Hotărâre nr. 662 din 7 iulie 2005
privind modificarea Hotărârii Guvernului nr. 100/2002 pentru aprobarea Normelor de calitate pe care trebuie să le îndeplinească apele de suprafaţă utilizate pentru potabilizare şi a Normativului privind metodele de măsurare şi frecvenţa de prelevare şi analiză a probelor din apele de suprafaţă destinate producerii de apă potabilă
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 616 din 15 iulie 2005
Textul actului · 1 articol
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Articolul unic
Hotărârea Guvernului nr. 100/2002 pentru aprobarea Normelor de calitate pe care trebuie să le îndeplinească apele de suprafaţă utilizate pentru potabilizare şi a Normativului privind metodele de măsurare şi frecvenţa de prelevare şi analiză a probelor din apele de suprafaţă destinate producerii de apă potabilă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 130 din 19 februarie 2002, se modifică după cum urmează:
1.Articolul 4 va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - În sensul prezentei hotărâri, prin autoritate publică centrală din domeniul apelor şi protecţiei mediului se înţelege Ministerul Mediului şi Gospodăririi Apelor, iar prin autoritate competentă în domeniul gospodăririi apelor se înţelege Administraţia Naţională «Apele Române»."
2.La anexa nr. 2, articolul 3 alineatele (2) şi (3) vor avea următorul cuprins:
(2)Metodele de măsurare de referinţă sunt cele prevăzute în anexa nr. 2 a).
(3)La verificarea parametrilor prevăzuţi în anexa 2 a) trebuie respectate valorile pentru limita de detecţie, precizia şi acurateţea metodelor de măsurare de referinţă.
3.La anexa nr. 2, la articolul 9, litera a) a alineatului (1) va avea următorul cuprins:
a)metodele de măsurare de referinţă prevăzute în anexa nr. 2 a); metoda de analiză corespunzătoare standardului indicat în tabel are caracter voluntar, alte metode alternative pot fi folosite, dacă se demonstrează că acestea au aceeaşi sensibilitate şi limită de detecţie;.
4.Anexa nr. 2 a) la normativul "Metode de referinţă pentru măsurarea valorilor I şi/sau G ale parametrilor din anexa nr. 1 b)" se modifică şi se înlocuieşte cu anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
PRIM-MINISTRU
CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU
Contrasemnează:
p. Ministrul mediului şi gospodăririi apelor,
Attila Korodi,
secretar de stat
Ministrul sănătăţii,
Mircea Cinteză
Ministrul administraţiei şi internelor,
Vasile Blaga
Bucureşti, 7 iulie 2005.
Nr. 662.
Anexa
(Anexa nr. 2a) la normativ)
METODE DE REFERINŢĂ
pentru măsurarea valorilor I şi/sau G ale parametrilor din anexa nr. 1 b)
| Nr. crt. | Parametrul | Unitatea de măsură a parame- trului | Limita de detec- ţie | Precizia (+/-) | Exac- tita- te/ Acura- teţe (+/-) | Metoda de măsurare de referinţă*1) | Materialul recomandat pentru recipiente |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (A) | (B) | (C) | (D) | (E) | (F) | (G) | (H) |
| 1. | pH | unităţi pH | - | 0,1 | 0,2 | - Electrometrie: ●măsurare în situ în momentul pre- levării şi fără pretratarea probelor: SR ISO 10523-1997 | |
| 2. | Culoare (după o filtrare simplă) | mg Pt/l | 5 | 10% | 20% | - Filtrare prin membrană din fibră de sticlă: ●metoda fotome- trică utilizând scara cobalto- platanică: SR ISO 7887-1997 | |
| 3. | Materii în suspensie | mg/l | - | 5% | 10% | - Filtrare prin filtru cu membra- na de 0,45 æm, uscare la 105°C şi cântărire - Centrifugare (pentru cel puţin 5 min. cu o acceleraţie medie de 2.800-3.200g), uscare la 105°C şi cântărire: STAS 6953-1981 | |
| 4. | Tempera- tură | °C | - | 0,5 | 1 | - Termometrie: ●măsurare în situ în momentul pre- levării şi fără pretratarea pro- belor: SR EN 1622:2000 | |
| 5. | Conducti- vitate la 20°C | æs/cm | - | 5% | 10% | - Electrometrie: SR EN 27888-1997 | |
| 6. | Miros | factor de di- luţie la 25°C | - | - | - | - Prin diluţie succesivă: SR EN 1622:2000 | Sticlă |
| 7. | Azotaţi | mg NO^- (3)/l | 2 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR ISO 7890/l- 1996 | |
| 8. | Fluoruri | mg F^-/l | 0,05 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară după distilare, dacă este necesară: SR ISO 10359 - 2: 2001 - Electrozi ioni selectivi: SR ISO 10359-1: 2001 | |
| 9. | Compuşi organici cu clor, extrac- tibili, total | mg/Cl^- | |||||
| 10. | Fier dizolvat | mg/Fe/l | 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică după filtrare prin filtru cu membrană de 0,45 æm - Spectofoto- metrie de absorbţie mole- culară după fil- trare prin filtru cu membrană de 0,45 æm: SR ISO 6332/1996 | |
| 11. | Mangan | mg Mn/l | 0,01*2 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR 8662/2-1996 | |
| 0,02*3 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR 8662/1-1996 | ||||
| 12. | Cupru*10) | mg C/l | 0,005 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 8288:2001 - Polarografie | |
| 0,02*4 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 8288:2001 - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR ISO 8288:2001 - Polarografie | ||||
| 13. | Zinc*10) | mg Zn/l | 0,01*2 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 8288:2001 | |
| 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 8288:2001 - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR ISO 8288:2001 | ||||
| 14. | Bor*10) | mg B/l | 0,1 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 9390:2001 | Materialul să nu con- ţină bor în canti- tate importantă |
| 15. | Beriliu | mg Be/l | - | ||||
| 16. | Cobalt | mg Co/l | SR ISO 8288:2001 | ||||
| 17. | Nichel | mg Ni/l | SR ISO 8288:2001 | ||||
| 18. | Vanadiu | mg V/l | |||||
| 19. | Arseniu*10 ) | mg As/l | 0,002* 2) | 20% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 6595/1997 | |
| 0,01*5 ) | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 6595/1997 - Spectofoto- metrie de absorbţie mole- culară | ||||||
| 20. | Cadmiu*10) | mg Cd/l | 0,0002 0,001* 5) | 30% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică SR EN ISO 5961, SR ISO 8288:2001 - Polarografie | |
| 21. | Crom to- tal*10) | mg Cr/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică SR ISO 9174/1998 - Spectofoto- metrie de absorbţie mole- culară | |
| 22. | Plumb*10) | mg Pb/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică STAS 6362/1985 - Polarografie | |
| 23. | Seleniu*10 ) | mg Se/l | 0,005 | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică STAS 12663/1988 | |||
| 24. | Mercur*10) | mg Hg/l | 0,0001 0,0002 *5) | 30% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică fără flacără (vaporizare la rece): STAS 10267/1989 | |
| 25. | Bariu*10) | mg Ba/l | 0,02 | 15% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie atomică STAS 10258/1975 | |
| 26. | Cianuri | mg CN^-/ l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR ISO 6703/1- 1998 | |
| 27. | Sulfaţi | mg SO(4) ^-2/l | 10 | 10% | 10% | - Gravimetrie: STAS 3069/1987- Complexometrie cu EDTA - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară | |
| 28. | Cloruri | mg CL^-/ l | 10 | 10% | 10% | - Titrare (metoda Mohr): SR ISO 9297:2001; - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară | |
| 29. | Detergenţi anionici care reac- ţionează cu albas- trul de metilen | mg lauril- sulfat/l | 0,05 | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR EN 903:2003 | ||
| 30. | Fosfaţi | mg P(2)O(5) /l | 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR EN 1189/1999 | |
| 31. | Fenoli (indice fenolic) | mg C(6)H(5) OH/l | 0,0005 | 0,0005 | 0,0005 | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară - metoda cu 4-amino- antipirină: SR ISO 6439:2001 | |
| 0,001* 6) | 30% | 50% | - Metoda cu para- nitroanilină | ||||
| 32. | Hidrocar- buri dizolvate sau în emulsie | mg/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectrometrie în IR după ex- tracţie cu tetra- clorură de carbon SR 7877/2-1995 | Sticlă |
| 0,04*3 ) | - Gravimetrie după extracţie cu eter de petrol: SR 7877/l-1995 | ||||||
| 33. | Hidrocar- buri poli- ciclice aromatice *10) | mg/l | 0,0000 4 | 50% | 50% | - Măsurarea fluorescenţei în UV după cromato- grafie în strat subţire - Măsurare com- parativă faţă de un amestec de 6 substanţe cu aceeaşi concen- traţie*8): STAS 8562/1970 | |
| 34. | Total pes- ticide (paration, hexaclor- ciclohexan dieldrin)* 10 | æg/l | 0,0001 | 50% | 50% | - Cromatografie lichidă sau ga- zoasă după ex- tracţia cu un solvent adecvat şi purificare; identificarea constituenţilor amestecului; analiza cantita- tivă: SR EN ISO 6468: 2000 | |
| 35. | Consum chimic de oxigen (CCO) | mg O(2)/ l | 15 | 20% | 20% | - Metoda cu dicromat de potasiu: SR ISO 6060/1996 SR EN ISO 8467: 2001 | |
| 36. | Grad de saturaţie în oxigen | % | 5 | 10% | 10% | - Metoda Winkler - Metoda electrochimică: SR EN 25814/1999 | Sticlă |
| 37. | Consum biochimic de oxigen [CBO(5)] | mg O(2)/ l | 2 | 1,5 | 2 | - Determinarea oxigenului dizol- vat înainte şi după 5 zile de incubare la tem- peratura de 20°C +1°C, la întune- ric - Adăugarea de inhibitor de nitrificare: SR EN 1899:1:2003 SR EN 1899-2:2002 | |
| 38. | Azot prin metoda Kjeldahl (exceptând NO^-(2) Kjeldahl şi NO^-(3) | mg N/l | 0,3 | 0,5 | 0,5 | - Mineralizare, distilare prin metoda Kjeldahl şi determinarea amoniului cu me- toda spectrofoto- metrică de absorbţie mole- culară sau ti- trare: SR EN ISO 13395: 2002 | |
| 39. | Amoniu mg | NH^+(4)/ l | 0,01*2 ) 0,1*3) | 0,03*2) 10%*3) | 0,03*2 ) 20%*3) | - Spectrofoto- metrie de absorbţie mole- culară: SR ISO 5664:2001 SR ISO 7150-1: 2001 | |
| 40. | Substanţe extracti- bile cu cloroform | mg/l | 0,1*11 ) | - | - | - Extracţie la pH neutru cu cloro- form purificat, evaporare în vacuum la tempe- ratura camerei şi cântărirea reziduului: SR 7587/1996 | |
| 41. | Carbon organic total | mg C/l | SR ISO 8245/1995 | ||||
| 42. | Carbon organic rezidual după flo- culare şi filtrare pe membra- nă de 5 æm | mg C/l | SR 13158/1993 | ||||
| 43. | Coliformi totali | /100ml | 5*2) 500*7) | - Cultură la tem- peratura de 37°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, o agarlactoză) cu filtrare*2) sau fără filtrare*7) şi numărarea co- loniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, con- centrate astfel încât să conţină 10 şi 100 de co- lonii. Dacă este necesar, identi- ficare prin ga- zeificare | Sticlă sterili- zată | ||
| 5*2) 500*7) | - Metoda diluţiei cu fermentare în substraturi lichide în cel puţin 3 eprubete cu 3 diluţii. Subcultura epru- betelor pozitive pe un mediu de confirmare. Calcularea potri- vit MPN (numărul cel mai probabil) Incubarea la tem- peratura de 37°C ± 1°C | ||||||
| 44. | Coliformi fecali | /100 ml | 2*2) 200*7) | - Cultură la tem- peratura de 44°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, o agarlactoză) cu filtrare*2) sau fără filtrare*7) şi numărarea co- loniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, con- centrate astfel încât să conţină 10 şi 100 de co- lonii. Dacă este necesar, identi- ficare prin ga- zeificare. | Sticlă sterili- zată | ||
| 2*2) 200*7) | - Metoda diluţiei cu fermentare pe substraturi li- chide în cel pu- ţin 3 eprubete cu 3 diluţii. Subcultura tubu- rilor pozitive pe un mediu de con- firmare. Numărarea potri- vit MPN(numărul cel mai probabil) Incubarea la tem- peratura de 44°C ± 1°C | ||||||
| 45. | Strepto- coci fecali | /100ml | 2*2) 200*7) | - Cultură la tem- peratura de 37°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, azidă de sodiu) cu filtrare*2) sau fără filtra- re*7)i numărarea coloniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, concentra- te astfel încât să conţină 10 şi 100 de colonii. Dacă este necesar identificare prin gazeificare. | Sticlă sterili- zată | ||
| 2*2) 200*7) | - Metoda diluţiei într-un mediu de azidă de sodiu în 3 eprubete cu 3 diluţii. Numărarea conform MPN(numărul cel mai probabil) | ||||||
| 46. | Salmonella *12) | 1/5.00 0 ml | - Concentrare prin filtrare (pe membrană sau printr-un filtru corespunzător) | Sticlă sterili- zată | |||
| 1/1.00 0 ml | - Inocularea într-un mediu de preîmbogăţire. Îmbogăţirea şi transferul într-un mediu gelatinos izolator-identi- ficare: SR ISO 6340/2000 |
*1) Probele prelevate din apele de suprafaţă, din locul de captare, se
analizează şi se măsoară după trecerea prin sită de sârmă pentru îndepărtarea
oricăror resturi plutitoare din lemn, plastic etc.
*2) Pentru ape de categoria AI valori G.
*3) Pentru ape de categoriile A2 şi A3.
*4) Pentru ape de categoria A3.
*5) Pentru ape de categoriile AI, A2 şi A3, valoarea I.
*6) Pentru ape de categoriile A2, valoarea I şi A3.
*7) Pentru ape de categoriile A2 şi A3, valoarea G.
*8) Se va lua în considerare un amestec de 6 substanţe standard (de referinţă),
toate de aceeaşi concentraţie: fluorantren; 3,4-benzofluorantren;
11,12-benzofluorantren; 3,4-benzpiren; 1,12-benzperilen; 1,2,3-cd-indenopiren.
*9) Se va lua în considerare un amestec de 3 substanţe standard (de referinţă),
toate de aceeaşi concentraţie: paration, hexaclorciclohexan (HCH), dieldrin.
*10) Dacă probele conţin cantităţi mari de materii în suspensie care fac
necesar un tratament special preliminar, valorile de exactitate/acurateţe din
coloana E pot fi depăşite în mod excepţional şi vor fi considerate valori
ţintă. Aceste probe trebuie tratate astfel încât să existe siguranţa că
analiza acoperă cea mai mare cantitate din substanţele de măsurat.
*11) Pentru această metodă nu este sigur că limita de detecţie cerută pentru
verificarea valorilor din anexa nr. 1b) poate fi atinsă.
*12) Absent în 5.000 ml (AI, G) şi absent în 1,000 ml (A2, G)
g = acceleraţia gravitaţională.
