Anexe din 3 aprilie 2020
pentru modificarea Ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 96/2014 privind aprobarea tarifelor aplicabile în domeniul sanitar-veterinar şi pentru siguranţa alimentelor, ca urmare a actualizării tarifelor în funcţie de rata inflaţiei din anul 2019
- Emitent
- Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor
- Publicat în
- Monitorul Oficial
Textul actului · 1 articol
Cuprins
Publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 371 bis din 8 mai 2020
Anexa nr. 1 se înlocuiește cu anexa nr. 1 la prezentul ordin.
La anexa nr. 2, literele B și C vor avea următorul cuprins:
„B. TARIF
pentru controalele veterinare executate asupra operațiunilor de export la punctele de trecere a frontierei de stat, asupra mărfurilor supuse controlului veterinar
| Nr. crt. | Acțiunea efectuată | Tarif/mijloc de transport — lei — |
| 1 | Verificarea documentelor sanitare veterinare însoțitoare și a îndeplinirii condițiilor sanitare veterinare de export al mărfurilor supuse controalelor sanitare veterinare de frontieră | 47 |
C. TARIF
pentru asistența sanitară veterinară acordată în posturile de trecere a frontierei
| Nr. crt. | Acțiunea efectuată | Tarif/acțiune — lei — |
| 1 | Acordarea asistenței veterinare animalelor de companie, în timpul călătoriei, la solicitarea proprietarului | 68” |
La anexa nr. 3, literele B, C și D vor avea următorul cuprins:
„B. TARIF
pentru cheltuielile de personal care desfășoară activitatea de control oficial în unitățile de prelucrare, procesare, depozitare, transport, valorificare și comercializare a produselor și subproduselor alimentare de origine nonanimală
| Nr. crt. | Etapele aferente realizării unui control oficial în domeniul alimentar | Cheltuieli pentru salariu/persoană/h (lei) | Cheltuieli necesare perfecționării/persoană/h (lei) | Total cheltuieli/h (lei) |
| 1 | Pregătirea controlului, studierea facilităților și documentației deținute de operatorii economici, astfel încât să fie capabili să își îndeplinească atribuțiile în mod adecvat | 23 | 1 | 24 |
| 2 | Realizarea controlului | 23 | 1 | 24 |
| 3 | Analiza activității de control și stabilirea concluziilor | 23 | 1 | 24 |
| TOTAL | 69 | 3 | 72 |
1) Ordinul nr. 63/2020 a fost publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 371 din 8 mai 2020 și este reprodus și în acest număr bis.
*)Inflația a fost calculată pentru perioada ianuarie—decembrie 2019 sau data intrării în vigoare a tarifului — decembrie 2019 pentru tarifele intrate în vigoare în anul 2019.
C. TARIF
pentru acțiunile de prelevare de probe efectuate în vederea controlului oficial al alimentelor de origine nonanimală
| Loturi ≤ 15 tone lei (indexat*) | Loturi > 15 tone lei (indexat*) | |
|---|---|---|
| Distanța până la locul de prelevare ≤ 80 km | 72 lei | 85 lei |
| Distanța până la locul de prelevare > 80 km | 100 lei | 107 lei |
D. TARIF
pentru înregistrarea sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor a unităților de vânzare directă sau vânzare cu amănuntul
| Nr. crt. | Unitatea | Tariful de înregistrare — lei/unitate — |
|---|---|---|
| 1. | Carne, lapte și produse din lapte: Carmangerie, măcelărie, centru de sacrificare a păsărilor și/sau a lagomorfelor la nivelul fermei sau al exploatației, centru de prelucrare a laptelui | 376 |
| Exploatație de producție a laptelui | 10 | |
| Automat de vânzare a laptelui | 50 | |
| Centru de colectare a vânatului sălbatic | 250 | |
| 2. | Pește și produse din pescuit, miere și alte produse din miere și ouă de consum: Centru de prelucrare a peștelui integrat în ferma de acvacultură, magazin de desfacere a peștelui, pescărie, centru de colectare a batracienilor, gasteropodelor, crustaceelor, punct de debarcare, centru de extracție, colectare a mierii și a altor produse apicole, centru de colectare a ouălor | 250 |
| Ambarcațiune de pescuit, stupină, magazin de desfacere a mierii de albine și a altor produse apicole | 126 | |
| 3. | Unități de alimentație publică și unități de comercializare a alimentelor și unități care desfășoară alte activități în domeniu: Restaurant, indiferent de specific, laborator de cofetărie și/sau patiserie, pensiuni turistice, unități de vânzare prin internet, stație de spălare și dezinfecție a mijloacelor de transport | 376 |
| Pizzerie, cantină, cofetărie/patiserie, magazin alimentar, depozit alimentar, catering | 250 | |
| Automate de vânzare a produselor alimentare | ||
| a) înregistrare pentru 1—50 automate | 360 | |
| b) înregistrare pentru 51—100 automate | 493 | |
| c) înregistrare pentru 101—500 automate | 625 | |
| d) înregistrare pentru 501—1.000 automate | 809 | |
| e) înregistrare pentru mai mult de 1.000 automate | 1.071 | |
| Târg/Expoziție de produse alimentare, piața angro de legume-fructe | 357 | |
| Puncte gastronomice locale | 110 | |
| Unități mobile de comercializare a alimentelor | 250 | |
| Hipermarket/Supermarket | 629 | |
| 4. | Activități de prelucrare și conservare a fructelor și legumelor Unități de prelucrare a cartofilor și de producție a produselor din cartofi în scop alimentar | 250 |
| Unități de conservare și fabricare a sucurilor/concentratelor de fructe și legume | 250 | |
| Unități de fabricare a produselor alimentare din fructe și legume (inclusiv gemuri, marmelade și jeleuri) | 250 | |
| 5. | Activități de fabricare a uleiurilor și a grăsimilor vegetale și animale Unități pentru producția și prelucrarea uleiurilor vegetale brute și rafinate | 376 |
| Unități pentru fabricarea margarinei, a amestecurilor pentru tartine și a grăsimilor de gătit combinate | ||
| Unități pentru producția făinei oleaginoase nedegresate | 376 |
| Nr. crt. | Unitatea | Tariful de înregistrare — lei/unitate — |
|---|---|---|
| 6. | Activități de fabricare a produselor de morărit, amidonului și produselor din amidon — unități de morărit și măcinat | 250 |
| Unități pentru fabricarea cerealelor pentru micul dejun și a premixurilor | ||
| Unități pentru fabricarea amidonului, glutenului, a glucozei, siropului de glucoză și a maltozei | 376 | |
| Unități pentru măcinarea legumelor | 250 | |
| 7. | Activități de fabricare a altor produse alimentare Unități pentru fabricarea pâinii, produselor proaspete și conservate de patiserie, produselor proaspete și uscate de panificație, plăcintelor, checurilor, tartelor, biscuiților, pișcoturilor, prăjiturilor conservate, fabricarea produselor pentru gustări dulci sau sărate etc. | 376 |
| Unități pentru fabricarea zahărului, a produselor zaharoase, gumei de mestecat, a ciocolatei și produselor din cacao etc. | 376 | |
| Unități pentru fabricarea macaroanelor, tăițeilor, cușcușului, pastelor făinoase și a altor produse făinoase similare | 250 | |
| Unități pentru prelucrarea cafelei, ceaiului și fabricarea condimentelor | 376 | |
| Unități pentru fabricarea preparatelor alimentare omogenizate și alimentelor dietetice | 376 | |
| Unități pentru fabricarea produselor alimentare congelate | 250 | |
| Unități pentru fabricarea altor produse alimentare de origine nonanimală neclasificate în altă parte | 250 | |
| Unități de fabricare a produselor alimentare confiate/deshidratate (legume, fructe, coji de fructe și alte părți de plante — confiate, deshidratate, uscate, glasate sau cristalizate) | 250 | |
| Unități pentru producția, procesarea și comercializarea ciupercilor | 250 | |
| 8. | Activități de fabricare a băuturilor Unități pentru fabricarea alcoolului etilic de fermentație și a băuturilor alcoolice distilate | 376 |
| Unități pentru fabricarea vinului, cidrului și a altor vinuri din fructe | 376 | |
| Unități pentru fabricarea berii, a malțului și a altor băuturi nedistilate obținute prin fermentație | 376 | |
| Unități pentru fabricarea de ape minerale și băuturi răcoritoare nealcoolice | 376 | |
| 9. | Alte activități Unități de ambalare și/sau îmbuteliere a produselor alimentare de origine nonanimală | 250 |
| Unități de fabricare a înghețatei | 250 | |
| Unități de fabricare a gheții alimentare | 250 | |
| Depozit alimentar/frigorific pentru produse de origine nonanimală | 376 | |
| Depozit pentru semințe de consum | 250 | |
| Unități de comercializare a produselor alimentare de origine nonanimală congelate | 376 | |
| Unități de producere a ambalajelor pentru produsele alimentare ce vin în contact cu alimentele | 250 | |
| Mijloc de transport al produselor de origine nonanimală | 126” |
Anexele nr. 4—6 se înlocuiesc cu anexele nr. 2—4 la prezentul ordin. Art. II. — Anexele nr. 1—4 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. III
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor,
Robert Viorel Chioveanu
București, 3 aprilie 2020.
Nr. 63.
Anexa nr. 1
(Anexa nr. 1 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 96/2014)
Tarif pentru analize şi examene de laborator în domeniul sănătăţii animalelor şi în domeniul organismelor modificate genetic
| Nr. crt. | Domeniul analitic | Denumire analiză/ examen/operaţiune | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator / Referenţial | Tarif analiză/ examen/ operaţiune (lei) | Tarif manoperă (lei) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Morfopatologie | Examen !image anatomopatologic la animale mici | Cadavre | Diagnostic necropsic | 32 | 32 |
| 2 | Morfopatologie | Examen !image anatomopatologic la animale mijlocii | Cadavre | Diagnostic necropsic | 49 | 49 |
| 3 | Morfopatologie | !image Examen anatomopatologic la animale mari | !image Cadavre/set de organe | !image Diagnostic necropsic | 96 | 96 |
| 4 | Morfopatologie | !image Examen anatomopatologic la set de organe - !image animale mijlocii | Set de organe | !image Diagnostic necropsic | 26 | 26 |
| 5 | Morfopatologie | Examen anatomopatologic !image la set de organe - animale mari | Set de organe | Diagnostic necropsic | 38 | 38 |
| 6 | Morfopatologie | !image Expertiză medico- legală veterinară | !image Cadavre/set de organe | !image Expertiză de laborator | 721 | 375 |
| 7 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea unor structuri histologice şi topohistopatologice prin metoda histologică de colorare Hematoxilină - !image !image Eozină | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 58 | 31 |
| 8 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea selectivă a unor structuri histologice şi topohistopatologice prin metoda histologică de colorare Hematoxilină - Eozină - Albastru !image !image de metil | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 62 | 34 |
| 9 | Morfopatologie | !image Evidenţierea selectivă a unor structuri histologice şi topohistopatologice !image prin metoda | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 59 | 31 |
| !image !image histologică de colorare Hematoxilină - Eozină - Verde lumină | ||||||
| 10 | Morfopatologie | !image Evidenţierea unor structuri histologice şi topohistopatologice prin metoda histologică de colorare Van !image !image Gieson | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 61 | 43 |
| 11 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea selectivă a unor structuri histologice şi topohistopatologice prin metoda histologică de colorare Lillie - !image Pasternack | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 54 | 34 |
| 12 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea corpusculilor Babeş-Negri şi a altor incluzii virale prin metoda histologică de !image colorare Mann | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 63 | 45 |
| 13 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea bacteriilor Gram pozitive şi/sau Gram negative prin metoda histologică de colorare Brown !image şi Brenn | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 60 | 39 |
| 14 | Morfopatologie | !image Evidentierea leptospirelor şi a altor spirochete prin metoda histologică de !image colorare Levaditi | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 68 | 49 |
| 15 | Morfopatologie | !image Evidenţierea miceţilor prin metoda histologică !image de colorare Gridley | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 57 | 35 |
| 16 | Morfopatologie | !image Evidenţierea modificărilor histopatologice patognomonice din micobacterioze şi a bacililor alcoolo- acido-rezistenţi prin metoda histologică de colorare Ziehl - !image !image Neelsen modificată | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 67 | 33 |
| 17 | Morfopatologie | Evidenţierea unor structuri neoplazice !image prin metoda histologică de | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 62 | 39 |
| !image colorare Pappenheim | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea celularităţii şi a prezenţei unor bacterii şi paraziţi prin metoda citologică de colorare cu Albastru de !image toluidină | !image !image Probe sânge, secreţii, urină, lapte, amprentesi/sau frotiuri din ţesuturi/organe | !image Metodă histologică | 50 | 16 |
| 19 | Morfopatologie | !image !image !image Evidenţierea unor structuri normale şi patologice din piele, ţesutul conjunctiv, ţesutul muscular şi unele organe parenchimatoase prin metoda histologică de !image colorare Pasini | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 61 | 26 |
| 20 | Morfopatologie | !image Test citologic rapid pentru diagnostic în micobacterioze | Frotiuri şi amprente din fragmente de !image ţesuturi, etalate pe lamă | Metodă histologică | 44 | 15 |
| 21 | Morfopatologie | !image Evidenţierea unor structuri histopatologice prin metoda histologică !image de colorare Gomori | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 60 | 36 |
| 22 | Morfopatologie | !image Evidenţierea siderocitelor prin metoda histochimică de !image colorare Perls | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 60 | 23 |
| 23 | Morfopatologie | !image Evidenţierea mucopolizaharidelo r acide prin metoda histochimică de colorare Albastru !image Alcian | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 78 | 12 |
| 24 | Morfopatologie | !image !image Evidenţierea mucopolizaharidelo r acide şi neutre prin metoda histochimică de colorare Albastru Alcian-Periodic Acid Schiff (AA- !image !image PAS) | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 82 | 12 |
| 25 | Morfopatologie | !image Evidenţierea mucopolizaharidelo r neutre prin metoda histochimică de colorare Periodic Acid Schiff (PAS) !image !image Standard după | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 72 | 42 |
| !image Hotchins - Mc Manus | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | Morfopatologie | !image Detecţia unor antigene virale sau bacteriene prin !image metoda imunohistochimică | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă imunohistochimic ă | 191 | 134 |
| 27 | Morfopatologie | !image Detecţia PrPres prin testul rapid ELISA - protocol dublu sandwich sau protocolul cu polimeri chimici - !image pentru EST | !image Probe de creier / organe limfoide | !image Metoda pentru detecţia proteinei prionice | 65 | 33 |
| 28 | Morfopatologie | Detecţia PrPres prin testul rapid !image Western Blotting pentru EST | Probe de creier / organe limfoide | Metoda pentru diagnostic EST | 143 | 24 |
| 29 | Morfopatologie | !image Detecţia PrPres prin testul rapid imunocromatografi c pentru EST | Probe de creier | !image Metoda pentru diagnostic EST | 60 | 19 |
| 30 | Morfopatologie | !image Detecţia PrPres prin testul de confirmare imunohistochimic pentru EST | Probe de creier / organe limfoide | !image Metodă imunohistochimic ă | 266 | 41 |
| 31 | Morfopatologie | Detecţia PrPres prin testul de !image confirmare Western Blot pentru EST | Probe de creier / organe limfoide | Metodă pentru diagnostic EST | 420 | 59 |
| 32 | Morfopatologie | !image Tipizarea suselor de EST la rumegătoare prin testul de !image discriminare | Probe de creier | !image Metodă pentru diagnostic EST | 1324 | 144 |
| 33 | Morfopatologie | !image !image Detecţia materialului de risc specific pentru ESB din masele musculare ale rumegătoarelor / suprafeţe tehnologice din !image abatoare | !image !image Tampoane prelevate de pe suprafeţe (muşchi, suprafeţe tehnologice) | !image Metodă pentru diagnostic EST | 99 | 58 |
| 34 | Morfopatologie | !image !image Identificarea virusurilor prin tehnici de microscopie electronică | !image !image !image Suspensii de virus, biopsii de piele, cruste, fragmente de organe cu leziuni, tampoane conjunctivale, nazale, orofaringiene, sânge pe anicoagulant, materii fecale şi alte materiale !image !image patologice | !image Metoda de diagnostic morfologie virală | 273 | 76 |
| 35 | Hematologie | !image Determinarea cantitativă a parametrilor !image hematologici - hemograma | !image Sânge integral (pe EDTA) | !image Analizor hematologic | 41 | 31 |
| 36 | Hematologie | !image Determinarea vitezei de sedimentare a hematiilor (VSH) | !image Sânge integral (pe EDTA) | !image Metoda Westergreen | 20 | 15 |
| 37 | Hematologie | Determinarea caracteristicilor !image !image morfologice ale eritrocitelor | !image Sânge integral (pe EDTA) | Microscopie | 50 | 39 |
| 38 | Hematologie | !image Evidenţierea leucocitelor pe frotiul de sânge | !image Sânge integral (pe EDTA) | Microscopie | 50 | 39 |
| 39 | Viroze majore | !image Detecţia antigenelor virusului pestei porcine clasice prin !image !image imunofluorescenţă directă | Organe, stern | !image Imunofluorescenţ ă directă | 15 | 8 |
| 40 | Viroze majore | Izolarea virusului pestei porcine clasice prin !image !image inoculare pe culturi celulare | !image Stern, organe, ser, plasmă, sânge pe anticoagulant | Izolare pe culturi celulare | 70 | 26 |
| 41 | Viroze majore | !image Detecţia virusului pestei porcine clasice prin tehnica imunoenzimatică (ELISA) | Ser, plasmă, organe, stern | Elisa sandvich | 33 | 6 |
| 42 | Viroze majore | !image Detecţia antigenelor virusului pestei porcine africane prin testul de imunofluorescenţă !image directă | Organe, stern | Imunofluorescenţ ă directă | 18 | 8 |
| 43 | Viroze majore | !image Izolarea virusului pestei porcine africane şi identificarea prin !image hemadsorbţie | !image Ser, plasmă, organe, stern | HAD | 22 | 9 |
| 44 | Viroze majore | !image Detecţia virusului pestei porcine africane prin tehnica imunoenzimatică !image (ELISA) | !image Ser, plasmă, organe, stern | Elisa sandwich | 18 | 5 |
| 45 | Viroze majore | !image Izolarea virusului pestei micilor rumegătoare prin inoculare pe culturi celulare | !image Tampoane, organe, sânge pe anticoagulant | Izolare virus | 95 | 28 |
| 46 | Viroze majore | !image Izolarea virusului influenţei aviare pe ouă embrionate !image SPF | Organe interne, exsudate, secreţii, ţesuturi | Izolare virus | 179 | 31 |
| 47 | Viroze majore | !image Identificarea virusului influenţei aviare prin RIHA | 62 | 16 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 | Viroze majore | !image !image Identificarea subtipului de neuraminidază a virusului influenţei aviare - macrometoda prin reacţia de inhibare !image a neuraminidazei | Izolate virale | !image Inhibarea neuraminidazei (macrometoda) | 558 | 78 |
| 49 | Viroze majore | !image Izolarea virusului bolii de Newcastle pe ouă embrionate !image SPF | !image Organe interne, exsudate, secreţii, ţesuturi | Izolare virus | 179 | 31 |
| 50 | Viroze majore | Identificarea virusului bolii de !image Newcastle prin RIHA | Lichide embrionare de găină | 55 | 15 | |
| 51 | Viroze majore | !image !image Determinarea indicelui de patogenitate intracerebrală a virusului bolii de Newcastle pe pui !image SPF | !image Lichide embrionare de găină | !image !image Indice de patogenitate intracerebrală (IPIC) | 309 | 36 |
| 52 | Viroze majore | !image Izolarea virusului influenţei ecvine pe ouă embrionate SPF | !image Tampoane nazale, tampoane nazofaringiene, lavaj traheal | Izolare virus | 84 | 22 |
| 53 | Viroze majore | !image Identificarea virusului influenţei ecvine prin RIHA | !image Lichide embrionare de găină | 82 | 19 | |
| 54 | Viroze majore | Izolarea virusului Bluetongue prin !image inoculare pe culturi celulare | Organe, sânge pe anticoagulant | Izolare virus | 204 | 62 |
| 55 | Viroze majore | !image !image Detecţia antigenelor virusurilor febrei aftoase şi bolii veziculoase a porcului prin tehnica imunoenzimatică (ELISA - testul cu anticorpi !image !image policlonali) | !image Epiteliu vezicular, supernatant culturi celulare | !image ELISA indirect regenti EURL | 162 | 44 |
| 56 | Viroze majore | !image !image !image Detecţia antigenelor virusurilor febrei aftoase şi bolii veziculoase a porcului prin tehnica imunoenzimatică (ELISA) - testul cu anticorpi !image monoclonali) | !image Epiteliu vezicular, supernatant culturi celulare | !image ELISA indirect - kit comercial | 356 | 68 |
| 57 | Viroze majore | !image !image Izolarea şi identificarea virusurilor febrei aftoase şi bolii veziculoase a porcului prin inoculare pe culturi celulare - testul cu !image !image anticorpi policlonali | !image Epiteliu vezicular, supernatant culturi celulare | !image Izolare virus şi detecţie antigen | 413 | 111 |
| 58 | Viroze majore | !image !image Izolarea şi identificarea virusurilor febrei aftoase şi bolii veziculoase a porcului prin inoculare pe culturi celulare (testul cu anticorpi !image monoclonali) | !image Epiteliu vezicular, supernatant culturi celulare | Izolare virus şi detecţie antigen | 419 | 117 |
| 59 | Viroze majore | !image Izolarea şi identificarea virusurilor capripox prin inoculare pe culturi celulare | !image Sânge pe anticoagulant, set organe, epiteliu cu leziuni | Izolare virus | 123 | 36 |
| 60 | Viroze majore | !image Identificarea virusurilor prin tehnici de microscopie electronică | !image Sânge pe anticoagulant, set organe, epiteliu cu leziuni | Izolare virus | 130 | 55 |
| 61 | Viroze majore | !image Evaluarea efectului cid al produselor decontaminante fata de virusuri !image citopatogene | !image Produs decontaminant | Izolare virus | 1198 | 248 |
| 62 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină clasică prin tehnica imunoenzimatică !image !image (ELISA) | !image !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | ELISA blocking | 14 | 4 |
| 63 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină clasică prin virusneutralizare | !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | !image Virusneutralizare comparativă (NPLA şi FAVN) | 135 | 36 |
| 64 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină africană prin tehnica imunoenzimatică !image (ELISA) | !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | ELISA - kit comercial | 11 | 3 |
| 65 | Viroze majore | !image !image Detecţia anticorpilor antivirus pesta porcină africană prin tehnica imunoenzimatică !image (ELISA) | !image !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | !image ELISA indirect reagenţi EURL | 7 | 3 |
| 66 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină africană prin testul de !image !image imunofluorescenţă indirectă | !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | !image Imunofluorescenţ ă indirectă | 9 | 3 |
| 67 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină africană prin testul imunobloting | !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | Testul de imunobloting | 210 | 28 |
| 68 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta porcină africană prin testul de !image imunoperoxidază | !image Ser sangvin, plasmă, lichid toracoabdominal mistreţi | Testul cu imunoperoxidază | 8 | 5 |
| 69 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus influenţa aviară prin reacţia de inhibare a !image hemaglutinării | Ser sangvin | !image Hemaglutinare şi inhibare a hemaglutinării, cu reagenţi de referinţă !image internaţionali | 70 | 22 |
| 70 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus boala de Newcastle prin reacţia de inhibare !image a hemaglutinării | Ser sangvin | !image Hemaglutinare şi inhibare a hemaglutinării, cu reagenţi de referinţă !image internaţionali | 31 | 18 |
| 71 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus boala de Newcastle prin reacţia de inhibare !image a hemaglutinării | Ser sangvin | !image Hemaglutinare şi inhibare a hemaglutinării, cu reagenţi indigeni | 23 | 18 |
| 72 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus influenţa ecvină prin reacţia de inhibare a !image hemaglutinării | Ser sangvin | !image Reacţia de inhibare a hemaglutinării | 34 | 18 |
| 73 | Viroze majore | !image !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta micilor rumegătoare prin tehnica imunoenzimatică de competiţie !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 12 | 4 |
| 74 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta micilor rumegătoare prin virusneutralizare | Ser sangvin | Virusneutralizare | 92 | 28 |
| 75 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus pesta ecvină africană prin !image tehnica | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 12 | 2 |
| !image imunoenzimatică de blocare (ELISA) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 76 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus Bluetongue prin tehnica imunoenzimatică de competiţie/blocare !image !image (ELISA) | Ser sangvin, plasmă | !image Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 6 | 1 |
| 77 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus Bluetongue prin tehnica imunoenzimatică de dublă recunoaştere !image !image (ELISA) | Ser sangvin, plasmă | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) dublă recunoaştere | 6 | 1 |
| 78 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor (IgM) anti-virus West Nile prin tehnica imunoenzimatică !image sandwich (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) !image sandwich cu antigen recombinat | 72 | 8 |
| 79 | Viroze majore | !image !image Detecţia anticorpilor (IgG) anti-virus West Nile prin tehnica imunoenzimatică de competiţie !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 28 | 3 |
| 80 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus Bluetongue prin !image virusneutralizare | Ser sangvin, plasmă | Virusneutralizare | 171 | 59 |
| 81 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor antivirus Schmallenberg prin tehnica imunoenzimatică indirectă (ELISA) - !image !image screening | Ser sangvin, plasmă | ELISA | 20 | 2 |
| 82 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor antivirus Schmallenberg prin tehnica imunoenzimatică indirectă (ELISA) - !image !image confirmare | Ser sangvin, plasmă | ELISA | 25 | 3 |
| 83 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor faţă de proteinele nestructurale ale virusurilor febrei !image aftoase prin tehnica | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 19 | 2 |
| !image imunoenzimatică (ELISA) - blocking | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 84 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor faţă de proteinele nestructurale ale virusurilor febrei aftoase prin tehnica imunoenzimatică !image !image (ELISA) - indirect | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) indirectă | 19 | 2 |
| 85 | Viroze majore | !image !image Detecţia anticorpilor faţă de proteinele structurale ale virusurilor febrei aftoase prin tehnica imunoenzimatică de blocare în fază !image lichidă (ELISA) | Ser sangvin | ELISA | 6 | 1 |
| 86 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor antivirusuri febra aftoasă prin virusneutralizare - !image !image un serotip | Ser sangvin | Virusneutralizare | 173 | 44 |
| 87 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor antivirusuri febra aftoasă prin tehnica imunoenzimatică !image de blocare (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA) blocking | 19 | 2 |
| 88 | Viroze majore | !image !image Detecţia anticorpilor anti- virus boala veziculoasă a porcului prin tehnica imunoenzimatică de competiţie !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (cELISA) | 19 | 2 |
| 89 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus boala veziculoasă a porcului prin tehnica imunoenzimatică de competiţie !image !image 5B7(ELISA) | Ser sangvin | Metoda imunoenzimatică (cELISA) !image competitiv 5B7 | 3 | 1 |
| 90 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virus boala veziculoasă a porcului prin !image virusneutralizare | Ser sangvin | Virusneutralizare | 146 | 19 |
| 91 | Viroze majore | Detecţia anticorpilor anti- !image virusuri capripox | Ser sangvin | ELISA | 24 | 4 |
| !image prin testul imunoenzimatic (ELISA) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 92 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virusuri capripox !image prin testul de imunoperoxidază | Ser sangvin | Imunoperoxidază | 80 | 12 |
| 93 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virusuri febra aftoasă prin testul imunoenzimatic competitiv în fază !image solidă (ELISA) | Ser sangvin | !image Metoda imunoenzimatică (ELISA !image competitive anticorpi structurali) | 9 | 1 |
| 94 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor anti- virusuri capripox prin virusneutralizare | Ser sangvin, plasmă | Virusneutralizare | 117 | 34 |
| 95 | Virusologie | !image Diagnosticul Rabiei prin examenul de imunofluorescenţă !image directă (IFD) | Creier | !image Imunofluorescenţ ă directă | 465 | 67 |
| 96 | Virusologie | !image Detecţia virusului rabic prin testul de inoculare intracerebrală a şoriceilor !image (bioprobă) | Creier | Bioprobă | 517 | 72 |
| 97 | Virusologie | !image Izolarea virusului rabic pe culturi celulare | Creier | Izolare virus | 320 | 73 |
| 98 | Virusologie | !image !image Izolarea şi identificarea herpesvirusurilor (virusul bolii Aujeszky, IBR, virusul rinopneumoniei !image ecvine) | Organe | !image Izolare şi identificare | 216 | 85 |
| 99 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul anemiei infecţioase ecvine prin testul de imunodifuzie în gel de agar (testul !image Coggins) | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (set ID cu antigen clasic) pentru AIE | 24 | 18 |
| 100 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul anemiei infecţioase ecvine prin testul de imunodifuzie în gel de agar (testul !image !image Coggins) | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (set ID cu antigen recombinant) pentru AIE | 24 | 18 |
| 101 | Virusologie | Detecţia anticorpilor serici !image anti-virusul leucozei enzootice | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (ID) pentru LEB | 24 | 18 |
| !image bovine prin testul de imunodifuzie în gel de agar (ID) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 102 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul leucozei enzootice bovine prin testul imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) pentru LEB | 13 | 7 |
| 103 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul leucozei enzootice bovine prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking) pentru LEB | 22 | 8 |
| 104 | Virusologie | !image !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul arteritei virale ecvine prin testul de microseroneutraliza !image re | Ser sangvin | !image Microseroneutrali zare | 126 | 56 |
| 105 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul rinotraheitei infecţioase bovine prin testul imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gE) pentru IBR | 15 | 5 |
| 106 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul rinotraheitei infecţioase bovine prin testul imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gB) pentru IBR | 15 | 5 |
| 107 | Virusologie | !image !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul sindromului respirator şi de reproducţie la porcine prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) pentru PRRS | 25 | 8 |
| 108 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul bolii Aujeszky prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gE) pentru boala Aujeszky | 15 | 5 |
| 109 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul bolii Aujeszky prin testul !image !image imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gB) pentru boala Aujeszky | 15 | 5 |
| 110 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul gastroenteritei transmisibile porcine prin testul imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic (ELISA) pentru GET | 23 | 8 |
| 111 | Virusologie | !image Testul de virusneutralizare cu anticorpi fluorescenţi (FAVN) pentru determinarea titrului anticorpilor antirabici !image !image postvaccinali | Ser sangvin | Virusneutralizare | 249 | 67 |
| 112 | Virusologie | !image !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul diareei virale bovine prin test imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) pentru BVD | 15 | 5 |
| 113 | Virusologie | !image !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul Maedi Visna sau anti- virusul artritei encefalitei caprine prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) utilizat pentru CAEV | 33 | 9 |
| 114 | Virusologie | !image !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul Maedi Visna sau anti- virusul artritei encefalitei caprine prin testul imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) utilizat pentru MV | 33 | 9 |
| 115 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul Maedi Visna prin testul de imunodifuzie în gel !image de agar | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (set ID cu gel de agar inclus) pentru MV | 26 | 19 |
| 116 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul artritei encefalitei caprine !image prin testul de | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (set ID cu gel de agar inclus) pentru !image CAEV | 26 | 19 |
| !image imunodifuzie în gel de agar | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 117 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor anti- virusul arteritei virale ecvine (AVE) prin test imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) pentru AVE | 23 | 8 |
| 118 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul sindromului iepurelui brun european prin test imunoenzimatic !image !image (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta de competiţie) pentru SIBE | 10 | 7 |
| 119 | Virusologie | !image Detecţia antigenului virusului diareei virale bovine prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin, sânge, plasmă | !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta de inhibiţie) pentru BVDV | 15 | 5 |
| 120 | Virusologie | !image Testul imunoenzimatic (ELISA) pentru detecţia anticorpilor antirabici !image !image postvaccinali | Lichid toracic | ELISA | 186 | 27 |
| 121 | Virusologie | !image Detecţia markerului vaccinal (tetraciclină) în oase recoltate de la vulpi vaccinate antirabic cu momeli, prin examen !image !image microscopic (UV) | Os | Detecţie marker | 38 | 26 |
| 122 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul rinopneumoniei ecvine prin testul !image !image imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta indirectă) pentru rinopneumonia ecvină | 21 | 8 |
| 123 | Virusologie | !image Detecţia anticorpilor serici anti-virusul anemiei infecţioase ecvine prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin | !image !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta de competiţie) pentru AIE | 22 | 8 |
| 124 | Imunologie | !image Detecţia de gamma-interferon prin tehnica imunoenzimatică sandwich aplicată | !image Sânge integral, plasmă sangvină stimulată cu tuberculine | !image Imunoenzimatică sandwich/Maualul OIE | 77 | 37 |
| !image în tuberculoza bovinelor (ELISA- y-IFN) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 125 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Mycoplasma gallisepticum prin tehnica imunoenzimatică !image !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 25 | 15 |
| 126 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Mycoplasma mycoides prin microtehnica de fixare a complementului !image !image (RFC) | Ser sangvin | !image Reacţia de fixare a complementului/ Micro-tehnica Manualul OIE | 62 | 18 |
| 127 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Mycoplasma mycoides prin tehnica imunoenzimatică de competiţie(c- !image !image ELISA) | Ser sangvin | !image Reacţia imunoenzimatică de competiţie/Manua lul OIE | 32 | 15 |
| 128 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis prin tehnica imunoenzimatică !image !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Reacţia imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 21 | 15 |
| 129 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin reacţia de seroaglutinare rapidă pe lamă cu antigen colorat cu !image !image Roz Bengal (RBT) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare rapidă pe lamă/Manualul OIE | 14 | 8 |
| 130 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus şi Brucella suis prin reacţia de seroaglutinare lentă !image în tuburi (SAT) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare lentă/Manualul OIE | 144 | 15 |
| 131 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus şi Brucella suis prin reacţia de seroaglutinare lentă în microplăci !image (SAT) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare lentă/Manualul OIE | 14 | 10 |
| 132 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Salmonella Gallinarum, Salmonella Pullorum prin reacţia de seroaglutinare !image !image rapidă pe lamă (RSAR) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare rapidă pe lamă/Manualul OIE | 18 | 8 |
| 133 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Salmonella Gallinarum, Salmonella Pullorum prin reacţia de seroaglutinare lentă în tub !image (RSAL) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare rapidă pe lamă/Manualul OIE | 68 | 15 |
| 134 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin microtehnică de fixare a complementului (RFC-tehnica EU- !image !image RL) | Ser sangvin | !image Reacţia de fixare a complementului/ Micro-tehnica EU-RL/OIE | 38 | 31 |
| 135 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella ovis prin microtehnica de fixare a complementului (RFC-tehnica EU- !image RL) | Ser sangvin | !image !image Reacţia de fixare a complementului/ Micro-tehnica EU-RL/OIE | 68 | 31 |
| 136 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus şi Brucella melitensis prin tehnica imunoenzimatică !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 26 | 15 |
| 137 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus prin tehnica imunoenzimatică !image !image indirectă (iELISA) pe probe de lapte | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 26 | 15 |
| 138 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus şi melitensis prin tehnica imunoenzimatică !image !image de competiţie (cELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică de competiţie/Manua lul OIE | 36 | 15 |
| 139 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella ovis prin tehnica imunoenzimatică !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 39 | 15 |
| 140 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella suis prin tehnica imunoenzimatica !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 80 | 15 |
| 141 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Burkholderia mallei prin microtehnica de fixare a complementului !image (RFC) | Ser sangvin | !image Reacţia de fixare a complementului/ Micro-tehnica EU RL/Manualul OIE | 68 | 18 |
| 142 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Leptospira spp. prin testul de microaglutinare (MAT) pentru un singur serotip de !image !image Leptospira spp | Ser sangvin | Microaglutinare/ Manualul OIE | 13 | 6 |
| 143 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Coxiella burnetii prin tehnica imunoenzimatică !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 33 | 15 |
| 144 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Francisella tularensis prin reacţia de seroaglutinare rapidă pe lamă !image !image (RSAR) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare rapidă pe lamă/Manualul OIE | 28 | 8 |
| 145 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Francisella tularensis prin reacţia de seroaglutinare lentă !image !image în tub (RSAL) | Ser sangvin | !image Seroaglutinare lentă/Maualul OIE | 260 | 15 |
| 146 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella canis prin reacţia de aglutinare rapidă pe !image lamă | Ser sangvin | !image !image Seroaglutinare rapidă pe lamă/Tehniques for the Brucellosis laboratory | 177 | 8 |
| 147 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Chlamydophila !image abortus prin tehnica | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 31 | 15 |
| !image imunoenzimatică indirectă (iELISA) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 148 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Trypanosoma equiperdum prin microtehnica de fixare a complementului !image !image (RFC) | Ser sangvin | !image !image Reacţia de fixare a complementului/ Micro-tehnica Manualul OIE | 99 | 18 |
| 149 | Imunologie | !image Detecţia anticorpilor anti - Toxoplasma gondii prin tehnica imunoenzimatică !image indirectă (iELISA) | Ser sangvin | !image Imunoenzimatică indirectă/Manualu l OIE | 56 | 15 |
| 150 | Imunologie | !image Izolarea şi identificarea germenilor din !image genul Leptospira | !image Urină, sânge, organe, avorton | !image Examen cultural şi bactrerioscopic/ Manualul OIE | 985 | 310 |
| 151 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea bacteriilor din genul Salmonella - proba negativă | !image !image !image Probe organe, os lung, fecale, ouă pentru incubaţie, ouă embrionate, deşeuri de incubaţie (puf, coji ouă), meconiu, probe de aşternut, avortoni, învelitori placentare, secreţii cervico-vaginale, lapte mastitic, tampoane cloacale, hrană pentru !image !image animale | Examen bacteriologic | 95 | 79 |
| 152 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea bacteriilor din genul Salmonella - proba pozitivă | !image !image !image Probe organe, os lung, fecale, ouă pentru incubaţie, ouă embrionate, deşeuri de incubaţie (puf, coji ouă), meconiu, probe de aşternut, avortoni, învelitori placentare, secreţii cervico-vaginale, lapte mastitic, tampoane cloacale, hrană pentru !image !image animale | Examen bacteriologic | 199 | 90 |
| 153 | Bacteriologie | !image Tipizarea serologică a tulpinilor de !image Salmonella enterica | Tulpini bacteriene | !image Identificare serologică | 370 | 107 |
| 154 | Bacteriologie | !image Izolarea în culturi şi identificarea preliminară a Campylobacter !image spp. | !image Fecale proaspete, cecumuri de la păsări abatorizate !image sau moarte recent, organe, secreţii | !image Examen bacteriologic | 57 | 36 |
| !image cervico-vaginale, secreţii prepuţiale, material seminal, !image învelitori placentare, avortoni | ||||||
| 155 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea fenotipică a speciilor din genul Campylobacter - proba negativă | !image !image !image Fecale proaspete, cecumuri de la păsări abatorizate sau moarte recent, organe, secreţii cervico-vaginale, secreţii prepuţiale, material seminal, învelitori placentare, avortoni, culturi bacteriene izolate de laboratoarele !image !image teritoriale. | !image Examen bacteriologic | 110 | 72 |
| 156 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea fenotipică a speciilor din genul Campylobacter - proba pozitivă | !image !image Fecale proaspete, cecumuri de la păsări abatorizate sau moarte recent, organe, secreţii cervico-vaginale, secreţii prepuţiale, material seminal, învelitori !image !image placentare, avortoni | !image Examen bacteriologic | 130 | 74 |
| 157 | Bacteriologie | !image !image Testarea sensibilităţii la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru animale prin tehnica !image difuzimetrică | Tulpini bacteriene | !image Determinare comportament la antimicrobiene | 35 | 20 |
| 158 | Bacteriologie | !image !image Testarea sensibilităţii la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru animale prin tehnica microdiluţiei - Campylobacter !image spp. | Tulpini bacteriene | Determinare CMI | 90 | 29 |
| 159 | Bacteriologie | !image !image Testarea sensibilităţii la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru animale prin tehnica microdiluţiei - Escherichia coli !image !image ESBL/AmpC | Tulpini bacteriene | Determinare CMI | 135 | 33 |
| 160 | Bacteriologie | !image Testarea sensibilităţii la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru animale prin tehnica !image microdiluţiei | Tulpini bacteriene | Determinare CMI | 83 | 28 |
| !image (exceptând Campylobacter spp. şi Escherichia coli ESBL/AmpC) | ||||||
| 161 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea fenotipică a speciilor de Mycobacterium, implicate în !image !image tuberculoza bovină | !image !image Probe de limfonoduri, organe, secreţii şi excreţii, culturi bacteriene | !image Examen bacteriologic | 239 | 135 |
| 162 | Bacteriologie | !image Izolarea în culturi şi identificarea preliminară a Mycobacterium spp., implicate în !image tuberculoza bovină | !image Probe de limfonoduri, organe, secreţii şi excreţii | Examen bacteriologic | 216 | 119 |
| 163 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor din genul Listeria | !image !image Sistem nervos central, avortoni, învelitori placentare, hrană pentru animale, lapte mastitic, secreţii, excreţii, ţesuturi, culturi bacteriene izolate de laboratoarele teritoriale, apă, !image !image materii fecale. | !image Examen bacteriologic | 202 | 92 |
| 164 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciei Bacillus anthracis | !image !image !image !image Probe de sânge, secreţii şi excreţii sangvinolente, lichide de puncţie, exsudate, splină, os lung, ţesuturi edemaţiate cu limfonoduri, fragmente intestin şi limfonoduri mezenterice, limfonoduri glosofaringiene, tonsile, piei crude sau uscate, probe de sol, lână, păr, făinuri proteice, ape reziduale, culturi bacteriene izolate de laboratoarele !image !image !image teritoriale. | Examen bacteriologic | 139 | 88 |
| 165 | Bacteriologie | !image !image Detecţia prin examen microscopic direct a Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis | !image Fecale proaspete, fragmente de intestin recoltate de pe toată lungimea sa, de la duoden la rect, limfonoduri !image mezenterice | !image Examen microscopic direct | 115 | 35 |
| 166 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea fenotipică a speciilor din genul Brucella | !image !image !image !image !image !image !image Probe de material seminal, secreţii cervico-vaginale, sânge prelevat pe anticoagulant în stadiul acut al bolii (perioada febrilă), urină, secreţii conjunctivale, secreţii prepuţiale, produşi nou-născuţi neviabili, lichide articulare, testicul şi epididim, avortoni, învelitori placentare, lapte, aparat genital femel, limfonoduri (supramamare, submaxilare, retrofaringiene, iliace interne, lombare), măduvă hematogenă, splină, glandă mamară sau fragmente din fiecare cartier, fragment de uter, articulaţii, glande seminale, ţesuturi cu inflamaţii necrotice, granulomatoase sau purulente, culturi !image !image !image !image !image !image bacteriene izolate !image de laboratoarele judeţene | !image Examen bacteriologic | 418 | 139 |
| 167 | Bacteriologie | !image !image Izolarea în culturi şi identificarea preliminară a Brucella spp. | !image !image !image !image !image Probe de material seminal, secreţii cervico-vaginale, sânge prelevat pe anticoagulant în stadiul acut al bolii (perioada febrilă), urină, secreţii conjunctivale, secreţii prepuţiale, produşi nou-născuţi neviabili, lichide articulare, testicul şi epididim, avortoni, învelitori placentare, lapte, aparat genital femel, limfonoduri (supramamare, submaxilare, retrofaringiene, iliace interne, lombare), măduvă !image !image !image !image hematogenă, splină, | !image Examen bacteriologic | 165 | 83 |
| !image glandă mamară sau fragmente din fiecare cartier, fragment de uter, articulaţii, glande seminale, ţesuturi cu inflamaţii necrotice, !image !image !image granulomatoase sau purulente | ||||||
| 168 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor patogene din genul !image Streptococcus | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 202 | 39 |
| 169 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor patogene din genul Staphylococcus | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 165 | 36 |
| 170 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Escherichia coli - tulpini patogene | !image !image !image Probe organe, măduvă hematogenă, secreţii, excreţii, lapte mastitic, tampoane cloacale, fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 342 | 99 |
| 171 | Bacteriologie | Izolarea !image Escherichia coli - sintetizatoare ESBL şi AmpC | Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 32 | 28 |
| 172 | Bacteriologie | !image Identificarea Escherichia coli - sintetizatoare ESBL !image şi AmpC | !image Fecale, conţinut intestinal | !image Examen bacteriologic | 60 | 31 |
| 173 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea !image Escherichia coli - indicator comensal | Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 97 | 77 |
| 174 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor din genul !image Yersinia | !image Materiale patologice | !image Examen bacteriologic | 243 | 52 |
| 175 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea Erysipelothrix !image rhusiopathiae | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 199 | 48 |
| 176 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea !image Francisella tularensis | !image Materiale patologice | !image Examen bacteriologic | 434 | 69 |
| 177 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea preliminară a !image speciilor din | Exemplare de căpuşe | Examen bacteriologic | 467 | 176 |
| !image complexul Borrelia burgdorferi sensu lato | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 178 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea preliminară a Mycoplasma mycoides subsp. !image !image mycoides small colonies | !image Materiale patologice | !image Examen bacteriologic | 254 | 185 |
| 179 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea preliminara a micoplasmelor aviare | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 254 | 185 |
| 180 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea !image Pasteurella multocida | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 204 | 48 |
| 181 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Bordetella bronchiseptica | !image Materiale patologice | !image Examen bacteriologic | 204 | 48 |
| 182 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea !image Actinobacillus pleuropneumoniae | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 93 | 38 |
| 183 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea Clostridium botulinum | !image !image Probe de sânge, conţinut gastric, hrană pentru animale, Apă potabilă, organe proaspete, culturi !image bacteriene | !image Examen bacteriologic | 555 | 91 |
| 184 | Bacteriologie | !image !image Izolarea şi identificarea Clostridum spp. (perfringens, chauvoei, septicum, difficile, novyi, sordelli, colinum, histolyticum, !image spiriforme) | Materiale patologice | Examen bacteriologic | 555 | 91 |
| 185 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Clostridium tetani | !image !image Probe de sânge, exsudate şi ţesuturi excizate din plăgile tetanigene, probe de mediu (sol, pulberi), hrană pentru animale, !image culturi bacteriene | !image Examen bacteriologic | 567 | 102 |
| 186 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea preliminară a speciilor din genul !image Clostridium | !image Materiale patologice | !image Examen bacteriologic | 551 | 87 |
| 187 | Bacteriologie | Detecţia !image Brachyspira spp. !image prin examen microscopic direct | !image Materiale patologice | !image Examen microscopic direct | 58 | 20 |
| 188 | Bacteriologie | !image Detecţia Helicobacter spp. prin examen microscopic direct | !image Materiale patologice | !image Examen microscopic direct | 58 | 20 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 189 | Bacteriologie | Izolare selectivă !image Escherichia coli sintetizatoatre carbapenemaze | Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 56 | 29 |
| 190 | Bacteriologie | !image Identificarea Escherichia coli sintetizatoare carbapenemaze | !image Fecale, conţinut intestinal | !image Examen bacteriologic | 68 | 30 |
| 191 | Parazitologie | !image Detecţia anticorpilor IgG anti-Toxoplasma gondii prin testul de imunofluorescenţă !image indirectă | Ser sangvin ovine | Imunofluorescenţ ă indirectă | 127 | 48 |
| 192 | Parazitologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Fasciola hepatica la bovine, prin tehnica ELISA !image indirectă | Ser sangvin, lapte | ELISA indirectă | 38 | 15 |
| 193 | Parazitologie | !image Detecţia anticorpilor anti- Leishmania infantum prin tehnica ELISA !image indirectă | Ser sangvin | ELISA indirectă | 45 | 16 |
| 194 | Parazitologie | !image Evidenţierea ouălor şi oochisturilor de paraziţi, prin flotaţie şi/sau !image sedimentare | !image Fecale/conţinut intestinal, apă, hrană pentru animale, sol, !image aşternut | !image Examen microscopic | 21 | 19 |
| 195 | Parazitologie | !image Evidenţierea Trichinella spp. şi Sarcocystis spp. în ţesut muscular, prin examen !image !image trichineloscopic. | !image Ţesut muscular striat | !image Examen trichineloscopic | 14 | 13 |
| 196 | Parazitologie | Detecţia Trichinella !image spp. prin digestie artificiala | Ţesut muscular striat | Examen !image microscopic - digestie artificială | 81 | 27 |
| 197 | Parazitologie | Evidenţierea !image larvelor de paraziţi prin larvoscopie | Fecale/conţinut !image intestinal, ţesuturi şi organe | Examen microscopic | 15 | 13 |
| 198 | Parazitologie | !image Evidenţierea paraziţilor intracelulari din sânge şi amprentă organe în frotiu !image colorat | !image Sânge pe anticoagulant, ţesuturi şi organe | Examen microscopic | 36 | 24 |
| 199 | Parazitologie | !image Detecţia antigenelor specifice de Fasciola hepatica prin tehnica !image ELISA directă | !image Fecale / continut intestinal | ELISA directă | 40 | 15 |
| 200 | Parazitologie | !image Identificarea genurilor şi speciilor de Phlebotomus pe baza caracterelor de !image morfologie externă | !image Captura/exemplare de flebotomi | !image Examen stereomicroscopic | 58 | 47 |
| 201 | Parazitologie | !image Evidenţierea adulţilor de Echinococcus spp. din raclat mucoasă intestinală în !image preparat direct | !image Raclat mucoasa intestinală | !image Examen stereomicroscopic | 64 | 45 |
| 202 | Parazitologie | !image Evidenţierea paraziţilor extracelulari, în preparat direct, prin examen !image microscopic | Sânge pe anticoagulant | Examen microscopic | 14 | 11 |
| 203 | Parazitologie | !image Evidenţierea paraziţilor extracelulari, în frotiu colorat, prin examen !image microscopic | Sânge pe anticoagulant | Examen microscopic | 27 | 14 |
| 204 | Parazitologie | !image Evidenţierea formelor larvare de cestode din ţesuturi şi organe, prin examen macro- şi !image microscopic | Ţesuturi şi organe | !image Examen macro- şi microscopic | 21 | 14 |
| 205 | Parazitologie | !image Evidenţierea Cryptosporidium spp. prin coloraţia Ziehl Nilssen !image modificată | !image Fecale/conţinut intestinal/raclat mucoasă intestinală | !image Examen microscopic | 36 | 22 |
| 206 | Parazitologie | !image Evidenţierea protozoarelor din fecale şi apa, în preparat direct !image colorat | !image Fecale/conţinut intestinal, apă | !image Examen microscopic | 14 | 11 |
| 207 | Parazitologie | !image !image Detecţia antigenelor specifice Echinococcus granulosus şi Echinococcus multilocularis, prin tehnica ELISA !image !image directă | !image Fecale/conţinut intestinal | ELISA directă | 89 | 20 |
| 208 | Parazitologie | !image !image Evidenţierea protozoarelor flagelate, prin examen microscopic direct | !image Secreţii prepuţiale, material seminal raclaj vaginal, secretii utero- vaginale, lichide fetale şi lichide cavitare provenite !image !image de la avortoni | !image Examen microscopic direct | 13 | 11 |
| 209 | Parazitologie | Evidenţierea protozoarelor flagelate, prin !image examen cultural | Secreţii prepuţiale, material seminal raclaj vaginal, !image secretii utero- | Examen cultural - microscopic | 83 | 50 |
| !image vaginale, lichide fetale şi lichide cavitare provenite de la avortoni | ||||||
| 210 | Parazitologie | !image Identificarea genurilor şi speciilor de gasteropode pe baza caracterelor de !image morfologie externă | Exemplare gasteropode | Examen stereomicroscopic | 20 | 16 |
| 211 | Parazitologie | Determinarea încărcăturii parazitare a !image gasteropodelor | Exemplare gasteropode | Examen microscopic | 30 | 23 |
| 212 | Parazitologie | !image !image Evidenţierea elementelor parazitare din ţesuturi şi organe prin examen macroscopic şi !image microscopic | Tesuturi şi organe | !image Examen macro- şi microscopic | 43 | 37 |
| 213 | Parazitologie | !image Identificarea genurilor şi speciilor de Culicoides pe baza caracterelor de !image morfologie externă | !image Captură de insecte, exemplare de insecte | !image Examen stereomicroscopic | 76 | 62 |
| 214 | Parazitologie | !image !image !image !image Identificarea genurilor şi speciilor de paraziţi de la suprafaţa dermului, din derm, mucoase şi producţii cornoase prin examen macro/microscopic | !image !image Raclat dermic, raclat mucoasă bucală, nazală, faringiană, raclat cioc, cruste, lână, păr, pene, secreţie auriculară, lacrimală, nazală, exemplare !image !image ectoparaziţi | !image Examen macro- şi microscopic | 24 | 19 |
| 215 | Parazitologie | !image Identificarea genurilor şi speciilor de căpuşe pe baza caracterelor de morfologie !image externă | !image Exemplare de căpuşe | !image Examen stereomicroscopic | 39 | 31 |
| 216 | Parazitologie | !image Identificarea genurilor şi speciilor de ţânţari pe baza caracterelor de morfologie !image !image externă | !image Captura de ţânţari, exemplare de ţânţari | !image Examen stereomicroscopic | 59 | 45 |
| 217 | Parazitologie | Identificarea insectelor parazite pe baza caracterelor !image !image de morfologie externă | !image Exemplare insecte parasite (purici, păduchi, malofagi, melifagi) | Examen microscopic | 24 | 16 |
| 218 | Insecte utile | Izolarea şi identificarea speciei !image Paenibacillus larvae | Puiet de albine capacit, fagure cu !image miere capacită, polen, ceară | Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.2. | 357 | 123 |
| 219 | Insecte utile | !image Izolarea şi identificarea speciei | !image Puiet de albine capacit şi necăpăcit | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.3. | 219 | 70 |
| !image Enterococcus faecalis | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 220 | Insecte utile | !image Izolarea şi identificarea speciei Paenibacillus alvei | !image Puiet de albine capacit şi necăpăcit | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.3. | 227 | 99 |
| 221 | Insecte utile | !image Izolarea şi identificarea speciei !image Melissococcus plutonius | !image Puiet de albine necăpăcit | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.3. | 314 | 162 |
| 222 | Insecte utile | Detecţia sporilor de !image Paenibacillus larvae prin examen bacterioscopic | Puiet de albine capacit, fagure cu !image miere capăcită, polen, ceară | Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.2. | 75 | 19 |
| 223 | Insecte utile | !image !image Detecţia bacteriilor patogene - Melissococcus plutonius, Paenibacillus alvei, Enterococus faecalis, Bacterium eurydice - implicate în etiologia locii europene prin examen !image !image !image bacterioscopic | !image Puiet de albine căpăcit şi necăpăcit | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.3. | 101 | 25 |
| 224 | Insecte utile | Izolarea şi identificarea speciei Bacillus !image thuringiensis | Larve Bombyx mori | Insect Pathology !image -E.Steinhaus, vol.II cap 2 | 144 | 92 |
| 225 | Insecte utile | !image Identificarea endoparazitului Acarapis woodi în traheile toracice prin examen !image microscopic direct | Albine | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.1. | 58 | 33 |
| 226 | Insecte utile | !image Identificarea şi determinarea numărului de spori de Nosema sp. şi a chisturilor de Malphigamoeba mellificae prin examen !image !image microscopic direct | Albine | Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.4. | 81 | 34 |
| 227 | Insecte utile | !image Identificarea ectoparaziţilor la albine prin examen macroscopic şi microscopic - Varroa destructor, Braula caeca, !image !image Tropilaelaps spp. | !image Albine, puiet, detritus stup | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.6. si 2.2.7 | 76 | 15 |
| 228 | Insecte utile | !image Identificarea ectoparazitului Aethina tumida prin examen macroscopic şi !image microscopic | Captură insecte !image !image /fagure cu rezervă de hrană / detritus stup | !image Manual OIE ed. 2016, cap. 2.2.5. | 80 | 20 |
| 229 | Insecte utile | !image Identificarea şi determinarea numărului de spori Nosema bombycis prin examen !image microscopic direct | !image Ouă, larve, fluturi de la specia Bombyx mori | Insect Pathology !image -E.Steinhaus, vol.II cap. 9 | 64 | 18 |
| 230 | Insecte utile | !image Izolarea şi identificarea speciei Ascosphaera apis | !image Puiet de albine căpăcit şi necăpăcit / detritus stup | !image BEE Book ed. 2013/ cap. 52.1.13 | 177 | 57 |
| 231 | Insecte utile | !image !image Izolarea şi identificarea speciilor din genul Aspergillus, patogene pentru !image albine | !image !image Albine, puiet de albine căpăcit şi necăpăcit / detritus stup | !image BEE Book ed. 2013/ cap. 52.1.13 | 181 | 61 |
| 232 | Insecte utile | Detecţia fungului !image Beauveria bassiana prin examen microscopic direct | Larve de la specia Bombyx mori | Insect Pathology !image -E.Steinhaus, vol.II cap 7 | 98 | 14 |
| 233 | Insecte utile | Izolarea şi identificarea !image !image fungului Beauveria bassiana | !image Larve de la specia Bombyx mori | Insect Pathology !image -E.Steinhaus, vol.II cap 7 | 177 | 60 |
| 234 | Insecte utile | !image Detecţia speciilor din genul Aspergillus patogene pentru viermii de mătase prin examen !image microscopic direct | !image Ouă, larve, fluturi de la specia Bombyx mori | Insect Pathology !image -E.Steinhaus, vol.II cap 7 | 104 | 21 |
| 235 | Insecte utile | !image Examen Clinic/Anatomopat ologic la albine/viermi de !image mătase | !image Albine, fagure cu puiet, viermi de mătase | !image Manual OIE ed. 2016,cap. 2.2.1; 2.2.2.; 2.2.3.; !image 2.2.4; 2.2.5; 2.2.6. si 2.2.7 | 31 | 29 |
| 236 | Animale acvatice | !image Examen anatomopatologic animale acvatice: peşti, moluşte, crustacee, !image !image amfibieni | !image Peşte/moluşte/crust acee/amfibieni | Necropsică | 36 | 26 |
| 237 | Animale acvatice | !image Izolarea şi identificarea bacteriilor patogene la peşti -Aeromonas salmonicida si !image Yersinia ruckeri | Peşte | Bacterilogică | 281 | 68 |
| 238 | Animale acvatice | !image Detecţia speciei Renibacterium salmoninarum la peşte prin examen !image bacterioscopic | Peşte | Bacterioscopic | 62 | 15 |
| 239 | Animale acvatice | !image Detecţia mixobacteriilor la peşti prin examen bacterioscopic | Peşte | Bacterioscopic | 62 | 15 |
| 240 | Animale acvatice | !image Izolarea şi identificarea Flavobacterium !image columnare | Peşte | Bacterilogică | 345 | 74 |
| 241 | Animale acvatice | !image Izolarea şi identificarea Flavobacterium psychrophilum | Peşte | Bacterilogică | 345 | 74 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 242 | Animale acvatice | !image Izolarea şi identificarea germenilor condiţionat patogeni de la peşti !image !image -Aeromonas hydrophila, Aeromonas sobria, Aeromonas caviae, Pseudomonas fluorescens, Shewanella putrefaciens, Plesiomonas !image !image shigelloides | Peşte | Bacterilogică | 281 | 68 |
| 243 | Animale acvatice | !image !image Izolarea şi identificarea speciilor bacteriene din genul Vibrio - se va preciza specia/speciile de Vibrio urmărită/urmărite !image !image în procedură | !image Peşte, moluşte, crustacee | Bacterilogică | 245 | 65 |
| 244 | Animale acvatice | Determinarea numărului de !image Escherichia coli | Moluşte bivalve | Bacterilogică | 95 | 47 |
| 245 | Animale acvatice | Detecţia de bacterii din genul !image Salmonella spp. | Moluşte bivalve | Bacterilogică | 271 | 87 |
| 246 | Animale acvatice | !image Izolare şi identificare Renibacterium salmoninarum | Peşte | Bacterilogică | 232 | 70 |
| 247 | Animale acvatice | !image Detecţie Renibacterium salmoninarum prin imunoflorescenţă în amprente de ţesut. | Peşte | Bacterilogică | 106 | 36 |
| 248 | Animale acvatice | !image Detecţie Renibacterium salmoninarum prin !image ELISA | Peşte | Bacterilogică | 130 | 33 |
| 249 | Animale acvatice | !image !image Izolarea şi identificarea germenilor bacterieni patogeni pentru batracieni - genurile Pseudomonas, Aeromonas, !image Mycobacterium | Batracieni | Bacterilogică | 281 | 68 |
| 250 | Animale acvatice | !image Testarea sensibilităţii la antimicrobiene a bacteriilor patogene !image şi condiţionat | Culturi bacteriene | Difuzimetrică | 27 | 12 |
| !image patogene la peşti prin tehnica difuzimetrică | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 251 | Animale acvatice | !image Izolarea pe culturi celulare a virusurilor la peşte: VSHV; VNHI; VNPI; VNHE, !image VVPC, VAIS | !image Peşte/organe de peşte | Virusologică | 237 | 72 |
| 252 | Animale acvatice | !image !image Detecţia virusurilor la peşti prin testul imunoenzimatic (ELISA): VSHV, VNPI, VVPC | !image !image Supernatantul culturilor celulare la care s-a obţinut efect citopatic, omogenat de organe | Imunoenzimatică | 119 | 32 |
| 253 | Animale acvatice | !image Identificarea virusurilor la peşti prin imunofluorescenţă: VSHV, VNHI, VNPI, VVPC, !image VAIS, KHV | !image Supernatantul culturilor celulare la care s-a obtinut efect citopatic, amprente de organe | Imunoflorescenţă | 234 | 47 |
| 254 | Animale acvatice | !image !image Detecţia virusurilor la peşti prin testul de virus neutralizare | !image !image Supernatantul culturilor celulare la care s-a obţinut efect citopatic | Virusneutralizare | 143 | 50 |
| 255 | Animale acvatice | !image Detecţia oomicetelor prin examen !image microscopic direct | Peşte, crustacee | !image Microscopie directă | 19 | 14 |
| 256 | Animale acvatice | Izolarea şi identificarea oomicetelor din !image genul Aphanomyces | Peşte, crustacee | Micologic | 75 | 49 |
| 257 | Animale acvatice | !image !image Detecţia monogenelor la peşti prin examen microscopic direct - cu specificarea genurilor care sunt urmărite în !image procedură | Peşte | Microscopică | 19 | 14 |
| 258 | Animale acvatice | !image Identificare Gyrodactilus salaris prin examen morfologic şi !image morfometric | Peşte | Microscopică | 59 | 48 |
| 259 | Animale acvatice | !image Detecţia de Bonamia ostreae/exitiosa în frotiuri -amprente - din cord la moluşte !image bivalve | Moluşte bivalve | Microscopică | 148 | 116 |
| 260 | Animale acvatice | !image Detecţia de Haplosporidium sp. în frotiuri (amprente) din branhii, la moluşte !image bivalve | Moluşte bivalve | Microscopică | 148 | 116 |
| 261 | Animale acvatice | Detecţie Perkinsus !image sp. prin cultivare în mediu thioglicolat | Moluşte bivalve | !image Cultivare în mediu thioglicolat | 193 | 103 |
| 262 | Animale acvatice | !image Detecţia de Marteilia refringens în frotiuri (amprente) din glanda !image !image digestivă | Moluşte bivalve | Microscopică | 148 | 116 |
| 263 | Animale acvatice | !image Detecţia Mikrocytos mackini în frotiuri din leziuni la moluşte bivalve | Moluşte bivalve | Microscopică | 148 | 116 |
| 264 | Animale acvatice | !image Identificarea sporozoarului histozoic Myxobolus cerebralis de la !image păstrăv | Peşte | Microscopică | 25 | 20 |
| 265 | Animale acvatice | !image !image !image Detecţia protozoarelor ciliate şi flagelate la peşte prin examen microscopic direct - Ichthyophthirius multifiliis, Trichodina sp., Trichodinella sp., Chilodonella sp., Balantidium sp., Apiosoma sp., Costia necatrix, Hexamita sp., Cryptobia sp., !image !image !image Oodinium sp. | Peşte | !image Microscopie directă | 34 | 27 |
| 266 | Animale acvatice | !image Detecţia de Cryptobia helicis şi Klossia helicina în moluşte gasteropode prin examen !image !image microscopic | !image Moluşte gasteropode | Microscopică | 40 | 28 |
| 267 | Animale acvatice | !image Detecţia de nematode şi trematode în moluşte gasteropode prin examen !image microscopic | Moluşte gasteropode | Microscopică | 26 | 13 |
| 268 | Animale acvatice | !image Detecţia trematodelor şi acantocefalilor la !image batracieni prin | Batracieni | Microscopică | 26 | 13 |
| !image examen microscopic | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 269 | Animale acvatice | Detecţia de mixozoare la peşte prin examen !image microscopic | Peşte | Microscopică | 19 | 14 |
| 270 | Animale acvatice | !image Detecţia de trematode la peşte !image prin examen microscopic | Peşte | Microscopică | 16 | 12 |
| 271 | Animale acvatice | Detecţia de crustacee parazite la peşte prin !image !image examen microscopic | Peşte | Microscopică | 16 | 12 |
| 272 | Animale acvatice | !image Detecţia de nematode, cestode şi acantocefali la peşte prin examen microscopic | Peşte | Microscopică | 16 | 12 |
| 273 | Animale acvatice | Detecţia de !image Anisakidae în peşte prin metoda digestiei peptice | Peşte | Microscopică | 63 | 34 |
| 274 | Animale acvatice | !image Detecţia biotoxinelor marine din grupul PSP prin !image bioteste pe şoareci | Moluşte bivalve | !image Metoda biologică (AOAC 959.08) | 1387 | 228 |
| 275 | Animale acvatice | Analiza biologică a apei de suprafaţă | Apa de suprafaţă | Microscopică directă | 67 | 64 |
| 276 | Animale acvatice | !image Examen citomorfologic al sângelui la peşte | Sânge | Microscopică | 29 | 19 |
| 277 | Animale acvatice | Formula lecocitară | Sânge | Microscopică | 29 | 19 |
| 278 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusurilor capripox !image prin PCR | !image Cruste, organe, sânge pe EDTA | PCR convenţional | 281 | 198 |
| 279 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusurilor capripox prin Real Time !image PCR | !image Cruste, organe, sânge pe EDTA | Real Time PCR | 224 | 135 |
| 280 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului pestei micilor rumegătoare prin !image Real Time RT-PCR | !image Sânge pe EDTA, organe, tampon nazal, bucal, conjunctival | Real Time RT- PCR | 245 | 152 |
| 281 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Mycobacterium avium ssp. !image Paratuberculosis prin PCR | Fecale | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 336 | 230 |
| 282 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Mycobacterium !image avium ssp. | Fecale | Real Time PCR | 283 | 171 |
| !image paratuberculosis prin Real Time PCR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 283 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului Schmallenberg prin !image Real Time RT-PCR | Sânge pe EDTA | !image Real Time RT- PCR | 230 | 104 |
| 284 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului pestei !image porcine clasice prin Real Time RT-PCR | !image Sânge pe EDTA, organe şi ţesuturi | !image Real Time RT- PCR | 242 | 152 |
| 285 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice prin !image RT-PCR | Organe şi ţesuturi | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 279 | 183 |
| 286 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului virusului pestei !image !image porcine africane prin PCR | Culturi celulare, organe şi ţesuturi | PCR convenţional | 279 | 201 |
| 287 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului pestei porcine africane prin Real Time !image PCR | Culturi celulare, organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 256 | 153 |
| 288 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului Bluetongue prin !image Real Time PCR | !image Sânge pe EDTA, organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 228 | 125 |
| 289 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului Bluetongue serotip 4 prin Real Time !image PCR | !image Sânge pe EDTA, organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 228 | 125 |
| 290 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Echinococcus granulossus prin !image PCR | !image Membrana proligeră | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 356 | 208 |
| 291 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificare genom Coxiella burnetii prin Real Time !image PCR | !image Culturi celulare, tampoane vaginale, avortoni | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 378 | 155 |
| 292 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului influenţei aviare (proteina Matrix) prin Real !image Time PCR | Organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 225 | 142 |
| 293 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea subtipului de hemaglutinină H5 a virusului influenţei aviare prin Real !image Time PCR | Organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 222 | 141 |
| 294 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea subtipului de hemaglutinină H7 a virusului influenţei aviare prin Real !image Time PCR | Organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 222 | 141 |
| 295 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Identificarea subtipului de neuraminidază N1 a virusului influenţei aviare prin Real Time !image PCR | Organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 222 | 141 |
| 296 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea şi caracterizarea genomului virusului influenţei aviare prin RT - !image PCR - secvenţiere | Suspensii virale | !image Tipizare moleculară | 907 | 557 |
| 297 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului bolii de Newcastle prin !image Real Time PCR | Organe şi ţesuturi | Real Time PCR | 225 | 142 |
| 298 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului virusului bolii de Newcastle prin !image PCR - secvenţiere | Suspensii virale | !image Tipizare moleculară | 848 | 551 |
| 299 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Paenibacillus larvae prin tehnici !image PCR | !image Culturi bacteriene, fagure cu puiet căpăcit, miere | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 271 | 187 |
| 300 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Melissococcus !image plutonius prin tehnici PCR | !image Culturi bacteriene, fagure cu puiet căpăcit şi necăpăcit | PCR convenţional | 271 | 187 |
| 301 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea complexului Mycobacterium tuberculosis prin !image PCR IS 6110 | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 302 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genului Mycobacterium şi a complexului Mycobacterium tuberculosis prin !image PCR - Multiplex | Culturi bacteriene | PCR Multiplex | 332 | 227 |
| 303 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea speciilor / tulpinilor aparţinând complexului Mycobacterium tuberculosis prin PCR revers !image hibridizare | Culturi bacteriene | Tipizare moleculară | 585 | 340 |
| 304 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genului Mycobacterium şi a complexului Mycobacterium !image !image avium prin PCR - Multiplex | Culturi bacteriene | PCR Multiplex | 371 | 267 |
| 305 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea tulpinilor de Mycobacyterium avium subsp. avium prin PCR IS901 | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 331 | 227 |
| 306 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea tulpinilor de Mycobacterium avium subsp. hominissuis prin !image PCR IS1245 | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 331 | 227 |
| 307 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image Leptospira | Culturi bacteriene; | PCR convenţional | 286 | 186 |
| 308 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului principalelor serovariante zoonotice de Salmonella prin !image !image PCR | Culturi bacteriene | PCR multiplex | 347 | 228 |
| 309 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea !image Salmonella spp. prin Real Time PCR | Culturi bacteriene; organe; fecale | Real Time PCR | 359 | 169 |
| 310 | Biologie moleculară/ OMG | !image Subtipizarea moleculară a principalelor serovariante zoonotice de !image !image Salmonella prin PFGE | Culturi bacteriene | !image Tipizare moleculară | 980 | 742 |
| 311 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea tulpinilor de Staphylococcus aureus rezistente la meticilină prin !image multiplex PCR | Culturi bacteriene | PCR Multiplex | 389 | 268 |
| 312 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificare speciilor Enterococcus faecalis şi Enterococcus faecium prin !image !image multiplex PCR | Culturi bacteriene | PCR Multiplex | 308 | 188 |
| 313 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului specific Brucella spp. | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 290 | 186 |
| 314 | Biologie moleculară/ OMG | !image AMOS multiplex PCR pentru identificarea speciilor genului !image Brucella | Culturi bacteriene | Multiplex PCR | 391 | 232 |
| 315 | Biologie moleculară/ OMG | !image Multiplex PCR pentru diferenţierea Campylobacter coli/jejuni | Culturi bacteriene | Multiplex PCR | 340 | 228 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 316 | Biologie moleculară/ OMG | Diferenţierea Campylobacter fetus/C. lari/C. upsaliensis prin !image PCR - Multiplex | Culturi bacteriene | Multiplex PCR | 318 | 190 |
| 317 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Mycoplasma mycoides subsp. !image mycoides S.C. | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 291 | 186 |
| 318 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Mycoplasma gallisepticum (MG) şi Mycoplasma !image meleagridis (MM) | !image !image Tampoane traheale găini şi curcani; tampoane cloacale curcani, culturi bacteriene | PCR Multiplex | 592 | 305 |
| 319 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor care codifică rezistenţa la colistin (mcr-1 şi mcr-2) | Culturi bacteriene | PCR Multiplex | 311 | 188 |
| 320 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor CMY-2 care codifică beta- lactamaze de tip AmpC | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 321 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (TEM) care codifică beta- lactamaze de tip !image ESBL | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 322 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genei bla (OXA-48) care codifică beta- lactamaza (carbapenemază) !image !image OXA-48 | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 323 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (CTX- M-1) care codifică beta-lactamaze de tip ESBL | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 324 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (IMP) care codifică metalo-beta- lactamazele IMP | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 325 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (KPC) care codifică carbapenemazele KPC | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 326 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (NDM) care codifică metalo-beta- !image lactamazele NDM | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 327 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (CTX- M) care codifică !image beta-lactamaze de tip ESBL | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 328 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (SHV) care codifică beta- lactamaze de tip !image ESBL | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 329 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genelor bla (CTX- M-9) care codifică !image !image beta-lactamaze de tip ESBL | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 330 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genelor bla (VIM- all) care codifică metalo-beta- lactamaza de tip !image VIM | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 331 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genei bla (ACC-1) care codifică beta- lactamaza ACC-1 !image de tip AmpC | Culturi bacteriene | PCR convenţional | 306 | 187 |
| 332 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genotipurilor rezistente/susceptib ile la scrapie | !image Sânge pe EDTA, omogenat de creier | !image Tipizare moleculară | 239 | 157 |
| 333 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea şi caracterizarea genomului !image virusului rabic | Omogenat de creier | !image Tipizare moleculară | 907 | 557 |
| 334 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului herpesvirusului crapului Koi | !image Omogenat de ţesuturi | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 270 | 155 |
| 335 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului herpesvirusului crapului Koi prin secventiere | !image Supernatant culturi celulare, organe de peşte | Tipizare moleculară | 874 | 554 |
| 336 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului febrei aftoase prin Real !image Time RT - PCR | !image Suspensie virală inactivată | Real Time PCR | 231 | 148 |
| 337 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului Influenţei ecvine prin RT- !image PCR | Tampoane nazale | !image Reacţia de polimerizare în lanţ (PCR) | 237 | 155 |
| 338 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului bolii veziculoase a porcului prin Real !image Time RT - PCR | !image Suspensie virală inactivată | !image Real Time RT- PCR | 234 | 148 |
| 339 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului viremiei !image de primăvară a crapului | Organe şi tesuturi | !image Real Time RT- PCR | 217 | 146 |
| 340 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului virusului viremiei de primăvara a crapului prin !image secvenţiere | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peste | !image Tipizare moleculară | 492 | 172 |
| 341 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului septicemiei !image hemoragice | Organe, ţesuturi | !image Real Time RT- PCR | 217 | 146 |
| 342 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului Sindromului Respirator şi !image !image Reproductiv Porcin (PRRSV) | Organe, ţesuturi | RT-PCR !image convenţional | 336 | 239 |
| 343 | Biologie moleculară/ OMG | Caracterizarea genomului circovirusului !image porcin tip 2 (PCV2) | Organe, ţesuturi | PCR şi secvenţiere | 874 | 554 |
| 344 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin soia | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia, altele decât cele procesate | PCR | 662 | 373 |
| 345 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin soia | !image Produse alimentare procesate care conţin soia | PCR | 929 | 416 |
| 346 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia fără !image extracţie | !image Produse alimentare procesate care conţin soia | PCR | 896 | 263 |
| 347 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia cu !image extracţie | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia, altele decât cele procesate | PCR | 1107 | 362 |
| 348 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia cu !image extracţie | !image Produse alimentare procesate care conţin soia | PCR | 1307 | 417 |
| 349 | Biologie moleculară/ OMG | !image Detecţia elementelor genetice p35S şi t- nos din produse alimentare şi hrană !image !image pentru animale prin PCR | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb, altele decât cele procesate | !image Izolare ADN+PCR | 621 | 293 |
| 350 | Biologie moleculară/ OMG | !image Detecţia elementelor genetice p35S şi t- nos din produse alimentare şi hrană pentru animale prin !image PCR | !image Produse alimentare procesate care conţin porumb | Izolare ADN+PCR | 1111 | 518 |
| 351 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Screening pentru identificarea OMG din produse alimentare şi hrană pentru animale de origine vegetală prin Real Time !image PCR | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale de origine vegetală, altele decât cele procesate | RT-PCR | 1083 | 668 |
| 352 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Screening pentru identificarea OMG din produse alimentare şi hrană pentru animale de origine vegetală prin Real Time !image PCR | !image Produse alimentare procesate de origine vegetală | RT-PCR | 1467 | 740 |
| 353 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei MON 810 (MON-00810- !image 6) din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin porumb | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | PCR | 525 | 236 |
| 354 | Biologie moleculară/ OMG | !image Cuantificarea ADN specific liniei MON 810 (MON-00810- !image 6) din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin porumb | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | RT-PCR | 896 | 263 |
| 355 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea ADN specific liniei NK 603 (MON-00603- !image !image 6) din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | PCR | 519 | 235 |
| 356 | Biologie moleculară/ OMG | Cuantificarea ADN specific liniei NK 603 (MON-00603- !image 6) din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin porumb | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | RT-PCR | 1088 | 280 |
| 357 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei GA 21 (MON-00021-9) !image din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin porumb | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | PCR | 519 | 235 |
| 358 | Biologie moleculară/ OMG | Cuantificarea ADN specific liniei GA 21 (MON-00021-9) !image din produse alimentare şi hrană pentru animale care !image conţin porumb | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin porumb | RT-PCR | 633 | 245 |
| 359 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Identificarea ADN specific liniei Bt 176 (SYN-EV 176- 9) | !image Furaj de origine vegetală | PCR | 259 | 180 |
| 360 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Cuantificarea ADN specific liniei Bt 176 (SYN-EV 176- 9) | !image Furaj de origine vegetală | PCR | 633 | 245 |
| 361 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea ADN specific liniei GA 21 X MON 810 !image !image (MON-00021- 9xMON00810 -6) | Furaj de origine vegetală | PCR | 361 | 190 |
| 362 | Biologie moleculară/ OMG | Cuantificarea ADN specific liniei GA 21 X MON 810 !image !image (MON-00021- 9xMON00810 -6) | Furaj de origine vegetală | PCR | 633 | 245 |
| 363 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei Ms 1xRf 1 (ACS- BN004-7XACS- BN001-4) | Furaj de origine vegetală | PCR | 289 | 171 |
| 364 | Biologie moleculară/ OMG | !image Cuantificarea ADN specific liniei Ms 1xRf 1 (ACS- BN004-7XACS- BN001-4) | Furaj de origine vegetală | PCR | 633 | 245 |
| 365 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei Ms 1xRf 2 (ACS- BN004-7XACS- BN002-5) | Furaj de origine vegetală | PCR | 289 | 171 |
| 366 | Biologie moleculară/ OMG | !image Cuantificarea ADN specific liniei Ms 1xRf 2 (ACS- BN004-7XACS- !image BN002-5) | !image Furaj de origine vegetală | PCR | 633 | 245 |
| 367 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea ADN specific liniei Topas 19/2 (ACS- !image BN007-1) | !image Furaj de origine vegetală | PCR | 248 | 168 |
| 368 | Biologie moleculară/ OMG | !image Cuantificarea ADN specific liniei Topas 19/2 (ACS- BN007-1) | !image Furaj de origine vegetală | PCR | 633 | 245 |
| 369 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea OMG din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin orez import !image China | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin orez | !image Izolare AND + Real Time PCR | 1594 | 431 |
| 370 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului necrozei hematopoietice !image enzootice | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peşte | PCR convenţional | 275 | 197 |
| 371 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului virusului necrozei hematopoietice epizootice prin !image secvenţiere | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peşte | !image Tipizare moleculară | 848 | 551 |
| 372 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului anemiei infecţioase a !image somonului | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peste | PCR convenţional | 277 | 195 |
| 373 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului virusului anemiei infecţioase a somonului prin !image !image secvenţiere | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peşte | !image Tipizare moleculară | 848 | 551 |
| 374 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului necrozei pancreatice infecţioase | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peşte | PCR convenţional | 304 | 233 |
| 375 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului virusului necrozei hematopoietice infecţioase | !image Supernatant de culturi celulare, organe de peşte | PCR convenţional | 304 | 233 |
| 376 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image Marteilia Refringens | Moluşte bivalve | PCR convenţional | 306 | 200 |
| 377 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Norovirus | Moluşte bivalve | Real Time PCR | 250 | 168 |
| 378 | Biologie moleculară/ OMG | !image !image Identificarea genomului virusului hepatitei A | Moluşte bivalve | Real Time PCR | 250 | 168 |
| 379 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului virusului West Nile !image !image prin Real Time PCR | Sânge, organe | Real Time PCR | 231 | 147 |
| 380 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image Aphanomyces invadans | Organe de peste, culturi de oomicete | Real Time PCR | 222 | 150 |
| 381 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image Gyrodactilus salaris | !image Exemplare de Gyrodactylus sp. | PCR convenţional | 273 | 191 |
| 382 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Bonamia ostreae/ Bonamia exitiosa | Moluşte bivalve | PCR convenţional | 280 | 198 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 383 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului Perkinsus marinus/Perkinsus olseni | Moluşte bivalve | PCR convenţional | 613 | 530 |
| 384 | Biologie moleculară/ OMG | !image Caracterizarea genomului Perkinsus marinus/Perkinsus olseni prin !image !image secvenţiere | Moluşte bivalve | !image Tipizare moleculară | 874 | 554 |
| 385 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image virusului Sindromului Taura | Crustacee | PCR convenţional | 310 | 228 |
| 386 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului !image !image virusului bolii cap galben | Crustacee | PCR convenţional | 310 | 228 |
| 387 | Biologie moleculară/ OMG | Identificarea genomului virusului bolii !image petelor albe | Crustacee | Real Time PCR | 222 | 150 |
| 388 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea speciilor de Nosema apis şi Nosema ceranae !image prin PCR-RFLP | Albine | PCR convenţional | 444 | 357 |
| 389 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului SBV şi BQCV | !image Fagure cu puiet căpăcit şi botci | PCR convenţional | 338 | 242 |
| 390 | Biologie moleculară/ OMG | !image Identificarea genomului ABPV, CBPV, DWV, !image KBV şi IAPV | Albine | PCR convenţional | 349 | 255 |
| 391 | Toxicologie | Determinarea pH- ului | Apă | Potenţiometrică | 25 | 13 |
| 392 | Toxicologie | Determinarea pH- ului | Material patologic | Potenţiometrică | 26 | 14 |
| 393 | Toxicologie | !image Determinarea azotului uşor hidrolizabil | !image Hrană pentru animale, material patologic | !image Metoda titrimetrică | 47 | 34 |
| 394 | Toxicologie | !image Determinarea clorurii de sodiu/clorului din !image cloruri/clorurilor | !image Hrană pentru animale, material patologic | !image Metoda titrimetrică | 46 | 25 |
| 395 | Toxicologie | !image Determinarea clorurii de sodiu/clorului din cloruri/clorurilor | Apă | !image Metoda titrimetrică | 42 | 25 |
| 396 | Toxicologie | Determinarea consumului chimic !image de oxigen (CCO- Cr) | Apă de suprafaţă, apă subterană | Metoda colorimetrică | 35 | 18 |
| 397 | Toxicologie | Reactia Kreiss | !image Hrană pentru animale | !image Metoda colorimetrică | 33 | 16 |
| 398 | Toxicologie | !image Determinarea ionilor dizolvaţi prin IC | Apă | !image Metodă ion- cromatografică | 162 | 109 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 399 | Toxicologie | Determinarea ureei | !image Material patologic, hrană pentru animale | !image Metodă colorimetrică | 54 | 29 |
| 400 | Toxicologie | !image Determinarea conţinutului de amoniu | Apă | !image Metodă colorimetrică | 39 | 28 |
| 401 | Toxicologie | !image Determinarea conţinutului de nitraţi | Apă | !image Metodă colorimetrică | 49 | 30 |
| 402 | Toxicologie | Determinarea conţinutului de !image nitraţi (metoda APHA) | Apă | Metoda colorimetrică | 38 | 28 |
| 403 | Toxicologie | !image Determinarea conţinutului de nitraţi | !image Hrană pentru animale, material patologic | !image Metodă colorimetrică | 63 | 42 |
| 404 | Toxicologie | !image Determinarea conţinutului de nitriţi | Apă | !image Metodă colorimetrică | 36 | 27 |
| 405 | Toxicologie | !image Determinarea conţinutului de nitriţi | !image Hrană pentru animale, material patologic | !image Metodă colorimetrică | 48 | 32 |
| 406 | Toxicologie | Determinarea durităţii | Apă | Metodă colorimetrică | 24 | 18 |
| 407 | Toxicologie | Determinarea unor !image elemente prin AASFL/element | Apă | AASFL. | 42 | 26 |
| 408 | Toxicologie | Determinarea unor !image elemente prin AASFL/element | Hrană pentru !image animale, material patologic | AASFL. | 50 | 28 |
| 409 | Toxicologie | Determinarea unor !image elemente prin AASGF/element | Apă | AASGF | 46 | 24 |
| 410 | Toxicologie | !image Determinarea unor elemente prin AASGF/element | !image Hrană pentru animale, material patologic | AASGF | 68 | 38 |
| 411 | Toxicologie | !image Determinarea hidrogenului sulfurat | Apă | !image Metoda titrimetrică | 52 | 37 |
| 412 | Toxicologie | !image Determinarea oxigenului dizolvat | Apă | !image Metoda titrimetrică | 48 | 37 |
| 413 | Toxicologie | !image Identificarea unor contaminanţi prin reacţii specifice de !image culoare | !image Hrană pentru animale, material patologic | !image Metodă colorimetrică | 32 | 21 |
| 414 | Toxicologie | !image Test screening de identificare a unor contaminanţi prin lichid- cromatografie cuplată cu spectrometrie de !image !image masă | !image Apă, hrană pentru animale, material patologic | LC-MS | 141 | 61 |
| 415 | Toxicologie | !image Test screening de identificare a unor contaminanţi prin gaz-cromatografie | !image Apă, hrană pentru animale, material patologic | GC-MS | 126 | 76 |
| !image cuplată cu spectrometrie de masă | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 416 | Toxicologie | !image Identificarea unor contaminanti prin cromatografie în strat subţire | !image Apă, hrană pentru animale, material patologic | HPTLC | 111 | 49 |
| 417 | Toxicologie | !image Determinarea unor elemente prin spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv | Apă | ICPMS | 168 | 60 |
| 418 | Toxicologie | !image Determinarea unor elemente prin spectrometrie de masă cu plasmă !image cuplată inductiv | !image Hrană pentru animale, material patologic | ICPMS | 188 | 67 |
| 419 | Toxicologie | !image Determinarea methemoglobinei | Material patologic | !image Metodă colorimetrică | 32 | 26 |
| 420 | Toxicologie | !image !image !image !image Determinarea unor parametri de chimie clinică (proteine totale, albumine, fosfor, glucoză, acid uric, uree, ceatinină, colesterol, trigliceride, bilirubină totală, activitate GOT, activitate GPT, activitate fosfatază alcalină, activitate gamma GT, calciu, magneziu, activitate colinesterază !image !image !image etc.)/parametru | Material patologic | !image Metodă reflexometrică | 20 | 13 |
| 421 | Toxicologie | Examen sumar de urină | Urină | Metodă !image colorimetrică, microscopică | 41 | 28 |
| 422 | Toxicologie | Detecţie biotoxine !image marine lipofilice prin LC-MS | Moluşte bivalve | LC-MS | 1753 | 250 |
| 423 | Toxicologie | Detecţie biotoxine !image marine din grupul ASP prin LC-MS | Moluşte bivalve | LC-MS | 614 | 113 |
| 424 | Micologie | !image Identificarea fungilor prin examen microscopic | !image Hrană pentru animale fibroase | !image Examen microscopic direct | 20 | 13 |
| 425 | Micologie | !image !image Izolarea şi identificarea fungilor şi algelor unicelulare cu caracter patogen/potenţial !image patogen | !image !image Cadavre, set organe, ţesuturi, secreţii, excreţii, exsudat, fanere | !image Cultivare pe mediul Sabouraud | 34 | 18 |
| 426 | Micologie | !image Izolarea fungilor şi algelor unicelulare cu caracter !image patogen/potenţial patogen | !image Cadavre, set organe, ţesuturi, secreţii, excreţii, exsudat, fanere | !image Cultivare pe mediul Sabouraud | 19 | 9 |
| 427 | Micologie | !image Identificarea fungilor şi algelor unicelulare cu caracter patogen/potenţial !image patogen | !image !image Cadavre, set organe, ţesuturi, secreţii, excreţii, exsudat, fanere, culturi de fungi | !image Examen microscopic | 15 | 9 |
| 428 | Micologie | !image Identificarea biochimică a levurilor prin testul !image API - ID 32C | !image Culturi de fungi levuriformi | !image Test biochimic API 32C | 102 | 21 |
| 429 | Micologie | !image Determinarea caracteristicilor organoleptice şi a continuţului de impurităţi: Claviceps purpurea, Ustilago !image !image spp., Tilletia spp. | Hrană pentru animale | Examen organoleptic | 53 | 33 |
| 430 | Micologie | Determinarea !image caracteristicilor organoleptice | Hrană pentru animale | Examen organoleptic | 12 | 10 |
| 431 | Micologie | !image Determinarea conţinutului de impurităţi: Claviceps purpurea | !image Cereale boabe (grâu, ovăz, orz, secară, triticale) | !image Examen microscopic | 21 | 11 |
| 432 | Micologie | !image Detecţia de impurităţi: Ustilago spp., Tilletia spp. | !image Hrană pentru animale (cereale boabe, uruieli, !image ierburi perene) | !image Examen microscopic | 21 | 11 |
| 433 | Micologie | !image Detecţia, numărarea şi identificarea fungilor (NTF) | !image Hrană pentru animale, Probe de sanitaţie | !image SR ISO 21527- 2/2009 | 52 | 27 |
| 434 | Micologie | Detecţia şi !image numărarea fungilor (NTF) | Hrană pentru !image animale, Probe de sanitaţie | SR ISO 21527- 2/2009 | 31 | 13 |
| 435 | Micologie | Identificarea fungilor | Culturi de fungi | Examen microscopic | 22 | 13 |
| 436 | Micologie | Determinare de micotoxine prin ELISA /1 !image micotoxină | Hrană pentru animale | ELISA competitivă | 315 | 43 |
| 437 | Micologie | !image Detecţia de micotoxine prin ELISA cu !image purificare pe coloane de imunoafinitate /1 !image micotoxină | Material patologic | ELISA !image competitivă | 375 | 53 |
| 438 | Micologie | !image Detecţia de micotoxine prin ELISA fără purificare pe coloane de imunoafinitate /1 !image micotoxina | Material patologic | ELISA !image competitivă | 300 | 42 |
| 439 | Igienă | !image Detecţia şi numărarea Escherichia coli şi a bacteriilor coliforme din apă !image !image prin metoda filtrării prin membrană | !image Apă potabilă destinată adăpării animalelor | !image SR EN ISO 9308- 1/2015 SR EN ISO 9308-2 şi 3/2014 | 38 | 8 |
| 440 | Igienă | !image Detecţia şi numărarea enterococilor intestinali din apă prin metoda filtrării !image prin membrană | !image Apă potabilă destinată adăpării animalelor | SR EN ISO 7899- 2:2002 | 31 | 8 |
| 441 | Igienă | !image Detecţia şi numărarea celulelor vegetative şi sporilor Clostridium perfringens din apă prin metoda filtrării !image !image prin membrană | !image Apă potabilă destinată adăpării animalelor | ISO 14189/2013 | 38 | 8 |
| 442 | Igienă | !image Determinarea unităţilor formatoare de colonii pe agar nutritiv pentru microorganismele !image !image din apă | !image Apă potabilă destinată adăpării animalelor | !image SR EN ISO 6222:2004 | 10 | 6 |
| 443 | Igienă | !image Detecţia bacteriilor din Genul Staphylococcus pentru verificarea eficienţei decontaminării !image suprafeţelor | Probe de sanitaţie | SR ISO 18593:2007 SR !image ISO 6888-3:2003 (punctele 9.1. şi 10.1.) | 18 | 6 |
| 444 | Igienă | !image Detecţia bacteriilor coliforme pentru verificarea eficienţei decontaminării !image !image suprafeţelor | Probe de sanitaţie | SR ISO 4832:2009; SR !image !image ISO 4831:2009; SR ISO 18593:2007 pct 8 !image şi pct 9 | 29 | 7 |
| 445 | Igienă | !image !image Detecţia bacteriilor din Familia Enterobacteriaceae pentru verificarea eficienţei decontaminării suprafeţelor | Probe de sanitaţie | SR ISO 21528- 1:2008; SR ISO !image 21528-2:2007; SR ISO 17604:2009 !image Anexa B; SR ISO 18593:2007 pct. 8 şi pct.9." | 27 | 7 |
TARIF pentru analize şi examene de laborator privind expertiza sanitar-veterinară a produselor alimentare şi a hranei pentru animale
| Nr. crt. | Denumire analiză, examen de laborator şi activitate sanitară veterinară | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator/ Referenţial de metodă | Tarif lei/ analiză/ examen/ operaţiune |
| 1 | Detecţia bacteriilor din genul Salmonella | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Analizor automat (VIDAS) | 148 |
| 2 | Detecţia bacteriilor din genul Salmonella | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 6579-1 | 79 |
| 3 | Detecţia Listeria monocytogenes | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 11290-1 | 88 |
| 4 | Numărarea Listeria monocytogenes | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 11290-2 | 80 |
| 5 | Detecţia Listeria monocytogenes | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Analizor automat (VIDAS) | 173 |
| 6 | Numărarea stafilococilor coagulază-pozitiv | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 6888-1 | 59 |
| 7 | Numărarea stafilococilor coagulază-pozitiv | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR EN ISO 6888-2 | 81 |
| 8 | Numărarea stafilococilor coagulază-pozitiv | Produse alimentare, hrană pentru animale şi | Tehnica MPN SR EN ISO 6888-3 | 66 |
| probe de sanitaţie | ||||
|---|---|---|---|---|
| 9 | Detecţia stafilococilor coagulază-pozitivi | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR EN ISO 6888-3 | 55 |
| 10 | Numărarea enterobacteriaceaelor | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 21528-2 | 47 |
| 11 | Numărarea enterobacteriaceaelor | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Tehnica MPN ISO 21528-1 | 57 |
| 12 | Detecţia enterobacteriaceaelor | Probe de sanitaţie | ISO 21528-1 | 44 |
| 13 | Numărarea Escherichia coli beta-glucuronidaza pozitivă | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 16649-1 | 33 |
| 14 | Numărarea Escherichia coli beta-glucuronidaza pozitivă | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR ISO 16649-2 | 34 |
| 15 | Numărarea Escherichia coli beta-glucuronidază pozitivă | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Tehnica MPN ISO 16649-3 | 46 |
| 16 | Numărare Escherichia coli prezumtivă | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Tehnica MPN SR ISO 7251 | 45 |
| 17 | Detecţia Escherichia coli prezumtivă | Probe de sanitaţie | SR ISO 7251 | 39 |
| 18 | Detecţia şi numărarea drojdiilor şi mucegaiurilor | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR ISO 21527-1 SR ISO 21527-2 | 50 |
| 19 | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR EN ISO 4833-1 SR EN ISO 4833-2 | 31 |
| 20 | Numărarea bacteriilor acidolactice, mezofile | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR ISO 15214 | 44 |
| 21 | Numărarea microorganismelor psihrotrofe | Produse alimentare şi hrană pentru animale | ISO 17410 | 31 |
| 22 | Numărarea bacteriilor sulfito-reducătoare | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR ISO 15213 | 34 |
| 23 | Numărarea bacteriilor coliforme | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Tehnica MPN SR ISO 4831 | 44 |
| 24 | Numărarea bacteriilor coliforme | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | SR ISO 4832 | 40 |
| 25 | Detecţia bacteriilor coliforme | Probe de sanitaţie | SR ISO 4831 | 38 |
| 26 | Numărarea Bacillus cereus prezumtiv | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR EN ISO 7932 | 58 |
| 27 | Numărarea Bacillus cereus prezumtiv | Produse alimentare şi hrană pentru animale | Tehnica MPN SR EN ISO 21871 | 64 |
| 28 | Detecţia Bacillus cereus prezumtiv | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR EN ISO 21871 | 50 |
| 29 | Numărarea Pseudomonas spp. | Carne şi produse din carne | SR EN ISO 13720 | 46 |
| 30 | Numărarea Clostridium perfringens | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR EN ISO 7937 | 54 |
| 31 | Analiza microbiologică a conservelor în recipiente închise | Conserve | SR 8924 | 50 |
| ermetic. Microorganisme viabile în produsul conservat prin tratament termic | ||||
| 32 | Detecţia şi numărarea Clostridium perfringens | Apă potabilă | ISO 14189 | 49 |
| 33 | Detecţia şi numărarea Clostridium perfringens | Apă potabilă | Legea apei nr. 458/2002 | 46 |
| 34 | Detecţia şi numărarea sporilor de bacterii sulfito-reducătoare | Apă potabilă | SR EN ISO 26461-2 | 34 |
| 35 | Detecţia şi numărarea Escherichia coli şi bacterii coliforme | Apă potabilă | SR EN ISO 9308-1 | 42 |
| 36 | Detecţia şi numărarea enterococilor intestinali | Apă potabilă | SR EN ISO 7899-2 | 43 |
| 37 | Detecţia şi numărarea Pseudomonas aeruginosa | Apă potabilă | SR EN ISO 16266 | 54 |
| 38 | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | Apă potabilă | SR EN ISO 6222 | 39 |
| 39 | Determinarea activităţii apei | Produse alimentare şi hrană pentru animale | SR ISO 21807 | 30 |
| 40 | Detecţia Campylobacter spp. | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 10272-1 | 113 |
| 41 | Numărarea Campylobacter spp. | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | ISO 10272-2 | 121 |
| 42 | Tipizarea serologică a tulpinilor bacteriene de Salmonella spp. | Tulpini bacteriene | ISO/TR 6579-3 | 245 |
| 43 | Tipizarea serologică a tulpinilor bacteriene de Escherichia coli | Tulpini bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub | 144 |
| 44 | Tipizarea serologică a tulpinilor bacteriene de Listeria monocytogenes | Tulpini bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub | 200 |
| 45 | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | Produse alimentare, hrană pentru animale şi | Metoda TEMPO | 61 |
| probe de sanitaţie | ||||
|---|---|---|---|---|
| 46 | Numărarea bacteriilor coliforme | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 47 | Numărarea Escherichia coli | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 48 | Numărarea enterobacteriaceaelor | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 49 | Numărarea bacteriilor acidolactice | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 50 | Numărarea stafilococilor coagulază-pozitivi | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 51 | Numărarea drojdiilor şi mucegaiurilor | Produse alimentare, hrană pentru animale şi probe de sanitaţie | Metoda TEMPO | 61 |
| 52 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | Carne şi produse din carne | Imunodifuzie în gel de agar | 62 |
| 53 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | Carne şi produse din carne | Protocol Kit ELISA (metoda imunoenzimatică ) | 452 |
| 54 | Detecţia enterotoxinelor stafilococice | Produse alimentare | ISO 19020 - VIDAS | 285 |
| 55 | Detecţia enterotoxinelor stafilococice | Produse alimentare | ISO 19020 - ELISA | 270 |
| 56 | Numărarea celulelor somatice | Lapte | SR EN ISO 13366 -1 (metoda microscopică) | 36 |
| 57 | Numărarea celulelor somatice | Lapte | SR EN ISO 13366 -2 (Somascope) (metoda fluoro- opto-electronică) | 32 |
| 58 | Numărarea celulelor somatice | Lapte | Analizor automat Bentley | 26 |
| 59 | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | Lapte | Analizor automat Bentley | 27 |
| 60 | Examen parazitologic prin controlul vizual al peştelui | Peşte şi produse pescăreşti proaspete şi preparate | Regulamentul (CE) nr. 2074/2005 cu modificările şi completarile ulterioare | 41 |
| 61 | Detecţia Trichinella spp. prin digestie artificială | Carne şi produse din carne | Regulamentul (UE) nr. 1375/2015, cu modificările şi completările ulterioare SR EN ISO 18743 | 76 |
| 62 | Detecţia chisturilor şi larvelor de Trichinella spp. | Ţesut muscular, carne şi produse din carne | Examen trichineloscopic (2 compresoare) | 21 |
| 63 | Detecţia chisturilor şi larvelor de Trichinella spp. | Carne de vânat | Examen trichineloscopic (4 compresoare) | 41 |
| 64 | Detecţia Cronobacter spp. | Produse alimentare | ISO 22964 | 96 |
| 65 | Detecţia Vibrio spp. potenţial enteropatogenă | Produse alimentare | ISO 21872-1 | 102 |
| 66 | Detecţia şi numărarea Escherichia coli şi bacterii coliforme prin metoda IDEXX | Apă potabilă | Metoda IDEXX (SR EN ISO 9308-2) | 42 |
| 67 | Detecţia şi numărarea enterococilor intestinali prin metoda IDEXX | Apă potabilă | Metoda IDEXX | 49 |
| 68 | Determinarea compoziţiei cărnii/ produselor din carne | Carne şi produse din carne | Analizor automat | 22 |
| 69 | Determinarea compoziţiei laptelui | Lapte | Analizor automat | 26 |
| 70 | Determinarea pH-ului | Carne şi produse din carne, lapte şi produse lactate, apă potabilă, vin | Potenţiometrică conductivităţi/ SR ISO 2917, STAS 8201, SR ISO 10523 | 22 |
| 71 | Determinarea punctului de congelare | Lapte | Metoda crioscopică/ SR EN ISO 5764 | 59 |
|---|---|---|---|---|
| 72 | Determinarea impurităţilor botanice | Hrană pentru animale | Macroscopică | 39 |
| 73 | Examen organoleptic | Produse alimentare şi hrană pentru animale | Organoleptică | 8 |
| 74 | Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimi | Produse alimentare şi hrană pentru animale | Reacţia Kreis/ SR 9065, STAS 12266 | 39 |
| 75 | Determinarea acidului cianhidric | Hrană pentru animale | Titrimetrică | 42 |
| 76 | Determinarea amproliumului | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 42 |
| 77 | Determinarea clorurilor | Apă potabilă | Titrimetrică- Mohr/ SR ISO 9297 | 24 |
| 78 | Determinarea conservanţilor | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 58 |
| 79 | Determinarea dimetridazolului | Hrană animale | Spectrofotometri că | 33 |
| 80 | Determinarea gosipolului | Hrană animale | Spectrofotometri că/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 177 |
| 81 | Corpuri străine | Hrană pentru animale | Macroscopică | 20 |
| 82 | Determinare nicarbazin | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 157 |
| 83 | Determinarea raportului glucoză- fructoză | Produse alimentare | Enzimatică | 21 |
| 84 | Determinare Roşu de Sudan I, II, II, IV | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 39 |
| 85 | Determinare Roşu de Sudan I, II, II, IV | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 57 |
| 86 | Determinarea tylanului | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 53 |
| 87 | Determinarea acidităţii | Produse alimentare şi băuturi | Titrimetrică | 24 |
| 88 | Determinarea acidităţii | Lapte praf, miere, produse de morărit | Volumetrică/ SR ISO 6091, SR ISO 6092, SR 784 | 6 |
| 89 | Determinarea acidităţii | Iaurt | Potenţiometrică/ SR ISO 11869 | 27 |
| 90 | Determinarea acidităţii volatile | Produse alimentare | Titrimetrică | 21 |
| 91 | Determinarea acizilor de fermentaţie | Hrană pentru animale (nutreţuri însilozate) | STAS 12254 | 12 |
|---|---|---|---|---|
| 92 | Determinarea acizilor graşi liberi | Praf de ou | Titrimetrică | 26 |
| 93 | Determinarea acizilor organici - tartic, malic, citric şi oxalic | Vin | Ioncromatografi că (IC) | 109 |
| 94 | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | Lapte şi băuturi pe bază de lapte | Fluorimetrică/ SR EN ISO 11816 | 442 |
| 95 | Determinarea activităţii ureazice din şrotul de soia şi din produsele derivate din soia | Şrot de soia şi produse derivate | Titrimetrică/ SR ISO 5506 | 11 |
| 96 | Determinarea activităţii cenuşii | Vin | Titrimetrică | 6 |
| 97 | Determinarea alcoolilor superiori | Alcool etilic şi băuturi alcoolice | Gazcromatografi că (GC) | 48 |
| 98 | Determinarea alcoolului metilic | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | SR 6182/40, SR 184/10 | 45 |
| 99 | Determinarea amidonului | Produse alimentare | Colorimetrică | 7 |
| 100 | Determinarea amoniacului | Produse alimentare | Reacţia Nessler | 20 |
| 101 | Determinarea amoniacului | Apă potabilă | Spectrofotometri că/ SR ISO 7150 | 28 |
| 102 | Determinarea amoniacului | Apă potabilă | Titrimetrică/ SR ISO 5664 | 7 |
| 103 | Determinarea anionilor - fluoruri, cloruri, nitriţi, nitraţi, bromuri, sulfaţi, fosfaţi | Produse alimentare, vin | Ioncromatografi că (IC) | 117 |
| 104 | Determinarea azotaţilor | Produse alimentare | Spectrofotometri că | 12 |
| 105 | Determinarea azotaţilor | Apă potabilă | Spectrofotometri că/ Metoda APHA | 30 |
| 106 | Determinarea azotaţilor | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că - Kit | 73 |
| 107 | Determinarea azotaţilor | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că - reducere pe coloana de Cd | 33 |
| 108 | Determinarea azotiţilor | Carne şi produse din carne, apă potabilă, hrană animale | Spectrofotometri că/ SR EN 12014, SR 13175 | 37 |
| 109 | Determinarea azotiţilor | Apă potabilă | Spectrofotometri că/ SR EN 26777 | 26 |
| 110 | Determinarea azotiţilor | Legume şi fructe | Spectrofotometri că-GRIESS | 4 |
|---|---|---|---|---|
| 111 | Determinarea azotului bazic volatil total | Produse din pescuit proaspete şi preparate | Regulamentul CE nr. 2074/2005 | 28 |
| 112 | Determinarea azotului uşor hidrolizabil | Produse alimentare şi hrană pentru animale | Distilare/ SR 9054, Regulamentul CE nr. 152/2009 | 23 |
| 113 | Determinarea calciului | Hrană pentru animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 44 |
| 114 | Determinarea carbonaţilor/ bicarbonaţilor | Iaurt | Colorimetrică | 3 |
| 115 | Determinarea cationilor (sodiu, amoniu, potasiu, calciu, magneziu) | Produse alimentare şi vin | Ioncromatografi că (IC) | 117 |
| 116 | Determinarea celulozei brute | Hrană pentru animale | Gravimetrică/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 44 |
| 117 | Determinarea cenuşii | Produse alimentare, produse de morărit, hrană pentru animale şi vin | Gravimetrică/ SR ISO 936, SR 8613, SR 784. Regulamentul CE nr. 152/2009 | 23 |
| 118 | Determinarea cenuşii insolubile în acid clorhidric | Produse alimentare, produse morărit, hrană animale | Gravimetrică/ Metoda IISPV, Regulamentul CE nr. 152/2009 | 59 |
| 119 | Determinarea clorului rezidual liber | Apă potabilă | STAS 6364 | 19 |
| 120 | Determinarea clorurii de sodiu | Produse din carne, brânză, peşte | Potenţiometrică | 30 |
| 121 | Determinarea clorurii de sodiu | Produse alimentare | Titrimetrică- Mohr | 24 |
| 122 | Determinarea clorurii de sodiu | Hrană pentru animale | Titrimetrică/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 46 |
| 123 | Determinarea clorurii de sodiu | Hrană animale | Titrimetrică - Volhard/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 25 |
| 124 | Determinarea hidroxiprolinei - colagenului | Produse din carne | Spectrofotometri că | 56 |
| 125 | Determinarea coloranţilor | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (UPLC) | 347 |
| 126 | Determinarea coloranţilor (tartrazină şi sunset yellow) | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 67 |
| 127 | Determinarea concentraţiei alcoolice | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | Regulamentul CE nr. 2676/1990 | 4 |
|---|---|---|---|---|
| 128 | Determinarea conţinutului de acrilamidă | Produse alimentare procesate termic | Gazcromatografi că (GC) | 137 |
| 129 | Determinarea conţinutului de cupru | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 16 |
| 130 | Determinarea conţinutului de gluten | Grâu şi faină de grâu | Test rapid | 2 |
| 131 | Determinarea conţinutului de gluten umed | Grâu şi faină de grâu | SR EN ISO 21415 | 2 |
| 132 | Determinarea conţinutului de magneziu | Hrană pentru animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 12 |
| 133 | Determinarea conţinutului de mangan | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 18 |
| 134 | Determinarea corpurilor străine | Produse alimentare şi cereale | Gravimetrică/ microscopică | 6 |
| 135 | Determinarea densităţii | Lapte, vin, sucuri de fructe şi legume, ape minerale, băuturi răcoritoare carbogazoase | Areometrică/ SR 143; SR 2418 | 32 |
| 136 | Determinarea dioxidului de sulf liber | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 4 |
| 137 | Determinarea dioxidului de sulf total | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 6 |
| 138 | Determinarea eficienţei pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda cu benzidină | 11 |
| 139 | Determinarea eficienţei pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda rapidă | 7 |
| 140 | Determinarea elasticităţii miezului de pâine | Pâine | SR 91 | 2 |
| 141 | Determinarea esterilor | Alcool etilic şi băuturi alcoolice | SR 184/6 | 6 |
| 142 | Determinarea extractului alcoolic uscat şi a conţinutului de ceară | Propolis | Extracţie cu solvenţi | 53 |
| 143 | Determinarea extractului sec total | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/9 | 3 |
| 144 | Determinarea fierului | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 14 |
| 145 | Determinarea fierului | Vin | SR 6182/10 | 15 |
| 146 | Determinarea fosforului | Produse alimentare | Gravimetrică Chi-Mo-ci-Ac | 16 |
|---|---|---|---|---|
| 147 | Determinarea fosforului | Produse alimentare şi hrană pentru animale | Spectrofotometri că/ ISO 13730, ISO 649 | 49 |
| 148 | Determinarea glucozei şi fructozei din miere | Miere | SR 784 | 33 |
| 149 | Determinarea gradului de impurificare | Lapte | Filtrare | 1 |
| 150 | Determinarea grăsimii | Praf de ou | Extracţie cu solvenţi | 46 |
| 151 | Determinarea grăsimii | Lăptişor de matcă | Extracţie cu solvenţi | 28 |
| 152 | Determinarea grăsimii | Lapte, îngheţată | Extracţie etero- amoniacală tip Mojonnier/SR EN ISO 1211, SR EN ISO 7328/1 | 66 |
| 153 | Determinarea grăsimii | Brânză | Extracţie eteroclorihidrică tip Mojonnier/SR EN ISO 1735 | 60 |
| 154 | Determinarea impurităţilor insolubile din grăsime | Grăsime animală | SR EN ISO 663 | 25 |
| 155 | Determinarea grăsimii | Produse alimentare, hrană pentru animale | Soxlet/SR ISO 1444 SR 8613 | 70 |
| 156 | Determinarea grăsimii | Lapte şi produse lactate, maioneză, margarină | Butirometrică/ ISO 488 ISO 2446, SR EN ISO 3727 | 26 |
| 157 | Determinarea hidroximetilfurfuralulu i (HMF) | Miere | Fiehe/SR 784 | 29 |
| 158 | Determinarea hidroximetilfurfuralulu i (HMF) | Miere | Spectrofotometri că/ SR 784 | 34 |
| 159 | Determinarea histaminei | Peşte | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 171 |
| 160 | Determinarea impurităţilor minerale insolubile raportate la substanţa uscată | Produse alimentare | Gravimetrică/ microscopică | 12 |
| 161 | Determinarea indicelui de aciditate | Hrană pentru animale | STAS 12266 | 56 |
| 162 | Determinarea indicelui de aciditate | Ceară de albine | STAS 3064 | 28 |
| 163 | Determinarea indicelui de deformare a glutenului | Grâu şi făină de grâu | Măsurare diametre | 7 |
|---|---|---|---|---|
| 164 | Determinarea indicelui de iod | Grăsimi de origine animală şi vegetală | SR EN ISO 3961 | 56 |
| 165 | Determinarea indicelui de peroxid | Grăsimi de origine animală şi vegetală, hrană pentru animale | SR 3960. STAS 12266 | 20 |
| 166 | Determinarea indicelui de refracţie | Grăsimi de origine animală şi vegetală | SR EN ISO 6320 | 28 |
| 167 | Determinarea indicelui de saponificare | Ceară de albine | STAS 3064 | 30 |
| 168 | Determinarea indicelui de saponificare | Produse alimentare | Titrimetrică | 55 |
| 169 | Determinarea indicelui diastazic | Miere de albine | SR 784 | 33 |
| 170 | Determinarea indicilor Reichert-Meissl şi Polanske | Produse lactate | Metoda dezvoltată în laborator | 52 |
| 171 | Determinarea îndulcitorilor - zaharină, acesulfam K, aspartam | Băuturi | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 66 |
| 172 | Determinarea îndulcitorilor | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (UPLC) | 353 |
| 173 | Determinarea lactozei | Lapte | Titrimetrică | 41 |
| 174 | Determinarea Na, Ca K | Produse alimentare | Flamfotometrică | 14 |
| 175 | Determinarea Para Red | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 39 |
| 176 | Determinarea Para Red | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 49 |
| 177 | Determinarea porozităţii | Pâine, produse de franzelărie şi specialităţi de panificaţie | SR 91 | 2 |
| 178 | Determinarea procentului de polen | Miere de albine | SR 784 | 23 |
| 179 | Determinarea proteinei | Produse alimentare, produse morărit/panific aţie, hrană animale, cereale | Kjeldhal/ SR EN ISO 8968, SR ISO 937, Regulamentul CE nr. 152/2009 | 48 |
| 180 | Determinarea punctului de topire | Ceară de albine | STAS 3064 | 31 |
|---|---|---|---|---|
| 181 | Determinarea puterii de coagulare | Pepsină | Metodă dezvoltată în laborator | 20 |
| 182 | Determinarea solubilităţii produselor sub formă de praf | Lapte şi produse lactate | STAS 6358 | 23 |
| 183 | Determinarea substanţei uscate negrase | Unt | SR EN ISO 3727 | 38 |
| 184 | Determinarea substanţelor insolubile în apa din miere | Miere | SR 784 | 54 |
| 185 | Determinarea substanţelor organice oxidabile | Apă potabilă | Titrimetrică | 5 |
| 186 | Determinarea sulfitului | Produse alimentare | Enzimatică | 130 |
| 187 | Determinarea titrului proteic | Lapte | SR 143; SR 2418 | 24 |
| 188 | Determinarea umidităţii | Produse alimentare, produse de morărit, hrană pentru animale şi cereale | Gravimetrică/ SR EN ISO 3727, SR ISO 6731, SR EN ISO 5534, SR ISO 1442, SR 8613, Regulamentul CE nr. 152/2009 | 28 |
| 189 | Determinarea conţinutului de apă. Testul chimic | Carcasă de pasăre, părţi congelate | Regulamentul UE nr. 543/2008 | 76 |
| 190 | Determinarea conţinutului de apă. Testul scurgerii | Carcasă de pasăre | Regulamentul UE nr. 543/2008 | 18 |
| 191 | Determinarea umidităţii | Miere | Refractometrică/ SR 784 | 22 |
| 192 | Determinarea vitaminei A | Hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC)/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 125 |
| 193 | Determinarea vitaminei A | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 41 |
| 194 | Determinarea vitaminei E | Hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC)/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 119 |
| 195 | Determinarea vitaminei E | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 37 |
| 196 | Determinarea volumului pâinii | Pâine | SR 91 | 2 |
| 197 | Determinarea zaharozei | Miere, vin, alcool etilic şi | SR 784, STAS 6182/17 | 27 |
| băuturi alcoolice | ||||
|---|---|---|---|---|
| 198 | Determinarea zahărului invertit | Miere | SR 784 | 29 |
| 199 | Determinarea zahărului reducător | Vin | SR 6182-18/C91 | 24 |
| 200 | Determinarea zaharurilor | Vin | Standardizată | 14 |
| 201 | Determinări ponderale | Conserve | SRAS 6516 | 18 |
| 202 | Dozarea ureei | Hrană pentru animale | Regulamentul CE nr. 152/2009 | 39 |
| 203 | Identificarea glucidelor | Produse alimentare | Colorimetrică - Reacţia Fehling | 26 |
| 204 | Identificare şi dozare Avatec/lasalocid | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 211 |
| 205 | Identificare şi dozare Carbadox | Hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 220 |
| 206 | Identificare şi dozare Monensin | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 118 |
| 207 | Identificare şi dozare Narasin | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 91 |
| 208 | Identificare şi dozare Nicarbazin | Hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 215 |
| 209 | Identificare şi dozare Olaquindox | Hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 222 |
| 210 | Identificare şi dozare Salinomicin | Hrană pentru animale | Spectrofotometri că | 143 |
| 211 | Identificarea amidonului | Produse alimentare | Colorimetrică | 25 |
| 212 | Identificarea constituenţilor de origine animală | Hrană pentru animale | Microscopică/ Regulamentul CE nr. 152/2009 | 104 |
| 213 | Identificarea hidrogenului sulfurat | Carne şi produse din carne | SR 9065 | 18 |
| 214 | Testul de stabilitate fizico-chimic la aer pentru vin | Vin | SR 6182/2 | 23 |
| 215 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi ridicate | Vin | SR 6182/2 | 23 |
| 216 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi scăzute | Vin | SR 6182/2 | 23 |
| 217 | Determinarea melaminei | Produse cu conţinut proteic | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 296 |
| 218 | Determinarea reziduurilor de pesticide | Produse alimentare, hrană pentru animale | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de | 301 |
| masă (GC - MS/MS) | ||||
|---|---|---|---|---|
| 219 | Determinare reziduuri de pesticide | Produse alimentare de origine nonanimală | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 309 |
| 220 | Determinarea 3MCPD | Produse alimentare | Gazcromatografi că (GC) | 139 |
| 221 | Determinarea 3MCPD | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 198 |
| 222 | Determinarea arsenului | Produse alimentare, hrană pentru animale | Spectrofotometri e de absorbţie atomică cu generare de hidruri (SAA HG) | 114 |
| 223 | Determinarea contaminării cu dioxină, furani şi PCB asemănătoare dioxinei | Produse alimentare | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de masă de înaltă rezoluţie (GC- HRMS) | 2926 |
| 224 | Determinarea markerului făinurilor proteice - glyceroltriheptanoat (GTH) | Făinuri proteice | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 168 |
| 225 | Determinarea mercurului | Produse alimentare, hrană pentru animale | Spectrofotometri e de absorbţie atomică cu vapori reci (SAA CV) | 235 |
| 226 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, Sn, etc.) -1 element | Produse alimentare, hrană pentru animale | Spectrofotometri e de absorbţie atomică cu flacără (SAA FL) | 75 |
| 227 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, Sn, etc.) şi arsen (As) - 1 element | Produse alimentare, hrană pentru animale | Spectrofotometri e de absorbţie atomică cu cuptor de grafit (SAA CG) | 93 |
| 228 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Cromatografie în strat subţire (CSS) | 66 |
| 229 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Imunoenzimatic ă - ELISA - identificare rapidă | 105 |
| 230 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Imunoenzimatic ă (ELISA) fără purificare pe coloană de imunoafinitate | 213 |
| 231 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Imunoenzimatic ă (ELISA) cu purificare pe coloană de imunoafinitate | 496 |
| 232 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 433 |
| 233 | Determinarea reziduurilor de agenţi antiimflamatori nesteroidieni | Ţesut muscular, ficat, lapte crud | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 219 |
| 234 | Determinarea reziduurilor de alergeni | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 231 |
| 235 | Determinarea reziduurilor de alergeni - gluten | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 162 |
| 236 | Determinarea reziduurilor de alergeni - lapte | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 194 |
| 237 | Determinarea reziduurilor de alergeni - migdale | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 171 |
| 238 | Determinarea reziduurilor de alergeni - arahide | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 174 |
| 239 | Determinarea reziduurilor de alergeni - alune | Produse alimentare | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 183 |
| 240 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Miere | Gazcromatografi că (GC) | 47 |
| 241 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud, ficat, peşte de crescătorie | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 174 |
| 242 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud, ficat | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 317 |
| 243 | Determinarea reziduurilor de beta - lactamice | Ţesut muscular, rinichi, lapte, peşte | Radioimunotest (CHARM II) | 133 |
| 244 | Determinarea reziduurilor de carbadox şi olaquindox | Ficat | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 131 |
| 245 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, ser sangvin, urină | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 134 |
|---|---|---|---|---|
| 246 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, urină | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 200 |
| 247 | Determinarea reziduurilor de coccidiostatice | Ţesuturi, ouă | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 319 |
| 248 | Determinarea reziduurilor de corticosteroizi | Ţesuturi, lapte, urină | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 243 |
| 249 | Determinarea reziduurilor de dimetridazol | Ţesut muscular, lapte, ouă, plasmă | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 132 |
| 250 | Determinarea reziduurilor de enro/ciprofloxacin | Ţesut muscular, ficat, rinichi, lapte | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 121 |
| 251 | Determinarea reziduurilor de gentamicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 129 |
| 252 | Determinarea reziduurilor de gentamicină/neomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Radioimunotest (CHARM II) | 148 |
| 253 | Determinarea reziduurilor de hidrocarburi policiclice aromatice (PAH) | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 396 |
| 254 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului resorcilic | Ţesuturi, urină | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 419 |
| 255 | Determinarea reziduurilor de macrolide | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, peste | Radioimunotest (CHARM II) | 142 |
| 256 | Determinarea reziduurilor de melamină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Gazcromatografi că (GC) | 291 |
| 257 | Determinarea reziduurilor de melamină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de | 97 |
| masă (GC - MS/MS) | ||||
|---|---|---|---|---|
| 258 | Determinarea reziduurilor de melamină | Produse alimentare, hrană pentru animale | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 258 |
| 259 | Determinarea reziduurilor de neomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 129 |
| 260 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, plasmă | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 170 |
| 261 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Ţesuturi, lapte, miere, ouă | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 287 |
| 262 | Determinarea reziduurilor de nitroimidazoli | Ţesuturi, lapte, miere, ouă, ser sangvin | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 230 |
| 263 | Determinarea reziduurilor de nitrozamine | Produse alimentare | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 82 |
| 264 | Determinarea reziduurilor de pesticide | Produse de origine vegetală | Gazcromatografi că (GC) | 253 |
| 265 | Determinarea reziduurilor de pesticide carbamice | Produse alimentare de origine animală | Gazcromatografi că (GC) | 119 |
| 266 | Determinarea reziduurilor de pesticide organoclorurate | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, peşte de crescătorie, alte produse alimentare, hrană pentru animale | Gazcromatografi că (GC) | 109 |
| 267 | Determinarea reziduurilor de pesticide organofosforice | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, peşte de crescătorie, alte produse alimentare, hrană pentru animale | Gazcromatografi că (GC) | 130 |
| 268 | Determinarea reziduurilor de piretroide | Produse alimentare de origine animală | Gazcromatografi că (GC) | 136 |
|---|---|---|---|---|
| 269 | Determinarea reziduurilor de stilbene | Ţesuturi, urină | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 270 |
| 270 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, miere | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 113 |
| 271 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Miere | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 149 |
| 272 | Determinarea reziduurilor de streptomicină/dihidrost reptomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, miere | Radioimunotest (CHARM II) | 133 |
| 273 | Determinarea reziduurilor de substanţe betaagoniste | Ficat, urină | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 339 |
| 274 | Determinarea reziduurilor de substanţe betaagoniste | Ţesut muscular, lapte, ficat, urină | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 366 |
| 275 | Determinarea reziduurilor de substanţe steroidiene | Ţesut muscular, ser sangvin, urină | Gazcromatografi că cuplată cu spectrometru de masa (GC- MS/MS) | 235 |
| 276 | Determinarea reziduurilor de substanţe steroidiene | Ţesut muscular, ficat, urină | Lichidcromatogr afică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 207 |
| 277 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Ţesut muscular, ficat, rinichi, lapte, miere | Lichidcromatogr afică (HPLC) | 106 |
| 278 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă. miere, peşte | Radioimunotest (CHARM II) | 193 |
| 279 | Determinarea reziduurilor de sulfonamide | Ţesut muscular, rinichi, miere | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 118 |
| 280 | Determinarea reziduurilor de sulfoquinoxalină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 111 |
| 281 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesut muscular, rinichi, ouă, miere | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 124 |
|---|---|---|---|---|
| 282 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesuturi, lapte, ouă, miere | Lichidcromatogr afica (HPLC) | 166 |
| 283 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, peşte | Radioimunotest (CHARM II) | 133 |
| 284 | Determinarea reziduurilor de tireostatice | Ţesut muscular, tiroidă, urină | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 364 |
| 285 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante şi betablocante | Rinichi | Imunoenzimatic ă (ELISA) | 235 |
| 286 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante şi betablocante | Ţesut muscular, ficat, rinichi | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 282 |
| 287 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Ţesuturi, lapte şi miere | Gazcromatografi e cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS/MS) | 105 |
| 288 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului rezorcilic | Ţesuturi (ficat, rinichi, muşchi inclusiv peşte), bilă, ouă. lapte şi urină | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 112 |
| 289 | Determinarea radioactivităţii | Produse alimentare, hrană pentru animale | Spectrometrie gama | 52 |
| 290 | Determinarea proteinei vegetale/ animale | Produse alimentare | Real Time PCR | 666 |
| 291 | Calculul energiei brute | Hrană pentru animale | 2 | |
| 292 | Determinarea toxinei botulinice prin bioprobă | Produse alimentare, hrană pentru animale | SR 13419 | 1012 |
| 293 | Testarea antibiorezistenţei microbiene | Culturi bacteriene | Metoda microdiluţiilor | 190 |
| 294 | Determinarea reziduurilor de antibiotice şi coccidiostatice | Hrană pentru animale | UPLC-Q-TOF | 203 |
| 295 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii/1 specie | Carne şi produse din carne | Real Time PCR | 627 |
|---|---|---|---|---|
| 296 | Detecţia şi tipizarea moleculară a Escherichia Coli VTEC | Produse alimentare | ISO 13136 | 164 |
| 297 | Determinarea reziduurilor de coloranţi | Peşte de crescătorie | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 203 |
| 298 | Determinarea acidităţii grăsimii | Produse lactate şi unt | SR ISO 1740:2008 (metoda de referinţă) | 31 |
| 299 | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | Brânză | Fluorimetrică/IS O 11816-2 | 327 |
| 300 | Determinarea lactozei | Lapte şi produse lactate | Metoda fenol - sulfurică STAS 10902 | 25 |
| 301 | Determinarea chisturilor de Giardia şi/sau oochisturilor de Cryptosporidium | Apă | Parazitologică prin Flita - Max xpress | 1634 |
| 302 | Determinarea azotaţilor | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 25 |
| 303 | Determinarea azotiţilor | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 21 |
| 304 | Determinarea durităţii totale | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 19 |
| 305 | Determinarea fosforului total | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 8 |
| 306 | Determinarea CCO Cr | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 21 |
| 307 | Determinarea CBO5 | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 30 |
| 308 | Determinarea clorului rezidual | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 6 |
| 309 | Determinare conductivităţii | Miere | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 3 |
| 310 | Determinarea cianurilor | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 19 |
| 311 | Determinarea sulfaţilor | Apă | Test rapid Spectroquant Nova 60 | 16 |
| 312 | Determinarea substanţelor stupefiante şi psihotrope | Produse şi preparate pe bază de plante, amestecuri minerale, pulberi, tablete sau comprimate | UPLC-Q-TOF | 2 |
| 313 | Determinarea reziduurilor de metale grele prin ICP - OES | Produse alimentare | ICP - OES | 226 |
| 314 | Identificarea laptelui de vacă în lapte de oaie/capră | Lapte crud,pasteuriza t, brânzeturi de oaie/capră | Kit | 43 |
| Determinarea reziduurilor de antibiotice | Ţesuturi, lapte, ouă | Lichidcromatogr afiecuplată cu spectrometru de masa | 196 | |
| 316 | Determinarea reziduurilor de colistin | Ţesuturi, lapte, ouă | Lichidcromatogr afiecuplată cu spectrometru de masa | 93 |
| 317 | Determinarea O2 si CO2 din produse alimentare ambalate în atmosferă modificată (MAP) | Produse alimentare | Analizor | 26 |
| 318 | Determinarea indicelui diastazic cu tablete Phabedas | Miere de albine | Spectometrie de absorbţie moleculară (UV- VIS) | 102 |
| 319 | Determinarea acidului lactic | Ou | Spectometrie de absorbţie moleculară (UV- VIS) | 103 |
| 320 | Determinarea acidului 3-HO butiric | Ou | Spectometrie de absorbţie moleculară (UV- VIS) | 70 |
| 321 | Determinarea acidului L-glutamic | Produse din carne | Spectometrie de absorbţie moleculară (UV- VIS) | 75 |
| 322 | Identificarea cărnii decongelate prin determinarea activităţii enzimei HADH | Carne de pasăre | Spectometrie de absorbţie moleculară (UV- VIS) | 174 |
| 323 | Măsurarea luminescenţei fotostimulate ca fenomen specific tratamentului de iradiere | Plante aromate, mirodenii, condimente, vegetale deshidratate | Radiaţii ionizante | 23 |
| 324 | Decelarea grăsimilor de origine vegetală prin | Lapte şi produse lactate | Spectometrie de masă | 55 |
| analiza directă ASAP- QTOF | ||||
|---|---|---|---|---|
| 325 | Identificarea speciei de provenienţă a laptelui pe baza profilului lipidic prin analiza directă ASAP-QTOF | Lapte şi produse lactate | Spectometrie de masă | 55 |
| 326 | Determinarea glucidelor | Produse alimentare | UPLC-QTOF | 59 |
| 327 | Determinarea densităţii laptelui cu densimetrul electronic | Lapte | Densimetrie | 44 |
| 328 | Determinarea grăsimii prin metoda hidrolizei acide din produse cu conţinut mai mic de 5% grăsime | Lapte şi produse lactate | Metoda gravimetrică | 92 |
| 329 | Determinarea alcaloizilor prin UPLC QTOF | Cereale si derivate din cereale | UPLC-QTOF | 103 |
| 330 | Detecţia ADN de la rumegătoare | Hrană pentru animale | Real Time PCR | 321 |
| 331 | Determinarea pesticidelor | Produse alimentare şi hrană pentru animale | LC/-MS/MS | 573 |
| 332 | Determinarea fipronilului | Produse alimentare şi hrană pentru animale | LC/-MS/MS | 140 |
| 333 | Determinarea calitativă a fipronilului prin metoda ASAP-TOF | Teste de pe suprafaţă | ASAP- QTOF | 54 |
| 334 | Determinarea reziduurilor de betalactamice | Ţesuturi, lapte, ouă | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 237 |
| 335 | Determinarea reziduurilor de macrolide din miere | Miere | Lichidcromatogr afie cuplata cu spectrometru de masa (LC- MS/MS) | 156 |
| 336 | Determinarea reziduurilor de tetracicline, macrolide, pleuromutiline, derivaţi diaminopirimidinici, quinolone, lincosamide | Ţesuturi, lapte, ouă | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 236 |
| 337 | Determinarea reziduurilor de ciromazină şi propamocarb | Miere, ţesuturi | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 108 |
| 338 | Determinarea reziduurilor de agenţi antiinflamatori nestroidieni | Ţesuturi | ASAP-Q-TOF | 76 |
| 339 | Identificarea genelor codificatoare pentru neurotoxine botulinice tip A, B, E, F prin PCR | Carne şi produse din carne, conserve | PCR/ ISO 17919 | 251 |
| 340 | Determinarea virusului hepatitei A şi a norovirusurilor GI şi GII | Fructe moi şi moluşte bivalve | RT-qPCR/ ISO 15216-2 | 442 |
| 341 | Secvenţiere peşte în scopul identificării speciei | Peşte | DNA barcoding | 512 |
| 342 | Identificarea speciilor de Trichinella prin multiplex PCR | Larve Trichinella | Multiplex PCR | 133 |
| 343 | Detecţia genelor codificatoare pentru enterotoxine stafilococice prin Multiplex PCR | Culturi bacteriene | Multiplex PCR | 161 |
| 344 | Determinarea serovarului la tulpinile de Salmonella spp. 4.[5],12:I prin PCR | Culturi bacteriene | PCR | 197 |
| 345 | Identificarea genei codificatoare pentru cereulida din Bacillus cereus | Culturi bacteriene | Real time PCR | 146 |
| 346 | Listeria monocytogenes - Tipizare moleculară şi identificare serogrup | Culturi bacteriene | PCR | 88 |
| 347 | Confirmare şi identificare specie Campylobacter prin PCR | Culturi bacteriene | PCR | 74 |
| 348 | Determinarea cantitativă a cereulidei utilizând LC-MS/MS | Produse alimentare | ISO 18465 | 100 |
| 349 | Detecţia şi tipizarea moleculară a Escherichia coli VTEC, EPEC, EAggEC, ETEC şi EIEC | Produse alimentare | ISO 13136 şi metode EURL E. coli | 442 |
| 350 | Determinarea acrilamidei | Produse alimentare | HPLC | 137 |
| 351 | Determinare micotoxine | Produse alimentare | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 308 |
| 352 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Ţesuturi, lapte, ouă, miere | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 201 |
| 353 | Determinarea reziduurilor de dapsonă | Ţesuturi, lapte, ouă, miere | Lichidcromatogr afie cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 199 |
Tarif pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a autorizării pentru comercializarea produselor medicinale şi a altor produse de uz veterinar, practicat de Institutul Veterinar pentru Controlul Produselor Biologice
şi Medicamentelor de Uz Veterinar
| Nr. | Denumire analiză/examen/operaţiune/produs | Tarif/ lei |
|---|---|---|
| 1 | Solubilitate | 220 |
| 2 | Controlul organoleptic | 57 |
| 3 | Claritatea şi gradul de opalescenţă ale lichidelor | 98 |
| 4 | Gradele de coloraţie ale lichidelor | 1133 |
| 5 | Identificare prin reacţii chimice | 344 |
| 6 | Identificarea şi puritatea prin gazcromatografie | 894 |
| 7 | Identificarea şi puritatea prin cromatografie în strat subţire | 550 |
| 8 | Identificare spectrofotometrică în IR | 609 |
| 9 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie alcoolică | 539 |
| 10 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie apoasă | 412 |
| 11 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în solvenţi organici | 772 |
| 12 | Determinări cantitative prin titrare potenţiometrică | 241 |
| 13 | Dozare gravimetrică | 382 |
| 14 | Dozare volumetrică | 273 |
| 15 | Determinarea densităţii cu picnometru | 187 |
| 16 | Determinarea densităţii cu densimetru electronic | 130 |
| 17 | Determinarea punctului de topire | 237 |
| 18 | Determinarea punctului de picurare, a punctului de solidificare, gelificare şi a punctului de fierbere | 232 |
| 19 | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul cu capilar | 255 |
| 20 | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul rotaţional | 264 |
| 21 | Determinarea dimensiunii bujiurilor, pesariilor şi comprimatelor | 66 |
| 22 | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 117 |
| 23 | Determinarea rezistenţei comprimatelor, drajeurilor | 170 |
| 24 | Determinarea friabilităţii comprimatelor | 181 |
| 25 | Determinarea greutăţii medii şi individuale a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 168 |
| 26 | Determinarea variaţiei în greutate sau în volum pe ambalaj | 234 |
| 27 | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 197 |
| 28 | Determinarea indicelui de acetil | 388 |
| 29 | Determinarea indicelui de hidroxil | 584 |
| 30 | Determinarea indicelui de aciditate | 254 |
| 31 | Determinarea indicelui de peroxid | 262 |
| 32 | Determinarea indicelui de saponificare | 267 |
| 33 | Determinarea indicelui de ester | 295 |
| 34 | Determinarea indicelui de iod | 237 |
| 35 | Determinarea substanţei nesaponificabile | 409 |
| 36 | Determinarea azotului din combinaţiile organice | 320 |
| 37 | Determinarea tensiunii superficiale | 280 |
| 38 | Determinarea factorului de îmbibare al produselor vegetale | 216 |
| 39 | Determinarea puterii rotatorii specifice | 271 |
| 40 | Determinarea indicelui de refracţie | 214 |
| 41 | Determinarea limitei de impurităţi: impurităţi şi corpuri străine în produse vegetale, metale grele, amoniu, As, Ca, Zn, Fe, cloruri, sulfaţi, carbonaţi, fosfaţi, azotaţi, impurităţi organice şi altele | 237 |
| 42 | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 482 |
| 43 | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 230 |
| 44 | Determinare polarografică | 465 |
| 45 | Separări cromatografice pe coloană | 707 |
| 46 | Determinare cromatografică pe strat subţire | 611 |
| 47 | Determinarea concentraţiei în alcool a preparatelor farmaceutice | 236 |
| 48 | Determinarea taninurilor din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 369 |
| 49 | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 245 |
| 50 | Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de metale | 285 |
| 51 | Proba de sedimentare | 164 |
| 52 | Determinarea indicelui de amăreală | 227 |
| 53 | Controlul microchimic al produselor vegetale | 224 |
| 54 | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 33 |
| 55 | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 43 |
| 56 | Extragerea principiilor active din produse vegetale şi preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării | 389 |
| 57 | Purificarea soluţiilor extractive în vederea dozării | 314 |
| 58 | Determinarea pH-ului prin metoda potenţiometrică | 230 |
| 59 | Determinarea umidităţii prin uscare | 191 |
| 60 | Controlul mărimii particulelor | 203 |
| 61 | Determinarea intervalului de distilare | 306 |
| 62 | Determinarea gradului de fineţe al pulberilor | 188 |
| 63 | Determinarea stabilităţii suspensiilor | 182 |
| 64 | Determinarea probei de pasaj a suspensiei şi emulsiei | 195 |
| 65 | Determinarea omogenităţii unguentelor şi pulberilor | 87 |
| 66 | Determinarea timpului de cădere a spumei | 53 |
| 67 | Determinarea puterii de spumare | 352 |
| 68 | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 202 |
| 69 | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 288 |
| 70 | Determinarea substanţelor grase totale | 115 |
| 71 | Dozarea substanţelor solubile din produse vegetale | 96 |
| 72 | Reziduu insolubil în acid clorhidric | 77 |
| 73 | Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor | 66 |
| 74 | Capacitatea de întindere la unguente | 64 |
| 75 | Dezagregarea produselor efervescente | 155 |
| 76 | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 100 |
| 77 | Concentrarea soluţiilor extractive apoase prin distilare la rotavapor | 96 |
| 78 | Filtrare prin filtre membrane cu porozitate 0,30-0,50 µm pentru determinări cu aparatură de înaltă performanţă | 58 |
| 79 | Determinare spectrofotometrică în IR | 621 |
| 80 | Determinare prin spectroscopie de absorbţie atomică | 1006 |
| 81 | Determinare flamfotometrică | 1002 |
| 82 | Analiza HPLC | 1155 |
| 83 | Analiza GC | 896 |
| 84 | Analiza GC cuplată cu HEAD - SPEACE | 1007 |
| 85 | Determinarea umidităţii reziduale prin metoda Karl Fischer | 197 |
| 86 | Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl | 427 |
| 87 | Determinarea tipului de emulsie | 64 |
| 88 | Determinarea azotului aminic din produse biologice | 366 |
| 89 | Determinarea conţinutului în clorură de sodiu | 173 |
| 90 | Determinarea formaldehidei din produse biologice prin metoda iodimetrică | 358 |
| 91 | Determinarea conţinutului în oxid de aluminiu | 171 |
| 92 | Determinarea vâscozităţii emulsiei | 18 |
| 93 | Controlul stabilităţii emulsiei (vaccinuri) | 24 |
| 94 | Controlul de laborator pentru seturi de diagnostic prin tehnica ELISA/placă | 396 |
| 95 | Control de laborator prin test imunocromatografic | 148 |
| 96 | Stabilire titru anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 332 |
| 97 | Controlul sensibilităţii produselor revelatoare pe 6 cobai | 2342 |
| 98 | Controlul sensibilităţii produselor revelatoare pe 3 cobai | 1335 |
| 99 | Controlul valorii revelatoare pe 9 cobai | 2421 |
| 100 | Controlul valorii revelatoare pe 24 cobai | 5594 |
| 101 | Control inocuitate pe cobai pentru produse revelatoare | 533 |
| 102 | Reacţia de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 155 |
| 103 | Reacţia de hemaglutinare (HA) | 118 |
| 104 | Reacţia de fixare complement RFC Wasserman | 337 |
| 105 | Reacţia de imunodifuzie în gel de agar | 172 |
| 106 | Stabilire titru hemolitic ser antioaie | 208 |
| 107 | Stabilire titru complement alexină | 236 |
| 108 | Control puritate prin examen bacterioscopic | 130 |
| 109 | Control macroscopic - produse biologice | 38 |
| 110 | Control sterilitate bacteriană şi fungică/ flacon | 50 |
| 111 | Control puritate bacteriană - tehnica izolării de colonii | 122 |
| 112 | Control toxicitate reziduală vaccin/şoareci | 258 |
| 113 | Control biochimic tulpini bacteriene - fermentare medii hidrocarbonate/mediu | 84 |
| 114 | Control inactivare pe medii de cultură specifice | 100 |
| 115 | Control inactivare suspensie virală pe culturi celulare | 706 |
| 116 | Control inactivare suspensie virală/culturi celulare - absenţa hemadsorbţiei | 708 |
| 117 | Control inactivare suspensie virală pe şoareci/vaccin antirabic inactivat | 473 |
| 118 | Control inactivare suspensie virală pe ouă SPF | 2784 |
| 119 | Control inactivare toxină tetanică | 532 |
| 120 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GRAM | 33 |
| 121 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GIEMSA | 33 |
| 122 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu albastru de metilen | 33 |
| 123 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie Casares Gill | 52 |
| 124 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu verde de malachit | 31 |
| 125 | Control puritate virusologică/pui | 1512 |
| 126 | Control puritate virusologică/ouă embrionate | 1193 |
| 127 | Control puritate virusologică culturi celulare | 779 |
| 128 | IPIC tulpină - pseudopesta aviară | 926 |
| 129 | Control concentraţie în germeni - vaccinuri bacteriene vii | 585 |
| 130 | Control concentraţie în spori - vaccin anticărbunos | 677 |
| 131 | Control concentraţie în spori vaccinuri antifungice | 569 |
| 132 | Control concentraţie în virus pe linii celulare | 676 |
| 133 | Control concentraţie în virus pe culturi celulare şi IF(directa) | 1101 |
| 134 | Control concentraţie în virus/şoareci - vaccinuri antirabice vii | 888 |
| 135 | Control concentraţie virus UFF/ml - boala Marek | 716 |
| 136 | Controlul concentraţiei de virus DIE 50/ embrioni SPF | 725 |
| 137 | Control concentraţie virus DIE 50/ embrioni convenţionali | 239 |
| 138 | Controlul concentraţiei de virus pe culturi celulare DICP 50 | 593 |
| 139 | Determinare DL 50/pui | 802 |
| 140 | Determinare DL 50/ouă embrionate | 355 |
| 141 | Determinare DL 50 (Reed şi Muench)/şoareci | 1122 |
| 142 | Determinare DLM/ cobai | 2519 |
| 143 | Control viremie/pui - boala Marek | 1484 |
| 144 | Determinare LT/10/şoareci - toxine clostridiene | 813 |
| 145 | Determinare DP 50/ şoareci | 1856 |
| 146 | Control valoare biologică - seroneutralizare/şoareci - antitoxina tetanică | 715 |
| 147 | Control caracter edematogen - tulpina B. anthracis | 1278 |
| 148 | Control specificitate - Salmonella | 72 |
| 149 | Control specificitate - Leptospira spp | 265 |
| 150 | Control specificate DI 50/pui - vaccin difterovariola aviară | 685 |
| 151 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare | 790 |
| 152 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare şi hemadsorbţie | 1066 |
| 153 | Control specificitate antigenică - imunoflorescenţă directă amprentă frotiu | 523 |
| 154 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare pe culturi celulare | 4114 |
| 155 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare culturi celulare - FAVN | 4196 |
| 156 | Control patogenitate tulpină vaccinală - B. anthracis | 2930 |
| 157 | Control apatogenitate/porc - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 432 |
| 158 | Control apatogenitate/iepuri - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1345 |
| 159 | Control patogenitate/porumbei - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1489 |
| 160 | Control inocuitate specifică oi, capre, bovine, cabaline, suine | 360 |
| 161 | Control inocuitate specifică/ boboc raţă/ boboc gâscă | 79 |
| 162 | Control inocuitate specifică/ tineret aviar | 113 |
| 163 | Control inocuitate pe pui SPF (1 - 30 zile) | 1733 |
| 164 | Control inocuitate specifică/ pui (1-30 zile) | 88 |
| 165 | Control inocuitate specifică/ câine | 183 |
| 166 | Control inocuitate specifică/câine - rabie | 288 |
| 167 | Control inocuitate specifică/ pisică | 156 |
| 168 | Control inocuitate nespecifică pe un iepure | 353 |
| 169 | Control inocuitate nespecifică pe un cobai | 339 |
| 170 | Control inocuitate nespecifică pe un şoarece | 85 |
| 171 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/iepuri | 6856 |
| 172 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/cobai | 5820 |
| 173 | Valoare imunizantă - infecţie de control/ovine - vaccin anticărbunos | 779 |
| 174 | Control valoare imunizantă/ iepuri (IHA) vaccin contra bolii hemoragice a iepurelui | 1850 |
| 175 | Control valoare imunizantă/ câini (IHA)- vaccin parvoviroză canină | 1125 |
| 176 | Control valoare protectoare prin SN şi IHA ser mixt antiviral şi antipasteurelic bovin | 1325 |
| 177 | Valoare imunizantă - infecţie de control/porci - vaccinuri antibacteriene | 1018 |
| 178 | Valoare imunizantă - infecţie de control/palmipede vaccinuri antibacteriene | 757 |
| 179 | Valoare imunizantă - infecţie de control/galinacee vaccinuri antibacteriene | 2844 |
| 180 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe ouă embrionate | 4048 |
| 181 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe culturi celulare (FEG) | 2319 |
| 182 | Valoare imunizantă - infecţie de control/cobai vaccinuri antibacteriene | 6707 |
| 183 | Valoare imunizantă - infecţie de control/şoareci vaccinuri antibacteriene | 1544 |
| 184 | Valoare imunizantă - infecţie de control/hamsteri vaccinuri antibacteriene | 828 |
| 185 | Controlul inocuitate specifică pe păsări (fără efectiv animale) | 309 |
| 186 | Control efect protector/păsări (fără efectiv animale) | 562 |
| 187 | Control concentraţie virus DIE50/ml fără embrioni | 237 |
| 188 | Controlul valorii imunizante - IHA/pui | 2160 |
| 189 | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control şi IHA/pui | 3186 |
| 190 | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control pentru difterovariola aviară | 1973 |
| 191 | Control valoare imunizantă vaccinuri antitetanice prin seroneutralizare/ şoareci | 2864 |
| 192 | Control seroneutralizare/şoareci | 1043 |
| 193 | Determinare titru antitoxine clostridiene/tip | 3263 |
| 194 | Valoare imunizantă - RMAL - vaccin antileptospiric | 2565 |
| 195 | Reacţia de seroaglutinare lentă - RSAL | 253 |
| 196 | Reacţia de seroaglutinare rapidă - RSAR | 32 |
| 197 | Controlul inactivării fungice la vaccinuri antimicotice | 500 |
| 198 | Control specificitate fungică pentru vaccinuri antimicotice | 569 |
| 199 | Control valoare protectoare prin infecţie de control pt. vaccinuri antifungice | 291 |
| 200 | Controlul virulenţei reziduale la vaccinul antirabic sub forma de momeală | 932 |
| 201 | Controlul valoare imunizantă pe cobai-vaccinuri antivirale (vaccinare, recoltare sânge) | 3051 |
| 202 | Controlul valoare biologica pe soarece a vaccinurilor antirabice inactivate | 8261 |
| 203 | Controlul concentraţiei în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin testul de imunofluorescenţă indirectă | 1207 |
| 204 | Reacţia de înhibare a hemaglutinării pentru determinare valoare imunizantă vaccinuri antivirale | 1261 |
| 205 | Reacţia de seroneutralizare pe culturi celulare (valoare imunizantă vaccinuri virale) | 1747 |
| 206 | Controlul concentraţie în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin reacţia de hemadsorbţie | 1133 |
| 207 | Controlul impurităţii pirogene | 772 |
| 208 | Controlul impurităţilor toxice pe şoareci | 248 |
| 209 | Determinarea cantitativă a substanţelor active prin metoda difuzimetrică din produse farmaceutice non-liposolubile | 846 |
| 210 | Determinarea activităţii bactericide (faza 2, etapa 1) a produselor dezinfectante | 1102 |
| 211 | Determinarea activităţii fungicide (faza 2, etapa 1) a produselor dezinfectante*) | 850 |
| 211a | Determinarea activităţii sporicide a produselor dezinfectante | 681 |
| 212 | Determinarea cantitativă a substanţelor active prin metoda difuzimetrică din produse farmaceutice liposolubile | 966 |
| 213 | Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 556 |
| 214 | Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 714 |
| 215 | Controlul eficacităţii conservanţilor antimicrobieni | 2053 |
| 216 | Controlul conţinutului în endotoxine (test L.A.L.) | 1837 |
| 217 | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice sub formă de soluţii apoase, pulberi solubile, soluţii uleioase, unguente sau creme prin metoda însămânţării directe | 1431 |
| 218 | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice sub formă de soluţii apoase sau pulberi solubile prin metoda filtrării prin membrană | 2160 |
| 218bis | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice sub formă de soluţii uleioase, unguente sau creme prin metoda filtrării prin membrană | 2465 |
| 219 | Determinarea valorii nutritive, medii de cultură, folosite la controlul sterilităţii produselor | 229 |
| 220 | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 22070 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 1026 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 759 | |
| 221 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe) propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 20425 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 1026 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 708 | |
| 222 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 18656 |
| 223 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 16380 |
| 224 | Autorizarea produselor medicinale care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 21566 |
| 225 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 21185 |
| 226 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 18909 |
| 227 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 18086 |
| 228 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin substanţă activă nouă, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru | 12585 |
| 229 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 11510 |
| 230 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura repeat use cu România stat membru interesat | 11444 |
| 231 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 10563 |
| 232 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 7717 |
| 233 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referinţă | 8663 |
| 234 | Evaluarea variaţiei de tip IA MRP/DCP | 795 |
| 235 | Evaluarea variaţiei de tip IB MRP/DCP | 1234 |
| 236 | Evaluarea variaţiei de tip II MRP/DCP | 2940 |
| 237 | Eliberarea autorizaţiei de comercializare pentru import paralel | 2213 |
| 238 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o substanţă activă nouă, prin procedura naţională, la care se adăugă, după caz: | 7588 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 633 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 441 | |
| 239 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), prin procedura naţională, la care se adaugă, după caz: | 7399 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 633 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 441 | |
| 240 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită prin procedura naţională | 6451 |
| 241 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice, prin procedura naţională | 6451 |
| 242 | Autorizarea produselor homeopate cu indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 4237 |
| 243 | Notificarea produselor medicinale de uz veterinar fără indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 950 |
| 244 | Evaluarea variaţiei de tip IA, prin procedura naţională | 633 |
| 245 | Evaluarea variaţiei de tip IB, prin procedura naţională | 886 |
| 246 | Evaluarea variaţiei de tip II, prin procedura naţională | 2086 |
| 247 | Evaluarea cererilor privind modificarea designului şi inscripţionării ambalajului primar şi secundar al produsului medicinal de uz veterinar, a prospectului şi RCP-ului, altele decât cele datorate unor variaţii de tip IA, IB şi II, prin procedura naţională | 886 |
| 248 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare, prin procedura naţională | 4490 |
| 249 | Avizare material publicitar pentru prod. Biologice/medicamente/aditivi furajeri/alte produse pe fiecare domeniu media | 917 |
| 250 | Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare, prin procedura naţională | 152 |
| 251 | Consultanţă de specialitate în domeniul produselor medicinale şi al altor produse de uz veterinar/oră | 62 |
| 252 | Notificare referitoare la produse care nu necesită autorizare/produs | 633 |
| 253 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută, autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală sau descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 17011 |
| 254 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală şi propuse prin procedura "repeat use" ralizată cu România stat membru interesat | 9490 |
| 255 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală sau descentralizată cu România stat membru de referinţă la care se adaugă, după caz: | 21502 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 1026 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 759 | |
| 256 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura naţională, la care se adaugă după caz: | 6230 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 633 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 441 | |
| 257 | Autorizarea naţională a produselor medicinale veterinare prin "consimţământ informat | 5124 |
| 257a | Autorizarea naţională a produselor medicinale veterinare prin "consimţământ informat prin procedura de recunoastere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat interesat în primul val | 8609 |
| 257b | Autorizarea naţională a produselor medicinale veterinare prin "consimţământ informat prin procedura de recunoastere mutuală sau procedura descentralizată cu România ca stat de referinţă | 12165 |
| 258 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura naţională | 7208 |
| 259 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat de referinţă | 20174 |
| 260 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 18341 |
| 261 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 19543 |
| 262 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat interesat în primul val | 17328 |
| 263 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală şi propuse prin procedura repeat use cu România stat interesat | 12395 |
| 264 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare homeopate cu indicaţie terapeutică prin procedura naţională | 1454 |
| 265 | Autorizarea de comercializare limitata a produselor medicinale veterinare | 2846 |
| 266 | Aviz de comercializare produse medicinale veterinare | 1454 |
| 267 | Evaluare documentaţie tehnică pentru suplimente nutritive, cosmetice şi alte produse de uz veterinar în vederea notificării | 569 |
| 268 | Notificarea consolidată** în vederea completării documentaţiilor tehnice pentru produsele aflate în procedura de autorizare sau de reautorizare prin procedura naţională | 633 |
| 269 | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide în scopul obţinerii Autorizaţiei pentru experiment sau test | 886 |
| 270 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru utilizarea temporară a produsului biocid pentru fiecare funcţie în vederea obţinerii Autorizaţiei de urgenţă (120 zile) | 886 |
| 271 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune de bază a produselor biocide în vederea plasării lor pe piaţă prin procedura naţională | 1075 |
| 272 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru produse biocide în vederea revizuirii sau modificării autorizaţiei/avizului de plasare pe piaţă/comercializare | 886 |
| 273 | Notificare** in vederea completarii documentatiei tehnice a produsului biocid | 438 |
| 274 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru fiecare functie a produselor biocide, in vederea plasarii pe piata prin procesarea nationala | 877 |
| 275 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune pentru produse biocide in vederea revizuirii sau modificarii autorizatiei/avizului de plasare pe piata/comercializare | 814 |
| 276 | Verificarea efectului bactericid si fungicid pe test obiecte (faza 2, etapa 2) a produselor dezinfectante***) | 3187 |
| 277 | Tarif anual de menţinere pe piată a autorizaţiei de comercializare pentru produse medicinale veterinare | 347 |
| 278 | Evaluarea protocoalelor de producţie şi control pentru produse medicinale veterinare imunologice în vederea eliberării oficiale a seriei | 1075 |
| 279 | Variaţie la autorizaţia de comercializare pentru import paralel | 633 |
| 280 | Determinarea numărului total de germeni (bacterii aerobe) din produsele medicinale veterinare nesterile prin metoda însămânţării directe | 1114 |
| 280bis | Determinarea numărului total de germeni (bacterii aerobe) din produsele medicinale veterinare nesterile prin metoda filtrării prin membrană | 1537 |
| 281 | Determinarea numărului total de germeni (drojdii şi fungi) din produsele medicinale veterinare nesterile prin metoda însămânţării directe | 910 |
| 281bis | Determinarea numărului total de germeni (drojdii şi fungi) din produsele medicinale veterinare nesterile prin metoda filtrării prin membrană | 1289 |
| 282 | Detecţie şi determinare număr bacterii Gram negative bilă- tolerante din produsele farmaceutice non-sterile | 739 |
| 283 | Detecţie Escherichia coli din produsele farmaceutice non- sterile | 390 |
| 284 | Detecţie Staphylococcus aureus din produsele farmaceutice non-sterile | 348 |
| 285 | Detecţie Salmonella spp. din produsele farmaceutice non- sterile | 398 |
| 286 | Detecţie Pseudomonas aeruginosa din produsele farmaceutice non-sterile | 343 |
| 287 | Detecţie Clostridium sporogenes din produsele farmaceutice non-sterile | 347 |
| 288 | Detecţie Candida albicans din produsele farmaceutice non- sterile | 385 |
| 289 | Control valoare imunizantă prin infecţie de control pe galinacee - vaccinuri antibacteriene, fără efectiv de păsări | 2694 |
| 290 | Control valoare imunizantă prin infecţie de control pe cobai - vaccin contra Clostridium chauvei | 3373 |
| 291 | Identificare antigenică pentru Eimeria spp. (pe tulpină şi fără efectiv de animale) - vaccinuri antiparazitare | 96 |
| 292 | Control valoare imunizantă pe iepuri - vaccinuri antivirale (vaccinare şi recoltare sânge) | 5778 |
| 293 | Eliberarea oficială a seriilor de produse medicinale veterinare imunologice prin Recunoaştere mutuală a Certificatelor Europene O.C.A.B.R./O.B.P.R. | 340 |
| 294 | Control concentraţie în virus pe culturi celulare din produse veterinare imunologice ce se evidenţiază prin reacţia de hemaglutinare | 1611 |
| 295 | Identificare virus pe culturi celulare prin reacţia de imunofluorescenţă vaccinuri antivirale | 1720 |
| 296 | Control solubilitate vaccinuri antivirale | 206 |
| 297 | Control valoare imunizantă pe 1 pui - vaccinuri antivirale | 164 |
| 298 | Identificare virus pe ouă embrionate SPF - vaccinuri antivirale | 853 |
| 299 | Testul de dizolvare a formelor de dozare solide | 355 |
| 300 | Autorizarea produselor medicinale veterinare prin aplicaţii multiple -,,duplicat", prin recunoaştere mutuală cu România stat membru de referinţă | 31915 |
| 301 | Autorizarea produselor medicinale veterinare prin aplicaţii multiple -,,duplicat", prin recunoaştere mutuală cu România stat membru interesat | 25125 |
| 302 | Autorizarea produselor medicinale veterinare prin aplicaţii multiple -,,duplicat", prin procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 29734 |
| 303 | Autorizarea produselor medicinale veterinare prin aplicaţii multiple -,,duplicat", prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 23380 |
| 304 | Autorizarea produselor medicinale veterinare prin aplicaţii multiple -,,duplicat", prin procedura naţională | 6810 |
| 305 | Titrarea unei suspensii antigenice prin determinarea Unităţilor Convenţionale Colorimetrice. | 559 |
| 306 | Controlul reagenţilor /seturilor de diagnostic prin testul de imunofluorescenţă directă pe frotiuri cu amprentă tesut. | 588 |
| 307 | Controlul reagenţilor /seturilor de diagnostic prin testul de imunofluorescenţă directă pe frotiuri din culturi celulare. | 612 |
| 308 | Identificarea cu ajutorul truselor API a microorganismelor specifice. | 2940 |
*)Eficacitatea levuricidă va fi tarifată cu 50% din valoare.
**)Notificările ulterioare vor fi tarifate la 50% din valoarea celei iniţiale.
***)Valoarea este atribuită pentru un set complet de teste (efect bactericid pe suprafeţe poroase şi nonporoase şi efect fungicid pe suprafeţe nonporoase). Eficacitatea bactericidă pe suprafeţe poroase şi nonporoase va fi tarifată cu 80% din valoare. Eficacitatea bactericidă pe suprafeţe nonporoase va fi tarifată cu 40% din valoare. Eficacitatea fungicidă va fi tarifată cu 20% din valoare. Eficacitatea levuricidă va fi tarifată cu 10% din valoare.
NOTE
Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare se face numai la cerere, în baza documentelor ce atestă pierderea actului, prin publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a.
În cazul variaţiilor grupate, tariful se calculează pentru fiecare autorizare prin însumarea tarifului aferent variaţiei care defineşte grupul şi 75% din tariful pentru variaţia inclusă în grup, aplicat fiecărei variaţii din grup, alta decât variaţia care defineşte grupul.
Pentru variaţiile tip I, II sau grup de variaţii, solicitate prin «Distribuirea echitabilă a sarcinilor» (worksharing) se aplică acelaşi tarif stabilit pentru variaţiile de tip I, II sau grup de variaţie în funcţie de tipul de procedură.
Cotizaţia anuală de menţinere în vigoare a autorizaţiei de comercializare se achită în primele 6 luni ale anului în curs pentru toate autorizaţiile de comercializare valide la data de 31 decembrie a anului precedent.
Tarif pentru consultanţă şi instruiri practice de laborator în domeniul sănătăţii şi bunăstării animalelor şi în domeniul organismelor modificate genetic
| Nr. crt. | Domeniul analitic | Denumire instruire | Tip probă | Metoda/ Tehnica de laborator/ Referenţial | Tarif /instruire (lei ) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sănătate animale acvatice | Particularităţi de diagnostic în principalele boli ale peştilor | Peşte | Instruire teoretică şi practică prin examen bacteriologic, virusologic şi parazitologic | 2885 |
| 2 | Sănătate animale acvatice | Particularităţi în diagnosticul bolilor bacteriene şi parazitare ale peştilor - metode de diagnostic bacteriologic şi parazitologic la !image peşte | Peşte | Instruire teoretică şi practică prin examen bacteriologic şi parazitologic | 2411 |
| 3 | !image Sănătate animale acvatice | !image Particularităţi în diagnosticul bolilor bacteriene ale peştilor - metode de diagnostic bacteriologic la !image peşte | Peşte | !image Instruire teoretică şi practică prin examen bacteriologic | 1808 |
| 4 | Sănătate animale acvatice | !image Particularităţi în diagnosticul bolilor parazitare ale peştilor - metode de diagnostic !image parazitologic la peşte | Peşte | !image Instruire teoretică şi practică prin examen parazitologic | 1070 |
| 5 | Sănătate animale acvatice | Principalele bacterii patogene şi condiţionat patogene la peşti - metode de diagnostic !image !image bacteriologic la peşte | Peşte | Instruire teoretică şi practică prin examen bacteriologic | 1449 |
| 6 | Sănătate animale acvatice | Bioagresori de natură parazitară la peşti - metode de diagnostic parazitologic la !image peşte | Peşte | Instruire teoretică şi practică prin examen parazitologic | 713 |
| 7 | Sănătate animale acvatice | !image Detecţia contaminanţilor bacterieni din moluşte bivalve | Moluşte bivalve | Examen bacteriologic conform ISO 16649- !image 3: 2015 şi ISO 6579- 1: 2017 | 1550 |
| 8 | !image Sănătate animale acvatice | !image Sănătatea animalelor acvatice - prevenire, diagnostic şi combatere boli bacteriene, parazitare şi virale !image la peşti | Peşte | !image Instruire teoretică/ consultanţă | 276 |
| 9 | !image Sănătate animale acvatice | !image Sănătatea animalelor acvatice -prevenire şi combatere boli bacteriene, parazitare şi virale !image la peşti | Peşte | !image Instruire teoretică/ consultanţă | 197 |
| 10 | Sănătate animale acvatice | Consultanţă privind prevenirea, diagnosticul şi combaterea bolilor !image parazitare ale peştilor | - | - | 79 |
| 11 | Sănătate animale acvatice | Consultanţă privind prevenirea, diagnosticul şi combaterea bolilor !image virale ale peştilor | - | - | 79 |
| 12 | !image Sănătate animale acvatice | !image Consultanţă privind prevenirea, diagnosticul şi combaterea bolilor bacteriene ale peştilor | - | - | 79 |
| 13 | !image Sănătate animale acvatice | !image Identificarea virusului KHV prin imunofluorescenţă | Peşte | !image Instruire teoretică şi practică - identificarea virusurilor la peşti prin imunofluorescenţă | 866 |
| 14 | Sănătate insecte utile | Metode de diagnostic de laborator în principalele boli !image bacteriene ale puietului de albină | Fagure cu puiet, fagure cu rezervă de hrană | Bacteriologie | 1333 |
| 15 | Sănătate insecte utile | Metode de diagnostic de laborator în principalele boli bacteriene ale viermilor de !image mătase | Ouă, larve, fluturi | Bacteriologie | 1333 |
| 16 | !image Sănătate insecte utile | Metode de diagnostic de !image laborator în | Albine, fagure cu !image puiet, | Parazitologie | 516 |
| !image ectoparazitozele albinelor | !image detritus stup, fagure rezervă de hrană | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 17 | Sănătate insecte utile | Metode de diagnostic de laborator în !image endoparazitozele albinelor | Albine | Parazitologie | 848 |
| 18 | !image Sănătate insecte utile | !image Metode de diagnostic de laborator în endoparazitozele viermilor de mătase | !image Ouă, larve, fluturi | Parazitologie | 460 |
| 19 | Sănătate insecte utile | Metode de diagnostic de laborator in principalele boli !image micotice ale albinelor | Albine, fagure cu puiet | Micologie | 794 |
| 20 | Sănătate insecte utile | !image Evidenţierea modificărilor anatomopatologice la albine şi puiet | Albine, fagure cu puiet | 353 | |
| 21 | Sănătate insecte utile | Consultanţă în prevenirea şi combaterea bolilor bacteriene ale albinelor/ viermilor de !image mătase | 60 | ||
| 22 | Sănătate insecte utile | Consultanţă în prevenirea şi combaterea bolilor parazitare ale albinelor/ viermilor de !image mătase | 108 | ||
| 23 | Sănătate insecte utile | Consultanţă în prevenirea şi combaterea bolilor micotice ale albinelor / viermilor de !image mătase | 60 | ||
| 24 | Sănătate insecte utile | Consultanţă în diagnosticul, prevenirea şi combaterea bolilor micotice ale albinelor / !image viermilor de mătase | 349 |
| 25 | !image Toxicologie- chimie | !image Test screening de identificare a unor contaminanţi prin lichid- cromatografie cuplată cu spectrometrie de !image masă | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | LC - MS | 894 |
| 26 | Toxicologie | !image Test screening de identificare a unor contaminanţi prin gaz-cromatografie cuplată cu spectrometrie de masă | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | GC - MS | 843 |
| 27 | Toxicologie | Identificarea unor contaminanţi prin cromatografie în strat subţire | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | HPTLC | 706 |
| 28 | Toxicologie | !image Determinarea unor elemente prin spectrometrie cu absorbţie atomică !image /spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | AAS, ICP MS | 766 |
| 29 | Toxicologie | !image Identificarea unor contaminanţi prin reacţii specifice de culoare | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | Metode specifice | 650 |
| 30 | Toxicologie | !image !image Determinarea unor parametri de chimie clinică - proteine totale, albumine, fosfor, glucoză, acid uric, uree, ceatinină, colesterol, trigliceride, bilirubină totală, activitate GOT, activitate GPT, activitate fosfatază alcalină, activitate gamma GT, calciu, magneziu, activitate !image !image colinesterază etc. | !image Material patologic | !image Metodă reflexometrică | 707 |
| 31 | Toxicologie | !image Consultanţă în domeniul toxicologiei veterinare | 160 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 32 | Viroze majore | Testul ELISA pentru detecţia anticorpilor în pesta porcină clasică | Ser sangvin | 571 | |
| 33 | Viroze majore | !image Testul imunofluorescenţă directă pentru pesta porcină clasică | Stern organe | 290 | |
| 34 | Viroze majore | Testul de virus neutralizare pentru detecţia anticorpilor în pesta porcină !image clasică | Ser sangvin | 1301 | |
| 35 | Viroze majore | !image Testul de izolare pe culturi celulare a virusului pestei porcine clasice | !image Organe, ser sangvin, sânge | 889 | |
| 36 | Viroze majore | !image Testul ELISA pentru detecţia anticorpilor specifici Bluetongue - Vmrd | Ser sangvin | Serologie virală | 253 |
| 37 | Viroze majore | !image Detecţia anticorpilor subtipurile H5 şi H7 pentru virusul influenţei aviare | Ser sangvin | Serologie virală | 1227 |
| 38 | Viroze majore | Detecţia anticorpilor pentru virusul bolii de Newcastle | Ser sangvin | Serologie virală | 1171 |
| 39 | Viroze majore | Testul ELISA pentru detecţia anticorpilor în pesta porcină africană | 477 | ||
| 40 | Viroze majore | Testul imunofluorescenţă directă pentru !image pesta porcină africană | 294 | ||
| 41 | Viroze majore | Testul ELISA pentru detecţia antigenului !image virusului pestei porcine clasice | 485 |
| 42 | Viroze majore | !image Testul de imunoperoxidază (IPT) pentru detecţia anticorpilor în pesta porcină !image africană | 702 | ||
| 43 | Viroze majore | Testul de imunofluorescenţă indirectă (IFI) pentru detecţia anticorpilor în pesta porcina !image africană | 630 | ||
| 44 | Viroze majore | !image Testul ELISA pentru detecţia antigenului virusului pestei porcine africane | 331 | ||
| 45 | Viroze majore | Testul ELISA pentru detecţia anticorpilor specifici virusurilor dermatozei nodulare virale, variolei ovine şi !image variolei caprine | 370 | ||
| 46 | Virusologie | Test imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gB) pentru IBR | 491 |
| 47 | Virusologie | !image Imunodifuzie în gel de agar (ID) | Ser sangvin | !image Imunodifuzie în gel de agar (set ID cu antigen clasic) pentru AIE | 224 |
| 48 | Virusologie | !image Testul de seroneutralizare pe culturi celulare | Ser | Microseroneutralizare | 393 |
| 49 | Virusologie | Diagnosticul rabiei prin IFD | Creier | IFD | 393 |
| 50 | Virusologie | Diagnosticul rabiei prin IFD şi bioprobă | Creier | Bioprobă/IFD | 717 |
| 51 | Virusologie | Testul FAVN pentru determinarea titrului anticorpilor !image antirabici postvaccinali | Ser sangvin | Virusneutralizare | 538 |
| 52 | Virusologie | Detecţia markerului vaccinal | Dinte, os lung | Detecţia markerului vaccinal | 173 |
| !image (tetraciclină) în oase recoltate de la vulpi vaccinate antirabic cu momeli, prin examen !image microscopic (UV) | |||||
| 53 | Virusologie | Detecţia anticorpilor antirabici postvaccinali prin testul imunoenzimatic !image (ELISA) | Ser sangvin, lichid toracic | ELISA | 857 |
| 54 | Morfopatologie | !image Detecţia PrPres prin teste rapide pentru diagnosticul EST | !image Trunchi cerebral | Diagnostic EST | 553 |
| 55 | Morfopatologie | !image !image Diagnosticul cito- histopatologic şi/sau imunohistochimic pentru boli la animale | !image Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 413 |
| 56 | Morfopatologie | Tehnica de procesare a probelor de ţesuturi şi aplicarea !image metodelor de colorare | Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 313 |
| 57 | Morfopatologie | Diagnosticul anatomopatologic/ medico-legal veterinar la animale | Cadavre/set de organe | Diagnostic necropsic | 422 |
| 58 | BMOMG | Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice | Organe şi ţesuturi | PCR | 148 |
| 59 | BMOMG | Identificarea genomului virusului gripei aviare (Matrix) | Organe şi ţesuturi | PCR | 148 |
| 60 | BMOMG | !image Identificarea ADN specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia | Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin !image soia | PCR | 178 |
| 61 | BMOMG | !image !image Cuantificarea ADN-ului modificat genetic din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia | !image !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia | PCR | 762 |
| 62 | BMOMG | Identificarea genotipurilor rezistente/suscepti bile la scrapie | Sânge | Tipizare moleculară | 229 |
| 63 | BMOMG | Identificarea genomului virusului Bluetongue | Sânge de rumegătoare recoltat pe EDTA | PCR | 171 |
| 64 | BMOMG | !image Detecţia elementelor genetice P35S şi T-nos din produse alimentare şi furaje | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale | PCR | 245 |
| 65 | BMOMG | Screening pentru identificarea OMG din produse alimentare şi hrană pentru animale de origine vegetală prin Real Time !image PCR | !image Produse alimentare si hrană pentru animale | Real Time PCR | 343 |
| 66 | Parazitologie | !image Tehnici de colectare, conservare şi identificare a speciilor de ţânţari vectori pentru !image virusul West Nile | !image Capturi de ţânţari | 801 | |
| 67 | Parazitologie | Tehnici de colectare, prelucrare şi identificare a gasteropodelor gazde intermediare !image pentru helminţi | Exemplare gasteropode | 408 | |
| 68 | Parazitologie | !image Tehnici de colectare, conservare şi identificare a speciilor de căpuşe vectori pentru agenţii etiologici ai unor boli virale, bacteriene şi !image parazitare | !image Exemplare căpuşe | 795 |
| 69 | Parazitologie | !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul fasciolozei la animale | !image Fecale, conţinut intestinal, ser sangvin, lapte | 641 | |
| 70 | Parazitologie | !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul echinococozei la animale | !image Raclat mucoasă intestinală, fecale, organe | 890 | |
| 71 | Parazitologie | !image !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul parazitozelor sângelui la animale | !image Sânge pe anticoagula nt ţesuturi şi organe | 613 | |
| 72 | Parazitologie | !image Tehnici de colectare, conservare şi identificare a speciilor de Culicoides vectori pentru virusul !image Bluetongue | !image Capturi insecte | 802 | |
| 73 | Parazitologie | !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul trichomonozei bovine | !image Secreţii prepuţiale, material seminal, raclaj vaginal, secreţii utero- vaginale, lichide fetale, lichide !image !image cavitare, avortoni | 628 | |
| 74 | Parazitologie | !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul protozoozelor la animale | !image Fecale, conţinut intestinal, raclat mucoasă intestinală, sânge, ţesut !image muscular | 878 | |
| 75 | Parazitologie | Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul helmintozelor la !image animale | Fecale, conţinut intestinal, raclat !image mucoasă | 542 |
| !image intestinală, ţesut muscular, organe | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 76 | Parazitologie | Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul !image arachnoentomozel or la animale | Raclat dermic, cruste, lână, !image păr, pene, ectoparaziţi | 461 | |
| 77 | Parazitologie | !image Metode şi tehnici de laborator în diagnosticul trichinelozei | !image Ţesut muscular | 884 | |
| 78 | Micologieşi micotoxicologie | !image !image Izolarea identificarea fungilor şi algelor unicelulare cu caracter patogen/potenţial patogern | !image Cadavre, set organe, ţesuturi, secreţii, excreţii, exsudat, fanere, culturi de !image fungi | 757 | |
| 79 | Micologieşi micotoxicologie | !image Determinare de micotoxine prin ELISA fără purificare pe coloane de !image imunoafinitate/2 micotoxine | !image Hrană pentru animale, material patologic | 1120 | |
| 80 | Micologieşi micotoxicologie | Detecţia numărarea şi identificarea fungilor (NTF) | Hrană pentru animale | 766 | |
| 81 | Micologieşi micotoxicologie | Determinare de micotoxine prin ELISA cu !image purificare pe coloane de imunoafinitate/1 micotoxină | Material patologic | 935 | |
| 82 | Imunologie | !image !image Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin microtehnica de fixare a complementului sau Detecţia anticorpilor anti- Brucella ovis prin microtehnica de !image fixare a | RFC şi manualul OIE | 521 |
| !image complementului - 3 zile | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 83 | Imunologie | !image Tehnici serologice (bacterioze) începători: !image !image !image !image !image !image complementulu - 4 zile | !image RBT, SAT, RFC şi manualul OIE | 616 | |
| 84 | Imunologie | !image ELISA-aplicată în boli bacteriene sau parazitare -1 zi | ELISA şi manualul OIE | 484 | |
| 85 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti- Leptosipra spp. prin testul standard de !image microagluitinare - 3 zile | MAT şi manualul OIE | 503 | |
| 86 | Bacteriologie | !image !image Conduita generală a examenului bacteriologic pentru izolarea şi identificarea bacteriilor patogene pentru animale | !image Cadavru, set de organe, organe, ţesuturi, lichide puncţie, secreţii, excreţii, probe mediu, !image fecale, | Examen bacteriologic | 413 |
Detecţia anticorpilor anti Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin testul de aglutinare rapidă pe lamă cu antigen colorat cu Roz Bengal;
Detecţia anticorpilor anti Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin testul de aglutinare lentă în tub,
Detecţia anticorpilor anti- Brucella abortus, Brucella melitensis şi Brucella suis prin microtehnica de fixare a
| !image culturi bacteriene, frotiuri, etc. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 87 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor din genul Brucella | !image !image !image Set de organe, aparat genital, limfonoduri, glandă mamară, avortoni, învelitori placentare, sânge, secreţii cervico- vaginale, secreţii prepuţiale, excreţii, material seminal, lapte, culturi bacteriene, !image !image frotiuri, etc | Examen bacteriologic | 558 |
| 88 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea fenotipică a speciilor din genul Campylobacter | !image !image Fecale proaspete, cecumuri de la păsări abatorizate sau moarte recent, organe, secreţii cervico- vaginale, secreţii prepuţiale, material seminal, învelitori placentare, !image !image avortoni | Examen bacteriologic | 803 |
| 89 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Salmonella spp. | !image Cadavru, set de organe, avorton, secreţii, excreţii, probe mediu, fecale, !image deşeuri | Examen bacteriologic | 1359 |
| !image incubaţie, culturi bacteriene | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 90 | Bacteriologie | !image Conduita diagnosticului bacteriologic în infecţiile produse de Bacillus anthracis | !image !image !image Probe de sânge, secreţii şi excreţii sangvinolen te, lichide de puncţie, exsudate, splină, os lung, ţesuturi edemaţiate cu limfonoduri, fragmente intestin şi limfonoduri mezenteric, limfonoduri glosofaringi ene, tonsile, piei crude sau uscate, probe de sol, lână, păr, făinuri proteice, ape reziduale, culturi !image !image !image !image bacteriene | Examen bacteriologic | 351 |
| 91 | Bacteriologie | !image Conduita diagnosticului bacteriologic în infecţiile produse de germeni din genul Mycobacterium | !image Probe de limfonoduri, organe, secreţii şi excreţii, fecale proaspete, fragmente de intestin recoltate de pe toată lungimea sa, de la duoden la !image !image rect, | Examen bacteriologic | 1015 |
| !image limfonoduri mezenterice | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 92 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor patogene pentru animale, din genul Streptococcus | !image Set de organe, ţesuturi, lichide puncţie, secreţii, !image excreţii, etc. | Examen bacteriologic | 281 |
| 93 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea speciilor patogene pentru animale, din genul Staphylococcus | Set de organe, tesuturi, lichide punctie, !image secretii, excretii, etc. | Examen bacteriologic | 220 |
| 94 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Pasteurella | !image !image Set de organe, tesuturi, lichide punctie, secretii, excretii, etc. | Examen bacteriologic | 251 |
| 95 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea preliminară Clostridium spp | !image Set de organe, ţesuturi, lichide puncţie, secreţii, !image excreţii, etc. | Examen bacteriologic | 613 |
| 96 | Bacteriologie | Metoda difuzimetrică pentru testarea comportamentului la antimicrobiene a bacteriilor !image !image patogene pentru animale | Tulpini bacteriene | Examen bacteriologic | 396 |
| 97 | Bacteriologie | Metoda microdiluţiei pentru testarea comportamentului la antimicrobiene a bacteriilor patogene pentru !image animale | Tulpini bacteriene | Examen bacteriologic | 1235 |
| 98 | Bacteriologie | !image Izolarea şi identificarea Escherichia coli (indicator !image comensal) | !image Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 722 |
| 99 | Bacteriologie | !image !image Izolarea si identificarea Escherichia coli (sintetizatoare ESBL şi AmpC) | !image Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 753 |
| 100 | Bacteriologie | !image Izolare şi identificarea Escherichia coli sintetizatoatre carbapenemaze | Fecale, conţinut intestinal | Examen bacteriologic | 822 |
| 101 | Bacteriologie | Preparare medii de cultură şi verificarea calităţii | Medii de cultură | Examen bacteriologic | 1761 |
| 102 | Bacteriologie | Procedura de dezinfecţie, !image dezinsecţie şi deratizare | Expunere teoretică | 315 | |
| 103 | Bacteriologie | !image Metode utilizate în verificarea decontaminării aerului şi suprafeţelor | Detecţia bacteriilor din Genul Staphylococcus, NTG din aer, NTG de pe suprafeţe, NTF din !image aer, NTF de pe suprafeţe | 603 | |
| 104 | Bacteriologie | !image Analiza microbiologică a apei potabile destinată adăpării animalelor | !image !image UFC la 22, 36/ml, bacterii coliforme, Escherichia coli, enterococi intestinali, Clostridium perfringens | 603 | |
| 105 | Epidemiologie | !image Analiza de risc în medicina veterinară - cadru metodologic | Instruire teoretică | 278 | |
| 106 | Epidemiologie | Analiza de risc pentru sănătatea animalelor | Instruire teoretică | 278 | |
| 107 | Epidemiologie | Analiza de risc pentru laboratoareale sanitare veterinare şi pentru siguranţa !image alimentelor | Instruire teoretică | 371 |
| 108 | Hematologie | !image Metode hematologice utilizate în medicina veterinară | 803 | ||
| 109 | Hematologie | !image Metoda profilului metabolic în evaluarea bunăstării animalelor | 784 |
Tarif pentru consultanţă şi instruiri practice de laborator privind expertiza produselor alimentare şi a hranei pentru animale
| Nr. crt. | Denumire domeniu/acţiune instruire | Denumire analiză/ test | Total tarif lei instruire/ domeniu |
|---|---|---|---|
| 1 | Radioactivitate | Detecţia alimentelor iradiate prin fotoluminescenţă | 417 |
| 2 | Radioactivitate | Detecţia activităţii specifice a radionuclizilor prin spectrometrie gama | 445 |
| 3 | Examen de laborator pentru determinarea compoziţiei chimice a hranei pentru animale | Determinarea umidităţii | 84 |
| Determinarea proteinei | 161 | ||
| Determinarea grăsimii | 127 | ||
| Determinarea celulozei | 157 | ||
| Determinarea cenuşii | 79 | ||
| Determinarea calciului | 216 | ||
| Determinarea fosforului | 218 | ||
| 4 | Examene de laborator pentru determinarea unor compuşi cu risc toxicologic din hrană pentru animale | Activitate ureazică | 392 |
| Determinarea azotiţilor | 449 | ||
| Determinarea clorurii de sodiu | 427 | ||
| Determinarea azotaţilor | 454 | ||
| 5 | Examene de laborator pentru determinarea macro/micro elementelor din hrană pentru animale | Determinarea conţinutului de cupru | 398 |
| Determinarea conţinutului de mangan | 399 | ||
| Determinarea fierului | 396 | ||
| 6 | Examene de laborator pentru determinarea unor substanţe coccidiostatice din hrană pentru animale | Determinarea Nicarbazinului | 538 |
| Determinarea Avatecului/Lasalocidului | 530 | ||
| Determinarea Salinomicinului | 524 | ||
| Determinarea Monensinului | 500 | ||
| Determinarea Narasinului | 472 | ||
| 7 | Examene macro/microscopice specifice hranei pentru animale | Determinare impurităţi/corpuri străine | 821 |
| Examen botanic | |||
| Identificarea constituienţilor de origine animală | 865 |
| 8 | Examen de laborator pentru determinarea prospeţimii la carne şi produse din carne | Determinarea azotului uşor hidrolizabil | 135 |
| Determinarea pH-ului | 78 | ||
| Determinarea hidrogenului sulfurat | 74 | ||
| Reacţia Nessler | 76 | ||
| Reacţia Kreis | 151 | ||
| 9 | Examen de laborator pentru determinarea prospeţimii la lapte şi produse lactate/ grăsimi şi uleiuri | Determinarea acidităţii | 139 |
| Determinarea indicelui de peroxid | 269 | ||
| Determinarea îndicelui de iod | 168 | ||
| Determinarea indicelui de aciditate | 168 | ||
| Reacţia Kreis | 151 | ||
| 10 | Examen de laborator pentru determinarea prospeţimii la peşte şi produse de pescărie | Determinarea pH-ului | 78 |
| Determinarea azotului bazic volatil total | 151 | ||
| Reacţia Kreis | 151 | ||
| 11 | Examen de laborator pentru determinarea prospeţimii la peşte şi produse de pescărie | Determinarea histaminei prin HPLC | 564 |
| 12 | Examen de laborator pentru determinarea componentelor naturale la carne şi produse din carne | Determinarea umidităţii | 140 |
| Determinarea grăsimii | 295 | ||
| Determinarea substanţelor proteice | 161 | ||
| Determinarea substanţelor minerale | 135 | ||
| Determinarea hidroxiprolinei | 280 | ||
| 13 | Examen de laborator pentru determinarea componentelor naturale la lapte şi produse lactate | Determinarea umidităţii | 84 |
| Determinarea grăsimii - metoda Mojonier | 347 | ||
| Determinarea grăsimii - metoda butirometrică | 82 | ||
| Determinarea substanţelor proteice | 217 | ||
| Determinarea substanţelor minerale | 79 | ||
| Determinarea lactozei | 210 | ||
| 14 | Examen de laborator pentru determinarea parametrilor fizico-chimici la miereşi produse apicole | Determinarea umidităţii | 78 |
| Determinarea zahărului invertit | 85 | ||
| Determinarea zaharozei | 139 | ||
| Determinarea substanţelor proteice | 217 | ||
| Determinarea indicelui diastazic | 135 | ||
| Determinarea HMF-ului | 91 | ||
| Determinarea granulelor de polen | 192 | ||
| 15 | Determinarea unor elemente chimice din compoziţia produselor din carne | Determinarea clorurii de sodiu | 282 |
| Determinarea fosfaţilor | 331 | ||
| Determinarea nitriţilor | 318 |
| 16 | Determinarea unor parametrii de calitate specifici la lapte şi produse lactate | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | 499 |
| Determinarea punctului de congelare | 115 | ||
| Determinarea clorurii de sodiu | 170 | ||
| Determinarea densităţii | 101 | ||
| 17 | Determinarea conservanţilor !image din produse de origine nonanimală | Determinarea conservanţilor prin HPLC (acid benzoic şi acid sorbic) | 479 |
| 18 | Determinarea îndulcitorilor din produse de origine nonanimală | Determinarea îndulcitorilor prin HPLC (Acesuflam K, Zaharină, Aspartam) | 460 |
| 19 | Determinarea coloranţilor solubili în apă din produse de origine nonanimală | Determinarea coloranţilor prin HPLC (Tartrazină, Sunset Yellow) | 496 |
| 20 | Determinarea coloranţilor !image interzişi din produse de origine nonanimală | Determinarea coloranţilor Roşu de Sudan prin LC/MS | 450 |
| 21 | Determinări fizico-chimice la apă | Determinarea pH-ului | 78 |
| Determinarea azotiţilor | 138 | ||
| Determinarea azotaţilor | 142 | ||
| Determinarea amoniului | 84 | ||
| Determinarea clorurilor | 80 | ||
| 22 | Microbiologie | Reguli generale pentru examene microbiologice | 567 |
| 23 | Microbiologie | Detecţia Salmonella spp. | 497 |
| 24 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea Listeria monocytogenes | 586 |
| 25 | Microbiologie | Numărarea Escherichia coli beta-glucuronidaza pozitivă | 531 |
| 26 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea stafilococilor coagulazo-pozitivi | 679 |
| 27 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea Bacillus cereus prezumtiv | 590 |
| 28 | Microbiologie | Numărarea Clostridium perfringens | 293 |
| 29 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea Campylobacter spp. | 652 |
| 30 | Microbiologie | Detecţia Vibrio spp. potenţial enteropatogenă | 520 |
| 31 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea enterobacteriaceaelor | 567 |
| 32 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea bacteriilor coliforme | 541 |
| 33 | Microbiologie | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | 270 |
| 34 | Microbiologie | Numărarea bacteriilor sulfito- reducătoare | 273 |
| 35 | Microbiologie | Detecţia şi Numărarea drojdiilor şi mucegaiurilor | 287 |
| 36 | Microbiologie | Controlul calităţii apei: Escherichia coli, bacterii coliforme, enterococi | 504 |
| 37 | Microbiologie | Controlul calităţii apei - alte specii bacteriene: NTG, Clostridium perfringens, Pseudomonas aeruginosa şi spori de bacterii sulfito- reducătoare | 641 |
| 38 | Microbiologie | Numărarea celulelor somatice din lapte | 486 |
| 39 | Microbiologie | Examen parazitologic prin controlul vizual al peştelui | 280 |
| 40 | Microbiologie | Detecţia Trichinella spp. prin digestie artificială | 494 |
| 41 | Microbiologie | Analiza microbiologică a conservelor în recipiente închise ermetic; microorganisme viabile în produsul conservat prin tratament termic | 349 |
| 42 | Microbiologie | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | 932 |
| 43 | Determinarea metalelor grele | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu ,Cd, Zn etc.) prin SAA cu flacără | 456 |
| Determinarea metalelor grele (Pb, Cu ,Cd, Zn etc.) prin SAA cu cuptor de grafit | 474 | ||
| Determinarea mercurului prin SAA cu vapori reci | 616 | ||
| Determinarea arsenului prin SAA cu generator de hidruri | 495 | ||
| 44 | Determinarea micotoxinelor | Determinarea reziduurilor de micotoxine prin HPLC | 814 |
| Determinarea reziduurilor de micotoxine prin test ELISA fără purificare pe coloană | 594 | ||
| Determinarea reziduurilor de micotoxine prin test ELISA cu purificare pe coloană | 878 | ||
| 45 | Determinare reziduuri pesticide | Determinarea reziduurilor de pesticide prin GC-MS/MS (metoda multireziduală) | 1062 |
| Determinarea reziduurilor de pesticide prin LC MS MS | 1334 | ||
| Determinare Fipronil prin LC- MS/MS | 901 | ||
| 46 | Determinarea alergenilor | Deterimarea cantitativă a alergenilor din produse alimentare prin tehnica imunoenzimatică ELISA /1 alergen | 381 |
| Determinarea reziduurilor de alergeni - GLUTEN | 543 |
| Determinarea reziduurilor de alergeni - LAPTE | 575 | ||
| Determinarea reziduurilor de alergeni - MIGDALE | 552 | ||
| Determinarea reziduurilor de alergeni - ARAHIDE | 555 | ||
| Determinarea reziduurilor de alergeni - ALUNE | 564 | ||
| 47 | Determinarea reziduurilor de antibiotice şi coccidiostatice | Determinarea reziduurilor de antibiotice şi coccidiostatice prin UPLC - QTOF | 964 |
| 48 | Determinarea alcaloizilor tropanici | Determinarea alcaloizilor tropanici prin UPLC -QTOF | 864 |
| 49 | Detecţia ADN proteine animale procesate din hrană pentru animale | Detecţia ADN de la rumegătoare prin Real Time PCR din hrană pentru animale | 1083 |
| 50 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de betalactamice prin LC -MS/MS | 1067 |
| 51 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de macrolide din miere prin LC - MS/MS | 986 |
| 52 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de nitroimidazoli prin LC - MS/MS | 1060 |
| 53 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de coloranţi prin LC -MS/MS | 1033 |
| 54 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de aminoglicozide - streptomicină din miere prin HPLC -FLD | 564 |
| 55 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de antibiotice prin LC -MS/MS | 1066 |
| 56 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de tetracicline prin LC -MS/MS | 996 |
| 57 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de avermectine prin HPLC - FLD | 1004 |
| 58 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de agenti antiinflamatori nesteroidieni prin LC-MS/MS | 1050 |
| 59 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de benzimidazoli prin LC-MS/MS | 1147 |
| 60 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de carbadox (QCA) şi olaquinodx (MQCA) prin LC-MS/MS | 1009 |
| 61 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de coccidiostatice prin LC-MS/MS | 1149 |
| 62 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de corticosteroizi prin LC-MS/MS | 1073 |
| 63 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului rezorcilic prin LC-MS/MS | 1249 |
| 64 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de nitrofurani prin LC-MS/MS | 1118 |
| 65 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de amitraz prin GC -MS/MS | 935 |
| 66 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de melamina prin GC -MS/MS | 927 |
| 67 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de stilbene prin GC-MS/MS | 1100 |
| 68 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de agenţi antiinflamatori nesteroidieni prin ASAP-QTOF | 906 |
| 69 | Determinarea reziduurilor | Determinarea reziduurilor de ciromazină şi propamocarb prin LC-MS/MS | 938 |
| 70 | Microbiologie | Detecţia şi numărarea Escherichia coli prezumtivă | 323 |
| 71 | Microbiologie | Numărarea Pseudomonas spp. | 285 |
| 72 | Microbiologie | Reguli generale pentru prepararea, producerea, depozitarea şi testarea mediilor de cultură | 985 |
| 73 | Microbiologie | Detecţia Cronobacter spp. | 514 |
Tarif pentru verificarea capacităţii de diagnostic de laborator în domeniul sănătăţii şi bunăstării animalelor şi în domeniul organismelor modificate genetic
| Nr. crt. | Denumire departament | Denumire schemă de intercomparare | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator | Tarif/ schema de intercomparare (lei) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sănătatea animalelor acvatice | Identificarea bacteriilor patogene pentru peşti | Peşte | Examen bacteriologic | 4985 |
| 2 | Sănătatea animalelor acvatice | Detecţia mixobacteriilor la peşti | Peşte | Examen bacterioscopic | 2843 |
| 3 | Sănătatea animalelor acvatice | Identificarea bioagresorilor parazitari la peşti | Peşte | Examen parazitologic | 3545 |
| 4 | Sănătatea insectelor utile | Detecţia şi identificarea agenţilor patogeni în puietul de albine, prin examen bacteriologic | Puiet de albine | Examen bacteriologic | 3924 |
| 5 | !image Sănătatea insectelor utile | Identificarea speciilor de ectoparaziţi specifici albinelor prin examen macro şi microscopic direct | !image Albine, detritus stup | !image Examen parazitologic | 2199 |
| 6 | Sănătatea insectelor utile | Identificarea şi determinarea numărului de spori de Nosema spp. prin examen microscopic direct | Albine | Examen parazitologic | 3032 |
| 7 | Toxicologie - Chimie | Identificarea unor contaminanti prin cromatografie în strat subţire | Material patologic, hrană pentru !image animale, apă | HPTLC | 3282 |
| 8 | Toxicologie - Chimie | Identificarea unor contaminanţi prin reacţii specifice de culoare | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | 1019 | |
| 9 | Toxicologie - Chimie | Determinarea unor elemente prin spectrometrie cu absorbţie atomică /spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | AAS | 1807 |
| 10 | Toxicologie - Chimie | Test screening de identificare a unor contaminanţi prin lichid- cromatografie cuplată cu spectrometrie de masă | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | LC-MS | 4081 |
| 11 | Toxicologie - Chimie | Test screening de identificare a unor contaminanţi prin gaz- cromatografie cuplată cu spectrometrie de masă | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | GC-MS | 2979 |
| 12 | !image Toxicologie - Chimie | Determinarea unor elemente prin spectrometrie cu absorbţie atomică /spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv | !image Material patologic, hrană pentru animale, apă | ICP-MS | 5132 |
| 13 | Toxicologie - Chimie | Determinarea unor contaminanţi prin alte metode toxicologice | Material patologic, hrană pentru !image animale, apă | 2753 | |
| 14 | Viroze Majore | Detecţia anticorpilor antivirus Bluetongue prin tehnica imunoenzimatic ă de competiţie (ELISA) | Ser sangvin | ELISA | 729 |
| 15 | Viroze majore | Detecţia anticorpilor în pesta porcină clasică prin testul ELISA | Ser sangvin | ELISA | 338 |
| 16 | Viroze majore | Detecţia antigenelor virusului PPC pe frotiuri de măduvă sternală prin testul de imunofluorescen ţă | Frotiuri | IFD | 213 |
| 17 | Viroze Majore | Detecţia anticorpilor anti- virus influenţa aviară prin reacţia de inhibare a hemaglutinării | !image Ser sangvin | RIHA | 2158 |
| 18 | Viroze Majore | Detecţia anticorpilor anti- virus boala de Newcastle prin reacţia de inhibare a hemaglutinării | Ser sangvin | RIHA | 1308 |
| 19 | Viroze majore | Detecţia anticorpi în pesta porcină africană prin ELISA | !image Ser sangvin | ELISA | 776 |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 | Viroze majore | Detecţia anticorpilor antivirusuri capripox prin testul imunoenzimatic (ELISA) | !image Ser sangvin | ELISA | 1205 |
| 21 | Virusologie | Detecţia anticorpilor serici anti- virusul anemiei infecţioase ecvine prin testul de imunodifuzie în gel de agar (testul Coggins) | Ser sangvin | Imunodifuzie în gel de agar pentru AIE | 421 |
| 22 | Virusologie | Detecţia anticorpilor serici anti- virusul leucozei enzootice bovine prin testul imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic/ test ID | 309 |
| 23 | Virusologie | Detecţia anticorpilor anti- virusul rinotraheitei infecţioase bovine prin testul imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gE) pentru IBR | 261 |
| 24 | Virusologie | Detecţia anticorpilor anti- virusul rinotraheitei infecţioase bovine prin testul imunoenzimatic (ELISA) | Ser sangvin | !image Test imunoenzimatic (ELISA-varianta blocking pentru gB) pentru IBR | 799 |
| 25 | Virusologie | Diagnosticul Rabiei prin examenul de | Creier | IFD | 4640 |
| imunofluorescen ţă directă (IFD) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 26 | Virusologie | Detecţia markerului vaccinal (tetraciclină) în oase recoltate de la vulpi vaccinate antirabic cu momeli, prin examen microscopic (UV) | !image Dinte, os lung | !image Detecţia markerului vaccinal | 473 |
| 27 | Virusologie | Detecţia anticorpilor antirabici postvaccinali prin testul imunoenzimatic (ELISA) | !image Ser sangvin, lichid toracic | ELISA | 1285 |
| 28 | Virusologie | Detecţia virusului rabic prin testul de inoculare intracerebrală a şoriceilor (bioprobă) | Creier | Bioprobă | 1482 |
| 29 | Morfopatologie | Detecţia PrPres prin testul rapid ELISA dublu sandwich pentru EST | Trunchi cerebral | Imunoenzimatică | 2754 |
| 30 | Morfopatologie | Detecţia PrPres prin testul rapid ELISA prin utlizare de polimeri chimici pentru captura selectivă a PrPres pentru EST | Trunchi cerebral | Imunoenzimatică | 2754 |
| 31 | Morfopatologie | Detecţia PrPres prin testul rapid imunocromatogr afic pentru EST | Trunchi cerebral | Imunocromatogra fică | 2754 |
| 32 | Morfopatologie | Examinarea la microscop a preparatelor histologice permanente colorate prin diferite metode de colorare | !image Probe de ţesuturi / organe | Metodă histologică | 2609 |
| 33 | Morfopatologie | Procesarea histopatologică prin tehnica histologică de procesare a probelor de organe | !image Probe de ţesuturi / organe | !image Metodă histologică | 1825 |
| 34 | Morfopatologie | Aplicarea diferitelor metode histologice de colorare a preparatelor histopatologice permanente | Cadavre/s et de organe | Diagnostic necropsic | 2393 |
| 35 | BMOMG | Identificarea genomului virusului pestei porcine clasice | Organe şi ţesuturi | PCR | 183 |
| 36 | BMOMG | Identificarea genomului virusului gripei aviare (Matrix) | Organe şi ţesuturi | PCR | 286 |
| 37 | BMOMG | Identificarea ADN-ului specific liniei GTS 40-3-2 din produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale care conţin soia | PCR | 1676 |
| 38 | BMOMG | Identificarea genotipurilor rezistente/suscep tibile la scrapie | Sânge | PCR | 251 |
| 39 | BMOMG | Identificarea genomului virusului Bluetongue | Sânge de rumegătoa re recoltat pe anticoagul !image ant (EDTA) | PCR | 651 |
| 40 | BMOMG | Detecţia elementelor genetice p35S şi t-nos din produse alimentare şi hrană pentru animale | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale | PCR | 2014 |
| 41 | BMOMG | Screening pentru identificarea OMG din produse alimentare şi hrană pentru animale de origine vegetală prin Real Time PCR | !image Produse alimentare şi hrană pentru animale | PCR | 1926 |
| 42 | Parazitologie | Identificarea genurilor şi speciilor de Culicoides vectori pentru virusul bolii limbii albastre | 521 | ||
| 43 | Parazitologie | Evidenţierea elementelor parazitare din sânge | 613 | ||
| 44 | Parazitologie | Evidenţierea parazitului Cryptosporidiu m spp din materii fecale/conţinut intestinal, prin frotiu fixat şi colorat Ziehl Neelsen modificată | 548 | ||
| 45 | Parazitologie | Identificarea genurilor şi speciilor de ectoparaziţi pe baza caracterelor de morfologie externă | 479 | ||
| 46 | Parazitologie | Identificarea genurilor şi speciilor de ţânţari şi a altor vectori ai bolilor | 494 |
| la animale pe baza caracterelor de morfologie externă | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 47 | Parazitologie | Evidenţierea ouălor, oochisturilor, larvelor sau adulţilor de paraziţi din fecale | 491 | ||
| 48 | Parazitologie | Identificarea genurilor şi speciilor de căpuşe pe baza caracterelor de morfologie externă | 468 | ||
| 49 | Parazitologie | Detecţia coproantigenelor de Echinococcus spp. din materii fecale prin tehnica ELISA directă | ELISA | 821 | |
| 50 | Parazitologie | Detecţia anticorpilor anti- Fasciola hepatica în ser la ovine şi bovine prin tehnica ELISA indirectă | ELISA | 570 | |
| 51 | Parazitologie | Detecţia anticorpilor IgG anti-Toxoplasma gondii din ser la animale, prin tehnica IFI | IFI | 901 | |
| 52 | Micologie | Izolarea şi identificarea fungilor şi algelor unicelulare cu caracter patogen/potenţia l patogern | !image Secreţii, excreţii, culturi de fungi | 964 | |
| 53 | Micotoxicologie | Determinare de micotoxine prin ELISA/1 micotoxină | Hrană pentru animale | 1620 | |
| 54 | Micologie | Detecţia, numărarea şi identificarea fungilor (NTF) | Hrană pentru animale | 1123 |
| 55 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti- Brucella spp. prin RBT, SAT, RFC şi ELISA | RBT, SAT, RFC, !image manualul OIE | 7013 | |
| 56 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti- Mycobacterium paratuberculosis prin ELISA | !image ELISA, manualul OIE | 5437 | |
| 57 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti - Leptospira spp. prin MAT | MAT, manualul OIE | 4087 | |
| 58 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti - Brucella suis prin iELISA | !image Ser sangvin | !image ELISA, manualul OIE | 5437 |
| 59 | Imunologie | Detecţia anticorpilor anti - Brucella ovis prin ELISA | !image Ser sangvin | !image ELISA, manualul OIE | 5437 |
| 60 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea Salmonella spp / set x 10 probe | Fecale | Bacteriologică | 3253 |
| 61 | Bacteriologie | Detecţia Mycobacterium spp. prin examen microscopic direct / set x 5 probe | !image Frotiuri realizate din ţesuturi, culturi bacteriene | Examen microscopic | 1161 |
| 62 | Bacteriologie | Detecţia Bacillus anthracis prin examen microscopic direct / set x 5 probe | !image Frotiuri realizate din ţesuturi, culturi bacteriene | Examen microscopic | 1222 |
| 63 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea Listeria spp / set x 5 probe | Tulpini bacteriene | Bacteriologică | 4370 |
| 64 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea Campylobacter spp / set x 5 probe | !image Conţinut intestinal, culturi bacteriene | Bacteriologică | 4766 |
| 65 | Bacteriologie | Izolarea şi identificarea Escherichia coli indicator comensal şi Escherichia coli sintetizatoare | Conţinut intestinal | Bacteriologică | 4974 |
| enzime tip ESBL-AmpC şi carbapenemaze / set x 5 probe | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 66 | Bacteriologie | Testarea comportamentul ui la antimicrobiene a tulpinilor bacteriene - tehnica microdiluţiei/ set x 8 probe | !image Tulpini bacteriene | Bacteriologică | 5267 |
| 67 | Bacteriologie | Izolarea în culturi şi identificarea preliminară a Brucella spp./ set x 10 probe | !image Tulpini bacteriene | Bacteriologică | 1688 |
| 68 | Bacteriologie | Izolarea în culturi şi identificarea preliminară a Mycobacterium spp., implicate în tuberculoza bovină/ set x 6 probe | Ţesuturi | Bacteriologică | 2860 |
| 69 | Hematologie | Determinarea cantitativă a parametrilor hematologici (hemogramă) | Analizor hematologic | 559 | |
| 70 | Bacteriologie | Verificarea eficienţei decontaminării suprafeţelor | Detecţia bacteriilor din Genul Staphylococcus | 501 | |
| 71 | Bacteriologie | Analiza bacteriologică a apei destinată adăpării animalelor | UFC la 22, 36/ml bacterii coliforme, Escherichia coli, enterococi intestinali, Clostridium perfringens | 178 |
produselor alimentare şi a hranei pentru animale
Tarif pentru verificarea capacităţii de diagnostic de laborator în domeniul expertizei
| Nr. crt. | Denumire profil/ schema interlaborator | Denumire test interlaborator | Total tarif - lei- |
|---|---|---|---|
| 1 | Schema de intercomparare pentru determinarea contaminării radioactive | Determinarea 134Cs şi 137Cs prin spectrometrie gamma | 593 |
| 2 | Control hrană pentru animale | Examen botanic | 118 |
| 3 | Control hrană pentru animale | Determinarea manganului din hrană pentru animale prin spectrofotometrie de absorbţie moleculară în ultraviolet şi vizibil | 254 |
| 4 | Control hrană pentru animale | Determinarea fierului din hrană pentru animale prin spectrofotometrie de absorbţie moleculară în ultraviolet şi vizibil | 224 |
| 5 | Control hrană pentru animale | Determinarea cuprului din hrană pentru animale prin spectrofotometrie de absorbţie moleculară în ultraviolet şi vizibil | 244 |
| 6 | Control hrană pentru animale | Determinarea clorului din clorurile solubile în apă, conţinute în hrană pentru animale | 543 |
| 7 | Control hrană pentru animale | Determinarea activităţii ureazice din şrotul de soia destinat furajării | 190 |
| 8 | Control hrană pentru animale | Determinarea azotiţilor (nitriţilor) din produsele alimentare de origine nonanimală şi din hrana pentru animale | 158 |
| 9 | Control hrană pentru animale | Identificarea constituenţilor de origine animală | 183 |
| 10 | Control hrană pentru animale | Determinarea nicarbazinului din hrană pentru animale prin spectrofotometrie de absorbţie moleculară în ultraviolet şi vizibil | 1645 |
| 11 | Control hrană pentru animale | Determinarea lasalocidului din hrană pentru animale prin spectrofotometrie de absorbţie moleculară în ultraviolet şi vizibil | 1573 |
| 12 | Control hrană pentru animale | Identificarea şi determinarea coccidiostaticelor ionofore de tipul monensinului, salinomicinului şi narasinului din hrană pentru animale | 3605 |
| 13 | Microbiologie | Controlul calităţii apei: numărare Escherichia coli | 420 |
| 14 | Microbiologie | Controlul calităţii apei: numărare enterococi | 420 |
| 15 | Microbiologie | Examen parazitologic prin controlul vizual al peştelui | 156 |
| 16 | Microbiologie | Detecţie Salmonella | 630 |
| 17 | Microbiologie | Detecţie Listeria monocytogenes | 630 |
| 18 | Microbiologie | Numărare Listeria monocytogenes | 630 |
| 19 | Microbiologie | Numărare Campylobacter spp. | 631 |
| 20 | Microbiologie | Numărare Enterobacteriaceae | 629 |
| 21 | Microbiologie | Numărarea microorganismelor formatoare de colonii (NTG) | 269 |
| 22 | Microbiologie | Numărare Stafilococ coagulază- pozitiv | 630 |
| 23 | Microbiologie | Numărare Escherichia coli beta- glucuronidază pozitivă | 629 |
| 24 | Microbiologie | Numărare celule somatice | 269 |
| 25 | Microbiologie | Detecţia Trichinella spp. prin digestie artificială | 263 |
| 26 | Contaminanţi | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu ,Cd, Zn etc.) prin SAA cu flacară | 852 |
| 27 | Contaminanţi | Determinarea metalelor grele/element (Pb, Cu,Cd, Zn etc.) prin SAA cu cuptor de grafit | 1027 |
| 28 | Contaminanţi | Determinarea mercurului prin SAA cu vapori reci | 2448 |
| 29 | Contaminanţi | Determinarea arsenului prin SAA cu generator de hidruri | 1243 |
| 30 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de micotoxine prin HPLC | 4426 |
|---|---|---|---|
| 31 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de micotoxine prin test ELISA fără purificare pe coloană | 2232 |
| 32 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de micotoxine prin test ELISA cu purificare pe coloană | 5065 |
| 33 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea conţinutului de substanţă uscată | 230 |
| 34 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea grăsimii - metoda Mojonnier | 458 |
| 35 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea grăsimii - metoda butirometrică | 217 |
| 36 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea conţinutului de azot (proteina) | 353 |
| 37 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea cenuşii | 199 |
| 38 | Determinarea parametrilor de calitate la lapte şi produse din lapte | Determinarea conţinutului de cloruri prin metoda potenţiometrică | 409 |
| 39 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea umidităţii prin refractometrie | 190 |
| 40 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea hidroximetilfurfuralului | 264 |
| 41 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea indicelui diastazic | 258 |
| 42 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea indicelui diastazic - tablete Phabedas | 672 |
| 43 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea zahărului invertit | 233 |
| 44 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea zaharozei | 220 |
| 45 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la miere | Determinarea indicelui polinic | 196 |
| 46 | Test interlaborator privind determinarea azotului bazic volatil total din peşte | Determinarea azotului bazic volatil total | 265 |
| 47 | Test interlaborator privind determinarea parametrilor de prospeţime la carne şi produse din carne | Determinarea PH-ului | 195 |
| 48 | Test interlaborator privind determinarea parametrilor de prospeţime la carne şi produse din carne | Determinarea azotului uşor hidrolizabil | 201 |
| 49 | Test interlaborator privind determinarea parametrilor de prospeţime la carne şi produse din carne | Determinarea amoniacului în stare liberă - reacţia Nessler | 182 |
| 50 | Test interlaborator privind determinarea parametrilor de prospeţime la carne şi produse din carne | Identificarea hidrogenului sulfurat | 170 |
| 51 | Test interlaborator privind determinarea parametrilor de prospeţime la carne şi produse din carne | Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin reacţia Kreis | 300 |
| 52 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea grăsimii | 482 |
| 53 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea conţinutului de azot (proteină) | 352 |
| 54 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea hidroxiprolinei (colagen) | 396 |
| 55 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea nitriţilor | 284 |
| 56 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea clorurii de sodiu prin metoda potenţiometrică | 408 |
| 57 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea umidităţii | 229 |
| 58 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinarea cenuşii | 198 |
| 59 | Determinarea parametrilor fizico-chimici la carne şi produse din carne | Determinare fosfaţi | 358 |
| 60 | Test interlaborator privind determinările fizico-chimice din apă | Determinarea pH-ului | 191 |
| 61 | Test interlaborator privind determinările fizico-chimice din apă | Determinarea azotiţilor | 215 |
| 62 | Test interlaborator privind determinările fizico-chimice din apă | Determinarea azotaţilor | 240 |
| 63 | Test interlaborator privind determinările fizico-chimice din apă | Determinarea amoniului | 228 |
| 64 | Test interlaborator privind determinările fizico-chimice din apă | Determinarea clorurilor | 203 |
| 65 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea umidităţii | 226 |
| 66 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea grăsimii | 479 |
| 67 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea proteinei | 349 |
| 68 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea cenuşii brute | 195 |
| 69 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea calciului | 324 |
| 70 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea fosforului | 355 |
| 71 | Determinarea componentelor nutriţionale din hrană pentru animale | Determinarea celulozei | 324 |
| 72 | Determinarea aditivilor din produsele din carne | Determinarea acidului L- glutamic | 549 |
| 73 | Determinarea histaminei din peşte şi produse de pescărie | Determinarea histaminei prin HPLC | 1124 |
| 74 | Determinarea conservanţilor din produse de origine nonanimală | Determinarea conservanţilor prin HPLC (acid benzoic şi acid sorbic) | 591 |
| 75 | Determinarea coloranţilor solubili din produse de origine nonanimală | Determinarea coloranţilor prin HPLC (Tartrazina, Sunset Yellow) | 480 |
| 76 | Determinarea îndulcitorilor din produse de origine nonanimală | Determinarea îndulcitorilor prin HPLC (Acesuflam K, Zaharină, Aspartam) | 696 |
| 77 | Determinarea punctului de congelare din lapte | Determinarea punctului de congelare - metoda crioscopică | 450 |
| 78 | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline din lapte | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | 2749 |
|---|---|---|---|
| 79 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de pesticide prin GC-MS/MS (metoda multireziduală) | 3108 |
| 80 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de pesticide prin LC-MS/MS (metoda multireziduală) | 5827 |
| 81 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de pesticide prin LC-MS/MS (Fipronil) | 1505 |
| 82 | Contaminanţi | Determinarea cantitativă a alergenilor din produse alimentare prin tehnica imunoenzimatică ELISA - tarif valabil pentru fiecare alergen în parte | 2407 |
| 83 | Contaminanţi | Determinarea alergenilor - GLUTEN | 1717 |
| 84 | Contaminanţi | Determinarea alergenilor - LAPTE | 2036 |
| 85 | Contaminanţi | Determinarea alergenilor - MIGDALE | 1810 |
| 86 | Contaminanţi | Determinarea alergenilor - ARAHIDE | 1841 |
| 87 | Contaminanţi | Determinarea alergenilor - ALUNE | 1933 |
| 88 | Contaminanţi | Determinarea alcaloizilor tropanici | 1130 |
| 89 | Contaminanţi | Determinarea reziduurilor de antibiotice şi coccidiostatice prin UPLC - QTOF din hrană pentru animale | 2098 |
| 90 | Contaminanţi | Detecţia ADN de la rumegătoare prin Real Time PCR din hrană pentru animale | 3299 |
| 91 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de betalactamice prin LC-MS/MS | 1532 |
| 92 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de macrolide din miere prin LC- MS/MS | 1043 |
| 93 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de nitroimidazoli prin LC-MS/MS | 1488 |
| 94 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de coloranţi prin LC-MS/MS | 1328 |
|---|---|---|---|
| 95 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de aminoglicozide - streptomicina din miere prin HPLC -FLD | 1006 |
| 96 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de antibiotice prin LC-MS/MS | 1525 |
| 97 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de tetracicline prin LC-MS/MS | 1105 |
| 98 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de avermectine prin HPLC-FLD | 1155 |
| 99 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de agenţi antiinflamatori nesteroidieni prin LC-MS/MS | 1427 |
| 100 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de benzimidazoli prin LC-MS/MS | 2014 |
| 101 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de carbadox (QCA) şi olaquinodx (MQCA) prin LC-MS/MS | 1186 |
| 102 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de cocciddiostatice prin LC- MS/MS | 2026 |
| 103 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de corticosteroizi prin LC-MS/MS | 1569 |
| 104 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului rezorcilic prin LC-MS/MS | 2625 |
| 105 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de nitrofurani prin LC-MS/MS | 1834 |
| 106 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de amitraz prin GC-MS/MS | 741 |
| 107 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de melamină prin GC-MS/MS | 691 |
|---|---|---|---|
| 108 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor stilbene prin GC-MS/MS | 1729 |
| 109 | Reziduuri | Determinarea reziduurilor de agenţi antiinflamatori nesteroidieni prin ASAP-QTOF | 568 |
Tarif pentru evaluarea în vederea autorizării laboratoarelor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor
| Nr. crt | Denumirea laboratorului conform legislaţiei specifice | Tarif de evaluare -lei- |
| 1 | Laborator sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor | 2232*) |
*)Cheltuielile aferente cazării şi transportului echipei de evaluare se suportă de către solicitant. Tariful se aplică pentru evaluarea fiecărui punct de lucru.
Anexa nr. 2
(Anexa nr. 4 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 96/2014)
A. TARIF pentru autorizarea şi reautorizarea comercializării reagenţilor şi a seturilor de diagnostic de uz veterinar, precum şi pentru modificarea condiţiilor în care a fost
emisă autorizaţia de comercializare
| Nr.crt. | Denumire operatiune | Tarif operaţiune -lei- |
|---|---|---|
| 1. | Emitere autorizatie de comercializare a reagentilor si a seturilor de diagnostic de uz veterinar | 2735 |
| 2. | Reautorizarea comercializarii reagentilor si a seturilor de diagnostic de uz veterinar care au fost supuse controlului pentru fiecare serie/lot/sarja | 685 |
| 3. | Reautorizarea comercializarii reagentilor si a seturilor de diagnostic de uz veterinar care nu au fost supuse controlului pentru fiecare serie/lot/sarja | 1368 |
| 4. | Evaluarea cererii pentru modificarea de tip I | 411 |
| 5. | Evaluarea cererii pentru modificarea de tip II | 685 |
B. TARIF pentru testarea reagenţilor şi a seturilor de diagnostic de uz veterinar în vederea verificării valorii de diagnostic
| Nr. crt. | Denumire operaţiune Tarif operaţiune - lei - | |
|---|---|---|
| 1 | Verificarea valorii analitice a Antigenului Brucelic colorat cu Roz Bengal | 448 |
| 2 | Verificarea valorii analitice a Antigenului Brucelic pentru SAT | 3367 |
| 3 | Verificarea valorii analitice a Antigenului Brucelic pentru RFC | 1183 |
| 4 | Set diagnostic conjugat IFD Rabie | 2320 |
| 5 | Set de diagnostic ID | 419 |
| 6 | Set de diagnostic RIHA | 1005 |
| 7 | Verificarea valorii analitice a unei truse ELISA pentru determinarea micotoxinelor | 2091 |
| 8 | Verificarea valorii analitice a unei truse ELISA pentru detecţia anticorpilorîn boli bacteriene şi parazitare | 670 |
| 9 | Verificarea valorii analitice a unei truse ELISA imunoenzimatice | 1887 |
| 10 | Verificarea valorii analitice a trusei de diagnostic EST prin metoda imunocromatografică | 1893 |
| 11 | Verificarea valorii analitice a trusei de diagnostic EST prin metoda imunohistochimică | 2404 |
| 12 | Verificarea valorii analitice a unei truse ELISA pentru detecţia antigenelorîn boli parazitare | 821 |
| 13 | Verificarea valorii analitice a unei truse ELISA pentru detecţia anticorpilorîn boli parazitare | 623 |
C. TARIF pentru evaluarea documentaţiei în vederea emiterii autorizaţiei de fabricaţie a reagenţilor
Tarif produs - 4102 lei
Anexa nr. 3
(Anexa nr. 5 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 96/2014)
A. TARIF pentru autorizarea sanitară veterinară a unităţilor care produc, procesează, depozitează, transportă şi/sau distribuie produse de origine animală
| Partea | Unitate | Tarif de autorizare -lei/unitate/ obiectiv- |
|---|---|---|
| I | Unităţi cu activităţi generale: | |
| Depozit frigorific | 423 | |
| Unitate de reambalare | 705 | |
| Piaţă agroalimentară, piaţa en-gros, hală pentru desfacerea produselor de origine animală | 423 | |
| Depozit indepent fără regim termic | 423 | |
| Unităţi de tip catering (supusă autorizării) | 514 | |
| II | Carne de ongulate domestice: | |
| Abator, abator de capacitate mică, centru de sacrificare, punct de sacrificare la nivelul fermei | 705 | |
| Unitate de tranşare | 564 | |
| III | Carne de pasăre şi lagomorfe: | |
| Abator de păsări | 705 | |
| Unitate de tranşare carne pasăre | 564 | |
| IV | Carne de vânat de crescătorie: | |
| Abator | 705 | |
| Unitate de tranşare carne de vânat | 564 | |
| V | Carne de vânat sălbatic: | |
| Unitate de manipulare | 564 | |
| Unitate de tranşare | 423 | |
| VI | Carne tocată, preparată şi carne separată mecanic: | |
| Unitate pentru producerea cărnii tocate | 564 | |
| Unitate carne preparată | 564 | |
| Unitate carne separată mecanic | 564 | |
| VII | Produse din carne: | |
| Unitate de procesare | 705 | |
| VIII | Moluşte bivalve vii: | |
| Centru de purificare moluşte bivalve vii | 423 | |
| Centru de expediere moluşte bivalve vii | 350 | |
| IX | Peşte şi produse din pescuit: | |
| Vas fabrică | 705 | |
| Vas congelator | 705 | |
| Vas de aprovizionare | 705 | |
| Unitate de produse proaspete din pescuit | 705 | |
| Unitate de procesare produse din pescuit | 705 |
| Unitate de produse din pescuit separate mecanic | 564 | |
| Piaţa de licitaţie peşte şi produse din pescuit | 564 | |
| Piaţă angro de peşte | 564 | |
| Piaţa de desfacere | 564 | |
| Centru colectare peşte | 232 | |
| Centru de colectare a peştelui integrat în ferma de acvacultura | 116 | |
| X | Lapte şi produse din lapte | |
| Centru de colectare a laptelui | 141 | |
| Unitate de procesare a laptelui materie primă | 705 | |
| Unitate de procesare a produselor lactate | 624 | |
| XI | Ouă şi produse din ouă | |
| Centru de ambalare a ouălor | 423 | |
| Unitate producere ou lichid | 705 | |
| Unitate procesare ouă | 705 | |
| XII | Pulpe de broască şi melci | |
| Unitate de procesare pulpe de broască şi melci | 705 | |
| XIII | Grăsimi animale, untură şi jumări: | |
| Centru de colectare grăsimi animale | 423 | |
| Unitate de procesare grăsimi animale | 705 | |
| XIV | Stomacuri prelucrate, vezici şi intestine: | |
| Unitate de procesare stomacuri, vezici şi intestine | 705 | |
| Unitate de producere a chegului | 514 | |
| XV | Gelatină: | |
| Centru de colectare materii prime pentru gelatină | 423 | |
| Unitate producere a gelatinei | 705 | |
| XVI | Colagen: | |
| Centru de colectare materii prime pentru colagen | 423 | |
| Unitate producere a colagenului | 705 | |
| XVII | Alte activităţi: | |
| Unitate de prelucrare miere de albine şi/sau produse apicole | 624 | |
| Şlep | 423 | |
| Vagon frigorific | 423 | |
| Navă pescador | 423 | |
| Aeronavă | 423 | |
| Mijoace auto specializate | 124 | |
| Unitate de obţinere a produselor înalt rafinate | 624 |
B.TARIF pentru autorizarea sanitar-veterinară şi înregistrarea specială sanitar- veterinară a unităţilor şi a mijloacelor de transport supuse controlului sanitar- veterinar
| Nr. crt. | Denumirea unităţii conform legislaţiei specifice | UM | Tarife de autorizare/ înregistrare specială lei/UM |
|---|---|---|---|
| 1. | Unităţi de procesare a subproduselor de origine animală care nu sunt destinate consumului uman de categoria 1, 2 şi 3 | unitate | 852 |
| 2. | Unităţi de incinerare a subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman, de categoria 1, 2 şi 3 | unitate | 852 |
| 3. | Unităţi de coincinerare a subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman, de categoria 1, 2 şi 3 | unitate | 852 |
| 4. | Unităţi pentru producţia îngrăşămintelor organice şi amelioratorilor de sol obtinuţi prin prelucrarea subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 717 |
| 5. | Unităţi pentru manipularea subproduselor de origine animală care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 717 |
| 6. | Unităţi pentru producţia de compost obţinut prin prelucrarea subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 852 |
| 7. | Unităţi pentru producţia de biogaz obţinut prin prelucrarea subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 852 |
| 8. | Centre de colectare a subproduselor de origine animala care nu sunt destinate consumului uman în care au loc activităţi de manipulare şi/sau tratare a acestora pentru scopuri furajere de utilizatorii de subproduse de origine animală | unitate | 582 |
| 9. | Unităţi pentru depozitarea subproduselor de origine animală care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 717 |
| 10. | Unităţi pentru depozitarea produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 311 |
| 11. | Utilizatori de subproduse de origine animală care nu sunt destinate consumului uman de categoria 1 şi 2 pentru activităţi de expoziţie | unitate | 96 |
| 12. | Transportatori de subproduse de origine animală şi produse derivate care nu sunt destinate consumului uman | unitate | 474 |
| 13. | Utilizatori de subproduse de origine animală care nu sunt destinate consumului uman în scop furajer, de cercetare, diagnostic, educaţional | unitate | 96 |
| 14. | Unităţi producătoare de furaje combinate care produc, în conformitate cu secţiunea B din capitolul III din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001, furaje combinate care conţin făină de peşte, fosfat dicalcic şi tricalcic de origine animală sau produse din sânge derivate de la nerumegătoare; | unitate | 96 |
| 15. | Unităţi producătoare de hrană combinată pentru animale care produc, în conformitate cu litera (d) din secţiunea D a capitolului IV din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001, furaje combinate pentru animale care conţin proteine animale prelucrate derivate de la nerumegătoare, | unitate | 96 |
| 16. | Unităţi producătoare de furaje combinate care produc, în conformitate cu subpunctul (ii) al literei (b) de la punctul 3 al secţiunii E din capitolul V din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001, exclusiv furaje combinate destinate exportului din Uniune sau furaje combinate destinate exportului din Uniune şi furaje combinate pentru animale de acvacultură care urmează să fie introdusă pe piaţă | unitate | 96 |
| 17. | Unităţi producătoare de furaje combinate care produc, în conformitate litera (d) din secţiunea E a capitolului IV din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001, înlocuitori de lapte care conţin făină de peşte destinată rumegătoarelor neînţărcate de fermă | unitate | 96 |
| 18. | Unităţi producătoare de furaje combinate pentru care produc, în conformitate litera (b) din secţiunea F a capitolului IV din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001, furaje combinate care conţin proteine animale prelucrate derivate din insecte de crescătorie | unitate | 96 |
| 19. | Unităţi destinate depozitării materiilor prime şi furajelor combinate în conformitate cu punctul 3 din secţiunea A a capitolului III din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001 | unitate | 96 |
| 20. | Unităţi destinate depozitării proteinelor animale prelucrate, în vrac,care provin de la nerumegătoare şi furajelor combinate, în vrac, care conţin astfel de proteine în conformitate cu al treilea paragraf al literei (d) de la punctul 3 al secţiunii E din capitolul V din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 999/2001 | unitate | 96 |
| 21. | Unităţi pentru producţia hranei animalelor de companie | unitate | 582 |
| 22. | Unităţi de combustie a subproduselor de origine animală şi a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman, de categoria 1, 2 şi 3 | unitate | 311 |
| 23. | Unităţi de abatorizare/tranşare care deţin autorizaţie sanitar - veterinară pentru sacrificarea rumegatoarelor şi a nerumegatoarelor, conform Regulamentului (CE) nr. 853/2004, care expediază materii de categoria 3 provenite de la nerumegătoare pentru producţia de proteine animale prelucrate destinate producţiei furajelor combinate pentru animalele de acvacultură | unitate | 96 |
| 24. | Unităţi de procesare a materiilor de categoria 3 autorizate sanitar - veterinar conform Regulamentului (CE) nr. 1069/2009, care utilizează materii de categoria 3 provenite de la rumegătoare şi nerumegătoare pentru producţia de proteine animale prelucrate şi care produc proteine animale prelucrate provenite de la animale nerumegătoare, în scopul utilizării acestora pentru producţia de furaje combinate destinate animalelor de acvacultură | unitate | 96 |
| 25. | Cimitir de animale de companie | unitate | 311 |
C. Obligaţiile deţinătorilor de bovine referitor la tariful aplicabil pentru eliberarea paşaportului sau în cazul pierderii acestuia
La ridicarea paşaportului de la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, deţinătorul de animale din specia bovine achită suma de 5 lei/paşaport, reprezentând contravaloarea paşaportului, aceasta constituindu-se ca venituri proprii ale DSVSA, potrivit legii.
În termen de 3 zile de la data înregistrării în Baza naţională de date a pierderii paşaportului, deţinătorul animalelor din specia bovine solicită direcţiei sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, prin cererea prevăzută în anexa nr. 15 la Norma sanitară veterinară pentru implementarea procesului de identificare şi înregistrare a suinelor, ovinelor, caprinelor şi bovinelor, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 40/2010, cu modificările şi completările ulterioare, eliberarea paşaportului duplicat, achitând suma de 27 lei reprezentând contravaloarea acestuia, ce se constituie ca venituri proprii ale DSVSA judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, potrivit legii.
D. TARIF pentru autorizarea unităţilor producătoare de seminţe germinate
| Nr. Crt. | Tarif | Tarif -lei/unitate- |
| 1 | Unitate producătoare de seminţe germinate* | 408 |
*)În cazul unităţilor cu mai multe puncte de lucru, acestea vor trebui să achite tarif şi să solicite autorizare pentru fiecare punct de lucru în parte.
E. TARIF pentru dezinfecţia suplimentară a mijloacelor auto care au transportat animale vii
| Nr. crt. | Acţiune efectuată | Tarif/mijloc de transport- lei - |
| 1 | Dezinfecţia suplimentară a mijloacelor auto care au transportat animale vii | 82 |
Anexa nr. 4
(Anexa nr. 6 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 96/2014)
Tarife pentru autorizarea unităţilor ce desfăşoară activităţi în domeniul hranei pentru animale
| Activităţi desfăşurate | Tipul unităţii | Tarif de autorizare sanitar-veterinară -lei/unitate- | |
|---|---|---|---|
| a) | Fabricarea pentru introducerea pe piaţă a aditivilor furajeri şi a produselor menţionate în cap. 1 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | Fabrici de aditivi furajeri | 688 |
| b) | Introducerea pe piaţă a aditivilor furajeri şi a produselor menţionate în cap. 1 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005, cu modificările şi completările ulterioare şi/sau a furajelor medicamentate; | 1.Unităţi de ambalare | 587 |
| 2. Depozite/ Distribuitori | 587 | ||
| 3. Magazine de hrana pentru animale | 587 | ||
| 4.Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea de furaje în clădirile/ incintele/ instalaţiile proprii/mijloacele de transport proprii | 355 | ||
| c) | Fabricarea pentru introducerea pe piaţă a preamestecurilor preparate cu ajutorul unor aditivi furajeri, menţionaţi în cap. 2 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | Fabrici de preamestecuri de aditivi furajeri | 688 |
| d) | Introducerea pe piaţă a preamestecurilor preparate cu ajutorul unor aditivi furajeri, menţionaţi în cap. 1 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare şi/sau a furajelor medicamentate; | 1. Unităţi de ambalare | 587 |
| 2. Depozite/Distribuitori | 587 | ||
| 3. Magazine de furaje | 587 | ||
| 4.Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea de furaje în clădirile/ incintele/ instalaţiile /mijloacele de transport proprii | 355 |
| e) | Fabricarea de furaje combinate pentru introducerea pe piaţă sau pentru nevoile exclusive ale exploataţiei proprii, cu utilizarea aditivilor furajeri sau preamestecurilor ce conţin aditivi furajeri şi care sunt menţionaţi în cap. 3 din anexa IV la Regulamentul (CE) nr. 183/2005, cu modificările şi completările ulterioare; | 1. Fabrici de furaje combinate | 688 |
| 2. Ferme cu malaxor propriu/ malaxoare mobile pentru furaje | 688 | ||
| f) | Fabricarea de furaje medicamentate | 1.Fabrici de furaje medicamentate | 688 |
| 2.Ferme cu malaxor propriu | 688 | ||
| g) | Prelucrarea uleiului vegetal brut, cu excepţia celor ce se încadrează în domeniul de aplicare al Regulamentului (CE) nr. 852/2004 privind igiena produselor alimentare | Fabrici de ulei | 688 |
| h) | Fabricarea oleochimică de acizi graşi destinati utilizarii în hrana pentru animale | Unităţi producatoare de acizi grasi | 688 |
| i) | Obţinerea de subproduse destinate hranei pentru animale în procesul de fabricare a biomotorinei | Fabrici de biomotorină | 688 |
| j) | Amestecarea grăsimilor în vederea utilizarii în hrana pentru animale | Unităţi ce prelucreaza grăsimi prin amestecare | 688 |
| k) | Detoxifierea furajelor | Unităţi ce aplică un procedeu de detoxifiere prin care o substanţă nedorită este îndepărtată, degradată metabolizată, dezactivată sau fragmentată în compuşi inofensivi | 688 |
Tarif pentru înregistrarea unităţilor ce desfăşoară activităţi în domeniul hranei pentru animale şi a mijloacelor de transport al hranei pentru animale
| Activităţi desfăşurate | Tipul unităţii | Tarif de înregistrare sanitar-veterinară -lei/unitate/mijloc de transport- | |
| a) | Fabricarea pentru introducerea pe piaţă a aditivilor furajeri, altii decât cei menţionaţi în cap. 1 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | Fabrici de aditivi furajeri | 255 |
| b) | Introducerea pe piaţă a aditivilor furajeri, altii decât cei menţionaţi în cap. 1 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | 1.Unităţi de ambalare | 255 |
| 2. Depozite/Distribuitori | 255 | ||
| 3. Magazine de hrana pentru animale | 255 | ||
| 4. Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea de furaje în clădirile/ incintele/ instalaţiile proprii/mijloace de transport | 255 | ||
| c) | Fabricarea pentru introducerea pe piaţă a preamestecurilor de aditivi cu utilizarea altor aditivi decât cei menţionaţi în cap. 2 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | Fabrici de preamestecuri de aditivi furajeri | 255 |
| d) | Introducerea pe piaţă a preamestecurilor de aditivi cu utilizarea altor aditivi decât cei menţionaţi în cap. 2 din anexa IV,la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare; | 1. Unităţi de ambalare | 255 |
| 2. Depozite/Distribuitori | 255 | ||
| 3. Magazine de hrana pentru animale | 255 | ||
| 4. Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea de furaje în clădirile/ incintele/ instalaţiile proprii/mijloace de transport | 255 | ||
| e) | Fabricarea pentru introducerea pe piaţă sau pentru nevoile exclusive ale exploataţiei proprii de furaje simple şi/sau furaje combinate fără aditivi sau cu utilizarea altor aditivi decât cei menţionaţi în cap. 3 din anexa IV, la Regulamentul (CE) nr. 183/2005 cu modificările şi completările ulterioare | 1. Fabrici de furaje combinate | 255 |
| 2. Prelucrarea materiilor prime vegetale agricole prin tratamente fizice sau chimice specifice sub forma de produse destinate hranirii animalelor de ferma | 255 | ||
| f) | Introducerea pe piaţă de furaje combinate ce conţin sau nu aditivi furajeri autorizaţi în baza | 1. Unităţi de ambalare | 255 |
| 2. Depozite/Distribuitori | 255 | ||
| 3. Magazine de furaje | 255 |
| Regulamentului (CE) nr. 1831/2003 cu modificările şi completările ulterioare | 4.Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea de furaje în clădirile/ incintele/ instalaţiile /mijloacele de transport proprii | 255 | |
| g) | Introducerea pe piaţă de materii prime furajere, rezultate ca produs final sau ca subprodus | 1. Unităţi de ambalare | 255 |
| 2. Depozite/ Distribuitori | 255 | ||
| 3. Magazine de furaje | 255 | ||
| 4. Societăţi ce desfăşoară activităţi de intermediere fără deţinerea defuraje în clădirile/ incintele/ instalaţiile proprii/mijloace de transport | 255 | ||
| h) | Fabricarea şi/sau introducerea pe piata a materiilor prime furajere, rezultate ca produs final sau ca subprodus | 1.Producatori primari de materii prime vegetale | 255 |
| 2 .Operatori cu activităţi din alte domenii care furnizează produse/subproduse pentru utilizarea în hrana animalelor | 255 | ||
| i) | Transportul furajelor | transportatori | 255 |
| mijloc de transport | 154 |
Tarif pentru înregistrarea/autorizarea/certificarea unităţilor şi a activităţilor
din domeniul farmaceutic veterinar
| Unitate/activitate | U.M. | Tip de autorizaţie | Tariful de evaluare în vederea autorizării/ certificării - lei /U.M. - |
| Punct farmaceutic veterinar | Punct de lucru | Înregistrare sanitară veterinară | 306 |
| Farmacie veterinară | Punct de lucru | Autorizaţie sanitară veterinară de funcţionare | 456 |
| Unitate de fabricaţie/ import al produselor medicinale veterinare pentru: fabricaţia totală/parţială sau import al produselor medicinale veterinare fabricaţia totală/parţială sau importul materiilor prime utilizate în fabricaţia produselor medicinale veterinare | Punct de lucru | Certificat privind conformitatea cu buna practică de fabricaţie* şi/sau Autorizaţie de fabricaţie a produselor medicinale veterinare | 4546** |
| Unitate de distribuţie a produselor medicinale veterinare, reagenţilor şi seturilor de diagnostic de uz veterinar | Punct de lucru | Autorizaţie de distribuţie a produselor medicinale veterinare, reagenţilor şi seturilor de diagnostic de uz veterinar | 1067*** |
* Pentru unităţile de fabricaţie produse medicinale veterinare, din ţări terţe, se emite doar Certificatul privind conformitatea cu buna practică de fabricaţie. Pentru unităţile de import al produselor medicinale veterinare/materii prime utilizate la fabricaţia produselor medicinale veterinare, se emite Certificatul privind conformitatea cu buna practică de fabricaţie şi Autorizaţia de fabricaţie a produselor medicinale veterinare, pentru activităţile desfăşurate în România (ex. teste pentru controlul calităţii, certificarea seriei produselor medicinale veterinare importate).
** Cheltuielile aferente cazării şi transportului se suportă de către solicitant. Tariful se achită pentru evaluarea fiecărui punct de lucru.
*** Tariful se achită şi se eliberează pentru fiecare punct de lucru.
