Ordin nr. 1.144 din 9 decembrie 2002
privind înfiinţarea Registrului poluantilor emisi de activităţile care intra sub incidenţa art. 3 alin. (1) lit. g) şi h) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002 privind prevenirea, reducerea şi controlul integrat al poluarii şi modul de raportare a acestora
- Emitent
- Ministerul Apelor și Protecției Mediului
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 35 din 22 ianuarie 2003
Textul actului · 10 articole
Cuprins
În temeiul prevederilor art. 3 din Legea protecţiei mediului nr. 137/1995, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, ale art. 3 alin. (1) lit. g) şi h) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002 privind prevenirea, reducerea şi controlul integrat al poluarii, aprobată şi modificată prin Legea nr. 645/2002, precum şi ale art. 2 pct. 2, art. 3 pct. II lit. h) şi ale art. 7 din Hotărârea Guvernului nr. 17/2001 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apelor şi Protecţiei Mediului, cu modificările şi completările ulterioare,
ministrul apelor şi protecţiei mediului emite prezentul ordin.
Articolul 1
Prezentul ordin are ca scop înfiinţarea Registrului poluantilor emisi de activităţile care intra sub incidenţa art. 3 alin. (1) lit. g) şi h) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002 privind prevenirea, reducerea şi controlul integrat al poluarii, aprobată şi modificată prin Legea nr. 645/2002, şi modul de raportare a acestora, prin care autoritatea publică centrala pentru protecţia mediului inventariaza şi furnizează date referitoare la emisii şi sursele lor.
Articolul 2
(1)Autorităţile locale pentru protecţia mediului raportează Secretariatului tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi, din cadrul Serviciului de control al poluarii industriale, emisiile pentru fiecare operator care desfăşoară una sau mai multe activităţi menţionate în anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002, aprobată şi modificată prin Legea nr. 645/2002.
(2)Raportul include emisiile în aer şi apa pentru toţi poluantii pentru care valorile de prag specificate în anexa A1 sunt depăşite.
(3)Datele de emisie se raportează pentru fiecare titular de activitate şi pentru fiecare instalatie, respectând formatul din anexa A2, conţinând o descriere a tuturor activităţilor, asa cum se specifică în anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002, aprobată şi modificată prin Legea nr. 645/2002, împreună cu categoriile de surse şi codul NOSE-P corespunzător, asa cum este specificat în anexa A3. (4) Secretariatul tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi supune aprobării conducerii autorităţii centrale pentru protecţia mediului propunerea de raport.
(5)Autoritatea centrala pentru protecţia mediului înaintează spre avizare Comitetului interministerial raportul privind emisiile, care include totalul naţional al tuturor emisiilor raportate pentru fiecare categorie de sursa cu activitate principala cuprinsă în anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2002, aprobată şi modificată prin Legea nr. 645/2002, şi codul NOSE-P corespunzător, asa cum este precizat în anexa A3.
Articolul 3
(1)La fiecare 3 ani autoritatea centrala pentru protecţia mediului transmite spre avizare Comitetului interministerial rezultatele inventarului emisiilor şi surselor responsabile.
(2)Primul raport al Secretariatului tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi se supune aprobării conducerii autorităţii centrale pentru protecţia mediului în iunie 2003 şi care cuprinde date de emisie din 2001 (sau optional 2000 ori 2002, dacă datele din 2001 nu sunt disponibile).
(3)Până la data de 31 august 2003 titularii de activitate transmit autorităţii locale pentru protecţia mediului informaţiile şi datele pentru anul 2002. a) Autoritatea locală pentru protecţia mediului furnizează către autoritatea centrala pentru protecţia mediului raportul emisiilor nu mai târziu de 31 octombrie 2003. b) Secretariatul tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi prelucreaza informaţiile şi datele până la 30 noiembrie 2003. c) Comitetul interministerial avizează raportul elaborat conform art. 2 alin. (5) până în luna decembrie 2003. d) După avizare datele cuprinse în Registrul poluantilor emisi se aduc la cunoştinţa publicului prin afişarea pe Internet, prin grija autorităţii centrale pentru protecţia mediului, în luna decembrie 2003. (4) Cel de-al doilea raport al Secretariatului tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi se transmite către Comitetul interministerial până în luna iunie 2005, cuprinzând date din anul 2004. (5) Începând din anul 2008 Secretariatul tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi transmite anual raportul către Comitetul interministerial care avizează rezultatele Registrului poluantilor emisi, în luna decembrie a anului, şi care prevede date din anul anterior.
Articolul 4
(1)Realizarea Ghidului naţional de implementare a Registrului poluantilor emisi se face de către Secretariatul tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi, cu implicarea reprezentanţilor operatorilor industriali şi cu consultarea Comitetului interministerial, nu mai târziu de 1 martie 2003. (2) Ghidul naţional pentru implementarea Registrului poluantilor emisi se aproba prin ordin al ministrului apelor şi protecţiei mediului şi conţine formatul şi particularităţile de raportare, interpretare şi definiţii, calitatea datelor şi managementul acestora, metodele de estimare a emisiilor şi liste cu poluanti specifici pentru fiecare sector şi categorii de surse, asa cum este specificat în anexa A3.
Articolul 5
(1)Secretariatul tehnic, după avizarea de către Comitetul interministerial, afişează conţinutul Registrului poluantilor emisi pe Internet, în vederea accesului publicului la rezultatele inventarului emisiilor şi surselor acestora.
(2)Secretariatul tehnic transmite datele cuprinse în Registrul poluantilor emisi către Agenţia Europeană pentru Protecţia Mediului.
Articolul 6
Definiţiile utilizate în sistemul de raportare a emisiilor sunt cuprinse în anexa A4.
Articolul 7
Începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin, în cadrul Serviciului de control al poluarii industriale din Ministerul Apelor şi Protecţiei Mediului se înfiinţează Secretariatul tehnic pentru elaborarea Registrului poluantilor emisi.
Articolul 8
Anexa A1 completează prevederile Ordinului ministrului apelor, pădurilor şi protecţiei mediului nr. 756/1997 pentru aprobarea Reglementării privind evaluarea poluarii mediului, cu modificările ulterioare.
Articolul 9
Anexele A1-A4 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 10
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi intră în vigoare la 15 martie 2003.
Ministrul apelor şi protecţiei mediului,
Petru Lificiu
Bucureşti, 9 decembrie 2002.
Nr. 1.144.
Anexa A1
Lista poluantilor care vor fi raportati dacă
este depăşită valoarea de prag
| Poluanţi/substanţe | Identificare | Aer | Apă | Praguri pt. aer în kg/an | Praguri pt. apă în kg/an | ||
| 1. | Termenii de mediu | (13) | (11) | (2) | |||
| Metan (CH4) | x | 100000 | |||||
| Monoxid de carbon (CO) | x | 500000 | |||||
| Dioxid de carbon (CO2) | x | 100000000 | |||||
| Hidrofluorocarburi (HFCs) | x | 100 | |||||
| Dioxidul de azot (N2O) | x | 10000 | |||||
| Amoniac (NH3) | x | 10000 | |||||
| Compuşi organici volatili non-metanici (NMVOC) | x | 100000 | |||||
| Oxizi de azot (NOx) | ca NO2 | x | 100000 | ||||
| Perfluorocarburi (PFCs) | x | 100 | |||||
| Hexafluorură de sulf (SF6) | x | 50 | |||||
| Oxizi de sulf (SOx) | CaSO2 | x | 150000 | ||||
| Azot total | ca N | x | 50000 | ||||
| Fosfor total | ca P | x | 5000 | ||||
| 2. | Metale şi componente | (8) | (8) | (8) | |||
| Arsen şi compuşii | total, ca As | x | x | 20 | 5 | ||
| Cadmiu şi compuşi | total, ca Cd | x | x | 10 | 5 | ||
| Crom şi compuşi | total, ca Cr | x | x | 100 | 50 | ||
| Cupru şi compuşi | total, ca Cu | x | x | 100 | 50 | ||
| Mercur şi compuşi | total, ca Hg | x | x | 10 | 1 | ||
| Nichel şi compuşi | total, ca Ni | x | x | 50 | 20 | ||
| Plumb şi compuşi | total, ca Pb | x | x | 200 | 20 | ||
| Zinc şi compuşi | total, ca Zn | x | x | 200 | 100 | ||
| 3. | Substanţe organice clorurate | (15) | (12) | (7) | |||
| Dicloretan 1.2 (DCE) | x | x | 1000 | 10 | |||
| Diclormeten (DCM) | x | x | 1000 | 10 | |||
| Clor alcani (C 10-13) | x | 1 | |||||
| Hexaclorbenzen (HCB) | x | x | 10 | 1 | |||
| Hexaclorbutadiena (HCBD) | x | 1 | |||||
| Hexaclorciclohexan (HCH) | x | 10 | 1 | ||||
| Compuşi organici halogenaţi | ca AOX | x | 1000 | ||||
| Dioxine + furani (PCDD + PCDF) | Teq - total echivalenţi internaţionali de toxicitate | 0.001 | |||||
| Pentaclorfenol (PCP) | 10 | ||||||
| Tetracloretilena (PER) | 2000 | ||||||
| Tetraclormetan (TCM) | 100 | ||||||
| Triclorbenzeni (TCB) | 10 | ||||||
| Tricloretan - 1,1,1 (TCE) | 100 | ||||||
| Tricloretilena (TRI) | 2000 | ||||||
| Triclormetan | 500 | ||||||
| 4. | Alţi compuşi organici | (7) | (2) | (6) | |||
| Benzen | 1000 | ||||||
| Benzen, toluen, etilbenzen, xileni | ca BTEX | x | 200 | ||||
| Bromaţi de difenileter | x | 1 | |||||
| Compuşi organici ai staniului | ca total Sn | x | 50 | ||||
| Hidrocarburi policiclice aromatice | x | 50 | 5 | ||||
| Fenoli | ca total C | x | 20 | ||||
| Corbon organic total (TOC) | Ca total C sau COD/3 | x | 50000 | ||||
| 5. | Alte componente | (7) | (4) | (3) | |||
| Cloruri | ca total Cl | x | 2000000 | ||||
| Clor şi compuşi anorganici | ca HCl | x | 10000 | ||||
| Cianuri | ca total CN | x | 50 | ||||
| Floruri | ca total F | x | 2000 | ||||
| Flor şi compuşi anorganici | ca HF | x | 5000 | ||||
| Acid cianhidric (HCN) | x | 200 | |||||
| PM 10 | x | 50000 | |||||
| Număr poluanţi | 50 | 37 | 26 | ||||
Anexa A2
Formular pentru raportarea emisiilor de către autorităţile
cu competente pentru protecţia mediului
| Identificarea dispozitivului | ||||
| Numele companiei titulare | ||||
| Numele instalaţiei | ||||
| Adresa instalaţiei | ||||
| Cod poştal/Cod ţară | ||||
| Coordonate geografice de amplasament | ||||
| CAEN cod | ||||
| Activitate principală | ||||
| Volumul producţiei | ||||
| Autorităţi de reglementare | ||||
| Numărul instalaţiilor | ||||
| Numărul orelor de funcţionare pe an | ||||
| Numărul angajaţilor | ||||
| Toate activităţile/procesele conform Anexei 1 din OUG34/2002, în forma prezentată în Anexa 3 a prezentului act normativ. | Codul activităţii NOSE-P, în concordanţă cu Anexa nr. 3 la prezentul ordin | |||
| Activitatea 1 (cea mai importantă activitate Anexa 1) | Cod 1 (NOSE-P) | |||
| Activitatea 2 (cea mai importantă activitate Anexa 1) | Cod N (NOSE-P) | |||
| Activitatea N | ||||
| Date privind emisiile în aer petru fiecare poluant care depăşeşte valoarea de prag (conform cu Anexa 1 a prezentului ordin) | Emisii în aer | |||
| Poluant 1 | M = măsurat | în kg/an | ||
| C = calculat | ||||
| Poluant N | E = estimat | |||
| Date privind emisiile în apă (direct sau indirect) pentru fiecare activitate şi pentru fiecare poluant care depăşeşte valoarea de prag (în conf. cu Anexa 1 a prezentului ordin) | Evacuat direct în surse de suprafaţă | Evacuat indirect prin transfer (canalizare) la o staţie de epurare ape uzate | ||
| Poluant 1 | M = măsurat | în kg/an | în kg/an | |
| Poluant N | C = calculat | |||
| E = estimat | ||||
| Data transmiterii la Comisia de decizie a autorităţii centrale cu competenţă pentru protecţia mediului | ||||
| Persoana de contact în cadrul Comisiei de decizie al autorităţii centrale cu competenţă pentru protecţia mediului | ||||
| Telefon nr.: ...... | ||||
| Fax nr.: ........... | ||||
| Adresă E-mail: | ||||
Anexa A3
Categorii de surse şi codul NOSE -P corespunzător
| OUG34/2002 | Categorii de surse conform Anexei I | Cod NOSE-P | Procese NOSE-P alocate pe grupe NOSE-P | Cod SNAP 2 | |
| 1. | Industria energetică | ||||
| 1.1. | Instalaţii de combustie > 50 MW | 101.01 | Procese de combustie > 300 MW pentru întregul grup | 01-0301 | |
| 101.02 | Procese de combustie > 50 MW şi < 300 MW pentru întregul grup | 01-0301 | |||
| 101.04 | Combustie în turbine cu gaz (întregul grup) | 01-0301 | |||
| 101.05 | Combustie în motoare staţionare (întregul grup) | 01-0301 | |||
| 1.2. | Rafinarea gazului şi a uleiurilor minerale | 105.08 | Procesarea produselor petroliere (producţia de combustibili) | 0401 | |
| 1.3. | Cuptoare de cocs | 104.08 | Furnale pentru coacerea cocsului (producerea cocsului, producţia de petrol şi combustibili nucleari) | 0104 | |
| 1.4. | Instalaţii de gazeificare şi lichefiere a cărbunilor | 104.08 | Alte procese de transformare a combustibililor solizi (procesarea cocsului, procesarea petrolului şi a combustibililor nucleari) | 0104 | |
| 2. | Producţia şi procesarea metalelor | ||||
| 2.1./2.2./ 2.3./2.4./ 2.5./2.6. | Industria metalurgică şi prăjirea minereurilor feroase sau instalaţii de sinterizare; instalaţii pentru Producerea metalelor feroase şi neferoase | 104.12 | producerea primară şi secundară a metalelor sau Instalaţii de sinterizare | 0303 | |
| 105.12 | Procese caracteristice în prelucrarea metalelor şi producţia metalelor (industria metalurgică) | 0403 | |||
| 105.01 | Tratamente de suprafaţă a metalelor şi materialelor plastice (procese generale de prelucrare) | ||||
| 3. | Industria de procesare a minereurilor | ||||
| 3.1./3.3./ 3.4./3.5. | Instalaţii pentru Producţia cimentului şi clincherizare (> 500 t/zi), calcar (> 50 t/zi), sticla (> 20 t/zi), substanţe minerale (>20 t/zi) producţia de ceramică (> 75 t/zi) | 104.11 | producţia de materiale plastice, asfaltului, betonului, cimentului, sticlei, fibrelor, cărămizilor, plăci de gresie sau produse ceramice (industria de procesare a mineralelor care implică arderea de combustibili) | 0303 | |
| 3.2. | Instalaţii pentru producerea azbestului sau a produselor pe bază de azbest | 105.11 | Procesarea azbestului şi a produselor pe bază de azbest (industria de procesare a mineralelor) | 0406 | |
| 4. | Industria chimică şi instalaţii chimice pentru producerea: | ||||
| 4.1. | Compuşi chimici organici de bază | 105.09 | Procesarea compuşilor chimici organici (industria chimică) | 0405 | |
| 107.03 | Producţia de solvenţi bazaţi pe produşi organici (utilizarea solvenţilor) | 0603 | |||
| 4.2./4.3. | Compuşi chimici anorganici de bază şi îngrăşăminte | 105.09 | Procesarea compuşilor chimici anorganici sau a îngrăşămintelor NPK (azot-fosfor- potasiu) - (industria chimică) | 0404 | |
| 4.4./4.6. | Biocide şi explozivi | 105.09 | Producţia de pesticide sau explozivi (industria chimică) | 0405 | |
| 4.5. | Produse farmaceutice | 107.03 | Producţia de produse farmaceutice (utilizarea solvenţilor) | 0603 | |
| 5. | Managementul deşeurilor | ||||
| 5.1./5.2. | Instalaţii pentru depozitarea sau recuperarea deşeurilor periculoase (> 10 t/zi) sau de deşeuri municipale (3 t/oră) | 109.03 | Incinerarea deşeurilor periculoase şi municipale (incinerare de deşeuri şi piroliză) | 0902 | |
| 109.06 | Depozite de deşeuri (depozitarea de deşeuri solide pe sol) | 0904 | |||
| 109.07 | Tratament fizico-chimic şi biologic al deşeurilor | 0910 | |||
| 105.14 | Regenerarea/recuperarea deşeurilor de materiale (industria de reciclare) | 0910 | |||
| 5.3./5.4 | Instalaţii de prelucrare a deşeurilor nepericuloase (> 50 t/zi) şi Depozite de deşeuri (> 10 t/zi) | 109.06 | depozite de deşeuri (depozitarea deşeurilor solide pe sol) | 0904 | |
| 6. | Alte activităţi - Anexa I | ||||
| 6.1. | Fabrici de celuloză din cherestea sau alte materiale fibroase şi hârtie sau Producţia de carton (> 20t/zi) | 105.07 | producţia de celuloză, hârtie şi produse din hârtie (întreg grupul) | 0406 | |
| 6.2. | Fabrici de pretratare a fibrelor sau textilelor (> 10 t/zi) | 105.04 | Producţia de textile şi produse textile (întreg grupul) | 0406 | |
| 6.3. | Fabrici de tăbăcire a blănurilor şi pieilor (> 12t/zi) | 105.05 | Producţia de piele şi produse din piele (întregul grup) | 0406 | |
| 6.4. | Abatoare (> 50 t/zi), fabrici de prelucrare a laptelui (> 200 t/zi), alte materii prime animale (> 75 t/zi) sau materii prime vegetale (> 300 t/zi) | 105.03 | Producţia de produse alimentare şi băuturi (întregul grup) | 0406 | |
| 6.5. | Instalaţii pentru depozitarea sau reciclarea carcaselor animaliere şi a deşeurilor de animale (> 10 t/zi) | 109.03 | Incinerarea carcaselor animaliere şi a deşeurilor de animale (incinerarea şi piroliza deşeurilor) | 0904 | |
| 109.06 | Depozite de deşeuri (depozitarea deşeurilor solide pe sol) | 0904 | |||
| 105.14 | Reciclarea carcaselor de animale/deşeuri (industria de reciclare) | 0910 | |||
| 6.6. | Instalaţii pentru creşterea păsărilor (> 40.000), porci (> 2000) sau scroafe (> 750) | 110.04 | Fermentaţie enlerică (întregul grup) | 1004 | |
| 110.05 | Managementul dejecţiilor animaliere (întreg grupul) | 1005 | |||
| 6.7. | Instalaţii pentru tratamentul suprafeţelor sau produselor care utilizează solvenţi organici (> 200 t/an) | 107.05 | Aplicarea de vopseluri (utilizarea solvenţilor) | 0601 | |
| 107.02 | Degresarea, curăţare chimică şi produse electronice (Utilizarea solvenţilor) | 0602 | |||
| 107.03 | Finisarea produselor textile sau tăbăcirea pieilor (utilizarea solvenţilor) | 0603 | |||
| 107.04 | Industria de tipărire şi tipografii (utilizarea solvenţilor) | 0604 | |||
| 6.8. | Instalaţia de producţie a carbonului şi grafitului | 105.09 | Producerea carbonului şi grafitului (industria chimică) | 0404 |
Anexa A4
Definiţii utilizate pentru aplicarea
Registrului poluantilor emisi
| Item Anexa 1, OUG34/2002 aprobată prin Legea nr. 645/2002 | Definiţie | |
| OUG 34/2002 | Ordonanţa de Urgenţă privind prevenirea, reducerea şi controlul integrat al poluării | |
| Instalaţie | Unitate tehnică staţionară, unde se desfăşoară una sau mai multe activităţi listate în Anexa I, oricare altă activitate direct asociată acestor activităţi, care au conexiuni tehnice cu activităţile desfăşurate pe acelaşi amplasament şi care au efect asupra emisiilor şi poluării. | |
| Activităţi conform Anexei I | Activităţi listate în Anexa a OU. 34/2002 grupate şi specificate în Anexa 3 a prezentului act normativ. | |
| REP | Registrul Emisiilor de Poluanţi | |
| Poluant | Substanţa individuală sau grupe de substanţe listate în Anexa A1. | |
| Substanţa | Orice element chimic şi compuşii săi, cu excepţia substanţelor radioactive | |
| Emisie | Eliberare directă a unui poluant în aer sau apă, precum şi eliberarea indirectă prin transfer către o staţie detratare a apelor uzate situată în afara amplasamentului. | |
| Dispozitiv | Complex industrial cu una sau mai multe instalaţii situate pe acelaşi amplasament şi în care un operator desfăşoară una sau mai multe activităţi prezentate în Anexa 1. | |
| Amplasament | Amplasamentul geografic al dispozitivului | |
| Ciclu de raportare | Ciclul procesului total de raportare şi care constă în colectarea, validarea, prezentarea, managementul şi diseminarea datelor raportate. | |
| Cod CAEN | Standard de nomenclatură a activităţilor economice | |
| Cod NOSE-P | Standardul de nomenclatură a surselor de emisie | |
| Cod SNAP 2 | Nomenclatorul utilizat pentru alte inventare de emisie |
