse în aplicare procedurile de avarie, în cazul în care are loc o defecţiune a sistemului de reglare a temperaturii;
„Temperatură de descompunere auto-accelerată (TDAA)”, temperatura cea mai scăzută la care se poate produce o descompunere auto-accelerată, pentru o substanţă într-un ambalaj utilizat în timpul transportului. Prescripţiile pentru determinarea TDAA şi efectele încălzirii în spaţiu închis se găsesc în Manualul de încercări şi criterii, Partea a II-a;
„Temperatura de reglare”, temperatura maximă la care peroxidul organic sau substanţa autoreactivă pot fi transportate în siguranţă;
„Transport”, schimbarea locului mărfurilor periculoase inclusiv opririle impuse de condiţiile de transport şi timpul în care mărfurile periculoase se află în vehicule, cisterne şi containere datorită condiţiilor de trafic înainte, în timpul şi după schimbarea locului.
Prezenta definiţie înglobează, de asemenea, timpul necesar schimbării modului sau mijlocului de transport (transbordarea). Aceasta se aplică cu condiţia ca documentele de transport din care să rezulte locul de expediţie şi locul de destinaţie să fie prezentate la cerere şi ca cisternele şi coletele să nu fie deschise în timpul depozitării intermediare, cu excepţia controalelor efectuate de autorităţile competente.
„Transport în vrac”, transportul de substanţe solide sau obiecte neambalate, în vehicule sau containere. Acest termen nu se aplică mărfurilor care sunt transportate în colete şi nici substanţelor care sunt transportate în cisterne;
„Transportator”, întreprinderea care efectuează transportul cu sau fără contract de transport;
„Tub”, (clasa 2), un recipient sub presiune, transportabil, fără sudură şi cu o capacitate de apă mai mare de 150 litri, dar fără să depăşească 3000 litri;
Ţ
„Ţesătură din plastic” (pentru RMV flexibile), material confecţionat prin tracţiune din bande sau monofilamente, dintr-un material plastic corespunzător;
U
„UIC” înseamnă Uniunea Internaţională a Căilor Ferate (UIC, 16, rue Jean Rey, F-75015 Paris, Franţa);
„Unitate de transport”, un autovehicul fără remorcă sau un ansamblu constituit dintr-un autovehicul şi o remorcă;
V
„Vehicul ”, a se vedea „Vehicul-baterie”, „Vehicul acoperit", „Vehicul descoperit”, „Vehicul cu prelată” şi „Vehicul- cisternă”.
„Vehicul cu prelată”, un vehicul descoperit, prevăzut cu o prelată pentru protejarea încărcăturii;
„Vehicul-baterie”, un vehicul care cuprinde elemente legate între ele printr-o conductă şi fixate permanent la o unitate de transport. Următoarele elemente sunt considerate ca elemente ale unui vehicul-baterie: buteliile, tuburile, grupurile de cilindri sub presiune (cunoscute şi sub denumirea de cadre de butelie) precum şi cisternele cu o capacitate mai mare de 450 litri pentru gazele din clasa 2;
„Vehicul-cisternă”, un vehicul construit pentru transportul lichidelor, gazelor, materialelor pulverulente sau granulate şi care comportă una sau mai multe cisterne fixe. În plus faţă de vehiculul propriu-zis sau elementele unui sistem de rulare, vehiculul cisternă cuprinde unul sau mai multe rezervoare, echipamentele şi piesele de legătură la vehicul sau la sistemul de rulare;
„Vehicul acoperit”, un vehicul a cărui caroserie este constituită dintr-o carcasă ce poate fi închisă;
„Vehicul descoperit”, un vehicul a cărui platformă nu este prevăzută cu o suprastructură sau este prevăzută numai cu pereţi laterali şi un perete frontal.
1.2.2 Unităţi de măsură
1.2.2.1 În cadrul ADR sunt aplicabile următoarele unităţi de măsură a :
| Mărime | Unitate SI b | Unitate alternativă admisă | Relaţia dintre unităţi |
|---|---|---|---|
| Lungime | m (metru) | - | - - 1l = 10-3 m3 1 min. = 60 s 1 h = 3.600 s 1 d = 86.400 s 1g = 10-3 kg 1t = 103 kg 1 kg/l = 103 kg/m3 0 0C = 273,15 K 1 0C = 1 K 1 N = 1 kg.m/s2 1 Pa = 1 N/m2 1 bar = 105 Pa 1 N/mm2 = 1 MPa 1 kWh = 3,6 MJ 1J = 1 N.m = 1 W.s 1eV = 0,1602.10-18J 1W = 1J/s =1 N.m/s 1 mm2/s =10-6 m2/s 1mPa.s = 10-3 Pa.s |
| Suprafaţă Volum Timp | m2 (metru pătrat) m3 (metru cub) s (secundă) | - l c (litru) min. (minut) | |
| h (oră) | |||
| d (zi) | |||
| Masă | kg (kilogram) | g (gram) | |
| t (tonă) | |||
| Masă volumică (densitate) | kg/m3 | kg/l | |
| Temperatură | K (kelvin) | oC (grad Celsius) | |
| Diferenţă de temperatură | K (kelvin) | oC (grad Celsius) | |
| Forţă | N (newton) | - | |
| Presiune | Pa (Pascal) | ||
| bar (bar) | |||
| Tensiune mecanică | N/m2 | N/mm2 | |
| Lucru mecanic Energie | J (joule) | kWh (kilowat oră) | |
| Cantitate de căldură Putere | W (watt) | eV (electronvolt) - | |
| Viscozitate cinematică | m2/s | mm2/s | |
| Viscozitate dinamică | Pa.s | mPa.s | |
| Activitate | Bq (becqerel) | ||
| Echivalent al dozei absorbite | Sv (sievert) |
a Următoarele valori rotunjite sunt aplicabile pentru conversia unităţilor utilizate până în prezent, în unităţi SI: Forţă
1 kgf = 9,807 N
1 N = 0,102 kgf
Tensiune mecanică
1 kg/mm2= 9,807 N/mm2
| 1 Pa | = 1 N/m2 | = 10 -5 bar | = 1,02 . 10-5 kg/cm2 = 0,75 . 10-2 torr |
|---|---|---|---|
| 1 bar | = 105Pa | = 1,02 kg/cm2 | = 750 torr |
| 1 kg/cm2 | = 9,807 . 104 Pa | = 0,9807 bar | = 736 torr |
| 1 torr | = 1,33 . 10 2 Pa | = 1,33 . 10-3 bar | = 1,36 . 10-3 kg/cm2 |
| Energie, lucru mecanic, cantitate de căldură | |||
| 1 J | = 1 N . m | = 0,278 . 10-6 kWh | = 0,102 kgm = 0,239 . 10-3 kcal |
| 1 kWh | = 3,6 . 106J | = 367 . 10 3’ kgm | = 860 kcal |
1 N/mm2 = 0,102 kg/mm2 Presiune
| 1 kgm | = 9,807 J | = 2,72 . 10 -6’ kWh | = 2,34 . 10 -3 kcal |
|---|---|---|---|
| 1 kcal | = 4,19 . 10 3 J | = 1,16 . 10 -3 kWh | = 427kgm |
| Putere | |||
| 1W | = 0,102 kgm/s | = 0,86 kcal/h | |
| 1 kgm/s | = 9,807 W | = 8,43 kcal/h | |
| 1 kcal/h | = 1,16 W | = 0,119kgm/s |
Viscozitate cinematică
1 m2/s = 10 4 St (stokes)
1 St = 10 -4 m2/s Viscozitate dinamică
| 1 Pa . s | = 1 N.s/m2 | = 10 P (Poise) | = 0,102 kg.s/m2 |
|---|---|---|---|
| 1 P | = 0,1 Pa . s | = 0,1 N.s/m2 | = 1,02 . 10 -2 kg.s/m2 |
| 1 kg.s/m2 | = 9,807 Pa . s | = 9,807 N.s/m2 | = 98,07 P |
b Sistemul internaţional de unităţi de măsură (SI) este rezultatul deciziilor Conferinţei generale pentru unităţi de măsură şi greutăţi (adresa: Pavillon de Breteuil, Parc de St-Clouud, F-92 310 Sèvres).
c Abrevierea „L” pentru litru este autorizată de asemenea, în locul abrevierii „l”, în cazul utilizării maşinii de scris la care nu se distinge cifra "1" de litera "l".
Multiplii şi sub-multiplii zecimali ai unei unităţi se pot forma cu ajutorul următoarelor prefixe şi simboluri, aşezate înaintea numelui sau înaintea simbolului unităţii:
Factor Prefix Simbol
| trilion | exa | E |
|---|---|---|
| biliard | peta | F |
| bilion | tera | T |
1.000.000.000.000.000.000 = 1018
1.000.000.000.000.000 = 1015
1.000.000.000.000 = 1012
| 1.000.000.000 | = | 109 | miliard | giga | G |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.000.000 | = | 106 | milion | mega | M |
| 1.000 | = | 103 | mie | kilo | k |
| 100 | = | 102 | sută | hecto | h |
| 10 | = | 101 | zece | deca | da |
| zecime | deci | d |
|---|---|---|
| sutime | centi | c |
| miime | mili | m |
| milionime miliardime | micro nano | μ n |
| bilionime | pico | p |
| biliardime | femto | f |
| trilionime | atto | a |
| 0,1 | = |
|---|---|
| 0,01 | = |
| 0,001 | = |
| 0,000.001 | = |
10-1
10-2
10-3
10-6
0,000.000.001 = 10-9
0,000.000.000.001 = 10-12
0,000.000.000.000.001 = 10-15
0,000.000.000.000.000.000 =10-18
1.2.2.2 Cu excepţia unei indicaţii contrare explicite, semnul „%” reprezintă în ADR:
a)pentru amestecurile de substanţe solide sau de substanţe lichide, precum şi pentru substanţele solide umectate cu un lichid, partea din masă, indicată în procente, raportată la masa totală a amestecului, a soluţiei sau a substanţei umectate;
b)pentru amestecurile de gaze comprimate, în cazul unei umpleri sub presiune, partea din volum, indicată în procente, raportată la volumul total al amestecului gazos, sau, în cazul unei umplerii în masă, partea din masă, indicată în procente, raportată la masa totală a amestecului;
c)pentru amestecurile de gaze lichefiate, precum şi de gaze dizolvate, partea din masă, indicată în procente, raportată la masa totală a amestecului.
1.2.2.3 Toate tipurile de presiuni referitoare la recipiente (de exemplu, presiunea de încercare, presiunea interioară, presiunea de deschidere a supapelor de siguranţă) sunt întotdeauna indicate ca presiuni manometrice
(presiune în exces în raport cu presiunea atmosferică); în schimb, presiunea vaporilor este întotdeauna exprimată ca presiune absolută.
1.2.2.4 Atunci când ADR prevede un grad de umplere pentru recipiente, acesta se raportează întotdeauna la o temperatură a substanţelor de 15 0 C, numai dacă nu este indicată o altă temperatură.
INSTRUIREA PERSONALULUI IMPLICAT
ÎN TRANSPORTUL DE MĂRFURI PERICULOASE
1.3.1 Scop şi aplicabilitate
Persoanele angajate de factorii implicaţi citaţi în capitolul 1.4, al căror domeniu de activitate include transportul de mărfuri periculoase, trebuie să fie instruite pentru a corespunde exigenţelor domeniului lor de activitate şi de responsabilitatea impusă în timpul transportului de mărfuri periculoase. Instruirea trebuie să trateze de asemenea, dispoziţiile specifice de securitate în cazul transportului de mărfuri periculoase enunţate în capitolul 1.10.
NOTA 1: În ceea ce priveşte instruirea consilierului de siguranţă, vezi paragraful 1.8.3.
NOTA 2: În ceea ce priveşte instruirea echipajului vehiculului, vezi capitolul 8.2.
1.3.2 Natura instruirii
Instruirea personalului trebuie să aibă următorul conţinut, în funcţie de responsabilităţile şi funcţiile persoanei în cauză.
1.3.2.1 Sensibilizarea generală
Personalul trebuie să cunoască bine prescripţiile generale ale reglementării referitoare la transportul mărfurilor periculoase.
1.3.2.2 Instruirea specifică
Instruirea personalului trebuie să fie detaliată, adaptată exact la funcţiile şi responsabilităţile respectivelor persoane, bazată pe prescripţiile generale ale reglementării privind transportul mărfurilor periculoase. În cazul în care în transportul mărfurilor periculoase intervine o operaţiune de transport multimodal, personalul trebuie pus la curent cu prescripţiile referitoare la celelalte moduri de transport.
1.3.2.3 Instruirea în domeniul siguranţei
Instruirea personalului trebuie să includă tratarea riscurilor şi pericolelor prezentate de mărfurile periculoase, adaptată la gravitatea riscului de rănire sau de expunere rezultată dintr-un incident petrecut pe parcursul transportului mărfurilor periculoase, inclusiv în timpul încărcării şi descărcării.
Această instruire va avea drept scop sensibilizarea personalului la procedurile ce trebuie urmate pentru manipularea în condiţii de siguranţă şi intervenţiile de urgenţă.
1.3.2.4 Instruirea pentru Clasa 7
Pentru Clasa 7, personalul trebuie să fie instruit corespunzător, instruirea fiind axată inclusiv pe protecţia împotriva radiaţiilor şi precauţiile ce trebuie luate în vederea restrângerii expunerii personalului care lucrează şi a celorlalte persoane care ar putea fi afectate de acţiunile acestora.
1.3.3 Documentaţie
Angajatorul şi angajatul trebuie să păstreze şi să verifice la începerea fiecărei noi angajări o descriere detaliată a întregii instruiri. Această instruire trebuie completată periodic prin cursuri de reciclare, pentru a lua în considerare schimbările intervenite în reglementare.
OBLIGAŢII PRIVIND SIGURANŢA PARTICIPANŢILOR
1.4.1 Măsuri generale de siguranţă
1.4.1.1 Factorii ce intervin în transportul mărfurilor periculoase trebuie să ia măsurile adecvate, conform naturii şi importanţei riscurilor previzibile, pentru a evita producerea de daune sau prejudicii şi, dacă este cazul, a reduce la minimum efectele acestora. Ei trebuie, în orice caz, să respecte prescripţiile ADR în ceea ce îi priveşte.
1.4.1.2 Atunci când siguranţa publică riscă să fie pusă în pericol, factorii implicaţi trebuie să avizeze imediat forţele de intervenţie şi de siguranţă şi trebuie să pună la dispoziţia acestora informaţiile necesare pentru acţiunea lor.
1.4.1.3 ADR poate preciza anumite obligaţii ce revin diferiţilor factori.
Dacă o Parte contractantă estimează că nu există nici un risc de diminuare a siguranţei, ea poate, în legislaţia sa naţională, să transfere obligaţiile ce revin unui anumit factor implicat către unul sau mai mulţi alţi factori implicaţi, cu condiţia ca obligaţiile de la punctele 1.4.2 şi 1.4.3 să fie respectate. Aceste derogări trebuie comunicate de către Partea contractantă Secretariatului Comisiei Economice a Naţiunilor Unite pentru Europa, care le va aduce la cunoştinţa Părţilor contractante.
Prescripţiile de la punctele 1.2.1, 1.4.2 şi 1.4.3, referitoare la definirea factorilor implicaţi şi la obligaţiile ce le revin, nu aduc atingere dreptului naţional în ceea ce priveşte consecinţele juridice (penalitate, responsabilitate etc.) ce decurg din faptul că respectivul factor este, de exemplu, o persoană fizică, o persoană ce lucrează pe cont propriu, un angajat sau un angajator.
1.4.2 Obligaţiile principalilor factori implicaţi
a)să se asigure că mărfurile periculoase sunt clasificate şi autorizate pentru transport conform ADR;
b)să furnizeze transportatorului indicaţii şi informaţii şi, dacă este cazul, documentele de transport şi documentele de însoţire a mărfii necesare (autorizaţii, acorduri, notificări, certificate etc.), ţinând cont în special de prevederile capitolului 5.4 şi de tabelele din Partea 3;
c)să nu utilizeze decât ambalaje, ambalaje mari, recipiente mari pentru transportul în vrac (RMV) şi cisterne (vehicule cisternă, cisterne demontabile, vehicule-baterie, CGEM, cisterne mobile şi containere- cisternă) omologate şi adaptate la transportul substanţelor în cauză şi prevăzute cu mărcile prescrise de ADR;
d)să respecte prescripţiile referitoare la modul de expediere şi la restricţiile de expediere;
e)să se asigure ca şi cisternele goale, necurăţate şi nedegazate (vehicule cisternă, cisterne demontabile, vehicule baterie, CGEM, cisterne mobile şi containere cisternă), sau vehiculele goale, necurăţate şi containerele mari sau mici pentru transportul în vrac, să fier marcate şi etichetate în conformitate cu ADR şi ca cisternele goale, necurăţate, să fie închise şi să prezinte aceleaşi garanţii de etanşeitate ca şi cum ar fi pline.
1.4.2.1.2 În cazul în care expeditorul apelează la serviciile altor factori implicaţi (ambalator, încărcător etc.), el trebuie să ia măsurile corespunzătoare pentru a garanta că transportul corespunde prescripţiilor ADR. Totuşi, el poate, în cazul de la 1.4.2.1.1, a), b), c) şi e) să se bazeze pe informaţiile şi datele ce i-au fost puse la dispoziţie de către ceilalţi factori implicaţi.
1.4.2.1.3 Atunci când expeditorul acţionează pentru un terţ, acesta trebuie să semnaleze în scris expeditorului că este vorba despre mărfuri periculoase şi să pună la dispoziţia acestuia toate informaţiile şi documentele necesare pentru îndeplinirea obligaţiilor sale.
1.4.2.2 Transportatorul
1.4.2.2.1 În cadrul 1.4.1, dacă este cazul, transportatorul are în special următoarele obligaţii:
a)să verifice dacă mărfurile periculoase ce urmează să fie transportate sunt autorizate pentru transport conform ADR;
b)să se asigure că documentaţia prescrisă se află la bordul unităţii de transport;
c)să se asigure vizual că vehiculele şi încărcăturile nu prezintă defecte vizibile, scurgeri sau fisuri, lipsă de dispozitive, de echipament etc.;
d)să se asigure că nu a expirat data pentru următoarea încercare pentru vehiculele cisternă, vehiculele - baterie, cisternele demontabile, cisternele mobile, containerele cisternă şi CGEM;
e)să verifice dacă vehiculele nu sunt supraîncărcate;
f)să se asigure că au fost puse etichetele de pericol şi semnalizările prescrise pentru vehicule;
g)să se asigure că echipamentele prescrise în dispoziţiile scrise pentru şoferi se află la bordul vehiculului.
Acestea trebuie făcute, dacă este cazul, pe baza documentelor de transport şi a documentelor de însoţire a mărfii, printr-o examinare vizuală a vehiculului sau a containerelor şi, dacă este cazul, a încărcăturii.
1.4.2.2.2 Transportatorul poate, totuşi, în cazurile de la 1.4.2.2.1 a), b), e) şi f), să se bazeze pe informaţiile şi datele ce i-au fost puse la dispoziţie de către ceilalţi factori implicaţi.
1.4.2.2.3 Dacă transportatorul constată, conform 1.4.2.2.1, o abatere de la prescripţiile ADR, el nu trebuie să pună în circulaţie transportul până la punerea în conformitate a acestuia.
1.4.2.2.4 Dacă, se constată pe parcurs o încălcare ce ar putea compromite siguranţa transportului, expedierea trebuie oprită cât mai curând posibil, ţinând seama de imperativele de siguranţă legate de circulaţie, imobilizarea expedierii, precum şi siguranţa publică.
Transportul nu va putea fi reluat decât după punerea în conformitate a expedierii. Autoritatea (autorităţile) competentă(e) implicată(e) pentru restul parcursului poate(pot) acorda o autorizaţie pentru continuarea transportului.
Dacă conformitatea necesară nu poate fi realizată şi dacă nu a fost acordată o autorizaţie pentru restul parcursului, autoritatea (autorităţile) competentă(e) va(vor) asigura transportatorului asistenţa administrativă necesară. Aceasta este valabil şi în cazul în care transportatorul aduce la cunoştinţa respectivei (respectivelor) autorităţi că nu i-a fost semnalat de către expeditor caracterul periculos al mărfurilor încredinţate pentru transport şi că doreşte, în virtutea dreptului aplicabil în special la contractul de transport, să le descarce, să le distrugă sau să le facă inofensive.
1.4.2.2.5 (Rezervat)
1.4.2.3 Destinatarul
1.4.2.3.1 Destinatarul are obligaţia de a nu declina, fără un motiv imperativ, acceptarea mărfurilor şi de a verifica, după descărcare, dacă au fost respectate prescripţiile ADR care îl privesc.
În contextul punctului 1.4.1, destinatarul trebuie în special:
a)să efectueze, în cazurile prevăzute de ADR, curăţarea şi decontaminarea prescrise pentru vehicule şi containere;
b)să se asigure că aceste containere, după ce au fost complet descărcate, curăţate şi decontaminate, nu mai poartă semnalizările de pericol prescrise la capitolul 5.3.
1.4.2.3.2 În cazul în care destinatarul apelează la serviciile altor factori implicaţi (descărcător, curăţător, staţie de decontaminare etc.), el trebuie să ia măsurile adecvate pentru a putea garanta că s-au respectat prescripţiile ADR.
1.4.2.3.3 Dacă aceste verificări conduc la constatarea unei abateri de la prescripţiile ADR, destinatarul va putea returna containerul transportatorului numai după conformarea acestuia cu prescripţiile ADR.
1.4.3 Obligaţiile celorlalţi factori implicaţi
Ceilalţi factori implicaţi şi obligaţiile lor respective apar mai jos, într-o manieră neexhaustivă. Obligaţiile acestor factori decurg din secţiunea 1.4.1 de mai sus, dat fiind că ei cunosc sau ar fi trebuit să cunoască faptul că sarcinile lor sunt realizate ca parte a unui transport supus prescripţiilor ADR.
1.4.3.1 Încărcătorul
1.4.3.1.1 În contextul punctului 1.4.1, încărcătorul are în principal următoarele obligaţii:
a)Acesta trebuie să încredinţeze transportatorului mărfurile periculoase numai dacă acestea sunt autorizate pentru transport conform ADR;
b)El trebuie să verifice, în momentul încredinţării mărfurilor periculoase ambalate sau a ambalajelor goale necurăţate, în vederea transportului, dacă ambalajul este deteriorat. El nu poate încredinţa pentru transport un colet al cărui ambalaj este deteriorat, în special neetanş, şi deci cu scurgeri sau posibilitatea scurgerii substanţei periculoase, decât după ce s-a remediat defectul; aceeaşi obligaţie este valabilă şi pentru ambalajele goale necurăţate;
c)El trebuie, atunci când încarcă mărfuri periculoase într-un vehicul sau într-un container mare sau mic, să respecte prescripţiile speciale referitoare la încărcare şi manipulare;
d)El trebuie, după ce a încărcat mărfurile periculoase într-un container, să respecte prescripţiile privind marcarea de pericol, conform capitolului 5.3;
e)El trebuie, atunci când încarcă colete, să respecte interdicţiile de încărcare în comun, ţinând cont de mărfurile periculoase deja prezente în respectivul vehicul sau container mare, precum şi de prescripţiile referitoare la separarea produselor alimentare, a altor obiecte pentru consum sau a alimentelor pentru animale.
1.4.3.1.2 Încărcătorul poate totuşi, în cazurile de la 1.4.3.1.1, a), d) şi e), să se bazeze pe informaţiile şi datele ce i-au
fost puse la dispoziţie de către ceilalţi factori implicaţi în transport.
1.4.3.2 Ambalatorul
În contextul punctului 1.4.1, ambalatorul trebuie să respecte în principal:
a)prescripţiile privind condiţiile de ambalare, condiţiile de ambalare în comun; şi
b)prescripţiile referitoare la mărcile şi etichetele de pericol de pe colete, atunci când pregăteşte coletele în vederea transportului.
1.4.3.3 Încărcătorul
În contextul punctului 1.4.1, încărcătorul are în principal următoarele obligaţii:
a)Să se asigure, înaintea umplerii cisternelor, că atât acestea cât şi echipamentele lor se găsesc în bună stare tehnică;
b)El trebuie să se asigure că nu a expirat data pentru următoarea încercare pentru vehiculele cisternă, vehiculele - baterie, cisternele demontabile, cisternele mobile, containerele cisternă şi CGEM;
c)Nu are dreptul să umple cisternele decât cu mărfurile periculoase autorizate pentru transport în acele cisterne;
d)În timpul umplerii cisternei, trebuie să respecte dispoziţiile referitoare la mărfurile periculoase din compartimente alăturate;
e)În timpul umplerii cisternei, trebuie să respecte proporţia de umplere maximă admisibilă sau masa maximă admisibilă de conţinut pe litru de capacitate pentru substanţa respectivă;
f)După umplerea cisternei, trebuie să verifice etanşeitatea dispozitivelor de închidere;
g)El trebuie să se asigure că nici un reziduu periculos din substanţa de umplere nu a aderat la exteriorul cisternelor ce au fost încărcate;
h)El trebuie ca, atunci când pregăteşte mărfurile periculoase în vederea transportului, să se asigure de faptul că semnalele portocalii şi plăcile-etichetă sau etichetele prescrise sunt aplicate pe cisterne, pe vehicule şi pe containerele mari şi mici pentru transportul în vrac, conform prescripţiilor;
i)(Rezervat)
j)atunci când încarcă vehicule sau containere cu mărfuri periculoase în vrac, acesta se va asigura că sunt respectate prevederile Capitolului 7.3.
1.4.3.4 Operatorul unui container-cisternă sau al unei cisterne mobile
În contextul punctului 1.4.1, operatorul unui container-cisternă sau al unei cisterne mobile trebuie să se asigure în principal:
a)că s-au respectat prescripţiile referitoare la construcţie, echipament, încercări şi marcare;
b)că s-a efectuat întreţinerea cisternelor şi a echipamentelor acestora într-un mod ce garantează faptul că respectivul container cisternă sau cisternă mobilă, supus solicitărilor normale de exploatare, corespunde prescripţiilor ADR, până la următoarea încercare;
c)că s-a efectuat un control excepţional, în cazul în care siguranţa rezervorului sau a echipamentelor acestuia poate fi compromisă printr-o reparaţie, o modificare sau un accident.
1.4.3.5 (Rezervat).
1.5.1 Derogări temporare
1.5.1.1 În conformitate cu Articolul 4, paragraful 3 din ADR, autorităţile competente ale Părţilor contractante pot conveni direct între ele pentru autorizarea anumitor transporturi pe teritoriul lor, prin derogarea temporară de la prescripţiile ADR, cu condiţia, totuşi, de a nu se compromite siguranţa. Aceste derogări trebuie comunicate de către autoritatea care a luat iniţiativa respectivei derogări, secretariatului Comisiei Economice a Naţiunilor Unite pentru Europa, care le va aduce la cunoştinţa Părţilor contractante1.
1.6.1 Generalităţi
1.6.1.1 Cu excepţia unei prescripţii contrare, substanţele şi obiectele prevăzute în ADR pot fi transportate până la 30 iunie 2007 conform prescripţiilor ADR aplicabile până la 31 decembrie 2006.
1.6.1.2 a) Etichetele şi placardele de pericol care până la data de 31 decembrie 2004 se conformau modelelor nr. 7A, 7B, 7C, 7D sau 7E prescrise până la acea dată pot fi utilizate până la 31 decembrie 2010.
b)Etichetele şi placardele de pericol care până la data de 31 decembrie 2006 se conformau modelului nr. 5.2 prescris p-nă la acea dată pot fi utilizate până la 31 decembrie 2010
1.6.1.3 Substanţele şi obiectele din clasa 1, ce aparţin forţelor armate ale unei Părţi contractante, ambalate înainte de
1 ianuarie 1990 conform prescripţiilor ADR în vigoare la acea dată, vor putea fi transportate după 31 decembrie 1989, cu condiţia ca ambalajele să fie intacte şi să fie declarate în documentul de transport drept mărfuri militare ambalate înainte de 1 ianuarie 1990. Celelalte dispoziţii aplicabile începând cu 1 ianuarie 1990 pentru această clasă trebuie respectate.
1.6.1.4 Substanţele şi obiectele din clasa 1 ambalate între 1 ianuarie 1990 şi 31 decembrie 1996 conform prescripţiilor ADR în vigoare la acea dată vor putea fi transportate după 31 decembrie 1996, cu condiţia ca ambalajele să fie intacte şi să fie declarate în documentul de transport ca mărfuri din clasa 1 ambalate între 1 ianuarie 1990 şi 31 decembrie 1996.
1.6.1.5 (Rezervat).
1.6.1.6 Recipientele mari pentru transportul în vrac (RMV) care au fost fabricate înainte de 1 ianuarie 2003 în conformitate cu cerinţele marginalului 3612 (1) aplicabil până la 30 iunie 2001 şi care nu se conformează cerinţelor de la 6.5.2.1.1 referitoare la înălţimea literelor, cifrelor şi simbolurilor aplicabile de la 1 iulie 2001, pot fi utilizate în continuare.
1.6.1.7 Omologările de tip pentru butoaie, bidoane (canistre) şi ambalaje compozite fabricate din polietilenă cu masa moleculară ridicată sau medie, eliberate înainte de 1 iulie 2005 în conformitate cu cerinţele de la 6.1.5.2.6, în vigoare până la 31 decembrie 2004, dar care nu corespund cerinţelor de la 4.1.1.19, vor continua să fie valabile până la 31 decembrie 2009. Toate asemenea ambalaje fabricate şi marcate pe baza acestor omologări de tip, pot fi utilizate până la expirarea duratei lor de utilizare determinată la 4.1.1.15.
1.6.1.8 Plăcile de culoare portocalie existente, care îndeplinesc cerinţele de la 5.3.2.2 aplicabile până la 31 decembrie 2004, pot fi încă utilizate.
1.6.1.9 Cerinţele de la 8.2.1 sunt aplicabile conducătorilor vehiculelor cu masa maximă admisibilă care nu depăşeşte 3,5 tone începând cu 1 ianuarie 2007. Această prevedere tranzitorie nu se aplică conducătorilor menţionaţi la
8.2.1.3 şi 8.2.1.4.
1.6.1.10 Pilele şi bateriile cu litiu fabricate înainte de 1 iulie 2003 care au fost încercate conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 2002, dar care nu au fost încercate în conformitate cu cerinţele aplicabile de la 1 ianuarie 2003, precum şi aparatele care conţin pile sau baterii cu litiu, vor putea fi transportate până la 30 iunie 2013 dacă toate celelalte cerinţe aplicabile sunt respectate.
1.6.1.11 Aprobările tip pentru bidoane, canistre de maşină şi ambalaje compozite fabricate din polietilenă cu masă moleculară ridicată sau medie, şi pentru IBC-uri din polietilenă cu masă moleculară ridicată, emise înainte de 1 iulie 2007, în conformitate cu cerinţele din 6.1.6.1 (a) în vigoare până la 31 decembrie 2006, dar care nu sunt conforme cu cerinţele din 6.1.6.1 (a) aplicabil începând cu data de 1 ianuarie 2007, continuă să fie valabile.
1.6.1.12 Prevederile din secţiunea 1.9.5 se vor aplica numai începând cu data de 1 iulie 2007. În pofida prevederilor din secţiunea 1.9.5, Părţile Contractante pot continua să aplice, până cel târziu la data de 31 decembrie 2009, restricţii cu privire la trecerea vehiculelor prin tunelurile rutiere, în conformitate cu prevederile legilaţiei naţionale.
1.6.2 Recipiente pentru clasa 2
1.6.2.1 Recipientele fabricate înainte de 1 ianuarie 1997 şi care nu sunt conforme prescripţiilor ADR aplicabile începând cu 1 ianuarie 1997, dar al căror transport era autorizat conform prescripţiilor ADR aplicabile până la 31 decembrie 1996 vor putea fi utilizate şi după acea dată, cu condiţia de a satisface prescripţiile examinărilor periodice a instrucţiunilor de ambalare P200 şi P203.
1.6.2.2 Buteliile conforme definiţiei de la 1.2.1 care au trecut printr-o examinare iniţială sau o examinare periodică înainte de 1 ianuarie 1997, vor putea fi transportate goale, necurăţate, fără etichetă, până la data următoarei lor încărcări sau a următoarei lor examinări periodice.
1.6.2.3 Recipientele destinate transportului de substanţe din clasa 2, care au fost fabricate înainte de 1 ianuarie 2003, vor putea purta în continuare, după 1 ianuarie 2003, marcajul conform prescripţiilor aplicabile până la 31
decembrie 2002.
1.6.2.4 Rezervoarele de presiune concepute şi construite în conformitate cu codurile tehnice care nu mai sunt recunoscute conform 6.2.3 pot fi încă utilizate.
1.6.2.5 Rezervoarele de presiune şi închiderile lor concepute şi construite în conformitate cu standardele aplicab ile la momentul construcţiei lor şi care nu mai sunt enumerate în 6.2.2 sau 6.2.5 pot fi încă utilizate.
1.6.3 Cisterne fixe (vehicule-cisternă), cisterne demontabile şi vehicule-baterie
1.6.3.1 Cisternele fixe (vehicule cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie, fabricate înainte de intrarea în vigoare a prescripţiilor aplicabile de la 1 octombrie 1978, vor putea fi menţinute în serviciu dacă echipamentele rezervorului satisfac prescripţiile capitolului 6.8. Grosimea pereţilor rezervoarelor, cu excepţia rezervoarelor destinate transportului de gaze lichefiate refrigerate din clasa 2, trebuie să corespundă cel puţin unei presiuni de calcul de 0,4 MPa (4 bari) (presiune manometrică) pentru oţelul moale sau de minimum 200 kPa (2 bari) (presiune manometrică) pentru aluminiu şi aliaje de aluminiu. Pentru alte secţiuni ale cisternelor decât cele circulare, se va stabili diametrul ce serveşte drept bază de calcul, pornind de la un cerc a cărui suprafaţă este egală cu suprafaţa secţiunii transversale reale a respectivei cisterne.
1.6.3.2 Încercările periodice pentru cisternele fixe (vehicule - cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie menţinute în serviciu conform dispoziţiilor tranzitorii, trebuie efectuate conform dispoziţiilor de la punctele
6.8.2.4 şi 6.8.3.4 şi a dispoziţiilor particulare corespunzătoare diferitelor clase. Dacă o dispoziţie anterioară nu prescria o presiune de încercare mai înaltă, este suficientă o presiune de încercare de 200 kPa (2 bari) (presiune manometrică) pentru rezervoarele din aluminiu şi din aliajele de aluminiu.
1.6.3.3 Cisternele fixe (vehiculele cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie ce satisfac dispoziţiile tranzitorii de la 1.6.3.1 şi 1.6.3.2 vor putea fi utilizate până la 30 septembrie 1993 pentru transportul mărfurilor periculoase pentru care au fost omologate. Această perioadă tranzitorie nu se aplică cisternelor fixe (vehicule- cisternă), cisternelor demontabile şi vehiculelor-baterie destinate transportului substanţelor din clasa 2 şi nici cisternelor fixe (vehiculele-cisternă), cisternelor demontabile şi vehiculelor-baterie la care grosimea pereţilor şi elementele echipamentelor satisfac prescripţiile capitolului 6.8.
1.6.3.4 a) Cisternele fixe (vehiculele - cisternă), cisternele demontabile şi
vehiculele baterie construite înainte de 1 mai 1985 conform prescripţiilor ADR în vigoare între 1 octombrie 1978 şi 30 aprilie 1985, dar care nu sunt conforme dispoziţiilor aplicabile începând cu 1 mai 1985, vor putea fi utilizate şi după această dată.
b)Cisternele fixe (vehiculele-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele-baterie construite între 1 mai 1985 şi data intrării în vigoare a dispoziţiilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 1988, ce nu sunt conforme cu acestea din urmă, dar care erau conforme dispoziţiilor ADR în vigoare atunci, vor putea fi utilizate şi după această dată.
1.6.3.5 Cisternele fixe (vehiculele-cisternă, cisternele demontabile şi vehiculele baterie construite înainte de 1 ianuarie 1993 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1992, dar care nu sunt conforme prescripţiilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 1993, vor putea fi încă utilizate.
1.6.3.6 a) Cisternele fixe (vehiculele - cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie construite între 1 ianuarie 1978 şi 31 decembrie 1984 vor trebui, dacă sunt utilizate după 31 decembrie 2004, să fie
conforme dispoziţiilor marginalului 211 127(5) aplicabile începând cu 1 ianuarie 1990 referitoare la grosimea rezervorului şi protecţia împotriva deteriorării.
b)Cisternele fixe (vehiculele-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie construite între 1 ianuarie 1985 şi 31 decembrie 1989, trebuie, dacă sunt utilizate după 31 decembrie 2010, să fie
conforme dispoziţiilor marginalului 211 127(5) aplicabile începând cu 1 ianuarie 1990 referitoare la grosimea rezervoarelor şi la protecţia împotriva deteriorării.
1.6.3.7 Cisternele fixe (vehiculele-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie construite înainte de 1 ianuarie 1999 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1998, dar care nu sunt totuşi conforme cu dispoziţiile marginalului 211 126 (5) aplicabile începând cu 1 ianuarie 1999, vor putea fi încă utilizate.
1.6.3.8 Cisternele fixe (vehiculele-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie destinate transportului substanţelor din clasa 2, construite înainte de 1 ianuarie 1997, vor putea purta marcajul conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1996, până la următoarea încercare periodică.
Totuşi, pentru denumirile oficiale de transport cerute la 6.8.3.5.2 sau la 6.8.3.5.3, nu este necesar să se ţină seama de modificările ulterioare ale denumirilor oficiale de transport ale acestor gaze, cu condiţia ca denumirile gazelor pe cisternele fixe (vehicule cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele-baterie sau pe plăcuţe [a se vedea 6.8.3.5.6 b) sau c)] să fie adaptate ulterior primei încercări periodice.
1.6.3.9 şi 1.6.3.10 (Rezervate)
1.6.3.11 Cisternele fixe (vehiculele-cisternă) şi cisternele demontabile construite înainte de 1 ianuarie 1997 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1996, dar care nu sunt totuşi conforme cu prescripţiile marginalelor 211 322 şi 211 333 aplicabile începând cu 1 ianuarie 1997, vor putea fi încă utilizate.
1.6.3.12 (Rezervat)
1.6.3.13 (Abrogat)
1.6.3.14 (Rezervat)
1.6.3.15 Cisternele fixe (vehicule cisternă) şi cisternele demontabile construite înainte de 1 iulie 2007, în conformitate cu cerinţele în vigoare până la 31 decembrie 2006, dar care, totuşi, nu mai corespund cerinţelor din 6.8.2.2.3 aplicabile începând cu 1 ianuarie 2007 pot continua să fie utilizate până la următoarea inspecţie periodică.
1.6.3.16 Pentru cisternele fixe (vehicule cisternă), cisterne demontabile şi vehicule cu acumulatoare construite înainte de 1 ianuarie 2007, care nu corespund cerinţelor din 4.3.2, 6.8.2.3, 6.8.2.4 şi 6.8.3.4 cu privire la raportul privind cisterna, reţinerea dosarelor pentru raportul privind cisterna va începe cel mai târziu la următoarea inspecţie periodică.
1.6.3.17 Cisternele fixe (vehicule cisternă) şi cisternele demontabile create pentru transportul de substanţe din Clasa 3, grupul de ambalare I, având o presiune a vaporilor ce nu depăşeşte 175kPa (1,75 bar) (absolută) la 50º C, construite înainte de 1 iulie 2007, în conformitate cu cerinţele aplicabile până la 31 decembrie 2006, cărora le- a fost atribuit codul de rezervor L1.5BN, în conformitate cu cerinţele aplicabile până la 31 decembrie 2006, pot continua să fie utilizate pentru transportul substanţelor sus-menţionate până la 31 decembrie 2018.
1.6.3.18 Cisternele fixe (vehicule-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie construite înainte de 1 ianuarie 2003 în conformitate cu prescripţiile aplicabile până la 30 iunie 2001, dar care nu sunt totuşi conforme cerinţelor aplicabile de la 1 iulie 2001, pot fi încă utilizate. Atribuirea codului de cisternă la omologările de tip pentru concepţie şi a marcajelor relevante trebuie să fie efectuată înainte de 1 ianuarie 2009.
1.6.3.19 Cisternele fixe (vehicule-cisternă) şi cisternele demontabile construite înainte de 1 iulie 2003 conform prescripţiilor de la 6.8.2.1.21 aplicabile până la 31 decembrie 2002, dar care nu sunt totuşi conforme prescripţiilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 2003, pot fi încă utilizate.
1.6.3.20 Cisternele fixe (vehicule-cisternă) şi cisternele demontabile care au fost construite înainte de 1 iulie 2003 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 2002, dar care nu satisfac totuşi prescripţiile de la
6.8.2.1.7 şi dispoziţia specială TE15 de la 6.8.4 b) aplicabile începând cu 1 ianuarie 2003, pot fi încă utilizate.
1.6.3.21 Cisternele fixe (vehicule-cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele baterie fabricate înainte de 1 ianuarie 2003 în conformitate cu prescripţiile aplicabile până la 30 iunie 2001, care îndeplinesc cerinţele de la 6.8.2.2.10, dar care nu sunt echipate cu un manometru sau un alt indicator corespunzător, vor fi considerate totuşi ca închise ermetic până la următoarea inspecţie periodică conform cu 6.8.2.4.2, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2008.
1.6.3.22 până la 1.6.3.24 (Rezervate)
1.6.3.25 Nu este necesar să se indice data încercării de etanşeitate prescrisă la 6.8.2.4.3 pe placa prescrisă la
6.8.2.5.1 înainte de realizarea primei încercări de etanşeitate după 1 ianuarie 2005.
Nu este necesar să se indice, pe placa cisternei, tipul încercării (“P” sau “L”) prescrisă la 6.8.2.5.1 înainte de realizarea primei încercări de etanşeitate după 1 ianuarie 2007.
1.6.3.26 Cisternele fixe (vehicule cisternă) şi cisternele demontabile, construite înainte de 1 ianuarie 2007, în conformitate cu cerinţele în vigoare până la data de 31 decembrie 2006, dar care, totuşi, nu corespund cerinţelor aplicabile începând cu 1 ianuarie 2007 cu privire la marcajul presiunii nominale la exterior, în conformitate cu 6.8.2.5.1, pot fi încă utilizate.
1.6.3.27 până la 1.6.3.29 (Rezervate)
1.6.3.30 Cisternele fixe pentru deşeuri care operează sub vid (vehicule-cisternă) şi cisternele demontabile fabricate înainte de 1 iulie 2005 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 2004, dar care nu sunt totuşi conforme prescripţiilor de la 6.10.3.9 aplicabile începând cu 1 ianuarie 2005, pot fi încă utilizate.
1.6.3.31 Cisternele fixe (vehicule cisternă), cisternele demontabile şi vehiculele cu acumulator concepute şi construite în conformitate cu codurile tehnice care nu mai sunt recunoscute conform punctului 6.8.2.7 pot fi încă utilizate.
1.6.3.32 până la 1.6.3.39 (Rezervate)
1.6.3.40 Cisterne din material plastic ranforsat cu fibre
Cisternele din material plastic ranforsat cu fibre, care au fost fabricate înainte de 1 iulie 2002 conform unui tip omologat înainte de 1 iulie 2001, conform prescripţiilor Apendicelui B.1c, în vigoare până la 30 iunie 2001, pot continua să fie utilizate până la sfârşitul perioadei lor utile, cu condiţia ca toate prescripţiile în vigoare până la 30 iunie 2001 să fie respectate şi să continue să fie. Totuşi, începând de la 1 iulie 2001, nici un nou model tip nu va putea fi omologat conform dispoziţiilor în vigoare până la 30 iunie 2001.
1.6.4 Containere-cisternă cisterne portabile şi CGEM-uri
1.6.4.1 Containerele-cisternă fabricate înainte de 1 ianuarie 1988 conform prescripţiilor aplicabile până la 31
decembrie 1987, dar care nu sunt totuşi conforme cu prescripţiile aplicabile începând cu 1 ianuarie 1988, pot fi încă utilizate.
1.6.4.2 Containerele-cisternă fabricate înainte de 1 ianuarie 1993 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1992, dar care nu sunt totuşi conforme cu prescripţiile aplicabile începând cu 1 ianuarie 1993, vor mai putea fi încă folosite.
1.6.4.3 Containerele-cisternă ce au fost fabricate înainte de 1 ianuarie 1999 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 1998, dar care nu sunt totuşi conforme cu prescripţiile aplicabile începând cu 1 ianuarie 1999,
vor mai putea fi folosite.
1.6.4.4 (Rezervat)
1.6.4.5 Containerele-cisternă destinate transportului substanţelor din clasa 2, care au fost fabricate înainte de 1 ianuarie 1997, vor putea purta marcaje conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie1996 până la următoarea încercare periodică.
Totuşi, pentru denumirile oficiale de transport cerute la 6.8.3.5.2 sau la 6.8.3.5.3, nu este necesar să se ţină seama de modificările ulterioare ale denumirilor oficiale de transport ale acestor gaze, cu condiţia ca denumirea oficială de transport în vigoare să apară pe containerele-cisternă şi CGEM sau pe placă [a se vedea 6.8.3.5.6 b) sau c)], ulterior primei încercări periodice.
1.6.4.6 Containerele-cisternă construite înainte de 1 ianuarie 2007, în conformitate cu cerinţele în vigoare până la data de 31 decembrie 2006, dar care, totuşi, nu corespund cerinţelor aplicabile începând cu data de 1 ianuarie 2007 cu privire la marcajul presiunii nominale la exterior, în conformitate cu punctul 6.8.2.5.1 pot fi încă utilizate.
1.6.4.7 Containerele-cisternă fabricate înainte de 1 ianuarie 1997 conform prescripţiilor aplicabile până la
31 decembrie 1996, dar care nu sunt totuşi conforme cu prescripţiile marginalelor 212 322 şi 212 333 aplicabile începând cu 1 ianuarie 1997, pot fi încă utilizate.
1.6.4.8 (Rezervate)
1.6.4.9 Containerele-cisternă şi MEGC-urile concepute şi construite în conformitate cu codurile tehnice ce nu mai sunt recunoscute conform 6.8.2.7 pot fi încă utilizate.
1.6.4.10 (Abrogat)
1.6.4.11 (Rezervat)
1.6.4.12 Containerele cisternă şi CGEM-rile fabricate înainte de 1 ianuarie 2003 conform prescripţiilor aplicabile până la 30 iunie 2001, dar care nu satisfac totuşi prescripţiile aplicabile începând cu 1 iulie 2001, vor putea fi încă utilizate. 1 ianuarie 2008. Marcarea codurilor alfanumerice ale dispoziţiilor speciale TC, TE şi TA conform 6.8.4, trebuie efectuată la atribuirea codurilor cisternă sau la una din încercările conform 6.8.2.4 care a avut loc după această atribuire, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2008. Până la efectuarea marcării codului relevant, denumirea adecvată de transport a substanţei transportate1 va fi indicată pe containerul cisternă în sine sau pe o plăcuţă.
1.6.4.13 Containerele-cisternă care au fost fabricate înainte de 1 iulie 2003 conform prescripţiilor aplicabile până la 31 decembrie 2002, dar care nu satisfac totuşi prescripţiile de la 6.8.2.1.7 şi dispoziţia specială TE15 de la
6.8.4 b) aplicabile începând cu 1 ianuarie 2003, pot fi încă utilizate.
1.6.4.14 (Rezervat)
1.6.4.15 Nu este necesar să se indice data încercării de etanşeitate prescrisă la 6.8.2.4.3 pe placa cisternei prescrisă la 6.8.2.5.1 înainte de realizarea primei încercări de etanşeitate după 1 ianuarie 2005.
Tipul de test („P” sau „L”) impus de 6.8.2.5.1 nu trebuie să fie adăugat pe plăcuţa csternei până este efectuat primul test după 1 ianuarie 2007.
1.6.4.16 Containerele-cisternă fabricate înainte de 1 ianuarie 2003 în conformitate cu prescripţiile aplicabile până la 30 iunie 2001, care îndeplinesc cerinţele de la 6.8.2.2.10, dar care nu sunt echipate cu un manometru sau cu un alt indicator corespunzător, vor fi considerate totuşi ca închise ermetic până la următoarea inspecţie periodică conform cu 6.8.2.4.2, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2007.
1.6.4.17 Containerele-cisternă construite înainte de 1 iulie 2007, în conformitate cu cerinţele în vigoare până la data de 31 decembrie 2006, dar care nu corespund cerinţelor 6.8.2.2.3 aplicabile începând cu data de 1 ianuarie 2007 pot continua să fie utilizate până la următoarea revizie periodică.
1.6.4.18 Pentru containerele-cisternă construite înainte de 1 ianuarie 2007, care nu corespund cerinţelor din 4.3.2, 6.8.2.3, 6.8.2.4 şi 6.8.3.4 cu privire la înregistrarea cisternelor, reţinerea dosarelor pentru înregistrarea cisternelor va începe cel mai târziu la următoarea revizie periodică.
1.6.4.19 Containerele-cisternă concepute pentru transportul de substanţe din Clasa 3, grupul de ambalare I, având o presiune a vaporilor ce nu depăşeşte 175kPa (1,75 bar) (absolută) la 50ºC, construite înainte de 1 iulie 2007, în conformitate cu cerinţele în vigoare până la data de 31 decembrie 2006, cărora codul-cisternă L1.5BN le-a fost atribuit în conformitate cu cerinţele aplicabile până la data de 31 decembrie 2006, pot continua să fie utilizate pentru transportul substanţelor de mai sus până la data de 31 decembrie 2016.
1.6.4.19 Containerele-cisternă pentru deşeuri care operează sub vid, fabricate înainte de 1 iulie 2005 în conformitate cu prescripţiile aplicabile până la 31 decembrie 2004, dar care nu îndeplinesc cerinţele de la 6.10.3.9 aplicabile de la 1 ianuarie 2005, vor putea fi încă utilizate.
1.6.4.30 Autoritatea competentă poate continua să emită, până la 31 decembrie 2007, certificate de aprobare de proiectare pentru tipuri noi de cisterne portabile şi MEGC-uri UN care întrunesc cerinţele din capitolul 6.7
1 Denumirea oficială a transportului poate fi înlocuită de o denumire generică care grupează substanţe similare şi care sunt de asemenea compatibile cu caracteristicile cisternei
aplicabile până la 31 decembrie 2006. Cisternele-portabile şi MEGC-urile care nu întrunesc cerinţele de proiectare aplicabile începând cu data de 1 ianuarie 2007, dar care au fost construite conform unui certificat de aprobare de proiectare care a fost emis înainte de 1 ianuarie 2008 pot continua să fie utilizate.
1.6.5 Vehicule
1.6.5.1 şi 1.6.5.2 (Rezervate)
1.6.5.3 (Abrogat)
1.6.5.4 În ceea ce priveşte construcţia vehiculelor EX/II, EX/III, FL, OX şi AT, prescripţiile Părţii 9, în vigoare până la 31 decembrie 2006 vor putea fi aplicate până la 31 decembrie 2008.
1.6.5.5 Vehiculele înmatriculate sau intrate în exploatare înainte de 1 ianuarie 2003, al căror echipament electric nu corespunde prescripţiilor de la 9.2.2, 9.3.7 sau 9.7.8, dar corespund prescripţiilor aplicabile până la 30 iunie 2001, pot fi încă utilizate.
1.6.5.6 Unităţile de transport echipate cu extinctoare în conformitate cu prescripţiile de la 8.1.4 aplicabile până la 31 decembrie 2002, pot fi utilizate în continuare până la 31 decembrie 2007.
1.6.5.7 Vehiculele complete sau completate, care au fost omologate de tip înainte de 31 decembrie 2002 conform Regulamentului CEE-ONU nr. 1052, modificat prin seria 01 de amendamente, sau dispoziţiilor corespunzătoare din Directiva 98/91/CE3 şi care nu sunt conforme cu prescripţiile capitolului 9.2, dar care sunt conforme cu prescripţiile referitoare la construcţia vehiculelor de bază (marginalele 220 100-220 540 din apendicele B.2) aplicabile până la 30 iunie 2001, vor putea fi încă agreate şi utilizate, cu condiţia de a fi fost înmatriculate pentru prima dată sau de a fi intrat în exploatare înainte de 1 iulie 2003.
1.6.5.8 Vehiculele EX/II şi EX/III, care au fost agreate pentru prima dată înainte de 1 iulie 2005 şi care sunt conforme cu prescripţiile Părţii 9, în vigoare până la 31 decembrie 2004, dar care nu sunt conforme prescripţiilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 2005, pot fi încă utilizate până la 31 decembrie 2014.
1.6.5.9 Vehiculele-cisternă cu cisterne fixe, cu o capacitate mai mare de 3 m3 destinate transportului de mărfuri periculoase în stare lichidă sau topită, care au fost încercate la o presiune mai mică de 4 bar, care nu îndeplinesc cerinţele de la 9.7.5.2 şi care au fost înmatriculate prima dată înainte de 1 iulie 2004, pot fi încă utilizate.
1.6.5.10 Certificatele de agreare care corespund modelului prezentat în 9.1.3.5 aplicabil până la data de 31 decembrie 2006 pot continua sa fie utilizate.
1.6.6 Clasa 7
1.6.6.1 Ambalaje al căror model nu a fost omologat de autoritatea competentă în baza ediţiilor din 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) din nr. 6 al Colecţiei Siguranţă a AIEA.
Ambalajele exceptate, ambalajele industriale tip IP-1, tip IP-2 şi tip IP-3 şi ambalajele tip A, al căror model nu a fost omologat de autoritatea competentă şi care satisfac prescripţiile ediţiilor din 1985 sau 1985 (revizuită în 1990) ale Regulamentului de transport al substanţelor radioactive al AIEA (Colecţia Siguranţă nr. 6), pot fi utilizate în continuare, cu condiţia de a corespunde programului obligatoriu de asigurare a calităţii conform prescripţiilor enunţate la 1.7.3 şi limitelor de activitate şi restricţiilor privind substanţele enunţate la 2.2.7.7.
Orice ambalaj modificat, cu excepţia cazului în care modificarea ameliorează siguranţa, sau fabricat după 31 decembrie 2003 trebuie să satisfacă dispoziţiile ADR. Coletele pregătite pentru transport cel târziu la 31 decembrie 2003 în baza ediţiilor din 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) ale Colecţiei Siguranţă Nr. 6 pot continua să fie transportate. Coletele pregătite pentru transport după această dată trebuie să satisfacă prescripţiile ADR.
1.6.6.2 Ambalaje omologate în baza ediţiilor din 1973, 1973 (versiune revizuită), 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) ale nr. 6 al Colecţiei Siguranţă a AIEA
1.6.6.2.1 Ambalajele fabricate conform unui model omologat de autoritatea competentă în baza dispoziţiilor ediţiilor din 1973 sau 1973 (versiune revizuită) ale nr. 6 a Colecţiei Siguranţă a AIEA pot continua să fie utilizate sub rezerva existenţei unui agrement multilateral pentru modelul de colet, de execuţie a respectării programului obligatoriu de asigurare a calităţii conform prescripţiilor enunţate la 1.7.3, a limitărilor de activitate şi restricţiilor referitoare la substanţele enunţate la 2.2.7.7. Nu este permisă începerea unei noi fabricări de ambalaje de acest gen. Modificările modelului de ambalaj sau a naturii sau a cantităţii de conţinut radioactiv autorizat care, conform a ceea ce va determina autoritatea competentă, ar avea o influenţă semnificativă asupra siguranţei, trebuie să satisfacă prescripţiile ADR. Conform 5.2.1.7.5, trebuie atribuit un număr de serie fiecărui ambalaj şi trebuie aplicat pe exteriorul ambalajului.
1.6.6.2.2 Ambalajele fabricate conform unui model omologat de autoritatea competentă, în baza dispoziţiilor din ediţiile 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) din nr. 6 al Colecţiei Siguranţă a AIEA, pot fi utilizate în continuare aprobarea
2 Regulament nr. 105 (Prescripţii uniforme referitoare la omologarea vehiculelor destinate transportului mărfurilor periculoase privind caracteristicile lor specifice construcţiei)
3 Directiva 98/91/CE a Parlamentului Europoean şi a Consiliului din 14 decembrie 1998 referitoare la autovehicule şi la remorcile acestora, destinate transportului rutier al mărfurilor periculoase şi care modifică directiva 70/156/CEE referitoare la omologarea de tip CE pentru autovehicule şi remorcile acestora (Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene nr. L 011 din 16.01.1999, paginile 0025- 0036)
multilaterală a modelului de ambalaj, sub rezerva execuţiei programului obligatoriu de asigurare a calităţii conform prescripţiilor enunţate la 1.7.3, a limitărilor de activitate şi restricţiilor referitoare la substanţele enunţate la 2.2.7.7. Modificările modelului de ambalaj sau a naturii sau a cantităţii de conţinut radioactiv autorizat care, conform a ceea ce va determina autoritatea competentă, ar avea o influenţă semnificativă asupra siguranţei, trebuie să satisfacă prescripţiile ADR. Toate ambalajele a căror fabricare va începe după 31 decembrie 2006 vor trebui să satisfacă prescripţiile ADR.
1.6.6.3 Substanţe radioactive sub formă specială, omologate pe baza ediţiilor din 1973, 1973 (versiune revizuită), 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) ale nr. 6 al Colecţiei Siguranţă a AIEA
Substanţele radioactive sub formă specială fabricate conform unui model ce a primit agrearea unilaterală din partea unei autorităţi competente în baza ediţiilor din 1973, 1973 (versiune modificată), 1985 şi 1985 (revizuită în 1990) ale nr. 6 al Colecţiei Siguranţă a AIEA pot fi utilizate în continuare dacă corespunde programului obligatoriu de asigurare a calităţii conform prescripţiilor enunţate la 1.7.3. Substanţele radioactive sub formă specială, fabricate după 31 decembrie 2003, vor trebui să satisfacă prescripţiile ADR.
PRESCRIPŢII GENERALE REFERITOARE LA CLASA 7
1.7.1 Generalităţi
1.7.1.1 ADR stabileşte normele de siguranţă care asigură un nivel acceptabil al controlului riscurilor de radiaţie, de criticitate şi riscurilor termice la care sunt expuse persoanele, bunurile şi mediul înconjurător şi care sunt asociate transportului de substanţe radioactive. Aceste norme se bazează pe Regulamentul de transport al substanţelor radioactive al AIEA ediţia din 2005, Seria de standarde de Siguranţă Nr. TS-R-1, AIEA, Viena (2005). Materialul explicativ poate fi găsit în documentul „Advisory Material for the IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Material”, Seria de Standarde de siguranţă nr. TS-G-1.1 (ST-2), AIEA, Viena (2002).
1.7.1.2 ADR are drept obiectiv protejarea persoanelor, bunurilor şi mediului înconjurător împotriva efectului radiaţiilor în timpul transportului de substanţe radioactive. Această protecţie este asigurată de:
a)închiderea conţinutului radioactiv;
b)controlul intensităţii radiaţiei externe;
c)prevenirea stării critice;
d)prevenire deteriorărilor cauzate de căldură.
Aceste cerinţe sunt satisfăcute: în primul rând, prin modularea limitărilor conţinutului pentru colete şi vehicule, precum şi prin normele de performanţă aplicate modelelor de colete conform riscului prezentat de conţinutul radioactiv; în al doilea rând, prin impunerea unor prescripţii pentru conceperea şi exploatarea coletelor şi pentru întreţinerea ambalajelor, ţinând cont de natura conţinutului radioactiv; în sfârşit, prin prescrierea de controale administrative, inclusiv, dacă este cazul, de aprobarea autorităţilor competente.
1.7.1.3 ADR se aplică la transportul rutier al substanţelor radioactive, inclusiv la transportul incidental şi la utilizarea substanţelor radioactive. Transportul cuprinde toate operaţiile şi condiţiile asociate cu mişcarea substanţelor radioactive, cum ar fi concepţia ambalajelor, fabricarea, întreţinerea şi repararea lor, şi pregătirea, expedierea, încărcarea şi transportul propriu-zis, inclusiv depozitarea în tranzit, descărcarea şi recepţia la destinaţia finală a încărcăturilor de substanţe radioactive şi colete. Normele de performanţă din ADR sunt abordate din perspectiva a trei grade generale de gravitate:
a)condiţii de transport de rutină (fără incidente),
b)condiţii normale de transport (incidente minore);
c)condiţii de accident la transport.
1.7.2 Programul de protecţie radiologică
1.7.2.1 Transportul substanţelor radioactive trebuie să se supună unui program de protecţie radiologică, care este un ansamblu de dispoziţii sistematice al căror scop este de a face astfel încât măsurile de protecţie radiologică să fie luate în considerare în mod riguros.
1.7.2.2 Natura şi amploarea măsurilor ce trebuie puse în aplicare în acest program trebuie să fie în raport cu valoarea şi probabilitatea expunerilor la radiaţii. Programul trebuie să înglobeze dispoziţiile paragrafelor 1.7.2.3 şi 1.7.2.4, CV33 (1.1) de la 7.5.11, precum şi procedurile pertinente de intervenţie în caz de urgenţă. Documentaţia relativă la program trebuie pusă la dispoziţia autorităţii competente, pentru inspecţie, la cerere.
1.7.2.3 Dozele către persoane nu vor depăşi limitele dozei admise. În domeniul transportului, protecţia şi siguranţa trebuie optimizate astfel încât valoarea dozelor individuale, a numărului de persoane expuse şi probabilitatea de fi supuse unei expuneri să fie menţinute la cel mai scăzut nivel posibil, ţinându-se cont de factorii economici şi sociali, cu restricţia ca dozele pentru persoane să se supună constrângerilor unor limite. Trebuie adoptată o abordare riguroasă şi sistematică, luând în considerare interacţiunile dintre transport şi alte activităţi.
1.7.2.4 În cazul expunerilor profesionale ce rezultă din activităţile de transport se estimează că doză eficace:
a)se va situa probabil între 1 şi 6 mSv pe an, va trebui aplicat un program de evaluare a dozelor prin supravegherea locurilor de muncă sau supravegherea individuală;
b)va depăşi probabil 6 m Sv într-un an, va trebui procedat la o supraveghere individuală.
1.7.3 Asigurarea calităţii
Trebuie stabilite programe de asigurare a calităţii, bazate pe standarde internaţionale, naţionale sau de altă natură, care să fie acceptabile pentru autoritatea competentă, pentru conceperea, fabricarea, încercările, redactarea documentelor, utilizarea, întreţinerea şi inspecţia tuturor substanţelor radioactive în formă specială, tuturor substanţelor radioactive uşor dispersabile şi tuturor coletelor şi operaţiunilor de transport şi depozitare în tranzit, pentru a garanta conformitatea cu dispoziţiile aplicabile ale ADR.
O atestare care indică faptul că specificaţiile de model au fost pe deplin respectate trebuie pusă la dispoziţia autorităţii competente.
Fabricantul, expeditorul sau utilizatorul trebuie să fie pregătiţi să furnizeze autorităţii competente mijloacele necesare pentru a efectua inspecţii în timpul fabricării şi utilizării, şi pregătiţi să demonstreze că:
a)metodele de fabricare şi materialele utilizate sunt conforme cu specificaţiile de model omologate;
b)toate ambalajele sunt inspectate periodic şi, dacă este cazul, reparate şi menţinute în bună stare, astfel încât să continue să satisfacă toate prescripţiile şi specificaţiile pertinente, chiar după utilizări repetate.
Atunci când sunt necesare agrearea sau aprobarea autorităţii competente, această agreare sau aprobare trebuie să ţină cont şi să depindă de gradul de adecvare al programului de asigurare a calităţii.
1.7.4 Aranjament special
1.7.4.1 Aranjament special, semnifică acele dispoziţii aprobate de autoritatea competentă în baza cărora pot fi transportate substanţele radioactive expediate, care nu satisfac toate prescripţiile aplicabile ADR-ului.
a)expeditorul trebuie să fie informat de această nerespectare de către:
i)transportator, dacă nerespectarea este constatată în timpul transportului, sau
ii) destinatar, dacă nerespectarea este constatată la recepţie;
b)transportatorul, expeditorul sau destinatarul, după caz, trebuie:
i)să ia imediat măsurile necesare pentru a atenua consecinţele acestei nerespectări;
ii) să investigheze neconformitatea şi cauzele, circumstanţele şi consecinţele acesteia;
iii) să ia măsurile necesare pentru a remedia cauzele şi circumstanţele care au condus la neconformitate
şi să împiedice reapariţia unor circumstanţe similare celor care au stat la originea neconformităţii, şi
iv) să aducă la cunoştinţa autorităţii (autorităţilor) competente cauzele neconformităţii şi măsurile corective sau preventive luate sau care ar trebui luate, şi
c)neconformitatea trebuie să fie adusă la cunoştinţa expeditorului şi respectiv, a autorităţii (autorităţilor) competente imediat atunci când a apărut o situaţie de expunere de urgenţă sau este în curs de a se produce.
MĂSURI DE CONTROL ŞI ALTE MĂSURI DE SPRIJIN
CARE VIZEAZĂ RESPECTAREA PRESCRIPŢIILOR DE SIGURANŢĂ
1.8.1 Controale administrative ale mărfurilor periculoase
1.8.1.1 Autorităţile competente ale Părţilor contractante pot, în orice moment, pe teritoriul lor, să verifice dacă prescripţiile referitoare la transportul mărfurilor periculoase sunt respectate, inclusiv cele privind măsurile de securitate, în conformitate cu 1.10.1.5.
Aceste controale trebuie efectuate totuşi fără a pune în pericol persoane, bunuri sau mediul înconjurător şi fără o perturbare considerabilă a traficului rutier.
1.8.1.2 Factorii implicaţi în transportul de mărfuri periculoase (capitolul 1.4) trebuie, în cadrul obligaţiilor lor, să ofere fără întârziere autorităţilor competente şi agenţilor acestora informaţiile necesare pentru efectuarea controalelor.
1.8.1.3 De asemenea, autorităţile competente pot efectua inspecţii la sediile întreprinderilor implicate în transportul de mărfuri periculoase (capitolul 1.4), consultând documentele necesare şi efectuând orice prelevare de eşantioane de mărfuri periculoase sau de ambalaje pentru examinare, cu condiţia ca acest fapt să nu constituie un pericol pentru siguranţă. Factorii implicaţi în transportul mărfurilor periculoase (capitolul 1.4) trebuie să facă astfel încât vehiculele, părţi ale vehiculelor, precum şi echipamentul şi instalaţiile să fie accesibile verificării, în măsura în care aceasta este posibil şi rezonabil. Ei pot, dacă estimează că este necesar, să desemneze o persoană din întreprindere pentru a-l însoţi pe reprezentantul autorităţii competente.
1.8.1.4 Dacă autorităţile competente constată că prescripţiile ADR nu sunt respectate, pot interzice expedierea sau întrerupe transportul până când defectele constatate sunt remediate, sau pot prescrie alte măsuri adecvate. Imobilizarea se poate face la faţa locului sau într-un alt loc ales de autoritate din motive de siguranţă. Aceste măsuri nu trebuie să perturbe excesiv traficul rutier.
1.8.2 Întrajutorare administrativă
1.8.2.1 Părţile contractante îşi acordă mutual o întrajutorare administrativă pentru punerea în aplicare a ADR.
1.8.2.2 Atunci când o Parte contractantă ajunge să constate că pe teritoriul său siguranţa transportului de mărfuri periculoase este compromisă ca urmare a unor abateri foarte grave sau repetate, comise de o întreprindere ce îşi are sediul pe teritoriul unei alte Părţi contractante, ea trebuie să semnaleze aceste infracţiuni autorităţilor competente ale celeilalte Părţi contractante. Autorităţile competente ale Părţii contractante pe teritoriul căreia s-au constatat infracţiuni foarte grave sau repetate pot ruga autorităţile competente ale Părţii contractante pe al cărei teritoriu îşi are sediul respectiva întreprindere să ia măsurile corespunzătoare împotriva contravenientului sau contravenienţilor. Transmisia de date cu caracter personal nu este admisă, decât dacă este necesară pentru urmărirea infracţiunilor foarte grave sau repetate.
1.8.2.3 Autorităţile care au fost sesizate trebuie să comunice măsurile luate împotriva întreprinderii, dacă este cazul, autorităţilor competente ale Părţii contractante pe teritoriul cărora s-au constatat infracţiunile.
1.8.3 Consilierul de siguranţă
1.8.3.1 Fiecare întreprindere a cărei activitate include transportul rutier de mărfuri periculoase, sau operaţiunile de ambalare, încărcare, umplere sau descărcare legate de aceste transporturi, desemnează unul sau mai mulţi consilieri de siguranţă pentru transportul mărfurilor periculoase, însărcinaţi să ajute la prevenirea riscurilor pentru persoane, bunuri sau mediul înconjurător, inerente respectivelor activităţi.
1.8.3.2 Autorităţile competente ale Părţilor contractante pot prevedea ca prescripţiile să nu se aplice întreprinderilor:
a)ale căror activităţi se referă la cantităţi limitate, pentru fiecare unitate de transport, situate sub pragurile menţionate la punctele 1.1.3.6 şi 2.2.7.1.2, precum şi în capitolele 3.3 şi 3.4; sau
b)care nu efectuează, cu titlul de activitate principală sau secundară, transporturi de mărfuri periculoase sau operaţiuni de încărcare sau descărcare legate de aceste transporturi, dar care efectuează ocazional transporturi naţionale de mărfuri periculoase sau operaţiuni de încărcare sau descărcare legate de aceste transporturi, prezentând un grad minim de periculozitate sau de poluare.
1.8.3.3 Sub responsabilitatea conducătorului întreprinderii, consilierul are drept principală misiune căutarea oricărui mijloc şi promovarea oricărei acţiuni, în limitele activităţilor de care se ocupă întreprinderea, pentru a facilita executarea acestor activităţi cu respectarea dispoziţiilor aplicabile şi în condiţii optime de securitate. Sarcinile consilierului, adaptate la activităţile întreprinderii, sunt, în principal, următoarele:
–să examineze respectarea prescripţiilor referitoare la transportul mărfurilor periculoase;
–să consilieze întreprinderea în operaţiunile ce privesc transportul mărfurilor periculoase;
–să asigure redactarea unui raport anual destinat direcţiunii întreprinderii sau, dacă este cazul, unei autorităţi publice locale, privind activităţile respectivei întreprinderi referitoare la transportul de mărfuri periculoase. Raportul se păstrează timp de 5 ani şi se pune la dispoziţia autorităţilor naţionale, la cererea acestora;
Îndatoririle consilierului includ, în plus, examinarea următoarelor practici şi proceduri referitoare la activităţile respective:
–procedurile ce vizează respectarea prescripţiilor referitoare la identificarea mărfurilor periculoase transportate;
–practica întreprinderii privind luarea în consideraţie la achiziţionarea de mijloace de transport, a oricărei nevoi speciale privind la mărfurile periculoase transportate;
–procedurile ce permit verificarea echipamentului utilizat pentru transportul mărfurilor periculoase sau pentru operaţiunile de încărcare sau descărcare;
–dacă angajaţii implicaţi din întreprindere au fost formaţi corespunzător şi dacă această formare este înscrisă în dosarul lor;
–punerea în aplicare a procedurilor de urgenţă adecvate pentru eventualele accidente sau incidente ce ar putea aduce atingere siguranţei în timpul transportului mărfurilor periculoase sau în timpul operaţiunilor de încărcare sau descărcare;
–efectuarea de analize şi, dacă este necesar, redactarea de raporturi privitoare la accidentele, incidentele sau infracţiunile grave constatate pe parcursul transportului mărfurilor periculoase sau în timpul operaţiunilor de încărcare sau descărcare;
–luarea de măsuri adecvate pentru evitarea repetării accidentelor, incidentelor sau infracţiunilor grave;
–luarea în considerare a prescripţiilor legislative şi a nevoilor particulare referitoare la transportul de mărfuri periculoase, în ceea ce priveşte alegerea şi utilizarea sub-contractanţilor sau a altor factori implicaţi;
–verificarea faptului că personalul alocat transportului de mărfuri periculoase sau încărcării sau descărcării acestor mărfuri dispune de proceduri de execuţie şi de instrucţiuni detaliate;
–introducerea unor acţiuni pentru sensibilizarea la riscurile legate de transportul mărfurilor periculoase ori încărcării sau descărcării acestor mărfuri;
–implementarea procedurilor de verificare, pentru a asigura prezenţa la bordul mijloacelor de transport a documentelor şi echipamentelor de siguranţă ce trebuie să însoţească transporturile, şi conformitatea acestor documente şi echipamente cu reglementările;
–implementarea procedurilor de verificare pentru a asigura respectarea prescripţiilor referitoare la operaţiunile de încărcare şi descărcare.
–existenţa planului de securitate indicat la 1.10.3.2.
1.8.3.4 Funcţia de consilier poate fi asigurată de conducătorul întreprinderii, de o altă persoană ce exercită alte sarcini în întreprindere sau de către o persoană ce nu aparţine întreprinderii, cu condiţia ca acea persoană să fie efectiv în măsură să-şi îndeplinească îndatoririle de consilier.
1.8.3.5 Orice întreprindere implicată trebuie să comunice, la cerere, identitatea consilierului său, autorităţii competente sau organismului desemnat în acest scop de către fiecare Parte contractantă.
1.8.3.6 Dacă un accident ce a afectat persoane, bunuri sau mediul înconjurător a survenit în timpul unui transport sau al unei operaţiuni de încărcare sau descărcare efectuate de întreprinderea în cauză, consilierul redactează un raport privind accidentul destinat direcţiunii întreprinderii sau, dacă este cazul, unei autorităţi publice locale, după ce a adunat toate datele utile în acest scop. Acest raport nu va fi în măsură să înlocuiască rapoartele redactate de direcţiunea întreprinderii ce vor fi cerute de oricare altă legislaţie naţională sau internaţională.
1.8.3.7 Consilierul trebuie să deţină un certificat de formare profesională valabil pentru transportul rutier. Acest certificat este eliberat de către autoritatea competentă sau de către organismul desemnat în acest scop de fiecare Parte contractantă.
1.8.3.8 Pentru obţinerea certificatului, candidatul trebuie să urmeze un curs de formare şi să promoveze un examen aprobat de autoritatea competentă a Părţii contractante.
1.8.3.9 Formarea are drept principal obiectiv a transmite candidaţilor cunoştinţe suficiente privind riscurile inerente transporturilor de mărfuri periculoase, o cunoaştere suficientă a dispoziţiilor legislative, reglementărilor şi dispoziţiilor administrative, precum şi o cunoaştere suficientă a sarcinilor definite la 1.8.3.3.
1.8.3.10 Examenul este organizat de către autoritatea competentă sau de către un organism examinator desemnat de aceasta. Comisia de examinare nu va fi furnizor de servicii de instruire.
Desemnarea organismului examinator se face sub formă scrisă. Această aprobare poate avea o durată limitată şi se bazează pe următoarele principii:
–competenţa organismului examinator;
–specificările modalităţilor de examinare propuse de către organismul examinator;
–măsurile destinate să asigure imparţialitatea examinărilor;
–independenţa organismului faţă de orice persoană fizică sau juridică ce angajează consilieri de siguranţă.
1.8.3.11 Examinarea are drept scop să verifice dacă toţi candidaţii posedă nivelul necesar de cunoştinţe pentru a-şi exercita îndatoririle de consilier de siguranţă prevăzute la 1.8.3.3, pentru a obţine certificatul prevăzut la
1.8.3.7 şi trebuie să se refere cel puţin la următoarele domenii:
a)cunoaşterea tipurilor de consecinţe ce pot fi provocate de un accident ce implică mărfuri periculoase şi cunoaşterea principalelor cauze ale accidentului;
b)dispoziţii ce decurg din legislaţia naţională, convenţii şi acorduri internaţionale, în special în ceea ce priveşte;
–clasificarea mărfurilor periculoase (procedura de clasificare a soluţiilor şi amestecurilor, structura listei de substanţe, clasele de mărfuri periculoase şi principiile clasificării acestora, natura mărfurilor periculoase transportate, proprietăţile fizico-chimice şi toxicologice ale mărfurilor periculoase);
–dispoziţiile generale pentru ambalaje, cisterne şi containere cisternă (tipuri, codificare, marcare, construcţie, încercări şi inspecţii iniţiale şi periodice);
–marcarea, etichetarea, montarea de plăci şi semnalizarea portocalie (marcarea şi etichetarea coletelor, plasarea şi scoaterea plăcilor-etichetă şi a semnalizării portocalii);
–menţiunile din documentul de transport (informaţii necesare);
–modul de expediere, restricţiile de expediere (încărcare completă, transport în vrac, transport în recipiente mari pentru vrac, transportul în containere, transportul în cisterne fixe sau demontabile);
–transportul pasagerilor;
–interdicţiile şi precauţiile la încărcarea în comun;
–separarea mărfurilor;
–limitarea cantităţilor transportate şi a cantităţilor exceptate;
–manipularea şi stivuirea (încărcare şi descărcare – proporţia de umplere; stivuirea şi separarea);
–curăţarea şi/sau degazarea dinaintea încărcării şi după descărcare;
–echipajul şi formarea profesională;
–documentele de bord (documente de transport, dispoziţii scrise, certificat de agreare a vehiculului, certificatul de formare pentru şoferi, copiile oricăror derogări, alte documente);
–dispoziţiile scrise (punerea în aplicare a dispoziţiilor şi echipamentul de protecţie al echipajului);
–obligaţiile de supraveghere (staţionarea);
–regulile şi restricţiile de circulaţie;
–golirile operaţionale sau scurgerile accidentale de substanţe poluante;
–prescripţii privind echipamentul de transport.
1.8.3.12 Examinări
1.8.3.12.1 Examinarea va consta într-un test scris care poate fi suplimentat cu o examinare orală.
1.8.3.12.2 Utilizarea în testul scris a oricărei documentaţii alta decât reglementările internaţionale şi naţionale nu este permisă.
1.8.3.12.3 Mijloacele electronice pot fi utilizate numai dacă sunt furnizate de comisia de examinare. Nu vor exista mijloace prin care un candidat să introducă date suplimentare în mijloacele electronice furnizate; candidatul nu poate decât să răspundă la întrebările puse.
1.8.3.12.4 Testul scris constă în două părţi:
a)Candidaţii vor primi un chestionar. Acesta include cel puţin 20 de întrebări deschise care să acopere subiectele menţionate în lista de la 1.8.3.11. Totuşi, pot fi utilizate întrebări cu alegere multiplă. În acest caz, două întrebări cu alegere multiplă sunt considerate ca o singură întrebare deschisă. Printre aceste subiecte o atenţie specială trebuie acordată următoarelor:
–măsuri generale de prevenire şi de siguranţă;
–clasificarea mărfurilor periculoase;
–dispoziţii generale de ambalare, inclusiv pentru cisterne, containere cisterne, vehicule cisternă etc.;
–mărcile şi etichetele de pericol;
–menţiunile din documentul de transport;
–manipularea şi stivuirea;
–formarea profesională a echipajului;
–documentele vehiculului şi certificatele de transport;
–instrucţiunile scrise;
–prescripţiile privind echipamentul de transport;
b)Candidaţii realizează un studiu de caz în raport cu îndatoririle consilierului vizate la 1.8.3.3 pentru a demonstra că dispun de calificările necesare pentru a îndeplini sarcina de consilier.
1.8.3.13 Părţile contractante pot dispune ca acei candidaţi care doresc să lucreze pentru întreprinderi specializate în transportul anumitor tipuri de mărfuri periculoase să nu fie chestionaţi decât asupra substanţelor legate de activitatea lor. Aceste tipuri de mărfuri sunt:
–clasa 1;
–clasa 2;
–clasa 7;
–clasele 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 şi 9;
–nr. ONU 1202, 1203 şi 1223.
Certificatul prevăzut la 1.8.3.7 trebuie să indice clar faptul că nu este valabil decât pentru tipurile de mărfuri periculoase vizate în prezenta sub-secţiune şi despre care consilierul a fost examinat, în condiţiile definite la punctul 1.8.3.12.
1.8.3.14 Autoritatea competentă sau organismul examinator stabilesc treptat o listă de întrebări incluse în examen.
1.8.3.15 Certificatul prevăzut la 1.8.3.7 este stabilit conform modelului ce figurează la 1.8.3.18 şi este recunoscut de către toate Părţile contractante.
1.8.3.16 Durata de valabilitate şi reînnoirea certificatului
1.8.3.16.1 Certificatul are o durată de valabilitate de cinci ani. Valabilitatea certificatului se reînnoieşte pentru o perioadă de cinci ani dacă titularul a reuşit la un examen pe parcursul ultimului an înaintea expirării certificatului său. Examenul trebuie să fie aprobat de autoritatea competentă.
1.8.3.16.2 Examenul are drept scop să verifice dacă titularul posedă cunoştinţele necesare pentru exercitarea sarcinilor vizate la 1.8.3.3. Cunoştinţele necesare sunt definite la 1.8.3.11.b) şi trebuie să includă modificările aduse legislaţiei după obţinerea ultimului certificat. Examenul trebuie să fie organizat şi supravegheat conform criteriilor definite la 1.8.3.10 şi 1.8.3.12 până la 1.8.3.14. Totuşi, nu este necesar ca titularul să realizeze studiul de caz menţionat 1.8.3.12.4 b).
1.8.3.17 Dispoziţiile de la punctele de la 1.8.3.1 până la 1.8.3.16 sunt considerate îndeplinite dacă se aplică condiţiile respective din Directiva 96/35/CE a Consiliului, din 3 iunie 1996, referitoare la desemnarea şi la calificarea profesională a consilierilor de siguranţă pentru transportul rutier, feroviar sau maritim al mărfurilor periculoase1 şi din Directiva 2000/18/CE a Parlamentului european şi a Consiliului, din 17 aprilie 2000, referitoare la cerinţele minime aplicabile la examinarea consilierilor de siguranţă pentru transportul rutier, feroviar sau maritim al mărfurilor periculoase2.
1 Journal officiel Communautés européennes, nr. L 145 din 19 iunie 1996, pagina 10.
2 Journal officiel des Communautés européennes, nr. L 118 din 19 mai 2000, pagina 41.
1.8.3.18 Model de certificat
Certificat de formare a consilierilor de siguranţă pentru transportul de mărfuri periculoase
Certificat nr.:.............................................................................................................……………………………………………….
Semnul distinctiv al Statului ce eliberează certificatul ..............................................………………………………………………. Numele:.....................................................................................................................……………………………………………….
Prenumele:................................................................................................................……………………………………………….
Data şi locul naşterii:.................................................................................................……………………………………………….
Naţionalitatea:...........................................................................................................……………………………………………….
Semnătura titularului:................................................................................................……………………………………………….
Valabil până la (data):..............................................................................................………………………………………………..
pentru întreprinderile de transport de mărfuri periculoase, precum şi pentru întreprinderile care efectuează operaţiuni de încărcare sau descărcare legate de acest transport:
□ rutier □ feroviar □ maritim
Eliberat de: .............................................................................................................………………………………………………..
Data:.................................................. Semnătura:.........................................
Reînnoit până la:.............................. De: ..............................................…..
Data:................................................. Semnătura:.........................................
1.8.4 Lista autorităţilor competente şi a organismelor desemnate de acestea
Părţile contractante comunică secretariatului Comisiei Economice a Naţiunilor Unite pentru Europa adresele autorităţilor competente şi ale organismelor desemnate de către acestea care sunt competente conform dreptului naţional pentru aplicarea ADR, menţionând pentru fiecare caz dispoziţia ADR vizată, precum şi adresele la care se pot trimite cererile relevante.
Secretariatul Comisiei Economice a Naţiunilor Unite pentru Europa stabileşte, pe baza informaţiilor primite, o listă menţinută la zi. Acesta comunică lista şi modificările Părţilor contractante3).
1.8.5 Declararea evenimentelor ce implică mărfuri periculoase
1.8.5.1 Dacă un accident sau un incident grav are loc în timpul încărcării, alimentării, transportului sau descărcării de mărfuri periculoase pe teritoriul unei Părţi Contractante, persoana care efectuează încărcarea, alimentarea, transportatorul sau respectiv destinatarul se va asigura că un raport conform modelului prescris în 1.8.5.4 va fi trimis autorităţii competente a Părţii Contractante respective.
1.8.5.2 Această Parte contractantă trebuie, la rândul său, să transmită un raport la secretariatul Comisiei economice a Naţiunilor Unite pentru Europa, pentru informarea celorlalte Părţi contractante.
1.8.5.3 Un asemenea eveniment care antrenează obligaţia prezentării unui raport conform pct. 1.8.5.1 are loc dacă mărfurile periculoase au fost împrăştiate sau dacă există un risc iminent de a pierde produsul, de a se produce o vătămare corporală, o deteriorare a echipamentului sau a mediului, sau dacă au intervenit autorităţile şi dacă unul sau mai multe criterii menţionate mai jos sunt îndeplinite:
Un eveniment care antrenează o vătămare corporală este un eveniment urmat de decesul sau rănirea legate direct de mărfurile periculoase transportate şi când rănirea:
a)necesită un tratament medical intensiv,
b)necesită spitalizare de cel puţin o zi; sau
c)antrenează o incapacitate de muncă pe o perioadă de cel puţin trei zile consecutiv.
Există „o pierdere de produs”, atunci când sunt răspândite mărfuri periculoase
a)din categoriile de transport 0 sau 1, în cantităţi egale sau mai mari de 50 kg sau 50 litri;
b)din categoria de transport 2, în cantităţi egale sau mai mari de 333 kg sau 333 litri; sau
c)din categoriile de transport 3 sau 4, în cantităţi egale sau mai mari de 1000 kg sau 1000 litri;
Criteriul de pierdere de produs se aplică, de asemenea, dacă există un risc iminent de pierdere a produsului în cantităţile menţionate mai sus. Ca regulă generală, această condiţie este considerată respectată dacă, din motive de deteriorări structurale, incinta de reţinere nu mai este corespunzătoare pentru transport sau dacă, din alt motiv, nivelul de siguranţă necesar nu mai este asigurat (de exemplu, deformarea cisternelor sau a containerelor, răsturnarea unei cisterne sau prezenţa unui incendiu în vecinătatea imediată).
Dacă sunt implicate mărfuri periculoase din clasa 6.2, obligaţia prezentării unui raport se aplică indiferent de cantităţi.
În cazul unui eveniment care implică substanţe din clasa 7, criteriile de pierdere de produs sunt următoarele:
a)orice scăpare de substanţe radioactive în exteriorul coletelor;
b)expunere care conduce la o depăşire a limitelor fixate prin reglementările de protecţie a lucrătorilor şi a publicului împotriva radiaţiilor ionizante (Tabelul II din Seria de siguranţă nr. 115 a AIEA „Norme de bază internaţionale de protecţie împotriva radiaţiilor ionizante şi de siguranţă a surselor de radiaţii”); sau
c)atunci când există un motiv de a crede că a avut loc o degradare importantă o oricărei funcţii asigurate de un colet privind siguranţa (reţinere, protecţie, protecţie termică sau criticitate) care face ambalajul impropriu de a continua transportul fără măsuri de siguranţă suplimentare.
| 1. Mod | |
|---|---|
| □ Feroviar Numărul vagonului (facultativ) | □ Rutier Numărul de înmatriculare al vehiculului (facultativ) |
| 2. Data şi locul evenimentului | |
| Anul: …………… Luna: ……………. Ziua: ………………. Ora: ………….. | |
| Feroviar □ Gara □ Gara de triaj/de formare a trenului □ Locul de încărcare/descărcare/ transbordare Localitatea / Ţara: ………………… sau □ Linie deschisă Descrierea liniei: ………………. Kilometri: ………………………. | Rutier □ Zonă locuită □ Locul de încărcare/descărcare/ transbordare □ Drum deschis Localitatea / Ţara: ………………… |
| 3. Topografia | |
| □ Pantă/înclinare □ Tunel □ Pod/pasaj inferior de nivel □ Intersecţie | |
| 4. Condiţii meteorologice deosebite | |
| □ Ploaie □ Ninsoare □ Gheaţă □ Ceaţă □ Furtună □ Vijelie Temperatură C | |
| 5. Descrierea evenimentului | |
| □ Deraiere/ ieşire în afara drumului □ Coliziune □ Răsturnare/rostogolire □ Incendiu □ Explozie □ Pierderi □ Defecţiune tehnică Alte detalii ale evenimentului: ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. | |
| 6. Mărfuri periculoase implicate | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nr. ONU1) | Clasa | Grupa de | Cantitatea | Mijlocul | Materialul | Tip de |
| ambalare | estimată | de | mijlocului | defect al | ||
| de produs | reţinere | de | mijlocului | |||
| pierdută | 3) | reţinere | de | |||
| (kg sau l)2) | reţinere4) | |||||
| 1) Se va indica de asemenea denumirea tehnică în cazul mărfurilor periculoase atribuite unei rubrici colective la care se aplică dispoziţia specială 274. | 2) pentru clasa 7, se vor indica valorile conform criteriilor enunţate la 1.8.5.3. | |||||
| 3) Se va indica numărul corespunzător 1 Ambalaj 2 RMV 3 Ambalaj mare 4 Container mic 5 Vagon 6 Vehicul 7 Vagon-cisternă 8 Vehicul-cisternă 9 Vagon-baterie 10 Vehicul-baterie 11 Vagon cu cisterne demontabile 12 Cisternă demontabilă 13 Container mare 14 Container-cisternă 15 CGEM 16 Cisternă mobilă | 4) Se va indica numărul corespunzător 1 Pierderi 2 Incendiu 3 Explozie 4 Defect de structură | |||||
| 7. Cauza evenimentului (dacă este cunoscută cu claritate) | ||||||
| □ Defect tehnic □ Protejarea deficitară a încărcăturii □ Cauze operaţionale (exploatare feroviară) □ Altele: ………………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………. | ||||||
| 8. Consecinţele evenimentului | ||||||
| Vătămare corporală cauzată de mărfurile periculoase implicate: □ Morţi (număr: ) □ Răniţi (număr: ) Pierdere de produs: □ Da □ Nu □ Risc iminent de pierdere de produs Deteriorări ale echipamentelor sau a mediului: □ Suma estimată a deteriorării 50 000 Euro □ Suma estimată a deteriorării 50 000 Euro Intervenţia autorităţilor: □ Da □ Evacuarea de persoane timp de cel puţin trei ore din cauza prezenţei mărfurilor periculoase □ Închiderea căilor de circulaţie publice timp de cel puţin trei ore din cauza prezenţei mărfurilor periculoase □ Nu | ||||||
Dacă este necesar, autoritatea competentă poate cere informaţii suplimentare.
RESTRICŢII DE TRANSPORT IMPUSE DE AUTORITĂŢILE COMPETENTE
1.9.1 În conformitate cu articolul 4, paragraful 1 din ADR, intrarea mărfurilor periculoase pe teritoriul Părţilor contractante poate face obiectul regulamentelor sau interdicţiilor impuse de alte motive decât siguranţa în timpul transportului. Aceste reglementări sau interdicţii trebuie să fie publicate sub o formă adecvată.
1.9.2 Sub rezerva dispoziţiilor de la punctul 1.9.3, o Parte contractantă poate aplica vehiculelor ce efectuează un transport internaţional rutier de mărfuri periculoase pe teritoriul său anumite dispoziţii suplimentare ce nu sunt prevăzute în ADR, cu condiţia ca aceste dispoziţii să nu le contrazică pe cele din paragraful 2 al articolului 2 al Acordului, şi să fie conţinute în legislaţia naţională şi să fie aplicabile în egală măsură vehiculelor ce efectuează un transport internaţional rutier de mărfuri periculoase pe teritoriul acelei Părţi contractante.
1.9.3 Dispoziţiile suplimentare vizate la 1.9.2 sunt următoarele:
a)prescripţii sau restricţii de siguranţă suplimentare privind vehiculele care utilizează anumite structuri cum ar fi podurile, vehiculele ce utilizează moduri combinate de transport, cum ar fi feriboturile sau trenurile, sau vehiculele care intră sau ies din porturi sau alte terminale de transport specificate;
b)prescripţii privind traseele de urmat de către vehicule pentru evitarea zonelor comerciale, rezidenţiale sau sensibile din punct de vedere ecologic, zonele industriale unde se află instalaţii periculoase sau rutele care prezintă pericole fizice importante;
c)prescripţii de urgenţă precizând traseul ce va fi urmat sau staţionarea vehiculelor ce transportă mărfuri periculoase, în cazul unor condiţii atmosferice extreme, cutremure de pământ, accidente, manifestări sindicale, tulburări civile sau revolte armate;
d)restricţii referitoare la circulaţia vehiculelor ce transportă mărfuri periculoase în anumite zile ale săptămânii sau ale anului.
1.9.4 Autoritatea competentă a Părţii contractante ce aplică pe teritoriul său dispoziţii suplimentare vizate la 1.9.3 aliniatele a) şi d) de mai sus trebuie să notifice aceste dispoziţii suplimentare Secretariatului Comisiei Economice a Naţiunilor Unite pentru Europa, care le va aduce la cunoştinţa Părţilor contractante.
1.9.5 Restricţii privind tunelurile
| Clasa 4.1: Codurile de clasificare D şi DT; şi Substanţe autoreactive, tip B (nr. UN 3221, 3222, 3231 şi 3232) Clasa 5.2: Peroxizi organici, tip B (nr. UN 3101, 3102, 3111 şi 3112) |
| Când masa totală netă explozivă per unitate de transport depăşeşte 1000 kg: Clasa 1: Diviziunile 1.1, 1.2 şi 1.5 (cu excepţia grupurilor de compatibilitate A şi L). |
| Când sunt transportate în rezervoare: Clasa 2: Codurile de clasificare F, TF şi TFC; Clasa 4.2: Grupul de ambalare I; Clasa 4.3: Grupul de ambalare I; |
Categoria C de tuneluri:
Restricţii pentru mărfurile periculoase care pot provoca o explozie foarte mare, o explozie mare sau o degajare extinsă de substanţe toxice;
Următoarele mărfuri periculoase sunt considerate a îndeplini acest criteriu 1:
–mărfurile periculoase restricţionate în tunelurile din categoria B, şi
–următoarele mărfuri periculoase:
| Clasa 1: Diviziunile 1.1, 1.2 şi 1.5 (cu excepţia grupurilor de compatibilitate A şi L) şi Diviziunea 1.3 (grupurile de compatibilitate H şi J) Clasa 7: nr. UN 2977 şi 2978. |
| Când masa totală netă explozivă per unitate de transport depăşeşte 5000 kg: Clasa 1: Diviziunea 1.3 (grupurile de compatibilitate C şi G) |
| Când sunt transportate în rezervoare: Clasa 2: Codurile de clasificare T, TC, TO şi TOC; Clasa 3: Grupul de ambalare I pentru codurile de clasificare FC, FT1, FT2 şi FTC; Clasa 6.1: Grupul de ambalare I pentru codurile de clasificare TF1 şi TFC; şi Intrări toxice prin inhalare (nr. UN 3381 până la 3390) Clasa 8: Grupul de ambalare I pentru codul de clasificare CTI. |
Categoria D de tuneluri:
Restricţia pentru mărfurile periculoase care pot provoca o explozie foarte mare, o explozie mare, o degajare extinsă de substanţe toxice sau un incendiu de proporţii;
Următoarele mărfuri periculoase sunt considerate a îndeplini acest criteriu1 :
–mărfurile periculoase restricţionate în tunelurile din categoria C, şi
–următoarele mărfuri periculoase:
| Clasa 1: | Diviziunea 1.3 (grupurile de compatibilitate C şi G); | |
|---|---|---|
| Clasa 2: | Codurile de clasificare F, FC, T, TF, TC, TO, TFC şi | TOC; |
| Clasa 4.1 | Substanţe autoreactive, tipurile C, D, E şi F; şi | |
| nr. UN 2965, 3241, 3242 şi 3251) | ||
| Clasa 5.2: | Peroxizi organici, tipurile C, D, E şi F; | |
| Clasa 6.1: | Grupul de ambalare I pentru codurile de clasificare TF1 şi | TFC; şi |
| Intrări toxice prin inhalare (nr. UN 3381 până la 3390); | ||
| Clasa 8: | Grupul de ambalare I pentru codul de clasificare CTI; |
1 Evaluarea este efectuată pe baza proprietăţilor intrinsece ale mărfurilor, tipului de marfă şi cantităţii transportate.
Grupul de ambalare I şi II; şi Codul de clasificare F2; Grupul de ambalare II; Grupul de ambalare II;
Grupul de ambalare I pentru codurile de clasificare TF2 şi TW1; şi
Grupul de ambalare II pentru codurile de clasificare TF1, TF2, TFC şi TW1; Grupul de ambalare I pentru codul de clasificare CF1, CFT şi CW1; Codurile de clasificare M2 şi M3.
Clasa 3:
Clasa 4.2:
Clasa 4.3:
Clasa 6.1:
Clasa 8:
Clasa 9:
Când sunt transportate în rezervoare:
Codurile de clasificare M9 şi M10.
Clasa 9:
Categoria E de tuneluri:
Restricţie pentru toate mărfurile periculoase, altele decât numerele UN 2919, 3291, 3331, 3359 şi 3373.
Dispoziţii privind securitatea
a)atribuirea specifică a responsabilităţilor privind securitatea unor persoane care prezintă competenţele şi calificările necesare şi au autoritatea cerută;
b)înregistrarea mărfurilor periculoase sau a tipurilor de mărfuri periculoase de interes;
c)evaluarea operaţiunilor curente şi a riscurilor pentru securitate care rezultă din acestea, incluzând opririle necesare datorită condiţiilor de transport, păstrarea mărfurilor periculoase în vehicule, cisterne sau containere înaintea, în timpul sau după efectuarea traseului şi depozitarea temporară intermediară a mărfurilor periculoase în cazul schimbării modului sau mijlocului de transport (transbordare), dacă este cazul;
d)enunţarea clară a măsurilor care trebuie luate pentru reducerea riscurilor privind securitatea, ţinând seama de responsabilităţile şi funcţiile participantului, incluzând:
–formarea;
–politicile de securitate (de exemplu, măsurile în caz de mare pericol, verificări în cazul recrutării de noi angajaţi sau schimbării unor posturi etc);
–practici de operare (de exemplu, alegerea şi utilizarea unor trasee cunoscute, accesul mărfurilor periculoase la depozitarea intermediară temporară (aşa cum se defineşte la alineatul c)), proximitatea infrastructurii vulnerabile etc);
–echipamente şi resurse care trebuie utilizate pentru a reduce riscurile privind securitatea;
e)proceduri eficiente şi actualizate pentru a semnala pericolele, violarea securităţii sau incidente conexe şi de a le face faţă;
f)proceduri pentru evaluarea şi testarea planurilor de securitate şi proceduri de examinare şi actualizare a planului de securitate;
g)măsuri care să asigure securitatea fizică a informaţiilor referitoare la transport conţinute în planul de securitate, şi
h)măsuri care să asigure că distribuirea informaţiilor conţinute în planul de securitate este limitată la cei care au nevoie să le cunoască. Aceste măsuri nu trebuie să constituie totuşi un obstacol pentru comunicarea informaţiilor prescrise oriunde în ADR.
| Clasa | Diviziunea | Substanţe sau obiecte | Cantitate | ||
| Cisterne (l) | Vrac (kg) | Colete (kg) | |||
| 1 | 1.1 | Explozivi | a | a | 0 |
| 1.2 | Explozivi | a | a | 0 | |
| 1.3 | Explozivi din grupa de compatibilitate C | a | a | 0 | |
| 1.5 | Explozivi | 0 | a | 0 | |
| 2 | Gaze inflamabile (coduri de clasificare care cuprind numai litera F) | 3000 | a | b | |
| Gaze toxice (coduri de clasificare care cuprind literele T, TF, TC, TO, TFC sau TOC) exclusiv aerosolii | 0 | a | b | ||
| 3 | Lichide inflamabile din grupele de ambalare I şi II | 3000 | a | b | |
| Explozivi desensibilizaţi | a | a | 0 | ||
| 4.1 | Explozivi desensibilizaţi | a | a | 0 | |
| 4.2 | Substanţe din grupa de ambalare I | 3000 | a | b | |
| 4.3 | Substanţe din grupa de ambalare I | 3000 | a | b | |
| 5.1 | Lichide comburante din grupa de ambalare I | 3000 | a | b | |
| Percloraţi, azotat de amoniu şi îngrăşăminte cu azotat de amoniu | 3000 | 3000 | b | ||
| 6.1 | Substanţa toxice din grupa de ambalare I | 0 | a | 0 | |
| 6.2 | Substanţe infecţioase din categoria A (Nr. ONU 2814 şi 2900) | a | 0 | 0 | |
| 7 | Substanţe radioactive | 3000 A1 (sub formă specială) sau A2, după cum este aplicabil, în ambalaje de tip B(U), B(M) sau C | |||
| 8 | Substanţe corosive din grapa de ambalare I | 3000 | a | b | |
a Fără obiect.
b Dispoziţiile de la 1.10.3 nu sunt aplicabile, oricare ar fi cantitatea.
1.10.6 Pentru material radioactiv, prevederile prezentului Capitol sunt considerate a fi respectate atunci când se aplică prevederile Convenţiei privind Protecţia Fizică a Materialului Nuclear şi ale IAEA INFCIRC/225(Rev.4).
2.1.1 INTRODUCERE
2.1.1.1 Conform ADR, clasele de mărfuri periculoase sunt următoarele:
Clasa 1 Substanţe şi obiecte explozibile Clasa 2 Gaze
Clasa 3 Lichide inflamabile
Clasa 4.1 Substanţe solide inflamabile, substanţe autoreactive şi substanţe explozibile solide desensibilizate
Clasa 4.2 Substanţe susceptibile de ardere spontană Clasa 4.3 Substanţe care, în contact cu apa, degajă gaze
inflamabile
Clasa 5.1 Substanţe comburante Clasa 5.2 Peroxizi organici Clasa 6.1 Substanţe toxice Clasa 6.2 Substanţe infecţioase Clasa 7 Substanţe radioactive Clasa 8 Substanţe corosive
Clasa 9 Substanţe şi obiecte periculoase diverse
2.1.1.2 Fiecare rubrică a diferitelor clase are alocat un număr ONU. Tipurile de rubrici utilizate sunt următoarele:
A. Rubrici individuale pentru substanţe şi obiecte bine definite, inclusiv rubricile ce acoperă mai mulţi izomeri, cum ar fi:
Nr. ONU 1090 ACETONĂ
Nr. ONU 1104 ACETAŢI DE AMIL
Nr. ONU 1194 NITRIT DE ETIL ÎN SOLUŢIE
B. Rubrici generice pentru grupe bine definite de substanţe sau obiecte ce nu sunt incluse în rubricile n.s.a, de exemplu:
Nr. ONU 1133 ADEZIVI
Nr. ONU 1266 PARFUMURI
Nr. ONU 2757 PESTICID CARBAMAT SOLID, TOXIC Nr. ONU 3101 PEROXID ORGANIC TIP B, LICHID
C. Rubrici n.s.a. care acoperă grupe de substanţe sau de obiecte având o natură chimică sau tehnică specială, nespecificată în altă parte, ca de exemplu:
Nr. ONU 1477 NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. Nr. ONU 1987 ALCOOLI, N.S.A.
D. Rubrici n.s.a. generale, care acoperă un grup de substanţe sau obiecte ce au una sau mai multe proprietăţi periculoase, nespecificate în altă parte, ca de exemplu:
Nr. ONU 1325 SOLID ORGANIC, INFLAMABIL, N.S.A. Nr. ONU 1993 LICHID INFLAMABIL, N.S.A.
Rubricile de la punctele B, C, şi D sunt definite drept rubrici colective.
2.1.1.3 În vederea ambalării, substanţele, altele decât cele din clasele 1, 2, 5.2, 6.2 şi 7 şi altele decât cele autoreactive din clasa 4.1, sunt atribuite grupelor de ambalare în funcţie de gradul de pericol pe care îl prezintă.
Grupa de ambalare I : Substanţe foarte periculoase Grupa de ambalare II: Substanţe cu periculozitate medie Grupa de ambalare III. Substanţe puţin periculoase
Grupa sau grupele de ambalare la care sunt atribuite substanţele sunt indicate în tabelul A din capitolul 3.2.
2.1.2 Principii de clasificare
2.1.2.1 Mărfurile periculoase acoperite de o clasă sunt definite în funcţie de proprietăţile lor, conform sub-secţiunii
2.2.x.1 a clasei corespunzătoare. Includerea unei mărfuri periculoase într-o clasă şi într-o grupă de ambalare se efectuează conform criteriilor enunţate în aceeaşi secţiune 2.2.x.1. Atribuirea unuia sau mai multor riscuri subsidiare unei substanţe sau unui obiect periculos se efectuează conform criteriilor clasei sau claselor corespunzătoare acestor riscuri, menţionate în sub-secţiunile 2.2.x.1 corespunzătoare.
2.1.2.2 Toate rubricile cu mărfuri periculoase sunt enumerate în tabelul A al capitolului 3.2, în ordinea numerică a numărului ONU. Tabelul conţine informaţii pertinente asupra mărfurilor enumerate, cum ar fi denumirea, clasa, grupa sau grupele de ambalare, eticheta sau etichetele ce trebuie aplicate şi dispoziţiile de ambalare şi de transport1)
2.1.2.3 Mărfurile periculoase enumerate sau definite în sub-secţiunile 2.2.x.2 ale fiecărei clase nu sunt admise la transport.
2.1.2.4 Mărfurile nemenţionate nominal, adică cele ce nu figurează ca rubrică individuală în tabelul A al capitolului 3.2 şi care nu sunt nici enumerate, nici definite într-una din sub-secţiunile 2.2.x.2 mai sus menţionate, trebuie să fie incluse într-o clasă pertinentă conform procedurilor din secţiunea 2.1.3. În plus, trebuie să fie determinate riscul subsidiar, dacă este cazul, precum şi grupa de ambalare, dacă este cazul. O dată stabilite clasa, riscul subsidiar (dacă există) şi grupa de ambalare, dacă este cazul, va fi determinat numărul ONU relevant. Structura arborescentă de decizie indicată în sub-secţiunile 2.2.x.3 (lista de rubrici colective) de la sfârşitul fiecărei clase indică parametrii pertinenţi ce permit alegerea rubricii colective adecvate (Nr. ONU). În toate cazurile, se va alege, conform ierarhiei indicate la 2.1.1.2 prin literele B, C şi respectiv D, rubrica colectivă cea mai specifică ce acoperă proprietăţile substanţei sau obiectului. Dacă substanţa sau obiectul nu pot fi clasificate la rubricile B sau C, conform 2.1.1.2, atunci şi numai atunci vor fi clasificate la o rubrică de tip D.
2.1.2.5 Pe baza procedurilor de încercare din capitolul 2.3. şi a criteriilor prezentate în sub-secţiunile 2.2.x.1 ale diverselor clase, se poate determina, după cum este specificat în sub-secţiunile menţionate mai sus, dacă o substanţă, soluţie sau amestec dintr-o anumită clasă, menţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2, nu satisfac criteriile acelei clase. În asemenea cazuri, substanţa, soluţia sau amestecul nu sunt trecute ca aparţinând acelei clase.
2.1.2.6 În scopul clasificării, substanţele care au un punct de fuziune sau un punct de fuziune iniţial mai mic sau egal cu 200 C la o presiune de 101,3 kPa trebuie considerate ca fiind lichide. O substanţă vâscoasă al cărei punct de fuziune specific nu poate fi definit trebuie supusă încercării ASTM D 4359-90 sau încercări de determinare a fluidităţii (încercarea penetrometrului) prescrisă la 2.3.4.
2.1.3 Clasificare substanţelor, inclusiv a soluţiilor şi amestecurilor (cum sunt preparatele şi deşeurile) care nu sunt menţionate nominal
2.1.3.1 Substanţele, inclusiv soluţiile şi amestecurile, care nu sunt menţionate nominal, trebuie să fie clasificate în funcţie de gradul lor de periculozitate, conform criteriilor indicate în sub-secţiunea 2.2.x.1 a diverselor clase. Pericolul sau pericolele prezentate de o substanţă trebuie să fi determinate pe baza caracteristicilor fizice şi chimice şi a proprietăţilor fiziologice. Trebuie să se ţină seama, de asemenea, de aceste caracteristici atunci când se impune o clasificare mai strictă, ţinând cont de experienţa anterioară.
2.1.3.2 O substanţă nemenţionată nominal în tabelul A al capitolului 3.2, care prezintă un singur pericol, trebuie clasificată într-o clasă pertinentă, la o rubrică colectivă ce figurează în sub-secţiunea 2.2.x.3 a respectivei clase.
2.1.3.3 O soluţie sau un amestec care nu conţine decât o singură substanţă periculoasă menţionată nominal în tabelul A din capitolul 3.2, împreună cu una sau mai multe substanţe nepericuloase, trebuie considerate ca fiind substanţe periculoase menţionate nominal, în afara cazurilor în care:
a)soluţia sau amestecul nu sunt menţionate nominal în mod special în tabelul A din capitolul 3.2; sau
b)din rubrica atribuită acestei substanţe periculoase rezultă în mod explicit că este aplicabilă numai substanţei pure sau pure tehnic; sau
c)clasa, starea fizică sau grupa de ambalare a soluţiei sau amestecului sunt diferite de cele ale substanţei periculoase.
1) O listă alfabetică a acestor rubrici a fost elaborată de Secretariat şi figurează în tabelul B din capitolul 3.2. Acest tabel nu face parte oficial din ADR.
În cazurile vizate la b) sau c) de mai sus, soluţia sau amestecul trebuie să fie clasificate ca o substanţă nemenţionată nominal în clasa corespunzătoare, la o rubrică colectivă, în sub-secţiunea 2.2.x.3 a respectivei clase, ţinând seama de riscurile subsidiare prezentate de această soluţie sau acest amestec, dacă aceste riscuri există, cu excepţia cazului în care soluţia sau amestecul nu corespund criteriilor nici unei clase şi deci nu sunt supuse ADR.
2.1.3.4 Soluţiile şi amestecurile care conţin substanţe ce aparţin uneia dintre rubricile menţionate la 2.1.3.4.1 sau
2.1.3.4.2 trebuie să fie clasificate în conformitate cu dispoziţiile acestor paragrafe.
2.1.3.4.1 Soluţiile şi amestecurile care conţin una din următoarele substanţe menţionate prin denumire, trebuie clasificate întotdeauna la aceeaşi rubrică ca şi substanţa pe care o conţin, cu condiţia ca acestea să nu prezinte caracteristicile de periculozitate indicate la 2.1.3.5.3:
–Clasa 3
Nr. ONU 1921 PROPILENIMINĂ, STABILIZATĂ; Nr. ONU 2481 IZOCIANAT DE ETIL; Nr. ONU 3064
NITROGLICERINĂ ÎN SOLUŢIE ALCOOLICĂ, cu peste 1 % dar nu mai mult de 5 % nitroglicerină;
–Clasa 6.1
NR. ONU 1051 CIANURĂ DE HIDROGEN, STABILIZATĂ, cu un conţinut mai mic de 3 % de apă; Nr. ONU 1185 ETILENEIMINĂ STABILIZATĂ; Nr. ONU 1259 NICHEL-CARBONIL; Nr. ONU 1613 ACID CIANHIDRIC, SOLUŢIE APOASĂ (CIANURĂ DE HIDROGEN, SOLUŢIE APOASĂ), care conţine cel
mult 20 % cianură de hidrogen, Nr. ONU 1614 CIANURĂ DE HIDROGEN STABILIZATĂ, care conţine cel mult 3 % apă şi absorbită într-un material inert poros; Nr. ONU 1994 FIER PENTACARBONIL; Nr. ONU 2480 IZOCIANAT DE METIL; Nr. ONU 3294 CIANURĂ DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE
ALCOOLICĂ, conţinând cel mult 45 % cianură de hidrogen.
–Clasa 8
Nr. ONU 1052 FLUORURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ; Nr. ONU 1744 BROM sau 1744 BROM ÎN
SOLUŢIE; Nr. ONU 1790 ACID FLUORHIDRIC, conţinând peste 85 % fluorură de hidrogen; Nr. ONU 2576 OXIBROMURĂ DE FOSFOR TOPITĂ.
2.1.3.4.2 Soluţiile şi amestecurile care conţin substanţe ce aparţin uneia dintre rubricile menţionate la clasa 9: Nr. ONU 2315 DIFENILI POLICLORAŢI LICHIZI;
Nr. ONU 3151 DIFENILI POLIHALOGENAŢI LICHIZI; Nr. ONU 3151 TERFENILI POLIHALOGENAŢI LICHIZI; Nr. ONU 3152 DIFENILI POLIHALOGENAŢI SOLIZI;
Nr. ONU 3152 TERFENILI POLIHALOGENAŢI SOLIZI, sau Nr. ONU 3432 DIFENILI POLICLORINAŢI SOLIZI
trebuie să fie clasificate întotdeauna la aceeaşi rubrică a Clasei 9, cu condiţia ca:
–aceste soluţii şi amestecuri să nu conţină şi alte componente periculoase, altele decât componentele din grupa de ambalare III, clasele 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 6.1 sau 8; şi
–să nu prezinte caracteristicile de pericol indicate la 2.1.3.5.3.
2.1.3.5 Substanţele nemenţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, care prezintă mai mult decât o caracteristică de periculozitate, precum şi soluţiile sau amestecurile conţinând mai multe substanţe periculoase, trebuie clasificate într-o rubrică colectivă (vezi 2.1.2.4) şi în grupa de ambalare a clasei pertinente, conform caracteristicilor lor de periculozitate. Această clasificare conform caracteristicilor de periculozitate trebuie efectuată în următorul mod :
2.1.3.5.1 Caracteristicile fizice şi chimice şi proprietăţile fiziologice trebuie să fie determinate prin măsurători sau calcul, iar substanţa, soluţia sau amestecul trebuie să fie clasificate conform criteriilor menţionate în sub-secţiunile
2.2.x.1 ale diverselor clase.
2.1.3.5.2 Dacă această determinare nu este posibilă fără costuri sau prestări disproporţionate (cum ar fi cazul pentru unele deşeuri), substanţa, soluţia sau amestecul trebuie să fie clasificate în clasa compusului ce prezintă pericolul preponderent.
2.1.3.5.3 În cazul în care caracteristicile de periculozitate ale substanţei, amestecului sau soluţiei, corespund mai multor clase sau grupe de substanţe enumerate mai jos, atunci substanţa, soluţia sau amestecul trebuie clasificate în clasa sau grupa de substanţe corespunzătoare pericolului mai mare în următoarea ordine a importanţei:
a)Substanţe din clasa 7 (cu excepţia substanţelor radioactive în colete exceptate pentru care alte proprietăţi periculoase trebuie considerate drept preponderente)
b)Substanţe din clasa 1;
c)Substanţe din clasa 2;
d)Substanţe explozibile desensibilizate lichide din clasa 3;
e)Substanţe autoreactive şi substanţe explozibile desensibilizate solide din clasa 4.1;
f)Substanţe piroforice din clasa 4.2;
g)Substanţe din clasa 5.2;
h)Substanţe din clasele 6.1 sau 3 care, în funcţie de toxicitatea lor la inhalare, trebuie clasificate în grupa I de ambalare (substanţe ce satisfac criteriile de clasificare ale clasei 8 şi care prezintă o toxicitate la inhalare a pulberilor şi vaporilor (CL50) din domeniul grupei de ambalare I şi a căror toxicitate la ingestie sau absorbţie cutanată corespunde numai grupei de ambalare III sau care prezintă un grad mai scăzut de toxicitate, trebuie atribuite clasei 8);
i)Substanţe infecţioase din clasa 6.2.
2.1.3.5.4 În cazul în care caracteristicile de periculozitate ale substanţei corespund mai multor clase sau grupe de substanţe ce nu apar la 2.1.3.5.3 de mai sus, ele trebuie clasificate conform aceleiaşi proceduri, dar clasa pertinentă trebuie aleasă în funcţie de tabelul priorităţii riscurilor de la 2.1.3.10.
2.1.3.6 Trebuie reţinută întotdeauna cea mai specifică rubrică colectivă (vezi 2.1.2.4), cu alte cuvinte, nu trebuie făcut apel la o rubrică n.s.a generală dacă este posibilă utilizarea unei rubrici generice sau a unei rubrici n.s.a specifice.
2.1.3.7 Soluţiile şi amestecurile de substanţe comburante sau de substanţe ce prezintă un risc subsidiar comburant pot avea proprietăţi explozive. În asemenea cazuri, ele nu trebuie admise la transport decât dacă satisfac prescripţiile aplicabile clasei 1.
2.1.3.8 Pentru scopurile ADR-ului, sunt considerate drept poluante ale mediului acvatic, substanţele, soluţiile şi amestecurile (cum ar fi preparatele şi deşeurile) care nu pot fi atribuite rubricilor claselor 1 până la 8 sau rubricilor clasei 9, în afara celor de la numerele ONU 3077 şi 3082, dar care pot fi alocate uneia din aceste două rubrici cu numerele ONU 3077 sau 3082, pe baza metodei de încercare şi criteriilor din secţiunea 2.3.5.
2.1.3.9 Deşeurile care nu întrunesc criteriile pentru clasificare în clasele 1 până la 9, dar care sunt vizate de Convenţia de la Basel privind Controlul deplasărilor trasfrontaliere ale deşeurilor periculoase şi eliminarea acestora, pot fi transportate sub Nr. ONU 3077 sau 3082.
2.1.3.10 Tabelul priorităţii pericolelor
NOTA 1: Exemple care ilustrează modul de utilizare a tabelului
Clasificarea unei substanţe unice
Descrierea substanţei ce trebuie clasificată:
O amină nemenţionată nominal, ce corespunde criteriilor clasei 3, grupa de ambalare II, precum şi celor ale clasei 8, grupa de ambalare I.
Metodă:
Prin intersectarea rândului 3 II cu coloana 8 I se obţine 8 I. Această amină trebuie aşadar clasificată în clasa 8 la :
Nr. ONU 2734 AMINE LICHIDE, COROSIVE , INFLAMABILE, N.S.A sau Nr. ONU 2734 POLIAMINE LICHIDE, COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A,
grupa I de ambalare.
Clasificarea unui amestec
Descrierea amestecului ce trebuie clasificat:
Amestec compus dintr-un lichid inflamabil din clasa 3, grupa III de ambalare, dintr-o substanţă toxică din clasa 6.1, grupa II de ambalare şi dintr-o substanţă corosivă din clasa 8, grupa I de ambalare.
Metodă:
Prin intersectarea rândului 3 III cu coloana 6.1 II obţinem 6.1 II. Prin intersectarea rândului 6.1 II cu coloana 8 I obţinem 8 I LIQ.
Acest amestec, în absenţa unei definiţii mai precise, trebuie clasificat în clasa 8, la:
Nr. ONU 2922 LICHID COROSIV TOXIC, N.S.A., grupa de ambalare I.
Nota 2: Exemple de clasificare a soluţiilor şi amestecurilor într-o clasă şi o grupă de ambalare:
O soluţie de fenol din clasa 6.1, (II), în benzen din clasa 3, (II), trebuie clasificată în clasa 3, (II); această soluţie trebuie clasificată la numărul ONU 1992 LICHID INFLAMABIL; TOXIC; N:S:A., clasa 3, (II), din cauza toxicităţii fenolului.
Un amestec solid de arseniat de sodiu din clasa 6.1, (II), şi hidroxid de sodiu din clasa 8, (II), trebuie clasificat la numărul ONU 3290 SOLID ANORGANIC TOXIC, COROSIV, N.S.A., în clasa 6.1 (II).
O soluţie de naftalenă brută sau rafinată din clasa 4.1, (III), într-o benzină din clasa 3, (II), trebuie clasificată la numărul ONU 3295 HIDROCARBURI LICHIDE, N.S.A., în clasa 3, (II).
Un amestec de hidrocarburi din clasa 3, (III), şi de difenili policloraţi (PCB) din clasa 9, (II), trebuie clasificat la numărul ONU 2315 DIFENILI POLICLORAŢI LICHIZI, sau Nr. ONU 3432 DIFENILI POLICLORAŢI SOLIZI în clasa 9, (II).
Un amestec de propilenimină din clasa 3 şi de difenili policloraţi (PCB) din clasa 9, (II), trebuie clasificat la numărul ONU 1921 PROPILENIMINĂ STABILIZATĂ în clasa 3.
2.1.4 Clasificarea eşantioanelor
2.1.4.1 Atunci când clasa unei substanţe nu este cunoscută cu precizie şi dacă respectiva substanţă face obiectul unui transport în vederea supunerii sale la alte încercări, trebuie să-i fie atribuită o clasă, o denumire oficială de transport şi un număr ONU provizorii, în funcţie de ceea ce cunoaşte expeditorul despre substanţă şi conform:
a)criteriilor de clasificare din capitolul 2.2.; şi
b)dispoziţiilor prezentului capitol.
Trebuie utilizată grupa de ambalare cea mai riguroasă, care corespunde denumirii oficiale de transport aleasă. La aplicarea acestei dispoziţii, denumirea oficială de transport trebuie să fie completată cu termenul
„EŞANTION” (de exemplu, LICHID INFLAMABIL N.S.A., EŞANTION). În anumite cazuri, atunci când există o
denumire pentru un eşantion de substanţă care este considerat că satisface anumite criterii de clasificare (de exemplu, EŞANTION DE GAZ NECOMPRIMAT INFLAMABIL, Nr. ONU 3167) această denumire oficială de transport trebuie folosită. Atunci când se utilizează o rubrică N.S.A. pentru transportul eşantionului, nu este necesar să se adauge la denumirea oficială a transportului denumirea tehnică aşa cum prescrie dispoziţia specială 274 din capitolul 3.3.
2.1.4.2 Eşantioanele de substanţe trebuie să fie transportate conform prescripţiilor aplicabile desemnării oficiale provizorii, sub rezerva ca:
a)substanţa să nu fie considerată drept o substanţă interzisă la transport, conform secţiunilor 2.2.x.2 ale capitolului 2.2. sau conform capitolului 3.2.
b)substanţa să nu fie considerată drept corespunzătoare criteriilor aplicabile clasei 1 sau ca fiind o substanţă infecţioasă sau radioactivă;
c)substanţa să satisfacă prescripţiile punctelor 2.2.41.1.15 sau 2.2.52.1.9, dacă este vorba de o substanţă autoreactivă, respectiv de un peroxid organic;
d)eşantionul să fie transportat într-un ambalaj combinat cu o masă netă pe colet mai mică sau egală cu 2,5 kg; şi
e)substanţa să nu fie ambalată împreună cu alte mărfuri.
DISPOZIŢII SPECIFICE PENTRU DIVERSE CLASE
2.2.1 Clasa 1 Substanţe şi obiecte explozive
2.2.1.1 Criterii
2.2.1.1.1 Sunt considerate substanţe şi obiecte în sensul clasei 1 :
a)substanţele explozive: substanţe solide sau lichide (sau amestecuri de substanţe) susceptibile ca prin reacţie chimică, să degajeze gaze la o astfel de temperatură, presiune şi viteză, încât să poată rezulta prejudicii pentru împrejurimi.
Substanţele pirotehnice: substanţe sau amestecuri de substanţe destinate să producă un efect caloric, luminos, sonor, gazos sau fumigen, sau o combinaţie de astfel de efecte, ca urmare a reacţiilor chimice exotermice auto-întreţinute nedetonante.
NOTA 1 : Substanţele care nu sunt ele însele substanţe explozive, dar care pot forma un amestec exploziv de gaze, vapori sau pulberi, nu sunt substanţe din clasa 1.
NOTA 2 : Sunt de asemenea excluse din clasa 1, substanţele explozive umezite cu apă sau alcool al căror conţinut în apă sau alcool depăşeşte valorile limită specificate şi pe cele care conţin plastifianţi- aceste substanţe explozive sunt atribuite claselor 3 şi 4.1 – precum şi substanţele explozive care, din cauza pericolului lor principal, sunt atribuite clasei 5.2.
b)obiectele explozive : obiecte ce conţin una sau mai multe substanţe explozive sau pirotehnice.
c)substanţele şi obiectele nemenţionate mai sus, fabricate pentru a produce un efect practic prin explozie sau în scopuri pirotehnice.
2.2.1.1.2 Orice substanţă sau obiect care are, sau poate avea proprietăţi explozive, trebuie luat în considerare pentru a fi atribuit clasei 1, conform încercărilor, modurilor de operare şi criteriilor stipulate în prima parte a Manualului de încercări şi criterii.
O substanţă sau obiect atribuite clasei 1 nu sunt admise la transport decât dacă a fost atribuit unei denumiri sau rubrici n.s.a din tabelul A al capitolului 3.2 şi dacă criteriile Manualului de încercări şi criterii sunt satisfăcute.
2.2.1.1.3 Substanţelor sau obiectelor din clasa 1 trebuie să le fie atribuite câte un număr ONU şi o denumire sau o rubrică n.s.a din tabelul A al capitolului 3.2. Interpretarea numelor substanţelor sau obiectelor din tabelul A al capitolului 3.2. trebuie să se bazeze pe glosarul ce figurează la 2.2.1.1.8.
Eşantioanele de substanţe sau obiecte explozibile noi sau existente, transportate în scopul încercării, clasificării, cercetării şi dezvoltării controlului calităţii sau în calitate de eşantioane comerciale, altele decât explozibilele de amorsare, pot fi atribuite Nr. ONU 0190 „EŞANTIOANE EXPLOZIVE”.
Atribuirea substanţelor şi obiectelor explozibile nemenţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2. unei rubrici n.s.a sau Nr. ONU 0190 „EŞANTIOANE EXPLOZIBILE”, precum şi anumite substanţe al căror transport este subordonat unei autorizaţii speciale a autorităţii competente, în baza prescripţiilor speciale vizate în coloana 6) a tabelului A din capitolul 3.2, va fi efectuată de către autoritatea competentă a ţării de origine. Această autoritate va trebui, de asemenea, să aprobe în scris condiţiile de transport al acestor materii şi obiecte. Dacă ţara de origine nu este Parte contractantă a ADR, clasificarea şi condiţiile de transport trebuie să fie recunoscute de către autoritatea competentă a primei ţări Parte contractantă a ADR alocată de transport.
2.2.1.1.4 Substanţele şi obiectele din clasa 1 trebuie să fie atribuite unei diviziuni conform 2.2.1.1.5 şi unei grupe de compatibilitate conform 2.2.1.1.6. Diviziunea trebuie stabilită pe baza rezultatelor încercărilor descrise la 2.3.1, utilizând definiţiile de la 2.2.1.1.5. Grupa de compatibilitate trebuie determinată după definiţiile de la
2.2.1.1.6.Codul de clasificare se compune dintr-un număr al diviziunii şi litera grupei de compatibilitate.
2.2.1.1.5 Definirea diviziunilor
Diviziunea 1.1 Substanţe şi obiecte ce comportă un risc de explozie în masă (o explozie în masă este o explozie care afectează într-o manieră practic instantanee cvasi-totalitatea încărcăturii).
Diviziunea 1.2 Substanţe şi obiecte ce comportă un risc de proiectare, fără riscul unei explozii în masă.
Diviziunea 1.3 Substanţe şi obiecte ce comportă un risc de incendiu cu un risc minor de explozie sau proiecţie sau ambele, dar fără riscul unei explozii în masă,
a)a căror combustie dă naştere unei radiaţii termice considerabile; sau
b)care ard pe rând, cu efecte minime de explozie sau de proiecţie sau altele.
Diviziunea 1.4 Substanţe şi obiecte ce nu prezintă decât un pericol minim în caz de aprindere sau amorsare în timpul transportului. Efectele sunt limitate în special la colet şi, în mod normal, nu dau naştere la proiecţia de fragmente de dimensiuni considerabile sau la o distanţă considerabilă. Un incendiu exterior nu trebuie să antreneze după sine explozia practic instantanee a cvasi-totalităţii conţinutului coletului.
Diviziunea 1.5 Substanţe foarte puţin sensibile, care comportă un risc de explozie în masă, a căror sensibilitate este de o asemenea natură încât, în condiţii normale de transport, nu există decât o probabilitate foarte scăzută de amorsare sau de trecere la combustie prin detonare. Prescripţia minimă este ca acestea să nu poată exploda în timpul încercării la foc exterior.
Diviziunea 1.6 Obiecte extrem de puţin sensibile, care nu comportă riscul de explozie în masă. Aceste obiecte nu conţin decât substanţe detonante extrem de puţin sensibile şi prezintă o probabilitate neglijabilă de amorsare sau de propagare accidentală.
| Tipul | Include:/ | Sinonim | Definiţie | Specificaţii | Clasificare | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obuz/Proiec til, sferic sau cilindric | Obuz cu dispozitiv sferic: obuz aerian, obuz de culoare, obuz de vopsea, obuz multi-rupere, obuz multi-efect, obuz nautic, încărcătură lansată cu rachetă cu paraşută, obuz fumigen, obuz; obuz de semnalizare: petardă, salvă de onor, obuz de sondare, bubuitură, kit pentru obuz aerian | Dispozitiv cu sau fără încărcătură propulsoare, cu focos cu întârziere şi încărcătură explozivă, unitate(ăţi) pirotehnice sau compoziţie pirotehnică necompactă şi destinată a fi lansată dintr-un aruncător | Toate obuzele de semnalizare | 1.1 G | ||
| Obuz de culoare: ≥ 180 mm | 1.1 G | |||||
| Obuz de culoare: < 180 mm cu > 25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.1 G | |||||
| Obuz de culoare: < 180 mm cu ≤ 25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.3 G | |||||
| Obuz de culoare: ≤50 mm, sau ≤60 g compoziţie pirotehnică, cu ≤2% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.4 G | |||||
| Obuz tip alună | Dispozitiv cu două sau mai multe obuze aeriene sferice într-un înveliş comun propulsat de aceeaşi încărcătură propulsoare cu focoase cu întârziere externe separate | Cel mai periculos obuz aerian determină clasificarea. | ||||
| Aruncător încărcat, aruncător | obuz | pre- în | Ansamblu incluzând un obuz sferic sau cilindric în interiorul unui aruncător din care este proiectat să se lanseze obuzul | Toate obuzele de semnalizare | 1.1 G | |
| Obuz de culoare: ≥180 mm | 1.1 G | |||||
| Obuz de culoare: > 50 mm şi < 180 mm | 1.2 G | |||||
| Obuz de culoare: ≤50 mm, sau ≤ 60g compoziţie pirotehnică, cu ≤25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele sonore | 1.3 G | |||||
| Obuz, sferic sau cilindric (continuare) | Obuz cu obuze (sferic) (Procentajele pentru obuzul cu obuze fac referire la greutatea brută a obiectului de artificii) | Dispozitiv fără încărcătură propulsoare, cu focos cu întârziere şi încărcătură explozivă, conţinând obuze de semnalizare şi materialele inerte, şi fiind destinat a fi lansat dintr-un aruncător | > 120 mm | 1.1 G | ||
| Dispozitiv fără încărcătură propulsoare, cu focos cu întârziere şi încărcătură explozivă, conţinând obuze de semnalizare ≤ 25g compoziţie explozivă per unitate de semnalizare, cu ≤ 33% compoziţie explozivă şi ≥ 60% materiale inerte şi fiind destinat a fi lansat dintr-un aruncător | ≤ 120 mm | 1.3 G | ||||
| Dispozitiv fără încărcătură propulsoare, cu focos cu încărcătură explozivă, conţinând obuze de culoare pirotehnice şi fiind destinat a fi lansat dintr-un aruncător | întârziere şi şi/sau unităţi | > 300 mm | 1.1 G | |||
| Dispozitiv fără încărcătură propulsoare, cu focos cu întârziere şi încărcătură explozivă, conţinând obuze de culoare ≤ 70mm şi/sau unităţi pirotehnice, cu ≤ 25% compoziţie explozivă şi ≤ 60% compoziţie pirotehnică şi fiind destinat a fi lansat dintr-un aruncător | > 200 mm şi ≤300 mm | 1.3 G | ||||
| Dispozitiv fără încărcătură propulsoare, cu focos cu întârziere şi încărcătură explozivă, conţinând obuze de culoare ≤ 70mm şi/sau unităţi pirotehnice, cu ≤ 25% compoziţie explozivă şi ≤ 60% compoziţie pirotehnică şi fiind destinat a fi lansat dintr-un aruncător | ≤ 200 mm | 1.3 G | ||||
71
| Tipul | Include:/ Sinonim | Definiţie | Specificaţii | Clasificare |
|---|---|---|---|---|
| Acumulator/ combinaţie | Baraj, bombarde, comprimate, casetă finală, strat de flori, hibrid, tuburi multiple, comprimate obuz, acumulatori cu celule, acumulatori cu celule de semnalizare | Ansamblu incluzând mai multe elemente, fiecare conţinând acelaşi tip sau mai multe tipuri, fiecare corespunzând unuia dintre tipurile de artificii prezentate în acest tabel, cu unul sau două puncte de aprindere | Cele mai periculoase artificii determină clasificarea. | |
| Lumânare romană | Lumânare de expoziţie, lumânare, bombete | Tub conţinând o serie de unităţi pirotehnice constând în compoziţie pirotehnică alternativă, încărcătură propulsoare şi focos de transmisie | ≥ 50 mm diametru interior, conţinând compoziţie explozivă, sau < 50 mm cu > 25% compoziţie explozivă | 1.1 G |
| 50 mm diametru interior, neconţinând deloc compoziţie explozivă | 1.2 G | |||
| < 50mm diametru interior şi ≤ 25% compoziţie explozivă | 1.3 G | |||
| ≤ 30 mm diametru interior, fiecare unit pirotehnică ≤ 25 g şi ≤ 5% compoziţie explozivă | 1.4 G | |||
| Tub de tragere | Lumânare romană cu o singură încărcătură, aruncător pre-încărcat cu încărcătură redusă | Tub conţinând o unitate pirotehnică constând în compoziţie pirotehnică, încărcătură propulsoare cu sau fără focos de transmisie | ≤ 30 mm diametru interior şi unitate pirotehnică > 25 g, sau > 5% şi ≤ 25% compoziţie explozivă | 1.3 G |
| ≤ 30 mm diametru interior, unitate pirotehnică ≤ 25 g şi ≤ 5% compoziţie explozivă | 1.4 G | |||
| Rachetă | Rachetă Avalanche, rachetă de semnalizare, rachetă sonoră, rachetă capsulă, rachetă aeriană, rachetă proiectil, rachetă indicatoare | Tub conţinând compoziţie pirotehnică şi/sau unităţi pirotehnice, echipat cu băţ (beţe) sau alte mijloace de stabilizare a zborului şi create pentru a fi lansate în aer | Numai compoziţia explozivă produce efecte | 1.1 G |
| Compoziţie explozivă > 25% din compoziţia explozivă | 1.1 G | |||
| > 20 g compoziţie pirotehnică şi compoziţie explozivă ≤ 25% | 1.3 G | |||
| ≤ 20 g compoziţie pirotehnică, încărcătură explozivă cu pulbere de culoare neagră şi ≤ 0,13 g compoziţie explozivă per semnalizare şi ≤ 1 g în total | 1.4 G | |||
| Mină | Obuz de mare calibru, mină de fund, mină tip balon, mină cilindrică | Tub conţinând încărcătură propulsoare şi unităţi pirotehnice şi fiind destinat pentru a fi amplasat pe pământ sau pentru a fi fixat în pământ. Efectul principal este propulsarea unităţilor pirotehnice într-o singură explozie, producând un efect vizual şi/sau acustic dispersat pe suprafeţe întinse în aer sau: Balon din ţesătură sau hârtie sau cilindru din ţesătură sau hârtie conţinând încărcătură propulsoare şi unităţi pirotehnice, şi fiind destinat pentru a fi amplasat într-un aruncător şi pentru a funcţiona ca o mină | > 25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.1 G |
| ≥ 180 mm şi ≤ 25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.1 G | |||
| < 180 mm şi ≤ 25% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare | 1.3 G | |||
| ≤ 150 g compoziţie pirotehnică, conţinând ≤5% compoziţie explozivă, precum pulberea necompactă şi/sau efectele semnalizare. Fiecare unitate pirotehnică ≤25g fiecare efect semnalizare <2g; fiecare şuierat, dacă este cazul, ≤3 g | 1.4 G | |||
72
| Tipul | Include:/ Sinonim | Definiţie | Specificaţii | Clasificare |
|---|---|---|---|---|
| Fântână | Artificii care imită erupţiile vulcanice, jerbe, jerbe de scântei, lance, foc bengal, scântei strălucitoare, fântâni cilindrice, fântâni conice, torţă de iluminare | Carcasă nemetalică conţinând compoziţie pirotehnică presată sau consolidată care produce scântei sau flacără | ≥1 kg compoziţie pirotehnică | 1.3 G |
| < 1 kg compoziţie pirotehnică | 1.4 G | |||
| Artificiu | Artificii portabile, artificii neportabile, artificii cu sârmă | Sârmă rigidă parţial acoperită (de-a lungul unei extremităţi) cu o compoziţie pirotehnică cu ardere lentă sau fără un vârf de aprindere | Artificii pe bază de perclorat: >5 g per articol sau > 10 articole per pachet | 1.3 G |
| Artificii pe bază de perclorat: ≤ 5 g per articol şi ≤10 articole per pachet; Artificii pe bază de azotat: ≤ 30 g per articol | 1.4 G | |||
| Torţă bengaleză | Torţă de seu | Băţ nemetalic parţial acoperit (de-a lungul unei extremităţi) cu o compoziţie pirotehnică cu ardere lentă şi destinat pentru a fi ţinut în mână | Articole pe bază de perclorat: > 5 g per articol sau > 10 articole per pachet | 1.3 G |
| Articole pe bază de perclorat: ≤5 g per articol şi ≤ 10 articole per pachet; Articole pe bază de azotat: ≤ 30 g per | 1.4 G | |||
| Artificii cu grad scăzut de periculozitat e şi noutăţi | Bombe indicatoare, lansatoare, granule crepitante, agenţi fumigeni, ceaţă, panglici, licurici, serpentină, pocnitori, pocnitori pentru petreceri | Dispozitiv proiectat pentru a produce efecte vizuale şi/sau acustice foarte limitate, care conţine cantităţi reduse de compoziţie pirotehnică şi/sau explozivă | Este posibil ca lansatoarele şi pocnitorile să conţină maxim 1,6 mg de fulminat de argint; este posibil ca pocnitorile şi pocnitorile pentru petreceri să conţină maxim 16 mg de clorat de potasiu/amestec de fosfor roşu; este posibil ca alte articole să conţină maxim 5 g de compoziţie pirotehnică, însă nu compoziţie explozivă | 1.4 G |
| Roată centrifugă | Roată centrifugă aeriană, elicopter, urmăritor, roată centrifugă la sol | Tub sau tuburi nemetalic(e) conţinând compoziţie pirotehnică producătoare de gaze sau scântei, cu sau fără compoziţie generatoare de zgomot, cu sau fără profiluri ataşate | Compoziţie pirotehnică per articol> 20g, conţinând ≤ 3% compoziţie explozivă, precum efectele semnalizare sau compoziţie de şuierat ≤ 5 g | 1.3 G |
| Compoziţie pirotehnică per articol ≤ 20 g, conţinând ≤ 3% compoziţie explozivă, precum efectele semnalizare sau compoziţie de şuierat ≤ 5 g | 1.4 G | |||
| Roţi | Roţi de foc, Saxon | Ansamblu incluzând elemente de acţionare, care conţine compoziţie pirotehnică şi care este prevăzut cu un dispozitiv de ataşare la un suport astfel încât să se poată roti. | 1 kg total compoziţie pirotehnică, fără efecte semnalizare, fiecare şuierat (dacă este cazul) ≤ 25 g şi ≤ 50 g compoziţie de şuierat per roată | 1.3 G |
| < 1 kg total compoziţie pirotehnică, fără efecte semnalizare, fiecare şuierat (dacă este cazul) ≤ 5 g şi ≤ 10g compoziţie de şuierat per roată | 1.4 G |
73
| Tipul | Include:/ Sinonim | Definiţie | Specificaţii | Clasificare |
|---|---|---|---|---|
| Roată aeriană | Saxon zburător, OZN-uri, coroană ascendentă | Tuburi conţinând încărcături propulsoare şi flamă de scântei şi/sau compoziţii pirotehnice generatoare de zgomot, tuburile fiind fixate pe un inel de susţinere | > 200 g total compoziţie pirotehnică sau > 60 g compoziţie pirotehnică per element de acţionare, ≤ 3% compoziţie explozivă, precum efecte de semnalizare, fiecare şuierat (dacă este cazul) ≤ 25 g şi ≤ 50 g compoziţie de şuierat per roată | 1.3 G |
| ≤ 200 g total compoziţie pirotehnică şi ≤ 60 g compoziţie pirotehnică per element de acţionare, ≤ 3% compoziţie explozivă, precum efecte de semnalizare, fiecare şuierat (dacă este cazul) ≤ 5 g şi ≤10 g compoziţie de şuierat per roată | 1.4 G | |||
| Pachet de selecţie | Casetă de selectare cu afişaj, pachet de selectare cu afişaj, casetă de selectare pentru grădină, casetă de selectare pentru interior; sortiment | Un pachet cu mai multe articole, fiecare corespunzând unuia dintre tipurile de artificii prezentate în prezentul tabel. | Cel mai periculos tip de artificiu determină clasificarea | |
| Pocnitoare | Pocnitoare festivă, rolă festivă, pocnitoare cu sfoară | Ansamblu de tuburi (hârtie sau carton) legate printr-un fitil pirotehnic, fiecare tub fiind destinat să producă un efect acustic | Fiecare tub ≤ 140 mg de compoziţie explozivă sau ≤ 1 g pulbere neagră | 1.4 G |
| Petardă | Salut, pocnitoare explozivă, pocnitoare în serie | Tub nemetalic conţinând compoziţie de semnalizare destinată să producă un efect acustic | > 2 g compoziţie explozivă per articol | 1.1 G |
| ≤ 2 g compoziţie explozivă per articol şi ≤ 10 g per ambalaj interior. | 1.3 G | |||
| ≤ 1 g compoziţie explozivă per articol, şi ≤ 10 g per ambalaj interior sau ≤ 10 g pulbere neagră per articol | 1.4 G | |||
74
2.2.1.1.8 Glosar de denumiri
NOTA 1 : Descrierile din glosar nu au drept scop înlocuirea procedurilor de încercare şi nici determinarea clasificării unei substanţe sau a unui obiect din clasa 1. Alocarea diviziunii corecte şi decizia de a afla dacă trebuie alocate grupei de compatibilitate S trebuie să rezulte în urma încercărilor la care a fost supus produsul, conform primei părţi a Manualului de încercări şi criterii sau trebuie stabilită prin analogie cu produse asemănătoare, deja încercate şi atribuite conform modurilor de operare din Manualul de încercări şi criterii.
NOTA 2: Inscripţiile formate din cifre indicate după denumire se raportează la numerele ONU corespunzătoare (capitolul 3.2, tabelul A, coloana 2). În ceea ce priveşte codul de clasificare, vezi 2.2.1.1.4.
AMORSE CU PERCUŢIE. Nr. ONU 0044, 0377, 0378
Obiecte constituite dintr-o capsulă din metal sau material plastic conţin o mică cantitate dintr-un amestec explozibil primar uşor inflamabil sub efectul unui şoc. Acestea servesc drept elemente de aprindere pentru cartuşele armelor de calibru mic şi la aprinzătoarele cu percuţie pentru încărcături propulsive.
AMORSE TUBULARE: Nr. ONU 0319, 0320, 0376
Obiecte alcătuite dintr-o amorsă ce provoacă aprinderea şi o încărcătură exterioară deflagrantă, cum ar fi pulberea neagră, utilizate pentru aprinderea unei încărcături propulsive într-un tub al cartuşului pentru tun .
AMPLIFICATOARE CU DETONATOR: Nr. ONU 0225, 0268
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură de explozibil detonant, cu dispozitive de amorsare. Sunt utilizate pentru mărirea puterii de amorsare a detonatoarelor sau a fitilului detonant.
AMPLIFICATOARE FĂRĂ DETONATOR: Nr. ONU 0042, 0283
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură de explozibil detonant, fără dispozitive de amorsare. Sunt utilizate pentru mărirea puterii de amorsare a detonatoarelor sau a fitilului detonant.
ANSAMBLURI DE DETONATOARE DE MINĂ PENTRU PROVOCAREA EXPLOZIILOR, NEELECTRICE: Nr. ONU 0360, 0361, 0500
Detonatoare ne-electrice, asamblate şi amorsate prin mijloace cum ar fi un fitil de siguranţă, tub de şoc, tub de flacără sau fitil detonant. Aceste ansambluri pot fi concepute pentru detonare instantanee sau pot conţine elemente pentru efect întârziat. Releele de detonare ce conţin un fitil detonant sunt incluse în această denumire.
APRINZĂTOARE PENTRU fitile de mină: Nr. ONU 0131
Obiecte de concepţii variate, care funcţionează prin fricţiune, prin şoc sau electric şi sunt folosite pentru aprinderea fitilelor.
ARTIFICII: Nr. ONU 0333, 0334, 0335, 0336, 0337
Obiecte pirotehnice concepute în scopuri de divertisment.
ARTIFICII DE SEMNALIZARE DE MÂNĂ Nr. ONU 0191 şi Nr. ONU 0373
Obiecte portabile care conţin substanţe pirotehnice ce produc semnale sau avertizări vizuale. Sunt incluse în această denumire dispozitivele mici de iluminare la suprafaţă, cum ar fi dispozitivele de semnalizare rutiere sau feroviare şi dispozitivele de pericol maritime.
BOMBE cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0034, 0035
Obiecte explozibile aruncate dintr-o aeronavă, fără dispozitive proprii de amorsare sau având dispozitive proprii de amorsare, care au cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
BOMBE cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0033, 0291
Obiecte explozibile aruncate dintr-o aeronavă, având dispozitive proprii de amorsare fără cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
BOMBE CU LICHID INFLAMABIL, cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0399, 0400
Obiecte aruncate dintr-o aeronavă şi alcătuite dintr-un rezervor umplut cu un lichid inflamabil şi o încărcătură explozivă.
BOMBE DE FOTO-ILUMINARE: Nr. ONU 0038
Obiecte explozibile ce sunt aruncate dintr-o aeronavă în scopul producerii unei iluminări intense şi de scurtă durată, pentru executarea de fotografii. Ele conţin o încărcătură de explozibil detonant fără dispozitive proprii de amorsare, sau cu dispozitive proprii de amorsare având cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
BOMBE DE FOTO-ILUMINARE: Nr. ONU 0037
Obiecte explozibile ce sunt aruncate dintr-o aeronavă în scopul producerii unei iluminări intense şi de scurtă durată, pentru executarea de fotografii. Ele conţin o încărcătură de explozibil detonant cu dispozitive proprii de amorsare care nu au cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
BOMBE DE FOTO ILUMINARE: Nr. ONU 0039, 0299
Obiecte explozibile ce sunt aruncate dintr-o aeronavă în scopul producerii unei iluminări intense şi de scurtă
durată, pentru executarea de fotografii. Ele conţin o compoziţie pentru iluminare foto. CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIBILE: nr. ONU 0374, 0375
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură detonantă, fără dispozitive proprii de amorsare sau având dispozitive proprii de amorsare cu cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt aruncate de pe un vas şi funcţionează când ating o adâncime predeterminată sau fundul mării.
CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIBILE: nr. ONU 0204, 0296
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură detonantă, având dispozitive proprii de amorsare fără cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt aruncate de pe un vas şi funcţionează când ating o adâncime predeterminată sau fundul mării.
CARTUŞE OARBE PENTRU ARME: Nr. ONU 0326, 0413, 0327, 0338, 0014
Muniţii alcătuite dintr-un tub de cartuş închis, cu amorsă cu percuţie centrală sau inelară, şi dintr-o încărcătură de pulbere fără fum sau pulbere neagră, dar fără proiectil. Acestea produc un zgomot puternic şi sunt utilizate pentru antrenament, salut, ca încărcături propulsoare, la pistoalele starter etc. Muniţiile oarbe sunt incluse sub această denumire.
CARTUŞE OARBE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC: Nr. ONU 0014, 0327, 0338
Muniţii alcătuite dintr-un tub de cartuş închis, cu amorsă cu percuţie centrală sau inelară şi dintr-o încărcătură de pulbere fără fum sau pulbere neagră. Tuburile de cartuşe nu conţin proiectile. Ele sunt destinate pentru a fi trase din arme de calibru ce nu depăşesc 19,1 mm şi sunt utilizate pentru a produce un zgomot puternic pentru antrenament, salut, ca încărcături propulsoare, la pistoalele starter etc.
CARTUŞE CU PROIECTIL INERT PENTRU ARME: Nr. ONU 0328, 0417, 0339, 0012
Muniţii constituite dintr-un proiectil fără încărcătură explozivă, dar având o încărcătură propulsoare, cu sau fără amorsă. Acestea pot avea un trasor, cu condiţia ca riscul principal să fie cel al sarcinii propulsoare.
CARTUŞE DE SEMNALIZARE : Nr. ONU 0054, 0312, 0405
Obiecte concepute pentru lansarea de semnale luminoase colorate sau alte semnale cu ajutorul pistoalelor semnalizatoare etc.
CARTUŞE DE AVERTIZARE LUMINOASĂ: Nr. ONU 0049, 0050
Obiecte constituite dintr-un înveliş exterior, o amorsă şi pulbere de iluminare, totul asamblat şi gata de a fi tras.
CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0006, 0321, 0412
Muniţii alcătuite dintr-un proiectil cu încărcătură explozivă fără dispozitive proprii de amorsare sau având dispozitive de amorsare ce au cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente, şi dintr-o încărcătură propulsoare cu sau fără amorsă. Muniţiile încapsulate în cartuşe, muniţiile semi-încapsulate în cartuş şi muniţiile cu încărcătură separată sunt incluse sub această denumire, atunci când elementele sunt ambalate în comun.
CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0005, 0007, 0348
Muniţii alcătuite dintr-un proiectil cu încărcătură explozivă având dispozitive de amorsare care nu conţin cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente, şi dintr-o încărcătură propulsoare cu sau fără amorsă. Muniţiile încapsulate în cartuşe, muniţiile semi-încapsulate în cartuş şi muniţiile cu încărcătură separată sunt incluse sub această denumire, atunci când componentele sunt ambalate în comun.
CARTUŞE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC: Nr.ONU 0417, 0339, 0012
Muniţii alcătuite dintr-un tub de cartuş cu amorsă cu percuţie centrală sau inelară şi care conţine o încărcătură propulsoare, precum şi un proiectil solid. Ele sunt destinate să fie trase din arme de foc având un calibru ce nu depăşeşte 19,1 mm. Cartuşele de vânătoare de orice calibru sunt incluse în această definiţie.
a)fie dintr-un amestec de nitrat de amoniu sau alţi nitraţi anorganici cu un explozibil cum ar fi trinitrotoluenul, cu sau fără alte substanţe, ca făina de lemn şi pulberea de aluminiu
b)fie dintr-un amestec de nitrat de amoniu sau alţi nitraţi anorganici cu alte substanţe combustibile neexplozive. În fiecare din cazuri, acestea pot conţine elemente componente inerte, cum ar fi kiselguhr şi aditivi precum coloranţii sau stabilizatorii. Asemenea explozibili nu trebuie să conţină nici nitroglicerină, nici nitraţi organici lichizi similari, nici cloraţi.
EXPLOZIBIL DE MINĂ TIP C : Nr. ONU 0083
Substanţe alcătuite dintr-un amestec fie de clorat de potasiu sau sodiu, fie de perclorat de potasiu, de sodiu sau amoniu, cu derivaţi nitraţi organici sau substanţe combustibile cum ar fi făina de lemn sau pulberea de aluminiu sau o hidrocarbură.
Acestea pot conţine elemente componente inerte cum ar fi kieselguhr şi aditivi cum ar fi coloranţii sau stabilizatorii. Asemenea explozibili nu trebuie să conţină nici nitroglicerină, nici nitraţi organici lichizi similari.
EXPLOZIBIL DE MINĂ TIP D : Nr. ONU 0084
Substanţe alcătuite dintr-un amestec de nitraţi organici şi substanţe combustibile cum ar fi hidrocarburile sau pulberea de aluminiu. Acestea pot conţine elemente componente inerte cum ar fi kieselguhr şi aditivi cum ar fi coloranţii sau stabilizatorii. Asemenea explozibili nu trebuie să conţină nitroglicerină, nitraţi organici lichizi similari, cloraţi, şi nitrat de amoniu. Explozibilii plastici în general sunt incluşi în această denumire.
EXPLOZIBIL DE MINĂ TIP E : Nr. ONU 0241, 0332
Substanţe compuse din apă în calitate de element component esenţial şi nitrat de amoniu sau alţi comburanţi în proporţii mari, care se află complet sau parţial în soluţie. Celelalte elemente componente pot fi derivaţi nitraţi cum ar fi trinitrotoluenul, hidrocarburile sau pulberea de aluminiu. Acestea pot conţine elemente componente inerte cum ar fi kieselguhr şi aditivi cum ar fi coloranţii sau stabilizatorii. Emulsiile explozive, suspensiile explozive şi gelurile explozive apoase sunt incluse în această denumire.
FITIL DE APRINDERE tubular, cu înveliş metalic : Nr. ONU 0103
Obiect constituit dintr-un tub de metal ce conţine un miez de explozibil deflagrant. FITIL DETONANT CU EFECT SLAB, cu înveliş metalic: Nr. ONU 0104
Obiect alcătuit dintr-un miez de explozibil detonant închis într-un înveliş metalic moale, acoperit sau nu de o husă protectoare. Cantitatea de substanţă explozibilă este atât de mică, încât să se producă doar un efect slab în exteriorul fitilului.
FITIL DETONANT cu înveliş exterior metalic: Nr. ONU 0102, 0290
Obiect alcătuit dintr-un miez de explozibil detonant închis într-un înveliş metalic moale, cu sau fără o acoperire de protecţie.
FITIL DETONANT CU SECŢIUNE PROFILATĂ: Nr. ONU 0237, 0288
Obiect alcătuit dintr-un miez de explozibil detonant având o secţiune în formă de V acoperit de manta flexibilă. FITIL DETONANT flexibil: Nr. ONU 0065, 0289
Obiect alcătuit dintr-un miez de explozibil detonant închis într-un înveliş textil, acoperit cu o manta din material plastic sau din alt material. Mantaua nu este necesară dacă învelişul textil este etanş la materiale pulverulente.
FITIL DE APRINDERE : Nr. ONU 0066
Obiect alcătuit din fire textile acoperite cu pulbere neagră sau un alt compus pirotehnic cu combustie rapidă şi dintr-un înveliş protector flexibil; sau alcătuit dintr-un miez de pulbere neagră înconjurat de o ţesătură flexibilă. Acesta arde cu o flacără exterioară ce progresează de-a lungul fitilului şi serveşte la transmiterea aprinderii de la un dispozitiv la o încărcătură sau la o amorsă.
FITIL DE MINĂ (FITIL LENT sau FITIL BICKFORD) Nr. ONU 0105
Obiect alcătuit dintr-un miez de pulbere neagră fin granulată, înconjurat de o ţesătură flexibilă, cu una sau mai multe acoperiri de protecţie. Când este aprins, arde cu o viteză predeterminată, fără nici un efect exploziv exterior.
FITIL NEDETONANT: Nr. ONU 0101
Obiect alcătuit din fire de bumbac impregnate cu pulbere neagră fină (cu aprindere rapidă). Acestea ard cu o flacără exterioară şi sunt utilizate în lanţurile de aprindere a artificiilor etc.
FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0286 şi 0287
Obiecte alcătuite dintr-un explozibil detonant fără dispozitive proprii de amorsare sau cu dispozitive proprii de amorsare conţinând cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt concepute pentru a fi montate pe o rachetă. În această denumire sunt incluse focoasele pentru proiectile teleghidate.
FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0369
Obiecte alcătuite dintr-un explozibil detonant cu dispozitive proprii de amorsare fără cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt concepute pentru a fi montate pe o rachetă. În această denumire sunt incluse focoase pentru proiectile teleghidate
FOCOASE PENTRU RACHETE, cu încărcătură de dispersie sau de expulzare: Nr. ONU 0370
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură utilă inertă şi o mică încărcătură detonantă sau deflagrantă, fără dispozitive proprii de amorsare sau cu dispozitive proprii de amorsare conţinând cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt concepute pentru a fi montate pe un propulsor în vederea împrăştierii de substanţe inerte. În această denumire sunt incluse focoasele pentru proiectile teleghidate.
FOCOASE PENTRU RACHETE, cu încărcătură de dispersie sau încărcătură de expulzare: Nr. ONU 0371
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură utilă inertă şi o mică încărcătură detonantă sau deflagrantă, având dispozitive proprii de amorsare fără cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Acestea sunt concepute pentru a fi montate pe un propulsor în vederea împrăştierii de substanţe inerte. În această denumire sunt incluse focoasele pentru proiectile teleghidate.
FOCOASE PENTRU TORPILE cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0221
Obiecte alcătuite dintr-un explozibil detonant fără dispozitive proprii de amorsare sau cu dispozitive proprii de amorsare având cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente. Sunt concepute pentru a fi montate pe o torpilă.
DISPOZITIVE DE DETONARE DE APRINDERE: Nr. ONU 0316, 0317 şi 0368
Obiecte ce conţin ca elemente componente explozibili primari şi care sunt concepute pentru provocarea unei deflagraţii în muniţii. Acestea sunt compuse din elemente mecanice, electrice, chimice sau hidrostatice pentru declanşarea deflagraţiei. Ele au în general dispozitive de protecţie.
DISPOZITIVE DE DETONARE: NR. ONU 0106, 0107, 0257, 0367
Obiecte ce conţin ca elemente componente explozibili şi sunt concepute pentru provocarea unei detonări în muniţii. Acestea sunt compuse din elemente mecanice, electrice, chimice sau hidrostatice pentru amorsarea detonării. Ele conţin în general dispozitive de protecţie.
DISPOZITIVE DE DETONARE cu dispozitive de protecţie: Nr. ONU 0408, 0409, 0410
Obiecte ce conţin ca elemente componente explozibili şi sunt concepute pentru provocarea unei detonări în muniţii. Acestea sunt compuse din elemente mecanice, electrice, chimice sau hidrostatice pentru amorsarea detonării. Dispozitivele de detonare trebuie să conţină cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
GALETĂ UMECTATĂ conţinând cel puţin 17 % (masă) alcool.
GALETĂ UMECTATĂ conţinând cel puţin 25 % (masă) alcool: Nr. ONU 0433, 0159
Substanţă compusă din nitroceluloză impregnată cu cel mult 60 % nitroglicerină sau alţi nitraţi organici lichizi sau un amestec din aceste lichide.
GENERATOARE DE GAZE PENTRU SACI GONFLABILI SAU MODULE DE SACI GONFLABILI SAU RETRACTOARE DE CENTURI DE SIGURANŢĂ: Nr. ONU 0503
Obiecte compuse din substanţe pirotehnice, folosite pentru acţionarea echipamentelor de siguranţă ale vehiculelor, cum ar fi sacii gonflabili sau centurile de siguranţă.
GRENADE de mână sau pentru lansatoare cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0284, 0285
Obiecte concepute pentru a fi lansate cu mâna sau cu ajutorul unui lansator. Acestea se prezintă fără dispozitive proprii de amorsare sau cu dispozitivele lor proprii de amorsare având cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
GRENADE de mână sau pentru lansatoare cu încărcătură explozivă: Nr. ONU 0292, 0293
Obiecte concepute pentru a fi lansate cu mâna sau cu ajutorul unui lansator. Acestea se prezintă cu dispozitive proprii de amorsare fără a avea cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
GRENADE DE EXERCIŢIU de mână sau pentru lansatoare: Nr. ONU 0110, 0372, 0318, 0452
Obiecte fără încărcătură explozivă principală, concepute pentru a fi lansate cu mâna sau cu ajutorul unui lansator. Acestea conţin sistem de amorsare şi pot conţine o încărcătură de marcare.
HEXOTONAL : Nr. ONU 0393
Substanţă compusă dintr-un amestec de ciclotrimetilenă-trinitramină (RDX), trinitrotoluen (TNT) şi aluminiu.
HEXOLIT (HEXOTOL) uscat sau umezit cu mai puţin de 15 % (masă) apă: Nr. ONU 0118
Substanţă compusă dintr-un amestec de ciclotrimetilenă-trinitramină (RDX) şi de trinitrotoluen (TNT).
„Compoziţia B” este inclusă la această denumire.
INSTRUMENTE DE TĂIERE CABLURI, EXPLOZIVE: Nr. ONU 0070
Obiecte alcătuite dintr-un dispozitiv tăios împins pe o nicovală cu ajutorul unei mici încărcături deflagrante.
ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE, fără detonator: Nr. ONU 0059, 0439, 0440, 0441
Obiecte alcătuite dintr-un înveliş care conţine o încărcătură de exploziv detonant, cu o cavitate căptuşită cu material rigid, fără dispozitive de amorsare. Ele sunt concepute pentru a produce un efect puternic penetrant al jetului.
ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU LIANT PLASTIC: Nr. ONU: 0457, 0458, 0459, 0460
Obiecte alcătuite dintr-o încărcătură detonantă cu liant plastic, fabricate într-o formă specifică, fără înveliş exterior şi fără dispozitive proprii de amorsare. Acestea sunt concepute în calitate de muniţii, cum ar fi focoasele.
ÎNCĂRCĂTURI PENTRU DEMOLARE: Nr. ONU 0048
Obiecte conţinând o încărcătură de exploziv detonant într-un înveliş exterior din carton, plastic, metal sau din alt material. Obiectele nu au dispozitive proprii de amorsare sau au dispozitive proprii de amorsare cu cel puţin două dispozitive de protecţie eficiente.
| Cod de clasificare (vezi 2.2.1.1.4) | Nr. ONU | Denumirea substanţei sau obiectului |
|---|---|---|
| 1.1A | 0473 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A |
| 1.1B | 0461 | ELEMENTE COMPONENTE ALE LANŢURILOR PIROTEHNICE, N.S.A. |
| 0474 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.1C | 1497 0498 | PROPERGOL LICHID PROPERGOL SOLID |
| 0462 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.1D | 0475 0563 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.1E | 0464 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.1F | 0465 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.1G | 0476 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.1L | 0357 0354 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.2B | 0382 | ELEMENTE COMPONENTE ALE LANŢURILOR PIROTEHNICE, N.S.A. |
| 1.2C | 0466 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.2D | 0467 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.2E | 0468 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 1.2F | 0469 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 0358 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.2L | 0248 | PROIECTILE HIDROACTIVE cu încărcătură de dispersie, încărcătură de expulzare sau încărcătură propulsoare |
| 0355 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 0132 | SĂRURI METALICE DEFLAGRANTE DIN DERIVAŢI NITRAŢI AROMATICI, N.S.A. | |
| 0477 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.3C | 0495 | PROPERGOL LICHID |
| 0499 | PROPERGOL SOLID | |
| 0470 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.3G | 0478 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 0359 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.3L | 0249 | PROIECTILE HIDROACTIVE cu încărcătură de dispersie, încărcătură de expulzare sau încărcătură propulsoare |
| 0356 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A | |
| 1.4B | 0350 0383 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A ELEMENTE COMPONENTE ALE LANŢURILOR PIROTEHNICE, N.S.A. |
| 0479 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |
| 1.4C | 0501 | PROPERGOL SOLID |
| 0351 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A | |
| 1.4D | 0480 0352 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A |
| 1.4E | 0471 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A |
| 1.4F | 0472 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A |
| 1.4G | 0485 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. |
| 0353 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A |
| Cod de clasificare (vezi 2.2.1.1.4) | Nr. Denumirea substanţei sau obiectului ONU | |
|---|---|---|
| 1.4S | 0481 SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. 0349 OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A 0384 ELEMENTE COMPONENTE ALE LANŢURILOR PIROTEHNICE, N.S.A. | |
| 1.5D | 0482 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE FOARTE PUŢIN SENSIBILE (SUBSTANŢE, EVI = EXPLOSIVE VERY INSENSITIVE), N.S.A. |
| 1.6N | 0486 | OBIECTE EXPLOZIVE EXTREM DE PUŢIN SENSIBILE (OBIECTE, EEI = EXPLOSIVE EXTREMELY INSENSITIVE ). |
| 0190 | EŞANTIOANE DE EXPLOZIBILI, altele decât dispozitivele de amorsare NOTĂ: Diviziunea şi grupa de compatibilitate trebuie definite conform instrucţiunilor autorităţii competente şi conform principiilor indicate la 2.2.1.1.4. | |
2.2.2 Clasa 2 Gaze
2.2.2.1 Criterii
2.2.2.1.1 Denumirea de clasa 2 acoperă gazele pure, amestecurile de gaze, amestecurile de unul sau mai multe gaze cu una sau mai multe substanţe şi obiectele care conţin astfel de substanţe.
Prin gaz, se înţelege o substanţă care:
a)la 50 oC are o presiune de abur mai mare de 300 kPa (3 bari); sau
b)este în stare complet gazoasă la 20 oC la o presiune standard de 101,3 kPa.
NOTA 1: Nr. ONU 1052, FLUORURĂ DE HIDROGEN este totuşi clasificată în clasa 8.
NOTA 2: Un gaz poate conţine alte elemente constitutive, datorită procedeului său de fabricare sau care sunt adăugate pentru conservarea stabilităţii produsului, cu condiţia ca concentraţia elementelor constitutive să nu modificare clasificarea sau condiţiile de transport, cum ar fi proporţia de umplere, presiunea de umplere sau presiunea de încercare.
NOTA 3: Rubricile N.S.A. enumerate la 2.2.2.3 pot include atât gaze pure, cât şi amestecuri.
NOTA 4: Băuturile carbogazoase nu sunt supuse prescripţiilor ADR.
2.2.2.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 2 se subîmpart după cum urmează:
1.Gaz comprimat: un gaz care, atunci când este ambalat sub presiune pentru transport, se află în totalitate în stare gazoasă la – 50 0C; această categorie cuprinde toate gazele care au o temperatură critică mai mică sau egală cu – 50 0C;
2.Gaz lichefiat: un gaz care, atunci când este ambalat sub presiune pentru transport, se află parţial în stare lichidă la temperaturi mai mari de – 50 0C. Se disting:
Gaz lichefiat la presiune înaltă: un gaz care are o temperatură critică mai mare de – 50 0C şi mai mică sau egală cu + 65 0C; şi
Gaz lichefiat la presiune joasă: un gaz care are o temperatură critică mai mare de + 65 0C;
3.Gaz lichefiat refrigerat; un gaz care, atunci când este ambalat pentru transport, se află parţial în stare lichidă din cauza temperaturii lui joase;
4.Gaz dizolvat: un gaz care, atunci când este ambalat pentru transport, este dizolvat într-un solvent în stare lichidă;
5.Generatori de aerosoli şi recipiente de capacitate mică care conţin gaze (cartuşe de gaze);
6.Alte obiecte care conţin un gaz sub presiune;
7.Gaze necomprimate supuse unor prescripţii speciale (eşantioane de gaze).
2.2.2.1.3 Substanţele şi obiectele din clasa 2, cu excepţia aerosolilor, sunt atribuite uneia din grupele de mai jos, în funcţie de proprietăţile periculoase pe care le prezintă:
A asfixiant;
O comburant;
F inflamabil;
T toxic;
TF toxic, inflamabil TC toxic, corosiv
TO toxic, comburant;
TFC toxic, inflamabil, corosiv; TOC toxic, comburant, corosiv.
Pentru gazele şi amestecurile de gaze ce prezintă, conform acestor criterii, proprietăţi periculoase ce ţin de mai multe grupe, grupele purtând litera T au preponderenţă asupra celorlalte grupe. Grupele purtând litera F au preponderenţă asupra grupelor desemnate prin literele A sau O.
NOTA 1 : În Regulamentul tip al ONU, în Codul IMDG şi în Instrucţiunile tehnice ale OACI, gazele sunt atribuite uneia din cele trei diviziuni de mai jos, în funcţie de principalul pericol pe care îl prezintă:
Diviziunea 2.1: gaze inflamabile (corespunzând grupelor desemnate prin litera F majusculă)
Diviziunea2.2: gaze inflamabile, netoxice (corespunzând grupelor desemnate prin litera A sau O majusculă) Diviziunea 2.3: gaze toxice (corespunzând grupelor desemnate prin litera T majusculă, adică T, TF, TC, TO,
TFC şi TOC).
NOTA 2: Generatoarele de aerosoli şi recipientele de capacitate mică ce conţin un gaz (Nr. ONU 2037) sunt atribuite grupelor de la A până la TOC în funcţie de pericolul prezentat de conţinutul lor.. pentru aerosoli (Nr. ONU 1950), a se vedea 2.2.2.1.6.
NOTA 3: Gazele corosive sunt considerate drept toxice şi sunt prin urmare alocate grupelor TC; TFC sau TOC.
NOTA 4: Amestecurile ce conţin peste 21 % oxigen în volum trebuie clasificate drept comburante.
2.2.2.1.4 Atunci când un amestec din clasa 2, menţionat nominal în tabelul A al capitolului 3.2, corespunde la diferite criterii enunţate la punctele 2.2.2.1.2 şi 2.2.2.1.5, acel amestec trebuie clasificat conform acelor criterii şi alocat unei rubrici N.S.A. adecvate.
2.2.2.1.5 Substanţele şi obiectele din clasa 2, cu excepţia aerosolilor, nemenţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, sunt clasificate într-o rubrică colectivă enumerată la 2.2.2.3, conform 2.2.2.1.2 şi 2.2.2.1.3. Se aplică următoarele criterii:
Gaze asfixiante
Gaze necomburante, neinflamabile şi netoxice, care diluează sau înlocuiesc oxigenul prezent în mod normal în atmosferă.
Gaze inflamabile
Gaze care, la o temperatură de 20 0C şi la o presiune standard de 101,3 kPa:
a)sunt inflamabile într-un amestec de 13 % sau mai puţin (în volum) cu aerul;
b)au o plajă de inflamabilitate cu aerul de cel puţin 12 procente, indiferent care le este limita inferioară de inflamabilitate.
Inflamabilitatea trebuie determinată prin metode de încercare sau prin calcul, conform metodelor aprobate de ISO (vezi standardul ISO 10156:1996 şi ISO 10156-2:2005).
Atunci când datele disponibile sunt insuficiente pentru a putea utiliza aceste metode, se pot aplica metodele de încercare echivalente recunoscute de autoritatea competentă din ţara de origine.
Dacă ţara de origine nu este Parte contractantă a ADR, aceste metode trebuie recunoscute de autoritatea competentă a primei ţări Parte contractată a ADR implicată în transport.
Gaze comburante
Gaze care pot, în general prin aport de oxigen, că provoace sau să favorizeze mai mult decât aerul combustia celorlalte substanţe. Puterea comburantă este determinată fie prin intermediul încercărilor, fie prin calcul, conform metodelor aprobate de ISO (vezi standardul ISO 10156:1996).
Gaze toxice
a)sunt cunoscute ca fiind toxice sau corosive pentru om atâta timp cât reprezintă un pericol pentru sănătate; sau
b)se presupun a fi toxice sau corosive pentru om, deoarece au o valoare CL50 pentru toxicitate ridicată egală sau mai mică de 5000 ml/m3 (ppm) atunci când sunt supuse încercărilor conform 2.2.61.1.
Pentru clasificarea amestecurilor de gaze (inclusiv a vaporilor din substanţe din alte clase), se poate folosi formula de calcul de mai jos:
n
1
CL50 (Amestec) toxic !image
fi
i1 Ti
în care:
fi = fracţie molară a constituentului „i” al amestecului;
Ti = indicele de toxicitate al constituentului „i” al amestecului.
Ti este egal cu valoarea CL50, indicată în instrucţiunea P200 de la 4.1.4.1
Când valoarea CL50 nu este indicată în P200 de la 4.1.4.1, trebuie utilizată o valoare CL50 disponibilă în
literatura ştiinţifică.
Când valoarea CL50 este necunoscută, indicele de toxicitate se calculează pornind de la valoarea CL50 cea mai scăzută a substanţelor ce au afecte fiziologice şi chimice asemănătoare, sau procedând la încercări, dacă aceasta este unica posibilitate practică.
Gaze corosive
Gazele sau amestecurile de gaze ce corespund în totalitate criteriilor de toxicitate care, datorită corosivităţii lor, trebuie clasificate drept toxice cu un risc subsidiar de corosivitate.
Un amestec de gaze care este considerat drept toxic din cauza efectelor sale combinate de coroziune şi de toxicitate prezintă un risc subsidiar de corosivitate atunci când se cunoaşte din experienţa umană că exercită
CL50 (Amestec) toxic
1
n
fi
i1 Ti
un efect distructiv asupra pieii, ochilor sau mucoaselor, sau când valoarea CL50 a elementelor constitutive corosive ale amestecului este mai mică sau egală cu 5000 l/m3 (ppm), fiind calculată cu formula:
în care:
fci = fracţia molară a constituentului ”i” corosiv al amestecului;
Tci = indicele de toxicitate al constituentului ”i” corosiv al amestecului.
Tci este egal cu CL50, indicat în instrucţiunea de ambalare P200 de la 4.1.4.1.
Când valoarea CL50 nu este indicată în P200 de la 4.1.4.1, trebuie utilizată CL50 disponibilă în literatura
ştiinţifică.
Când valoarea CL50 este necunoscută, indicele de toxicitate se calculează pornind de la valoarea CL50 cea mai scăzută a substanţelor care au efecte fiziologice şi chimice asemănătoare, sau procedând la încercări, dacă aceasta este unica posibilitate practică.
2.2.2.1.6 Aerosoli
Aerosolii (Nr. ONU 1950) sunt alocaţi uneia din grupele de mai jos, în funcţie de proprietăţile periculoase pe care le prezintă:
A asfixiant;
O comburant;
F inflamabil;
T toxic;
C corosiv
CO corosiv, comburant
FC inflamabil, corosiv
TF toxic, inflamabil
TC toxic, corosiv
TO toxic, comburant;
TFC toxic, inflamabil, corosiv;
TOC toxic, comburant, corosiv.
Clasificarea depinde de natura conţinutului generatorului de aerosoli.
a)Alocarea în grupa A este efectuată atunci când conţinutul nu corespunde criteriilor de atribuire în oricare altă grupă conform alineatelor b) până la f) de mai jos;
b)Alocarea în grupa O este efectuată atunci când aerosolul respectiv conţine un gaz comburant conform 2.2.2.1.5;
c)Alocarea în grupa F este efectuată atunci când conţinutul include mai mult de 85 %, în masă, componenţi inflamabili şi căldura chimică de ardere este egală sau mai mare de 30 kJ/g.
Atribuirea în grupa F nu se va aplica dacă conţinutul include cel mult 1 %, în masă, componenţi
inflamabili şi căldura de ardere este mai mică de 20 kJ/g.
Alţi aerosoli trebuie încercaţi pentru inflamabilitate în conformitate cu încercările descrise în Manualul de încercări şi criterii, Partea III, secţiunea 31. Aerosolii extrem de inflamabili şi aerosolii inflamabili trebuie să fie atribuiţi în grupa F;
d)Alocarea în grupa T este efectuată atunci când conţinutul, altul decât gazul propulsor al generatorului de aerosoli, este clasificat în clasa 6.1, grupa de ambalare II sau III;
e)Alocarea în grupa C este efectuată atunci când conţinutul, altul decât gazul propulsor al generatorului de aerosoli, corespunde criteriilor clasei 8, grupele de ambalare II sau III;
f)Atunci când sunt îndeplinite criteriile ce corespund mai multor grupe notate O, F, T şi C, alocarea se va face, după caz, grupelor CO, FC, FT, TC, TO, TFC sau TOC.
2.2.2.2 Gaze neadmise la transport
2.2.2.2.1 Substanţele din clasa 2, instabile din punct de vedere chimic, nu sunt admise la transport decât dacă sunt luate măsurile necesare pentru împiedicarea oricărui risc de reacţie periculoasă, de exemplu, descompunerea, transformarea sau polimerizarea lor în condiţiile normale de transport. În acest scop, trebuie în primul rând luate măsuri de asigurare că recipientele şi cisternele nu conţin substanţe care ar putea favoriza aceste reacţii.
2.2.2.2.2.Substanţele şi amestecurile de mai jos nu sunt admise la transport:
–Nr. ONU 2186 CLORURĂ DE HIDROGEN LICHID REFRIGERATĂ
–Nr. ONU 2421 TROXID DE AZOT;
–Nr. ONU 2455 NITRIT DE METIL;
–Gaze lichefiate refrigerate cărora nu li se pot atribui codurile de clasificare 3 A, 3O sau 3F;
–Gaze dizolvate care nu pot fi clasificate la Nr. ONU 1001, 2073 sau 3318.
–Aerosoli la care gazele care sunt toxice conform 2.2.2.1.5 sau piroforice conform instrucţiunii de ambalare P200 de la 4.1.4.1 sunt utilizate drept gaze propulsoare:
–Aerosolii al căror conţinut corespunde criteriilor de atribuire în grupa de ambalare I pentru toxicitate sau corosivitate (a se vedea 2.2.61 şi 2.2.8);
–Recipiente de capacitate mică, ce conţin gaze foarte toxice (CL50 mai mic de 200 ppm) sau piroforice conform instrucţiunii de ambalare P200 de la 4.1.4.1.
2.2.2.3 Lista de rubrici colective
| Gaze comprimate | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 1A | 1979 | GAZE RARE ÎN AMESTEC, COMPRIMATE |
| 1980 | GAZE RARE ŞI OXIGEN ÎN AMESTEC, COMPRIMATE | |
| 1981 | GAZE RARE ŞI AZOT ÎN AMESTEC, COMPRIMATE | |
| 1956 | GAZE COMPRIMATE, N.S.A. | |
| 1O | 3156 | GAZ COMPRIMAT COMBURANT, N.S.A. |
| 1F | 1964 | HIDROCARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC, COMPRIMATE, N.S.A. |
| 1954 | GAZ COMPRIMAT INFLAMABIL, N.S.A. | |
| 1T | 1955 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, N.S.A. |
| 1TF | 1953 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 1TC | 3304 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, COROSIV, N.S.A. |
| 1TO | 3303 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, COMBURANT, N.S.A. |
| 1TFC | 3305 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. |
| 1TOC | 3306 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, COMBURANT, COROSIV, N.S.A. |
| Gaze lichefiate | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 2A | 1058 | GAZE LICHEFIATE, neinflamabile, suplimentate cu azot, cu dioxid de carbon sau aer GAZ REFRIGERENT, N.S.A. cum ar fi amestecurile de gaze, indicate prin litera R..., care, în calitate de: Amestec F1, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,3 MPa (13 bar) şi o densitate la 50 0C nu mai mică decât cea a diclorofluorometanului (1,30 kg/l); Amestec F2, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,9 MPa (19 bar) şi o densitate la 50 0C nu mai mică decât cea a diclorofluorometanului (1,21 kg/l); Amestec F3, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 3 MPa (30 bar) şi o densitate la 50 0C nu mai mică decât cea a clorodifluorometanului (1,09 kg/l); NOTĂ: Triclorfluorometanul (REFRIGERENT R11), 1, 1, 2-tricloro- 1,2,2-trifluoretan (REFRIGERENT R113), 1, 1, 1-tricloro-2, 2, 2- flouretan (REFRIGERENT R 113A), 1-cloro-1, 2, 2-fluoroetan (REFRIGERENT R 133) şi 1-cloro-1, 1, 2-fluoroetan (REFRIGERENT R 133 B) nu sunt substanţe din clasa 2. Ele pot, totuşi, că intre în compoziţia amestecurilor de la F1 la F3. GAZ INSECTICID, N.S.A. GAZ LICHEFIAT, N.S.A |
| 1078 | ||
| 1968 | ||
| 3163 | ||
| 2O | 3157 | GAZ LICHEFIAT COMBURANT, N.S.A. |
| 2F | 1010 | BUTADIENEŞI DE HIDROCARBURI ÎN AMESTEC STABILIZAT, care au, la 70 0C, o presiune de vapori de cel mult 1,1MPa (11 bari) şi o densitate la 50 0C de cel puţin 0,525 kg/l. |
| NOTĂ: Butadienele stabilizate sunt de asemenea clasificate la Nr. ONU 1010, vezi tabelul A de la capitolul 3.2. | ||
| 1060 | METILACETILENĂ ŞI PROPADIENĂ ÎN AMESTEC STABILIZAT | |
| cum ar fi amestecurile de metilacetilenă şi de propadienă cu hidrocarburi, care în calitate de: | ||
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
|---|---|---|
| 2F (continuare) | Amestec P1, conţin cel mult 63 %, în volum, metilacetilenă şi propadienă şi cel mult 24 %, în volum, propan şi propilenă, procentajul de hidrocarburi saturate – C4 fiind de cel puţin 14 %, în volum; şi Amestec P2, conţin cel mult 48 %, în volum, metilacetilenă şi propadienă şi cel mult 50 %, în volum, propan şi propilenă, procentajul de hidrocarburi saturate – C4 fiind de cel puţin 5 %, în volum, precum şi amestecurile de propadienă având între 1 şi 4% metilacetilenă. HIDROCARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC LICHEFIAT, N.S.A., cum ar fi amestecurile care, în calitate de: Amestec A, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,1 MPa (11 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,525 kg/l; Amestec A01, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,6 MPa (1 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,516 kg/l; Amestec A02, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,6 MPa (16 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,505 kg/l; Amestec A0, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 1,6 MPa (16 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,495 kg/l; Amestec A1 au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 2,1 MPa (21 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,485 kg/l; Amestec B1, au o presiune de vapori la 70 0C de cel puţin 2,6 MPa (26 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,474 kg/l; Amestec B2, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 2,6 MPa (26 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,463 kg/l; Amestec B, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 2,6 MPa (26 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,450 kg/l; Amestec C, au o presiune de vapori la 70 0C de cel mult 3,1 MPa (31 bari) şi o masă volumică la 50 0C de cel puţin 0,440 kg/l; NOTA1: În cazul amestecurilor menţionate mai sus, pentru descrierea acestor substanţe, este autorizată folosirea numelor de mai jos, folosite în mod comun în comtert: pentru amestecurile A, A01, A02 şi A0: BUTAN; pentru amestecul C: PROPAN. NOTA 2: Nr ONU 1075 GAZ PETROL LICHEFIAT poate fi folosit de asemenea, în locul Nr. ONU 1965 HIDROCARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC LICHEFIAT, N.S.A., în cazul unui transport ce precedă sau urmează după un transport maritim sau aerian. GAZ INSECTICID INFLAMABIL, N.S.A. GAZ LICHEFIAT INFLAMABIL, N.S.A. | |
| 1965 | ||
| 3354 | ||
| 3161 | ||
| 2T | 1967 3162 | GAZ INSECTICID TOXIC, N.S.A. GAZ LICHEFIAT TOXIC, N.S.A. |
| 2TF | 3355 3160 | GAZ INSECTICID TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. GAZ LICHEFIAT TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 2TC | 3308 | GAZ LICHEFIAT TOXIC, COROSIV, N.S.A. |
| 2TO | 3307 | GAZ LICHEFIAT TOXIC, COMBURANT, N.S.A. |
| 2TFC | 3309 | GAZ LICHEFIAT TOXIC, INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. |
| 2TOC | 3310 | GAZ LICHEFIAT TOXIC, COMBURANT, COROSIV, N.S.A. |
| GAZE LICHEFIATE REFRIGERATE | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 3 A | 3158 | GAZ LICHID REFRIGERAT, N.S.A. |
| 3 0 | 3311 | GAZ LICHID REFRIGERAT, COMBURANT, N.S.A. |
| 3 F | 3312 | GAZ LICHID REFRIGERAT, INFLAMABIL, N.S.A. |
| Gaze dizolvate | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 4 | Numai substanţele listate în tabelul A din capitolul 3.2. sunt admise la transport. | |
| Generatoare de aerosoli şi recipiente de capacitate mică, ce conţin gaze | ||
| 5 | 1950 | AEROSOLI |
| 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE MICĂ CE CONŢIN GAZE (CARTUŞE DE GAZE). fără | |
| dispozitiv de detentă, care nu pot fi reîncărcate. | ||
| Alte obiecte ce conţin gaze sub presiune | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 6A | 2857 | MAŞINI FRIGORIFICE care conţin gaze neinflamabile şi netoxice sau soluţii de amoniac (Nr. ONU 2672) OBIECTE SUB PRESIUNE PNEUMATICĂ (care conţin un gaz neinflamabil) sau OBIECTE SUB PRESIUNE HIDRAULICĂ (care conţin un gaz neinflamabil) |
| 3164 | ||
| 3164 | ||
| 6F | 3150 | APARATE MICI CU HIDROCARBURI GAZOASE, sau |
| 3150 | CARTUŞE DE REÎNCĂRCARE CU HIDROCARBURI GAZOASE PENTRU APARATE | |
| MICI, cu dispozitiv de reîncărcare | ||
| Eşantioane de gaze | ||
|---|---|---|
| Cod de clasificare | Nr. ONU | Denumire şi descriere |
| 7 F | 3167 | EŞANTION DE GAZ, NECOMPRIMAT, INFLAMABIL, N.S.A., sub o altă formă decât un lichid refrigerat |
| 7 T | 3169 | EŞANTION DE GAZ, NECOMPRIMAT, TOXIC, N.S.A., sub o altă formă decât un lichid refrigerat |
| 7 TF | 3168 | EŞANTION DE GAZ, NECOMPRIMAT, TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A., sub o altă formă decât un lichid refrigerat |
2.2.3 Clasa 3: Lichide inflamabile
2.2.3.1 Criterii
2.2.3.1.1 Denumirea de clasă 3 acoperă substanţele şi obiectele ce conţin substanţe din această clasă care:
–sunt lichide conform alineatului a) al definiţiei „lichid”, de la 1.2.1;
–au la 50 0C o presiune de vapori de cel mult 300 kPa (3 bar) şi nu sunt complet gazoase la 20 0C şi la o presiune standard de 101,3 kPa; şi
–au un punct de aprindere de cel mult 60 0C (vezi 2.3.3.1 pentru încercarea pertinentă).
Denumirea de clasă 3 acoperă de asemenea substanţele lichide şi substanţele solide în stare topită al căror punct de aprindere este mai mare de 60 0C şi care sunt manevrate în vederea transportului sau transportate la cald la o temperatură egală sau mai mare decât de lor de aprindere. Aceste substanţe se regăsesc la Nr. ONU 3256.
Denumirea de clasă 3 mai acoperă de asemenea substanţele explozive desensibilizate lichide. Substanţele explozive desensibilizate lichide sunt substanţe explozive lichide care sunt dizolvate sau se află în suspensie în apă sau în alte lichide astfel încât să formeze un lichid omogen care nu mai are proprietăţi explozive. Aceste rubrici din tabelul A al capitolului 3.2 sunt desemnate de următoarele: Nr. ONU: 1204, 2059, 3064, 3343, 3357 şi 3379.
NOTA 1: Substanţele netoxice şi necorosive, cu punct de aprindere mai mare de 35 0C care, în condiţiile încercării de combustie întreţinută definite în sub-secţiunea 3.2.5.2 a celei de-a treia Părţi a Manualului de încercări şi criterii, nu întreţin combustia, nu sunt substanţe din clasa 3; totuşi, dacă aceste substanţe sunt aduse pentru transport şi transportate la cald, la temperaturi egale sau superioare punctului lor de aprindere, ele aparţin clasei 3.
NOTA 2: Prin derogare de la paragraful 2.2.3.1.1 de mai sus, combustibilul diesel, benzina şi uleiul de calorifer (uşor) ce au un punct de aprindere mai mare de 60 0C, fără a depăşi 100 0C, sunt considerate substanţe din clasa 3, Nr. ONU 1202.
NOTA 3: Substanţele lichide foarte toxice la inhalare, al căror punct de aprindere este mai mic de 23 0C
şi substanţele toxice al căror punct de aprindere este egal sau mai mare de 23 0C, sunt substanţe din clasa
6.1 (vezi 2.2.61.1).
NOTA 4: Substanţele şi preparatele lichidele inflamabile, folosite ca pesticide, care sunt foarte toxice, toxice sau uşor toxice şi al căror punct de aprindere este egal sau mai mare de 23 0C, sunt substanţe din clasa 6.1 (vezi 2.2.61.1).
2.2.3.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 3 se subîmpart după cum urmează: F Lichide inflamabile, fără risc subsidiar:
F1 Lichide inflamabile ce au un punct de aprindere mai mic sau egal cu 600C;
F2 Lichide inflamabile ce au un punct de aprindere mai mare de 600C, transportate sau aduse la transport la o temperatură egală sau mai mare decât lor de aprindere (substanţe transportate la cald);
FT Lichide inflamabile, toxice:
FT1 Lichide inflamabile, toxice; FT2 Pesticide;
FC Lichide inflamabile, corosive;
FTC Lichide inflamabile, toxice, corosive; D Lichide explozive desensibilizate.
2.2.3.1.3 Substanţele şi obiectele clasificate în clasa 3, sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Substanţele care nu sunt menţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2 trebuie să fie alocate rubricii pertinente de la 2.2.3.3 şi grupei de ambalare adecvate în conformitate cu dispoziţiile prezentei secţiuni. Lichidele inflamabile trebuie să fie atribuite următoarelor grupe de ambalare, în funcţie de gradul de periculozitate pe care îl prezintă pentru transport:
| Grupa de ambalare | Punct de aprindere (în creuzet închis) | Punct de fierbere iniţial |
|---|---|---|
| I | - | ≤ 35 ºC |
| II a | < 23 º | > 35 ºC |
| III a | ≥ 23 º ≤ 60 ºC | > 35 ºC |
a A se vedea 2.2.3.1.4.
Pentru un lichid cu risc(-uri) subsidiar(e), trebuie avută în vedere grupa de ambalare determinată în conformitate cu tabelul de mai sus şi grupa de ambalare bazată pe gravitatea riscului subsidiar; clasificarea şi grupa de ambalare trebuie apoi determinate în conformitate cu tabelul priorităţii riscurilor de la 2.1.3.10.
2.2.3.1.4 Amestecurile şi preparatele lichide sau vâscoase, inclusiv cele ce conţin cel mult 20 % nitroceluloză cu un conţinut de azot care nu depăşeşte 12,6 % (masă uscată), nu trebuie să fie alocate grupei III de ambalare decât dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
a)înălţimea stratului separat de solvent este mai mică de 3 % din înălţimea totală a eşantionului la încercarea de separare a solventului (vezi Manualul de încercări şi criterii, Partea III, sub-secţiunea 32.5.1); şi
b)viscozitatea2şi punctul de aprindere sunt conforme cu următorul tabel:
| Viscozitate cinematică ν extrapolată (la o rată de eşantionare apropiată de 0) mm2/s la 23 0C | Timp de scurgere t conform ISO 2341:1984 | Punct de aprindere, în 0C | |
| în s | cu un ajutaj cu diametrul în mm | ||
| 20 ν 80 80 ν 135 135 ν 220 220 ν 300 300 ν 700 700 ν | 20 t 60 60 t 100 20 t 32 32 t 44 44 t 100 100 < t | 4 4 6 6 6 6 | mai mare de 17 10 5 - 1 - 5 - 5 şi mai mic |
a)de cel puţin 60 secunde; sau
b)de cel puţin 40 secunde şi nu conţin peste 60% substanţe din clasa 3.
2.2.3.1.6 Când substanţele din clasa 3, ca urmare a adăugărilor, trec în alte categorii de periculozitate decât cele cărora le aparţin substanţele ce sunt menţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2, aceste amestecuri trebuie alocate rubricilor de care aparţin pe baza periculozităţii lor reale.
| 1133 | ADEZIVI care conţin un lichid inflamabil | |
|---|---|---|
| ile | 1136 | DISTILAŢI DE GUDRON DE HUILĂ, INFLAMABILI |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau de acoperire utilizate în industrie | |
| sau în alte scopuri, cum ar fi substratul pentru caroseriile de vehicule, îmbrăcamintea | ||
| butoaielor şi a canistrelor) | ||
| 1169 | EXTRASE AROMATICE LICHIDE | |
| 1197 | EXTRASE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE | |
| 1210 | CERNELURI DE TIPAR, inflamabile sau | |
| 1210 | SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE TIPAR (inclusiv solvenţi şi diluanţi pentru | |
| cerneluri de tipar), inflamabile | ||
| F1 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacurile, emailurile, culorile, shellac, ceară, soluţii caustice, produse din apret şi baze lichide pentru lacuri), sau |
| 1263 | SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru vopsele) | |
| 1266 | PRODUSE DE PARFUMERIE, care conţin solvenţi inflamabili | |
| 1293 | TINCTURI MEDICINALE | |
| 1306 | PRODUSE PENTRU ÎNTREŢINEREA LEMNULUI, LICHIDE | |
| 1866 | RĂŞINI ÎN SOLUŢIE, inflamabile | |
| 1999 | GUDROANE LICHIDE | |
| 3065 | BĂUTURI ALCOOLICE | |
| 3269 | TRUSE CU RĂŞINI POLIESTER | |
| 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. | |
| 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A sau | |
| 1268 | PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. | |
| 1987 | ALCOOLURI, N.S.A | |
| 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. | |
| 2319 | HIDROCARBURI TERPENICE, N.S.A. | |
| 3271 | ETERI, N.S.A. | |
| 3272 | ESTERI, N.S.A. | |
| 3295 | HIDROCARBURI LICHIDE, N.S.A | |
| 3336 | MERCAPTANI LICHIZI, INFLAMABILI, N.S.A sau | |
| 3336 | MERCAPTANI ÎN AMESTEC LICHID, INFLAMABIL, N.S.A. | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. |
3256 LICHID TRANSPORTAT LA CALD, INFLAMABIL, N.S.A., având un punct de aprindere mai mare de 60 0C, la o temperatură egală sau mai mare decât punctul său de aprindere.
| 1228 1228 1986 1988 2478 2478 3248 3273 1992 | MERCAPTANI LICHIZI, INFLAMABILI, N.S.A, sau MERCAPTANI ÎN AMESTEC LICHID, INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A ALCOOLURI INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. IZOCIANAŢ INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. sau IZOCIANAT ÎN SOLUŢIE, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. MEDICAMENT LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. NITRILI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| FT1 | |||
| Toxice | |||
| FT | |||
| 2758 | CARBAMAT PESTICID, LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
|---|---|
| 2760 | PESTICID ARSENICAL LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2762 | PESTICID ORGANOCLORAT LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2764 | TRIAZINĂ PESTICIDĂ LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2772 | TRICARBAMAT PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2776 | PESTICID DE ARAMĂ LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2778 | PESTICID MERCUROS LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2780 | NITROFENOL SUBSTITUIT PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2782 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2784 | PESTICID ORGANOFOSFORAT LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 2787 | PESTICID ORGANOSTANIC LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 3124 | PESTICID CUMARINIC LICHID, INFLAMABIL, TOXIC |
| 3346 | ACID FENOXIACETIC, DERIVAT PESTICID SOLID, TOXIC |
| 3350 | PIRETROIDĂ PESTICIDĂ LICHID, INFLAMABIL, TOXICĂ |
| 3021 | PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. |
| !image 3286 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, COROZIV, N.S.A. |
|---|---|
| !image 3343 | NITROGLICERINĂ ÎN AMESTEC, DESENSIBILIZATĂ, LICHIDĂ, INFLAMABILĂ, N.S.A., cu |
| mai puţin de 30% (masă) nitroglicerină | |
| 3357 NITROGLICERINĂ ÎN AMESTEC, DESENSIBILIZATĂ, LICHIDĂ, INFLAMABILĂ, N.S.A., cu mai puţin de 30% (masă) nitroglicerină 3379 LICHID EXPLOZIV DESENSIBILIZAT, N.S.A. | |
2.2.3.3
Lista rubricilor colective (continuare)
Toxice
FT
FT2
pesticide (punct de aprindere
< 23 0C)
a)Cu excepţia pulberilor metalice şi a pulberilor de aliaje metalice, substanţele pulverulente, granuloase sau păstoase trebuie să fie clasificate ca substanţe uşor inflamabile din clasa 4.1, atunci când acestea se pot aprinde cu uşurinţă la un contact scurt cu o sursă de inflamare (cum ar fi un chibrit aprins), sau când, în cazul inflamării, flacăra se propagă rapid, durata de combustie fiind mai mică de 45 de secunde pentru o distanţă măsurată de 100 mm, sau viteza de combustie fiind mai mare de 2,2 mm/s;
b)Pulberile metalice sau pulberile din aliaje metalice trebuie să fie atribuite clasei 4.1 atunci când ele se pot aprinde la contactul cu o flacără, iar reacţia se propagă în 10 minute sau mai puţin pe toată lungimea eşantionului.
Substanţele solide care se pot inflama prin frecare trebuie clasificate în clasa 4.1, prin analogie cu rubricile existente (de exemplu, chibrituri) sau conform unei dispoziţii speciale pertinente.
2.2.41.1.6 Pe baza procedurii de încercare conform secţiunii 33.2.1 a Părţii a treia a Manualului de încercări şi criterii şi a criteriilor stabilite la 2.2.41.1.4 şi 2.2.41.1.5, se poate determina de asemenea dacă o natura substanţei menţionate nominal este astfel încât substanţa nu este supusă prescripţiilor referitoare la prezenta clasă.
2.2.41.1.7 Atunci când substanţele din clasa 4.1, ca urmare a adăugărilor, trec în alte categorii de periculozitate decât cele de care aparţin substanţele menţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2, aceste amestecuri trebuie atribuite rubricilor de care aparţin pe baza pericolului lor real.
a)Substanţele solide uşor inflamabile care, în timpul încercării, prezintă o durată de combustie mai mică de 45 secunde pentru o distanţă măsurată de 100 mm, trebuie clasificate după cum urmează:
Grupa de ambalare II: dacă flacăra se propagă dincolo de zona umezită;
Grupa de ambalare III: dacă zona umezită opreşte propagarea flăcării timp de cel puţin 4 minute;
b)Pulberile metalice şi pulberile de aliaje metalice trebuie să fie clasificate după cum urmează:
Grupa de ambalare II: dacă, atunci când sunt încercate, reacţia se propagă pe toată lungimea eşantionului în 5 minute sau mai puţin.
Grupa de ambalare III: dacă, atunci când sunt încercate, reacţia se propagă pe toată lungimea eşantionului în mai mult de 5 minute.
În ceea ce priveşte substanţele solide care se pot aprinde prin frecare, alocarea lor la o grupă de ambalare trebuie efectuată prin analogie cu rubricile existente sau conform cu o dispoziţie specială pertinentă.
Substanţe autoreactive
Definiţii
2.2.41.1.9 În sensul ADR, substanţele autoreactive sunt substanţe instabile din punct de vedere termic, susceptibile de a suferi o descompunere puternic exotermă, chiar în absenţa oxigenului (aerului). Substanţele nu sunt considerate ca substanţe autoreactive din clasa 4.1 dacă:
a)sunt explozive conform criteriilor referitoare la clasa 1;
b)acestea sunt substanţe oxidante în conformitate cu procedura de clasificare pentru Clasa 5.1 (vezi 2.2.51.1) cu excepţia că amestecurile de substanţe oxidante care conţin minim 5% substanţe organice vor face obiectul procedurii de clasificare definite la Nota 2;
c)sunt peroxizi organici conform criteriilor referitoare la clasa 5.2 (vezi 2.2.51.1);
d)au o căldură de descompunere mai mică de 300 J/g; sau
e)temperatura lor de descompunere autoaccelerată (TDAA) (vezi NOTA 2 de mai jos) este mai mare de 75 0C pentru un colet de 50 kg.
NOTA 1: Căldura de descompunere poate fi determinată cu ajutorul oricărei metode recunoscute pe plan internaţional, cum ar fi analiza calorimetrică diferenţială şi calorimetria adiabatică.
NOTA 2: Amestecurile de substanţe oxidante care îndeplinesc criteriile Clasei 5.1 care conţin minim 5% substanţe organice inflamabile, care nu îndeplinesc criteriile menţionate la (a), (c), (d) sau (e) mai sus, vor face obiectul procedurii de clasificare a substanţelor auto-reactive.
Un amestec prezentând proprietăţile unei substanţe auto-reactive, tip B - F, va fi clasificat ca substanţă auto- reactivă de Clasa 4.1.
Un amestec prezentând proprietăţile unei substanţe auto-reactive, tip G, în conformitate cu principiul prezentat în 20.4.3 (g) din Partea II a Manualului de Teste şi Criterii va fi luat în considerare pentru clasificarea ca substanţă din Clasa 5000.1 (vezi 2.2.51.1).”.
NOTA 3: Temperatura de descompunere autoaccelerată (TDAA) este temperatura cea mai joasă la care o substanţă plasată într-un ambalaj folosit în timpul transportului poate suferi o descompunere autoaccelerată. Condiţiile necesare pentru determinarea acestei temperaturi figurează în Manualul de încercări şi criterii, Partea II, capitolul 20 şi secţiunea 28.4.
NOTA 4: Orice substanţă care are proprietăţile unei substanţe autoreactive trebuie clasificată ca atare, chiar dacă aceasta a avut o reacţie pozitivă în timpul încercării descrise la 2.2.42.1.5 pentru includerea în clasa 4.2.
Proprietăţi
2.2.41.1.10 Descompunerea substanţelor autoreactive poate fi declanşată de căldură, contactul cu impurităţi catalitice (de exemplu, acizi, compuşi ai metalelor grele, baze), frecare sau impact. Viteza de descompunere creşte o dată cu temperatura şi variază în funcţie de substanţă. Descompunerea, în special în absenţa inflamării, poate antrena după sine degajarea de gaze sau de vapori toxici. Pentru anumite substanţe autoreactive, temperatura trebuie controlată. Anumite substanţe autoreactive se pot descompune exploziv, mai ales dacă sunt închise. Această caracteristică se poate modifica prin adăugarea de diluanţi sau folosind ambalaje corespunzătoare. Anumite substanţe autoreactive ard puternic. De exemplu, unii compuşi de tipul celor indicaţi mai jos sunt substanţe autoreactive:
compuşi azo alifatici (-C-N=N-C-); azide organice (-C-N3);
săruri de diazoniu (-CN2+Z-); compuşi N-nitrozaţi (-N-N=O);
sulfohidrazide aromatice (-SO2-NH-NH2).
Această listă nu este exhaustivă şi substanţele care prezintă alte grupări reactive şi unele amestecuri de substanţe pot uneori avea proprietăţi similare.
Clasificare
2.2.41.1.11 Substanţele autoreactive sunt clasificate în 7 tipuri conform gradului de periculozitate pe care îl prezintă. Tipurile variază de la tipul A, care nu este admis la transport în ambalajul în care a fost supus încercării, până la tipul G, care nu este supus prescripţiilor pentru substanţele autoreactive din clasa 4.1. Clasificarea tipurilor de la B la F depinde direct de cantitatea maximă permisă într-un ambalaj. În Partea II a Manualului de încercări şi criterii se găsesc principiile care trebuie aplicate pentru clasificare, precum şi procedurile de clasificare aplicabile, modurile de operare şi criteriile, precum şi un model de raport de încercare adecvat.
2.2.41.1.12 Substanţele autoreactive care au fost deja clasificate şi sunt admise pentru transport în ambalaje sunt listate la 2.2.41.4, cele care sunt admise pentru transport în RMV-uri sunt listate la 4.1.4.2, instrucţiunea de ambalare IBC520 şi cele care sunt admise pentru transport în cisterne conform capitolului 4.2 sunt listate la 4.2.5.2, instrucţiunea pentru cisterne mobile T23. Fiecare substanţă aautorizată listată este alocată unei rubrici generice din tabelul A (Nr. ONU 3221 până la 3240), cu indicarea riscurilor subsidiare şi a observaţiilor utile pentru transportul acestor substanţe.
Rubricile colective precizează:
–tipurile de substanţe autoreactive de la B la F, vezi 2.2.41.1.11 de mai sus;
–starea fizică (lichidă/solidă); şi
–reglarea temperaturii, dacă este cazul, vezi 2.2.41.1.17 de mai jos.
Clasificarea substanţelor autoreactive listate la 2.2.41.4 se stabileşte pe baza substanţei tehnic pure (în afara cazului în care este specificată o concentraţie mai mică de 100%).
2.2.41.1.13 Clasificarea substanţelor autoreactive care nu sunt listate la 2.2.41.4, 4.1.4.2, instrucţiunea de ambalare IBC520 sau 4.2.5.2, instrucţiunea pentru cisterne mobile T23 şi alocarea lor unei rubrici colective, trebuie efectuate de către autoritatea competentă a ţării de origine, pe baza unui raport de încercare. Declaraţia de aprobare trebuie să indice clasificarea şi condiţiile de transport aplicabile. Dacă ţara de origine nu este Parte contractantă la ADR, clasificarea şi condiţiile de transport trebuie recunoscute de autoritatea competentă a primei ţări Parte contractantă la ADR implicată în transport.
2.2.41.1.14 Pentru modificarea reactivităţii anumitor substanţe autoreactive, se adaugă uneori activatori cum ar fi compuşii de zinc. În funcţie de tipul şi de concentraţia activatorului, rezultatul poate consta într-o diminuarea a stabilităţii termice şi o modificare a proprietăţilor explozive. Dacă oricare dintre aceste proprietăţi se modifică, noul
preparat trebuie evaluat conform metodei de clasificare.
2.2.41.1.15 Eşantioanele de substanţe autoreactive sau de preparate din substanţe autoreactive nelistate la 2.2.41.4, pentru care nu se dispune de informaţii complete de încercare şi care trebuie transportate pentru a fi supuse unor încercări sau evaluări suplimentare, trebuie să fie atribuite uneia dintre rubricile referitoare la substanţele autoreactive tip C, cu condiţia îndeplinirii următoarelor condiţii:
–conform datelor disponibile, eşantionul să nu fie mai periculos decât o substanţă autoreactivă de tip B;
–eşantionul să fie ambalat conform metodei de ambalare OP2 şi cantitatea pe unitate de transport să fie limitată la 10 kg;
–conform datelor disponibile, temperatura de reglare, dacă este cazul, să fie suficient de scăzută pentru a împiedica orice fel de descompunere periculoasă şi suficient de ridicată pentru a împiedica orice fel de separaţie periculoasă a fazelor.
Desensibilizare
2.2.41.1.16 Pentru asigurarea siguranţei în timpul transportului substanţelor autoreactive, acestea se desensibilizează adeseori prin adăugarea unui diluant. Atunci când se stipulează un procentaj de substanţă, este vorba de un procentaj în masă, rotunjit la cea mai apropiată unitate. Dacă se utilizează un diluant, substanţa autoreactivă trebuie să fie încercată în prezenţa diluantului, în concentrarea şi sub forma utilizate pentru transport. Diluanţii ce pot permite concentrarea unei substanţe autoreactive la un grad periculos în caz de scurgere accidentală din ambalaj nu trebuie utilizaţi. Orice diluant folosit trebuie să fie compatibil cu substanţa autoreactivă. În acest sens, sunt compatibili diluanţii solizi sau lichizi care nu au efect negativ asupra stabilităţii termice şi a tipului de pericol prezentat de substanţa autoreactivă. Diluanţii lichizi, în preparatele ce necesită o reglare a temperaturii (vezi 2.2.41.1.14) trebuie să aibă un punct de fierbere de cel puţin 60 0C şi un punct de aprindere de cel puţin 5 0C. Punctul de fierbere al lichidului trebuie să fie mai mare cu cel puţin 50 0C temperaturii de reglare a substanţei autoreactive.
Prescripţii privind reglarea temperaturii
2.2.41.1.17 Anumite substanţe nu pot fi transportate decât la o temperatură controlată. Temperatura de reglare este temperatura maximă la care o substanţă autoreactivă poate fi transportată în siguranţă. Se porneşte de la ipoteza că temperatura din imediata apropiere a coletului în timpul transportului nu depăşeşte 55 0C decât pe o perioadă relativ scurtă în raport cu perioada de 24 de ore. În cazul defectării sistemului de reglare, ar putea fi necesară aplicarea procedurilor de urgenţă. Temperatura critică este temperatura la care aceste proceduri trebuie puse în aplicare.
Temperatura critică şi temperatura de reglare se calculează pornind de la TDAA 8 (vezi tabelul 1), TDAA trebuie determinată pentru a decide dacă o substanţă trebuie să facă obiectul unei reglări a temperaturii în timpul transportului. Prescripţiile referitoare la determinarea TDAA figurează în Manualul de încercări şi criterii, Partea II, capitolul 20 şi secţiunea 28.4.
Tabelul 1
Calculul temperaturii critice şi a temperaturii de reglare
| Tip de recipient | TDAA a | Temperatura de reglare | Temperatura critică |
|---|---|---|---|
| Ambalaje simple şi RMV | 20 0C | 20 0C sub TDAA | 10 0C sub TDAA |
| >20 0C 35 0C | 15 0C sub TDAA | 10 0C sub TDAA | |
| > 35 0C | 10 0C sub TDAA | 5 0C sub TDAA | |
| Cisterne | ≤ 50 0C | 10 0C sub TDAA | 5 0C sub TDAA |
a TDAA a substanţei ambalate pentru transport.
Substanţele autoreactive a căror TDAA nu depăşeşte 55 0C trebuie să facă obiectul unei reglări a temperaturii în cursul transportului. Temperatura critică şi temperatura de reglare sunt indicate, dacă este cazul, la
2.2.41.4.Temperatura efectivă în timpul transportului poate fi inferioară temperaturii de reglare, dar trebuie selectată astfel încât să se evite o separare periculoasă a fazelor.
Substanţe explozive desensibilizate solide
2.2.41.1.18 Substanţele explozive desensibilizate solide sunt substanţe care se umezesc cu apă sau alcool sau se diluează cu alte substanţe pentru a elimina proprietăţile explozive. Astfel de rubrici în tabelul A din capitolul 3.2, sunt desemnate de Nr. ONU: 1310, 1320, 1321, 1322, 1336, 1337, 1344, 1347, 1348, 1349, 1354, 1355,
1356, 1357, 1517, 1571, 2555, 2556, 2557, 2852, 2907, 3317, 3319, 3344, 3364, 3365, 3366, 3367, 3368,
3369, 3370, 3376 şi 3380.
Substanţe înrudite cu substanţele autoreactive
2.2.41.1.19 Următoarele substanţe:
a)care au fost acceptate provizoriu în clasa I conform rezultatelor seriilor de încercări 1 şi 2, dar sunt exceptate din clasa 1 datorită rezultatelor din seria 6 de încercări;
b)care nu sunt substanţe autoreactive din clasa 4.1; şi
c)care nu sunt substanţe din clasele 5.1 şi 5.2,
sunt de asemenea alocate clasei 4.1. Nr. ONU 2956, 3241, 3242 şi 3251sunt astfel de rubrici.
2.2.41.2 Substanţe neadmise la transport
2.2.41.2.1 Substanţele instabile din punct de vedere chimic din clasa 4.1 nu sunt admise la transport decât dacă au fost luate măsurile necesare pentru a împiedica descompunerea acestora sau polimerizarea periculoasă în timpul transportului. În acest scop, trebuie asigurat în primul rând ca recipientele şi cisternele să nu conţină substanţe ce ar putea favoriza aceste reacţii.
2.2.41.2.2 Substanţele solide, inflamabile, comburante atribuite Nr. ONU 3097 nu sunt admise la transport decât dacă satisfac prescripţiile referitoare la clasa 1 (vezi de asemenea 2.13.7).
2.2.41.2.3 Următoarele substanţe nu sunt admise la transport:
–substanţele autoreactive tip A (vezi Manualul de încercări şi criterii, Partea II, 20.4.2.a));
–sulfurile de fosfor din care nu s-a exclus fosforul alb sau galben;
–substanţele explozive desensibilizate solide, altele decât cele listate în tabelul A al capitolului 3.2;
–substanţele anorganice inflamabile în stare topită, altele decât Nr. ONU 2448 SULF TOPIT;
2.2.41.3 Lista rubricilor colectiv
a Metalele şi aliajele metalice sub formă de pudră sau altă formă inflamabilă, care se pot aprinde spontan, sunt substanţe din clasa 4.2.
b Metalele şi aliajele metalice sub formă de pudră sau altă formă inflamabilă, care în contact cu apa, degajă gaze inflamabile, sunt
substanţe din clasa 4.3.
c Hidrurile metalice care în contact cu apa degajă gaze inflamabile, sunt substanţe din clasa 4.3. Borohidridul de aluminiu sau
borohidridul de aluminiu aflat în dispozitive sunt substanţe din clasa 4.2, Nr. ONU 2870.
2.2.41.4 Lista substanţelor autoreactive clasificate transportate în ambalaje
În coloana „Metoda de ambalare”, codurile OP1 până la OP8 se referă la metodele de amabalare ale instrucţiunii P520 de la 4.1.4.1 (a se vedea şi 4.1.7.1). Substanţele autoreactive care urmează să fie transportate trebuie să îndeplinească condiţiile de clasificare, temperatura de reglare şi temperatura critică (derivate din TDAA) aşa cum sunt indicate. Pentru substanţele al căror transport este autorizat în RMV-uri, a se vedea 4.1.4.2, instrucţiunea de ambalare IBC520, şi pentru cele al căror transport în cisterne este autorizat conform capitolului 4.2, a se vedea 4.2.5.2, instrucţiunea de transport în cisterne mobile T23.
| SUBSTANŢE AUTOREACTIVE | Conce ntraţie (%) | Metodă de ambalare | Tempe- ratură de reglare (0C) | Temper atură critică (0C) | Rubrică generică Nr. ONU | Obser vaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACETONĂ-PIROGALOL COPOLIMER 2-DIAZO-1-NHAFTOL- 5-SULFONAT | 100 | OP8 | 3228 | |||
| AZODICARBONAMIDĂ, PREPARAT TIP B, TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | < 100 | OP5 | 3232 | 1) 2) | ||
| AZODICARBONAMIDĂ, PREPARAT TIP C | < 100 | OP6 | 3224 | 3) | ||
| AZODICARBONAMIDĂ, PREPARAT TIP C, TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | < 100 | OP6 | 3234 | 4) | ||
| AZODICARBONAMIDĂ, PREPARAT TIP D | < 100 | OP7 | 3226 | 5) | ||
| AZODICARBONAMIDĂ, PREPARAT TIP D, TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | < 100 | OP7 | 3236 | 6) | ||
| AZO-2,2’ BIS (DIMETIL 2,4, METOXI-4 VALERONITRIL) | 100 | OP7 | - 5 | 5 | 3236 | |
| AZO-2,2’ BIS (DIMETIL2,4 - VALERONITRIL) | 100 | OP7 | 10 | 15 | 3236 | |
| AZO-1,1’ BIS (HEXAHIDROBENZONITRIL) | 100 | OP7 | 3226 | |||
| AZO-2, 2’ BIS (IZOBUTIRONITRIL) | 100 | OP6 | 40 | 45 | 3234 | |
| AZO-2, 2’ BIS (IZOBUTIRONITRIL) sub formă de pastă cu apă | ≤ 50 | OP6 | 3224 | |||
| AZO-2, 2’ BIS (METIL-2 PROPIONAT DE ETIL) | 100 | OP7 | 20 | 25 | 3235 | |
| AZO-2, 2’ BIS (METIL-2 BUTIRONITRIL) | 100 | OP7 | 35 | 40 | 3236 | |
| BIS (ALILCARBONAT) DE DIETILENGLICOL + PEROXIDICARBONAT DE DI-IZOPROPIL | ≥ 88 + ≤ 12 | OP8 | - 10 | 0 | 3237 | |
| CLORURĂ DE DIAZO-2 NAFTOL.1 SULFONIL-4 | 100 | OP5 | 3222 | 2) | ||
| CLORURĂ DE DIAZO-2 NAFTOL-1 SULFONIL-5 | 100 | OP5 | 3222 | 2) | ||
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE BENZILETILAMINO-4 ETOXI-3 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 3226 | |||
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE BENZILETILAMINO-4 ETOXI-3 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 40 | 45 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE CLORO-3 DIETILAMINO-4 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 3226 | |||
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIETOXI-2,5 MORFOLINO-4 BENZENDIAZONIU | 67-100 | OP7 | 35 | 40 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIETOXI-2,5 MORFOLINO-4 BENZENDIAZONIU | 66 | OP7 | 40 | 45 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIETOXI-2,5 (FENILSULFONIL)-4 BENZENDIAZONIU | 67 | OP7 | 40 | 45 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIMETOXI-2,5 (METIL-4 FENILSULFONIL)-4 BENZENDIAZONIU | 79 | OP7 | 40 | 45 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIMETILMINO-4 (DIMETILAMINO-2 ETOXI)-6 TOLUEN DIAZONIU | 100 | OP7 | 40 | 45 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE DIPROPILAMINO-4 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 3226 | |||
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE (N,N-ETOXICARBONIL- FENILAMINO)-2 METOXI-3 (N-METIL N- CICLOHEXILAMINO)-4 BENZENDIAZONIU | 63-92 | OP7 | 40 | 45 | 3226 |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE (N,N-ETOXICARBONIL- FENILAMINO)-2 METOXI-3 (N-METIL N- CICLOHEXILAMINO)-4 BENZENDIAZONIU | 62 | OP7 | 35 | 40 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE (HIDROXI-2 ETOXI)-2 (PIROLIDINIL-1)-1 BENZENDIAMONIU | 100 | OP7 | 45 | 50 | 3226 | |
| CLORURĂ DUBLĂ DE ZINC ŞI DE (HIDROXI-2 ETOXI)-3 (PIROLIDINIL-1)-4 BENZENDIAMONIU | 100 | OP7 | 45 | 50 | 3226 | |
| DIAZO-2 NAFTOL-1 SULFONAT-4 DE SODIU | 100 | OP7 | 3226 | |||
| DIAZO-2 NAFTOL-1 SULFONAT-5 DE SODIU | 100 | P7 | 3226 | |||
| N,N’-DINITROZO-N-N’-DIMETILTEREFTALIMIDĂ, pastă | 72 | OP6 | 3224 | |||
| N,N’-DINITROZOPENTAMETILENTETRAMINĂ, cu diluant tip A | 82 | OP6 | 3224 | 7) | ||
| N-FORMIL (NITROMETILEN)-2 PERHIDROTIAZINĂ-1,3 | 100 | OP7 | 45 | 50 | 3226 | |
| ESTER DE ACID DIAZO-2 NAFTOL-1 SULFONIC, AMESTEC, TIP D | 100 | OP7 | 3226 | 9) | ||
| EŞANTION DE LICHID AUTOREACTIV | OP2 | 3223 | 8) | |||
| EŞANTION DE LICHID AUTOREACTIV, TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | OP2 | 3223 | 8) | |||
| EŞANTION DE SOLID AUTOREACTIV | OP2 | 3224 | 8) | |||
| EŞANTION DE SOLID AUTOREACTIV, TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | OP2 | 3224 | 8) | |||
| HIDRAZIDĂ DE BENZEN -1,3 DISULFONIL, pastă | 52 | OP7 | 3226 | |||
| HIDRAZIDĂ DE BENZEN- SULFONIL | 100 | OP7 | 3226 | |||
| HIDRAZIDĂ DE DIFENILOXID -4,4’- DISULFONIL | 100 | OP7 | 3226 | |||
| HIDROGENOSULFAT DE (N,N-METILAMINOETIL- CARBONIL)-2 (DIMETIL-3,4 FENILSULFONIL)-4 BENZENDIAMONIU | 96 | OP7 | 45 | 50 | 3226 | |
| METIL-4 BENZENSULFONIL-HIDRAZIDĂ | 100 | OP7 | 3226 | |||
| NITRAT DE TETRAMINPALADIUM (II) | 100 | OP6 | 30 | 35 | 3234 | |
| 4-NITROZOFENOL | 100 | OP7 | 35 | 40 | 3236 | |
| SULFAT DE DIETOXI-2,5 (MORFOLINIL-4)-4 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 3226 | |||
| TATRATETRAFLUOROBORAT DE DIETOXI-2,5 MORFOLINO-4 BENZENDIAZONIU | 100 | OP7 | 30 | 35 | 3226 | |
| TETRAFULOROBORAT DE METIL-3 (PIROLINDINIL-1)-4 BENZENDIAZONIU | 95 | OP6 | 45 | 50 | 3234 | |
| TETRACLOROZINCAT DE DIBUTOXI-2,5 (MORFOLINIL-4) -4 BENZENDIAZONIU (2:1) | 100 | OP8 | 3228 | |||
| TRICLOROZINCAT DE DIMETILAMINO-4 BENZENDIAZONIU(-1) | 100 | OP8 | 3228 |
Observaţii
1) Preparate de azodicarbonamidă care satisfac criteriile paragrafului 20.4.2. b) din Manualul de încercări şi criterii. Temperatura de reglare şi temperatura critică trebuie determinate prin metoda indicată la 2.2.41.1.17.
2) Este obligatorie eticheta de risc subsidiar de „SUBSTANŢĂ EXPLOZIBILĂ” (Modelul Nr.1, vezi 5.2.2.2.2).
3) Preparate de azodicarbonamidă care satisfac criteriile paragrafului 20.4.2. c) din Manualul de încercări şi criterii.
4) Preparate de azodicarbonamidă care satisfac criteriile paragrafului 20.4.2. c) din Manualul de încercări şi criterii. Temperatura de reglare şi temperatura critică trebuie determinate prin metoda indicată la 2.2.41.1.17.
5) Preparate de azodicarbonamidă care satisfac criteriile paragrafului 20.4.2. d) din Manualul de încercări şi criterii.
6) Preparate de azodicarbonamidă ce satisfac criteriile paragrafului 20.4.2. d) din Manualul de încercări şi criterii. Temperatura de reglare şi temperatura critică trebuie determinate prin metoda indicată la 2.2.41.1.17.
7) Cu un diluant compatibil al cărui punct de fierbere este de peste 150 0C.
8) Vezi 2.2.41.1.16.
9) Această rubrică se aplică amestecurilor de esteri ai acidului diazo-2-naftol-1- sulfonic-4 şi acidului diazo-2-naftol- 1-sulfonic-5 care îndeplinesc criteriile paragrafului 20.4.2 d) din Manualul de încercări şi criterii.
2.2.42 Clasa 4.2 Substanţe predispuse la ardere spontană
2.2.42.1 Criterii
2.2.42.1.1 Titlul clasei 4.2 acoperă:
–substanţele fosforice care sunt substanţe, lichide sau solide, inclusiv amestecurile şi soluţiile, care, în
contact cu aerul chiar în cantităţi mici, se inflamează în decursul a 5 minute. Aceste substanţe sunt cele mai predispuse la arderea spontană din clasa 4.2; şi
–substanţele şi obiectele cu auto-încălzire, care sunt substanţe şi obiecte, inclusiv amestecurile şi soluţiile, care, în contact cu aerul, fără aport de energie, sunt susceptibile să se auto-încălzească. Aceste substanţe se vor aprinde numai în cantităţi mari (mai multe kilograme) şi după un interval lung de timp (ore sau zile).
2.2.42.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 4.2 se subîmpart după cum urmează: S Substanţe predispuse la ardere spontană, fără risc subsidiar:
S1 Organice, lichide;
S2 Organice, solide;
S3 Anorganice, lichide;
S4 Anorganice, solide;
S5 Organometalice;
SW Substanţe predispuse la ardere spontană, care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile; SO Substanţe predispuse la ardere spontană, comburante;
ST Substanţe predispuse la ardere spontană, toxice: ST1 Organice, toxice, lichide;
ST2 Organice, toxice, solide; ST3 Anorganice, toxice, lichide; ST4 Anorganice, toxice, solide;
SC Substanţe predispuse la ardere spontană, corosive: SC1 Organice corosive, lichide;
SC2 Organice, corosive, solide; SC3 Anorganice, corosive, lichide; SC4 Anorganice, corosive, solide.
Proprietăţi
2.2.42.1.3 Auto-încălzirea acestor substanţe, care provoacă arderea spontană, se datorează reacţiei substanţei cu oxigenul din aer şi faptului că acea căldură produsă nu este evacuată suficient de rapid către exterior. O combustie spontană se produce atunci când debitul de căldură produsă este superior celui al căldurii evacuate şi când se atinge temperatura de auto-aprindere.
Clasificare
2.2.42.1.4 Substanţele şi obiectele clasificate în clasa 4.2 sunt listate în tabelul A de la capitolul 3.2. Încadrarea substanţelor şi obiectelor care nu sunt menţionate nominal în tabelul A de la capitolul 3.2, la rubrica N.S.A. specifică pertinentă a sub-secţiunii 2.2.42.3 conform dispoziţiilor capitolului 2.1, se poate face pe baza experienţei sau a rezultatelor procedurii de încercare conform secţiunii 33.3 din Partea III a Manualului de încercări şi criterii. Încadrarea în rubricile N.S.A. generale din clasa 4.2 trebuie să se facă pe baza rezultatelor procedurii de încercare conform secţiunii 33.2 a din Partea III a Manualului de încercări şi criterii; experienţa trebuie să fie de asemenea luată în consideraţie atunci când conduce la o încadrare mai severă.
2.2.42.1.5 Atunci când substanţele şi obiectele care nu sunt menţionate nominal sunt atribuite uneia din rubricile listate la
2.2.42.3 pe baza procedurilor de încercare conform secţiunii 33.3 din Partea III a Manualului de încercări şi criterii, trebuie aplicate următoarele criterii:
a)Substanţele solide inflamabile în mod spontan (fosforice) trebuie să fie atribuite clasei 4.2 atunci când acestea se inflamează în timpul unei căderi de la o înălţime de 1 m sau în decurs de 5 minute;
b)Substanţele lichide inflamabile în mod spontan (piroforice) trebuie să fie atribuite clasei 4.2 atunci când:
i)dacă sunt vărsate pe o suprafaţă inertă, se inflamează în decurs de 5 minute, sau
ii) în cazul unui rezultat negativ al încercării conform alineatului i), vărsate pe o hârtie de filtru uscată, pliată (filtru Whatman Nr.3), acestea aprind sau carbonizează filtrul în decurs de
5 minute;
c)Substanţele pentru care se observă în decurs de 24 de ore o ardere spontană sau o ridicare a temperaturii la peste 200 0C, pe un eşantion cubic cu latura de 10 cm, la o temperatură de încercare de 140 0C, trebuie alocate clasei 4.2. Acest criteriu se bazează pe temperatura de ardere spontană a cărbunelui de lemn, care este de 50 0C pentru un eşantion cubic de 27 m3. Substanţele cu o temperatură de ardere spontană de peste 50 0C pentru un volum de 27 m3 nu trebuie să fie încadrate
în clasa 4.2.
NOTA 1: Substanţele transportate în ambalaje cu un volum ce nu depăşeşte 3 m3 sunt excluse din clasa 4.2 dacă, după o încercare executată pe un eşantion cubic cu latura de 10 cm la 120 0C, nu se observă, într-o perioadă de 24 de ore, nici o ardere spontană şi nici ridicarea temperaturii la peste 180 0C.
NOTA 2: Substanţele transportate în ambalaje al căror volum nu depăşeşte 450 litri sunt excluse din clasa
4.2 dacă, după o încercare executată pe un eşantion cubic cu latura de 10 cm la 100 0C, nu se observă, într-o perioadă de 24 de ore, nici o ardere spontană şi nici ridicarea temperaturii la peste 160 0C.
NOTA 3: Deoarece substanţele organometalice pot fi clasificate în clasele 4.2.sau 4.3 cu riscuri subsidiare suplimentare în funcţie de proprietăţile lor, o diagramă specifică pentru clasificarea acestor substanţe este prezentată la 2.3.6.
2.2.42.1.6 Atunci când substanţele din clasa 4.2, ca urmare a unor adăugări, trec în alte categorii de periculozitate decât cele cărora le aparţin substanţele menţionate nominal în tabelul A al capitolului 3.2, aceste amestecuri trebuie încadrate în rubricile de care aparţin pe baza periculozităţii lor reale.
a)Substanţele care se poate aprinde în mod spontan (piroforice) trebuie încadrate în grupa de ambalare I;
b)Substanţele şi obiectele ce se auto-încălzesc şi pentru care, pe un eşantion cubic cu latura de 2,5 cm, la o temperatură de încercare de 140 0C în decursul a 24 de ore, se observă o ardere spontană sau o ridicare a temperaturii la peste 200 0C, trebuie încadrate în grupa de ambalare II;
Substanţele cu o temperatură de ardere spontană mai mare de 50 0C la un volum de 450 litri, nu sunt atribuite grupei de ambalare II;
c)Substanţele şi obiectele ce se auto-încălzesc şi pentru care, pe un eşantion cubic cu latura de 2,5 cm, nu se observă fenomenele citate la punctul b) în condiţiile date, dar care, pe un eşantion cubic cu latura de 10 cm, la o temperatură de încercare de 140 0C în decursul a 24 de ore, se observă o ardere spontană sau o ridicare a temperaturii la peste 200 0C, trebuie încadrate în grupa de ambalare III.
2.2.42.2 Substanţe neadmise la transport
Următoarele substanţe nu sunt admise la transport:
–Nr. ONU 3255 HIPOCLORIT DE terţ-BUTIL;
–substanţele solide care se auto-încălzesc, comburante, atribuite numărului ONU 3127, în afara cazului în care satisfac prescripţiile referitoare la clasa I (vezi de asemenea 2.1.3.7).
2.2.42.3 Lista rubricilor colective
Substanţe predispuse la aprindere
spontană
lichide
organice
solide
Fără risc subsidiar
S
lichide
anorganice
solide
Hidro-reactive
Comburante
SO
lichide
organice
solide
Toxice
ST lichide
anorganice
solide
2845 LICHID ORGANIC PIROFORIC, N.S.A.
3183 LICHID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, .N.S.A.
S1
1373 FIBRE sau ŢESĂTURI DE ORIGINE ANIMALĂ,
VEGETALĂ sau SINTETICĂ, impregnate cu ulei, N.S.A. 2006 MATERIALE PLASTICE PE BAZĂ DE CELULOZĂ, CE
SE AUTO-ÎNCĂLZESC, N.S.A.
3313 PIGMENŢI ORGANICI CE SE AUTO-ÎNCĂLZESC
2846 SOLID ORGANIC PIROFORIC, N.S.A.
3088 SOLID ORGANIC CE SE AUTOÎNCĂLZEŞTE
S2
3194 LICHID ANORGANIC PIROFORIC, N.S.A.
3186 LICHID ANORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A.
| 1383 | METAL PIROORIC, N.S.A., sau |
|---|---|
| 1383 | ALIAJ PIROFORIC, N.S.A. |
| 1378 | CATALIZATOR METALIC UMIDIFICAT cu exces vizibil de lichid |
| 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT |
| 3189a PUDRĂ METALICĂ CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A. | |
S3
S4
| 3205 | ALCCOLAŢI DE METALE ALCALINO -PĂMÂNTOASE, N.S.A. | ||
| 3200 | SOLID ANORGANIC PIROFORIC, N.S.A. | ||
| 3190 | SOLID ANORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A. | ||
| 3392 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, LICHIDĂ PIROFORICĂ | ||
| Organometalice | S5 | 3391 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ PIROFORICĂ |
| 3400 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ CE SE AUTO- ÎNCĂLZEŞTE | ||
| 3061 | HALOGENURI DE ALCHILALUMINIU SOLIDE | |
| 3394 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, LICHIDĂ, PIROFORICĂ, | |
| SW | 3393 | HIDRO-REACTIVĂ SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ, PIROFORICĂ, |
| HIDRO-REACTIVĂ |
3127 SOLID CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, COMBURANT, N.S.A.
(neadmis la transport, a se vedea 2.2.42.2)
3184 LICHID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, TOXIC, N.S.A.
ST1
3128 SOLID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, TOXIC, N.S.A.
ST2
3187 LICHID ANORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, TOXIC, N.S.A.
ST3
3191 SOLID ANORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, TOXIC, N.S.A.
ST4
a Pulberea şi pudra de metale netoxice, sub o formă care nu se inflamează în mod spontan dar care, totuşi, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile, sunt substanţe din clasa 4.3.
2.2.42.3 Lista rubricilor colective (continuare)
lichide
organice
solide
Corosive
SC
lichide
anorganice
solide
3185 LICHID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, COROSIV, N.S.A.
SC1
3126 SOLID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, COROSIV, N.S.A.
SC2
3188 LICHID ANORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, COROZIV, N.S.A.
SC3
3206 ALCOOLAŢI DE METALE ALCALINE CE SE AUTO-ÎNCĂLZESC, COROSIVI, N.S.A.
3192 SOLID ORGANIC CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, COROSIV, N.S.A.
SC4
2.2.43 Clasa 4.3 Substanţe care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile
2.2.43.1 Criterii
2.2.43.1.1 Denumirea clasei 4.3 acoperă substanţele care, în reacţie cu apa, degajă gaze inflamabile susceptibile de a forma amestecuri explozive cu aerul, precum şi obiectele ce conţin astfel de substanţe.
2.2.43.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 4.3 se subîmpart după cum urmează:
W Substanţe care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile, fără risc subsidiar, şi obiectele ce conţin astfel de substanţe:
W1 Lichide;
W2 Solide;
W3 Obiecte;
WF1 Substanţe lichide, inflamabile care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile;
WF2 Substanţe lichide, inflamabile care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile, solide, inflamabile; WS Substanţe solide, inflamabile ce se auto-încălzesc care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile; WO Substanţe solide, comburante care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile;
WT Substanţe toxice care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile: WT1 Lichide;
WT2 Solide;
WC Substanţe corosive care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile,: WC1 Lichide;
WC2 Solide;
WFC Substanţe inflamabile, corosive care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile.
Proprietăţi
2.2.43.1.3 Anumite substanţe, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile care pot forma amestecuri explozive cu aerul. Aceste amestecuri sunt uşor inflamabile sub efectul oricărui agent obişnuit de aprindere, în special prin intermediul unei flăcări deschise, al scânteilor produse de o unealtă, al becurilor neprotejate etc. Efectele rezultate în urma exploziei şi incendiului pot fi periculoase pentru oameni şi mediu. Trebuie folosită metoda de încercare descrisă la 2.2.43.1.4 de mai jos, pentru a determina dacă o substanţă reacţionează astfel încât să se producă o cantitate periculoasă de gaze care pot fi inflamabile. Această metodă nu este aplicabilă substanţelor piroforice.
Clasificare
2.2.43.1.4 Substanţele şi obiectele încadrate în clasa 4.3 sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Atribuirea substanţelor şi obiectelor care nu sunt menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2 la rubrica pertinentă de la 2.2.43.3, conform dispoziţiilor capitolului 2.1, trebuie să se facă pe baza rezultatelor procedurii de încercare conform secţiuni 3.3.4 din Partea III a Manualului de încercări şi criterii; de asemenea, trebuie să fie luată în considerare experienţa atunci când conduce la o încadrare mai severă.
2.2.43.1.5 Atunci când substanţele nemenţionate nominal sunt atribuite uneia din rubricile listate la 2.2.43.3 pe baza procedurii de încercare conform secţiunii 33.4 din Partea III a Manualului de încercări şi criterii, trebuie aplicate următoarele criterii:
O substanţă este încadrată în clasa 4.3 atunci când:
a)gazele degajate se inflamează în mod spontan în orice stadiu al încercării; sau
b)are loc o degajare de gaze inflamabile într-o proporţie mai mare de 1 litru pe kilogram de substanţă şi pe oră.
a)Se încadrează în grupa de ambalare I, orice substanţă ce reacţionează rapid cu apa la temperatura ambiantă, degajând, în general, un gaz susceptibil de inflamare spontană, sau care reacţionează suficient de rapid cu apa la temperatura ambiantă, degajând un gaz inflamabil într-o proporţie egală sau mai mare de 10 litri pe kilogramul de substanţă şi pe minut;
b)Se încadrează în grupa de ambalare II, orice substanţă care reacţionează suficient de rapid cu apa la temperatura ambiantă, degajând un gaz inflamabil într-o proporţie maximă de cel puţin 20 litri pe kilogramul de substanţă şi pe oră, fără totuşi, a satisface criteriile de clasificare ale grupei de ambalare I;
c)Se încadrează în grupa de ambalare III, orice substanţă care reacţionează lent cu apa la temperatura ambiantă, degajând un gaz inflamabil într-o proporţie maximă de cel puţin 1 litru pe kilogramul de substanţă şi pe oră, fără totuşi a satisface criteriile de clasificare ale grupelor de ambalare I şi II.
2.2.43.2 Substanţe neadmise la transport
Substanţele solide, hidroreactive, inflamabile, încadrate la Nr. ONU 3132, substanţele solide, hidroreactive, comburante, încadrate la Nr. ONU 3133 şi substanţele solide, hidroreactive, ce se auto-încălzesc, încadrate la Nr. ONU 3135 nu sunt admise la transport, în afara cazului în care acestea corespund prescripţiilor referitoare la clasa 1 (vezi, de asemenea, 2.1.3.7).
2.2.43.3 Lista rubricilor colective
Substanţe care în contact cu apa, degajă
gaze inflamabile
lichide
Fără risc subsidiar
w
obiecte
Lichide, inflamabile
Solide, inflamabile
Solide, cu auto-încăIzire
Solide, comburante
lichide
Toxice
WT
solide
lichide
Corosive WC
solide
Inflamabile, corosive
1389 AMALGAM DE METALE ALCALINE, LICHID
1391 DISPERSIE DE METALE ALCALINE sau
1391 DISPERSIE DE METALE ALCALINE-PĂMÂNTOASE
1392 AMALGAM DE METALE ALCALINO-PĂMÂNTOASE, LICHID
1420 ALIAJE METALICE DE POTASIU, LICHIDE
1421 ALIAJE DE METALE ALCALINE, LICHIDE N.S.A.
1422 ALIAJE DE POTASIU ŞI SODIU, LICHIDE
3148 LICHID HIDROREACTIV, N.S.A.
3398 SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ LICHIDĂ, HIDROREACTIVĂ
W1
| 1390 AMIDE DE METALE ALCALINE 3401 AMALGAM DE METALE ALCALINE, SOLID | |||
| solide | W2a | 3402 3170 | AMALGAM DE METALE ALCALINO-PĂMÂNTOASE, SOLID PRODUSE DERIVATE DIN ELABORAREA ALUMINIULUI, sau |
| 3170 | PRODUSE DERIVATE DIN RETOPIREA ALUMINIULUI | ||
| 3403 | ALIAJE METALICE DE POTASIU, SOLIDE | ||
| 3404 | ALIAJE METALICE DE POTASIU ŞI SODIU, SOLIDE | ||
| 1393 | ALIAJE LICHIDE DE METALE ALCALINO-PĂMÂNTOASE, N.S.A. | ||
| 1409 | HIDRURI METALICE HIDROREACTIVE, N.S.A. | ||
| 3208 | SUBSTANŢĂ METALICĂ HIDROREACTIVĂ, N.S.A | ||
| 3395 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ, HIDROREACTIVĂ | ||
| 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | ||
3292 ACUMULATORI CU SODIU sau
3292 ELEMENTE DE ACUMULATORI CU SODIU
W3
3399 SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, LICHIDĂ, HIDROREACTIVĂ, INFLAMABILĂ
WF1
3132 SOLID HIDROREACTIV, INFLAMABIL, N.S.A. (neadmis la transport, vezi 2.2.43.2)
3396 SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ, HIDROREACTIVĂ, INFLAMABILĂ
WF2
| 3397 | SUBSTANŢĂ ORGANOMETALICĂ, SOLIDĂ, HIDROREACTIVĂ, CU AUTOÎNCĂLZIRE |
| 3209 | SUBSTANŢĂ METALICĂ HIDROREACTIVĂ, CE SE AUTO- |
| 3135 | ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A SOLID HIDROREACTIV, CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A. |
| (neadmis la transport, vezi punctul 2.2.43.2) |
WSb
3133 SOLID HIDROREACTIV, COMBURANT, N.S.A. (neadmis la transport, vezi 2.2.43.2)
WO
3130 LICHID HIDROREACTIV, TOXIC, N.S.A.
WT1
3134 SOLID HIDROREACTIV, TOXIC, N.S.A.
WT2
3129 LICHID HIDROREACTIV, COROZIV, N.S.A.
WC1
3131 SOLID HIDROREACTIV, COROZIV, N.S.A.
WC2
2988 CLOROSILANI HIDROREACTIVI, INFLAMABILI, COROZIVI, N.S.A.
(Nu există o altă rubrică colectivă care să poarte acest cod de clasificare; dacă este cazul, se clasifică sub o rubrică colectivă ce poartă un cod de clasificare determinat după tabelul cu preponderenţa de periculozitate de la 2.1.3.10)
WFCC
a Metalele şi aliajele de metale care, în contact cu apa, nu degajă gaze inflamabile, nu sunt piroforice sau cu auto-încălzire, dar care sunt uşor inflamabile, sunt substanţe din clasa 4.1. Metalele alcalino-pământoase şi aliajele de metale alcalino-pământoase sub formă piroforică sunt substanţe din clasa 4.2. Pulberea şi pudra de metale în stare piroforică sunt substanţe din clasa 4.2. Metalele şi aliajele de metale în stare piroforică sunt substanţe din clasa 4.2. Combinaţiile de fosfor cu metale grele, cum ar fi fierul, cuprul etc. nu sunt supuse prescripţiilor ADR.
b Metalele şi aliajele de metale în stare piroforică sunt substanţe din clasa 4.2.
c Clorosilanii cu punct de aprindere mai mic de 23 0C şi care, în contact cu apa, nu degajă gaze inflamabile, sunt substanţe din clasa 3. Clorosilanii care au un punct de aprindere egal sau mai mare de 23 0C şi care, în contact cu apa, nu degajă gaze inflamabile, sunt substanţe din clasa 8.
2.2.51 Clasa 5.1 Substanţe comburante
2.2.51.1 Criterii
2.2.51.1.1 Denumirea de clasa 5.1 acoperă substanţele care, fără a fi în mod necesar combustibile ele însele, pot, în general, prin cedare de oxigen, să provoace sau să favorizeze combustia altor substanţe şi a obiectelor ce conţin astfel de substanţe.
2.2.51.1.2 Substanţele din clasa 5.1 şi obiectele ce conţin astfel de substanţe se subîmpart după cum urmează: O Substanţe comburante fără risc subsidiar sau obiecte care conţin astfel de substanţe:
O1 Lichide;
O2 Solide;
O3 Obiecte;
OF Substanţe solide, comburante, inflamabile;
OS Substanţe solide comburante, predispuse la ardere spontană;
OW Substanţe solide comburante care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile; OT Substanţe comburante toxice:
OT1 Lichide;
OT2 Solide;
OC Substanţe comburante corosive: OC1 Lichide;
OC2 Solide;
OTC Substanţe comburante toxice, corosive.
2.2.51.1.3 Substanţele şi obiectele încadrate în clasa 5.1 sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Cele care nu sunt menţionate nominal în respectivul tabel, pot fi încadrate la rubrica corespunzătoare de la 2.2.51.3, conform dispoziţiilor capitolului 2.1, pe baza încercărilor, modurilor de operare şi criteriilor din paragrafele de la
2.2.51.1.6 la 2.2.51.1.9 de mai jos şi din secţiunea 34.4 a celei de-a treia Părţi a Manualului de încercări şi criterii. În cazul apariţiei unor divergenţe între rezultatele încercărilor şi informaţiile oferite de experienţă, raţionamentul bazat pe aceasta din urmă trebuie să prevaleze asupra rezultatelor încercărilor.
2.2.51.1.4 Atunci când substanţele din clasa 5.1, ca urmare a adăugărilor, trec în alte categorii de periculozitate decât cele cărora le aparţin substanţele menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, aceste amestecuri sau soluţii trebuie să fie atribuite rubricilor de care aparţin pe baza gradului lor real de periculozitate.
a)Grupa de ambalare I: orice substanţă care, în amestec de 4/1 sau 1/1 (în masă) cu celuloza are o durată medie de combustie egală sau mai mică decât cea a unui amestec de bromat de potasiu şi celuloză de 3/2 (în masă);
b)Grupa de ambalare II: orice substanţă care, în amestec de 4/1 sau 1/1 (în masă) cu celuloza are o
durată medie de combustie egală sau mai mică decât durata medie de combustie a unui amestec de bromat de potasiu şi celuloză de 2/3 (în masă) şi care nu satisface criteriile de clasificare în grupa de ambalare I;
c)Grupa de ambalare III: orice substanţă care, în amestec de 4/1 sau 1/1 cu celuloza (în masă) are o durată medie de combustie egală sau mai mică decât durata medie de combustie a unui amestec de bromat de potasiu şi celuloză de 3/7 (în masă) şi care nu satisface criteriile de clasificare în grupele de ambalare I şi II.
Substanţe lichide comburante Clasificare
2.2.51.1.8 Atunci când substanţele ce nu sunt menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2 sunt atribuite uneia din rubricile listate la 2.2.51.3 pe baza procedurii de încercare conform secţiunii 34.4.2 a celei de-a treia Părţi a Manualului de încercări şi criterii, trebuie aplicate următoarele criterii:
O substanţă lichidă este încadrată în clasa 5.1 dacă, în amestec de 1/1 (în masă) cu celuloza, are o creştere a presiunii de cel puţin 2070 kPa (presiune manometrică) şi un timp mediu de creştere a presiunii egal sau mai mic decât cel al unui amestec 1/1(în masă) de acid nitric în soluţie apoasă 65 % şi celuloză.
Încadrarea în grupe de ambalare
2.2.51.1.9 Substanţele solide comburante clasificate la diversele rubrici ale tabelului A din capitolul 3.2 trebuie să fie încadrate în grupele de ambalare I, II sau III pe baza procedurilor de încercare din secţiunea 34.4.2 a celei de- a treia Părţi a Manualului de încercări şi criterii, conform următoarelor criterii:
a)Grupa de ambalare I: orice substanţă care, în amestec de 1/1 (în masă) cu celuloza, se aprinde spontan, sau are o durată medie de creştere a presiunii mai mică decât cea a unui amestec 1/1 (în masă) de acid percloric 50% şi celuloză;
b)Grupa de ambalare II: orice substanţă care, în amestec de 1/1 (masă) cu celuloză, are o durată medie de creştere a presiunii mai mică sau egală cu cea a unui amestec de 1/1 (masă) de clorat de sodiu în soluţie apoasă 40% şi celuloză şi care nu îndeplineşte criteriile de clasificare ale grupei de ambalare I;
c)Grupa de ambalare III: orice substanţă care, în amestec 1/1 (masă) cu celuloză are o durată medie de creştere a presiunii mai mică sau egală cu cea a unui amestec de 1/1 (masă) de acid nitric în soluţie apoasă 65% şi celuloză şi care nu îndeplineşte criteriile de clasificare ale grupelor de ambalare I şi II.
2.2.51.2 Substanţe neadmise la transport
2.2.51.2.1 Substanţele instabile din punct de vedere chimic din clasa 5.1 nu sunt admise la transport, în afara cazului în care au fost luate măsurile necesare pentru a împiedica descompunerea sau polimerizarea lor periculoasă în timpul transportului. În acest scop, trebuie avut grijă, în special, ca recipientele şi cisternele să nu conţină substanţe ce ar putea favoriza aceste reacţii.
2.2.51.2.2 Următoarele substanţe şi amestecuri nu sunt admise la transport:
–Substanţele solide comburante, ce se auto-încălzesc, încadrate la Nr. ONU 3100, substanţele solide comburante, hidroreactive, încadrate la Nr. ONU 3121 şi substanţele solide comburante, inflamabile, încadrate la Nr. ONU 3137, în afara cazului că acestea corespund prescripţiilor referitoare la clasa 1 (vezi de asemenea 2.1.3.7);
–Peroxidul de hidrogen nestabilizat sau peroxidul de hidrogen în soluţie apoasă, nestabilizată, ce conţine peste 60 % peroxid de hidrogen;
–Tetranitrometanul ce conţine impurităţi combustibile;
–Soluţiile de acid percloric ce conţin peste 72 % (masă) acid sau amestecurile de acid percloric cu orice alt lichid în afara apei;
Soluţiile de acid cloric ce conţin mai mult de 10 % acid cloric, sau amestecurile de acid cloric cu orice lichid în afara apei.
–Compuşii halogenaţi ai fluorului, alţii decât Nr. ONU 1745 PENTAFLUORURĂ DE BROM, 1746 TRIFLUORURĂ DE BROM şi 2495 PENTAFLUORURĂ DE IOD din clasa 5.1, precum şi Nr. ONU 1749 TRIFLUORURĂ DE CLOR şi 2548 PENTAFLUORURĂ DE CLOR din clasa 2;
–Cloratul de amoniu şi soluţiile sale apoase, precum şi amestecurile unui clorat cu o sare de amoniu;
–Cloritul de amoniu şi soluţiile sale apoase, precum şi amestecurile unui clorit cu o sare de amoniu;
–Amestecurile de hipoclorit cu o sare de amoniu.
–Bromatul de amoniu şi soluţiile sale apoase, precum şi amestecurile unui bromat cu o sare de amoniu;
–Permanganatul de amoniu şi soluţiile sale apoase, precum şi amestecurile unui permanganat cu o sare de amoniu;
–Nitratul de amoniu ce conţine peste 0,2 % substanţe combustibile (inclusiv orice substanţă organică exprimată în echivalent carbon), în afara cazului în care acesta intră în compoziţia unei substanţe sau a unui obiect din clasa 1;
–Îngrăşămintele ce conţin nitrat de amoniu (pentru determinarea conţinutului de nitrat de amoniu trebuie calculaţi ca nitrat de amoniu toţi ionii de nitraţi pentru care este prezent în amestec un echivalent molecular de ioni de amoniu) sau un conţinut de substanţe combustibile mai mare decât valorile indicate în dispoziţia specială 307, cu excepţia condiţiilor aplicabile clasei 1;
–Nitritul de amoniu şi soluţiile sale apoase, precum şi amestecurile unui nitrit anorganic cu o sare de amoniu;
–Amestecurile de nitrat de potasiu, nitrit de sodiu şi o sare de amoniu.
Substanţe
comburante
lichide
O1
Fără risc subsidiar
Solide
O2
O
Obiecte O3
Solide, inflamabile OF
lichide
OT1
Toxice
OT
solide
OT2
lichide
OC
Corosive
OC
solide
OC2
Toxice, corosive OTC
2.2.51.3 Lista rubricilor colective
| 3210 | CLORAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. |
|---|---|
| 3211 | PERCLORAŢI ANORGANICI ÎN SOLUIE APOASĂ, N.S.A |
| 3213 | BROMAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A |
| 3214 | PERMANGANAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. |
| 3216 | PERSULFAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. |
| 3218 | NITRAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. |
| 3219 | NITRAŢI ANORGANICI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. |
| 3139 | LICHID COMBURANT, N.S.A. |
| 1450 | BROMAŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 1461 | CLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 1462 | CLORIŢI ANORGANICI, N.S.A |
| 1477 | NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 1481 | PERCLORAŢI ANORGANICI, N.S.A |
| 1482 | PERMANGANAŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 1483 | PEROXIZI ANORGANICI, N.S.A. |
| 2627 | NITRIŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 3212 | HIPOCLORIŢI ANORGANCI, N.S.A. |
| 3215 | PERSULFAŢI ANORGANICI, N.S.A. |
| 1479 | SOLID COMURANT, N.S.A. |
| 3356 | GENERATOR CHIMIC DE OXIGEN |
| 3137 | SOLID COMBURANT, INFLAMABIL, N.S.A (neadmis la transport; |
| vezi 2.2.51.2) | |
| Solide, ce se auto-încălzesc | OS | 3100 SOLID COMBURANT, CE SE AUTO-ÎNCĂLZEŞTE, N.S.A (neadmis la transport; vezi 2.2.51.2) |
| Solide, autoreactive | OW | 3121 SOLID COMBURANT, HIDROREACTIV, N.S.A (neadmis la |
| transport; vezi 2.2.51.2) | ||
3099 LICHID COMBURANT, TOXIC, N.S.A.
3087 SOLID COMBURANT, TOXIC, N.S.A.
3098 LICHID COMBURANT, COROSIV, N.S.A.
1
3085 SOLID COMBURANT, COROSIV, N.S.A.
(Nu există nici o rubrică colectivă cu acest cod de clasificare; dacă este cazul, se clasifică sub o rubrică colectivă care are un cod de clasificare ce se determină conform tabelului de ordine a preponderenţei caracteristicilor de periculozitate de la 2.1.3.10)
2.2.52 Clasa 5.2 Peroxizi organici
2.2.52.1 Criterii
2.2.52.1.1 Denumirea clasei 5.2 acoperă peroxizii organici şi preparatele de peroxizi organici.
22.52.1.2 Substanţele din clasa 5.2 se subîmpart după cum urmează: P1 Peroxizi organici, care nu necesită reglarea temperaturii; P2 Peroxizi organici care necesită reglarea de temperatură.
Definiţie
2.2.52.1.3 Peroxizii organici sunt substanţe organice ce conţin structura bivalentă −O−O− şi pot fi consideraţi derivaţi ai peroxidului de hidrogen, în care unul sau doi atomi de hidrogen au fost înlocuiţi prin radicali organici.
Proprietăţi
22.52.1.4 Peroxizii organici sunt predispuşi la descompunere exotermică la o temperatură normală sau ridicată. Descompunerea se poate amorsa sub efectul căldurii, al frecării, al şocului, sau al contactului cu impurităţi (acizi, compuşi ai metalelor grele, amine etc.). Viteza de descompunere creşte odată cu temperatura şi variază în funcţie de compoziţia peroxidului. Descompunerea poate antrena după sine o degajare de vapori sau de gaze inflamabile sau nocive. În cazul anumitor peroxizi organici, este obligatorie o reglare a temperaturii în timpul transportului. Anumiţi peroxizi se pot descompune producând o explozie, mai ales în spaţii închise. Această caracteristică poate fi modificată prin adăugarea de diluanţi sau prin utilizarea de ambalaje adecvate. Numeroşi peroxizi organici ard rapid. Trebuie evitat orice contact al peroxizilor organici au ochii. Anumiţi peroxizi pot provoca leziuni grave ale corneei, chiar după un contact scurt, sau pot avea efecte corosive asupra pielii.
a)nu conţine peste 1% oxigen activ pentru maximum 1% peroxid de hidrogen;
b)nu conţine peste 0,5% oxigen activ pentru mai mult de 1% dar cel mult 7% peroxid de hidrogen.
| Tipul de recipient | TDAAa | Temperatura de reglare | Temperatura critică |
|---|---|---|---|
| Ambalaje simple şi RMV | ≤ 20 0C | 20 0C sub TDAA | 10 0C sub TDAA |
| > 20 0C < 35 0C | 15 0C sub TDAA | 10 0C sub TDAA | |
| > 35 0C | 10 0C sub TDAA | 5 0C sub TDAA | |
| Cisterne | ≤ 50 0C | 10 0C sub TDAA | 5 0C sub TDAA |
a TDAA a substanţei aşa cum este ambalată pentru transport.
2.2.52.1.17 Următorii peroxizi organici sunt supuşi reglării temperaturii în timpul transportului:
–peroxizii organici de tipurile B şi C având o TDAA ≤ 50 0C;
–peroxizii organici de tip D, ce manifestă un efect mediu în timpul încălzirii în spaţii închise şi având o TDAA ≤ 50 0C, sau ce manifestă în efect slab sau nici un efect la încălzirea în spaţii închise şi având o TDAA ≤ 45 0C; şi
–peroxizii organici de tipurile E şi F având o TDAA ≤ 45 0C.
2.2.52.1.18 Temperatura de reglare, precum şi temperatura critică, dacă este cazul, sunt indicate la 2.2.52.4. Temperatura reală de transport poate fi inferioară temperaturii de reglare, dar trebuie fixată astfel încât să se evite o separare periculoasă a fazelor.
2.2.52.2 Substanţe neadmise la transport
Peroxizii organici de tip A nu sunt admişi la transport în condiţiile clasei 5.2 (vezi 20.4.3 a) din Partea II a
Manualului de încercări şi criterii).
Peroxizi organici
Care nu necesită P1 reglarea temperaturii
Care necesită
reglarea temperaturii P2
| PEROXID ORGANIC TIP A, LICHID | neadmise la transport, vezi 2.2.52.2 | |
| PEROXID ORGANIC TIP A, SOLID | ||
| 3101 | PEROXID ORGANIC TIP B, LICHID | |
| 3102 | PEROXID ORGANIC TIP B, SOLID | |
| 3103 | PEROXID ORGANIC TIP C, LICHID | |
| 3104 | PEROXID ORGANIC TIP C, SOLID | |
| 3105 | PEROXID ORGANIC TIP D, LICHID | |
| 3106 | PEROXID ORGANIC TIP D, SOLID | |
| 3107 | PEROXID ORGANIC TIP E, LICHID | |
| 3108 | PEROXID ORGANIC TIP E, SOLID | |
| 3109 | PEROXID ORGANIC TIP F, LICHID | |
| 3110 | PEROXID ORGANIC TIP F, SOLID | |
| PEROXID ORGANIC TIP G, LICHID PEROXID ORGANIC TIP G, SOLID | nespuse prescripţiilor aplicabile clasei 5.2, vezi 2.2.52.1.6 |
2.2.52.3 Lista rubricilor colective
| 3111 | PEROXID ORGANIC TIP B, LICHID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
|---|---|
| 3112 | PEROXID ORGANIC TIP B, SOLID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3113 | PEROXID ORGANIC TIP C, LICHID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3114 | PEROXID ORGANIC TIP C, SOLID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3115 | PEROXID ORGANIC TIP D, LICHID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3116 | PEROXID ORGANIC TIP D, SOLID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3117 | PEROXID ORGANIC TIP E, LICHID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3118 | PEROXID ORGANIC TIP E, SOLID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3119 | PEROXID ORGANIC TIP F, LICHID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
| 3120 | PEROXID ORGANIC TIP F, SOLID, CU REGULARIZAREA TEMPERATURII |
2.2.52.4 Lista peroxizilor organici deja clasificaţi
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ACID CLORO-3 PEROXIBENZOIC | > 57-86 | ≥14 | OP1 | 3102 | 3) | |||||
| ˝ | ≤ 57 | ≥ 3 | OP7 | 3106 | ||||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 6 | OP7 | 3106 | ||||||
| ACID PEROXIACETIC, TIP D, stabilizat | ≤ 43 | OP7 | 3105 | 13), 14), 19) | ||||||
| ACID PEROXIACETIC, TIP E, stabilizat | ≤ 43 | OP8 | 3107 | 13), 15), 19) | ||||||
| ACID PEROXIACETIC, TIP F, stabilizat | ≤ 43 | OP8 | 3109 | 13), 16), 19) | ||||||
| ACID PEROXILAURIC | ≤ 100 | OP8 | 35 | 40 | 3118 | |||||
| BUTAN 2,2-DI- (terţ-BUTILPEROXI) | ≤ 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| BUTIRAT DE ETIL 3,3 –DI-(terţ-AMILPEROXI) | ≤ 67 | ≥ 33 | OP7 | 3105 | ||||||
| BUTIRAT DE ETIL 3,3 –DI-(terţ-BUTILPEROXI) | > 77- 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| „ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| „ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| terţ-BUTIL PEROXICARBONAT DE STEARIL | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| (terţ-BUTIL-2 PEROXI IZOPROPIL)-1 IZOPROPENIL-3 BENZEN | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3108 | ||||||
| CARBONAT DE IZOPROPIL ŞI DE PEROXI terţ-AMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | ||||||
| CARBONAT DE IZOPROPIL ŞI DE PEROXI terţ-BUTIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | ||||||
| 1,1-DI-(terţ-BUTILPEROXI) CICLOHEXAN | > 80 - 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| 1,1-DI-(terţ-BUTILPEROXI) CICLOHEXAN | > 52 -80 | ≥ 20 | OP5 | 3103 | ||||||
| ˝ | > 42 - 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 13 | ≥ 45 | OP7 | 3106 | |||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3109 | ||||||
| ˝ | ≤ 27 | ≥ 25 | OP8 | 3107 | 21) | |||||
| 1,1-DI-(terţ-BUTILPEROXI) CICLOHEXAN | ≤ 13 | ≥ 13 | ≥ 74 | OP8 | 3109 | |||||
| DI -(terţ-BUTILPEROX2- IIZOPROPIL) BENZEN(E) | > 42 - 100 | ≤ 57 | OP7 | 3106 | ||||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 58 | except at | 29) | ||||||
| DI-(terţ-BUTILPEROXI) -2,2 PROPAN | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 13 | ≥ 45 | OP7 | 3106 | |||||
| DI-(terţ- BUTILPEROXI-CARBONILOXI)-1,6 HEXAN | ≤ 72 | ≥ 28 | OP5 | 3103 | ||||||
| DI (terţ-BUTILPEROXI) -1,1- TRIMETIL-3,3,5 CICLOHEXAN | > 90- 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| „ | > 57-90 | ≥ 10 | OP5 | 3103 | ||||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | ||||||
| ˝ | ≤ 57 | ≥ 43 | OP8 | 3110 | ||||||
| ˝ | ≤ 57 | ≥ 43 | OP8 | 3107 | ||||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 26 | ≥ 42 | OP8 | 3107 | |||||
| DI-(terţ-BUTILPEROXI) - 4,4 VALERAT DE n- BUTIL | > 52- 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 | ||||||
| DI (DI - terţ BUTILPEROXI -4,4 CICLOHEXIL)- 2,2 PROPAN | ≤ 42 | ≥ 58 | OP7 | 3106 | ||||||
| ˝ | ≤ 22 | ≥ 78 | OP8 | 3107 | ||||||
| DI (HIDROPEROXI)- 2,2 PROPAN | ≤ 27 | ≥ 73 | OP5 | 3102 | 3) | |||||
| DI-(NEODECANOIL-2 PROXIIZOPROPIL) BENZEN | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -10 | 0 | 3115 |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DIHIDROPEROXID DE DIIZOPROPILBENZEN | ≤ 82 | ≥ 5 | ≥ 5 | OP7 | 3106 | 24) | ||||
| 2,5 –DIMETIL-2,5 DI-(BENZOILPEROXI) HEXAN | > 82- 100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| ˝ | ≤ 82 | ≥ 18 | OP7 | 3106 | ||||||
| ˝ | ≤ 82 | ≥ 18 | OP5 | 3104 | ||||||
| 2,5 –DIMETIL-2,5 DI- (terţ- BUTILPEROXI(HEXAN | .> 52- 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| ˝ | ≤ 47 (pastă) | OP8 | 3108 | |||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3109 | ||||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP8 | 3108 | ||||||
| 2,5 –DIMETIL-2,5 DI –(terţ-BUTILPEROXI) HEXINĂ-3 | > 86- 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| ˝ | > 52-86 | ≥ 14 | OP5 | 3103 | 26) | |||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| 2,5-DIMETIL-2,5 DI (ETIL-2 HEXANOILPEROXI) HEXAN | ≤ 100 | OP5 | 20 | 25 | 3113 | |||||
| 2,5-DIMETIL-2,5 DI (TRIMETIL-3,5,5 HEXANOILPEROXI) HEXAN | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| 2,5- IMETIL-2,5 (DIHIROPEROXI) HEXAN | ≤ 82 | ≥ 18 | OP6 | 3104 | ||||||
| DIPEROXIAZELAT DE terţ-BUTIL | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| DIPEROXIFTALAT DE terţ-BUTIL | > 42-52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 (pastă) | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| ˝ | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3107 | ||||||
| ETILHEXIL-2 PEROXICARBONAT DE terţ- AMIL | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| ETIL-2 PEROXIHEXANOAT DE terţ-AMIL | ≤ 100 | OP7 | 20 | 25 | 3115 | |||||
| ETIL-2 PEROXIHEXANOAT DE terţ-BUTIL | > 52- 100 | OP6 | 20 | 25 | 3113 | |||||
| ˝ | > 32-52 | ≥ 48 | OP8 | 30 | 35 | 3117 | ||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 20 | 25 | 3118 | ||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 40 | 45 | 3119 | ||||
| ETIL 2 PEROXI HEXANOAT de terţ-BUTIL + DI (terţ BUTILPEROXI) –2,2 BUTAN | ≤ 12 ≤ 14 | ≥ 14 | ≥ 60 | OP7 | 3106 | |||||
| ˝ | ≤ 31 ≤ 36 | ≥ 33 | OP7 | 35 | 40 | 3115 | ||||
| ETIL-2 PEROXIHEXANOAT DE TETRAMETIL- 1,1,3,3 BUTIL | ≤ 100 | OP7 | 15 | 20 | 3115 | |||||
| ETIL-2 PEROXIHEXILCARBONAT DE terţ- BUTIL | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| HIDROPEROXID DE terţ-AMIL | ≤ 88 | ≥ 6 | ≥ 6 | OP8 | 3107 | |||||
| HIDROPEROXID DE terţ-BUTIL | > 79 - 90 | ≥ 10 | OP5 | 3103 | 13) | |||||
| HIDROPEROXID DE terţ-BUTIL | ≤ 80 | ≥ 20 | OP7 | 3105 | 4), 13) | |||||
| ˝ | ≤ 79 | >14 | OP8 | 3107 | 13), 23) | |||||
| HIDROPEROXID DE terţ-BUTIL | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 13) | |||||
| HIDROPEROXID DE terţ-BUTIL + PEROXID DE DI-terţ-BUTIL | < 82 > 9 | ≥ 7 | OP5 | 3103 | 13) | |||||
| HIDROPEROXID DE CUMIL | > 90 - 98 | ≤ 10 | OP8 | 3107 | 13) | |||||
| ˝ | ≤ 90 | ≥ 10 | OP8 | 3109 | 13), 18) | |||||
| HIDROPEROXID DE IZOPROPICUMIL | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 13) | |||||
| HIDROPEROXID DE p-MENTIL | > 72 - 100 | OP7 | 3105 | 13) | ||||||
| ˝ | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 27) | |||||
| HIDROPEROXID DE PINANIL | > 56 - 100 | OP7 | 3105 | 13) | ||||||
| ˝ | ≤ 56 | ≥ 44 | OP8 | 3109 |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HIDROPEROXID DE TETRAMETIL-1,3,3,3 BUTIL | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| METIL-2 PEROXIBENZOAT DE terţ-BUTIL | ≤ 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| MONOPEROXIMALEAT DE terţ BUTIL | 52 -100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 (pastă) | OP8 | 3108 | |||||||
| PEROXIACETAT DE terţ-AMIL | ≤ 62 | ≥ 38 | OP7 | 3105 | ||||||
| PEROXIACETAT DE terţ-BUTIL | > 52 - 77 | ≥ 23 | OP5 | 3101 | 3) | |||||
| PEROXIACETAT DE terţ-BUTIL | > 32 - 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 3109 | ||||||
| PEROXIBENZOAT DE terţ-AMIL | ≤ 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| PEROXIBENZOAT DE terţ-BUTIL | > 77 - 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| ˝ | > 52 - 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| PEROXIBUTILFUMARAT DE terţ-BUTIL | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| PEROXICARBOTONAT DE POLI-terţ-BUTIL ŞI DE POLIETER | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3107 | ||||||
| PEROXICROTONAT DE terţ-BUTIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| PEROXID DE ACETILACETONĂ | ≤ 42 | ≥ 48 | ≥ 8 | OP7 | 3105 | 2) | ||||
| ˝ | ≤ 32 (pastă) | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| PEROXID DE ACETIL ŞI DE CICLOHEXAN SULFONIL | ≤ 82 | ≥12 | OP4 | -10 | 0 | 3112 | 3) | |||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| PEROXID DE terţ-AMIL | ≤ 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| PEROXID DE DI (CLORO-4 BENZOIL) | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3102 | 3) | |||||
| ˝ | ≤ 52 (pastă) | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | except at | 29) | ||||||
| PEROXID DE DI (DICLORO-2,,4 BENZOIL) | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3102 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 (pastă cu ulei de silicon) | OP7 | 3106 | |||||||
| PEROXID DE DI (HIDROXI-1 CICLOHEXIL) | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| PEROXID DE DI (METIL-2 BENZOIL) | ≤ 87 | ≥ 13 | OP5 | 30 | 35 | 3112 | 3) | |||
| PEROXID DE DI (METIL-3 BENZOIL) PEROXID DE BENZOIL ŞI DE METIL-3 BENZOIL + PEROXID DE DIBENZOIL | ≤ 20 ≤ 18 ≤ 4 | ≥ 58 | OP7 | 35 | 40 | 3115 | ||||
| PEROXID DE DI (METIL- 4 BENZOIL) | ≤ 52 (pastă cu ulei de silicon) | OP7 | 3106 | |||||||
| PEROXID DE DI (TRIMETIL-3,5,5 HEXANOIL) | > 32-82 | ≥ 18 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| ˝ | ≤ 52 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 10 | 15 | 3119 | |||||
| ˝ | ≤ 38 | ≥ 62 | OP8 | 20 | 25 | 3119 | ||||
| PEROXID DE terţ-BUTIL ŞI DE CUMIL | > 42- 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PEROXID (PEROXIZI) DE CICLOHEXANONĂ | ≤ 91 | ≥ 9 | OP6 | 3104 | 13) | |||||
| ˝ | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | 3105 | 5) | |||||
| PEROXID (PEROXIZI) DE CICLOHEXANONĂ | ≤ 72 (pastă) | OP7 | 3106 | 5), 20) | ||||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | except at | 29) | ||||||
| PEROXIZI DE DIACETONĂ-ALCOOL | ≤ 57 | ≥ 26 | ≥ 8 | OP7 | 40 | 45 | 3115 | 6) | ||
| PEROXID DE DIACETIL | ≤ 27 | ≥ 73 | OP7 | 20 | 25 | 3115 | 7), 13) | |||
| PEROXID DE DIBENZOIL | > 51 - 100 | ≤ 48 | OP2 | 3102 | 3) | |||||
| ˝ | > 77 - 94 | ≥ 6 | OP4 | 3102 | 3) | |||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP6 | 3104 | ||||||
| ˝ | ≤ 62 | ≥ 28 | ≥ 10 | OP7 | 3106 | |||||
| ˝ | > 52 - 62 (pastă) | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| ˝ | > 35 - 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| „ | > 36 - 42 | ≥ 18 | ≥ 40 | OP8 | 3107 | |||||
| ˝ | ≤ 56,5 (pastă) | ≥ 15 | OP8 | 3108 | ||||||
| ˝ | ≤ 52 (pastă) | OP8 | 3108 | 20) | ||||||
| „ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 3109 | |||||||
| ˝ | ≤ 35 | ≥ 65 | except at | 29) | ||||||
| PEROXID DE DI-terţ-BUTIL | > 52 - 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| PEROXID DE DI-terţ-BUTIL | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3109 | 25) | |||||
| PEROXID DE DICUMIL | > 52 - 100 | ≤ 57 | OP8 | 3110 | 12) | |||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | except at | 29) | ||||||
| PEROXID DE DIDECANOIL | ≤ 100 | OP6 | 30 | 35 | 3114 | |||||
| PEROXID DE DIIZOBUTIRIL | > 3 2 - 52 | ≥ 48 | OP5 | - 20 | - 10 | 3111 | 3) | |||
| PEROXID DE DIIZOBUTIRIL | ≤ 32 | ≥ 68 | OP7 | - 20 | - 10 | 3115 | ||||
| PEROXID DE DILAUROIL | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 3109 | |||||||
| PEROXID DE DI-n-NONANOIL | ≤ 100 | OP7 | 0 | 10 | 3116 | |||||
| PEROXID DE DI-n-OCTANOIL | ≤ 100 | OP5 | 10 | 15 | 3114 | |||||
| PEROXID DE DIPROPIONIL | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | 15 | 20 | 3117 | ||||
| PEROXID DE DISUCCINIL | > 72 - 100 | OP4 | 3102 | 3), 17) | ||||||
| ˝ | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | 10 | 15 | 3116 | ||||
| PEROXID (PEROXIZI) DE METILCICLOHEXANONĂ | ≤ 67 | ≥ 33 | OP7 | 35 | 40 | 3115 | ||||
| PEROXID (PEROXIZI) DE METILETILCETONĂ | a se vedea nota 8 | ≥ 48 | OP5 | 3101 | 3), 8), 13) | |||||
| ˝ | a se vedea nota 9 | ≥ 55 | OP7 | 3105 | 9) |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PEROXID (PEROXIZI) DE METILETILCETONĂ | a se vedea nota 10 | ≥ 60 | OP8 | 3107 | 10) | |||||
| PEROXID (PEROXIZI) DE METILIZOBUTILCETONĂ | ≤ 62 | ≥ 19 | OP7 | 3105 | 22) | |||||
| PEROXID ORGANIC, LICHID, EŞANTION DE | OP2 | 3103 | 11) | |||||||
| PEROXID ORGANIC, LICHID, EŞANTION DE, CU TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | OP2 | 3113 | 11) | |||||||
| PEROXID ORGANIC, SOLID, EŞANTION DE | OP2 | 3104 | 11) | |||||||
| PEROXID ORGANIC, SOLID, EŞANTION, CU TEMPERATURĂ CONTROLATĂ | OP2 | 3114 | 11) | |||||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI (terţ-BUTIL-4 CICLOHEXIL) | ≤ 100 | OP6 | 30 | 35 | 3114 | |||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 30 | 35 | 3119 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI (sec-BUTIL) | > 52 - 100 | OP4 | - 20 | - 10 | 3113 | |||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | - 15 | - 5 | 3115 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI (ETOXI –2 ETIL) | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | - 10 | 0 | 3115 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI (METOXI –3 BUTIL) | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | - 5 | 5 | 3115 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI (FENOXI-2 ETIL) | > 85 - 100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| ˝ | ≤ 85 | ≥ 15 | OP7 | 3106 | ||||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI-n-BUTIL | > 27 - 52 | ≥ 48 | OP7 | - 15 | - 5 | 3115 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI-n-BUTIL | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | - 10 | 0 | 3117 | ||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă (congel ată) | OP8 | - 15 | - 5 | 3118 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DICETIL | ≤ 100 | OP7 | 30 | 35 | 3116 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DICETIL | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 30 | 35 | 3119 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DICILOHEXIL | > 91- 100 | OP3 | 10 | 15 | 3112 | 3) | ||||
| ˝ | ≤ 91 | ≥ 9 | OP5 | 10 | 15 | 3114 | ||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 15 | 20 | 3119 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DIIZOPROPIL | > 52- 100 | OP2 | - 15 | - 5 | 3112 | 3) | ||||
| ˝ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | - 20 | - 10 | 3115 | ||||
| ˝ | ≤ 28 | ≥ 72 | OP7 | - 15 | - 5 | 3115 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE DIMIRISTIL | ≤ 100 | OP7 | 20 | 25 | 3116 | |||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 20 | 25 | 3119 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE DI-n-PROPIL | ≤ 100 | OP3 | - 25 | - 15 | 3113 | |||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | - 20 | - 10 | 3113 | ||||
| PEROXIDICARBONAT DE ETIL-2 HEXIL | > 77- 100 | OP5 | - 20 | - 10 | 3113 | |||||
| ˝ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | - 15 | - 5 | 3115 |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ˝ | ≤ 62 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | - 15 | - 5 | 3117 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE ETIL-2 HEXIL | ≤ 52 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | - 15 | - 5 | 3119 | |||||
| „ | ≤52 (dispers ie stabilă în apă, congela tă) | OP8 | - 15 | - 5 | 3120 | |||||
| PEROXIDICARBONAT DE IZOPROPIL şi de c-BUTIL + PEROXIDICARBONAT DI ( sec- BUTIL) + PEROXIDICARBONAT DE DIIZOPROPIL | ≤ 32 ≤ 15-18 ≤12- 15 | ≥ 38 | OP7 | - 20 | - 10 | 3115 | ||||
| ˝ | ≤ 52 ≤ 28 + ≤ 22 | OP5 | - 20 | - 10 | 3111 | 3) | ||||
| PEROXIDIETILACETAT DE terţ-BUTIL | ≤ 100 | OP5 | 20 | 25 | 3113 | |||||
| PEROXIIZOBUTIRAT DE terţ-BUTIL | > 52 – 77 | ≥ 23 | OP5 | 15 | 20 | 3111 | 3) | |||
| „ | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 15 | 20 | 3115 | ||||
| PEROXINEODECANOAT DE terţ-AMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| PEROXINEODECANOAT DE terţ-BUTIL | > 77 - 100 | OP7 | - 5 | 5 | 3115 | |||||
| „ | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| PEROXINEODECANOAT DE terţ-BUTIL | ≤ 52 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 0 | 10 | 3119 | |||||
| ˝ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă, congela tă) | OP8 | 0 | 10 | 3118 | |||||
| „ | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 0 | 10 | 3119 | ||||
| PEROXINEODECANOAT DE CUMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | - 10 | 0 | 3115 | ||||
| ˝ | ≤ 52 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | - 10 | 0 | 3119 | |||||
| PEROXINEODECANOAT DE terţ-HEXIL | ≤ 71 | ≥ 29 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| PEROXINEODECANOAT DE TETRAMETIL- 1,1,3,3 BUTIL | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | - 5 | 5 | 3115 | ||||
| ˝ | ≥ 52 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | - 5 | 5 | 3119 | |||||
| PEROXINEOHEPTANOAT DE terţ-BUTIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| „ | ≤ 42 (dispers ie stabilă în apă) | OP8 | 0 | 10 | 3117 | |||||
| PEROXINEOHEPTANOAT DE CUMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | - 10 | 0 | 3115 | ||||
| PEROXINEOHEPTANOAT DE DIMETIL-1,1 HIDROXI-3 BUTIL | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 0 | 10 | 3117 | ||||
| PEROXIPIVALAT DE terţ-AMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 10 | 15 | 3113 | ||||
| PEROXIPIVALAT DE terţ-BUTIL | > 67 - 77 | ≥ 23 | OP5 | 0 | 10 | 3113 | ||||
| ˝ | > 27 - 67 | ≥ 33 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| ˝ | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | 30 | 35 | 3119 | ||||
| PEROXIPIVALAT DE CUMIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | - 5 | 5 | 3115 | ||||
| PEROXIPIVALAT DE (ETIL-2-HEXANOIL- PEROXI)-1 DIMETIL-1,3 BUTIL | ≤ 52 | ≥ 45 | ≥ 10 | OP7 | - 20 | - 10 | 3115 |
| PEROXID ORGANIC | Concen -traţie (%) | Diluan t tip A (%) | Dilua nt tip B (% 1)) | Substanţe solide inerte (%) | Apă (%) | Metodă de ambalare | Temperatur ă de reglare (0C) | Temperat ură critică (0C) | Nr. ONU (rubric ă generi că) | Riscuri subsidiar e şi observaţii |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PEROXIPIVALAT DE terţ-HEXIL | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | 10 | 15 | 3115 | ||||
| PEROXIPIVALAT DE TETRAMETIL-1,1,3,3 BUTIL | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | 10 | 3115 | ||||
| TRIETIL-3,6,9 TRIMETIL-3,6,9 TRIPEROXONAN-1,4,7 | ≤ 42 | ≥ 58 | OP7 | 3105 | 28) | |||||
| TRIMETIL-3,5,5 PEROXIHEXANOAT DE terţ- AMIL | ≤ 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| TRIMETIL-3,5,5 PEROXIHEXANOAT DE terţ- BUTIL | > 32 - 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| ˝ | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 3109 |
Observaţii (referitoare la ultima coloană a tabelului de la punctul 2.2.54.4)
1) Un diluant de tip B poate fi oricând înlocuit cu un diluant tip A. Punctul de fierbere al diluantului de tip B trebuie să fie mai mare cu cel puţin 60 ºC decât TDAA a peroxidului organic.
2) Oxigen activ ≤ 4,7 %
3) Este obligatorie eticheta de risc subsidiar „SUBSTANŢĂ EXPLOZIBILĂ” (Modelul Nr.1, vezi 5.2.2.2.2).
4) Diluantul poate fi înlocuit cu peroxid de di-terţ-butil.
5) Oxigen activ ≤ 9 %.
6) Până la 9 % peroxid de hidrogen: oxigen activ ≤ 10 %.
7) Nu sunt admise decât ambalajele nemetalice.
8) Oxigen activ > 10 % şi ≤ 10,7 %, cu sau fără apă.
9) Oxigen activ ≤ 10 %, cu sau fără apă.
10) Oxigen activ ≤ 8,2 %, cu sau fără apă.
11) Vezi 2.2.52.1.9.
12) Cantitatea per recipient, pentru PEROXIZII ORGANICI DE TIP F, poate ajunge până la 2000 kg, în funcţie de rezultatele încercărilor pe scară largă.
13) Este obligatorie eticheta de risc subsidiar „SUBSTANŢĂ COROSIVĂ” (Modelul Nr. 8, vezi 5.2.2.2.2).
14) Preparatele de acid peroxiacetic ce satisfac criteriile paragrafului 20.4.3 d) din Manualul de încercări şi criterii.
15) Preparatele de acid peroxiacetic ce satisfac criteriile paragrafului 20.4.3 e) din Manualul de încercări şi criterii.
16) Preparatele de acid peroxiacetic ce satisfac criteriile paragrafului 20.4.3 f) din Manualul de încercări şi criterii.
17) Adăugarea de apă la acest peroxid organic îi reduce stabilitatea termică.
18) Eticheta de risc subsidiar „SUBSTANŢĂ COROSIVĂ” (Modelul nr.8, vezi 5.2.2.2.2) nu este necesară pentru concentraţiile mai mici de 80 %.
19) Amestec cu peroxid de hidrogen, apă şi un (mai mulţi) acid (acizi).
20) Cu un diluant tip A, cu sau fără apă.
21) Cu ≥ 25 % (în masă) diluant tip A, şi în plus etilbenzen.
22) Cu 19 % (în masă) diluant de tip A, şi în plus metilizobutilcetonă.
23) Cu cel puţin 6 % peroxid di-terţ-butil.
24) Până la 8 % izopropil-1 hidroperoxid izopropil-4 hidroxibenzen.
25) Diluant de tip B al cărui punct de fierbere este mai mare de 100 0C.
26) Cu cel puţin 0,5 % hidroperoxizi.
27) Pentru concentraţiile mai mari de 56 %, este obligatorie eticheta de risc subsidiar „SUBSTANŢĂ COROSIVĂ” (Modelul Nr. 8,vezi 5.2.2.2.2).
28) Oxigen activ ≤ 7,6 % într-un diluant de tip A având punctul de fierbere cuprins între 220 0C şi 260 0C.
29) Nesupuse prescripţiilor din ADR aplicabile clasei 5.2.
2.2.61 Clasa 6.1 Substanţe toxice
2.2.61.1 Criterii
2.2.61.1.1 Denumirea clasei 6.1 acoperă substanţele despre care se ştie, din experienţă, sau despre care se poate admite, conform experimentelor efectuate pe animale, că pot, în cantităţi relativ reduse, printr-o acţiune unică şi de scurtă durată, să dăuneze sănătăţii omului sau să provoace moartea, prin inhalare, prin absorbţie cutanată sau prin ingestie.
2.2.61.1.2 Substanţele din clasa 6.1 se subîmpart după cum urmează: T Substanţe toxice fără risc subsidiar:
T1 Organice, lichide;
T2 Organice, solide;
T3 Organometalice;
T4 Anorganice, lichide;
T5 Anorganice, solide;
T6 Pesticide, lichide;
T7 Pesticide, solide;
T8 Eşantioane;
T9 Alte substanţe toxice; TF Substanţe toxice inflamabile:
TF1 Lichide;
TF2 Lichide, utilizate ca pesticide; TF3 Solide;
TS Substanţe toxice ce se auto-încălzesc, solide;
TW Substanţe toxice care, în contact cu aerul, degajă gaze inflamabile:
TW1 Lichide;
TW2 Solide;
TO Substanţe toxice comburante: TO1 Lichide;
TO2 Solide;
TC Substanţe toxice corosive: TC1 Organice, lichide; TC2 Organice, solide; TC3 Anorganice, lichide; TC4 Anorganice, solide;
TFC Substanţe toxice, inflamabile, corosive.
Definiţii
2.2.61.1.3 În sensul ADR, se înţelege prin:
DL50 pentru toxicitatea acută la ingestie (doză letală medie), doza unică de substanţă determinată statistic, care este de aşteptat să provoace moartea într-un interval de 14 zile a jumătate din grupul de şobolani albinoşi adulţi, atunci când este administrată pe cale orală. Valoarea DL50 este exprimată în unităţi de masă a substanţei de încercare pe masa animalului testat (mg/kg);
DL50 pentru toxicitatea acută la absorbţia cutanată, doza de substanţă care aplicată timp de 24 de ore prin contact continuu pe pielea unui iepure albinos, care este foarte probabil să provoace moartea într-o perioadă de 14 zile a jumătate din animalele din grup. Numărul de animale supus acestei încercări trebuie să fie suficient de mare pentru ca rezultatele să fie semnificative din punct de vedere statistic şi să fie conforme uzanţelor farmacologice. Rezultatul este exprimat în miligrame pe kilogram de masă a corpului;
CL50 pentru toxicitatea acută la inhalare, concentraţia de vapori, ceaţă sau pulbere care, administrată prin inhalare continuă timp de o oră unui grup de şobolani albinoşi adulţi, masculi şi femele, care este foarte probabil să provoace moartea într-o perioadă de 14 zile a jumătate din animalele din grup. O substanţă solidă trebuie supusă încercării dacă cel puţin 10 % (masă) din masa sa totală este constituită din pulberi susceptibile de a fi inhalate, de exemplu, dacă diametrul aerodinamic al acestei fracţii-particule este de cel
mult 10 microni. O substanţă lichidă trebuie supusă încercării dacă riscă să se producă particule lichide în suspensie în cazul unei scurgeri accidentale în incinta utilizată pentru transport. Pentru substanţele solide, ca şi pentru lichide, peste 90 % (masă) dintr-un eşantion preparat pentru încercare trebuie să fie constituit din particule susceptibile de a fi inhalate după cum s-a definit mai sus. Rezultatul este exprimat în miligrame pe litru de aer pentru particule şi în milimetri pe metru cub de aer (ppm) pentru vapori.
Clasificare şi încadrare în grupe de ambalare
2.2.61.1.4 Substanţele din clasa 6.1 trebuie clasificate în trei grupe de ambalare, conform gradului de periculozitate pe care îl prezintă pentru transport, după cum urmează:
Grupa de ambalare I: Substanţe foarte toxice Grupa de ambalare II: Substanţe toxice Grupa de ambalare III. Substanţe puţin toxice
2.2.61.1.5 Substanţele, amestecurile, soluţiile şi obiectele clasificate în clasa 6.1 sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Încadrarea substanţelor, amestecurilor şi soluţiilor nemenţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2 la rubrica corespunzătoare a sub-secţiunii 2.2.61.3 şi la grupa de ambalare pertinentă conform dispoziţiilor capitolului 2.1, trebuie efectuată conform criteriilor ce decurg din paragrafele 2.2.61.1.6 până la 2.2.61.1.11.
2.2.61.1.6 Pentru aprecierea gradului de toxicitate trebuie să se ţină seama de efectele constatate asupra omului în anumite cazuri de intoxicaţie accidentală, precum şi de proprietăţile particulare ale unor anumite substanţe: stare lichidă, volatilitate mare, proprietăţi speciale de absorbţie cutanată, efecte biologice speciale.
2.2.61.1.7 În absenţa observaţiilor efectuate asupra omului, gradul de toxicitate se stabileşte recurgând la informaţiile disponibile ce provin din încercările pe animale, conform următorului tabel:
| Grupă de ambalare | Toxicitate la ingestie DL50 (mg/kg) | Toxicitate la absorbţie cutanată DL50 (mg/kg) | Toxicitate la inhalare de pulberi şi particule lichide CL50 (mg/l) | |
| Foarte toxice | I | ≤ 5 | ≤ 50 | ≤ 0,2 |
| Toxice | II | > 5 şi ≤ 50 | > 50 şi ≤ 200 | > 0,2 şi ≤ 2 |
| Puţin toxice | a III | >50 şi ≤ 300 | > 200 şi ≤ 1000 | > 2 şi ≤ 4 |
a Substanţele utilizate la producerea de gaze lacrimogene trebuie incluse în grupa de ambalare II chiar dacă datele asupra toxicităţii lor corespund criteriilor grupei de ambalare III.
2.2.61.1.7.1 Atunci când o substanţă prezintă grade diferite de toxicitate pentru două sau mai multe moduri de expunere, se va reţine clasificarea de toxicitate cea mai ridicată.
2.2.61.1.7.2 Substanţele ce corespund criteriilor clasei 8 şi a căror toxicitate la inhalare a pulberilor şi particulelor lichide (CL50) corespunde grupei de ambalare I, nu trebuie încadrate în clasa 6.1 decât dacă, simultan, toxicitatea la ingestie sau la absorbţie cutanată corespunde cel puţin grupelor de ambalare I sau II. În caz contrar, substanţa trebuie încadrată în clasa 8, dacă este corespunzător (vezi nota de subsol 6 de la 2.2.8.1.4).
2.2.61.1.7.3 Criteriile de toxicitate la inhalare a pulberilor şi particulelor lichide au ca bază datele oferite asupra CL50 pentru o expunere de o oră, iar aceste informaţii trebuie utilizate atunci când sunt disponibile. Totuşi, atunci când numai datele asupra CL50 pentru o expunere de 4 ore, sunt disponibile valorile corespunzătoare pot fi înmulţite cu 4, iar rezultatul substituit criteriului de mai sus, cu alte cuvinte, valoarea CL50 (4 ore) multiplicată de patru ori este considerată ca echivalentul valorii CL50 (1 oră).
Toxicitatea la inhalarea vaporilor
2.2.61.1.8 Lichidele ce degajă vapori toxici trebuie clasificate în următoarele grupe, litera „V” reprezentând concentraţia (în ml/m3 de aer)de vapori (volatilitatea) saturată în aer la 200C şi la presiunea atmosferică normală:
| Grupa de ambalare | ||
|---|---|---|
| Foarte toxice | I | Dacă V ≥ 10 CL50 şi CL50 ≥ 1000ml/m3 |
| Toxice | II | Dacă V ≥ 10 CL50 şi CL50 ≥ 3000ml/m3 şi dacă nu sunt satisfăcute criteriile pentru grupa de ambalare I |
| Puţin toxice | III a | Dacă V ≥ 10 CL50 şi CL50 ≥ 5000ml/m3 şi dacă nu sunt satisfăcute criteriile pentru grupele de ambalare I şi II |
a Substanţele utilizate la producerea de gaze lacrimogene trebuie să fie incluse în grupa de ambalare II, chiar dacă datele privind toxicitatea lor corespund criteriilor grupei de ambalare III.
Aceste criterii de toxicitate la inhalarea vaporilor au la bază datele asupra CL50 pentru o expunere de o oră, iar
informaţiile acestea trebuie folosite atunci când sunt disponibile.
Totuşi, atunci când numai datele asupra CL50 pentru o expunere de 4 ore sunt disponibile, valorile corespunzătoare pot fi înmulţite cu doi, iar rezultatul va fi substituit celui de la criteriul de mai sus, cu alte cuvinte, valoarea dublă a CL50 (4 ore) este considerată ca fiind echivalentul valorii CL50 (1 oră).
LINIILE DE SEPARARE ÎNTRE GRUPELE DE AMBALARE TOXICITATE LA INHALARE
În această figură, criteriile sunt reprezentate sub formă grafică, pentru a facilita clasificarea. Totuşi, din cauza aproximărilor inerente folosirii graficelor, toxicitatea substanţelor la care reprezentare grafică a coordonatelor se găseşte în apropierea sau exact pe liniile de separare trebuie verificată cu ajutorul criteriilor numerice.
Amestecuri lichide
2.2.61.1.9 Amestecurile de lichide care sunt toxice prin inhalare trebuie încadrate în grupe de ambalare conform criteriilor ce urmează:
2.2.61.1.9.1 Dacă valoarea CL50 este cunoscută pentru fiecare dintre substanţele toxice ce intră în compoziţia amestecului, grupa de ambalare poate fi determinată după cum urmează:
a)Calculul valorii CL50 a amestecului:
1
LC50 (amestec) !image
i
n f
!image
unde:
i1 LC50i
fi = fracţie molară a constituentului i al amestecului
CL50i = concentraţia letală medie a constituentului i, în ml/m3.
b)Calculul volatilităţii fiecărui constituent al amestecului:
106
Vi Pi x
101,3
în ml/m3
unde:
Pi = presiunea parţială a constituentului „i”, în kPa, la 20 0 C şi la presiune atmosferică normală.
c)Calculul raportului de volatilitate pentru CL50:
n
R Vi
i1 LC50i
d)Valorile calculate pentru CL50 (amestecuri) şi R servesc la determinarea grupei de ambalare a amestecurilor:
Grupa de ambalare I: R ≥ 10 şi CL50 (amestec) < 1000 ml/m3 Grupa de ambalare II: R ≥ 1 şi CL50 (amestec) < 3000 ml/m3,
dacă amestecul nu corespunde criteriilor grupei de ambalare I;
Grupa de ambalare III: R ≥ 1/5 şi CL50 (amestec) 5000ml/m3 şi dacă amestecul nu corespunde criteriilor grupelor de ambalare I sau II.
2.2.61.1.9.2 Dacă valoarea CL50 a constituenţilor toxici nu este cunoscută, amestecul poate fi încadrat într-o grupă pe baza următoarelor încercări simplificate de praguri de toxicitate. În acest caz, grupa de ambalare cea mai restrictivă trebuie determinată şi utilizată pentru transportul amestecului.
2.2.61.1.9.3 Un amestec este atribuit grupei de ambalare I numai dacă acesta corespunde următoarelor două criterii:
a)Un eşantion de amestec lichid este vaporizat şi diluat cu aer astfel încât să se obţină o atmosferă de încercare la 1000 ml/m3 de amestec vaporizat în aer. Zece şobolani albinoşi (cinci masculi şi cinci femele) sunt expuşi timp de 1 oră la această atmosferă şi apoi observaţi timp de 14 zile. Dacă cel puţin cinci dintre animale mor în timpul acestei perioade de observaţie, se admite că valoarea CL50 a amestecului este egală sau mai mică de 1000 ml/m3;
b)Un eşantion de vapori în echilibru cu amestecul lichid este diluat cu 9 volume egale de aer astfel încât să formeze o atmosferă de încercare. Zece şobolani albinoşi (cinci masculi şi cinci femele) sunt expuşi timp de 1 oră la această atmosferă şi apoi observaţi timp de 14 zile. Dacă cel puţin cinci dintre animale mor în timpul acestei perioade de observaţie, se admite că amestecul are o volatilitate egală sau mai mare de 10 ori valoarea CL50 a amestecului.
2.2.61.1.9.4 Un amestec este atribuit grupei de ambalare II decât dacă acesta corespunde următoarelor două criterii şi dacă nu satisface criteriile grupei de ambalare I :
a)Un eşantion de amestec lichid este vaporizat şi diluat cu aer astfel încât să se obţină o atmosferă de încercare de 3000 ml/m3 de amestec vaporizat în aer. Zece şobolani albinoşi (cinci masculi şi cinci femele) sunt expuşi timp de 1 oră la atmosfera de încercare şi apoi observaţi timp de 14 zile. Dacă cel puţin cinci dintre animale mor în cursul acestei perioade de observare, se admite că valoarea CL50 a amestecului este egal sau mai mic de 3 000 ml/m3;
b)Un eşantion de vapori în echilibru cu amestecul lichid este utilizat pentru a constitui o atmosferă de încercare. Zece şobolani albinoşi (cinci masculi şi cinci femele) sunt expuşi timp de 1 oră la atmosfera de încercare şi apoi observaţi timp de 14 zile. Dacă cel puţin cinci dintre animale mor în timpul acestei perioade de observare, se admite că amestecul are o volatilitate egală sau mai mare decât CL50 a amestecului.
2.2.61.1.9.5 Un amestec este atribuit unei grupe de ambalare III numai dacă el corespunde celor două criterii de mai jos şi dacă nu satisface criteriile grupelor de ambalare I sau II :
a)Un eşantion de amestec lichid este vaporizat şi diluat cu aer astfel încât să se o obţină o atmosferă de încercare de 5 000 ml/m3 amestec vaporizat în aer.
Zece şobolani albinoşi (cinci masculi şi cinci femele) sunt expuşi timp de 1 oră la atmosfera de încercare şi apoi observaţi timp de 14 zile. Dacă cel puţin cinci dintre animale mor în cursul acestei perioade de observaţie, se admite că valoarea CL50 a amestecului este egală sau mai mică de 5 000 ml/m3;
b)Concentraţia de vapori (volatilitatea) a amestecului lichid este măsurată; şi dacă aceasta este egală sau mai mare de 1000 ml/m3, se admite că amestecul are o volatilitate egală sau mai mare de 1/5 din valoarea CL50 a amestecului.
Metode de calcul a toxicităţii amestecurilor la ingestie şi la absorbţie cutanată
2.2.61.1.10 Pentru clasarea amestecurilor din clasa 6.1 şi atribuirea lor grupelor de ambalare adecvate conform criteriilor de toxicitate la ingestie şi la absorbţie cutanată (vezi 2.2.61.1.3), trebuie calculată valoarea cea mai ridicată DL50 a amestecului.
2.2.61.1.10.1 Dacă amestecul nu conţine decât o substanţă activă a cărei valoare DL50 este cunoscută, în lipsa unor date fiabile asupra toxicităţii ridicate la ingestie şi la absorbţia cutanată a amestecului de transportat, se poate obţine DL50 la ingestie sau la absorbţie cutanată prin următoarea metodă:
valoarea DL 50 a substanţei active x 100
valoarea DL50 a preparatului =
procent de masă substanţă activă
2.2.61.1.10.2 Dacă un amestec conţine mai mult decât o substanţă activă, se poate recurge la trei metode posibile pentru calcularea valorii DL50 la ingestie sau absorbţie cutanată. Metoda recomandată constă în obţinerea de date fiabile asupra toxicităţii ridicate la ingestie şi la absorbţie cutanată pentru amestecul real ce urmează a fi transportat. Dacă nu există date precise fiabile, se va recurge la una din următoarele metode:
a)Se clasifică preparatul în funcţie de cel mai periculos constituent al amestecului, ca şi cum ar fi prezent în aceeaşi concentraţie ca şi concentraţia totală a tuturor constituenţilor activi;
b)Se aplică formula :
CA CB
CZ 100
TA TB TZ TM
în care :
C = concentraţia în procente a constituentului A, B,
Z din amestec; T = valoarea DL50 la ingestie a constituentului A, B,
Z;
TM = la DL50 la ingestie a amestecului.
Substanţe toxice fără risc subsidiar
| 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, N.S.A | ||
| 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. sau | ||
| 1602 | SUBSTANŢĂ INTERMÉDIARĂ LICHIDĂ PENTRU | ||
| COLORANŢI, TOXICI, N.S.A. | |||
| 1693 | SUBSTANŢĂ LICHIDĂ PENTRU PRODUCŢIA DE | ||
| GAZE LACRIMOGÈNE, N.S.A. | |||
| 1851 | MEDICAMENT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| Lichid a | T1 | 2206 | IZOCIANAŢI TOXICI, N.S.A. sau |
| 2206 | IZOCIANAT TOXIC ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | ||
| 3140 | ALCALOÏZI LICHIZI, N.S.A. sau | ||
| 3140 | SĂRURI DE ALCALOIZI LICHIZI, N.S.A. | ||
| 3142 | DÉZINFECTANT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| 3144 | COMPUS LICHID DE NICOTINĂ, N.S.A. sau | ||
| 3144 | PRÉPARAT LICHID DE NICOTINĂ, N.S.A. | ||
| 3172 | TOXINE EXTRASE DIN ORGANISME VII, LICHIDE, N.S.A. | ||
| 3276 | NITRILI TOXICI, LICHIZI, N.S.A. | ||
| 3278 | COMPUS ORGANOFOSFORC TOXIC, LICHID, N.S.A. | ||
| 2810 | LICHID TOXIC ORGANIC, N.S.A. | ||
| 3381 | LICHID TOXIC LA INHALARE, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 | ||
| 3382 | LICHID TOXIC LA INHALARE, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai | ||
| mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50 | |||
| 3467 COMPUS FENILMERCURIC, N.S.A. 3467 COMPUS ORGANIC LICHID AL STANIULUI , N.S.A. | |||
| 3467 | COMPUS ORGANIC SOLID AL STANIULUI , N.S.A. | ||
| Organometalice c, d | T3 | 3467 | COMPUS ORGANIC LICHID AL ARSENICULUI, N.S.A., sau |
| 3467 | COMPUS ORGANIC SOLID AL ARSENICULUI, N.S.A., | ||
| 3467 | CARBONILI METALICI, LICHIZI, N.S.A. | ||
| 3467 | CARBONILI METALICI, SOLIZI,N.S.A | ||
| 3467 | COMPUS ORGANOMETALIC TOXIC, LICHID, N.S.A., | ||
| 3467 | COMPUS ORGANOMÉTALIC TOXIC, SOLID, N.S.A., | ||
| 1556 | COMPUS LICHID AL ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | ||
| !image Lichide e T4 | inclusiv: arsenaţi n.s.a., arseniţi n.s.a. şi sulfuri de arsenic n.s.a. 1935 CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. 2024 COMPUS AL MERCURULUI, LICHID, N.S.A. 3141 COMPUS ANORGANIC LICHID AL ANTIMONIULUI, N.S.A. 3440 COMPUS AL SELENIULUI, LICHID, N.S.A. 3381 LICHID TOXIC LA INHALARE, N.S.A., cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 3382 LICHID TOXIC LA INHALARE, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50 3287 LICHID ANORGANIC TOXIC, N.S.A. | ||
2.2.61.3 Lista rubricilor colective (continuare)
Substanţe toxice fără risc subsidiar(continuare)
Anorganice
Solide f, g
Lichide h
Pesticide
Solide h
Eşantioane
Alte substanţe toxice i
| 1549 | COMPUS ANORGANIC SOLID AL ANTIMONIULUI, N.S.A. |
|---|---|
| 1557 | COMPUS SOLID AL ARSENICLUI, N.S.A., anorganic, în |
| special: arseniţi n.s.a., arseniţi n.s.a. şi sulfuri de arsenic n.s.a. | |
| 1564 | COMPUS AL BARIULUI, N.S.A. |
| 1566 | COMPUS AL BERILIULUI, N.S.A. |
| 1588 | CIANURI ANORGANICE SOLIDE, N.S.A. |
| 1707 | COMPUS AL TALIULUI, N.S.A. |
| 2025 | COMPUS SOLIDE AL MERCURULUI, N.S.A. |
| 2291 | COMPUS SOLUBIL AL PLUMBULUI , N.S.A. |
| 2570 | COMPUS AL CADMIULUI |
| 2630 | SELENIAŢI sau |
| 2630 | SELENIŢI |
| 2856 | FLUOROSILICAŢI, N.S.A. |
| 3283 | COMPUS AL SELENIULUI, SOLID, N.S.A. |
| 3284 | COMPUS AL TELURIULUI, N.S.A. |
| 3285 | COMPUS AL VANADIULUI, N.S.A. |
| 3288 | SOLID ANORGANIC TOXIC, N.S.A. |
| 2992 | CARBAMAT PESTICID LICHID TOXIC |
| 2994 | PESTICID ARSENICAL LICHID TOXIC |
| 2996 | PESTICID ORGANOCLORAT LICHIDE TOXIC |
| 2998 | TRIAZINĂ PESTICIDĂ LICHIDĂ TOXICĂ |
| 3006 | TIOCARBAMAT PESTICID LICHID TOXIC |
| 3010 | PESTICIDC DE CUPRU LICHID TOXIC |
| 3012 | PESTICID MERCURIAL LICHID TOXIC |
| 3014 | NITROFENOL SUBSTITIT PESTICID LICHID TOXIC |
| 3016 | PESTICID BIPIRIDYLIC LICHID TOXIC |
| 3018 | PESTICID ORGANOFOSFORAT LICHID TOXIC |
| 3020 | PESTICID ORGANOSTANIC LICHID TOXIC |
| 3026 | PESTICID CUMARINIC LICHID TOXIC |
| 3348 | ACID FENOXIACETIC, DERIVAT PESTICID LICHID, TOXIC |
| 3352 | PIRETROIDĂ PESTICIDĂ LICHIDĂ TOXICĂ |
| 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. |
T5
T6
| 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLIDE TOXIC |
|---|---|
| 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID TOXIC |
| 2761 | PESTICIDE ORGANOCLORAT SOLID TOXIC |
| 2763 | TRIAZINĂ PESTICIDĂ SOLIDĂ TOXICĂ |
| 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID TOXIC |
| 2775 | PESTICID DE CUPRU SOLID TOXIC |
| 2777 | PESTICID MERCURIAL SOLID TOXIC |
| 2779 | NITROFENOL SUBSTITUIT PESTICID SOLIDTOXIC |
| 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC |
| 2783 | PESTICIDE ORGANOFOSFORAT SOLID TOXIC |
| 2786 | PESTICID ORGANOSTANIC SOLID TOXIC |
| 3027 | PESTICID CUMARINIC SOLID TOXIC |
| 3048 | PESTICID CU FOSFURĂ DE ALUMINIU |
| 3345 | ACID FENOXIACETIC, DERIVAT PESTICID SOLID, TOXIC |
| 3349 | PIRETROID PESTICID SOLID TOXIC |
| 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. |
| 3315 | EŞANTION CHIMIC TOXIC |
T7
T8
3243 SOLIDE CARE CONŢIN UN LICHID TOXIC, N.S.A.
T9
2.2.61.3 Lista rubricilor colective (continuare)
3383 LICHID TOXIC LA INHALARE, INFLAMABIL, N.S.A. cu o toxicitate
la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50
3384 LICHID TOXIC LA INHALARE, INFLAMABIL N.S.A. cu o toxicitate
la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50
2929 LICHID ORGANIC TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A.
Lichide j, k
TF1
Inflamabile
TF
Pesticide lichide
TF2
(punct
de
aprindere de cel puţin 23 °C)
Solide TF3
Solide ce se autoîncălzesc c
TS
Lichide
TW1
Hidro- reactive d
TW
Solide TW2
3386 LICHID TOXIC LA INHALARE, HIDROREACTIV, N.S.A. cu o
toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50
3123 LICHID TOXIC, HIDROREACTIV, N.S.A.
3125 SOLID TOXIC, HIDROREACTIV, N.S.A.
| 3071 | MERCAPTANI LICHIZI TOXICI, INFLAMABILI, N.S.A. sau |
|---|---|
| 3071 | MERCAPTANI ÎN AMESTEC LICHID TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 3080 | IZOCIANAŢI TOXICI, INFLAMABILI, N.S.A., sau |
| 3080 | IZOCYANAT TOXIC, INFLAMABIL, ÎN SOLUŢIE, N.S.A. |
| 3275 | NITRILI TOXICI, INFLAMABILI, N.S.A. |
| 3279 | COMPUS ORGANOFOSFORAT TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 2991 | CARBAMAT PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
|---|---|
| 2993 | PESTICID ARSENICAL LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 2995 | PESTICID ORGANOCLORAT LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 2997 | TRIAZINĂ PESTICIDĂ LICHIDEĂ TOXICĂ, INFLAMABILĂ |
| 3005 | DITIOCARBAMAT PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3009 | PESTICID DE CUPRU LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3011 | PESTICID MERCURIAL LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3013 NITROFENOL SUBSTITUIT PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL | |
| 3015 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3017 | PESTICID ORGANOFOSFORAT LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3019 | PESTICID ORGANOSTANIC LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3025 | PESTICID CUMARINIC LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 3347 | ACID FENOXIACETC, DERIVAT PESTICID LICHID, |
| TOXIC, INFLAMABIL | |
| 3351 | PIRÉTROID PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL |
| 2903 | PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 1700 | LUMÂNĂRI LACRIMOGENE |
| 2930 | SOLID ORGANIC TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 3124 | SOLID TOXIC, CE SE AUTOÎNCĂLZEŞTE, N.S.A. |
| 3385 | LICHID TOXIC LA INHALARE, HIDROREACTIV, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 |
Substanţe toxice cu risc(uri) subsidiar(e)
2.2.61.3 Lista rubricilor colective (continuare)
Lichide
Comburante l
TO
Solide TO2
Solide TC4
Inflamabile, corosive
concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50 3122 LICHID TOXIC, COMBURANT, N.S.A.
3086 SOLID TOXIC, COMBURANT, N.S.A.
Substanţe toxice cu risc(uri) subsidiar(e)
| TO1 | 3387 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COMBURANT, N.S.A, cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi |
| concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 | ||
| 3388 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COMBURANT, N.S.A. cu o | |
| toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi |
| Lichide | TC1 | 3277 | CLOROFORMIAT TOXIC, COROSIV, N.S.A. | ||
| 3361 | CLOROSILAN TOXIC COROSIV, N.S.A. | ||||
| 3389 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COROSIV, N.S.A, | ||||
| cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi | |||||
| concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 | |||||
| 3390 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COROSIV, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50 | ||||
| 2927 | LICHID ORGANIC TOXIC, COROSIV, N.S.A | ||||
| Organice | |||||
| Corosive m | Solide TC2 | 2928 SOLID TOXIC, COROSIV, ORGANIC, N.S.A. | |||
| TC | |||||
| Lichide | TC3 | 3389 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COROSIV, N.S.A, | ||
| cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 200 ml/m3 şi | |||||
| concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 500 CL50 | |||||
| 3390 | LICHID TOXIC LA INHALARE, COROSIV, N.S.A. cu o toxicitate la inhalare mai mică sau egală cu 1000 ml/m3 şi concentraţia de vapori saturaţi mai mare sau egală cu 10 CL50 | ||||
| anorganice | 3289 | LICHID ANORGANIC TOXIC, COROSIV, N.S.A. | |||
3290 SOLID TOXIC, COROSIV, ANORGANIC, N.S.A.
2742 CLOROFORMIAŢI TOXICI, COROSIVI, INFLAMABILI, N.S.A.
3362 CLOROSILANI TOXICI, COROSIVI, INFLAMABILI, N.S.A
(Nici o altă rubrică colectivă nu poartă acest cod de clasificare; dacă este cazul, clasificarea la o rubrică colectivă cu un cod de clasificare se determină conform tabelului de ordine a priorităţii caracteristicilor de periculozitate de la 2.1.3.9)
TFC
a Substanţele şi preparatele care conţin alcaloizi sau nicotină, utilizate drept pesticide, trebuie clasificate la nr. ONU 2588 PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A., 2902 PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A., sau 2903 PESTICID LICHID TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A.
b Substanţele active şi trituraţii sau amestecurile de substanţe destinate laboratoarelor şi experimentelor, precum şi fabricării de produse farmaceutice împreună cu alte substanţe, trebuie clasificate conform toxicităţii lor (vezi 2.2.61.1.7 până la 2.2.61.1.11).
c Substanţele ce se autoîncălzesc, puţin toxice, şi compuşii organometalici inflamabili în mod spontan sunt substanţe din clasa 4.2.
d Substanţele hidroreactive puţin toxice şi compuşii organometalici hidroreactivi sunt substanţe din clasa 4.3.
e Fulminatul de mercur umectat cu cel puţin 20% (masă) apă sau un amestec de alcool şi apă este o substanţă din clasa 1, nr. ONU 0135.
f Fericianurile, ferocianurile şi sulfocianurile alcaline şi de amoniu nu sunt supuse prescripţiilor ADR.
g Sărurile de plumb şi pigmenţii de plumb care, amestecate în proporţie de 1 la 1 000 cu acid clorhidric 0,07 M şi agitate timp de o oră la 23 °C ± 2 °C, prezintă o solubilitate de cel mult 5 %, nu sunt supuse prescripţiilor ADR.
h Obiectele impregnate cu aceste pesticide, cum ar fi plăcile fibrolemnoase, colile de hârtie, baloturile de bumbac neprelucrat, foile de material plastic, în învelişuri închise ermetic, nu sunt supuse dispoziţiilor ADR.
i Amestecurile de substanţe solide care nu sunt supuse prescripţiilor ADR şi lichidele toxice pot fi transportate sub nr. ONU 3243 fără a le fi aplicabile criteriile clasei 6.1,cu condiţia să nu fie vizibil nici un excedent lichid în momentul încărcării substanţelor sau al închiderii ambalajului, containerului sau unităţii de transport. Fiecare ambalaj trebuie să corespundă unui tip de construcţie ce a trecut cu succes încercarea de etanşeitate pentru grupa de ambalare II. Acest număr nu trebuie utilizat pentru substanţele solide ce conţin un lichid din grupa de ambalare I.
j Substanţele lichide, inflamabile foarte toxice sau toxice al căror punct de aprindere este mai mic de 23 °C - cu excepţia substanţelor foarte toxice la inhalare, adică nr. ONU 1051, 1092, 1098, 1143, 1163, 1182, 1185, 1238,
1239, 1244, 1251, 1259, 1613, 1614, 1695, 1994, 2334, 2382, 2407, 2438, 2480, 2482, 2484, 2485, 2606, 2929,
3279 şi 3294 – sunt substanţe din clasa 3.
k Substanţele lichide inflamabile puţin toxice, cu excepţia substanţelor şi preparatelor utilizate drept pesticide, având un punct de aprindere cuprins între 23 °C şi 60 °C, inclusiv, sunt substanţe din clasa 3.
l Substanţele comburante, puţin toxice, sunt substanţe din clasa 5.1.
m Substanţele puţin toxice şi puţin corosive sunt substanţe din clasa 8.
n Fosfurile de metale alocate nr. ONU 1360, 1397, 1432, 1714, 2011 şi 2013 sunt substanţe din clasa 4.3.
2.2.62 Clasa 6.2 Substanţe infecţioase
2.2.62.1 Criterii
2.2.62.1.1 Titlul clasei 6.2 acoperă substanţele infecţioase. Pentru scopurile ADR, substanţele infecţioase sunt substanţe despre care se ştie sau se presupune că conţin agenţi patogeni. Agenţii patogeni sunt definiţi ca micro- organisme (inclusiv bacteriile, viruşii, rickettsiile, paraziţii şi ciupercile) sau alţi agenţi cum ar fi prionii, care pot cauza maladii infecţioase la animale sau la om.
NOTA 1 : Micro-organismele şi organismele modificate genetic, produsele biologice, eşantioanele de diagnosticare şi animalele vii infectate trebuie atribuite acestei clase dacă îndeplinesc condiţiile acesteia.
NOTA 2 : Toxinele de origine vegetală, animală sau bacteriană ce nu conţin nici o substanţă sau nici un organism infecţios sau care nu sunt conţinute în substanţele sau organismele infecţioase sunt substanţe din clasa 6.1, Nr. ONU 3462.
2.2.62.1.2 Substanţele din clasa 6.2 se subîmpart după cum urmează: I1 Substanţe infecţioase pentru om;
I2 Substanţe infecţioase numai pentru animale; I3 Deşeuri de spital;
i4 Eşantioane de diagnosticare.
Definiţii şi clasificări
2.2.62.1.3 Pentru scopurile ADR,
”Substanţe biologice”, sunt acele produse derivate din organismele vii care sunt fabricate şi distribuite în conformitate cu prevederile autorităţilor competente corespunzătoare, care pot impune condiţii de autorizare speciale, şi sunt utilizate pentru prevenirea, tratamentul sau diagnosticarea maladiilor la om sau animale, sau pentru dezvoltarea, experimentarea sau cercetarea acestora. Ele pot include, produse finite sau nefinite, cum sunt vaccinurile, fără să se limiteze la acestea;
” Culturile” sunt rezultatul unui proces prin care agenţii patogeni sunt propagaţi în mod intenţionat. Această definiţie nu include specimene de pacienţi umani sau animali conform definiţiei din acest paragraf;
”Micro-organisme şi organisme modificate genetic”, sunt micro-organisme şi organisme la care materialul genetic a fost modificat prin inginerie genetică, într-un mod care nu are loc în natură;
”Deşeuri medicale sau deşeuri de spital”, sunt deşeuri care provin de la tratamentele medicale administrate animalelor sau oamenilor sau din cercetarea biologică.
„Specimenele de pacienţi” sunt materiale de origine umană sau animală, prelevate direct de la oameni sau animale, inclusiv, dar fără a se limita la, excreţii, secreţii, sânge şi componentele acestuia, ţesut şi frotiuri de fluid tisular, şi părţi ale corpului transportate în scopuri precum cercetare, diagnosticare activităţi investigaţionale, tratamentul şi prevenirea unor afecţiuni.
Clasificarea
2.2.62.1.4 Substanţele infecţioase trebuie să fie clasificate în clasa 6.2 şi atribuite la Nr. ONU 2814, 2900, 3291 sau 3373, după caz.
Substanţele infecţioase sunt repartizate în următoarele categorii:
2.2.62.1.4.1 Categoria A: O substanţă infecţioasă care, în forma în care este transportată, poate, atunci când se produce o expunere, să provoace invaliditate permanentă sau o maladie mortală sau potenţial mortală la oameni sau animale, altfel sănătoase. Exemple de astfel de substanţe figurează în tabelul de la prezentul paragraf.
a)Substanţele infecţioase ce corespund acestor criterii şi provoacă maladii la om sau atât la om cât şi la animal, sunt alocate la Nr. ONU 2814. Cele care provocă maladii numai la animale sunt alocate la Nr. ONU 2900;
b)Alocarea la Nr. ONU 2814 sau 2900 se bazează pe antecedentele medicale şi simptomele cunoscute la om sau animal, condiţiile endemice locale sau consideraţiile specialistului privind starea individuală a omului sau animalului sursă.
NOTĂ 1: Denumirea oficială de transport pentru Nr. ONU 2814 este ”SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ PENTRU OM”. Denumirea oficială de transport pentru Nr. ONU 2900 este ”SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ NUMAI PENTRU ANIMALE”.
NOTĂ 2: Tabelul de mai jos nu este exhaustiv. Substanţele infecţioase, inclusiv agenţii patogeni noi sau emergenţi, care nu figurează în tabel dar corespund aceloraşi criterii trebuie să fie clasificaţi în categoria A. În plus, o substanţă pentru care nu se poate determina dacă ea corespunde sau nu criteriilor, trebuie să fie inclusă în categoria A.
NOTĂ 3: În tabelul de mai jos, micro-organismele menţionate cu caractere italice sunt bacterii, micoplasme, rickettsii sau ciuperci.
| EXEMPLE DE SUBSTANŢE INFECŢIOASE INCLUSE ÎN CATEGORIA A, ÎN ORICE FORMĂ, FĂRĂ O INDICAŢIE CONTRARĂ (2.2.62.1.4.1) | |
| Nr. ONU şi denumirea | Micro-organisme |
| 2814 Substanţe infecţioase pentru om | Bacillus anthracis (numai culturi) Brucella abortus (numai culturi) Brucella melitensis (numai culturi) Brucella suis (numai culturi) Burkholderia mallei – Pseudomonas mallei – Morve (numai culturi) Burkholderia pseudomallei– Pseudomonas pseudomallei (numai culturi) Chlamydia psittaci (numai culturi) Clostridium botulinum (numai culturi) Coccidioides immitis (numai culturi) Coxiella burnetii (numai culturi) Virusul febrei hemoragice din Crimeea şi Congo Virusul dengue (numai culturi) Virusul encefalitei ecvin oriental (numai culturi) Escherichia coli, verotoxinogen (numai culturi)* Virusul Ebola Virusul flexal Francisella tularensis (numai culturi) Virusul Guanarito Virusul Hantaan Hantavirusul care provoacă febră hemoragică asociată cu sindrom renal Virusul Hendra Virusul hepatitei B (numai culturi) Virusul herpesului B (numai culturi) Virusul imunodeficienţei umane (numai culturi) Virusul patogen al gripei aviare (numai culturi) Virusul encefalitei japoneze (numai culturi) Virusul Junin Virusul maladiei pădurii Kyasanur Virusul febrei Lassa Virusul Machupo Virusul Marbourg Virusul variolei maimuţei Mycobacterium tuberculosis (numai culturi)* Virusul Nipah Virusul febrei hemoragice Omsk Virusul polio (numai culturi) Virusul rabic (numai culturi) Rickettsia prowazekii (numai culturi) Rickettsia rickettsii (numai culturi) Virusul febrei văii Rift (numai culturi) Virusul encefalitei de primăvară-vară rusesc (numai culturi) Virusul Sabia Shigella dysenteriae tip 1 (numai culturi)* |
* Cu toate acestea, atunci când culturile sunt destinate diagnosticării sau unor scopuri clinice, este posibil să fie clasificate ca substanţe infecţioase de Categoria B
| EXEMPLE DE SUBSTANŢE INFECŢIOASE INCLUSE ÎN CATEGORIA A, ÎN ORICE FORMĂ, FĂRĂ O INDICAŢIE CONTRARĂ (2.2.62.1.4.1) | |
| Nr. ONU şi denumirea | Micro-organisme |
| Virusul encefalitei care produce ticuri (numai culturi) Virusul variolei Virusul encefalitei ecvin din Venezuela (numai culturi) Virusul Nilului occidental (numai culturi) Virusul febrei galbene(numai culturi) Yersinia pestis (numai culturi) | |
| 2900 Substanţe infecţioase numai pentru animale | Virusul pestei porcine africane (numai culturi) Paramyxovirus aviar tip i – foarte virulent, virusul maladiei Newcastle (numai culturi) Virusul pestei porcine clasice (numai culturi) Virusul febrei aftoase (numai culturi) Virusul dermatozei nodulare (numai culturi) Mycoplasma mycoides- Pleropneumonia contagioasă bovină (numai culturi) Virusul pestei micilor rumegăroare (numai culturi) Virusul pestei bovine (numai culturi) Virusul variolei ovine (numai culturi) Virusul variolei caprine (numai culturi) Virusul maladiei veziculare la porc (numai culturi) Virusul stomatitei veziculare (numai culturi) |
2.2.62.1.4.2 Categoria B: Substanţă infecţioasă care nu corespunde criteriilor de clasificare în clasa A. Substanţele infecţioase din categoria B trebuie să fie alocate Nr. ONU 3373.
a)Produsele fabricate şi ambalate conform prescripţiilor autorităţilor naţionale competente şi transportate în scopul ambalării finale sau al distribuţiei, pentru uzul profesiunii medicale sau al particularilor pentru îngrijirea sănătăţii. Substanţele din această grupă nu sunt supuse prescripţiilor ADR;
b)Produsele care nu se regăsesc la paragraful a) şi se cunoaşte sau se crede că pot conţine substanţe infecţioase şi care satisfac criteriile de clasificare în categoriile A sau B. Substanţele din această grupă trebuie atribuite Nr. ONU 2814, 2900 sau 3373, după caz.
| 2814 SUBSTANŢE INFECŢIOASE PENTRU OM |
|---|
| 2900 SUBSTANŢE INFECŢIOASE numai PENTRU ANIMALE |
| 3291 DEŞEU DE SPITAL, NESPECIFICAT, N.S.A. 3291 DEŞEU (BIO)MEDICAL, N.S.A. sau 3291 DEŞEU MEDICAL, REGLEMENTAT, N.S.A |
3373 Eşantioane de diagnosticare sau 3373 SUBSTANŢE BIOLOGICE
6 Reglementările privind transportul de animale vii sunt cuprinse în, de exemplu Directiva 91/628/EEC din data de 19 noiembrie 1991 privind protecţia animalelor în timpul transportului (Monitorul Oficial al Comunităţilor Europene nr. L 340 din data de 11. 12. 1991, pag. 17) şi în Recomandările Consiliului Europei (Comitetul Ministerial) privind transportul anumitor specii de animale
7 Reglementările privind animalele moarte infestate sunt cuprinse în Reglementarea (EC) nr. 1774/2002 a Parlamentului European şi a Consiliului din data de 3 octombrie 2002 care expune regulile sanitare privind produsele secundare animale nedestinate consumului uman (Monitorul Oficial al Comunităţilor Europene nr. L 273 din data de 10.10.2002, pag. 1).”.
2.2.7 Clasa 7 Substanţe radioactive
2.2.7.1 Definiţia clasei 7
2.2.7.1.1 Prin substanţă radioactivă se înţelege orice substanţă ce conţine radionuclizi pentru care, atât activitatea masică, cât şi radioactivitatea totală la expediere, depăşesc valorile indicate în paragrafele 2.2.7.7.2.1 până la 2.2.7.7.2.6.
2.2.7.1.2 Substanţele radioactive de mai jos nu sunt incluse în clasa 7, în sensul ADR:
a)Substanţele radioactive ce fac parte integrantă din mijlocul de transport,
b)Substanţele radioactive deplasate în interiorul unei construcţii supuse regulamentului de siguranţă adecvat în vigoare în respectiva construcţie, şi în care mişcarea nu se efectuează pe drumuri sau căi ferate publice;
c)Substanţele radioactive implantate sau incorporate în organismul unei persoane sau al unui animal viu în scopuri de diagnosticare sau terapeutice;
d)Substanţele radioactive conţinute în produse de consum, omologate de autorităţile competente, după vânzarea lor la utilizatorul final;
e)Substanţele naturale şi minereurile ce conţin radionuclizi naturali, care sunt în stare naturală sau care au fost procesate în alte scopuri decât extragerea radionuclizilor şi care nu sunt destinate procesării în vederea utilizării acestor radionuclizi, cu condiţia ca activitatea masică a acestor substanţe să nu depăşească de zece ori valorile indicate la 2.2.7.7.2.1 (b), sau calculate în conformitate cu specificaţiile de la 2.2.7.7.2.6.
f)Obiectele neradioactive la care cantităţile de substanţe radioactive prezente pe orice suprafaţă nu depăşesc limitele stabilite în definiţia pentru ”contaminare” de la 2.2.7.2.
2.2.7.2 Definiţii
A1 şi A2
Prin A1, se înţelege valoarea activităţii substanţelor radioactive în formă specială, care figurează în tabelul 2.2.7.7.2.1, sau care este calculată după cum se indică la 2.2.7.7.2 şi care este folosită pentru determinarea limitelor activităţii în sensul prescripţiilor ADR.
Prin A2, se înţelege valoarea activităţii substanţelor radioactive, altele decât substanţele radioactive în formă specială care figurează în tabelul 2.2.7.7.2.1, sau care este calculată aşa cum se indică la 2.2.7.7.2 şi care este utilizată pentru determinarea limitelor radioactivităţii în sensul prescripţiilor ADR.
Prin activitate specifică a unui radionuclid, se înţelege activitatea pe unitatea de masă a respectivului radionuclid. Prin activitatea specifică a unei substanţe, se înţelege activitatea pe unitatea de masă a substanţei în care radionuclizii sunt repartizaţi uniform.
Aprobare, agreare
Aprobare multilaterală reprezintă aprobarea de către autoritatea competentă relevantă din ţara de origine a modelului sau transportului, după caz, şi de asemenea, din cea prin care încărcătura urmează a fi transportată sau în orice altă ţară, aprobarea de către autoritatea competentă din ţara respectivă.
Prin agreare unilaterală, se înţelege agrearea unui model care trebuie dată numai de autoritatea competentă din ţara de origine a modelului. Dacă ţara de origine nu este o ţară Parte contractantă a ADR, agrearea implică o validare de către autoritatea competentă din prima ţară Parte contractantă a ADR implicată în transport (vezi 6.4.22.6).
Prin „ambalaj”, în cazul substanţelor radioactive, se înţelege ansamblul componentelor necesare închiderii complete a conţinutului radioactiv. Ambalajul poate fi format dintr-unul sau mai multe recipiente, materiale absorbante, elemente de structură care asigură spaţierea, un ecran de protecţie împotriva radiaţiilor, echipamente auxiliare pentru umplere, golire aerisire şi decompresie, dispozitive de răcire, de amortizare a şocurilor mecanice, de manipulare şi stivuire şi de izolare termică şi de dispozitive auxiliare care fac parte integrantă din colet. Ambalajul poate fi o ladă, un butoi sau un recipient similar, sau poate fi şi un container, o cisternă sau un recipient mare pentru transportul în vrac.
a)Colet exceptat;
b)Colet industrial tip 1 (colet Tip IP-1);
c)Colet industrial tip 2 (colet Tip IP-2);
d)Colet industrial tip 3 (colet Tip IP-3);
e)Colet tip A;
f)Colet tip B(U);
g)Colet tip B(M);
h)Colet tip C.
Coletele care conţin substanţe fisionabile sau hexaclorură de uraniu sunt supuse prescripţiilor suplimentare (vezi 2.2.7.7.1.7 şi 2.2.7.7.1.8).
a)Uraniul natural sau uraniul sărăcit neiradiate;
b)Uraniul natural sau uraniul sărăcit care au fost iradiate numai în reactoare termice.
*)Acronimul CSI corespunde termenului englez ”Criticality Safety Index”.
**)Acronimul TI corespunde termenului englez ”Transport Index”.
Prin „substanţe radioactive uşor dispersabile”, se înţeleg, fie substanţe radioactive solide, fie substanţe radioactive solide condiţionate în capsulă sigilată, care se dispersează treptat şi care nu sunt sub formă de pudră.
a)LSA-I
i)Minereuri de uraniu şi de toriu şi concentrate ale acestor minereuri, precum şi alte minereuri ce conţin radionuclizi naturali care urmează a fi tratate în vederea utilizării acestor radionuclizi;
ii) uraniu natural, uraniu sărăcit, toriu natural sau compuşii sau amestecurile acestora, cu condiţia să fie neiradiaţi şi în stare solidă sau lichidă;
iii) Substanţe radioactive pentru care valoarea lui A2 nu este limitată, cu excepţia substanţelor fisionabile în cantităţi care nu se exceptează în baza paragrafului 6.4.11.2;
iv) Alte substanţe radioactive la care activitatea este repartizată în ansamblul substanţei, iar activitatea medie specifică estimată nu depăşeşte de 30 de ori valorile de activitate masică indicate la 2.2.7.7.2.1 până la 2.2.7.7.2.6, cu excepţia substanţelor fisionabile care nu sunt exceptate in baza paragrafului 6.4.11.2;
b)LSA-II
i)Apă având conţinut maxim de tritiu de 0,8 TBq/l;
ii) Alte substanţe la care radioactivitatea este repartizată în ansamblul substanţei, iar activitatea specifică medie estimată nu depăşeşte 10-4 A2/g pentru solide şi gaze şi 10-5 A2/g pentru lichide;
c)LSA-III - Solide (de exemplu, deşeuri condiţionate sau materiale activate), cu excepţia pudrelor, la care:
i)Substanţele radioactive sunt repartizate în întreg solidul sau ansamblul de obiecte solide, sau sunt în general repartizate uniform într-un conglomerat compact solid (cum ar fi betonul, bitumul sau ceramica);
ii) Substanţele radioactive sunt relativ insolubile sau sunt incorporate într-o matrice relativ insolubilă, astfel încât, chiar în cazul pierderii ambalajului, pierderea de substanţe radioactive din colet prin dizolvare nu va depăşi 0,1 A2, în cazul în care coletul s-ar afla în apă timp de şapte zile;
iii) Activitatea specifică medie estimată a solidului, exceptând materialul de protecţie, nu depăşeşte 2 x 10-3 A2/g.
***)Acronimul „LSA” corespunde termenului englez „Low Specific Activity”.
2.2.7.3.3 Substanţele LSA-III trebuie să se prezinte sub forma unui solid având o astfel de natură încât dacă întregul conţinut al coletului ar fi fost supus la încercare descrisă la 2.2.7.3.4, activitatea apei nu ar depăşi 0,1 A2.
2.2.7.3.4 Substanţele din grupa LSA-III sunt supuse următoarei încercări:
Un eşantion de substanţă solidă reprezentând conţinutul total al coletului este scufundat în apă timp de şapte zile la temperatura ambiantă. Volumul de apă trebuie să fie suficient pentru ca la sfârşitul perioadei de şapte zile, volumul liber de apă rămasă neabsorbită şi care nu a reacţionat să fie cel puţin egal cu 10 % din volumul eşantionului solid utilizat pentru încercare. Apa trebuie să aibă un pH iniţial de 6-8 şi o conductivitate maximă de 1 mS/m la 20 °C. Activitatea totală a volumului liber de apă trebuie să fie măsurată după imersiunea eşantionului timp de şapte zile.
2.2.7.3.5 Se poate demonstra conformitatea cu normele de performanţă enunţate la 2.2.7.3.4 printr-unul din mijloacele indicate la 6.4.12.1 şi 6.4.12.2.
2.2.7.4 Prescripţii referitoare la substanţele radioactive sub formă specială
2.2.7.4.1 Prin substanţe radioactive sub formă specială, se înţelege fie:
a)O substanţă radioactivă solidă nedispersabilă; fie
b)O capsulă sigilată ce conţine o substanţă radioactivă, construită astfel încât să poată fi deschisă numai prin distrugere.
Substanţele radioactive sub formă specială trebuie să aibă cel puţin una dintre dimensiuni egală sau mai mare de 5 mm.
2.2.7.4.2 Substanţele radioactive sub formă specială trebuie să aibă o asemenea natură sau concepţie încât, dacă sunt supuse încercărilor specificate la punctele 2.2.7.4.4 până la 2.2.7.4.8, satisfac prescripţiile de mai jos :
a)Nu se sparg în timpul încercărilor de rezistenţă la şoc, de percuţie sau de îndoire descrise la punctele
2.2.7.4.5 a), b) şi c) şi la 2.2.7.4.6 a), după caz;
b)Nu se topesc şi nu se dispersează în timpul încercării termice descrise la 2.2.7.4.5 d) sau 2.2.7.4.6 b), după caz;
c)Activitatea apei ca urmare a încercărilor de percolare descrise la punctele 2.2.7.4.7 şi 2.2.7.4.8 nu depăşeşte 2 kBq; sau pentru sursele sigilate, rata de scurgere volumetrică la încercarea de control a etanşeităţii specificată în ISO 9978:1992, "Radioprotecţie - Surse radioactive sigilate - Metode de încercare a etanşeităţii", nu depăşeşte pragul de acceptare aplicabil şi acceptat de autoritatea competentă.
2.2.7.4.3 Se poate demonstra conformitatea cu normele de performanţă enunţate la 2.2.7.4.2, printr-unul din mijloacele indicate la 6.4.12.1 şi 6.4.12.2.
2.2.7.4.4 Eşantioanele care includ sau simulează substanţe radioactive în formă specială trebuie să fie supuse la încercarea rezistenţei la şoc, încercării de percuţie, încercării de îndoire şi încercării termice specificate la 2.2.7.4.5, sau la alte încercări admise la 2.2.7.4.6. Poate fi folosit un eşantion diferit pentru fiecare dintre încercări. După fiecare încercare, eşantionul trebuie supus unei încercări de determinare a percolării sau de control volumetric al etanşeităţii printr-o metodă ce nu trebuie să fie mai puţin sensibilă decât metodele descrise la 2.2.7.4.7 în ceea ce priveşte substanţele solide nedispersabile şi la 2.2.7.4.8 pentru substanţele în capsule.
2.2.7.4.5 Metodele de încercare care trebuie utilizate sunt următoarele:
a)Încercarea de rezistenţă la şoc: eşantionul trebuie să cadă pe o ţintă, de la o înălţime de 9 m. Ţinta trebuie să fie conformă definiţiei de la 6.4.14;
b)Încercare de percuţie : eşantionul este plasat pe o placă de plumb aşezată pe o suprafaţă dură şi netedă şi lovit de faţa plană a unei bare din oţel moale, astfel încât să producă un şoc echivalent celui provocat de o greutate de 1,4 kg în cădere liberă de la o înălţime de 1 m. Faţa plană a barei trebuie să aibă un diametru de 25 mm, cu muchiile rotunjite la 3 mm + 0,3 mm. Plumbul, cu o duritate Vickers de 3,5 - 4,5, trebuie să aibă o grosime maximă de 25 mm şi să acopere o suprafaţă mai mare decât cea acoperită de eşantion. Pentru fiecare încercare, eşantionul trebuie aşezat pe o parte a plumbului rămasă intactă. Bara trebuie să lovească eşantionul astfel încât să provoace deteriorări maxime;
c)Încercarea de îndoire: această încercare nu este aplicabilă decât surselor lungi şi subţiri a căror lungime minimă este de 10 cm şi al căror raport între lugime şi lăţimea minimă este mai mare de 10. Eşantionul trebuie să fie strâns rigid într-o menghină, în poziţie orizontală, astfel încât jumătate din lungimea sa să depăşească fălcile menghinei. El trebuie astfel orientat încât să sufere deteriorări maxime atunci când extremitatea sa libera este lovită de faţa plană a unei bare de oţel. Bara trebuie să lovească eşantionul astfel încât să producă un şoc echivalent celui realizat de o greutate de 1,4 kg în cădere liberă de la o înălţime de 1 m. Faţa plană a barei trebuie să aibă un diametru de 25 mm, Iar muchia să fie rotunjită cu 3 mm + 0,3 mm;
d)Încercarea termică: eşantionul este încălzit în aer la o temperatură de 800 °C; este menţinut la această temperatură timp de 10 minute, după care este lăsat să se răcească.
2.2.7.4.6 Eşantioanele care includ sau simulează substanţe radioactive închise într-o capsulă sigilată pot fi exceptate:
a)Testele prescrise în 2.2.7.4.5 (a) şi (b) cu condiţia ca masa materialului radioactiv sub formă specială;
(i)să fie mai mică de 200 g şi ca acestea să facă în mod alternativ obiectul testului de impact Clasa 4 prevăzut în ISO 2919:1999 „Protecţia la radiaţie – Surse radioactive sigilate – Reglementări generale şi clasificare”; sau
(ii)să fie mai mică de 500 g şi ca acestea să facă în mod alternativ obiectul testului de impact Clasa 5 prevăzut în ISO 2919:1999 „Protecţia la radiaţie – Surse radioactive sigilate – Reglementări generale şi clasificare”; şi
b)De la încercarea specificată la 2.2.7.4.5 d), cu condiţia ca ele să fie supuse la încercarea termică pentru clasa 6 prescrisă în norma ISO 2919:1999, "Surse radioactive sigilate - Clasificare".
2.2.7.4.7 Pentru eşantioanele ce includ sau simulează substanţe solide nedispersabile, trebuie determinată percolarea, după următoarea metodă:
a)Eşantionul trebuie scufundat timp de şapte zile în apă, la temperatura ambiantă. Volumul de apă trebuie să fie suficient pentru ca la sfârşitul perioadei de încercare de şapte zile volumul liber de apă rămasă neabsorbită şi care nu a reacţionat să fie cel puţin egal cu 10 % din volumul eşantionului solid utilizat pentru încercare. Apa trebuie să aibă un pH iniţial de 6-8 şi o conductivitate maximă de 1 mS/m la 20 °C;
b)Apa şi eşantionul trebuie apoi aduse la o temperatură de 50 °C ± 5 °C şi menţinute la această temperatură timp de 4 ore;
c)Se determină apoi activitatea apei;
d)Eşantionul trebuie apoi conservat timp de cel puţin şapte zile în aer imobil, a cărui stare higrometrică nu depăşeşte 90 % la o temperatură cel puţin egală cu 30 °C;
e)Eşantionul trebuie scufundat în apă, care trebuie să aibă aceleaşi caracteristici ca la punctul a) de mai sus; apoi apa şi eşantionul trebuie aduse la o temperatură de 50 °C ± 5 °C şi menţinute la acea temperatură timp de 4 ore;
f)În acel moment, trebuie determinată activitatea apei.
2.2.7.4.8 Pentru eşantioanele ce includ sau simulează substanţe radioactive în capsulă sigilată, trebuie procedat, fie la o încercare de percolare, fie la un control volumetric al etanşeităţii, după cum urmează :
a)Determinarea percolării cuprinde următoarele operaţiuni :
i)Eşantionul trebuie scufundat în apă la temperatura ambiantă; apa trebuie să aibă un pH iniţial cuprins între 6 şi 8 şi o conductivitate maximă de 1 mS/m la 20 °C;
ii) Apa şi eşantionul trebuie aduse la o temperatură de 50 °C ± 5 °C şi menţinute la acea temperatură timp de 4 ore;
iii) Atunci trebuie determinată activitatea apei;
iv) Eşantionul trebuie apoi conservat timp de minimum şapte zile în aer imobil, a cărui stare higrometrică depăşeşte 90 % la o temperatură cel puţin egală cu 30 °C;
v)Se repetă operaţiunile descrise la punctele i), ii) şi iii);
b)Controlul volumetric al etanşeităţii, care poate înlocui încercarea de percolare, trebuie să cuprindă încercările prescrise în standardul ISO 9978:1992, "Radioprotecţie - Surse radioactive sigilate - Metode de încercare a etanşeităţii", care sunt acceptabile pentru autoritatea competentă.
2.2.7.5 Obiect contaminat superficial (SCO) ****); repartizare pe grupe
Prin „obiect contaminat superficial” (SCO) se înţelege un obiect solid care nu este în sine radioactiv, dar pe ale cărui suprafeţe este repartizată o substanţă radioactivă. Obiectele SCO sunt clasificate în două grupe:
a)SCO-I : Obiect solid la care:
i)pentru suprafaţa accesibilă, media de contaminare nefixată pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa, dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 4 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa cu toxicitate scăzută, sau 0,4 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa;
ii) pentru suprafaţa accesibilă, media de contaminare fixată pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa, dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 4 x 104 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa de toxicitate scăzută, sau 4 x 103 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa;
iii) pentru suprafaţa inaccesibilă, media de contaminare nefixată şi a contaminării fixate pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 4 x 104 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa de toxicitate scăzută, sau 4 x 103 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa;
****)Acronimul “SCO” corespunde termenului englez “Surface Contaminated Object”.
b)SCO-II : Obiect solid la care contaminarea fixată sau contaminarea nefixată pe suprafaţă depăşeşte limitele aplicabile, specificate pentru un SCO-I de la punctul a) de mai sus şi la care:
i)pentru suprafaţa accesibilă, media de contaminare nefixată pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 400 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa de toxicitate scăzută, sau 40 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa;
ii) pentru suprafaţa accesibilă, media de contaminare fixată pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 8 x 105 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa de toxicitate scăzută, sau 8 x 104 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa;
iii) pentru suprafaţa inaccesibilă, media contaminării nefixate şi a contaminării fixate pe 300 cm2 (sau pe toată suprafaţa, dacă este mai mică de 300 cm2) nu depăşeşte 8 x 105 Bq/cm2 pentru emiţătorii beta şi gamma şi emiţătorii alfa de toxicitate scăzută, sau 8 x 104 Bq/cm2 pentru toţi ceilalţi emiţători alfa.
2.2.7.6 Determinarea indicelui de transpot (TI) şi a indicelui de siguranţă-criticitate (CSI)
2.2.7.6.1 Determinarea indicelui de transport
2.2.7.6.1.1 Indicele TI pentru un colet, un supraambalaj sau un container, sau pentru substanţe LSA-I sau SCO-I neambalate este numărul obţinut astfel:
a)Se determină intensitatea maximă de radiaţii, în millisievert pe oră (mSv/h), la o distanţă de 1 m faţă de suprafeţele extreme ale coletului, supraambalajului sau containerului, sau ale substanţelor LSA-I şi SCO-I neambalate. Numărul obţinut trebuie înmulţit cu 100, iar numărul rezultat constituie indicele de transport. Pentru minereurile şi concentratele de uraniu şi de toriu, intensitatea maximă de radiaţii în orice punct situat la 1 m de suprafaţa externă poate fi considerată egală cu :
0,4 mSv/h pentru minereurile şi concentratele fizice de uraniu şi toriu; 0,3 mSv/h pentru concentratele chimice de toriu;
0,02 mSv/h pentru concentratele chimice de uraniu, altele decât hexafluorura de uraniu;
b)Pentru cisterne, containere şi substanţele LSA-I şi SCO-I neambalate, numărul obţinut ca urmare a operaţiunii a) trebuie să fie înmulţit cu factorul corespunzător din tabelul 2.2.7.6.1.1;
c)Numărul obţinut ca urmare a operaţiunilor a) şi b) de mai sus trebuie rotunjit la prima zecimală superioară (de exemplu, 1,13 devine 1,2), în afara cazului unui număr egal sau mai mic de 0,05 care poate fi redus la zero.
Tabelul 2.2.7.6.1.1
Factori de multiplicare pentru cisterne, containere şi substanţe LSA-1 şi obiecte SCO-1 neambalate
| Dimensiunile încărcăturiia | Factor de multiplicare |
|---|---|
| Până la 1 m2 | 1 |
| Peste 1 m2 până la 5 m2 | 2 |
| Peste 5 m2 până la 20 m2 | 3 |
| Peste 20 m2 | 10 |
a Aria celei mai mari secţiuni a încărcăturii
2.2.7.6.1.2 Indicele de transport pentru fiecare supraambalaj, container sau vehicul este determinat, fie prin însumarea indicilor de transport pentru ansamblul de colete conţinute, fie prin măsurarea directă a intensităţii radiaţiilor, în afara cazului supraambalajelor nerigide pentru care TI trebuie determinat numai prin însumarea indicelui TI al tuturor coletelor.
2.2.7.6.2 Determinarea indicelui de siguranţă-criticitate (CSI)
2.2.7.6.2.1 Pentru a obţine indicele CSI pentru coletele care conţin substanţe fisionabile, se împarte numărul 50 la cea mai mică dintre cele două valori ale lui N obţinute după cum se indică la punctele 6.4.11.11 şi 6.4.11.12 (adică, CSI = 50/N). Valoarea CSI poate fi zero dacă un număr nelimitat de colete sunt sub-critice (adică, dacă N este efectiv egal cu infinitul în cele două cazuri).
2.2.7.6.2.2 Indicele CSI al fiecărui supraambalaj sau container trebuie determinat prin însumarea indicilor CSI ale tuturor coletelor conţinute. Aceeaşi procedură trebuie aplicată pentru determinarea sumei totale a indicilor CSI dintr- un transport sau la bordul unui vehicul.
2.2.7.7 Limitele de radioactivitate şi limitele de substanţă per colet
2.2.7.7.1 Limitări pentru conţinutul coletelor
2.2.7.7.1.1 Generalităţi
Cantitatea de substanţe radioactive dintr-un colet nu trebuie să o depăşească pe aceea a limitelor specificate pentru tipul de colet, după cum se indică mai jos.
2.2.7.7.1.2 Colete exceptate
2.2.7.7.1.2.1 Pentru alte substanţe radioactive decât obiectele fabricate din uraniu natural, uraniu sărăcit sau toriu natural, un colet exceptat nu trebuie să conţină cantităţi de radioactivitate superioare limitelor de mai jos:
a)Atunci când substanţele radioactive sunt închise într-o parte componentă sau constituie parte componentă a unui aparat sau unui alt obiect fabricat, cum ar fi un ceas sau un aparat electronic, limitele specificate în coloanele 2 şi 3 ale tabelului 2.2.7.7.1.2.1 pentru fiecare articol şi respectiv fiecare colet;
b)Atunci când substanţele radioactive nu sunt închise într-o componentă sau nu constituie parte componentă a unui aparat sau unui alt obiect fabricat, limitele specificate în coloana 4 a tabelului de la 2.2.7.7.1.2.1;
Tabelul 2.2.7.7.1.2.1
Limitele de radioactivitate pentru coletele exceptate
| Stare fizică a conţinutului | Aparat sau obiect | Substanţe Limitele pe colet | |
| Limitele pe articola | Limitele pe coleta | ||
| Solide : formă specială alte forme Lichide Gaze : tritiu formă specială alte forme | 10-2 A1 | A1 | 10-3 A1 |
| 10-2 A2 | A2 | 10-3 A2 | |
| 10-3 A2 | 10-1 A2 | 10-4 A2 | |
| 2 x 10-2 A2 | 2 x 10-1 A2 | 2 x 10-2 A2 | |
| 10-3 A1 | 10-2 A1 | 10-3 A1 | |
| 10-3 A2 | 10-2 A2 | 10-3 A2 | |
a Pentru amestecurile de radionuclizi, vezi punctele 2.2.7.7.2.4 până la 2.2.7.7.2.6.
2.2.7.7.1.2.2 Pentru obiectele fabricate din uraniu natural, din uraniu sărăcit sau din toriu natural, un colet exceptat poate conţine orice cantitate din aceste substanţe, cu condiţia ca suprafaţa exterioară a uraniului sau toriului să fie închisă într-un înveliş inactiv, realizat din metal sau din alt material rezistent.
2.2.7.7.1.3 Colete industriale
Conţinutul radioactiv al unui singur colet cu substanţe LSA sau a unui singur colet cu substanţe SCO trebuie să fie limitat astfel încât intensitatea radiaţiilor, specificată la 4.1.9.2.1, să nu fie depăşită, iar radioactivitatea unui singur colet trebuie de asemenea limitată astfel încât limitele de radioactivitate pentru un vehicul specificat la punctele 7.5.11, CV33 (2) să nu fie depăşite.
2.2.7.7.1.4 Colet tip A
2.2.7.7.1.4.1 Coletele de tip A nu trebuie să conţină cantităţi de radioactivitate mai mare decât:
a)A1 pentru substanţele radioactive sub formă specială;
b)A2 pentru celelalte substanţe radioactive.
2.2.7.7.1.4.2 În cazul unui amestec de radionuclizi ale căror identitate şi radioactivitate sunt cunoscute, condiţia de mai jos se aplică conţinutului radioactiv al unui colet de tip A:
Bi Cj 1
unde:
i A1i j A2j
B(i) reprezintă activitatea radionuclidului „i” conţinut în substanţe radioactive sub formă specială şi A1 (i) este valoarea A1 pentru radionuclidul „i”;
C(j) reprezintă activitatea radionuclidului „j” conţinut în alte substanţe radioactive decât cele sub formă specială şi A2 (j) este valoarea A2 pentru radionuclidul „j”.
2.2.7.7.1.5 Colete tip B(U) şi tip B(M)
2.2.7.7.1.5.1 Coletele tip B(U) şi tip B(M) nu trebuie să conţină:
a)Cantităţi de radioactivitate mai mare decât cele autorizate pentru modelul respectiv de colet,
b)Radionuclizi diferiţi de cei autorizaţi pentru respectivul model de colet,
c)Substanţe care au o formă sau o stare fizică sau chimică diferite de cele autorizate pentru respectivul model de colet,
după cum se specifică în certificatele de agrement.
2.2.7.7.1.6 Colete tip C
a)Cantităţi de substanţe radioactive mai mari decât cele autorizate pentru modelul de colet respectiv;
b)Radionuclizi diferiţi de cei autorizaţi pentru modelul de colet respectiv; sau
c)Substanţe având o formă geometrică sau o stare fizică ori chimică diferită de cele autorizate pentru modelul de colet respectiv,
după cum se specifică în certificatele de agreare.
2.2.7.7.1.7 Colete care conţin substanţe fisionabile
În afara cazului în care este exceptat prin 6.4.11.2, coletele care conţinsubstanţe fisionabile, nu trebuie să conţină:
a)O masă de substanţe fisionabile diferită de cea autorizată pentru respectivul model de colet;
b)Radionuclizi sau substanţe fisionabile diferite de cele autorizate pentru respectivul model de colet;
c)Substanţe având o formă geometrică sau o stare fizică ori chimică, sau care sunt combinate diferit faţă de cele autorizate pentru respectivul model de colet,
după cum se specifică în certificatele de agreare.
2.2.7.7.1.8 Colete care conţin hexafluorură de uraniu
Coletele care conţin hexafluorură de uraniu nu vor conţine:
(a) o masă de hexafluorură de uraniu diferită de aceea aprobată pentru modelul ambalajului;
(b) o masă de hexafluorură de uraniu mai mare decât o valoare care ar conduce la un ulaj mai redus de 5% la temperatura maximă a ambalajului, conform specificaţiilor pentru sistemele de instalaţii unde va fi utilizat pachetul; sau
(c) hexafluorură de uraniu altfel decât în stare solidă sau la o presiune internă superioară presiunii atmosferice în momentul predării în scopul transportului.
2.2.7.7.2 Limitele de radioactivitate
2.2.7.7.2.1 Următoarele valori de bază pentru diferiţi radionuclizi sunt oferite în tabelul 2.2.7.7.2.1 :
a)A1 şi A2 în TBq;
b)Activitatea masică pentru substanţele exceptate în Bq/g;
c)Limitele de radioactivitate pentru expedierile exceptate, în Bq.
Tabel 2.2.7.7.2.1
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Actiniu (89) | ||||
| Ac-225 (a) | 8 × 10-1 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Ac-227 (a) | 9 × 10-1 | 9 × 10-5 | 1 × 10-1 | 1 × 103 |
| Ac-228 | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Argint (47) | ||||
| Ag-105 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ag-108m (a) | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 106 (b) |
| Ag-110m (a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ag-111 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Aluminiu (13) | ||||
| Al-26 | 1 × 10-1 | 1 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Americiu (95) | ||||
| Am-241 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Am-242m (a) | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 (b) | 1 × 104 (b) |
| Am-243 (a) | 5 × 100 | 1 × 10-3 | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| Argon (18) | ||||
| Ar-37 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 106 | 1 × 108 |
| Ar-39 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 107 | 1 × 104 |
| Ar-41 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Arsenic (33) | ||||
| As-72 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| As-73 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| As-74 | 1 × 100 | 9 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| As-76 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| As-77 | 2 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Astatiniu (85) | ||||
| At-211 (a) | 2 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Or (79) | ||||
| Au-193 | 7 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Au-194 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Au-195 | 1 × 101 | 6 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Au-198 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Au-199 | 1 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Bariu (56) | ||||
| Ba-131 (a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-133 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-133m | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-140 (a) | 5 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| Beriliu (4) | ||||
| Be-7 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Be-10 | 4 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Bismut (83) | ||||
| Bi-205 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Bi-206 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Bi-207 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Bi-210 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Bi-210m (a) | 6 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Bi-212 (a) | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| Berkeliu (97) | ||||
| Bk-247 | 8 × 100 | 8 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Bk-249 (a) | 4 × 101 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Brom (35) | ||||
| Br-76 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Br-77 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Br-82 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Carbon (6) | ||||
| C-11 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| C-14 | 4 × 101 | 3 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Calciu (20) | ||||
| Ca-41 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 105 | 1 × 107 |
| Ca-45 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Ca-47 (a) | 3 × 100 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Cadmiu (48) | ||||
| Cd-109 | 3 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Cd-113m | 4 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Cd-115 (a) | 3 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cd-115m | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Ceriu (58) | ||||
| Ce-139 | 7 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ce-141 | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Ce-143 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ce-144 (a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 (b) | 1 × 105 (b) |
| Californiu (98) | ||||
| Cf-248 | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-249 | 3 × 100 | 8 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cf-250 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-251 | 7 × 100 | 7 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cf-252 | 1 × 10-1 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-253 (a) | 4 × 101 | 4 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cf-254 | 1 × 10-3 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Clor (17) | ||||
| Cl-36 | 1 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Cl-38 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Curiu (96) | ||||
| Cm-240 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cm-241 | 2 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cm-242 | 4 × 101 | 1 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cm-243 | 9 × 100 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Cm-244 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cm-245 | 9 × 100 | 9 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cm-246 | 9 × 100 | 9 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cm-247 (a) | 3 × 100 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Cm-248 | 2 × 10-2 | 3 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cobalt (27) | ||||
| Co-55 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Co-56 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Co-57 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Co-58 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Co-58m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Co-60 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Crom (24) | ||||
| Cr-51 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Cesiu (55) | ||||
| Cs-129 | 4 × 100 | 4 × 100 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cs-131 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Cs-132 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Cs-134 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cs-134m | 4 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Cs-135 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Cs-136 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Cs-137 (a) | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 104 (b) |
| Cupru (29) | ||||
| Cu-64 | 6 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cu-67 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Disprosiu (66) | ||||
| Dy-159 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Dy-165 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Dy-166 (a) | 9 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Erbiu (68) | ||||
| Er-169 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Er-171 | 8 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Europiu (63) | ||||
| Eu-147 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Eu-148 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-149 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Eu-150 (cu perioadă scurtă) | 2 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Eu-150 (cu perioadă lungă) | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-152 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-152m | 8 × 10-1 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Eu-154 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-155 | 2 × 101 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Eu-156 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fluor (9) | ||||
| F-18 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fier (26) | ||||
| Fe-52 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fe-55 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Fe-59 | 9 × 10-1 | 9 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fe-60 (a) | 4 × 101 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Galiu (31) | ||||
| Ga-67 | 7 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ga-68 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Ga-72 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Gadoliniu (64) | ||||
| Gd-146 (a) | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Gd-148 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Gd-153 | 1 × 101 | 9 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Gd-159 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Germaniu (32) | ||||
| Ge-68 (a) | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Ge-71 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Ge-77 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Hafniu (72) | ||||
| Hf-172 (a) | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hf-175 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 ×102 | 1 × 106 |
| Hf-181 | 2 × 100 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hf-182 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Mercur (80) | ||||
| Hg-194 (a) | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hg-195m (a) | 3 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Hg-197 | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Hg-197m | 1 × 101 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Hg-203 | 5 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Holmiu (67) | ||||
| Ho-166 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Ho-166m | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Iod (53) | ||||
| I-123 | 6 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| I-124 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| I-125 | 2 × 101 | 3 × 100 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| I-126 | 2 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| I-129 | Nelimitată | Nelimitată | 1 ×102 | 1 × 105 |
| I-131 | 3 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| I-132 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| I-133 | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| I-134 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| I-135 (a) | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Indiu (49) | ||||
| In-111 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| In-113m | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| In-114m (a) | 1 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| In-115m | 7 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Iridiu (77) | ||||
| Ir-189 (a) | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Ir-190 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ir-192 | 1 × 100 (c) | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Ir-194 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Potasiu (19) | ||||
| K-40 | 9 × 10-1 | 9 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| K-42 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| K-43 | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Kripton (36) | ||||
| Kr-79 | 4 | 1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Kr-81 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Kr-85 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 105 | 1 × 104 |
| Kr-85m | 8 × 100 | 3 × 100 | 1 × 103 | 1 × 1010 |
| Kr-87 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Lantan (57) | ||||
| La-137 | 3 × 101 | 6 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| La-140 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Luteţiu (71) | ||||
| Lu-172 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Lu-173 | 8 × 100 | 8 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-174 | 9 × 100 | 9 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-174m | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-177 | 3 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Magneziu (12) | ||||
| Mg-28 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Mangan (25) | ||||
| Mn-52 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Mn-53 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 104 | 1 × 109 |
| Mn-54 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Mn-56 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Molibden (42) | ||||
| Mo-93 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Mo-99 (a) | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Azot (7) | ||||
| N-13 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Sodiu (11) | ||||
| Na-22 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Na-24 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Niobiu (41) | ||||
| Nb-93m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Nb-94 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Nb-95 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Nb-97 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Neodim (60) | ||||
| Nd-147 | 6 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Nd-149 | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Nickel (28) | ||||
| Ni-59 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Ni-63 | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Ni-65 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Neptuniu (93) | ||||
| Np-235 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Np-236 (cu perioadă scurtă) | 2 × 101 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Np-236 (cu perioadă lungă) | 9 × 100 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Np-237 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| Np-239 | 7 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Osmiu (76) | ||||
| Os-185 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Os-191 | 1 × 101 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Os-191m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Os-193 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Os-194 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Fosfor (15) | ||||
| P-32 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| P-33 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Protactiniu (91) | ||||
| Pa-230 (a) | 2 × 100 | 7 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pa-231 | 4 × 100 | 4 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Pa-233 | 5 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Plumb (82) | ||||
| Pb-201 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pb-202 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pb-203 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pb-205 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pb-210 (a) | 1 × 100 | 5 × 10-2 | 1 × 101 (b) | 1 × 104 (b) |
| Pb-212 (a) | 7 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| Paladiu (46) | ||||
| Pd-103 (a) | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Pd-107 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Pd-109 | 2 × 100 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Promeţiu (61) | ||||
| Pm-143 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pm-144 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pm-145 | 3 × 101 | 1 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pm-147 | 4 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pm-148m (a) | 8 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pm-149 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pm-151 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Poloniu (84) | ||||
| Po-210 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Praseodim (59) | ||||
| Pr-142 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Pr-143 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Platină (78) | ||||
| Pt-188 (a) | 1 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pt-191 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pt-193 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pt-193m | 4 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pt-195m | 1 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pt-197 | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pt-197m | 1 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Plutoniu (94) | ||||
| Pu-236 | 3 × 101 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Pu-237 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pu-238 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-239 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-240 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Pu-241 (a) | 4 × 101 | 6 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Pu-242 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-244 (a) | 4 × 10-1 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Radiu (88) | ||||
| Ra-223 (a) | 4 × 10-1 | 7 × 10-3 | 1 × 102 (b) | 1 × 105 (b) |
| Ra-224 (a) | 4 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| Ra-225 (a) | 2 × 10-1 | 4 × 10-3 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Ra-226 (a) | 2 × 10-1 | 3 × 10-3 | 1 × 101 (b) | 1 × 104 (b) |
| Ra-228 (a) | 6 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| Rubidiu (37) | ||||
| Rb-81 | 2 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rb-83 (a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Rb-84 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rb-86 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Rb-87 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Rb (natural) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Reniu (75) | ||||
| Re-184 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Re-184m | 3 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Re-186 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Re-187 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Re-188 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Re-189 (a) | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Re (natural) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Rodiu (45) | ||||
| Rh-99 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rh-101 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Rh-102 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rh-102m | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Rh-103m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Rh-105 | 1 × 101 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Radon (86) | ||||
| Rn-222 (a) | 3 × 10-1 | 4 × 10-3 | 1 × 101 (b) | 1 × 108 (b) |
| Ruteniu (44) | ||||
| Ru-97 | 5 × 100 | 5 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Ru-103 (a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ru-105 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ru-106 (a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 (b) | 1 × 105 (b) |
| Sulf (16) | ||||
| S-35 | 4 × 101 | 3 × 100 | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Antimoniu (51) | ||||
| Sb-122 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 104 |
| Sb-124 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Sb-125 | 2 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sb-126 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Scandiu (21) | ||||
| Sc-44 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sc-46 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Sc-47 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sc-48 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Seleniu (34) | ||||
| Se-75 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Se-79 | 4 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Siliciu (14) | ||||
| Si-31 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Si-32 | 4 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Samariu (62) | ||||
| Sm-145 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Sm-147 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Sm-151 | 4 × 101 | 1 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Sm-153 | 9 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Staniu (50) | ||||
| Sn-113 (a) | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-117m | 7 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sn-119m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-121m (a) | 4 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-123 | 8 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Sn-125 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Sn-126 (a) | 6 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Stronţiu (38) | ||||
| Sr-82 (a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sr-85 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sr-85m | 5 × 100 | 5 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Sr-87m | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sr-89 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Sr-90 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 (b) | 1 × 104 (b) |
| Sr-91 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sr-92 (a) | 1 × 100 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tritiu (1) | ||||
| T(H-3) | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Tantal (73) | ||||
| Ta-178 (cu perioadă lungă) | 1 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ta-179 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Ta-182 | 9 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Terbiu (65) | ||||
| Tb-157 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Tb-158 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tb-160 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tehneţiu (43) | ||||
| Tc-95m (a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-96 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-96m (a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Tc-97 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Tc-97m | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Tc-98 | 8 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-99 | 4 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Tc-99m | 1 × 101 | 4 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Telur (52) | ||||
| Te-121 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Te-121m | 5 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Te-123m | 8 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Te-125m | 2 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Te-127 | 2 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Te-127m (a) | 2 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Te-129 | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Te-129m (a) | 8 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Te-131m (a) | 7 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Te-132 (a) | 5 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Toriu (90) | ||||
| Th-227 | 1 × 101 | 5 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Th-228 (a) | 5 × 10-1 | 1 × 10-3 | 1 × 100 (b) | 1 × 104 (b) |
| Th-229 | 5 × 100 | 5 × 10-4 | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| Th-230 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Th-231 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Th-232 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Th-234 (a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 (b) | 1 × 105 (b) |
| Th (natural) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| Titan (22) | ||||
| Ti-44 (a) | 5 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Taliu (81) | ||||
| Tl-200 | 9 × 10-1 | 9 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tl-201 | 1 × 101 | 4 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Tl-202 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Tl-204 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 104 |
| Tuliu (69) | ||||
| Tm-167 | 7 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Tm-170 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Tm-171 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Uraniu (92) | ||||
| U-230 (absorbţie pulmonară rapidă) (a) (d) | 4 × 101 | 1 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
| U-230 (absorbţie pulmonară medie) (a) (e) | 4 × 101 | 4 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-230 (absorbţie pulmonară lentă (a) (f) | 3 × 101 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-232 (absorbţie pulmonară rapidă (d) | 4 × 101 | 1 × 10-2 | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| U-232 (absorbţie pulmpnară medie) (e) | 4 × 101 | 7 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-232 (absorbţie pulmonară lentă) (f) | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-233 (absorbţie pulmonară rapidă) (d) | 4 × 101 | 9 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-233 (absorbţie pulmonară medie) (e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-233 (absorbţie pulmonară lentă) (f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| U-234 (absorbţie pulmonară rapidă) (d) | 4 × 101 | 9 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-234 (absorbţie pulmonară moyenne) (e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-234 (absorbţie pulmonară lentă) (f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| U-235 (toate tipurile de absorbţie pulmonară) (a), (d), (e), (f) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 101 (b) | 1 × 104 (b) |
| U-236 (absorbţie pulmonară rapidă) (d) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-236 (absorbţie pulmonară medie) (e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-236 (absorbţie pulmonară lentă) (f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-238 (toate tipurile de absorbţie pulmonară) (d), (e), (f) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 101 (b) | 1 × 104 (b) |
| U (naturăl) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 100 (b) | 1 × 103 (b) |
| U (îmbogăţit cu cel puţin 20 %) (g) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 100 | 1 × 103 |
| U (sărăcit) | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Vanadiu (23) | ||||
| V-48 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| V-49 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Tungsten (74) |
| Radionuclid (număr atomic) | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita de radioactivitate pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| W-178 (a) | 9 × 100 | 5 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| W-181 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| W-185 | 4 × 101 | 8 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| W-187 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| W-188 (a) | 4 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Xenon (54) | ||||
| Xe-122 (a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Xe-123 | 2 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Xe-127 | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Xe-131m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 104 |
| Xe-133 | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 103 | 1 × 104 |
| Xe-135 | 3 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 1010 |
| Ytriu (39) | ||||
| Y-87 (a) | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Y-88 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Y-90 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Y-91 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Y-91m | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Y-92 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Y-93 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Yterbiu (70) | ||||
| Yb-169 | 4 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Yb-175 | 3 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Zinc (30) | ||||
| Zn-65 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Zn-69 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Zn-69m (a) | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Zirconiu (40) | ||||
| Zr-88 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Zr-93 | Nelimitată | Nelimitată | 1 × 103 (b) | 1 × 107 (b) |
| Zr-95 (a) | 2 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Zr-97 (a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 (b) | 1 × 105 (b) |
(a) Valorile A1 şi/sau A2 pentru aceşti radionuclizi înrudiţi includ contribuţii din partea unor radionuclizi
„fiice” cu perioade radioactive mai mici de 10 zile, conform indicaţiilor următoare:
| Mg-28 | Al-28 |
|---|---|
| Ar-42 | K-42 |
| Ca-47 | Sc-47 |
| Ti-44 | Sc-44 |
| Fe-52 | Mn-52m |
| Fe-60 | Co-60m |
| Zn-69m | Zn-69 |
| Ge-68 | Ga-68 |
| Rb-83 | Kr-83m |
| Sr-82 | Rb-82 |
| Sr-90 | Y-90 |
| Sr-91 | Y-91m |
| Sr-92 | Y-92 |
| Y-87 | Sr-87m |
| Zr-95 | Nb-95m |
| Zr-97 | Nb-97m, Nb-97 |
| Mo-99 | Tc-99m |
| Tc-95m | Tc-95 |
Tc-96m Tc-96
Ru-103 Rh-103m
Ru-106 Rh-106
Pd-103 Rh-103m
Ag-108m Ag-108
Ag-110m Ag-II0
Cd-115 In-115m
In-114m In-114
Sn-l13 In-113m
Sn-121m Sn-121
Sn-126 Sb-126m
Te-118 Sb-118
Te-127m Te-127
Te-129m Te-129
Te-131m Te-131
Te-132 I-132
I-135 Xe-135m
Xe-122 I-122
Cs-137 Ba-137m
Ba-131 Cs-131
Ba-140 La-140
Ce-144 Pr-144m, Pr-144
Pm-148m Pm-148
Gd-146 Eu-146
Dy-166 Ho-166
Hf-l72 Lu-l72
W-I78 Ta-178
W-188 Re-188
Re-189 Os-189m
Os-194 Ir-194
Ir-189 Os-189m
Pt-188 lr-188
Hg-194 Au-194
Hg-195m Hg-195
Pb-210 Bi-210
Pb-212 Bi-212, Tl-208, Po-212 Bi-210m Tl-206
Bi-212 Tl-208, Po-212
At-211 Po-211
Rn-222 Po-218, Pb-214, At-218, Bi-2I4, Po-214
Ra-223 Rn-2I9, Po-215, Pb-211, Bi-211, Po-211, TI-207 Ra-224 Rn-220, Po-2l6, Pb-212, Bi-2l2, Tl-208, Po-212
Ra-225 Ac-225, Fr-221, At-2I7, Bi-2I3, Tl-209, Po-213, Pb-209 Ra-226 Rn-222, Po-218, Pb-214, At-2I8, Bi-2I4, Po-214
Ra-228 Ac-228
Ac-225 Fr-22l, At-2l7, Bi-213, TI-209, Po-213 Pb-209 Ac-227 Fr-223
Th-228 Ra-224, Rn-220, Po-2l6, Pb-2l2, Bi-2l2, TI-208, Po-212 Th-234 Pa-234m, Pa-234
Pa-230 Ac-226, Th-226, Fr-222, Ra-222, Rn-2l8, Po-214 U-230 Th-226, Ra-222, Rn-2l8, Po-2l4
| U-235 | Th-231 |
|---|---|
| Pu-24l | U-237 |
| Pu-244 | U-240, Np-240m |
| Am-242m | Am-242, Np-238 |
| Am-243 | Np-239 |
| Cm-247 | Pu-243 |
| Bk-249 | Am-245 |
| Cf-253 | Cm-249 |
(b) Nuclizi precursori şi produsele de filiaţie incluse în echilibrul secular sunt listaţi în continuare: Sr-90 Y-90
Zr-93 Nb-93m
Zr-97 Nb-97
Ru-106 Rh-106
Ag-108m Ag-108
Cs-137 Ba-137m
Ce-144 Pr-144
Ba-140 La-140
Bi-212 Tl-208 (0,36), Po-212 (0,64) Pb-210 Bi-210, Po-210
Pb-212 Bi-212, Tl-208 (0,36), Po-212 (0,64) Rn-222 Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214
Ra-223 Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Tl-207
Ra-224 Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0,36), PO-212 (0,64)
Ra-226 Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210 Ra-228 Ac-228
Th-228 Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0,36), Po-212 (0,64) Th-229 Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209
Th-nat Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0,36), Po-212 (0,64)
Th-234 Pa-234m
U-230 Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214
U-232 Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0,36), Po-212 (0,64) U-235 Th-231
U-238 Th-234, Pa-234m
U-nat Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
Np-237 Pa-233
Am-242m Am-242
Am-243 Np-239
(c) Cantitatea poate fi determinată după o măsurare a ratei de dezintegrare sau o măsurare a intensităţii radiaţiilor la o distanţă prescrisă faţă de sursă;
(d) Aceste valori nu se aplică decât compuşilor uraniului ce se prezintă sub forma chimică UF6, UO2F2
şi UO2(NO3)2, atât în condiţii normale, cât şi în condiţii accidentale de transport;
(e) Aceste valori nu se aplică decât compuşilor uraniului care se prezintă sub forma chimică UO3, UF4 şi UCl4 şi compuşilor hexavalenţi, atât în condiţii normale, cât şi în condiţii accidentale de transport;
(f) Aceste valori se aplică tuturor compuşilor uraniului, alţii decât cei indicaţi la punctele d) şi e);
(g) Aceste valori nu se aplică decât uraniului neiradiat.
2.2.7.7.2.2 Pentru radionuclizii ce nu figurează în lista din tabelul 2.2.7.7.2.1, determinarea valorilor de bază pentru radionuclizii menţionaţi la 2.2.7.7.2.1 necesită o aprobare multilaterală. Este admisă utilizarea unei valori A2
calculate cu ajutorului unui coeficient de dozare pentru tipul corespunzător de absorbţie pulmonară, conform recomandărilor Comisiei Internaţionale de Protecţie Radiologică, dacă formele chimice ale fiecărui radionuclid, atât în cadrul unor condiţii normale cât şi în condiţiile accidentale de transport, sunt luate în considerare. Se pot folosi şi valorile ce figurează în tabelul 2.2.7.7.2.2 pentru radionuclizi fără a obţine aprobarea autorităţii competente.
Tabelul 2.2.7.7.2.2
Valori fundamentale pentru radionuclizii necunoscuţi sau amestecurile lor
| Conţinut radioactiv | A1 (TBq) | A2 (TBq) | Activitate masică pentru substanţele exceptate (Bq/g) | Limita radioactivităţii pentru o expediere exceptată (Bq) |
|---|---|---|---|---|
| Prezenţa demonstrată numai a nuclizilor emiţători beta sau gamma | 0,1 | 0,02 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Se cunoaşte prezenţa de nuclizi alfa- radioactivi, dar nu de emiţători de neutroni | 0,2 | 9 × 10-5 | 1 × 10-1 | 1 × 103 |
| Se cunoaşte prezenţa de nuclizi emiţători de neutroni sau nu sunt disponibile informaţii relevante | 0,001 | 9 × 10-5 | 1 × 10-1 | 1 × 103 |
2.2.7.7.2.3 În calculul lui A1 şi A2 pentru un radionuclid ce nu figurează în tabelul 2.2.7.7.2.1, un singur lanţ de dezintegrare radioactivă în care radionuclizii se află în aceleaşi proporţii ca şi în stare naturală, şi unde nici un descendent nu are o perioadă mai mare de zece zile sau mai mare decât cea a părintelui nuclear, trebuie considerat ca un radionuclid pur; radioactivitatea ce trebuie luată în considerare şi valorile lui A1 sau A2 ce trebuie aplicate sunt atunci cele ce corespund părintelui nuclear al acestui lanţ. În cazul lanţurilor de dezintegrare radioactivă unde unul sau mai mulţi descendenţi au o perioadă, fie superioară celei de zece zilei, fie superioară celei a părintelui nuclear, părintele nuclear şi acela sau aceia dintre descendenţii săi trebuie consideraţi drept amestec de nuclizi.
2.2.7.7.2.4 În cazul unui amestec de radionuclizi, valorile de bază pentru radionuclizii vizaţi la 2.2.7.7.2.1 pot fi determinaţi după cum urmează :
xm 1
f i
unde:
i xi
f(i) este fracţia de activitate sau fracţia de activitate masică a radionuclidului ”i” din amestec;
X(i) este valoarea corespunzătoare a lui A1 sau A2 sau activitatea masică pentru substanţele exceptate sau limita de activitate pentru o expediere exceptată, după caz, în cazul radionuclidului ”i”;
Xm este valoarea calculat a lui A1 sau A2 sau activitatea masică pentru substanţele exceptate sau limita de activitate pentru o expediere exceptată în cazul unui amestec.
2.2.7.7.2.5 Atunci când se cunoaşte identitatea fiecărui radionuclid, dar nu se cunoaşte activitatea anumitor radionuclizi, radionuclizii pot fi grupaţi şi se poate utiliza valoarea cea mai mică a radionuclizilor din fiecare grupă aplicând formulele de la punctele 2.2.7.7.2.4 şi 2.2.7.7.1.4.2. Grupele pot fi constituite conform activităţii alfa totale şi activităţii beta/gamma totale atunci când sunt cunoscute, fiind reţinută valoarea cea mai scăzută pentru emiţătorii alfa sau pentru emiţătorii beta/gamma.
2.2.7.7.2.6 Pentru radionuclizii sau amestecurile de radionuclizi pentru care nu se dispune de date, trebuie utilizate valorile ce figurează în tabelul 2.2.7.7.2.2
2.2.7.8 Limitele referitoare la indicele de transport (TI), indicele de siguranţă-criticitate (CSI) şi intensitatea radiaţiilor pentru colete şi supraambalaje
2.2.7.8.1 În afara expedierilor pentru utilizare exclusivă, indicele IT al oricărui colet sau supraambaaj nu trebuie să fie mai mare de 10, iar indicele CSI al oricărui colet sau supraambalaj nu trebuie să fie mai mare de 50.
2.2.7.8.2 În afara coletelor sau supraambalajelor transportate pentru utilizare exclusiv rutieră în condiţiile specificate la 7.5.11, CV33 (3.5) a), intensitatea maximă a radiaţiilor în orice punct de pe suprafaţa exterioară a unui colet sau supraambalaj nu trebuie să depăşească 2 mSv/h.
2.2.7.8.3 Intensitatea maximă de radiaţii în orice punct de pe suprafaţa externă a unui colet sau supraambalaj pentru utilizare exclusivă nu trebuie să depăşească 10 mSv/h.
2.2.7.8.4 Coletele şi supraambalajele trebuie clasificate într-una din categoriile I-ALB, II-GALBEN sau III-GALBEN, conform condiţiilor specificate în tabelul 2.2.7.8.4 şi următoarelor prescripţii :
a)Pentru determinarea categoriei în cazul unui colet sau supraambalaj, trebuie luate în considerare, atât indicele TI, cât şi intensitatea radiaţiilor pe suprafaţă. Atunci când conform TI clasificarea ar trebui efectuată într-o altă categorie, dar după intensitatea radiaţiilor pe suprafaţă, clasificarea ar trebui efectuată într-o categorie diferită, coletul sau supraambalajul se clasifică în clasa cea mai ridicată dintre cele două. În acest sens, categoria I-ALB este considerată drept cea mai joasă categorie;
b)Indicele TI trebuie determinat conform procedurilor specificate la punctele 2.2.7.6.1.1 şi 2.2.7.6.1.2;
c)Dacă intensitatea radiaţiilor pe suprafaţă este mai mare de 2 mSv/h, coletul sau supraambalajul trebuie transportat pentru utilizare exclusivă şi ţinând cont de dispoziţiile de la 7.5.11, CV33 (3.5) a);
d)Un colet al cărui transport este autorizat printr-un aranjament special trebuie clasificat în categoria III-GALEBN, mai puţin în conformitate cu prevederile din 2.2.7.8.5;
e)Un supraambalaj în care sunt adunate colete transportate sub aranjament special trebuie clasificat în categoria III-GALBEN, mai puţin în conformitate cu prevederile din 2.2.7.8.5.
Tabelul 2.2.7.8.4
Categorii de colete şi de supraambalaje
| Condiţii | ||
|---|---|---|
| Indice de transport (TI) | Intensitate maximă a radiaţiilor în orice punct de pe suprafaţa exterioară | Categoria |
| 0 a | Nu mai mult de 0,005 mSv/h | I-ALB |
| Peste 0, dar nu mai mult de 1a | Peste 0,005 mSv/h, dar nu mai mult de 0,5 Sv/h | II-GALBEN |
| Peste 1, dar nu mai mult de 10 | Peste 0,5 mSv/h, dar nu mai mult de 2 mSv/h | III-GALNEN |
| Peste 10 | Peste 2 mSv/h, dar nu mai mult de 10 mSv/h | III-GALBEN b |
a Dacă indicele TI măsurat nu este mai mare de 0,05, valoarea sa poate fi redusă la zero, conform 2.2.7.6.1.1 c).
b Trebuie, de asemenea, transportate pentru utilizare exclusivă.
2.2.7.8.5 În cazul transportului internaţional al ambalajelor care necesită aprobarea modelului sau a transportului de către autoritatea competentă, pentru care sunt aplicabile tipuri diferite de aprobări în ţări diferite vizate de transport, repartizarea în cadrul categoriei, conform cerinţei din 2.2.7.8.4 se va realiza în conformitate cu certificatul din ţara de origine a modelului.
2.2.7.9 Prescripţii şi controale pentru transportul coletelor exceptate
2.2.7.9.1 Coletele exceptate ce pot conţine substanţe radioactive în cantităţi limitate, aparate sau obiecte fabricate aşa cum se indică la 2.2.7.7.1.2 şi ambalaje goale, după cum este indicat la 2.2.7.9.6, pot fi transportate conform următoarelor dispoziţii:
a)Prescripţiile enunţate la paragrafele 2.2.7.9.2, 3.3.1 (dispoziţia specială 290), 4.1.9.1.2, 5.2.1.2,
5.2.1.7.1, 5.2.1.7.2, 5.2.1.7.3, 5.4.1.1.1 a), 7.5.11 CV33 (5.2), şi, dacă este cazul, 2.2.7.9.3 până la
2.2.7.9.6;
b)Prescripţiile pentru coletele exceptate, enunţate la 6.4.4;
c)Dacă coletele exceptate conţin substanţe fisionabile, ele trebuie să satisfacă condiţiile cerute pentru a beneficia de una din excepţiile prevăzute la 6.4.11.2, precum şi prescripţia enunţată la 6.4.7.2.
2.2.7.9.2 Intensitatea radiaţiilor în orice punct de pe suprafaţa externă a unui colet exceptat nu trebuie să depăşească 5 µSv/h.
2.2.7.9.3 O substanţă radioactivă ce este închisă într-o componentă sau constituie o parte componentă a unui aparat sau altui obiect fabricat, şi a cărui radioactivitate nu depăşeşte limitele per articol şi per colet specificate în coloanele 2 şi 3 din tabelul 2.2.7.7.1.2.1, poate fi transportată într-un colet exceptat, cu condiţia ca :
a)Intensitatea radiaţiilor la 10 cm de orice punct de pe suprafaţa externă a oricărui aparat sau obiect neambalat să nu depăşească 0,1 mSv/h;
b)Fiecare aparat sau obiect fabricat trebuie să poarte indicaţia "RADIOACTIV", cu excepţia;
i)ceasurilor sau dispozitivelor radioluminiscente;
ii) produsele de consum care au fost agreate de autoritatea competentă conform 2.2.7.1.2 d) sau care nu depăşesc în mod individual limita de activitate pentru o expediere exceptată indicată în coloana (5) a tabelului de la 2.2.7.7.2.1, cu excepţia cazului în care aceste produse sunt transportate în ambalaje care poartă inscripţia „RADIOACTIV” pe o suprafaţă internă astfel încât atenţionarea privind prezenţa substanţelor radioactive să fie vizibilă la deschiderea ambalajului; şi
c)Substanţa radioactivă să fie complet închisă în componentele inactive (un dispozitiv care are ca funcţie unică să conţină substanţe radioactive, nu este considerat un aparat sau obiect fabricat).
2.2.7.9.4 Substanţele radioactive sub alte forme decât cele specificate la paragraful 2.2.7.9.3 şi a căror radioactivitate nu depăşeşte limita indicată în coloana 4 a tabelului 2.2.7.7.1.2.1, pot fi transportate într-un colet exceptat, cu condiţia ca :
a)ambalajul să reţină conţinutul radioactiv în condiţii de transport de rutină;
b)ambalajtul să poarte indicaţia "RADIOACTIV" pe o suprafaţă internă, astfel încât să existe o avertizare asupra prezenţei substanţei radioactive la deschierea coletului.
2.2.7.9.5 Un obiect fabricat în care unica substanţă radioactivă este uraniul natural, uraniul sărăcit sau toriul natural, neiradiate, poate fi transportat în calitate de colet exceptat, cu condiţia ca suprafaţa exterioară a uraniului sau toriului să fie închise într-un înveliş inactiv din metal sau dintr-un alt material rezistent.
2.2.7.9.6 Un ambalaj gol, care a conţinut anterior substanţe radioactive, poate fi transportat în calitate de colet exceptat, cu condiţia ca:
a)Să fie în stare bună şi închis într-un mod sigur;
b)Suprafaţa externă a uraniului sau toriului utilizat în structura sa să fie acoperită de un înveliş inactiv, din metal sau alt material rezistent;
c)Nivelul contaminării nefixate interne să nu depăşească de 100 ori nivelele indicate la 4.1.9.1.2;
d)Orice etichetă aplicată conform 5.2.2.1.11.1 să nu mai fie vizibilă.
2.2.7.9.7 Dispoziţiile de mai jos nu se aplică coletelor exceptate şi controalelor pentru transportul coletelor exceptate: 1.10, 2.2.7.4.1, 2.2.7.4.2, 4.1.9.1.3, 4.1.9.1.4, 5.1.3.2, 5.1.5.1.1, 5.1.5.1.2, 5.2.2.1.11.1, 5.4.1.1.1 fără alineatul
a), 5.4.1.2.5.1, 5.4.1.2.5.2, 5.4.3, 6.4.6.1, 7.5.11 CV33 fără paragraful (5.2).
2.2.7.10 (Rezervat)
2.2.8 Clasa 8 Substanţe corosive
2.2.8.1 Criterii
2.2.8.1.1 Titlul clasei 8 acoperă substanţele şi obiectele ce conţin substanţe din această clasă şi care, prin acţiunea lor chimică, atacă ţesutul epitelial al pielii şi mucoaselor cu care intră în contact sau care, în cazul unei scurgeri, pot provoca daune altor mărfuri sau mijloacelor de transport, sau le pot distruge. Prin titlul prezentei clase, mai sunt vizate şi alte substanţe care nu formează o substanţă corosivă lichidă numai în prezenţa apei sau care, în prezenţa umidităţii naturale a aerului, produc vapori sau particule în suspensie corosivi.
2.2.8.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 8 sunt subîmpărţite după cum urmează: C1-C10 Substanţe corosive fără risc subsidiar;
C1-C4 Substanţe acide :
C1 Anorganice, lichide;
C2 Anorganice, solide;
C3 Organice, lichide;
C4 Organice, solide; C5-C8 Substanţe bazice :
C5 Anorganice, lichide;
C6 Anorganice, solide;
C7 Organice, lichide;
C8 Organice, solide; C9-C10 Alte substanţe corosive :
C9 Lichide;
C10 Solide;
C11 Obiecte:
CF Substanţe corosive, inflamabile : CF1 Lichide;
CF2 Solide;
CS Substanţe corosive, ce se autoîncălzesc CS1 Lichide;
CS2 Solide;
CW Substanţe corosive care, în contact cu apa, degajă gaze inflamabile :
CW1 Lichide;
CW2 Solide;
CO Substanţe corosive comburante : CO1 Lichide;
CO2 Solide;
CT Substanţe corosive toxice : CT1 Lichide;
CT2 Solide;
CFT Substanţe corosive lichide, inflamabile, toxice; COT Substanţe corosive comburante, toxice.
Clasificare şi atribuirea în cadrul grupelor de ambalare
2.2.8.1.3 Substanţele din clasa 8 trebuie clasificate în trei grupe de ambalare, conform gradului de periculozitate prezentat pentru transport, după cum urmează:
Grupa de ambalare I: Substanţe foarte corosive Grupa de ambalare II: Substanţe corosive Grupa de ambalare III: Substanţe uşor corosive
2.2.8.1.4 Substanţele şi obiectele clasificate în clasa 8 sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Atribuirea substanţelor în grupele de ambalare I, II şi III se fondează pe experienţa acumulată şi ia în consideraţie factori suplimentari, precum riscul de inhalare (a se vedea 2.2.8.1.5) şi hidroreactivitatea (inclusiv formarea de produse de descompunere ce prezintă un pericol).
2.2.8.1.5 O substanţă sau un preparat ce corespunde criteriilor clasei 8, a căror toxicitate la inhalare de pulberi şi particule (CL50) corespunde grupei de ambalare I, dar a căror toxicitate la ingestie şi absorbţie cutanată nu corespunde decât grupei de ambalare III, sau care prezintă un grad de toxicitate mai puţin ridicat, trebuie alocate clasei 8.
2.2.8.1.6 Substanţele, inclusiv amestecurile, ce nu sunt menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, pot fi atribuite rubricii adecvate din sub-secţiunea 2.2.8.3 şi grupei de ambalare pertinente, pe baza timpului de contact necesar pentru provocarea distrugerii pielii umane pe toată grosimea sa, conform criteriilor de la) la c) de mai jos.
Substanţele lichide şi substanţele solide, la care există posibilitatea să devină lichide în timpul transportului, care sunt considerate că nu provocă distrugerea pielii umane pe toată grosimea sa, trebuie totuşi luată în considerare capacitatea lor de a provoca coroziunea anumitor suprafeţe metalice. Pentru atribuirea substanţelor în grupe de ambalare, trebuie luată în consideraţie experienţa acumulată cu ocazia expunerii accidentale. În absenţa unei asemenea experienţe, clasificarea trebuie efectuată pe baza rezultatelor experimentării conform Directivei 404 a OCDE 5.
a)Sunt atribuite grupei de ambalare I substanţele ce provoacă o distrugere pe toată grosimea sa a ţesutului cutanat intact, pe o perioadă de observaţie de 60 de minute, începând imediat după o durată de expunere de 3 minute sau mai puţin;
b)Sunt atribuite grupei de ambalare II, substanţele ce provoacă o distrugere a ţesutului cutanat intact pe toată grosimea sa pe o perioadă de observaţie de 14 zile începând de la expunerea timp de 3 minute, dar nu mai mult de 60 de minute;
c)Sunt atribuite grupei de ambalare III, substanţele care:
–provoacă o distrugere a ţesutului cutanat intact pe toată grosimea sa, pe o perioadă de observaţie de 14 zile începând imediat după o durată de expunere de peste 60 de minute, dar nu mai mult de 4 ore; sau
–cele despre care se crede că nu provoacă o distrugere a ţesutului cutanat intact pe toată grosimea sa, dar a căror viteză de coroziune pe suprafeţe de oţel sau aluminiu depăşeşte 6,25 mm pe an la temperatura de încercare de 55°C. Pentru încercările pe oţel, trebuie să se utilizeze tipurile S235JR+CR (1.0037, respectiv St 37-2), S275J2G3+CR (1.0144, respectiv St 44-3), ISO 3574, ”Unified Numbering System (UNS)” G10200 sau SAE 1020, şi pentru încercările pe aluminiu, se utilizează tipurile neprotejate 7075-T6 sau AZ5GU-T6. O încercare acceptabilă este descrisă în Manualul de încercări şi criterii, Partea III, secţiunea 37.
2.2.8.1.7 Atunci când substanţele din clasa 8, ca urmare a adăugărilor, trec în alte categorii de periculozitate decât cele cărora le aparţin substanţele menţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2, aceste amestecuri sau soluţii trebuie atribuite rubricilor cărora le aparţin pe baza pericolului real prezentat de ele.
| Inflamabile b | lichide solide |
| CF | |
| Cu autoîncălzire | lichide solide |
| CS | |
| Hidroreactive | lichide b solide |
| CW | |
| Comburante | lichide solide |
| CO | |
| Toxice d | lichidec solide e |
| CT | |
| Lichide inflamabile toxic d e Toxice comburante d, e | |
| 3470 VOPSEA, MATERIAL INFLAMABIL, COROZIV (inclusiv vopsea, lac, email, decapant, şelac, vernis, pastă de lustruit, umplutură lichidă şi bază de lac lichid) sau | |
| 3470 | MATERIAL ASOCIAT VOPSELEI, INFLAMABIL, COROZIV (inclusiv compus de diluare sau reducere a vopselei) |
| 2734 | AMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. sau |
| 2734 | POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. |
| 2986 | CLOROSILANI COROSIVI, INFLAMABILI, N.S.A. |
| 2920 | LICHID COROSIV, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 2921 | SOLID COROSIV, INFLAMABIL, N.S.A. |
| 3301 | LICHID COROSIV, CU AUTO-ÎNCĂLZIRE, N.S.A. |
| 3095 | SOLID COROSIV, CU AUTO-ÎNCĂLZIRE, N.S.A |
| 3094 | LICHID COROSIV, HIDROREACTIV, N.S.A. |
| 3096 | SOLID COROSIV, HIDROREACTIV N.S.A. |
| 3093 | LICHID COROSIV, COMBURANT, N.S.A. |
| 3084 | SOLID COROSIV, COMBURANT, N.S.A. |
CF1
CF2 CS1
CS2 CW1
CW2 CO1
3471 SOLUŢIE DE DIFLUORURĂ DE HIDROGEN, N.O.S.
2922 LICHID COROSIV, TOXIC, N.S.A.
CO2 CT1
2923 SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A.
CT2
(Nici o rubrică colectivă nu poartă acest cod de clasificare; dacă este cazul, clasificarea într-o rubrică colectivă ce poartă un cod de clasificare se va determina conform tabelului de ordine a priorităţii caracteristicilor de periculozitate de la 2.1.3.9)
CFT
(Nici o rubrică colectivă nu poartă acest cod de clasificare, dacă este cazul, clasificare într-o rubrică colectivă ce poartă un cod de clasificare se va determina conform tabelului de ordine a priorităţii caracteristicilor de periculozitate de la punctul 2.1.3.9)
COT
b Clorosilanii care, în contact cu aerul sau cu umiditatea conţinută în aer, degajează gaze inflamabile, sunt substanţe din clasa 4.3.
c Cloroformiaţii cu proprietăţi preponderent toxice sunt substanţe din clasa 6.1.
d Substanţele corosive foarte toxice la inhalare, definite la paragrafele 2.2.61.1.4 până la 2.2.61.1.9, sunt substanţe din clasa 6.1.
e Nr. ONU 2505 FLUORURĂ DE AMONIU, Nr. ONU 1812 FLUORURĂ DE POTASIU, SOLIDĂ, Nr. ONU 1690
FLUORURĂ DE SODIU, SOLIDĂ, Nr. ONU 2674 FLUOROSILICAT DE SODIU, Nr. ONU 2856 FLUOROSILICAŢI, N.S.A., Nr. ONU 3415 FLUORURĂ DE SODIU ÎN SOLUŢIE şi Nr. ONU 3422 FLUORURĂ DE POTASIU ÎN SOLUŢIE sunt
substanţe dina clasa 6.1.
2.2.9 Clasa 9 Substanţe şi obiecte periculoase diverse
2.2.9.1 Criterii
2.2.9.1.1 Titlul clasei 9 acoperă substanţele şi obiectele care, în timpul transportului, prezintă un alt pericol decât cel vizat de celelalte clase.
2.2.9.1.2 Substanţele şi obiectele din clasa 9 se subîmpart după cum urmează:
M1 Substanţe care, inhalate sub formă de pulbere fină, pot pune în pericol sănătatea: M2 Substanţe şi aparate care, în caz de incendiu, pot forma dioxine;
M3 Substanţe ce degajă vapori inflamabili; M4 Baterii cu litiu;
M5 Echipamente de salvare;
M6-M8 Substanţe periculoase pentru mediu :
M6 Substanţe poluante pentru mediul acvatic, lichide; M7 Substanţe poluante pentru mediul acvatic, solide; M8 Micro-organisme şi organisme modificate genetic;
M9-M10 Substanţe transportate la cald : M9 Lichide;
M10 Solide;
M11 Alte substanţe ce prezintă un risc în timpul transportului dare care nu corespund definiţiei nici unei alte clase.
Definiţii şi clasificări
2.2.9.1.3 Substanţele şi obiectele clasificate în clasa 9 sunt listate în tabelul A din capitolul 3.2. Alocarea substanţelor şi obiectelor nemenţionate nominal în tabelul A din capitolul 3.2 la rubrica pertinentă din acest tabel sau din sub- secţiunea 2.2.9.3 trebuie efectuată conform dispoziţiilor paragrafelor 2.2.9.1.4 până la 2.2.9.1.14.
Substanţe care, inhalate sub formă de pulbere fină, pot pune în pericol sănătatea
2.2.9.1.4 Substanţele care, inhalate sub formă de pulbere fină, pot pune sănătatea în pericol, cuprind azbestul şi amestecurile ce conţin azbest.
Substanţe şi aparate care, în caz de incendiu, pot forma dioxine
2.2.9.1.5 Substanţele şi aparatele care, în caz de incendiu, pot forma dioxine cuprind difenilii policloraţi (PCB), trifenilii policloraţi (PCT) şi difenilii şi trifenilii polihalogenaţi şi amestecurile ce conţin aceste substanţe, precum şi aparatele, cum ar fi transformatoarele, condensatorii şi alte aparate ce conţin aceste substanţe sau amestecuri ale acestor substanţe.
| 2212 | AZBEST ALBASTRU (crocidolită) sau |
|---|---|
| 2212 | AZBEST BRUN (amozită, misorită) |
| 2590 | AZBEST ALB (crizolită, actinolită, anhofillită, tremolită) |
| 2315 | DIFENILI POLICLORAŢI LICHIZI |
| 3432 | DIFENILI POLICLORAŢI SOLIZI |
| 3151 | DIFENILI POLIHALOGENAŢI LICHIZI sau |
| 3151 | TRIFENILI POLIHALOGENAŢI LICHIZI |
| 3152 | DIFENILI POLIHALOGENAŢI SOLIZI sau |
| 3152 | TRIFENILI POLIHALOGENAŢI SOLIZI |
| 2211 | GRANULE POLIMERICE care degajă vapori inflamabili |
| 3314 | MATERIAL PLASTIC PENTRU TURNARE sub formă de pastă, folie sau cablu extrudat, ce degajă vapori inflamabili |
| 3090 | BATERII CU LITIU |
| 3091 | BATERII CU LITIU CONŢINUTE ÎNTR-UN ECHIPAMENT sau |
| 3091 | BATERII CU LITIUM AMBALATE ÎMPREUNĂ CU UN ECHIPAMENT |
| 2990 | ECHIPAMENTE DE SALVARE AUTOGONFLABILE |
| 3072 | ECHIPAMENTE DE SALVARE NEAUTOGONFLABILE care conţin substanţe periculoase |
| 3268 | GENERATOARE DE GAZ PENTRU SACI GONFLABILI sau |
| 3268 | MODULE DE SACI GONFLABILI sau |
| 3268 | RETRACTOARE DE CENTURĂ DE SIGURANŢĂ |
Substanţe care, inhalate sub formă de
pulbere fină, pot pune sănătatea în pericol M1
Substanţe şi aparate care, în caz de incendiu,
pot forma dioxine M2
Substanţe ce degajă valori inflamabili M3
Baterii cu litiu M4
| Substanţe periculoase pentru mediu | poluante pentru mediul acvatic, lichide poluante pentru mediul acvatic, solide micro-organisme şi organisme modificate genetic |
| Substanţe transportate la cald | lichide solide |
| Alte substanţe ce prezintă un risc în timpul transportului, care nu corespund definiţiei nici unei alte clase | |
Echipamente de salvare M5
| M6 | 3082 | SUBSTANŢĂ PERICULOASĂ DIN PUNCT DE VEDERE AL MEDIULUI, LICHIDĂ, N.S.A. |
| M7 | 3077 | SUBSTANŢĂ PERICULOASĂ DIN PUNCT DE VEDERE AL MEDIULUI, SOLIDĂ, N.S.A. |
3257 LICHID TRANSPORTAT LA CALD, N.S.A., la o temperatură egală sau mai mare de 100 °C şi mai mică decât punctul ei de aprindere (inclusiv metal topit, sare topită etc.)
3245 MICROORGANISME MODIFICATE GENETIC
M8 M9
3258 SOLID TRANSPORTAT LA CALD, N.S.A., la o temperatură egală sau mai mare de 240 °C
| Nici o rubrică colectivă. Numai substanţele listate în tabelul A din capitolul 3.2 sunt supuse prescripţiilor referitoare la clasa 9 sub acest cod de clasificare, şi anume : | |
| 1841 | ALDEHIDAT DE AMONIAC |
| 1931 | DITIONIT DE ZINC |
| 1941 | DIBROMODIFLUOROMETAN |
| 1990 | BENZALDEHIDĂ |
| 2969 | GRANULE DE RICIN, sau |
| 2969 | FĂINĂ DE RICIN, sau |
| 2969 | TURTE DE RICIN, sau |
| 2969 | GRANULE DE RICIN ÎN FLACOANE |
| 3316 | TRUSĂ CHIMICĂ, sau |
| 3316 | TRUSĂ DE PRIM AJUTOR |
| 3359 | UNITATE CARE FUMEGĂ |
M10
M11
METODE DE ÎNCERCARE
2.3.0 Generalităţi
Cu excepţia unor dispoziţii contrare aflate în capitolul 2.2 sau în prezentul capitol, metodele de încercare ce trebuie utilizate pentru clasificarea substanţelor periculoase sunt acelea care figurează în Manualul de încercări şi criterii.
2.3.1 Încercarea de exsudaţie pentru explozibilii de mină de tip A
2.3.1.1 Explozibilii de mină de tip A (nr. ONU 0081), în cazul în care conţin peste 40 % ester nitric lichid, trebuie, în plus faţă de încercările definite în Manualul de încercări şi criterii, să satisfacă următoarea încercare de exsudaţie.
2.3.1.2 Aparatul pentru încercarea de exsudaţie a explozibililor de mină (figurile de la 1 la 3) se compune dintr-un cilindru gol, din bronz. Acest cilindru este închis la una dintre extremităţi cu o placă din acelaşi metal, cu diametrul interior de 15,7 mm şi o înălţime de 40 mm şi prezintă 20 de găuri cu diametrul de 0,5 mm (4 serii de 5 găuri) la periferie. Un piston din bronz, cilindric pe lungimea de 48 mm şi de o lungime totală de 52 mm, culisează în cilindrul dispus în poziţie verticală. Pistonul, cu un diametru de 15,6 mm, este încărcat cu o masă de 2 220 g, pentru a exercita o presiune de 120 kPa (1,20 bar) pe baza cilindrului.
2.3.1.3 Se formează, cu o cantitate cuprinsă între 5 şi 8 g de explozibil de mină, un mic bandaj cu lungime de 30 mm şi diametrul de 15 mm, care se înfăşoară într-o pânză foarte fină şi se aşează în cilindru; apoi, se plasează deasupra pistonului şi masa de încărcare a acestuia, pentru ca explozibilul să fie supus unei presiuni de 120 kPa (1,20 bar). Se notează timpul după care apar primele semne de picături uleioase (nitroglicerină) pe orificiile exterioare ale găurilor cilindrului.
2.3.1.4 Se consideră că explozibilul de mină a satisfăcut încercarea dacă timpul scurs înaintea apariţiei picăturilor de lichid este mai mare de 5 minute, încercarea fiind efectuată la o temperatură cuprinsă între 150 C şi 25 0 C.
Încercarea de exsudaţie a explozibilului
Fig.1: Sarcină în formă de clopot, cu masa de 2200 g,
care poate fi suspendată pe pistonul din bronz
Fig.2: Piston cilindric din bronz, dimensiuni în mm !image
Fig.3 Cilindru gol, din bronz, închis la o extremitate;
Vedere şi secţiune verticală, dimensiuni în mm
Fig.1 până la 3
(1)4 serii de 5 găuri de 0,5
(2)cupru
(3)placă de plumb cu con central pe suprafaţa inferioară
(4)4 deschideri, cca. 46 x 56, repartizate uniform pe periferie
2.3.2 Încercări pentru amestecurile de nitraţi de celuloză din clasa 4.1
2.3.2.1 Nitroceluloza, încălzită timp de o jumătate de oră la 132 C, nu trebuie să degajeze vapori nitroşi, (gaz nitros) de culoare galben-brun, vizibili. Temperatura de ardere trebuie să fie mai mare de 180 C. Vezi paragrafele
2.3.2.3 până la 2.3.2.8, 2.3.2.9 a) şi 2.3.2.10 de mai jos.
2.3.2.2 Trei grame de nitroceluloză plastifiată, încălzite timp de o oră la temperatura de 132 C, nu trebuie să degajeze vapori nitroşi, (gaz nitros) de culoare galben-brun, vizibili. Temperatura de ardere trebuie să fie mai mare de 170 C. Vezi paragrafele 2.3.2.3 până la 2.3.2.8, 2.3.2.9 b) şi 2.3.2.10 de mai jos.
2.3.2.3 Modalităţile de executare a încercărilor indicate mai jos sunt aplicabile atunci când se manifestă divergenţe de opinie asupra admisibilităţii substanţelor pentru transportul rutier.
2.3.2.4 Dacă se urmează alte metode sau modalităţi de executare a încercărilor, pentru verificarea condiţiilor de stabilitate indicate mai jos în prezenta secţiune, respectivele metode trebuie să conducă la aceeaşi apreciere ca şi cea la care s-ar putea ajunge urmând metodele de mai jos.
2.3.2.5 În timpul încercărilor de stabilitate prin încălzire de mai jos, temperatura etuvei în care se află eşantionul supus încercării nu trebuie să se abată cu mai mult de 2 C de la temperatura prescrisă; durata încercării trebuie respectată cu o toleranţă de două minute, indiferent dacă durata respectiva este de 30 minute sau de
60 de minute. Etuva trebuie să fie astfel construită încât, după introducerea eşantionului, să revină la temperatura prescrisă în cel mult 5 minute.
2.3.2.6 Înainte de a fi supuse la încercările de la punctele 2.3.2.9 şi 2.3.2.10 de mai jos, eşantioanele trebuie să fie uscate timp de cel puţin 15 ore, la temperatura ambiantă, într-un uscător cu vid, prevăzut cu clorură de calciu topită şi granulată, substanţa fiind dispusă într-un strat subţire; în acest scop, substanţele care nu sunt nici pulverulente, nici fibroase vor fi sparte, sau răzuite, sau tăiate în bucăţi mici. Presiunea în uscător trebuie să fie mai mică de 6,5 kPa (0,065 bar).
2.3.2.7 Înainte de uscare în condiţiile indicate la 2.3.2.6 de mai sus, substanţele conforme 2.3.2.2 de mai sus, vor fi supuse unei pre-uscări într-o etuvă bine ventilată, la 70 C, astfel încât pierderea de masă la un sfert de oră să nu fie mai mică de 0,3 % din masa iniţială.
2.3.2.8 Nitroceluloza slab nitrată, conformă 2.3.2.1 de mai sus, este supusă mai întâi unei uscări prealabile, în condiţiile indicate la 2.3.2.7 de mai sus; uscarea se încheie prin introducerea timp de minimum 15 ore într-un uscător prevăzut cu acid sulfuric concentrat.
2.3.2.9 Încercarea de stabilitate chimică la căldură
a)Încercare pe substanţa definită la 2.3.2.1 de mai sus:
i)În fiecare dintre cele două epruvete din sticlă având următo!imagearele dimensiuni:
| lungime | 350 | mm |
|---|---|---|
| diametrul interior | 16 | mm |
| grosimea pereţilor | 1,5 | mm |
se introduce 1 g de substanţă uscată pe clorură de calciu (uscarea trebuie efectuată, dacă este necesar, după ce substanţa a fost sfărâmată în bucăţi având o masă de cel mult 0,05 g fiecare). Cele două epruvete, complet închise, fără ca dispozitivul de închidere să prezinte rezistenţă, se plasează apoi într-o etuvă pe care o depăşesc cu cel puţin 4/5 din lungime, şi sunt menţinute la o temperatură constantă de 132 C, timp de 30 minute. Se observă dacă, în acest interval de timp, sunt degajate gaze nitroase, starea vaporilor fiind galben-brun, vizibili mai ales pe un fond alb;
ii) Substanţa se consideră stabilă în absenţa unor asemenea vapori;
b)Încercare pe nitroceluloză plastifiată (vezi 2.3.2.2)
i)Se introduc 3 g de nitroceluloză plastifiată în epruvete din sticlă similare celor indicate la punctul a), care sunt apoi aşezate într-o etuvă menţinută la o temperatură constantă de 132 C;
ii) Epruvetele ce conţin nitroceluloza plastifiată sunt menţinute în etuvă timp de o oră. În acest interval, nici un vapor nitros de culoare galben-brun nu trebuie să fie vizibil. Constatarea şi aprecierea se efectuează ca pentru punctul a).
2.3.2.10 Temperatura de aprindere (vezi punctele 2.3.2.1 şi 2.3.2.2)
a)Temperatura de aprindere se determină încălzind 0,2 g de substanţă conţinută într-o epruvetă din sticlă, ce este scufundată într-o baie de aliaj Wood. Epruveta se scufundă în baie atunci când aceasta a atins temperatura de 100 C. Temperatura băii este crescută apoi progresiv, cu 5 C pe minut;
b)Epruvetele trebuie să aibă următoarele dimensiuni:
| lungime | 125 | mm |
|---|---|---|
| diametrul interior | 15 | mm |
| grosimea pereţilor | 0,5 | mm |
şi trebuie scufundate la o adâncime de 20 mm;
c)Încercarea trebuie repetată de trei ori, înregistrându-se de fiecare dată temperatura la care se produce o inflamare, adică combustie lentă sau rapidă, deflagraţie sau detonare;
d)Temperatura cea mai scăzută relevată la cele trei încercări este reţinută ca fiind temperatura de aprindere.
2.3.3 Încercări pentru lichidele inflamabile din clasele 3, 6.1 şi 8
2.3.3.1 Încercare pentru determinarea punctului de aprindere
2.3.3.1.1 Punctul de aprindere trebuie determinat cu ajutorul unuia din următoarele tipuri de aparate:
a)Abel
b)Abel-Pensky
c)Tag
d)Pensky-Martens
e)Aparat conform standardelor ISO 3679:1983 sau ISO 3680:1983.
2.3.3.1.2 Pentru determinarea punctului de prindere al vopselelor, adezivilor şi altor produse vâscoase similare ce conţin solvenţi, trebuie utilizate doar aparatele şi metodele de încercare capabile să determine punctul de aprindere al lichidelor vâscoase, conform următoarelor standarde:
a)ISO 3679:1983
b)ISO 3680:1983
c)ISO 1523:1983
d)DIN 53213, première partie:1978.
2.3.3.1.3 Modul de operare trebuie să se bazeze, fie pe o metodă de echilibru, fie pe o metodă de non-echilibru.
2.3.3.1.4 Pentru modul de operare bazat pe metoda de echilibru, vezi:
a)ISO 1516:1981
b)ISO 3680:1983
c)ISO 1523:1983
d)ISO 3679:1983.
2.3.3.1.5 Modurile de operare bazate pe metoda de non-echilibru sunt următoarele:
a)Pentru aparatul Abel, vezi:
i)Standardul britanic BS 2000, partea 170:1995;
ii) Standardul francez NF M07-011:1988;
iii) Standardul francez NF T66-009:1969.
b)Pentru aparatul Abel-Pensky, vezi:
i)Standardul german DIN 51755, partea 1:1974 (pentru temperaturile cuprinse între 5 şi 65 C);
ii) Standardul german DIN 51755, partea 2:1978 (pentru temperaturile mai mici de 5 C);
iii) Standardul francez NF M07-036:1984.
c)Pentru aparatul Tag, vezi standardul american ASTM D 56:1993.
d)Pentru aparatul Pensky-Martens, vezi:
i)Standardul internaţional ISO 2719:1988;
ii) Standardul european EN 22719 în fiecare din versiunile sale naţionale (de exemplu, BS 2000, partea 404/EN 22719):1994;
iii) Standardul american ASTM D 93:1994;
iv) Standardul Institutului de Petrol IP 34:1988.
2.3.3.1.6 Modurile de operare listate la punctele 2.3.3.1.4 până la 2.3.3.1.5 nu trebuie utilizate decât pentru gamele punctului de aprindere specificate la fiecare dintre respectivele modele. Atunci când se alege un mod de operare, trebuie examinată posibilitatea unor reacţii chimice între substanţă şi port-eşantion. Sub rezerva cerinţelor de siguranţă, aparatul trebuie să fie plasat la adăpost de curenţii de aer. Din raţiuni de siguranţă, pentru peroxizii organici şi substanţele autoreactive (care mai sunt denumite şi substanţe "energetice"), sau pentru substanţele toxice, se va folosi o metodă ce utilizează un eşantion cu volum redus, de circa 2 ml.
2.3.3.1.7 Atunci când punctul de aprindere, determinat printr-o metodă de non-echilibru conform 2.3.3.1.5, se determină ca fiind de 23 ± 2 C sau de 60 ± 2 C, acest rezultat trebuie să fie confirmat pentru fiecare plajă de temperaturi, prin intermediul unei metode de echilibru, conformă 2.3.3.1.4.
2.3.3.1.8 În cazul contestării clasificării unui lichid inflamabil, clasificarea propusă de expeditor trebuie acceptată dacă, în cadrul unei contra-încercări de determinare a punctului de aprindere, se obţine un rezultat ce nu se abate cu peste 2 C faţă de limitele (23 C şi, respectiv, 60 C) fixate la 2.2.3.1. Dacă abaterea este mai mare de 2
C, se efectuează o a doua contra-încercare şi se reţine valoarea cea mai scăzută pentru punctele de aprindere obţinute în cadrul celor două contra-încercări.
2.3.3.2 Încercare pentru determinarea conţinutului de peroxid
Pentru determinarea conţinutului de peroxid al unui lichid, se procedează după cum urmează:
Se toarnă într-o butelie Erlenmeyer o cantitate „p” (circa 5 g, cântărite cu o precizie de 0,01 g) din lichidul ce trebuie evaluat; se adaugă 20 cm3 de anhidridă acetică şi circa 1 g de iodură de potasiu solid pulverizat; se agită butelia şi după 10 minute se încălzeşte timp de 3 minute până la circa 60 C. După ce s-a lăsat să se răcească timp de 5 minute, se adaugă 25 cm3 de apă. Se lasă apoi timp de o jumătate de oră, după care se evaluează iodul eliberat cu o soluţie decinormală de hiposulfit de sodiu, fără adăugarea unui indicator, decolorarea totală indicând încheierea reacţiei. Dacă n este numărul de cm3 de soluţie de hiposulfit necesară, procentajul de peroxid (calculat în H2O2) conţinut de eşantion se obţine cu formula:
17n 100 p
2.3.4 Încercare pentru determinarea fluidităţii
Pentru determinarea fluidităţii substanţelor şi amestecurilor lichide, vâscoase sau sub formă de pastă, se aplică următoarea metodă:
2.3.4.1 Aparatură de încercare
Penetrometrul comercial conform standardului internaţional ISO 2137:1985, cu tijă de ghidare de 47,5 g ± 0,05 g; disc perforat din duraluminiu cu găuri conice, cu o masă de 102,5 g ± 0,05 g (vezi figura 1); recipient de penetrare destinat primirii eşantionului, cu un diametru interior între 72 mm şi 80 mm.
2.3.4.2 Mod de operare
Se toarnă eşantionul în recipientul de penetrare cu cel puţin o jumătate de oră înainte de măsurare. După ce recipientul s-a închis ermetic, se lasă în repaus până la măsurare. Se încălzeşte eşantionul în recipientul de penetrare, închis ermetic, până la 35 C ± 0,5 C, apoi eşantionul se aşează pe platoul penetrometrului, exact înainte de efectuarea măsurătorii (cu maximum 2 minute înainte). Apoi se aşează centrul S al discului perforat pe suprafaţa lichidului şi se măsoară rata de penetrare.
2.3.4.3 Evaluarea rezultatelor
O substanţă este considerată păstoasă dacă, după ce centrul S a fost aplicat pe suprafaţa eşantionului, penetrarea indicată de cadranul de măsurare:
a)este mai mică de 15,0 mm ± 0,3 mm după o durată de intrare în sarcină de 5 s ± 0,1 s, sau
b)este mai mare de 15,0 mm ± 0,3 mm după o durată de intrare în sarcină de 5 s ± 0,1 s, dar, după o nouă perioadă de 55 s ± 0,5 s, penetrarea suplimentară este mai mică de 5 mm ± 0,5 mm.
şi excepţii referitoare la transportul substanţelor periculoase ambalate în cantităţi limitate
3.1.1 Introducere
În plus faţă de dispoziţiile vizate sau menţionate în tabelele din această parte, trebuie respectate prescripţiile generale din fiecare parte, capitol şi/sau secţiune. Aceste prescripţii generale nu figurează în tabele. Atunci când o prescripţie generală contravine unei dispoziţii speciale, aceasta din urmă va prevala.
3.1.2 Denumirea oficială a mărfii transportate
a)Nr. ONU 1057 BRICHETE sau DISPOZITIVE DE REÎNCĂRCARE PENTRU BRICHETE. Se va reţine
drept denumire oficială de transport cea mai adecvată dintre denumirile de mai jos:
BRICHETE
DISPOZITIVE DE REÎNCĂRCARE PENTRU BRICHETE;
b)Nr. ONU 2973 ŞPAN DE GĂURIRE, DE ŞEVERUIRE, DE STRUNJIRE sau TĂIERE DIN METALE
FEROASE sub o formă care se poate auto-încălzi. Ca denumire oficială de transport, se va alege cea mai corespunzătoare dintre combinaţiile de mai jos:
ŞPAN DE GĂURIRE DIN METALE FEROASE ŞPAN DE ŞEVERUIRE DIN METALE FEROASE ŞPAN DE STRUNJIRE DIN METALE FEROASE ŞPAN DE TĂIERE DIN METALE FEROASE
3.1.2.3 Denumirea oficială de transport poate fi utilizată la singular sau la plural, după caz. În plus, dacă această denumire conţine termeni care precizează sensul, ordinea de succesiune a respectivilor termeni pe documentele de transport sau pe mărcile de pe colete este lăsată la alegerea celor interesaţi de transport. De exemplu, în loc de "DIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ, se poate indica, eventual "SOLUŢIE APOASĂ DE DIMETILAMINĂ". Pentru substanţele din clasa 1, se vor putea utiliza denumirile comerciale sau militare ce conţin denumirea oficială de transport, completată printr-un text descriptiv.
3.1.2.4 Multe substanţe au o singură rubrică atât pentru starea lichidă cât şi pentru starea solidă (a se vedea definiţiile pentru lichide şi solide de la 1.2.1), sau pentru starea solidă şi în soluţie. Acestea sunt atribuite la nr. ONU separate, nefiind necesar întotdeauna să fie menţionate.1
3.1.2.5 Dacă nu figurează deja cu litere majuscule în denumirea indicată în tabelul A din capitolul 3.2, trebuie adăugată menţiunea "TOPIT" în denumirea oficială de transport, atunci când o substanţă care este un solid conform definiţiei oferite la 1.2.1 este prezentată la transport în stare topită (de exemplu, ALCHILFENOL SOLID, N.S.A., TOPIT).
3.1.2.6 În cazul substanţelor autoreactive şi peroxiziilor organici şi dacă nu figurează deja cu majuscule în denumirea indicată în coloana (2) a tabelului A din capitolul 3.2, menţiunea „STABILIZAT” trebuie adăugată ca parte integrantă a denumirii oficiale de transport în cazul unei substanţe care, fără stabilizare, ar fi interzisă la transport conform dispoziţiilor paragrafului 2.2.X.2, fiind susceptibilă de a reacţiona periculos în condiţii
1 Sunt precizate detalii în indexul alfabetic (Tabelul B de la capitolul 3.2), de exemplu: NITROXILENI, LICHIZI 6.1 1665;
NITROXILENI SOLIZI, 6.1 3447.
normale de transport (de exemplu, „LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A, STABILIZAT).
Atunci când se recurge la reglarea temperaturii pentru a stabiliza o asemenea substanţă pentru a preveni apariţia unei suprapresiuni periculoase:
a)Pentru lichide: dacă TDAA este mai mare sau egal cu 50 0C, se aplică dispoziţiile de la 2.2.41.1.17, dispoziţia specială V8 (din capitolul 7.2, dispoziţia S4 din capitolul 8.5 şi prescripţiile capitolului 9.6; pentru transportul în RMV sau în cisterne, se aplică toate dispoziţiile aplicabile Nr. ONU 3239 ( a se vedea în special, 4.1.7.2, Instrucţiunea de ambalare IBC520 şi 4.2.1.13);
b)Pentru gaze: condiţiile de transport trebuie să fie aprobate de autoritatea competentă.
3.1.2.7 Hidraţii pot fi transportaţi sub denumirea oficială de transport aplicabilă substanţei anhidre
3.1.2.8 Denumiri generice sau indicaţia "nespecificat în altă parte" (N.S.A.)
3.1.2.8.1 Denumirile oficiale de transport generice şi „nespecificate în altă parte” cărora le este atribuită dispoziţia specială 274 în coloana (6) a tabelului A de la paragraful 3.2, trebuie să fie completate cu denumirea tehnică a substanţei, cu excepţia cazului în care o lege naţională sau o convenţie internaţională interzice divulgarea, în cazul unei substanţei supuse controlului. În cazul substanţelor sau obiectelor explozibile din clasa 1, informaţiile referitoare la substanţele periculoase pot fi completate cu o descriere suplimentară care să indice denumirile comerciale sau militare. Denumirile tehnice trebuie să figureze între paranteze, imediat după denumirea oficială a transportului. Un termen modificator corespunzător, cum ar fi „conţine” sau „conţinut”, sau alte calificative, „amestec”, „soluţie” etc., şi procentul constituentului tehnic, pot fi de asemenea utilizate. De exemplu: „UN 1993 Lichid inflamabil, N.S.A. (care conţine xilen şi benzen), 3, II”.
3.1.2.8.1.1 Denumirea tehnică trebuie să fie un nume chimic cunoscut, dacă este cazul, un nume biologic cunoscut, sau o altă denumire utilizată curent în manuale, reziste şi texte ştiinţifice şi tehnice. Denumirile comerciale nu trebuie utilizate în acest scop. În cazul pesticidelor, vor putea fi utilizate exclusiv denumirile comune ISO, celelalte denumiri din Liniile directoare pentru clasificarea pesticidelor în funcţie de risc, recomandate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), sau numele substanţei (substanţelor) active.
3.1.2.8.1.2 Atunci când un amestec de substanţe periculoase este descris printr-una din rubricile "N.S.A." sau "generice" conform dispoziţiei speciale 274 din coloana (6) a tabelului A din capitolul 3.2, este suficientă indicarea a doi constituenţi ce contribuie cel mai mult la periculozitatea amestecului, excepţie făcând substanţele supuse unui control, atunci când divulgarea lor este interzisă de o lege naţională sau o convenţie internaţională. Dacă un colet ce conţine un amestec poartă eticheta pentru un risc subsidiar, unul din cele două nume tehnice care figurează între paranteze trebuie să fie numele constituentului ce impune folosirea etichetei de risc subsidiar.
LISTA SUBSTANŢELOR PERICULOASE
3.2.1 Tabelul A : Lista substanţelor periculoase
Explicaţii
Ca regulă generală, fiecare rând din tabelul A al prezentului capitol se referă la substanţa (substanţele)/obiectul sau obiectele corespunzătoare unui număr ONU specific. Totuşi, dacă anumite substanţe sau obiecte cu acelaşi număr ONU au proprietăţi chimice, proprietăţi fizice sau condiţii de transport diferite, pentru acel număr ONU pot fi utilizate mai multe rânduri consecutive.
Fiecare coloană a tabelului A este consacrată unui subiect specific, după cum se indică în notele explicative de mai jos. La intersecţia coloanelor şi rândurilor (în căsuţe), se găsesc informaţii privind problema tratată în acea coloană, pentru substanţa sau substanţele, obiectul sau obiectele de pe rândul respectiv:
–primele patru căsuţe indică substanţa sau substanţele ori obiectul sau obiectele ce aparţin respectivului rând (informaţii complementare în această privinţă pot fi oferite de dispoziţiile speciale indicate în coloana (6);
–următoarele căsuţe indică dispoziţiile speciale aplicabile sub forma informaţiei complete sau a codului. Codurile trimit la informaţiile detaliate ce figurează în partea, capitolul, secţiunea sau sub-secţiunea indicate în notele explicative de mai jos. O căsuţă goală indică faptul că nu există nici o dispoziţie specială şi că numai prescripţiile generale sunt aplicabile, sau că restricţia de transport indicată în notele explicative este în vigoare.
Prescripţiile generale aplicabile nu sunt menţionate în căsuţele corespunzătoare. Notele explicative de mai jos indică, pentru fiecare coloană, partea sau părţile, capitolul sau capitolele, secţiunea sau secţiunile, sub- secţiunea sau sub-secţiunile unde se află acestea.
Note explicative pentru fiecare coloană
Coloana (1) "Număr ONU" Conţine numărul ONU :
–al substanţei sau obiectului periculos, dacă a fost atribuit un număr ONU specific substanţei respective sau obiectului respectiv;
–al rubricii generice sau n.s.a. căreia substanţele sau obiectele periculoase nemenţionate nominal trebuie să-i fie atribuite conform criteriilor ("diagrame de decizie") din Partea 2.
Coloana (2) "Denumire şi descriere"
Conţine, cu majuscule, denumirea substanţei sau obiectului, dacă respectivei substanţe sau obiect i-a fost alocat un număr ONU specific, sau numele rubricii generice sau n.s.a. căreia substanţele sau obiectele periculoase i-au fost atribuite conform criteriilor ("diagrame de decizie") din partea 2. Acest nume trebuie utilizat drept denumire oficială de transport sau, dacă este cazul, drept parte a denumirii oficiale de transport (vezi la 3.1.2 pentru informaţii suplimentare asupra denumirii oficiale de transport).
Este adăugat un text descriptiv scris cu litere mici după denumirea oficială de transport, pentru precizarea domeniului de aplicaţie al rubricii în cazul în care clasificarea sau condiţiile de transport ale substanţei sau obiectului pot fi diferite în anumite condiţii.
Coloana (3a) "Clasa"
Conţine numărul clasei al cărei titlu corespunde substanţei sau obiectului periculos. Acest număr de clasă este atribuit conform procedurilor şi criteriilor din partea 2.
Coloana (3b) "Cod de clasificare"
Conţine codul de clasificare al substanţei sau obiectului periculos.
–Pentru substanţele sau obiectele periculoase din clasa 1, codul se compune din numărul subdiviziunii şi litera grupei de compatibilitate, care sunt alocate conform procedurilor şi criteriilor de la 2.2.1.1.4.
–Pentru substanţele sau obiectele periculoase din clasa 2, codul se compune dintr-o cifră sau literă care reprezintă grupa de proprietăţi periculoase, ce sunt explicate la punctele 2.2.2.1.2 şi 2.2.2.1.3.
–Pentru substanţele sau obiectele periculoase din clasele 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 şi 9, codurile sunt explicate în paragrafele 2.2.x.1.2 1.
–Substanţele sau obiectele periculoase din clasa 7 nu au cod de clasificare.
1 x = numărul clasei pentru substanţa sau obiectul periculos, fără punct de separare, dacă este cazul.
Coloana (4) "Grupa de ambalare"
Indică numărul sau numerele grupei de ambalare (I, II sau III) alocate substanţei periculoase. Aceste numere ale grupelor de ambalare se atribuie în funcţie de procedurile şi criteriile din partea 2. Anumite obiecte şi anumite substanţe nu sunt atribuite unei grupe de ambalare.
Coloana (5) "Etichete"
Indică numărul modelului de etichete / de plăci-etichete (vezi punctele 5.2.2.2. şi 5.3.1.7) care trebuie aplicate pe colete, containere, containere-cisternă, cisterne mobile, CGEM şi vehicule. Totuşi, pentru substanţele sau obiectele din clasa 7, 7X indică modelul de etichetă nr. 7A, 7B sau 7C după caz, în funcţie de categorie (vezi punctele 2.2.7.8.4 şi 5.2.2.1.11.1) sau al plăcii-etichetă nr. 7D (vezi 5.3.1.1.3 şi 5.3.1.7.2);
Dispoziţiile generale în ceea ce priveşte etichetarea şi afişarea (de exemplu, numărul de etichete sau amplasarea acestora) sunt indicate la 5.2.2.1 pentru colete şi la 5.3.1 pentru containere, containere-cisterne, CGEM, cisterne mobile şi vehicule.
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0004 | PICRAT DE AMMONIU uscat sau umectat cu mai puţin de 10% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) (b)(c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0005 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0006 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0007 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0009 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără încărcătură de dispersie, de expulzare sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0010 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără încărcătură de dispersie, de expulzare sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0012 | CARTUŞE CU PROIECTIL INERT PNTRU ARME sau CARTUŞE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0014 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME sau CARTUŞE OARBE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0015 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| fără încărcătură de dispersie, | 8 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură expulzivă sau | ||||||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||||
| 0015 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| încărcătură explozivă, | 8 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură de lansare sau | ||||||||||||
| încărcătură propulsoare, | ||||||||||||
| conţinând substanţe corozive | ||||||||||||
| 0016 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| fără încărcătură de dispersie, | 8 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură expulzivă sau | ||||||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||||
| 0016 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| încărcătură explozivă, | 8 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură de lansare sau | ||||||||||||
| încărcătură propulsoare, | ||||||||||||
| conţinând substanţe corozive | ||||||||||||
| 0018 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| sau fără încărcătură de | 6.1 | LP101 | L1 | |||||||||
| dispersie, încărcătură | 8 | |||||||||||
| expulzivă sau încărcătură | ||||||||||||
| propulsivă | ||||||||||||
| 0019 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| încărcătură de dispersie, | 6.1 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură expulzivă sau | 8 | |||||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||||
| 0020 | MUNIŢII TOXICE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2K | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 0021 | MUNIŢII TOXICE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3K | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 0027 | PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE PUŞCĂ), sub formă de granule sau praf | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P113 | PP50 | MP20 MP24 | ||||
| 0028 | PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE PUŞCĂ) COMPRIMATĂ sau PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE PUŞCĂ), ÎN GRANULE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P113 | PP51 | MP20 MP24 | ||||
| 0029 | DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0004 | PICRAT DE AMMONIU uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 10% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0005 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0006 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0007 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0009 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură de dispersie, de | ||||||||
| CV3 | expulzare sau încărcătură | |||||||||
| propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0010 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără | |||||
| (C5000D) | CV2 | încărcătură de dispersie, de | ||||||||
| CV3 | expulzare sau încărcătură | |||||||||
| propulsivă | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0012 | CARTUŞE CU PROIECTIL INERT | ||||||
| (E) | CV2 | PNTRU ARME sau CARTUŞE | ||||||||
| CV3 | PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | |||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0014 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | ||||||
| (E) | CV2 | sau CARTUŞE OARBE PENTRU | ||||||||
| CV3 | ARME DE CALIBRU MIC | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0015 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0015 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă, încărcătură | ||||||||
| CV3 | de lansare sau încărcătură | |||||||||
| propulsoare, conţinând substanţe | ||||||||||
| corozive | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0016 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau fără | |||||
| (C5000D) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0016 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | |||||
| (C5000D) | CV2 | încărcătură explozivă, încărcătură | ||||||||
| CV3 | de lansare sau încărcătură | |||||||||
| propulsoare, conţinând substanţe | ||||||||||
| corozive | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0018 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu sau | |||||
| (B1000C) | CV2 | fără încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| CV28 | încărcătură propulsivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0019 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu | |||||
| (C5000D) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| CV28 | încărcătură propulsivă | |||||||||
| TRANSPORT INTERZIS | 0020 | MUNIŢII TOXICE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | ||||||||
| TRANSPORT INTERZIS | 0021 | MUNIŢII TOXICE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | ||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0027 | PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | PUŞCĂ), sub formă de granule sau | |||||||
| CV3 | praf | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0028 | PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE | |||||
| (B1000C) | CV2 | PUŞCĂ) COMPRIMATĂ sau | ||||||||
| CV3 | PULBERE NEAGRĂ (PRAF DE | |||||||||
| PUŞCĂ), ÎN GRANULE | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0029 | DETONATOARE de mină | |||||
| (B1000C) | CV2 | NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0030 | DETONATOARE de mină ELECTRICE | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0033 | BOMBE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0034 | BOMBE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0035 | BOMBE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0037 | BOMBE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0038 | BOMBE DE FOTO- ILUMINARE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0039 | BOMBE DE FOTO- ILUMINARE | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0042 | DISPOZITIVE AUXILIARE fără detonator | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P132 (a) sau (b) | MP21 | |||||
| 0043 | ÎNCĂRCĂTURI DE DISPERSIE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P133 | PP69 | MP21 | ||||
| 0044 | AMORSE CU PERCUŢIE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 MP24 | |||||
| 0048 | ÎNCĂRCĂTURI DE DEMOLARE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0049 | CARTUŞE PENTRU AVERTIZARE LUMINOASĂ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0050 | CARTUŞE PENTRU AVERTIZARE LUMINOASĂ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0054 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0055 | TUBURI DE CARTUŞE GOALE AMORSATE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P136 | MP23 | |||||
| 0056 | ÎNCĂRCĂTURI SUBMARINE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0059 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără detonator | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| 0060 | ÎNCĂRCĂTURI PENTRU RELEE EXPLOZIVE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P132 (a) sau (b) | MP21 | |||||
| 0065 | FITIL DETONANT flexibil | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P139 | PP71 PP72 | MP21 | ||||
| 0066 | FITIL DETONANT CU ARDERE RAPIDĂ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P140 | MP23 | |||||
| 0070 | INSTRUMENTE DE TĂIERE PIROTEHNICE EXPLOZIVE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| 0072 | CICLO-TRIMETILEN- TRINITRAMINĂ UMECTATĂ (CICLONIT, HEXOGEN, RDX), cu minimum15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P112 (a) | PP45 | MP20 | |||
| 0073 | DETONATOARE PENTRU MUNITIŢII | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0074 | DIAZODINITROFENOL UMECTAT cu minimum 40% (masă) apă sau un amestec de alcool şi apă | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0030 | DETONATOARE de mină ELECTRICE | |||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0033 | BOMBE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0034 | BOMBE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0035 | BOMBE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0037 | BOMBE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0038 | BOMBE DE FOTO-ILUMINARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0039 | BOMBE DE FOTO-ILUMINARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0042 | DISPOZITIVE AUXILIARE fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0043 | ÎNCĂRCĂTURI DE DISPERSIE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0044 | AMORSE CU PERCUŢIE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0048 | ÎNCĂRCĂTURI DE DEMOLARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0049 | CARTUŞE PENTRU AVERTIZARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | LUMINOASĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0050 | CARTUŞE PENTRU AVERTIZARE | |||||
| (C5000D) | CV2 | LUMINOASĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0054 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0055 | TUBURI DE CARTUŞE GOALE | ||||||
| (E) | CV2 | AMORSATE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0056 | ÎNCĂRCĂTURI SUBMARINE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0059 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0060 | ÎNCĂRCĂTURI PENTRU RELEE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0065 | FITIL DETONANT flexibil | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0066 | FITIL DETONANT CU ARDERE | |||||
| (E) | CV2 | RAPIDĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0070 | INSTRUMENTE DE TĂIERE | ||||||
| (E) | CV2 | PIROTEHNICE EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0072 | CICLO-TRIMETILEN- | |||||
| (B1000C) | CV2 | TRINITRAMINĂ UMECTATĂ | ||||||||
| CV3 | (CICLONIT, HEXOGEN, RDX), cu | |||||||||
| minimum 15% (masă) apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0073 | DETONATOARE PENTRU | |||||
| (B1000C) | CV2 | MUNITIŢII | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0074 | DIAZODINITROFENOL UMECTAT | |||||
| (B) | CV2 | cu minimum 40% (masă) apă sau | ||||||||
| CV3 | un amestec de alcool şi apă | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0075 | DINITRAT DE DIETILEN- GLICOL DESENSIBILIZAT cu minimum 25 % (masă) flegmatizant ne volatil insolubil în apă | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0076 | DINITROFENOL uscat sau umectat cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 6.1 | LQ0 | P112 (a) (b)(c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0077 | DINITROFENAŢI de metale alcaline, uscaţi sau umectaţi cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.3C | 1 6.1 | LQ0 | P114 (a) (b) | PP26 | MP20 | ||||
| 0078 | DINITRO-RESORCINOL uscat sau umectat cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) (b)(c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0079 | HEXANITRO-DIFENILAMINĂ (DIPICRILAMINĂ, HEXIL) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0081 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP A | 1 | 1.1D | 1 | 616 617 | LQ0 | P116 | PP63 PP66 | MP20 | |||
| 0082 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | P116 | PP61 | MP20 | |||
| B | IBC 100 | PP62 | ||||||||||
| PP65 | ||||||||||||
| B9 | ||||||||||||
| 0083 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP C | 1 | 1.1D | 1 | 267 617 | LQ0 | P116 | MP20 | ||||
| 0084 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP D | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | P116 | MP20 | ||||
| 0092 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE DE SUPRAFAŢĂ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0093 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE AERIENE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0094 | PULBERE EXPLOZIVĂ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P113 | PP49 | MP20 | ||||
| 0099 | TORPILE DE FORARE EXPLOZIVE fără detonator pentru puţuri de petrol | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP21 | |||||
| 0101 | FITIL NEDETONANT | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P140 | PP74 PP75 | MP23 | ||||
| 0102 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0103 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P140 | MP23 | |||||
| 0104 | FITIL DETONANT CU ÎNCĂRCĂTURĂ REDUSĂ cu înveliş metalic | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0105 | FITIL DE SIGURANŢĂ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P140 | PP73 | MP23 | ||||
| 0106 | DISPOZITIVE DETONATOARE | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0107 | DISPOZITIVE DETONATOARE | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0110 | GRENADE DE EXERCIŢIU de mână sau sau pentru lansatoare | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0113 | GUANIL NITROSAMINO- GUANILIDENĂ HIDRAZINĂ UMECTATĂ cu minimum 30% (masă) apă | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0075 | DINITRAT DE DIETILENGLICOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | DESENSIBILIZAT cu minimum 25% | ||||||||
| CV3 | (masă) de flegmatizant ne volatil | |||||||||
| insolubil în apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0076 | DINITROFENOL uscat sau umectat | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | cu mai puţin de 15% (masă) apă | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0077 | DINITROFENAŢI de metale | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | alcaline, uscaţi sau umectaţi cu mai | |||||||
| CV3 | puţin de 15% (masă) apă | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0078 | DINITRO-RESORCINOL uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 15% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0079 | HEXANITRO-DIFENILAMINĂ | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | (DIPICRILAMINĂ, HEXIL) | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0081 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP A | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0082 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP B | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0083 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP C | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0084 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP D | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0092 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE DE | |||||
| (C5000D) | CV2 | SUPRAFAŢĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0093 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE | |||||
| (C5000D) | CV2 | AERIENE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0094 | PULBERE EXPLOZIVĂ | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0099 | TORPILE DE FORARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE fără detonator pentru | ||||||||
| CV3 | puţuri de petrol | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0101 | FITIL NEDETONANT | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0102 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0103 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0104 | FITIL DETONANT CU | |||||
| (E) | CV2 | ÎNCĂRCĂTURĂ REDUSĂ cu înveliş | ||||||||
| CV3 | metalic | |||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0105 | FITIL DE SIGURANŢĂ | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0106 | DISPOZITIVE DETONATOARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0107 | DISPOZITIVE DETONATOARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0110 | GRENADE DE EXERCIŢIU de | ||||||
| (E) | CV2 | mână sau sau pentru lansatoare | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0113 | GUANIL NITROSAMINO- | |||||
| (B) | CV2 | GUANILIDENĂ HIDRAZINĂ | ||||||||
| CV3 | UMECTATĂ cu minimum 30% | |||||||||
| (masă) apă | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | ||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 0114 | GUANIL NITROSAMINO- GUANILTETRAZENĂ (TETRAZENĂ) UMECTATĂ cu minimum 30% (masă) apă sau un amestec de alcool şi apă | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | ||||
| 0118 | HEXOLIT (HEXOTOL), uscat sau umectat cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | ||||||
| 0121 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P142 | MP23 | ||||||
| 0124 | PERFORATOARE CU ÎNCĂRCĂTURĂ CUMULATIVĂ pentru puţuri de petrol, fără detonator | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P101 | MP21 | ||||||
| 0129 | AZOTURĂ DE PLOMB UMECTATĂ cu minimum 20% (masă) apă sau un amestec de alcool cu apă | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | ||||
| 0130 | STIFNAT DE PLUMB (TRINITRORESORCINAT DE PLUMB) UMECTAT cu minimum 20% (masă) aă sau un amestec de alcool cu apă | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 | (b) | PP42 | MP20 | |||
| 0131 | DISPOZITIVE DE APRINDERE PENTRU FITIL DE MINER | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P142 | MP23 | ||||||
| 0132 | SĂRURI METALICE DEFLAGRANTE DIN DERIVAŢI NITRAŢI AROMATICI, N.S.A. | 1 | 1.3C | 1 | 274 | LQ0 | P114 (a) (b) | PP26 | MP2 | ||||
| 0133 | HEXANITRAT DE MANITOL (NITROMANITĂ), UMECTAT cu minimum 40% (masă) apă sau un amestec de alcool cu apă | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P112 (a) | MP20 | |||||
| 0135 | FULMINAT DE MERCUR UMECTAT cu minimum 20% (masă) apă (sau un amestec de alcool cu apă) | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | ||||
| 0136 | MINE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | ||||||
| 0137 | MINE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0138 | MINE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0143 | NITRO GLICERINĂ | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P115 | PP53 PP54 | MP20 | ||||
| DESENSIBILIZATĂ cu | 6.1 | 271 | PP57 PP58 | ||||||||||
| minimum 40% (masă) | |||||||||||||
| flegmatizant ne volatil insolubil | |||||||||||||
| în apă | |||||||||||||
| 0144 | NITROGLICERINĂ ÎN | 1 | 1.1D | 1 | 500 | LQ0 | P115 | PP45 PP55 | MP20 | ||||
| SOLUŢIE ALCOOLICĂ având | PP56 PP59 | ||||||||||||
| mai mult de 1% dar maximum | PP60 | ||||||||||||
| 10% nitroglicerină | |||||||||||||
| 0146 | NITROAMIDON uscat sau umectat cu mai puţin de 20% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | ||||||
| 0147 | NITRO-UREE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) | MP20 | ||||||
| 0150 | TETRANITRAT DE PENTAERITRIT (TETRANITRAT DE PENTAERITHRITOL, PENTRITĂ, PETN), UMECTAT cu minimum 25% (masă) apă, sau DESENSIBILIZAT cu minimum 15% (masă) flegmatizant | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P112 (a) (b) | MP20 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0114 | GUANIL NITROSAMINO- | |||||
| (B) | CV2 | GUANILTETRAZENĂ | ||||||||
| CV3 | (TETRAZENĂ) UMECTATĂ cu | |||||||||
| minimum 30% (masă) apă sau un | ||||||||||
| amestec de alcool şi apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0118 | HEXOLIT (HEXOTOL), uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 15% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0121 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0124 | PERFORATOARE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | ÎNCĂRCĂTURĂ CUMULATIVĂ | ||||||||
| CV3 | pentru puţuri de petrol, fără | |||||||||
| detonator | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0129 | AZOTURĂ DE PLOMB UMECTATĂ | |||||
| (B) | CV2 | cu minimum 20% (masă) apă sau | ||||||||
| CV3 | un amestec de alcool cu apă | |||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0130 | STIFNAT DE PLUMB | |||||
| (B) | CV2 | (TRINITRORESORCINAT DE | ||||||||
| CV3 | PLUMB) UMECTAT cu minimum | |||||||||
| 20% (masă) aă sau un amestec de | ||||||||||
| alcool cu apă | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0131 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | ||||||
| (E) | CV2 | PENTRU FITIL DE MINER | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0132 | SĂRURI METALICE | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | DEFLAGRANTE DIN DERIVAŢI | |||||||
| CV3 | NITRAŢI AROMATICI, N.S.A. | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0133 | HEXANITRAT DE MANITOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | (NITROMANITĂ), UMECTAT cu | ||||||||
| CV3 | minimum 40% (masă) apă sau un | |||||||||
| amestec de alcool cu apă | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0135 | FULMINAT DE MERCUR | |||||
| (B) | CV2 | UMECTAT cu minimum 20% (masă) | ||||||||
| CV3 | apă (sau un amestec de alcool cu | |||||||||
| apă) | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0136 | MINE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0137 | MINE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0138 | MINE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0143 | NITROGLICERINĂ | |||||
| (B1000C) | CV2 | DESENSIBILIZATĂ cu minimum | ||||||||
| CV3 | 40% (masă) flegmatizant ne volatil | |||||||||
| CV28 | insolubil în apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0144 | NITROGLICERINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||
| (B1000C) | CV2 | ALCOOLICĂ având mai mult de 1% | ||||||||
| CV3 | dar maximum 10% nitroglicerină | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0146 | NITROAMIDON uscat sau umectat | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | cu mai puţin de 20% (masă) apă | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0147 | NITRO-UREE | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0150 | TETRANITRAT DE PENTAERITRIT | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | (TETRANITRAT DE | |||||||
| CV3 | PENTAERITHRITOL, PENTRITĂ, | |||||||||
| PETN), UMECTAT cu minimum | ||||||||||
| 25% (masă) apă, sau | ||||||||||
| DESENSIBILIZAT cu minimum 15% | ||||||||||
| (masă) flegmatizant | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0151 | PENTOLITĂ uscată sau umectată cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0153 | TRINITRANILINĂ (PICRAMIDĂ) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0154 | TRINITRO-FENOL (ACID PICRIC) uscat sau umectat cu mai puţin de 30% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) (b)(c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0155 | TRINITRO-CLORO-BENZEN (CLORURĂ DE PICRIL) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0159 | GALETA UMECTATĂ cu minimum 25% (masă) apă | 1 | 1.3C | 1 | 266 | LQ0 | P111 | PP43 | MP20 | |||
| 0160 | COMBUSTIBIL PRAF CARE ARDE FĂRĂ FUM | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P114 (b) | PP50 PP52 | MP20 MP24 | ||||
| 0161 | COMBUSTIBIL PRAF CARE ARDE FĂRĂ FUM | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (b) | PP50 PP52 | MP20 MP24 | ||||
| 0167 | PROIECTILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0168 | PROIECTILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0169 | PROIECTILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0171 | MUNIŢII PENTRU ILUMINARE cu sau fără încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0173 | DISPOZITIVE PIROTEHNICE EXPLOZIVE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| 0174 | NITURI EXPLOZIVE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| 0180 | RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0181 | RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0182 | RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2E | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0183 | RACHETE cu vârf inert | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0186 | DISPOZITIVE DE PROPULSARE | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 MP24 | ||||
| 0190 | EŞANTIOANE DE | 1 | 16 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||||
| EXPLOZIBILI, altele decât | 274 | |||||||||||
| explozibilii de amorsare | ||||||||||||
| 0191 | dispozitive DE MÂNĂ DE SEMNALIZARE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0192 | PETARDE PENTRU CALEA FERATĂ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0193 | PETARDE PENTRU CALEA FERATĂ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0194 | SEMNALIZATOARE DE PERICOL pentru nave | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0195 | SEMNALIZATOARE DE PERICOL pentru nave | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0151 | PENTOLITĂ uscată sau umectată | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | cu mai puţin de 15% (masă) apă | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0153 | TRINITRANILINĂ (PICRAMIDĂ) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0154 | TRINITROFENOL (ACID PICRIC) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | uscat sau umectat cu mai puţin de | |||||||
| CV3 | 30% (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0155 | TRINITROCLORO-BENZEN | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | (CLORURĂ DE PICRIL) | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0159 | GALETA UMECTATĂ cu minimum | |||||
| (C5000D) | CV2 | 25% (masă) apă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0160 | COMBUSTIBIL PRAF CARE ARDE | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | FĂRĂ FUM | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0161 | COMBUSTIBIL PRAF CARE ARDE | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | FĂRĂ FUM | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0167 | PROIECTILE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0168 | PROIECTILE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0169 | PROIECTILE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0171 | MUNIŢII PENTRU ILUMINARE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | sau fără încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0173 | DISPOZITIVE PIROTEHNICE | ||||||
| (E) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0174 | NITURI EXPLOZIVE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0180 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0181 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0182 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0183 | RACHETE cu vârf inert | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0186 | DISPOZITIVE DE PROPULSARE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0190 | EŞANTIOANE DE EXPLOZIBILI, | |||||
| (E) | CV2 | altele decât explozibilii de amorsare | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0191 | dispozitive DE MÂNĂ DE | |||||
| (E) | CV2 | SEMNALIZARE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0192 | PETARDE PENTRU CALEA | |||||
| (B1000C) | CV2 | FERATĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0193 | PETARDE PENTRU CALEA | ||||||
| (E) | CV2 | FERATĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0194 | SEMNALIZATOA-RE DE PERICOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | pentru nave | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0195 | SEMNALIZATOA-RE DE PERICOL | |||||
| (C5000D) | CV2 | pentru nave | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0196 | SEMNALIZATOARE FUMIGENE | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0197 | SEMNALIZATOARE FUMIGENE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0204 | CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIVE | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| 0207 | TETRA-NITRANILINĂ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0208 | TRINITROFENIL- METILNITRAMINĂ (TETRIL) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0209 | TRINITRO-TOLUEN (TOLITĂ, TNT) uscat sau umectat cu mai puţin de 30% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | PP46 | MP20 | ||||
| 0212 | TRASOARE PEPNTRU MUNIŢII | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0213 | TRINITRANIZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0214 | TRINITRO-BENZEN uscat sau umectat cu mai puţin de 30% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0215 | ACID TRINITRO-BENZOIC uscat sau umectat cu mai puţin de 30% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0216 | TRINITRO-m-CREZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0217 | TRINITRONAFTALENĂ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0218 | TRINITRO-FENETOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0219 | TRINITRO-RESORCINOL (TRINITRO-RESORCINĂ, ACID STIFNIC) uscat sau umectat cu mai puţin de 20% (masă) apă sau un amestec de alcool şi apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) (b)(c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0220 | NITRAT DE UREE uscat sau umectat cu mai puţin de 20% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0221 | FOCOASE PENTRU TORPILLE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0222 | NITRAT DE AMONIU ce conţine peste 0,2% substanţă combustibilă (inclusiv substanţele organice exprimate în echivalent carbon), cu excluderea orcăror altor substanţe | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | PP47 | MP20 | ||||
| 0224 | AZOTURĂ DE BARIU uscată sau umectată cu mai puţin de 50% (masă) apă | 1 | 1.1A | 1 6.1 | LQ0 | P110 (b) | PP42 | MP20 | ||||
| 0225 | DISPOZITIVE AUXILIARE CU DETONATOR | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0226 | CICLOTETRAMETIL- LENETAT-TRANITRAMINĂ (OCTOGEN, HMX) UMECTAT cu cel puţin 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P112 (a) | PP45 | MP20 | |||
| 0234 | DINITRO-o-CREZAT DE SODIU uscat sau umectat cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (a) (b) | PP26 | MP20 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0196 | SEMNALIZATOA- RE FUMIGENE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0197 | SEMNALIZATOA-RE FUMIGENE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0204 | CAPSULE DE SONDARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0207 | TETRA-NITRANILINĂ | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0208 | TRINITROFENIL- | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | METILNITRAMINĂ (TETRIL) | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0209 | TRINITROTOLUEN (TOLITĂ, TNT) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | uscat sau umectat cu mai puţin de | |||||||
| CV3 | 30% (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0212 | TRASOARE PEPNTRU MUNIŢII | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0213 | TRINITRANIZOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0214 | TRINITROBENZEN uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 30% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0215 | ACID TRINITRO-BENZOIC uscat | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | sau umectat cu mai puţin de 30% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0216 | TRINITRO-m-CREZOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0217 | TRINITRONAFTALENĂ | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0218 | TRINITRO-FENETOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0219 | TRINITRO-RESORCINOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | (TRINITRO-RESORCINĂ, ACID | |||||||
| CV3 | STIFNIC) uscat sau umectat cu mai | |||||||||
| puţin de 20% (masă) apă sau un | ||||||||||
| amestec de alcool şi apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0220 | NITRAT DE UREE uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 20% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0221 | FOCOASE PENTRU TORPILLE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0222 | NITRAT DE AMONIU conţi nând | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | peste 0,2% substanţă combustibilă | |||||||
| CV3 | (inclusiv substanţele organice | |||||||||
| exprimate în echivalent carbon), cu | ||||||||||
| exccluderea orcăror altor substanţe | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0224 | AZOTURĂ DE BARIU uscată sau | |||||
| (B) | V3 | CV2 | umectată cu mai puţin de 50% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0225 | DISPOZITIVE AUXILIARE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | DETONATOR | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0226 | CICLOTETRAMETIL-LENETAT- | |||||
| (B1000C) | CV2 | TRANITRAMINĂ (OCTOGEN, | ||||||||
| CV3 | HMX) UMECTAT cu minimum 15% | |||||||||
| (masă) apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0234 | DINITRO-o-CREZAT DE SODIU | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | uscat sau umectat cu mai puţin de | |||||||
| CV3 | 15% (masă) apă | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0235 | PICRAMAT DE SODIU uscat sau umectat cu mai puţin de 20% (masă) apă | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (a) (b) | PP26 | MP20 | ||||
| 0236 | PICRAMAT DE ZIRCONIU uscat sau umectat cu mai puţin de 20% (masă) apă | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (a) (b) | PP26 | MP20 | ||||
| 0237 | FITIL DETONANT CU SECŢIUNE PROFILATĂ | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P138 | MP21 | |||||
| 0238 | RACHETE LANSATOARE DE ANCORĂ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0240 | RACHETE LANSATOARE DE ANCORĂ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0241 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | P116 | PP61 | MP20 | |||
| E | IBC 100 | PP62 | ||||||||||
| PP65 | ||||||||||||
| B10 | ||||||||||||
| 0242 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE PENTRU ARME | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | |||||
| 0243 | MUNIŢII INCENDIARE CU FOSFOR ALB cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2H | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0244 | MUNIŢII INCENDIARE CU FOSFOR ALB cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3H | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0245 | MUNIŢII FUMIGENE CU FOSFOR ALB cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2H | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0246 | MUNIŢII FUMIGENE CU FOSFOR ALB cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3H | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0247 | MUNIŢII INCENDIARE cu lichid sau gel, cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0248 | DISPOZITIVE HIDROACTIVE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulsivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.2L | 1 | 274 | LQ0 | P144 | PP77 | MP1 | |||
| 0249 | DISPOZITIVE HIDROACTIVE cu încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3L | 1 | 274 | LQ0 | P144 | PP77 | MP1 | |||
| 0250 | DISPOZITIVE DE PROPULSARE CONŢINÂND LICHIDE HIPERGOLICE cu sau fără încărcătură expulzivă | 1 | 1.3L | 1 | LQ0 | P101 | MP1 | |||||
| 0254 | MUNIŢII DE ILUMINARE cu sau fără încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0255 | DETONATOARE de mină ELECTRICE | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0257 | DISPOZITIVE - DETONATOARE | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0266 | OCTOLIT (OCTOL) uscat sau umectat cu mai puţin de 15% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0267 | DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0235 | PICRAMAT DE SODIU uscat sau | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 20% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0236 | PICRAMAT DE ZIRCONIU uscat | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | sau umectat cu mai puţin de 20% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0237 | FITIL DETONANTCU SECŢIUNE | |||||
| (E) | CV2 | PROFILATĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0238 | RACHETE LANSATOARE DE | |||||
| (B1000C) | CV2 | ANCORĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0240 | RACHETE LANSATOARE DE | |||||
| (C5000D) | CV2 | ANCORĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0241 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP E | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0242 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (C5000D) | CV2 | PENTRU ARME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0243 | MUNIŢII INCENDIARE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | FOSFOR ALB cu încărcătură de | ||||||||
| CV3 | dispersie, încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0244 | MUNIŢII INCENDIARE CU | |||||
| (C) | CV2 | FOSFOR ALB cu încărcătură de | ||||||||
| CV3 | dispersie, încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0245 | MUNIŢII FUMIGENE CU FOSFOR | |||||
| (B1000C) | CV2 | ALB cu încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0246 | MUNIŢII FUMIGENE CU FOSFOR | |||||
| (C) | CV2 | ALB cu încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0247 | MUNIŢII INCENDIARE cu lichid sau | |||||
| (C) | CV2 | gel, cu încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0248 | DISPOZITIVE HIDROACTIVE cu | |||||
| (B) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulsivă sau | |||||||||
| CV4 | încărcătură propulsivă | |||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0249 | DISPOZITIVE HIDROACTIVE cu | |||||
| (B) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| CV4 | încărcătură propulsivă | |||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0250 | DISPOZITIVE DE PROPULSARE | |||||
| (B) | CV2 | CONŢINÂND LICHIDE | ||||||||
| CV3 | HIPERGOLICE cu sau fără | |||||||||
| CV4 | încărcătură expulzivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0254 | MUNIŢII DE ILUMINARE cu sau | |||||
| (C5000D) | CV2 | fără încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0255 | DETONATOARE de mină | |||||
| (E) | CV2 | ELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0257 | DISPOZITIVE -DETONATOARE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0266 | OCTOLIT (OCTOL) uscat sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectat cu mai puţin de 15% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0267 | DETONATOARE de mină | |||||
| (E) | CV2 | NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0268 | DISPOZITIVE AUXILIARE CU DETONATOR | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0271 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0272 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0275 | CARTUŞE PENTRU PIROMECANISME | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP22 | |||||
| 0276 | CARTUŞE PENTRU PIROMECANISME | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP22 | |||||
| 0277 | CARTUŞE PENTRU PUŢURI DE PETROL | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP22 | |||||
| 0278 | CARTUŞE PENTRU PUŢURI DE PETROL | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP22 | |||||
| 0279 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE PENTRU TUNURI | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | |||||
| 0280 | DISPOZITIVE DE 'PROPULSARE | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0281 | DISPOZITIVE DE PROPULSARE | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0282 | NITROGUANIDINĂ (GUANITĂ) uscată sau umectată cu mai puţin de 20% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P 112 (a), (b) sau c) | MP20 | |||||
| 0283 | DISPOZITIVE AUXILIARE fără detonator | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P132 (a) sau (b) | MP21 | |||||
| 0284 | GRENADE de mână sau pentru lansator cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P141 | MP21 | |||||
| 0285 | GRENADE de mână sau pentru lansator cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P141 | MP21 | |||||
| 0286 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0287 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0288 | FITIL DETONANT CU SECŢIUNE PROFILATĂ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P138 | MP21 | |||||
| 0289 | FITIL DETONANT flexibil | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P139 | PP71 PP72 | MP21 | ||||
| 0290 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0291 | BOMBE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0292 | GRENADE de mână sau pentru lansatoare cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0293 | GRENADE de mână sau pentru lansatoare cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0294 | MINE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0295 | RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0296 | CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIVE | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0268 | DISPOZITIVE AUXILIARE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | DETONATOR | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0271 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0272 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0275 | CARTUŞE PENTRU | |||||
| (C5000D) | CV2 | PIROMECANISME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0276 | CARTUŞE PENTRU | |||||
| (E) | CV2 | PIROMECANISME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0277 | CARTUŞE PENTRU PUŢURI DE | |||||
| (C5000D) | CV2 | PETROL | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0278 | CARTUŞE PENTRU PUŢURI DE | |||||
| (E) | CV2 | PETROL | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0279 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | PENTRU TUNURI | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0280 | DISPOZITIVE DE 'PROPULSARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0281 | DISPOZITIVE DE 'PROPULSARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0282 | NITROGUANIDINĂ (GUANITĂ) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | uscată sau umectată cu mai puţin | |||||||
| CV3 | de 20% (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0283 | DISPOZITIVE AUXILIARE fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0284 | GRENADE de mână sau pentru | |||||
| (B1000C) | CV2 | lansator cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0285 | GRENADE de mână sau pentru | |||||
| (B1000C) | CV2 | lansator cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0286 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0287 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0288 | FITIL DETONANT CU SECŢIUNE | |||||
| (B1000C) | CV2 | PROFILATĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0289 | FITIL DETONANT flexibil | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0290 | FITIL DETONANT cu înveliş metalic | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0291 | BOMBE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0292 | GRENADE de mână sau pentru | |||||
| (B1000C) | CV2 | lansatoare cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0293 | GRENADE de mână sau pentru | |||||
| (B1000C) | CV2 | lansatoare cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0294 | MINE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0295 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0296 | CAPSULE DE SONDARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0297 | MUNIŢII DE ILUMINARE cu sau fără încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0299 | BOMBE PENTRU FOTO- ILUMINARE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0300 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0301 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| sau fără încărcătură de | 6.1 | LP101 | L1 | |||||||||
| dispersie, încărcătură | 8 | |||||||||||
| expulzivă sau încărcătură | ||||||||||||
| propulsivă | ||||||||||||
| 0303 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau fără încărcătură de dispersie, încărcătură expulzivă sau încărcătură propulsivă | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0303 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 | PP67 | MP23 | ||||
| încărcătură explozivă, | 8 | LP101 | L1 | |||||||||
| încărcătură de lansare sau | ||||||||||||
| încărcătură propulsoare, | ||||||||||||
| conţinând substanţe corozive | ||||||||||||
| 0305 | PULBERE DE ILUMINARE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P113 | PP49 | MP20 | ||||
| 0306 | TRASOARE PENTRU MUNIŢII | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0312 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0313 | SEMNALIZATOARE FUMIGENE | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0314 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P142 | MP23 | |||||
| 0315 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P142 | MP23 | |||||
| 0316 | DISPOZITIVE PENTRU APRINDERE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0317 | DISPOZITIVE PENTRU APRINDERE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0318 | GRENADE DE EXERCIŢIU de mână sau pentru lansatoare | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0319 | AMORSE TUBULARE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0320 | AMORSE TUBULARE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0321 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2E | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0322 | PROPULSOARE CONŢINÂND LICHIDE HIPERGOLICE cu ou sans încărcătură expulzivă | 1 | 1.2L | 1 | LQ0 | P101 | MP1 | |||||
| 0323 | CARTUŞE PENTRU PIROMECANISME | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P134 LP102 | MP23 | |||||
| 0324 | PROIECTILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0325 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P142 | MP23 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0297 | MUNIŢII DE ILUMINARE cu sau | |||||
| (E) | CV2 | fără încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0299 | BOMBE PENTRU FOTO- | |||||
| (C5000D) | CV2 | ILUMINARE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0300 | MUNIŢII INCENDIARE cu sau fără | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0301 | MUNIŢII LACRIMOGENE cu sau | |||||
| (E) | CV2 | fără încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| CV28 | încărcătură propulsivă | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0303 | MUNIŢII FUMIGENE cu sau fără | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură de dispersie, | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă sau | |||||||||
| încărcătură propulsivă | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0303 | MUNIŢIE, FUM, cu sau fără | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură explozivă, încărcătură | ||||||||
| CV3 | de lansare sau încărcătură | |||||||||
| propulsoare, conţinând substanţe | ||||||||||
| corozive | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0305 | PULBERE DE ILUMINARE | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0306 | TRASOARE PENTRU MUNIŢII | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0312 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0313 | SEMNALIZATOARE FUMIGENE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0314 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0315 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0316 | DISPOZITIVE PENTRU | |||||
| (C5000D) | CV2 | APRINDERE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0317 | DISPOZITIVE PENTRU | |||||
| (E) | CV2 | APRINDERE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0318 | GRENADE DE EXERCIŢIU de | |||||
| (C5000D) | CV2 | mână sau pentru lansatoare | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0319 | AMORSE TUBULARE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0320 | AMORSE TUBULARE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0321 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0322 | PROPULSOARE CONŢINÂND | |||||
| (B) | CV2 | LICHIDE HIPERGOLICE cu ou | ||||||||
| CV3 | sans încărcătură expulzivă | |||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0323 | CARTUŞE PENTRU | ||||||
| (E) | CV2 | PIROMECANISME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0324 | PROIECTILE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0325 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | ||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 0326 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | ||||||
| 0327 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME sau CARTUŞE OARBE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | ||||||
| 0328 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE INERTE PENTRU ARME | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | |||||
| 0329 | TORPILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0330 | TORPILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | ||||||
| 0331 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE | 1 | 1.5D | 1.5 | LQ0 | P116 | PP61 | MP20 | T1 | TP1, TP17 | |||
| TIPE B | 617 | IBC 100 | PP62 | TP32 | |||||||||
| PP64 | |||||||||||||
| PP65 | |||||||||||||
| 0332 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP | 1 | 1.5D | 1.5 | LQ0 | P116 | PP61 | MP20 | T1 | TP1, TP17 | |||
| E | 617 | IBC 100 | PP62 | TP32 | |||||||||
| PP65 | |||||||||||||
| 0333 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | 1 | 1.1G | 1 | 645 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0334 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | 1 | 1.2G | 1 | 645 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0335 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | 1 | 1.3G | 1 | 645 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0336 | ARTIFICI DE DIVERTISMENT | 1 | 1.4G | 1.4 | 645 | 651 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0337 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | 1 | 1.4S | 1.4 | 645 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0338 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME sau CARTUŞE OARBE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P130 | MP22 | ||||||
| 0339 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE INERTE PENTRU ARME sau CARTUŞE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P130 | MP22 | ||||||
| 0340 | NITRO-CELULOZĂ uscată sau umectată cu mai puţin de 25% (masă) apă (sau alcool) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) (b) | MP20 | ||||||
| 0341 | NITRO-CELULOZĂ nemodificată sau plastifiată cu mai puţin de 18% (masă) plastifiant | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) | MP20 | ||||||
| 0342 | NITRO-CELULOZĂ UMECTATĂ cu minimum 25% (masă) alcool | 1 | 1.3C | 1 | 105 | LQ0 | P114 (a) | PP43 | MP20 | ||||
| 0343 | NITRO-CELULOZĂ PLASTIFIATĂ cu minimum 18% (masă) plastifiant | 1 | 1.3C | 1 | 105 | LQ0 | P111 | MP20 | |||||
| 0344 | PROIECTILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0345 | PROIECTILE inerte cu trasor | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | |||||
| 0346 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0347 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | |||||
| 0348 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 | ||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0326 | CARTUŞE OARBE PENTRU | |||||
| (B1000C) | CV2 | ARME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0327 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | |||||
| (C5000D) | CV2 | sau CARTUŞE OARBE PENTRU | ||||||||
| CV3 | ARME DE CALIBRU MIC | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0328 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE | |||||
| (B1000C) | CV2 | INERTE PENTRU ARME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0329 | TORPILE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0330 | TORPILE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| EX/III | 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 1.5D | 0331 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIPE B | |||
| EX/III | 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 1.5D | 0332 | EXPLOZIBIL DE MINĂ DE TIP E | |||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0333 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0334 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0335 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0336 | ARTIFICI DE DIVERTISMENT | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0337 | ARTIFICII DE DIVERTISMENT | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0338 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | |||||
| (E) | CV2 | sau CARTUŞE OARBE PENTRU | ||||||||
| CV3 | ARME DE CALIBRU MIC | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0339 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE | |||||
| (E) | CV2 | INERTE PENTRU ARME sau | ||||||||
| CV3 | CARTUŞE PENTRU ARME DE | |||||||||
| CALIBRU MIC | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0340 | NITROCELULOZĂ uscată sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectată cu mai puţin de 25% | |||||||
| CV3 | (masă) apă (sau alcool) | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0341 | NITROCELULOZĂ nemodificată | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | sau plastifiată cu mai puţin de 18% | |||||||
| CV3 | (masă) de plastifiant | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0342 | NITROCELULOZĂUMECTATĂ cu | |||||
| (C5000D) | CV2 | minimum 25% (masă) alcool | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0343 | NITROCELULOZĂ PLASTIFIATĂ | |||||
| (C5000D) | CV2 | cu minimum 18% (masă) plastifiant | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0344 | PROIECTILE cu încărcătură | |||||
| (E) | CV2 | explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0345 | PROIECTILE inerte cu trasor | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0346 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (B1000C) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0347 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (E) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0348 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0349 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0350 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4B | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0351 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4C | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0352 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4D | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0353 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4G | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0354 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0355 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0356 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.3L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0357 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0358 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0359 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.3L | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP1 | ||||
| 0360 | ANSAMBLURI DE DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0361 | ANSAMBLURI DE DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0362 | MUNIŢII DE EXERCIŢIU | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0363 | MUNIŢII DE ÎNCERCARE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0364 | DETONATOARE PENTRU MUNIŢII | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0365 | DETONATOARE PENTRU MUNIŢII | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0366 | DÉTONATOARE PENTRU MUNIŢII | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0367 | DISPOZITIVE- DETONATOARE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0368 | DISPOZITIVE PENTRU APRINDERE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0369 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0370 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 4 | CV1 | S1 | 0349 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0350 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0351 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0352 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0353 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0354 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0355 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0356 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0357 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0358 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0359 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0360 | ANSAMBLURI DE DETONATOARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | de mină NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0361 | ANSAMBLURI DE DETONATOARE | |||||
| (E) | CV2 | de mină NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0362 | MUNIŢII DE EXERCIŢIU | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0363 | MUNIŢII DE ÎNCERCARE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0364 | DETONATOARE PENTRU MUNIŢII | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0365 | DETONATOARE PENTRU MUNIŢII | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0366 | DÉTONATOARE PENTRU | ||||||
| (E) | CV2 | MUNIŢII | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0367 | DISPOZITIVE-DETONATOARE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0368 | DISPOZITIVE PENTRU | ||||||
| (E) | CV2 | APRINDERE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0369 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0370 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură de dispersie sau | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0371 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0372 | GRENADE DE EXERCIŢIU de mână sau pentru lansatoare | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0373 | Dispozitive DE SEMNALIZARE DE MÂNĂ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0374 | CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIVE | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP21 | |||||
| 0375 | CAPSULE DE SONDARE EXPLOZIVE | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP21 | |||||
| 0376 | AMORSE TUBULARE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0377 | AMORSE CU PERCUŢIE | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0378 | AMORSE CU PERCUŢIE | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | P133 | MP23 | |||||
| 0379 | TUBURI PENTRU CARTUŞE GOALE CU AMORSE | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P136 | MP22 | |||||
| 0380 | OBIECTE PIROFORICE | 1 | 1.2L | 1 | LQ0 | P101 | MP1 | |||||
| 0381 | CARTUŞE PENTRU PIROMECANISME | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P134 LP102 | MP22 | |||||
| 0382 | COMPONENTE ALE LANŢULUI PIROTEHNIC, N.S.A. | 1 | 1.2B | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0383 | COMPONENTE ALE LANŢULUI PIROTEHNIC, N.S.A. | 1 | 1.4B | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0384 | COMPONENTE ALE LANŢULUI PIROTEHNIC, N.S.A. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0385 | NITRO-5 BENZOTRIAZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0386 | ACID TRINITROBENZEN- SULFONIC | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | PP26 | MP20 | ||||
| 0387 | TRINITROFLUORENONĂ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0388 | TRINITRO TOLUEN (TNT) ŞI AMESTEC DE TRINITRO-BENZEN sau TRINITRO-TOLUEN ( TNT) ŞI AMESTEC DE HEXANITRO- STILBEN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0389 | AMESTEC DE TRINITRO- TOLUEN ( TNT) CARE CONŢINE TRINITRO-BENZEN ŞI HEXANITRO- STILBEN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0390 | TRITONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112(b) (c) | MP20 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0371 | FOCOASE PENTRU RACHETE cu | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură de dispersie sau | ||||||||
| CV3 | încărcătură expulzivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0372 | GRENADE DE EXERCIŢIU de | |||||
| (B1000C) | CV2 | mână sau pentru lansatoare | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0373 | Dispozitive DE SEMNALIZARE DE | ||||||
| (E) | CV2 | MÂNĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0374 | CAPSULE DE SONDARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0375 | CAPSULE DE SONDARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | EXPLOZIVE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0376 | AMORSE TUBULARE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0377 | AMORSE CU PERCUŢIE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0378 | AMORSE CU PERCUŢIE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0379 | TUBURI PENTRU CARTUŞE | |||||
| (E) | CV2 | GOALE CU AMORSE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0380 | OBIECTE PIROFORICE | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| CV4 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0381 | CARTUŞE PENTRU | |||||
| (B1000C) | CV2 | PIROMECANISME | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0382 | COMPONENTE ALE LANŢULUI | |||||
| (B1000C) | CV2 | PIROTEHNIC, N.S.A. | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0383 | COMPONENTE ALE LANŢULUI | |||||
| (E) | CV2 | PIROTEHNIC, N.S.A. | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0384 | COMPONENTE ALE LANŢULUI | ||||||
| (E) | CV2 | PIROTEHNIC, N.S.A. | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0385 | NITRO-5 BENZOTRIAZOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0386 | ACID TRINITROBENZEN- | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | SULFONIC | |||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0387 | TRINITROFLUORENONĂ | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0388 | TRINITROTOLUEN (TNT) ŞI | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | AMESTEC DE TRINITROBENZEN | |||||||
| CV3 | sau TRINITROTOLUEN( TNT) ŞI | |||||||||
| AMESTEC DE HEXANITRO- | ||||||||||
| STILBEN | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0389 | AMESTEC DE TRINITROTOLUEN | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | (TNT) CARE CONŢINE | |||||||
| CV3 | TRINITROBENZEN ŞI HEXANITRO | |||||||||
| STILBEN | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0390 | TRITONAL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0391 | CICLO-TRIMETILENĂ- TRINITRAMINĂ (HEXOGENE, CICLONITĂ, RDX) ÎN AMESTEC CU CICLOTETRA- METILEN-TETRA-NITRAMINĂ (HMX, OCTOGEN) UMECTATĂ cu minimum 15% (masă) apă sau DESENSIBILI- ZATĂ cu minimum 10% (masă) flegmatizant | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | P112 (a) (b) | MP20 | ||||
| 0392 | HEXANITRO-STILBEN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112(b) (c) | MP20 | |||||
| 0393 | HEXOTONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) | MP20 | |||||
| 0394 | TRINITRO-RESORCINOL (ACID STIFNIC) UMECTAT cu minimum 20% (masă) apă sau un amestec de alcool şi apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a) | PP26 | MP20 | ||||
| 0395 | PROPULSOARE CU PROPERGOL LICHID | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0396 | PROPULSOARE CU PROPERGOL LICHID | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0397 | RACHETE CU PROPERGOL LICHID cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0398 | RACHETE CU PROPERGOL LICHID cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0399 | BOMBE CONŢINÂND UN LICHID INFLAMABIL, cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0400 | BOMBE CONŢINÂND UN LICHID INFLAMABIL cu încărcătură explozivă | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0401 | SULFURĂ DE DIPICRIL uscată sau umectată cu mai puţin de 10% (masă) apă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (a), (b) sau (c) | MP20 | |||||
| 0402 | PERCLORAT DE AMONIU | 1 | 1.1D | 1 | 152 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | ||||
| 0403 | DISPOZITIVE AERIENE DE ILUMINARE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0404 | DISPOZITIVE AERIENE DE IULMINARE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0405 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0406 | DINITRO-ZOBENZEN | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (b) | MP20 | |||||
| 0407 | ACID TETRAZOL-1 ACETIC | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P114 (b) | MP20 | |||||
| 0408 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu mecanisme de protecţie | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P141 | MP21 | |||||
| 0409 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu mecanisme de protecţie | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P141 | MP21 | |||||
| 0410 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu mecanisme de protecţie | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P141 | MP21 | |||||
| 0411 | TETRANITRAT DE PENTA- ERITRITĂ (PETN) cu minimum 7% (masă) ceară | 1 | 1.1D | 1 | 131 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | ||||
| 0412 | CARTUŞE PENTRU ARME cu încărcătură explozivă | 1 | 1.4E | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0391 | CICLOTRIMETILENĂ- TRINITRAMINĂ (HEXOGENE, CICLONITĂ, RDX) ÎN AMESTEC CU CICLOTETRA-METILEN- TETRA-NITRAMINĂ (HMX, OCTOGEN) UMECTATĂ cu minimum 15% (masă) apă sau DESENSIBILIZATĂ cu minimum 10% (masă) flegmatizant | |||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0392 | HEXANITRO-STILBEN | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0393 | HEXOTONAL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0394 | TRINITRO-RESORCINOL (ACID | |||||
| (B1000C) | CV2 | STIFNIC) UMECTAT cu minimum | ||||||||
| CV3 | 20% (masă) apă sau un amestec de | |||||||||
| alcool şi apă | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0395 | PROPULSOARE CU PROPERGOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | LICHID | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0396 | PROPULSOARE CU PROPERGOL | |||||
| (C) | CV2 | LICHID | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0397 | RACHETE CU PROPERGOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | LICHID cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0398 | RACHETE CU PROPERGOL | |||||
| (B1000C) | CV2 | LICHID cu încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0399 | BOMBE CONŢINÂND UN LICHID | |||||
| (B1000C) | CV2 | INFLAMABIL, cu încărcătură | ||||||||
| CV3 | explozivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0400 | BOMBE CONŢINÂND UN LICHID | |||||
| (B1000C) | CV2 | INFLAMABIL cu încărcătură | ||||||||
| CV3 | explozivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0401 | SULFURĂ DE DIPICRIL uscată sau | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | umectată cu mai puţin de 10% | |||||||
| CV3 | (masă) apă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0402 | PERCLORAT DE AMONIU | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0403 | DISPOZITIVE AERIENE DE | |||||
| (E) | CV2 | ILUMINARE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0404 | DISPOZITIVE AERIENE DE | ||||||
| (E) | CV2 | IULMINARE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0405 | CARTUŞE DE SEMNALIZARE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0406 | DINITRO-ZOBENZEN | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0407 | ACID TETRAZOL-1 ACETIC | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0408 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | mecanisme de protecţie | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0409 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu | |||||
| (B1000C) | CV2 | mecanisme de protecţie | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0410 | DISPOZITIVE DETONATOARE cu | |||||
| (E) | CV2 | mecanisme de protecţie | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0411 | TETRANITRAT DE PENTA- | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ERITRITĂ (PETN) cu minimum 7% | |||||||
| CV3 | (masă) ceară | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0412 | CARTUŞE PENTRU ARME cu | |||||
| (E) | CV2 | încărcătură explozivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0413 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | |||||
| 0414 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE PENTRU TUNURI | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | |||||
| 0415 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0417 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE INERTE PENTRU ARME sau CARTUŞE PENTRU ARME DE CALIBRU MIC | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 | MP22 | |||||
| 0418 | DISPOZITIVE DE IULMINARE DE SUPRAFAŢĂ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0419 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE DE SUPRFAŢĂ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0420 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE AERIENE | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0421 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE AERIENE | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0424 | PROIECTILE inerte cu trasor | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0425 | PROIECTILE inerte cu trasor | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0426 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0427 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0428 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz tehnic | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0429 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz tehnic | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0430 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz tehnic | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0431 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz tehnic | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0432 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz tehnic | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0433 | GALETĂ UMECTATĂ cu minimum 17% (masă) alcool | 1 | 1.1C | 1 | 266 | LQ0 | P111 | MP20 | ||||
| 0434 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0435 | PROIECTILE cu încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0436 | RACHETE cu încărcătură expulzivă | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0437 | RACHETE cu încărcătură expulzivă | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0438 | RACHETE cu încărcătură expulzivă | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0439 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără detonator | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0413 | CARTUŞE OARBE PENTRU ARME | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0414 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | PENTRU TUNURI | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0415 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0417 | CARTUŞE PENTRU PROIECTILE | |||||
| (C5000D) | CV2 | INERTE PENTRU ARME sau | ||||||||
| CV3 | CARTUŞE PENTRU ARME DE | |||||||||
| CALIBRU MIC | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0418 | DISPOZITIVE DE IULMINARE DE | |||||
| (B1000C) | CV2 | SUPRAFAŢĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0419 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE DE | |||||
| (B1000C) | CV2 | SUPRFAŢĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0420 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | AERIENE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0421 | DISPOZITIVE DE ILUMINARE | |||||
| (B1000C) | CV2 | AERIENE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0424 | PROIECTILE inerte cu trasor | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0425 | PROIECTILE inerte cu trasor | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0426 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (B1000C) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0427 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (E) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0428 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz | |||||
| (B1000C) | CV2 | tehnic | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0429 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz | |||||
| (B1000C) | CV2 | tehnic | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0430 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz | |||||
| (C5000D) | CV2 | tehnic | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0431 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz | |||||
| (E) | CV2 | tehnic | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0432 | OBIECTE PIROTEHNICE de uz | ||||||
| (E) | CV2 | tehnic | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0433 | GALETĂ UMECTATĂ cu minimum | |||||
| (B1000C) | CV2 | 17% (masă) alcool | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0434 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (B1000C) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0435 | PROIECTILE cu încărcătură de | |||||
| (E) | CV2 | dispersie sau încărcătură expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0436 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (B1000C) | CV2 | expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0437 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (C5000D) | CV2 | expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0438 | RACHETE cu încărcătură | |||||
| (E) | CV2 | expulzivă | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0439 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără | |||||
| (B1000C) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0440 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără detonator | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| 0441 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără detonator | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P137 | PP70 | MP23 | ||||
| 0442 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE INDUSTRIALE fără detonator | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P137 | MP21 | |||||
| 0443 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE INDUSTRIALE fără detonator | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P137 | MP21 | |||||
| 0444 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE INDUSTRIALE fără detonator | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P137 | MP21 | |||||
| 0445 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE INDUSTRIALE fără detonator | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P137 | MP23 | |||||
| 0446 | TUBURI DE CARTUŞE, COMBUSTIBILE, GOALE, FĂRĂ AMORSĂ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P136 | MP22 | |||||
| 0447 | TUBURI DE CARTUŞE, COMBUSTIBILE, GOALE, FĂRĂ AMORSĂ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P136 | MP22 | |||||
| 0448 | ACID MERCAPTO-5 TETRAZOL-1 ACETIC | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P114 (b) | MP20 | |||||
| 0449 | TORPILE CU COMBUSTIBIL LICHID cu sau fără încărcătură explozivă | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0450 | TORPILE CU COMBUSTIBIL LICHID cu cap inert | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0451 | TORPILE cu încărcătură explozivă | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0452 | GRENADE DE EXERCIŢIU de mână sau pentru lansator | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P141 | MP23 | |||||
| 0453 | RACHETE CARE LANSEAZĂ ANCORE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0454 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P142 | MP23 | |||||
| 0455 | DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| 0456 | DETONATOARE de mină ELECTRICE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0457 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU LIANT PLASTIC | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P130 | MP21 | |||||
| 0458 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU LIANT PLASTIC | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | P130 | MP21 | |||||
| 0459 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU LIANT PLASTIC | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P130 | MP21 | |||||
| 0460 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU LIANT PLASTIC | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P130 | MP23 | |||||
| 0461 | COMPONENTE ALE LANŢULUI PIROTEHNIC, N.S.A. | 1 | 1.1B | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0462 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1C | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0463 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1D | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0440 | ÎNCĂRCĂTURi CUMULATIVE fără | |||||
| (E) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0441 | ÎNCĂRCĂTURI CUMULATIVE fără | ||||||
| (E) | CV2 | detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0442 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | INDUSTRIALE fără detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0443 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE | |||||
| (B1000C) | CV2 | INDUSTRIALE fără detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0444 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE | |||||
| (E) | CV2 | INDUSTRIALE fără detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0445 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE | ||||||
| (E) | CV2 | INDUSTRIALE fără detonator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0446 | TUBURI DE CARTUŞE, | |||||
| (E) | CV2 | COMBUSTIBILE, GOALE, FĂRĂ | ||||||||
| CV3 | AMORSĂ | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0447 | TUBURI DE CARTUŞE, | |||||
| (C5000D) | CV2 | COMBUSTIBILE, GOALE, FĂRĂ | ||||||||
| CV3 | AMORSĂ | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0448 | ACID MERCAPTO-5 TETRAZOL-1 | |||||
| (E) | CV2 | ACETIC | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0449 | TORPILE CU COMBUSTIBIL | |||||
| (B1000C) | CV2 | LICHID cu sau fără încărcătură | ||||||||
| CV3 | explozivă | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0450 | TORPILE CU COMBUSTIBIL | |||||
| (C) | CV2 | LICHID cu cap inert | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0451 | TORPILE cu încărcătură explozivă | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0452 | GRENADE DE EXERCIŢIU de | |||||
| (E) | CV2 | mână sau pentru lansator | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0453 | RACHETE CARE LANSEAZĂ | |||||
| (E) | CV2 | ANCORE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0454 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0455 | DETONATOARE de mină | ||||||
| (E) | CV2 | NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0456 | DETONATOARE de mină | ||||||
| (E) | CV2 | ELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0457 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | LIANT PLASTIC | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0458 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU | |||||
| (B1000C) | CV2 | LIANT PLASTIC | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0459 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU | |||||
| (E) | CV2 | LIANT PLASTIC | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0460 | ÎNCĂRCĂTURI EXPLOZIVE CU | ||||||
| (E) | CV2 | LIANT PLASTIC | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0461 | COMPONENTE ALE LANŢULUI | |||||
| (B1000C) | CV2 | PIROTEHNIC, N.S.A. | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0462 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0463 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0464 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1E | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0465 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1F | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0466 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2C | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0467 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2D | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0468 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2E | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0469 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.2F | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0470 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.3C | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0471 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4E | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0472 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4F | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0473 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1A | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0474 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1C | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0475 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1D | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0476 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.1G | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0477 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.3C | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0478 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.3G | 1 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0479 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4C | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0480 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4D | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0481 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0482 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE FOARTE PUŢIN SENSIBILE (SUBSTANŢE ETPS), N.S.A. | 1 | 1.5D | 1.5 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0483 | CICLO-TRIMETILEN- TRINITRAMINĂ (CICLONIT, HEXOGENE, RDX) DESENSI- BILIZAT | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0484 | CICLO-TETRAMETILEN TETRANITRAMINĂ (OCTOGENE, HMX) DESENSI- BILIZAT | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0485 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | 1 | 1.4G | 1.4 | 178 274 | LQ0 | P101 | MP2 | ||||
| 0486 | OBIECTE EXPLOZVIE, EXTREM DE PUŢIN SENSIBILE (OBIECTE EEPS) | 1 | 1.6N | 1.6 | LQ0 | P101 | MP23 | |||||
| 0487 | SEMNALIZATOARE FUMIGENE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0464 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0465 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0466 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0467 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0468 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0469 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0470 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0471 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0472 | OBIECTE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 0 | V2 | CV1 | S1 | 0473 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0474 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0475 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0476 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0477 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0478 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (C5000D) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0479 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0480 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0481 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | ||||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0482 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE FOARTE | |||||
| (B1000C) | CV2 | PUŢIN SENSIBILE (SUBSTANŢE | ||||||||
| CV3 | ETPS), N.S.A. | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0483 | CICLO-TRIMETILEN- | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | TRINITRAMINĂ (CICLONIT, | |||||||
| CV3 | HEXOGENE, RDX) | |||||||||
| DESENSIBILIZAT | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0484 | CICLO-TETRAMETILEN | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | TETRANITRAMINĂ (OCTOGENE, | |||||||
| CV3 | HMX) DESENSIBILIZAT | |||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0485 | SUBSTANŢE EXPLOZIVE, N.S.A. | |||||
| (E) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0486 | OBIECTE EXPLOZVIE, EXTREM | |||||
| (E) | CV2 | DE PUŢIN SENSIBILE (OBIECTE | ||||||||
| CV3 | EEPS) | |||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0487 | SEMNALIZATOA-RE FUMIGENE | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0488 | MUNIŢII DE EXERCIŢIU | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0489 | DINITRO-GLICOLURIL (DINGU) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0490 | OXNITROTRIAZOL(ONTA) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0491 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0492 | PETARDE DE CALE FERATĂ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0493 | 'PETARDE PENTRU CALEA FERATĂ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | P135 | MP23 | |||||
| 0494 | PERFORA-TOARE CU ÎNCĂRCĂTURĂ CUMULATIVĂ, pentru puţuri de petrol, fără detonatoare | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | P101 | MP21 | |||||
| 0495 | PROPERGOL LICHID | 1 | 1.3C | 1 | 224 | LQ0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0496 | OCTONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (b) (c) | MP20 | |||||
| 0497 | PROPERGOL LICHIDE | 1 | 1.1C | 1 | 224 | LQ0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0498 | PROPERGOL SOLID | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | P114(b) | MP20 | |||||
| 0499 | PROPERGOL SOLID | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | P114 (b) | MP20 | |||||
| 0500 | ANSAMBLURI DETONATOARE de mină NEELECTRICE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | P131 | MP23 | |||||
| 0501 | PROPERGOL SOLID | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | P114 (b) | MP20 | |||||
| 0502 | RACHETE cu cap inert | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0503 | GENERATOARE DE GAZE PENTRU PERNE GONFLABILE sau MODULE DE PERNE GONFLABLI sau RETRACTOARE DE CENTURĂ DE SIGURANŢĂ | 1 | 1.4G | 1.4 | 289 235 | LQ0 | P135 | MP23 | ||||
| 0504 | 1H-TETRAZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | P112 (c) | PP48 | MP20 | ||||
| 1001 | ACETILENĂ DIZOLVATĂ | 2 | 4F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1002 | AER COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | 292 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1003 | AER LICHID REFRIGERAT | 2 | 3O | 2.2 5.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 1005 | AMONIAC ANHIDRU | 2 | 2TC | 2.3 8 | 23 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1006 | ARGON COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1008 | TRIFLUORURĂ DE BOR | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1009 | BROMO-TRIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 13B1) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0488 | MUNIŢII DE EXERCIŢIU | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0489 | DINITRO-GLICOLURIL (DINGU) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0490 | OXNITROTRIAZOL(ONTA) | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0491 | ÎNCĂRCĂTURI PROPULSIVE | |||||
| (E) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0492 | PETARDE DE CALE FERATĂ | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0493 | 'PETARDE PENTRU CALEA | |||||
| (E) | CV2 | FERATĂ | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0494 | PERFORATOARE CU | |||||
| (E) | CV2 | ÎNCĂRCĂTURĂ CUMULATIVĂ, | ||||||||
| CV3 | pentru puţuri de petrol, fără | |||||||||
| detonatoare | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0495 | PROPERGOL LICHID | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0496 | OCTONAL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0497 | PROPERGOL LICHIDE | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0498 | PROPERGOL SOLID | |||||
| (B1000C) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0499 | PROPERGOL SOLID | |||||
| (C5000D) | CV2 | |||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 4 | CV1 | S1 | 0500 | ANSAMBLURI DETONATOARE de | ||||||
| (E) | CV2 | mină NEELECTRICE | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| 2 | CV1 | S1 | 0501 | PROPERGOL SOLID | ||||||
| (E) | V2 | CV2 CV3 | ||||||||
| 1 | CV1 | S1 | 0502 | RACHETE cu cap inert | ||||||
| (B1000C) | V2 | CV2 CV3 | ||||||||
| 2 | V2 | CV1 | S1 | 0503 | GENERATOARE DE GAZE | |||||
| (E) | CV2 | PENTRU PERNE GONFLABILE | ||||||||
| CV3 | sau MODULE DE PERNE | |||||||||
| GONFLABLE sau RETRACTOARE | ||||||||||
| DE CENTURĂ DE SIGURANŢĂ | ||||||||||
| 1 | V2 | CV1 | S1 | 0504 | 1H-TETRAZOL | |||||
| (B1000C) | V3 | CV2 | ||||||||
| CV3 | ||||||||||
| PxBN (M) | TU17 | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 | S2 | 239 | 1001 | ACETILENĂ DIZOLVATĂ | ||
| CxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1002 | AER COMPRIMAT | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| RxBN | TU7 TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 1003 | AER LICHID REFRIGERAT | |
| PxBH(M) | TT8 | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1005 | AMONIAC ANHIDRU | ||
| CxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1006 | ARGON COMPRIMAT | ||||
| (E) | CV10 CV36 | |||||||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1008 | TRIFLUORURĂ DE BOR | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1009 | BROMO-TRIFLUORO-METAN | ||||
| (E) | CV10 | (GAZ REFRIGERENT R 13B1) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1010 | BUTADIENE STABILIZATE sau AMESTECURI DE BUTADIENE ŞI DE HIDROCARBURI STABILIZATE, care, la 70 °C, au o presiune a vaporilor ce nu depăşeşte 1,1MPa (11 bari) şi a căror densitate la 50 °C nu este mai mică de 0,525 kg/l | 2 | 2F | 2.1 | 618 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1011 | BUTAN | 2 | 2F | 2.1 | 652 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1012 | BUTILENE ÎN AMESTEC sau BUTYLENĂ-1 sau cis- BUTYLENĂ-2 sau trans- BUTILENĂ-2 | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1013 | DIOXID DE CARBON | 2 | 2A | 2.2 | 584 653 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1016 | MONOXID DE CARBON COMPRIMAT | 2 | 1TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1017 | CLOR | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP19 | |||
| 1018 | CLORO-DIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 22) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1020 | CLOROPENTA-FLUOR-ETAN (GAZ REFRIGERENT R 115) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1021 | CLORO-1 TETRAFLUORO- 1,2,2,2 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 124) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1022 | CLORO-TRIFLUORO-METAN (GAZ RFRIGRANT R 13) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1023 | GAZ DE CĂRBUNE COMPRIMAT | 2 | 1TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1026 | CIANOGEN | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1027 | CICLOPROPAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1028 | DICLORO-DIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 12) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1029 | DICLORO-FLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 21) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1030 | DIFLUORO-1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 152a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1032 | DIMETILAMINĂ ANHIDRĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1033 | ETER METILIC | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1035 | ETAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1036 | ETILAMINĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1037 | CLORURĂ DE ETIL | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1038 | ÉTILENĂ LICHIDĂ REFRIGERATĂ | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 1039 | ETER METILETILIC | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1010 | BUTADIENE STABILIZATE sau AMESTECURI DE BUTADIENE ŞI DE HIDROCARBURI, STABILIZATE, care, la 70 °C, au o presiune a vaporilor ce nu depăşeşte 1,1 MPa (11 bari) şi a căror densitate la 50 °C nu este mai mică de 0,525 kg/l | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1011 | BUTAN | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1012 | BUTILENE ÎN AMESTEC sau BUTYLENĂ-1 sau cis-BUTYLENĂ-2 sau trans-BUTILENĂ-2 | |||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1013 | DIOXID DE CARBON | ||||
| CxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1016 | MONOXID DE CARBON COMPRIMAT | |||
| P22DH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1017 | CLOR | |||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1018 | CLORODIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 22) | ||||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1020 | CLORO-PENTAFLUOR-ETAN (GAZ REFRIGERENT R 115) | ||||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1021 | CLORO-1 TETRAFLUORO-1,2,2,2 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 124) | ||||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1022 | CLORO-TRIFLUORO-METAN (GAZ RFRIGRANT R 13) | ||||
| CxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1023 | GAZ DE CĂRBUNE COMPRIMAT | |||
| PxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1026 | CIANOGEN | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1027 | CICLOPROPAN | |||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1028 | DICLORO-DIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 12) | ||||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1029 | DICLORO-FLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 21) | ||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1030 | DIFLUORO-1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 152a) | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1032 | DIMETILAMINĂ ANHIDRĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1033 | ETER METILIC | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1035 | ETAN | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1036 | ETILAMINĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1037 | CLORURĂ DE ETIL | |||
| RxBN | TU18 | FL | 2 (B1D) | V5 | CV9 CV10 CV36 | S2 S17 | 223 | 1038 | ÉTILENĂ LICHIDĂ REFRIGERATĂ | |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1039 | ETER METILETILIC | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1040 | OXID DE ETILENĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1040 | OXID DE ETILENĂ CU AZOT până la o presiune totală de 1 MPa (10 bari) la 50 °C | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP20 | |||
| 1041 | OXID DE ETILENĂ ŞI DIOXID DE CARBON ÎN AMESTEC conţinând peste 9% dar nu mai mult de 87% oxid de etilenă | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1043 | ÎNGRĂŞĂMINTE ÎN SOLUŢIE conţinând amoniac necombinat | 4A | 2,2 | 642 | ||||||||
| 1044 | IZOBUTILENĂ | 2 | 6A | 2.2 | 225 594 | LQ0 | P003 | MP9 | ||||
| 1045 | FLUOR COMPRIMAT | 2 | 1TOC | 2.3 5.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1046 | HELIU COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1048 | BROMURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1049 | HIDROGEN COMPRIMAT | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1050 | CLORURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1051 | CIANURĂ DE HIDROGEN STABILIZATĂ, cu mai puţin de 3% apă | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | 603 | LQ0 | P200 | MP2 | |||
| 1052 | FLUORURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | 8 | CT1 | I | 8 6.1 | LQ0 | P200 | MP2 | T10 | TP2 | ||
| 1053 | SULFURĂ DE HIDROGEN | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1055 | IZOBUTILENĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1056 | KRIPTON COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1057 | BRICHETE sau REZERVE pentru BRICHETE conţinând un gaz inflamabil | 2 | 6F | 2.1 | 201 | LQ0 | P002 | PP84 RR5 | MP9 | |||
| 1058 | GAZE LICHEFIATE neinflamabile, cu adaos de azot, dioxid de carbon sau aer | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1060 | METIL-ACETILENĂ ŞI PROPADIENĂ ÎN AMESTEC STABILIZAT ca amestec P1 sau amestec P2 | 2 | 2F | 2.1 | 581 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1061 | METILAMINĂ ANHIDRĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1062 | BROMURĂ DE METIL ce conţine cel mult 2 % cloropicrină | 2 | 2T | 2.3 | 23 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1063 | CLORURĂ DE METIL (GAZ REFRIGERENT R 40) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1064 | MERCAPTAN METILIC | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1065 | NEON COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1066 | AZOT COMPRIMAT | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1067 | TETROXID DE DIAZOT (DIOXID DE AZOT | 2 | 2TOC | 2.3 5.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | T50 | TP21 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1040 | OXID DE ETILENĂ | ||||
| PxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1040 | OXID DE ETILENĂ CU AZOT până la o presiune totală de 1 MPa (10 bari) la 50 °C | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1041 | OXID DE ETILENĂ ŞI DIOXID DE CARBON ÎN AMESTEC conţinând peste 9% dar nu mai mult de 87% oxid de etilenă | |||
| (E) | 1043 | ÎNGRĂŞĂMINTE ÎN SOLUŢIE conţinând amoniac necombinat | ||||||||
| 3 (E) | CV9 | 1044 | IZOBUTILENĂ | |||||||
| 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 1045 | FLUOR COMPRIMAT | ||||||
| CxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1046 | HELIU COMPRIMAT | ||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1048 | BROMURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | |||
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 1049 | HIDROGEN COMPRIMAT | |||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1050 | CLORURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | |||
| 0 (C1D) | CV13 CV28 | S2 S9 S10 S17 | 1051 | CIANURĂ DE HIDROGEN STABILIZATĂ, cu mai puţin de 3% apă | ||||||
| L21DH (+) | TU14 TU34 TC1 TM3 TM5 TE21 | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 CV34 | S17 | 886 | 1052 | FLUORURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | ||
| PxDH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1053 | SULFURĂ DE HIDROGEN | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1055 | IZOBUTILENĂ | |||
| CxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1056 | KRYPTON COMPRIMAT | ||||
| 2 (B1D) | CV9 | S2 | 1057 | BRICHETE sau REZERVE pentru BRICHETE conţinând un gaz inflamabil | ||||||
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1058 | GAZE LICHEFIATE neinflamabile, cu adaos de azot, dioxid de carbon sau aer | ||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1060 | METILACETILENĂ ŞI PROPADIENĂ ÎN AMESTEC STABILIZAT ca amestec P1sau amestec P2 | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1061 | METILAMINĂ ANHIDRĂ | |||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 26 | 1062 | BROMURĂ DE METIL ce conţine cel mult 2 % cloropicrină | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1063 | CLORURĂ DE METIL (GAZ REFRIGERENT R 40) | |||
| PxDH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1064 | MERCAPTAN METILIC | |||
| CxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1065 | NEON COMPRIMAT | ||||
| CxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1066 | AZOT COMPRIMAT | ||||
| PxBH (M) | TU17 | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 265 | 1067 | TETROXID DE DIAZOT (DIOXID DE AZOT | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1069 | CLORURĂ DE NITROSIL | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1070 | PROTOXID DE AZOT | 2 | 2O | 2.2 5.1 | 584 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1071 | GAZ PETROLIER COMPRIMAT | 2 | 1TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1072 | OXIGEN COMPRIMAT | 2 | 1O | 2.2 5.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1073 | OXIGEN LICHID REFRIGERAT | 2 | 3O | 2.2 5.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 1075 | GAZ PETROLIER LICHEFIAT | 2 | 2F | 2.1 | 274 583 639 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1076 | FOSGEN | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1077 | PROPILENĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1078 | GAZ FRIGORIFIC, N.S.A. (GAZ REFRIGERENT, N.S.A.), ca amestec F1, amestecF2 sau amestec F3 | 2 | 2A | 2.2 | 274 582 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1079 | DIOXID DE SULF | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP19 | |||
| 1080 | HEXA-FLUORURĂ DE SULF | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1081 | TETRAFLUOR ETILENĂ STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1082 | TRIFLUORO CLOR-ETILENĂ STABILIZATĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1083 | TRIMETILAMINĂ ANHIDRĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1085 | BROMURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1086 | CLORURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1087 | ETER METILVINILIC STABILIZAT | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1088 | ACETAL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBCO2 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1089 | ACET ALDEHIDĂ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 TP7 | ||
| 1090 | ACETONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1091 | ULEIURI DE ACETONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | ||
| 1092 | ACROLEINĂ STABILIZATĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P601 PR3 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP7 | ||
| 1093 | ACRILONITRIL STABILIZAT | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1098 | ALCOOL ALILIC | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1099 | BROMURĂ DE ALIL | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1100 | CLORURĂ DE ALIL | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 | CV9 | S7 S17 | 1069 | CLORURĂ DE NITROSIL | ||||||
| (C1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 25 | 1070 | PROTOXID DE AZOT | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| CxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1071 | GAZ PETROLIER COMPRIMAT | |||
| CxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 25 | 1072 | OXIGEN COMPRIMAT | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| RxBN | TU7 TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 1073 | OXIGEN LICHID REFRIGERAT | |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1075 | GAZ PETROLIER LICHEFIAT | |||
| P22DH (M) | TU17 | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1076 | FOSGEN | ||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1077 | PROPILENĂ | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1078 | GAZ FRIGORIFIC, N.S.A. (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT, N.S.A.), ca | ||||||||
| CV36 | amestec F1, amestecF2 sau | |||||||||
| amestec F3 | ||||||||||
| PxDH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1079 | DIOXID DE SULF | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1080 | HEXAFLUORURĂ DE SULF | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| FL | 2 | CV9 | S2 S20 | 239 | 1081 | TETRAFLUOR ETILENĂ | ||||
| (B1D) | CV10 | STABILIZATĂ | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1082 | TRIFLUORO CLOR-ETILENĂ STABILIZATĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1083 | TRIMETILAMINĂ ANHIDRĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1085 | BROMURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1086 | CLORURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1087 | ETER METILVINILIC STABILIZAT | |||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1088 | ACETAL | ||||
| L4BN | TU8 | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1089 | ACET ALDEHIDĂ | |||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1090 | ACETONĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1091 | ULEIURI DE ACETONĂ | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1092 | ACROLEINĂ STABILIZATĂ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1093 | ACRILONITRIL STABILIZAT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1098 | ALCOOL ALILIC | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1099 | BROMURĂ DE ALIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1100 | CLORURĂ DE ALIL | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1104 | ACETAŢI DE AMIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1105 | PENTANOLI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1105 | PENTANOLI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1106 | AMILAMINE | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1106 | AMILAMINE | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1107 | CLORURI DE AMIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1108 | PENTEN-1 (n-AMILENĂ) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1109 | FORMIATURI DE AMILE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1110 | n-AMILMETIL-CETONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1111 | MERCAPTAN AMILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1112 | NITRAŢI DE AMIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1113 | NITRIŢI DE AMIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1114 | BENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1120 | BUTANOLI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1120 | BUTANOLI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1123 | ACETAŢI DE BUTIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1123 | ACETAŢI DE BUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1125 | n-BUTILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1126 | 1-BROMOBUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1127 | CLOROBUTANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1128 | FORMIAT DE n-BUTIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1129 | BUTIRAL-DEHIDĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1130 | ULEI DE CAMFOR | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1131 | DISULFURĂ DE CARBON | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | PP31 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP7 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1104 | ACETAŢI DE AMIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1105 | PENTANOLI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1105 | PENTANOLI | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1106 | AMILAMINE | ||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 1106 | AMILAMINE | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1107 | CLORURI DE AMIL | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1108 | PENTEN-1 (n-AMILENĂ) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1109 | FORMIATURI DE AMILE | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1110 | n-AMILMETIL-CETONĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1111 | MERCAPTAN AMILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1112 | NITRAŢI DE AMIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1113 | NITRIŢI DE AMIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1114 | BENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1120 | BUTANOLI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1120 | BUTANOLI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1123 | ACETAŢI DE BUTIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1123 | ACETAŢI DE BUTIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1125 | n-BUTILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1126 | 1-BROMOBUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1127 | CLOROBUTANI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1128 | FORMIAT DE n-BUTIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1129 | BUTIRALDEHIDĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1130 | ULEI DE CAMFOR | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1131 | DISULFURĂ DE CARBON | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | ||
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil (presiunea vaporilor la 50°C mai mare de 110 kPa ) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil (presiunea vaporilor la 50°C mai mică sau egală cu 110 kPa ) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| inflamabil (având un punct de | LP01 | |||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | R001 | |||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||||
| (punctul de fierbere nu | ||||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||||
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| inflamabil (având un punct de | LP01 | |||||||||||
| aprindere mai mic de 23°C şi | R001 | |||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||||
| mai mare de110 kPa punct de | ||||||||||||
| fierbere peste 35 °C ) | ||||||||||||
| 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil (având un punct de aprindere mai mic de 23°C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1134 | CLOROBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1135 | MONO-CLORIDRINA DE | 6.1 | TF1 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 | T14 | TP2 | ||
| GLICOL | 3 | MP17 | TP13 | |||||||||
| 1136 | DISTILAŢI DE GUDRON DE CĂRBUNE, INFLAMABILI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1136 | DISTILAŢI DE GUDRON DE CĂRBUNE, INFLAMABILI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | ||
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640 C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640 D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil | ||||
| (D1E) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid inflamabil (presiunea vaporilor la 50°C mai mare de 110 kPa ) | ||||
| (D1E) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | ||||
| (D1E) | inflamabil (presiunea vaporilor la | |||||||||
| 50°C mai mică sau egală cu 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1133 | ADEZIVI conţinând un lichid | ||||
| (E) | inflamabil | |||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | ||||
| (E) | inflamabil (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | ||||
| (E) | inflamabil (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23°C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de110 kPa punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C ) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1133 | ADEZIVI ce conţin un lichid | ||||
| (E) | inflamabil (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23°C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1134 | CLOROBENZEN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1135 | MONO-CLORIDRINA DE GLICOL | ||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1136 | DISTILAŢI DE GUDRON DE | ||||
| (D1E) | CĂRBUNE, INFLAMABILI | |||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1136 | DISTILAŢI DE GUDRON DE | ||||
| (E) | CĂRBUNE, INFLAMABILI | |||||||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE | ||||
| (D1E) | (tratamente de suprafaţă sau | |||||||||
| acoperiri folosite în industrie sau în | ||||||||||
| alte scopuri, cum ar fi ca substrat | ||||||||||
| pentru caroseriile de vehicule, | ||||||||||
| placare pentru butoaie şi canistre) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE | ||||
| (D1E) | (tratamente de suprafaţă sau | |||||||||
| acoperiri folosite în industrie sau în | ||||||||||
| alte scopuri, cum ar fi ca substrat | ||||||||||
| pentru caroseriile de vehicule, | ||||||||||
| pentru butoaie şi canistre) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE | ||||
| (D1E) | (tratamente de suprafaţă sau | |||||||||
| acoperiri folosite în industrie sau în | ||||||||||
| alte scopuri, cum ar fi ca substrat | ||||||||||
| pentru caroseriile de vehicule, | ||||||||||
| placare pentru butoaie şi canistre) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) | 3 | F1 | III | 3 | 640 E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau îmbrăcăminte utilizate în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi substraturi pentru caroseriiile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640 F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de110 kPa punct de fierbere peste 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640 G | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640 H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1143 | ALDEHIDĂ CROTONICĂ (CROTONALDEHIDĂ) sau ALDEHIDĂ CROTONICĂ STABILIZATĂ (CROTON- ALDEHIDĂ STABILIZATĂ) | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | 324 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP13 | |
| 1144 | CROTONILENĂ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1145 | CICLOHEXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1146 | CICLOPENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1147 | DECAHIDRO-NAFTALENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1148 | DIACETONĂ-ALCOOL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1148 | DIACETONĂ-ALCOOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1149 | ETERI BUTILICI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1150 | DICLORO-1,2 ETILENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (nevâscoasă) | ||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau îmbrăcăminte utilizate în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi substraturi pentru caroseriiile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (E) | S2 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de110 kPa punct de fierbere peste 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 33 | 1139 | SOLUŢIE DE ACOPERIRE (tratamente de suprafaţă sau acoperiri folosite în industrie sau în alte scopuri, cum ar fi ca substrat pentru caroseriile de vehicule, placare pentru butoaie şi canistre) (având un punct de aprindere de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1143 | ALDEHIDĂ CROTONICĂ (CROTONALDEHIDĂ) STABILIZATĂ | ||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1144 | CROTONILENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1145 | CICLOHEXAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1146 | CICLOPENTAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1147 | DECAHIDRO-NAFTALENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1148 | DIACETONĂ-ALCOOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1148 | DIACETONĂ-ALCOOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1149 | ETERI BUTILICI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1150 | DICLORO-1,2 ETILENĂ | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1152 | DICLORO-PENTANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1153 | ETER DIETILIC DE ETILENGLICOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1153 | ETER DIETILIC DE ETILENGLICOL | 3 | f1 | ii | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1154 | DIETILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1155 | ETER DIETILIC (ETER ETILIC) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1156 | DIETILCETONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1157 | DIIZOBUTIL-CETONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1158 | DIIZO-PROPILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1159 | ETER IZOPROPILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1160 | DIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1161 | CARBONAT DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1162 | DIMETIL-DICLORO-SILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1163 | DIMETIL-HIDRAZINĂ ASIMETRICĂ | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1164 | SULFURĂ DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1165 | DIOXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1166 | DIOXOLAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1167 | ETER VINILIC STABILIZAT | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640 C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640 D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | 3 | F1 | III | 3 | 640 E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa punct de fierbere peste 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 G | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1152 | DICLOROPENTANI | ||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1153 | ETER DIETILIC DE | ||||
| (D1E) | ETILENGLICOL | |||||||||
| LGPF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1153 | ETER DIETILIC DE | ||||
| (E) | ETILENGLICOL | |||||||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1154 | DIETILAMINĂ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1155 | ETER DIETILIC (ETER ETILIC) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1156 | DIETILCETONĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1157 | DIIZOBUTIL-CETONĂ | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1158 | DIIZO-PROPILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1159 | ETER IZOPROPILIC | ||||
| L4BH | FL | 2 | S2 S20 | 338 | 1160 | DIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (D1E) | APOASĂ | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1161 | CARBONAT DE METIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | X338 | 1162 | DIMETILDICLORO-SILAN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1163 | DIMETIL-HIDRAZINĂ ASIMETRICĂ | ||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1164 | SULFURĂ DE METIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1165 | DIOXAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1166 | DIOXOLAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1167 | ETER VINILIC STABILIZAT | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C mai | |||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C | |||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate conform | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu | ||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1169 | EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate conform | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 | ||||||||||
| °C mai mare de 110 kPa, punct de | ||||||||||
| fierbere peste 35 °C) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1169 | 'EXTRACTE AROMATICE | 3 | F1 | III | 3 | 601 | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| LICHIDE (având un punct de | 640 H | IBC02 | ||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | LP01 | |||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | R001 | |||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||||
| 1170 | ETANOL (ALCOOL ETILIC) | 3 | F1 | II | 3 | 144 | LQ4 | P001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| sau ETANOL ÎN SOLUŢIE | 330 | IBC02 | ||||||||||
| (ALCOOL ETILIC ÎN SOLUŢIE) | 601 | R001 | ||||||||||
| 1170 | ETANOL ÎN SOLUŢIE | 3 | F1 | III | 3 | 144 | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| (ALCOOL ETILIC ÎN SOLUŢIE) | 330 | IBC03 | ||||||||||
| 601 | LP01 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1171 | ETER MONO-ETILIC AL ETILENEGLICOLULUI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1172 | ACETAT DE ETER MONOETILIC DE ETILENGLICOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1173 | ACETAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1175 | ETILBENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1176 | BORAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1177 | ACETAT DE 2-ETILBUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1178 | ALDEHIDĂ ETIL-2 BUTIRICĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1179 | ETER ETILBUTILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1180 | BUTIRAT DE ETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1181 | CLORACETAT DE ETIL | 6.1 | TF1 | II | 6.1 3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1182 | CLORO-FORMIAT DE ETIL | 6.1 | TFC | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 | T14 | TP2 | ||
| 3 | MP17 | |||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 1183 | ETILDICLORO-SILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3 | LQ0 | P401 | MP2 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 3 | PR2 | |||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 1184 | DICLORURĂ DE ETILENĂ | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1185 | ETILENIMINĂ STABILIZATĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P601 PR4 | MP2 | ||||
| 1188 | ETER MONO-METILIC DE ETILENGLICOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1189 | ACETAT DE ETER MONOMETILIC DE ETILENGLYCOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1190 | FORMIAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1191 | ALDEHIDE OCTILICE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1169 | 'EXTRACTE AROMATICE LICHIDE | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 | ||||||||||
| °C maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1170 | ETANOL (ALCOOL ETILIC) sau | ||||
| (D1E) | ETANOL ÎN SOLUŢIE (ALCOOL | |||||||||
| ETILIC ÎN SOLUŢIE) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1170 | ETANOL ÎN SOLUŢIE (ALCOOL | ||||
| (E) | ETILIC ÎN SOLUŢIE) | |||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1171 | ETER MONO-ETILIC AL | ||||
| (E) | ETILENEGLICOLULUI | |||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1172 | ACETAT DE ETER MONOETILIC | ||||
| (E) | DE ETILENGLICOL | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1173 | ACETAT DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1175 | ETILBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1176 | BORAT DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1177 | ACETAT DE 2-ETILBUTIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1178 | ALDEHIDĂ ETIL-2 BUTIRICĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1179 | ETER ETILBUTILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1180 | BUTIRAT DE ETIL | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1181 | CLORACETAT DE ETIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1182 | CLOROFORMIAT DE ETIL | ||
| L10DH | TU14 TU23 TM2 TM3 TE21 | FL | 0 (B1E) | V1 | CV23 | S2 | X338 | 1183 | ETILDICLORO-SILAN | |
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1184 | DICLORURĂ DE ETILENĂ | ||
| L15CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1185 | ETILENIMINĂ STABILIZATĂ | ||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1188 | ETER MONO-METILIC DE | ||||
| (E) | ETILENGLICOL | |||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1189 | ACETAT DE ETER MONOMETILIC | ||||
| (E) | DE ETILENGLYCOL | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1190 | FORMIAT DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1191 | ALDEHIDE OCTILICE | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1192 | LACTAT DE ETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1193 | ETILMETILCETONĂ (METILETIL-CETONĂ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1194 | NITRIT DE ETIL ÎN SOLUŢIE | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1195 | PROPIONAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1196 | ETILTRICLORO-SILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640 C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640 D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa, punct de fierbere peste 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 G | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU AROMATIZARE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640 H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1198 | FORMALDEHIDĂ ÎN SOLUŢIE INFLAMABILĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1199 | FURALDEHIDE | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ0 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1201 | ULEI DE FUZEL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1201 | ULEI DE FUZEL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1202 | CARBURANT DIESEL sau MOTORINĂ sau ULEI UŞOR DE ÎNCĂLZIRE (punctul de aprindere nu depăşeşte 61 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640K | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1202 | CARBURANT DIESEL conform normei EN 590:2004 sau MOTORINĂ sau ulei de încălzire, uşor cu punctul de aprindere definit în standardul EN 590:2004 | 3 | F1 | III | 3 | 640L | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1192 | LACTAT DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1193 | ETILMETILCETONĂ (METILETIL- | ||||
| (D1E) | CETONĂ) | |||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1194 | NITRIT DE ETIL ÎN SOLUŢIE | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1195 | PROPIONAT DE ETIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | X338 | 1196 | ETILTRICLORO-SILAN | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (D1E) | AROMATIZARE | |||||||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (D1E) | AROMATIZARE (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de | ||||||||||
| 110kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (D1E) | AROMATIZARE (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (E) | AROMATIZARE | |||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (E) | AROMATIZARE (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (E) | AROMATIZARE (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1197 | EXTRACTE LICHIDE PENTRU | ||||
| (E) | AROMATIZARE (având un punct de | |||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 38 | 1198 | FORMALDEHIDĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (E) | INFLAMABILĂ | |||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1199 | FURALDEHIDE | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1201 | ULEI DE FUZEL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1201 | ULEI DE FUZEL | ||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1202 | CARBURANT DIESEL sau | ||||
| (E) | MOTORINĂ sau ULEI UŞOR DE | |||||||||
| ÎNCĂLZIRE (punctul de aprindere | ||||||||||
| nu depăşeşte 61 °C) | ||||||||||
| LGBF | AT | 3 | S2 | 30 | 1202 | CARBURANT DIESEL conform | ||||
| (E) | standardului EN 590:2004 sau | |||||||||
| MOTORINĂ sau ulei de încălzire, | ||||||||||
| uşor cu punctul de aprindere definit | ||||||||||
| în standardul EN 590:2004 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | ||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 1202 | CARBURANT DIESEL sau MOTORINĂ sau ulei de încălzire, uşor (punctul de aprindere cuprins între 60 °C şi 100 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640M | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1203 | BENZINĂ PENTRU MOTOARE DE AUTOMOBILE | 3 | F1 | II | 3 | 243 | 534 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | BB2 | MP19 | T4 | TP1 |
| 1204 | NITROGLICERINĂ ÎN SOLUŢIE ALCOOLICĂ cu maximum 1% nitroglicerină | 3 | D | II | 3 | LQ0 | P001 IBC02 | PP5 | MP2 | ||||
| 1206 | HEPTANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |||
| 1207 | HEXALDEHIDĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |||
| 1208 | HEXANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |||
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile | 3 | F1 | I | 3 | 163 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 | ||
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640C | LQ6 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| inflamabile sau SUBSTANŢE | 640E | IBC03 | |||||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE | LP01 | ||||||||||||
| DE IMPRIMERIE (inclusiv | R001 | ||||||||||||
| solvenţii şi diluanţii pentru | |||||||||||||
| cerneluri de imprimerie), | |||||||||||||
| inflamabile | |||||||||||||
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 | |
| inflamabile sau SUBSTANŢE | 640F | LP01 | |||||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE | R001 | ||||||||||||
| DE IMPRIMERIE (inclusiv | |||||||||||||
| solvenţii şi diluanţii pentru | |||||||||||||
| cerneluri de imprimerie), | |||||||||||||
| inflamabile (având un punct de | |||||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | |||||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | |||||||||||||
| (punctul de fierbere nu | |||||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | |||||||||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV | AT | 3 | S2 | 30 | 1202 | CARBURANT DIESEL sau | ||||
| (E) | MOTORINĂ sau ulei de încălzire, | |||||||||
| uşor (punctul de aprindere cuprins | ||||||||||
| între 61 °C şi 100 °C) | ||||||||||
| LGBF | TU9 | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1203 | BENZINĂ PENTRU MOTOARE DE AUTOMOBILE | |||
| 2 | S2 S20 | 1204 | NITROGLICERINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||||
| (B) | ALCOOLICĂ cu maximum 1% | |||||||||
| nitroglicerină | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1206 | HEPTANI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1207 | HEXALDEHIDĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1208 | HEXANI | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | ||||
| (D1E) | inflamabile sau SUBSTANŢE | |||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE | ||||||||||
| IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru cerneluri de | ||||||||||
| imprimerie), inflamabile | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | ||||
| (D1E) | inflamabile sau SUBSTANŢE | |||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE | ||||||||||
| IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru cerneluri de | ||||||||||
| imprimerie), inflamabile (presiunea | ||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | ||||
| (D1E) | inflamabile sau SUBSTANŢE | |||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE | ||||||||||
| IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru cerneluri de | ||||||||||
| imprimerie), inflamabile (presiunea | ||||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | ||||
| (E) | inflamabile sau SUBSTANŢE | |||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE | ||||||||||
| IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru cerneluri de | ||||||||||
| imprimerie), inflamabile | ||||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, | ||||
| (E) | inflamabile sau SUBSTANŢE | |||||||||
| ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE | ||||||||||
| IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru cerneluri de | ||||||||||
| imprimerie), inflamabile (având un | ||||||||||
| punct de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa, punct de fierbere peste 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 163 640G | LQ7 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 163 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1212 | IZOBUTANOL (ALCOOL IZOBUTiLIC) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1213 | ACETAT DE IZOBUTIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1214 | IZOBUTILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1216 | IZOOCTENI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1218 | IZOPREN STABILIZAT | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1219 | IZOPROPANOL (ALCOOL IZOPROPILIC) | 3 | F1 | II | 3 | 601 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1220 | ACETAT DE IZOPROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1221 | IZO-PROPILAMINĂ | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1222 | NITRAT DE IZOPROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | B7 | MP19 | |||
| 1223 | KEROSEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP2 | ||
| 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640C | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640D | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1228 | MERCAPTANI LICHIZI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau MERCAPTANI ÎN AMESTEC CU LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1228 | MERCAPTANI LICHIZI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau MERCAPTANI ÎN AMESTEC CU LICHID INFLAMABIL, TOXIQUE, N.S.A. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1,5BN | FL | 3 (E) | S2 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa, punct de fierbere peste 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 33 | 1210 | CERNELURI DE IMPRIMERIE, inflamabile sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU CERNELURILE DE IMPRIMERIE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru cerneluri de imprimerie), inflamabile (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1212 | IZOBUTANOL (ALCOOL IZOBUTiLIC) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1213 | ACETAT DE IZOBUTIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1214 | IZOBUTILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1216 | IZOOCTENI | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1218 | IZOPREN STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1219 | IZOPROPANOL (ALCOOL IZOPROPILIC) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1220 | ACETAT DE IZOPROPIL | ||||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | 338 | 1221 | IZOPROPILAMINĂ | |||
| 2 (D1E) | S2 S20 | 1222 | NITRAT DE IZOPROPIL | |||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1223 | KEROSEN | ||||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1224 | CETONE LICHIDE, N.S.A. | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1228 | MERCAPTANI LICHIZI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau MERCAPTANI ÎN AMESTEC CU LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1228 | MERCAPTANI LICHIZI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau MERCAPTANI ÎN AMESTEC CU LICHID INFLAMABIL, TOXIQUE, N.S.A. | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1229 | OXID DE MESITIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1230 | METANOL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 279 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1231 | ACETAT DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1233 | ACETATE DE METILAMIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1234 | METILAL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1235 | METILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1237 | BUTIRAT DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1238 | CLOROFORMIAT DE METIL | 6.1 | TFC | I | 6.1 3+8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP13 | ||
| 1239 | ETER METILIC MONOCLORAT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1242 | METILDICLORO-SILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3 3+8 | LQ0 | P401 PR2 | MP2 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1243 | FORMIAT DE METIL | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1244 | METILHIDRAZINĂ | 6.1 | TFC | I | 6.1 3+8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1245 | METILIZOBUTIL-CETONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1246 | METIL-IZOPROPENIL- CETONĂ STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1247 | METACRILAT DE METIL MONOMER STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1248 | PROPIONAT DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1249 | METILPROPIL-CETONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1250 | METIL-TRICLORO-SILAN | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1251 | METILVINIL-CETONĂ, STABILIZATĂ | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | P601 PR3 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1259 | NICHEL-TETRA-CARBONIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P601 PR3 | MP2 | ||||
| 1261 | NITROMETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 R001 | RR2 | MP19 | |||
| 1262 | OCTANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, produse pentru ceruit, necaustice, grunduri şi baze lichide pentru lacuri) sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru vopsea) | 3 | F1 | I | 3 | 163 650 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1229 | OXID DE MESITIL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1230 | METANOL | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1231 | ACETAT DE METIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1233 | ACETATE DE METILAMIL | ||||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1234 | METILAL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1235 | METILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1237 | BUTIRAT DE METIL | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1238 | CLOROFORMIAT DE METIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1239 | ETER METILIC MONOCLORAT | ||
| L10DH | TU14 TU24 TM2 TM3 TE21 | FL | 0 (B1E) | V1 | CV23 | S2 | X338 | 1242 | METILDICLORO-SILAN | |
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1243 | FORMIAT DE METIL | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1244 | METILHIDRAZINĂ | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1245 | METILIZOBUTIL-CETONĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1246 | METILIZO-PROPENIL-CETONĂ STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1247 | METACRILAT DE METIL MONOMER STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1248 | PROPIONAT DE METIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1249 | METIL-PROPILCETONĂ | ||||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | X338 | 1250 | METILTRICLORO-SILAN | |||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 639 | 1251 | METILVINIL-CETONĂ STABILIZATĂ | ||
| L15CH | TU14 TU15 TU31 TE19 TM3 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1259 | NICHEL-TETRACARBONIL | ||
| 2 (D1E) | S2 S20 | 1261 | NITROMETAN | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1262 | OCTANI | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, produse pentru ceruit, necaustice, grunduri şi baze lichide pentru lacuri) sau SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi diluanţii pentru vopsea) | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | II | 3 | 163 | LQ6 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640C | TP8 | ||||||||||
| produse pentru ceruit, | 650 | TP28 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | ||||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||||
| mai mare de 110 kPa) | ||||||||||||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | II | 3 | 163 | LQ6 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640D | IBC02 | TP28 | |||||||||
| produse pentru ceruit | 650 | R001 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | ||||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640E | IBC03 | TP29 | |||||||||
| produse pentru ceruit, | 650 | LP01 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | R001 | |||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (nevâscoase) | ||||||||||||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640F | LP01 | TP29 | |||||||||
| produse pentru ceruit | 650 | R001 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | ||||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (având un punct de aprindere | ||||||||||||
| mai mic de 23 °C şi viscozitate | ||||||||||||
| conform 2.2.3.1.4) (punctul de | ||||||||||||
| fierbere nu depăşeşte 35 °C) | ||||||||||||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640G | LP01 | TP29 | |||||||||
| produse pentru ceruit, | 650 | R001 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | ||||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (având un punct de aprindere | ||||||||||||
| de 23 °C şi viscozitatea | ||||||||||||
| conform 2.2.3.1.4) (presiunea | ||||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de | ||||||||||||
| 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||||
| 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, | 3 | F1 | III | 3 | 163 | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| lacuri, emailuri, baiţuri, şelac, | 640H | IBC02 | TP29 | |||||||||
| produse pentru ceruit, | 650 | LP01 | ||||||||||
| necaustice, grunduri şi baze | R001 | |||||||||||
| lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii | ||||||||||||
| şi diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||||
| (având un punct de aprindere | ||||||||||||
| mai mic de 23 °C şi viscozitate | ||||||||||||
| conform 2.2.3.1.4) (presiunea | ||||||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum | ||||||||||||
| 110 kPa) | ||||||||||||
| 1264 | PARALDEHIDĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1265 | PENTANI, lichizi | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1265 | PENTANI, lichizi | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T4 | TP1 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (D1E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit, necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) (presiunea | ||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (D1E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) (presiunea | ||||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit, necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) | ||||||||||
| (nevâscoase) | ||||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) (având un | ||||||||||
| punct de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit, necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) (având un | ||||||||||
| punct de aprindere de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitatea conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1263 | VOPSELE (inclusiv vopsele, lacuri, | ||||
| (E) | emailuri, baiţuri, şelac, produse | |||||||||
| pentru ceruit, necaustice, grunduri | ||||||||||
| şi baze lichide pentru lacuri) sau | ||||||||||
| SUBSTANŢE ÎNRUDITE CU | ||||||||||
| VOPSELELE (inclusiv solvenţii şi | ||||||||||
| diluanţii pentru vopsea) (având un | ||||||||||
| punct de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1264 | PARALDEHIDĂ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1265 | PENTANI, lichizi | ||||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1265 | PENTANI, lichizi | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând solvenţi inflamabili | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând solvenţi inflamabili (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând solvenţi inflamabili (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând solvenţi inflamabili | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1266 | PRODUSE COSMETICE | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| conţinând solvenţi inflamabili | LP01 | |||||||||||
| (având un punct de aprindere | R001 | |||||||||||
| mai mic de 23 °C şi viscozitate | ||||||||||||
| conform 2.2.3.1.4) (punctul de | ||||||||||||
| fierbere nu depăşeşte 35 °C) | ||||||||||||
| 1266 | PRODUSE COSMETICE | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| conţinând solvenţi inflamabili | LP01 | |||||||||||
| (având un punct de aprindere | R001 | |||||||||||
| mai mic de 23 °C şi viscozitate | ||||||||||||
| conform 2.2.3.1.4) (presiunea | ||||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de | ||||||||||||
| 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||||
| 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând solvenţi inflamabili (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate conform 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1267 | PETROL BRUT | 3 | F1 | I | 3 | 649 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 | |
| 1267 | PETROL BRUT (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C 649 | LQ4 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1267 | PETROL BRUT (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D 649 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1267 | PETROL BRUT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. | 3 | F1 | I | 3 | 649 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP9 | |
| 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C 649 | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 | |
| sau PRODUSE PETROLIERE, | 649 | IBC02 | TP8 | |||||||||
| N.S.A. (presiunea vaporilor la | R001 | TP28 | ||||||||||
| 50 °C maximum 110 kPa) | ||||||||||||
| 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau PRODUISE PETROLIERE, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1272 | ULEI DE PIN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1274 | n-PROPANOL (ALCOOL PROPILIC NORMAL) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (D1E) | solvenţi inflamabili | |||||||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (D1E) | solvenţi inflamabili (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de | ||||||||||
| 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (D1E) | solvenţi inflamabili (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (E) | solvenţi inflamabili | |||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (E) | solvenţi inflamabili (având un punct | |||||||||
| de aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 175 kPa) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (E) | solvenţi inflamabili (având un punct | |||||||||
| de aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1266 | PRODUSE COSMETICE conţinând | ||||
| (E) | solvenţi inflamabili (având un punct | |||||||||
| de aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate conform 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1267 | PETROL BRUT | ||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1267 | PETROL BRUT (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C mai mare de | |||||||||
| 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1267 | PETROL BRUT (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1267 | PETROL BRUT | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau | ||||
| (D1E) | PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. | |||||||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau | ||||
| (D1E) | PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. | |||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau | ||||
| (D1E) | PRODUSE PETROLIERE, N.S.A. | |||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1268 | DISTILAŢI DE PETROL, N.S.A. sau | ||||
| (E) | PRODUISE PETROLIERE, N.S.A. | |||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1272 | ULEI DE PIN | ||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1274 | n-PROPANOL (ALCOOL PROPILIC | ||||
| (D1E) | NORMAL) | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1274 | n-PROPANOL (ALCOOL PROPILIC NORMAL) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1275 | ALDEHIDĂ PROPIONICĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1276 | ACETAT DE n-PROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1277 | PROPILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1278 | CLORO-1 PROPAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1279 | DICLORO-1,2 PROPANE | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1280 | OXID DE PROPILENĂ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 TP7 | ||
| 1281 | FORMIAŢI DE PROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1282 | PIRIDINĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa, punct de fierbere peste 35 | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mică sau egală cu 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1274 | n-PROPANOL (ALCOOL PROPILIC | ||||
| (E) | NORMAL) | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1275 | ALDEHIDĂ PROPIONICĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1276 | ACETAT DE n-PROPIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1277 | PROPILAMINĂ | ||||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1278 | CLORO-1 PROPAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1279 | DICLORO-1,2 PROPANE | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1280 | OXID DE PROPILENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1281 | FORMIAŢI DE PROPIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1282 | PIRIDINĂ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU | ||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU | ||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1286 | ULEI DE COLOFONIU (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC | ||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC | ||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| (având un punct de aprindere | LP01 | |||||||||||
| mai mic de 23 °C şi viscozitate | R001 | |||||||||||
| confom 2.2.3.1.4) (presiunea | ||||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de | ||||||||||||
| 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||||
| 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mică sau egală cu 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1288 | ULEI DE ŞIST BITUMINOS | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | ||
| 1288 | ULEI DE ŞIST BITUMINOS | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1289 | METILAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE de alcool | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 TP8 | ||
| 1289 | METILAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE în alcool | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1292 | SILICAT DE TETRAETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1293 | TINCTURI MEDICINALE | 3 | F1 | II | 3 | 601 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1293 | TINCTURI MEDICINALE | 3 | F1 | III | 3 | 601 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1294 | TOLUEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1295 | TRICLORO-SILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | LQ0 | P401 PR2 | MP2 | T14 | TP2 TP7 | ||
| 1296 | TRIETILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 50% (masă) de trimetilamină | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 50% (masă) de trimetilamină | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 50% (masă) de trimetilamină | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1298 | TRIMETIL-CLOROSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1299 | TERTBENTINĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1300 | ÎNLOCUITOR DE TEREBENTINĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1300 | ÎNLOCUITOR DE TEREBENTINĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1301 | ACETAT DE VINIL STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1302 | ETER ETILVINILIC STABILIZAT | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1303 | CLORURĂ DE VINILIDENĂ STABILIZATĂ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T12 | TP2 TP7 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1287 | SOLUŢIE DE CAUCIUC (având un | ||||
| (E) | punct de aprindere mai mic de 23 | |||||||||
| °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mică sau egală cu 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1288 | ULEI DE ŞIST BITUMINOS | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1288 | ULEI DE ŞIST BITUMINOS | ||||
| L4BH | TE1 | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1289 | METILAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE în alcool | |||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 38 | 1289 | METILAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE | ||||
| (E) | în alcool | |||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1292 | SILICAT DE TETRAETIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1293 | TINCTURI MEDICINALE | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1293 | TINCTURI MEDICINALE | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1294 | TOLUEN | ||||
| L10DH | TU14 TU25 TM2 TM3 TE21 | FL | 0 (D1E) | V1 | CV23 | S2 | X338 | 1295 | TRICLOROSILAN | |
| L4BH | TE1 | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1296 | TRIETILAMINĂ | |||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | 338 | 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 50% (masă) de trimetilamină | |||
| L4BH | FL | 2 | S2 S20 | 338 | 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (D1E) | APOASĂ conţinând cel mult 50% | |||||||||
| (masă) de trimetilamină | ||||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 38 | 1297 | TRIMETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (E) | APOASĂ conţinând cel mult 50% | |||||||||
| (masă) de trimetilamină | ||||||||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | X338 | 1298 | TRIMETILCLORO-SILAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1299 | TERTBENTINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1300 | ÎNLOCUITOR DE TEREBENTINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1300 | ÎNLOCUITOR DE TEREBENTINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1301 | ACETAT DE VINIL STABILIZAT | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1302 | ETER ETILVINILIC STABILIZAT | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 339 | 1303 | CLORURĂ DE VINILIDENĂ | ||||
| (D1E) | STABILIZATĂ | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1304 | ETER IZOBUTILVINILIC STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1305 | VINILTRICLOROSILAN | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1306 | PRODUSE PENTRU CONSERVAREA LEMNULUI, LICHIDE (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1306 | PRODUSE PENTRU CONSERVAREA LEMNULUI, LICHIDE (presiunea vaporilor la 50 °C mai mică sau egală cu 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1306 | PRODUSE PENTRU CONSERVAREA LEMNULUI, LICHIDE | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1306 | PRODUSE PENTRU | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| CONSERVAREA LEMNULUI, | LP01 | |||||||||||
| LICHIDE (având un punct de | R001 | |||||||||||
| aprindere mai mic de | ||||||||||||
| 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||||
| 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere | ||||||||||||
| nu depăşeşte 35 °C) | ||||||||||||
| 1306 | PRODUSE PENTRU | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| CONSERVAREA LEMNULUI, | LP01 | |||||||||||
| LICHIDE (având un punct de | R001 | |||||||||||
| aprindere mai mic de | ||||||||||||
| 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor | ||||||||||||
| la 50 °C mai mare de 110 kPa, | ||||||||||||
| punct de fierbere peste 35 °C) | ||||||||||||
| 1306 | PRODUSE PENTRU CONSERVAREA LEMNULUI, LICHIDE (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1307 | XILENI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1307 | XILENI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1308 | ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR-UN LICHID INFLAMABIL | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | PP33 | MP7 MP17 | |||
| 1308 | ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR-UN LICHID INFLAMABIL (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa ) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ4 | P001 R001 | PP33 | MP19 | ||
| 1308 | ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR-UN LICHID INFLAMABIL (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ4 | P001 R001 | PP33 | MP19 | ||
| 1308 | ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR-UN LICHID INFLAMABIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 R001 | MP19 | ||||
| 1309 | PULBERE DE ALUMINIU, ACOPERITĂ | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | P002 IBC08 | PP38 B2 B4 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1309 | PULBERE DE ALUMINIU, | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 | PP11 | MP11 | T1 | TP33 | |
| ACOPERITĂ | IBC08 | B3 | ||||||||||
| LP02 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1310 | PICRAT DE AMONIU UMECTAT cu cel puţin10% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1312 | BORNEOL | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 339 | 1304 | ETER IZOBUTILVINILIC | ||||
| (D1E) | STABILIZAT | |||||||||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | X338 | 1305 | VINILTRICLORO-SILAN | |||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1306 | PRODUSE PENTRU | ||||
| (D1E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE (presiunea vaporilor la | ||||||||||
| 50 °C mai mare de110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1306 | PRODUSE PENTRU | ||||
| (D1E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE (presiunea vaporilor la | ||||||||||
| 50 °C maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1306 | PRODUSE PENTRU | ||||
| (E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE | ||||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1306 | PRODUSE PENTRU | ||||
| (E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE (având un punct de | ||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (punctul de fierbere nu depăşeşte | ||||||||||
| 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1306 | 'PRODUSE PENTRU | ||||
| (E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE (având un punct de | ||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa, punct de fierbere | ||||||||||
| peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1306 | PRODUSE PENTRU | ||||
| (E) | CONSERVAREA LEMNULUI, | |||||||||
| LICHIDE (având un punct de | ||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | ||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1307 | XILENI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1307 | XILENI | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1308 | ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR- | ||||
| (D1E) | UN LICHID INFLAMABIL | |||||||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1308 | 'ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR- | ||||
| (D1E) | UN LICHID INFLAMABIL (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1308 | 'ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR- | ||||
| (D1E) | UN LICHID INFLAMABIL (presiunea | |||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1308 | 'ZIRCONIU ÎN SUSPENSIE ÎNTR- | ||||
| (E) | UN LICHID INFLAMABIL | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 40 | 1309 | PULBERE DE ALUMINIU, | ||||
| (E) | ACOPERITĂ | |||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV1 | 40 | 1309 | PULBERE DE ALUMINIU, | ||||
| (E) | ACOPERITĂ | |||||||||
| 1 | S17 | 1310 | PICRAT DE AMONIU UMECTAT cu | |||||||
| (B) | cel puţin10% (masă) apă | |||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1312 | BORNEOL | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1313 | REZINAT DE CALCIU | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1314 | REZINAT DE CALCIU TOPIT | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC04 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1318 | REZINAT DE COBALT PRECIPITAT | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1320 | DINITROFENOL UMECTAT cu cel puţin15% (masă) apă | 4.1 | DT | I | 4.1 6.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1321 | DINITROFENAŢI UMECTAŢI cu cel puţin15% (masă) apă | 4.1 | DT | I | 4.1 6.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1322 | DINITRO-RESORCINOL UMECTAT cu cel puţin15% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1323 | FEROCERIU | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 249 | LQ8 | P002 IBC08 | B2 B4 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1324 | FILME CU SUPORT NITRO- CELULOZIC cu strat de gelatină (cu excluderea deşeurilor) | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 R001 | PP15 | MP11 | |||
| 1325 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, N.S.A. | 4.1 | F1 | II | 4.1 | 274 | LQ8 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1325 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, N.S.A. | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 274 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1326 | PULBERE DE HAFNIU UMECTATĂ, N.S.A | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | P410 IBC06 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1327 | Fân sau paie | 4.1 | F1 | NU ESTE SUPUS LA ADR | ||||||||
| 1328 | HEXAMETILEN-TETRAMINĂ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1330 | RESINAT DE MAGNEZIU | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1331 | CHIBRITURI FĂRĂ "SIGURANŢĂ" | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | P407 | PP27 | MP12 | ||
| 1332 | METALDEHIDĂ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1333 | CERIU, plăci, bare, lingouri | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | |||
| 1334 | NAFTALINĂ BRUTĂ sau NAFTALINĂ RAFINATĂ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 501 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1336 | NITRO-GUANIDINĂ UMECTATĂ cu cel puţin 20% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | MP2 | ||||
| 1337 | NITROAMIDON UMECTAT cu cel puţin 20% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | MP2 | ||||
| 1338 | FOSFOR AMORF | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 1339 | HEPTA-SULFURĂ DE FOSFOR fără fosfor galben sau alb | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1340 | PENTA-SULFURĂ DE FOSFOR fără fosfor galben sau alb | 4.3 | WF2 | II | 4.3 4.1 | 602 | LQ11 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1341 | SESCVI-SULFURĂ DE FOSFOR fără fosfor galben sau alb | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1343 | TRISULFURĂ DE FOSFOR fără fosfor galben sau alb | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1344 | TRINITRO-FENOL UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1345 | RESTURI DE CAUCIUC sau DEŞEURI DE CAUCIUC, sub formă de PULBEREsau granule | 4.1 | F1 | II | 4.1 | LQ8 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1313 | REZINAT DE CALCIU | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1314 | REZINAT DE CALCIU TOPIT | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1318 | REZINAT DE COBALT PRECIPITAT | |||
| 1 | CV28 | S17 | 1320 | DINITROFENOL UMECTAT cu cel | ||||||
| (B) | puţin15% (masă) apă | |||||||||
| 1 | CV28 | S17 | 1321 | DINITROFENAŢI UMECTAŢI cu cel | ||||||
| (B) | puţin15% (masă) apă | |||||||||
| 1 | S17 | 1322 | DINITRO-RESORCINOL UMECTAT | |||||||
| (B) | cu cel puţin15% (masă) apă | |||||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 1323 | FEROCERIU | ||||
| 3 | 1324 | FILME CU SUPORT | ||||||||
| (E) | NITROCELULOZIC cu strat de | |||||||||
| gelatină (cu excluderea deşeurilor) | ||||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 40 | 1325 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, | ||||
| (E) | N.S.A. | |||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV1 | 40 | 1325 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, | ||||
| (E) | N.S.A. | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 V12 | 40 | 1326 | PULBERE DE HAFNIU | ||||
| (E) | UMECTATĂ, N.S.A | |||||||||
| NU ESTE SUPUS LA ADR | 1327 | Fân sau paie | ||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1328 | HEXAMETILEN-TETRAMINĂ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1330 | RESINAT DE MAGNEZIU | |||
| 4 (E) | 1331 | CHIBRITURI FĂRĂ "SIGURANŢĂ" | ||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1332 | METALDEHIDĂ | ||||
| 2 (E) | V11 | 1333 | CERIU, plăci, bare, lingouri | |||||||
| SGAV | AT | 3 | VV2 | 40 | 1334 | NAFTALINĂ BRUTĂ sau | ||||
| (E) | NAFTALINĂ RAFINATĂ | |||||||||
| 1 | S17 | 1336 | NITROGUANIDINĂ UMECTATĂ cu | |||||||
| (B) | cel puţin 20% (masă) apă | |||||||||
| 1 | S17 | 1337 | NITROAMIDON UMECTAT cu cel | |||||||
| (B) | puţin20% (masă) apă | |||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1338 | FOSFOR AMORF | ||||
| SGAN | AT | 2 | 40 | 1339 | HEPTASULFURĂ DE FOSFOR | |||||
| (E) | fără fosfor galben sau alb | |||||||||
| SGAN | AT | 0 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 1340 | PENTASULFURĂ DE FOSFOR fără fosfor galben sau alb | |||
| SGAN | AT | 2 | 40 | 1341 | SESCVISULFURĂ DE FOSFOR | |||||
| (E) | fără fosfor galben sau alb | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | 40 | 1343 | TRISULFURĂ DE FOSFOR fără | |||||
| (E) | fosfor galben sau alb | |||||||||
| 1 | S17 | 1344 | TRINITROFENOL UMECTAT cu cel | |||||||
| (B) | puţin30% (masă) apă | |||||||||
| SGAN | AT | 4 | V11 | 40 | 1345 | RESTURI DE CAUCIUC sau | ||||
| (E) | DEŞEURI DE CAUCIUC, sub formă | |||||||||
| de PULBEREsau granule | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1346 | SILICIU PULBERE AMORF | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 32 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 1347 | PICRAT DE ARGINT UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP25 PP26 | MP2 | |||
| 1348 | DINITRO-o-CREZAT DE SODIU UMECTAT cu cel puţin15% (masă) apă | 4.1 | DT | I | 4.1 6.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1349 | PICRAMAT DE SODIU UMECTAT cu cel puţin 20% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1350 | SULF | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 242 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1352 | TITAN PULBERE UMECTAT cu cel puţin 25% apă | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | P410 IBC06 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1353 | FIBRE sau ŢESĂTURI IMPREGNATE CU NITRO- CELULOZĂ PUŢIN NITRATĂ, N.S.A. | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 274 502 | LQ9 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP11 | ||
| 1354 | TRINITRO-BENZEN UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | MP2 | ||||
| 1355 | ACID TRINITRO-BENZOIC UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | MP2 | ||||
| 1356 | TRINITRO-TOLUEN (TOLIT, TNT) UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | MP2 | ||||
| 1357 | NITRAT DE UREE UMECTAT cu cel puţin 20% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | 227 | LQ0 | P406 | MP2 | |||
| 1358 | ZIRCONIU PULBERE UMECTAT cu cel puţin 25% apă | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | P410 IBC06 | PP40 B2 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1360 | FOSFURĂ DE CALCIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1361 | CARBON de origine animală sau vegetală | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | P002 IBC06 | PP12 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1361 | CARBON de origine animală sau vegetală | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP12 B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1362 | CARBON ACTIV | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP11 B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1363 | COPRA | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | |||
| 1364 | DEŞEURI ULEIOASE DE BUMBAC | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP19 B6 B3 | MP14 | |||
| 1365 | BUMBAC UMED | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP19 B6 B3 | MP14 | |||
| 1369 | p-NITROZO-DIMETILANILINĂ | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1372 | Fibre de origine animală sau fibre de origine vegetală arse, umezite sau umede | 4.2 | S2 | Nesupuse dispoziţiilor ADR | ||||||||
| 1373 | FIBRE sau ŢESĂTURI DE ORIGINE ANIMALĂ sau VEGETALĂ sau SINTETICĂ impregnate cu ulei, N.S.A. | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1374 | FĂINĂ DE PEŞTE (DEŞEURI DE PEŞTE) NESTABILIZATE | 4.2 | S2 | II | 4.2 | 300 | LQ0 | P410 IBC08 | B4 | MP14 | T3 | TP33 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1346 | SILICIU PULBERE AMORF | ||||
| 1 (B) | S17 | 1347 | PICRAT DE ARGINT UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | |||||||
| 1 (B) | CV28 | S17 | 1348 | DINITRO-o-CREZAT DE SODIU UMECTAT cu cel puţin 15% (masă) apă | ||||||
| 1 (B) | S17 | 1349 | PICRAMAT DE SODIU UMECTAT cu cel puţin 20% (masă) apă | |||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1350 | SULF | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 1352 | TITAN PULBERE UMECTAT cu cel puţin 25% apă | ||||
| 3 (E) | 1353 | FIBRE sau ŢESĂTURI IMPREGNATE CU NITROCELULOZĂ PUŢIN NITRATĂ, N.S.A. | ||||||||
| 1 (B) | S17 | 1354 | TRINITROBENZEN UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | |||||||
| 1 (B) | S17 | 1355 | ACID TRINITRO-BENZOIC UMECTAT cu cel puţin30% (masă) apă | |||||||
| 1 (B) | S17 | 1356 | TRINITROTOLUEN (TOLIT, TNT) UMECTAT cu cel puţin 30% (masă) apă | |||||||
| 1 (B) | S17 | 1357 | NITRAT DE UREE UMECTAT cu cel puţin20% (masă) apă | |||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 40 | 1358 | ZIRCONIU PULBERE UMECTAT cu cel puţin25% apă | ||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 CV28 | 1360 | FOSFURĂ DE CALCIU | ||||||
| SGAN | TU11 | AT | 2 (D1E) | V13 | 40 | 1361 | CARBON de origine animală sau vegetală | |||
| SGAV | AT | 4 (E) | V13 | VV4 | 40 | 1361 | CARBON de origine animală sau vegetală | |||
| SGAV | AT | 4 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1362 | CARBON ACTIV | |||
| AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1363 | COPRA | ||||
| AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1364 | DEŞEURI ULEIOASE DE BUMBAC | ||||
| AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1365 | BUMBAC UMED | ||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | 40 | 1369 | p-NITROZO-DIMETILANILINĂ | ||||
| 1372 | Fibre de origine animală sau fibre de origine vegetală arse, umezite sau umede | |||||||||
| AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1373 | FIBRE sau ŢESĂTURI DE ORIGINE ANIMALĂ sau VEGETALĂ sau SINTETICĂ impregnate cu ulei, N.S.A. | ||||
| AT | 2 (D1E) | V1 | 40 | 1374 | FĂINĂ DE PEŞTE (DEŞEURI DE PEŞTE) NESTABILIZATE | |||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | ||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 1376 | OXID DE FIER REZIDUAL sau ŞPAN DE FIER REZIDUAL provenind de la purificarea gazului de huilă | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 592 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | BK2 | TP33 |
| 1378 | CATALIZATOR METALIC UMECTAT cu un exces vizibil de lichid | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | P410 IBC01 | PP39 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1379 | HÂRTIE TRATATĂ CU ULEIURI NESATURATE, incomplet uscată (inclusiv hârtia copiativă) | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP14 | ||||
| 1380 | PENTABORAN | 4.2 | ST3 | I | 4.2 6.1 | LQ0 | P601 PR1 | MP2 | |||||
| 1381 | FOSFOR ALB sau GALBEN ACOPERIT CU APĂ sau ÎN SOLUŢIE | 4.2 | ST3 | I | 4.2 6.1 | 503 | LQ0 | P405 | MP2 | T9 | TP3 TP31 | ||
| 1381 | FOSFOR ALB sau GALBEN, USCAT | 4.2 | ST4 | I | 4.2 6.1 | 503 | LQ0 | P405 | MP2 | T9 | TP3 TP31 | ||
| 1382 | SULFURĂ DE POTASIU ANHIDRĂ sau SULFURĂ DE POTASIU cu mai puţin de 30% apă de cristalizare | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1383 | METAL PIROFORIC, N.S.A. sau ALIAJ PIROFORIC, N.S.A. | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP9 TP33 | ||
| 1384 | DITIONIT DE SODIU (HIDROSULFIT DE SODIU) | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |||
| 1385 | SULFURĂ DE SODIU ANHIDRĂ sau SULFURĂ DE SODIU cu mai puţin de30% apă de cristalizare | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1386 | TURTE conţinând peste 1,5% | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | P003 | PP20 | MP14 | ||||
| (masă) ulei şi având cel mult | IBC08 | B3 B6 | |||||||||||
| 11% (masă) umiditate | LP02 | ||||||||||||
| R001 | |||||||||||||
| 1387 | Deşeuri de lână umezite | 4.2 | S2 | Nesupuse prescripţiilor ADR | |||||||||
| 1389 | AMALGAM DE METALE ALCALINE, LICHID | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 274 | LQ0 | P402 PR1 | MP2 | ||||
| 1390 | AMIDE DE METALE | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 182 | LQ11 | P410 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| ALCALINE | 274 | IBC07 | |||||||||||
| 505 | |||||||||||||
| 1391 | DISPERSIE DE METALE | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 | LQ0 | P402 | MP2 | ||||
| ALCALINE sau DISPERSIE DE | 183 | PR1 | |||||||||||
| METALE ALCALINO- | 274 | ||||||||||||
| PĂMÂNTOASE având un | 506 | ||||||||||||
| punct de inflamabilitate peste | |||||||||||||
| 60°C | |||||||||||||
| 1391 | DISPERSARE METALE | 4.3 | WF1 | I | 4.3 | 182 | LQ0 | P402 | MP2 | ||||
| ALCALINE sau DISPERSARE | 3 | 183 | PR1 | ||||||||||
| METALE ALCALINO- | 274 | ||||||||||||
| PĂMÂNTOASE având un punct | 506 | ||||||||||||
| de inflamabilitate de maxim 60 | |||||||||||||
| 1392 | AMALGAM DE METAALE | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 183 | LQ0 | P402 | MP2 | ||||
| ALCALINO-PĂMÂNTOASE, | 274 | ||||||||||||
| LICHID | 506 | ||||||||||||
| 1393 | ALIAJ DE METALE ALCALINO- | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 183 | LQ11 | P410 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| PĂMÂNTOASE, N.S.A. | 274 | IBC07 | |||||||||||
| 506 | |||||||||||||
| 1394 | CARBURĂ DE ALUMINIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |||
| 1395 | ALUMINO-FEROSILICIU PULBERE | 4.3 | WT2 | II | 4.3 6.1 | LQ11 | P410 IBC05 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1396 | ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ12 | P410 IBC07 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1396 | ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | ||
| 1397 | FOSFURĂ DE ALUMINIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | 507 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1398 | SILICO-ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 37 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1400 | BARIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1376 | OXID DE FIER REZIDUAL sau ŞPAN DE FIER REZIDUAL provenind de la purificarea gazului de huilă | |||
| SGAN | AT | 2 | V1 | 40 | 1378 | CATALIZATOR METALIC | ||||
| (D1E) | UMECTAT cu un exces vizibil de | |||||||||
| lichid | ||||||||||
| AT | 3 | V1 | VV4 | 40 | 1379 | HÂRTIE TRATATĂ CU ULEIURI | ||||
| (E) | NESATURATE, incomplet uscată | |||||||||
| (inclusiv hârtia copiativă) | ||||||||||
| L21DH | TU14 TC1 TM1 TE21 | AT | 0 (B1E) | V1 | CV28 | S20 | 333 | 1380 | PENTABORAN | |
| L10DH (+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B1E) | V1 | CV28 | S20 | 46 | 1381 | FOSFOR ALB sau GALBEN ACOPERIT CU APĂ sau ÎN SOLUŢIE | |
| L10DH (+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B1E) | V1 | CV28 | S20 | 46 | 1381 | FOSFOR ALB sau GALBEN, USCAT | |
| SGAN | AT | 2 | V1 V12 | 40 | 1382 | SULFURĂ DE POTASIU ANHIDRĂ | ||||
| (D1E) | sau SULFURĂ DE POTASIU cu mai | |||||||||
| puţin de 30% apă de cristalizare | ||||||||||
| AT | 0 | V1 | S20 | 43 | 1383 | METAL PIROFORIC, N.S.A. sau | ||||
| (B1E) | ALIAJ PIROFORIC, N.S.A. | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V1 V12 | 40 | 1384 | DITIONIT DE SODIU | ||||
| (D1E) | (HIDROSULFIT DE SODIU) | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V1 V12 | 40 | 1385 | SULFURĂ DE SODIU ANHIDRĂ | ||||
| (D1E) | sau SULFURĂ DE SODIU cu mai | |||||||||
| puţin de30% apă de cristalizare | ||||||||||
| AT | 3 | V1 | VV4 | 40 | 1386 | TURTE conţinând peste 1,5% | ||||
| (E) | (masă) ulei şi având cel mult 11% | |||||||||
| (masă) umiditate | ||||||||||
| 1387 | Deşeuri de lână umezite | |||||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1389 | AMALGAM DE METALE ALCALINE, LICHID | ||
| SGAN | AT | 0 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 1390 | AMIDE DE METALE ALCALINE | |||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1391 | DISPERSIE DE METALE ALCALINE sau DISPERSIE DE METALE ALCALINO- PĂMÂNTOASE având un punct de inflamabilitate peste 60°C | ||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 | FL | 1 | V1 | CV23 | S2 | X323 | 1391 | DISPERSARE METALE ALCALINE | |
| TM2 | (B1E) | S20 | sau DISPERSARE METALE | |||||||
| ALCALINO-PĂMÂNTOASE având | ||||||||||
| un punct de inflamabilitate de | ||||||||||
| maxim 60 ºC | ||||||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1392 | AMALGAM DE METAALE ALCALINO-PĂMÂNTOASE, LICHID | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1393 | ALIAJ DE METALE ALCALINO- PĂMÂNTOASE, N.S.A. | |||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | VV5 | CV23 | 423 | 1394 | CARBURĂ DE ALUMINIU | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 CV28 | 462 | 1395 | ALUMINO-FEROSILICIU PULBERE | |||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 1396 | ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | |||
| SGAN | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1396 | ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | |||
| 1 | V1 | CV23 | 1397 | FOSFURĂ DE ALUMINIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1398 | SILICO-ALUMINIU PULBERE NEACOPERIT | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1400 | BARIU | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1401 | CALCIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1402 | CARBURĂ DE CALCIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 1402 | CARBURĂ DE CALCIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1403 | CANAMIDĂ CALCICĂ conţinând peste 0,1% (masă) carbură de calciu | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 38 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1404 | HIDRURI DE CALCIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1405 | SILICIURĂ DE CALCIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1405 | SILICIURĂ DE CALCIU | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1407 | CESIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 1408 | FEROSILICIU conţinând 30% sau mai mult, dar mai puţin de 90% (masă) de siliciu | 4.3 | WT2 | III | 4.3 6.1 | 39 | LQ12 | P003 IBC08 R001 | PP20 B4 B6 | MP14 | T1 BK2 | TP33 |
| 1409 | HIDRURI METALICE HIDRO- REACTIVE, N.S.A. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 274 508 | LQ0 | P403 | MP2 | |||
| 1409 | HIDRURI METALICE HIDRO- REACTIVE, N.S.A. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 274 508 | LQ11 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1410 | HIDRURĂ DE LITIU-ALUMINIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1411 | HIDRURI DE LITIU-ALUMINIU ÎN ETER | 4.3 | WF1 | I | 4.3 3 | LQ0 | P402 PR1 | MP2 | ||||
| 1413 | BOROHIDRURĂ DE LITIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1414 | HIDRURĂ DE LITIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1415 | LITIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 1417 | SILICO-LITIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE DE MAGNESIU PULBERE | 4.3 | WS | I | 4.3 4.2 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE DE MAGNEZIU PULBERE | 4.3 | WS | II | 4.3 4.2 | LQ11 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE DE MAGNESIU PULBERE | 4.3 | WS | III | 4.3 4.2 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1419 | FOSFURĂ DE MAGNEZIU- ALUMINIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1420 | ALIAJE METALICE DE POTASIU, LICHIDE | 4.3 | W1 | I | 4.3 | LQ0 | P402 | MP2 | ||||
| 1421 | ALIAJ LICHID DE METALE ALCALINE, N.S.A. | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 274 | LQ0 | P402 PR1 | MP2 | |||
| 1422 | ALIAJE DE POTASIU ŞI SODIU, LICHIDE | 4.3 | W1 | I | 4.3 | LQ0 | P402 | MP2 | T9 | TP3 TP7 TP31 | ||
| 1423 | RUBIDIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 1426 | BOROHIDRURĂ DE SODIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1427 | HIDRURĂ DE SODIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1428 | SODIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP3 TP7 RP31 | ||
| 1431 | METILAT DE SODIU | 4.2 | SC4 | II | 4.2 8 | LQ0 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1432 | FOSFURĂ DE SODIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1433 | FOSFURI DE STANIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1435 | CENUŞĂ DE ZINC | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | 4.3 | WS | I | 4.3 4.2 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1401 | CALCIU | |||
| AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 1402 | CARBURĂ DE CALCIU | ||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1402 | CARBURĂ DE CALCIU | ||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 423 | 1403 | CANAMIDĂ CALCICĂ conţinând peste 0,1% (masă) carbură de calciu | |||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1404 | HIDRURI DE CALCIU | ||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1405 | SILICIURĂ DE CALCIU | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1405 | SILICIURĂ DE CALCIU | ||
| L10CH(+) | TU2 TU14 TE5 TT3 TM2 TE21 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 1407 | CESIU | ||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | CV23 CV28 | 462 | 1408 | FEROSILICIU conţinând 30% sau mai mult, dar mai puţin de 90% (masă) de siliciu | |||
| 1 | V1 | CV23 | 1409 | HIDRURI METALICE | ||||||
| (B1E) | HIDROREACTIVE, N.S.A. | |||||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 1409 | HIDRURI METALICE HIDROREACTIVE, N.S.A. | |||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1410 | HIDRURĂ DE LITIU-ALUMINIU | ||||||
| 1 | V1 | CV23 | 1411 | HIDRURI DE LITIU-ALUMINIU ÎN | ||||||
| (B1E) | ETER | |||||||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1413 | BOROHIDRURĂ DE LITIU | ||||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1414 | HIDRURĂ DE LITIU | ||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 1415 | LITIU | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1417 | SILICO-LITIU | |||
| 1 | V1 | CV23 | 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE | ||||||
| (B1E) | DE MAGNESIU PULBERE | |||||||||
| SGAN | AT | 2 (B1E) | V1 | CV23 | 423 | 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE DE MAGNEZIU PULBERE | |||
| SGAN | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1418 | MAGNEZIU PULBERE sau ALIAJE DE MAGNESIU PULBERE | |||
| 1 | V1 | CV23 | 1419 | FOSFURĂ DE MAGNEZIU- | ||||||
| (B1E) | CV28 | ALUMINIU | ||||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1420 | ALIAJE METALICE DE POTASIU, LICHIDE | ||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1421 | ALIAJ LICHID DE METALE ALCALINE, N.S.A. | ||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X323 | 1422 | ALIAJE DE POTASIU ŞI SODIU, LICHIDE | ||
| L10CH(+) | TU2 TU14 TE5 TT3 TM2 TE21 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 1423 | RUBIDIU | ||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1426 | BOROHIDRURĂ DE SODIU | ||||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1427 | HIDRURĂ DE SODIU | ||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 1428 | SODIU | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | 48 | 1431 | METILAT DE SODIU | ||||
| 1 | V1 | CV23 | 1432 | FOSFURĂ DE SODIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| 1 | V1 | CV23 | 1433 | FOSFURI DE STANIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1435 | CENUŞĂ DE ZINC | ||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | ||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | 4.3 | WS | II | 4.3 4.2 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | 4.3 | WS | III | 4.3 4.2 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1437 | HIDRURĂ DE ZIRCONIU | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | P410 IBC04 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1438 | NITRAT DE ALUMINIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1439 | DICROMAT DE AMONIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1442 | PERCLORAT DE AMONIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 152 | LQ10 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1444 | PERSULFAT DE AMONIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1445 | CLORAT DE BARIU, SOLID | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1446 | NITRAT DE BARIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1447 | PERCLORAT DE BARIU, SOLID | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1448 | PERMANGANAT DE BARIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1449 | PEROXID DE BARIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1450 | BROMAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 604 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1451 | NITRAT DE CESIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1452 | CLORAT DE CALCIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1453 | CLORIT DE CALCIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1454 | NITRAT DE CALCIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 208 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1455 | PERCLORAT DE CALCIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1456 | PERMANGANAT DE CALCIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1457 | PEROXID DE CALCIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1458 | CLORAT ŞI BORAT ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1458 | CLORAT ŞI BORAT ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1459 | CLORAT ŞI CLORURĂ DE MAGNEZIU ÎN AMESTEC, SOLID | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1459 | CLORAT ŞI CLORURĂ DE MAGNEZIU ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1461 | CLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 605 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1462 | CLORIŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 509 606 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1463 | TRIOXID DE CROM ANHIDRU | 5.1 | OTC | II | 5.1 6.1 8 | 510 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1465 | NITRAT DE DIDIM | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1436 | ZINC PULBERE sau ZINC PRAF | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1437 | HIDRURĂ DE ZIRCONIU | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1438 | NITRAT DE ALUMINIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1439 | DICROMAT DE AMONIU | ||
| AT | 2 (E) | V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1442 | PERCLORAT DE AMONIU | |||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1444 | PERSULFAT DE AMONIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1445 | CLORAT DE BARIU, SOLID | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1446 | NITRAT DE BARIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1447 | PERCLORAT DE BARIU, SOLID | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1448 | PERMANGANAT DE BARIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1449 | PEROXID DE BARIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1450 | BROMAŢI ANORGANICI, N.S.A. | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1451 | NITRAT DE CESIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1452 | CLORAT DE CALCIU | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1453 | CLORIT DE CALCIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1454 | NITRAT DE CALCIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1455 | PERCLORAT DE CALCIU | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1456 | PERMANGANAT DE CALCIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1457 | PEROXID DE CALCIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1458 | CLORAT ŞI BORAT ÎN AMESTEC | |
| SGAV | TU3 | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1458 | CLORAT ŞI BORAT ÎN AMESTEC | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1459 | CLORAT ŞI CLORURĂ DE MAGNEZIU ÎN AMESTEC, SOLID | |
| SGAV | TU3 | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1459 | CLORAT ŞI CLORURĂ DE MAGNEZIU ÎN AMESTEC | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1461 | CLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V12 | CV24 | 50 | 1462 | CLORIŢI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 568 | 1463 | TRIOXID DE CROM ANHIDRU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1465 | NITRAT DE DIDIM | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1466 | NITRAT DE FIER | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1467 | NITRAT DE GUANIDINĂ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1469 | NITRAT DE PLUMB | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1470 | PERCLORAT DE PLUMB, SOLID | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1471 | HIPOCLORIT DE LITIU USCAT sau HIPOCLORIT DE LITIU ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1472 | PEROXID DE LITIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1473 | BROMAT DE MAGNEZIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1474 | NITRAT DE MAGNEZIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1475 | PERCLORAT DE MAGNEZIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1476 | PEROXID DE MAGNEZIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1477 | NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 511 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1477 | NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 511 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | 5.1 | O2 | I | 5.1 | 274 | LQ0 | P503 IBC05 | MP2 | |||
| 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1481 | PERCLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1481 | PERCLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1482 | PERMANGA-NAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 608 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1482 | PERMANGA-NAŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 608 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1483 | PEROXIZI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1483 | PEROXIZI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1484 | BROMAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1485 | CLORAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1486 | NITRAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1487 | NITRAT DE POTASIU ŞI NITRIT DE SODIU ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 607 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1488 | NITRIT DE POTASIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1489 | PERCLORAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1490 | PERMANGANAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1466 | NITRAT DE FIER | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1467 | NITRAT DE GUANIDINĂ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1469 | NITRAT DE PLUMB | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1470 | PERCLORAT DE PLUMB, SOLID | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1471 | HIPOCLORIT DE LITIU USCAT sau HIPOCLORIT DE LITIU ÎN AMESTEC | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1472 | PEROXID DE LITIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1473 | BROMAT DE MAGNEZIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1474 | NITRAT DE MAGNEZIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1475 | PERCLORAT DE MAGNEZIU | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1476 | PEROXID DE MAGNEZIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1477 | NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1477 | NITRAŢI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| 1 (B1E) | V10 | CV24 | 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | ||||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 1479 | SOLID COMBURANT, N.S.A. | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1481 | PERCLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | |
| SGAV | TU3 | 3 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1481 | PERCLORAŢI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1482 | PERMANGANAŢI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| SGAN | TU3 | 3 | CV24 | 50 | 1482 | PERMANGANAŢI ANORGANICI, | ||||
| (E) | N.S.A. | |||||||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1483 | PEROXIZI ANORGANICI, N.S.A. | ||
| SGAN | TU3 | 3 (E) | CV24 | 50 | 1483 | PEROXIZI ANORGANICI, N.S.A. | ||||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1484 | BROMAT DE POTASIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1485 | CLORAT DE POTASIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1486 | NITRAT DE POTASIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1487 | NITRAT DE POTASIU ŞI NITRIT DE SODIU ÎN AMESTEC | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1488 | NITRIT DE POTASIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1489 | PERCLORAT DE POTASIU | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 1490 | PERMANGANAT DE POTASIU | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1491 | PEROXID DE POTASIU | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 1492 | PERSULFAT DE POTASIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1493 | NITRAT DE ARGINT | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1494 | BROMAT DE SODIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1495 | CLORAT DE SODIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1496 | CLORIT DE SODIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1498 | NITRAT DE SODIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1499 | NITRAT DE SODIU ŞI NITRAT DE POTASIU ÎN AMESTEC | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1500 | NITRIT DE SODIU | 5.1 | OT2 | III | 5.1 6.1 | LQ12 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1502 | PERCLORAT DE SODIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1503 | PERMANGANAT DE SODIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1504 | PEROXID DE SODIU | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | P503 IBC05 | MP2 | ||||
| 1505 | PERSULFAT DE SODIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1506 | CLORAT DE STRONŢIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1507 | NITRAT DE STRONŢIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1508 | PERCLORAT DE STRONŢIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1509 | PEROXID DE STRONŢIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1510 | TETRANITROMETAN | 5.1 | OT1 | I | 5.1 6.1 | 609 | LQ0 | P602 | MP2 | |||
| 1511 | UREE-PEROXID DE HIDROGEN | 5.1 | OC2 | III | 5.1 8 | LQ12 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1512 | NITRIT DE ZINC AMONIACAL | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1513 | CLORAT DE ZINC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1514 | NITRAT DE ZINC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1515 | PERMANGANAT DE ZINC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1516 | PEROXID DE ZINC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1517 | PICRAMAT DE ZIRCONIU UMECTAT cu cel puţin20% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1541 | CIANHIDRINĂ DE ACETONĂ STABILIZATĂ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau SĂRURI DE ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau SĂRURI DE ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1E) | V10 V12 | CV24 | 1491 | PEROXID DE POTASIU | ||||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1492 | PERSULFAT DE POTASIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1493 | NITRAT DE ARGINT | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1494 | BROMAT DE SODIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1495 | CLORAT DE SODIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1496 | CLORIT DE SODIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1498 | NITRAT DE SODIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1499 | NITRAT DE SODIU ŞI NITRAT DE POTASIU ÎN AMESTEC | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 1500 | NITRIT DE SODIU | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1502 | PERCLORAT DE SODIU | |
| SGAN | TU3 | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1503 | PERMANGANAT DE SODIU | |||
| 1 (B1E) | V10 | CV24 | 1504 | PEROXID DE SODIU | ||||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1505 | PERSULFAT DE SODIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1506 | CLORAT DE STRONŢIU | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1507 | NITRAT DE STRONŢIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1508 | PERCLORAT DE STRONŢIU | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1509 | PEROXID DE STRONŢIU | ||
| L4BN | TU3 TU28 | AT | 1 (B1E) | V5 | CV24 CV28 | 559 | 1510 | TETRANITROMETAN | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 58 | 1511 | UREE-PEROXID DE HIDROGEN | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 1512 | NITRIT DE ZINC AMONIACAL | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1513 | CLORAT DE ZINC | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V12 | CV24 | 50 | 1514 | NITRAT DE ZINC | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1515 | PERMANGANAT DE ZINC | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1516 | PEROXID DE ZINC | ||
| 1 | S17 | 1517 | PICRAMAT DE ZIRCONIU | |||||||
| (B) | UMECTAT cu cel puţin20% (masă) | |||||||||
| apă | ||||||||||
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 669 | 1541 | CIANHIDRINĂ DE ACETONĂ | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | STABILIZATĂ | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau SĂRURI DE ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau SĂRURI DE ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. | |
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 43 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |
| SĂRURI DE ALCALOIZI | 274 | IBC08 | B3 | |||||||||
| SOLIIZI, N.S.A. | LP02 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1545 | IZOTIOCIANAT DE ALIL STABILIZAT | 6.1 | TF1 | II | 6.1 3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1546 | ARSENIAT DE AMONIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1547 | ANILINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1548 | CLORHIDRAT DE ANILINĂ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1549 | COMPUS ANORGANIC SOLID | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 45 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |
| AL ANTIMOINIULUI, N.S.A. | 274 | IBC08 | B3 | |||||||||
| 512 | LP02 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1550 | LACTAT DE ANTIMOINIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1551 | TARTRAT DE ANTIMOINIU ŞI DE POTASIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1553 | ACID ARSENIC LICHID | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP7 | ||
| 1554 | ACID ARSENIC SOLID | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1555 | BROMURĂ DE ARSENIC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1556 | COMPUS LICHID AL ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 1556 | COMPUS LICHID AL ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1556 | COMPUS LICHID AL | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | P001 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | |
| ARSENICULUI, N.S.A., | 274 | IBC03 | ||||||||||
| anorganic, inclusiv arseniaţii | LP01 | |||||||||||
| n.s.a., arseniţii n.s.a. şi | R001 | |||||||||||
| sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||||
| 1557 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 43 | LQ0 | P002 | MP18 | T6 | TP9 | |
| ARSENICULUI, N.S.A., | 274 | IBC07 | TP33 | |||||||||
| anorganic, inclusiv arseniaţii | ||||||||||||
| n.s.a., arseniţii n.s.a. şi | ||||||||||||
| sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||||
| 1557 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 | B4 | MP10 | T3 | TP9 |
| ARSENICULUI, N.S.A., | 274 | IBC08 | TP33 | |||||||||
| anorganic, inclusiv arseniaţii | ||||||||||||
| n.s.a., arseniţii n.s.a. şi | ||||||||||||
| sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||||
| 1557 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 43 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP9 | |
| ARSENICULUI, N.S.A., | 274 | IBC08 | B3 | TP33 | ||||||||
| anorganic, inclusiv arseniaţii | LP02 | |||||||||||
| n.s.a., arseniţii n.s.a. şi | R001 | |||||||||||
| sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||||
| 1558 | ARSENIC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1559 | PENTOXID DE ARSENIC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1560 | TRICLORURĂ DE ARSENIC | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP18 | T14 | TP2 | ||
| 1561 | TRIOXID DE ARSENIC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1562 | PULBERE ARSENICĂ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1544 | ALCALOIZI SOLIZI, N.S.A. sau | |
| TE19 | (E) | CV28 | SĂRURI DE ALCALOIZI SOLIIZI, | |||||||
| N.S.A. | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 | CV13 | S2 S9 S19 | 639 | 1545 | IZOTIOCIANAT DE ALIL | ||
| TE19 | (B1E) | CV28 | STABILIZAT | |||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1546 | ARSENIAT DE AMONIU | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1547 | ANILINĂ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1548 | CLORHIDRAT DE ANILINĂ | |
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1549 | COMPUS ANORGANIC SOLID AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | ANTIMOINIULUI, N.S.A. | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1550 | LACTAT DE ANTIMOINIU | |
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1551 | TARTRAT DE ANTIMOINIU ŞI DE | |
| TE19 | (E) | CV28 | POTASIU | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1553 | ACID ARSENIC LICHID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1554 | ACID ARSENIC SOLID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1555 | BROMURĂ DE ARSENIC | |
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1556 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE!5 TE19 | (E) | CV13 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| TE21 | CV28 | inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | ||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1556 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE19 | (E) | CV28 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | ||||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 1556 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE19 | (E) | CV28 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | ||||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1557 | COMPUS SOLID AL | |
| L10CH | (E) | CV13 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| CV28 | inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | |||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1557 | COMPUS SOLID AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | ||||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1557 | COMPUS SOLID AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | ARSENICULUI, N.S.A., anorganic, | |||||||
| inclusiv arseniaţii n.s.a., arseniţii | ||||||||||
| n.s.a. şi sulfurile de arsenic n.s.a. | ||||||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1558 | ARSENIC | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1559 | PENTOXID DE ARSENIC | |
| L10CH | TU14 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1560 | TRICLORURĂ DE ARSENIC | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1561 | TRIOXID DE ARSENIC | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1562 | PULBERE ARSENICĂ | |
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1564 | COMPUS AL BARIULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 177 274 513 587 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1564 | COMPUS AL BARIULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 177 274 513 587 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1565 | CIANURĂ DE BARIU | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1566 | COMPUS AL BERILIULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 514 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1566 | COMPUS AL BERILIULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 514 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1567 | BERILIU PULBERE | 6.1 | TF3 | II | 6.1 4.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1569 | BROM-ACETONĂ | 6.1 | TF1 | II | 6.1 3 | LQ17 | P602 | MP15 | T3 | TP33 | ||
| 1570 | BRUCINĂ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1571 | AZOTURĂ DE BARIU UMECTATĂ cu cel puţin 50% (masă) apă | 4.1 | DT | I | 4.1 6.1 | 568 | LQ0 | P406 | MP2 | |||
| 1572 | ACID CACODILIC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1573 | ARSENIAT DE CALCIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1574 | ARSENIAT DE CALCIU ŞI ARSENIT DE CALCIU ÎN AMESTEC SOLID | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1575 | CIANURĂ DE CALCIU | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1577 | CLORODINITRO-BENZENI LICHIZI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1578 | CLORODINITRO-BENZEN, SOLID | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1579 | CLORHIDRAT DE CLORO-4 o- TOLUIDINĂ, SOLID | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1580 | CLOROPICRINĂ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1581 | BROMURĂ DE METIL ŞI CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC cu mai mult de 2 % cloropicrină | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | T50 | ||||
| 1582 | CLORURĂ DE METIL ŞI CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | T50 | ||||
| 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, N.S.A. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 315 515 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | |||
| 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 515 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, N.S.A. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 515 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | |||
| 1585 | ACETOARSENIT DE CURPU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1586 | ARSENIT DE CUPRU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1587 | CIANURĂ DE CUPRU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1588 | CIANURI ANORGANICE SOLIDE, N.S.A. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 47 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 1588 | CIANURI ANORGANICE SOLIDE, N.S.A. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 47 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1564 | COMPUS AL BARIULUI, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1564 | COMPUS AL BARIULUI, N.S.A. | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1565 | CIANURĂ DE BARIU | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1566 | COMPUS AL BERILIULUI, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1566 | COMPUS AL BERILIULUI, N.S.A. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 64 | 1567 | BERILIU PULBERE | |
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1569 | BROMACETONĂ | ||
| S10AH | TU14 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1570 | BRUCINĂ | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| 1 | CV28 | S17 | 1571 | AZOTURĂ DE BARIU UMECTAT | ||||||
| (B) | cu cel puţin 50% (masă) apă | |||||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1572 | ACID CACODILIC | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1573 | ARSENIAT DE CALCIU | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1574 | ARSENIAT DE CALCIU ŞI | |
| TE19 | (E) | CV28 | ARSENIT DE CALCIU ÎN | |||||||
| AMESTEC SOLID | ||||||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1575 | CIANURĂ DE CALCIU | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1577 | CLORODINITRO-BENZENI LICHIZI | ||
| SGAH | TU15 TE15 TE19 | AT | 2 (E) | VII | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1578 | CLORODINITRO-BENZEN, SOLID | |
| SGAH L4BH | TU15 TE15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1579 | CLORHIDRAT DE CLORO-4 o- | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOLUIDINĂ, SOLID | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1580 | CLOROPICRINĂ | ||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 | S7 S17 | 26 | 1581 | BROMURĂ DE METIL ŞI CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC cu mai mult de 2 % cloropicrină | |||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 | S7 S17 | 26 | 1582 | CLORURĂ DE METIL ŞI CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC | |||
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | N.S.A. | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, | ||
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 1583 | CLOROPICRINĂ ÎN AMESTEC, | ||
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1585 | ACETOARSENIT DE CURPU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V!1 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1586 | ARSENIT DE CUPRU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1587 | CIANURĂ DE CUPRU | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1588 | CIANURI ANORGANICE SOLIDE, N.S.A. | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1588 | CIANURI ANORGANICE SOLIDE, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1588 | CIANURI ANORGANICE, SOLIDE, N.S.A. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 47 274 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1589 | CLORURĂ DE CIANOGEN STABILIZAT | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1590 | DICLORANILINE LICHIDE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1590 | DICLORANILINE SOLIDE | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1591 | o-DICLORO-BENZEN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 1593 | DICLORO-METAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 516 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | B8 | MP15 | T7 | TP2 |
| 1594 | SULFAT DE DIETIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1595 | SULFAT DE DIMETIL | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1596 | DINITRANILINE | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1597 | DINITRO-BENZENI, LICHIZI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1597 | DINITRO- BENZENI, LICHIZI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1598 | DINITRO-o-CREZOL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP15 | T3 | TP33 |
| 1599 | DINITROFENOL ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1599 | DINITROFENOL ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1600 | DINITRO-TOLUENI TOPIŢI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ0 | T7 | TP3 | ||||
| 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, N.S.A | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, N.S.A | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, N.S.A | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, TOXICĂ, N.S.A. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, TOXICĂ, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, TOXICĂ, N.S.A. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | |||
| 1603 | BROMACETAT DE ETIL | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1604 | ETILENDIAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1605 | DIBROMURĂ DE ETILENĂ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 PR3 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1606 | ARSENIAT DE FIER | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1607 | ARSENIT DE FIER | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1588 | CIANURI ANORGANICE, SOLIDE, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 1589 | CLORURĂ DE CIANOGEN | ||||||
| (C1D) | CV10 | STABILIZAT | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1590 | DICLORANILINE LICHIDE | ||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1590 | DICLORANILINE SOLIDE | |
| SGAH | TE19 | (E) | CV28 | |||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1591 | o-DICLOROBENZEN | ||
| L4BH | TU15 5 9 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1593 | DICLOROMETAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1594 | SULFAT DE DIETIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 668 | 1595 | SULFAT DE DIMETIL | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1596 | DINITRANILINE | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1597 | DINITROBENZENI, LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1597 | DINITROBENZENI, LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1598 | DINITRO-o-CREZOL | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1599 | DINITROFENOL ÎN SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1599 | DINITROFENOL ÎN SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1600 | DINITROTOLUENI TOPIŢI | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, | |
| L10CH | (E) | CV13 | N.S.A | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 1601 | DEZINFECTANT SOLID TOXIC, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ | |||||||
| CV28 | LICHIDĂ PENTRU COLORANT, | |||||||||
| TOXICĂ, N.S.A. | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| TE19 | (E) | CV28 | sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ | |||||||
| LICHIDĂ PENTRU COLORANT, | ||||||||||
| TOXICĂ, N.S.A. | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 1602 | COLORANT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| TE19 | (E) | CV28 | sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ | |||||||
| LICHIDĂ PENTRU COLORANT, | ||||||||||
| TOXICĂ, N.S.A. | ||||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1603 | BROMACETAT DE ETIL | ||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 1604 | ETILENDIAMINĂ | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 | S9 S17 | 66 | 1605 | DIBROMURĂ DE ETILENĂ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1606 | ARSENIAT DE FIER | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1607 | ARSENIT DE FIER | |
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1608 | ARSENIAT DE FIER | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1611 | TETRAFOSFAT DE HEXAETIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1612 | TETRAFOSFAT DE HEXAETIL ŞI GAZ COMPRIMAT ÎN AMESTEC | 2 | 1T | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1613 | CIANURĂ DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ (ACID CIANHIDRIC ÎN SOLUŢIE APOASĂ) conţinând cel mult 20% cianură de hidrogen | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | 48 | LQ0 | P601 PR3 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 1614 | CIANURĂ DE HIDROGEN STABILIZATĂ, cu mai puţin de 3% apă şi absorbită într-un material poros inert | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 603 | LQ0 | P099 P601 PR7 | RR3 | MP2 | ||
| 1616 | ACETAT DE PLUMB | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1617 | ARSENIAŢI DE PLUMB | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1618 | ARSENIŢI DE PLUMB | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1620 | CIANURĂ DE PLUMB | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1621 | PURPURĂ DE LONDRA | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1622 | ARSENIAT DE MAGNEZIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1623 | ARSENIAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1624 | CLORURĂ DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1625 | NITRAT DE MERCURE | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1626 | DUBLĂ CIANURĂ DE MERCUR ŞI DE POTASIU | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1627 | NITRAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1629 | ACETAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1630 | CLORURĂ DE MERCUR AMONIACAL | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1631 | BENZOAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1634 | BROMURI DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1636 | CIANURĂ DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1637 | GLUCONAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1638 | IODURĂ DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1639 | NUCLEINAT DE MERCURE | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1640 | OLEAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1641 | OXID DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1642 | OXICIANURĂ DE MERCUR DESENSIBILI-ZATĂ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1643 | IODURĂ DUBLĂ DE MERCUR ŞI DE POTASIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1644 | SALICILAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1645 | SULFAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1646 | TIOCIANAT DE MERCUR | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1647 | BROMURĂ DE METIL ŞI DIBROMURĂ DE ETILENĂ ÎN AMESTEC LICHID | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1608 | ARSENIAT DE FIER | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1611 | TETRAFOSFAT DE HEXAETIL | ||
| CxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 | S7 S17 | 26 | 1612 | TETRAFOSFAT DE HEXAETIL ŞI GAZ COMPRIMAT ÎN AMESTEC | |||
| L15DH(+) | TU14 TU15 | FL | 0 | CV1 | S2 S9 S17 | 663 | 1613 | CIANURĂ DE HIDROGEN ÎN | ||
| TE19 TE21 | (C1D) | CV13 | SOLUŢIE APOASĂ (ACID | |||||||
| CV28 | CIANHIDRIC ÎN SOLUŢIE | |||||||||
| APOASĂ) conţinând cel mult 20% | ||||||||||
| cianură de hidrogen | ||||||||||
| 0 | CV1 | S2 S9 S10 | 663 | 1614 | CIANURĂ DE HIDROGEN | |||||
| (C1D) | CV13 | S17 | STABILIZATĂ, cu mai puţin de3% | |||||||
| CV28 | apă şi absorbită într-un material | |||||||||
| poros inert | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1616 | ACETAT DE PLUMB | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1617 | ARSENIAŢI DE PLUMB | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1618 | ARSENIŢI DE PLUMB | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1620 | CIANURĂ DE PLUMB | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1621 | PURPURĂ DE LONDRA | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1622 | ARSENIAT DE MAGNEZIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1623 | ARSENIAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1624 | CLORURĂ DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1625 | NITRAT DE MERCURE | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1626 | DUBLĂ CIANURĂ DE MERCUR ŞI DE POTASIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1627 | NITRAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1629 | ACETAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1630 | CLORURĂ DE MERCUR | |
| TE19 | (E) | CV28 | AMONIACAL | |||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1631 | BENZOAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1634 | BROMURI DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1636 | CIANURĂ DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1637 | GLUCONAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1638 | IODURĂ DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1639 | NUCLEINAT DE MERCURE | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1640 | OLEAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1641 | OXID DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1642 | OXICIANURĂ DE MERCUR | |
| TE19 | (E) | CV28 | DESENSIBILIZATĂ | |||||||
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1643 | IODURĂ DUBLĂ DE MERCUR ŞI | |
| TE19 | (E) | CV28 | DE POTASIU | |||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1644 | SALICILAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1645 | SULFAT DE MERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1646 | TIOCIANAT DE MERCUR | |
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 1647 | BROMURĂ DE METIL ŞI | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | DIBROMURĂ DE ETILENĂ ÎN | |||||||
| CV28 | AMESTEC LICHID | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1648 | ACETONITRIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1649 | AMESTEC ANTI-DETONANT PENTRU CARBURANŢI având un punct de inflamabilitate peste 60°C | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1649 | AMESTEC DE CARBURANT ANTIDETONANT cu punct de inflamabilitate de maxim 60°C | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1650 | beta-NAFTILAMINĂ, SOLIDĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1651 | NAFTILTIO-UREE | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1652 | NAFTILUREE | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1653 | CIANURĂ DE NICHEL | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1654 | NICOTINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1656 | CLORHIDRAT DE NICOTINĂ, LICHID sau SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 43 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1656 | CLORHIDRAT DE NICOTINĂ, LICHID sau SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | |||
| 1657 | SALICILAT DE NICOTINĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1658 | SULFAT DE NICOTINĂ ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1658 | SULFAT DE NICOTINĂ ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1659 | TARTRAT DE NICOTINĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1660 | MONOXID DE AZOT (OXID NITRIC) COMPRIMAT | 2 | 1TOC | 2.3 5.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1661 | NITRANILINE (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1662 | NITROBENZEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1663 | NITROFENOLI (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1664 | NITROTOLUENI LICHIZI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1665 | NITROXILENI LICHIZI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1669 | PENTA-CLORETAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1670 | MERCAPTAN METILIC PERCLORAT | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1671 | FENOL SOLID | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1648 | ACETONITRIL | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TT6 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1649 | AMESTEC ANTIDETONANT PENTRU CARBURANŢI având un punct de inflamabilitate peste 60°C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TT6 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1649 | AMESTEC DE CARBURANT ANTIDETONANT cu punct de inflamabilitate de maxim 60°C | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1650 | beta-NAFTILAMINĂ, SOLIDĂ | |
| SGAH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1651 | NAFTILTIOUREE | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1652 | NAFTILUREE | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1653 | CIANURĂ DE NICHEL | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1654 | NICOTINĂ | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1655 | COMPUS SOLID AL NICOTINEI, N.S.A. sau PREPARAT SOLID DE NICOTINĂ, N.S.A. | |
| L4BH | 'TU15 T"15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1656 | CLORHIDRAT DE NICOTINĂ, LICHID sau SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 T"15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1656 | CLORHIDRAT DE NICOTINĂ, LICHID sau SOLUŢIE | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1657 | SALICILAT DE NICOTINĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1658 | SULFAT DE NICOTINĂ ÎN SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1658 | SULFAT DE NICOTINĂ ÎN SOLUŢIE | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1659 | TARTRAT DE NICOTINĂ | |
| 1 (C1D) | CV9 CV10 | S7 S17 | 1660 | MONOXID DE AZOT (OXID NITRIC) COMPRIMAT | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1661 | NITRANILINE (o-, m-, p-) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1662 | NITROBENZEN | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1663 | NITROFENOLI (o-, m-,p-) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1664 | NITROTOLUENI LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1665 | NITROXILENI LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1669 | PENTACLORETAN | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1670 | MERCAPTAN METILIC PERCLORAT | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1671 | FENOL SOLID | |
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1672 | CLORURĂ DE FENILCARBILAMINĂ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1673 | FENILENDIAMINE (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1674 | ACETAT DE FENILMERCUR | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1677 | ARSENIAT DE POTASIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1678 | ARSENIT DE POTASIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1679 | CUPRO-CIANURĂ DE POTASIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1680 | CIANURĂ DE POTASIU | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1683 | ARSENIT DE ARGINT, SOLID | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1684 | CIANURĂ DE ARGINT | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1685 | ARSENIAT DE SODIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1686 | ARSENIT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1686 | ARSENIT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | |
| 1687 | AZOTURĂ DE SODIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1688 | CACODILAT DE SODIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1689 | CIANURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1690 | FLUORURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1691 | ARSENIT DE STRONŢIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1692 | STRICNINĂ sau SĂRURI DE STRICNINĂ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1693 | SUBSTANŢĂ LICHIDĂ FOLOSITĂ LA PRODUCEREA DE GAZE LACRIMOGENE, N.S.A. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1693 | SUBSTANŢĂ LICHIDĂ FOLOSITĂ LA PRODUCEREA DE GAZE LACRIMOGENE, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1694 | CIANURI DE BROMOBENZIL LICHIDE | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 138 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 1695 | CLORACETONĂ STABILIZATĂ | 6.1 | TFC | I | 6.1 3+8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1697 | CLOROACETO-FENONĂ, SOLIDĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1698 | DIFENILAMINĂ-CLORARSINĂ | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1699 | DIFENIL-CLORARSINĂ LICHIDĂ | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | ||||
| 1700 | MUNIŢII LACRIMOGENE | 6.1 | TF3 | II | 6.1 4.1 | LQ18 | P600 | |||||
| 1701 | BROMURĂ DE XILIL, LICHIDĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1672 | CLORURĂ DE FENILCARBILAMINĂ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1673 | FENILENDIAMINE (o-, m-, p-) | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1674 | ACETAT DE FENILMERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1677 | ARSENIAT DE POTASIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1678 | ARSENIT DE POTASIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1679 | CUPROCIANURĂ DE POTASIU | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1680 | CIANURĂ DE POTASIU, SOLID | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1683 | ARSENIT DE ARGINT | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1684 | CIANURĂ DE ARGINT | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1685 | ARSENIAT DE SODIU | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1686 | ARSENIT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1686 | ARSENIT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | ||
| 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 1687 | AZOTURĂ DE SODIU | |||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1688 | CACODILAT DE SODIU | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1689 | CIANURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | |
| SGAH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1690 | FLUORURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1691 | ARSENIT DE STRONŢIU | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1692 | STRICNINĂ sau SĂRURI DE STRICNINĂ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1693 | SUBSTANŢĂ LICHIDĂ FOLOSITĂ LA PRODUCEREA DE GAZE LACRIMOGENE, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1693 | SUBSTANŢĂ LICHIDĂ FOLOSITĂ LA PRODUCEREA DE GAZE LACRIMOGENE, N.S.A. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1694 | CIANURI DE BROMOBENZIL LICHIDE | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE1 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1695 | CLORACETONĂ STABILIZATĂ | ||
| SGAV L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1697 | CLOROACETO-FENONĂ, SOLIDĂ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1698 | DIFENILAMINĂ-CLORARSINĂ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1699 | DIFENIL-CLORARSINĂ LICHIDĂ | ||
| 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 64 | 1700 | MUNIŢII LACRIMOGENE | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1701 | BROMURĂ DE XILIL, LICHIDĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1702 | 1,1,2,2-TETRACLO-RETAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1704 | DITIOPIRO-FOSFAT DE TETRAETIL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P001 IBC02 | MP10 | T7 | TP2 | |
| 1707 | COMPUS AL TALIULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1708 | TOLUIDINE LICHIDE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1709 | 2,4-TOLUILEN-DIAMINĂ, SOLIDĂ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1710 | TRICLOR-ETILENĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1711 | XILIDINE LICHIDE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1712 | ARSENIAT DE ZINC sau ARSENIT DE ZINC sau ARSENIATE DE ZINC ŞI ARSENIT DE ZINC ÎN AMESTEC | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1713 | CIANURĂ DE ZINC | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1714 | FOSFURĂ DE ZINC | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1715 | ANHIDRIDĂ ACETICĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1716 | BROMURĂ DE ACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1717 | CLORURĂ DE ACETIL | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1718 | FOSFAT ACID DE BUTIL | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1719 | LICHID ALCALIN CAUSTC, N.S.A. | 8 | C5 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1719 | LICHID ALCALIN CAUSTIC, N.S.A. | 8 | C5 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1722 | CLOROFORMIAT DE ALIL | 6.1 | TFC | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 3 | ||||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 1723 | IODURĂ DE ALIL | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1724 | ALILTRICLORO-SILAN STABILIZAT | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1725 | BROMURĂ DE ALUMINIU ANHIDRĂ | 8 | C2 | II | 8 | 588 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1726 | CLORURĂ DE ALUMINIU ANHIDRĂ | 8 | C2 | II | 8 | 588 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1727 | HIDROGENO-DIFLUORURĂ DE AMONIU SOLIDĂ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1728 | AMILTRICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1729 | CLORURĂ DE ANISOIL | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1730 | PENTA-CLORURĂ DE ANTIMONIU LICHIDĂ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1731 | PENTA-CLORURĂ DE ANTIMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1731 | PENTA-CLORURĂ DE ANTIMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1732 | PENTA-FLUORURĂ DE ANTIMONIU | 8 | CT1 | II | 8 6.1 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1733 | TRICLORURĂ DE ANTIMONIU | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1736 | CLORURĂ DE BENZOIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1737 | BROMURĂ DE BENZIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1702 | 1,1,2,2-TETRACLO-RETAN | ||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1704 | DITIOPIROFOSFAT DE | |
| TE19 | (E) | CV28 | TETRAETIL | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1707 | COMPUS AL TALIULUI, N.S.A. | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1708 | TOLUIDINE LICHIDE | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1709 | 2,4-TOLUILEN-DIAMINĂ, SOLIDĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1710 | TRICLORETILENĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1711 | XILIDINE LICHIDE | ||
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1712 | ARSENIAT DE ZINC sau ARSENIT | |
| TE19 | (E) | CV28 | DE ZINC sau ARSENIATE DE ZINC | |||||||
| ŞI ARSENIT DE ZINC ÎN | ||||||||||
| AMESTEC | ||||||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1713 | CIANURĂ DE ZINC | |
| 1 | V1 | CV23 | 1714 | FOSFURĂ DE ZINC | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 1715 | ANHIDRIDĂ ACETICĂ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1716 | BROMURĂ DE ACETIL | |||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | X338 | 1717 | CLORURĂ DE ACETIL | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1718 | FOSFAT ACID DE BUTIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1719 | LICHID ALCALIN CAUSTC, N.S.A. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1719 | LICHID ALCALIN CAUSTIC, N.S.A. | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 668 | 1722 | CLOROFORMIAT DE ALIL | ||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1723 | IODURĂ DE ALIL | ||||
| L4BN | FL | 2 | S2 | X839 | 1724 | ALILTRICLORO-SILAN | ||||
| (E) | STABILIZAT | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1725 | BROMURĂ DE ALUMINIU | ||||
| (E) | ANHIDRĂ | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1726 | CLORURĂ DE ALUMINIU | ||||
| (E) | ANHIDRĂ | |||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1727 | HIDROGENO-DIFLUORURĂ DE | ||||
| (E) | AMONIU SOLIDĂ | |||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1728 | AMILTRICLOROSILAN | |||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1729 | CLORURĂ DE ANISOIL | ||||
| L4BN | (E) | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | X80 | 1730 | PENTACLORURĂ DE ANTIMONIU | |||||
| (E) | LICHIDĂ | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1731 | PENTACLORURĂ DE ANTIMONIU | |||||
| (E) | ÎN SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 1731 | PENTACLORURĂ DE ANTIMONIU | |||||
| (E) | ÎN SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | CV13 | 86 | 1732 | PENTAFLUORURĂ DE | ||||
| (E) | CV28 | ANTIMONIU | ||||||||
| L4BN | AT | 2 | V11 | 80 | 1733 | TRICLORURĂ DE ANTIMONIU | ||||
| SGAN | (E) | |||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1736 | CLORURĂ DE BENZOIL | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1737 | BROMURĂ DE BENZIL | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | ||
| 1738 | CLORURĂ DE BENZIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||||
| 1739 | CLORO-FORMIAT DE BENZIL | 8 | C9 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||||
| 1740 | DIFLORURI DE HIDROGEN, SOLID, N.S.A. | 8 | C2 | II | 8 | 274 517 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 1740 | DIFLORURI DE HIDROGEN, | 8 | C2 | III | 8 | 274 | LQ24 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |||
| SOLID, N.S.A. | 517 | IBC08 | B3 | |||||||||||
| LP02 | ||||||||||||||
| R001 | ||||||||||||||
| 1741 | TRICLORURĂ DE BOR | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||||
| 1742 | COMPLEX DE TRIFLUORURĂ DE BOR ŞI DE ACID ACETIC, LICHID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||||
| 1743 | COMPLEX DE TRIFLUORURĂ DE BOR ŞI DE ACID PROPIONIC, LICHID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||||
| 1744 | BROM sau BROM ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | I | 8 6.1 | LQ0 | P601 PR6 | PP82 | MP2 | T22 | TP2 TP10 TP12 | |||
| 1745 | PENTA-FLUORURĂ DE | 5.1 | OTC | I | 5.1 | LQ0 | P200 | MP2 | T22 | TP2 TP12 | ||||
| BROM | 6.1 | |||||||||||||
| 8 | ||||||||||||||
| 1746 | TRIFLUORURĂ DE BROM | 5.1 | OTC | I | 5.1 | LQ0 | P200 | MP2 | T22 | TP2 TP12 | ||||
| 6.1 | ||||||||||||||
| 8 | ||||||||||||||
| 1747 | BUTIL-TRICLORO-SILAN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||||
| 1748 | HIPOCLORIT DE CALCIU USCAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, cu mai mult de 39% clor activ (8,8% oxigen activ) | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 313 314 589 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | B13 | MP10 | |||
| 1748 | HIPOCLORIT DE CALCIU USCAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, cu mai mult de 39% clor activ (8,8% oxigen activ) | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 316 589 | LQ12 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP10 | ||||
| 1749 | TRIFLUORURĂ DE CLOR | 2 | 2TOC | 2.3 5.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||||
| 1750 | ACID CLORACETIC ÎN SOLUŢIE | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||||
| 1751 | ACID CLORACETIC SOLID | 6.1 | TC2 | II | 6.1 8 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |||
| 1752 | CLORURĂ DE CLORACETIL | 6.1 | TC1 | I | 6.1 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||||
| 1753 | CLOROFENIL- TRICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||||
| 1754 | ACID CLORO-SULFONIC conţinând sau nu trioxid de sulf | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||||
| 1755 | ACID CROMIC ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | II | 8 | 518 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | |||
| 1755 | ACID CROMIC ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | 518 | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 TP12 | |||
| 1756 | FLUORURĂ DE CROM SOLID | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |||
| 1757 | FLUORURĂ DE CROM ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||||
| 1757 | FLUORURĂ DE CROM ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 | MP15 | T4 | TP1 | ||||
| 1758 | CLORURĂ DE CROMIL | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||||
| 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | 8 | C10 | I | 8 | 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 | TP33 | ||
| 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | 8 | C10 | II | 8 | 274 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1738 | CLORURĂ DE BENZIL | ||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1739 | CLOROFORMIAT DE BENZIL | ||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1740 | DIFLORURI DE HIDROGEN, | ||||
| (E) | SOLID, N.S.A. | |||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 1740 | DIFLORURI DE HIDROGEN, | ||||
| (E) | SOLID, N.S.A. | |||||||||
| AT | 1 | CV9 | S7 S17 | 268 | 1741 | TRICLORURĂ DE BOR | ||||
| (C1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1742 | COMPLEX DE TRIFLUORURĂ DE | |||||
| (E) | BOR ŞI DE ACID ACETIC, LICHID | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1743 | COMPLEX DE TRIFLUORURĂ DE | |||||
| (E) | BOR ŞI DE ACID PROPIONIC, | |||||||||
| LICHID | ||||||||||
| L21DH | TU14 TU33 | AT | 1 | CV13 | S17 | 886 | 1744 | BROM sau BROM ÎN SOLUŢIE | ||
| (+) | TC5 TT2 | (C1D) | CV28 | |||||||
| TM3 TM5 | ||||||||||
| TE21 | ||||||||||
| L10DH | TU3 | AT | 0 (B1E) | CV24 CV28 | 568 | 1745 | PENTAFLUORURĂ DE BROM | |||
| L10DH | TU3 | AT | 0 (B1E) | CV24 CV28 | 568 | 1746 | TRIFLUORURĂ DE BROM | |||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | X83 | 1747 | BUTLTRICLORO-SILAN | ||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV35 | 50 | 1748 | HIPOCLORIT DE CALCIU USCAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, cu mai mult de 39% clor activ (8,8% oxigen activ) | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (C1D) | CV24 CV35 | 50 | 1748 | HIPOCLORIT DE CALCIU USCAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, cu mai mult de 39% clor activ (8,8% oxigen activ) | |||
| PxBH(M) | AT | 1 (E) | CV9 CV10 | S7 S17 | 265 | 1749 | TRIFLUORURĂ DE CLOR | |||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1750 | ACID CLORACETIC ÎN SOLUŢIE | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1751 | ACID CLORACETIC SOLID | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 668 | 1752 | CLORURĂ DE CLORACETIL | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1753 | CLOROFENIL-TRICLOROSILAN | |||||
| L10BH | AT | 1 | S20 | X88 | 1754 | ACID CLORO-SULFONIC | ||||
| (E) | conţinând sau nu trioxid de sulf | |||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1755 | ACID CROMIC ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1755 | ACID CROMIC ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1756 | FLUORURĂ DE CROM SOLID | ||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1757 | FLUORURĂ DE CROM ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 1757 | FLUORURĂ DE CROM ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1758 | CLORURĂ DE CROMIL | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | 8 | C10 | III | 8 | 274 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1761 | CUPRIETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1761 | CUPRIETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | ||
| 1762 | CICLOHEXENIL-TRICLORO- SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1763 | CICLOHEXIL-TRICLORO- SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1764 | ACID DICLORACETIC | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1765 | CLORURĂ DE DICLORACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1766 | DICLOROFENIL-TRICLORO- SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ0 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1767 | DIETILDICLOROSILAN | 8 | CF1 | II | 8 3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1768 | ACID DIFLUORO-FOSFORIC ANHIDRU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1769 | DIFENIL-DICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1770 | BROMURĂ DE DIFENILMETIL | 8 | C10 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1771 | DODECIL-TRICLORO-SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1773 | CLORURĂ DE FIER ANHIDRĂ | 8 | C2 | III | 8 | 590 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1774 | ÎNCĂRCĂTURI PENTRU EXTINCTOARE, lichide COROSIVE | 8 | C11 | II | 8 3 | LQ22 | P001 | PP4 | ||||
| 1775 | ACID FLUOROBORIC | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1776 | ACID FLUORO-FOSFORIC ANHIDRU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1777 | ACID FLUORO-SULFONIC | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 1778 | ACID FLUOROSILICIC | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1779 | ACID FORMIC, cu o concentraţie de peste 85% de acid | 8 | CF1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1780 | CLORURĂ DE FUMARIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1781 | HEXADECILTRI-CLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1782 | ACID HEXAFLUORO- FOSFORIC | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1783 | HEXAMETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1783 | HEXAMETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1784 | HEXIL-TRICLORO-SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1786 | ACID FLUORHIDRIC ŞI ACID SULFURIC ÎN AMESTEC | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 1787 | ACID IODHIDRIC | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1759 | SOLID COROSIV, N.S.A. | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1760 | LICHID COROSIV, N.S.A. | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1761 | CUPRIETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1761 | CUPRIETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1762 | CICLOHEXENIL-TRICLOROSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1763 | CICLOHEXIL-TRICLOROSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1764 | ACID DICLORACETIC | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1765 | CLORURĂ DE DICLORACETIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1766 | DICLOROFENIL-TRICLOROSILAN | |||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | X83 | 1767 | DIETILDICLOROSILAN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1768 | ACID DIFLUORO-FOSFORIC ANHIDRU | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1769 | DIFENILDICLORO-SILAN | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1770 | BROMURĂ DE DIFENILMETIL | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1771 | DODECIL-TRICLOROSILAN | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1773 | CLORURĂ DE FIER ANHIDRĂ | ||||
| 2 (E) | 1774 | ÎNCĂRCĂTURI PENTRU EXTINCTOARE, lichide COROSIVE | ||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1775 | ACID FLUOROBORIC | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1776 | ACID FLUORO-FOSFORIC ANHIDRU | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1777 | ACID FLUORO-SULFONIC | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1778 | ACID FLUOROSILICIC | |||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 1779 | ACID FORMIC, cu o concentraţie de peste 85% de acid | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1780 | CLORURĂ DE FUMARIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1781 | HEXADECILTRI-CLOROSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1782 | ACID HEXAFLUORO-FOSFORIC | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1783 | HEXAMETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1783 | HEXAMETILENĂ-DIAMINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1784 | HEXILTRICLORO-SILAN | |||||
| L10DH | TU14 TE21 | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S20 | 886 | 1786 | ACID FLUORHIDRIC ŞI ACID SULFURIC ÎN AMESTEC | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1787 | ACID IODHIDRIC | |||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1787 | ACID IODHIDRIC | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1788 | ACID BROMHIDRIC | 8 | C1 | II | 8 | 519 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1788 | ACID BROMHIDRIC | 8 | C1 | III | 8 | 519 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 1789 | ACID CLORHIDRIC | 8 | C1 | II | 8 | 520 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | |
| 1789 | ACID CLORHIDRIC | 8 | C1 | III | 8 | 520 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 TP12 | |
| 1790 | ACID FLUORHIDRIC conţinând peste 85% fluorură de hidrogen | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 640I | LQ0 | P802 | MP2 | T10 | TP2 TP12 | |
| 1790 | ACID FLUORHIDRIC conţinând peste 60% fluorură de hidrogen dar nu mai mult de 85% fluorură de hidrogen | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 640J | LQ0 | P001 | PP81 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 |
| 1790 | ACID FLUORHIDRIC conţinând cel mult 60% fluorură de hidrogen | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1791 | HIPOCLORIT ÎN SOLUŢIE | 8 | C9 | II | 8 | 521 | LQ22 | P001 IBC02 | PP10 B5 | MP15 | T7 | TP2 TP24 |
| 1791 | HIPOCLORIT ÎN SOLUŢIE | 8 | C9 | III | 8 | 521 | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | B5 | MP15 | T4 | TP2 TP24 |
| 1792 | MONO-CLORURĂ DE IOD | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T7 | TP2 | |
| 1793 | FOSFAT ACID DE IZOPROPIL | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1794 | SULFAT DE PLUMB conţinând peste 3% acid liber | 8 | C2 | II | 8 | 591 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1796 | ACID SULFONITRIC conţinând peste 50% acid nitric | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 1796 | ACID SULFONITRIC conţinând cel mult 50% acid nitric | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1798 | ACID CLORHIDRIC ŞI ACID NITRIC ÎN AMESTEC | 8 | COT | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 1799 | NONIL-TRICLORO-SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1800 | OCTADECIL-TRICLORO- SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1801 | OCTIL-TRICLORO-SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1802 | ACID PERCLORIC conţinând cel mult 50% (masă) acid | 8 | CO1 | II | 8+5.1 | 522 | LQ22 | P001 IBC02 | MP3 | T7 | TP2 | |
| 1803 | ACID FENOL-SULFONIC LICHID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1804 | FENIL-TRICLORO-SILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1805 | ACID FOSFORIC, SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1806 | PENTA-CLORURĂ DE FOSFOR | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1807 | ANHIDRIDĂ FOSFORICĂ (PENTOXID DE FOSFOR) | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1808 | TRIBROMURĂ DE FOSFOR | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1809 | TRICLORURĂ DE FOSFOR | 6.1 | TC3 | I | 6.1+8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1810 | OXICLORURĂ DE FOSFOR | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | |||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | ||||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | ||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) | |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1787 | ACID IODHIDRIC | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1788 | ACID BROMHIDRIC | ||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1788 | ACID BROMHIDRIC | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1789 | ACID CLORHIDRIC | ||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1789 | ACID CLORHIDRIC | ||||||
| L21DH(+) | TU14 TU34 | AT | 1 | CV13 | S17 | 886 | 1790 | ACID FLUORHIDRIC conţinând | |||
| TC1 TM3 | (C1D) | CV28 | peste 85% fluorură de hidrogen | ||||||||
| TM5 TE21 | |||||||||||
| L10DH | TU14 TE21 | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S17 | 886 | 1790 | ACID FLUORHiDRIC conţinând peste 60% fluorură de hidrogen dar nu mai mult de 85% fluorură de hidrogen | |||
| L4DH | TU14 | TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1790 | ACID FLUORHiDRIC conţinând cel mult 60% fluorură de hidrogen | |||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 2 (E) | 80 | 1791 | HIPOCLORIT ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 3 (E) | 80 | 1791 | HIPOCLORIT ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1792 | MONOCLORURĂ DE IOD | ||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1793 | FOSFAT ACID DE IZOPROPIL | ||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 1794 | SULFAT DE PLUMB conţinând peste 3% acid liber | ||||
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 (E) | CV24 | S20 | 885 | 1796 | ACID SULFONITRIC conţinând peste 50% acid nitric | |||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1796 | ACID SULFONITRIC conţinând cel | ||||||
| (E) | mult 50% acid nitric | ||||||||||
| TRANSPORT INTERZIS | 1798 | ACID CLORHIDRIC ŞI ACID NITRIC ÎN AMESTEC | |||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1799 | NONIL-TRICLOROSILAN | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1800 | OCTADECIL-TRICLOROSILAN | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1801 | OCTIL-TRICLOROSILAN | ||||||
| L4BN | AT | 2 | CV24 | 85 | 1802 | ACID PERCLORIC conţinând cel | |||||
| (E) | mult 50% (masă) acid | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1803 | ACID FENOLSULFONIC LICHID | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1804 | FENIL-TRICLOROSILAN | ||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1805 | ACID FOSFORIC, SOLUŢIE | ||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1806 | PENTACLORURĂ DE FOSFOR | |||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 1807 | ANHIDRIDĂ FOSFORICĂ | |||||
| (E) | (PENTOXID DE FOSFOR) | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1808 | TRIBROMURĂ DE FOSFOR | ||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 668 | 1809 | TRICLORURĂ DE FOSFOR | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1810 | OXICLORURĂ DE FOSFOR | ||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1811 | HIDROGENO-DIFLUORURĂ DE POTASIU, SOLIDĂ | 8 | CT2 | II | 8+6.1 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1812 | FLUORURĂ DE POTASIU, SOLIDĂ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1813 | HIDROXID DE POTASIU SOLID | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1814 | HIDROXID DE POTASIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1814 | HIDROXID DE POTASIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1815 | CLORURĂ DE PROPIONOL | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1816 | PROPIL-TRICLORO-SILAN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1817 | CLORURĂ DE PIROSULFURIL | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1818 | TETRA-CLORURĂ DE SILICIU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP7 | ||
| 1819 | ALUMINAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1819 | ALUMINAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1823 | HIDROXID DE SODIU SOLID | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1824 | HIDROXID DE SODIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1824 | HIDROXID DE SODIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1825 | MONOXID DE SODIU | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1826 | ACID SULFONITRIC REZIDUAL conţinând peste 50% acid nitric | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | 113 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | |
| 1826 | ACID SULFONITRIC REZIDUAL conţinând cel mult 50% acid nitric | 8 | C1 | II | 8 | 113 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | |
| 1827 | CLORURĂ DE STANIU ANHIDRU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1828 | CLORURI DE SULF | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||
| 1829 | TRIOXID DE SULF STABILIZAT | 8 | C1 | I | 8 | 623 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP4 TP12 TP25 TP26 | |
| 1830 | ACID SULFURIC conţinând peste 51% acid | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 1831 | ACID SULFURIC FUMIGEN | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||
| 1832 | ACID SULFURIC REZIDUAL | 8 | C1 | II | 8 | 113 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | |
| 1833 | ACID SULFUROS | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1834 | CLORURĂ DE SULFURIL | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||
| 1835 | HIDROXID DE TETRAMETIL- AMONIU, SOLUŢIE | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1835 | HIDROXID DE TETRAMETIL- AMONIU, SOLUŢIE | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1836 | CLORURĂ DE TIONIL | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P802 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 1837 | CLORURĂ DE TIOFOSFORIL | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1838 | TTRACLORURĂ DE TITAN | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T10 | TP2 | ||
| 1839 | ACID TRICLOR-ACETIC | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | 86 | 1811 | HIDROGENO-DIFLUORURĂ DE POTASIU, SOLIDĂ | |||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1812 | FLUORURĂ DE POTASIU, SOLIDĂ | |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1813 | HIDROXID DE POTASIU SOLID | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1814 | HIDROXID DE POTASIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1814 | HIDROXID DE POTASIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1815 | CLORURĂ DE PROPIONOL | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | X83 | 1816 | PROPILTRICLOROSILAN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1817 | CLORURĂ DE PIROSULFURIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1818 | TETRACLORURĂ DE SILICIU | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1819 | ALUMINAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1819 | ALUMINAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1823 | HIDROXID DE SODIU SOLID | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1824 | HIDROXID DE SODIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1824 | HIDROXID DE SODIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1825 | MONOXID DE SODIU | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | CV24 | S20 | 885 | 1826 | ACID SULFONITRIC REZIDUAL conţinând peste 50% acid nitric | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1826 | ACID SULFONITRIC REZIDUAL conţinând cel mult 50% acid nitric | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1827 | CLORURĂ DE STANIU ANHIDRU | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1828 | CLORURI DE SULF | ||||
| L10BH | TU32 TE13 TT5 TM3 | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1829 | TRIOXID DE SULF STABILIZAT | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1830 | ACID SULFURIC conţinând peste 51% acid | |||||
| L10BH | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S20 | X886 | 1831 | ACID SULFURIC FUMIGEN | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1832 | ACID SULFURIC REZIDUAL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1833 | ACID SULFUROS | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1834 | CLORURĂ DE SULFURIL | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1835 | HIDROXID DE TETRAMETIL- AMONIU, SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1835 | HIDROXID DE TETRAMETIL- AMONIU, SOLUŢIE | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1836 | CLORURĂ DE TIONIL | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1837 | CLORURĂ DE TIOFOSFORIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1838 | TTRACLORURĂ DE TITAN | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1839 | ACID TRICLORACETIC | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1840 | CLORURĂ DE ZINC ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1841 | ALDEHIDAT DE AMONIAC | 9 | M11 | III | 9 | LQ27 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 B6 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1843 | DINITRO-o-CREZAT DE AMONIU, SOLID | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1845 | Dioxid de carbon solid (Anhidridă carbonică, Spumă carbonică) | 9 | M11 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||
| 1846 | TETRA-CLORURĂ DE CARBON | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1847 | SULFURĂ DE POTASIU HIDRATTATĂ conţinând minimum 30% apă de cristalizare | 8 | C6 | II | 8 | 523 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1848 | ACID PROPIONIC cu o concentraţie minimă de 10% şi maximă de 90% de acid | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1849 | SULFURă DE SODIU HIDRATATĂ conţinând minimum 30% apă | 8 | C6 | II | 8 | 523 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1851 | MEDICAMENT LICHID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 221 274 601 | LQ17 | P001 | PP6 | MP15 | ||
| 1851 | MEDICAMENT LICHID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 221 274 601 | LQ7 | P001 LP01 R001 | PP6 | MP15 | ||
| 1854 | ALIAJE PIROFORICE DE BARIU | 4.2 | S4 | I | 4.2 | LQ0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | ||
| 1855 | CALCIU PIROFORIC sau ALIAJE PIROFORICE DE CALCIU | 4.2 | S4 | I | 4.2 | LQ0 | P404 | MP13 | ||||
| 1856 | Cârpe uleioase | 4.2 | S2 | Nesupuse dispoziţiilor ADR | ||||||||
| 1857 | Deşeuri textile umezite | 4.2 | S2 | Nesupuse dispoziţiilor ADR | ||||||||
| 1858 | HEXAFLUORO-PROPILENĂ (GAZ REFRIGERENT R 1216) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1859 | TETRA-FLUORURĂ DE SILICIU | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1860 | FLUORURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1862 | CROTONAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE CU REACŢIE | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP28 | ||
| 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE CU REACŢIE (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ4 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE CU REACŢIE (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE CU REACŢIE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1865 | NITRAT DE n-PROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | B7 | MP19 | |||
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP28 | ||
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1840 | CLORURĂ DE ZINC ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV3 | 90 | 1841 | ALDEHIDAT DE AMONIAC | ||||
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 1843 | DINITRO-o-CREZAT DE AMONIU, | |
| TE19 | (E) | CV28 | SOLID | |||||||
| NU ESTE SUPUS ADR | 1845 | Dioxid de carbon solid (Anhidridă carbonică, Spumă carbonică) | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1846 | TETRACLORURĂ DE CARBON | ||
| L4BN | AT | 2 | V11 | 80 | 1847 | SULFURĂ DE POTASIU | ||||
| SGAN | (E) | HIDRATTATĂ conţinând minimum | ||||||||
| 30% apă de cristalizare | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 1848 | ACID PROPIONIC cu o | |||||
| (E) | concentraţie minimă de 10% şi | |||||||||
| maximă de 90% de acid | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | V11 | 80 | 1849 | SULFURă DE SODIU HIDRATATĂ | ||||
| SGAN | (E) | conţinând minimum 30% apă | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1851 | MEDICAMENT LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 1851 | MEDICAMENT LICHID TOXIC, | ||
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| AT | 0 (B1E) | V1 | S20 | 43 | 1854 | ALIAJE PIROFORICE DE BARIU | ||||
| 0 | V1 | S20 | 1855 | CALCIU PIROFORIC sau ALIAJE | ||||||
| (B1E) | PIROFORICE DE CALCIU | |||||||||
| 1856 | Cârpe uleioase | |||||||||
| 1857 | Deşeuri textile umezite | |||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1858 | HEXAFLUORO-PROPILENĂ (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 1216) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 1859 | TETRAFLUORURĂ DE SILICIU | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1860 | FLUORURĂ DE VINIL STABILIZATĂ | |||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1862 | CROTONAT DE ETIL | ||||
| L4BN | FL | 1 | S2 S20 | 33 | 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE | ||||
| (D1E) | CU REACŢIE | |||||||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE | ||||
| (D1E) | CU REACŢIE (presiunea vaporilor | |||||||||
| la 50 °C mai mare de110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE | ||||
| (D1E) | CU REACŢIE (presiunea vaporilor | |||||||||
| la 50 °C maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1863 | CARBURANT PENTRU AVIOANE | ||||
| (E) | CU REACŢIE | |||||||||
| 2 (D1E) | S2 S20 | 1865 | NITRAT DE n-PROPIL | |||||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C mai | |||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| inflamabilă (având un punct de | LP01 | |||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | R001 | |||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||||
| (punctul de fierbere nu | ||||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||||
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| inflamabilă (având un punct de | LP01 | |||||||||||
| aprindere mai mic de 23 °C şi | R001 | |||||||||||
| viscozitate confom 2.2.3.1.4) | ||||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C | ||||||||||||
| mai mare de 110 kPa, punct de | ||||||||||||
| fierbere peste 35 °C) | ||||||||||||
| 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1868 | DECABORAN | 4.1 | FT2 | II | 4.1 6.1 | LQ0 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 1869 | MAGNEZIU sau ALIAJE DE MAGNEZIU, conţinând peste 50% magneziu, sub formă de granule, şpan sau benzi | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 59 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 1870 | BOROHIDRURĂ DE POTASIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 1871 | HIDRURI DE TITAN | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | P410 IBC04 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1872 | DIOXID DE PLUMB | 5.1 | OT2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 | MP2 | T1 | TP33 | ||
| 6.1 | IBC08 | B3 | ||||||||||
| LP02 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1873 | ACID PERCLORIC conţinând peste 50% (masă) dar maximum 72% (masă) acid | 5.1 | OC1 | I | 5.1 8 | 60 | LQ0 | P502 | PP28 | MP3 | T10 | TP1 TP12 |
| 1884 | OXID DE BARIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1885 | BENZIDINĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1886 | CLORURĂ DE BENZILIDENĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1887 | BROMOCLOROMETAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1888 | CLOROFORM | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1889 | BROMURĂ DE CIANOGEN | 6.1 | TC2 | I | 6.1+8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T6 | TP33 | ||
| 1891 | BROMURĂ DE ETIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | B8 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1892 | ETILDICLOR-ARSINĂ | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1894 | HIDROXID DE FENILMERCUR | 6.1 | T3 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1895 | NITRAT DE FENILMERCUR | 6.1 | T3 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1897 | TETRACLOR-ETILENĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C | |||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu | ||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la | ||||||||||
| 50 °C mai mare de 110 kPa, punct | ||||||||||
| de fierbere peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1866 | RĂŞINĂ ÎN SOLUŢIE, inflamabilă | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la | ||||||||||
| 50 °C maximum 110 kPa) | ||||||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | CV28 | 46 | 1868 | DECABORAN | ||||
| SGAV | AT | 3 | VV1 | 40 | 1869 | MAGNEZIU sau ALIAJE DE | ||||
| (E) | MAGNEZIU, conţinând peste 50% | |||||||||
| magneziu, sub formă de granule, | ||||||||||
| aşchii de strunjire sau şpan | ||||||||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 1870 | BOROHIDRURĂ DE POTASIU | ||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1871 | HIDRURI DE TITAN | |||||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 1872 | DIOXID DE PLUMB | |||
| L4DN(+) | TU3 TU28 | AT | 1 (B1E) | CV24 | 558 | 1873 | ACID PERCLORIC conţinând peste 50% (masă) dar maximum 72% (masă) acid | |||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1884 | OXID DE BARIU | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1885 | BENZIDINĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1886 | CLORURĂ DE BENZILIDENĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1887 | BROMOCLORO-METAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1888 | CLOROFORM | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 668 | 1889 | BROMURĂ DE CIANOGEN | ||
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1891 | BROMURĂ DE ETIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1892 | ETILDICLOR-ARSINĂ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1894 | HIDROXID DE FENILMERCUR | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1895 | NITRAT DE FENILMERCUR | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1897 | TETRACLOR-ETILENĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1898 | IODURĂ DE ACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1902 | FOSFAT ACID DE DIIZOOCTIL | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 1903 | DEZINFECTANT LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1903 | DEZINFECTANT LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1903 | DEZINFECTANT LICHID COROSIV, N.S.A. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | |||
| 1905 | ACID SELENIC | 8 | C2 | I | 8 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1906 | ACID REZIDUAL DE RAFINARE | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 TP28 | ||
| 1907 | CALCE SODATĂ conţinând peste 4% hidroxid de sodiu | 8 | C6 | III | 8 | 62 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1908 | CLORIT ÎN SOLUŢIE | 8 | C9 | II | 8 | 521 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP24 | |
| 1908 | CLORIT ÎN SOLUŢIE | 8 | C9 | III | 8 | 521 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 TP24 | |
| 1910 | Oxid de calciu | 8 | C6 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||
| 1911 | DIBORAN | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 1912 | CLORURĂ DE METIL ŞI CLORURĂ DE METILENĂ ÎN AMESTEC | 2 | 2F | 2.1 | 228 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1913 | NEON LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1914 | PROPIONAŢI DE BUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1915 | CICLO-HEXANONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1916 | ETER DICLORO-2,2' DIETILIC | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1917 | ACRILAT DE ETIL STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1918 | ISOPROPIL BENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1919 | ACRILAT DE METIL STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1920 | NONANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1921 | PROPILEN EIMINĂ STABILIZATĂ | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP2 | T14 | TP2 | ||
| 1922 | PIROLIDINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1923 | DITIONIT DE CALCIU (HIDROSULFIT DE CALCIU) | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1928 | BROMURĂ DE METILMAGNEZIU ÎN ETER ETILIC | 4.3 | WF1 | I | 4.3+3 | LQ0 | P402 PR1 | MP2 | ||||
| 1929 | DITIONIT DE POTASIU (HIDROSULFIT DE POTASIU) | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1898 | IODURĂ DE ACETIL | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1902 | FOSFAT ACID DE DIIZOOCTIL | |||||
| L10BH | AT | 1 | S20 | 88 | 1903 | DEZINFECTANT LICHID | ||||
| (E) | COROSIV, N.S.A. | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 1903 | DEZINFECTANT LICHID | |||||
| (E) | COROSIV, N.S.A. | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 1903 | DEZINFECTANT LICHID | |||||
| (E) | COROSIV, N.S.A. | |||||||||
| S10AN | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 1905 | ACID SELENIC | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1906 | ACID REZIDUAL DE RAFINARE | |||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 1907 | CALCE SODATĂ conţinând peste | ||||
| (E) | 4% hidroxid de sodiu | |||||||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 2 (E) | 80 | 1908 | CLORIT ÎN SOLUŢIE | ||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 3 (E) | 80 | 1908 | CLORIT ÎN SOLUŢIE | ||||
| NU ESTE SUPUS ADR | 1910 | Oxid de calciu | ||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 S17 | 1911 | DIBORAN COMPRIMAT | ||||||
| (B1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1912 | CLORURĂ DE METIL ŞI CLORURĂ DE METILENĂ ÎN AMESTEC | |||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1913 | NEON LICHID REFRIGERAT | |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1914 | PROPIONAŢI DE BUTIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1915 | CICLOHEXANONĂ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1916 | ETER DICLORO-2,2' DIETILIC | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1917 | ACRILAT DE ETIL STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1918 | ISOPROPIL BENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 1919 | ACRILAT DE METIL STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1920 | NONANI | ||||
| L15CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1921 | PROPILENEIMINĂ STABILIZATĂ | ||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 1922 | PIROLIDINĂ | ||||
| SGAN | AT | 2 | V1 V12 | 40 | 1923 | DITIONIT DE CALCIU | ||||
| (D1E) | (HIDROSULFIT DE CALCIU) | |||||||||
| L10DH | TU4 TU14 TU22 TM2 TE21 | FL | 0 (B1E) | V1 | CV23 | S2 | X323 | 1928 | BROMURĂ DE METILMAGNEZIU ÎN ETER ETILIC | |
| SGAN | AT | 2 | V1 V12 | 40 | 1929 | DITIONIT DE POTASIU | ||||
| (D1E) | (HIDROSULFIT DE POTASIU) | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1931 | DITIONIT DE ZINC (HIDROSULFIT DE ZINC) | 9 | M11 | III | 9 | LQ27 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1932 | DEŞEURI DE ZIRCONIU | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 592 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 274 525 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 274 525 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 274 525 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | |
| 1938 | ACID BROMACETIC, SOLUŢIE | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1938 | ACID BROMACETIC, SOLUŢIE | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1939 | OXIBROMURĂ DE FOSFOR | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1940 | ACID TIOGLICOLIC | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1941 | DIBROMO-DIFLUORO- METAN | 9 | M11 | III | 9 | LQ28 | P001 LP01 R001 | MP15 | T11 | TP2 | ||
| 1942 | NITRAT DE AMONIU conţinând cel mult 0,2% substanţă total combustibilă (inclusiv substanţele organice exprimate în echivalent carbon), cu excluderea oricărei alte substanţe | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 306 611 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1944 | CHIBRITURI CU "SIGURANŢĂ" (cu bandă de aprindere, în carnete sau cutii) | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | P407 R001 | MP11 | |||
| 1945 | CHIBRITURI-LUMÂNĂRI | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | P407 R001 | MP11 | |||
| 1950 | AEROSOLI asfixianţi | 2 | 5A | 2.2 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI inflamabili | 2 | 5F | 2.1 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI comburanţi | 2 | 5O | 2.2 5.1 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI toxici | 2 | 5T | 2.2 + 6.1 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI toxici, corosivi | 2 | 5TC | 2.2 + 6.1 8 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI toxici, inflamabili | 2 | 5TF | 2.1 6.1 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI toxici, inflamabili, corosivi | 2 | 5TFC | 2.1 6.1 8 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI toxici, comburanţi | 2 | 5TO | 2.2 5.1 + 6.1 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 | VV3 | 90 | 1931 | DITIONIT DE ZINC (HIDROSULFIT | ||||
| (E) | DE ZINC) | |||||||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 1932 | DEŞEURI DE ZIRCONIU | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1935 | CIANURĂ ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1938 | ACID BROMACETIC, SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1938 | ACID BROMACETIC, SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1939 | OXIBROMURĂ DE FOSFOR | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1940 | ACID TIOGLICOLIC | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 90 | 1941 | DIBROMO-DIFLUOROMETAN | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1942 | NITRAT DE AMONIU conţinând cel mult 0,2% substanţe total combustibile (inclusiv substanţele organice exprimate în echivalent carbon), cu excluderea oricărei alte substanţe | ||
| 4 | 1944 | CHIBRITURI CU "SIGURANŢĂ" | ||||||||
| (E) | (cu bandă de aprindere, în carnete | |||||||||
| sau cutii) | ||||||||||
| 4 (E) | 1945 | CHIBRITURI-LUMÂNĂRI | ||||||||
| 3 | V14 | CV9 | 1950 | AEROSOLI asfixianţi | ||||||
| (E) | CV12 | |||||||||
| 2 | CV9 | S2 | 1950 | AEROSOLI inflamabili | ||||||
| (E) | CV12 | |||||||||
| 3 | CV9 | 1950 | AEROSOLI comburanţi | |||||||
| (E) | CV12 | |||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 1950 | AEROSOLI toxici | ||||||
| (B1D) | CV12 | |||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 1950 | AEROSOLI toxici, corosivi | ||||||
| (D) | CV12 | |||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 | 1950 | AEROSOLI toxici, inflamabili | ||||||
| (E) | CV12 | |||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 | 1950 | AEROSOLI toxici, inflamabili, | ||||||
| (C1D) | CV12 | corosivi | ||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 1950 | AEROSOLI toxici, comburanţi | ||||||
| (C1D) | CV12 | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1950 | AEROSOLI toxici, comburanţi, corosivi | 2 | 5 TOC | 2.2 5.1 + 6.1 8 | 190 327 625 | LQ1 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI corosivi | 2 | 5C | 2.2 + 8 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI corosivi comburanţi | 2 | 5CO | 2.2 + 5.1 8 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLI inflamabili corosivi | 2 | 5FC | 2.1 + 8 | 190 327 625 | LQ2 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1951 | ARGON LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1952 | OXID DE ETILENĂ ŞI DIOXID DE CARBON ÎN AMESTEC conţinând cel mult 9% oxid de etilenă | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1953 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. | 2 | 1TF | 2.3 2.1 | 274 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1954 | GAZ COMPRIMAT INFLAMABIL, N.S.A. | 2 | 1F | 2.1 | 274 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1955 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, N.S.A. | 2 | 1T | 2.3 | 274 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1956 | GAZ COMPRIMAT, N.S.A | 2 | 1A | 2.2 | 274 292 567 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1957 | DEUTERIU COMPRIMAT | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1958 | DICLORO-1,2 TETRAFLUORO 1,1,2,2, ETAN (GAZ REFRIGERENT R 114) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1959 | DIFLUORO-1,1 ETILENĂ (GAZ REFRIGERENT R 1132a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1961 | ETAN LICHID REFRIGERAT | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 1962 | ETILENĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1963 | HELIU LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP34 | ||
| 1964 | HIDRO-CARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC COMPRIMAT, N.S.A. | 2 | 1F | 2.1 | 274 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1965 | HIDRO-CARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC LICHEFIAT, N.S.A.,ca amestecuri A, A01, A02, A0, A1, B1, B2, B sau C | 2 | 2F | 2.1 | 274 583 652 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1966 | HiDROGEN LICHID REFRIGERAT | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP23 TP34 | |||
| 1967 | GAZ INSECTICID TOXIC, N.S.A. | 2 | 2T | 2.3 | 274 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1968 | GAZ INSECTICID, N.S.A. | 2 | 2A | 2.2 | 274 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1969 | IZOBUTAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1970 | KRIPTON LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | |||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | ||||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | ||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) | |
| 1 | CV9 | S7 | 1950 | AEROSOLI toxici, comburanţi, | |||||||
| (B1D) | CV12 | corosivi | |||||||||
| 1 (B1D) | 1950 | AEROSOLI corosivi | |||||||||
| 1 | CV9 | 1950 | AEROSOLI corosivi comburanţi | ||||||||
| (C1D) | CV12 | ||||||||||
| 1 | CV9 | S2 | 1950 | AEROSOLI inflamabili corosivi | |||||||
| (C1D) | CV12 | ||||||||||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1951 | ARGON LICHID REFRIGERAT | ||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1952 | OXID DE ETILENĂ ŞI DIOXID DE | |||||
| (E) | CV10 | CARBON ÎN AMESTEC conţinând | |||||||||
| CV36 | cel mult 9% oxid de etilenă | ||||||||||
| CxBH(M) | TU6 | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 1953 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. | |||
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 1954 | GAZ COMPRIMAT INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| CxBH(M) | TU6 | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 26 | 1955 | GAZ COMPRIMAT TOXIC, N.S.A. | |||
| CxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1956 | GAZ COMPRIMAT, N.S.A | |||||
| (E) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 1957 | DEUTERIU COMPRIMAT | ||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1958 | DICLORO-1,2 TETRAFLUORO- | |||||
| (E) | CV10 | 1,1,2,2, ETAN (GAZ | |||||||||
| CV36 | REFRIGERENT R 114) | ||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1959 | DIFLUORO-1,1 ETILENĂ (GAZ REFRIGERENT R 1132a) | ||||
| RxBN | TU18 | FL | 2 (B1D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1961 | ETAN LICHID REFRIGERAT | ||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | S20 | 23 | 1962 | ETILENĂ | |||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1963 | HELIU LICHID REFRIGERAT | ||
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 1964 | HIDROCARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC COMPRIMAT, N.S.A. | ||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1965 | HIDROCARBURI GAZOASE ÎN AMESTEC LICHEFIAT, N.S.A., ca amestecuri A, A01, A02, A0, A1, B1, B2, B sau C | ||||
| RxBN | TU18 | FL | 2 (B1D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1966 | HiDROGEN LICHID REFRIGERAT | ||
| PxBH(M) | TU6 TE1 | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 26 | 1967 | GAZ INSECTICID TOXIC, N.S.A. | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1968 | GAZ INSECTICID, N.S.A. | |||||
| (E) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1969 | IZOBUTAN | ||||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1970 | KRIPTON LICHID REFRIGERAT | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1971 | METAN COMPRIMAT sau GAZ NATURAL (cu conţinut mare de metan) COMPRIMAT | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1972 | METAN LICHID REFRIGERAT sau GAZ NATURAL (cu conţinut mare de metan) LICHID REFRIGERAT | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 1973 | CLORO-DIFLUORO-METAN ŞI CLOROPENTAFLUOR- ETAN ÎN AMESTEC cu punct de fierbere fix, conţinând aproximativ 49% clorodifluorometan (GAZ REFRIGERENT R 502) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1974 | BROMOCLORODIFLUORO- METAN (GAZ REFRIGERENT R 12B1) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1975 | MONOXID DE AZOT ET | 2 | 2TOC | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| TETROXID DE DIAZOT ÎN | 5.1 | |||||||||||
| AMESTEC (MONOXID DE | 8 | |||||||||||
| AZOT ŞI DIOXID DE AZOT ÎN | ||||||||||||
| AMESTEC) | ||||||||||||
| 1976 | OCTAFLUOROCICLO-BUTAN (GAZ REFRIGERENT RC 318) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1977 | AZOT LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1978 | PROPAN | 2 | 2F | 2.1 | 652 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1982 | TETRAFLUOROMETAN (GAZ REFRIGERENT R 14) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1983 | CLORO-1 TRIFLUORO-2,2,2 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 133a) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1984 | TRIFLUORO-METAN (GAZ REFRIGERENT R 23) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, | 3 | FT1 | I | 3 | 274 | LQ0 | P001 | MP7 | T14 | TP2 | |
| TOXICI, N.S.A. | 6.1 | MP17 | TP9 | |||||||||
| TP27 | ||||||||||||
| 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | 274 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. | 3 | FT1 | III | 3 6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1987 | ALCOOLI, N.S.A. (presiunea | 3 | F1 | II | 3 | 274 | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 | |
| vaporilor la 50 °C mai mare de | 601 | TP28 | ||||||||||
| 110 kPa) | 640C | |||||||||||
| 1987 | ALCOOLI, N.S.A. (presiunea | 3 | F1 | II | 3 | 274 | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 | |
| vaporilor la 50 °C maximum | 601 | IBC02 | TP28 | |||||||||
| 110 kPa) | 640D | R001 | ||||||||||
| 1987 | ALCOOLI, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 601 | IBC03 | |||||||||||
| LP01 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | 274 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. | 3 | FT1 | III | 3 6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. | 3 | F1 | I | 3 | 274 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP9 TP27 | |
| 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640C | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. (presiunea | 3 | F1 | II | 3 | 274 | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 | |
| vaporilor la 50 °C maximum | 640D | IBC02 | TP28 | |||||||||
| 110 kPa) | R001 | |||||||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 1971 | METAN COMPRIMAT sau GAZ NATURAL (cu conţinut mare de metan) COMPRIMAT | |||
| RxBN | TU18 | FL | 2 (B1D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1972 | METAN LICHID REFRIGERAT sau GAZ NATURAL (cu conţinut mare de metan) LICHID REFRIGERAT | |
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1973 | CLORODIFLUORO-METAN ŞI | ||||
| (E) | CV10 | CLOROPENTAFLUOR-ETAN ÎN | ||||||||
| CV36 | AMESTEC cu punct de fierbere fix, | |||||||||
| conţinând aproximativ 49% | ||||||||||
| clorodifluorometan (GAZ | ||||||||||
| REFRIGERENT R 502) | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1974 | BROMOCLORO- | ||||
| (E) | CV10 | DIFLUOROMETAN (GAZ | ||||||||
| CV36 | REFRIGERENT R 12B1) | |||||||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 1975 | MONOXID DE AZOT ET | ||||||
| (C1D) | CV10 | TETROXID DE DIAZOT ÎN | ||||||||
| CV36 | AMESTEC (MONOXID DE AZOT ŞI | |||||||||
| DIOXID DE AZOT ÎN AMESTEC) | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1976 | OCTAFLUOROCICLO-BUTAN | ||||
| (E) | CV10 | (GAZ REFRIGERENT RC 318) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1977 | AZOT LICHID REFRIGERAT | |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1978 | PROPAN | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1982 | TETRAFLUOROMETAN (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 14) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1983 | CLORO-1 TRIFLUORO-2,2,2 ETAN | ||||
| (E) | CV10 | (GAZ REFRIGERENT R 133a) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 1984 | TRIFLUORO-METAN (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 23) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| L10CH | TU14 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, TOXICI, | ||
| TU15 | (C1E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| TE21 | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1986 | ALCOOLI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. | ||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1987 | ALCOOLI, N.S.A. (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1987 | ALCOOLI, N.S.A. (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1987 | ALCOOLI, N.S.A. | ||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | TOXICE, N.S.A. | |||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1988 | ALDEHIDE INFLAMABILE, TOXICE, N.S.A. | ||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. | ||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C mai mare de 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1990 | BENZALDEHIDĂ | 9 | M11 | III | 9 | LQ28 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T2 | TP1 | ||
| 1991 | CLOROPREN STABILIZAT | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP6 | ||
| 1992 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | I | 3 6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 1992 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | 274 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1992 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | III | 3 6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | 3 | F1 | I | 3 | 274 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP9 TP27 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640C | LQ4 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640D | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640F | LQ7 | P001 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa, punct de fierbere peste 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640G | LQ7 | P001 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. (având un punct de aprindere mai mic de 23 °C şi viscozitate confom 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640H | LQ7 | P001 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1994 | FIER PENTA-CARBONIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P601 PR3 | MP2 | ||||
| 1999 | GUDROANE LICHIDE, inclusiv asfalt şi ulei, bitum şi diluanţi (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | P001 | MP19 | T3 | TP3 TP29 | |
| 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv asfalt şi ulei, bitum şi diluanţi (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T3 | TP3 TP29 | |
| 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv asfalt şi ulei, bitum şi diluanţi | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv asfalt şi uliuri, bitum şi diluanţi (având un punct de inflamabilitate sub 23°C şi viscozitate conform cu 2.2.3.1.4 (punctul de fierbere nu depăşeşte 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | P001 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1989 | ALDEHIDE, N.S.A. | ||||
| LGBV | AT | 3 (E) | 90 | 1990 | BENZALDEHIDĂ | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1991 | CLOROPREN STABILIZAT | ||
| L10CH | TU15 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1992 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1992 | 'LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1992 | 'LICHID INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| L1.5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C mai | |||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| (D1E) | (presiunea vaporilor la 50 °C | |||||||||
| maximum 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (punctul de fierbere nu | ||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||
| L1,5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate confom | ||||||||||
| 2.2.3.1.4) (presiunea vaporilor la 50 | ||||||||||
| °C mai mare de 110 kPa, punct de | ||||||||||
| fierbere peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1993 | LICHID INFLAMABIL, N.S.A. | ||||
| (E) | (având un punct de aprindere mai | |||||||||
| mic de 23 °C şi viscozitate | ||||||||||
| confom 2.2.3.1.4) (presiunea | ||||||||||
| vaporilor la 50 °C maximum 110 | ||||||||||
| kPa) | ||||||||||
| L15CH | TU14 TU15 TU31 TE19 TM3 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 1994 | FIER PENTACARBONIL | ||
| L1,5BN | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1999 | GUDROANE LICHIDE, inclusiv | ||||
| (D1E) | asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi | |||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mare de 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 1999 | GUDROANE LICHIDE (presiunea | ||||
| (D1E) | vaporilor la 50 °C maximum 110 | |||||||||
| kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv | ||||
| (E) | asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi | |||||||||
| L4BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv | ||||
| (E) | asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi | |||||||||
| (având un punct de inflamabilitate | ||||||||||
| sub 23°C şi viscozitate conform cu | ||||||||||
| 2.2.3.1.4 (punctul de fierbere nu | ||||||||||
| depăşeşte 35 °C) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | P001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| asfalt şi uliuri, bitum şi diluanţi | LP01 | |||||||||||
| (având un punct de | R001 | |||||||||||
| inflamabilitate sub 23°C şi | ||||||||||||
| viscozitate conform cu | ||||||||||||
| 2.2.3.1.4 (presiunea vaporilor | ||||||||||||
| la 50 °C mai mare de 110 kPa, | ||||||||||||
| punct de fierbere peste 35 °C) | ||||||||||||
| 1999 | GOUDROANE LICHIDE inclusiv asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi (având un punct de inflamabilitate sub 23°C şi viscozitate conform cu 2.2.3.1.4 (presiunea vaporilor la 50 °C maximum 110 kPa ) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| 2000 | CELULOID în blocuri, bare, | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 502 | LQ9 | P002 | PP7 | MP11 | ||
| rulouri, foi, tuburi etc. (cu | LP02 | |||||||||||
| excepţia deşeurilor) | R001 | |||||||||||
| 2001 | NAFTENAŢI DE COBALT PULBERE | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 2002 | DEŞEURI DE CELULOID | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 526 | LQ0 | P002 | PP8 | MP14 | ||
| 592 | IBC08 | B3 | ||||||||||
| LP02 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2004 | DIAMIDMAGNEZIU | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2006 | MATERIALE PLASTICE PE BAZĂ DE NITRO-CELULOZĂ, CARE SE AUTO-ÎNCĂLZESC, N.S.A. | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 274 528 | LQ0 | P002 R001 | MP14 | |||
| 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 524 540 | LQ0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 524 540 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 540 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2009 | ZIRCONIU USCAT, sub formă | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 | LQ0 | P002 | MP14 | |||
| de foi, benzi sau fire | 592 | LP02 | ||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2010 | HIDRURĂ DE MAGNEZIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 2011 | FOSFURĂ DE MAGNEZIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 2012 | FOSFURĂ DE POTASIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 2013 | FOSFURĂ DE STRONŢIU | 4.3 | WT2 | I | 4.3 6.1 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 2014 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel puţin 20% dar maximum 60% peroxid de hidrogen (stabilizat după necesităţi) | 5.1 | OC1 | II | 5.1 8 | LQ10 | P504 IBC02 | PP10 B5 | MP15 | T7 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2015 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ STABILIZATĂ conţinând peste 70% peroxid de hidrogen | 5.1 | OC1 | I | 5.1 8 | 640N | LQ0 | P501 | MP2 | T9 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2015 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ STABILIZATĂ conţinând peste 60% peroxid de hidrogene dar maximum 70% peroxid de hidrogen | 5.1 | OC1 | I | 5.1 8 | 640O | LQ0 | P501 | MP2 | T9 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2016 | MUNIŢII TOXICE NE EXPLOZIVE, fără încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă, neamorsate | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ0 | P600 | MP10 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1.5BN | FL | 3 | S2 | 33 | 1999 | GUDROANE LICHIDE inclusiv | ||||
| (E) | asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi | |||||||||
| (având un punct de inflamabilitate | ||||||||||
| sub 23°C şi viscozitate conform cu | ||||||||||
| 2.2.3.1.4 (presiunea vaporilor la 50 | ||||||||||
| °C mai mare de 110 kPa, punct de | ||||||||||
| fierbere peste 35 °C) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 33 | 1999 | GOUDROANE LICHIDE inclusiv | ||||
| (E) | asfalt şi uleiuri, bitum şi diluanţi | |||||||||
| (având un punct de inflamabilitate | ||||||||||
| sub 23°C şi viscozitate conform cu | ||||||||||
| 2.2.3.1.4 (presiunea vaporilor la | ||||||||||
| 50 °C maximum 110 kPa ) | ||||||||||
| 3 | 2000 | CELULOID în blocuri, bare, rulouri, | ||||||||
| (E) | foi, tuburi etc. (cu excepţia | |||||||||
| deşeurilor) | ||||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV1 | 40 | 2001 | NAFTENAŢI DE COBALT | ||||
| (E) | PULBERE | |||||||||
| 3 (E) | V1 | 2002 | DEŞEURI DE CELULOID | |||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | 40 | 2004 | DIAMIDMAGNEZIU | ||||
| 3 | V1 | 2006 | MATERIALE PLASTICE PE BAZĂ | |||||||
| (E) | DE NITROCELULOZĂ, CARE SE | |||||||||
| AUTO-ÎNCĂLZESC, N.S.A. | ||||||||||
| AT | 0 (B1E) | V1 | S20 | 43 | 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | ||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | 40 | 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 2008 | ZIRCONIU PULBERE USCAT | ||||
| AT | 3 | V1 | 40 | 2009 | ZIRCONIU USCAT, sub formă de | |||||
| (E) | foi, benzi sau fire | |||||||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 2010 | HIDRURĂ DE MAGNEZIU | ||||||
| 1 | V1 | CV23 | 2011 | FOSFURĂ DE MAGNEZIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| 1 | V1 | CV23 | 2012 | FOSFURĂ DE POTASIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| 1 | V1 | CV23 | 2013 | FOSFURĂ DE STRONŢIU | ||||||
| (B1E) | CV28 | |||||||||
| L4BV(+) | TU3 TC2 TE8 TE11 TT1 | AT | 2 (E) | CV24 | 58 | 2014 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel puţin 20% dar maximum 60% peroxid de hidrogen (stabilizat după necesităţi) | |||
| L4DV(+) | TU3 TU28 TC2 TE8 TE9 TT1 | OX | 1 (B1E) | V5 | CV24 | 559 | 2015 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ STABILIZATĂ conţinând peste 70% peroxid de hidrogen | ||
| L4BV(+) | TU3 TU28 TC2 TE7 TE8 TE9 TT1 | OX | 1 (B1E) | V5 | CV24 | 559 | 2015 | PEROXID DE HIDROGEN ÎN SOLUŢIE APOASĂ STABILIZATĂ conţinând peste 60% peroxid de hidrogene dar maximum 70% peroxid de hidrogen | ||
| 2 | CV13 | S9 S19 | 2016 | MUNIŢII TOXICE NE EXPLOZIVE, | ||||||
| (E) | CV28 | fără încărcătură de dispersie sau | ||||||||
| încărcătură expulzivă, neamorsate | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2017 | MUNIŢII LACRIMOGENE NEEXPLOZIVE fără încărcătură de dispersie sau încărcătură expulzivă, neamorsate | 6.1 | TC2 | II | 6.1 8 | LQ0 | P600 | |||||
| 2018 | CLORANILINE SOLIDE | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2019 | CLORANILINE LICHIDE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2020 | CLOROFENOLI SOLIZI | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 205 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2021 | CLOROFENOLI LICHIZI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2022 | ACID CRESILIC | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2023 | EPICLOR-HIDRINĂ | 6.1 | TF1 | II | 6.1 3 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2024 | COMPUS LICHID AL MERCURULUI, N.S.A. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 2024 | COMPUS LICHID AL MERCURULUI, N.S.A. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 2024 | COMPUS LICHID AL | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | P001 | MP15 | |||
| MERCURULUI, N.S.A. | 274 | IBC03 | ||||||||||
| LP01 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2025 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 43 | LQ0 | P002 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| MERCURULUI, N.S.A. | 274 | IBC07 | ||||||||||
| 529 | ||||||||||||
| 585 | ||||||||||||
| 2025 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 | MP10 | T3 | TP33 | |
| MERCURULUI, N.S.A. | 274 | IBC08 | B4 | |||||||||
| 529 | ||||||||||||
| 585 | ||||||||||||
| 2025 | COMPUS SOLID AL | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 43 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |
| MERCURULUI, N.S.A. | 274 | IBC08 | B3 | |||||||||
| 529 | LP02 | |||||||||||
| 585 | R001 | |||||||||||
| 2026 | COMPUS FENIL-MERCURIC, N.S.A. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 2026 | COMPUS FENIL-MERCURIC, N.S.A. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2026 | COMPUS FENIL-MERCURIC, | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 43 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |
| N.S.A. | 274 | IBC08 | B3 | |||||||||
| LP02 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2027 | ARSENIT DE SODIU SOLID | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2028 | BOMBE FUMIGENE NE EXPLOZIVE conţinând un lichid COROSIV , fără dispozitiv de amorsare | 8 | C11 | II | 8 | LQ0 | P803 | |||||
| 2029 | HIDRAZINĂ ANHIDRĂ | 8 | CFT | I | 8+3 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | ||||
| 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând peste 37% (masă) hidrazină având un punct de inflamabilitate peste 60°C | 8 | CT1 | I | 8 6.1 | 530 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| 2030 | SOLUŢIE APOASĂ DE | 8 | CFT | I | 8 | 530 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| HIDRAZINĂ, cu o concentraţie | 3 | |||||||||||
| de peste 37% hidrazină cu | 6.1 | |||||||||||
| punct de inflamabilitate de | ||||||||||||
| maxim 60°C | ||||||||||||
| 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând mai mult de 37 % (masă) hidrazină | 8 | CT1 | II | 8 6.1 | 530 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | III | 8 | 530 | LQ7 | P001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| APOASĂ conţinând mai mult | 6.1 | IBC03 | ||||||||||
| de 37 % (masă) hidrazină | LP01 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 | CV13 | S9 S19 | 2017 | MUNIŢII LACRIMOGENE | ||||||
| (E) | CV28 | NEEXPLOZIVE fără încărcătură de | ||||||||
| dispersie sau încărcătură | ||||||||||
| expulzivă, neamorsate | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2018 | CLORANILINE SOLIDE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2019 | CLORANILINE LICHIDE | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2020 | CLOROFENOLI SOLIZI | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2021 | CLOROFENOLI LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2022 | ACID CRESILIC | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2023 | EPICLORHIDRINĂ | ||
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2024 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | MERCURULUI, N.S.A. | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2024 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE19 | (E) | CV28 | MERCURULUI, N.S.A. | |||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2024 | COMPUS LICHID AL | ||
| TE19 | (E) | CV28 | MERCURULUI, N.S.A. | |||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2025 | COMPUS SOLID AL MERCURULUI, N.S.A. | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2025 | COMPUS SOLID AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | MERCURULUI, N.S.A. | |||||||
| SGAH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2025 | COMPUS SOLID AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | MERCURULUI, N.S.A. | |||||||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2026 | COMPUS FENILMERCURIC, | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | N.S.A. | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2026 | COMPUS FENILMERCURIC, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2026 | COMPUS FENILMERCURIC, | |
| TE19 | (E) | CV28 | N.S.A. | |||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2027 | ARSENIT DE SODIU SOLID | |
| 2 | 2028 | BOMBE FUMIGENE NE | ||||||||
| (E) | EXPLOZIVE conţinând un lichid | |||||||||
| COROSIV , fără dispozitiv de | ||||||||||
| amorsare | ||||||||||
| 1 | CV13 | S2 S20 | 2029 | HIDRAZINĂ ANHIDRĂ | ||||||
| (D1E) | CV28 | |||||||||
| L10BH | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S2 | 886 | 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând peste 37% (masă) hidrazină având un punct de inflamabilitate peste 60°C | |||
| L10BH | FL | 1 | CV13 CV28 | 886 | 2030 | SOLUŢIE APOASĂ DE | ||||
| (D1E) | HIDRAZINĂ, cu o concentraţie de | |||||||||
| peste 37% hidrazină cu punct de | ||||||||||
| inflamabilitate de maxim 60°C | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | CV13 CV28 | 86 | 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând peste 37% (masă) hidrazină | ||||
| (E) | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | CV13 CV28 | 86 | 2030 | HIDRAZINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând peste 37% (masă) hidrazină | ||||
| (E) | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2031 | ACID NITRIC, cu excepţia acidului nitric fumigen roşu, conţinând peste 70% acid nitric | 8 | CO1 | I | 8 5.1 | LQ0 | P001 | PP811 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | |
| 2031 | ACID NITRIC, cu excepţia acidului nitric fumigen roşu, conţinând cel mult 70% acid nitric | 8 | CO1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | PP811 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | |
| 2032 | ACID NITRIC FUMIGEN ROŞU | 8 | COT | I | 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||
| 5.1 | ||||||||||||
| 6.1 | ||||||||||||
| 2033 | MONOXID DE POTASIU | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2034 | HIDROGEN ŞI METAN ÎN AMESTEC COMPRIMAT | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2035 | TRIFLUORO-1,1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 143a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2036 | XENON | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, ne reîncărcabile | 2 | 5A | 2.2 | 191 303 | LQ2 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, ne reîncărcabile | 2 | 5F | 2.1 | 191 303 | LQ2 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, ne reîncărcabile | 2 | 5O | 2.2 5.1 | 191 303 | LQ2 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, ne reîncărcabile | 2 | 5T | 2.3 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, ne reîncărcabile | 2 | 5TC | 2.3 8 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, nereîncărcabile | 2 | 5TF | 2.3 2.1 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE DE | 2 | 5TFC | 2.3 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 | MP9 | |||
| CAPACITATE MICĂ | 2.1 | RR6 | ||||||||||
| CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE | 8 | |||||||||||
| CU GAZ) fără dispozitive de | ||||||||||||
| detentă, nereîncărcabile | ||||||||||||
| 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE MICĂ CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE CU GAZ) fără dispozitive de detentă, nereîncărcabile | 2 | 5TO | 2.3 +5.1 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | RECIPIENTE DE | 2 | 5TOC | 2.3 | 191 303 | LQ1 | P003 | PP17 | MP9 | |||
| CAPACITATE MICĂ | 5.1 | RR6 | ||||||||||
| CONŢINÂND GAZ (CARTUŞE | 8 | |||||||||||
| CU GAZ) fără dispozitive de | ||||||||||||
| detentă, nereîncărcabile | ||||||||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 (E) | CV24 | S20 | 885 | 2031 | ACID NITRI, cu excepţia acidului nitric fumigen roşu, conţinând peste 70% acid nitric | ||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2031 | ACID NITRIC, cu excepţia acidului | |||||
| (E) | nitric fumigen roşu, conţinând cel | |||||||||
| mult 70% acid nitric | ||||||||||
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 | CV13 | S20 | 856 | 2032 | ACID NITRIC FUMIGEN ROŞU | ||
| (E) | CV24 | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2033 | MONOXID DE POTASIU | ||||
| CxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 23 | 2034 | HIDROGEN ŞI METAN ÎN AMESTEC COMPRIMAT | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2035 | TRIFLUORO-1,1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 143a) | |||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2036 | XENON | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| 3 | CV9 | 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE | |||||||
| (E) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, ne | ||||||||||
| reîncărcabile | ||||||||||
| 2 | CV9 | S2 | 2037 | 'RECIPIENTE DE CAPACITATE | ||||||
| (B1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, ne | ||||||||||
| reîncărcabile | ||||||||||
| 3 | CV9 | 2037 | 'RECIPIENTE DE CAPACITATE | |||||||
| (E) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, ne | ||||||||||
| reîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 2037 | 'RECIPIENTE DE DE CAPACITATE | ||||||
| (C1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, ne | ||||||||||
| reîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 2037 | 'RECIPIENTE DE DE CAPACITATE | ||||||
| (C1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, ne | ||||||||||
| reîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 | 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE | ||||||
| (B1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, | ||||||||||
| nereîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 | 2037 | RECIPIENTE DE DE CAPACITATE | ||||||
| (B1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, | ||||||||||
| nereîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE | ||||||
| (C1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, | ||||||||||
| nereîncărcabile | ||||||||||
| 1 | CV9 | S7 | 2037 | RECIPIENTE DE CAPACITATE | ||||||
| (C1D) | CV12 | MICĂ CONŢINÂND GAZ | ||||||||
| (CARTUŞE CU GAZ) fără | ||||||||||
| dispozitive de detentă, | ||||||||||
| nereîncărcabile | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2038 | DINITRO-TOLUENI, LICHIZI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2044 | DIMETIL-2,2 PROPAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2045 | IZOBUTIR-ALDEHIDĂ (ALDEHIDĂ IZOBUTIRICĂ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2046 | CIMEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2047 | DICLORO-PROPENE | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2047 | DICLORO-PROPENE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2048 | DICICLO-PENTADIENE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2049 | DIETILBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2050 | COMPUŞI IZOMERICI AI DIIZOBUTILENEI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2051 | DIMETILAMINO-2 ETANOL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2052 | DIPENTENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2053 | ALCOOL METILAMILIC | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2054 | MORFOLINĂ | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2055 | STIRENĂ MONOMERĂ STABILIZATĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2056 | TETRAHIDROFURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2057 | TRIPROPILENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2057 | TRIPROPILENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2058 | VALER-ALDEHIDĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2059 | NITRO-CELULOZĂ ÎN SOLUŢIE INFLAMABILĂ conţinând cel mult 12,6% (raportat la masa uscată) azot şi 55% nitroceluloză | 3 | D | I | 3 | 198 531 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | |
| 2059 | NITRO-CELULOZĂ ÎN SOLUŢIE INFLAMABILĂ conţinând cel mult 12,6% (raportat la masa uscată) azot şi 55% nitroceluloză (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa dar maximum 175 | 3 | D | II | 3 | 198 531 640C | LQ4 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2038 | DINITROTOLUENI LICHIZI | ||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2044 | DIMETIL-2,2 PROPAN | |||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2045 | IZOBUTIR-ALDEHIDĂ (ALDEHIDĂ IZOBUTIRICĂ) | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2046 | CIMENE | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2047 | DICLORO-PROPILENE | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2047 | DICLORO PROPENI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2048 | DICICLO-PENTADIENE | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2049 | DIETILBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2050 | COMPUŞI IZOMERICI AI DIIZOBUTILENEI | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2051 | DIMETILAMINO-2 ETANOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2052 | DIPENTENĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2053 | ALCOOL METILAMILIC | ||||
| L10BH | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 883 | 2054 | MORFOLINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 39 | 2055 | STIRENĂ MONOMERĂ STABILIZATĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2056 | TETRAHIDROFURAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2057 | TRIPROPILENĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2057 | TRIPROPILENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2058 | VALERALDEHIDĂ | ||||
| L4BN | FL | 1 (B) | S2 S20 | 33 | 2059 | NITROCELULOZĂ ÎN SOLUŢIE INFLAMABILĂ conţinând cel mult 12,6% (raportat la masa uscată) azot şi 55% nitroceluloză | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (B) | S2 S20 | 33 | 2059 | NITROCELULOZĂ ÎN SOLUŢIE INFLAMABILĂ conţinând cel mult 12,6% (raportat la masa uscată) azot şi 55% nitroceluloză (presiunea vaporilor la 50 °C mai mare de 110 kPa dar maximum 175 kPa) | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2059 | NITRO-CELULOZĂ ÎN | 3 | D | II | 3 | 198 | LQ4 | P001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| SOLUŢIE INFLAMABILĂ | 531 | R001 | TP8 | |||||||||
| conţinând cel mult 12,6% | 640D | |||||||||||
| (rapportat la masa uscată) azot | ||||||||||||
| şi 55% nitroceluloză (presiunea | ||||||||||||
| vaporilor la 50 °C mai mică sau | ||||||||||||
| egală cu 110 kPa) | ||||||||||||
| 2059 | NITRO-CELULOZĂ ÎN | 3 | D | III | 3 | 198 | LQ7 | P001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| SOLUŢIE INFLAMABILĂ | 531 | LP01 | ||||||||||
| conţinând cel mult 12,6% | R001 | |||||||||||
| (raportat la masa uscată) azot | ||||||||||||
| şi 55% nitroceluloză | ||||||||||||
| 2067 | ÎNGRĂŞĂMINTE CU NITRAT | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 186 | LQ12 | P002 | MP10 | T1 | TP33 | |
| DE AMONIU | 306 | IBC08 | B3 | BK1 | ||||||||
| 307 | LP02 | BK2 | ||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2071 | Îngrăşăminte cu azotat de amoniu, amestecuri omogene de tip azot/fosfat, azot/potasiu sau azot/fosfat/potasiu ce conţin până la 70 % azotat de amoniu şi până la 0,4 % substanţe combustibile totale/substanţe organice exprimate în echivalent carbon, sau care conţin până la 45 % azotat de amoniu fără limitarea conţinutului în substanţe | 9 | M11 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||
| 2073 | AMONIAC ÎN SOLUŢIE APOASĂ de densitate mai mică de 0,880 la 15 °C conţinând peste 35% dar cel mult 50% amoniac | 2 | 4A | 2.2 | 532 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 2074 | ACRILAMIDĂ, SOLIDĂ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2075 | CLORAL ANHIDRU STABILIZAT | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2076 | CREZOLI LICHIZI | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2077 | alfa-NAFTILAMINĂ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2078 | DIIZOCIANAT DE TOLUEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2079 | DIETIL-ENTRIAMINĂ | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2186 | CLORURĂ DE HIDROGEN LICHIDE REFRIGERATĂ | 2 | 3TC | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 2187 | DIOXID DE CARBONE LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 2188 | ARSINĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 2189 | DICLOROSILAN | 2 | 2TFC | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2.1 | ||||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 2190 | DIFLUORURĂ DE OXIGEN | 2 | 1TOC | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| COMPRIMAT | 5.1 | |||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 2191 | FLUORURĂ DE SULFURIL | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2192 | GERMANIU | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | 632 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 2193 | HEXA-FLUORETAN (GAZ REFRIGERENT R 116 ) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2194 | HEXA-FLUORURĂ DE SELENIU | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 33 | 2059 | NITROCELULOZĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (B) | INFLAMABILĂ conţinând cel mult | |||||||||
| 12,6% (rapportat la masa uscată) | ||||||||||
| azot şi 55% nitroceluloză | ||||||||||
| (presiunea vaporilor la 50 °C mai | ||||||||||
| mică sau egală cu 110 kPa) | ||||||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 2059 | NITROCELULOZĂ ÎN SOLUŢIE | ||||
| (B) | INFLAMABILĂ conţinând cel mult | |||||||||
| 12,6% (raportat la masa uscată) | ||||||||||
| azot şi 55% nitroceluloză | ||||||||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2067 | ÎNGRĂŞĂMINTE CU NITRAT DE AMONIU | ||
| NU ESTE SUPUS ADR | 2071 | Îngrăşăminte cu azotat de amoniu, amestecuri omogene de tip azot/fosfat, azot/potasiu sau azot/fosfat/potasiu ce conţin până la 70 % azotat de amoniu şi până la 0,4 % substanţe combustibile totale/substanţe organice exprimate în echivalent carbon, sau care conţin până la 45 % azotat de amoniu fără limitarea conţinutului în substanţe combustibile | ||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2073 | AMONIAC ÎN SOLUŢIE APOASĂ | ||||
| (E) | CV10 | de densitate mai mică de 0,880 la | ||||||||
| 15 °C conţinând peste 35% dar cel | ||||||||||
| mult 50% amoniac | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2074 | ACRILAMIDĂ, SOLIDĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 69 | 2075 | CLORAL ANHIDRU STABILIZAT | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2076 | CREZOLI LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2077 | alfa-NAFTILAMINĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2078 | DIIZOCIANAT DE TOLUEN | ||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2079 | DIETILENTRIAMINĂ | |||||
| TRANSPORT INTERZIS | 2186 | CLORURĂ DE HIDROGEN LICHIDE REFRIGERATĂ | ||||||||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 2187 | DIOXID DE CARBONE LICHID REFRIGERAT | |
| 1 | CV9 | S2 S7 S17 | 2188 | ARSINĂ | ||||||
| (B1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 2189 | DICLOROSILAN | |||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2190 | DIFLUORURĂ DE OXIGEN | ||||||
| (C1D) | CV10 | COMPRIMAT | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 26 | 2191 | FLUORURĂ DE SULFURIL | |||
| FL | 1 | CV9 | S2 S7 S17 | 263 | 2192 | GERMANIU | ||||
| (B1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2193 | HEXA-FLUORETAN (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 116 ) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2194 | HEXA-FLUORURĂ DE SELENIU | ||||||
| (C1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | ||
| 2195 | HEXA-FLUORURĂ DE TELURIU | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||||
| 2196 | HEXA-FLUORURĂ DE TUNGSTEN | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||||
| 2197 | IODURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||||
| 2198 | PENTA-FLUORURĂ DE FOSFOR | 2 | 2TC | 2.3 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||||
| 2199 | FOSFINĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | 632 | LQ0 | P200 | MP9 | ||||||
| 2200 | PROPADIENĂ STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||||
| 2201 | PROTOXID DE AZOT LICHID REFRIGERAT | 2 | 3O | 2.2 5.1 | LQ0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||||
| 2202 | SELENIURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||||
| 2203 | SILAN | 2 | 2F | 2.1 | 632 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||||
| 2204 | SULFURĂ DE CARBONIL | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||||
| 2205 | ADIPONITRIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T3 | TP1 | ||||
| 2206 | IZOCIANAŢI TOXICI, N.S.A. sau IZOCIANAT TOXIC ÎN SOLUŢIE, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 551 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |||
| 2206 | IZOCIANAŢI TOXICI, N.S.A. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | P001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |||
| sau IZOCIANAT TOXIC ÎN | 551 | IBC03 | ||||||||||||
| SOLUŢIE, N.S.A. | LP01 | |||||||||||||
| R001 | ||||||||||||||
| 2208 | HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, conţinând peste 10% dar maximum 39% clor activ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 313 | 314 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | B13 | MP10 | ||
| 2209 | FORMAL-DEHIDĂ ÎN SOLUŢIE conţinând cel puţin 25% formaldehidă | 8 | C9 | III | 8 | 533 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |||
| 2210 | MANEBĂ sau PREPARATE DE MANEBĂ conţinând cel puţin 60% manebă | 4.2 | SW | III | 4.2 4.3 | 273 | LQ0 | P002 IBC06 R001 | MP14 | T1 | TP33 | |||
| 2211 | POLIMERI EXPANSIBILI ÎN | 9 | M3 | III | Aucune | 207 | LQ27 | P002 | PP14 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| GRANULE ce degajă vapori | 633 | IBC08 | B3 B6 | |||||||||||
| inflamabili | R001 | |||||||||||||
| 2212 | AZBEST ALBASTRU (crocidolit) sau AZBEST BRUN (amosit sau mizorit) | 9 | M1 | II | 9 | 168 | LQ25 | P002 IBC08 | PP37 B4 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 2213 | PARAFORMAL-DEHIDĂ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 | PP12 | MP10 | T1 BK1 | TP33 | |||
| IBC08 | B3 | BK2 | ||||||||||||
| LP02 | ||||||||||||||
| R001 | ||||||||||||||
| 2214 | ANHIDRIDĂ FTALICĂ conţinând peste 0,05% anhidridă maleică | 8 | C4 | III | 8 | 169 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| 2215 | ANHIDRIDĂ MALEICĂ TOPITĂ | 8 | C3 | III | 8 | LQ0 | T4 | TP3 | ||||||
| 2215 | ANHIDRIDĂ MALEICĂ | 8 | C4 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |||
| 2216 | Făină de peşte (deşeuri de peşte) stabilizată | 9 | M11 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | |||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | ||||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | ||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) | |
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2195 | HEXA-FLUORURĂ DE TELURIU | |||||||
| (C1D) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2196 | HEXA-FLUORURĂ DE TUNGSTEN | |||||||
| (C1D) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 2197 | IODURĂ DE HIDROGEN ANHIDRĂ | ||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2198 | PENTA-FLUORURĂ DE FOSFOR | |||||||
| (C1D) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| 1 | CV9 | S2 S7 S17 | 2199 | FOSFINĂ | |||||||
| (B1D) | CV10 | ||||||||||
| CV36 | |||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 2200 | PROPADIENĂ STABILIZATĂ | ||||
| RxBN | TU7 TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 2201 | PROTOXID DE AZOT LICHID REFRIGERAT | ||
| 1 | CV9 | S2 S7 S17 | 2202 | SELENIURĂ DE HIDROGEN | |||||||
| (B1D) | CV10 | ANHIDRĂ | |||||||||
| CV36 | |||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | S20 | 23 | 2203 | SILAN | |||
| PxBH(M) | FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 2204 | SULFURĂ DE CARBONIL | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2205 | ADIPONITRIL | |||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2206 | IZOCIANAŢI TOXICI, N.S.A. sau | |||
| TE19 | (E) | CV28 | IZOCIANAT TOXIC ÎN SOLUŢIE, | ||||||||
| N.S.A. | |||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2206 | IZOCIANAŢI TOXICI, N.S.A. sau | |||
| TE19 | (E) | CV28 | IZOCIANAT TOXIC ÎN SOLUŢIE, | ||||||||
| N.S.A. | |||||||||||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV35 | 50 | 2208 | HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC USCAT, conţinând peste 10% dar maximum 39% clor activ | ||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2209 | FORMALDEHIDĂ ÎN SOLUŢIE | ||||||
| (E) | conţinând cel puţin 25% | ||||||||||
| formaldehidă | |||||||||||
| SGAN | AT | 3 | V1 V12 | 40 | 2210 | MANEBĂ sau PREPARATE DE | |||||
| (E) | MANEBĂ conţinând cel puţin 60% | ||||||||||
| manebă | |||||||||||
| SGAN | TE20 | AT | 3 (D1E) | VV3 | 90 | 2211 | POLIMERI EXPANSIBILI ÎN GRANULE ce degajă vapori inflamabili | ||||
| SGAH | TU15 | AT | 2 (E) | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 2212 | AZBEST ALBASTRU (crocidolit) sau AZBEST BRUN (amosit sau mizorit) | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | V13 | VV1 | 40 | 2213 | PARA-FORMALDEHIDĂ | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 | VV9 | 80 | 2214 | ANHIDRIDĂ FTALICĂ conţinând | |||||
| (E) | peste 0,05% anhidridă maleică | ||||||||||
| L4BN | AT | 0 (E) | 80 | 2215 | ANHIDRIDĂ MALEICĂ TOPITĂ | ||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2215 | ANHIDRIDĂ MALEICĂ | |||||
| NU ESTE SUPUS ADR | 2216 | Făină de peşte (deşeuri de peşte) stabilizată | |||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2217 | TURTE conţinând peste 1,5% | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 142 | LQ0 | P002 | PP20 B3 | MP14 | ||
| (masă) ulei şi având cel mult | IBC08 | B6 | ||||||||||
| 11% (masă) umiditate | LP02 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2218 | ACID ACRILIC STABILIZAT | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2219 | ETER ALILGLICIDIC | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2222 | ANIZOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2224 | BENZONITRIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2225 | CLORURĂ DE BENZEN- SULFONIL | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2226 | TRICLORURĂ DE BENZIL | 8 | C9 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2227 | METACRILAT DE n-BUTIL STABILIZAT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2232 | CLORO-2 ETANAL | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2233 | CLORANISIDINE | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2234 | FLUORURI DE CLORO- BENZILIDINĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2235 | CLORURI DE CLOROBENZIL, LICHIDE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2236 | IZOCIANAT DE CLORO-3 METIL-4 FENIL, LICHID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 2237 | CLORO-NITRANILINE | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2238 | CLORO-TOLUENI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2239 | CLORO-TOLUIDINE SOLIDE | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2240 | ACID SULFOCROMIC | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 2241 | CICLOHEPTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2242 | CICLOHEPTENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2243 | ACETAT DE CICLOHEXIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2244 | CICLO-PENTANOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2245 | CICLO-PENTANON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| AT | 3 | V1 | VV4 | 40 | 2217 | TURTE conţinând peste 1,5% | ||||
| (E) | (masă) ulei şi având cel mult 11% | |||||||||
| (masă) umiditate | ||||||||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 839 | 2218 | ACID ACRILIC STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2219 | ETER ALILGLICIDIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2222 | ANIZOL | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2224 | BENZONITRIL | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2225 | CLORURĂ DE BENZENSULFONIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2226 | TRICLORURĂ DE BENZIL | |||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 39 | 2227 | METACRILAT DE n-BUTIL | ||||
| (E) | STABILIZAT | |||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2232 | CLORO-2 ETANAL | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2233 | CLORANISIDINE | |
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 2234 | FLUORURI DE CLORO- | ||||
| (E) | BENZILIDINĂ | |||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2235 | CLORURI DE CLOROBENZIL, | ||
| TE19 | (E) | CV28 | LICHIDE | |||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2236 | IZOCIANAT DE CLORO-3 METIL-4 FENIL, LICHID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2237 | CLORO-NITRANILINE | |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2238 | CLORO-TOLUENI | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2239 | CLORO-TOLUIDINE SOLIDE | |
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2240 | ACID SULFOCROMIC | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2241 | CICLOHEPTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2242 | CICLOHEPTENĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2243 | ACETAT DE CICLOHEXIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2244 | CICLOPENTANOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2245 | CICLOPENTANON | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2246 | CICLOPENTENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 2247 | n-DECANE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2248 | DI-n-BUTILAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2249 | ETER DICLORO-DIMETILIC SIMETRIC | 6.1 | TF1 | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 2250 | IZOCIANAŢI DE DICLOROFENIL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ17 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2251 | BICICLO [2.2.1] HEPTADIENĂ- 2,5 STABILIZATĂ (NORBORNADIENĂ-2,5 STABILIZATĂ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2252 | DIMETOXI-1,2 ETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2253 | N,N-DIMETILANILINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2254 | CHIBRITURI REZISTENTE LA VÂNT | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | P407 R001 | MP11 | |||
| 2256 | CICLOHEXENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2257 | POTASIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP7 'TP33 | ||
| 2258 | PROPILENĂ-1,2 DIAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2259 | TRIETILENTETRAMINĂ | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2260 | TRI-PROPILAMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2261 | XILENOLI, SOLIZO | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2262 | CLORURĂ DE DIMETILCARBAMOIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2263 | DIMETICECLO-HEXANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2264 | N, N-DIMETILCICLO- HEXILAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2265 | N,N-DIMETIL-FORMAMIDĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP2 | ||
| 2266 | N,N-DIMETILPROPILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2267 | CLORURĂ DE DIMETILTIOFOSFORIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2269 | IMINOBISPROPILAMINĂ-3,3' | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | ||
| 2270 | ETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel puţin 50% dar maximum 70% (masă) etilamină | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2271 | ETILAMILCETONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2272 | N-ETILANILINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2273 | ETIL-2 ANILINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2274 | N-ETIL N-BENZILANILINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2246 | CICLOPENTENĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2247 | n-DECANE | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2248 | DI-n-BUTILAMINĂ | ||||
| TRANSPORT INTERZIS | 2249 | ETER DICLORO-DIMETILIC SIMETRIC | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2250 | IZOCIANAŢI DE DICLOROFENIL | |
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 2251 | BICICLO [2.2.1] HEPTADIENĂ-2,5 STABILIZATĂ (NORBORNADIENĂ- 2,5 STABILIZATĂ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2252 | DIMETOXI-1,2 ETAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2253 | N,N-DIMETILANILINĂ | ||
| 4 (E) | 2254 | CHIBRITURI REZISTENTE LA VÂNT | ||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2256 | CICLOHEXENĂ | ||||
| L10BN (+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B1E) | V1 | CV23 | X423 | 2257 | POTASIU | ||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2258 | PROPILENĂ-1,2 DIAMINĂ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2259 | TRIETILENTETRAMINĂ | |||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2260 | TRIPROPILAMINĂ | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2261 | XILENOLI, SOLIZI | |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2262 | CLORURĂ DE DIMETILCARBA- MOIL | |||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2263 | DIMETICECLO-HEXANI | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2264 | N, N-'DIMETILCICLO-HEXILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2265 | N,N-DIMETIL-FORMAMIDĂ | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2266 | N,N-DIMETILPROPILAMINĂ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2267 | CLORURĂ DE DIMETILTIOFOSFORIL | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2269 | IMINOBISPROPILAMINĂ-3,3' | |||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2270 | ETILAMINĂ ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel puţin 50% dar maximum 70% (masă) etilamină | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2271 | ETILAMILCETONĂ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2272 | N-ETILANILINĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2273 | ETIL-2 ANILINĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2274 | N-ETIL N-BENZILANILINĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2275 | ETIL-2 BUTANOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2276 | ETIL-2 HEXILAMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2277 | METACRILAT DE ETIL STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2278 | n-HEPTENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2279 | HEXACLORO-BUTADIENĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2280 | HEXAMETILENDIAMINĂ SOLIDĂ | 8 | C8 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2281 | DIIZOCIANAT DE HEXAMETILENĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2282 | HEXANOLI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2283 | METACRILAT DE IZOBUTIL STABILIZAT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2284 | IZO-BUTIRONITRIL | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2285 | FLUORURI DE IZOCIANAT- BENZILIDINĂ | 6.1 | TF1 | II | 6.1 3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2286 | PENTAMETIL-HEPTAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2287 | IZOHEPTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2288 | IZOHEXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | B8 | MP19 | T11 | TP1 | |
| 2289 | IZOFORO-NEDIAMINĂ | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2290 | DIIZOCIANAT DE IZOFORON | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | ||
| 2291 | COMPUS SOLUBIL AL PLUMBULUI, N.S.A. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 199 274 535 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2293 | METOXI-4 METIL-4 PENTANONĂ-2 | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2294 | N-METILANILINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2295 | CLORACETAT DE METIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2296 | METIL-CICLOHEXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2297 | METILCICLO-HEXANONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2275 | ETIL-2 BUTANOL | ||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2276 | ETIL-2 HEXILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 | S2 S20 | 339 | 2277 | METACRILAT DE ETIL | ||||
| (D1E) | STABILIZAT | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2278 | n-HEPTENĂ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2279 | HEXACLORO-BUTADIENĂ | ||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2280 | HEXAMETILENDIAMINĂ SOLIDĂ | ||||
| L4BN | (E) | |||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2281 | DIIZOCIANAT DE HEXAMETILENĂ | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2282 | HEXANOLI | ||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 39 | 2283 | METACRILAT DE IZOBUTIL | ||||
| (E) | STABILIZAT | |||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2284 | IZOBUTIRONITRIL | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 | CV13 | S2 S9 S19 | 63 | 2285 | FLUORURI DE IZOCIANAT- | ||
| TE19 | (D1E) | CV28 | BENZILIDINĂ | |||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2286 | PENTAMETIL-HEPTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2287 | IZOHEPTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2288 | IZOHEXAN | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2289 | IZO-FORONEDIAMINĂ | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2290 | DIIZOCIANAT DE IZOFORON | ||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2291 | COMPUS SOLUBIL AL | |
| TE19 | (E) | CV28 | PLUMBULUI, N.S.A. | |||||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 2293 | METOXI-4 METIL-4 PENTANONĂ- | ||||
| (E) | 2 | |||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2294 | N-METILANILINĂ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2295 | CLORACETAT DE METIL | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2296 | METIL-CICLOHEXAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2297 | METIL-CICLOHEXANONĂ | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2298 | METILCICLO-PENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2299 | DICLORACETAT DE METIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2300 | METIL-2 ETIL-5 PIRIDINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2301 | METIL-2 FURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2302 | METIL-5 HEXANONĂ-2 | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2303 | IZOPROPENIL-BENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2304 | NAFTALINĂ TOPITĂ | 4.1 | F2 | III | 4.1 | 536 | LQ0 | T1 | TP3 | |||
| 2305 | ACID NITROBENZENSULFONIC | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2306 | FLUORURI DE NITRO- BENZILIDINĂ, LICHIDE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2307 | FLUORURĂ DE NITRO-3 CLORO-4 BENZILIDINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP10 | T7 | TP2 | ||
| 2308 | HIDROGENO-SULFAT DE NITROZIL LICHID | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 2309 | OCTADIENE | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2310 | PENTANEDION-2,4 | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2311 | FENETIDINE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2312 | FENOL TOPIT | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ0 | T7 | TP3 | ||||
| 2313 | PICOLINE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2315 | DIFENILI POLICLORAŢI, LICHIZI | 9 | M2 | II | 9 | 305 | LQ26 | P906 IBC02 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2316 | CUPRO-CIANURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2317 | CUPRO-CIANURĂ DE SODIU, SOLUŢIE | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2318 | HIDRO-SULFURĂ DE SODIU cu mai puţin de 25% apă de cristalizare | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2319 | HIDROCAR-BURI TERPENICE, N.S.A. | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 2320 | TETRAETILEN-PENTAMINĂ | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2321 | TRICLORO-BENZENI LICHIZI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2322 | TRICLORO-BUTENĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2298 | METIL-CICLOPENTAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2299 | DICLORACETAT DE METIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2300 | METIL-2 ETIL-5 PIRIDINĂ | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2301 | METIL-2 FURAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2302 | METIL-5 HEXANONĂ-2 | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2303 | IZOPROPENIL-BENZEN | ||||
| LGBV | TU27 TE4 TE6 | AT | 3 (E) | 44 | 2304 | NAFTALINĂ TOPITĂ | ||||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2305 | ACID NITROBENZEN-SULFONIC | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2306 | FLUORURI DE NITRO- BENZILIDINĂ, LICHIDE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2307 | FLUORURĂ DE NITRO-3 CLORO- 4 BENZILIDINĂ | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2308 | HIDROGENO-SULFAT DE NITROZIL LICHID | |||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2309 | OCTADIENE | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2310 | PENTANEDION-2,4 | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2311 | FENETIDINE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 0 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2312 | FENOL TOPIT | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2313 | PICOLINE | ||||
| L4BH | TU15 | AT | 0 (D1E) | V V15 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 2315 | DIFENILI POLICLORAŢI, LICHIZI | |
| L10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2316 | CUPROCIANURĂ DE SODIU, SOLIDĂ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2317 | CUPROCIANURĂ DE SODIU ÎN SOLUŢIE | ||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | 40 | 2318 | HIDROSULFURĂ DE SODIU cu mai puţin de 25% apă de cristalizare | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2319 | HIDROCARBURI TERPENICE, N.S.A. | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2320 | TETRAETILEN-PENTAMINĂ | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2321 | TRICLORO-BENZENI LICHIZI | ||
| L4BH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2322 | TRICLORO-BUTENĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2323 | FOSFIT DE TRIETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2324 | TRIIZO-BUTILENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2325 | TRIMETIL-1,3,5 BENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2326 | TRIMETILCICLO-HEXILAMINĂ | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2327 | TRIMETIL-HEXAMETIL- ENDIAMINE | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2328 | DIIZOCIANAT DE TRIMETILHEXA-METILENĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | ||
| 2329 | FOSFIT DE TRIMETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2330 | UNDECAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2331 | CLORURĂ DE ZINC ANHIDRĂ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2332 | ACETALDOXIMĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2333 | ACETAT DE ALIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2334 | ALILAMINĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2335 | ETER ALILETILIC | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2336 | FORMIAT DE ALIL | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2337 | MERCAPTAN FENILIC | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2338 | FLUORURĂ DE BENZILIDINĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2339 | BROMO-2 BUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2340 | ETER BROMO-2 ETILETILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2341 | BROMO-1 METIL-3 BUTAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2342 | BROMOMETIL-PROPANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2343 | BROMO-2 PENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2344 | BROMO-PROPANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2323 | FOSFIT DE TRIETIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2324 | TRIIZOBUTILENĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2325 | TRIMETIL-1,3,5 BENZEN | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2326 | TRIMETILCICLO-HEXILAMINĂ | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2327 | TRIMETILHEXA-METILENDIAMINE | |||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2328 | DIIZOCIANAT DE TRIMETILHEXA- | ||
| TE19 | (E) | CV28 | METILENĂ | |||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2329 | FOSFIT DE TRIMETIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2330 | UNDECAN | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2331 | CLORURĂ DE ZINC ANHIDRĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2332 | ACETALDOXIMĂ | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2333 | ACETAT DE ALIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2334 | ALILAMINĂ | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2335 | ETER ALILETILIC | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2336 | FORMIAT DE ALIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2337 | MERCAPTAN FENILIC | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2338 | FLUORURĂ DE BENZILIDINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2339 | BROMO-2 BUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2340 | ETER BROMO-2 ETILETILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2341 | BROMO-1 METIL-3 BUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2342 | BROMOMETIL-PROPANI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2343 | BROMO-2 PENTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2344 | BROMOPROPANI | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2344 | BROMO-PROPANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2345 | BROMO-3 PROPINĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2346 | BUTANEDIONĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2347 | MERCAPTAN BUTILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2348 | ACRILAŢI DE BUTIL, STABILIZAŢI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2350 | ETER BUTILMETILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2351 | NITRIŢI DE BUTIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2351 | NITRIŢI DE BUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2352 | ETER BUTILVINILIC STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2353 | CLORURĂ DE BUTIRIL | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 2354 | ETER CLORO-METILETILIC | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2356 | CLORO-2 PROPAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2357 | CICLO-HEXILAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2358 | CICLOOCTA-TETRAENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2359 | DIALILAMINĂ | 3 | FTC | II | 3 6.1 8 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2360 | ETER DIALILIC | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2361 | DIIZO-BUTILAMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2362 | DICLORO-1,1 ETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2363 | MERCAPTAN ETILIC | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2364 | n-PROPILBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2366 | CARBONAT DE ETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2367 | alfa-METIL-VALER-ALDEHIDĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2368 | alfa-PINENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2370 | HEXENĂ-1 | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2371 | IZOPENTENE | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2344 | BROMOPROPANI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2345 | BROMO-3 PROPINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2346 | BUTANEDIONĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2347 | MERCAPTAN BUTILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 39 | 2348 | ACRILAŢI DE BUTIL, STABILIZAŢI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2350 | ETER BUTILMETILIC | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2351 | NITRIŢI DE BUTIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2351 | NITRIŢI DE BUTIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 2352 | ETER BUTILVINILIC STABILIZAT | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2353 | CLORURĂ DE BUTIRIL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2354 | ETER CLORO-METILETILIC | ||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2356 | CLORO-2 PROPAN | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2357 | CICLO-HEXILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2358 | CICLOOCTA-TETRAENĂ | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 338 | 2359 | DIALILAMINĂ | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2360 | ETER DIALILIC | ||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2361 | DIIZOBUTILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2362 | DICLORO-1,1 ETAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2363 | MERCAPTAN ETILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2364 | n-PROPILBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2366 | CARBONAT DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2367 | alfa-METIL-VALERALDEHIDĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2368 | alfa-PINENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2370 | HEXENĂ-1 | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2371 | IZOPENTENE | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2372 | 1,2-DI-(DIMETIL-AMINO)- ETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2373 | DIETOXIMETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2374 | DIETOXI-3,3 PROPENĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2375 | SULFURĂ DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2376 | DIHIDRO-2,3 PIRAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2377 | DIMETOXI-1,1 ETAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2378 | DIMETILAMINO- ACETONITRIL | 3 | FT1 | II | 3 6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2379 | DIMETIL-1,3 BUTILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2380 | DIMETIL-DIETOXISILAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2381 | DISULFURĂ DE DIMETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2382 | DIMETIL-HIDRAZINĂ SIMETRICĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1 3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2383 | DIPROPILAMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2384 | ETER DI-n-PROPILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2385 | IZOBUTIRAT DE ETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2386 | ETIL-1 PIPERIDINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2387 | FLUORO-BENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2388 | FLUORO-TOLUENI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2389 | FURAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T12 | TP2 | ||
| 2390 | IODO-2 BUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2391 | IODOMETIL-PROPANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2392 | IODOPROPANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2393 | FORMIAT DE IZOBUTIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2394 | PROPIONAT DE IZOBUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2395 | CLORURĂ DE IZOBUTIRIL | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2396 | METIL-ACROLEINĂ STABILIZATĂ | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2397 | METIL-3 BUTANONĂ-2 | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2398 | ETER METIL terţ-BUTILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2372 | 1,2-DI-(DIMETILAMINO)-ETAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2373 | DIETOXIMETAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2374 | DIETOXI-3,3 PROPENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2375 | SULFURĂ DE ETIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2376 | DIHIDRO-2,3 PIRAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2377 | DIMETOXI-1,1 ETAN | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2378 | DIMETILAMINO-ACETONITRIL | ||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2379 | DIMETIL-1,3 BUTILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2380 | DIMETIL-DIETOXISILAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2381 | DISULFURĂ DE DIMETIL | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2382 | DIMETIL-HIDRAZINĂ SIMETRICĂ | ||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2383 | DIPROPILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2384 | ETER DI-n-PROPILIC | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2385 | IZOBUTIRAT DE ETIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2386 | ETIL-1 PIPERIDINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2387 | FLUOROBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2388 | FLUOROTOLUENI | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2389 | FURAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2390 | IODO-2 BUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2391 | IODOMETIL-PROPANI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2392 | IODOPROPANI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2393 | FORMIAT DE IZOBUTIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2394 | PROPIONAT DE IZOBUTIL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2395 | CLORURĂ DE IZOBUTIRIL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2396 | METILACROLEINĂ STABILIZATĂ | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2397 | METIL-3 BUTANONĂ-2 | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2398 | ETER METIL terţ-BUTILIC | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2399 | METIL-1 PIPERIDINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2400 | ISOVALERAT DE METIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2401 | PIPERIDINĂ | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2402 | PROPANETIOLI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2403 | ACETAT DE IZOPROPENIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2404 | PROPIONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2405 | BUTIRAT DE IZOPROPIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2406 | IZOBUTIRAT DE IZOPROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2407 | CLORO-FORMIAT DE IZOPROPIL | 6.1 | TFC | I | 6.1 3 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | ||||
| 2409 | PROPIONAT DE IZOPROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2410 | TETRAHIDRO-1,2,3,6 PIRIDINĂ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2411 | BUTIRONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2412 | TETRAHIDRO-TIOFEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2413 | ORTOTITANAT DE PROPIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2414 | TIOFEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2416 | BORAT DE TRIMETIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2417 | FLUORURĂ DE CARBONIL | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2418 | TETRA-FLUORURĂ DE SULF | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 2419 | BROMO-TRIFLUOR-ETILENĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2420 | HEXAFLUOR-ACETONĂ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2421 | TRIOXID DE AZOT | 2 | 2TOC | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 2422 | OCTAFLUORO-BUTENĂ-2 (GAZ REFRIGERENT R 1318) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2424 | OCTAFLUORO-PROPAN (GAZ REFRIGERENT R 218) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2426 | NITRAT DE AMONIU LICHID, soluţie caldă concentrată peste 80% dar maximum 93% | 5.1 | O1 | 5.1 | 252 644 | LQ0 | T7 | TP1 TP16 TP17 | ||||
| 2427 | CLORAT DE POTASIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2427 | CLORAT DE POTASIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2399 | METIL-1 PIPERIDINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2400 | ISOVALERAT DE METIL | ||||
| L10BH | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 883 | 2401 | PIPERIDINĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2402 | PROPANETIOLI | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2403 | ACETAT DE IZOPROPENIL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2404 | PROPIONITRIL | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2405 | BUTIRAT DE IZOPROPIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2406 | IZOBUTIRAT DE IZOPROPIL | ||||
| 1 | CV1 | S2 S9 S17 | 2407 | CLOROFORMIAT DE IZOPROPIL | ||||||
| (C1D) | CV13 | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2409 | PROPIONAT DE IZOPROPIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2410 | TETRAHIDRO-1,2,3,6 PIRIDINĂ | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2411 | BUTIRONITRIL | ||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2412 | TETRAHIDROTIOFEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2413 | ORTOTITANAT DE PROPIL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2414 | TIOFEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2416 | BORAT DE TRIMETIL | ||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 2417 | FLUORURĂ DE CARBONIL COMPRIMATĂ | |||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2418 | TETRAFLUORURĂ DE SULF | ||||||
| (C1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2419 | BROMOTRIFLUOR-ETILENĂ | |||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 CV36 | S7 S17 | 268 | 2420 | HEXAFLUOR-ACETONĂ | |||
| TRANSPORT INTERZIS | 2421 | TRIOXID DE AZOT | ||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2422 | OCTAFLUORO-BUTENĂ-2 (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 1318) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2424 | OCTAFLUORO-PROPAN (GAZ | ||||
| (E) | CV10 | REFRIGERENT R 218) | ||||||||
| CV36 | ||||||||||
| L4BV(+) | TU3 TU12 | AT | 0 | 59 | 2426 | NITRAT DE AMONIU LICHID, | ||||
| TU29 TC3 | (E) | soluţie caldă concentrată peste | ||||||||
| TE9 TE10 | 80% dar maximum 93% | |||||||||
| TA1 | ||||||||||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2427 | CLORAT DE POTASIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2427 | CLORAT DE POTASIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2428 | CLORAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2428 | CLORAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2429 | CLORAT DE CALCIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2429 | CLORAT DE CALCIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. (inclusiv omologii de la C 2 la C12 ) | 8 | C4 | I | 8 | 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. (inclusiv omologii de la C2 la C12) | 8 | C4 | II | 8 | 274 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. (inclusiv omologii de la C2 la C12 ) | 8 | C4 | III | 8 | 274 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2431 | ANIZIDINE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ9 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2432 | N,N-DIETILANILINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2433 | CLORONITRO-TOLUENI LICHIZI | ` | T1 | III | 6.1 | LQ9 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2434 | DIBENZIL-DICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2435 | ETILFENIL-DICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2436 | ACID TIOACETC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2437 | METILFENIL-DICLOROSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2438 | CLORURĂ DE TRIMETIL- | 6.1 | TFC | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| ACETIL | 3 | |||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 2439 | HIDROGEN-DIFLUORURĂ DE SODIU | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2440 | CLORURĂ DE STANIU IV PENTA-HIDRATATĂ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2441 | TRICLORURĂ DE TITAN PIROFORIC sau TRICLORURĂ DE TITAN ÎN AMESTEC PIROFORIC | 4.2 | SC4 | I | 4.2 8 | 537 | LQ0 | P404 | MP13 | |||
| 2442 | CLORURĂ DE TRICLOR- ACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2443 | OXI-TRICLORURĂ DE VANADIU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2444 | TETRA-CLORURĂ DE VANADIU | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P802 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2446 | NITROCREZOLI, SOLIZI | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2447 | FOSFOR ALB sau GALBEN TOPIT | 4.2 | ST3 | I | 4.2 6.1 | LQ0 | T21 | TP3 TP7 TP26 | ||||
| 2448 | SULF TOPIT | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 538 | LQ0 | T1 | TP3 | |||
| 2451 | TRIFLUORURĂ DE AZOT | 2 | 2O | 2.2 5.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2452 | ETILACETILENĂ STABILIZATĂ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2428 | CLORAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2428 | CLORAT DE SODIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2429 | CLORAT DE CALCIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2429 | CLORAT DE CALCIU ÎN SOLUŢIE APOASĂ | |||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. (inclusiv omologii de la C 2 la C12 ) | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 | V11 | 80 | 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. | ||||
| (E) | (inclusiv omologii de la C2 la C12 | |||||||||
| SGAV L4BN | AT | 3 | VV9 | 80 | 2430 | ALCHILFENOLI SOLIZI, N.S.A. | ||||
| (E) | (inclusiv omologii de la C2 la C12 ) | |||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2431 | ANIZIDINE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2432 | N,N-DIETILANILINĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2433 | CLORONITRO-TOLUENI LICHIZI | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2434 | DIBENZIL-DICLOROSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2435 | ETILFENIL-DICLOROSILAN | |||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2436 | ACID TIOACETC | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2437 | METILFENIL-DICLOROSILAN | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2438 | CLORURĂ DE TRIMETILACETIL | ||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 80 | 2439 | HIDROGEN-DIFLUORURĂ DE | ||||
| (E) | SODIU | |||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2440 | CLORURĂ DE STANIU IV PENTA- | ||||
| (E) | HIDRATATĂ | |||||||||
| 0 | V1 | S20 | 2441 | TRICLORURĂ DE TITAN | ||||||
| (B1E) | PIROFORIC sau TRICLORURĂ DE | |||||||||
| TITAN ÎN AMESTEC PIROFORIC | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2442 | CLORURĂ DE TRICLORACETIL | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2443 | OXITRICLORURĂ DE VANADIU | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 2444 | TETRACLORURĂ DE VANADIU | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2446 | NITROCREZOLI, SOLIZI | |
| L10DH(+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B1E) | CV28 | 446 | 2447 | FOSFOR ALB sau GALBEN TOPIT | |||
| LGBV(+) | TU27 TE4 | AT | 3 | 44 | 2448 | SULF TOPIT | ||||
| TE6 | (E) | |||||||||
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 25 | 2451 | TRIFLUORURĂ DE AZOT | ||||
| (E) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 2452 | ETILACETILENĂ STABILIZATĂ | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2453 | FLUORURĂ DE ETIL (GAZ REFRIGERENT R 161) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2454 | FLUORURĂ DE METIL (GAZ REFRIGERENT R 41) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2455 | NITRIT DE METIL | 2 | 2A | TRANSPORT INTERZIS | ||||||||
| 2456 | CLORO-2 PROPENĂ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2457 | DIMETIL-2,3 BUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2458 | HEXADIENE | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2459 | METIL-2 BUTENĂ-1 | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2460 | METIL-2 BUTENĂ-2 | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP1 | |
| 2461 | METIL-PENTADIENE | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2463 | HIDRURĂ DE ALUMINIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 | MP2 | ||||
| 2464 | NITRAT DE BERILIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2465 | ACID DICLORO-IZOCIANURIC USCAT sau SĂRURI ALE ACIDULUI DICLOROIZOCIANURIC | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 135 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2466 | SUPEROXID DE POTASIU | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 2468 | ACID TRICLORO- IZOCIANURIC USCAT | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2469 | BROMAT DE ZINC | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2470 | FENILACETO-NITRIL LICHID | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2471 | TETRAOXID DE OSMIU | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | PP30 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2473 | ARSANILAT DE SODIU | 6.1 | T3 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2474 | TIOFOSGEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2475 | TRICLORURĂ DE VANADIU | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2477 | IZOTIOCIANAT DE METIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2478 | IZOCIANAŢI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau IZOCIANAT ÎN SOLUŢIE, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 539 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2478 | IZOCIANAŢI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau IZOCIANAT ÎN SOLUŢIE, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2480 | IZOCIANAT DE METIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P601 PR5 | MP2 | ||||
| 2481 | IZOCIANAT DE ETIL | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P601 PR5 | MP2 | T14 | TP2 | ||
| 2482 | IZOCIANAT DE n-PROPIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2483 | IZOCIANAT DE IZOPROPIL | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2453 | FLUORURĂ DE ETIL (GAZ REFRIGERENT R 161) | |||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2454 | FLUORURĂ DE METIL (GAZ REFRIGERENT R 41) | |||
| TRANSPORT INTERZIS | 2455 | NITRIT DE METIL | ||||||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2456 | CLORO-2 PROPENĂ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2457 | DIMETIL-2,3 BUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2458 | HEXADIENE | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2459 | METIL-2 BUTENĂ-1 | ||||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2460 | METIL-2 BUTENĂ-2 | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2461 | METILPENTADIENĂ | ||||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 2463 | HIDRURĂ DE ALUMINIU | ||||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2464 | NITRAT DE BERILIU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2465 | ACID DICLORO-IZOCIANURIC USCAT sau SĂRURI ALE ACIDULUI DICLOROIZOCIANURIC | |||
| 1 (B1E) | V10 V12 | CV24 | 2466 | SUPEROXID DE POTASIU | ||||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2468 | ACID TRICLORO-IZOCIANURIC USCAT | |||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2469 | BROMAT DE ZINC | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2470 | FENILACETO-NITRIL LICHID | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2471 | TETRAOXID DE OSMIU | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2473 | ARSANILAT DE SODIU | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2474 | TIOFOSGEN | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2475 | TRICLORURĂ DE VANADIU | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2477 | IZOTIOCIANAT DE METIL | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2478 | IZOCIANAŢI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau IZOCIANAT ÎN SOLUŢIE, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2478 | IZOCIANAŢI INFLAMABILI, TOXICI, N.S.A. sau IZOCIANAT ÎN SOLUŢIE, INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | ||
| 1 | CV1 | S2 S9 S17 | 2480 | IZOCIANAT DE METIL | ||||||
| (C1D) | CV13 | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 1 | CV13 | S2 S19 | 2481 | IZOCIANAT DE ETIL | ||||||
| (C1E) | CV28 | |||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2482 | IZOCIANAT DE n-PROPIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2483 | IZOCIANAT DE IZOPROPIL | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2484 | IZOCIANAT DE terţ-BUTIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2485 | IZOCIANAT DE n-BUTIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2486 | IZOCIANAT DE IZOBUTIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP19 | T8 | TP2 | ||
| 2487 | IZOCIANAT DE FENIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2488 | IZOCIANAT DE CICLOHEXIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2490 | ETER DICLOROIZO- PROPILIC | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2491 | ETANOLAMINĂ sau ETANOLAMINĂ ÎN SOLUŢIE | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2493 | HEXAMETILEN-IMINĂ | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2495 | PENTA-FLUORURĂ DE IOD | 5.1 | OTC | I | 5.1 | LQ0 | P200 | MP2 | ||||
| 6.1 | ||||||||||||
| 8 | ||||||||||||
| 2496 | ANHIDRIDĂ PROPIONICĂ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2498 | TETRAHIDRO-1,2,3,6 BENZALDEHIDĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2501 | OXID DE TRIS (AZIRIDINIL-1) FOSFINĂ ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2501 | OXID DE TRIS (AZIRIDINIL-1) FOSFINĂ ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2502 | CLORURĂ DE VALERIL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2503 | TETRA-CLORURĂ DE ZIRCONIU | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2504 | TETRA-BROMETAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2505 | FLUORURĂ DE AMONIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2506 | HIDROGEN-SULFAT DE AMONIU | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2507 | ACID CLORO-PLATINIC SOLID | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2508 | PENTA-CLORURĂ DE MOLIBDEN | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2509 | HIDROGEN-SULFAT DE POTASIU | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2511 | ACID CLORO-2 PROPIONIC | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | ||
| 2512 | AMINOFENOLI (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2513 | BROMURĂ DE BROMACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2484 | IZOCIANAT DE terţ-BUTIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2485 | IZOCIANAT DE n-BUTIL | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2486 | IZOCIANAT DE IZOBUTIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2487 | IZOCIANAT DE FENIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2488 | IZOCIANAT DE CICLOHEXIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2490 | ETER DICLOROIZO-PROPILIC | ||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2491 | ETANOLAMINĂ sau | |||||
| (E) | ETANOLAMINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2493 | HEXAMETILEN-IMINĂ | ||||
| L10DH | TU3 | AT | 1 (B1E) | CV24 CV28 | 568 | 2495 | PENTAFLUORURĂ DE IOD | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2496 | ANHIDRIDĂ PROPIONICĂ | |||||
| LGBF | FL | 3 | S2 | 30 | 2498 | TETRAHIDRO-1,2,3,6 | ||||
| (E) | BENZALDEHIDĂ | |||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2501 | OXID DE TRIS (AZIRIDINIL-1) | ||
| TE19 | (E) | CV28 | FOSFINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2501 | OXID DE TRIS (AZIRIDINIL-1) | ||
| TE19 | (E) | CV28 | FOSFINĂ ÎN SOLUŢIE | |||||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2502 | CLORURĂ DE VALERIL | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2503 | TETRACLORURĂ DE ZIRCONIU | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2504 | TETRA-BROMETAN | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2505 | FLUORURĂ DE AMONIU | |
| SGAV | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 2506 | HIDROGEN-SULFAT DE AMONIU | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2507 | ACID CLOROPLATINIC SOLID | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2508 | PENTACLORURĂ DE MOLIBDEN | ||||
| SGAV | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 2509 | HIDROGEN-SULFAT DE POTASIU | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2511 | ACID CLORO-2 PROPIONIC | |||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2512 | AMINOFENOLI | |
| TE19 | (E) | CV28 | (o-, m-, p-) | |||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2513 | BROMURĂ DE BROMACETIL | |||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2514 | BROMO-BENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2515 | BROMOFORM | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2516 | TETRA-BROMURĂ DE CARBON | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2517 | CLORO-1 DIFLUORO-1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 142b) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2518 | CICLODODECATRIENĂ-1,5,9 | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2520 | CICLO-OCTADIENE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2521 | DICETENĂ STABILIZATĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2522 | METACRILAT DE 2- DIMETILAMINO-ETIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2524 | ORTOFORMIAT DE ETIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2525 | OXALAT DE ETIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2526 | FURFURIL-AMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2527 | ACRILAT DE IZOBUTIL STABILIZAT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2528 | IZOBUTIRAT DE IZOBUTIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2529 | ACID IZOBUTIRIC | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2531 | ACID METACRILIC STABILIZAT | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 LP01 | MP15 | T7 TP30 | TP2 TP18 | ||
| 2533 | TRICLOR-ACETAT DE METIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2534 | METILCLORO SILAN | 2 | 2TFC | 2.3 2.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2535 | 4-METIL MORFOLINĂ (N- METIL-MORFOLINĂ) | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2536 | METIL TETRAHIDRO-FURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2538 | NITRO NAFTALINĂ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2541 | TERPINOLEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2542 | TRIBUTILAMINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2514 | BROMOBENZEN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2515 | BROMOFORM | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2516 | TETRABROMURĂ DE CARBON | |
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2517 | CLORO-1 DIFLUORO-1,1 ETAN (GAZ REFRIGERENT R 142b) | |||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2518 | CICLO-DODECATRIENĂ-1,5,9 | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2520 | CICLOOCTADIENE | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2521 | DICETENĂ STABILIZATĂ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 69 | 2522 | METACRILAT DE 2- DIMETILAMINO-ETIL | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2524 | ORTOFORMIAT DE ETIL | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2525 | OXALAT DE ETIL | ||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2526 | FURFURILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 39 | 2527 | ACRILAT DE IZOBUTIL STABILIZAT | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2528 | IZOBUTIRAT DE IZOBUTIL | ||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2529 | ACID IZOBUTIRIC | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 89 | 2531 | ACID METACRILIC STABILIZAT | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2533 | TRICLORACETAT DE METIL | ||
| FL | 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 263 | 2534 | METILCLORO SILAN | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2535 | 4-METIL MORFOLINĂ (N-METIL- MORFOLINĂ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2536 | METIL TETRAHIDRO-FURAN | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2538 | NITRO NAFTALINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2541 | TERPINOLEN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2542 | TRIBUTILAMINĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 540 | LQ0 | P404 | MP13 | |||
| 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 540 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 540 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2546 | TITAN PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 540 | LQ0 | P404 | MP13 | |||
| 2546 | TITAN PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 540 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2546 | TITAN PULBERE USCATĂ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 540 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2547 | SUPEROXID DE SODIU | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 2548 | PENTA-FLUORURĂ DE CLOR | 2 | 2TOC | 2.3 5.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 2552 | HIDRAT DE HEXAFLUOR ACETONĂ, LICHID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2554 | CLORURĂ DE METILALIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2555 | NITRO-CELULOZĂ CU cel puţin 25% (masă) apă | 4.1 | D | II | 4.1 | 541 | LQ0 | P406 | MP2 | |||
| 2556 | NITRO-CELULOZĂ CU cel puţin 25% (masă) ALCOOL şi un conţinut în azot care nu depăşeşte 12,6% (raportat la masa uscată) | 4.1 | D | II | 4.1 | 541 | LQ0 | P406 | MP2 | |||
| 2557 | NITRO-CELULOZĂ ÎN AMESTEC cu un conţinut în azot ce nu depăşeşte 12,6% (raportat la masa uscată) CU sau FĂRĂ PLASTIFIANT, CU sau FĂRĂ PIGMENT | 4.1 | D | II | 4.1 | 241 541 | LQ0 | P406 | MP2 | |||
| 2558 | EPIBROM-HIDRINĂ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2560 | METIL-2 PENTANOL-2 | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2561 | METIL-3 BUTENĂ-1 | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2564 | ACID TRICLOR-ACETIC ÎN SOLUŢIE | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2564 | ACID TRICLOR-ACETIC ÎN SOLUŢIE | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2565 | DICICLO-HEXILAMINĂ | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2567 | PENTA-CLOROFENAT DE SODIU | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 596 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 596 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 596 | LQ9 | P002 IBC08 R001 LP02 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2571 | ACIZI ALCHIL-SULFURICI | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | MP15 | T8 TP28 | TP2 TP12 | |||
| 2572 | FENIL-HIDRAZINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2573 | CLORAT DE TALIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 0 (B1E) | V1 | S20 | 43 | 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | |||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | 40 | 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 2545 | HAFNIU PULBERE USCATĂ | ||||
| 0 (B1E) | V1 | S20 | 2546 | TITAN PULBERE USCATĂ | ||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | 40 | 2546 | 'TITAN PULBERE USCATĂ | ||||
| SGAN | AT | 3(E) | V1 | 40 | 2546 | 'TITAN PULBERE USCATĂ | ||||
| 1 (B1E) | V10 V12 | CV24 | 2547 | SUPEROXID DE SODIU | ||||||
| 1 | CV9 | S7 S17 | 2548 | PENTAFLUORURĂ DE CLOR | ||||||
| (C1D) | CV10 | |||||||||
| CV36 | ||||||||||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2552 | HIDRAT DE HEXAFLUOR | ||
| TE19 | (E) | CV28 | ACETONĂ, LICHID | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2554 | CLORURĂ DE METILALIL | ||||
| 2 | S17 | 2555 | NITROCELULOZĂ CU cel puţin | |||||||
| (B) | 25% (masă) apă | |||||||||
| 2 | S17 | 2556 | NITROCELULOZĂ CU cel puţin | |||||||
| (B) | 25% (masă) ALCOOL şi un conţinut | |||||||||
| în azot care nu depăşeşte 12,6% | ||||||||||
| (raportat la masa uscată) | ||||||||||
| 2 | S17 | 2557 | NITROCELULOZĂ ÎN AMESTEC cu | |||||||
| (B) | un conţinut în azot ce nu depăşeşte | |||||||||
| 12,6% (raportat la masa uscată) CU | ||||||||||
| sau FĂRĂ PLASTIFIANT, CU sau | ||||||||||
| FĂRĂ PIGMENT | ||||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2558 | EPIBROMHIDRINĂ | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2560 | METIL-2 PENTANOL-2 | ||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2561 | METIL-3 BUTENĂ-1 | ||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2564 | ACID TRICLOR-ACETIC ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2564 | ACID TRICLOR-ACETIC ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2565 | DICICLO-HEXILAMINĂ | |||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2567 | PENTACLORO-FENAT DE SODIU | |
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2570 | COMPUS AL CADMIULUI | |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2571 | ACIZI ALCHIL-SULFURICI | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2572 | FENILHIDRAZINĂ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 2573 | CLORAT DE TALIU | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | ||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 2574 | FOSFAT DE TRICREZIL cu peste 3% izomer orto | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |||
| 2576 | OXIBROMURĂ DE FOSFOR TOPIT | 8 | C1 | II | 8 | LQ0 | T7 | TP3 | |||||
| 2577 | CLORURĂ DE FENILACETIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |||
| 2578 | TRIOXID DE FOSFOR | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| 2579 | PIPERAZINĂ | 8 | C8 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| 2580 | BROMURĂ DE ALUMINIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |||
| 2581 | CLORURĂ DE ALUMINIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |||
| 2582 | CLORURĂ DE FIER III ÎN SOLUŢIE | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |||
| 2583 | ACIZI ALCHIL-SULFONICI SOLIZI sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI conţinând peste 5% acid sulfuric liber | 8 | C2 | II | 8 | 274 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2584 | ACIZI ALCHIL-SULFONICI SOLIZI sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI conţinând peste 5% acid sulfuric liber | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 2585 | ACIZI ALCHIL-SULFONICI SOLIZI sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI conţinând cel mult 5% acid sulfuric liber | 8 | C4 | III | 8 | 274 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2586 | ACIZI ALCHIL-SULFONICI SOLIZI sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI conţinând cel mult 5% acid sulfuric liber | 8 | C3 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2587 | BENZO-CHINONĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC02 | MP18 | T6 | TP9 TP33 | |
| 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2589 | CLORACETAT DE VINIL | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |||
| 2590 | AZBNEST ALB (crizotil, | 9 | M1 | III | 9 | 168 | LQ27 | P002 | PP37 | MP10 | T1 | TP33 | |
| actinolit, antofillit, tremolit) | 542 | IBC08 | B4 | ||||||||||
| R001 | |||||||||||||
| 2591 | XENON LICHID REFRIGERAT | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 2599 | CLORO-TRIFLUORO-METAN ŞI TRIFLUORO-METAN ÎN AMESTEC AZEOTROP, conţinând circa 60% clorotrifluorometan (GAZ REFRIGERENT R 503) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) | |||||
| 2601 | CICLOBUTAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | |||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2574 | FOSFAT DE TRICREZIL cu peste | ||
| TE19 | (E) | CV28 | 3% izomer orto | |||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2576 | OXIBROMURĂ DE FOSFOR TOPIT | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2577 | CLORURĂ DE FENILACETIL | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2578 | TRIOXID DE FOSFOR | ||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2579 | PIPERAZINĂ | ||||
| L4BN | (E) | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2580 | BROMURĂ DE ALUMINIU ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2581 | CLORURĂ DE ALUMINIU ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE | |||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2582 | CLORURĂ DE FIER III ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 | V11 | 80 | 2583 | ACIZI ALCHILSULFONICI SOLIZI | ||||
| (E) | sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI | |||||||||
| conţinând peste 5% acid sulfuric | ||||||||||
| liber | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2584 | ACIZI ALCHILSULFONICI SOLIZI | |||||
| (E) | sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI | |||||||||
| conţinând peste 5% acid sulfuric | ||||||||||
| liber | ||||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2585 | ACIZI ALCHILSULFONICI SOLIZI | ||||
| (E) | sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI | |||||||||
| conţinând cel mult 5% acid sulfuric | ||||||||||
| liber | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2586 | ACIZI ALCHILSULFONICI SOLIZI | |||||
| (E) | sau ACIZI ARILSULFONICI SOLIZI | |||||||||
| conţinând cel mult 5% acid sulfuric | ||||||||||
| liber | ||||||||||
| SGAH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2587 | BENZOCHINONĂ | ||
| L4BH | TE19 | (E) | CV28 | |||||||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | ||
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2588 | PESTICID SOLID TOXIC, N.S.A. | |
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2589 | CLORACETAT DE VINIL | ||
| SGAH | TU15 | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 90 | 2590 | AZBNEST ALB (crizotil, actinolit, antofillit, tremolit) | |||
| RxBN | TU19 | AT | 3 (E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 2591 | XENON LICHID REFRIGERAT | |
| PxBN(M) | AT | 3 | CV9 | 20 | 2599 | CLORO-TRIFLUORO-METAN ŞI | ||||
| (E) | CV10 | TRIFLUORO-METAN ÎN AMESTEC | ||||||||
| CV36 | AZEOTROP, conţinând circa 60% | |||||||||
| clorotrifluorometan (GAZ | ||||||||||
| REFRIGERENT R 503) | ||||||||||
| PxBN(M) | FL | 2 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2601 | CICLOBUTAN | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2602 | DICLORO-DIFLUORO-METAN ŞI DIFLUORO-1,1 ETAN ÎN AMESTEC AZEOTROPIC conţinând circa 74% de dicloro- difluorometan (GAZ REFRIGERENT R 500) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2603 | CICLO HEPTATRIENĂ | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2604 | ETERAT DIETILIC DE TRIFLUORURĂ DE BOR | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2605 | IZOCIANAT DE METOXIMETIL | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2606 | ORTOSILICAT DE METIL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2607 | ACROLIINĂ, DIMER STABILISAT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2608 | NITROPROPANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2609 | BORAT DE TRIALIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | ||||
| 2610 | TRIALILAMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2611 | CLORO-1 PROPANOL-2 | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2612 | ETER METILPROPILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 2614 | ALCOOL METALILIC | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2615 | ETER ETILPROPILIC | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2616 | BORAT DE TRIIZOPROPIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2616 | BORAT DE TRIIZOPROPIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2617 | METILCICLOHEXANOLI inflamabili | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2618 | VINILTOLUENI STABILIZAŢI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2619 | BENZILDIMETILAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2620 | BUTIRAŢI DE AMIL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2621 | ACETILMETIL-CARBINOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2622 | GLICID-ALDEHIDĂ | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP1 | |
| 2623 | DISPOZITIVE DE APRINDERE | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 | PP15 | MP11 | |||
| impregnate cu lichid inflamabil | LP01 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2624 | SILICIURĂ DE MAGNEZIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2626 | ACID CLORIC ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 10% acid cloric | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 613 | LQ10 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2602 | DICLORO-DIFLUOROMETAN ŞI DIFLUORO-1,1 ETAN ÎN AMESTEC AZEOTROPIC conţinând circa 74% de dicloro- difluorometan (GAZ REFRIGERENT R 500) | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2603 | CICLO HEPTATRIENĂ | ||
| L10BH | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 883 | 2604 | ETERAT DIETILIC DE TRIFLUORURĂ DE BOR | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2605 | IZOCIANAT DE METOXIMETIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 663 | 2606 | ORTOSILICAT DE METIL | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 39 | 2607 | ACROLIINĂ, DIMER STABILISAT | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2608 | NITROPROPANI | ||||
| L4BH | TU15 TE1 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2609 | BORAT DE TRIALIL | ||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2610 | TRIALILAMINĂ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2611 | CLORO-1 PROPANOL-2 | ||
| L1.5BN | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2612 | ETER METILPROPILIC | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2614 | ALCOOL METALILIC | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2615 | ETER ETILPROPILIC | ||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2616 | BORAT DE TRIIZOPROPIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2616 | BORAT DE TRIIZOPROPIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2617 | METILCICLOHEXANOLI inflamabili | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 39 | 2618 | VINILTOLUENI STABILIZAŢI | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2619 | BENZILDIMETILAMINĂ | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2620 | BUTIRAŢI DE AMIL | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2621 | ACETILMETIL-CARBINOL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2622 | GLICIDALDEHIDĂ | ||
| 4 (E) | 2623 | DISPOZITIVE DE APRINDERE impregnate cu lichid inflamabil | ||||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 2624 | SILICIURĂ DE MAGNEZIU | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2626 | ACID CLORIC ÎN SOLUŢIE APOASĂ conţinând cel mult 10% acid cloric | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2627 | NITRIŢI ANORGANICI, N.S.A. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 103 274 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2628 | FLUORACETAT DE POTASIU | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2629 | FLUORACETAT DE SODIU | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2630 | SELENIAŢI sau SELENIŢI | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2642 | ACID FLUORACETIC | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2643 | BROMACETAT DE METIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2644 | IODURĂ DE METIL | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2645 | BROMURĂ DE FENACIL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2646 | HEXACLOROCICLO- PENTADIENĂ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2647 | MALONITRIL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2648 | DIBROMO-1,2 BUTANONĂ-3 | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 2649 | DICLORO-1,3 ACETONĂ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2650 | DICLORO-1,1 NITRO-1 ETAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2651 | DIAMINO-4,4' DIFENILMETAN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2653 | IODURĂ DE BENZIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2655 | FLUORO-SILICAT DE POTASIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2656 | CHINOLEINĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2657 | DISULFURĂ DE SELENIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2659 | CLORACETAT DE SODIU | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2660 | MONONITRO-TOLUIDINE | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2661 | HEXACLOR-ACETONĂ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2664 | DI-BROMOMETAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2667 | BUTILTOLUENI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2668 | CLOR-ACETONITRIL | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2669 | CLORO-CREZOLI, SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2669 | CLORO-CREZOLI, SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2627 | NITRIŢI ANORGANICI, N.S.A. | |||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2628 | FLUORACETAT DE POTASIU | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2629 | FLUORACETAT DE SODIU | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2630 | SELENIAŢI sau SELENIŢI | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2642 | ACID FLUORACETIC | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2643 | BROMACETAT DE METIL | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2644 | IODURĂ DE METIL | ||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2645 | BROMURĂ DE FENACIL | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2646 | HEXACLOROCICLO-PENTADIENĂ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2647 | MALONITRIL | |
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2648 | DIBROMO-1,2 BUTANONĂ-3 | ||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2649 | DICLORO-1,3 ACETONĂ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2650 | DICLORO-1,1 NITRO-1 ETAN | ||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2651 | DIAMINO-4,4' DIFENILMETAN | |
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2653 | IODURĂ DE BENZIL | ||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2655 | FLUOROSILICAT DE POTASIU | |
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2656 | CHINOLEINĂ | ||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2657 | DISULFURĂ DE SELENIU | |
| SGAH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2659 | CLORACETAT DE SODIU | |
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2660 | MONO- NITROTOLUIDINE | |
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2661 | HEXACLOR-ACETONĂ | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2664 | DIBROMOMETAN | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2667 | BUTILTOLUENI | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2668 | CLOR-ACETONITRIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2669 | CLOROCREZOLI, SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2669 | CLOROCREZOLI, SOLUŢIE | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2670 | CLORURĂ CIANURICĂ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2671 | AMINOPIRIDINE (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2672 | AMONIAC ÎN SOLUŢIE apoasă de densitate cuprinsă între 0,880 şi 0,957 la 15 °C conţinând peste 10% dar nu mai mult de 35% amoniac | 8 | C5 | III | 8 | 543 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 | |
| 2673 | AMINO-2 CLORO-4 FENOL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2674 | FLUORO-SILICAT DE SODIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2676 | STIBINĂ | 2 | 2TF | 2.3 2.1 | LQ0 | P200 | MP9 | |||||
| 2677 | HIDROXID DE RUBIDIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2677 | HIDROXID DE RUBIDIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ19 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2678 | HIDROXID DE RUBIDIU | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2679 | HIDROXID DE LITIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2679 | HIDROXID DE LITIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP2 | ||
| 2680 | HIDROXID DE LITHIU | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2681 | HIDROXID DE CESIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2681 | HIDROXID DE CESIU ÎN SOLUŢIE | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2682 | HIDROXID DE CESIU | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2683 | SULFURĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | CFT | II | 8+3 6.1 | LQ22 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2684 | 3-DIETIL-AMINO- PROPILAMINĂ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2685 | N,N-DIETIL-ETILENDIAMINĂ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2686 | DIETILAMINO-2 ETANOL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2687 | NITRIT DE DICICLO- HEXILAMONIU | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 2688 | BROMO-1 CLORO-3 PROPAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2689 | alfa-MONOCLOR HIDRINĂ DE GLICEROL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2690 | N,n-BUTILIMIDAZOL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2691 | PENTA-BROMURĂ DE FOSFOR | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2692 | TRIBROMURĂ DE BOR | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP12 | ||
| 2693 | HIDROGENO SULFIŢI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2670 | CLORURĂ CIANURICĂ | ||||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2671 | AMINOPIRIDINE (o-, m-, p-) | |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2672 | AMONIAC ÎN SOLUŢIE apoasă de densitate cuprinsă între 0,880 şi 0,957 la 15 °C conţinând peste 10% dar nu mai mult de 35% amoniac | |||||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2673 | AMINO-2 CLORO-4 FENOL | |
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2674 | FLUOROSILICAT DE SODIU | |
| 1 (B1D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S7 S17 | 2676 | STIBINĂ | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2677 | HIDROXID DE RUBIDIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2677 | HIDROXID DE RUBIDIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2678 | HIDROXID DE RUBIDIU | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2679 | HIDROXID DE LITIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2679 | HIDROXID DE LITIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2680 | HIDROXID DE LITHIU | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2681 | HIDROXID DE CESIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2681 | HIDROXID DE CESIU ÎN SOLUŢIE | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2682 | HIDROXID DE CESIU | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | CV13 CV28 | S2 | 86 | 2683 | SULFURĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | |||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2684 | 3-DIETIL-AMINO-PROPILAMINĂ | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2685 | N,N-DIETIL-ETILENDIAMINĂ | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2686 | DIETILAMINO-2 ETANOL | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2687 | NITRIT DE DICICLO- HEXILAMONIU | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2688 | BROMO-1 CLORO-3 PROPAN | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2689 | alfa-MONOCLOR HIDRINĂ DE GLICEROL | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2690 | N,n-BUTILIMIDAZOL | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2691 | PENTABROMURĂ DE FOSFOR | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 2692 | TRIBROMURĂ DE BOR | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2693 | HIDROGENO SULFIŢI ÎN SOLUŢIE APOASĂ, N.S.A. | |||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2698 | ANHIDRIDE TETRA- | 8 | C4 | III | 8 | 169 | LQ24 | P002 | PP14 | MP10 | T1 | TP33 |
| HIDROFTALICE conţinând | IBC08 | B3 | ||||||||||
| peste 0,05% anhidridă maleică | LP02 | |||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2699 | ACID TRIFLUORO ACETIC | 8 | C3 | I | 8 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 2705 | PENTOL-1 | 8 | C9 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2707 | DIMETIL-DIOXANI | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2707 | DIMETIL-DIOXANI | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2709 | BUTILBENZENE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2710 | DIPROPIL-CETONĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2713 | ACRIDINĂ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2714 | REZINAT DE ZINC | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 2715 | RESINAT DE ALUMINIU | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 2716 | BUTINEDIOL-1,4 | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2717 | CAMFOR sintetic | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2719 | BROMAT DE BARIU | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2720 | NITRAT DE CROM | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2721 | CLORAT DE CUPRU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2722 | NITRAT DE LITIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2723 | CLORAT DE MAGNEZIU | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2724 | NITRAT DE MANGAN | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2725 | NITRAT DE NICHEL | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2726 | NITRIT DE NICHEL | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2727 | NITRAT DE TALIU | 6.1 | TO2 | II | 6.1 5.1 | LQ18 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 2728 | NITRAT DE ZIRCONIU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV L4BN | AT | 3 | VV9 | 80 | 2698 | ANHIDRIDE TETRA- | ||||
| (E) | HIDROFTALICE conţinând peste | |||||||||
| 0,05% anhidridă maleică | ||||||||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2699 | ACID TRIFLUORO ACETIC | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2705 | PENTOL-1 | |||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2707 | DIMETILDIOXANI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2707 | DIMETILDIOXANI | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2709 | BUTILBENZENE | ||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2710 | DIPROPILCETONĂ | ||||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2713 | ACRIDINĂ | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2714 | REZINAT DE ZINC | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 2715 | RESINAT DE ALUMINIU | |||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9b | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2716 | BUTINEDIOL-1,4 | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2717 | CAMFOR sintetic | ||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2719 | BROMAT DE BARIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2720 | NITRAT DE CROM | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 2721 | CLORAT DE CUPRU | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 | VV8 | CV24 | 50 | 2722 | NITRAT DE LITIU | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 2723 | CLORAT DE MAGNEZIU | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2724 | NITRAT DE MANGAN | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2725 | NITRAT DE NICHEL | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2726 | NITRIT DE NICHEL | ||
| SGAH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 65 | 2727 | NITRAT DE TALIU | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2728 | NITRAT DE ZIRCONIU | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2729 | HEXACLORO BENZEN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2730 | NITROANIZOLI LICHIZI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2732 | NITROBROM BENZEN, LICHID | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | 3 | FC | I | 3+8 | 274 544 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP1 TP9 TP27 | |
| 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 544 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP1 TP27 | |
| 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | 3 | FC | III | 3+8 | 274 544 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2734 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | 8 | CF1 | I | 8+3 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2734 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | 8 | CF1 | II | 8+3 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | 8 | C7 | I | 8 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | 8 | C7 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP1 TP27 | |
| 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | 8 | C7 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2738 | N-BUTILANILINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2739 | ANHIDRIDĂ BUTIRICĂ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2740 | CLORO-FORMIAT DE n- PROPIL | 6.1 | TFC | I | 6.1 3 8 | LQ0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 2741 | HIPOCLORIT DE BARIU conţinând peste 22% clor activ | 5.1 | OT2 | II | 5.1 6.1 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2742 | CLORO-FORMIAŢI TOXICI, COROSIVI, INFLAMABILI, N.S.A. | 6.1 | TFC | II | 6.1 3 8 | 274 561 | LQ17 | P001 IBC01 | MP15 | |||
| 2743 | CLORO-FORMIAT DE n- BUTIL | 6.1 | TFC | II | 6.1 3+8 | LQ17 | P001 | MP15 | T20 | TP2 | ||
| 2744 | CLORO-FORMIAT DE CICLOBUTIL | 6.1 | TFC | II | 6.1 3 8 | LQ17 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2745 | CLORO-FORMIAT DE CLOROMETIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2746 | CLORO-FORMIAT DE FENIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) | ||
| SGAH | TU15 | TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2729 | HEXACLORO BENZEN | ||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2730 | NITROANIZOLI LICHIZI | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2732 | NITROBROM BENZEN, LICHID | ||||
| L10CH | TU14 | TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | 338 | 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | ||||
| L4BH | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 338 | 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | ||||||
| L4BN | FL | 3 (E) | S2 | 38 | 2733 | AMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. | ||||||
| L10BH | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 883 | 2734 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | ||||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2734 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | ||||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | |||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2735 | AMINE LICHIDE INFLAMABILE, COROSIVE, N.S.A. sau POLIAMINE LICHIDE COROSIVE, INFLAMABILE, N.S.A. | |||||||
| L4BH | TU15 | TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2738 | N-BUTILANILINĂ | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2739 | ANHIDRIDĂ BUTIRICĂ | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C1D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S17 | 668 | 2740 | CLORO-FORMIAT DE PROPIL | n- | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2741 | HIPOCLORIT DE BARIU conţinând peste 22% clor activ | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2742 | CLOROFORMIAŢI TOXICI, COROSIVI, INFLAMABILI, N.S.A. | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2743 | CLOROFORMIAT DE n-BUTIL | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2744 | CLOROFORMIAT DE CICLOBUTIL | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2745 | CLOROFORMIAT DE CLOROMETIL | ||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2746 | CLOROFORMIAT DE FENIL | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2747 | CLORO-FORMIAT DE terţ- BUTIL-CICLOHEXIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2748 | CLORO-FORMIAT DE ETIL-2 HEXIL | 6.1 | TC1 | II | 6.1 8 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2749 | TETRAMETIL-SILAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2750 | DICLORO-1,3 PROPANOL-2 | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2751 | CLORURĂ DE DIETILTIO- FOSFORIL | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2752 | EPOXI-1,2 ETOXI-3 PROPAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2753 | N-ETILBENZIL-TOLUIDINE LICHIDE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 | ||
| 2754 | N-ETILTOLUIDINE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2758 | CARBAMAT PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3 6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2758 | CARBAMAT PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3 6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2760 | PESTICID ARSENICAL LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3 6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2760 | PESTICID ARSENICAL LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3 6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2761 | PESTICID ORGANO-CLORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2761 | PESTICID ORGANO-CLORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2761 | PESTICID ORGANO-CLORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2762 | PESTICID ORGANO-CLORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3 6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2762 | PESTICID ORGANO-CLORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3 6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2747 | CLOROFORMIAT DE terţ- | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | BUTILCICLOHEXIL | |||||||
| L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 68 | 2748 | CLOROFORMIAT DE ETIL-2 | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | HEXIL | |||||||
| L4BN | FL | 1 (D1E) | S2 S20 | 33 | 2749 | TETRAMETIL-SILAN | ||||
| L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2750 | DICLORO-1,3 | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | PROPANOL-2 | |||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2751 | CLORURĂ DE DIETILTIO- | |||||
| (E) | FOSFORIL | |||||||||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2752 | EPOXI-1,2 ETOXI-3 PROPAN | ||||
| L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2753 | N-ETILBENZIL-TOLUIDINE | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | LICHIDE | |||||||
| TE21 | ||||||||||
| L4BH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2754 | N-ETILTOLUIDINE | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, | |
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU14 TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2757 | CARBAMAT PESTICID SOLID, | |
| TE19 TE21 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2758 | CARBAMAT PESTICID LICHID, | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | INFLAMABIL, TOXIC, având un | |||||||
| punct de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2758 | CARBAMAT PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE1 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2759 | PESTICID ARSENICAL SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2760 | PESTICID ARSENICAL LICHID | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | INFLAMABIL, TOXIC, având | |||||||
| punctul de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2760 | PESTICID ARSENICAL LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2761 | PESTICID ORGANOCLORAT | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | SOLID TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2761 | PESTICID ORGANOCLORAT | |
| TE19 | (E) | CV28 | SOLID TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2761 | PESTICID ORGANOCLORAT | |
| TE19 | (E) | CV28 | SOLID TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2762 | PESTICID ORGANOCLORAT | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | LICHID INFLAMABIL, TOXIC, | |||||||
| având un punct de aprindere mai | ||||||||||
| mic de 23 °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2762 | PESTICID ORGANOCLORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | |||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2764 | TRIAZINĂ PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3 6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2764 | TRIAZINĂ PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3 6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2772 | TIOCARBAMAT PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2772 | TIOCARBAMAT PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2775 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2775 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2775 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2776 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2776 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2778 | PESTICID CU MERCUR LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2778 | PESTICID CU MERCUR LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID, SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID, SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2763 | TRIAZINĂ PESTICID SOLID, | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2764 | TRIAZINĂ PESTICID LICHID | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | INFLAMABIL, TOXIC, având | |||||||
| punctul de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2764 | TRIAZINĂ PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2771 | TIOCARBAMAT PESTICID SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2772 | TIOCARBAMAT PESTICID LICHID | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | INFLAMABIL, TOXIC, având | |||||||
| punctul de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2772 | TIOCARBAMAT PESTICID LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2775 | PESTICID CARE CONŢINE | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2775 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2775 | PESTICID CARE CONŢINE | |
| TE19 | (E) | CV28 | CUPRU BIVALENT SOLID TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2776 | PESTICID CARE CONŢINE | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | CUPRU BIVALENT LICHID | |||||||
| INFLAMABIL, TOXIC, având | ||||||||||
| punctul de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2776 | PESTICID CARE CONŢINE CUPRU BIVALENT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2777 | PESTICID CU MERCUR SOLID | |
| TE19 | (E) | CV28 | TOXIC | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S19 | 336 | 2778 | PESTICID CU MERCUR LICHID | ||
| TE21 | (C1E) | CV28 | INFLAMABIL, TOXIC, având | |||||||
| punctul de aprindere mai mic de 23 | ||||||||||
| °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2778 | PESTICID CU MERCUR LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH | TU14 TU15 | AT | 1 | V10 V12 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE | |
| L10CH | TE19 TE21 | (E) | CV13 | PESTICID, SOLID, TOXIC | ||||||
| CV28 | ||||||||||
| SGAH L4BH | TU15 | AT | 2 | V11 | CV13 | S9 S19 | 60 | 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE | |
| TE19 | (E) | CV28 | PESTICID, SOLID, TOXIC | |||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | ||||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | |||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | |
| 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID, SOLID, TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2780 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2780 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2782 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2782 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2783 | PESTICID ORGANO FOSFORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2783 | PESTICID ORGANO FOSFORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2783 | PESTICID ORGANO FOSFORAT SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2784 | PESTICID ORGANO FOSFORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2784 | PESTICID ORGANO FOSFORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 2785 | 4-TIAPENTANAL (METILTIO-3 PROPANAL) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |||
| 2786 | PESTICID ORGANO STANIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 | 648 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2786 | PESTICID ORGANO STANIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 | 648 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2786 | PESTICID ORGANOSTANIC SOLID TOXIC | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 | 648 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2787 | PESTICID ORGANO STANIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2787 | PESTICID ORGANO STANIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2779 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID, SOLID, TOXIC | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2780 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2780 | NITROFENOL DE SUBSTITUŢIE PESTICID LICHID, INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 TE21 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2781 | PESTICID BIPIRIDILIC SOLID TOXIC | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2782 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2782 | PESTICID BIPIRIDILIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având punctul de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2783 | PESTICID ORGANO FOSFORAT SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2783 | PESTICID ORGANO FOSFORAT SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2783 | PESTICID ORGANOFOSFORAT SOLID TOXIC | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2784 | PESTICID ORGANO FOSFORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2784 | PESTICID ORGANO FOSFORAT LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2785 | 4-TIAPENTANAL (METILTIO-3 PROPANAL) | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2786 | PESTICID ORGANOSTANIC SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2786 | PESTICID ORGANOSTANIC SOLID TOXIC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2786 | PESTICID ORGANO STANIC SOLID TOXIC | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2787 | PESTICID ORGANO STANIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D1E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2787 | PESTICID ORGANO STANIC LICHID INFLAMABIL, TOXIC, având un punct de aprindere mai mic de 23 °C | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DE STANIU, N.S.A. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DESTANIU, N.S.A. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DE STANIU, N.S.A. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2789 | ACID ACETIC GLACIAL sau ACID ACETIC ÎN SOLUŢIE conţinând peste 80% (masă) acid | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2790 | ACID ACETIC ÎN SOLUŢIE conţinând cel puţin 50% şi maximum 80% (masă) acid | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2790 | ACID ACETIC ÎN SOLUŢIE conţinând peste 10% şi mai puţin de 50% (masă) acid | 8 | C3 | III | 8 | 597 647 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2793 | ŞPAN, AŞCHII SAU FRAGMENTE DE MATERIALE FEROASE care se pot auto- încălzi | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 592 | LQ0 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | ||
| 2794 | ACUMULATORI ELECTRICE PLINI CU ELECTROLIT LICHID ACID | 8 | C11 | 8 | 295 598 | LQ0 | P801 P801a | |||||
| 2795 | ACUMULATORI electrici PLINI CU ELECTROLIT LICHID ALCALIN | 8 | C11 | 8 | 295 598 | LQ0 | P801 P801a | |||||
| 2796 | ACID SULFURIC conţinând cel mult 51% acid sau ELECTROLIT ACID PENTRU ACUMULATORI | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 2797 | ELECTROLIT ALCALIN PENTRU ACUMULATORI | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | ||
| 2798 | DICLOROFENIL- FOSFINĂ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2799 | DICLORO-(FENIL)- TIOFOSFORAT | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2800 | ACUMULATORI electrici INVERSABILI PLINI CU ELECTROLIT LICHD | 8 | C11 | 8 | 238 295 598 | LQ0 | P003 P801a | PP16 | ||||
| 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , N.S.A. sau SUBSTANŢĂ INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2802 | CLORURĂ DE CUPRU | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2803 | GALIU | 8 | C10 | III | 8 | LQ24 | P800 | PP41 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2805 | HIDRURĂ DE LITIU SOLIDĂ, PIESE TURNATE | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2806 | NITRURĂ DE LITIU | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 | AT | 1 | CV1 | S9 S17 | 66 | 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DE | ||
| TE19 TE21 | (E) | CV13 | STANIU, N.S.A. | |||||||
| CV28 | ||||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DESTANIU, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 | AT | 2 | CV13 | S9 | 60 | 2788 | COMPUS ORGANIC LICHID DE | ||
| TE19 | (E) | CV28 | STANIU, N.S.A. | |||||||
| L4BN | FL | 2 | S2 | 83 | 2789 | ACID ACETIC GLACIAL sau ACID | ||||
| (E) | ACETIC ÎN SOLUŢIE conţinând | |||||||||
| peste 80% (masă) acid | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2790 | ACID ACETIC ÎN SOLUŢIE | |||||
| (E) | conţinând cel puţin 50% şi | |||||||||
| maximum 80% (masă) acid | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2790 | ACID ACETIC ÎN SOLUŢIE | |||||
| (E) | conţinând peste 10% şi mai puţin de | |||||||||
| 50% (masă) acid | ||||||||||
| 3 | V1 | VV4 | 40 | 2793 | ŞPAN, AŞCHII SAU FRAGMENTE | |||||
| (E) | DE MATERIALE FEROASE care se | |||||||||
| pot auto-încălzi | ||||||||||
| 3 | VV14 | 80 | 2794 | ACUMULATORI electrici PLINI CU | ||||||
| (E) | ELECTROLIT LICHID ACID | |||||||||
| 3 | VV14 | 80 | 2795 | ACUMULATORI electrici PLINI CU | ||||||
| (E) | ELECTROLIT LICHID ALCALIN | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2796 | ACID SULFURIC conţinând cel mult | |||||
| (E) | 51% acid sau ELECTROLIT ACID | |||||||||
| PENTRU ACUMULATORI | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2797 | ELECTROLIT ALCALIN PENTRU | |||||
| (E) | ACUMULATORI | |||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2798 | DICLOROFENIL- | |||||
| (E) | FOSFINĂ | |||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2799 | DICLORO(FENIL)-TIOFOSFORAT | |||||
| 3 | VV14 | 80 | 2800 | ACUMULATORI ELECTRICE | ||||||
| (E) | INVERSABILI PLINI CU | |||||||||
| ELECTROLIT LICHD | ||||||||||
| L10BH | AT | 1 | S20 | 88 | 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , | ||||
| (E) | N.S.A. sau SUBSTANŢĂ | |||||||||
| INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU | ||||||||||
| COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | ||||||||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , | |||||
| (E) | N.S.A. sau SUBSTANŢĂ | |||||||||
| INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU | ||||||||||
| COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2801 | COLORANT LICHID COROSIV , | |||||
| (E) | N.S.A. sau SUBSTANŢĂ | |||||||||
| INTERMEDIARĂ LICHIDĂ PENTRU | ||||||||||
| COLORANT, COROSIVĂ, N.S.A. | ||||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2802 | CLORURĂ DE CUPRU | ||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2803 | GALIU | ||||
| L4BN | (E) | |||||||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 2805 | HIDRURĂ DE LITIU SOLIDĂ, PIESE TURNATE | |||
| 1 (B1E) | V1 | CV23 | 2806 | NITRURĂ DE LITIU | ||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2807 | Mase magnetizate | 9 | M11 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||
| 2809 | MERCUR | 8 | C9 | III | 8 | 599 | LQ19 | P800 | MP15 | |||
| 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 | |
| N.S.A. | 315 | TP27 | ||||||||||
| 614 | ||||||||||||
| 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 614 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | P001 | MP15 | T7 | TP1 TP9 | |
| N.S.A. | 614 | IBC03 | TP28 | |||||||||
| LP01 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2811 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 614 | LQ0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2811 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 614 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2811 | SOLID ORGANIC TOXIC, | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | P002 | MP10 | T1 | TP9 TP33 | |
| N.S.A. | 614 | IBC08 | B3 | |||||||||
| LP02 | ||||||||||||
| R001 | ||||||||||||
| 2812 | Aluminat de sodiu solid | 8 | C6 | NU ESTE SUPUS ADR | ||||||||
| 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 222 274 | LQ0 | P403 IBC99 | PP83 | MP2 | ||
| 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 222 274 | LQ11 | P410 IBC07 | PP83 | MP14 | T3 | TP33 |
| 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 274 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | PP83 B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2814 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ PENTRU OM | 6.2 | II | 6.2 | 318 | LQ0 | P620 | MP5 | ||||
| 2814 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE AFECTEAZĂ OAMENII, în azot lichid îngheţat | 6.2 | II | 6.2 2.2 | 318 | LQ0 | P620 | MP5 | ||||
| 2814 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE AFECTEAZĂ OAMENII (numai cadavre de animale) | 6.2 | II | 6.2 | 318 | LQ0 | P099 P | MP5 | BK1 BK2 | |||
| 2815 | N-AMINOETIL-PIPERAZINĂ | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2817 | DIFLUORURĂ ACIDĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP12 | ||
| 2817 | DIFLUORURĂ ACIDĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T4 | TP1 TP12 | ||
| 2818 | POLISULFURĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2818 | POLISULFURĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2819 | FOSFAT ACID DE AMIL | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2820 | ACID BUTIRIC | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2821 | FENOL ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2821 | FENOL ÎN SOLUŢIE | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2822 | CLORO-2-PIRIDINĂ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| NU ESTE SUPUS ADR | 2807 | Mase magnetizate | ||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2809 | MERCUR | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2810 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2811 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2811 | LICHID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2811 | SOLID ORGANIC TOXIC, N.S.A. | |
| NU ESTE SUPUS ADR | 2812 | Aluminat de sodiu solid | ||||||||
| 0 (B1E) | V1 | CV23 | 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | ||||||
| SGAN | V11 | AT | 0 (D1E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | ||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 2813 | SOLID HIDROREACTIV, N.S.A. | ||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 2814 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ | ||||||
| (E) | CV25 | PENTRU OM | ||||||||
| CV26 | ||||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 2814 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE | ||||||
| (E) | CV25 | AFECTEAZĂ OAMENII, în azot | ||||||||
| CV26 | lichid îngheţat | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 606 | 2814 | ||||||
| (E) | CV25 | |||||||||
| CV26 | ||||||||||
| CV28 | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2815 | N-AMINOETIL-PIPERAZINĂ | |||||
| L4DH | TU14 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2817 | DIFLUORURĂ ACIDĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2817 | DIFLUORURĂ ACIDĂ DE AMONIU ÎN SOLUŢIE | |||
| L4BN | AT | 2 | CV13 | 86 | 2818 | POLISULFURĂ DE AMONIU ÎN | ||||
| (E) | CV28 | SOLUŢIE | ||||||||
| L4BN | AT | 3 | CV13 | 86 | 2818 | POLISULFURĂ DE AMONIU ÎN | ||||
| (E) | CV28 | SOLUŢIE | ||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2819 | FOSFAT ACID DE AMIL | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2820 | ACID BUTIRIC | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2821 | FENOL ÎN SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2821 | FENOL ÎN SOLUŢIE | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2822 | CLORO-2-PIRIDINĂ | ||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2823 | ACID CROTONIC, SOLID | 8 | C4 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| 2826 | CLOROTIOFORMIAT DE ETIL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2829 | ACID CAPROIC | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2830 | SILICO-FERO-LITIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC07 | MP14 | ||||
| 2831 | TRICLORO-1,1,1 ETAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2834 | ACID FOSFOROS | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2835 | HIDRURĂ DE SODIU- ALUMINIU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2837 | HIDROGENOSULFAŢI ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2837 | HIDROGENO SULFAŢI ÎN SOLUŢIE APOASĂ | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2838 | BUTIRAT DE VINIL STABILIZAT | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2839 | ALDOL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2840 | BUTIRALDOXIM | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2841 | DI-n-AMILAMINĂ | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2842 | NITROETAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2844 | SILICO-MANGANO-CALCIU | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 2845 | LICHID ORGANIC PIROFORIC, N.S.A. | 4.2 | S1 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | P400 PR1 | MP2 | T22 | TP2 TP7 TP9 | |
| 2846 | LICHID ORGANIC PIROFORIC, N.S.A. | 4.2 | S2 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | P404 | MP13 | |||
| 2849 | CLORO-3 PROPANOL-1 | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2850 | TETRA-PROPILENĂ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2851 | TRIFLUORURĂ DE BOR DESHIDRATATĂ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2852 | SULFURĂ DE DIPICRIL UMECTAT cu cel puţin 10% (masă) apă | 4.1 | D | I | 4.1 | 545 | LQ0 | P406 | PP24 | MP2 | ||
| 2853 | FLUORO-SILICAT DE MAGNEZIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2854 | FLUORO-SILICAT DE AMONIU | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2823 | ACID CROTONIC, SOLID | ||||
| L4BN | FL | 2 (E) | S2 | 83 | 2826 | CLOROTIOFORMIAT DE ETIL | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2829 | ACID CAPROIC | |||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 2830 | SILICO-FERO-LITIU | |||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2831 | TRICLORO-1,1,1 ETAN | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2834 | ACID FOSFOROS | ||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | CV23 | 423 | 2835 | HIDRURĂ DE SODIU-ALUMINIU | |||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2837 | HIDROGENOSULFAŢI ÎN SOLUŢIE | |||||
| (E) | APOASĂ | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2837 | HIDROGENO SULFAŢI ÎN | |||||
| (E) | SOLUŢIE APOASĂ | |||||||||
| LGBF | FL | 2 (D1E) | S2 S20 | 339 | 2838 | BUTIRAT DE VINIL STABILIZAT | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2839 | ALDOL | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2840 | BUTIRALDOXIM | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2841 | DI-n-AMILAMINĂ | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2842 | NITROETAN | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 2844 | SILICO-MANGANO-CALCIU | ||
| L21DH | TU14 TC1 TM1 TE21 | AT | 0 (B1E) | V1 | S20 | 333 | 2845 | LICHID ORGANIC PIROFORIC, N.S.A. | ||
| 0 | V1 | S20 | 2846 | LICHID ORGANIC PIROFORIC, | ||||||
| (B1E) | N.S.A. | |||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2849 | CLORO-3 PROPANOL-1 | ||
| LGBF | FL | 3 (E) | S2 | 30 | 2850 | TETRAPROPILENĂ | ||||
| L4BN | AT | 2 | 80 | 2851 | TRIFLUORURĂ DE BOR | |||||
| (E) | DESHIDRATATĂ | |||||||||
| 1 | S17 | 2852 | SULFURĂ DE DIPICRIL UMECTAT | |||||||
| (B ) | cu cel puţin10% (masă) apă | |||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2853 | FLUOROSILICAT DE MAGNEZIU | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2854 | FLUOROSILICAT DE AMONIU | |
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2855 | FLUORO-SILICAT DE ZINC | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2856 | FLUORO-SILICAŢI, N.S.A. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2857 | MAŞINI FRIGORIFICE care conţin gaze neinflamabile şi netoxice sau o soluţie de amoniac (Nr. ONU 2672) | 2 | 6A | 2.2 | 119 | LQ0 | P003 | PP32 | MP9 | |||
| 2858 | ZIRCONIU USCAT, sub formă de fire spiralate, plăci metalice sau benzi (cu o grosime mai mică de 254 microni, dar de minimum 18 microni) | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 546 | LQ9 | P002 LP02 R001 | MP11 | |||
| 2859 | METAVANADAT DE AMONIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2861 | POLIVANADAT DE AMONIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2862 | PENTOXID DE VANADIU sub formă netopită | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 600 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2863 | VANADAT DUBLU DE AMONIU ŞI DE SODIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2864 | METAVANADAT DE POTASIU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2865 | SULFAT NEUTRU DE HIDROXILAMINĂ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2869 | TRICLORURĂ DE TITAN ÎN AMESTEC | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2869 | TRICLORURĂ DE TITAN ÎN AMESTEC | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2870 | BORHIDRURĂ DE ALUMINIU | 4.2 | SW | I | 4.2 4.3 | LQ0 | P400 PR1 | MP2 | ||||
| 2870 | BORHIDRURĂ DE ALUMINIU CONŢINUTĂ ÎN MOTOARE | 4.2 | SW | I | 4.2 4.3 | LQ0 | P002 PR1 | PP13 | MP2 | T21 | TP7 TP33 | |
| 2871 | ANTIMONIU PULBERE | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2872 | DIBROMCLOROPROPANI | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2872 | DIBROMCLOROPROPANI | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2873 | DIBUTILAMINO-ETANOL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2874 | ALCOOL FURFURILIC | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T4 | TP1 | ||
| 2875 | HEXA-CLOROFEN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2876 | REZORCINOL | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2878 | TITAN SPONGIOS SUB FORMĂ DE GRANULE sau SUB FORMĂ DE PUDRĂ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne 9.1.1.2 | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) 1.1.3.6 (8.6) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii 5.3.2.3 | Nr ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | ||||
| Cod- cisternă 4,3 | Dispoziţii speciale 4.3.5 6.8.4 | Colet 7.2.4 | Vrac 7.3.3 | Încărcare, descărcare şi manipulare 7.5.11 | Exploatare 8.5. | |||||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2855 | FLUOROSILICAT DE ZINC | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2856 | FLUOROSILICAŢI, N.S.A. | |
| 3 (E) | CV9 | 2857 | MAŞINI FRIGORIFICE care conţin gaze neinflamabile şi netoxice sau o soluţie de amoniac (Nr. ONU 2672) | |||||||
| AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2858 | ZIRCONIU USCAT, sub formă de fire răsucite, plăci metalice sau benzi (de o grosime mai mică de 254 microni, dar de minimum 18 microni) | |||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2859 | METAVANADAT DE AMONIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2861 | POLIVANADAT DE AMONIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2862 | PENTOXID DE VANADIU sub formă netopită | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2863 | VANADAT DUBLU DE AMONIU ŞI DE SODIU | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2864 | METAVANADAT DE POTASIU | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2865 | SULFAT NEUTRU DE HIDROXILAMINĂ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2869 | TRICLORURĂ DE TITAN ÎN AMESTEC | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2869 | TRICLORURĂ DE TITAN ÎN AMESTEC | ||||
| L21DH | TU14 TC1 TM1 TE21 | 0 (B1E) | V1 | S20 | X333 | 2870 | BORHIDRURĂ DE ALUMINIU | |||
| 0 (B1E) | V1 | S20 | 2870 | BORHIDRURĂ DE ALUMINIU CONŢINUTĂ ÎN MOTOARE | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2871 | ANTIMONIU PULBERE | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2872 | DIBROMCLORO-PROPANI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2872 | DIBROMCLORO-PROPANI | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2873 | DIBUTILAMINO-ETANOL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2874 | ALCOOL FURFURILIC | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2875 | HEXACLOROFEN | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2876 | REZORCINOL | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2878 | TITAN SPONGIOS SUB FORMĂ DE GRANULE sau SUB FORMĂ DE PUDRĂ | ||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2879 | OXICLORURĂ DE SELENIU | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 TP12 | ||
| 2880 | HIPOCLORIT DE CALCIU HIDRATAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC HIDRATAT conţinând cel puţin 5,5% dar nu mai mult de 16% apă | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 313 314 322 | LQ11 | P002 IBC08 | B4 B13 | MP10 | ||
| 2880 | HIPOCLORIT DE CALCIU HIDRATAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC HIDRATAT conţinând cel puţin 5,5% dar nu mai mult de 16% apă | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 313 314 | LQ12 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP10 | ||
| 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ numai PENTRU ANIMALE | 6.2 | I2 | 6.2 | 318 | LQ0 | P620 | MP5 | ||||
| 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE AFECTEAZĂ numai OAMENII (numai cadavre de animale şi deşeuri) | 6.2 | I2 | 6.2 | 318 | LQ0 | P099 P620 | MP5 | BK1 BK2 | |||
| 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE AFECTEAZĂ numai ANIMALELE, în azot lichid îngheţat | 6.2 | I2 | 6.2 -2.2 | 318 | LQ0 | P620 | MP5 | ||||
| 2901 | CLORURĂ DE BROM | 2 | 2TOC | 2.3 5.1 8 | LQ0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2903 | PESTICID LICHID TOXIC INFLAMABIL, N.S.A., având punctul de aprindere de cel puţin 23 °C | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |
| 2903 | PESTICID LICHID TOXIC INFLAMABIL, N.S.A., având punctul de aprindere de cel puţin 23 °C | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2903 | PESTICID LICHID TOXIC INFLAMABIL, N.S.A., având punctul de aprindere de cel puţin 23 °C | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2904 | CLORO-FENOLAŢI LICHIZI sau FENOLAŢI LICHIZI | 8 | C9 | III | 8 | LQ7 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | ||||
| 2905 | CLORO-FENOLAŢI SOLIZI sau FENOLAŢI SOLIZI | 8 | C10 | III | 8 | LQ24 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2907 | DINITRAT DE IZOSORBID ÎN AMESTEC cu cel puţin 60% lactoză, manoză, amidon sau hidrogenofosfat de calciu | 4.1 | D | II | 4.1 | 127 | LQ8 | P406 IBC06 | PP26 B12 PP80 | MP2 | ||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10BH | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S20 | X886 | 2879 | OXICLORURĂ DE SELENIU | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV35 | 50 | 2880 | HIPOCLORIT DE CALCIU HIDRATAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC HIDRATAT conţinând cel puţin 5,5% dar nu mai mult de 16% apă | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 CV35 | 50 | 2880 | HIPOCLORIT DE CALCIU HIDRATAT sau HIPOCLORIT DE CALCIU ÎN AMESTEC HIDRATAT conţinând cel puţin 5,5% dar nu mai mult de 16% apă | ||
| AT | 0 (B1E) | V1 | S20 | 43 | 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | ||||
| SGAN | AT | 2 (D1E) | V1 | 40 | 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 2881 | CATALIZATOR METALIC USCAT | ||||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ numai | ||||||
| (E) | CV25 | PENTRU ANIMALE | ||||||||
| CV26 | ||||||||||
| CV28 | ||||||||||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 606 | 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE | |||||
| (E) | CV25 | AFECTEAZĂ numai OAMENII | ||||||||
| CV26 | (numai cadavre de animale şi | |||||||||
| CV28 | deşeuri) | |||||||||
| 0 | CV13 | S3 S9 S15 | 2900 | SUBSTANŢĂ INFECŢIOASĂ CARE | ||||||
| (E) | CV25 | AFECTEAZĂ numai ANIMALELE, în | ||||||||
| CV26 | azot lichid îngheţat | |||||||||
| CV28 | ||||||||||
| PxBH(M) | AT | 1 (C1D) | CV9 CV10 | S7 S17 | 265 | 2901 | CLORURĂ DE BROM | |||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S17 | 66 | 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2902 | PESTICID LICHID TOXIC, N.S.A. | ||
| L10CH | TU14 TU15 | FL | 1 | CV13 | S2 S9 S17 | 663 | 2903 | PESTICID LICHID TOXIC | ||
| TE19 TE21 | (D1E) | CV28 | INFLAMABIL, N.S.A., având punctul | |||||||
| de aprindere maximum 23 °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 TE15 | FL | 2 | CV13 | S2 S9 S19 | 63 | 2903 | PESTICID LICHID TOXIC | ||
| TE19 | (D1E) | CV28 | INFLAMABIL, N.S.A., având punctul | |||||||
| de aprindere cel puţin 23 °C | ||||||||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 | CV13 | S2 S9 | 63 | 2903 | PESTICID LICHID TOXIC | ||
| TE19 | (E) | CV28 | INFLAMABIL, N.S.A., având punctul | |||||||
| de aprindere egal sau mai mare de | ||||||||||
| 23 °C | ||||||||||
| L4BN | AT | 3 | 80 | 2904 | CLOROFENOLAŢI LICHIZI sau | |||||
| (E) | FENOLAŢI LICHIZI | |||||||||
| SGAV | AT | 3 | VV9 | 80 | 2905 | CLOROFENOLAŢI SOLIZI sau | ||||
| L4BN | (E) | FENOLAŢI SOLIZI | ||||||||
| 2 | S17 | 2907 | DINITRAT DE IZOSORBID ÎN | |||||||
| (B) | AMESTEC cu cel puţin 60% | |||||||||
| lactoză, manoză, amidon sau | ||||||||||
| hidrogenofosfat de calciu | ||||||||||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere | Clasa | Cod de clasificare | Grupă de amba lare | Etichete | Dispoziţii speciale | Canti- tăţi limitate | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||||
| Instruc- ţiuni de ambalare | Dispoziţii speciale de ambalare | Dispoziţii pentru ambalare în comun | Instruc- ţiuni de transport | Dispoziţii speciale | ||||||||||
| 3.1.2 | 2.2. | 2.2. | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3. | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2 | 4.2.5.3 | |||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | ||
| 2908 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, AMBALAJE GOALE ÎN CALITATE DE COLETE EXCEPTATE | 7 | 290 | LQ0 | A se vedea 2.2.7 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||||
| 2909 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, OBIECTE MANUFACTURATE DIN TORIU NATURAL, sau DIN URANIU SĂRĂCIT sau DIN URANIU NATURAL, ÎN CALITATE DE COLETE EXCEPTATE | 7 | 290 | LQ0 | A se vedea 2.2.7 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||||
| 2910 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, CANTITĂŢI LIMITATE ÎN COLETE EXCEPTATE | 7 | 290 | LQ0 | a se vedea 2.2.7 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||||
| 2911 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, APARATE sau OBIECTE ÎN COLETE EXCEPTATE | 7 | 290 | LQ0 | A se vedea 2.2.7 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||||
| 2912 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE | 7 | 7X | 172 | LQ0 | A se | A se vedea | T5 | TP4 | |||||
| CU ACTIVITATE SPECIFICĂ | 317 | vedea | 4.1.9.1.3 | |||||||||||
| SLABĂ (LSA-I) nefisionabile | 325 | 2.2.7 et | ||||||||||||
| sau fisionabile exceptate | 4.1.9 | |||||||||||||
| 2913 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, | 7 | 7X | 172 | LQ0 | A se | A se vedea | |||||||
| OBIECTE CONTAMINATE | 317 | vedea | 4.1.9.1.3 | |||||||||||
| SUPERFICIAL (SCO-I sau | 2.2.7 et | |||||||||||||
| SCO-II) nefisionabile sau | 4.1.9 | |||||||||||||
| fisionabile exceptate | ||||||||||||||
| 2915 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE | 7 | 7X | 172 | LQ0 | A se | A se vedea | |||||||
| ÎN COLETE TIP A, care nu | 317 | vedea | 4.1.9.1.3 | |||||||||||
| sunt sub o formă specială, | 325 | 2.2.7 et | ||||||||||||
| nefisionabile sau fisionabile | 4.1.9 | |||||||||||||
| exceptate | ||||||||||||||
| 2916 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE | 7 | 7X | 172 | LQ0 | A se | A se vedea | |||||||
| ÎN COLETE TIP B(U), | 317 | vedea | 4.1.9.1.3 | |||||||||||
| nefisionabile sau fisionabile | 2.2.7 et | |||||||||||||
| exceptate | 4.1.9 | |||||||||||||
| 2917 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE ÎN COLETE TIP B(M), nefisionabile sau fisionabile exceptate | 7 | 7X | 172 | 317 | LQ0 | A se vedea 2.2.7 et 4.1.9 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||
| 2919 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE TRANSPORTATE PRIN ACORD SPECIAL, nefisionabile sau fisionabile exceptate | 7 | 7X | 172 | 317 | LQ0 | A se vedea 2.2.7 et 4.1.9 | A se vedea 4.1.9.1.3 | ||||||
| 2920 | LICHID COROSIV , INFLAMABIL, N.S.A. | 8 | CF1 | I | 8+3 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |||
| 2920 | LICHID COROSIV , INFLAMABIL, N.S.A. | 8 | CF1 | II | 8+3 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |||
| 2921 | SOLID COROSIV, INFLAMABIL, N.S.A. | 8 | CF2 | I | 8+4.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP9 | TP33 | ||
| 2921 | SOLID COROSIV, INFLAMABIL, N.S.A. | 8 | CF2 | II | 8+4.1 | 274 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 2922 | LICHID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | |||
| 2922 | LICHID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | 274 | LQ22 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |||
| 2922 | LICHID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP15 | T7 | TP1 TP28 | |||
| 2923 | SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT2 | I | 8+6.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |||
| 2923 | SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT2 | II | 8+6.1 | 274 | LQ23 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP9 | TP33 | |
| 2923 | SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | 8 | CT2 | III | 8+6.1 | 274 | LQ24 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | ||
| 2924 | LICHID INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | 3 | FC | I | 3+8 | 274 | LQ3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP9 | |||
| Cisterne ADR | Vehicule pentru transportul în cisterne | Categorie de transport (Cod restricţie tunel) | Dispoziţii speciale de transport | Numărul de identificare a periculozităţii | Nr ONU | Denumire şi descriere | ||||
| Cod- cisternă | Dispoziţii speciale | Colet | Vrac | Încărcare, descărcare şi manipulare | Exploatare | |||||
| 4,3 | 4.3.5 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5. | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| AT | 4 | CV33 | S5 S13 S21 | 2908 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, | |||||
| (E) | AMBALAJE GOALE ÎN CALITATE | |||||||||
| DE COLETE EXCEPTATE | ||||||||||
| AT | 4 | CV33 | S5 S13 S21 | 2909 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, | |||||
| (E) | OBIECTE MANUFACTURATE DIN | |||||||||
| TORIU NATURAL, sau DIN | ||||||||||
| URANIU SĂRĂCIT sau DIN | ||||||||||
| URANIU NATURAL, ÎN CALITATE | ||||||||||
| DE COLETE EXCEPTATE | ||||||||||
| AT | 4 | CV33 | S5 S13 S21 | 2910 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, | |||||
| (E) | CANTITĂŢI LIMITATE ÎN COLETE | |||||||||
| EXCEPTATE | ||||||||||
| AT | 4 | CV33 | S5 S13 S21 | 2911 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, | |||||
| (E) | APARATE sau OBIECTE ÎN | |||||||||
| COLETE EXCEPTATE | ||||||||||
| TU36 TM7 | AT | 0 | VV16 | CV33 | S6 S11 S12 | 70 | 2912 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE CU | ||
| S2.65AN(+)' | TT7 | (E) | S13 S21 | ACTIVITATE SPECIFICĂ SLABĂ | ||||||
| L2.65CN(+) | (LSA-I) nefisionabile sau fisionabile | |||||||||
| exceptate | ||||||||||
| AT | 0 (E) | VV17 | CV33 | S6 S11 S12 S13 S21 | 70 | 2913 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE, OBIECTE CONTAMINATE SUPERFICIAL (SCO-I sau SCO-II) nefisionabile sau fisionabile exceptate | |||
| AT | 0 | CV33 | S6 S11 S12 | 70 | 2915 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE ÎN | ||||
| (E) | S13 S21 | COLETE TIP A, care nu sunt sub o | ||||||||
| formă specială, nefisionabile sau | ||||||||||
| fisionabile exceptate | ||||||||||
| AT | 0 | CV33 | S6 S11 S12 | 70 | 2916 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE ÎN | ||||
| (E) | S13 S21 | COLETE TIP B(U), nefisionabile | ||||||||
| sau fisionabile exceptate | ||||||||||
| AT | 0 | CV33 | S6 S11 S12 | 70 | 2917 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE ÎN | ||||
| (E) | S13 S21 | COLETE TIP B(M), nefisionabile | ||||||||
| sau fisionabile exceptate | ||||||||||
| AT | 0 | CV33 | S6 S11 S12 | 70 | 2919 | SUBSTANŢE RADIOACTIVE | ||||
| (-) | S13 S21 | TRANSPORTATE PRIN ACORD | ||||||||
| SPECIAL, nefisionabile sau | ||||||||||
| fisionabile exceptate | ||||||||||
| L10BH | FL | 1 | S2 S20 | 883 | 2920 | LICHID COROSIV, INFLAMABIL, | ||||
| (D1E) | N.S.A. | |||||||||
| L4BN | FL | 2 | S2 | 83 | 2920 | LICHID COROSIV, INFLAMABIL, | ||||
| (E) | N.S.A. | |||||||||
| S10AN | AT | 1 | S20 | 884 | 2921 | SOLID COROSIV, INFLAMABIL, | ||||
| L10BH | (E) | N.S.A. | ||||||||
| SGAN | AT | 2 | V11 | 84 | 2921 | SOLID COROSIV, INFLAMABIL, | ||||
| L4BN | (E) | N.S.A. | ||||||||
| L10BH | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 | S20 | 886 | 2922 | LICHID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | |||
| L4BN | AT | 2 | CV13 | 86 | 2922 | LICHID COROSIV , TOXIC, N.S.A. | ||||
| (E) | CV28 | |||||||||
| L4BN | AT | 3 | CV13 | 86 | 2922 | LICHID COROSIV , TOXIC, N.S.A. | ||||
| (E) | CV28 | |||||||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | CV13 CV28 | S20 | 886 | 2923 | SOLID COROSIV , TOXIC, N.S.A. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | 86 | 2923 | SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | |||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | CV13 CV28 | 86 | 2923 | SOLID COROSIV, TOXIC, N.S.A. | |||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C1E) | S2 S20 | 338 | 2924 | LICHID INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | |||
| Nr. ONU | Denumire şi descriere 3.1.2 | Clasa 2.2. | Cod de clasificare 2.2. | Grupă de amba lare 2.1.1.3 | Etichete 5.2.2 | Dispoziţii speciale 3.3. | Canti- tăţi limitate 3.4.6 | Ambalare | Cisterne mobile şi containere pentru vrac | |||||
| Instruc- ţiuni de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii speciale de ambalare 4.1.4 | Dispoziţii pentru ambalare în comun 4.1.10 | Instruc- ţiuni de transport 4.2.5.2 | Dispoziţii speciale 4.2.5.3 | ||||||||||
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) | ||
| 2924 | LICHID INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 | LQ4 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 | TP27 | ||
| 2924 | LICHID INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | 3 | FC | III | 3+8 | 274 | LQ7 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |||
| 2925 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | 4.1 | FC1 | II | 4.1+8 | 274 | LQ0 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |||
| 2925 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, COROSIV, N.S.A. | 4.1 | FC1 | III | 4.1+8 | 274 | LQ0 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |||
| 2926 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 4.1 | FT1 | II | 4.1 6.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |||
| 2926 | SOLID ORGANIC INFLAMABIL, TOXIC, N.S.A. | 4.1 | FT1 | III | 4.1 6.1 | 274 | LQ0 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |||
| 2927 | LICHID ORGANIC TOXIC, COROSIV , N.S.A. | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | 274 | 315 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP9 TP27 | ||
| 2927 | LICHID ORGANIC TOXIC, COROSIV , N.S.A. | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | 274 | LQ17 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |||
| 2928 | SOLID ORGANIC TOXIC, COROSIV , N.S.A. | 6.1 | TC2 | I | 6.1+8 | 274 | 315 | LQ0 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP9 | TP33 | |
| 2928 | SOLID ORGANIC TOXIC, COROSIV , N.S.A. | 6.1 | TC2 | II | 6.1+8 | 274 | LQ18 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |||
| 2929 | LICHID ORGANIC TOXIC, INFLAMABIL, N.S.A. | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 274 | LQ0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | ||||
Textul este foarte lung și a fost afișat parțial. Varianta completă este disponibilă pe legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/89292(filă nouă).
Forma oficială este cea publicată în Monitorul Oficial.