Prescripţii tehnice din 20 decembrie 2000
privind stabilirea taxelor şi tarifelor pentru operaţiunile de avizare, autorizare şi control tehnic la instalaţiile mecanice sub presiune, instalaţiile de ridicat şi aparatele consumatoare de combustibil, efectuate de organele tehnice ale Inspecţiei de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune şi Instalaţiilor de Ridicat (ISCIR) - CR 12-2000
- Emitent
- Ministerul Industriei și Comerțului
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 39 din 23 ianuarie 2001
Textul actului · 15 articole
Cuprins
Articolul 1
Instalaţiile mecanice sub presiune, cazanele de abur, cazanele de apa fierbinte, apa calda, recipientele şi conductele sub presiune, instalaţiile de ridicat, mecanismele, macaralele, ascensoarele, funicularele, maşinile de extracţie, instalaţiile de ridicat pe plan înclinat, aparatele consumatoare de combustibil, denumite în continuare instalaţii, toate componentele esenţiale pentru siguranţa în funcţionare a acestor instalaţii, subansamblurile functionale, sistemele de automatizare sau testare/încercare a acestor instalaţii, dispozitivele de siguranţă, aparatele şi arzatoarele independente, precum şi orice alt tip de echipament/instalatie tehnologică cu grad ridicat de risc în exploatare care, în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 95/1999, poate fi integrat domeniului de competenţa, verificare şi atestare a calităţii, atribuit Inspecţiei de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune şi Instalaţiilor de Ridicat, denumita în continuare ISCIR, sunt
supuse unui regim special de supraveghere tehnica, autorizare şi control tehnic, stabilit prin Decretul nr. 587/1973, modificat şi completat prin Decretul nr. 417/1985, şi prin Prescripţiile tehnice - Colecţia ISCIR.
Articolul 2
În exercitarea atribuţiilor, conform prevederilor legale ISCIR elaborează, în colaborare cu factori interesaţi, prescripţii tehnice cu caracter obligatoriu pentru toţi cei care proiectează, omologheaza, construiesc, monteaza, repara, deţin, depozitează, distribuie, întreţin sau executa lucrări de service, de testare funcţională, probe, încercări, verificări sau orice alt gen de activităţi pentru/în legătură cu instalaţiile prevăzute la art. 1, rezultate din activităţi specifice.
Articolul 3
Pentru operaţiunile de autorizare, omologare, avizare şi control tehnic, efectuate de Inspecţia pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune şi Instalaţiilor de Ridicat la instalaţiile mecanice sub presiune, instalaţiile de ridicat şi aparatele consumatoare de combustibil, se stabilesc taxele şi tarifele prezentate în anexele nr. 1-17 care fac parte integrantă din prezentele prescripţii tehnice.
Articolul 4
Taxele şi tarifele cuprinse în anexe pentru efectuarea operaţiunilor prevăzute la art. 3 se referă la următoarele activităţi specifice:
a)verificarea şi/sau avizarea conformă a proiectelor de instalaţii, componente, dispozitive de siguranţă şi aparate;
b)omologarea instalaţiilor, componentelor, dispozitivelor de siguranţă, aparatelor, procedurilor de sudare, produselor din metale, materialelor de sudare, radiofilmelor, aparatelor, accesoriilor, materialelor pentru examinari nedistructive şi a materialelor pentru tratarea agenţilor termici;
c)verificarea capacităţii tehnice în vederea autorizării unităţilor, persoanelor juridice, indiferent de forma de proprietate şi de organizare, care proiectează, omologheaza, construiesc, monteaza, întreţin, repara, incarca, transporta, incearca şi verifica instalaţii, materiale şi alte componente similare, dispozitive de siguranţă şi aparate;
d)verificarea stării tehnice a instalaţiilor, componentelor, dispozitivelor de siguranţă şi a aparatelor în timpul construirii, montarii, la punerea în funcţiune, periodic în exploatare, precum şi în timpul şi după reparare, după caz;
e)avizarea tehnica în vederea importului de instalaţii, componente, dispozitive de siguranţă şi de aparate;
f)verificarea regimului chimic al apei şi al aburului la cazane;
g)eliberarea avizului obligatoriu de instalare pentru cazane;
h)eliberarea cărţii instalaţiei sau a elementului component partea de exploatare, completată cu datele tehnice necesare, precum şi a autorizaţiilor personalului prevăzut la lit. i;
i)examinarea în vederea autorizării sudorilor, personalului pentru examinari nedistructive şi personalului pentru deservirea instalaţiilor (fochisti, macaragii, liftieri, laboranti-operatori etc.);
j)verificări inopinate în timpul construirii, montarii, repararii sau la deţinătorii de instalaţii, componente, dispozitive de siguranţă sau aparate, la intretinatorii ascensoarelor, în timpul încărcării, depozitarii sau transportului de recipiente - butelii, containere şi cisterne (auto şi cai ferate);
k)încercări termotehnice şi termochimice;
l)examinari şi încercări nedistructive în laboratoare;
m)examinari şi încercări distructive în laboratoare;
n)analize metalografice macro- şi microstructurale în laboratoare;
o)analize chimice ale metalelor, combustibililor, apei, depunerilor, ionitilor;
p)avizarea procedurilor, normelor, caietelor de sarcini, instrucţiunilor, programelor de pregătire pentru personalul menţionat la lit. i, interpretări şi abateri de la prevederile Prescripţiilor tehnice - Colecţia ISCIR, însuşirea punctelor de stationare obligatorie, cu verificare ISCIR conform planurilor de control, calitate, verificări şi încercări (PCCVI), acceptarea unor materiale, precum şi a aparatelor pentru examinari nedistructive din import;
q)consultaţii tehnice privind aplicarea Prescripţiilor tehnice Colecţia ISCIR;
r)verificări tehnice în vederea autorizării de funcţionare;
s)cercetarea cauzelor avariilor şi accidentelor produse la instalaţii, componente sau aparate.
Articolul 5
Taxele şi tarifele prevăzute în anexele nr. 1-17, se aplică în cazul în care activităţile specifice se efectuează în cadrul orelor normale de lucru.
În cazul în care activităţile specifice, la solicitarea beneficiarilor, se executa în afară zilelor şi orelor normale de lucru, taxele prevăzute în anexele nr. 1-17 se vor majoră după cum urmează:
| Perioada prestării serviciilor | Majorare (%) | |
| Zile lucrătoare, între orele 17,00-22,00 | 50 | |
| Zile lucrătoare, între orele 22,00-8,00 | 75 | |
| Zile nelucrătoare, între orele 8,00-17,00 | 100 | |
| Zile nelucrătoare, între orele 17,00-22,00 | 125 | |
| Zile nelucrătoare, între orele 22,00-8,00 | 150 |
Articolul 6
În cazul în care beneficiarii solicita în scris efectuarea verificărilor, autorizarilor şi a controlului tehnic într-un interval de timp de maximum 48 de ore, se va aplica la taxele stabilite conform anexelor nr. 1-17, o majorare de urgenta de 50% .
Pentru stabilirea majorării de urgenta se vor lua în considerare data documentului emis ca urmare a activităţii şi data de înregistrare la ISCIR a cererii scrise (scrisoare, fax, telegrama).
Articolul 7
Beneficiarii instalaţiilor, componentelor, dispozitivelor de siguranţă şi ai aparatelor supuse verificărilor tehnice obligatorii pot beneficia de o reducere de până la 10%, dacă acestea se efectuează pe baza unui protocol anual încheiat între ISCIR şi aceştia.
Articolul 8
Efectuarea activităţilor specifice de către ISCIR va fi dovedită prin documente scrise corespunzătoare care, după caz, pot fi: procese-verbale, buletine de analiza, încercare sau examinare, scrisoare de însoţire a unor documentaţii vizate, autorizaţii, procese-verbale de omologare, certificate, avize tehnice de import sau similare.
Articolul 9
Pregătirea instalaţiilor, componentelor, dispozitivelor de siguranţă sau a aparatelor în vederea efectuării verificărilor de către organele ISCIR revine în sarcina solicitantului şi/sau a beneficiarului activităţilor specifice. În cazul în care acesta nu a pregătit sau a pregătit necorespunzător instalaţiile, componentele, dispozitivele de siguranţă sau aparatele, pentru durata de asteptare de la data şi ora solicitate până la asigurarea condiţiilor de începere a verificărilor solicitate se va aplica un tarif suplimentar faţă de taxele prevăzute în prezentele prescripţii tehnice, luanduse în calcul tariful de 200.000 lei/ora.
Articolul 10
În cazul efectuării activităţilor specifice la cererea unor beneficiari străini, taxele şi tarifele vor fi stabilite în valută conform anexei nr. 3.
Articolul 11
Prevederile art. 5 şi 6 privind majorarea taxelor nu se aplică în cazul în care activităţile specifice se referă la cercetarea cauzelor avariilor sau accidentelor produse la instalaţii, componente sau aparate.
Articolul 12
Neachitarea taxelor în termen de 30 de zile de la întocmirea procesului-verbal sau a documentului emis de ISCIR atrage retragerea (anularea) autorizaţiei pentru activitatea specifică ce face obiectul documentului.
Articolul 13
Plata taxelor şi tarifelor privind efectuarea operaţiunilor prevăzute la art. 4 se face de agenţii economici, persoane juridice sau fizice (beneficiari ai verificărilor), în termen de maximum 3 zile de la data emiterii facturii de către ISCIR, în caz contrar aplicându-se penalizări conform legislaţiei în vigoare. Documentele emise de ISCIR, prevăzute la art. 8, se vor elibera după ce agentul economic care le-a solicitat face dovada plăţii către ISCIR.
Articolul 14
Taxele şi tarifele încasate constituie venit al ISCIR care va fi utilizat conform prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 14/1998 privind utilizarea veniturilor realizate de instituţiile publice finanţate integral din venituri extrabugetare şi ale Ordinului comun al ministrului muncii şi protecţiei sociale şi al ministrului finanţelor nr. 145/770/1998 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei Guvernului nr. 14/1998. Soldul disponibilului din cont, rămas neutilizat la finele fiecărui an, se reportează în anul următor cu aceeaşi destinaţie.
Articolul 15
Prezentele Prescripţii tehnice - Colecţia ISCIR anulează orice alte dispoziţii contrare în acest domeniu şi intră în vigoare la data publicării lor în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Anexa 1
la prescripţiile tehnice
| TAXE privind verificarea şi/sau avizarea conformă a proiectelor noi sau reutilizate de instalaţii, componente, dispozitive de siguranţă sau aparate | ||
| Valoarea finală a proiectului instalaţiei, elementului component, dispozitivului de siguranţă sau al aparatului (mii lei) | Procent din valoarea finală a proiectului nou sau reutilizat (%) | |
| Până la 10.000 | 15,0 | |
| De la 10.000 la 25.000 | 12,5 | |
| De la 25.000 la 50.000 | 11,0 | |
| Peste 50.000 | 9,5 | |
| Avizarea proiectelor pentru aparatele consumatoare de combustibil | 20 | |
| Avizarea proiectelor pentru dispozitivele de siguranţă la suprapresiune | 20 | |
Anexa 2
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru omologarea preliminară şi/sau definitivă a instalaţiilor,
componentelor, standurilor, dispozitivelor de siguranţă, aparatelor,
procedurilor de sudare, materialelor, materialelor pentru sudare,
radiofilmelor, aparatelor, accesoriilor şi materialelor
pentru examinari nedistructive şi a materialelor
pentru tratarea agenţilor termici
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Mii lei | |
| 0 | 1 | 2 | |
| 1. | Cazane de abur sau apă fierbinte având debitul de: | ||
| - până la 10 t/h, respectiv 5 Gcal/h | 9.375 | ||
| - peste 10 t/h, respectiv 5 Gcal/h, până la 100 t/h, respectiv 50 Gcal/h | 18.750 | ||
| - peste 100 t/h, respectiv 50 Gcal/h | 37.500 | ||
| 2. | Cazane de abur de joasă presiune sau apă caldă | 8.000 | |
| 3. | Recipiente sub presiune: | ||
| - cu capacitate până la 1.000 l, p(n)<=25 bar | 1.250 | ||
| - cu capacitate până la 1.000 l, p(n)>25 bar | 2.500 | ||
| - cu capacitate peste 1.000 l, p(n)<=25 bar | 2.500 | ||
| - cu capacitate peste 1.000 l, p(n)>25 bar | 6.250 | ||
| 4. | Calandria | 62.000 | |
| 5. | Generatoare de abur pentru obiective sau instalaţii nucleare | 62.000 | |
| 6. | Recipiente sub presiune pentru obiective sau instalaţii nucleare: | ||
| - cu capacitate până la 500 l inclusiv | 1.250 | ||
| - cu capacitate de la 500 l până la 1.000 l inclusiv | 2.500 | ||
| - cu capacitate de la 1.000 l până la 5.000 l inclusiv | 3.125 | ||
| - cu capacitate până la 5.000 l | 3.750 | ||
| 7. | Pompe centrifuge cu diametrul de refulare de: | ||
| - până la 50 mm (2 inch) | 625 | ||
| - peste 50 mm până la 150 mm (6 inch) | 1.000 | ||
| - peste 150 mm (6 inch) | 1.250 | ||
| 8. | Armături cu presiunea nominală de: | ||
| a) până la 20 bar şi diametrul nominal de: | |||
| - până la 12,5 mm (1/2 inch) | 625 | ||
| - peste 12,5 mm până la 40 mm (1 1/2 inch) | 1.000 | ||
| - peste 40 mm până la 89 mm (3 inch) | 1.250 | ||
| - peste 89 mm până la 168 mm (6 inch) | 1.500 | ||
| - peste 168 mm până la 500 mm (20 inch) | 2.500 | ||
| b) peste 25 bar până la 40 bar şi diametrul nominal de: | |||
| - până la 168 mm (6 inch) | 1.500 | ||
| - peste 168 mm până la 500 mm (20 inch) | 2.500 | ||
| c) peste 40 bar până la 64 bar şi diametrul nominal de: | |||
| - până la 12,5 mm (1/2 inch) | 625 | ||
| - peste 12,5 mm până la 40 mm (1 1/2 inch) | 1.000 | ||
| - peste 40 mm până la 89 mm (3 inch) | 1.250 | ||
| - peste 89 mm până la 168 mm (6 inch) | 1.500 | ||
| - peste 168 mm până la 500 mm (20 inch) | 2.500 | ||
| 9. | Piese înglobate pentru un diametru nominal de: | ||
| - până la 50 mm (2 inch) | 315 | ||
| - peste 50 mm până la 168 mm (6 inch) | 500 | ||
| - peste 168 mm (6 inch) | 625 | ||
| 10. | Fitinguri trase, forjate sau matriţate pentru un diametru şi o grosime de: | ||
| - diametrul până la 50 mm (2 inch) şi grosimea de maximum 6 mm | 625 | ||
| - diametrul peste 50 mm până la 150 mm (6 inch) şi grosimea de 2 mm până la 12 mm | 1.000 | ||
| - diametrul peste 150 mm (6 inch) şi grosimea până la 120 mm | 1.500 | ||
| 11. | Fitinguri sudate pentru un diametru şi o grosime de: | ||
| - diametrul până la 150 mm (6 inch) şi o grosime până la 12 mm | 1.000 | ||
| - diametrul peste 150 mm (6 inch) şi o grosime până la 120 mm | 1.875 | ||
| 12. | Suporturi de tip fix având o greutate de: | ||
| - până la 5 kg | 250 | ||
| - peste 5 kg până la 20 kg | 500 | ||
| - peste 20 kg până la 80 kg | 625 | ||
| - peste 80 kg | 1.000 | ||
| 13. | Suporturi reglabile, inclusiv elastice, având o greutate de: | ||
| - până la 20 kg | 500 | ||
| - peste 20 kg până la 80 kg | 750 | ||
| - peste 80 kg | 1.500 | ||
| 14. | Compensatori având diametrul nominal de | ||
| - până la 50 mm (2 inch) | 375 | ||
| - peste 50 mm până la 150 mm (6 inch) | 625 | ||
| - peste 150 mm (6 inch) | 1.000 | ||
| 15. | Elemente de debit de tip flanşe cu diafragmă de măsură cu diametrul nominal de: | ||
| - până la 50 mm (2 inch) | 375 | ||
| - peste 50 mm până la 150 mm (6 inch) | 500 | ||
| - peste 150 mm (6 inch) | 625 | ||
| 16. | Elemente de debit de tip diafragmă cu orificii în cascadă cu diametrul nominal de: | ||
| - până la 50 mm (2 inch) | 375 | ||
| - peste 50 mm până la 150 mm (6 inch) | 625 | ||
| - peste 150 mm (6 inch) | 750 | ||
| 17. | Standuri de omologare/verificare, supape de siguranţă | 5.000 | |
| 18. | Supape de siguranţă cu diametrul nominal de maximum 100 mm | 3.500 | |
| 19. | Supape de siguranţă cu diametrul nominal de peste 100 mm, inclusiv supape de siguranţă cu impuls | 7.000 | |
| 20. | Membrane sau capsule de rupere | 750 | |
| 21. | Arzătoare cu combustibil lichid, gazos sau mixt | 8.000 | |
| 22. | Aparate consumatoare de combustibil în uz neindustrial | 6.000 | |
| 23. | Proceduri de sudare la îmbinări cap la cap prin procedee manuale, la o grosime a materialului de bază de: | ||
| - t<=20 mm | 1.500 | ||
| - t>20 mm | 2.000 | ||
| 24. | Proceduri de sudare la îmbinări cap la cap prin procedee semiautomate sau automate, la o grosime a materialului de bază de: | ||
| - t<=20 mm | 1.500 | ||
| - t>20 mm | 2.000 | ||
| 25. | Proceduri de sudare la îmbinări în colţ, la o grosime a materialului de bază: | ||
| - t<=20 mm | 1.500 | ||
| - t>20 mm | 2.000 | ||
| 26. | Brazare | 1.200 | |
| 27. | Sudare mase plastice | 1.000 | |
| 28. | Materiale: metale feroase sau neferoase (table, ţevi, forjate, turnate) şi materiale pentru sudare (electrozi, sârme, fluxuri) | 5.000 | |
| 29. | Aparate pentru examinări nedistructive | 6.250 | |
| 30. | Accesorii pentru examinări nedistructive: | ||
| - negatoscoape | 2.000 | ||
| - indicatori de calitate ai imaginii radiografice | 500 | ||
| - rame pentru developare, ecrane intensificatoare, casete pentru expunere şi similare | 300 | ||
| - traductoare pentru defectoscopie ultrasonică | 3.000 | ||
| - blocuri de etalonare şi control | 1.000 | ||
| 31. | Radiofilme pentru radiografie industrială, pulberi magnetice, lichide penetrante şi similare | 7.000 | |
| 32. | Ioniţi: | ||
| - cationiţi | 3.000 | ||
| - anioniţi | 3.000 | ||
| 33. | Reactivi pentru instalaţiile de tratare a apei | 1.200 | |
| 34. | Instalaţii de tratare a apei | 5.000 | |
| 35. | Echipamente de condiţionare a apei | 5.000 |
| - mii lei - | ||||||
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Omologare | Probe tip | |||
| preliminară | definitivă | faza unică | ||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
| 36 | ||||||
| 36.1. | Mecanisme de ridicat: | |||||
| - manuale | 350 | 350 | 450 | 250 | ||
| - electrice | 625 | 625 | 875 | 500 | ||
| - hidraulice | 500 | 500 | 750 | 375 | ||
| - elemente de legare a sarcinii (cabluri, lanţuri, benzi din material textil sau plastic, şufe) | 300 | 300 | 400 | 250 | ||
| 36.2. | Palane: | |||||
| - manuale | 375 | 375 | 500 | 250 | ||
| - electrice | 500 | 500 | 750 | 375 | ||
| - alte acţionări | 625 | 625 | 875 | 500 | ||
| 36.3. | Ridicătoare de vehicule: | |||||
| - electrice | 500 | 500 | 750 | 375 | ||
| - hidraulice | 625 | 625 | 875 | 500 | ||
| 36.4. | Poduri rulante de uz general: | |||||
| - manuale | 200 | 200 | 300 | 150 | ||
| - electrice | 625 | 625 | 875 | 375 | ||
| 36.5. | Poduri rulante tehnologice: | |||||
| - electrice | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 1.250 | ||
| - electrohidraulice | 3.125 | 3.125 | 5.000 | 2.500 | ||
| 36.6. | Macarale portal sau semiportal: | |||||
| - manuale | 1.875 | 1.875 | 2.750 | 1.250 | ||
| - electrice | 6.250 | 6.250 | 8.750 | 3.750 | ||
| 36.7. | Macarale portuare: | |||||
| - portic | 2.500 | 2.500 | 3.750 | 1.875 | ||
| - portal | 3.750 | 3.750 | 6.250 | 2.500 | ||
| 36.8. | Automacarale: | |||||
| - cu braţ telescopic | 3.750 | 3.750 | 5.000 | 2.500 | ||
| - cu braţ cu zăbrele | 3.125 | 3.125 | 4.375 | 1.875 | ||
| 36.9. | Macarale autopropulsate: | |||||
| - pe pneuri | 5.000 | 5.000 | 7.500 | 3.750 | ||
| - pe şenile | 6.250 | 6.250 | 8.750 | 5.000 | ||
| 36.10. | Macarale de cale ferată | 6.250 | 6.250 | 8.750 | 5.000 | |
| 36.11. | Macarale rotitoare montate fix | 1.000 | 1.000 | 1.500 | 750 | |
| 36.12. | Macarale turn: | |||||
| - cu braţ înclinat | 3.750 | 3.750 | 5.625 | 2.500 | ||
| - cu braţ orizontal | 6.250 | 6.250 | 9.375 | 5.000 | ||
| 36.13. | Translatoare stivuitoare | 3.125 | 3.125 | 5.000 | 2.500 | |
| 36.14. | Cărucioare de manipulare: | |||||
| - transpalete | 450 | 450 | 500 | 250 | ||
| - motostivuitoare | 1.875 | 1.875 | 2.750 | 1.250 | ||
| - electrostivuitoare | 2.500 | 2.500 | 3.750 | 1.875 | ||
| - de construcţie specială | 3.125 | 3.125 | 5.000 | 2.500 | ||
| 36.15. | Platforme şi aparate de întreţinere faţade | 625 | 625 | 1.000 | 625 | |
| 36.16. | Platforme autoridicătoare | 1.250 | 1.250 | 1.875 | 1.250 | |
| 36.17. | Macarale Derrick | 6.250 | 6.250 | 8.750 | 6.250 | |
| 36.18. | Macarale pe cablu | 6.250 | 6.250 | 8.750 | 6.250 | |
| 36.19. | Ascensoare electrice: - viteză până la 1 m/s | 1.250 | 1.250 | 1.875 | 1.000 | |
| - viteză peste 1 m/s | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 1.500 | ||
| - pentru obiective publice | 2.500 | 2.500 | 3.750 | 1.875 | ||
| 36.20. | Ascensoare hidraulice: | |||||
| - pentru blocuri de locuinţe | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 1.500 | ||
| - pentru obiective publice | 2.500 | 2.500 | 3.750 | 1.875 | ||
| 36.21. | Ascensoare de mărfuri: | |||||
| - mai mici de 1.000 kg | 1.250 | 1.250 | 1.875 | 1.000 | ||
| - mai mari de 1.000 kg | 1.875 | 1.875 | 2.750 | 1.500 | ||
| 36.22. | Ascensoare pentru şantiere de construcţii: | |||||
| - cu puţ propriu | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 1.500 | ||
| - pentru coşuri de fum | 3.750 | 3.750 | 6.250 | 3.125 | ||
| 36.23. | Teleferice pentru persoane: | |||||
| - telecabine | 3.125 | 3.125 | 6.250 | 3.750 | ||
| - telescaune | 2.500 | 2.500 | 5.000 | 3.125 | ||
| - teleschiuri | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 2.500 | ||
| 36.24. | Teleferice pentru materiale: | |||||
| - traseu mai mic de 1.000 m | 3.750 | 3.750 | 6.250 | 3.750 | ||
| - traseu mai mare de 1.000 m | 5.000 | 5.000 | 7.500 | 5.000 | ||
| 36.25. | Instalaţii de ridicat pe plan înclinat | 3.750 | 3.750 | 6.250 | 3.750 | |
| 36.26. | Dispozitive de siguranţă: | |||||
| - macarale | 1.250 | 1.250 | 1.875 | 1.250 | ||
| - ascensoare | 1.875 | 1.875 | 2.500 | 1.875 | ||
| - teleferice | 2.500 | 2.500 | 3.750 | 2.500 | ||
| 36.27. | Instalaţii de ridicat de construcţie specială: | |||||
| - sarcina <= 1.000 kg | 1.375 | 1.375 | 1.875 | 1.250 | ||
| - sarcina > 1.000 kg | 1.875 | 1.875 | 2.750 | 1.500 | ||
OBSERVAŢII:
1.Pentru alte componente din cadrul obiectivelor sau instalaţiilor nucleare (curatitor de lame, camera de ionizare, porţi de descărcare pentru combustibil, panouri de distribuţie, bucle de cercetare etc.) taxele se vor stabili în funcţie de orele consumate pentru efectuarea lucrărilor respective, luându-se în considerare taxa de 200.000 lei/ora.
2.În cazul în care pentru rezolvarea lucrărilor de omologare sunt necesare verificări, încercări, examinari sau analize, contravaloarea se va adauga la taxele prevăzute în prezenta anexa şi se va incasa, după caz, conform taxelor stabilite în anexele specifice. În cazul în care cu ocazia omologarilor reprezentanţii ISCIR asista ca specialişti la efectuarea unor încercări, examinari, analize sau verificări, contravaloarea acestora se va adauga la taxele prevăzute în prezenta anexa şi se va incasa conform nr. crt. 8 din anexa nr. 16.
3.Pentru procedurile de sudare prevăzute la nr. crt. 23, 24 şi 25 timpul de asistare la execuţie şi încercare a epruvetelor se taxeaza orar.
4.În cazul operaţiunilor care se executa în cadrul laboratorului ISCIR şi care necesita materiale consumabile, valoarea acestora se adauga separat la taxele percepute.
5.Pentru reactualizarea fişelor de omologare a procedurilor de sudare (WPAR) se taxeaza 30% din valoare.
6.Pentru recipientele inglobate în instalaţii de distribuţie şi alimentare cu GPL se aplică taxele prevăzute în anexa nr. 16.
Anexa 3
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru verificarea capacităţii tehnice în vederea autorizării
pentru proiectarea, construirea, montarea, umplerea (distribuirea),
deţinerea, depozitarea, întreţinerea, repararea, încercarea
şi/sau verificarea, executarea lucrărilor de service, probe
la instalaţii, componente, dispozitive de siguranţă şi aparate
| Nr. crt. | Scopul verificării | Mii lei | |
| 0 | 1 | 2 | |
| 1. | Autorizarea pentru proiectarea instalaţiilor, componentelor, standurilor, dispozitivelor de siguranţă şi/sau a aparatelor | 8.000 | |
| 2. | Autorizarea pentru construirea, montarea şi/sau repararea instalaţiilor, standurilor, componentelor şi/sau a dispozitivelor de siguranţă şi pentru fabricarea materialelor utilizate la acestea | 16.000 | |
| 3. | Autorizarea pentru încercarea, în vederea omologării, dispozitivelor de siguranţă şi/sau aparatelor | 16.000 | |
| 4. | Autorizarea pentru umplerea cu fluide a buteliilor transportabile, a rezervoarelor de stocare GPL şi a cisternelor | 10.000 | |
| 5. | Autorizarea laboratoarelor de examinări nedistructive pentru verificarea instalaţiilor, componentelor şi/sau a dispozitivelor de siguranţă, după cum urmează: | ||
| 5.1. | - laborator de lichide penetrante (PT) | 2.000 | |
| 5.2. | - laborator de particule magnetice (MT) | 3.000 | |
| 5.3. | - laborator de radiaţii penetrante X (RTx) | 4.500 | |
| 5.4. | - laborator de radiaţii penetrante gama (RTg) | 4.500 | |
| 5.5. | - laborator de măsurări grosimi cu ultrasunete (UTg) | 2.000 | |
| 5.6. | - laborator de examinări nedistructive cu ultrasunete (UT, t, s, l, tv, f) | 4.500 | |
| 5.7. | - laborator de curenţi turbionari (ET) | 3.000 | |
| 5.8. | - laborator pentru teste de etanşeitate (LT) | 2.500 | |
| 5.9. | - laborator pentru încercări şi verificări ale instalaţiilor de ridicat | 2.500 | |
| 6. | Autorizarea pentru întreţinerea şi/sau revizia ascensoarelor | 8.000 | |
| 7. | Autorizarea pentru verificarea, umplerea (distribuirea) şi repararea recipientelor-butelii transportabile | 8.000 | |
| 8. | Autorizarea pentru efectuarea de măsurători electrotensometrice | 8.000 | |
| 9. | Autorizarea pentru proiectarea, execuţia, încercarea şi verificarea cablurilor, lanţurilor, funiilor şi benzilor din material metalic, textil sau plastic, utilizate la instalaţiile de ridicat | 5.000 | |
| 10. | Autorizarea agenţilor economici care instalează cazane de apă caldă şi de abur de joasă presiune | ||
| - pentru capacitate până la 1 Gcal/h | 5.000 | ||
| - pentru capacitate peste 1 Gcal/h | 10.000 | ||
| 11. | Autorizarea pentru instalare şi service la instalaţii de ardere şi automatizare | 8.000 | |
| 12. | Autorizarea laboratoarelor de examinări distructive | 10.000 | |
| 13. | Autorizarea pentru verificări tehnice la instalaţii şi echipamente vechi | 10.000 | |
| 14. | Autorizarea pentru spălări chimice | 15.000 | |
| 15. | Autorizarea pentru efectuarea de analize chimice | 10.000 | |
| 16. | Autorizarea pentru deţinerea unei instalaţii | 1.000 | |
| 17. | Autorizarea laboratoarelor pentru măsurări termotehnice | 10.000 |
Anexa 4
la prescripţiile tehnice
TARIFE
pentru verificarea pe parcursul construirii şi în final a instalaţiilor, componentelor, dispozitivelor de siguranţă şi/sau a aparatelor
Verificările tehnice în cadrul unităţilor care construiesc, monteaza sau repara instalaţii, componente, standuri, dispozitive de siguranţă, supuse regimului de verificări ISCIR, se taxeaza în funcţie de gradul de complexitate al instalaţiei, conform anexelor specifice şi timpului consumat pentru aceste verificări, la tariful orar de 200.000 lei.
Verificarea în fabricaţie pentru instalaţii şi echipamente supuse regimului tehnic de verificări ISCIR, la fabricantii externi, se taxeaza cu 50 dolari S.U.A./ora.
Anexa 5
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru verificarea stării tehnice a instalaţiilor sub presiune
clasice, la punerea în funcţiune şi periodic în exploatare
| TAXE pentru verificarea stării tehnice a instalaţiilor sub presiune clasice, la punerea în funcţiune şi periodic în exploatare | |||||||||||||
| - mii lei/verificare şi bucată - | |||||||||||||
| Nr. crt. | Operaţiunea de verificare tehnică | Autorizarea de funcţionare pentru instalaţii noi sau vechi montate din nou | Verificarea periodică la scadenţă sau după reparaţii | ||||||||||
| Instalaţia supusă verificării | Verificarea documen- taţiei tehnice | R.I. | I.P. | I.E. | Verificarea documen- taţiei de reparaţie | R.I. | I.P. | R.E. | I.E. | ||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
| 1. | Pentru fiecare cazan de abur sau apă fierbinte, având suprafaţa de încălzire sau debitul de: | ||||||||||||
| - până la 20 m2 | 300 | 400 | 400 | - | 300 | 400 | 400 | 300 | - | ||||
| - peste 20 m2 până la 60 m2 | 400 | 500 | 500 | - | 400 | 500 | 500 | 400 | - | ||||
| - peste 60 m2 până la 150 m2 | 500 | 700 | 700 | - | 500 | 700 | 700 | 500 | - | ||||
| - peste 150 m2 până la 300 m2 | 600 | 900 | 900 | - | 600 | 900 | 900 | 600 | - | ||||
| - peste 300 m2 sau peste 10 t/h (5 Gcal/h) până la 30 t/h (10 Gcal/h) | 800 | 1.100 | 1.100 | - | 800 | 1.100 | 1.100 | 800 | - | ||||
| - peste 30 t/h (10 Gcal/h) până la 50 t/h (25 Gcal/h) | 900 | 1.200 | 1.200 | - | 900 | 1.200 | 1.200 | 900 | |||||
| - peste 50 t/h (25 Gcal/h) până la 120 t/h (50 Gcal/h) | 1.000 | 1.500 | 1.500 | - | 1.000 | 1.500 | 1.500 | 1.000 | |||||
| - peste 120 t/h (50 Gcal/h) până la 420 t/h (100 Gcal/h) | - | 1.200 | 2.000 | 2.000 | - | 1.200 | 2.000 | 2.000 | 1.200 | ||||
| - peste 420 t/h (100 Gcal/h) | 2.000 | 2.500 | 2.500 | - | 2.000 | 2.500 | 2.500 | 1.800 | - | ||||
| 1.1. | Cazane de apă caldă şi abur de joasă presiune: | ||||||||||||
| - peste 100 kW până la 250 kW | 200 | - | - | 200 | |||||||||
| - peste 250 kW până la 500 kW | 300 | - | - | 300 | |||||||||
| - peste 500 kW | 400 | - | - | 600 | |||||||||
| 2. | Pentru fiecare recipient stabil, cisternă, container şi butoi sub presiune având capacitatea de: | ||||||||||||
| - până la 1.500 l | 200 | 300 | 300 | 250 | 200 | 300 | 300 | 250 | 250 | ||||
| - de la 1.500 l până la 5.000 l | 300 | 400 | 400 | 300 | 300 | 400 | 400 | 300 | 300 | ||||
| - de la 5.000 l până la 10.000 l | 400 | 600 | 600 | 500 | 400 | 600 | 600 | 500 | 500 | ||||
| - de la 10.000 l până la 25.000 l | 500 | 800 | 800 | 600 | 500 | 800 | 800 | 600 | 600 | ||||
| - de la 25.000 l până la 50.000 l | 700 | 1.100 | 1.100 | 800 | 700 | 1.100 | 1.100 | 800 | 800 | ||||
| - de la 50.000 l până la 100.000 l | 900 | 1.400 | 1.400 | 1.000 | 900 | 1.400 | 1.400 | 1.000 | 1.000 | ||||
| - peste 100.000 l | 1.200 | 1.600 | 1.600 | 1.200 | 1.200 | 1.600 | 1.600 | 1.200 | 1.200 | ||||
| plus 300.000 lei pentru fiecare 100.000 lei sau fracţiune care depăşeşte 200.000 lei | |||||||||||||
| 3. | Pentru fiecare recipient-butelie transportabilă | 50 | 100 | 100 | 100 | 50 | 100 | 100 | 100 | 100 | |||
| (+ 200.000 lei pentru fiecare tip constructiv | (+ 200.000 lei pentru fiecare tip constructiv) | ||||||||||||
| 4. | Pentru conducte cu fluide sub presiune, conducte de abur şi apă fierbinte - până la 50 m lungime | 400 | 800 | 800 | 600 | 400 | 800 | 800 | 600 | 600 | |||
| - peste 50 m lungime | 600 | 1.000 | 1.000 | 800 | 600 | 1.000 | 1.000 | 800 | 800 | ||||
| plus 500.000 lei pentru fiecare 50 m sau fracţiune peste cei 100 m iniţiali, pentru fiecare verificare | plus 250.000 lei pentru fiecare 50 m sau fracţiune peste cei 100 m iniţiali, pentru fiecare verificare, cu excepţia reviziei exterioare | ||||||||||||
OBSERVAŢII:
1.În cazul în care la autorizarea funcţionarii sunt luate în considerare verificările şi încercările efectuate în unitatea constructoare, taxele percepute vor fi cu 50% mai mici faţă de cele stabilite în prezenta anexa pentru verificările şi încercările respective.
2.Pentru verificările în vederea avizului de scoatere definitivă din funcţiune vor fi percepute taxele prevăzute în prezenta anexa, în funcţie de operaţiunile efectuate (revizie interioară şi/sau încercare de presiune).
3.Pentru verificările în timpul reparatiei taxele percepute vor fi stabilite luându-se în considerare timpul necesar pentru efectuarea lucrării şi tariful de 200.000 lei/ora.
4.Pentru conductele tehnologice (inclusiv GPL) taxele vor fi conform nr. crt. 4 dacă D≥76 mm şi 50% dacă D<76 mm.
5.Pentru recipiente cu fluide toxice taxele se majorează cu 30% faţă de cele prevăzute la nr. crt. 2.
Anexa 6
la prescripţiile tehnice
| TAXE pentru verificarea stării tehnice a instalaţiilor de ridicat clasice, la punerea în funcţiune şi periodic în exploatare | |||||
| - mii lei/verificare şi bucată - | |||||
| Nr. crt. | Operaţiunea de verificare tehnică | Autorizarea de funcţionare pentru instalaţii noi sau vechi montate din nou | Verificarea periodică la scadenţă sau după reparaţii | ||
| Instalaţia supusă verificării | Verificarea documentaţiei tehnice şi/sau de reparaţie | Verificarea stării tehnice a instalaţiei | |||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | |
| 1. | Pentru fiecare mecanism de ridicat: | ||||
| - până la 5 t | 300 | 400 | 400 | ||
| - peste 5 t | 400 | 500 | 500 | ||
| 1a. | Pentru fiecare elevator auto: | ||||
| - până la 2 t | 200 | 1.000 | 1.000 | ||
| - peste 2 t | 200 | 1.200 | 1.200 | ||
| 2. | Pentru fiecare macara rotitoare, consolă de perete, electropalane fixe: | ||||
| - până la 8 t | 300 | 800 | 800 | ||
| - peste 8 t | 400 | 1.000 | 1.000 | ||
| 2a. | Pentru fiecare electropalan pe grindă fixă | 400 | 1.200 | 1.200 | |
| 3. | Pentru fiecare pod rulant de uz general, de turnare, de forjare şi similare: | ||||
| - până la 5 t | 400 | 1.000 | 1.000 | ||
| - peste 5 t până la 12,5 t | 500 | 1.500 | 1.500 | ||
| - peste 12,5 t până la 50 t | 500 | 2.000 | 2.000 | ||
| - peste 50 t până la 100 t | 700 | 2.000 | 2.300 | ||
| - peste 100 t până la 250 t | 800 | 2.500 | 3.500 | ||
| - peste 250 t | 1.000 | 3.000 | 4.000 | ||
| 4. | Pentru fiecare macara Derrick: | ||||
| - până la 25 t | 800 | 1.500 | 1.500 | ||
| - peste 25 t până la 50 t | 900 | 1.800 | 2.000 | ||
| - peste 50 t | 900 | 2.500 | 2.500 | ||
| 5. | Pentru fiecare macara turn: | ||||
| - până la 20 t | 600 | 2.500 | 2.500 | ||
| - peste 20 t | 900 | 3.000 | 3.000 | ||
| 6. | Pentru fiecare macara pe pneuri, pe şenile, montată pe vagon de cale ferată şi similare: | ||||
| - până la 5 t | 800 | 1.000 | 1.000 | ||
| - peste 5 t până la 12,5 t | 900 | 2.000 | 2.000 | ||
| - peste 12,5 t până la 30 t | 900 | 2.500 | 2.500 | ||
| - peste 30 t până la 50 t | 900 | 3.000 | 3.000 | ||
| - peste 50 t | 900 | 3.500 | 3.500 | ||
| 7. | Pentru fiecare macara, portal sau semiportal: | ||||
| - până la 5 t | 900 | 1.400 | 1.400 | ||
| - peste 5 t până la 12,5 t | 1.000 | 1.500 | 1.800 | ||
| - peste 12,5 t până la 32 t | 1.000 | 2.000 | 2.200 | ||
| - peste 32 t | 1.000 | 2.200 | 2.500 | ||
| 8. | Pentru fiecare pod rulant stivuitor, translator-stivuitor, electro şi motostivuitor: | ||||
| - până la 1 t | 300 | 600 | 600 | ||
| - peste 1 t până la 5 t | 400 | 1.000 | 1.000 | ||
| - peste 5 t | 600 | 1.500 | 1.500 | ||
| 9. | Macarale pe cablu | 1.000 | 2.000 | 2.000 | |
| 10. | Pentru fiecare macara de construcţie specială sau care nu se încadrează în cele menţionate anterior: | ||||
| - până la 25 t | 600 | 2.400 | 2.400 | ||
| - peste 25 t până la 100 t | 800 | 3.500 | 3.500 | ||
| - peste 100 t | 1.000 | 3.800 | 4.000 | ||
| 11. | Pentru fiecare ascensor de persoane şi/sau bolnavi: | ||||
| 11a. | Cu uşi manuale şi semiautomate la palier: | ||||
| - până la 7 staţii inclusiv | 300 | 500 | 600 | ||
| - peste 7 staţii | 300 | 600 | 800 | ||
| 11b. | Cu uşi automate la palier: | ||||
| - până la 7 staţii inclusiv | 300 | 600 | 700 | ||
| - peste 7 staţii | 300 | 700 | 900 | ||
| 11c. | Cu acţionare prin Ward-Leonard, convertizoare de frecvenţă/tensiune sau hidraulică (indiferent de tipul uşilor): | ||||
| - până la 4 staţii inclusiv | 500 | 900 | 1.200 | ||
| - peste 4 staţii | 500 | 1.000 | 1.500 | ||
| 12. | Pentru fiecare ascensor de materiale sau de persoane şi materiale: | ||||
| - până la 4 opriri inclusiv | 400 | 600 | 800 | ||
| - peste 4 opriri | 500 | 800 | 1.000 | ||
| 13. | Pentru fiecare ascensor pentru transportat materiale de construcţii, coşuri de fum: | ||||
| - până la 100 m înălţime (cursă) | 400 | 800 | 1.500 | ||
| - peste 100 m înălţime (cursă) | 500 | 1.300 | 2.000 | ||
| 13a. | Ascensori de şantier | 500 | 1.000 | 2.000 | |
| 13b. | Nacele şi platforme ridicătoare | 400 | 1.000 | 1.200 | |
| 14. | Pentru fiecare teleferic de persoane cu cabină (telecabină): | ||||
| - la un traseu până 3 km lungime | 4.500 | 7.500 | 7.500 | ||
| - la un traseu peste 3 km lungime | 5.000 plus 1.350.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | 8.000 plus 1.950.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | 8.000 plus 1.950.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | ||
| 15. | Pentru fiecare teleferic de persoane cu vehicule tip gondolă sau decuplabile: | ||||
| - la un traseu până la 2 km lungime | 2.500 | 4.000 | 4.000 | ||
| - la un traseu peste 2 km lungime | 2.500 plus 600.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | 5.000 plus 1.350.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | 5.000 plus 1.350.000 lei pentru fiecare km sau fracţiune peste cei iniţiali | ||
| 16. | Pentru fiecare teleschi sau telescaun: | ||||
| - la un traseu până la 500 m lungime | 650 | 1.500 | 1.500 | ||
| - la un traseu peste 500 m până la 1.000 m lungime | 1.000 | 2.500 | 2.350 | ||
| - la un traseu peste 1.000 m lungime | 1.300 plus 500.000 lei pentru fiecare 1.000 m sau fracţiune peste cei iniţiali | 2.500 plus 800.000 lei pentru fiecare 1.000 m sau fracţiune peste cei iniţiali | 2.350 plus 760.000 lei pentru fiecare 1.000 m sau fracţiune peste cei iniţiali | ||
| 17. | Pentru fiecare instalaţie de ridicat pe plan înclinat de persoane, de materiale sau combinat: | ||||
| - la un traseu până la 100 m lungime (cale de rulare) | 1.300 | 2.000 | 2.000 | ||
| - la un traseu peste 100 m lungime | 1.300 plus 500.000 lei pentru fiecare 100 m sau fracţiune peste cei iniţiali | 2.500 plus 600.000 lei pentru fiecare 100 m sau fracţiune peste cei iniţiali | 2.500 plus 600.000 lei pentru fiecare 100 m sau fracţiune peste cei iniţiali |
Anexa 7
la prescripţiile tehnice
| TAXE pentru verificarea stării tehnice a instalaţiilor şi componentelor sub presiune din obiectivele şi instalaţiile nucleare, pe parcursul montajului şi reparării, pentru obţinerea autorizării de funcţionare (sau prelungirii) | |||||||
| - mii lei/verificare şi bucată - | |||||||
| Nr. crt. | Operaţiunea de verificare tehnică | Verificarea documentaţiei tehnice | R.E. | Condiţii de instalare | R.I. | I.P. | |
| instalaţii sau componente supuse verificării | |||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| 1. | Recipiente sub presiune sau similare: | ||||||
| - cu capacitatea până la 5.000 l inclusiv | 400 | 400 | 200 | 400 | 400 | ||
| - cu capacitatea peste 5.000 l până la 25.000 l inclusiv | 400 | 600 | 300 | 1.000 | 1.200 | ||
| - cu capacitatea peste 25.000 l | 1.200 | 800 | 400 | 1.400 | 2.800 | ||
| 2. | Pompe: | ||||||
| - cu diametrul de refulare până la 50 mm (2 inch) | 200 | 400 | 200 | 500 | 400 | ||
| - cu diametrul de refulare peste 50 mm (2 inch) | 300 | 600 | 300 | 700 | 600 | ||
| 3. | Armături: | ||||||
| - cu diametrul nominal până la 50 mm (2 inch) inclusiv | 20 | 20 | 20 | - | 20 | ||
| - cu diametrul nominal peste 50 mm (2 inch) până la 250 mm (10 inch) | 30 | 30 | 30 | - | 30 | ||
| - cu diametrul nominal peste 250 mm (10 inch) | 40 | 40 | 40 | - | 40 | ||
| 4. | Elemente de debit: | ||||||
| - cu diametrul nominal până la 50 mm (2 inch) inclusiv | 20 | 20 | 20 | - | 20 | ||
| - cu diametrul nominal peste 50 mm (2 inch) până la 250 mm (10 inch) | 30 | 30 | 30 | - | 30 | ||
| - cu diametrul nominal peste 250 mm (10 inch) | 20 | 40 | 40 | - | 40 | ||
| 5. | Elemente de compensare: | ||||||
| - cu diametrul nominal până la 50 mm (2 inch) inclusiv | 20 | 20 | 20 | - | 20 | ||
| - cu diametrul nominal peste 50 mm (2 inch) până la 250 mm (10 inch) | 30 | 30 | 30 | - | 30 | ||
| - cu diametrul nominal peste 250 mm (10 inch) | 40 | 40 | 40 | - | 40 | ||
| 6. | Capul maşinii de încărcat-descărcat combustibil | 1.600 | 2.000 | - | - | 3.000 | |
| 7. | Suporturi: | ||||||
| - cu sarcina până la 10 kgf | 40 | 60 | 20 | - | - | ||
| - cu sarcina peste 10 kgf | 60 | 100 | 40 | - | - | ||
| 8. | Supape de siguranţă: | ||||||
| - cu diametrul nominal până la 50 mm (2 inch) inclusiv | 100 | 100 | 100 | - | 100 | ||
| - cu diametrul nominal peste 50 mm (2 inch) până la 250 mm (2 inch) | 200 | 200 | 200 | - | 200 | ||
| - cu diametrul nominal peste 250 mm (10 inch) | 300 | 300 | 300 | - | 300 | ||
| 9. | Sisteme de probă: | ||||||
| - cu diametrul nominal până la 50 mm (2 inch) inclusiv | 4/ml | 8/ml | - | - | 10/ml | ||
| - cu diametrul nominal peste 50 mm (2 inch) până la 250 mm (10 inch) | 8/ml | 10/ml | - | - | 20/ml | ||
| - cu diametrul nominal peste 250 mm (10 inch) | 10/ml | 12/ml | - | - | 28/ml | ||
| 10. | Sisteme de conducte: | ||||||
| - număr de izometrii mai mic sau egal cu 20 | 4.000 | - | - | - | - | ||
| - număr de izometrii cuprins între 20 şi 50 | 6.000 | - | - | - | - | ||
| - număr de izometrii mai mare de 50 | 10.000 | - | - | - | - |
OBSERVAŢII:
1.Pentru componentele în afară celor prevăzute la nr. crt. 1-10 pentru operaţiunile de verificări tehnice taxele percepute vor fi stabilite luându-se în considerare tariful de 200.000 lei/ora.
2.Verificarea documentaţiei înseamnă următoarele:
–verificarea existenţei şi completitudinii documentaţiei de fabricaţie (HD de fabricaţie sau cartea echipamentului - partea de construcţie);
–la montaj se va controla documentaţia de montaj a echipamentului sau a componentei respective.
3.La nr. crt. 10 (Sisteme de conducte) documentaţia cuprinde dosarul final de test şi cartea conductei pentru sistemul respectiv, care trebuie să fie verificate şi semnate de inspectorul care întocmeşte procesul-verbal de autorizare a sistemului după ce a verificat corespondenta acestora cu situaţia fizica a sistemului.
Pentru sistemele nucleare de clasele 1 şi 2 taxele se vor majoră cu 50%, iar pentru cele de clasa 3, cu 25% .
4.Revizia externa prevăzută la nr. crt. 7 (Suporturi) cuprinde verificarea vizuala şi marcajele.
Anexa 8
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru verificarea regimului chimic al cazanelor de abur şi apa fierbinte,
pentru verificarea procesului de ardere şi analiza gazelor de ardere
| Nr. crt. | Categoria cazanelor verificate*) | Mii lei/ bucată | |
| 1. | Cazane de apă fierbinte (g), transformatoare-vaporizatoare (v) | 1.000 | |
| 2. | Cazane de abur ignitubulare (I) | 1.200 | |
| 3. | Cazane de abur acvatubulare neecranate (II) | 1.500 | |
| 4. | Cazane de abur acvatubulare ecranate (III-V) | 1.500 | |
| 5. | Cazane de abur acvatubulare ecranate (VI-VIII) | 1.500 | |
| 6. | Cazane de abur cu circulaţie forţată multiplă (IX-XI) | 1.800 | |
| 7. | Cazane de abur cu străbatere forţată (XII-XIII) | 1.800 | |
| 8. | Verificarea procesului de ardere şi analiza gazelor de ardere | 2.500 |
Notă *) Clasificarea conform Prescripţiilor tehnice C18 - Colecţia ISCIR.
OBSERVAŢII:
1.În cazul în care se executa şi analize de verificare de către ISCIR, tariful se majorează cu costul analizelor.
2.În cazul în care cu ocazia verificării se efectuează şi interpretarea rezultatelor analizelor cu stabilirea măsurilor necesare pentru încadrarea în indicii prescrisi, taxa se majorează cu timpul consumat pentru lucrările respective, calculată la tariful de 200.000 lei/ora.
3.Pentru obiectivele şi instalaţiile nucleare la care se efectuează verificarea regimului chimic taxa se va percepe în funcţie de timpul consumat, luându-se în considerare tariful de 200.000 lei/ora.
Anexa 9
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru eliberarea avizului obligatoriu de instalare a cazanelor
| Nr. crt. | Felul verificării | Mii lei/ verificare şi bucată | |
| 1. | Verificarea documentaţiei tehnice de instalare şi examinare pe teren a datelor conţinute în aceasta | 1.200 | |
| 2. | Verificarea datelor privind regimul chimic*) al apei: | ||
| - cazane de apă fierbinte (g), transformatoare-vaporizatoare (v) | 1.200 | ||
| - cazane de abur ignitubulare (I) | 1.200 | ||
| - cazane de abur acvatubulare neecranate (II) | 1.000 | ||
| - cazane de abur acvatubulare ecranate (III-V) | 1.000 | ||
| - cazane de abur acvatubulare ecranate (VI-VIII) | 800 | ||
| - cazane de abur cu circulaţie forţată multiplă (IX-XI) | 800 | ||
| - cazane de abur cu străbatere forţată (XII-XIII) | 800 |
Notă *) Clasificarea cazanelor conform Prescripţiilor tehnice C18 - Colecţia ISCIR.
Anexa 10
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru examinarea, în vederea autorizării, a sudorilor,
personalului pentru examinari nedistructive şi a personalului
pentru deservirea instalaţiilor şi standurilor
| Nr. crt. | Denumirea personalului | Mii lei/ persoană | ||
| 1. | Sudori, pentru o grosime a materialului de bază de: | |||
| - t <= 20 mm | 500 | |||
| - t > 20 mm | 800 | |||
| 2. | Brazori | 800 | ||
| 3. | Sudori în mase plastice | 400 | ||
| 4. | Personal pentru examinări nedistructive: | |||
| 4.1. | - RTx | - nivel 1 | 250 | |
| - nivel 2 | 700 | |||
| - nivel 3 | 1.500 | |||
| - RTg | - nivel 1 | 250 | ||
| - nivel 2 | 700 | |||
| - nivel 3 | 1.500 | |||
| 4.2. | Ultrasonic: | |||
| - Determinări ale grosimilor materialelor şi semifabricatelor pe coroiaj: | ||||
| UTg | - nivel 1 | 150 | ||
| - nivel 2 | 300 | |||
| - nivel 3 | 600 | |||
| - Îmbinări sudate: | ||||
| UTs | - nivel 1 | 250 | ||
| - nivel 2 | 550 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| - Forjate: | ||||
| UTf | - nivel 1 | 200 | ||
| - nivel 2 | 350 | |||
| - nivel 3 | 800 | |||
| - Table: | ||||
| UTt | - nivel 1 | 200 | ||
| - nivel 2 | 350 | |||
| - nivel 3 | 800 | |||
| - Ţeavă: | ||||
| UTtv | - nivel 1 | 200 | ||
| - nivel 2 | 300 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| - Laminate: | ||||
| UTl | - nivel 1 | 200 | ||
| - nivel 2 | 350 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| 4.3. | Lichide penetrante: | |||
| PT | - nivel 1 | 200 | ||
| - nivel 2 | 300 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| 4.4. | Particule magnetice: | |||
| MT | - nivel 1 | 250 | ||
| - nivel 2 | 350 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| 4.5. | Curenţi turbionari: | |||
| ET | - nivel 1 | 350 | ||
| - nivel 2 | 700 | |||
| - nivel 3 | 1.500 | |||
| 4.6. | Teste de etanşeitate (H2, H(e) etc.): | |||
| LT | - nivel 1 | 300 | ||
| - nivel 2 | 700 | |||
| - nivel 3 | 1.000 | |||
| 5. | Fochişti: | |||
| - categoria I (apă caldă) | 300 | |||
| - categoria II (medie presiune) | 400 | |||
| - categoria III (înaltă presiune) | 500 | |||
| 6. | Laboranţi - operatori: | |||
| - grupa A | 200 | |||
| - grupa B | 300 | |||
| - grupa C | 400 | |||
| 7. | Macaragii, mecanici translatorişti, mecanici trolişti | 400 | ||
| 8. | Liftieri | 300 | ||
| 9. | Operatori pentru standuri de omologare, verificare supape de siguranţă | 400 | ||
| 10. | Operatori personal de exploatare instalaţii GPL | 400 | ||
OBSERVAŢII:
1.În cazul prelungirii valabilităţii autorizaţiilor valorile din tabel se reduc cu 25% .
2.Pentru lucrările prevăzute la nr. crt. 1, 2 şi 3, în cazul în care acestea se executa în străinătate sau în ţara, la solicitarea unor beneficiari străini, tariful se stabileşte de către ISCIR, în lei şi în valută, după caz, luând în considerare cheltuielile de transport, cazare şi taxa pentru verificări, conform prevederilor art. 15.
3.Timpul consumat se taxeaza orar cu 200.000 lei.
Anexa 11
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru eliberarea cărţii instalaţiei ISCIR - partea de exploatare
şi a autorizaţiilor sudorilor, personalului pentru examinari
nedistructive şi personalului pentru deservirea instalaţiilor
| Nr. crt. | Denumirea personalului | Mii lei/ bucată | |
| 1. | Eliberarea cărţii instalaţiei ISCIR - partea de exploatare | 400 | |
| 2. | Eliberarea autorizaţiilor sudorilor, personalului pentru examinări nedistructive şi personalului pentru deservirea instalaţiilor | 400 |
Anexa 12
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru verificările inopinate ale persoanelor juridice care proiectează,
construiesc, monteaza, repara, verifica şi/sau deţin instalaţii,
componente, standuri, dispozitive de siguranţă şi/sau aparate
şi care întreţin ascensoare, precum şi ale celor care incarca
recipiente-butelii
| Nr. crt. | Felul verificării | Tarif mii lei/ verificare | |
| 1. | Verificarea activităţii de proiectare | 1.000 | |
| 2. | Verificarea activităţii de construcţie, montaj sau reparaţie | 1.500 | |
| 3. | Verificarea activităţii de încărcare, depozitare sau transport al recipientelor-butelii transportabile | 1.000 | |
| 4. | Verificarea activităţii laboratoarelor şi standurilor | 1.000 | |
| 5. | Verificarea activităţii de întreţinere a ascensoarelor | 800 | |
| 6. | Verificarea activităţii de supraveghere tehnică la deţinătorii de instalaţii, componente şi/sau standuri | 800 | |
| 7. | Verificarea activităţii firmelor autorizate pentru spălări chimice | 1.000 În plus câte 100.000 lei/ instalaţie |
Anexa 13
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru examinari şi încercări nedistructive şi distructive,
analize chimice de metale, apa, depuneri şi ioniti
| Nr. crt. | Tipul examinării şi/sau încercării | Mii lei | |
| 0 | 1 | 2 | |
| 1. | Examinarea cu ultrasunete a îmbinărilor sudate cu unul sau mai multe unghiuri de incidenţă cu incidenţă normală pentru zonele adiacente de palpare, pe ambele feţe şi pe ambele părţi ale îmbinării sudate: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 300/ml | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 350/ml | ||
| 2. | Examinarea cu ultrasunete a tablelor pe caroiaj 200x200 mm: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 350/mp | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 500/mp | ||
| 3. | Măsurarea grăsimilor cu ultrasunete: | 5/punct de măsurare | |
| - efectuată în laboratorul ISCIR | |||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 10/punct de măsurare | ||
| 4. | Examinarea cu lichide penetrante a îmbinărilor sudate: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 100/ml | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 150/ml | ||
| 5. | Examinarea cu lichide penetrante pe suprafaţă: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 250/m2 | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 350/m2 | ||
| 6. | Examinarea cu pulberi magnetice a îmbinărilor sudate: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 150/ml | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 350/ml | ||
| 7. | Examinarea cu pulberi magnetice pe suprafaţă: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 300/m2 | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 400/m2 | ||
| 8. | Examinarea cu radiaţii penetrante la o grosime până la 10 mm, inclusiv cu film radiografic de 100x240 mm: | ||
| - efectuată în laboratorul ISCIR | 60/radiografie | ||
| - efectuată pe instalaţii sau componente | 100/radiografie | ||
| 9. | Verificarea şi interpretarea de radiografii cu dimensiuni maxime de 100x480 mm | 15/radiografie | |
| 10. | Analiza metalografică a microstructurii: | ||
| - cu fotografii | 200/epruvetă | ||
| - fără fotografii | 100/epruvetă | ||
| 11. | Analiza metalografică a macrostructurii: | ||
| - cu fotografii | 80/epruvetă | ||
| - fără fotografii | 60/epruvetă | ||
| 12. | Încercarea la tracţiune | 100/epruvetă | |
| 13. | Încercarea la îndoire | 60/epruvetă | |
| 14. | Încercarea la încovoiere prin şoc (set de 3 epruvete) | 300/set | |
| 15. | Măsurarea durităţii | 15/punct de măsurare | |
| 16. | Analiza chimică a depunerilor | 740/analiză | |
| 17. | Analiza indicilor fizico-chimici ai apei şi aburului | 100/indice | |
| 18. | Analiza chimică completă a apei | 400/analiză | |
| 19. | Analiza de ioniţi: | ||
| - cationiţi | 500/analiză | ||
| - anioniţi | 550/analiză | ||
| 20. | Analiza chimică de metale | 520/analiză | |
| 21. | Certificare 3.1.A conform SR EN 10204 pentru materiale | 200/certificat | |
| 22. | Verificare după efectuarea spălării chimice | 500 |
Anexa 14
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru avizari de proceduri, norme, caiete de sarcini, instrucţiuni,
planuri de control de calitate, verificări şi încercări (PCCVI) şi
programe de pregătire a personalului în vederea autorizării
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Valoarea (mii lei) | |
| 1. | Proceduri, instrucţiuni | 1.500 | |
| 2. | Norme, caiete de sarcini, rapoarte tehnice | 2.000 | |
| 3. | Programe de instruire a personalului: | ||
| - până la 10 cursanţi | 3.000 | ||
| - peste 10 până la 20 cursanţi | 5.000 | ||
| - peste 20 până la 30 cursanţi | 7.000 | ||
| - peste 30 de cursanţi | 10.000 | ||
| 4. | PCCVI | 2.000 |
Anexa 15
la prescripţiile tehnice
TAXE ŞI TARIFE
pentru eliberarea avizului tehnic în vederea realizării importului
de instalaţii şi echipamente, precum şi de aparate şi materiale
necesare pentru examinarile nedistructive
| 1. | Cazane de abur - cazane de apă fierbinte: | |||
| - Ignitubulare - abur saturat | Verificarea documentaţiei: | |||
| până la 700 kg/h | 10 ore/tipodimensiune | |||
| 700 kg/h : 1,5 t/h | 12 ore/tipodimensiune | |||
| 1,5 t/h : 5,0 t/h | 14 ore/tipodimensiune | |||
| 5,0 t/h : 10,0 t/h | 16 ore/tipodimensiune | |||
| peste 10,0 t/h | 24 de ore/tipodimensiune | |||
| - Acvatubulare cu capacitatea peste 5 t/h (şi, respectiv, pentru apă fierbinte) - norma se majorează cu 10 % | ||||
| 2. | Recipiente sub presiune: | |||
| - complexitate simplă | - până la 5 bucăţi | - 500.000 lei | ||
| - 5 la 20 bucăţi | - 100.000 lei/bucată | |||
| - 20 la 100 bucăţi | - 50.000 lei/bucată | |||
| - peste 100 bucăţi | - 30.000 lei/bucată | |||
| - complexitate medie | - până la 5 bucăţi | - 800.000 lei | ||
| - 5 la 20 bucăţi | - 160.000 lei/bucată | |||
| - 20 la 100 bucăţi | - 80.000 lei/bucată | |||
| - peste 100 bucăţi | - 50.000 lei/bucată | |||
| - complexitate mare | - până la 5 bucăţi | - 1.200.000 lei | ||
| - 5 la 20 bucăţi | - 200.000 lei/bucată | |||
| - 20 la 100 bucăţi | - 110.000 lei/bucată | |||
| - peste 100 bucăţi | - 80.000 lei/bucată | |||
| 3. | Aparate: | |||
| - Verificarea documentaţiei | - 8 ore | |||
| 4. | Cazane de apă caldă < 200 KW: | |||
| - Verificarea documentaţiei | - 10 ore | |||
| 5. | Arzătoare: | |||
| - Verificarea documentaţiei | - 10 ore | |||
| 6. | Cazane de apă caldă 200 KW - 1MW: | |||
| - Verificarea documentaţiei | - 12 ore | |||
| 7. | Cazane de apă caldă peste 1 MW: | |||
| - Verificarea documentaţiei | - 16 ore | |||
| 8. | Avize definitive: 2 ani - fără verificare la fabricant | ||
| Documentaţie: | |||
| - proiect | - vezi anexa nr. 1 | ||
| - caiet de sarcini | - vezi anexa nr. 14 | ||
| - rapoarte tehnice | - vezi anexa nr. 14 | ||
| Produse avizate pentru conformitate după verificarea la fabricant: | |||
| - valabil 1 an | - 500.000 lei | ||
| - valabil 2 ani | - 1.000.000 lei | ||
9.Instalaţii de ridicat:
9.1.Automacarale, poduri rulante până la 12,5 t:
–tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 1.600.000 (8 ore x 200.000 lei/ora = 1.600.000 lei/verificare tehnica);
9.2.Macarale-turn, indiferent de sarcina, automacarale, poduri rulante peste 12,5 t: tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 3.600.000 (19 ore x 200.000 lei/ora = 3.600.000 lei/verificare tehnica);
9.3.Ascensoare cu actionare electrica/hidraulica, de persoane/materiale, platforme autoridicatoare şi alte platforme: tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 2.200.000 (11 ore x 200.000 lei/ora = 2.200.000 lei/verificare tehnica);
9.4.Electromotostivuitoare:
tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 900.000 (4,5 ore x 200.000 lei/ora = 900.000 lei/verificare tehnica);
9.5.Elevatoare fixe pentru garaje, indiferent de sarcina, macarale mici până la 1 t: tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 800.000 (4 ore x 200.000 lei/ora = 800.000 lei/verificare tehnica)
9.6.Cricuri, palane peste 5 t, cabestane, trolii: tariful pentru verificarea documentaţiei tehnice = 800.000 (4 ore x 200.000 lei/ora = 800.000 lei/verificare tehnica)
–Eliberarea avizului şi dovada de exceptare: 150.000 - 300.000 lei.
Anexa 16
la prescripţiile tehnice
TARIFE
pentru alte activităţi specifice, necuprinse în anexele nr. 1 - 17,
care se stabilesc pe baza orelor consumate, necesare în vederea
efectuării lucrărilor respective
| Nr. crt. | Denumirea prestărilor de servicii | |
| 1. | Verificarea în timpul montajului, pe şantier, a instalaţiilor, componentelor, standurilor sau dispozitivelor de siguranţă clasice | |
| 2. | Verificarea, în vederea autorizării de funcţionare, a instalaţiilor, componentelor, standurilor şi sistemelor din cadrul obiectivelor şi instalaţiilor nucleare | |
| 3. | Verificarea periodică, la scadenţă, a instalaţiilor, componentelor, standurilor şi sistemelor din cadrul obiectivelor şi instalaţiilor nucleare | |
| 4. | Încercări termotehnice şi/sau termochimice la cazane de abur, de apă fierbinte, apă caldă sau aparate | |
| 5. | Încercarea la cald a cazanelor | |
| 6. | Verificarea, în vederea autorizării de funcţionare, a instalaţiilor de distribuţie şi alimentare cu GPL din rezervoare de stocare | |
| 7. | Interpretări ale unor prevederi din Prescripţiile tehnice - Colecţia ISCIR sau rezolvarea unor abateri de la prevederile acestora | |
| 8. | Acceptarea importului unor produse (table, ţevi, forjate, turnate) din materiale sau al materialelor pentru sudare, pe baza examinării, după caz, a documentaţiei tehnice şi a fabricaţiei în uzinele producătoare şi/sau a unor încercări şi analize | |
| 9. | Acceptarea importului unor aparate, accesorii sau materiale pentru examinări nedistructive sau al unor materiale pentru tratarea agenţilor termici, pe baza examinării, după caz, a documentaţiei tehnice, a fabricaţiei în uzinele producătoare şi/sau a unor încercări şi analize | |
| 10. | Acceptarea importului unor instalaţii, componente, standuri, dispozitive de siguranţă sau aparate, pe baza examinării, după caz, a documentaţiei tehnice, a fabricaţiei în unităţile producătoare şi/sau a unor încercări | |
| 11. | Verificarea, în vederea autorizării a unor responsabili: tehnici cu sudura, din proiectare sau cu supravegherea şi verificarea tehnică, suplimentar sau ca urmare a înlocuirii celor autorizaţi în cadrul personalului tehnic de specialitate se taxează cu 400.000 lei. | |
| 11.1. | Pentru instruirea periodică a celor de mai sus tariful reprezintă 50% din valoarea iniţială. | |
| 12. | Susţinerea de prelegeri în scopul instruirii profesionale a personalului tehnic în domeniul supravegherii tehnice | |
| 13. | Difuzarea de materiale tehnice | |
| 14. | Editarea unor avize tehnice şi a altor documente necesare pentru verificarea ISCIR | |
| 15. | Verificarea unităţilor teritoriale în ceea ce priveşte respectarea îndrumărilor privind realizarea atribuţiilor cuprinse în programul de activitate |
OBSERVAŢII:
1.Sumele se calculează luându-se în considerare tariful de 200.000 lei/ora.
2.În cazul în care pentru rezolvarea lucrărilor prevăzute în prezenta anexa sunt necesare încercări, examinari, analize sau alte verificări, contravaloarea acestora se va adauga la taxele prevăzute în prezenta anexa, conform taxelor stabilite în anexele specifice.
3.În cadrul nr. crt. 2 vor fi incluse toate încercările şi verificările (încercări de presiune, revizii exterioare etc.) prevăzute de Prescripţiile tehnice - Colecţia ISCIR aplicabile, în vederea eliberării autorizaţiei de funcţionare provizorie şi finala la terminarea lucrărilor de punere în funcţiune; de asemenea vor fi incluse eventualele avize ca urmare a unor modificări sau completări care apar înainte sau în timpul lucrărilor de punere în funcţiune.
4.Pentru lucrările prevăzute la nr. crt. 8, 9 şi 10 taxa se stabileşte de către ISCIR în lei şi în valută, după caz, luând în considerare timpul consumat pentru efectuarea lucrărilor şi, dacă este necesar, şi cheltuielile de transport, diurna şi cazare, conform prevederilor art. 11.
Anexa 17
la prescripţiile tehnice
TAXE
pentru efectuarea auditului anual al laboratoarelor care executa
examinari nedistructive
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Mii lei | |
| 1. | Auditul anual al laboratoarelor autorizate să efectueze examinări nedistructive | 2.000 |
OBSERVATIE:
Timpul consumat se taxeaza orar cu 200.000 lei.
