Plan de management din 21 decembrie 2016
al riscului la inundaţii - Administraţia Bazinală de Apă Mureş
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 106 bis din 7 februarie 2017
Textul actului
Notă Aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 972 din 21 decembrie 2016, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 106 din 7 februarie 2017.
PLANUL DE
MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
CUPRINS
Abrevieri
Cap. 1: Prezentarea generală a spaţiul hidrografic Someş - Tisa Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul hidrografic Someş - Tisa
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
2.3.Istoricul inundaţiilor
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
2.7.Indicatori statistici
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Someş - Tisa
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din cadrul A.B.A. Someş - Tisa
4.4.Prioritizarea măsurilor
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
4.6.Definirea de proiecte integrate majore la nivel de A.B.A.
4.7.Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I.,
inclusiv în monitorizarea şi evaluarea acestuia în timp.
Bibliografie
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul la inundaţii în scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborare Planului de management al riscului la inundaţii
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
TABELE
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici Tabel 2 - 1 Derivaţii de ape mari
Tabel 2 - 2 Diguri
Tabel 2 - 3 Baraje care realizează acumulări permanente Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări nepermanente Tabel 2 - 5 Poldere
Tabel 2 - 6 Inundaţii istorice în spaţiul hidrografic Someş - Tisa Tabel 2 - 7 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Someş - Tisa
Tabel 2 - 8 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Someş - Tisa Tabel 2 - 9 Lungimi sectoare de râu acoperite de
hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
Tabel 2 - 10 Indicatorii statistici la nivel de A.B.A. Someş - Tisa în cazul scenariului mediu
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale
sunt valabile pentru scenariul 1%) Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivelul
Administraţiei Bazinale de Apă Someş - Tisa
Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. pentru Spaţiul Hidrografic. Someş - Tisa
Tabel 4 - 5 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
Tabel 4 - 6 Principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul
A.P.S.F.R. - A.B.A Someş - Tisa
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
FIGURI
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Crasna
Figura 2 - 2 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Inferior
Figura 2 - 3 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Mare
Figura 2 - 4 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Mic
Figura 2 - 5 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Tisa Superioara
Figura 2 - 6 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Tur
Figura 2 - 7 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Someş - Tisa Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea
riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Someş - Tisa
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Abrevieri
A.B.A. - Administraţia Bazinală de Apă AMC - Aparate de măsură şi control
A.N.A.R. - Administraţia Naţională „Apele Române"
A.N.C.O.M. - Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii
A.N.C.P.I. - Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară
A.N.I.F. - Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare
A.N.M. - Administraţia Naţională de Meteorologie
A.R.A. - Asociaţia Română a Apei
A.S.A.S. - Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu - Şişeşti"
B.H. - Bazin Hidrografic CA - Cota de Atenţie
C.E. - Comisia Europeană
CFR - Compania Naţionale de Căi Ferate CI - Cota de inundaţie
C.I.R. - Centrul de Intervenţie Rapidă
C.J. - Consiliul Judeţean
C.J.S.U - Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă
C.L.S.U. - Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă
C.M.R. - Centru Meteorologic Regional
C.N.A.D.N.R. - Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România
C.N.S.S.U. - Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă
D.A.I.I. - Dispecerat şi Apărare Împotriva Inundaţiilor
D.B.H. - District de Bazin Hidrografic
D.C.A. - Directiva Cadru Apă
D.D.I. - Departamentul de Dezvoltare, Investiţii
D.M.L.H. - Departamentul Managementul Lucrărilor Hidrotehnice
D.S.U. - A.N.A.R. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul A.N.A.R.
D.S.U. - M.A.I. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul M.A.I. DC - Drum Comunal
DE - Drum European DJ - Drum Judeţean DN - Drum Naţional
E.P.R.I. - Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii
E-PRTR - Registrul European al Poluanţilor Emişi şi Transferaţi
F.I.R. - Formaţie de Intervenţie Rapidă
G.A. - Gospodărirea Apelor
HH - Hărţi de hazard la inundaţii HR - Hărţi de risc la inundaţii
I.C.P.D.R. - Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea
I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă
I.N.C.D.D.D. - Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare "Delta Dunării"
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
I.N.C.D.S. - Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea"
I.N.H.G.A. - Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor
I.S.C. - Inspectoratul de Stat în Construcţii
I.S.U.J - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean LDE - Linie Dublă Electrificată
LDN - Linie Dublă Neelectrificată LEL - Linie cu Ecartament Larg LI - Linie Închisă
LII - Linie Îngustă
LN - Linie Neinteroperabilă LSE - Linie Simplă Electrificată
LSN - Linie Simplă Neelectrificată
M.A.D.R. - Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
M.A.I. - Ministerul Afacerilor Interne M.Ap.N. - Ministerul Apărării Naţionale
M.D.R.A.P. - Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice
M.D.T. - Modelul digital al terenului
M.E. - Ministerul Energiei
M.E.C.R.M.A. - Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri
M.E.N.C.S. - Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice
M.F.E. - Ministerul Fondurilor Europene
M.F.P. - Ministerul Finanţelor Publice MHC - Microhidrocentrală
M.M.A.P. - Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor
M.M.D.D. - Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile
M.R.I. - Managementul Riscului la Inundaţii
M.S. - Ministerul Sănătăţii
M.T. - Ministerul Transporturilor ONG - Organizaţie Neguvernamentală ONU - Organizaţia Naţiunilor Unite
P.A.T.J. - Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean
P.B.H.H. - Prognoză Bazinală, Hidrologie şi Hidrogeologie
P.E.B. - Potenţial ecologic bun
P.F. - Persoană Fizică
P.G.A. - Programul de Gospodărire a Apelor
P.M.B.H. - Planul de Management al Bazinului Hidrografic
P.M.R.I. - Planul de Management al Riscului la Inundaţii
P.O.I.M. - Programul Operaţional „Infrastructură Mare„
P.P.P.D.E.I. - Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor pe bazine hidrografice
P.U.D. - Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare
P.U.G. - Planurile Urbanistice Generale
P.U.Z. - Planul Urbanistic Zonal
P.A.T. - Planul de Amenajare a Teritoriului
P.A.T.N. - Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional
P.A.T.Z. - Planul de Amenajare a Teritoriului Zonal
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
PET - Polietilena tereftalat
REBAR - Registrul Naţional al Barajelor din România
R.N.P. - Romsilva - Regia Naţională a Pădurilor Romsilva
R.N.T.D.G.A. - Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire a Apelor
S.A. - Societate pe Acţiuni
S.C. - Societate Comercială
S.C.I. - Situri de importanţă comunitară
S.E.B. - Starea ecologică bună
S.G. A. - Sistemul de Gospodărire a Apelor
S.H. - Spaţiu Hidrografic
S.H.I. - Sistem Hidrotehnic Independent
SIMIN - Sistemul Meteorologic Integrat Naţional
S.M.R.I. - Strategia de Management a Riscului la Inundaţii
S.N.C.S. - Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice
S.P.A. - Arii de protecţie specială avifaunistică
S.R.L. - Societate cu Răspundere Limitată STAS - Standard de Stat
TVR - Televiziunea Română
U.A.T. - Unitate administrativ teritorială
U.C.C.T. - Urmărirea Comportării Construcţiilor Tehnice UE - Uniunea Europeană
U.N.S.A.R. din România - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare din România
U.P.B. - Universitatea Politehnica Bucureşti
U.T.C.B. - Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti
A.P.S.F.R. - Areas with Potential Significant Flood Risk CLC - Corine Land Cover
DESWAT - Destructive Water Abatement and Control of Water Disasters DSS - Decision Support System
EEA - European Econimic Area FRMPs - Flood Risk Management Plans GIS - Geographic Information System GPRS - General Packet Radio Service
GSM - Global System for Mobile Communications
I.E.D. - Industrial Emissions Directive
IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control JRC - Joint Research Centre
LIDAR - Light Intensity Detection and Ranging NAVTEQ - Navigation Technologies
OSM - Open Street Map
P.F.R.A. - Preliminary Flood Risk Assessment UoM - Unit of Management
VPN - Virtual Private Network
WATMAN - Information System for Integrated Water Management WFD RBMPs - Water Flood Directive River Basin Management Plans WG-Floods - Working Group Floods
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
WI-FI - Wireless Fidelity-Wireless Internet WIMS - Water Management System
WISE - Web-based Inquiry Science Environment
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Cap. 1: Prezentarea generală a spaţiul hidrografic Someş - Tisa
Spaţiul hidrografic Someş - Tisa este situat în partea de nord-vest a României ocupând o suprafaţă de 22.380 km2 reprezentând 9,4% din teritoriul naţional.
Acesta este delimitat la nord de Ucraina prin graniţa naturală a râului Tisa pe o lungime de 61 km, la vest de graniţa cu Republica Ungară iar pe teritoriul ţării se învecinează cu bazinele Siret la est, Mureş la sud şi Crişuri la sud-vest.
Relief
Relieful spaţiului hidrografic Someş-Tisa este variat ca morfologie şi complex din punct de vedere geologic fiind reprezentat prin munţi (20%), dealuri, podişuri (55%) şi câmpii (25%).
Munţii Apuseni se caracterizează prin altitudini ce nu depăşesc 1.800 m, culmi domoale şi platouri largi. Printre cele mai importante vârfuri se menţionează Dealul Meltişului (1.699 m), Coasta Brăiesei (1.677 m), Chicera Negrului (1.496 m) etc.
În partea nordică a bazinului, de la vest la est, regăsim lanţul vulcanic Gutâi-Ţibleş cu înălţimi cuprinse între 900-1.840 m şi masive puternic fragmentate permiţând astfel dezvoltarea a numeroase văi şi ulucuri depresionare. La est de lanţul vulcanic, bazinul este dominat de masivul cristalin al Masivului Rodnei cu forme greoaie, larg ondulate şi văi adânci atingând altitudinea maximă în piscul Pietrosul (2.303 m).
Munţii Maramureşului se încadrează în categoria munţilor mijlocii cu pante abrupte şi văi adânci având altitudini ridicate (vârful Farcău 1.956 m).
Munţii Bârgău străjuiesc bazinul Someşului Mare prezentând un relief vulcanic cu aspect de conuri, cu altitudinea maximă de 1.611 m (vârful Heniul Mare). În sudul acestora se găsesc Munţii Călimani reprezentaţi de vârful Pietrosul 2.102 m.
Dealurile şi podişurile ocupă suprafeţe întinse în bazinul Someşului şi mai reduse în cel al Tisei, constituind forma dominantă de relief.
Podişul Someşan se caracterizează printr-un complex de forme domoale, cu altitudini medii de 600 m, având înfăţişarea unor platforme vălurite, cu frecvente forme de structuri monoclinale. Printre depresiunile importante se numără Depresiunea Lăpuş, Depresiunea Baia Mare, Depresiunea Copalnicului şi Depresiunea Maramureşului.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Câmpia Transilvaniei ocupă estul bazinului, între valea Someşului Mic la vest, Valea Somesului Mare la nord şi Valea Dipsei la est caracterizându-se prin altitudini ce depăşesc rar valori de 500 m. Câmpia Someşului este amplasată în partea de vest a spaţiului hidrografic şi are o uşoară înclinare de la sud-est E3la nord-vest; este alcătuită dintr-o porţiune mai înaltă (180-200 m), de fapt o câmpie piemontană cu interfluvii largi şi terase în evantai şi o porţiune mai joasă (115-125 m), reprezentată printr-o câmpie eluvială, inundabilă, cu văi puţin adânci şi albii părăsite.
În planşa nr. 1 se prezintă harta hipsometrică a spaţiului hidrografic Someş - Tisa.
Geologie
Din punct de vedere geologic spaţiul hidrografic Someş-Tisa înglobează nordul şi nord-vestul bazinului transilvănean, masivele nordice şi estice ale Munţilor Apuseni, precum şi părţi ale Carpaţilor Orientali şi Depresiunii Paneice având structura predominantă silicioasă şi cuprinzând o gamă largă de roci: eruptive, metamorfice, sedimentare (argile, gresii, nisipuri, pietrişuri, etc.).
Bazinul transilvănean prezintă o origine tectonică începând din Cretacicul superior continuând cu Oligocen şi finalizându-se la începutul Miocenului. Geologia bazinului transilvănean prezintă succesiunea sedimentară a stratului de tuf vulcanic, prezenţa depozitelor de sare şi a domurilor gazeifere. Sectorul Carpaţilor Orientali se caracterizează prin dezvoltarea flişului pe flancul estic şi magmatismul subsecvent pe flancul vestic.
Începând cu Neogenul, la marginea internă a Carpaţilor Orientali a avut loc o intensă activitate vulcanică de pe urma căreia a luat naştere lanţul muntos Oaş - Gutâi - Ţibleş - Călimani - Harghita. Vulcanii au fost activi până în Cuaternarul inferior. Munţii Rodnei fac parte din zona cristalino-mezozoică a Carpaţilor Orientali. Munţii Ţibleş - Bîrgău sunt constituiţi din formaţiuni mezozoice cutate, străbătute parţial de roci vulcanice.
Parte din Munţii Apuseni includ masivele Gilău - Muntele Mare şi Bihor - Vlădeasa. Litologic fiind constituite predominant din şisturi cristaline, granite precum şi formaţiuni sedimentare cum ar fi grabenul calcaros din regiunea izvoarelor Someşului Cald.
Depresiunea Paneică este prezentă pe o mică zonă ce corespunde estului acesteia. Stratigrafia Depresiunii Paneice este relativ simplă compusă din formaţiuni ce aparţin Sarmatianului (nisipuri, marno-argile şi conglomerate), Paneianului (nisipuri şi pietrişuri) şi Cuaternarului (depozite aparţinând luncilor şi teraselor-pietrişuri şi nisipuri).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Clima
Spaţiul hidrografic Someş - Tisa prezintă un climat temperat continental moderat cu
nuanţe oceanice, fără variaţii exagerate de temperatură şi precipitaţii.
Precipitaţiile înregistrează valori cuprinse între 1.000 - 1.400 mm pe culmile munţilor înalţi (Masivul Rodnei, Munţii Gutâi, Munţii Tibleş, Munţii Suhard, Bîrgău şi Călimani); între 800 - 1.200 mm în zona Munţilor Apuseni de la vest la est; mai mari de 800 mm în culmile Codru, Prişnel, Preluca şi Breaza; şi între 600 - 700 mm în regiunea de deal, podiş şi câmpie (Câmpia Transilvaniei, Podişul Someşan, Câmpia Someşului).
Temperatura medie anuală variază de la 0°C în zona montană până la peste 9°C în zona de câmpie.
Resurse de apă
În reţeaua hidrografică a spaţiului Someş - Tisa se identifică un număr de 580 cursuri de apă cadastrate totalizând o lungime de 8.423 km, densitatea medie de 0,376 km/km2.
Râul Tisa (cod cadastral I.1) având lungimea de 1.592 km îşi are izvoarele în Carpaţii Păduroşi pe teritoriul de vest al Ucrainei şi se varsă în Dunăre. Pe teritoriul românesc, bazinul Tisa are o suprafaţă de 4.540 km2, cu panta medie de 2 o, adunând apele unui număr de 123 cursuri de apă cadastrate.
Afluenţii de stânga ai Tisei care drenează Depresiunea Maramureşului sunt Vişeu (L = 82 km; S = 1.581 km2), Iza (L = 80 km; S = 1.293 km2), Săpânţa, Baia, Valea lui Francisc şi râurile care intră în Tisa peste graniţă sunt Batarci cu Tarna Mare, Egher cu Hodoş şi Turul.
Râul Tur (S = 1.008 km2; L = 66 km) se consideră că aparţine cursului mijlociu al Tisei, ca dealtfel şi Someşul, însă pe teritoriul ţării noastre el intră în grupa râurilor nordice, drenând versanţii vestici ai grupului vulcanic Oaş - Gutâi. Izvoraşte de la o altitudine de cca. 950 m, panta cursului de apă în sectorul montan atinge 20 m/km, scăzând la valorile de 2 - 8 m/km în fundul depresiunii şi sub 1 m/km în sectorul de câmpie.
În prima zonă de convergenţă aflată la nord de Remetea Oaşului, Turul primeşte din dreapta pe cel mai mare afluent al său Lechincioara (S = 286 km2; L = 29 km), cu afluneţii săi Valea Rea şi Valea Alba, iar la stânga pe Slatina sau Strâmba. Următorul afluent ca mărime este Talna (S = 186 km2; L=35 km) care străbate regiunea sud-vestica a Depersiunii Oaşului curgând paralel cu Turul, dupa ce a cules o serie de afluneţi din stânga de pe rama sudică a depresinuii, dinspre Masivul Gutâiului.
Râul Someş (cod cadastral II.1) având lungimea de 376 km, drenează un bazin hidrografic cu o suprafaţă de 15.740 km2, panta generală de 3 o, adunând apele unui număr de 403 cursuri de apă cadastrate. Someşul prin unirea Someşului Mare cu Someşul Mic în
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
amonte de Dej, traversează spre N - V Podişul Someşan, între Dealurile Clujului şi Dealurile Ciceului, primind simetric o serie de afluenţi din ambele parţi.
Afluenţii importanţi ai Someşului sunt Almaşul (S = 810 km2; L = 65,4 km) şi Lăpuşul (S = 1.820 km2; L = 114,6 km).
Someşul Mare are izvoarele în extremitatea vestică a Munţilor Rodnei, sub vârful Omul (1.931 m), din unirea mai multor pâraie având lungimea de 130 km,drenează un bazin hidrografic cu o suprafaţă de 5.033 km2. Cel mai mare afluent al Someşului Mare este Şieul.
Someşul Mic având lungimea de 178 km şi o suprafaţă a bazinului de 3.773 km2 se formează din două pâraie de munte: Someşul Cald şi Someşul Rece, care se unesc la poalele estice ale Munţilor Gilău, la comuna Someşul Rece. Având în vedere dimensiunile mari ale Someşului Cald, acesta se consideră ca izvor al Someşului Mic. Cel mai mare afluent al Someşului Mic, ca mărime de bazin, este Fizeşul.
Someşul Cald (S = 526 km2; L = 66,5 km) izvorăşte de sub vârful Piatra Arsă 1.550 m, din masivul central al Bihariei - Vlădeasa. Cel mai mare afluent al său este Belişul.
Someşul Rece (S = 331 km2; L = 45,6 km), drenează prin afluenţii săi pe partea centrală a Munţilor Gilăului, avându-şi obârşia în apropierea Muntelui Mare (de sub vf. Runcului - 1.609 m). Cel mai mare afluent al său este Răcătău.
Râul Crasna (cod cadastral II.2) având lungimea de 134 km şi o suprafaţă de 1.931 km2, adunând apele unui număr de 54 cursuri de apă cadastrate. Afluenţii principali sunt: Zalău, Maja şi Maria, toţi cu debite nesemnificative şi cu lungimi ce nu depăşesc 38 km.
În tabelul 1 - 1 se prezintă principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici.
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici
| Nr. crt. | Râul | Staţia hidrometrică | F | Hmed | |||
| Qmma | Qmax1% | R | |||||
| (km2) | (m) | (m3/s) | (m3/s) | kg/s | |||
| Bazinul hidrografic TISA SUPERIOARĂ | |||||||
| 1. | Vişeu | Bistra | 1.557 | 1.020 | 34,60 | 1.155 | 14,30 |
| 2. | Iza | Vadul Izei | 1.128 | 713 | 16,90 | 775 | 9,78 |
| Bazinul hidrografic SOMEŞ - CRASNA | |||||||
| 1. | Someşul Mare | Beclean | 4.363 | 711 | 48,03 | 2.105 | 31,90 |
| 2. | Someşul Mic | Salatiu | 3.587 | 604 | 21,80 | 750 | 8,09 |
| 3. | Someş | Dej | 8.856 | 648 | 75,70 | 2.360 | 41,60 |
| 4. | Someş | Satu Mare | 15.385 | 537 | 126,00 | 3.190 | 131,00 |
| 5. | Crasna | Domanesti | 1.705 | 261 | 5,70 | 595 | 3,89 |
Parametri hidrologici
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
În spaţiul hidrografic Someş - Tisa sunt identificate 9 lacuri de acumulare importante (cu suprafaţa mai mare de 0,5 km2), care au folosinţă complexă şi care însumează un volum util de 291,3 mil.m3 şi mai multe lacuri naturale cu suprafeţe mai mici de 50 ha precum Lacul Stiucilor, Lacul Buhaescu, Lacul Bodi - Mogosa etc.
Resursa totală teoretică însumează un stoc mediu multianual de 6.593 mil.m3, din care resursa tehnic utilizabilă este de 1.316 mil.m3, adică 20%. Resursele de apă de suprafaţă a reţelei hidrografice prin care se asigură într-un an hidrologic mediu scurgerea unui volum de
6.110 mil. m3 (resursă teoretică), din care 16% reprezintă resursa tehnic utilizabilă (circa 971 mil.m3). Din aceasta, 70% este asigurată în regim natural (650 mil.m3), iar restul prin acumulări. Resursele de apă subterană inventariate la nivel bazinal se cifrează la 483 mil.m3 cele teoretice şi 345 mil.m3 cele utilizabile (de calcul), fiind constituite în proporţie de 62,3% din acvifere freatice şi 37,7% cele de adâncime.
În planşa nr. 2 se prezintă reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice din cadrul spaţiului hidrografic Someş - Tisa.
Soluri
Proprietăţile hidrofizice ale solului sunt un factor esenţial în circuitul apei, cu influenţă asupra infiltraţiei, scurgerii de suprafaţă şi a pierderii apei prin evaporaţie. În perimetrul spaţiului hidrografic Someş - Tisa se întâlnesc următoarele clase de soluri:
–clasa cernisoluri (CER) - soluri kastanoziom, cernoziom, faeoziom, rendzin (zonelor de câmpie);
–clasa luvisoluri (LUV) - soluri cu evoluţie poligenetică, dezvoltate în condiţii de drenaj bun sau moderat (zonelor de depresiune intramontană şi submontană, zonele de podiş şi de câmpie);
–clasa cambisoluri (CAM) - cuprinde solurile eutricambosol, districambosol şi eutricambosol (frecvente în zonele montane, în depresiuni submontane şi intramontane, lunci şi arii de divagare);
–clasa spodisoluri (SPO) - solul prepodzol şi podzo (prezente la scară mare în Munţii Rodnei, Munţii Maramureşului şi Munţii Apuseni);
–clasa umbrisoluri (UMB) - solul nigrosol şi humosiosol (apare în Carpaţi la altitudini de 1.000 - 1.400 m);
–clasa andisoluri (AND) - soluri formate din cenuşă vulcanice, piatră ponce şi alte derivate vulcanice de diferite compoziţii, morfologic sunt caracterizate printr-un orizont vitric şi andic (se dezvoltă înseosebi pe roci vulcanice);
–clasa hidrisoluri (HID) - soluri gleiosol (zone de câmpie joase slab drenate, lunci, terase inferioare şi depresiuni şi pe de altă parte pe suprafeţe plane mai înalte acoperite cu depozite argiloase din cuprinsul zonelor umede);
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
–clasa salsodisoluri (SAL) şi clasa vertisolurilor (VER) nu prezintă o răspândire semnificativă, fiind prezente doar izolat.
Biodiversitate
Vegetaţia trebuie privită atât prin prisma zonalităţii cât şi prin etajarea pe verticală (etajele de vegetaţie).
Zonal teritoriul spaţiului hidrografic Someş - Tisa este situat aproape integral în zona nemorală, cu excepţia unor porţiuni restrânse din Câmpia Someşului situată în zona silvostepei (subzona silvostepei nordice) şi a teritoriilor care se află sub influenţa zonării altitudinale (lanţul carpatic, subcarpaţii, dealurile înalte). Aceasta este delimitată pe baza prezenţei pădurilor de stejari, cantonate pe soluri forestiere (cenuşii, brun-roşcate etc).
Se meţionează câteva habitate specifice zonei: Păduri dacice de stejar pedunculat cu Melampyrum Bihariense; Păduri paneice de stejar pedunculat cu Carexbrizoides; Tufărişuri ponto - paneice de porumbar şi păducel; Păduri dacice de gorun, fag şi carpen cu Lathyrus hallersteinii; Păduri sud - est carpatice de fag cu Festuca drymeia şi de molid cu Festuca drymeia.
De-a lungul spaţiului hidrografic fauna reprezentativă este cea din zona câmpiilor şi podişurilor întâlnindu-se specii de mamifere cum ar fi hârciogul, grivanul cenuşiu, şoarecele de câmp, dihor, orbetele, râsul, jderul, bursucul, pârşul. Dintre păsări, mai des întâlnite sunt eretele de stuf, prepeliţa, ciocănitori, pitulici, piţigoi. Fauna acvatică este reprezentată în special de scobr, clean şi mreană. Fauna montană este reprezentată prin mamifere: râs, urs, lup, capra neagră, marmota; prin păsări: cocoşul de munte, ierunca, huhurez mare, forfecuţa, pietrari, codobatura de munte, mierla de apă; prin faună acvatică: păstrav, clean, lipan etc.
La nivelul spaţiului hidrografic Someş - Tisa au fost desemnate 10 situri de importanta comunitară (S.C.I.), 35 arii speciale de protecţie avifaunistica (S.P.A.).
Populaţie, aşezări umane
Din punct de vedere administrativ, spaţiul hidrografic Someş - Tisa cuprinde teritoriul a şapte judeţe: Cluj (66%), Sălaj (88%), Bistriţa - Năsăud (94%), Maramureş (97%), Satu Mare (77%), Alba (0,06%) şi Bihor (0,7%). Ponderea ultimelor două este nesemnificativă.
Din punct de vedere al regiunilor de dezvoltare, spaţiul hidrografic Someş - Tisa include teritorii administrative din regiunea de dezvoltare Nord - Vest având o pondere în valoare de 65,52%.
Populaţia totală din spaţiul hidrografic Someş - Tisa era conform datelor provenite de la I.N.S. - la nivelul anului 2011 - de 1.835.850 locuitori, din care 1.005.310 locuitori (54,76%) în mediul urban şi 830.540 locuitori (45,24%) în mediul rural.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Principalele aglomerări urbane sunt: Cluj - Napoca, Baia Mare, Satu Mare, Bistriţa, Zalău, Sighetul Marmaţiei, Dej, Borşa, Lapuş, Jibou, Beclean, Năsăud.
Utilizarea terenului
În privinţa utilizării terenului în întregul spaţiu hidrografic Someş - Tisa se remarcă o distribuţie neuniformă a pădurilor, păşunilor, terenurilor arabile, terenurilor urbane şi industriale, în functie de tipul de relief al zonelor respective.
Terenurile agricole sunt predominante în toate cele trei subbazine hidrografice: Tisa (51,9%), Someş (64,3%) şi Crasna (72,1%).
Pădurile ocupa o suprafaţă mai mare în subbazinul Tisei (42,8%) în comparaţie cu celelalte subbazine - Someş (28,3%) şi Crasna (18,2%).
Zonele urbane împreună cu luciul de apă au o pondere de cca. 7% din totalul suprafeţelor.
În planşa nr. 3 se prezintă utilizarea terenului din spaţiul hidrografic Someş - Tisa.
Activitatea economică
Gradul de industrializare al teritoriului spaţiului hidrografic este relativ ridicat, reprezentat de multe ramuri economice, din care ponderea este deţinută de următoarele: extracţia şi prepararea minereurilor, metalurgia; industria materialelor de construcţii; industria chimică; industria textilă; industria alimentară; exploatarea şi prelucrarea lemnului.
Repartiţia principalelor activităti economice din spaţiul hidrografic Someş - Tisa reprezentate prin game de produse industriale şi agricole se prezintă astfel:
–Produse industriale: confecţii; cherestea; produse prelucrate din PVC; produse din polietilenă; sticlărie; prefabricate din beton armat; tricotaje; confecţii textile; încălţăminte; confecţii metalice; mobilier; energie termică; industria minieră.
–Produse agricole: produse de panificaţie; carne şi preparate din carne; uleiuri comestibile, produse lactate.
Infrastructura
Infrastructura din cadrul spaţiului hidrografic Someş - Tisa este reprezentată de cea rutieră cu o lungime de 4.540 km (DJ - 3.295 km, DN - 827 km şi E - 418 km), de cea feroviară având liniile ne-electrificate în jur de 90% iar liniile electrificate şi liniile duble reprezentând diferenţa din reţeaua regională şi de transportul aerian prin Aeroportului Internaţional Avram Iancu din judeţul Cluj, Aeroportul Internaţional Satu Mare din judeţul Satu Mare şi Aeroportul Internaţional Baia Mare din judeţul Maramureş.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Recreere şi turism
Zona spaţiului hidrografic Someş -Tisa deţine un potenţial turistic ridicat printre care se enumeră doar câteva din obiectivele turistice care pot fi vizitate şi anume: Parcul Naţional Rodna ce se află pe teritoriul judeţelor Maramureş şi Bistriţa - Năsăud fiind încadrată rezervaţie a biosferei în cadrul programului "Omul şi Biosfera" U.N.E.S.C.O., Parcul Natural Apuseni pe cursurile de apă Someş Cald şi Belis, Parcul Natural Munţii Maramureşului şi Rezervaţia Ştiinţifică Pietrosul Mare din judeţul Maramureş, Staţiunea balneară Ocna Şugatag, judeţul Maramureş, Grădina Botanică ”Alexandru Borza”, judeţul Cluj etc.
În Parcul Naţional Munţii Rodnei se află mai multe arii naturale de un deosebit interes ştiinţific, geologic, peisagistic, floristic, faunistic şi speologic, dintre care: Pietrosu Mare, Piatra Rea, Poiana cu narcise de pe Masivul Saca, Peştera din Valea Cobăşelului, Ineu - Lala, Peştera Izvorul Tăuşoarelor, Izvorul Bătrâna, Izvoarele Mihăiesei, Peştera şi izbucul Izvorul Albastru al Izei.
Situri de tip S.P.A. (arii pentru protecţie specială) conform H.G. 1284/2007 sunt: Lunca inferioară a Turului, Câmpia Nirului - Valea Ierului, Lunca Inferioră a Turului - pe cursurile de apă Tur şi Valea Rea etc.;
Situri de tip S.C.I. (arii de importanţă comunitară) conform O.M. 776/2007 sunt: Valea Izei şi Dealul Solovan - pe cursurile de apă Iza, Boicu, Ieud şi Botiza, Câmpia Careiului - aparţine Zonei Câmpia Careiului, Tisa Superioară etc.
Patrimoniu cultural
Obiectivele culturale ce se află pe teritoriul spaţiului hidrografic Someş - Tisa sunt numeroase. Astfel se pot enumera cele mai interesante obiective, ca de exemplu: Casa memorială ”George Coşbuc” şi Casa memorială ”Liviu Rebreanu” din judeţul Bistriţa - Năsăud, Cimitirul Vesel din Săpânţa, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Baia Mare, Cetatea Baia Mare, Muzeul de Etnografie Sighetu Marmaţiei şi Mânăstirea Bârsana din judeţul Maramureş, Bisericile de lemn din Rogoz - Ţara Lapuşului; Poienile Izei; Surdeşti; Plopiş; Ieud; Budeşti - monumente U.N.E.S.C.O. din judeţul Maramureş, Castrul roman Porolissum de la Moigrad şi Castrul roman de la Buciumi din judeţul Sălaj, Cetatea Ardud din judeţul Satu Mare etc.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul hidrografic
Someş - Tisa
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie
împotriva inundaţiilor
Schema de gospodărire a apelor existente în spaţiul hidrografic Someş - Tisa este prezentată în figurile 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4, 2 - 5, 2 - 6.
Spaţiul hidrografic Someş - Tisa deţine un sistem complex de lucrări hidrotehnice cu rol de gestionare cantitativă a resurselor de apă, conţinând mai multe derivaţii de tranzitare a volumelor de apă dintr-un curs de râu în altul.
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Crasna
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Figura 2 - 2 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Inferior
Figura 2 - 3 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Mare
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Figura 2 - 4 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Someşul Mic
Figura 2 - 5 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Tisa Superioara
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Figura 2 - 6 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Tur
În tabelele 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4, 2 - 5 se prezintă principalele lucrări de apărare împotriva inundaţiilor din spaţiul hidrografic Someş - Tisa - indiferent de deţinător.
Starea principalelor componente ale sistemului naţional de gospodărire a apelor cu rol de protecţie împotriva inundaţiilor, repectiv diguri, acumulări permanente / nepermanente, se regaseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la
%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
23
Tabel 2 - 1 Derivaţii de ape mari
| Nr. crt. | Denumire | Judeţ | Comuna / localitate | Curs de apă derivat | Cod cadastral | Curs de apă în care se derivă | Cod cadastral | Lungime (m) | Debite instalate (m3/s) | Deţinator |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| o | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 1o |
| 1 | Derivaţie Someşul Rece I | CJ | Măguri Răcătău | Someşul Rece | II-1.31.9 | Someşul Cald(Ac. Fântânele) | II-1.31 | 7206 | 17,8 | Hidroelectrica S.A. |
| 2 | Derivaţie Negruţa | CJ | Măguri Răcătău | Pârâul Negru | II-1.31.9.3 | Someşul Rece(Ac. S.R. I) | II-1.31.9 | 4018 | 1 | Hidroelectrica S.A. |
| 3 | Derivaţie Dumitreasa | CJ | Măguri Răcătău | Dumitreasa | II-1.31.9.2 | Someşul Rece(Ac. S.R. I) | II-1.31.9 | 1060 | 1,6 | Hidroelectrica S.A. |
| 4 | Derivaţie Răcătău | CJ | Măguri Răcătău | Răcătău | II-1.31.9.4 | Someşul Cald(Ac. Fântânele) | II-1.31 | 3637 | 5 | Hidroelectrica S.A. |
| 5 | Derivaţie Someşul Rece II | CJ | Măguri Răcătău | Someşul Rece | II-1.31.9 | Somesul Cald(Ac. Tarniţa) | II-1.31 | 3339 | 10 | Hidroelectrica S.A. |
| 6 | Baraj Colibiţa - CHE Colibiţa | BN | B-ţa Bârg./Colibiţa | Bistriţa(Ac. Colibiţa) | II-1.24.4 | Bistriţa | II-1.24.4 | 6385 | 15,5 | Hidroelectrica S.A. |
| 7 | Repedea | BN | B-ţa Bâţrg./Mita | Repedea | II-1.24.3.3 | Bistriţa | II-1.24.4 | 880 | 3,92 | Hidroelectrica S.A. |
| 8 | Straja | BN | Tiha Bârg./Straja | Bârgau | II-1.24.3.7 | Bistriţa | II-1.24.4 | 5380 | 4,8 | Hidroelectrica S.A. |
| 9 | Canal de derivaţie Urziceni | SM | Urziceni /Urziceni est | Valea Neagră | II-2.27 | Valea Mare (CP 85) | II-2.26 | 5318 | - | A.N.I.F. |
| 10 | Canal de derivaţie Urziceni | SM | Urziceni / Urziceni est | Valea Neagră | II-2.27 | Valea Mare (CP 85) | II-2.26 | 5318 | - | A.N.I.F. |
| Nr. crt. | Denumire | Judeţ | Comuna / localitate | Curs de apă derivat | Cod cadastral | Curs de apă în care se derivă | Cod cadastral | Lungime (m) | Debite instalate (m3/s) | Deţinator |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11 | Canal de derivaţie Urziceni | SM | Urziceni / Urziceni est | Valea Neagră | II-2.27 | Valea Mare (CP 85) | II-2.26 | 5318 | - | A.N.I.F. |
| 12 | Canal de derivaţie Urziceni | SM | Urziceni / Urziceni est | Valea Neagră | II-2.27 | Valea Mare (CP 85) | II-2.26 | 5318 | - | A.N.I.F. |
| 13 | Canal de derivaţie Urziceni | SM | Urziceni / Urziceni est | Valea Neagră | II-2.27 | Valea Mare (CP 85) | II-2.26 | 5318 | - | A.N.I.F. |
| 14 | Brazi - ValeaNeagră | MM | Mara | Mara | I-1.2.15 | Valea Neagră | II- 1.66.19.2. 1.2 | 8400 | - | A.B.A. Someş -Tisa |
| 15 | G.D. 6501 SJ Derivaţie Boghiş - Huseni | Sălaj | Boghiş | Barcău(3) | III-1.44.33 | Carhani | II-1.78.7.1 | 2,80 | - | A.B.A. Someş - Tisa |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
24
25
Tabel 2 - 2 Diguri
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| o | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 1o | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 1 | Îndiguire Borşa la Răscruci | Borşa (Valea Mare) | II-1.31.22 | MS | CJ | Răscruci | 1800 | 1 | 13.03.19 28 | 5% | 96 | Răscruci | Primăria Bontida | - | - |
| 2 | Îndiguire Borşa la Răscruci | Borşa (Valea Mare) | II-1.31.22 | MD | CJ | Răscruci | 1800 | 1 | 13.03.19 42 | 5% | 96 | Răscruci | Comuna Borşa | - | - |
| 3 | Îndiguire Feiurdeni la Jucu de Mijloc | Feiurdeni | II-1.31.20 | MS | CJ | Jucu de Mijloc | 900 | 2 | 13.03.19 71 | 5% | 66 | Jucu | Primăria Jucu | - | - |
| 4 | Îndiguire Feiurdeni la Jucu de Mijloc | Feiurdeni | II-1.31.20 | MD | CJ | Apahida | 1900 | 1.5 | 13.03.19 71 | 5% | 66 | Jucu | Primăria Jucu | - | - |
| 5 | Îndiguire Fizeş la Mintiu Gherlii | Fizeş | II-1.31.28 | MD | CJ | Mintiu Gherlii | 1650 | 1.5 | 13.03.20 01 | 5% | 185 | Mintiu Gherlii | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 6 | Îndiguire Fizeş la Gherla | Fizeş | II-1.31.28 | MS | CJ | Gherla | 2400 | 3 | 13.03.19 80 | 5% | 185 | Gherla | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 7 | Îndiguire Pâraul Ocnei la Dej | Pâraul Ocnei | II-1.31.32 | MS | CJ | Dej | 1700 | 2 | 13.03.19 83 | 1% | 75 | Dej | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 8 | Îndiguire Someş la Dej | Someş | II-1 | MS | CJ | Dej | 1700 | 3 | 13.03.19 81 | 5% | 1570 | Dej | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 9 | Îndiguire Someş la Cuzdrioara | Someş | II-1 | MD | CJ | Cuzdrioara | 2100 | 3 | 13.03.19 64 | 5% | 1500 | Cuzdrioara | S.C. Someş S.A. Dej | - | - |
| 10 | Îndiguire Someş la Mica | Someş | II-1 | MS | CJ | Mica | 1600 | 2 | 13.09.19 64 | 5% | 1500 | Mica | S.C. Someş S.A. Dej | - | - |
| 11 | Îndiguire Someş la Cetan | Someş | II-1 | MS | CJ | Cetan | 3800 | 0.7 | 13.11.20 01 | 5% | 1660 | Cetan | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 12 | Îndiguire Someş la Vad | Someş | II-1 | MS | CJ | Vad | 700 | 1.5 | 13.08.20 01 | 5% | 1660 | Vad | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 13 | Îndiguire Someş la Vad | Someş | II-1 | MS | CJ | Vad | 1500 | 1.5 | 13.09.20 01 | 5% | 1660 | Vad | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 14 | Îndiguire Someşul Mic la Gherla | Someşul Mic | II-1.31 | MD | CJ | Gherla | 5800 | 3 | 13.10.19 81 | 1% | 700 | Gherla | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 15 | Îndiguire Someşul Mic la Mintiu Gherlii | Someşul Mic | II-1.31 | MD | CJ | Mintiu Gherlii | 1000 | 1.3 | 13.07.19 82 | - | - | Mintiu Gherlii | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 16 | Îndiguire Someşul Mic la aeroport Cluj Napoca | Someşul Mic | II-1.31 | MD | CJ | Cluj-Napoca | 2400 | 2 | 13.03.19 61 | 5% | 350 | Cluj-Napoca | Primăria Cluj | - | - |
| 17 | Îndiguire Someşul Mic la Hăşdate | Someşul Mic | II-1.31 | MD | CJ | Hăşdate | 500 | 1.5 | 13.09.19 61 | 5% | 460 | Hăşdate | Compania de apă Someş S.A. - Sucursala Gherla | - | - |
| 18 | Îndiguire Someşul Mic la Dej | Someşul Mic | II-1.31 | MS | CJ | Dej | 300 | 2 | 13.09.19 83 | 5% | 450 | Dej | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 19 | Îndiguire Someşul Mic la Răscruci | Someşul Mic | II-1.31 | MS | CJ | Răscruci | 1800 | 1.4 | 13.10.19 60 | 5% | 365 | Răscruci | Primăria Bontida | - | - |
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 20 | Îndiguire Someşul Mic la Bontida | Someşul Mic | II-1.31 | MS | CJ | Bontida | 1640 | 2 | 01.01.20 07 | 5% | 400 | Bontida | Primăria Bontida | - | - |
| 21 | Îndiguire Someşul Mic la Nima | Someşul Mic | II-1.31 | MS | CJ | Nima, Salatiu | 5900 | 2.2 | 13.09.19 65 | 5% | 445 | Nima, Salatiu | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 22 | Îndiguire Someşul Mic la Mintiu Gherlii | Someşul Mic | II-1.31 | MD | CJ | Mintiu Gherlii | 2400 | 1.5 | 13.10.19 62 | 5% | 445 | Mintiu Gherlii | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 23 | Îndiguire Someşul Mic la Livada | Someşul Mic | II-1.31 | MS | CJ | Livada | 1340 | 2 | 01.01.20 07 | 5% | 425 | Livada | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 24 | Dig r. Şieu la Şieu Odorhei | Şieu | II-1.24 | MS | BN | Şieu Odorhei / Şieu Odorhei | 2900 | 1.74 | 1988 | 5% | - | Şieu Odorhei | Statul român | - | - |
| 25 | Dig r. Bistriţa amonte Bistriţa | Bistriţa | II-1.24.4 | MD,MS | BN | Bistrita | 1410 | 1.54 | 1981 | 5% | - | Bistriţa | Statul român | - | - |
| 26 | Dig V. Măgheruş la Şieu Măgheruş | V. Măgheruş | II-1.24.5 | MD | BN | Şieu Măgheruş / Şieu Magheruş | 650 | 1.09 | 1990 | 10% | - | Sieu Magherus | Statul român | - | - |
| 27 | Dig r. Şieu la Arcalia | Şieu | II-1.24 | MS | BN | Şieu Măgheruş/Arcalia | 2350 | 1.35 | 1990 | 10% | - | Arcalia | Statul român | - | - |
| 28 | Dig r. Someş la Nimigea de Sus | Someşul Mare | II-1 | MS | BN | Nimigea / Nimigea de Sus | 1400 | 1.45 | 1977 | 5% | - | Nimgea de Sus | Statul român | - | - |
| 29 | Dig r. la Nimigea de Jos | Someşul Mare | II-1 | MS | BN | Nimigea / Nimigea de Jos | 600 | 1.88 | 1977 | 5% | - | Nimigea de Jos | Statul român | - | - |
| 30 | Dig r. Someş între Feldru şi Nepos | Someşul Mare | II-1 | MD | BN | Feldru / Nepos | 1550 | 1.65 | 1977 | 5% | - | Nepos | Statul român | - | - |
| 31 | Dig r. Someş la Năsăud | Someşul Mare | II-1 | MD | BN | Năsaud | 1670 | 1.57 | 1977 | 1% | - | Nasaud | Statul român | 1995, 1998, 2001 | deversare, eroziune interna |
| 32 | Dig r. Someş la Beclean | Someşul Mare | II-1 | MS | BN | Beclean | 6100 | 2.86 | 1981 | 1% | - | Beclean | Statul român | - | - |
| 33 | Dig r. Someş-Meleş zona ind. Beclean | Someşul Mare | II-1 | MS | BN | Beclean | 1500 | 2.01 | 1981 | 1% | - | Beclean | Statul român | - | - |
| 34 | Dig r. Meleş la Belean | Meleş z prelung. | II-1.25 | MS | BN | Beclean | 3015 | 1.76 | 1981 | 1% | - | Beclean | Statul român | - | - |
| 35 | Dig r. Bistriţa aval Bistriţa | Bistriţa | II-1.24.4 | MS,MD | BN | Bistriţa | 1450 | 0.95 | 1981 | 1% | - | Bistrita | Statul român | - | - |
| 36 | Dig r. Someş la Feldru | Someşul Mare | II-1 | MD | BN | Feldru / Feldru | 100 | 1.5 | 1987 | 10% | - | Feldru | Statul român | - | - |
| 37 | Îndiguire | Batarci | I-1.10.3 | MD | SM | Batarci / Şirlău | 3700 | 1 | 1980 | 5 | 53 | Batarci, Comlăuşa | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 38 | Îndiguire | Batarci | I-1.10.3 | MS | " | Batarci / Şirlău | 3200 | 1 | 1980 | 5 | 53 | Batarci, Şirlău | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 39 | Îndiguire | Tarna Mare | I-1.10.3.1 | MD | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 6400 | 1 | 1980 | 5 | 55 | Tarna Mare, Bocicău | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 40 | Îndiguire | Tarna Mare | I-1.10.3.1 | MS | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 6800 | 1 | 1980 | 5 | 55 | Tarna Mare, Bocicău | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
26
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 41 | Îndiguire | Hija | necodific at | MD | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 1100 | 1 | 1980 | 5 | - | Tarna Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 42 | Îndiguire | Hija | necodific at | MS | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 1100 | 1 | 1980 | 5 | - | Tarna Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 43 | Îndiguire | Tarna Mică | necodific at | MD | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 1800 | 1 | 1980 | 5 | 21 | Tarna Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 44 | Îndiguire | Tarna Mică | necodific at | MS | " | Tarna Mare/ Tarna Mare | 1800 | 1 | 1980 | 5 | 21 | Tarna Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 45 | Îndiguire | Dobruşa | necodific at | MD | " | Batarci / Comlăuşa | 1300 | 1 | 1980 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 46 | Îndiguire | Dobruşa | necodific at | MS | " | Batarci / Comlăuşa | 1300 | 1 | 1980 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 47 | Îndiguire Tur superior | Tur | I-1.11 | MD | " | Negreşti Oaş / Tur | 4600 | 2.2 | 1974 | 5 | - | Tur | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 48 | Îndiguire | Tur | I-1.11 | MD | " | Călineşti Oaş - Turulung | 15950 | 2.6 | 1973 | 5 | - | Călineşti Oaş, Gherţa Mică, Turulung Vii, Turulung | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 49 | Îndiguire | Tur | I-1.11 | MD | " | Turulung - frontieră cu Ucraina | 16000 | 3 | 1956 1973 | 2 | 275 | Turulung, Mesteacăn, Halmeu, Halta Porumbesti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 50 | Îndiguire Tur superior | Tur | I-1.11 | MS | " | Negreşti Oaş / Tur | 3980 | 1.7 | 1974 | 5 | - | Remetea Oaşului | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 51 | Îndiguire | Tur | I-1.11 | MS | Călineşti Oaş - Livada / Adrian | 11500 | 3.3 | 1973 | 5 | Calineşti Oaş, Coca, Adrian | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| 52 | Îndiguire | Tur | I-1.11 | MS | Livada / Adrian - frontieră cu Ungaria | 25090 | 3.3 | 1973 | 2 | 275 | Turulung,Drăguşe ni, Bercu Nou | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | |
| 53 | Îndiguire | Strâmba | I-1.11.1 | MD | " | Remetea Oaş / Remetea Oaş | 985 | 1.6 | 1973 | 5 | - | Remetea Oaşului | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 54 | Îndiguire | Strâmba | I-1.11.1 | MS | " | Remetea Oaş / Remetea Oaş | 2215 | 1.6 | 1973 | 5 | - | Remetea Oaşului | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 55 | Îndiguire | Valea Rea | I-1.11.2 | MD | " | Bixad / Boineşti | 5220 | 1.4 | 1973 | 5 | 88-108 | Bixad, Trip,Boineşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 56 | Îndiguire | Valea Rea | I-1.11.2 | MS | " | Bixad / Remetea Oaş | 10730 | 1.5 | 1973 | 5 | 88-108 | Bixad, Trip, Boineşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 57 | Îndiguire | Lechincioara | I-1.11.2.4 | MD | " | Cămârzana / Boineşti | 7300 | 1.7 | 1973 | 5 | 94 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 58 | Îndiguire | Lechincioara | I-1.11.2.4 | MS | " | Cămârzana / Boineşti | 10377 | 1.7 | 1973 | 5 | 94 | Boineşti, Tîrşolţ | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 59 | Îndiguire | Valea Albă | I-1.11.2.5 | MD | " | Negreşti Oaş / Boineşti | 5630 | 1.3 | 1973 | 5 | 76 | Negreşti Oaş, Boineşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 60 | Îndiguire | Valea Albă | I-1.11.2.5 | MS | " | Negreşti Oaş / Boineşti | 5160 | 1.3 | 1973 | 5 | 76 | Boineşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
27
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 61 | Îndiguire | cn. C | necodific at | MD | " | Călineşti Oaş / Călineşti Oaş | 1000 | 2.5 | 1974 | 5 | - | Călineşti Oaş | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 62 | Îndiguire | cn. C | necodific at | MS | " | Călineşti Oaş / Călineşti Oaş | 1000 | 2.5 | 1974 | 5 | - | Călineşti Oaş | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 63 | Îndiguire | cn. B | necodific at | MD | " | Gherţa Mică / Gherţa Mică | 1340 | 2.5 | 1971 | 5 | - | Gherţa Mică | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 64 | Îndiguire | cn. B | necodific at | MS | " | Gherţa Mică / Gherţa Mică | 1300 | 2.5 | 1971 | 5 | - | Gherţa Mică | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 65 | Îndiguire | Talna | I-1.11.3 | MD | " | Vama / Coca | 17400 | 2.5 | 1973 | 5 | 79 | Vama, Coca, Păşunea Mare, | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 66 | Îndiguire | Talna | I-1.11.3 | MS | " | Racşa / Păşunea Mare | 14800 | 2 | 1973 | 5 | 79 | Oraşu Nou, Păşunea Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 67 | Îndiguire | Valea Satului | necodific at | MD | " | Racşa / Racşa | 421 | 1.4 | 2007 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 68 | Îndiguire | Valea Satului | necodific at | MS | " | Racşa / Racşa | 421 | 1.4 | 2007 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 69 | Îndiguire | p. Muntelui | I-1.11.3.5 | MD | " | Racşa / Oraşu Nou | 500 | 1 | 1974 | 5 | - | Oraşu Nou | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 70 | Îndiguire | p. Muntelui | I-1.11.3.5 | MS | " | Racşa / Oraşu Nou | 570 | 1 | 1974 | 5 | - | Oraşu Nou | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 71 | Îndiguire | cn. A | necodific at | MD | " | Gherţa Mică / Gherţa Mică | 600 | 2.5 | 1977 | 5 | - | Gherţa Mică | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 72 | Îndiguire | cn. A | necodific at | MS | " | Gherţa Mică / Gherţa Mică | 2800 | 2.5 | 1977 | 5 | - | Gherţa Mică | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 73 | Îndiguire | Turţ | I-1.11.4 | MD | " | Turţ / Turulung | 7900 | 2.3 | 1973 | 5 | 73 | Turulung | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 74 | Îndiguire | Turţ | I-1.11.4 | MS | " | Turţ / Gherţa Mare | 5900 | 1.9 | 1973 | 5 | 73 | Turulung Vii | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 75 | Îndiguire | Turţ | I-1.11.4 | MS | Gherţa Mare / Turulung | 5900 | 1.9 | 1973 | 5 | 73 | Turţ, Gherţa Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | |
| 76 | Îndiguire | Şugatag | I-1.11.4.1 | MD | " | Turţ / Gherţa Mare | 3300 | 2 | 1973 | 5 | 25 | Gherţa Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 77 | Îndiguire | Şugatag | I-1.11.4.1 | MS | " | Turţ / Gherţa Mare | 1400 | 1.2 | 1973 | 5 | 25 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 78 | Îndiguire | Turţ - Hodoş | I-1.11.4.2 | MD | " | Turţ / Turţ | 3435 | 1.3 | 1973 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 79 | Îndiguire | Turţ - Hodoş | I-1.11.4.2 | MS | " | Turţ / Turţ | 2150 | 1.3 | 1956 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 80 | Îndiguire | cn. Cer | necodific at | MS | " | Lazuri / Bercu | 2300 | 3.3 | 1948 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
28
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 81 | Îndiguire | Someş | II-1 | MD | " | Apa / Someşeni - Medieş / Băbăşeşti | 18705 | 3.5 | 1973 | 5 | 2400 | Someşeni, Apa, Lunca Apei, Potău, Medieşu Aurit, Româneşti, Băbăşeşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 82 | Îndiguire | Someş | II-1 | MD | " | Odoreu/Berindan - Satu Mare | 13900 | 3,5-4 | 1972- 1975 | 1 | 3400 | Odoreu, Berindan, Mărtineşti, Satu Mare, Botiz, | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 83 | Îndiguire | Someş | II-1 | MD | " | Satu Mare - front. cu Ungaria | 15000 | 4 | 1918- 1973 | 1 | 3400 | Lazuri, Dara, Dorolţ, Atea, Petea | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 84 | Îndiguire | Someş | II-1 | MS | " | Pomi / Aciua | 2300 | 2 | 1986 | 5 | 2400 | Aciua | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 85 | Îndiguire | Someş | II-1 | MS | " | Culciu / Cărăşeu - Satu Mare | 18343 | 4 | 1975 | 1 | 3400 | Cărăşeu, Culciu Mare, Culciu Mic, Corod, Apateu, Petin, Ambud, Păuleşti, Amaţi, Satu Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 86 | Îndiguire | Someş | II-1 | MS | " | Satu Mare - front.cu Ungaria | 19000 | 4 | 1973- 1975 | 1 | 3400 | Sătmărel, Decebal, Doba, Traian, Boghiş, Dacia, Păulian, Vetiş, Oar | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 87 | Îndiguire | Runcu | II-1.69 | MD | " | Pomi / Aciua | 525 | 2 | 1986 | 5 | 25 | Aciua | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 88 | Îndiguire | Runcu | II-1.69 | MS | " | Pomi / Aciua | 725 | 2 | 1986 | 5 | 25 | Borleşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 89 | Îndiguire | cn. Culciu Livada | necodific at | MD | " | Medieşu Aurit/Româneşti- Odoreu / Eteni | 5200 | 2.5 | 1975 | 1 | 17,5 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 90 | Îndiguire | cn. Culciu Livada | necodific at | MS | " | Medieşu Aurit / Româneşti - Odoreu / Eteni | 4900 | 2.5 | 1975 | 1 | 17,5 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 91 | Îndiguire | Homorodul Nou | II-1.75a | MD | " | Ardud / Ardud | 10400 | 1.8 | 1975 | 1 | 95 | Ardud | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 92 | Îndiguire | Homorodul Nou | II-1.75a | MD | " | Viile SM / Tătăreşti - Păuleşti / Petin | 9000 | 3.5 | 1975 | 1 | 95 | Petin | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 93 | Îndiguire | Homorodul Nou | II-1.75a | MS | " | Ardud / Ambud | 29400 | 3 | 1914 1977 | 1 | 95 | Ambud, Hrip, Cioncheşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 94 | Îndiguire | Homorod | II-1.75a.2 | MD | " | Homoroade / Necopoi - Viile SM / Tătăreşti | 9950 | 2 | 1977 | 5 | 62 | Tireac | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 95 | Îndiguire | Homorod | II-1.75a.2 | MS | " | Homoroade / Necopoi - Viile SM / Tătăreşti | 3950 | 2 | 1977 | 5 | 62 | Tătărăşti, Necopoi | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
29
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 96 | Îndiguire | p. Nou | necodific at | MD | " | Viile Satu Mare / Tătăreşti | 1400 | 1.3 | 1977 | 5 | 16.3 | Tătărăşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 97 | Îndiguire | p. Nou | necodific at | MS | " | Viile Satu Mare / Tătăreşti | 2320 | 2.5 | 1977 | 5 | 16.3 | Tătărăşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 98 | Îndiguire | Medişa | II- 1.75a.2.2 | MS | " | Viile Satu Mare / Tătăreşti | 1400 | 2.5 | 1977 | 5 | 6.85 | Tătărăşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 99 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MD | " | Supur / Giorocuta - confl. cu Cerna | 6286 | 2 | 1980- 1988 | 5 | 175 | Supuru de Jos, Giorocuta | A.B.A. Someş - Tisa | 2011, 2007, 1999 | alunecare taluz eroziuni interne (taluz ext.) |
| 100 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MD | " | Confl. cu Cerna - Confl.cu Maria | 14520 | 2.5 | 1980- 1988 | 5 | 210 | Dobra, Acâş, Ghiungi | A.B.A. Someş - Tisa | 1996, 2006 2011 | eroziuni interne (taluz ext.) |
| 101 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MD | " | Confl. cu Maria - Moftin / Ghilvaci | 15580 | 2.5 | 1980- 1988 | 5 | 280 | Ghirişa, Craidorolţ | A.B.A. Someş - Tisa | 1989, 2000 | deversări |
| 102 | Dig inelar | Crasna | II-2 | MD | " | Moftin / Ghilvaci | 1260 | 2 | 1980- 1988 | 5 | 280 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 103 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MD | " | Moftin /Ghilvaci - front. cu Ungaria | 23200 | 3.5 | 1901 | 5 | 280 | Ghilvaci, Domăneşti, Berveni, | A.B.A. Someş - Tisa | 2000 | deversări |
| 104 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Supur / Supuru de Sus - confl. cu Cerna | 7000 | 2 | 1980- 1988 | 5 | 175 | Giorocuta, Supuru de Jos | A.B.A. Someş - Tisa | 1997, 1998, 1999 | eroziuni interne (taluz ext.) |
| 105 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Confl. cu Cerna - confl. cu Maria | 14600 | 2.5 | 1980- 1988 | 5 | 210 | Supuru de Jos, Acâş, Mihăieni | A.B.A. Someş - Tisa | 1999, 2003, 2004, 2008, 2010 | eroziuni interne (taluz ext.) |
| 106 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Confl.cu Maria - Moftin / Ghilvaci | 15400 | 2.5 | 1980- 1988 | 5 | 280 | Ţeghea, Craidorolţ, Crişeni | A.B.A. Someş - Tisa | 1989, 2000 | deversări |
| 107 | Dig şosea | Crasna | II-2 | MS | " | Moftin / Moftinu Mare | 4310 | 2 | 1980- 1988 | 5 | 280 | Moftinu Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 108 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Moftin / Ghilvaci - Căpleni | 15100 | 3 | 1980- 1988 | 5 | 280 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 109 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Căpleni / Căpleni | 1300 | 3 | 1996 | 5 | 280 | Căpleni | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 110 | Dig circular Căpleni | Crasna | II-2 | MS | " | Căpleni / Căpleni | 3450 | 3 | 1901 | 5 | - | Căpleni | A.B.A. Someş - Tisa | 1989, 1997, 2000 | deversări |
| 111 | Îndiguire | Crasna | II-2 | MS | " | Căpleni / front.cu Ungaria | 9400 | 3 | 1980- 1988 | 5 | 280 | Lucăceni | A.B.A. Someş - Tisa | 1989, 2000 | deversări |
| 112 | Dig Agerdo | Crasna | II-2 | MS | " | Berveni / Lucăceni | 600 | 2.5 | 1942 | 5 | 280 | Lucăceni | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
30
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 113 | Dig circular Lucăceni | Crasna | II-2 | MS | Berveni / Lucăceni | 1300 | 1.5 | 1942 | 5 | 280 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | |
| 114 | Îndiguire | Făget | II-2.20a | MD | " | Supur / Supuru de Sus | 945 | 2 | 1981 | 5 | 20 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 115 | Îndiguire | Făget | II-2.20a | MS | " | Supur / Supuru de Sus | 945 | 2 | 1981 | 5 | 20 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 116 | Îndiguire | Maja | II-2.20 | MD | " | Supur / Supuru de Jos | 2000 | 2 | 1982 | 5 | 85 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 117 | Îndiguire | Maja | II-2.20 | MS | " | Supur / Giorocuta | 2000 | 2 | 1982 | 5 | 85 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 118 | Îndiguire | Cerna | II-2.21 | MD | " | Supur / Hurezu Mare | 3024 | 2 | 1982 | 5 | 43 | Hurezu Mare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 119 | Îndiguire | Cerna | II-2.21 | MS | " | Supur / Supuru de Jos | 3024 | 2 | 1982 | 5 | 43 | Hurezu Mare, Supuru de Jos | A.B.A. Someş - Tisa | 1998, 1999 | eroziuni interne (taluz ext.) |
| 120 | Îndiguire | Maria | II-2.23 | MD | " | Beltiug / Răteşti /Ghirişa | 10000 | 2 | 1982 | 5 | 55 | Răteşti, Ghirişa | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 121 | Îndiguire | Maria | II-2.23 | MS | " | Beltiug / Răteşti /Giungi | 10000 | 2 | 1982 | 5 | 55 | Răteşti, Giungi | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 122 | Îndiguire | Valea Poştei | necodific at | MD | " | Căpleni / Căpleni | 525 | 3 | 1996 | 5 | - | Căpleni | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 123 | Îndiguire | Valea Poştei | necodific at | MS | " | Căpleni / Căpleni | 1600 | 3 | 1984 | 5 | - | Căpleni | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 124 | Dig CP 92 | canal CP 92 | - | MS,MD | SM | Foieni | 2500 | 1.5 | 1988 | - | - | - | A.N.I.F. | - | - |
| 125 | Dig stg. Derivaţie | Canal Derivatie | - | MS | SM | Urziceni | 1715 | 2.5 | 1988 | -- | - | Urziceni | A.N.I.F. | - | - |
| 126 | Dig dr.Derivaţie | Canal Derivatie | - | MD | SM | Urziceni | 1720 | 2.5 | 1988 | - | - | Urziceni | A.N.I.F. | - | - |
| 127 | Amenajare complexă Craidorolţ - Vârşolţ L=44900 ml | r. Crasna şi afl. L=34900 ml | II-2 | MD | SJ | Sărmăşag Măierişte Bobota | 16400 | 1,5-2,0 | 1982 | 10 | 5% | Sărmăşag Măierişte Bobota | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| MS | SJ | Sărmăşag Măierişte Bobota | 15800 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| v. Hordocuta | - | AM | SJ | - | 600 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| v. Meja | - | MS | SJ | - | 250 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| MD | SJ | - | 300 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| v. Carastelec | II-2.15 | MS | SJ | - | 500 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
31
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| v. Zanicel | II-2.18 | MS | SJ | - | 500 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| MD | SJ | - | 550 | 1,5-2,0 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| v. Zalău şi afl. L=10000 ml | II-2.17 | MS | SJ | - | 4100 | 1,0-1,5 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| MD | SJ | - | 4000 | 1,0-1,5 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| v. Lescut | II-2.17.5 | AM | SJ | - | 1900 | 1,0-1,5 | 1982 | - | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| 128 | Amenajare r. Someş şi afluenţi la Jibou D1=3100 ml D2=3200 ml | r. Someş | II-1 | MS | SJ | Jibou | 5200 | 2,0-2,5 | 1982 | 10 | D1=2% D2=1% | Jibou | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| v. Agrij | II-1.49 | MS | SJ | - | 260 | 2,0-2,5 | 1982 | 10 | D1=2% D2=1% | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| v. Apa Sărată | II-1.50 | MS,MD | SJ | Jibou | 840 | 2,0-2,5 | 1982 | D1=2% D2=1% | Jibou | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | |||
| 129 | Regularizare r. Sălaj 1,5 km | v. Sălaj | II-1.60 | MS,MD | SJ | Sălătig / Bulgari | 368572 | 0,5-1,0 | 1982 | 10 | 10 % 0,5 garda | Bulgari | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| MD | SJ | Cehu Silvaniei | 600 | 0,5-1,0 | 1982 | 10 | 11 % 0,5 garda | Cehu Silvaniei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| 130 | Diguri r. Crasna 5,2 km | r. Crasna | II-2 | MS,MD | SJ | Crasna | 4200 | 1,5 -2,0 | 1980 | 10 | - | Crasna | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| v. Mortăuţa | II-2.7 | MD | SJ | Crasna | 1000 | 1,5 -2,0 | 1980 | 10 | - | Crasna | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||
| 131 | Apărare împotriva inundaţiilor a platformei industriale Zalău, r. Mâţei | p. Mâţei | II-2.17.1 | MD | SJ | Zalău | 1300 | 2.0 | 1982 | 10 | 1% | Zalău | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 132 | Dig de ap. Derivaţia Barcău - ac. Vârşolţ | r. Barcău | III- 1.44.33 | MS,MD | SJ | Nuşfalău | 1500 | 2,0-2,5 | 1993 | 10 | 5% | Nusfalau | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 133 | Regularizare p. Râturilor la Cehu Silvaniei | v. Râturilor | II-1.60.3 | MS | SJ | Cehu Silvaniei | 950 | 0,5-1,0 | 1986 | 10 | 5% | Cehu Silvaniei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| MD | SJ | Cehu Silvaniei | 1020 | 0,5-1,0 | 1986 | 5% | Cehu Silvaniei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | |||||
| 134 | Acumulare Vârşolţ dig interfluviu, dig de remu | r. Crasna | II-2 | MD | SJ | Crasna | 2100 | 2,0-2,5 | 1979 | 10 | 1% | Crasna | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| MD | SJ | Crasna | 800 | 2,0-2,5 | 1979 | 10 | 1% | Crasna | A.B.A. Someş - Tisa | - | - | ||||
| 135 | Îndiguire Lăpuş la remetea Chioarului | Lăpuş | II-1.66 | MS | MM | Remetea Chioarului, Sacalaseni, Coltau, Recea | 16600 | 2 | 1973 | 5 | 660 | Remetea Chioarului, Culcea, Sacalaseni, Catalina, Lapuşel | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
32
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 136 | Îndiguire Dobric la Târgu Lăpuş | Dobric | II-1.66 | MD | MM | Targu Lapuş | 3800 | 1 | 1974 | 5 | - | Dumbrava, Borcut, Razoare | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 137 | Îndiguire Dobric la Târgu Lăpuş | Dobric | II-1.66.10 | MS | MM | Targu Lapuş | 2800 | 1 | 1975 | 5 | - | Targu Lapuş | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 138 | Îndiguire Lăpuş la Târgu Lăpuş | Lăpuş | II-1.66 | MD | MM | Targu Lapuş | 590 | 3 | 1976 | 5 | - | Targu Lapuş | Primăria Târgu Lapuş | - | - |
| 139 | Îndiguire Lăpuş la Târgu Lăpuş | Lăpuş | II-1.66 | MS | MM | Targu Lapuş | 500 | 1 | 1976 | 5 | - | Targu Lapuş | Primăria Târgu Lapuş | - | - |
| 140 | Îndiguire r. Sălaj la Salsig | V. Sălaj | II-1.60 | MS | MM | Sălsig | 1750 | 3 | 1981 | 5 | 185 | Sălsig | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 141 | Îndiguire r. Sălaj la Salsig | V. Sălaj | II-1.60 | MD | MM | Sălsig | 500 | 3 | 1981 | 5 | 185 | Sălsig | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 142 | Îndiguire r. Vişeu la Vişeu de Sus (Vişeu de Mijloc) | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Vişeu de Sus | 1750 | 2 | 1984 | 5 | 480 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 143 | Îndiguire r. Vişeu la Vişeu de Jos | Vişeu | I-1.1 | MS,MD | MM | Vişeu de Jos | 1700 | 2 | 1984 | 5 | 480 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 144 | Îndiguire r. Vişeu la Leordina | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Leordina | 1550 | 1.2 | 1984 | 5 | 690 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 145 | Îndiguire r. Vişeu la Petrova | Vişeu | I.1.1 | MS | MM | Petrova | 2850 | 2 | 1984 | 5 | - | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 146 | Îndiguire r. Vişeu la Vişeu de Sus (Vişeu de Est) | Vişeu | I-1.1 | MD | MM | Vişeu de Sus | 600 | 2.5 | 1981 | 5 | 480 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 147 | Îndiguire r. Vişeu la Petrova | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Petrova | 285 | 2.4 | 1981 | 5 | 690 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 148 | Amenajare rau Viseu în zona Petrova -Leordina - V. Vişeului - zona Petrova | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Petrova | 1005 | 2 | 2004 | 5 | 690 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 149 | Îndiguire r. Vişeu laPetrova | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Petrova | 1290 | 3 | 2012 | 5 | 690 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 150 | Îndiguire r. Vişeu la Valea Vişeului | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Leordina | 550 | 3.5 | 2009 | 5 | 690 | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 151 | Amenajare r. Vişeu în zona Petrova -Leordina - V. Vişeului - OB zona V. Vişeului | Vişeu | I-1.1 | MS | MM | Petrova | 550 | 2 | 2009 | 5 | 690 | 1 | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 152 | Îndiguire r. Iza la Bogdan Voda | Iza | I-1.2 | MD | MM | Bogdan Voda | 1400 | 2 | 1983 | 5 | 330 | Bogdan Voda | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 153 | Îndiguire r. Iza la Bârsana | Iza | I-1.2 | MD | MM | Bârsana | 750 | 2 | 1989 | 5 | 540 | Bârsana | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 154 | Îndiguire r. Iza la Rozavlea | Iza | I-1.2 | MD | MM | Rozavlea | 2100 | 2 | 1990 | 5 | 330 | Rozavlea | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
33
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / Localitate | Lungime (m)* | Inalţime medie (m)* | P.I.F. | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depaşire pc^ | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune interna / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 155 | Îndiguire r. Iza la Sighetu Marmaţiei | Iza | I-1.2 | MS | MM | Sighetu Marmaţiei | 2000 | 1.5 | 1990 | 5 | - | Sighetu Marmaţiei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 156 | Îndiguire r. Iza la Onceşti Năneşti | Iza | I-1.2 | MD | MM | Onceşti | 3050 | 1.7 | 1989 | 5 | 540 | Onceşti | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 157 | Îndiguire r. Iza la Bârsana (între poduri) | Iza | I-1.2 | MD | MM | Bârsana | 1100 | 2 | 1970 | 5 | 540 | Bârsana | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 158 | Îndiguire r. Iza la Sighetu Marmaţiei | Iza | I-1.2 | MD | MM | Sighetu Marmaţiei | 3050 | 1.8 | 1943 | 5 | - | Sighetu Marmaţiei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 159 | Îndiguire r. Iza la Bârsana | Iza | I-1.2 | MD | MM | Bârsana | 1300 | 2 | 1989 | 5 | 540 | Bârsana | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 160 | Îndiguire r. Iza la Rozavlea | Iza | I-1.2 | MD | MM | Rozavlea | 925 | 2 | 2004 | 5 | 330 | Rozavlea | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 161 | Îndiguire r. Tisa la Sighetu Marmaţiei | Tisa | I-1 | MS | MM | Sighetu Marmaţiei | 4900 | 3 | 1964 | 1 | 1645 | Sighetu Marmaţiei | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 162 | L.I. 6501/2 SJ Barcău MD - Boghiş | Barcău(3) | III- 1.44.33 | MS | Sălaj | Boghiş | 800,00 | 2,50 | 02.22.19 59 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
| 163 | L.I. 6501/1 SJ MD Barcău Boghiş Pr. | Barcău(3) | III- 1.44.33 | MD | Sălaj | Boghiş | 700,00 | 2,50 | 07.03.19 95 | 5 | - | - | A.B.A. Someş - Tisa | - | - |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
34
35
Tabel 2 - 3 Baraje care realizează acumulări permanente
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| o | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 1o | 11 |
| 1 | Fântânele | Someşul Cald | II-1.31 | CJ | 92 | AM | 213 | 250.42 | 37.42(bat. 2007) | HVR | Hidroelectrica S.A. |
| 2 | Tarniţa | Someşul Cald | II-1.31 | CJ | 97 | A | 70.3 | 77.4 | 7.1(bat.20 07) | A,H,V,R | Hidroelectrica S.A. |
| 3 | Someşul Cald | Someşul Cald | II-1.31 | CJ | 34 | G | 7,47 | 9,53 | 2.07(bat.2 006) | A,H,V,R | Hidroelectrica S.A. |
| 4 | Someş Rece I | Someş Rece | II-1.31.9 | CJ | 43.5 | A | 0.73 | 1.03 | 0.3 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 5 | Floreşti II | Someş Mic | II-1.31 | CJ | 13 | G+AM | 0.89 | 1.87 | 0.98(bat.2 006) | H | Hidroelectrica S.A. |
| 6 | Gilău | Someş Mic | II-1.31 | CJ | 23 | G+AM | 2.44 | 3525 | 1.085(bat. 2011) | A,H, | A.B.A. Someş - Tisa |
| 7 | Mănăştur | Someş Mic | II-1.31 | CJ | 6.42(exp. 2012) | SBB | 0.01 | 0.01 | 0 | H | A.B.A. Someş - Tisa |
| 8 | Aruncuta | Suatu | II-1.31.23.1 | CJ | 3.33(exp. 2006) | PM | 0.110 | 0.241 | 0.131 | P | S.C. AQUA FISHProduction S.R.L. |
| 9 | Mica | Someş Mare | II-1 | CJ | 3 | SBB | 0.75 | 0.75 | 0 | A | S.C. M.H.P.P. Energy Someş S.R.L. Braşov |
| 10 | Berchieşu | Suatu | II-1.31.23.1 | CJ | 3.21 | PM | 0.15 | 0.33 | 0.18 | P | S.C. AQUA FISHProduction S.R.L. |
| 11 | Câmpeneşti | Feiurdeni | II-1.31.20 | CJ | 8.5 | PM | 1.65 | 3.2 | 1.55 | P,A | Primăria Apahida |
| 12 | Catina | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 4.00(exp. 2009) | PM | 0.86 | 2.36 | 1.5 | P | S.C. GRPL -S.C. Piscicola |
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 | Chiejd I | V. Chiejd | II-1.31.32.1 | CJ | 3.00(exp. 2008) | PO | 0.012 | 0.020 | 0.008 | A | S.C. Metalispas Dej |
| 14 | Chiejd II | V. Chiejd | II-1.31.32.1 | CJ | 2.3 | PO | 0.01 | 0.018 | 0.008 | A,P | Dragos Ionel |
| 15 | Chiejd III | V. Chiejd | II-1.31.32.1 | CJ | 1.70(exp. 2008) | PO | 0.004 | 0.006 | 0.002 | A,P | Ursu StefanTarnovan, Georgiu |
| 16 | Chinteni | V. Chinteni | II-1.31.15 | CJ | 2 | PA | 0.112 | 0.243 | 0.131 | A,P | Primaria Chinteni |
| 17 | Geaca I | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 2.25(exp. 2007) | PM | 0.37 | 0.59 | 0.22 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 18 | Geaca II | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 3; 2.30(exp. 2007) | PM | 0.27 | 0.52 | 0.25 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 19 | Geaca III | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 3.90(exp. 2007) | PM | 0.23 | 0.43 | 0.20 | P | S.C. CIM ServiceSPED S.R.L. Cluj |
| 20 | Rosieni | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 4,70 | PM | 0.24 | 0.53 | 0.29 | P | S.C. GEMATO Prod S.R.L. |
| 21 | Sfântu Florian | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 2.4 | PO | 0.45 | 0.45 | 0 | P | Fed Nat a Pompierilor |
| 22 | Nasal | V. Suciuas | II-1.31.28.7 | CJ | 4.78(exp. 2007) | PM | 0.315 | 0.546 | 0.231 | P | S.C. ACVA MC Nasal S.R.L. |
| 23 | Sântejude | V.Sicu | II-1.31.28.8 | CJ | 3.40(exp. 2007) | PM | 0.48 | 1.31 | 0.83 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 24 | Santejude II Borzas | V.Sicu | II-1.31.28.8 | CJ | 3.50(exp. 2014) | PM | 0.49 | 1.59 | 1.1 | P | S.C. DermatinConstruct S.R.L. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
36
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 | Sucutard I | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 2.80(exp. 2007) | PM | 0.44 | 0.96 | 0.52 | P | S.C. CIM ServiceSPED S.R.L. Cluj |
| 26 | Sucutard II | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 2.50(exp. 2007) | PM | 0.57 | 1.06 | 0.49 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 27 | Taga Mare | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 3.90(exp. 2007) | PM | 1.31 | 3.54 | 2.23 | P | S.C. CIM ServiceSPED S.R.L. Cluj |
| 28 | Taga Mica | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 3.50(exp. 2007) | PM | 0.2 | 0.33 | 0.13 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 29 | Tau Popii | V. Fizeş | II-1.31.28 | CJ | 2.60(exp. 2007) | PM | 0.57 | 1.03 | 0.46 | P | S.C. GRPL Piscicola |
| 30 | Manastirea | Someş Mic | II-1.31 | CJ | 4.5 | SBB | 0.5 | 0.5 | 0 | H | S.C. Three Pharm S.R.L.Targu Mureş |
| 31 | Colibiţa | Bistriţa | II-1.24.4 | BN | 92 | AM | 69.333(bat. 2008) | 94.282 | 24.949 | A,H,V | Statul român |
| 32 | Anieş | Anieş | II-1.6 | BN | 9.50 | G | 0.01 | 0.01 | 0 | H | S.C. AQUABIS S.A. |
| 33 | Beclean / Săsarm - Baraj Priză A.A. | Someşul Mare | II-1 | BN | 5.20(exp. 2013) | SBB | SBB | 0.201 | 0.201 | A | Consiliul Local Beclean |
| 34 | Bistriţa - Baraj Priză A.A. | Bistriţa | II-1.24.4 | BN | 11.10 | SBB | 0.007 | 0.008 | 0.001 | A | S.C. AQUABIS S.A. Bistriţa |
| 35 | Bistriţa - CHEMP | Bistriţa | II-1.24.4 | BN | 3.80 | SBB | 0.165 | 0.165 | 0 | H | S.C. MINERAL OIL S.R.L.Braşov |
| 36 | Brăteni | V. Brăteni | II-1.26.6.4.3 | BN | 2.50 | PM | 0.242 | 0.318 | 0.076 | P,R | PrimăriaSânmihaiu de Câmpie |
| 37 | Bolovanu MHC | Budac | II-1.24.3 | BN | 12.60 | G | 0.018 | 0.022 | 0.004 | H | S.C. MINERAL OIL S.R.L.Braşov |
37
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38 | Budurleni 1 | V. Archiud | II-1.24.6.2 | BN | 5.50 | PM | 0.720 | 1.45 | 0.730 | P | S.C. Bistriţa S.A. Bistriţa |
| 39 | Budurleni II | V. Archiud | II-1.24.6.2 | BN | 4.50 | PM | 0.680 | 0.925 | 0.245 | P | S.C. Bistriţa S.A. Bistriţa |
| 40 | Budurleni III | V. Archiud | II-1.24.6.2 | BN | 3.50 | PM | 0.520 | 0.875 | 0.355 | P | S.C. Bistriţa S.A. Bistriţa |
| 41 | Budac 1 MHC | Budac | II-1.24.3 | BN | 3.50 | SBB | 0.01 | 0.01 | 0 | H | S.C. MINERAL OIL S.R.L.Braşov |
| 42 | Manic | V. Apatiu | II-1.25.1 | BN | 3.70 | PM | 0.225 | 0.32 | 0.095 | P,R | SC Interpescarex SRLManic |
| 43 | Pr. Barg - Baraj Priza | Bistriţa | II-1.24.4 | BN | 4.63 | SBB | 0.1 | 0.1 | 0 | Obiectiv nerecunoscut | |
| 44 | Rebra -Baraj Priza | Rebra | II-1.15 | Bn | 2.80 | SBB | 0.01 | 0.01 | 0 | A | Consiliul Local Nasaud |
| 45 | Straja-Prag priza captare | Bârgău | II-1.24.4.7 | BN | 8.00 | - | - | - | - | H | Hidroelectrica S.A., Sucursala Hidrocentrale Cluj |
| 46 | Strugureni | V. Apatiu | II-1.25.1 | BN | 3.75 | PM | 0.189 | 0.224 | 0.035 | P,R | S.C. Interpescarex S.R.L. Manic |
| 47 | Calineşti Oaş | Tur | I-1.11 | SM | 16 | PM | 8434 | 26847 | 18413 | V,I,H,P | A.B.A. Someş - Tisa |
| 48 | Hodişa | V. Hodisa | II-2.23.2 | SM | 5 | PM | 0.282 | 0,348 | 0.066 | V,I | A.B.A. Someş - Tisa |
| 49 | Barcolta | p. Mihai afl.Talna | I-1.11.3 | SM | 5 | Po | 0,045 | 0,08 | 0,035 | X,A | Dir. Silv SM |
| 50 | Chilia | V. Lupului | II-1.75a.2.1 | SM | 5 | PM | 0,009 | 0,012 | 0,003 | P,X,A | Dir. Silv SM |
| 51 | Crucisor Raduri | p. Raduriafl. V. Vinului | II-1.74 | SM | 5 | PO PM | 0,015 0.021 | 0,028 | 0,013 0.007 | X,A | Dir. Silv SM |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
38
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 52 | Sălătruc | afl. V. Rea | I-1.11.2 | SM | 2,5 | PO | 0.01 | 0,01 | 0 | P,X,A | Dir. Silv SM |
| 53 | Mujdeni | V. Scaldatului | I-1.11.3 | SM | 8 | PM | 0.09 | 0,210 | 0,12 | P,R | A.N.I.F. SM |
| 54 | Oteloaia | p. Oteloaiaafl. Homorod Vechi (cod inexistent) | II-1.7.7 II-1.77 | SM | 7 | PM | 0,08 | 0,094 | 0,014 | I,P,V | A.N.I.F. SM |
| 55 | Sai | afl. Morii | II-1.75 | SM | 6 | Po | 0,065 | 0.092 | 0,027 | I | S.C. Agropod |
| 56 | V. Mariei I | V.Mariei afl.Tur(cod r. Tur) | I-1.11 | SM | 2,5 | PM | 0,0162 | 0,028 | 0,0118 | R,X | Pf. Salajean |
| 57 | V. Mariei II | V. Mariei afl.Tur(cod r. Tur) | I-1.11 | SM | 2,5 | PM | 0,011 | 0,028 | 0,017 | R,X | Prim. Negresti |
| 58 | Halmeu Vii | afl. Egher | I-.11.5.1 | SM | 13,0 | G | 0.01 | - | I,A | S.C.Bela Cons | |
| 59 | Medişa | Medişa | II-1.75a.2.2 | SM | 6 | PO | 0,17 | 0.38 | 0,21 | I,V | Scos |
| 60 | Iegherişte | V. Barbatocafl. V. Vinului | II-1.74 | SM | 6 | PO PM | 0,014 | 0,015 | 0,001 | P | P.F. Andretca |
| 61 | Oraşu Nou | nep.afl. V. Muntelui | I-1.2.11 | SM | 2,5 | PO | 0,003 | 0,007 | 0,004 | P,R | P.F. |ovacs |
| 62 | Baraj Vârşolţ | r. Crasna | II-2 | SJ | 14 | PM | 16.070 | 39.388 | 23.318 (bat.2002) | A,V,P | A.B.A. Someş - Tisa |
| 63 | Baraj Sălăţig | V. Mineu | II-1.60.1 | SJ | 10.80 | PM | 0.660 | 3.7 | 3.04 | V,P | A.B.A. Someş - Tisa |
| 64 | Baraj Bodia} | V. Agrij | II-1.49 | SJ | 11 | PO | 0.02 | 0.025 | 0.005 | P,R | P.F. Constantin Longodor |
39
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 65 | Baraj Ortelec* | afl. V. Ortelec | II-1.49.6 | SJ | 2.5 | PO | 0.003 | 0.010 | 0.007 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 66 | BarajCehu Silvaniei* | torent afl. V. Cioara | II-1.60.2 | SJ | 3 | 0.002 | 0.007 | 0.005 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj | |
| 67 | Baraj Lehel* | Torentafl. Sălaj | II-1.60 | SJ | 3 | PO | 0.0025 | 0.0075 | 0.005 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 68 | Baraj Peceiu* | V. Pecei,afl. Ban | II-2.5 | SJ | 2.5 | PO | 0.002 | 0.006 | 0.004 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 69 | Baraj Meseşeniide Jos* | torent afl.Coliţca | II-2.9 | SJ | 3.5 | PO | 0.010 | 0.026 | 0.016 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 70 | Baraj Ferma 3 Brant (6 baraje)* | torent afl. Bic | II-2.11 | SJ | 4.00/3.5/4 .8/6.4/2.8/ 2.0 | PO | 0.004/0.003 8/0.004/0.0 20/0.0029/0 .003 | 68000 | - | V,P | S.C. Brant S.R.L.Şimleu Silvaniei |
| 71 | Baraj Carastelec I* | V. Carastelec | II-2.15 | SJ | 5.0 | PO | 0.0005 | 0.0092 | 0.0087 | V,X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 72 | Baraj Carastelec II* | V. Carastelec | II-2.15 | SJ | 4.1 | PO, AA | 0.0075 | 0.01 | 0.0025 | V,X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 73 | Baraj Noghey* | torent,afl. Zalău | II-2.17 | SJ | 4 | PO | 0.0084 | 0.016 | 0.0076 | X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 74 | Baraj Borla* | V. B orlaafl. Zalău | II-2.17 | SJ | 6 | PO | 0.0255 | 0.05 | 0.0245 | V,I,X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 75 | Baraj Meseş* | V. Zalău Meseşafl. Zalău | II-2.17 | SJ | 7.5 | PM | 0.031 | 0.075 | 0.044 | - | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
| 76 | Baraj Şamşud* | V. Samsudafl. V. Maja | necodificat II-2.20 | SJ | 4 | PO | 0.0075 | 0.0145 | 0.0070 | V,X | A.N.I.F. - Suc. Sălaj |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
40
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 77 | Bodi Ferneziu | pr. Vicleanu Mare, afl. Firiza | II-1.66.19.2 | MM | 15 | PM | - | 0.110 | - | R | Primăria mun. Baia Mare,Ocolul SilvicMunicipal Baia Mare |
| 78 | Nistru | curs necodificat,a fl. al V. Nistru | II-1.67 | MM | 5.00 | G | - | 0.074 | - | P,R | Primăria Tăuţii Măgherăuş |
| 79 | Stur | p. Stur, afl. Firiza | II-1.66.19.2 | MM | 14.00 | G | - | 0.007 | - | H | Hidroelectrica S.A., Sucursala Hidrocentrale Cluj |
| 80 | Arieşel - Balta Două Veveriţe | r. Arieş | II-1.65 | MM | 3.00 | PM | 0.09 | 0.154 | 0.064 | P,R | Primăria comunei Recea |
| 81 | Dobricel | pr. Dobricel | II-1.66.10.2 | MM | 9.6 | PM | 0.145 | 0.185 | 0.04 | R | Primăria Târgu Lăpuş |
| 82 | Lighet | pr. Nireş (Dobricel) | II-1.66.8 | MM | 9.4 | PM | 0.059 | 0.075 | 0.016 | P, R | Direcţia Silvică Maramureş Ocolul Silvic Târgu Lăpuş |
| 83 | Bodi Mogoşa | Vale locală,afl. al r. Săsar | II-1.66.19 | MM | 8.00 | PM | - | 0.200 | - | R | Primăria Baia Sprie |
| 84 | Bodi Mogoşa II | Valea Mogoşa | II-1.66.19 | MM | 2.00 | PO | 0.001 | 0.001 | 0 | P,R | Primăria Baia Sprie |
| 85 | Bodi Mogoşa III | Valea Mogoşa | II-1.66.19 | MM | 2.00 | PO | 0.001 | 0.002 | 0.001 | P,R | Primăria Baia Sprie |
| 86 | Răchitişa Satulung | pr. Răchitişa | II-1.63 | MM | 5.7 | PM | 0.041 | 0.101 | 0.06 | X | Primăria com. Săcălăşeni |
41
| Nr. crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Înaltime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 87 | Strâmtori - Firiza | Firiza | II-1.66.19.2 | MM | 51.5 | C | 15.77 | 17.52 | 1.75 | 110 mc/sec | Alimentare cu apă brută şiproducere energie electrica |
| 88 | Berdu | Firiza | II-1.66.19.2 | MM | 14.5 | AM | 0.120 | 0.145 | 0.025 | 110 mc/sec | Alimentare cu apă brută şiproducere energie electrica |
| 89 | Boghiş - Priză | Barcău | III-1.44.33 | SJ | 5 | G | 0,065 | 0,230 | 0,165 | A | A.B.A. Someş - Tisa |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
42
| * | Tip baraj* | ** Folosinţe |
|---|---|---|
| A | Baraj de beton în arc (sau de greutate arcuit) | V - apărarea împotriva inundaţiilor |
| G | Baraj de beton de greutate | I - irigaţii |
| C | Baraj de beton cu contraforţi | H - hidroenergie |
| AA | Baraj din anrocamante etanşat cu argile | P - piscicultura |
| AM | Baraj din anrocamante etanşat cu mască amonte | A - alimentări cu apă |
| PO | Baraj de pământ omogen | R - agrement (recreere) |
| PA | Baraj de pământ etanşat cu argile (pământ fin) | X - alte folosinţe care nu se încadrează în tipurile menţionate |
| PM | Baraj de pământ etanşat cu mască amonte sau pereu | |
| SS | Stavilar cu stavile de suprafaţă | |
| SBB | Stavilar cu baraj de închidere din beton | |
| SBML | Stavilar cu baraj de închidere sau contur din materiale locale |
| Nr.crt | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Tip baraj* | Înăltâţime baraj (m) | Volum total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| o | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 1 | V. Vinului | p. Rodina | II-1.71 | SM | PO | 7,9 | 1.7 (1%+20%) exp.2004 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 2 | Crucisor III | V. Vinului | II-1.74 | SM | PO | 7,0 | 1.13 exp.2004 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 3 | Dada | v. Dada afl. Valea Muntelui | I-1.11.3.5 | SM | PO | 6,3 | 0.155 exp.2013 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 4 | Turt Hodos | p. Turt-Hodos | I-1.11.4.2 | SM | PO | 2,5 | 0.226 exp.2013 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 5 | Tamaseni | p. Hodos afl.Tur | I-1.10.5.1 | SM | PO | 4,7 | 0.43 exp.2013 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 6 | Bucovita | v.Bucovita afl.Tur | I-1.11 | SM | PM | 9,0 | 0.283 exp.2013 | A.N.I.F. |
| 7 | Faget | Faget afl.Tur | I-1.11 | SM | PM | 7.50 | 0.293 exp.2013 | A.N.I.F. |
| 8 | Prilog | v. Prilog afl.Talna | I-11.3 | SM | PM | 6 | 0.046 exp.2013 | A.N.I.F. |
| 9 | Ac. nep. Cuceu | v. Apa Sărată | II-1.50 | Salaj | PO | 10.0 | 0.7 exp.2012 | A.B.A. Someş - Tisa |
| Nr.crt | Denumire polder | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Comuna / localitate | Tip dig (lateral, de contur) | Lungime (m) | Înaltime dig (m) | Suprafaţa totală polder (ha) | Volum Total (volum atenuare) (mii.m3) | Deţinător polder |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| o | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 1o | 11 | 12 |
| 1 | Moftin | r. Crasna | II-2 | S.M. | Com.Moftin/Ghilvaci | lateral | 7596 | 3,50 | 294,00 | Total 5686(2052 comp.I+3634 comp.II) | A.B.A. Someş - Tisa |
| 2 | Supur | r. Crasna | II-2 | S.M. | Com.Supur/Supuru de Jos | contur | Total 5943 (1351+1807+2785) | 5,00 | 134,23 | 5880 | A.B.A. Someş - Tisa |
| 3 | Săcălăşeni | v. Culcea, afl. al r. Lăpuş | II-1.66 | MM | Com. Săcălăşeni | contur | 1050 | 3,45 | 9,30 | 133 | A.N.I.F. - Filiala Maramureş |
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare -
alarmare şi de răspuns la inundaţii
Sistemul existent de avertizare – alarmare
Managementul Situaţiilor de Urgenţă se asigură de către componentele Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, potrivit prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgentă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situatiilor de Urgentă, ale Legii 15/2005 pentru aprobarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 1422/192/2012 pentru aprobarea „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră".
Principiile managementului situaţiilor de urgenţă sunt:
–previziunea şi prevenirea;
–prioritatea potecţiei şi salvării vieţii omeneşti;
–respectarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;
–asumarea responsabilităţii gestionării situaţiilor de urgenţă de către autorităţile administraţiei publice;
–cooperarea la nivel naţional, regional şi internaţional cu organisme şi organizaţii similare;
–transparenţa activităţilor desfăşurate pentru situaţii de urgenţă, astfel încât acestea să nu conducă la agravarea efectelor produse;
–continuitatea şi gradualitatea activităţilor de gestionare a situaţiilor de urgenţă, de la nivelul autorităţilor administrative publice locale până la nivelul autorităţilor administraţiei publice centrale, în funcţie de amploarea şi intensitatea acestora;
–operativitatea, conlucrarea activă şi subordonarea ierarhică a componentelor Sistemului Naţional.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Pe durata situaţiilor de urgenţă sau a stărilor potenţial generatoare de situaţii de urgenţă, se întreprind măsuri şi acţiuni pentru:
–avertizarea populaţiei, instituţiilor şi agenţilor economici din zonele de pericol;
–declararea stării de alertă în cazul iminentei ameninţări sau producerii situaţiei de urgenţă;
–punerea în aplicare a măsurilor de prevenire şi de protecţie specifice tipurilor de risc şi, după caz, hotărârea evacuării din zona afectată sau parţial afectată;
–intervenţia operativă cu forţe şi mijloace special constituite, în funcţie de situaţie, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor negative;
–acordarea de ajutoare de urgenţă;
–instituirea regimului stării de urgenţă, în condiţiile prevăzute de art. 93 din Constituţia României, republicată;
–solicitarea sau acordarea de asistenţă internaţională;
–acordarea de despăgubiri persoanelor fizice şi juridice;
–alte măsuri prevăzute de lege.
În conformitate cu ”Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră”, aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 Art. 7. - ”Deţinătorii, cu orice titlu, de baraje şi de alte construcţii hidrotehnice a căror avariere sau distrugere poate pune în pericol populaţia şi bunurile sale materiale, obiectivele sociale şi capacităţile productive sau poate aduce prejudicii mediului ambiant, sunt obligaţi să le întreţină, să le repare şi să le exploateze corespunzător, să doteze aceste lucrări cu aparatură de măsură şi control necesară pentru urmărirea comportării în timp a acestora, să instaleze sisteme de avertizare-alarmare a populaţiei în localităţile situate în aval de baraje, să asigure în caz de pericol iminent alarmarea populaţiei din zona de risc creată ca urmare a activităţilor proprii desfăşurate informând despre aceasta Comitetul local şi/sau judeţean, după caz, şi Centrul operaţional judeţean şi să organizeze activitatea de supraveghere, intervenţie şi reabilitare conform regulamentelor aprobate prin autorizaţiile de gospodărire a apelor, a planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, gheţurilor şi accidentelor la construcţii hidrotehnice, planurilor de acţiune în caz de accidente la baraje şi planurilor de prevenire şi combatere a poluărilor accidentale”.
Sistemul actual de avertizare - alarmare a populaţiei în aval de construcţiile hidrotehnice din administrarea A.B.A. Someş - Tisa permite o alarmare preventivă a populaţiei în cazul apariţiei unei situaţii de urgenţă. Pentru integrarea actualului sistem de avertizare - alarmare al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu cel al I.S.U.J. sunt necesare modernizarea acestuia şi completarea lui în zonele în care nu există.
O situaţie detaliată a stadiului existent privind sistemul de avertizare - alarmare a populaţiei la obiectivele hidrotehnice din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române" se regăseşte la adresa :
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la
%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
Sistemul informaţional hidrometeorologic
Conform definiţiei din „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192/1422/2012 sistemul informaţional meteorologic şi hidrologic constă în observarea, măsurarea, înregistrarea şi prelucrarea datelor meteorologice şi hidrologice, elaborarea prognozelor, avertizărilor şi alarmărilor, precum şi în transmiterea acestora factorilor implicaţi în managementul situaţiilor de urgenţă, conform schemei fluxului informaţional definit în planurile de apărare bazinale, în vederea luării deciziilor şi măsurilor acestora.
Schema sinoptică a sistemului informaţional hidrometeorologic pe ansamblul spaţiului hidrografic Someş - Tisa, conţine următoarele date şi informaţii referitoare la:
–Instituţiile Meteorologice şi Hidrologice de la care se declanşează primele informaţii / avertizări meteorologice şi hidrologice;
–Instituţiile şi Ministerele de la nivel naţional cu funcţii de sprijin importante în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Unităţile Administraţiei Naţionale „Apele Române" (de la nivel central A.N.A.R. până la nivel local S.G.A./S.H.I.) implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă şi obiectivele ce trebuie avertizate direct.
Legăturile între toate aceste structuri implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii sunt prezentate în Schema sinoptică în figura 2 - 7, informaţiile privind evoluţia fenomenelor meteorologice şi hidrologice plecând de la nivel central (A.N.M. + I.N.H.G.A.) către nivelul local (C.L.S.U. + populaţie), de la aceştia din urmă reîntorcandu-se informaţiile privind evoluţia în teren a acestor fenomene.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
48
Figura 2 - 7 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Someş - Tisa
Structura şi funcţiile sistemului informaţional
La nivelul A.N.A.R., sistemul informaţional este bazat pe o Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor (R.N.T.D.G.A.) structurată pe 4 niveluri, şi anume, de jos în sus:
–Nivelul 4 - nivelul local care include unităţi de producere a datelor (staţii hidrometrice şi de calitate a datelor sub jurisdicţia staţiilor hidrologice de colectare judeţene). La nivelul A.B.A. Someş - Tisa există o reţea de 101 staţii hidrometrice amplasate generalizat pe întreg spaţiul hidrografic Someş - Tisa, acestea transmiţînd datele necesare pentru diagnoză şi prognoză (temperatură aer, temperatură apă, precipitaţii solide / lichide, nivel, debit, echivalent în apă al stratului de zăpadă), precum şi orice altă apariţie a unor fenomene hidro-meteorlogice periculoase către unităţile colectoare conform fluxului informaţional;
–Nivelul 3 - nivelul de decizie teritorial / judeţean şi sub-bazinal care include unităţile de colectare a datelor hidrologice (S.G.A. şi staţii hidrologice), aflate în subordinea Administraţiilor Bazinale de Apă; la nivelul spaţiului hidrografic Someş - Tisa, datele hidrologice (precipitaţii, debite, niveluri) se colectează la nivelul celor 6 staţiilor hidrologice Sighetul Marmaţiei, Baia Mare, Bistriţa, Cluj - Napoca, Satu Mare, Zalău, acestea având atribuţiuni de prelucrare primară a datelor şi transmiterea lor către nivelul de decizie superior - serviciul P.B.H.H. (Prognoză Bazinală Hidrologie, Hidrogeologie) A.B.A. Someş - Tisa;
–Nivelul 2 - nivelul de decizie bazinal, care corespunde Centrelor/Servicilor de Prognoză Bazinale din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă. Serviciile de prognoză Bazinale coordonează la nivel bazinal activitatea tuturor staţiilor hidrometrice, staţiilor hidrologice, colectând, validând şi transmiţând către nivelul ierarhic superior toate datele de gospodărire a apelor. Centrele de prognoză bazinale care se identifică la nivelul Administraţiilor Bazinale cu Serviciile P.B.H.H. (Prognoză Bazinală Hidrologie, Hidrogeologie) împreună cu biroul Dispecerat identifică şi declanşează, când este cazul, stare de alertă hidrologică la bazinele / subbazinele hidrografice, informând conducerea Administraţiei Bazinale de Apă Someş - Tisa de intrarea în starea de alertă hidrologică; în situaţia de alertă hidrologică dispune toate măsurile necesare obţinerii de date suplimentare ce fundamentează avertizările şi prognozele elaborate;
–Nivelul 1 - nivelul naţional cuprinde Centrul Naţional de Prognoze Hidrologice din cadrul I.N.H.G.A. şi Centrele Operative pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române", şi Ministerului Mediului Apelor şi Pădurilor - Direcţia Generală Ape (Direcţia Managementului Riscului la Inundaţii şi Siguranţa Barajelor) unde se colectează toate datele / 1 informaţiile privind gestionarea situaţiilor de urgenţă.
Prin acest sistem sunt transmise atât informaţii operative - fluxul rapid (date hidrologice, privind poluări accidentale, accidente la construcţiile hidrotehnice, etc) cât şi informaţii în flux lent (prognoze, diagnoze, date informative, rezumate, baze de date, etc.).
Concentrarea maximă de informaţii (ca substanţă) este la nivelul 1, nivelul de coordonare şi control, permiţând acestuia să funcţioneze ca un sistem integrat, capabil să realizeze şi să implementeze strategii la nivel naţional. La nivelurile 2 şi 3 concentrarea datelor este mai scăzută, dar este necesară asigurarea calităţii datelor pentru luarea de decizii rapide şi corecte în cazul desfăşurării unor evenimente - tip, colapsuri etc.
Ca regulă, la nivelurile 1, 2, 3, centrul focal pentru concentrarea informaţiilor este reprezentat de serviciile de dispecerat pentru gospodărirea apelor, care, în afara rolului de cunoaştere a evenimentelor în derulare din jurisdicţia lor, au de asemenea rolul de a coordona acţiunile de răspuns în concordanţă cu deciziile respectivei administraţii bazinale de apă.
Pe perioada situaţiilor de urgenţă, între nivelurile de decizie 2 (Administraţiile Bazinale de Apă) şi 1 (Centrul Naţional de Prognoze Hidrologice din cadrul I.N.H.G.A.) există un permanent schimb de informaţii şi date privind fenomenele hidro-meteorologice periculoase şi evoluţia acestora în vederea realizării unei prognoze hidrologice cât mai bună şi rapidă, aceasta fiind transmisă conform fluxului informaţional către Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate.
La nivel general, sistemul informaţional al Administraţiei Naţionale „Apele Române" asigură următoarele funcţii:
–Colectarea datelor şi informaţiilor;
–Transmiterea datelor şi informaţiilor;
–Procesarea datelor şi informaţiilor;
–Stocarea datelor şi informaţiilor;
–Diseminarea datelor şi informaţiilor;
De asemenea, în vederea asigurării fluxului de date, există structuri de intervenţie. Colectarea datelor se face printr-o reţea de monitorizare de la:
–staţii hidrometrice şi posturi pluviometrice;
–acumulări permanente şi nepermanente;
–posturi pluviometrice din reţeaua proprie Administraţia Naţională „Apele Române";
–prize de apă, aducţiuni, etc; la care se adaugă:
–date furnizate din reţeaua A.N.M.:
o de la staţii meteorologice şi posturi pluviometrice;
o prognoze şi avertizări meteorologice;
o hărţi sinoptice şi radar furnizate de terminalele SIMIN;
–date obţinute din activitatea de prognoză hidrologică:
o prognoze hidrologice realizate la Centrul Naţional de Prognoză Hidrologică din cadrul I.N.H.G.A.;
o detalieri ale prognozelor realizate în Centrele Bazinale de Prognoză din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă.
Informaţiile de bază necesare sistemului informaţional hidrometeorologic al gospodăririi apelor pe suprafaţă spaţiului hidrografic Someş - Tisa, provin de la:
–5 radare meteorologice: Vf. Ignis (de lângă Baia Mare), Tarnaveni / Bobohalma, Oradea, Timişoara, Iaşi; Timişoara şi Iaşi acoperă foarte puţin bazinul; Informaţiile necesare în fluxul hidrometeorologic referitoare la precipitaţii potenţiale se primesc de la sistemul naţional integrat SIMIN;
–101 staţii hidrometrice ale A.B.A. Someş - Tisa;
–49 staţii pluviometrice ale A.B.A. Someş - Tisa;
–14 staţii meteorologice ale C.M.R. Transilvania Nord / A.N.M.;
–6 staţii pluviometrice ale C.M.R. Transilvania Nord / A.N.M.;
La nivelul S.G.A.-urilor, monitorizarea cantitativă a resurselor de apă se realizează prin sistemele proprii ale S.G.A.-urilor şi se centralizează la nivelul dispeceratului A.B.A. Someş - Tisa şi apoi la nivelul dispeceratului central din A.N.A.R.
Situaţia pe S.G.A.-uri se prezintă astfel:
–S.G.A. Cluj realizeaza monitorizarea prin:
o 17 staţii hidrometrice din care 12 sunt automatizate;
o 16 staţii pluviometrice din care 12 sunt automatizate;
o 5 staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.;
o 1 staţie pluviometrica a C.M.R. / A.N.M.;
–S.G.A. Bistriţa - Năsăud realizeaza monitorizarea prin:
o 26 staţii hidrometrice din care 15 sunt automatizate;
o 9 staţii pluviometrice din care 5 sunt automatizate;
o 1 staţie meteorologică a C.M.R. / A.N.M.;
o 2 staţii pluviometrice ale C.M.R. / A.N.M.;
–S.G.A. Maramureş realizeaza monitorizarea prin:
o 31 staţii hidrometrice din care 28 sunt automatizate;
o 6 staţii pluviometrice din care 4 sunt automatizate;
o 5 staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.;
–S.G.A. Salaj realizeaza monitorizarea prin:
o 8 staţii hidrometrice din care 7 sunt automatizate;
o 13 staţii pluviometrice din care 9 sunt automatizate;
o 1 staţie meteorologică a C.M.R. / A.N.M.;
o 2 staţii pluviometrice ale C.M.R. / A.N.M.;
–S.G.A. Satu Mare realizează monitorizarea prin:
o 19 staţii hidrometrice din care 16 sunt automatizate;
o 5 staţii pluviometrice din care 2 sunt automatizate;
o 2 staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.;
o 1 staţie pluviometrică a C.M.R. / A.N.M.
La nivelul Administraţiei Bazinale de Apă Someş - Tisa, reţeaua de monitorizare a datelor hidrologice este constituită 101 staţii hidrometrice din care 79 sunt staţii automate. De altfel, există 59 staţii pluviometrice în cadrul A.B.A. Someş - Tisa din care: 15 staţii sunt neautomatizate (transmit hidrometri angajaţi precipitaţiile), 33 staţii sunt şi cu personal şi automatizate, 11 staţii sunt exclusiv automate.
De asemenea, fluxul privind colectarea datelor hidrologice (precipitaţii, debite, niveluri) cuprinde şi informaţiile provenite de la acumulările, derivaţiile, nodurile hidrotehnice, etc. din administrarea A.B.A. Someş - Tisa concentrarea informaţiilor făcându- se la nivelul 2 de decizie.
Transmisia datelor este asigurată de infrastructura existentă la sediul fiecărei administraţii bazinale, reprezentată prin:
–reţeaua de radiocomunicaţie;
–reţeaua de telefonie fixă şi mobilă, scanner şi fax;
–reţeaua de calculatoare existentă şi legăturile cu sistemele de gospodărire a apelor de la nivelul fiecărui judeţ din bazin;
–reţeaua VPN dintre Administraţiile Bazinale de Apă şi Administraţia Naţională „Apele Române".
Procesarea datelor şi informaţiilor este realizată în prima fază la Nivelul 3 de decizie (Staţiile hidrologice), toate informaţiile fiind transmise către Nivelul 2 de decizie (sediul A.B.A. Someş - Tisa). La nivelul serviciilor P.B.H.H. şi Dispecerat se concentrează toate informaţiile primite din teritoriu, se analizează în detaliu la nivel bazinal cauzele care au produs fenomenele, se compară înregistrările actuale cu cele din baza de date, se realizează prognozele hidrologice privind depăşirea pragurilor critice de apărare la staţiile hidrometrice (în colaborare cu I.N.H.G.A.), se analizează pagubele potenţiale ce se pot produce în localităţile riverane.
Stocarea datelor şi informaţiilor - se face la nivelurile de decizie 3 (Staţii hidrologice) şi 2 (A.B.A. Someş - Tisa), aceste informaţii constituind principala bază de date de lucru a serviciilor P.B.H.H. şi A.B.A. Someş - Tisa. Trebuie menţionat faptul că pe perioada producerii situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, informaţiile primite sunt considerate informaţii primare, după terminarea fenomenului realizându-se măsurători suplimentare privind reconstituirea undelor de viitură, aceste informaţii fiind cele validate, oficiale, care vor intra în baza de date a A.B.A. Someş - Tisa.
Diseminarea datelor şi informaţiilor
În prima fază, toate informaţiile privind datele de gospodărire a apelor înregistrate la staţiile de măsură ale A.B.A. Someş - Tisa sunt transmise pentru informare conform fluxului informaţional operativ decizional către Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate. Pe baza analizelor efectuate la nivelul compartimentelor de specialitate din cadrul A.B.A. Someş - Tisa (Serviciul P.B.H.H. şi Dispecerat), avându-se în vedere precipitaţiile înregistrate şi cele prognozate, situaţia hidologică actuală, informaţiile sunt diseminate şi în final sunt realizate prognozele / avertizările hidrologice care sunt transmise tuturor instituţiilor judeţene şi locale implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
Structurile de intervenţie sunt compuse din:
–Sistemele de Gospodărire a Apelor, care au fost constituite, la nivel de judeţe, şi formaţiile de intervenţie operativă (personal şi utilaje);
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, cu personal specializat în intervenţii pe perioada situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă care au fost constituite la nivel local Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă (personal şi utilaje minime de intervenţie).
În conformitate cu prevederile Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192/1422/2012 - „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene metorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", activitatea de gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii la nivel judeţean este coordonată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Administraţiile Bazinale de Apă coordonând Grupurile de Suport Tehnic pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
2.3.Istoricul inundaţiilor
Dintre cele mai cunoscute inundaţii, se menţionează cele din anii 1970, 1974, 1975, 1978, 1979, 1980, 1981, 1989, 1993, 1995, 1998, 2000, 2001, 2006 şi 2008.
În anul 1970 inundaţiile s-au datorat ploilor abundente de durată, ce au depăşit pragurile critice, provocând revărsarea majorităţii râurilor din spaţiul hidrografic Someş - Tisa. În luna mai s-a produs o viitura în bazinele hidrografice ale Tisei, Someş, (cu probabilităţi de depăşire a debitelor maxime anuale cuprinse între 1% şi 2%) iar în luna iunie în bazinele hidrografice Crasna.
În anul 1974 în perioada iunie - iulie inundaţiile s-au produs datorită precipitaţiilor care au depăşit cu mult media precipitaţiilor anuale în bazinele hidrografice Tur, Someş, Crasna, Vişeu.
În anul 1980 inundaţiile s-au datorat căderii repetate pe un sol saturat de apă de precipitaţii care au depăşit pragurile critice, depăsindu-se cotele de apărare pe majoritatea cursurilor de apă din spaţiul hidrografic. Pe râurile Almaş, Crasna, Agrij, Sălaj, Budac, Zalău, Olpret, Iza şi Batarci s-au depăşit de 2 - 3 ori cotele de pericol. Pe râul Tur cota de pericol a fost depăşită de 4 ori. Cele mai importante viituri s-au produs în luna iulie cand la staţia meteorologică Sighet s-au înregistrat 178,6 l/mp, la Ocna Şugatag 158,6 l/mp, 146,5 la postul pluviometric Negreşti Oaş, 137,5 l/mp la postul pluviometric Vama şi 116,9 la postul pluviometric Turulung. Pe cursurile inferioare, datorită pantei mici viiturile au durat până la 7 zile (râul Tur). Un rol deosebit în apărarea împotriva inundaţiilor l-au avut lacurile de acumulare care au limitat producerea de pagube prin atenuarea undelor de viitura.
În anul 1981 inundaţiile s-au datorat precipitaţiilor şi topirii zăpezilor (în trim. I) şi scurgerilor de pe versanţi, provocând pe majoritatea cursurilor de apă din bazin creşteri de niveluri care au depăşit cotele de aparare. Viiturile au avut urmatoarele asigurari: 4% la staţia hidrometrică Beclean pe râul Someşul Mare, 5% la staţia hidrometrică Sintereag pe râul Şieu, 7% la staţia hidrometrică Rastoci pe râul Someş, 8% la staţia hidrometrică Bistra pe râul Vişeu, 8% la staţia hidrometrică Lăpuşel pe râul Lapuş, 10% la staţia hidrometrică Hida pe râul Almaş, 11% la staţia hidrometrică Salatiu pe râul Someşul Mic.
În anul 1995 inundaţiile s-au produs în luna decembrie datorită precipitaţiilor sub forma de ploaie şi topirea rapidă a zăpezii, favorizând apariţia undelor de viitura pe cursurilor de apă Someşul Mare şi afluenţi, Tisa şi afluenţi, Lapuş, Cavnic, Tur şi afluenţi. Probabilitatea de depăşire a debitelor maxime a fost cuprinsă între 5 - 30% pe râurile din Maramureş şi din bazinul hidrografic Someş.
În anul 1998 inundaţiile produse în luna iunie şi în semestrul II al anului s-au datorat precipitaţiilor deosebit de abundente care au provocat scurgeri de pe versanţi. Viiturile au
cuprins întregul teritoriu al spaţiului hidrografic, excepţie făcând bazinul râului Someşul Mic. Pe râul Crasna au fost depăşite cotele de pericol.
În anul 2001 inundaţiile s-au produs datorită precipitaţiilor sub forma de ploaie şi topirea rapidă a zăpezii, precum şi a scurgerilor de pe versanţi, favorizând apariţia undelor de viitura. Fenomene hidrologice periculoase au avut loc pe aproape tot parcursul anului înregistrandu-se numeroase cazuri de viituri rapide cu debite mari care au determinat inundaţii cu efecte dezastruoase la nivel local. În luna martie - viituri pe râurile Vişeu, Iza, Ruscova, Firiza, cu debite cu probabilităţi de depăşire de 3 - 5% şi chiar de 1% pe râul Salcuta iar în luna noiembrie - viituri cu creşteri importante de debite, cu depăşiri ale cotelor de apărare pe râuri din Maramureş şi în bazinul hidrografic Someş. Judeţele cele mai afectate fiind: Bistriţa Năsaud, Sălaj, Cluj, Maramureş şi Satu Mare.
În anul 2006, pe râul Ilişua, afluent al râului Someşul Mare, s-a produs o viitura rapidă în iunie. Durata totală a viiturii a fost de 34 de ore, iar debitul maxim de 212 m3/s (staţia hidrometrică Criseştii Ciceului). Aceasta a cauzat 13 pierderi de vieţi omeneşti şi mari pagube materiale.
În anul 2008 s-au înregistrat pagube majore datorită inundaţiilor produse în lunile: aprilie, mai, iulie (judeţ Maramureş) şi mai (judeţ Satu Mare). Cursurile de apă pe care s-au raportat pagube au fost urmatoarele: Tisa, Vişeu, Iza şi Mara din judeţul Maramureş la care se adaugă Valea Bârlogelor şi Lechincioara din judeţul Satu Mare.
Concluziile privind regimul hidrologic pe bazinul râului Tisa:
–În general, debitele cele mai mari s-au înregistrat la viitura din 1970 la toate posturile hidrometrice de pe afluenţii râului Tisa. Probabilitate de depăşire a debitului maxim fiind de cca. 2%.
–Duratele totală ale celor mai mari viituri din ultimii cca. 40 - 50 ani la posturile de pe afluenţi râului Tisa, variaza de la 24 ore (Huta Certeze pe râul Valea Rea în anul 1993 la o viitură cu un debit maxim corespunzator probabilităţii de depaşire de 5%) şi 360 ore (Călineşti Oaş pe râul Tur în anul 1998).
Concluziile privind regimul hidrologic pe bazinul râului Someş:
–Viitura cea mai importanta din perioada 1965 - 2006 a fost ceea din luna mai a anului 1970 cand probabilităţile debitelor maxime au fost de cca. 1,5 - 2%. Valorile deosebite ale debitelor maxime din aceasta perioadă datorându-se şi unor coeficienţi de scurgere mari cauzaţi de o perioadă hidrologică excedentara îndelungată (ploi şi topiri de zapezi) la nivelul întregului bazin, începută înca din luna martie.
–Datorită regimului temperaturilor şi a precipitaţiilor lichide şi solide care cad pe suprafaţa acestui spaţiu hidrografic, cele mai mari viituri care acopera procente semnificative ale suprafeţei bazinului, caracterizate, de debite şi volume maxime care
au o probabilitate de depăşire :: 5% au de regulă o provenienţă mixtă: ploi şi topiri de zăpezi.
Concluziile privind regimul hidrologic pe bazinul râului Crasna:
–Exceptând bazinul superior al râului Crasna (amonte staţia hidrometrică Crasna) la toate celelalte posturi hidrometrice de pe râul Crasna, debitele cele mai mari au fost înregistrate înaintea anului 1989 în deceniul 1970 - 1980.
–Tendinţa generală de evoluţie a debitelor maxime este de scădere a acestora în perioada 1990 - 2006 faţă de perioda 1965 - 1989.
În cele ce urmează se prezintă în tabelul 2 - 6, pentru spaţiul hidrografic Someş - Tisa, un istoric al evenimentelor de inundaţii, care au servit ca bază de analiză în identificarea evenimentelor semnificative de inundaţii, ca parte a evaluării preliminare a riscului la inundaţii.
Tabel 2 - 6 Inundaţii istorice în spaţiul hidrografic Someş - Tisa
| Unitate de management | Nume eveniment | Data producerii | Durată (zile) |
|---|---|---|---|
| Tisa mai 1970 | 10.05.1970 | 7 | |
| Iza mai 1970 | 12.05.1970 | 2 | |
| Vişeu mai 1970 | 12.05.1970 | 2 | |
| Sălaj mai 1970 | 10.05.1970 | 2 | |
| Someş mai 1970 | 11.05.1970 | 9 | |
| Lapuş mai 1970 | 10.05.1970 | 4 | |
| Tur mai 1970 | 10.05.1970 | 4 | |
| Crasna mai 1970 | 12.05.1970 | 4 | |
| Someş iunie 1974 | 12.06.1974 | 6 | |
| Sălaj iunie 1974 | 11.06.1974 | 7 | |
| Lapuş iunie1974 | 12.06.1974 | 2 | |
| Lapuş iunie 1974 | 25.06.1974 | 1 | |
| Vişeu iunie 1974 | 12.06.1974 | 2 | |
| Vişeu iulie 1974 | 20.07.1974 | 2 | |
| !image Administraţia Bazinală de Apă Iza iunie 1974 12.06.1974 2 Someş - Tisa Tisa iunie 1974 12.06.1974 2 Sălaj iulie 1980 21.07.1980 16 Someş martie 1981 11.03.1981 3 Lapuş martie 1981 11.03.1981 2 Vişeu martie 1981 12.03.1981 2 Iza martie 1981 12.03.1981 2 Tisa martie 1981 11.03.1981 2 Iza decembrie 1981 09.12.1981 1 Tisa decembrie 1981 09.12.1981 1 Lapuş decembrie 1981 13.12.1981 1 Tisa martie 1995 28.03.1995 1 Iza martie 1995 28.03.1995 1 Iza aprilie 1995 28.04.1995 1 Lapuş aprilie 1995 27.04.1995 2 Lapuş noiembrie 1995 17.11.1995 2 | |||
| Unitate de management | Nume eveniment | Data producerii | Durată (zile) |
|---|---|---|---|
| Iza noiembrie 1995 | 17.11.1995 | 1 | |
| Tisa noiembrie 1995 | 17.11.1995 | 2 | |
| Vişeu noiembrie 1995 | 17.11.1995 | 2 | |
| Tisa decembrie 1995 | 23.12.1995 | 1 | |
| Vişeu decembrie 1995 | 23.12.1995 | 1 | |
| Iza decembrie 1995 | 23.12.1995 | 1 | |
| Someş decembrie 1995 | 23.12.1995 | 1 | |
| Lapuş decembrie 1995 | 23.12.1995 | 2 | |
| Vişeu aprilie 1998 | 11.04.1998 | 2 | |
| Someş iunie 1998 | 09.06.1998 | 1 | |
| Someş iunie 1998 | 20.06.1998 | 2 | |
| Vişeu iulie 1998 | 08.07.1998 | 1 | |
| Iza iulie 1998 | 08.07.1998 | 1 | |
| Lapuş iulie 1998 | 08.07.1998 | 1 | |
| Tisa noiembrie 1998 | 04.11.1998 | 1 | |
| Vişeu noiembrie 1998 | 04.11.1998 | 1 | |
| Iza noiembrie 1998 | 04.11.1998 | 1 | |
| Lapuş noiembrie 1998 | 04.11.1998 | 1 | |
| Crasna iunie 1998 | 12.06.1998 | 37 | |
| Someş ianuarie 1999 | 08.01.1999 | 2 | |
| Lapuş ianuarie 1999 | 08.01.1999 | 2 | |
| Vişeu ianuarie 1999 | 08.01.1999 | 2 | |
| Iza ianuarie 1999 | 08.01.1999 | 2 | |
| Tisa ianuarie 1999 | 08.01.1999 | 2 | |
| Vişeu iulie 1999 | 27.07.1999 | 1 | |
| Someş martie 2001 | 05.03.2001 | 3 | |
| Administraţia Bazinală de Apă Someş Mare martie 2001 03.03.2001 4 Someş - Tisa Someş Mic iunie 2001 18.06.2001 3 Someş Mic septembrie 2001 26.09.2001 2 Tisa martie 2001 03.03.2001 4 Ilisua iunie 2006 20.06.2006 1 Agrij iunie 2006 19.06.2006 2 Barcău iunie 2006 19.06.2006 2 Iza martie 2006 29.03.2006 2 Lapuş martie 2006 29.03.2006 2 Maja iunie 2006 20.06.2006 2 v. Kusal,Lelei, Nadisu iunie 2006 20.06.2006 2 Crasna iulie 2008 23.07.2008 3 Tisa iulie 2008 24.07.2008 4 Iza iulie 2008 24.07.2008 2 Lapuş mai 2008 20.05.2008 1 Lapuş iulie 2008 24.07.2008 2 Iza martie 2001 03.03.2001 2 Vişeu martie 2001 03.03.2001 3 Lapuş martie 2001 03.03.2001 2 Tur 2001 - Vişeu iulie 2008 24.07.2008 3 p.Lechincioara iunie 2008 18.06.2008 1 v. Maja iulie 2008 29.06.2008 5 | |||
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
Evenimentele semnificative de inundaţii selectate1 în cadrul primei etape de implementare a Directivei Inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii), aferente spaţiului hidrografic Someş - Tisa se prezintă în tabelul 2 - 7 respectiv în planşa nr. 4.
Tabel 2 - 7 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Someş - Tisa
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
| Inundaţie r. Tisa - av. Loc. Bocicoiu Mare am. Loc. Teceu Mic | A11, A21, A36, A38 | Mai 1970 |
Inundaţie r. Ruscova - av. Confl. Bardi A11, A12, A21, A31, A36, A38 Mai 1970
| Inundaţie r. Rona - sector loc. Rona de Sus A11, A12, A21, A31, A36, A38 Mai 1970 Rona de Jos | ||
| Inundaţie r. Tur - inclusiv afluenţi | A11, A12, A21, A31, A36, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Someş - av. Confl. Şieu | A11, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie loc. Pinticu - r. Pintic | A11, A12, A15, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie loc. Ocna Dejului - r. Pârâul Ocnei | A11, A12, A15, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie loc. Şomcutu Mic - r. Olpret | A11, A12, A15, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Sălaj - av. Loc. Oarţa de Jos | A11, A15, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Bârsău - av. Loc. Buciumi | A11, A12, A15, A21, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Lăpuş - av. Confl. Suciu | A11, A15, A21, A31, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie loc. Copalnic-Mănăştur - r. Cavnic | A11, A12, A15, A21, A31, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie loc. Baia Mare - r. Firiza | A11, A12, A15, A21, A31, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Crasna - r. Ier | A11, A13, A15, A21, A24, A38 | Mai 1970 |
| Inundaţie r. Tisa - av. loc. Bocicoiu Mare am. A11, A21, A22, A36, A38 Martie 2001 loc. Teceu Mic | ||
Inundaţie r. Vişeu - av. Confl. Ţâsla A11, A12, A21, A31, A36, A38 Mai 1970 Inundaţie r. Iza - av. Loc. Săcel A11, A12, A21, A31, A36, A38 Mai 1970
Inundaţie r. Vişeu - av. Confl. Vaser şi afl.
Inundaţie r. Ruscova - av. Confl. Bardi şi afl.
Repedea
A11, A12, A21, A31, A36, A38
Martie 2001
Vaser
A11, A12, A21, A22, A31, A36, A38
Martie 2001
A38
Inundaţie r. Iza - av. Confl. Boicu A11, A12, A21, A22, A31, A36,
Martie 2001
Inundaţie r. Mara - av. Loc. Deseşti şi afl.
Cosău
A11, A12, A21, A31, A36, A38
Martie 2001
Inundaţie loc. Gâlgău - r. Poiana
A11, A12, A21, A22, A24, A31, A38
Martie 2001
Inundaţie r. Someş - sector Loc. Şanţ Valea Luncii
A11, A21, A38 Martie 2001
Inundaţie loc. Hida - r. Almaş A11, A12, A21, A38 Martie 2001
1Evenimentele istorice semnificative la inundaţii au fost selectate în baza criteriilor hidrologice şi a criteriilor privind efectele negative ale inundaţiilor asupra celor patru categorii de consecinţe stabilite în cadrul directivei: sănătate umană, mediu, patrimoniu cultural şi activitate economică (stabilirea criteriilor, a indicatorilor prag şi analiza evenimentelor istorice a fost realizată în cadrul I.N.H.G.A.)
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
| Inundaţie r. Lăpuş - av. Confl. Craica şi afl. Săsar, Firiza | A11, A21, A36, A38 | Martie 2001 |
Inundaţie r. Ilişua - av. Confl. Strâmba
A11, A12, A15, A21, A24, A31, A38
Iunie 2006
Inundaţie zona loc. Hereclean Bocşa - r. Zalău A11, A21, A38 Martie 2001
Inundaţie r. Vişeu - av. confl. Ţâsla A11, A12, A21, A23, A31, A36 Iulie 2008
Inundaţie r. Tisa - av. Loc. Bocicoiu Mare A11, A21, A36, A38 Iulie 2008
Inundaţie r. Ţâsla - av. Confl. Secul şi afl.
Inundaţie r. Vaser - av. confl. Novăţ A11, A12, A21, A23, A31, A36 Iulie 2008
Secul
Inundaţie r. Ruscova - av. confl. Bardi şi afl.
Repedea
A11, A12, A21, A23, A31, A36 Iulie 2008
A11, A12, A21, A23, A31, A36 Iulie 2008
Inundaţie r. Iza - av. Loc. Dragomireşti A11, A12, A21, A23, A31, A36 Iulie 2008
Legenda:
A11 = Fluvială; A12 = Pluvială; A13 = Din apa freatică (subteran); A15 = Bararea artificială-Infrastructură de apărare; A21 = Depăşirea capacităţii de transport a albiei; AA24 = Blocare / Restricţionare; A22 = Depăşirea asigurării lucrărilor de apărare; A23 = Distrugerea infrastructurii de apărare; AA31 = Flash Flood; A36 = Viitură cu transport mare de aluviuni; A38 = Viitura cu niveluri remarcabile.
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii au fost identificate în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii (prima etapă de implementare a Directivei Inundaţii, raportată de I.N.H.G.A. pentru toate A.B.A. în martie 2012).
În determinarea zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în cadrul A.B.A. Someş - Tisa au fost luate în considerare, într-o primă etapă, informaţiile disponibile la momentul respectiv, respectiv rezultatele obţinute în cadrul proiectului PHARE 2005/017-
690.01.01 Contribuţii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaţii (beneficiar - Ministerul Mediului şi Pădurilor şi Administraţia Naţională „Apele Romane"), şi anume:
–zonele potenţial inundabile, sub forma înfăşurătorii inundaţiilor istorice extreme;
–evaluarea impactului potenţial al inundaţiei (consecinţe potenţiale).
Astfel, pe baza hărţilor topografice şi a interpretărilor orto-fotografice, în cadrul proiectului s-au creat straturi GIS, care să vină în completarea bazei de date a bunurilor din zonele potenţial inundabile (aflate în înfăşurătoarea inundaJiilor istorice extreme). Elementele considerate în vederea evaluării pagubelor sunt: populaţie, drumuri şi căi ferate, poduri, lucrări de regularizare, clădiri, suprafeţe agricole.
În cadrul proiectului mai sus-menţionat, s-a dezvoltat o Metodologie de evaluare a pagubelor produse de inundaţii şi, în continuare, s-a procedat la extragerea valorilor pagubelor medii; facem precizarea că această extragere a fost parţială şi posibilă doar pentru categorii de bunuri care au putut fi clar identificate ca fiind relevante pentru România şi care au avut un număr suficient de elemente pentru o analiză statistică. Evaluarea este prezentată sub formă de text şi hărţi reprezentând rezultatele calculului indicatorilor mai sus-amintiţi. O sinteză (analiză) a consecinţelor potenţiale este realizată la nivelul fiecărei A.B.A., ca mai apoi aceasta să fie integrată la nivelul teritoriului naţional. Aceasta a condus la o identificare preliminară a zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii delimitată pe sectoare de cursuri de apă.
Evident, metodele utilizate şi rezultatele obţinute în cadrul proiectului comportă / prezintă anumite limite; cu toate acestea, ele constituie analiza preliminară cea mai completă şi mai detaliată a riscului la inundaţii, la scară naţională, care a putut fi valorificată la momentul respectiv pentru identificarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk).
Se menţionează că, într-o a doua etapă, delimitarea zonelor potenţial inundabile, respectiv înfăşurătoarea inundaţiiloristorice extreme a fost ameliorată; realizarea layere-lor
GIS a acestor zone a fost realizată la nivelul teritoriului naţional, cu sprijinul A.N.A.R., prin Administraţiile Bazinale de Apă, în coordonarea Ministerul Mediului şi Pădurilor şi cu îndrumarea ştiinţifică a I.N.H.G.A. (2oo9 - 2o1o) pentru realizarea Planului de apărare împotriva inundaţiilor şi gheţurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcţiile hidrotehnice şi poluărilor accidentale al bazinului hidrografic Someş – Tisa, 2010-2013
Pentru inundaţiile pentru care nu au existat informaţii clare pe baza cărora să se furnizeze banda înfăşurătoare a viiturilor istorice, s-a apelat la experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor; mai mult decât atât, pentru râurile principale, s-a realizat o analiză GIS semi-automată pe baza MDT-ului şi a nivelurilor înregistrate la staţiile hidrometrice. Astfel au putut fi identificate zonele posibil afectate la marile viituri istorice.
În etapa a treia de identificare a A.P.S.F.R., s-a ţinut seama de zonele apărate împotriva inundaţiilor cu lucrări hidrotehnice, pe baza:
–normelor tehnice de proiectare în vigoare - STAS 4273/83 cu privire la categoria construcţiei şi clasa de importanţă a acestora, determinate pe baza valorii caselor inundate sau a numărului de locuitori afectaţi / evacuaţi precum şi a suprafeţelor apărate la inundaţii, şi ţinând cont de probabilitatea de depăşire a debitelor de calcul.
–stării tehnice actuale a lucrărilor hidrotehnice, ca rezultat al inspecţiilor vizuale, efectuate în cadrul verificărilor periodice.
Cu alte cuvinte, au fost considerate toate inundaţiile care au survenit în trecut şi care au avut impact negativ semnificativ asupra sănătăţii umane, mediului, patrimoniului cultural şi activităţii economice, fără eliminarea din lista respectivă a acelor viituri care se pot produce pe sectoare care au fost amenajate hidrotehnic (îndiguite).
În aceeaşi măsură, s-a considerat riscul tehnologic al lucrărilor de îndiguire, asupra acelor zone care, deşi protejate pentru anumite categorii de evenimente (şi care nu au făcut obiectul inventarului zonelor afectate de viiturile istorice), ar putea fi inundate în cazul unor :
–potenţiale ruperi de baraj (în special cele de tip C sau D) sau dig;
–evenimente extreme, superioare obiectivului de protecţie stabilit prin proiectul de calcul.
Pentru inundaţiile pentru care zona potenţial inundabilă nu este delimitată (nu a fost posibil furnizarea benzii înfăşurătoare) - de exemplu cazul barajelor lacurilor de acumulare, indicatorii de impact nu sunt calculaţi. În acest caz, considerarea ca A.P.S.F.R. ţine seama doar de experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor.
Prin urmare, se poate concluziona că evaluarea consecinţelor potenţiale ale inundaţiilor viitoare (pe diverse categorii de elemente) reprezintă un criteriu important de selecţie a A.P.S.F.R. Totuşi şi alte criterii sau elemente au fost considerate, criterii care nu sunt măsurabile şi sunt bazate pe experienţa specialiştilor (expert judgement).
În tabelul 2 - 8 respectiv în planşa nr. 5, sunt prezentate zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii identificate în cadrul spaţiului hidrografic Someş - Tisa.
Tabel 2 - 8 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Someş - Tisa
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii | Lungime (km) |
|---|---|
| r. Tisa - av. loc. Bocicoiu Mare | 49,6 |
| r. Vişeu - av. confl. Ţâsla | 62,6 |
| r. Ţâsla - av. confl. Secul | 8,4 |
| r. Vaser - av. confl. Novăţ | 12,0 |
| r. Ruscova - av. confl. Bardi | 20,1 |
| r. Iza - av. loc. Săcel | 67,4 |
| r. Cosău - av. confl. Oanţa | 17,8 |
| r. Rona - sector loc. Rona de Sus Rona de Jos | 8,1 |
| r. Bătarci | 7,7 |
| r. Tarna Mare | 10,9 |
| r. Tur - av. loc. Negreşti-Oaş,inclusiv afluenţi | 141,2 |
| r. Lechincioara | 11,3 |
| r. Someş - av. loc. Şanţ, am. loc. Roşiori | 287,1 |
| r. Someş - av. loc. Roşiori | 65,3 |
| r. Ţibleş - av. loc. Suplai | 24,7 |
| r. Şieu | 77,8 |
| r. Dipşa - sector av. confl. Pinitic - confl. Chiraleş | 25,9 |
| r. Pintic - av. loc. Posmuş | 11,1 |
| r. Ilişua - av. confl. Strâmba | 41,3 |
| r. Someşul Mic - av. loc. Floreşti | 94,9 |
| r. Pârâul Ocnei - av. loc. Ocna Dejului | 7,5 |
| r. Olpret - av. loc. Bobîlna | 17,7 |
| r. Almaş - av. loc. Fildu de Jos | 56,9 |
| r. Sălaj - av. loc. Oarţa de Jos | 16,1 |
| r. Bârsău - av. confl. Ciont | 19,7 |
| r. Lăpuş - av. confl. Suciu | 95,7 |
| r. Dobric | 8,6 |
| r. Cavnic - av. loc. Copalnic-Mănăştur | 13,0 |
| r. Săsar - av. loc. Baia Sprie | 20,6 |
| r. Firiza- av. confl. Jidovaia | 5,1 |
| r. Homorod | 22,2 |
| r. Crasna - am. loc. Vârşolţ | 27,5 |
| r. Crasna - av. loc. Vârşolţ, am. loc. Acâş | 61,9 |
| r. Crasna - av. loc. Acâş, am. loc. Moftinu Mare | 21,4 |
| r. Crasna - av. loc. Moftinu Mare | 23,1 |
| r. Zalău - av. loc. Zalău | 33,1 |
| r. Maria | 23,8 |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
Hărţile de hazard la inundaţii oferă informaţii cu privire la extinderea suprafeţelor inundate, adâncimea apei şi, după caz, viteza apei, pentru viituri care se pot produce într-o anumită perioadă de timp. Elaborarea acestor hărţi se realizează prin utilizarea diferitelor tehnici, cum ar fi modelarea hidrologică şi hidraulică, bazată pe o cartografiere detaliată a râului şi a albiei majore. Prin urmare, procesul de realizare a acestor hărţi este unul complex şi necesită atât o perioadă îndelungată de elaborare, cât şi un efort financiar susţinut.
Hărţile de hazard la nivelul A.B.A. Someş - Tisa raportate la C.E. s-au întocmit în conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii, pentru zonele desemnate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii şi acoperă zonele geografice care ar putea fi inundate în scenariile:
–scenariul cu probabilitate mică (Qo,1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 1000 de ani);
–scenariul cu probabilitate medie (Q1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 100 de ani);
–scenariul cu probabilitate mare (Q1o% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 1o de ani).
În această a doua etapă de implementare a Directivei 2007/60/CE, pentru realizarea hărţilor de hazard au fost utilizate, în cea mai mare parte, rezultatele obţinute în cadrul Programului Naţional Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor (P.P.P.D.E.I.)2.
Descrierea metodei de evaluare a hazardului la inundaţii
Metoda folosită pentru elaborarea hărţilor de hazard la nivelul A.B.A. Someş - Tisa, în cadrul Programului Naţional Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor pe bazine hidrografice (desfăşurate în perioda 2011 - 2014), se bazează pe studii complexe (topogeodezice, hidrologice şi hidraulice) şi cuprinde două componente: I) studii topografice şi geodezice şi II) studii hidrologice şi hidraulice.
2În cadrul acestui program, la nivel naţional, au fost realizate hărţi de hazard pentru o lungime de cursuri de apă de cca.
33.500 km, din care aproximativ 13.250 sectoare de râu declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (raportate la CE - martie 2012) beneficiază de harţi de hazard realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 16.400 de km, exclusiv fluviul Dunărea, pentru care au fost utilizate rezultatele din cadrul proiectului Danube Floodrisk (cca 1.100 km).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
I. Studii topografice şi geodezice
–Scanare teren prin zboruri cu mijloace aeropurtate utilizând tehnologia LIDAR (Light Intensity Detection and Ranging);
–Procesarea datelor după scanarea LIDAR rezultând un model digital al terenului primar (MDT);
–Activităţi de teren având ca scop lucrările necesare îmbunătăţirii MDT-ului rezultat în etapa anterioară (reţea geodezică, profile transversale, relevee structuri inginereşti, lucrări topometrice pentru obiectivele de infrastructură longitudinală, măsurători batimetrice);
–Prelucrarea şi editarea Modelului Digital al Terenului. A fost obtinut un MDT care pentru zona considerată prioritară are o rezolutie foarte mare (± 10 - 15 cm pe verticală - nivel detaliere A) şi o rezoluţie mare (± 15 - 20 m pe verticală - nivel detaliere B) şi corespunde metodei LIDAR completat cu măsurători topografice clasice pentru structurile inginereşti de pe cursurile de apă (poduri, podeţe, lucrări de barare, lucrări de apărare, etc), iar pentru restul de spaţiu hidrografic MDT-ul rezultat pe baza vectorizărilor hărţilor topografice disponibile (nivel de detaliere C).
II. Studii hidrologice şi hidraulice
–Modelarea hidrologică a constat în calculul hidrografelor debitelor pe subbazine, propagarea şi compunerea acestora pe râurile principale şi pe afluenţi.
Datele hidrologicede bază au constat în debite maxime în regim actual de scurgere corespunzătoare diferitelor probabilităţi de depăşire 10%, 1% , 0,5%, 0,2% şi 0,1% rezultând hidrografele de debit aferente.
Au fost rulate modelele hidrologice CONSUL şi RAZVAN elaborate în cadrul I.N.H.G.A.
–Modelarea hidraulică a sectoarelor cursurilor de apă identificate ca potenţial inundabile cu ajutorul softurilor de specialitate, a constat în simularea unidimensională (1D) şi bidimensională (2D) a scurgerii pe cursurile de apă analizate, în condiţiile actuale de amenajare a bazinelor hidrografice. Pentru generarea harţilor de inundabilitate s-a utilizat rularea software-urile HEC-RAS.
Informaţii suplimentare cu privire la modelarea hidrologică şi hidraulică utilizată pentru realizarea Hărţilor de Hazard la Inundaţii (date de intrare, softuri utilizate, calibrare model, rezultate) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20l a%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
Scenariile considerate în modelare (în cadrul P.P.P.D.E.I.) au fost cele corespunzătoare probabilităţilor de depăşire de 10%, 1% , 0,5%, 0,2% şi 0,1% din care 10%,
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
1% şi 0,1% au fost selectate în vederea raportării, cu respectarea cerinţelor de implementare a Directivei 2007/60/CE.
În cadrul acestui program, la nivelul A.B.A. Someş - Tisa, au fost realizate hărţi de hazard pentru o lungime de cursuri de apă de 7.837 km, din care 37 zone în lungime totală de
1.519 km, declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei Inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012), beneficiază de harţi de hazard realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de 1.519 km.
În continuare (în perioada noiembrie 2013 - martie 2014), în cadrul unui grup de lucru numit la nivelul A.N.A.R. - sediul central şi I.N.H.G.A., hărţile realizate de contractorul
A.B.A. Someş - Tisa (Aquaproiect Romania, RMD Germania), în cadrul P.P.P.D.E.I, au fost verificate şi corectate, armonizate şi structurate unitar, codificate conform WISE şi mai apoi transmise Comisiei Europene.
Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) aferentă spaţiului hidrografic Someş - Tisa este prezentată în planşa nr. 6.
Hărţile de risc la inundaţii s-au elaborat pe baza hărţilor de hazard la inundaţii, analizându-se datele privind elementele expuse hazardului şi vulnerabilitatea acestora. Acestea indică potenţialele efecte negative asociate scenariilor de inundare funcţie de: populaţie, activitate economică, mediu şi patrimoniu cultural.
Elaborarea şi raportarea hărţilor de risc la inundaţii, împreună cu metodologiile şi bazele de date asociate, a fost realizată de aceeaşi echipă de lucru stabilită la nivelul A.N.A.R.
–sediul central şi I.N.H.G.A.
Descrierea metodei de evaluare a riscului la inundaţii
Pentru A.B.A. Someş - Tisa, ca pentru toate Administraţiile Bazinale de Apă din ţară, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei 2007/60/CE, s-a optat pentru o evaluare calitativă a riscului la inundaţii; aceasta a presupus, în primul rând, identificarea receptorilor de risc şi, mai apoi, evaluarea vulnerabilităţii obiectivelor identificate şi expuse riscului la inundaţii, ţinând cont de adâncimea apei3 şi de pagubele potenţiale produse obiectivelor inundate, respectiv de impactul asupra receptorilor de risc consideraţi.
Hărţile de risc la inundaţii publicate la nivel naţional sunt realizate pentru fiecare probabilitate de depăşire a debitului maxim de: 0,1%, 1% şi 10%, conform legislaţiei în vigoare, pentru următorii indicatori :
3Intervalele de valori ale adâncimii apei pentru care s-a determinat vulnerabilitatea bunurilor din zonele inundabile sunt :
(a). adâncimea apei sub o,5 m; (b).adâncimea apei intre o,5 m şi 1,5m; (c).adâncimea apei mai mare de 1,5 m.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
–numărul aproximativ de locuitori afectaţi (pentru care s-a utilizat metoda statistică)
–indicatori, aferenţi celorlalte tipuri de consecinţe - economice, mediu, patrimoniu cultural.
Pentru indicatorii asociaţi consecinţelor economice, în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii, s-a dezvoltat şi aplicat o matrice de risc, care ia în considerare diverse straturi informaţionale (layere) din Corine Land Cover şi din NAVTEQ.
Pentru fiecare clasă de adâncime, se evaluează magnitudinea hazardului, atribuindu-se trei clase cu următoarea semnificaţie: clasa 1 - sub 0,5 m; clasa 2 - 0,5 - 1,5 m; clasa 3 - mai mare de 1,5 m, rezultând astfel 3 zone: zone cu risc major - reprezentate cu culoarea roşie, zone cu risc mediu - reprezentate cu culoarea portocalie, zone cu risc redus - reprezentate cu culoarea galbenă.
Harta de risc la inundaţii în cazul scenariului mediu pentru Spaţiului Hidrografic Someş - Tisa este prezentată în planşa nr. 7.
*
* *
Hărţile de hazard şi risc la inundaţii publicate pe site-ul A.N.A.R. şi raportate la C.E. sunt realizate pentru probabilitatea de depăşire a debitului maxim de 1% (probabilitate medie de depăşire), pentru cei 16.400 km cursuri de apă interioare (la nivel naţional), din care 1.519 km la nivelul A.B.A. Someş - Tisa.
Ulterior, s-au publicat hărţile elaborate şi în celelalte două scenarii respectiv 0,1% (probabilitate mică de depăşire) şi 10% (probabilitate mare de depăşire), conform legislaţiei în vigoare, dar acestea acoperă doar zonele pentru care au fost disponibile hărţi de hazard în cadrul P.P.P.D.E.I. (1.519 km la nivelul A.B.A. Someş-Tisa).
Tabel 2 - 9 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
| Scenariul | 1% obligatoriu pentru C.E. | o,1 şi 1o % |
| Hărţi de hazard şi de risc la inundaţii pentru cursurile de apă interioare, la nivelul A.B.A. Someş-Tisa | 1.519 km | 1.519 km |
| Categorie consecinţe | Indicatori | Evaluare |
|---|---|---|
| Social | populaţia | 99.000 locuitori expuşi |
| Mediul înconjurător | zone protejate | 2 zone S.P.A. 6 zone S.C.I. 20 zone protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman 6 arii protejate de interes naţional 4 instalaţii I.E.D. |
| Economic | infrastructura | 133 km cale ferată 98 km drum naţional / european 203 km drum judeţean 59 km drum comunal |
| Patrimoniul cultural | obiective culturale | 55 biserici 2 muzee 2 monumente culturale |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al
riscului la inundaţii
Acest capitol este unitar la nivel de Administraţie Bazinală de Apă şi prezintă următoarele aspecte:
–Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice);
–Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale).
Obiective de management al riscului la inundaJii definite la nivel naJional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice pentru România, s-a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R., după cum urmează:
–evitarea / prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
Obiective specifice de management al riscului la inundaJii (obiective operaJionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază (tabel 3 - 1): economic, social, mediu şi patrimoniu cultural, după cum urmează:
–Economic:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport: lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice: numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
o Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole: suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii.
–Social:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii: numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităJii: numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţămant, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii;
–Mediu:
o Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
–Patrimoniu cultural:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural: numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii.
Fiecare obiectiv specific are un indicator, o ţintă minimă şi o ţintă aspiraţională (Tabel
3 - 1).
Indicatori
Deşi cele mai multe State Membre îşi definesc obiectivele de management al riscului la inundaţii calitativ, în vederea urmăririi atingerii acestora, este recomandată utilizarea de indicatori (ca Jinte cuantificabile).
În acest sens, s-a stabilit, pentru fiecare obiectiv, un indicator măsurabil cantitativ.
Indicatorii au fost aleşi pe baza:
–informaţiilor GIS disponibile (GIS datasets) şi a relevanţei acestora în raport cu obiectivul respectiv;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
–capacităţii acestora de a măsura/cuantifica cele două situaţii: situaţia existentă (baseline scenario) şi cea în care măsura / opţiunea de management al riscului la inundaţii este implementată.
Ţinte minime şi Jinte aspiraJionale
După modelul irlandez, au fost stabilite ţinte minime şi ţinte aspiraţionale pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii.
Ţinta minimă a fost stabilită ca fiind beneficiul minim acceptabil al măsurii de management al riscului la inundaţii propuse. Dacă o măsură nu îndeplineşte ţinta minimă atunci i se atribuie un scor negativ.
Ţinta aspiraţională a fost definită pentru a permite măsurilor care exced ţinta minimă şi oferă beneficii suplimentare semnificative sau beneficii multiple, să li se atribuie un scor mai ridicat decât cele ce îndeplinesc ţinta minimă. Cu cât masura de management al riscului la inundaţii va fi mai aproape de ţinta aspiraţională, cu atât va primi un scor mai mare.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
72
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Economic | I1 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport | Lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I2 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice | Numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| I3 | Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole | Suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii | Nu se aplică | Reducerea numărului terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 2 | Social | I4 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii | Numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Reducerea numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii la 0 |
| I5 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităţii | Numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţământ, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 3 | Mediu | I6 | Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A. | Numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge S.E.B. sau P.E.B. ca efect al presiunilor hidromorologice (în legătură cu măsurile de management al riscului la inundaţii) | Prin măsurile de management al riscului la inundaţii să nu se îngrădească atingerea obiectivelor de mediu ("starea ecologică bună" / "potenţialul ecologic bun") | Contribuţia semnificativă a măsurilor de management al riscului la inundaţii în atingerea obiectivelor de mediu ("stare ecologică bună" / "potenţial ecologic bun") |
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | Mediu | I7 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman | Numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I8 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare | Numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC-IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii | Reducerea sau menţinerea la situaţia actuală a numărului de zone cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului zonelor cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 4 | Patrimoniu | I9 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural | Numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii la 0 |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
73
cultural
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
În stabilirea obiectivelor, s-a ţinut seama de datele geospaţiale în format GIS existente sau care pot fi utilizate în urma unei actualizări / îmbunătăţiri ale geometriei sau atributelor cu eforturi minime. Astfel, s-au utilizat următorii receptori:
–pentru componenta Populaţie
o locuitori expuşi riscului la inundaţii;
o infrastructuri sociale - spitale;
o infrastructuri sociale - unităţi de învăţământ (universităţi, licee, şcoli, grădiniţe);
o infrastructuri sociale - primării;
o infrastructuri sociale - unităţi de poliţie.
–pentru componenta Activitate economică
o aeroporturi şi porturi;
o linii ferate;
o drumuri şi autostrăzi;
o gări;
o activităţi economice secundare;
o obiective industriale de importanţă majoră;
o terenuri agricole.
–pentru componenta Mediu
o corpuri de apă supuse riscului de a nu atinge starea sau potenţialul ecologic bun ca efect al măsurilor de management al riscului la inundaţii;
o captări de apă;
o instalaţii incluse în registrul E-PRTR;
o instalaţii IPPC.
–pentru componenta Patrimoniu cultural
o biserici;
o monumente istorice;
o muzee.
Layerele GIS utilizate au diferite surse, majoritatea provenind din baza de date a Administraţiei Naţionale „Apele Române" (baza de date WIMS), baza de date geospaţiale NAVTEQ, baza de date OSM (Open Street Map) şi Corine Land Cover. Toate aceste layere
au fost corectate şi corelate de către I.N.H.G.A., pentru identificarea mai exactă a unor receptori fiind necesară chiar combinarea mai multor surse de date. Astfel, sursele complete sunt:
–aeroporturi şi porturi: I.N.H.G.A.
–linii ferate, gări: WIMS
–drumuri şi autostrăzi: WIMS+OSM+NAVTEQ
–activităţi economice secundare: NAVTEQ
–obiective industriale de importanţă majoră: WIMS
–terenuri agricole: CLC 2006, WIMS, I.N.H.G.A.
–locuitori expuşi riscului la inundaţii: WIMS, date statistice, I.N.H.G.A.
–spitale, unităţi de învăţământ, primării, unităţi de poliţie, biserici, monumente, muzee: OSM, NAVTEQ
–captări de apă: WIMS
–instalaţii incluse în registrul E-PRTR: EEA
–instalaţii IPPC: M.M.A.P.
O parte dintre aceste layere au fost detaliate, în vederea evaluării performanţelor măsurilor, prin atribute care indică tipurile de obiective. Astfel, pentru drumuri sunt utilizate următoarele atribute: A - autostradă, DE - drum european, DN - drum naţional, DJ - drum judeţean, DC - drum comunal. Pentru căi ferate şi gări sunt utilizate atributele: LDE - linie dublă electrificată, LDN - linie dublă neelectrificată, LEL - linie cu ecartament larg, LI - linie închisă, LII - linie îngustă, LN - linie neinteroperabilă, LSE - linie simplă electrificată, LSN - linie simplă neelectrificată.
Stratul informaţional Corine Land Cover (CLC 2006) a fost substanţial îmbunătăţit de către I.N.H.G.A. prin actualizarea şi detalierea principalelor clase pentru determinarea riscului (arealul construit, drumuri şi căi ferate, depozite de deşeuri, lacuri şi acumulări etc.)
Utilizând informaţia geospaţială, pentru fiecare receptor a fost determinat, prin procesări GIS, numărul sau relevanţa acestora în zona inundabilă (A.P.S.F.R.), pentru scenariul 1%. Această analiză a constat în realizarea de statistici (intersecţie şi însumare) pentru fiecare tip sau subtip de receptor. Analiza performanţei măsurii presupune peste 40 de astfel de evaluări.
Indicatorii şi receptorii stabiliţi şi utilizaţi sunt cei mai relevanţi pentru evaluarea gradului de aplicabilitate a unui anumit obiectiv al Planului de Management al Riscului la Inundaţii (atunci când evaluarea se realizează la nivel de A.P.S.F.R.), precum şi pentru evaluarea atingerii acestor obiective (atunci când ealuarea se realizează la nivel de măsură şi se referă la receptorii scoşi din zona inundabilă).
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea
acestora
Procesul de identificare / stabilire a măsurilor structurale şi nestructurale la nivel de
A.B.A. a avut la bază Catalogul de măsuri potenJiale la nivel naJional4 (conform Anexei 2 a Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă5), propus de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, cu contribuţia Administraţiilor Bazinale de Apă şi a Departamentelor de specialitate din cadrul A.N.A.R. Catalogul de măsuri a fost supus dezbaterii publice, astfel încât, în forma sa finală înglobează opinii / propuneri / observaţii ale A.N.I.F., A.N.M., A.S.A.S., I.G.S.U. - D.S.U., I.N.C.D.D.D., I.N.C.D.S., M.M.A.P., M.S., S.C. Aquaproiect
S.A. etc.
Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii şi se înscriu în cadrul a 23 de tipuri de măsuri. Pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple concrete, lista nefiind exhaustivă (cca. 70 exemple de măsuri).
Sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune cu evidenţierea măsurilor structurale / nestructurale se prezintă în tabelul centralizator 4 - 1.
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURA STRUCTURALĂ vs NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M01 - RO_M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO_M11) 10 NESTRUCTURALE (RO_M04 - RO_M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO_M15 - RO_M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO_M17 - RO_M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M21 - RO_M23) |
4http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inundatii/Plan%20de%20Manag
ement%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.asp
5http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inundatii/Plan%20de%20Manag
ement%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.asp
În funcţie de nivelul de aplicare / domeniul de aplicabilitate, măsurile propuse se clasifică în măsuri aplicabile la nivel :
–naţional;
–bazinal (la nivel de A.B.A.);
–local (la neivel de A.PS.F.R. / localitate / U.A.T.).
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
România a fost puternic afectată de inundaţii distrugătoare în ultimul deceniu. În anii 2005 , 2006, 2008, 2010, şi 2014 s-au înregistrat inundaţii la scară largă cu efecte catastrofale. Conform studiului realizat de DG Environment în 2014 la nivel europoean, (Study on Economic and Social Benefits of Environmental Protection and Resource Efficiency Related to the European Semester - DG Environment - February 2014), în perioada 2oo2 - 2o13, au avut loc 2o de evenimente de inundaţii majore cu un cost total de 4,1 miliarde Euro rezultând o medie de cca 31o milioane Euro pe eveniment. Rezultatele studiului au condus la concluzia că pagubele extrapolate au fost de 6,3 miliarde Euro, iar numărul victimelor înregistrate de 183 de persoane se dovedeşte a fi cel mai mare la nivel european.
În aceste condiţii, în România este absolut necesară îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare, alerta timpurie şi avertizare alarmare, în condiţiile în care se impune o schimbare a abordării de la "apărarea împotriva inundaţiilor" la o "acţiune proactivă" orientată către managementul riscului la inundaţii, în vederea reducerii atât a efectelor hazardului, cât şi la reducerea vulnerabilităţii şi creşterea rezilienţei la inundaţii.
În acest context, iniţiativa UE de a elabora şi implementa Directiva 60/2007/CE privind Managementul Riscului la Inundaţii şi realizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), pentru fiecare bazin hidrografic este deosebit de importantă. În cadrul acestei scheme de lucru, se menţionează că este necesar ca fiecare Stat Membru să elaboreze planuri de management privind riscul inundaţiilor şi hărţi de risc pentru fiecare bazin hidrografic şi arie costieră în care sănătatea umană, activităţile economice, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural pot fi afectate. Măsurile propuse la nivel naţional, au aplicabilitate în fiecare administraţie bazinală de apă, detalierea acestora urmând a se face în aplicaţiile de proiecte pentru fonduri europene, funcţie de specificul acestora.
Măsurile aplicabile la nivel naţional cuprind măsuri cu rol esenţial în managementul riscului la inundaţii, care fac referire la legislaţia curentă din domeniul apelor, la acele prevederi legislative cu impact asupra acestui domeniu (regimul asigurărilor, reglementările legislative din domeniul amenajării teritoriului şi urbanism etc.) sau la impunerea unui sistem
de bune practici cu scopul reducerii efectelor negative ale inundaţiilor, la studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional, şi care presupun conlucrarea autorităţilor la nivel central (din domenii precum managementul situaţiilor de urgenţă, meteorologie etc.) pentru implementarea lor la nivelul tuturor A.B.A., inclusiv A.B.A. Someş
–Tisa. Măsurile aplicabile la nivel naţional sunt prezentate în tabelul 4 - 2.
În vederea prevenirii riscului la inundaţii, în perioada 2007 - 2013 s-au finanţat proiecte de elaborare a planurilor privind prevenirea, protecţia şi diminuarea efectelor inundaţiilor în cele 11 bazine hidrografice şi 12 proiecte de infrastructură proiecte care alături de studiile anterioare constituie o bază solidă pentru realizarea P.M.R.I. În martie 2014 au fost raportate hărţile de hazard şi risc la inundaţii, care împreună cu aceste planuri, vor sta la baza identificării proiectelor de reducere a riscului la inundaţii.
Propuneri de proiecte la nivel naţional în cadrul planului naţional de management al riscului la inundaţii
(1)WATMAN - Sistem Informaţional pentru Managementul Integrat al Apelor - Etapa I (WATMAN 1) şi Etapa II (E+WATMAN 2) în ciclul de implementare 2o16- 2o21.
Obiectivele specifice ale WATMAN 1 sunt următoarele:
–Furnizarea infrastructurii necesare pentru o monitorizare permanentă a comportării a 89 de baraje mari de pe tot cuprinsul României administrate de A.N.A.R., pentru a preveni eventuale incidente produse la aceste construcţii hidrotehnice;
–Monitorizarea calităţii apei la 51 de staţii hidrometrice automate situate în secţiuni relevante pentru avertizarea utilizatorilor în situaţia unor poluări accidentale;
–Monitorizarea nivelului de precipitaţii lichide şi solide şi a nivelurilor râurilor amonte şi aval de baraje, pe râuri şi derivaţii, în vederea îmbunătăţirii managementului riscului la inundaţii;
–Transmiterea şi prelucrarea în timp real a tuturor datelor colectate de la senzoristică barajelor (AMC) şi staţii automate la Centrele de Coordonare la toate nivelurile (local, bazinal şi naţional) - (Administraţiile Bazinale de Apă -
A.B.A. - Someş - Tisa, Crişuri, Mureş, Banat, Jiu, Olt, Argeş - Vedea, Buzău - Ialomiţa, Siret, Prut - Bârlad şi Dobrogea - Litoral), şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
–Îmbunătăţirea prognozelor viiturilor şi a propagării poluărilor generate de inundaţii, prin introducerea datelor colectate suplimentar în programele de modelare, şi implicit reducerea daunelor potenţiale;
–Intervenţia pentru prevenirea şi/sau atenuarea efectelor inundaţiilor şi poluărilor,cu ajutorul echipamentelor şi dotărilor specifice.
Proiectul WATMAN se integrează şi reprezintă o măsură prioritară prevăzută în cadrul Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii prevederilor Strategiei Naţionale de Management a Dezastrelor Naturale, atât în etapa I (proiect WATMAN 1), precum şi în etapa a II-a a proiectului (WATMAN 2).
În cadrul proiectului WATMAN 2 va fi reabilitată întreaga structură de comunicaţii a A.N. „Apele Române" cu soluţii personalizate şi cu asigurarea redundanţei (radio digital pe frecvenţa alocată A.N.A.R., fibră optică, GSM/GPRS, satelit, sau alte soluţii) pentru fiecare locaţie identificată în funcţie de importanţă: baraje, noduri hidrotehnice, derivaţii, formaţii, cantoane şi alte sedii administrative ale A.N.A.R., ţinând cont de prevederile legislative aflate în vigoare, precum şi de necesitatea implementării Deciziei 2006/771/CE.
Prin Decizia 2oo6/771/CE prin care frecvenţa 4o2 - 4o5 MHz a fost alocată implanturilor medicale, astfel A.N. ,,Apele Române" trebuie să asigure reabilitarea întregului sistem de comunicaţii radio care să fie adaptat noii benzi de frecvente alocate. Astfel devine absolut necesar transferul reţelei de comunicaţii a A.N. ,,Apele Române" din benzile de frecvenţă 4o3 - 4o3,4 MHz şi 4o8 - 4o8,4 MHz în care se realizează în acest moment comunicaţia radio-date pentru sistemul DESWAT în benzile de frecvenţă 41o,4 - 41o,8 MHz şi 42o,4 - 42o,8 MHz pentru reţelele de voce/date şi alarmare.
În baza studiilor de identificare a locaţiilor, de audibilitate şi de comunicaţii radio la baraje şi aval de acestea vor fi instalate sisteme de avertizare/alarmare cu sirene electronice, pentru prevenirea şi alarmarea populaţiei în caz de inundaţii sau accidente la lucrări hidrotehnice. În acest moment, pentru majoritatea barajelor, sistemele de alarmare avertizare sunt învechite şi parţial funcţionale, fără automatizare. Pentru stabilirea numărului corect de sirene de alarmare a populaţiei, va trebui să se efectueze în baza studiilor de rupere în caz de accident la baraj şi, prin similitudine cu extindere pentru cel puţin toate barajele prevăzute în WATMAN I, un studiu de audibilitate necesar sistemului de alarmare a populaţiei în situaţii de urgenţă. Totodată, este necesar să se elaboreze şi un studiu de propagare radio privind amplasamentul repetoarelor suplimentare, a staţiilor de emisie recepţie care vor deservi sirenele de avertizare acustică a populaţiei în situaţii de urgenţă, precum şi documentaţiile de autorizare necesare în frecvenţele alocate A.N.A.R., inclusiv avizul I.G.S.U. şi A.N.C.O.M.
Prin implementarea proiectului WATMAN 2 se urmăreşte atingerea următoarelor obiective:
–Modernizarea şi reabilitarea sistemului de comunicaţii al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu soluţii tehnologice (radio digital voce/date,
GSM, GPRS, satelit, fibră optică WI-FI, etc.) care să permită redundanţa şi siguranţa comunicaţiilor în caz de dezastre;
–Sisteme de avertizare - alarmare a populaţiei aval de barajele mari (minim 89);
–Sistem suport decizional - DSS pentru managementul integrat al apelor bazat pe adaptarea sistemelor existente în cadrul A.N.A.R., precum şi pe soluţii software de modelare recunoscute internaţional (HEC DSS / HEC ReSIM, Mike Basin, Ribasim, alte tehnologii similare SMART WATER, precum şi implementarea softurilor de tip UCC-WAT bazate pe datele din WATMAN I şi bazele de date locale etc). De asemenea se va avea în vedere adoptarea platformelor de tip DELFT-FEWS care vor permite şi integrarea modelelor folosite în cadrul proiectelor P.P.P.D.E.I. (Mike 11 şi 21, HEC-RAS, ISIS, SMS - 2D, HYDRO - AS).
(2)Proiectul RO-RISK (continuare - beneficiar I.G.S.U.) - componenţa inundaţii, orientată către determinarea zonelor cu risc semnificativ datorat inundaţiilor torenţiale.
Obiectivul proiectului: Obiectivul proiectului vizează pe de o parte îndeplinirea condiţionalităţilor ex-ante 5.1. referitoare la prevenirea şi gestionarea riscurilor în vederea accesării de către România a fondurilor europene în perioada 2014 - 2020, precum şi asigurarea suportului pentru continuarea procesului de evaluare a riscurilor la nivel naţional în vederea îndeplinirii obligaţiilor de raportare periodică către Comisia Europeană solicitate prin Mecanismul de Protecţie Civilă.
Proiectul presupune dezvoltarea unui set de instrumente pentru evaluarea unitară a riscurilor şi de integrare a rezultatelor evaluărilor pe fiecare risc în parte (metodologie, baze de date, portal GIS), precum şi o primă evaluare a acestora. Aceste instrumente vor facilita accesul tuturor factorilor interesaţi la informaţii importante privind expunerea la risc, vulnerabilităţile şi riscurile existente şi vor asigura schimbul de informaţii între autorităţi, aspecte care sunt deficitare în acest moment. Astfel, va fi posibilă identificarea interconexiunilor între diferitele tipuri de risc, evitarea suprapunerilor în eforturile autorităţilor, precum şi stabilirea unor priorităţi de acţiune comune în vederea reducerii riscurilor de dezastre. Proiectul se înscrie în obiectivele Axei prioritare 1 - Sprijin pentru implementarea instrumentelor structurale şi coordonarea programelor prin realizarea unei prime evaluări a riscurilor în România, evaluare ce reprezintă o precondiţie obligatorie pentru accesarea fondurilor europene în următorul exerciţiu financiar. Mai mult decat atât, rezultatele proiectului vor sta la baza elaborării a noi proiecte cu fonduri europene în domeniul prevenirii şi gestionării riscurilor.
Rezultate aşteptate: Prin realizarea activităţilor şi sub-activităţilor propuse în cadrul proiectului se preconizează atingerea obiectivului general propus, în speţa obţinerea unei prime evaluări a riscurilor de dezastre, cu accent pe asigurarea continuităţii procesului de
evaluare după finalizarea activităţilor descrise anterior. La realizarea acestui obiectiv concură următoarele rezultate:
–Studiul privind cadrul legal, reglementativ şi instituţional ce guvernează managementul riscurilor de dezastre;
–Metodologia de integrare a rezultatelor evaluărilor sectoriale de risc, avizată de autorităţile cu atribuţii în domeniul managementului riscurilor;
–Studiul privind riscul acceptabil în România;
–Baza de date cu elementele expuse riscurilor la nivel de U.A.T. şi capacităţile de intervenţie existente (inclusiv hardurile şi softurile aferente): 9 pachete evaluarea scenariilor de risc; 1 raport de integrare a rezultatelor; 1 portal GIS funcţional (inclusiv harduri şi softuri aferente);
–Management proiect asigurat, inclusiv condiţii logistice pentru implementarea acestuia, precum 11 echipamente IT achiziţionate;
–2 anunţuri de presă; o conferinţă ştiinţifică; 2.250 materiale de informare şi publicitate; 1 vizită de studiu într-un stat european care a efectuat o evaluare a riscurilor la nivel naţional în conformitate cu cerinţele C.E. şi a transmis un raport de ţară în acest sens; 1 vizită de studiu într-un Stat Membru UE
(3)Proiect pentru completarea şi modernizarea sistemului naţional de veghe hidrologică şi diseminarea informaţiilor către autorităţi şi populaţie
În contextul schimbărilor climatice este necesar să se realizeze un proiect pentru completarea sistemelor de monitorizare hidrologică ca o necesitate stringentă pentru îmbunătăţirea ulterioară a prognozelor. În acest context, la nivel naţional se are în vedere creşterea numărului de staţii automate de măsurare a nivelurilor cu cca. 1.000, staţii ce pot fi realizate în special în secţiunea amonte-aval a podurilor cu senzori radar şi monitorizare video. Aceste informaţii suplimentare vor fi integrate în bazele de date existente. De asemenea se are în vedere actualizarea platformelor de modelare atât pentru îmbunătăţirea sistemului de avertizare hidrologică, cât şi a prognozelor hidrologice şi integrarea acestora în platforma DELFT-FEWS dezvoltată în cadrul proiectului WATMAN 2. Proiectul va avea în vedere modernizarea platformelor web de prezentare şi a tehnologiilor de diseminare a avertizărilor hidrologice timpurii, precum şi a prognozelor hidrologice la nivelul autorităţilor locale.
(4)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei 2oo7/6o/CE pentru perioada 2o16 - 2o21
–Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R.
Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel naţional / bazinal:
o identificarea de zone sau sectoare susceptibile la viituri de tip flash - flood;
o estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă;
o modelarea hidrologică a viiturilor urbane în vederea unei abordări integrate a managementului riscului la inundaţii;
o stabilirea unor indicatori, la nivel bazinal, pentru evaluarea bonităţii hidrologice a folosinţelor şi pentru evaluarea managementului acestora
–Actualizarea şi completarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii funcţie de mecanismul inundaţiilor: îmbunătăţirea hărţilor de hazard produse pe cursuri de apă (fluviale), viituri rapide (flash-flood), inundaţii din ape subterane (reevaluarea sistemelor de desecare, drenaj, inclusiv pentru zonele urbane), inundaţii datorate cedării de diguri / baraje ţinându-se cont de de efectele schimbărilor climatice;
–Revizuirea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii ţinând cont de evaluarea şi completarea hazardului şi riscului la inundaţii.
(5)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei Inspire 2oo7/2/CE în corelare cu Directiva Inundaţtii 2oo7/6o/CE pentru perioada 2o16-2o21
–crearea / corectarea seturilor de date geografice şi a metadatelor care intră în responsabilitatea M.M.A.P. / A.N.A.R. pentru implementarea Directivei Inspire: reţea hidrografică, lacuri naturale, lacuri artificiale, lucrări de apărare (diguri, baraje, prize derivaţii, etc.)
–crearea serviciilor necesare publicării acestora şi definirea nivelurilor de acces;
–constituirea şi corelarea bazelor de date referitoare la diguri, precum şi sistematizarea la nivel naţional a cărţilor tehnice (date tehnice, geologice, profile transversale şi longitudinale, rezultate - expertizare, rezultate - scenarii de rupere etc.).
83
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| RO_M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii | ||
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică | |||
| privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al | M.M.A.P., M.A.I., | ||
| Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, | M.F.E., M.D.R.A.P., | ||
| renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea / condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari / | M.T., M.F.P. | ||
| administratori | |||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care | |||
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei | se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.T. | |
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio- economice | |||
| Inundaţii | iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | M.M.A.P., M.F.P. | |
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., M.T., M.D.R.A.P. | ||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol | |||
| de reducere a riscului la inundaţii | |||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru | M.M.A.P. | ||
| zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole, conform | |||
| prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu | |||
| şi lung | |||
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO_M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., M.A.D.R., M.T., Operatori regionali din sectorul serviciilor publice de alimentare cu apă şi canalizare, C.J. |
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de gospodărire a apelor şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii corelate cu lucrările | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | |||
| iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic | |||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub-bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | |||
| Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO_M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO_M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel dAe A.B.A. (Unit of Management - UoM) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a planurilor de amenjare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., C.J. |
| RO_M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală şi actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.A.I. (I.G.S.U.), Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
84
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | M.D.R.A.P., M.M.A.P., M.T., M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
| RO_M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Hărţilor de Hazard şi de Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | M.D.R.A.P., M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J. | |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO_M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
| RO_M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.) | |
| RO_M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | M.S., Autorităţi locale | |
85
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO_M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire / de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoză şi avertizarea inundaţiilor | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | A.N.M., A.N.A.R.- A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO_M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO_M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO_M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
86
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO_M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | M.A.I. (I.G.S.U.), M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO_M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | M.M.A.P., M.A.I., M.A.D.R., M.T. |
| Documentare şi analiză | RO_M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed - back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.T., A.N.A.R. |
87
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Someş - Tisa
Setul de măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. include acele măsuri, îndeosebi de planificare, supraveghere şi optimizare a gestionarii riscului la inundaţii, cu impact asupra întregului spaţiu hidrografic şi sunt prezentate în tabelul 4 - 3.
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din
cadrul A.B.A. Someş - Tisa
La nivel de A.P.S.F.R. sunt propuse măsuri de acţiune / intervenţie pe zona A.P.S.F.R., în bazinul amonte al râului care traversează A.P.S.F.R.-ul şi / sau pe afluenţii acestuia. În general, aceste măsuri au ca domeniu de acţiune protecţia.
Pentru toate cele 37 de zone A.P.S.F.R. declarate la nivel de A.B.A. Someş - Tisa în cadrul primei etape de implementare a Directivei 2007/60/CE, s-au identificat, conform Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă, măsurile de reducere a riscului la inundaţii cu termen de finalizare 2021 / 2027 (pentru proiecte majore care încep în perioada 2016 - 2021, dar se vor finaliza după anul 2021 în ciclul următor de planificare), prezentate în tabelul 4 - 4.
Se menţionează faptul că în anumite zone desemnate ca A.P.S.F.R. în anul 2012, în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii' au fost executate unele lucrări în perioada 2010 - 2015 care au condus la diminuarea riscului la inundaţii. Unele lucrări au fost finalizate, ceea ce a condus la propuneri de măsuri pe lungimi mai reduse din lungimea totală a A.P.S.F.R.-urilor, dar cu toate acestea din lucrări, restul necesită a fi continuate prin investiţiile în derulare.
Prin Programul de Gospodărire a Apelor (P.G.A.) în perioada 2010 - 2015 au fost executate din fonduri proprii lucrări de mărire a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin înlăturarea blocajelor şi a obstacolelor şi decolmatarea unor depuneri din albie. Aceste lucrări sunt necesare şi pe alte zone, precizate în tabelul 4 - 4.
O menţiune specială se face privind consolidările vegetative din zonele cu eroziuni mai reduse şi renaturarea malurilor cursurilor de apă pentru refacerea zonei repariene. Aceste lucrări sunt prietenoase mediului având un impact pozitiv asupra cursurilor de apă şi chiar în apărarea împotriva inundaţiilor, prin reducerea eroziunilor malurilor. Aceste consolidări vegetative sunt de tipul: plantări de butaşi de salcie, brazduiri, cleionaje, perdele de protecţie etc.
Lucrări recepţionate în perioada 2o12 - 1o15 cu efecte în A.P.S.F.R.-urile următoare:
–A.P.S.F.R. 1 - r. Tisa aval loc. Bocicoiul Mare:
o Îndiguire şi consolidare mal râu Tisa între BF 254-319:
■ Recepţionate în 2013: Ob. 1 BF 319-316: consolidare mal zona Gara CFR şi traverse: 434 m;
■ Recepţionat în 2015: consolidare mal 11.436 m; traverse de colmatare: 1807 m; diguri de incintă: 4884 m; cantoane de exploatare: 2 buc.
o Regularizare râul Tisa la Remeţi:
■ Recepţionate în 2015: refacere dig dirijare: 421 m; consolidare mal: 1200 m; traverse: 479 m; epiuri de dirijare: 60 m; decolmatare albie: 750 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 2 - r. Vişeu aval confl. Ţâsla:
o Îndiguire râu Vişeu la Petrova:
■ Recepţionate în anul 2012: îndiguiri: 690 m; consolidare mal 770 m; protecţie taluz dig 770 m;
■ Recepţionate în anul 2013: îndiguiri: 550 m; consolidare mal 230 m; protecţie taluz dig 250 m;
o Îndiguire râu Vişeu la Leordina:
■ Recepţionate în 2012: consolidare mal 250 m.
■ Recepţionate în 2013: consolidare mal 260 m; reprofilare albie: 250 m.
o Amenajare r. Vişeu în zona Petrova-Leordina:
■ Recepţionate în 2012: consolidare mal 440 m; consolidare taluz 485 m; reprofilare albie: 250 m;
■ Recepţionate în 2013: consolidare mal 75 m; amenajare albie 550 m; îndiguire 550 m; protecţie taluz dig: 550 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 4 - r. Vaser aval confl. Novăţ:
o Recepţionat 2013: Amenajare r. Vaser la Văşeul de Sus: recalibrare albie: 121 m; consolidare de mal: 121 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 5 - r. Ruscova aval confl. Bardi:
o Recepţionat 2013: Amenajare r. Ruscova în loc. Ruscova, Repedea şi Poienile de Sub Munte: reprofilare albie: 700 m; consolidare mal: 275 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 6 - r. Iza aval loc. Săcel:
o Recepţionat 2013: Amenajare r. Iza şi Baicu: protecţie mal 1.288 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 13 - r. Someş aval loc. Şanţ:
–am. loc. Roşiori:
o Recepţionate în 2012 - Amenajare râu Someşul Mare în zona loc. Nimigea de Sus: supraînălţare dig 1291 m; racord amonte şi aval 273+173 m; consolidare mal: 50 m.
o Recepţionate în 2013: Amenajare râu Someş pe sectorul Ulmeni- Apateu:
■ Obiect 1- Gârdani: consolidare mal 1915 m; Fărcaşa: consolidare mal 1681 m;
■ Obiect 2- Tohat: consolidare mal 970 m;
■ Obiect 3- Mireşu Mare: consolidare mal 1128 m; Ardusat: consolidare mal 761 m;
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 2o - r. Someşul Mic aval loc. Floreşti:
o Amenajare râu Someşul Mic în mun. Cluj Napoca:
■ Recepţionat în anul 2012: amenajare albie 13,2 km protecţie mal 2,4 km
■ Recepţionat în anul 2015: regularizare 4,1 km; îndiguire r. Someşul Mic: 4,55 km; amenajare confluenţe afluenţi: 3,85 km.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 25 - r. Bârsău aval loc. Ciont:
o Recepţionat 2013: Amenajare r. Bârsău cu văile Răchitişa Iza şi Poşta: regularizare albie: 2,49 km; zid de sprijin: 542 m; consolidare mal: 160 m.
–A.P.S.F.R. 33 - r. Crasna av. Loc. Vârşolţ - am. loc. Acâş:
o Recepţionat 2014: Amenajare complexă a r. Crasna pe sectorul Craidorolţ- Vârşolţ: Sector Bobota: consolidare mal 3,2 km.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
–A.P.S.F.R. 36 - r. Zalău av. Loc. Zalău:
o Recepţionat 2014: Amenajare împotriva inundaţiilor a mun. Zalău: Obiect 3: zid din beton: 1070 m; casetă beton: 70 m; pereu din piatră: 900 m; subzidiri: 247 m.
o Lucrările pe acest A.P.S.F.R. continuă cu măsurile din Tabelul 4.4.
Pe alte sectoare lucrările au fost începute, dar fără a fi recepţionate, acestea fiind în derulare. Pentru aceste lucrări au fost menţionate la măsurile aferente atât capacităţile totale, cât şi restul de executat:
–A.P.S.F.R. 6 - r. Iza aval loc. Săcel:
o RO_M11-1: Acumulare Runcu - lucrare de investiţie în derulare, nerecepţionată, rest de executat cca. 30%.
–A.P.S.F.R. 13 - r. Someş aval loc. Şanţ:
–am. Loc. Roşiori:
o RO_M11-1: „Am. V. Seinel", jud. MM - baraj Seinel, Capacit. totală: 0,44 mc. ac, 5,0 km am. albie, 0,5 km protecţie mal; Rest de executat: baraj Seinel (circa 40%)
o RO_M11-3: „Am.V. Seinel" - am. albie în loc. Seini L = 1,995 km
Pentru unele proiecte cu valori mari şi lucrări complexe nu au fost propuse toate măsurile necesare pentru a fi executate în perioada 2o16 - 2o21, ci s-a considerat că aceste proiecte de investiţii se vor derula şi după anul 2o21.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
92
Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivelul Administraţiei Bazinale de Apă Someş - Tisa
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO_M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO_M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a planurilor de amenjare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., C.J. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PROTECŢIE | |||
| Categorie de măsură: Schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor (recuperarea parţială a funcţiilor sau a structurilor ecosistemelor modificate, prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor) în managementul pădurilor | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | M.M.A.P., Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| RO_M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | ||
| Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor (împăduriri în afara fondului forestier) pe o suprafaţă de 107 ha | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO_M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | M.M.A.P., M.A.D.R., R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim, A.N.I.F., Autorităţi locale |
| Realizarea de lucrări de amenajare a albiilor torenţiale (L = 11 km) | R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim, Autorităţi locale | ||
| Categorie de măsură: Măsuri de inspecţie şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | |||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO_M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi U.C.C.T., expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice | M.M.A.P., A.N.A.R., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A., alţi deţinători |
| Categorie de măsură: Adaptarea structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | |||
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO_M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A. |
| RO_M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | M.M.A.P., A.N.A.R., Hidroelectrica S.A., M.E.C.R.M.A., M.E., alţi deţinători | |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO_M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
93
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| RO_M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.) | |
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO_M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţie civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire / de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoză şi avertizarea inundaţiilor | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | A.N.M., A.N.A.R.-A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO_M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO_M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO_M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I.(I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
94
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO_M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze / zone îndiguite / traversări / halde / versanţi / etc.) | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.E.C.R.M.A.; M.E., C.J.S.U., C.L.S.U. |
| RO_M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale căilor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO_M22-2 | Reparaţii provizorii ale tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea funcţionalităţii minimale a acestora | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.A.P.N. |
| RO_M22-3 | Refacerea / Reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.D.R.A.P., M.Ap..N., M.S. | |
| Documentare şi analiză | RO_M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed - back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.T., A.N.A.R. |
95
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
4.4.Prioritizarea măsurilor
Lucrările propuse în P.M.R.I. al A.B.A. Someş - Tisa au fost prioritizate luându-se în calcul beneficiul fiecărei măsuri în raport cu cele 9 obiective de management al riscului la inundaţii (v. Tabelul 3 - 1 din Cap.3 - Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii), în conformitate cu Metodologia de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost - beneficiu6.
Gradul de prioritizare al lucrării a fost cuantificat funcţie de valoarea raportului scor beneficiu (B) / scor cost (C)
7.În funcţie de rezultatul acestui raport a fost realizată ierarhizarea măsurilor propuse la nivelul A.B.A. Someş - Tisa astfel: cu prioritate mică, medie şi mare (în conformitate cu Floods Directive Reporting: User Guide to the reporting schema v 6.0). Rezultatele acestei analize multicriteriale cu elemente de cost - beneficiu la nivelul
A.B.A. Someş - Tisa sunt prezentate în tabelul 4 - 4, urmând ca acestea să fie raportate către CE, conform schemei de raportare impusă de către WG Floods.
Informaţii suplimentare privind analiza multicriterială cu elemente de cost - beneficiu se pot consulta la adresa:
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20l a%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
6http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inundatii/Plan%20de%20Manag ement%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
Pag. 93
7 Conform Anexei 0 a Metodologiei de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu, nu toate măsurile propuse fac obiectul acestei analize. Au fost exceptate toate acele măsuri non-structurale, absolut necesare şi obligatorii datorită rolului esenţial pe care îl au în procesul de planificare coordonată în domeniul managementului riscului la inundaţii, măsuri aplicabile la nivel naţional şi / sau A.B.A., dar şi măsuri de management natural al inundaţiilor aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. cu beneficiu major asupra mediului înconjurător, fiind considerate din start ca prioritare (high priority).
97
Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. pentru Spaţiul Hidrografic. Someş - Tisa
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Prot. veget. 0,2 km, (Hm 200-202) | ||||||
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Tisa aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,85 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Tisa aferent A.P.S.F.R-ului S = 15.250,82 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| 1 | r. Tisa - av. loc. Bocicoiu Mare | M31 | RO_M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale – amenajarea albiilor torenţiale Combaterea eroziunii solului şi eliminarea excesului de umiditate în zona Sighetu Marmaţiei, BH Tisa, mal stâng , judeţul Maramureş - Capacitate nouă CES: 500 ha | Mic | M.A.D.R. / A.N.I.F. |
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Decolmatare 4 km (Hm 400-440) | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de | ||||||
| M33 | RO_M11-3 | mal, stabilizare pat albie "Cons. mal r. Tisa la Crăciuneşt", Capacit. totală: 0,13 km refacere dig închidere, 0,6 km refacere dig dirijare, 0,102 km prelungire traverse; Rest de executat: 0,3 km refacere | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| consolid. mal, 1,55 km consolid. mal, 13 buc traverse | ||||||
| !image Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice, de amenajare a | ||||||
| M35 | RO_M13-2 | cursurilor de apă "Cons. mal r. Tisa la Lacul Raţelor în loc. Sarasău", Capacit. totală: 2,25 km refacere consolid. mal, 0,253 km traverse colmatare; Rest de executat: Refacere cons. mal L=2,25 | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| km |
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-2 | !image Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice, de amenajare a cursurilor de apă "Cons. mal r. Tisa la Sarasău - Ciarda", Capacit. totală: 1,2 km consolid. mal, 0,195 km traverse colmatare; Rest de executat: Refacere cons. mal L=1,2 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-2 | !image Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice, de amenajare a cursurilor de apă "Cons. mal r. Tisa în loc. Săpânţa", Capacit. totală: 1,3 km refacere consolid. mal, 0,43 km traverse colmatare; Rest de executat: refacere cons. mal L=1,3 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere lucrări de apărare 10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 2 | r. Vişeu - av. confl. Ţâsla | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. veget. loc. Vişeu de Jos, Leordina, Petrova, Bistra L=10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Vişeu aferente A.P.S.F.R.-ului S = 58,57 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Vişeu aferent A.P.S.F.R.-ului S = 22.769,52 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni "Am. râu Vişeu şi afluenţi ": - Ac. Marza, am. Petrova V= 0,75 mil.mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
98
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Am. râu Vişeu şi afluenţi " - am. albie r. Vişeu în loc. Borsa, Moisei, Vişeu de Sus, Vişeu de Jos L=12 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Am. r. Izvorul Negru în loc. Moisei", jud. MM, - am. albie L=3,925 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Activitate curentă de întreţinere a albiei pentru asigurarea secţiunii de curgere, r. Vişeu în loc. Borsa, Moisei, Vişeu de Sus, Vişeu de Jos, L=10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă L=15 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 3 | r. Ţâsla - av. confl. Secul | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. vegetative L=1,5 km (Hm 129-144) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ţâsla aferent A.P.S.F.R.-ului S = 1,44 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ţâsla aferent A.P.S.F.R.-ului S = 8.360,66 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Regularizare (Hm 196-121) 7,5 km şi decolmatare albie, loc. Borşa, L=3,0 km (Hm 200- 170) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
99
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere infrastructura existenta 2 km (Hm 116-136) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă L=2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 4 | r. Vaser - av. confl. Novăţ | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolid. vegetative L=2 km, (Hm 420-440) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Vaser aferente A.P.S.F.R.-ului S = 39,75 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Vaser aferent A.P.S.F.R.-ului S = 36.750,09 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare albie în loc. Vişeu de Sus, L=1,5 km, (Hm 380-395) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere infrastructura existenţa L=1,2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursul de apă L=3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
100
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 | Ruscova - av. confl. Bardi | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. în loc. Poienile de Sub Munte şi Ruscova, L=0,3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ruscova aferente A.P.S.F.R.-ului S = 26,98 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ruscova aferent A.P.S.F.R.-ului S = 31.965,61 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Ac. Rica - am. confl Socolău, V= 2,2 mil.mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Am. râului Cvasnita în com. Poienile de Sub Munte", jud. MM, Capacit. totală: 5 km reg. albie în loc. Poienile de Sub Munte | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere infrastructură existentă în loc. Luhei, Poienile de Sub Munte, Repedea, Ruscova, L=3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursul de apă L=5 km, în loc. Ruscova şi Poienile de sub Munte | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
101
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | r. Iza - av. loc. Săcel | M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. veget. L=10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Iza aferente A.P.S.F.R.-ului S = 23,75 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Iza aferent A.P.S.F.R.-ului S = 35.930,84 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Amenajare r. Iza pe trosonul Vadu Izei - confl. Tisa - Amenajare albie r. Iza Hm 680-800, L=12,2 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M11-1 | Realizare de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitura "Acumulare Runcu" (legatura cu DC 60/2000) Atenuarea undelor de viitura şi alimentare cu apă, Capacit. totală: 26 mil. mc ac.; Rest de executat (circa 30%) V=23 mil. mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie "Lucrări de regularizare a p. Baleasa (afluent al r.Iza) pe porţinea ce strabate intravilanul oraşului în Săliştea de Sus, judeţul Maramureş", Capacit. totală: 2,15 km albie reg. p. Baleasa | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie "Am. r. Iza pe tronson Vadu Izei - confluenţă r. Tisa", Capacit. totală: 23,52 km am. albie, 1,2 mil. mc ac. neperman., Capacit. pe r.Iza L= 12,2 km | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
102
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Activitate curentă de întreţinere albiei pentru asigurarea secţiunii de curgere | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă (plutitori etc.) pe măsură ce se formează L=10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 7 | r. Cosău - av. confl. Oanţa | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. veget. 0,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cosău aferent A.P.S.F.R.-ului S = 2.701,39 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare 2,5 km (Hm 225-250) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Activitate curentă de întreţinere albiei pentru asigurarea secţiunii de curgere L=3 km, (loc. Cornesti, Budesti) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă (plutitori etc.) L= 4 km, (Hm 120- 160) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
103
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 | r. Rona - sector loc. Rona de Sus Rona de Jos | M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Rona aferente A.P.S.F.R.-ului S = 10,68 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Rona aferent A.P.S.F.R.-ului S = 3.240,32 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare albie L= 2 km în loc. Rona de Jos şi Rona Sus | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni "Am. r. Iza pe sector Vadu Izei - confluenţă Tisa": - Ac. nep. Rona V=1,8 mil.mc, Hm: 143-145 | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie Amenajare r. Iza pe trosonul Vadu Izei - confl. Tisa: - Am. albie p. Rona (Hm 190-230), L=3,55 km | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L=0,5 km în loc. Rona de Sus | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 9 | r. Bătarci | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. vegetativa 0,8 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Bătarci aferent A.P.S.F.R.-ului S = 1.858,41 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
104
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare şi reprofilare albie L=1,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere şi reparaţii curente diguri 3,7 km dig drept (Hm 73-110); 3,2 km dig stâng (Hm 73-105) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă în loc. Bătarci şi Comlausa 5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 10 | r. Tarna Mare | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. veget. 1 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Tarna Mare aferente A.P.S.F.R.-ului S = 5,81 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Tarna Mare aferent A.P.S.F.R.- ului S = 2.147,8 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare şi reg. albie în loc. Tarna Mare 4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Activitate curentă de întreţinere diguri (drept 6,4 km (Hm 105-169) şi stâng 6,8 km (Hm 100-168)) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă în loc. Tarna Mare, 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
105
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11 | r. Tur - av. loc. Negreşti-Oaş, inclusiv afluenţi | M31 | RO_M04-1 | Crearea de noi zone umede "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - zona umedă mal st. am. confl. cu Talna, S = 2 kmp | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M04-1 | Crearea de noi zone umede "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - zona umeda mal dr. în zona loc. Gherta Mică, S = 3 kmp | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M31 | RO_M04-2 | Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - restaurare zona inundabila r. Tur, aval acumulare Călineşti S = 0,5 kmp în zona av. conf. Turţ | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. vegetative (în zonele cu eroziuni) L =5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Tur aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1.045,34 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Tur aferent A.P.S.F.R.-ului S = 22.548,25 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Menţinerea pădurilor în zona perimetrală lacului de acumulare Călineşti Oaş, judeţul Satul Mare (S = 785 ha) | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
106
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M34 | RO_M08-2 | !image Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Modernizare SP Turulung I din amenajarea de desecare Turulung Negreşti, judeţul Satu Mare; Reabilitare/modernizare 1 buc SP (SP Turulung I) | Mare | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatari curs de apă în loc. Turulung L= 0,5 km şi pârau Turt (la confl.) L= 1 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M08-4 | !image Relocare diguri "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - Relocare dig mal stâng, amonte confl. Talna L=3 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M08-4 | !image Relocare diguri "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - Relocare dig la confl. cu Turt L=2 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-1 | !image Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - Polder Tur mal drept am.confl.Turt volum 9 mil mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-1 | !image Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - Polder Tur mal stâng am. confl. Talna volum 5 mil mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni Ac. Negreşti am. loc. Negreşti Oaş pe r. Tur, V = 1,92 mil.mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni Ac. Brada am. loc. Luna pe r. Talna Mare, V = 2,34 mil.mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
107
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M32 | RO_M09-2 | !image Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni Ac. Turt pe r.Turt am. loc. Turt, V = 1,34 mil.mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - Etanşare dig r. Tur la Turulung L = 1,5 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - PIS Baraj Călineşti | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" - PIS Tamaseni | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Creşterea capacitatii de atenuare a ACUMULĂRII CALINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judetul Satu Mare"" - PIS Hodoş | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente modernizări, retehnologizări etc.) Mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente prin personalul propriu de exploatare al A.B.A. Someş-Tisa | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
108
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere lucrări de apărare pe Valea Rea L=70 ml (Hm 157-158) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole în loc. Turulung, Mesteacan, Turt, Gherta Mare, Pasunea Mare, Călineşti, Tur, Negreşti, Vama şi Bixad pe o lungime de 18 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | !image Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare "Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare"" Înfiinţare staţie pluviometrică automată în loc. Luna Şes | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 12 | r. Lechincioara | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 11,3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Lechincioara aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,32 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Lechincioara aferent A.P.S.F.R.- ului S = 1.591,01 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
–amenajare albie râu Tur şi Turt 48 km
–consolidare mal Tur 15,7 km + 4 km Turt
109
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. în loc. Cămârzana şi Târşolţ L = 2,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere şi reparaţii diguri mal drept 7,3 km - (Hm 124-200), mal stâng 10,37 km - (Hm 98-200) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Elim. obstacole în loc. Cămârzana şi Târşolţ L=17,67 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 13 | r. Someş - av. loc. Şanţ, am. loc. Roşiori | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. în zonele cu eroziuni de mal: jud. BN - L = 15,50 km (Hm 129-184, Hm 760-860); jud. SJ - L=1,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Someş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 242,74 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Someş aferent A.P.S.F.R.-ului S = 204.064,78 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M34 | RO_M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Completări desecare Bozânţa - Seini, BH Someş mal drept, judeţul Maramureş: 63 km drenuri (colectoare şi absorbante), reabilitare 23 buc CH | Mare | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. albie Solona în loc. Trestioara, Solona şi Surduc L = 6 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
110
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M32 | RO_M09-2 | !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni „Am. V. Sălătruc, jud.Cluj", Capacit. totală: 42 km reg.albie, 5,26 km dig, 7,364 km zid sprijin, ac. neperm., Ac. Strâmbu V= 1,33 mil. mc, jud. CJ | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni „Am. V. Sălătruc, jud.Cluj" - Ac. Opriş V= 0,83 mil. mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni „Am. V. Poiana şi afl.", jud. SJ, Capacit. totală: 19 km am. albie, 21,68 km cons.mal, 0,78 mil. mc ac., Ac. V. cu Mori, V=0,78 mil. mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Punere în siguranţă a ac. Cuceu", jud. SJ - PIS Cuceu | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitura „Am. V. Seinel", jud. MM - baraj Seinel, Capacit. totală: 0,44 mc. ac, 5,0 km am.albie, 0,5 km protectie mal; Rest de executat: baraj Seinel (circa 40%) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Someş Mare şi afluenţi între V. Mare şi Leleşti, sector oraş Năsaud, aval pod rutier DN 17 C", jud. Bistriţa Năsăud, Capacit. totală: 2,50 km reg. albie, 1,2 km ap. mal | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Someş Mare la Sângeorz Băi", jud. BN: am. albie în zona front captare L=0,67 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. V. Sălătruc, jud. Cluj" am. albie în loc. Chiuieşti şi Sălătruc L=5 km | Mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am.V. Seinel" - am. albie în loc. Seini L = 1,995 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
111
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am.V. Solona": am. albie Surduc, Solona, Trestioara, Capacit. totală: 18,195 km am. albie am. albie, 6,41 protecţie mal loc. Surduc, Solona, Trestioara L = 15,465 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere albie în jud. BN L=20 km, în jud.Cluj (în loc. Dej, Vad şi Cetan) L=15,5km, în jud. SJ L=10 km, în jud.MM L=8 km, în jud. SM L=6 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole: (Hm 320 Maieru, Hm 370 Sg. Băi, Hm 460 Ilva Mică, Hm 760 Nimigea de Sus, Hm 860 Sasarm, Hm 1055 Măluţ), jud.BN | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L=33,8 km (Hm 1208-1546), jud.CJ | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L=20 km, jud.SJ | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | !image Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Staţii automate la Mica şi la Vad | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 14 | r. Someş - av. loc. Roşiori | M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Someş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 270,96 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Someş aferent A.P.S.F.R.-ului S = 7.733,56 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
112
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. L =3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Someş pe sectorul Ulmeni - Apateu", Capacit. totală: 9,6 km consolid. mal; Rest de exec.: consolid. mal în loc. Corod L=1,857 km şi în loc. Valea Vinului L=0,25 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere şi reparaţii diguri - dig drept 47,6 km (Hm 3093- 3760) şi stâng 39,643 km (Hm 2926 -3760) şi cantoane (Satu Mare Hm 3619, Dara Hm 3686, Oar Hm 3731, Vetiş Hm 3690, Corod Hm 3460, Berindan Hm 3416) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L=10 km, Hm 3180 - 3280 | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Amenajare staţie hidro la Satu Mare, Hm 3598 | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M44 | RO_M20 | !image Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare – evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. – F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. Dotări C.I.R. Satu Mare, achiz. mater. intervenţie | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
113
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 | r. Ţibleş - av. loc. Suplai | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. vegetative L = 3,0 km (Hm 260-290) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ţibleş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 35,95 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ţibleş aferent A.P.S.F.R.-ului S = 3.495,2 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. albie în loc. Zagra, Poienile Zagrei şi Suplai, L = 3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Ac. Suplai, am. loc. Suplai, V=1,95 mil. mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere curs apă în loc. Zagra, Poienile Zagrei şi Suplai, L= 7,5 (Hm 110-120, 150-190, 230-255) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Automatizare staţie hidrometrică Mocod şi Suplai | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 16 | r. Şieu | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L =3,0 km (Hm 240-270) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Şieu aferente A.P.S.F.R.-ului S = 8,33 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
114
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Şieu aferent A.P.S.F.R.-ului S = 49.827,03 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M34 | RO_M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Desecare drenaj Şieu Măgheruş, judeţul Bistriţa Năsăud - Capacitate nouă desecare 3.200 ha | Mic | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. albie r. Şieu în loc. Şieu Odorhei, L = 2,0 km (Hm 580-600) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Ac. Bârgău (valea Străjii) - am. loc. Mureşenii Bârgăului, V = 2,62 mil mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa", jud. BN: - PIS Ac. Colibiţa | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa", jud.BN: am. albie r. Bistriţa av. baraj Colibiţa - confl. V. Bârgău în loc. Bistriţa Bârgăului, L=13,5 km: (recalibrare albie , cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa", jud.BN: am. albie r. Bistriţa - mun. Bistriţa, în loc. Prundu Bârgăului, Susenii Bârgăului, Mijlocenii Bârgăului, Josenii Bârgăului, Rusu Bărgăului, Valea Poienii, Livezile, Unirea, L = 22,7 km (recalibrare albie, cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
115
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa", jud.BN: am. albie V. Bârgău în loc. Muresenii Bârgâului, Tureac, Tiha Bârgâului, Prundu Bârgâului, L=10,4 km (recalibrare albie, cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa", jud.BN: am. albie r. Bistriţa - mun. Bistriţa - confl. Şieu în loc .Bistriţa, Viişoara, Sărata, L=14,5 km (recalibrare albie, cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere şi reparaţii curente la Ac. Colibiţa, jud.BN | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 1,5 km (Hm 520-535) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | !image Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Automatizare staţii hidrometrice Straja şi Mita, staţie pluviometrica Piatra Fântânele, înfiinţare staţie pluviometrică automata la Tărpiu | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 17 | r. Dipşa - sector av. confl. Pintic - confl. Chiraleş | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L=15 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Dipşa aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1,07 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Dipşa aferent A.P.S.F.R.-ului S = 59.90,62 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
116
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. albie L = 8 km în loc. Teaca, Galaţii Bistriţei, Ţigău, Chiraleş, Viile Tecii | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Amenajare V. Dipşa şi afluenţi în loc.Chiraleş şi Teaca", Capacit. totală: 29,85 km reprof. albie, 4,2 km cons. mal în loc. Teaca, L= 5,7 km, loc. Galaţii Bistriţei, L=3,7 km, aval loc. Galaţii Bistriţei, L=5,5 km, loc.Ţigău, L=5,5 km, loc. Chiraleş, L=2,6 km, loc. Viile Tecii, L=4,05 km, loc. Dipşa L = 2,8 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întretinere albie L=10,5 km în loc. Dipşa | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Automatizare staţie hidrometrica Viile Tecii | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| 18 | r. Pintic - av. loc. Posmuş | M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Pintic aferente A.P.S.F.R.-ului S = 8,32 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Pintic aferent A.P.S.F.R.-ului S = 1.669,37 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolm. albie L = 4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M33 | RO_M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image „Amenajare V. Dipşa şi afluenţi în loc.Chiraleş şi Teaca": amenaj. albie r. Pintic în loc. Pintic şi Teaca L=3,3 km | |||||||
117
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere albie în loc. Pintic şi Teaca L=7,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | !image Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Înfiinţare staţie pluviometrica Pintic | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Cons. veget. L = 4,50 km (Hm 155-165, 240-250, 270-295) | ||||||
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ilişua aferente A.P.S.F.R.-ului S = 23,04 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| 19 | r. Ilişua - av. confl. Strâmba | M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ilişua aferent A.P.S.F.R.-ului S = 12.541,19 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni Ac. Molişet pe V. Lungă am. loc. Molişet V=1,581 mil.mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni | Mare | M.M.A.P. / | ||
| Ac. Sendroaia pe r. Ilişua am. loc. Târlişua, V=1,051 mil.mc | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Întretinere albie în loc. Târlişua, Borleasa şi Spermezeu L = 8 km | ||||||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare blocaje L=4 km (Hm 330-370) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | Mare | M.M.A.P. / | ||
| Înfiinţare staţie hidrometrica automată la Târlişua | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
118
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Cons. veget. L= 7,8 km (Hm 1000-1780) | ||||||
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Someşul Mic aferente A.P.S.F.R.-ului S = 15,61 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Someşul Mic aferent A.P.S.F.R.- ului S = 96.254,95 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | Mare | M.M.A.P. / | ||
| "Am. r. Nadăş şi afluenţi jud. Cluj", acumularea Aghireş am loc. Aghireş V = 2,5 mil.mc | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| 20 | r. Someşul Mic - av. loc. Floreşti | M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni "Am. V. Borşa şi afluenţi pe sectorul Răscruci - Borşa": ac. Ciumăfaia pe r. Borşa, am. loc. Borşa Vat=5,1 mil.mc,Vut=0,2 mil.mc (legatura cu DCA 60/2000), Vt=5,3 mil.mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Punere în siguranţă a ac. Gilău", jud. CJ: PIS Ac. Gilău | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de | ||||||
| M33 | RO_M11-3 | mal, stabilizare pat albie "Amenajare râu Someşul Mic pe sectorul Cluj-Dej etapa II", Capacit. totală: 42,3 km reg. albie, 9,5 km lungime diguri apărate, 3,2 supraînalţări diguri, 3.400 ha supraf. apărate; Rest de exec: am. albie în loc. Jucu, Bonţida, Răscruci, Fundătura, Iclod, Livada L= 32,96 | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| km | ||||||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie "Am. V. Borşa şi afluenţi pe sectorul Răscruci - Borşa": am. albie în loc.Răscruci L=1,9 km, în loc. Borşa L=1,4 km şi între loc.Răscruci şi Borşa L=2,5 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
119
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie "Amenajare râu Someşul Mic, în Cluj", Capacit. totală: 35,35 km reg. albie, 7,9 km îndig. incintă aeroport, 17,94 km cons. mal r. Someş, 14,8 km cons. mal afluenţi; Rest de exec.: am. albie L = 3,4525 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie "Am. V. Sic şi afluenţi", jud.CJ - amenajare albie V. Sic în loc. Sic, L=4 km | Mica | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale "Amenajare râu Someşul Mic pe sectorul Cluj-Dej etapa II", L = 0,3 km în loc. Livada (închidere dig) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale "Amenajare râu Someşul Mic, în Cluj", L = 3,4 km dig | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-5 | Măsuri pentru reducerea scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor Stingerea formaţiunilor torenţiale, prevenirea alunecărilor de teren şi a inundaţiilor din BH Someşul Mic, V. Fizeşului - zona Pălatca, judeţul Cluj - Capacitate nouă CES 4.963 ha | Mic | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinerea curentă infrastructură | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole în loc Jucu, Bontida, Răscruci, Fundătura, Iclod, Livada, L= 10 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Automatizare staţie hidrometrica Rădaia, Aghireşu şi Borşa, staţie pluviometrică Fizeşu Gherlii, înfiinţare staţii pluviometrice automate în loc. Chinteni şi Săvădisla | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
120
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | r. Pâraul Ocnei - av. loc. Ocna Dejului | M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 6,0 km (Hm 40-100) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Pârâul Ocnei aferent A.P.S.F.R.- ului S = 591,69 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere albie L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 6,0 km (Hm 40-100) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 22 | r. Olpret - av. loc. Bobâlna | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 2,0 km (Hm 180-200) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Olpret aferente A.P.S.F.R.-ului S = 30,98 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Olpret aferent A.P.S.F.R.-ului S = 3675,89 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întretinere albie L = 2,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L = 2,5 km (Hm 180-205) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
121
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M41 | RO_M17 | !image Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Staţie automata în loc. Maia | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 23 | r. Almaş - av. loc. Fildu de Jos | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. loc. Almaşu, Cuzăplac, Sutor, Zimbor, Hida, Bălan, Chechiş L = 2,1 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Almaş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 4,63 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Almaş aferent A.P.S.F.R.-ului S = 24.273,34 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin,apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. V. Almaş", Capacit. totală: 2,45 km am. albie, 2,95 km cons. mal, 23 buc cadere beton; Rest de executat: am. albie în loc. Sutor L=1,09 km şi loc. Hida L=0,4 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere albie L = 5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Elimin. obstacole L= 5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 24 | r. Sălaj - av. loc. Oarţa de Jos | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 0,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Sălaj aferent A.P.S.F.R.-ului S = 9.911,91 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
122
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO_M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale – amenajarea albiilor torenţiale Refacere infrastructura IF, judeţul Maramureş | Mic | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) MGS Sălăţig | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întretinere infrastructura lucrări şi cantoane | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L = 5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 25 | r. Bârsău - av. confl. Ciont | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons.veget. L = 2 km (Hm 220-240) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Bârsău aferent A.P.S.F.R.-ului S = 3.282,09 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare L = 3 km (Hm 337-367) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere albie L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L = 1,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
123
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | r. Lăpuş - av. confl. Suciu | M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Lăpuş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 134,8 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Lăpuş aferent A.P.S.F.R.-ului S = 51.419,62 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parape’i, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie „Am. V. Cupşeni, Ungureni şi Rotunda în com.Cupşeni", Capacit. totală: 16 km am. albie, 850 m cons. mal, 129 m caderi, 138 m stabilizare pat albie; am. albie V. Cupşeni L=0,4 km, V. Ungureni L=1 km, V. Rotunda L=1,9 km în loc. Cupşeni | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere albie în loc. Lapuş, Tg. Lapuş şi Răzoare, L = 4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole în loc. Lapuş, Tg. Lapuş şi Răzoare, L= 4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
124
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 | r. Dobric | M34 | RO_M08-2 | !image Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Desecare Valea Dobric, judeţul Maramureş Refacere infrastructură 525 ha desecare ha | Mic | M.A.D.R. / A.N.I.F. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Dobric aferent A.P.S.F.R.-ului S = 2.030,91 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare albie în loc. Costeni şi Dobric L=3,6 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole în loc. Costeni şi Dobric, L= 3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Înfiinţare post pluvio Cupşeni | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 28 | r. Cavnic - av. loc. Copalnic- Mănăştur | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. vegetative L = 0,5 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Cavnic aferente A.P.S.F.R.-ului S = 14,9 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din suprafţa bazinului hidrografic Cavnic aferent A.P.S.F.R.-ului S = 10007,31 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere lucrari existente şi albie L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
125
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole în loc. Copalnic, L = 2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 29 | r. Săsar - av. loc. Baia Sprie | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L=0,2 km, (Hm 110-112) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Săsar aferent A.P.S.F.R.-ului S = 8.412,42 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare L = 0,5 km, (Hm 210-215) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Săsar şi afl.," Capacit. totală: 33,472 km am. albie, 38,955 km zid sprijin, 1,285 km cons. mal; Rest de exec: amenaj albie L=18,5 km | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Săsar în mun. Baia Mare", Capacit. totală: 5,12 km am. albie; Rest de exec: 4,2 km am. albie între pod Decebal şi pod CF | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere lucrări existente şi albie L = 2,5 km, (Hm 150-175) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 0,4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
126
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 | r. Firiza - av. confl. Jidovaia | M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget L = 0,2 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Firiza aferente A.P.S.F.R.-ului S = 8,06 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Firiza aferent A.P.S.F.R.-ului S = 15.465,52 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare albie L=0,5 km, loc. Blidari | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. Vale Firiza pe tronson Blidari - Firiza", Capacit. totală: 7,585 km am. albie; Rest de exec.: apărare de mal în cartierul Blidari (Baia Mare), L=1,435 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie „Am. Vale Firiza aval ac. Berdu", Capacit. totală: 2,6 km zid sprijin; 6,9 km cons.mal; 18 buc praguri şi căderi; am. albie L = 7,8 km | Mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 2 km, (loc. Baia Mare, Blidari) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
127
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 | r. Homorod | M31 | RO_M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L= 0,4 km (Hm 120-124) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Homorod aferente A.P.S.F.R.-ului S = 20,04 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Homorod aferent A.P.S.F.R.-ului S = 4.248,31 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare L =2 km (Hm 220-240) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor. Întreţinere lucr. existente şi reparaţii diguri (dr 9,95 Km şi stg. 3,95 Km) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 1,5km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 32 | r. Crasna - am. loc. Vârşolt | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Prot. veget. L = 3,5 km ( r. Crasna în com.Crasna, Horoatu Crasnei şi Cizer ) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crasna aferent A.P.S.F.R.-ului S = 4.092,33 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei: Decolmatare r. Crasna, L = 5,0 km (com. Horoatu Crasnei, Crasna, Cizer) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
128
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere lucr. existente: acumularea Varşolt, nodul hidrotehnic Nusfalau, regularizări de râuri L = 9,0 km, diguri L = 6,3 km, | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Elim. obstacole L= 0,5 km, | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 33 | r. Crasna - av. loc. Vârşolţ, am. loc. Acâş | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 4,0 km ( Hm 534-730); L = 0,5 km (Hm 731-896) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crasna aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,71 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crasna aferent A.P.S.F.R.-ului S = 17.280,58 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare (loc. Şimleul Silvaniei), L=3,0 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni „Am. V. Maja şi afluenţi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM", Capacit. totală: 45 km am. albie, 1,6 mil. mc ac.; ac. Cosei pe p. Mare la 5,5 km amonte de confluenţă cu p. Serpuit, V = 0,6 mil.mc | Mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni „Am. V. Maja şi afluenţi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM" - ac. Chiejd pe V. Sighet (Chiejd) la 0,5 km amonte loc. Chiejd V = 1 mil.mc | Mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
129
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie „Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac. Vârşolţ", jud. SJ, Capacit. totală: 20 km cons. mal, 20 buc praguri fund, 30 km supraînălţări diguri, 7 buc refaceri poduri, 4,75 mil. mc ac. neperman., 1 buc canton expl., 1 sistem informaţional; Rest de exec.: am. albie în loc.Vârşolţ, Şimleul Silvaniei, Cehei L = 20 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărari de mal, stabilizare pat albie „Am. V. Maja şi afluenţi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM": am. albie L = 29,6 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere şi reparaţii dig mal drept (km 44+000 - km 59+500) şi dig mal stâng (km 36+000 - km 52+500), polder Supur (Hm 775-792) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 4 km (Hm730-770) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M14-2 | !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire / apărare existente Supraînălţare dig r. Crasna 2 x 36,4 km de la Vârşolţ la Acâş | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare Automatizare staţie pluviometrică Sărmăşag | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 34 | r. Crasna - av. loc. Acâş, am. loc. Moftinu Mare | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons.veget. L = 0,5 km ( Hm 980-985) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crasna aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,71 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
130
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crasna aferent A.P.S.F.R.-ului S = 1.932,07 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei „Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac. Vârşolţ": decolm. albie L = 21 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) "Reabilitare şi modernizare polder Moftin": PIS Polder Moftin | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere şi reparaţii curente dig drept (km 44+000 - km 24+000) şi dig stâng (km 36+000 - km 16+000), polder Moftin (Hm 1072-1100), canton Ghilvaci, (Hm 1108) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 0,4 km (Hm 1100-1104) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire / apărare existente „Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac.Vârşolţ", jud.SJ: supraînalţare dig L = 42,8 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M41 | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare "Reabilitare şi modernizare polder Moftin": staţii hidrometrice Berveni, Domăneşti, Craidorolţ, Răteşti, Corund, sistem de avertizare - alarmare polder Moftin | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 35 | r. Crasna - av. loc. Moftinu Mare | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 0,3 km (Hm 1189-1192) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crasna aferent A.P.S.F.R.-ului S = 3.547,1 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
131
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei „Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac. Vârşolţ": decolm. albie L = 23 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere şi reparaţii curente dig mal drept (km 0+000 - km 24+000) şi dig mal stâng (km 0+000 - km 16+000), canton Moftin, Hm 1112, canton Domăneşti Hm 1186, Căpleni exterior Hm 1239, Căpleni interior Hm 1241, Canton Berveni Hm 1301 | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 2 km (Hm1150-1170), secţiune de interventie Berveni | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M14-2 | !image Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire/ aparare existente Reabilitare şi modernizare polder Moftin - supraînalţare diguri existente pe sector polder Moftin frontiera L = 46 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 36 | r. Zalău - av. loc. Zalău | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L =5,47 km (Hm 129-184) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Zalău aferent A.P.S.F.R.-ului S = 5012,27 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Reprof. albie L=15,5 km în loc. Bocşa, Borla, Sălăjeni, Moiad, Bobota | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M32 | RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni "Apărare împotriva inundaţiilor a mun. şi platformei industriale Zalău - reg.V. Zalău", Capacit. totală: 12,8 km am. albie, 1,25 mil. mc ac.; Rest de exec.: Ac.amonte Zalău V=1,25 mil. mc | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
132
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO_M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie "Apărare împotriva inundaţiilor a mun. şi platformei industriale Zalău - reg. V. Zalău": am. albie L = 4,5 km | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere albie L = 4 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L= 4,4 km (Hm 200-156) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 37 | r. Maria | M31 | RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Cons. veget. L = 0,150 km (Hm 129-184) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Maria aferent A.P.S.F.R.-ului S = 4.024,16 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO_M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatarea albiei, L = 1,3 km (Hm 140-153) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere diguri - mal drept L=10 km (Hm180- 280) şi mal stâng =10 km (Hm 180 - 280) pe pâraul Maria | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO_M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Eliminare obstacole L = 3 km | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
133
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Decizia de realizare a măsurilor propuse de Administraţia Bazinala de Apă Someş - Tisa pentru ,,Crearea de noi zone umede" se va face în urma unei analize de detaliu în ceea ce priveşte eficienţa tehnică a infrastructurii de desecare în raport cu pagubele evitate din zonele locuite şi nu numai, în condiţiile realizării unor zone umede, analiză la care M.A.D.R. şi A.N.I.F. vor fi implicate în mod direct.
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
P.M.R.I. reprezintă o viziune strategică pentru managementul riscului la inundaţii atât la nivel de UoM (A.B.A.), cât şi la nivel de A.P.S.F.R. În acest sens, s-au stabilit obiectivele de management al riscului la inundaţii, s-au identificat măsurile necesare în atingerea obiectivelor managementului riscului la inundaţii şi s-au pioritizat măsurile care vizează reducera riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R, ţinând cont de obiectivele specifice de management al riscului la inundaţii. Următorul pas îl reprezintă prezentarea unei imagini de ansamblu a strategiei managementului riscului la inundaţii la nivel de A.B.A. şi definirea şi, într-o etapă ulterioară, promovarea proiectelor integrate de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
În acest capitol, se prezintă strategia măsurilor şi acţiunilor conjugate pentru reducerea consecinţelor negative ale inundaţiilor în anumite zone cu risc potenţial semnficativ la inundaţii, considerate prioritare.
*
* *
Considerente generale privind specificul cursurilor de apă din B.H. Someş- Tisa
Principalele caracteristici specific ale spaţiului hidrografic Someş-Tisa şi ale cursurilor de apă din cadrul acestuia sunt:
–Forma bazinului hidrografic Someş este asemănătoare unui triunghi echilateral spre centrul căruia converg din direcţii opuse cele două ramuri (Someşul Mare din nord-est şi Someşul Mic din sud-vest), din confluenţa cărora se naşte Someşul, cu o dinamică specifică în desfăşurarea scurgerii maxime prin creşterea progresivă a debitelor pâna la confluenţa celor două Someşuri, şi o creştere accentuată, aproape bruscă, imediat aval de această confluenţă;
–Gradul redus de echipare cu lucrări hidrotehnice de apărare împotriva inundaţiilor a bazinului hidrografic, în special al bazinului Someşului Mare;
Schema de amenajare a bazinului hidrografic al râului Someşul Mare a fost concepută încât se asigură o apărare împotriva inundaţiilor a principalelor localităţi din bazin prin lucrări hidrotehnice cu folosinţe complexe, dar aceasta nu s-a realizat, fiind executate doar câteva
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
lucrări de interes local şi o singură acumulare mare, care şi rol de atenuarea undelor de viitură (Colibiţa) în A.P.S.F.R. 16 - r. Şieu.
Bazinul Someşului Mic are un grad ridicat de echipare cu lucrări hidrotehnice în amonte de municipiul Cluj Napoca, dar şi aceste lucrări, aflate în administrarea A.B.A. Someş
–Tisa şi Hidroelectrica S.A., reprezintă un risc tehnic/tehnologic care trebuie luat în considerare.
–Amplasarea localităţilor pe malurile cursurilor de apă, chiar în zona inundabilă;
–O caracteristică importantă a scurgerii apelor mari pe cursurile de apă din spaţiul hidrografic Someş - Tisa o reprezintă cauzele care generează viiturile, care fac ca pe râurile Someş şi Tisa să se producă viituri cu valori maxime mult mai mari decât pe alte cursuri de apă de acelaşi ordin de mărime.
Pe baza datelor provenite de la 14 staţii hidrometrice reprezentative au fost identificate 12 viituri cu geneză şi durate diferite şi a căror nivel a depăşit cota de inundaţii, frecvenţa acestora a fost maximă primăvara (50%), acestea fiind generate de variaţiile termice ale maselor de aer care traversează sau stagnează deasupra teritoriului, astfel:
–din apa provenită din topirea zăpezii şi din precipitaţiile lichide abundente de natură frontală la începutul primăverii;
–în lunile aprilie şi mai inundaţiile au fost generate de precipitaţiile abundente de natură frontală şi termoconvectivă şi uneori de topirea stratului de zăpadă existent încă în regiunea de munte.
Inundaţiile din lunile mai 1970 şi 1991 au afectat o mare parte din bazinul hidrografic, având o probabilitate de apariţie de 1-3%.
Inundaţiile înregistrate în perioada decembrie 1995 - ianuarie 1996 au fost cele mai mari inundaţii de iarnă cunoscute în istorie, afectând cea mai mare parte a teritoriului României, cu pagube însemnate şi în cele 59 de judeţe din cadrul bazinului.
Viituri importante care au produs inundaţii mari au avut loc în luna noiembrie 1998 (viituri istorice în bazinul hidrografic Tisa), martie 2001 (viituri istorice în bazinul hidrografic Tisa), iunie 2006, iulie 2008 şi 2015.
Efectul schimbărilor hidrologice şi climatice
Analiza fenomenelor hidro - meteorologice şi a cauzelor producerii inundaţiilor pe o perioadă mai lungă şi din ultimii ani a condus la urmatoarele concluzii principale care au stat la baza alegerii variantelor şi a scenariilor de amenajare:
–modul de formare şi declanşare a fenomenelor cu tranzitarea undelor de viitură din B.H. Someş -Tisa, cu producerea unor inundaţii catastrofale se datorează atât factorilor climatici cu influenţă majoră (precipitaţii mari sub formă de ploi
şi zăpezi cu influenţe ciclonare cu inversiuni termice rapide), cât şi a factorilor fizico - geografici (pante mari cu concentrare rapidă a viiturilor şi cu coeficienţi de scurgere ridicaţi), iar acolo unde aceste văii trec prin teritorii joase se produc revărsări majore din albia minoră;
–morfologia bazinului hidrografic al râului Someş determină suprapunerea undelor de viitura pe o mare parte a afluenţilor săi, ceea ce conduce la efecte cumulate importante;
–cele mai mari unde de viitura se formează de obicei în perioada lunilor martie - mai datorită suprapunerii efectelor ploilor torenţiale cu topirea zăpezilor;
–gradul mare de torenţialitate face ca valorile debitelor maxime să fie superioare celor care se înregistrează pe alte râuri, de acelaşi ordin de mărime din ţara;
–aportul important în formarea undelor de viitură pe râul Someş îl are Someşul Mare şi datorită gradului redus de amenajare hidrotehnică, respectiv de atenuare a undelor de viitură.
Efectele schimbarilor climatice şi a impactului acestora asupra regimului hidrologic se menifestă prin:
–o evidentă tendinţă de torenţializare pe cursurile de apă din bazin, mai ales în zona Someşului Mare amonte Năsăud, bazinul râului Tisa şi bazinul râului Crasna;
–o tendinţă generală după anul 1990 de creştere a debitelor care duc la depăşirea CA şi CI şi a numărului de cazuri în care acestea se produc;
–studiul meteorologic indică o tendinţă de creştere a temperaturilor şi precipitaţiilor după 1990;
–datele disponibile privind viiturile rapide indică producerea unui număr mai mare de viituri rapide.
Cauzele locale ale producerii inundaţiilor sunt:
–insuficienţa sistemelor de colectare şi evacuare a apelor pluviale la nivelul localităţilor şi/sau subdimensionarea acestora;
–înfundarea şi neîntreţinerea canalelor şi rigolelor de scurgere existente din localităţi şi legat de aceasta capacităţii insuficiente de transport a podeţelor din localitate, care se înfundă atât datorită neîntreţinerii secţiunilor de scurgere;
–capacităţii insuficiente de transport a podurilor care se înfunda datorita: subdimensionării, neîntreţinerii secţiunilor de scurgere şi/sau datorită aportului de material lemnos adus de pe versanţi în timpul perioadelor hidrologice excedentare;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
–colmatarea albiei minore cu dezvoltarea unei vegetaţii abundente ce a mărit rugozitatea de scurgere în albia minoră având ca efect creşterea nivelului, în regim natural precum şi înălţimea redusa a malurilor naturale. Fenomenul este cu atat mai periculos cu cât se manifestă cu pregnanţă pe cursurile de apă necadastrate care traversează localităţile;
–extindrea necontrolată a construcţiilor de case şi vile în zone inundabile şi extinderea unor gospodării până la malul albiei minore îngustând şi mai mult secţiunea de scurgere, cu alte cuvinte, existenţa unei deficienţe majore în sistematizarea localităţilor;
–în anumite zone, unde localităţiile sunt amplasate în lunca râurilor care au o lăţime relativ mică (100 -- 500 m între versanţi), apele pluviale adunate de pe versanţi creează adevărate lacuri de acumulare care băltesc pe terenul gospodăriilor din zonă, producând inundaţii la ploi locale de intensitate mare ce se scurg pe torenţi;
–lipsa unei educaţii adecvate a populaţiei în ceea ce priveşte modul de comportare în zonele supuse riscurilor de inundaţii;
–degradarea şi insuficienţa lucrărilor specifice de corectare a torenţilor şi de combatere a eroziunii solului în bazinele torenţiale;
–degradarea sistemelor de desecare.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii propune un Set de măsuri structurale şi nestructurale, clasificate în 3 categorii, în funcţie de nivelul de aplicare, după cum urmează:
–Măsuri la nivel naţional;
–Măsuri la nivel bazinal (A.B.A.);
–Măsuri la nivel de A.P.S.F.R.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel naţional reprezintă un punct cheie în construirea unui cadru organizaţional bun pentru realizarea unui management integrat al riscului la inundaţii, deziderat care depinde de implicarea serioasă a tuturor "actorilor" şi de folosirea eficientă a resurselor disponibile.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel bazinal ţin de soluţiile organizatorice şi tehnice al căror efect vizează îmbunătăţirea managementului riscului la inundaţii la nivelul întregului teritoriu al A.B.A.
Măsurile aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. sunt măsuri specifice, „localizate" fie la nivel de A.P.S.F.R., fie, după caz, pe afluenţi sau în bazinul amonte al sectorului respectiv dar care au efect asupra celor 37 de sectoare / zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
(A.P.S.F.R.)., declarate şi raportate în martie 2012, în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii.
În tabelul 4 - 5 sunt prezentate sintetic măsurile propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii.
Tabel 4 - 5 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
| Tip masură | Măsuri | Nr de Măsuri | Cod Masură |
|---|---|---|---|
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | Crearea de noi zone umede | 2 | RO_M04-1 |
| Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile | 1 | RO_M04-2 | |
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 33 | RO_M04-4 | |
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 26 | RO_M07-1 |
| Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | 37 | RO_M07-2 | |
| Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 1 | RO_M07-3 | |
| Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | 2 | RO_M07-5 | |
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | 4 | RO_M08-2 |
| Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | 28 | RO_M08-3 | |
| Relocare diguri | 2 | RO_M08-4 | |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente | 2 | RO_M09-1 |
| Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | 18 | RO_M09-2 | |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin marirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | 9 | RO_M10-1 |
| Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | 1 | RO_M10-2 |
| Tip masură | Măsuri | Nr de Măsuri | Cod Masură |
|---|---|---|---|
| Măsuri structurale de protecţie (planificare şi realizare) | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | 2 | RO_M11-1 |
| Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | 33 | RO_M11-3 | |
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale | 2 | RO_M11-4 | |
| Măsuri pentru reducerea scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor | 1 | RO_M11-5 | |
| Măsuri de supraveghere, urmarirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi intreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | 3 | RO_M13-2 |
| Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | 32 | RO_M13-3 | |
| Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | 38 | RO_M13-4 | |
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire / apărare existente | 3 | RO_M14-2 |
| Măsuri privind monitorizarea, prognoză şi avertizarea inundaţiilor | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | 13 | RO_M17 |
| Asigurarea resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | 1 | RO_M20 |
| Total Măsuri | 294 | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Justificarea măsurilor propuse
Se menţioneară faptul că unele Studii de Fezabilitate necesită reactualizarea întrucât au fost realizate anterior aprobării prin HG 846 / 11 august 2010 a Strategiei naJionale de management al riscului la inundaJii pe termen mediu şi lung care stabileşte ca obiectiv pe termen lung „asigurarea protecţiei localităţilor pentru viituri cu probabilităţi de depăşire cuprinse între 1% şi 0,01% diferenţiat în funcţie de rangul localităţilor”.
Ca urmare a considerentelor prezentate mai sus, sunt cele mai importante / relevante tipuri de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R., pe teritoriul gestionat de A.B.A. Someş-Tisa, se prezintă sintetic astfel:
–RO_Mo4-4 Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) – 33 măsuri propuse
o Justificare: Măsura se aplică în zonele cu eroziuni active, prin lucrări prietenoase mediului, executate din surse proprii şi constă din plantare de butaşi de salcie, brăzduiri şi caroiaje. Prin aceste lucrări se urmăreşte un dublu effect: renaturarea malurilor şi stabilizarea lor.
–RO_Mo8-3 Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei – 28 măsuri propuse
o Justificare: Măsurile de acest tip sunt necesare pentru asigurarea capacităţii de tranzitare a debitelor în perioadele de ape mari prin albiile cursurilor de apă prin îndepărtarea depunerilor de material solid provenit în cea mai mare parte din eroziunea solului din bazinul de recepţie (din scurgerile de pe versanţi, ca urmare a defrişărilor necontrolate şi a unor practici agricole neadecvate) şi care care obturează secţiunea de scurgere, în special la ape mari şi viituri.
–RO_M13-4 Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă – 38 măsuri propuse
o Justificare: Prin efectuarea lucrărilor de defrişare a vegetaţiei arborescente din albiile cursurilor de apă care reduce secţiunea de scurgere şi măreşte rugozitatea albiei, lucrări asociate cu îndepărtarea blocajelor din albie se urmăreşte creşterea capacităţii de tranzitare a debitelor de viitură prin mărirea secţiunii de scurgere, reducerea rugizităţii şi realizarea unor decolmatări hidraulice.
–RO_M11-3 Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie – 33 măsuri propuse
o Justificare: Caracterul puternic torenţial al majorităţii cursurilor de apă neamanajate din bazinul hidrografic Someş-Tisa are ca efect o dinamică accentuată a albiei, cu modificări frecvente ale acesteia, fiind necesare lucrări de reducere a eroziunilor, stabilizarea talvegului albiilor cursurilor de apă atât pentru apărarea directă a malurilor şi obiectivelor riverane, cât şi pentru asigurarea scurgerii în albie şi pentru siguranţa construcţiilor existente care realizează apărarea împotriva inundaţiilor.
–RO_Mo9-2 Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni – 18 măsuri propuse
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
o Justificare: Ţinând cont de considerentele prezentate mai sus şi în capitolele precedente, în special de caracterul puternic torenţial al cursurilor de apă din bazin şi a insuficientei echipări cu lucrări hidrotehnice a acestora, este necesară reţinerea volumelor de viitură acolo unde se formează scurgerea prin realizarea unor acumulări nepermanente de mici dimensiuni, dar mai multe ca număr. Alte soluţii de reducere a riscului la inundaţii, cum ar fi mărirea secţiunii de scurgere, execuţia de parapeţi din beton sau îndiguirea cursului de apă nu este posibilă datorită existenţei locuinţelor şi căilor de acces pe malul apei.
În unele zone, în care o singură soluţie nu putea rezolva reducerea riscului la inundaţii, s-a ales o combinaţie de soluţii, cu efecte suprapuse, care numai împreună pot avea efecul scontat.
–RO_M1o-1 Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) – 9 măsuri propuse
o Justificare: Construcţiile hidrotehnice existente în B.H. Someş - Tisa au fost realizate cu 30-70 ani în urmă cu folosinţe complexe, cu rol principal de apărare împotriva inundaţiilor şi alimentare cu apă a localităţilor din zona aval. Aceste construcţii sunt la capătul duratei lor de funcţionare, iar unele echipamente hidromecanice, instalaţii electrice de forţa, comanda şi semnalizare ale acestora au perioadă normală de funcţionare depaşită. În aceaste condiţii, costurile legate de întreţinerea şi repararea lor au devenint substanţiale, din cauza faptului ca piesele de schimb, nu se mai fabrică. Întrucât există riscul ca acestea să fie scoase din funcţiune, se impune reabiliatarea instalaţiilor electrice de forţa şi comanda, a mecanismelor şi instalaţiilor de acţionare a echipamentelor hidromecanice aferente barajelor, pentru creşterea siguranţei în exploatare a obiectivelor hidrotehice şi asigurarea exploatării lor la parametrii proiectaţi.
Această măsura este esenţială pentru siguranţa în exploatare şi la parametrii proiectaţi ai amenajărilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor (baraje şi lacuri de acumulare). Lucrările propuse vor avea un impact pozitiv asupra populaţiei din zonă, deoarece scopul lacurilor de acumulare este prioritar social, apărând populaţia împotriva inundaţiilor şi stopând eroziunile active din zonele intravilane limitrofe albiei râurilor, dar are şi implicaţii economice prin evitarea pagubelor potenţiale ce se pot produce prin afectarea infrastructurii şi a lucrărilor de artă existente în zonă. Lucrările se încadrează în politicile de investiţii sectoriale, în acord cu prevederile Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung şi de asigurare a condiţiilor de dezvoltare durabilă.
–Barajul Călineşti Oaş
o Necesitatea lucrărilor:
Modificări ale caracteristicilor undelor de viitură de la punerea în funcţiune datorate schimbărilor folosirii terenului, despăduririlor şi schimărilor climatice;
Aplicarea Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung, aprobata prin Hotararea de Guvern nr. 846/11.08.2010 modificări ale probabilităţilor anuale de depăşire pentru debitelor de calcul ale lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor.
o Concluzii şi recomandări ale experţilor barajului şi echipamentelor:
■ Baraj: necesitatea executării de umpluturi la piciorul aval al barajului şi înălţarea platformei aval pentru compensarea subpresiunilor;
■ Echipamente: uzura fizică şi morală ale echipamentelor şi acţionărilor electrice;
■ Digurile aval: necesită lucrări de etanşare ale fundaţiei în zonele în care au apărut grifoane; digurile necesită supraînălţări pentru asigurarea tranzitării viiturilor;
■ Sistemul de avertizare alarmare: uzat fizic şi moral şi/sau în unele zone nefuncţional.
–Barajul Gilău
o Necesitatea lucrărilor:
■ Vechimea lucrării (peste 45 ani);
■ Modificări ale caracteristicilor viiturilor de la punerea în funcţiune datorită lucrărilor din amonte şi schimbărillor climatice.
o Concluzii şi recomandări ale experţilor barajului şi echipamentelor:
■ Baraj: sistemul AMC insuficient pentru asigurarea monitorizării;
■ Echipamente: uzura fizică şi morală ale echipamentelor şi acţionărilor electrice;
■ Albia amonte nestabilizată favorizează dezvoltarea de eroziuni şi creşterea debitului solid târât care determină colmatarea lacului;
■ Sistemul de avertizare alarmare: uzat fizic şi moral şi/sau în unele zone nefuncţional.
–Barajul Colibiţa
o Necesitatea lucrărilor:
■ Uzura echipamentelor hidromecanice (fizică şi morală);
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
■ Modificări ale caracteristicilor undelor de viitură de la punerea în funcţiune.
o Concluzii şi recomandări ale experţilor barajului şi echipamentelor:
■ Baraj: deteriorări ale măştii de etanşare a barajului;
■ Echipamente: uzura fizică şi morală ale echipamentelor şi acţionărilor electrice;
■ Albia aval nu asigură tranzitarea debitelor evacuate;
■ Sistemul de avertizare alarmare: uzat fizic şi moral şi/sau în unele zone nefuncţional.
–Barajul Cuceu
o Necesitatea lucrărilor:
■ Modificări ale caracteristicilor undelor de viitură de la punerea în funcţiune;
o Concluzii şi recomandări ale experţilor barajului şi echipamentelor:
■ Barajul: versantul stâng instabil;
■ Echipamente: lipsa echipamentelor de închidere şi reglare a golirii de fund face imposibilă reglarea debitelor defluente la viituri;
■ Albia aval nu asigură tranzitarea debitelor evacuate;
■ Sistemul de avertizare alarmare: uzat fizic şi moral şi/sau în unele zone nefuncţional.
–Barajul Sălăţig
o Necesitatea lucrărilor:
■ Modificări ale caracteristicilor undelor de viitură de la punerea în funcţiune din cauza despăduririlor şi schimarillor climatice.
o Concluzii şi recomandări ale experţilor barajului şi echipamentelor:
■ Barajul: sistemul AMC insuficient pentru asigurarea monitorizării
■ Echipamentele hidromecanice şi sistemele de scţionare sunt uzate fizic şi moral
■ Albia aval nu asigură tranzitarea debitelor evacuate prin descărcătorii de ape mari
■ Sistemul de avertizare alarmare: uzat fizic şi moral şi/sau în unele zone nefuncţional
–RO_M1o-2 Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) - 1 măsură propusă
o Justificare: Această măsură cuprinde, în principal, lucrările de întreţinere şi reparaţii care au ca scop menţinerea construcţiilor şi instalaţiilor aferente la nivelul necesar cerinţelor de siguranţă şi asigurarea funcţionalităţii amenajărilor hidrotehnice (baraje, lacuri de acumulare, diguri şi alte lucrări cu rol de apărare) conform normativelor tehnice în vigoare.
În figura 4 - 1 sunt prezentate pentru fiecare A.P.S.F.R. măsurile estimate a se realiza pentru reducerea riscului la inundaţii.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
146
Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Someş-Tisa
4.6.Definirea de proiecte integrate majore
la nivel de A.B.A.
În scopul identificării la nivel de A.B.A. a proiectelor integrate majore8, consultantul JASPERS a solicitat o analiză matriceală, la nivelul fiecarui A.P.S.F.R., analiză care indică pe de o parte, principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% (desemnate pe baza unui criteriu unitar la nivel naţional, care ţine seama de populaţia potenţial afectată - prag peste 150 locuitori potenţial afectaţi pe localitate), precum şi principalele măsuri cu efect semnificativ de reducere a riscului la inundaţii (măsurile cele mai relevante din punct de vedere al reducerii riscului la inundaţii) în localităţile respective.
Matricea oferă o imagine calitativă a principalelor localităţi / grupuri de localităţi apărate (importante sub aspectul numărului de locuitori potenţial afectaţi), precum şi a celor mai semnificative / eficiente măsuri (măsuri structurale - hard şi soft, semnificative din punct de vedere al efectului produs) şi, prin urmare, ajută la gruparea măsurilor individuale în proiecte integrate (matricile pentru fiecare A.P.S.F.R. pot fi consultate pe site-ul www.rowater.ro).
Exemplu de matrice
| Cod măsură | Tip măsură | Măsură propusă | A.P.S.F.R. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Localitatea 1 | Localitatea 2 | Localitatea 3 | Localitatea n | |||
| Măsura 1 | x | xx | FE | x | ||
| Măsura 2 | x | xx | - | x | ||
| Măsura 3 | FE | x | n | |||
| Simbol | Efectul (eficacitatea măsurii) |
|---|---|
| FE | Fără efect |
| x | Efect parţial (eficacitate parţială / apără parţial localitatea) |
| xx | Eficacitate foarte bună |
| n | Efect necunoscut |
| - | Măsura nu este aplicabilă pentru localitatea respectivă |
8 Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM) acordă finanţare nerambursabilă pentru proiecte de investiţii şi de asistenţă tehnică de pregătire proiecte în sectorul de apă şi apă uzată, în cadrul Axei Prioritare 5. Acest Program Operaţional reprezintă unul dintre programele operaţionale prin care pot fi accesate fondurile europene structurale şi de investiţii alocate României în perioada 2014 - 2020. Se reaminteşte că Obiectivul Specific 5.1 "Reducerea efectelor şi a pagubelor asupra populaţiei cauzate de fenomenele naturale asociate principalelor riscuri accentuate de schimbările climatice, în principal de inundaţii şi eroziune costieră" promovează acţiuni ce contribuie la îndeplinirea cerinţelor Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii, transpuse şi în Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice 2013-2020. A.N.A.R. va transmite spre finanţare un număr de propuneri de proiecte integrate majore. Mai departe, aceste propuneri de proiecte integrate, vor face obiectul unui checking-list, prin care Autoritatea de Management pentru P.O.I.M. urmează să verifice încadrarea proiectului ca fiind eligibil pentru finanţare, în conformitate cu o serie de elemente, evidenţiate în Ghidul P.O.I.M. (Criterii pentru justificarea şi pregătirea proiectelor, recomandate de JASPERS).
Informaţii detaliate cu privire la analiza matriceală realizata (sheet-uri excel) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20l a%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
În tabelul 4 - 6 este prezentat numărul localităţilor / grupurilor de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. Someş - Tisa.
Tabel 4 - 6 Numărul localităţilor / grupurilor de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A Someş - Tisa
| Nr. localităţi cu populaţie potenţial afectate > 5oo | Nr. localităţi cu populaţie potenţial afectate >25o | Nr. localităţi cu populaţie potenţial afectate > 15o | Nr. localităţi cu populaţie potenţial afectate > 8o |
| 50 | 83 | 139 | 196 |
În sprijinul abordării mai sus-menţionate, în vederea definirii proiectelor integrate, se precizează: "având în vedere necesarul masiv de investiţii comparativ cu fondurile nerambursabile disponibile, printre criteriile de prioritizare se vor număra: populaţia aflată sub incidenţa riscului, locaţia proiectului în zone cu incidenţă masivă a riscurilor, nivelul daunelor economice posibile, efectul pozitiv integrat al proiectului" (extras Ghid P.O.I.M.).
Pe baza analizei matriceale (localităţi / grupuri de localităţi supuse riscului la inundaţii în cazul scenariului de inundabilitate 1%, a măsurilor asociate propuse), la nivelul A.B.A. Someş - Tisa au fost identificate următoarele proiecte integrate majore:
1.Amenajarea râu Crasna aval Varşolţ - frontiera Ungaria, jud. Salaj şi Satu Mare
1.1.Cons. veget. L = 4,0 km ( Hm 534-730); L = 0,5 km (Hm 731-896) –
A.P.S.F.R. 33 – RO_M04-4
1.2.Decolmatare (loc. Şimleul Silvaniei), L=3,0 km – A.P.S.F.R. 33 – RO_M08-3
1.3.„Am. V. Maja şi afluenJi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM”, Capacit. totală: 45 km am. albie, 1,6 mil. mc ac.; ac. Cosei pe p. Mare la 5,5 km amonte de confluenţă cu p. Serpuit, V = 0,6 mil.mc – A.P.S.F.R. 33 – RO_M09-2
1.4.„Am. V. Maja şi afluenţi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM” - ac. Chiejd pe
V. Sighet (Chiejd) la 0,5 km amonte loc. Chiejd V = 1 mil. mc –
A.P.S.F.R. 33 – RO_M09-2
1.5.„Am. r. Crasna şi afluenJi aval de ac. Vârşolţ”, jud. SJ, Capacit. totală: 20 km cons. mal, 20 buc praguri fund, 30 km supraînălţări diguri, 7 buc
refaceri poduri, 4,75 mil. mc ac. neperman., 1 buc canton expl., 1 sistem informaţional; Rest de exec.: am. albie în loc. Vârşolţ, Şimleul Silvaniei, Cehei L = 20 km – A.P.S.F.R. 33 – RO_M11-3
1.6.„Am. V. Maja şi afluenJi, confl. r. Crasna jud. SJ şi SM”: am. albie L = 29,6 km – A.P.S.F.R. 33 – RO_M11-3
1.7.Întreţinere şi reparaţii dig mal drept (km 44+000 – km 59+500) şi dig mal stâng (km 36+000 - km 52+500), polder Supur (Hm 775-792) – A.P.S.F.R. 33 – RO_M13-3
1.8.Eliminare obstacole L= 4 km (Hm730-770) – A.P.S.F.R. 33 – RO_M13-4
1.9.Supraînălţare dig r. Crasna 2 x 36,4 km de la Vârşolţ la Acâş –
A.P.S.F.R. 33 – RO_M14-2
1.10.Automatizare staţie pluviometrică Sărmăşag – A.P.S.F.R. 33 – RO_M17
1.11.Cons.veget. L = 0,5 km ( Hm 980-985) – A.P.S.F.R. 34 – RO_M04-4
1.12.„Am. r. Crasna şi afluenJi aval de ac. VârşolJ”: decolm. albie L = 21 km –
A.P.S.F.R. 34 – RO_M08-3
1.13.“Reabilitare şi modernizare polder Moftin”: PIS Polder Moftin –
A.P.S.F.R. 34 – RO_M10-1
1.14.Întreţinere şi reparaţii curente dig drept (km 44+000 - km 24+000) şi dig stâng (km 36+000 - km 16+000), polder Moftin (Hm 1072-1100), canton Ghilvaci, (Hm 1108) – A.P.S.F.R. 34 – RO_M13-3
1.15.Eliminare obstacole L= 0,4 km (Hm 1100-1104) – A.P.S.F.R. 34 – RO_M13-4
1.16.„Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac.Vârşolţ”, jud. SJ: supraînalJare dig L = 42,8 km – A.P.S.F.R. 34 – RO_M14-2
1.17.“Reabilitare şi modernizare polder Moftin”: staJii hidrometrice Berveni, Domăneşti, Craidorolţ, Răteşti, Corund, sistem de avertizare - alarmare polder Moftin – A.P.S.F.R. 34 – RO_M17
1.18.Cons. veget. L = 0,3 km (Hm 1189-1192) – A.P.S.F.R. 35 – RO_M04-4
1.19.„Am. r. Crasna şi afluenţi aval de ac. Vârşolţ”: decolm. albie L = 23 km –
A.P.S.F.R. 35 – RO_M08-3
1.20.Întreţinere şi reparaţii curente dig mal drept (km 0+000 - km 24+000) şi dig mal stâng (km 0+000 - km 16+000), canton Moftin, Hm 1112, canton Domăneşti Hm 1186, Căpleni exterior Hm 1239, Căpleni interior Hm 1241, Canton Berveni Hm 1301 – A.P.S.F.R. 35 – RO_M13-3
1.21.Eliminare obstacole L= 2 km (Hm1150-1170), secţiune de intervenţie Berveni – A.P.S.F.R. 35 – RO_M13-4
1.22.Reabilitare şi modernizare polder Moftin - supraînalJare diguri existente pe sector polder Moftin frontiera L = 46 km – A.P.S.F.R. 35 – RO_M14-2
Concluziile privind proiectul integrat Amenajarea râu Crasna aval Varşolţ - frontiera Ungaria, jud. Salaj şi Satu Mare
Realizarea acumulărilor nepermanente de mici dimensiuni, acumulare Cosei, acumulare Chiejd, coroborat cu lucrări de creştere a gradului de siguranţă a polderului Moftin, precum şi asigurarea tranzitarii debitelor prin albia amenajată (impermeabilizari, supraînălţări şi reparaţii diguri, parapeţi, ziduri de sprijin, stabilizare albie, recalibrări etc), reduc remnificativ riscul la inundaţii pentru localităţile aflate în aval de acumularea Varşolţ până la frontieră, precum şi asigurarea debitului şi nivelului în secţiunea de frontieră (conform Convenţiei Bilaterale Ape de Frontieră România - Ungaria)
2.Amenajarea râu Tur - aval localitatea Negreşti-Oaş, inclusiv afluenţi, judeţul Satu Mare
2.1.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - zona umedă mal st. am. confl. cu Talna, S = 2 kmp – A.P.S.F.R. 11 – RO_M04-1
2.2.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare” - zona umeda mal dr. în zona loc. Gherta Mică, S = 3 kmp – A.P.S.F.R. 11 – RO_M04-1
2.3.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’- restaurare zona inundabila r. Tur, aval acumulare Călineşti S = 0,5 kmp în zona av. conf. Turţ – A.P.S.F.R. 11 – RO_M04-2
2.4.Cons. vegetative (în zonele cu eroziuni) L =5 km – A.P.S.F.R. 11 – RO_M04-4
2.5.Modernizare SP Turulung I din amenajarea de desecare Turulung Negreşti, judeţul Satu Mare; Reabilitare/modernizare 1 buc SP (SP Turulung I) – A.P.S.F.R. 11 – RO_M08-2
2.6.Decolmatări curs de apă în loc. Turulung L= 0,5 km şi pârau Turt (la confl.) L= 1 km – A.P.S.F.R. 11 – RO_M08-3
2.7.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - Relocare dig mal stâng, amonte confl. Talna L=3 km – A.P.S.F.R. 11 – RO_M08-4
2.8.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - Relocare dig la confl. cu Turt L=2 km – A.P.S.F.R. 11 – RO_M08-4
2.9.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - Polder Tur mal drept am. confl. Turt volum 9 mil mc – A.P.S.F.R. 11 – RO_M09-1
2.10.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - Polder Tur mal stâng am. confl. Talna volum 5 mil. mc – A.P.S.F.R. 11 – RO_M09-1
2.11.Ac. Negreşti am. loc. Negreşti Oaş pe r. Tur, V = 1,92 mil. mc –
A.P.S.F.R. 11 – RO_M09-2
2.12.Ac. Brada am. loc. Luna pe r. Talna Mare, V = 2,34 mil. mc – A.P.S.F.R. 11 – RO_M09-2
2.13.Ac. Turt pe r. Turt am. loc. Turt, V = 1,34 mil. mc – A.P.S.F.R. 11 – RO_M09-2
2.14.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - Etanşare dig r. Tur la Turulung L = 1,5 km –
A.P.S.F.R. 11 – RO_M10-1
2.15.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - PIS Baraj Călineşti – A.P.S.F.R. 11 – RO_M10-1
2.16.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - PIS Tamaseni – A.P.S.F.R. 11 – RO_M10-1
2.17.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - PIS Hodoş – A.P.S.F.R. 11 – RO_M10-1
2.18.Mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente prin personalul propriu de exploatare al A.B.A. Someş - Tisa –
A.P.S.F.R. 11 – RO_M10-2
2.19.“Creşterea capacităţii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeţul Satu Mare’’ - amenajare albie rau Tur şi Turt 48 km;
–consolidare mal Tur 15.7 km + 4 km Turt – A.P.S.F.R. 11 – RO_M11-3
2.20.Întreţinere lucrări de apărare pe Valea Rea L=70 ml (Hm 157-158) –
A.P.S.F.R. 11 – RO_M13-3
2.21.Eliminare obstacole în loc. Turulung, Mesteacan, Turt, Gherta Mare, Pasunea Mare, Călineşti, Tur, Negreşti, Vama şi Bixad pe o lungime de 18 km – A.P.S.F.R. 11 – RO_M13-4
2.22.“Creşterea capacităJii de atenuare a ACUMULĂRII CĂLINEŞTI şi de tranzitare a debitelor de viitura până la frontiera cu Republica Ungară, judeJul Satu Mare’’ - ÎnfiinJare staJie pluviometrică automată în loc. Luna Şes – A.P.S.F.R. 11 – RO_M17
Concluziile privind proiectul integrat Amenajarea râu Tur - aval localitatea Negreşti - Oaş, inclusiv afluenţi, judeţul Satu Mare
Realizarea de noi poldere: Tur mal drept amonte confluenţă Turt, Tur mal stâng amonte confluenţă Talna, de noi acumulări nepermanente precum ac. Negreşti, ac. Brada, ac. Turt, creşterea gradului de siguranţă pentru ac. Călineşti, ac. Tamaseni, ac. Hodoş, relocare diguri, creareade noi zone umede, etanşare şi supraînălţare diguri existente, asigurare secţiune de curgere albie (recalibrări, decolmatări, stabilizari albie etc) au ca efect reducerea semnificativă a riscului la inundaţii a localităţilor aval acumulare Călineşti - frontiera precum şi asigurarea nivelului şi debitului în secţiunea de frontieră (conform Convenţiei Bilaterale Ape de Frontieră România - Ungaria).
3.Amenajarea râu Someşul Mic - aval loc. Floreşti, jud.Cluj
3.1.Cons. veget. L= 7,8 km (Hm 1000-1780) – A.P.S.F.R. 20 – RO_M04-4
3.2.“Am. r. Nadăş şi afluenJi jud. Cluj”, acumularea Aghireş am loc. Aghireş V = 2,5 mil. mc – A.P.S.F.R. 20 – M09-2
3.3.“Am. V. Borşa şi afluenJi pe sectorul Răscruci – Borşa”: ac. Ciumăfaia pe r. Borşa, am. loc. Borşa Vat=5,1 mil. mc, Vut=0,2 mil. mc (legatura cu DCA 60/2000), Vt=5,3 mil. mc – A.P.S.F.R. 20 – M09-2
3.4.“Punere în siguranJă a ac. Gilău”, jud. CJ: PIS Ac. Gilău – A.P.S.F.R. 20 – M10-1
3.5.“Amenajare râu Someşul Mic pe sectorul Cluj-Dej etapa II”, Capacit. totală: 42,3 km reg. albie, 9,5 km lungime diguri apărate, 3,2 supraînalţări diguri, 3.400 ha supraf. apărate; Rest de exec: am. albie în loc. Jucu, Bonţida, Răscruci, Fundătura, Iclod, Livada L= 32,96 km – A.P.S.F.R. 20 – M11-3
3.6.“Am. V. Borşa şi afluenţi pe sectorul Răscruci – Borşa”: am. albie în loc. Răscruci L=1,9 km, în loc. Borşa L=1,4 km şi între loc. Răscruci şi Borşa L=2,5 km – A.P.S.F.R. 20 – M11-3
3.7.“Amenajare râu Someşul Mic, în Cluj”, Capacit. totală: 35,35 km reg. albie, 7,9 km îndig. incintă aeroport, 17,94 km cons. mal r. Someş, 14,8 km cons. mal afluenţi; Rest de exec.: am. albie L = 3,4525 km – A.P.S.F.R. 20 – M11-3
3.8."Am. V. Sic şi afluenţi", jud. CJ - amenajare albie V. Sic în loc. Sic, L=4 km – A.P.S.F.R. 20 – M11-3
3.9.“Amenajare râu Someşul Mic pe sectorul Cluj-Dej etapa II”, L = 0.3 km în loc. Livada (inchidere dig) – A.P.S.F.R. 20 – M11-4
3.10.“Amenajare râu Someşul Mic, în Cluj”, L = 3,4 km dig – A.P.S.F.R. 20 – M11-4
3.11.Stingerea formaţiunilor torenţiale, prevenirea alunecărilor de teren şi a inundaţiilor din BH Someşul Mic, V. Fizeşului - zona Pălatca, judeţul Cluj
–Capacitate nouă CES 4.963 ha – A.P.S.F.R. 20 – M11-5
3.12.Întreţinerea curentă infrastructură – A.P.S.F.R. 20 – M13-3
3.13.Eliminare obstacole în loc Jucu, Bontida, Răscruci, Fundătura, Iclod, Livada, L= 10 km – A.P.S.F.R. 20 – M13-4
3.14.Automatizare staJie hidrometrica Rădaia, Aghireşu şi Borşa, staJie pluviometrică Fizeşu Gherlii, înfiinJare staJii pluviometrice automate în loc. Chinteni şi Săvădisla – A.P.S.F.R. 20 – M17
Concluziile privind proiectul integrat Amenajarea râu Someşul Mic - aval loc.
Floreşti, jud. Cluj
Realizarea de noi acumulări nepermanente precum ac. Aghireş şi ac. Ciumafaia, creşterea gradului de siguranţă pentru ac. Gilău, realizarea lucrărilor de amenajare albie aval Floreşti - Someşu Mare (Dej), coroborat cu lucrările existente de amenajarea hidrotehnică complexa, amonte municipiul Cluj-Napoca, au ca efect reducerea riscului la inundaţii în Municipiul Cluj-Napoca precum şi a localităţilor riverane până în municipiul Dej.
4.Amenajarea râu Vişeu – aval confluenJa Ţâsla, jud. Maramureş
4.1.Prot. veget. loc. Vişeu de Jos, Leordina, Petrova, Bistra L=10 km –
A.P.S.F.R. 02 – RO_M04-4
4.2.“Am. râu Vişeu şi afluenJi “:
–Ac. Marza, am. Petrova V= 0,75 mil. mc –
A.P.S.F.R. 02 – RO_M09-2
4.3.“Am. râu Vişeu şi afluenJi “ - am. albie r. Vişeu în loc. Borsa, Moisei, Vişeu de Sus, Vişeu de Jos L=12 km – A.P.S.F.R. 02 – RO_M11-3
4.4.“Am. r. Izvorul Negru în loc. Moisei “, jud. MM - am. albie L=3,925 km –
A.P.S.F.R. 02 – RO_M11-3
4.5.Activitate curentă de întreţinere albiei pentru asigurarea secţiunii de curgere, r. Vişeu în loc. Borsa, Moisei, Vişeu de Sus, Vişeu de Jos, L=10 km – A.P.S.F.R. 02 – RO_M13-3
4.6.Eliminarea blocajelor / obstacolelor pe cursurile de apă L=15 km –
A.P.S.F.R. 02 – RO_M13-4
Concluziile privind proiectul integrat Amenajarea râu Vişeu – aval confluenJa Ţâsla, jud. Maramureş
Realizarea acumulării neparmanente Marza, realizarea lucrărilor de mentenanţa pentru lucrările hidrotehnice existente, lucrări de asigurarea secţiunii de curgere (reprofilari, ziduri de sprijin, decolmatări etc) reduc semnificativ riscul la inundaţii pentru localităţile riverane, aflate aval confluenţă Ţâsla pană la confluenţă cu râul Vişeu.
5.Amenajarea râu Şieu, jud. BistriJa-Năsăud
5.1.Cons. veget. L =3,0 km (Hm 240-270) km – A.P.S.F.R. 16 – RO_M04-4
5.2.Desecare drenaj Şieu Măgheruş, judeţul Bistriţa Năsăud - Capacitate nouă desecare 3.200 ha – A.P.S.F.R. 16 – RO_M08-2
5.3.Decolm. albie r. Şieu în loc. Şieu Odorhei, L = 2,0 km (Hm 580-600) –
A.P.S.F.R. 16 – RO_M08-3
5.4.Ac. Bârgău (valea Străjii) - am. loc. Mureşenii Bârgăului, V = 2,62 mil mc – A.P.S.F.R. 16 – RO_M09-2
5.5.“Mărirea gradului de siguranJă a acumulării ColibiJa”, jud. BN:
–PIS Ac. ColibiJa – A.P.S.F.R. 16 – RO_M10-1
5.6.“Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa”, jud. BN: am. albie
r. Bistriţa av. baraj Colibiţa – confl. V. Bârgău în loc. Bistriţa Bârgăului, L=13,5 km: (recalibrare albie , cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) –
A.P.S.F.R. 16 – RO_M11-3
5.7.“Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa”, jud. BN: am. albie
r. Bistriţa - mun. Bistriţa, în loc. Prundu Bârgăului, Susenii Bârgăului, Mijlocenii Bârgăului, Josenii Bârgăului, Rusu Bărgăului, Valea Poienii, Livezile, Unirea, L = 22,7 km (recalibrare albie, cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) – A.P.S.F.R. 16 – RO_M11-3
5.8.“Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa”, jud. BN: am. albie
V. Bârgău în loc. Muresenii Bârgâului, Tureac, Tiha Bârgâului, Prundu Bârgâului, L=10,4 km (recalibrare albie , cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) – A.P.S.F.R. 16 – RO_M11-3
5.9.“Mărirea gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa”, jud. BN: am. albie
r. Bistriţa – mun. Bistriţa – confl. Şieu în loc. Bistriţa, Viişoara, Sărata,
L=14,5 km (recalibrare albie, cons. mal, ap. mal, stabilizare pat albie) –
A.P.S.F.R. 16 – RO_M11-3
5.10.Întreţinere şi reparaţii curente la Ac. Colibiţa jud. BN – A.P.S.F.R. 16 – RO_M13-3
5.11.Eliminare obstacole L= 1,5 km (Hm 520-5 35) – A.P.S.F.R. 16 – RO_M13-4
5.12.Automatizare staJii hidrometrice Straja şi Mita, staJie pluviometrica Piatra Fântânele, înfiinJare staJie pluviometrică automata la Tărpiu –
A.P.S.F.R. 16 – RO_M17
Concluziile privind proiectul integrat Amenajarea râu Vişeu – aval confluenJă Ţâsla, jud. Maramureş
Realizarea acumulării nepermanente Bârgău, a creşterii gradului de siguranţă a acumulării Colibiţa, precum şi realizarea lucrărilor de amenajare albie Vale Bârgău şi râu Bistriţa până la confluentă cu râul Şieu, au ca efect diminuarea semnificativă a riscului la inundaţii pentru municipiul Bistriţa şi localităţile riverane aval acumulare Colibiţa - până la confluenţă cu râul Şieu.
6.Studiu pentru analiza oportunitaăţii finalizării lucrărilor la Baraj Runcu sau a dezafectării acestuia şi realizarea aplicaţiei de finanţare pentru soluţia optimă
“Acumulare Runcu” (legatura cu DC 60/2000) Atenuarea undelor de viitura şi alimentare cu apă, Capacit. totală: 26 mil. mc ac.; Rest de executat (circa 30%) V=23 mil. mc – A.P.S.F.R. 6 – RO_M11-1
| Planificare / Raportare P.M.B.H. / P.M.R.I. | Ciclul 2 - WFD RBMPs (D.C.A. - P.M.B.H.) | Ciclul 1 - FRMPs (Directiva Inundaţii - P.M.R.I.) |
|---|---|---|
| Data finalizării consultării publice (draft P.M.B.H. / P.M.R.I.) | Etapa I:22/12/2014-22/06/2015; A doua etapă:08/2015-11/2015 | 06.2015 - 12.2015 |
| Data de adoptare a P.M.B.H. / P.M.R.I. (aşteptată / previzionată) | După 22/12/2015, în funcţie de procedura S.E.A. şi procedura de adoptare prin H.G. (Oct. 2016) | Idem P.M.B.H. |
| Date de raportare în WISE | Între 22/03/2016 şi data adoptării prin H.G. | Idem P.M.B.H. |
3.Aspecte metodologice
În vederea realizării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice din România, au fost elaborate o serie de metodologii. Modul cum au fost luate în considerare obiectivele de mediu ale Directivei 2ooo/6o/CE, în Planurile de Management al Riscului la Inundaţii (art. 7.3 şi 9) se regăseşte, concret, în:
a)Alegerea obiectivelor de management al riscului la inundaţii (v. Cap. 3, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă);
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A. (v. Metodologia
de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu);
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. Cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă.
*
* *
a)Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază: social, economice, mediu şi patrimoniu cultural. În ceea ce priveşte criteriul Mediu, s-au stabilit
3 obiective de management al riscului la inundaţii, în strânsă legătură cu Directiva Cadru Apă :
o Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
Toate acestea vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2ooo/6o/CE, între care se menţionează: conservarea "stării bune" şi a "stării foarte bune" a apelor, atingerea unei "stări bune" a apelor de suprafaţă, atingerea unui "potenţial ecologic bun" pentru apele artificiale sau cu regimul foarte mult modificat antropic.
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A.
În procesul de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii, în vederea considerării beneficiului fiecărei măsuri, se evaluează performanţa acesteia, pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii - sub forma unui scor. Scorul acordat fiecărei măsuri variază între 0 (scor nul) şi 5 (scor maxim).
În ceea ce priveşte.obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A., se acordă scor maxim (5) în cazul în care măsura nu aduce atingere S.E.B. sau P.E.B. pentru corpul de apă şi scor minim (o) în cazul în care măsura deteriorează S.E.B. sau P.E.B. a corpului de apă.
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă)
o Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional - În vederea stabilirii / definirii măsurilor de management al riscului la inundaţii la nivelul fiecărei Administraţii Bazinale de Apă, s-a elaborat Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional. Acest catalog este foarte util în definirea, la nivelul A.B.A., a măsurilor celor mai relevante într-un mod unitar. În ceea ce priveşte tipurile de măsuri propuse, s-a realizat o amplă documentare bibliografică cu referire la măsurile structurale, dar mai ales a celor nestructurale (cu accent pe promovarea lucrărilor referitoare la infrastructura verde). Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune, în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii: Prevenire; Protecţie; Conştientizarea publicului; Pregătire; Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie. Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri; pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
o Se evidenţiază atenţia specială acordată tipurilor de măsuri nestructurale, în acord cu ghidurile EU / recomandările DG Environement şi DG Regio. Astfel, din cele 23 de tipuri de măsuri, 22 sunt nestructurale sau structurale uşoare (M11 fiind singura structurală - hard engeenering works).
o În ceea ce priveşte măsurile nestructurale, s-a recomandat ca acestea să fie aplicate la nivelul A.P.S.F.R.-urilor, dar pentru îmbunătăţirea semnificativă a managementului riscului la inundaţii, s-a recomandat aplicarea acestora pe scară largă la nivel de sub- bazin / bazin hidrografic (A.B.A.).
o Tipurile de măsuri propuse în Catalogul de măsuri potenţiale, avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a
P.M.B.H. sunt clasificate în domeniul de acţiune PROTECŢIE, având codificarea RO_Mo4, RO_Mo5, RO_Mo6, RO_Mo7, RO_Mo8. Aplicarea acestui tip de măsuri se face la nivel de A.P.S.F.R. şi/sau A.B.A.
4.Măsurile concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Someş - Tisa
În cadrul A.B.A. Someş - Tisa situaţia măsurilor care vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2ooo/6o/CE, se prezintă după cum urmează:
| Categoria de măsură conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional | Cod Măsură | Măsură propusă în P.M.R.I. (în coordonare cu D.C.A. - P.M.B.H.) | Nr măsuri |
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO_M04-1 | Crearea de noi zone umede | 2 |
| RO_M04-2 | Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile | 1 | |
| RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 33 | |
| TOTAL RO_Mo4 | 36 | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO_M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 26 |
| RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | 37 | |
| RO_M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 1 | |
| RO_M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | 1 | |
| TOTAL RO_Mo7 | 65 | ||
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | RO_M08-4 | Relocare diguri | 2 |
| TOTAL RO_Mo8 | 2 | ||
| TOTAL măsuri concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Someş - Tisa | 1o3 | ||
În acelaşi timp, măsurile cu o localizare precisă (georeferenţiate), încadrate în tipul de măsură RO_M09-1, RO_M09-2, RO_M11-1, RO_M11-2, RO_M11-3, RO_M11-4 au fost
analizate în corelaţie cu corpurile de apă. Astfel, s-a verificat dacă măsura respectiva ar putea să conducă la deteriorarea stării ecologice / potenţialului ecologic al corpurilor de apă de suprafaţă ca urmare a noilor modificări ale caracteristicilor fizice ale acestora sau să împiedice ne-atingerea stării ecologice bune / potenţialului ecologic bun. Verificarea s-a realizat pe baza criteriilor abiotice privind presiunile hidromorfologice semnificative şi a aspectelor metodologice stabilite în cadrul Elementelor metodologice privind aplicarea excepţiilor de la obiectivele de mediu în cadrul articolului 4.7. al Directivei Cadru în domeniul Apei.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
În cadrul acestui capitol se descrie modul în care progresul implementării măsurilor identificate va fi monitorizat şi raportat (conform Anexă - partea A.II.1 din Directiva Inundaţii).
Pentru toate măsurile de management al riscului la inundaţii propuse, codificate (M01
–M23), conform Catalogului de măsuri potenţiale, indiferent de nivelul de aplicabilitate al măsurii (naţional / A.B.A. / A.P.S.F.R.), s-au identificat indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului de implementare a măsurilor şi s-a propus periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare (verificare/control a progresului de implementare a măsurii) pentru fiecare măsură (v. tabelul 5 - 1). În ultima coloană a tabelului se furnizează informaţia cu privire la autoritatea / autorităţile responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor propuse.
Monitorizarea măsurilor naţionale şi coordonarea generală a acestora vor fi elaborate în cadrul ministerelor cu competenţe specifice în managementul riscurilor la inundaţii, cu raportare anuală în cadrul Consiliului Ministerial al Apelor. Măsurile aplicabile la nivel de A.B.A. / A.P.S.F.R vor fi monitorizate în cadrul A.N.A.R. / A.B.A, cu raportare anuală către M.M.A.P. şi în cadrul Comitetelor de Bazin.
161
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO_M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii: | ||||
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea / condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari / administratori | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | Număr reglementări legale şi tehnice | Anuală | 1 | M.T | |||
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio-economice | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.D.R.A.P., I.S.C. | |||
| iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | Comisia de supraveghere a asigurarilor, M.F.P. | |||
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.T. | |||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol de reducere a riscului la inundaţii | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole conform prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung | Număr revizuiri privind normele de proiectare | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| RO_M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional: | ||||||
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de G.A. şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii | Număr studii, proiecte | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | Număr studii | Anuală | 1 | M.T. | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii de folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic; | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub- bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. |
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | !image Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | Raportare la C.E. 22 martie 2018 | Anuală | 12 | M.M.A.P. |
| RO_M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | Raportare la C.E. 22 martie 2020 | Anuală | 12 | M.M.A.P. M.M.A.P. | ||
| RO_M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | Raportare la C.E. 22 martie 2022 | Anuală | 12 | M.M.A.P. | ||
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO_M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | Suprafaţa intabulată (ha) Lungime totală a cursuri de apă amenajate cu lucrări de apărare împotriva inundaţiilor intabulate(km) | Anuală | 70% din lungimea de cca. 12000 km de diguri şi 50% din cca. 200 baraje cu volum mare de atenuare | M.M.A.P. | |
| RO_M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală şi actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | Număr U.A.T. cu planuri de urbanism reactualizate | Anuală | Toate U.A.T.-urile aflate în zonele cu hazard la inundaţii 1% identificat (cca. 600 din cca. 2.700 U.A.T.) | C.J. | ||
| RO_M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | Număr controale Număr studii fundamentare care să stea la baza elaborării documentaţiilor de amenajarea teritoriului şi de urbanism | Anuală | 5-10 controale 42 de studii de fundamentare | I.S.C. C.J. | ||
| RO_M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Hărţilor de Hazard şi Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | Număr planuri de amenajarea teritoriului elaborate/actualizate | Anuală | Actualizarea P.A.T.N. secţiunea V Zone de risc natural -; 42 P.A.T.J. reactualizate; P.A.T.Z. elaborate pentru zonele cu risc la inundaţii | M.D.R.A.P. C.J. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
162
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO_M04-1 | Crearea de noi zone umede | Număr zone umede nou create Suprafaţa zonelor umede nou create (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO_M04-2 | Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile | Număr lucrări de reconectare Suprafaţa restaurată a luncii inundabile (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M04-3 | Remeandrarea cursului de apă | Lungimea cursului de apă remeandrat (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Lungimea cursului de apă cu lucrări de renaturare a malurilor (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M04-5 | Restaurarea lacurilor naturale | Număr lacuri naturale restaurate | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei în zone urbane / populate | RO_M05-1 | Rigole "verzi", canale şi rigole, sisteme de drenaj etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | ||
| RO_M05-2 | Colectarea şi stocarea apei de ploaie în rezervoare, îngropate / subterane | Număr localităţi cu măsura aplicată Capacitate de stocare (m3) | Anuală | C.J. | |||
| RO_M05-3 | Pavaje permeabile, acoperişuri verzi, zone de bioretenţie, canale de infiltraţie, spaţii verzi amenajate (inclusiv plantarea de arbori şi arbuşti pentru drenarea biologică a excesului de umiditate) etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în agricultura | RO_M06-1 | Menţinerea arealelor ocupate de fâneţe şi păşuni în zonele inundabile | Suprafaţa zonelor menţinute cu fâneţe şi păşuni - an de referinţă 2015 (ha) | Anuală | 100% | M.A.D.R. | |
| RO_M06-2 | Practici de cultivare pentru conservarea solului | Număr zone supuse practicilor de cultivare pentru conservarea solului Suprafaţa aferentă practicilor de cultivare pentru conservarea solului(ha) | Anuală | 148 125.252 ha | M.A.D.R. | ||
| RO_M06-3 | Terasarea versanţilor | Număr zone amenajate Suprafaţa acoperită cu lucrări de terasare a versanţilor (ha) | Anuală | 67 193.468 ha | M.A.D.R. |
163
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO_M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Suprafaţa pădurilor din zonele inundabile (ha) Proporţia suprafeţelor cu pădure în zona inundabilă (%) | 6 ani | În funcţie de necesităţi | M.M.A.P., Gărzile forestiere |
| RO_M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | Suprafaţa pădurilor în bazine de recepţie (ha) Proporţia pădurilor în suprafaţa de recepţie (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO_M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | Suprafaţa de pădure în zonele perimetrale (ha) Proporţia pădurilor pe terenurile care reprezintă versanţii direcţi ai acumulărilor (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO_M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | Suprafaţa terenurilor împădurite cu altă destinaţie decât cea forestieră (an referinţă 2015) - lucrări finalizate şi recepţionate (ha) | 6 ani | cca. 5000 ha | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO_M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | Lungimea de albie torenţială corectată (an referinţă 2015) - lucrări finalizate şi recepţionate (km) | 6 ani | 138 km | M.M.A.P., Gărzile forestiere, M.A.D.R., A.N.I.F. | ||
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | RO_M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor | Număr poduri redimensionate | Anuală | cca. 60 la nivel naţional | M.T. | |
| RO_M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | Suprafeţe de teren desecate / drenate cu efect în intravilan (ha) | Anuală | 0,2 mil. ha | M.A.D.R. | ||
| RO_M08-3 | Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | Lungimea cursurilor de apă decolmatate/reprofilate (km) Volum de terasamente rezultat din decolmatarea / reprofilarea cursului de apă | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M08-4 | Relocare diguri | Lungime diguri relocate (km) Suprafaţa inundată prin relocare (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M08-5 | Demolare, sau după caz relocare lucrări / construcţii diverse amplasate în albie care obturează secţiunea de scurgere | Număr intervenţii | Anuală | Funcţie de necesităţi | M.M.A.P. | ||
| RO_M08-6 | Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanente / nepermanente) | Volum de atenuare asigurat (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
164
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | RO_M09-1 | Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO_M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | RO_M10-1 | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO_M10-2 | Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri structurale de protecţie (planificare şi realizare) | RO_M11-1 | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | Număr lucrări Volum total de atenuare (m3) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 -4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO_M11-2 | Realizarea de derivaţii de ape mari | Lungime derivaţii pentru ape mari (km) Debit tranzitat de derivaţii pentru ape mari (m3/s) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | Lungime cursuri de apă cu lucrări de stabilizare a albiei (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale | Lungime diguri noi (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M11-5 | Măsuri pentru reducerea scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor | Suprafaţa amenajată cu lucrări de combatere a eroziunii solurilor (ha) | Anuală | 2,2 mil. ha | M.A.D.R. |
165
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri pentru creşterea rezilienţei populaţiei (Implementarea şi adaptarea de măsuri de protecţie pentru diverse obiective - clădiri, construcţii) | RO_M12-1 | Supraînălţarea construcţiei, inundarea controlată a subsolului (Wet Floodproofing); materialele de construcţii trebuie să fie rezistente la apă şi toate utilităţile trebuie să se afle deasupra cotei de proiectare la inundaţii (măsura nu se aplică în cazul viiturilor caracterizate de adâncimi mari şi viteze mari ale apei) | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de supraînălţare / inundare controlată a subsolului (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |
| RO_M12-2 | Impermeabilizarea construcţiei (Dry Floodproofing) - etanşeizarea clădirii cu materiale impermeabile (folii impermeabile sau alte materiale prin care să se evite intrarea apei în locuinţă) şi este aplicabilă în zonele caracterizate de adâncime mică şi viteză redusă a apei, în caz de inundare | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de impermeabilizare (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |||
| RO_M12-3 | Praguri / diguri locale / ziduri de protecţie împotriva inundaţiilor (Berms/Local Levees and Floodwalls) - structuri inelare de înălţime redusă ce pot fi plasate în jurul unei singure construcţii sau a unui grup redus de construcţii (trebuie să includă şi sisteme de drenaj şi evacuare a apei din incinta protejată) | Număr construcţii/grupuri de construcţii cu protecţie individuală | Anuală | 4 | C.J. Autorităţi locale | ||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO_M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi U.C.C.T., expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice. | Număr rapoarte / expertize / documentaţii | Anuală | Minim 80% dintre lucrări să aibă rapoarte şi expertize în termen de valabilitate şi documentaţii de stabilire a soluţiilor de remediere | M.M.A.P. | |
| RO_M13-2 | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | Număr lucrări de modernizare şi/sau consolidare Lungime cursuri de apă amenajate cu lucrări de modernizare şi/sau consolidare (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | Număr lucrări de mentenanţă realizate Lungime cursuri de apă amenajate pentru care s-au realizat lucrări de mentenanţă (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | Lungime cursuri de apă (km) Suprafaţa albiei întreţinute (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
166
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO_M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | Număr studii cu analiză bazinală a impactului schimbărilor climatice asupra lucrărilor hidrotehnice Număr studii privind adaptarea lucrărilor hidrotehnice în conformitate de cu prevederile S.N.C.S. şi S.M.R.I. | Anuală | 11 | M.M.A.P. |
| RO_M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente | Lungime diguri supraînălţate (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO_M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | Număr regulamente de exploatare, inclusiv regulamente coordonate pe subbazine (grafice dispecer) actualizate | Anuală | Principalele lacuri de acumulare (41) | M.M.A.P. | ||
| Conştientizarea publicului | Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO_M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | Număr acţiuni de informare / an Nr. de materiale publicate | Anuală | 252 (42/an) 10.000 buc | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.S. |
| RO_M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | Număr acţiuni de implicare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii în E.P.R.I., HH HR, P.M.R.I. | Anuală | 11 rapoarte bazinale anuale, 1 raport naţional | M.M.A.P. | ||
| RO_M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | Număr de exemplare ghid diseminat la nivel de primării şi în mediul şcolar / gimnazial / universitar Număr verificări privind însuşirea cunoştinţelor de comportament la evenimente de inundaţii | Anuală | 420 exemplare hârtie (cca. 2700 diseminate în format electronic către U.A.T.) | M.S. | ||
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO_M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U.. | Număr ore alocate / an Număr cercuri Număr participanţi / an Număr. participanţi / an | Anuală | 12 (2/an) 250 60.000 (10.000/an) 15.000 (2.500/an) | M.A.I. (I.G.S.U.) M.M.A.P. |
167
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Pregătirea | Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO_M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | Număr avertizări emise / număr evenimente hidrologice înregistrate Număr unităţi administrativ teritoriale avertizate / alarmate / număr de U.A.T.-uri afectate | Anuală | 100% 100% | M.M.A.P. M.A.I. (I.G.S.U.) |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO_M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | Număr Planuri locale / judeţene de apărare împotriva inundaţiilor revizuite | Anuală | 1oo% | M.M.A.P. | |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO_M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | Număr de exerciţii de simulare | Anuală | 24o | M.A.I | |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO_M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | Proporţie personal de intervenţie instruit Grad dotare cu mijloace şi echipamente (faţă de anul 2015) | Anuală | 50% din personal instruit Creşterea cu 10% a capacităţii operative de apărare cu caracter local | M.A.I | |
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO_M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze zone îndiguite / traversări / halde/ versanţi / etc.) | Număr intervenţii | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tab. 4 - 4 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO_M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale căilor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate | Număr acţiuni de localizare inundaţii | Anuală | În funcţie de evenimente | M.M.A.P. | ||
| RO_M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | Număr proceduri intervenţie reactualizate | Anuală | Toate procedurile situaţiilor de urgenţă reactualizate 100%, funcţie de necesităţi | M.A.I. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
168
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2o21 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Evaluarea pagubelor şi refacere | RO_M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | Număr rapoarte de sinteză / număr de evenimente Metodologie aprobată | Anuală | 100% 1 | M.M.A.P. |
| RO_M22-2 | Reparaţii provizorii ale tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea funcţionalităţii minimale a acestora | Număr lucrări reparaţii / intervenţie | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile care au în administrare infrastructuri | ||
| RO_M22-3 | Refacerea / Reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | Număr infrastructuri / proprietăţi refăcute / reabilitate Total costuri alocate refacerii infrastructurii şi proprietăţilor afectate (Euro) | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile cu atribuţii în domeniu | ||
| Documentare şi analiză | RO_M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed back - lecţii învăţate | Număr Rapoarte post- eveniment / eveniment | Anuală | 100% | M.M.A.P. |
169
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
În conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii (Articolele 9 şi 10, Anexă - partea A.II.2), au fost întreprinse o serie de demersuri pentru informarea şi consultarea publicului, precum şi pentru încurajarea implicării active a părţilor interesate în dezvoltarea P.M.R.I. în coordonare cu D.C.A.
Se evidenţiază demersurile întreprinse:
–la nivel naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central),
–la nivel bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin),
–precum şi la nivel local şi judeţean (la nivelul judeţelor, a comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Acţiunile cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central, au constat în:
–Activităţi premergatoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planuluil de comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.1);
o Stabilirea listei de stakeholderi (autorităţi publice centrale şi locale, autorităţi judeţene, instituţii colaboratoare, mediul academic, ONG, operatori de apă), inclusiv identificarea persoanelor de contact invitate la dezbateri şi care primesc periodic informaţii / metodologii etc. şi de la care se aşteaptă feedback;
o Conceperea primului chestionar (diseminat la 30.06.2015) privind elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice (Anexa 6.2) şi a primului Newsletter cu scop de informare cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.3).
o Conceperea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. (Anexa 6.4).
o Conceperea celui de-al doilea Chestionar cu privire la draft-ul P.M.R.I. aferent fiecărei A.B.A.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al P.M.R.I.
o Organizarea unei întâlniri cu reprezentanţi ai mediului academic în cadrul căreia s-a susţinut o prezentare tehnică, de informare, dedicată
P.M.R.I. - la U.P.B., Facultatea de Energetică (3 iunie 2015);
o Participări la emisiuni radio (Radio Antena Satelor - 7 aprilie, 16 iunie 2015);
o Organizarea primei dezbateri la nivel central (30 iunie 2015, sediul M.M.A.P.) în cadrul căreia au fost supuse consultării publice obiectivele de management al riscului la inundaţii şi Catalogul de măsuri potenţiale de la nivel naţional; au participat instituţiile publice centrale cu responsabilităţi în domeniul managementului riscului la inundaţii (M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.A.D.R., M.S. şi I.G.S.U.), A.N.A.R.,
I.N.H.G.A., institute de cercetare şi reprezentanţi ai mediului academic precum şi ai M.F.E.;
o Diseminarea chestionarelor către lista de stakeholderi, chestionar conţinând întrebări de verificare a modului de informare şi consultare a publicului;
o Diseminarea Newsletter-ului către lista de stakeholderi, cu scopul de a-i informa cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi obţinerea din partea stakeholderilor a unui punct de vedere cu privire la (1) obiectivele de management al riscului la inundaţii şi indicatorii asociaţi şi (2) Catalogul de măsuri potenţiale (s-a realizat un număr de 6.000 de exemplare (500 x 11 - câte 500 exemplare
/ A.B..A. şi 500 exemplare / Bucureşti, care au fost diseminate la nivelul stakeholderilor);
o Organizarea unei dezbateri tehnice - la sediul U.T.C.B., Facultatea de Hidrotehnică (15 iulie 2015) - cu participarea cadrelor universitare, cu privire la P.M.R.I. şi Catalogul de măsuri potenţiale propus;
o Organizarea unei dezbateri şi întâlniri de lucru (18 septembrie 2015, sediul M.M.A.P) în scopul elaborării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii şi pentru stabilirea de măsuri concrete ale altor autorităţi responsabile. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E.,
A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.). Reprezentanţii I.N.H.G.A. au prezentat stadiul de implementare a Directivei Inundaţii şi cerinţele principale de raportare pentru autorităţile implicate în managementul riscului la inundaţii (prezente la întâlnire), în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora;
o Elaborare de prezentări şi articole ştiinţifice pe tematica P.M.R.I.;
o Prezentări şi dezbateri în cadrul Conferinţei Ştiinţifice Anuale a
I.N.H.G.A. pe problematica riscului la inundaţii (metode şi indicatori pentru ierarhizarea A.P.S.F.R.-urilor din România din punct de vedere al
severităţii riscului, indicatori pentru evaluarea expunerii la risc a diferitelor tipuri de receptori la nivelul ţării, dificultăţi de abordare a riscului specific râurilor mici, etc.) şi a Planului de Management al Riscului la Inundaţii (stadiu, abordare, măsuri, exemple, modul de aplicare al art. 4.7 al Directivei Cadru Apă etc.);
o Participarea la o emisiune televizată - film documentar Apa Şi Tehnologia în slujba Oamenilor (4 episoade), dedicat problematicii Managementului Riscului la Inundaţii, Hărţilor de Hazard şi de Risc la Inundaţii, Catalogului de măsuri potenţiale, Planului de Management al Riscului la Inundaţii, proiectelor A.N.A.R. (Watman) etc; filmul este difuzat la postul public, naţional de televiziune - TVR 1 şi are ca scop atât promovarea politicilor de gospodărire a apelor a celor două instituţii, cât şi conştientizarea riscului la inundaţii (distribuit de TVR1 în cursul lunii noiembrie 2015);
o Diseminarea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. şi rolurile autorităţilor responsabile; postarea lui în format electronic pe site-ul I.N.H.G.A.;
o Organizarea unei noi dezbateri şi întâlniri de lucru în perioada 17/18 martie 2016 la sediul M.M.A.P, în vederea definitivării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii, agrearea indicatorilor de monitorizare a progresului de implementare a măsurilor, a autorităţilor responsabile pentru aceasta monitorizare, în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora, şi a ţintelor 2021. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E., A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.);
o Organizarea în data de 21 martie 2016 a sedinţei Consiliului Interministerial al Apelor pentru avizarea Planului de Management al Riscului la Inundatii, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului Interministerial al Apelor, aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 316/2007. La această sedinţă au participat reprezentanţi ai Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Ministerului Fondurilor Europene, Ministerului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri, Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Ministerului Transporturilor, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, Departamentului pentru proiecte de
infrastructură şi investiţii străine, Administraţiei Naţionale „Apele Române", Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului, Administraţiei Fondului pentru Mediu, Gărzii Naţionale de Mediu, Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva, Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, Hidroelectrica S.A.
o Celebrarea pe 22 martie 2016 a Zilei Mondiale a Apei, ocazie cu care Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor face anunţul legat de finalizarea primului Plan de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) pentru ciclul de raportare 2016-2021, elaborat pe baza principiilor dezvoltării durabile şi al adaptării la efectele schimbărilor climatice şi raportarea acestuia în sistemul WISE al Comisiei Europene. Trebuie menţionat faptul că realizarea acestui Plan a constituit o proritate a Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor şi este în concordanţă cu Planul sectorial de acţiune al Guvernului României pentru domeniul apelor.
o Realizarea unei adrese de email comunicare.inundatii@rowater.ro, unde să poată fi colectate orice fel de opinii ale stakeholderilor;
o Postarea pe site-ul A.N.A.R. (www.rowater.ro) şi I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) a P.M.R.I., precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii; Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii).
Acţiunile desfăşurate la nivelul A.B.A. Someş - Tisa şi a Comitetului de Bazin
–Activităţi premergătoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planului de comunicare privind P.M.R.I la nivel de A.B.A.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al P.M.R.I.:
o În data de 20.03.2013 a avut loc şedinţa Comitetului bazinal al A.B.A. Someş - Tisa, cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, sub denumirea "Anului Internaţional al cooperării în domeniul Apei", adoptat de plenul Adunării Generale a ONU În cadrul sedinţei s-au prezentat Planul de Management al Spaţiului Hidrografic Someş Tisa şi P.M.R.I., cooperarea în domeniul gospodăririi apelor de frontieră şi stadiul actual al P.P.P.D.E.I..
o În data de 09.07.2013 a avut loc şedinţa Comitetului bazinal al A.B.A Someş Tisa, cu ocazia aniversării a 9 de ani de la semnarea Convenţiei pentru protecţia fluviului Dunărea, sub sloganul "Fii activ pentru
sturion". În cadrul sedinţei s-a discutat avizarea Planului de Amenajare pe Bazin Hidrografic şi avizarea hărţilor de hazard la inundaţii din cadrul P.P.P.D.E.I..
o În data de 12.11.2013 a avut loc şedinţa Comitetului bazinal al A.B.A. Someş Tisa, în care s-a prezentat abordarea de perspectivă activităţii din domeniul gospodaririi apelor în vederea menţinerii organizării pe bazine hidrografice, în conformitate cu cerinţele politicilor agreate la nivel european şi mondial. În cadrul şedinţei s-a discutat perspective în domeniul managementului apelor, istoricul instituţional al managementului apelor şi avizarea harţilor de hazard din cadrul proiectului P.P.P.D.E.I..
o În data de 29.06.2015 a avut loc şedinţa Comitetului bazinal al A.B.A. Someş Tisa, cu ocazia aniversării a 21 de ani de la semnarea Convenţiei pentru protecţia fluviului Dunărea. În cadrul sedinţei s-a discutat avizarea P.M.R.I. , proiectul de amenajare a râului Someşul Mic în municipiul Cluj Napoca, prezentarea şi avizarea scenariilor de amenajare şi prioritizare măsuri din cadrul P.P.P.D.E.I..
o În data de 29 iunie 2015 a avut loc întâlnirea Comitetul de Bazin Someş- Tisa cu ocazia Zilei Dunării, în cadrul căreia a fost prezentat şi avizat Planul de Mangement al Riscului la Inundaţii Someş-Tisa (Cap. 1-3);
o Informarea stakeholderilor cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii, ataşat, prin transmiterea Newsletter-ului privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii cu Obiectivele de management al riscului la inundaţii şi Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional;
o Diseminarea primului chestionar privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii al spaţiului hidrografic Someş-Tisa. Chestionarul a fost transmis membrilor Comitetului de Bazin Someş- Tisa, altor autorităţi publice locale, unităţi de învăţământ etc.
o Au fost organizate Puncte de informare în cadrul autorităţilor publice locale şi în unităţi de învăţământ;
o Prezentarea şi avizarea P.M.R.I. Someş - Tisa a avut loc în cadrul şedinţei Comitetului de Bazin organizat în data de 10 decembrie 2015;
o Solicitarea din partea A.B.A. Someş-Tisa privind transmiterea de către toate instituţiile cu atribuţii în domeniul managementului riscului la inundaţii, de la nivel local (Direcţiile Silvice, A.N.I.F., Consilii Judeţene, Direcţii Agricole, I.G.S.U. etc.), a măsurilor specifice pentru reducerea riscului la inundaţii (măsuri în curs de realizare sau propuse, având ca perioadă de implementare 2015 - 2021).
o Prezentarea în cadrul şedinţei Comitetului de Bazin organizat în data de 16 martie 2016 a versiunii finale a Planului de Management al Riscului la Inundaţii şi avizarea acestuia, inclusiv a propunerilor de proiecte integrate;
o Distribuirea chestionarului nr. 2 membrilor Comitetului de Bazin Someş-Tisa, precum şi altor părţi implicate (A.N.I.F., A.P.M.-uri, Direcţiile Judeţene de Administrare a Drumurilor şi Podurilor);
o Postarea pe site-ul A.B.A. Someş - Tisa a Planului de Management al Riscului la Inundaţii precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii, Metodologie - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă, Catalog de măsuri potenţiale pentru reducerea riscului la inundaţii, Pliant informativ, Centralizarea şi interpretarea rezultatelor obţinute în urma implementării activităţilor de diseminare a materialelor referitoare la Planul de Management al Riscului la Inundatii pentru Spaţiul Hidrografic Someş - Tisa;
o Transmiterea de comunicate de presă către mass-media locală privind activităţile desfăşurate la nivelul A.B.A. Someş - Tisa în cadrul P.M.R.I.
Acţiunile desfăşurate la nivel local şi judeţean (la nivelul judeţelor, a comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor):
–Verificări prin sondaj, la nivelul Consiliilor judeţene, a prefecturilor şi primăriilor dacă sunt cunoscute responsabilităţile ce le revin în domeniul managementului riscului la inundaţii în cadrul Acţiunii de verificare a stării tehnice şi funcţionale a construcţiilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor, de pe râurile interioare şi de la Dunăre, indiferent de deţinător (01 septembrie - 27 noiembrie 2015). Totodată s-a verificat stadiul integrării hărţilor de risc la inundaţii în planurile de urbanism şi amenajarea teritoriului de interes judeţean şi local.
–Exerciţiul pentru verificarea modului de funcţionare a fluxului informaţional meteorologic şi hidrologic de avertizare - alarmare a populaţiei, care trebuia să se desfăşoare în luna mai 2015 a fost contramandat pe baza prognozelor meteorologice şi hidrologice;
–În perioada martie - aprilie 2016 la nivelul tuturor judeţelor s-a desfăşurat
Programul anual de verificare a modului în care au fost salubrizate cursurile
de apă şi au fost realizate şi întreţinute şanţurile şi rigolele în localităţi, pentru asigurarea secţiunilor de scurgere a apelor mari, efectuându-se verificări la nivelul tuturor primăriilor / localităţilor cu risc din punct de vedere al inundaţiilor;
Toate activităţile mai sus amintite au avut la bază o serie de întâlniri de lucru dedicate elaborării P.M.R.I., cu participarea Grupului de lucru constituit la nivel naţional, format din specialişti: 11 A.B.A. şi A.N.A.R. (cu participarea departamentelor de specialitate D.S.U., D.M.L.H., D.D.I.) şi I.N.H.G.A. (având rolul de coordonare metodologică).
Rezultatele privind activităţile de diseminare a informaţiilor privind stadiul de implementare a P.M.R.I., analiză chestionare şi newsletter, răpunsurile primite din partea stakeholderilor / instituţiilor implicate se regasesc la adresa:
http://www.rowater.ro/dasomes/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20l a%20Inundatii/Plan%20de%20Management%20al%20Riscului%20la%20Inudatii.aspx
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
CONSILIUL INTERMINISTERIAL AL APELOR
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului interministerial al apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007, acest Consiliu, este organism consultativ, fără personalitate juridică şi funcţionează pe lângă autoritatea publică centrală din domeniul apelor.
Consiliul este format din preşedinte, 18 membri titulari şi 18 membri supleanţi, reprezentanţi cu funcţie de demnitate publică şi/sau conducere, având următoarea componenţă instituţională:
–preşedinte - conducătorul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–secretarul pentru inundaţii - secretarul de stat pentru ape din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–un reprezentant al Ministerului Fondurilor Europene;
–un reprezentant al Ministerului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri;
–un reprezentant al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
–un reprezentant al Ministerului Transporturilor;
–un reprezentant al Ministerului Sănătăţii;
–un reprezentant al Ministerului Afacerilor Interne;
–un reprezentant al Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice;
–un reprezentant al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice;
–un reprezentant al Departamentului pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine;
–un reprezentant al Administraţiei Naţionale „Apele Române";
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului;
–un reprezentant al Administraţiei Fondului pentru Mediu;
–un reprezentant al Gărzii Naţionale de Mediu;
–un reprezentant al Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva;
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare;
–un reprezentant al Societăţii de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A..
Consiliul coordonează şi avizează politicile şi strategiile din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii, pentru realizarea unei abordări integrate şi durabile. Consiliul are următoarele atribuţii:
a. coordonează elaborarea şi urmăreşte implementarea programelor de realizare a infrastructurii pentru apă potabilă, pentru apă uzată şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, în conformitate cu angajamentele asumate de România în cadrul Strategiei Uniunii Europene pentru regiunea Dunării şi în cadrul procesului de integrare europeană;
b. urmăreşte implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 8o/2o11 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă pe teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial de mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa, cu modificările ulterioare;
c. stabileşte priorităţile în domeniul gospodăririi resurselor de apă şi protecţiei împotriva inundaţiilor şi face propuneri în vederea alocării şi mobilizării resurselor financiare disponibile pentru realizarea priorităţilor stabilite;
d. avizează planurile de acţiune pentru gospodărirea resurselor de apă şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, urmăreşte realizarea acestora, asigură colaborarea şi facilitează schimbul de informaţii între instituţii în procesul de implementare a directivelor europene din domeniul apelor şi managementului riscului la inundaţii;
e. raportează şi ţine legătura cu Comitetul directorilor din domeniul apelor al Comisiei Europene şi cu Grupul de experţi în gospodărirea apelor al Comisiei Internaţionale pentru Protecţia Fluviului Dunărea (I.C.P.D.R.), pentru implementarea unitară a Directivei 2000/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul apei şi a Directivei 2007/60/CE a Parlamentului
European şi a Consiliului din 23 octombrie 2007 privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii;
f. avizează programele şi planurile în vederea asigurării corelării şi integrării elementelor de strategie din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii cu/în politicile şi strategiile sectoriale la nivel naţional şi urmăreşte modul efectiv de aplicare a acestora;
g. face propuneri şi urmăreşte activitatea comitetelor de bazin în legătură cu gospodărirea integrată a resurselor de apă şi implementarea Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii în bazinul respectiv;
h. analizează acţiunile de colaborare cu statele vecine în probleme de protecţie şi utilizare durabilă a apelor de frontieră, precum şi de management al riscului la inundaţii, în vederea corelării acestora, şi face propuneri pentru îmbunătăţirea colaborării;
i. urmăreşte respectarea şi aplicarea legislaţiei în vigoare referitoare la informarea şi consultarea publicului în problemele de gospodărire a resurselor de apă şi protecţie împotriva inundaţiilor;
j. coordonează activităţile legate de implementarea Coridorului verde al Dunării Inferioare şi de redimensionarea economică şi ecologică a luncii Dunării pe sectorul românesc;
k. urmăreşte stadiul implementării Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung.
SISTEMUL NAŢIONAL DE MANAGEMENT AL SITUAŢIILOR DE
URGENŢĂ, format din :
i. COMITETUL NAŢIONAL PENTRU SITUAŢII SPECIALE DE URGENŢĂ,
În conformitate cu prevederile H.G. nr. 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.), acest Comitet se constituie şi funcţionează, potrivit legii, ca organism interministerial, sub conducerea viceprim-ministrului pentru securitate naţională, în cadrul sistemului naţional de management al situaţiilor de urgenţă.
Comitetul Naţional se compune din:
–preşedinte: viceprim-ministru pentru securitate naţională;
–vicepreşedinte: ministrul afacerilor interne;
–membri: miniştri şi conducătorii instituţiilor publice centrale. Comitetul naţional asigură:
a. îndeplinirea atribuţiilor specifice pe linia realizării în România a obiectivelor strategiilor europene şi internaţionale de reducere a dezastrelor;
b. adoptarea de politici şi strategii pentru cunoaşterea, prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru limitarea efectelor;
c. coordonarea gestionării situaţiilor de urgenţă determinate de principalele tipuri de risc;
d. monitorizarea permanentă şi evaluarea riscurilor, ameninţărilor şi vulnerabilităţilor, din domeniul de competenţă;
e. îndeplinirea atribuţiilor şi sarcinilor stabilite prin alte dispoziţii legale.
ii. COMITETELE MINISTERIALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu
atribuţii în managementul riscului la inundaţii la nivel ministerial
iii. COMITETE JUDEŢENE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel judeţean
iv. COMITETE LOCALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel local.
COMITETELE DE BAZIN
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin, acestea sunt compuse din:
–2 reprezentanţi ai autorităţii publice centrale din domeniul apelor şi protecţiei mediului, dintre care unul din structura centrală a acesteia şi unul numit din cadrul agenţiilor pentru protecţia mediului din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant al direcţiilor de sănătate publică ale judeţelor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, numit de către Institutul Naţional de Sănătate Publică;
–2 primari de municipii şi un primar de oraş sau comună, aleşi de primarii localităţilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant desemnat de organizaţiile neguvernamentale cu sediul în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un prefect din bazinul hidrografic respectiv, numit de autoritatea publică centrală din domeniul administraţiei şi internelor;
–preşedinţii tuturor consiliilor judeţene din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–3 reprezentanţi ai utilizatorilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, în funcţie de cerinţa de apă şi de impactul apelor uzate evacuate asupra resurselor de apă;
–2 reprezentanţi ai Administraţiei Naţionale „Apele Române", respectiv ai administraţiei bazinale de apă, recomandaţi de conducerea acesteia;
–un reprezentant din cadrul comisariatelor judeţene de protecţie a consumatorilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, recomandat de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor.
Comitetele de Bazin au următoarele atribuţii principale:
a. avizează componentele schemelor directoare, inclusiv programele de măsuri pentru atingerea obiectivelor din schemele directoare şi realizarea lucrărilor, instalaţiilor şi amenajărilor de gospodărire a apelor;
b. colaborează pentru elaborarea şi actualizarea componentelor schemei directoare a bazinului hidrografic respectiv cu reprezentanţi ai autorităţilor publice centrale, ai consiliilor judeţene, consiliilor locale, unităţilor industriale şi din agricultură, precum şi ai institutelor de cercetare, care au obligaţia de a comunica toate informaţiile utile aflate în competenţa lor;
c. urmăresc implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 80/2011 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă pe teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - secţiunea a II-a „Apă", cu modificările ulterioare;
d. colaborează cu unităţile teritoriale ale Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, ale Societăţii de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A. şi ale Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva şi cu alţi deţinători de construcţii hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor şi cu rol în crearea condiţiilor de transport naval, pentru elaborarea planului de amenajare a bazinului hidrografic;
e. avizează planurile de prevenire a poluărilor accidentale şi de înlăturare a efectelor lor, elaborate în funcţie de condiţiile bazinului/spaţiului hidrografic respectiv;
f. aprobă schemele locale de amenajare şi de gospodărire a apelor, pe care le integrează în schemele directoare, şi stabilesc priorităţile tehnice şi financiare;
g. avizează, înaintea manifestării deficitelor de apă, planurile de restricţii şi de folosire a apelor în perioade deficitare, care sunt elaborate de Administraţia Bazinală de Apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
h. propun, dacă este necesar, normative cu valori-limită de încărcare mai severe decât cele prevăzute de reglementările specifice în vigoare, pentru evacuări de ape uzate, în vederea conformării cu obiectivele de calitate a apelor;
i. aprobă/avizează încadrarea în clase de calitate a corpurilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
j. propun revizuirea normelor şi standardelor din domeniul gospodăririi apelor şi, în caz de necesitate, propun elaborarea de norme de calitate a apei evacuate, proprii bazinului hidrografic;
k. avizează lista zonelor protejate şi măsurile de reconstrucţie ecologică a zonelor propuse în acest scop;
l. avizează lista cu lucrările de reîmpădurire ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
m. avizează lista cu lucrările de protecţie antierozională ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
n. recomandă autorităţilor locale, în funcţie de prioritate şi urgenţă realizărea lucrărilor necesare, în special a celor de utilitate publică, legate de întreţinerea albiilor, a lucrărilor de protecţie împotriva inundaţiilor şi de prevenire a riscului la inundaţii, modul de asigurare a surselor financiare de la bugetele locale;
o. participă la deciziile privind formarea şi utilizarea fondului pentru amenajarea şi întreţinerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor, potrivit metodologiei prevăzute la art. 34 alin. (2) din Legea nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
p. avizează hărţile de hazard şi hărţile de risc la inundaţii;
q. avizează Planurile de Management al Riscului la Inundaţii;
r. asigură informarea publicului privind acţiunile organizate cu cel puţin 30 de zile înainte de data desfăşurării acestora;
s. asigură consultarea utilizatorilor de apă, a riveranilor şi a publicului şi încurajează participarea activă a acestora la luarea deciziilor în domeniul gospodăririi apelor, conform prevederilor Legii nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
t. asigură dezbateri şi audieri publice asupra tuturor problemelor propuse spre aprobare;
u. asigură accesul publicului la dezbaterile sau audierile publice şi la documentele lor oficiale;
v. se îngrijesc să faciliteze o informare continuă a publicului, să favorizeze sensibilizarea şi educarea pe probleme de gospodărire a apelor, prin organizarea de dezbateri, mese rotunde, întâlniri cu factorii interesaţi pe anumite probleme care ţin de competenţa acestuia. În acest sens, comitetul poate stabili convenţii de parteneriat cu colectivităţile locale, asociaţii sau cu instituţiile de învăţământ;
w. cooperează cu Comitetul Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor, cu Administraţia Naţională „Apele Române" şi cu alte organisme similare, după caz, cu privire la planurile şi regulamentele de apărare împotriva inundaţiilor;
x. avizează regulamentele de exploatare bazinală elaborate de Administraţiile Bazinale de Apă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române";
y. analizează implementarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole, a Codului de bune practici agricole şi a Programului de acţiune pentru zonele vulnerabile la nitraţi, elaborate potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 964/2000 privind aprobarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi proveniţi din surse agricole, cu modificările şi completările ulterioare, şi Ordinului Ministrului Mediului şi Gospodăririi Apelor şi al Ministrului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale nr. 296/216/2005 privind aprobarea Programului-cadru de acţiune tehnic pentru elaborarea programelor de acţiune în zone vulnerabile la poluarea cu nitraţi din surse agricole;
``. au acces la informaţiile şi resursele oricărei instituţii publice, conform prevederilor legale în vigoare, prin aceasta înţelegându-se că vor primi sprijin în legătură cu informaţiile, rapoartele şi auditurile pe care le consideră necesare, precum şi în legătură cu spaţiul necesar în vederea desfăşurării şedinţelor de lucru şi a dezbaterilor publice.
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea acestuia în timp.
Autorităţile competente în implementarea P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap. 4 (tabelel 4_2, 4_3, 4_4), pentru fiecare măsură propusă.
Autoritaţile competente în monitorizarea şi evaluarea în timp a P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap. 5, pentru fiecare tip de măsura.
Programul de monitorizare va include următoarele activităţi:
–Monitorizarea măsurilor generale la nivel naţional şi A.B.A.;
–Monitorizarea măsurilor specifice la nivel de A.P.S.F.R.;
–Colectarea informaţiilor periodice privind rezultatul monitorizării, elaborarea unui raport final, explicarea posibilelor abateri / modificări, etc., ca bază pentru activitatea din ciclul următor (revizuirea planului).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Bibliografie
Mutihac, V., Structura geologică a teritoriului României. Editura Tehnică Bucureşti, 1990 Săndulescu, M., Geotectonica României, Editura Tehnică Bucureşti, 1984
Viorel Al. Stănescu, Radu Drobot, 2002, Măsuri nestructurale de gestionarea inundaţiior, Editura HGA, Bucureşti, ISBN 973-8176-16-6
***Contribuţii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaţii, P.H.A.R.E. 2005/017- 690.01.01
***Directiva 2007/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii.
***Flood Risk Management Plan for the Danube River Basin District, Version 2, International Commission for the Protection of the Danube River (ICPDR), 2014
***Floods Directive reporting - A user guide for electronic reporting, version 5, June 2013.
***Guidance for Reporting under the Floods Directive (2007/60/EC). Guidance Document No. 29 A compilation of reporting sheets adopted by Water Directors Common Implementation Strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC) - Technical Report - 2013 – 071.
***Guideline for objectives of Flood Risk Management and financially balanced programme of measures, The European Union Twinning Project for Turkey “Capacity building to implement the Flood Directive” TR 10 IB EN 01.
***Hochwasserrisikomanagementplan (HWRMP) Fulda – Maßnahmentypenkatalog, Dezember 2010.
***Hotărârea de Guvern nr. 846 din 11.08.2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung.
***Humber River Basin District-Consultation on the draft Flood Risk Management Plan, October 2014.
***Lee Catchment Flood Risk Assessment and Management Study (CFRAMS), Final Report, Halcrow, January 2014.
***Maßnahmensteckbrief –Hochwasserrisikomanagementplan für die Gersprenz, Regierungspräsidium Darmstadt, BGS / LANDSCHAFTSÖKOLOGIE + PLANUNG, Oktober 2014.
***National CFRAM Programme Guidance Note NO. 28, Option Appraisal and the Multi-Criteria Analysis Framework, Version Rev. C, Michael Adamson, Richael Duffy, CFRAM Consultants, March 2015
***Nationaler Hochwasserrisiko – Managementplan Sicher Leben mit der Natur, Bundesministerium für Land - und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft, Wien, 2015
***Planul de apărare împotriva inundaţiilor şi gheţurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcţiile hidrotehnice şi poluărilor accidentale al bazinului hidrografic Someş – Tisa, 2010- 2013
***Plan de gestion des risques d’inedation dans le District Hydrographique International Rhin, Commission Internationale pour la Protection du Rhin, Décembre 2014
***Report of the WG F and STAR-FLOOD Workshop on Objectives, Measures and Prioritisation Workshop, D. Hegger (STAR-FLOOD), M. van Herten, T. Raadgever (STAR-FLOOD), M. Adamson (OPW, IE), B. Näslund-Landenmark (MSB, SE), C. Neuhold (BMLFUW, Austria), April 2014.
***Reporting of spatial data for the Floods Directive (Part II) - Guidance on reporting for flood hazard and risk maps of spatial information, version 5.1, December 2013.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
***Studiu I.N.H.G.A - Studii necesare implementării Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii a teritoriului României), 2010.
***Studiu I.N.H.G.A. - Actualizarea şi completarea infrastructurii de date spaţiale necesare implementării Directivelor Europene şi activităţilor de hidrologie şi managementul resurselor de apă. Pregătirea seturilor de date spaţiale necesare evaluării preliminare a riscului la inundaţii în conformitate cu Directiva 2007/60/EC privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, Beneficiar: Ministerul Mediului şi Pădurilor, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Coordonarea tehnică privind realizarea raportărilor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii în conformitate cu cerinţele de raportare pentru statele membre a Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii” (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii pe teritoriul României), 2012.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE privind „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii”, 2013, 2014
***Support for reporting of Floods Directive - Guidance on reporting of spatial data - Tools and services for reporting under WISE, version 3, June 2011.
***Technical support in relation to the implementation of the floods directive (2007/60/EC) - A user guide to the floods reporting schemas, version 5, June 2013.
Resurse Web: http://www.mmediu.ro/gospodarirea_apelor/strategia_nationala_mri.htm http://www.rowater.ro http://icm.eionet.europa.eu/schemas/dir200760ec/resources
http://www.nwd-mr.usace.army.mil/rcc/MRFTF/docs/USACE- FPC%20Nestructural%20Measures%20Definitions.pdf
http://daad.wb.tu-harburg.de/homepage/
http://nwrm.eu/sites/default/files/documents-docs/nwrmconceptnote_to_regional_stakeholders.pdf
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică 184
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice 185
Planşa nr. 3 Utilizarea terenului 186
Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ 188
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) 189
Planşa nr. 7 Riscul la inundaţii în scenariul mediu 190
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore. 191
187
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
188
189
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
190
191
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
192
193
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
Zona 2 Amenajare rau Tur si
afluenti aval Ac. Calinesti
Proiecte reducere risc POS Mediu realizate: Tisa la Remeti
Tisa intre borne
Lucrarile de indiguire pentru protectia Satu Mare au un grad de siguranta ridicat
Zona 4 Amenajare rau Viseu si afluenti aval confluenta r.
Tasla
Zona 1 Amenajare rau Crasna aval Ac.
Varsolt
Zona 5 Amenajare rau Sieu
si afluenti aval confluenta r. Tasla
Zona 3 Amenajare rau Somesul Mic
aval Floresti
194
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
Anexa 6.1
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
PLANUL DE COMUNICARE PRIVIND ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA
INUNDAŢII
CUPRINS
INTRODUCERE
OBIECTIVE DE COMUNICARE AUTORITĂŢILE RESPONSABILE STAKEHOLDERII
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE ÎN CADRUL PRIMELOR DOUĂ ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2007/60/EC
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
INTRODUCERE
Necesitatea elaborării unui Plan de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii este legiferată, pe de o parte, prin Directiva 2007/60/CE privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, art.9, alin.3 şi art.10, alin. 1-2, care face referire la două aspecte:
–Punerea la dispoziţia publicului, în ordinea cronologică, a rezultatelor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii (E.P.R.I.), a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii;
–Implicarea activă a părţilor interesate în elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii.
Activitatea de planificare, implementare şi evaluare a procesului de comunicare privind managementul riscului la inundaţii face parte integrantă din Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), aşa cum este el definit în cap. IV al aceleiaşi Directive. Acest aspect este legiferat şi prin HG nr. 846 din 11 august 2010 (cap. 2: "Scopul strategiei", pct. a), în care activitatea de informare publică (pct. 3, cap. 2), cea de comunicare, şi cea de educare a populaţiei cu privire la riscul la inundaţii (pct. 9, cap. 3) sunt definite printre principalele activităţi de gestionare a riscului la inundaţii, mai precis ca acţiuni preventive (cap. 3, pct. a).
În acord şi cu Directiva Cadru Apă 2000/60/CE, Planul de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) trebuie să includă acţiuni de informare şi consultare, fiind vorba despre procesul formal, legiferat, al comunicării, dar şi despre activităţi de participare publică care nu sunt legiferate, dar care trebuie încurajate de către autorităţile care implementează P.M.R.I., prin implicarea părţilor interesate.
OBIECTIVE DE COMUNICARE
Obiectivele generale ale realizării acestui plan constau în planificarea tuturor activităţilor de informare, consultare şi participare publică, pe de o parte, şi în implementarea acestor tipuri de activităţi de comunicare la nivelul populaţiei expuse efectelor negative ale producerii inundaţiilor, pe de altă parte.
Obiectivele de comunicare sunt concepute, atât prin raportare la contextul general al Directivei 2007/60/CE, cât şi prin prisma principiilor şi a conceptelor de bază, aşa cum sunt transpuse ele în HG nr. 846/2010, cap. 3, secţiunile 1 şi 2.
Aceste obiective sunt integrate la trei niveluri:
–naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central);
–bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin);
–local şi judeţean (la nivelul judeţelor, comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi care pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Modul de definire a obiectivelor de comunicare face referire implicită la cele trei categorii de activităţi, aşa cum sunt definite ele prin legislaţia europeană şi naţională, respectiv activitiăţile de: informare, consultare şi participare publică, activităţi pe care se pliază, de altfel, întregul Plan de Comunicare privind P.M.R.I. Succesul implementării planului de comunicare privind P.M.R.I. depinde de modul de realizare a obiectivelor de comunicare, dupa cum urmează:
✓ LA NIVELUL PUBLICULUI LARG şi a STAKEHOLDERILOR:
O1: Organizarea activităţilor de informare a publicului, astfel încât acesta să-şi însuşească o serie de noţiuni elementare referitoare la Planul de Management al Riscului la Inundaţii;
O2: Organizarea activităţilor de consultare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluată reacţia publicului;
O3: Organizarea activităţilor de participare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluat aportul publicului în luarea deciziilor.
✓ LA NIVELUL ACTORILOR IMPLICAŢI ÎN MANAGEMENTUL RISCULUI LA INUNDAŢII:
O4: Implicarea autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.) în procesul de planificare şi organizare a activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O5: Întărirea rolului Comitetelor de bazin, prin atribuirea de responsabilităţi clare legate de organizarea activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O6: Instruirea personalului responsabil în managementul riscului la inundaţii, de la nivelul autorităţilor responsabile în implementarea planului de comunicare (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.-uri).
Nivelul de îndeplinire a obiectivelor de comunicare privind P.M.R.I. este reflectat la nivelul unor beneficii sociale generale, sub forma unor rezultate pe care orice campanie de informare şi conştientizare a riscului la inundaţii şi le poate propune. Ele sunt şi cele care reies din prevederile legislative europene şi naţionale şi anume:
1.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să fie informat, astfel încât să fie capabil să accepte riscul la inundaţii la care poate să fie expus;
2.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să dobândească şi să-şi însuşească acele forme de comportament şi deprinderi adecvate care să-l ajute să convieţuiască raţional cu inundaţiile, iar, în cazul în care există riscul de producere a inundaţiilor, să fie capabil să ia decizii/măsuri proprii, raţionale utile, reducând în acest fel consecinţele expunerii la inundaţii, prin salvarea propriei sale vieţi, a familiei şi a bunurilor sale.
AUTORITĂŢILE RESPONSABILE
Autorităţile responsabile pentru implementarea Planului de Comunicare privind elaborarea P.M.R.I. sunt:
1.La nivel central:
–Administraţia Naţională "Apele Române" (A.N.A.R.);
–Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
2.La nivel bazinal:
–Administraţiile Bazinale de Apă (A.B.A.);
3.La nivel local / judeţean:
–Sistemele de Gospodărire a Apelor (S.G.A.)
La nivelul autorităţilor responsabile, au fost constituite grupe de lucru, prin desemnarea persoanelor care sunt implicate în procesul implementării P.M.R.I..
La nivelele autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.), se realizează o bază de date cu persoanele de contact, atât în ceea ce priveşte grupele de lucru, în implementarea P.M.R.I., cu datele lor de contact, cât şi în ceea ce priveşte stakeholderii, din cadrul tuturor categoriilor de mai jos.
STAKEHOLDERII
Definit în literatura de specialitate ca orice categorie de public, mai mult sau puţin organizată în grupuri, care poate fi afectată/poate fi interesată de problematicile puse în discuţie, în cadrul acestui plan de comunicare, conceptul de "stakeholderi" va fi detaliat în funcţie de cele trei niveluri de referinţă, alese deja, adică la nivel naţional, bazinal şi local.
I. La nivel naţional:
–Populaţia riverană;
–Autorităţile publice centrale: instituţiile/autorităţile guvernamentale (ministere, autorităţi, agenţii etc.), aşa cum sunt definite prin HG nr. 846/2010;
–Mediul universitar (oameni de ştiinţă, profesori etc.);
–Mediul privat (agenţi economici, potenţiali investitori, asigurătorii);
–Publicul larg.
II. La nivel bazinal
–Comitetele de Bazin.
III. La nivel local/judeţean:
–Autorităţile locale (primării, consilii locale);
–Comitetele locale pentru situaţii de urgenţă (C.L.S.U.);
–Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Autorităţile judeţene (Consilii Judeţene, prefecţi);
–Inspectoratul General/Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă;
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE ÎN CADRUL PRIMELOR DOUĂ
ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2oo7/6o/CE
Deşi în România nu a existat o campanie propriu-zisă de informare sau de consultare publică privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii şi nici în ceea ce priveşte realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, în spiritul art. 9 şi art.10, Anexa - partea A.II.2 din Directiva 2007/60/CE, în cele ce urmează, pot fi menţionate o serie de activităţi de informare / comunicare desfăşurate la nivel naţional / central (1), respectiv bazinal (2), astfel:
(1)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivel central (A.N.A.R./I.N.H.G.A.):
–Publicarea pe portalul Administraţiei Naţionale „Apele Române", inclusiv pe cel al Administraţiilor Bazinale de Apă, a Rapoartelor privind Evaluarea Preliminară a Rsicului la Inundaţii, a hărţilor de hazard şi risc la inundaţii, precum şi a metodologiilor aferente (martie 2012);
–Organizarea conferinţei de presă cu titlul "Hărţile de hazard şi de risc la inundaţii" (cu participarea ministrului delegat pentru ape, păduri şi piscicultura din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice - M.M.S.C.), a conducerii A.N.A.R. şi I.N.H.G.A., în luna aprilie 2014), în urma căreia au apărut ştiri TV în prime-time, ştiri radio şi articole de presă în presa centrală şi locală; reflectarea informaţiilor transmise a fost una exclusiv pozitivă;
–Articole de presă în mass-media centrală şi locală, având ca subiect modul de realizare a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii, utilitatea acestor hărţi pentru public şi autorităţi, pe tot parcursul anului 2014;
–Participări la emisiuni radio-TV, care auimplicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Intervenţii radio-TV care au implicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Interviuri în presa centrală;
–Publicarea pe site-ul Administraţiei Naţionale „Apele Române", website link - http://gis2.rowater.ro:8989/flood/ a hărţilor de hazard şi de risc pentru toate A.B.A. (aprilie 2014), numele portalului şi modul de accesare a lui a fost anunţat public şi a generat o serie de reacţii ale publicului;
–Întâlniri organizate de A.N.A.R. şi I.N.H.G.A. la nivel naţional cu reprezentanţii Consiliilor Judeţene în vederea diseminării rezultatelor obţinute în cadrul E.P.R.I. şi a Elaborării hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii (28 octombrie, respectiv 30 octombrie 2014);
–Elaborarea de broşuri privind E.P.R.I. şi realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii şi diseminarea informaţiilor la nivelul stakeholderilor, atât la nivel naţional, cât şi la nivel bazinal şi local;
–Susţinerea de prezentări de specialitate la nivelul workshopurilor (de ex. Conferinţe ştiinţifice naţionale/internaţionale - I.N.H.G.A., Ziua Mondială a Apei - A.N.A.R.) (august 2008 - iunie 2013, aprilie - iulie 2014).
(2)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivelul A.B.A. - cu precădere în cadrul proiectului Plan pentru Prevenirea Protecţia şi Diminuarea Efectelor Inundatiilor la nivel de bazin hidrografic (P.P.P.D.E.I.) - proiect care se referă la hărţile de hazard la inundaţii:
–Publicarea pe site-ul Administraţiilor Bazinale de Apă a prezentărilor privind proiectul P.P.P.D.E.I.;
–Articole şi anunţuri de presă în mass-media locală privind hărţile de hazard la inundaţii;
–Intervenţii şi participări la emisiuni radio - TV privind hărţile de hazard la inundaţii;
–Materiale informative cu privire la P.P.P.D.E.I. (de ex. panouri informative);
–Prezentări în cadrul Comitetului de Bazin asupra stadiului derulării proiectului privind hărţile de hazard la inundaţii;
–Organizarea de întâlniri la nivelul consiliilor judeţene, prefecturi, primării şi S.G.A.- uri, la nivelul Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă.
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
În cele ce urmează, sunt descrise activităţile planificate la nivelul celor trei categorii de referinţă: informare, consultare şi participare publică, precum şi perioada de desfăşurare a acestora. Activităţile sunt organizate, atât la nivel A.N.A.R. / I.N.H.G.A., cât şi la nivel de A.B.A., în funcţie de tipul de activităţi şi intervalul de timp alocat.
Activităţile, care sunt marcate în tabel cu culoarea albastră, sunt activităţile minime obligatorii care sunt realizate pentru implementarea cu succes a Planului de Comunicare privind P.M.R.I., iar cele trasate cu galben sunt doar recomandate.
Autorităţile responsabile îşi aleg datele de organizare a activităţilor, în intervalul de timp colorat, cu menţiunea că cel puţin o activitate de acel tip este organizată în perioada de timp marcată în tabel.
În ceea ce priveşte tipul de activităţi de comunicare şi instrumentele cu ajutorul cărora se realizează comunicarea, în perioada de consultare a publicului, se poate detalia semnificaţia şi necesitatea acestora, după cum urmează:
1.Punctele de informare:
o sunt organizate la sediile autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.);
o se folosesc materialele informative diseminate în cadrul unor evenimente de tipul: Ziua Mondială a Apei, Ziua Internaţională a Dunării, la nivelul Comitetelor de bazin, cu prilejul unor evenimente expoziţionale sau în cadrul întâlnirilor cu stakeholderii;
o în cadrul acestor activităţi, publicul larg este informat, şi se explică informaţiile conţinute în broşuri, dar, în acelaşi timp, există posibilitatea de a pune întrebări şi a primi răspunsuri de la reprezentantul autorităţii responsabile (A.N.A.R. / I.N.H.G.A. / A.B.A.);
2.Prezentările ştiinţifice:
o la nivelul mediului universitar, la nivel central, sau la nivelul întâlnirilor de lucru de pe plan local;
o constituie instrument - suport în co-interesarea unei părţi importante a stakeholderilor, respectiv a celor de profil tehnic, unde diseminarea informaţiilor are loc la un alt nivel;
3.Comunicarea în mass-media:
o sub forma unei campanii de informare şi conştientizare publică, prin articole publicate în presa centrală şi locală;
o prin intervenţii radio - TV, interviuri, în funcţie de interesul manifestat de mass-media locală sau centrală;
4.Comunicarea online - este una dintre cele mai importante activităţi de comunicare privind P.M.R.I. care este derulată în perioada mai-decembrie 2o15, dar şi după acest interval de timp. Comunicarea online se concretizează în două tipuri de sub-activităţi:
o Newsletter-ul:
■ realizat de către autoritatea responsabilă centrală (A.N.A.R. / I.N.H.G.A.);
■ realizat exclusiv în format electronic;
■ sub forma unei scurte publicaţii, cu un design atractiv;
■ transmis exclusiv specialiştilor selectaţi într-o bază de date a autorităţilor responsabile de la nivel central şi local;
■ la finalul documentului, stakeholderii primesc o întrebare la se răspunde într-un anumit termen-limită, stabilit de autoritatea responsabilă;
■ se creează o bază de date cu răspunsurile primite.
o Elaborarea chestionarelor de către autoritatea responsabilă;
■ se recomandă elaborarea unei baze de date a stakeholderilor, care primesc chestionarele;
■ chestionarele sunt transmise în format electronic şi letric spre stakeholderi;
■ se va construi o bază de date cu răspunsurile celor intervievaţi;
■ nu se recomandă postarea chestionarelor aleatorie pe site.
5.Workshop-urile/mesele rotunde:
o vor fi organizate sub forma unor întâlniri de lucru la nivelul specialiştilor (profesori, specialişti de la nivelul A.B.A., A.N.A.R., I.N.H.G.A. sau a altor instituţii cu responsabilităţi stabilite prin HG nr. 846/2010), de tipul unor activităţi de tip brainstorming (dezbatere de idei) unde există posiblitatea colectării opiniilor şi a centralizării lor, astfel încât aceştia să poată contribui la elaborarea P.M.R.I.;
o Brainstorming-ul - o conferinţă tehnică care are ca scop rezolvarea problemelor care sunt supuse discuţiei, prin acumularea de informaţii, stimularea gândirii creative a participanţilor, dezvoltarea unor noi idei, etc., iar participarea la discuţie este spontană şi neîngrădită de reguli prestabilite;
6.Dezbaterea publică
o va fi organizată conform legislaţiei în vigoare, la nivelul secretariatelor tehnice ale Comitetelor de Bazin de la nivelul fiecărei A.B.A.
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||||
| Mai | Iunie | Iulie | August | Septembrie | Octombrie | Noiembrie | |||||||||||
| A.N.A.R./I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| INFORMARE PUBLICĂ | Puncte de informare | Realizarea de pliante informative | - | ||||||||||||||
| Diseminarea informaţiilor către factorii interesaţi | |||||||||||||||||
| Prezentări ştiinţifice | Susţinerea de prezentări la nivelul universitar | - | |||||||||||||||
| Susţinerea de prezentări la nivelul întâlnirilor de lucru | |||||||||||||||||
| Comunicare în mass-media | Articole în presa centrală şi locală | ||||||||||||||||
| Realizare şi difuzare film documentar | |||||||||||||||||
| Intervenţii radio-tv | |||||||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
205
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||
| Iunie | Iulie | August | Septembrie | Octombrie | Noiembrie | ||||||||||
| A.N.A.R./I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A | A.B.A. | A.N.A.R.- I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| CONSULTARE PUBLICĂ | Comunicarea online | Realizarea de chestionare | - | ||||||||||||
| Transmiterea de chestionare , analizarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| Realizarea unui newsletter | - | ||||||||||||||
| Transmiterea unui newsletter | |||||||||||||||
| Gestionarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| PARTICIPARE PUBLICĂ | Workshop/mese rotunde | Întâlniri de lucru ale specialiştilor | |||||||||||||
| Dezbatere publică | - | Activităţi în Comitetele de bazin | |||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
206
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii
CHESTIONAR 1
1.Care este domeniul dvs. de activitate?
□ Agricultură;
□ Transport;
□ Operatori de apă;
□ Autorităţi publice naţionale (minister, agenţii);
□ Autorităţi publice locale (primării, consiliile locale);
□ Autorităţi publice judeţene (consiliile judeţene, prefecturi);
□ Organizaţii profesionale;
□ Institute de cercetare;
□ Mass-media;
□ Învăţământ;
□ ONG-uri;
□ Mediul privat (investitori, asiguratori, firme de construcţii);
□ Armată (Jandarmerie/Poliţie/Pompieri/IGSU);
□ Biserică;
□ Persoane casnice (riverane);
□ Altele. Care?
2.Care sunt documentele pe care le-aţi studiat până în prezent (din conţinutul proiectului Planului de Management al Riscului la Inundaţii) ?
□ Informare cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.);
□ Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii;
□ Versiunile preliminare ale celor 11 Planuri de Management al Riscului la Inundaţii
3.Care au fost sursele de informare prin intermediul cărora aţi aflat de aceste documente?
□ Pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro sau locale www.rowater/aba;
□ Puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ Pliant informativ;
□ Newsletter;
□ De la întâlnirile Comitetului de bazin;
□ De la întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R./A.B.A./I.N.H.G.A.;
□ Conferinţe ştiinţifice/ în mediul academic;
□ Mass-media;
□ Alte surse. Care?
4.Aţi formulat opinii, sugestii, comentarii pe marginea documentelor bifate la nr. 2?
□ Da;
□ Nu.
5.Dacă răspunsul la întrebarea nr. 4 este "da", veţi răspunde la întrebarea de mai jos. Dacă nu, se va trece peste această întrebare. Unde aţi transmis/postat opiniile, sugestiile, comentariile dvs. pentru a fi sigur că ele au ajuns la autoritatea responsabilă?
□ Pe pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro, locale www.rowater/aba;
□ Prin email;
□ Prin corespondenţă scrisă;
□ la întâlnirile Comitetului de bazin
□ la întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R./A.B.A./I.N.H.G.A.;
□ în cadrul conferinţelor ştiinţifice;
□ Prin altă sursă. Care?
6.Sunteţi informat ca Planul de Management al Riscului la Inundaţii va avea caracter legislativ obligatoriu ?
□ Da
□ Nu
7.Credeţi că este important. ?
□ să fiţi informat şi consultat despre proiectul Planului de Managementul Riscului la Inundaţii, la nivel bazinal?
□ să aveţi contacte permanente cu autorităţile în domeniul gospodăririi apelor ?
□ sa participaţi activ în dezvoltarea programului de măsuri şi a Planului de Management Bazinal?
□ Altceva. Ce anume? .............................................................................................
8.Care sunt metodele de informare pe care le preferaţi şi pe care le găsiţi mai eficiente pentru informarea dvs privind proiectul Planului de Management al Riscului la Inundaţii? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Websiteul autorităţilor responsabile;
□ Newsletter (transmis prin email);
□ scrisori oficiale;
□ pliante informative;
□ întâlniri organizate la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ workshop/mese rotunde;
□ puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ prezentări academice/conferinţe ştiinţifice
□ altele. Care?
9.Consideraţi că există informaţii publice suficiente şi disponibile pentru informarea şi participarea activă a dumnevoastră în procesul de consultare?
□ Da
□ Nu
1o. Care sunt metodele pe care dvs. le consideraţi ca fiind cele mai eficiente pentru consultarea/participarea dvs. activă la procesul de luare a deciziilor? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Pe platforma electronică a autorităţilor responsabile;
□ Prin întrebările transmise în newsletterul periodic (transmis prin email);
□ Prin corespondenţă instituţională;
□ În cadrul întălnirilor de lucru de la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ În cadrul workshopurilor/la mese rotunde;
□ În cadrul conferinţelor ştiinţice;
□ La puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ La nivelul mediului universitar;
□ altele. Care?
Anexa 6.3 NEWSLETTER nr.1
1.Ce este riscul la inundaţii?
2.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii?
3.Ce reprezintă Planurile de Management al Riscului la Inundaţii?
4.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
5.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii
6.Ce conţine Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
Prin intermediul acestui newsletter, ne dorim să vă informăm cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi să obţinem din partea dumneavoastră un punct de vedere cu privire la Obiectivele de management al riscului la inundaţii şi Catalogul de măsuri potenţiale (anexate).
Ce este riscul la inundaţii?
În concordanţă cu documentul referitor la realizarea hărţilor de risc de la nivel european realizat de JRC în Programul Hazarde Naturale, în context climatic, riscul este definit ca un produs de trei componente:
–Hazard (H): apariţia unui eveniment periculos natural, incluzând probabilitatea de apariţie a acestuia;
–Expunere (E): bunurile şi numărul locuitorilor din zona afectată;
–Vulnerabilitate (V): lipsa sau pierderea rezistenţei în faţa forţelor distructive sau pagubele.
Riscul la inundaţii se defineşte prin:
a)natura fenomenului de inundare; mai exact, este vorba despre inundaţii generate de: revărsarea cursurilor de apă, viituri rapide; creşterea nivelului apelor subterane, furtuni marine, dar şi inundaţii excepţionale generate de accidente şi incidente la construcţii hidrotehnice: diguri şi baraje;
b)probabilitatea de producere asociată a inundaţiilor;
c)gradul de expunere al receptorilor (numărul persoanelor şi al bunurilor expuse riscului la inundaţii);
d)valoarea economică a bunurilor, a infrastructurii, a mediului înconjurător şi al activităţilor umane care pot fi afectate;
e)vulnerabilitatea la inundaţii a receptorilor.
Astfel, pentru reducerea riscului la inundaţii, autorităţile responsabile trebuie să acţioneze asupra tuturor elementelor componente expuse mai sus în direcţia diminuării riscului la inundaţii.
Diminuarea consecinţelor negative produse de inundaţii este rezultatul unei combinaţii între trei categorii de activităţi:
1.activităţi de prevenire, de protecţie şi de pregătire (care includ măsurile şi acţiunile premergătoare producerii fenomenului de inundaţie);
2.activităţile de managementul situaţiilor de urgenţă (care se referă la acţiunile de răspuns întreprinse în timpul inundaţiilor);
3.activităţile post - inundaţii (care includ acţiunile de reconstrucţie, precum şi lecţiile învaţate atât de către autorităţile responsabile în managementul situaţiilor de urgenţă, cât şi de persoanele care au fost afectate direct de fenomenul de producere a inundaţiilor).
În acord cu legislaţia europeană şi literatura de specialitate internaţională, o gestionare adecvată / bună a riscului la inundaţii înseamnă ca autorităţile responsabile să aplice cele mai
eficiente politici, practici şi proceduri, astfel încât riscul la inundaţii să fie substanţial redus, iar cetăţenii să poată trăi într-un mediu fizic şi social durabil.
1.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii?
Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii 2007/60/CE prevede parcurgerea următoarelor etape, cu următoarele termene de raportare:
–EVALUAREA PRELIMINARĂ A RISCULUI LA INUNDAŢII – raportat la
Comisia Europeană în martie 2o12;
–ELABORAREA HĂRŢILOR DE HAZARD ŞI A HĂRŢILOR DE RISC LA
INUNDAŢII – raportat la Comisia Europeană în martie 2o14;
–ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA
INUNDAŢII – urmează să fie elaborat şi raportat la Comisia Europeană în martie 2o16.
Conform cerinţelor Directivei privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, toate Statele Membre au obligaţia să elaboreze Planurile de Management al Riscului la Inundaţii pentru toate zonele identificate cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, zone pentru care s- au realizat hărţile de hazard şi de risc la inundaţii, în a doua etapă de implementare a aceleiaşi Directive.
Statele Membre stabilesc obiective de management al riscului la inundaţii pentru zonele identificate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii. Aceste obiective urmăresc reducerea potenţialelor efecte negative pe care le pot avea inundaţiile pentru sănătatea umană, activitatea economică, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural.
2.Ce reprezintă Planurile de Management ale Riscului la Inundaţii?
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii vor aborda toate aspectele managementului riscului la inundaţii, punând accentul pe acţiunile de prevenire, protecţie şi pregătire.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii trebuie coordonate la nivel de bazin hidrografic (Unitate de Management), respectiv - în cazul României - la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă din cadrul Administraţiei Naţionale "Apele Române".
Planurile de management al riscului la inundaţii (P.M.R.I.) iau în considerare aspecte relevante, cum ar fi:
–zonele de extindere a inundaţiilor;
retenţie naturală);
–zonele care au potenţialul de a reţine apa din inundaţii (cum ar fi albiile majore cu
–obiectivele de mediu stabilite în conformitate cu articolul 4 din Directiva 2000/60/CE (Directiva Cadru Apă);
–aspectele de gestionare integrată a solului şi a apei;
–planificarea spaţială;
–utilizarea terenurilor;
–conservarea mediului înconjurător etc.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt supuse consultării publice, timp de 6 luni de zile, în intervalul mai - noiembrie 2o15, iar versiunea sa finală trebuie publicată până la data de 22 decembrie 2o15.
Prin urmare, Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt puse la dispoziţia publicului, prin intermediul paginilor de internet ale instituţiilor responsabile, respectiv
A.N.A.R. (www.rowater.ro), I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) şi cele 11 A.B.A. (www.rowater.ro/aba), în data de 22 decembrie 2o15
La data de 22 martie 2o16, România transmite Comisiei Europene Planurile de Management al Riscului la Inundaţii.
3.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii a fost dezvoltat luând în considerare cerinţele formulate în cadrul Directivei privind Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii, precum şi recomandările Ghidurilor UE care fac referire la procesul de elaborare a planurilor.
Astfel, Planul de Management al Riscului la Inundaţii conţine următoarele:
–Cap. 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic
–Cap. 2. Riscul la inundaţii la nivelul A.B.A.
–Cap. 3. Descrierea obiectivelor de management al riscului de inundaţii
–Cap. 4. Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
–Cap. 5. Descrierea modului în care progresul de implementare al măsurilor va fi monitorizat
–Cap. 6. Informarea şi consultarea publicului
–Cap. 7. Lista autorităţilor competente
Capitole opţionale:
–Descrierea procesului de coordonare în D.B.H. internaţional;
–Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A. (Directiva 2000/60/CE).
4.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii?
Sunt stabilite două tipuri de obiective: cele strategice şi cele operaţionale.
a. Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice, pentru România, s- a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R. (Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea), după cum urmează:
–evitarea/prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
b. Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. În Anexa nr. 1, sunt prezentate obiectivele specifice care acoperă patru criterii de bază: economice, sociale, de mediu şi de patrimoniu cultural.
5.Ce conţine catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
În Anexa nr. 2, este prezentat Catalogul de măsuri potenJiale de la nivel naJional. Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune care sunt în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii:
–Prevenire (Prevention);
–Protecţie (Protection);
–Conştientizarea riscului la inundaţii (Awareness);
–Pregătire (Preparedness);
–Refacere/Reconstrucţie (Recovery).
Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri, iar pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
În tabelul centralizator de mai jos, este prezentată sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune, cu evidenţierea măsurilor structurale şi măsurile nestructurale. Cele mai multe măsuri se înscriu în cadrul domeniului de acţiune Protecţie (11 din 23 tipuri de măsuri). De asemenea, o atenţie specială este acordată măsurilor nestructurale, în acord cu ghidurile europene şi recomandările DG Environement şi ale DG Regio.
Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURA STRUCTURALĂ vs MĂSURA NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_Mo1 + RO_Mo3) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO_M11) 1o NESTRUCTURALE (RO_Mo4 + RO_M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO_M15 + RO_M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO_M17 - RO_M2o) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M21 + RO_M23) |
| În urma analizei obiectivelor de management al riscului la inundaţii şi a Catalogului de măsuri potenţiale, vă rugăm ca, pe baza experienţei dvs., să ne oferiţi o opinie/un punct de vedere cu privire la: • obiectivele propuse şi indicatorii asociaţi • încadrarea măsurilor pe domeniile de acţiune şi pe tipuri de măsuri; în acelaşi timp, puteţi contribui cu exemple de măsuri care să vină în completarea celor prezentate în coloana specifică. |
Anexa 6.4 PLIANT P.M.R.I.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
216
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
217
Anexa 7.1 LEGISLAŢIA DIN DOMENIUL
MANAGEMENTULUI SITUAŢIILOR DE URGENŢĂ GENERATE DE INUNDAŢII
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
1.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă.
2.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată prin Legea 15/2005.
3.Hotărârea Guvernului 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.).
4.Legea nr. 107/1996 - Legea apelor, cu modificările şi completările ulterioare.
5.Hotărârea Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului Interministerial al Apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007.
6.Hotărârea Guvernului nr. 846/2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung.
7.Ordinul Comun al Ministrului Mediului şi Pădurilor şi Ministrului Administraţiei şi Internelor nr. 1.422/192/2012 pentru aprobarea Regulamentului privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţii hidrotehnice şi poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră.
8.Ordinul Comun al Ministrului Mediului şi Schimbărilor Climatice şi Ministrului delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură nr. 600/332/15.04.2014 privind aprobarea componenţei nominale a Comitetului Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă şi a Centrului operativ pentru situaţii de urgenţă cu activitate permanentă.
9.Ordinul comun nr.170/3.423 din 2013 al Ministrului delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură şi al viceprim-ministrului, Ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, privind aprobarea conţinutului - cadru al protocolului de colaborare încheiat între Administraţia Naţională "Apele Române" şi consiliile judeţene în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Someş - Tisa
10.Ordinul nr. 330/44/2.178/2013 pentru aprobarea Manualului primarului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică şi a Manualului prefectului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică.
11.Hotărârea Guvernului nr.270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin.
12.Legea 575/2001 privind Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea a V-a - Zone de Risc Natural.
13.Legea nr. 20/2006 pentru modificarea Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa
14.Legea nr. 481/2004 privind Protecţia civilă.
15.Ordonanţa Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă, aprobată prin Legea 363/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
16.Hotărârea Guvernului nr. 1492/2004 privind principiile de organizare, funcţionarea şi atribuţiile serviciilor de urgenţă profesioniste.
17.Hotărârea Guvernului nr. 1491/2004 pentru aprobarea Regulamentului - cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă.
18.Hotărârea Guvernului nr. 1490/2004 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare şi a organigramei Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare.
19.Hotărârea Guvernului nr. 1489/2004 privind organizarea şi funcţionarea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă.
20.Hotărârea Guvernului nr. 2288/2004 pentru aprobarea repartizării principalelor funcţii de sprijin pe care le asigură ministerele, celelalte organe centrale şi organizaţiile neguvernamentale privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă.
21.Legea nr. 195/2001 - Legea voluntariatului (republicată 2007), cu modificările şi completările ulterioare.
22.Hotărârea Guvernului nr. 382/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind exigenţele minime de conţinut ale documentaţiilor de amenajare a teritoriului şi de urbanism pentru zonele de riscuri naturale.
23.Ordonanţa Guvernului nr.21/2002 privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale, cu modificările şi completările ulterioare.
24.Legea nr. 340/2004 privind Prefectul şi Instituţia prefectului, cu modificările şi completările ulterioare.
PLANUL DE
MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
CUPRINS
Abrevieri
Cap. 1: Prezentarea generală a spaţiului hidrografic Crişuri Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul hidrografic Crişuri
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
2.3.Istoricul inundaţiilor
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
2.7.Indicatori statistici
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Crişuri
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din cadrul A.B.A. Crişuri
4.4.Prioritizarea măsurilor
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
4.6.Definirea de proiecte integrate majore la nivel de A.B.A.
4.7.Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/ evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea acestuia în timp
Bibliografie
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul la inundatii in scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
TABELE
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametrii hidrologici caracteristici Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari Tabel 2 - 3 Diguri
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente Tabel 2 - 5 Baraje care realizează acumulări nepermanente Tabel 2 - 6 Poldere
Tabel 2 - 7 Debite maxime înregistrate pe râuri din
spaţiul hidrografic Crişuri în timpul viiturii din mai 1970 Tabel 2 - 8 Niveluri şi debite în spaţiul hidrografic
Crişuri în perioada 7 - 13 mai 1989
Tabel 2 - 9 Niveluri şi debite în spaţiul hidrografic Crişuri în decembrie 1995 Tabel 2 - 10 Inundaţii istorice în spaţiul hidrografic Crişuri
Tabel 2 - 11 Evenimente istorice semnificative în
A.B.A. Crişuri în cazul scenariului mediu
Tabel 2 - 12 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Crişuri Tabel 2 - 13 Lungimi sectoare de râu acoperite de
hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
Tabel 2 - 14 Indicatorii statistici la nivel de A.B.A. Crişuri Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului
riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale
sunt valabile pentru scenariul 1%) Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivel A.B.A. Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R.
pentru Spaţiul Hidrografic Crişuri
Tabel 4 - 5 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de zone
(nedeclarate A.P.S.F.R. la raportarea din 2012) cu risc de flash-floods
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
sau în care s-au înregistrat viituri majore în perioada 2010 - 2015, conform Rapoartelor de Sinteză, aferente A.B.A. Crişuri
Tabel 4 - 6 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
Tabel 4 - 7 Principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul
A.P.S.F.R. - A.B.A. Crişul
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
FIGURI
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Crişul Alb
Figura 2 - 2 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Crişul Negru
Figura 2 - 3 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Crişul Repede
Figura 2 - 4 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Barcău
Figura 2 - 5 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Ier Figura 2 - 6 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Crişuri Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii
pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Crişuri
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Abrevieri
A.B.A. - Administraţia Bazinală de Apă AMC - Aparate de măsură şi control
A.N.A.R. - Administraţia Naţională „Apele Române"
A.N.C.O.M. - Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii
A.N.C.P.I. - Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară
A.N.I.F. - Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare
A.N.M. - Administraţia Naţională de Meteorologie
A.R.A. - Asociaţia Română a Apei
A.S.A.S. - Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu - Şişeşti"
B.H. - Bazin Hidrografic
C.E. - Comisia Europeană
CFR - Compania Naţională de Căi Ferate
C.I.R. - Centrul de Intervenţie Rapidă
C.J. - Consiliul Judeţean
C.J.S.U - Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă
C.L.S.U. - Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă
C.M.R. - Centrul Meteorologic Regional
C.N.A.D.N.R. - Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România
C.N.S.S.U. - Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă
D.A.I.I. - Dispecerat şi Apărare Împotriva Inundaţiilor
D.B.H. - District de Bazin Hidrografic
D.C.A. - Directiva Cadru Apă
D.D.I. - Departamentul de Dezvoltare, Investiţii
D.M.L.H. - Departamentul Managementul Lucrărilor Hidrotehnice
D.S.U. - A.N.A.R. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul A.N.A.R.
D.S.U. - M.A.I. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul M.A.I. DC - Drum Comunal
DE - Drum European DJ - Drum Judeţean DN - Drum Naţional
E.P.R.I. - Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii
E-PRTR – Registrul European al Poluanţilor Emişi şi Transferaţi
F.I.R. - Formaţie de Intervenţie Rapidă
G.A. - Gospodărirea Apelor
HH - Hărţi de hazard la inundaţii HR - Hărţi de risc la inundaţii
I.C.P.D.R. - Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea
I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă I.N.C.D.D.D. - Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Delta Dunării
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
I.N.C.D.S. - Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea"
I.N.H.G.A. - Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor
I.S.C. - Inspectoratul de Stat în Construcţii
I.S.U.J - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean LDE - Linie Dublă Electrificată
LDN - Linie Dublă Neelectrificată LEL - Linie cu Ecartament Larg LI - Linie Închisă
LII - Linie Îngustă
LN - Linie Neinteroperabilă LSE - Linie Simplă Electrificată
LSN - Linie Simplă Neelectrificată
M.A.D.R. - Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
M.A.I. - Ministerul Afacerilor Interne M.Ap.N. - Ministerul Apărării Naţionale
M.D.R.A.P. - Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice MDT - Modelul Digital al Terenului
M.E. - Ministerul Energiei
M.E.C.R.M.A. - Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri
M.E.N.C.S. - Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice
M.F.E. - Ministerul Fondurilor Europene
M.F.P. - Ministerul Finanţelor Publice MHC - Microhidrocentrală
M.M.A.P. - Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor
M.M.D.D. - Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile
M.R.I. - Managementul Riscului la Inundaţii
M.S. - Ministerul Sănătăţii
M.T. - Ministerul Transporturilor ONG - Organizaţie Neguvernamentală
P.A.T.J. - Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean
P.B.H.H. - Prognoză Bazinală, Hidrologie şi Hidrogeologie
P.E.B. - Potenţial Ecologic Bun
P.F. - Persoană Fizică
P.G.A. - Programul de Gospodărire a Apelor
P.M.B.H. - Planul de Management al Bazinului Hidrografic
P.M.R.I. - Planul de Management al Riscului la Inundaţii
P.O.I.M. - Programul Operaţional "Infrastructură Mare"
P.P.P.D.E.I. - Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor pe bazine hidrografice
P.U.D. - Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare
P.U.G. - Planurile Urbanistice Generale
P.U.Z. - Planul Urbanistic Zonal
PAT - Planul de Amenajare a Teritoriului
PATN - Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional PATZ - Planul de Amenajare a Teritoriului Zonal PET - Polietilena tereftalat
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
R.E.B.A.R. - Registrul Naţional al Barajelor din România
R.N.P. - Romsilva - Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva
R.N.T.D.G.A. - Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire a Apelor
S.A. - Societate pe Acţiuni
S.C. - Societate Comercială
S.C.I. - Situri de importanţă comunitară
S.C.P.P. - Staţiunea de Cercetare şi Producţie Pomicolă
S.E.B. - Starea Ecologică Bună
S.G. A. - Sistemul de Gospodărire a Apelor
S.H. - Spaţiu Hidrografic
S.H.I. - Sistem Hidrotehnic Independent
S.I.M.I.N. - Sistemul Meteorologic Integrat Naţional
S.M.R.I. - Strategia de Management a Riscului la Inundaţii
S.N.C.S. - Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice
S.P.A. - Arii de protecţie specială avifaunistică
S.P.B.H.H. - Serviciul de Prognoză Bazinală, Hidrologie şi Hidrogeologie
S.R.L. - Societate cu Răspundere Limitată STAS - Standard de Stat
TVR - Televiziunea Română
U.A.T. - Unitate Administrativ-Teritorială
U.C.C.T. - Urmărirea Comportării Construcţiilor Tehnice UE - Uniunea Europeană
U.N.S.A.R. din România - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare din România
U.P.B. - Universitatea Politehnica Bucureşti
U.T.C.B. - Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti
A.P.S.F.R. - Areas with Potential Significant Flood Risk CLC - Corine Land Cover
DESWAT - Destructive Water Abatement and Control of Water Disasters DSS - Decision Support System
EEA - European Economic Area FRMPs - Flood Risk Management Plans GIS - Geographic Information System GPRS - General Packet Radio Service
GSM - Global System for Mobile Communications
I.E.D. - Industrial Emissions Directive
IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control JRC - Joint Research Centre
LIDAR - Light Intensity Detection and Ranging NAVTEQ - Navigation Technologies
OSM - Open Street Map
P.F.R.A. - Preliminary Flood Risk Assessment UoM - Unit of Management
VPN - Virtual Private Network
WATMAN - Information System for Integrated Water Management WFD RBMPs - Water Flood Directive River Basin Management Plans
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
WG-Floods - Working Group Floods
WI-FI - Wireless Fidelity-Wireless Internet WIMS - Water Management System
WISE - Web-based Inquiry Science Environment WSR - Weather Surveillance Radar
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Cap. 1: Prezentarea generală a spaţiului hidrografic
Crişuri
În administrarea A.B.A. Crişuri se află spaţiul hidrografic Crişuri, având o suprafaţă de 14860 km2 (reprezentând circa 6,3% din teritoriul ţării).
Bazinul Crişurilor este situat în partea vestică a României şi este încadrat între 47°06' şi 47°47' latitudine nordică şi 20°04' şi 23°09' longitudine estică.
Se învecinează cu bazinele: Someş la nord şi nord - est, Mureş la sud şi sud - est, iar la vest cu Ungaria. Suprafaţa totală a spaţiului hidrografic este de 25537 km2, şi se desfăşoară pe teritoriul a două state: România şi Ungaria. Principalele râuri se unesc două câte două pe teritoriul Ungariei, formând un singur curs care confluează cu Tisa.
Relieful
Relieful spaţiului hidrografic Crişuri este compus din 3 zone geomorfologice: munţi (în proporţie de 22,4%), dealuri (20,2%) şi câmpii (48,4%), eşalonate în ordine de la est la vest şi prezentând altitudini între 1842 m (Vârful Curcubăta Mare din Munţii Bihor) şi 85 m (în Câmpia Crişului Alb).
Zona de munte se încadrează în marea unitate a Carpaţilor Apuseni şi este reprezentată prin munţi înalţi de 1600 - 1800 m (Munţii Bihorului), mijlocii de 800-1200 m (Munţii Metaliferi) şi joşi de 600-800 m (Munţii Zarand, Codru - Moma, Pădurea Craiului, Plopiş), despărţiţi prin depresiuni (Brad, Hălmagiu, Huedin, Gurahonţ, Beiuş, Borod) şi teritorii joase colinare ce pătrund adânc în munţi ca nişte golfuri de câmpie.
Relieful acestei zone apare fragmentat fie de văi adânci şi înguste cu versanţi împăduriţi (Munţii Bihorului, Zarand), fie de văi în formă de chei cu pereţi abrupţi în regiunile calcaroase (Munţii Metaliferi, Pădurea Craiului), fie de văi largi în zona munţilor cu altitudine joasă.
Zona dealurilor formează o treaptă mai joasă şi îngustă la poalele munţilor, cu înălţimi de 250 - 650 m, cu văi largi şi terase. Astfel sunt Dealurile Pădurii Craiului între Crişul Negru şi Crişul Repede, Dealurile Ghepişului între Crişul Repede şi marginea Munţilor Plopiş, zona dealurilor cu aspect de platformă străbătută de râul Barcău.
Zona de câmpie face parte din marea unitate a Câmpiei Tisa. Este o arie de aluvionare intensă, străbătută de ape curgătoare cu direcţia est - vest. Râurile cu albii abia schiţate fac meandre, unele dintre ele părăsite.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
În planşa nr. 1 se prezintă harta hipsometrică a spaţiului hidrografic Crişuri.
Geologia
Din punct de vedere geologic, teritoriul administrat de A.B.A. Crişuri prezintă particularităţi în funcţie de unităţile de relief peste care este suprapus.
Carpaţii Apuseni sunt alcătuiţi din formaţiuni cristaline, sedimentare (de tip fliş), dar şi vulcanice. Pătura sedimentară este de vârstă mezozoică şi este dominată de calcare şi dolomite.
Dealurile de Vest au fundamentul cristalin (precambrian - paleozoic) faliat, nivelat şi ulterior afectat de ridicări şi scufundări diferite, reprezentat prin blocuri situate la adâncimi diferite, peste care sunt sedimente (gresii, marne, nisipuri etc.) dispuse monoclinal.
Câmpia de Vest, suprapusă peste Depresiunea Panonică, prezintă fundamentul cristalin, peste care se găseşte un sedimentar mezozoic, apoi o cuvertură sedimentară neozoică, şi deasupra depozite mai noi pleistocene şi holocene (argilă, loess, nisipuri eoliene, nisipuri lacustre), cu grosimi de până la 400 m.
Clima
Din punct de vedere climatic, spaţiul hidrografic Crişuri beneficiază de un climat continental temperat, de tip panonic, caracterizat de o interferenţă a influenţelor de tip mediteranean, baltic şi continental.
Pentru acest spaţiu se remarcă următoarele caracteristici ale factorilor climatici:
–precipitaţiile medii anuale prezintă valori de până la 1600 mm în zona montană, 650 - 800 mm în zona de dealuri şi 550 - 600 mm în zona de câmpie;
–temperatura medie multianuală variază între 4 0C în zona montană (la Stâna de Vale) şi peste 10 0C în zona de câmpie (la Oradea, Salonta, Chişineu Criş);
–evapotranspiraţia este maximă în sezonul cald. Evaporarea potenţială atinge sub 600 mm în zona de deal şi în jurul valorii de 650 mm în zona de câmpie, iar în zona montană ajunge la 450 mm.
Resursa de apă
Spaţiul hidrografic Crişuri cuprinde apele unei reţele hidrografice cadastrate însumând 365 cursuri de apă cadastrate şi 5785 km (7,3% din lungimea totală a reţelei cadastrate în ţară şi o densitate de 0,39 km/km2, superioară faţă de media pe ţară - 0,33 km/km2, şi variază între 0,7 - 0,9 km/km2 în zona montană şi 0,1 - 0,3 km/km2 în zona de câmpie).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Principalul râu din spaţiul hidrografic Crişuri este considerat Crişul Alb din cauza lungimii sale maxime de la izvor. Acesta confluează pe teritoriul Ungariei cu Crişul Negru, formând Crişul Dublu. Acesta colectează o serie de pâraie de câmpie din România, de pe interfluviul Crişul Negru - Crişul Repede, cum sunt: Culişerul, Barmodul şi Ghepeşul. Mai în aval în Crişul Dublu se varsă şi Crişul Repede, după ce acesta a primit pe Barcău cu Ier.
Crişul Alb (cod cadastral III - 1) izvorăşte de pe pantele estice ale Munţilor Bihorului, râul având o lungime de 234 km pe teritoriul României, panta medie de 4o şi un coeficient de sinuozitate de 1,92, iar suprafaţa bazinului colector este de 4240 km2. Colectează 42 de afluenţi, dintre care cei mai importanţi sunt: Sebiş, Sighişoara, Cigher (L = 56 km, S = 856 km2), Matca (L = 41 km, S = 257 km2), Canalul Morilor (L = 45 km, S = 630 km2), Canalul Militar (L = 23 km, S = 175 km2) şi Budieru.
Crişul Negru (cod cadastral III -1.42) izvorăşte de pe versantul nordic al Vârfului Curcubăta, de la altitudinea de 1 460 m, din apropierea izvoarelor Arieşului Mic. Râul are o lungime de 164 km pe teritoriul României, panta medie de 8o şi un coeficient de sinuozitate de 1,50, iar suprafaţa bazinului colector este de 4237 km2. Colectează câte 16 afluenţi de pe ambele părţi, cei mai importanţi fiind: Crişul Pietros (L = 32 km, S = 229 km2), Valea Roşie/ Roşia (L = 28 km, S = 298 km2), Holod (L = 60 km, S = 560 km2), Ţopa/ Râu (L = 38 km, S
= 276 km2), Valea Nouă/ Valea cea Mare, Beliu (L = 46 km, S = 395 km2), Teuz (L = 87 km, S = 725 km2), Frunziş.
Crişul Repede (cod cadastral III -1.44) izvorăşte de la o altitudine de 710 m în apropiere de localitatea Izvorul Crişului, dintr-o zonă deluroasă de pe marginea nordică a Depresiunii Huedinului. Râul are o lungime de 171 km pe teritoriul României, panta medie de 3o şi un coeficient de sinuozitate de 1,47, iar suprafaţa bazinului colector este de 2986 km2. Colectează 36 de afluenţi, dintre care cei mai important sunt Călata, Săcuieu/ Henţ (L = 31 km, S = 226 km2), Drăgan (L = 42 km, S = 254 km2), Iad (L = 46 km, S = 220 km2), Peţa, Corhana (L = 38 km, S = 418 km2).
Barcăul (cod cadastral III -1.44.33) îşi are obârşia în platoul calcaros de sub Ponor, din apropierea satului Tusa. Râul are o lungime de 134 km pe teritoriul României, panta medie de 4o şi un coeficient de sinuozitate de 1,72, iar suprafaţa bazinului colector este de 2005 km2. Colectează 28 de afluenţi, dintre care cei mai importanţi sunt Bistra (L = 47 km, S
= 175 km2), Valea Fâneţelor/ Ghepeş (L = 30 km, S = 178 km2).
Ierul / Eriul (cod cadastral III - 1.44.33.28) are o lungime de 100 km pe teritoriul României, panta medie de 1o şi un coeficient de sinuozitate de 1,55, iar suprafaţa bazinului colector este de 1392 km2. Colectează 11 afluenţi, dintre care cei mai importanţi sunt: Checheţ (L = 33 km, S = 151 km2), Santău/ Ceha (L = 35 km, S = 169 km2), Rât, Salcia.
În structura reţelei hidrologice se găsesc 101 de staţii hidrometrice.
În tabelul 1 - 1 sunt prezentaţi principalii parametri hidrologici ai celor mai importante cursuri de apă din spaţiul hidrografic Crişuri.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametrii hidrologici caracteristici
| Nr. crt. | Râul | Staţia hidrometrică | F (km2) | Hmed (m) | Parametrii hidrologici | ||
| Qmediu multianual (m3/s) | Qmax 1% (m3/s) | R (kg/s) | |||||
| 1 | Crişul Alb | Chişineu Criş | 3483 | 351 | 22,8 | 810 | 7,59 |
| 2 | Crişul Negru | Zerind | 3750 | 351 | 30,3 | 840 | 6,32 |
| 3 | Crişul Repede | Oradea | 2176 | 630 | 25,4 | 1000 | 8,27 |
| 4 | Barcău | Sălard | 1686 | 254 | 6,39 | 400 | 3,48 |
| 5 | Ier/ Eriu | Ianca | 1346 | 146 | 3,20 | 100 | - |
În spaţiul hidrografic Crişuri există 9 lacuri de acumulare importante, care au folosinţă complexă. În spaţiul hidrografic Crişuri, se află un număr de două lacuri naturale cu apă dulce totalizând un volum de 1,95 mil.m3 şi însumând o suprafaţă de 51 ha. Lacul Ghioroc (48 ha - 1,92 mil.m3) este un lac de excavaţie, iar Lacul Ponoare (3 ha - 0,03 mil.m3) este de natură carstică.
Resursa de apă de suprafaţă a spaţiului hidrografic Crişuri, din râurile interioare, este de 2937,4 mil.m3, iar resursa de apă din apele subterane este de 788,4 mil.m3.
În planşa nr. 2 se prezintă reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice din cadrul spaţiului hidrografic Crişuri.
Solurile
În spaţiul hidrografic Crişuri solurile au o mare varietate ce este generată de acţiunea complexă exercitată de către condiţiile litologice, formele de relief, factorii hidrogeologici, hidrologici, precum şi cei topoclimatici.
Solurile dominante aparţin următoarelor clase: cernisolurilor (CER) cu tipurile cernoziom (CZ), faeoziom (FZ) şi rendzină (RZ); luvisolurilor (LUV) cu tipurile preluvosoluri (EL), luvosoluri(LV) şi planosoluri (PL); cambisolurilor (CAM) cu tipurile eutricambosol (EC) şi districambosol (DC); spodisolurilor (SPO) cu prepodzoluri (EP); hidrisolurilor (HID) cu tipurile gleiosol (GS) şi stagnosol (SG); salsodisolurilor (SAL) cu soloneţuri (SN); vertisoluri (VER) cu vertosoluri (VS); protisolurilor (PRO) cu tipurile aluviosol (AS), psamosol (PS) şi litosol (LS); antrisolurilor cu antrosoluri (AT).
Predomină cambisolurile (CAM) răspândite în regiunile montane şi de dealuri şi luvisolurile (LUV) întâlnite în regiunile de dealuri propriu-zise, depresiuni, podişuri, dar şi câmpie.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Biodiversitatea
Vegeta/ia se caracterizează prin predominarea formaţiunilor zonale de silvostepă (asociat, pe suprafeţe mici, chiar de stepă şi forestiere), a celor azonale de luncă şi prin puternica transformare antropică a vegetaţiei naturale.
Vegetaţia forestieră este alcătuită din grupe de formaţiuni: carpineto-făgete, goruneto- carpinete (care împreună ocupă cele mai mari suprafeţe forestiere), gorunete cu horşti, goruneto-cerete, gârniţeto-cerete, goruneto-făgete, precum şi asociaţii de pajişti secundare pe locul fostelor păduri defrişate.
Vegetaţia de silvostepă se caracterizează prin predominarea formaţiunilor ierboase, întâlnindu-se însă rar şi pâlcuri de vegetaţie lemnoasă. Pajiştile stepice ruderalizate, xerofile, mezofile de sărături şi cele stepizate sunt restrânse în urma extinderii suprafeţelor arabile.
Vegetaţia azonala de luncă este alcătuită dintr-o serie de specii ierboase şi lemnoase caracteristice (sălcii, plopi, anini). Pe unele suprafeţe lacustre cresc nufărul alb şi galben.
În ceea ce priveşte fauna, se întâlnesc grupări faunistice specifice stepei şi silvostepei, pădurilor subxerofile de cer şi gârniţă, pădurilor mezofile în care predomină gorunul, a celor de fag, precum şi fauna acvatică. În stepă şi silvostepă se remarcă prezenţa rozătoarelor, dintre păsări dropia şi prepeliţa, în pădurile subxerofile: chişcanul de câmp, fazanul, şopârla cenuşie, în cele mezofile: lupul, vulpea, mistreţul, pisica sălbatică, sturzul, iar în pădurile de fag se întâlnesc: ursul, cerbul, jderul de pădure, veveriţa, ierunca, sitarul, broasca brună etc. Ihtiofauna sectoarelor de câmpie ale râurilor mari cuprinde zonele mrenei şi ale crapului, iar râurile mici zona cleanului şi cea a bibanului.
Pe teritoriul administrat de A.B.A. Crişuri se găsesc teritorii aparţinând de 2 parcuri naturale, 11 arii de protecţie specială avifaunistică (S.P.A.) şi 43 situri de importanţă comunitară (S.C.I.) care fac parte din reţeaua ecologică europeană Natura 2000. Nu există zone umede de interes comunitar.
Popula/ie, aşezări umane
Din punct de vedere administrativ, spaţiul administrat de A.B.A. Crişuri cuprinde teritoriul a 6 judeţe, respectiv: Hunedoara (6,3%), Arad (29%), Bihor (50,8%), Cluj (5,1%),
Sălaj (3%) şi Satu Mare (5,8%).
Din punct de vedere al regiunilor de dezvoltare, acest spaţiu include teritorii aparţinând de 2 regiuni de dezvoltare: 33,7% din Regiunea de Dezvoltare Vest şi 66,3% din Regiunea de Dezvoltare Nord - Vest.
Populaţia totală este de circa 835420 locuitori, din care 357745 locuitori în mediul urban şi 478675 locuitori în mediul rural.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Cele mai importante aglomerări umane sunt: municipiile Oradea, Brad, Beiuş, Salonta, şi oraşele Huedin, Ştei, Tăşnad, Chişineu-Criş, Ineu, Sântana.
Utilizarea terenului
Modul de utilizare a terenului spaţiului hidrografic Crişuri, este influenţat de condiţiile fizico-geografice, cât şi de factorii antropici. Terenurile arabile reprezintă 20,2 %, pădurile 33,4 % şi sunt dezvoltate în special în sectoarele montane şi de dealuri înalte. Culturile perene au o dezvoltare relativ mare ocupând 41,6 %, iar celelalte categorii ocupă suprafeţe mai reduse (0,27 % luciile de apă).
În planşa nr. 3 se prezintă utilizarea terenului din spaţiul hidrografic Crişuri.
Activitatea economică
Principalele activităţi economice din spaţiul hidrografic Crişuri sunt reprezentate de industrie şi agricultură.
Principalele ramuri industriale sunt:
–industria extractivă şi prelucrarea ţiţeiului;
–industria pielăriei şi încălţămintei;
–industria mobilei;
–industria chimică;
–industria confecţiilor;
–industria materialelor de construcţii;
–industria construcţiilor;
–industria alimentară etc.
În ceea ce priveşte agricultura, profilul dominant este dat de producţia mixtă, vegetală şi animală. Principalele produse agricole din spaţiul hidrografic Crişuri sunt: porumbul, grâul, secara, ovăzul, orzul, cartofii, sfecla de zahăr, floarea - soarelui, legumele etc. Se întâlnesc condiţii favorabile cultivării viţei de vie pentru vin. Cea mai propice zonă pentru cultivarea pomilor fructiferi (pruni, meri, peri, cireşi şi vişini) este Nuşfalău.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Infrastructura
Spaţiul hidrografic Crişuri este traversat de 3 drumuri europene (E 60 Viena - Braşov
–Bucureşti, E 79 Oradea - Calafat - Craiova, E 671 Oradea - Timişoara), 4 drumuri naţionale (DN 79A, DN 75, DN 19, DN 1H), totalizând împreună 578 km, şi mai multe drumuri judeţene şi comunale.
Şi reţeaua de căi ferate este destul de dezvoltată. Acest teritoriu este traversat de magistrala feroviară: 300 Bucureşti - Braşov - Oradea.
Transportul aerian este reprezentat prin Aeroportul Internaţional Oradea, care este principala poartă de intrare în ţară din zona nord - vestică.
Recreere şi turism
Spaţiul hidrografic se caracterizează printr-o mare varietate a formelor de relief, motiv pentru care zona deţine un potenţial turistic ridicat.
Se enumeră doar câteva din obiectivele turistice care pot fi vizitate şi anume: izbucuri (Izbucul Boiului, Izbucul de la Călugări), avene (Avenul Iliei), peşteri (Peştera Câmpenească, peşterile Fâneţe, Peştera Urşilor, Peştera Măgura, Peştera Meziad, peşterile Şura Boghii), sectoare de chei (Cheile Umbrăreşti, Cheile Galbenei), sectoare de defilee (Defileul Crişului Alb, Defileul Crişului Repede), Platoul Carstic Padiş, Cetăţile Ponorului etc.
De asemenea, în acest spaţiu se găsesc numeroase arii protejate, cele mai importante fiind: Parcul Natural Apuseni şi Parcul Natural Cefa.
În continuare sunt amintite câteva exemple de situri S.C.I. şi S.P.A.:
–Situri de tip S.P.A. sunt: Câmpia Crişului Alb şi Crişului Negru, Lunca Barcăului, Câmpia Nirului – Valea Ierului, Valea Alceului, Lacurile de acumulare de pe Crişul Repede, etc.;
–Situri de tip S.C.I. sunt: Câmpia Careiului, Câmpia Ierului, Beftia, Lunca Inferioară a Crişului Repede, Defileul Crişului Negru, etc.
Patrimoniul cultural
Obiectivele culturale care se află pe teritoriul A.B.A Crişuri sunt numeroase şi sunt constituite din vestigii aparţinând tuturor epocilor istorice (zonele: Brad, Ribiţa, Baia de Criş, Vaşcău, Nucet, Beiuş, Oradea), cetăţi (Cetatea din oraşul Ineu (1295), Cetatea din secolele XI
–XII de la Oradea, Cetatea de Pământ de la Biharia, Cetatea Adorian de la Sălard), mănăstiri (Mănăstirea Buna Vestire, Mănăstirea Sfintei Cruci, Mănăstirea Izbuc, Mănăstirea Voievozi, Mănăstirea Stâna de Vale, schiturile Huţa, Inand, Poiana Florilor, Sfântul Ioan Botezătorul,
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Valea lui Mihai), biserici vechi (biserica veche din Ineu (secolele XIII - XIV), Catedrala Romano - Catolica (1750 - 1790) şi Biserica cu Lună de la Oradea, bisericile din lemn din Mierag, Totoreni, Sohodol, Dumbrăveni, Rieni, Beznea Braţca şi Brădet), muzee (Muzeul Ţării Crişurilor organizat în fostul Palat Episcopal (1762 - 1776) din Oradea, muzeele "Ady Endre" şi "Iosif Vulcan" din Oradea, Muzeul Orăşenesc de Istorie şi Etnografie din Beiuş), monumente (Şirul Canonicilor, Teatrul de Stat şi Primăria din Oradea, monument în stil baroc (1773), Moara din Sălard, Ştrandul Apollo din Băile Felix, Castelul Ordinului Premonstratens din Sânmartin) etc.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul hidrografic
Crişuri
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie
împotriva inundaţiilor
Schema de gospodărire a apelor existentă în spaţiul hidrografic Crişuri este prezentată schematic în figurile 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4 şi 2 - 5, respectiv pentru bazinele hidrografice ale râurilor Crişul Alb, Crişul Repede, Crişul Negru, Barcău şi Ier.
Spaţiul hidrografic Crişuri deţine un sistem complex de lucrări hidrotehnice cu rol de gestionare cantitativă a resurselor de apă, conţinând mai multe derivaţii de tranzitare a volumelor de apă dintr-un curs de râu în altul.
Pentru alimentarea cu apă a unor folosinţe (alimentări cu apă, irigaţii, piscicultură), cât şi pentru colectarea apelor mari din interfluvii etc. au fost realizate 27 de aducţiuni şi de derivaţii, dintre care se amintesc:
–Amenajarea râului Barcău - Lacul de Acumulare Vârşolţ (de pe râul Crasna) - alimentarea cu apă potabilă a localităţilor Zalău şi Şimleu Silvaniei;
–Canalul Colector - leagă Crişul Repede de Crişul Negru - alimentări cu apă, irigaţii, colector de desecare şi de ape mari;
–Canalul Culişer - face legătura între Crişul Negru şi Crişul Unit (de pe teritoriul ungar) - alimentări cu apă în zona Salonta şi pe teritoriul ungar;
–Canalul Beliu - Cermei - Tăut - colector de ape mari din interfluviul râurilor Beliu - Crişul Negru;
–Canalul Morilor - derivaţie din Crişul Alb, cu un parcurs paralel cu râul, cu care confluează în amonte de frontieră - alimentări cu apă, irigaţii, colector de ape mari;
–Canalul Matca - derivează apa din Mureş în Crişul Alb - irigaţii, colector de ape mari.
Lucrările existente de apărare împotriva inundaţiilor aflate în funcţiune pe ansamblul spaţiului hidrografic Crişuri, constau în regularizări de râuri, îndiguiri, consolidări de maluri, precum şi acumulări permanente, nepermanente sau poldere.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Dintre principalele lucrări realizate se menţionează regularizarea Văii Ierului, regularizarea şi îndiguirea cursului mijlociu si inferior al Barcăului şi a principalilor săi afluenţi de pe acest sector, îndiguirea Crişului Repede în municipiul Oradea şi în aval până la frontieră, îndiguirea cursului inferior al Crişului Negru de la confluenţa canalului Beliu - Cermei - Tăuţ şi până la frontieră, regularizarea şi îndiguirea cursului mijlociu şi inferior al Teuzului în aval de Lacul de Acumulare (nepermanentă) Carand, îndiguirea Canalului Beliu - Cermei - Tăuţ, îndiguirea cursului inferior al Crişului Alb între Bogsig şi frontieră, îndiguirea şi regularizarea Văii Cigherului în aval de Lacul de Acumulare Tăuţ etc.
Principalele lacuri de acumulare nepermanente (temporare), cu rol important în apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor, obiectivelor economice şi terenurilor agricole sunt: în bazinul hidrografic Ier - Andrid pe Valea Ierului, Simian - pe Valea Salcia şi Galoşpetreu - pe Valea Rât; în bazinul hidrografic Barcău - Polderul Sălard pe Barcău; în bazinul hidrografic Crişul Negru - Polderele Tămaşda şi Zerind pe Crişul Negru, Acumularea nepermanentă Carand pe râul Teuz, Acumulările, Leveleş I şi Leveleş II pe Canalul Beliu - Cermei - Tăuţ; în bazinul hidrografic Crişul Alb - Polderul Chier pe Valea Dudiţa; în bazinul hidrografic Crişul Repede, cele patru acumulări complexe: Leşu, Drăgan, Lugaşu şi Ţileagd.
Prin aceste lucrări se asigură apărarea de inundaţii a unei suprafeţe totale de cca. 264000 ha, a cca. 59000 gospodării, 157 obiective industriale, cca. 174 km căi ferate, cca. 1360 km drumuri etc. Dintre localităţile principale care beneficiază de lucrări de apărare se menţionează: Marghita, Oradea, Aleşd, Huedin, Vaşcău, Ştei, Beiuş, Brad, Sebiş, Ineu, Chişineu - Criş etc.
În tabelele nr. 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4, 2 - 5, 2 - 6 se prezintă principalele lucrări de apărare împotriva inundaţiilor.
Starea principalelor componente ale sistemului naţional de gospodărire a apelor cu rol de protecţie împotriva inundaţiilor, repectiv diguri, acumulari permanente / nepermanente, se regaseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20 riscului%20la%20Inundatii.aspx
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
238
239
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
240
241
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
242
243
Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
| Nr. crt. | Denumirea | Cursul de apă | Codul cadastral | Judeţul | Localitatea | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 1 | S.C. EDILUL BEIUŞ - ALIM. DELANI | Crişul Negru | III-1.42 | BH | DELANI | S.C. EDILUL S.A. (CUI: 8274620) |
| 2 | S.C. EDILUL BEIUŞ | Crişul Negru | III-1.42 | BH | BEIUŞ | S.C. EDILUL S.A. (CUI: 8274620) |
| 3 | S.C. EDILUL - ALIM. MIZIEŞ | Crişul Negru | III-1.42 | BH | MIZIEŞ | S.C. EDILUL S.A. (CUI: 8274620) |
| 4 | S.C. COMPANIA DE APĂ SOMEŞ S.A. CLUJ | Crişul Repede | III-1.14 | CJ | HUEDIN | COMPANIA DE APĂ SOMEŞ S.A. (CUI: 201217) |
| 5 | S.C. AQUA NOVA HARGITA S.R.L. | Culiser | II-1.43 | BH | SALONTA | S.C. AQUA NOVA HARGITA S.R.L. Odorheiu Secuiesc (CUI: 18246807) |
| 6 | APASERV SATU MARE | Santău (Ceha) | III-1.44.33.28.3 | SM | TĂŞNAD | FAMILY SERVICE S.R.L. (CUI: 8932352) |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
244
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari
| Nr. crt. | Denumirea | Judeţul | Comuna/ localitatea | Cursul de apă derivat | Codul cadastral | Cursul de apă în care se derivă | Codul cadastral | Lungi mea (km) | Debitele derivate (m3/s) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 1 | GD 5504 CJ Derivaţie Aluniş (mal drept derivaţie Săcuieu) | CJ | Săcuieu | Aluniş | III-1.44.3.4 | Iad | III-1.44.10 | 0.7 | 0.05 | Hidroelectrica S.A. |
| 2 | GD 3002 AR Aducţiune Beliu - Tăut | AR | Beliu | Beliu (2) | III-1.42.26a | 31.8 | 66 | E.L.H. Chişineu | ||
| 3 | GD 3001 AR Aducţiune Canalul Morilor (Buteni - Pilu - Vărşand) | AR | Crişul Alb | Canalul Morilor | III-1.40a | Crişul Alb | III-1 | 92 | 2.5 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior |
| 4 | GD 2 BH Derivaţie Culişer -Tăut - Salonta) | BH | Salonta | Crişul Negru | III-1.42 | Frontier a | 48 | A.B.A. Crişuri | ||
| 5 | GD 7 BH Derivaţie CPE1 | BH | Mădăraş | Crişul Negru | III-1.42 | Cpe 2 | 12.5 | A.N.I.F.- Filiala Teritorială Someş - Criş | ||
| 6 | GD 8 BH Derivaţie CPE2 | BH | Ant | Crişul Negru | III-1.42 | Crişul Negru | III-1.42 | 8.8 | 3.5 | A.N.I.F.- Filiala Teritorială Someş - Criş |
| 7 | GD 3 BH Aducţiune Vad - Aştileu | BH | Vadu Crişului | Crişul Repede | III-1.44 | 14.5 | 10 | S.C. IDRORADEA S.R.L. | ||
| 8 | GD 4 BH Aducţiune Tileagd - Săcădat - Fughiu | BH | Ţileagd | Crişul Repede | III-1.44 | Iad | III-1.44.10 | 11 | 90 | Hidroelectrica S.A. |
| 9 | GD 1 BH Canalul Colector (Tărian - Tămaşda) | BH | Tamaşda | Crişul Repede | III-1.44 | Crişul Negru | III-1.42 | 61.8 | 3.5 | A.B.A. Crişuri |
| 10 | GD 5508 CJ Aducţiune Dara | CJ | Săcuieu | Dara | III-1.44.5.4 | Iad | III-1.44.10 | 0.2 | 0.19 | Hidroelectrica S.A. |
| 11 | GD 6 BH Aducţiune Remeţi - Munteni | BH | Remeţi | Dasor | III-1.44.10.2 | Iad | III-1.44.10 | 2.1 | 49 | Hidroelectrica S.A. |
| Nr. crt. | Denumirea | Judeţul | Comuna/ localitatea | Cursul de apă derivat | Codul cadastral | Cursul de apă în care se derivă | Codul cadastral | Lungi mea (km) | Debitele derivate (m3/s) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 12 | GD 14 BH Derivaţie Salhiş | BH | Remeţi | Dasor | III-1.44.10.2 | Iad | III-1.44.10 | 1.11 | 0.12 | Hidroelectrica S.A. |
| 13 | GD 5503 CJ Derivaţie Drăgan - Remeţi | CJ | Lunca Vişagului | Drăgan | III-1.44.5 | Iad | III-1.44.10 | 4.3 | 40 | Hidroelectrica S.A. |
| 14 | GD 5510 CJ Derivaţie Mona (Anişel - Valea cu Peşti) | CJ | Lunca visagului | Drăgan | III-1.44.5 | Iad | III-1.44.10 | 3 | 0.1 | Hidroelectrica S.A. |
| 15 | GD 9 BH Aducţiune Leşu - Remeţi | BH | Remeţi | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 8.1 | 8.5 | Hidroelectrica S.A. |
| 16 | GD 11 BH Aducţiune Iad - Cârligate - Drăgan | BH | Remeţi | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 4.67 | 1.16 | Hidroelectrica S.A. |
| 17 | GD 12 BH Derivaţie Zimbru - Remeţi | BH | Remeţi | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 0.53 | 0.12 | Hidroelectrica S.A. |
| 18 | GD 13 BH Izvor amonte Remeţi | BH | Remeţi | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 1.16 | 0.21 | Hidroelectrica S.A. |
| 19 | GD 10 BH Derivaţia Iad - Drăgan | BH | Remeţi | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 4.7 | 2.8 | Hidroelectrica S.A. |
| 20 | GD 5 BH Aducţiune Munteni - Bulz | BH | Munteni | Iad | III-1.44.10 | Iad | III-1.44.10 | 4.3 | 49 | Hidroelectrica S.A. |
| 21 | GD 3003 AR Derivaţie Matca | AR | Andrei Şaguna | Mureş | III-1.39.10 | Cigher | 41.2 | 3 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 22 | GD 5501 CJ Aducţiune Răcad - Drăgan | CJ | Săcuieu | Răcad | III-1.44.4.4 | Iad | III-1.44.10 | 1 | 0.27 | Hidroelectrica S.A. |
| 23 | GD 5502 CJ Derivaţie gl Săcuieu - Drăgan | CJ | Săcuieu | Săcuieu (Henţ) | III-1.44.4 | Iad | III-1.44.10 | 16.6 | 4.76 | Hidroelectrica S.A. |
245
| Nr. crt. | Denumirea | Judeţul | Comuna/ localitatea | Cursul de apă derivat | Codul cadastral | Cursul de apă în care se derivă | Codul cadastral | Lungi mea (km) | Debitele derivate (m3/s) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 24 | GD 5505 CJ Derivaţie Valea lui Şerp | CJ | Săcuieu | Săcuieu (Henţ) | III-1.44.4 | Iad | III-1.44.10 | 0.50 | 0.07 | Hidroelectrica S.A. |
| 25 | GD 5506 CJ Derivaţie Rujet | CJ | Săcuieu | Săcuieu (Henţ) | III-1.44.4 | Iad | III-1.44.10 | 0.60 | 0.04 | Hidroelectrica S.A. |
| 26 | GD 5507 CJ Aducţiune Bănişor | CJ | Săcuieu | Vişag (Hordangusa) | III-1.44.4.5 | Iad | III-1.44.10 | 0.50 | 0.05 | Hidroelectrica S.A. |
| 27 | GD 5509 CJ Aducţiune Zărnişoara | CJ | Săcuieu | Zarna | III-1.44.5.2 | Iad | III-1.44.10 | 0.50 | 0.11 | Hidroelectrica S.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
246
247
Tabel 2 - 3 Diguri
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 1 | LI 163 BH: Dig remuu mal stâng Alceu 0+000-2+100 | Alceu | III-1.44.31 | MS | BH | Toboliu | 2100.00 | 4.50 | Pământ | 06/06/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 2 | LI 162 BH: Dig mal drept Toboliu 0+000-1+860 | Alceu | III-1.44.31 | MD | BH | Toboliu | 1860.00 | 2.50 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 3 | LI 136 BH: Ciuhoi - Cenaloş mal stâng | Almaş (3) | III-1.44.33.20 | MS | BH | Sâniob | 1700.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 4 | LI 85 BH: Sârbi - Fegernic mal stâng | Almaş (3) | III-1.44.33.20 | MS | BH | Sârbi | 200.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1983 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 5 | LI 156 BH: Dig mal drept V. Almaşului la Cenaloş | Almaş (3) | III-1.44.33.20 | MD | BH | Sâniob | 580.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1989 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 6 | LI 137 BH: Ciuhoi - C.F. Pod Cenaloş mal drept | Almaş (3) | III-1.44.33.20 | MD | BH | Sâniob | 630.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 7 | LI 128 BH: Sâniob - Sălard mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Sâniob | 4100.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 8 | LI 123 BH: Marghita - Abrămuţ mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 8000.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 9 | LI 125 BH: Abrămuţ - Sâniob mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Sâniob | 1300.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 10 | LI 121 BH: Marghita - Abram mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 4000.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 11 | LI 124 BH: Abramuţ - Sâniob mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Sâniob | 9800.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 12 | LI 43 BH: Sântimbreu mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Sântimreu | 16000.00 | 3.00 | Pământ | 5 | 255 | A.B.A. Crişuri | |
| 13 | LI 82 BH: Marghita - Chiribiş mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 2300.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1983 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 14 | LI 122 BH: Marghita - Abrămuţ mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Marghita | 7500.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 15 | LI 126 BH: Ciuhoi - Sălard mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Sâniob | 7100.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1987 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 16 | LI 127 BH: Ciuhoi - Sâniob mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Sâniob | 2600.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 17 | LI 149 BH: Marghita - S.I.R.D.E.S.C. mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 100.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1975 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 18 | LI 6503 SJ: mal stâng Barcău Ip | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | SJ | Ip | 1830.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 19 | LI 6501 SJ: Barcău mal drept - Zăuan | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | SJ | Zăuan | 3000.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1959 | A.B.A. Crişuri | ||
| 20 | LI 120 BH: Cohani - Suiug mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Cohani | 1400.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 21 | LI 81 BH: Marghita - Chiribiş mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 300.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1983 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 22 | LI 44 BH: Sălard - Frontieră mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Sălard | 1750.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1967 | 5 | 255 | A.B.A. Crişuri |
| 23 | LI 148 BH: Marghita - I.T.A. mal stâng | Barcău (3) | III-1.44.33 | MS | BH | Marghita | 400.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1975 | 5 | 215 | A.B.A. Crişuri |
| 24 | LI 119 BH: Ghida - Balc mal drept | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | BH | Ghida | 7000.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 25 | LI 6502 SJ: mal drept Barcău Ip | Barcău (3) | III-1.44.33 | MD | SJ | Ip | 1320.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 26 | LI 3040 AR: Dig mal drept Beliu Talpoş | Beliu (1) | III-1.42.26a | MD | AR | Beliu | 23600.00 | 4.00 | Pământ | 5 | 64 | A.B.A. Crişuri | |
| 27 | LI 3042 AR: Dig mal drept Beliu - Tăut | Beliu (2) | III-1.42.28.4 | MD | AR | Beliu | 24500.00 | 2.50 | Pământ | 08/19/1981 | A.B.A. Crişuri | ||
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 28 | LI 3041 AR: dig mal stâng Beliu - Tăut | Beliu (2) | III-1.42.28.4 | MS | AR | Beliu | 31100.00 | 2.50 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 29 | LI 112 BH: Pădurea Neagră mal stâng | Bistra | III-1.44.33.15 | MS | BH | Pădurea Neagră | 500.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1978 | 1 | 105 | Primăria Oraşului Aleşd |
| 30 | LI 84 BH: Chiribiş mal drept | Bistra | III-1.44.33.15 | MD | BH | Chiribiş | 2700.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1989 | 5 | 130 | A.B.A. Crişuri |
| 31 | LI 45 BH: Pădurea Neagră mal stâng | Bistra | III-1.44.33.15 | MS | BH | Pădurea Neagră | 500.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1972 | 5 | 60 | A.B.A. Crişuri |
| 32 | LI 83 BH: Chiribiş mal stâng | Bistra | III-1.44.33.15 | MS | BH | Chiribiş | 2400.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1983 | 5 | 130 | A.B.A. Crişuri |
| 33 | LI 117 BH: Borod - Gheghie mal drept | Borod (Borozel) | III-1.44.14 | MD | BH | Gheghie | 200.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1980 | 5 | S.C. ACOMIN S.A. | |
| 34 | LI 116 BH: Borod - Gheghie mal stâng | Borod (Borozel) | III-1.44.14 | MS | BH | Gheghie | 200.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1979 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 35 | LI 5008 HD: Criscior mal stâng | Bucuresci | II-1.3 | MS | HD | Crişcior | 500.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1970 | 1 | 200 | A.B.A. Crişuri |
| 36 | LI 3020 AR: Grăniceri - Vărşand mal drept | Budieru | III-1.40a.4 | MD | AR | Vărşand | 10000.00 | 4.00 | Pământ | 02/21/1924 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 37 | LI 3019 AR: Grăniceri - Vărşand mal stâng | Budieru | III-1.40a.4 | MS | AR | Vărşand | 10300.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1924 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 38 | LI 42 BH: Berechiu mal drept | Canaliş (Râturi) | III-1.44.32.4 | MD | BH | Berechiu | 1260.00 | 4.70 | Pământ | 06/02/1902 | 5 | 90 | A.B.A. Crişuri |
| 39 | LI 41 BH: Berechiu mal stâng | Canaliş (Râturi) | III-1.44.32.4 | MS | BH | Berechiu | 1450.00 | 4.60 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | 90 | A.B.A. Crişuri |
| 40 | LI 3501 AR: Dig mal stâng Canalul Morilor - Socodor | Canalul Morilor | III-1.40a | MS | AR | Socodor | 16200.00 | 2.50 | Pământ | 04/01/2011 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | ||
| 41 | LI 3500 AR: mal drept Canalul Morilor - Socodor | Canalul Morilor | III-1.40a | MD | AR | Socodor | 16500.00 | 3.00 | Pământ | 04/01/2011 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 42 | LI 210 BH: Dig mal stâng Canal Descărcător 0+000-2+200 | Canalul Vechi | III-1.44.33.24 | MS | BH | Tămăşeu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | 04/02/2012 | A.B.A. Crişuri | ||
| 43 | LI 209 BH: Dig mal drept Canal Descărcător 0+000 - 2+200 | Canalul Vechi | III-1.44.33.24 | MD | BH | Tămăşeu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 44 | LI 6504 BH: mal stâng Cerâşa - Cosniciu de Jos - Ip | Cerasei | III-1.44.33.6 | MS | SJ | Cosniciu de Jos | 480.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 45 | LI 7505 SM: Checheţ - Căuaş mal drept | Checheţ | III- 1.44.33.28.1 | MD | SM | Căuaş | 7800.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 46 | LI 7506 SM: Checheţ - Căuaş mal stâng | Checheţ | III- 1.44.33.28.1 | MS | SM | Căuaş | 7800.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 47 | LI 3049 AR: Dig mal stâng Buteni | Chişindia (Pătrăneasa) | III-1.31 | MS | AR | Buteni | 1350.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 48 | LI 3009 AR: Silindia mal drept | Cigher | III-1.39 | MD | AR | Şilindia | 400.00 | 3.50 | Pământ | 02/21/1924 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 49 | LI 3008 AR: Tauţ - Chier mal stâng | Cigher | III-1.39 | MS | AR | Chier | 13200.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1924 | 2 | 155 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior |
| 50 | LI 3010 AR: Şilindia mal stâng | Cigher | III-1.39 | MS | AR | Şilindia | 400.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1900 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 51 | LI 3007 AR: Tauţ - Zărand mal drept | Cigher | III-1.39 | MD | AR | Zărand | 35100.00 | 3.50 | Pământ | 02/21/1924 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 52 | LI 3011 AR: Moroda - Zărand mal stâng | Cigher | III-1.39 | MS | AR | Zărand | 13200.00 | 3.50 | Pământ | 02/21/1900 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 53 | LI 98 BH: Sâmbăta mal drept | Cârpeştii Mici | III-1.42.22.2.4 | MD | BH | Sâmbăta | 1200.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 54 | LI 16 BH: Dig de remuu Arpăşel mal drept (ABAC) | Ciumeghiu | III-1.43.2.1 | MD | BH | Arpăşel | 1660.00 | 2.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
248
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 55 | LI 17 BH: Dig Arpăşel mal stâng (ABAC) | Ciumeghiu | III-1.43.2.1 | MS | BH | Arpăşel | 1800.00 | 2.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 56 | LI 46 BH: Dig mal drept V. Corbeni | Corbeni (Sacalasău) | III- 1.44.33.19.3 | MD | BH | Sacalasău | 2850.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1967 | A.B.A. Crişuri | ||
| 57 | LI 38 BH: Inand mal drept (Valea Inand) | Corhana | III-1.44.32 | MD | BH | Inand | 1340.00 | 4.80 | Pământ | 06/02/1902 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 58 | LI 164 BH: Dig delimitare Chiuneta Ac. Şes - CEFA mal drept | Corhana | III-1.44.32 | MD | BH | Cefa | 1540.00 | 1.80 | Pământ | 02/22/1983 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 59 | LI 37 BH: Inand mal stâng dig remuu (Valea Inand) | Corhana | III-1.44.32 | MS | BH | Inand | 1670.00 | 5.00 | Pământ | 06/02/1902 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 60 | LI 5014 HD: Brad mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | HD | Brad | 4190.00 | 0.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 61 | LI 5012 HD: Brad mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Brad | 220.00 | 0.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 62 | LI 5006 HD: Mesteacăn mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Mesteacăn | 1000.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1976 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | ||
| 63 | LI 3002/1 AR: Bocsig - Ineu mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | AR | Bocsig | 5700.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1924 | 1 | 880 | A.B.A. Crişuri |
| 64 | LI 3004 AR: Sicula - Vărşand mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | AR | Şicula | 47620.00 | 3.50 | Pământ | 02/21/1924 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 65 | LI 5007 HD: Vaţa de Jos mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Vaţa de Jos | 300.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1970 | A.B.A. Crişuri | ||
| 66 | LI 5002 HD: Crişcior mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | HD | Crişcior | 200.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1920 | A.B.A. Crişuri | ||
| 67 | LI 5005 HD: Brad mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Brad | 2200.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1976 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 68 | LI 5015 HD: Brad mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | HD | Brad | 510.00 | 0.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 69 | LI 3003 AR: Ineu - Şicula mal stâng 0+000-5+900 | Crişul Alb | III-1 | MS | AR | Şicula | 5900.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1924 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 70 | LI 5003 HD: Crişcior mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Crişcior | 100.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1920 | A.B.A. Crişuri | ||
| 71 | LI 3036 AR: Gurahonţ mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | AR | Gurahonţ | 800.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1980 | 1 | 680 | A.B.A. Crişuri |
| 72 | LI 5004 HD: Brad mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | HD | Brad | 3400.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1976 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 73 | LI 5016 HD: Brad mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Brad | 430.00 | 0.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 74 | LI 5011 BH: Brad mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | HD | Brad | 900.00 | 0.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 75 | LI 3001 AR: Bocsig Vărşand mal drept | Crişul Alb | III-1 | MD | AR | Bocsig | 66900.00 | 4.00 | Pământ | 07/11/2011 | A.B.A. Crişuri | ||
| 76 | LI 3050 AR: mal stâng afluent dreapta Crişul Alb - Revetiş | Crişul Alb | III-1 | MD | AR | Revetiş | 160.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/2002 | A.B.A. Crişuri | ||
| 77 | LI 5001 HD: Zdrapţi mal stâng | Crişul Alb | III-1 | MS | HD | Zdrapţi | 1200.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1920 | A.B.A. Crişuri | ||
| 78 | LI 59 BH: Ştei mal drept | Crişul Băiţa | III-1.42.5 | MD | BH | Ştei | 560.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1982 | 1 | 160 | A.B.A. Crişuri |
| 79 | LI 60 BH: Ştei mal stâng | Crişul Băiţa | III-1.42.5 | MS | BH | Ştei | 200.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1982 | 1 | 160 | A.B.A. Crişuri |
| 80 | LI 61 BH: Ştei mal stâng | Crişul Băiţa | III-1.42.5 | MS | BH | Ştei | 700.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1982 | 1 | 160 | A.B.A. Crişuri |
| 81 | LI 66 BH: Grădinari mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Grădinari | 2500.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 82 | LI 2 BH: Uileacu de Beiuş mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Uileacu de Beiuş | 3200.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1943 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 83 | LI 69 BH: Tărcaia mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Tărcaia | 2300.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 84 | LI 73 BH: Finiş mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Finiş | 2700.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | 510 | A.B.A. Crişuri |
| 85 | LI 86 BH: Tărcaia mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Tărcaia | 620.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1968 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 86 | LI 4750 AR: Iermata - Talpoş mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | AR | Iermata | 36600.00 | 4.00 | Pământ | 02/21/1900 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
249
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 87 | LI 4 BH: Tărian - Tămaşda mal drept (CC) | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Tărian | 56600.00 | 4.00 | Pământ | 11/15/2010 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 88 | LI 197 BH: Dig mal drept Tinca | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Tinca | 1030.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/2000 | A.B.A. Crişuri | ||
| 89 | LI 199 BH: Dig mal drept Râpa | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Râpa | 610.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/2000 | A.B.A. Crişuri | ||
| 90 | LI 170 BH: CN mal drept amonte - aval pod Tinca | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Tinca | 1420.00 | 2.00 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 91 | LI 169 BH: Dig mal drept Căpâlna | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Căpâlna | 1200.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1980 | 5 | Primăria Comunei Căpâlna | |
| 92 | LI 208 BH: mal stâng Crişul Negru la Şoimi - Borz | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Borz | 1300.00 | 2.50 | Pământ | 07/07/2010 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 93 | LI 64 BH: Cucuceni - Valea Mare mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Cucuceni | 2600.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 94 | LI 3021 AR: Beliu - Berechiu mal stâng | Crişul Negru | III-1.42 | MS | AR | Beliu | 31100.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1900 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 95 | LI 196 BH: Dig mal stâng Tăut - Batar | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Tăut | 3160.00 | 4.00 | Pământ | 02/21/2000 | A.B.A. Crişuri | ||
| 96 | LI 3023 AR: Beliu - Berechiu mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | AR | Beliu | 30000.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1970 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 97 | LI 118 BH: Tinca mal stâng amonte pod. | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Tinca | 600.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1984 | S.C. Gospodărire Comunală Tinca S.A. | ||
| 98 | LI 198 BH: Dig mal drept Tinca | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Tinca | 380.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/2000 | A.B.A. Crişuri | ||
| 99 | LI 1 BH: Uzina de Apă Beiuş mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Beiuş | 1000.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1968 | 1 | 750 | A.B.A. Crişuri |
| 100 | LI 3 BH: Tăut - Ant mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Ant | 46200.00 | 4.00 | Pământ | 02/21/1900 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 101 | LI 5 BH: Tprian - Tămaşda mal stâng (CC) | Crişul Negru | III-1.42 | MS | BH | Tărian | 56250.00 | 4.00 | Pământ | 11/30/2010 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 102 | LI 70 BH: Beiuş mal drept | Crişul Negru | III-1.42 | MD | BH | Beiuş | 1100.00 | 2.20 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | 510 | A.B.A. Crişuri |
| 103 | LI 65 BH: Drăgăneşti mal drept | Crişul Pietros | III-1.42.9 | MD | BH | Drăgăneşti | 900.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1982 | 5 | 180 | A.B.A. Crişuri |
| 104 | LI 111 BH: Drăgăneşti mal drept | Crişul Pietros | III-1.42.9 | MD | BH | Drăgăneşti | 800.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1989 | A.B.A. Crişuri | ||
| 105 | LI 146 BH: Gurani - Pietroasa mal stâng | Crişul Pietros | III-1.42.9 | MS | BH | Gurani | 710.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1975 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 106 | LI 28 BH: Tileagd mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Tileagd | 5000.00 | 1.80 | Pământ | 02/22/1966 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 107 | LI 32 BH: Oradea mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Oradea | 4100.00 | 2.30 | Pământ | 02/22/1971 | 5 | 690 | S.C. COMPANIA DE APĂ Oradea |
| 108 | LI 5502 CJ: Bucea mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | CJ | Bucea | 300.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1971 | 10 | S.C. EUROGLORIA S.R.L. Bucea | |
| 109 | LI 27 BH: Aleşd mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Aleşd | 400.00 | 3.50 | Pământ | 02/22/1935 | 1 | Direcţia de Drumuri şi Poduri Bucureşti | |
| 110 | LI 30 BH: Fughiu mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Fughiu | 2400.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1969 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 111 | LI 145 BH: Ştrand municipal mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Oradea | 200.00 | 1.30 | Pământ | 02/22/1977 | 5 | 690 | A.B.A. Crişuri |
| 112 | LI 20 BH: Bulz mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Bulz | 400.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1955 | 10 | C.N. C.F. "C.F.R." S.A. - Sucursala Regională C.F. Cluj | |
| 113 | LI 29 BH: Fughiu mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Fughiu | 1345.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1974 | 1 | HIDROELECTRICA S.A. | |
| 114 | LI 24 BH: amonte pod C.F.R. - mal drept Vadu Crişului | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Vadu Crişului | 300.00 | 3.20 | Pământ | 02/22/1949 | 5 | 565 | C.N. C.F. "C.F.R." S.A. - Sucursala Regională C.F. Cluj |
| 115 | LI 26 BH: Aleşd mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Aleşd | 1200.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1969 | 1 | S.C. SALUBRI S.A. Aleşd | |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
250
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 116 | LI 31 BH: Oradea mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Oradea | 3200.00 | 3.70 | Pământ | 02/22/1963 | 5 | 690 | S.C. COMPANIA DE APĂ Oradea |
| 117 | LI 21 BH: Şuncuiuş mal stâng amonte LP | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Şuncuiuş | 300.00 | 1.00 | Pământ | 04/01/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 118 | LI 114 BH: Gheghie - Auşeu mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Gheghie | 300.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1980 | 5 | S.C. ACOMIN S.A. | |
| 119 | LI 33 BH: mal drept Oradea amonte PR. CET I | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Oradea | 1600.00 | 3.50 | Pământ | 12/12/1963 | 1 | 1000 | A.B.A. Crişuri |
| 120 | LI 25 BH: Cacuciu Vechi mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Cacuciu Vechi | 800.00 | 1.20 | Pământ | 02/22/1968 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 121 | LI 35 BH: Oradea - Frontieră mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Oradea | 23500.00 | 4.00 | Pământ | 11/30/2010 | 5 | 690 | A.B.A. Crişuri |
| 122 | LI 36 BH: Tărian - Frontieră mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Tarian | 11600.00 | 4.00 | Pământ | 11/30/2010 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 123 | LI 5501 CJ: Bucea mal stâng | Crişul Repede | III-1.44 | MS | CJ | Bucea | 200.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1970 | 10 | S.C. EUROGLORIA S.R.L. Bucea | |
| 124 | LI 23 BH: Şuncuiuş mal drept aval LP | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Şuncuiuş | 700.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1959 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 125 | LI 34 BH: mal stâng Crişul Repede amonte PR. CET 1 | Crişul Repede | III-1.44 | MS | BH | Oradea | 1600.00 | 35.00 | Pământ | 12/12/1993 | 1 | 1000 | A.B.A. Crişuri |
| 126 | LI 115 BH: Gheghie - Auşeu mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Gheghie | 600.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1979 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 127 | LI 113 BH: Gheghie - Auşeu mal drept | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Gheghie | 400.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1979 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 128 | LI 22 BH: Şuncuiuş mal drept amonte LP. | Crişul Repede | III-1.44 | MD | BH | Şuncuiuş | 300.00 | 1.00 | Pământ | 02/22/1952 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 129 | LI 7502 SM: Căuaş - Răduleşti mal stâng Cubic | Cubic | III- 1.44.33.28.a | MS | SM | Răduleşti | 4800.00 | 2.50 | Pământ | 12/19/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 130 | LI 7501 SM: Căuaş - RăduleştI mal drept Cubic | Cubic | III- 1.44.33.28.a | MD | SM | Răduleşti | 4800.00 | 2.50 | Pământ | 12/20/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 131 | LI 13 BH: Tăut mal stâng | Culişer | III-1.43 | MS | BH | Tăut | 500.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 132 | LI 159 BH: Îndiguire Gurbediu mal stâng | Culişer | III-1.43 | MS | BH | Gurbediu | 1000.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 133 | LI 12 BH: Tăut mal drept (ABAC) | Culişer | III-1.43 | MD | BH | Tăut | 500.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 134 | LI 14 BH: Tulca mal drept Canal Culişer 0+000-7+250 | Culişer | III-1.43 | MD | BH | Tulca | 6750.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 135 | LI 15 BH: Tulca mal stâng | Culişer | III-1.43 | MS | BH | Tulca | 5400.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 136 | LI 141 BH: Sălard mal drept | Danţa | III- 1.44.33.23.3 | MD | BH | Sălard | 6500.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1987 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 137 | LI 142 BH: Sfârnaş mal stâng | Danţa | III- 1.44.33.23.3 | MS | BH | Sfârnaş | 3300.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1987 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 138 | LI 204 BH: Dig mal drept V. Derna la confluenţa cu V. Fânaţelor | Derna | III- 1.44.33.19.4 | MD | BH | Sărsig | 1930.00 | 2.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 139 | LI 3012 AR: Târnova - Dud mal stâng | Dudiţa | III-1.39.7 | MS | AR | Târnova | 2600.00 | 1.70 | Pământ | 02/21/1973 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 140 | LI 3013 AR: Târnova - Dud mal drept | Dudiţa | III-1.39.7 | MD | AR | Tarnova | 2000.00 | 2.60 | Pământ | 02/21/1973 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
251
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 141 | LI 131 BH: Dig remuu V. Făncica mal drept | Făncica (Valea Rece) | III-1.44.33.17 | MD | BH | Făncica | 1400.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 142 | LI 130 BH: Dig remuu V. Făncica mal stâng | Făncica (Valea Rece) | III-1.44.33.17 | MS | BH | Făncica | 1500.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 143 | LI 158 BH: Dig longitudinal Făncica amonte lac mal stâng | Făncica (Valea Rece) | III-1.44.33.17 | MS | BH | Albiş | 1900.00 | 2.70 | Pământ | 02/22/1975 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 144 | LI XXXa Fâneaţa Mare - Barcău mal stâng | Fâneaţa Mare | III-1.44.33.25 | MS | BH | Tămăşeu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | 04/02/2012 | A.B.A. Crişuri | ||
| 145 | LI 47 BH: Dig de remuu Tămăşeu - Biharia mal stâng | Fâneaţa Mare | III-1.44.33.25 | MS | BH | Biharia | 1800.00 | 3.00 | Pământ | 07/11/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 146 | LI 48 BH: Dig de remuu Tămăşeu - Biharia mal drept | Fâneaţa Mare | III-1.44.33.25 | MD | BH | Biharia | 1950.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1967 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 147 | LI XXXb Fâneaţa Mare - Barcău mal drept | Fâneaţa Mare | III-1.44.33.25 | MD | BH | Tămăşeu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | 04/02/2012 | A.B.A. Crişuri | ||
| 148 | LI 74 BH: Finiş mal drept | Finiş | III-1.42.14 | MD | BH | Finiş | 600.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | 110 | A.B.A. Crişuri |
| 149 | LI 11 BH: Călacea mal drept | Frunziş (2) | III-1.42.26a.9 | MD | BH | Călacea | 1100.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1973 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 150 | LI 4753 AR: Zerindul Mic - Mişca mal drept | Frunziş (2) | III-1.42.28.9 | MD | AR | Zerindu Mic | 4300.00 | 3.00 | Pământ | 1 | A.B.A. Crişuri | ||
| 151 | LI 10 BH: Călacea mal stâng | Frunziş (2) | III-1.42.26a.9 | MS | BH | Călacea | 1000.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1973 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 152 | LI 3032 AR: Berechiu mal stâng | Frunziş (2) | III-1.42.28.9 | MS | AR | Berechiu | 1100.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 153 | LI 3031 AR: Berechiu mal drept | Frunziş (2) | III-1.42.28.9 | MD | AR | Berechiu | 1100.00 | 2.20 | Pământ | 02/22/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 154 | LI 19 BH: Ghiorac mal stâng (V. Ghepeş 0+000-6+620) | Ghepeş | III-1.43.3 | MS | BH | Ghiorac | 6620.00 | 3.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 155 | LI 18 BH: Ghiorac mal drept (V. Ghepeş 0+000-4+700) | Ghepeş | III-1.43.3 | MD | BH | Ghiorac | 4700.00 | 3.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 156 | LI 3044 AR: Gurahonţ mal stâng V.Gruieţ | Gruieţ | III-1.20 | MS | AR | Gurahonţ | 50.00 | 0.00 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 157 | LI 3043 AR: Dig localitate Pleşcuţa V.Gruieţ mal stâng | Gruieţ | III-1.20 | MS | AR | Gurahonţ | 50.00 | 0.00 | Pământ | Primăria Gurahonţ | |||
| 158 | LI 3006 AR: Mocrea - Şicula mal stâng | Gut (Condratău) | III-1.37 | MS | AR | Mocrea | 4400.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1968 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 159 | LI 3005 AR: Mocrea - Şicula mal drept | Gut (Condratău) | III-1.37 | MD | AR | Mocrea | 4300.00 | 3.00 | Pământ | 02/21/1968 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 160 | LI 105 BH: Holod mal stâng | Hidişel (1) | III-1.42.22.3 | MS | BH | Holod | 400.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 161 | LI 106 BH: Holod mal drept | Hidişel (1) | III-1.42.22.3 | MD | BH | Holod | 400.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 162 | LI 109 BH: Holod mal drept | Hârja | III-1.42.22.4 | MD | BH | Holod | 200.00 | 0.20 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 163 | LI 110 BH: Holod mal stâng | Hârja | III-1.42.22.4 | MS | BH | Holod | 500.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 164 | LI 94 BH: aval V.Hârje mal stâng | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Copăceni | 1300.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 165 | LI 89 BH: Dumbrăviţa mal drept | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Dumbrăviţ a | 400.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 166 | LI 95 BH: Ginta mal stâng | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Ginta | 700.00 | 2.30 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 167 | LI 103 BH: Holod mal drept (vale locală afluent) | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Holod | 400.00 | 0.80 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | 134 | A.B.A. Crişuri |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
252
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 168 | LI 104 BH: Holod mal stâng (vale locală afluent) | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Holod | 400.00 | 0.80 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | 134 | A.B.A. Crişuri |
| 169 | LI 93 BH: Holod mal stâng | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Holod | 500.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | 134 | A.B.A. Crişuri |
| 170 | LI 92 BH: Copăceni mal stâng | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Copăceni | 2400.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 171 | LI 107 BH: Holod mal drept (vale locală afluent) | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Holod | 700.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | 134 | A.B.A. Crişuri |
| 172 | LI 91 BH: Dumbrăviţa mal stâng (vale locală afluent) | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Dumbrava | 200.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 173 | LI 88 BH: Rogoz - Dumbrăviţa mal drept | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Rogoz | 1800.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 174 | LI 87 BH: Copăceni mal drept | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Copăceni | 1800.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 175 | LI 108 BH: Holod mal stâng (vale locală afluent) | Holod | III-1.42.22 | MS | BH | Holod | 200.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | 134 | A.B.A. Crişuri |
| 176 | LI 90 BH: Dumbrăviţa - Dumbrava mal drept | Holod | III-1.42.22 | MD | BH | Dumbrăviţ a | 6600.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/1986 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 177 | LI 203 BH: Dig mal stâng amonte Ac. Munteni şi pod | Iad | III-1.44.10 | MS | BH | Munteni | 130.00 | 2.50 | Pământ | 5 | Hidroelectrica S.A. | ||
| 178 | LI 202 BH: Îndiguire mal drept Munteni Viad | Iad | III-1.44.10 | MD | BH | Munteni | 270.00 | 2.50 | Pământ | 5 | Hidroelectrica S.A. | ||
| 179 | LI 49 BH: Diosig - Sălacea mal stâng | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MS | BH | Sălacea | 48000.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 180 | LI 7503 SM: Andrid mal stâng | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MS | SM | Andrid | 16550.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | 65 | A.B.A. Crişuri |
| 181 | LI 7504 SM: Căuaş - Ady Endre mal drept | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MD | SM | Ady Endre | 16550.00 | 2.60 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 182 | LI 54 BH: Adoni - Cherechiu mal drept (Canal Anticar) | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MD | BH | Cherechiu | 3450.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 183 | LI 53 BH: Adoni - Cherechiu mal stâng (Canal Anticar) | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MS | BH | Cherechiu | 3900.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 184 | LI 50 BH: Diosig mal drept | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MD | BH | Sălacea | 48000.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 185 | LI 49 BH: Diosig - Sălacea mal stâng | Ier (Eriu) | III-1.44.33.28 | MS | BH | Sălacea | 48000.00 | 3.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 186 | LI 57 BH: Diosig mal stâng | Ierul Îngust | III- 1.44.33.28.11 | MS | BH | Diosig | 8250.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 187 | LI 58 BH: Diosig mal drept | Ierul Îngust | III- 1.44.33.28.11 | MD | BH | Diosig | 820.00 | 2.00 | Pământ | 02/01/1971 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 188 | LI 75 BH: Marghita mal drept | Inot | III-1.44.33.13 | MD | BH | Marghita | 3400.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1980 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 189 | LI 77 BH: Viişoara mal stâng | Inot | III-1.44.33.13 | MS | BH | Viişoara | 3300.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1980 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 190 | LI 76 BH: Marghita mal stâng | Inot | III-1.44.33.13 | MS | BH | Marghita | 1200.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1980 | 10 | A.B.A. Crişuri | |
| 191 | LI 6505 BH: Dig mal drept Valea Ip - Ip | Ip | III-1.44.33.7 | MD | SJ | Ip | 360.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 192 | LI 200 BH: Dig mal stâng Valea Izvor - Aleşd aval LP | Izvor (Lucuţ) | III-1.44.19 | MS | BH | Aleşd | 500.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/2002 | Hidroelectrica S.A. | ||
| 193 | LI 201 BH: Dig mal drept Valea Izvor - Aleşd aval LP | Izvor (Lucuţ) | III-1.44.19 | MD | BH | Aleşd | 650.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/2002 | Hidroelectrica S.A. | ||
| 194 | LI 5009 HD: Brad mal drept | Luncoiu | III-1.4 | MD | HD | Brad | 1200.00 | 1.50 | Pământ | 2 | 143 | A.B.A. Crişuri | |
| 195 | LI 5010 HD: Brad mal stâng | Luncoiu | III-1.4 | MS | HD | Brad | 1200.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1976 | 2 | 143 | A.B.A. Crişuri |
| 196 | LI 5013 HD: Brad mal stâng | Luncoiu | III-1.4 | MS | HD | Brad | 900.00 | 0.00 | Pământ | 5 | 96 | A.B.A. Crişuri | |
| 197 | LI 3017 AR: Seleuş mal stâng | Matca | III-1.39.10 | MS | AR | Seleuş | 3400.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1972 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
253
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 198 | LI 3018 AR: Seleuş mal drept | Matca | III-1.39.10 | MD | AR | Seleuş | 3000.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1972 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 199 | LI 3048 AR: mal drept dig V.Minezel Prăjeşti | Minezel (Nădălbeşti) | III-1.33.4 | MD | AR | Ineu | 400.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/2002 | A.B.A. Crişuri | ||
| 200 | LI 3029 AR: Avram Iancu mal stâng | Mocirla (2) | III-1.42.28.8.3 | MS | AR | Avram Iancu | 600.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 201 | LI 3030 AR: Avram Iancu mal drept | Mocirla (2) | III-1.42.28.8.3 | MD | AR | Avram Iancu | 700.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 202 | LI 168 BH: Dig mal drept Curăţele | Nimăieşti | III-1.42.13 | MD | BH | Curăţele | 5200.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/2000 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 203 | LI 72 BH: Beiuş mal drept | Nimăieşti | III-1.42.13 | MD | BH | Beiuş | 3300.00 | 0.80 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | 113 | A.B.A. Crişuri |
| 204 | LI 71 BH: Beiuş mal stâng | Nimăieşti | III-1.42.13 | MS | BH | Beiuş | 3200.00 | 0.80 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | 113 | A.B.A. Crişuri |
| 205 | LI 143 BH: Peţa mal drept Oradea | Peţa | III-1.44.30 | MD | BH | Oradea | 4100.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1950 | 5 | 55 | A.B.A. Crişuri |
| 206 | LI 144 BH: Peţa mal stâng Oradea | Peţa | III-1.44.30 | MS | BH | Oradea | 2000.00 | 1.20 | Pământ | 02/22/1950 | 5 | 55 | A.B.A. Crişuri |
| 207 | LI 147 BH: mal drept şi mal stâng Şoimi - Ursad - Poclusa | Poclusa | III-1.42.20 | MD-MS | BH | Şoimi | 1800.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1972 | A.B.A. Crişuri | ||
| 208 | LI 9 BH: Batăr mal drept | Rachest | III-1.42.27 | MD | BH | Batăr | 1100.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1973 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 209 | LI 8 BH: Batăr mal stâng | Rachest | III-1.42.27 | MS | BH | Batăr | 1100.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1973 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 210 | LI 52 BH: Galoşpetreu mal drept | Rât (2) | III- 1.44.35.28.9 | MD | BH | Galoşpetru | 5900.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 211 | LI 51 BH: Galoşpetreu mal stâng | Rât (2) | III- 1.44.35.28.9 | MS | BH | Galoşpetru | 5900.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 212 | LI 56 BH: Şimian mal drept | Salcia | III- 1.44.33.28.10 | MD | BH | Şimian | 8400.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1969 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 213 | LI 55 BH: Şimian mal stâng | Salcia | III- 1.44.33.28.10 | MS | BH | Şimian | 8330.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1969 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 214 | LI 205 BH: Dig delimitarea Lacului Şimian km 12+625 | Salcia | III- 1.44.33.28.10 | MS | BH | Şimian | 2950.00 | 4.00 | Pământ | 01/01/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 215 | LI 7510 SM: Sudurău - Santău mal drept | Santău (Ceha) | III- 1.44.33.28.3 | MD | SM | Santău | 2930.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 216 | LI 7509 SM: Sudurău - Santău mal stâng | Santău (Ceha) | III- 1.44.33.28.3 | MS | SM | Santău | 4250.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 217 | LI 3028 AR: Cermei mal drept | Sartiş (2) | III-1.42.28.8 | MD | AR | Cermei | 6100.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 218 | LI 3034 AR: Sebiş mal stâng V. Sebiş | Sebiş (Dezna) | III-1.33 | MS | AR | Sebiş | 1700.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1980 | 5 | 136 | A.B.A. Crişuri |
| 219 | LI 3035 AR: Sebiş mal drept V. Sebiş | Sebiş (Dezna) | III-1.33 | MD | AR | Sebiş | 1700.00 | 2.50 | Pământ | 09/28/2009 | 5 | 136 | A.B.A. Crişuri |
| 220 | LI 3037 AR: Gurahonţ mal drept V. Sighişoara | Sighişoara | III-1.21 | MD | AR | Gurahonţ | 500.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1980 | 5 | 124 | A.B.A. Crişuri |
| 221 | LI 3046 AR: Dig Iacobini mal stâng V. Sighişoara | Sighişoara | III-1.21 | MS | AR | Iacobini | 320.00 | 0.00 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 222 | LI 3047 AR: Gurahonţ mal stâng V. Sighişoara | Sighişoara | III-1.21 | MS | AR | Gurahonţ | 40.00 | 0.00 | Pământ | 5 | 124 | A.B.A. Crişuri | |
| 223 | LI 166 BH: Dig mal drept Şilindru | Şilindru | III- 1.44.33.28.10. 2 | MD | BH | Şilindru | 500.00 | 1.20 | Pământ | A.B.A. Cri"uri | |||
| 224 | LI 167 BH: Dig mal stâng Şilindru | Şilindru | III- 1.44.33.28.10. 2 | MS | BH | Şilindru | 500.00 | 1.20 | Pământ | A.B.A. Cri"uri | |||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
254
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 225 | LI 139 BH: Sălard mal drept | Sânnicolau | III-1.44.33.21 | MD | BH | Sălard | 800.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 226 | LI 138 BH: Ciuhoi - Sâniob mal stâng | Sânnicolau | III-1.44.33.21 | MS | BH | Sâniob | 3800.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 227 | LI 7508 SM: Tiream - Vezendiu mal drept | Sânmiclăuş | III- 1.44.33.28.2 | MD | SM | Vezendiu | 3950.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 228 | LI 7507 SM: Tiream - Vezendiu mal stâng | Sânmiclăuş | III- 1.44.33.28.2 | MS | SM | Vezendiu | 9400.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1970 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 229 | LI 3015 AR: Seleuş mal drept | Sodom | III-1.39.9 | MD | AR | Seleuş | 600.00 | 1.40 | Pământ | 02/21/1973 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 230 | LI 3014 AR: Seleuş mal stâng | Sodom | III-1.39.9 | MS | AR | Seleuş | 2700.00 | 1.40 | Pământ | 02/21/1973 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 231 | LI 195 BH: Dig mal drept Lazuri de Beiuş | Şoimuş (2) | III-1.42.15.2 | MD | BH | Lazuri de Beiuş | 180.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 232 | LI 67 BH: Grădinari mal stâng | Talpe | III-1.42.11 | MS | BH | Grădinari | 800.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 233 | LI 193 BH: Îndiguire mal drept V. Tărcăiţa Tărcaia | Tărcăiţa (Topliţa) | III-1.42.10 | MD | BH | Tărcaia | 80.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/2001 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 234 | LI 68 BH: Tărcaia mal stâng | Tărcăiţa (Topliţa) | III-1.42.10 | MS | BH | Tărcaia | 200.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 235 | LI 4751 AR: Sepreus - Zerind mal stâng | Teuz | III-1.42.28 | MS | AR | Sepreuş | 24200.00 | 3.80 | Pământ | 02/21/1954 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 236 | LI 3038 AR: Dig Sebiş Prunişor | Teuz | III-1.42.28 | MS | AR | Sebiş | 8400.00 | 3.00 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 237 | LI 3039 AR: Dig Sebiş Prunişor | Teuz | III-1.42.28 | MD | AR | Sebiş | 8400.00 | 3.00 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
| 238 | LI 4752 AR: Şintea Mare - Zerind mal drept | Teuz | III-1.42.28 | MD | AR | Şintea Mare | 16600.00 | 2.00 | Pământ | 1 | A.B.A. Crişuri | ||
| 239 | LI 99 BH: Sâmbăta mal drept | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MD | BH | Sâmbăta | 6100.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 240 | LI 96 BH: Dobreşti mal stâng | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MS | BH | Dobreşti | 900.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | 174 | A.B.A. Crişuri |
| 241 | LI 100 BH: Rogoz - Sâmbăta mal drept | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MD | BH | Rogoz | 1600.00 | 2.00 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 242 | LI 101 BH: Sâmbăta mal stâng - afluent vale locală | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MS | BH | Sâmbăta | 100.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 243 | LI 97 BH: Dobreşti mal drept | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MD | BH | Dobreşti | 700.00 | 1.20 | Pământ | 02/21/1986 | 5 | 102 | A.B.A. Crişuri |
| 244 | LI 102 BH: Sâmbăta mal drept - afluent vale locală | Topa (Râu) | III-1.42.22.2 | MD | BH | Sâmbăta | 300.00 | 1.80 | Pământ | 02/21/1986 | 1 | A.B.A. Crişuri | |
| 245 | LI 132 BH: Dig remuu V. Tria mal drept | Tria | III-1.44.33.18 | MD | BH | Tria | 1400.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 246 | LI 206 BH: Dig mal drept V. Uileac PH.118 | Uileac | III-1.44.24a | MD | BH | Ineu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 247 | LI 207 BH: Dig mal stâng V. Uileac PHM.118 | Uileac | III-1.44.24a | MS | BH | Ineu | 2200.00 | 2.50 | Pământ | 5 | A.B.A. Crişuri | ||
| 248 | LI 129 BH: Dig remuu V. Alba mal stâng | Valea Albă | III-1.44.33.16 | MS | BH | Sanlazăr | 1300.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 249 | LI 135 BH: Dig remuu V. Fânaţe mal stâng | Valea Fâneţelor (Ghepeş) | III-1.44.33.19 | MS | BH | Sărsig | 1800.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | 82 | A.B.A. Crişuri |
| 250 | LI 134 BH: Sarsig - Spinuş mal stâng | Valea Fâneţelor (Ghepeş) | III-1.44.33.19 | MS | BH | Sărsig | 3100.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1991 | 5 | 82 | A.B.A. Crişuri |
| 251 | LI 133 BH: Dig remuu V. Fânaţe mal drept | Valea Fâneţelor (Ghepeş) | III-1.44.33.19 | MD | BH | Sărsig | 5200.00 | 1.50 | Pământ | 02/22/1988 | 5 | 82 | A.B.A. Crişuri |
| 252 | LI 3016 AR: Pâncota mal drept | Valea Fântânilor | III-1.39.9.1 | MD | AR | Pâncota | 1900.00 | 1.50 | Pământ | 02/21/1937 | 2 | A.B.A. Crişuri | |
| 253 | LI 62 BH: Cusuiuş - Cucuceni mal drept | Valea Mare (3) | III-1.42.7 | MD | BH | Cusuiuş | 340.00 | 1.20 | Pământ | 02/22/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
255
| Nr. crt. | Denumirea lucrării | Cursul de apă | Codul cadastral | Poziţia digului (mal stâng/ mal drept) MS/MD | Judeţul | Comuna / localitatea | Lungimea (m)* | Inălţimea medie (m)* | Material structură dig | PIF | Condiţiile normale de exploatare | Deţinătorul | |
| Probabilitatea de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 254 | LI 63 BH: Cucuceni - Cusuiuş mal stâng | Valea Mare (3) | III-1.42.7 | MS | BH | Cucuceni | 400.00 | 1.20 | Pământ | 02/22/1982 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 255 | LI 161 BH: Dig mal drept Valea Mare (Ciur) | Valea Mare (3) | III-1.44.32.3 | MD | BH | Inand | 1100.00 | 2.50 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 256 | LI 160 BH: Dig mal stâng Valea Mare (Ciur) | Valea Mare (3) | III-1.44.32.3 | MS | BH | Inand | 1900.00 | 2.50 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 257 | LI 6 BH: Tăut mal drept (Valea Gurbediu - A.N.I.F.) | Valea Nouă (Valea cea Mare) | III-1.42.25 | MD | BH | Tăut | 5900.00 | 2.00 | Pământ | 1 | A.B.A. Crişuri | ||
| 258 | LI 7 BH: Talpoş - Tăut mal drept | Valea Nouă (Valea cea Mare) | III-1.42.25 | MD | BH | Talpoş | 6100.00 | 2.50 | Pământ | 02/21/1900 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 259 | LI 194 BH: Dig mal drept V. Roşie - Remetea | Valea Roşie (Roşia) | III-1.42.15 | MD | BH | Remetea | 450.00 | 1.00 | Pământ | 02/21/2001 | A.B.A. Crişuri | ||
| 260 | LI 140 BH: Sălard mal drept | Valea Viţeilor | III-1.44.33.23 | MD | BH | Sălard | 2000.00 | 2.50 | Pământ | 02/22/1987 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 261 | LI 3027 AR: Susag - Tălmaciu mal stâng | Veljul | III- 1.42.26a.8.1 | MS | AR | Suşag | 1100.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 262 | LI 3026 AR: Susag - Tălmaciu mal drept | Veljul | III- 1.42.26a.8.1 | MD | AR | Suşag | 1000.00 | 2.00 | Pământ | 02/22/1973 | 1 | A.N.I.F. - Filiala Teritorială Timiş - Mureş Inferior | |
| 263 | LI 39 BH: Dig remuu mal drept Homorog | Veljul Negreştilor | III-1.44.32.3.2 | MD | BH | Homorog | 1000.00 | 3.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 264 | LI 40 BH: Dig remuu mal stâng Homorog | Veljul Negreştilor | III-1.44.32.3.2 | MS | BH | Homorog | 2070.00 | 3.00 | Pământ | 06/06/2011 | 5 | A.B.A. Crişuri | |
| 265 | LI 3045 AR: Dig Iacobini mal stâng V. Zeldiş în localitatea Iacobini | Zeldiş | III-1.21.2 | MS | AR | Iacobini | 210.00 | 0.00 | Pământ | A.B.A. Crişuri | |||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
256
257
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 1 | Leşu | Iad | III- 1.44.10 | BH | Remeţi | 60.5 | AM | 28.3 | 33.8 | 4.2 | AHVR | A.B.A. Crişuri |
| 2 | Tauţ | Cigher | III-1.39 | AR | Tauţ | 22 | PM | 15.21 | 33.7 | 18.49 | VR | A.B.A. Crişuri |
| 3 | Priza CET I | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Oradea | 9 | SS | 0.45 | 0.85 | 0.4 | A | A.B.A. Crişuri |
| 4 | Suplacu de Barcău | Barcău | III- 1.44.33 | BH | Suplacu de Barcău | 11 | PM | 6.2 | 15.849 | 13.649 | AV | A.B.A. Crişuri |
| 5 | Mihăileni | Crişul Alb | III-1 | HD | 34 | A diafr | 10.33 | AHV | A.B.A. Crişuri | |||
| 6 | Delani I | afluent Crişul Negru | necadastr at | BH | Beiuş / Delani | 6 | PM | 0.009 | 0.017 | 0* | X | A.B.A. Crişuri |
| 7 | Delani II | afluent Crişul Negru | necadastr at | BH | Beiuş / Delani | 5 | PM | 0.021 | 0.041 | 0* | X | A.B.A. Crişuri |
| 8 | Budureasa I | afluent Nimăieşti | necadastr at | BH | Budureasa | 4 | PM | 0.004 | 0.008 | 0* | X | A.B.A. Crişuri |
| 9 | Cărăsău | Valea de Izvor | III- 1.42.21.1 | BH | Cociuba Mare / Cărăsău | 15 | PM | 1.148 | 1.920 | 0.772 | IV | A.B.A. Crişuri |
| 10 | Ucuriş I | Valea Ogrăşele/ afluent Călacea | necadastr at | BH | Olcea / Ucuriş | 4 | PM | 0.042 | 0.062 | 0* | X | A.B.A. Crişuri |
| 11 | Ucuriş II | afluent Frunziş | necadastr at | BH | Olcea / Ucuriş | 5 | PM | 0.035 | 0.047 | 0* | X | A.B.A. Crişuri |
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 12 | Crestur | Făncica | III- 1.44.33.1 7 | BH | Abrămuţ / Crestur | 6.5 | PM | 0.581 | 4.030 | 3.449 | VR | A.B.A. Crişuri |
| 13 | Paleu | Comorilor | III- 1.44.33.2 5.1 | BH | Paleu / Paleu | 8.5 | PM | 0.109 | 1.047 | 0.938 | VR | A.B.A. Crişuri |
| 14 | Miersig I | Valea Nesecată | III- 1.44.32.2. 1 | BH | Husasău de Tinca / Miersig | 5 | PM | 0.050 | 0.090 | 0* | AR | A.B.A. Crişuri |
| 15 | Silindru | Silindru | III- 1.44.33.2 8.10.2 | BH | Şimian / Şilindru | 4.8 | PM | 0.400 | 0.700 | 0.300 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 16 | Sălacea | Făncica | III- 1.44.33.1 7 | BH | Sălacea | 5 | PM | 0.320 | 1.200 | 0.880 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 17 | Diosig I | Ieru - Cheşcheni | III- 1.44.33.2 8.11 | BH | Diosig | 8,5 | PM | 1.000 | 1.250 | 0.250 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 18 | Sântimbreu | Roşiori (Niloş) | III- 1.44.33.2 6 | BH | Sălard / Sântimreu | 9.95 | PM | 1.093 | 2.018 | 0.925 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 19 | Fegernic | Almaş | III- 1.44.33.2 0 | BH | Sîrbi / Fegernic | 7,5 | PM | 1.370 | 2.733 | 1.363 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 20 | Steluţei | Pârâul Înstelat | III- 1.44.33.2 3.1 | BH | Sălard | 10,6 | PM | 0.376 | 0.633 | 0.257 | IVR | A.B.A. Crişuri |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
258
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 21 | Viţeilor | Valea Viţeilor | III- 1.44.33.2 3 | BH | Sălard | 10,6 | PM | 1.030 | 1.930 | 0.900 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 22 | Popilor | Valea Popilor | III- 1.44.33.2 3.1 | BH | Sălard | 11,6 | PM | 0.470 | 0.950 | 0.480 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 23 | Leş | Canalis | III- 1.44.32.4 | BH | Nojorid / Leş | 9.5 | PM | 0.540 | 1.800 | 1.260 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 24 | Şauaieu | Gepiu | III- 1.44.32.2 | BH | Nojorid / Şauaieu | 11.8 | PM | 0.860 | 1.820 | 0.960 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 25 | Miersig II | Corhana | III- 1.44.32.1 | BH | Husasău de Tinca / Miersig | 9.4 | PM | 0.540 | 2.010 | 1.47 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 26 | Şimian I şi II | Salcia | III- 1.44.33.2 8.10 | BH | Şimian | 3 | PM | 0.100 | 3.560 | 3.46 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 27 | Livada - Alceu | Alceu | III- 1.44.32.4 | BH | Nojorid / Livada | 8.2 | PM | 0.319 | 1.267 | 0.948 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 28 | Zimoiaş - Andrid | Zimoiaş | III- 1.44.33.2 8.7 | SM | Petreşti / Dindeştiu Mic | 3 | PM | 0.430 | 0.880 | 0.45 | IVR | A.B.A. Crişuri |
| 29 | Boghis - priză | Barcău | III.- 1.44.33 | SJ | Nuşfalău/ Boghiş | 5 | PM | 0,230 | A | A.B.A. Someş - Tisa | ||
| 30 | Becheni - Chereuşa | afluent Santău | III- 1.44.33.2 8.3.4 | SM | Santău / Chereuşa | 4.5 | PM | 0.535 | 0.712 | 0.177 | IVR | Persoană fizică |
| 31 | Rovina | Gut | III.1.37 | AR | Ineu | 7 | PM | 2.340 | 3.660 | 1.32 | VP | Persoană fizică |
259
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 32 | Luncasprie | Holod | III- 1.42.22 | BH | Dobreşti / Luncasprie | 15 | AA | 0.196 | 0.334 | 0.138 | AR | Primăria Dobreşti |
| 33 | Budureasa II | afluent V. Nimăieşti | necadastr at | BH | Curăţele | 6 | PM | 0.009 | 0.034 | 0* | X | Primăria Curăţele |
| 34 | Călacea | Călacea | III- 1.42.26a. 9.1 | BH | Olcea / Călacea | 6 | PM | 0.099 | 0.107 | 0 | I | Primăria Olcea |
| 35 | Otomani | afluent Făncica | necadastr at | BH | Sălacea / Otomani | 4 | PM | 0.069 | 0.069 | 0** | I | Primăria Sălacea |
| 36 | Albiş I | afluent Făncica | necadastr at | BH | Buduslău / Albiş | 4 | PM | 0.330 | 0.330 | 0** | I | Primăria Buduslău |
| 37 | Albiş II | afluent Făncica | necadastr at | BH | Buduslău / Albis | 3 | PM | 0.060 | 0.060 | 0** | I | Primăria Buduslău |
| 38 | Cubulcut | aflluent Santău | BH | Săcueni / Cubulcuţ | 3 | PM | 0.150 | 0.150 | 0** | I | Primăria Săcueni | |
| 39 | Târguşor | afluent Ier | III- 1.44.33.2 8 | BH | Cherechiu / Târguşor | 5 | PM | 0.012 | 0.023 | 0* | IR | Primăria Cherechiu |
| 40 | Gepiu I | Valea Nesecată | III- 1.44.32.2. 1 | BH | Gepiu | 6 | PM | 0.236 | 0.632 | 0.396 | VR | Primăria Gepiu |
| 41 | Ştei | Crişul Negru | III-1.42 | BH | Ştei | 6 | PM | 0.027 | 0* | AR | Primăria Ştei | |
| 42 | Iănculeşti | Sânmiclăuş | III- 1.44.33.2 8.2 | SM | Carei / Iănculeşti | 3 | PM | 0.170 | 0* | I | Primăria Carei |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
260
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 43 | Zugău - Tiream | Sânmiclăuş | III- 1.44.33.2 8.2. | SM | Tiream | 3 | PM | 0.026 | 0.040 | 0* | I | Primăria Tiream |
| 44 | Săuca | Săuca | III- 1.44.33.2 8.3.4 | SM | Săuca | 4 | PM | 0.018 | 0.030 | 0* | I | Primăria Săuca |
| 45 | Tăşnad I şi II | Valea Neagră | III- 1.44.33.2 8.3.2 | SM | Tăşnad | 5 | PM | 0.640 | 0* | I | Primăria Tăşnad | |
| 46 | Petreşti I | Valea Morii | III- 1.44.33.2 8.5a | SM | Petreşti | 3 | PM | 0.021 | 0.030 | 0* | I | Primăria Petreşti |
| 47 | Petreşti II | Valea Morii | III- 1.44.33.2 8.5a | SM | Petreşti | 3 | PM | 0.011 | 0.015 | 0* | I | Primăria Petreşti |
| 48 | Petreşti III | Valea Morii | III- 1.44.33.2 8.5a | SM | Petreşti | 3 | PM | 0.017 | 0.025 | 0* | I | Primăria Petreşti |
| 49 | Galoşpetreu II | Rât | III- 1.44.33.2 8.9 | BH | Tarcea / Galoşpetreu | 4 | PM | 0.422 | 0.498 | 0* | I | Primăria Tarcea |
| 50 | Ieud - Supur | Checheţ | III- 1.44.33.2 8.1 | SM | 4 | PM | 0.010 | 0* | X | R.N.P. - Romsilva | ||
| 51 | Hereşti - Săcăşeni | Checheţ | III- 1.44.33.2 8.1 | SM | Săcăşeni | 4 | PM | 0.030 | 0.045 | 0* | X | R.N.P. - Romsilva |
261
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 52 | Pir | Pir | III- 1.44.33.2 8.6 | SM | Pir | 6 | PM | 0.020 | 0.032 | 0* | X | R.N.P. - Romsilva |
| 53 | Izvor | afluent Criş Repede | III-1.44 | BH | Oradea | 5 | PM | 0.079 | 0* | I | S.C.P.P. - Universitatea Oradea | |
| 54 | Pasteur | Pasteur | III- 1.44.29 | BH | Oradea | 9 | PM | 0.212 | 0.444 | 0.232 | IR | S.C.P.P. - Universitatea Oradea |
| 55 | Dacia | Lacul Lighet | III- 1.44.33.1 5a | BH | Marghita | 9 | PM | 0.300 | 0.376 | 0 | IR | VAN DEN HEERIK AGRICOLA Marghita |
| 56 | Ianca - Diosig | afluent Roşiori | III- 1.44.33.2 6 | BH | Ianca | 10 | PM | 0.340 | 0.616 | 0.276 | I | S.C. Bizofruct |
| 57 | Cadea | afluent Ier | III- 1.44.33.2 8 | BH | Săcueni / Cadea | 12 | PM | 0.060 | 0.291 | 0.231 | I | A.S. Dinamo Oradea |
| 58 | Mouca I | Mouca | III- 1.44.33.2 8.10.1 | BH | Valea lui Mihai | 6 | PM | 0.740 | 0.967 | 0*** | X | Betarom Impex |
| 59 | Mouca II | Mouca | III- 1.44.33.2 8.10.1 | BH | Valea lui Mihai | 3 | PM | 0.040 | 0.040 | 0 | I | Brazda Agroprod |
| 60 | Văşad | Ieru Morii | III- 1.44.33.2 8.9.2 | BH | Curtuişeni / Văşad | 5 | PM | 0.350 | 0.644 | 0.294 | I | S.C.Agrodav Impex S.R.L. Valea lui Mihai |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
262
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 61 | Cehal I | afluent Santău | III- 1.44.33.2 8.3 | SM | Cehal | 5 | PM | 0.065 | 0.105 | 0 | I | S.C. Pomicola B.C.L. |
| 62 | Cehal II | Orbău | III- 1.44.33.2 8.3.1 | SM | Cehal | 4 | PM | 0.020 | 0.038 | 0 | I | S.C.Pomicola B.C.L. |
| 63 | Lugaşu | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Lugaşu de Jos | 37 | PM | 63.500 | 74.500 | 11 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 64 | Tileagd | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Tileagd | 37 | PM | 52.900 | 63.300 | 10.4 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 65 | Drăgan | Drăgan | III-1.44.5 | CJ | Lunca Vişagului | 120 | A | 112.000 | 127.050 | 15.1 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 66 | Priza CET II | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Oradea | 4 | G | 0.025 | 0.025 | 0 | A | Termoelectrica |
| 67 | Munteni | Iad | III- 1.44.10 | BH | Bulz / Munteni | 7 | PM | 0.120 | 0.120 | 0 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 68 | Săcuieu | Săcuieu | III-1.44.4 | CJ | Săcuieu | 20.5 | PM+SS | 0.600 | 0.910 | 0.31 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 69 | Bulz | Iad | III- 1.44.10 | BH | Bulz | 17 | PM+SS | 0.538 | 0.700 | 0**** | V | Hidroelectrica S.A. |
| 70 | Săcădat | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Săcădat / Săbolciu | 10 | SS | 0.380 | H | Hidroelectrica S.A. | ||
| 71 | Oşorhei | Crişul Repede | III-1.44 | BH | Oşorhei | 10.6 | PM | 1.070 | 2.000 | 1.38 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 72 | Fughiu | Crisul Repede | III-1.44 | BH | Osorhei/Fug hiu | H | Hidroelectrica S.A. |
263
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Cea mai apropiată comună/ localitate | Inălţimea barajului (m) | Tipul barajului* | Volumul NNR (mil.m3) | Volumul total la NME* (mil.m3) | Volumul de atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 73 | Cârligate | Iad | III- 1.44.10 | BH | Stâna de Vale | 6 | G | 0.020 | 0.020 | 0 | X | Hidroelectrica S.A. |
| 74 | Jolţa - Blaja | afluent Santău | III- 1.44.33.2 8.3 | SM | Tăşnad / Blaja | 5 | PM | 0.120 | IR | Persoană fizică | ||
| 75 | Vetijgat | Vetişgat | III- 1.44.33.2 8.2.1 | SM | Tiream | 4 | PM | 0.056 | 0.206 | 0.15 | IR | Persoană fizică |
| 76 | Olosig | Sânnicolau | BH | Săcueni / Olosig | 5 | PM | 0.136 | 0.335 | 0.199 | IR | Persoană fizică |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
264
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Tipul barajului* | Inălţimea barajului (m) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 1 | Irina | Irina | III-1.42.26.2 | BH | PO | 7 | 0.900 | A.B.A. Crişuri |
| 2 | Asou | Asou | III-1.42.26.1 | BH | PO | 8 | 0.639 | A.B.A. Crişuri |
| 3 | Botean | Valea la Arini | III-1.44.24a.1 | BH | PO | 4 | 0.400 | A.B.A. Crişuri |
| 4 | 1 Mai | Peţa | III-1.44.30 | BH | PO | 10.2 | 1.212 | A.B.A. Crişuri |
| 5 | Felix | Hidişel | III-1.42.21.1 | BH | PO | 13.5 | 2.480 | A.B.A. Crişuri |
| 6 | Adona | Adona | III-1.44.30.2 | BH | PO | 8.5 | 2.024 | A.B.A. Crişuri |
| 7 | Valea Cerului | Borumblaca | III-1.44.33.8 | BH | PO | 10.7 | 0.420 | A.B.A. Crişuri |
| 8 | Ciutelec | Bistra | III-1.44.33.15 | BH | PO | 7.7 | 3,4 | A.B.A. Crişuri |
| 9 | Egher | Cheţ | III-1.44.33.14 | BH | PO | 7 | 1.561 | A.B.A. Crişuri |
| 10 | Sânnicolau de Munte | Sânnicolau | III-1.44.33.21 | BH | PO | 8 | 2.300 | A.B.A. Crişuri |
| 11 | Uileacul de Munte | Cosmo | III-1.44.33.25 | BH | PO | 6 | 2,75 | A.B.A. Crişuri |
| 12 | Hodişel | Hodişel | III-1.42.22.3 | BH | PO | 12,55 | 1.879 | A.B.A. Crişuri |
| 13 | Cărand - Răpsig | Teuz | III-1.42.28 | AR | PO | 6 | 20.200 | A.B.A. Crişuri |
| 14 | Cârpeştii Mici | Cârpeştii Mici | III.1.42.22.2.4 | BH | PO | 7.2 | 2.600 | A.B.A. Crişuri |
| 15 | Filip | Valea Nesecată | III-1.44-32.2.1 | BH | PO | 9,8 | 0.980 | A.B.A. Crişuri |
| 16 | Ianoşda - Velju Pustei | Velju Pustei | III-1.44.32.3.2.1 | BH | PM | 7 | 0.092 | A.B.A. Crişuri |
| 17 | Homorog | Valea Pustă | III-1.44.32.3.2.2 | BH | PO | 6.4 | 0.926 | A.B.A. Crişuri |
| 18 | Mădărăsău | afluent Valea Nouă | III-1.42.25 | BH | PO | 9 | 0.365 | A.B.A. Crişuri |
| 19 | Galoşpetreu I | Rât | III-1.44.33.28.9 | BH | PO | 5 | 3.840 | A.B.A. Crişuri |
| 20 | Reghea | afluent Înot | III-1.44.33.13 | BH | PO | 6,45 | 0.900 | A.B.A. Crişuri |
| 21 | Dania | Dania | III-1.44.33.13.2 | BH | PO | 6.5 | 0.555 | A.B.A. Crişuri |
| 22 | Înot (Păgaia II) | Înot | III-1.44.33.13 | BH | PO | 6.75 | 0.400 | A.B.A. Crişuri |
| 23 | Păgaia I | afluent. Înot | III-1.44.33.13 | BH | PO | 6 | 0.070 | A.B.A. Crişuri |
| 24 | Boianu Mare | Boianu | III-1.44.33.13.1 | BH | PO | 6.8 | 0.325 | A.B.A. Crişuri |
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Tipul barajului* | Inălţimea barajului (m) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 25 | Dolea - Săldăbagiu | Săldăbagiu | III-1.44.33.10 | BH | PO | 8 | 0.720 | A.B.A. Crişuri |
| 26 | Iertaş - Almaşu Mare | afluent Camăr | III-1.44.33.9a | BH | PO | 7 | 0.250 | A.B.A. Crişuri |
| 27 | Gepiu II | Gepiu | III-1.44.32.2 | BH | PO | 8.15 | 1.590 | A.B.A. Crişuri |
| 28 | Bicaciu | Corhana | III-1.44.32.1 | BH | PO | 7.6 | 3.590 | A.B.A. Crişuri |
| 29 | Velju Mare - Inand | Velju Mare | III-1.44.32.3 | BH | PO | 6.4 | 0.270 | A.B.A. Crişuri |
| 30 | Hotar | Medeş | BH | PO | 6 | 0.156 | A.B.A. Crişuri | |
| 31 | Tilecuş | Closcoi | III-1.44.24.1 | BH | PO | 7 | 0.430 | A.B.A. Crişuri |
| 32 | Botean | Valea la Arini | III-1.44.24a.1 | BH | PO | 8 | 0.330 | A.B.A. Crişuri |
| 33 | Pălincăriei | afluent Valea Nouă | III-1.42.25 | BH | PO | 7 | 0.330 | A.B.A. Crişuri |
| 34 | Şipot | afluent Valea Nouă | III-1.42.25 | BH | PO | 7 | 1.040 | A.B.A. Crişuri |
| 35 | Tăşad | Tăşad | III-1.44.27 | BH | PO | 9 | 0.750 | A.B.A. Crişuri |
| 36 | Rogoz - Vlad | afluent Topa | III-1.42.22.2 | BH | PO | 7 | 0,312 | A.B.A. Crişuri |
| 37 | Domnului | Valea Domnului | III-1.42.22.5 | BH | PO | 8 | 0.360 | A.B.A. Crişuri |
| 38 | Andrid | Ier | III-1.44.33.28 | SM | PO | 6 | 17.500 | A.B.A. Crişuri |
| 39 | Loranta | Loranta | III-1.44.33.19.1 | BH | PO | 10.8 | 0.783 | Primăria Brusturi |
| 40 | Corbeni | Corbeni | III-1.44.33.19.3 | BH | PO | 8 | 0.845 | Primăria Derna |
| 41 | Orvişele | Orvişele | III-1.44.33.19.2 | BH | PO | 5,3 | 0.960 | Primăria Brusturi |
| 42 | Săuca II | Săuca | III-1.44.33.28.3.4 | SM | PO | 5 | 0.570 | Primăria Săuca |
| 43 | Almaşu Mic | afluent Barcău | III-1.44.33 | BH | PO | 7 | 0.475 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 44 | Suiug | Curătură | III-1.44.33.11 | BH | PO | 6 | 0.280 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 45 | Urvind II | afluent Crişul Repede | III-1.44 | BH | PO | 5 | 0.017 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
266
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Tipul barajului* | Inălţimea barajului (m) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 46 | Urvind I | afluent Crişul Repede | III-1.44 | BH | PO | 6 | 0.004 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 47 | Husasău de Criş | Valea la Arini | III-1.44.26 | BH | PO | 4 | 0.020 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 48 | Ineu | Valea la Arini | III-1.44.26 | BH | PO | 4 | 0.014 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 49 | Bălaia I | Valea la Arini | III-1.44.24a.1 | BH | PO | 4 | 0.028 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 50 | Bălaia II | Valea la Arini | III-1.44.24a.1 | BH | PO | 4 | 0.016 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 51 | Luncşoara | Valea Omului | III-1.44.15 | BH | PO | 5 | 0.016 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 52 | Lola | afluent Huta | III-1.44.21 | BH | PO | 6 | 0.062 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 53 | Huta | Huta | III-1.44.21 | BH | PO | 6 | 0.062 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 54 | Uileacu de Criş I | afluent Crişul Repede | III-1.44 | BH | PO | 5 | 0.007 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
267
| Nr. crt. | Denumirea barajului / acumulării | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Tipul barajului* | Inălţimea barajului (m) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 55 | Uileacu de Criş II | afluent Crişul Repede | III-1.44 | BH | PO | 6 | 0.014 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 56 | Chegea I | Checheţ | III-1.44.33.28.1 | SM | PO | 8 | 0.290 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 57 | Chegea II | Timiş | III-1.44.33.28.1.1 | SM | PO | 6 | 0.450 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
| 58 | Chegea III | afluent Timiş | III-1.44.33.28.1.1 | SM | PO | 7 | 0.305 | A.N.I.F. - FilialaTeritorială Someş - Criş |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
268
| Nr. crt. | Denumirea polderului | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Comuna / localitatea | Tipul digului (lateral/ de contur/ de compartimentare/ perimetral/ de închidere/ de remuu) | Lungimea (km) | Inălţimea digului (m) | Suprafaţa totală a polderului (ha) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul polderului |
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 1 | Tămaşda | Crişul Negru | III-1.42 | BH | Tămaşda | dig perimetral, dig închidere dig compartimentare | 9.779 | 2.3 - 7 | 507 | 22.12 | A.B.A. Crişuri |
| 2 | Coşdeni | Holod | III-1.42.22 | BH | Coşdeni | diguri laterale, diguri contur | 4.635 | 9 | 148 | 2.9 | A.B.A. Crişuri |
| 3 | Ginta | Holod | III-1.42.22 | BH | Ginta | diguri contur | 7.800 | 4 | 17.30 | A.B.A. Crişuri | |
| 4 | Sâmbăta | Topa | III- 1.42.22.2 | BH | Sâmbăta | dig contur, dig închidere | 6.822 | 3 | 104 | 4.500 | A.B.A. Crişuri |
| 5 | Sălard | Barcău | III-1.44.33 | BH | Sălard | dig contur | 10.960 | 4 | 15.000 | A.B.A. Crişuri | |
| 6 | Chier | Valea Mare | III-1.39.8 | AR | Chier | dig contur | 6.940 | 4 | 404 | 9.950 | A.B.A. Crişuri |
| 7 | Zerindu Mic | Crişul Negru | III-1.42 | AR | Avram Iancu/ Tămaşda | diguri laterale, diguri compartimentare | 12.680 | 2.40 - 7 | 475 | 23.380 | A.B.A. Crişuri |
| 8 | Beliu | Beliu | III-1.42.26a | AR | Beliu | dig perimetral, dig închidere, dig compartimentare | 4.440 | 2.15 - 3.9 | 143 | 2.700 | A.B.A. Crişuri |
| 9 | Sartiş | Sartiş | III- 1.42.26a.6 | AR | Cermei | dig perimetral, dig închidere, dig compartimentare, dig remuu | 7.360 | 1.5 - 3.2 | 210 | 3.600 | A.B.A. Crişuri |
| Nr. crt. | Denumirea polderului | Râul | Codul cadastral | Judeţul | Comuna / localitatea | Tipul digului (lateral/ de contur/ de compartimentare/ perimetral/ de închidere/ de remuu) | Lungimea (km) | Inălţimea digului (m) | Suprafaţa totală a polderului (ha) | Volumul total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinătorul polderului |
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 10 | Frunziş | Frunziş | III- 1.42.26a.9 | AR | Apateu/ Berechiu | dig perimetral, dig închidere, dig remuu | 9.250 | 2 - 3.3 | 405 | 6.200 | A.B.A. Crişuri |
| 11 | Şes Inand | Corhana | III-1.44.32 | BH | Cefa | dig perimetral | 2.117 | 3 | 2.325 | A.B.A. Crişuri | |
| 12 | Şicula | Crişul Alb | III-1 | AR | Şicula | dig perimetral, dig remuu dig închidere | 10.052 | 4 - 4.5 | 680 (2%) | 6.500 | A.B.A. Crişuri |
| 13 | Cigher | Crişul Alb | III-1 | AR | Zărand | dig perimetral, dig remuu dig inelar de apărare | 13.771 | 4.5 | 1.000 (2%) | 8.000 | A.B.A. Crişuri |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
270
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
Sistemul existent de avertizare – alarmare
Managementul Situaţiilor de Urgenţă se asigură de către componentele Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, potrivit prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgentă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul National de Management al Situatiilor de Urgentă, ale Legii 15/2005 pentru aprobarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 1422/192/2012 pentru aprobarea „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră".
Principiile managementului situaţiilor de urgenţă sunt:
–previziunea şi prevenirea;
–prioritatea potecţiei şi salvării vieţii omeneşti;
–respectarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;
–asumarea responsabilităţii gestionării situaţiilor de urgenţă de către autorităţile administraţiei publice;
–cooperarea la nivel naţional, regional şi internaţional cu organisme şi organizaţii similare;
–transparenţa activităţilor desfăşurate pentru situaţii de urgenţă, astfel încât acestea să nu conducă la agravarea efectelor produse;
–continuitatea şi gradualitatea activităţilor de gestionare a situaţiilor de urgenţă, de la nivelul autorităţilor administrative publice locale până la nivelul autorităţilor administraţiei publice centrale, în funcţie de amploarea şi intensitatea acestora;
–operativitatea, conlucrarea activă şi subordonarea ierarhică a componentelor Sistemului Naţional.
Pe durata situaţiilor de urgenţă sau a stărilor potenţial generatoare de situaţii de urgenţă, se întreprind măsuri şi acţiuni pentru:
–avertizarea populaţiei, instituţiilor şi agenţilor economici din zonele de pericol;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
–declararea stării de alertă în cazul iminentei ameninţări sau producerii situaţiei de urgenţă;
–punerea în aplicare a măsurilor de prevenire şi de protecţie specifice tipurilor de risc şi, după caz, hotărârea evacuării din zona afectată sau parţial afectată;
–intervenţia operativă cu forţe şi mijloace special constituite, în funcţie de situaţie, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor negative;
–acordarea de ajutoare de urgenţă;
–instituirea regimului stării de urgenţă, în condiţiile prevăzute de art. 93 din Constituţia României, republicată;
–solicitarea sau acordarea de asistenţă internaţională;
–acordarea de despăgubiri persoanelor fizice şi juridice;
–alte măsuri prevăzute de lege.
În conformitate cu "Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră”, aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 Art. 7. - Deţinătorii, cu orice titlu, de baraje şi de alte construcţii hidrotehnice a căror avariere sau distrugere poate pune în pericol populaţia şi bunurile sale materiale, obiectivele sociale şi capacităţile productive sau poate aduce prejudicii mediului ambiant, sunt obligaţi să le întreţină, să le repare şi să le exploateze corespunzător, să doteze aceste lucrări cu aparatură de măsură şi control necesară pentru urmărirea comportării în timp a acestora, să instaleze sisteme de avertizare-alarmare a populaţiei în localităţile situate în aval de baraje, să asigure în caz de pericol iminent alarmarea populaţiei din zona de risc creată ca urmare a activităţilor proprii desfăşurate informând despre aceasta Comitetul local şi/sau judeţean, după caz, şi Centrul operaţional judeţean şi să organizeze activitatea de supraveghere, intervenţie şi reabilitare conform regulamentelor aprobate prin autorizaţiile de gospodărire a apelor, a planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, gheţurilor şi accidentelor la construcţii hidrotehnice, planurilor de acţiune în caz de accidente la baraje şi planurilor de prevenire şi combatere a poluărilor accidentale”.
Sistemul actual de avertizare - alarmare a populaţiei în aval de construcţiile hidrotehnice din administrarea A.B.A. Crişuri permite o alarmare preventivă a populaţiei în cazul apariţiei unei situaţii de urgenţă. Pentru integrarea actualului sistem de avertizare - alarmare al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu cel al I.S.U.J. sunt necesare modernizarea acestuia şi completarea lui în zonele în care nu există.
O situaţie detaliată a stadiului existent privind sistemul de avertizare - alarmare a populaţiei la obiectivele hidrotehnice din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române" se regăseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20 riscului%20la%20Inundatii.aspx
Sistemul informa/ional hidrometeorologic
Conform definiţiei din „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 sistemul informaţional meteorologic şi hidrologic constă în observarea, măsurarea, înregistrarea şi prelucrarea datelor meteorologice şi hidrologice, elaborarea prognozelor, avertizărilor şi alarmărilor, precum şi în transmiterea acestora factorilor implicaţi în managementul situaţiilor de urgenţă, conform schemei fluxului informaţional definit în planurile de apărare, în vederea luării deciziilor şi măsurilor acestora.
Schema sinoptică a sistemului informaţional hidrometeorologic pe ansamblul spaţiului hidrografic Crişuri, conţine următoarele date şi informaţii referitoare la:
–Instituţiile Meteorologice şi Hidrologice de la care se declanşează primele informaţii / avertizări meteorologice şi hidrologice;
–Instituţiile şi Ministerele de la nivel naţional, cu funcţii de sprijin, importante în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Unităţile Administraţiei Naţionale "Apele Române" (de la nivel central A.N.A.R. până la nivel local S.G.A. / S.H.I.) implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă şi obiectivele ce trebuie avertizate direct.
Legăturile între toate aceste structuri implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii sunt prezentate în Schema sinoptică prezentată în figura 2 - 6, informaţiile privind evoluţia fenomenelor meteorologice şi hidrologice plecând de la nivel central (A.N.M. şi I.N.H.G.A.) către nivelul local (C.L.S.U. şi populaţie), de la aceştia din urmă reîntorcându-se informaţiile privind evoluţia în teren a acestor fenomene.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Pag. 54
274
Figura 2 - 6 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Crişuri
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Structura şi func/iile sistemului informa/ional
La nivelul A.N.A.R., sistemul informaţional este bazat pe o Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor (R.N.T.D.G.A.) structurată pe 4 niveluri, şi anume, de jos în sus:
–Nivelul 4 - nivelul local care include unităţi de producere a datelor (staţii hidrometrice sub jurisdicţia staţiilor hidrologice de colectare judeţene). La nivelul spaţiului hidrografic Crişuri există o reţea de 101 staţii hidrometrice. Staţiile hidrometrice transmit la unităţile colectoare (Staţiile Hidrologice, Servicul P.B.H.H. A.B.A. Crişuri, Dispecerat A.B.A. Crişuri) conform fluxului informaţional datele necesare pentru diagnoză şi prognoză (temperatură aer, temperatură apă, precipitaţii solide / lichide, nivel, debit, echivalent în apă al stratului de zăpadă), precum şi orice altă apariţie a unor fenomene hidro-meteorlogice periculoase;
–Nivelul 3 - nivelul de decizie teritorial / judeţean şi sub-bazinal care include unităţile de colectare a datelor hidrologice (staţii hidrologice), aflate în subordinea Administraţiilor Bazinale de Apă; la nivelul spaţiului hidrografic Crişuri, datele hidrologice (precipitaţii, debite, niveluri) se colectează la nivelul celor 7 staţii hidrologice, acestea având atribuţiuni de prelucrare primară a datelor şi transmiterea lor către nivelul de decizie superior - serviciul P.B.H.H.A.B.A. Crişuri;
–Nivelul 2 - nivelul de decizie bazinal, care corespunde Centrelor/ Serviciilor de Prognoză Bazinale din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă. Serviciile de Prognoză Bazinale coordonează la nivel bazinal activitatea tuturor staţiilor hidrometrice, staţiilor hidrologice, colectând, validând şi transmiţând către nivelul ierarhic superior toate datele de gospodărire a apelor. Centrele de prognoză bazinale care se identifică la nivelul Administraţiilor Bazinale cu Serviciile P.B.H.H. (Prognoză Bazinală Hidrologie, Hidrogeologie) împreună cu biroul Dispecerat identifică şi declanşează, când este cazul, starea de alertă hidrologică la bazinele/ subbazinele hidrografice, informând conducerea Administraţiei Bazinale de Apă Crişuri de intrarea în starea de alertă hidrologică; în situaţia de alertă hidrologică dispune toate măsurile necesare obţinerii de date suplimentare ce fundamentează avertizările şi prognozele elaborate;
–Nivelul 1 - nivelul naţional cuprinde Centrul Naţional de Prognoză din cadrul
I.N.H.G.A. şi Centrele Operative pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române", şi Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor - Direcţia Generală Ape (Direcţia Managementului Riscului la Inundaţii şi Siguranţa Barajelor) unde se colectează toate datele / informaţiile privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, acestea fiind transmise mai departe, conform fluxului informaţional operativ decizional către toate Centrele Operative pentru Situaţii de Urgenţă de la nivel naţional implicate în managementul situaţiilor de urgenţă.
Prin intermediul acestui sistem descris anterior sunt transmise atât informaţii operative
–fluxul rapid (date hidrologice, date privind poluări accidentale, accidente la construcţiile hidrotehnice etc.) cât şi informaţii în flux lent (prognoze, diagnoze, date informative, rezumate, baze de date etc.).
Concentrarea maximă de informaţii (ca substanţă) este la nivelul (1), nivelul de coordonare şi control permiţând acestuia să funcţioneze ca un sistem integrat, capabil să realizeze şi să implementeze strategii la nivel naţional. La nivelurile (2) şi (3) concentrarea datelor este mai scăzută, dar este necesară asigurarea validării datelor pentru luarea de decizii rapide şi corecte în cazul desfăşurării unor evenimente - tip, colapsuri etc.
Ca regulă generală, la nivelurile 1, 2, 3, centrul focal pentru concentrarea informaţiilor este reprezentat la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă de serviciile hidrologie şi dispecerat, unde se colectează toate informaţiile privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, pe baza analizelor efectuate, dispunându-se măsuri clare pentru prevenirea şi monitorizarea fenomenelor hidrologice. De asemenea, în afara rolului de cunoaştere a evenimentelor în derulare din jurisdicţia lor, au rolul de a coordona acţiunile de răspuns în concordanţă cu deciziile respectivei administraţii bazinale de gospodărire a apelor.
Pe perioada situaţiilor de urgenţă, între nivelurile de decizie 2 (Administraţiile Bazinale de Apă) şi 1 (Centrul Naţional de Prognoză din cadrul I.N.H.G.A.) există un permanent schimb de informaţii şi date privind fenomenele hidro-meteorologice periculoase şi evoluţia acestora în vederea realizării unei prognoze hidrologice cât mai bună şi rapidă, aceasta fiind transmisă conform fluxului informaţional către Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi către Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate.
La nivel general, sistemul informaţional al Administraţiei Naţionale "Apele Române" asigură următoarele funcţii:
–Colectarea datelor şi informaţiilor;
–Transmiterea datelor şi informaţiilor;
–Procesarea datelor şi informaţiilor;
–Stocarea datelor şi informaţiilor;
–Diseminarea datelor şi informaţiilor;
De asemenea, în vederea asigurării fluxului de date, există structuri de intervenţie.
Colectarea datelor se face printr-o reţea de monitorizare de la:
o staţii hidrometrice şi posturi pluviometrice;
o acumulări permanente şi nepermanente;
o posturi pluviometrice din reţeaua proprie Administraţia Naţională
Apele Române
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
o prize de apă, aducţiuni, etc.;
–la care se adaugă:
–date furnizate din reţeaua A.N.M.:
o de la staţii meteorologice şi posturi pluviometrice;
o prognoze şi avertizări meteorologice;
o hărţi sinoptice şi radar furnizate de terminalele S.I.M.I.N.;
–date obţinute din activitatea de prognoză hidrologică:
o prognoze hidrologice realizate la Centrul Naţional de Prognoză Hidrologică din cadrul I.N.H.G.A.;
o detalieri ale prognozelor realizate în Centrele Bazinale de Prognoză din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă.
Informaţiile de bază necesare sistemului informaţional hidrometeorologic al gospodăririi apelor pe suprafaţa spaţiului hidrografic Crişuri, provin de la:
–4 radare meteorologice: WSR-98D Oradea, WSR-98D Timişoara, WSR-98D Bobohalma (Târnăveni), Igniş (Baia Mare); informaţiile necesare în fluxul hidrometeorologic referitoare la precipitaţii potenţiale se primesc de la sistemul naţional integrat S.I.M.I.N.;
–101 staţii hidrometrice ale A.B.A. Crişuri;
–112 staţii pluviometrice ale A.B.A. Crişuri;
–12 staţii meteorologice ale A.N.M., dintre care: 2 ale C.M.R. Transilvania Nord (Huedin, Vlădeasa 1800) şi alte 10 ale C.M.R. Banat - Crişana (Oradea, Săcuieni, Borod, Holod, Chişineu Criş, Stâna de Vale, Ştei, Gurahonţ, Şiria Cetate, Dumbrăviţa de Codru);
Monitorizarea cantitativă a resurselor de apă se realizează prin Serviciul Prognoze Bazinale, Hidrologie şi Hidrogeologie (S.P.B.H.H.) şi se centralizează la nivelul dispeceratului A.B.A. Crişuri şi apoi la nivelul dispeceratului central din A.N.A.R.
S.P.B.H.H. realizează monitorizarea prin:
–88 staţii hidrometrice, din care 65 sunt automatizate;
–11 secţiuni în bazine reprezentative;
–2 staţii automate pe calitate;
–74 staţii pluviometrice la staţiile hidrometrice din care 62 sunt automatizate;
–19 posturi pluviometrice în bazinele reprezentative;
–19 staţii automate;
–12 staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.
De asemenea, fluxul privind colectarea datelor hidrologice (precipitaţii, debite, niveluri) cuprinde şi informaţiile provenite de la acumulările, derivaţiile, nodurile hidrotehnice etc. din administrarea A.B.A. Crişuri, concentrarea informaţiilor făcându-se la nivelul 2 de decizie.
Transmisia datelor este asigurată de infrastructura existentă la sediul fiecărei administraţii bazinale, reprezentată prin:
–reţeaua de radiocomunicaţie;
–reţeaua de telefonie fixă şi mobilă, scanner şi fax;
–reţeaua de calculatoare existentă şi legăturile cu sistemele de gospodărire a apelor de la nivelul fiecărui judeţ din bazin;
–reţeaua V.P.N. dintre Administraţiile Bazinale de Apă şi Administraţia Naţională „Apele Române".
Procesarea datelor si informaţiilor este realizată în prima fază la Nivelul 3 de decizie (Staţiile hidrologice), toate informaţiile fiind transmise către Nivelul 2 de decizie (sediul A.B.A. Crişuri). La nivelul serviciilor P.B.H.H. şi Dispecerat se concentrează toate informaţiile primite din teritoriu, se analizează în detaliu la nivel bazinal cauzele care au produs fenomenele, se compară înregistrările actuale cu cele din baza de date, se realizează prognozele hidrologice privind depăşirea pragurilor critice de apărare la staţiile hidrometrice (în colaborare cu I.N.H.G.A.), se analizează pagubele potenţiale ce se pot produce în localităţile riverane.
Stocarea datelor şi informaţiilor - se face la nivelurile de decizie 3 (Staţii hidrologice) şi 2 (A.B.A. Crişuri), aceste informaţii constituind principala bază de date de lucru a serviciilor P.B.H.H. şi A.B.A. Crişuri. Trebuie menţionat faptul că pe perioada producerii situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, informaţiile primite sunt considerate informaţii primare, după terminarea fenomenului realizându-se măsurători suplimentare privind reconstituirea undelor de viitură, aceste informaţii fiind cele validate, oficiale, care vor intra în baza de date a A.B.A. Crişuri.
Diseminarea datelor şi informaţiilor. În primă fază, toate informaţiile privind datele de gospodărire a apelor înregistrate la staţiile de măsură ale A.B.A. Crişuri sunt transmise pentru informare conform fluxului informaţional operativ decizional către Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate. Pe baza analizelor efectuate la nivelul compartimentelor de specialitate din cadrul A.B.A. Crişuri (Serviciul P.B.H.H. şi Dispecerat), avându-se în vedere precipitaţiile înregistrate şi cele prognozate, situaţia hidologică actuală, informaţiile sunt diseminate şi în final sunt realizate prognozele/ avertizările hidrologice care sunt transmise tuturor instituţiilor judeţene şi locale implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Structurile de intervenţie sunt compuse din:
–Sistemele de Gospodărire a Apelor, care au fost constituite la nivel de judeţe şi formaţii de intervenţie operativă (personal şi utilaje);
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă cu personal specializat în intervenţii pe perioada situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă care au fost constituite la nivel local, Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă (personal şi utilaje minime de intervenţie).
În conformitate cu prevederile Ordinului Comun al Ministerului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 - „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", activitatea de gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii la nivel judeţean este coordonată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Administraţiile Bazinale de Apă coordonând Grupurile de Suport Tehnic pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
2.3.Istoricul inundaţiilor
În spaţiul hidrografic Crişuri se formează viituri în toate anotimpurile anului, dar cele mai remarcabile sunt în sezonul de iarnă, primăvară şi vară, în funcţie de aportul de umezeală adus de către masele de aer.
În primăvara anului 1970 s-au produs viituri deosebite, înregistrându-se debite de apă importante pe aproape toate cursurile mari din România. Inundaţiile din mai - iunie 1970 au avut ca factor declanşator un regim de ploi abundente, torenţiale. De altfel, întreaga perioadă 1 ianuarie - 10 mai a fost bogată în precipitaţii, înregistrându-se cantităţi duble de apă în raport cu valorile normale multianuale, fapt ce a determinat infiltrarea a cel mult 20 - 25% din cantitatea de apă căzută, restul intrând în procesul de scurgere. Caracteristica generală a viiturilor înregistrate a constituit-o caracterul singular (monoundic), cu creşteri bruşte şi descreşteri mai lente.
Debitele maxime înregistrate în timpul viiturii din mai - iunie 1970 au fost următoarele:
Tabel 2 - 7 Debite maxime înregistrate pe râuri din spaţiul hidrografic Crişuri în timpul viiturii din mai 1970
| Râul | Staţia hidrometrică | F (km2) | Qmax1970 (m3/s) | Probabilitatea de depăşire (%) | Data |
|---|---|---|---|---|---|
| Crişul Repede | Oradea | 2198 | 576 | 10 | 11 iunie |
| Crişul Negru | Tinca | 2216 | 626 | 5 - 10 | 11 iunie |
| Crişul Negru | Zerind | 3750 | 517 | 10 | 13 iunie |
| Crişul Alb | Bocsig | 2376 | 466 | 10 | 13 iunie |
Valoarea pagubelor înregistrate în spaţiul hidrografic Crişuri s-a ridicat la mai mult de 390 milioane lei în 1970.
În intervalul 7 - 9 mai 1989, în bazinele hidrografice ale râurilor Barcău, Crişul Repede şi Crişul Negru, au căzut cantităţi mari de precipitaţii, care s-au suprapus peste o perioadă în care solul era îmbibat cu apă, fapt ce a determinat ca cea mai mare parte a ploii căzute să contribuie la scurgerea de suprafaţă. Astfel, s-au produs niveluri şi debite importante în bazinele râurilor amintite.
Tabel 2 - 8 Niveluri şi debite în spaţiul hidrografic Crişuri în perioada 7 - 13 mai 1989
| Râul | Staţia hidrometrică | F (km2) | Hmax (cm) | Qmax (m3/s) | Probabilitatea de depăşire (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| Barcău | Nuşfalău | 269 | *) 250 | 130 | 9 |
| Barcău | Marca | 404 | *) 364 | 134 | 5 |
| Barcău | Marghita | 812 | 321 | 143 | 7 |
| Barcău | Sălard | 1686 | 666 | 192 | 10 |
| Bistriţa | Chiribiş | 174 | 367 | 59 | 24 |
| Valea Fâneţelor | Sărsig | 170 | 331 | 31,6 | 29 |
| Crişul Repede | Ciucea | 830 | 140 | 142 | 9 |
| Crişul Repede | Vadu Crişului | 1325 | *) 285 | 328 | 20 |
| Crişul Repede | Oradea | 2215 | *) 357 | 538 | 9 |
| Drăgan | Valea Drăganului | 84 | 88 | 24,1 | - |
| Iad | Leşu amonte | 54,2 | 75 | 15,1 | 50 |
| Iad | Leşu aval | 90,1 | 109 | 31,4 | - |
| Crişul Negru | Beiuş | 954 | *) 376 | 416 | 6 |
| Crişul Negru | Tinca | 2216 | *) 535 | 825 | 3 |
| Crişul Negru | Talpoş | 2575 | 837 | 604 | 4 |
| Crişul Negru | Zerind | 3750 | 910 | 444 | 11 |
| Nimăieşti | Beiuş | 108 | 170 | 67 | 12 |
| Valea Roşie | Pocola | 255 | *) 370 | 190 | 4 |
| Holod | Holod | 494 | *) 405 | 85,4 | 15 |
*)niveluri maxime care au depăşit cota de inundaţie (C.I.)
Viiturile formate în perioada decembrie 1995 - ianuarie 1996 au avut drept cauze: încălzirea şi topirea rapidă a stratului de zăpadă cu precădere în zonele montane şi deluroase, dispariţia gheţii pe râuri, precipitaţii lichide însemnate cantitativ în condiţiile unui sol îngheţat, incapabil să permită infiltrarea, şi scurgerea de apă pe versanţi către albiile râurilor.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Viiturile s-au produs în două intervale de timp, primul interval a fost 23 - 25 decembrie, iar al doilea - 26 - 27 decembrie şi a durat până la sfârşitul lunii.
| Râul | Staţia hidrometrică | Data | Qmax (m3/s) | Hmax (cm) | C.I. (cm) | Q1% (m3/s) | Q10% (m3/s) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Crişul Alb | Chişineu Criş | 29.12.1995 | 605 | 903 | 950 | 810 | 455 |
| Crişul Negru | Zerind | 28.12.1995 | 548 | 962 | 1000 | 870 | 535 |
S-au produs niveluri şi debite importante pe râurile din spaţiul hidrografic Crişuri. Tabel 2 - 9 Niveluri şi debite în spaţiul hidrografic Crişuri în decembrie 1995
În cele ce urmează se prezintă în tabelul 2 - 10 pentru spaţiul hidrografic Crişuri, un istoric al evenimentelor de inundaţii, care au servit ca bază de analiză în identificarea evenimentelor semnificative de inundaţii, ca parte a evaluării preliminare a riscului la inundaţii.
Tabel 2 - 10 Inundaţii istorice în spaţiul hidrografic Crişuri
viiturii
Unitatea de management Eveniment (viitură) Data începerii
Durata viiturii (zile)
Administraţia Bazinală de Apă
Barcău mai 1970 10.05.1970 24
Crişul Alb iunie 1970 12.05.1970 64
Crişul Repede iunie 1970 9.06.1970 8
Crişul Alb iunie 1974 11.06.1974 13
Crişul Negru iunie 1974 15.06.1974 ?
Crişul Repede iunie 1974 12.06.1974 ?
Barcău iulie 1974 19.07.1974 16
Crişul Negru iulie 1980 22.07.1980 12
Crişul Repede iulie 1980 21.07.1980 22
Barcău iulie 1980 21.07.1980 36
Crişul Alb mai 1989 07.05.1989 6
Crişul Negru mai 1989 07.05.1989 6
Crişul Repede mai 1989 07.05.1989 6
Barcău mai 1989 07.05.1989 6
Crişuri
Crişul Alb decembrie 1995
| Crişul Negru decembrie 23.12.1995 | 10 | ||
| Crişul Repede decembrie 23.12.1995 | 10 | ||
| Barcău decembrie 1995 | 23.12.1995 | 9 | |
| Barcău iunie 1997 | 12.06.1997 | 15 | |
| Barcău iulie 1998 | 07.07.1998 | 15 | |
| Crişul Negru februarie 5.02.1999 54 1999 Crişul Repede februarie 17.02.1999 17 1999 | |||
| Barcău februarie 1999 | 20.02.1999 | 10 | |
| Crişul Alb martie 2000 | 1.03.2000 | 24 | |
1995
1995
23.12.1995 10
| Crişul Negru decembrie Crişuri Barcău decembrie 2001 | 29.12.2001 30.12.2001 | 10 12 |
|---|---|---|
| Crişul Alb martie 2005 | 12.03.2005 | 14 |
| Crişul Negru mai 2005 | 18.05.2005 | 13 |
| Barcău august 2005 | 17.08.2005 | 19 |
| Ier august 2005 | 24.08.2005 | 6 |
Unitatea de management
Eveniment (viitură)
Data începerii viiturii
Durata viiturii (zile)
Administraţia Bazinală de Apă
2001
| Crişul Alb aprilie 2000 | 5.04.2000 | 10 |
|---|---|---|
| Crişul Negru aprilie 2000 | 5.04.2000 | 9 |
| Crişul Repede aprilie 1.04.2000 11 2000 | ||
| Barcău aprilie 2000 | 6.04.2000 | 16 |
| Crişul Negru aprilie 2001 | 21.04.2001 | 14 |
| Crişul Alb iunie 2001 | 28.06.2001 | 14 |
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
Evenimentele semnificative de inundaţii selectate1 în cadrul primei etape de implementare a Directivei Inundaţii (Evaluarea preliminară a riscului la inundaţii), aferente spaţiului hidrografic Crişuri se prezinta în tabelul 2 - 11, respectiv în planşa 4.
Tabel 2 - 11 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Crişuri în cazul scenariului mediu
iulie 1980
A11, A21, A22, A23, A32, A38
Inundaţie râul Crişul Negru - aval confluenţă Criştior
Data producerii
Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie
Nume eveniment
A31, A32
Inundaţie râul Crişul Băiţa - aval localitate Băiţa A11, A12, A21, A22, A23,
iulie 1980
Inundaţie râul Crişul Pietros - aval confluenţă Valea Mare Cărpinoasă
A11, A21, A22, A23, A32, A38
iulie 1980
Inundaţie râul Valea Roşie
A11, A21, A22, A23, A32, A37
iulie 1980
Inundaţie râul Nimăieşti - aval localitate Budureasa şi afluentul Beiuşele
A11, A21, A22, A23, A32, A38
iulie 1980
Inundaţie râul Valea Nouă - sector localitate Husasău de Tinca şi afluentul Pârâu
A11, A21, A22, A23, A32, A38
iulie 1980
Inundaţie râul Holod - aval Acumulare Luncasprie şi afluenţi
A11, A21, A22, A23, A32, A38
iulie 1980
1 Evenimentele istorice semnificative la inundaţii au fost selectate în baza criteriilor hidrologice şi a criteriilor privind efectele negative ale inundaţiilor asupra celor patru categorii de consecinţe stabilite în cadrul directivei: sănătate umană, mediu, patrimoniu cultural şi activitate economică (stabilirea criteriilor, a indicatorilor prag şi analiza evenimentelor istorice a fost realizată în cadrul I.N.H.G.A.)
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Nume eveniment
Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie
Data producerii
Inundaţie râul Iad - aval confluenţă Dasor A11, A12, A21, A31, A32 iulie 1980
Inundaţie râul Crişul Repede - aval localitate Izvoru Crişului
A11, A21, A32, A38 iulie 1980
Inundaţie râul Barcău - aval confluenţă Valea Mare A11, A21, A22, A32, A38 iulie 1980
Inundaţie localitate Sânmartin - râul Peţa A12, A21, A31, A32 iulie 1980
Inundaţie sector localitate Aştileu - Măgeşti A11, A21, A32, A38 iulie 1980
Inundaţie râul Borod - aval localitate Corniţel A11, A12, A21, A31, A32 iulie 1980 Inundaţie localitate Săcădat - râul Chijic A12, A21, A31, A32 iulie 1980 Inundaţie localitate Cefa - râul Corhana A12, A21, A22, A32, A38 iulie 1980
A31, A32
Inundaţie râul Înot şi afluentul Boian A11, A12, A21, A22, A23,
iulie 1980
Inundaţie râul Bistra - aval localitate Voivozi
A11, A21, A22, A23, A31, A32
iulie 1980
Inundaţie localitate Sârbi - râul Almaş
A12, A21, A22, A23, A31, A32
iulie 1980
1995
Inundaţie râul Valea Fâneţelor - aval localitate Cuieşd şi afluentul Derna
A11, A21, A22, A23, A32, A38
iulie 1980
| Inundaţie localitate Buceş - râul Valea Satului A11, A12, A21, A31, A32, decembrie A38 1995 | ||
| Inundaţie râul Băneşti - aval localitate Băneşti şi | A11, A12, A21, A31, A32, | decembrie |
| afluentul Hălmăgel | A38 | 1995 |
| Inundaţie localitate Vârfurile - râul Valea de la | A11, A12, A21, A31, A32, | decembrie |
| Lazuri | A38 | 1995 |
Inundaţie râul Crişul Alb - aval localitate Criş amonte Acumulare nepermanentă Ţipar
A11, A21, A32, A38 decembrie
A38
Inundaţie localitate Moneasa - râul Moneasa A11, A12, A21, A31, A32,
decembrie 1995
Inundaţie râul Barcău - aval localitate Marca A11, A21, A38 iunie 1997
Inundaţie râul Băneşti - aval localitate Băneşti şi afluentul Hălmăgel
A12, A13, A21, A31, A32
aprilie 2000
Inundaţie râul Crişul Alb - aval localitate Mihăileni A11, A13, A21, A32, A38 aprilie 2000
Inundaţie localitate Buduslău - râul Făncica A11, A12, A21, A31 iunie 1997
Inundaţie râul Bistra - aval localitate Voivozi A11, A12, A21, A31 iunie 1997 Inundaţie localitate Săcueni - râul Ier A11, A12, A21, A22, A31 iunie 1997 Inundaţie râul Obârşa - aval localitate Obârşa A12, A13, A21, A31, A32 aprilie 2000
A32, A37
Inundaţie râul Cigher - aval localitate Tauţ A11, A12, A21, A22, A31,
aprilie 2000
Inundaţie râul Crişul Negru - aval localitate Poiana A11, A21, A22, A32, A38 aprilie 2000
Inundaţie râul Nimăieşti - aval localitate Budureasa şi afluentul Beiuşele
A11, A12, A21, A22, A31, A32
aprilie 2000
Inundaţie râul Crişul Băiţa - aval localitate Nucet A12, A21, A22, A31, A32 aprilie 2000
Inundaţie râul Beliu - aval confluenţă Urviş şi afluentul Hăşmaş
A11, A12, A21, A31, A32, A37
aprilie 2000
Inundaţie râul Valea Roşie - aval localitate Căbeşti şi afluentul Meziad
A11, A12, A21, A22, A31, A32
aprilie 2000
Legenda:
A11 = Fluvială; A12 = Pluvială; A13 = Din apa freatică (subteran); A21 = Depăşirea capacităţii de transport a albiei; A22 = Depăşirea asigurării lucrărilor de apărare; A23 = Distrugerea infrastructurii de apărare; A31 = Flash Flood; A32 = Viitură de primăvară datorată topirii zăpezii; A37 = Viitură cu propagare rapidă; A38 = Viitură cu niveluri remarcabile.
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii au fost identificate în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii (prima etapă de implementare a Directivei Inundaţii, raportată de I.N.H.G.A. pentru toate A.B.A. în martie 2012).
În determinarea zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în cadrul A.B.A. Crişuri au fost luate în considerare, într-o primă etapă, informaţiile disponibile la momentul respectiv, respectiv rezultatele obţinute în cadrul proiectului PHARE 2005/017- 690.01.01: "Contribuţii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaţii" (beneficiar - Ministerul Mediului şi Pădurilor şi Administraţia Naţională „Apele Române"), şi anume:
–zonele potenţial inundabile, sub forma înfăşurătorii inundaţiilor istorice extreme;
–evaluarea impactului potenţial al inundaţiei (consecinţe potenţiale).
Astfel, pe baza hărţilor topografice şi a interpretărilor orto-fotografice, în cadrul proiectului s-au creat straturi GIS, care să vină în completarea bazei de date a bunurilor din zonele potenţial inundabile (aflate în înfăşurătoarea inunda/iilor istorice extreme). Elementele considerate în vederea evaluării pagubelor sunt: populaţie, drumuri şi căi ferate, poduri, lucrări de regularizare, clădiri, suprafeţe agricole.
În cadrul proiectului mai sus-menţionat, s-a dezvoltat o Metodologie de evaluare a pagubelor produse de inundaţii şi, în continuare, s-a procedat la extragerea valorilor pagubelor medii; facem precizarea că această extragere a fost parţială şi posibilă doar pentru categorii de bunuri care au putut fi clar identificate ca fiind relevante pentru România şi care au avut un număr suficient de elemente pentru o analiză statistică. Evaluarea este prezentată sub formă de text şi hărţi reprezentând rezultatele calculului indicatorilor mai sus-amintiţi. O sinteză (analiză) a consecinţelor potenţiale este realizată la nivelul fiecărei A.B.A., ca mai apoi aceasta să fie integrată la nivelul teritoriului naţional. Aceasta a condus la o identificare preliminară a zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii delimitată pe sectoare de cursuri de apă.
Evident, metodele utilizate şi rezultatele obţinute în cadrul proiectului comportă / prezintă anumite limite; cu toate acestea, ele constituie analiza preliminară cea mai completă şi mai detaliată a riscului la inundaţii, la scară naţională, care a putut fi valorificată la momentul respectiv pentru identificarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk).
Se menţionează că, într-o a doua etapă, delimitarea zonelor potenţial inundabile, respectiv înfăşurătoarea inunda/iilor istorice extreme a fost ameliorată; realizarea layere- lor GIS a acestor zone a fost realizată la nivelul teritorilui naţional, cu sprijinul
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
A.N.A.R., prin Administraţiile Bazinale de Apă, în coordonarea Ministerul Mediului şi Pădurilor şi cu îndrumarea ştiinţifică a I.N.H.G.A. (2009 - 2010) pentru realizarea Planurilor de apărare împotriva inundaţiilor şi gheţurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcţiile hidrotehnice şi poluări accidentale.
Pentru inundaţiile pentru care nu au existat informaţii clare pe baza cărora să se furnizeze banda înfăşurătoare a viiturilor istorice, s-a apelat la experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor; mai mult decât atât, pentru râurile principale, s-a realizat o analiză GIS semi-automată pe baza MDT-ului şi a nivelurilor înregistrate la staţiile hidrometrice. Astfel au putut fi identificate zonele posibil afectate la marile viituri istorice.
În etapa a treia de identificare a A.P.S.F.R., s-a ţinut seama de zonele apărate împotriva inundaţiilor cu lucrări hidrotehnice, pe baza:
–normelor tehnice de proiectare în vigoare - STAS 4273/83 cu privire la categoria construcţiei şi clasa de importanţă a acestora, determinate pe baza valorii caselor inundate sau a nr. numărului de locuitori afectaţi / evacuaţi, precum şi a suprafeţelor apărate la inundaţii, şi ţinând cont de probabilitatea de depăşire a debitelor de calcul.
–stării tehnice actuale a lucrărilor hidrotehnice, ca rezultat al inspecţiilor vizuale, efectuate în cadrul verificărilor periodice.
Cu alte cuvinte, au fost considerate toate inundaţiile care au survenit în trecut şi care au avut impact negativ semnificativ asupra sănătăţii umane, mediului, patrimoniului cultural şi activităţii economice, fără eliminarea din lista respectivă a acelor viituri care se pot produce pe sectoare care au fost amenajate hidrotehnic (îndiguite).
În aceeaşi măsură, s-a considerat riscul tehnologic al lucrărilor de îndiguire, asupra acelor zone care, deşi protejate pentru anumite categorii de evenimente (şi care nu au făcut obiectul inventarului zonelor afectate de viiturile istorice), ar putea fi inundate în cazul unor:
–potenţiale ruperi de baraj (în special cele de tip C sau D) sau dig;
–evenimente extreme, superioare obiectivului de protecţie stabilit prin proiectul de calcul.
Pentru inundaţiile pentru care zona potenţial inundabilă nu este delimitată (nu a fost posibil furnizarea benzii înfăşurătoare) - de exemplu cazul barajelor lacurilor de acumulare, indicatorii de impact nu sunt calculaţi. În acest caz, considerarea ca A.P.S.F.R. ţine seama doar de experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor.
Prin urmare, se poate concluziona că evaluarea consecinţelor potenţiale ale inundaţiilor viitoare (pe diverse categorii de elemente) reprezintă un criterau important de selecţie a A.P.S.F.R. Totuşi, şi alte criterii sau elemente au fost considerate, criterii care nu sunt măsurabile şi sunt bazate pe experienţa specialiştilor (expert judgement).
În tabelul 2 - 12, respectiv în planşa nr. 5, sunt prezentate zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii identificate în cadrul spaţiului hidrografic Crişuri.
Tabel 2 - 12 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Crişuri
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii Lungime (km) | |
| râul Bistra - aval localitate Voivozi | 23.0 |
| râul Obârşa - aval localitate Obârşa | 15.9 |
| râul Crişul Băiţa - aval localitate Băiţa | 15.4 |
| râul Crişul Pietros - aval confluenţă Valea Mare Cărpinoasă | 18.7 |
| râul Valea Roşie - aval localitate Roşia | 25.0 |
| râul Iad - aval confluenţă Dasor | 13.5 |
| râul Borod - aval localitate Corniţel | 13.8 |
| râul Râciu | 7.8 |
| râul Valea Satului | 18.6 |
| râul Almaş - aval localitate Burzuc | 18.9 |
| râul Hălmăgel - aval localitate Sârbi | 4.2 |
| râul Nimăieşti - aval localitate Budureasa şi afluentul Beiuşele | 17.4 |
| râul Beliu | 12.3 |
| râul Valea lui Vasile - aval localitate Dobreşti | 4.7 |
| râul Inot aval confluenţă Boian | 17.1 |
| râul Făncica - aval localitate Buduslău | 16.7 |
| râul Chijic - aval localitate Săcădat | 6.3 |
| râul Moneasa - aval confluenţă Megheş | 11.1 |
| râul Valea de la Lazuri - aval localitate Lazuri | 11.1 |
| râul Botfei | 16.3 |
| râul Valea Nouă - aval confluenţă Pârâu | 5.1 |
| râul Valea Nouă | 6.2 |
| râul Peţa | 6.3 |
| râul Peţa - sectorul localitate Haieu - localitate Oradea | 6.7 |
| râul Holod - aval localitate Copăceni | 19.5 |
| râul Valea Fâneţelor - aval localitate Păuleşti | 10.6 |
| râul Derna - aval localitate Derna | 12.1 |
| râul Sebiş - aval confluenţă Vâlceaua | 6.4 |
| râul Canalul Morilor - aval Canalul Militar | 23.3 |
| râul Ier - aval localitate Mihăieni | 64.3 |
| râul Crişul Alb - aval confluenţă Valea Satului | 223.2 |
| râul Cigher - aval confluenţă Miniş | 43.7 |
| râul Crişul Negru - aval localitate Poiana | 155.6 |
| râul Tauz - aval confluenţă Groşeni | 82.7 |
| râul Crişul Repede - aval confluenţă Şipot | 154.2 |
| râul Barcău - aval localitate Subcetate | 116.8 |
| râul Ier - sectorul aval localitate Unimăt amonte confluenţă Checheţ | 27.0 |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
Hărtile de hazard la inundaţii oferă informaţii cu privire la extinderea suprafeţelor inundate, adâncimea apei şi, după caz, viteza apei, pentru viituri care se pot produce într-o anumită perioadă de timp. Elaborarea acestor hărţi se realizează prin utilizarea diferitelor tehnici, cum ar fi modelarea hidrologică şi hidraulică, bazată pe o cartografiere detaliată a râului şi a albiei majore. Prin urmare, procesul de realizare a acestor hărţi este unul complex şi necesită atât o perioadă îndelungată de elaborare, cât şi un efort financiar susţinut.
Hărţile de hazard la inundaţii la nivelul A.B.A. Crişuri raportate la C.E. s-au întocmit în conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii, pentru zonele desemnate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii şi acoperă zonele geografice care ar putea fi inundate în scenariile:
–scenariul cu probabilitate mică (Q0,1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 1000 de ani);
–scenariul cu probabilitate medie (Q1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 100 de ani);
–scenariul cu probabilitate mare (Q10% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 10 de ani).
În această a doua etapă de implementare a Directivei 2007/60/CE, pentru realizarea hărţilor de hazard la inundaţii au fost utilizate, în cea mai mare parte, rezultatele obţinute în cadrul Programului Naţional Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor (P.P.P.D.E.I.)2.
Descrierea metodei de evaluare a hazardului la inunda/ii
Metodele folosite pentru elaborarea hărţilor de hazard la inundaţii la nivelul Administraţiei Bazinale de Apă Crişuri sunt de două tipuri după cum urmează:
–Metode avansate dezvoltate în cadrul Programului Naţional Planul de prevenire, protecţie ş diminuare a efectelor inundaţiilor pe bazine hidrografice (P.P.P.D.E.I.), bazate pe studii topogeodezice, hidrologice şi hidraulice desfăşurate în perioda 2007 - 2013, ale căror rezultate obţinute sunt de înaltă
2 În cadrul acestui program, la nivel naţional, au fost realizate hărţi de hazard la inundaţii pentru o lungime de cursuri de apă de cca. 33500 km, din care aproximativ 13250 sectoare de râu declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012) beneficiază de harţi de hazard la inundaţii realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard la inundaţii raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 16400 de km, exclusiv fluviul Dunărea, pentru care au fost utilizate rezultatele din cadrul proiectului Danube Floodrisk (cca. 1100 km).
rezoluţie şi care acoperă cca. 54 % din zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (A.P.S.F.R.) declarate la C.E., la nivelul A.B.A. Crişuri.
–Metode simplificate de generare a hărţilor de hazard la inundaţii pentru
A.P.S.F.R. neacoperite în cadrul P.P.P.D.E.I. (cca. 46 % din A.P.S.F.R. declarate în cadrul P.F.R.A.), metode robuste, dar cu un grad mai mare de aproximare, rezultatele având asociat un grad mai ridicat de incertitudine decât în cazul metodelor bazate pe modelare hidrologică - hidraulică detaliată. Au fost utilizate următoarele metode aproximative:
o Modelare cu sisteme fuzzy, folosind ca variabile fuzzy o serie de indicatori obţinuţi prin procesare GIS, pentru aplicarea căreia a fost utilizată aplicaţia open source GIS "GrassGIS";
o O a doua metodă utilizată a constat în aplicarea unui instrument (extensie ArcView) dezvoltat special pentru delimitarea zonelor inundabile prin aplicarea ecuaţiei Chezy, fiind determinat nivelul apei corespunzător acelui debit;
o Modelare hidraulică simplificată cu HEC - RAS.
În general, aceste metode au fost utilizate fie combinat, fie pentru verificarea reciprocă.
Metoda folosită pentru elaborarea hărţilor de hazard la inundaţii la nivelul A.B.A. Crişuri, în cadrul Programului Naţional Planul de prevenire, protecţie şi diminuare a efectelor inundaţiilor pe bazine hidrografice (desfăşurate în perioda 2011-2014), se bazează pe studii complexe (topogeodezice, hidrologice şi hidraulice) şi cuprinde două componente:
I) studii topografice şi geodezice şi II) studii hidrologice şi hidraulice.
I. Studii topografice şi geodezice
–Scanare teren prin zboruri cu mijloace aeropurtate utilizând tehnologia LIDAR (Light Intensity Detection and Ranging) de-a lungul cursurilor de apă care fac obiectul contractului (L = 649 km şi S = 1074 km2) în vederea obţinerii unui grad de precizie superior (nivel detaliere A);
–Procesarea datelor după scanarea LIDAR rezultând un model digital al terenului de-a lungul cursurilor de apă (MDT) cu un nivel de precizie în plan vertical de
± 20 cm, iar în plan orizontal rezoluţie de 2 - 3 m;
–Activităţi de teren având ca scop lucrările necesare îmbunătăţirii MDT-ului rezultat în etapa anterioară, dar şi pentru culegerea datelor necesare realizării studiilor hidraulice. Au fost executate următoarele produse: planuri de situaţie aferente unei lungimi de 649 km de curs de apă, 4128 profile transversale inclusiv cu componenta batimetrică, 239 relevee structuri inginereşti, verificarea axului cadastral pe cursurile de apă, reţea de 618 borne de diverse tipuri;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
–Prelucrarea şi editarea Modelului Digital al Terenului (lucrări GIS), întrunit la nivelul întregului spaţiu hidrografic (14860 km2). A fost obţinut un MDT care pentru zona considerată prioritară are o precizie mare (±20 cm pe verticală) şi corespunde metodei LIDAR (nivel detaliere A) completat cu măsurători topografice clasice pentru structurile inginereşti de pe cursurile de apă (poduri, podeţe, lucrări de barare, lucrări de apărare etc.), iar pentru restul de spaţiu hidrografic MDT-ul are o rezoluţie medie (±50 cm pe verticală), model rezultat prin îmbunătăţirea MDT-ului preluat de la A.N.C.P.I. (nivel de detaliere B).
II. Studii hidrologice şi hidraulice
–Modelarea hidrologică s-a realizat la nivel de bazin hidrografic cu ajutorul softurilor de specialitate. Această analiză a constat în calculul hidrografelor debitelor pe subbazine, propagarea şi compunerea acestora pe râurile principale şi pe afluenţi.
Datele hidrologice de bază au constat în debite maxime îin regim actual de scurgere corespunzătoare diferitelor probabilităţi de depăşire 10%, 5%, 1% şi 0,1% rezultând hidrografele de debit aferente. Pentru calculul hidrografelor de viitură a fost aleasă metoda hidrografului unitar (UHM). În acest scop a fost rulat modelul MIKE UHM al aplicaţie MIKE 11 elaborat de către DHI. Cu ajutorul aplicaţiei MIKE Basin elaborată de catre DHI s-a realizat delimitarea subbazinelor. Pentru calculul atenuării undei de viitură necesar procesului de validare s-a utilizat metoda Muskingum.
Calibrarea şi validarea modelului s-a realizat folosind valori ale debitelor maxime înregistrate la inundaţii istorice (1980, 1981, 1989, 1998 şi 2000). Modelarea hidrologică furnizează datele de intrare în modelul hidraulic, respectiv parametrii caracteristici ai viiturilor (hidrografele), produse atât în anii cu viituri istorice, cât şi pentru viiturile de calcul cu probabilităţile de depăşire de 10%, 5%, 1% şi 0,1%.
–Modelarea hidraulică a sectoarelor cursurilor de apă identificate ca potenţial inundabile, cu ajutorul softurilor de specialitate, a constat în simularea unidimensională (1D) şi bidimensională (2D) a scurgerii pe cursurile de apă analizate. Lungimea totală de cursuri de apă modelate hidraulic este de 649 km. Pentru modelarea hidraulică 1D s-a determinat dependenţa nivel în funcţie de debit - Z=f(Q) prin rularea aplicaţiei MIKE 11 (DHI), iar pentru zonele care necesită detaliere s-a utilizat aplicaţia MIKE 21 (DHI). Modelarea hidrodinamică 1D, respectiv 2D (347 km modelaţi 1D şi 1D+ şi 302 km modelaţi 2D) a fost aplicată cu calibrare şi verificare pentru inundaţii istorice remarcabile.
Informaţii suplimentare cu privire la modelarea hidrologică şi hidraulică utilizată pentru realizarea Hărţilor de Hazard la Inundaţii (date de intrare, softuri utilizate, calibrare model, rezultate) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20 riscului%20la%20Inundatii.aspx
Hărţile de hazard la inundaţii s-au obţinut prin utilizarea modelului matematic MIKE Flood (DHI), model care a permis cuplarea modelelor 2D şi 1D într-un singur sistem de calcul. Acestea indică, pentru diferite scenarii analizate (Qp%) extinderea suprafeţelor inundate şi adâncimea apei. Scenariile considerate în modelare au fost cele corespunzătoare probabilităţilor de depăşire de 10%, 5%, 1% şi 0,1%, din care 10%, 1% şi 0,1% au fost selectate în vederea respectării cerinţelor de implementare a Directivei 2007/ 60/ EC.
Metode simplificate de generare a hăr/ilor de hazard la inunda/ii
–Modelare cu sisteme fuzzy în GIS
Această metodă are la bază o serie de rezultate prezentate în ultimii ani în literatura de specialitate (Jasiewicz 2010, Margherita 2011), care au demonstrat posibilitatea realizării unor estimări robuste şi cu erori acceptabile a zonelor inundabile doar prin aplicarea unor metode de procesare GIS a modelului digital al terenului, mai ales în situaţiile în care o serie de parametrii care intervin în etapele de procesare GIS pot fi ajustaţi prin compararea rezultatelor cu determinările zonelor inundabile obţinute prin modelare hidraulică detaliată în bazine similare.
În cadrul acestei modelări au fost utilizate ca variabile fuzzy indicatori obtinuţi prin procesare GIS, care sunt în strânsă corelaţie cu extinderea zonei inundabile: indicele topografic modificat, propus de Margherita în 2011; înălţimea şi distanţa faţă de cursul de apă; curbura minimă a terenului. Metoda de modelare fuzzy a fost aplicată pentru bazinele neacoperite în cadrul P.P.P.D.E.I., exclusiv pentru probabilitatea de depăşire 1%. Pentru aplicarea acestei metode a fost utilizată aplicaţia open source GIS "GrassGIS".
–Modelare hidraulică simplificată HEC - RAS
Modelarea hidraulică simplificată cu modelul HEC - RAS s-a realizat utilizând pentru configurarea modelului hidraulic doar informaţiile din modelul digital al terenului şi debite cu probabilităţi de depăşire de 0.1%, 1% şi 10%.
Această metodă a fost aplicată pe sectorul A.P.S.F.R. din spaţiul hidrografic Crişuri de pe râul Ier (sau Eriu - cod cadastral III - 1.44.33.28) şi Tăuz - cod cadastral III - 1.42.28).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
S-a simulat mişcarea permanentă a apei prin albie în spaţiul 1D. Nu au fost utilizate în procesul de configurare informaţii detaliate privind măsurători în teren de profile transversale, respectiv pentru structurile inginereşti de pe cursurile de apă (poduri, podeţe, lucrări de barare, lucrări de apărare etc). De asemenea, modelul hidraulic rezultat nu a fost calibrat, fiind adoptate o serie de valori apriorice pentru coeficienţii de rugozitate, conform recomandărilor din literatura de specialitate, pe baza aerofotogramelor.
Se menţionează faptul că efectele schimbărilor climatice nu au fost luate în considerare în modelarea/ analiza efectuată.
Evident aceste rezultate reprezintă o primă etapă de estimare a zonelor inundabile în cadrul acestor sectoare A.P.S.F.R., urmând ca pentru următoarea etapă de raportare să fie realizate şi pe aceste bazine/ sectoare studii detaliate de modelare hidrologică şi hidraulică, pentru obţinerea unor estimări de precizie ridicată.
Astfel, pentru cursurile de apă care nu au fost modelate detaliat pentru această etapă, se precizează că este în curs de desfăşurare Proiectul „Informaţii geografice pentru mediu, schimbări climatice şi integrare UE" - LAKI 2 din cadrul Programului RO 03
„Monitorizarea mediului şi planificare şi control integrat" finanţat din Mecanismul Financiar SEE 2009 - 2014 pentru mediu, schimbări climatice şi integrare UE. Proiectul îşi propune realizarea prin tehnologie LIDAR a modelului digital al terenului, precum şi a hărţii vectoriale pentru o suprafaţă de 50 000 km2.
În cadrul Programului Naţional Planul de prevenire, protecţie ş diminuare a efectelor inundaţiilor pe bazine hidrografice (P.P.P.D.E.I.), la nivelul A.B.A. Crişuri, au fost realizate hărţi de hazard la inundaţii pentru o lungime de cursuri de apă de cca. 649 km, acoperind cca. 54% din totalul celor 37 zone în lungime totală de 1251,8 km, declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei Inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012). Hărţile de hazard la inundaţii raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 1251,8 km.
În continuare (în perioada noiembrie 2013 - martie 2014), în cadrul unui grup de lucru numit la nivelul A.N.A.R. - sediul central si I.N.H.G.A., hărţile realizate de contractorul
A.B.A. Crişuri (S.C. BLOM România), în cadrul P.P.P.D.E.I, au fost verificate şi corectate, armonizate şi structurate unitar, codificate conform WISE şi mai apoi transmise Comisiei Europene.
Mai mult decât atât, pentru zonele raportate la Comisia Europeană şi neacoperite de P.P.P.D.E.I., s-au generat curbe de inundabillitate pe baza unor metode simplificate, aproximative (modelare cu sisteme fuzzy - GrassGIS, instrumente care utilizează extensii ArcView, modelare hidraulică simplificată cu HEC-RAS etc.), pe o lungime de cca. 602,8 km, urmând ca aceste zone să fie modelate detaliat până la următoarea etapă de raportare.
Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1% şi 10%) aferentă bazinului Crişuri este prezentată în planşa nr. 6.
Hărţile de risc la inundaţii s-au elaborat pe baza hărţilor de hazard la inundaţii, analizându-se datele privind elementele expuse hazardului şi vulnerabilitatea acestora. Acestea indică potenţialele efecte negative asociate scenariilor de inundare funcţie de: populaţie, activitate economică, mediu şi patrimoniu cultural.
Elaborarea şi raportarea hărţilor de risc la inundaţii, împreună cu metodologiile şi bazele de date asociate, a fost realizată de aceeaşi echipă de lucru stabilită la nivelul A.N.A.R.
–sediul central şi I.N.H.G.A.
Descrierea metodei de evaluare a riscului la inunda/ii
Pentru A.B.A. Crişuri, ca pentru toate Administraţiile Bazinale de Apă din ţară, în cadrul primului ciclu de raportare a Directivei 2007/ 60/ EC, s-a optat pentru o evaluare calitativă a riscului la inundaţii; aceasta a presupus, în primul rând, identificarea receptorilor de risc şi, mai apoi, evaluarea vulnerabilităţii obiectivelor identificate şi expuse riscului la inundaţii, ţinând cont de adâncimea apei3 şi de pagubele potenţiale produse obiectivelor inundate, respectiv de impactul asupra receptorilor de risc consideraţi.
Hărţile de risc la inundaţii publicate la nivel naţional sunt realizate pentru fiecare probabilitate de depăşire a debitului maxim de: 0,1%, 1% şi 10%, conform legislaţiei în vigoare, pentru următorii indicatori:
–numărul aproximativ de locuitori afectaţi (pentru care s-a utilizat metoda statistică);
–indicatori, aferenţi celorlalte tipuri de consecinţe - economice, mediu, patrimoniu cultural.
Pentru indicatorii asociaţi consecinţelor economice, în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii, s-a dezvoltat şi aplicat o matrice de risc, care ia în considerare diverse straturi informaţionale (layere) din Corine Land Cover şi din NAVTEQ.
Pentru fiecare clasă de adâncime, se evaluează magnitudinea hazardului, atribuindu-se trei clase cu următoarea semnificaţie: clasa 1 - sub 0,5 m; clasa 2 - 0,5 - 1,5m; clasa 3 - mai mare de 1,5 m, rezultând astfel 3 zone: zone cu risc major - reprezentate cu culoarea roşie, zone cu risc mediu - reprezentate cu culoarea portocalie, zone cu risc redus - reprezentate cu culoarea galbenă.
3 Intervalele de valori ale adâncimii apei pentru care s-a determinat vulnerabilitatea bunurilor din zonele inundabile sunt:
(a). adâncimea apei sub 0,5 m; (b). adâncimea apei intre 0,5 m şi 1,5 m; (c). adâncimea apei mai mare de 1,5 m.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Harta de risc la inundaţii în cazul scenariului mediu pentru Spaţiul Hidrografic Crişuri este prezentată în planşa nr. 7.
*
* *
Hărţile de hazard şi de risc la inundaţii publicate pe site-ul A.N.A.R. şi raportate la
C.E. sunt realizate pentru probabilitatea de depăşire a debitului maxim de 1% (probabilitate medie de depăşire), pentru cei 16.400 km cursuri de apă interioare (la nivel naţional), din care 1251,8 km la nivelul A.B.A. Crişuri.
Ulterior, s-au publicat hărţile elaborate şi în celelalte două scenarii respectiv 0,1% (probabilitate mică de depăşire) şi 10% (probabilitate mare de depăşire), conform legislaţiei în vigoare, dar acestea acoperă doar zonele pentru care au fost disponibile hărţi de hazard la inundaţii în cadrul P.P.P.D.E.I. (649 km la nivelul A.B.A. Crişuri).
Tabel 2 - 13 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
| Scenariul | 1% obligatoriu pentru C.E. | 0,1 şi 10 % |
| Hărţi de hazard şi de risc la inundaţii pentru cursurile de apă interioare, la nivelul A.B.A. Crişuri | 1251,8 km | 649 km |
| Categorie consecinţe | Indicatori | Evaluare |
|---|---|---|
| Social | populaţia | 112.900 locuitori expuşi |
| Mediul înconjurător | zone protejate | 26 zone protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman 5 zone S.P.A. 13 zone S.C.I. 5 arii protejate de interes naţional 7 instalaţii I.E.D. |
| Economic | infrastructura | 95 km cale ferată 45 km drum naţional / european 139 km drum judeţean 153 km drum comunal |
| Patrimoniul cultural | obiective culturale | 70 biserici 4 muzee |
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al
riscului la inundaţii
Acest capitol este unitar la nivel de Administraţie Bazinală de Apă şi prezintă următoarele aspecte:
–Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice);
–Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale).
Obiective de management al riscului la inunda/ii definite la nivel na/ional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice pentru România, s-a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R., după cum urmează:
–evitarea / prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
Obiective specifice de management al riscului la inunda/ii (obiective opera/ionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază (tabel 3 - 1): economic, social, mediu şi patrimoniu cultural, după cum urmează:
–Economic:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport: lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice:
numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii;
3 - 1).
o Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole:
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii.
–Social:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii: numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunită/ii: numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţămant, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii;
–Mediu:
o Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
–Patrimoniu cultural:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural: numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii.
Fiecare obiectiv specific are un indicator, o ţintă minimă şi o ţintă aspiraţională (Tabel
Indicatori
Deşi cele mai multe State Membre îşi definesc obiectivele de management al riscului la inundaţii calitativ, în vederea urmăririi atingerii acestora, este recomandată utilizarea de indicatori (ca /inte cuantificabile).
În acest sens, s-a stabilit, pentru fiecare obiectiv, un indicator măsurabil cantitativ.
Indicatorii au fost aleşi pe baza:
–informaţiilor GIS disponibile (GIS datasets) şi a relevanţei acestora în raport cu obiectivul respectiv;
–capacităţii acestora de a măsura /cuantifica cele două situaţii: situaţia existentă (baseline scenario) şi cea în care măsura / opţiunea de management al riscului la inundaţii este implementată.
Ţinte minime şi /inte aspira/ionale
După modelul irlandez, au fost stabilite ţinte minime şi ţinte aspiraţionale pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii.
Ţinta minimă a fost stabilită ca fiind beneficiul minim acceptabil al măsurii de management al riscului la inundaţii propuse. Dacă o ămăsură nu îndeplineşte ţinta minimă, atunci i se atribuie un scor negativ.
Ţinta aspiraţională a fost definită pentru a permite măsurilor care exced ţinta minimă şi oferă beneficii suplimentare semnificative sau beneficii multiple, să li se atribuie un scor mai ridicat decât cele ce îndeplinesc ţinta minimă. Cu cât masura de management al riscului la inundaţii va fi mai aproape de ţinta aspiraţională, cu atât va primi un scor mai mare.
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
În stabilirea obiectivelor, s-a ţinut seama de datele geospaţiale în format GIS existente sau care pot fi utilizate în urma unei actualizări / îmbunătăţiri ale geometriei sau atributelor cu eforturi minime. Astfel, s-au utilizat următorii receptori:
–pentru componenta Populaţie:
o locuitori expuşi riscului la inundaţii;
o infrastructuri sociale - spitale;
o infrastructuri sociale - unităţi de învăţământ (universităţi, licee, şcoli, grădiniţe);
o infrastructuri sociale - primării;
o infrastructuri sociale - unităţi de poliţie;
–pentru componenta Activitate economică:
o aeroporturi şi porturi;
o linii ferate;
o drumuri şi autostrăzi;
o gări;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
o activităţi economice secundare;
o obiective industriale de importanţă majoră;
o terenuri agricole;
–pentru componenta Mediu:
o corpuri de apă supuse riscului de a nu atinge starea sau potenţialul ecologic bun ca efect al măsurilor de management al riscului la inundaţii;
o captări de apă;
o instalaţii incluse în registrul E-PRTR;
o instalaţii IPPC;
–pentru componenta Patrimoniu cultural:
o biserici;
o monumente istorice;
o muzee.
Layerele GIS utilizate au diferite surse, majoritatea provenind din baza de date a Administraţiei Naţionale "Apele Române" (baza de date WIMS), baza de date geospaţiale NAVTEQ, baza de date OSM (Open Street Map) şi Corine Land Cover. Toate aceste layere au fost corectate şi corelate de către I.N.H.G.A., pentru identificarea mai exactă a unor receptori fiind necesară chiar combinarea mai multor surse de date. Astfel, sursele complete sunt:
–aeroporturi şi porturi: I.N.H.G.A.;
–linii ferate, gări: WIMS;
–drumuri şi autostrăzi: WIMS+OSM+NAVTEQ;
–activităţi economice secundare: NAVTEQ;
–obiective industriale de importanţă majoră: WIMS;
–terenuri agricole: CLC 2006, WIMS, I.N.H.G.A.;
–locuitori expuşi riscului la inundaţii: WIMS, date statistice, I.N.H.G.A.;
–spitale, unităţi de învăţământ, primării, unităţi de poliţie, biserici, monumente, muzee: OSM, NAVTEQ;
–captări de apă: WIMS;
–instalaţii incluse în registrul E-PRTR: EEA;
–instalaţii IPPC: M.M.A.P.
O parte dintre aceste layere au fost detaliate, în vederea evaluării performanţelor măsurilor, prin atribute care indică tipurile de obiective. Astfel, pentru drumuri sunt utilizate
următoarele atribute: A - autostradă, DE - drum european, DN - drum naţional, DJ - drum judeţean, DC - drum comunal. Pentru căi ferate şi gări sunt utilizate atributele: LDE - linie dublă electrificată, LDN - linie dublă neelectrificată, LEL - linie cu ecartament larg, LI - linie închisă, LII - linie îngustă, LN - linie neinteroperabilă, LSE - linie simplă electrificată, LSN - linie simplă neelectrificată.
Stratul informaţional Corine Land Cover (CLC2006) a fost substanţial îmbunătăţit de către I.N.H.G.A. prin actualizarea şi detalierea principalelor clase pentru determinarea riscului (arealul construit, drumuri şi căi ferate, depozite de deşeuri, lacuri şi acumulări etc.)
Utilizând informaţia geospaţială, pentru fiecare receptor a fost determinat, prin procesări GIS, numărul sau relevanţa acestora în zona inundabilă (A.P.S.F.R.), pentru scenariul 1%. Această analiză a constat în realizarea de statistici (intersecţie şi însumare) pentru fiecare tip sau subtip de receptor. Analiza performanţei măsurii presupune peste 40 de astfel de evaluări.
Indicatorii şi receptorii stabiliţi şi utilizaţi sunt cei mai relevanţi pentru evaluarea gradului de aplicabilitate a unui anumit obiectiv al Planului de Management al Riscului la Inundaţii (atunci când evaluarea se realizează la nivel de A.P.S.F.R.), precum şi pentru evaluarea atingerii acestor obiective (atunci când evaluarea se realizează la nivel de măsură şi se referă la receptorii scoşi din zona inundabilă).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
301
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Economic | I1 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport | Lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I2 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice | Numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| I3 | Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole | Suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii | Nu se aplică | Reducerea numărului terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 2 | Social | I4 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii | Numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Reducerea numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii la 0 |
| I5 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităţii | Numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţământ, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | Mediu | I6 | Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A. | Numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge SEB sau PEB ca efect al presiunilor hidromorologice (în legătură cu măsurile de management al riscului la inundaţii) | Prin măsurile de management al riscului la inundaţii să nu se îngrădească atingerea obiectivelor de mediu ("starea ecologică bună" / "potenţialul ecologic bun") | Contribuţia semnificativă a măsurilor de management al riscului la inundaţii în atingerea obiectivelor de mediu ("stare ecologică bună" / "potenţial ecologic bun") |
| 3 | Mediu | I7 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman | Numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I8 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare | Numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC-IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii | Reducerea sau menţinerea la situaţia actuală a numărului de zone cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului zonelor cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 4 | Patrimoniu | I9 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural | Numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii la 0 |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
302
cultural
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi
prioritizarea acestora
Procesul de identificare / stabilire a măsurilor structurale şi nestructurale la nivel de
A.B.A. a avut la bază Catalogul de măsuri poten/iale la nivel na/ional4 (conform Anexei 2 a Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă5), propus de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, cu contribuţia Administraţiilor Bazinale de Apă şi a Departamentelor de specialitate din cadrul A.N.A.R. Catalogul de măsuri a fost supus dezbaterii publice, astfel încât, în forma sa finală înglobează opinii / propuneri / observaţii ale A.N.I.F., A.N.M., A.S.A.S., I.G.S.U. - D.S.U., I.N.C.D.D.D., I.N.C.D.S., M.M.A.P., M.S., S.C. Aquaproiect
S.A. etc.
Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii şi se înscriu în cadrul a 23 de tipuri de măsuri. Pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple concrete, lista nefiind exhaustivă (cca. 70 exemple de măsuri).
Sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune cu evidenţierea măsurilor structurale / nestructurale se prezintă în tabelul centralizator 4 - 1.
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURĂ STRUCTURALĂ vs NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M01 - RO_M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO_M11) 10 NESTRUCTURALE (RO_M04 - RO_M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO_M15 - RO_M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO_M17 - RO_M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M21 - RO_M23) |
În funcţie de nivelul de aplicare / domeniul de aplicabilitate, măsurile propuse se clasifică în măsuri aplicabile la nivel:
–naţional;
–bazinal (la nivel de A.B.A.);
–local (la nivel de A.PS.F.R. / localitate / U.A.T.).
4http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la%20Inundatii.aspx 5http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la%20Inundatii.aspx
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
România a fost puternic afectată de inundaţii distrugătoare în ultimul deceniu. În anii 2005, 2006, 2008, 2010, şi 2014 s-au înregistrat inundaţii la scară largă cu efecte catastrofale. Conform studiului realizat de DG Environment în 2014 la nivel europoean, (Study on Economic and Social Benefits of Environmental Protection and Resource Efficiency Related to the European Semester - DG Environment - February 2014), în perioada 2002 - 2013, au avut loc 20 de evenimente de inundaţii majore cu un cost total de 4.1 miliarde Euro, rezultând o medie de cca 310 milioane Euro pe eveniment. Rezultatele studiului au condus la concluzia că pagubele extrapolate au fost de 6.3 miliarde Euro, iar numărul victimelor înregistrate de 183 de persoane se dovedeşte a fi cel mai mare la nivel european.
În aceste condiţii, în România este absolut necesară îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare, alerta timpurie şi avertizare alarmare, în condiţiile în care se impune o schimbare a abordării de la "apărarea împotriva inundaţiilor" la o "acţiune proactivă" orientată către managementul riscului la inundaţii, în vederea reducerii atât a efectelor hazardului, cât şi la reducerea vulnerabilităţii şi creşterea rezilienţei la inundaţii.
În acest context, iniţiativa U.E. de a elabora şi implementa Directiva 60/2007/CE privind Managementul Riscului la Inundaţii şi realizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), pentru fiecare bazin hidrografic, este deosebit de importantă. În cadrul acestei scheme de lucru, se menţionează că este necesar ca fiecare Stat Membru să elaboreze planuri de management privind riscul inundaţiilor şi hărţi de risc pentru fiecare bazin hidrografic şi arie costieră în care sănătatea umană, activităţile economice, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural pot fi afectate. Măsurile propuse la nivel naţional, au aplicabilitate în fiecare administraţie bazinală de apă, detalierea acestora urmând a se face în aplicaţiile de proiecte pentru fonduri europene, funcţie de specificul acestora.
Măsurile aplicabile la nivel naţional cuprind măsuri cu rol esenţial în managementul riscului la inundaţii, care fac referire la legislaţia curentă din domeniul apelor, la acele prevederi legislative cu impact asupra acestui domeniu (regimul asigurărilor, reglementările legislative din domeniul amenajării teritoriului şi urbanism etc.) sau la impunerea unui sistem de bune practici cu scopul reducerii efectelor negative ale inundaţiilor, la studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional, şi care presupun conlucrarea autorităţilor la nivel central (din domenii precum managementul situaţiilor de urgenţă, meteorologie etc.) pentru implementarea lor la nivelul tuturor A.B.A., inclusiv A.B.A. Crişuri. Măsurile aplicabile la nivel naţional sunt prezentate în tabelul 4 - 2.
În vederea prevenirii riscului la inundaţii, în perioada 2007 - 2013 s-au finanţat proiecte de elaborare a planurilor privind prevenirea, protecţia şi diminuarea efectelor inundaţiilor în cele 11 bazine hidrografice şi 12 proiecte de infrastructură, proiecte care alături
de studiile anterioare constituie o bază solidă pentru realizarea P.M.R.I. În martie 2014 au fost raportate hărţile de hazard şi de risc la inundaţii, care împreună cu aceste planuri, vor sta la baza identificării proiectelor reducere a riscului la inundaţii.
Propuneri de proiecte la nivel naţional în cadrul planului naţional de management al riscului la inundaţii
(1)WATMAN - Sistem Informaţional pentru Managementul Integrat al Apelor - Etapa I (WATMAN 1) şi Etapa II (E+WATMAN 2) în ciclul de implementare 2016 - 2021.
Obiectivele specifice ale WATMAN 1 sunt următoarele:
–Furnizarea infrastructurii necesare pentru o monitorizare permanentă a comportării a 89 de baraje mari de pe tot cuprinsul României administrate de A.N.A.R., pentru a preveni eventuale incidente produse la aceste construcţii hidrotehnice;
–Monitorizarea calităţii apei la 51 de staţii hidrometrice automate, situate în secţiuni relevante pentru avertizarea utilizatorilor în situaţia unor poluări accidentale;
–Monitorizarea nivelului de precipitaţii lichide şi solide şi a nivelurilor râurilor amonte şi aval de baraje, pe râuri şi derivaţii, în vederea îmbunătăţirii managementului riscului la inundaţii;
–Transmiterea şi prelucrarea în timp real a tuturor datelor colectate de la senzoristica barajelor (AMC) şi staţii automate, la Centrele de Coordonare la toate nivelurile (local, bazinal şi naţional) - (Administraţiile Bazinale de Apă
–A.B.A. - Someş-Tisa, Crişuri, Mureş, Banat, Jiu, Olt, Argeş-Vedea, Buzău- Ialomiţa, Siret, Prut-Bârlad şi Dobrogea-Litoral), şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
–Îmbunătăţirea prognozelor viiturilor şi a propagării poluărilor generate de inundaţii, prin introducerea datelor colectate suplimentar în programele de modelare, şi implicit reducerea daunelor potenţiale;
–Intervenţia pentru prevenirea şi/sau atenuarea efectelor inundaţiilor şi poluărilor, cu ajutorul echipamentelor şi dotărilor specifice.
Proiectul WATMAN se integrează şi reprezintă o măsură prioritară prevăzută în cadrul Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii prevederilor Strategiei Naţionale de Management a Dezastrelor Naturale, atât în etapa I (proiect WATMAN 1), precum şi în etapa a II-a a proiectului (WATMAN 2).
In cadrul proiectului WATMAN 2 va fi reabilitată întreaga structură de comunicaţii a A.N. "Apele Române" cu soluţii personalizate şi cu asigurarea redundanţei (radio digital pe frecvenţa alocată A.N.A.R., fibră optică, GSM/GPRS, satelit, sau alte soluţii) pentru fiecare locaţie identificată, în funcţie de importanţă: baraje, noduri hidrotehnice, derivaţii, formaţii, cantoane şi alte sedii administrative ale A.N.A.R., ţinând cont de prevederile legislative aflate în vigoare, precum şi de necesitatea implementării Deciziei 2006/771/CE.
Prin Decizia 2006/771/CE frecvenţa 402-405 MHz a fost alocată implanturilor medicale, astfel A.N. "Apele Române" trebuie să asigure reabilitarea întregului sistem de comunicaţii radio care să fie adaptat noii benzi de frecvente alocate. Astfel, devine absolut necesar transferul reţelei de comunicaţii a A.N. "Apele Române" din benzile de frecvenţă 403-403,4 MHz şi 408-408,4 MHz în care se realizează în acest moment comunicaţia radio-date pentru sistemul DESWAT în benzile de frecvenţă 410.4-410.8 MHz şi 420,4-420.8 MHz pentru reţelele de voce/date şi alarmare.
În baza studiilor de identificare a locaţiilor, de audibilitate şi de comunicaţii radio, la baraje şi aval de acestea vor fi instalate sisteme de avertizare-alarmare cu sirene electronice, pentru prevenirea şi alarmarea populaţiei în caz de inundaţii sau accidente la lucrări hidrotehnice. În acest moment, pentru majoritatea barajelor, sistemele de alarmare avertizare sunt învechite şi parţial funcţionale, fără automatizare. Pentru stabilirea numărului corect de sirene de alarmare a populaţiei, va trebui să se efectueze în baza studiilor de rupere în caz de accident la baraj şi, prin similitudine cu extindere, pentru cel puţin toate barajele prevăzute în WATMAN I, un studiu de audibilitate necesar sistemului de alarmare a populaţiei în situaţii de urgenţă. Totodată, este necesar să se elaboreze şi un studiu de propagare radio privind amplasamentul repetoarelor suplimentare, a staţiilor de emisie recepţie care vor deservi sirenele de avertizare acustică a populaţiei în situaţii de urgenţă, precum şi documentaţiile de autorizare necesare în frecvenţele alocate A.N.A.R., inclusiv avizul I.G.S.U. şi A.N.C.O.M.
Prin implementarea proiectului WATMAN 2 se urmăreşte atingerea următoarelor obiective:
–Modernizarea şi reabilitarea sistemului de comunicaţii al Administraţiei Naţionale "Apele Române" cu soluţii tehnologice (radio digital voce/date, GSM, GPRS, satelit, fibră optică WI-FI, etc.) care să permită redundanţa şi siguranţa comunicaţiilor în caz de dezastre;
–Sisteme de avertizare - alarmare a populaţiei aval de barajele mari (minim 89);
–Sistem suport decizional - DSS pentru managementul integrat al apelor bazat pe adaptarea sistemelor existente în cadrul A.N.A.R., precum şi pe soluţii software de modelare recunoscute internaţional (HEC DSS / HEC ReSIM, Mike Basin, Ribasim, alte tehnologii similare SMART WATER, precum şi implementarea softurilor de tip UCC-WAT bazate pe datele din WATMAN I
şi bazele de date locale etc). De asemenea se va avea în vedere adoptarea platformelor de tip DELFT-FEWS care vor permite şi integrarea modelelor folosite în cadrul proiectelor P.P.P.D.E.I. (Mike 11 şi 21, HEC - Ras, ISIS, SMS - 2D, HYDRO - AS).
(2)Proiectul RO-RISK (continuare - beneficiar I.G.S.U.) - componenta inundaţii, orientată către determinarea zonelor cu risc semnificativ datorat inundaţiilor torenţiale.
Obiectivul proiectului: Obiectivul proiectului vizează, pe de o parte îndeplinirea condiţionalităţilor ex-ante 5.1. referitoare la prevenirea şi gestionarea riscurilor în vederea accesării de către România a fondurilor europene în perioada 2014 - 2020, precum şi asigurarea suportului pentru continuarea procesului de evaluare a riscurilor la nivel naţional în vederea îndeplinirii obligaţiilor de raportare periodică către Comisia Europeană, solicitate prin Mecanismul de Protecţie Civilă. Proiectul presupune dezvoltarea unui set de instrumente pentru evaluarea unitară a riscurilor şi de integrare a rezultatelor evaluărilor pe fiecare risc în parte (metodologie, baze de date, portal GIS), precum şi o primă evaluare a acestora. Aceste instrumente vor facilita accesul tuturor factorilor interesaţi la informaţii importante privind expunerea la risc, vulnerabilităţile şi riscurile existente, şi vor asigura schimbul de informaţii între autorităţi, aspecte care sunt deficitare în acest moment. Astfel, va fi posibilă identificarea interconexiunilor între diferitele tipuri de risc, evitarea suprapunerilor în eforturile autorităţilor, precum şi stabilirea unor priorităţi de acţiune comune în vederea reducerii riscurilor de dezastre. Proiectul se înscrie în obiectivele Axei prioritare 1 - Sprijin pentru implementarea instrumentelor structurale şi coordonarea programelor prin realizarea unei prime evaluări a riscurilor în România, evaluare ce reprezintă o precondiţie obligatorie pentru accesarea fondurilor europene în următorul exerciţiu financiar. Mai mult decat atât, rezultatele proiectului vor sta la baza elaborării a noi proiecte cu fonduri europene în domeniul prevenirii şi gestionării riscurilor.
Rezultate aşteptate: Prin realizarea activităţilor şi sub-activităţilor propuse în cadrul proiectului se preconizează atingerea obiectivului general propus, în speţa obţinerea unei prime evaluări a riscurilor de dezastre, cu accent pe asigurarea continuităţii procesului de evaluare după finalizarea activităţilor descrise anterior. La realizarea acestui obiectiv concură următoarele rezultate:
–Studiul privind cadrul legal, reglementativ şi instituţional ce guvernează managementul riscurilor de dezastre;
–Metodologia de integrare a rezultatelor evaluărilor sectoriale de risc, avizată de autorităţile cu atribuţii în domeniul managementului riscurilor;
–Studiul privind riscul acceptabil în România;
–Baza de date cu elementele expuse riscurilor la nivel de U.A.T. şi capacităţile de intervenţie existente (inclusiv hard-urile şi soft-urile
aferente): 9 pachete evaluarea scenariilor de risc; 1 raport de integrare a rezultatelor; 1 portal GIS funcţional (inclusiv hard-uri şi soft-uri aferente);
–Management proiect asigurat, inclusiv condiţii logistice pentru implementarea acestuia, precum 11 echipamente IT achiziţionate;
–2 anunţuri de presă; o conferinţă ştiinţifică; 2.250 materiale de informare şi publicitate; 1 vizită de studiu într-un stat european care a efectuat o evaluare a riscurilor la nivel naţional în conformitate cu cerinţele CE şi a transmis un raport de ţară în acest sens; 1 vizită de studiu într-un Stat Membru UE.
(3)Proiect pentru completarea şi modernizarea sistemului naţional de veghe hidrologică şi diseminarea informaţiilor către autorităţi şi populaţie
În contextul schimbărilor climatice este necesar să se realizeze un proiect pentru completarea sistemelor de monitorizare hidrologică ca o necesitate stringentă pentru îmbunătăţirea ulterioară a prognozelor. În acest context, la nivel naţional se are în vedere creşterea numărului de staţii automate de măsurare a nivelurilor cu cca. 1000, staţii ce pot fi realizate în special în secţiunea amonte-aval a podurilor cu senzori radar şi monitorizare video. Aceste informaţii suplimentare vor fi integrate în bazele de date existente. De asemenea, se are în vedere actualizarea platformelor de modelare, atât pentru îmbunătăţirea sistemului de avertizare hidrologică, cât şi a prognozelor hidrologice şi integrarea acestora în platforma DELFT-FEWS dezvoltată în cadrul proiectului WATMAN 2. Proiectul va avea în vedere modernizarea platformelor web de prezentare şi a tehnologiilor de diseminare a avertizărilor hidrologice timpurii, precum şi a prognozelor hidrologice la nivelul autorităţilor locale.
(4)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei 2007/60/CE pentru perioada 2016 - 2021
–Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R.
Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel naţional / bazinal:
o identificarea de zone sau sectoare susceptibile la viituri de tip flash - flood;
o estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă;
o modelarea hidrologică a viiturilor urbane în vederea unei abordări integrate a managementului riscului la inundaţii;
o stabilirea unor indicatori, la nivel bazinal, pentru evaluarea bonităţii hidrologice a folosinţelor şi pentru evaluarea managementului acestora.
–Actualizarea şi completarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii functie de mecanismul inundaţiilor: îmbunătăţirea hărţilor de hazard produse pe
cursuri de apă (fluviale), viituri rapide (flash-flood), inundaţii din ape subterane (reevaluarea sistemelor de desecare, drenaj, inclusiv pentru zonele urbane), inundaţii datorate cedării de diguri / baraje, ţinându-se cont de de efectele schimbărilor climatice;
–Revizuirea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii ţinând cont de evaluarea şi completarea hazardului şi riscului la inundaţii.
(5)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei Inspire 2007/2/CE în corelare cu Directiva Inundaţii 2007/60/CE pentru perioada 2016 - 2021
–crearea / corectarea seturilor de date geografice şi a metadatelor care intră în responsabilitatea M.M.A.P. / A.N.A.R. pentru implementarea Directivei Inspire: reţea hidrografică, lacuri naturale, lacuri artificiale, lucrări de apărare (diguri, baraje, prize derivaţii, etc.)
–crearea serviciilor necesare publicării acestora şi definirea nivelurilor de acces;
constituirea şi corelarea bazelor de date referitoare la diguri, precum şi sistematizarea la nivel naţional a cărţilor tehnice (date tehnice, geologice, profile transversale şi longitudinale, rezultate - expertizare, rezultate - scenarii de rupere etc.).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
310
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| RO M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii: | ||
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică | |||
| privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al | M.M.A.P., M.A.I., | ||
| Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, | M.F.E., M.D.R.A.P., | ||
| renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea / condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari / | M.T., M.F.P. | ||
| administratori | |||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care | |||
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru | se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.T. | |
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio- | |||
| implementarea Directivei | economice | ||
| Inundaţii | iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | M.M.A.P., M.F.P. | |
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari, au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., M.T., M.D.R.A.P. | ||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol de reducere a riscului la inundaţii | M.M.A.P. | ||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole, conform prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung | |||
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional: | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., M.A.D.R., M.T., Operatori regionali din sectorul serviciilor publice de alimentare cu apă şi canalizare, C.J. |
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de gospodărire a apelor şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii corelate cu lucrările | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | |||
| iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic | |||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub-bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | |||
| Revizuirea si actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a planurilor de amenjare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., C.J. |
| RO M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală şi actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., M.A.I. (I.G.S.U.), Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
311
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | M.D.R.A.P., M.M.A.P., M.T., M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
| RO M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Harţilor de Hazard şi de Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | M.D.R.A.P., M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J. | |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.) | |
| RO M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | M.S., Autorităţi locale | |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
312
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire / de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare - prognoză şi avertizare - alarmare | A.N.M., A.N.A.R..- A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I., I.G.S.U., C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
313
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | M.A.I. (I.G.S.U.), M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | M.M.A.P., M.A.I., M.A.D.R., M.T. |
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed - back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.T., A.N.A.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
314
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Crişuri
Setul de măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. include acele măsuri, îndeosebi de planificare, supraveghere şi optimizare a gestionarii riscului la inundaţii, cu impact asupra întregului spaţiu hidrografic şi sunt prezentate în tabelul 4 - 3.
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din
cadrul A.B.A. Crişuri
La nivel de A.P.S.F.R. sunt propuse măsuri de acţiune / intervenţie pe zona A.P.S.F.R., în bazinul amonte al râului care traversează A.P.S.F.R.-ul şi / sau pe afluenţii acestuia. În general, aceste măsuri au ca domeniu de acţiune protecţia.
Pentru toate cele 37 de zone A.P.S.F.R. declarate la nivel de A.B.A. Crişuri în cadrul primei etape de implementare a Directivei 2007/60/EC, s-au identificat, conform Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă, măsurile de reducere a riscului la inundaţii cu termen de finalizare 2021 / 2027 (pentru proiecte majore care încep în perioada 2016 - 2021, dar se vor finaliza după anul 2021, în ciclul următor de planificare). Acestea sunt prezentate în tabelul 4 - 4.
Se menţionează faptul că în anumite zone desemnate ca A.P.S.F.R. în anul 2012, în cadrul Evaluării preliminare a riscului la inundaţii, au fost executate lucrări în perioada 2010
–2015 care au condus la diminuarea riscului la inundaţii.
Prin Programul de Gospodărire a Apelor în perioada 2010 - 2015 au fost executate din fonduri proprii lucrări de mărire a capacităţii de tranzitare a albiei minore.
Totodată au fost realizate, cu finanţare integrală sau parţială de la bugetul de stat şi investiţii surse proprii, următoarele lucrări de investiţii cu rol de apărare împotriva inundaţiilor:
–A.P.S.F.R. nr. 1 r. Crişul Alb - aval confluenţă Valea Satului:
o Amenajare Valea Luncoi, judeţul Hunedoara (5 km recalibrare albie, 3,7 km apărări de mal);
–A.P.S.F.R. nr. 12 r. Crişul Pietros - aval confluenţă Valea Mare Cărpinoasa:
o Consolidare mal stâng Crişul Pietros la Bunteşti;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
–A.P.S.F.R. nr. 15 r. Holod - aval localitate Copăceni:
o Reabilitare şi supraînălţare dig mal drept Valea Holod amonte confluenţă râul Crişul Negru;
–A.P.S.F.R. nr. 22 r. Crişul Repede - aval confluenţă Şipot:
o Amenajare râu Crişul Repede, comuna Auşeu, judeţul Bihor (2,6 km recalibrare albie, 1,2 km consolidare mal);
–A.P.S.F.R. nr. 24 r. Borod - aval localitate Corniţel:
o Lucrări de regularizare şi acumulări nepermanente, pe râul Borod şi afluenţi, judeţul Bihor (36 km regularizare albie; 4 poduri; 11 podeţe; 6 pasarele);
–A.P.S.F.R. nr. 28 r. Peţa sectorul îndiguit:
o Amenajare valea Adona (amenajare albie pe o lungime de 2 km);
–A.P.S.F.R. nr. 29 r. Barcău - aval localitate Subcetate:
o Reabilitare dig mal stâng Barcău la Marghita;
o Acumularea permanentă Suplacu de Barcău pe râul Barcău executată în cadrul proiectului "Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Barcău în perioada 14 - 16 iunie 1997, jud. Bihor şi Sălaj"
–A.P.S.F.R. nr. 31 r. Bistra - aval localitate Voivozi:
o Amenajare Valea Cuzap, judeţul bihor (1,36 km amenajare albie, 1,328 km protecţie de mal cu gabioane, 0,06 km pasarelă pietonală, 1 buc. cădere de beton);
o Consolidare şi zid de sprijin Valea Bistra la Pădurea Neagră;
o Apărare dig gabioane mal stâng Valea Bistra la Popeşti;
o Amenajare albie Valea Bistra la Voievozi şi Bistra.
317
Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivel A.B.A. Crişuri
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a planurilor de amenjare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., C.J. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PROTECŢIE | |||
| Categorie de măsură: Schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor (recuperarea parţială a funcţiilor sau a structurilor ecosistemelor modificate, prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor) în managementul pădurilor | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | M.M.A.P., Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | ||
| – 1171 ha | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | M.M.A.P., M.A.D.R., Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| – 3 km | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| Categorie de măsură: Măsuri de inspecţie şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | |||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi U.C.C.T., expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A., alţi deţinători |
| Reabilitare ecologică a Văii Ghepeş – Studii | M.M.A.P., A.N.A.R., A.B.A. | ||
| Categorie de măsură: Adaptatea structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | |||
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A. |
| RO M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | M.M.A.P., A.N.A.R., Hidroelectrica S.A., M.E.C.R.M.A., M.E., alţi deţinători | |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
318
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.) | |
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire / de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | A.N.M., A.N.A.R. -A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
319
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze zone îndiguite / traversări / halde / versanţi / etc.) | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.E.C.R.M.A., M.E., C.J.S.U., C.L.S.U. |
| Eroziune de mal stâng Cri"ul Alb, Mun. Brad # 80 ml | A.N.A.R., A.B.A. | ||
| RO M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale căilor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-2 | Reparaţii provizorii a tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea functionalităţii minimale a acestora | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.Ap.N. |
| RO M22-3 | Refacerea / reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.D.R.A.P., M.Ap.N., M.S | |
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed - back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.T., A.N.A.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
320
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
4.4.Prioritizarea măsurilor
Lucrările propuse în P.M.R.I. al A.B.A. Crişuri au fost prioritizate luându-se în calcul beneficiul fiecărei masuri în raport cu cele 9 obiective de management al riscului la inundaţii (v. Tabelul 3 - 1 din Cap.3 - Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii), în conformitate cu Metodologia de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu.
Gradul de prioritizare al lucrării a fost cuantificat funcţie de valoarea raportului scor beneficiu (B) / scor cost (C)
6.În funcţie de rezultatul acestui raport a fost realizată ierarhizarea măsurilor propuse la nivelul A.B.A. Crişuri astfel: cu prioritate mică, medie şi mare (î în conformitate cu cerintele Floods Directive Reporting: User Guide to the reporting schema v 6.0). Rezultatele acestei analize multicriteriale cu elemente de cost - beneficiu la nivelul A.B.A. Crişuri sunt prezentate în tabelul 4 - 4, urmând ca acestea să fie raportate către C.E., conform schemei de raportare impusă de către WG Floods.
Informaţii suplimentare privind analiza multicriterială cu elemente de cost - beneficiu se pot consulta la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al% 20riscului%20la%20Inundatii.aspx
6 Conform Anexei 0 a Metodologiei de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu, nu toate măsurile propuse fac obiectul acestei analize. Au fost exceptate toate acele măsuri nestructurale, absolut necesare şi obligatorii datorită rolului esenţial pe care îl au în procesul de planificare coordonată în domeniul managementului riscului la inundaţii, măsuri aplicabile la nivel naţional şi / sau A.B.A., dar şi măsuri de management natural al inundaţiilor aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. cu beneficiu major asupra mediului înconjurător, fiind considerate din start ca prioritare (high priority).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
322
Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. pentru Spaţiul Hidrografic Crişuri
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | r. Crişul Alb - aval confluenţă Valea Satului | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crişul Alb aferente A.P.S.F.R.-ului S = 76,39 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crişul Alb aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 88562,9 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M34 | RO M08-2 | !image Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Dezvoltarea sistemului de ape interne de interes comun pe malul Crişul Alb şi Crişul Negru, judeţul Arad: Reabilitare: 3 buc. SP (SP Vârşand, SP Becheni, SP Poganier), 3 buc. canton, 6 buc. CH, 3 buc. deversor, decolmatare Canalul Morilor:77 km | Medie | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare r. Crişul Alb km 217 - 218 Lungime=1 km.; Volum=5 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare v. Luncoiu, Mun. Brad Lungime=1 km.; Volum=3 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de | |||||||
| decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare v. Znil, km 5+000 - 6+000 | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Lungime=1 km.; | ||||||||
| Volum=4 000 mc. | ||||||||
| Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de | ||||||||
| decolmatare şi reprofilare a albiei | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Decolmatare v. Gruieţ, km 0+000 - 1+200 | ||||||||
| Lungime=1,2 km.; | ||||||||
| Volum=5 000 mc. | ||||||||
| !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de | ||||||||
| decolmatare şi reprofilare a albiei Decolmatare v. Craicova, 0+000 - 0+800 Lungime=0,8 km.; | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Volum=4 000 mc. | ||||||||
| !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare Valea Tăcăşele, judeţul Arad Volum atenuare: 600.000 mc.; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | ||||||||
| M32 | RO M09-2 | Acumulare nepermanentă Zimbru, judeţul Arad Volum acumulat - 1.300.000 mc.; Q afluent 5% = 66 mc/s; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Q defluent 5% = 25 mc/s | ||||||||
| !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanenta Zeldiş, judeţul Arad Volum - 2.500.000 mc. acumulare nepermanentă | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
323
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: | ||||||
| modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Amenajare coronament pe râul Crişul Alb, Chişineu Criş - Frontieră km 214 - 237+400, mal stg. zonare Chişineu Criş - Frontieră | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Lungime - 22540 m. | ||||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: | ||||||
| M35 | RO M10-1 | modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Înlăturarea infiltraţiilor prin diguri pe Crişul Alb km 237+400 - 235, mal stg, zonare Vărşand | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Lungime - 2400 m. | ||||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: | ||||||
| modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Înlăturarea infiltraţiilor prin diguri pe Crişul Alb km 219 - 215, mal dr., zonare Vărşand | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Lungime - 4000 m. | ||||||
| M32 | RO M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Acumularea Mihăileni pe râul Crişul Alb, judeţul Hunedoara Volum acumulare: 10,33 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Acumulare nepermanentă Zeldiş, judeţul Arad | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M11-3 | Capacităţi: albie reprofilată - 1,8 km; protecţii de mal - 0,51km | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Bucureşci, judeţul Hunedoara Reprofilare albie - 1,93 km; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Consolidări de mal - 0,9 km. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
324
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Consolidare mal la Ioneşti, judeţul Arad | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Consolidare mal gabioane - 400 ml. | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări | ||||||
| de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Bradului, municipiul Brad, judeţul Hunedoara Recalibrare albie - 7438 ml; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Apărare de mal cu gabioane - 1000 ml. | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări | ||||||
| de mal, stabilizare pat albie Regularizare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara Regularizare albie - 2,544 km; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Apărări de mal cu gabioane - 0,750 km. | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări | ||||||
| de mal, stabilizare pat albie Regularizare Valea Baldovin, judeţul Hunedoara Recalibrare albie - 1 km.; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Apărari de mal cu gabioane - 0,200 km;. | ||||||
| Lucrări de stabilizare pat albie - 2 buc. | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Cleceova la Buteni, judeţul Arad | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Capacităţi: recalibrare albie - 9,578 km.; canal derivaţie - 731 ml. | ||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Consolidare mal 50 ml. gabioane la Blăjeni. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Consolidare mal stâng Crişul Alb = 100 ml., gabioane km 30+400-30+500, H = 3m, | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
325
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Consolidare Crişul Alb la Pescari, judeţul Arad Capacităţi: consolidări mal - 0,5 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Amenajare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara Capacităţi: dig de pământ - 2,050 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Amenajare Valea Vaţa, judeţul Hunedoara Capacităţi: amenajare albie - 1,15 km; protecţie mal - 0,95 km; îndiguire - 0,65 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Regularizare Valea Hodiş, judeţul Arad Capacităţi: recalibrare albie: 9,9 km.; protecţii mal - 8,2 km.; îndiguire - 11,7 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a | ||||||
| RO M13-2 | cursurilor de apă. Amenajare coronament în vederea asigurării accesului în perioade de ape mari pe râul Crişul Alb pe sectorul Chişineu Criş - Frontieră, judeţul Arad | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| Capacităţi: amenajare coronament dig - 45 km . | ||||||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Râul Crişul Alb | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Suprafaţa: 266 ha. | ||||||
| !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe | ||||||
| RO M13-4 | cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Râul Crişul Alb, Valea Brad, | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| Valea Vaţa, Valea Zeldiş 62 km. | ||||||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal dr., km 165 - 181+600 zonare Bocsig - Ineu, lung. 14000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
326
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Supraînălţarea lucrărlor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal stg., km 172 - 178+500 zonare Bocsig - Ineu, lung. 5700 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal stg., km 178+500 - 184+800 zonare Ineu - Şicula, lung. 5900 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal dr., km 181+00 - 236+900, zonare Şicula - Vărşand, lungime 52900 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal stg., km 184+800 - 237+400, zonare Şicula -Vărşand, lungime 47620 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Crişul Alb mal stg., km 103 - 104, zonare Gurahonţ, lungime 1000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Punere în siguranţă lucrări pe Crişul Alb la Ineu, judeţul Arad Capacităţi: apărări de mal - 0,55 km; parapet beton - 0,50 km; supraînălţare de | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| diguri - 14 km. | ||||||
| !image Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune | ||||||
| condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de | ||||||
| voluntari care să participe la acţiunile de salvare – evacuare a populaţiei; dotarea | ||||||
| M44 | RO M20 | cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. – F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind | ||||||
| dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | ||||||
| Dezvoltarea infrastructurii comune pentru apărare împotriva inundaţiilor (Proiect | ||||||
| ro-hu) - Achiziţii echipamente şi utilaje terasiere, pentru transport, defrişare |
327
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune | ||||||
| condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de | ||||||
| voluntari care să participe la acţiunile de salvare – evacuare a populaţiei; dotarea | ||||||
| cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. – F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind | ||||||
| dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | ||||||
| Dezvoltarea centrelor de apărare împotriva inundaţiilor Szanazug şi Vărşand II | ||||||
| (Proiect ro-hu) - Reconstrucţia cantonului Vărşand II | ||||||
| 2 | r. Valea Satului | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Valea Satului aferente A.P.S.F.R.-ului S = 65,38 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Satului aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 3864,25 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Decolmatare v. Satului, 0+000 - 0+400 Lungime=0,4 km.; Volum=2 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 3 | r. Obârşa - aval localitate Obârşa | M31 | RO M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Obârşa aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,31 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
328
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Obârşa aferenta A.P.S.F.R.- ului S = 3010,06 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Obârşa, judeţul Hunedoara Capacităţi: albie reprofilată - 15,657 km.; protecţie de mal - 6,020 km.; ziduri de sprijin - 2,264 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Hălmăgel aferente A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| M31 | S = 0,03 ha | Regim | ||||
| Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Hălmăgel aferentă A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| r. Hălmăgel - aval localitate Sârbi | ||||||
| 4 | S = 4636,04 ha | Regim | ||||
| Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare Valea Băneşti, judeţul Arad Volum - 990.000 mc. acumulare nepermanentă | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare Valea Luncşoara, judeţul Arad Capacităţi: capacitate de atenuare - 0,64 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare Valea Hălmăgel, judeţul Arad Capacităţi: 0,75 mil. mc. acumulare nepermanentă | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
329
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Băneşti, judetul Hunedoara Regularizare albie - 14,00 km; Consolidări de mal - 4,5 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Luncşoara, judeţul Arad Capacităţi: albie amenajată - 3,195 km; protecţie de mal - 2,795 km; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Hălmăgel, judeţul Arad Capacitati: amenajare albie - 4,5 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 5 | r. Valea de Lazuri - aval localitate Lazuri | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Valea de la Lazuri aferente A.P.S.F.R.-ului S = 22,28 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea de la Lazuri aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 7165,53 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare complexă Valea Leuca, judeţul Arad Capacităţi: volum atenuat - 8 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare complexă Valea Leuca, judeţul Arad Capacităţi: consolidări mal - 2 km; baraje filtrante - 3 buc. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
330
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amanajare Valea Lazuri, judeţul Arad Capacităţi: albie reprofilată - 9,4 km.; protecţie de mal - 5,6 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 6 | r. Sebiş - aval confluenţă Vâlceaua | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Sebiş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 5,6 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Sebiş aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 7256,25 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Dezna, judeţul Arad Capacităţi: 1.302.290 mc. - acumulare nepermanentă; amenajare albie - 1 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 7 | r. Moneasa - aval confluenţă Megheş | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Moneasa aferente A.P.S.F.R.-ului S = 46,62 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Moneasa aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 6534,78 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Valea Moneasa, judeţul Arad Capacităţi: volum maxim atenuat - 1,35 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
331
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 | r. Cigher - aval confluenţă Miniş | M31 | RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cigher aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 22908,01 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Cigher, Loc. Seleuş Lungime=2 km.; Volum=7 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Nadăş - km 7+000 - 8+000 Lungime=1 km.; Volum=4 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Miniş - km 8+000 - 9+000 Lungime=1 km.; Volum=4 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Tauţ Suprafaţă: 4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Cigher Suprafaţă: 10 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
332
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Mare la Târnova, judeţul Arad Capacităţi: amenajare albie - 5,33 km.; protecţii de mal - 1,57 km.; parapet din beton - 1,82 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Cigher, Valea Dudiţa Suprafaţă: 113 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Cigher, Valea Bighiu 39 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| 9 | r. Canalul Morilor - aval Canalul Militar | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Canalul Morilor aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 104,33 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Decolmatare canal Ciohoş - Morilor km 0+000 - 16+500 Lungime=16,5 km.; Volum=83 000 mc. | ||||||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Canal Ciohoş-Morilor Suprafaţă: 46 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 10 | r. Crişul Negru - aval localitate Poiana | M31 | RO M04-1 | Crearea de noi zone umede Crearea unor zone umede pe Crişul Negru pentru îmbunătăţirea scurgerii în condiţii de ape mari, judeţul Bihor Capacităţi: crearea unor zone umede: 10 kmp. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
333
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Crişul Negru, loc. Uileacu de Beiuş | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Lungime = 150 ml. | ||||||
| RO M04-4 | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă Valea de Izvoare aval Baraj Cărăsau Lungime=150 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Consolidare vegetativă v. Rătăşel, loc. Belfir | ||||||
| Lungime = 80 ml. | ||||||
| !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crişul Negru aferente A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| M31 | S = 743,67 ha | Regim | ||||
| !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crişul Negru aferentă A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| S = 47135,84 ha | Regim | |||||
| M34 | RO M08-2 | !image Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | Mare | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| Modernizare SPD Corhana, b.h. Canal Colector mal drept, judeţul Bihor: 1 buc. - | ||||||
| reabilitare/modernizare SP Corhana | ||||||
| !image Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | ||||||
| Reabilitare lucrări de desecare afectate în urma inundaţiilor din martie - aprilie | ||||||
| M34 | RO M08-2 | 2013, produse de apele interne pe cursurile de apă transfrontaliere româno- maghiare, Bihor - Bekes, "Canal Colector mal stâng Inand", judeţul Bihor | Mare | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| Reabilitare / modernizare 4 buc. SP (SP Boiu, SP Arpăşel, SP Homorog, SP | ||||||
| Culişer) | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de | ||||||
| M33 | RO M08-3 | decolmatarea albiei Decolmatare r. Crişul Negru, loc. Leheceni - Cărpinet | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Lungime= 2 km.; Volum=12 000 mc. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
334
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare Valea Mare, loc. Şuncuiuş de Beiuş Lungime=0,5 km.; Volum=1000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare Valea de Izvoare, loc. Cărăsău Lungime=1,2 km.; Volum=3 600 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Asou, loc. Belfir Lungime=0,5 km.; Volum=2 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Beliu, km 0+000 - 17+000 Lungime=17 km.; Volum=51 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Sartiş, km 0+000 - 21+000 Lungime=21 km.; Volum=65 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare Canalul Colector - Priza Tărian - Tămaşda Lungime=61,2 km.; Volum=300 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare Canalul Culişer, loc.Tăut - Tulca Lungime=7,3 km.; Volum=50 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
335
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M32 | RO M09-2 | !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare Poiana, jud. Bihor Capacităţi: acumulare - 650.000 mc.; deviere drum - 1,2 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Punere în siguranţă acumulare nepermanentă Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad Capacităţi: punerea în siguranţă a barajelor | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Reabilitare lucrări de artă nod hidrotehnic Tulca - dotare cu curăţător de plutitori (Proiect ro-hu: „Reabilitarea staţiilor de pompare Sarkad-Sitka, a stăvilarului şi echipamentelor hidromecanice de la Tulca") | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Dotare generator Baraj Şauaieu | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Dotare generator Baraj Cărăsău | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Reabilitare Priză Tăut - Canalul Culişer | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Zerindu Mic Suprafaţă: 13 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
336
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Polder Ginta Suprafaţa: 28 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Beliu Suprafaţă: 7 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Sartiş Suprafaţă: 12 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Frunziş-Leveleş Suprafaţă: 13 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Cărăsău Suprafaţă: 1,8 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Asou Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
337
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Irina Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Mădărăsău Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Pălincăriei Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Şipot Suprafaţa: 1,7 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Ucuriş I Suprafaţa: 0,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Ucuriş II Suprafaţa: 0,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
338
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Delani I Suprafaţa: 0,6 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Delani II Suprafaţa: 0,6 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Miersig II Suprafaţa: 1,2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Şauaieu Suprafaţa: 2,8 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Homorog Suprafaţa: 4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Ianoşda Suprafaţa: 0,3 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
339
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Filip Suprafaţa: 1,4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Alceu Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Leş Suprafaţa: 1,4 ha | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Gepiu Suprafaţa: 5,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Bicaciu Suprafaţa: 4,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Şes Inand Suprafaţa: 2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
340
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Miersig I Suprafaţa: 0,3 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M32 | RO M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Amenajare Valea Briheni, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare - volum total 5,5 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Amenajare Crişul Nou la Lunca, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare - 1,100 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Amenajare Valea Tărcăiţa, judeţul Bihor Capacităţi: Acumulare Tărcăiţa: 2,5 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Briheni, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 2650 ml. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Crişul Nou la Lunca, judeţul Bihor Capacităţi: ziduri de sprijin - 7,95 km; consolidări de mal - 4,5 km.; stabilizare pat albie - 0,275 km.; prag de retenţie - 0,3 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Crăiasa, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie-17,275 km.; consolidări mal - 9,333 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
341
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Tărcăiţa, judeţul Bihor Capacităţi: Acumulare Tărcăiţa: reprofilare albie - 2,4 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Finiş, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 6,439 km.; consolidări de mal cu gabioane - 4,20 km.; | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie: 22,05 km.; apărări de mal - 28,305 km.; parapet din beton - 5,935 km.; impermeabilizări din beton - 1,22 km.; regularizare - 2,37 km.; stabilizare pat albie - 19 buc.; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Acumulare nepermanentă Ginta pe râul Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie: 3,6 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Protecţii de mal punctuale în bazinul hidrografic Crişul Negru apărute în urma viiturilor din anul 2004 Capacităţi: amenajare albie - 5,5 km.; consolidări de mal - 4,14 km.; stabilizare pat albie - 3,450 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Protecţia digului de pe malul stâng al Crişului Negru împotriva infiltraţiilor în zona localităţilor Zerind şi Iermata Neagră, judeţul Arad Capacităţi: consolidare de mal - 384 ml.; consolidare taluz - 4,16 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
342
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RO M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: diguri de apărare - 25,535 km.; | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Protecţii de mal punctuale în bazinul hidrografic Crişul Negru apărute în urma viiturilor din anul 2004 Capacităţi: dig - 3,45 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Crişul Negru km 49+100 - 50+100 Zonare Beiuş mal dr. 1000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Crişul Negru km 74 - 75 Zonare Şoimi mal stg. 1000 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Crişul Negru km 81+200 - 82+900 Zonare Căpâlna mal dr. 1700 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M13-2 | !image Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă Reabilitare coronament şi creere sistem rutier în vederea asigurării accesului în perioade de ape mari pe râul Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: reabilitare coronament | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Crişul Negru Suprafaţă: 615,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosiri) Valea Călacea Suprafaţă: 7 ha | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
343
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Canal Cermei - Tăut, V. Mocirla Suprafaţă: 135 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Velju (Şuşag) Suprafaţă: 5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Velju Mare Suprafaţa: 0,8 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie): 18,6 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M35 | RO M14-2 | !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: supraînălţări diguri - 4,575 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Punere în siguranţă acumulări nepermanente Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad Capacităţi: supraînălţare dig mal stg. al Canalulul Cermei - Tăut - 7 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 44 -46+200, Zonare Grădinari mal dr. 2800 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 45+200 - 48+200, Zonare Tărcaia mal stg. 3000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 44+300 - 45+200, Zonare Tărcaia mal stg. 850 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 49 - 52, Zonare Finiş mal stg. 2700 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 49 - 52, Zonare Beiuş mal dr. 1100 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
344
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Reabilitarea / supraînălţarea lucrărilor existente Dig Crişul Negru, km 61+700 - 65, Zonare Uileacu de Beiuş mal dr. 3200 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 77+300 - 79+200, Zonare Suplacu de Tinca mal dr. 2300 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 100+600 - 101+950, Zonare Tinca mal dr. 2600 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 114 - 115, Zonare Tăut - Batăr mal stg. 1100 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 115 - 117, Zonare Tăut - Batăr mal stg. 2120 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crisul Negru, km 115 - 160+500, Zonare Tăut - Ant mal dr. 35000 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Negru, km 117+500 - 161+500, Zonare Tăut - Ant mal stg. 25000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 11 | r. Crişul Băiţa - aval localitate Băiţa | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Crişul Băiţa aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,54 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crişul Băiţa aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 5723,92 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Sighiştel, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 10,775 km.; consolidări de mal din gabioane - 4,475km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
345
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | r. Crişul Pietros - aval confluenţă Valea Mare Cărpinoasa | M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Crişul Pietros aferente A.P.S.F.R.-ului S = 2,13 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crişul Pietros aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 15540,11 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Acumulare Pietroasa, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare permanentă - 1,3 mil. mc. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Crişul Pietros Suprafaţa: 4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 13 | r. Nimăieşti - aval localitate Budureasa şi afluentul Beiuşul | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Nimăieşti aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 5717,14 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Nimăieşti, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie 17 km.; zid de sprijin - 8,83 km.; consolidări de mal - 7,52 km.; stabilizare pat albie - 46 buc.; prag de retenţie - 23 buc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Nimăieşti Suprafaţa: 5,4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) 0,8 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
346
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 | r. Valea Roşie - aval localitate Roşie | M31 | RO M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Valea Roşie aferente A.P.S.F.R.-ului S = 4,22 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Roşie aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 12599,19 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Sohodol, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare nepermanentă - 1 buc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Amenajare Valea Şoimuş, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare nepermanentă: 0,54 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Meziad, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare nepermanentă - Vtot. = 1,10 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Roşia, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 5 km; consolidări de mal cu gabioane - 1,04 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Acumulare nepermanentă Sohodol, judeţul Bihor Capacităţi: regularizare albie - 4 km.; reprofilare albie - 4 km.; consolidări de mal - 0,85 km.; zid de sprijin din zidărie piatră - 0,15 km.; căderi gabioane - 3 buc.; prag de retenţie - 5 buc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
347
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Şoimuş, judeţul Bihor | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| Capacităţi: recalibrare albie - 0.50 km, consolidare mal - 0.26 km | |||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări | |||||||
| de mal, stabilizare pat albie Amenajare Lazuri de Roşia, judeţul Bihor Capacităţi: regularizare şi reprofilare albie - 3,4 km.; consolidări de mal cu pereu | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| zidit din piatră - 4,25 km.; consolidări de mal - zid de sprijin de piatră - 1,1 km. | |||||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări | |||||||
| de mal, stabilizare pat albie Acumulare nepermanentă Meziad, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 11,75 km.; zid de sprijin beton - 0,8 km.; consolidări de mal gabioane - 1 km.; consolidări de mal pereu zidit - 10,45 km.; prag de | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| retenţie - 1 buc. | |||||||
| 15 | r. Holod - aval localitate Copăceni | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |
| !image Consolidare vegetativă, loc. Rotăreşti Lungime = 100 ml. | |||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă, loc. Rogoz Lungime = 150 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă av. Polder Coşdeni Lungime = 100 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Holod aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,84 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
348
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor | Gărzile forestiere, | ||||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Holod aferentă A.P.S.F.R.- ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| S = 18440,88 ha | Regim | |||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de | ||||||
| decolmatarea albiei Decolmatare v. Holod, loc. Sitani | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M08-3 | Lungime= 5 km.; Volum = 20 000 mc. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de | ||||||
| decolmatarea albiei Decolmatare v. Topa, loc. Rotăreşti | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Lungime= 3,5 km.; Volum = 12 500 mc. | ||||||
| M32 | RO M09-2 | !image Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Corbeşti, judeţul Bihor Capacităţi: 1,2 mil. mc. volum atenuat | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a | ||||||
| construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Sâmbăta | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Suprafaţa: 3,2 ha. | ||||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a | ||||||
| M35 | RO M10-2 | construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Bicăcel | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Suprafaţa: 1 ha. | ||||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a | ||||||
| construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Hidiş | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Suprafaţa: 0,9 ha. |
349
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Duşeşti Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Vlad Suprafaţa: 0,4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Domnului Suprafaţa: 0,4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) Suprafaţa: 121,3 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) Polder Coşdeni Suprafaţa: 2,3 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă 3,4 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| 16 | r. Valea lui Vasile - aval localitate Dobreşti | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea lui Vasile aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 840,99 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
350
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea lui Vasile, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie - 7,269 km.; apărări de mal cu gabioane - 3,592 km.; apărare de mal cu zid nou de piatră - L = 38 m.; zid nou din piatră rostuită - L = 100 m.; reparaţii la apărări de mal - L = 1,470 km.; supraînălţare zid de piatră - L = 371 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. Întreţinere şi igienizare (tăieri vegetaţie) curs de apă Valea lui Vasile 0,3 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 17 | r. Valea Nouă - aval confluenţă Pârâu | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Nouă aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 5408,74 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Nouă 0,3 km. | ||||||
| 18 | r. Valea Nouă | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Valea Nouă aferente A.P.S.F.R.-ului S = 11,18 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Nouă aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 142,45 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Nouă Suprafaţa: 2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
351
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 | r. Beliu | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Beliu aferente A.P.S.F.R.-ului S = 2,46 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Beliu aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 5002,44 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni Acumulare nepermanentă Tăgădău, judeţul Arad Capacităţi: volum acumulat - 2,5 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Amenajare Valea Mideş confluenţă Beliu - Sat Secaci, judeţul Arad Capacităţi: canton exploatare acumulare. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Mideş Suprafaţă: 4 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Hăşmaş şi afluenţii, judeţul Arad Capacităţi: recalibrare albie - 20 km.; apărare mal - 7,6 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 20 | r. Botfei | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Botfei aferente A.P.S.F.R.-ului S = 48,12 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
352
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Botfei aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 2546,96 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) 0,5 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 21 | r. Teuz - aval confluenţă Groşeni | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Teuz aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1571,18 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Teuz aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 11017,91 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||||
| M35 | RO M10-2 | Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Cărand Răpsig Suprafaţa: 15 ha. | ||||||||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Teuz Suprafaţa: 74 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 22 | r. Crişul Repede - aval confluenţă Şipot | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Crişul Repede, loc. Şaula Lungime = 300 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
353
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativa r. Crişul Repede, loc. Huedin Lungime = 150 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativa r. Crişul Repede, loc. Ciucea Lungime = 100 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Crişul Repede, loc. Negreni Lungime = 100 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Consolidare vegetativă r. Crişul Repede, loc. Fughiu Lungime = 200 ml. | ||||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Crişul Repede, loc. Cheresig Lungime = 300 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Săcuieu, loc. Săcuieu Lungime = 100 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Poicu, loc. Vânători Lungime = 150 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Negrea, loc. Negreni Lungime = 100 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Consolidare vegetativă v. Semeni, loc. Negreni Lungime = 50 ml. | ||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
354
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Crişul Repede aferente A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| S = 62,55 ha | Regim | |||||
| !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor | Gărzile forestiere, | |||||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Crişul Repede aferentă A.P.S.F.R.-ului | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de | |||
| M31 | S = 58110,29 ha | Regim | ||||
| Gărzile forestiere, | ||||||
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Menţinerea pădurilor din zona perimetrală a Lacului de Acumulare Lugaşu - 39 ha | Mare | R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Menţinerea pădurilor din zona perimetrală a Lacului de Acumulare Ţileagd - 310,96 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | ||||||
| M34 | RO M08-2 | !image Dezvoltarea colaborării româno-maghiare privind apărarea împotriva inundaţiilor în zona de frontieră româno-maghiară, "Criş Repede mal drept aval Oradea", judeţul Bihor | Medie | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
| Reabilitare / modernizare 2 buc. SP ( SP Santău, SP Cheresig) | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de | ||||||
| decolmatarea albiei Decolmatare r. Crişul Repede, loc. Şaula | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M08-3 | Lungime = 2 km.; Volum = 3 000 mc. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de | ||||||
| decolmatarea albiei Decolmatare r. Crişul Repede, loc. Ciucea | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Lungime = 1,5 km.; Volum = 4 500 mc. |
355
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare r. Crisul Repede Lungime = 1 km.; Volum = 2 500 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare r. Crişul Repede, loc. Negreni Lungime = 1 km.; Volum = 4 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Săcuieu, loc. Săcuieu Lungime = 1,5 km.; Volum = 3 700 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Poicu, loc. Vânători Lungime = 1 km.; Volum = 1 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Negrea, loc. Negreni Lungime = 3 km.; Volum = 3 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare p. Omului, loc. Auşeu Lungime = 0,8 km.; Volum = 1 200 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Decolmatare v. Rece, loc. Subpiatră Lungime = 1,8 km.; Volum = 1 800 mc. | ||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
356
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Cropanda, loc. Tileagd Lungime = 0,8 km.; Volum = 1 800 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Tăşad, loc. Oşorhei Lungime = 2,7 km; Volum = 6 700 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Bonor, loc. Alparea - Oşorhei Lungime = 1,2 km.; Volum = 3 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare p. Peta, loc. Sântandrei Lungime = 2,8 km; Volum = 7 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M33 | RO M08-6 | !image Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanente / nepermanente) Lucrări de decolmatare prin dragare râul Crişul Repede între Pod Decebal şi Pod CFR (Acumulare CET I) - 20000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Reparaţii stavile baraj CET I = 5 buc. din care 1 buc. programată în anul 2016 | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj 1 Mai Suprafaţa: 2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
357
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Tăşad Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Botean Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Hotar Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Tilecuş Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M32 | RO M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Amenajare Valea Călata, judeţul Cluj Capacităţi: Acumulare Călata: V.tot. = 2.115.000 mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare râul Crişul Repede, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie - 22,943 km.; apărare de mal - 14,118 km.; refacere ziduri de sprijin - 0,662 km.; amenajare Pârâu Întunecat - 0,23 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
358
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Călata, judeţul Cluj Capacităţi: amenajare albie: 29,3 km.; ziduri de sprijin - 7,36 km.; consolidări de mal - 20,4 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajarea şi reabilitarea ecologică a râului Crişul Repede, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie şi reconstrucţie ecologică - 23 km.; protecţie de mal - 7,79 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Mărgăuţa, judeţul Cluj Capacităţi: recalibrare albie - 5,5 km.; consolidări de mal - 1,182 km.; ziduri de sprijin - 6,899 km.; stabilizare pat albie - 27 buc.; traversări - 10 buc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Omului, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie: 9,2 km. | Medie | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Râul Crişul Repede Suprafaţa: 59,3 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Râul Crişul Repede, Valea Poicu, Sărăcel, Săcuieu, Negrea, Călata, Valea Drăganului, Recea 13,3 km . | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Repede, km 142, Zona localităţii Tărian mal stg. 500 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
359
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Repede, km 141, Zona localităţii Tărian mal stg. 600 m. | Mica | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crisul Repede, km 133 - 157, Zonare Frontieră mal dr. 23500 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Repede, km 145 - 157, Zonare Frontieră mal stg. 11600 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 23 | r. Iad - aval confluenţă Dasor | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Iad aferente A.P.S.F.R.-ului S = 6,58 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Iad aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 14441,65 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Iad loc. Bulz Lungime= 0,8 km.; Volum = 2 400 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Punerea în siguranţă a barajului Leşu, judeţul Bihor Capacităţi: reabilitare baraj | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri de vegetaţie) Valea Iad, Valea Dasor 1 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
360
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 | r. Borod - aval localitate Corniţel | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Borod aferente A.P.S.F.R.-ului S = 3,53 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Borod aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 5503,02 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri de vegetaţie) Valea Borod 1 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 25 | r. Râciu | M31 | RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Râciu aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 246 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Râciu, loc. Măgeşti Lungime= 1 km.; Volum = 2 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 26 | r. Chijic - aval localitate Săcădat | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Chijic aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 922,34 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Chijic, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie - 2,876 km.; apărare de maluri cu gabioane - 0,8 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
361
Nr. crt.
27
A.P.S.F.R.
r. Peţa - sector localitate Haieu
–localitate Oradea
Cod măsură CE
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
M31
M35
Cod măsură
RO M07-1
RO M07-2
RO M10-2
RO M13-4
Nume măsură
Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Peţa aferente A.P.S.F.R.-ului
S = 6,53 ha
Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Peţa aferentă A.P.S.F.R.- ului
S = 2058,62 ha
Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.)
Întreţinere covor vegetal (cosiri) Baraj Felix Suprafaţa: 2 ha.
Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.)
Întreţinere covor vegetal (cosiri) Baraj 1 Mai Suprafaţa: 2 ha.
Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.)
Întreţinere covor vegetal (cosiri) Baraj Adona Suprafaţa: 1 ha.
Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa.
Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri de vegetaţie) Valea Peţa - 4 km.
Gradul de prioritizare
Mare
Mare
Mare
Mare
Mare
Mare
362
Autoritate responsabilă
Gărzile forestiere,
R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de
Regim Gărzile forestiere,
R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de
Regim
A.N.A.R. / A.B.A.
A.N.A.R. / A.B.A.
A.N.A.R. / A.B.A.
A.N.A.R. / A.B.A.
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 | r. Peţa | M31 | RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Peţa aferenta A.P.S.F.R.- ului S = 370,27 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Peţa Suprafaţa: 12 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 29 | r. Barcău - aval localitate Subcetate | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Barcău, loc. Ip Lungime = 310 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) !image Consolidare vegetativă r. Barcău, loc. Zăuan Lungime = 290 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Barcău, loc. Marghita Lungime = 200 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă r. Barcău, loc. Parhida Lungime = 110 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Barcău aferente A.P.S.F.R.-ului S = 179,49 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Barcău aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 22770,41 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
363
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Cerâşa, loc. Cerâşa Lungime= 2 km.; Volum = 5 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Roşiori, loc. Sântimbreu Lungime= 19 km.; Volum = 47 500 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Crişul Mic, loc. Santău Lungime= 1,2 km.; Volum = 2 400 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Viţeilor, loc. Sălard Lungime= 20 km.; Volum = 50 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Danţa, loc. Sălard Lungime= 7 km.; Volum = 17 500 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Barcău în perioada 14 - 16 iunie 1997, jud. Bihor şi Sălaj Capacităţi: canton de exploatare | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Dotare motogenerator Baraj Suplacu de Barcău | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
364
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Dotare motogenerator Baraj Paleu | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor Capacităţi: acumulare volum - 3,6 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Punerea în siguranţă a barajelor Viţeilor, Popii şi Steluţei în B.H. Barcău, judeţul Bihor Localizare: Barajul Viţeilor este amplasat pe Valea Viţeilor, afluent al văii Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Barajul Popii este amplasat pe Valea Popii afluent al văii Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Barajul Steluţa este amplasat pe Valea Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Capacităţi: Punerea în siguranţă a barajelor Viţeilor, Popii şi Steluţei (Proiect ro-hu: Monitorizarea şi gestionarea situaţiilor hidrologice extreme pe râul Barcău, în zona transfrontalieră) | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Executare deversor de ape mari în urma expertizei la acumularea Sânicolau, judeţul Bihor | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Suplacu de Barcău Suprafaţa: 6,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
365
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Borumlaca Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Egher Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Polderul Sălard Suprafaţa: 13 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Steluţa Suprafaţa: 0,9 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Săldăbagiu Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Sânnicolau Suprafaţa: 1,1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
366
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Sântimreu Suprafaţa: 1,2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Popii Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Viţeilor Suprafaţa: 1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Uileacu de Munte Suprafaţa: 1,6 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Paleu Suprafaţa: 1,1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M32 | RO M11-1 | !image Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură Realizarea Acumulării Preoteasa, jud. Sălaj Capacităţi: volum acumulare: 5 mil. mc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
367
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie - 2,4 km. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Tria, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 9,875 km.; consolidări de mal - 3,36 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, km 67-60, Zonare Leşmir-Şumal mal dr. 7700 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, km 63+500-61, Zonare Borumblaca pod BA21 mal stg. 1700 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău km 65+800-74+200, Zonare Balc - Abram mal stg. 7700 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, km 74+800 - km 83+500, Zonare Ghida mal stg. 7500 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, km 74+400 - 75+400, Zonare Ghida mal dr. 1400 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, km 76 + 400 - 80+200, Zonare Suiug mal dr. 3400 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, aval confl. Dijir, mal dr. 2100 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
368
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe Barcău, amonte confl. Dijir, mal dr. 1100 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe pr. Dijir, amonte confl. Barcău, mal dr. 1200 m., Zonare Iteu Nou | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Dig pe pr. Dijir, amonte confl. Barcău, mal stg. 1100 m., Zonare Iteu Nou | Mică | |||||
| M35 | RO M13-2 | !image Măsuri de modernizare, consolidare a constructiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apa Îmbunătăţirea infrastructurii operative de intervenţie la ape mari şi poluări accidentale pe râul Barcău în zona transfrontalieră - coronament carosabil - 6 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) Râul Barcău, Ip, Cerâşa, Valea Albă, Sânicolau Suprafaţa: 153,1 h. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Barcău, Sânicolau de Munte, Egher, Cerâşa 16 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 68+200 - 74+430, Zonare Balc - Ghida, mal dr. 6400 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 74+200 - 74+800, Zonare Ghida mal stg. 600 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 75+400 - 76+400, Zonare Ghida Mal dr. 1000 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 81, Zonare Cohani mal dr. 1400 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 83+500 - 88+000, Zonare Marghita, mal stg. 4500 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
369
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 89-100, Zonare Abrămuţ, mal dr. 8800 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 100 - 109+900, Zonare Făncica - Abrămuţ mal dr. 7700 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 112+900 - 115+200, Zonare Sâniob, mal dr. 2300 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 120 -134+700, Zonare Sălard Frontieră mal stg. 14800 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Barcău, km 115+400 - 134+700, Zonare confl. Sânicolau-Frontieră mal dr. 19200 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 30 | r. Înot - aval confluenţă Boian | M31 | RO M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunatăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Inot aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,25 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Inot aferenta A.P.S.F.R.- ului S = 2411,2 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Înot, loc. Marghita Lungime= 6 km.; Volum = 11 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Înot Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
370
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Boianu Mare Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Păgaia Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Dania Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Reghea Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||||
| !image Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Iertaş Suprafaţa: 1 ha. | ||||||||
| M35 | RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Înot Suprafaţa: 9,2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
371
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Înot - 2 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 31 | r. Bistra - aval localitate Voivozi | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Bistra aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,06 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Bistra aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 7366,44 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Ciutelec Suprafaţa: 3,8 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Bistra, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albii: 13,7 km.; protecţii de mal - 10,44 km.; pod - 1 buc. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Bistra Suprafaţa: 5,9 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri de vegetaţie) Valea Bistra 12 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
372
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | r. Făncica - aval localitate Buduslău | M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Făncica aferente A.P.S.F.R.-ului S = 7,81 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-2 | !image Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Făncica aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 817,5 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Reabilitare acumulare Crestur, judeţul Bihor Capacităţi: reabilitare acumulare Crestur; reabilitare şi extindere canton exploatare | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Modernizare drum de acces Ac. Crestur 1,1 km. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Dotare generator Ac. Crestur | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Crestur Suprafaţa: 1 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Sălacea Suprafaţa: 1,2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
373
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RO M13-3 | !image Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) digur Valea Făncica Suprafaţa:1,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Făncica 7 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| RO M14-2 | !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Făncica, km 100, Zonare Făncica, mal dr. 1400 m. | Mică | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig pe Făncica, km 100, Zonare Făncica, mal stg. 1300 m. | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 33 | r. Valea Fâneţelor - aval localitate Păuleşti | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Fânaţelor, loc. Sărsig Lungime = 300 ml. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Fâneţelor aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 5450,27 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Fâneţelor, loc. Spinuş Lungime= 5 km.; Volum = 10 000 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Creşterea locală a capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea albiei Decolmatare v. Corbeni (Sacalasău), loc. Sălişte Lungime= 2 km.; Volum = 8 600 mc. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Fâneţelor, Valea Corbeni Suprafaţa: 15 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
374
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| !image | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Fâneţelor 5 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 34 | r. Derna - aval localitate Derna | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Derna aferente A.P.S.F.R.-ului S = 6,22 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Derna aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 499,89 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) Valea Derna Suprafaţa: 6 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| 35 | r. Almaş - aval localitate Burzuc | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Almaş aferentă A.P.S.F.R.- ului S = 430,95 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M10-2 | Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Fegernic Suprafaţa: 1,1 ha. | ||||||||
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Almaş 2,5 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Almaş - 1 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||||
375
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 | r. Ier - aval localitate Mihăileni | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v.Ier , loc. Sălacea Lungime = 70 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Ier, loc. Adoni Lungime = 30 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v.Ier, loc. Săcuieni Lungime = 60 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Ier, loc. Diosig Lungime = 100 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Consolidare vegetativă v. Ier, loc. Ianca Lungime = 40 ml | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M07-1 | Îmbunatăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale raului Ier aferente A.P.S.F.R.-ului S = 33,4 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ier aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 5469,57 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim | |||
| M34 | RO M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj Lucrări de apărare împotriva inundaţiilor produse de ape interne pe cursuri de apă transfrontaliere româno-maghiare, Valea Ier, judeţul Bihor Reabilitare / modernizare 3 buc. SP (SP8 Săcuieni, SP 13 Săcuieni, SP5 Diosig) | Medie | M.A.D.R. / A.N.I.F. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
376
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea şi reprofilare a albiei Decolmatare v. Orbău, loc. Cehal Lungime= 6 km; Volum = 15 000 mc | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea şi reprofilare a albiei Decolmatare v.Vetijgat, loc. Tiream Lungime= 5 km; Volum = 12 500 mc | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări de decolmatarea şi reprofilare a albiei Decolmatare v. Salcia, loc. Şimian Lungime= 26 km; Volum = 65 000 mc | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Punerea în siguranţă a barajelor Şilindru şi Sălacea, judeţul Bihor Capacităţi: punere în siguranţă a barajelor Şilindru şi Sălacea | Mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Şilindru Suprafaţa: 0,6 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | |||
| !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) Întreţinere covor vegetal (cosire) Baraj Becheni Suprafaţa: 0,8 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||||
| RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Întreţinere şi igienizare curs de apă (tăieri vegetaţie) Valea Ier, Canalul Morilor, Valea Salcia, Valea Rât, Valea Zimoiaş - 7 km. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
377
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 37 | r. Ier - sector aval Unimăţ amonte confluenţă Checheţ | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ier aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 4429,36 ha | Mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva , Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Întreţinere covor vegetal (cosire) diguri Valea Ier Suprafaţa: 2 ha. | Mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
378
* La A.P.S.F.R. nr. 1 măsurile RO_M09-2 (Acumulare nepermanentă Zeldiş, judeţul Arad - Volum - 2.500.000 mc.); RO_M11-3 (Acumulare nepermanentă Zeldiş, judeţul Arad - Capacităţi: albie reprofilată - 1,8 km; protecţii de mal - 0,51 km) sunt obiecte ale investiţiei: "Acumulare nepermanentă Zeldiş, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 1 măsurile RO_M11-3 (Regularizare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara - Regularizare albie - 2,544 km; apărări de mal cu gabioane - 0,750 km;); RO_M11-4 (Amenajare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara – dig de pământ - 2,050 km) sunt obiecte ale investiţiei:
Regularizare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara;
* La A.P.S.F.R. nr. 1 măsurile RO_M11-3 (Regularizare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara - Regularizare albie - 2,544 km; apărări de mal cu gabioane - 0,750 km.); RO_M11-4 (Amenajare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara – dig de pământ - 2,050 km.) sunt obiecte ale investiţiei:
Regularizare Valea Ţebea, judeţul Hunedoara;
* La A.P.S.F.R. nr. 4 măsurile RO_M09-2 (Amenajare Valea Băneşti, judeţul Arad - Volum - 990.000 mc. acumulare nepermanentă); RO_M11-3 (Amenajare Valea Băneşti, judeţul Hunedoara - Regularizare albie - 14,00 km; Consolidări de mal - 4,5 km) sunt obiecte ale investiţiei: "Amenajare Valea Băneşti, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 4 măsurile RO_M09-2 (Amenajare Valea Luncşoara, judeţul Arad - capacitate de atenuare - 0,64 mil. mc.); RO_M11-3 (Amenajare Valea Luncşoara, judeţul Arad - albie amenajată - 3,195 km.; protecţie de mal - 2,795 km.;) sunt obiecte ale investiţiei: “Amenajare Valea Luncşoara, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 4 măsurile RO_M09-2 (Amenajare Valea Hălmăgel, judeţul Arad – 0,75 mil. mc. acumulare nepermanentă); RO_M11-3 (Amenajare Valea Hălmăgel, judeţul Arad - amenajare albie - 4,5 km.) sunt obiecte ale investiţiei: “Amenajare Valea Hălmăgel, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 5 măsurile RO_M09-2 (Amenajare complexă Valea Leuca, judeţul Arad - volum atenuat - 8 mil. mc.); RO_M11-3 (Amenajare complexă Valea Leuca, judeţul Arad - consolidări mal - 2 km.; baraje filtrante - 3 buc.) sunt obiecte ale investiţiei: “Amenajare complexă Valea Leuca, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M11-1 (Amenajare Valea Briheni, judeţul Bihor - acumulare - volum total 5,5 mil. mc.); RO_M11- 3 (Amenajare Valea Briheni, judeţul Bihor - reprofilare albie - 2650 ml.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Amenajare Valea Briheni, judetul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M11-1 (Amenajare Crişul Nou la Lunca, judeţul Bihor - acumulare - 1,100 mil. mc.); RO_M11-3 (Amenajare Crişul Nou la Lunca, judeţul Bihor - ziduri de sprijin - 7,95 km.; consolidări de mal - 4,5 km.; stabilizare pat albie - 0,275 km.; prag de retenţie - 0,3 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Amenajare Crişul Nou la Lunca, judeţul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M11-1 (Amenajare Valea Tărcăiţa, judeţul Bihor - Acumulare Tărcăiţa: 2,5 mil. mc.); RO_M11-3 (Amenajare Valea Tărcăiţa, judeţul Bihor - reprofilare albie - 2,4 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Amenajare Valea Tărcăiţa, judeţul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M11-3 (Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor - reprofilare albie: 22,05 km.; apărări de mal - 28,305 km.; parapet din beton - 5,935 km.; impermeabilizări din beton - 1,22 km.; regularizare - 2,37 km.; stabilizare pat albie - 19 buc.;); RO_M11-4 (Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor - diguri de apărare - 25,535 km.;); RO_M14-2 (Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor - supraînălţări diguri - 4,575 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Lucrări pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale produse în b.h. Crişul Negru, judeţul Bihor";
379
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M11-3 (Protecţii de mal punctuale în bazinul hidrografic Crişul Negru apărute în urma viiturilor din anul 2004 - amenajare albie - 5,5 km.; consolidări de mal - 4,14 km.; stabilizare pat albie - 3,450 km.); RO_M11-4 (Protecţii de mal punctuale în
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
380
bazinul hidrografic Crişul Negru apărute ăn urma viiturilor din anul 2004 - dig - 3,45 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Protecţii de mal punctuale în bazinul hidrografic Crişul Negru apărute în urma viiturilor din anul 2004";
* La A.P.S.F.R. nr. 10 măsurile RO_M10-1 (Punere în siguranţă acumulare nepermanentă Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad - punerea în siguranţă a barajelor); RO_M14-2 (Punere în siguranţă acumulare nepermanentă Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad - supraînalţare dig mal stg. al Canalului Cermei - Tăut - 7 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Punere în siguranţă acumulare nepermanentă Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad";
* La A.P.S.F.R. nr. 14 măsurile RO_M09-2 (Acumulare nepermanentă Sohodol, judeţul Bihor - acumulare nepermanentă - 1 buc.); RO_M11-3 (Acumulare nepermanentă Sohodol, judeţul Bihor - regularizare albie - 4 km; reprofilare albie - 4 km.; consolidări de mal - 0,85 km.; zid de sprijin din zidărie piatră - 0,15 km.; căderi gabioane - 3 buc.; prag de retenţie - 5 buc.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Acumulare nepermanentă Sohodol, judeţul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 14 măsurile RO_M09-2 (Amenajare Valea Şoimuş, judeţul Bihor - acumulare nepermanentă - 0,54 mil. mc.); RO_M11-3 (Amenajare Valea Şoimuş, judeţul Bihor - acumulare nepermanentă - 0,54 mil. mc.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Amenajare Valea Şoimuş, judeţul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 14 măsurile RO_M09-2 (Acumulare nepermanentă Meziad, judeţul Bihor - acumulare nepermanentă - Vtot. = 1,10 mil. mc.); RO_M11-3 (Acumulare nepermanentă Meziad, judeţul Bihor - reprofilare albie - 11,75 km.; zid de sprijin beton - 0,8 km.; consolidări de mal gabioane - 1 km.; consolidări de mal pereu zidit - 10,45 km.; prag de retenţie - 1 buc.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Acumulare nepermanentă Meziad, judeţul Bihor";
* La A.P.S.F.R. nr. 22 măsurile RO_M11-1 (Amenajare Valea Călata, judeţul Cluj - Acumulare Călata: Vtot. = 2.115.000 mc.); RO_M11-3 (Amenajare Valea Călata, judeţul Cluj - amenajare albie: 29,3 km.; ziduri de sprijin - 7,36 km.; consolidări de mal - 20,4 km.) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Amenajare Valea Călata, judeţul Cluj";
* La A.P.S.F.R. nr. 29 măsurile RO_M10-1 (Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor - acumulare volum - 3,6 mil. mc.); RO_M11-3 (Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor - amenajare albie - 2,4 km) sunt obiecte ale investiţiei: ,,Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor".
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Decizia de realizare a măsurilor propuse de Administraţia Bazinala de Apă Crişuri pentru ,,Crearea de noi zone umede" se va face în urma unei analize de detaliu în ceea ce priveşte eficienţa tehnică a infrastructurii de desecare în raport cu pagubele evitate din zonele locuite şi nu numai, în condiţiile realizării unor zone umede, analiză la care M.A.D.R. şi A.N.I.F. vor fi implicate în mod direct.
Tabelul 4 - 5 cuprinde măsurile de reducere a riscului la inundaţii pentru zonele cunoscute ca fiind afectate de inundaţii, în următoarele două situaţii excepţionale.
1.Inundaţii semnificative care au avut loc după anul 2010 (zone afectate de inundaţii majore, în ultimii 5 ani - cu îndeplinirea criteriilor de hazard, respectiv de pagube considerate în definirea A.P.S.F.R.-urilor la nivel naţional în anul 2011);
2.Inundaţii de tip Flash Flood (viituri rapide / torenţiale deosebite).
Sunt cazuri în care s-au identificat în perioada 2012 - 2015 noi informaţii privind o anumită zona supusa riscului la inundaţii, faţă de zonele declarate şi raportate la CE ca fiind zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (A.P.S.F.R.) în martie 2012.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
382
Tabel 4 - 5 Măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii asociate zonelor nou identificate cu risc la inundaţii pentru Spaţiul Hidrografic Crişuri
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | r. Valea Junc (Crişan) | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Junc (Crişan), loc. Crişan, judeţul Hunedoara Recalibrare albie - 8km. | Pentru apărarea împotriva inundaţiilor în caz de viitură a localităţilor Juncu de Jos şi Crişan, cât şi a terenurilor agricole, a căilor de comunicaţii din zonă, sunt necesare lucrări de regularizare a albiei şi refacere a secţiunii de curgere. !image Se impun ca necesare şi oportune a fi realizate lucrările pentru „Amenajarea Văii Crişan” în conformitate cu tema de proiectare din cadrul „Documentaţiei pentru elaborarea şi prezentarea ofertei”, prin care se solicită: - refacerea secţiunii de scurgere pe 2km; - consolidări de maluri pe 1,0 km; - lucrări de întreţinere a materialului solid; !image - o acumulare nepermanentă cu V = 0,5 mil mc, amonte de localitatea Crişan. |
| 2 | r. Valea Uibăreşti | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Uibăreşti, judeţul Hunedoara Albie reprofilată - 3,721 km; Protecţie de mal - 1,52km | !image În urma viiturilor excesive din perioada 2005 – 2007, s-au produs pagube în zona Uibăreşti , Grohot, Bulzeştii de Jos şi Bulzeştii de Sus, astfel: 7 buc gospodării, 3km drumuri comunale, 105 ha suprafeţe inundate, 2 buc obiective social – economice, 3 buc. Poduri, 3 buc podeţe. Pe sectorul propus pentru regularizare, malurile au fost erodate, iar debitul solid trasportat a colmatat secţiunea de curgere. Capacitatea actuală de transport are valori cuprinse între 14 şi 75 mc/s, inferioare debitului corespondent probabilităţii de depăşire 5% (Q5%= 88 mc/s – amonte confluenţă pârâu Ribiţa; Q5%= 77 mc/s – amonte confluenţă V. Bulz). !image Având în vedere cuantumul pagubelor înregistrate, pentru prevenirea unor noi pagube, lucrările de amenajare propuse sunt necesare şi oportune. |
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 | r. V. Sighişoara | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Stabilizare pat albie v. Sighişoara din anrocamente = 320 mc | !image Lucrare prinsă în lista punctelor critice elaborată în urma verificărilor pe judeţ a lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor. |
| 4 | r. Valea Bighiu | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Bighiu la Pâncota, judeţul Arad Capacităţi: reprofilare albie - 10 km . | Lucrarea este cu prioritate social-economică şi prevede lucrări de amenajare a cursului valea Sodom şi ai principalilor afluenţi ai acestuia, pentru reducerea riscului la inundaţii şi evitarea repetării pagubelor care au afectat case, gospodării, zeci de km de drumuri şi străzi şi zeci de hectare de teren aparţinând locuitorilor din oraşul Pancota. !image Cursul are o lungime de 15 km, traversează oraşul Pâncota şi localitatea Măderat şi prezintă o panta medie de 16‰, coeficient de sinuozitate 1.19, iar altitudinea medie de 159 m. !image În prezent, albia pârâului Sodom este colmatată, secţiunea fiind obturată de vegetaţie. Procesele cele mai prezente sunt cele aluvionare. Se produc eroziuni ale terenurilor din bazin şi ale malurilor albiei, materialul depus în albie determină divagarea şi meandrarea acesteia.Cursul este incorsetat de prezenta factorului uman, pe maluri fiind amplasate construcţii sau drumul DJ 709. Fenomenele hidrologice periculoase ce s-au înregistrat in bazinul hidrografic al părâului Sodom, unde pe data de 10.07.2011, în urma precipitaţiilor de aproximativ 93 l/mp, au fost afectate 18 locuinţe, 63 gospodării, 12 străzi din oraşul Pâncota (Tudor Vladimirescu, Avram Iancu, Piaţa Libertaţii, Traian, Decebal, Soarelui, Eroilor, Gheorghe Doja, Campiei, Extravilan, Crişului, Vasile Goldis); DJ 709 intre Mâsca şi Pâncota a fost inundate. !image Se impune realizarea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pentru a evita pierderi de vieţi omeneşti şi mari pierderi materiale, în eventualitatea producerii de ape mari. Se propun lucrări de amenajare a albiei, sprijiniri şi consolidări de mal de tip rigid si elastic, reconfigurarea malurilor erodate, lucrari hidrotehnice de stabilizare a patului albiei prin realizarea de praguri de fund si amenajarea confluentelor cu afluentii principali. |
383
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 | r.Valea Mare | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Regularizare Valea Mare la Cusuiuş, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie - 5 km.; consolidări mal - 1,5 km. | Cusuiuş este un sat în comuna Lazuri de Beiuş, judeţul Bihor, Transilvania, România. !image Se impune realizarea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pentru a evita pierderi de vieţi omeneşti si mari pierderi materiale, în eventualitatea producerii de ape mari. |
| 6 | r.Valea Mare | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Regularizare Valea Mare la Hinchiriş, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie - 3km.; consolidări mal - 1km. | Hinchiriş este un sat în comuna Lazuri de Beiuş, judeţul Bihor, Transilvania, România. Biserica de lemn din Hinchiriş se află în localitatea omonimă din judeţul Bihor şi a fost ridicată în secolul 18, sau chiar mai devreme. Biserica se află pe noua listă a monumentelor istorice sub codul LMI: BH-II-m-B-01159. !image Se impune realizarea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pentru a evita pierderi de vieţi omeneşti si mari pierderi materiale, în eventualitatea producerii de ape mari. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
384
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 | r. Valea Pocluşa | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Pocluşa, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 8 km.; consolidare de mal - 4,7 km.; zid de sprijin - 3,0 km. | !image În urma viiturilor din 2005 au fost afectate, pe Valea Pocluşa şi afluenţii Valea Şoimului şi Valea Zarzag, obiective social – economice, case, drumuri, terenuri agricole, consolidări existente, amplasate de-a lungul văii. Obiectul investiţiei este de a se executa lucrări pentru apărarea împotriva inundaţiilor şi evitarea pagubelor produse de viituri pe teritoriul localităţilor riverane, cuprinzând lucrări de amenajare: - recalibrarea secţiunii de transport pentru tranzitarea debitului de calcul; - protecţii de maluri şi praguri de fund; !image - amenajarea torenţilor. |
| 8 | r. Valea Rătăşel | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Regularizare Valea Rătăşel, judeţul Bihor Capacităţi: recalibrare albie - 10 km.; consolidări de mal - 1km. | Valea Rătăşel curge prin satul Girişu Negru comuna Tinca. Necesitatea şi oportunitatea investiţiei este determinată de valoarea şi amploarea pagubelor înregistrate şi de necesitatea adoptării de măsuri pentru apărarea împotriva inundaţiilor a localităţii Girişu Negru |
385
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 | r. Valea Sărand | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Sărand, judeţul Bihor Capacitati: amenajare albie - 11,0 km. | Evoluţia şi modificarea condiţiilor de scurgere din bazinul hidrografic şi a proceselor morfologice din albia văii Sărand au determinat creşterea frecvenţei de producere a inundaţiilor. !image În ultimii ani, viiturile formate la debite cu probabilitatea de producere de 7-10% au cauzat inundarea gospodăriilor şi terenurilor agricole din localitatea Sărand, înregistrându-se pagube importante. Albia minoră a văii Sărand are o secţiune variabilă determinată de colmatările produse, formă laternativă triunghiulară şi trapezoidală, cu lăţimi de 1,6 – 3,0 m şi înălţimi de 1,0 – 2,3 m. !image Necesitatea şi oportunitatea investiţiei este determinată de valoarea şi amploarea pagubelor înregistrate şi de necesitatea adoptării de măsuri pentru apărarea împotriva inundaţiilor a localităţii Sărand şi pentru asigurarea unei scurgeri libere a apei în albia Văii Sărand. Obiectivul investiţiei este realizarea lucrărilor de infrastructură pentru apărarea împotriva inundaţiilor şi evitarea pagubelor produse pe teritoriul localităţii. |
| 10 | r. Valea Tăşad | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Tăşad, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 15 km.; consolidări de mal - 100 ml ; refacere traversări - 3 buc.; | !image Lucrarea este necesară pentru apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor Oşorhei, Alparea şi Felcheriu. In ultimii ani, datorită creşterilor de debite pe cursul de apă, s-au creat probleme prin revărsarea din albie datorită colmatării albiei, inundând suprafeţe de teren şi punând în pericol gospodării, anexe gospodăreşti, strâzi din localităţi şi rambleul de cale ferată Oradea – Cluj – Napoca. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
386
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 | r. Valea Camăr | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei – recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Camăr, judeţul Bihor Capacităţi: amenajare albie - 10 km. | Panta sectorului de curs analizat este de 4-6‰. Din cauza obturării şi colmatării albiei, secţiunea este insuficientă pentru tranzitarea debitelor de viitură, inundaţiile provocând instabilitate pentru viata locuitorilor, afectând dezvoltarea economică şi socială a localităţii. Viiturile, în decursul anilor, pe lângă starea de degradare la care au adus albiile, au produs pagube deosebite localităţilor riverane, care se materializează prin: 12 buc case inundate, 50 buc gospodării inundate, 1 buc pod principal, 3 buc podeţe, 2 km drum comunal, 1 km reţele electrice, 150 ha terenuri agricole. !image !image Obiectivul investiţiei constă în realizarea lucrărilor de infrastructură pentru apărarea împotriva inundaţiilor prin amenajarea albiilor, stabilizări ale malurilor şi a talvegurilor, propunând: mărirea capacităţii de scurgere a albiei minore pentru asigurarea tranzitării debitelor mari, lichide şi solide, prin reprofilarea albiilor minore; stoparea fenomenelor erozionale laterale prin consolidarea malurilor; evitarea adâncimii albiei prin stabilizarea talvegurilor. |
| 12 | r. Valea Sarcău | M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Amenajare Valea Sarcău, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 2,6 km.; consolidare de mal - 0,81 km | !image Sectorul pe care se propun lucrări este situat pe zona de curs mediu şi inferior. Cursul are panta de 7‰, lăţimi de albie minore cuprinse între 0,5 – 2,5m şi înălţimea malurilor de 0,2 – 2,5m. Principala caracteristică a cursului este transportul şi depunerea de aluviuni care obturează albia şi determină erodarea malurilor în concavităţi determinând divagarea albiei. Se produc eroziuni ale malurilor şi degradarea terenurilor riverane. Aval podului DJ, colmatările au determinat eroziuni ale culeelor. Prezenţa vegetaţiei pe maluri şi în patul albiei, sub formă de blocaje a dus la o secţiune a albiei insuficientă pentru tranzitarea apelor mari şi a viiturilor. !image Pagubele produse de curs sunt însemnate, greu de suportat de către comunitatea care locuieşte în zonă. Prin lucrările propuse, vor fi apărate împotriva inundaţiilor case, anexe, poduri, terenuri agricole şi căi de comunicaţie de importanţă judeţeană. |
387
* Zonele care nu sunt declarate ca A.P.S.F.R. în cadrul raportării din 2012, dar pe care s-au înregistrat viituri rapide sau viituri însemnate în perioada 2010 - 2015
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
P.M.R.I. reprezintă o viziune strategică pentru managementul riscului la inundaţii atât la nivel de UoM (A.B.A.) cât şi la nivel de A.P.S.F.R. În acest sens, s-au stabilit obiectivele de management al riscului la inundaţii, s-au identificat măsurile necesare în atingerea obiectivelor managementului riscului la inundaţii şi s-au pioritizat măsurile care vizează reducera riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R, ţinând cont de obiectivele specifice de management al riscului la inundaţii. Următorul pas îl reprezintă prezentarea unei imagini de ansamblu a strategiei managementului riscului la inundaţii la nivel de A.B.A. şi definirea şi, într-o etapă ulterioară, promovarea proiectelor integrate de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
În acest capitol, se prezintă strategia măsurilor şi acţiunilor conjugate pentru reducerea consecinţelor negative ale inundaţiilor în anumite zone cu risc potenţial semnficativ la inundaţii, considerate prioritare.
*
* *
Schema de amenajare a spaţiului hidrografic Crişuri a fost astfel concepută încât să asigure o apărare împotriva inundaţiilor a principalelor localităţi din spaţiul hidrografic. Lucrările existente de apărare împotriva inundaţiilor aflate în funcţiune pe ansamblul spaţiului hidrografic Crişuri, constau în regularizări de râuri, îndiguiri, consolidări de maluri, precum şi acumulări permanente, nepermanente sau poldere. Dintre localităţile principale care beneficiază de lucrări de apărare se menţionează: Marghita, Oradea, Aleşd, Huedin, Vaşcău, Ştei, Beiuş, Brad, Sebiş, Ineu, Chişineu - Criş etc.
–Salba de lacuri de acumulare, cu folosinţă complexă de pe râul Crişul Repede asigură o mai bună gestionare a viiturilor prin atenuarea acestora, având ca efect diminuarea semnificativă a debitelor cursurilor de apă aval, astfel că apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane râului Crişul Repede şi mai ales a municipiului Oradea se realizează prin:
o Acumularea permanentă Drăgan, pe valea Drăgan; acumularea permanentă Leşu, pe Valea Iad; acumularea permanentă Lugaş, pe râul Crişul Repede; acumularea permanentă Tileagd pe râul Crişul Repede; acumularea permanentă Priza CET I, pe râul Crişul Repede;
o Linii de apărare compuse din lucrări de îndiguire.
Menţionăm faptul că datorită existenţei acestor lacuri de acumulare cu folosinţă de atenuare a undelor de viitură, bazinul hidrografic Crişul Repede este
considerat cu un grad mai mic de risc din punct de vedere al inundaţiilor, existând totusi un risc tehnic/tehnologic asociat amenajărilor hidrotehnice / barajelor care trebuie redus.
–Pe râul Crişul Alb apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane acestuia, şi în special a oraşelor Ineu şi Chişineu Criş se realizează prin:
o Acumularea permanentă Tauţ, pe v. Cigher; polderul Chier, pe v. Cigher; polderele Şicula şi Zărand pe râul Crişul Alb;
o Linii de apărare compuse din lucrări de îndiguire.
–Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane râului Crişul Negru şi în special a municipiului Beiuş se realizează prin:
o Polderul Ginta pe râul Crişul Negru; polderele Tămaşda şi Zerindu Mic, pe râul Crişul Negru.
o Liniile de apărare compuse din lucrări de îndiguire.
–Bazinul Hidrografic Barcău prezintă următoarele lucrări de apărare împotriva inundaţiilor, lucrări care protejează municipiul Marghita şi localităţile riverane râului Barcău:
o Acumularea permanentă Suplacu de Barcău pe râul Barcău; acumularea nepermanentă Egher pe valea Egher; polderul Sălard pe râul Barcău.
o Linii de apărare compuse din lucrări de îndiguire.
–Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane văii Ier şi a oraşului Săcuieni se realizează prin:
o Acumularea Andrid, pe valea Ier;
o Linii de apărare compuse din lucrări de îndiguire.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii propune un Set de măsuri structurale şi nestructurale, clasificate în 3 categorii, în funcţie de nivelul de aplicare, după cum urmează:
–Măsuri la nivel naţional;
–Măsuri la nivel bazinal (A.B.A.);
–Măsuri la nivel de A.P.S.F.R.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel naţional reprezintă un punct cheie în construirea unui cadru organizaţional bun pentru realizarea unui management integrat al riscului la inundaţii, deziderat care depinde de implicarea serioasă a tuturor "actorilor" şi de folosirea eficientă a resurselor disponibile.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel bazinal ţin de soluţiile organizatorice şi tehnice al căror efect vizează îmbunătăţirea managementului riscului la inundaţii la nivelul întregului teritoriu al A.B.A.
Măsurile aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. sunt măsuri specifice, „localizate" fie la nivel de A.P.S.F.R., fie, după caz, pe afluenţi sau în bazinul amonte al sectorului respectiv dar care au efect asupra celor 37 de sectoare / zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (A.P.S.F.R.)., declarate şi raportate în martie 2012, în cadrul evaluării preliminare a riscului la inundaţii.
În tabelul 4 - 6 sunt prezentate sintetic măsurile propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii.
Tabel 4 - 6 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
| Tip masură | Măsuri | Nr. de Măsuri | Cod Măsură |
|---|---|---|---|
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | Crearea de noi zone umede | 1 | RO M04-1 |
| Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 26 | RO M04-4 | |
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 26 | RO M07-1 |
| Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ala A.P.S.F.R.-urilor | 37 | RO M07-2 | |
| Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 2 | RO M07-3 | |
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | 5 | RO M08-2 |
| Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | 46 | RO M08-3 | |
| Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanenete / nepermanente) | 1 | RO M08-6 | |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | 15 | RO M09-2 |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin marirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | 20 | RO M10-1 |
| Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | 69 | RO M10-2 | |
| Măsuri structurale de protecţie | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | 7 | RO M11-1 |
| Tip masură | Măsuri | Nr. de Măsuri | Cod Măsură |
|---|---|---|---|
| (planificare şi realizare) | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | 44 | RO M11-3 |
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale | 18 | RO M11-4 | |
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | 3 | RO M13-2 |
| Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | 24 | RO M13-3 | |
| Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | 19 | RO M13-4 | |
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente | 37 | RO M14-2 |
| Asigurarea resurselor umane, financiare şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | 2 | RO M20 |
| Total Măsuri | 402 | ||
Din cele 332 de măsuri identificate de către Administraţia Bazinală de Apă Crişuri pentru reducerea riscului la inundaţii, un număr de 187 măsuri sunt propuse în vederea realizării acestora cu fonduri proprii ale Administraţiei Bazinale de Apă Crişuri (prin Programul de Gospodărire al Apelor sau Programul de Investiţii Surse Proprii), restul de 145 de măsuri urmând a fi propuse spre finanţare cu Fonduri de la Bugetul de Stat sau Fonduri Europene nerambursabile / Credite Externe.
Menţionăm faptul că în cadrul măsurilor propuse pentru reducera riscului la inundaţii, majoritatea Studiilor de Fezabilitate au fost realizate în perioada 2003 - 2008, fiind necesară reactualizarea lor în conformitate cu prevederile Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung aprobată prin HG 846 / 11 august 2010 - obiectivul pe termen lung este asigurarea protecţiei localităţilor pentru viituri cu
probabilităţi de depăşire cuprinse între 1% şi 0,01% diferenţiat în funcţie de rangul localităţilor.
După cum se poate observa, cele mai importante / relevante tipuri de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R., pe teritoriul gestionat de A.B.A. Crişuri, se prezintă sintetic astfel:
–RO_M10-2 (Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) – 69 măsuri şi RO_M13-3 (Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor) – 26 măsuri.
o Justificare: Aceste măsuri se referă la aplicabilitatea prevederilor Ordinului 819 / 2007 al Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile privind aprobarea Normativului pentru lucrările de întreţinere şi reparaţii din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române”. Lucrările de întreţinere şi reparaţii au ca scop menţinerea construcţiilor şi instalaţiilor aferente la nivelul necesar cerinţelor şi asigurarea functionalităţii amenajărilor hidrotehnice - lacuri de acumulare şi alte lucrări cu rol de apărare (îndiguiri, regularizări etc.).
o decolmatări hidraulice în aceste perioade.
–RO_M08-3 - Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei (46 măsuri)
o Justificare: Măsura este necesară în vederea asigurării capacităţii de tranzitare a debitelor în perioadele de ape mari prin albiile cursurilor de apă. Implementarea măsurii apare ca necesară din cauza colmatării rapide a acestora ca urmare a creşterii transportului aluvionar de debit solid în perioadele de viitură, provenit în principal din scurgerile de pe versanţi, ca urmare a defrişărilor necontrolate.
–RO_M11-3 - Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie (44 măsuri)
o Justificare: Măsura este necesară pentru stoparea coborârii talvegului albiilor cursurilor de apă în vederea punerii în siguranţă a construcţiilor care realizează retenţii cu rol de aparare, precum şi stabilizarea malurilor şi asigurarea secţiunilor de scurgere în vederea tranzitării unor debite de viitură cu probabilitatea de depaşire de 1%, fără inundarea localităţilor riverane.
–RO_M14-2 - Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente (37 măsuri)
o Justificare: conform Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung aprobată prin HG 846 / 11 august 2010 - obiectivul pe termen lung este asigurarea protecţiei localităţilor pentru viituri cu probabilităţi de depăşire cuprinse între 1% şi 0,01% diferenţiat în funcţie de rangul localităţilor, cee ce duce la necesitatea lucrărilor de supraînălţare a digurilor existente.
–RO_M04-4 (Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative)) (26 măsuri)
o Justificare: Măsura este necesară pentru combaterea eroziunilor de mal şi protejarea construcţiilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor şi a obiectivelor socio - economice.
–RO_M10-1 (Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.)) – 20 măsuri
o Justificare: Amenajările hidrotehnice din spaţiul hidrografic Crişuri, cu folosinţă complexă, au rol preponderent de apărare împotriva inundaţiilor şi alimentare cu apă a localităţilor din aval. Acestea au fost construite între anii 1970 - 1990, la data actuală construcţiile aferente amenajărilor hidrotehnice ajungând la limita inferioară a perioadei normale de funcţionare (40 - 60 ani). De asemenea, echipamentele hidromecanice, instalaţiile electrice de forţa, comandă şi semnalizare a acestora, precum şi cele de iluminat au perioada normală de funcţionare depăşită, iar costurile legate de întreţinerea şi repararea lor au devenit substanţiale, din cauza faptului că piesele de schimb, nu se mai fabrică. Întrucât există riscul ca acestea să fie scoase din fucnţiune, se impune reproiectarea instalaţiilor electrice de forţă şi comandă, a mecanismelor şi instalaţiilor de acţionare a echipamentelor hidromecanice aferente barajelor, pentru creşterea siguranţei în exploatare a obiectivelor hidrotehnice şi asigurarea exploatării lor la parametrii proiectaţi. La cele descrise mai sus se adaugă necesitatea refacerii infrastructurii podurilor, aceasta fiind comună cu cea a barajului, a cărei degradare are efecte negative asupra părţilor de construcţie (fisuri, crăpături ale pilele / culeelor barajului, etc). Măsura RO_M10-1 este esenţială pentru siguranţa în exploatare şi la parametrii proiectaţi a amenajărilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor (baraje + lacuri de acumulare). Lucrările necesare vor avea un impact pozitiv asupra populaţiei din zonă, deoarece scopul lacurilor de acumulare este prioritar social apărând populaţia împotriva inundaţiilor şi stopând eroziunile active din zonele intravilane limitrofe albiei
râurilor, dar are şi implicaţii economice prin evitarea pagubelor potenţiale ce se pot produce prin afectarea infrastructurii şi a lucrărilor de artă existente în zonă.
–RO_M11-4 - Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale (18 măsuri)
o Justificare: îndiguirile locale sunt construite pentru apărarea centrelor populate, obiectivelor şi terenurilor din incinta protejată şi pentru întregirea liniei de apărare existentă.
–RO_M13-4 - Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă (17 măsuri)
o Justificare: Prin efectuarea lucrărilor de defrişare punctuale a vegetaţiei din imediata vecinătate a albiilor minore ale cursurilor de apă se asigură capacitatea de tranzitare a debitelor de viitură, prin eliminarea îngustărilor de secţiunii de scurgere şi realizarea unor decolmatări hidraulice în aceste perioade.
–RO_M09-2 - Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni
(15 măsuri)
o Justificare: Prin realizarea acestor acumulări nepermanente se reduce riscul de inundaţii a localităţilor din aval prin reţinerea pentru o perioadă de timp a volumelor de viitură şi reducerea debitului maxim tranzitat în aval prin albie, fără a mai fi necesare alte măsuri structurale punctuale de tipul diguri, regularizări, apărări de mal, etc.
În figura 4 - 1 sunt prezentate pentru fiecare A.P.S.F.R. măsurile estimate a se realiza pentru reducerea riscului la inundaţii
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
395
Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Crişuri
4.6.Definirea de proiecte integrate majore
la nivel de A.B.A.
În scopul identificării la nivel de A.B.A. a proiectelor integrate majore7, consultantul JASPERS a solicitat o analiză matriceală, la nivelul fiecărui A.P.S.F.R., analiză care indică pe de o parte, principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% (desemnate pe baza unui criteriu unitar la nivel naţional, care ţine seama de populaţia potenţial afectată - prag peste 150 locuitori potenţial afectaţi pe localitate), precum şi principalele măsuri cu efect semnificativ de reducere a riscului la inundaţii (măsurile cele mai relevante din punct de vedere al reducerii riscului la inundaţii) în localităţile respective.
Matricea oferă o imagine calitativă a principalelor localităţi / grupuri de localităţi apărate (importante sub aspectul numărului de locuitori potenţial afectaţi), precum şi a celor mai semnificative / eficiente măsuri (măsuri structurale - hard şi soft, semnificative din punct de vedere al efectului produs) şi, prin urmare, ajută la gruparea măsurilor individuale în proiecte integrate (matricile pentru fiecare A.P.S.F.R. pot fi consultate pe site-ul www.rowater.ro)
Exemplu de matrice :
| Cod măsură | Tip măsură | Măsură propusă | A.P.S.F.R. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Localitatea 1 | Localitatea 2 | Localitatea 3 | Localitatea n | |||
| Măsura 1 | x | xx | FE | x | ||
| Măsura 2 | x | xx | - | x | ||
| Măsura 3 | FE | x | n | |||
7 Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM) acordă finanţare nerambursabilă pentru proiecte de investiţii şi de asistenţă tehnică de pregătire proiecte în sectorul de apă şi apă uzată, în cadrul Axei Prioritare 5. Acest Program Operaţional reprezintă unul dintre programele operaţionale prin care pot fi accesate fondurile europene structurale şi de investiţii alocate României în perioada 2014-2020. Se reaminteşte că Obiectivul Specific 5.1 "Reducerea efectelor şi a pagubelor asupra populaţiei cauzate de fenomenele naturale asociate principalelor riscuri accentuate de schimbările climatice, în principal de inundaţii şi eroziune costieră" promovează acţiuni ce contribuie la îndeplinirea cerinţelor Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii, transpuse şi în Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice 2013-2020. A.N.A.R. va transmite spre finanţare un număr de propuneri de proiecte integrate majore. Mai departe, aceste propuneri de proiecte integrate, vor face obiectul unui checking-list, prin care Autoritatea de Management pentru POIM urmează să verifice încadrarea proiectului ca fiind eligibil pentru finanţare, în conformitate cu o serie de elemente, evidenţiate în Ghidul POIM (Criterii pentru justificarea şi pregătirea proiectelor, recomandate de JASPERS).
| Simbol | Efectul (eficacitatea măsurii) |
|---|---|
| FE | Fără efect |
| x | Efect parţial (eficacitate parţială / apără parţial localitatea) |
| xx | Eficacitate foarte bună |
| n | Efect necunoscut |
| - | Măsura nu este aplicabilă pentru localitatea respectivă |
Informaţii detaliate cu privire la analiza matriceală realizata (sheet-uri excel) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20 riscului%20la%20Inundatii.aspx
În tabel 4 - 7 sunt descrise numărul localităţilor / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. Crişuri.
Tabel 4 - 6 Principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. Crişuri
| Număr localităţi cu populaţie potenţial afectată > 500 | Număr localităţi cu populaţie potenţial afectată > 250 | Număr localităţi cu populaţie potenţial afectată > 150 | Număr localităţi cu populaţie potenţial afectată > 80 |
| 26 | 62 | 92 | 134 |
În sprijinul abordării mai sus-menţionate, în vederea definirii proiectelor integrate, se precizează: "având în vedere necesarul masiv de investiţii comparativ cu fondurile nerambursabile disponibile, printre criteriile de prioritizare se vor număra: populaţia aflată sub incidenţa riscului, locaţia proiectului în zone cu incidenţă masivă a riscurilor, nivelul daunelor economice posibile, efectul pozitiv integrat al proiectului" (extras Ghid POIM).
Pe baza analizei matriceale (localităţi / grupuri de localităţi supuse riscului la inundaţii în cazul scenariului de inundabilitate 1%, a măsurilor asociate propuse), la nivelul A.B.A. Crişuri au fost identificate următoarele proiecte integrate majore:
1.Amenajarea complexă a Râului Crişul Alb în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane
1.1.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Amenajare Valea Băneşti, jude/ul Arad Volum - 990.000 mc. acumulare nepermanentă – APSFR 4 - RO_M09-2
1.2.Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie - Amenajare Valea Băneşti, judeţul
Arad Regularizare albie - 14,00 km; Consolidări de mal - 4,5 km -
APSFR 4 - RO_M11-3
1.3.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Amenajare Valea Tăcăşele, jude/ul Arad (volum atenuare: 600.000 mc.) – APSFR 1 – RO_M09-2
1.4.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare nepermanentă Zimbru, jude/ul Arad (Volum acumulat - 1.300.000 mc.) – APSFR 1 – RO_M09-2
1.5.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare nepermanentă Zeldiş, jude/ul Arad (Volum - 2.500.000 mc.) – APSFR 1 – RO_M09-2
1.6.Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Acumulare nepermanentă Zeldiş, judeţul Arad, albie reprofilată - 1,8 km; protecţii de mal 0,51 km - APSFR 1 - RO_M11-3
1.7.Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie - Amenajare Valea Bradului, municipiul Brad, judeţul Hunedoara Recalibrare albie - 7438 ml; Apărare de mal cu gabioane - 1000 ml - APSFR - RO_M11-3
1.8.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Amenajare coronament pe râul Crişul Alb, Chişineu Criş - Frontieră km 214 - 237+400, mal stg. zonare Chişineu Criş - Frontieră Lungime - 22540 m. - APSFR 1 - RO_M10-1
1.9.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Inlăturarea infiltraţiilor prin diguri pe Crişul Alb km 237+400 - 235, mal stg, zonare Vărşand Lungime - 2400 m - APSFR 1 - RO_M10-1
1.10.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Punere în siguranţă lucrări pe Crişul Alb la Ineu, judeţul Arad Capacităţi:
apărari de mal - 0,55 km; parapet beton - 0,50 km; supraînalţare de diguri - 14 km - APSFR 1 - RO_M14-2
1.11.Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă - Amenajare coronament în vederea asigurării accesului în perioade de ape mari pe râul Crişul Alb pe sectorul Chişineu Criş - Frontieră, judeţul Arad Capacităţi: amenajare coronament dig - 45 km - APSFR 1 - RO_13-2
1.12.Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare/drenaj - Dezvoltarea sistemului de ape interne de interes comun pe malul Crişul Alb şi Crişul Negru, judeţul Arad (reabilitare SP Vărşand, SP Becheni, SP Poganier, 3 buc. canton, 6 buc. CH, 3 buc. devresor, decolmatare Canalul Morilor 77 km) - APSFR 1 - RO_M08-2
1.13 Finalizarea lucrării ,,Acumularea Mihăileni pe râul Crişul Alb , judeţul Hunedoara"
Rest de executat:
a. Drum exploatare mal stâng
–Terasamente executate 98%;
–Consolidări executate 70%;
–Pod tronson1 L=16m.
b. Deviere DN 74 BRAD - ABRUD executat până în 1990
Devierea drumului a fost prevazută pe 4,5 km, s-au realizat 3,8 km, rest de realizat de 0,7 km.
–Viaductul km. 13+350 s-au realizat următoarele lucrări :
o Culee amonte;
o Pile pod integral;
o Structură montată 1 deschidere;
o Grinzile precomprimate şi procurate la faţa locului.
–Viaductul km. 14+74
o Structura terminată fără rampe de acces.
c. Deviere LEA
–Reţelele necesită proiectare şi execuţie:
o 110 KW neatacat
o 20 KW neatacat
d. rest de strămutat - 25 gospodării;
e. rest de expropriat terenuri - 23,15 ha teren.
1.14 Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile (S=76,93 ha) - APSFR 1 - RO_M07-1. Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale APSFR-urilor - Menţinerea stării pădurilor pentru suprafaţa bazinului hidrografic Crişul Alb (S=88562,9 ha) - APSFR 1 - RO_M07-2
1.15.Elaborarea de Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe afluenţii de ordinul 2,3,4 ai Crişului Alb - RO_M01_2
1.16.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.- RO_M15-1
1.17.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, corelarea multidisciplinară - RO_M18
Concluzii: Finalizarea Acumulării Mihăileni şi realizarea acumulărilor Băneşti, Tăcăşele, Zimbru, Zeldiş, reduce semnificativ riscul la inundaţii pe sectoarele superior şi mijlociu al râului Crişul Alb. Pentru reducerea riscului la inundaţii pe sectorul inferior este necesară supraînălţarea digurilor existente şi realizarea măsurilor de asigurare a capacităţilor de desecare/drenaj, precum şi finalizarea lucrărilor şi exproprierile pentru Acumularea Mihăileni.
2.Amenajarea complexă a Râului Crişul Negru în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane pe cursul superior şi mijlociu
2.1.Crearea de noi zone umede - Crearea unor zone umede pe Crisul Negru pentru îmbunătă/irea scurgerii în condi/ii de ape mari, jude/ul Bihor; Capacită/i: crearea unor zone umede: 10 kmp – APSFR 10 - RO_M04-1
2.2.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare Poiana, jud. Bihor; Capacită/i: acumulare - 650.000 mc.; deviere drum - 1,2 km APSFR 10 – RO_M09-2
2.3.Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură - Amenajare Valea Briheni, jude/ul Bihor; Capacită/i: acumulare - volum total 5,5 mil. mc. – APSFR 10 – RO_M11-1
2.4.Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură- Amenajare Crişul Nou la Lunca, jude/ul Bihor; Capacită/i: acumulare - 1,100 mil. mc. – APSFR 10 – RO_M11-1
2.5.Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură - Amenajare Valea Tărcăi/a, jude/ul Bihor; Capacită/i: Acumulare Tărcăi/a: 2,5 mil. mc.– APSFR 10 – RO_M11-1
2.6.Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură - Acumulare Pietroasa, jude/ul Bihor – APSFR 12 – RO_M11-1
2.7.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Amenajare Valea Şoimuş, jude/ul Bihor; Capacită/i: acumulare nepermanentă - 0,54 mil. mc.– APSFR 14 - RO_M09-2
2.8.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare nepermanentă Sohodol, jude/ul Bihor; Capacită/i: acumulare nepermanentă – 1 buc. - 0,54 mil. mc.– APSFR 14 - RO_M09-2
2.9.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare nepermanentă Meziad, jude/ul Bihor; Capacită/i: acumulare nepermanentă – Vtot. = 1,10 mil. mc.– APSFR 14 - RO_M09-2
2.10.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Dig Crişul Negru, km 44 -46+200, Zonare Grădinari mal dr. 2800 m – APSFR 10 - RO_M14-2
2.11.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Negru, km 49 - 52, Zonare Beiuş mal dr. 1100 .– APSFR 10 - RO_M14-2
2.12.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Dig Crişul Negru, km 61+700 - 65, Zonare Uileacu de Beiuş mal dr. 3200 m – APSFR 10 - RO_M14-2
2.13 Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie- Protecţii de mal punctuale în bazinul hidrografic Crişul Negru apărute în urma viiturilor din anul 2004 Capacităţi: amenajare albie - 5,5 km; consolidări de mal - 4,14 km; stabilizare pat albie - 3,450 km - APSFR 10 - RO M011-3
2.14 Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale - Dig pe Crişul Negru km 49+100 - 50+100 Zonare Beiuş mal dr. 1000 m.– APSFR 10 - RO_M11-4
2.15.Îmbunătă/irea managementului pădurilor în zonele inundabile - Îmbunătă/irea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crişul Negru aferente APSFR-ului – APSFR 10 – RO_M07-1
2.16.Menţinerea suprafeţei pădurilor pentru suprafa/a bazinul hidrografic Crişul Negru aferenta APSFR-ului – APSFR 10 – RO_M07-2
2.17.Elaborarea de Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe afluenţii de ordinul 2, 3, 4 ai Crişului Negru - RO_M01_2
2.18.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.- RO_M15-1
2.19.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, corelarea multidisciplinară - RO_M18
2.20.Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.)- Consolidare vegetativă râul Crişul Negru, localitatea Uileacu de Beiuş (Lungime = 150 ml) - APSFR 10 - RO_M04-4
Concluzii:
Ţinând cont de specificul bazinului hidrografic superior şi mijlociu al râului Crişul Negru reducerea semnificativă a riscului la inundaţii se poate realiza prin acumulări permannete şi nepermanente atât pe cursul principal, cât şi pe afluenţi.
3.Amenajarea complexă a Râului Crişul Negru în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane pe cursul inferior
3.1.Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - Acumulare nepermanentă Tăgădău, judeţul Arad Capacităţi: volum acumulat - 2,5 mil. mc. - APSFR 19 - RO_M09-2
3.2.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Punere în siguranţa acumulare nepermanentă Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad Capacităţi: punerea în siguranţă a barajelor- APSFR 10 - RO_M10-1
3.3.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Reabilitare lucrări de artă nod hidrotehnic Tulca - dotare cu curăţător de plutitori (Proiect ro-hu: ,,Reabilitarea staţiilor de pompare Sarkad-Sitka, a stăvilarului şi echipamentelor hidromecanice de la Tulca") - APSFR 10 - RO_M10-1
3.4.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Reabilitare Priză Tăut - Canalul Culişer - APSFR 10 - RO_M10-1
3.5.Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă - Reabilitare coronament şi creere sistem rutier în vederea asigurării accesului în perioade de ape mari pe râul Crişul Negru, judeţul Bihor Capacităţi: reabilitare coronament - APSFR 10 - RO_M13-2
3.6 Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Punere în siguranţă acumulari nepermanente Beliu, Sartiş, Frunziş pe Canalul Cermei - Tăut, judeţul Arad Capacităţi: supraînălţare dig mal stg al Canalulul Cermei - Tăut - 7 km - APSFR 10 - RO_M14-2
3.7.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Negru, km 77+300 - 79+200, Zonare Suplacu de Tinca mal dr. 2300 m
–APSFR 10 - RO_M14-2
3.8.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Negru, km 100+600 - 101+950, Zonare Tinca mal dr. 2600 m - APSFR 10 - RO_M14-2
3.9.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Negru, km 114 - 115, Zonare Tăut - Batăr mal stg.1100 m - APSFR 10 - RO_M14-2
3.10.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Dig Crişul Negru, km 115 - 117, Zonare Tăut - Batăr mal stg. 2120 m - APSFR 10 - RO_M14-2
3.11.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Dig Crişul Negru, km 115 - 160+500, Zonare Tăut - Ant mal dr. 35000 m - APSFR 10 - RO_M14-2
3.12 Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente- Dig Crişul Negru, km 117+500 - 161+500, Zonare Tăut - Ant mal stg. 25000 m - APSFR 10 - RO_M14-2
3.13 Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile - Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Crişul Negru aferente APSFR-ului (S = 743,67 ha) - APSFR 10 - RO_M07-1
3.14.- Menţinerea suprafeţei pădurilor pentru suprafaţa bazinul hidrografic Crişul Negru aferentă APSFR-ului (S = 47135,84 ha) - APSFR 10 - RO_M07-2
3.15.Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare/drenaj - Modernizare SPD Corhana, BH Canal colector mal drept, judeţul Bihor: 1 buc. Reabilitare/modernizare SP Corhana - APSFR 10 - RO_M08-2
3.16.Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare/drenaj - Modernizare SPD Corhana, BH Canal colector mal drept, judeţul Bihor: Reabilitare lucrări de desecare afectate în urma inundaţiilor din martie - aprilie 2013, produse de apele interne pe cursurile de apă transfrontaliere româno-maghiare, Bihor - Bekes, "Canal colector mal stâng Inand", judeţul Bihor, Reabilitare/modernizare 4 buc SP (SP Boiu, SP Arpăşel, SP Homorog, SP Culişer)"- APSFR 10 - RO_M08-2
3.17.Elaborarea de Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe afluenţii de ordinul 2, 3, 4 ai râului Crişului Negru - RO_M01_2
3.18.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.- RO_M15-1
3.19.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, corelarea multidisciplinară - RO_M18
Concluzii:
Riscul semnificativ la inundaţii pe partea inferioară a bazinului hidrografic Crişul Negru se poate reduce prin mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente, prin asigurarea capacităţilor de desecare şi drenaj a staţiilor de pompare şi prin supraînălţarea lucrărilor de îndiguire existente.
4.Amenajarea Crişului Repede în vederea apărării împotriva inundaţiilor a Municipiului Oradea şi a localităţilor din aval
4.1.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare, modernizări, retehnologizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor, etc - Punerea în siguranţă a barajului Leşu, judeţul Bihor; Capacităţi: reabilitare baraj - APSFR 23 - RO_M10-1
4.2.Refacerea/Creşterea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanenete/nepermanente) - Lucrări de decolmatare prin dragare râul Crişul Repede între Pod Decebal şi Pod CFR (Acumulare CET I) - 20000 mc. - APSFR 22 - RO_M08_6
4.3.Menţinerea şi extinderea pădurilor în zonele perimetrale a lacurilor de acumulare - Menţinerea şi extinderea pădurilor în zonele perimetrale a lacurilor de acumulare Lugaşu şi Ţileagd (S = 349,96 ha) - APSFR 22 - RO_M07-3
4.4.Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare/drenaj - Dezvoltarea colaborării româno - maghiare privind apărarea împotriva inundaţiilor în zona de frontieră româno - maghiare - reabilitarea
,,Crişul Repede mal drept aval Oradea", judeţul Bihor, Reabilitare/modernizare 2 buc. SP (SP Santău, SP Cheresig) - APSFR 22 - RO_M08-2
4.5.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente Dig Crişul Repede, km 133 - 157, Zonare Frontieră mal dr. 23500 m - APSFR 22 - RO_M14-2
4.6.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Repede, km 145 - 157, Zonare Frontieră mal stg. 11600 m - APSFR 22 - RO_M14-2
4.7.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente - Dig Crişul Repede, km 142, Zona localităţii Tărian mal stg. 500 m - APSFR 22
–RO_M14-2
4.8.Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare - RO_M14_3
4.9.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.- M15-1
Concluzii:
1.Punerea în siguranţă a acumulării permanente Leşu coroborat cu refacerea/creşterea volumelor de atenuare a acumulării Priza CET I, precum şi asigurarea tranzitării debitelor prin salba de lacuri Drăgan, Lugaşu şi Tileagd, reprezintă combinaţia de măsuri cu importanţă maximă pentru reducerea riscului în Municipiul Oradea;
2.Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire pe sectorul Oradea – Frontieră protejează atât municipiul Oradea, cât şi localăţile din aval de aceasta.
5.Amenajarea complexă a Râului Barcău în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane
5.1.Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură - Realizarea Acumulării Preoteasa, jud. Sălaj Capacităţi: 5 mil. mc. - acumulare - APSFR 29 - RO_M11-1
5.2.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) - Permanentizarea Acumulării Egher, judeţul Bihor , capacităţi acumulare volum 3,6 mil. mc. - APSFR 29 - RO_M10-1
5.3.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.)- Executare deversor de ape mari în urma expertizei la acumularea Sânicolau, judeţul Bihor - APSFR 29 - RO_M10-1
5.4.Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, retehnologizări măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.)- Punerea în siguranţă a barajelor Viţeilor, Popii şi Steluţei în B.H. Barcău, judeţul Bihor Localizare: Barajul Viteilor este amplasat pe Valea Viteilor, afluent al văii Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Barajul Popii este amplasat pe Valea Popii afluent al văii Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Barajul Steluţa este amplasat pe Valea Csillagos (Steluţei), afluent al râului Barcău, comuna Sălard, jud Bihor; Capacităţi: Punerea în siguranţă a barajelor Viţeilor, Popii şi Steluţei - APSFR 29 - RO_M10-1
5.5.Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale- Dig pe Barcău, km 67 - 60, Zonare Leşmir-Şumal mal dr. 7700 m - APSFR 29 - RO_M11-4
5.6.Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale- Dig pe Barcău km 65+800-74+200, Zonare Balc - Abram mal stg. 7700 m - APSFR 29 - RO_M11-4
5.7.Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie- Amenajare Valea Tria, judeţul Bihor Capacităţi: reprofilare albie - 9,875 km; consolidări de mal - 3,36 km- APSFR 29 - RO_M11-3
5.8.Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) - Consolidare vegetativă râului Barcău, localitatea Ip (lungime = 310 ml) - APSFR 29 - RO_M04-4
5.9.Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) - Consolidare vegetativă râul Barcău, localitatea Zăuan (lungime = 290 ml) - APSFR 29 - RO_M04-4
5.10.Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) - Consolidare vegetativă râul Barcău, localitatea Marghita (lungime = 200 ml) - APSFR 29 - RO_M04-4
5.11.Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) - Consolidare vegetativă râul Barcău, localitatea Parhida lungime = 110 ml - APSFR 29 - RO_M04-4
5.12.Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile - Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Barcău aferente APSFR-ului (S = 179,49 ha) - APSFR 29 -RO_M07-1
5.13.Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale APSFR - urilor - Menţinerea suprafeţei pădurilor pentru suprafaţa bazinul hidrografic Barcău aferentă APSFR-ului (S = 22770,41 ha) - APSFR 29 - RO_M07-2
5.14.Elaborarea de Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe afluenţii de ordinul 2,3,4 ai râului Barcău - RO_M01_2
5.15.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.- RO_M15-1
5.16.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, corelarea multidisciplinară - RO_M18
Concluzii: realizarea acumulării Preoteasa, mărirea gradului de siguranţă a acumulărilor existente coroborate cu supraînălţarea şi amenajarea coronamentului digurilor existente va reduce semnificativ riscul la inundaţii în bazinul hidrografic Barcău.
| Planificare / Raportare P.M.B.H. / P.M.R.I. | Ciclul 2 - WFD RBMPs (D.C.A. - P.M.B.H.) | Ciclul 1 - FRMPs (Directiva Inundaţii - P.M.R.I.) |
|---|---|---|
| Data finalizării consultării publice (draft P.M.B.H. / P.M.R.I.) | Etapa I: 22/12/2014-22/06/2015; Etapa a II-a: 08/2015-11/2015 | 06.2015 - 12.2015 |
| Data de adoptare a P.M.B.H. / P.M.R.I. (aşteptată / previzionată) | După 22/12/2015, în funcţie de procedura S.E.A. şi procedura de adoptare prin H.G. (Oct. 2016) | Idem P.M.B.H. |
| Date de raportare în WISE | Între 22/03/2016 şi data adoptării prin H.G. | Idem P.M.B.H. |
3.Aspecte metodologice
În vederea realizării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice din România, au fost elaborate o serie de metodologii. Modul cum au fost luate în considerare obiectivele de mediu ale Directivei 2000/60/CE, în Planurile de Management al Riscului la Inundaţii (art. 7.3 şi 9) se regăseşte, concret, în:
a)Alegerea obiectivelor de management al riscului la inundaţii (v. Cap. 3, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă);
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi
conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A. (v. Metodologia de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu);
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. Cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă.
*
* *
a)Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază: social, economic, , mediu şi patrimoniu cultural. În ceea ce priveşte criteriul Mediu, s-au stabilit
3 obiective de management al riscului la inundaţii, în strânsă legătură cu Directiva Cadru Apă :
i. Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
ii. Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
iii. Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
Toate acestea vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2000/60/CE, între care se menţionează: conservarea "stării bune" şi a "stării foarte bune" a apelor, atingerea unei "stări bune" a apelor de suprafaţă, atingerea unui "potenţial ecologic bun" pentru apele artificiale sau cu regimul foarte mult modificat antropic.
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A.
În procesul de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii, în vederea considerării beneficiului fiecărei măsuri, se evaluează performanţa acesteia, pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii - sub forma unui scor. Scorul acordat fiecărei măsuri variază între 0 (scor nul) şi 5 (scor maxim).
În ceea ce priveşte obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinţele D.C.A., se acordă scor maxim (5) în cazul în care măsura nu aduce atingere S.E.B. sau P.E.B. pentru corpul de apă şi scor minim (0) în cazul în care măsura deteriorează S.E.B. sau P.E.B. a corpului de apă.
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă)
i. Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional - În vederea stabilirii
/ definirii măsurilor de management al riscului la inundaţii la nivelul fiecărei Administraţii Bazinale de Apă, s-a elaborat Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional. Acest catalog este foarte util în definirea, la nivelul A.B.A., a măsurilor celor mai relevante într-un mod unitar. În ceea ce priveşte tipurile de măsuri propuse, s-a realizat o amplă documentare bibliografică cu referire la măsurile structurale, dar mai ales a celor nestructurale (cu accent pe promovarea lucrărilor referitoare la infrastructura verde). Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune, în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii: Prevenire; Protecţie; Conştientizarea publicului; Pregătire; Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie. Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri; pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
ii. Se evidenţiază atenţia specială acordată tipurilor de măsuri nestructurale, în acord cu ghidurile EU / recomandările DG Environement şi DG Regio. Astfel, din cele 23 de tipuri de măsuri, 22 sunt nestructurale sau structurale uşoare (M11 fiind singura structurală - hard engeenering works).
iii. În ceea ce priveşte măsurile nestructurale, s-a recomandat ca acestea să fie aplicate la nivelul A.P.S.F.R.-urilor, dar pentru îmbunătăţirea semnificativă a managementului riscului la inundaţii, s-a recomandat aplicarea acestora pe scară largă la nivel de sub- bazin / bazin hidrografic (A.B.A.).
iv. Tipurile de măsuri propuse în Catalogul de măsuri potenţiale, avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. sunt clasificate în domeniul de acţiune PROTECŢIE, având codificarea RO_M04, RO_M05, RO_M06, RO_M07, RO_M08. Aplicarea acestui tip de măsuri se face la nivel de
A.P.S.F.R. şi/sau A.B.A.
4.Măsurile concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Crişuri
În cadrul A.B.A. Crişuri situaţia măsurilor care vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2000/60/CE, se prezintă după cum urmează:
| Categoria de măsură conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional | Cod Măsură | Măsură propusă în P.M.R.I. (în coordonare cu D.C.A. - P.M.B.H.) | Nr măsuri |
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO M04-1 | Crearea de noi zone umede | 1 |
| RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 26 | |
| TOTAL RO_M04 | 27 | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 26 |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | 37 | |
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 2 | |
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | 1 | |
| TOTAL RO_M07 | 66 | ||
| TOTAL măsuri concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Crişuri | 93 | ||
În acelaşi timp, măsurile cu o localizare precisă (georeferenţiată), încadrate în tipul de măsură RO M09-1, RO M09-2, RO M11-1, RO M11-2, RO M11-3, RO M11-4 au fost
analizate în corelaţie cu corpurile de apă. Astfel, s-a verificat dacă măsura respectiva ar putea să conducă la deteriorarea stării ecologice / potenţialului ecologic al corpurilor de apă de suprafaţă ca urmare a noilor modificări ale caracteristicilor fizice ale acestora sau să împiedice ne-atingerea stării ecologice bune / potenţialului ecologic bun. Verificarea s-a realizat pe baza criteriilor abiotice privind presiunile hidromorfologice semnificative şi a aspectelor metodologice stabilite în cadrul Elementelor metodologice privind aplicarea excepţiilor de la obiectivele de mediu în cadrul articolului 4.7. al Directivei Cadru în domeniul Apei.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
În cadrul acestui capitol se descrie modul în care progresul implementării măsurilor identificate va fi monitorizat (v. Anexă - partea A.II.1 din Directiva Inundaţii).
Pentru toate măsurile de management al riscului la inundaţii propuse, codificate (M01
–M23), conform Catalogului de măsuri potenţiale, indiferent de nivelul de aplicabilitate al măsurii (naţional / A.B.A. / A.P.S.F.R.), s-au identificat indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului de implementare a măsurilor şi s-a propus periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare (verificare / control a progresului de implementare a măsurii) pentru fiecare măsură (v. tabelul 5 - 1). În ultima coloană a tabelului se furnizează informaţia cu privire la autoritatea / autorităţile responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor propuse.
Monitorizarea măsurilor naţionale şi coordonarea generală a acestora vor fi elaborate în cadrul ministerelor cu competenţe specifice în managementul riscurilor la inundaţii, cu raportare anuală în cadrul Consiliului Ministerial al Apelor.
Măsurile aplicabile la nivel de A.B.A. / A.P.S.F.R. vor fi monitorizate în cadrul
A.N.A.R. / A.B.A., cu raportare anuală către M.M.A.P. şi în cadrul Comitetelor de Bazin.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
414
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii: | ||||
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea / condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari / administratori | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | Număr reglementări legale şi tehnice | Anuală | 1 | M.T | |||
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio-economice | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.D.R.A.P., I.S.C. | |||
| iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | Comisia de supraveghere a asigurarilor, M.F.P. | |||
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.T | |||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol de reducere a riscului la inundaţii | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole conform prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung | Număr revizuiri privind normele de proiectare | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| RO M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional: | ||||||
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de G.A. şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii | Număr studii, proiecte | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | Număr studii | Anuală | 1 | M.T | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic; | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub- bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. |
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | !image Revizuirea si actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | Raportare la CE 22 martie 2018 | Anuală | 12 | M.M.A.P. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | Raportare la CE 22 martie 2020 | Anuală | 12 | M.M.A.P. M.M.A.P. | ||
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | Raportare la CE 22 martie 2022 | Anuală | 12 | M.M.A.P. | ||
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | Suprafaţa intabulată (ha) Lungime totală a cursuri de apă amenajate cu lucrări de apărare împotriva inundaţiilor intabulate (km) | Anuală | 70% din lungimea de cca. 12000 km de diguri şi 50% din cca. 200 baraje cu volum mare de atenuare | M.M.A.P. | |
| RO M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală si actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | Număr U.A.T. cu planuri de urbanism reactualizate | Anuală | Toate U.A.T.-urile aflate în zonele cu hazard la inundaţii 1% identificat (cca. 600 din cca. 2700 U.A.T.) | C.J. | ||
| RO M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | Număr controale Număr studii fundamentare care să stea la baza elaborării documentaţiilor de amenajarea teritoriului şi de urbanism | Anuală | 5 - 10 controale 42 de studii de fundamentare | I.S.C. C.J. | ||
| RO M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Hărţilor de Hazard şi Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | Număr planuri de amenajarea teritoriului elaborate / actualizate | Anuală | Actualizarea PATN secţiunea V Zone de risc natural ; 42 PATJ reactualizate; PATZ elaborate pentru zonele cu risc la inundaţii | M.D.R.A.P. C.J. |
415
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO M04-1 | Crearea de noi zone umede | Număr zone umede nou create Suprafaţa zonelor umede nou create (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M04-2 | Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile | Număr lucrări de reconectare Suprafaţa restaurată a luncii inundabile (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4.-.4 şi 4.- .5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-3 | Remeandrarea cursului de apă | Lungimea cursului de apă remeandrat (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4.- 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Lungimea cursului de apă cu lucrări de renaturare a malurilor (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-5 | Restaurarea lacurilor naturale | Număr lacuri naturale restaurate | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei în zone urbane / populate | RO M05-1 | Rigole "verzi", canale şi rigole, sisteme de drenaj etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | ||
| RO M05-2 | Colectarea şi stocarea apei de ploaie în rezervoare, îngropate / subterane | Număr localităţi cu măsura aplicată Capacitate de stocare (m3) | Anuală | C.J. | |||
| RO M05-3 | Pavaje permeabile, acoperişuri verzi, zone de bioretenţie, canale de infiltraţie, spaţii verzi amenajate (inclusiv plantarea de arbori şi arbuşti pentru drenarea biologică a excesului de umiditate) etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în agricultura | RO M06-1 | Menţinerea arealelor ocupate de fâneţe şi păşuni în zonele inundabile | Suprafaţa zonelor menţinute cu fâneţe şi păşuni - an de referinţă 2015 (ha) | Anuală | 100% | M.A.D.R. | |
| RO M06-2 | Practici de cultivare pentru conservarea solului | Număr zone supuse practicilor de cultivare pentru conservarea solului Suprafaţa aferentă practicilor de cultivare pentru conservarea solului (ha) | Anuală | 148 125252 ha | M.A.D.R. | ||
| RO M06-3 | Terasarea versanţilor | Număr zone amenajate Suprafaţa acoperită cu lucrări de terasare a versanţilor (ha) | Anuală | 67 193468 ha | M.A.D.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
416
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Suprafaţa pădurilor din zonele inundabile (ha) Proporţia suprafeţelor cu pădure în zona inundabilă (%) | 6 ani | În funcţie de necesităţi | M.M.A.P., Gărzile forestiere |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | Suprafaţa pădurilor în bazine de recepţie (ha) Proporţia pădurilor în suprafaţa de recepţie (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | Suprafaţa de pădure în zonele perimetrale (ha) Proporţia pădurilor pe terenurile care reprezintă versanţii direcţi ai acumulărilor (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | Suprafaţa terenurilor împădurite cu altă destinaţie decât cea forestieră (an referinţă 2015) - lucrări finalizate şi recepţionate (ha) | 6 ani | cca. 5000 ha | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | Lungimea de albie torenţială corectată (an referinţă 2015) - lucrări finalizate şi recepţionate (km) | 6 ani | 138 km | M.M.A.P., Gărzile forestiere, M.A.D.R., A.N.I.F. | ||
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | RO M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor | Număr poduri redimensionate | Anuală | cca. 60 la nivel naţional | M.T. | |
| RO M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | Suprafeţe de teren desecate / drenate cu efect în intravilan (ha) | Anuală | 0,2 mil. ha | M.A.D.R. | ||
| RO M08-3 | Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | Lungimea cursurilor de apă decolmatate / reprofilate (km) Volum de terasamente rezultat din decolmatarea / reprofilarea cursului de apă | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M08-4 | Relocare diguri | Lungime diguri relocate (km) Suprafaţa inundată prin relocare (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M08-5 | Demolare, sau după caz relocare lucrări / construcţii diverse amplasate în albie care obturează secţiunea de scurgere | Număr intervenţii | Anuală | Funcţie de necesităţi | M.M.A.P. | ||
| RO M08-6 | Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanente / nepermanente) | Volum de atenuare asigurat (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
417
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | RO M09-1 | Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | RO M10-1 | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO M10-2 | Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri structurale de protecţie (planificare şi realizare) | RO M11-1 | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | Număr lucrări Volum total de atenuare (m3) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO M11-2 | Realizarea de derivaţii de ape mari | Lungime derivaţii pentru ape mari (km) Debit tranzitat de derivaţii pentru ape mari (m3/s) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | Lungime cursuri de apă cu lucrări de stabilizare a albiei (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale | Lungime diguri noi (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-5 | Măsuri pentru reducerea scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor | Suprafaţa amenajată cu lucrări de combatere a eroziunii solurilor (ha) | Anuală | 2,2 mil. ha | M.A.D.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
418
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri pentru creşterea rezilienţei populaţiei (Implementarea si adaptarea de măsuri de protecţie pentru diverse obiective - clădiri, construcţii) | RO M12-1 | Supraînălţarea construcţiei, inundarea controlată a subsolului (Wet Floodproofing); materialele de construcţii trebuie să fie rezistente la apă şi toate utilităţile trebuie să se afle deasupra cotei de proiectare la inundaţii (măsura nu se aplică în cazul viiturilor caracterizate de adâncimi mari şi viteze mari ale apei) | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de supraînălţare / inundare controlată a subsolului (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |
| RO M12-2 | Impermeabilizarea construcţiei (Dry Floodproofing) - etanşeizarea clădirii cu materiale impermeabile (folii impermeabile sau alte materiale prin care să se evite intrarea apei în locuinţă) şi este aplicabilă în zonele caracterizate de adâncime mică şi viteză redusă a apei, în caz de inundare | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de impermeabilizare (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |||
| RO M12-3 | Praguri / diguri locale / ziduri de protecţie împotriva inundaţiilor (Berms/Local Levees and Floodwalls) - structuri inelare de înălţime redusă ce pot fi plasate în jurul unei singure construcţii sau a unui grup redus de construcţii (trebuie să includă şi sisteme de drenaj şi evacuare a apei din incinta protejată) | Număr construcţii / grupuri de construcţii cu protecţie individuală | Anuală | 4 | C.J. Autorităţi locale | ||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi U.C.C.T., expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice. | Număr rapoarte / expertize / documentaţii | Anuală | Minim 80% dintre lucrări să aibă rapoarte şi expertize în termen de valabilitate şi documentaţii de stabilire a soluţiilor de remediere | M.M.A.P. | |
| RO M13-2 | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | Număr lucrări de modernizare şi/sau consolidare Lungime cursuri de apă amenajate cu lucrări de modernizare şi/sau consolidare (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | Număr lucrări de mentenanţă realizate Lungime cursuri de apă amenajate pentru care s-au realizat lucrări de mentenanţă (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | Lungime cursuri de apă (km) Suprafaţa albiei întreţinute (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
419
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | Număr studii cu analiză bazinală a impactului schimbărilor climatice asupra lucrărilor hidrotehnice Număr studii privind adaptarea lucrărilor hidrotehnice în conformitate cu prevederile S.N.C.S. şi S.M.R.I. | Anuală | 11 | M.M.A.P. |
| RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente | Lungime diguri supraînălţate (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | Număr regulamente de exploatare, inclusiv regulamente coordonate pe subbazine (grafice dispecer) actualizate | Anuală | Principalele lacuri de acumulare (41) | M.M.A.P. | ||
| Conştientizarea publicului | Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | Număr acţiuni de informare / an Număr de materiale publicate | Anuală | 252 (42/an) 10.000 buc. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.S. |
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | Număr acţiuni de implicare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii în E.P.R.I., H.H.H.R., P.M.R.I. | Anuală | 11 rapoarte bazinale anuale, 1 raport naţional | M.M.A.P. | ||
| RO M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | Număr de exemplare ghid diseminat la nivel de primării şi în mediul şcolar / gimnazial / universitar Număr verificări privind însuşirea cunoştinţelor de comportament la evenimente de inundaţii | Anuală | 420 exemplare hârtie (cca. 2700 diseminate în format electronic către U.A.T.) | M.S. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
420
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U.. | Număr ore alocate / an Număr cercuri Număr participanţi / an Număr participanţi / an | Anuală | 12 (2/an) 250 60.000 (10.000/an) 15.000 (2.500/an) | M.A.I. (I.G.S.U.) M.M.A.P. | |
| Pregătirea | Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | Număr avertizări emise / număr evenimente hidrologice înregistrate Număr unităţi administrativ teritoriale avertizate / alarmate / număr de U.A.T.-uri afectate | Anuală | 100% 100% | M.M.A.P. M.A.I. (I.G.S.U.) |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | Număr Planuri locale / judeţene de apărare împotriva inundaţiilor revizuite | Anuală | 100% | M.M.A.P. | |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | Număr de exerciţii de simulare | Anuală | 240 | M.A.I | |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | Proporţie personal de intervenţie instruit Grad dotare cu mijloace şi echipamente (faţă de anul 2015) | Anuală | 50% din personal instruit Creşterea cu 10% a capacităţii operative de apărare cu caracter local | M.A.I | |
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze zone îndiguite / traversări / halde/ versanţi / etc.) | Număr intervenţii | Anuală | Conform propuneri lucrări A.B.A. (tabelele 4 - 4 şi 4 - 5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale căilor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate | Număr acţiuni de localizare inundaţii | Anuală | În funcţie de evenimente | M.M.A.P. |
421
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitate a (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| RO M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | Număr proceduri intervenţie reactualizate | Anuală | Toate procedurile situaţiilor de urgenţă reactualizate (100%), funcţie de necesităţi | M.A.I. | ||
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | Număr rapoarte de sinteză / număr de evenimente Metodologie aprobată | Anuală | 100% 1 | M.M.A.P. |
| RO M22-2 | Reparaţii provizorii ale tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea funcţionalităţii minimale a acestora | Număr lucrări reparaţii / intervenţii | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile care au în administrare infrastructuri | ||
| RO M22-3 | Refacerea / Reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | Număr infrastructuri / proprietăţi refăcute / reabilitate Total costuri alocate refacerii infrastructurii şi proprietăţilor afectate (Euro) | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile cu atribuţii în domeniu | ||
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed back - lecţii învăţate | Număr Rapoarte post- eveniment / eveniment | Anuală | 100% | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
422
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
În conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii (Articolele 9 şi 10, Anexă - partea A.II.2), au fost întreprinse o serie de demersuri pentru informarea şi consultarea publicului, precum şi pentru încurajarea implicării active a părţilor interesate în dezvoltarea P.M.R.I. în coordonare cu D.C.A.
Se evidenţiază demersurile întreprinse:
–la nivel naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central),
–la nivel bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin),
–precum şi la nivel local şi judeţean (la nivelul judeţelor, a comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Acţiunile cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central, au constat în:
–Activităţi premergatoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planului de comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.1);
o Stabilirea listei de stakeholderi (autorităţi publice centrale şi locale, autorităţi judeţene, instituţii colaboratoare, mediul academic, ONG, operatori de apa), inclusiv identificarea persoanelor de contact invitate la dezbateri şi care primesc periodic informaţii / metodologii etc. şi de la care se aşteaptă feed-back;
o Conceperea primului chestionar (diseminat la 30.06.2015) privind elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice (Anexa 6.2) şi a primului Newsletter cu scop de informare cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.3).
o Conceperea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. (Anexa 6.4);
o Conceperea celui de-al doilea Chestionar referitor la Programul de măsuri privind reducerea riscului la inundaţii.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al P.M.R.I.
o Organizarea unei întâlniri cu reprezentanţi ai mediului academic în cadrul căreia s-a susţinut o prezentare tehnică, de informare, dedicată
P.M.R.I. - la U.P.B., Facultatea de Energetică (3 iunie 2015);
o Participări la emisiuni radio (Radio Antena Satelor - 7 aprilie, 16 iunie 2015);
o Organizarea primei dezbateri la nivel central (30 iunie 2015, sediul M.M.A.P.) în cadrul căreia au fost supuse consultării publice obiectivele de management al riscului la inundaţii şi Catalogul de măsuri potenţiale de la nivel naţional; au participat instituţiile publice centrale cu responsabilităţi în domeniul managementului riscului la inundaţii (M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.A.D.R., M.S. şi I.G.S.U.), A.N.A.R.,
I.N.H.G.A., institute de cercetare şi reprezentanţi ai mediului academic, precum şi ai M.F.E.;
o Diseminarea chestionarelor către lista de stakeholderi, chestionar conţinând întrebări de verificare a modului de informare şi consultare a publicului;
o Diseminarea Newsletter-ului către lista de stakeholderi, cu scopul de a-i informa cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi obţinerea din partea stakeholderilor a unui punct de vedere cu privire la (1) obiectivele de management al riscului la inundaţii şi indicatorii asociaţi şi (2) Catalogul de măsuri potenţiale (s-a realizat un număr de 6000 de exemplare (500 x 11 - câte 500 exemplare
/ A.B.A. şi 500 exemplare / Bucureşti, care au fost diseminate la nivelul stakeholderilor);
o Organizarea unei dezbateri tehnice - la sediul U.T.C.B., Facultatea de Hidrotehnică (15 iulie 2015) - cu participarea cadrelor universitare, cu privire la P.M.R.I. şi Catalogul de măsuri potenţiale propus;
o Organizarea unei dezbateri şi întâlniri de lucru (18 septembrie 2015, sediul M.M.A.P) în scopul elaborării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii şi pentru stabilirea de măsuri concrete ale altor autorităţi responsabile. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E.,
A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.). Reprezentanţii I.N.H.G.A. au prezentat stadiul de implementare a Directivei Inundaţii şi cerinţele principale de raportare pentru autorităţile implicate în managementul riscului la inundaţii (prezente la întâlnire), în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora;
o Elaborare de prezentări şi articole ştiinţifice pe tematica P.M.R.I.;
o Prezentări şi dezbateri în cadrul Conferinţei Ştiinţifice Anuale a
I.N.H.G.A. pe problematica riscului la inundaţii (metode şi indicatori pentru ierarhizarea A.P.S.F.R.-urilor din România din punct de vedere al
severităţii riscului, indicatori pentru evaluarea expunerii la risc a diferitelor tipuri de receptori la nivelul ţării, dificultăţi de abordare a riscului specific râurilor mici, etc.) şi a Planului de Management al Riscului la Inundaţii (stadiu, abordare, măsuri, exemple, modul de aplicare al art. 4.7 al Directivei Cadru Apă etc.);
o Participarea la o emisiune televizată - film documentar Apa Şi Tehnologia în slujba Oamenilor (4 episoade), dedicat problematicii managementului riscului la inundaţii, hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, Catalogului de măsuri potenţiale, Planului de Management al Riscului la Inundaţii, proiectelor A.N.A.R. (Watman) etc.; filmul este difuzat la postul public, national de televiziune - TVR 1 şi are ca scop atât promovarea politicilor de gospodărire a apelor a celor două instituţii, cât şi conştientizarea riscului la inundaţii (distribuit de TVR1 în cursul lunii noiembrie 2015);
o Diseminarea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. şi rolurile autorităţilor responsabile; postarea lui în format electronic pe siteul I.N.H.G.A.;
o Organizarea unei noi dezbateri şi întâlniri de lucru în perioada 17/18 martie 2016 la sediul M.M.A.P, în vederea definitivării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii, agrearea indicatorilor de monitorizare a progresului de implementare a masurilor, a autorităţilor responsabile pentru aceasta monitorizare, în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora, şi a ţintelor 2021. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E., A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.);
o Organizarea în data de 21 martie 2016 a şedinţei Consiliului Interministerial al Apelor pentru avizarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului Interministerial al Apelor, aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 316/2007. La această şedinţă au participat reprezentanţi ai Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Ministerului Fondurilor Europene, Ministerului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri, Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Ministerului Transporturilor, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, Departamentului pentru Proiecte de
Infrastructură şi Investiţii Străine, Administraţiei Naţionale «Apele Române», Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului, Administraţiei Fondului pentru Mediu, Gărzii Naţionale de Mediu, Regiei Naţionale a Pădurilor - R.N.P. - Romsilva, Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, Hidroelectrica S.A.
o Celebrarea pe 22 martie 2016 a Zilei Mondiale a Apei, ocazie cu care Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor a făcut anunţul legat de finalizarea primului Plan de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) pentru ciclul de raportare 2016 - 2021, elaborat pe baza principiilor dezvoltării durabile şi al adaptării la efectele schimbărilor climatice şi raportarea acestuia în sistemul WISE al Comisiei Europene. Trebuie menţionat faptul că realizarea acestui Plan a constituit o prioritate a Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor şi este în concordanţă cu Planul sectorial de acţiune al Guvernului României pentru domeniul ape.
o Realizarea unei adrese de email comunicare.inundatii@rowater.ro, unde să poată fi colectate orice fel de opinii ale stakeholderilor;
o Postarea pe site-ul A.N.A.R. (www.rowater.ro) şi I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) a P.M.R.I., precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii; Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii).
Acţiunile desfăşurate la nivelul A.B.A. Crişuri şi a Comitetului de Bazin
–Activităţi premergatoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planului de comunicare privind P.M.R.I la nivel de A.B.A.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al PMRI:
o A fost prezentat P.M.R.I. membrilor Comitetului de Bazin Crişuri în şedinţa publică din data de 25 iunie 2015;
o Transmiterea Newsletterul nr. 1 către stakeholderi;
o În data de 25 iunie 2015 a fost transmis către mass-media locală comunicatul de presă în care a fost menţionat Planul de Management al Riscului la Inundaţii prezentat în cadrul şedinţei Comitetului de Bazin;
o A fost realizată o secţiune specială pe site-ul A.B.A. Crişuri în care a fost publicat Newsletterul nr. 1 şi anexele acestuia;
o Diseminarea primului chestionar privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii al spaţiului hidrografic Crişuri. În perioada septembrie-octombrie 2015, Chestionarul a fost oferit spre completare părţilor implicate fie prin e-mail, poştă sau personal;
o În luna septembrie a fost transmis un Comunicat de presă pentru mass- media locală cu referire la stadiul activităţilor din cadrul P.M.R.I.;
o A fost organizat Punctul de informare la sediul A.B.A. Crişuri în cadrul Dispeceratului;
o Diseminarea celui de-al doilea chestionar privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii al spaţiului hidrografic Crişuri. În perioada noiembrie-decembrie 2015, Chestionarul a fost oferit spre completare părţilor implicate fie prin email, poştă sau personal;
o În data de 7 decembrie 2015 membrii Comitetului de Bazin Crişuri au fost informaţi şi consultaţi cu privire la măsurile propuse a fi raportate la Comisia Europeană în vederea realizării Planului de Management al Riscului la Inundaţii;
o Prezentarea în cadrul şedinţei Comitetului de Bazin organizat în data de 17 martie 2016 a versiunii finale a Planului de Management al Riscului la Inundaţii şi avizarea acestuia, inclusiv a propunerilor de proiecte integrate;
o Postarea pe site-ul A.B.A. Crişuri (www.rowater.ro/dacrisuri) a Planului de Management al Riscului la Inundaţii, precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii; Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii.
Acţiunile desfăşurate la nivel local şi jude/ean (la nivelul jude/elor, a comunelor, localită/ilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inunda/iilor):
–A.B.A. Crişuri a organizat un exerciţiu pentru verificarea modului de funcţionare a fluxului informaţional meteorologic şi hidrologic de avertizare - alarmare a populaţiei, prin simularea unei viituri pe râul Barcău. Exerciţiul a fost organizat în judeţele Sălaj şi Bihor, în perioada 17 - 18 iunie 2015;
–În data de 30.10.2015 au fost diseminate un număr de 100 de pliante la Colegiul Agricol nr. 1 Valea lui Mihai;
–Verificări prin sondaj, la nivelul Consiliilor judeţene, a prefecturilor şi primăriilor dacă sunt cunoscute responsabilităţile ce le revin în domeniul managementului riscului la inundaţii în cadrul Acţiunii de verificare a stării
tehnice şi funcţionale a construcţiilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor, de pe râurile interioare şi de la Dunăre, indiferent de deţinător (01 septembrie - 27 noiembrie 2015). Totodată s-a verificat stadiul integrarii hărţilor de risc la inundaţii în planurile de urbanism şi amenajarea teritoriului de interes judeţean şi local;
–În data de 10 noiembrie, A.B.A. Crişuri a prezentat pliantul şi în judeţul Arad cu ocazia workshop-ului aferent proiectului "Amenajare Valea Groşeni";
–În perioada 25 - 26 noiembrie, A.B.A. Crişuri a prezentat pliantul cu ocazia workshop-urilor aferente proiectelor „Amenajare Valea Cosmo (Fâneaţa Mare)" şi "Amenajare Valea Pasteur";
–În perioada octombrie - noiembrie 2015, în cadrul evenimentelor publice au fost diseminate pliante, atât către stakeholderi, cât şi către publicul larg;
–În data de 02 februarie 2016 cu ocazia Zilei Zonelor Umede, la Clubul Copiilor din Beiuş au fost diseminate 100 de pliante;
–În perioada martie - aprilie 2016 la nivelul tuturor judeţelor s-a desfăşurat Programul anual de verificare a modului în care au fost salubrizate cursurile de apă şi au fost realizate şi întreţinute şanţurile şi rigolele în localităţi, pentru asigurarea secţiunilor de scurgere a apelor mari, efectuându-se verificări la nivelul tuturor primăriilor / localităţilor cu risc din punct de vedere al inundaţiilor.
Toate activităţile mai sus-amintite au avut la bază o serie de întâlniri de lucru dedicate elaborării P.M.R.I., cu participarea Grupului de lucru constituit la nivel naţional, format din specialişti: 11 A.B.A. + A.N.A.R. (cu participarea departamentelor de specialitate D.S.U., D.M.L.H., D.D.I.) + I.N.H.G.A. (având rolul de coordonare metodologică).
Rezultatele privind activităţile de diseminare a informaţiilor privind stadiul de implementare a PMRI, analiză chestionare şi newsletter, răspunsurile primite din partea stakeholderilor / instituţiilor implicate se regăsesc la adresa:
http://www.rowater.ro/dacrisuri/EPRI/3.%20Planul%20de%20Management%20al%20 riscului%20la%20Inundatii.aspx
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/ evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
CONSILIUL INTERMINISTERIAL AL APELOR
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului interministerial al apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007, acest Consiliu este organism consultativ, fără personalitate juridică, şi funcţionează pe lângă autoritatea publică centrală din domeniul apelor.
Consiliul este format din preşedinte, 18 membri titulari şi 18 membri supleanţi, reprezentanţi cu funcţie de demnitate publică şi/sau conducere, având următoarea componenţă instituţională:
–preşedinte - conducătorul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–secretarul pentru inundaţii - secretarul de stat pentru ape din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–un reprezentant al Ministerului Fondurilor Europene;
–un reprezentant al Ministerului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri;
–un reprezentant al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
–un reprezentant al Ministerului Transporturilor;
–un reprezentant al Ministerului Sănătăţii;
–un reprezentant al Ministerului Afacerilor Interne;
–un reprezentant al Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice;
–un reprezentant al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice;
–un reprezentant al Departamentului pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine;
–un reprezentant al Administraţiei Naţionale „Apele Române";
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului;
–un reprezentant al Administraţiei Fondului pentru Mediu;
–un reprezentant al Gărzii Naţionale de Mediu;
–un reprezentant al Regiei Naţionale a Pădurilor - ROMSILVA;
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare;
–un reprezentant al Societăţii de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A.
Consiliul coordonează şi avizează politicile şi strategiile din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii, pentru realizarea unei abordări integrate şi durabile. Consiliul are următoarele atribuţii:
a. coordonează elaborarea şi urmăreşte implementarea programelor de realizare a infrastructurii pentru apă potabilă, pentru apă uzată şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, în conformitate cu angajamentele asumate de România în cadrul Strategiei Uniunii Europene pentru regiunea Dunării şi în cadrul procesului de integrare europeană;
b. urmăreşte implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 80/2011 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă pe teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial de mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa, cu modificările ulterioare;
c. stabileşte priorităţile în domeniul gospodăririi resurselor de apă şi protecţiei împotriva inundaţiilor şi face propuneri în vederea alocării şi mobilizării resurselor financiare disponibile pentru realizarea priorităţilor stabilite;
d. avizează planurile de acţiune pentru gospodărirea resurselor de apă şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, urmăreşte realizarea acestora, asigură colaborarea şi facilitează schimbul de informaţii între instituţii în procesul de implementare a directivelor europene din domeniul apelor şi managementului riscului la inundaţii;
e. raportează şi ţine legătura cu Comitetul directorilor din domeniul apelor al Comisiei Europene şi cu Grupul de experţi în gospodărirea apelor al Comisiei Internaţionale pentru Protecţia Fluviului Dunărea (I.C.P.D.R.), pentru implementarea unitară a Directivei 2000/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul apei şi a Directivei 2007/60/CE a Parlamentului
European şi a Consiliului din 23 octombrie 2007 privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii;
f. avizează programele şi planurile în vederea asigurării corelării şi integrării elementelor de strategie din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii cu/în politicile şi strategiile sectoriale la nivel naţional şi urmăreşte modul efectiv de aplicare a acestora;
g. face propuneri şi urmăreşte activitatea comitetelor de bazin în legătură cu gospodărirea integrată a resurselor de apă şi implementarea Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii în bazinul respectiv;
h. analizează acţiunile de colaborare cu statele vecine în probleme de protecţie şi utilizare durabilă a apelor de frontieră, precum şi de management al riscului la inundaţii, în vederea corelării acestora, şi face propuneri pentru îmbunătăţirea colaborării;
i. urmăreşte respectarea şi aplicarea legislaţiei în vigoare referitoare la informarea şi consultarea publicului în problemele de gospodărire a resurselor de apă şi protecţie împotriva inundaţiilor;
j. coordonează activităţile legate de implementarea Coridorului verde al Dunării Inferioare şi de redimensionarea economică şi ecologică a luncii Dunării pe sectorul românesc;
k. urmăreşte stadiul implementării Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung.
SISTEMUL NAŢIONAL DE MANAGEMENT AL SITUAŢIILOR DE
URGENŢĂ, format din:
i. COMITETUL NAŢIONAL PENTRU SITUAŢII SPECIALE DE URGENŢĂ
În conformitate cu prevederile H.G. nr. 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.), acest Comitet se constituie şi funcţionează, potrivit legii, ca organism interministerial, sub conducerea viceprim-ministrului pentru securitate naţională, în cadrul sistemului naţional de management al situaţiilor de urgenţă.
Comitetul Naţional se compune din:
–preşedinte: viceprim-ministru pentru securitate naţională;
–vicepreşedinte: ministrul afacerilor interne;
–membri: miniştri şi conducătorii instituţiilor publice centrale. Comitetul naţional asigură:
a. îndeplinirea atribuţiilor specifice pe linia realizării în România a obiectivelor strategiilor europene şi internaţionale de reducere a dezastrelor;
b. adoptarea de politici şi strategii pentru cunoaşterea, prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru limitarea efectelor;
c. coordonarea gestionării situaţiilor de urgenţă determinate de principalele tipuri de risc;
d. monitorizarea permanentă şi evaluarea riscurilor, ameninţărilor şi vulnerabilităţilor, din domeniul de competenţă;
e. îndeplinirea atribuţiilor şi sarcinilor stabilite prin alte dispoziţii legale.
ii. COMITETELE MINISTERIALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel ministerial
iii. COMITETE JUDEŢENE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel judeţean
iv. COMITETE LOCALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel local.
COMITETELE DE BAZIN
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr.270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin, acestea sunt compuse din:
–2 reprezentanţi ai autorităţii publice centrale din domeniul apelor şi protecţiei mediului, dintre care unul din structura centrală a acesteia şi unul numit din cadrul agenţiilor pentru protecţia mediului din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant al direcţiilor de sănătate publică ale judeţelor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, numit de către Institutul Naţional de Sănătate Publică;
–2 primari de municipii şi un primar de oraş sau comună, aleşi de primarii localităţilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant desemnat de organizaţiile neguvernamentale cu sediul în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un prefect din bazinul hidrografic respectiv, numit de autoritatea publică centrală din domeniul administraţiei şi internelor;
–preşedinţii tuturor consiliilor judeţene din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–3 reprezentanţi ai utilizatorilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, în funcţie de cerinţa de apă şi de impactul apelor uzate evacuate asupra resurselor de apă;
–2 reprezentanţi ai Administraţiei Naţionale „Apele Române", respectiv ai administraţiei bazinale de apă, recomandaţi de conducerea acesteia;
–un reprezentant din cadrul comisariatelor judeţene de protecţie a consumatorilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, recomandat de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor.
Comitetele de Bazin au următoarele atribuţii principale:
a. avizează componentele schemelor directoare, inclusiv programele de măsuri pentru atingerea obiectivelor din schemele directoare şi realizarea lucrărilor, instalaţiilor şi amenajărilor de gospodărire a apelor;
b. colaborează pentru elaborarea şi actualizarea componentelor schemei directoare a bazinului hidrografic respectiv cu reprezentanţi ai autorităţilor publice centrale, ai consiliilor judeţene, consiliilor locale, unităţilor industriale şi din agricultură, precum şi ai institutelor de cercetare, care au obligaţia de a comunica toate informaţiile utile aflate în competenţa lor;
c. urmăresc implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 80/2011 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă pe teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - secţiunea a II-a „Apă", cu modificările ulterioare;
d. colaborează cu unităţile teritoriale ale Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, ale Societăţii Comerciale de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A. şi ale Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva, şi cu alţi deţinători de construcţii hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor şi cu rol în crearea condiţiilor de transport naval, pentru elaborarea planului de amenajare a bazinului hidrografic;
e. avizează planurile de prevenire a poluărilor accidentale şi de înlăturare a efectelor lor, elaborate în funcţie de condiţiile bazinului/spaţiului hidrografic respectiv;
f. aprobă schemele locale de amenajare şi de gospodărire a apelor, pe care le integrează în schemele directoare, şi stabilesc priorităţile tehnice şi financiare;
g. avizează, înaintea manifestării deficitelor de apă, planurile de restricţii şi de folosire a apelor în perioade deficitare, care sunt elaborate de administraţia bazinală de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
h. propun, dacă este necesar, normative cu valori-limită de încărcare mai severe decât cele prevăzute de reglementările specifice în vigoare, pentru evacuări de ape uzate, în vederea conformării cu obiectivele de calitate a apelor;
i. aprobă/avizează încadrarea în clase de calitate a corpurilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
j. propun revizuirea normelor şi standardelor din domeniul gospodăririi apelor şi, în caz de necesitate, propun elaborarea de norme de calitate a apei evacuate, proprii bazinului hidrografic;
k. avizează lista zonelor protejate şi măsurile de reconstrucţie ecologică a zonelor propuse în acest scop;
l. avizează lista cu lucrările de reîmpădurire ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
m. avizează lista cu lucrările de protecţie antierozională ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
n. recomandă autorităţilor locale, în funcţie de prioritate şi urgenţă realizarea lucrărilor necesare, în special a celor de utilitate publică, legate de întreţinerea albiilor, a lucrărilor de protecţie împotriva inundaţiilor şi de prevenire a riscului la inundaţii, modul de asigurare a surselor financiare de la bugetele locale;
o. participă la deciziile privind formarea şi utilizarea fondului pentru amenajarea şi întreţinerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor, potrivit metodologiei prevăzute la art. 34 alin. (2) din Legea nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
p. avizează hărţile de hazard şi hărţile de risc la inundaţii;
q. avizează Planurile de Management al Riscului la Inundaţii;
r. asigură informarea publicului privind acţiunile organizate cu cel puţin 30 de zile înainte de data desfăşurării acestora;
s. asigură consultarea utilizatorilor de apă, a riveranilor şi a publicului şi încurajează participarea activă a acestora la luarea deciziilor în domeniul gospodăririi apelor, conform prevederilor Legii nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
t. asigură dezbateri şi audieri publice asupra tuturor problemelor propuse spre aprobare;
u. asigură accesul publicului la dezbaterile sau audierile publice şi la documentele lor oficiale;
v. se îngrijesc să faciliteze o informare continuă a publicului, să favorizeze sensibilizarea şi educarea pe probleme de gospodărire a apelor, prin organizarea de dezbateri, mese rotunde, întâlniri cu factorii interesaţi pe anumite probleme care ţin de competenţa acestuia. În acest sens, comitetul poate stabili convenţii de parteneriat cu colectivităţile locale, asociaţii sau cu instituţii de învăţământ;
w. cooperează cu Comitetul Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor, cu Administraţia Naţională
„Apele Române" şi cu alte organisme similare, după caz, cu privire la planurile şi regulamentele de apărare împotriva inundaţiilor;
x. avizează regulamentele de exploatare bazinală elaborate de administraţiile bazinale de apă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române";
y. analizează implementarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole, a Codului de bune practici agricole şi a Programului de acţiune pentru zonele vulnerabile la nitraţi, elaborate potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 964/2000 privind aprobarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi proveniţi din surse agricole, cu modificările şi completările ulterioare, şi Ordinului ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 296/216/2005 privind aprobarea Programului-cadru de acţiune tehnic pentru elaborarea programelor de acţiune în zone vulnerabile la poluarea cu nitraţi din surse agricole;
``. au acces la informaţiile şi resursele oricărei instituţii publice, conform prevederilor legale în vigoare, prin aceasta înţelegându-se că vor primi sprijin în legătură cu informaţiile, rapoartele şi auditurile pe care le consideră necesare, precum şi în legătură cu spaţiul necesar în vederea desfăşurării şedinţelor de lucru şi a dezbaterilor publice.
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea
acestuia în timp
Autorităţile competente în implementarea P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap. 4 (tabelel 4 - 2, 4 - 3, 4 - 4), pentru fiecare măsură propusă.
Autorităţile competente în monitorizarea şi evaluarea în timp a P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap.5, pentru fiecare tip de măsură.
Programul de monitorizare va include următoarele activităţi:
–Monitorizarea măsurilor generale la nivel naţional şi A.B.A.;
–Monitorizarea măsurilor specifice la nivel de A.P.S.F.R.;
–Colectarea informaţiilor periodice privind rezultatul monitorizării, elaborarea unui raport final, explicarea posibilelor abateri / modificări, etc., ca bază pentru activitatea din ciclul următor (revizuirea planului).
Bibliografie
Mutihac, V., Structura geologică a teritoriului României. Editura Tehnica Bucureşti, 1990 Săndulescu, M., Geotectonica României, Editura Tehnica Bucureşti, 1984
Viorel Al. Stănescu, Radu Drobot, 2002, Măsuri nestructurale de gestionarea inundaţiilor, Editura HGA, Bucureşti, ISBN 973-8176-16-6
***Directiva 2007/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii.
***Flood Risk Management Plan for the Danube River Basin District, Version 2, International Commission for the Protection of the Danube River (ICPDR), 2014
***Floods Directive reporting - A user guide for electronic reporting, version 5, June 2013.
***Guidance for Reporting under the Floods Directive (2007/60/EC). Guidance Document No. 29 A compilation of reporting sheets adopted by Water Directors Common Implementation Strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC) - Technical Report - 2013 – 071.
***Guideline for objectives of Flood Risk Management and financially balanced programme of measures, The European Union Twinning Project for Turkey “Capacity building to implement the Flood Directive” TR 10 IB EN 01.
***Hochwasserrisikomanagementplan (HWRMP) Fulda – Maßnahmentypenkatalog, Dezember 2010.
***Hotărârea de Guvern nr. 846 din 11.08.2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung.
***Humber River Basin District-Consultation on the draft Flood Risk Management Plan, October 2014.
***Lee Catchment Flood Risk Assessment and Management Study (CFRAMS), Final Report, Halcrow, January 2014.
***Maßnahmensteckbrief –Hochwasserrisikomanagementplan für die Gersprenz, Regierungspräsidium Darmstadt, BGS / LANDSCHAFTSÖKOLOGIE + PLANUNG, Oktober 2014.
***National CFRAM Programme Guidance Note NO. 28, Option Appraisal and the Multi-Criteria Analysis Framework, Version Rev. C, Michael Adamson, Richael Duffy, CFRAM Consultants, March 2015
***Nationaler Hochwasserrisiko – Managementplan Sicher Leben mit der Natur, Bundesministerium für Land - und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft, Wien, 2015
***Plan de apărare împotriva inundaţiilor şi gheţurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcţii hidrotehnice şi poluărilor accidentale al spaţiului hidrografic Crişuri, 2014 - 2017
***Plan de gestion des risques d’inondation dans le District Hydrographique International Rhin, Commission Internationale pour la Protection du Rhin, Décembre 2014
***Report of the WG F and STAR-FLOOD Workshop on Objectives, Measures and Prioritisation Workshop, D. Hegger (STAR-FLOOD), M. van Herten, T. Raadgever (STAR-FLOOD), M.
Adamson (OPW, IE), B. Näslund-Landenmark (MSB, SE), C. Neuhold (BMLFUW, Austria), April 2014.
***Reporting of spatial data for the Floods Directive (Part II) - Guidance on reporting for flood hazard and risk maps of spatial information, version 5.1, December 2013.
***Studiu I.N.H.G.A - Studii necesare implementării Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii a teritoriului României), 2010.
***Studiu I.N.H.G.A. - Actualizarea şi completarea infrastructurii de date spaţiale necesare implementării Directivelor Europene şi activităţilor de hidrologie şi managementul resurselor de apă. Pregătirea seturilor de date spaţiale necesare evaluării preliminare a riscului la inundaţii în conformitate cu Directiva 2007/60/EC privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, Beneficiar: Ministerul Mediului şi Pădurilor, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Coordonarea tehnică privind realizarea raportărilor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii în conformitate cu cerinţele de raportare pentru statele membre a Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii” (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii pe teritoriul României), 2012.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE privind „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii”, 2013, 2014
***Support for reporting of Floods Directive - Guidance on reporting of spatial data - Tools and services for reporting under WISE, version 3, June 2011.
***Technical support in relation to the implementation of the floods directive (2007/60/EC) - A user guide to the floods reporting schemas, version 5, June 2013.
Resurse Web: http://www.mmediu.ro/gospodarirea_apelor/strategia_nationala_mri.htm http://www.rowater.ro http://icm.eionet.europa.eu/schemas/dir200760ec/resources
http://www.nwd-mr.usace.army.mil/rcc/MRFTF/docs/USACE- FPC%20Nonstructural%20Measures%20Definitions.pdf
http://daad.wb.tu-harburg.de/homepage/
http://nwrm.eu/sites/default/files/documents-docs/nwrmconceptnote_to_regional_stakeholders.pdf
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul la inundatii in scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Zona 5 Amenajare rau Barcau
Zona 4 Amenajare rau Crisul Repede
Zona 3 Amenajare rau Crisul Negru – inferior
Zona 2 Amenajare rau Crisul Negru – amonte si mijlociu
Zona 1 Amenajare rau Crisul Alb
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
Anexa 6.1
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
PLANUL DE COMUNICARE PRIVIND ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
CUPRINS
INTRODUCERE
OBIECTIVE DE COMUNICARE AUTORITĂŢILE RESPONSABILE STAKEHOLDERII
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE ÎN CADRUL PRIMELOR DOUĂ ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2007/60/CE
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
INTRODUCERE
Necesitatea elaborării unui Plan de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii este legiferată, pe de o parte, prin Directiva 2007/60/CE privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, art.9, alin.3 şi art.10, alin. 1-2, care face referire la două aspecte:
Punerea la dispoziţia publicului, în ordinea cronologică, a rezultatelor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii (E.P.R.I.), a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii;
Implicarea activă a părţilor interesate în elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii.
Activitatea de planificare, implementare şi evaluare a procesului de comunicare privind managementul riscului la inundaţii face parte integrantă din Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), aşa cum este el definit în cap. IV al aceleiaşi Directive. Acest aspect este legiferat şi prin HG nr. 846 din 11 august 2010 (cap. 2: "Scopul strategiei", pct. a), în care activitatea de informare publică (pct. 3, cap. 2), cea de comunicare, şi cea de educare a populaţiei cu privire la riscul la inundaţii (pct. 9, cap. 3) sunt definite printre principalele activităţi de gestionare a riscului la inundaţii, mai precis ca acţiuni preventive (cap. 3, pct. a).
În acord şi cu Directiva Cadru Apă 2000/60/EC, Planul de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) trebuie să includă acţiuni de informare şi consultare, fiind vorba despre procesul formal, legiferat, al comunicării, dar şi despre activităţi de participare publică care nu sunt legiferate, dar care trebuie încurajate de către autorităţile care implementează P.M.R.I., prin implicarea părţilor interesate.
OBIECTIVE DE COMUNICARE
Obiectivele generale ale realizării acestui plan constau în planificarea tuturor activităţilor de informare, consultare şi participare publică, pe de o parte, şi în implementarea acestor tipuri de activităţi de comunicare la nivelul populaţiei expuse efectelor negative ale producerii inundaţiilor, pe de altă parte.
Obiectivele de comunicare sunt concepute, atât prin raportare la contextul general al Directivei 2007/60/CE, cât şi prin prisma principiilor şi a conceptelor de bază, aşa cum sunt transpuse ele în HG nr. 846/2010, cap. 3, secţiunile 1 şi 2.
Aceste obiective sunt integrate la trei niveluri:
naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central);
bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin);
local şi judeţean (la nivelul judeţelor, comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi care pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Modul de definire a obiectivelor de comunicare face referire implicită la cele trei categorii de activităţi, aşa cum sunt definite ele prin legislaţia europeană şi naţională, respectiv activităţile de: informare, consultare şi participare publică, activităţi pe care se pliază, de altfel, întregul plan de comunicare privind P.M.R.I.. Succesul implementării Planului de Comunicare privind P.M.R.I. depinde de modul de realizare a obiectivelor de comunicare, după cum urmează:
✓ LA NIVELUL PUBLICULUI LARG şi a STAKEHOLDERILOR:
O1: Organizarea activităţilor de informare a publicului, astfel încât acesta să-şi însuşească o serie de noţiuni elementare referitoare la Planul de Management al Riscului la Inundaţii;
O2: Organizarea activităţilor de consultare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluată reacţia publicului;
O3: Organizarea activităţilor de participare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluat aportul publicului în luarea deciziilor.
✓ LA NIVELUL ACTORILOR IMPLICAŢI ÎN MANAGEMENTUL RISCULUI LA INUNDAŢII:
O4: Implicarea autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.) în procesul de planificare şi organizare a activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O5 Întărirea rolului Comitetelor de bazin, prin atribuirea de responsabilităţi clare legate de organizarea activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O6: Instruirea personalului responsabil în managementul riscului la inundaţii, de la nivelul autorităţilor responsabile în implementarea planului de comunicare (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.).
Nivelul de îndeplinire a obiectivelor de comunicare privind P.M.R.I. este reflectat la nivelul unor beneficii sociale generale, sub forma unor rezultate pe care orice campanie de informare şi conştientizare a riscului la inundaţii şi le propune. Ele sunt şi cele care reies din prevederile legislative europene şi naţionale şi anume:
1.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să fie informat, astfel încât să fie capabil să accepte riscul la inundaţii la care poate să fie expus;
2.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să dobândească şi să-şi însuşească acele forme de comportament şi deprinderi adecvate care să-l ajute să convieţuiască raţional cu inundaţiile, iar, în cazul în care există riscul de producere a inundaţiilor, să fie capabil să ia decizii / măsuri proprii, raţionale, utile, reducând în acest fel consecinţele expunerii la inundaţii, prin salvarea propriei sale vieţi, a familiei şi a bunurilor sale.
AUTORITĂŢILE RESPONSABILE
Autorităţile responsabile pentru implementarea Planului de Comunicare privind elaborarea P.M.R.I. sunt:
1.La nivel central:
Administraţia Naţională "Apele Române" (A.N.A.R.);
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
2.La nivel bazinal:
Administraţiile Bazinale de Apă (A.B.A.);
3.La nivel local / judeţean:
Sistemele de Gospodărire a Apelor (S.G.A.)
La nivelul autorităţilor responsabile, au fost constituite grupe de lucru, prin desemnarea persoanelor care sunt implicate în procesul implementării P.M.R.I..
La nivelurile autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.), se realizează o bază de date cu persoanele de contact, atât în ceea ce priveşte grupele de lucru, în implementarea P.M.R.I., cu datele lor de contact, cât şi în ceea ce priveşte stakeholderii, din cadrul tuturor categoriilor de mai jos.
STAKEHOLDERII
Definit în literatura de specialitate ca orice categorie de public, mai mult sau mai puţin organizată în grupuri, care poate fi afectată / poate fi interesată de problematicile puse în discuţie, în cadrul acestui plan de comunicare, conceptul de "stakeholderi" va fi detaliat în funcţie de cele trei niveluri de referinţă, alese deja, adică la nivel naţional, bazinal şi local.
I. La nivel naţional:
–Populaţia riverană;
–Autorităţile publice centrale: instituţiile / autorităţile guvernamentale (ministere, autorităţi, agenţii etc.), aşa cum sunt definite prin HG nr. 846/2010;
–Mediul universitar (oameni de ştiinţă, profesori etc.);
–Mediul privat (agenţi economici, potenţiali investitori, asiguratorii);
–Publicul larg.
II. La nivel bazinal
–Comitetele de Bazin.
III. La nivel local / judeţean:
Autorităţile locale (primării, consilii locale);
Comitetele locale pentru situaţii de urgenţă (C.S.L.U.);
Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
Autorităţile judeţene (Consilii Judeţene, prefecţi);
Inspectoratul General/Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă;
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE IN CADRUL PRIMELOR DOUĂ
ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2007/60/CE
Deşi în România nu a existat o campanie propriu -zisă de informare sau de consultare publică privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii şi nici în ceea ce priveşte realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, în spiritul art. 9 şi art. 10, Anexa - partea A.II.2 din Directiva 2007/60/CE, în cele ce urmează, pot fi menţionate o serie de activităţi de informare / comunicare desfăşurate la nivel naţional / central (1), respectiv bazinal (2), astfel:
(1)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivel central (A.N.A.R. / I.N.H.G.A.):
–Publicarea pe portalul Administraţiei Naţionale „Apele Române", inclusiv pe cel al Administraţiilor Bazinale de Apă, a Rapoartelor privind Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii, a hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, precum şi a metodologiilor aferente (martie 2012);
–Organizarea conferinţei de presă cu titlul "Hărţile de hazard şi de risc la inundaţii" (cu participarea ministrului delegat pentru ape, păduri şi piscicultură din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice - M.M.S.C.), a conducerii A.N.A.R. şi I.N.H.G.A., în luna aprilie 2014), în urma căreia au apărut ştiri TV în prime-time, ştiri radio şi articole de presă, în presa centrală şi locală; reflectarea informaţiilor transmise a fost una exclusiv pozitivă;
–Articole de presă în mass-media centrală şi locală, având ca subiect modul de realizare a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii, utilitatea acestor hărţi pentru public şi autorităţi, pe tot parcursul anului 2014;
–Participări la emisiuni radio - TV, care au implicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Intervenţii radio - TV care au implicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Interviuri în presa centrală;
–Publicarea pe site-ul Administraţiei Naţionale „Apele Române", website link - http://gis2.rowater.ro:8989/flood/ a hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii pentru toate A.B.A. (aprilie 2014); numele portalului şi modul de accesare a lui a fost anunţat public şi a generat o serie de reacţii ale publicului;
–Întâlniri organizate de A.N.A.R. şi I.N.H.G.A. la nivel naţional cu reprezentanţii Consiliilor Judeţene în vederea diseminării rezultatelor obţinute în cadrul E.P.R.I. şi a
Elaborării hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii (28 octombrie, respectiv 30 octombrie 2014);
–Elaborarea de broşuri privind E.P.R.I. şi realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii şi diseminarea informaţiilor la nivelul stakeholderilor, atât de la nivel naţional, cât şi la nivel bazinal;
–Susţinerea de prezentări de specialitate la nivelul workshop-urilor (de ex. Conferinţe ştiinţifice naţionale / internaţionale - I.N.H.G.A., Ziua Mondială a Apei - A.N.A.R.) (august 2008 - iunie 2013, aprilie - iulie 2014).
(2)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivelul A.B.A. - cu precădere în cadrul proiectului Plan pentru Prevenirea, Protecţia şi Diminuarea Efectelor Inundaţiilor la nivel de bazin hidrografic (P.P.P.D.E.I.) - proiect care se referă la hărţile de hazard la inundaţii:
Publicarea pe site-ul Administraţiilor Bazinale de Apă a prezentărilor privind proiectul P.P.P.D.E.I.;
Articole şi anunţuri de presă în mass-media locală privind hărţile de hazard la inundaţii;
Intervenţii şi participări la emisiuni radio - TV privind hărţile de hazard la inundaţii;
Materiale informative cu privire la P.P.P.D.E.I. (de ex. panouri informative);
Prezentări în cadrul Comitetului de Bazin asupra stadiului derulării proiectului privind hărţile de hazard la inundaţii;
Organizarea de întâlniri la nivelul consiliilor judeţene, prefecturi, primării şi S.G.A.- uri, la nivelul Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă.
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
În cele ce urmează, sunt descrise activităţile planificate la nivelul celor trei categorii de referinţă: informare, consultare şi participare publică, precum şi perioada de desfăşurare a acestora. Activităţile sunt organizate, atât la nivel A.N.A.R. / I.N.H.G.A., cât şi la nivel de A.B.A., în funcţie de tipul de activităţi şi intervalul de timp alocat.
Activităţile, care sunt marcate în tabel cu culoarea albastră, sunt activităţile minime obligatorii care sunt realizate pentru implementarea cu succes a Planului de Comunicare privind P.M.R.I., iar cele trasate cu galben sunt doar recomandate.
Autorităţile responsabile îşi aleg datele de organizare a activităţilor, în intervalul de timp colorat, cu menţiunea că cel puţin o activitate de acel tip este organizată în perioada de timp marcată în tabel.
În ceea ce priveşte tipul de activităţi de comunicare şi instrumentele cu ajutorul cărora se realizează comunicarea, în perioada de consultare a publicului, se poate detalia semnificaţia şi necesitatea acestora, după cum urmează:
1.Punctele de informare:
o sunt organizate la sediile autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.);
o se folosesc materialele informative diseminate în cadrul unor evenimente de tipul: Ziua Mondială a Apei, Ziua Internaţională a Dunării, la nivelul Comitetelor de bazin, cu prilejul unor evenimente expoziţionale sau în cadrul întâlnirilor cu stakeholderii;
o în cadrul acestor activităţi, publicul larg este informat, şi se explică informaţiile conţinute în broşuri, dar, în acelaşi timp, există posibilitatea de a pune întrebări şi a primi răspunsuri de la reprezentantul autorităţii responsabile (A.N.A.R. / I.N.H.G.A. / A.B.A.);
2.Prezentările ştiinţifice:
o la nivelul mediului universitar, la nivel central, sau la nivelul întâlnirilor de lucru de pe plan local;
o constituie instrument - suport în co-interesarea unei părţi importante a stakeholderilor, respectiv a celor de profil tehnic, unde diseminarea informaţiilor are loc la un alt nivel;
3.Comunicarea în mass-media:
o sub forma unei campanii de informare şi conştientizare publică, prin articole publicate în presa centrală şi locală;
o prin intervenţii radio - TV, interviuri, în funcţie de interesul manifestat de mass-media locală sau centrală;
4.Comunicarea online - este una dintre cele mai importante activităţi de comunicare privind P.M.R.I. care este derulată în perioada mai-decembrie 2015, dar şi după acest interval de timp. Comunicarea online se concretizează în două tipuri de sub-activităţi:
o Newsletter-ul:
■ realizat de către autoritatea responsabilă centrală (A.N.A.R. / I.N.H.G.A.);
■ realizat exclusiv în format electronic;
■ sub forma unei scurte publicaţii, cu un design atractiv;
■ transmis exclusiv specialiştilor selectaţi într-o bază de date a autorităţilor responsabile de la nivel central şi local;
■ la finalul documentului, stakeholderii primesc o întrebare la se răspunde într-un anumit termen-limită, stabilit de autoritatea responsabilă;
■ se creează o bază de date cu răspunsurile primite;
o Elaborarea chestionarelor de către autoritatea responsabilă;
■ Se recomandă elaborarea unei baze de date a stakeholderilor, care primesc chestionarele;
■ Chestionarele sunt transmise în format electronic şi letric spre stakeholderi;
■ Se construieşte o bază de date cu răspunsurile celor intervievaţi;
■ Nu se recomandă postarea aleatorie a chestionarelor pe site.
5.Workshop-urile/mesele rotunde:
o organizate sub forma unor întâlniri de lucru la nivelul specialiştilor (profesori, specialişti de la nivelul A.B.A., A.N.A.R., I.N.H.G.A. sau a altor instituţii cu responsabilităţi stabilite prin HG nr. 846/2010), de tipul unor activităţi de tip brainstorming (dezbatere de idei) unde există posiblitatea colectării opiniilor şi a centralizării lor, astfel încât aceştia să poată contribui la elaborarea P.M.R.I.;
o Brainstorming-ul - o conferinţă tehnică, care are ca scop rezolvarea problemelor care sunt supuse discuţiei, prin acumularea de informaţii, stimularea gândirii creative a participanţilor, dezvoltarea unor noi idei, etc., iar participarea la discuţie este spontană şi neîngrădită de reguli prestabilite;
6.Dezbaterea publică
o organizată conform legislaţiei în vigoare, la nivelul secretariatelor tehnice ale Comitetelor de Bazin de la nivelul fiecărei A.B.A..
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||||
| mai | iunie | Iulie | august | Septembrie | octombrie | noiembrie | |||||||||||
| A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A.. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| INFORMARE PUBLICĂ | Puncte de informare | Realizarea de pliante informative | - | ||||||||||||||
| Diseminarea informaţiilor către factorii interesaţi | |||||||||||||||||
| Prezentări ştiinţifice | Susţinerea de prezentări la nivelul universitar | - | |||||||||||||||
| Susţinerea de prezentări la nivelul întâlnirilor de lucru | |||||||||||||||||
| Comunicare în mass-media | Articole în presa centrală şi locală | ||||||||||||||||
| Realizare şi difuzare film documentar | |||||||||||||||||
| Intervenţii radio-tv | |||||||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
457
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||
| Iunie | Iulie | August | Septembrie | Octombrie | Noiembrie | ||||||||||
| A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R. / I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| CONSULTARE PUBLICĂ | Comunicarea online | Realizarea de chestionare | - | ||||||||||||
| Transmiterea de chestionare, analizarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| Realizarea unui newsletter | - | ||||||||||||||
| Transmiterea unui newsletter | |||||||||||||||
| Gestionarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| PARTICIPARE PUBLICĂ | Work-shop / mese rotunde | Întâlniri de lucru ale specialiştilor | |||||||||||||
| Dezbatere publică | - | Activităţi în Comitetele de bazin | |||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
458
Anexa 6.2 Chestionar privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii
CHESTIONAR 1
1.Care este domeniul dvs. de activitate?
□ Agricultură;
□ Transport;
□ Operatori de apă;
□ Autorităţi publice naţionale (minister, agenţii)
□ Autorităţi publice locale (primării, consilii locale);
□ Autorităţi publice judeţene (consilii judeţene, prefecturi);
□ Organizaţii profesionale;
□ Institute de cercetare;
□ Mass-media;
□ Învăţământ;
□ ONG-uri;
□ Mediul privat (investitori, asiguratori, firme de construcţii);
□ Armată (Jandarmerie / Poliţie / Pompieri / I.G.S.U.);
□ Biserică;
□ Persoane casnice (riverane);
□ Altele. Care?
2.Care sunt documentele pe care le-aţi studiat până în prezent (din conţinutul proiectului Planului de Management al Riscului la Inundaţii)?
□ Informare cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.);
□ Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii;
□ Versiunile preliminare ale celor 11 Planuri de Management al Riscului la Inundaţii
3.Care au fost sursele de informare prin intermediul cărora aţi aflat de aceste documente?
□ Pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro sau locale www.rowater/aba;
□ Puncte de informare / standuri expoziţionale;
□ Pliant informativ;
□ Newsletter;
□ De la întâlnirile Comitetului de bazin;
□ De la întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R. / A.B.A. / I.N.H.G.A.;
□ Conferinţe ştiinţifice / în mediul academic;
□ Mass-media;
□ Alte surse. Care?
4.Aţi formulat opinii, sugestii, comentarii pe marginea documentelor bifate la nr.2?
□ Da;
□ Nu.
5.Dacă răspunsul la întrebarea nr. 4 este "Da", veţi răspunde la întrebarea de mai jos. Dacă nu, se va trece peste această întrebare. Unde aţi transmis / postat opiniile, sugestiile, comentariile dvs. pentru a fi sigur că ele au ajuns la autoritatea responsabilă?
□ Pe pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro, locale www.rowater/aba;
□ Prin e-mail;
□ Prin corespondenţă scrisă;
□ La întâlnirile Comitetului de bazin
□ La întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R. / A.B.A. / I.N.H.G.A.;
□ În cadrul conferinţelor ştiinţifice;
□ Prin altă sursă. Care?
6.Sunteţi informat ca Planul de Management al Riscului la Inundaţii va avea caracter legislativ obligatorau ?
□ Da
□ Nu
7.Credeţi că este important. ?
□ să fiţi informat şi consultat despre proiectul Planului de Managementul Riscului la Inundaţii, la nivel bazinal?
□ să aveţi contacte permanente cu autorităţile în domeniul gospodăririi apelor ?
□ sa participaţi activ în dezvoltarea programului de măsuri şi a Planului de Management Bazinal?
□ Altceva. Ce anume?.............................................................................................
8.Care sunt metodele de informare pe care le preferaţi şi pe care le găsiţi mai eficiente pentru informarea dvs privind proiectul Planului de Management al Riscului la Inundaţii? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Web-site-ul autorităţilor responsabile;
□ Newsletter (transmis prin e-mail);
□ Scrisori oficiale;
□ Pliante informative;
□ Întâlniri organizate la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ Work-shop / mese rotunde;
□ Puncte de informare / standuri expoziţionale;
□ Prezentări academic / conferinţe ştiinţifice
□ Altele. Care?..........................................................................
9.Considerati ca există informaţii publice suficiente şi disponibile pentru informarea şi participarea activă a dumnevoastră în procesul de consultare?
□ Da
□ Nu
10.Care sunt metodele pe care dvs. le consideraţi ca fiind cele mai eficiente pentru consultarea / participarea dvs. activă la procesul de luare a deciziilor? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Pe platforma electronică a autorităţilor responsabile;
□ Prin întrebările transmise în newsletter-ul periodic (transmis prin e-mail);
□ Prin corespondenţă instituţională;
□ În cadrul întălnirilor de lucru de la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ În cadrul work-shopurilor / la mese rotunde;
□ În cadrul conferinţelor ştiinţice;
□ La puncte de informare / standuri expoziţionale;
□ La nivelul mediului universitar;
□ Altele. Care?..........................................................................
Anexa 6.3 NEWSLETTER nr.1
1.Ce este riscul la inundaţii?
2.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii?
3.Ce reprezintă Planurile de Management al Riscului la Inundaţii?
4.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
5.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii
6.Ce conţine Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
Prin intermediul acestui newsletter, ne dorim să vă informăm cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi să obţinem din partea dumneavoastră un punct de vedere cu privire la Obiectivele de management al riscului la inundaţii şi la Catalogul de măsuri potenţiale (anexate).
Ce este riscul la inundaţii?
În concordanţă cu documentul referitor la realizarea hărţilor de risc de la nivel european realizat de JRC în Programul Hazarde Naturale, în context climatic, riscul este definit ca un produs de trei componente:
–Hazard (H): apariţia unui eveniment periculos natural, incluzând probabilitatea de apariţie a acestuia;
–Expunere (E): bunurile şi numărul locuitorilor din zona afectată;
–Vulnerabilitate (V): lipsa sau pierderea rezistenţei în faţa forţelor distructive sau pagubele.
Riscul la inundaţii se defineşte prin:
a)natura fenomenului de inundare; mai exact, este vorba despre inundaţii generate de: revărsarea cursurilor de apă, viituri rapide; creşterea nivelului apelor subterane, furtuni marine, dar şi inundaţii excepţionale generate de accidente şi incidente la construcţii hidrotehnice: diguri şi baraje;
b)probabilitatea de producere asociată a inundaţiilor;
c)gradul de expunere al receptorilor (numărul persoanelor şi al bunurilor expuse riscului la inundaţii);
d)valoarea economică a bunurilor, a infrastructurii, a mediului înconjurător şi al activităţilor umane care pot fi afectate;
e)vulnerabilitatea la inundaţii a receptorilor.
Astfel, pentru reducerea riscului la inundaţii, autorităţile responsabile trebuie să acţioneze asupra tuturor elementelor componente expuse mai sus în direcţia diminuării riscului la inundaţii.
Diminuarea consecinţelor negative produse de inundaţii este rezultatul unei combinaţii între trei categorii de activităţi:
1.activităţi de prevenire, de protecţie şi de pregătire (care includ măsurile şi acţiunile premergătoare producerii fenomenului de inundaţie);
2.activităţile de managementul situaţiilor de urgenţă (care se referă la acţiunile de răspuns întreprinse în timpul inundaţiilor);
3.activităţile post-inundaţii (care includ acţiunile de reconstrucţie, precum şi lecţiile învăţate, atât de către autorităţile responsabile în managementul situaţiilor de urgenţă, cât şi de persoanele care au fost afectate direct de fenomenul de producere a inundaţiilor).
În acord cu legislaţia europeană şi literatura de specialitate internaţională, o gestionare adecvată / bună a riscului la inundaţii înseamnă ca autorităţile responsabile să aplice cele mai eficiente politici, practici şi proceduri, astfel încât riscul la inundaţii să fie substanţial redus, iar cetăţenii să poată trăi într-un mediu fizic şi social durabil.
1.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii?
Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii 2007/60/CE prevede parcurgerea următoarelor etape, cu următoarele termene de raportare:
–EVALUAREA PRELIMINARĂ A RISCULUI LA INUNDAŢII – raportat la
Comisia Europeană în martie 2012;
–ELABORAREA HĂRŢILOR DE HAZARD ŞI A HĂRŢILOR DE RISC LA
INUNDAŢII – raportat la Comisia Europeană în martie 2014;
–ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA
INUNDAŢII – urmează să fie elaborat şi raportat la Comisia Europeană în martie 2016.
Conform cerinţelor Directivei privind evaluarea si managementul riscului la inundaţii, toate Statele Membre au obligaţia să elaboreze Planurile de Management al Riscului la Inundaţii pentru toate zonele identificate cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, zone pentru care s- au realizat hărţile de hazard şi de risc la inundaţii, în a doua etapă de implementare a aceleiaşi Directive.
Statele Membre stabilesc obiective de management al riscului la inundaţii pentru zonele identificate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii. Aceste obiective urmăresc reducerea potenţialelor efecte negative pe care le pot avea inundaţiile pentru sănătatea umană, activitatea economică, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural.
2.Ce reprezintă Planurile de Management ale Riscului la Inundaţii?
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii vor aborda toate aspectele managementului riscului la inundaţii, punând accentul pe acţiunile de prevenire, protecţie şi pregătire.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii trebuie coordonate la nivel de bazin hidrografic (Unitate de Management), respectiv - în cazul României - la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă din cadrul Administraţiei Naţionale "Apele Române".
Planurile de management al riscului la inundaţii (P.M.R.I.) iau în considerare aspecte relevante, cum ar fi:
–zonele de extindere a inundaţiilor;
–zonele care au potenţialul de a reţine apa din inundaţii (cum ar fi albiile majore cu retenţie naturală);
–obiectivele de mediu stabilite în conformitate cu articolul 4 din Directiva 2000/60/EC (Directiva Cadru Apă);
–aspectele de gestionare integrată a solului şi a apei;
–planificarea spaţială;
–utilizarea terenurilor;
–conservarea mediului înconjurător etc.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt supuse consultării publice, timp de 6 luni de zile, în intervalul mai-noiembrie 2015, versiunea sa finală trebuie publicată până la data de 22 decembrie 2015.
Prin urmare, Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt puse la dispoziţia publicului, prin intermediul paginilor de internet ale instituţiilor responsabile, respectiv
A.N.A.R. (www.rowater.ro), I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) şi cele 11 A.B.A. (www.rowater.ro/aba), în data de 22 decembrie 2015.
La data de 22 martie 2016, România transmite Comisiei Europene Planurile de Management al Riscului la Inundaţii.
3.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii a fost dezvoltat luând în considerare cerinţele formulate în cadrul Directivei privind evaluarea si managementul riscului la inundaţii, precum şi recomandările Ghidurilor U.E. care fac referire la procesul de elaborare a planurilor.
Astfel, Planul de Management al Riscului la Inundaţii conţine următoarele:
–Cap. 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic
–Cap. 2. Riscul la inundaţii la nivelul A.B.A.
–Cap. 3. Descrierea obiectivelor de management al riscului de inundaţii
–Cap. 4. Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
–Cap. 5. Descrierea modului în care progresul de implementare al măsurilor va fi monitorizat
–Cap. 6. Informarea şi consultarea publicului
–Cap. 7. Lista autorităţilor competente
Capitole opţionale:
–Descrierea procesului de coordonare în D.B.H. internaţional;
–Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A. (Directiva 2000/60/EC).
4.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii?
Sunt stabilite două tipuri de obiective: cele strategice şi cele operaţionale.
a. Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice, pentru România, s- a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R. (Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea), după cum urmează:
–Evitarea / prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
b. Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. In Anexa nr. 1, sunt prezentate obiectivele specifice care acoperă patru criterii de bază: social, economic, de mediu şi de patrimoniu cultural.
5.Ce conţine catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
În Anexa nr. 2, este prezentat Catalogul de măsuri poten/iale de la nivel na/ional. Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune care sunt în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii:
–Prevenire (Prevention);
–Protecţie (Protection);
–Conştientizarea riscului la inundaţii (Awareness);
–Pregătire (Preparedness);
–Refacere/Reconstrucţie (Recovery).
Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri, iar pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
În tabelul centralizator de mai jos, este prezentată sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune, cu evidenţierea măsurilor structurale şi a măsurilor nestructurale. Cele mai multe măsuri se înscriu în cadrul domeniului de acţiune Protecţie (11 din 23 tipuri de măsuri). De asemenea, o atenţie specială este acordată măsurilor nestructurale, în acord cu ghidurile europene şi recomandările DG Environment şi ale DG Regio.
Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURĂ STRUCTURALĂ vs MĂSURĂ NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M01 + RO_M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO_M11) 10 NESTRUCTURALE (RO_M04 + RO_M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO_M15 + RO_M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO_M17 - RO_M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M21 + RO_M23) |
| În urma analizei obiectivelor de management al riscului la inundaţii şi a Catalogului de măsuri potenţiale, vă rugăm ca, pe baza experienţei dvs., să ne oferiţi o opinie / un punct de vedere cu privire la: • obiectivele propuse şi indicatorii asociaţi, • încadrarea măsurilor pe domeniile de acţiune şi pe tipuri de măsuri; în acelaşi timp, puteţi contribui cu exemple de măsuri care să vină în completarea celor prezentate în coloana specifică. |
Anexa 6.4 PLIANT P.M.R.I.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
468
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
469
Anexa 7.1 LEGISLAŢIA DIN DOMENIUL
MANAGEMENTULUI SITUAŢIILOR DE URGENŢĂ GENERATE DE INUNDAŢII
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
1.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Natţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă
2.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată prin Legea 15/2005
3.Hotărârea Guvernului 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.);
4.Legea nr. 107/1996 - Legea apelor, cu modificările şi completările ulterioare;
5.Hotărârea Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului Interministerial al Apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007
6.Hotărârea Guvernului nr. 846/2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung;
7.Ordinul Comun al Ministrului Mediului şi Pădurilor şi Ministrului Administraţiei şi Internelor nr. 1.422/192/2012 pentru aprobarea Regulamentului privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţii hidrotehnice şi poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră;
8.Ordinul comun al Ministrului Mediului şi Schimbărilor Climatice şi Ministrului delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură nr. 600/332/15.04.2014 privind aprobarea componenţei nominale a Comitetului Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă şi a Centrului operativ pentru situaţii de urgenţă cu activitate permanentă
9.Ordinul comun nr.170/3.423 din 2013 al ministrului delegat pentru ape, păduri şi piscicultură şi al viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, privind aprobarea conţinutului-cadru al protocolului de colaborare încheiat între Administraţia Naţională "Apele Române" şi consiliile judeţene în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii
10.Ordinul nr. 330/44/2.178/2013 pentru aprobarea Manualului primarului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică şi a
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Crişuri
Manualului prefectului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică
11.Hotărârea Guvernului nr.270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin
12.Legea 575/2001 privind Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea a V-a - Zone de Risc Natural
13.Legea nr. 20/2006 pentru modificarea Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa
14.Legea nr. 481/2004 privind Protecţia civilă
15.Ordonanţa Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă, aprobată prin Legea 363/2002, cu modificările şi completările ulterioare
16.Hotărârea Guvernului nr. 1492/2004 privind principiile de organizare, funcţionarea şi atribuţiile serviciilor de urgenţă profesioniste
17.Hotărârea Guvernului nr. 1491/2004 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă
18.Hotărârea Guvernului nr. 1490/2004 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare şi a organigramei Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare
19.Hotărârea Guvernului nr. 1489/2004 privind organizarea şi funcţionarea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă
20.Hotărârea Guvernului nr. 2288/2004 pentru aprobarea repartizării principalelor funcţii de sprijin pe care le asigură ministerele, celelalte organe centrale şi organizaţiile neguvernamentale privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă
21.Legea nr. 195/2001 - Legea voluntariatului (republicată în 2007), cu modificările şi completările ulterioare
22.Hotărârea Guvernului nr. 382/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind exigenţele minime de conţinut ale documentaţiilor de amenajare a teritoriului şi de urbanism pentru zonele de riscuri naturale
23.Ordonanţa Guvernului nr.21/2002 privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale, cu modificările şi completările ulterioare
24.Legea nr. 340/2004 privind Prefectul şi Instituţia prefectului, cu modificările şi completările ulterioare
PLANUL DE
MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
CUPRINS
Abrevieri
Cap. 1: Prezentarea generală a bazinului hidrografic Mureş Cap. 2: Riscul la inundaţii în bazinul hidrografic Mureş
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
2.3.Istoricul inundaţiilor
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
2.7.Indicatori statistici
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Mureş
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din cadrul A.B.A. Mureş
4.4.Prioritizarea măsurilor
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
4.6.Definirea de proiecte integrate majore la nivel de A.B.A.
4.7.Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea acestuia în timp.
Bibliografie
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul la inundaţii în scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionare privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
TABELE
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari Tabel 2 - 3 Diguri
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente Tabel 2 - 5 Baraje care realizează acumulări nepermanente Tabel 2 - 6 Poldere
Tabel 2 - 7 Inundaţii istorice în bazinul hidrografic Mureş Tabel 2 - 8 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Mureş
Tabel 2 - 9 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Mureş
Tabel 2 - 10 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard şi de risc la inundaţii Tabel 2 - 11 Indicatorii statistici la nivel de A.B.A. Mureş
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivel A.B.A. Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R.
pentru A.B.A. Mureş
Tabel 4 - 5 Măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii asociate zonelor nou identificate cu risc la inundaţii pentru Spaţiul hidrografic Mureş
Tabel 4 - 6 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
Tabel 4 - 7 Principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul
A.P.S.F.R. - A.B.A. MUREŞ
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
FIGURI
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Mureş Figura 2 - 2 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Mureş
Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Mureş
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Abrevieri
A.B.A. - Administraţia Bazinală de Apă AMC - Aparate de măsură şi control
A.N.A.R. - Administraţia Naţională „Apele Române"
A.N.C.O.M. - Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii
A.N.C.P.I. - Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară
A.N.I.F. - Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare
A.N.M. - Administraţia Naţională de Meteorologie
A.R.A. - Asociaţia Română a Apei
A.S.A.S. - Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu - Şişeşti"
B.H. - Bazin Hidrografic
C.E. - Comisia Europeană
CFR - Companiei Naţionale de Căi Ferate
C.I.R. - Centrul de Intervenţie Rapidă
C.J. - Consiliul Judeţean
C.J.S.U - Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă
C.L.S.U. - Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă
C.M.R. - Centru Meteorologic Regional
C.N.A.D.N.R. - Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România
C.N.S.S.U. - Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă
D.A.I.I. - Dispecerat şi Apărare Împotriva Inundaţiilor
D.B.H. - District de Bazin Hidrografic
D.C.A. - Directiva Cadru Apă
D.D.I. - Departamentul de Dezvoltare, Investiţii
D.M.L.H. - Departamentul Managementul Lucrărilor Hidrotehnice
D.S.U. - A.N.A.R. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul A.N.A.R.
D.S.U. - M.A.I. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul M.A.I. DC - Drum Comunal
DE - Drum European DJ - Drum Judeţean DN - Drum Naţional
E.P.R.I. - Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii
E-PRTR - Registrul European al Poluanţilor Emişi şi Transferaţi
F.I.R. - Formaţie de Intervenţie Rapidă
G.A. - Gospodărirea Apelor
HH - Hărţi de hazard la inundaţii HR - Hărţi de risc la inundaţii
I.C.P.D.R. - Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea
I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă I.N.C.D.D.D. - Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Delta Dunării
I.N.C.D.S. - Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea"
I.N.H.G.A. - Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
I.S.C. - Inspectoratul de Stat în Construcţii
I.S.U.J - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean LDE - Linie Dublă Electrificată
LDN - Linie Dublă Neelectrificată LEL - Linie cu Ecartament Larg LI - Linie Închisă
LII - Linie Îngustă
LN - Linie Neinteroperabilă LSE - Linie Simplă Electrificată
LSN - Linie Simplă Neelectrificată
M.A.D.R. - Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
M.A.I. - Ministerul Afacerilor Interne M.Ap.N. - Ministerul Apărării Naţionale
M.D.R.A.P. - Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice
M.D.T. - Modelul digital al terenului
M.E. - Ministerul Energiei
M.E.C.R.M.A. - Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri
M.E.N.C.S. - Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice
M.F.E. - Ministerul Fondurilor Europene
M.F.P. - Ministerul Finanţelor Publice MHC - Microhidrocentrală
M.M.A.P. - Ministerul Mediului Apelor şi Pădurilor
M.M.D.D. - Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile
M.R.I. - Managementul Riscului la Inundaţii
M.S. - Ministerul Sănătăţii
M.T. - Ministerul Transporturilor ONG - Organizaţie Neguvernamentală
P.A.T.J. - Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean
P.B.H.H. - Prognoză Bazinală, Hidrologie şi Hidrogeologie
P.E.B. - Potenţial ecologic bun
P.F. - Persoană Fizică
P.G.A. - Programul de Gospodărire a Apelor
P.M.B.H. - Planul de Management al Bazinului Hidrografic
P.M.R.I. - Planul de Management al Riscului la Inundaţii
P.O.I.M. - Programul Operaţional „Infrastructură Mare„
P.P.P.D.E.I. - Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor
P.U.D. - Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare
P.U.G. - Planurile Urbanistice Generale
P.U.Z. - Planul Urbanistic Zonal
PAT - Planul de Amenajare a Teritoriului
PATN - Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional PATZ - Planul de Amenajare a Teritoriului Zonal PET - Polietilena tereftalat
REBAR - Registrul Naţional al Barajelor din România
R.N.P. - Romsilva - Regia Naţională a Pădurilor Romsilva
R.N.T.D.G.A. - Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
S.A. - Societate pe Acţiuni
S.C. - Societate Comercială
S.C.I. - Situri de importanţă comunitară
S.E.B. - Starea ecologică bună
S.G. A. - Sistemul de Gospodărire a Apelor
S.H. - Spaţiu Hidrografic
S.H.I. - Sistem Hidrotehnic Independent
SIMIN - Sistemul Meteorologic Integrat Naţional
S.M.R.I. - Strategia de Management a Riscului la Inundaţii
S.N.C.S. - Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice
S.P.A. - Arii de protecţie specială avifaunistică
S.R.L. - Societate cu Răspundere Limitată STAS - Standard de stat
TVR - Televiziunea Română
U.A.T. - Unitate administrativ teritorială
U.C.C.T. - Urmărirea Comportării Construcţiilor Tehnice UE - Uniunea Europeană
U.N.S.A.R. din România - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare din România
U.P.B. - Universitatea Politehnica Bucureşti
U.T.C.B. - Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti
A.P.S.F.R. - Areas with Potential Significant Flood Risk CLC - Corine Land Cover
DESWAT - Destructive Water Abatement and Control of Water Disasters DSS - Decision Support System
EEA - European Econimic Area FRMPs - Flood Risk Management Plans GIS - Geographic Information System GPRS - General Packet Radio Service
GSM - Global System for Mobile Communications
I.E.D. - Industrial Emissions Directive
IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control JRC - Joint Research Centre
LIDAR - Light Intensity Detection and Ranging NAVTEQ - Navigation Technologies
OSM - Open Street Map
P.F.R.A. - Preliminary Flood Risk Assessment UoM - Unit of Management
VPN - Virtual Private Network
WATMAN - Information System for Integrated Water Management WFD RBMPs - Water Flood Directive River Basin Management Plans WG-Floods - Working Group Floods
WI-FI - Wireless Fidelity-Wireless Internet WIMS - Water Management System
WISE - Web-based Inquiry Science Environment
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Cap. 1: Prezentarea generală a bazinului hidrografic Mureş
Bazinul hidrografic Mureş este situat în partea centrală şi de vest a României, având pentru extremităţi următoarele coordonate: longitudine: 20o 11'- limita vestică; 25o 44'-limita estică şi latitudine: 45o 14'- limita sudică şi 47o 08'- limita nordică.
Bazinul hidrografic Mureş se învecinează la nord cu spaţiile hidrografice Crişuri şi Someş, la sud cu spaţiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu şi Olt, la vest bazinul hidrografic Siret, iar la est graniţa cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spaţiul delimitat de Carpaţii Orientali, Meridionali şi Apuseni, iar sectorul sau inferior este amplasat în centrul câmpiei Tisei.
Relief
Bazinul hidrografic Mureş cuprinde toate formele de relief. Relieful prezintă o mare varietate de la câmpie la munţi (altitudinea minimă este de 80m, la ieşirea din ţară, în Câmpia de Vest, iar cea maximă de 2509m, în Munţii Retezat). Aproximativ 25% din suprafaţa bazinului revine munţilor, 55% dealurilor şi podişurilor, 15% văilor şi luncilor şi 5% câmpiilor.
Ansamblul fizico-geografic se caracterizează prin existenţa mai multor unităţi de
relief:
–Unitatea Carpatică montană
–Unitatea Podişului Transilvaniei
–Unitatea Piemontană
–Unitatea de Câmpie
1.Unitatea Carpatică montană compusa din Carpaţii Orientali, Carpaţii Meridionali şi Carpaţii Occidentali.
2.Podişul Transilvaniei care cuprinde: dealurile înalte piemontane din estul Transilvaniei (Hm 650-700m); podişul înalt al Târnavelor (Hm 600-700m). podişul înalt al Târnavelor; podişul Bistriţei ardelene (Hm 850-900m); câmpia Transilvaniei şi podişul Secaşelor; podişul de jos al Târnavelor (Hm 500-600m).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
3.Unitatea Piemontană (Hm 200-250m) o treaptă de relief intermediară între Carpaţii Occidentali şi Câmpia Tisei, constituită parţial din albia majoră a Mureşului şi versantul nordic al dealurilor Lipovei.
4.Unitatea de Câmpie - o mică parte din sectorul estic al Câmpiei Tisei. În planşa nr. 1 se prezintă harta hipsometrică a bazinului hidrografic Mureş.
Geologia
Râul Mureşul Superior, între Izvoare şi defileul Topliţa - Deda este situat într-o zonă de provenienţă neovulcanică (zona Oaş, Gutîi, Văratec în nord şi zona Călimani, Gurghiu, Harghita în sud) unde predomină andezitele şi piroclastitele, în zona de nord şi respectiv andezite, riolite, dacite şi mai puţin aglomerate, în sud.
Râul Mureşul mijlociu, amplasat în zona centrală a Podişului Transilvaniei între Deda şi Alba Iulia (266 km.), este situat în Podişul Transilvaniei care, datorită mişcărilor neotectonice din cuaternar, este structurat în trei mari fişii (domuri, diapir şi monoclin) fiind repartizat pe 8 niveluri de terase. Depozitele din terase sunt de origine aluvială, granulometric predominând pietrişurile şi nisipurile.
Culoarul Mureşului inferior, situat între Munţii Apuseni şi Munţii Poiana Ruscăi, între Alba Iulia şi Lipova (255 km) se încadrează din punct de vedere morfostructural, în subunităţile Munţilor Metaliferi, a depresiunilor intramontane şi a Subcarpatilor de Curbura şi este alcătuit din depozite de conglomerate, marne, gresii, masive de sare, tufuri şi nisipuri. Sarea, formată în tortolian, străpunge formaţiunile mai noi sub formă de diapir.
Mureşul inferior din Câmpia de Vest, cuprins între Lipova şi graniţa cu Ungaria (117 km), se situează la marginea estică a Depresiunii Panonice. Fundamentul cristalin este la mică adâncime (300-400 m) şi este acoperit de depozite tortolian-pliocene.
Clima
Bazinul hidrografic Mureş se află în sectorul de climat continental-moderat cu veri călduroase şi ierni lungi şi reci, cu precădere în zonele montane din nord-estul bazinului, iar în vest climatul prezintă nuanţe de ariditate, verile fiind în general mai secetoase şi mai calde.
În bazinul hidrografic al Mureşului superior temperaturile medii multianuale oscilează între 50C - 60C în sectorul depresionar şi cu puţin peste 00C în sectorul muntos, cu luna cea mai rece, ianuarie (-60C . -70C) şi luna cea mai calda, iulie (120C . 170C).
Climatul în bazinul mijlociu al Mureşului este caracterizat prin valori medii anuale ale temperaturii de aproxmativ 80 C, temperaturile medii lunare coboară până la -40C în luna ianuarie şi depăşeşte pe alocuri 180C - 190C în iulie.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Culoarul Mureşului inferior, situat între Munţii Apuseni şi Munţii Poiana Ruscăi, între Alba Iulia şi Lipova se caracterizează din punct de vedere climatic prin temperaturi anuale sub 60C în sectorul montan şi 90C - 100C în lungul văii Mureşului.
În zona Mureşului inferior din Câmpia de Vest temperaturile medii anuale sunt cuprinse între 100C - 110C. Temperatura medie lunară în ianuarie este de -2 - 30 C şi de 180C
-210C în luna iulie.
Cantitatea de precipitaţii medie multianuală este cuprinsă între 480 mm şi 980 mm, cu o medie de 610 mm pe bazin.
Resursa de apă
Râul Mureş (cod cadastral: IV.1) are izvorul propriu-zis în sudul Depresiunii Giurgeului, la o altitudine de 850 m, lângă comuna Izvorul Mureşului.
Bazinul hidrografic al râului Mureş are o suprafaţă de 28.310 km2, inclusiv Canalul Ier, ceea ce reprezintă 11,7 % din suprafaţa ţării. Mureşul curge în cea mai mare parte pe teritoriul ţării noastre pe o lungime de 761 km. Reţeaua hidrografică codificată însumează 758 cursuri de apă şi 10.861 km.
Principalii afluenţi ai râului Mureş sunt: r. Gurghiu (L=53km, S=563km2); r. Arieş (L=166km, S=3005km2); r. Niraj (L= 82 km, S= 651km2); r. Târnave (L= 246km, S=6253km2, denumită de la izvor r.Târnava Mare L=223km, S= 3666km2 până la confluenţa cu r. Târnava Mică); r.Târnava Mică (L= 196km, S= 2071km2); r. Ampoi (L= 57km, S=576km2); r. Sebeş (L= 96km, S= 1304km2) si r. Strei (L= 93 km, S= 1983km2).
Cursul Mureşului de la obârşie până la vărsare se poate împărţi în patru sectoare caracteristice:
–Mureşul superior ce cuprinde Depresiunea Giurgeului şi defileul Topliţa-Deda;
–Mureşul mijlociu axat pe zona centrală a Podişului Transilvaniei, între Deda şi Alba Iulia;
–Culoarul Mureşului inferior, cuprins între Munţii Apuseni, Carpaţii Meridionali şi Munţii Banatului, între Alba Iulia şi Lipova;
–Mureşul inferior din Câmpia de Vest, între Lipova şi graniţa cu Ungaria.
În cadrul bazinului hidrografic Mureş se desfăşoară activitate hidrometrică pe 64 cursuri de apă, la 109 staţii hidrometrice de bază unde se efectuează complexul de observaţii şi măsurători, având ca scop cunoaşterea regimului hidrologic.
În tabelul 1 - 1 se prezintă principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici
| Nr. crt. | Râul | Staţia hidrometrică | F (km2) | Hmed (m) | |||
| Qmma (m3/s) | Qmax 1% (m3/s) | R (kg/s) | |||||
| 1. | Mureş | Glodeni | 3781 | 849 | 39.8 | 1195 | 13.1 |
| 2. | Mureş | Alba Iulia | 18055 | 625 | 103.6 | 2455 | 55.1 |
| 3. | Mureş | Arad | 27280 | 618 | 186.0 | 2390 | 69.6 |
| 4. | Arieş | Turda | 2403 | 897 | 25.3 | 1170 | |
| 5. | Târnava Mare | Blaj | 3653 | 558 | 14.9 | 925 | 13.2 |
| 6. | Strei | Petreni | 1948 | 928 | 25.5 | 680 | 12.8 |
Parametri hidrologici
În bazinul hidrografic Mureş există un număr de 47 lacuri naturale, printre care putem enumera: Lacul Ursu, Lacul Roşu, Lacul Iezer, Lacul Ana, Lacul Tăul etc.
Resursa de apă din apele de suprafaţă este de 5,966 mil.m3.
În planşa nr. 2 se prezintă reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice din cadrul bazinului hidrografic Mureş.
Solurile
Solurile, prin numeroasele lor caracteristici, au o influenţă directă asupra scurgerii, deoarece reprezintă elementul principal al mediului în care ea se formează.
În Culoarul Depresionar al Mureşului apar soluri aluviale, pe luncă şi cernoziomuri cambice (levigate) şi argiloiluviale podzolite, inclusiv podzolice, pe terase, de regulă cu textură fină.
Relieful colinar de podiş se caracterizează printr-un mozaic de soluri: de la cernoziomuri cambice (cu levigare slabă), soluri închise şi brune (inclusiv eu-mezobazice), pseudorendzine până la soluri argiloiluviale brune podzolite (dominante la contactul cu muntele), la care se adaugă diferitele faze de erodare ale acestora, inclusiv regosolurile.
În regiunea montană de sud (M. Şureanu), unde domină şisturile cristaline, se poate urmări o clară etajare, pe verticală, începând cu solurile brune acide, la altitudini joase şi continuând cu soluri brune podzolice şi podzoluri humico-feriiluviale la altitudini mari.
În regiunea montană de nord-vest (M. Trascău şi M. Bihor) datorită constituţiei mai variate de roci, învelişul de sol este mai eterogen; pe lângă solurile brune acide şi brune podzolice apar şi soluri argilo-iluviale brune şi brune podzolite (pe unele roci sedimentare), apoi rendzine şi terra rossa (pe calcare) şi, pe alocuri, ando-soluri (pe roci vulcanice).
În luncă solurile sunt de vârstă recentă, în formare, tipul caracteristic fiind aluviosolul, iar pe terasele aluviale, ceva mai vechi ca vârstă dar cu material litologic aluvic, s-au dezvoltat eutricambosolurile, cu caracteristici aluviale (subtipul aluvic).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Biodiversitate
În anumite zone ale bazinului hidrografic s-au păstrat complexe de vegetaţie de mare interes fitogeografic, cazul cel mai interesant fiind cel de la Şesul Craiului - Scăriţa-Belioara (din masivul Muntele Mare), unde coboară la altitudini de circa 1300 m câteva elemente circumpolar arcto-alpine şi anume arginţica (Dryas octopetala) - care nu se mai întâlneşte în nici un alt punct în Munţii Apuseni, strugurii ursului (Arctostaphyllos Uva-Ursi), ca şi specia eurasiatică arcto-alpină Pinguicula alpina şi o specie alpino-carpatică de genţiană (Gentiana clusii). În acelaşi timp, aici se întâlnesc specii submediteraneene, printre care o raritate floristică - săpunariţa (Saponaria bellidifolia), în cel mai nordic punct al arealului său, precum şi o serie de specii carpato-balcanice.
În alte locuri se mai păstrează mici ochiuri de mlaştină la Luncile Prigoanei, cu Vaccinium oxycoccus ssp. Microcarpum, Orchis maculata ş.a. În apele lacului Şureanu se întâlnesc cca. 300 de specii de diatomee endemice, ca şi diverse nevertebrate interesante şi batracianul Triturus alpestris. Mlaştina din aval de lac adăposteşte fitocenoze de Adenostyles alliariae şi o specie rară de orhidacee Leuchorchis albida.
În masivul Muntele Mare, la 1600 m altitudine, în aria mlăştinoasă cunoscută sub numele de Molhaşurile de la Căpăţâna se află o serie de plante higrofile rare ca Scheuchzeria palustris (stuf), Drosera intermedia (roua cerului), pedicularis limnogen (paduchernita), Carex paupercula (rogoz), ca şi o frumoasă asociaţie de muşchi Sphagnum cu bumbăcariţa (Eriophorum vaginatum).
În estul Dealurilor Târnavelor se află Tăul fără fund de la Băgău, care are şi o porţiune de mlaştină eutrofă, care adăposteşte o serie de plante specifice, cum sunt Carex panicula f. Simplex, Lemna minor, Lycopus europaeus, Theypteris palustris (feriga de balta).
Fauna cuprinde principalele specii existente pe teritoriul României, de mare interes cinegetic: capra neagră, cerbul, ursul carpatin, mistreţul, vulpea, lupul, iepurele şi toată gama păsărilor cântătoare.
Cercetările ihtiologice din ultimii ani au relevat existenţa în râurile şi lacurile interioare a unui număr de 55 de specii de peşti printre care patru endemice: Sabanejewia aurata şi Gobio gobio muresia semnalate din râul Mureş (zona Stânceni) şi alte două specii înregistrate în bazinul hidrografic al râului Sebeş - Barbus pelopponnesius petenyi şi Eudontomyzon danfordi. Dintre speciile care au devenit rare în ultimul timp amintim: Lota lota, Stizostedion luciuperca şi Carassius carassius. O specie extrem de rară considerată dispărută - Acipenser ruthenus - a reapărut într-o captură în anul 2005 pe sectorul apropiat de Arad al râului Mureş.
La nivelul bazinului hidrografic Mureş, există un număr de 273 sectoare (3825 km) amplasate pe cursurile de apă din zona montană în care predomină păstrăvul comun (Salmo trutta fario) şi 5 lacuri (716 ha) în care se găseşte păstrăvul comun (Salmo trutta fario).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Lipanul (Thymallus thymallus) se găseşte pe sectoarele din aval ale cursurilor de apă montane (30 de râuri). Lostriţa (Hucho hucho) a fost identificată pe sectorul între Deda şi Topliţa al râului Mureş, fiind semnalată şi în râul Sălard, în perioada de reproducere. Aceste specii au fost considerate importante economic, privind activităţile de pescuit sportiv, recreere şi turism.
Varietatea mare a cadrului natural a permis desemnarea unui număr mare de arii protejate pe teritoriul bazinului hidrografic Mureş. Astfel, au fost identificate 2 parcuri naţionale, 5 parcuri naturale, 71 arii speciale de conservare, 19 arii de protecţie specială avifaunistice şi 147 de rezervaţii incluse în Registrul Ariilor Protejate care este parte integrantă al planului de management al bazinuli hidrografic. Aceste arii protejate însumează 9833,04 Km2 şi reprezintă aproximativ 35% din suprafaţa bazinului hidrografic Mureş. Majoritatea ariilor sunt situate în zonele montane şi de deal, pe cursurile superioare ale râurilor Mureş, Gurghiu, Arieş, Strei, Râul Mare şi Geoagiu.
Populaţie, aşezări umane
Din punct de vedere administrativ, bazinul hidrografic Mureş cuprinde integral judeţele Mureş şi Alba, parţial judeţele Harghita, Sibiu, Cluj, Hunedoara, Arad, Timiş şi mici suprafeţe din judeţele Braşov, Bistriţa-Năsăud, Caraş-Severin. Bazinul hidrografic Mureş se situează în regiunea de dezvoltare Vest (25,19%), Nord Vest (4,69%) şi Centru (54,03%).
La nivelul anului 2011, populaţia totală existentă pe teritoriul bazinului hidrografic Mureş era de 1.877.642 locuitori, variind între 550.846 loc. în judeţul Mureş şi 2.357 loc. în judeţul Braşov. În mediul urban, la nivelul bazinului hidrografic sunt 1.052.037 locuitori, iar în mediul rural sunt 825.605 locuitori.
La nivel de bazin hidrografic se regăsesc: 16 municipii, 23 oraşe, 303 comune şi 1.780 sate.
Dintre aglomerările urbane importante enumerăm: Tg. Mureş, Sighişoara, Arad, Deva, Alba - Iulia, Turda, Dumbrăveni, Luduş etc.
Utilizarea terenului
Modul de utilizare a terenului bazinului hidrografic Mureş este influenţat atât de condiţiile fizico-geografice, cât şi de factorii antropici, şi prezintă următoarea distribuţie (conform Proiectului Corine Land Cover): areale artificiale (zone construite) - 4,24%; teren agricol - 37,70%; păduri şi vegetaţie forestieră - 57,76%; zone umede şi râuri - 0,27%.
În planşa nr. 3 se prezintă utilizarea terenului din bazinul hidrografic Mureş.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Activitatea economică
Principalele activităţi din bazinul hidrografic Mureş sunt: zootehnia, irigaţii, piscicultura, industria extractivă, industria uşoară, industria de prelucrare a lemnului, industria de prelucrări chimice, industria metalurgică, industria construcţiei de maşini, industria de mecanică fină şi electronică, industria mijloacelor de transport, producţia de mobilier, producţia de energie electrică şi termică, captarea şi prelucrarea apei, construcţii, comerţ şi servirea populaţiei, transport, învăţământ, sănătate, alte activităţi de servicii.
Infrastructura
Infrastructura este bine dezvoltată, principalii indicatori fiind: drumuri europene, naţionale, judeţene, căi ferate, precum şi Aeroportul Internaţional Târgu-Mureş.
Bazinul hidrografic Mureş este traversat de 4 drumuri europene şi 6 drumuri naţionale: E60, E81, E79, E68 şi DN 14 Sibiu, DN 14A, DN 14B, DN 16 Apahida - Reghin, drumul naţional 15 A.
Recreere şi turism
Potenţialul morfoturistic este reprezentat de dealuri împădurite, lanţurile montane de natură vulcanică Călimani şi Gurghiu, cu forme spectaculoase (cratere vulcanice, relief glaciar, Munţii de sare de la Sovata sau Defileul Deda-Topliţa - 34 km lungime), precum şi de M-ţii Apuseni, Retezat, Bucegi. În toate zonele muntoase cât şi pe vaile Mureşului şi Crişului se găsesc multe zone de interes turistic dotate cu hoteluri, hanuri, moteluri, tabere şi vile de vacanţă. Cele 47 lacuri naturale, luncile şi pădurile situate pe valea Mureşului şi Crişului au o valoare peisagistică deosebită, existând multe locaţii amenajate cu baze moderne de agrement şi cu scop terapeutic.
În continuare amintim câteva exemple de situri S.C.I. şi S.P.A.:
–Situri de tip S.P.A.: Dealurile Târnavelor şi Valea Nirajului; Piemontul Munţilor Metaliferi şi Vinţului etc.;
–Situri de tip S.C.I.: Defileul Mureşului; Munţii Călimani – Gurghiu etc.
Patrimoniu cultural
Patrimoniul cultural cuprinde obiective declarate monumente istorice (de exemplu: 1.015 numai în judeţul Mureş), reprezentând situri arheologice, cetăţi şi fortificaţii, castele, biserici, alte clădiri etc. Obiectivele culturale cuprind multe biserici, complexe arhitectonice urbane, monumente istorice, dar şi obiective care reflectă cultura materială şi spirituală din mediul rural (obiceiuri, tradiţii etc.), bine conservate. Oraşul Sighişoara şi împrejurimile (zona Sovata, Praid în judeţul Mureş) reprezintă un exemplu în acest sens.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Cap. 2: Riscul la inundaţii în bazinul hidrografic
Mureş
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie
împotriva inundaţiilor
Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Mureş este prezentată în figura 2 - 1.
În bazinul hidrografic Mureş se află un număr de 210 lucrări de îndiguire (din care un număr de 27 sunt principale) cu o lungime totală de cca. 825 km. Aceste lucrări apară 240 localităţi (dintre care 55 oraşe şi municipii), 8.827 case în mediul urban şi 60.240 în mediul rural, 314 km linie C.F., 242 km drumuri naţionale şi 313 km judeţene. Suprafaţa totală apărată, conform raportărilor, este de cca. 190.000 ha.
Printre cele mai importante lucrări de îndiguire se amintesc cele de la Reghin, Tg. Mureş, Luduş, îndiguirea râului Niraj şi Comlod, îndiguirea râului Târnava Mică la Târnăveni, îndiguirea Piriului de Cimpie, apărarea municipiilor Sighişoara, Blaj, Mediaş, Dumbrăveni, Copşa Mică, Alba Iulia şi Deva. Tot în categoria lucrărilor importante se află îndiguirea de la Mihalţ, Ilia, Lipova, Mureş mal drept Arad-Pecica, Sâmbăteni - Păuliş, Felnac - Periam şi Periam - Cenad. Pe judeţe, cele mai multe lucrări se află în judeţul Mureş (8), Alba (3), Sibiu (3), Hunedoara (2) şi Arad (7). Cu excepţia îndiguirilor de pe Mureşul inferior din zona de graniţă, al caror debit de calcul corespunde unei frecvenţe de apariţie a debitelor maxime de 1/500 ani, restul sunt calculate pentru 1/100 ani la oraşe, 2/100 ani pentru localităţi rurale şi 1/10 ani la restul terenurilor.
Lucrări de apărare împotriva inundaţiilor (acumulări) mai semnificative sunt următoarele:
–în bazinul hidrografic Târnava Mare: acumularea nepermanentă Vânatori pe râul Târnava Mare (25 mil. m3) şi acumularea permanentă Zetea cu un volum de atenuare de 18,4 mil.m3;
–în bazinul hidrografic Târnava Mică: acumularea nepermanentă Bălăuşeri (24,5 mil. m3) şi acumularea permanentă Bezid, pe râul Cuşmed, cu un volum de atenuare de 16 mil.m3;
–în bazinul hidrografic Arieş: acumularea permanentă Mihoieşti cu un volum de atenuare de 3.25 mil.m3;
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
–în bazinul hidrografic Cerna: acumularea Cinciş cu un volum de atenuare 17,2 mil.m3.
Principalele acumulări nepermanente care sunt administrate de către Administraţia Naţională „Apele Române" - A.B.A. Mureş sunt: Vânători (Târnava Mare), Bălăuşeri (Târnava Mica), Nemşa (Mojna), Tăul Ceanului (Valea Caldă), Drăuţ (Drăuţ), Sistarovăţ (Sistarovăţ), Cladova (Cladova).
În tabelele nr. 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4, 2 - 5, 2 - 6 se prezintă principalele lucrări de apărare împotriva inundaţiilor.
Starea principalelor componente ale sistemului naţional de gospodărire a apelor cu rol de protecţie împotriva inundaţiilor, repectiv diguri, acumulări permanente/nepermanente, se regăseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
488
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în bazinul hidrografic Mureş
489
Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
| Nr. crt. | Denumire | Curs de apă | Cod cadastral | Judeţ | Comuna | Localitate | Debite maxime derivate (m3/s) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 1 | Regularizarea pâraielor Ditrău şi Martonka în scopul prevenirii revarsărilor de apă în com. Ditrău jud. HR. (braţ drept N.H 1) | pr. Ditrău | IV-1.18 | Harghita | Ditrău | Ditrău | 6.2 | Prim. Ditrău |
| 2 | Regularizarea pâraielor Ditrău şi Martonka în scopul prevenirii revarsărilor de apă în com. Ditrău jud. HR. (braţ stăng N.H.2) | pr. Ditrău | IV-1.18 | Harghita | Ditrău | Ditrău | 1.6 | Prim. Ditrău |
| 3 | NH Gurghiu | Gurghiu | IV-1.54 | Mureş | Reghin | Reghin | 0.5 | A.B.A. Mureş |
| 4 | Priză şi canal Turbină | Mureş | IV-1 | Mureş | mun. Tg Mureş | mun. Tg Mureş | 56 | A.B.A. Mureş |
| 5 | Nod hidrotehnic Niraj | Niraj Mic | IV-1.67.5 | Mureş | oraşul Miercurea Nirajului | oraşul Miercurea Nirajului | A.B.A. Mureş |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
490
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari
| Nr. crt. | Denumire | Judeţ | Comuna/ localitate | Curs de apă derivat | Cod cadastral | Curs de apă în care se derivă | Cod cadastral | Lungime (m) | Debite derivate (m3/s) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 1 | Canal Veţca | MS | M.Niraj-Cinta | Niraj Mic | IV-1.67.5 | Niraj | IV-1-67 | 22400 | A.B.A. Mureş | |
| 2 | Canal turbină | MS | Tg Mureş | Mureş | IV-1 | Pocloş | IV-1.63 | 1534 | A.B.A. Mureş | |
| 3 | Canal Batiz - Simeria | HD | Băcia/Batiz | Strei | IV-1.117 | Mureş | IV-1 | 15500 | 7.93 | A.B.A. Mureş |
| 4 | Canal Cârlete | HD | Râu de Mori/ Brazi | Canal Odovaşniţa | IV-1.117.14 | Râul Galben | IV-1.117.14.11 | 18800 | 0,222 | A.B.A. Mureş |
| 5 | Canal Odovaşniţa | HD | Râu de Mori /Clopotiva | Râu Mare | IV-1.117.14 | Breazova | IV-1.117.14.11.4 | 7400 | 0,482 | A.B.A. Mureş |
| 6 | Canal Pârâul de Câmp | HD | Râu de Mori/ Clopotiva | Canal Odovaşniţa | IV-1.117.14 | Râul Galben | IV-1.117.14.11 | 12000 | 0,156 | CL Toteşti |
| 7 | Aducţiunea Râu Bărbat | HD | Pui/Hobiţa | Râu Bărbat | IV-1.117.7 | Staţia de tratare a apei pt. mun. Hunedoara | IV-1.119 | 36000 | 0,374 | SC Apaprod SA Hunedoara |
| 8 | Derivaţie Iara (Bondureasa) | CJ | Valea Ierii/ Caps | Iara | IV-1.81.28 | Someşul Cald | II-1.31 | 3970 | 0,97 | Hidroelectrica S.A. |
| 9 | Derivaţie Şoimu | CJ | Valea Ierii/ Măguri - Racătău | Şoimu | IV-1.81.28.2 | Someşul Cald | II-1.31 | 5079 | 1,75 | Hidroelectrica S.A. |
| 10 | Derivaţie Calu | CJ | Valea Ierii/ Caps | Valea Calului | IV-1.81.28.3 | Someşul Cald | II-1.31 | 3259 | 0,22 | Hidroelectrica S.A. |
| 11 | Derivaţie Lindru | CJ | Valea Ierii/ Caps | Lindru | Necodif / aflunet de Soimu | Someşul Cald | II-1.31 | 884 | 1,03 | Hidroelectrica S.A. |
| Nr. crt. | Denumire | Judeţ | Comuna/ localitate | Curs de apă derivat | Cod cadastral | Curs de apă în care se derivă | Cod cadastral | Lungime (m) | Debite derivate (m3/s) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 12 | Canal Matca | AR | Păuliş Ghioroc Şiria Pâncota Zarand | Mureş | IV-1 | Pârâul Cigher | III-1.39 | 7,4 km până la stăvilar canal Ier şi canal Matca- legator (Bazin Mureş) 33,8 km canal Matca (DA Criş III- 1.39.10) |
491
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
492
Tabel 2 - 3 Diguri
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 1 | Amenajare râu Mureş şi afluent la Lalaşinţ | râu Mureş | IV-1 | MS | Arad | Bârzava | 2,720 | 2.2 | 1979 | 5% | 1750 | Lalaşinţ | A.B.A. Mureş | ||
| Vale Lalaşinţ | IV-1.151a | MS | Arad | Bârzava | 770 | 1979 | 5% | 1750 25 | Lalaşinţ | A.B.A. Mureş | |||||
| Vale Lalaşinţ | IV-1.151a | MD | Arad | Bârzava | 660 | 1979 | 5% | 1751 25 | Lalaşinţ | A.B.A. Mureş | |||||
| 2 | Dig mal stâng râu Mureş la Chelmac | râu Mureş | IV-1 | MS | Arad | Conop | 6000 | 2.7 | 1976 | 20% | 1120 | Chelmac | A.B.A. Mureş | 2002 | deversare |
| 3 | Amenajare râu Mureş şi afluent la Chelmac | râu Mureş | IV-1 | MS | Arad | Conop | 3000 | 2.0 | 1979 | 5% | 1750 | Chelmac | A.B.A. Mureş | ||
| 4 | Amenajare râu Mureş şi afluent la Ususău | râu Mureş | IV-1 | MS | Arad | Ususău | 2900 | 2.8 | 1980 | 5% | 1750 | Ususău | A.B.A. Mureş | ||
| Pârâul Mare | IV - 1.155 | MS | Arad | Ususău | 440 | 2.0 | 1981 | 5% | 1750 56 | Ususău | A.B.A. Mureş | ||||
| Pârâul Mare | IV - 1.156 | MD | Arad | Ususău | 340 | 2.0 | 1981 | 5% | 1751 56 | Ususău | A.B.A. Mureş | ||||
| 5 | Dig mal stâng râu Mureş la Lipova | râu Mureş | IV-1 | MS | Arad | Lipova | 4740 | 4.0 | 1981 | 2% | 2300 | Lipova | A.B.A. Mureş | ||
| 6 | Dig remuu deviere Vale Şiştarovăţ la Lipova | Vale Şiştarovăţ | IV- 1.158 | MD | Arad | Lipova | 2430 | 2.5 | 1981 | 2% | 34.5 | Lipova | A.B.A. Mureş | ||
| 7 | Dig mal drept râu Mureş la Baraţca | râu Mureş | IV-1 | MD | Arad | Păuliş | 850 | 2.1 | 1980 | 5% | 1650 | Baraţca | A.B.A. Mureş | ||
| 8 | Amenajare rau Mureş la Păuliş -Sâmbăteni | râu Mureş | IV-1 | MD | Arad | Păuliş | 9850 | 2.6 | 1978 | 5% | 1650 | Păuliş Sâmbăteni | A.B.A. Mureş | ||
| 9 | Dig de compartimentare mal drept râu Mureş la CICH Arad | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Vladimirescu | 2500 | 3.0 | 1976 | 1% | 2600 | Vladimirescu | A.B.A. Mureş | ||
| 10 | Dig mal drept râu Mureş Pecica - Vladimirescu | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Vladimirescu Arad Pecica | 36993 | 6.0 | 1975 1981 | 1% | 2600 | Pecica Sântoma Arad Vladimirescu | A.B.A. Mureş | ||
| 11 | Dig mal stâng râu Mureş la Arad | râu Mureş | IV-1 | MS | AR | Arad | 9930 | 5.0 | 1976 | 1% | 2600 | Arad | A.B.A. Mureş | ||
| 12 | Dig compartimentare mal stâng râu Mureş la Arad | râu Mureş | IV-1 | MS | AR | Arad | 2100 | 1.5 | 1969 | 5% | 1720 | Arad | A.B.A. Mureş | ||
| 13 | Dig mal stâng râu Mureş la Bodrogul Nou | râu Mureş | IV-1 | MS | AR | Zădăreni | 2131 | 3.0 | 2009 | 5% | 1720 | Mănăstire Hodoş - Bodrog | A.B.A. Mureş | ||
| 14 | Canal Arad - Pecica | râu Mureş | IV-1 | MS | AR | Pecica | 1350 | 1.5 | 1969 | 1% | 2600 | Pecica | A.B.A. Mureş | ||
| 15 | Canal Arad - Pecica | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Pecica | 1350 | 1.5 | 1969 | 1% | 2600 | Pecica | A.B.A. Mureş | ||
| 16 | Dig mal drept râu Mureş la Pecica | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Pecica | 6691 | 3.5 | 1975 | 1% | 2600 | Pecica | A.B.A. Mureş | ||
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 17 | Dig mal stang râu Mureş Felnac - Periam port | râu Mureş | IV-1 | MS | AR | Felnac Secusigiu | 22365 | 4.5 | 1975 | 2% | 2050 | Felnac Sânpetru German Munar Satu Mare Secusigiu | A.B.A. Mureş | ||
| 18 | Dig mal drept râu Mureş la Semlac | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Semlac | 1350 | 4.5 | 1968 | 5% | 1720 | Semlac | A.B.A. Mureş | ||
| 19 | Dig mal drept râu Mureş la Seitin | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Seitin | 2150 | 3.0 | 1968 | 1% | 2600 | Şeitin | A.B.A. Mureş | ||
| 20 | Dig mal drept râu Mureş Nadlac - Seitin | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Nadlac Seitin | 17400 | 3.0 | 1989 | 2% | 2050 | Nadlac Şeitin | A.B.A. Mureş | ||
| 21 | Dig mal drept râu Mureş Nadlac | râu Mureş | IV-1 | MD | AR | Nadlac | 4375 | 4.0 | 1968 | 1% | 2600 | Nadlac | A.B.A. Mureş | ||
| 22 | Dig de compartimentare mal stang râu Mureş la Periam | râu Mureş | IV-1 | MS | TM | Periam | 2500 | 2.5 | 1932 | 10% | 1310 | Periam | A.B.A. Mureş | ||
| 23 | Dig mal stang râu Mureş şi drum la sector Cenad | râu Mureş | IV-1 | MS | TM | Periam Sânpetru Mare Cenad | 43374 | 4.5 | 1932 | 2% | 2050 | Cenad Saravale Igriş Periam | A.B.A. Mureş | ||
| 24 | Îndiguire r.T-va Mica la Ghindari | r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Ghindari | 2400 | 2 | 1977. 1981 | 5 | 240 | Ghindari | A.B.A. Mureş | ||
| 25 | Îndiguire r.T-va Mica la Sg.de Pădure | r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Fântanele | 1046 | 1,2 | 1987 | 5 | 185 | Fântanele | A.B.A. Mureş | ||
| 26 | Îndiguire r.T-va Mica la Coroi | r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Coroi | 1630 | 1,3 | 2010 | 5 | 127 | Coroi | A.B.A. Mureş | ||
| 27 | Îndiguire pr.Cund şi Pr. Idiciu la Bahnea | pr. Cund | IV-1.96.52.18 | MS | MS | Bahnea | 1542 | 1,5 | 1978 | 10 | 38 | Bahnea | A.B.A. Mureş | ||
| pr. Cund | IV-1.96.52.18 | MD | MS | Bahnea | 1550 | 1,5 | 1978 | 10 | 38 | Bahnea | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Idiciu | IV- 1.96.52.18.1 | MS | MS | Bahnea | 1112 | 1,3 | 1978 | 10 | 59 | Bahnea | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Idiciu | IV- 1.96.52.18.1 | MD | MS | Bahnea | 1112 | 1,3 | 1978 | 10 | 59 | Bahnea | A.B.A. Mureş | ||||
| 28 | Îndiguire pr. Şaroş la Târnăveni | pr.Şaroş | IV-1.96.52.23 | MS | MS | Târnăveni | 975 | 1 | 1962 | 2 | 50.4 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||
| pr.Şaroş | IV-1.96.52.23 | MD | MS | Târnăveni | 975 | 1 | 1962 | 2 | 50.4 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| 29 | Îndiguire şi regularizare râu Târnava Mică şi afluenţi la Târnăveni | r. T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Cuştelnic | 596 | 3 | 1972 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||
| r. T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Târnăveni | 3850 | 3 | 1972 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| r. T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Dâmbău | 2517 | 3 | 1972 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| r. T-va Mică | IV-1.96.52 | MS | MS | Seuca | 4968 | 3 | 1972 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
493
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| r. T-va Mică | IV-1.96.52 | MS | MS | Adămuş | 2244 | 3 | 1972 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Sărata | IV-1.96.52.22 | MS | MS | Târnăveni | 2200 | 2,5 | 1982 | 2 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Sărata | IV-1.96.52.22 | MD | MS | Târnăveni | 2200 | 2,5 | 1982 | 2 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Plopilor | necadastrat | MS | MS | Târnăveni | 1280 | 2.8 | 1982 | 5 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Plopilor | necadastrat | MD | MS | Târnăveni | 1140 | 2.8 | 1982 | 5 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Şaroşpata | necadastrat | MS | MS | Dâmbău | 1160 | 2 | 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pr. Şaroşpata | necadastrat | MD | MS | Dâmbău | 680 | 2 | 1982 | 1 | 444 | Târnăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| 30 | Amenajare râu T-va Mică la Suplac, Adămuş, Corneşti, Crăieşti | r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Suplac | 2489 | 1.2 | 2001 | 5 si 1 | 240 | Suplac | A.B.A. Mureş | ||
| r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MS | MS | Adămuş | 1130 | 2 | 2002 | 5 | 240 | Adămuş | A.B.A. Mureş | ||||
| r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MD | MS | Crăieşti | 1984 | 2 | 2004 | 5 | 240 | Crăieşti | A.B.A. Mureş | ||||
| r.T-va Mică | IV-1.96.52 | MS | MS | Corneşti | 4510 | 2 | 2009 | 5 | 240 | Corneşti | A.B.A. Mureş | ||||
| 31 | Îndiguire şi regularizare r. Mureş în Depres. Gheorgheni | Mureş | IV-1 | MD | HR | Suseni | 300 | 2 | 1984 | 5 | 112 | A.B.A. Mureş | |||
| Mureş | IV-1 | MS | HR | Suseni | 300 | 2 | 1984 | 5 | 112 | A.B.A. Mureş | |||||
| Mureş | IV-1 | MD | HR | Ciumani | 1220 | 2 | 1984 | 5 | 112 | A.B.A. Mureş | |||||
| Mureş | IV-1 | MS | HR | Ciumani | 1800 | 2 | 1984 | 5 | 112 | A.B.A. Mureş | |||||
| Mureş | IV-1 | MS | HR | Borzonţ | 500 | 2 | 1984 | 5 | 105 | A.B.A. Mureş | |||||
| 32 | Regularizare şi îndiguire pr. Belcina la Joseni | Belcina | IV-1.9 | MD | HR | Joseni | 300 | 1.5 | 1972 | 5 | 105 | A.B.A. Mureş | |||
| Belcina | IV-1.9 | MD | HR | Joseni | 2130 | 1.5 | 1972 | 5 | 105 | A.B.A. Mureş | |||||
| Belcina | IV-1.9 | MS | HR | Joseni | 500 | 1.5 | 1972 | 5 | 105 | A.B.A. Mureş | |||||
| Belcina | IV-1.9 | MS | HR | Joseni | 2130 | 1.5 | 1972 | 5 | 105 | A.B.A. Mureş | |||||
| 33 | Îndiguire râul Mureş la Topliţa | Mureş | IV-1 | MD | HR | Topliţa | 1100 | 2 | 2007 | 5 | 353 | Topliţa | A.B.A. Mureş | ||
| Mureş | IV-1 | MS | HR | Topliţa | 1200 | 2 | 2007 | 5 | 353 | Topliţa | A.B.A. Mureş | ||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
494
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 34 | Amenajarea pr.Topliţa pt. apărare împotriva inundaţiilor a loc. Toplita | pr. Topliţa | IV-1.4 | MD | HR | Topliţa | 2510 | 3.5 | 2007 | A.B.A. Mureş | |||||
| pr. Topliţa | IV-1.4 | MS | HR | Topliţa | 2510 | 3.5 | 2007 | A.B.A. Mureş | |||||||
| 35 | Regularizare şi îndiguire T-va Mare la Mediaş | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | SB | Mediaş | 5000 | 3.5 | 1977 | 1%+P10:W10 / 5%+40 cm | 940/ 530 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | SB | Mediaş | 7090 | 3.5 | 1977 | 1%+P10:W10 / 5%+40 cm | 940/ 530 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâul Moşna | IV-1.96.41 | MD | SB | Mediaş | 600 | 3.5 | 1977 | 1% | 37,5/94 0 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâul Moşna | IV-1.96.41 | MD | SB | Mediaş | 590 | 3.5 | 1977 | 1% | 37,5/94 0 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâul Ighiş | IV-1.96.42 | MD | SB | Mediaş | 440 | 3.5 | 1977 | 1% | 940 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||||
| 36 | Regularizare şi îndiguire T-va Mare la Târnava | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | SB | Târnava | 3900 | 2 | 1980 | 5% | 530 | 1(mun. Mediaş) | A.B.A. Mureş | ||
| pârâul Târnava (Lai) | IV-1.96.42a | MD | SB | Târnava | 460 | 2 | 1980 | 5% | 34 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Târnava (Lai) | IV-1.96.42a | MS | SB | Târnava | 460 | 2 | 1980 | 5% | 34 | A.B.A. Mureş | |||||
| 37 | Regularizare şi îndiguire T-va Mare la Copşa Mică | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | SB | Copşa Mică | 6910 | 2.5 | 1977 | 2% | 760 | 1(oraş Copşa Mică) | A.B.A. Mureş | ||
| pârâul Vorumloc | IV-1.96.43 | MD | SB | Copşa Mică | 530 | 2.5 | 1977 | 2% | 760 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Vorumloc | IV-1.96.43 | MS | SB | Copşa Mică | 520 | 2.5 | 1977 | 2% | 760 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Vişa | IV-1.96.44 | MD | SB | Copşa Mică | 800 | 2.5 | 1977 | 2% | 760 | A.B.A. Mureş | |||||
| 38 | Regularizare şi îndiguire T-va Mare la Hoghilag şi Dumbrăveni | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | SB | Hoghilag | 1000 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | SB | Hoghilag | 1004 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | SB | Dumbrăveni | 2624 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Căpâlna | necadastrat | MD | SB | Dumbrăveni | 634 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Căpâlna | necadastrat | MS | SB | Dumbrăveni | 634 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Râtului | necadastrat | MS | SB | Dumbrăveni | 831 | 2.25 | 1977 | 2% | 470 | A.B.A. Mureş | |||||
| pârâul Satului | necadastrat | MS | SB | Dumbrăveni | 692 | 2.25 | 1977 | 2 | 35 | Dumbrăveni | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâul Satului | necadastrat | MD | SB | Dumbrăveni | 1,122 | 2.25 | 1977 | 2 | 35 | Dumbrăveni | A.B.A. Mureş | ||||
495
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 39 | Îndiguire. pr. Biertan la Şaroş pe Târnava | pârâu Biertan | IV-1.96.34 | MD | SB | Şaroş | 1170 | 1.5 | 2007 | 5% | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâu Biertan | IV-1.96.34 | MS | SB | Şaroş | 1380 | 1.5 | 2007 | 5% | A.B.A. Mureş | ||||||
| 40 | Amenajare r. Mureş la Răstoliţa | Mureş | IV-1 | MS | MS | Răstoliţa/Iod | 2610 | 2 | 2004 | 5 | 559 | Iod | A.B.A. Mureş | ||
| Mureş | IV-1 | MS | MD | Răstoliţa/Iod | 1130 | 2014 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| 41 | Îndiguire r. Mureş la Lunca Mureşului | Mureş | IV-1 | MS | MS | Aluniş/Lunca Mureşului | 2430 | 2 | 2000 | 5 | 523 | Lunca Mureşului | A.B.A. Mureş | ||
| 42 | Îndiguire şi regularizare r. Mureş la Reghin | Mureş | IV-1 | MS | MS | Reghin/Reghi n | 4730 | 2.25 | 1979 | 1 | 895 | Reghin | A.B.A. Mureş | ||
| MD | MS | Reghin/Reghi n | 10620 | 2.25 | Reghin | A.B.A. Mureş | |||||||||
| 43 | Îndiguire şi regularizare r. Gurghiu la Reghin | Gurghiu | IV-1.54 | MS | MS | Reghin, Solovăstru | 3520 | 2 | 1979 | 1 | 660 | Reghin, Solovăstru | A.B.A. Mureş | ||
| MD | MS | Reghin/Reghi n | 1598 | 2 | Reghin | A.B.A. Mureş | |||||||||
| 44 | Îndiguire şi regularizare pr. Luţ | Luţ | IV-1.59 | MS | MS | Voivodeni, Glodeni | 8000 | 2 | 1979 | 10 | 127 | Voivodeni, Glodeni | A.B.A. Mureş | 2005 | deversare |
| MD | MS | Voivodeni, Glodeni | 8000 | 2 | Voivodeni, Glodeni | A.B.A. Mureş | 2005 | deversare | |||||||
| 45 | Îndiguire şi regularizare pr. Luţ amonte Agriş | Luţ | IV-1.59 | MS | MS | Voivodeni | 1300 | 1.5 | 1984 | 10 | 97 | Voivodeni | A.B.A. Mureş | ||
| 46 | Regularizare şi îndiguire mal drept r. Mureş la Suseni | Mureş | IV-1 | MD | MS | Suseni / Suseni | 315 | 2008 | Suseni | A.B.A. Mureş | |||||
| 47 | Îndiguire şi regularizare. T-va Mare la Odorhei | râul Târnava Mare | IV.1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1200 | 1.5 | 1980 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 200 | 1.5 | 1980 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 500 | 1.5 | 1980 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1500 | 1.5 | 1980 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||||
| 48 | Regularizare pr. Selykeje la Odorheiu Secuiesc | pârâul Sărat | IV-1.96.11 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 250 | 2005 | A.B.A. Mureş | ||||||
| 49 | Regularizare r. Feernic şi a afluenţilor la Cobăteşti şi Simoneşti | pârâul Feernic | IV-1.96.19 | MD | HR | loc. Cobăteşti | 400 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pârâul Feernic | IV-1.96.19 | MS | HR | loc. Cobăteşti | 500 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
496
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| pârâul Feernic | IV-1.96.19 | MD | HR | loc. Şimoneşti | 600 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| pârâul Feernic | IV-1.96.19 | MD | HR | loc. Şimoneşti | 400 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| pârâul Feernic | IV-1.96.19 | MS | HR | loc. Şimoneşti | 1000 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| pârâul Turdeni | IV-1.96.19.4 | MD | HR | loc. Şimoneşti | 100 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| pârâul Turdeni | IV-1.96.19.4 | MS | HR | loc. Şimoneşti | 50 | 2011 | A.B.A. Mureş | ||||||||
| 50 | Îndiguire şi regularizare r. T- Va Mare şi afluenţi la Sighişoara | pârâul Valea Dracului | IV-1.96.27 | MD | MS | municipiu Sighişoara | 900 | 1984 | 1 | 39.1 | A.B.A. Mureş | ||||
| pârâul Valea Dracului | IV-1.96.27 | MS | MS | municipiu Sighişoara | 850 | 1984 | 1 | 39.1 | A.B.A. Mureş | ||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | MS | municipiu Sighişoara | 6580 | 1984 | 1 | 755 | A.B.A. Mureş | ||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | MS | municipiu Sighişoara | 6330 | 1984 | 1 | 755 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pârâul Cloasterf | (necadastrat) | MD | MS | municipiu Sighişoara | 500 | 1984 | 1 | 22.8 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pârâul Cloasterf | (necadastrat) | MS | MS | municipiu Sighişoara | 500 | 1984 | 1 | 22.8 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pârâul Câinelui (Vilcăndorf) | IV-1.96.28 | MD | MS | municipiu Sighişoara | 690 | 1984 | 1 | 49.2 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pârâul Câinelui (Vilcăndorf) | IV-1.96.28 | MS | MS | municipiu Sighişoara | 170 | 1984 | 1 | 49.2 | A.B.A. Mureş | ||||||
| 51 | Regularizare pr. Criş la Daneş | pârâul Criş | IV-I.96.30 | MS | MS | comuna Daneş | 900 | 1.5 | 1980 | 5 | 92 | A.B.A. Mureş | |||
| 52 | Amenajare r.Mureş la Iernut DJ 152 A Iernut-Lechinţa | râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Iernut | 2040 | 2011 | 2 | 1135 | A.B.A. Mureş | ||||
| 53 | Dig mal stg. r. Mureş la Sânpaul | râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Sânpaul | 857 | 1 | 12/31 /1968 | 1% | 1548 | A.B.A. Mureş | |||
| 54 | Îndiguire r. Mureş la Iernut D2 | Şeulia | IV-1.73 | MS | Ms | Iernut | 1355 | 3 | 2002 | 5 | 910 | A.B.A. Mureş | |||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Iernut | 3070 | 3 | 2004 200 8 | 2 | 1135 | A.B.A. Mureş | |||||
| Şeulia | IV-1.73 | MD | Ms | Iernut | 1610 | 3 | 2004 | 5 | 910 | A.B.A. Mureş | |||||
| 55 | Îndiguire şi regularizare r.Mureş şi afluenţi la Tg.Mureş | râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Tg Mureş | 11000 | 3 | 12/31 /1977 | 1 | 1110 | A.B.A. Mureş | |||
| râu Mureş | IV-1 | MD | Ms | Sântana | 15230 | 3 | 12/31 /1982 | 1 | 1110 | A.B.A. Mureş | |||||
497
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| Sarat | necadastrat | MS | MS | Tg Mureş/Sânge orgiul de Mureş | 1500 | 2,5 | 12/31 /1982 | 1 | 1110 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Mureş | IV-1 | MS | MS | Tg Mureş | 480 | 12/31 /1982 | 1 | 1110 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pr. Roca | necadastrat | MS | Ms | Tg Mureş | 150 | 2 | 12/31 /1982 | 2 | 42 | A.B.A. Mureş | |||||
| pr. Roca | necadastrat | MD | Ms | Tg Mureş | 645 | 2 | 12/31 /1982 | 2 | 42 | A.B.A. Mureş | |||||
| pr. Budiu | IV-1.64 | MS | Ms | Tg Mureş | 2080 | 3 | 12/31 /1982 | 2 | 42 | A.B.A. Mureş | |||||
| pr. Budiu | IV-1.64 | MD | Ms | Tg Mureş | 2080 | 3 | 12/31 /1982 | 2 | 42 | A.B.A. Mureş | |||||
| pr. Beşa | necadastrat | MS | Ms | Tg Mureş | 1400 | 3 | 32.12 .1982 | 2 | A.B.A. Mureş | ||||||
| pr. Beşa | necadastrat | MD | Ms | Tg Mureş | 1000 | 2 | 12/31 /1982 | 2 | A.B.A. Mureş | ||||||
| 56 | Îndiguire c Veţca M Nir- Crăciuneşti | C Veţca | IV-1.67.8a | MD | Ms | M.Niraj- Cinta | 22400 | 2 | 12/31 /1964 | 5 | 100 | A.B.A. Mureş | |||
| C Veţca | IV-1.67.8a | MS | Ms | M.Niraj- Cinta | 22400 | 1 | 12/31 /1964 | 5 | 100 | A.B.A. Mureş | |||||
| 57 | Îndiguire şi regularizare r.Niraj | râu Niraj | IV-1.67 | MD | Ms | M. Niraj- Găleşti | 3500 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||
| râu Niraj | IV-1-67 | MD | Ms | M. Niraj- Găleşti | 6000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MS | Ms | Bolintineni | 1500 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MD | Ms | Bolintineni | 3000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MS | Ms | Păsăreni- Nicoleşti | 11000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| Valea spre Sardu | IV-1.67.6 | MD | Ms | Sardu Nirajului- Sânvăsii | 1500 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MD | Ms | Murgeşti- Leordeni | 13500 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1-67 | MS | Ms | Cinta- Tirimioara | 1000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| Bia | IV-1.67.8b | MD | Ms | Tirimioara | 680 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MS | Ms | Gheorghe Doja- Leordeni | 3000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
498
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| Tirimia | IV-1.67.11 | MD | Ms | Leordeni | 590 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| Tirimia | IV-1.67.11 | MS | Ms | Leordeni | 1300 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MS | MS | Leordeni- Vidrasău | 4000 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Niraj | IV-1.67 | MD | Ms | M Niraj | 3500 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| Canal J2 | necadastrat | MD | Ms | Leordeni | 300 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| Canal J2 | necadastrat | MS | Ms | Leordeni | 850 | 1 | 12/31 /1969 | 10 | 155 | A.B.A. Mureş | |||||
| 58 | Îndiguire pr. Comlod | pr. Comlod | IV-1.74 | MS | Ms | Lecinţa- Milaş | 37000 | 2 | 12/31 /1973 | 10 | 130 | A.B.A. Mureş | |||
| pr. Comlod | IV-1.74 | MD | Ms | 34000 | 2 | 12/31 /1973 | 10 | 130 | A.B.A. Mureş | ||||||
| 59 | Îndiguire şi regularizare Pr.de Câmpie | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | Ms | Sărmaşu | 6600 | 2.2 | 12/31 /1982 | 10 | 205 | A.B.A. Mureş | |||
| Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | Ms | Miheşu de Câmpie | 5600 | 1 | 12/31 /1982 | 10 | 205 | A.B.A. Mureş | |||||
| Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | Ms | Luduş | 1240 | 1 | 12/31 /1982 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||||
| Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | Ms | Luduş | 320 | 3 | 12/31 /1982 | 5 | 250 | A.B.A. Mureş | |||||
| 60 | Îndiguire şi regularizare r.Mureş la Luduş | Gheja | necadastrat | MD | Ms | Gheja | 230 | 2 | 12/31 /1982 | 5 | A.B.A. Mureş | ||||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Luduş | 7650 | 5 | 12/31 /1982 | 1 | 1560 | A.B.A. Mureş | |||||
| 61 | Regularizare pr.Cocoş la Tg- Mureş | pr. Cocoş | necadastrat | MD | Ms | Tg Mureş | 2100 | 2 | 1979 | 2 | 20 | A.B.A. Mureş | |||
| pr. Cocoş | necadastrat | MS | Ms | Tg Mureş | 500 | 2 | 1979 | 2 | 20 | A.B.A. Mureş | |||||
| 62 | Regularizare pr. Pocloş la Tg- Mureş | pr. Poclos | IV-1.63 | MS | Ms | Tg Mureş | 1670 | 2 | 12/31 /1982 | 1 | 1110 | A.B.A. Mureş | |||
| 63 | Voiniceni şi afluenţii la Tg Mureş | pr. Voiniceni | IV-1-62 | MS | Ms | Sântana | 2300 | 2 | 12/31 /1976 | 5/1% | 54/1110 | A.B.A. Mureş | |||
| pr. Voiniceni | IV -1-62 | MD | Ms | Săntana Ms | 2300 | 2 | 12/31 /1976 | 5/1% | 54 | A.B.A. Mureş | |||||
| 64 | Dig mal stg. r.Mureş la Şibot mf.104560 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Şibot | 290 | 0 | 12/23 /1974 | 5 | 1700 | Şibot | A.B.A. Mureş | ||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Şibot | 5840 | 2.7 | 12/23 /1974 | 5 | 1700 | Şibot | A.B.A. Mureş | ||||
| 65 | Dig r. Mureş la Blandiana-am. confl.Mureş Mf.104564 | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Blandiana | 1600 | 2.5 | 12/30 /1975 | 10 | 1310 | Blandiana | A.B.A. Mureş | ||
499
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 66 | Dig m. dr. r. Mureş la Blandiana - Acmariu Mf.104580 | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Blandiana | 4960 | 2.5 | 12/30 /1975 | 10 | 1310 | Blandiana | A.B.A. Mureş | ||
| 67 | Amenajare V.Ampoi la Bărăbanţ Mf.104583 | Ampoi | IV-1.99 | MD | Alba | Bărăbanţ | 5420 | 2.5 | 12/31 /1976 | 1 | 330 | Bărăbanţ | A.B.A. Mureş | ||
| Ampoi | IV-1.99 | MS | Alba | Bărăbanţ | 4410 | 2.8 | 12/31 /1976 | 1 | 330 | Bărăbanţ | A.B.A. Mureş | ||||
| 68 | Dig şi reg.V. Unirea la Unirea Mf.104592 | Unirea | IV-1.85 | MS | Alba | Unirea | 1200 | 2.3 | 12/31 /1976 | 10 | 55 | Unirea | A.B.A. Mureş | ||
| Unirea | IV-1.85 | MD | Alba | Unirea | 800 | 2.3 | 12/31 /1976 | 10 | 55 | Unirea | A.B.A. Mureş | ||||
| 69 | Dig m. stg. r. Târnava la Mihalţ Mf.104593 | Târnava | IV-1.96 | MS | Alba | Mihaţ | 2550 | 2.5 | 12/30 /1977 | 5 | 645 | Mihaţ | A.B.A. Mureş | ||
| 70 | Dig m. stg. r. Mureş la Cistei Mf.104596 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Cisteiu de Mureş | 2400 | 2 | 12/30 /1977 | 5 | 1215 | Cisteiu de Mureş | A.B.A. Mureş | ||
| Ciunga | IV-1.86 | MS | Alba | Cisteiu de Mureş | 900 | 2 | 12/30 /1977 | 5 | 1215 | Cisteiu de Mureş | A.B.A. Mureş | ||||
| 71 | Dig m. stg. r. Mureş la Drâmbar Mf.104598 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Drâmbar | 1260 | 3.5 | 12/30 /1980 | 1 | 2600 | Drâmbar | A.B.A. Mureş | ||
| 72 | Dig m. stg. r. Mureş la Rădeşti Mf.104601 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Rădeşti | 2380 | 1.8 | 12/30 /1981 | 10 | 948 | Rădeşti | A.B.A. Mureş | ||
| 73 | Dig m. dr. şi regularizare r. T-Va Mare la Blaj Mf.104604 | Târnava | IV-1.96 | MD | Alba | Blaj | 4170 | 2.5 | 12/30 /1981 | 2 | 745 | Blaj | A.B.A. Mureş | ||
| 74 | Amenajare r. T-Va Mare şi Tiur la Blaj Mf.104606 | Târnava | IV-1.96 | MS | Alba | Tiur | 6990 | 2.5 | 12/23 /1981 | 2 | 745 | Tiur | A.B.A. Mureş | ||
| Veza | IV-1.96.51a | MD | Alba | Blaj | 380 | 0 | 12/23 /1981 | 2 | 745 | Blaj | A.B.A. Mureş | ||||
| Veza | IV-1.96.51a | MS | Alba | Blaj | 380 | 0 | 12/23 /1981 | 2 | 745 | Blaj | A.B.A. Mureş | ||||
| Tur (Tiur) | IV-1.96.53 | MD | Alba | Blaj | 380 | 0 | 12/23 /1981 | 2 | 745 | Blaj | A.B.A. Mureş | ||||
| Tur (Tiur) | IV-1.96.53 | MS | Alba | Blaj | 60 | 0 | 12/23 /1981 | 2 | 745 | Blaj | A.B.A. Mureş | ||||
| 75 | Dig m. dr. r. Mureş la Vurpăr Mf.104609 | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Vurpăr | 4900 | 2.8 | 12/31 /1982 | 5 | 1420 | Vurpăr | A.B.A. Mureş | ||
| râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Vurpăr | 470 | 2.8 | 12/31 /1982 | 5 | 1420 | Vurpăr | A.B.A. Mureş | ||||
| Valea Vinţului | IV-1.103 | MD | Alba | Vurpăr | 230 | 1.3 | 06/30 /1982 | 5 | 1420 | Vurpăr | A.B.A. Mureş | ||||
| Valea Vinţului | IV-1.103 | MS | Alba | Vurpăr | 100 | 2 | 12/29 /1982 | 5 | 1420 | Vurpăr | A.B.A. Mureş | ||||
| 76 | Amenajare r. Mureş şi Afl. zona Alba Iulia Mf.104610 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Ciugud | 2610 | 4.4 | 12/17 /1984 | 5 | 1404 | Ciugud | A.B.A. Mureş | ||
| râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Alba Iulia | 4940 | 6.5 | 12/30 /1984 | 1 | 2600 | Alba Iulia | A.B.A. Mureş | ||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
500
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Oarda | 2020 | 6.5 | 12/30 /1984 | 5 | 1404 | Oarda | A.B.A. Mureş | ||||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Oarda | 720 | 3 | 12/30 /1984 | 5 | 1404 | Oarda | A.B.A. Mureş | ||||
| Sebeş | IV-1.102 | MS | Alba | Oarda | 1550 | 4.5 | 12/30 /1984 | 5 | 1404 | Oarda | A.B.A. Mureş | ||||
| Sebeş | IV-1.102 | MD | Alba | Oarda | 1290 | 4.5 | 12/30 /1984 | 5 | 1404 | Oarda | A.B.A. Mureş | ||||
| Pârâul cel Mare | IV-1.102a | MS | Alba | Pâclişa | 910 | 2.5 | 12/30 /1984 | 1 | 2600 | Pâclişa | A.B.A. Mureş | ||||
| Ampoi | IV-1.99 | MD | Alba | Alba Iulia | 2510 | 6.5 | 12/30 /1984 | 1 | 2600 | Alba Iulia | A.B.A. Mureş | ||||
| 77 | Amenajare r. Mureş şi V. Blandiana Mf.104613 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Mereteu | 3750 | 1.5 | 12/31 /1986 | 10 | 1310 | Mereteu | A.B.A. Mureş | ||
| 78 | Amenajare r. T-Va Mică la Cetatea de Baltă - Jidvei Mf.104618 | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD/MS | Alba | Cetatea de Baltă | 340 | 3.5 | 06/24 /2009 | 5 | 345 | Cetatea de Baltă | A.B.A. Mureş | ||
| Târnava Mică | IV-1.96.52 | MS | Alba | Cetatea de Baltă | 2500 | 3 | 12/31 /1989 | 5 | 345 | Cetatea de Baltă | A.B.A. Mureş | ||||
| Târnava Mică | IV-1.96.52 | MS | Alba | Jidvei | 1900 | 2 | 12/31 /1998 | 5 | 345 | Jidvei | A.B.A. Mureş | ||||
| Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD | Alba | Jidvei | 3290 | 2.3 | 12/31 /1998 | 5 | 345 | Jidvei | A.B.A. Mureş | ||||
| Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD | Alba | Şona | 4780 | 2 | 06/28 /1989 | 10 | 205 | Şona | A.B.A. Mureş | ||||
| Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD/MS | Alba | Cetatea de Baltă | 70 | 0 | 06/30 /2009 | 5 | 345 | Cetatea de Baltă | A.B.A. Mureş | ||||
| Corund (Târnava Mică) | IV-1.96.52 | MD/MS | Alba | Jidvei | 160 | 0 | 06/24 /2009 | 5 | 345 | Jidvei | A.B.A. Mureş | ||||
| 79 | Dig m. dr. şi reg. r.Arieş la Mihoieşti Mf.104619 | Arieş | IV-1.81 | MD | Alba | Mihoeşti | 800 | 2.5 | 12/23 /1987 | 5 | 350 | Mihoeşti | A.B.A. Mureş | ||
| 80 | Amenajare R. Arieş mal dr. Tronson 8 - Viişoara Mf.104621 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Viişoara | 2100 | 2.5 | 12/31 /1985 | 1 | 1100 | Viişoara | A.B.A. Mureş | ||
| 81 | Amenajare r. Arieş Tronson 6 şi 7 - Poiana - C.Turzii Mf.104623 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Turda | 5660 | 2 | 12/31 /1987 | 1 | 1100 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 82 | Amenajare r. Arieş Tronson 4 - Turda Mf.104648 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Turda | 480 | 2 | 12/31 /1987 | 1 | 1100 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 83 | Amenajare r. Arieş Tronson 5 - Oprisan Mf.104650 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Turda | 1200 | 2 | 12/31 /1987 | 1 | 1100 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 84 | Amenajare r. Arieş.Tronson 2 - F-ca de ciment Mf.104652 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Turda | 720 | 2 | 04/28 /1987 | 1 | 1100 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 85 | Dig remuu Câmpia Turzii Mf.104654 | Racoşa | IV-1.81.37a | MS | CLUJ | Câmpia Turzii | 310 | 2 | 12/31 /1987 | 1 | 1100 | Câmpia Turzii | A.B.A. Mureş | ||
501
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 86 | Amenajare r.Arieş.Tronson 1 - Mihai Viteazu Mf.104656 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Mihai Viteazu | 5380 | 2.5 | 08/12 /1988 | 1 | 1100 | Mihai Viteazu | A.B.A. Mureş | ||
| 87 | Amenajare r.Arieş.Tr. 3 mal stg. - Electroceramica Mf.104663 | Arieş | IV-1.81 | MS | CLUJ | Turda | 590 | 2.5 | 12/31 /1988 | 5 | 670 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 88 | Amenajare r.Arieş.Tr. 3 mal dr. - Electroceramica Mf.104664 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Turda | 1000 | 2.5 | 04/21 /1988 | 1 | 1100 | Turda | A.B.A. Mureş | ||
| 89 | Amenajare r. Arieş. Mal stg.Tronson 8 - Viişoara Mf.104666 | Arieş | IV-1.81 | MS | CLUJ | Viişoara | 310 | 1.5 | 12/31 /1988 | 5 | 670 | Viişoara | A.B.A. Mureş | ||
| Arieş | IV-1.81 | MS | CLUJ | Viişoara | 500 | 2 | 12/31 /1988 | 5 | 670 | Viişoara | A.B.A. Mureş | ||||
| 90 | Dig Remuu Câmpia Turzii Mf.104667 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Câmpia Turzii | 1250 | 2 | 12/31 /1988 | 1 | 1100 | Câmpia Turzii | A.B.A. Mureş | ||
| 91 | Dig închidere Cheia Mf.104669 | Arieş | IV-1.81 | MD | CLUJ | Mihai Viteazu | 1550 | 2 | 07/14 /1988 | 1 | 1100 | Mihai Viteazu | A.B.A. Mureş | ||
| 92 | Dig M. stg.şi cons.m. r. Mureş la Ocna Mureş Mf.116446 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Ocna Mureş | 1760 | 1.8 | 12/31 /1971 | 5 | 1215 | Ocna Mureş | A.B.A. Mureş | ||
| 93 | Dig şi cons. m. r.Arieş zona Baia de Arieş Mf.145294 | Arieş | IV-1.81 | MD | Alba | Baia de Arieş | 170 | 1.2 | 12/31 /2002 | 2 | 536 | Baia de Arieş | A.B.A. Mureş | ||
| 94 | Acumulare Tureni Mf.64178 | Valea Racilor (Cheia Turului) | IV-1.81.34 | MS | Cluj | Tureni | 500 | 2 | 12/31 /1981 | 5 | Tureni | A.B.A. Mureş | |||
| 95 | Dig m.stg.r. Mureş la Vinţu de Jos Mf.64354 | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Vinţu de Jos | 3930 | 2.5 | 12/31 /1973 | 5 | 1420 | Vinţu de Jos | A.B.A. Mureş | ||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Vinţu de Jos | 900 | 2.5 | 12/30 /1973 | 5 | 1420 | Vinţu de Jos | A.B.A. Mureş | ||||
| Pianul (Mardile) | IV-1.104 | MD | Alba | Vinţu de Jos | 370 | 1.5 | 12/30 /1973 | 5 | 1420 | Vinţu de Jos | A.B.A. Mureş | ||||
| 96 | Amenajare r. Mureş şi afl. z.Coslariu-Sântimbru Inv.100596 | râu Mureş | IV-1 | MD/MS | Alba | Sântimbru | 6260 | 3.5 | 06/27 /2012 | 5 | 1475 | Sântimbru | A.B.A. Mureş | ||
| Galda | IV-1.97 | MD/MS | Alba | Sântimbru | 3840 | 3.5 | 06/25 /2009 | 5 | 160 | Sântimbru | A.B.A. Mureş | ||||
| 97 | Dig m.stg.şi regularizare V.Cugir la Vinerea Inv.100604 | Cugir (Râul Mare) | IV-1.108 | MS | Alba | Vinerea | 9000 | 1.8 | 01/01 /2003 | 5 | 161 | Vinerea | A.B.A. Mureş | ||
| 98 | Amenajare r.Arieş la Câmpeni Inv.100621 | Arieş | IV-1.81 | MD | Alba | Câmpeni | 450 | 2.2 | 08/12 /2004 | 2 | 450 | Câmpeni | A.B.A. Mureş | ||
| Arieş | IV-1.81 | MS | Alba | Câmpeni | 240 | 2.2 | 05/12 /2004 | 2 | 450 | Câmpeni | A.B.A. Mureş | ||||
| 99 | Dig m. dr. r. Mureş la Sărăcsău Inv.100704 | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Sărăcsău | 430 | 0 | 01/01 /2011 | 5 | 1550 | Sărăcsău | A.B.A. Mureş | ||
| râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Sărăcsău | 430 | 0 | 01/01 /2011 | 10 | Sărăcsău | A.B.A. Mureş | |||||
| râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Sărăcsău | 1130 | 0 | 01/01 /2011 | 5 | Sărăcsău | A.B.A. Mureş | |||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
502
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 100 | Li 51 Ab-îndiguire mal drept la Lunca Arieş | Arieş | IV-1.81 | MD | Alba | Lunca | 2200 | 2 | 12/31 /1997 | 5 | 638 | Lunca | A.B.A. Mureş | ||
| 101 | Îndiguire şi regularizare albie râu Mureş la Ilia-dig Ilia | râu Mureş | IV-1 | MD | HD | Ilia/Ilia | 5260 | 5 | 1981 | 2% | 2530 | Ilia | A.B.A. Mureş | ||
| Îndiguire şi regularizare albie râu Mureş la Ilia- dig Brâznic | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Ilia/Brâznic | 1600 | 3 | 1981 | 5% | 1875 | Brâznic | A.B.A. Mureş | |||
| Îndiguire şi regularizare albie râu Mureş la Ilia- dig Valea Bacea | Băcişoara | IV-1.131a | MS | HD | Ilia/Bacea | 2380 | 4 | 1981 | 2% | 2530 | Bacea | A.B.A. Mureş | |||
| Îndiguire şi regularizare albie râu Mureş la Ilia- dig Valea Bătrână | Sârbi (Valea Bătrână) | IV-1.128 | MD | HD | Ilia/Ilia | 800 | 5 | 1981 | 2% | 2530 | Ilia | A.B.A. Mureş | |||
| Îndiguire şi regularizare albie râu Mureş la Ilia -dig Săcămaş | Săcămaş | IV-1.129 | MS | HD | Ilia/Săcămaş | 1410 | 3 | 1981 | 5% | 1875 | Săcămaş | A.B.A. Mureş | |||
| Îndigiure şi regularizare albie râu Mureş la Ilia- dig Săcămaş | Săcămaş | IV-1.129 | MD | HD | Ilia/ Săcămaş | 600 | 3 | 1981 | 5% | 1875 | Săcămaş | A.B.A. Mureş | |||
| 102 | Îndiguire râu Mureş la Lăpuşnic | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Dobra/ Lăpuşnic | 6520 | 3 | 1971 | 5% | 1850 | Lăpuşnic | A.B.A. Mureş | 1998 | infiltraţii-eroziune internă |
| 103 | Îndiguire râu Mureş la Stretea | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Dobra/ Stretea | 4600 | 2 | 1972 | 5% | 1850 | Stretea | A.B.A. Mureş | ||
| 104 | Îndiguire şi apărare mal râu Strei la Covragiu | Strei | IV-1.117 | MD | HD | Bretea Română/ Covragiu | 1100 | 2.5 | 1976 | 5% | 430 | Covragiu | A.B.A. Mureş | ||
| 105 | Îndiguire şi regularizare râu Strei la Simeria-Batiz | Strei | IV-1.117 | MS | HD | Băcia/Batiz | 7500 | 2 | 1981 | 5% | 386 | Băcia,Batiz | A.B.A. Mureş | ||
| 106 | Îndiguire pârâul Lăpugiu la Lăpugiu | Lăpugiu | IV-1.135.1 | MD | HD | Lăpugiu de Jos/Lăpugiu de Jos | 540 | 1.5 | 1971 | 5% | 150 | Lăpugiu de Jos | A.B.A. Mureş | ||
| 107 | Îndiguire şi regularizare r. Mureş la Homorod - dig Gelmar | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Geoagiu/ Gelmar | 3080 | 4 | 1981 | 5% | 1410 | Gelmar | A.B.A. Mureş | ||
| Îndiguire şi regularizare râu Mureş la Homorod-dig Aurel Vlaicu | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Geoagiu/ Aurel Vlaicu | 2650 | 3 | 1981 | 5% | 1410 | Aurel Vlaicu | A.B.A. Mureş | |||
| Îndiguire şi regularizare râu Mureş la Homorod-dig Suinprod Orăştie | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Orăştie/ Orăştie | 2060 | 3.3 | 1981 | 5% | 1410 | Gelmar | A.B.A. Mureş | |||
| 108 | Îndiguire şi regularizare râu Mureş la Deva | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Deva/Deva | 8830 | 5 | 1981 | 1% | 2640 | Deva, Sântuhalm | A.B.A. Mureş | ||
| 109 | Îndiguire râu Mureş la Brănişca | râu Mureş | IV-1 | MD | HD | Brănişca/ Brănişca | 4690 | 2 | 1985 | 5% | 1850 | Brănişca | A.B.A. Mureş | 1998 | deversare |
| 110 | Îndiguire şi regularizare râu Cerna la Hunedoara | Cerna | IV-1.119 | MS | HD | Simeria/ Sântandrei | 1940 | 1.5 | 2003 | 5% | 150 | Sântandrei | A.B.A. Mureş | ||
| 111 | Amenajare râu Mureş în zona Folt | râu Mureş | IV-1 | MD | HD | Rapoltu Mare/Folt | 1840 | 3 | 2002 | 5% | 1710 | Folt | A.B.A. Mureş | ||
503
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 112 | Amenajare râu Mureş în zona Turdaş,Pricaz,Folt- dig Pricaz | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Orăştie/ Pricaz | 5160 | 2.5 | 2007 | 5% | 1710 | Pricaz | A.B.A. Mureş | ||
| Amenajare râu Mureş în zona Turdaş,Pricaz,Folt- dig Turdaş | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Turdaş/ Turdaş | 1270 | 1 | 2007 | 5% | 1710 | Turdaş | A.B.A. Mureş | |||
| Amenajare râu Mureş în Zona Turdaş, Pricaz, Folt - dig Bobâlna | râu Mureş | IV-1 | MD | HD | Rapoltu Mare/ Bobâlna | 3170 | 1.4 | 2007 | 5% | 1710 | Bobâlna | A.B.A. Mureş | |||
| 113 | Îndiguire pr. Curciu la Dîrlos- amonte confl.cu T-va Mare | Pr.Curciu | IV-1.96.37a | MS | SB | Dîrlos | 1240 | 1.5 | 1987 | Dârlos | C.A.P. | ||||
| Pr.Curciu | IV-1.96.37a | MD | SB | Dîrlos | 740 | 1.5 | 1987 | Dârlos | C.A.P. | ||||||
| 114 | Îndiguire şi Regularizare r. T- va Mare la Odorhei | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 965 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1150 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1500 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| pârâul Gorom | IV-1.96.12 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 200 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1450 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 300 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 300 | 1.5 | 1980 | CAP | |||||||
| 115 | Îndiguire pr. Beica | Beica | IV-1.56 | MS | MS | Petelea/ Petelea | 500 | 2.1 | 1981 | 10 | 56.1 | Petelea | ANIF Mureş | ||
| MD | MS | Petelea /Petelea | 1000 | 2.1 | Petelea | ||||||||||
| 116 | Îndiguire şi regularizare r.T-va Mare la Odorhei | râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 500 | 1.5 | 1980 | Primărie | |||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MD | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 420 | 1.5 | 1980 | Primărie | |||||||
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 700 | 1.5 | 1980 | Primărie | |||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
504
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| râul Târnava Mare | IV-1.96 | MS | HR | municipiu Odorheiu Secuiesc | 1200 | 1.5 | 1980 | Primărie | |||||||
| 117 | Îndiguire şi regularizare R.T- va Mare şi afluenţi la Sighişoara | pârâul Şapartoc | IV-1.96.26 | MD | MS | municipiu Sighişoara | 750 | 1984 | Primărie | ||||||
| pârâul Şapartoc | IV-1.96.26 | MS | MS | municipiu Sighişoara | 1000 | 1984 | Primărie | ||||||||
| râu Târnava Mare | IV-1.96 | MD | MS | municipiu Sighişoara | 500 | 1984 | CFR | ||||||||
| 118 | Supraînălţare dig r. Mureş şi cons m.dr.- la Dileul Nou, com. Sânpaul | râu Mureş | IV-1 | MD | Ms | Sânpaul/ Dileu | 1820 | 2 | 12/31 /1968 | Asociaţie particulară | |||||
| 119 | SC AGRIM, ferma Sânpaul | râu Mureş | IV-1 | MS | Ms | Sânpaul | 1800 | 2 | 12/31 /1968 | 5 | Asociatia | ||||
| Valea Mare | IV-1-69 | MS | Ms | Sânpaul | 65 | 2 | 12/31 /1968 | 5 | Asociatia | ||||||
| 120 | LI 25 AB - dig Ocna Mureş | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Ocna Mureş | 900 | 1.3 | 12/23 /1987 | 10 | Ocna Mureş | Consiliul local Ocna Mureş | |||
| 121 | LI 17 AB - dig r. Mureş la Aiud | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Aiud | 2250 | 2.7 | 12/30 /1979 | 5 | 1021 | Aiud | SC REMARUL 16 FEBRUARIE SA Cluj Napoca | ||
| 122 | LI 3 AB - dig r. Mureş la Leorinţ | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Leorinţ | 1130 | 1.5 | 12/30 /1972 | 10 | Leorinţ | Consiliul local Rădeşti | |||
| 123 | LI 16 AB - dig r. Mureş la Beldiu | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Beldiu | 3940 | 1.4 | 12/30 /1976 | 10 | Beldiu | Consiliul local Teiuş | |||
| 124 | LI 48 AB - dig r. Mureş la Totoi Sat | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Totoi | 2200 | 1.8 | 12/30 /1982 | 10 | Totoi | Consiliul local Sântimbru | |||
| 125 | LI 4 AB -Dig R. Mures La Totoi | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Totoi | 800 | 2 | 12/30 /1976 | 10 | Totoi | Consiliul local Sântimbru | |||
| 126 | LI 29 AB -Dig R. Mures La Vinţu De Jos Mal S. Aval | râu Mureş | IV-1 | MS | Alba | Vinţu de Jos | 1840 | 1.8 | 12/30 /1982 | 10 | Vinţu de Jos | Consiliul local Vinţu de Jos | |||
| 127 | LI 28 AB -Dig R. Mures La Vinţu De Jos Cimpu Goblii | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Vinţu de Jos | 1500 | 2 | 12/30 /1981 | 10 | Vinţu de Jos | Consiliul local Vinţu de Jos | |||
| 128 | LI 30 AB -Dig Blandiana | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Blandiana | 2080 | 2.5 | 12/30 /1984 | 10 | Blandiana | Consiliul local Blandiana | |||
505
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 129 | LI 31 AB -Dig Blandiana Loc. | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Blandiana | 830 | 1.8 | 12/30 /1983 | 5 | 638 | Blandiana | Consiliul local Blandiana | ||
| 130 | LI 32 AB -Dig Blandiana | râu Mureş | IV-1 | MD | Alba | Blandiana | 3600 | 2.7 | 12/30 /1984 | 1 | Blandiana | Consiliul local Blandiana | |||
| 131 | LI 407 CJ - Dig mal drept Câmpia Turzii - aval staţia de epurare | Arieş | IV-1.81 | MD | Cluj | Câmpia Turzii | 1970 | 0 | 06/17 /2008 | 10 | Câmpia Turzii | SC FAD ARANJAME NT SI DESIGN FLORAL SRL | |||
| 132 | LI 70 AB - Dig închidere Mina Roşia | Roşia Montană | IV-1.81.10.4 | MD/MS | Alba | Roşia Montană | 0.1 | 0 | 10 | Roşia Montană | Filiala Rosiamin S.A ROSIA MONTANA | ||||
| 133 | LI 22 AB - Dig r. Târnava Mare la Mănărade mal drept | Târnava | IV-1.96 | MD | Alba | Mănărade | 1930 | 1.7 | 12/30 /1983 | 10 | Mănărade | Primăria Blaj | |||
| 134 | LI 10 AB - Dig r. Târnava Mare la Mănărade mal sting | Târnava | IV-1.96 | MS | Alba | Mănărade | 1540 | 1.7 | 12/30 /1982 | 10 | Mănărade | Primăria Blaj | |||
| 135 | LI 21 AB - Dig r. Târnava Mare la Spătac | Târnava | IV-1.96 | MS | Alba | Spătac | 1200 | 1.7 | 12/30 /1983 | 10 | Spătac | Primăria Blaj | |||
| 136 | LI 54 AB - Dig pr. Spătac la Spătac | Spătac (Cergau) | IV-1.96.51 | MS | Alba | Spătac | 400 | 1.5 | 12/30 /1983 | 10 | Spătac | Primăria Blaj | |||
| 137 | LI 62 AB - Dig pr. Spătac la Spătac | Spătac (Cergau) | IV-1.96.51 | MS | Alba | Spătac | 400 | 1.5 | 12/30 /1983 | 10 | Spătac | Primăria Blaj | |||
| 138 | LI 37 AB - Îndiguire Sântămărie | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MS | Alba | Sântămărie | 2100 | 2.5 | 10 | Sântămărie | Consiliul local Jidvei | ||||
| 139 | LI 39 AB - Îndiguire aval Pod B.A. Biia | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MS | Alba | Biia | 940 | 1.5 | Biia | Consiliul local Şona | |||||
| 140 | LI 41 AB - Îndiguire Biia- Sântămărie | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD | Alba | Biia | 2500 | 2.7 | 10 | Biia | Consiliul local Şona | ||||
| 141 | LI 40 AB - Îndiguire Şona - amonte | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD | Alba | Şona | 980 | 2.2 | 0 | Şona | Consiliul local Şona | ||||
| 142 | LI 42 AB - Îndiguire Biia - Sânmiclauş | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MD | Alba | Biia | 1750 | 2.5 | 10 | Biia | Consiliul local Şona | ||||
| 143 | Îndiguire Sucursala Electrocentrale Deva la Mintia | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Veţel/Mintia | 2900 | 3.5 | 1969 | 1% | 2640 | Mintia | Complexul Energetic Hunedoara- Sucursala Electrocentra le Deva | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
506
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Poziţie dig (mal stâng / mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | !nălţime medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | Incidente | ||
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | Anul producerii | Mecanismul de cedare: deversare / eroziune internă / alunecare taluz (surpare) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 144 | Îndiguire Sucursala Electrocentrale Deva la Mintia | râu Mureş | IV-1 | MD | HD | Veţel/Mintia | 2400 | 3.5 | 1969 | 1% | 2640 | Mintia | Complexul Energetic Hunedoara- Sucursala Electrocentra le Deva | ||
| 145 | Îndiguire râu Mureş la Sălciva | râu Mureş | IV-1 | MS | HD | Dobra/ Sălciva | 2200 | 1 | 1958 | 10% | 999 | Sălciva | Consiliul local Zam | ||
| 146 | Îndiguire râu Galbena la General Berthelot | Galbena (Densuş) | IV-1.117.14.11 | MD | HD | General Berthelot/ General Berthelot | 6500 | 2 | 1962 | 5% | 146 | General Berthelot | Consiliul local General Berthelot | ||
507
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
508
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună/localitate | !nălţime baraj (m) | Tip baraj* | lolum NNR (mil.m3) | lolum total la NME* (mil.m3) | lolum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 1 | Acumulare Somonita - Căpâlnaş | Pr. Feregari | Necadastrat IV- 1.144(Somonita) | Arad | Birchiş Sat Căpâlnaş | 6.16 | PM | 0.024 | 0.0395 | 0.015 | Consiliul local Birchiş | |
| 2 | Zetea | Târnava Mare | IV-1.96 | HR | Zetea | 48 | PA | 16.50 | 44.10 | 18.40 | VH | A.B.A. MUREŞ |
| 3 | Bezid | Cuşmed | IV-1.96.52.7 | MS | Sangeorgiu de Pădure | 29 | PA | 15 | 31 | 16 | VH | A.B.A. MUREŞ |
| 4 | Ighiş | Ighiş | IV-1.96.42 | SB | Mediaş | 36 | PA | 5 | 6.27 | VA | A.N.A.R.-A.B.A. MUREŞ | |
| 5 | Baraj Mihoeşti | Arieş (Arieşul Mare) | IV-1.81 | AB | Câmpeni/Mihoieşti | 25,35 | PM | 6.25 | 9.45 | 3.25 | V,A,H | A.B.A. MUREŞ |
| 6 | Baraj Rediu | Pr.Mărtineşti | IV-1.81.34.1 | CJ | Tureni/Mărtineşti | 14.7 | PO | 0.2 | 2.45 | 2.25 | V,P | A.B.A. MUREŞ |
| 7 | Baraj Tureni | Pr. Racilor | IV-1.81.34 | CJ | Tureni | 14.5 | PO | 0.27 | 10.5 | 9.78 | V,P | A.B.A. MUREŞ |
| 8 | Baraj Fâneaţa Vacilor | pr. Fâneaţa Vacilor | IV-1.81.34.2 | CJ | Turda | 17 | PO | 0.45 | 8.32 | 7.87 | V,P | A.B.A. MUREŞ |
| 9 | Baraj Cinciş | Cerna | IV-1.119 | HR | Teliucu Inferior/Cinciş Cerna | 48.00 | A | 24.910 | 32.086 | 7.176 | A.H.V | A.B.A. MUREŞ |
| 10 | Batoş 1 | pr. Esig afl. necodificat al pr. Uila | IV-1.59.1 | MS | comuna Batoş | 3 | PO | 0.021 | Nu este cazul | I | S.C Pomicola Batoş S.R.L. | |
| 11 | Batoş 2 | pr. Esig afl. necodificat al pr. Uila | IV.1.59.1 | MS | comuna Batoş | 3.4 | PO | 0.032 | Nu este cazul | I | S.C Pomicola Batoş S.R.L. | |
| 12 | Batoş 3 | pr. Esig afl. necodificat al pr. Uila | IV-1.59.1 | MS | comuna Batoş | 4.5 | PO | 0.183 | Nu este cazul | I | S.C Pomicola Batoş S.R.L. | |
| 13 | Batoş 4 | pr. Esig afl. necodificat al pr. Uila | IV-1.59.1 | MS | comuna Batoş | 3.9 | PO | 0.019 | Nu este cazul | I | S.C Pomicola Batoş S.R.L. | |
| 14 | Batoş 5 | pr. Esig afl. necodificat al pr. Uila | IV-1.59.1 | MS | comuna Batoş | 3 | PO | 0.022 | Nu este cazul | I | S.C Pomicola Batoş S.R.L. | |
| 15 | Fărăgău | pr. Şar | IV-1.60 | MS | comuna Fărăgău | 4 | PM | 0.186 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 16 | Ercea Băla | pr. Şar | IV-1.60 | MS | sat Ercea | 5.1 | PM | 0.234 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 17 | Toldal | pr. Şar | IV-1.60 | MS | sat Toldal | 4.5 | PM | 0.486 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 18 | Păingeni | pr. Şar | IV-1.60 | MS | sat Păingeni | 4 | PM | 0.466 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 19 | Glodeni II | pr. Şar | IV-1.60 | MS | com. Glodeni | 4.2 | PM | 0.467 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 20 | Glodeni I | pr. Şar | IV-1.60 | MS | com. Glodeni | 6.25 | PM | 0.375 | Nu este cazul | P | SC Aquafarm Terana SRL | |
| 21 | Văleni | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | sat Văleni | 5 | PM | 0.5 | Nu este cazul | P | S.C. Agroindustriala S.A. Cristeşti | |
| 22 | Iaz Nr.3 | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | comuna Şăulia | 5 | PM | 0.36 | Nu este cazul | P | P.F. Vancea Grigore | |
| 23 | Şăulia Gară | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | comuna Şăulia | 4 | PM | 0.28 | Nu este cazul | PR | Fundaţia "Andrei Provita" | |
| 24 | Boca Iacob | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | com. Şăulia şi com Miheşu de Câmpie | 4 | PM | 0.255 | Nu este cazul | P | Persoană fizică Boca Iacob | |
| 25 | Şăulia II | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 4.8 | PM | 0.09 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara |
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună/localitate | !nălţime baraj (m) | Tip baraj* | lolum NNR (mil.m3) | lolum total la NME* (mil.m3) | lolum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 26 | Şăulia I | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 3.3 | PM | 0.55 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 27 | Miheş Ii | pr. Şes | IV-1.78.3 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 3 | PM | 0.15 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 28 | Miheş I | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 4.7 | PM | 0.28 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 29 | Bujor I | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 3.7 | PM | 0.27 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 30 | Bujor II | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | comuna Miheşu de Câmpie | 2.7 | PM | 0.34 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 31 | Zau | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | comuna Zau de Câmpie | 3.5 | PM | 1.753 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Agripinerolo SRL Timişoara | |
| 32 | Tăureni | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | localitatea Tăureni | 3 | PM | 0.154 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Piscicola Tăureni | |
| 33 | Sânger | Pârâul de Câmpie | IV-1.78 | MS | comuna Sânger | 4 | PM | 0.182 | Nu este cazul | P | S.C. Piscicola Zau S.A. / SC Piscicola Tăureni | |
| 34 | Iclănzel | pârâul Valea Fâneaţelor afluent necodificat al pr. Lechinţa | IV-1.74 | MS | comuna Iclănzel | 5 | PO | 0.83 | Nu este cazul | PR | Primăria Iclănzel | |
| 35 | Lac agrement Cristur- Şoimuş | Afl.dr.pr.Goagiu | IV-1.96.20 | HR | Cristuru Secuiesc | 5.7 | PO | 0.395 | R | SC AGRO-MAR ET SRL Cristuru Secuiesc | ||
| 36 | Lac piscicol Uilac | curs necodificat, afluent dr.pr.Uilac | IV-1.96.23.3 | MS | Uilac | 2.3 | PO | 0.033 | PR | AVPS Sighisoara | ||
| 37 | Lac agrement Rugăneşti | afl.dr. pr.Feernic | IV-1.96.19 | HR | Rugăneşti | 5.3 | PO | 0.18 | P | SC GRAND CARP ZOLA SRL Cristuru Secuiesc | ||
| 38 | Lac piscicol şi agrement Oţeni | pr.Hodoş (Oţeni) | IV-1.96.14 | HR | Oţeni | 3 | PO | 0.03 | P | SC Matula SRL Cristuru Secuiesc | ||
| 39 | Lacuri Criţ-Creşterea peştelui cu furajare ecologică | pr. Valea Vaidnei | IV-1.96.21.2 | BV | Criţ | 2,5-3,5 | PO | 0.017 | P | SC PA TO SU SRL Vânători | ||
| 40 | Baraj Liapesco | Târnava Mică | IV-1.96.52 | MS | Sângeorgiu de Pădure | 2.1 | PO | 0,04 | PR | Ioniţă Liviu Florin | ||
| 41 | Baraj Valea Rorii | pr. Rora | IV-1.96.52.25.b | SB | Bazna | 9.3 | PO | 0,045 | A | SNGN Romgaz - Sucursala Mediaş | ||
| 42 | Baraj Piţigoi şi Câmpean | Valea Mărului, curs necodif. afl.pr. Balta | IV-1.96.52.25 | SB | Bazna | 1.5 | PO | PR | Piţigoi Cornel şi Câmpean Gheorghe | |||
| 43 | Baraj Zărnescu Rotaru Daniel | Valea Lempeş, curs necodif. afl.pr. Balta | IV-1.96.52.25 | SB | Bazna | 3.5 | PO | PR | Zărnescu Rotaru Daniel | |||
| 44 | Baraj SC Vitis Augusta SRL | Valea Bleşubleş, curs necodif, afl. pr. Spinoasa | IV-1.96.52.26 | AB | Lunca Târnavei | 3 | PO | PR | SC Vitis Augusta | |||
| 45 | Baraj Sejke (bresat) | Pârâul Sărat | IV-1.96.11 | HR | Odorheiu Secuiesc | PO | 5.6 | I | ANIF -Filiala Harghita | |||
| 46 | Acumularea Senetea | pr. Senetea | IV-1.3 | HR | Suseni | 8 | PO/AA | S.C. Lafarge Agregate Betoane S.A. Bucureşti |
509
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună/localitate | !nălţime baraj (m) | Tip baraj* | lolum NNR (mil.m3) | lolum total la NME* (mil.m3) | lolum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 47 | Râura 1 | pr. Râura | IV-1.96.44.2 | SB | la cca. 1 km amonte de loc. Mândra | 5.5 | PO | 1.09 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 48 | Râura 2 | pr. Râura | IV-1.96.44.2 | SB | amonte de loc. Mândra | 5.5 | PO | 0.819 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 49 | Râura 3 | pr. Râura | IV-1.96.44.2 | SB | amonte de loc. Mândra | 5.5 | PO | 0.98 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 50 | Alămor 1 | pr. Alamor | IV-1.96.44.2.1 | SB | amonte de loc. Mândra | 4.5 | PO | 0.334 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 51 | Alămor 2 | pr. Alamor | IV-1.96.44.2.1 | SB | amonte de loc. Mândra | 4.5 | PO | 0.276 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 52 | Alămor 3 | pr. Alamor | IV-1.96.44.2.1 | SB | amonte de loc. Mândra | 4.5 | PO | 0.34 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 53 | Alămor 4 | pr. Alamor | IV-1.96.44.2.1 | SB | amonte de loc. Mândra | 4 | PO | 0.226 | Nu este cazul | PR | S.C. Logitax S.R.L. Cluj Napoca | |
| 54 | Ocna Sibiului 1 | pr. Vişa | IV-1.96.44 | SB | aval loc. Ocna Sibiului | PO | Nu este cazul | PR | S.C. Dara Impex S.R.L. Sibiu | |||
| 55 | Ocna Sibiului 2 | pr. Vişa | IV-1.96.44 | SB | aval loc. Ocna Sibiului | 4 | PO | 0.19 | Nu este cazul | PR | S.C. Dara Impex S.R.L. Sibiu | |
| 56 | Târnava 1 (Amonte) | pr. Lai (Târnava) | IV-1.96.42a | SB | la cca. 2 km amonte de loc. Târnava | 2.45 | PO | 0.006 | Nu este cazul | P | Cucerzan Gheorghe şi Cucerzan Ioan Cosmin | |
| 57 | Târnava 2 (Aval) | pr. Lai (Târnava) | IV-1.96.42a | SB | la cca. 2 km amonte de loc. Târnava | 6.9 | PO | 0.006 | Nu este cazul | P | Cucerzan Gheorghe şi Cucerzan Ioan Cosmin | |
| 58 | Pescăruş 1 (Aval) | Fucusdorf pârâu necodificat, afluent al pârâului Moşna | IV-1.96.41 | SB | la circa 6 km amonte de oraşul Mediaş | 4 | PO | 0.027 | Nu este cazul | PR | A.J.V.P.S. Filiala Mediaş / S.C. TITAN CONSTRUCT SRL Mediaş | |
| 59 | Pescăruş 2 | Fucusdorf pârâu necodificat, afluent al pârâului Moşna | IV-1.96.41 | SB | la circa 6 km amonte de oraşul Mediaş | PO | Nu este cazul | PR | A.J.V.P.S. Filiala Mediaş / S.C. TITAN CONSTRUCT SRL Mediaş | |||
| 60 | Pescăruş 3 (Amonte) | Fucusdorf pârâu necodificat, afluent al pârâului Moşna | IV-1.96.41 | SB | la circa 6 km amonte de oraşul Mediaş | PO | Nu este cazul | PR | A.J.V.P.S. Filiala Mediaş / S.C. TITAN CONSTRUCT SRL Mediaş | |||
| 61 | Binder Bubi | pr. necodificat Binder Bubi, afluent al pr. Moşna | IV-1.96.41 | SB | Mediaş, str. Buzdului | 4.5 | PO | 0.013 | PR | DAFORA Mediaş | ||
| 62 | Nou Săsesc | Laslea | IV-1.96.32 | SB | amonte loc. Nou Săsesc | cca 2 | PO | cca 0,0002 | R | SNGN Romgaz SA Sucursala Mediaş | ||
| 63 | Păucea | pr. Păucea | IV-1.96.40 | SB | extravilan loc. Păucea | 2 | PO | 0.007 | R | P.F. Mihut Ioan | ||
| 64 | Dupuş | pr. Dupuş | IV-1.96.36.1 | SB | Loc. Dupuş | 2.3 | PO | 0.015 | PR | P.F.Balazs Tiberiu | ||
| 65 | Moşna | pârâul Fucusdorf, afluent necodificat al pr. Moşna, amonte de oraşul Mediaş şi de ac. AJVPS | IV-1.96.41 | SB | la cca 8 km amonte de loc. Mediaş | 2.3 | PO | 0.0086 | R | P.F. Popa Florin | ||
| 66 | Giacăş | pr. Giacăş | IV-1.96.35a | SB | Loc. Alma | cca 3 | PO | cca 0,008 | R | ComunaAlma |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
510
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună/localitate | !nălţime baraj (m) | Tip baraj* | lolum NNR (mil.m3) | lolum total la NME* (mil.m3) | lolum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 67 | 4 Hotare | pr. necodificat Valea Viilor afluent pr. Vorumloc | IV-1.96.43 | SB | Loc. Valea Viilor | cca 2 | PO | cca 0,043 | PR | Comuna Valea Viilor/P.F. Todoran Sorin | ||
| 68 | Poligon | pr. necodificat Poligon afluent al T-vei Mari | IV-1.96 | SB | la cca. 2 km amonte de loc. Dumbrăveni | 3.5 | PO | 0.014 | PR | P.F. Virca Mircea | ||
| 69 | Hoghilag | pr. Valea Nucilor afuent necodificat al Târnavei Mari | IV-1.96 | SB | aval loc. Dumbrăveni | cca 4 | PO | cca 0,02 | R | S.C. Tavi}Flori SRL | ||
| 70 | Baraj Roşia Montană/Tăul Mare | Pr. Roşia | IV-1.81.10.4 | AB | Roşia Montană | PO | R | C.L. Roşia Montană | ||||
| 71 | Baraj Roşia Montană/Tăul Brazi | Pr. Roşia | IV-1.81.10.4 | AB | Roşia Montană | PO | R | C.L. Roşia Montană | ||||
| 72 | Baraj Roşia Montană/Tăul Anghel | Pr. Roşia | IV-1.81.10.4 | AB | Roşia Montană | PO | R | C.L. Roşia Montană | ||||
| 73 | Baraj Roşia Montană/Tăul Corna | Pr. Corna | IV-1.81.10.2 | AB | Roşia Montană | PO | R | C.L. Roşia Montană | ||||
| 74 | Baraj Roşia Montană/Tăul Ţarinii | Pr. Roşia | IV-1.81.10.4 | AB | Roşia Montană | PO | R | C.L. Roşia Montană | ||||
| 75 | Baraj Mărtineşti | pr. Mărtineşti | IV-1.81.34.1 | CJ | Tureni/Mărtineşti | 5 | PM | 0.67 | P | ANPA | ||
| 76 | Baraj Fâneaţa Vacilor | Pr. Fâneaţa Vacilor | IV-1.81.34.2 | CJ | Turda | 6 | PM | 1.2 | P | ANPA | ||
| 77 | Baraj Beclean | Pr. Valea Calda Mare | IV-1.81.34.2.1 | CJ | Turda | 5 | PM | 0.61 | P | ANPA | ||
| 78 | Baraj Pădureni | Pr. Hăşdate | IV-1.81.31 | CJ | Pădureni/Ciurila | 5 | PM | 0.507 | P | Piscicola Cluj | ||
| 79 | Baraj Sutu | Pr. Hăşdate | IV-1.81.31 | CJ | Sutu/Ciurila | 5 | PM | 0.2 | P | Piscicola Cluj | ||
| 80 | Baraj Filea | Pr. Hăşdate | IV-1.81.31 | CJ | Filea/Ciurila | 5 | PM | 0.283 | P | Piscicola Cluj | ||
| 81 | Baraj Miceşti | Pr. Micuş | IV-1.81.31.4 | CJ | Miceşti/Tureni | 8.5 | PM | 0.042 | 0.087 | P,R | Intrepr Indiv Bodea Valer | |
| 82 | Baraj Stejăriş | Pr. Unirea | IV-1.85 | CJ | Stejăriş/Moldoveneşti | 2.15 | PM | 0.113 | P,R | C.L. Moldovenesti | ||
| 83 | Baraj Bădeni | Pr. Unirea | IV-1.85 | CJ | Bădeni/Moldoveneşti | 4.43 | PM | 0.096 | P,R | C.L. Moldovenesti | ||
| 84 | Baraj Valea Grindului (aval) | Pr. Grindu | necodif | CJ | Luncani/Luna | 5.5 | PM | 0.042 | 0.085 | P,R | SA TEOCRISTA SRL Campia Turzii | |
| 85 | Baraj Valea Grindului II | Pr. Grindu | necodif | CJ | Luncani/Luna | 5.6 | PM | 0.05 | 0.076 | P,R | SA TEOCRISTA SRL Campia Turzii | |
| 86 | Baraj Valea Grindului III (Amonte) | Pr. Grindu | necodif | CJ | Luncani/Luna | 5.4 | PM | 0.088 | 0.135 | P,R | SA TEOCRISTA SRL Campia Turzii | |
| 87 | Baraj Gura Apelor | Râu Mare | IV-1.117.14 | Hunedoara | Râu de Mori/Brazi | 168.00 | AA | 200.000 | 226.180 | 26.180 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 88 | Baraj Ostrovu Mic | Râu Mare | IV.1.117.14 | Hunedoara | Râu de Mori/Ostrovu Mic | 32.50 | G | 9.200 | 10.020 | 0.820 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 89 | Baraj Păclişa | Râu Mare | IV-1.117.14 | Hunedoara | Toteşti/Păclişa | 32.50 | G | 9.100 | 10.420 | 1.320 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 90 | Baraj Haţeg | Râu Mare | IV-1.117.14 | Hunedoara | Haţeg/Haţeg | 32.50 | G | 11.580 | 13.480 | 1.900 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 91 | Baraj Subcetate | Strei | IV-1.117 | Hunedoara | Sântămărie Orlea /Subcetate | 23.50 | G | 6.070 | 6.600 | 0.530 | H | Hidroelectrica S.A. |
| 92 | Baraj Mintia | Mureş | IV-1 | Hunedoara | Veţel/Mintia | 17.40 | SBB (baraj mobil cu stavile segment) | 1.800 | 1.800 | 0.000 | H | CEH Hunedoara |
| 93 | Baraj Tăul Făerag | Valea Făerag (afluent al râului Certej) | IV-1.120 | Hunedoara | Certeju de Sus/Certeju de Sus | 17.00 | AA | 0.073 | 0.073 | 0.000 | A | Consiliul local Certeju de Sus |
| 94 | Baraj Poienile Beriului | Pârâul Căltăbău (afluent al râului Orăştie) | IV-1.114 | Hunedoara | Beriu/Beriu | 9.30 | PM | 0.085 | 0.085 | 0.000 | R | Dăneasă Mircea |
| 95 | Baraj Bărăştii Haţegului | Valea Mare (afluent necodificatal al râului Sibişel) | IV-1.117.14.11a | Hunedoara | Sântămărie Orlea/Bărăştii Haţegului | 5.90 | PO | 0.024 | 0.024 | 0.000 | Consiliul local Sântămărie Orlea |
511
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună/localitate | !nălţime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total la NME* (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 96 | Baraj Iaz Piscicol 1 Brănişca | Valea Hidicuţ afluent necodificat al r. Mureş | IV-1 | Hunedoara | Brănişca/Brănişca | 3.50 | PO | 0.009 | 0.009 | 0.000 | P | SC Lazăr Company SNC Deva |
| 97 | Baraj Iaz Piscicol 2 Brănişca | Valea Hidicuţ afluent necodificat al r. Mureş | IV-1 | Hunedoara | Brănişca/Brănişca | 3.00 | PO | 0.021 | 0.021 | 0.000 | P | SC Lazăr Company SNC Deva |
| 98 | Baraj Iaz Piscicol 3 Brănişca | Valea Hidicuţ afluent necodificat al r. Mureş | IV-1 | Hunedoara | Brănişca/Brănişca | 3.00 | PO | 0.074 | 0.074 | 0.000 | P | SC Lazăr Company SNC Deva |
| * Pentru situaţii excepţionale de ape mari, la depăşirea Nivelului Maxim de Exploatare, Volumul de gardă poate reţine un aflux suplimentar de viitură fără a se ajunge la depăşirea coronamentului barajului. | ||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
512
| Nr. crt | Denumire baraj / acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Tip baraj* | !nălţime baraj (m) | Volum total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 1 | Baraj de atenuare Cladova | Cladova | IV-1.159 | Arad | PO | 10.0 | 5% - 0,650 1% - 0,800 0,1%-1,01 | A.B.A. MUREŞ |
| 2 | Acumulare Şiştarovăţ | Şiştarovăţ | IV - 1.158 | Arad | PO | 9.0 | 2%-1,100 0,5%-1,780 0,1%-2,100 | A.B.A. MUREŞ |
| 3 | Acumulare Drauţ | Drauţ | IV -1.158.1 | Arad | PO | 10.0 | 2%-0,575 0,5%-0,955 0,1%-1,160 | A.B.A. MUREŞ |
| * în avizele 45,46,47 - "C" este trecut eronat în avizul de funcţionare în condiţii de siguranţă | ||||||||
| 4 | Vânători | Tânava Mare | IV-1-96 | Mureş | G/PO | 24 | 25.5 | A.B.A. MUREŞ |
| 5 | Bălăuşeri | Târnava Mică | IV-1.96.52 | Mureş | G/PO | 19 | 24.5 | A.B.A. MUREŞ |
| 6 | Nemşa | pr. Moşna | IV-1.96.41 | Sibiu | PO | 21.3 | 7.94 | A.B.A. MUREŞ |
| 7 | Valea | Niraj | IV-1.67 | Mureş | PO/G | 14 | 6 | A.B.A. MUREŞ |
| 8 | Baraj Tăul Ceanului | Valea Caldă Mare | IV- 1.81.34.2.1 | CJ | PO | 8,5 | 4,45 | A.B.A. MUREŞ |
| Nr.crt | Denumire polder | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Comuna / localitate | Tip dig (lateral, de contur) | Lungime (m) | !nălţime dig (m) | Suprafaţa totală polder (ha) | Volum total (volum atenuare) (mii.m3) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 1 | Vânători | Tânava Mare | IV-1.96 | Mureş | Albeşti | de contur de compartimentare | 6500 2090 | medie 10 | 350 | 8000 | A.B.A. MUREŞ |
| 2 | Balăuşeri | Târnava Mică | IV-1.96.52 | Mureş | Bălăuşeri | de contur de compartimentare de apărare | 7300 3670 2330 | 0,5-12 2,4-6,6 2 | 325 | 11400 | A.B.A. MUREŞ |
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
Sistemul existent de avertizare – alarmare
Managementul Situaţiilor de Urgenţă se asigură de către componentele Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, potrivit prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgentă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, ale Legii 15/2005 pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 1422/192/2012 pentru aprobarea „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră".
Principiile managementului situaţiilor de urgenţă sunt:
–previziunea şi prevenirea;
–prioritatea potecţiei şi salvării vieţii omeneşti;
–respectarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;
–asumarea responsabilităţii gestionării situaţiilor de urgenţă de către autorităţile administraţiei publice;
–cooperarea la nivel naţional, regional şi internaţional cu organisme şi organizaţii similare;
–transparenţa activităţilor desfăşurate pentru situaţii de urgenţă, astfel încât acestea să nu conducă la agravarea efectelor produse;
–continuitatea şi gradualitatea activităţilor de gestionare a situaţiilor de urgenţă, de la nivelul autorităţilor administrative publice locale până la nivelul autorităţilor administraţiei publice centrale, în funcţie de amploarea şi intensitatea acestora;
–operativitatea, conlucrarea activă şi subordonarea ierarhică a componentelor Sistemului Naţional.
Pe durata situaţiilor de urgenţă sau a stărilor potenţial generatoare de situaţii de urgenţă, se întreprind măsuri şi acţiuni pentru:
–avertizarea populaţiei, instituţiilor şi agenţilor economici din zonele de pericol;
–declararea stării de alertă în cazul iminentei ameninţări sau producerii situaţiei de urgenţă;
–punerea în aplicare a măsurilor de prevenire şi de protecţie specifice tipurilor de risc şi, după caz, hotărârea evacuării din zona afectată sau parţial afectată;
–intervenţia operativă cu forţe şi mijloace special constituite, în funcţie de situaţie, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor negative;
–acordarea de ajutoare de urgenţă;
–instituirea regimului stării de urgenţă, în condiţiile prevăzute de art. 93 din Constituţia României, republicată;
–solicitarea sau acordarea de asistenţă internaţională;
–acordarea de despăgubiri persoanelor fizice şi juridice;
–alte măsuri prevăzute de lege.
În conformitate cu „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră”, aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 Art. 7. - „Deţinătorii, cu orice titlu, de baraje şi de alte construcţii hidrotehnice a căror avariere sau distrugere poate pune în pericol populaţia şi bunurile sale materiale, obiectivele sociale şi capacităţile productive sau poate aduce prejudicii mediului ambiant, sunt obligaţi să le întreţină, să le repare şi să le exploateze corespunzător, să doteze aceste lucrări cu aparatură de măsură şi control necesară pentru urmărirea comportării în timp a acestora, să instaleze sisteme de avertizare-alarmare a populaţiei în localităţile situate în aval de baraje, să asigure în caz de pericol iminent alarmarea populaţiei din zona de risc creată ca urmare a activităţilor proprii desfăşurate informând despre aceasta Comitetul local şi/sau judeţean, după caz, şi Centrul operaţional judeţean şi să organizeze activitatea de supraveghere, intervenţie şi reabilitare conform regulamentelor aprobate prin autorizaţiile de gospodărire a apelor, a planurilor de apărare împotriva inundaţiilor, gheţurilor şi accidentelor la construcţii hidrotehnice, planurilor de acţiune în caz de accidente la baraje şi planurilor de prevenire şi combatere a poluărilor accidentale.”
Sistemul actual de avertizare - alarmare a populaţiei în aval de construcţiile hidrotehnice din administrarea A.B.A. MUREŞ permite o alarmare preventivă a populaţiei în cazul apariţiei unei situaţii de urgenţă. Pentru integrarea actualului sistem de avertizare - alarmare al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu cel al I.S.U.J. sunt necesare modernizarea acestuia şi completarea lui în zonele în care nu există.
O situaţie detaliată a stadiului existent privind sistemul de avertizare - alarmare a populaţiei la obiectivele hidrotehnice din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române" se regăseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscul ui%20la%20Inundatii.aspx
Sistemul informaţional hidrometeorologic
Conform definiţiei din „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192/1422/2012 sistemul informaţional meteorologic şi hidrologic constă în observarea, măsurarea, înregistrarea şi prelucrarea datelor meteorologice şi hidrologice, elaborarea prognozelor, avertizărilor şi alarmărilor, precum şi în transmiterea acestora factorilor implicaţi în managementul situaţiilor de urgenţă, conform schemei fluxului informaţional definit în planurile de apărare, în vederea luării deciziilor şi măsurilor acestora.
Schema sinoptică a sistemului informaţional hidrometeorologic pe ansamblul bazinului hidrografic Mureş, conţine următoarele date şi informaţii referitoare la:
–Instituţiile Meteorologice şi Hidrologice de la care se declanşează primele informaţii/avertizări meteorologice şi hidrologice;
–Instituţiile şi Ministerele de la nivel naţional cu funcţii de sprijin importante în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Unităţile Administraţiei Naţionale „Apele Române" (de la nivel central A.N.A.R. până la nivel local S.G.A. / S.H.I.) implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă şi obiectivele ce trebuie avertizate direct.
Legăturile între toate aceste structuri implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii sunt prezentate în Schema sinoptică prezentată în figura 2 - 2, informaţiile privind evoluţia fenomenelor meteorologice şi hidrologice plecând de la nivel central (A.N.M. şi I.N.H.G.A.) către nivelul local (C.L.S.U. şi populaţie), de la aceştia din urmă reîntorcându-se informaţiile privind evoluţia în teren a acestor fenomene.
Figura 2 - 2 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Mureş
Structura şi funcţiile sistemului informaţional
La nivelul A.N.A.R., sistemul informaţional este bazat pe o Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor (R.N.T.D.G.A.) structurată pe 4 niveluri, şi anume, de jos în sus:
–Nivelul 4 - nivelul local care include unităţi de producere a datelor (staţii hidrometrice sub jurisdicţia staţiilor hidrologicede colectare judeţene);
–Nivelul 3 - nivelul de decizie teritorial/judeţean şi sub-bazinal care include unităţile de colectare a datelor hidrologice (Dispeceratele de S.G.A.), aflate în subordinea Administraţiilor Bazinale de Apă;
–Nivelul 2 - nivelul de decizie bazinal, care corespunde Centrelor Operative/Servicilor de Prognoză Bazinale din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă;
–Nivelul 1 - nivelul naţional cuprinde Centrul Naţional de Prognoză din cadrul
I.N.H.G.A. şi Centrele Operative pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul
Administraţiei Naţionale „Apele Române" şi Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.
Prin intermediul acestui sistem descris anterior sunt transmise atât informaţii operative
–fluxul rapid (date hidrologice, date privind poluări accidentale, accidente la construcţiile hidrotehnice etc), cât şi informaţii în flux lent (prognoze, diagnoze, date informative, rezumate, baze de date etc.).
Concentrarea maximă de informaţii (ca substanţă) este la nivelul (1), nivelul de coordonare şi control, permiţând acestuia să funcţioneze ca un sistem integrat, capabil să realizeze şi să implementeze strategii la nivel naţional. La nivelurile (2) şi (3) concentrarea datelor este mai scăzută, dar este necesară asigurarea validării datelor pentru luarea de decizii rapide şi corecte în cazul desfăşurării unor evenimente-tip, colapsuri etc.
Ca regulă generală, la nivelurile 2 şi 3, centrul focal pentru concentrarea informaţiilor este reprezentat la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă de Dispeceratul Bazinal şi Dispeceratele de S.G.A. unde se colectează toate informaţiile privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, pe baza analizelor efectuate dispunându-se măsuri clare pentru prevenirea şi monitorizarea fenomenelor hidrologice. De asemenea, în afara rolului de cunoaştere a evenimentelor în derulare din jurisdicţia lor, au rolul de a coordona acţiunile de răspuns în concordanţă cu deciziile respectivei Administraţii Bazinale de Apă.
Pe perioada situaţiilor de urgenţă, între nivelurile de decizie 2 (Administraţiile Bazinale de Apă) şi 1 (Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române" şi Centrul Naţional de Prognoză din cadrul I.N.H.G.A.) există un permanent schimb de informaţii şi date privind fenomenele hidro-meteorologice periculoase şi evoluţia acestora în vederea realizării unei prognoze hidrologice cât mai bună şi rapidă, aceasta fiind transmisă conform fluxului informaţional către Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate.
La nivel general, sistemul informaţional al Administraţiei Naţionale "Apele Române" asigură următoarele funcţii:
–Colectarea datelor şi informaţiilor;
–Transmiterea datelor şi informaţiilor;
–Procesarea datelor şi informaţiilor;
–Stocarea datelor şi informaţiilor;
–Diseminarea datelor şi informaţiilor;
De asemenea, în vederea asigurării fluxului de date, există structuri de intervenţie.
Colectarea datelor se face printr-o reţea de monitorizare de la:
–staţii hidrometrice şi posturi pluviometrice;
–acumulări permanente şi nepermanente;
–prize de apă, aducţiuni etc;
–date furnizate din reţeaua A.N.M.:
1.de la staţii meteorologice şi posturi pluviometrice;
2.prognoze şi avertizări meteorologice;
3.hărţi sinoptice şi radar furnizate de terminalele S.I.M.I.N.;
–date obţinute din activitatea de prognoză hidrologică:
1.prognoze hidrologice realizate la Centrul Naţional de Prognoză Hidrologică al I.N.H.G.A.;
2.detalieri ale prognozelor realizate în Centrele Bazinale de Prognoză din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă.
Informaţiile de bază necesare sistemului informaţional hidrometeorologic al gospodăririi apelor pe suprafaţa bazinului hidrografic Mureş, provin de la:
–3 radare meteorologice: Târnăveni (Bobohalma), Cluj Napoca, Timişoara - informaţiile necesare în fluxul hidrometeorologic referitoare la precipitaţii potenţiale se primesc de la sistemul naţional integrat S.I.M.I.N.;
–113 staţii hidrometrice ale A.B.A. Mureş din care 109 apartin reţelei naţionale şi 4 sunt de exploatare;
–103 staţii pluviometrice ale A.B.A. Mureş;
–19 staţii meteorologice ale C.M.R./A.N.M.;
–4 staţii pluviometrice ale C.M.R./A.N.M.;
La nivelul S.G.A.-urilor, monitorizarea cantitativă a resurselor de apă se realizează prin sistemele proprii ale S.G.A.-urilor şi se centralizează la nivelul dispeceratului A.B.A. Mureş şi apoi la nivelul dispeceratului central din A.N.A.R. Situaţia pe S.G.A.-uri se prezintă astfel:
–S.G.A. Tg. Mureş realizează monitorizarea prin:
o 43 staţii hidrometrice din care 34 sunt automatizate;
o 38 staţii pluviometrice din care 32 sunt automatizate;
o 13 posturi pluviometrice automate (DESWAT);
o 9 staţii meteorologice ale C.M.R./A.N.M.;
o 3 staţii pluviometrice ale C.M.R./A.N.M.;
–S.G.A. Deva realizează monitorizarea prin:
o 22 staţii hidrometrice din care 17 sunt automatizate;
o 20 staţii pluviometrice din care 15 sunt automatizate;
o 3 posturi pluviometrice automate (DESWAT);
o 1 staţie meteorologică a C.M.R./A.N.M.;
–S.G.A. Arad realizează monitorizarea prin:
o 7 staţii hidrometrice din care 6 sunt automatizate;
o 9 staţii pluviometrice din care 5 sunt automatizate;
o 2 staţii meteorologice ale C.M.R./A.N.M.;
–S.G.A. Alba Iulia realizează monitorizarea prin:
o 41 staţii hidrometrice din care 31 sunt automatizate;
o 36 statii pluviometrice din care 29 sunt automatizate;
o 5 posturi pluviometrice automate (DESWAT);
o 7 staţii meteorologice ale C.M.R./A.N.M.;
o 1 staţie pluviometrică a C.M.R. / A.N.M.;
De asemenea, fluxul informaţional cuprinde şi informaţii provenite de la acumulări, derivaţii, nodurile hidrotehnice etc. din administrarea A.B.A. Mureş şi terţi, privind: niveluri, volume, debite uzinate, prelevate, precipitaţii lichide şi solide, concentrarea informaţiilor făcându-se la nivelul 3 şi 2 de decizie.
Transmisia datelor este asigurată de infrastructura existentă la sediul fiecărei Administraţii Bazinale, reprezentată prin:
–reţeaua de radiocomunicaţie;
–reţeaua de telefonie fixă, mobilă şi fax;
–reţeaua V.P.N. existentă în cadrul Administraţie Naţionale „Apele Române";
–reţeaua de calculatoare şi servere care asigură legăturile între nivelurile 3, 2 şi 1;
Procesarea datelor si informaţiilor este realizată în prima fază la Nivelul 3 de decizie (Dispeceratele de S.G.A. şi Staţiile hidrologice), toate informaţiile fiind transmise către Nivelul 2 de decizie - Dispeceratul Bazinal. La nivelul Dispeceratului Bazinal şi P.B.H.H. se concentrează toate informaţiile primite din teritoriu, se analizează în detaliu la nivel bazinal cauzele care au produs fenomenele, se compară înregistrările actuale cu cele din baza de date, se realizează prognozele hidrologice privind depăşirea pragurilor critice de apărare la staţiile hidrometrice (în colaborare cu I.N.H.G.A.), se analizează pagubele potenţiale ce se pot produce în localităţile riverane.
Stocarea datelor şi informaţiilor -se face la nivelurile de decizie 3 (Dispeceratele de S.G.A si Staţii hidrologice) şi 2 (A.B.A. Mureş), aceste informaţii constituind principala bază de date de lucru a serviciilor P.B.H.H. şi A.B.A. Mureş.
Diseminarea datelor şi informaţiilor
În primă fază, toate informaţiile privind datele de gospodărire a apelor înregistrate la staţiile de monitorizare ale A.B.A. Mureş sunt transmise conform fluxului informaţional operativ decizional către Nivelul 1 şi spre informare la Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă.
Structurile de intervenţie, sunt compuse din:
–Sistemele de Gospodărire a Apelor, cu formaţii de intervenţie operativă (personal şi utilaje);
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, care sunt constituite, la nivel de judeţe,cu personal specializat în intervenţii pe perioada situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă care au fost constituite la nivel local;
–Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă (personal şi utilaje minime de intervenţie).
În conformitate cu prevederile Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 192/1422/2012 - „Regulamentul privind gestionarea situaţiiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene metorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", activitatea de gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii la nivel judeţean este coordonată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Sistemele de Gospodarire a Apelor coordonând Grupurile de Suport Tehnic pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
2.3.Istoricul inundaţiilor
Principalele inundaţii istorice produse în bazinul hidrografic Mureş sunt cele înregistrate în anii 1970 (mai), 1975 (iulie), 1981 (martie), 1995-1996 (decembrie1995 -
ianuarie 1996), 1998 (iunie), 2005 (august), 2010 (iulie). Urmare a precipitaţiilor înregistrate s-au produs viituri care au condus la creşteri de debite deosebite pe principalele cursuri de apă: Mureş, Târnava Mare, Târnava Mică, Arieş şi pe afluenţii acestora.
Debitele maxime înregistrate în primăvara 1970 au fost de 1.580 m3/s la Ocna Mureş,
2.450 m3/s la Alba Iulia, 2.320 m3/s la Arad şi 700 m3/s la Topa (Târnava Mare).
Viitura din luna iulie 1975 a fost cauzată de cantităţile de precipitaţii deosebit de mari căzute în perioada 01 -03.07.1975 pe un sol cu un grad ridicat de saturare.
Debitele maxime înregistrate au fost de 900 m3/s la Mediaş, 851 m3/s la Blaj 630 m3/s la Târnăveni şi 950 m3/s la Turda.
Viitura produsă în bazinul superior al râului Arieş în perioada 10 - 15.03.1981 a fost produsă ca urmare a ploilor intense şi calde şi cedării apei din stratul de zăpadă, datorită încălzirii bruşte a vremii. Debite maxime înregistrate: 735 m3/s la Câmpeni, 860 m3/s la Baia de Arieş, 820 m3/s la Buru şi 780 m3/s la Turda.
În perioada decembrie 1995 - ianuarie 1996 inundaţiile produse în b.h. Mureş s-au datorat precipitaţiilor sub formă de ploaie şi topirii zăpezii din zonele montane datorită temperaturilor ridicate (13-14 grade Celsius).
Debite maxime înregistrate se prezintă astfel: pe râul Mureş la Glodeni 1.125 m3/s, Alba-Iulia 1.247 m3/s şi Arad 1.046 m3/s. Pe râul Arieş debitul maxim a fost înregistrat la staţia hidrometrică Baia de Arieş 805 m3/s.
Cauza formării viiturii din anul 1998 o constituie cantităţile mari de precipitaţii cazute în intervalul 11.06.1998-20.06.1998. Debite maxime înregistrate au fost 1.660 m3/s la Alba Iulia, 1.716 m3/s la Acmariu şi 1.660 m3/s la Gelmar pe Mureş.
Viiturile din 2005 şi 2010 au fost viituri locale, cu caracter torenţial, generate de precipitaţii sub formă de averse locale.
În cele ce urmează se prezintă în tabelul 2 - 7, pentru bazinul hidrografic Mureş, un istoric al evenimentelor de inundaţii, care au servit ca bază de analiză în identificarea evenimentelor semnificative de inundaţii, ca parte a evaluării preliminare a riscului la inundaţii.
Tabel 2 - 7 Inundaţii istorice în bazinul hidrografic Mureş
| Unitatea de management | Nume eveniment | Data producerii | Durată (zile) |
|---|---|---|---|
| Mureş mai 1970 | 5/13/1970 | 21 | |
| Mureş iulie 1975 | 7/3/1975 | 12 | |
| Mureş martie1981 | 3/13/1981 | 11 | |
| Mureş decembrie 1995 | 12/27/1995 | 7 | |
| Mureş iunie 1998 | 6/19/1998 | 12 | |
| Mureş aprilie 2000 | 4/6/2000 | 10 | |
| Arieş (Arieşul Mare) iulie 1975 | 7/2/1975 | 12 | |
| Arieş (Arieşul Mare) martie 1981 | 3/12/1981 | 13 | |
| Arieş (Arieşul Mare) decembrie 1995 | 12/27/1995 | 8 | |
| Arieş (Arieşul Mare) aprilie 2000 | 4/6/2000 | 8 | |
| Administraţia Bazinală de | Târnave (Târnava Mare) mai 1970 | 5/14/1970 | 13 |
| Apă Mureş | Târnave (Târnava Mare) iulie 1975 | 7/3/1975 | 10 |
| Târnave (Târnava Mare) martie 1981 | 3/13/1981 | 11 | |
| Târnave (Târnava Mare) iunie 1998 | 6/19/1998 | 9 | |
| Târnave Mică mai 1970 | 5/13/1970 | 11 | |
| Târnave Mică iulie 1975 | 7/2/1975 | 9 | |
| Târnave Mică iunie 1998 | 6/18/1998 | 9 | |
| Strei august 2006 | 8/14/2006 | 9 | |
| Feernic august 2005 | 8/23/2005 | 2 | |
| Feernic iulie 2010 | 7/14/2010 | 2 | |
| Cuşmed iulie 2010 | 7/14/2010 | 2 | |
| Aiudul de Sus iulie 2005 | 7/11/2005 | 2 |
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
Evenimentele semnificative de inundaţii selectate 1 în cadrul primei etape de implementare a Directivei Inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii), aferente bazinul hidrografic Mureş se prezintă în tabelul 2 - 8, respectiv planşa nr. 4.
Tabel 2 - 8 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Mureş
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
|---|---|---|
| Inundaţie r. Mureş - av. Loc. Neagra | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Gurghiu - av. Loc. Pârâu Mare | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Luţ - av. Loc. Monor | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Voiniceni sector loc. Ceuaşu de Câmpie - Voiniceni | A12, A21, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Niraj - av. Loc. Eremitu | A11, A12, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Comlod - av. Loc. Milaş | A11, A12, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Pârâul de Câmpie - av. Loc. Budeşti- Fânaţe | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Abrud - av. Confl. Cerniţa | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Târnava - av. Loc. Sub Cetate | A11, A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Târnava Mică - av. Loc. Praid | A11, A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Corund - loc. Corund | A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Sovata - loc. Sovata | A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Cuşmed - loc. Atid | A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Balta | A11,A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Ampoi - av. Confl. Trâmpoiele am. Loc. Şard | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Secaş - av. Loc. Ludoş am. Loc. Cunţa şi afl. Apold | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Orăştie - av. Loc. Orăştioara de Sus şi afl. Sibişel | A11, A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Strei - av. Confl. Crivadia am. Loc. Călan | A11, A21, A32, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Cerna - av. Confl. Zlaşti | A11, A21, A32, A37, A38 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Sârbi - sector loc. Vorţa Valea Lungă | A12, A21, A31, A32 | mai 1970 |
| Inundaţie r. Mureş - av. Loc. Glodeni | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Luţ - av. Confl. Fleţ şi afl. Agriş | A11, A13, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Şar | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Terebici -loc. Ernei | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Voiniceni | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
1 Evenimentele istorice semnificative la inundaţii au fost selectate în baza criteriilor hidrologice şi a criteriilor privind efectele negative ale inundaţiilor asupra celor patru categorii de consecinţe stabilite în cadrul directivei: sănătate umană, mediu, patrimoniu cultural şi activitate economică (stabilirea criteriilor, a indicatorilor prag şi analiza evenimentelor istorice a fost realizată în cadrul I.N.H.G.A.)
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
|---|---|---|
| Inundaţie r. Niraj - av. Loc. Vărgata şi afl. Nirajul Mic | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Cucerdea -loc. Cucerdea | A12, A21, A31, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Comlod - av. Loc. Milaş am. Loc. Iclănzel şi afl. Drăculea | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Aţintiş - loc. Bichiş | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Pârâul de Câmpie - av. Loc. Sărmaşu şi afl. Şes, Valea Morii | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Arieş - av. Loc. Albac | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Iara - av. Confl. Valea Calului şi afl. | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Văleni -loc. Moldoveneşti | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Valea Largă - av. Loc. Soporu de Câmpie şi afl. | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Aiudul de Sus - av. Loc. Vălişoara | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Geoagiu -loc. Stremţ | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Târnava - av. Loc. Cristuru Secuiesc | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Scroafa - av. Confl. Pârâul Mare şi afl. | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Pârâul Cărbunarilor -loc.Vânători | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Elişeni | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Criş - av. Valea Fâneţelor | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Biertan şi afl. Richiş | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Curciu - loc. Curciu | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Vişa - av. Loc. Ocna Sibiului şi afl. | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Târnava Mică - av. Loc. Praid | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Corund - loc. Corund | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Sovata - loc. Sovata | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Cuşmed - av. Loc. Cuşmed | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Ghegheş - av. Loc. Ghineşti şi afl. Tarasveld | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Veţca - av. Loc. Jacodu | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Nadeş - av. Loc. Pipea | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Domald - av. Loc. Viişoara | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Sântioana - loc. Laslău Mare - | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Cund - loc. Bahnea | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Adămuş - loc. Adămuş | A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Balta - av. Loc. Blăjel | A11, A12, A21, A31, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Secaş - av. Confl. Lunca Satului şi afl. | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Ampoi - av. Loc. Boteşti | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Strei - loc. Ohaba de sub Piatră şi afl. Sălaş | A11, A21, A38 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Cerna - loc. Topliţa şi afl. Vălăriţa | A11, A12, A21, A31 | iulie 1975 |
| Inundaţie r. Mureş - av. Confl. Arieş | A11, A12, A23, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Aiudul de Sus - av. Loc. Vălişoara | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Târnava - av. Confl. Vişa | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Târnava Mică - av. Loc. Crăieşti | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Secaş - av. Loc. Broşteni | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
|---|---|---|
| Inundaţie r. Galda - av. Loc. Poiana Galdei | A11, A12, A21, A31 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Ampoi - av. Loc. Izvoru Ampoiului şi afl. Ighiu | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Sebeş - av. Confl. Dobra şi afl. Secaş | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Valea Vinţului - av. Loc. Valea Vinţului | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Cugir - av. Confl. Brustura | A11, A12, A21, A31 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Orăştie - av. Loc. Ludeştii de Jos | A11, A12, A21, A31 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Strei - av. Confl. Crivadia | A11, A21, A38 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Căian -loc. Băiţa | A12, A21, A31 | iunie 1998 |
| Inundaţie r. Feernic | A11, A12, A21, A31, A36, A38 | august 2005 |
Legenda:
A11 = Fluvială; A12 = Pluvială; A13 = Din apa freatică (subteran); A14 = Marină; A15=Bararea artificială - Infrastructură de apărare; A21 = Depăşirea capacităţii de transport a albiei; A22 = Depăşirea asigurării lucrărilor de apărare; A23 = Distrugerea infrastructurii de apărare; A24 = Blocare / Restricţionare; A31 = Flash Flood; A32 = Viitură de primăvară datorată topirii zăpezii; A33 = Viitură cu alt tip de timp de creştere; A36 = Viitură, A37-viituri de mare viteză, A38- inundaţii cu adâncime mare.
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii au fost identificate în cadrul Evaluării preliminare a riscului la inundaţii (prima etapă de implementare a Directivei Inundaţii, raportată de I.N.H.G.A. pentru toate A.B.A. în martie 2012).
În determinarea zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în cadrul A.B.A. Mureş au fost luate în considerare, într-o primă etapă, informaţiile disponibile la momentul respectiv, respectiv rezultatele obţinute în cadrul proiectului PHARE 2005/017-690.01.01 Contribuţii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaţii (beneficiar - Ministerul Mediului şi Pădurilor şi Administraţia Naţională „Apele Române"), şi anume:
–zonele potenţial inundabile, sub forma înfăşurătorii inundaţiilor istorice extreme;
–evaluarea impactului potenţial al inundaţiei (consecinţe potenţiale).
Astfel, pe baza hărţilor topografice şi a interpretărilor orto-fotografice, în cadrul proiectului s-au creat straturi G.I.S., care să vină în completarea bazei de date a bunurilor din zonele potenţial inundabile (aflate în înfăşurătoarea inundaţiilor istorice extreme). Elementele considerate în vederea evaluării pagubelor sunt: populaţie, drumuri şi căi ferate, poduri, lucrări de regularizare, clădiri, suprafeţe agricole.
În cadrul proiectului mai sus-menţionat, s-a dezvoltat o Metodologie de evaluare a pagubelor produse de inundaţii şi, în continuare, s-a procedat la extragerea valorilor pagubelor medii; facem precizarea că această extragere a fost parţială şi posibilă doar pentru categorii de bunuri care au putut fi clar identificate ca fiind relevante pentru România şi care au avut un număr suficient de elemente pentru o analiză statistică. Evaluarea este prezentată sub formă de text şi hărţi reprezentând rezultatele calculului indicatorilor mai sus-amintiţi. O sinteză (analiză) a consecinţelor potenţiale este realizată la nivelul fiecărei A.B.A., ca mai apoi aceasta să fie integrată la nivelul teritoriului naţional. Aceasta a condus la o identificare preliminară a zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii delimitată pe sectoare de cursuri de apă.
Evident, metodele utilizate şi rezultatele obţinute în cadrul proiectului comportă/prezintă anumite limite; cu toate acestea, ele constituie analiza preliminară cea mai completă şi mai detaliată a riscului la inundaţii, la scară naţională, care a putut fi valorificată la momentul respectiv pentru identificarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk).
Se menţionează că, într-o a doua etapă, delimitarea zonelor potenţial inundabile, respectiv înfăşurătoarea inundaţiilor istorice extreme a fost ameliorată; elaborarea layere- lor G.I.S. a acestor zone a fost realizată la nivelul teritoriului naţional, cu sprijinul A.N.A.R., prin Administraţiile Bazinale de Apă, în coordonarea Ministerului Mediului şi Pădurilor şi cu îndrumarea ştiinţifică a I.N.H.G.A. (2009 - 2010) pentru realizarea Planurilor de prevenire şi de apărare împotriva inundaţiilor, fenomenelor meteorologice periculoase, accidente la construcţii hidrotehnice şi poluări accidentale.
Pentru inundaţiile pentru care nu au existat informaţii clare pe baza cărora să se furnizeze banda înfăşurătoare a viiturilor istorice, s-a apelat la experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor; mai mult decât atât, pentru râurile principale, s-a realizat o analiză G.I.S. semi-automată pe baza M.D.T.-ului şi a nivelurilor înregistrate la staţiile hidrometrice. Astfel au putut fi identificate zonele posibil afectate la marile viituri istorice.
În etapa a treia de identificare a A.P.S.F.R., s-a ţinut seama de zonele apărate împotriva inundaţiilor cu lucrări hidrotehnice, pe baza:
–normelor tehnice de proiectare în vigoare - STAS 4273/83 cu privire la categoria construcţiei şi clasa de importanţă a acestora determinate pe baza valorii caselor inundate sau a numărului de locuitori afectaţi/evacuaţi precum şi a suprafeţelor apărate la inundaţii, şi ţinând cont de probabilitatea de depăşire a debitelor de calcul.
–stării tehnice actuale a lucrărilor hidrotehnice, ca rezultat al inspecţiilor vizuale, efectuate în cadrul verificărilor periodice.
Cu alte cuvinte, au fost considerate toate inundaţiile care au survenit în trecut şi care au avut impact negativ semnificativ asupra sănătăţii umane, mediului, patrimoniului
cultural şi asupra activităţii economice, fără eliminarea din lista respectivă a acelor viituri care se pot produce pe sectoare care au fost amenajate hidrotehnic (îndiguite).
În aceeaşi măsură, s-a considerat riscul tehnologic al lucrărilor de îndiguire, asupra acelor zone care, deşi protejate pentru anumite categorii de evenimente (şi care nu au făcut obiectul inventarului zonelor afectate de viiturile istorice), ar putea fi inundate în cazul unor:
–potenţiale ruperi de baraj (în special cele de tip C sau D) sau dig;
–evenimente extreme, superioare obiectivului de protecţie stabilit prin proiectul de calcul.
Pentru inundaţiile pentru care zona potenţial inundabilă nu este delimitată (nu a fost posibil furnizarea benzii înfăşurătoare) - de exemplu, în cazul barajelor lacurilor de acumulare, indicatorii de impact nu sunt calculaţi. În acest caz, delimitarea zonei ca
A.P.S.F.R. ţine seama doar de experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor.
Prin urmare, se poate concluziona că evaluarea consecinţelor potenţiale ale inundaţiilor viitoare (pe diverse categorii de elemente) reprezintă un criteriu important de selecţie a A.P.S.F.R. Totuşi, şi alte criterii sau elemente au fost considerate, criterii care nu sunt măsurabile şi sunt bazate pe experienţa specialiştilor (expert judgement).
În tabelul 2 - 9, respectiv în planşa nr. 5, sunt prezentate zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii identificate în cadrul bazinul hidrografic Mureş.
Tabel 2 - 9 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Mureş
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii | Lungime (km) |
|---|---|
| r. Mureş - av. loc. Neagra | 681.75 |
| r. Gurghiu - av. loc. Pârâu Mare | 26.82 |
| r. Luţ - av. loc. Monor | 39.94 |
| r. Curciu - av. loc. Curciu | 9.84 |
| r. Vişa - av. loc. Ocna Sibiului | 41.55 |
| r. Târnava Mică - av. loc. Praid | 170.88 |
| r. Agriş - av. loc. Cozma | 18.20 |
| r. Şar - av. loc. Fărăgău | 17.14 |
| r. Voiniceni | 12.10 |
| r. Niraj - av. loc. Eremitu | 80.38 |
| r. Cucerdea - av. loc. Cucerdea | 12.50 |
| r. Comlod | 61.34 |
| r. Aţintiş - av. loc. Ozd | 16.28 |
| r. Pârâul de Câmpie - av. loc. Sărmăşel Gară | 47.87 |
| r. Arieş - av. loc. Albac | 144.95 |
| r. Abrud - av. confl. Cerniţa | 11.17 |
| r. Iara - av. confl. Valea Calului | 34.52 |
| r. Văleni - av. loc. Moldoveneşti | 4.24 |
| r. Valea Largă - av. loc. Soporu de Câmpie | 18.50 |
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii | Lungime (km) |
|---|---|
| r. Aiudul de Sus - av. loc. Vălişoara | 20.72 |
| r. Geoagiu | 54.15 |
| r. Târnava - av. loc. Sub Cetate | 219.36 |
| r. Feernic | 42.18 |
| r. Archita - av. confl. Pârâul Mare | 16.26 |
| r. Pârâul Cărbunarilor - av. loc. Vânători | 8.99 |
| r. Elişeni | 13.79 |
| r. Criş | 15.84 |
| r. Biertan - av. confl. Richiş | 13.40 |
| r. Corund - av. loc. Corund | 16.42 |
| r. Sovata - av. loc. Sovata | 9.02 |
| r. Cuşmed - av. loc. Cuşmed | 25.60 |
| r. Ghegheş - av. loc. Ghineşti şi afl. Tarasveld | 10.47 |
| r. Veţca - av. loc. Jacodu | 10.18 |
| r. Nadeş - av. loc. Pipea | 14.68 |
| r. Domald - av. loc. Viişoara | 14.21 |
| r. Sântioana - av. loc. Ormeniş | 10.82 |
| r. Cund - av. loc. Gogan | 13.33 |
| r. Păuca - av. loc. Presaca | 9.46 |
| r. Galda - av. loc. Poiana Galdei | 20.82 |
| r. Ampoi - av. loc. Boteşti, sect. Indiguit | 43.22 |
| r. Ampoi - av. Loc. Boteşti | 8.53 |
| r. Sebeş - av. Confl. Dobra | 40.96 |
| r. Secaş - av. Loc. Ludoş am. Loc. Cunţa şi afl. Boz | 21.18 |
| r. Valea Vinţului - av. Loc. Valea Vinţului | 4.52 |
| r. Cugir - av. Confl. Brustura | 18.09 |
| r. Orăştie - av. Confl. Feierag | 27.29 |
| r. Strei - av. Loc. Petros | 65.29 |
| r. Râul Galben - av. Confl. Valea Mare | 10.18 |
| r. Cerna - av. Confl. Zlaşti | 5.62 |
| r. Cerna - av.confl. Zlaşti, sect. Indig. | 5.38 |
| r. Caian | 18.75 |
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
Hărţile de hazard la inundaţii oferă informaţii cu privire la extinderea suprafeţelor inundate, adâncimea apei şi după caz viteza apei, pentru viituri care se pot produce într-o anumită perioadă de timp. Elaborarea acestor hărţi se realizează prin utilizarea diferitelor tehnici, cum ar fi modelarea hidrologică şi hidraulică, bazată pe o cartografiere detaliată a râului şi a albiei majore. Prin urmare, procesul de realizare a acestor hărţi este unul complex şi necesită atât o perioadă îndelungată de elaborare, cât şi un efort financiar susţinut.
Hărţile de hazard la nivelul A.B.A. Mureş raportate la C.E. s-au întocmit în conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii, pentru zonele desemnate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii şi acoperă zonele geografice care ar putea fi inundate în scenariile:
–scenariul cu probabilitate mică (Q0,1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 1000 de ani);
–scenariul cu probabilitate medie (Q1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 100 de ani);
–scenariul cu probabilitate mare (Q10% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 10 de ani).
În această a doua etapă de implementare a Directivei 2007/60/CE, pentru realizarea hărţilor de hazard au fost utilizate, în cea mai mare parte, rezultatele obţinute în cadrul Programului Naţional „Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor” (P.P.P.D.E.I.)2.
Descrierea metodei de evaluare a hazardului la inundaţii
Metoda folosită pentru elaborarea hărţilor de hazard la nivelul A.B.A. Mureş, în cadrul Programului Naţional Planul de prevenire, protecţie şi diminuare a efectelor inundaţiilor pe bazine hidrografice (desfăşurate în perioda 2011-2014), se bazează pe studii complexe (topogeodezice, hidrologice şi hidraulice) şi cuprinde două componente: I) studii topografice şi geodezice şi II) studii hidrologice şi hidraulice.
2 În cadrul acestui program, la nivel naţional, au fost realizate hărţi de hazard pentru o lungime de cursuri de apă de cca.
33.500 km, din care aproximativ 13.250 sectoare de râu declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012) beneficiază de harţi de hazard realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 16.400 de km, exclusiv fluviul Dunărea, pentru care au fost utilizate rezultatele din cadrul proiectului Danube Floodrisk (cca 1.100 km).
I. Studii topografice şi geodezice
–Scanare teren prin zboruri cu mijloace aeropurtate utilizând tehnologia
L.I.D.A.R. (Light Intensity Detection and Ranging);
–Procesarea datelor după scanarea L.I.D.A.R. rezultând un model digital al terenului primar (M.D.T).
–Activităţi de teren având ca scop lucrările necesare îmbunătăţirii M.D.T.-ului rezultat în etapa anterioară (reţea geodezică, profile transversale, relevee structuri inginereşti, lucrări topometrice pentru obiectivele de infrastructură longitudinală, măsurători batimetrice).
–Prelucrarea şi editarea Modelului Digital al Terenului. A fost obtinut un M.D.T. care pentru zona considerată prioritară are o rezoluţie foarte mare (±20 cm pe verticală - nivel detaliere A) şi o rezoluţie mare (±50 m pe verticală - nivel detaliere B) şi corespunde metodei L.I.D.A.R. completat cu măsurători topografice clasice pentru structurile inginereşti de pe cursurile de apă (poduri, podeţe, lucrări de barare, lucrări de apărare etc), iar pentru restul de bazin hidrografic, M.D.T.-ul a rezultat pe baza vectorizărilor hărţilor topografice disponibile (nivel de detaliere C).
II. Studii hidrologice şi hidraulice
–Modelarea hidrologică a constat în calculul hidrografelor debitelor pe subbazine, propagarea şi compunerea acestora pe râurile principale şi pe afluenţi.
–Datele hidrologice de bază au constat în debite maxime în regim actual de scurgere corespunzătoare diferitelor probabilităţi de depăşire 0,1%, 1%, 5% şi 10% rezultând hidrografele de debit aferente.
–Modelarea hidraulică a sectoarelor cursurilor de apă identificate ca potenţial inundabile cu ajutorul softurilor de specialitate, a constat în simularea unidimensională (1D) şi bidimensionala (2D - QUASI 2D) a scurgerii pe cursurile de apă analizate, în condiţiile actuale de amenajare a bazinelor hidrografice. Pentru generarea harţilor de inundabilitate s-a utilizat modelul MI E Flood (D.H.I.) şi Arc G.I.S.
Informaţii suplimentare cu privire la modelarea hidrologică şi hidraulică utilizată pentru realizarea Hărţilor de Hazard la Inundaţii (date de intrare, softuri utilizate, calibrare model, rezultate) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la
%20Inundatii.aspx
Scenariile considerate în modelare (în cadrul P.P.P.D.E.I.) au fost cele corespunzătoare probabilităţilor de depăşire de 10%, 5%, 1% şi 0,1%, din care 10%, 1% şi 0,1% au fost selectate în vederea raportării, cu respectarea cerinţelor de implementare a Directivei 2007/60/EC.
În cadrul acestui program, la nivelul A.B.A. Mureş, au fost realizate hărţi de hazard pentru o lungime de cursuri de apă de cca. 1.173 km, din care 4 zone în lungime totală de
1.046 km, declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei Inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012), beneficiază de hărţi de hazard realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 2.284 km.
În continuare (în perioada noiembrie 2013 - martie 2014), în cadrul unui grup de lucru numit la nivelul A.N.A.R. - sediul central şi I.N.H.G..A., hărţile realizate de contractorul
A.B.A. Mureş (Blom Romania), în cadrul P.P.P.D.E.I, au fost verificate şi corectate, armonizate şi structurate unitar, codificate conform WISE şi mai apoi transmise Comisiei Europene.
Mai mult decât atât, pentru 47 de zone raportate la Comisia Europeană şi neacoperită de P.P.P.D.E.I., s-au generat curbe de inundabilitate pe baza unor metode simplificate, aproximative (modelare cu sisteme fuzzy - GrassGIS, instrumente care utilizeaza extensii ArcView, modelare hidraulică aproximativă cu HEC-RAS etc.), pe o lungime de cca. 1.238 km, urmând ca aceste zone să fie modelate detaliat până la următoarea etapă de raportare.
Extindera arealelor inundabile în cele 3 scenarii (0,1%, 1%, 10%) pentru bazinul hidrografic Mureş este prezentată în planşa nr. 6.
Hărţile de risc la inundaţii s-au elaborat pe baza hărţilor de hazard la inundaţii, analizându-se datele privind elementele expuse hazardului şi vulnerabilitatea acestora. Acestea indică potenţialele efecte negative asociate scenariilor de inundare funcţie de: populaţie, activitate economică, mediu şi patrimoniu cultural.
Elaborarea şi raportarea hărţilor de risc la inundaţii, împreună cu metodologiile şi bazele de date asociate, a fost realizată de aceeaşi echipă de lucru stabilită la nivelul A.N.A.R.
–sediul central şi I.N.H.G.A.
Descrierea metodei de evaluare a riscului la inundaţii
Pentru A.B.A. Mureş, ca pentru toate Administraţiile Bazinale de Apă din ţară, în cadrul primului ciclu de raportare a Directivei 2007/60/EC, s-a optat pentru o evaluare calitativă a riscului la inundaţii; aceasta a presupus, în primul rând, identificarea receptorilor de risc şi, mai apoi, evaluarea vulnerabilităţii obiectivelor identificate şi expuse riscului la
inundaţii, ţinând cont de adâncimea apei 3 şi de pagubele potenţiale produse obiectivelor inundate, respectiv de impactul asupra receptorilor de risc consideraţi.
Hărţile de risc la inundaţii publicate la nivel naţional sunt realizate pentru fiecare probabilitate de depăşire a debitului maxim de: 0,1%, 1% şi 10%, conform legislaţiei în vigoare, pentru următorii indicatori:
–numărul aproximativ de locuitori afectaţi (pentru care s-a utilizat metoda statistică)
–indicatori, aferenţi celorlalte tipuri de consecinţe - economice, mediu, patrimoniu cultural.
Pentru indicatorii asociaţi consecinţelor economice, în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii, s-a dezvoltat şi aplicat o matrice de risc, care ia în considerare diverse straturi informaţionale (layere) din Corine Land Cover şi din NAVTEQ.
Pentru fiecare clasă de adâncime, se evaluează magnitudinea hazardului, atribuindu-se trei clase cu următoarea semnificaţie: clasa 1 - sub 0,5 m; clasa 2 - 0,5 - 1,5m; clasa 3 - mai mare de 1,5 m, rezultând astfel 3 zone: zone cu risc major - reprezentate cu culoarea roşie, zone cu risc mediu - reprezentate cu culoarea portocalie, zone cu risc redus - reprezentate cu culoarea galbenă.
Harta de risc la inundaţii în cazul scenariului mediu pentru Bazinul Hidrografic Mureş este prezentată în planşa nr. 7.
*
* *
Hărţile de hazard şi risc la inundaţii publicate pe site-ul A.N.A.R. şi raportate la C.E. sunt realizate pentru probabilitatea de depăşire a debitului maxim de 1% (probabilitate medie de depăşire), pentru cei 16.400 km cursuri de apă interioare (la nivel naţional), din care 2.284 km la nivelul A.B.A. Mureş.
Ulterior, s-au publicat hărţile elaborate şi în celelalte două scenarii respectiv 0,1% (probabilitate mică de depăşire) şi 10% (probabilitate mare de depăşire), conform legislaţiei în vigoare.
3 Intervalele de valori ale adâncimii apei pentru care s-a determinat vulnerabilitatea bunurilor din zonele inundabile sunt:
(a). adâncimea apei sub 0,5 m; (b). adâncimea apei între 0,5 m şi 1,5m; (c). adâncimea apei mai mare de 1,5 m.
Tabel 2 - 10 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
| Scenariul | 1% obligatoriu pentru C.E. | 0,1 şi 10 % |
| Hărţi de hazard şi de risc la inundaţii pentru cursurile de apă interioare, la nivelul A.B.A. Mureş | 2.284 km | 1.046 km |
| Categorie consecinţe | Indicatori | Evaluare |
|---|---|---|
| Social | populaţia | 157.000 locuitori expuşi |
| Mediul înconjurător | zone protejate | 11 zone S.P.A. 16 zone S.C.I. 18 zone protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman 27 arii protejate de interes naţional 6 instalaţii I.E.D. |
| Economic | infrastructura | 257 km cale ferată 162 km drum naţional / european 239 km drum judeţean 208 km drum comunal |
| Patrimoniul cultural | obiective culturale | 84 biserici 2 muzee 1 monument cultural |
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al
riscului la inundaţii
Acest capitol este unitar la nivel de Administraţie Bazinală de Apă şi prezintă următoarele aspecte:
–Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice);
–Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale).
Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice pentru România, s-a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R., după cum urmează:
–evitarea/prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază (tabel 3 - 1): economic, social, mediu şi patrimoniu cultural, după cum urmează:
–Economic:
1.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport: lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii;
2.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice:
numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii;
3.Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole:
suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii.
–Social:
1.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii: numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii;
2.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităţii: numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţămant, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii.
–Mediu:
1.Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenţialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinţele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
2.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
3.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei I.P.P.C. -
I.E.D. (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii.
–Patrimoniu cultural:
1.Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural: numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii.
Fiecare obiectiv specific are un indicator, o ţintă minimă şi o ţintă aspiraţională (Tabel
3 - 1).
Indicatori
Deşi cele mai multe State Membre îşi definesc obiectivele de management al riscului la inundaţii calitativ, în vederea urmăririi atingerii acestora, este recomandată utilizarea de indicatori (ca ţinte cuantificabile).
În acest sens, s-a stabilit, pentru fiecare obiectiv, un indicator măsurabil cantitativ.
Indicatorii au fost aleşi pe baza:
–informaţiilor GIS disponibile (GIS datasets) şi a relevanţei acestora în raport cu obiectivul respectiv;
–capacităţii acestora de a măsura/cuantifica cele două situaţii: situaţia existentă (baseline scenario) şi cea în care măsura/opţiunea de management al riscului la inundaţii este implementată.
Ţinte minime şi ţinte aspiraţionale
După modelul irlandez, au fost stabilite ţinte minime şi ţinte aspiraţionale pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii.
Ţinta minimă a fost stabilită ca fiind beneficiul minim acceptabil al măsurii de management al riscului la inundaţii propuse. Dacă o măsura nu îndeplineşte ţinta minimă, atunci i se atribuie un scor negativ.
Ţinta aspiraţională a fost definită pentru a permite măsurilor care exced ţinta minimă şi oferă beneficii suplimentare semnificative sau beneficii multiple, să li se atribuie un scor mai ridicat decât cele ce îndeplinesc ţinta minimă. Cu cât masura de management al riscului la inundaţii va fi mai aproape de ţinta aspiraţională, cu atât va primi un scor mai mare
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
541
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii şi ţintele managementului riscului la inundaţii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Economic | I1 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport | Lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I2 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice | Numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| I3 | Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole | Suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii | Nu se aplică | Reducerea numărului terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 2 | Social | I4 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii | Numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Reducerea numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii la 0 |
| I5 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităţii | Numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţământ, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 3 | Mediu | I6 | Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (SEB)/potenţialului ecologic bun (PEB) în conformitate cu cerinţele D.C.A. | Numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge SEB sau PEB ca efect al presiunilor hidromorologice (în legătură cu măsurile de management al riscului la inundaţii) | Prin măsurile de management al riscului la inundaţii să nu se îngrădească atingerea obiectivelor de mediu ("starea ecologică bună"/ "potenţialul ecologic bun") | Contribuţia semnificativă a măsurilor de management al riscului la inundatii în atingerea obiectivelor de mediu ("stare ecologică bună"/"potenţial ecologic bun") |
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | Mediu | I7 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman | Numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I8 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare | Numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC-IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii | Reducerea sau menţinerea la situaţia actuală a numărului de zone cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului zonelor cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 4 | Patrimoniu | I9 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural | Numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii la 0 |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
542
cultural
1.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
În stabilirea obiectivelor, s-a ţinut seama de datele geospaţiale în format GIS existente sau care pot fi utilizate în urma unei actualizări/îmbunătăţiri ale geometriei sau atributelor cu eforturi minime. Astfel, s-au utilizat următorii receptori:
–pentru componenta Populaţie:
1.locuitori expuşi riscului la inundaţii;
2.infrastructuri sociale - spitale;
3.infrastructuri sociale - unităţi de învăţământ (universităţi, licee, şcoli, grădiniţe);
4.infrastructuri sociale - primării;
5.infrastructuri sociale - unităţi de poliţie.
–pentru componenta Activitate economică:
1.aeroporturi şi porturi;
2.linii ferate;
3.drumuri şi autostrăzi;
4.gări;
5.activităţi economice secundare;
6.obiective industriale de importanţă majoră;
7.terenuri agricole.
–pentru componenta Mediu:
1.corpuri de apă supuse riscului de a nu atinge starea sau potenţialul ecologic bun ca efect al măsurilor de management al riscului la inundaţii;
2.captări de apă;
3.instalaţii incluse în registrul E-PRTR;
4.instalaţii IPPC.
–pentru componenta Patrimoniu cultural:
1.biserici;
2.monumente istorice;
3.muzee.
Layerele GIS utilizate au diferite surse, majoritatea provenind din baza de date a Administraţiei Naţionale „Apele Române" (baza de date WIMS), baza de date geospaţiale NAVTEQ, baza de date OSM (Open Street Map) şi Corine Land Cover. Toate aceste layere
au fost corectate şi corelate de către I.N.H.G.A., pentru identificarea mai exactă a unor receptori fiind necesară chiar combinarea mai multor surse de date. Astfel, sursele complete sunt:
–aeroporturi şi porturi: I.N.H.G.A.;
–linii ferate, gări: WIMS;
–drumuri şi autostrăzi: WIMS, OSM, NAVTEQ;
–activităţi economice secundare: NAVTEQ;
–obiective industriale de importanţă majoră: WIMS;
–terenuri agricole: CLC 2006, WIMS, I.N.H.G.A.;
–locuitori expuşi riscului la inundaţii: WIMS, date statistice, I.N.H.G.A.;
–spitale, unităţi de învăţământ, primării, unităţi de poliţie, biserici, monumente, muzee: OSM, NAVTEQ;
–captări de apă: WIMS;
–instalaţii incluse în registrul E-PRTR: EEA;
–instalaţii IPPC: MMAP.
O parte dintre aceste layere au fost detaliate, în vederea evaluării performanţelor măsurilor, prin atribute care indică tipurile de obiective. Astfel, pentru drumuri sunt utilizate următoarele atribute: A - autostradă, DE - drum european, DN - drum naţional, DJ - drum judeţean, DC - drum comunal. Pentru căi ferate şi gări sunt utilizate atributele: LDE - linie dublă electrificată, LDN - linie dublă neelectrificată, LEL - linie cu ecartament larg, LI - linie închisă, LII - linie îngustă, LN - linie neinteroperabilă, LSE - linie simplă electrificată, LSN - linie simplă neelectrificată.
Stratul informaţional Corine Land Cover (CLC2006) a fost substanţial îmbunătăţit de către I.N.H.G.A. prin actualizarea şi detalierea principalelor clase pentru determinarea riscului (arealul construit, drumuri şi căi ferate, depozite de deşeuri, lacuri şi acumulări etc.).
Utilizând informaţia geospaţială, pentru fiecare receptor a fost determinat, prin procesări GIS, numărul sau relevanţa acestora în zona inundabilă (A.P.S.F.R.), pentru scenariul 1%. Această analiză a constat în realizarea de statistici (intersecţie şi însumare) pentru fiecare tip sau subtip de receptor. Analiza performanţei măsurii presupune peste 40 de astfel de evaluări.
Indicatorii şi receptorii stabiliţi şi utilizaţi sunt cei mai relevanţi pentru evaluarea gradului de aplicabilitate a unui anumit obiectiv al Planului de Management al Riscului la Inundaţii (atunci când evaluarea se realizează la nivel de A.P.S.F.R.), precum şi pentru evaluarea atingerii acestor obiective (atunci când evaluarea se realizează la nivel de măsură şi se referă la receptorii scoşi din zona inundabilă).
Cap. 4: Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea
acestora
Procesul de identificare/stabilire a măsurilor structurale şi nenstructurale la nivel de
A.B.A. a avut la bază Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional4 (conform Anexei 2 a Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă5), propus de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, cu contribuţia Administraţiilor Bazinale de Apă şi a Departamentelor de specialitate din cadrul A.N.A.R. Catalogul de măsuri a fost supus dezbaterii publice, astfel încât, în forma sa finală înglobează opinii/propuneri/observaţii ale A.N.I.F., A.N.M., A.S.A.S., I.G.S.U. - D.S.U., I.N.C.D.D.D., I.N.C.D.S., M.M.A.P., M.S., S.C. Aquaproiect
S.A. etc.
Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii şi se înscriu în cadrul a 23 de tipuri de măsuri. Pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple concrete, lista nefiind exhaustivă (cca. 70 exemple de măsuri).
Sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune cu evidenţierea măsurilor structurale/nestructurale se prezintă în tabelul centralizator 4 - 1.
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURA STRUCTURALĂ vs NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO M01 - RO M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO M11) 10 NESTRUCTURALE (RO M04 - RO M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO M15 - RO M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO M17 - RO M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO M21 - RO M23) |
4 http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la%20Inundatii.aspx
5 http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la%20Inundatii.aspx
În funcţie de nivelul de aplicare/domeniul de aplicabilitate, măsurile propuse se clasifică în măsuri aplicabile la nivel:
–naţional;
–bazinal (la nivel de A.B.A.);
–local (la nivel de A.PS.F.R./localitate/U.A.T.).
1.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
România a fost puternic afectată de inundaţii distrugătoare în ultimul deceniu. În anii 2005, 2006, 2008, 2010 şi 2014 s-au înregistrat inundaţii la scară largă cu efecte catastrofale. Conform studiului realizat de DG Environment în 2014 la nivel european, (Study on Economic and Social Benefits of Environmental Protection and Resource Efficiency Related to the European Semester - D.G. Environment - February 2014), în perioada 2002-2013, au avut loc 20 de evenimente de inundaţii majore cu un cost total de 4,1 miliarde Euro rezultând o medie de cca 310 milioane Euro pe eveniment. Rezultatele studiului au condus la concluzia că pagubele extrapolate au fost de 6,3 miliarde Euro, iar numărul victimelor înregistrate de 183 de persoane se dovedeşte a fi cel mai mare la nivel european.
În aceste condiţii, în România este absolut necesară îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare, alertă timpurie şi avertizare alarmare, în condiţiile în care se impune o schimbare a abordării de la "apărarea împotriva inundaţiilor" la o "acţiune proactivă" orientată către managementul riscului la inundaţii, în vederea reducerii atât a efectelor hazardului, cât şi la reducerea vulnerabilităţii şi creşterea rezilienţei la inundaţii.
În acest context, iniţiativa U.E. de a elabora şi implementa Directiva 60/2007/C.E. privind Managementul Riscului la Inundaţii şi realizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), pentru fiecare bazin hidrografic, este deosebit de importantă. În cadrul acestei scheme de lucru, se menţionează că este necesar ca fiecare Stat Membru să elaboreze planuri de management privind riscul inundaţiilor şi hărţi de risc pentru fiecare bazin hidrografic şi arie costieră în care sănătatea umană, activităţile economice, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural pot fi afectate.
Măsurile propuse la nivel naţional, au aplicabilitate în fiecare Administraţie Bazinală de Apă, detalierea acestora urmând a se face în aplicaţiile de proiecte pentru fonduri europene, funcţie de specificul acestora.
Măsurile aplicabile la nivel naţional cuprind măsuri cu rol esenţial în managementul riscului la inundaţii, care fac referire la legislaţia curentă din domeniul apelor, la acele prevederi legislative cu impact asupra acestui domeniu (regimul asigurărilor, reglementările
legislative din domeniul amenajării teritoriului şi urbanism etc.) sau la impunerea unui sistem de bune practici cu scopul reducerii efectelor negative ale inundaţiilor, la studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional, şi care presupun conlucrarea autorităţilor la nivel central (din domenii precum managementul situaţiilor de urgenţă, meteorologie etc.) pentru implementarea lor la nivelul tuturor A.B.A., inclusiv A.B.A. Mureş.
În vederea prevenirii riscului la inundaţii, în perioada 2007 - 2013 s-au finanţat proiecte de elaborare a planurilor privind prevenirea, protecţia şi diminuarea efectelor inundaţiilor în cele 11 bazine hidrografice şi 12 proiecte de infrastructură, proiecte care alături de studiile anterioare constituie o bază solidă pentru realizarea P.M.R.I.. În martie 2014 au fost raportate hărţile de hazard şi risc la inundaţii, care împreună cu aceste planuri, vor sta la baza identificării proiectelor de reducere a riscului la inundaţii.
PROPUNERI DE PROIECTE LA NIVEL NAŢIONAL ÎN CADRUL PLANULUI NAŢIONAL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
(1)WATMAN - Sistem Informaţional pentru Managementul Integrat al Apelor - Etapa I (WATMAN 1) şi Etapa II (E+WATMAN 2) în ciclul de implementare 2016- 2021.
Obiectivele specifice ale WATMAN 1 sunt următoarele:
–Furnizarea infrastructurii necesare pentru o monitorizare permanentă a comportării a 89 de baraje mari de pe tot cuprinsul României administrate de A.N.A.R., pentru a preveni eventuale incidente produse la aceste construcţii hidrotehnice;
–Monitorizarea calităţii apei la 51 de staţii hidrometrice automate situate în secţiuni relevante pentru avertizarea utilizatorilor în situaţia unor poluări accidentale;
–Monitorizarea nivelului de precipitaţii lichide şi solide şi a nivelurilor râurilor amonte şi aval de baraje, pe râuri şi derivaţii, în vederea îmbunătăţirii managementului riscului la inundaţii;
–Transmiterea şi prelucrarea în timp real a tuturor datelor colectate de la senzoristica barajelor (AMC) şi staţii automate la Centrele de Coordonare la toate nivelurile (local, bazinal şi naţional) - (Administraţiile Bazinale de Apă -
A.B.A. - Someş - Tisa, Crişuri, Mureş, Banat, Jiu, Olt, Argeş - Vedea, Buzău - Ialomiţa, Siret, Prut - Bârlad şi Dobrogea - Litoral), şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
–Îmbunătăţirea prognozelor viiturilor şi a propagării poluărilor generate de inundaţii, prin introducerea datelor colectate suplimentar în programele de modelare, şi implicit reducerea daunelor potenţiale;
–Intervenţia pentru prevenirea şi/sau atenuarea efectelor inundaţiilor şi poluărilor, cu ajutorul echipamentelor şi dotărilor specifice.
Proiectul WATMAN se integrează şi reprezintă o măsură prioritară prevăzută în cadrul Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii prevederilor Strategiei Naţionale de Management a Dezastrelor Naturale, atât în etapa I (proiect WATMAN 1), precum şi în etapa a II-a a proiectului (WATMAN 2).
!n cadrul proiectului WATMAN 2 va fi reabilitată întreaga structură de comunicaţii a A.N. „Apele Române" cu soluţii personalizate şi cu asigurarea redundanţei (radio digital pe frecvenţa alocatş A.N.A.R., fibră optică, G.S.M. / G.P.R.S., satelit, sau alte soluţii) pentru fiecare locaţie identificată, în funcţie de importanţă: baraje, noduri hidrotehnice, derivaţii, formaţii, cantoane şi alte sedii administrative ale A.N.A.R., ţinând cont de prevederile legislative aflate în vigoare precum şi de necesitatea implementării Deciziei 2006/771/CE.
Prin Decizia 2006/771/CE, frecvenţa 402 - 405 MHz a fost alocată implanturilor medicale, astfel A.N. ,,Apele Române" trebuie să asigure reabilitarea întregului sistem de comunicaţii radio care să fie adaptat noii benzi de frecvenţe alocate. Astfel devine absolut necesar transferul reţelei de comunicaţii a A.N. ,,Apele Române" din benzile de frecvenţă 403 - 403,4 MHz şi 408-408,4 MHz în care se realizează în acest moment comunicaţia radio-date pentru sistemul DESWAT în benzile de frecvenţă 410.4 - 410.8 MHz şi 420,4 -420.8 MHz pentru reţelele de voce/date şi alarmare.
În baza studiilor de identificare a locaţiilor, de audibilitate şi de comunicaţii radio, la baraje şi aval de acestea vor fi instalate sisteme de avertizare/alarmare cu sirene electronice, pentru prevenirea şi alarmarea populaţiei în caz de inundaţii sau accidente la lucrări hidrotehnice. În acest moment, pentru majoritatea barajelor, sistemele de alarmare avertizare sunt învechite şi parţial funcţionale, fără automatizare. Pentru stabilirea numărului corect de sirene de alarmare a populaţiei, va trebui să se efectueze în baza studiilor de rupere în caz de accident la baraj şi, prin similitudine cu extindere pentru cel puţin toate barajele prevăzute în WATMAN I, un studiu de audibilitate necesar sistemului de alarmare a populaţiei în situaţii de urgenţă. Totodată, este necesar să se elaboreze şi un studiu de propagare radio privind amplasamentul repetoarelor suplimentare, a staţiilor de emisie recepţie care vor deservi sirenele de avertizare acustică a populaţiei în situaţii de urgenţă precum şi documentaţiile de autorizare necesare în frecvenţele alocate A.N.A.R. inclusiv avizul I.G.S.U. şi A.N.C.O.M..
Prin implementarea proiectului WATMAN 2 se urmăreşte atingerea următoarelor obiective:
–Modernizarea şi reabilitarea sistemului de comunicaţii al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu soluţii tehnologice (radio digital voce/date,
G.S.M., G.P.R.S., satelit, fibră optică WI-FI etc.) care să permită redundanţa şi siguranţa comunicaţiilor în caz de dezastre;
–Sisteme de avertizare - alarmare a populaţiei aval de barajele mari (minim 89);
–Sistem suport decizional - D.S.S. pentru managementul integrat al apelor bazat pe adaptarea sistemelor existente în cadrul A.N.A.R. precum şi pe soluţii software de modelare recunoscute internaţional (HEC D.S.S./HEC ReSIM, Mike Basin, Ribasim, alte tehnologii similare SMART WATER, precum şi implementarea softurilor de tip UCC - WAT bazate pe datele din WATMAN I şi bazele de date locale etc); Deasemenea se va avea în vedere adoptarea platformelor de tip DELFT - FEWS care vor permite şi integrarea modelelor folosite în cadrul proiectelor P.P.P.D.E.I. (Mike 11 şi 21, HEC-Ras, ISIS, SMS- 2D, HYDRO AS)
(2)Proiectul RO-RISK (continuare - beneficiar I.G.S.U.) - componenta inundaţii, orientată către determinarea zonelor cu risc semnificativ datorat inundaţiilor torenţiale.
Obiectivul proiectului: Obiectivul proiectului vizează, pe de o parte îndeplinirea condiţionalităţilor ex-ante 5.1. referitoare la prevenirea şi gestionarea riscurilor în vederea accesării de către România a fondurilor europene în perioada 2014 - 2020, precum si asigurarea suportului pentru continuarea procesului de evaluare a riscurilor la nivel naţional în vederea îndeplinirii obligaţiilor de raportare periodică către Comisia Europeană, solicitate prin Mecanismul de Protecţie Civilă.
Proiectul presupune dezvoltarea unui set de instrumente pentru evaluarea unitară a riscurilor şi de integrare a rezultatelor evaluărilor pe fiecare risc în parte (metodologie, baze de date, portal G.I.S.), precum şi o primă evaluare a acestora. Aceste instrumente vor facilita accesul tuturor factorilor interesaţi la informaţii importante privind expunerea la risc, vulnerabilităţile şi riscurile existente, şi vor asigura schimbul de informaţii între autorităţi, aspecte care sunt deficitare în acest moment. Astfel, va fi posibilă identificarea interconexiunilor între diferitele tipuri de risc, evitarea suprapunerilor în eforturile autorităţilor, precum şi stabilirea unor priorităţi de acţiune comune în vederea reducerii riscurilor de dezastre. Proiectul se înscrie în obiectivele Axei prioritare 1 Sprijin pentru implementarea instrumentelor structurale şi coordonarea programelor prin realizarea unei prime evaluări a riscurilor în România, evaluare ce reprezintă o precondiţie obligatorie pentru accesarea fondurilor europene în urmatorul exerciţiu financiar. Mai mult decât atât, rezultatele proiectului vor sta la baza elaborării a noi proiecte cu fonduri europene în domeniul prevenirii şi gestionării riscurilor.
Rezultate aşteptate: Prin realizarea activităţilor şi sub-activităţilor propuse în cadrul proiectului se preconizează atingerea obiectivului general propus, în speţă obţinerea unei prime evaluări a riscurilor de dezastre, cu accent pe asigurarea continuităţii procesului de
evaluare după finalizarea activităţilor descrise anterior. La realizarea acestui obiectiv concură următoarele rezultate:
–Studiu privind cadrul legal, reglementativ şi instituţional ce guvernează managementul riscurilor de dezastre;
–Metodologia de integrare a rezultatelor evaluărilor sectoriale de risc, avizată de autorităţile cu atribuţii în domeniul managementului riscurilor - Studiul privind riscul acceptabil în România;
–Baza de date cu elementele expuse riscurilor la nivel de U.A.T. şi capacităţile de intervenţie existente (inclusiv hard-urile şi soft-urile aferente) - 9 pachete evaluarea scenariilor de risc - 1 raport de integrare a rezultatelor - 1 portal G.I.S. funcţional (inclusiv hard-uri şi soft-uri aferente);
–Management proiect asigurat, inclusiv condiţii logistice pentru implementarea acestuia, precum 11 echipamente IT achiziţionate;
–2 anunţuri de presă - o conferinţă ştiinţifică - 2.250 materiale de informare şi publicitate - 1 vizită de studiu într-un stat european care a efectuat o evaluare a riscurilor la nivel naţional în conformitate cu cerinţele C.E. şi a transmis un raport de ţară în acest sens;
–1 vizită de studiu într-un Stat Membre U.E.
(3)Proiect pentru completarea şi modernizarea sistemului naţional de veghe hidrologică şi diseminarea informaţiilor catre autorităţi şi populaţie
În contextul schimbărilor climatice este necesar să se realizeze un proiect pentru completarea sistemelor de monitorizare hidrologică ca o necesitate stringentă pentru îmbunătăţtirea ulterioară a prognozelor. În acest context, la nivel naţional se are în vedere creşterea numărului de staţii automate de măsurare a nivelurilor cu cca. 1.000, staţii ce pot fi realizate în special în secţiunea amonte - aval a podurilor cu senzori radar şi monitorizare video. Aceste informaţii suplimentare vor fi integrate în bazele de date existente. De asemenea, se are în vedere actualizarea platformelor de modelare atât pentru îmbunătăţirea sistemului de avertizare hidrologică, cât şi a prognozelor hidrologice şi integrarea acestora în platforma DELFT-FEWS dezvoltată în cadrul proiectului WATMAN 2. Proiectul va avea în vedere modernizarea platformelor web de prezentare şi a tehnologiilor de diseminare a avertizărilor hidrologice timpurii precum şi a prognozelor hidrologice la nivelul autorităţilor locale.
(4)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei 2007/60/CE pentru perioada 2016 - 2021
–Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea/actualizarea A.P.S.F.R.
Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel naţional/bazinal:
o identificarea de zone sau sectoare susceptibile la viituri de tip flash - flood;
o estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă;
o modelarea hidrologică a viiturilor urbane în vederea unei abordări integrate a managementului riscului la inundaţii;
o stabilirea unor indicatori, la nivel bazinal, pentru evaluarea bonităţii hidrologice a folosinţelor şi pentru evaluarea managementului acestora.
–Actualizarea şi completarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii funcţie de mecanismul inundaţiilor: îmbunătăţirea hărţilor de hazard produse pe cursuri de apă (fluviale), viituri rapide (flash-flood), inundaţii din ape subterane (reevaluarea sistemelor de desecare drenaj inclusiv pentru zonele urbane), inundaţii datorate cedării de diguri/baraje, ţinându-se cont de de efectele schimbărilor climatice;
–Revizuirea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii ţinând cont de evaluarea şi completarea hazardului şi riscului la inundaţii.
(5)Asistenţă tehnică pentru implementarea Directivei Inspire 2007/2/CE în corelare cu Directiva Inundaţii 2007/60/CE pentru perioada 2016 - 2021
–crearea/corectarea seturilor de date geografice şi a metadatelor care intră în responsabilitatea M.M.A.P./A.N.A.R. pentru implementarea Directivei Inspire: reţea hidrografică, lacuri naturale, lacuri artificiale, lucrări de apărare (diguri, baraje, prize, derivaţii etc.);
–crearea serviciilor necesare publicării acestora şi definirea nivelurilor de acces;
–constituirea şi corelarea bazelor de date referitoare la diguri, precum şi sistematizarea la nivel naţional a cărţilor tehnice (date tehnice, geologice, profile transversale şi longitudinale, rezultate expertizare, rezultate scenarii de rupere etc).
Măsurile aplicabile la nivel naţional sunt prezentate în tabelul 4 - 2.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
552
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii: | |
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea/condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari/administratori | M.M.A.P., M.A.I., M.F.E., M.D.R.A.P., M.T., M.F.P. | ||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.T. | ||
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio- economice | |||
| iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | M.M.A.P., MFP | ||
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., M.T., M.D.R.A.P. | ||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol de reducere a riscului la inundaţii | M.M.A.P | ||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole, conform prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung | |||
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional: | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., M.A.D.R., M.T., Operatori regionali din sectorul serviciilor publice de alimentare cu apă şi canalizare, C.J. |
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de gospodarire a apelor şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii corelate cu lucrările | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | |||
| iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic | |||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub-bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | |||
| Revizuirea si actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A. (Unit of Management - UoM) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a Planurilor de Amenjare a Teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu planurile de management al riscului la inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., C.J. |
| RO M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală şi actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., M.A.I. (I.G.S.U.), Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
553
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu planurile de management al riscului la inundaţii | RO M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | M.D.R.A.P., M.M.A.P., MT, M.A.I. (I.G.S.U.), A.N.A.R., Autorităţi locale, C.J., I.S.C. |
| RO M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Harţilor de Hazard şi de Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | M.D.R.A.P., M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J. | |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I.(I.G.S.U.) | |
| RO M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | M.S., Autorităţi locale | |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
554
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţie civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale IGSU; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire / de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare/prognoză şi avertizare/alarmare | A.N.M., A.N.A.R.- A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane, financiare şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. ( I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
555
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | M.A.I. (I.G.S.U.), M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | M.M.A.P., M.A.I., M.A.D.R., M.T. |
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed- back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I., M.A.D.R., M.T., I.G.S.U., A.N.A.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
556
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Mureş
Setul de măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. include acele măsuri, îndeosebi de planificare, supraveghere şi optimizare a gestionarii riscului la inundaţii, cu impact asupra întregului spaţiu hidrografic şi sunt prezentate în tabelul 4 - 3.
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din
cadrul A.B.A. Mureş
La nivel de A.P.S.F.R. sunt propuse măsuri de acţiune/intervenţie pe zona A.P.S.F.R., în bazinul amonte al râului care traversează A.P.S.F.R.-ul şi/sau pe afluenţii acestuia. În general, aceste măsuri au ca domeniu de acţiune protecţia.
Pentru toate cele 51 de zone A.P.S.F.R. declarate la nivel de A.B.A. Mureş în cadrul primei etape de implementare a Directivei 2007/60/EC, s-au identificat, conform Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă, măsurile de reducere a riscului la inundaţii cu termen de finalizare 2021 / 2027 (pentru proiecte majore care incep in perioada 2016 - 2021 dar se vor finaliza dupa anul 2021 în ciclul urmator de planificare). Acestea sunt prezentate in tabelul 4 - 4 si reprezentate grafic în Planşa nr. 8.
Se menţionează faptul că în anumite zone desemnate ca A.P.S.F.R. în anul 2012, în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii, au fost executate lucrări în perioada 2010 - 2015 care au condus la diminuarea riscului la inundaţii dupa cum urmeaza:
–Prin Programul de Gospodărire a Apelor în perioada 2010 - 2015 au fost executate din fonduri proprii lucrări de mărire a capacităţii de tranzitare a albiei minore.
–A.P.S.F.R nr.20 r. Feernic
1.Lucrări de amenajare a pârâului Feernic şi afluenţi aval localitate Lupeni, judeţul Harghita (Refaceri: regularizare albie 5,56 km; apărare mal 0.71 km; lucrări de stabilizare pat albie 8 buc; lucrări noi: apărare mal 2,5 km)
–A.P.S.F.R nr.1 r. Mureş
1.Amenajare râu Mureş la Iernut, zona D.J. 152 A Iernut-Lechinţa, jud. Mureş (dig: 2.040 km; parapet beton: 0.450 km; protecţie de mal: 0.450 km)
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
2.Supraînalţare dig râu Mureş şi consolidare mal drept în zona localităţii Dileul Nou, comuna Sânpaul, jud. Mureş (consolidări de mal: 0.750 km; supraînălţare dig: 1.820 km; consolidare mal: 1.040 km; subtraversari: 4 buc.)
3.Reabilitarea lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor pe sectorul cuprins între barajele de priza nr. 1 şi nr. 2 pe râul Mureş în mun. Tg. Mureş, jud. Mureş (drum tehnologic: 0.12 km; refacere rizberma: 1 buc.; consolidare debuşeu: 1 buc.; stabilizare pat albie: 1 buc.; supraînălţare dig: 0.675 km; supraînălţare ziduri: 0.505 km; ziduri noi: 0.025km; amenajare coronament: 1.910 km; refacere câmp dale: 0.9 km; refacere prism anrocamente: 0.55 km; refacere pereu P.B.: 2000 mp)
4.Punere în siguranţă a digului de apărare pe râul Mureş mal drept Nadlac-Seitin, jud. Arad (17,412 km dig)
–A.P.S.F.R nr.2 r. Gurghiu
1.Amenajări hidrotehnice în bazinul hidrografic Gurghiu pe tronsonul Reghin - Lăpuşna, jud.Mureş (recalibrare albie: 3.5 km; consolidări mal: 4.41 km; ziduri de sprijin: 2.38 km)
–A.P.S.F.R nr.46 r. Orăştie
1.Regularizare şi apărare de mal pe râu Orăştie pe sectorul Costeşti- Orăştie, jud. Hunedoara (Reprofilare albie: 15.7 km; Consolidări mal: 11.56 km; refacere lucrări de stabilizare pat albie: 100 buc.)
–A.P.S.F.R nr. 7 r. Niraj
1.Amenajări hidrotehnice în b.h. Niraj, judeţul Mureş (diguri: 7.2 km; ziduri de sprijin: 1.68 km; supraînălţare diguri: 30.204 km; apărări de mal: 16.925 km; stabilizare pat albie: 44 buc.; amenajare Valea Maiad:
1.25 km; reabilitare Nod hidrotehnic; acumulare nepermanentă: 6.0 mil.mc - recepţionată înainte de 2010)
559
Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivel A.B.A.
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREVENIRE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri organizaţionale (legislative, instituţionale .) | |||
| Revizuirea si actualizarea planurilor de management al riscului la inundatii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea/actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk)) Actualizarea/redefinirea A.P.S.F.R în urma actualizării hărţilor de hazard şi risc în !image B.H. Mures | M.M.A.P., A.N.A.R. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. Studii topogeodezice, realizare DTM si Modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub-bazine, pentru abordarea integrata la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii si a actualizarii hartilor de hazard ( PPPDEI 2) | M.M.A.P., A.N.A.R. | |
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A (Unit of Management - UoM) Revizuirea şi actualizarea P.M.R.I. în urma actualizării/redefinirii A.P.S.F.R, Hărti de hazard şi în urma unor evenimente neprevazute (tip Flash-Flood etc.) | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (a planurilor de amenjare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu planurile de management al riscului la inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare Continuarea activităţilor de intabulare a terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor în Bazinul Hidrografic Mureş | M.D.R.A.P., A.N.C.P.I., M.M.A.P., A.N.A.R., C.J., M.T., C.J. |
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PROTECŢIE | |||
| Categorie de măsură: Schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor (recuperarea parţială a funcţiilor sau a structurilor ecosistemelor modificate, prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor) în managementul pădurilor | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R - urilor | M.M.A.P., Gărzile forestiere, R.N.P, - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | ||
| Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor (împăduriri în afara fondului forestier) pe o suprafaţă de 765 ha | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| RO M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | M.M.A.P., M.A.D.R., R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim, A.N.I.F., Autorităţi locale | |
| Categorie de măsură: Măsuri de inspecţie şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | |||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi UCCT, expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A., alţi deţinători |
| Categorie de măsură: Adaptatea structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | |||
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.E.C.R.M.A., M.E., Hidroelectrica S.A. |
| RO M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | M.M.A.P., A.N.A.R., Hidroelectrica S.A., M.E.C.R.M.A., M.E., alţi deţinători | |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
560
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| DOMENIU DE ACŢIUNE: CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | |||
| Categorie de măsură: Măsuri pentru creşterea gradului de conştientizare a comunităţii | |||
| Activităţi de informare adecvata a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.D.R.A.P., A.N.A.R., M.A.D.R., M.S. |
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I.(I.G.S.U.) | |
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin temedică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţie civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale IGSU. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I. (I.G.S.U.), M.E.N.C.S. |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: PREGĂTIREA | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de pregătire/de îmbunătăţire a pregătirii pentru a reduce efectele adverse ale inundaţiilor | |||
| Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare - Dotarea cu programe Software si sisteme Hardware (compatibile cu sistemele de evaluare si gestiune a riscurilor existente si/sau folosite in studiile de specialitate in evaluarea si gestionarea riscului la inundatii ) pentru imbunatatirea sistemelor de monitorizare/prognoza/avertizare/alarmare a compartimentelor responsabile cu managementul riscului la inundatii aferente A.B.A. MUREŞ | A.N.M., A.N.A.R.- A.B.A., M.A.I. (I.G.S.U.), I.N.H.G.A., Autorităţi locale |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I. (I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
561
| Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Autoritate responsabilă |
|---|---|---|---|
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | M.M.A.P., A.N.A.R., I.N.H.G.A., M.A.I., I.G.S.U., C.J.S.U., C.L.S.U., A.N.M. |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane, financiare şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | M.M.A.P., A.N.A.R., M.A.I.( I.G.S.U.), C.J.S.U., C.L.S.U., M.S., C.J., Autorităţi ale administraţiei publice locale |
| DOMENIU DE ACŢIUNE: RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢE | |||
| Categorie de măsură: Măsuri de refacere post eveniment | |||
| Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze zone îndiguite / traversări / halde/ versanţi / etc.) | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.E.C.R.M.A.; M.E., C.J.S.U., C.L.S.U. |
| RO M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale cailor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate - Evacuarea apei din zonele inundate aferente B.H. Mureş: 2 buc. motopompe - cca 1000 mc/ora | M.M.A.P., A.N.A.R., M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P. | |
| Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-2 | Reparaţii provizorii a tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea functionalităţii minimale a acestora | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.A.p.N. |
| RO M22-3 | Refacerea / reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | M.M.A.P., M.A.D.R., M.T., M.D.R.A.P., M.A.N., M.S | |
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed back - lecţii învăţate | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.A.D.R., M.T., I.G.S.U., A.N.A.R. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
562
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
4.4.Prioritizarea măsurilor
Lucrările propuse în P.M.R.I. al A.B.A. Mureş au fost prioritizate luându-se în calcul beneficiul fiecărei măsuri în raport cu cele 9 obiective de management al riscului la inundaţii (v. Tabelul 3 - 1 din Cap.3 - Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii), în conformitate cu Metodologia de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu6.
Gradul de prioritizare al lucrării a fost cuantificat funcţie de valoarea raportului scor beneficiu (B) / scor cost (C) 7 . În funcţie de rezultatul acestui raport a fost realizată ierarhizarea măsurilor propuse la nivelul A.B.A. Mureş, astfel: cu prioritate mică, medie şi mare (în conformitate cu Floods Directive Reporting: User Guide to the reporting schema v 6.0). Rezultatele acestei analize multicriteriale cu elemente de cost - beneficiu la nivelul
A.B.A. Mureş sunt prezentate în tabelul 4 - 4, urmând ca acestea să fie raportate către C.E., conform schemei de raportare impusă de către W.G. Floods.
Informaţii suplimentare privind analiza multicriterială cu elemente de cost - beneficiu se pot consulta la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
6 http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscului%20la%20Inundatii.aspx
7 Conform Anexei 0 a Metodologiei de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu, nu toate măsurile propuse fac obiectul acestei analize. Au fost exceptate toate acele măsuri nestructurale, absolut necesare şi obligatorii datorită rolului esenţial pe care îl au în procesul de planificare coordonată în domeniul managementului riscului la inundaţii, măsuri aplicabile la nivel naţional şi/sau A.B.A., dar şi măsuri de management natural al inundaţiilor aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. cu beneficiu major asupra mediului înconjurător, fiind considerate din start ca prioritare (high priority).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
564
Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. pentru A.B.A. Mureş
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | r. Mureş - aval localitate Neagra | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc. Inoc, jud. Alba: consolidări vegetative - 1000 ml | mare | A.N.A.R./A.B.A. |
| M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc. Blandiana - zona Dig, jud. Alba: consolidări vegetative - 300 ml | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc. Lipova, jud. Arad: consolidări vegetative - 1000 ml | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Mureş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 6618,77 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Mureş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 364491,81 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor Reabilitarea liniei de cale ferată Frontieră - Curtici - Arad - km 614 tronsonul 1, parte a Coridorului IV Paneuropean | mare | M.T. | ||
| M33 | RO M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor Reabilitarea liniei de cale ferată Braşov - Simeria componentă a Coridorului IV Paneuropean, tronsonul Coşlariu - Simeria** | mare | M.T. | ||
| M33 | RO M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor Reabilitarea liniei de cale ferată Braşov - Simeria componentă a Coridorului IV Paneuropean, tronsonul Sighişoara - Coşlariu*** | mare | M.T. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Gălăuţaş, jud. Harghita: decolmatare 3 mii mc/0.3 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Topliţa, jud. Harghita: decolmatare 1.2 mii mc/0.6 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Zona Loc. Ciumani, jud. Harghita: decolmatare 9 mii mc / 1.8 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Zona Loc. Borzonţ, jud. Harghita: decolmatare 11.5 mii mc / 1.4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Zona Loc.Reghin, jud. Mureş: decolmatare 32 mii mc | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Târgu Mureş, jud. Mureş: decolmatare 3.5 mii mc/0.7 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Stânceni, jud. Mureş: decolmatare 1000 mc/0.1 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Extravilan Loc. Ususău, jud. Arad: decolmatare 300 mc | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Chelmac, jud. Arad: decolmatare 2 mii mc | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Lalaşinţ, jud.Arad: decolmatare 4.8 mii mc | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Reghin, jud Mureş, confluenţa cu r. Gurghiu: decolmatare 12 mii mc/0.4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. |
565
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Depres. Gheorgheni, jud. Harghita: decolmatare 0.9 mii mc/0.5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M32 | RO M11-1 | Realizarea de noi acumulari pentru atenuarea undelor de viitura Acumulare permanentă Remetea, jud. Harghita - 70 mil mc | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc. Aiud, jud. Alba: 9.35 km dig | mic | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc .Ocna Mureş, jud. Alba: 1.76 km supraînălţare zid/dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Închidere linie de apărare dig mal stâng r. Mureş în Loc.Târgu Mureş: dig 20 ml; mecanism metalic de închidere (porţi metalice) 1 buc. | mic | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc.Unirea, jud. Alba: 3.96 km dig, 0.52 km zid) | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc. Luduş, jud. Mureş: 3.49 km dig, 3.692 km zid; 4.256 km supraînălţare diguri | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc. Sângeorgiu de Mureş. jud. Mureş: 2 km dig, 1.85 km zid | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Zona Alba Iulia, jud. Alba: reparaţii blindaje dig | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Loc. Luduş, jud.Mureş: completări terasamente dig 1.2 mii mc terasamente. | mare | A.N.A.R./A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
566
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Loc. Reghin, jud.Mureş: completări terasamente dig mal drept amonte şi aval de pod DJ153 - 0.9 mii mc terasamente. | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Ciumani, jud. Harghita: Tăieri vegetative - 32 smp / 0.4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Topliţa, jud. Harghita: Tăieri vegetative - 50 smp / 0.5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Borzonţ, jud. Harghita: Tăieri vegetative - 140 smp / 1.4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Răstoliţa: Tăieri vegetative - 54 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Reghin: Tăieri vegetative - 240 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Lalaşinţ şi Zabrani, jud. Arad: Tăieri vegetative - 180 smp / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Săvârşin, jud. Arad: Tăieri vegetative - 360 smp / 4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sector Milova - Chelmac, jud. Arad: Tăieri vegetative - 1250 smp / 9.2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc. Lipova, jud. Arad: Tăieri vegetative - 700 smp / 2.1 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. |
567
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sector Arad - Vladimirescu, jud. Arad: Tăieri vegetative - 450 smp / 5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sector Cenad - Frontieră, jud. Arad: Tăieri vegetative - 1992 smp/ 33.2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Saracsău, jud. Alba: 1.99 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Şibot, jud. Alba: 7 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Vurpar, jud. Alba: 5.7 km supraînălţare dig şi diguri de remuu pe V.Vinţului | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc.Vinţu de Jos, jud. Alba: 4.75 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Chelmac, jud. Arad: 3 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Lalaşinţ, com. Bârzava, jud. Arad: 2.7 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Ususău, jud. Arad: 2.9 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Ilia, jud. Hunedoara: 7.6 km supraînălţare dig; 0.6 km supraînălţare zid | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Săcămaş, jud. Hunedoara: 2 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Braznic, jud. Hunedoara: 1.6 km supraînălţare dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Supraînălţare dig mal stâng râu Mureş în localitatea Luduş, Jud Mureş: 1.75 km supraînălţare dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
568
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc.LIPOVA, jud. ARAD: 1 km supraînălţare zid; 0.35 km zid | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-2 | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apa "Amenajarea râului Mureş pt. apararea împotriva inundaţiilor pe sectorul IOD-RĂSTOLIŢA-BORZIA, jud. Mureş": 5.14 km consolidări dig; 1.66 km consolidări mal - Rest de executat 30%: 4.18 km consolidări dig | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 2 | r. Gurghiu - av. loc. Paraul Mare | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Gurghiu aferente A.P.S.F.R.-ului S = 34,85 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Gurghiu aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 36628,21 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Reparaţie lucrare stabilizare pat albie în Loc.REGHIN, jud. Mureş - 8.80 smc piatră brută | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Loc.Reghin , jud. Mureş: Tăieri vegetative - 290 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 3 | r.Lut - av. Loc. Monor | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Luţ aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,79 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Luţ aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 3839,97 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Sectorul Voivodeni-Glodeni: decolmatarea albiei 32 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
569
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sectorul Voivodeni-Glodeni: tăieri vegetative - 120 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| mare | ||||||
| 4 | r. Agris - av. loc. Cozma | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Agriş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 771,58 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. COZMA, jud. Mureş : decolmatarea albiei 8 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. COZMA, jud. Mureş: tăieri vegetative - 80 smp / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 5 | r. Sar - av. loc. Faragau | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Şar aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,52 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Şar aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1194,45 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Lacurile piscicole amonte de Loc. Glodeni, jud. Mureş: decolmatarea albiei - 2 mii / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 6 | r. Voiniceni, sect. indig. | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Voiniceni aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1,26 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
570
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Voiniceni aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1036,58 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Ceuaşu de Câmpie ,jud. Mureş: tăieri vegetaţie lemnoasă 10 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 7 | r. Niraj - av. loc. Eremitu, sect. îndig. aval | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Niraj aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,3 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Niraj aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 17712,46 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Canal Veţca - Sector Acăţari - Roteni, jud. Mureş: decolmatare albie 13.7 mii mc / 2.1 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Canal Veţca - Sector Troiţa-Roteni, jud. Mureş: decolmatare albie 43.2 mii mc / 7.2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Canal Veţca -Sector M. Nirajului - Troiţa, jud. Mureş: decolmatare albie 40.2 mii mc / 6.7 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-6 | Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de retenţie (permanenete / nepermanente) Ac. Valea, jud. Mureş prin decolmatare - 45 mii mc | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
571
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Canal Veţca - Sector Troiţa - M. Nirajului, jud. Mureş: tăieri vegetative - 5.6 smp / 6.7 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Canal Veţca - Sector Troiţa - Roteni, jud. Mureş: tăieri vegetative - 6 smp / 7 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 8 | r. Cucerdea - av. loc. Cucerdea | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Cucerdea aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,8 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cucerdea aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 471,25 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Confluenţa cu r. Mureş: decolmatare 4 mii mc / 1.5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul aval Loc. Cucerdea, jud. Mureş: decolmatare 7.2 mii mc / 1.2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 9 | r. Comlod - sect. îndig. aval | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Comlod aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,01 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Comlod aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 4121,36 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc. Valea Rece, jud. Mureş : 100 ml protecţii vegetative | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
572
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc.Crăieşti, jud.Mureş: 50 ml protecţii vegetative | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul Comlod - Milaş, jud. Mureş: decolmatare albie - 8 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Îndiguire Sânmartin - (pod Gara Sânmartin): lucrări de piatră şi anrocamente - 105 mc; peree: 350 mp ; rostuit peree: 960 mp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-3 | MentenanJa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor Îndiguire r. Comlod, 12 buc. reparaţii clapeţi DN 600 | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sectorul Crăieşti - Lechinţa, jud. Mureş: tăieri vegetaţie lemnoasă - 100 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 10 | r. Aţinţis - av. loc. Ozd | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Aţintiş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,45 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Aţintiş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1457,02 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Zona Loc. OZD, jud. Mureş: tăieri vegetative - 20smp / 4 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 11 | r. Paraul de Campie - av. loc. Sarmasel Gara | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc.Luduş - cart. Rosiori, jud.Mureş : protecţii vegetative 150 ml | mare | A.N.A.R./A.B.A. |
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Pârâul de Câmpie aferente A.P.S.F.R.-ului S = 4,64 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
573
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Pârâul de Câmpie aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 2968,75 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Tagu, jud.Mureş : decolmatare 3 mii mc/2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Miheş, jud.Mureş: decolmatare 2.7 mii mc/1.5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Luduş, jud.Mureş: decolmatare 3 mii mc/2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 12 | r. Arieş - av. loc. Albac | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Arieş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 160,17 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Arieş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 76586,43 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M11-5 | Măsuri de reducere a scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor: Amenajarea terenurilor agricole cu lucrări antierozionale, lucrări de stăvilire a alunecărilor, eliminare exces de umiditate şi prevenire inundaţii bh Arieş, sbh V. Hăsdaţii, judeţul Cluj. Capacitate CES 5410 ha | mica | A.N.I.F | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
574
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale "Amenajarea râului Arieş şi afluenţi pentru apărarea împotriva inundaţiilor a loc. Câmpeni, Baia de Arieş, Lunca Arieşului şi aval ac. Mihoieşti, jud. Alba": 3.225 km dig; 2.107 km zid de sprijin; 2.3 km reprofilare albie; 6.875 km apărare mal; 2.3 km pereu beton - Rest de executat 32%: 0.206 km dig; 0.85 km zid de sprijin; 3.117 km apărare mal; 2.3 km pereu beton | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-1 | !image Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) Acumularea Mihoieşti pentru apărare împotriva inundaţiilor şi alte folosinţe, jud. Alba - Punere în siguranţă - :Reabilitare galerie energetica ET 2 - 401 ml, Dig 3.9 m; Amenajare dren aval baraj - 329.45 ml; Refacere parapet protectie aval baraj - 240 ml; Reabilitare drum exploatare - 274 ml; Cabina de protectie pod rulant; Carucior de actionare vana plana; Rest de executat 40.5% - Reabilitare galerie energetica ET 2 - 401 ml; Refacere parapet protectie aval baraj - 120 ml; Reabilitare drum de exploatare - 274 ml; Cabina de protectie pod rulant; Carucior de actionare vana plana. | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Intravilan loc. Câmpia Turzii, jud. Cluj: 2 km dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Intravilan loc.Viişoara, jud. Cluj: 0.71 km dig; 2.24 km zid; 0.5 km supraînălţare zid | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Intravilan loc. Câmpia Turzii, jud. Cluj (prelungire linie apărare prin diguri remuu pr. Racoşa ): 1.5 km dig; 580 m supraînălţare dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. |
575
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-4 | !image Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc. Turda, jud. Cluj: 6.2 km dig ; 0.34 km zid ; 0.9 km supraînălţare dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sector Moldoveneşti -Arieşeni : 66 km lucrări I.C.A. | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 13 | r. Abrud - av. confl. Cernita | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Abrud aferente A.P.S.F.R.-ului S = 9,33 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Abrud aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 9864,85 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa. Zona Câmpeni ,jud. Alba: 12 km lucrări I.C.A. | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 14 | r. Iara - av. confl. Valea Calului | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Iara aferente A.P.S.F.R.-ului S = 68,86 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Iara aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 16367,26 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sectorul Buru-Valea Ierii: 18 km lucrări I.C.A. | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 15 | r. Valeni - av. loc. Moldovenesti | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Văleni aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 465,97 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
576
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Intravilan loc. Moldoveneşti, jud. Cluj: decolmatarea albiei punctiform 3 mii mc / 3 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan loc. Moldoveneşti, jud. Cluj: tăieri vegetative - 15 smp | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 16 | r. Valea Larga - av. loc. Soporu de Campie | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Largă aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 220,34 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Intravilan loc.Viişoara, Jud Cluj: decolmatarea albiei punctiform 5 mii mc / 5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan loc.Viişoara, jud. Cluj: Tăieri vegetative - 20 smp / 5 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 17 | r. Aiudul de Sus - av. loc. Valisoara | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Aiudul de Sus aferente A.P.S.F.R.-ului S = 4,4 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Aiudul de Sus aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 7239,27 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M32 | RO M09-2 | Realizarea de noi acumulari nepermanente de mici dimensiuni : Acumulare nepermanentă Aiudul de Sus, loc.Aiudul de Sus - 4.5 mil mc | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
577
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M11-3 | !image Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie : Regularizare rau Aiudel la Aiud - 7.2 km regularizare; 5.82 km protectie mal; 1.1 km reabilitare protectie mal | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul Aiudul de Sus-Măgina, jud. Alba: reprofilare albie 10 mii mc/5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Livezile, jud. Alba: reprofilare albie 10 mii mc/5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 18 | r. Geoagiu | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Geoagiu aferente APSFR-ului, S = 89,01ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Geoagiu aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 6168,96 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Mogoş, jud. Alba: reprofilare albie 4 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R./A.B.A. | ||
| 19 | r. Târnava - av. loc. Sub Cetate | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc. Zetea, jud. Harghita: protecţii vegetative 60 ml | A.N.A.R./A.B.A. | |
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Târnava aferente A.P.S.F.R.-ului S = 71,61 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Târnava aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 94533,29 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
578
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Acumularea Zetea, r. Târnava Mare, jud. HR: 196 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Amonte baraj Copşa Mică, jud.Sibiu: decolmatare albie 11 mii mc / 0.2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc.) Acumulare Zetea, jud. Harghita: decolmatare canal descarcator de ape mari 1.2 mii mc/0.2km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc.) Acumularea Vânători, jud.Mureş: restabilirea sectiunii de scurgere sub barajul frontal - decolmatare 4 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Loc. Mediaş, jud. Sibiu: 1 km dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Odorheiul Secuiesc: tăieri vegetative - 120 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Mediaş: tăieri vegetative - 270 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Dumbraveni: tăieri vegetative - 90 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
579
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Târnava: tăieri vegetative - 60 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Hoghilag: tăieri vegetative - 100 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Aval de Baraj frontal Ac.Vânători prin înlăturarea obstacolelor aduse pe 8.6 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Blaj-Tiur, jud. Alba : 12.16 km supraînălţare dig si diguri de remuu pe pr.Tiur şi pr.Veza | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente Loc. Mediaş, jud. Sibiu: 1.4 km supraînălţare dig | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 20 | r. Feernic | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Feernic aferente A.P.S.F.R.-ului S = 22,01 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Feernic aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 4262,12 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Închiderea liniei de apărare, mal stâng r. Feernic, intravilan com. Şimoneşti, jud.Harghita: 1045 ml dig, 181 ml zid; apărari de mal din anrocamente 380 ml. | mediu | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
580
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | r. Archita av. confl. Pârâul Mare | M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Archita aferente A.P.S.F.R.-ului S = 37,63 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Scroafa aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 5149,41 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Zona loc. Archita, jud. Mureş: decolmatarea albiei 20 mii mc / 5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Zona loc. Archita, jud. Mureş: tăieri vegetative - 60smp/5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 22 | r. Pârâul Cărbunarilor - av. loc. Vânători | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Pârâul Cărbunarilor aferente A.P.S.F.R.-ului S = 29,33 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Pârâul Cărbunarilor aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 835 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Zona Vânători , jud. Mureş: decolmatarea albiei - 3 mii mc / 1 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 23 | r. Elişeni | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Elişeni aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 1678,4 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul Săcel, Jud Harghita - Şoard, jud. Mureş: decolmatări albie 10 mii mc / 10 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
581
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sectorul Săcel, Jud Harghita - Şoard , jud. Mureş: tăieri vegetative 120 smp / 3 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 24 | r. Criş | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Criş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 6,5 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Criş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 4517,21 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Criş - Daneş: decolmatare albie 4 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Daneş: tăieri vegetaţie lemnoasă - 15 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 25 | r. Biertan - av. confl. Richiş | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Biertan aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,01 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Biertan aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 1784,68 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Biertan: tăieri vegetative - 100 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Şaroş: tăieri vegetative - 60 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
582
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26 | r. Curciu - av. loc. Curciu | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Curciu aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1,97 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Curciu aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 867,94 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan loc. Curciu , jud. Sibiu: tăieri vegetative 100 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan loc. Dârlos, jud. Sibi : tăieri vegetative 80 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 27 | r. Vişa - av. loc. Ocna Sibiului | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Vişa aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 16924,66 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Şeica Mare: Tăieri vegetative - 100 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan Copşa Mică: tăieri vegetative - 80 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 28 | r. Târnava Mică - av. loc. Praid | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Târnava Mică aferente A.P.S.F.R.-ului S = 117,1 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Târnava Mică aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 35638,89 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
583
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M11-5 | !image Măsuri de reducere a scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor: CES Târnăveni-Bobohalma, judetul Mureş: Capacitate noua CES 1417 ha - Lucrare in executie | mare | A.N.I.F | ||
| M33 | RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Acumulare Bezid, r. Cusmed , jud. Mureş: 863 Ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul Sovata - Praid, jud. Mureş: decolmatarea albiei - 20 mii mc / 4 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Sânmiclăuş, jud.Alba: reprofilare 1000 mc/ 1 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M10-2 | !image Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc.) Închidere rosturi zid parapet acumulare nepermanentă Bălăuşeri : 300 ml | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale Regularizare rau Târnava Mică in zona localitatii Mica, jud.Mureş" - 3.4 km dig; 6 km reprofilare albie, 2 stabilizări pat albie , 4.2 km cons.mal - Rest de executat 69%: 3.4 km dig; 3.5 km reprofilare albie,1 stabilizare pat albie, 2.2 km cons.mal | mare | M.M.A.P. / A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Zona Târnăveni - Coroi.Jud Mure: tăieri vegetative - 320 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Zona Bălăuşeri ,jud. Mureş: tăieri vegetative - 180 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
584
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 | r.Corund - av.loc. Corund | M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Corund aferente A.P.S.F.R.-ului S = 2,11 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Corund aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 2265,15 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Corund, jud. Harghita: decolmatare albie 2.4 mii mc/ 0.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Loc. Corund, jud. Harghita - stopare eroziune mal şi stabilizare talveg: lucrări din piatra si anrocamente 350 mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Corund, jud. Harghita: tăieri de vegetaţie - 30 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 30 | r. Sovata - av. loc. Sovata | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Sovata aferente A.P.S.F.R.-ului S = 13,98 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Sovata aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 8794,2 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Intravilanul loc. Sovata, jud. Mureş: decolmatare albie 10 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 31 | r. Cuşmed - av.loc. Cuşmed | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Cuşmed aferente A.P.S.F.R.-ului S = 8,67 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
585
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cuşmed aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 5106,25 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul Atid - Crişeni, jud. Harghita: decolmatarea albiei - 20 mii mc / 4 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul aval loc. Crişeni, jud. Harghita: decolmatarea albiei - 10 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 32 | r. Ghegheş - av. loc. Ghinesti si afl. Tarasveld | M31 | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) Loc.Vădaş , jud Mureş: consolidări vegetative - 200 ml | mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ghegheş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1,92 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ghegheş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1717,03 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| 33 | r. Veţca - av. loc. Jacodu | M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul sat. Salasiu - sat. Bordoşiu, jud. Mureş: decolmatări albie punctiforme - 3 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. |
| M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Veţca aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,29 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Veţca aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 1709,18 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
586
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sectorul sat. Salasiu - sat. Bordoşiu, jud. Mureş: tăieri vegetative - 15 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 34 | r. Nadeş - av. loc. Pipea | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Nadeş aferenta A.P.S.F.R.-ului S = 1736,06 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sectorul şi intravilanul loc. Nadeş-Ţigmandru-Chendu; jud. Mureş: 20 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Sectorul Nadeş - Chendu, jud. Mureş prin lucrări I.C.A. - 16 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Intravilan loc.Chendu, jud Mureş: Tăieri Vegetative - 80 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 35 | r. Domald - av. loc. Viişoara | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Domald aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,86 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Domald aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 2287,03 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Amonte confluenţa cu Târnava Mică: tăieri vegetative - 80 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 36 | r. Sîntioana - av. loc. Ormeniş | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Sântioana aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1411,83 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
587
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Tronsonul amonte loc. Laslăul Mic - confluenţa Târnava Mică: decolmatarea albiei 100 mii mc / 11 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 37 | r. Cund - av. loc. Gogan | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cund aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 1793,02 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Amonte loc. Bahnea, jud. Mureş: decolmatări albie - 15 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Bahnea, jud. Mureş: tăieri vegetative - 80 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 38 | r. Păuca - av. loc. Presaca | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Păuca aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 405,03 | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Zona loc. Păuca: decolmatări albie 7 mii mc / 4 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 39 | r. Galda - av. loc. Poiana Galdei | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Galda aferente A.P.S.F.R.-ului S = 1,55 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Galda aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 9343,34 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
588
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Poiana Galdei, jud. Alba: reprofilare albie 3 mii mc/ 1 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Mesentea, jud. Alba: reprofilare albie 16 mii mc/ 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Zona galtiu-sântimbru - de la conf. cu r. Mureş pana la DN1: decolmatări 8 mii mc / 4km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 40 | r.Ampoi - av. loc. Botesti | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ampoi aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 28025,85 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Zlatna, jud. Alba: tăieri vegetative - 120 smp / 6 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 41 | r. Ampoi - av. loc. Botesti, sect. indig. | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Ampoi aferente A.P.S.F.R.-ului S = 34,04 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Ampoi aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 933,25 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Alba Iulia, jud. Alba: reprofilare albie 6 mii mc/2km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
589
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 42 | r.Sebeş - av. confl. Dobra | M31 | RO M07-1 | !image Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Sebeş aferente A.P.S.F.R.-ului S = 88,61 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Sebeş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 56742,31 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Acumulare Oaşa, r. Sebeş, jud. Sibiu: 492.78 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M31 | RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare Acumulare Tău, r. Sebeş, jud. Sibiu: 195ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Sector Lancram-Tău, jud. Alba: reprofilare 10 mii mc / 5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Petreşti, jud. Alba: tăieri vegetative - 150 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 43 | r.Secaş - av. loc. Ludoşam. loc. Cunţa şi afl. Boz | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Secaş aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 6729,32 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M35 | RO M13-4 | !image Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Zona loc. Cunţa, jud. Alba: tăieri vegetaţie lemnoasă 10 smp | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 44 | r. Valea Vinţului - av. loc. Valea Vinţului | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Valea Vinţului aferente A.P.S.F.R.-ului S = 8,41 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
590
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Valea Vinţului aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 2014,2 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Confluenţa cu r. Mureş , loc.Vurpăr, jud .Alba: 3 mii mc / 1km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 45 | r.Cugir - av. confl. Brustura | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Cugir aferente A.P.S.F.R.-ului S = 4,53 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cugir aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 26309,39 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Intravilan loc.Cugir: 3 km lucrări I.C.A. | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 46 | r.Orăştie - av. Confl. Feierag | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Orăştie aferente A.P.S.F.R.-ului S = 0,43 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Orăştie aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 28840,48 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Orăştie: tăieri vegetative - 100 smp / 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sectorul Costeşti - Beriu: tăieri vegetative - 250 smp / 4.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
591
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Aval şi amonte loc. Beriu, jud. Hunedoara: decolmatarea albiei - 7 mii mc/ 0.7 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Amonte loc. Orăştie: decolmatarea albiei - 5 mii mc / 0.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 47 | r.Strei - av. loc. Petros | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Strei aferente A.P.S.F.R.-ului S = 17,35 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Strei aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 77628,58 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Com. Baru, jud Hunedoara: tăieri vegetative 170 smp / 1.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Com. Pui, sat. Galaţi, jud Hunedoara: tăieri vegetative 50 smp / 0.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Batiz, jud. Hunedoara: recalibrare albie 1 km / terasamente 20 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Baru, jud. Hunedoara: delcomatare albie 0.8 km / terasamente 6.8 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
592
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 48 | r. Râul Galben - av. confl. Valea Mare, sect.indig | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Râul Galben aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 16471,03 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Com. General Berthelot, jud. Hunedoara (Com. General Berthelot; sat. Fărcădin; sat. Tuştea): decolmatare albie 1,9 km / 15 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Haţeg, jud. Hunedoara - amonte sector regularizat: decolmatare albie 1,5 km / 14 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare si reprofilare a albiei Loc. Densuş, jud. Hunedoara - sector regularizat şi amonte sector regularizat: decolmatare albie 2 km / 16 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Loc. Haţeg, jud. Hunedoara - amonte şi aval pod DN 66: decolmatare albie 1,5 km / 10 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Loc. Haţeg, jud. Hunedoara: tăieri vegetative - 200 smp / 2.5 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | ÎÎntreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apa Com. Densuş, jud. Hunedoara: tăieri vegetative - 160 smp / 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 49 | r. Cerna - av. confl. Zlaşti | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cerna aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 34055,86 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
593
| Nr. crt. | A.P.S.F.R. | Cod măsură CE | Cod măsură RO | Nume măsură | Gradul de prioritizare | Autoritatea responsabilă |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 50 | r.Cerna - av. confl. Zlaşti, sect.indig. | M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Cerna aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 540,38 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M33 | RO M08-3 | !image Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei Sector Sântuhalm - Sântandrei, jud. Hunedoara: decolmatare - 20 mii mc / 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Sector Sântuhalm - Sântandrei, jud. Hunedoara: tăieri vegetative - 100 smp/ 2 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| 51 | r.Căian | M31 | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile Îmbunătăţirea managementului pădurilor din zonele inundabile ale râului Căian aferente A.P.S.F.R.-ului S = 2,62 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim |
| M31 | RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R – urilor Menţinerea suprafeţei pădurilor din bazinul hidrografic Căian aferentă A.P.S.F.R.-ului S = 6282,5 ha | mare | Gărzile forestiere, R.N.P. - Romsilva, Ocoale Silvice de Regim | ||
| M33 | RO M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie Com. Băiţa (Chişcădaga - Lunca - Crăciuneşti), jud. Hunedoara: recalibrare albie 7 km / 40 mii mc | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
| M35 | RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă si eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă Com. Băiţa (Chişcădaga - Lunca - Crăciuneşti), jud. Hunedoara: tăieri vegetative 700 smp / 7 km | mare | A.N.A.R. / A.B.A. | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
594
| Nr. crt. | Zonă nou identificată cu risc la inundaţii* | Cod măsură C.E. | Cod măsură | Nume măsură | Justificare |
| 1 | Com. Guraşada, jud. Hunedoara | M32 | RO M11-3 | Amenajarea pârâului Guraşada şi afluenţi pentru apărarea împotriva inundaţiilor pe teritoriul Com. Guraşada, jud. Hunedoara – Amenajare curs de apă 22.9 km | Inundaţie de tip flash-flood Conform raportului C.J.S.U.- Hunedoara din iunie 2012 pagubele înregistrate au fost următoarele: 30 case avariate; 62 anexe gospodăreşti; 52 ha teren agricol; 94 fântâni; 5 DC afectate (0.46 km ziduri de sprijin distruse; 1.1 km corp drum asfalt distrus, 15.68 km şanţuri/rigole colmatate, etc) |
* Zonele care nu sunt declarate ca A.P.S.F.R. în cadrul raportării din 2012, dar pe care s-au înregistrat viituri rapide sau viituri însemnate în perioada 2010 - 2015
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
P.M.R.I. reprezintă o viziune strategică pentru managementul riscului la inundaţii atât la nivel de UoM (A.B.A.) cât şi la nivel de A.P.S.F.R. În acest sens, s-au stabilit obiectivele de management al riscului la inundaţii, s-au identificat măsurile necesare în atingerea obiectivelor managementului riscului la inundaţii şi s-au pioritizat măsurile care vizează reducera riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R, ţinând cont de obiectivele specifice de management al riscului la inundaţii. Următorul pas îl reprezintă prezentarea unei imagini de ansamblu a strategiei managementului riscului la inundaţii la nivel de A.B.A. şi definirea şi, într-o etapă ulterioară, promovarea proiectelor integrate de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
În acest capitol, se prezintă strategia măsurilor şi acţiunilor conjugate pentru reducerea consecinţelor negative ale inundaţiilor în anumite zone cu risc potenţial semnficativ la inundaţii, considerate prioritare.
*
* *
Spaţiul Hidrografic Mureş al bazinului Mureş este amenajat printr-o serie de acumulări îndiguiri, regularizari şi o derivaţie de ape mari. Lacurile de acumulare, majoritatea cu folosinţă complex, asigură o bună gestionare a viiturilor prin atenuarea acestora, având ca efect diminuarea semnificativă a debitelor cursurilor de apă din aval.
Menţionăm faptul că datorită existenţei acestor lacuri de acumulare cu folosinţă de atenuare a undelor de viitură, bazinul hidrografic Mureş este considerat cu un grad mediu de risc din punct de vedere al inundaţiilor, existand şi un risc tehnic/tehnologic asociat amenajărilor hidrotehnice/barajelor care trebuie redus.
Exploatarea coordonată a tuturor construcţiilor hidrotehnice se realizeaza de către dispeceratul bazinal de gospodărire a apelor pe baza prognozelor meteorologice şi hidrologice de scurtă durată.
Schema de amenajare a bazinului hidrografic Mureş cu lacurile de acumulare cu folosinţă complexă şi derivaţia de ape mari a fost astfel concepută încât se asigură o apărare împotriva inundaţiilor a principalelor localităţi / municipii din Bazinul Hidrografic Mureş al bazinului râului Mureş.
Sistemul actual de protecţie împotriva inundaţiilor în bazinul hidrografic Mureş cuprinde:
–8 acumulări permanente cu un volum total de 144,84 mil. mc şi cu un volum total de atenuare de 71,17 mil.mc;
–8 acumulări nepermanente cu un volum total de atenuare de 71,48 mil.mc.;
–832,614 m îndiguiri;
–1131,337 km regularizări.
Prin aceste lucrări de apărare, sunt scoase de sub efectul inundaţiilor 15 municipii, 20 oraşe şi 132 de localităţi.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii propune un Set de măsuri structurale şi nestructurale, clasificate în 3 categorii, în funcţie de nivelul de aplicare, după cum urmează:
–Măsuri la nivel naţional;
–Măsuri la nivel bazinal (A.B.A.);
–Măsuri la nivel de A.P.S.F.R.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel naţional reprezintă un punct cheie în construirea unui cadru organizaţional bun pentru realizarea unui management integrat al riscului la inundaţii, deziderat care depinde de implicarea serioasă a tuturor "actorilor" şi de folosirea eficientă a resurselor disponibile.
Măsurile cu nivel de aplicare la nivel bazinal ţin de soluţiile organizatorice şi tehnice al căror efect vizează îmbunătăţirea managementului riscului la inundaţii la nivelul întregului teritoriu al A.B.A.
Măsurile aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. sunt măsuri specifice, „localizate" fie la nivel de A.P.S.F.R., fie, după caz, pe afluenţi sau în bazinul amonte al sectorului respectiv, dar care au efect asupra celor 51 de sectoare/zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (A.P.S.F.R.)., declarate şi raportate în martie 2012, în cadrul Evaluării Preliminare a Riscului la Inundaţii.
În tabelul 4 - 6 sunt prezentate sintetic măsurile propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Tabel 4 - 6 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
| Tip masură | Măsuri | Nr de măsuri | Cod masură |
|---|---|---|---|
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 8 | RO M04-4 |
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 37 | RO M07-1 |
| Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale APSFR - urilor | 51 | RO M07-2 | |
| Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 4 | RO M07-3 | |
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor | 3 | RO M08-1 |
| Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | 60 | RO M08-3 | |
| Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanenete / nepermanente) | 1 | RO M08-6 | |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | 1 | RO M09-2 |
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | 1 | RO M10-1 |
| Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc.) | 3 | RO M10-2 | |
| Măsuri structurale de protecţie (planificare şi realizare) | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | 1 | RO M11-1 |
| Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | 3 | RO M11-3 | |
| Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguiri locale | 13 | RO M11-4 | |
| Măsuri de reducere a scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor | 2 | RO M11-5 | |
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării , expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | 1 | RO M13-2 |
| Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | 6 | RO M13-3 |
| Tip masură | Măsuri | Nr de măsuri | Cod masură |
|---|---|---|---|
| Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | 59 | RO M13-4 | |
| Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente | 15 | RO M14-2 |
| Total Masuri P.M.R.I. A.B.A MUREŞ | 269 | ||
Din cele 269 de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii în spaţiul hidrografic Mureş, un număr de 141 măsuri sunt propuse a se realiza cu fonduri proprii ale Administraţiei Bazinale de Apă Mureş (prin Programul de Gospodărire al Apelor sau Programul de Investiţii Surse Proprii), restul de 128 măsuri urmând a fi propuse spre finanţare cu Fonduri de la Bugetul de Stat sau Fonduri Europene nerambursabile / Credite Externe.
După cum se poate observa, cele mai importante / relevante tipuri de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii la nivel de A.P.S.F.R., pe teritoriul gestionat de A.B.A. Mureş, se prezintă sintetic astfel:
–RO M10-1 Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc. – 1 măsură propusă
Justificare: Măsura RO_M10-1 este esenţială pentru siguranţa în exploatare şi la parametrii proiectaţi a amenajărilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor (baraje + lacuri de acumulare). Lucrările necesare vor avea un impact pozitiv asupra populaţiei din zonă, deoarece scopul lacurilor de acumulare este prioritar social apărând populaţia împotriva inundaţiilor şi stopând eroziunile active din zonele intravilane limitrofe albiei râurilor, dar are şi implicaţii economice prin evitarea pagubelor potenţiale ce se pot produce prin afectarea infrastructurii şi a lucrărilor de artă existente în zonă.
–RO M10-2 Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente - lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc. - 3 măsuri propuse şi RO M13-3 Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor - 6 măsuri propuse
Justificare: Aceste măsuri se referă la aplicabilitatea prevederilor Ordinului 819 / 2007 al MMDD privind aprobarea Normativului pentru lucrările de intreţinere şi reparaţii din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române”. Lucrările de întreţinere şi reparaţii au ca scop menţinerea construcţiilor şi instalaţiilor aferente la nivelul necesar
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
cerinţelor şi asigurarea functionalităţii amenajărilor hidrotehnice - lacuri de acumulare şi alte lucrări cu rol de apărare (îndiguiri, regularizări etc.).
–RO M11-1 şi RO M09-2 Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură şi realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni - 2 măsuri propuse
Justificare: Prin realizarea acestor acumulări se reduce riscul de inundaţii a localităţilor din aval prin reţinerea pentru o perioadă de timp a volumelor de viitură şi reducerea debitului maxim
–RO M13-4 Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă - 59 de măsuri propuse
Justificare: Prin efectuarea lucrărilor de defrişare punctuale a vegetaţiei din imediata vecinatate a albiilor minore ale cursurilor de apă se asigura capacitatea de tranzitare a debitelor de viitură, prin eliminarea îngustarilor de secţiunii de scurgere şi realizarea unor decolmatări hidraulice în aceste perioade.
–RO M08-3 Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei - 60 de măsuri propuse
Justificare: Măsura este necesară învederea asigurării capacităţii de tranzitare a debitelor în perioadele de ape mari prin albiile cursurilor de apă. Implementarea măsurii apare ca necesară din cauza colmatării rapide a acestora ca urmare a creşterii transportului aluvionar de debit solid în perioadele de viitură, provenit în principal din scurgerile de pe versanţi, ca urmare a defrişărilor necontrolate
–RO M11-3 Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie - 3 măsuri propuse
Justificare: Măsura este necesară pentru stoparea coborârii talvegului albiilor cursurilor de apă în vederea punerii în siguranţă a construcţiilor cu rol de apărare, infrastructurii de transport, stabilizarea malurilor etc.
–RO M11-4 Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale - 13 măsuri propuse
Justificare Măsura este necesară pentru protecţia localităţiilor, obiectivelor sociale, infrastructura etc. acolo unde protecţia la inundaţii nu se poate realiza prin alte soluţii.
–RO M14-2 Supraînălţare lucrărilor de îndiguire/apărare existente - 15 măsuri propuse
Justificare Măsura este necesara deoarece o parte din infrastructura existenta de aparare împotriva inundaţiilor trebuie ridicată la o clasă de importanţa mai mare, conform Directivei 2007/60/CE si H.G. 846/2010 în vederea apararii împotriva unei probabilităţi minime de 1%.
În figura 4 - 1 sunt prezentate pentru fiecare A.P.S.F.R. măsurile estimate a se realiza pentru reducerea riscului la inundaţii.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
603
Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Mureş
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
4.6.Definirea de proiecte integrate majore la nivel de A.B.A.
În scopul identificării la nivel de A.B.A. a proiectelor integrate majore8, consultantul JASPERS a solicitat o analiză matriceală, la nivelul fiecarui A.P.S.F.R., analiză care indică pe de o parte, principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% (desemnate pe baza unui criteriu unitar la nivel naţional, care ţine seama de populaţia potenţial afectată - prag peste 150 locuitori potenţial afectaţi pe localitate), precum şi principalele măsuri cu efect semnificativ de reducere a riscului la inundaţii (măsurile cele mai relevante din punct de vedere al reducerii riscului la inundaţii) în localităţile respective.
Matricea oferă o imagine calitativă a principalelor localităţi/grupuri de localităţi apărate (importante sub aspectul numărului de locuitori potenţial afectaţi) precum şi a celor mai semnificative / eficiente măsuri (măsuri structurale - hard şi soft, semnificative din punct de vedere al efectului produs) şi, prin urmare, ajută la gruparea măsurilor individuale în proiecte integrate (matricile pentru fiecare A.P.S.F.R. pot fi consultate pe site-ul www.rowater.ro)
Exemplu de matrice :
| Cod măsură | Tip măsură | Măsură propusă | A.P.S.F.R. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Localitatea 1 | Localitatea 2 | Localitatea 3 | Localitatea n | |||
| Măsura 1 | x | xx | FE | x | ||
| Măsura 2 | x | xx | - | x | ||
| Măsura 3 | FE | x | n | |||
| Simbol | Efectul (eficacitatea măsurii) |
|---|---|
| FE | Fără efect |
| x | Efect parţial (eficacitate parţială / apără parţial localitatea) |
| xx | Eficacitate foarte bună |
| n | Efect necunoscut |
| - | Măsura nu este aplicabilă pentru localitatea respectivă |
8 Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM) acordă finanţare nerambursabilă pentru proiecte de investiţii şi de asistenţă tehnică de pregătire proiecte în sectorul de apă şi apă uzată, în cadrul Axei Prioritare 5. Acest Program Operaţional reprezintă unul dintre programele operaţionale prin care pot fi accesate fondurile europene structurale şi de investiţii alocate României în perioada 2014-2020. Se reaminteşte că Obiectivul Specific 5.1 "Reducerea efectelor şi a pagubelor asupra populaţiei cauzate de fenomenele naturale asociate principalelor riscuri accentuate de schimbările climatice, în principal de inundaţii şi eroziune costieră" promovează acţiuni ce contribuie la îndeplinirea cerinţelor Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii, transpuse şi în Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice 2013-2020. A.N.A.R. va transmite spre finanţare un număr de propuneri de proiecte integrate majore. Mai departe, aceste propuneri de proiecte integrate, vor face obiectul unui checking-list, prin care Autoritatea de Management pentru POIM urmează să verifice încadrarea proiectului ca fiind eligibil pentru finanţare, în conformitate cu o serie de elemente, evidenţiate în Ghidul POIM (Criterii pentru justificarea şi pregătirea proiectelor, recomandate de JASPERS).
Informaţii detaliate cu privire la analiza matriceală realizata (sheet-uri excel) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
În tabelul 4 - 7 este prezentat numărul localităţilor/grupurilor de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. MUREŞ.
Tabel 4 - 7 Numărul localităţilor/grupurilor de localităţi potenţial afectate, situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. MUREŞ
| Nr. Localităţi cu populaţie potenţial afectabilă > 500 | Nr. Localităţi cu populaţie potenţial afectabilă > 250 | Nr. Localităţi cu populaţie potenţial afectabilă > 150 | Nr. Localităţi cu populaţie potenţial afectabilă > 80 |
| 55 | 113 | 177 | 248 |
În sprijinul abordării mai sus-menţionate, în vederea definirii proiectelor integrate, se precizează: "având în vedere necesarul masiv de investiţii comparativ cu fondurile nerambursabile disponibile, printre criteriile de prioritizare se vor număra: populaţia aflată sub incidenţa riscului, locaţia proiectului în zone cu incidenţă masivă a riscurilor, nivelul daunelor economice posibile, efectul pozitiv integrat al proiectului" (extras Ghid P.O.I.M.).
Pe baza analizei matriceale (localităţi/grupuri de localităţi supuse riscului la inundaţii în cazul scenariului de inundabilitate 1%, a măsurilor asociate propuse), la nivelul A.B.A. Mureş au fost identificate următoarele proiecte integrate majore:
1.Planul pentru prevenirea, protecţia şi diminuarea efectelor inundaţiilor în bazinul hidrografic Mureş - Etapa 2 (A.P.S.F.R – toate)
1.1.RO_M02-2 Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc.
Studii topogeodezice, realizare DTM şi modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub-bazine, pentru abordarea integrata la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii şi a actualizării hărţilor de hazard (PPPDEI 2)
1.2 RO_M02-1 - Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea/actualizarea
A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) în B.H Mureş.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Actualizarea/redefinirea A.P.S.F.R în urma actualizării hărţilor de hazard în B.H. Mureş
1.3 RO_M02-3 - Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A (Unit of Management – UoM)
Revizuirea şi actualizarea P.M.R.I. în urma actualizării/redefinirii A.P.S.F.R, Hărţi de hazard şi în urma unor evenimente neprevazute (tip Flash-Flood etc.)
1.4 RO_M17 - Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare/prognoză şi avertizare/alarmare
Dotarea cu programe Software şi sisteme Hardware (compatibile cu sistemele de evaluare şi gestiune a riscurilor existente şi/sau folosite în studiile de specialitate în evaluarea şi gestionarea riscului la inundaţii) pentru îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare/prognoză/avertizare/ alarmare a compartimentelor responsabile cu managementul riscului la inundaţii aferente ABA Mureş.
1.5 RO_M15-1- Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.
1.6 RO M16 - Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile ”Cu viaţa mea apăr viaţa”; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U..
2.Amenajarea complexă a râului Mureş - Tronson Amonte Ocna Mureş în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane
2.1 Realizare Acumulare permanentă REMETEA , r.Mureş, jud.Harghita – (70 mil mc) - (A.P.S.F.R 1 – RO_M11-1)
2.2 Amenajarea râului Mureş pt. apărarea împotriva inundaţiilor pe sectorul IOD-RĂSTOLIŢA-BORZIA, jud. Mureş": 5.14 km consolidări dig; 1.66 km consolidări mal - Lucrare în Execuţie - Rest de executat 30%: 4.18 km consolidări dig - (A.P.S.F.R 1 – RO_M13-2)
2.3 Apărarea împotriva inundaţiilor a Loc. Luduş, jud. Mureş
o Supraînălţare dig mal stâng râu Mureş în loc.Luduş,Jud Mureş: 1.75 km supraînălţare dig (Execuţie - Rest de Executat 100%) - (A.P.S.F.R 1 – RO_M14-2)
o PROPUNERE P.P.P.D.E.I. (r.Mureş A.P.S.F.R 1 şi remuu r. Pârâul de Câmpie A.P.S.F.R. 11): 3.49 km dig ,3.692 km zid;4.256 km supraînălţare diguri) - (A.P.S.F.R 1 – RO_M11-4)
2.4 Apărarea împotriva inundaţiilor a Loc. SÂNGEORGIU DE MUREŞ, jud. Mureş: 2 km dig ,1.85 km zid - PROPUNERE PPPDEI - (A.P.S.F.R 1 – RO_M11-4)
2.5 Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor – RO_M18
2.6 Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. - RO_M15-1
2.7 Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare – RO_M03-1
2.8 Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile ”Cu viaţa mea apăr viaţa”; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U..- M16
3.Amenajarea complexă a râului Arieş în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane
3.1.Acumularea Mihoieşti pentru apărare împotriva inundaţiilor şi alte folosinţe, jud. Alba – Punere în siguranţă - :Reabilitare galerie energetică ET 2 - 401 ml, Dig 3.9 m; Amenajare dren aval baraj – 329.45 ml; Refacere parapet protecţie aval baraj – 240 ml; Reabilitare drum exploatare – 274 ml; Cabina de protecţie pod rulant; Cărucior de acţionare vană plană – Lucrare în execuţie – Rest de executat 40.5% - Reabilitare galerie energetică ET 2 – 401 ml; Refacere parapet protecţie aval baraj – 120 ml; Reabilitare drum de exploatare – 274 ml; Cabină de protecţie pod rulant; Cărucior de acţionare vană plană. (A.P.S.F.R 12 - M10_1) Amenajarea râului Arieş şi afluenţi pt. apărarea împotriva
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
inundaţiilor a loc. Câmpeni, Baia de Arieş, Lunca Arieşului şi aval ac. Mihoieşti, jud. Alba": 3.225 km dig; 2.107 km zid de sprijin; 2.3 km reprofilare albie;6.875 km apărare mal; 2.3 km pereu beton - Lucrare în Execuţie - Rest de executat 32%: 0.206 km dig; 0.85 km zid de sprijin;
3.117 km apărare mal; 2.3 km pereu beton- (A.P.S.F.R 12 - M11_4)
3.2.Apărarea împotriva inundaţiilor a Mun. Turda, jud. Cluj: 6.2 km dig; 0.34 km zid ; 0.9 km supraînălţare dig - PROPUNERE PPPDEI - (A.P.S.F.R 12
–M11_4)
3.3.Apărarea împotriva inundaţiilor a Mun. Câmpia Turzii, jud. Cluj , r. Arieş şi prelungire linie apărare prin diguri remuu pr. Racoşa: 2.65 km dig ; 580 m supraînălţare dig - PROPUNERE PPPDEI- (A.P.S.F.R 12 - M11_4)
3.4.Apararea impotriva inundatiilor a Loc. Viişoara, jud. Cluj , r.Arieş: 0.71 km Dig; 2.24 km zid; 0.5 km Supraînălţare zid - - PROPUNERE PPPDEI- (A.P.S.F.R 12 - M11_4)
3.5.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor – RO_M18
3.6.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. – RO_M15-1
3.7.Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare – RO_M03-1
3.8.Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile ”Cu viaţa mea apăr viaţa”; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U..- M16
4.Amenajarea complexă a râului Mureş – Tronson Aval Ocna Mureş şi afluenţi în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor riverane
4.1.Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor Aiud şi Aiudul de Sus, jud.
Alba
o Realizare acumulare nepermanentă Aiudul de Sus, Loc. Aiudul de Sus –
4.5 mil mc - (A.P.S.F.R 17 – M09-2)
o Îndiguire r. Mureş mal drept Loc. Aiud, jud. Alba: 9.35 km dig - PROPUNERE PPPDEI – (A.P.S.F.R 1 – M11-4)
o Amenajarea r. Aiudul de Sus în Loc. Aiud şi Aiudul de Sus - 7.2 km regularizare; 5.82 km protecţie mal; 1.1 km reabilitare protecţie mal – (A.P.S.F.R 17 – M11-3)
4.2.Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţii Unirea, jud. Alba: 3.96 km dig, 0.52 km zid - PROPUNERE PPPDEI - (A.P.S.F.R 1 – M11-4)
4.3.Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţii Lipova, jud. Arad: 1 km supraînălţare zid ; 0.35 km zid - PROPUNERE PPPDEI- (A.P.S.F.R 1 – M14-2)
4.4.Amenajarea pr. Guraşada în vederea apărării împotriva inundaţiilor a localităţilor din Com. Guraşada, jud. Hunedoara în urma viiturilor din 2012: amenajare curs de apă 22.9 km - Tab.4.5 RO_M11-3
4.5.Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare – M03_1
4.6.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor – RO_M18
4.7.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media.– M15_1
4.8.Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile ”Cu viaţa mea apăr viaţa”; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U..- M16
5.Mărirea gradului de protecţie împotriva inundaţiilor în B.H Mureş prin ridicarea clasei de importanţă a infrastructurii existente de apărare.
5.1.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Ocna Mureş. jud. ALBA: 1.76 km supraînălţare zid (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.2.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Saracsău, jud. Alba: 1.99 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
5.3.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire/ apărare existente în Loc. Şibot, jud. Alba: 7 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.4.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Vurpar, jud. Alba: 5.7 km supraînălţare dig si diguri de remuu pe V. Vinţului (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.5.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc.Vinţu de Jos, jud. Alba: 4.75 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.6.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Chelmac, jud. Arad: 3 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.7.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Lalaşinţ, Com. Bârzava, jud. Arad: 2.7 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.8.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Ususău, jud. Arad: 2.9 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.9.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Ilia, jud. Hunedoara: 7.6 km supraînălţare dig; 0.6 km supraînălţare zid (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.10.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Săcămaş, jud. Hunedoara: 2 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.11.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Braznic, jud. Hunedoara: 1.6 km supraînălţare dig (A.P.S.F.R. 1 - M14-2)
5.12.Supraînălţarea lucrărilor de îndigurire / apărare existente în Loc. Blaj- Tiur, jud. Alba : 12.16 km supraînălţare dig şi diguri de remuu pe pr. Tiur şi pr. Veza (A.P.S.F.R. 19 - M14-2)
5.13.Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare – M03_1
5.14.Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. – M15_1
5.15.Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile ”Cu viaţa mea apăr viaţa”; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor
de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U..- M16
5.16.Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor - M18
| Planificare / Raportare P.M.B.H. / P.M.R.I. | Ciclul 2 - W.F.D. R.B.M.P.s (D.C.A. - P.M.B.H.) | Ciclul 1 - F.R.M.P.s (Directiva Inundaţii - P.M.R.I.) |
|---|---|---|
| Data finalizării consultării publice (draft P.M.B.H. / P.M.R.I.) | Etapa I:22/12/2014-22/06/2015; A doua etapă: 08/2015-11/2015 | 06.2015 - 12.2015 |
| Data de adoptare a P.M.B.H. / P.M.R.I. (aşteptată / previzionată) | După 22/12/2015, în funcţie de procedura S.E.A. şi procedura de adoptare prin H.G. (Oct. 2016) | Idem P.M.B.H. |
| Date de raportare în WISE | Între 22/03/2016 şi data adoptării prin H.G. | Idem P.M.B.H. |
3.Aspecte metodologice
În vederea realizării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice din România, au fost elaborate o serie de metodologii. Modul cum au fost luate în considerare obiectivele de mediu ale Directivei 2000/60/CE, în Planurile de Management al Riscului la Inundaţii (art. 7.3 şi 9) se regăseşte, concret, în:
a)Alegerea obiectivelor de management al riscului la inundaţii (v. Cap. 3, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă);
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea SEB / PEB în conformitate cu cerinJele D.C.A. (v. Metodologia de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii pe bază de analiză multi-criterială cu elemente de cost – beneficiu);
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. Cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă.
*
* *
a)Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază: social, economic, mediu şi patrimoniu cultural. În ceea ce priveşte criteriul Mediu, s-au stabilit 3 obiective de management al riscului la inundaţii, în strânsă legătură cu Directiva Cadru Apă :
1.Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (S.E.B.) / potenJialului ecologic bun (P.E.B.) în conformitate cu cerinJele D.C.A.: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
2.Minimizarea riscului inundaJiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman: numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
3.Minimizarea riscului inundaJiilor asupra obiectivelor potenJial poluatoare: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
Toate acestea vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2000/60/CE, între care se menţionează: conservarea "stării bune" şi a "stării foarte bune" a apelor, atingerea unei "stări bune" a apelor de suprafaţă, atingerea unui "potenţial ecologic bun" pentru apele artificiale sau cu regimul foarte mult modificat antropic.
b)Modul de evaluare a performanţei măsurii de management al riscului la inundaţii, pe bază de scor, pentru obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinJele D.C.A.
În procesul de prioritizare a măsurilor de management al riscului la inundaţii, în vederea considerării beneficiului fiecărei măsuri, se evaluează performanţa acesteia, pentru
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii - sub forma unui scor. Scorul acordat fiecărei măsuri variază între 0 (scor nul) şi 5 (scor maxim).
În ceea ce priveşte obiectivul Suport pentru atingerea şi conservarea S.E.B. / P.E.B. în conformitate cu cerinJele D.C.A., se acordă scor maxim (5) în cazul în care măsura nu aduce atingere S.E.B. sau P.E.B. pentru corpul de apă şi scor minim (0) în cazul în care măsura deteriorează S.E.B. sau P.E.B. a corpului de apă.
c)Recomandări metodologice în definirea măsurilor (v. cap. 4, Metodologia - cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă)
i. Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional - În vederea stabilirii
/ definirii măsurilor de management al riscului la inundaţii la nivelul fiecărei Administraţii Bazinale de Apă, s-a elaborat Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional. Acest catalog este foarte util în definirea, la nivelul A.B.A., a măsurilor celor mai relevante într-un mod unitar. În ceea ce priveşte tipurile de măsuri propuse, s-a realizat o amplă documentare bibliografică cu referire la măsurile structurale, dar mai ales a celor nestructurale (cu accent pe promovarea lucrărilor referitoare la infrastructura verde). Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune, în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii: Prevenire; Protecţie; Pregătire; Conştientizarea publicului; Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie. Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri; pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
ii. Se evidenţiază atenţia specială acordată tipurilor de măsuri nestructurale, în acord cu ghidurile EU / recomandările DG Environement şi DG Regio. Astfel, din cele 23 de tipuri de măsuri, 22 sunt nestructurale sau structurale uşoare (M11 fiind singura structurală - hard engeenering works).
iii. În ceea ce priveşte măsurile nestructurale, s-a recomandat ca acestea să fie aplicate la nivelul A.P.S.F.R.-urilor, dar pentru îmbunătăţirea semnificativă a managementului riscului la inundaţii, s-a recomandat aplicarea acestora pe scară largă la nivel de sub- bazin / bazin hidrografic (A.B.A.).
iv. Tipurile de măsuri propuse în Catalogul de măsuri potenţiale, avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. sunt clasificate în domeniul de acţiune PROTECŢIE, având codificarea RO M04, RO M05, RO M06, RO M07, RO M08. Aplicarea acestui tip de măsuri se face la nivel de
A.P.S.F.R. şi/sau A.B.A.
4.Măsurile concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Mureş
În cadrul A.B.A. Mureş situaţia măsurilor care vin în sprijinul atingerii obiectivelor de mediu ale Directivei 2000/60/CE, se prezintă după cum urmează:
| Categoria de măsură conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional | Cod Măsură | Măsură propusă în P.M.R.I. (în coordonare cu D.C.A. - P.M.B.H.) | Nr măsuri |
| Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | 8 |
| TOTAL RO M04 | 8 | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | 37 |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | 51 | |
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | 4 | |
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | 1 | |
| TOTAL RO M07 | 93 | ||
| TOTAL măsuri concrete avute în vedere pentru coordonarea dezvoltării şi implementării P.M.R.I. şi a P.M.B.H. la nivelul A.B.A. Mureş | 101 | ||
În acelaşi timp, măsurile cu o localizare precisă (georeferenţiată), încadrate în tipul de măsură RO M09-1, RO M09-2, RO M11-1, RO M11-2, RO M11-3, RO M11-4, au fost
analizate în corelaţie cu corpurile de apă. Astfel, s-a verificat dacă măsura respectiva ar putea să conducă la deteriorarea stării ecologice/potenţialului ecologic al corpurilor de apă de suprafaţă ca urmare a noilor modificări ale caracteristicilor fizice ale acestora sau să împiedice ne-atingerea stării ecologice bune/potenţialului ecologic bun. Verificarea s-a realizat pe baza criteriilor abiotice privind presiunile hidromorfologice semnificative şi a aspectelor metodologice stabilite în cadrul Elementelor metodologice privind aplicarea excepţiilor de la obiectivele de mediu în cadrul articolului 4.7. al Directivei Cadru în domeniul Apei.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
În cadrul acestui capitol se descrie modul în care progresul implementării măsurilor identificate va fi monitorizat (v. Anexă - partea A.II.1 din Directiva Inundaţii).
Pentru toate măsurile de management al riscului la inundaţii propuse, codificate (M01
–M23), conform Catalogului de măsuri potenţiale, indiferent de nivelul de aplicabilitate al măsurii (naţional / A.B.A. / A.P.S.F.R.), s-au identificat indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului de implementare a măsurilor şi s-a propus periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare (verificare/control a progresului de implementare a măsurii) pentru fiecare măsură (v. tabelul 5 - 1). În ultima coloană a tabelului se furnizează informaţia cu privire la autoritatea / autorităţile responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor propuse.
Monitorizarea măsurilor naţionale şi coordonarea generală a acestora vor fi elaborate în cadrul ministerelor cu competente specifice in managementul riscurilor la inundaţii, cu raportare anuala in cadrul Consiliului Ministerial al Apelor. Măsurile aplicabile la nivel de A.B.A. / A.P.S.F.R vor fi monitorizate în cadrul A.N.A.R. / A.B.A, cu raportare anuala catre M.M.A.P. si in cadrul Comitetelor de Bazin.
617
Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | Definirea unui cadru legislativ, organizaţional, tehnic pentru implementarea Directivei Inundaţii | RO M01-1 | Îmbunătăţirea cadrului legal privind implementarea Directivei Inundaţii: | ||||
| i) Elaborarea şi / sau (după caz) adaptarea actelor normative de reglementare juridică privind ocuparea şi / sau stabilirea unui drept limitat de folosinţă a albiilor, acumulărilor şi terenurilor alocate sau afectate de implementarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii (albie minoră, albie majoră, mal, cuvetă lac, zone tampon, acumulări, renaturări etc.); se are în vedere preluarea terenurilor în patrimoniul public al statului, sau (după caz) limitarea / condiţionarea dreptului de folosinţă a terţilor proprietari / administratori | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Reglementări legale şi tehnice specifice pentru toate categoriile de construcţii (noi) care se realizează în zone potenţial inundabile, sau care se află în orice relaţie cu apele | Număr reglementări legale şi tehnice | Anuală | 1 | M.T | |||
| iii) Adaptarea legislaţiei în construcţii pentru a permite realizarea lucrărilor de intervenţii operative la construcţiile / albiile cursurilor de apă pentru protecţia obiectivelor socio-economice | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.D.R.A.P., I.S.C. | |||
| iv) Reglementări privind sistemul de asigurare al construcţiilor situate în zone inundabile | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | Comisia de supraveghere a asigurărilor, M.F.P. | |||
| v) Revizuirea reglementărilor tehnice privind soluţiile de construcţie şi exploatare a infrastructurii de transport (drumuri, căi ferate), care, în perioadele de ape mari au şi rol de apărare împotriva inundaţiilor | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.T | |||
| vi) Revizuirea reglementărilor tehnice specifice pentru amenajarea cursurilor de apă cu rol de reducere a riscului la inundaţii | Număr acte normative aprobate / revizuite | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| vii) Revizuirea normelor de proiectare a structurilor de apărare, cu o valoare a probabilităţilor anuale de depăşire diferenţiată pentru zonele urbane dezvoltate, pentru zonele urbane cu dezvoltare medie, zonele rurale şi pentru zonele agricole conform prevederilor Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung | Număr revizuiri privind normele de proiectare | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| RO M01-2 | Elaborarea de studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional: | ||||||
| i) Studii şi proiecte pentru informatizarea şi actualizarea centralizată a datelor administrative şi tehnice ale construcţiilor, albiilor şi amenajărilor sistemului naţional de G.A. şi de îmbunătăţiri funciare cu rol în managementul riscului la inundaţii | Număr studii, proiecte | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| ii) Studii pentru identificarea zonelor şi sectoarelor susceptibile la viituri de tip flash - flood | Număr studii | Anuală | 1 | M.T | |||
| iii) Studii pentru estimarea impactului schimbărilor climatice asupra regimului debitelor maxime ale cursurilor de apă | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | |||
| RO M01-2 | iv) Studii pentru estimarea impactului diverselor categorii folosinţă a terenurilor (land-use) asupra regimului hidrologic; | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. | ||
| v) Studii pentru modelarea hidrologică şi hidraulică a viiturilor pe bazine şi sub- bazine (necesare elaborării hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii) în vederea unei abordări integrate la nivel bazinal a managementului riscului la inundaţii | Număr studii | Anuală | 1 | M.M.A.P. |
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Prevenire | !image Revizuirea si actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii | RO M02-1 | Revizuirea E.P.R.I., respectiv redefinirea / actualizarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk) | Raportare la CE 22 martie 2018 | Anuală | 12 | M.M.A.P. |
| RO M02-2 | Actualizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, inclusiv ţinând seama de viiturile rapide (flash-flood), de alte mecanisme de producere a inundaţiilor, de efectele schimbărilor climatice etc. | Raportare la CE 22 martie 2020 | Anuală | 12 | M.M.A.P. M.M.A.P. | ||
| RO M02-3 | Revizuirea şi actualizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivel de A.B.A (Unit of Management - UoM) | Raportare la CE 22 martie 2022 | Anuală | 12 | M.M.A.P. | ||
| Coordonarea strategiilor de planificare teritorială (planurilor de amenajare a teritoriului la nivel naţional, judeţean şi zonal şi a planurilor de urbanism - P.U.G., P.U.Z., P.U.D.) cu Planurile de Management al Riscului la Inundaţii | RO M03-1 | Intabularea terenurilor ocupate de infrastructura de apărare împotriva inundaţiilor, în conformitate cu dispoziţiile legate în materia cadastrului şi a publicităţii imobiliare | Suprafaţa intabulată (ha) Lungime totală a cursuri de apă amenajate cu lucrări de apărare împotriva inundaţiilor intabulate(km) | Anuală | 70% din lungimea de cca. 12000 km de diguri şi 50% din cca. 200 baraje cu volum mare de atenuare | M.M.A.P. | |
| RO M03-2 | Introducerea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii în Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare Locală si actualizarea Regulamentelor Generale şi Locale de Urbanism aferente Planurilor Urbanistice Generale pentru unităţile administrativ teritoriale, prin cuprinderea de prevederi pe termen mediu şi lung cu privire la zonele de risc la inundaţii identificate prin hărţile de risc la inundaţii şi adoptarea măsurilor cuprinse în P.M.R.I. | Număr U.A.T. cu planuri de urbanism reactualizate | Anuală | Toate U.A.T.-urile aflate în zonele cu hazard la inundaţii 1% identificat (cca. 600 din cca. 2700 U.A.T.) | C.J. | ||
| RO M03-3 | Efectuarea de către Inspectoratul de Stat în Construcţii a unor controale periodice la interval de cel mult un an, şi oricând la sesizarea organelor M.M.A.P., cu privire la legalitatea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi execuţia construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură amplasate în zonele inundabile. Analiza posibilităţilor de relocare a construcţiilor/analiza soluţiilor tehnice pentru creşterea rezilienţei construcţiilor şi a lucrărilor de infrastructură aflate în zone inundabile. Definirea unor planuri de măsuri în acest sens, cu identificarea soluţiilor juridice şi a surselor de finanţare | Număr controale Număr studii fundamentare care să stea la baza elaborării documentaţiilor de amenajarea teritoriului şi de urbanism | Anuală | 5-10 controale 42 de studii de fundamentare | I.S.C. C.J. | ||
| RO M03-4 | Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea V, actualizarea coordonată a Planurilor de Amenajare a Teritoriilor Judeţene şi realizarea unor Planuri de Amenajare a Teritoriului Zonal pentru zonele cu risc la inundaţii, corelate cu Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional, pe baza Harţilor de Hazard şi Risc la Inundaţii şi a prevederilor Planului de Management al Riscului la Inundaţii | Număr planuri de amenajarea teritoriului elaborate/actualizate | Anuală | Actualizarea P.A.T.N. sectiunea V Zone de risc natural -; 42 P.A.T.J. reactualizate; P.A.T.Z. elaborate pentru zonele cu risc la inundaţii | M.D.R.A.P. C.J. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
618
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de restaurare a zonelor de retenţie (lunci inundabile, zone umede etc.) | RO M04-1 | Crearea de noi zone umede | Număr zone umede nou create Suprafaţa zonelor umede nou create (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M04-2 | Reconectarea şi restaurarea luncii inundabile | Număr lucrări de reconectare Suprafaţa restaurată a luncii inundabile (ha) | Anuală | Conform propuneri lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-3 | Remeandrarea cursului de apă | Lungimea cursului de apă remeandrat (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-4 | Renaturarea malurilor cursului de apă (protecţii vegetative) | Lungimea cursului de apă cu lucrări de renaturare a malurilor (km) | Anuală | Conform propuneri lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M04-5 | Restaurarea lacurilor naturale | Număr lacuri naturale restaurate | Anuală | Conform propuneri lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri naturale de retenţie a apei în zone urbane / populate | RO M05-1 | Rigole "verzi", canale şi rigole, sisteme de drenaj etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | ||
| RO M05-2 | Colectarea şi stocarea apei de ploaie în rezervoare, îngropate / subterane | Număr localităţi cu măsura aplicată Capacitate de stocare (m3) | Anuală | C.J. | |||
| RO M05-3 | Pavaje permeabile, acoperişuri verzi, zone de bioretenţie, canale de infiltraţie, spaţii verzi amenajate (inclusiv plantarea de arbori şi arbuşti pentru drenarea biologică a excesului de umiditate) etc. | Număr localităţi cu măsura aplicată | Anuală | C.J. | |||
| Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în agricultura | RO M06-1 | Menţinerea arealelor ocupate de fâneţe şi păşuni în zonele inundabile | Suprafaţa zonelor menţinute cu fâneţe şi păşuni - an de referinţă 2015 (ha) | Anuală | 100% | M.A.D.R. | |
| RO M06-2 | Practici de cultivare pentru conservarea solului | Număr zone supuse practicilor de cultivare pentru conservarea solului Suprafaţa aferentă practicilor de cultivare pentru conservarea solului(ha) | Anuală | 148 125.252 ha | M.A.D.R. | ||
| RO M06-3 | Terasarea versanţilor | Număr zone amenajate Suprafaţa acoperită cu lucrări de terasare a versanţilor (ha) | Anuală | 67 193.468 ha | M.A.D.R. |
619
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri naturale de retenţie a apei prin schimbarea sau adaptarea practicilor de utilizare a terenurilor în managementul pădurilor | RO M07-1 | Îmbunătăţirea managementului pădurilor în zonele inundabile | Suprafaţa pădurilor din zonele inundabile (ha) Proporţia suprafeţelor cu pădure în zona inundabilă (%) | 6 ani | În funcţie de necesităţi | M.M.A.P., Gărzile forestiere |
| RO M07-2 | Menţinerea suprafeţei pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor | Suprafaţa pădurilor în bazine de recepţie (ha) Proporţia pădurilor în suprafaţa de recepţie (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-3 | Menţinerea pădurilor în zonele perimetrale lacurilor de acumulare | Suprafaţa de pădure în zonele perimetrale (ha) Proporţia pădurilor pe terenurile care reprezintă versanţii direcţi ai acumulărilor (%) | 6 ani | 100% | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-4 | Extinderea pădurilor în bazinele de recepţie ale A.P.S.F.R. - urilor (împăduriri în afara fondului forestier) | Suprafaţa terenurilor cu altă destinaţie decât cea forestieră împădurite (an referinţă 2015) - lucrări finalizate şi recepţionate (ha) | 6 ani | cca. 5000 ha | M.M.A.P., Gărzile forestiere | ||
| RO M07-5 | Lucrări de amenajare a bazinelor hidrografice torenţiale - amenajarea albiilor torenţiale | Lungime amenajare/corectie torenţi - an referinţă 2015 (km) | 6 ani | 138 km | M.M.A.P., Gărzile forestiere, MA.D.R., A.N.I.F. | ||
| Alte măsuri de reducere a nivelului apei | RO M08-1 | Mărirea capacităţii de tranzitare prin redimensionarea podurilor | Număr poduri redimensionate | Anuală | cca. 60 la nivel naţional | M.T. | |
| RO M08-2 | Măsuri de asigurare a capacităţilor de desecare / drenaj | Suprafeţe de teren desecate / drenate cu efect în intravilan (ha) | Anuală | 0,2 mil. ha | M.A.D.R. | ||
| RO M08-3 | Creşterea capacităţii de tranzitare a albiei minore prin lucrări locale de decolmatare şi reprofilare a albiei | Lungimea cursurilor de apă decolmatate/reprofilate (km) Volum de terasamente rezultat din decolmatarea / reprofilarea cursului de apă | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M08-4 | Relocare diguri | Lungime diguri relocate (km) Suprafaţa inundată prin relocare (ha) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M08-5 | Demolare, sau după caz relocare lucrări / construcţii diverse amplasate în albie care obturează secţiunea de scurgere | Număr intervenţii | Anuală | Funcţie de necesităţi | M.M.A.P. | ||
| RO M08-6 | Refacerea / Menţinerea volumelor de atenuare a lucrărilor de acumulare existente (permanente / nepermanente) | Volum de atenuare asigurat (mc) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
620
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin realizarea de poldere şi lacuri de acumulare de mici dimensiuni (realizate în zona superioară a bazinului hidrografic) | RO M09-1 | Realizarea de noi poldere; asigurarea funcţionalităţii polderelor existente | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M09-2 | Realizarea de noi acumulări nepermanente de mici dimensiuni | Număr lucrări Volume pentru atenuare asigurate (mc) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri de îmbunătăţire a capacităţii de retenţie la nivelul bazinului hidrografic prin mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor mari existente / creşterea capacităţii de atenuare a lacurilor de acumulare faţă de capacitatea proiectată | RO M10-1 | Mărirea gradului de siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente (reabilitare: modernizări, măsuri de limitare a infiltraţiilor etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO M10-2 | Realizarea lucrărilor de mentenanţă pentru exploatarea în siguranţă a construcţiilor hidrotehnice existente şi a echipamentelor aferente (lucrări de întreţinere şi reparaţii curente, modernizări, retehnologizări, etc.) | Număr construcţii hidrotehnice | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| Măsuri structurale de protecţie (planificare şi realizare) | RO M11-1 | Realizarea de noi acumulări pentru atenuarea undelor de viitură | Număr lucrări Volum total de atenuare (m3) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | |
| RO M11-2 | Realizarea de derivaţii de ape mari | Lungime derivaţii pentru ape mari (km) Debit tranzitat de derivaţii pentru ape mari (m3/s) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-3 | Măsuri de stabilizare a albiei - recalibrări albii, parapeţi, ziduri de sprijin, apărări de mal, stabilizare pat albie | Lungime cursuri de apă cu lucrări de stabilizare a albiei (km) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-4 | Măsuri de protecţie de-a lungul cursurilor de apă prin lucrări de îndiguire locale | Lungime diguri noi (km) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M11-5 | Măsuri pentru reducerea scurgerii pe versanţi şi reţinerea aluviunilor / sedimentelor | Suprafaţa amenajată cu lucrări de combatere a eroziunii solurilor (ha) | Anuală | 2,2 mil. ha | M.A.D.R. |
621
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Măsuri pentru creşterea rezilienţei populaţiei (Implementarea si adaptarea de măsuri de protecţie pentru diverse obiective - clădiri, construcţii) | RO M12-1 | Supraînălţarea construcţiei, inundarea controlată a subsolului (Wet Floodproofing); materialele de construcţii trebuie să fie rezistente la apă şi toate utilităţile trebuie să se afle deasupra cotei de proiectare la inundaţii (măsura nu se aplică în cazul viiturilor caracterizate de adâncimi mari şi viteze mari ale apei) | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de supraînălţare / inundare controlată a subsolului (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |
| RO M12-2 | Impermeabilizarea construcţiei (Dry Floodproofing) - etanşeizarea clădirii cu materiale impermeabile (folii impermeabile sau alte materiale prin care să se evite intrarea apei în locuinţă) şi este aplicabilă în zonele caracterizate de adâncime mică şi viteză redusă a apei, în caz de inundare | Număr construcţii la care s-a aplicat măsura de impermeabilizare (an de referinţă 2015) | Anuală | C.J. Autorităţi locale | |||
| RO M12-3 | Praguri / diguri locale / ziduri de protecţie împotriva inundaţiilor (Berms/Local Levees and Floodwalls) - structuri inelare de înălţime redusă ce pot fi plasate în jurul unei singure construcţii sau a unui grup redus de construcţii (trebuie să includă şi sisteme de drenaj şi evacuare a apei din incinta protejată) | Număr construcţii/grupuri de construcţii cu protecţie individuală | Anuală | 4 | C.J. Autorităţi locale | ||
| Măsuri de supraveghere, urmărirea comportării, expertizare, intervenţii de consolidare, reabilitare şi întreţinere a cursurilor de apă şi mentenanţa lucrărilor hidrotehnice cu rol de apărare | RO M13-1 | Îmbunătăţirea procesului de supraveghere şi U.C.C.T., expertizare şi determinare a soluţiilor de intervenţie la lucrările hidrotehnice. | Număr rapoarte / expertize / documentaţii | Anuală | Minim 80% lucrări să aibă rapoarte şi expertize în termen de valabilitate şi documentaţii de stabilire a soluţiilor de remediere | M.M.A.P. | |
| RO M13-2 | Măsuri de modernizare, consolidare a construcţiilor hidrotehnice de amenajare a cursurilor de apă | Număr lucrări de modernizare şi/sau consolidare Lungime cursuri de apă amenajate cu lucrări de modernizare şi/sau consolidare (km) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M13-3 | Mentenanţa infrastructurilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor | Număr lucrări de mentenanţă realizate Lungime cursuri de apă amenajate pentru care s-au realizat lucrări de mentenanţă (km) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M13-4 | Întreţinerea albiilor cursurilor de apă şi eliminarea blocajelor, obstacolelor pe cursurile de apă | Lungime cursuri de apă (km) Suprafaţa albiei întreţinută (ha) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
622
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Protecţie | Adaptarea construcţiilor, infrastructurii şi structurilor de apărare existente la condiţiile schimbărilor climatice | RO M14-1 | Recalcularea nivelurilor de proiectare a sistemului actual de protecţie împotriva inundaţiilor, inclusiv a capacităţii descărcătorilor acumulării | Număr studii cu analiză bazinală a impactului schimbărilor climatice asupra lucrărilor hidrotehnice Număr studii privind adaptarea lucrărilor hidrotehnice în conformitate cu prevederile S.N.C.S. şi S.M.R.I. | Anuală | 11 | M.M.A.P. |
| RO M14-2 | Supraînălţarea lucrărilor de îndiguire/ apărare existente | Lungime diguri supraînălţate (km) | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. | ||
| RO M14-3 | Optimizarea exploatării lacurilor de acumulare în vederea creşterii capacităţii de retenţie / atenuare | Număr regulamente de exploatare, inclusiv regulamente coordonate pe subbazine (grafice dispecer) actualizate | Anuală | principalele lacuri de acumulare (41) | M.M.A.P. | ||
| Conştientizarea publicului | Activităţi de informare adecvată a publicului şi de promovare a participării publicului | RO M15-1 | Activităţi de informare a publicului privind conştientizarea riscului la inundaţii adaptate specific nevoilor comunităţilor respective (inclusiv sănătate şi igiena la nivel local); măsuri preventive şi operative ce trebuie luate într-o situaţie de urgenţă, individuale şi de grup; realizare, publicare şi diseminare broşuri, pliante flyere, precum şi campanii şi comunicare în media. | Numar acţiuni de informare / an Număr de materiale publicate | Anuală | 252 (42/an) 10.000 buc | M.M.A.P., M.A.I. (I.G.S.U.), M.S. |
| RO M15-2 | Activităţi de promovare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii | Număr acţiuni de implicare a participării publicului în etapele de implementare a Directivei Inundaţii în E.P.R.I., H.H. şi H.R., P.M.R.I. | Anuală | 11 rapoarte bazinale anuale, 1 raport naţional | M.M.A.P. | ||
| RO M15-3 | Măsuri de protejare a stării de sănătate a populaţiei; Elaborarea unui Ghid privind educarea şi comportamentul populaţiei în zonele cu risc la inundaţii (coordonarea acţiunilor de ajutor şi asigurarea asistenţei medicale, manevre de prim ajutor ce se întreprind până la sosirea echipajelor de specialitate, realizarea unei rezerve minimale de materiale, efecte personale, alimente şi apă potabilă pentru subzistenţa în astfel de situaţii, comportament şi deprinderi pentru păstrarea unei igiene individuale şi comunitare adecvată). | Număr de exemplare ghid diseminat la nivel de primării şi în mediul şcolar / gimnazial / universitar Număr verificări privind însuşirea cunoştinţelor de comportament la evenimente de inundaţii | Anuală | 420 exemplare hârtie (cca. 2700 diseminate în format electronic către U.A.T.) | M.S. |
623
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| Activităţi de educare / instruire a populaţiei | RO M16 | Pregătirea, copiilor, elevilor şi studenţilor din învăţământul naţional preuniversitar şi superior prin tematică dedicată situaţiilor de urgenţă (inclusiv inundaţii) inclusă în programele şcolare; Funcţionarea cercurilor de elevi în domeniul protecţiei civile "Cu viaţa mea apăr viaţa"; Pregătirea elevilor în centre de informare şi pregătire ale I.G.S.U.; Pregătirea personalului cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale şi operatori economici) în centre de pregătire ale I.G.S.U.. | Număr ore alocate / an Număr cercuri Număr participanţi / an Număr participanţi / an | Anuală | 12 (2/an) 250 60.000 (10.000/an) 15.000 (2.500/an) | M.A.I. (I.G.S.U.) M.M.A.P. | |
| Pregătirea | Măsuri privind monitorizarea, prognoza şi avertizarea inundaţiilor | RO M17 | Îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare / prognoză şi avertizare / alarmare | Număr avertizări emise / număr evenimente hidrologice înregistrate Număr unităţi administrativ teritoriale avertizate / alarmate / număr de U.A.T.-uri afectate | Anuală | 100% 100% | M.M.A.P. M.A.I. (I.G.S.U.) |
| Elaborarea / revizuirea planurilor de apărare la inundaţii în corelare cu alte planuri de management al situaţiilor de urgenţă asociate (I.G.S.U.) | RO M18 | Revizuirea planurilor de apărare împotriva inundaţiilor | Număr Planuri locale / judeţene de apărare împotriva inundaţiilor revizuite | Anuală | 100% | M.M.A.P. | |
| Activităţi de simulare a evenimentelor de inundaţii cu participare interinstituţională | RO M19 | Exerciţii de simulare anuale cu participarea tuturor instituţiilor judeţene cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii | Număr de exerciţii de simulare | Anuală | 240 | M.A.I | |
| Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale în situaţii de urgenţă şi stimularea voluntariatului | RO M20 | Asigurarea pregătirii resurselor umane şi materiale necesare gestionării în bune condiţii a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, inlcusiv a grupurilor de voluntari care să participe la acţiunile de salvare - evacuare a populaţiei; dotarea cu materiale şi mijloace de intervenţie la nivel judeţean / local pentru I.S.U., A.N.A.R., (C.I.R. - F.I.R.). Autorităţi judeţene şi locale, precum şi pentru toţi deţinătorii de lucrări cu rol de apărare împotriva inundaţiilor. Asigurarea resurselor materiale, inclusiv controlul calităţii apei potabile, consultanţă privind dezinfecţia fântânilor şi furnizarea apei din surse alternative. | Proporţie personal de intervenţie instruit Grad dotare cu mijloace şi echipamente (faţă de anul 2015) | Anuală | 50% din personal instruit Creşterea cu 10% a capacităţii operative de apărare cu caracter local | M.A.I | |
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Acţiuni de răspuns în situaţii de urgenţă | RO M21-1 | Măsuri de intervenţie în regim de urgenţă pentru stabilizarea punctelor critice identificate în perioada premergătoare inundaţiei (eroziuni, alunecări de taluze zone îndiguite / traversări / halde/ versanţi / etc.) | Număr intervenţii | Anuală | Conform propunerii lucrări ABA (tabelele 4-4 şi 4-5 din P.M.R.I.) | M.M.A.P. |
| RO M21-2 | Măsuri de limitare a zonei inundate prin liniile secundare de apărare (diguri de compartimentare, ramblee ale căilor de transport etc.); măsuri de evacuare a apei din zonele inundate | Număr acţiuni de localizare inundaţii | Anuală | În funcţie de evenimente | M.M.A.P. |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
624
| Domeniu de acţiune | Tip de măsură | Cod măsură | Măsuri (Exemple) | Indicatorii urmăriţi în evaluarea progresului | Periodicitatea (frecvenţa) de monitorizare | Ţintă 2021 | Autorităţi responsabile pentru urmărirea implementării măsurilor |
| RO M21-3 | Îmbunătăţirea modului de acţiune şi conlucrare a autorităţilor implicate în managementul situaţiilor de urgenţă (realizarea / reactualizarea procedurilor de intervenţie) | Număr proceduri intervenţie reactualizate | Anuală | toate procedurile situaţiilor de urgenţă reactualizate (100%), functţe de necesitati | M.A.I. | ||
| Răspuns şi Refacere / Reconstrucţie | Evaluarea pagubelor şi refacere | RO M22-1 | Evaluarea / Îmbunătăţirea procesului de evaluare a pagubelor (Baze de date - pagube; dezvoltarea unei metodologii de evaluare a pagubelor; curbe probabilitate - pagube) | Număr rapoarte de sinteză / număr de evenimente Metodologie aprobată | Anuală | 100% 1 | M.M.A.P. |
| RO M22-2 | Reparaţii provizorii ale tuturor tipurilor de infrastructuri afectate de inundaţii pentru asigurarea funcţionalităţii minimale a acestora | Număr lucrări reparaţii / intervenţie | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile care au în administrare infrastructuri | ||
| RO M22-3 | Refacerea / Reabilitarea infrastructurii şi a proprietăţilor afectate (inclusiv monitorizarea calităţii apei, cu efectuarea de analize şi consultanţă de specialitate privind dezinfecţia fântânilor şi a altor surse de apă) | Număr infrastructuri / proprietăţi refăcute / reabilitate Total costuri alocate refacerii infrastructurii şi proprietăţilor afectate (Euro) | Anuală | Funcţie de evenimente | Toate instituţiile cu atribuţii în domeniu | ||
| Documentare şi analiză | RO M23 | Îmbunătăţirea analizelor post eveniment (cauze, desfăşurare, efecte etc.), feed back - lecţii învăţate | Număr Rapoarte post- eveniment / eveniment | Anuală | 100% | M.M.A.P. |
625
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
În conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii (Articolele 9 şi 10, Anexă - partea A.II.2), au fost întreprinse o serie de demersuri pentru informarea şi consultarea publicului, precum şi pentru încurajarea implicării active a părţilor interesate în dezvoltarea P.M.R.I. în coordonare cu D.C.A.
Se evidenţiază demersurile întreprinse:
–la nivel naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central),
–la nivel bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin),
–precum şi la nivel local şi judeţean (la nivelul judeţelor, a comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Acţiunile cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central, au constat în:
–Activităţi premergatoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planului de comunicare privind Planului de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.1);
o Stabilirea listei de stakeholderi (autorităţi publice centrale si locale, autorităţi judeţene, instituţi colaboratoare, mediul academic, O.N.G., operatori de apă), inclusiv identificarea persoanelor de contact invitate la dezbateri şi care primesc periodic informaţii / metodologii etc. şi de la care se aşteaptă feedback;
o Conceperea primului chestionar (diseminat la 30.06.2015) privind elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii pe bazine hidrografice (Anexa 6.2) şi a primului Newsletter cu scop de informare cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (Anexa 6.3).
o Conceperea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. (Anexa 6.4).
o Conceperea celui de-al doilea Chestionar cu privire la draftul P.M.R.I. aferent fiecarei A.B.A.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al P.M.R.I.
o Organizarea unei întâlniri cu reprezentanţi ai mediului academic în cadrul căreia s-a susţinut o prezentare tehnică, de informare, dedicată
P.M.R.I. - la U.P.B., Facultatea de Energetică (3 iunie 2015);
o Participări la emisiuni radio (Radio Antena Satelor - 7 aprilie, 16 iunie 2015);
o Organizarea primei dezbateri la nivel central (30 iunie 2015, sediul M.M.A.P.) în cadrul căreia au fost supuse consultării publice obiectivele de management al riscului la inundaţii şi Catalogul de măsuri potenţiale de la nivel naţional; au participat instituţiile publice centrale cu responsabilităţi în domeniul managementului riscului la inundaţii (M.M.A.P., M.D.R.A.P., M.A.D.R., M.S. şi I.G.S.U.), A.N.A.R.,
I.N.H.G.A., institute de cercetare şi reprezentanţi ai mediului academic precum şi ai M.F.E.;
o Diseminarea chestionarului către lista de stakeholderi, chestionar conţinând întrebări de verificare a modului de informare şi consultare a publicului;
o Diseminarea Newsletterului către lista de stakeholderi, cu scopul de a-i informa cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi obţinerea din partea stakeholderilor a un punct de vedere cu privire la (1) obiectivele de management al riscului la inundaţii şi indicatorii asociaţi şi (2) Catalogul de măsuri potenţiale (s-a realizat un număr de 6000 de exemplare (500 x 11 - câte 500 exemplare
/ A.B..A. şi 500 exemplare / Bucureşti, care au fost diseminate la nivelul stakeholderilor);
o Organizarea unei dezbateri tehnice - la sediul U.T.C.B., Facultatea de Hidrotehnică (15 iulie 2015) - cu participarea cadrelor universitare, cu privire la P.M.R.I. şi Catalogul de măsuri potenţiale propus;
o Organizarea unei dezbateri şi întâlniri de lucru (18 septembrie 2015, sediul M.M.A.P) în scopul elaborării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii şi pentru stabilirea de măsuri concrete ale altor autorităţi responsabile. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E.,
A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.). Reprezentanţii I.N.H.G.A. au prezentat stadiul de implementare a Directivei Inundaţii şi cerinţele principale de raportare pentru autorităţile implicate în managementul riscului la inundaţii (prezente la întâlnire), în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora;
o Elaborare de prezentări şi articole ştiinţifice pe tematica P.M.R.I.;
o Prezentări şi dezbateri în cadrul Conferinţei Ştiinţifice Anuale a
I.N.H.G.A. pe problematica riscului la inundaţii (metode şi indicatori pentru ierarhizarea A.P.S.F.R.-urilor din România din punct de vedere al
severităţii riscului, indicatori pentru evaluarea expunerii la risc a diferitelor tipuri de receptori la nivelul ţării, dificultăţi de abordare a riscului specific râurilor mici, etc.) şi a Planului de Management al Riscului la Inundaţii (stadiu, abordare, măsuri, exemple, modul de aplicare al art. 4.7 al Directivei Cadru Apă etc);
o Participarea la o emisiune televizată - film documentar Apa Şi Tehnologia în slujba Oamenilor (4 episoade), dedicat problematicii managementului riscului la inundaţii, hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, Catalogului de măsuri potenţiale, Planului de Management al Riscului la Inundaţii, proiectelor A.N.A.R. (Watman) etc.; filmul a fost difuzat la postul public, naţional de televiziune - TVR 1 şi are ca scop atât promovarea politicilor de gospodărire a apelor a celor două instituţii, cât şi conştientizarea riscului la inundaţii (distribuit de TVR 1 în cursul lunii noiembrie 2015);
o Diseminarea pliantelor conţinând informaţii despre P.M.R.I. şi rolurile autorităţilor responsabile; postarea lui în format electronic pe siteul I.N.H.G.A.;
o Organizarea unei noi dezbateri şi întâlniri de lucru în perioada 17/18 martie 2016 sediul M.M.A.P, în vederea definitivării Planului de măsuri privind managementul riscului la inundaţii, agrearea indicatorilor de monitorizare a progresului de implementare a masurilor,a autorităţilor responsabile pentru aceasta monitorizare, în conformitate cu domeniul specific de competenţă al acestora, şi a ţintelor 2021. La această întâlnire au participat reprezentanţi ai M.T., M.A.D.R., M.D.R.A.P., M.F.E.,
A.N.I.F. şi reprezentanţi ai Direcţiei Politici, Strategii şi Proiecte pentru Păduri (din cadrul M.M.A.P.);
o Organizarea în data de 21 martie 2016 a şedinţei Consiliului Interministerial al Apelor pentru avizarea Planului de Management al Riscului la Inundatii, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Consiliului interministerial al apelor, aprobat prin Hotărârea de Guvern nr. 316/2007. La această şedinţă au participat reprezentanţi ai Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Ministerului Fondurilor Europene, Ministerului Economiei, Comerţuului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri, Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Ministerului Transporturilor, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, Ministerului Transporturilor, Departamentului pentru proiecte de
infrastructură şi investiţii străine, Administraţiei Naţionale "Apele Române", Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului, Administraţiei Fondului pentru Mediu, Gărzii Naţionale de Mediu, Regiei Naţionale a Pădurilor - ROMSILVA, Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, Hidroelectrica S.A.
o Celebrarea pe 22 martie 2016 a Zilei Mondiale a Apei, ocazie cu care Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor a făcut anunţul legat de finalizarea primului Plan de Management al Riscului la Inundaţii (PMRI) pentru ciclul de raportare 2016-2021, elaborat pe baza principiilor dezvoltării durabile şi al adaptării la efectele schimbărilor climatice si raportarea acestuia în sistemul WISE al Comisiei Europene. Trebuie menţionat ca faptul că realizarea acestui Plan a constituit o prioritate a Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor şi este în concordanţă cu Planul sectorial de acţiune al Guvernului României pentru domeniul ape.
o Realizarea unei adrese de email comunicare.inundatii@rowater.ro, unde să poată fi colectate orice fel de opinii ale stakeholderilor;
o Postarea pe site-ul A.N.A.R. (www.rowater.ro) şi I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) a P.M.R.I. precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii; Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii).
Acţiunile desfăşurate la nivelul A.B.A. Mureş şi a Comitetului de Bazin
–Activităţi premergătoare informării şi consultării publicului:
o Elaborarea Planului de comunicare privind P.M.R.I la nivel de A.B.A.
–Activităţi de informare şi consultare a publicului cu referire la procesul de elaborare al PMRI:
o Prezentarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii, Newsletterul şi chestionarul privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii al spaţiului hidrografic Mureş au fost transmise părţilor implicate, în cadrul şedinţelor publice organizate de:
■ Instituţia Prefectului Judeţului Harghita (1 septembrie 2015),
■ Instituţia Prefectului Judeţului Alba (16 noiembrie 2015),
■ Instituţia Prefectului Judeţului Sibiu (24 septembrie 2015),
■ Comitetului de Bazin Mureş din data de 29 iunie 2015,
cât şi prin mail pentru diseminare de Instituţiile Prefectului către primăriile aferente bazinului hidrografic Mureş în vederea susţinerii şedinţelor de prezentare a P.M.R.I. cu următoarele puncte de dezbatere :
■ Descrierea P.M.R.I. şi însemnătatea măsurilor propuse pentru reducerea riscului la inundaţii.
■ Importanţa implicării tuturor instituţiilor cu atribuţii în managementul riscului la inundaţii în elaborarea acestui plan şi în special a identificării măsurilor proprii pentru reducerea riscului la inundaţii;
■ Solicitarea din partea A.B.A. privind transmiterea de către toate instituţiile cu atribuţii în domeniul managementului riscului la inundaţii, de la nivel local (Direcţiile Silvice, A.N.I.F., Consilii Judeţene, Direcţii Agricole, I.G.S.U., etc.), a măsurilor specifice pentru reducerea riscului la inundaţii (masuri în curs de realizare sau propuse, având ca perioadă de implementare 2016-2021).
o Postarea pe site-ul A.B.A. Mureş a Planului de Management al Riscului la Inundaţii precum şi a altor materiale informative referitoare la managementul riscului la inundaţii, respectiv: Informare generală cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii; Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii.
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al
%20riscului%20la%20Inundatii.aspx;
o Diseminarea chestionarului nr. 2 cu privire la draft-ul P.M.R.I. - A.B.A. Mureş. Chestionarele au fost oferite spre completarea părţilor implicate în cadrul Comitetului de Bazin.
Acţiunile desfăşurate la nivel local şi judeţean (la nivelul judeţelor, a comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor):
–În conformitate cu prevederile „Planului principalelor activităţi ale Comitetului ministerial pentru situaţii de urgenţă pntru anul 2015", aprobat de către ministrul mediului, apelor şi pădurilor şi a Programului exerciţiilor de simulare a producerii de inundaţii pentru verificarea modului de funcţionare a fluxului informaţional meteorologic şi hidrologic de avertizare-alarmare a populaţiei 2015, în perioada 22-26 iunie 2015 s-a organizat exerciţiul de simulare a inundaţiilor în bazinul hidrografic Mureş, în vederea verificării modului de funcţionare a fluxului informaţional-decizional pentru avertizarea-alarmarea populaţiei, a modului de conlucrare a tuturor structurilor implicate în
gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, a modului în care administraţia publică locală cunoaşte procedurile elaborate pentru managmentul riscului la inundaţii, precum şi a unor instruiri ale agenţilor de inundaţii pe baza atribuţiilor ce le revin conform Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii.
Acţiunea s-a desfăşurat în:
o judeţul Alba - localităţile: Cîmpeni, Bistra şi Lupşa;
o judeţul Arad - localităţile: Bârzava, Lipova şi Păuliş.
–Structurile implicate în desfăşurarea acestui exerciţiu de simulare au fost: Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor-C.O.S.U., Administraţia Naţională
„Apele Române", Administraţia Naţională de Meteorologie-CMR
„Transilvania Sud" Sibiu, Administraţia Naţională de Meteorologie-C.M.R. Banat Crişana; Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor,
A.B.A. Mureş, C.J.S.U. Alba, C.J.S.U. Arad, S.G.A. Alba, SGA Arad, I.S.U.J.
Alba, I.S.U.J. Arad, C.L.S.U. - Cîmpeni, Bistra şi Lupşa, jud. Alba, C.L.S.U. - Bârzava, Lipova şi Păuliş-jud. Arad. Verificări prin sondaj, la nivelul Consiliilor judeţene, a prefecturilor şi primăriilor dacă sunt cunoscute responsabilităţile ce le revin în domeniul managementului riscului la inundaţii în cadrul Acţiunii de verificare a stării tehnice şi funcţionale a construcţiilor hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor, de pe râurile interioare şi de la Dunăre, indiferent de deţinător (01 septembrie - 27 noiembrie 2015). Totodată s-a verificat stadiul integrarii hărţilor de risc la inundaţii în planurile de urbanism şi amenajarea teritoriului de interes judeţean si local .
–În perioada martie-aprilie 2016 la nivelul tuturor judeţelor s-a desfăşurat Programul anual de verificare a modului în care au fost salubrizate cursurile de apă şi au fost realizate şi întreţinute şanţurile şi rigolele în localităţi, pentru asigurarea secţiunilor de scurgere a apelor mari, efectuându-se verificări la nivelul tuturor primăriilor / localităţilor cu risc din punct de vedere al inundaţiilor;
Toate activităţile mai sus amintite au avut la bază o serie de întâlniri de lucru dedicate elaborării P.M.R.I., cu participarea Grupului de lucru constituit la nivel naţional, format din specialişti: 11 A.B.A., A.N.A.R. (cu participarea departamentelor de specialitate D.S.U., D.M.L.H., D.D.I.) şi I.N.H.G.A. (având rolul de coordonare metodologică).
Rezultatele privind activităţile de diseminare a informaţiilor privind stadiul de implementare a PMRI, analiză chestionare şi newsletter, răspunsurile primite din partea stakeholderilor / instituţiilor implicate se regăsesc la adresa:
http://www.rowater.ro/damures/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
CONSILIUL INTERMINISTERIAL AL APELOR
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului interministerial al apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007, acest Consiliu, este organism consultativ, fără personalitate juridică şi funcţionează pe lângă autoritatea publică centrală din domeniul apelor.
Consiliul este format din preşedinte, 18 membri titulari şi 18 membri supleanţi, reprezentanţi cu funcţie de demnitate publică şi/sau conducere, având următoarea componenţă instituţională:
–preşedinte - conducătorul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–secretarul pentru inundaţii - secretarul de stat pentru ape din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor;
–un reprezentant al Ministerului Fondurilor Europene;
–un reprezentant al Ministerului Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri;
–un reprezentant al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
–un reprezentant al Ministerului Transporturilor;
–un reprezentant al Ministerului Sănătăţii;
–un reprezentant al Ministerului Afacerilor Interne;
–un reprezentant al Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice;
–un reprezentant al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice;
–un reprezentant al Departamentului pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine;
–un reprezentant al Administraţiei Naţionale „Apele Române";
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului;
–un reprezentant al Administraţiei Fondului pentru Mediu;
–un reprezentant al Gărzii Naţionale de Mediu;
–un reprezentant al Regiei Naţionale a Pădurilor - ROMSILVA;
–un reprezentant al Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare;
–un reprezentant al Societăţii de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A.
Consiliul coordonează şi avizează politicile şi strategiile din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii, pentru realizarea unei abordări integrate şi durabile. Consiliul are următoarele atribuţii:
a. coordonează elaborarea şi urmăreşte implementarea programelor de realizare a infrastructurii pentru apă potabilă, pentru apă uzată şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, în conformitate cu angajamentele asumate de România în cadrul Strategiei Uniunii Europene pentru regiunea Dunării şi în cadrul procesului de integrare europeană;
b. urmăreşte implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 80/2011 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă în teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial de mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa, cu modificările ulterioare;
c. stabileşte priorităţile în domeniul gospodăririi resurselor de apă şi protecţiei împotriva inundaţiilor şi face propuneri în vederea alocării şi mobilizării resurselor financiare disponibile pentru realizarea priorităţilor stabilite;
d. avizează planurile de acţiune pentru gospodărirea resurselor de apă şi pentru protecţia împotriva inundaţiilor, urmăreşte realizarea acestora, asigură colaborarea şi facilitează schimbul de informaţii între instituţii în procesul de implementare a directivelor europene din domeniul apelor şi managementului riscului la inundaţii;
e. raportează şi ţine legătura cu Comitetul directorilor din domeniul apelor al Comisiei Europene şi cu Grupul de experţi în gospodărirea apelor al Comisiei Internaţionale pentru Protecţia Fluviului Dunărea, pentru implementarea unitară a Directivei 2000/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul
apei şi a Directivei 2007/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 23 octombrie 2007 privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii;
f. avizează programele şi planurile în vederea asigurării corelării şi integrării elementelor de strategie din domeniul gospodăririi resurselor de apă şi managementului riscului la inundaţii cu/în politicile şi strategiile sectoriale la nivel naţional şi urmăreşte modul efectiv de aplicare a acestora;
g. face propuneri şi urmăreşte activitatea comitetelor de bazin în legătură cu gospodărirea integrată a resurselor de apă şi implementarea Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii în bazinul respectiv;
h. analizează acţiunile de colaborare cu statele vecine în probleme de protecţie şi utilizare durabilă a apelor de frontieră, precum şi de management al riscului la inundaţii, în vederea corelării acestora, şi face propuneri pentru îmbunătăţirea colaborării;
i. urmăreşte respectarea şi aplicarea legislaţiei în vigoare referitoare la informarea şi consultarea publicului în problemele de gospodărire a resurselor de apă şi protecţie împotriva inundaţiilor;
j. coordonează activităţile legate de implementarea Coridorului verde al Dunării Inferioare şi de redimensionarea economică şi ecologică a luncii Dunării pe sectorul românesc;
k. urmăreşte stadiul implementării Strategiei naţionale de management al riscului la inundaţii pe termen mediu şi lung.
SISTEMUL NAŢIONAL DE MANAGEMENT AL SITUAŢIILOR DE
URGENŢĂ, format din :
i. COMITETULUI NAŢIONAL PENTRU SITUAŢII SPECIALE DE URGENŢĂ
În conformitate cu prevederile H.G. nr. 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.), acest Comitet se constituie şi funcţionează, potrivit legii, ca organism interministerial, sub conducerea viceprim-ministrului pentru securitate naţională, în cadrul sistemului naţional de management al situaţiilor de urgenţă.
Comitetul Naţional se compune din:
–preşedinte: viceprim-ministru pentru securitate naţională;
–vicepreşedinte: ministrul afacerilor interne;
–membri: miniştri şi conducătorii instituţiilor publice centrale. Comitetul naţional asigură:
a. îndeplinirea atribuţiilor specifice pe linia realizării în România a obiectivelor strategiilor europene şi internaţionale de reducere a dezastrelor;
b. adoptarea de politici şi strategii pentru cunoaşterea, prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru limitarea efectelor;
c. coordonarea gestionării situaţiilor de urgenţă determinate de principalele tipuri de risc;
d. monitorizarea permanentă şi evaluarea riscurilor, ameninţărilor şi vulnerabilităţilor, din domeniul de competenţă;
e. îndeplinirea atribuţiilor şi sarcinilor stabilite prin alte dispoziţii legale.
ii. COMITETELE MINISTERIALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu
atribuţii în managementul riscului la inundaţii la nivel ministerial
iii. COMITETE JUDETENE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ cu atributii in
managementul riscului la inundaţii la nivel judeţean
iv. COMITETE LOCALE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ, cu atribuţii în
managementul riscului la inundaţii la nivel local.
COMITETELE DE BAZIN
În conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr.270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin, acestea sunt compuse din:
–2 reprezentanţi ai autorităţii publice centrale din domeniul apelor şi protecţiei mediului, dintre care unul din structura centrală a acesteia şi unul numit din cadrul agenţiilor pentru protecţia mediului din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant al direcţiilor de sănătate publică ale judeţelor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, numit de către Institutul Naţional de Sănătate Publică;
–2 primari de municipii şi un primar de oraş sau comună, aleşi de primarii localităţilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un reprezentant desemnat de organizaţiile neguvernamentale cu sediul în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–un prefect din bazinul hidrografic respectiv, numit de autoritatea publică centrală din domeniul administraţiei şi internelor;
–preşedinţii tuturor consiliilor judeţene din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
–3 reprezentanţi ai utilizatorilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, în funcţie de cerinţa de apă şi de impactul apelor uzate evacuate asupra resurselor de apă;
–2 reprezentanţi ai Administraţiei Naţionale „Apele Române", respectiv ai administraţiei bazinale de apă, recomandaţi de conducerea acesteia;
–un reprezentant din cadrul comisariatelor judeţene de protecţie a consumatorilor din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv, recomandat de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor.
Comitetele de Bazin au următoarele atribuţii principale:
a. avizează componentele schemelor directoare, inclusiv programele de măsuri pentru atingerea obiectivelor din schemele directoare şi realizarea lucrărilor, instalaţiilor şi amenajărilor de gospodărire a apelor;
b. colaborează pentru elaborarea şi actualizarea componentelor schemei directoare a bazinului hidrografic respectiv cu reprezentanţi ai autorităţilor publice centrale, ai consiliilor judeţene, consiliilor locale, unităţilor industriale şi din agricultură, precum şi ai institutelor de cercetare, care au obligaţia de a comunica toate informaţiile utile aflate în competenţa lor;
c. urmăresc implementarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 80/2011 pentru aprobarea Planului naţional de management aferent porţiunii din bazinul hidrografic internaţional al fluviului Dunărea care este cuprinsă pe teritoriul României, precum şi a master planurilor elaborate în cadrul Programului operaţional sectorial mediu, corelate cu prevederile Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - secţiunea a II-a „Apă", cu modificările ulterioare;
d. colaborează cu unităţile teritoriale ale Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare, ale Societăţii Comerciale de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica S.A. şi ale Regiei Naţionale a Pădurilor Romsilva şi cu alţi deţinători de construcţii hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundaţiilor şi cu rol în crearea condiţiilor de transport naval, pentru elaborarea planului de amenajare a bazinului hidrografic;
e. avizează planurile de prevenire a poluărilor accidentale şi de înlăturare a efectelor lor, elaborate în funcţie de condiţiile bazinului/spaţiului hidrografic respectiv;
f. aprobă schemele locale de amenajare şi de gospodărire a apelor, pe care le integrează în schemele directoare, şi stabilesc priorităţile tehnice şi financiare;
g. avizează, înaintea manifestării deficitelor de apă, planurile de restricţii şi de folosire a apelor în perioade deficitare, care sunt elaborate de administraţia bazinală de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
h. propun, dacă este necesar, normative cu valori-limită de încărcare mai severe decât cele prevăzute de reglementările specifice în vigoare, pentru evacuări de ape uzate, în vederea conformării cu obiectivele de calitate a apelor;
i. aprobă/avizează încadrarea în clase de calitate a corpurilor de apă din bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
j. propun revizuirea normelor şi standardelor din domeniul gospodăririi apelor şi, în caz de necesitate, propun elaborarea de norme de calitate a apei evacuate, proprii bazinului hidrografic;
k. avizează lista zonelor protejate şi măsurile de reconstrucţie ecologică a zonelor propuse în acest scop;
l. avizează lista cu lucrările de reîmpădurire ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
m. avizează lista cu lucrările de protecţie antierozională ce vor fi promovate în bazinul/spaţiul hidrografic respectiv;
n. recomandă autorităţilor locale, în funcţie de prioritatea şi urgenţă realizarea lucrărilor necesare, în special a celor de utilitate publică, legate de întreţinerea albiilor, a lucrărilor de protecţie împotriva inundaţiilor şi de prevenire a riscului la inundaţii, modul de asigurare a surselor financiare de la bugetele locale;
o. participă la deciziile privind formarea şi utilizarea fondului pentru amenajarea şi întreţinerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor, potrivit metodologiei prevăzute la art. 34 alin. (2) din Legea nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
p. avizează hărţile de hazard şi hărţile de risc la inundaţii;
q. avizează Planurile de Management al Riscului la Inundaţii;
r. asigură informarea publicului privind acţiunile organizate cu cel puţin 30 de zile înainte de data desfăşurării acestora;
s. asigură consultarea utilizatorilor de apă a riveranilor şi publicului şi încurajează participărea activă a acestora la luarea deciziilor în domeniul gospodăririi apelor, conform prevederilor Legii nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare;
t. asigură dezbateri şi audieri publice asupra tuturor problemelor propuse spre aprobare;
u. asigură accesul publicului la dezbaterile sau audierile publice şi la documentele lor oficiale;
v. se îngrijesc să faciliteze o informare continuă a publicului, să favorizeze sensibilizarea şi educarea pe probleme de gospodărire a apelor, prin organizarea de dezbateri, mese rotunde, întâlniri cu factorii interesaţi pe anumite probleme care ţin de competenţa acestuia. În acest sens, comitetul poate stabili convenţii de parteneriat cu colectivităţile locale, asociaţii sau cu instituţii de învăţământ;
w. cooperează cu Comitetul Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul autorităţii publice centrale din domeniul apelor, cu Administraţia Naţională
„Apele Române" şi cu alte organisme similare, după caz, cu privire la planurile şi regulamentele de apărare împotriva inundaţiilor;
x. avizează regulamentele de exploatare bazinală elaborate de administraţiile bazinale de apă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române";
y. analizează implementarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole, a Codului de bune practici agricole şi a Programului de acţiune pentru zonele vulnerabile la nitraţi, elaborate potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 964/2000 privind aprobarea Planului de acţiune pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi proveniţi din surse agricole, cu modificările şi completările ulterioare, şi Ordinului ministrului mediului şi gospodăririi apelor şi al ministrului agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale nr. 296/216/2005 privind aprobarea Programului-cadru de acţiune tehnic pentru elaborarea programelor de acţiune în zone vulnerabile la poluarea cu nitraţi din surse agricole;
``. au acces la informaţiile şi resursele oricărei instituţii publice, conform prevederilor legale în vigoare, prin aceasta înţelegându-se că vor primi sprijin în legătură cu informaţiile, rapoartele şi auditurile pe care le consideră necesare, precum şi în legătură cu spaţiul necesar în vederea desfăşurării şedinţelor de lucru şi a dezbaterilor publice.
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea
acestuia în timp.
Autorităţile competente în implementarea P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap. 4 (tabelel 4 - 2, 4 - 3, 4 - 4), pentru fiecare măsură propusă.
Autorităţile competente în monitorizarea şi evaluarea în timp a P.M.R.I. sunt evidenţiate în Cap. 5, pentru fiecare tip de măsură.
Programul de monitorizare va include următoarele activităţi:
–Monitorizarea măsurilor generale la nivel naţional şi A.B.A.;
–Monitorizarea măsurilor specifice la nivel de A.P.S.F.R.;
–Colectarea informaiilor periodice privind rezultatul monitorizării, elaborarea unui raport final, explicarea posibilelor abateri / modificări, etc., ca bază pentru activitatea din ciclul următor (revizuirea planului).
Bibliografie
Mutihac, V., Structura geologică a teritoriului României. Editura Tehnica Bucureşti, 1990 Săndulescu, M., Geotectonica României, Editura Tehnica Bucureşti, 1984
Viorel Al. Stănescu, Radu Drobot, 2002, Măsuri nestructurale de gestionarea inundaţiior, Editura HGA, Bucureşti, ISBN 973-8176-16-6
***Contribuţii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaţii, proiect PHARE 2005/ 017 - 690.01.01
***Directiva 2007/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului privind evaluarea şi gestionarea riscurilor de inundaţii.
***Flood Risk Management Plan for the Danube River Basin District, Version 2, International Commission for the Protection of the Danube River (ICPDR), 2014
***Floods Directive reporting - A user guide for electronic reporting, version 5, June 2013.
***Guidance for Reporting under the Floods Directive (2007/60/EC). Guidance Document No. 29 A compilation of reporting sheets adopted by Water Directors Common Implementation Strategy for the Water Framework Directive (2000/60/EC) - Technical Report - 2013 – 071.
***Guideline for objectives of Flood Risk Management and financially balanced programme of measures, The European Union Twinning Project for Turkey “Capacity building to implement the Flood Directive” TR 10 IB EN 01.
***Hochwasserrisikomanagementplan (HWRMP) Fulda – Maßnahmentypenkatalog, Dezember 2010.
***Hotărârea de Guvern nr. 846 din 11.08.2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung.
***Humber River Basin District-Consultation on the draft Flood Risk Management Plan, October 2014.
***Lee Catchment Flood Risk Assessment and Management Study (CFRAMS), Final Report, Halcrow, January 2014.
***Maßnahmensteckbrief –Hochwasserrisikomanagementplan für die Gersprenz, Regierungspräsidium Darmstadt, BGS / LANDSCHAFTSÖKOLOGIE + PLANUNG, Oktober 2014.
***National CFRAM Programme Guidance Note NO. 28, Option Appraisal and the Multi-Criteria Analysis Framework, Version Rev. C, Michael Adamson, Richael Duffy, CFRAM Consultants, March 2015
***Nationaler Hochwasserrisiko – Managementplan Sicher Leben mit der Natur, Bundesministerium für Land - und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft, Wien, 2015
***Plan de apărare împotriva inundaţiilor şi gheţurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcţii hidrotehnice şi poluărilor accidentale al spaJiului hidrografic Mureş, 2014 - 2017
***Plan de gestion des risques d’inondation dans le District Hydrographique International Rhin, Commission Internationale pour la Protection du Rhin, Décembre 2014
***Report of the WG F and STAR-FLOOD Workshop on Objectives, Measures and Prioritisation Workshop, D. Hegger (STAR-FLOOD), M. van Herten, T. Raadgever (STAR-FLOOD), M. Adamson (OPW, IE), B. Näslund-Landenmark (MSB, SE), C. Neuhold (BMLFUW, Austria), April 2014.
***Reporting of spatial data for the Floods Directive (Part II) - Guidance on reporting for flood hazard and risk maps of spatial information, version 5.1, December 2013.
***Studiu I.N.H.G.A - Studii necesare implementării Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi gestionarea riscurilor la inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii a teritoriului României), 2010.
***Studiu I.N.H.G.A. - Actualizarea şi completarea infrastructurii de date spaţiale necesare implementării Directivelor Europene şi activităţilor de hidrologie şi managementul resurselor de apă. Pregătirea seturilor de date spaţiale necesare evaluării preliminare a riscului la inundaţii în conformitate cu Directiva 2007/60/EC privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, Beneficiar: Ministerul Mediului şi Pădurilor, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Coordonarea tehnică privind realizarea raportărilor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii în conformitate cu cerinţele de raportare pentru statele membre a Directivei 2007/60/CE privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, 2011.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii” (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii pe teritoriul României), 2012.
***Studiu I.N.H.G.A. - Studii pentru implementarea Directivei 2007/60/CE privind „Evaluarea şi Managementul Riscului la Inundaţii”, 2013, 2014
***Support for reporting of Floods Directive - Guidance on reporting of spatial data - Tools and services for reporting under WISE, version 3, June 2011.
***Technical support in relation to the implementation of the floods directive (2007/60/EC) - A user guide to the floods reporting schemas, version 5, June 2013.
Resurse Web: http://www.mmediu.ro/gospodarirea_apelor/strategia_nationala_mri.htm http://www.rowater.ro http://icm.eionet.europa.eu/schemas/dir200760ec/resources
http://www.nwd-mr.usace.army.mil/rcc/MRFTF/docs/USACE- FPC%20Nonstructural%20Measures%20Definitions.pdf
http://daad.wb.tu-harburg.de/homepage/
http://nwrm.eu/sites/default/files/documents-docs/nwrmconceptnote_to_regional_stakeholders.pdf
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul la inundaţii în scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
642
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice
643
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
644
Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative
645
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
646
Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ
nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%)
647
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
648
Planşa nr. 7 Riscul la inundaţii în scenariul mediu
Zona 2 Amenajare rau Aries
Zona 3 Amenajare rau Mures
aval Ocna Mures
Zona 1 Amenajare rau Mures
amonte Ludus
Zona 4 Amenajare rau Mures (punere in siguranta
indiguiri)
Proiecte reducere risc POS Mediu realizate: Niraj
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
649
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionare privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţi Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
Anexa 6.1
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
PLANUL DE COMUNICARE PRIVIND ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
CUPRINS
INTRODUCERE
OBIECTIVE DE COMUNICARE AUTORITĂŢILE RESPONSABILE STA EHOLDERII
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE ÎN CADRUL PRIMELOR DOUĂ ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2007/60/EC
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
INTRODUCERE
Necesitatea elaborării unui Plan de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii este legiferată, pe de o parte, prin Directiva 2007/60/EC privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii, art.9, alin.3 şi art.10, alin. 1-2, care face referire la două aspecte:
Punerea la dispoziţia publicului, în ordinea cronologică, a rezultatelor privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii (E.P.R.I.), a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii;
Implicarea activă a părţilor interesate în elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii.
Activitatea de planificare, implementare şi evaluare a procesului de comunicare privind managementul riscului la inundaţii face parte integrantă din Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.), aşa cum este el definit în cap. IV al aceleiaşi Directive. Acest aspect este legiferat şi prin HG nr. 846 din 11 august 2010 (cap. 2: "Scopul strategiei", pct. a), în care activitatea de informare publică (pct. 3, cap. 2), cea de comunicare, şi cea de educare a populaţiei cu privire la riscul la inundaţii (pct. 9, cap. 3) sunt definite printre principalele activităţi de gestionare a riscului la inundaţii, mai precis ca acţiuni preventive (cap. 3, pct. a).
În acord şi cu Directiva Cadru Apă 2000/60/EC, Planul de Comunicare privind Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) trebuie să includă acţiuni de informare şi consultare, fiind vorba despre procesul formal, legiferat, al comunicării, dar şi despre activităţi de participare publică care nu sunt legiferate, dar care trebuie încurajate de către autorităţile care implementează P.M.R.I., prin implicarea părţilor interesate.
OBIECTIVE DE COMUNICARE
Obiectivele generale ale realizării acestui plan constau în planificarea tuturor activităţilor de informare, consultare şi participare publică, pe de o parte, şi în implementarea acestor tipuri de activităţi de comunicare la nivelul populaţiei expuse efectelor negative ale producerii inundaţiilor, pe de altă parte.
Obiectivele de comunicare sunt concepute, atât prin raportare la contextul general al Directivei 2007/60/EC, cât şi prin prisma principiilor şi a conceptelor de bază, aşa cum sunt transpuse ele în HG nr. 846/2010, cap. 3, secţiunile 1 şi 2.
Aceste obiective sunt integrate la trei niveluri:
naţional (cu acoperire naţională, inclusiv la nivel central);
bazinal (la nivelul bazinelor hidrografice şi a Comitetelor de Bazin);
local şi judeţean (la nivelul judeţelor, comunelor, localităţilor care pot fi supuse riscului şi care pot fi afectate de efectele negative ale producerii inundaţiilor).
Modul de definire a obiectivelor de comunicare face referire implicită la cele trei categorii de activităţi, aşa cum sunt definite ele prin legislaţia europeană şi naţională, respectiv activităţile de: informare, consultare şi participare publică, activităţi pe care se pliază, de altfel, întregul plan de comunicare privind P.M.R.I.. Succesul implementării Planului de Comunicare privind P.M.R.I. depinde de modul de realizare a obiectivelor de comunicare, după cum urmează:
✓ LA NIVELUL PUBLICULUI LARG şi a STAKEHOLDERILOR:
O1: Organizarea activităţilor de informare a publicului, astfel încât acesta să-şi însuşească o serie de noţiuni elementare referitoare la Planul de Management al Riscului la Inundaţii;
O2: Organizarea activităţilor de consultare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluată reacţia publicului;
O3: Organizarea activităţilor de participare a publicului prin implementarea unor activităţi specifice privind P.M.R.I., în urma cărora să poată fi evaluat aportul publicului în luarea deciziilor.
✓ LA NIVELUL ACTORILOR IMPLICAŢI ÎN MANAGEMENTUL RISCULUI LA INUNDAŢII:
O4: Implicarea autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.) în procesul de planificare şi organizare a activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O5 Întărirea rolului Comitetelor de bazin, prin atribuirea de responsabilităţi clare legate de organizarea activităţilor de comunicare privind P.M.R.I.;
O6: Instruirea personalului responsabil în managementul riscului la inundaţii, de la nivelul autorităţilor responsabile în implementarea planului de comunicare (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.).
Nivelul de îndeplinire a obiectivelor de comunicare privind P.M.R.I. este reflectat la nivelul unor beneficii sociale generale, sub forma unor rezultate pe care orice campanie de informare şi conştientizare a riscului la inundaţii şi le propune. Ele sunt şi cele care reies din prevederile legislative europene şi naţionale şi anume:
1.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să fie informat, astfel încât să fie capabil să accepte riscul la inundaţii la care poate să fie expus;
2.publicul (interesat şi/sau potenţial afectat) să dobândească şi să-şi însuşească acele forme de comportament şi deprinderi adecvate care să-l ajute să convieţuiască raţional cu inundaţiile, iar, în cazul în care există riscul de producere a inundaţiilor, să fie capabil să ia decizii / măsuri proprii, raţionale, utile, reducând în acest fel consecinţele expunerii la inundaţii, prin salvarea propriei sale vieţi, a familiei şi a bunurilor sale.
AUTORITĂŢILE RESPONSABILE
Autorităţile responsabile pentru implementarea Planului de Comunicare privind elaborarea P.M.R.I. sunt:
1.La nivel central:
Administraţia Naţională "Apele Române" (A.N.A.R.);
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
2.La nivel bazinal:
Administraţiile Bazinale de Apă (A.B.A.);
3.La nivel local / judeţean:
Sistemele de Gospodărire a Apelor (S.G.A.)
La nivelul autorităţilor responsabile, au fost constituite grupe de lucru, prin desemnarea persoanelor care sunt implicate în procesul implementării P.M.R.I..
La nivelurile autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.), se realizează o bază de date cu persoanele de contact, atât în ceea ce priveşte grupele de lucru, în implementarea P.M.R.I., cu datele lor de contact, cât şi în ceea ce priveşte stakeholderii, din cadrul tuturor categoriilor de mai jos.
STAKEHOLDERII
Definit în literatura de specialitate ca orice categorie de public, mai mult sau mai puţin organizată în grupuri, care poate fi afectată / poate fi interesată de problematicile puse în discuţie, în cadrul acestui plan de comunicare, conceptul de "stakeholderi" va fi detaliat în funcţie de cele trei niveluri de referinţă, alese deja, adică la nivel naţional, bazinal şi local.
I. La nivel naţional:
–Populaţia riverană;
–Autorităţile publice centrale: instituţiile / autorităţile guvernamentale (ministere, autorităţi, agenţii etc.), aşa cum sunt definite prin HG nr. 846/2010;
–Mediul universitar (oameni de ştiinţă, profesori etc.);
–Mediul privat (agenţi economici, potenţiali investitori, asiguratorii);
–Publicul larg.
II. La nivel bazinal
–Comitetele de Bazin.
III. La nivel local / judeţean:
Autorităţile locale (primării, consilii locale);
Comitetele locale pentru situaţii de urgenţă (C.S.L.U.);
Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
Autorităţile judeţene (Consilii Judeţene, prefecţi);
Inspectoratul General/Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă;
SINTEZA ACTIVITĂŢILOR DE INFORMARE PUBLICĂ DESFĂŞURATE !N CADRUL PRIMELOR DOUĂ
ETAPE DE IMPLEMENTARE A DIRECTIVEI 2007/60/EC
Deşi în România nu a existat o campanie propriu -zisă de informare sau de consultare publică privind evaluarea preliminară a riscului la inundaţii şi nici în ceea ce priveşte realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, în spiritul art. 9 şi art. 10, Anexa - partea A.II.2 din Directiva 2007/60/EC, în cele ce urmează, pot fi menţionate o serie de activităţi de informare / comunicare desfăşurate la nivel naţional / central (1), respectiv bazinal (2), astfel:
(1)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivel central (A.N.A.R. / I.N.H.G.A.):
–Publicarea pe portalul Administraţiei Naţionale „Apele Române", inclusiv pe cel al Administraţiilor Bazinale de Apă, a Rapoartelor privind Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii, a hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii, precum şi a metodologiilor aferente (martie 2012);
–Organizarea conferinţei de presă cu titlul "Hărţile de hazard şi de risc la inundaţii" (cu participarea ministrului delegat pentru ape, păduri şi piscicultură din cadrul Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice - M.M.S.C.), a conducerii A.N.A.R. şi I.N.H.G.A., în luna aprilie 2014), în urma căreia au apărut ştiri TV în prime-time, ştiri radio şi articole de presă, în presa centrală şi locală; reflectarea informaţiilor transmise a fost una exclusiv pozitivă;
–Articole de presă în mass-media centrală şi locală, având ca subiect modul de realizare a hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii, utilitatea acestor hărţi pentru public şi autorităţi, pe tot parcursul anului 2014;
–Participări la emisiuni radio - TV, care au implicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Intervenţii radio - TV care au implicat şi existenţa unor elemente de dezbatere publică pe tot parcursul anului 2014;
–Interviuri în presa centrală;
–Publicarea pe site-ul Administraţiei Naţionale „Apele Române", website link - http://gis2.rowater.ro:8989/flood/ a hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii pentru toate A.B.A. (aprilie 2014); numele portalului şi modul de accesare a lui a fost anunţat public şi a generat o serie de reacţii ale publicului;
–Întâlniri organizate de A.N.A.R. şi I.N.H.G.A. la nivel naţional cu reprezentanţii Consiliilor Judeţene în vederea diseminării rezultatelor obţinute în cadrul E.P.R.I. şi a
Elaborării hărţilor de hazard şi a hărţilor de risc la inundaţii (28 octombrie, respectiv 30 octombrie 2014);
–Elaborarea de broşuri privind E.P.R.I. şi realizarea hărţilor de hazard şi de risc la inundaţii şi diseminarea informaţiilor la nivelul stakeholderilor, atât de la nivel naţional, cât şi la nivel bazinal;
–Susţinerea de prezentări de specialitate la nivelul workshop-urilor (de ex. Conferinţe ştiinţifice naţionale / internaţionale - I.N.H.G.A., Ziua Mondială a Apei - A.N.A.R.) (august 2008 - iunie 2013, aprilie - iulie 2014).
(2)Demersurile întreprinse pentru informarea publicului la nivelul A.B.A. - cu precădere în cadrul proiectului Plan pentru Prevenirea, Protecţia şi Diminuarea Efectelor Inundaţiilor la nivel de bazin hidrografic (P.P.P.D.E.I.) - proiect care se referă la hărţile de hazard la inundaţii:
Publicarea pe site-ul Administraţiilor Bazinale de Apă a prezentărilor privind proiectul P.P.P.D.E.I.;
Articole şi anunţuri de presă în mass-media locală privind hărţile de hazard la inundaţii;
Intervenţii şi participări la emisiuni radio - TV privind hărţile de hazard la inundaţii;
Materiale informative cu privire la P.P.P.D.E.I. (de ex. panouri informative);
Prezentări în cadrul Comitetului de Bazin asupra stadiului derulării proiectului privind hărţile de hazard la inundaţii;
Organizarea de întâlniri la nivelul consiliilor judeţene, prefecturi, primării şi S.G.A.- uri, la nivelul Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă.
DESCRIEREA ŞI PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR DE COMUNICARE PRIVIND
PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
În cele ce urmează, sunt descrise activităţile planificate la nivelul celor trei categorii de referinţă: informare, consultare şi participare publică, precum şi perioada de desfăşurare a acestora. Activităţile sunt organizate, atât la nivel A.N.A.R. / I.N.H.G.A., cât şi la nivel de A.B.A., în funcţie de tipul de activităţi şi intervalul de timp alocat.
Activităţile, care sunt marcate în tabel cu culoarea albastră, sunt activităţile minime obligatorii care sunt realizate pentru implementarea cu succes a Planului de Comunicare privind P.M.R.I., iar cele trasate cu galben sunt doar recomandate.
Autorităţile responsabile îşi aleg datele de organizare a activităţilor, în intervalul de timp colorat, cu menţiunea că cel puţin o activitate de acel tip este organizată în perioada de timp marcată în tabel.
În ceea ce priveşte tipul de activităţi de comunicare şi instrumentele cu ajutorul cărora se realizează comunicarea, în perioada de consultare a publicului, se poate detalia semnificaţia şi necesitatea acestora, după cum urmează:
1.Punctele de informare:
o sunt organizate la sediile autorităţilor responsabile (A.N.A.R., I.N.H.G.A., A.B.A.);
o se folosesc materialele informative diseminate în cadrul unor evenimente de tipul: Ziua Mondială a Apei, Ziua Internaţională a Dunării, la nivelul Comitetelor de bazin, cu prilejul unor evenimente expoziţionale sau în cadrul întâlnirilor cu stakeholderii;
o în cadrul acestor activităţi, publicul larg este informat, şi se explică informaţiile conţinute în broşuri, dar, în acelaşi timp, există posibilitatea de a pune întrebări şi a primi răspunsuri de la reprezentantul autorităţii responsabile (A.N.A.R. / I.N.H.G.A. / A.B.A.);
2.Prezentările ştiinţifice:
o la nivelul mediului universitar, la nivel central, sau la nivelul întâlnirilor de lucru de pe plan local;
o constituie instrument - suport în co-interesarea unei părţi importante a stakeholderilor, respectiv a celor de profil tehnic, unde diseminarea informaţiilor are loc la un alt nivel;
3.Comunicarea în mass-media:
o sub forma unei campanii de informare şi conştientizare publică, prin articole publicate în presa centrală şi locală;
o prin intervenţii radio - TV, interviuri, în funcţie de interesul manifestat de mass-media locală sau centrală;
4.Comunicarea online - este una dintre cele mai importante activităţi de comunicare privind P.M.R.I. care este derulată în perioada mai-decembrie 2015, dar şi după acest interval de timp. Comunicarea online se concretizează în două tipuri de sub-activităţi:
o Newsletter-ul:
■ realizat de către autoritatea responsabilă centrală (A.N.A.R. / I.N.H.G.A.);
■ realizat exclusiv în format electronic;
■ sub forma unei scurte publicaţii, cu un design atractiv;
■ transmis exclusiv specialiştilor selectaţi într-o bază de date a autorităţilor responsabile de la nivel central şi local;
■ la finalul documentului, stakeholderii primesc o întrebare la se răspunde într-un anumit termen-limită, stabilit de autoritatea responsabilă;
■ se creează o bază de date cu răspunsurile primite;
o Elaborarea chestionarelor de către autoritatea responsabilă;
■ Se recomandă elaborarea unei baze de date a stakeholderilor, care primesc chestionarele;
■ Chestionarele sunt transmise în format electronic şi letric spre stakeholderi;
■ Se construieşte o bază de date cu răspunsurile celor intervievaţi;
■ Nu se recomandă postarea aleatorie a chestionarelor pe site.
5.Workshop-urile/mesele rotunde:
o organizate sub forma unor întâlniri de lucru la nivelul specialiştilor (profesori, specialişti de la nivelul A.B.A., A.N.A.R., I.N.H.G.A. sau a altor instituţii cu responsabilităţi stabilite prin HG nr. 846/2010), de tipul unor activităţi de tip brainstorming (dezbatere de idei) unde există posiblitatea colectării opiniilor şi a centralizării lor, astfel încât aceştia să poată contribui la elaborarea P.M.R.I.;
o Brainstorming-ul - o conferinţă tehnică, care are ca scop rezolvarea problemelor care sunt supuse discuţiei, prin acumularea de informaţii, stimularea gândirii creative a participanţilor, dezvoltarea unor noi idei, etc., iar participarea la discuţie este spontană şi neîngrădită de reguli prestabilite;
6.Dezbaterea publică
o organizată conform legislaţiei în vigoare, la nivelul secretariatelor tehnice ale Comitetelor de Bazin de la nivelul fiecărei A.B.A.
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||||
| Mai | Iunie | Iulie | August | Septembrie | Octombrie | Noiembrie | |||||||||||
| A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| INFORMARE PUBLICĂ | Puncte de informare | Realizarea de pliante informative | - | ||||||||||||||
| Diseminarea informaţiilor către factorii interesaţi | |||||||||||||||||
| Prezentări ştiinţifice | Susţinerea de prezentări la nivelul universitar | - | |||||||||||||||
| Susţinerea de prezentări la nivelul întâlnirilor de lucru | |||||||||||||||||
| Comunicare în mass-media | Articole în presa centrală şi locală | ||||||||||||||||
| Realizare şi difuzare film documentar | |||||||||||||||||
| Intervenţii radio-tv | |||||||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
660
| PLANUL DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII | MIJLOACE DE COMUNICARE | TIPURI DE ACTIVITĂŢI | |||||||||||||
| central | bazinal | ||||||||||||||
| Iunie | Iulie | August | Septembrie | Octombrie | Noiembrie | ||||||||||
| A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | A.N.A.R./ I.N.H.G.A. | A.B.A. | ||
| CONSULTARE PUBLICĂ | Comunicarea online | Realizarea de chestionare | - | ||||||||||||
| Transmiterea de chestionare, analizarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| Realizarea unui newsletter | - | ||||||||||||||
| Transmiterea unui newsletter | |||||||||||||||
| Gestionarea răspunsurilor | |||||||||||||||
| PARTICIPARE PUBLICĂ | Workshop/mese rotunde | Întâlniri de lucru ale specialiştilor | |||||||||||||
| Dezbatere publică | - | Activităţi în Comitetele de bazin | |||||||||||||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
661
Anexa 6.2 Chestionare privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii
CHESTIONAR 1
1.Care este domeniul dvs. de activitate?
□ Agricultură;
□ Transport;
□ Operatori de apă;
□ Autorităţi publice naţionale (minister, agenţii,)
□ Autorităţi publice locale (primării, consiliile locale);
□ Autorităţi publice judeţene (consiliile judeţene, prefecturi);
□ Organizaţii profesionale;
□ Institute de cercetare;
□ Mass-media;
□ Învăţământ;
□ ONG-uri;
□ Mediul privat (investitori, asiguratori, firme de construcţii);
□ Armată (Jandarmerie/Poliţie/Pompieri/IGSU);
□ Biserică;
□ Persoane casnice (riverane);
□ Altele. Care?
2.Care sunt documentele pe care le-aţi studiat până în prezent (din conţinutul proiectului Planului de Management al Riscului la Inundaţii)?
□ Informare cu privire la Planul de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.);
□ Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii;
□ Versiunile preliminare ale celor 11 Planuri de Management al Riscului la Inundaţii
3.Care au fost sursele de informare prin intermediul cărora aţi aflat de aceste documente?
□ Pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro sau locale www.rowater/aba;
□ Puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ Pliant informativ;
□ Newsletter;
□ De la întâlnirile Comitetului de bazin;
□ De la întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R./A.B.A./I.N.H.G.A.;
□ Conferinţe ştiinţifice/ în mediul academic;
□ Mass-media;
□ Alte surse. Care?
4.Aţi formulat opinii, sugestii, comentarii pe marginea documentelor bifate la nr.2?
□ Da;
□ Nu.
5.Dacă răspunsul la întrebarea nr.4 este "Da", veţi răspunde la întrebarea de mai jos. Dacă nu, se va trece peste această întrebare. Unde aţi transmis/postat opiniile, sugestiile, comentariile dvs. pentru a fi sigur că ele au ajuns la autoritatea responsabilă?
□ Pe pagina de internet a autorităţii publice centrale www.rowater.ro, locale www.rowater/aba;
□ Prin email;
□ Prin corespondenţă scrisă;
□ La întâlnirile Comitetului de bazin
□ La întâlnirile de lucru cu reprezentanţii A.N.A.R./A.B.A./I.N.H.G.A.;
□ În cadrul conferinţelor ştiinţifice;
□ Prin altă sursă. Care?
6.Sunteţi informat ca Planul de Management al Riscului la Inundaţii va avea caracter legislativ obligatoriu ?
□ Da
□ Nu
7.Credeţi că este important. ?
□ să fiţi informat şi consultat despre proiectul Planului de Managementul Riscului la Inundaţii, la nivel bazinal?
□ să aveţi contacte permanente cu autorităţile în domeniul gospodăririi apelor ?
□ sa participaţi activ în dezvoltarea programului de măsuri şi a Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
□ Altceva. Ce anume?.............................................................................................
8.Care sunt metodele de informare pe care le preferaţi şi pe care le găsiţi mai eficiente pentru informarea dvs privind proiectul Planului de Management al Riscului la Inundaţii? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Websiteul autorităţilor responsabile;
□ Newsletter (transmis prin email);
□ Scrisori oficiale;
□ Pliante informative;
□ Întâlniri organizate la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ Workshop/mese rotunde;
□ Puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ Prezentări academice/conferinţe ştiinţifice
□ Altele. Care?..........................................................................
9.Considerati ca există informaţii publice suficiente şi disponibile pentru informarea şi participarea activă a dumnevoastră în procesul de consultare?
□ Da
□ Nu
10.Care sunt metodele pe care dvs. le consideraţi ca fiind cele mai eficiente pentru consultarea/participarea dvs. activă la procesul de luare a deciziilor? (puteţi bifa mai multe, dacă consideraţi acest lucru)
□ Pe platforma electronică a autorităţilor responsabile;
□ Prin întrebările transmise în newsletterul periodic (transmis prin email);
□ Prin corespondenţă instituţională;
□ În cadrul întălnirilor de lucru de la nivelul Comitetelor de Bazin (ad-hoc sau dezbatere publică);
□ În cadrul workshopurilor/la mese rotunde;
□ În cadrul conferinţelor ştiinţice;
□ La puncte de informare/standuri expoziţionale;
□ La nivelul mediului universitar;
□ Altele. Care?..........................................................................
Anexa 6.3 NEWSLETTER nr.1
1.Ce este riscul la inundaţii?
2.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii?
3.Ce reprezintă Planurile de Management al Riscului la Inundaţii?
4.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
5.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii
6.Ce conţine Catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
Prin intermediul acestui newsletter, ne dorim să vă informăm cu privire la stadiul elaborării Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii şi să obţinem din partea dumneavoastră un punct de vedere cu privire la Obiectivele de management al riscului la inundaţii şi la Catalogul de măsuri potenţiale (anexate).
Ce este riscul la inundaţii?
În concordanţă cu documentul referitor la realizarea hărţilor de risc de la nivel european realizat de JRC în Programul Hazarde Naturale, în context climatic, riscul este definit ca un produs de trei componente:
–Hazard (H): apariţia unui eveniment periculos natural, incluzând probabilitatea de apariţie a acestuia;
–Expunere (E): bunurile şi numărul locuitorilor din zona afectată;
–Vulnerabilitate (V): lipsa sau pierderea rezistenţei în faţa forţelor distructive sau pagubele.
Riscul la inundaţii se defineşte prin:
a)natura fenomenului de inundare; mai exact, este vorba despre inundaţii generate de: revărsarea cursurilor de apă, viituri rapide; creşterea nivelului apelor subterane, furtuni marine, dar şi inundaţii excepţionale generate de accidente şi incidente la construcţii hidrotehnice: diguri şi baraje;
b)probabilitatea de producere asociată a inundaţiilor;
c)gradul de expunere al receptorilor (numărul persoanelor şi al bunurilor expuse riscului la inundaţii);
d)valoarea economică a bunurilor, a infrastructurii, a mediului înconjurător şi al activităţilor umane care pot fi afectate;
e)vulnerabilitatea la inundaţii a receptorilor.
Astfel, pentru reducerea riscului la inundaţii, autorităţile responsabile trebuie să acţioneze asupra tuturor elementelor componente expuse mai sus în direcţia diminuării riscului la inundaţii.
Diminuarea consecinţelor negative produse de inundaţii este rezultatul unei combinaţii între trei categorii de activităţi:
1.activităţi de prevenire, de protecţie şi de pregătire (care includ măsurile şi acţiunile premergătoare producerii fenomenului de inundaţie);
2.activităţile de managementul situaţiilor de urgenţă (care se referă la acţiunile de răspuns întreprinse în timpul inundaţiilor);
3.activităţile post-inundaţii (care includ acţiunile de reconstrucţie, precum şi lecţiile învăţate, atât de către autorităţile responsabile în managementul situaţiilor de urgenţă, cât şi de persoanele care au fost afectate direct de fenomenul de producere a inundaţiilor).
În acord cu legislaţia europeană şi literatura de specialitate internaţională, o gestionare adecvată / bună a riscului la inundaţii înseamnă ca autorităţile responsabile să aplice cele mai eficiente politici, practici şi proceduri, astfel încât riscul la inundaţii să fie substanţial redus, iar cetăţenii să poată trăi într-un mediu fizic şi social durabil.
1.Care sunt obligaţiile României în acord cu Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii?
Directiva privind evaluarea şi managementul riscului la inundaţii 2007/60/EC prevede parcurgerea următoarelor etape, cu următoarele termene de raportare:
–EVALUAREA PRELIMINARĂ A RISCULUI LA INUNDAŢII – raportat la
Comisia Europeană în martie 2012;
–ELABORAREA HĂRŢILOR DE HAZARD ŞI A HĂRŢILOR DE RISC LA
INUNDAŢII – raportat la Comisia Europeană în martie 2014;
–ELABORAREA PLANULUI DE MANAGEMENT AL RISCULUI LA
INUNDAŢII – urmează să fie elaborat şi raportat la Comisia Europeană în martie 2016.
Conform cerinţelor Directivei privind evaluarea si managementul riscului la inundaţii, toate Statele Membre au obligaţia să elaboreze Planurile de Management al Riscului la Inundaţii pentru toate zonele identificate cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, zone pentru care s- au realizat hărţile de hazard şi de risc la inundaţii, în a doua etapă de implementare a aceleiaşi Directive.
Statele Membre stabilesc obiective de management al riscului la inundaţii pentru zonele identificate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii. Aceste obiective urmăresc reducerea potenţialelor efecte negative pe care le pot avea inundaţiile pentru sănătatea umană, activitatea economică, mediul înconjurător şi patrimoniul cultural.
2.Ce reprezintă Planurile de Management ale Riscului la Inundaţii?
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii vor aborda toate aspectele managementului riscului la inundaţii, punând accentul pe acţiunile de prevenire, protecţie şi pregătire.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii trebuie coordonate la nivel de bazin hidrografic (Unitate de Management), respectiv - în cazul României - la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă din cadrul Administraţiei Naţionale "Apele Române".
Planurile de management al riscului la inundaţii (P.M.R.I.) iau în considerare aspecte relevante, cum ar fi:
–zonele de extindere a inundaţiilor;
–zonele care au potenţialul de a reţine apa din inundaţii (cum ar fi albiile majore cu retenţie naturală);
–obiectivele de mediu stabilite în conformitate cu articolul 4 din Directiva 2000/60/EC (Directiva Cadru Apă);
–aspectele de gestionare integrată a solului şi a apei;
–planificarea spaţială;
–utilizarea terenurilor;
–conservarea mediului înconjurător etc.
Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt supuse consultării publice, timp de 6 luni de zile, în intervalul mai-noiembrie 2015, versiunea sa finală trebuie publicată până la data de 22 decembrie 2015.
Prin urmare, Planurile de Management al Riscului la Inundaţii sunt puse la dispoziţia publicului, prin intermediul paginilor de internet ale instituţiilor responsabile, respectiv
A.N.A.R. (www.rowater.ro), I.N.H.G.A. (www.inhga.ro) şi cele 11 A.B.A. (www.rowater.ro/aba), în data de 22 decembrie 2015.
La data de 22 martie 2016, România transmite Comisiei Europene Planurile de Management al Riscului la Inundaţii.
3.Care este conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii?
Conţinutul Planului de Management al Riscului la Inundaţii a fost dezvoltat luând în considerare cerinţele formulate în cadrul Directivei privind evaluarea si managementul riscului la inundaţii, precum şi recomandările Ghidurilor U.E. care fac referire la procesul de elaborare a planurilor.
Astfel, Planul de Management al Riscului la Inundaţii conţine următoarele:
–Cap. 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic
–Cap. 2. Riscul la inundaţii la nivelul A.B.A.
–Cap. 3. Descrierea obiectivelor de management al riscului de inundaţii
–Cap. 4. Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
–Cap. 5. Descrierea modului în care progresul de implementare al măsurilor va fi monitorizat
–Cap. 6. Informarea şi consultarea publicului
–Cap. 7. Lista autorităţilor competente
Capitole opţionale:
–Descrierea procesului de coordonare în D.B.H. internaţional;
–Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A. (Directiva 2000/60/EC).
4.Care sunt obiectivele de management al riscului la inundaţii?
Sunt stabilite două tipuri de obiective: cele strategice şi cele operaţionale.
a. Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice, pentru România, s- a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R. (Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea), după cum urmează:
–Evitarea / prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
b. Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale)
Mai departe, aceste obiective strategice definite la nivel naţional au fost detaliate în obiective specifice. In Anexa nr. 1, sunt prezentate obiectivele specifice care acoperă patru criterii de bază: social, economic, de mediu şi de patrimoniu cultural.
5.Ce conţine catalogul de măsuri potenţiale la nivel naţional?
În Anexa nr. 2, este prezentat Catalogul de măsuri potenţiale de la nivel naţional. Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune care sunt în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii:
–Prevenire (Prevention);
–Protecţie (Protection);
–Conştientizarea riscului la inundaţii (Awareness);
–Pregătire (Preparedness);
–Refacere/Reconstrucţie (Recovery).
Sunt propuse 23 de tipuri de măsuri, iar pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple (lista nefiind exhaustivă).
În tabelul centralizator de mai jos, este prezentată sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune, cu evidenţierea măsurilor structurale şi a măsurilor nestructurale. Cele mai multe măsuri se înscriu în cadrul domeniului de acţiune Protecţie (11 din 23 tipuri de măsuri). De asemenea, o atenţie specială este acordată măsurilor nestructurale, în acord cu ghidurile europene şi recomandările DG Environment şi ale DG Regio.
Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURĂ STRUCTURALĂ vs MĂSURĂ NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO M01 + RO M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO M11) 10 NESTRUCTURALE (RO M04 + RO M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO M15 + RO M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO M17 - RO M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO M21 + RO M23) |
| În urma analizei obiectivelor de management al riscului la inundaţii şi a Catalogului de măsuri potenţiale, vă rugăm ca, pe baza experienţei dvs., să ne oferiţi o opinie / un punct de vedere cu privire la: • obiectivele propuse şi indicatorii asociaţi, • încadrarea măsurilor pe domeniile de acţiune şi pe tipuri de măsuri; în acelaşi timp, puteţi contribui cu exemple de măsuri care să vină în completarea celor prezentate în coloana specifică. |
Anexa 6.4 PLIANT P.M.R.I.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
671
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
672
Anexa 7.1 LEGISLAŢIA DIN DOMENIUL
MANAGEMENTULUI SITUAŢIILOR DE URGENŢĂ GENERATE DE INUNDAŢII
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
1.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă
2.Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată prin Legea 15/2005
3.Hotărârea Guvernului 94/2014 privind organizarea, funcţionarea şi componenţa Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (C.N.S.S.U.);
4.Legea nr. 107/1996 - Legea apelor, cu modificările şi completările ulterioare;
5.Hotărârea Guvernului nr. 1095/2013 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al Consiliului Interministerial al Apelor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 316/2007
6.Hotărârea Guvernului nr. 846/2010 pentru aprobarea Strategiei Naţionale de Management al Riscului la Inundaţii pe termen mediu şi lung;
7.Ordinul Comun al Ministrului Mediului şi Pădurilor şi Ministrului Administraţiei şi Internelor nr. 1.422/192/2012 pentru aprobarea Regulamentului privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţii hidrotehnice şi poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră;
8.Ordinul comun al Ministrului Mediului şi Schimbărilor Climatice şi Ministrului delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură nr. 600/332/15.04.2014 privind aprobarea componenţei nominale a Comitetului Ministerial pentru Situaţii de Urgenţă şi a Centrului operativ pentru situaţii de urgenţă cu activitate permanentă
9.9.Ordinul comun nr.170/3.423 din 2013 al ministrului delegat pentru ape, păduri şi piscicultură şi al viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, privind aprobarea conţinutului-cadru al protocolului de colaborare încheiat între Administraţia Naţională "Apele Române" şi consiliile judeţene în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii
10.Ordinul nr. 330/44/2.178/2013 pentru aprobarea Manualului primarului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică şi a
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Mureş
Manualului prefectului pentru managementul situaţiilor de urgenţă în caz de inundaţii şi secetă hidrologică
11.Hotărârea Guvernului nr.270 din 03.04.2012 privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a comitetelor de bazin
12.Legea 575/2001 privind Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional - Secţiunea a V-a - Zone de Risc Natural
13.Legea nr. 20/2006 pentru modificarea Legii nr. 171/1997 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional - Secţiunea a II-a Apa
14.Legea nr. 481/2004 privind Protecţia civilă
15.Ordonanţa Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă, aprobată prin Legea 363/2002, cu modificările şi completările ulterioare
16.Hotărârea Guvernului nr. 1492/2004 privind principiile de organizare, funcţionarea şi atribuţiile serviciilor de urgenţă profesioniste
17.Hotărârea Guvernului nr. 1491/2004 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă
18.Hotărârea Guvernului nr. 1490/2004 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare şi a organigramei Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, cu modificările şi completările ulterioare
19.Hotărârea Guvernului nr. 1489/2004 privind organizarea şi funcţionarea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă
20.Hotărârea Guvernului nr. 2288/2004 pentru aprobarea repartizării principalelor funcţii de sprijin pe care le asigură ministerele, celelalte organe centrale şi organizaţiile neguvernamentale privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă
21.Legea nr. 195/2001 - Legea voluntariatului (republicată 2007), cu modificările şi completările ulterioare
22.Hotărârea Guvernului nr. 382/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind exigenţele minime de conţinut ale documentaţiilor de amenajare a teritoriului şi de urbanism pentru zonele de riscuri naturale
23.Ordonanţa Guvernului nr.21/2002 privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale, cu modificările şi completările ulterioare
24.Legea nr. 340/2004 privind Prefectul şi Instituţia prefectului, cu modificările şi completările ulterioare
PLANUL DE
MANAGEMENT AL RISCULUI LA INUNDAŢII
Administraţia Bazinală de Apă Banat
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
CUPRINS
Abrevieri
Cap. 1:Prezentarea generală a spaţiului hidrografic Banat Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul hidrograficBanat
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie împotriva inundaţiilor
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
2.3.Istoricul inundaţiilor
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
2.7.Indicatori statistici
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al riscului la inundaţii
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
Cap. 4. Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea acestora
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
4.2.Măsuri aplicabile la nivel de A.B.A. Banat
4.3.Măsuri aplicabile la nivel de A.P.S.F.R. din cadrul A.B.A. Banat
4.4.Prioritizarea măsurilor
4.5.Concluzii cu privire la strategia de management al riscului la inundaţii la nivel de A.B.A.
4.6.Definirea de proiecte integrate majore la nivel de A.B.A.
4.7.Descrierea procesului de coordonare cu D.C.A.
Cap. 5: Descrierea modului în care progresul implementării măsurilor va fi monitorizat
Cap. 6: Informarea şi consultarea publicului
Cap. 7: Lista autorităţilor competente în implementarea şi monitorizarea/evaluarea P.M.R.I.
7.1 Autorităţi responsabile în domeniul managementului riscului la inundaţii în România
7.2 Autorităţi competente în implementarea P.M.R.I., inclusiv în monitorizarea şi evaluarea acestuia în timp
Bibliografie
PLANŞE
Planşa nr. 1 Harta hipsometrică
Planşa nr. 2 Reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice Planşa nr. 3 Utilizarea terenului
Planşa nr. 4 Zone afectate de inundatii istorice semnificative Planşa nr. 5 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Planşa nr. 6 Extinderea arealelor inundabile în cele trei scenarii (0,1%, 1%, 10%) Planşa nr. 7 Riscul al inundţii în scenariul mediu
Planşa nr. 8 Propuneri de proiecte integrate majore
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
ANEXE
Anexa 6.1 Planul de comunicare privind elaborarea Planului de Management al Riscului la Inundaţii
Anexa 6.2 Chestionare privind elaborarea
Planului de Management al Riscului la Inundaţii Anexa 6.3 Newsletter nr.1
Anexa 6.4 Pliant P.M.R.I.
Anexa 7.1 Legislaţia din domeniul managementului situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii
TABELE
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari Tabel 2 - 3 Diguri
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente Tabel 2 - 5 Baraje care realizează acumulări nepermanente Tabel 2 - 6 Poldere
Tabel 2 - 7 Inundaţii istorice în Spaţiul Hidrografic Banat Tabel 2 - 8 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Banat
Tabel 2 - 9 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Banat Tabel 2 - 10 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard
şi de risc la inundaţii
Tabel 2 - 11 Indicatorii statistici la nivel de A.B.A. Banat (în cazul scenariului mediu)
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii si tintele managementului riscului la inundatii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
Tabel 4 - 2 Centralizator măsuri aplicabile la nivel naţional Tabel 4 - 3 Centralizator măsuri aplicabile la nivel A.B.A. Banat Tabel 4 - 4 Centralizator măsuri aplicabile la nivel de
A.P.S.F.R. pentru A.B.A. Banat
Tabel 4 - 5 Prezentarea sintetică a măsurilor propuse a se realiza la nivelul A.P.S.F.R.-lor identificate pentru reducerea riscului la inundaţii
Tabel 4 - 6 Principalele localităţi / grupuri de localităţi potenţial afectate,
situate în banda de inundabilitate 1% la nivelul A.P.S.F.R. - A.B.A. Banat Tabel 5 - 1 Indicatori asociaţi măsurilor conform
Catalogului de măsuri potenţiale la nivel naţional
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
FIGURI
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în spaţiul hidrografic Banat Figura 2 - 2 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Banat
Figura 4 - 1 Număr de măsuri propuse pentru reducerea riscului la inundaţii pe A.P.S.F.R. - A.B.A. Banat
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Abrevieri
A.B.A. - Administraţia Bazinală de Apă
A.N.A.R. - Administraţia Naţională „Apele Române"
A.N.C.O.M. - Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii
A.N.C.P.I. - Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară
A.N.I.F. - Agenţia Naţională de Îmbunătăţiri Funciare
A.N.M. - Administraţia Naţională de Meteorologie
A.R.A. - Asociaţia Română a Apei
A.S.A.S. - Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu - Şişeşti" AMC - Aparate de măsură şi control
C.E. - Comisia Europeană
C.I.R. - Centrul de Intervenţie Rapidă
C.J. - Consiliul Judeţean
C.J.S.U - Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă
C.L.S.U. - Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă
C.M.R. - Centru Meteorologic Regional
C.N.A.D.N.R. - Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România
C.N.S.S.U. - Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă CFR - Companiei Naţionale de Căi Ferate
D.A.I.I. - Dispecerat şi Apărare Împotriva Inundaţiilor
D.B.H. - District de Bazin Hidrografic
D.C.A. - Directiva Cadru Apă
D.D.I. - Departamentul de Dezvoltare, Investiţii
D.M.L.H. - Departamentul Managementul Lucrărilor Hidrotehnice
D.S.U. - A.N.A.R. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul A.N.A.R.
D.S.U. - M.A.I. - Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul M.A.I. DC - Drum Comunal
DE - Drum European DJ - Drum Judeţean DN - Drum Naţional
E.P.R.I. - Evaluarea Preliminară a Riscului la Inundaţii
E-PRTR - Registrul European al Poluanţilor Emişi şi Transferaţi
F.I.R. - Formaţie de Intervenţie Rapidă
G.A. - Gospodărirea Apelor
HH - Hărţi de hazard la inundaţii HR - Hărţi de risc la inundaţii
I.C.P.D.R. - Comisia Internaţională pentru Protecţia Fluviului Dunărea
I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă
I.N.C.D.D.D. - Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Delta Dunării
I.N.C.D.S. - Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea"
I.N.H.G.A. - Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
I.S.C. - Inspectoratul de Stat în Construcţii
I.S.U.J - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean LDE - Linie Dublă Electrificată
LDN - Linie Dublă Neelectrificată LEL - Linie cu Ecartament Larg LI - Linie Închisă
LII - Linie Îngustă
LN - Linie Neinteroperabilă LSE - Linie Simplă Electrificată
LSN - Linie Simplă Neelectrificată
M.A.D.R. - Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
M.A.I. - Ministerul Afacerilor Interne M.Ap.N. - Ministerul Apărării Naţionale
M.D.R.A.P. - Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice
M.D.T. - Modelul digital al terenului
M.E. - Ministerul Energiei
M.E.C.R.M.A. - Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri
M.E.N.C.S. - Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice
M.F.E. - Ministerul Fondurilor Europene
M.F.P. - Ministerul Finanţelor Publice
M.M.A.P. - Ministerul Mediului Apelor şi Pădurilor
M.M.D.D. - Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile
M.R.I. - Managementul Riscului la Inundaţii
M.S. - Ministerul Sănătăţii
M.T. - Ministerul Transporturilor MHC - Microhidrocentrală
ONG - Organizaţie Neguvernamentală
P.A.T.J. - Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean
P.B.H.H. - Prognoză Bazinală, Hidrologie şi Hidrogeologie
P.E.B. - Potenţial ecologic bun
P.F. - Persoană Fizică
P.G.A. - Programul de Gospodărire a Apelor
P.M.B.H. - Planul de Management al Bazinului Hidrografic
P.M.R.I. - Planul de Management al Riscului la Inundaţii
P.O.I.M. - Programul Operaţional „Infrastructură Mare„
P.P.P.D.E.I. - Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor
P.U.D. - Planurile de Urbanism şi de Dezvoltare
P.U.G. - Planurile Urbanistice Generale
P.U.Z. - Planul Urbanistic Zonal
P.A.T. - Planul de Amenajare a Teritoriului
P.A.T.N. - Planul de Amenajare a Teritoriului Naţional
P.A.T.Z. - Planul de Amenajare a Teritoriului Zonal PET - Polietilena tereftalat
REBAR - Registrul Naţional al Barajelor din România
R.N.P. - Romsilva - Regia Naţională a Pădurilor Romsilva
R.N.T.D.G.A. - Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
S.A. - Societate pe Acţiuni
S.C. - Societate Comercială
S.C.I. - Situri de importanţă comunitară
S.E.B. - Starea ecologică bună
S.G. A. - Sistemul de Gospodărire a Apelor
S.H. - Spaţiu Hidrografic
S.H.I. - Sistem Hidrotehnic Independent
S.M.R.I. - Strategia de Management a Riscului la Inundaţii
S.N.C.S. - Strategia Naţională a României privind Schimbările Climatice
S.P.A. - Arii de protecţie specială avifaunistică
S.R.L. - Societate cu Răspundere Limitată SIMIN - Sistemul Meteorologic Integrat Naţional STAS - Standard de stat
TVR - Televiziunea Română
U.A.T. - Unitate administrativ teritorială
U.C.C.T. - Urmărirea Comportării Construcţiilor Tehnice
U.N.S.A.R. din România - Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare din România
U.P.B. - Universitatea Politehnica Bucureşti
U.T.C.B. - Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti UE - Uniunea Europeană
A.P.S.F.R. - Areas with Potential Significant Flood Risk CLC - Corine Land Cover
DESWAT - Destructive Water Abatement and Control of Water Disasters DSS - Decision Support System
EEA - European Econimic Area FRMPs - Flood Risk Management Plans GIS - Geographic Information System GPRS - General Packet Radio Service
GSM - Global System for Mobile Communications
I.E.D. - Industrial Emissions Directive
IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control JRC - Joint Research Centre
LIDAR - Light Intensity Detection and Ranging NAVTEQ - Navigation Technologies
OSM - Open Street Map
P.F.R.A. - Preliminary Flood Risk Assessment UoM - Unit of Management
VPN - Virtual Private Network
WATMAN - Information System for Integrated Water Management WFD RBMPs - Water Flood Directive River Basin Management Plans WG-Floods - Working Group Floods
WI-FI - Wireless Fidelity-Wireless Internet WIMS - Water Management System
WISE - Web-based Inquiry Science Environment
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Cap. 1:Prezentarea generală a spaţiului hidrografic Banat
Spaţiul hidrografic administrat de Administraţia Bazinală de Apă Banat, cuprinde bazinele hidrografice ale râurilor Aranca, Bega, Timiş, Caraş, Nera, Cerna, situate în extremitatea de Sud-Vest a României, precum şi sectorul fluviului Dunarea situat aval de confluenţa cu râul Nera - amonte de confluenţa cu râul Cerna (inclusiv afluenţii de stânga ai Dunării situaţi în acest sector).
Suprafaţa totală a spaţiului hidrografic este de 18.393,15 km2.
Relief
Spaţiul hidrografic Banatse caracterizează prin prezenţa tuturor treptelor de relief. Zona montană este redusă ca suprafaţă (13%) reprezentată de Munţii Godeanu,
Munţii Cernei, Munţii Banatului, ce fac parte din Carpaţii Meridionali. Culmile acestor munţi au înălţimi cuprinse între 2.229 m şi600-700 m. Munţii Mehedinţi se continuă cu Podişul Mehedinţi, piemont cu altitudini mai reduse.
Zona dealurilor (Dealurile Lipovei, Dealurile Sacos-Zagujeni, Dealurile Tirolului, Dealurile Oraviţei, Dealurile Bozoviciului) se află în prelungirea munţilor şi au o răspândire relativ restrânsă. Înălţimea lor variază între 170 şi 800 m şi ocupă 25 % din suprafaţa spaţiul hidrografic Banat.
Zona de câmpie este întinsă fiind reprezentată de Câmpia Banatului ce acoperă 60% din suprafaţa spaţiul hidrografic Banat, fiind o câmpie joasa (altitudinea minimă 77 m).
O altă unitate geomorfologica distinctă este Defileul Dunării, cel mai spectaculos defileu european, cu o lungime totală de 134 km.
În planşa nr. 1 se prezintă harta hipsometrică a spaţiului hidrografic Banat.
Geologie
Din punct de vedere geologic,în spaţiul hidrografic Banatpredomină rocile de tip silicios. Rocile calcaroase se regăsescîn special în fâşiitransversal iar rocile organice ocupă suprafeţe restrânse. Formaţiunile montane aparţin cristalinului autohton şi Pânzei Getice.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
La câmpie se regăsesc nisipuri, argile, argilă roşie, loessuri, calcare, gresii, marne, marne nisipoase, pietrişuri.
Clima
Spaţiul hidrografic Banat are o climă temperat continentală moderată cu influenţe submediteraneene.
Temperaturile variază astfel: în zona de câmpie temperaturile medii multianuale sunt cuprinse între 10-11oC, iar în zona montană ajung la -2oC. Temperatura medie multianuală este cuprinsă între 10°C - 11°C, în zonele de câmpie, 9°C - 10°C în zona dealurilor joase şi 5°C - 8°C în zona dealurilor înalte. În zona montană temperatura medie multianuală variază între 9°C - 4°C şi 0°C.
În ceea ce priveşte precipitaţiile, acestea au valori de 500 mm în zonele de câmpie, în zonele înalte din Munţii Poiana Ruscă, Munţii Semenic şi Munţii Anine se înregistrează 1.000
–1.200 mm iar în zona aferentă afluenţilor Dunării sunt de 500 - 600 mm.
Resurse de apă
Resursele de apă de suprafaţă ale spaţiul hidrografic administrat de A.B.A. Banat, cuprinde resursele de apă ale celor 6 bazine hidrografice: Aranca, Bega, Timiş, Caraş, Nera, Cerna, plus resursele de apă ale fluviulu Dunărea. Lungimea totală a reţelei hidrografice aferentăspaţiului hidrografic administrat de A.B.A. Banat este de 6.705 km.Pe teritoriul acestuia, resursa de apă este monitorizată prin intermediul a 81 staţii hidrometrice.
Râul Aranca(cod cadastral IV.2.), are o lungime de 76 km pe teritoriul românesc şi mai parcuge încă alţi 41 km pânăla vărsarea în Tisa. Izvorăşte la Sud- Vest de municipiulArad, după care îşi începe parcursul spre vest, prin judeţul Timiş.
Râul Bega (cod cadastral V.1.) este situat în partea de vest a ţării şi are o orientare generală Est-Vest. Răul Bega izvorăşte din Carpaţii Apuseni (Munţii Poiana Ruscă) şi are lungimea (până la graniţa) de 170 km. El cuprinde 80 de cursuri de apă codificate. Lungimea totală a reţelei hidrografice este de 1.418 km densitatea medie fiind de 0,38 km / km2. Suprafaţa totală a bazinului este de 4.470 km2, din care cursului principal îi revin 2.362 km2. Principalul afluent al Begăi este răul Bega Veche (L = 107 km, S = 2.108 km2) punctul de confluenţa situându-se pe teritoriul Serbiei.
Râul Timiş(cod cadastral V.2.) este situat în partea de vest a ţării având orientarea generală Est-Vest. Răul Timiş izvorăşte din Carpaţii Meridionali (Munţii Semenic) şi are o lungime de 244 km pe teritoriul românesc. Răul Timiş colectează - pe teritoriul României - apele unui număr de 150 afluenţi (cursuri de apă codificate), lungimea totală a reţelei hidrografice fiind de 2.434 km, iar densitatea medie de 0,33 km / km2. Suprafaţa totală a
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
bazinului este de 7.310 km2. Principalii afluenţi ai Timişului sunt Bistra (L = 60 km, S = 919 km2) şi Bârzava (L = 154 km, S = 1.202 km2), punctele de confluenţa cu aceste două râuri situându-se pe teritoriul sârbesc.
Râul Caraş(cod cadastral V.3.) este situat în partea de Sud-Vest a ţării şi are o orientare NordEst-SudVest. Răul Caraş izvorăşte că şi răul Timiş din Carpaţii Meridionali (Munţii Semenic) şi are o lungime de 72 km pe teritoriul României. Colectează apele unui număr de 31 cursuri de apă codificate, lungimea reţelei hidrografice este de 502 km iar densitatea medie de 0,39 km/km2. Suprafaţa bazinului de recepţie este de 1.280 km2.
Râul Nera(cod cadastral VI.1.) este situat în partea de Sud-Vest a ţării şi are orientarea generală Est-Vest. Râul Nera izvorăşte din Carpaţii Meridionali (Munţii Semenic) şi se varsă direct în Dunăre. Lungimea cursului său este de 143 km. Adună 36 cursuri de apă codificate, lungimea reţelei hidrografice este de 574 km, densitatea fiind de 0,42 km/km2. Suprafaţa bazinului este de 1.380 km2.
Râul Cerna(cod cadastral VI.2.) este situat în partea de sud a ţării având orientarea generală Nord-Sud. Răul Cerna izvorăşte din Carpaţii Meridionali (Munţii Vălcan), are lungimea de 79 kmşi se varsă direct în Dunăre. Cuprinde 42 cursuri de apă codificate, cu o lungime totală de 524 km şi are o densitate de 0,39 km/km2. Bazinul acoperă o suprafaţă de
1.360 km2. Singurul afluent important al Cernei este Bela Reca (L = 36 km, S = 713 km2).
În tabelul 1 - 1. se prezintă principalele staţii hidrometrice şi parametrii hidrologici caracteristici.
Tabel 1 - 1 Principalele staţii hidrometrice şi parametri hidrologici caracteristici
| Nr. crt | Râul | Staţia hidrometrică | F (km2) | H (m) | Qmax1% (mc/s) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bega | Balint | 1002 | 335 | 265 |
| 2 | Bega Veche (Beregsău) | Cenei | 1592 | 126 | 100 |
| 3 | Timiş | Lugoj | 2827 | 666 | 1225 |
| 4 | Timiş | Şag | 4493 | 477 | 1425 |
| 5 | Bârzava | Partoş | 933 | 293 | 205 |
| 6 | Caraş | Carasova | 131 | 615 | 190 |
| 7 | Caraş | Varadia | 897 | 347 | 450 |
| 8 | Nera | Mocerniş - Dalboşeţ | 817 | 676 | 605 |
| 9 | Nera | Sasca Montană | 1160 | 626 | 685 |
| 10 | Nera | Naidaş | 1264 | 590 | 700 |
Lacurile naturale nu reprezintă o caracteristică acestui spaţiu hidrografic; se regăsesc doar 9 lacuri cu o suprafaţă mai mare de 0,5 km2dar toate sunt lacuri de acumulare (Gozna, Timiş Trei Ape, Secul, Poiana Mărului, Valea lui Iovan, Herculane, Surduc, Murani, Greoni).
Pe teritoriul spaţiului hidrografic Banat au fost delimitate 20 corpuri de apă subterană: 9 corpuri sunt de tip poros permeabil, 8 corpuri sunt de tip fisural - carstic şi 3 corpuri sunt de tip mixt (poros permeabil şi fisural).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
În planşa nr. 2 se prezintă reţeaua hidrografică şi amplasamentul staţiilor hidrometrice din cadrul spaţiului hidrografic Banat.
Soluri
Solurile din spaţiul hidrografic Banat variază în aceeaşi măsură ca şi formele de relief şi anume:
–soluri schelete şi podzoluri de locuri înalte - pe înălţimile munţilor;
–podzoluri, soluri brune sau brun roşcate - în zona deluroasă;
–soluri aluviale - în depresiuni;
–cu exces de apă la suprafaţă şi în masa lor - la câmpia joasă;
–soluri cernoziomice, predominante fiind cele ciocolatii - pe formele ridicate ale câmpiei joase.
Biodiversitate
La nivelul bazinului hidrografic Banat flora sălbatică se diferenţiază în funcţie de relief si se întâlnesc pădurile de foioase (fag în amestec cu răşinoase), numeroase specii de ciuperci dar şi specii submediteraneene rare.
În regiunea de câmpie, pajiştile spontane au fost înlocuite cu plante de cultură. În luncile râurilor se găsesc specii de sălcii, plopi, etc.
În regiunea de deal şi munte, în zona pădurilor, predomina fagul, speciile tari, răşinoasele, stejarii şi apoi speciile moi. În zona alpină se întâlnesc pajiştile şi iarba câmpului.
Fauna sălbatică este diversă şi se regăsesc numeroase specii de animale şi păsări protejate.
Popula/ie, aşezări umane
Din punct de vedere al regiunilor de dezvoltare, spaţiul hidrografic Banat include teritorii administative din doua regiuni: 2,8 % din regiunea Sud-Vest şi 55,1 % din regiunea Vest.
Din punct de vedere administrativ, spaţiul hidrografic Banat ocupă integral judeţele Timiş şi Caraş-Severin şi parţial judeţele Arad, Mehedinţi şi Gorj.
În ceea ce priveşte situaţia aşezărilor umane, în componenţa spaţiului hidrografic Banatse întâlnesc 5 municipii şi14 oraşe (în a căror componenţă intră în afara localităţilor de reşedinţă şi un număr de 45 de sate) şi 161 de comune (având în componenţă 516 de sate).
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Populaţia totală din spaţiul hidrografic Banat era conform recensamantului din 2011 de 1.000.617 locuitori, din care 593.338 locuitori în mediul urban (59,3 %) şi 407.279 locuitori în mediul rural (40,7 %). Ponderea populaţiei din spaţiul hidrografic Banat faţă de populaţia totală a României este de 4,97 %.
Utilizarea terenului
În cadrul spaţiului hidrografic Banat predomină pădurile, care reprezintă cca. 45% din total. Pe locurile următoare se situează terenuri arabile care ocupă cca. 27% şi apoi de arii agricole eterogene (păşuni 1,89%, ape şi zone umede 0,45%, culturi perene 21,5%). De remarcat este faptul că zonele urbane şi industriale ocupă şi ele o suprafaţă de 3,89% din totalul spaţiului hidrografic Banat.
Suprafaţa totală agricolă este de cca. 12 mii ha.
În planşa nr. 3 se prezintă utilizarea terenului din spaţiul hidrografic Banat.
Activitatea economică
În spaţiul hidrografic Banat activităţile economice variate: industria minieră, tratarea şi prelucrarea lemnului, industria metalurgică de prelucrare a metalelor feroase, industria chimică, alimentară, fabricarea celulozei şi aproduselor din hârtie, producerea energiei electrice,extracţii petroliere etc.
Infrastructura
Pe teritoriul acoperit de spaţiul hidrografic Banat există o reţea relativ densă de drumuri naţionale, judeţene şi comunale.
Lungimea totală drumurilor naţionale şi europene însumează aproximativ 4.800 km. Reţeaua de căi ferate cu ecartament normal însumează 1.190 km.
Spaţiul hidrografic Banat dispune şi de căi navigabile, reprezentate de Canalul Bega navigabil în lungime de cca. 44,5 km.
Recreere si turism
Spaţiul hidrografic Banat dispune de un valoros potenţial touristic ce face posibil practicarea unui turism variat: de tranzit, montan şi balnear (Băile Herculane).
Se enumeră doar câteva din obiectivele turistice care pot fi vizitate şi anume: Cheile Minişului, Cheile Carasului, MunJii Semenic, Muntele Mic - Tarcu, Valea Cerni, MunJii Aninei, Defileul Dunării, Parcul NaJional Valea Cernei – Domogled, Băile Herculane, Lacul
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Prisaca, Grota Haiducilor, Sfinxul BanaJean, Lacul de acumulare Poiana Mărului, Peştera Pietroasa, Peştera Româneşti, MunJii Poiana Ruscăi, Lacul Surduc.
Siturile Natura 2000 din cadrul spaţiului hidrografic Banat includ 14 situri tip S.P.A. (arii pentru protecţie specială) conform HG 1284/2007 şi 22 situri de tip S.C.I. (arii de importanţă comunitară) conform O.M. 776/2007.
–Situri de tipS.P.A. sunt: Teremia Mare – Tomnatic, Hunedoara Timişană, Pădurea Macedonia, Depresiunea Bozovici, Livezile DolaJ, Lunca Bârzavei, etc.;
–Situri de tip S.C.I. sunt: Pajiştea Cenad, Mlaştina Satchinez, Râul Timişului între Rusca şi Prisaca, Semenic – Cheile Caraşului, Cheile Nerei – BeuşniJa, PorJile de Fier, Cheile Rudăriei, Râul Cerna între Bozovici şi Moceriş, Cheile Teregovei, etc.
Patrimoniu cultural
Obiectivele culturale ce se află pe teritoriul A.B.A Banat sunt numeroase. Astfel se pot enumera cele mai interesante obiective, ca de exemplu Muzeul Satului BănăJean, Mănăstirea Nera, Muzeul Locomotivelor cu abur ReşiJa, Castelul Huniade, Catedrala Mitropolitană Timişoara, Muzeul Traia Vuia, Mănăstirea Partos, Castelul Reginei Elisabeta Banloc; Castelul Contelui Mercy Carani şi multe altele.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Cap. 2: Riscul la inundaţii în spaţiul
hidrograficBanat
2.1.Descrierea lucrărilor existente de protecţie
împotriva inundaţiilor
Schema de gospodărire a apelor existentă în spaţiul hidrografic Banat este prezentată în figura 2 - 1.
Spaţiul hidrografic Banat deţine lucrări hidrotehnice cu rol de gestionare cantitativă a resurselor de apă, conţinând îndiguri, regularizări, derivaţii de tranzitare a volumelor de apă dintr-un curs de râu în altul, acumulări permanente şi nepermanente. O caracteristică principală a acestei zone, o reprezintă faptul că, Banatul este zona geografică cea mai îndiguită din România.
Cea mai mare parte a lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor sunt realizate în bazinele râurilor Bega şi Timiş (550 km îndiguiri şi 480 km regularizări, suprafaţa apărată fiind de 230.000 ha). În cadrul acestor lucrări se include şi derivaţia de ape mari (canalul descărcător) Bega - Timiş - destinat apărării împotriva inundaţiilor a municipiului Timişoara şi a localităţilor limitrofe canalului Bega aval Topolovăţ (L = 5,9 km, Qcapabil = 560 m3/s).
Ca principale lucrări de aparare împotriva inundaţiilor în spaţiul hidrografic Banat există 29 de acumulări nepermanente însumând un volum destinat atenuării viiturilor de 211 mil.m3, 1.118 km de diguri, 1.037 km de regularizări de albii şi 150 km de apărări de maluri. Acumulările cu scop complex au prevăzut un volum de atenuare a viiturilor ce însumează cca. 69,6 mil.m3.
Se face precizarea că pe teritoriul spaţiului hidrografic Banat se află în exploatare un număr de 8 baraje de categorie A şi B, respectiv un numar de 55 baraje de categorie C şi D.
În tabelele nr. 2 - 1, 2 - 2, 2 - 3, 2 - 4, 2 - 5, 2 - 6 se prezintă principalele lucrări de apărare împotriva inundaţiilor.
Starea principalelor componente ale sistemului naţional de gospodărire a apelor cu rol de protecţie împotriva inundaţiilor, repectiv diguri, acumulări permanente / nepermanente, se regăseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/dabanat/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20riscului
%20la%20Inundatii.aspx
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
689
Figura 2 - 1 Schema de gospodărire a apelor existentă în spaţiul hidrografic Banat
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
690
Tabel 2 - 1 Noduri hidrotehnice
| Nr.crt. | Denumire | Curs de apă | Cod cadastral | Judeţ | Comuna | Localitate | Debite maxime derivate (m3/s) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 9 | 10 |
| BAZIN HIDROGRAFIC BEGA | ||||||||
| 1 | NH Sânmartinu Maghiar | Bega | V-1 | TM | Uivar | Sânmartinu Maghiar | 83,5 | A.B.A. Banat |
| 2 | NHTopolovăţ | Bega | V-1 | TM | Topolovăţ | Topolovăţ | 400 | A.B.A. Banat |
| 3 | NH Sânmihaiu Roman | Bega | V-1 | TM | Sânmihaiu Roman | Sânmihaiu Roman | 83,5 | A.B.A. Banat |
| 4 | Bega - baraj şi bloc priză | Bega | V-1 | TM | Timişoara | 83,5 | S.C. COLTERM S.A. Timişoara | |
| BAZINUL HIDROGRAFIC TIMIŞ | ||||||||
| 5 | NH Costei | Timiş | V-2 | TM | Costei | Costei | 40 | A.N.A.R. -A.B.A. Banat |
Tabel 2 - 2 Derivaţii de ape mari
| Nr.crt. | Denumire | Judeţ | Comuna / localitate | Curs de apă derivat | Cod cadastral | Curs de apă în care se derivă | Cod cadastral | Lungime (m) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| BAZIN HIDROGRAFIC BEGA | |||||||||
| 1 | Canal descarcare Bega - Timiş | TM | Topolovat | Bega | V-1 | Timiş | V-2 | 5570 | A.B.A. Banat |
| 2 | Canal alimentare Timiş - Bega | TM | Costei | Timiş | V-2 | Bega | V-1 | 9700 | A.B.A. Banat |
| BAZINUL HIDROGRAFIC TIMIŞ | |||||||||
| 3 | Canal italian | TM | Deta | Bârzava | V-2.38 | Bârzava | V-2.38 | 12000 | A.B.A. Banat |
691
Tabel 2 - 3 Diguri
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Pozitie dig (mal stâng /mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | Inălţim e medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | |
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| BAZINUL HIDROGRAFIC BEGA | |||||||||||||
| 1 | Dig Bega Navigabila mal stg | Bega | V-1 | MS | TM | Timişoara, Peciu, Uivar, Timiş | 37340 | 3 | 1915 | 5 | 47,00 | 7 | A.B.A. Banat |
| 2 | Dig Bega Navigabila mal drept | Bega | V-1 | MD | TM | Timişoara, Sinmihaiul Roman, Uivar,Timiş | 39595 | 3 | 1915 | 5 | 47,00 | 5 | A.B.A. Banat |
| 3 | Dig Bega Nenavigabil mal drept | Bega | V-1 | MD | TM | Topolovat, Remetea, Timiş | 12865 | 3 | 1915 | 2 | 72 | 2 | A.B.A. Banat |
| 4 | Dig Bega Nenavigabila mal stg. | Bega | V-1 | MS | TM | Topolovat, Remetea, Timiş | 20375 | 3 | 1915 | 2 | 72 | 5 | A.B.A. Banat |
| 5 | Dig Bega mal drept | Bega | V-1 | MD | TM | Balint, Belint, Chizatau, Timiş | 10051 | 3 | 1860 | 2 | 365 | 3 | A.B.A. Banat |
| 6 | Dig Bega mal stang | Bega | V-1 | MS | TM | Bethausen, Balint, Chizatau, Timiş | 26285 | 3 | 1860 | 1 | A.B.A. Banat | ||
| 7 | Dig Chizdia mal drept | Chizdia | V-1.16 | MD | TM | Ghizela, Timiş | 2700 | 2 | 1984 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 8 | Dig Chizdia mal stang | Chizdia | V-1.16 | MS | TM | Ghizela,Timiş | 2200 | 2 | 1984 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 9 | Dig Bega Veche m.stg. | Bega Veche | V-1.21 | MS | TM | Sacalaz, Becicherec, Cenei, Timiş | 33360 | 4 | 1898 | 5 | 47 | 2 | A.B.A. Banat |
| 10 | Dig Bega Veche mal dr. | Bega Veche | V-1.21 | MD | TM | Sacalaz, Becicherec, Cenei, Timiş | 32080 | 4 | 1898 | 5 | 47 | 4 | A.B.A. Banat |
| 11 | Dig canal Carlea mal drept | Glavita-Riul | V-1.15 V-1.10 | MD | TM | Traian Vuia, Timiş | 1950 | 2 | 1976 | 5 | 0 | A.B.A. Banat | |
| 12 | Dig canal Carlea mal stang | Glavita-Riul | V-1.15 V-1.10 | MS | TM | Traian Vuia, Timiş | 1500 | 2 | 1976 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 13 | Dig Glavita mal drept | Glavita | V-1.15 | MD | TM | Traian Vuia, Timiş | 4200 | 1,5 | 1975 | 2 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 14 | Dig Glavita mal stang | Glavita | V-1.15 | MS | TM | Traian Vuia, Timiş | 3800 | 1,5 | 1975 | 2 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 15 | Dig Apa Mare (Ier) m.dr. km 0+000 - 12+606 | Apa Mare | V-1.21.4 | MD | TM | Satchinez, Biled, Becicherec, Timiş | 12606 | 3 | 1898 | 5 | 9 | A.B.A. Banat | |
| 16 | Dig Apa Mare (Ier) m.stg. km 0+000-12+119 | Apa Mare | V-1.21.4 | MS | TM | Ier, Timiş | 12119 | 3 | 1898 | 5 | 9 | 1 | A.B.A. Banat |
| 17 | Dig Minis mal drept | Minis | V-1.14 | MD | TM | Ghizela, Timiş | 1500 | 2 | 1973 | 5 | 3 | A.B.A. Banat | |
| 18 | Dig Radasel mal drept | Riul | V-1.10 | MD | TM | Traian Vuia, Timiş | 1350 | 1 | 1975 | 2 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 19 | Dig Radasel mal stang | Riul | V-1.10 | MS | TM | Traian Vuia, Timiş | 1400 | 1 | 1975 | 2 | A.B.A. Banat | ||
| 20 | Dig Saraz mal stang | Saraz | V-1.15.1 | MS | TM | Traian Vuia, Timiş | 450 | 2 | 1977 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 21 | Dig canal descarcare Bega m.dr. | Bega | V-1 | MD | TM | Topolovat, Timiş | 5758 | 4 | 1910 | 2 | 350 | A.B.A. Banat | |
| 22 | Dig canal descarcare Bega m.stg | Bega | V-1 | MS | TM | Topolovat, Timiş | 5777 | 4 | 1915 | 2 | 350 | 1 | A.B.A. Banat |
| 23 | Dig pamint Iercici mal dr. | Iercici | V-1.21.4.5 | MD | TM | Becicherecul Mic, Timiş | 1600 | 2 | 1973 | 5 | 9 | A.B.A. Banat | |
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Pozitie dig (mal stâng /mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | Inălţim e medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | |
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 24 | Dig pamint Iercici mal stg. | Iercici | V-1.21.4.5 | MS | TM | Becicherecul Mic, Timiş | 1600 | 2 | 1973 | 5 | 9 | 1 | A.B.A. Banat |
| 25 | Dig de pamint Surduc mal dr. | Surduc | V-1.21.4.6 | MD | TM | Becicherecul Mic, Timiş | 2900 | 2 | 1973 | 5 | 9 | A.B.A. Banat | |
| 26 | Dig pamint mal stg. Surduc | Surduc | V-1.21.4.6 | MS | TM | Becicherecul Mic, Timiş | 2900 | 2 | 1973 | 5 | 9 | 2 | A.B.A. Banat |
| 27 | Dig Riu mal drept | Riul | V-1.10 | MD | TM | Traian Vuia, Timiş | 1975 | 2 | 1976 | 5 | 50 | 1 | A.B.A. Banat |
| 28 | Dig Riu mal stang | Riul | V-1.10 | MS | TM | Traian Vuia, Timiş | 2100 | 2 | 1976 | 5 | 50 | 2 | A.B.A. Banat |
| 29 | Dig remu Gherteamos m.dr. 2050m | Gherteamos | V-1.19 | MD | TM | Remetea Mare, Timiş | 2050 | 2 | 1970 | 2 | 72 | A.B.A. Banat | |
| 30 | Dig remu Gherteamos m.stg.1300m | Gherteamos | V-1.19 | MS | TM | Remetea Mare, Timiş | 1300 | 2 | 1970 | 2 | 72 | A.B.A. Banat | |
| 31 | Dig remu Giurita m.stg. 250 ml | Remetea | V-1.19a | MS | TM | Remetea Mare, Timiş | 2250 | 2 | 1970 | 2 | 72 | 1 | A.B.A. Banat |
| 32 | Dig remu Giurita mal dr. | Remetea | V-1.19a | MD | TM | Remetea Mare, Timiş | 600 | 2 | 1970 | 2 | 72 | A.B.A. Banat | |
| BAZINUL HIDROGRAFIC TIMIŞ | |||||||||||||
| 33 | Dig Timiş m.dr. | Timiş | V-2 | MD | TM | Costei,Boldur,Racovita,Cheveres ,Giera | 99760 | 5 | 1896 | 5 | 900 | 14 | A.B.A. Banat |
| 34 | Dig Timiş m.stg. | Timiş | V-2 | MS | TM | Costei,Belint,Topolovat,Recas,G iulvaz | 99136 | 5 | 1896 | 5 | 900 | 15 | A.B.A. Banat |
| 35 | Dig Fizes mal stg | Fizes | V-2.38.8 | MS | CS | Berzovia,Caras-Severin | 1600 | 1,5 | 1984 | 5 | 188 | 3 | A.B.A. Banat |
| 36 | Dig Fizes mal dr. | Fizes | V-2.38.8 | MD | CS | Berzovia,Fisez,Caras-Severin | 500 | 1,5 | 1983 | 5 | 36 | 3 | A.B.A. Banat |
| 37 | Dig Birzava mal stg, sect Ghertenis-Bocsa | Bârzava | V-2.38 | MS | CS | Bocsa-limita judet CS | 35106 | 1,5-1,8 | 1984 | 2 | 215 | 3 | A.B.A. Banat |
| 38 | Dig Birzava mal dr | Bârzava | V-2.38 | MD | CS | Bocsa-limita judet CS | 35635 | 1,5-1,8 | 1982 | 2 | 215 | A.B.A. Banat | |
| 39 | Dig Bistra mal stg. | Bistra | V-2.20 | MS | CS | Obreja,Glimboca,Caras-Severin | 6400 | 0,8 - 2,0 | 1974 | 5 | 360 | 2 | A.B.A. Banat |
| 40 | Indiguire Bistra la Otelu Rosu | Bistra | V-2.20 | MS | CS | Otelu Rosu, Glimboca Caras- Severin | 7900 | 3 | 1996 | 5 | 260 | 3 | A.B.A. Banat |
| 41 | Dig Bistra mal drept | Bistra | V-2.20 | MD | CS | Obreja,Glimboca,Caras-Severin | 900 | 0,8 - 2,0 | 1973 | 5 | 360 | A.B.A. Banat | |
| 42 | Dig Poganis mal dr. | Poganis | V-2.35 | MD | CS | Brebu,Vermes,Caras-Severin | 26430 | 1 - 1,6 | 1986 | 5 | 59 | 4 | A.B.A. Banat |
| 43 | Dig Poganis mal stg.+parapet beton ciclopian pr. Poganis, sector Remetea Poganici | Poganis | V-2.35 | MS | CS | Brebu,Vermes,Caras-Severin | 44400 | 1 - 1,6 | 1986 | 5 | 59 | 4 | A.B.A. Banat |
| 44 | Dig Carastau mal drept | Cherastau | V-2.30.5 | MD | TM | Racovita, Timiş | 2290 | 2,5 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 45 | Dig Carastau mal stang | Cherastau | V-2.30.5 | MS | TM | Racovita, Timiş | 2163 | 2,5 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 46 | Dig Cernabora Sergani mal drept | Cernabora | V-2.29c | MD | TM | VV Delamarina, Darova, Timiş | 503 | 3 | 1975 | 2 | A.B.A. Banat | ||
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
692
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Pozitie dig (mal stâng /mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | Inălţim e medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | |
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 47 | Dig Cernabora Sergani mal stang | Cernabora | V-2.29c | MS | TM | VV Delamarina, Darova, Timiş | 666 | 3 | 1975 | 2 | A.B.A. Banat | ||
| 48 | Dig Cernabora Stiuca Timiş mal. Dr. | Cernabora | V-2.29c | MD | TM | VV Delamarina, Stiuca, Timiş | 2087 | 3 | 1975 | 1 | A.B.A. Banat | ||
| 49 | Dig Cernabora Stiuca Timiş mal st. | Cernabora | V-2.29c | MS | TM | VV Delamarian, Stiuca, Timiş | 2400 | 3 | 1975 | A.B.A. Banat | |||
| 50 | Dig Cernabora mal drept | Cernabora | V-2.29c | MD | TM | VV Delamarina, Timiş | 1010 | 3 | 1975 | A.B.A. Banat | |||
| 51 | Dig Cernabora mal stang | Cernabora | V-2.29c | MS | TM | VV Delamarina, Timiş | 625 | 3 | 1975 | A.B.A. Banat | |||
| 52 | Dig DIcsani mal drept | Dicsani | V-2.30.4 | MD | TM | Boldur, Timiş | 2938 | 2,5 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 53 | Dig Dicsani mal stang | Dicsani | V-2.30.4 | MS | TM | Boldur, Timiş | 2967 | 2,5 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 54 | Dig Moravita m.dr. 11,450 km | Moravita | V-2.38.12 | MD | TM | Moravita, Timiş | 11450 | 3 | 1984 | 5 | 83,5 | 3 | A.B.A. Banat |
| 55 | Dig Moravita m.stg. 13,320 km | Moravita | V-2.38.12 | MS | TM | Moravita, Timiş | 11230 | 3 | 1983 | 5 | 83,5 | A.B.A. Banat | |
| 56 | Dig Poganis m.dr.km 0+000- 5+235 | Poganis | V-2.35 | MD | TM | Sacosu Turcesc, Timiş | 5235 | 3,5 | 1908 | 5 | 2 | A.B.A. Banat | |
| 57 | Dig Poganis m.stg. 0+000-4+620 | Poganis | V-2.35 | MS | TM | Sacosu Turcesc, Timiş | 4620 | 3,5 | 1952 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 58 | Dig Sechelita mal stang | Dicsani | V-2.30.4 | MS | TM | Darova, Timiş | 2472 | 2,5 | 1975 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 59 | Dig Sculea m.dr. km 0+000-4+300 | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Gataia,Timiş | 4300 | 2 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 60 | Dig Sculea m.stg.km 0+000-3+30 | Barzava | V-2.38 | MS | TM | Gataia, Timiş | 3300 | 2 | 1970 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 61 | Dig Sergani mal drept | Cernabora | V-2.29c | MD | TM | VV Delamarina, Timiş | 11600 | 3 | 1975 | A.B.A. Banat | |||
| 62 | Dig Sergani mal stang | Cernabora | V-2.29c | MS | TM | VV Delamarina,, Timiş | 11700 | 3 | 1975 | 2 | A.B.A. Banat | ||
| 63 | Dig Stiuca mal stang | Stiuca | V-2.29 | MS | TM | Lugoj, Timiş | 200 | 2 | 1975 | A.B.A. Banat | |||
| 64 | Dig Timiş mal drept | Timiş | V-2 | MD | TM | Lugoj, Timiş | 10260 | 2 | 1860 | 5 | 860 | 1 | A.B.A. Banat |
| 65 | Dig Timiş mal stang | Timiş | V-2 | MS | TM | Lugoj, Timiş | 11070 | 2 | 1860 | 5 | 860 | 1 | A.B.A. Banat |
| 66 | Dig Timiş mal drept | Timiş | V-2 | MD | TM | Lugoj, Timiş | 5190 | 2 | 1987 | 5 | 860 | 1 | A.B.A. Banat |
| 67 | Dig Timiş m. stang | Timiş | V-2 | MS | TM | Lugoj, Timiş | 2237 | 2 | 1987 | 5 | 860 | 1 | A.B.A. Banat |
| 68 | Dig Timişina mal drept | Timişina | V-2.31 | MD | TM | Boldur Racovita, Timiş | 20770 | 3 | 1970 | 5 | 5 | A.B.A. Banat | |
| 69 | Dig Timişina mal stang | Timişina | V-2.31 | MS | TM | Boldur Racovita, Timiş | 18000 | 3 | 1970 | 5 | 3 | A.B.A. Banat | |
| 70 | Dig Tofaia m.dr. km 0+000-7+630 | Lanca Birda | V-2.36 | MD | TM | Voiteg, Timiş | 7630 | 2 | 1970 | A.B.A. Banat | |||
693
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Pozitie dig (mal stâng /mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | Inălţim e medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | |
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 71 | Dig Tofaia m.stg.km 0+000-6+670 | Lanca Birda | V-2.36 | MS | TM | Voiteg, Timiş | 6670 | 2 | 1970 | A.B.A. Banat | |||
| 72 | Dig canal alimentare mal drept | Timiş | V-2 | MD | TM | Costei, Timiş | 3930 | 3 | 1860 | 2 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 73 | Dig canal alimentare mal stang | Timiş | V-2 | MS | TM | Costei, Timiş | 3665 | 3 | 1860 | 2 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 74 | Dig izolare Preco-Bara 3,05 km | Timiş | V-2 | MD | TM | Foieni, Timiş | 3050 | 3 | 1967 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 75 | Dig m.dr. Birda Veche 5,250 km | Birdanca | V-2.38.11 | MD | TM | Deta, Timiş | 5250 | 1,5 | 1858 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 76 | Dig m.dr. Boruga 0+000-1+400 km | Boruga | V-2.38.12.6 | MD | TM | Jamu Mare, Timiş | 1400 | 2 | 1983 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 77 | Dig m.stg. Boruga 0+000- 1+500km | Boruga | V-2.38.12.6 | MS | TM | Moravita, Timiş | 1500 | 2 | 1983 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 78 | Dig m.dr. Lanca-Birda 17,100 km | Lanca Birda | V-2.36 | MD | TM | Jebel, Ciacova, Timiş | 17100 | 3 | 1968 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 79 | Dig m.stg.Lanca-Birda 18,400 km | Lanca Birda | V-2.36 | MS | TM | Jebel, Ciacova, Timiş | 18400 | 3 | 1968 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 80 | Dig m.dr. Roiga km 0+000-4+842 | Roiga | V-2.38.12.7 | MD | TM | Moravita, Timiş | 4842 | 2 | 1890 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 81 | Dig m.stg.Roiga km 0+000-4+882 | Roiga | V-2.38.12.7 | MS | TM | Moravita, Timiş | 4882 | 2 | 1980 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 82 | Dig m.dr. V.Singeorge km.1+450 | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Gataia, Timiş | 1450 | 1,5 | 1986 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 83 | Dig m.stg.V.Singeorge 1,450 km | Barzava | V-2.38 | MS | TM | Gataia, Timiş | 1450 | 1,5 | 1985 | 5 | 4 | A.B.A. Banat | |
| 84 | Dig m.dr.Birzava 36,360 km | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Gataia, Denta, Banloc, Timiş | 36360 | 2 | 1858 | 5 | 128 | 2 | A.B.A. Banat |
| 85 | Dig m.stg.Birzava Veche 41,33km | Barzava | V-2.38 | MS | TM | Gataia, Denta, Banloc, Timiş | 41330 | 2 | 1858 | 5 | 128 | 7 | A.B.A. Banat |
| 86 | Dig m.dr.Clopodia 0+000-2,400km | Clopodia | V-2.38.12.3 | MD | TM | Jamu Mare, Timiş | 2400 | 2 | 1984 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 87 | Dig m.stg.Clopodia 0+000-1+500 | Clopodia | V-2.38.12.3 | MS | TM | Jamu Mare, Timiş | 1500 | 2 | 1984 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 88 | Dig m.dr.Surgani 0+000- 11+600km | Surgani | V-2.33 | MD | TM | Sacosu Turcesc, Cheveres, Timiş | 11600 | 3 | 1868 | 5 | 3 | A.B.A. Banat | |
| 89 | Dig m.stg.Surgani 0+000-11+700 | Surgani | V-2.33 | MS | TM | Sacosu Turcesc, Cheveres, Timiş | 11700 | 3 | 1868 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 90 | Dig m.dr.V.Brestei 0+000-0+400 | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Denta, Timiş | 400 | 1,5 | 1985 | 5 | 2 | A.B.A. Banat | |
| 91 | Dig m.stg.V.Brestei 0+000-0+400 | Barzava | V-2.38 | MS | TM | Denta, Timiş | 400 | 1,5 | 1985 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 92 | Dig m.dr.V.Manastirii 0,360 km] | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Gataia, Timiş | 360 | 1,5 | 1986 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 93 | Dig m.stg.V.Manastirii 0,360 km | Barzava | V-2.38 | MS | TM | Gataia, Timiş | 360 | 1,5 | 1986 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 94 | Dig m.dr.V.Voita 0+000-0+300 km | Barzava | V-2.38 | MD | TM | Gataia, Timiş | 300 | 2 | 1984 | 5 | 37,8 | 1 | A.B.A. Banat |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
694
| Nr. crt. | Denumire lucrare | Curs de apă | Cod cadastral | Pozitie dig (mal stâng /mal drept) MS/MD | Judeţ | Comuna / localitate | Lungime (m)* | Inălţim e medie (m)* | PIF | Condiţii normale de exploatare | Localităţi apărate | Deţinător | |
| Probabilitate de depăşire pc% | Qcalcul (m3/s) | ||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 95 | Dig m.dr.Valea Vucovei 1,100 km | Vucova | V-2.33.2 | MD | TM | Sacosul Turcesc, Timiş | 1100 | 2,5 | 1958 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 96 | Dig m.stg.Vucovei 0+000- 2+200km | Vucova | V-2.33.3 | MS | TM | Sacosul Turcesc, Timiş | 2200 | 1,5 | 1969 | 5 | 1 | A.B.A. Banat | |
| 97 | Dig m.dr. Semnita 3,615 km | Semnita | V-2.38.12.5 | MD | TM | Jamu Mare, Timiş | 3640 | 2 | 1984 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 98 | Dig m.stg.Semnita 3,745 km | Semnita | V-2.38.12.5 | MS | TM | Jamu Mare, Timiş | 3745 | 2 | 1983 | 5 | A.B.A. Banat | ||
| 99 | Dig Caras mal stg. | Caras | V-3 | MS | CS | am.Gradinari-frontiera,Caras- Severin | 35512 | 1,5 - 1,6 | 1987 | 5 | 220 | 4 | A.B.A. Banat |
| 100 | Dig Caras mal dr. | Caras | V-3 | MD | CS | am.Gradinari-frontiera,Caras- Severin | 35688 | 1,5 - 1,6 | 1986 | 5 | 220 | 2 | A.B.A. Banat |
| BAZINUL HIDROGRAFIC NERA | |||||||||||||
| 101 | Dig Nera mal stg. | Nera | VI-1 | MS | CS | Socol,Caras-Severin | 2000 | 1,6 | 1977 | 5 | 438 | 1 | A.B.A. Banat |
695
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
696
Tabel 2 - 4 Baraje care realizează acumulări permanente
| Nr. crt. | Denumire baraj / acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună / localitate | Inălţime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| BAZIN HIDROGRAFIC BEGA | ||||||||||||
| 1 | Sustra | Lipari | V-1.16b.1 | TM | Sustra, UAT Topolovatu Mare | 8,5 | PO | 0,06 | 0,92 | 0,86 | V,P | A.B.A. Banat |
| 2 | Topolovat | Mociur | V-1.16b | TM | Topolovatu Mare | 9,5 | PM | 0,325 | 4,2 | 3,875 | VPR | A.B.A. Banat |
| 3 | Ianova | Gherteamos | V-1.19 | TM | Ianova, UAT Remetea Mare | 8,75 | PM | 0,68 | 5,5 | 4,82 | V,P | A.B.A. Banat |
| 4 | Giarmata | Behela | V-1.20 | TM | Giarmata | 10,5 | PM | 0,6 | 1,34 | 0,74 | VPIR | A.B.A. Banat |
| 5 | Dumbravita | Behela | V-1.20 | TM | Dumbravita | 5 | PM | 0,1 | 1,32 | 1,22 | VPR | A.B.A. Banat |
| 6 | Satchinez | Sisco | V-1.21.4.3 | TM | Satchinez, | 6,3 | PM | 0,26 | 3,35 | 3,09 | V | A.B.A. Banat |
| 7 | Murani | Magherus | V-1.21.2 | TM | Murani UAT Pischia | 7,65 | PM | 1,47 | 6,24 | 4,77 | VP | A.B.A. Banat |
| 8 | Sinandrei | V.Lacului | V-1.21.3 | TM | Sinandrei | 7,25 | PM | 0,643 | 1,509 | 0,866 | I | SANTIM Sinandrei SA |
| 9 | Surduc | Gladna | V-1.10 | TM | 34,0 | AM | 24,225 | 50,000 | 25,775 | V,H,R,A | A.B.A. Banat | |
| 10 | Mailat | Sisco | V-1.21.4.3 | AR | Mailat UAT Vinga | 2,50 | 0,500 | P | Primarie Vinga | |||
| BAZINUL HIDROGRAFIC TIMIS | ||||||||||||
| 11 | Salcia | Surgani, | V-2.33 | TM | Buzias | 9,7 | PM | 0,082 | 1,525 | 1,443 | VP | A.B.A. Banat |
| 12 | Latunas | V.Semnita | V-2.38.11.5 | TM | Latunas UAT Jamu Mare | 6,5 | PO | 0,09 | 0,81 | 0,72 | VP | A.B.A. Banat |
| 13 | Liebling | Lanca Birda | V-2.36 | TM | Liebling | 5,35 | PO | 0,420 | 0,42 | P | SCMAGUS | |
| Nr. crt. | Denumire baraj / acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună / localitate | Inălţime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 14 | Honorici I | afl. Sezonier piriu Fata | necodificat | TM | Herendesti UAT Victor Vlad Delamarina | 7,8 | PO | 0,097 | 0,097 | P | SCAGROME C HONORICI SA Lugoj | |
| 15 | Honorici II | afl. Sezonier piriu Fata | necodificat | TM | Herendesti UAT Victor Vlad Delamarina | 7,8 | PO | 0,065 | 0,065 | P | SCAGROME C HONORICI SA Lugoj | |
| 16 | Honorici III | afl. Sezonier piriu Fata | necodificat | TM | Herendesti UAT Victor Vlad Delamarina | 5,5 | PO | 0,083 | 0,083 | P | SCAGROME C HONORICI SA Lugoj | |
| 17 | Timis Trei Ape | Timis | V-2 | CS | 30,0 | AA | 4,8 | 5,800 | 1,000 | A,V,R,H | SC Tmk Hydroenergy Power SRL Resita | |
| 18 | Poiana Marului | Bistra Marului | V-2.20.5 | CS | 125,0 | AA | 90 | 102,000 | 12,000 | A,H,V | Hidroelectrica S.A. Suc. Hidr.Caranse bes | |
| 19 | Poiana Rusca | Piriu Rece | V-2.5 | CS | 75,0 | A | 15,098 | 18,990 | 3,892 | V,H | Hidroelectrica S.A. Suc. Hidr.Caranse bes | |
| BAZINUL HIDROGRAFIC CARAS | ||||||||||||
| 20 | Oravita Mare | Oravita | V-3.10a.1 | CS | Oravita | 12,5 | AA | 0,207 | 0,341 | 0,134 | A | A.B.A. Banat |
| 21 | Oravita Mica | Oravita | V-3.10a.1 | CS | Oravita | 7,5 | AA | 0,043 | 0,043 | A | A.B.A. Banat | |
| 22 | Dognecea Mare | Dognecea | V-3-5 | CS | Dognecea | 14,8 | AA | 0,305 | 0,391 | 0,086 | A | A.B.A. Banat |
697
| Nr. crt. | Denumire baraj / acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună / localitate | Inălţime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 23 | Dognecea Mica | V.Lacului, necodif. | necodif. | CS | Dognecea | 12 | AA | 0,07 | 0,133 | 0,063 | A | A.B.A. Banat |
| 24 | Buhui | Buhui | V-3.1 | CS | Anina | 17 | PM | 0,505 | 0,726 | 0,221 | A | A.B.A. Banat |
| 25 | Marghitas | Buhui | V-3.1 | CS | Anina | 10,00 | A | 0,044 | 0,230 | 0,186 | R | Primarie Anina |
| BAZINUL HIDROGRAFIC BARZAVA | ||||||||||||
| 26 | Valiug | Barzava | V-2.38 | CS | Valiug UAT Valiug | 27,0 | G | 1,20 | 1,32 | 0,124 | A,R,H | SC Tmk Hydroenergy Power SRL Resita |
| 27 | Danila | Moravita | V-2.38.5 | CS | Ocna de Fier | 0 | Primaria Ocna de Fier | |||||
| 28 | Gozna | Barzava | V-2-38 | CS | Valiug | 48,0 | AM | 9,924 | 12,050 | 2,126 | A,V,R,H | SC Tmk Hydroenergy Power SRL Resita |
| 29 | Secul | Barzava | V-2-38 | CS | Resita | 41,0 | C | 8 | 14,300 | 6,300 | A,V,R,H | SC Tmk Hydroenergy Power SRL Resita |
| 30 | Medres | Medres | necodificat | CS | Bocsa | 8,00 | PO | 0,027 | 0,070 | 0,043 | V,R | Primarie Bocsa |
| BAZINUL HIDROGRAFIC CERNA | ||||||||||||
| 31 | Herculane | Cerna | VI-2 | CS | Baile Herculane | 58,0 | A | 12,37 | 14,940 | 2,570 | V,H,A | Hidroelectrica S.A. Suc. Hidr.Caranse bes |
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
698
| Nr. crt. | Denumire baraj / acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Cea mai apropiată comună / localitate | Inălţime baraj (m) | Tip baraj* | Volum NNR (mil.m3) | Volum total NME (mil.m3) | Volum atenuare (mil.m3) | Folosinţe** | Deţinător | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
| 32 | Valea Lui Iovan (Cerna Principal) | Cerna | VI-2 | GJ | 110,0 | A | 111 | 120,000 | 9,000 | V,H | Hidroelectrica S.A. Suc. Hidr.Tg. Jiu | ||
| BAZINUL HIDROGRAFIC NERA | |||||||||||||
| 33 | Gura Golumbului | Minis | VI-1.7 | CS | Valea Minisului UAT Bozovici | 9,5 | SBB | 0,35 | 0,35 | 0 | H | Hidroelectrica S.A. Suc. Hidr. Caransebes | |
| 34 | Taria | Taria | VI-1.7.2 | CS | Bozovici | 10,45 | AM | 0,082 | 0,125 | 0,043 | A,V | A.B.A. Banat | |
699
| * | Tip baraj* | ** Folosinţe |
|---|---|---|
| A | Baraj de beton în arc (sau de greutate arcuit) | V - apărarea împotriva inundaţiilor |
| G | Baraj de beton de greutate | I - irigaţii |
| C | Baraj de beton cu contraforJi | H - hidroenergie |
| AA | Baraj din anrocamente etanşat cu argile | P - piscicultură |
| AM | Baraj din anrocamente etansat cu masca amonte | A - alimentări cu apă |
| PO | Baraj de pământ omogen | R - agrement (recreere) |
| PA | Baraj de pământ etansat cu argile (pamant fin) | X - alte folosinţe care nu se încadreazăîn tipurile menţionate |
| PM | Baraj de pământ etansat cu masca amonte sau pereu | |
| SS | Stavilar cu stavile de suprafaJă | |
| SBB | Stavilar cu baraj de închidere din beton | |
| SBML | Stavilar cu baraj de închidere sau contur din materiale locale |
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Tip baraj* | Inălţime baraj (m) | Volum total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| BAZIN HIDROGRAFIC BEGA | ||||||||
| 1 | Iosifalau | Iosifalau | V-1.16a | TM | PO | 9,15 | 0,99 | A.B.A. Banat |
| 2 | Cosarii II | Chizdia | V-1.16 | TM | PO | 7,6 | 2 | A.B.A. Banat |
| 3 | Cosarii I | Chizdia | V-1.16 | TM | PO | 6,6 | 0,325 | A.B.A. Banat |
| 4 | Repas | Repas | V-1.16.1 | TM | PO | 7,6 | 1,6 | A.B.A. Banat |
| 5 | Hodos | Hodos | V-1.16.2 | TM | PO | 6,6 | 0,875 | A.B.A. Banat |
| 6 | Recas | Curasita | V-1.18.1 | TM | PO | 8,5 | 0,52 | A.B.A. Banat |
| 7 | Pischia | Bega Veche | V-1.21 | TM | PO | 10,4 | 13,3 | A.B.A. Banat |
| 8 | Manastur | Apa Mare(Rat), | V-1.21.4 | AR | PO | 8 | 10,15 | A.B.A. Banat |
| 9 | Izvorin | Slatina (Izvorin), | V-1.21.4.2 | AR | PO | 8,05 | 6,64 | A.B.A. Banat |
| 10 | Secas I | Minis | V-1.14 | TM | PO | 5,67 | 0,482 | A.B.A. Banat |
| 11 | Secas II | Minis | V-1.14 | TM | PO | 5,59 | 0,495 | A.B.A. Banat |
| 12 | Secas III | Minis | V-1.14 | TM | PO | 6,43 | 0,559 | A.B.A. Banat |
| BAZINUL HIDROGRAFIC TIMIS | ||||||||
| 13 | Silagiu | Silagiu | V-2.33.a | TM | PM | 9,15 | 0,635 | A.B.A. Banat |
| 14 | Cadar duboz | Poganis | V-2.35 | TM | PO | 10 | 41,4 | A.B.A. Banat |
| 15 | Moravita | Moravita | V-2.38.12 | TM | PO | 6,5 | 11,35 | A.B.A. Banat |
| 16 | Nanoviste | Moravita | V-2.38.12 | TM | PO | 6,5 | 0,37 | A.B.A. Banat |
| 17 | Porcareata | Clopodia | V-2.38.12.3 | TM | PO | 5,1 | 0,2 | A.B.A. Banat |
| 18 | Pruni | La Pruni | V-2.38.12.3.1 | TM | PO | 5,4 | 0,097 | A.B.A. Banat |
| 19 | Boculundia | Boculundia | V-2.38.12.a | TM | PO | 5,1 | 0,133 | A.B.A. Banat |
| 20 | Stiuca | Timisana | V-2.30 | TM | PM | 12,1 | 2,309 | A.B.A. Banat |
| 21 | Herendesti | Fata | V-2.30.2 | TM | PM | 11,8 | 1,6 | A.B.A. Banat |
| BAZINUL HIDROGRAFIC CARAS | ||||||||
| 22 | Mercina I (Vrani) | Mercina | V-3.11 | CS | PO | 6,80 | 0,130 | ANIF CS |
| Nr. crt. | Denumire baraj/acumulare | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Tip baraj* | Inălţime baraj (m) | Volum total (volum atenuare) (mil.m3) | Deţinător |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 23 | Rovina (Vrani - Mercina III | Rovina | necodif. | CS | PO | 6,00 | 0,080 | ANIF CS |
| 24 | Valea Virtopului - Vicinic | Vartopului | necodificat | CS | PO | 8,00 | 0,111 | ANIF CS |
| 25 | Bucovat - Mercina Ii (Vrani) | Bucovat | necodif. | CS | PO | 5,75 | 0,136 | ANIF CS |
| BAZINUL HIDROGRAFIC BARZAVA | ||||||||
| 26 | Pastoanea (Barzava Mijlocie) | Pastoanea, | necodif. | CS | PO | 5,00 | 0,035 | ANIF CS |
| 27 | Fizes | Fizes,Necodif. | necodif. | CS | PO | 6,00 | 0,013 | ANIF CS |
| 28 | Valea Satului | Valea Satului,Necodif. | necodif. | CS | PO | 6,00 | 0,025 | ANIF CS |
| 29 | Valea Vina Satului | Valea Vina Satului,Necodif. | necodif. | CS | PO | 6,00 | 0,250 | ANIF CS |
| Nr . crt | Denumire polder | Râul | Cod cadastral | Judeţ | Comuna / localitate | Tip dig (lateral, de contur) | Lungim e (m) | Inălţim e dig (m) | Suprafaţa totală polder (ha) | Volum total (volum atenuare ) (mii.m3) | Deţinător polder |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| BAZIN HIDROGRAFIC TIMIS | |||||||||||
| 1 | Hitias- Polder | Timiş-Bega | Timis-Bega | TM | Hitias UAT Racovita | lateral | 11310 | 5 | 1430 | 20 | A.B.A. Banat |
| 2 | Gad -Polder | Timiş -- - Lanca Birda | Timis,V-2-- Lanca Birda- V-2.36 | TM | Gad UAT Ghilad | inchidere | 4500 | 5 | 420 | 20,5 | A.B.A. Banat |
| 3 | Padureni- Polder | Timiş | V-2 | TM | Padureni | lateral | 8640 | 8 | 1120 | 35 | A.B.A. Banat |
| 4 | Ghertenis- Polder | Bârzava | V-2.38 | CS | Ghertenis UAT Berzovia | lateral | 8100 | 4,25 | 456 | 17,7 | A.B.A. Banat |
| 5 | Zervesti - Polder | Sebeş | V-2.18 | CS | Caransebeş | frontal | 1260 | 12 | 21,83 | 1,156 | Hidroelectrica S.A.Suc. Hidr.Caransebes |
| BAZINUL HIDROGRAFIC CARAS | |||||||||||
| 6 | Varadia- Incinta | Caraş- Ciornovat | V-3 / V-3.8 | CS | Gradinari | contur | 6950 | 4,75 | 335 | 8,84 | A.N.A.R.A.B.A. Banat |
| 7 | Lisava- Incinta | Caraş - Lisava | V-3 / V-3.10a | CS | Gradinari | contur | 7635 | 4,8 | 495 | 10,24 | A.N.A.R. A.B.A. Banat |
| BAZINUL HIDROGRAFIC BEGA | |||||||||||
| 8 | Cenei | Bega Veche | V-1.21 | TM | Cenei | laterala | 3200 | 3 | 193 | 4 | A.N.I.F. |
2.2.Descrierea sistemelor existente de avertizare - alarmare şi de răspuns la inundaţii
Sistemul existent de avertizare – alarmare
Managementul Situaţiilor de Urgenţă se asigură de către componentele Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, potrivit prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului României nr. 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgentă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 privind Sistemul National de Management al Situatiilor de Urgentă, ale Legii 15/2005 pentru aprobarea Ordonanţei de urgentă a Guvernului nr. 21/2004 cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale Ordinului Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministrului Mediului şi Pădurilor nr. 1422/192/2012 pentru aprobarea „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră".
Principiile managementului situaţiilor de urgenţă sunt:
–previziunea şi prevenirea;
–prioritatea potecţiei şi salvării vieţii omeneşti;
–respectarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului;
–asumarea responsabilităţii gestionării situaţiilor de urgenţă de către autorităţile administraţiei publice;
–cooperarea la nivel naţional, regional şi internaţional cu organisme şi organizaţii similare;
–transparenţa activităţilor desfăşurate pentru situaţii de urgenţă, astfel încât acestea să nu conducă la agravarea efectelor produse;
–continuitatea şi gradualitatea activităţilor de gestionare a situaţiilor de urgenţă, de la nivelul autorităţilor administrative publice locale până la nivelul autorităţilor administraţiei publice centrale, în funcţie de amploarea şi intensitatea acestora;
–operativitatea, conlucrarea activă şi subordonarea ierarhică a componentelor Sistemului Naţional.
Pe durata situaţiilor de urgenţă sau a stărilor potenţial generatoare de situaţii de urgenţă, se întreprind măsuri şi acţiuni pentru:
–avertizarea populaţiei, instituţiilor şi agenţilor economici din zonele de pericol;
–declararea stării de alertă în cazul iminentei ameninţări sau producerii situaţiei de urgenţă;
–punerea în aplicare a măsurilor de prevenire şi de protecţie specifice tipurilor de risc şi, după caz, hotărârea evacuării din zona afectată sau parţial afectată;
–intervenţia operativă cu forţe şi mijloace special constituite, în funcţie de situaţie, pentru limitarea şi înlăturarea efectelor negative;
–acordarea de ajutoare de urgenţă;
–instituirea regimului stării de urgenţă, în condiţiile prevăzute de art. 93 din Constituţia României, republicată;
–solicitarea sau acordarea de asistenţă internaţională;
–acordarea de despăgubiri persoanelor fizice şi juridice;
–alte măsuri prevăzute de lege.
În conformitate cu Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră”, aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministerului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 Art. 7. - ,,DeJinătorii, cu orice titlu, de baraje şi de alte construcJii hidrotehnice a căror avariere sau distrugere poate pune în pericol populaJia şi bunurile sale materiale, obiectivele sociale şi capacităJile productive sau poate aduce prejudicii mediului ambiant, sunt obligaJi să le întreJină, să le repare şi să le exploateze corespunzător, să doteze aceste lucrări cu aparatură de măsură şi control necesară pentru urmărirea comportării în timp a acestora, să instaleze sisteme de avertizare-alarmare a populaJiei în localităJile situate în aval de baraje, să asigure în caz de pericol iminent alarmarea populaJiei din zona de risc creată ca urmare a activităJilor proprii desfăşurate informând despre aceasta Comitetul local şi/sau judeJean, după caz, şi Centrul operaJional judeJean şi să organizeze activitatea de supraveghere, intervenJie şi reabilitare conform regulamentelor aprobate prin autorizaJiile de gospodărire a apelor, a planurilor de apărare împotriva inundaJiilor, gheJurilor şi accidentelor la construcJii hidrotehnice, planurilor de acJiune în caz de accidente la baraje şi planurilor de prevenire şi combatere a poluărilor accidentale”.
Sistemul actual de avertizare - alarmare a populaţiei în aval de construcţiile hidrotehnice din administrarea A.B.A. Banat permite o alarmare preventivă a populaţiei în cazul apariţiei unei situaţii de urgenţă. Pentru integrarea actualului sistem de avertizare - alarmare al Administraţiei Naţionale „Apele Române" cu cel al I.S.U.J. sunt necesare modernizarea acestuia şi completarea lui în zonele în care nu există.
O situaţie detaliată a stadiului existent privind sistemul de avertizare - alarmare a populaţiei la obiectivele hidrotehnice din administrarea Administraţiei Naţionale „Apele Române se regăseşte la adresa:
http://www.rowater.ro/dabanat/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
Sistemul informa/ional hidrometeorologic
Conform definiţiei din „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene meteorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", aprobat prin Ordinul Comun al Ministrului Administraţiei şi Internelor şi al Ministerului Mediului şi Pădurilor nr. 192 / 1422 / 2012 sistemul informaţional meteorologic şi hidrologic constă în observarea, măsurarea, înregistrarea şi prelucrarea datelor meteorologice şi hidrologice, elaborarea prognozelor, avertizărilor şi alarmărilor, precum şi în transmiterea acestora factorilor implicaţi în managementul situaţiilor de urgenţă, conform schemei fluxului informaţional definit în planurile de apărare, în vederea luării deciziilor şi măsurilor acestora.
Schema sinoptică a sistemului informaJional hidrometeorologic pe ansamblul spaţiului hidrografic Banat, conţine următoarele date şi informaţii referitoare la:
–Instituţiile Meteorologice şi Hidrologice de la care se declanşează primele informaţii/avertizări meteorologice şi hidrologice;
–Instituţiile şi Ministerele de la nivel naţional cu funcţii de sprijin importante în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Unităţile A.N.A.R. (de la nivel central A.N.A.R. până la nivel local S.G.A./S.H.I.) implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii;
–Comitetele Judetene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă şi obiectivele ce trebuie avertizate direct.
Legăturile între toate aceste structuri implicate în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii sunt prezentate în Schema sinopticăprezentată în figura 2 - 2, informaţiile privind evoluţia fenomenelor meteorologice şi hidrologice plecând de la nivel central (A.N.M. + I.N.H.G.A.) către nivelul local (C.L.S.U. + populaţie), de la aceştia din urmă reîntorcându-se informaţiile privind evoluţia în teren a acestor fenomene.
Structura şi func/iile sistemului informa/ional
La nivelul A.N.A.R., sistemul informaţional este bazat pe o Reţea Naţională de Transmisie a Datelor de Gospodărire Apelor (R.N.T.D.G.A.) structurată pe 4 niveluri, şi anume, de jos în sus:
–Nivelul 4 - nivelul local care include unităţi de producere a datelor (staţii hidrometrice sub jurisdicţia staţiilor hidrologice de colectare judeţene);
–Nivelul 3 - nivelul de decizie teritorial/judeţean şi sub-bazinal care include unităţile de colectare a datelor hidrologice (S.G.A. şi staţii hidrologice), aflate în subordinea Administraţiilor Bazinale de Apă;
–Nivelul 2 - nivelul de decizie bazinal, care corespunde Centrelor/Servicilor de Prognoză Bazinale din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă;
–Nivelul 1 - nivelul naţional cuprinde Centrul Naţional de Prognoză din cadrul
I.N.H.G.A. şi Centrele Operative pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Administraţiei Naţionale „Apele Române", şi Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.
Prin intermediul acestui sistem descris anterior sunt transmise atât informaţii operative
–fluxul rapid (date hidrologice, date privind poluări accidentale, accidente la construcţiile hidrotehnice, etc) cât şi informaţii în flux lent (prognoze, diagnoze, date informative, rezumate, baze de date, etc.)
Concentrarea maximă de informaţii (ca substanţă) este la nivelul (1), nivelul de coordonare şi control permiţând acestuia să funcţioneze ca un sistem integrat, capabil să realizeze şi să implementeze strategii la nivel naţional. La nivelurile (2) şi (3) concentrarea datelor este mai scăzută, dar este necesară asigurarea validării datelor pentru luarea de decizii rapide şi corecte în cazul desfăşurării unor evenimente-tip, colapsuri, etc.
Ca regulă generală, la nivelurile 1, 2, 3, centrul focal pentru concentrarea informaţiilor este reprezentat la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă de serviciile hidrologie şi dispecerat unde se colectează toate informaţiile privind gestionarea situaţiilor de urgenţă, pe baza analizelor efectuate dispunându-se măsuri clare pentru prevenirea şi monitorizarea fenomenelor hidrologice. Deasemenea, în afara rolului de cunoaştere a evenimentelor în derulare din jurisdicţia lor, au rolul de a coordona acţiunile de răspuns în concordanţă cu deciziile respectivei administraţii bazinalede apă.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
707
Figura 2 - 2 Schema sinoptică a fluxului informaţional din A.B.A. Banat
Pe perioada situaţiilor de urgenţă, între nivelurile de decizie 2 (Administraţiile Bazinale de Apă) şi 1 (Centrul Naţional de Prognoză din cadrul I.N.H.G.A.) există un permanent schimb de informaţii şi date privind fenomenele hidro-meteorologice periculoase şi evoluţia acestora în vederea realizării unei prognoze hidrologice cât mai bună şi rapidă, aceasta fiind transmisă conform fluxului informaţional către Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate.
La nivel general, sistemul informaţional al Administraţiei Naţionale "Apele Române" asigură următoarele funcţii:
–Colectarea datelor şi informaţiilor;
–Transmiterea datelor şi informaţiilor;
–Procesarea datelor şi informaţiilor;
–Stocarea datelor şi informaţiilor;
–Diseminarea datelor şi informaţiilor;
De asemenea, în vederea asigurării fluxului de date, există structuri de intervenţie.
Colectarea datelor se face printr-o reţea de monitorizare de la:
–staţii hidrometrice şi posturi pluviometrice;
–acumulări permanente şi nepermanente;
–posturi pluvio din reţeaua proprie Administraţia Naţională „Apele Române";
–prize de apă, aducţiuni, etc; lacare se adaugă:
–date furnizate din reţeaua A.N.M.:
o staţii meteorologice şi posturi pluvio;
o prognoze şi avertizări meteorologice;
o hărţi sinoptice şi radar furnizate de terminalele S.I.M.I.N.;
–date obţinute din activitatea de prognoză hidrologică:
o prognoze hidrologice realizate la Centrul Naţional de Prognoză Hidrologică din cadrul I.N.H.G.A.;
o detalieri ale prognozelor realizate în Centrele Bazinale de Prognoză din cadrul Administraţiilor Bazinale de Apă.
Informaţiile de bază necesare sistemului informaţional hidrometeorologic al gospodăririi apelor pe suprafaţa spaţiului hidrografic Banat, provin de la:
–1 radar meteorologic (Timişoara); informaţiile necesare în fluxul hidrometeorologic referitoare la precipitaţii potentiale se primesc de la sistemul naţional integrat S.I.M.I.N.;
–81staţii hidrometrice ale A.B.A. Banat;
–88 staţii pluviometrice ale A.B.A. Banat;
–14staţii meteorologice ale C.M.R. Banat - Crişana / A.N.M.;
–2staţii pluviometrice ale C.M.R. Banat - Crişana / A.N.M.;
La nivelul S.G.A.-urilor, monitorizarea cantitativă a resurselor de apă se realizează prin sistemele proprii ale S.G.A.-urilor şi se centralizează la nivelul dispeceratului A.B.A. Banat şi apoi la nivelul dispeceratului central din A.N.A.R. Situaţia pe S.G.A.-uri se prezintă astfel:
–S.G.A. Timiş realizează monitorizarea prin:
o 26 staţii hidrometrice din care 15 sunt automatizate;
o 28staţii pluviometrice din care 9 sunt automatizate;
o 5staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.;
o 2 staţii pluviometrica ale C.M.R. / A.N.M.;
–S.G.A. Caraş -Severin realizează monitorizarea prin:
o 55 staţii hidrometrice din care 39 sunt automatizate;
o 60 staţii pluviometrice din care 53 sunt automatizate;
o 9 staţii meteorologice ale C.M.R. / A.N.M.
Deasemenea, fluxul privind colectarea datelor hidrologice (precipitaţii, debite, niveluri) cuprinde şi informaţiile provenite de la acumulările, derivaţiile, nodurile hidrotehnice, etc. din administrarea A.B.A. Banat concentrarea informaţiilor făcându-se la nivelul 2 de decizie.
Transmisia datelor este asigurată de infrastructura existentă la sediul fiecărei administraţii bazinale, reprezentată prin:
–reţeaua de telefonie fixă şi mobilă, scanner şi fax;
–reţeaua de calculatoare existentă şi legăturile cu sistemele de gospodărire a apelor de la nivelul fiecărui judeţ din bazin;
–reţeaua V.P.N. dintre Administraţiile Bazinale de Apă şi Administraţia Naţională „Apele Române".
Procesarea datelor si informaJiilor este realizată în prima fază la Nivelul 3 de decizie (Staţiile hidrologice), toate informaţiile fiind transmise către Nivelul 2 de decizie (sediul A.B.A. Banat). La nivelul serviciilor P.B.H.H. şi Dispecerat se concentrează toate informaţiile primite din teritoriu, se analizează în detaliu la nivel bazinal cauzele care au produs
fenomenele, se compară înregistrările actuale cu cele din baza de date, se realizează prognozele hidrologice privind depăşirea pragurilor critice de apărare la staţiile hidrometrice (în colaborare cu I.N.H.G.A.), se analizează pagubele potenţiale ce se pot produce în localităţile riverane.
Stocarea datelor şi informaJiilor -se face la nivelurile de decizie 3 (Staţii hidrologice) şi 2 (A.B.A. Banat), aceste informaţii constituind principala bază de date de lucru a serviciilor
P.B.H.H. şi A.B.A. Banat.
Diseminarea datelor şi informaJiilor
În primă fază, toate informaţiile privind datele de gospodărire a apelor înregistrate la staţiile de măsură ale A.B.A. Banat sunt transmise pentru informare conform fluxului informaţional operativ decizional către Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă şi Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă direct interesate.
Structurile de intervenJie, sunt compuse din:
–Sistemele de Gospodărire a Apelor, care au fost constituite, la nivel de judeţe, formaţii de intervenţie operativă (utilaje şi personal);
–Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă cu personal specializat în intervenţii pe perioada situaţiilor de urgenţă generate de inundatii;
–Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă care au fost constituite la nivel local Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă (personal şi utilaje minime de intervenţie).
În conformitate cu prevederile Ordinului Comun al Ministerului Administraţiei şi Internelor şi al Ministerului Mediului şi Pădurilor nr. 192/1422/2012 - „Regulamentul privind gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii, fenomene metorologice periculoase, accidente la construcţiile hidrotehnice, poluări accidentale pe cursurile de apă şi poluări marine în zona costieră", activitatea de gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii la nivel judeţean este coordonată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Administraţiile Bazinale de Apă coordonând Grupurile de Suport Tehnic pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
2.3.Istoricul inundaţiilor
Ca zone supuse inundaţiilor sunt cunoscute cele din bazinul superior al râului Bega şi afluenţi, Bega Veche şi afluenţi, Timişul până la Lugoj şi afluenţi, Bârzava între Reşiţa şi Gătaia, Caraşul şi Nera.
Istoricul inundatiilor pe râul Timiş începe cu anul 1753 când a avut loc prima viitură semnificativă care a determinat apariţia primelor proiecte de amenajare a bazinelor Bega şi Timiş. Însă, cea mai mare inundaţie produsă în Banat a avut loc în luna iulie a anului 1859 cu consecinţe negative importante.
Secolul XX aduce cu el evenimente hidrologice extreme. Importante şi de menţionat sunt inundaţiile ce au avut loc în anii 1912, 1966, 1999. În secolul XXI sunt importante de reţinut evenimentele extreme din anii 2000, 2005, 2006 şi respectiv 2010.
În 1966 au fost inundaţii în tot spaţiul hidrografic Banat şi au culminat cu ruperea digului de apărare pe râul Timiş, mal stâng în zona localităţii Gad. Ca şi cauză cunoscută a acestor inundaţii a fost cantitatea mare de precipitaţii cazută în tot spaţiul. Această viitură excepţională a generat debite de vârf de 1.100 m3/s la Lugoj şi de 1.416 m3/s la Şag.
Inundaţiile din februarie 1999 au fost cauzate de viituride origine pluvio-nivală şi s-au produs în bazinele hidrografice Bega Veche, Bega - bazinul mijlociu şi inferior, Timiş - bazinul inferior, Pogăniş, Moraviţa, Bârzava - bazinul mijlociu şi inferior.
În anul 2000, pe fondul existenţei în zona montană şi de deal a unui strat de zapadă consistent, peste care s-au înregistrat cantităţi mari de precipitaţii lichide (120 mm în 24 de ore) a dus la ieşirea râurilor din albie în zonele neamenajate şi la deversarea şi ruperea digului pe râul Timiş, mal stâng, în zona localităţii Grăniceri, provocand inundarea unor suprafeţe extinse de teren pe malul stâng al cursului principal.
În aprilie 2005 s-a inregistrat un excedent pluviometric îndeosebi în Banat. La majoritatea staţiilor meteorologice dinBanat au fost depăşite vechile recorduri lunare la cantitatea de apă înregistrată. Aceste precipitaţii, la care s-a adăugat şi aportul provenit din topirea zăpezilor, au produs în bazinul Timiş o undă de viitură compusă în care se remarcă un vârf principal şi alte vârfuri secundare care au precedat sau au urmat vârfului principal. Astfel, au loc inundaţii excepţionale provocate de ruperea digurilor pe malul drept al Timişului. Pe teritoriul României, aceasta a afectat suprafeţe întinse de teren, în zona localităţilor Otelec, Iohanisfeld, Foeni şi Cruceni.
În anul 2006, în luna aprilie, cantităţile de precipitaţii au depăşit media multianuală (10,4 mm la Cebza până la 28,6 mm la Gătaia). Caracterul precipitaţiilor şi cantităţile de apă
înregistrate au condus la formarea unei viituri monoundice pe cea mai mare parte a cursurilor de apă, viitură ce a avut ca efect depăşirea cotelor de apărare.
În cele ce urmează se prezintă în tabelul 2 - 7, pentruA.B.A. Banat, un istoric al evenimentelor de inundaţii, care au servit ca bază de analiză în identificarea evenimentelor semnificative de inundatii, ca parte a evaluării preliminare a riscului la inundaţii.
Tabel 2 - 7 Inundaţii istorice în Spaţiul Hidrografic Banat
| Unitate de management | Nume eveniment | Data producerii | Durată (zile) |
|---|---|---|---|
| Bega Veche - Apa Mare, Magheruş | 1999 | 7 | |
| Bega - Riul, Gladna | 1999 | 7 | |
| Timiş | 1999 | 7 | |
| Caraş | 1999 | 7 | |
| Bârzava - Vicinic, Oraviţa | 1999 | 5 | |
| Timiş - Nădrag | 2000 | 6 | |
| Bârzava | 2000 | 6 | |
| Caraş | 2000 | 6 | |
| Bega - Riu, Hauzeasca, Poieni, Sasa | 2000 | 6 | |
| Administraţia | Timiş - Bistra, Bolvasnita, Vana Secaneasca, Tau, Poganis, Rusca, Sebes, Surgani, Nădrag | 2005 | 15 |
| Bazinală de Apă Banat | Bega - Hauzeasca, Munisel, Gladna, Icui, Bega Poienilor, Minis, Glaviţa, Saraz | 2005 | 15 |
| Barzava - Sodol, Moniomel, Boruga, Fizes, Cheie(necodif), Moraviţa (de Bocsa) | 2005 | 15 | |
| Nera - Minis, Rudaria, Lapusnic, Putna, Sopot | 2005 | 15 | |
| Caraş - Lisava, Ciornovat, Ciclova, Ogasu Popii, Gelug, Vicinic | 2005 | 15 | |
| Cerna - Bela Reca | 2005 | 15 | |
| Timiş | 2006 | 9 | |
| Bega | 2006 | 9 | |
| Bârzava | 2006 | 9 | |
| Bega - Vadana | 2010 | 2 | |
| Timiş - Bistra, Rusca, Poganiş | 2010 | 15 |
2.4.Evenimentele semnificative de inundaţii
Evenimentele semnificative de inundaţii selectate1 în cadrul primei etape de implementare a Directivei Inundaţii (evaluarea preliminară a riscului la inundaţii), aferente
A.B.A. Banat se prezintă în tabelul 2-8, respectiv planşa 4.
Tabel 2 - 8 Evenimente istorice semnificative în A.B.A. Banat
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
|---|---|---|
| Inundaţie r. Bega - av. loc. Luncanii de Jos am. loc. Topolovăţu Mare | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Bega - av. loc. Luncanii de Jos am. loc. Topolovăţu Mare | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Bega Poienilor - av. loc. Crivina de Sus | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Gladna - av. loc. Fârdea am. ac. Surduc şi afl. Hăuzeasca | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Munişel - av. loc. Drăgsineşti am. ac. Surduc | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Glaviţa - sector loc. Păru - Gruni | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Săraz - av. confl. Verdea am. loc. Săceni | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Săraz - av. confl. Verdea am. loc. Săceni | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Curaşiţa - loc. Recaş | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Timiş - av. loc. Teregova am. loc. Coşteiu | A11, A12, A21, A22, A23, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Timiş - av. loc. Teregova am. loc. Coşteiu | A11, A13, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Timiş - sector loc. Cebza loc. Grănicerii | A11, A12, A21, A22, A23, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie interfluviu r. Timiş - r. Bega, loc. Cruceni - Uivar | A11, A13, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Bistra - av. loc. Bucova | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Bistra - av. confl. Bucoviţa | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Rusca - loc. Rusca Montană | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Vâna Secănească - loc. Copăcele | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Nădrag - sector loc. Nădrag Crivina | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Şurgani | A11, A21, A22, A23 | Aprilie 2005 |
1Evenimentele istorice semnificative la inundaţii au fost selectate în baza criteriilor hidrologice şi a criteriilor privind efectele negative ale inundaţiilor asupra celor patru categorii de consecinţe stabilite în cadrul Directivei: sănătate umană, mediu, patrimoniu cultural şi activitate economică (stabilirea criteriilor, a indicatorilor prag şi analiza evenimentelor istorice a fost realizată în cadrul I.N.H.G.A.)
| Nume eveniment | Sursă, caracteristici, mecanism inundaţie | Data producerii |
|---|---|---|
| Inundaţie r. Sariş - loc. Sacoşu Turcesc | A11, A12, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Pogăniş - sector av. confl. Igăzău loc. Remetea-Pogănici | A11, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Pogăniş - av. loc. Delineşti | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Tău - av. loc. Soceni | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Bârzava - av. confl. Terova | A11, A21, A22, A23, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Bârzava - av. loc. Reşiţa | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Moraviţa - loc. Ocna de Fier | A11, A12, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Fizeş - av. loc. Doclin | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Caraş - av. confl. Dognecea | A11, A21, A22, A23, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Caraş - av. loc. Caraşova | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Gârlişte - loc. Anina | A11, A12, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Dognecea - loc. Dognecea | A11, A12, A21, A32 | Aprilie 2000 |
| Inundaţie r. Dognecea - loc. Dognecea | A11, A12, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Oraviţa - loc. Oraviţa | A11, A12, A21, A22, A23 A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Vicinic - av. loc. Macovişte | A11, A21, A22, A23, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Nera - av. loc. Borlovenii Vechi am. confl. Răchita | A11, A13, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Nera - av. confl. Beu | A11, A13, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Miniş - loc. Bozovici | A11, A12, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Cerna - av. confl. Bela Reca | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
| Inundaţie r. Globul - av. loc. Pârvova | A11, A21, A38 | Aprilie 2005 |
Legenda:
A11 = Fluvială; A12 = Pluvială; A13 = Din apa freatică (subteran); A21 = Depăşirea capacităţii de transport a albiei; A22 = Depăşirea asigurării lucrărilor de apărare; A23 = Distrugerea infrastructurii de apărare; A32 = Viitură de primăvară datorată topirii zăpezii; A38 = Viitură cu niveluri remarcabile.
2.5.Zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii
Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii au fost identificate în cadrul Evaluării preliminare a riscului la inundaţii (prima etapă de implementare a Directivei Inundaţii, raportată de I.N.H.G.A. pentru toate A.B.A. în martie 2012).
În determinarea zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în cadrul A.B.A. Banat au fost luate în considerare, într-o primă etapă, informaţiile disponibile la momentul respectiv, rezultatele obţinute în cadrul proiectului PHARE 2005/017-690.01.01 ContribuJii la dezvoltarea strategiei de management al riscului la inundaJii (beneficiar - Ministerul Mediului şi Pădurilor şi Administraţia Naţională „Apele Române"), şi anume:
–zonele potenţial inundabile, sub forma înfăşurătorii inundaJiilor istorice extreme;
–evaluarea impactului potenţial al inundaţiei (consecinţe potenţiale).
Astfel, pe baza hărţilor topografice şi a interpretărilor orto-fotografice, în cadrul proiectului s-au creat straturi G.I.S., care să vină în completarea bazei de date a bunurilor din zonele potenţial inundabile (aflate în înfăşurătoarea inunda/iiloristorice extreme). Bunurile considerate în vederea evaluării pagubelor sunt: populaţie, drumuri şi cai ferate, poduri, lucrări de regularizare, clădiri, suprafeţe agricole.
În cadrul proiectului mai sus-menţionat, s-a dezvoltat oMetodologie de evaluare a pagubelor produse de inundaJii şi, în continuare, s-a procedat la extragerea valorilor pagubelor medii; facem precizarea că această extragere a fost parţială şi posibilă doar pentru categorii de bunuri care au putut fi clar identificate ca fiind relevante pentru România şi care au avut un număr suficient de elemente pentru o analiză statistică. Evaluarea este prezentată sub formă de text şi hărţi reprezentând rezultatele calculului indicatorilor mai sus-amintiţi. O sinteză (analiză) a consecinţelor potenţiale este realizată la nivelul fiecărei A.B.A., ca mai apoi aceasta să fie integrată la nivelul teritoriului naţional. Aceasta a condus la o identificare preliminară a zonelor cu risc potenţial semnificativ la inundaţii delimitată pe sectoare de cursuri de apă.
Evident, metodele utilizate şi rezultatele obţinute în cadrul proiectului comportă / prezintă anumite limite; cu toate acestea, ele constituie analiza preliminară cea mai completă şi mai detaliată a riscului la inundaţii, la scară naţională, care a putut fi valorificată la momentul respectiv pentru identificarea A.P.S.F.R. (Areas with Potential Significant Flood Risk).
Se menţionează că, într-o a doua etapă, delimitarea zonelor potenţial inundabile, respectiv înfăşurătoarea inunda/iiloristorice extremea fost ameliorată; realizarea layere-lor GIS a acestor zone a fost realizată la nivelul teritoriului naţional, cu sprijinul A.N.A.R., prin Administraţiile Bazinale de Apă, în coordonarea Ministerul Mediului şi Pădurilor şi cu îndrumarea ştiinţifică a I.N.H.G.A. (2009 - 2010) pentru realizarea Planurilorde apărare împotriva inundaJiilor şi gheJurilor, secetei hidrologice, accidentelor la construcJii hidrotehnice şi poluărilor accidentale.
Pentru inundaţiile pentru care nu au existat informaţii clare pe baza cărora să se furnizeze banda înfăşurătoare a viiturilor istorice, s-a apelat la experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor; mai mult decât atât, pentru râurile principale, s-a realizat o analiză G.I.S. semi-automată pe baza M.D.T.-ului şi a nivelurilor înregistrate la staţiile hidrometrice. Astfel au putut fi identificate zonele posibil afectate la marile viituri istorice.
În etapa a treia de identificare a A.P.S.F.R., s-a ţinut seama de zonele apărate împotriva inundaţiilor cu lucrări hidrotehnice, pe baza:
–normelor tehnice de proiectare în vigoare - STAS 4273/83 cu privire la categoria construcţiei şi clasa de importanţă determinate pe baza valorii caselor inundate sau a numărului de locuitori afectaţi/evacuaţi precum şi a suprafeţelor
apărate la inundaţii, şi ţinând cont de probabilitatea de depăşire a debitelor de calcul.
–stării tehnice actuale a lucrărilor hidrotehnice, ca rezultat al inspecţiilor vizuale, efectuate în cadrul verificărilor periodice.
Cu alte cuvinte, s-au considerat toate inundaţiile care au survenit în trecut şi care au avut impact negativ semnificativ asupra sănătăţii umane, mediului, patrimoniului cultural şi activităţii economice, fără eliminarea din lista respectivă a acelor viituri care se pot produce pe sectoare care au fost amenajate hidrotehnic (îndiguite).
În aceeaşi măsură, s-a considerat riscul tehnologic al lucrărilor de îndiguire, asupra acelor zone care, deşi protejate pentru anumite categorii de evenimente (şi care nu au făcut obiectul inventarului zonelor afectate de viiturile istorice), ar putea fi inundate în cazul unor:
–potenţiale ruperi de baraj (în special cele de tip C sau D) sau dig;
–evenimente extreme, superioare obiectivului de protecţie stabilit prin proiectul de calcul.
Pentru inundaţiile pentru care zona potenţial inundabilă nu este delimitată (nu a fost posibil furnizarea benzii înfăşurătoare) - de exemplu cazul barajelor lacurilor de acumulare, indicatorii de impact nu sunt calculaţi. În acest caz, considerarea ca A.P.S.F.R. ţine seama doar de experienţa specialiştilor şi cunoaşterea locală a evenimentelor.
Prin urmare, se poate concluziona că evaluarea consecinţelor potenţiale ale inundaţiilor viitoare (pe diverse categorii de bunuri) reprezintă un criteriu important de selecţie a A.P.S.F.R. Totuşi şi alte criterii sau elemente au fost considerate, criterii care nu sunt măsurabile şi sunt bazate pe experienţa specialiştilor (expert judgement).
În tabelul 2 - 9, respectiv în planşa 5, sunt prezentate zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii identificate în A.B.A. Banat.
Tabel 2 - 9 Zonele cu risc potenţial semnificativ la inundaţii în A.B.A. Banat
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii | Lungime (km) |
|---|---|
| r. Bega - av. loc. Luncanii de Jos am. confl. Iosifalău | 87.1 |
| r. Bega - av. loc. Topolovăţul Mic | 77.5 |
| r. Bega Poienilor - av. loc. Crivina de Sus | 10.5 |
| r. Râu - av. loc. Traian Vuia | 7 |
| r. Hăuzeasca - av. loc. Hăuzeşti | 3.9 |
| r. Munişel - sector av. loc. Drăgsineşti am. ac. Surduc | 4.6 |
| r. Glaviţa - av. loc. Păru | 8.9 |
| r. Glaviţa - av confl. Biniş | 3.1 |
| r. Săraz - sector av. confl. Verdea am. loc. Săceni | 12.5 |
| r. Chizdia - av. confl. Hisiaş | 6.4 |
| r. Curaşiţa | 9.4 |
| r. Bega Veche - loc. Sânandrei | 31.6 |
| Denumire zonă cu risc potenţial semnificativ la inundaţii | Lungime (km) |
|---|---|
| r. Bega Veche - av. loc. Săcălaz | 7.2 |
| r. Apa Mare - av. confl. Iercici | 14 |
| r. Timiş - sector av. loc. Teregova am. loc. Coşteiu | 80.4 |
| r. Timiş - sect. av.loc. Coşteiu am.loc. Cebza | 23.4 |
| interfluviu r. Timiş - r. Bega, loc. Cruceni - Uivar | 12.2 |
| r. Timiş - sect. av.loc. Cebza am.loc. Grănicerii | 26.8 |
| r. Timiş - av. loc. Grăniceri | 3.8 |
| r. Bistra - av. loc. Bucova | 43.3 |
| r. Rusca - av. confl. Lozna | 8.1 |
| r. Vâna Secănească - av. loc. Copăcele | 15.9 |
| r. Nădrag - sector av. loc. Nădrag am. loc Crivina | 12 |
| r. Timişana - av. confl. Faţa, sect. îndig. | 106.2 |
| r. Şurgani | 19.5 |
| r. Şurgani - av. confl. Vucova | 11.6 |
| r. Şariş | 8.8 |
| r. Pogăniş - av. loc. Delineşti | 106.3 |
| r. Tău - av. loc. Soceni | 19.7 |
| r. Lanca Birda - av. confl. Folea | 27.1 |
| r. Bârzava - av. confl. Bârzăviţa | 98.3 |
| r. Moraviţa | 14.9 |
| r. Vornic - av. loc. Ramna | 5.1 |
| r. Fizeş - av. loc. Doclin | 19.4 |
| r. Moraviţa - av. loc. Şemlacu Mic | 21.2 |
| r. Caraş - av. loc. Caraşova | 50.3 |
| r. Gârlişte | 19.6 |
| r. Dognecea -av. loc. Dognecea | 21.9 |
| r. Oraviţa | 19.4 |
| r. Vicinic - sector av. loc. Macovişte am. loc. Milcoveni | 22.7 |
| r. Vicinic - av. loc. Milcoveni | 7.6 |
| r. Nera - sect. av. loc. Borlovenii Vechi am. confl. Răchita | 38.8 |
| r. Nera - av. confl. Beu | 53 |
| r. Miniş - av. loc. Valea Minişului | 22.1 |
| r. Cerna - sector av. confl. Bela Reca am. Orşova | 14.6 |
| r. Globul - av. loc. Pârvova | 15.5 |
2.6.Hărţi de hazard şi hărţi de risc la inundaţii
Hărţile de hazard la inundaţii oferă informaţii cu privire la extinderea suprafeţelor inundate, adâncimea apei şi după caz viteza apei, pentru viituri care se pot produce într-o anumită perioadă de timp. Elaborarea acestor hărţi se realizează prin utilizarea diferitelor tehnici, cum ar fi modelarea hidrologică şi hidraulică, bazată pe o cartografiere detaliată a râului şi a albiei majore. Prin urmare, procesul de realizare al acestor hărţi este unul complex şi necesită atât o perioadă îndelungată de elaborare cât şi un efort financiar susţinut.
Hărţile de hazard la inundaţii la nivelul A.B.A. Banat raportate la C.E. s-au întocmit în conformitate cu cerinţele Directivei Inundaţii, pentru zonele desemnate ca având un risc potenţial semnificativ la inundaţii şi acoperă zonele geografice care ar putea fi inundate în scenariile:
–scenariul cu probabilitate mică (Q0,1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 1000 de ani);
–scenariul cu probabilitate medie (Q1% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 100 de ani);
–scenariul cu probabilitate mare (Q10% - inundaţii care se pot produce, în medie, o dată la 10 de ani).
În această a doua etapă de implementare a Directivei 2007/60/CE, pentru realizarea hărţilor de hazard la inundaţiiau fost utilizate, în cea mai mare parte, rezultatele obţinute în cadrul Programului Naţional Planul de Prevenire, Protecţie şi Diminuare a Efectelor Inundaţiilor (P.P.P.D.E.I.)2.
Descrierea metodei de evaluare a hazardului la inundaţii
Metoda folosită pentru elaborarea hărţilor de hazard la inundaţii la nivelul A.B.A. Banat, în cadrul Programului Naţional Planul de prevenire, protecţie şi diminuare a efectelor inundaţiilor pe bazine hidrografice (desfăşurate în perioda 2011-2014), se bazează pe studii complexe (topogeodezice, hidrologice şi hidraulice) şi cuprinde două componente: I) studii topografice şi geodezice şi II) studii hidrologice şi hidraulice.
I. Studii topografice şi geodezice
–Scanare teren prin zboruri cu mijloace aeropurtate utilizând tehnologia
L.I.D.A.R. (Light Intensity Detection and Ranging);
–Procesarea datelor după scanarea L.I.D.A.R. rezultând un model digital al terenului primar (M.D.T).
–Activităţi de teren având ca scop lucrările necesare îmbunătăţirii M.D.T.-ului rezultat în etapa anterioară (reţea geodezică, profile transversale, relevee structuri inginereşti, lucrări topometrice pentru obiectivele de infrastructură longitudinală, măsurători batimetrice).
–Prelucrarea şi editarea Modelului Digital al Terenului. A fost obtinut un M.D.T. care pentru zona considerată prioritară are o rezolutie foarte mare (±10-15 cm
2În cadrul acestui program, la nivel naţional, au fost realizate hărţi de hazard la inundaţii pentru o lungime de cursuri de apă de cca. 33.500 km, din care aproximativ 13.250 sectoare de râu declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012) beneficiază de harţi de hazard la inundaţiirealizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard la inundaţii raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ
16.400 de km, exclusiv fluviul Dunărea, pentru care au fost utilizate rezultatele din cadrul proiectului Danube Floodrisk (cca 1.100 km).
pe verticală - nivel detaliere A) şi o rezoluţie mare (±15-20 m pe verticală - nivel detaliere B) şi corespunde metodei L.I.D.A.R. completat cu măsurători topografice clasice pentru structurile inginereşti de pe cursurile de apă (poduri, podeţe, lucrări de barare, lucrări de apărare, etc), iar pentru restul de spaţiu hidrografic M.D.T.-ul rezultat pe baza vectorizărilor hărţilor topografice disponibile (nivel de detaliere C).
II. Studii hidrologice şi hidraulice
–Modelarea hidrologică a constat în calculul hidrografelor debitelor pe subbazine, propagarea şi compunerea acestora pe râurile principale şi pe afluenţi.
Datele hidrologicede bază au constat în debite maxime în regim actual de scurgere corespunzătoare diferitelor probabilităţi de depăşire 0,1%, 1%, 5% şi rezultând hidrografele de debit aferente.
Au fost rulate modelele hidrologice CONSUL şi RAZVAN elaborate în cadrul I.N.H.G.A.
Modelarea hidraulică a sectoarelor cursurilor de apă identificate ca potenţial inundabile cu ajutorul softurilor de specialitate, a constat în simularea unidimensională (1D) şi bidimensională (2D) a scurgerii pe cursurile de apă analizate, în condiţiile actuale de amenajare a bazinelor hidrografice. Pentru generarea harţilor de inundabilitate s-a utilizat rularea software-urile HEC RAS
Informaţii suplimentare cu privire la modelarea hidrologică şi hidraulică utilizată pentru realizarea Hărţilor de Hazard la Inundaţii (date de intrare, softuri utilizate, calibrare model, rezultate) pot fi consultate la adresa:
http://www.rowater.ro/dabanat/EPRI/Planul%20de%20Management%20al%20risculu i%20la%20Inundatii.aspx
Scenariile considerate în modelare (în cadrul P.P.P.D.E.I.) au fost cele corespunzătoare probabilităţilor de depăşire de 80%, 10%, 5%, 1% şi 0,1%, din care 10%, 1% şi 0,1% au fost selectate în vederea raportării, cu respectarea cerinţelor de implementare a Directivei 2007/60/EC.
În cadrul acestui program, la nivelul A.B.A. Banat, au fost realizate hărţi de hazard la inundaţii pentru o lungime de cursuri de apă de cca. 3.624 km, din care 41 zone în lungime totală de 1.188km, declarate ca zone cu risc potenţial semnificativ la inundaţii, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei Inundaţii (raportate la C.E. - martie 2012), beneficiază de harţi de hazard la inundaţii realizate în cadrul programului mai sus menţionat. Hărţile de hazard la inundaţii raportate la Comisia Europeană acoperă sectoare de râu cu o lungime însumată de aproximativ 1.246 km.
În continuare (în perioada noiembrie 2013 - martie 2014), în cadrul unui grup de lucru numit la nivelul A.N.A.R. - sediul central si I.N.H.G..A., hărţile realizate de contractorul
A.B.A. Banat(Aquaproiect, Cornel Cornel Topoexim, U.T.C.B.), în cadrul P.P.P.D.E.I, au fost verificate şi corectate, armonizate şi structurate unitar, codificate conform WISE şi mai apoi transmise Comisiei Europene.
Mai mult decât atât, pentru trei zone raportate la Comisia Europeană şi neacoperite de P.P.P.D.E.I. (r. Glaviţa - av. confl. Biniş, r. Timiş - av. loc. Grăniceri, r. Timiş - sect. av.loc. Cebza am.loc. Grănicerii, ceea ce reprezintă cca 4,7 % din A.P.S.F.R. declarate in cadrul
P.F.R.A. - Preliminary Flood Risk Assessment), s-au generat curbe de inundabillitate pe baza unor metode simplificate, aproximative (modelare cu sisteme fuzzy - GrassGIS, instrumente care utilizeaza extensii ArcView, modelare hidraulica aproximativă cu HEC-RAS, etc), pe o lungime de cca. 58 km, urmând ca aceste zone să fie modelate detaliat până la următoarea etapă de raportare.
Extindera arealelor inundabile în cele 3 scenarii (0,1%, 1%, 10%) pentru spaţiul hidrografic Banat este prezentată în planşa 6.
Hărţile de risc la inundaţii s-au elaborat pe baza hărţilor de hazard la inundaţii, analizându-se datele privind elementele expuse hazardului şi vulnerabilitatea acestora. Acestea indică potenţialele efecte negative asociate scenariilor de inundare funcţie de: populaţie, activitate economică, mediu şi patrimoniu cultural.
Elaborarea şi raportarea hărţilor de risc la inundaţii, împreună cu metodologiile şi bazele de date asociate, a fost realizată de aceeaşi echipă de lucru stabilită la nivelul A.N.A.R.
–sediul central şi I.N.H.G.A.
Descrierea metodei de evaluare a riscului la inundaţii
Pentru A.B.A. Banat, ca pentru toate Administraţiile Bazinale de Apă din ţară, în cadrul primului ciclu de implementare a Directivei 2007/60/EC, s-a optat pentru o evaluare calitativă a riscului la inundaţii; aceasta a presupus, în primul rând, identificarea receptorilor de risc şi, mai apoi, evaluarea vulnerabilităţii obiectivelor identificate şi expuse riscului la inundaţii, ţinând cont de adâncimea apei3 şi de pagubele potenţiale produse obiectivelor inundate, respectiv de impactul asupra receptorilor de risc consideraţi.
Hărţile de risc la inundaţii publicate la nivel naţional sunt realizate pentru fiecare probabilitate de depăşire a debitului maxim de: 0,1%, 1% şi 10%, conform legislaţiei în vigoare, pentru următorii indicatori:
–numărul aproximativ de locuitori afectaţi (pentru care s-a utilizat metoda statistică)
3Intervalele de valori ale adâncimii apei pentru care s-a determinat vulnerabilitatea bunurilor din zonele inundabile sunt:
(a). adâncimea apei sub 0,5 m; (b). adâncimea apei intre 0,5 m şi 1,5m; (c). adâncimea apei mai mare de 1,5 m.
–indicatori, aferenţi celorlalte tipuri de consecinţe - economice, mediu, patrimoniu cultural.
Pentru indicatorii asociaţi consecinţelor economice, în vederea elaborării hărţilor de risc la inundaţii, s-a dezvoltat şi aplicat o matrice de risc, care ia în considerare diverse straturi informaţionale (layere) din Corine Land Cover şi din NAVTEQ.
Pentru fiecare clasă de adâncime, se evaluează magnitudinea hazardului, atribuindu-se trei clase cu următoarea semnificaţie: clasa 1 - sub 0,5 m; clasa 2 - 0,5÷1,5m; clasa 3 - mai mare de 1,5 m, rezultând astfel 3 zone: zone cu risc major - reprezentate cu culoarea roşie, zone cu risc mediu - reprezentate cu culoarea portocalie, zone cu risc redus - reprezentate cu culoarea galbenă.
Harta de risc la inundaţii în cazul senariului mediu pentru Spaţiului Hidrografic Banat este prezentată în planşa nr. 7.
*
* *
Hărţile de hazard şi risc la inundaţii publicate pe site-ul A.N.A.R. şi raportate la C.E. sunt realizate pentru probabilitatea de depăşire a debitului maxim de 1% (probabilitate medie de depăşire), pentru cei 16.400 km cursuri de apă interioare (la nivel naţional), din care 1.246 km la nivelul A.B.A. Banat.
Ulterior, s-au publicat hărţile elaborate şi în celelalte două scenarii respectiv 0,1% (probabilitate mică de depăşire) şi 10% (probabilitate mare de depăşire), conform legislaţiei în vigoare.
Tabel 2 - 10 Lungimi sectoare de râu acoperite de hărţi de hazard şi de risc la inundaţii
| Scenariul | 1% obligatoriu pentru C.E. | 0,1 şi 10 % |
| Hărţi de hazard şi de risc la inundaţii pentru cursurile de apă interioare, la nivelul A.B.A. Banat | 1.246 km | 1.188 km |
| Sanatate umana | populaJia | 32.500 locuitori expuşi |
|---|---|---|
| Mediul înconjurător | zone protejate | 11 zone protejate pentru captarea apei în scopul uman 4 zone S.P.A. 6 zone S.C.I. 7 arii protejate de interes naJional |
| Economic | infrastructura | 52 km cale ferată 51 km drum naJional / european 88 km drum judeJean 77 km drum comunal |
| Patrimoniul cultural | obiective culturale | 19 biserici 1 muzeu |
Cap. 3: Descrierea obiectivelor de management al
riscului la inundaţii
Acest capitol este unitar la nivel de Administraţie Bazinală de Apă şi prezintă următoarele aspecte:
–Obiective de management al riscului la inundaţii definite la nivel naţional (obiective strategice);
–Obiective specifice de management al riscului la inundaţii (obiective operaţionale).
Obiective de management al riscului la inunda/ii definite la nivel na/ional (obiective strategice)
În definirea obiectivelor de management al riscului la inundaţii strategice pentru România, s-a ţinut seama de abordarea agreată la nivelul I.C.P.D.R., după cum urmează:
–evitarea / prevenirea unor riscuri noi;
–reducerea riscurilor existente;
–creşterea rezilienţei;
–conştientizarea publicului.
Obiective specifice de management al riscului la inunda/ii (obiective opera/ionale)
Obiectivele specifice alese acoperă 4 criterii de bază: criteriul economic, social, mediu şi patrimoniu cultural. Fiecare obiectiv specific are asociat un indicator, după cum urmează:
► Economic:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport Indicator: lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice
Indicator: numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii;
o Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole
Indicator: suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii.
► Social:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii
Indicator: numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunită/ii
Indicator: numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţămant, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii;
► Mediu:
o Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (SEB) / potenţialului ecologic bun (PEB) în conformitate cu cerinţele D.C.A. Indicator: numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge "starea ecologică bună" sau "potenţialul ecologic bun" ca efect al presiunilor hidromorfologice (în legătură cu măsurile managementului riscului la inundaţii);
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman
Indicator:numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii;
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare Indicator: numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC - IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii;
► Patrimoniu cultural:
o Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural Indicator: umărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii.
După cum se poate observa, pentru fiecare obiectiv, s-a stabilit, un indicator măsurabil cantitativ. Indicatorii au fost aleşi pe baza:
–informaţiilor GIS disponibile (GIS datasets) şi a relevanţei acestora în raport cu obiectivul respectiv;
–capacităţii acestora de a măsura / cunatifica cele două situaţii: situaţia existentă (baseline scenario) şi cea în care masura de reduere a riscului la inundaţii este implementată.
Au fost stabilite ţinte minime şi ţinte aspiraţionale pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii. Ţinta minimă a fost stabilită ca fiind beneficiul minim acceptabil al masurii de management al riscului la inundaţii propuse.
Fiecare obiectiv specific are un indicator, o ţintă minimă şi o ţintă aspiraţională (Tabel
3 - 1).
Indicatori
Deşi cele mai multe State Membre îşi definesc obiectivele de management al riscului la inundaţii calitativ, în vederea urmăririi atingerii acestora, este recomandată utilizarea de indicatori (ca /inte cuantificabile).
În acest sens, s-a stabilit, pentru fiecare obiectiv, un indicator măsurabil cantitativ.
Indicatorii au fost aleşi pe baza:
–informaţiilor GIS disponibile (GIS datasets) şi a relevanţei acestora în raport cu obiectivul respectiv;
–capacităţii acestora de a măsura/cuantifica cele două situaţii: situaţia existentă (baseline scenario) şi cea în care masura / opţiunea de management al riscului la inundaţii este implementată.
Ţinte minime şi /inte aspira/ionale
Dupa modelul irlandez, au fost stabilite ţinte minime şi ţinte aspiraţionale pentru fiecare obiectiv de management al riscului la inundaţii.
Ţinta minimă a fost stabilită ca fiind beneficiul minim acceptabil al masurii de management al riscului la inundaţii propuse. Dacă o masura nu îndeplineşte ţinta minimă atunci i se atribuie un scor negativ.
Ţinta aspiraţională a fost definită pentru a permite masurilor care exced ţinta minimă şi oferă beneficii suplimentare semnificative sau beneficii multiple, să li se atribuie un scor mai ridicat decât cele ce îndeplinesc ţinta minimă. Cu cât masura de management al riscului la inundaţii va fi mai aproape de ţinta aspiraţională, cu atât va primi un scor mai mare.
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
727
Tabel 3 - 1 Obiectivele, indicatorii si tintele managementului riscului la inundatii (cerinţele minime şi ţintele aspiraţionale sunt valabile pentru scenariul 1%)
| Criterii de bază | Nr. indicatori | Obiective | Indicatori | Cerinţă minimă | Ţintă aspiraţională | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Economic | I1 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra infrastructurii de transport | Lungimea şi importanţa infrastructurii de transport (rutier, feroviar, gări, porturi, aeroporturi etc.) expusă riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului căilor de transport supuse riscului la inundaţii la 0 |
| I2 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra activităţilor economice | Numărul obiectivelor economice cu risc la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului obiectivelor economice supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| I3 | Managementul riscului inundaţiilor asupra terenurilor agricole | Suprafaţa terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii | Nu se aplică | Reducerea numărului terenurilor agricole supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 2 | Social | I4 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra vieţii | Numărul locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii | Reducerea numărului locuitorilor expuşi riscului la inundaţii la 0 |
| I5 | Minimizarea riscului inundaţiilor asupra comunităţii | Numărul infrastructurilor sociale (spitale, unităţi de învăţământ, biblioteci, primării, unităţi de poliţie) supuse riscului la inundaţii | Menţinerea la situaţia actuală a numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii | Reducerea numărului infrastructurilor sociale supuse riscului la inundaţii la 0 | ||
| 3 | Mediu | I6 | Suport pentru atingerea şi conservarea stării ecologice bune (SEB) / potenţialului ecologic bun (PEB) în conformitate cu cerinţele D.C.A. | Numărul corpurilor de apă supuse riscului de a nu atinge SEB sau PEB ca efect al presiunilor hidromorologice (în legătură cu măsurile de management al riscului la inundatii) | Prin măsurile de management al riscului la inundaţii să nu se îngrădească atingerea obiectivelor de mediu ("starea ecologică bună" / "potenţialul ecologic bun") | Contribuţia semnificativă a măsurilor de management al riscului la inundatii în atingerea obiectivelor de mediu ("stare ecologică bună" / "potenţial ecologic bun") |
728
Planul de Management al Riscului la Inundaţii Administraţia Bazinală de Apă Banat
Criterii de bază
Mediu
3
Patrimoniu cultural
4
Nr. indicatori
I7
I8
I9
Obiective
Minimizarea riscului inundaţiilor asupra zonelor protejate pentru captarea apei în scopul consumului uman
Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor potenţial poluatoare
Minimizarea riscului inundaţiilor asupra obiectivelor de patrimoniu cultural
Indicatori
Numărul captărilor de apă (destinate potabilizării) supuse riscului la inundaţii
Numărul zonelor aflate sub incidenţa Directivei IPPC-IED (96/61/CE), Directivei Apelor uzate (92/271/CEE) şi Directivei Seveso II (96/82/CE) supuse riscului la inundaţii
Numărul muzeelor, bisericilor şi monumentelor supuse riscului la inundaţii
Cerinţă minimă
Menţinerea la situaţia actuală a numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii
Reducerea sau menţinerea la situaţia actuală a numărului de zone cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii
Menţinerea la situaţia actuală a numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii
Ţintă aspiraţională
Reducerea numărului captărilor de apă supuse riscului la inundaţii la 0
Reducerea numărului zonelor cu poluare potenţială expuse riscului la inundaţii la 0
Reducerea numărului obiectivelor de patrimoniu cultural supuse riscului la inundaţii la 0
3.1.Procesul de elaborare a obiectivelor
În stabilirea obiectivelor, s-a ţinut seama de datele geospaţiale în format GIS existente sau care pot fi utilizate în urma unei actualizări / îmbunătăţiri ale geometriei sau atributelor cu eforturi minime. Astfel, s-au utilizat următorii receptori:
–pentru componenta Populaţie:
o locuitori expuşi riscului la inundaţii,
o infrastructuri sociale - spitale,
o infrastructuri sociale - unităţi de învăţământ (universităţi, licee, şcoli, grădiniţe),
o infrastructuri sociale - primării,
o infrastructuri sociale - unităţi de poliţie,
–pentru componenta Activitate economica:
o aeroporturi şi porturi,
o linii ferate,
o drumuri şi autostrăzi,
o gări,
o activităţi economice secundare,
o obiective industriale de importanţă majoră,
o terenuri agricole.
–pentru componenta Mediu:
o corpuri de apă supuse riscului de a nu atinge starea sau potenţialul ecologic bun ca efect al măsurilor de management al riscului la inundaţii,
o captări de apă,
o instalaţii incluse în registrul E-PRTR,
o instalaţii IPPC.
–pentru componenta Patrimoniu cultural:
o biserici,
o monumente istorice,
o muzee.
Layerele GIS utilizate au diferite surse, majoritatea provenind din baza de date a Administraţiei Naţionale Apele Române (baza de date WIMS), baza de date geospaţiale NAVTEQ, baza de date OSM (Open Street Map) şi Corine Land Cover. Toate aceste layere
au fost corectate şi corelate de către I.N.H.G.A., pentru identificarea mai exactă a unor receptori fiind necesară chiar combinarea mai multor surse de date. Astfel, sursele complete sunt:
–aeroporturi şi porturi: I.N.H.G.A.
–linii ferate, gări: WIMS
–drumuri şi autostrăzi: WIMS+OSM+NAVTEQ
–activităţi economice secundare: NAVTEQ
–obiective industriale de importanţă majoră: WIMS
–terenuri agricole: CLC 2006, WIMS, I.N.H.G.A.
–locuitori expuşi riscului la inundaţii: WIMS, date statistice, I.N.H.G.A.
–spitale, unităţi de învăţământ, primării, unităţi de poliţie, biserici, monumente, muzee: OSM, NAVTEQ
–captări de apă: WIMS
–instalaţii incluse în registrul E-PRTR: EEA
–instalaţii IPPC: M.M.A.P..
O parte dintre aceste layere au fost detaliate, în vederea evaluării performanţelor măsurilor, prin atribute care indică tipurile de obiective. Astfel, pentru drumuri sunt utilizate următoarele atribute: A - autostrada, DE - drum european, DN - drum naţional, DJ - drum judeţean, DC - drum comunal. Pentru căi ferate şi gări sunt utilizate atributele: LDE - linie dublă electrificată, LDN - linie dublă neelectrificată, LEL - linie cu ecartament larg, LI - linie inchisă, LII - linie ingustă, LN - linie neinteroperabilă, LSE - linie simplă electrificată, LSN - linie simplă neelectrificată.
Stratul informaţional Corine Land Cover (CLC2006) a fost substanţial îmbunătăţit de către I.N.H.G.A. prin actualizarea şi detalierea principalelor clase pentru determinarea riscului (arealul construit, drumuri şi căi ferate, depozite de deşeuri, lacuri şi acumulări etc.)
Utilizând informaţia geospaţială, pentru fiecare receptor a fost determinat, prin procesări GIS, numărul sau relevanţa acestora în zona inundabilă (APSFR), scenariul 1%. Această analiză a constat în realizarea de statistici (intersecţie şi însumare) pentru fiecare tip sau subtip de receptor. Analiza performanţei măsurii presupune peste 40 de astfel de analize.
Indicatorii şi receptorii stabiliţi şi utilizaţi sunt cei mai relevanţi pentru evaluarea gradului de aplicabilitate a unui anumit obiectiv al Planului de Management al Riscului la Inundaţii (atunci când evaluarea se realizează la nivel de APSFR), precum şi pentru evaluarea atingerii acestor obiective (atunci când evaluarea se realizează la nivel de măsură şi se referă la receptorii scoşi din zona inundabilă).
Cap. 4. Sinteza măsurilor propuse şi prioritizarea
acestora
Procesul de identificare / stabilire a măsurilor structurale şi nestructurale la nivel de
A.B.A. a avut la bază Catalogul de măsuri poten/iale la nivel na/ional4 (conform Anexei 2 a Metodologiei cadru pentru elaborarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii la nivelul Administraţiilor Bazinale de Apă5), propus de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, cu contribuţia Administraţiilor Bazinale de Apă şi a Departamentelor de specialitate din cadrul A.N.A.R. Catalogul de măsuri a fost supus dezbaterii publice, astfel încât, în forma sa finală înglobează opinii / propuneri / observaţii ale A.N.I.F., A.N.M., A.S.A.S., I.G.S.U. - D.S.U., I.N.C.D.D.D., I.N.C.D.S., M.M.A.P., M.S., S.C. Aquaproiect
S.A. etc.
Măsurile propuse urmăresc cele cinci domenii de acţiune în strânsă legătură cu ciclul de management al riscului la inundaţii şi se înscriu în cadrul a 23 de tipuri de măsuri. Pentru fiecare tip de măsură sunt furnizate exemple concrete, lista nefiind exhaustivă (cca. 70 exemple de măsuri).
Sinteza tipurilor de măsuri pentru fiecare domeniu de acţiune cu evidenţierea măsurilor structurale / nestructurale se prezintă în tabelul centralizator 4 - 1.
Tabel 4 - 1 Centralizator tipuri de măsuri
| DOMENII DE ACŢIUNE (5) | TIPURI DE MĂSURI (23) | MĂSURA STRUCTURALĂ vs NESTRUCTURALĂ |
|---|---|---|
| PREVENIRE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M01 - RO_M03) |
| PROTECŢIE | 11 | 1 STRUCTURALĂ (RO_M11) 10 NESTRUCTURALE (RO_M04 - RO_M14) |
| CONŞTIENTIZAREA PUBLICULUI | 2 | 2 NESTRUCTURALE (RO_M15 - RO_M16) |
| PREGĂTIRE | 4 | 4 NESTRUCTURALE (RO_M17 - RO_M20) |
| RĂSPUNS ŞI REFACERE / RECONSTRUCŢIE | 3 | 3 NESTRUCTURALE (RO_M21 - RO_M23) |
4 http://www.rowater.ro/pmri_site/Catalog%20de%20m%C4%83suri%20poten%C6%ABiale_dec.pdf
5 http://www.rowater.ro/pmri_site/Metodologie%20cadru%20pentru%20PMRI_dec.pdf
În funcţie de nivelul de aplicare / domeniul de aplicabilitate, măsurile propuse se clasifică în măsuri aplicabile la nivel:
–naţional;
–bazinal (la nivel de A.B.A.);
–local (la nivel de A.PS.F.R. / localitate / U.A.T.).
4.1.Măsuri aplicabile la nivel naţional
România a fost puternic afectată de inundaţii distrugătoare în ultimul deceniu. În anii 2005, 2006, 2008, 2010 şi 2014 s-au înregistrat inundaţii la scară largă cu efecte catastrofale. Conform studiului realizat de DG Environment în 2014 la nivel european, (Study on Economic and Social Benefits of Environmental Protection and Resource Efficiency Related to the European Semester -DG Environment - February 2014), în perioada 2002-2013, au avut loc 20 evenimente de inundaţii majore cu un cost total de 4,1 miliarde Euro rezultând o medie de cca 310 milioane Euro pe eveniment. Rezultatele studiului au condus la concluzia că pagubele extrapolate au fost de 6,3 miliarde Euro, iar numărul victimelor înregistrate de 183 de persoane se dovedeşte a fi cel mai mare la nivel european.
În aceste condiţii, în România este absolut necesară îmbunătăţirea sistemelor de monitorizare, alertă timpurie şi avertizare alarmare, în condiţiile în care se impune o schimbare a abordării de la "apărarea împotriva inundaţiilor" la o "acţiune proactivă" orientată către managementul riscului la inundaţii, în vederea reducerii atât a efectelor hazardului cât şi la reducerea vulnerabilităţii şi creşterea rezilienţei la inundaţii.
În acest context, iniţiativa UE de a elabora şi implementa Directiva 60/2007/CE privind Managementul Riscului la Inundaţii şi realizarea Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii (P.M.R.I.) pentru fiecare bazin hidrografic este deosebit de importantă. În cadrul acestei scheme de lucru, se menţionează că este necesar ca fiecare Stat Membru să elaboreze planuri de management privind riscul inundaţiilor şi hărţi de risc pentru fiecare bazin hidrografic şi arie costieră în care sănătatea umană, activităţile economice, mediul înconjurător şi patrimoniul culturalpot fi afectate.
Măsurile aplicabile la nivel naţional cuprind măsuri cu rol esenţial în managementul riscului la inundaţii, care fac referire la legislaţia curentă din domeniul apelor, la acele prevederi legislative cu impact asupra acestui domeniu (regimul asigurărilor, reglementările legislative din domeniul amenajării teritoriului şi urbanism etc.) sau la impunerea unui sistem de bune practici cu scopul reducerii efectelor negative ale inundaţiilor, la studii, proiecte, programe, inclusiv transfer de know-how şi schimb de experienţă care să sprijine implementarea Directivei Inundaţii la nivel bazinal şi naţional, şi care presupun conlucrarea
autorităţilor la nivel central (din domenii precum managementul situaţiilor de urgenţă, meteorologie etc.) pentru implementarea lor la nivelul tuturor A.B.A., inclusiv A.B.A. Banat.
Măsurile propuse la nivel naţional, au aplicabilitate în fiecare Administraţie Bazinală de Apă, detalierea acestora urmând a se face în aplicaţiile de proiecte pentru fonduri europene, funcţie de specificul acestora.
În vederea prevenirii riscului la inundaţii, în perioada 2007-2013 s-au finanţat proiecte de elaborare a planurilor privind prevenirea, protecţia şi diminuarea efectelor inundaţiilor în cele 11 bazine hidrografice şi 12 proiecte de infrastructură proiecte care alături de studiile anterioare constituie o bază solidă pentru realizarea P.M.R.I.. În martie 2014 au fost raportate hărţile de hazard şi risc la inundaţii, care împreună cu aceste planuri, vor sta la baza identificării proiectelor reducere a riscului la inundaţii.
Propuneri de proiecte la nivel naţional în cadrul planului naţional de management al riscului la inundaţii
(1)WATMAN - Sistem Informaţional pentru Managementul Integrat al Apelor - Etapa I (WATMAN 1) şi Etapa II (E+WATMAN 2) în ciclul de implementare 2016- 2021.
Obiectivele specifice ale WATMAN 1 sunt următoarele:
–Furnizarea infrastructurii necesare pentru o monitorizare permanentă a comportării a 89 de baraje mari de pe tot cuprinsul României administrate de A.N.A.R., pentru a preveni eventuale incidente produse la aceste construcţii hidrotehnice;
–Monitorizarea calitătii apei la 51 de staţii hidrometrice automate situate în secţiuni relevante pentru avertizarea utilizatorilor în situaţia unor poluări accidentale;
–Monitorizarea nivelului de precipitaţii lichide şi solide şi a nivelurilor râurilor amonte şi aval de baraje, pe râuri şi derivaţii, în vederea îmbunătăţirii managementului riscului la inundaţii;
–Transmiterea şi prelucrarea în timp real a tuturor datelor colectate de la senzoristică barajelor (AMC) şi staţii automate la Centrele de Coordonare la toate nivelurile (local, bazinal şi naţional) - (Administraţiile Bazinale de Apă -
A.B.A. - Someş - Tisa, Crişuri, Mureş, Banat, Jiu, Olt, Argeş - Vedea, Buzău - Ialomiţa, Siret, Prut - Bârlad şi Dobrogea - Litoral), şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (I.N.H.G.A.);
–Îmbunătăţirea prognozelor viiturilor şi a propagării poluărilor generate de inundaţii, prin introducerea datelor colectate suplimentar în programele de modelare, şi implicit pentru a reducerea daunelor potenţiale;
–Intervenţia pentru prevenirea şi / sau atenuarea efectelor inundaţiilor şi poluărilor, cu ajutorul echipamentelor şi dotărilor specifice.
Proiectul WATMAN se integrează şi reprezintă o măsură prioritară prevăzută în cadrul Planurilor de Management al Riscului la Inundaţii prevederilor Strategiei Naţionale de Management a Dezastrelor Naturale, atât în etapa I (proiect WATMAN 1), precum şi în etapa a II-a a proiectului (WATMAN 2).
In cadrul proiectului WATMAN 2 va fi reabilitată întreaga structură de comunicaţii a A.N. Apele Române cu soluţii personalizate şi cu asigurarea redundanţei (radio digital pe frecvenţa alocatş A.N.A.R., fibră optică, G.S.M. / G.P.R.S., satelit, sau alte soluţii) pentru fiecare locaţie identificată în funcţie de importanţă: baraje, noduri hidrotehnice, derivaţii, formaţii, cantoane şi alte sedii administrative A.N.A.R., ţinând cont de prevederile legislative aflate în vigoare precum şi de necesitatea implementării Deciziei 2006/771/CE.
Prin Decizia 2006/771/CE prin care frecvenţa 402 - 405 MHz a fost alocată implanturilor medicale, astfel A.N. Apele Române trebuie să asigure reabilitarea întregului sistem de comunicaţii radio care să fie adaptat noii benzi de frecvenţe alocate. Astfel devine absolut necesar transferul reţelei de comunicaţii a A.N. Apele Române din benzile de frecvenţă 403 - 403,4 MHz şi 408-408,4 MHz în care se realizează în acest moment comunicaţia radio-date pentru sistemul DESWAT în benzile de frecvenţă 410.4
–410.8 MHz şi 420,4 -420.8 MHz pentru reţelele de voce/date şi alarmare.
În baza studiilor de identificare a locaţiilor, de audibilitate şi de comunicaţii radio la baraje şi aval de acestea vor fi instalate sisteme de avertizare/alarmare cu sirene electronice, pentru prevenirea şi alarmarea populaţiei în caz de inundaţii sau accidente la lucrări hidrotehnice. În acest moment, pentru majoritatea barajelor sistemele de alarmare avertizare sunt învechite şi parţial funcţionale, fără automatizare. Pentru stabilirea numărului corect de sirene de alarmare a populaţiei, va trebui să se efectueze în baza studiilor de rupere în caz de accident la baraj şi prin similitudine cu extindere pentru cel puţin toate barajele prevăzute în WATMAN I se va realiza un studiu de audibilitate privind dimensionarea numărului de sirene necesar sistemului de alarmare a populaţiei în situaţii de urgenţă. Totodată, este necesar să se elaboreze şi un studiu de propagare radio privind amplasamentul repetoarelor suplimentare, a staţiilor de emisie recepţie care vor deservi sirenele de avertizare acustică a populaţiei în situaţii de urgenţă precum şi documentaţiile de autorizare necesare în frecvenţele alocate
A.N.A.R. inclusiv avizul I.G.S.U. şi A.N.C.O.M..
Prin implementarea proiectului WATMAN 2 se urmăreşte atingerea următoarelor obiective:
–Modernizarea şi reabilitarea sistemului de comunicaţii al Administraţiei Naţionale Apele Române cu soluţii tehnologice (radio digital voce/date, G.S.M., G.P.R.S., satelit, fibră optică WI-FI, etc) care să permită redundanţa şi siguranţa comunicaţiilor în caz de dezastre;
