Anexe din 22 iulie 2014
privind aprobarea tarifelor aplicabile în domeniul sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor
- Emitent
- Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 611 din 18 august 2014
- Versiune
- Formă consolidată, valabilă 5 mai 2015 – 23 ian. 2024
Textul actului
| Nr. crt. | Denumire analiză/Test | Tip probă | Metoda/ Tehnica de laborator/ Referențial de metodă | Tarif lei/analiză/ examen/ operațiune | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Examen anatomopatologic la animale mici | cadavre | diagnostic necropsic | 24 | ||
| 2 | Examen anatomopatologic la animale mijlocii | cadavre | diagnostic necropsic | 39 | ||
| 3 | Examen anatomopatologic la animale mari | cadavre/set de organe | diagnostic necropsic | 86 | ||
| 4 | Examen anatomopatologic la set de organe - animale mijlocii | set de organe | diagnostic necropsic | 23 | ||
| 5 | Examen anatomopatologic la set de organe - animale mari | set de organe | diagnostic necropsic | 30 | ||
| 6 | Expertiză medico-legală veterinară | cadavre/set de organe | expertiză de laborator | 609 | ||
| 7 | Examen citologic rapid pentru diagnostic în micobacterioze | frotiuri și amprente din fragmente de țesuturi etalate pe lamă | examen citologic | 37 | ||
| 8 | Metoda citologică de colorare Sellers | organe, țesuturi | examen citologic | 37 | ||
| 9 | Metoda citologică de colorare Armstrong | organe, țesuturi | examen citologic | 30 | ||
| 10 | Metoda citologică de colorare Pappenheim | organe, țesuturi | examen citologic | 36 | ||
| 11 | Metoda citologică de colorare Papanicolaou | organe, țesuturi | examen citologic | 37 | ||
| 12 | Metoda citologică de colorare hematoxilină - eozină (HE) | organe, țesuturi | examen citologic | 42 | ||
| 13 | Metoda citologică de colorare albastru de toluidină | probe de sânge, secreții, urină, lapte, amprente și/sau frotiuri de țesuturi/organe | examen citologic | 43 | ||
| 14 | Metoda citologică de colorare negru Sudan B | organe, țesuturi | examen citologic | 38 | ||
| 15 | Metoda citologică de colorare violet de gențiană | organe, țesuturi | examen citologic | 36 | ||
| 16 | Metoda histologică de colorare hematoxilină - eozină (H.E) | organe, țesuturi | examen histopatologic | 49 | ||
| 17 | Metoda histologică de colorare Masson modificată (HEA) | organe, țesuturi | examen histopatologic | 51 | ||
| 18 | Metoda histologică de colorare Ziehl Nielsen modificată | organe, țesuturi | examen histopatologic | 54 | ||
| 19 | Metoda histologică de colorare Mann | organe, țesuturi | examen histopatologic | 53 | ||
| 20 | Metoda histologică de colorare Levaditti | organe țesuturi | examen histopatologic | 62 | ||
| 21 | Metoda histologică de colorare Pappenheim | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 22 | Metoda histologică de colorare Gomori | probe de țesuturi/organe ca atare și/sau preprocesate | examen histopatologic | 54 | ||
| 23 | Metoda histologică de colorare Van Gieson | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 24 | Metoda histologică de colorare Gridley | organe, țesuturi | examen histopatologic | 44 | ||
| 25 | Metoda histologică de colorare hematoxilină- eozină-verde lumină (HEV) | organe, țesuturi | examen histopatologic | 46 | ||
| 26 | Metoda histologică de colorare Lillie - Pasternack | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 27 | Metoda histologică de colorare negru de Sudan B | organe, țesuturi | examen histopatologic | 62 | ||
| 28 | Metoda histologică de colorare Pasini | probe de țesuturi/organe ca atare și/sau preprocesate | examen histopatologic | 45 | ||
| 29 | Metoda histologică de colorare Brown și Brenn | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 30 | Metoda histologică de colorare Okamoto | organe, țesuturi | examen histopatologic | 52 | ||
| 31 | Metoda histologică de colorare Von Kossa | organe, țesuturi | examen histopatologic | 62 | ||
| 32 | Metoda histologică de colorare Romanowski - Giemsa modificată | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 33 | Metoda histologică de colorare Brachet | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 34 | Metoda histologică de colorare Lentz | organe, țesuturi | examen histopatologic | 54 | ||
| 35 | Metoda histologică de colorare Bensley | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 36 | Metoda histologică de colorare Cowdry | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 37 | Metoda histologică de colorare De Robert - Hausser | organe, țesuturi | examen histopatologic | 47 | ||
| 38 | Metoda histologică de colorare Langhans | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 39 | Metoda histologică de colorare Paschinger | organe, țesuturi | examen histopatologic | 46 | ||
| 40 | Metoda histologică de colorare Roșu de Congo | organe, țesuturi | examen histopatologic | 54 | ||
| 41 | Metoda histologică de colorare Schmorl | organe, țesuturi | examen histopatologic | 54 | ||
| 42 | Metoda histologică de colorare Schultze - Schmldt | organe, țesuturi | examen histopatologic | 45 | ||
| 43 | Metoda histologică de colorare Gram Weigert | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 44 | Metoda histologică de colorare Nicolau - Kopciowska | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 45 | Metoda histologică de colorare Tanzer | organe, țesuturi | examen histopatologic | 55 | ||
| 46 | Metoda histologică de colorare Twort - Ollett | organe, țesuturi | examen histopatologic | 47 | ||
| 47 | Metoda histologică de colorare violet de gențiană | organe, țesuturi | examen histopatologic | 47 | ||
| 48 | Metoda histologică de colorare Ziehler | organe, țesuturi | examen histopatologic | 47 | ||
| 49 | Metoda histologică de colorare albastru de toluidină | organe, țesuturi | examen histopatologic | 63 | ||
| 50 | Metoda histochimică de colorare albastru alcian | organe, țesuturi | examen histochimic | 44 | ||
| 51 | Metoda histochimică de colorare albastru alcian - PAS | organe, țesuturi | examen histochimic | 64 | ||
| 52 | Metoda histochimică de colorare Perls | organe, țesuturi | examen histochimic | 54 | ||
| 53 | Metoda histochimică de colorare PAS | organe, țesuturi | examen histochimic | 63 | ||
| 54 | Detecția unor antigene virale sau bacteriene prin metoda imunohistochimică | probe de țesuturi/organe ca atare | metoda imunohistochimică | 163 | ||
| 55 | Detecția PrPres prin metoda imunohistochimică | trunchi cerebral | metoda imunohistochimică | 168 | ||
| 56 | Detecția PrPres prin testul rapid EL ISA pentru EST (protocolul dublu sandwich) | Trunchi cerebral | Metoda imunoenzimatică | 48 | ||
| 57 | Detecția PrPres prin testul rapid EL ISA pentru EST (protocolul cu polimeri chimici) | Trunchi cerebral și alte organe limfoide | Metoda imunoenzimatică | 40 | ||
| 58 | Detecția PrPres prin testul rapid Western blotting pentru EST | Trunchi cerebral și alte organe limfoide | Metoda de imunoblotare | 64 | ||
| 59 | Detecția PrPres prin testul rapid imunocromatografic pentru EST | Trunchi cerebral | Metoda imunocromatografică | 47 | ||
| 60 | Detecția PrPres prin testul de confirmare Western blot pentru EST | Trunchi cerebral și alte organe limfoide | Metoda de imunoblotare | 324 | ||
| 61 | Testul de discriminare pentru tipizarea de sușe EST la rumegătoare | Probe de țesuturi/organe ca atare și/sau preprocesate | Metoda de imunoblotare | 1003 | ||
| 62 | Detecția materialului de risc specific pentru EST din masele musculare ale rumegătoarelor/suprafețe tehnologice din abatoare | Tampoane prelevate de pe suprafețe (mușchi, suprafețe tehnologice) | Metoda imunoenzimatică | 101 | ||
| 63 | Detecția anticorpilor specifici virusului Bluetongue | Ser sanguin, plasmă | Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 6 | ||
| 64 | Detecția anticorpilor specifici (IgG) virusului West Nile | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 27 | ||
| 65 | Detecția anticorpilor specifici (IgM) virusului West Nile | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (ELISA) sandwich cu antigen recombinant | 58 | ||
| 66 | Detecția anticorpilor specifici pestei ecvine africane | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (ELISA) blockinq | 12 | ||
| 67 | Izolarea virusului West Nile pe culturi celulare | Set organe și țesuturi | Izolare pe culturi celulare | 45 | ||
| 68 | Izolarea și identificarea virusului Bluetongue | Sânge pe anticoagulant, set organe și țesuturi | Izolare pe ouă embrionate și culturi celulare | 71 | ||
| 69 | Test de seroneutralizare pe culturi celulare pentru virusul Bluetongue | Ser sanguin, plasmă | Seroneutralizare | 65 | ||
| 70 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului pseudopestei aviare (boala de Newcastle) | ser sanguin | hemaglutinare și inhibare a hemaglutinării cu reagenți de referință internaționali (HA- IHA) | 26 | ||
| 71 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului pseudopestei aviare (boala de Newcastle) | ser sanguin | hemaglutinare și inhibare a hemaglutinării cu reagenți indigeni (HA-IHA) | 17 | ||
| 72 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului influenței aviare | Ser sanguin | Hemaglutinare și inhibare a hemaglutinării, cu reagenți de referință internaționali | 79 | ||
| 73 | Izolarea și identificarea virusului influenței aviare | Organe interne, exsudate, secreții țesuturi | Izolare pe ouă embrionate SPF de găină | 176 | ||
| 74 | Izolarea și identificarea virusului pseudopestei aviare (boala de Newcastle) | Organe interne, exsudate, secreții țesuturi | Izolare pe ouă embrionate SPF de găină | 176 | ||
| 75 | Aprecierea patogenității virusului bolii de Newcastle (NDV) - pseudopesta aviară | Lichide embrionare de găină | Indicele de patogenitate intracerebrală (IPIC) | 233 | ||
| 76 | Detecția subtipului de neuraminidază a virusului influenței aviare | Izolate virale | Inhibarea neuraminidazei (macrometoda) | 935 | ||
| 77 | Detecția anticorpilor specifici virusurilor febrei aftoase | Ser sanguin | imunoenzimatică (ELISA) blocking în fază lichidă, pentru subtipurile O1, A22 și Asial | 11 | ||
| 78 | Detecția anticorpilor față de proteinele nestructurale în infecții cu virusuri ale febrei aftoase | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 17 | ||
| 79 | Detecția anticorpilor față de proteinele nestructurale în infecții cu virusuri ale febrei aftoase | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 16 | ||
| 80 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului Bolii veziculoase a porcului | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 16 | ||
| 81 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului Bolii veziculoase a porcului | Ser sanguin | Metoda imunoenzimatică (cELISA) competitiv 5B7 | 6 | ||
| 82 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului bolii veziculoase a porcului | Ser sanguin | Virusneutralizare | 72 | ||
| 83 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei bovine | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 8 | ||
| 84 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei micilor rumegătoare | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 8 | ||
| 85 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei porcine africane | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică competitiv (cELISA) | 6 | ||
| 86 | Detecția anticorpilor proteinei Erns a virusului pestei porcine clasice | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică marker (ELISA marker) | 16 | ||
| 87 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei porcine clasice | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 14 | ||
| 88 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei porcine clasice | Ser sangvin, plasmă | Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 12 | ||
| 89 | Detecția antigenului specific virusului pestei porcine clasice pe frotiuri de măduvă sternala și criosecțiuni | Stern, organe | Imunofluorescentă directă (IFD) | 11 | ||
| 90 | Detecția antigenului specific virusului pestei porcine clasice | Stern, organe | Imunoperoxidază (IPMA) | 21 | ||
| 91 | Izolarea virusului pestei porcine clasice pe culturi celulare | Stern, organe, ser, plasmă, sânge pe anticoagulant, | Izolare pe culturi celulare | 39 | ||
| 92 | Detecția anticorpilor specifici virusului pestei porcine clasice | Ser sangvin, plasmă | Virusneutralizare (NPLA și FAVN) | 107 | ||
| 93 | Detecția anticorpilor serici antivirus AIE | Ser sanguin | Imunodifuzie în gel de agar (test Coggins) | 8 | ||
| 94 | Detecția anticorpilor serici antivirus LEB | Ser sanguin | Imunodifuzia în gel de agar (ID) | 8 | ||
| 95 | Detecția anticorpilor serici antivirus Maedi Visna | Ser sanguin | Imunodifuzia în gel de agar (ID) | 8 | ||
| 96 | Detecția anticorpilor serici antivirusul artritei encefalitei caprine | Ser sanguin | Imunodifuzia în gel de agar (ID) | 8 | ||
| 97a | Detecția anticorpilor serici antivirus LEB | Ser sanguin/probă | Imunoenzimatică (ELISA) blocking | 10 | ||
| 97b | Detecția anticorpilor serici antivirus LEB | Ser sanguin/probă | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 98 | Detecția anticorpilor serici antivirus AIE | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) de competiție | 10 | ||
| 99 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului Maedi Visna | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 100a | Detecția anticorpilor serici anti-virus IBR | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) gB blocking | 10 | ||
| 100b | Detecția anticorpilor serici anti-virus IBR | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) gE blocking | 10 | ||
| 101 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului diareei virale bovine | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 102 | Detecția virusului diareei virale bovine | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) de inhibiție | 10 | ||
| 103 | Detecția anticorpilor serici anti-virus Aujeszky | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) gE blocking | 10 | ||
| 104a | Detecția anticorpilor serici anti-virus SRRP | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) blocking | 10 | ||
| 104b | Detecția anticorpilor serici anti-virus SRRP | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 105 | Detecția anticorpilor serici anti-virus GET | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) blocking | 10 | ||
| 106 | Detecția anticorpilor specifici virusului arteritei virale ecvine (AVE) | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 107 | Detecția anticorpilor specifici virusului Rinopneumoniei ecvine | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 10 | ||
| 108 | Detecția anticorpilor serici specifici virusului sindromului iepurelui brun european | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) de competiție | 10 | ||
| 109 | Detecția anticorpilor antirabici postvaccinali | Ser sanguin, lichid toracic | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 29 | ||
| 110 | Detecția anticorpilor serici antivirusul arteritei virale ecvine | Ser sanguin | Microseroneutralizare | 51 | ||
| 111 | Detecția de antigen rabic | Creier | Imunofluorescentă directă (IFD) | 15 | ||
| 112 | Izolarea și identificarea virusului bolii Aujeszky | Probe de țesuturi/organe | Izolare pe culturi celulare | 87 | ||
| 113 | Detecția virusului rabic | Creier | Biotest | 47 | ||
| 114 | Detecția markerului vaccinal (tetraciclină) în oase recoltate de la vulpi vaccinate antirabic cu momeli | Dinte, os lung | Test de detecție al tetraciclinei din oase | 6 | ||
| 115 | Determinarea titrului anticorpilor antirabici postvaccinali | Ser sanguin | Virus neutralizare evidențiată prin imunofluorescentă (FAVN) | 156 | ||
| 116 | Evidențierea paraziților extracelulari din sânge în preparat direct și frotiu colorat | sânge pe anticoagulant | microscopică | 22 | ||
| 117 | Evidențierea adulților de Echinococcus spp. | raclat de mucoasă intestinală | microscopică | 24 | ||
| 118 | Evidențierea formelor larvare de Echinococcus spp. din organe | Organe/cadavru | Macro/ microscopică | 24 | ||
| 119 | Evidențierea parazitului Cryptosporidium spp. din materii fecale/conținut intestinal prin colorare Ziehl Neelsen modificată | fecale, conținut intestinal | microscopică | 36 | ||
| 120 | Evidențierea paraziților din matrix ficat și conținut vezică biliară pe preparat direct | Organe/cadavru | Microscopică | 18 | ||
| 121 | Evidențierea protozoarelor flagelate în preparat direct | material seminal/secreții vaginale | microscopică | 25 | ||
| 122 | Evidențierea parazitului Tritrichomonas foetus la bovine prin cultivare pe mediu | Material seminal/secreții vaginale | Microscopică | 91 | ||
| 123 | Evidențierea ouălor și oochiștilor de paraziți, prin flotație/sedimentare, spălări succesive | Fecale, conținut intestinal, furaje, așternut, apă, sol, urină | microscopică | 45 | ||
| 124 | Evidențierea larvelor de paraziți din materii fecale și din probe de țesut biologic, prin larvoscopie | fecale, conținut intestinal, țesuturi, organe | microscopică | 37 | ||
| 125 | Detecția chisturilor și larvelor de Trichinella spp. [în condițiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | țesut muscular | examen trichineloscopic (2 compresoare) | 9 | ||
| 126 | Detecția larvelor de Trichinella spp. [în condițiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | țesut muscular | digestie artificială cu agitator magnetic | 44 | ||
| 127 | Identificarea genurilor și speciilor de Culicoides pe baza caracterelor de morfologie externă | Exemplare culicoides | Microscopică | 47 | ||
| 128 | Identificarea genurilor și speciilor de țânțari și a altor vectori ai bolilor la animale pe baza caracterelor de morfologie externă | Exemplare țânțari/vectori | Microscopică | 45 | ||
| 129 | Identificarea genurilor și speciilor de căpușe și a altor acarieni | exemplare căpușe, acarieni | microscopică | 42 | ||
| 130 | Identificarea genurilor și speciilor de paraziți din derm, mucoase și producții cornoase, pe baza caracterelor de morfologie externă | raclat dermic, raclat cavitate bucală, raclat corneți nazali, secreție auriculară, secreție nazală, raclat cioc, lână, pene, păr, cruste, piele | microscopică | 33 | ||
| 131 | Detecția coproantigenelor de Echinococcus spp din materii fecale | Materii fecale | Imunoenzimatică (ELISA) directă | 62 | ||
| 132 | Detecția anticorpilor anti- Fasciola hepatică | Ser sanguin | Imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 35 | ||
| 133 | Detecția anticorpilor IgG anti-Toxoplasma gondii | Ser sanguin | Imunofluorescență (IFI) | 44 | ||
| 134 | Examen micologic | Organe, țesuturi, secreții, excreții, fanere | Microscopică | 7 | ||
| 135 | Examen micologic din probe furaje | Furaje | Metoda orizontală pentru numărarea drojdiilor și mucegaiurilor | 21 | ||
| 136 | Izolarea și identificarea miceților din organe, cadavre, produse patologice de la animale | Organe, țesuturi, secreții, excreții, fanere | Cultivare pe mediul de cultură Sabouraud | 16 | ||
| 137 | Identificarea biochimică a levurilor | Culturi levuri | Analizor automat API-ID 32C | 74 | ||
| 138 | Determinarea micotoxinelor din furaje/1 micotoxină | furaje | imunoenzimatică (cElisa) | 232 | ||
| 139 | Test biologic pentru diagnosticul micotoxicozelor | Furaje | Biotest | 169 | ||
| 140 | Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice | Organe și țesuturi | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) ’ | 98 | ||
| 141 | Identificarea genomului virusului gripei ecvine (Matrix) | Tampoane nazale, orofaringeale, lavaj traheal | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 100 | ||
| 142 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (Matrix) | Organe și țesuturi | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) ’ | 100 | ||
| 143 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (H5) | Organe și țesuturi | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) ’ | 87 | ||
| 144 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (N1) | Organe și țesuturi | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) ’ | 87 | ||
| 145 | Identificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 124 | ||
| 146 | Cuantificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 595 | ||
| 147 | Detecția Salmonella spp. în probe biologice | Organe, fecale | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) ’ | 85 | ||
| 148 | Identificarea genotipurilor rezistente/ susceptibile la scrapie | Sânge | Tipizare moleculară | 105 | ||
| 149 | Identificare și caracterizare a genomului specific virusului pseudopestei aviare | Suspensii virale | Tipizare moleculară | 417 | ||
| 150 | Identificare și caracterizare a genomului specific virusului rabic | Omogenat de creier | Tipizare moleculară | 417 | ||
| 151 | Identificare și caracterizare a genomului specific virusului gripei aviare | Suspensii virale | Tipizare moleculară | 417 | ||
| 152 | Identificarea genomului specific Brucella spp | Culturi bacteriene | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 98 | ||
| 153 | Identificarea speciilor genului Brucella | Culturi bacteriene | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 100 | ||
| 154 | Diferențierea Campylobacter coli de Campylobacter jejuni | Culturi bacteriene | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 98 | ||
| 155 | Identificarea genomului virusului Bluetongue | Sânge de rumegătoare recoltat pe EDTA | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 124 | ||
| 156 | Genotipizarea speciilor/tulpinilor aparținând complexului Mycobacterium tuberculosis | Culturi bacteriene | Tipizare moleculară | 243 | ||
| 157 | Detecția genomului bacterian al speciei Paenibacillus larvae | Culturi bacteriene fagure cu puiet căpăcit și miere | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 85 | ||
| 158 | Identificarea genomului herpesvirusului crapului Koi | Omogenat de țesuturi | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 84 | ||
| 159 | Detecția elementelor genetice p35S și t-nos din alimente și furaje | Alimente și furaje | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 135 | ||
| 160 | Identificarea genomului virusului febrei aftoase | Culturi virale inactivate | Reacția de polimerizare în lanț (PCR) | 98 | ||
| 161 | Detecția anticorpilor în durină | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica OIE) | 18 | ||
| 162 | Detecția anticorpilor în morvă | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica OIE) | 22 | ||
| 163 | Detecția anticorpilor în pleuropneumonia contagioasă a bovinelor | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica OIE) | 25 | ||
| 164 | Detecția anticorpilor specifici în pleuropneumonia contagioasă a bovinelor | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică de competiție (cELISA) | 19 | ||
| 165 | Detecția anticorpilor în bruceloză cu B. abortus, B melitensis și B suis | Ser sanguin/sânge | Seroaglutinare rapidă pe lamă cu antigen colorat Cu Roz- Bengal (RBT) | 3 | ||
| 166 | Detecția anticorpilor în bruceloză cu B abortus și B suis | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare lentă (SAT) în tuburi | 9 | ||
| 167 | Detecția anticorpilor în bruceloză (B abortus, B suis) | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare lentă (SAT) în microplăci | 3 | ||
| 168 | Detecția anticorpilor în diagnosticul brucelozei (B abortus. B melitensis și B suis) | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) în tuburi - tehnica Wassermann | 24 | ||
| 169 | Detecția anticorpilor în bruceloză (B abortus, B melitensis și B. suis) | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica) | 22 | ||
| 170 | Detecția anticorpilor în epididimita infecțioasă a berbecilor (bruceloză ovină cu B.ovis) și bruceloză canină (B. canis) | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) în tuburi) tehnica Wassermann | 22 | ||
| 171 | Detecția anticorpilor în bruceloză cu B. abortus și B. melitensis | Ser sanguin/sânge/lapte | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 12 | ||
| 172 | Detecția anticorpilor în bruceloză rumegătoarelor (B abortus) | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică de competiție (cELISA) | 54 | ||
| 173 | Detecția anticorpilor în epididimita infecțioasă a berbecilor | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica OIE) | 22 | ||
| 174 | Detecția anticorpilor specifici în epididimita infecțioasă a berbecilor | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 22 | ||
| 175 | Detecția anticorpilor în paratuberculoză la rumegătoare | Ser sanguin/sânge/lapte | Imunoenzimatică indirectă (ELISA) | 11 | ||
| 176 | Detecția de gamma interferon (gamma-IFN) în tuberculoza bovinelor (BOVIGAM TEST KIT) | Plasma/sânge integral | Imunoenzimatică sandwich gamma IFN (ELISA gamma IFN) | 108 | ||
| 177 | Detecția anticorpilor în leptospiroză | Ser sanguin/sânge | Reacția de microaglutinare (rmA) | 23 | ||
| 178 | Detecția anticorpilor specifici în leptospiroză pentru o probă examinată cu un singur serotip de Leptospira spp. | ser sanguin/sânge | microaglutinare (MAT) (microtehnica OIE) | 5 | ||
| 179 | Detecția anticorpilor în tularemie | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare rapidă pe lamă (RSAR) | 4 | ||
| 180 | Detecția anticorpilor în tularemie | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare lentă în tub (RSAL) | 16 | ||
| 181 | Detecția anticorpilor în Febra Q și chlamydioza | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) în tuburi - tehnica Ida Bengston | 20 | ||
| 182 | Detecția anticorpilor în Febra Q | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 25 | ||
| 183 | Detecția anticorpilor în chlamydioză | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 24 | ||
| 184 | Detecția anticorpilor în toxoplasmoză (Toxoplasma gondii) | Ser sanguin/sânge | Reacția de fixare a complementului (RFC) (microtehnica) | 44 | ||
| 185 | Detecția anticorpilor în toxoplasmoză | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 29 | ||
| 186 | Detecția anticorpilor în trichineloză | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 21 | ||
| 187 | Detecția anticorpilor în tifoză și puloroză | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare rapidă pe lamă (RSAR) | 2 | ||
| 188 | Detecția anticorpilor în tifoză și puloroză | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare lentă (RSAL) în tub | 5 | ||
| 189 | Detecția anticorpilor în micoplasmoza respiratorie aviară | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare rapidă pe lamă (RSAR) | 4 | ||
| 190 | Detecția anticorpilor în micoplasmoza respiratorie aviară | Ser sanguin/sânge | Reacția de seroaglutinare lentă (RSAL) în tub | 6 | ||
| 191 | Detecția anticorpilor antiMycoplasma gallisepticum | Ser sanguin/sânge | Imunoenzimatică indirectă (iELISA) | 21 | ||
| 192 | Izolarea și identificarea fenotipică a leptospirelor din materiale patologice | Urină, sânge, organe, avorton | Examen cultural și examen bacterioscopic | 177 | ||
| 193 | Determinarea pH-ului | Apă, conținut stomacal | Electrochimică | 10 | ||
| 194 | Determinarea conținutului de cloruri hidrosolubile | Furaje | Volumetrică | 29 | ||
| 195 | Determinarea conținutului de cloruri hidrosolubile | Furaje, creier | Potențiometrică | 21 | ||
| 196 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, Se. etc.)/element | Furaje, țesuturi, organe | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 16 | ||
| 197 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, Se. etc.)/element | Apă | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 12 | ||
| 198 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, etc.) | Furaje, țesuturi, organe | Spectrofotometrică cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS) | 114 | ||
| 199 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, etc.) | Apă | Spectrofotometrică cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS) | 111 | ||
| 200 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, Se. etc.)/element | Soluții apoase | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 8 | ||
| 201 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Cu, Zn, Na, K, Mg, Fe, etc.) | Soluții apoase | Spectrofotometrică cu plasmă cuplată inductiv (ICP-MS) | 104 | ||
| 202 | Determinarea cuprului | Ser | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 10 | ||
| 203 | Determinarea zincului | Ser | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 11 | ||
| 204 | Determinarea seleniului | Ser | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 12 | ||
| 205 | Determinarea metalelor (Cd, Pb, Na, K, Ca, Mg, Fe, etc.)/element | Ser, sânge | Spectrometrică de absorbție atomică (AAS) | 12 | ||
| 206 | Determinarea azotaților și a azotiților | Conținut stomacal, ser, albine | Spectrometrică de absorbție moleculară | 8 | ||
| 207 | Determinarea azotaților și a azotiților | Furaje | Spectrometrică de absorbție moleculară | 19 | ||
| 208 | Identificarea fosfurilor metalice | Conținut stomacal, momeli, furaje | Colorimetrică | 12 | ||
| 209 | Identificarea acidului cianhidric | Conținut stomacal, furaje | Colorimetrică | 15 | ||
| 210 | Identificarea alfa- naftiltioureei (ANTU) | Conținut stomacal, momeli, furaje | Colorimetrică | 12 | ||
| 211 | Identificarea stricninei | Conținut stomacal, momeli | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 11 | ||
| 212 | Identificarea alcaloizilor | Conținut stomacal, material vegetal | Colorimetrică | 21 | ||
| 213 | Identificarea aldehidei epihidrinice (reacția Kreiss) | Nutrețuri și grăsimi | Colorimetrică | 15 | ||
| 214 | Determinarea alcoolului metilic | Conținut stomacal, material vegetal | Spectrometrică de absorbție moleculară | 15 | ||
| 215 | Determinarea methemoglobinei | Sânge | Spectrometrică de absorbție moleculară | 16 | ||
| 216 | Determinarea hidrogenului sulfurat | Apă | Volumetrică | 15 | ||
| 217 | Determinarea substanțelor oxidabile | Apă | Volumetrică | 17 | ||
| 218 | Determinarea oxigenului dizolvat | Apă | Volumetrică | 22 | ||
| 219 | Determinarea indicelui ureazic | Șrot soia | Potențiometrică | 11 | ||
| 220 | Identificarea pesticidelor organoclorurate | Conținut stomacal, momeli, furaje, albine, apă | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 18 | ||
| 221 | Identificarea pesticidelor organofosforice | Conținut stomacal, momeli, furaje, albine, apă | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 18 | ||
| 222 | Identificarea erbicidelor triazine | Conținut stomacal, momeli, furaje, albine, apă | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 12 | ||
| 223 | Identificarea erbicidelor de tip 2,4 D | Conținut stomacal, momeli, furaje, albine, apă | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 11 | ||
| 224 | Identificarea pesticidelor organomercurice | Conținut stomacal, momeli, furaje | Cromatografică în strat subțire (CSS) ’ | 12 | ||
| 225 | Identificarea carbofuranului | Conținut stomacal, momeli, furaje, albine, apă | Cromatografică în strat subțire (CSS) | 11 | ||
| 226 | Determinarea raticidelor | Conținut stomacal, momeli, furaje | Cromatografică în strat subțire (CSS) ’ | 11 | ||
| 227 | Determinarea raticidelor | Conținut stomacal, momeli, furaje | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS) | 49 | ||
| 228 | Determinarea piretroizilor | Albine, material vegetal | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS) | 166 | ||
| 229 | Determinarea fipronilului | Albine, material vegetal | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS) | 149 | ||
| 230 | Determinarea tiametoxamului | Albine, material vegetai | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS) | 134 | ||
| 231 | Determinarea acetamipridului | Albine, material vegetal | Lichidcromatografică cuplata cu spectrometru de masă (LC- MS) | 181 | ||
| 232 | Determinarea amoniului | Apă | Spectrometrică de absorbție moleculară | 10 | ||
| 233 | Determinarea azotiților | Apă | Spectrometrică de absorbție moleculară | 20 | ||
| 234 | Determinarea azotaților | Apa | Spectrometrică de absorbție moleculară | 8 | ||
| 235 | Determinarea clorurilor | Apă | Volumetrică | 17 | ||
| 236 | Test screening | Conținut stomacal, momeli, albine, furaje, apă | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS) | 68 | ||
| 237 | Test screening | Conținut stomacal, momeli, albine, furaje, apă | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS) | 85 | ||
| 238 | Examen anatomopatologic | Pește, moluște, crustacee, amfibieni | Necropsică | 14 | ||
| 239 | Detecția mixobacteriilor la pește | Pește | Bacterioscopică | 5 | ||
| 240 | Detecția germenilor bacterieni la pește | Pește | Bacterioscopică | 5 | ||
| 241 | Examen bacteriologic din rinichi/tegument/ splină la peste | Pește | Bacteriologică | 120 | ||
| 242 | Izolare și identificare subspecii Aeromonas salmonicida la salmonide | Pește | Bacteriologică | 120 | ||
| 243 | Izolare și identificare serotipuri de Yersinia ruckeri la salmonide | Pește | Bacteriologică | 120 | ||
| 244 | Izolare și identificare bacterii condiționat patogene la pești | Pește | Bacteriologică | 120 | ||
| 245 | Examen bacteriologic din branhii pe medii selective | Pește | Bacteriologică | 142 | ||
| 246 | Izolare și identificare Flavobacterium columnare | Pește | Bacteriologică | 142 | ||
| 247 | Izolare și identificare Flavobacterium psychrophilum | Pește | Bacteriologică | 142 | ||
| 248 | Izolare și identificare specii condiționat patogene din genul Flavobacterium | Pește | Bacteriologică | 142 | ||
| 249 | Izolare și identificare Renibacterium salmoninarum la salmonide | Pește | Bacteriologică | 158 | ||
| 250 | Izolare și identificare specii bacteriene din genul Vibrio | Pește, moluște bivalve | Bacteriologica | 108 | ||
| 251 | Detecția bacteriilor din genul Salmonella în 25 g moluște bivalve | Moluște bivalve | Bacteriologică | 135 | ||
| 252 | Determinarea numărului de E. coli în moluște bivalve | Moluște bivalve | Bacteriologică | 21 | ||
| 253 | Determinarea sensibilității bacteriene la antibiotice | Tulpini bacteriene | Difuzimetrică | 4 | ||
| 254 | Detecție oomicete parazite la pește | Pește | Microscopică directă | 3 | ||
| 255 | Izolare și identificare oomicete parazite la pești | Pește | Micologică | 62 | ||
| 256 | Identificarea sporozoarului histozoic Myxobolus cerebralis la păstrăv | Pește | Microscopică | 5 | ||
| 257 | Detecția protozoarelor ciliate și flagelate la pește | Pește | Microscopică directă | 6 | ||
| 258 | Examen parazitologic pe amprentă de organ/țesut | Pește | Microscopică | 6 | ||
| 259 | Detecție mixozoare la pește | Pește | Microscopică | 3 | ||
| 260 | Detecție monogene la pește | Pește | Microscopică directă | 3 | ||
| 261 | Detecția trematodelor la pește | Pește | Microscopică | 3 | ||
| 262 | Detecție nematode și cestode la pește | Pește | Microscopică | 3 | ||
| 263 | Detecție crustacee parazite la pește | Pește | Microscopică | 3 | ||
| 264 | Detecție Anisakis sp în file de pește | Pește | Digestie peptică | 28 | ||
| 265 | Identificare și cuantificare Perkinsus sp | Moluște bivalve | Cultivare în mediu thioglicolat | 43 | ||
| 266 | Detecție Haplosporidium sp. în frotiuri (amprente) din branhii moluște bivalve | Moluște bivalve | Microscopică | 24 | ||
| 267 | Detecția de Bonalia ostreae/exitiosa în frotiuri (amprente) din cord la moluște bivalve | Moluște bivalve | Microscopică | 24 | ||
| 268 | Detecție Mikrocytos mackhini în frotiuri din leziuni la moluște bivalve | Moluște bivalve | Microscopică | 24 | ||
| 269 | Detecția de Marteilia refringens în frotiuri (amprente) din glanda digestivă | Moluște bivalve | Microscopică | 24 | ||
| 270 | Izolarea pe culturi celulare a virusurilor la pești | Pește/organe pește/icre embrionate | Virusologică | 103 | ||
| 271 | Identificarea/detecția virusurilor la pești prin imunoflorescentă | Supernatant culturi celulare/amprente organe | Imunofluorescență | 339 | ||
| 272 | Detecția virusurilor la pește prin virusneutralizare | Supernatant culturi celulare/amprente organe | Virusneutralizare | 47 | ||
| 273 | Detecția virusului septicemiei hemoragice virale la păstrăv | Omogenat organe/ supernatant culturi celulare | Imunoenzimatică (ELISA) | 101 | ||
| 274 | Detecția virusului necrozei pancreatice infecțioase la păstrăv | Omogenat organe/ supernatant culturi celulare | Imunoenzimatică (ELISA) | 101 | ||
| 275 | Detecția virusului viremiei de primăvară a crapului | Omogenat organe/ supernatant culturi celulare | Imunoenzimatică (ELISA) | 101 | ||
| 276 | Detecția virusului necrozei hematopoietice infecțioase | Supernatant culturi celulare | Imunoenzimatică (ELISA) | 116 | ||
| 277 | Detecție biotoxine marine PSP ’ | Omogenat moluște bivalve | Imunoenzimatică (ELISA) | 164 | ||
| 278 | Detecție biotoxine marine ASP (1-4 teste) | Omogenat moluște bivalve | Imunoenzimatică (ELISA) | 626 | ||
| 279 | Detecție biotoxine marine DSP (1-4 teste) | Omogenat moluște bivalve | Imunoenzimatică (ELISA) | 626 | ||
| 280 | Analiza biologică a apei de suprafață | Apă de suprafață | Microscopică directă | 12 | ||
| 281 | Examen citomorfologic sânge la pește | Sânge pește | Microscopică | 6 | ||
| 282 | Formulă leucocitară | Sânge pește | Microscopică | 6 | ||
| 283 | Examen clinic/ anatomopatologic albine | Albine vii sau moarte/ fagure cu puiet căpăcit / fagure cu puiet necăpăcit | Macro/ microscopică | 20 | ||
| 284 | Examen clinic/ anatomopatologic viermi mătase | Larve/ fluturi / ouă | Macro/ microscopică | 9 | ||
| 285 | Examen bacterioscopic la albine/viermi mătase | Albine/ fagure cu puiet/ viermi mătase/ fluturi/ ouă | Bacterioscopică | 7 | ||
| 286 | Izolarea și identificarea speciilor din genul Paenibacillus (larvae, alvei) | Fagure cu puiet căpăcit fagure cu miere căpăcită, polen, ceară | Bacteriologică | 220 | ||
| 287 | Izolarea și identifcarea speciei Bacterium eurydice | Fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit fagure cu miere capacită | Bacteriologică | 127 | ||
| 288 | Izolarea și identificarea speciei Brevibacillus laterosporus | Fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit fagure cu miere capacită | Bacteriologică | 160 | ||
| 289 | Izolarea și identificarea speciei Mellisococcus plutonius | Fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit fagure cu miere capacită | Bacteriologică | 127 | ||
| 290 | Izolarea și identificarea speciei Enterococcus faecalis | Fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit | Bacteriologică | 123 | ||
| 291 | Izolarea și identificarea speciei Hafnia alvei | Fagure cu puiet | Bacteriologică | 156 | ||
| 292 | Izolarea și identificarea speciei Bacillus thuringiensis | Viermi mătase | Bacteriologică | 219 | ||
| 293 | Identificarea ectoparazitului Aethina tumida | Albine/ fagure cu puiet/ detritus stup | Macro/ microscopică | 12 | ||
| 294 | Identificare spori Nosema sp | Albine/ viermi mătase/ ouă viermi de mătase/ fluturi | Microscopică directă | 8 | ||
| 295 | Determinare număr spori Nosema sp | Albine/ viermi mătase/ viermi de mătase/ fluturi | Microscopică directă | 11 | ||
| 296 | Identificarea ectoparazitului Braula caeca | Albine/fagure cu puiet/ detritus stup | Macro/ microscopică | 12 | ||
| 297 | Identificarea ectoparazitului Varroa destructor | Albine/fagure cu puiet/ detritus stup | Macro/ microscopică | 12 | ||
| 298 | Identificarea ectoparazitului Tropilelaps sp | Albine/ fagure cu puiet/ detritus stup | Macro/ microscopică | 12 | ||
| 299 | Identificarea chiștilor de Malphigamoeba mellificae | Albine/ fagure cu miere căpăcită | Microscopică directă | 8 | ||
| 300 | Detectarea endoparazitului Acarapis woodi în traheile toracice | albine | microscopică directă | 11 | ||
| 301 | Identificarea endoparazitului Acarapis woodi | Albine | Microscopică/colorația cu albastru de metilen | 14 | ||
| 302 | Identificare Aspergilus sp/ Ascosphaera apis | Albine/fagure cu puiet | Microscopică | 7 | ||
| 303 | Izolare și identificare Aspergilus sp | Albine/ fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit viermi mătase | Micologică | 127 | ||
| 304 | Izolarea și identificarea speciei Ascosphaera apis | Fagure cu puiet căpăcit/ necăpăcit | Micologică | 127 | ||
| 305 | Izolarea și identificarea speciei Beauveria bassiana | Viermi mătase | Micologică | 127 | ||
| 306 | Identificarea cristalelor virusului Borellina bombycis | Viermi mătase | Microscopică | 14 | ||
| 307 | Determinarea cantitativă a parametrilor hematologici (hemogramă) | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 30 | ||
| 308 | Determinarea vitezei de sedimentare a hematiilor | Sânge integral recoltat pe EDTA | Metoda Westergreen | 19 | ||
| 309 | Determinarea caracteristicilor morfologice ale eritrocitelor | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 48 | ||
| 310 | Evidențierea leucocitelor pe frotiul de sânge | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 48 | ||
| 311 | Colorare frotiu - metoda panopticâ May Grunwald-Giemsa | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 23 | ||
| 312 | Medulograma | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 92 | ||
| 313 | Leucocitoconcentratul | Sânge integral recoltat pe EDTA | Hematologică | 69 | ||
| 314 | Dozarea albuminelor serice | Ser sanguin | Biochimică | 7 | ||
| 315 | Dozarea calciului seric | Ser sanguin | Biochimică | 7 | ||
| 316 | Dozarea vitaminei E serice | Ser sanguin | Biochimică | 29 | ||
| 317 | Dozarea fosforului seric | Ser sanguin | Biochimică | 9 | ||
| 318 | Dozarea magneziului seric | Ser sanguin | Biochimică | 9 | ||
| 319 | Dozarea proteinei totale serice | Ser sanguin | Biochimică | 7 | ||
| 320 | Dozarea ureei serice | Ser sanguin | Biochimică | 19 | ||
| 321 | Dozarea activității transaminazelor serice (GOT) | Ser sanguin | Biochimică | 26 | ||
| 322 | Dozarea activității transaminazelor serice (GPT) | Ser sanguin | Biochimică | 26 | ||
| 323 | Dozarea activității fosfatazei alcaline serice | Ser sanguin | Biochimică | 22 | ||
| 324 | Dozarea glucozei serice | Ser sanguin | Biochimică | 19 | ||
| 325 | Dozarea acidului uric seric | Ser sanguin | Biochimică | 9 | ||
| 326 | Dozarea creatininei serice | Ser sanguin | Biochimică | 9 | ||
| 327 | Dozarea colesterolului seric | Ser sanguin | Biochimică | 11 | ||
| 328 | Dozarea beta-carotenului seric | Ser sanguin | Biochimică | 11 | ||
| 329 | Dozarea activității amilazei serice | Ser sanguin | Biochimică | 24 | ||
| 330 | Dozarea acidului piruvic seric | Ser sanguin | Biochimică | 26 | ||
| 331 | Dozarea gamaglutamiltransferazei serice | Ser sanguin | Biochimică | 21 | ||
| 332 | Dozarea colinesterazei serice | Ser sanguin | Biochimică | 21 | ||
| 333 | Dozarea lipidelor totale serice | Ser sanguin | Biochimică | 23 | ||
| 334 | Dozarea bilirubinei totale serice | Ser sanguin | Biochimică | 26 | ||
| 335 | Dozarea vitaminei A serice | Ser sanguin | Biochimică | 31 | ||
| 336 | Dozarea rezervei alcaline serice | Ser sanguin | Biochimică | 7 | ||
| 337 | Dozarea trigliceridelor serice | Ser sanguin | Biochimică | 11 | ||
| 338 | Identificarea corpilor cetonici serici | Ser sanguin | Biochimică | 22 | ||
| 339 | Examen sumar de urină | Urină | Biochimică | 45 | ||
| 340 | Dozarea unor parametri biochimici cu rotorul de tip Comprehensive diagnostic profile | Sânge integral/ser sanguin | Biochimică i analizor automat VETSCAN | 185 | ||
| 341 | Dozarea unor parametri biochimici cu rotorul de tip Large animal profile | Sânge integral/ser sanguin | Biochimică/ analizor automat VETSCAN | 148 | ||
| 342 | Dozarea unor parametri biochimici cu rotorul de tip Liver profile | Sânge integral/ser sanguin | Biochimică / analizor automat VETSCAN | 144 | ||
| 343 | Dozarea unor parametri biochimici cu rotorul de tip Avian/Reptilian | Sânge integral/ser sanguin | Biochimică / analizor automat VETSCAN | 172 | ||
| 344 | Verificarea decontaminării suprafețelor | Resturi de materie organică prelevate de pe suprafețe decontaminate | Determinarea ATP | 25 | ||
| 345 | Detecția și numărarea de Escherichia coli și bacterii coliforme | apă potabilă destinată adăpării animalelor | metoda filtrării prin membrană/SR EN ISO 9308-1 | 31 | ||
| 346 | Detecția și numărarea enterococilor | apă potabilă destinată adăpării animalelor | metoda filtrării prin membrană/SR EN ISO 7899 | 31 | ||
| 347 | Determinarea numărului de UFC/mililitru apă | apă potabilă destinată adăpării animalelor | bacteriologică/SR EN ISO 6222 | 14 | ||
| 348 | Determinarea numărului de fungi din aer | Aer | Micologică | 9 | ||
| 349 | Examenul mobilității spermatozoizilor | Material seminal | Microscopică | 6 | ||
| 350 | Determinarea concentrației spermatozoizilor | Material seminal | Microscopică | 16 | ||
| 351 | Examenul morfologic al spermatozoizilor | Material seminal | Microscopică | 33 | ||
| 352 | Examen bacterioscopic special | Organe, țesuturi, lichide puncție, secreții, excreții, probe mediu, fecale etc. | Bacteriologică | 49 | ||
| 353 | Examen bacteriologic pe cadavru din care | Cadavru set organe | Bacteriologică | 108 | ||
| 354 | - examen bacteriologic negativ pe cadavru | Cadavru, set organe | Bacteriologică | 31 | ||
| 355 | - examen bacterioscopic | Țesuturi, lichide puncție, formațiuni nodulare, raclat mucoase, conținut digestiv, etc. | Bacterioscopică | 10 | ||
| 356 | - examen patogenitate culturi microbiene | Tulpina bacteriană | Bacteriologică | 12 | ||
| 357 | - antibiogramă | Tulpina bacteriană | Antibiogramă | 15 | ||
| 358 | - examen biochimic culturi microbiene | Tulpina bacteriană | Biochimică | 38 | ||
| 359 | Examen bacteriologic pe proba unică din care: | Organe, țesuturi, lichide puncție, secreții, excreții, probe mediu, fecale, etc. | Bacteriologică | 78 | ||
| 360 | - examen bacteriologic negativ pe probă unică | Organe, țesuturi, lichide puncție, secreții, excreții, probe mediu, fecale, etc. | Bacteriologică | 24 | ||
| 361 | Antibiograma | Tulpina bacteriană | Antibiogramă | 16 | ||
| 362 | - examen biochimic culturi microbiene | Tulpina bacteriană | Biochimică | 38 | ||
| 363 | Identificare serologică tulpini bacteriene | Culturi bacteriene | Aglutinare rapidă pe lamă | 31 | ||
| 364 | Examen bacteriologic pozitiv pentru detecție Salmonella spp | Cadavre, organe, fecale, ouă, ouă embrionate, deșeuri de incubație, meconiu, probe de așternut, avortoni, învelitori placentare, secreții, excreții, tampoane cloacale, furaje, etc. | Bacteriologică | 75 | ||
| 365 | Examen bacteriologic negativ pentru detecție Salmonella spp | Cadavre, organe, fecale, ouă, ouă embrionate, deșeuri de incubație, meconiu, probe de așternut, avortoni, învelitori placentare, secreții, excreții, tampoane cloacale, furaje, etc. | Bacteriologică | 48 | ||
| 366 | Tipizare serologică Salmonella spp. | Culturi bacteriene | Aglutinare rapidă pe lamă | 236 | ||
| 367 | Identificare biochimică Salmonella | Tulpini bacteriene | Analizor automat API 20E/ Rapid ID 32 E | 150 | ||
| 368 | Identificare biochimică tulpini bacteriene | Tulpini bacteriene | Analizor automat API | 75 | ||
| 369 | Detecție Campylobacter | Cadavre, organe, fecale, avortoni, conținut digestiv avortoni și cadavre, învelitori placentare, secreții cervico-vaginale, secreții prepuțiale, material seminal, lapte mastitic, tampoane cloacale, furaje, etc. | Bacteriologică | 42 | ||
| 370 | Identificare Campylobacter | Tulpini bacteriene | Bacteriologică | 51 | ||
| 371 | Testarea antibiorezistenței | Tulpini bacteriene | Metoda cu E-Teste | 194 | ||
| 372 | Test biologic pentru tuberculoză | Cadavru set organe | Bacteriologică | 328 | ||
| 373 | Verificarea decontaminării în exploatațiile de animale | resturi de materie organică prelevate de pe suprafețe decontaminate | test stafilococic/metoda Decun | 9 | ||
| 374 | Detectarea și numărarea Pseudomonas aeruginosa | apă potabilă destinată adăpării animalelor | metoda filtrării prin membrană/SR EN ISO 16266 | 54 | ||
| 375 | Detectarea și numărarea bacteriilor anaerobe sulfito-reducătoare | apă potabilă destinată adăpării animalelor | metoda filtrării prin membrană/SR EN 26461 | 33 | ||
| 376 | Detecția anticorpilor serici anti-virusul artritei encefalitei caprine | ser sanguin | imunoenzimatică (ELISA) | 10 | ||
| 377 | Determinarea amoniacului | conținut stomacal | 7 | |||
| 378 | Verificarea eficienței decontaminării în domeniul sănătății animalelor (izolarea stafilococilor) | probă sanitație prelevată de pe 100 cm2 | verificarea eficienței decontaminării suprafețelor | 5 | ||
| 379 | Verificarea eficienței decontaminării în domeniul sănătății animalelor (determinare NTG) | probă sanitație prelevată de pe 100 cm2 | verificarea eficienței decontaminării suprafețelor | 5 | ||
| 380 | Verificarea eficienței decontaminării în domeniul sănătății animalelor (determinare NTF) | probă sanitație prelevată de pe 100 cm2 | verificarea eficienței decontaminării suprafețelor | 6 | ||
| 381 | Verificarea eficienței decontaminării în domeniul sănătății animalelor (izolarea bacteriilor coliforme) | probă sanitație prelevată de pe 100 2 cm | verificarea eficienței decontaminării suprafețelor | 4 | ||
| 382 | Analiza bacteriologică a apei (determinarea numărului de bacterii coliforme și Escherichia colli metodă rapidă) | apă destinată adăpării animalelor | analiza bacteriologică a apei | 15 | ||
B. TARIF pentru efectuarea analizelor și examenelor de laborator privind expertiza sanitară veterinară a produselor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală și a furajelor
| Nr. crt. | Denumire analiză, examen de laborator și activitate sanitară veterinară | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator/ Referențial de metodă | Tarif lei / analiza / examen/ operațiune | |
| 1 | Detectarea bacteriilor din genul Salmonella | Alimente | Analizor automat | 76 | |
| 2 | Detectarea bacteriilor din genul Salmonella | Alimente, hrană animale, teste sanitație | SR EN ISO 6579 | 24 | |
| 3 | Detectarea Campylobacter spp | Alimente | Analizor automat | 104 | |
| 4 | Detectarea enterobacteriilor sakazakii | Lapte praf. produse pe bază de lapte praf. probe de mediu | SR ISO/TS 22964 | 18 | |
| 5 | Detectarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Analizor automat | 142 | |
| 6 | Detectarea Escherichia coli O 157 | Alimente, hrană animale | SR EN ISO 16654 | 62 | |
| 7 | Detectarea Escherichia coli O 157:H7 | Alimente | Analizor automat | 133 | |
| 8 | Detectarea Listeria spp și a Listeria monocytogenes | Alimente | Analizor automat | 130 | |
| 9 | Detectarea și numărarea Escherichia coli prezumtivă | Alimente, hrană animale | Tehnica numărului cel mai probabil / SR ISO 7251 | 15 | |
| 10 | Detectarea și numărarea Escherichia coli prezumtivă | Alimente | Analizor automat | 45 | |
| 11 | Detectarea și numărarea Escherichia coli și a bacteriilor coliforme | apă potabilă | metoda filtrării prin membrană/SR EN ISO 9308 | 31 | |
| 12 | Detectarea și numărarea Listeria Monocytogenes | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Metoda de detecție/ SR ISO 11290-1 ’ | 25 | |
| 13 | Detectarea și numărarea Listeria Monocytogenes | Alimente, hrana animale, teste sanitație | Metoda de numărare/ SR ISO 11290-2 | 28 | |
| 14 | Detectarea și numărarea Pseudomonas aeruginosa | Apa potabilă | Metoda filtrării prin membrane/ SR EN ISO 16266 | 56 | |
| 15 | Detectarea și numărarea bacteriilor anaerobe sulfito- reducătoare | Apa potabilă | Metoda filtrării prin membrane/ SR EN 26461 | 35 | |
| 16 | Detectarea și numărarea Campylobacter spp. | Alimente | Metoda de detecție/ SR EN ISO 10272-1 | 99 | |
| 17 | Detectarea și numărarea Campylobacter spp. | Alimente | Metoda de enumerare a coloniilor/ SR EN ISO 10272-2 | 115 | |
| 18 | Detectarea și numărarea enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Analizor automat | 45 | |
| 19 | Detectarea și numărarea enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Metoda de numărare a coloniilor/ SR ISO 21528-2 | 19 | |
| 20 | Detectarea și numărarea e enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Tehnica MPN cu îmbogățire/ SR ISO 21528-1 | 17 | |
| 21 | Detectarea Vibrio spp potențial enteropatogenă | Alimente | ISO/TS 21872-1 | 36 | |
| 22 | Detectarea Y ersinia enterocolitica prezumtiv patogenă | Alimente | SR EN ISO 10273 | 37 | |
| 23 | Determinare bacterii acetice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 20 | |
| 24 | Determinare bacterii anaerobe gazogene | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 18 | |
| 25 | Determinare bacterii anaerobe termofile gazogene | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 15 | |
| 26 | Determinare bacterii anaerobe/spori bacterii anaerobe | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 14 | |
| 27 | Determinare bacterii lipolitice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 16 | |
| 2B | Determinare bacterii proteolitice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 37 | |
| 29 | Determinare lactobacili | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 24 | |
| 30 | Determinare Proteus spp. | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 14 | |
| 31 | Determinarea activității apei | Alimente | SR ISO 21B07 | 7 | |
| 32 | Determinarea bacteriilor coliforme | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Analizor automat | 38 | |
| 33 | Determinarea bacteriilor coliforme | Alimente, hrană animale, teste sanitație | SR ISO 4B31, SR ISO 4B32 | 22 | |
| 34 | Determinarea celui mai mic număr de Bacillus cereus prezumtiv | Alimente, hrană animale | Tehnica MPN/SR EN ISO21B71 | 26 | |
| 35 | Determinarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Imunoenzimatică (ELISA) | 127 | |
| 36 | Determinarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Metoda dializei | 40 | |
| 37 | Determinarea gradului de contaminare cu Bacillus subtilis | Pâine | Metoda dezvoltată în laborator | 26 | |
| 3B | Determinarea NTG la 22/37°C | apă potabilă îmbuteliată | microbiologică | 14 | |
| 39 | Determinarea sensibilității la substanțe antimicrobiene a tulpinilor bacteriene | Culturi bacteriene | Difuzimetrică | 19 | |
| 40 | Determinarea speciei de proveniența a cărnii | Carne crudă | Imunodifuzia (ID) în gel de agar | 43 | |
| 41 | Determinarea speciei de proveniență a cărnii | Carne tratată termic | Imunoenzimatică (ELISA) | 314 | |
| 42 | Examen bacterioscopic | Alimente | Bacterioscopică | 10 | |
| 43 | Examen microbiologic complet al unei probe (stante) conserve | Conserve | SR 8924 | 23 | |
| 44 | Identificare biochimică a bacteriilor anaerobe | Alimente | Analizor automat | 76 | |
| 45 | Identificare biochimică Campylobacter spp | Alimente | Analizor automat | 64 | |
| 46 | Identificare biochimică Enterobacteriaceae | Alimente | Analizor automat | 73 | |
| 47 | Identificare biochimica Listeria spp. și a Listeria monocytogenes | Alimente | Analizor automat | 104 | |
| 48 | Identificare biochimică Salmonella spp. | Alimente | Analizor automat | 76 | |
| 49 | Identificare biochimică Stafilococ coagulazo-pozitiv | Alimente | Analizor automat | 48 | |
| 50 | Identificare biochimica Steptococcacea | Alimente | Analizor automat | 76 | |
| 51 | Identificarea laptelui mastitic | Lapte crud | Metoda CMT | 5 | |
| 52 | Identificarea și numărarea enterococilor intestinali | apă potabilă | metoda filtrării prin membrană/ SR EN ISO 7899 | 31 | |
| 53 | Numărare Bacillus cereus | Alimente | Tehnica de numărare a coloniilor la 30 °C/ SR EN ISO 7932 | 18 | |
| 54 | Numărare Clostridium perfringens | Alimente, hrana animale | Tehnica de numărare a coloniilor/ SR EN ISO 7937 | 6 | |
| 55 | Numărare Escherichia coli beta- glucuronidaza pozitivă | Alimente, hrana animale | SR ISO 16649 | 18 | |
| 56 | Numărare Pseudomonas spp prezumtiv | Carne | ISO 13720 | 22 | |
| 57 | Numărarea bacteriilor anaerobe sulfito- reducatoare | Alimente, hrană animale | SR ISO 15213 | 17 | |
| 58 | Numărarea bacteriilor butirice | Alimente | Metoda dezvoltată în laborator | 24 | |
| 59 | Numărarea celulelor somatice | Lapte crud | Fluoro-opto-electronică (Somascope)/ SR EN ISO 13366-2 | 17 | |
| 60 | Numărarea celulelor somatice | Lapte crud | Microscopica/ SR EN ISO 13366-1 | 14 | |
| 61 | Numărarea drojdiilor și mucegaiurilor | Alimente, hrană animale teste sanitație | Analizor automat | 43 | |
| 62 | Numărarea drojdiilor și mucegaiurilor | Alimente, hrană animale, teste sanitație | ISO 21527 | 27 | |
| 63 | Numărarea microorganismelor | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Tehnica de numărare a coloniilor la 30 grade Celsius/ SR EN ISO 4833 | 11 | |
| 64 | Numărarea microorganismelor | Alimente, hrana animale, teste sanitație | Analizor automat | 43 | |
| 65 | Numărarea stafilococilor coagulază - pozitivi | Alimente, hrană animale, teste sanitație | Analizor automat | 44 | |
| 66 | Numărarea stafilococilor coagulază - pozitivi | Alimente, hrană animale, teste sanitație | SR EN ISO 6888 | 29 | |
| 67 | Serotipizare Campylobacter jejuni | Culturi bacteriene | PHA (schema Penner) | 167 | |
| 68 | Serotipizare prin aglutinare pe lamă și tub | Culturi bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub | 114 | |
| 69 | Serotipizare Salmonella spp | Culturi bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub (schema Kauffmann- White) | 107 | |
| 70 | Controlul vizual al peștelui | Pește | Examen parazitologie / Reg. CE 2074/2005 | 12 | |
| 71 | Detecția chisturilor și larvelor de Trichinella spp. [în condițiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | țesut muscular, carne și produse din carne | examen trichineloscopic (2 compresoare) | 9 | |
| 72 | Detecția chisturilor și larvelor de Trichinella spp. [în condițiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | carne vânat | examen trichineloscopic (4 compresoare) | 18 | |
| 73 | Detecția larvelor de Trichinella spp [în condițiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] ’ | țesut muscular, carne și produse din carne | digestie artificială cu agitator magnetic | 46 | |
| 74 | Determinarea compoziției cărnii/ produse din carne | Carne și preparate | Analizor automat | 2 | |
| 75 | Determinarea compoziției laptelui | Lapte | Analizor automat | 10 | |
| 76 | Determinarea pH-ului | Carne șt produse din carne, lapte și produse lactate, apa potabilă, vin | Potențiometrică conductivități/ SR ISO 2917, STAS 8201, SR ISO 10523 | 4 | |
| 77 | Determinarea punctului de congelare | Lapte | Metoda crioscopică/ SR EN ISO 5764 | 7 | |
| 78 | Examen botanic | Materii prime furajere | Macroscopică | 18 | |
| 79 | Examen organoleptic | Alimente, hrană animale | Organoleptică | 8 | |
| 80 | Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimi | Alimente, hrană animale | Reacția Kreis/ SR 9065, STaS 12266 | 14 | |
| 81 | Determinare acid cianhidric | Hrană animale | Titrimetrică | 40 | |
| 82 | Determinare amprolium | Hrană animale | Spectrofotometrică | 40 | |
| 83 | Determinare cloruri | Apa potabilă | Titrimetrică-Mohr/ SR ISO 9297 | 11 | |
| 84 | Determinare conservanți | Conserve, băuturi | Lichidcromatografică (HPLC) | 82 | |
| 85 | Determinare dimetridazol | Hrană animale | Spectrofotometrică | 31 | |
| 86 | Determinare gosipol | Hrană animale | Spectrofotometrică/ Reg. CE 152/2009 | 169 | |
| 87 | Determinare impurități/ corpuri străine | Materii prime furajere | Macroscopică | 8 | |
| 88 | Determinare nicarbazin | Hrană animale | Sp ectro fotometrică | 79 | |
| 89 | Determinare raport glucoză- fructoză | Alimente | Enzimatică | 20 | |
| 90 | Determinare Roșu de Sudan I, II, II, IV | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 37 | |
| 91 | Determinare Roșu de Sudan I, II, II, IV | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 46 | |
| 92 | Determinare tylan | Hrană animale | Spectrofotometrică | 50 | |
| 93 | Determinarea acidității | Alimente, băuturi | Titrimetrică | 7 | |
| 94 | Determinarea acidității | Lapte praf, miere, produse morărit | Volumetrică/ SR ISO 6091, SR ISO 6092, SR 784 | 6 | |
| 95 | Determinarea acidității | Iaurt | Potențiometrică/ SR ISO 11869 | 24 | |
| 96 | Determinarea acidității volatile | Alimente | Titrimetrică | 7 | |
| 97 | Determinarea acizilor de fermentație | Hrană animale (nutrețuri însilozate) | STAS 12254 | 12 | |
| 98 | Determinarea acizilor grași liberi | Praf de ou | Titrimetrică | 8 | |
| 99 | Determinarea acizilor organici (tartic, malic, citric și oxalic) | Vin | loncromatografică (IC) | 104 | |
| 100 | Determinarea activității fosfatazei alcaline | Lapte și băuturi pe bază de lapte | Fluorimetrică/ SR EN ISO 11816 | 163 | |
| 101 | Determinarea activității ureazice a stratului de soia | Hrană animale | Titrimetrică/ SR ISO 5506 | 11 | |
| 102 | Determinarea activității cenușii | Vin | Titrimetrică | 6 | |
| 103 | Determinarea alcoolilor superiori | Alcool etilic și băuturi alcoolice | Gazcromatografică (GC) | 46 | |
| 104 | Determinarea alcoolului metilic | Vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | SR 6182/40, SR 184/10 | 43 | |
| 105 | Determinarea amidonului | Alimente | Colorimetrică | 7 | |
| 106 | Determinarea amoniacului | Alimente | Nessler | 3 | |
| 107 | Determinarea amoniacului | Apa potabilă | Spectrofotometrică/ SR ISO 7150 | 5 | |
| 108 | Determinarea amoniacului | Apa potabilă | Titrimetrică/ SR ISO 5664 | 7 | |
| 109 | Determinarea anionilor (fluoruri, cloruri, nitriți, nitrați, bromuri, sulfați, fosfați) | Alimente, vin | loncromatografică (IC) | 112 | |
| 110 | Determinarea azotaților | Alimente | Sp ectro fotometrică | 12 | |
| 111 | Determinarea azotaților | Apa potabilă | Sp ectro fotometrică | 6 | |
| 112 | Determinarea azotaților | Hrana animale | Spectrofotometrică - Kit | 70 | |
| 113 | Determinarea azotaților | Hrana animale | Spectrofotometrică - reducere pe coloana de Cd | 31 | |
| 114 | Determinarea azotiților | Carne și produse din carne, apa potabilă, hrană animale | Spectrofotometrică/ SR EN 12014, SR EN 26777, SR13175 | 19 | |
| 115 | Determinarea azotiților | Legume și fructe | Spectrofotometrică- GRIESS | 4 | |
| 116 | Determinarea azotului bazic volatil total | Produse din pescuit proaspete și preparate | Reg CE 2074/2005 | 14 | |
| 117 | Determinarea azotului ușor hidrolizabil | Alimente, hrana pentru animale | Distilare/ SR 9054, Reg. 152/2009 | 7 | |
| 118 | Determinarea calciului | Hrană animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 45 | |
| 119 | Determinarea carbonaților/ bicarbonaților | Iaurt | Colorimetrică | 3 | |
| 120 | Determinarea cationilor (sodiu, amoniu, potasiu, calciu, magneziu) | Alimente, Vin | loncromatografică (IC) | 112 | |
| 121 | Determinarea celulozei brute | Hrană animale | Gravimetrică/ Reg CE 152/2009 | 29 | |
| 122 | Determinarea cenușii | Alimente, produse morărit, hrană animale, vin | Gravimetrică/ SR ISO 936, SR 8613, SR 784. Reg CE 152/2009 | 3 | |
| 123 | Determinarea cenușii insolubile în acid clorhidric | Alimente, produse morărit, hrană animale | Gravimetrică/ Met IISPV, Reg CE 152/2009 | 9 | |
| 124 | Determinarea clorului rezidual liber | Apa potabilă | STAS 6364 | 4 | |
| 125 | Determinarea clorurii de sodiu | Produse din carne, brânză, pește | Potențiometrică | 55 | |
| 126 | Determinarea clorurii de sodiu | Alimente, hrană animale | Titrimetrică-Mohr | 11 | |
| 127 | Determinarea clorurii de sodiu | Hrană animale | Titrimetrică - Volhard/ Reg CE 152/2009 | 24 | |
| 128 | Determinarea colagenului | Produse din carne | Spectrofotometrică | 50 | |
| 129 | Determinarea coloranților | Alimente | Lichidcromatografică (UPLC) | 331 | |
| 130 | Determinarea coloranților | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 53 | |
| 131 | Determinarea concentrației alcoolice | Vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | Reg CE 2676/1990 | 4 | |
| 132 | Determinarea conținutului de acrilamidă | Alimente procesate termic | Gazcromatografică (GC) | 131 | |
| 133 | Determinarea conținutului de cupru | Hrană animale | Spectrofotometrică | 16 | |
| 134 | Determinarea conținutului de gluten | Grâu și faină de grâu | Test rapid | 2 | |
| 135 | Determinarea conținutului de gluten umed | Grâu și faină de grâu | SR EN ISO 21415 | 2 | |
| 136 | Determinarea conținutului de magneziu | Hrană animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 12 | |
| 137 | Determinarea conținutului de mangan | Hrană animale | Spectrofotometrică | 17 | |
| 138 | Determinarea corpurilor străine | Alimente, cereale | Gravimetrică/ microscopică | 6 | |
| 139 | Determinarea densității | Lapte, vin, sucuri de fructe și legume, ape minerale, băuturi răcoritoare carbogazoase | Areometrică/ SR 143; SR 2418 | 5 | |
| 140 | Determinarea dioxidului de sulf liber | Vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 4 | |
| 141 | Determinarea dioxidului de sulf total | Vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 6 | |
| 142 | Determinarea eficienței pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda cu benzidină | 11 | |
| 143 | Determinarea eficienței pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda rapidă | 7 | |
| 144 | Determinarea elasticității miezului de pâine | Pâine | SR 91 | 2 | |
| 145 | Determinarea esterilor | Alcool etilic și băuturi alcoolice | SR 184/6 | 6 | |
| 146 | Determinarea extractului alcoolic uscat și conținutul de ceară | Propolis | Extracție cu solvenți | 26 | |
| 147 | Determinarea extractului sec total | Vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | STAS 6182/9 | 3 | |
| 148 | Determinarea fierului | Hrană animale | Sp ectro fotometrică | 14 | |
| 149 | Determinarea fierului | Vin | SR 6182/10 | 15 | |
| 150 | Determinarea fosforului | Alimente | Gravimetrică Chi-Mo- ci-Ac | 16 | |
| 151 | Determinarea fosforului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrică/ ISO 13730, ISO 649 | 22 | |
| 152 | Determinarea glucozei și fructozei din miere | Miere | SR 784 | 17 | |
| 153 | Determinarea gradului de impurificare | Lapte | Filtrare | 1 | |
| 154 | Determinarea grăsimii | Praf de ou. lăptișor de matcă | Extracție cu solvenți | 25 | |
| 155 | Determinarea grăsimii | Lapte, înghețată | Extracție etero- amoniacală tip Mojonnier/SR EN ISO 1211, SR EN ISO 7328/1 | 40 | |
| 156 | Determinarea grăsimii | Brânză | Extracție eteroclorihidrică tip Mojonnier/SR EN ISO 1735 | 35 | |
| 157 | Determinarea impurităților insolubile din grăsime | Grăsime animală | SR EN ISO 663 | 24 | |
| 158 | Determinarea grăsimii | Alimente, hrană animale | Soxlet/SR ISO 1444 SR 8613 | 8 | |
| 159 | Determinarea grăsimii | Lapte și produse lactate, maioneză, margarină | Butirometricâ/ ISO 488 ISO 2446, SR EN ISO 3727 | 14 | |
| 160 | Determinarea greutății hectolitrice | Cereale | SR EN ISO 7971 | 2 | |
| 161 | Determinarea hidroximetilfurfuralului (HMF) | Miere | Fiehe/SR 784 | 17 | |
| 162 | Determinarea hidroximetilfurfuralului (HMF) | Miere | Spectrofotometrică/ SR 784 | 11 | |
| 163 | Determinarea histaminei | Pește | Lichidcromatografică (HPLC) | 57 | |
| 164 | Determinarea impurităților minerale insolubile raportate la substanța uscată | Alimente | Gravimetrică/ microscopică | 12 | |
| 165 | Determinarea indicelui de aciditate | Hrană animale | STAS 12266 | 23 | |
| 166 | Determinarea indicelui de aciditate | Ceară de albine | STAS 3064 | 8 | |
| 167 | Determinarea indicelui de deformare a glutenului | Grâu și făină de grâu | Măsurare diametre | 7 | |
| 168 | Determinarea indicelui de iod | Grăsimi de origine animală și vegetală | SR EN ISO 3961 | 57 | |
| 169 | Determinarea indicelui de peroxid | Grăsimi de origine animală și vegetală, hrană animale | SR 3960. STAS 12266 | 19 | |
| 170 | Determinarea indicelui de refracție | Grăsimi de origine animală și vegetală | SR EN ISO 6320 | 20 | |
| 171 | Determinarea indicelui de saponificare | Ceară de albine | STAS 3064 | 10 | |
| 172 | Determinarea indicelui de saponificare | Alimente | Titrimetrică | 35 | |
| 173 | Determinarea indicelui diastazic | Miere | SR 784 | 7 | |
| 174 | Determinarea indicilor Reichert- Meissl și Polanske | Produse lactate | Metoda dezvoltată în laborator | 33 | |
| 175 | Determinarea îndulcitorilor | Băuturi | Lichidcromatografică (HPLC) | 98 | |
| 176 | Determinarea îndulcitorilor | Alimente | Lichidcromatografică (UPLC) | 337 | |
| 177 | Determinarea lactozei | Lapte | Titrimetrică | 20 | |
| 178 | Determinarea Na, Ca K | Alimente | Flamfotometrică | 14 | |
| 179 | Determinarea Para Red | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 37 | |
| 180 | Determinarea Para Red | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 47 | |
| 181 | Determinarea porozității | Pâine, produse de franzelărie și specialități de panificație | SR 91 | 2 | |
| 182 | Determinarea procentului de polen | Miere | SR 784 | 4 | |
| 183 | Determinarea proteinei | Alimente, prod morărit/panificație, hrană animale, cereale | Kjeldhal/ SR EN ISO 8968, SR ISO 937, Reg CE 152/2009 | 18 | |
| 184 | Determinarea punctului de topire | Ceară de albine | STAS 3064 | 33 | |
| 185 | Determinarea puterii de coagulare | Pepsină | STR 280 | 3 | |
| 186 | Determinarea solubilității produselor sub forma de praf | Lapte și produse Iacale | STAS 6358 | 3 | |
| 187 | Determinarea substanței uscate negrase | Unt | SR EN ISO 3727 | 6 | |
| 188 | Determinarea substanțelor insolubile în apa din miere | Miere | SR 784 | 7 | |
| 189 | Determinarea substanțelor organice oxidabile | Apă potabilă | Titrimetrică | 5 | |
| 190 | Determinarea sulfitului | Alimente | Enzimatică | 124 | |
| 191 | Determinarea titrului proteic | Lapte | SR 143; SR 2418 | 5 | |
| 192 | Determinarea umidității | Alimente, produse morărit, hrană animale, cereale | Gravimetrică/ SR EN ISO 3727, SR ISO 6731, SR EN ISO 5534, SR ISO 1442, SR 8613, Reg. CE 152/2009 | 4 | |
| 193 | Determinarea conținutului de apă. Testul chimic | Carcasă pasăre, părți congelate | Reg 543/2008 | 23 | |
| 194 | Determinarea conținutului de apă Testul scurgerii | Carcasă pasăre | Reg 543/2008 | 2 | |
| 195 | Determinarea umidității | Miere | Refractometrică/ SR 784 | 2 | |
| 196 | Determinarea vitaminei A | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC)/ Reg CE 152/2009 | 119 | |
| 197 | Determinarea vitaminei A | Hrană animale | Spectrofotometrică | 39 | |
| 198 | Determinarea vitaminei E | Hrană animale | Lichidcromatografica (HPLC)/ Reg CE 152/2009 | 114 | |
| 199 | Determinarea vitaminei E | Hrană animale | Spectrofotometrică | 35 | |
| 200 | Determinarea volumului pâinii | Pâine | SR 91 | 2 | |
| 201 | Determinarea zaharozei | Miere, vin, alcool etilic și băuturi alcoolice | SR 784, STAS 6182/17 | 8 | |
| 202 | Determinarea zahărului invertit | Miere | SR 784 | 8 | |
| 203 | Determinarea zahărului reducător | Vin | SR 6182-18/C91 | 23 | |
| 204 | Determinarea zaharurilor | Vin | Standardizată | 14 | |
| 205 | Determinări ponderale | Conserve | SRAS 6516 | 2 | |
| 206 | Dozare uree | Hrană animale | Reg CE 152/2009 | 37 | |
| 207 | Identificare glucide | Alimente | Colorimetrică-Reacția Fehling | 7 | |
| 208 | Identificare și dozare Avatec | Hrană animale | Spectrofotometrică | 81 | |
| 209 | Identificare și dozare Carbadox | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 210 | |
| 210 | Identificare și dozare Monensin/ Lasalocid | Hrană animale | Spectrofotometrică | 60 | |
| 211 | Identificare și dozare Narasin | Hrană animale | Spectrofotometrică | 86 | |
| 212 | Identificare și dozare Nicarbazin | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 205 | |
| 213 | Identificare și dozare Olaquindox | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 212 | |
| 214 | Identificare și dozare Salinomicin | Hrană animale | Spectrofotometrică | 77 | |
| 215 | Identificarea amidonului | Alimente | Colorimetrică | 5 | |
| 216 | Identificarea constituenților de origine animală | Hrană animale | Microscopică/ Reg CE 152/2009 | 42 | |
| 217 | Identificarea hidrogenului sulfurat | Carne și produse din carne | SR 9065 | 4 | |
| 218 | Testul de stabilitate fizico-chimic la aer pentru vin | Vin | SR 6182/2 | 22 | |
| 219 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi ridicate | Vin | SR 6182/2 | 22 | |
| 220 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi scăzute | Vin | SR 6182/2 | 22 | |
| 221 | Determinare melamină | Produse cu conținut proteic | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 282 | |
| 222 | Determinare reziduuri de pesticide | alimente, hrană pentru animale | gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 287 | |
| 223 | Determinare reziduuri de pesticide | alimente de origine nonanimală | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 295 | |
| 224 | Determinarea 3MCPD | Alimente | Gazcromatografică (GC) | 133 | |
| 225 | Determinarea 3MCPD | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 189 | |
| 226 | Determinarea arsenului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbție atomică cu generare de hidruri (SAA HG) | 55 | |
| 227 | Determinarea contaminării cu dioxin[, furani și PCB asemănătoare dioxinei | Alimente | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă de înaltă rezoluție (GC-HRMS) | 2791 | |
| 228 | Determinarea markerului făinurilor proteice - glyceroltriheptanoat (GTH) | Făinuri proteice | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 160 | |
| 229 | Determinarea mercurului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbție atomică cu vapori reci (SAA CV) | 54 | |
| 230 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn. Fe, Sn, etc.) -1 element | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbție atomică cu flacără (SAA FL) | 23 | |
| 231 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, Sn, etc.) și arsen (As) - 1 element | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbție atomică cu cuptor de grafit (SAA CG) | 37 | |
| 232 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Cromatografie în strat subțire (CSS) | 63 | |
| 233 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Hrană animale | Imunocromatograficâ - AFLACARD | 46 | |
| 234 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Imunoenzimatică (ELISA) fără purificare pe coloană de imunoafinitate | 203 | |
| 235 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Imunoenzimatică (ELISA) cu purificare pe coloană de imunoafinitate | 293 | |
| 236 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 229 | |
| 237 | Determinarea reziduurilor de agenți antiimflamatori nesteroidieni | Țesut muscular, ficat, lapte crud | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 139 | |
| 238 | Determinarea reziduurilor de alergeni | Alimente | Imunoenzimatică (ELISA) | 220 | |
| 239 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Miere | Gazcromatografică (GC) | 45 | |
| 240 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud ficat, pește de crescătorie | Lichidcromatografică (HPLC) | 77 | |
| 241 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud ficat | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 79 | |
| 242 | Determinarea reziduurilor de beta - lactamice | Țesut muscular, rinichi, lapte, peste | Radioimunotest (CHARM II) | 127 | |
| 243 | Determinarea reziduurilor de carbadox și olaquindox | Ficat | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 125 | |
| 244 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Țesut muscular, lapte, ouă, miere, ser sanguin, urină | Imunoenzimatică (ELISA) | 128 | |
| 245 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Țesut muscular, lapte, ouă, miere, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 191 | |
| 246 | Determinarea reziduurilor de coccidi ostatice | Ficat, ouă | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 81 | |
| 247 | Determinarea reziduurilor de coloranți | pește crescătorie | lichidcromatografică (HPLC) | 74 | |
| 248 | Determinarea reziduurilor de corticosteroizi | Urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 179 | |
| 249 | Determinarea reziduurilor de dimetridazol | Țesut muscular, lapte, ouă, plasmă | Imunoenzimatică (ELISA) | 126 | |
| 250 | Determinarea reziduurilor de enro/ciprofloxacin | Țesut muscular, ficat, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 115 | |
| 251 | Determinarea reziduurilor de gentamicină | Țesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 123 | |
| 252 | Determinarea reziduurilor de gentamicină/neomicină | Țesut muscular, rinichi, lapte | Radioimunotest (CHARM II) | 141 | |
| 253 | Determinarea reziduurilor de hidrocarburi policiclice aromatice (PAH) | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 377 | |
| 254 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului resorcilic | țesuturi (ficat, rinichi, mușchi inclusiv pește), bilă, ouă, lapte și urină | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 400 | |
| 255 | Determinarea reziduurilor de macrolide | Țesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, peste | Radioimunotest (CHARM II) | 136 | |
| 256 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Gazcromatograficâ (GC) | 278 | |
| 257 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Gazcromatograficâ cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 63 | |
| 258 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Lichidcromatograficâ cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 246 | |
| 259 | Determinarea reziduurilor de neomicină | Țesut muscular, rinichi, lapte, ouă | Imunoenzimatică (ELISA) | 123 | |
| 260 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Țesut muscular, lapte, ouă, miere, plasmă | Imunoenzimatică (ELISA) | 162 | |
| 261 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Țesut muscular, lapte, ouă, miere, pește de crescătorie | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 73 | |
| 262 | Determinarea reziduurilor de nitroimidazoli | țesut muscular, lapte crud, ouă, pește de crescătorie, ser sanguin | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 95 | |
| 263 | Determinarea reziduurilor de nitrozamine | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | T9 | |
| 264 | Determinarea reziduurilor de pesticide | Produse de origine vegetală | Gazcromatografică (GC) | 242 | |
| 265 | Determinarea reziduurilor de pesticide carbamice | Alimente de origine animală | Gazcromatografică (GC) | 114 | |
| 266 | Determinarea reziduurilor de pesticide organoclorurate | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, pește de crescătorie, alte alimente, hrană animale | Gazcromatografică (GC) | 104 | |
| 267 | Determinarea reziduurilor de pesticide organofosforice | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, pește de crescătorie, alte alimente, hrană animale | Gazcromatografică (GC) | 124 | |
| 268 | Determinarea reziduurilor de piretroide | Alimente de origine animală | Gazcromatografică (GC) | 130 | |
| 269 | Determinarea reziduurilor de stilbene | Țesut muscular, urină | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 134 | |
| 270 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Țesut muscular, rinichi, lapte, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 10B | |
| 271 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Miere | Lichidcromatografică (HPLC) | 111 | |
| 272 | Determinarea reziduurilor de streptomicină/dihidrostreptomici nă | Țesut muscular, rinichi, lapte, miere | Radioimunotest (CHARM II) | 127 | |
| 273 | Determinarea reziduurilor de substanțe betaagoniste | Ficat, urină | Imunoenzimatică (ELISA) | 323 | |
| 274 | Determinarea reziduurilor de substanțe betaagoniste | Ficat, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 349 | |
| 275 | Determinarea reziduurilor de substanțe steroidiene | Țesut muscular, ser sangvin, urină | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masa (GC- MS/MS) | 224 | |
| 276 | Determinarea reziduurilor de substanțe steroidiene | Țesut muscular, ficat, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 197 | |
| 277 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Țesut muscular, ficat, rinichi, lapte, miere | Lichidcromatografică (HPLC) | 101 | |
| 278 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Țesut muscular, rinichi, lapte, ouă. miere, pește | Radioimunotest (CHARM II) | 184 | |
| 279 | Determinarea reziduurilor de sulfonamide | Țesut muscular, rinichi, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 113 | |
| 280 | Determinarea reziduurilor de sulfoquinoxalină | Țesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 106 | |
| 281 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Țesut muscular, rinichi, ouă, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 118 | |
| 282 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Țesut muscular, rinichi, lapte crud, ouă, miere, peste de crescătorie | Lichidcromatografica (HPLC) | 134 | |
| 283 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Țesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, pește | Radioimunotest (CHARM II) | 127 | |
| 284 | Determinarea reziduurilor de tireostatice | Țesut muscular, tiroida, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 347 | |
| 285 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante și betablocante | Rinichi | Imunoenzimatică (ELISA) | 224 | |
| 286 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante și betablocante | Țesut muscular, ficat, rinichi | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 269 | |
| 287 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Țesuturi, lapte șl miere | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS/MS) | 63 | |
| 288 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului rezorcilic | Țesuturi (ficat, rinichi, mușchi inclusiv pește), bilă, ouă. lapte și urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 107 | |
| 289 | Determinarea radioactivitățiI | Alimente, hrană animale | Spectrometrie gama | 42 | |
| 290 | Determinarea proteinei vegetale/ animale | Alimente | PCR | 593 | |
| 291 | Calculul energiei brute | Hrană animale | Publicații | 2 | |
| 292 | Determinarea toxinei botulinice | Alimente, hrana animale | SR 13419 | 133 | |
| 293 | Testarea antibiorezistenței microbiene | Tulpini patogene | Metoda microdiluțiilor | 181 | |
| 294 | Determinarea reziduurilor de antibiotice și coccidiostatice | Hrana animale | UPLC-Q-TOF | 193 | |
| 295 | Determinarea speciei de proveniență a cărnii/laptelui | produse procesate (alimente și hrană pentru animale) | RT-PCR | 757 | |
| 296 | E. coli VTEC - determinarea genelor de virulență și serogrup | carne | PCR | 290 | |
| 297 | Determinarea reziduurilor de coloranți | pește crescătorie | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 60 | |
| 298 | Determinarea acidității grăsimii | produse lactatele și unt | SR ISO 1740:2008 (metoda de referință) | 29 | |
| 299 | Determinarea activității fosfatazei alcaline | brânză | fluorimetrică/ISO 11816-2 | 311 | |
| 300 | Determinarea lactozei | lapte și produse lactate | metoda fenol- sulfurică STAS 10902 | 24 | |
| 301 | Determinarea chiștilor de Giardia și/sau oochiștilor de Cryptosporidium | apă | parazitologică prin Flita - Max xpress | 1558 | |
| 302 | Determinarea azotaților | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 24 | |
| 303 | Determinarea azotiților | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 20 | |
| 304 | Determinarea durității totale | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 18 | |
| 305 | Determinarea fosforului total | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 8 | |
| 306 | Determinarea CCO Cr | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 20 | |
| 307 | Determinarea CBO5 | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 28 | |
| 308 | Determinarea clorului rezidual | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 6 | |
| 309 | Determinare conductivității | miere | SR 784/2 2009 | 3 | |
| 310 | Determinarea cianurilor | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 18 | |
| 311 | Determinarea sulfaților | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 16 | |
| 312 | Determinarea substanțelor stupefiante și psihotrope | produse și preparate pe bază de plante, amestecuri minerale, pulberi, tablete sau comprimate | uplc-q-tof | 4514 | |
| 313 | Determinarea reziduurilor de metale grele prin ICP - OES | produse de origine animala si nonanimala | ICP - OES | 215 | |
| 314 | Identificarea laptelui de vaca in lapte de oaie/capra | lapte crud, pasteurizat, branzeturi de oaie/capra | kit | 41 | |
C. TARIF pentru efectuarea analizelor si examenelor de laborator, precum si a autorizării pentru comercializarea produselor medicinale si a altor produse de uz veterinar, practicate de Institutul Veterinar pentru Controlul Produselor Biologice și Medicamentelor de Uz Veterinar
| Nr. | Denumire analiză/examen/operațiune/produs | Tarif/ Lei |
|---|---|---|
| 1 | Solubilitate | 203 |
| 2 | Controlul organoleptic | 53 |
| 3 | Claritatea și gradul de opalescență ale lichidelor | 90 |
| 4 | Gradele de colorație ale lichidelor | 1046 |
| 5 | Identificare prin reacții chimice | 317 |
| 6 | Identificarea și puritatea prin gazcromatografie | 825 |
| 7 | Identificarea și puritatea prin cromatografie în strat subțire | 508 |
| 8 | Identificare spectrofotometrică în IR | 563 |
| 9 | Identificare spectrofotometrică în UV și vizibil - în soluție alcoolică | 497 |
| 10 | Identificare spectrofotometrică în UV și vizibil - în soluție apoasă | 381 |
| 11 | Identificare spectrofotometrică în UV și vizibil - în solvenți organici | 713 |
| 12 | Determinări cantitative prin titrare potențiometrică | 223 |
| 13 | Dozare gravimetrică | 353 |
| 14 | Dozare volumetrică | 252 |
| 15 | Determinarea densității cu picnometru | 173 |
| 16 | Determinarea densității cu densimetru electronic | 120 |
| 17 | Determinarea punctului de topire | 219 |
| 18 | Determinarea punctului de picurare, a punctului de solidificare, gelificare și a punctului de fierbere | 214 |
| 19 | Determinarea viscozității cu viscozimetrul cu capilar | 236 |
| 20 | Determinarea viscozității cu viscozimetrul rotațional | 245 |
| 21 | Determinarea dimensiunii bujiurilor, pesariilor și comprimatelor | 62 |
| 22 | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 108 |
| 23 | Determinarea rezistenței comprimatelor, drajeurilor | 157 |
| 24 | Determinarea friabilității comprimatelor | 167 |
| 25 | Determinarea greutății medii și individuale a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 155 |
| 26 | Determinarea variației în greutate sau în volum pe ambalaj | 216 |
| 27 | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 182 |
| 28 | Determinarea indicelui de acetil | 359 |
| 29 | Determinarea indicelui de hidroxil | 539 |
| 30 | Determinarea indicelui de aciditate | 235 |
| 31 | Determinarea indicelui de peroxid | 243 |
| 32 | Determinarea indicelui de saponificare | 248 |
| 33 | Determinarea indicelui de ester | 272 |
| 34 | Determinarea indicelui de iod | 219 |
| 35 | Determinarea substanței nesaponificabile | 378 |
| 36 | Determinarea azotului din combinațiile organice | 296 |
| 37 | Determinarea tensiunii superficiale | 257 |
| 38 | Determinarea factorului de îmbibare al produselor vegetale | 200 |
| 39 | Determinarea puterii rotatorii specifice | 251 |
| 40 | Determinarea indicelui de refracție | 198 |
| 41 | Determinarea limitei de impurități: impurități și corpuri străine în produse vegetale, metale grele, amoniu, As, Ca, Zn, Fe, cloruri, sulfați, carbonați, fosfați, azotați, impurități organice și altele | 219 |
| 42 | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 444 |
| 43 | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 212 |
| 44 | Determinare polarografică | 429 |
| 45 | Separări cromatografice pe coloană | 653 |
| 46 | Determinare cromatografică pe strat subțire | 565 |
| 4l | Determinarea concentrației în alcool a preparatelor farmaceutice | 218 |
| 48 | Determinarea taninurilor din produse vegetale și preparate farmaceutice | 341 |
| 49 | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale și preparate farmaceutice | 22l |
| 50 | Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de metale | 262 |
| 51 | Proba de sedimentare | 151 |
| 52 | Determinarea indicelui de amăreală | 209 |
| 53 | Controlul microchimic al produselor vegetale | 207 |
| 54 | Uscarea și pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 30 |
| 55 | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 40 |
| 56 | Extragerea principiilor active din produse vegetale și preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării | 360 |
| 57 | Purificarea soluțiilor extractive în vederea dozării | 290 |
| 58 | Determinarea pH-ului prin metoda potențiometrică | 212 |
| 59 | Determinarea umidității prin uscare | 176 |
| 60 | Controlul mărimii particulelor | 188 |
| 61 | Determinarea intervalului de distilare | 282 |
| 62 | Determinarea gradului de finețe al pulberilor | 174 |
| 63 | Determinarea stabilității suspensiilor | 168 |
| 64 | Determinarea probei de pasaj a suspensiei și emulsiei | 180 |
| 65 | Determinarea omogenității unguentelor și pulberilor | 81 |
| 66 | Determinarea timpului de cădere a spumei | 49 |
| 6l | Determinarea puterii de spumare | 325 |
| 68 | Determinarea densității aparente la pulberi | 187 |
| 69 | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 265 |
| 70 | Determinarea substanțelor grase totale | 106 |
| 71 | Dozarea substanțelor solubile din produse vegetale | 88 |
| 72 | Reziduu insolubil în acid clorhidric | 71 |
| 73 | Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor | 62 |
| 74 | Capacitatea de întindere la unguente | 60 |
| 75 | Dezagregarea produselor efervescente | 143 |
| 76 | Concentrarea soluțiilor extractive cu solvenți organici prin distilare la rotavapor | 92 |
| 77 | Concentrarea soluțiilor extractive apoase prin distilare la rotavapor | 88 |
| 78 | Filtrare prin filtre membrane cu porozitate 0,30-0,50 ^m pentru determinări cu aparatură de înaltă performanță | 54 |
| 79 | Determinare spectrofotometrică în IR | 575 |
| 80 | Determinare prin spectroscopie de absorbție atomică | 928 |
| 81 | Determinare flamfotometrică | 924 |
| 82 | Analiza HPLC | 1067 |
| 83 | Analiza GC | 827 |
| 84 | Analiza GC cuplată cu HEAD - SPEACE | 929 |
| 85 | Determinarea umidității reziduale prin metoda Karl Fischer | 182 |
| 86 | Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl | 394 |
| 87 | Determinarea tipului de emulsie | 60 |
| 88 | Determinarea azotului aminic din produse biologice | 338 |
| 89 | Determinarea conținutului în clorură de sodiu | 160 |
| 90 | Determinarea formaldehidei din produse biologice prin metoda iodimetrică | 331 |
| 91 | Determinarea conținutului în oxid de aluminiu | 158 |
| 92 | Determinarea vâscozității emulsiei | 17 |
| 93 | Controlul stabilității emulsiei (vaccinuri) | 23 |
| 94 | Controlul de laborator pentru seturi de diagnostic prin tehnica ELISA/placă | 365 |
| 95 | Control de laborator prin test imunocromatografic | 137 |
| 96 | Stabilire titru anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 307 |
| 97 | Controlul sensibilității produselor revelatoare pe 6 cobai | 2162 |
| 98 | Controlul sensibilității produselor revelatoare pe 3 cobai | 1233 |
| 99 | Controlul valorii revelatoare pe 9 cobai | 2236 |
| 100 | Controlul valorii revelatoare pe 24 cobai | 5166 |
| 101 | Control inocuitate pe cobai pentru produse revelatoare | 492 |
| 102 | Reacția de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 143 |
| 103 | Reacția de hemaglutinare (HA) | 109 |
| 104 | Reacția de fixare complement RFC Wasserman | 310 |
| 105 | Reacția de imunodiiuzie în gel de agar | 159 |
| 106 | Stabilire titru hemolitic ser antioaie | 193 |
| 107 | Stabilire titru complement alexină | 218 |
| 108 | Control puritate prin examen bacterioscopic | 120 |
| 109 | Control macroscopic - produse biologice | 35 |
| 110 | Control sterilitate bacteriană și fungică/ flacon | 46 |
| 111 | Control puritate bacteriană - tehnica izolării de colonii | 113 |
| 112 | Control toxicitate reziduală vaccin/șoareci | 239 |
| 113 | Control biochimic tulpini bacteriene - fermentare medii hidrocarbonate/mediu | 78 |
| 114 | Control inactivare pe medii de cultură specifice | 92 |
| 115 | Control inactivare suspensie virală pe culturi celulare | 652 |
| 116 | Control inactivare suspensie virală/culturi celulare - absența hemadsorbției | 654 |
| 117 | Control inactivare suspensie virală pe șoareci/vaccin antirabic inactivat | 437 |
| 118 | Control inactivare suspensie virală pe ouă embrionate | 165 |
| 119 | Control inactivare toxină tetanică | 455 |
| 120 | Control puritate - examen bacterioscopic - colorație GRAM | 30 |
| 121 | Control puritate - examen bacterioscopic - colorație GIEMSA | 30 |
| 122 | Control puritate - examen bacterioscopic - colorație cu albastru de metilen | 30 |
| 123 | Control puritate - examen bacterioscopic - colorație Casares Gill | 48 |
| 124 | Control puritate - examen bacterioscopic - colorație cu verde de malachit | 28 |
| 125 | Control puritate virusologică/pui | 1397 |
| 126 | Control puritate virusologică/ouă embrionate | 1101 |
| 127 | Control puritate virusologică culturi celulare | 719 |
| 128 | IPIC tulpină - pseudopesta aviară | 855 |
| 129 | Control concentrație în germeni - vaccinuri bacteriene vii | 540 |
| 130 | Control concentrație în spori - vaccin anticărbunos | 625 |
| 131 | Control concentrație în spori vaccinuri antifungice | 526 |
| 132 | Control concentrație în virus pe linii celulare | 624 |
| 133 | Control concentrație în virus pe culturi celulare și IF(directa) | 1017 |
| 134 | Control concentrație în virus/șoareci - vaccinuri antirabice vii | 819 |
| 135 | Control concentrație virus UFF/ml - boala Marek | 661 |
| 136 | Controlul concentrației de virus DIE 50/ embrioni SPF | 669 |
| 137 | Control concentrație virus DIE 50/ embrioni convenționali | 221 |
| 138 | Controlul concentrației de virus pe culturi celulare DICP 50 ’ | 548 |
| 139 | Determinare DL 50/pui | 741 |
| 140 | Determinare DL 50/ouă embrionate | 328 |
| 141 | Determinare DL 50 (Reed și Muench)/șoareci | 1036 |
| 142 | Determinare DLM/ cobai | 2326 |
| 143 | Control viremie/pui - boala Marek | 1370 |
| 144 | Determinare LT/10/șoareci - toxine clostridiene | 751 |
| 145 | Determinare DP 50/ șoareci | 1714 |
| 146 | Control valoare biologică - seroneutralizare/șoareci - antitoxina tetanică | 660 |
| 147 | Control caracter edematogen - tulpina B. anthracis | 1180 |
| 148 | Control specificitate - Salmonella | 68 |
| 149 | Control specificitate - Leptospira spp | 246 |
| 150 | Control specificate DI 50/pui - vaccin difterovariola aviară | 632 |
| 151 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare | 730 |
| 152 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare și hemadsorbție | 984 |
| 153 | Control specificitate antigenică - imunoflorescență directă amprentă frotiu | 483 |
| 154 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare pe culturi celulare | 3799 |
| 155 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare culturi celulare - FAVN | 3875 |
| 156 | Control patogenitate tulpină vaccinală - B. anthracis | 2706 |
| 157 | Control apatogenitate/porc - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 399 |
| 158 | Control apatogenitate/iepuri - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1243 |
| 159 | Control patogenitate/porumbei - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1375 |
| 160 | Control inocuitate specifică oi, capre, bovine, cabaline, suine | 333 |
| 161 | Control inocuitate specifică/ boboc rață/ boboc gâscă | 73 |
| 162 | Control inocuitate specifică/ tineret aviar | 104 |
| 163 | Control inocuitate pe pui SPF (1 - 30 zile) | 1599 |
| 164 | Control inocuitate specifică/ pui (1-30 zile) | 82 |
| 165 | Control inocuitate specifică/ câine | 169 |
| 166 | Control inocuitate specifică/câine - rabie | 265 |
| 167 | Control inocuitate specifică/ pisică | 144 |
| 168 | Control inocuitate nespecifică pe un iepure | 326 |
| 169 | Control inocuitate nespecifică pe un cobai | 312 |
| 170 | Control inocuitate nespecifică pe un șoarece | 79 |
| 171 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecție de control/iepuri | 6332 |
| 172 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecție de control/cobai | 5374 |
| 173 | Valoare imunizantă - infecție de control/ovine - vaccin anticărbunos | 719 |
| 174 | Control valoare imunizantă/ iepuri (IHA) vaccin contra bolii hemoragice a iepurelui | 1708 |
| 175 | Control valoare imunizantă/ câini (IHA)- vaccin parvoviroză canină | 1038 |
| 176 | Control valoare protectoare prin SN și IHA ser mixt antiviral și antipasteurelic bovin | 1223 |
| 177 | Valoare imunizantă - infecție de control/porci - vaccinuri antibacteriene | 940 |
| 178 | Valoare imunizantă - infecție de control/palmipede vaccinuri antibacteriene | 699 |
| 179 | Valoare imunizantă - infecție de control/galinacee vaccinuri antibacteriene | 2626 |
| 180 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe ouă embrionate | 3738 |
| 181 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe culturi celulare (FEG) | 2142 |
| 182 | Valoare imunizantă - infecție de control/cobai vaccinuri antibacteriene | 6194 |
| 183 | Valoare imunizantă - infecție de control/șoareci vaccinuri antibacteriene | 1425 |
| 184 | Valoare imunizantă - infecție de control/hamsteri vaccinuri antibacteriene | 763 |
| 185 | Controlul inocuitate specifică pe păsări (fără efectiv animale) | 285 |
| 186 | Control efect protector/păsări (fără efectiv animale) | 520 |
| 187 | Control concentrație virus DIE50/ml fără embrioni | 219 |
| 188 | Controlul valorii imunizante - IHA/pui | 1995 |
| 189 | Controlul valorii imunizante prin infecție de control și IHA/pui ’ ’ | 1937 |
| 190 | Controlul valorii imunizante prin infecție de control pentru difterovariola aviară | 1821 |
| 191 | Control valoare imunizantă vaccinuri antitetanice prin seroneutralizare/ șoareci | 2645 |
| 192 | Control seroneutralizare/șoareci | 963 |
| 193 | Determinare titru antitoxine clostridiene/tip | 3014 |
| 194 | Valoare imunizantă - RMAL - vaccin antileptospiric | 2370 |
| 195 | Reacția de seroaglutinare lentă - RSAL | 234 |
| 196 | Reacția de seroaglutinare rapidă - RSAR | 29 |
| 197 | Controlul inactivării fungice la vaccinuri antimicotice | 462 |
| 198 | Control specificitate fungică pentru vaccinuri antimicotice | 526 |
| 199 | Control valoare protectoare prin infecție de control pt. vaccinuri antifungice | 268 |
| 200 | Controlul virulenței reziduale la vaccinul antirabic sub forma de momeală | 861 |
| 201 | Controlul valoare imunizantă pe cobai-vaccinuri antivirale (vaccinare, recoltare sânge) | 2818 |
| 202 | Controlul valoare biologica pe soarece a vaccinurilor antirabice inactivate | 7627 |
| 203 | Controlul concentrației în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin testul de imunofluorescență indirectă | 1114 |
| 204 | Reacția de înhibare a hemaglutinării pentru determinare valoare imunizantă vaccinuri antivirale | 1165 |
| 205 | Reacția de seroneutralizare pe culturi celulare (valoare imunizantă vaccinuri virale) | 1613 |
| 206 | Controlul concentrație în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin reacția de hemadsorbție | 1046 |
| 207 | Controlul impurității pirogene | 713 |
| 208 | Controlul impurităților toxice pe șoareci | 229 |
| 209 | Determinarea activității microbiologice antibiotice, chinolone, vitamine | 529 |
| 210 | Determinarea activității bactericide a dezinfectantelor | 890 |
| 211 | Determinarea activității fungicide a dezinfectantelor | 646 |
| 212 | Extragerea principiilor active din produse farmaceutice, forme liposolubile pentru dozare | 529 |
| 213 | Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 514 |
| 214 | Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 659 |
| 215 | Controlul eficacității conservanților antimicrobieni | 1896 |
| 216 | Controlul conținutului în endotoxine (test L.A.L.) | 1697 |
| 217 | Controlul sterilității produselor farmaceutice care nu au substanțe antimicrobiene/catgut, pansament, ață chirurgicală | 538 |
| 218 | Controlul sterilității antibiotice, chinolone, antimicotice | 926 |
| 219 | Determinarea valorii nutritive, medii de cultură, folosite la controlul sterilității produselor | 211 |
| 220 | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conțin substanță activă nouă, propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat de referință, la care se adăugă, după caz: | 20380 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 947 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 701 | |
| 221 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanțe cunoscute (combinație în doze fixe) propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru de referință, la care se adăugă, după caz: | 18861 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 947 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 654 | |
| 222 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referință | 17228 |
| 223 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referință | 15125 |
| 224 | Autorizarea produselor medicinale care conțin substanță activă nouă, propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 19915 |
| 225 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanțe cunoscute (combinație în doze fixe), propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 19563 |
| 226 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 17460 |
| 227 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 16701 |
| 228 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin substanță activă nouă, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaștere mutuala și propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru | 11621 |
| 229 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanțe cunoscute (combinație în doze fixe), autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaștere mutuala și propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 10628 |
| 230 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaștere mutuala și propuse prin procedura repeat use cu România stat membru interesat | 10569 |
| 231 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaștere mutuala și propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 9753 |
| 232 | Reînnoirea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 7125 |
| 233 | Reînnoirea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referință | 7999 |
| 234 | Evaluarea variației de tip IA MRP/DCP | 735 |
| 235 | Evaluarea variației de tip IB MRP/DCP | 1139 |
| 236 | Evaluarea variației de tip II MRP/DCP | 2715 |
| 237 | Eliberarea autorizației de comercializare pentru import paralel | 2044 |
| 238 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin o substanță activă nouă, prin procedura națională, la care se adăugă, după caz: | 7007 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 584 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 408 | |
| 239 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanțe cunoscute (combinație în doze fixe), prin procedura națională, la care se adaugă, după caz: | 6833 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 584 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 408 | |
| 240 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită prin procedura națională | 5957 |
| 241 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice, prin procedura națională | 5957 |
| 242 | Autorizarea produselor homeopate cu indicații terapeutice, prin procedura națională | 3913 |
| 243 | Notificarea produselor medicinale de uz veterinar fără indicații terapeutice, prin procedura națională | 877 |
| 244 | Evaluarea variației de tip IA, prin procedura națională | 584 |
| 245 | Evaluarea variației de tip IB, prin procedura națională | 817 |
| 246 | Evaluarea variației de tip II, prin procedura națională | 1926 |
| 247 | Evaluarea cererilor privind modificarea designului și inscripționării ambalajului primar și secundar al produsului medicinal de uz veterinar, a prospectului și RCP-ului, altele decât cele datorate unor variații de tip IA, IB și II, prin procedura națională | 817 |
| 248 | Reînnoirea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare, prin procedura națională | 4146 |
| 249 | Avizare material publicitar pentru prod. Biologice/medicamente/aditivi furajeri/alte produse pe fiecare domeniu media | 847 |
| 250 | Emiterea duplicatului autorizației de comercializare, prin procedura națională | 140 |
| 251 | Consultanță de specialitate în domeniul produselor medicinale și al altor produse de uz veterinar/oră | 58 |
| 252 | Notificare referitoare la produse care nu necesită autorizare/produs | 584 |
| 253 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin o subst. activă cunoscută, autorizată prin procedura de recunoaștere mutuală sau descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 15709 |
| 254 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaștere mutuală și propuse prin procedura "repeat use" ralizată cu România stat membru interesat | 8763 |
| 255 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaștere mutuală sau descentralizată cu România stat membru de referință la care se adaugă, după caz: | 19856 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 947 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 701 | |
| 256 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conțin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura națională, la care se adaugă după caz: | 5752 |
| a) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 584 | |
| b) pentru fiecare specie-țintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 408 | |
| 257 | Autorizarea națională a produselor medicinale veterinare prin "consimțământ informat | 4731 |
| 258 | Extinderea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura națională | 6657 |
| 259 | Extinderea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat de referință | 18630 |
| 260 | Extinderea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 16936 |
| 261 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referință | 18046 |
| 262 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaștere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat interesat în primul val | 16002 |
| 263 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaștere mutuală și propuse prin procedura repeat use cu România stat interesat | 11446 |
| 264 | Reînnoirea autorizației de comercializare a produselor medicinale veterinare homeopate cu indicație terapeutică prin procedura națională | 1343 |
| 265 | Autorizarea de comercializare limitata a produselor medicinale veterinare | 2628 |
| 266 | Aviz de comercializare produse medicinale veterinare | 1343 |
| 267 | Evaluare documentație tehnică pentru suplimente nutritive, cosmetice și alte produse de uz veterinar în vederea notificării | 526 |
| 268 | Notificarea consolidată* în vederea completării documentațiilor tehnice pentru produsele aflate în procedura de autorizare sau de reautorizare prin procedura națională | 584 |
| 269 | Evaluare documentație tehnică produse biocide în scopul obținerii Autorizației pentru experiment sau test | 817 |
| 270 | Evaluare documentație tehnică privind efectul biocid pentru utilizarea temporară a produsului biocid pentru fiecare funcție în vederea obținerii Autorizației de urgență (120 zile) | 817 |
| 271 | Evaluare documentație tehnică privind datele comune de bază a produselor biocide în vederea plasării lor pe piață prin procedura națională | 992 |
| 272 | Evaluare documentație tehnică privind efectul biocid pentru produse biocide în vederea revizuirii sau modificării autorizației/avizului de plasare pe piață/comercializare | 817 |
| 273 | Evaluare documentație tehnică privind efectul biocid pentru fiecare funcție a produselor biocide în vederea plasării pe piață prin procedura de recunoaștere mutuală | 293 |
| 274 | Evaluare documentație tehnică privind datele comune pentru utilizarea temporară a produsului biocid în vederea eliberării Autorizației de urgență (120 zile) | 992 |
| 275 | Evaluare documentație tehnică privind datele comune de bază a produselor biocide în vederea plasării pe piață prin procedura de recunoaștere mutuală | 759 |
| 276 | Evaluare efect biocid pentru dezinfectante pe test obiecte (faza II, etapa 2) | 1016 |
| 277 | Cotizație anuala de menținere în vigoare a autorizației de comercializare | 817 |
| 278 | Evaluarea protocoalelor de producție și control pentru produse medicinale veterinare imunologice în vederea eliberării oficiale a seriei | 992 |
| 279 | Variație la autorizația de comercializare pentru import paralel | 584 |
| 280 | Determinarea numărului de bacterii aerobe viabile din produsele farmaceutice non-sterile | 564 |
| 281 | Determinarea numărului de drojdii și mucegaiuri din produsele medicinale veterinare non-sterile | 499 |
| 282 | Detecție și determinare număr bacterii Gram negative bilă-tolerante din produsele farmaceutice non-sterile | 683 |
| 283 | Detecție Escherichia coli din produsele farmaceutice non-sterile | 361 |
| 284 | Detecție Staphylococcus aureus din produsele farmaceutice non-sterile | 321 |
| 285 | Detecție Salmonella spp. din produsele farmaceutice non-sterile | 367 |
| 286 | Detecție Pseudomonas aeruginosa din produsele farmaceutice non-sterile | 316 |
| 287 | Detecție Clostridium sporogenes din produsele farmaceutice non-sterile | 320 |
| 288 | Detecție Candida albicans din produsele farmaceutice non-sterile | 356 |
*)Notificările ulterioare vor fi tarifate la 50% din valoarea celei inițiale.
NOTEa) Emiterea duplicatului autorizației de comercializare se face numai la cerere, în baza documentelor ce atestă pierderea actului, prin publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a.b) În cazul variațiilor grupate, tariful se calculează pentru fiecare autorizare prin însumarea tarifului aferent variației care definește grupul și 75% din tariful pentru variația inclusă în grup, aplicat fiecărei variații din grup, alta decât variația care definește grupul.
c)Pentru variațiile tip I, II sau grup de variații, solicitate prin "Distribuirea echitabilă a sarcinilor" (worksharing) se aplică același tarif stabilit pentru variațiile de tip I, II sau grup de variație în funcție de tipul de procedură.
d)Cotizația anuală de menținere în vigoare a autorizației de comercializare se achită în primele 6 luni ale anului în curs pentru toate autorizațiile de comercializare valide la data de 31 decembrie a anului precedent.
D. TARIF pentru consultanță si instruiri practice de laborator privind expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală și a furajelor
| Nr. crt. | Denumire serviciu/ birou/ compartiment | Denumire acțiune de instruire | Tip probă | Metoda/ Tehnica de laborator | Tarif lei / analiza/ examen / operațiune |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Compartiment Animale Acvatice | Particularități de diagnostic în bolile peștilor | Pește | Examen bacteriologic, virusologie și parazitologic animale acvatice | 843 |
| 2 | Diagnosticul bacteriilor patogene și condiționat patogene pentru pești | Pește | Examen bacteriologic animale acvatice | 363 | |
| 3 | Bioagresori de natură parazitară la pești | Pește | Examen parazitologic animale acvatice | 323 | |
| 4 | Detecția contaminanților bacterieni în moluște bivalve | Moluște bivalve | Examen bacteriologic conform ISO TS 16649-3 și ISO 6579 | 436 | |
| 5 | Sănătatea Animalelor acvatice (prevenire, diagnostic, combatere boli animale acvatice) | Pește | 248 | ||
| 6 | Sănătatea Animalelor acvatice (prevenire și combatere boli animale acvatice) | Pește | 88 | ||
| 7 | Compartiment Insecte utile | Metode de diagnostic | Fagure cu | Examen | |
| în laborator în bolile bacteriene ale puietului de albine | puiet | bacteriologic | 670 | ||
| 8 | Metode de laborator în ectoparazitozele albinelor | Probe albine | Examen parazitologic | 371 | |
| 9 | Metode de diagnostic în laborator în endoparazitozele albinelor | Probe albine | Examen parazitologic | 329 | |
| 10 | Diagnostic diferentrial în intoxicații la albine | Probe albine | Examen toxicologic | 271 | |
| 11 | Metode de diagnostic în bolile micotice ale albinelor | Probe albine | Examen micologic | 635 | |
| 12 | Prevenirea, diagnosticul și combaterea bolilor bacteriene ale albinelor și puietului | Albine | 248 | ||
| 13 | Prevenirea, diagnosticul și combaterea bolilor parazitare ale albinelor și puietului | Albine | 248 | ||
| 14 | Prevenirea, diagnosticul și combaterea bolilor micoticeale albinelor și puietului | Albine | 248 | ||
| 15 | Prevenirea, diagnosticul și combaterea bolilor virale ale albinelor și puietului | Albine | 248 | ||
| 16 | Noțiuni generale de prevenire și combatere a bolilor la albine | Albine | 248 | ||
| 17 | Compartiment Toxicologie Chimie | Metode screening de identificare a unor compuși toxici prin tehnici LC-MS | Probe biologice, furaje, apă, momeli | LC MS | 658 |
| 18 | Metode screening de identificare a unor compuși toxici prin tehnici GC-MS | Probe biologice, furaje, apă, momeli | GC MS | 610 | |
| 19 | Metode screening de identificare a unor compuși toxici prin tehnici HPTLC | Probe biologice, furaje, apă, momeli | HPTLC | 498 | |
| 20 | Determinarea metalelor (Pb, Cd. Cu, Se, Zn, Mg, Ca, K, Na etc.) prin tehnici AAS și ICP - MS | Probe biologice, furaje, apă, momeli | AAS, ICP MS | 549 | |
| 21 | Determinarea unor compuși toxici prin metode specifice | Probe biologice, furaje, apă, momeli | metode specifice | 425 | |
| 22 | Compartiment Viroze Majore | Testul ELISA pentru detecția anticorpilor în pesta porcină clasică | ser sanguin | serologie virală | 847 |
| 23 | Testul imunofluorescență directă pentru pesta porcină clasică | organe | biologie virală | 291 | |
| 24 | Testul de virus neutralizare pentru detecția anticorpilor în pesta porcină clasică | ser sanguin | serologie virală | 532 | |
| 25 | Testul de izolare pe culturi celulare a virusului pestei porcine clasice | organe | biologie virală | 266 | |
| 26 | Testul ELISA pentru detecția anticorpilor specifici bluetongue - Vmrd | ser sanguin | serologie virală | 191 | |
| 27 | Detecția de anticorpi subtipurile H5 și H7 pentru virusul influenței aviare | ser sanguin | serologie virală | 320 | |
| 28 | Detecția de anticorpi pentru virusul bolii de Newcastle | ser sanguin | serologie virală | 299 | |
| 29 | Compartiment Virusologie | Tehnici de serologie virală (ELISA și ID) utilizate în diagnostic | ser sangvin | test imunoenzimatic | 421 |
| 30 | Tehnici ELISA utilizate în serologie virală | ser sangvin | test imunoenzimatic | 411 | |
| 31 | Testul de imunodifuzie în gel de agar utilizat în serologie virală | ser sangvin | test imunoenzimatic | 167 | |
| 32 | Testul de seroneutralizare pe culturi celulare | ser sangvin | test de seroneutralizare pe culturi celulare | 242 | |
| 33 | Testul IFD în rabie | creier | test de imunofluorescență directă | 394 | |
| 34 | Diagnostic în rabie prin IFD și Bioprobă | creier | test de imunofluorescență directă; test de inoculare intracerebrală a șoriceilor | 387 | |
| 35 | Testul FAVN pentru detecția anticorpilor antirabici postvaccinali | ser sangvin | test de virusneutralizare a anticorpilor antirabici postvaccinali evidențiați prin imunofluorescență | 371 | |
| 36 | Biroul Morfopatologie | Detecția PrP res prin teste rapide pentru diagnosticul EST | fragmente creier, omogenate creier | metode imunoenzimatice, de imunoblotare sau imunocromatografice | 511 |
| 37 | Diagnosticul cito- histopatologic și/sau imunohistochimic pentru boli la animale | fragmente tesuturi/ organe | metode cito- histochimice, imunohistochimice de colorare | 286 | |
| 38 | Tehnica de procesare a probelor de țesuturi și aplicarea metodelor de colorare | fragmente țesuturi/ organe | tehnica de includere la parafină și aplicarea unor metode de colorare | 212 | |
| 39 | Diagnosticul morfopatologie - examen necropsic/medico - legal veterinar la animale | cadavre 1 set organe | diagnostic necropsic | 304 | |
| 40 | Serviciul Biologie moleculară și organisme modificate genetic, Centrul de studii și științifice pentru gripa aviară, zoonoze, boli emergente și Iransfrontaliere | Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice | Organe și țesuturi | PCR | 125 |
| 41 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (Matrix) | Organe și țesuturi | PCR | 141 | |
| 42 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (H5) | Organe și țesuturi | PCR | 130 | |
| 43 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (N1) | Organe și țesuturi | PCR | 130 | |
| 44 | Identificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | PCR | 165 | |
| 45 | Cuantificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | PCR | 637 | |
| 46 | Identificarea genotipurilor rezistente/susceptibile la scrapie | Sânge | Tipizare moleculară | 212 | |
| 47 | Identificarea genomului virusului bluetongue | Sânge de rumegătoare recoltat pe EDTA | PCR | 165 | |
| 48 | Detecția elementelor genetice p35S și t-nos din alimente și furaje | Alimente și furaje | PCR | 178 | |
| 49 | Compartiment Parazitologie | Tehnici de colectare, conservare și identificare a speciilor de țânțari vectori pentru virusul West Nile | 301 | ||
| 50 | Tehnici de colectare, prelucrare și identificare a gasteropodelor gazde intermediare pentru helminți | 290 | |||
| 51 | Tehnici de colectare, conservare și identificare a speciilor de căpușe vectori pentru agenții etiologici ai unor boli virale, bacteriene și parazitare | 301 | |||
| 52 | Diagnosticul echinococozei și fasciolozei prin tehnici ELISA | 337 | |||
| 53 | Metode și tehnici de laborator în diagnosticul parazitozelor | 240 | |||
| 54 | Compartiment Micologie, Micotoxicologie | Metode de izolare și identificare a diferitelor genuri/ specii de fungi implicați în stări morbide la animale | 240 | ||
| 55 | Compartiment Micologie, Micotoxicologie | Determinarea unor micotoxine din probe de furaje prin tehnica ELISA | 570 | ||
| 56 | Biroul Imunologie | RFC - tehnica standard OIE, aplicată în bruceloză pentru 1 zi (durata x 3 zile) | ser sanguin/sânge | RFC. Titrări reagenți | 253 |
| 57 | Tehnici serologice (bacterioze) începători pentru 1 zi (durata x 4 zile) | ser sanguin/sânge | RBT, SAT, RFC, RMA | 322 | |
| 58 | ELISA - aplicată în paratuberculoză (1 zi) | ser sanguin/sânge | ELISA | 295 | |
| 59 | RMA - aplicată în leptospiroză pentru 1 zi (x 2 zile) | ser sanguin/sânge | RMA | 277 | |
| 60 | Compartiment Bacteriologie | Conduita generală a examenului bacteriologic pentru izolarea și identificarea bacteriilor patogene pentru animale | cadavru, set organe, organe, țesuturi, lichide puncție, secreții, excreții, probe mediu, fecale, culturi bacteriene, frotiuri etc. | examen bacteriologic | 326 |
| 61 | Izolarea și identificarea speciilor din genul Brucella și Campylobacter | cadavre, organe, fecale, avortoni, conținut digestiv avortoni și cadavre, învelitori placentare, secreții cervico- vaginale, secreții prepuțiale, material seminal, lapte mastitic, tampoane cloacale, culturi bacteriene, frotiuri etc. | 358 | ||
| 62 | Izolarea și identificarea Salmonella spp. | cadavre, organe, fecale, ouă, ouă embrionate, deșeuri de incubație, meconiu, probe de așternut, avortoni, învelitori placentare, secreții, excreții, tampoane cloacale, furaje, culturi bacteriene etc. | 425 | ||
| 63 | Conduita diagnosticului bacteriologic în infecțiile produse de Bacillus anthracis | țesuturi, lichide puncție, probe mediu, culturi bacteriene, frotiuri etc. | 310 | ||
| 64 | Conduita diagnosticului bacteriologic în infecțiile produse de germeni din genul Mycobacterium | țesuturi, fecale, culturi bacteriene, frotiuri etc. | 372 | ||
| 65 | Izolarea și identificarea altor specii patogene pentru animale (Listeria, Staphylococcus, Pasteurella, Streptococcus, Clostridium s.a.) | cadavru, set organe, organe, țesuturi, lichide puncție, secreții, excreții, furaje, fecale etc. | 419 | ||
| 66 | Metoda difuzimetrică standard CLSI pentru testarea comportamentului la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru animale | tulpini bacteriene | 261 | ||
| 67 | Procedura de dezinfecție, dezinsecție și deratizare | 378 | |||
| 68 | Metode utilizate în verificarea decontaminării aerului și suprafețelor | 372 | |||
| 69 | Analiza microbiologică a apei potabile destinate adăpării animalelor | 372 | |||
| 70 | Birou Coordonare Programe, Dezvoltare, Cercetare | Conceptul de trasabilitate în medicina veterinară - cadru metodologic | instruire teoretică | 319 | |
| 71 | Analiza de risc în medicina veterinară - cadru metodologic | instruire teoretică | 319 | ||
| 72 | Analiza de risc pentru sănătatea animalelor | instruire teoretică | 319 | ||
| 73 | Analiza de risc pentru laboratoarele sanitare veterinare și pentru siguranța alimentelor | instruire teoretică | 425 | ||
| 74 | Biroul Sănătate și Bunăstare Animală | Metode hematologice utilizate în medicina veterinară | 314 | ||
| 75 | Metoda profilului metabolic în evaluarea bunăstării animalelor | 348 | |||
| 76 | Compartiment Toxicologie Chimie | Metode biochimice utilizate în medicina veterinară (I) | 372 | ||
| 77 | Metode biochimice utilizate în medicina veterinară (II) | 372 |
E. TARIF pentru consultanță și instruiri practice de laborator privind expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală și a furajelor
| Nr. crt. | Denumire domeniu acțiune Instruire | Denumire analiză/ test | Tarif analiză (în funcție de testele pentru care se solicită instruirea) | Tarif instruire teoretică- practică/ oră/ specialist | Timp minim de instruire (ore) | Total tarif/ analiză | Total tarif instruire/domeniu | ||
| Lei | Specialitate | ||||||||
| 1 | Detecția alimentelor iradiate | Detecția alimentelor iradiate prin fotoluminescentă | 23 | 31 | Fizician | 7 | 240 | 240 | |
| 2 | Radioactivitate | Detecția activității specifice a radionuclizilor prin spectrometrie gama | 42 | 31 | Fizician | 7 | 259 | 259 | |
| 3 | Examene de laborator pentru determinarea compoziției chimice a hranei pentru animale | Umiditate | 4 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 1 | 35 | 279 | |
| Proteină | 18 | 31 | 2 | 80 | |||||
| Grăsime | 8 | 31 | 1 | 39 | |||||
| Celuloză | 29 | 31 | 2 | 91 | |||||
| Cenușă | 3 | 31 | 1 | 34 | |||||
| 4 | Examene de laborator pentru determinarea indicilor de prospețime a hranei pentru animale | Amoniac | 7 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 69 | 168 | |
| Ind Aciditate | 23 | 31 | 1 | 54 | |||||
| Reacția Kreiss | 14 | 31 | 1 | 45 | |||||
| 5 | Examene de laborator pentru determinarea unor compuși cu risc toxicologic din hrana pentru animate | Cloruri | 11 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 73 | 328 | |
| Activitatea ureazică | 11 | 31 | 1 | 42 | |||||
| Nitriți | 19 | 31 | 2 | 81 | |||||
| Nitrați | 70 | 31 | 2 | 132 | |||||
| 6 | Examene de laborator pentru determinarea macro/micro elementelor din hrana pentru animale | Calciu | 45 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 107 | 337 | |
| Fosfor | 16 | 31 | 1 | 47 | |||||
| Magneziu | 12 | 31 | 1 | 43 | |||||
| Fier (UV-VIS) | 14 | 31 | 1 | 45 | |||||
| Cupru (UV-VIS) | 16 | 31 | 1 | 47 | |||||
| Mangan (UV-VIS) | 17 | 31 | 1 | 48 | |||||
| 7 | Examene de laborator pentru determinarea unor aditivi furajeri din hrana pentru animate | Vit. A | 39 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar inginer | 1 | 70 | 522 | |
| Vrt. E | 35 | 31 | 1 | 66 | |||||
| Nicarbazin | 79 | 31 | 1 | 110 | |||||
| Amprol | 40 | 31 | 1 | 71 | |||||
| Tylosin | 50 | 31 | 2 | 112 | |||||
| Dimetridazol | 31 | 31 | 2 | 93 | |||||
| 8 | Examene de laborator pentru determinarea unor substanțe coccidiostatice din hrana pentru animale | Monensin/ Lasalocid | 60 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 1 | 91 | 378 | |
| Salinomicin | 77 | 31 | 2 | 139 | |||||
| Narasin | 86 | 31 | 2 | 148 | |||||
| 9 | Examene macro/ microscopice specifice hranei pentru animale | Identificarea constituanților de origine animală | 42 | 31 | Chimist, biochimist. medic veterinar, inginer | 2 | 104 | 184 | |
| Impurități botanice/ Impurități (corpuri străine) | 18 | 31 | 2 | 80 | |||||
| 10 | Examene de laborator pentru determinarea prospețimii la came și produse din came | Azot ușor hidrolizabil | 7 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 38 | 249 | |
| PH | 4 | 31 | 2 | 66 | |||||
| Hidrogen sulfurat | 4 | 31 | 1 | 35 | |||||
| Reacția Nessler | 3 | 31 | 1 | 34 | |||||
| Reacția Kreis | 14 | 31 | 2 | 76 | |||||
| 11 | Examene de laborator pentru determinarea prospețimii la lapte și produse lactate | Aciditate/Aciditate iaurt potențiometre | 24 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 86 | 555 | |
| Indice de peroxid | 19 | 31 | 4 | 143 | |||||
| Indice de iod | 57 | 31 | 2 | 119 | |||||
| Indice de aciditate | 7 | 31 | 2 | 69 | |||||
| Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin reacția Kreis | 14 | 31 | 4 | 138 | |||||
| 12 | Examene de laborator pentru determinarea prospețimii la pește și produse de pescărie | PH | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 523 | |
| Azot bazic volatil total | 14 | 31 | 6 | 200 | |||||
| Histamina prin HPLC | 57 | 31 | 6 | 243 | |||||
| Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin reacția Kreis | 14 | 31 | 1 | 45 | |||||
| 13 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la came și produse din came | Umiditate | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 66 | 517 | |
| Grăsime | 8 | 31 | 4 | 132 | |||||
| Substanțe proteice | 18 | 31 | 2 | 80 | |||||
| Substanțe minerale | 3 | 31 | 2 | 65 | |||||
| Hidroxiprolina | 50 | 31 | 4 | 174 | |||||
| 14 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la lapte și produse lactate | Umiditate | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 533 | |
| Grăsime - metoda de referință lapte/brânză | 40 | 31 | 5 | 195 | |||||
| Grăsime - metoda de rutină | 14 | 31 | 1 | 45 | |||||
| Substanțe proteice | 18 | 31 | 3 | 111 | |||||
| Substanțe glucidice (lactoza) + Deproteinizare | 20 | 31 | 3 | 113 | |||||
| Substanțe minerale | 3 | 31 | 1 | 34 | |||||
| 15 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la miere și produse apicole | Umiditate | 2 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 33 | 491 | |
| Zahăr invertit | 8 | 31 | 2 | 70 | |||||
| Zaharoză | 8 | 31 | 2 | 70 | |||||
| Glucoză și fructoză | 17 | 31 | 3 | 110 | |||||
| Substanțe proteice | 18 | 31 | 3 | 111 | |||||
| Determinarea granulelor de polen | 4 | 31 | 3 | 97 | |||||
| 16 | Determinarea unor elemente chimice din compoziția produselor din came | Clorura de sodiu | 55 | 31 | Chimist/ Medic | 4 | 179 | 530 | |
| Fosfați | 22 | 31 | veterinar | 5 | 177 | ||||
| Nitriți | 19 | 31 | 5 | 174 | |||||
| 17 | încercări fizico - chimice pentru determinarea unor cerințe speciale de calitate la lapte și produse lactate | Determinarea activității fosfatazei alcaline | 163 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 194 | 453 | |
| Determinarea punctului de îngheț | 7 | 31 | 1 | 38 | |||||
| Densitate | 5 | 31 | 1 | 36 | |||||
| Determinarea puterii de coagulare a cheagului | 3 | 31 | 1 | 34 | |||||
| Determinare carbonati/bicarbonati | 3 | 31 | 1 | 34 | |||||
| Clorura de sodiu | 55 | 31 | 2 | 117 | |||||
| 18 | încercări fizico- chimice pentru determinarea unor cerințe speciale de calitate la miere și produse apicole | Indice diastazic | 7 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 69 | 186 | |
| HMF | 17 | 31 | 1 | 48 | |||||
| Substanțe insolubile în apă din miere | 7 | 31 | 2 | 69 | |||||
| 19 | Determinarea conservanților din băuturile răcoritoare prin HPLC | 82 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 7 | 299 | 299 | ||
| 20 | Determinarea îndulcitorilor (zaharină, aspartam, și acetsulfam K) din băuturile răcoritoare prin HPLC | 98 | 31 | 7 | 315 | 315 | |||
| 21 | Determinarea coloranților din băuturile răcoritoare prin HPLC | 53 | 31 | 7 | 270 | 270 | |||
| 22 | Determinarea coloranților Roșu de Sudan din boia de ardei prin LC/MS | 46 | 31 | 7 | 263 | 263 | |||
| 23 | Determinări fizico - chimice la apă | PH | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 262 | |
| Nitriți | 19 | 31 | 2 | 81 | |||||
| Nitrați-metoda APHÂ | 6 | 31 | 2 | 68 | |||||
| Amoniac | 5 | 31 | 1 | 36 | |||||
| Cloruri | 11 | 31 | 1 | 42 | |||||
| 24 | Reguli generale pentru examene microbiologice | 8 | 31 | Medic veterinar | 6 | 194 | 194 | ||
| 25 | Metoda orizontală pentru detectarea bacteriilor din genul Salmonella spp | identificare/ confirmare | 24 | 31 | Medic veterinar | 4 | 148 | 148 | |
| 26 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Listeria monocytogenes | identificare/ confirmare | 25 | 31 | Medic veterinar | 5 | 180 | 180 | |
| 27 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Escherichia coli | identificare/ confirmare | 15 | 31 | Medic veterinar | 7 | 232 | 232 | |
| 28 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea stafilococilor coagulazo - pozitivi | identificare/ confirmare | 29 | 31 | Medic veterinar | 4 | 153 | 153 | |
| 29 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Bacillus cereus | identificare/ confirmare | 26 | 31 | Medic veterinar | 4 | 150 | 150 | |
| 30 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Clostridium perfringens | identificare/ confirmare | 6 | 31 | Medic veterinar | 4 | 130 | 130 | |
| 31 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Campylobacter spp | identificare/ confirmare | 115 | 31 | Medic veterinar | 6 | 301 | 301 | |
| 32 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Yersinia enterocolitica | identificare/ confirmare | 37 | 31 | Medic veterinar | 6 | 223 | 223 | |
| 33 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea Vibrio spp | identificare/ confirmare | 36 | 31 | Medic veterinar | 4 | 160 | 160 | |
| 34 | Metoda orizontală pentru detecția și numărarea altor specii bacteriene patogene | Enterobacteriacee Bacterii coliforme, NTG, Bacterii anaerobe sulfito- reducătoare, Drojdii și mucegaiuri | 110 | 31 | Medic veterinar | 16 | 606 | 606 | |
| 35 | Controlul calității apei potabile | Determinare E coli, Determinare enterococi intestinali, Clostridii anaerobe sulfito - reducatoare | 99 | 31 | Medic veterinar | 4 | 223 | 223 | |
| 36 | Controlul calității laptelui materie primă | NTG, NCS | 25 | 31 | Medic veterinar | 3 | 118 | 118 | |
| 37 | Examen parazitologic pește | 12 | 31 | Medic veterinar | 2 | 74 | 74 | ||
| 38 | Decelarea larvelor Trichinella sp prin metoda digestiei artificiale | 46 | 31 | Medic veterinar | 6 | 232 | 232 | ||
| 39 | Examen bacteriologic conserve | 2 | 31 | Medic veterinar | 5 | 157 | 157 | ||
| 40 | Determinarea speciei de proveniență a cărnii | ELISA | 314 | 31 | Medic veterinar | 6 | 500 | 500 | |
| 41 | Determinarea speciei de proveniență a cărnii | USDA-FSIS | 43 | 31 | Medic veterinar | 4 | 167 | 167 | |
| 42 | Determinare a metalelor grele | 168 | 31 | Medic veterinar | 7 | 385 | 385 | ||
| 43 | Detecția activității specifice a radionuclizilor prin spectrometrie gama | 107 | 31 | 7 | 324 | 324 | |||
| 44 | Determinare micotoxine | 293 | 31 | Inginer chimist | 7 | 510 | 510 | ||
F. TARIF pentru verificarea capacității de diagnostic de laborator în domeniul expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală și a furajelor
| Nr. crt. | Denumire serviciu / birou/ compartiment | Denumire test intercomparare | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator | Tarif lei / analiza/ examen/ operațiune |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Compartiment Animale Acvatice | Identificarea bacteriilor patogene pentru pești | Pește | Examen bacteriologic | 557 |
| 2 | Detecție mixobacterii la pești | Peste | Examen bacterioscopic | 295 | |
| 3 | Identificarea bioagresorilor parazitari la pești | Pește | Examen parazitologic | 293 | |
| 4 | Compartiment Insecte utile | Identificarea bacteriilor patogene pentru albine | Probe faguri | Examen bacteriologic | 636 |
| 5 | Examen calitativ și cantitativ în parazitoze | Probe albine | Examen parazitologic | 318 | |
| 6 | Compartiment Toxicologie Chimie | Identificarea unor compuși toxici prin tehnici HPTLC | Probe biologice, furaje, apă, momeli | HPTLC | 322 |
| 7 | Determinarea unor compuși toxici prin metode specifice | Probe biologice, furaje, apă, momeli | Metode specifice | 345 | |
| 8 | Determinarea metalelor (Pb, Cd, Cu, Se. Zn, Mg, Ca. K, Na etc.) prin tehnică AAS | Probe biologice, furaje, apă, momeli | AAS | 298 | |
| 9 | Compartiment viroze majore | Detecția anticorpilor specifici virusului bluetongue | Ser sanguin | serologie virală | 329 |
| 10 | ELISA pentru detecție anticorpi în pesta porcină clasică | Ser sanguin | serologie virală | 91 | |
| 11 | Stern | Stern | biologie virală | 111 | |
| 12 | Identificare anticorpi față de virusul influentei aviare, subtipurile H5 și H7 | Ser sanguin | serologie virală | 2331 | |
| 13 | Identificare anticorpi față de virusul bolii de Newcastle | Ser sanguin | serologie virală | 2073 | |
| 14 | Compartiment Virusologie | Testul ID (Coggins) în diagnosticul anemiei infecțioase ecvine | Ser sanguin | test de imunodifuzie în gel de agar | 69 |
| 15 | Testul ID și ELISA în diagnosticul leucozei enzootice bovine | Ser sanguin | test de imunodifuzie în gel de agar; test imunoenzimatic | 94 | |
| 16 | Testul ELISA în diagnosticul rinotraheitei infecțioase bovine | Ser sanguin | test imunoenzimatic | 7B | |
| 17 | Testul IFD în diagnosticul rabiei | Creier | test de imunofluorescență directă | 117 | |
| 1B | Detecția PrPres prin testul rapid ELISA dublu sandwich pentru EST | Fragmente creier, omogenate creier | Metoda imunoenzimatică | 271 | |
| 19 | Detecția PrPres prin testul rapid ELISA prin utilizare de polimeri chimici pentru captura selectivă a PrPres pentru EST | Fragmente creier, omogenate creier | Metoda imunoenzimatică | 234 | |
| 20 | Detecția PrPres prin testul rapid western blotting pentru EST | Fragmente creier, omogenate creier | metoda de imunoblotare | 345 | |
| 21 | Detecția PrPres prin testul rapid imunocromatografic pentru EST | Fragmente creier, omogenate creier | Metoda imunocromatografică | 231 | |
| 22 | Examinarea la microscop a preparatelor histologice permanente colorate prin diferite metode de colorare | Preparate cito - histologice din fragmente țesuturi/ organe, colorate prin diferite tehnici de colorare | microscopie | 165 | |
| 23 | Procesarea histopatologică prin tehnica histologică de procesare a probelor de organe | Fragmente țesuturi/ organe | metoda includerii la parafină | 353 | |
| 24 | Aplicarea diferitelor metode histologice de colorare a preparatelor histopatologice permanente | Fragmente țesuturi/ organe | metode histologice de colorare | 353 | |
| 25 | Serviciul Biologie moleculară și organisme modificate genetic, Centrul de studii și investigații științifice pentru gripa aviara, zoonoze, boli emergente și transfrontaliere | Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice | Organe și țesuturi | PCR | 322 |
| 26 | Identificarea genomului virusului gripei aviare (Matrix/H5/Nl) | Organe și țesuturi | PCR | 593 | |
| 27 | Identificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | PCR | 428 | |
| 28 | Cuantificarea ADN modificat genetic din alimente și furaje care conțin soia | Alimente și furaje care conțin soia | PCR | 1844 | |
| 29 | Identificarea genotipurilor rezistente/susceptibile la scrapie | Sânge | Tipizare moleculară | 499 | |
| 30 | Identificarea genomului virusului bluetongue | Sânge de rumegătoare recoltat pe EDTA | PCR | 428 | |
| 31 | Detecția elementelor genetice p35S și t-nos din alimente și furaje | Alimente și furaje | PCR | 463 | |
| 32 | Compartiment Parazitologie | Identificarea speciilor de Culicoides vectori pentru virusul bluetongue | 326 | ||
| 33 | Evidențierea paraziților intracelulari/extracelulari din sânge pe anticoagulant, prin frotiu fixat și colorat | 246 | |||
| 34 | Evidențierea parazitului Cryptosporidium spp din materii fecale/conținut intestinal, prin frotiu fixat și colorat prin tehnica Ziehl Neelsen modificată | 272 | |||
| 35 | Identificarea genurilor și speciilor de ectoparaziți pe baza caracterelor de morfologie externă | 202 | |||
| 36 | Identificarea genurilor și speciilor de țânțari și a altor vectori ai bolilor la animale pe baza caracterelor de morfologie externă | 323 | |||
| 37 | Evidențierea ouă, oochisturi, larve sau adulți de paraziți din fecale | 229 | |||
| 38 | Identificarea genurilor și speciilor de căpușe pe baza caracterelor de morfologie externă | 323 | |||
| 39 | Detecția coproantigenelor de Echinococcus spp din materii fecale prin tehnica ELISA directă | 168 | |||
| 40 | Detecția anticorpilor anti-Fasciola hepatica în ser la ovine și bovine, prin tehnica ELISA indirectă | 178 | |||
| 41 | Compartiment Micologie, Micotoxicologie | Izolarea, caracterizarea și identificarea genurilor/speciilor de fungi implicați în diferite stări morbide la animale | Omogenate de culturi micotice, secreții, excreții, fanere, furaje | examen micologie | 285 |
| 42 | Determinarea unei micotoxine din proba de furaj prin tehnica ELISA | Furaje | ELISA | 397 | |
| 43 | Detecția anticorpilor IgG anti- Toxoplasma gondii din ser la animale, prin tehnica IFI | 202 | |||
| 44 | Biroul Imunologie | Detecția anticorpilor anti-Brucella spp prin RBT, SAT și RFC (set de 5 probe) | Ser sanguin/sânge | RBT, SAT, RFC | 537 |
| 45 | Detecția anticorpilor anti-M paratuberculosis prin ELISA (set de 5 probe) | Ser sanguin/sânge | ELISA | 325 | |
| 46 | Detecția anticorpilor anti- Leptospira spp prin MAT (set de 5 probe) | Ser sanguin/sânge | RMA | 484 | |
| 47 | Compartiment Bacteriologie | Estimarea capabilității de diagnostic pentru izolarea și identificarea Salmonella spp | Fecale, furaje, etc. | examen bacteriologic | 274 |
| 48 | Estimarea capabilității de diagnostic pentru identificarea morfotinctorială a bacteriilor patogene la animale | Frotiuri realizate din țesuturi, culturi bacteriene | 173 | ||
| 49 | Biroul Evaluare bunăstare animală și protecția mediului | Hemoleucograma din sânge integral de bovine | 37 | ||
| 50 | Dozarea unor parametri biochimici din soluții standard | 82 | |||
| 51 | Test de sanitație prin evidențierea ATP | 69 | |||
| 52 | Analiza microbiologică a apei potabile | 231 |
G. TARIF pentru verificarea capacității de diagnostic de laborator în domeniul expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală și a furajelor
| Nr. crt. | Denumire serviciu/ birou/ compartiment | Denumire test interlaborator | Total tarif lei | Total tarif lei |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Radioactivitate | Determinarea radioactivității prin spectrometrie gama | 276 | 280 |
| 2 | Control furaje | Impurități botanice din cereale (amestecuri de semințe) furaje | 138 | 140 |
| 3 | Control furaje | Determinarea conținutului de umiditate - metoda gravimetrică | 133 | 135 |
| 4 | Control furaje | Determinarea proteinei - metoda volumetrică | 148 | 150 |
| 5 | Control furaje | Determinarea grăsimii - metoda gravimetrică | 138 | 140 |
| 6 | Control furaje | Determinarea cenușii - metoda gravimetrică | 132 | 134 |
| 7 | Control furaje | Determinarea cenușii insolubile în acid clorhidric | 138 | 140 |
| 8 | Control furaje | Determinarea celulozei brute din furaje | 158 | 160 |
| 9 | Control furaje | Determinarea celulozei prin metoda Sharrer - Kurscher | 158 | 160 |
| 10 | Control furaje | Determinarea volumetrică calciu - furaje | 173 | 176 |
| 11 | Control furaje | Determinarea UV-VIS fosfor | 151 | 153 |
| 12 | Control furaje | Determinarea UV-VIS mangan din furaje | 146 | 148 |
| 13 | Control furaje | Determinarea UV-VIS magneziu - furaje | 141 | 143 |
| 14 | Control furaje | Determinare UV-VIS fier - furaje | 142 | 144 |
| 15 | Control furaje | Determinarea UV-VIS cupru - furaje | 144 | 146 |
| 16 | Control furaje | Determinarea volumetrică-Mohr - clorura de sodiu | 140 | 142 |
| 17 | Control furaje | Determinarea conținutului de cloruri Volhard | 154 | 156 |
| 18 | Control furaje | Determinare volumetrică - activitate ureazică | 140 | 142 |
| 19 | Control furaje | Determinarea conț de azotați UV-VIS | 197 | 200 |
| 20 | Control furaje | Determinarea cont de azotiți UV-VIS | 148 | 150 |
| 21 | Control furaje | Determinarea vitaminei A prin spectrofotometrie UV | 246 | 250 |
| 22 | Control furaje | Determinarea vitaminei E prin spectrofotometrie UV | 162 | 165 |
| 23 | Control furaje | Identificarea constituenților de origine animală | 170 | 173 |
| 24 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS amprol | 168 | 171 |
| 25 | Control furaje | Determinare UV-VIS dimetridazol | 160 | 163 |
| 26 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS nicarbazin | 207 | 210 |
| 27 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS lasalocid | 189 | 192 |
| 28 | Control furaje | Identificare UV-VIS tylan | 178 | 181 |
| 29 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS monensin | 189 | 192 |
| 30 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS salinomicin | 205 | 208 |
| 31 | Control furaje | Identificare și dozare UV-VIS narasin | 214 | 217 |
| 32 | Microbiologie | Detecție Salmonella | 205 | 208 |
| 33 | Microbiologie | Detecție Listeria monocytogenes | 155 | 157 |
| 34 | Microbiologie | Numărare Listeria monocytogenes | 157 | 159 |
| 35 | Microbiologie | Detecția Campylobacter | 278 | 282 |
| 36 | Microbiologie | Numărare Enterobacteriaceae | 148 | 150 |
| 37 | Microbiologie | Număr total de germeni | 134 | 136 |
| 38 | Microbiologie | Numărare Stafilococ c.p. | 158 | 160 |
| 39 | Microbiologie | Numărare Escherichia coli | 148 | 150 |
| 40 | Microbiologie | Numărare celule somatice | 159 | 162 |
| 41 | Microbiologie | Decelarea larvelor de Trichinella spiralis prin metoda digestiei artificială | 131 | 133 |
| 42 | Toxicologie | Determinare a metalelor grele/element (Pb, Cu,Cd, Zn etc.) prin SAA cu flacără | 202 | 205 |
| 43 | Toxicologie | Determinare a metalelor grele/element (Pb, Cu,Cd, Zn etc.) prin SAA cu cuptor de grafit | 207 | 210 |
| 44 | Toxicologie | Determinarea mercurului prin SAA cu vapori reci | 243 | 247 |
| 45 | Toxicologie | Determinarea arsenului prin SAA cu generator de hidruri | 262 | 266 |
| 46 | Toxicologie | Determinarea reziduuri de micotoxine prin HPLC | 510 | 518 |
| 47 | Toxicologie | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA fără purificare pe coloană | 385 | 391 |
| 48 | Toxicologie | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA cu purificare pe coloană | 518 | 526 |
| 49 | Toxicologie | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA identificare rapidă | 201 | 204 |
H. TARIF pentru evaluarea în vederea autorizării laboratoarelor sanitar veterinare si pentru siguranța alimentelor
| Nr. crt. | Denumirea laboratorului conform legislației specifice | Tarif de evaluare - lei - |
| 1. | Laborator sanitar veterinar si pentru siguranta alimentelor | 1977 |
05.05.2015Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
Anexa nr. 2A. Tarif sanitar veterinar privind finanțarea inspecțiilor și controalelor veterinare la frontieră, pentru controlul produselor de origine animală și al animalelor vii, introduse din țări terțe1. Tarif aplicabil cărnii importate
Sumele tarifelor pentru controlul oficial la importul unui transport de carne sunt fixate la:a) 55 euro/transport până la 6 tone;b) 9 euro/tonă până la 46 tone; șic) 420 euro/transport peste 46 tone
2.Tarif aplicabil produselor de pescuit importate
(1)Tariful privind controlul oficial la importul unui transport de produse de pescuit este fixat la:a) 55 euro/transport până la 6 tone;b) 9 euro/tonă până la 46 tone; șic) 420 euro/transport peste 46 tone.
(2)Valoarea prevăzută anterior pentru controlul oficial la importul unui transport de produse de pescuit transportate în vrac trebuie să fie:a) 600 euro/vas cu o încărcătură de produse de pescuit până la 500 tone;b) 1200 euro/vas cu o încărcătură de produse de pescuit până la 1.000 tone;c) 2400 euro/vas cu o încărcătură de produse de pescuit până la 2.000 tone; șid) 3600 euro/vas cu o încărcătură de produse de pescuit mai mare de 2.000 tone.
(3)Trebuie să se aplice prevederile Regulamentului (CE) nr . 882/2004 al Parlamentului European și al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind controalele oficiale efectuate pentru a asigura verificarea conformității cu legislația privind hrana pentru animale și produsele alimentare și cu normele de sănătate animală și de bunăstare a animalelor, în cazul produselor pescuite din mediul natural al acestora și debarcate direct de pe un vas de pescuit ce navighează sub pavilionul unei țări terțe.
(4)Tarifele aplicabile producerii și punerii pe piață de produse de pescuit și de acvacultură sunt fixate la:
–prima punere pe piață de produse de pescuit și de acvacultură:(i) 1 euro/tonă pentru primele 50 tone valorificate lunar;(ii) 0,5 euro/tonă peste limita de 50 tone.
3.Tarif aplicabil produselor din carne și cărnii de pasăre, vânat sălbatic, iepure, vânat de fermă, subproduselor și hranei de origine animală destinate animalelor
(1)Tariful privind controlul oficial la importul unui transport de produse de origine animală, altele decât cele prevăzute la cap. I și II, sau al unui transport de subproduse de origine animală ori al unui transport de hrană pentru animale este fixat la:a) 55 euro/transport până la 6 tone;b) 9 euro/tonă până la 46 tone; șic) 420 euro/transport peste 46 tone.
(2)Valoarea prevăzută anterior pentru controlul oficial la importul unui transport de produse de origine animală, altele decât cele prevăzute la cap. I și II, al unui transport de subproduse de origine animală sau al unui transport de hrană pentru animale, transportate în vrac, trebuie să fie:a) 600 euro/vas cu o încărcătură de produse până la 500 tone;b) 1200 euro/vas cu o încărcătură de produse până la 1.000 tone;c) 2400 euro/vas cu o încărcătură de produse până la 2.000 tone; șid) 3600 euro/vas cu o încărcătură de produse mai mare de 2.000 tone.
4.Tarif aplicabil tranzitului prin România de produse și animale vii
Valoarea tarifelor pentru controlul oficial la tranzitul de produse și animale vii prin România este fixată la un nivel minim de 30 euro, crescută cu 20 euro/sfert de oră, pentru fiecare membru al personalului implicat în controale.
5.Tarif aplicabil animalelor vii importate
Tariful pentru controlul oficial la importul unui transport de animale vii este fixat:
a)pentru bovine, ecvidee, porcine, ovine, caprine, păsări, iepuri, păsări vânat mic sau vânat terestru și următoarele mamifere terestre: porci mistreți și rumegătoare, la:
–55 euro/transport până la 6 tone;
–9 euro/tonă până la 46 tone; și– 420 euro/transport peste 46 tone.
b)pentru animale din alte specii, la costul real de inspecție exprimat pentru un animal sau pentru o tonă importată, la:
–55 euro/transport până la 46 tone; și– 420 euro/transport peste 46 de tone.
B. TARIF pentru controalele veterinare executate asupra operațiunilor de export la punctele de trecere a frontierei de stat, asupra mărfurilor supuse controlului veterinar
| Nr. crt. | Acțiunea efectuată | Tarif/mijloc de transport - lei - |
| 1. | Verificarea documentelor sanitare veterinare însoțitoare și a îndeplinirii condițiilor sanitare veterinare de export al mărfurilor supuse controalelor sanitare veterinare de frontieră | 43 |
05.05.2015Litera B din Anexa nr. 2 a fost modificată de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
C. TARIF pentru asistența sanitară veterinară acordată în posturile de trecere a frontierei
| Nr. crt. | Acțiunea efectuată | Tarif/acțiune - lei - |
| 1. | Acordarea asistenței veterinare animalelor de companie, în timpul călătoriei, la solicitarea proprietarului | 64 |
05.05.2015Litera C din Anexa nr. 2 a fost modificată de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
Anexa nr. 3A. Cuantumul tarifului perceput pentru activitatea de control oficial sanitar-veterinar în unitățile care produc alimente de origine animală prevăzute la pct. I din anexa nr. 1 la Norma sanitară veterinară privind organizarea și desfășurarea activității de control oficial sanitar-veterinar efectuat de către personalul de specialitate în unitățile care produc alimente de origine animală, aprobată prin Ordinul președintelui ANSVSA nr. 64/2007.
| Activitate | Specificație | Tariful |
|---|---|---|
| 1. Abatorizare | a) carne de vită de la: | |
| - bovine adulte | -5 euro/animal | |
| - tineret bovin | -2 euro/animal | |
| b) solipede și ecvidee | - 3 euro/animal | |
| c) carne de porc: animale cu greutatea carcasei: | ||
| - mai mică de 25 kg | - 0,5 euro/animal | |
| - egală sau mai mare de 25 kg | - 1 euro/animal | |
| d) carne de oaie și carne de capră, animale cu greutatea carcasei: | ||
| - mai mică de 12 kg | - 0,15 euro/animal | |
| - egală sau mai mare de 12 kg | - 0,25 euro/animal | |
| e) carne de pasăre: | ||
| - pui broiler | - 0,01 euro/animal | |
| - găini și bibilici | - 0,005 euro/animal | |
| - rațe și gâște | - 0,01 euro/animal | |
| - curci | - 0,025 euro/animal | |
| - carne de iepure de fermă | - 0,005 euro/animal | |
| 2. Tranșare | a) carne de vită, carne de vițel, carne de porc, carne de solipede/ecvidee, carne de oaie și carne de capră (carcasă, semicarcasă și sferturi) | - 2 euro/tonă |
| b) carne de pasăre și carne de iepure de fermă | - 1,5 euro/tonă | |
| c) carne de vânat de fermă și carne de vânat sălbatic: | ||
| - păsări vânat mic și vânat terestru | - 1,5 euro/tonă | |
| - carne de ratite (struț, emu. Nandu) | - 3 euro/tonă | |
| - carne de mistreț și de rumegătoare | - 2 euro/tonă | |
| 3. Procesare | - produse din carne, carne tocată și carne preparată | - 1 euro/tonă materie primă recepționată |
| 4. Procesare cărnii de vânat | a) păsări vânat mic | - 0,005 euro/animal |
| b) vânat mic terestru | - 0,01 euro/animal | |
| c) ratite (struț) | - 0,5 euro/animal | |
| d) mamifere terestre: | ||
| - mistreț | - 1,5 euro/animal | |
| - rumegătoare | - 0,5 euro/animal | |
| 5. Procesarea laptelui | - lapte materie primă intrat la procesare | - 0,5 euro/tonă |
| 6. Producerea și punerea pe piață a produselor de pescuit comercial și acvacultură | a) prima punere pe piață a produselor de pescuit comercial și de acvacultură | - 1 euro/tonă pentru primele 50 de tone valorificate lunar |
| - 0,5 euro/tonă peste limita de 50 de tone | ||
| b) prima vânzare pe piața de pește a produselor de pescuit comercial și acvacultură | - 0,5 euro/tonă pentru primele 50 de tone recepționate lunar | |
| - 0,25 euro/tonă peste limita de 50 de tone | ||
| c) prima vânzare în cazul lipsei gradării sau al gradării insuficiente pentru prospețime și/sau dimensiune, în conformitate cu prevederile pentru Regulamentul Comisiei nr. 103/76 și ale Regulamentului Comisiei nr. 104/76 | - 1 euro/tonă primele 50 de tone valorificate lunar | |
| - 0,5 euro/tonă peste limita de 50 de tone | ||
| d) procesarea produselor de pescuit comercial și de acvacultură | - 0,5 euro/tonă pește intrat la procesare | |
| 7. Activități generale | - produse de origine animală, inclusiv ouă destinate consumului uman | - 0,5 euro/tonă produse de origine animală, inclusiv ouă destinate consumului uman |
a)În cazul unităților de procesare a cărnii cu sală de tranșare, pentru carnea intrată la tranșare (carcase, semicarcase și sferturi de bovine, porcine, ovine și caprine) se aplică numai tariful prevăzut la pct. 2.b) Pentru unitățile de procesare a cărnii independente iară abatorizare și tranșare, carmangerii și măcelării, se aplică numai tariful de la pct. 3.c) În cazul în care în aceeași unitate se desfășoară activități de abatorizare, tranșare și procesare a cărnii, se aplică numai tarifele prevăzute la pct. 1 și 2.d) Pentru unitățile de tranșare, restul materiei prime se tarifează ca la pct. 3.e) Tariful pentru unitățile prevăzute la pct. I nu poate fi mai mic de 50 euro/lună și mai mare de 5000 euro/lună, cu excepția unităților de procesare a cărnii, unde tariful nu poate fi mai mare de 2000 euro/lună.
f)Produsele de origine animală depozitate în depozite integrate în unitățile producătoare, precum și în alte depozite autorizate sanitar-veterinar aparținând aceleiași unități, aflate în aceeași localitate și în alte localități, precum și produsele de origine animală livrate de unitatea producătoare altei unități în baza unui contract de franciză nu se tarifează.
g)In cazul în care fermele piscicole aparțin aceleiași unități de procesare, se percepe numai tariful prevăzut la pct. 6 lit. d).
h)În cazul în care în aceeași unitate se desfășoară activități de abatorizare păsări și tranșare came de pasăre, se va percepe numai tariful pentru abatorizare, pentru loturile tăiate în aceeași unitate.
B. Tariful pentru cheltuielile de personal care desfășoară activitatea de control oficial în unitățile de prelucrare, procesare, depozitare, transport, valorificare și comercializare a produselor și subproduselor alimentare de origine nonanimală
| Nr. crt. | Etapele aferente realizării unui control oficial în domeniul alimentar | Cheltuieli pentru salariu/ persoană/h (lei) | Cheltuieli necesare perfecționării/ persoană/h (lei) | Total cheltuieli/h (lei) |
| 1. | Pregătirea controlului, studierea facilităților și documentației deținute de operatorii economici, astfel încât să fie capabili să își îndeplinească atribuțiile în mod adecvat | 22 | 1 | 23 |
| 2. | Realizarea controlului | 22 | 1 | 23 |
| 3. | Analiza activității de control și stabilirea concluziilor | 22 | 1 | 23 |
| TOTAL: | 66 | 3 | 69 | |
05.05.2015Litera B din Anexa nr. 3 a fost modificată de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
C. Tariful pentru acțiunile de prelevare de probe efectuate în vederea controlului oficial al alimentelor de origine nonanimală
| Loturi < 15 tone | Loturi > 15 tone | |
|---|---|---|
| Distanța până la locul de prelevare < 80 km | 68 lei | 79 lei |
| Distanța până la locul de prelevare > 80 km | 92 lei | 98 lei |
05.05.2015Litera C din Anexa nr. 3 a fost modificată de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
D. Tarif pentru înregistrarea sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor a unităților de vânzare directă sau vânzare cu amănuntul
| Nr. crt. | Unitatea | Tariful de înregistrare - lei/unitate - |
|---|---|---|
| 1. | Carne, lapte și produse din lapte: Carmangerie, măcelărie, centru de sacrificare a păsărilor și/sau a lagomorfelor la nivelul fermei sau al exploatației, centru de prelucrare a laptelui | 360 - persoane juridice 10 - persoane fizice |
| Centru de colectare a vânatului sălbatic | 240 | |
| 2. | Pește și produse din pescuit, miere și alte produse din miere și ouă pentru consum: - centru de colectare a peștelui, magazin de desfacere a peștelui, pescărie, centru de colectare a batracienilor, gasteropodelor, crustaceelor, punct de debarcare, centru de extracție, colectare a mierii și a altor produse apicole, centru de colectare a ouălor | 240 |
| Ambarcațiune de pescuit, stupină, magazin de desfacere a mierii de albine și a altor produse apicole | 120 | |
| 3. | Unități de alimentație publică și unități de comercializare a alimentelor și unități care desfășoară alte activități în domeniu: restaurant, indiferent de specific, laborator de cofetărie și/sau patiserie, pensiuni turistice, unități de vânzare prin internet, stație de spălare și dezinfecție a mijloacelor de transport | 360 |
| Pizzerie, cantină, cofetărie/patiserie, magazin alimentar, depozit alimentar, catering | 240 | |
| Hipermarket/Supermarket | 601 | |
| 4. | Activități de prelucrare și conservare a fructelor și legumelor Unități de prelucrare a cartofilor și de producție a produselor din cartofi în scop alimentar | 240 |
| Unități de conservare și fabricare a sucurilor/concentratelor de fructe și legume | 240 | |
| Unități de fabricare a produselor alimentare din fructe și legume (inclusiv gemuri, marmelade și jeleuri) | 240 | |
| 5. | Activități de fabricare a uleiurilor și a grăsimilor vegetale și animale Unități pentru producția și prelucrarea uleiurilor vegetale brute și rafinate | 360 |
| Unități pentru fabricarea margarinei, a amestecurilor pentru tartine și a grăsimilor de gătit combinate | 360 | |
| Unități pentru producția făinei oleaginoase nedegresate | 240 | |
| 6. | Activități de fabricare a produselor de morărit, a amidonului și a produselor din amidon Unități de morărit și măcinat | 240 |
| Unități pentru fabricarea cerealelor pentru micul dejun și a premixurilor | 360 | |
| Unități pentru fabricarea amidonului, a glutenului, a glucozei, a siropului de glucoză și a maltozei | 240 | |
| Unități pentru măcinarea legumelor | 240 | |
| 7. | Activități de fabricare a altor produse alimentare Unități pentru fabricarea pâinii, produselor proaspete și conservate de patiserie, produselor proaspete și uscate de panificație, plăcintelor, checurilor, tartelor, biscuiților, pișcoturilor, prăjiturilor conservate, fabricarea produselor pentru gustări dulci sau sărate etc. | 360 |
| Unități pentru fabricarea zahărului, a produselor zaharoase, a gumei de mestecat, a ciocolatei și a produselor din cacao etc. | 360 | |
| Unități pentru fabricarea macaroanelor, tăițeilor, cușcușului, pastelor făinoase și a altor produse făinoase similare | 240 | |
| Unități pentru prelucrarea cafelei, ceaiului și pentru fabricarea condimentelor | 360 | |
| Unități pentru fabricarea preparatelor alimentare omogenizare și a alimentelor dietetice | 360 | |
| Unități pentru fabricarea produselor alimentare congelate | 240 | |
| Unități pentru fabricarea altor produse alimentare de origine nonanimală neclasificate în altă parte | 240 | |
| Unități de fabricare a produselor alimentare confiate/deshidratate (legume, fructe, coji de fructe și alte părți de plante — confiate, deshidratate, uscate, glasate sau cristalizate) | 240 | |
| Unități pentru producția, procesarea și comercializarea ciupercilor | 240 | |
| 8. | Activități de fabricare a băuturilor Unități pentru fabricarea alcoolului etilic de fermentație și a băuturilor alcoolice distilate | 360 |
| Unități pentru fabricarea vinului, cidrului și a altor vinuri din fructe | 360 | |
| Unități pentru fabricarea berii, a malțului și a altor băuturi nedistilate obținute prin fermentație | 360 | |
| Unități pentru fabricarea de ape minerale și băuturi răcoritoare nealcoolice | 360 | |
| 9. | Alte activități Unități de ambalare și/sau îmbuteliere a produselor alimentare de origine nonanimală | 240 |
| Unități de fabricare a înghețatei | 240 | |
| Depozit alimentar/frigorific pentru produse de origine nonanimală | 360 | |
| Depozit pentru semințe de consum | 240 | |
| Unități de comercializare a produselor alimentare de origine nonanimală congelate | 360 | |
| Unități de producere a ambalajelor pentru produsele alimentare ce vin în contact cu alimentele | 120 | |
| Mijloc de transport al produselor de origine nonanimală | 120 |
05.05.2015Litera D din Anexa nr. 3 a fost modificată de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
Anexa nr. 4A. TARIF pentru autorizarea și reautorizarea comercializării reagenților si a seturilor de diagnostic de uz veterinar, precum si pentru modificarea condițiilor în care a fost emisă autorizația de comercializare
| Denumire operațiune | Tarif operațiune - lei- | |
|---|---|---|
| 1. | Emitere autorizație de comercializare a reagenților și a seturilor de diagnostic de uz veterinar | 2526 |
| 2. | Reautorizarea comercializării reagențiilor și a seturilor de diagnostic de uz veterinar care au fost supuse controlului pentru fiecare serie / lot / șarjă | 632 |
| 3. | Reautorizarea comercializării reagențiilor și a seturilor de diagnostic de uz veterinar care nu au fost supuse controlului pentru fiecare serie / lot / șarjă | 1263 |
| 4. | Evaluarea cererii pentru modificarea de tip I | 380 |
| 5. | Evaluarea cererii pentru modificarea de tip II | 632 |
B. TARIF pentru testarea reagenților si a seturilor de diagnostic de uz veterinar în vederea verificării valorii de diagnostic
| 1. | Set de diagnostic RSAR | 317 |
|---|---|---|
| 2. | Set de diagnostic SAT pentru testarea reagenților | 754 |
| 3. | Set de diagnostic RFC | 923 |
| 4. | Set de diagnostic conjugat IFD | 1020 |
| 5. | Set de diagnostic ID | 883 |
| 6. | Set de diagnostic RIHA | 1731 |
| 7. | Set de diagnostic rapid | 2760 |
| 8. | Teste rapide biotoxine | 5836 |
| 9. | Set de diagnostic ELISA micotoxine | 902 |
| 10. | Set de diagnostic ELISA | 2043 |
| 11. | Testarea produselor microbicide (dezinfectanți) | 4047 |
| 12. | Set de diagnostic ELISA imunoenzimatic | 8992 |
| 13. | Set de diagnostic EST imunoblotare | 10532 |
| 14. | Set de diagnostic EST imunocromatografic | 8387 |
| 15. | Set de diagnostic EST imunohistochimic | 5207 |
| 16. | Test PCR clasic | 8962 |
| 17. | Set de diagnostic pentru teste Real Time PCR | 9189 |
| 18. | Set de diagnostic pentru extracția acizilor nucleici | 8850 |
| 19. | Set de diagnostic pentru genotipare | 9415 |
| 20. | Set de diagnostic pentru secvențiere | 9983 |
| 21. | Set de diagnostic ELISA pentru echinococcoză | 1739 |
| 22. | Set de diagnostic ELISA pentru fascioloză | 1548 |
C. TARIF pentru evaluarea documentației în vederea emiterii autorizației de fabricație a reagenților
Tarif produs - 3788 lei
05.05.2015Anexa nr. 4 a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
Anexa nr. 5A. TARIF pentru autorizarea sanitară veterinară a unităților care produc, procesează, depozitează, transportă și/sau distribuie produse de origine animală
| Partea | Unitate | Tarif de autorizare Lei/Unitate/ Obiectiv |
|---|---|---|
| I | Unități cu activități generale: | |
| Depozit frigorific | 404 | |
| Unitate de reambalare | 673 | |
| Piață agroalimentară, piața en-gros, hală pentru desfacerea produselor de origine animală | 404 | |
| II | Carne de ongulate domestice: | |
| Abator | 673 | |
| Unitate de tranșare | 538 | |
| III | Carne de pasăre și lagomorfe: | |
| Abator de păsări | 673 | |
| Unitate de tranșare carne pasăre | 538 | |
| IV | Carne de vânat de crescătorie: | |
| Abator | 673 | |
| Unitate de tranșare carne de vânat | 538 | |
| V | Carne de vânat sălbatic: | |
| Unitate de manipulare | 538 | |
| Unitate de tranșare | 404 | |
| VI | Carne tocată, preparată și carne separată mecanic: | |
| Unitate pentru producerea cărnii tocate | 538 | |
| Unitate carne preparată | 538 | |
| Unitate carne separată mecanic | 538 | |
| VII | Produse din carne: | |
| Unitate de procesare | 673 | |
| VIII | Moluște bivalve vii: | |
| Centru de colectare moluște bivalve vii | 404 | |
| Centru de purificare moluște bivalve vii | 404 | |
| IX | Pește și produse din pescuit: | |
| Vas fabrică | 673 | |
| Vas congelator | 673 | |
| Unitate produse proaspete din pescuit | 673 | |
| Unitate procesare produse din pescuit | 673 | |
| Piața de licitație pește și produse din pescuit | 538 | |
| Piața de desfacere | 538 | |
| Centru colectare pește | 222 | |
| Fermă de acvacultură cu centru colectare pește integrat | 111 | |
| X | Lapte și produse din lapte | |
| Centru de colectare a laptelui | 135 | |
| Unitate de procesare a laptelui materie primă | 673 | |
| Unitate de procesare a produselor lactate | 595 | |
| XI | Ouă și produse din ouă | |
| Centru de ambalare a ouălor | 404 | |
| Unitate producere ou lichid | 673 | |
| Unitate procesare ouă | 673 | |
| XII | Pulpe de broască și melci | |
| Unitate de procesare pulpe de broască și melci | 673 | |
| XIII | Grăsimi animale, untură și jumări: | |
| Centru de colectare grăsimi animale | 404 | |
| Unitate de procesare grăsimi animale | 673 | |
| XIV | Stomacuri prelucrate, vezici și intestine: | |
| Unitate de procesare stomacuri, vezici și intestine | 673 | |
| XV | Gelatina: | |
| Centru de colectare materii prime pentru gelatină | 404 | |
| Unitate producere a gelatinei | 673 | |
| XVI | Colagen: | |
| Centru de colectare materii prime pentru colagen | 404 | |
| Unitate producere a colagenului | 673 | |
| XVII | Alte activităti: | |
| Unitate de prelucrare miere de albine și/sau produse apicole | 595 | |
| Șlep | 404 | |
| Vagon frigorific | 404 | |
| Navă pescador | 404 | |
| Aeronavă | 404 | |
| Mijoace auto specializate | 118 |
B. Tarif pentru autorizarea sanitar - veterinară a unităților si a mijloacelor de transport supuse controlului sanitar - veterinar
| Nrt crt. | DENUMIREA UNITĂȚII CONFORM LEGISLAȚIEI SPECIFICE | UM | Tarife de autorizație lei/UM |
|---|---|---|---|
| 1. | Unități specializate care asigură servicii DDD | unitate | 313 |
| 2. | Exploatatie comercială de bovine* | unitate | 268 |
| 3. | Exploatatie comercială de ovine* Exploatatie comercială de caprine* Exploatație comercială de ecvine* | unitate | 268 |
| 4. | Exploatatie comercială de porcine* | unitate | 268 |
| 5. | Exploatație comercială de păsări* | unitate | 268 |
| 6. | Stație de incubație tip industrial | unitate | 313 |
| 7. | Exploatație apicolă comercială | unitate | 268 |
| 8. | Exploatație de iepuri și animale de blană* | unitate | 268 |
| 9. | Exploatație pentru creșterea animalelor ballai | unitate | 268 |
| 10 | Exploatație didactică și experimentală | unitate | 268 |
| 11 | Baze de achiziții pentru animale vii | unitate | 268 |
| 12 | Centre de colectare animale vii | unitate | 268 |
| 13 | Exploatație de carantină | unitate | 268 |
| 14 | Puncte de control | unitate | 268 |
| 15 | Târguri de animale vii | unitate | 234 |
| 16 | Exploatație de producție în domeniul acvaculturii | unitate | 268 |
| 17 | Biobază pentru animale de experiență | unitate | 116 |
| 18. | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman din categoria I în scopul neutralizării prin procesare | unitate | 803 |
| 19. | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman din categoria a II - a în scopul neutralizării prin procesare | unitate | 803 |
| 20. | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman din categoria a III - a în scopul neutralizării prin procesare | unitate | 803 |
| 21. | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman sau a proteinelor animale procesate în scopul neutralizării prin incinerare - capacitate mare/mică | unitate | 803 |
| 22 | Unități de prelucrare a subproduselor animale ce nu sunt destinate consumului uman pentru utilizări tehnice | unitate | 670 |
| 23 | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală/produselor procesate prin compostare | unitate | 803 |
| 24 | Unități de prelucrare a subproduselor de origine animală prin producere de biogaz | unitate | 803 |
| 25 | Centru de colectare a subproduselor de origine animală ce nu sunt destinate consumului uman | unitate | 536 |
| 26 | Unitate oleochimică Categoria a II - a | unitate | 670 |
| 27 | Unitate oleochimică Categoria a III - a | unitate | 670 |
| 28 | Unitate intermediară de subproduse animale ce nu sunt destinate consumului uman, în vederea neutralizării - Categoriile I și a II - a | unitate | 536 |
| 29 | Unitate intermediară de subproduse animale ce nu sunt destinate consumului uman, în vederea neutralizării - Categoria a III - a | unitate | 536 |
| 30 | Depozit de subproduse animale ce nu sunt destinate consumului uman, pentru uz tehnic - Categoriile I, a II - a și a III - a | unitate | 670 |
| 31 | Unitate de depozitare a produselor procesate Categoriile I, a II - a și a III - a | unitate | 268 |
| 32 | Unitate pentru producerea produselor din pește pentru hrana animalelor Fabrica făină de pește - Categoria a III - a | unitate | 402 |
| 33 | Genotecă de animale | unitate | 11 |
| 34 | Mijloc de transport cu dotări specifice | unitate | 335 |
| 35 | Transportator animale vii | unitate | 335 |
| 36 | Mijloc de transport animale vii în călătorii rutiere de scurtă durată | unitate | 335 |
| 37 | Mijloc de transport animale vii în călătorii rutiere de lungă durată | unitate | 547 |
| 38 | Mijloc de transport naval pentru animale vii | unitate | 1063 |
| 39 | Mijloc de transport subproduse de origine animală care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 402 |
| 40 | Unitate utilizatoare de subproduse de origine animală care nu sunt destinate consumului uman, conform art.23 din Regulamentul Parlamentului European și al Consiliului nr. 1774/2002/CE de stabilire a normelor sanitare privind subprodusele de origine animală care nu sunt destinate consumului uman, cu amendamentele ulterioare | unitate | 11 |
| 41 | Unitate utilizatoare de produse pentru obținerea hranei nerumegatoarelor și rumegatoarelor, conform anexei IV la Regulamentul Parlamentului European și al Consiliului nr. 999/2001/CE de stabilire a unor reglementări pentru prevenirea, controlul și eradicarea anumitor forme de encefalopatii spongiforme transmisibile ale animalelor, cu amendamentele ulterioare | unitate | 11 |
| 42 | Unitate producătoare pentru hrană animale de companie - hrană uscată, articole de masticație, hrană crudă, hrană umedă | unitate | 402 |
| 43 | Instalație de combustie a grăsimilor animale ecarisate, conform Regulamentului Parlamentului European și al Consiliului nr. 1774/2002/CE, cu amendamentele ulterioare | unitate | 234 |
* În cererea formulată de către operatorul economic se menționează obligatoriu profilul activității: exploatație de vaci de lapte, îngrășătorie; exploatație comercială de porcine pentru reproducție, reproductie și selecție, îngrășătorie; exploatație de ovine pentru reproducție, reproducție și selecție, îngrășătorie; exploatație de păsări pentru reproducție, inclusiv stație de incubație; broiler; pui ecluzionați, ouă pentru incubat; herghelie, depozit de armăsari; fermă animale de blană; exploatațiile de origine care intenționează să realizeze comerț intracomunitar/export în țări terțe, trebuie să fie autorizate sanitar-veterinar pentru comerț intracomunitar/export în țări terțe.
C. Obligațiile deținătorilor de bovine referitor la tariful aplicabil pentru eliberarea pașaportului sau în cazul pierderii acestuia
La ridicarea pașaportului de la direcția sanitar - veterinară și pentru siguranța alimentelor județene, respectiv a municipiului București, deținătorul de animale din specia bovine achită suma de 5 lei/pașaport, reprezentând contravaloarea pașaportului, aceasta constituindu-se ca venituri proprii ale DSVSA, potrivit legii.
În termen de 3 zile de la data înregistrării în Baza națională de date a pierderii pașaportului, deținătorul animalelor din specia bovine solicită direcției sanitar - veterinare și pentru siguranța alimentelor județene, respectiv a municipiului București, prin cererea prevăzută în anexa nr. 15 la Norma sanitară veterinară pentru implementarea procesului de identificare și înregistrare a suinelor, ovinelor, caprinelor și bovinelor, aprobată prin Ordinul președintelui Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor nr. 40/2010, cu modificările și completările ulterioare, eliberarea pașaportului duplicat, achitând suma de 25 lei reprezentând contravaloarea acestuia, ce se constituie ca venituri proprii ale DSVSA județeană, respectiv a municipiului București, potrivit legii.
05.05.2015Anexa nr. 5 a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
Anexa nr. 6A. Tarif pentru evaluarea unităților ce desfășoară activități în domeniul hranei pentru animale în vederea autorizării sanitare veterinare
| Nr. crt. | Unitate | Activitate | Cod CAEN | Tarif de evaluare în vederea autorizării sanitare veterinare - lei/unitate - |
| 1. | Unitate de producere a aditivilor și /sau a preamestecurilor de aditivi furajeri, a preamestecurilor conținând aditivi furajeri și alte materii prime destinate hranei animalelor de fermă - aditivi destinați hranei pentru animale, menționați în cap. 1 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005 al Parlamentului European și al Consiliului din 12 ianuarie 2005 de stabilire a cerințelor privind igiena furajelor, cu modificările și completările ulterioare, preamestecuri preparate cu ajutorul unor aditivi destinați hranei pentru animale menționați în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare | Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă | 1091 | 598 |
| 2. | Unitate de producere a hranei destinate animalelor de fermă pentru punerea pe piață sau pentru nevoile exclusive ale propriei exploatații, cu utilizarea aditivilor furajeri, a preamestecurilor de aditivi sau a preamestecurilor conținând aditivi - menționați în cap. 3 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare | Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă | 1091 | 598 |
| 3. | Magazin de furaje pentru animalele de fermă - aditivi destinați hranei pentru animale, menționați în cap. 1 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare, preamestecuri preparate cu ajutorul unor aditivi destinați hranei pentru animale menționați în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare | Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate | 4778 | 385 |
| 4. | Depozit produse destinate hranei pentru animale de fermă - aditivi destinați hranei pentru animale, menționați în cap. 1 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare, preamestecuri preparate cu ajutorul unor aditivi destinați hranei pentru animale menționați în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare | Depozitări | 5210 | 492 |
| 5. | Unitate pentru ambalarea produselor destinate hranei animalelor de fermă - aditivi destinați hranei pentru animale, menționați în cap. 1 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare, preamestecuri preparate cu ajutorul unor aditivi destinați hranei pentru animale menționați în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare | Activități de ambalare | 8292 | 544 |
| 6. | Unitate de producere a furajelor medicamentate | Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă | 1091 | 598 |
| 7. | Unitate comercială care pune pe piață aditivi și/sau preamestecuri de aditivi furajeri, preamestecuri conținând aditivi furajeri și alte materii prime destinate hranei animalelor de fermă - aditivi destinați hranei pentru animale, menționați în cap. 1 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare, preamestecuri preparate cu ajutorul unor aditivi destinați hranei pentru animale menționați în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr.183/2005, cu modificările și completările ulterioare, fără a deține produse în incintele lor | Intermedieri în comerțul cu produse diverse | 4619 | 331 |
B. Tarif pentru înregistrarea unităților ce desfășoară activități în domeniul hranei pentru animale și a mijloacelor de transport al hranei pentru animale
| Nr. crt. | Unitate | Activitate | Cod CAEN | Tarif pentru înregistrarea sanitară veterinară - lei/unitate |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Unitate pentru producerea aditivilor și/sau preamestecurilor de aditivi furajeri, preamestecurilor conținând aditivi furajeri și alte materii prime destinate hranei animalelor de fermă - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare | Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă | 1091 | 221 |
| 2. | Unitate de producere a hranei destinate animalelor de fermă, pentru punerea pe piață sau pentru nevoile proprii ale exploatației - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare | Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă | 1091 | 221 |
| 3. | Magazin de furaje pentru animalele de fermă - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare | Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate | 4778 | 221 |
| 4. | Depozit de aditivi furajeri, preamestecuri de aditivi / conținând aditivi furajeri sau alte furaje, furaje combinate pentru animalele de fermă - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare | Depozitări | 5210 | 221 |
| 5. | Unitate pentru ambalarea produselor destinate nutriției animalelor de fermă - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare | Activități de ambalare | 8292 | 221 |
| 6. | Unitate comercială, care pune pe piață aditivi și /sau preamestecuri de aditivi furajeri, preamestecuri conținând aditivi furajeri și alte materii prime destinate hranei animalelor de fermă, furaje combinate - altele decât cele care se supun autorizării sanitare veterinare, fără a deține produse în incintele lor | Intermedieri în comerțul cu produse diverse | 4619 | 221 |
| 7. | Transportator al hranei pentru animalele, al aditivilor furajeri, al preamestecurilor de aditivi / conținând aditivi furajeri sau alte furaje, al furajelor combinate | Transporturi rutiere de mărfuri | 4941 6024 | 221 |
| 8. | Unități, altele decât cele din sectorul hranei pentru animale care furnizează produse/subproduse destinate utilizării în hrana animalelor de fermă | Activități din industria biogazului, farmaceutică, chimică, precum și din alte domenii de activitate, cu excepția activităților din industria alimentară | Codurile CAEN specifice activităților desfășurate | 221 |
| 9. | Mijloc de transport al hranei pentru animale, al aditivilor furajeri, al preamestecurilor de aditivi/conținând aditivi furajeri sau alte furaje, al furajelor combinate | Transport exclusiv al hranei pentru animale | 136 |
C. Tarif pentru înregistrarea/autorizarea/certificarea unităților si a activităților din domeniul farmaceutic veterinar
| Unitate/activitate | U.M. | Tip de autorizație | Tariful de evaluare în vederea autorizării/ certificării - lei /U.M. - |
| Punct farmaceutic veterinar | Punct de lucru | înregistrare sanitară veterinară | 282 |
| Farmacie veterinară | Punct de lucru | Autorizație sanitară veterinară de funcționare | 420 |
| Unitate de fabricație/ import al produselor medicinale veterinare pentru: - fabricația totală/parțială sau import al produselor medicinale veterinare - fabricația totală/parțială sau importul materiilor prime utilizate în fabricația produselor medicinale veterinare | Punct de lucru | Certificat privind conformitatea cu buna practică de fabricație* și/sau Autorizație de fabricație a produselor medicinale veterinare | 4198** |
| Unitate de distribuție a produselor medicinale veterinare, reagenților și seturilor de diagnostic de uz veterinar | Punct de lucru | Autorizație de distribuție a produselor medicinale veterinare, reagenților și seturilor de diagnostic de uz veterinar | 985*** |
05.05.2015Anexa nr. 6 a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din ORDINUL nr. 32 din 27 martie 2015, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 306 din 5 mai 2015.
