Hotărâre nr. 166 din 14 martie 1996
privind categoriile de cheltuieli şi obiectivele pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale şi pentru protejarea zonelor calamitate
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 59 din 22 martie 1996
Textul actului · 3 articole
Cuprins
Guvernul României hotărăşte:
Articolul 1
Se aprobă categoriile de cheltuieli şi obiectivele pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale şi pentru protejarea zonelor calamitate, prevăzute în anexele nr. 1, 2 şi 3 care fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
Articolul 2
Până la elaborarea şi aprobarea documentaţiilor tehnico-economice, se aprobă deschiderea finanţării şi începerea execuţiei lucrărilor la obiectivele nominalizate în anexele nr. 1, 2 şi 3.
Decontarea lucrărilor executate se va face pe baza situaţiilor de lucrări însuşite de beneficiari.
Articolul 3
Contractarea execuţiei întregului volum de lucrări necesar fiecărui obiectiv destinat inlăturării efectelor calamităţilor naturale şi protejării zonelor calamitate se face de către beneficiari, prin încredinţarea directă a execuţiei, potrivit art. 16 lit. j) din Ordonanţa Guvernului nr. 12/1993, aprobată şi modificată prin Legea nr. 83/1994 şi republicată în temeiul Ordonanţei Guvernului nr. 19/1995.
PRIM-MINISTRU
NICOLAE VĂCĂROIU
Contrasemnează:
Ministrul apelor, pădurilor şi
protecţiei mediului,
Aurel Constantin Ilie
Ministru de stat,
ministrul finanţelor,
Florin Georgescu
Ministrul lucrărilor publice şi
amenajării teritoriului,
Marin Cristea
Bucureşti, 14 martie 1996.
Nr. 166.
Anexa 1
MINISTERUL APELOR,
PĂDURILOR ŞI PROTECŢIEI MEDIULUI
CHELTUIELILE ŞI OBIECTIVELE
pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale
(decembrie 1995 - ianuarie 1996) şi pentru
protejarea zonelor calamitate
| INV ─── C+M | mii lei | ||||
| Nr. crt. | Denumirea obiectivului | Valoarea investiţiei (program 1996) | Capacităţi | ||
| 0 | 1 | 2 | 3 | ||
| 1. | Refacerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pe Râul Someş în zona oraşului Năsăud, judeţul Bistriţa-Năsăud | 1.500.000 ───────── 1.400.000 | 435 m dig şi apărări de mal | ||
| 2. | Refacerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pe Râul Gurghiu, judeţul Mureş | 500.000 ─────── 470.000 | 2,3 km apărări de mal | ||
| 3. | Refacerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pe Râul Pârâul de Câmpie la Luduş, judeţul Mureş | 250.000 ─────── 235.000 | 500 m dig (supraînălţare) 300 m zid de sprijin | ||
| 4. | Refacerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pe Râul Târnava Mică în localitatea Praid, judeţul Harghita | 350.000 ─────── 330.000 | 90 m zid de sprijin 2.000 m subzidire zid 7 praguri de fund | ||
| 5. | Refacerea lucrărilor de apărare împotriva inundaţiilor pe Râul Arieş în municipiul Turda, judeţul Cluj | 700.000 ─────── 650.000 | 300 m apărări de mal | ||
| 6. | Apărarea împotriva inundaţiilor a localităţilor Câmpeni şi Baia de Arieş, judeţul Alba | 7.700.000 ───────── 7.300.000 | 10 km regularizări 6 km zid de sprijin | ||
| TOTAL: | 11.000.000 ────────── 10.385.000 | ||||
Anexa 2
MINISTERUL APELOR,
PĂDURILOR ŞI PROTECŢIEI MEDIULUI
LUCRĂRILE DE AMENAJARE
a drumurilor forestiere (bretele de acces) pentru
evacuarea masei lemnoase rezultate din doborâturi,
în judeţele Harghita şi Covasna
| INV ─── C+M | mii lei | ||||
| Nr. crt. | Denumirea obiectivului | Valoarea investiţiei (program 1996) | Capacităţi | ||
| 0 | 1 | 2 | 3 | ||
| I. Judeţul Harghita | |||||
| 1. | D.F. Pârâul Cetăţii | 373.000 ─────── 335.000 | 4,5 km | ||
| 2. | D.F. Pârâu Telec | 280.000 ─────── 250.000 | 1,1 km | ||
| 3. | D.F. Pârâul Caprei | 259.000 ─────── 231.000 | 1,5 km | ||
| 4. | D.F. Vârşag Prelungire | 207.000 ─────── 185.000 | 1,0 km | ||
| 5. | D.F. Creanga Mare | 548.000 ─────── 493.000 | 2,5 km | ||
| 6. | D.F. Benesd | 387.000 ─────── 347.000 | 2,0 km | ||
| II. Judeţul Covasna | |||||
| 1. | D.F. Fierarului | 247.000 ─────── 218.000 | 1,0 km | ||
| 2. | D.F. Mogoş | 191.000 ─────── 168.000 | 2,0 km | ||
| 3. | D.F. Frumoasa | 92.000 ────── 82.000 | 1,0 km | ||
| 4. | D.F. Miscău | 111.000 ─────── 98.000 | 0,8 km | ||
| 5. | D.F. Ţiganu | 98.000 ────── 88.000 | 0,8 km | ||
| 6. | D.F. Pârâul Fântânii | 430.000 ─────── 377.000 | 2,0 km | ||
| 7. | D.F. Transformare C.F.F. Bâsca Mică | 720.000 ─────── 627.000 | 3,5 km | ||
| 8. | D.F. Pârâul Pui | 325.000 ─────── 286.000 | 1,5 km | ||
| 9. | D.F. Fagu Curat | 193.000 ─────── 170.000 | 0,8 km | ||
| 10. | D.F. Hanco | 140.000 ─────── 130.000 | 1,2 km | ||
| TOTAL: | 4.601.000 ───────── 4.085.000 | ||||
Anexa 3
MINISTERUL APELOR,
PĂDURILOR ŞI PROTECŢIEI MEDIULUI
PUNEREA ÎN SIGURANŢĂ
a drumurilor forestiere pentru scoaterea masei lemnoase
rezultate din doborâturile de vânt, în judeţul Mureş
| INV ─── C+M | mii lei | ||||
| Nr. crt. | Denumirea obiectivului | Valoarea investiţiei (program 1996) | Capacităţi | ||
| 1. | D.F. Muncel | 437.000 ─────── 372.900 | 3,9 km | ||
| 2. | D.F. Sălard | 432.000 ─────── 367.000 | 7,2 km | ||
| 3. | D.F. Gudea Mare | 237.000 ─────── 199.000 | 1,5 km | ||
| 4. | D.F. Gudea Mică | 332.000 ─────── 280.000 | 2,9 km | ||
| 5. | D.F. Hermezeu | 142.000 ─────── 119.000 | 5,2 km | ||
| 6. | D.F. Zebrac | 232.000 ─────── 195.000 | 5,2 km | ||
| 7. | D.F. Ilva Mare | 632.000 ─────── 537.000 | 14,0 km | ||
| 8. | D.F. Tihu | 537.000 ─────── 457.000 | 14,8 km | ||
| TOTAL: | 2.981.000 ───────── 2.526.900 | ||||
────────────
