Anexă din 17 martie 2014
Anexele nr. I-IV la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 42/2014 pentru modificarea Ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 45/2005 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare, ca urmare a actualizării tarifelor în funcţie de rata inflaţiei din anul 2013
- Emitent
- Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 300 bis din 24 aprilie 2014
Textul actului
Cuprins
Anexa nr. II (Anexa nr. 2 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelornr. 45/2005)
A. TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor
de laborator privind expertiza sanitară veterinară a produselor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală şi a furajelor
| Nr. crt. | Denumire analiză, examen de laborator şi activitate sanitară veterinară | Tip probă | Metoda / Tehnica de laborator/ Referenţial de metodă | Tarif lei / analiza / examen/ operaţiune |
| 1 | Detectarea bacteriilor din genul Salmonella | Alimente | Analizor automat | 75 |
| 2 | Detectarea bacteriilor din genul Salmonella | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | SR EN ISO 6579 | 24 |
| 3 | Detectarea Campylobacter spp | Alimente | Analizor automat | 102 |
| 4 | Detectarea enterobacteriilor sakazakii | Lapte praf. produse pe bază de lapte praf. probe de mediu | SR ISO/TS 22964 | 18 |
| 5 | Detectarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Analizor automat | 140 |
|---|---|---|---|---|
| 6 | Detectarea Escherichia coli O 157 | Alimente, hrană animale | SR EN ISO 16654 | 61 |
| 7 | Detectarea Escherichia coli O 157:H7 | Alimente | Analizor automat | 131 |
| 8 | Detectarea Listeria spp şi a Listeria monocytogenes | Alimente | Analizor automat | 128 |
| 9 | Detectarea şi numărarea Escherichia coli prezumtivă | Alimente, hrană animale | Tehnica numărului cel mai probabil / SR ISO 7251 | 15 |
| 10 | Detectarea şi numărarea Escherichia coli prezumtivă | Alimente | Analizor automat | 44 |
| "11 | Detectarea şi numărarea Escherichia coli şi a bacteriilor coliforme | apă potabilă | metoda filtrării prin membrană/SR EN ISO 9308 | 31 |
| 12 | Detectarea şi numărarea Listeria Monocytogenes | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Metoda de detecţie/ SR ISO 11290-1 | 25 |
| 13 | Detectarea şi numărarea Listeria Monocytogenes | Alimente, hrana animale, teste sanitaţie | Metoda de numărare/ SR ISO 11290-2 | 28 |
| 14 | Detectarea şi numărarea Pseudomonas aeruginosa | Apa potabilă | Metoda filtrării prin membrane/ SR EN ISO 16266 | 55 |
| 15 | Detectarea şi numărarea bacteriilor anaerobe sulfito- reducătoare | Apa potabilă | Metoda filtrării prin membrane/ SR EN 26461 | 34 |
| 16 | Detectarea şi numărarea Campylobacter spp. | Alimente | Metoda de detecţie/ SR EN ISO 10272-1 | 97 |
| 17 | Detectarea şi numărarea Campylobacter spp. | Alimente | Metoda de enumerare a coloniilor/ SR EN ISO 10272-2 | 113 |
| 18 | Detectarea şi numărarea enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Analizor automat | 44 |
| 19 | Detectarea şi numărarea enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Metoda de numărare a coloniilor/ SR ISO 21528-2 | 19 |
| 20 | Detectarea şi numărarea e enterobacteriaceaelor | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Tehnica MPN cu îmbogăţire/ SR ISO 21528-1 | 17 |
| 21 | Detectarea Vibrio spp potenţial enteropatogenă | Alimente | ISO/TS 21872-1 | 35 |
|---|---|---|---|---|
| 22 | Detectarea Yersinia enterocolitica prezumtiv patogenă | Alimente | SR EN ISO 10273 | 36 |
| 23 | Determinare bacterii acetice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 20 |
| 24 | Determinare bacterii anaerobe gazogene | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 18 |
| 25 | Determinare bacterii anaerobe termofile gazogene | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 15 |
| 26 | Determinare bacterii anaerobe/spori bacterii anaerobe | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 14 |
| 27 | Determinare bacterii lipolitice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 16 |
| 28 | Determinare bacterii proteolitice | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 36 |
| 29 | Determinare lactobacili | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 24 |
| 30 | Determinare Proteus spp. | Alimente | Metodă dezvoltată în laborator | 14 |
| 31 | Determinarea activităţii apei | Alimente | SR ISO 21807 | 7 |
| 32 | Determinarea bacteriilor coliforme | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Analizor automat | 37 |
| 33 | Determinarea bacteriilor coliforme | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | SR ISO 4831, SR ISO 4832 | 22 |
| 34 | Determinarea celui mai mic număr de Bacillus cereus prezumtiv | Alimente, hrană animale | Tehnica MPN/SR EN ISO 21871 | 26 |
| 35 | Determinarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Imunoenzimatică (ELISA) | 125 |
| 36 | Determinarea enterotoxinei stafilococice | Alimente | Metoda dializei | 39 |
| 37 | Determinarea gradului de contaminare cu Bacillus subtilis | Pâine | Metoda dezvoltată în laborator | 26 |
| 38 | Determinarea NTG la 22/37°C | apă potabilă îmbuteliată | microbiologică | 14 |
| 39 | Determinarea sensibilităţii la substanţe antimicrobiene a tulpinilor bacteriene | Culturi bacteriene | Difuzimetrică | 19 |
| 40 | Determinarea speciei de provenienţa a cărnii | Carne crudă | Imunodifuzia (ID) în gel de agar | 42 |
| 41 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | Carne tratată termic | Imunoenzimatică (ELISA) | 309 |
| 42 | Examen bacterioscopic | Alimente | Bacterioscopică | 10 |
| 43 | Examen microbiologic complet al unei probe (stante) conserve | Conserve | SR 8924 | 23 |
| 44 | Identificare biochimică a bacteriilor anaerobe | Alimente | Analizor automat | 75 |
| 45 | Identificare biochimică Campylobacter spp | Alimente | Analizor automat | 63 |
| 46 | Identificare biochimică Enterobacteriaceae | Alimente | Analizor automat | 72 |
| 47 | Identificare biochimica Listeria spp. şi a Listeria monocytogenes | Alimente | Analizor automat | 102 |
| 48 | Identificare biochimică Salmonella spp. | Alimente | Analizor automat | 75 |
| 49 | Identificare biochimică Stafilococ coagulazo-pozitiv | Alimente | Analizor automat | 47 |
| 50 | Identificare biochimica Steptococcacea | Alimente | Analizor automat | 75 |
| 51 | Identificarea laptelui mastitic | Lapte crud | Metoda CMT | 5 |
| 52 | Identificarea şi numărarea enterococilor intestinali | apă potabilă | metoda filtrării prin membrană/ SR EN ISO 7899 | 31 |
|---|---|---|---|---|
| 53 | Numărare Bacillus cereus | Alimente | Tehnica de numărare a coloniilor la 30 °C/ SR EN ISO 7932 | 18 |
| 54 | Numărare Clostridium perfringens | Alimente, hrana animale | Tehnica de numărare a coloniilor/ SR EN ISO 7937 | 6 |
| 55 | Numărare Escherichia coli beta- glucuronidaza pozitivă | Alimente, hrana animale | SR ISO 16649 | 18 |
| 56 | Numărare Pseudomonas spp prezumtiv | Carne | ISO 13720 | 22 |
| 57 | Numărarea bacteriilor anaerobe sulfito- reducatoare | Alimente, hrană animale | SR ISO 15213 | 17 |
| 58 | Numărarea bacteriilor butirice | Alimente | Metoda dezvoltată în laborator | 24 |
| 59 | Numărarea celulelor somatice | Lapte crud | Fluoro-opto- electronică (Somascope)/ SR EN ISO 13366-2 | 17 |
| 60 | Numărarea celulelor somatice | Lapte crud | Microscopica/ SR EN ISO 13366-1 | 14 |
| 61 | Numărarea drojdiilor şi mucegaiurilor | Alimente, hrană animale teste sanitaţie | Analizor automat | 42 |
| 62 | Numărarea drojdiilor şi mucegaiurilor | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | ISO 21527 | 27 |
| 63 | Numărarea microorganismelor | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Tehnica de numărare a coloniilor la 30 grade Celsius/ SR EN ISO 4833 | 11 |
| 64 | Numărarea microorganismelor | Alimente, hrana animale, teste sanitaţie | Analizor automat | 42 |
| 65 | Numărarea stafilococilor coagulază - pozitivi | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | Analizor automat | 43 |
| 66 | Numărarea stafilococilor coagulază - pozitivi | Alimente, hrană animale, teste sanitaţie | SR EN ISO 6888 | 29 |
| 67 | Serotipizare Campylobacter jejuni | Culturi bacteriene | PHA (schema Penner) | 164 |
| 68 | Serotipizare prin aglutinare pe lamă şi tub | Culturi bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub | 112 |
| 69 | Serotipizare Salmonella spp | Culturi bacteriene | Aglutinare pe lamă/tub (schema Kauffmann-White) | 105 |
| 70 | Controlul vizual al peştelui | Peşte | Examen parazitologie / Reg. CE 2074/2005 | 12 |
|---|---|---|---|---|
| 71 | Detecţia chisturilor şi larvelor de Trichinella spp. [în condiţiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | ţesut muscular, carne şi produse din carne | examen trichineloscopic (2 compresoare) | 9 |
| 72 | Detecţia chisturilor şi larvelor de Trichinella spp. [în condiţiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | carne vânat | examen trichineloscopic (4 compresoare) | 18 |
| 73 | Detecţia larvelor de Trichinella spp [în condiţiile Reg. (CE) nr. 2.075/2005] | ţesut muscular, carne şi produse din carne | digestie artificială cu agitator magnetic | 45 |
| 74 | Determinarea compoziţiei cărnii/ produse din carne | Carne şi preparate | Analizor automat | 2 |
| 75 | Determinarea compoziţiei laptelui | Lapte | Analizor automat | 10 |
| 76 | Determinarea pH-ului | Carne şt produse din carne, lapte şi produse lactate, apa potabilă, vin | Potenţiometrică conductivităţi/ SR ISO 2917, STAS 8201, SR ISO 10523 | 4 |
| 77 | Determinarea punctului de congelare | Lapte | Metoda crioscopică/ SR EN ISO 5764 | 7 |
| 78 | Examen botanic | Materii prime furajere | Macroscopică | 18 |
| 79 | Examen organoleptic | Alimente, hrană animale | Organoleptică | 8 |
| 80 | Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimi | Alimente, hrană animale | Reacţia Kreis/ SR 9065, STAS 12266 | 14 |
| 81 | Determinare acid cianhidric | Hrană animale | Titrimetrică | 39 |
| 82 | Determinare amprolium | Hrană animale | Spectrofotometrică | 39 |
| 83 | Determinare cloruri | Apa potabilă | Titrimetrică-Mohr/ SR ISO 9297 | 11 |
| 84 | Determinare conservanţi | Conserve, băuturi | Lichidcromatografică (HPLC) | 81 |
| 85 | Determinare dimetridazol | Hrană animale | Spectrofotometrică | 31 |
| 86 | Determinare gosipol | Hrană animale | Spectrofotometrică/ Reg. CE 152/2009 | 166 |
| 87 | Determinare impurităţi/ corpuri străine | Materii prime furajere | Macroscopică | 8 |
| 88 | Determinare nicarbazin | Hrană animale | Spectrofotometrică | 78 |
| 89 | Determinare raport glucoză- fructoză | Alimente | Enzimatică | 20 |
| 90 | Determinare Roşu de Sudan I, II, II, IV | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 36 |
|---|---|---|---|---|
| 91 | Determinare Roşu de Sudan I, II, II, IV | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 45 |
| 92 | Determinare tylan | Hrană animale | Spectrofotometrică | 49 |
| 93 | Determinarea acidităţii | Alimente, băuturi | Titrimetrică | 7 |
| 94 | Determinarea acidităţii | Lapte praf, miere, produse morărit | Volumetrică/ SR ISO 6091, SR ISO 6092, SR 784 | 6 |
| 95 | Determinarea acidităţii | Iaurt | Potenţiometrică/ SR ISO 11869 | 24 |
| 96 | Determinarea acidităţii volatile | Alimente | Titrimetrică | 7 |
| 97 | Determinarea acizilor de fermentaţie | Hrană animale (nutreţuri însilozate) | STAS 12254 | 12 |
| 98 | Determinarea acizilor graşi liberi | Praf de ou | Titrimetrică | 8 |
| 99 | Determinarea acizilor organici (tartic, malic, citric şi oxalic) | Vin | loncromatografică (IC) | 102 |
| 100 | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | Lapte şi băuturi pe bază de lapte | Fluorimetrică/ SR EN ISO 11816 | 160 |
| 101 | Determinarea activităţii ureazice a stratului de soia | Hrană animale | Titrimetrică/ SR ISO 5506 | 11 |
| 102 | Determinarea activităţii cenuşii | Vin | Titrimetrică | 6 |
| 103 | Determinarea alcoolilor superiori | Alcool etilic şi băuturi alcoolice | Gazcromatografică (GC) | 45 |
| 104 | Determinarea alcoolului metilic | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | SR 6182/40, SR 184/10 | 42 |
| 105 | Determinarea amidonului | Alimente | Colorimetrică | 7 |
| 106 | Determinarea amoniacului | Alimente | Nessler | 3 |
| 107 | Determinarea amoniacului | Apa potabilă | Spectrofotometrică/ SR ISO 7150 | 5 |
| 108 | Determinarea amoniacului | Apa potabilă | Titrimetrică/ SR ISO 5664 | 7 |
| 109 | Determinarea anionilor (fluoruri, cloruri, nitriţi, nitraţi, bromuri, sulfaţi, fosfaţi) | Alimente, vin | loncromatografică (IC) | 110 |
| 110 | Determinarea azotaţilor | Alimente | Spectrofotometrică | 12 |
| 111 | Determinarea azotaţilor | Apa potabilă | Spectrofotometrică | 6 |
| 112 | Determinarea azotaţilor | Hrana animale | Spectrofotometrică - Kit | 69 |
| 113 | Determinarea azotaţilor | Hrana animale | Spectrofotometrică - reducere pe coloana de Cd | 31 |
| 114 | Determinarea azotiţilor | Carne şi produse din carne, apa potabilă, hrană animale | Spectrofotometrică/ SR EN 12014, SR EN 26777, SR 13175 | 19 |
|---|---|---|---|---|
| 115 | Determinarea azotiţilor | Legume şi fructe | Spectrofotometrică- GRIESS | 4 |
| 116 | Determinarea azotului bazic volatil total | Produse din pescuit proaspete şi preparate | Reg CE 2074/2005 | 14 |
| 117 | Determinarea azotului uşor hidrolizabil | Alimente, hrana pentru animale | Distilare/ SR 9054, Reg. 152/2009 | 7 |
| 118 | Determinarea calciului | Hrană animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 44 |
| 119 | Determinarea carbonaţilor/ bicarbonaţilor | Iaurt | Colorimetrică | 3 |
| 120 | Determinarea cationilor (sodiu, amoniu, potasiu, calciu, magneziu) | Alimente, Vin | loncromatografică (IC) | 110 |
| 121 | Determinarea celulozei brute | Hrană animale | Gravimetrică/ Reg CE 152/2009 | 29 |
| 122 | Determinarea cenuşii | Alimente, produse morărit, hrană animale, vin | Gravimetrică/ SR ISO 936, SR 8613, SR 784. Reg CE 152/2009 | 3 |
| 123 | Determinarea cenuşii insolubile în acid clorhidric | Alimente, produse morărit, hrană animale | Gravimetrică/ Met IISPV, Reg CE 152/2009 | 9 |
| 124 | Determinarea clorului rezidual liber | Apa potabilă | STAS 6364 | 4 |
| 125 | Determinarea clorurii de sodiu | Produse din carne, brânză, peşte | Potenţiometrică | 54 |
| 126 | Determinarea clorurii de sodiu | Alimente, hrană animale | Titrimetrică-Mohr | 11 |
| 127 | Determinarea clorurii de sodiu | Hrană animale | Titrimetrică - Volhard/ Reg CE 152/2009 | 24 |
| 128 | Determinarea colagenului | Produse din carne | Spectrofotometrică | 49 |
| 129 | Determinarea coloranţilor | Alimente | Lichidcromatografică (UPLC) | 326 |
| 130 | Determinarea coloranţilor | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 52 |
| 131 | Determinarea concentraţiei alcoolice | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | Reg CE 2676/1990 | 4 |
| 132 | Determinarea conţinutului de acrilamidă | Alimente procesate termic | Gazcromatografică (GC) | 129 |
| 133 | Determinarea conţinutului de cupru | Hrană animale | Spectrofotometrică | 16 |
| 134 | Determinarea conţinutului de gluten | Grâu şi faină de grâu | Test rapid | 2 |
| 135 | Determinarea conţinutului de gluten umed | Grâu şi faină de grâu | SR EN ISO 21415 | 2 |
| 136 | Determinarea conţinutului de magneziu | Hrană animale | Titrimetrică/ SR EN ISO 6869 | 12 |
| 137 | Determinarea conţinutului de mangan | Hrană animale | Spectrofotometrică | 17 |
|---|---|---|---|---|
| 138 | Determinarea corpurilor străine | Alimente, cereale | Gravimetrică/ microscopică | 6 |
| 139 | Determinarea densităţii | Lapte, vin, sucuri de fructe şi legume, ape minerale, băuturi răcoritoare carbogazoase | Areometrică/ SR 143; SR 2418 | 5 |
| 140 | Determinarea dioxidului de sulf liber | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 4 |
| 141 | Determinarea dioxidului de sulf total | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/13 | 6 |
| 142 | Determinarea eficienţei pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda cu benzidină | 11 |
| 143 | Determinarea eficienţei pasteurizării laptelui | Lapte | Metoda rapidă | 7 |
| 144 | Determinarea elasticităţii miezului de pâine | Pâine | SR 91 | 2 |
| 145 | Determinarea esterilor | Alcool etilic şi băuturi alcoolice | SR 184/6 | 6 |
| 146 | Determinarea extractului alcoolic uscat şi conţinutul de ceară | Propolis | Extracţie cu solvenţi | 26 |
| 147 | Determinarea extractului sec total | Vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | STAS 6182/9 | 3 |
| 148 | Determinarea fierului | Hrană animale | Spectrofotometrică | 14 |
| 149 | Determinarea fierului | Vin | SR 6182/10 | 15 |
| 150 | Determinarea fosforului | Alimente | Gravimetrică Chi-Mo- ci-Ac | 16 |
| 151 | Determinarea fosforului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrică/ ISO 13730, ISO 649 | 22 |
| 152 | Determinarea glucozei şi fructozei din miere | Miere | SR 784 | 17 |
| 153 | Determinarea gradului de impurificare | Lapte | Filtrare | 1 |
| 154 | Determinarea grăsimii | Praf de ou. lăptişor de matcă | Extracţie cu solvenţi | 25 |
| 155 | Determinarea grăsimii | Lapte, îngheţată | Extracţie etero- amoniacală tip Mojonnier/SR EN ISO 1211, SR EN ISO 7328/1 | 39 |
| 156 | Determinarea grăsimii | Brânză | Extracţie eteroclorihidrică tip Mojonnier/SR EN ISO 1735 | 34 |
| 157 | Determinarea impurităţilor insolubile din grăsime | Grăsime animală | SR EN ISO 663 | 24 |
|---|---|---|---|---|
| 158 | Determinarea grăsimii | Alimente, hrană animale | Soxlet/SR ISO 1444 SR 8613 | 8 |
| 159 | Determinarea grăsimii | Lapte şi produse lactate, maioneză, margarină | Butirometricâ/ ISO 488 ISO 2446, SR EN ISO 3727 | 14 |
| 160 | Determinarea greutăţii hectolitrice | Cereale | SR EN ISO 7971 | 2 |
| 161 | Determinarea hidroximetilfurfuralului (HMF) | Miere | Fiehe/SR 784 | 17 |
| 162 | Determinarea hidroximetilfurfuralului (HMF) | Miere | Spectrofotometrică/ SR 784 | 11 |
| 163 | Determinarea histaminei | Peşte | Lichidcromatografică (HPLC) | 56 |
| 164 | Determinarea impurităţilor minerale insolubile raportate la substanţa uscată | Alimente | Gravimetrică/ microscopică | 12 |
| 165 | Determinarea indicelui de aciditate | Hrană animale | STAS 12266 | 23 |
| 166 | Determinarea indicelui de aciditate | Ceară de albine | STAS 3064 | 8 |
| 167 | Determinarea indicelui de deformare a glutenului | Grâu şi făină de grâu | Măsurare diametre | 7 |
| 168 | Determinarea indicelui de iod | Grăsimi de origine animală şi vegetală | SR EN ISO 3961 | 56 |
| 169 | Determinarea indicelui de peroxid | Grăsimi de origine animală şi vegetală, hrană animale | SR 3960. STAS 12266 | 19 |
| 170 | Determinarea indicelui de refracţie | Grăsimi de origine animală şi vegetală | SR EN ISO 6320 | 20 |
| 171 | Determinarea indicelui de saponificare | Ceară de albine | STAS 3064 | 10 |
| 172 | Determinarea indicelui de saponificare | Alimente | Titrimetrică | 34 |
| 173 | Determinarea indicelui diastazic | Miere | SR 784 | 7 |
| 174 | Determinarea indicilor Reichert- Meissl şi Polanske | Produse lactate | Metoda dezvoltată în laborator | 32 |
| 175 | Determinarea îndulcitorilor | Băuturi | Lichidcromatografică (HPLC) | 96 |
| 176 | Determinarea îndulcitorilor | Alimente | Lichidcromatografică (UPLC) | 332 |
| 177 | Determinarea lactozei | Lapte | Titrimetrică | 20 |
| 178 | Determinarea Na, Ca K | Alimente | Flamfotometrică | 14 |
| 179 | Determinarea Para Red | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 36 |
|---|---|---|---|---|
| 180 | Determinarea Para Red | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 46 |
| 181 | Determinarea porozităţii | Pâine, produse de franzelărie şi specialităţi de panificaţie | SR 91 | 2 |
| 182 | Determinarea procentului de polen | Miere | SR 784 | 4 |
| 183 | Determinarea proteinei | Alimente, prod morărit/panificaţie, hrană animale, cereale | Kjeldhal/ SR EN ISO 8968, SR ISO 937, Reg CE 152/2009 | 18 |
| 184 | Determinarea punctului de topire | Ceară de albine | STAS 3064 | 32 |
| 185 | Determinarea puterii de coagulare | Pepsină | STR 280 | 3 |
| 186 | Determinarea solubilităţii produselor sub forma de praf | Lapte şi produse Iacale | STAS 6358 | 3 |
| 187 | Determinarea substanţei uscate negrase | Unt | SR EN ISO 3727 | 6 |
| 188 | Determinarea substanţelor insolubile în apa din miere | Miere | SR 784 | 7 |
| 189 | Determinarea substanţelor organice oxidabile | Apă potabilă | Titrimetrică | 5 |
| 190 | Determinarea sulfitului | Alimente | Enzimatică | 122 |
| 191 | Determinarea titrului proteic | Lapte | SR 143; SR 2418 | 5 |
| 192 | Determinarea umidităţii | Alimente, produse morărit, hrană animale, cereale | Gravimetrică/ SR EN ISO 3727, SR ISO 6731, SR EN ISO 5534, SR ISO 1442, SR 8613, Reg. CE 152/2009 | 4 |
| 193 | Determinarea conţinutului de apă. Testul chimic | Carcasă pasăre, părţi congelate | Reg 543/2008 | 23 |
| 194 | Determinarea conţinutului de apă Testul scurgerii | Carcasă pasăre | Reg 543/2008 | 2 |
| 195 | Determinarea umidităţii | Miere | Refractometrică/ SR 784 | 2 |
| 196 | Determinarea vitaminei A | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC)/ Reg CE 152/2009 | 117 |
| 197 | Determinarea vitaminei A | Hrană animale | Spectrofotometrică | 38 |
| 198 | Determinarea vitaminei E | Hrană animale | Lichidcromatografica (HPLC)/ Reg CE 152/2009 | 112 |
| 199 | Determinarea vitaminei E | Hrană animale | Spectrofotometrică | 34 |
|---|---|---|---|---|
| 200 | Determinarea volumului pâinii | Pâine | SR 91 | 2 |
| 201 | Determinarea zaharozei | Miere, vin, alcool etilic şi băuturi alcoolice | SR 784, STAS 6182/17 | 8 |
| 202 | Determinarea zahărului invertit | Miere | SR 784 | 8 |
| 203 | Determinarea zahărului reducător | Vin | SR 6182-18/C91 | 23 |
| 204 | Determinarea zaharurilor | Vin | Standardizată | 14 |
| 205 | Determinări ponderale | Conserve | SRAS 6516 | 2 |
| 206 | Dozare uree | Hrană animale | Reg CE 152/2009 | 36 |
| 207 | Identificare glucide | Alimente | Colorimetrică- Reacţia Fehling | 7 |
| 208 | Identificare şi dozare Avatec | Hrană animale | Spectrofotometrică | 80 |
| 209 | Identificare şi dozare Carbadox | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 207 |
| 210 | Identificare şi dozare Monensin/ Lasalocid | Hrană animale | Spectrofotometrică | 59 |
| 211 | Identificare şi dozare Narasin | Hrană animale | Spectrofotometrică | 85 |
| 212 | Identificare şi dozare Nicarbazin | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 202 |
| 213 | Identificare şi dozare Olaquindox | Hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 209 |
| 214 | Identificare şi dozare Salinomicin | Hrană animale | Spectrofotometrică | 76 |
| 215 | Identificarea amidonului | Alimente | Colorimetrică | 5 |
| 216 | Identificarea constituenţilor de origine animală | Hrană animale | Microscopică/ Reg CE 152/2009 | 41 |
| 217 | Identificarea hidrogenului sulfurat | Carne şi produse din carne | SR 9065 | 4 |
| 218 | Testul de stabilitate fizico-chimic la aer pentru vin | Vin | SR 6182/2 | 22 |
| 219 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi ridicate | Vin | SR 6182/2 | 22 |
| 220 | Testul de stabilitate fizico-chimic pentru vin la temperaturi scăzute | Vin | SR 6182/2 | 22 |
| 221 | Determinare melamină | Produse cu conţinut proteic | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 278 |
| 222 | Determinare reziduuri de pesticide | alimente, hrană pentru animale | gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 283 |
| 223 | Determinare reziduuri de pesticide | alimente de origine nonanimală | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 290 |
| 224 | Determinarea 3MCPD | Alimente | Gazcromatografică (GC) | 131 |
| 225 | Determinarea 3MCPD | Alimente | Lichidcromatografică (HPLC) | 186 |
| 226 | Determinarea arsenului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbţie atomică cu generare de hidruri (SAA HG) | 54 |
| 227 | Determinarea contaminării cu dioxin[, furani şi PCB asemănătoare dioxinei | Alimente | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă de înaltă rezoluţie (GC-HRMS) | 2748 |
| 228 | Determinarea markerului făinurilor proteice - glyceroltriheptanoat (GTH) | Făinuri proteice | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 158 |
| 229 | Determinarea mercurului | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbţie atomică cu vapori reci (SAA CV) | 53 |
| 230 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn. Fe, Sn, etc.) -1 element | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbţie atomică cu flacără (SAA FL) | 23 |
| 231 | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, Sn, etc.) şi arsen (As) - 1 element | Alimente, hrană animale | Spectrofotometrie de absorbţie atomică cu cuptor de grafit (SAA CG) | 36 |
| 232 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Cromatografie în strat subţire (CSS) | 62 |
| 233 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Hrană animale | Imunocromatograficâ - AFLACARD | 45 |
| 234 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Imunoenzimatică (ELISA) fără purificare pe coloană de imunoafinitate | 200 |
| 235 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Imunoenzimatică (ELISA) cu purificare pe coloană de imunoafinitate | 288 |
| 236 | Determinarea micotoxinelor/1 micotoxină | Alimente, hrană animale | Lichidcromatografică (HPLC) | 225 |
| 237 | Determinarea reziduurilor de agenţi antiimflamatori nesteroidieni | Ţesut muscular, ficat, lapte crud | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 137 |
| 238 | Determinarea reziduurilor de alergeni | Alimente | Imunoenzimatică (ELISA) | 217 |
| 239 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Miere | Gazcromatografică (GC) | 44 |
| 240 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud ficat, peşte de crescătorie | Lichidcromatografică (HPLC) | 76 |
| 241 | Determinarea reziduurilor de antihelmintice | Lapte crud ficat | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 78 |
| 242 | Determinarea reziduurilor de beta - lactamice | Ţesut muscular, rinichi, lapte, peste | Radioimunotest (CHARM II) | 125 |
| 243 | Determinarea reziduurilor de carbadox şi olaquindox | Ficat | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 123 |
| 244 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, ser sanguin, urină | Imunoenzimatică (ELISA) | 126 |
| 245 | Determinarea reziduurilor de cloramfenicol | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 188 |
| 246 | Determinarea reziduurilor de coccidi ostatice | Ficat, ouă | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 80 |
| 247 | Determinarea reziduurilor de coloranţi | peşte crescătorie | lichidcromatografică (HPLC) | 73 |
| 248 | Determinarea reziduurilor de corticosteroizi | Urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 176 |
| 249 | Determinarea reziduurilor de dimetridazol | Ţesut muscular, lapte, ouă, plasmă | Imunoenzimatică (ELISA) | 124 |
| 250 | Determinarea reziduurilor de enro/ciprofloxacin | Ţesut muscular, ficat, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 113 |
| 251 | Determinarea reziduurilor de gentamicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 121 |
| 252 | Determinarea reziduurilor de gentamicină/neomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Radioimunotest (CHARM II) | 139 |
| 253 | Determinarea reziduurilor de hidrocarburi policiclice aromatice (PAH) | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 371 |
| 254 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului resorcilic | ţesuturi (ficat, rinichi, muşchi inclusiv peşte), bilă, ouă, lapte şi urină | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 394 |
| 255 | Determinarea reziduurilor de macrolide | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, peste | Radioimunotest (CHARM II) | 134 |
| 256 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Gazcromatograficâ (GC) | 274 |
| 257 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Gazcromatograficâ cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 62 |
| 258 | Determinarea reziduurilor de melamină | Alimente, hrană animale | Lichidcromatograficâ cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 242 |
| 259 | Determinarea reziduurilor de neomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă | Imunoenzimatică (ELISA) | 121 |
| 260 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, plasmă | Imunoenzimatică (ELISA) | 159 |
| 261 | Determinarea reziduurilor de nitrofurani | Ţesut muscular, lapte, ouă, miere, peşte de crescătorie | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 72 |
| 262 | Determinarea reziduurilor de nitroimidazoli | ţesut muscular, lapte crud, ouă, peşte de crescătorie, ser sanguin | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 94 |
| 263 | Determinarea reziduurilor de nitrozamine | Alimente | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 78 |
| 264 | Determinarea reziduurilor de pesticide | Produse de origine vegetală | Gazcromatografică (GC) | 238 |
| 265 | Determinarea reziduurilor de pesticide carbamice | Alimente de origine animală | Gazcromatografică (GC) | 112 |
| 266 | Determinarea reziduurilor de pesticide organoclorurate | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, peşte de crescătorie, alte alimente, hrană animale | Gazcromatografică (GC) | 102 |
| 267 | Determinarea reziduurilor de pesticide organofosforice | Grăsime, lapte crud, ouă, miere, peşte de crescătorie, alte alimente, hrană animale | Gazcromatografică (GC) | 122 |
| 268 | Determinarea reziduurilor de piretroide | Alimente de origine animală | Gazcromatografică (GC) | 128 |
| 269 | Determinarea reziduurilor de stilbene | Ţesut muscular, urină | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC - MS/MS) | 132 |
| 270 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 106 |
| 271 | Determinarea reziduurilor de streptomicină | Miere | Lichidcromatografică (HPLC) | 109 |
| 272 | Determinarea reziduurilor de streptomicină/dihidrostreptomicină | Ţesut muscular, rinichi, lapte, miere | Radioimunotest (CHARM II) | 125 |
| 273 | Determinarea reziduurilor de substanţe betaagoniste | Ficat, urină | Imunoenzimatică (ELISA) | 318 |
| 274 | Determinarea reziduurilor de substanţe betaagoniste | Ficat, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 344 |
| 275 | Determinarea reziduurilor de substanţe steroidiene | Ţesut muscular, ser sangvin, urină | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masa (GC- MS/MS) | 221 |
| 276 | Determinarea reziduurilor de substanţe steroidiene | Ţesut muscular, ficat, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 194 |
| 277 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Ţesut muscular, ficat, rinichi, lapte, miere | Lichidcromatografică (HPLC) | 99 |
| 278 | Determinarea reziduurilor de sulfamide | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă. miere, peşte | Radioimunotest (CHARM II) | 181 |
| 279 | Determinarea reziduurilor de sulfonamide | Ţesut muscular, rinichi, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 111 |
| 280 | Determinarea reziduurilor de sulfoquinoxalină | Ţesut muscular, rinichi, lapte | Imunoenzimatică (ELISA) | 104 |
| 281 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesut muscular, rinichi, ouă, miere | Imunoenzimatică (ELISA) | 116 |
| 282 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesut muscular, rinichi, lapte crud, ouă, miere, peste de crescătorie | Lichidcromatografica (HPLC) | 132 |
| 283 | Determinarea reziduurilor de tetracicline | Ţesut muscular, rinichi, lapte, ouă, miere, peşte | Radioimunotest (CHARM II) | 125 |
| 284 | Determinarea reziduurilor de tireostatice | Ţesut muscular, tiroida, urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 342 |
| 285 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante şi betablocante | Rinichi | Imunoenzimatică (ELISA) | 221 |
| 286 | Determinarea reziduurilor de tranchilizante şi betablocante | Ţesut muscular, ficat, rinichi | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 265 |
| 287 | Determinarea reziduurilor de amitraz | Ţesuturi, lapte şl miere | Gazcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (GC- MS/MS) | 62 |
| 288 | Determinarea reziduurilor de lactone ale acidului rezorcilic | Ţesuturi (ficat, rinichi, muşchi inclusiv peşte), bilă, ouă. lapte şi urină | Lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC- MS/MS) | 105 |
| 289 | Determinarea radioactivităţi | Alimente, hrană animale | Spectrometrie gama | 41 |
| 290 | Determinarea proteinei vegetale/ animale | Alimente | PCR | 584 |
| 291 | Calculul energiei brute | Hrană animale | Publicaţii | 2 |
| 292 | Determinarea toxinei botulinice | Alimente, hrana animale | SR 13419 | 131 |
| 293 | Testarea antibiorezistenţei microbiene | Tulpini patogene | Metoda microdiluţiilor | 178 |
| 294 | Determinarea reziduurilor de antibiotice şi coccidiostatice | Hrana animale | UPLC-Q-TOF | 190 |
| 295 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii/laptelui | produse procesate (alimente şi hrană pentru animale) | RT-PCR | 745 |
| 296 | E. coli VTEC - determinarea genelor de virulenţă şi serogrup | carne | PCR | 285 |
| 297 | Determinarea reziduurilor de coloranţi | peşte crescătorie | lichidcromatografică cuplată cu spectrometru de masă (LC - MS/MS) | 59 |
| 298 | Determinarea acidităţii grăsimii | produse lactatele şi unt | SR ISO 1740:2008 (metoda de referinţă) | 29 |
| 299 | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | brânză | fluorimetrică/ISO 11816-2 | 306 |
| 300 | Determinarea lactozei | lapte şi produse lactate | metoda fenol- sulfurică STAS 10902 | 24 |
| 301 | Determinarea chiştilor de Giardia şi/sau oochiştilor de Cryptosporidium | apă | parazitologică prin Flita - Max xpress | 1534 |
| 302 | Determinarea azotaţilor | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 24 |
| 303 | Determinarea azotiţilor | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 20 |
| 304 | Determinarea durităţii totale | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 18 |
| 305 | Determinarea fosforului total | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 8 |
| 306 | Determinarea CCO_Cr | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 20 |
| 307 | Determinarea CBO5 | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 28 |
| 308 | Determinarea clorului rezidual | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 6 |
| 309 | Determinare conductivităţii | miere | SR 784/2 2009 | 3 |
| 310 | Determinarea cianurilor | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 18 |
| 311 | Determinarea sulfaţilor | apă | test rapid Spectroquant Nova 60 | 16 |
| 312 | Determinarea substanţelor stupefiante şi psihotrope | produse şi preparate pe bază de plante, amestecuri minerale, pulberi, tablete sau comprimate | UPLC-Q-TOF | 4444 |
*)Tariful nu include T.V.A.
B. TARIFE
57
pentru consultanţă şi instruiri practice de laborator privind expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală şi a furajelor
| Nr. crt. | Denumire domeniu acţiune Instruire | Denumire analiză/ test | Tarif analiză (în funcţie de testele pentru care se solicită instruirea) | Tarif instruire teoretică- practică/ oră/ specialist | Timp minim de instruire (ore) | Total tarif/ analiză | Total tarif* instruire 1 domeniu | |
| Lei | Specialitate | |||||||
| 1 | Detecţia alimentelor iradiate | Detecţia alimentelor iradiate prin fotoluminescenţă | 23 | 31 | Fizician | 7 | 240 | 240 |
| 2 | Radioactivitate | Detecţia activităţii specifice a radionuclizilor prin spectrometrie gama | 41 | 31 | Fizician | 7 | 257 | 258 |
| 3 | Examene de laborator pentru determinarea compoziţiei chimice a hranei pentru animale | Umiditate | 4 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 1 | 35 | 279 |
| Proteină | 18 | 31 | 2 | 80 | ||||
| Grăsime | 8 | 31 | 1 | 39 | ||||
| Celuloză | 29 | 31 | 2 | 91 | ||||
| Cenuşă | 3 | 31 | 1 | 34 | ||||
| 4 | Examene de laborator pentru determinarea indicilor de prospeţime a hranei pentru animale | Amoniac | 7 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 69 | 168 |
| Ind Aciditate | 23 | 31 | 1 | 54 | ||||
| Reacţia Kreiss | 14 | 31 | 1 | 45 | ||||
| 5 | Examene de laborator pentru determinarea unor compuşi cu risc toxicologic din hrana pentru animate | Cloruri | 11 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 73 | 327 |
| Activitatea ureazică | 11 | 31 | 1 | 42 | ||||
| Nitriţi | 19 | 31 | 2 | 81 | ||||
| Nitraţi | 69 | 31 | 2 | 130 | ||||
| 6 | Examene de laborator pentru determinarea macro/micro elementelor din hrana pentru animale | Calciu | 44 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 2 | 105 | 336 |
| Fosfor | 16 | 31 | 1 | 47 | ||||
| Magneziu | 12 | 31 | 1 | 43 | ||||
| Fier (UV-VIS) | 14 | 31 | 1 | 45 | ||||
| Cupru (UV-VIS) | 16 | 31 | 1 | 47 | ||||
| Mangan (UV-VIS) | 17 | 31 | 1 | 48 | ||||
| 7 | Examene de laborator pentru determinarea unor aditivi furajeri din hrana pentru animate | Vit. A | 38 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar inginer | 1 | 68 | 517 |
| Vrt. E | 34 | 31 | 1 | 64 | ||||
| Nicarbazin | 78 | 31 | 1 | 108 | ||||
| Amprol | 39 | 31 | 1 | 69 | ||||
| Tylosin | 49 | 31 | 2 | 110 | ||||
| Dimetridazol | 31 | 31 | 2 | 93 | ||||
| 8 | Examene de laborator pentru determinarea unor substanţe coccidiostatice din hrana pentru animale | Monensin/ Lasalocid | 59 | 31 | Chimist, biochimist, medic veterinar, inginer | 1 | 89 | 375 |
| Salinomicin | 76 | 31 | 2 | 137 | ||||
| Narasin | 85 | 31 | 2 | 146 | ||||
| 9 | Examene macro/ microscopice specifice hranei pentru animale | Identificarea constituanţilor de origine animală | 41 | 31 | Chimist, biochimist. medic veterinar, inginer | 2 | 102 | 183 |
| Impurităţi botanice/ Impurităţi (corpuri străine) | 18 | 31 | 2 | 80 | ||||
| 10 | Examene de laborator pentru determinarea prospeţimii la carne şi produse din came | Azot uşor hidrolizabil | 7 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 38 | 249 |
| PH | 4 | 31 | 2 | 66 | ||||
| Hidrogen sulfurat | 4 | 31 | 1 | 35 | ||||
| Reacţia Nessler | 3 | 31 | 1 | 34 | ||||
| Reacţia Kreis | 14 | 31 | 2 | 76 | ||||
| 11 | Examene de laborator pentru determinarea prospeţimii la lapte şi produse lactate | Aciditate/Aciditate iaurt potenţiometre | 24 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 86 | 554 |
| Indice de peroxid | 19 | 31 | 4 | 143 | ||||
| Indice de iod | 56 | 31 | 2 | 117 | ||||
| Indice de aciditate | 7 | 31 | 2 | 69 | ||||
| Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin reacţia Kreis | 14 | 31 | 4 | 138 | ||||
| 12 | Examene de laborator pentru determinarea prospeţimii la peşte şi produse de pescărie | PH | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 522 |
| Azot bazic volatil total | 14 | 31 | 6 | 200 | ||||
| Histamina prin HPLC | 56 | 31 | 6 | 241 | ||||
| Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin reacţia Kreis | 14 | 31 | 1 | 45 | ||||
| 13 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la carne şi produse din carne | Umiditate | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 66 | 516 |
| Grăsime | 8 | 31 | 4 | 132 | ||||
| Substanţe proteice | 18 | 31 | 2 | 80 | ||||
| Substanţe minerale | 3 | 31 | 2 | 65 | ||||
| Hidroxiprolina | 49 | 31 | 4 | 172 |
58
| 14 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la lapte şi produse lactate | Umiditate | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 532 |
| Grăsime - metoda de referinţă lapte/brânză | 39 | 31 | 5 | 193 | ||||
| Grăsime - metoda de rutină | 14 | 31 | 1 | 45 | ||||
| Substanţe proteice | 18 | 31 | 3 | 111 | ||||
| Substanţe glucidice (lactoza) + Deproteinizare | 20 | 31 | 3 | 113 | ||||
| Substanţe minerale | 3 | 31 | 1 | 34 | ||||
| 15 | Examene de laborator pentru determinarea componentelor naturale la miere şi produse apicole | Umiditate | 2 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 33 | 491 |
| Zahăr invertit | 8 | 31 | 2 | 70 | ||||
| Zaharoză | 8 | 31 | 2 | 70 | ||||
| Glucoză şi fructoză | 17 | 31 | 3 | 110 | ||||
| Substanţe proteice | 18 | 31 | 3 | 111 | ||||
| Determinarea granulelor de polen | 4 | 31 | 3 | 97 | ||||
| 16 | Determinarea unor elemente chimice din compoziţia produselor din carne | Clorura de sodiu | 54 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 4 | 177 | 529 |
| Fosfaţi | 22 | 31 | 5 | 177 | ||||
| Nitriţi | 19 | 31 | 5 | 174 | ||||
| 17 | Încercări fizico - chimice pentru determinarea unor cerinţe speciale de calitate la lapte şi produse lactate | Determinarea activităţii fosfatazei alcaline | 160 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 189 | 449 |
| Determinarea punctului de îngheţ | 7 | 31 | 1 | 38 | ||||
| Densitate | 5 | 31 | 1 | 36 | ||||
| Determinarea puterii de coagulare a cheagului | 3 | 31 | 1 | 34 | ||||
| Determinare carbonaţi/bicarbonaţi | 3 | 31 | 1 | 34 | ||||
| Clorura de sodiu | 54 | 31 | 2 | 115 | ||||
| 18 | Încercări fizico-chimice pentru determinarea unor cerinţe speciale de calitate la miere şi produse apicole | Indice diastazic | 7 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 2 | 69 | 186 |
| HMF | 17 | 31 | 1 | 48 | ||||
| Substanţe insolubile în apă din miere | 7 | 31 | 2 | 69 | ||||
| 19 | Determinarea conservanţilor din băuturile răcoritoare prin HPLC | 81 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 7 | 297 | 298 |
59
| 20 | Determinarea îndulcitorilor (zaharină, aspartam, şi acetsulfam K) din băuturile răcoritoare prin HPLC | 96 | 31 | 7 | 312 | 313 | ||
| 21 | Determinarea coloranţilor din băuturile răcoritoare prin HPLC | 52 | 31 | 7 | 268 | 269 | ||
| 22 | Determinarea coloranţilor Roşu de Sudan din boia de ardei prin LC/MS | 45 | 31 | 7 | 261 | 262 | ||
| 23 | Determinări fizico - chimice la apă | PH | 4 | 31 | Chimist/ Medic veterinar | 1 | 35 | 262 |
| Nitriţi | 19 | 31 | 2 | 81 | ||||
| Nitraţi-metoda APHA | 6 | 31 | 2 | 68 | ||||
| Amoniac | 5 | 31 | 1 | 36 | ||||
| Cloruri | 11 | 31 | 1 | 42 | ||||
| 24 | Reguli generale pentru examene microbiologice | 8 | 31 | Medic veterinar | 6 | 194 | 194 | |
| 25 | Metoda orizontală pentru detectarea bacteriilor din genul Salmonella spp | identificare/ confirmare | 24 | 31 | Medic veterinar | 4 | 148 | 148 |
| 26 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Listeria monocytogenes | identificare/ confirmare | 25 | 31 | Medic veterinar | 5 | 180 | 180 |
| 27 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Escherichia coli | identificare/ confirmare | 15 | 31 | Medic veterinar | 7 | 232 | 232 |
| 28 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea stafilococilor coagulazo - pozitivi | identificare/ confirmare | 29 | 31 | Medic veterinar | 4 | 153 | 153 |
| 29 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Bacillus cereus | identificare/ confirmare | 26 | 31 | Medic veterinar | 4 | 150 | 150 |
60
| 30 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Clostridium perfringens | identificare/ confirmare | 6 | 31 | Medic veterinar | 4 | 130 | 130 |
| 31 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Campylobacter spp | identificare/ confirmare | 113 | 31 | Medic veterinar | 6 | 297 | 299 |
| 32 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Yersinia enterocolitica | identificare/ confirmare | 36 | 31 | Medic veterinar | 6 | 221 | 222 |
| 33 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea Vibrio spp | identificare/ confirmare | 35 | 31 | Medic veterinar | 4 | 158 | 159 |
| 34 | Metoda orizontală pentru detecţia şi numărarea altor specii bacteriene patogene | Enterobacteriacee Bacterii coliforme, NTG, Bacterii anaerobe sulfito- reducătoare, Drojdii şi mucegaiuri | 108 | 31 | Medic veterinar | 16 | 602 | 604 |
| 35 | Controlul calităţii apei potabile | Determinare E coli, Determinare enterococi intestinali, Clostridii anaerobe sulfito - reducatoare | 97 | 31 | Medic veterinar | 4 | 220 | 221 |
| 36 | Controlul calităţii laptelui materie primă | NTG, NCS | 25 | 31 | Medic veterinar | 3 | 118 | 118 |
| 37 | Examen parazitologic peşte | 12 | 31 | Medic veterinar | 2 | 74 | 74 | |
| 38 | Decelarea larvelor Trichinella sp prin metoda digestiei artificiale | 45 | 31 | Medic veterinar | 6 | 230 | 231 | |
| 39 | Examen bacteriologic conserve | 2 | 31 | Medic veterinar | 5 | 157 | 157 | |
| 40 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | ELISA | 309 | 31 | Medic veterinar | 6 | 490 | 495 |
| 41 | Determinarea speciei de provenienţă a cărnii | USDA-FSIS | 42 | 31 | Medic veterinar | 4 | 165 | 166 |
61
| 42 | Determinare a metalelor grele | 165 | 31 | Medic veterinar | 7 | 380 | 382 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 43 | Detecţia activităţii specifice a radionuclizilor prin spectrometrie gama | 105 | 31 | 7 | 320 | 322 | ||
| 44 | Determinare micotoxine | 288 | 31 | Inginer chimist | 7 | 501 | 505 |
62
*)Tariful nu include T.V.A.
C. TARIFE
pentru verificarea capacităţii de diagnostic de laborator în domeniul expertiza alimentelor de origine animală, a alimentelor de origine nonanimală şi a furajelor
| Nr. crt. | Denumire serviciu/ birou/ compartiment | Denumire test interlaborator | Total tarif lei |
|---|---|---|---|
| 1 | Radioactivitate | Determinarea radioactivităţii prin spectrometrie gama | 276 |
| 2 | Nutriţie animală | Impurităţi botanice din cereale (amestecuri de seminţe) furaje | 138 |
| 3 | Chimie | Determinarea conţinutului de umiditate - metoda gravimetrică | 133 |
| 4 | Chimie | Determinarea proteinei - metoda volumetrică | 148 |
| 5 | Chimie | Determinarea grăsimii - metoda gravimetrică | 138 |
| 6 | Chimie | Determinarea cenuşii - metoda gravimetrică | 132 |
| 7 | Chimie | Determinarea cenuşii insolubile în acid clorhidric | 138 |
| 8 | Nutriţie animală | Determinarea celulozei brute din furaje | 158 |
| 9 | Nutriţie animală | Determinarea celulozei prin metoda Sharrer - Kurscher | 158 |
| 10 | Nutriţie animală | Determinarea volumetrică calciu - furaje | 173 |
| 11 | Chimie | Determinarea UV-VIS fosfor | 151 |
| 12 | Cotaminanţi | Determinarea UV-VIS mangan din furaje | 146 |
| 13 | Chimie | Determinarea UV-VIS magneziu - furaje | 141 |
| 14 | Chimie | Determinare UV-VIS fier - furaje | 142 |
| 15 | Control furaje | Determinarea UV-VIS cupru - furaje | 144 |
| 16 | Contaminanţi | Determinarea volumetrică-Mohr - clorura de sodiu | 140 |
| 17 | Chimie | Determinarea conţinutului de cloruri Volhard | 154 |
|---|---|---|---|
| 18 | Nutriţie animală | Determinare volumetrică - activitate ureazică | 140 |
| 19 | Chimie | Determinarea conţ de azotaţi UV-VIS | 197 |
| 20 | Chimie | Determinarea cont de azotiţi UV-VIS | 148 |
| 21 | Nutriţie animală | Determinarea vitaminei A prin spectrofotometrie UV | 246 |
| 22 | Nutriţie animală | Determinarea vitaminei E prin spectrofotometrie UV | 162 |
| 23 | Nutriţie animală | Identificarea constituenţilor de origine animală | 170 |
| 24 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS amprol | 168 |
| 25 | Contaminanţi | Determinare UV-VIS dimetridazol | 160 |
| 26 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS nicarbazin | 207 |
| 27 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS lasalocid | 189 |
| 28 | Contaminanţi | Identificare UV-VIS tylan | 178 |
| 29 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS monensin | 189 |
| 30 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS salinomicin | 205 |
| 31 | Contaminanţi | Identificare şi dozare UV- VIS narasin | 214 |
| 32 | Microbiologie | Detecţie Salmonella | 205 |
| 33 | Microbiologie | Detecţie Listeria monocytogenes | 155 |
| 34 | Microbiologie | Numărare Listeria monocytogenes | 157 |
| 35 | Microbiologie | Detecţia Campylobacter | 278 |
| 36 | Microbiologie | Numărare Enterobacteriaceae | 148 |
| 37 | Microbiologie | Număr total de germeni | 134 |
| 38 | Microbiologie | Numărare Stafilococ c.p. | 158 |
| 39 | Microbiologie | Numărare Escherichia coli | 148 |
| 40 | Microbiologie | Numărare celule somatice | 159 |
| 41 | Microbiologie | Decelarea larvelor de Trichinella spiralis prin metoda digestiei artificială | 131 |
| 42 | Contaminanţi | Determinare a metalelor grele/element (Pb, Cu,Cd, Zn etc.) prin SAA cu flacără | 202 |
| 43 | Contaminanţi | Determinare a metalelor grele/element (Pb, Cu,Cd, Zn etc.) prin SAA cu cuptor de grafit | 207 |
| 44 | Contaminanţi | Determinarea mercurului prin SAA cu vapori reci | 243 |
| 45 | Contaminanţi | Determinarea arsenului prin SAA cu generator de hidruri | 262 |
| 46 | Contaminanţi | Determinarea reziduuri de micotoxine prin HPLC | 510 |
| 47 | Contaminanţi | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA fără purificare pe coloană | 385 |
| 48 | Contaminanţi | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA cu purificare pe coloană | 518 |
| 49 | Contaminanţi | Determinarea reziduuri de micotoxine prin test ELISA identificare rapidă | 201 |
*)Tariful nu include T.V.A.
Anexa nr. III
(Anexa nr. 3 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelornr. 45/2005)
TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a autorizării pentru comercializarea produselor medicinale şi a altor produse de uz veterinar, practicate de Institutul Veterinar pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar
| Nr. crt. | Denumire analiză/examen/operaţiune/produs | Tarif/ Lei |
|---|---|---|
| 1 | Solubilitate | 200 |
| 2 | Controlul organoleptic | 52 |
| 3 | Claritatea şi gradul de opalescenţă ale lichidelor | 89 |
| 4 | Gradele de coloraţie ale lichidelor | 1,030 |
| 5 | Identificare prin reacţii chimice | 312 |
| 6 | Identificarea şi puritatea prin gazcromatografie | 812 |
| 7 | Identificarea şi puritatea prin cromatografie în strat subţire | 500 |
| 8 | Identificare spectrofotometrică în IR | 554 |
| 9 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie alcoolică | 489 |
| 10 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie apoasă | 375 |
| 11 | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în solvenţi organici | 702 |
| 12 | Determinări cantitative prin titrare potenţiometrică | 220 |
| 13 | Dozare gravimetrică | 348 |
| 14 | Dozare volumetrică | 248 |
| 15 | Determinarea densităţii cu picnometru | 170 |
| 16 | Determinarea densităţii cu densimetru electronic | 118 |
| 17 | Determinarea punctului de topire | 216 |
| 18 | Determinarea punctului de picurare, a punctului de solidificare, gelificare şi a punctului de fierbere | 211 |
| 19 | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul cu capilar | 232 |
| 20 | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul rotaţional | 241 |
| 21 | Determinarea dimensiunii bujiurilor, pesariilor şi comprimatelor | 61 |
| 22 | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 106 |
| 23 | Determinarea rezistenţei comprimatelor, drajeurilor | 155 |
| 24 | Determinarea friabilităţii comprimatelor | 164 |
| 25 | Determinarea greutăţii medii şi individuale a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 153 |
| 26 | Determinarea variaţiei în greutate sau în volum pe ambalaj | 213 |
| 27 | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 179 |
| 28 | Determinarea indicelui de acetil | 353 |
| 29 | Determinarea indicelui de hidroxil | 531 |
| 30 | Determinarea indicelui de aciditate | 231 |
| 31 | Determinarea indicelui de peroxid | 239 |
| 32 | Determinarea indicelui de saponificare | 244 |
| 33 | Determinarea indicelui de ester | 268 |
| 34 | Determinarea indicelui de iod | 216 |
| 35 | Determinarea substanţei nesaponificabile | 372 |
| 36 | Determinarea azotului din combinaţiile organice | 291 |
| 37 | Determinarea tensiunii superficiale | 253 |
| 38 | Determinarea factorului de îmbibare al produselor vegetale | 197 |
| 39 | Determinarea puterii rotatorii specifice | 247 |
| 40 | Determinarea indicelui de refracţie | 195 |
| 41 | Determinarea limitei de impurităţi: impurităţi şi corpuri străine în produse vegetale, metale grele, amoniu, As, Ca, Zn, Fe, cloruri, sulfaţi, carbonaţi, fosfaţi, azotaţi, impurităţi organice şi altele | 216 |
| 42 | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 437 |
| 43 | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 209 |
| 44 | Determinare polarografică | 422 |
| 45 | Separări cromatografice pe coloană | 643 |
| 46 | Determinare cromatografică pe strat subţire | 556 |
| 47 | Determinarea concentraţiei în alcool a preparatelor farmaceutice | 215 |
| 48 | Determinarea taninurilor din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 336 |
| 49 | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 223 |
| 50 | Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de metale | 258 |
| 51 | Proba de sedimentare | 149 |
| 52 | Determinarea indicelui de amăreală | 206 |
| 53 | Controlul microchimic al produselor vegetale | 204 |
| 54 | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 30 |
| 55 | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 39 |
| 56 | Extragerea principiilor active din produse vegetale şi preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării | 354 |
| 57 | Purificarea soluţiilor extractive în vederea dozării | 285 |
| 58 | Determinarea pH-ului prin metoda potenţiometrică | 209 |
| 59 | Determinarea umidităţii prin uscare | 173 |
| 60 | Controlul mărimii particulelor | 185 |
| 61 | Determinarea intervalului de distilare | 278 |
| 62 | Determinarea gradului de fineţe al pulberilor | 171 |
|---|---|---|
| 63 | Determinarea stabilităţii suspensiilor | 165 |
| 64 | Determinarea probei de pasaj a suspensiei şi emulsiei | 177 |
| 65 | Determinarea omogenităţii unguentelor şi pulberilor | 80 |
| 66 | Determinarea timpului de cădere a spumei | 48 |
| 67 | Determinarea puterii de spumare | 320 |
| 68 | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 184 |
| 69 | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 261 |
| 70 | Determinarea substanţelor grase totale | 104 |
| 71 | Dozarea substanţelor solubile din produse vegetale | 87 |
| 72 | Reziduu insolubil în acid clorhidric | 70 |
| 73 | Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor | 61 |
| 74 | Capacitatea de întindere la unguente | 59 |
| 75 | Dezagregarea produselor efervescente | 141 |
| 76 | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 91 |
| 77 | Concentrarea soluţiilor extractive apoase prin distilare la rotavapor | 87 |
| 78 | Filtrare prin filtre membrane cu porozitate 0,30-0,50 μm pentru determinări cu aparatură de înaltă performanţă | 53 |
| 79 | Determinare spectrofotometrică în IR | 566 |
| 80 | Determinare prin spectroscopie de absorbţie atomică | 914 |
| 81 | Determinare flamfotometrică | 910 |
| 82 | Analiza HPLC | 1,050 |
| 83 | Analiza GC | 814 |
| 84 | Analiza GC cuplată cu HEAD - SPEACE | 915 |
| 85 | Determinarea umidităţii reziduale prin metoda Karl Fischer | 179 |
| 86 | Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl | 388 |
| 87 | Determinarea tipului de emulsie | 59 |
| 88 | Determinarea azotului aminic din produse biologice | 333 |
| 89 | Determinarea conţinutului în clorură de sodiu | 158 |
| 90 | Determinarea formaldehidei din produse biologice prin metoda iodimetrică | 326 |
| 91 | Determinarea conţinutului în oxid de aluminiu | 156 |
| 92 | Determinarea vâscozităţii emulsiei | 17 |
| 93 | Controlul stabilităţii emulsiei (vaccinuri) | 23 |
| 94 | Controlul de laborator pentru seturi de diagnostic prin tehnica ELISA/placă | 359 |
| 95 | Control de laborator prin test imunocromatografic | 135 |
| 96 | Stabilire titru anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 302 |
| 97 | Controlul sensibilităţii produselor revelatoare pe 6 cobai | 2,128 |
| 98 | Controlul sensibilităţii produselor revelatoare pe 3 cobai | 1,214 |
| 99 | Controlul valorii revelatoare pe 9 cobai | 2,201 |
|---|---|---|
| 100 | Controlul valorii revelatoare pe 24 cobai | 5,086 |
| 101 | Control inocuitate pe cobai pentru produse revelatoare | 484 |
| 102 | Reacţia de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 141 |
| 103 | Reacţia de hemaglutinare (HA) | 107 |
| 104 | Reacţia de fixare complement RFC Wasserman | 305 |
| 105 | Reacţia de imunodifuzie în gel de agar | 157 |
| 106 | Stabilire titru hemolitic ser antioaie | 190 |
| 107 | Stabilire titru complement alexină | 215 |
| 108 | Control puritate prin examen bacterioscopic | 118 |
| 109 | Control macroscopic - produse biologice | 34 |
| 110 | Control sterilitate bacteriană şi fungică/ flacon | 45 |
| 111 | Control puritate bacteriană - tehnica izolării de colonii | 111 |
| 112 | Control toxicitate reziduală vaccin/şoareci | 235 |
| 113 | Control biochimic tulpini bacteriene - fermentare medii hidrocarbonate/mediu | 77 |
| 114 | Control inactivare pe medii de cultură specifice | 91 |
| 115 | Control inactivare suspensie virală pe culturi celulare | 642 |
| 116 | Control inactivare suspensie virală/culturi celulare - absenţa hemadsorbţiei | 644 |
| 117 | Control inactivare suspensie virală pe şoareci/vaccin antirabic inactivat | 430 |
| 118 | Control inactivare suspensie virală pe ouă embrionate | 162 |
| 119 | Control inactivare toxină tetanică | 488 |
| 120 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GRAM | 30 |
| 121 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GIEMSA | 30 |
| 122 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu albastru de metilen | 30 |
| 123 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie Casares Gill | 47 |
| 124 | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu verde de malachit | 28 |
| 125 | Control puritate virusologică/pui | 1,375 |
| 126 | Control puritate virusologică/ouă embrionate | 1,084 |
| 127 | Control puritate virusologică culturi celulare | 708 |
| 128 | IPIC tulpină - pseudopesta aviară | 842 |
| 129 | Control concentraţie în germeni - vaccinuri bacteriene vii | 532 |
| 130 | Control concentraţie în spori - vaccin anticărbunos | 615 |
| 131 | Control concentraţie în spori vaccinuri antifungice | 518 |
| 132 | Control concentraţie în virus pe linii celulare | 614 |
| 133 | Control concentraţie în virus pe culturi celulare şi IF(directa) | 1,001 |
| 134 | Control concentraţie în virus/şoareci - vaccinuri antirabice vii | 806 |
| 135 | Control concentraţie virus UFF/ml - boala Marek | 651 |
| 136 | Controlul concentraţiei de virus DIE 50/ embrioni SPF | 659 |
|---|---|---|
| 137 | Control concentraţie virus DIE 50/ embrioni convenţionali | 218 |
| 138 | Controlul concentraţiei de virus pe culturi celulare DICP 50 | 539 |
| 139 | Determinare DL 50/pui | 729 |
| 140 | Determinare DL 50/ouă embrionate | 323 |
| 141 | Determinare DL 50 (Reed şi Muench)/şoareci | 1,020 |
| 142 | Determinare DLM/ cobai | 2,290 |
| 143 | Control viremie/pui - boala Marek | 1,349 |
| 144 | Determinare LT/10/şoareci - toxine clostridiene | 739 |
| 145 | Determinare DP 50/ şoareci | 1,687 |
| 146 | Control valoare biologică - seroneutralizare/şoareci - antitoxina tetanică | 650 |
| 147 | Control caracter edematogen - tulpina B. anthracis | 1,162 |
| 148 | Control specificitate - Salmonella | 67 |
| 149 | Control specificitate - Leptospira spp | 242 |
| 150 | Control specificate DI 50/pui - vaccin difterovariola aviară | 622 |
| 151 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare | 719 |
| 152 | Control specificitate antigenică pe culturi celulare şi hemadsorbţie | 969 |
| 153 | Control specificitate antigenică - imunoflorescenţă directă amprentă frotiu | 475 |
| 154 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare pe culturi celulare | 3,740 |
| 155 | Control specificitate antigenică - seroneutralizare culturi celulare - FAVN | 3,815 |
| 156 | Control patogenitate tulpină vaccinală - B. anthracis | 2,664 |
| 157 | Control apatogenitate/porc - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 393 |
| 158 | Control apatogenitate/iepuri - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1,224 |
| 159 | Control patogenitate/porumbei - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 1,354 |
| 160 | Control inocuitate specifică oi, capre, bovine, cabaline, suine | 328 |
| 161 | Control inocuitate specifică/ boboc raţă/ boboc gâscă | 72 |
| 162 | Control inocuitate specifică/ tineret aviar | 102 |
| 163 | Control inocuitate pe pui SPF (1 - 30 zile) | 1,574 |
| 164 | Control inocuitate specifică/ pui (1-30 zile) | 81 |
| 165 | Control inocuitate specifică/ câine | 166 |
| 166 | Control inocuitate specifică/câine - rabie | 261 |
| 167 | Control inocuitate specifică/ pisică | 142 |
| 168 | Control inocuitate nespecifică pe un iepure | 321 |
| 169 | Control inocuitate nespecifică pe un cobai | 307 |
| 170 | Control inocuitate nespecifică pe un şoarece | 78 |
| 171 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/iepuri | 6,234 |
| 172 | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/cobai | 5,290 |
| 173 | Valoare imunizantă - infecţie de control/ovine - vaccin anticărbunos | 708 |
| 174 | Control valoare imunizantă/ iepuri (IHA) vaccin contra bolii hemoragice a iepurelui | 1,681 |
| 175 | Control valoare imunizantă/ câini (IHA)- vaccin parvoviroză canină | 1,022 |
| 176 | Control valoare protectoare prin SN şi IHA ser mixt antiviral şi antipasteurelic bovin | 1,204 |
| 177 | Valoare imunizantă - infecţie de control/porci - vaccinuri antibacteriene | 925 |
| 178 | Valoare imunizantă - infecţie de control/palmipede vaccinuri antibacteriene | 688 |
| 179 | Valoare imunizantă - infecţie de control/galinacee vaccinuri antibacteriene | 2,585 |
| 180 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe ouă embrionate | 3,680 |
| 181 | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe culturi celulare (FEG) | 2,109 |
| 182 | Valoare imunizantă - infecţie de control/cobai vaccinuri antibacteriene | 6,098 |
| 183 | Valoare imunizantă - infecţie de control/şoareci vaccinuri antibacteriene | 1,403 |
| 184 | Valoare imunizantă - infecţie de control/hamsteri vaccinuri antibacteriene | 751 |
| 185 | Controlul inocuitate specifică pe păsări (fără efectiv animale) | 281 |
| 186 | Control efect protector/păsări (fără efectiv animale) | 512 |
| 187 | Control concentraţie virus DIE50/ml fără embrioni | 216 |
| 188 | Controlul valorii imunizante - IHA/pui | 1,964 |
| 189 | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control şi IHA/pui | 1,907 |
| 190 | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control pentru difterovariola aviară | 1,793 |
| 191 | Control valoare imunizantă vaccinuri antitetanice prin seroneutralizare/ şoareci | 2,604 |
| 192 | Control seroneutralizare/şoareci | 948 |
| 193 | Determinare titru antitoxine clostridiene/tip | 2,967 |
| 194 | Valoare imunizantă - RMAL - vaccin antileptospiric | 2,333 |
| 195 | Reacţia de seroaglutinare lentă - RSAL | 230 |
| 196 | Reacţia de seroaglutinare rapidă - RSAR | 29 |
| 197 | Controlul inactivării fungice la vaccinuri antimicotice | 455 |
| 198 | Control specificitate fungică pentru vaccinuri antimicotice | 518 |
| 199 | Control valoare protectoare prin infecţie de control pt. vaccinuri antifungice | 264 |
| 200 | Controlul virulenţei reziduale la vaccinul antirabic sub forma de momeală | 848 |
| 201 | Controlul valoare imunizantă pe cobai-vaccinuri antivirale (vaccinare, recoltare sânge) | 2,774 |
| 202 | Controlul valoare biologica pe soarece a vaccinurilor antirabice inactivate | 7,508 |
| 203 | Controlul concentraţiei în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin testul de imunofluorescenţă indirectă | 1,097 |
| 204 | Reacţia de înhibare a hemaglutinării pentru determinare valoare imunizantă vaccinuri antivirale | 1,147 |
| 205 | Reacţia de seroneutralizare pe culturi celulare (valoare imunizantă vaccinuri virale) | 1,588 |
| 206 | Controlul concentraţie în virus a vaccinurilor/suspensiilor virale pe culturi celulare prin reacţia de hemadsorbţie | 1,030 |
| 207 | Controlul impurităţii pirogene | 702 |
| 208 | Controlul impurităţilor toxice pe şoareci | 225 |
| 209 | Determinarea activităţii microbiologice antibiotice, chinolone, vitamine | 521 |
| 210 | Determinarea activităţii bactericide a dezinfectantelor | 876 |
| 211 | Determinarea activităţii fungicide a dezinfectantelor | 636 |
| 212 | Extragerea principiilor active din produse farmaceutice, forme liposolubile pentru dozare | 521 |
| 213 | Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 506 |
| 214 | Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 649 |
| 215 | Controlul eficacităţii conservanţilor antimicrobieni | 1,867 |
| 216 | Controlul conţinutului în endotoxine (test L.A.L.) | 1,671 |
| 217 | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice care nu au substanţe antimicrobiene/catgut, pansament, aţă chirurgicală | 530 |
| 218 | Controlul sterilităţii antibiotice, chinolone, antimicotice | 912 |
| 219 | Determinarea valorii nutritive, medii de cultură, folosite la controlul sterilităţii produselor | 208 |
| 220 | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 20,063 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 932 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 690 | |
| 221 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe) propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 18,568 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 932 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 644 |
| 222 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 16,960 |
| 223 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 14,890 |
| 224 | Autorizarea produselor medicinale care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 19,605 |
| 225 | Autorizarea produselor medicinale rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 19,259 |
| 226 | Autorizarea produselor medicinale cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 17,188 |
| 227 | Autorizarea produselor medicinale generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 16,441 |
| 228 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin substanţă activă nouă, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru | 11,440 |
| 229 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 10,463 |
| 230 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura repeat use cu România stat membru interesat | 10,405 |
| 231 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice autorizate în Uniunea Europeană prin procedura de recunoaştere mutuala şi propuse prin procedura "repeat use" cu România stat membru interesat | 9,601 |
| 232 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 7,014 |
| 233 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referinţă | 7,875 |
| 234 | Evaluarea variaţiei de tip IA MRP/DCP | 724 |
| 235 | Evaluarea variaţiei de tip IB MRP/DCP | 1,121 |
| 236 | Evaluarea variaţiei de tip II MRP/DCP | 2,673 |
| 237 | Eliberarea autorizaţiei de comercializare pentru import paralel | 2,012 |
| 238 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o substanţă activă nouă, prin procedura naţională, la care se adăugă, după caz: | 6,898 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 575 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 402 | |
| 239 | Autorizarea produselor medicinale veterinare rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), prin procedura naţională, la care se adaugă, după caz: | 6,727 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 575 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 402 | |
| 240 | Autorizarea produselor medicinale veterinare cu utilizare medicală bine stabilită prin procedura naţională | 5,864 |
| 241 | Autorizarea produselor medicinale veterinare generice, prin procedura naţională | 5,864 |
| 242 | Autorizarea produselor homeopate cu indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 3,852 |
| 243 | Notificarea produselor medicinale de uz veterinar fără indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 863 |
| 244 | Evaluarea variaţiei de tip IA, prin procedura naţională | 575 |
| 245 | Evaluarea variaţiei de tip IB, prin procedura naţională | 804 |
| 246 | Evaluarea variaţiei de tip II, prin procedura naţională | 1,896 |
| 247 | Evaluarea cererilor privind modificarea designului şi inscripţionării ambalajului primar şi secundar al produsului medicinal de uz veterinar, a prospectului şi RCP-ului, altele decât cele datorate unor variaţii de tip IA, IB şi II, prin procedura naţională | 804 |
| 248 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare, prin procedura naţională | 4,082 |
| 249 | Avizare material publicitar pentru prod. Biologice/medicamente/aditivi furajeri/alte produse pe fiecare domeniu media | 834 |
| 250 | Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare, prin procedura naţională | 138 |
| 251 | Consultanţă de specialitate în domeniul produselor medicinale şi al altor produse de uz veterinar/oră | 57 |
| 252 | Notificare referitoare la produse care nu necesită autorizare/produs | 575 |
| 253 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută, autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală sau descentralizată cu România stat membru interesat în primul val | 15,465 |
| 254 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală şi propuse prin procedura "repeat use" ralizată cu România stat membru interesat | 8,627 |
| 255 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura de recunoaştere mutuală sau descentralizată cu România stat membru de referinţă la care se adaugă, după caz: | 19,547 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 932 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 690 | |
| 256 | Autorizarea produselor medicinale veterinare care conţin o subst. activă cunoscută autorizată prin procedura naţională, la care se adaugă după caz: | 5,663 |
| a) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul speciilor de interes economic | 575 | |
| b) pentru fiecare specie-ţintă/ cale de administrare în cazul animalelor de companie | 402 | |
| 257 | Autorizarea naţională a produselor medicinale veterinare prin "consimţământ informat | 4,657 |
| 258 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura naţională | 6,553 |
| 259 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat de referinţă | 18,340 |
| 260 | Extinderea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru interesat | 16,673 |
| 261 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat membru de referinţă | 17,765 |
| 262 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu România stat interesat în primul val | 15,753 |
| 263 | Autorizarea produselor medicinale veterinare hibride prin procedura de recunoaştere mutuală şi propuse prin procedura repeat use cu România stat interesat | 11,268 |
| 264 | Reînnoirea autorizaţiei de comercializare a produselor medicinale veterinare homeopate cu indicaţie terapeutică prin procedura naţională | 1,322 |
| 265 | Autorizarea de comercializare limitata a produselor medicinale veterinare | 2,587 |
| 266 | Aviz de comercializare produse medicinale veterinare | 1,322 |
| 267 | Evaluare documentaţie tehnică pentru suplimente nutritive, cosmetice şi alte produse de uz veterinar în vederea notificării | 518 |
| 268 | Notificarea consolidată* în vederea completării documentaţiilor tehnice pentru produsele aflate în procedura de autorizare sau de reautorizare prin procedura naţională | 575 |
| 269 | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide în scopul obţinerii Autorizaţiei pentru experiment sau test | 804 |
| 270 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru utilizarea temporară a produsului biocid pentru fiecare funcţie în vederea obţinerii Autorizaţiei de urgenţă (120 zile) | 804 |
| 271 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune de bază a produselor biocide în vederea plasării lor pe piaţă prin procedura naţională | 977 |
| 272 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru produse biocide în vederea revizuirii sau modificării autorizaţiei/avizului de plasare pe piaţă/comercializare | 804 |
| 273 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru fiecare funcţie a produselor biocide în vederea plasării pe piaţă prin procedura de recunoaştere mutuală | 288 |
| 274 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune pentru utilizarea temporară a produsului biocid în vederea eliberării Autorizaţiei de urgenţă (120 zile) | 977 |
| 275 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune de bază a produselor biocide în vederea plasării pe piaţă prin procedura de recunoaştere mutuală | 747 |
| 276 | Notificare* în vederea completării documentaţiei tehnice a produsului biocid | 402 |
| 277 | Evaluare documentaţie tehnică privind efectul biocid pentru fiecare funcţie a produselor biocide, în vederea plasării pe piaţă prin procedura naţională | 804 |
| 278 | Evaluare documentaţie tehnică privind datele comune pentru produse biocide în vederea revizuirii sau modificării autorizaţiei/avizului de plasare pe piaţă/comercializare | 747 |
| 279 | Evaluare efect biocid pentru dezinfectante pe test obiecte (faza II, etapa 2) | 1,000 |
| 280 | Cotizaţie anuala de menţinere în vigoare a autorizaţiei de comercializare | 804 |
| 281 | Evaluarea protocoalelor de producţie şi control pentru produse medicinale veterinare imunologice în vederea eliberării oficiale a seriei | 977 |
| 282 | Variaţie la autorizaţia de comercializare pentru import paralel | 575 |
| 283 | Determinarea numărului de bacterii aerobe viabile din produsele farmaceutice non-sterile | 555 |
| 284 | Determinarea numărului de drojdii şi mucegaiuri din produsele medicinale veterinare non-sterile | 491 |
| 285 | Detecţie şi determinare număr bacterii Gram negative bilă-tolerante din produsele farmaceutice non-sterile | 672 |
| 286 | Detecţie Escherichia coli din produsele farmaceutice non-sterile | 355 |
| 287 | Detecţie Staphylococcus aureus din produsele farmaceutice non-sterile | 316 |
| 288 | Detecţie Salmonella spp. din produsele farmaceutice non-sterile | 361 |
| 289 | Detecţie Pseudomonas aeruginosa din produsele farmaceutice non-sterile | 311 |
| 290 | Detecţie Clostridium sporogenes din produsele farmaceutice non-sterile | 315 |
| 291 | Detecţie Candida albicans din produsele farmaceutice non-sterile | 350 |
*)Notificările ulterioare vor fi tarifate la 50% din valoarea celei iniţiale.
NOTE
a)Tarifele din prezenta anexă nu cuprind T.V.A.
b)Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare se face numai la cerere, în baza documentelor ce atestă pierderea actului, prin publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a.
c)În cazul variaţiilor grupate, tariful se calculează pentru fiecare autorizare prin însumarea tarifului aferent variaţiei care defineşte grupul şi 75% din tariful pentru variaţia inclusă în grup, aplicat fiecărei variaţii din grup, alta decât variaţia care defineşte grupul.
d)Pentru variaţiile tip I, II sau grup de variaţii, solicitate prin "Distribuirea echitabilă a sarcinilor" (worksharing) se aplică acelaşi tarif stabilit pentru variaţiile de tip I, II sau grup de variaţie în funcţie de tipul de procedură.
e)Cotizaţia anuală de menţinere în vigoare a autorizaţiei de comercializare se achită în primele 6 luni ale anului în curs pentru toate autorizaţiile de comercializare valide la data de 31 decembrie a anului precedent.
Anexa nr. IV
(Anexa nr. 3 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelornr. 45/2005)
A. TARIFE
pentru controalele veterinare executate asupra operaţiunilor de export la punctele de trecere a frontierei de stat,
asupra mărfurilor supuse controlului veterinar
| Nr. crt. | Acţiunea efectuată | Tarif *)/mijloc de transport - lei - |
| 1. | Verificarea documentelor sanitare veterinare însoţitoare şi a îndeplinirii condiţiilor sanitare veterinare de export a mărfurilor supuse controalelor sanitare veterinare de frontieră | 42 |
*)Tariful nu include T.V.A.
B. TARIFE
pentru asistenţa sanitară veterinară acordată în posturile de trecere a frontierei
| Nr. crt. | Acţiunea efectuată | Tarif**)/acţiune - lei - |
| 1. | Acordarea asistentei veterinare animalelor de companie, în timpul călătoriei, la solicitarea proprietarului | 63 |
*)Tariful nu include T.V.A.
