Ordin nr. 174 din 24 septembrie 2007
privind modificarea Ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 45/2005 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare
- Emitent
- Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 690 din 11 octombrie 2007
Textul actului · 2 articole
Văzând Referatul de aprobare nr. 71.530 din 11 septembrie 2007, întocmit de Direcţia de control şi coordonare a activităţii farmaceutice veterinare din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi de Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar,
având în vedere prevederile art. 10 lit. b) din Ordonanţa Guvernului nr. 42/2004 privind organizarea activităţii sanitarveterinare şi pentru siguranţa alimentelor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 215/2004, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul art. 3 alin. (3) şi al art. 4 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 130/2006 privind organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi a unităţilor din subordinea acesteia, cu modificările şi completările ulterioare,
preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor emite următorul ordin:
Articolul I
Anexa nr. 3 la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 45/2005 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare, cu modificările şi completările ulterioare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 333 din 20 aprilie 2005, se modifică şi se înlocuieşte cu anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul II
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Preşedintele Autorităţii Naţionale
Sanitare Veterinare
şi pentru Siguranţa Alimentelor,
Roatiş Cheţan Radu
Bucureşti, 24 septembrie 2007.
Nr. 174.
Anexa
TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator
privind calitatea produselor medicinale şi a altor produse de
uz veterinar, precum şi pentru autorizarea produselor medicinale
veterinare prin procedura de recunoaştere mutuală,
descentralizată şi naţională
| Nr. crt. | Denumire analiză/examen/operaţiune/produs | Tarif A/E/O/P - lei - | |
|---|---|---|---|
| 1. | Solubilitate | 59,78 | |
| 2. | Controlul organoleptic | 19,08 | |
| 3. | Claritatea şi gradul de opalescenţă ale lichidelor | 34,67 | |
| 4. | Gradele de coloraţie ale lichidelor | 55,04 | |
| 5. | Identificare prin reacţii chimice | 91,79 | |
| 6. | Identificarea şi puritatea prin gazcromatografie | 243,92 | |
| 7. | Identificarea şi puritatea prin cromatografie în strat subţire | 137,95 | |
| 8. | Identificare spectrofotometrică în IR | 127,31 | |
| 9. | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie alcoolică | 137,77 | |
| 10. | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie apoasă | 91,00 | |
| 11. | Identificare spectrofotometrică în UV şi vizibil - în solvenţi organici | 141,78 | |
| 12. | Determinări cantitative prin titrare potenţiometrică | 70,65 | |
| 13. | Dozare gravimetrică | 162,20 | |
| 14. | Dozare volumetrică | 105,73 | |
| 15. | Determinarea densităţii cu picnometru | 50,23 | |
| 16. | Determinarea densităţii cu densimetru electronic | 34,47 | |
| 17. | Determinarea punctului de topire | 64,71 | |
| 18. | Determinarea punctului de picurare, a punctului de solidificare, gelificare şi a punctului de fierbere | 59,81 | |
| 19. | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul cu capilar | 43,63 | |
| 20. | Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul rotaţional | 53,67 | |
| 21. | Determinarea dimensiunii bujiurilor, pesariilor şi comprimatelor | 20,14 | |
| 22. | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 37,13 | |
| 23. | Determinarea rezistenţei comprimatelor, drajeurilor | 44,78 | |
| 24. | Determinarea friabilităţii comprimatelor | 47,31 | |
| 25. | Determinarea greutăţii medii şi individuale a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 43,82 | |
| 26. | Determinarea variaţiei în greutate sau în volum pe ambalaj | 61,76 | |
| 27. | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 53,43 | |
| 28. | Determinarea indicelui de acetil | 106,63 | |
| 29. | Determinarea indicelui de hidroxil | 248,68 | |
| 30. | Determinarea indicelui de aciditate | 68,78 | |
| 31. | Determinarea indicelui de peroxid | 83,37 | |
| 32. | Determinarea indicelui de saponificare | 74,51 | |
| 33. | Determinarea indicelui de ester | 79,87 | |
| 34. | Determinarea indicelui de iod | 64,49 | |
| 35. | Determinarea substanţei nesaponificabile | 126,65 | |
| 36. | Determinarea azotului din combinaţiile organice | 88,21 | |
| 37. | Determinarea tensiunii superficiale | 74,48 | |
| 38. | Determinarea factorului de îmbibare al produselor vegetale | 57,97 | |
| 39. | Determinarea puterii rotatorii specifice | 70,82 | |
| 40. | Determinarea indicelui de refracţie | 56,96 | |
| 41. | Determinarea limitei de impurităţi: impurităţi şi corpuri străine în produse vegetale, metale grele, amoniu, As, Ca, Zn, Fe, cloruri, sulfaţi, carbonaţi, fosfaţi, azotaţi, impurităţi organice şi altele | 62,07 | |
| 42. | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 156,45 | |
| 43. | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 63,04 | |
| 44. | Determinare polarografică | 145,31 | |
| 45. | Separări cromatografice pe coloană | 215,46 | |
| 46. | Determinare cromatografică pe strat subţire | 217,55 | |
| 47. | Determinarea concentraţiei în alcool a preparatelor farmaceutice | 68,43 | |
| 48. | Determinarea taninurilor din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 105,31 | |
| 49. | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 64,79 | |
| 50. | Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de metale | 63,96 | |
| 51. | Proba de sedimentare | 40,82 | |
| 52. | Determinarea indicelui de amăreală | 62,74 | |
| 53. | Controlul microchimic al produselor vegetale | 63,61 | |
| 54. | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 11,39 | |
| 55. | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 18,28 | |
| 56. | Extragerea principiilor active din produse vegetale şi preparate farmaceutice în vederea identificării sau dozării | 135,71 | |
| 57. | Purificarea soluţiilor extractive în vederea dozării | 104,11 | |
| 58. | Determinarea pH-ului prin metoda potenţiometrică | 64,72 | |
| 59. | Determinarea umidităţii prin uscare | 56,47 | |
| 60. | Controlul mărimii particulelor | 54,03 | |
| 61. | Determinarea intervalului de distilare | 78,74 | |
| 62. | Determinarea gradului de fineţe al pulberilor | 49,26 | |
| 63. | Determinarea stabilităţii suspensiilor | 47,25 | |
| 64. | Determinarea probei de pasaj a suspensiei şi emulsiei | 55,68 | |
| 65. | Determinarea omogenităţii unguentelor şi pulberilor | 27,55 | |
| 66. | Determinarea timpului de cădere a spumei | 13,93 | |
| 67. | Determinarea puterii de spumare | 93,57 | |
| 68. | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 51,95 | |
| 69. | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 75,91 | |
| 70. | Determinarea substanţelor grase totale | 52,44 | |
| 71. | Dozarea substanţelor solubile din produse vegetale | 45,72 | |
| 72. | Reziduu insolubil în acid clorhidric | 25,87 | |
| 73. | Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor | 21,30 | |
| 74. | Capacitatea de întindere la unguente | 23,57 | |
| 75. | Dezagregarea produselor efervescente | 42,90 | |
| 76. | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 33,43 | |
| 77. | Concentrarea soluţiilor extractive apoase prin distilare la rotavapor | 26,13 | |
| 78. | Filtrare prin filtre membrane cu porozitate 0,30-0,50 μm pentru determinări cu aparatură de înaltă performanţă | 18,93 | |
| 79. | Determinare spectrofotometrică în IR | 165,60 | |
| 80. | Determinare prin spectroscopie de absorbţie atomică | 268,56 | |
| 81. | Determinare flamfotometrică | 266,20 | |
| 82. | Analiza HPLC | 403,95 | |
| 83. | Analiza GC | 245,40 | |
| 84. | Analiza GC cuplată cu HEAD - SPEACE | 315,53 | |
| 85. | Determinarea umidităţii reziduale prin metoda Karl Fischer | 67,74 | |
| 86. | Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl | 119,35 | |
| 87. | Determinarea tipului de emulsie | 19,93 | |
| 88. | Determinarea azotului aminic din produse biologice | 102,11 | |
| 89. | Determinarea conţinutului în clorură de sodiu | 56,67 | |
| 90. | Determinarea formaldehidei din produse biologice prin metoda iodimetrică | 101,78 | |
| 91. | Determinarea conţinutului în oxid de aluminiu | 50,57 | |
| 92. | Determinarea viscozităţii emulsiei | 4,85 | |
| 93. | Controlul stabilităţii emulsiei (vaccinuri) | 7,07 | |
| 94. | Controlul de laborator pentru seturi de diagnostic prin tehnica ELISA/placă | 110,15 | |
| 95. | Control de laborator prin test imunocromatografic | 38,18 | |
| 96. | Stabilire titru anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 94,32 | |
| 97. | Control macroscopic - produse biologice | 9,78 | |
| 98. | Control sterilitate bacteriană şi fungică | 133,90 | |
| 99. | Control puritate bacteriană - tehnica izolării de colonii | 54,01 | |
| 100. | Control toxicitate reziduală vaccin/şoareci | 54,35 | |
| 101. | Control biochimic tulpini bacteriene - fermentare medii hidrocarbonate/mediu | 65,38 | |
| 102. | Control inactivare pe medii de cultură specifice | 34,18 | |
| 103. | Control inactivare suspensie virală pe culturi celulare | 385,11 | |
| 104. | Control inactivare suspensie virală/culturi celulare - absenţa hemadsorbţiei | 394,67 | |
| 105. | Control inactivare suspensie virală pe şoareci/vaccin antirabic inactivat | 233,79 | |
| 106. | Control inactivare suspensie virală pe ouă embrionate | 82,03 | |
| 107. | Control inactivare toxina tetanică | 110,76 | |
| 108. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GRAM | 11,73 | |
| 109. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GIEMSA | 11,36 | |
| 110. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu albastru de metilen | 11,41 | |
| 111. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie Casares Gill | 14,17 | |
| 112. | Control puritate virusologică EMIA/pui - boala Marek | 884,72 | |
| 113. | Control puritate virusologică EMIA/ouă embrionate - boala Marek | 172,80 | |
| 114. | Control puritate virusologică EMIA boala Marek culturi celulare | 375,82 | |
| 115. | IPIC tulpina de lucru pseudopesta aviară | 368,18 | |
| 116. | Control concentraţie în germeni - vaccinuri bacteriene vii | 279,43 | |
| 117. | Control concentraţie în spori - vaccin anticarbunos | 346,42 | |
| 118. | Control concentraţie în virus pe linii celulare stabilizate | 378,67 | |
| 119. | Control concentraţie în virus pe culturi celulare şi IF | 473,72 | |
| 120. | Control concentraţie în virus pe culturi celulare - tuburi | 561,12 | |
| 121. | Control concentraţie în virus/şoareci - vaccinuri antirabice vii | 442,68 | |
| 122. | Control concentraţie virus UFF/ml - boala Marek | 316,48 | |
| 123. | Controlul concentraţiei de virus DIE 50 | 178,43 | |
| 124. | Controlul concentraţiei de virus pe culturi celulare | 185,96 | |
| 125. | Determinare DL 50/pui | 495,82 | |
| 126. | Determinare DL 50/ouă embrionate | 106,94 | |
| 127. | Determinare DL 50 (Reed şi Muench)/şoareci | 474,33 | |
| 128. | Determinare DLM (Reed şi Muench)/cobai | 546,66 | |
| 129. | Control viremie VHC/pui - boala Marek | 798,92 | |
| 130. | Determinare LT/10/şoareci - toxina tetanică | 286,68 | |
| 131. | Determinare DP 50 - şoareci | 686,84 | |
| 132. | Control valoare biologică - seroneutralizare/şoareci - antitoxina tetanică | 347,76 | |
| 133. | Control caracter edematogen - tulpina B. anthracis | 625,30 | |
| 134. | Control specificitate - Salmonella gallinarum | 33,45 | |
| 135. | Control specificitate - Leptospira spp | 74,50 | |
| 136. | Control specificate DP 50/pui - vaccin difterovariola aviară | 425,16 | |
| 137. | Control specificitate antigenică pe culturi celulare | 450,01 | |
| 138. | Control specificitate antigenică pe culturi celulare şi hemadsorbţie | 479,66 | |
| 139. | Control specificitate antigernică pe culturi celulare - imunofluorescenţă directă | 558,55 | |
| 140. | Control specificitate antigenică - imunoflorescenţă directă amprentă frotiu | 165,98 | |
| 141. | Control specificitate antigenică - seroneutralizare pe culturi celulare | 1.379,57 | |
| 142. | Control specificitate antigenică - seroneutralizare culturi celulare - FAVN | 1.352,55 | |
| 143. | Control patogenitate tulpină vaccinală - B. anthracis | 650,30 | |
| 144. | Control apatogenitate/porc - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 147,76 | |
| 145. | Control apatogenitate/iepuri - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 677,46 | |
| 146. | Control patogenitate/porumbei - tulpină vaccinală E. rhusiopathiae | 849,87 | |
| 147. | Control inocuitate specifică 2-5 oi/capre | 111,89 | |
| 148. | Control inocuitate specifică 2-5 bovine | 111,26 | |
| 149. | Control inocuitate specifică 2-5 cabaline | 111,26 | |
| 150. | Control inocuitate specifică 2-5 suine | 111,26 | |
| 151. | Control inocuitate specifică 5 galinacee | 111,26 | |
| 152. | Control inocuitate specifică 10 galinacee | 111,26 | |
| 153. | Control inocuitate specifică 5 boboci raţă/gâscă | 111,26 | |
| 154. | Control inocuitate pe pui SPF de o zi boala Marek | 1.218,87 | |
| 155. | Control inocuitate specifică vaccin difterovariola aviară | 304,88 | |
| 156. | Control inocuitate specifică vaccin bronşită/laringotraheita aviară | 483,87 | |
| 157. | Control inocuitate specifică - vaccin bursita infecţioasă aviară | 647,56 | |
| 158. | Control inocuitate specifică - vaccin pseudopesta aviară | 483,90 | |
| 159. | Control inocuitate specifică vaccin inactivate mono/poliv avia | 592,61 | |
| 160. | Control inocuitate specifică 2 câini | 295,04 | |
| 161. | Control inocuitate specifică 3 câini - rabie | 331,02 | |
| 162. | Control inocuitate specifică 2 pisici | 215,39 | |
| 163. | Control inocuitate 2 iepuri (2-2,5 kg) | 282,25 | |
| 164. | Control inocuitate nespecifică 4 iepuri (2-2,5 kg) | 512,93 | |
| 165. | Control inocuitate nespecifică 2 cobai | 124,67 | |
| 166. | Control inocuitate nespecifică 4 cobai | 223,47 | |
| 167. | Control inocuitate nespecifică 3 şoareci | 68,85 | |
| 168. | Control inocuitate nespecifică 5 şoareci | 95,51 | |
| 169. | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/iepuri | 3.765,19 | |
| 170. | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/cobai | 1.496,46 | |
| 171. | Valoare imunizantă - infecţie de control/ovine - vaccin anticărbunos | 234,43 | |
| 172. | Control valoare imunizantă - metode de laborator - 5 iepuri IHA boala hemoragică a iepurelui | 896,79 | |
| 173. | Control valoare imunizantă - 3 câini - vaccin parvoviroză canină | 530,27 | |
| 174. | Control valoare protectoare SN şi IHA pentru ser mixt antiviral bivalent bovin | 542,27 | |
| 175. | Valoare imunizantă - infecţie de control/porci | 304,67 | |
| 176. | Valoare imunizantă - infecţie de control/palmipede | 285,38 | |
| 177. | Valoare imunizantă - infecţie de control/galinacee | 438,93 | |
| 178. | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe ouă embrionate | 994,79 | |
| 179. | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe culturi celulare | 972,85 | |
| 180. | Valoare imunizantă - infecţie de control/cobai | 2.033,51 | |
| 181. | Valoare imunizantă - infecţie de control/şoareci | 713,46 | |
| 182. | Valoare imunizantă - infecţie de control/hamsteri | 565,60 | |
| 183. | Control valoare protectoare - infecţie de control/şoareci - vaccin inactivat antirabic - testul Habel | 1.416,68 | |
| 184. | Controlul valorii imunizante - IHA/pui | 1.221,21 | |
| 185. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control şi IHA/pui | 1.489,59 | |
| 186. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control pentru difterovariola aviară | 1.390,12 | |
| 187. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control boala Marek | 7.437,22 | |
| 188. | Controlul valorii imunizante pentru bursita infecţioasă | 890,75 | |
| 189. | Control seroneutralizare/şoareci | 485,14 | |
| 190. | Control seroneutralizare/cobai | 1.385,51 | |
| 191. | Determinarea titrului de antitoxine (alfa, beta) | 2.265,47 | |
| 192. | Determinarea titrului antitoxine (alfa, beta, epsilon) | 2.631,63 | |
| 193. | Valoare imunizantă - RMAL - vaccin antileptospiric | 1.214,29 | |
| 194. | Reacţia de seroaglutinare lentă - RSAL | 155,42 | |
| 195. | Reacţia de seroaglutinare rapidă - RSAR | 10,32 | |
| 196. | Reacţia de hemaglutinare (HA) | 46,42 | |
| 197. | Reacţia de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 93,88 | |
| 198. | Testări clinice produse biologice monovalente păsări | 1.236,26 | |
| 199. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mici | 856,54 | |
| 200. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mijlocii | 1.236,26 | |
| 201. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mari | 856,54 | |
| 202. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - păsări | 1.378,49 | |
| 203. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mici | 998,77 | |
| 204. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mijlocii | 1.378,49 | |
| 205. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mari | 998,77 | |
| 206. | Testări clinice produse biologice polivalente - păsări | 1.474,98 | |
| 207. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mici | 1.474,98 | |
| 208. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mijlocii | 1.620,28 | |
| 209. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mari | 1.762,51 | |
| 210. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - păsări | 1.617,21 | |
| 211. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mici | 1.617,21 | |
| 212. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mijlocii | 1.759,44 | |
| 213. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mari | 1.988,94 | |
| 214. | Testare clinică produse antiparazitare | 1.040,58 | |
| 215. | Testare clinică produse medicamentoase pentru albine | 862,84 | |
| 216. | Testare clinică preparate hormonale | 972,38 | |
| 217. | Testare clinică vitamine, tonice, rehidratante, substanţe minerale, anestezice, antispastice, antiinflamatoare, antihistaminice | 673,21 | |
| 218. | Testare clinică produse antimicrobiene cu administrare topică | 1.300,56 | |
| 219. | Testare clinică produse antimicrobiene injectabile | 1.526,33 | |
| 220. | Testare clinică produse antimicrobiene cu administrare orală | 1.034,91 | |
| 221. | Testare clinică dezinfectante în condiţii de teren | 1.030,47 | |
| 222. | Testare clinică dezinfectante pe test obiecte | 515,24 | |
| 223. | Controlul impurităţii pirogene | 297,94 | |
| 224. | Controlul impurităţilor toxice pe şoareci | 83,25 | |
| 225. | Determinarea eficacităţii toxice a raticidelor | 187,39 | |
| 226. | Controlul toleranţei locale intramusculare | 178,16 | |
| 227. | Controlul toleranţei locale cutanate | 226,25 | |
| 228. | Determinarea acţiunii iritante pe conjunctivă | 160,61 | |
| 229. | Determinarea toleranţei subacute gastrointestinale prin gavaj | 58,94 | |
| 230. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe şoareci | 90,69 | |
| 231. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe cobai | 123,52 | |
| 232. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe iepuri | 215,11 | |
| 233. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe porci | 129,41 | |
| 234. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe câini | 147,91 | |
| 235. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe ovine | 129,59 | |
| 236. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe viţei, cai | 129,69 | |
| 237. | Controlul inocuităţii specifice vaccinuri antiparazitare pe pui de o zi | 289,94 | |
| 238. | Controlul inocuităţii specifice vaccinuri antiparazitare pe tineret aviar | 285,42 | |
| 239. | Determinarea activităţii microbiologice antibiotice, chinolone, vitamine | 180,21 | |
| 240. | Determinarea activităţii bactericide a dezinfectantelor | 516,66 | |
| 241. | Determinarea activităţii fungicide a dezinfectantelor | 323,60 | |
| 242. | Extragerea principiilor active din produse farmaceutice, forme liposolubile pentru dozare | 180,35 | |
| 243. | Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 176,73 | |
| 244. | Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 275,60 | |
| 245. | Controlul purităţii microbiene a formelor farmaceutice cu administrare per os şi topice | 461,41 | |
| 246. | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice care nu au substanţe antimicrobiene/catgut, pansament, aţă chirurgicală | 332,82 | |
| 247. | Controlul sterilităţii antibiotice, chinolone, antimicotice | 386,80 | |
| 248. | Determinarea valorii nutritive, medii de cultură, folosite la controlul sterilităţii produselor | 87,39 | |
| 249. | Controlul inactivării fungice la vaccinuri antimicotice | 312,22 | |
| 250. | Control specificitate fungică pentru vaccinuri antimicotice | 328,33 | |
| 251. | Control stabilitate antigenică a vaccinurilor antifungice vii | 120,18 | |
| 252. | Control valoare protectoare prin infecţie de control pentru vaccinuri antifungice | 200,42 | |
| 253. | Control valoare protectoare prin infecţie de control vaccinuri antiparazitare | 147,36 | |
| 254. | Identificarea speciilor de oochişti | 182,67 | |
| 255. | Determinarea volumului celular la antigene lichide | 13,07 | |
| 256. | Control puritate prin examen bacterioscopic | 72,11 | |
| 257. | Stabilire titru complement alexina | 90,51 | |
| 258. | Reacţia de fixare complement RFC Wasserman | 101,96 | |
| 259. | Stabilire titru hemolitic ser antioaie | 70,16 | |
| 260. | Reacţia de imunodifuzie în gel de agar | 68,41 | |
| 261. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 13.671 | |
| pentru fiecare specie-ţintă în cazul speciilor de interes economic | 755 | ||
| pentru fiecare specie-ţintă în cazul animalelor de companie | 475 | ||
| 262. | Autorizarea medicamentelor rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe) propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referinţă, la care se adăugă, după caz: | 12.175 | |
| pentru fiecare specie-ţintă în cazul speciilor de interes economic | 755 | ||
| pentru fiecare specie-ţintă în cazul animalelor de companie | 475 | ||
| 263. | Autorizarea medicamentelor cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referinţă | 10.679 | |
| 264. | Autorizarea medicamentelor generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru de referinţă | 9.183 | |
| 265. | Autorizarea medicamentelor care conţin substanţă activă nouă, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru interesat în primul val | 13.297 | |
| 266. | Autorizarea medicamentelor rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru interesat în primul val | 12.923 | |
| 267. | Autorizarea medicamentelor cu utilizare medicală bine stabilită, propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau prin procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru interesat în primul val | 11.053 | |
| 268. | Autorizarea medicamentelor generice propuse prin procedura de recunoaştere mutuală sau procedura descentralizată cu ROMÂNIA stat membru interesat în primul val | 10.305 | |
| 269. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conţin substanţă activă nouă, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura naţională şi propuse prin procedura "repeat use" cu ROMÂNIA stat membru în cel de-al doilea val | 6.634 | |
| 270. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), autorizate în Uniunea Europeană prin procedura naţională şi propuse prin procedura "repeat use" cu ROMÂNIA stat membru interesat în cel de-al doilea val | 5.609 | |
| 271. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar cu utilizare medicinală bine stabilită, autorizate în Uniunea Europeană prin procedura naţională şi propuse prin procedura "repeat use" cu ROMÂNIA stat membru interesat în cel de-al doilea val | 5.609 | |
| 272. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar generice autorizate în Uniunea Europeană prin procedura naţională şi propuse prin procedura "repeat use" cu ROMÂNIA stat membru interesat în cel de-al doilea val | 4.487 | |
| 273. | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide în vederea autorizării prin procedura de recunoaştere mutuală | 1.830 | |
| 274. | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide de risc scăzut | 914 | |
| 275. | Evaluarea cererii de variaţie tip IA | 344 | |
| 276. | Evaluarea cererii de variaţie tip IB | 788 | |
| 277. | Evaluarea cererii de variaţie tip II | 1.036 | |
| 278. | Eliberarea autorizaţiei de comercializare pentru import paralel | 840 | |
| 279. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar care conţin o substanţă activă nouă, prin procedura naţională, la care se adăugă, după caz: | 2.448 | |
| pentru fiecare specie-ţintă, în cazul speciilor de interes economic | 240 | ||
| pentru fiecare specie-ţintă, în cazul animalelor de companie | 168 | ||
| 280. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar rezultate în urma unei asocieri noi de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe), prin procedura naţională, la care se adaugă, după caz: | 2.112 | |
| pentru fiecare specie-ţintă, în cazul speciilor de interes economic | 240 | ||
| pentru fiecare specie-ţintă, în cazul animalelor de companie | 168 | ||
| 281. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar ce conţin substanţe cu utilizare medicală bine stabilită prin procedura naţională | 2.112 | |
| 282. | Autorizarea produselor medicinale de uz veterinar generice, prin procedura naţională | 1.944 | |
| 283. | Autorizarea produselor homeopate cu indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 1.608 | |
| 284. | Notificarea produselor medicinale de uz veterinar fără indicaţii terapeutice, prin procedura naţională | 360 | |
| 285. | Evaluarea cererii de variaţie tip IA, prin procedura naţională | 240 | |
| 286. | Evaluarea cererii de variaţie tip IB, prin procedura naţională | 336 | |
| 287. | Evaluarea cererii de variaţie tip II, prin procedura naţională | 480 | |
| 288. | Evaluarea cererilor privind modificarea designului şi inscripţionării ambalajului primar şi secundar al produsului medicinal de uz veterinar, a prospectului şi RCP-ului, altele decât cele datorate unor variaţii de tip IA, IB şi II, prin procedura naţională | 336 | |
| 289. | Reautorizarea comercializării produselor medicinale de uz veterinar, prin procedura naţională | 552 | |
| 290. | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide în vederea autorizării prin procedura naţională | 816 | |
| 291. | Evaluare documentaţie tehnică produse biocide cu risc scăzut în vederea înregistrării prin procedura naţională | 624 | |
| 292. | Avizare material publicitar pentru produse biologice/medicamente/aditivi furajeri/alte produse de uz veterinar, prin procedura naţională | 96 | |
| 293. | Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare, prin procedura naţională | 58 | |
| 294. | Consultanţă de specialitate în domeniul produselor medicinale şi al altor produse de uz veterinar/oră | 24 |
a)Emiterea duplicatului autorizaţiei de comercializare se face numai la cerere, în baza documentelor ce atestă pierderea actului prin publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a. b) Plata testării clinice pentru seturile de diagnostic care fac obiectul înregistrării se va efectua pe baza unei convenţii-contract între ICBMV şi IDSA/IISPV, c) Tarifele din prezentul ordin nu cuprind TVA.
