Norme din 29 septembrie 2004
privind modul de acordare a cheltuielilor finantate de la bugetul de stat pentru întreţinerea patrimoniului genetic naţional de cabaline
- Emitent
- Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 998 din 29 octombrie 2004
Textul actului · 6 articole
Cuprins
Articolul 1
Potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/1999 privind modul de finanţare a cheltuielilor pentru întreţinerea efectivelor de cabaline care sunt proprietate publică a statului şi pentru trecerea la turma de baza a cabalinelor necesare pentru improspatarea acesteia, aprobata prin Legea nr. 531/2001, şi ale art. 6 alin. (1) şi (3) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 139/2002 privind desfiintarea Societatii Naţionale "Cai de Rasa" - S.A. şi preluarea patrimoniului acesteia de către Regia Naţionala a Pădurilor, aprobata şi modificata prin Legea nr. 24/2003, Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale asigura, din prevederile bugetare aprobate prin legea anuală a bugetului de stat, titlul "Transferuri", cheltuielile pentru întreţinerea armasarilor pepinieri, iepelor-mama şi armasarilor de monta publică.
Articolul 2
Actiunea de întreţinere a efectivelor de cabaline care sunt proprietate publică a statului, patrimoniu genetic naţional, se desfăşoară în cadrul Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva, prin Directia de crestere, exploatare şi ameliorare a cabalinelor, care coordonează activitatea celor 4 depozite de armasari şi 12 herghelii, ferme de elita, sectii ale direcţiilor silvice din cadrul Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva.
Articolul 3
În vederea incasarii sumelor acordate de la bugetul de stat pentru acoperirea cheltuielilor aferente intretinerii cabalinelor de reproductie, se va proceda după cum urmeaza:
–lunar, în termen de 5 zile de la expirarea lunii respective, directiile silvice vor întocmi decontul pentru acoperirea cheltuielilor cu întreţinerea armasarilor pepinieri, iepelor-mama şi armasarilor de monta publică, al cărui model este prezentat în anexa nr. 1a) la prezentele norme, pe care îl supune spre verificare şi avizare direcţiilor controlului fiscal de stat din cadrul direcţiilor generale ale finanţelor publice;
–la verificare se vor prezenta organelor de control documentele justificative, miscarea zilnica a efectivelor de cabaline de reproductie aflate în depozite şi herghelii şi contractele de custodie pentru armasarii de monta publică din statiuni, pentru perioada respectiva;
–după verificarea şi avizarea deconturilor, directiile silvice vor inainta doua exemplare vizate de directiile controlului fiscal de stat la Regia Naţionala a Pădurilor - Romsilva;
–pe baza deconturilor primite de la directiile silvice, Regia Naţionala a Pădurilor - Romsilva va întocmi deconturile centralizatoare potrivit modelelor prezentate în anexele nr. 1b), 1c) şi 1d) la prezentele norme, pe care le va inainta Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale;
–Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale va prezenta lunar Ministerului Finanţelor Publice, împreună cu cererea de deschidere de credite bugetare prevăzute la capitolul 67.01 "Agricultura şi silvicultura", un centralizator şi un exemplar din deconturile justificative pentru incasarea de la bugetul de stat a sumelor pentru acoperirea cheltuielilor de întreţinere a cabalinelor din patrimoniul genetic naţional;
–Ministerul Finanţelor Publice deschide credite bugetare pe seama Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale la capitolul 67.01 "Agricultura şi silvicultura", titlul de cheltuieli "Transferuri";
–Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, în calitate de ordonator principal de credite, virează sumele alocate cu ordin de plată Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva, în contul deschis pe seama acesteia la Trezoreria Statului;
–Regia Naţionala a Pădurilor - Romsilva va vira direcţiilor silvice care au în subordine depozite de armasari şi herghelii, prin ordin de plată, sumele cuvenite, conform deconturilor primite.
Articolul 4
La stabilirea necesarului de cheltuieli pentru întreţinerea cabalinelor din patrimoniul genetic naţional, Regia Naţionala a Pădurilor - Romsilva va utiliza norme de cheltuieli diferentiate pentru armasari, iepe-mama şi armasari de monta publică, în statiuni şi în depozit.
Articolul 5
Normele cuprind elementele de cheltuieli prevăzute la art. 6 alin. (4) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 139/2002, aprobata şi modificata prin Legea nr. 24/2003, necesare acoperirii cheltuielilor cu salariile ingrijitorilor de baza şi auxiliari, C.A.S., cheltuielilor pentru furaje, materiale şi obiecte de inventar, serviciilor prestate de terti, cheltuielilor indirecte, corespunzător calculatiilor de fundamentare prevăzute în anexele nr. 2-5.
Articolul 6
Anual, în functie de rata inflatiei a anului precedent, calculatiile de fundamentare privind cheltuielile pentru întreţinerea cabalinelor din patrimoniul genetic naţional se vor actualiza, cu condiţia încadrării în prevederile bugetare aprobate cu aceasta destinatie, cuprinse în legea bugetului de stat anuală.
Anexa 1a)
────────
la norme
──────────
DIRECTIA SILVICA ________________
Depozitul de armasari (herghelia)
Judeţul
DECONT NR. ___________
pentru incasarea de la bugetul de stat a sumelor pentru
acoperirea cheltuielilor de întreţinere a cabalinelor din
patrimoniul genetic naţional în perioada ____________,
potrivit art. 6 din Ordonanţa de Urgenta a Guvernului nr. 139/2002
Font 9
┌─┬──────────────┬──────────────┬───────────────┬───────────────┬───────────────┬─────┐
│N│ │ Efectiv mediu│ Numar zile de │ Norma de │Suma cuvenita │ │
│r│ │ capete │ întreţinere │cheltuieli pe │ lei │ │
│ │ Indicatori/ │ │ │zi întreţinere │ │Total│
│ │ Activitatea │ │ │ lei │ │ │
│c│ ├────────┬─────┼────────┬──────┼────────┬──────┼────────┬──────┤suma │
│r│ │Depozit/│Stati│Depozit/│Stati-│Depozit/│Stati-│Depozit/│Stati-│ lei │
│t│ │Herghe- │une │Herghe- │une │Herghe- │une │Herghe- │une │ │
│ │ │lie │ │lie │ │lie │ │lie │ │ │
├─┼──────────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼────────┼──────┼────────┼──────┼─────┤
│1│Întreţinerea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │armasarilor │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │pepinieri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼──────────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼────────┼──────┼────────┼──────┼─────┤
│2│Întreţinerea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │iepelor mame │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼──────────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼────────┼──────┼────────┼──────┼─────┤
│3│Întreţinerea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │armasarilor de│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │monta publică │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┴──────────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼────────┼──────┼────────┼──────┼─────┤
│ TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
└────────────────┴────────┴─────┴────────┴──────┴────────┴──────┴────────┴──────┴─────┘
DIRECTIA SILVICA, DEPOZIT (HERGHELIE)
DIRECTOR, DIRECTOR ECONOMIC, RESPONSABIL
(semnatura şi stampila)
VERIFICAT ŞI AVIZAT
────────────────────
DIRECTIA JUDETEANA A CONTROLULUI FISCAL
Anexa 1b)
────────
la norme
──────────
REGIA NAŢIONALA A PADURILOR - ROMSILVA
SE APROBA
Ordonator principal de credite
AVIZAT
DIRECTIA GENERALĂ DE REGLEMENTARE ŞI IMPLEMENTARE
DIRECTOR GENERAL,
DECONTUL CENTRALIZATOR Nr. ...............
privind cheltuielile cu întreţinerea armasarilor pepinieri şi a
iepelor-mama pe luna .............
Font 9
| Armasari pepinieri | Iepe mame | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Unitatea | Efectiv mediu capete | Numar zile de întreţinere | Norma de cheltuieli pe zi întreţinere lei | Suma cuvenita lei | Efectiv mediu capete | Numar zile de întreţinere | Norma de cheltuieli pe zi întreţinere lei | Suma cuve- nita lei |
| 1. | |||||||||
| 2. | |||||||||
| 3. | |||||||||
| 4. | |||||||||
| 5. | |||||||||
| 6. | |||||||||
| 7. | |||||||||
| 8. | |||||||||
| 9. | |||||||||
| 10. | |||||||||
| 11. | |||||||||
| 12. | |||||||||
| TOTAL | |||||||||
DIRECTOR GENERAL, DIRECTOR ECONOMIC,
Anexa 1c)
────────
la norme
────────
REGIA NAŢIONALA A PADURILOR-ROMSILVA
SE APROBA
Ordonator principal de credite
AVIZAT
DIRECTIA GENERALĂ DE REGLEMENTARE ŞI IMPLEMENTARE
DIRECTOR GENERAL,
DECONTUL CENTRALIZATOR Nr. ____________
privind cheltuielile cu întreţinerea armasarilor
de monta publică pe luna _________
Font 9
| Nr. crt. | Unitatea | Efectiv mediu capete | Numar zile de întreţinere | Norma de cheltuieli pe zi întreţinere - lei | Suma cuvenita - lei | Total suma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Depozit | Statiune | Depozit | Statiune | Depozit | Statiune | Depozit | Statiune | - lei - | ||
| 1. | ||||||||||
| 2. | ||||||||||
| 3. | ||||||||||
| 4. | ||||||||||
| 5. | ||||||||||
| 6. | ||||||||||
| 7. | ||||||||||
| 8. | ||||||||||
| 9. | ||||||||||
| 10. | ||||||||||
| 11. | ||||||||||
| 12. | ||||||||||
| 13. | ||||||||||
| 14. | ||||||||||
| 15. | ||||||||||
| 16. | ||||||||||
| TOTAL | ||||||||||
Anexa 1d)
────────
la norme
──────────
REGIA NAŢIONALA A PADURILOR-ROMSILVA
SE APROBA
Ordonator principal de credite
AVIZAT
──────
DIRECTIA GENERALĂ DE REGLEMENTARE ŞI IMPLEMENTARE
DIRECTOR GENERAL,
DECONTUL CENTRALIZATOR NR. _______________
–Patrimoniu Genetic Naţional -
Font 9
┌─┬────────────┬──────┬────────────────┬────────────────┬───────────────────┬────────────────┬─────┐
│N│ │ │ Efectiv mediu │ Numar zile de │ Norma de │ Suma cuvenita │ │
│r│ │Total │ capete │ întreţinere │ cheltuieli pe zi │ lei │Total│
│ │Indicatori/ │capete│ │ │ întreţinere - lei │ │suma │
│c│ ├──────┼─────────┬──────┼─────────┬──────┼──────────┬────────┼─────────┬──────┤ lei │
│r│ │139/02│Depozit/ │Stati-│Depozit/ │Stati-│ Depozit/ │Statiune│Depozit/ │Stati-│ │
│t│ │ │Herghelie│une │Herghelie│une │ Herghelie│ │Herghelie│une │ │
├─┼────────────┼──────┼─────────┼──────┼─────────┼──────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┼─────┤
│1│Întreţinerea│ 110 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │armasarilor │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │pepinieri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼────────────┼──────┼─────────┼──────┼─────────┼──────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┼─────┤
│2│Întreţinerea│ 650 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │iepelor mame│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┼────────────┼──────┼─────────┼──────┼─────────┼──────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┼─────┤
│3│Întreţinerea│ 1300 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │armasarilor │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │de monta │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │publică │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┴────────────┼──────┼─────────┼──────┼─────────┼──────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┼─────┤
│ TOTAL │ 2060 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
└──────────────┴──────┴─────────┴──────┴─────────┴──────┴──────────┴────────┴─────────┴──────┴─────┘
Anexa 2
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile de întreţinere a armasarilor pepinieri
Lot de cabaline: 100 de armasari pepinieri x 365 de zile de
întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/4 | 25 | 2,985,169 | 74,629 | 895,548 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 9 | 2,985,169 | 26,867 | 322,403 |
| Total | 36 | 1,298,094 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 1,361,328 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 347,139 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825,000 | 9.000 | 16,009 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 185767 | ||||
| Sare + minerale | 0.08 | 19.00 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,180,647 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | 0 | ||||
| cota de aprovizionare, | 257,127 | ||||
| din care: | 0 | ||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 223,589 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 33,539 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 82,650 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 4,228,890 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 422,889 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 4,651,779 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 697,767 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 5,349,546 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | 0 | ||||
| 5.349.546.000 : 36.500 = = 146.563 lei/zi |
Anexa 3
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea iepelor-mama
Lot de cabaline: 100 de iepe mama x 365 de zile de întreţinere
= 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/12 | 8 | 2,985,169 | 23,881 | 286,573 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 3 | 2,985,169 | 8,955 | 107,463 |
| Total | 13 | 474,179 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 537,413 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 137,040 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825 | 3,239 | 5,911 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 19,126 | 165,126 | |||
| Sare + minerale | 0.08 | 19 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,149,908 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | |||||
| cota de aprovizionare, | 257,127 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 223,589 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 33,539 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 34,704 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 3,116,191 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 311,619 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 3,427,810 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 514,171 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 3,941,981 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 3.941.981.000 : 36.500 = 108.000 lei/zi |
Anexa 4
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea armasarilor
de monta publică în depozit
Lot de cabaline: 100 de armasari de monta publică în
depozit x 365 de zile de întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/5 | 20 | 2,985,169 | 59,703 | 716,439 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 7 | 2,985,169 | 20,896 | 250,756 |
| Total | 29 | 1,047,338 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 1,110,572 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 283,196 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825 | 3,239 | 5,911 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 165,126 | ||||
| Sare + minerale | 0.08 | 19.00 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,149,908 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | |||||
| cota de aprovizionare, | 293,809 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 255,486 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 38,323 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 67,551 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 3,905,035 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 390,503 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 4,295,538 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 644,331 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 4,939,869 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 4.939.869.000 : 36.500 = 135.339 lei/zi |
Anexa 5
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea armasarilor de
monta publică în statiuni
Lot de cabaline: 100 de armasari de monta publică în statiuni x 365 de
zile de întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| muncitori pentru supraveghere statiuni | 1/10 | 10 | 2,985,169 | 29,852 | 358,219 |
| muncitori de schimb | 1/3 | 3 | 2,985,169 | 8,955 | 107,463 |
| Total | 13 | 465,682 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 192.114.767) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 528,917 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 134,874 | ||||
| III. Materiale diverse, obiecte de inventar, cota de aprovizionare, | 52,411 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 45,575 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 6,836 | ||||
| IV. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 329,121 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 1,045,322 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 104,533 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 1,149,855 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15 % | 172,479 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 1,322,334 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 1.322.334.000 : 36.500 = 36.228 lei/zi |
