Hotărâre nr. 1.539 din 12 iulie 1968
privind stabilirea tarifelor de deviz pentru folosirea terenurilor agricole în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala
- Emitent
- Consiliul de Miniștri
- Publicat în
- BULETINUL OFICIAL nr. 98 din 17 iulie 1968
Textul actului · 8 articole
Cuprins
Consiliul de Miniştri al Republicii Socialiste România hotărăşte:
Articolul 1
Pentru ocuparea terenurilor agricole şi folosirea lor în mod definitiv, în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala, organizaţiile socialiste beneficiare vor include în valoarea de deviz a lucrărilor de investiţii sau de producţie sumele rezultate prin aplicarea tarifelor de deviz prevăzute în anexa nr. 1 la prezenta hotărîre.
Sumele calculate potrivit alineatului precedent reprezintă taxa de protecţie a terenurilor agricole în cazul terenurilor obţinute de la organizaţiile agricole de stat, iar în cazul terenurilor obţinute prin expropriere sumele reprezintă atît aceasta taxa cît şi preţul exproprierii.
Articolul 2
Sumele rezultate din calcularea valorii prevăzute la articolul 1 se vărsa la bugetul de stat de către organizaţia socialistă beneficiara.
În cazul exproprierii de terenuri proprietatea cooperativelor agricole de producţie, a altor organizaţii obşteşti sau a persoanelor fizice, organizaţiile socialiste beneficiare vor vărsa la bugetul de stat numai diferenţa dintre valoarea cu care au fost incluse în valoarea de deviz şi preţul exproprierii terenurilor, valoarea de inventar a investiţiilor existente pe aceste terenuri şi valoarea producţiei nerecoltate, care se plătesc proprietarului.
Cooperativele agricole de producţie nu vor vărsa la bugetul de stat sumele reprezentind valoarea cu care terenurile agricole proprietatea acestora au fost incluse în valoarea de deviz a lucrărilor de investiţii proprii.
De asemenea, valoarea producţiei nerecoltate nu se vărsa la bugetul de stat, ci se plăteşte organizaţiei agricole de stat titulara a dreptului de administrare directa a terenurilor.
Articolul 3
Pentru ocuparea terenurilor agricole şi folosirea lor în mod temporar, în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala, organizaţiile socialiste beneficiare vor plati proprietarilor chiria, valoarea plantaţiilor vitipomicole şi a producţiei nerecoltate, potrivit tarifelor din anexele nr. 2 şi 3 la prezenta hotărîre şi vor vărsa la bugetul de stat diferenţa dintre chiria şi taxele calculate potrivit pct. 1 din anexa nr. 2.
Pentru terenurile proprietate de stat, organizaţiile socialiste beneficiare vor vărsa la bugetul de stat taxele prevăzute la pct. 1 din anexa nr. 2 şi valoarea plantaţiilor vitipomicole prevăzute în anexa nr. 3 şi vor plati valoarea producţiei nerecoltate, calculată potrivit anexelor nr. 2 şi 3, organizaţiilor agricole titulare ale dreptului de administrare directa a terenurilor.
Organizaţiile socialiste vor include în valoarea de deviz a investiţiei sumele ce vor rezultă potrivit alineatelor 1 şi 2.
Articolul 4
În cazul lucrărilor de îmbunătăţiri funciare, care se executa pe terenurile cooperativelor agricole de producţie şi în folosul acestora, sumele ce reprezintă valoarea prevăzută la articolul 1 nu se vărsa la bugetul de stat:
Articolul 5
Sumele vărsate la bugetul de stat potrivit articolelor 2 şi 3 din prezenta hotărîre vor constitui surse de finanţare a lucrărilor de îmbunătăţiri funciare şi de reintregire a suprafeţelor agricole în anii următori.
Se recomanda cooperativelor agricole de producţie sa folosească în scopurile prevăzute la alineatul precedent sumele provenite din exproprierea sau închirierea terenurilor proprietatea lor, a căror destinaţie a fost schimbată în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala.
Articolul 6
Dacă prin amplasarea lucrărilor de investiţii se afectează procesul de producţie şi al altor terenuri agricole decît cele pentru care s-a obţinut aprobarea schimbării destinaţiei agricole vegetale, în valoarea investiţiei vor fi cuprinse şi cheltuielile aferente lucrărilor necesare continuării procesului de producţie agricolă în aceleaşi condiţii pe terenurile respective.
Articolul 7
Criteriile de clasificare a terenurilor agricole pe categorii de folosinţă şi clase de fertilitate sînt cele prevăzute în anexa nr. 4 la prezenta hotărîre. Stabilirea categoriei de folosinţă, a clasei de fertilitate, a tipului şi stării de producţie a plantaţiei de vie, pomi şi arbuşti fructiferi şi a valorii producţiei agricole nerecoltate se face de direcţia agricolă judeteana.
Articolul 8
Cuprinderea în valoarea investiţiilor a sumelor rezultate prin aplicarea tarifelor prevăzute în prezenta hotărîre pentru folosirea terenurilor agricole în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala, se va face după cum urmează:
a)indicatorii tehnico-economici pentru obiectivele de investiţii ale căror studii tehnico-economice au fost predate de către organizaţiile de proiectare pînă la data prezentei hotărîri, vor rămîne nemodificati;
b)indicatorii tehnico-economici pentru obiectivele de investiţii ale căror studii tehnico-economice sînt în curs de elaborare sau vor fi elaborate după data prezentei hotărîri, vor fi stabiliţi tinindu-se seama de tarifele prevăzute pentru folosirea terenurilor agricole în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala.
p. Preşedintele Consiliului de Miniştri,
ILIE VERDET
Bucureşti, 12 iulie 1968.
Nr. 1539.
Anexa 1
Tarife de deviz pentru folosirea definitivă a terenurilor
agricole în alte scopuri decît producţia agricolă vegetala
Terenuri arabile
Clasa I 50.000 lei/ha
Clasa a II-a 38.000 lei/ha
Clasa a III-a 25.000 lei/ha
Clasa a IV-a 18.000 lei/ha
Clasa a V-a 13.000 lei/ha
Terenuri pentru legume
65.000 lei/ha
Vii nobile şi indigene
Clasa I 400.000 lei/ha
Clasa a II-a 300.000 lei/ha
Clasa a III-a 200.000 lei/ha
Vii hibride
Clasa I 75.000 lei/ha
Clasa a II-a 50.000 lei/ha
Clasa a III-a 25.000 lei/ha
Livezi de pomi, arbuşti fructiferi
Clasa I 200.000 lei/ha
Clasa a II-a 125.000 lei/ha
Clasa a III-a 75.000 lei/ha
Păşuni şi fîneţe
Clasa I Clasa a II-a Clasa a III-a
─────── ──────────── ─────────────
De şes 25.000 20.000 10.000
De deal 20.000 15.000 5.000
De munte 15.000 10.000 3.500
Anexa 2
Tarife pentru folosirea temporară a terenurilor agricole
1.Terenuri arabile:
Clasa de fertilitate lei/mp, anual
──────────────────── ─────────────
Clasa I 1,50 lei
Clasa a II-a 1,25 lei
Clasa a III-a 1,00 lei
Clasa a IV-a 0,50 lei
Clasa a V-a 0,25 lei
Cînd pe suprafeţele respective exista investiţii pentru intensificarea producţiei agricole (lucrări de îmbunătăţiri funciare, plantaţii viticole, pomicole, arbuşti fructiferi, instalaţii şi construcţii s.a.) la tarifele de închiriere se adauga şi valoarea de înlocuire a acestor investiţii.
Pentru plantaţiile de vii, pomi şi arbuşti fructiferi valoarea de înlocuire se calculează în funcţie de tipul şi starea de producţie a acestora.
În cazul cînd ocuparea terenurilor se face înainte de recoltarea producţiei, la tarifele stabilite conform criteriilor de mai sus se va adauga şi valoarea producţiei calculată pe baza producţiei medii obţinute la hectar în ultimii trei ani în zona respectiva.
2.Păşunile şi fîneţele se asimilează la valoarea de închiriere a terenurilor arabile de clasa a V-a.
3.Din valorile prevăzute la pct. 1, proprietarului de teren i se plăteşte drept chirie:
Clasa de fertilitate lei/ha, anual
──────────────────── ─────────────
Clasa I 4.500
Clasa a II-a 3.750
Clasa a III-a 3.000
Clasa a IV-a 1.750
Clasa a V-a 1.000
Anexa 3
Tarife privind valoarea plantaţiilor vitipomicole în cazul
închirierii terenurilor ocupate cu acestea
I. Plantaţii de vii altoite şi indigene
| Vîrsta plantaţiei şi tipul de susţinere | Numărul de butuci la hectar | |||||
| Pînă la 4.500 | 5.000 | 6.000 | Peste 6.000 | |||
| Vie anul I | lei | 24.400 | 27.000 | 29.700 | 32.400 | |
| Vie anul II | ||||||
| - fără susţinere | '' | 26.400 | 29.700 | 32.400 | 35.400 | |
| - cu araci | '' | 33.000 | 36.700 | 40.400 | 44.000 | |
| - cu spalier lemn | '' | 39.900 | 42.900 | 45.500 | 48.900 | |
| - cu spalier beton | '' | 48.400 | 51.400 | 54.400 | 57.400 | |
| Vie anul III | ||||||
| - cu araci | '' | 35.500 | 39.200 | 42.900 | 46.500 | |
| - cu spalier lemn | '' | 42.400 | 45.400 | 48.000 | 51.400 | |
| - cu spalier beton | '' | 50.900 | 53.900 | 56.900 | 60.000 | |
| Plantaţii de vie hibridă | ||||||
| Număr de butuci la hectar | ||||||
| Pînă la 4.000 | 5.000 | 6.000 | Peste 7.000 | |||
| lei | 9.750 | 12.000 | 12.750 | 15.000 | ||
II. Plantaţii de pomi
| SECŢIA | Vîrsta plantaţiei | Numărul de pomi | ||||||||
| 150 | 200 | 250 | 300 | 400 | 500 | 600 | ||||
| Măr | Anul I | lei | 4.100 | 5.400 | 6.750 | 8.200 | 10.800 | 13.500 | 16.400 | |
| Păr | Anul II | '' | 5.200 | 7.000 | 8.750 | 10.500 | 13.500 | 14.500 | 24.000 | |
| Piersic | Anul III | '' | 5.800 | 7.800 | 9.800 | 11.700 | 15.500 | 17.000 | 27.000 | |
| Anul IV | '' | 6.800 | 9.200 | 11.200 | 14.000 | - | - | - | ||
| Anul V | '' | 8.500 | 11.400 | 14.000 | 17.000 | - | - | - | ||
| Anul VI | '' | 11.000 | 14.800 | 18.500 | 22.000 | - | - | - | ||
| Prun | Anul I | '' | 4.000 | 5.300 | 6.650 | 8.000 | - | - | - | |
| Vişin | Anul II | '' | 5.000 | 6.600 | 8.250 | 9.800 | - | - | - | |
| Cireş | Anul III | '' | 5.200 | 7.000 | 8.800 | 10.400 | - | - | - | |
| Cais | Anul IV | '' | 6.000 | 8.000 | 10.000 | 12.000 | - | - | - | |
| Alte specii Anul V | '' | 7.500 | 10.000 | 12.500 | 14.500 | - | - | - | ||
Anexa 4
Criteriile de încadrare pe clase a terenurilor agricole
Terenuri arabile
Clasa I Terenuri plane sau slab înclinate, cu soluri cu fertilitate foarte
ridicată, profunde, bine drenate.
Clasa a II-a Terenuri cu soluri cu fertilitate ridicată, slab erodate, cu
salinitate sau alcalinitate slabă şi mai puţin drenate.
Clasa a III-a Terenuri cu soluri cu fertilitate mijlocie, mediu erodate, cu
drenaj nesatisfăcător şi grosime redusă a stratului de sol.
Clasa a IV-a Terenuri cu soluri cu fertilitate redusă, eroziune puternica,
salinitate sau alcalinitate ridicată, frecvent inundate pe
perioade lungi.
Clasa a V-a Terenuri cu soluri cu fertilitate foarte redusă în stadii
înaintate de eroziune, salinizare, mlastinire şi supuse
inundaţiilor permanente.
Vii nobile şi indigene
Clasa I a) Vii nobile şi indigene pentru struguri de masa şi vin, aflate
în producţie de mai puţin de 20 de ani, cu goluri pînă la 15 la
suta, pe spalier, în foarte buna stare de producţie.
b)Vii ţinere neintrate pe rod, fără goluri, precum şi plantaţiile
de portaltoi, în foarte buna stare de producţie.
Clasa a II-a Vii nobile şi, indigene pentru struguri de masa şi vin, aflate în
producţie pînă la 30 de ani, cu goluri între 15-30 la suta, pe
spalier sau araci, în buna stare de producţie.
Clasa a III-a Vii nobile şi indigene pentru struguri de masa şi vin, aflate în
producţie de peste 30 de ani, cu goluri între 30-50 la suta sau
intrate în declin.
Vii hibride
Clasa I Plantaţii în plin rod, cu goluri sub 15 la suta şi în foarte buna
stare de producţie.
Clasa a II-a Plantaţii în plin rod, cu goluri între 15-30 la suta şi în buna
stare de producţie.
Clasa a III-a Plantaţii cu goluri între 30-50 la suta sau intrate în declin.
Livezi de pomi
Clasa I a) Plantaţii situate pe terenuri plane, în plin rod, fără goluri.
b)Pepiniere pomicole.
Clasa a II-a Plantaţii situate pe terenuri plane sau în panta, în plin rod, cu
goluri pînă la 30 la suta.
Clasa a III-a Plantaţii situate pe terenuri plane sau în panta cu goluri între
30-50 la suta sau intrate în declin.
Păşuni şi fîneţe
Păşuni şi fîneţe de şes
Clasa I Păşuni şi fîneţe situate pe terenuri plane, pe lunci sau terase cu
covor ierbaceu bine încheiat şi de compoziţie valoroasa.
Clasa a II-a Păşuni şi fîneţe situate pe terenuri plane, pe lunci sau terase cu
compoziţie floristica valoroasa, în stare medie de producţie.
Clasa a III-a Păşuni şi fîneţe situate pe terenuri plane cu strat de sol subtire
sau în formare şi cu vegetaţie slabă.
Păşuni şi fîneţe de deal
Clasa I Păşuni şi fîneţe situate în zona de deal pe firul vailor sau pe
versanţi cu pante pînă la 15 la suta, cu covor vegetal bine
încheiat şi compoziţie floristica valoroasa.
Clasa a II-a Păşuni şi fîneţe situate în zona de deal pe terenuri cu panta
între 15-25 la suta, cu început de degradare a solului şi cu
productivitate medie.
Clasa a III-a Păşuni şi fîneţe situate în zone de deal pe terenuri cu pante
peste 25 la suta, într-un stadiu avansat de degradare a solului şi
cu vegetaţie slabă.
Păşuni şi fîneţe de munte
Clasa I Păşuni şi fîneţe situate în zona de munte, lipsite de arboret sau
stincarie, cu covor vegetal bine încheiat şi compoziţie floristica
valoroasa.
Clasa a II-a Păşuni şi fîneţe situate în zona de munte, acoperite cu arboret
sau stincarie pînă la 20 la suta din suprafaţa şi cu covor vegetal
bine încheiat.
Clasa a III-a Păşuni şi fîneţe situate în zona de munte acoperite cu stincarie
sau tufisuri peste 20 la suta din suprafaţa.
