Normă nr. 21 din 31 martie 2016
privind raportările referitoare la activitatea de asigurare și/sau de reasigurare
- Emitent
- Autoritatea de Supraveghere Financiară
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 268 din 8 aprilie 2016
- Versiune
- Formă consolidată, valabilă 2 apr. 2020 – 1 ian. 2021
Textul actului · 14 articole
Cuprins
În conformitate cu prevederile art. 2 alin. (1) lit. b) și alin. (5), art. 3 alin. (1) lit. b) și alin. (2) lit. a), art. 6 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 93/2012 privind înființarea, organizarea și funcționarea Autorității de Supraveghere Financiară, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 113/2013, cu modificările și completările ulterioare, ale art. 37 alin. (4) din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea și supravegherea activității de asigurare și reasigurare, ale art. 304 alin. (4) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35 al Comisiei din 10 octombrie 2014 de completare a Directivei 2009/138/CE a Parlamentului European și a Consiliului privind accesul la activitate și desfășurarea activității de asigurare și de reasigurare (Solvabilitate II), precum și cu prevederile art. 16 din Regulamentul (UE) nr. 1.094/2010 al Parlamentului European și al Consiliului din 24 noiembrie 2010 de instituire a Autorității europene de supraveghere (Autoritatea europeană de asigurări și pensii ocupaționale), de modificare a Deciziei nr. 716/2009/CE și de abrogare a Deciziei 2009/79/CE a Comisiei,
în temeiul prevederilor art. 179 alin. (4) din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea și supravegherea activității de asigurare și reasigurare,
în urma deliberărilor Consiliului Autorității de Supraveghere Financiară din cadrul ședinței din data de 30 martie 2016,
Autoritatea de Supraveghere Financiară emite prezenta normă.
Articolul 1Domeniul de aplicare și definiții
(1)Prezenta normă reglementează obligația de aplicare a ghidurilor emise de Autoritatea Europeană de Supraveghere pentru Asigurări și Pensii Ocupaționale, denumită în cele ce urmează EIOPA, în vederea îndeplinirii cerințelor de întocmire a unor rapoarte incluse în raportările periodice de supraveghere prevăzute de prevederile legale, precum și obligația de transmitere către Autoritatea de Supraveghere Financiară, denumită în cele ce urmează A.S.F., a unor raportări suplimentare în scop statistic și de supraveghere întocmite pe baza evidențelor contabile și tehnico-operative.
(2)Prezenta normă se aplică:
a)societăților prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea și supravegherea activității de asigurare și reasigurare, supravegheate de A.S.F. în conformitate cu dispozițiile părții I din aceeași lege;
b)sucursalelor stabilite pe teritoriul României de către societăți din state terțe, prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 237/2015;
c)societăților participative, holdingurilor de asigurare sau holdingurilor financiare mixte, prevăzute la art. 160 alin. (1) din Legea nr. 237/2015;
d)sucursalelor stabilite pe teritoriul României de către societăți autorizate în alte state membre.
(3)În sensul prezentei norme, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a)conducere executivă - conducerea definită potrivit art. 2 alin. (2) lit. e) din Regulamentul Autorității de Supraveghere Financiară nr. 14/2015 privind evaluarea și aprobarea membrilor structurii de conducere și a persoanelor care dețin funcții-cheie în cadrul entităților reglementate de Autoritatea de Supraveghere Financiară;
b)perioadă de tranziție - perioada care nu depășește patru ani începând cu 1 ianuarie 2016;
b^1)prime brute încasate - totalitatea sumelor astfel cum sunt definite în Regulamentul Autorității de Supraveghere Financiară nr. 16/2014 privind veniturile Autorității de Supraveghere Financiară, cu modificările și completările ulterioare;
02.05.2018Alineatul (3) din Articolul 1 a fost completat de Punctul 1, Articolul V din NORMA nr. 7 din 24 aprilie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 375 din 02 mai 2018
c)raportări periodice de supraveghere - informații prezentate de entitățile prevăzute la alin. (2) lit. a)-c) în conformitate cu prevederile art. 37 și art. 171 din Legea nr. 237/2015 privind autorizarea și supravegherea activității de asigurare și reasigurare și art. 304, art. 312 alin. (3) și art. 372 din Regulamentul delegat (UE) 2015/35 al Comisiei din 10 octombrie 2014 de completare a Directivei 2009/138/CE a Parlamentului European și a Consiliului privind accesul la activitate și desfășurarea activității de asigurare și de reasigurare (Solvabilitate II), denumit în continuare Regulamentul delegat (UE) 2015/35;
d)raportări suplimentare - raportări cantitative periodice întocmite pe baza evidențelor contabile și tehnico-operative ale entităților prevăzute la alin. (2) lit. a), b) și d).
Articolul 2Ghiduri EIOPA puse în aplicare
A.S.F. și entitățile prevăzute la art. 1 alin. (2) lit. a)-c) aplică:
a)Ghidul EIOPA-BoS-15/109 RO privind raportarea și publicarea informațiilor, prevăzut în anexa nr. 1;
b)Ghidul EIOPA-BoS-15/107 RO privind raportarea în scopul stabilității financiare, prevăzut în anexa nr. 2, în condițiile atingerii pragurilor de transmitere a raportărilor prevăzute în ghid; anexele la ghid se publică pe website-ul EIOPA.
Articolul 3Termenele de transmitere a raportărilor periodice de supraveghere aferente perioadei de tranziție
(1)Entitățile menționate la art. 1 alin. (2) lit. a) și b) respectă următoarele termene maxime de transmitere la A.S.F. a raportărilor periodice de supraveghere prevăzute la art. 304 și art. 312 alin. (3) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35, întocmite pentru datele de referință cuprinse în perioada de tranziție:
a)raportul privind solvabilitatea și situația financiară - la data publicării acestuia, dată care nu poate depăși:(i) 20.05.2017, pentru raportul având ca dată de referință 31.12.2016;(ii) 6.05.2018, pentru raportul având ca dată de referință 31.12.2017;(iii) 22.04.2019 pentru raportul având ca dată de referință 31.12.2018;(iv) 7.04.2020, pentru raportul având ca dată de referință 31.12.2019;
c)raportul periodic de supraveghere - în termenele prevăzute la lit. a) pct. (i) și (iv);
d)raportul prevăzut la art. 312 alin. (3) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35, informațiile pe care societățile, conform prevederilor legale, nu le-au publicat în raportul menționat la lit. a), precum și evaluările prevăzute la art. 28 alin. (6) din Legea nr. 237/2015 - în termenele prevăzute la lit. a);
e)machetele cantitative anuale - în termenele prevăzute la lit. a);
f)machetele cantitative trimestriale:(i) 26.05.2016, pentru data de referință 31.03.2016;(ii) 25.08.2016, pentru data de referință 30.06.2016;(iii) 25.11.2016, pentru data de referință 30.09.2016;(iv) 25.02.2017, pentru data de referință 31.12.2016;(v) 19.05.2017, pentru data de referință 31.03.2017;(vi) 18.08.2017, pentru data de referință 30.06.2017;(vii) 18.11.2017, pentru data de referință 30.09.2017;(viii) 18.02.2018, pentru data de referință 31.12.2017;(ix) 12.05.2018, pentru data de referință 31.03.2018;(x) 11.08.2018, pentru data de referință 30.06.2018;(xi) 11.11.2018, pentru data de referință 30.09.2018;(xii) 11.02.2019, pentru data de referință 31.12.2018;(xiii) 5.05.2019, pentru data de referință 31.03.2019;(xiv) 4.08.2019, pentru data de referință 30.06.2019;(xv) 4.11.2019, pentru data de referință 30.09.2019;(xvi) 4.02.2020, pentru data de referință 31.12.2019.
(2)Entitățile menționate la art. 1 alin. (2) lit. c) respectă următoarele termene maxime de transmitere la A.S.F. a raportărilor periodice de supraveghere prevăzute la art. 372 din Regulamentul delegat (UE) 2015/35, întocmite pentru datele de referință cuprinse în perioada de tranziție:
a)raportul privind solvabilitatea și situația financiară la nivel de grup sau, după caz, raportul unic privind solvabilitatea și situația financiară - la data publicării acestuia, dată care nu poate depăși termenele prevăzute la art. 171 alin. (2) din Legea nr. 237/2015;
b)versiunile actualizate ale raportului prevăzut la lit. a), dacă este cazul - la data publicării;
c)raportul periodic de supraveghere - în termenele prevăzute la art. 171 alin. (2) lit. a) și d) din Legea nr. 237/2015;
d)raportul prevăzut la art. 312 alin. (3) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35, informațiile pe care entitățile, conform prevederilor legale, nu le-au publicat în raportul menționat la lit. a), precum și machetele cantitative anuale - în termenele prevăzute la art. 171 alin. (2) din Legea nr. 237/2015;
e)machetele cantitative trimestriale - în termenele prevăzute la art. 171 alin. (3) din Legea nr. 237/2015.
Articolul 3^1Cerințe de auditare financiară
(1)Entitățile menționate la art. 1 alin. (2) lit. a) și b) supun auditului financiar, realizat în conformitate cu standardele internaționale de audit adoptate de către Camera Auditorilor Financiari din România, următoarele machete incluse în raportul privind solvabilitatea și situația financiară, prevăzut la art. 304 alin. (1) lit. a) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35, întocmite conform prevederilor Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2015/2.452 al Comisiei din 2 decembrie 2015 de stabilire a standardelor tehnice de punere în aplicare în ceea ce privește procedurile, formatele și machetele raportului privind solvabilitatea și situația financiară, în conformitate cu Directiva 2009/138/CE a Parlamentului European și a Consiliului, denumit în continuare Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452:
a)macheta S.02.01.02, prevăzută la art. 4 lit. a) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
b)macheta S.23.01.01, prevăzută la art. 4 lit. h) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
c)macheta S.25.01.21, prevăzută la art. 4 lit. i) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
d)macheta S.25.02.21, prevăzută la art. 4 lit. j) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
e)macheta S.25.03.21, prevăzută la art. 4 lit. k) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
f)macheta S.28.01.01, prevăzută la art. 4 lit. l) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452;
g)macheta S.28.02.01, prevăzută la art. 4 lit. m) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2.452.
(2)Activitatea de audit financiar prevăzută la alin. (1) se efectuează de către auditorii financiari, persoane juridice, avizați de A.S.F., în conformitate cu prevederile Normei Autorității de Supraveghere Financiară nr. 27/2015 privind activitatea de audit financiar la entitățile autorizate, reglementate și supravegheate de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, cu modificările și completările ulterioare.
(3)Auditorul financiar întocmește un raport de audit datat și semnat de către partenerul-cheie de audit, prin care acesta își exprimă opinia asupra machetelor prevăzute la alin. (1), cu privire la faptul că acestea oferă o imagine fidelă, în toate aspectele semnificative, în conformitate cu cadrul de raportare financiară aplicabil.
(4)Entitățile menționate la art. 1 alin. (2) lit. a) și b):
a)publică raportul de audit prevăzut la alin. (3) împreună cu raportul privind solvabilitatea și situația financiară ale cărui machete au făcut obiectul auditării, în termenul maxim prevăzut de prevederile legale în vigoare;
b)transmit A.S.F. raportul de audit prevăzut la alin. (3), însoțit de machetele care au făcut obiectul auditării, atât în format electronic conform art. 4, cât și pe suport hârtie, în termenul maxim de transmitere la A.S.F. a raportului privind solvabilitatea și situația financiară prevăzut la art. 3 alin. (1) lit. a) și, după expirarea perioadei de tranziție, în termenul maxim prevăzut la art. 300 alin. (1) din Regulamentul delegat (UE) 2015/35.
(5)Prin excepție de la prevederile alin. (4), termenul maxim de publicare, respectiv de transmitere la A.S.F. a raportului de audit asupra machetelor prevăzute la alin. (1) care fac parte integrantă din raportul privind solvabilitatea și situația financiară, având ca dată de referință 31 decembrie 2016, este 21 iulie 2017.
23.03.2017Actul a fost completat de Articolul I din NORMA nr. 4 din 20 martie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 201 din 23 martie 2017
Articolul 4Mijloacele de comunicare a raportărilor periodice de supraveghere
(1)Entitățile menționate la art. 1 alin. (2) lit. a)-c) transmit raportările menționate la art. 3 în format electronic, cu semnătură electronică extinsă, în înțelesul prevederilor Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică, republicată; această cerință se aplică și în vederea transmiterii raportului ORSA prevăzut la art. 37 alin. (2) din Legea nr. 237/2015.
(2)În vederea transmiterii machetelor cantitative anuale și trimestriale prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. e) și f) și art. 3 alin. (2) lit. d) și e), entitățile raportoare utilizează standardul XBRL, forma și regulile de validare (taxonomia) publicate de EIOPA pentru fiecare tip și perioadă de raportare.
Articolul 5Raportări suplimentare
(1)Entitățile prevăzute la art. 1 alin. (2) lit. a) și b) transmit A.S.F., în termenele maxime prevăzute la art. 6, următoarele raportări suplimentare, completate în baza evidențelor contabile și tehnico-operative:
a)raportări anuale: situațiile financiare anuale în forma prevăzută de reglementările contabile în vigoare;
b)raportări semestriale:
(i)raportările contabile în forma prevăzută de reglementările contabile în vigoare;
(ii)rezultatul tehnic determinat pe fiecare clasă de asigurări generale, în forma prevăzută în anexa nr. 3;
(iii)acoperirea riscurilor de catastrofe naturale pentru asigurările generale, în forma prevăzută în anexa nr. 4;
c)raportări trimestriale:
(i)tranzacțiile privind activitatea de asigurări generale, în forma prevăzută în anexa nr. 5;
(ii)tranzacțiile privind activitatea de asigurări de viață, în forma prevăzută în anexa nr. 6;
(iii)obligațiile asumate pentru activitatea de asigurări generale, în forma prevăzută în anexa nr. 7;
(iv)obligațiile asumate pentru activitatea de asigurări de viață, în forma prevăzută în anexa nr. 8;
(v)repartizarea primelor brute subscrise, nete de anulări, pe județe pentru asigurări generale și asigurări de viață, în forma prevăzută în anexa nr. 9;
(vi)repartizarea indemnizațiilor brute plătite pe județe pentru asigurări generale și asigurări de viață, în forma prevăzută în anexa nr. 10;
(vii)situația primelor brute subscrise intermediate, nete de anulări, în forma prevăzută în anexa nr. 11;
(viii)structura acționariatului asigurătorului, în forma prevăzută în anexa nr. 12;
(ix)situația activității desfășurate pe teritoriul altor state de către societățile autorizate conform Legii nr. 237/2015, în forma prevăzută în anexa nr. 13;
(x)situația primelor brute subscrise pentru activitatea de asigurări generale și asigurări de viață pe categorii de contractanți, respectiv persoane fizice și juridice, în forma prevăzută în anexa nr. 14;
(xi)situația și indicatorii privind activitatea aferentă asigurărilor agricole, în forma prevăzută în anexa nr. 15;
(xii)situația și indicatorii privind activitatea aferentă asigurărilor facultative de locuințe, în forma prevăzută în anexa nr. 16;
(xiii)împrumuturile acordate de instituțiile de credit și instituțiile financiare nebancare și asigurate de societățile de asigurare și/sau reasigurare, în forma prevăzută în anexa nr. 17;
(xiv)registrele speciale de evidență a activelor care acoperă rezervele tehnice brute constituite pentru asigurările generale și de viață, în conformitate cu prevederile Normei nr. 38/2015;
(2)Sucursalele prevăzute la art. 1 alin. (2) lit. d) transmit A.S.F.:
a)raportări anuale:
(i)situațiile financiare anuale simplificate în forma prevăzută de reglementările contabile în vigoare;
(ii)raportarea privind situația activității desfășurate de sucursală în forma prevăzută în anexa nr. 22;
b)raportări semestriale: raportările contabile în forma prevăzută de reglementările contabile în vigoare.
Articolul 6Termenele de transmitere a raportărilor suplimentare
(1)Raportările semestriale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. b) și alin. (2) lit. b) se transmit în termen de 45 de zile de la data de referință pentru care au fost întocmite.
(2)Raportările trimestriale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. c) se transmit până în ultima zi calendaristică a lunii următoare încheierii trimestrului pentru care se face raportarea.
(3)Raportările lunare prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. d) se transmit până în ultima zi calendaristică a lunii următoare celei pentru care se face raportarea.
(4)Situațiile financiare anuale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a) și alin. (2) lit. a) se transmit în termen de 120 de zile de la data încheierii exercițiului financiar.
Articolul 7Mijloacele de comunicare a raportărilor suplimentare
Raportările suplimentare prevăzute la art. 5 se transmit A.S.F. în format electronic în aplicația ASF-EWS, precum și în formă scrisă, pe suport hârtie.
Articolul 8Moneda raportărilor suplimentare
(1)În sensul prezentei norme, moneda de raportare este moneda utilizată pentru întocmirea situațiilor financiare ale entităților prevăzute la art. 1 alin. (2).
(2)În cazul în care se precizează valoarea activelor sau obligațiilor denominate în altă monedă decât moneda de raportare, valoarea lor se convertește la cursul de închidere disponibil în ultima zi a perioadei de raportare.
(3)În cazul valorii unui element de venit sau cheltuială valoarea de conversie în moneda de raportare este aceeași cu valoarea de conversie utilizată în scop contabil.
Articolul 9Abrogat
Articolul 9Retransmiterea
(1)Entitățile prevăzute la art. 1 alin. (2) retransmit informațiile raportate cu ajutorul machetelor menționate în prezenta normă, atunci când, ulterior transmiterii informațiilor către A.S.F., intervin modificări semnificative ale informațiilor raportate inițial în legătură cu aceeași perioadă de raportare.
(2)În același timp cu transmiterea informațiilor prevăzute la alin. (1), pentru toate modificările semnificative survenite după termenul de raportare, societatea transmite letric o notă explicativă care cuprinde:
a)impactul modificărilor și motivele raportării incomplete sau incorecte;
b)măsurile pe care societatea le va adopta astfel încât aceste modificări să fie minime.
(3)Modificările prevăzute la alin. (2) sunt considerate semnificative atunci când omiterea sau prezentarea eronată a acestora ar putea influența procesul decizional sau opinia A.S.F.
(4)Numărul permis de situații rectificative și termenul maxim de depunere a acestora sunt cele prevăzute în Regulamentul Autorității de Supraveghere Financiară nr. 16/2014, cu modificările și completările ulterioare.
02.05.2018Articolul 9 a fost modificat de Punctul 2, Articolul V din NORMA nr. 7 din 24 aprilie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 375 din 02 mai 2018
Articolul 10Răspunderea conducerii
Membrii conducerii executive a entității raportoare răspund pentru caracterul complet, corect și conform cu realitatea și cerințele prevederilor legale al raportărilor transmise A.S.F.
Articolul 11Sancțiuni
Nerespectarea dispozițiilor prezentei norme se sancționează de către A.S.F. conform prevederilor art. 163 din Legea nr. 237/2015.
Articolul 12Prevederi finale
(1)Prezenta normă se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, și intră în vigoare la data publicării.
(2)Anexele nr. 1-22 fac parte integrantă din prezenta normă.
Președintele Autorității
de Supraveghere Financiară,
Mișu Negrițoiu
București, 31 martie 2016.
Nr. 21.
Anexa nr. 1
[GHID
privind raportarea și publicarea informațiilor (Anexa nr. 1)
](<https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/224040>)
Anexa nr. 2
[GHID
privind raportarea în scopul stabilității financiare (Anexa nr. 2)
](<https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/224041>)
Anexa nr. 3
Rezultatul tehnic determinat
pe fiecare clasă de asigurări generale
–Raportare semestrială -
la data de: ....................
–lei -
| Nr. crt. | Indicatori | Valoarea |
|---|---|---|
| 1. | Prime brute subscrise | |
| 2. | Prime cedate în reasigurare | |
| 3. | Variația rezervei de primă | |
| 4. | Variația rezervei de primă cedată în reasigurare | |
| 5. | Comisioane primite de la reasigurători și participații la beneficii | |
| 6. | Venituri din recuperări și regrese | |
| 7. | Alte venituri | |
| 8. | Total venituri = (1)-(2)-(3)+(4)+(5)-(6)+(7) | |
| 9. | Indemnizații brute plătite | |
| 10. | Partea asigurătorului din indemnizațiile plătite | |
| 11. | Variația rezervei de daună avizată și neavizată | |
| 12. | Variația părții cedate din rezerva de daună avizată și neavizată | |
| 13. | Total cheltuieli cu daunele întâmplate, nete de reasigurare = (9)-(10)+(11)-(12) | |
| 14. | Cheltuieli de achiziție | |
| 15. | Cheltuieli de administrare | |
| 16. | Variația cheltuielilor de achiziție reportate | |
| 17. | Alte cheltuieli | |
| 18. | Total cheltuieli = (13)+(14)+(15)+(16)+(17) | |
| 19. | Rezultat (excedent/deficit) tehnic = (8)-(18) | |
| 20. | Rata daunei, netă de reasigurare = [(13)-(6)]/[[(1)-(2)]-[(3)-(4)]] | |
| 21. | Rata combinată, netă de reasigurare = [(18)-(5)-(6)]/[[(1)-(2)]-[(3)-(4)]] |
Anexa nr. 4
Acoperirea riscurilor de catastrofe naturale
–Raportare semestrială -
Macheta nr. 1
Situația primelor brute subscrise aferente
contractelor de asigurare care acoperă riscuri
de catastrofe naturale, a rezervei de catastrofă
constituite, a nivelului reținerii proprii și a
acumulării răspunderilor asumate la data de:
|...........................|
–lei -
| Nr. crt. | Clase de asigurare | Prime brute subscrise*1) pentru contractele care acoperă riscuri de catastrofe naturale | Rezerva brută de catastrofă | Nivelul reținerii proprii*2) a asigurătorului pentru contractele care acoperă riscuri de catastrofe (la sfârșitul perioadei de raportare) | Acumularea răspunderilor asumate prin contracte de asigurare care acoperă riscuri de catastrofe (la sfârșitul perioadei de raportare) | |||
| În perioada de raportare (semestru) | Cumulat de la începutul exercițiului financiar | Constituită pentru primele subscrise în perioada de raportare (evidențiate în coloana 2) | Constituită pentru primele subscrise cumulat de la începutul exercițiului financiar (evidențiate în coloana 3) | Soldul rezervei brute de catastrofă la sfârșitul perioadei de raportare | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |
| 1. | ||||||||
| 2. | ||||||||
| Total | ||||||||
Pentru calculul echivalentului în lei al nivelului reținerii proprii și al acumulării răspunderilor asumate se va utiliza cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României, valabil la data pentru care se face raportarea.
Macheta nr. 2
Situația contractelor de reasigurare care
includ acoperirea riscurilor de catastrofe
naturale la data de: |..................|
| Nr. crt. | Clase de asigurare care fac obiectul contractelor de reasigurare | Tip contract | Capacitatea contractului de reasigurare - EUR - | Prioritatea contractului de reasigurare - EUR - | Răspunderea societății care preia în reasigurare - EUR - | Prime cedate în reasigurare - EUR - | Valoarea indemni- zațiilor brute plătite de asigurător - EUR - |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |
| 1. | |||||||
| 2. | |||||||
| Total | x | x | x |
Font 8
Macheta nr. 3
Acumularea maximă aferentă contractelor
de asigurare care acoperă riscuri de catastrofe
naturale*1) la data de: |......................|
| Nr. crt. | Clase de asigurare | Agregat sume asigurate pentru contracte de asigurare în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - EUR - | din care: | |
| Sume asigurate cedate în reasigurare*1) - EUR - | Sume asigurate în reținerea asigurătorului - EUR - | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 = 2-3 | |
| 1. | ||||
| 2. | ||||
| Total | ||||
Font 7
Macheta nr. 4
Expunerea maximă - Dauna maximă posibilă
aferentă contractelor de asigurare care
acoperă riscuri de catastrofe naturale
la data de: |..........................|
| Nr. crt. | Clase de asigurare | Dauna maximă posibilă aferentă contractelor în vigoare - EUR - | Dauna maximă posibilă în sarcina societăților care preiau în reasigurare - EUR - | Dauna maximă posibilă (netă) în sarcina asigurătorului - EUR - | |||
| pentru contractele proporționale | pentru contractele neproporționale | pentru contractele proporționale | pentru contractele neproporționale | pentru contractele proporționale | pentru contractele neproporționale | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |
| 1. | |||||||
| 2. | |||||||
| Total | |||||||
Anexa nr. 5
Raportarea tranzacțiilor efectuate pentru
activitatea de asigurări generale– Raportare trimestrială - la data de:
[....................]
| Nr. crt. | Indicatori | A1 *1) | A2 *1) | A3 *1) | A4 *1) | A5 *1) | A6 *1) | A7 *1) | A8 *1) | A9 *1) | A10 *1) | A11 *1) | A12 *1) | A13 *1) | A14 *1) | A15 *1) | A16 *1) | A17 *1) | A18 *) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | |||||||||||||||||||
| 2 | Număr de contracte noi și care nu au fost anulate, încheiate în perioada de raportare - buc. | |||||||||||||||||||
| 3 | Număr de daune avizate și nelichidate la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | |||||||||||||||||||
| 4 | Număr de daune avizate și nelichidate în perioada de raportare - buc. | |||||||||||||||||||
| 5 | Număr de dosare de daună lichidate sau plătite parțial în perioada de raportare*2) - buc. | |||||||||||||||||||
| 6 | Prime brute subscrise*3) -total, din care: | |||||||||||||||||||
| 7 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 8 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 9 | Prime brute câștigate*4) -total, din care: | |||||||||||||||||||
| 10 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 11 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 12 | Prime brute subscrise anulate | |||||||||||||||||||
| 13 | Prime brute subscrise cedate în reasigurare - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 14 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 15 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 16 | Prime nete de reasigurare subscrise - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 17 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 18 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 19 | Prime nete de reasigurare câștigate*5) - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 20 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 21 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 22 | Prime brute încasate - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 23 | a) din asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 24 | b) din primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 25 | Prime brute subscrise intermediate de brokeri | |||||||||||||||||||
| 26 | Venituri din comisioane pentru primele cedate în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 27 | Venituri din recuperări și regrese nete de reasigurare | |||||||||||||||||||
| 28 | Cheltuieli cu comisioanele aferente primirilor în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 29 | Daune întâmplate*6) - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 30 | a) pentru asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 31 | b) pentru primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 32 | Despăgubiri brute plătite*7) - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 33 | a) pentru asigurări directe | |||||||||||||||||||
| 34 | b) pentru primiri în reasigurare | |||||||||||||||||||
| 35 | Despăgubiri brute plătite - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 36 | a) aferente daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 37 | - avizate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 38 | - avizate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 39 | b) aferente daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 40 | - pentru contractele aflate în vigoare la sfârșitul exercițiului financiar precedent | |||||||||||||||||||
| 41 | - pentru contracte noi încheiate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 42 | Despăgubiri nete plătite - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 43 | a) aferente daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 44 | b) aferente daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 45 | Cheltuieli cu soluționarea daunelor*8) | |||||||||||||||||||
| 46 | Cheltuieli cu managementul investițiilor*9) | |||||||||||||||||||
| 47 | Cheltuieli administrative | |||||||||||||||||||
| 48 | Cheltuieli de achiziție - total, din care: | |||||||||||||||||||
| 49 | a) Cheltuieli privind comisioanele pentru primele intermediate de brokeri | |||||||||||||||||||
| 50 | b) Cheltuieli cu reclama și publicitatea | |||||||||||||||||||
| 51 | Sume asigurate aferente contractelor în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare | |||||||||||||||||||
| 52 | Sume asigurate aferente contractelor noi și care nu au fost anulate, încheiate în perioada de raportare |
Raportarea tranzacțiilor efectuate pentru
activitatea de asigurări de viață– Raportare trimestrială - la data de:
[..................................]
| Nr. crt. | Indicatori | C1 *1) | C2 *1) | C3 *1) | C4 *1) | C5 *1) | C6 *1) | C7 *1) | A1 *2) | A2 *2) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | ||||||||||
| 2 | Număr de contracte noi și care nu au fost anulate, încheiate în perioada de raportare - buc. | ||||||||||
| 3 | Număr de daune avizate și nelichidate la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | ||||||||||
| 4 | Număr de daune avizate și nelichidate în perioada de raportare - buc. | ||||||||||
| 5 | Număr de dosare de daună lichidate sau plătite parțial în perioada de raportare*2) - buc. | ||||||||||
| 6 | Prime brute subscrise*3) - total, din care: | ||||||||||
| 7 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 8 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 9 | Prime brute câștigate*4) - total, din care: | ||||||||||
| 10 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 11 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 12 | Prime brute intermediate de brokeri | ||||||||||
| 13 | Prime brute subscrise anulate | ||||||||||
| 14 | Prime brute subscrise cedate în reasigurare - total, din care: | ||||||||||
| 15 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 16 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 17 | Prime nete de reasigurare subscrise - total, din care: | ||||||||||
| 18 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 19 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 20 | Prime nete de reasigurare câștigate*5) - total, din care: | ||||||||||
| 21 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 22 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 23 | Prime brute încasate - total, din care: | ||||||||||
| 24 | a) din asigurări directe | ||||||||||
| 25 | b) din primiri în reasigurare | ||||||||||
| 26 | Venituri din comisioane pentru primele cedate în reasigurare | ||||||||||
| 27 | Cheltuieli cu comisioanele aferente primirilor în reasigurare | ||||||||||
| 28 | Daune întâmplate*6) - total, din care: | ||||||||||
| 29 | a) pentru asigurări directe | ||||||||||
| 30 | b) pentru primiri în reasigurare | ||||||||||
| 31 | Indemnizații brute plătite (fără maturități) - total, din care: | ||||||||||
| 32 | a) pentru asigurări directe | ||||||||||
| 33 | b) pentru primiri în reasigurare | ||||||||||
| 34 | Indemnizații brute plătite (fără maturități) - total, din care: | ||||||||||
| 35 | a) aferente evenimentelor asigurate survenite în anii anteriori | ||||||||||
| 36 | b) aferente evenimentelor asigurate survenite în anul de raportare | ||||||||||
| 37 | Indemnizații nete plătite - total, din care: | ||||||||||
| 38 | a) aferente evenimentelor asigurate survenite în anii anteriori | ||||||||||
| 39 | b) aferente evenimentelor asigurate survenite în anul de raportare | ||||||||||
| 40 | Sume datorate pentru răscumpărări totale | ||||||||||
| 41 | Sume plătite pentru răscumpărări totale | ||||||||||
| 42 | Sume datorate pentru răscumpărări parțiale | ||||||||||
| 43 | Sume plătite pentru răscumpărări parțiale | ||||||||||
| 44 | Sume datorate pentru maturități | ||||||||||
| 45 | Sume plătite pentru maturități | ||||||||||
| 46 | Cheltuieli cu managementul investițiilor*7) | ||||||||||
| 47 | Cheltuieli de soluționare a daunelor*8) | ||||||||||
| 48 | Cheltuieli administrative | ||||||||||
| 49 | Cheltuieli de achiziție, total din care: | ||||||||||
| 50 | a) cheltuieli privind comisioanele brokerilor | ||||||||||
| 51 | b) cheltuieli privind reclama și publicitatea |
Obligații asumate pentru activitatea
de asigurări generale
–Raportare trimestrială -
la data de: [......................]
Font 7
lei
| Nr. crt. | Indicatori | A1 *1) | A2 *1) | A3 *1) | A4 *1) | A5 *1) | A6 *1) | A7 *1) | A8 *1) | A9 *1) | A10 *1) | A11 *1) | A12 *1) | A13 *1) | A14 *1) | A15 *1) | A16 *1) | A17 *1) | A18 *) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Total rezerve tehnice aferente asigurărilor generale, din care: | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 2 | Total valoare brută | |||||||||||||||||||
| 3 | Total valoare netă | |||||||||||||||||||
| 4 | Rezerva de prime | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 5 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 6 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 7 | Rezerva de daune avizate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 8 | Valoare brută, din care: | |||||||||||||||||||
| 9 | a) aferentă daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 10 | - avizate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 11 | - avizate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 12 | b) aferentă daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 13 | - pentru contractele aflate în vigoare la sfârșitul exercițiului financiar precedent | |||||||||||||||||||
| 14 | - pentru contractele noi încheiate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 15 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 16 | a) aferentă daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 17 | b) aferentă daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 18 | Rezerva de daune neavizate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 19 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 20 | a) aferentă daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 21 | b) aferentă daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 22 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 23 | a) aferentă daunelor întâmplate în anii anteriori | |||||||||||||||||||
| 24 | b) aferentă daunelor întâmplate în anul de raportare | |||||||||||||||||||
| 25 | Rezerva pentru riscuri neexpirate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 26 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 27 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 28 | Rezerva de catastrofă | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 29 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 30 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 31 | Rezerva de beneficii și risturne | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 32 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 33 | Valoare netă | |||||||||||||||||||
| 34 | Alte rezerve tehnice (cumulat) | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 35 | Valoare brută | |||||||||||||||||||
| 36 | Valoare netă |
Obligații asumate pentru
activitatea de asigurări de viață
–Raportare trimestrială -
la data de: [......................]
–lei -
| Nr. crt. | Indicatori | C1 *1) | C2 *1) | C3 *1) | C4 *1) | C5 *1) | C6 *1) | C7 *1) | A1 *2) | A2 *2) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rezerve tehnice aferente asigurărilor de viață | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 2 | Valoare brută | ||||||||||
| 3 | Valoare netă | ||||||||||
| 4 | Rezerva matematică | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 5 | Valoare brută | ||||||||||
| 6 | Valoare netă | ||||||||||
| 7 | Rezerva pentru beneficii și risturne | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 8 | Valoare brută | ||||||||||
| 9 | Valoare netă | ||||||||||
| 10 | Rezerva de prime | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 11 | Valoare brută | ||||||||||
| 12 | Valoare netă | ||||||||||
| 13 | Rezerva de daune avizate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 14 | Valoare brută | ||||||||||
| 15 | Valoare netă | ||||||||||
| 16 | Rezerva de daune neavizate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 17 | Valoare brută | ||||||||||
| 18 | Valoare netă | ||||||||||
| 19 | Rezerva pentru riscuri neexpirate | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 20 | Valoare brută | ||||||||||
| 21 | Valoare netă | ||||||||||
| 22 | Alte rezerve (cumulat) | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 23 | Valoare brută | ||||||||||
| 24 | Valoare netă | ||||||||||
| 25 | Sume asigurate aferente contractelor care acoperă riscul de deces și nu garantează o valoare de răscumpărare | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 26 | Valoare brută | ||||||||||
| 27 | Valoare netă | ||||||||||
| 28 | Sume asigurate aferente contractelor care acoperă riscul de deces și garantează o valoare de răscumpărare | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 29 | Valoare brută | ||||||||||
| 30 | Valoare netă | ||||||||||
| 31 | Sume asigurate aferente contractelor care acoperă riscul de supraviețuire | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 32 | Valoare brută | ||||||||||
| 33 | Valoare netă | ||||||||||
| 34 | Valoarea de răscumpărare aferentă contractelor de asigurare care acoperă riscul de deces și garantează o valoare de răscumpărare | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 35 | Valoare brută | ||||||||||
| 36 | Valoare netă | ||||||||||
| 37 | Valoarea de răscumpărare aferentă contractelor de asigurare care nu acoperă riscul de deces și garantează o valoare de răscumpărare | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 38 | Valoare brută | ||||||||||
| 39 | Valoare netă |
Repartizarea primelor brute subscrise,
nete de anulări, pe județe pentru
asigurări generale și asigurări de viață– Raportare trimestrială– la data de: [.........................]
| Nr. crt. | Județ | A1 *1) | A2 *1) | A3 *1) | A4 *1) | A5 *1) | A6 *1) | A7 *1) | A8 *1) | A9 *1) | A10 *1) | A11 *1) | A12 *1) | A13 *1) | A14 *1) | A15 *1) | A16 *1) | A17 *1) | A18 *) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALBA | |||||||||||||||||||
| 2 | ARAD | |||||||||||||||||||
| 3 | ARGEȘ | |||||||||||||||||||
| 4 | BACĂU | |||||||||||||||||||
| 5 | BIHOR | |||||||||||||||||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | |||||||||||||||||||
| 7 | BOTOȘANI | |||||||||||||||||||
| 8 | BRĂILA | |||||||||||||||||||
| 9 | BRAȘOV | |||||||||||||||||||
| 10 | BUCUREȘTI | |||||||||||||||||||
| 11 | BUZĂU | |||||||||||||||||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | |||||||||||||||||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | |||||||||||||||||||
| 14 | CLUJ | |||||||||||||||||||
| 15 | CONSTANȚA | |||||||||||||||||||
| 16 | COVASNA | |||||||||||||||||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | |||||||||||||||||||
| 18 | DOLJ | |||||||||||||||||||
| 19 | GALAȚI | |||||||||||||||||||
| 20 | GIURGIU | |||||||||||||||||||
| 21 | GORJ | |||||||||||||||||||
| 22 | HARGHITA | |||||||||||||||||||
| 23 | HUNEDOARA | |||||||||||||||||||
| 24 | IALOMIȚA | |||||||||||||||||||
| 25 | IAȘI | |||||||||||||||||||
| 26 | ILFOV | |||||||||||||||||||
| 27 | MARAMUREȘ | |||||||||||||||||||
| 28 | MEHEDINȚI | |||||||||||||||||||
| 29 | MUREȘ | |||||||||||||||||||
| 30 | NEAMȚ | |||||||||||||||||||
| 31 | OLT | |||||||||||||||||||
| 32 | PRAHOVA | |||||||||||||||||||
| 33 | SĂLAJ | |||||||||||||||||||
| 34 | SATU MARE | |||||||||||||||||||
| 35 | SIBIU | |||||||||||||||||||
| 36 | SUCEAVA | |||||||||||||||||||
| 37 | TELEORMAN | |||||||||||||||||||
| 38 | TIMIȘ | |||||||||||||||||||
| 39 | TULCEA | |||||||||||||||||||
| 40 | VÂLCEA | |||||||||||||||||||
| 41 | VASLUI | |||||||||||||||||||
| 42 | VRANCEA |
Macheta nr. 2 - Asigurări de viață
–lei -
| Nr. crt. | Județ | C1 *1) | C2 *1) | C3 *1) | C4 *1) | C5 *1) | C6 *1) | C7 *1) | A1 *2) | A2 *2) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALBA | ||||||||||
| 2 | ARAD | ||||||||||
| 3 | ARGEȘ | ||||||||||
| 4 | BACĂU | ||||||||||
| 5 | BIHOR | ||||||||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | ||||||||||
| 7 | BOTOȘANI | ||||||||||
| 8 | BRĂILA | ||||||||||
| 9 | BRAȘOV | ||||||||||
| 10 | BUCUREȘTI | ||||||||||
| 11 | BUZĂU | ||||||||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | ||||||||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | ||||||||||
| 14 | CLUJ | ||||||||||
| 15 | CONSTANȚA | ||||||||||
| 16 | COVASNA | ||||||||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | ||||||||||
| 18 | DOLJ | ||||||||||
| 19 | GALAȚI | ||||||||||
| 20 | GIURGIU | ||||||||||
| 21 | GORJ | ||||||||||
| 22 | HARGHITA | ||||||||||
| 23 | HUNEDOARA | ||||||||||
| 24 | IALOMIȚA | ||||||||||
| 25 | IAȘI | ||||||||||
| 26 | ILFOV | ||||||||||
| 27 | MARAMUREȘ | ||||||||||
| 28 | MEHEDINȚI | ||||||||||
| 29 | MUREȘ | ||||||||||
| 30 | NEAMȚ | ||||||||||
| 31 | OLT | ||||||||||
| 32 | PRAHOVA | ||||||||||
| 33 | SĂLAJ | ||||||||||
| 34 | SATU MARE | ||||||||||
| 35 | SIBIU | ||||||||||
| 36 | SUCEAVA | ||||||||||
| 37 | TELEORMAN | ||||||||||
| 38 | TIMIȘ | ||||||||||
| 39 | TULCEA | ||||||||||
| 40 | VÂLCEA | ||||||||||
| 41 | VASLUI | ||||||||||
| 42 | VRANCEA |
Repartizarea indemnizațiilor brute
plătite pe județe pentru asigurări
generale și asigurări de viață– Raportare trimestrială– la data de: [....................]
| Nr. crt. | Județ | A1 *1) | A2 *1) | A3 *1) | A4 *1) | A5 *1) | A6 *1) | A7 *1) | A8 *1) | A9 *1) | A10 *1) | A11 *1) | A12 *1) | A13 *1) | A14 *1) | A15 *1) | A16 *1) | A17 *1) | A18 *) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALBA | |||||||||||||||||||
| 2 | ARAD | |||||||||||||||||||
| 3 | ARGEȘ | |||||||||||||||||||
| 4 | BACĂU | |||||||||||||||||||
| 5 | BIHOR | |||||||||||||||||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | |||||||||||||||||||
| 7 | BOTOȘANI | |||||||||||||||||||
| 8 | BRĂILA | |||||||||||||||||||
| 9 | BRAȘOV | |||||||||||||||||||
| 10 | BUCUREȘTI | |||||||||||||||||||
| 11 | BUZĂU | |||||||||||||||||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | |||||||||||||||||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | |||||||||||||||||||
| 14 | CLUJ | |||||||||||||||||||
| 15 | CONSTANȚA | |||||||||||||||||||
| 16 | COVASNA | |||||||||||||||||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | |||||||||||||||||||
| 18 | DOLJ | |||||||||||||||||||
| 19 | GALAȚI | |||||||||||||||||||
| 20 | GIURGIU | |||||||||||||||||||
| 21 | GORJ | |||||||||||||||||||
| 22 | HARGHITA | |||||||||||||||||||
| 23 | HUNEDOARA | |||||||||||||||||||
| 24 | IALOMIȚA | |||||||||||||||||||
| 25 | IAȘI | |||||||||||||||||||
| 26 | ILFOV | |||||||||||||||||||
| 27 | MARAMUREȘ | |||||||||||||||||||
| 28 | MEHEDINȚI | |||||||||||||||||||
| 29 | MUREȘ | |||||||||||||||||||
| 30 | NEAMȚ | |||||||||||||||||||
| 31 | OLT | |||||||||||||||||||
| 32 | PRAHOVA | |||||||||||||||||||
| 33 | SĂLAJ | |||||||||||||||||||
| 34 | SATU MARE | |||||||||||||||||||
| 35 | SIBIU | |||||||||||||||||||
| 36 | SUCEAVA | |||||||||||||||||||
| 37 | TELEORMAN | |||||||||||||||||||
| 38 | TIMIȘ | |||||||||||||||||||
| 39 | TULCEA | |||||||||||||||||||
| 40 | VÂLCEA | |||||||||||||||||||
| 41 | VASLUI | |||||||||||||||||||
| 42 | VRANCEA |
Macheta nr. 2 - Asigurări de viață
–lei -
| Nr. crt. | Județ | C1 *1) | C2 *1) | C3 *1) | C4 *1) | C5 *1) | C6 *1) | C7 *1) | A1 *2) | A2 *2) | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALBA | ||||||||||
| 2 | ARAD | ||||||||||
| 3 | ARGEȘ | ||||||||||
| 4 | BACĂU | ||||||||||
| 5 | BIHOR | ||||||||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | ||||||||||
| 7 | BOTOȘANI | ||||||||||
| 8 | BRĂILA | ||||||||||
| 9 | BRAȘOV | ||||||||||
| 10 | BUCUREȘTI | ||||||||||
| 11 | BUZĂU | ||||||||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | ||||||||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | ||||||||||
| 14 | CLUJ | ||||||||||
| 15 | CONSTANȚA | ||||||||||
| 16 | COVASNA | ||||||||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | ||||||||||
| 18 | DOLJ | ||||||||||
| 19 | GALAȚI | ||||||||||
| 20 | GIURGIU | ||||||||||
| 21 | GORJ | ||||||||||
| 22 | HARGHITA | ||||||||||
| 23 | HUNEDOARA | ||||||||||
| 24 | IALOMIȚA | ||||||||||
| 25 | IAȘI | ||||||||||
| 26 | ILFOV | ||||||||||
| 27 | MARAMUREȘ | ||||||||||
| 28 | MEHEDINȚI | ||||||||||
| 29 | MUREȘ | ||||||||||
| 30 | NEAMȚ | ||||||||||
| 31 | OLT | ||||||||||
| 32 | PRAHOVA | ||||||||||
| 33 | SĂLAJ | ||||||||||
| 34 | SATU MARE | ||||||||||
| 35 | SIBIU | ||||||||||
| 36 | SUCEAVA | ||||||||||
| 37 | TELEORMAN | ||||||||||
| 38 | TIMIȘ | ||||||||||
| 39 | TULCEA | ||||||||||
| 40 | VÂLCEA | ||||||||||
| 41 | VASLUI | ||||||||||
| 42 | VRANCEA |
Situația primelor brute subscrise
intermediate, nete de anulări
–Raportare trimestrială -
la data de: [.....................]
–lei -
| Macheta nr. 1 - Asigurări generale | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale | a) Brokeri | b) Agenți persoane juridice | c) Agenți persoane fizice | Total a)+b)+c) |
| 1 | A1*1) | ||||
| 2 | A2*1) | ||||
| 3 | A3*1) | ||||
| 4 | A4*1) | ||||
| 5 | A5*1) | ||||
| 6 | A6*1) | ||||
| 7 | A7*1) | ||||
| 8 | A8*1) | ||||
| 9 | A9*1) | ||||
| 16 | A16*1) | ||||
| 17 | A17*1) | ||||
| 18 | A18*) | ||||
| Total | |||||
| Macheta nr. 2 - Asigurări de viață | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață | a) Brokeri | b) Agenți persoane juridice | c) Agenți persoane fizice | Total a)+b)+c) |
| 1 | C1*2) | ||||
| 2 | C2*2) | ||||
| 3 | C3*2) | ||||
| 4 | C4*2) | ||||
| 5 | C5*2) | ||||
| 6 | C6*2) | ||||
| 7 | C7*2) | ||||
| 8 | A1*1) | ||||
| 9 | A2*1) | ||||
| Total | |||||
Structura acționariatului societăților
de asigurare la sfârșitul trimestrului
–Raportare trimestrială -
–mii lei-
| Nr. crt. | Denumirea societății de asigurare*1) | CUI | Acționar*2) | ||||
| Nume, prenume persoană fizică/ Denumirea societății persoană juridică | Țara de rezidență | Cod clasă CAEN Rev.2*3) | Capital social subscris și vărsat - Total | Participație (%) | |||
| Total | |||||||
Raportarea privind situația activității
desfășurate pe teritoriul altor state
de către societățile autorizate
conform Legii nr. 237/2015
–Raportare trimestrială -
la data de: [..................]
| A. Situația primelor brute subscrise*1) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale*3) | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| B. Situația despăgubirilor brute plătite*2) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| C. Situația comisioanelor plătite intermediarilor în asigurări | ||||
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| D. Situația primelor brute încasate | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale*3) | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| E. Situația daunelor întâmplate*5) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| F. Situația comisioanelor datorate | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări generale | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | A1 | |||
| 2 | A2 | |||
| 3 | A3 | |||
| 4 | A4 | |||
| 5 | A5 | |||
| 6 | A6 | |||
| 7 | A7 | |||
| 8 | A8 | |||
| 9 | A9 | |||
| 10 | A10 | |||
| 11 | A11 | |||
| 12 | A12 | |||
| 13 | A13 | |||
| 14 | A14 | |||
| 15 | A15 | |||
| 16 | A16 | |||
| 17 | A17 | |||
| 18 | A18 | |||
| Total | ||||
| A. Situația primelor brute subscrise*1) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață*4) | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
| B. Situația indemnizațiilor brute plătite*2) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
| C. Situația comisioanelor plătite intermediarilor în asigurări | ||||
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
| D. Situația primelor brute încasate | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață*4) | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
| E. Situația daunelor întâmplate*5) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
| F. Situația comisioanelor datorate | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nr. crt. | Clasa de asigurări de viață | a) România | b) alte state | Total a)+ b) |
| 1 | C1 | |||
| 2 | C2 | |||
| 3 | C3 | |||
| 4 | C4 | |||
| 5 | C5 | |||
| 6 | C6 | |||
| 7 | C7 | |||
| 8 | A1 | |||
| 9 | A2 | |||
| Total | ||||
Situația primelor brute subscrise pe
categorii de contractanți persoane fizice și juridice– Raportare trimestrială - la data de:
I.........................I
–lei -
| Nr. crt. | Clasa de asigurări | Prime brute subscrise*3) pe categorii de contractanți | |||||||||||
| Asigurări de viață | Asigurări generale | ||||||||||||
| persoane fizice | societăți nefinan- ciare | bănci și cooperative de credit | alți intermediari financiari | instituții guverna- mentale | altele | persoane fizice | societăți nefinan- ciare | bănci și cooperative de credit | alți inter- mediari finan- ciari | instituții guverna- mentale | altele | ||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| TOTAL | |||||||||||||
| 1. | A1*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 2. | A2*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 3. | A3*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 4. | A4*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 5. | A5*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 6. | A6*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 7. | A7*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 8. | A8*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 9. | A9*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 10. | A10*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 11. | A11*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 12. | A12*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 13. | A13*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 14. | A14*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 15. | A15*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 16. | A16*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 17. | A17*1) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 18. | A18*) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 19. | C1*2) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 20. | C2*2) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 21. | C3*2) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 22. | C4*2) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 23. | C5*2) | X | X | X | X | X | X | ||||||
| 24. | C6*2) | ||||||||||||
| 25. | C7*2) | ||||||||||||
| 26. | A1*1) | ||||||||||||
| 27. | A2*1) | ||||||||||||
Situația și indicatorii privind activitatea aferentă
asigurărilor agricole– Raportare trimestrială - la data de:
I............................I
Macheta nr. 1
Situație centralizatoare privind
activitatea aferentă asigurărilor agricole la data de
I............................I
–lei -
| Nr. crt. | Indicatori | Asigurări agricole, din care: | |
| culturi agricole | asigurarea animalelor | ||
| 1. | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | ||
| 2. | Număr de contracte încheiate în perioada de raportare - buc. | ||
| 3. | Prime brute subscrise*1) - total, din care: | ||
| 4. | a) asigurări directe | ||
| 5. | b) primiri în reasigurare | ||
| 6. | Prime brute subscrise cedate în reasigurare - total, din care: | ||
| 7. | a) asigurări directe | ||
| 8. | b) primiri în reasigurare | ||
| 9. | Rezerva de daune avizate și neavizate - total, din care: | ||
| 10. | a) aferente anilor anteriori | ||
| 11. | b) pentru anul de raportare | ||
| 12. | Indemnizații brute plătite*2) - total, din care: | ||
| 13. | a) pentru asigurări directe | ||
| 14. | b) pentru primiri în reasigurare | ||
Macheta nr. 2
Repartizarea primelor brute subscrise, nete de
anulări, și a indemnizațiilor brute
plătite pe județe pentru asigurările agricole în funcție de județul
unde este acoperit riscul la data de: I............................I
| Nr. crt. | Județ | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. - | Număr de contracte încheiate în perioada de raportare - buc. - | Prime brute subscrise*1) - lei - | Indemnizații brute plătite*2) - lei - |
| 1 | ALBA | ||||
| 2 | ARAD | ||||
| 3 | ARGEȘ | ||||
| 4 | BACĂU | ||||
| 5 | BIHOR | ||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | ||||
| 7 | BOTOȘANI | ||||
| 8 | BRĂILA | ||||
| 9 | BRAȘOV | ||||
| 10 | BUCUREȘTI | ||||
| 11 | BUZĂU | ||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | ||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | ||||
| 14 | CLUJ | ||||
| 15 | CONSTANȚA | ||||
| 16 | COVASNA | ||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | ||||
| 18 | DOLJ | ||||
| 19 | GALAȚI | ||||
| 20 | GIURGIU | ||||
| 21 | GORJ | ||||
| 22 | HARGHITA | ||||
| 23 | HUNEDOARA | ||||
| 24 | IALOMIȚA | ||||
| 25 | IAȘI | ||||
| 26 | ILFOV | ||||
| 27 | MARAMUREȘ | ||||
| 28 | MEHEDINȚI | ||||
| 29 | MUREȘ | ||||
| 30 | NEAMȚ | ||||
| 31 | OLT | ||||
| 32 | PRAHOVA | ||||
| 33 | SĂLAJ | ||||
| 34 | SATU MARE | ||||
| 35 | SIBIU | ||||
| 36 | SUCEAVA | ||||
| 37 | TELEORMAN | ||||
| 38 | TIMIȘ | ||||
| 39 | TULCEA | ||||
| 40 | VÂLCEA | ||||
| 41 | VASLUI | ||||
| 42 | VRANCEA |
Situația și indicatorii privind activitatea
aferentă asigurărilor facultative de locuințe– Raportare trimestrială - la data de:
I...................I
Macheta nr. 1
Situație centralizatoare privind asigurările
facultative de locuințe la data de: I...................I
| Nr. crt. | Indicatori | Asigurări facultative de locuințe*3), din care: | ||
| Aferente riscului de inundații, cutremure sau alunecări de teren | Aferente celorlalte riscuri acoperite pentru locuințe | Total | ||
| 1. | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. | |||
| 2. | Număr de contracte încheiate în perioada de raportare - buc. | |||
| 3. | Prime brute subscrise*1) - total, din care: | |||
| 4. | a) asigurări directe | |||
| 5. | b) primiri în reasigurare | |||
| 6. | Prime brute subscrise cedate în reasigurare - total, din care: | |||
| 7. | a) asigurări directe | |||
| 8. | b) primiri în reasigurare | |||
| 9. | Rezerva de daune avizate și neavizate - total, din care: | |||
| 10. | a) aferente anilor anteriori | |||
| 11. | b) pentru anul de raportare | |||
| 12. | Indemnizații brute plătite*2) - total, din care: | |||
| 13. | a) pentru asigurări directe | |||
| 14. | b) pentru primiri în reasigurare | |||
Macheta nr. 2
Repartizarea primelor brute subscrise, nete de anulări, și a
indemnizațiilor brute plătite pe județe pentru
asigurările facultative de locuințe aferente
riscului de inundații, cutremure sau alunecări de teren în funcție
de județul unde este acoperit riscul la data de: I...................I
| Nr. crt. | Județ | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. - | Număr de contracte încheiate în perioada de raportare - buc. - | Prime brute subscrise*1) - lei - | Indemnizații brute plătite*2) - lei - |
| 1 | ALBA | ||||
| 2 | ARAD | ||||
| 3 | ARGEȘ | ||||
| 4 | BACĂU | ||||
| 5 | BIHOR | ||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | ||||
| 7 | BOTOȘANI | ||||
| 8 | BRĂILA | ||||
| 9 | BRAȘOV | ||||
| 10 | BUCUREȘTI | ||||
| 11 | BUZĂU | ||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | ||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | ||||
| 14 | CLUJ | ||||
| 15 | CONSTANȚA | ||||
| 16 | COVASNA | ||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | ||||
| 18 | DOLJ | ||||
| 19 | GALAȚI | ||||
| 20 | GIURGIU | ||||
| 21 | GORJ | ||||
| 22 | HARGHITA | ||||
| 23 | HUNEDOARA | ||||
| 24 | IALOMIȚA | ||||
| 25 | IAȘI | ||||
| 26 | ILFOV | ||||
| 27 | MARAMUREȘ | ||||
| 28 | MEHEDINȚI | ||||
| 29 | MUREȘ | ||||
| 30 | NEAMȚ | ||||
| 31 | OLT | ||||
| 32 | PRAHOVA | ||||
| 33 | SĂLAJ | ||||
| 34 | SATU MARE | ||||
| 35 | SIBIU | ||||
| 36 | SUCEAVA | ||||
| 37 | TELEORMAN | ||||
| 38 | TIMIȘ | ||||
| 39 | TULCEA | ||||
| 40 | VÂLCEA | ||||
| 41 | VASLUI | ||||
| 42 | VRANCEA |
Macheta nr. 3
Repartizarea primelor brute subscrise, nete de anulări,
și a indemnizațiilor brute plătite pe
județe pentru asigurările facultative de locuințe în funcție de
județul unde este acoperit riscul la data de: I...................I
| Nr. crt. | Județ | Număr de contracte în vigoare la sfârșitul perioadei de raportare - buc. - | Număr de contracte încheiate în perioada de raportare - buc. - | Prime brute subscrise*1) - lei - | Indemnizații brute plătite*2) - lei - |
| 1 | ALBA | ||||
| 2 | ARAD | ||||
| 3 | ARGEȘ | ||||
| 4 | BACĂU | ||||
| 5 | BIHOR | ||||
| 6 | BISTRIȚA-NĂSĂUD | ||||
| 7 | BOTOȘANI | ||||
| 8 | BRĂILA | ||||
| 9 | BRAȘOV | ||||
| 10 | BUCUREȘTI | ||||
| 11 | BUZĂU | ||||
| 12 | CĂLĂRAȘI | ||||
| 13 | CARAȘ-SEVERIN | ||||
| 14 | CLUJ | ||||
| 15 | CONSTANȚA | ||||
| 16 | COVASNA | ||||
| 17 | DÂMBOVIȚA | ||||
| 18 | DOLJ | ||||
| 19 | GALAȚI | ||||
| 20 | GIURGIU | ||||
| 21 | GORJ | ||||
| 22 | HARGHITA | ||||
| 23 | HUNEDOARA | ||||
| 24 | IALOMIȚA | ||||
| 25 | IAȘI | ||||
| 26 | ILFOV | ||||
| 27 | MARAMUREȘ | ||||
| 28 | MEHEDINȚI | ||||
| 29 | MUREȘ | ||||
| 30 | NEAMȚ | ||||
| 31 | OLT | ||||
| 32 | PRAHOVA | ||||
| 33 | SĂLAJ | ||||
| 34 | SATU MARE | ||||
| 35 | SIBIU | ||||
| 36 | SUCEAVA | ||||
| 37 | TELEORMAN | ||||
| 38 | TIMIȘ | ||||
| 39 | TULCEA | ||||
| 40 | VÂLCEA | ||||
| 41 | VASLUI | ||||
| 42 | VRANCEA |
Împrumuturi acordate de instituțiile de credit și instituțiile
financiare nebancare și asigurate de societățile de
asigurare și/sau reasigurare
–Raportare trimestrială -
la data de: I..........................I
–lei -
| Nr. crt. | Denumirea instituției de credit/instituției financiare nebancare | Tipul operațiunii | Suma asigurată brută rezultată din operațiunile efectuate de instituția de credit/instituția financiară nebancară (sold la data raportării) | Suma asigurată cedată în reasigurare (sold la data raportării) | Suma asigurată netă pentru care asigurătorul este răspunzător după cedarea în reasigurare (sold la data raportării) | |
| total | din care răspunderea proprie a asigurătorului*1) | |||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6=3-5 | |
| 1. | ||||||
| 2. | ||||||
| 3. | ||||||
| 4. | ||||||
Determinarea coeficientului de lichiditate
Activitatea de asigurări generale
–Raportare lunară -
la data de: I........................IA. Total titluri de stat (în lei și valută)
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 |
| Total titluri de stat |
În cazul în care titlurile de stat nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A. pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.
Pentru plasamentele efectuate într-o altă valută decât moneda națională, în vederea calculului echivalentului în lei, se va utiliza cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României, valabil la data pentru care se face raportarea.A.1. Titluri de stat în lei
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total titluri de stat | X | X | X |
A.2. Titluri de stat în valută
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total titluri de stat | X | X | X |
B. Obligațiuni emise de administrația publică locală
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea administrației publice | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total obligațiuni | X | X | X |
Atunci când sfârșitul perioadei de raportare nu este o zi de negociere la bursă sau atunci când la sfârșitul perioadei de raportare nu s-au încheiat tranzacții cu respectivele titluri se va lua în considerare valoarea stabilită în ultima zi în care s-au derulat tranzacții cu respectivele titluri și care precedă această dată.
În cazul în care obligațiunile nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A. pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.C. Total depozite bancare
–lei -
| Denumirea instituției de credit | Valoarea totală a depozitelor*) |
|---|---|
| 1 | 2 |
| Total depozite |
–lei -
| Denumirea instituției de credit | Data constituirii | Data scadenței | Valoarea depozitului la data raportării*) |
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| Total depozite | X | X |
C.2. Depozite la instituții de credit în valută
| Denumirea instituției de credit | Data constituirii | Data scadenței | Valoarea depozitului la data raportării*) | ||
| În valută*) | Tip (EUR, USD etc.) | Echivalent în lei | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Total depozite | X | X | X | X | |
D. Disponibilități în conturi curente și în casierie
| Denumirea instituției de credit | Disponibil în conturi curente | Disponibil în casierie | Total disponibil în lei (6 = 2 + 3 + 4 + 5) | ||
| În valută*) | În lei | În valută*) | În lei | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Total | |||||
–lei -
| Denumirea societății emitente | Număr de obligațiuni emise de respectivul emitent | Număr de obligațiuni achiziționate | Valoarea de piață*) a unei obligațiuni | Valoarea de piață la data raportării | Valoarea maximă admisă a obligațiunilor | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 = 3 x 4 | 6 = 5% (2 x 4) | 7 = 0,75 x min (5 și 6) |
| X | X | X | X |
Atunci când sfârșitul perioadei de raportare nu este o zi de negociere la bursă sau atunci când la sfârșitul perioadei de raportare nu s-au încheiat tranzacții cu respectivele titluri se va lua în considerare valoarea stabilită în ultima zi în care s-au derulat tranzacții cu respectivele titluri și care precedă această dată.
În cazul în care obligațiunile nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A. pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.F. Acțiuni tranzacționate pe piețe reglementate
–lei -
| Denumirea societății emitente | Număr de acțiuni emise de respectivul emitent | Număr de acțiuni achiziționate | Valoarea de piață a unei acțiuni | Valoarea de piață la data raportării | Valoarea maximă admisă a acțiunilor | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 = 3 x 4 | 6 = 5% (2 x 4) | 7 = 0,50 x min (5 și 6) |
| Total | X | X | X |
G. Titluri de participare la unități în organisme de plasament colectiv în valori mobiliare și alte fonduri de investiții (OPCVM)
–lei -
| Denumirea fondului | Numărul titlurilor de participare deținute | Valoarea de piață a unui titlu | Valoarea de piață la data raportării | 20% din valoarea activului net al fondului la data raportării | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 = 2 x 3 | 5 | 6 = 0,90 x min (4 și 5) |
| Total | X | X |
H. Total active lichide
–lei -
| Nr. crt. | Tipuri de active | Valoare | MESAJ | Valoarea maximă admisă |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Total titluri de stat (A) | X | ||
| 2. | Obligațiuni emise de administrația publică locală (B) | X | ||
| 3. | Total depozite bancare (C) | X | ||
| 4. | Disponibilități în conturi curente și în casierie (D) | X | ||
| 5. | Valoarea obligațiunilor tranzacționate pe piețe reglementate (E) | |||
| 6. | Valoarea acțiunilor tranzacționate pe piețe reglementate (F) | |||
| 7. | Titluri de participare la OPCVM (G) | |||
| 8. | Total active lichide (H) | X | ||
| NOTĂ: Valori mobiliare și titluri de participare la OPCVM (E + F + G) ─────────────────────────────────────────────────────────────── <= 0,50 Total active lichide (H) | ||||
| I. Obligațiile pe termen scurt: rezerva de daune netă, la care se adaugă 50% din partea cedată reasigurătorilor din rezerva brută de daune |
| Coeficientul de lichiditate pentru asigurări generale: |
Anexa nr. 19
Determinarea coeficientului de lichiditate
Activitatea de asigurări de viață
–Raportare lunară -
la data de: I....................IA. Total titluri de stat (în lei și în valută)
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 |
| Total titluri de stat |
Atunci când sfârșitul perioadei de raportare nu este o zi de negociere la bursă sau atunci când la sfârșitul perioadei de raportare nu s-au încheiat tranzacții cu respectivele titluri se va lua în considerare valoarea stabilită în ultima zi în care s-au derulat tranzacții cu respectivele titluri și care precedă această dată.
În cazul în care titlurile de stat nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A. pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.
Pentru plasamentele efectuate într-o altă valută decât moneda națională, în vederea calculului echivalentului în lei, se va utiliza cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României, valabil la data pentru care se face raportarea.
A1. Titluri de stat în lei
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total titluri de stat | X | X | X |
A.2. Titluri de stat în valută
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea emitentului | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total titluri de stat | X | X | X |
B. Obligațiuni emise de administrația publică locală
–lei -
| Denumirea instituției de credit custode | Denumirea administrației publice locale | Data achiziției | Data scadenței | Valoarea de piață la data raportării*) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| Total obligațiuni | x | X | X |
Atunci când sfârșitul perioadei de raportare nu este o zi de negociere la bursă sau atunci când la sfârșitul perioadei de raportare nu s-au încheiat tranzacții cu respectivele titluri se va lua în considerare valoarea stabilită în ultima zi în care s-au derulat tranzacții cu respectivele titluri și care precedă această dată.
În cazul în care obligațiunile nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A., pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.C. Total depozite bancare
–lei -
| Denumirea instituției de credit | Valoarea totală a depozitelor |
|---|---|
| 1 | 2 |
| Total depozite |
C.1. Depozite la instituții de credit în lei
–lei -
| Denumirea instituției de credit | Data constituirii | Data scadenței | Valoarea depozitului la data raportării |
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| Total depozite | X | X |
C.2. Depozite la instituții de credit în valută
| Denumirea instituției de credit | Data constituirii | Data scadenței | Valoarea depozitului la data raportării | ||
| În valută*) | Tip (EUR, USD etc.) | Echivalent în lei | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Total depozite | X | X | X | X | |
| Denumirea instituției de credit | Disponibil în conturi curente | Disponibil în casierie | Total disponibil în lei (6 = 2 + 3 + 4 + 5) | ||
| În valută*) | În lei | În valută*) | În lei | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Total | |||||
–lei -
| Denumirea societății emitente | Număr de obligațiuni emise de respectivul emitent | Număr de obligațiuni achiziționate | Valoarea de piață*) a unei obligațiuni | Valoarea de piață la data raportării | Valoarea maximă admisă a obligațiunilor | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 = 3 x 4 | 6 = 5% (2 x 4) | 7 = 0,75 x min (5 și 6) |
| X | X | X | X |
Atunci când sfârșitul perioadei de raportare nu este o zi de negociere la bursă sau atunci când la sfârșitul perioadei de raportare nu s-au încheiat tranzacții cu respectivele titluri se va lua în considerare valoarea stabilită în ultima zi în care s-au derulat tranzacții cu respectivele titluri și care precedă această dată.
În cazul în care obligațiunile nu sunt admise la cota unei burse oficiale de valori mobiliare, se va utiliza cotația bid afișată de furnizorii de cotații, cum ar fi Bloomberg Finance L.P. sau Thomson Reuters - S.A., pentru ziua respectivă. În cazul în care pentru o zi nu sunt disponibile prețurile de închidere sau cotații, acestea sunt evaluate utilizând valoarea contabilă, mai puțin ajustările pentru depreciere.F. Acțiuni tranzacționate pe piețe reglementate
–lei -
| Denumirea societății emitente | Număr de acțiuni emise de respectivul emitent | Număr de acțiuni achiziționate | Valoarea de piață a unei acțiuni | Valoarea de piață la data raportării | Valoarea maximă admisă a acțiunilor | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 = 3 x 4 | 6 = 5% (2 x 4) | 7 = 0,50 x min (5 și 6) |
| Total | X | X | X |
G. Titluri de participare la OPCVM
–lei -
| Denumirea fondului | Numărul titlurilor de participare deținute | Valoarea de piață a unui titlu | Valoarea de piață la data raportării | 20% din valoarea activului net al fondului la data raportării | Valoarea ponderată cu coeficientul de risc |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 = 2 x 3 | 5 | 6 = 0,90 x min (4 și 5) |
| Total | X | X |
H. Total active lichide
–lei -
| Nr. crt. | Tipuri de active | Valoare | MESAJ | Valoarea maximă admisă |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Total titluri de stat (A) | X | ||
| 2. | Obligațiuni emise de administrația publică locală (B) | X | ||
| 3. | Total depozite bancare (C) | X | ||
| 4. | Disponibilități în conturi curente și în casierie (D) | X | ||
| 5. | Valoarea obligațiunilor tranzacționate pe piețe reglementate (E) | |||
| 6. | Valoarea acțiunilor tranzacționate pe piețe reglementate (F) | |||
| 7. | Titluri de participare la OPCVM (G) | |||
| 8. | Total active lichide (H) | X | ||
| NOTĂ: Valori mobiliare și titluri de participare la OPCVM (E + F + G) ─────────────────────────────────────────────────────────────── <= 0,50 Total active lichide (H) | ||||
I. Obligațiile pe termen scurt:
| I.1. 0,5% din sumele asigurate în cazul asigurărilor de deces |
| I.2. Maximum dintre 0,5% din sumele asigurate și 10% din valorile de răscumpărare în cazul asigurărilor care acoperă riscul de deces și la care este garantată o valoare de răscumpărare |
| I.3. 10% din valorile de răscumpărare în cazul asigurărilor care nu acoperă riscul de deces și la care este garantată o valoare de răscumpărare |
| I.4. rezerva de daune netă, la care se adaugă 50% din partea cedată reasigurătorilor din rezerva brută de daune |
| Coeficientul de lichiditate pentru asigurări de viață: |
Anexa nr. 20
Situația modificării capitalurilor proprii
pentru activitatea de asigurări generale, asigurări de viață
și activitatea de administrare a fondurilor de pensii facultative
–Raportare lunară -
la data de: I.....................I
Macheta nr. 1
Situația modificării capitalurilor proprii pentru
activitatea de asigurări generale la data de: I.....................I
–lei -
| Nr. crt. | Denumirea elementului | Sold la începutul exercițiului financiar | Creșteri | Reduceri | Sold la sfârșitul perioadei de raportare |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
| 1. | Capitaluri proprii*1) | ||||
| 2. | Capital social subscris | ||||
| 3. | Capital social vărsat |
Macheta nr. 2
Situația modificării capitalurilor proprii pentru
activitatea de asigurări de viață la data de: I.....................I
–lei -
| Nr. crt. | Denumirea elementului | Sold la începutul exercițiului financiar | Creșteri | Reduceri | Sold la sfârșitul perioadei de raportare |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
| 1. | Capitaluri proprii*1) | ||||
| 2. | Capital social subscris | ||||
| 3. | Capital social vărsat |
Macheta nr. 3
Situația modificării capitalurilor proprii
pentru activitatea de administrare a fondurilor de pensii facultative
la data de: I.....................I
–lei -
| Nr. crt. | Denumirea elementului | Sold la începutul exercițiului financiar | Creșteri | Reduceri | Sold la sfârșitul perioadei de raportare |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
| 1. | Capitaluri proprii*1) | ||||
| 2. | Capital social subscris | ||||
| 3. | Capital social vărsat |
Situația litigiilor aflate în curs de soluționare pe rolul
instanțelor de judecată, la data de: I.....................I
–Raportare lunară -
| Nr. crt. | Nr. de dosar procesual | Data primirii cererii de chemare în judecată | Instanța responsabilă | Nr. dosar daună | Data înregistrării dosarului de daună | Calitatea procesuală | Nume/ Denumire parte adversă | Pretenții (lei) | Faza procesuală la momentul raportării | Clasa de asigurări | Obiectul litigiului | Valoarea rezervei de daună (lei) |
Reguli de completare
Pentru clasa 10, obiectul litigiului este câmp obligatoriu și trebuie să permită selectarea uneia dintre mențiunile vătămare corporală/daune materiale/altele; pentru orice altă clasă selectată obiectul litigiului va fi de tip text box, de asemenea câmp obligatoriu.
În cazul în care calitatea procesuală este pârât, coloana "Nume/Denumire parte adversă" reprezintă numele reclamantului; dacă asigurătorul este reclamant, atunci coloana "Nume/Denumire parte adversă" se referă la numele pârâtului.
Instanța responsabilă este câmp obligatoriu pentru toate cazurile.
Valoarea rezervei de daună este obligatorie când calitatea procesuală este pârât.
Pârât = pârât, chemat în garanție, parte responsabilă civilmente, debitor
Reclamant = parte vătămată, reclamant, creditor.
Anexa nr. 22
Situația activității desfășurate de către
sucursalele stabilite pe teritoriul
României, care aparțin asigurătorilor cu sediul social în Uniunea
Europeană - Raportare anuală - la data de: I.....................I
Macheta 1 - Asigurări generale
| Nr. crt. | Clase de asigurări generale*1) | Prime brute subscrise*2) | Indemnizații brute plătite*3) |
|---|---|---|---|
| 1 | A1 | ||
| 2 | A2 | ||
| 3 | A3 | ||
| 4 | A4 | ||
| 5 | A5 | ||
| 6 | A6 | ||
| 7 | A7 | ||
| 8 | A8 | ||
| 9 | A9 | ||
| 10 | A10 | ||
| 11 | A11 | ||
| 12 | A12 | ||
| 13 | A13 | ||
| 14 | A14 | ||
| 15 | A15 | ||
| 16 | A16 | ||
| 17 | A17 | ||
| 18 | A18 | ||
| Total | |||
Macheta 2 - Asigurări de viață
| Nr. crt. | Clase de asigurări de viață*1) | Prime brute subscrise*2) | Indemnizații brute plătite*3) |
|---|---|---|---|
| 1 | C1 | ||
| 2 | C2 | ||
| 3 | C3 | ||
| 4 | C4 | ||
| 5 | C5 | ||
| 6 | C6 | ||
| 7 | C7 | ||
| 8 | A1 | ||
| 9 | A2 | ||
| Total |
