Publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 258 bis din 29 martie 2023
Capitolul IDispoziții generale
(1)Prezenta anexă reglementează metodologia de implementarea intervenției IS-V-01 "Restructurarea și reconversia plantațiilor viticole", din cadrul Planului Strategic PAC 2023 - 2027, denumită în continuare metodologie, respectiv depunerea programelor/cererilor de finanțare, durata programelor, selecția acestora, asistența financiară, categoriile de beneficiari eligibili specifici, condițiile de eligibilitate și cheltuielile eligibile și neeligibile, asigurarea rezonabilității prețurilor, condițiile specifice pentru plata avansurilor, termenele-limită și condițiile pentru depunerea cererilor de plată, tipurile de documente, avizele, autorizațiile sau studiile, după caz, modalitățile de verificare, control, sancțiunile și recuperare asistenței financiare, crearea de condiții artificiale.
(2)În cazul replantării plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare cheltuielile eligibile ale programelor aprobate nu depășesc 15% din cheltuielile anuale totale privind restructurarea/reconversia plantațiilor viticole, în cursul aceluiași exercițiu financiar și nu acoperă costurile de defrișare sau compensarea veniturilor pierdute.
(3)Potrivit prevederilor art. 40 alin. (5) din Regulamentul delegat (UE) 2022/126 al Comisiei din 7 decembrie 2021 de completare a Regulamentului (UE) 2021/2.115 al Parlamentului European și al Consiliului cu cerințe suplimentare referitoare la anumite tipuri de intervenții specificate de statele membre în planurile lor strategice PAC pentru perioada 2023 - 2027 în temeiul regulamentului respectiv, precum și cu norme privind raportul pentru standardul GAEC 1 (bune condiții agricole și de mediu) nu se acordă sprijin producătorilor care cultivă plantații ilegale și suprafețe plantate cu viță-de-vie fără autorizație în temeiul art. 71 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 17 decembrie 2013 de instituire a unei organizări comune a piețelor produselor agricole și de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 922/72, (CEE) nr. 234/79, (CE) nr. 1037/2001 și (CE) nr. 1234/2007 ale Consiliului, cu modificările ulterioare, denumit în continuare Regulamentul (UE) nr. 1308/2013.
În sensul prezentului ordin, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a)solicitant - producătorul viticol care deține și/sau exploatează suprafețe de viță-de-vie înregistrate în Registrul Plantațiilor Viticole, denumit în continuare R.P.V.;
b)beneficiar - solicitantul prevăzut la lit. a) a cărui cerere de finanțare, prin care se solicită sprijin financiar nerambursabil pentru implementarea programelor de restructurare/reconversie, a fost aprobată;
c)exercițiul financiar - înseamnă exercițiul financiar "N" care începe la data de 16 octombrie a anului "N - 1" și se încheie la data de 15 octombrie a anului "N", definit în conformitate cu articolul 35 din Regulamentul (UE) 2021/2.116 al Parlamentului European și al Consiliului din 2 decembrie 2021 privind finanțarea, gestionarea și monitorizarea politicii agricole comune și de abrogare a Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013, denumit în continuare Regulamentul (UE) 2021/2.116;
d)program de restructurare/reconversie - ansamblu de acțiuni eligibile, prevăzute la art. 58 alin. 1 lit. a) pct. (i) - (iv) din Regulamentul (UE) 2021/2.115 al Parlamentului European și al Consiliului din 2 decembrie 2021 de stabilire a normelor privind sprijinul pentru planurile strategice care urmează a fi elaborate de statele membre în cadrul politicii agricole comune (planurile strategice PAC) și finanțate de Fondul european de garantare agricolă (FEGA) și de Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală (FEADR) și de abrogare a Regulamentelor (UE) nr. 1.305/2013 și (UE) nr. 1.307/2013, denumit în continuare Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115, care prin realizarea lor conduc la creșterea competitivității producătorilor vitivinicoli prin adaptarea producției la cererea pieței, denumit în continuare program;
e)reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire - acțiune eligibilă conform prevederilor art. 58 alin. 1 lit. a) pct. (i) din Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115, care constă în schimbarea soiurilor existente în cultură cu clone ale acelorași soiuri sau cu alte soiuri, chiar și clone ale acestora, inclusiv în scopul îmbunătățirii calității sau a durabilității mediului, în vederea adaptării la schimbările climatice sau pentru creșterea diversității genetice;
f)relocarea parcelelor viticole - acțiune eligibilă conform prevederilor art. 58 alin. 1 lit. a) pct. (ii) din Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115, care constă în plantarea parcelelor viticole pe alt amplasament, echivalent ca suprafață;
g)replantarea ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare - acțiune eligibilă conform prevederilor art. 58 alin. 1 lit. a) pct. (iii) din Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115, care constă în schimbarea soiurilor existente în cultură care au fost afectate de boli cu aceleași soiuri sau cu alte soiuri sau clone din aceste soiuri;
h)ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole - acțiune eligibilă conform prevederilor art. 58 alin. 1 lit. a) pct. (iv) din Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115, care constă în special în introducerea de sisteme avansate de producție durabilă, inclusiv reducerea utilizării pesticidelor;
i)costurile restructurării - reprezintă costurile eligibile suportate efectiv pentru implementarea programului de restructurare/reconversie, susținute de documente justificative;
j)suprafața plantată cu viță-de-vie - reprezintă suprafața plantată cu viță-de-vie, delimitată de perimetrul extern al butucilor de viță-de-vie, adăugându-se o zonă tampon a cărei lățime corespunde jumătății distanței dintre rânduri, în conformitate cu prevederile art. 42 alin. (1) din Regulamentul delegat (UE) nr. 2022/126 al Comisiei;
k)cerere de finanțare - documentul generat de sistemul informatic prin care se solicită sprijin financiar nerambursabil pentru programele de restructurare/reconversie aprobate, completat în conformitate cu ghidurile specifice pentru finanțarea acestei intervenții;
l)cerere de plată/rambursare - documentul generat de sistemul informatic, depus de beneficiar, prin care se solicită A.P.I.A. plata sumelor cuvenite, în baza cererii de finanțare aprobate și a documentației justificative stabilite prin ghiduri specifice pentru finanțarea acțiunilor care fac obiectul programului de restructurare/reconversie;
m)condiții artificiale - sunt acele condiții create în mod voluntar de către solicitant pentru a îndeplini criteriile de eligibilitate, pentru a implementa un anumit program sau pentru a evita o anumită obligație, în scopul obținerii sprijinului financiar în mod necuvenit;
n)declarația de finalizare - documentul prin care beneficiarul confirmă finalizarea măsurii, implementarea programului conform proiectului de înființare și respectarea tuturor condițiilor de eligibilitate;
o)parcela viticolă - înseamnă parcela agricolă definită potrivit PS 2023 - 2027, cultivată cu viță-de-vie care fie este destinată producției comerciale de produse vitivinicole, fie beneficiază de exceptările acordate pentru utilizarea în scopuri experimentale sau pentru plantări de viță-mamă pentru altoi menționate la articolul 3 alineatul (2) din Regulamentul delegat (UE) 2018/273 al Comisiei din 11 decembrie 2017 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1308/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește sistemul de autorizații pentru plantările de viță-de-vie, registrul plantațiilor viticole, documentele însoțitoare și certificarea, registrul de intrări și de ieșiri, declarațiile obligatorii, notificările și publicarea informațiilor notificate, de completare a Regulamentului (UE) nr. 1306/2013 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește controalele și sancțiunile relevante, de modificare a Regulamentelor (CE) nr. 555/2008, (CE) nr. 606/2009 și (CE) nr. 607/2009 ale Comisiei și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 436/2009 al Comisiei și a Regulamentului delegat (UE) 2015/560 al Comisiei;
p)defrișare - înseamnă eliminarea completă a butucilor de viță aflați pe o suprafață cultivată cu viță-de-vie, potrivit prevederilor pct. 1, partea IV, anexa II din cadrul Regulamentului (UE) nr. 1.308/2013, cu modificările ulterioare;
r)supraaltoire - înseamnă altoirea unei viței-de-vie care a mai făcut obiectul unei altoiri, potrivit prevederilor pct. 3, partea IV, anexa II din cadrul Regulamentului (UE) nr. 1308/2013, cu modificările ulterioare.
s)monitorizare - înseamnă activitatea de verificare administrativă și/sau la fața locului realizată de structuri cu atribuții de control, după finalizarea perioadei de implementare, efectuată pentru constatarea menținerii și valorificării rezultatelor obținute prin implementarea programului.ș) perioadă de monitorizare - înseamnă intervalul de timp de 3 ani financiari ulteriori anului financiar în care a avut loc plata finală a ajutorului.
t)lista programelor în așteptare - listă întocmită de A.P.I.A. și postată pe site-ul www.apia.org.ro, care include programele depuse de solicitanți și ale căror cereri de finanțare nu au fost aprobate la data închiderii sesiunii de depunere, declarate eligibile în urma evaluării și care urmează a fi finanțate în situația identificării în perioada 2024-2027 a unor sume disponibile.
14.08.2024Articolul 2, Capitolul I a fost completat de Punctul 1., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
Capitolul IIAsistența financiară și tipurile de cheltuieli
(1)Asistența financiară din partea Uniunii Europene nu depășește 75% din costurile eligibile efective ale restructurării și reconversiei plantațiilor viticole, iar pentru pantele abrupte și terasele din zonele în care înclinarea este mai mare de 40% asistența financiară respectivă poate ajunge până la 80% din costurile efective ale restructurării și reconversiei plantațiilor viticole, dar nu mai mult de 27.175 euro/ha în cazul persoanelor înregistrate fiscal, respectiv de 27.013 euro/ha în cazul persoanelor neînregistrate fiscal, indiferent de acțiunea eligibilă, respectiv măsurile care alcătuiesc programul.
(2)În cazul Regiunii București-Ilfov, care nu se încadrează în categoria regiunilor mai puțin dezvoltate, asistența financiară din partea Uniunii nu depășește 50% din costurile eligibile efective ale restructurării și reconversiei plantațiilor viticole, iar pentru pantele abrupte și terasele din zonele în care înclinarea este mai mare de 40% asistența financiară respectivă poate ajunge până la 60% din costurile efective ale restructurării și reconversiei plantațiilor viticole, dar nu mai mult de 27.175 euro/ha în cazul persoanelor înregistrate fiscal, respectiv de 27.013 euro/ha în cazul persoanelor neînregistrate fiscal, indiferent de acțiunile eligibile, respectiv măsurile care alcătuiesc programul.
(3)Ajutorul ia forma rambursării unei părți din costurile eligibile ale unui program suportate efectiv de beneficiar, în conformitate cu prevederile alin. (1) sau (2).
(4)Beneficiarul probează, cu documente justificative, efectuarea costurilor.
(5)Acțiunea/-le, măsurile eligibile și sprijinul financiar maxim aferente fiecărei măsuri din cadrul programului de restructurare/reconversie sunt prevăzute în cadrul anexei nr. 1 la prezenta metodologie.
(1)Cheltuielile eligibile cu punerea în aplicare a acțiunilor de restructurare/reconversie a plantațiilor viticole, sunt cele prevăzute în devizele-cadru din anexa nr. 2 la prezenta metodologie.
(2)Valoarea programelor de restructurare/reconversie, care vizează și acțiuni care asigură posibile economii de apă, poate contribui la asigurarea respectării prevederilor art. 60 alin. (4) din Regulamentul (UE) nr. 2021/2.115.
(1)Tipurile de cheltuieli enumerate în partea II a anexei II din Regulamentul delegat (UE) 2022/126 al Comisiei sunt considerate costuri neeligibile ale unui program de restructurare/reconversie.
(2)Taxa pe valoarea adăugată aferentă cheltuielilor eligibile suportate de beneficiar, nu este eligibilă, cu excepția cazului în care taxa respectivă nu poate fi recuperată în temeiul legislației naționale în materie de TVA.
Capitolul IIIDurata și depunerea programelor
Articolul 6Programele de restructurare/reconversie
(1)Programele de restructurare/reconversie a plantațiilor pot viza una din următoarele acțiuni eligibile:
a)reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire, astfel cum este definită la art. 2 lit. e);
b)relocarea plantațiilor viticole, astfel cum este definită la art. 2 lit. f);
c)replantarea ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare și fitosanitare astfel cum este definită la art. 2 lit. g);
d)ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole, astfel cum este definită la art. 2 lit. h), care constă, în special, în introducerea de sisteme avansate de producție durabilă, inclusiv reducerea utilizării pesticidelor; reînnoirea normală a plantațiilor viticole, constând în replantarea cu același soi de viță-de-vie conform aceluiași sistem de cultivare a viței-de-vie, atunci când aceasta a ajuns la finalul ciclului ei natural de viață, este exclusă de la acordarea sprijinului.
(2)Acțiunile eligibile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) și c) pot fi însoțite de instalarea/înlocuirea sistemului de irigații prin picurare, cu încadrarea pentru fiecare program rezultat, în sprijinul financiar maxim prevăzut la art. 3 alin. (1) sau (2).
(3)Acțiunea de ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole se realizează prin una sau mai multe dintre următoarele lucrări de execuție:
a)schimbarea sistemului de cultivare a viței-de-vie prin trecerea la sistemul de întreținere preponderent mecanizată;
b)proiectare, înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj, inclusiv prin instalarea unui singur rând de sârmă, în cazul tipului de conducere cordon liber, în vederea întreținerii preponderent mecanizate;
c)proiectare, înlocuire sistem de susținere pentru modernizarea sistemului de susținere prin înlocuirea sârmelor și instalarea a 3 rânduri de sârme, dintre care minimum două duble, la sistemul pentru conducere și palisaj în vederea susținerii butucilor și conducerea lăstarilor;
d)proiectare, instalare/înlocuire sistemului de irigații prin picurare, eligibil la finanțare, inclusiv pentru viticultorii care au accesat programele anterioare de restructurare/reconversie a plantațiilor viticole.
(4)Sistemul de susținere realizat în cadrul programului de restructurare/reconversie poate fi:
a)sistem de susținere pentru conducere și palisaj în vederea susținerii butucilor și conducerii lăstarilor prin instalarea a trei rânduri de sârme, dintre care minimum două duble;
b)sistem de susținere pentru conducere și palisaj prin instalarea unui singur rând de sârmă, în cazul tipului de conducere cordon liber, în vederea recoltării preponderent mecanizate.
(5)Toate programele de restructurare/reconversie se realizează în baza unui proiect tehnic și a unui deviz de cheltuieli. Proiectele tehnice se vizează de una dintre unitățile de cercetare-dezvoltare pentru viticultură și vinificație prevăzute în anexele nr. 1-3 la Legea nr. 45/2009 privind organizarea și funcționarea Academiei de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu-Șișești» și a sistemului de cercetare-dezvoltare din domeniile agriculturii, silviculturii și industriei alimentare, cu modificările și completările ulterioare. Proiectul tehnic trebuie să conțină elemente de fundamentare a investiției (identificarea solicitantului, necesitatea și oportunitatea investiției, amplasamentul investiției, parametrii tehnici ai plantațiilor viticole, harta cadastrală), memoriu tehnic și justificativ (organizarea terenului, scurtă descriere a situației plantației, condițiile fizico-geografice), descriere detaliată a măsurilor abordate prin proiect. În cazul programelor care vizează și acțiuni care asigură posibile economii de apă trebuie precizate și beneficiul preconizat și impactul pozitiv suplimentar al programului propus legate de obiectivele în materie de agromediu și climă și trebuie demonstrate cu ajutorul specificațiilor proiectului sau altor documente tehnice. Proiectul tehnic se depune de către solicitant la centrele județene ale A.P.I.A. după aprobarea cererii de finanțare și primirea notificării privind încadrarea în bugetul alocat.
14.08.2024Alineatul (5), Articolul 6, Capitolul III a fost modificat de Punctul 2., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(6)Toate programele de restructurare/reconversie sunt destinate exclusiv producerii strugurilor pentru vinuri cu denumire de origine controlată, denumite în continuare D.O.C. și a vinurilor cu indicație geografică, denumite în continuare I.G., conform caietelor de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C și I.G în vigoare la data depunerii programului.
(7)Categoriile lucrărilor de execuție din cadrul programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 3 la prezenta metodologie.
(8)Devizele din cadrul proiectelor de înființare a plantațiilor vor cuprinde în totalitate lucrările care urmează a fi realizate de solicitanți, în concordanță cu devizele-cadru elaborate de Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Valea Călugărească, denumit în continuare ICDVV Valea Călugărească, prevăzute în anexa nr. 2 la prezenta metodologie.
(9)Programele de restructurare/reconversie au prevăzut un grafic de execuție a măsurilor precum și alocările financiare aferente, pentru fiecare exercițiu financiar.
(1)Termenul de realizare a programelor de restructurare/reconversie este de:
a)trei exerciții financiare pentru programul care conține acțiunea de reconversie a soiurilor cu defrișare în cadrul programului, care urmează exercițiului în care se aprobă cererea de finanțare;
b)trei exerciții financiare pentru programul care conține acțiunea de relocarea parcelelor care urmează exercițiului în care se aprobă cererea de finanțare;
c)două exerciții financiare pentru programul care conține acțiunea de reconversie a soiurilor, fără defrișare în cadrul programului, care urmează exercițiului în care se aprobă cererea de finanțare;
d)două exerciții financiare care urmează exercițiului în care se aprobă cererea de finanțare pentru programul care conține acțiunea de replantare ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare, după obținerea buletinului de analiză eliberat de Autoritatea Națională Fitosanitară, care atestă lipsa organismelor dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantațiilor viticole;
e)două exerciții financiare pentru programul care conține acțiunea de ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole, care urmează exercițiului în care se aprobă cererea de finanțare.
(2)Termenele prevăzute la alin. (1) sunt considerate maxime iar graficul de execuție a măsurilor din cadrul programului supus aprobării trebuie întocmit cu respectarea acestora precum și cu condiția încadrării în termenul de valabilitate al autorizației de replantare provenită din conversie/autorizației de replantare/autorizației de replantare anticipată/ autorizației de replantare pe același amplasament.
(3)Termenele prevăzute la alin. (1) sau (2) se calculează de la data aprobării cererii de finanțare și nu pot depăși în nicio situație 30 iunie 2027 inclusiv, iar efectuarea plăților de către A.P.I.A. se realizează până la 15 octombrie 2027 inclusiv.
14.08.2024Alineatul (3), Articolul 7, Capitolul III a fost modificat de Punctul 3., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
Articolul 8Condiții de eligibilitate
(1)În vederea aprobării programului, solicitanții trebuie să îndeplinească următoarele condiții de eligibilitate:
a)să aibă înscrisă în R.P.V. suprafața de viță-de-vie cultivată cu soiuri care produc struguri pentru vin sau să dețină un tip de autorizație de replantare în conformitate cu anexa nr. 1 la prezenta metodologie, valabilă la data plantării;
b)să fie înregistrat în Registrul Unic de Identificare al fermierilor administrat de către A.P.I.A cu suprafețele pentru care solicită sprijin;
(2)Programele de restructurare/reconversie pentru care se acordă sprijin financiar trebuie să îndeplinească următoarele cerințe:
a)suprafața minimă a programului să fie de 0,50 ha;
b)suprafața minimă a parcelei viticole care poate beneficia de sprijin la restructurare/reconversie să fie de 0,10 ha;
c)suprafața minimă a parcelei viticole rezultată după finalizarea unui program de restructurare/reconversie să fie de 0,10 ha;
d)materialul biologic viticol folosit la înființarea plantațiilor viticole trebuie să facă parte din categoriile: material certificat sau material standard, iar soiurile de viță-de-vie eligibile sunt prevăzute în caietele de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C și I.G, în vigoare la data depunerii programului;
e)la realizarea programelor de restructurare/reconversie este interzisă utilizarea de materiale recuperate, precum spalieri, tutori sau sârmă;
f)pentru investițiile în sistemele de irigații, este necesară existența unui sistem de contorizare a apei care să permită măsurarea utilizării apei la nivelul investiției sprijinite, în cazul în care nu este deja realizat;
g)în cazul replantării plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare beneficiarii respectă prevederile Anexei IV, Partea C a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2019/2.072 al Comisiei de stabilire a unor condiții uniforme pentru punerea în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/2.031 al Parlamentului European și al Consiliului în ceea ce privește măsurile de protecție împotriva organismelor dăunătoare plantelor, de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 690/2008 al Comisiei și de modificare a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2018/2.019 al Comisiei, cu modificările ulterioare și ale Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2022/1.630 de stabilire a unor măsuri pentru prevenirea răspândirii fitoplasmei Grapevine flavescence doree în anumite zone delimitate.
(3)Lista organismelor dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantațiilor viticole pentru care se recomandă defrișarea obligatorie a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare, este prevăzută în anexa nr. 4 la prezenta metodologie.
(4)În cazul în care investiția vizează îmbunătățirea unei instalații de irigații existente, trebuie:
a)să asigure posibile economii de apă, în urma evaluării ex ante de minimum 5%;
b)să realizeze o reducere efectivă a utilizării apei de minimum 5% sau în conformitate cu procentul stabilit de autoritatea competentă de gospodărire a apelor (după caz), care să contribuie la obținerea stării bune a respectivelor corpuri de apă, dacă investiția afectează corpuri de apă subterană sau de suprafață care au fost identificate ca nesatisfăcătoare în planul corespunzător de management al bazinului hidrografic din motive legate de cantitatea de apă.
(5)Niciuna din condițiile menționate la alin. (1) lit. a) și b) nu se aplică unei investiții într-un echipament existent care afectează numai eficiența energetică sau a unei investiții în vederea utilizării apei recuperate care nu afectează corpuri de apă subterană sau de suprafață.
(6)Se poate acorda sprijin pentru programul care utilizează apă recuperată ca sursă alternativă de alimentare cu apă numai dacă furnizarea și utilizarea acestei ape sunt în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 2020/741 al Parlamentului European și al Consiliului din 25 mai 2020 privind cerințele minime pentru reutilizarea apei.
(7)În cazul în care acțiunea/acțiunile din cadrul programului are/au ca rezultat o mărire netă a suprafeței irigate care afectează un corp anume de apă subterană sau de suprafață, trebuie:
a)ca starea corpului de apă să nu fi fost identificată ca nesatisfăcătoare în planul corespunzător de management al bazinului hidrografic din motive legate de cantitatea de apă, șib) analiza de impact asupra mediului, realizată sau aprobată de către autoritatea competentă, arată că investiția nu va avea niciun impact negativ semnificativ asupra mediului.
(8)Programele nu se aplică pentru:
a)parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de vin care au ajuns la finalul ciclului lor natural de producție;
b)parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de masă;
c)parcelele viticole plantate cu soiurile Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton și Herbemont;
d)parcelele înființate/modernizate/îmbunătățite prin programe de restructurare/reconversie finanțate de Uniunea Europeană în ultimele 10 exerciții financiare, potrivit datei plantării înscrise în fișa parcelei viticole din cadrul R.P.V./data aprobării planului individual/programului pentru măsura de modernizare/ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole, după caz, cu excepția măsurii de replantare ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare și a măsurii de ameliorare a tehnicilor de gestionare prin instalarea de sisteme de irigații prin picurare atunci când aceasta este accesată pentru prima dată;
e)parcelele viticole care nu sunt înscrise în R.P.V..
(1)Programele se depun în sesiune continuă, în limita bugetului alocat intervenției, iar pentru depunerea acestora solicitantul consultă site-ul A.P.I.A. www.apia.org.ro și accesează linkul din cadrul portalului public, urmând pașii prevăzuți în ghidul informativ privind utilizarea geoportalului.
14.08.2024Alineatul (1), Articolul 9, Capitolul III a fost modificat de Punctul 4., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(1^1)La data la care valoarea cererilor de finanțare aprobate acoperă alocarea disponibilă în cadrul intervenției, A.P.I.A. publică pe site-ul www.apia.org.ro un anunț cu privire la închiderea sesiunii de depunere și notifică D.A.J. în acest sens.
14.08.2024Articolul 9, Capitolul III a fost completat de Punctul 5., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(1^2)Programele depuse de solicitanți și ale căror cereri de finanțare nu au fost aprobate la data închiderii sesiunii se includ în lista programelor în așteptare în scopul finanțării în situația identificării unor sume disponibile.
14.08.2024Articolul 9, Capitolul III a fost completat de Punctul 5., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(2)După logarea la contul propriu creat, se vor completa datele și se vor încărca pe portal, în format .pdf, documentele care constituie programul, astfel:
a)memoriu justificativ, care cuprinde: localizarea administrativă (județ, oraș/comună, localitate componentă/sat), identificarea persoanei fizice/juridice, scurtă descriere a situației plantației viticole (suprafață, parcele, soiuri, numărul de butuci, producții medii la hectar, forma de conducere, sistem de susținere) și prezentarea motivelor care justifică necesitatea aplicării programelor de restructurare/reconversie;
b)copie a fișei parcelei viticole supuse programelor de restructurare/reconversie, conform R.P.V., sau după caz sinteza cu informațiile privind parcelele viticole supuse programului, conform R.P.V., generată de sistem;
c)autorizația de replantare/replantare anticipată/replantare pe același amplasament/replantare provenită din conversie, după caz, emisă pe numele solicitantului, valabilă la data plantării; autorizația de replantare provenită din conversie emisă în baza unor drepturi individuale transferate/cumpărate nu este admisă în cadrul programelor de restructurare/reconversie;
d)planșele generate de sistemul informatic al A.P.I.A., pe numele solicitantului care conțin datele de identificare spațială a fiecărui bloc fizic în care sunt cuprinse suprafețele de teren pe care urmează să se acorde sprijin financiar prin programele de restructurare/reconversie, precum și schița orientativă a poziționării acestora în cadrul blocurilor fizice;
e)copie a planului cadastral sau schiță cu amplasarea parcelelor inițiale și finale, după caz;
f)copie conformă cu originalul a documentelor care atestă dreptul de proprietate și/sau de exploatare asupra parcelelor care fac obiectul programului, în care să fie menționate datele cadastrale, respectiv suprafață, număr tarla, număr parcelă, număr topografic, număr cadastral, după caz;
g)acordul scris al proprietarului suprafețelor de teren pentru care se solicită realizarea de măsuri din cadrul programului exprimat separat sau în cuprinsul documentelor care atestă dreptul de exploatare;
h)declarație pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte faptul că parcelele viticole supuse restructurării/reconversiei, precum și suprafețele agricole pe care urmează să fie amplasate plantații viticole nu fac obiectul vreunui litigiu;
i)declarația de defrișare a plantației viticole, după caz.
j)declarație de recoltă a exploatației viticole, după caz;
k)declarație pe propria răspundere a solicitantului, prin care se angajează să execute în totalitate măsurile prevăzute în programul depus;
l)declarație pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că parcelele supuse programelor de restructurare/reconversie nu au fost înființate/modernizate/îmbunătățite prin proiecte comunitare pentru restructurare/reconversie în ultimele 10 exerciții financiare, potrivit datei plantării înscrise în fișa parcelei viticole din cadrul R.P.V./datei aprobării planului individual/programului pentru măsura de modernizare/ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole, după caz, cu excepția măsurii de replantare ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare și fitosanitare și a măsurii de ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole prin instalarea de sisteme de irigații prin picurare atunci când aceasta este accesată pentru prima dată;
m)documente eliberate de oficiul fitosanitar pe raza căruia se află plantația, din care să rezulte că suprafața supusă programului nu este infestată/infectată cu unul/mai multe organisme dăunătoare periculoase prevăzute în anexa nr. 4 la prezenta metodologie, în cazul defrișărilor obligatorii din motive sanitare și fitosanitare;
04.05.2023Litera m) din Alineatul (2), Articolul 9, Capitolul III a fost modificată de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 175 din 2 mai 2023, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 382 din 04 mai 2023
n)aviz/autorizație de gospodărire a apelor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare/contract de utilizare a apei și după caz, analiza de impact asupra mediului, realizată sau aprobată de către autoritatea competentă pentru protecția mediului, pentru solicitanții care accesează irigarea prin picurare;
o)angajament că investiția în sistemele de irigații rămâne în proprietatea beneficiarului, cât și în posesia acestuia pentru o perioada de cel puțin 5 ani, calculată de la data achiziționării activului sau de la data la care activul este pus la dispoziția beneficiarului, cu excepția transferului exploatației realizat conform prevederilor legii;
p)situație cu prezentarea măsurilor eligibile de efectuat în cadrul programului, în cazul depunerii programului la D.A.J.;
r)graficul de execuție a măsurilor preconizat pentru fiecare măsură eligibilă și pe fiecare exercițiu financiar, în cazul depunerii programului la D.A.J.;
s)adeverință emisă de către o formă asociativă din filiera vitivinicolă legal constituită, în cazul/pentru situația, în care solicitantul este membru al acesteia.
(3)Prin excepție de la prevederile alin. (1), în cursul exercițiului financiar 2023, până la data la care A.P.I.A. va comunica implementarea la nivelul sistemului informatic a prevederilor prezentului ordin, solicitantul depune documentele prevăzute la alin. (2) la D.A.J. în vederea aprobării programului.
(4)În situația prevăzută la alin. (3), conformitatea cu originalul a documentelor din cuprinsul programului se asigură și se certifică de către un membru al comisiei prevăzute la art. 10 alin. (2).
(5)Sunt acceptate formele de exploatare a terenului a căror perioadă de valabilitate este de minimum 10 ani calendaristici de la finalizarea programului, conform graficului de execuție prevăzut la art. 6 alin. (9).
(6)În situația în care unele dintre documentele solicitate sunt emise de către instituții publice sau organe de specialitate ale administrației publice centrale și locale, se aplică prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 41/2016 privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative, aprobată cu modificări prin Legea nr. 179/2017, cu modificările și completările ulterioare.
(7)La data generării unui program de restructurare/reconversie, sistemul informatic va furniza informații cu privire la disponibilitățile de finanțare aferente plafonului neutilizat.
(8)La data transmiterii programului de restructurare/reconversie, sistemul informatic va furniza informații cu privire la posibilitatea finanțării acțiunilor propuse în cadrul acestuia, în raport cu graficul de implementare asumat.
(9)În situațiile prevăzute la alin. (1) și (3), A.P.I.A. aplică un sistem de avertizare timpurie și de monitorizare în ceea ce privește gradul de utilizare a fondurilor alocate intervenției, respectiv cheltuielile din FEGA și disponibilitatea angajării fondurilor, în funcție de modificările care apar ca urmare a aprobării cererilor de finanțare și de plată.
14.08.2024Alineatul (9), Articolul 9, Capitolul III a fost modificat de Punctul 6., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
Capitolul IVSelecția cererilor de finanțare
Articolul 10Aprobarea/respingerea programului de restructurare/reconversie
(1)În vederea analizării și verificării programelor depuse și emiterii hotărârii de aprobare/respingere a acestuia, prin decizie a directorului executiv al D.A.J. se constituie o comisie.
(2)Comisia va fi constituită la nivelul fiecărei D.A.J. și va avea următoarea componență:
a)inspectorul tehnic vitivinicol din județ;
b)inspectorul teritorial al Oficiului Național al Viei și Produselor Vitivinicole, denumit în continuare O.N.V.P.V.;
c)reprezentantul D.A.J., desemnat pentru gestionarea R.P.V.
(3)O.N.V.P.V. va nominaliza persoana prevăzută la alin. (2) lit. b) pentru fiecare județ la solicitarea scrisă a D.A.J și o va comunica acestora, în vederea stabilirii componenței comisiei de aprobare a programului.
(4)În situația în care, la nivelul unui județ, numărul programelor depuse de solicitanți depășește capacitatea de verificare și de încadrare în termenul prevăzut la alin. (10), directorul executiv al D.A.J. poate solicita altor D.A.J. preluarea sarcinilor de verificare a programelor de către comisiile constituite în același scop, astfel încât verificarea dosarelor să se realizeze în termen.
04.05.2023Alineatul (4) din Articolul 10, Capitolul IV a fost modificat de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 175 din 2 mai 2023, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 382 din 04 mai 2023
(5)Efectuarea controlului la fața locului al suprafețelor care fac obiectul programelor se face de către comisia prevăzută la alin. (1) sau (4) și se finalizează prin încheierea unui proces-verbal din care să rezulte dacă suprafețele respective îndeplinesc cerințele pentru restructurare/reconversie și corespund documentelor cuprinse în program.
(6)În cazul în care comisia constată că documentația depusă privind programul de restructurare/reconversie este incompletă, aceasta notifică solicitantul prin sistemul informatic iar acesta poate depune documentele solicitate în termen de maximum 20 zile de la data notificării.
(7)În situația depunerii programului la D.A.J., potrivit art. 9 alin. (3), în cazul în care comisia constată că documentația depusă privind programul de restructurare/reconversie este incompletă, aceasta notifică în scris solicitantul, care poate depune documentele solicitate în termen de 10 zile de la data primirii notificării.
(8)Nedepunerea în termen a documentației solicitate conduce la respingerea programului.
(9)În urma verificării administrative a programului și a efectuării controlului la fața locului, comisia emite hotărârea de aprobare/respingere a programului.
(10)Comisia comunică solicitanților, în sistemul informatic sau în scris, după caz, în cel mult 60 de zile de la data înregistrării programului, hotărârea prevăzută la alin. (9).
(11)Solicitanții ale căror programe au fost respinse pot depune contestații în sistemul informatic, în termen de 7 zile de la data comunicării hotărârii de respingere a programului de restructurare/reconversie.
(12)În situația prevăzută la art. 9 alin. (3), contestațiile se pot depune în termen de 7 zile de la data primirii hotărârii de respingere a programului de restructurare/reconversie.
(13)Pentru soluționarea contestațiilor, la nivelul D.A.J. se constituie o comisie de soluționare a contestațiilor, numită prin decizie a directorului executiv, care este formată din 3 reprezentanți, alții decât cei prevăzuți la alin. (2).
(14)Comisia prevăzuta la alin. (13) soluționează contestațiile în termen de 7 zile de la data înregistrării acestora, motivând în scris hotărârea adoptată pe care o comunică solicitanților, în sistemul informatic sau în scris, după caz.
(15)Directorul executiv al D.A.J. are obligația comunicării A.P.I.A. a numelor și a datelor de identificare ale reprezentanților comisiilor constituite potrivit alin. (2), (4) și (13) în vederea înregistrării în sistemul informatic a drepturilor de utilizare.
(16)Activitatea comisiilor prevăzute la alin. (2), (4) și (13) se desfășoară în conformitate cu procedura elaborată și aprobată de M.A.D.R.
(17)D.A.J. transmit programele aprobate la centrele județene ale A.P.I.A., în termen de 7 zile lucrătoare de la aprobare, numerotate și însoțite de un opis al conținutului în vederea instrumentării ulterioare a plăților. O copie a acestora va fi arhivată la D.A.J., iar altă copie a acestora va fi transmisă în termen de 30 de zile de la aprobare, cu adresă de înaintare către O.N.V.P.V. pentru efectuarea verificării administrative în R.P.V.
Articolul 11Modificarea programelor aprobate
(1)Modificarea programului aprobat, cu excepția suprafeței totale în hectare, se poate face din motive obiective, de cel mult două ori în fiecare exercițiu financiar, cu condiția încadrării în termenele prevăzute la art. 7, precum și cu încadrarea în termenul de valabilitate al autorizației de replantare.
(2)Modificarea graficului de execuție în cadrul termenelor prevăzute la art. 7, precum și înlocuirea soiurilor cu altele din caietele de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C. și I.G., în vigoare, nu constituie modificare a programului și se efectuează cu notificarea prealabilă a A.P.I.A., fără ca modificarea graficelor să depășească data de 30 iunie a exercițiului financiar pentru care a fost aprobată o rezervare financiară în cadrul programului și cu respectarea termenului de valabilitate al autorizației de replantare.
14.08.2024Alineatul (2), Articolul 11, Capitolul IV a fost modificat de Punctul 7., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(2^1)Prin excepție de la prevederile alin. (2), în anul 2025 modificarea graficului de execuție în cadrul termenelor prevăzute la art. 7, precum și înlocuirea soiurilor cu altele din caietele de sarcini corespunzătoare fiecărei D.O.C. și I.G., în vigoare, nu constituie modificare a programului și se efectuează cu notificarea prealabilă a A.P.I.A., fără ca modificarea graficelor să depășească data de 31 iulie inclusiv și cu respectarea termenului de valabilitate al autorizației de replantare.
13.06.2025Articolul 11, Capitolul IV a fost completat de Punctul 1., Articolul I din ORDINUL nr. 213 din 12 iunie 2025, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 549 din 13 iunie 2025
(3)Modificarea suprafețelor totale cuprinse în programul aprobat se acceptă dacă intervine una dintre situațiile prevăzute la art. 3 din Regulamentul (UE) 2.116/2021, iar prelungirea programului cu maxim un exercițiu financiar se acceptă dacă este justificată de motive independente de beneficiar, care nu se datorează sub nicio formă culpei sau acțiunii/inacțiunii acestuia și pentru care a depus toate diligențele astfel încât prelungirea să fie ultima măsură luată.
(4)În situațiile prevăzute la alin. (1) și (3), solicitantul trebuie să depună în sistemul informatic sau, după caz, la sediul D.A.J., în atenția comisiei prevăzute la art. 10 alin. (2) sau (4) o cerere însoțită de un memoriu justificativ, nu mai târziu de 30 de zile de la data apariția oricărei situații care impune modificarea programului. Modificarea proiectului tehnic se face cu avizul stațiunii de cercetare-dezvoltare pentru viticultură și vinificație care a vizat inițial proiectul.
(5)Aprobarea/respingerea modificărilor programelor aprobate se face de către comisia prevăzută la art. 10 alin. (2) sau (4), în termen de 7 zile de la data depunerii de către solicitant în sistemul informatic sau, după caz, la sediul D.A.J. a documentelor justificative.
(6)În situația depunerii la D.A.J. a documentelor justificative, aprobarea/respingerea se transmite la centrele județene ale A.P.I.A., precum și la O.N.V.P.V. în copie conformă cu originalul, în termen de 7 zile lucrătoare de la data emiterii acesteia.
Articolul 12Depunerea și aprobarea cererii de finanțare
(1)Cererea de finanțare se poate depune doar pentru un program aprobat și va fi însoțită de documentația aferentă programului aprobat precum și de următoarele documente:
a)document de identificare bancară;
b)copie a actului de identitate, pentru persoane fizice;
c)după caz, împuternicire însoțită de copie a actului de identitate;
d)copie conformă cu originalul a certificatului de înregistrare la registrul comerțului;
e)copie conformă cu originalul a statutului actualizat, dacă este cazul, pentru persoanele juridice;
f)documente emise/încheiate pe numele solicitantului, doveditoare ale dreptului de folosință a apei pentru irigații, dacă acestea au fost obținute de drept, după aprobarea programului, după caz. Acest document poate fi comunicat A.P.I.A. inclusiv la depunerea declarației de finalizare pentru măsura respectivă.
(2)Cererea de finanțare se generează în sistemul informatic și va fi completată și transmisă în termen de 30 zile de la data aprobării programului iar în condițiile menționate la art. 9 alin. (3) cererile de finanțare se depun în termen de 30 de zile de la data aprobării programelor la sediile centrelor județene ale A.P.I.A. Netransmiterea în termenul maxim stabilit conduce la pierderea dreptului de a beneficia de finanțare pentru programul aprobat.
(3)Cererile de finanțare se verifică administrativ în vederea aprobării sau respingerii de către centrele județene ale A.P.I.A. în ordinea primirii acestora și vor fi admise la finanțare având în vedere sumele disponibile pentru această intervenție, până la atingerea plafonului maxim anual, în conformitate cu graficele de realizare aprobate și notifică beneficiarul cu privire la încadrarea valorii în plafon.
(4)Notificarea cu privire la aprobarea sau respingerea unei cereri de finanțare se comunică solicitantului de către centrele județene A.P.I.A. în a 15-a zi lucrătoare de la data primirii cererii de finanțare în sistemul informatic sau la centrele județene ale A.P.I.A.
(5)În cazul în care documentația aferentă cererii de finanțare nu este completă, centrul județean al A.P.I.A. notifică solicitantul, în termen de 7 zile de la data depunerii în sistem sau la centrele județene A.P.I.A. a cererii de finanțare, iar acesta are obligația de a răspunde la notificarea de completare, în termen de maximum 5 zile de la data primirii acesteia.
(6)Pentru a se asigura că plafonul bugetar anual al intervenție nu este depășit, A.P.I.A. aplică un sistem de avertizare timpurie și de monitorizare în ceea ce privește cheltuielile din FEGA și disponibilitatea angajării fondurilor.
(7)Cererea de finanțare poate fi corectată în conformitate cu prevederile art. 59 alin. (6) din Regulamentul (UE) 2021/2.116.
(8)Beneficiarii ale căror cereri de finanțare au fost aprobate fără încadrarea în plafonul disponibil se notifică cu privire la apariția unei disponibilități de finanțare a respectivelor cereri.
(9)Informațiile cu privire la bugetul existent aferent intervenției vor fi disponibile permanent beneficiarului în sistemul informatic.
Capitolul VCererea de plată a sprijinului financiar
Articolul 13Recepția măsurilor eligibile
(1)Recepția cantitativă, calitativă și valorică a măsurilor eligibile din cadrul programelor se realizează de către A.P.I.A.
(2)Recepția finală a măsurilor eligibile, raportul de control, precum și validarea informațiilor în sistemul informatic se face de către inspectorii A.P.I.A. în cel mult 20 de zile lucrătoare de la data depunerii de către beneficiar a declarației de finalizare a măsurii, cu excepția cererilor de plată în avans pentru care constatarea începerii măsurii se efectuează în cel mult 5 zile lucrătoare de la data depunerii cererii.
(3)Recepția măsurilor eligibile din cadrul programelor se va face cantitativ, calitativ și valoric pentru fiecare lucrare de execuție. Beneficiarul programului notifică A.P.I.A. cu minimum 48 de ore înainte de data începerii executării fiecărei lucrări prevăzute în anexa nr. 3 la metodologie.
(4)Recepția lucrărilor cu excepția lucrării de plantare se vor administra în afara sistemului informatic iar recepția lucrării "plantare" precum și recepția finală a fiecărei măsuri se vor realiza în cadrul sistemului informatic iar notificarea de plantare va fi însoțită de autorizația de plantare/replantare, valabilă la data plantării, numai în cazul în care aceasta nu a făcut obiectul programului aprobat pentru solicitantul respectiv, iar în condițiile menționate la art. 9 alin. (3) recepția măsurilor eligibile se va face pentru fiecare lucrare de execuție din cadrul programului aprobat. Beneficiarul notifică A.P.I.A. cu minimum 48 de ore înainte de data începerii executării fiecărei lucrări prevăzute în anexa nr. 3 la prezenta metodologie.
(5)Recepția finală a unei măsuri din cadrul cererii de finanțare se realizează ca urmare a unei declarații de finalizare aprobate.
(6)Declarația de finalizare este transmisă informatic sau, după caz, depusă la centrele județene ale A.P.I.A. de către beneficiar, cu respectarea graficului de realizare aprobat, până la data de 30 iunie a fiecărui exercițiu financiar.
14.08.2024Alineatul (6), Articolul 13, Capitolul V a fost modificat de Punctul 8., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(6^1)Prin excepție de la prevederile alin. (6), în anul 2025 declarația de finalizare este transmisă informatic sau, după caz, depusă la centrele județene ale A.P.I.A. de către beneficiar, cu respectarea graficului de realizare aprobat, până la data de 31 iulie inclusiv.
13.06.2025Articolul 13, Capitolul V a fost completat de Punctul 2., Articolul I din ORDINUL nr. 213 din 12 iunie 2025, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 549 din 13 iunie 2025
(7)Beneficiarul va atașa la declarația de finalizare documentele justificative și va întocmi centralizatorul costurilor.
(8)Determinarea suprafețelor parcelelor viticole care fac obiectul programelor se realizează prin măsurare cu aparatul GPS, cu respectarea prevederilor art. 42 alin. (1) din Regulamentul delegat (UE) nr. 2022/126 al Comisiei.
(9)Raportul de control pentru recepția cantitativă, calitativă și valorică a lucrării de execuție: "Plantare", din cadrul programului, întocmit de organismul de control abilitat, va fi însoțit de rezultatul măsurătorilor cu aparatul GPS în vederea înscrierii parcelelor viticole în R.P.V.
(10)Parcelele viticole supuse programelor vor fi marcate în R.P.V prin înscrierea exercițiului financiar în care s-a depus programul.
(11)În vederea efectuării recepției cantitative, calitative și valorice, executarea lucrărilor de fertilizare se probează inclusiv cu rezultatul cartării agrochimice ca urmare a fertilizării, comparativ cu valorile cartării agrochimice inițiale, având în vedere costurile efectiv suportate pentru această lucrare.
(12)Categoria materialului biologic folosit la plantare se probează prin etichetele care însoțesc produsul.
14.08.2024Alineatul (12), Articolul 13, Capitolul V a fost modificat de Punctul 9., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
(13)Sistemul de susținere, respectiv spalieri și sârmă, folosit la plantare se probează prin copii ale certificatelor de conformitate/calitate a acestuia.
(14)În cazul defrișărilor obligatorii din motive fitosanitare, în vederea plantării, solicitanții trebuie să depună documente eliberate de oficiul fitosanitar pe raza căreia se află plantația, care să ateste că suprafața supusă programului respectiv este liberă de organismele dăunătoare prevăzute în cadrul anexei nr. 4 la prezenta metodologie, care au determinat defrișarea obligatorie.
(15)În cazul în care diferența dintre suprafața aprobată și suprafața realizată nu depășește 20%, cuantumul sprijinului se calculează pe baza suprafeței realizate eligibile.
(16)În cazul în care suprafața nerealizată este mai mare de 20%, însă de cel mult 50%, cuantumul sprijinului se diminuează cu dublul diferenței suprafeței nerealizate.
(17)În cazul în care suprafața nerealizată depășește 50% din suprafața aprobată, nu se acordă sprijinul.
(1)În vederea acordării sprijinului financiar beneficiarul trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
a)să transmită în sistemul informatic sau să depună după caz la centrele județene A.P.I.A. până la data de 15 august a fiecărui exercițiu financiar cererea de plată a sprijinului financiar.
a^1)prin excepție de la prevederile lit. a), în anul 2025 să transmită în sistemul informatic sau să depună, după caz, la centrele județene ale A.P.I.A. până la data de 22 august inclusiv cererea de plată a sprijinului financiar;
13.06.2025Alineatul (1), Articolul 14, Capitolul V a fost completat de Punctul 3., Articolul I din ORDINUL nr. 213 din 12 iunie 2025, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 549 din 13 iunie 2025
b)cererea de plată va fi însoțită de următoarele documente:
i)document de identificare bancară;ii) copie a actului de identitate, pentru persoane fizice;iii) după caz, împuternicire însoțită de copie a actului de identitate;iv) documente justificative cu privire la constituirea garanției, în cazul solicitării de avans;
(2)Pentru generarea cererii de plată, următoarele documente trebuie să fie aprobate în sistemul informatic sau, după caz, depuse anterior la centrele județene A.P.I.A.:
a)declarație de finalizare a măsurii sau declarație de începere a acesteia, în cazul solicitării plății în avans;
b)documente justificative cu privire la constituirea garanției, în cazul solicitării plății în avans;
c)raport de control la fața locului pentru recepția finală cantitativă, calitativă și valorică a măsurii sau proces-verbal de constatare a începerii măsurii pentru solicitarea plății în avans;
d)documente justificative cu privire la cheltuielile efectuate în cadrul măsurii.
(3)În situația în care unele dintre documentele solicitate sunt emise de către instituții publice sau organe de specialitate ale administrației publice centrale și locale, se aplică prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 41/2016 privind stabilirea unor măsuri de simplificare la nivelul administrației publice centrale și pentru modificarea și completarea unor acte normative, aprobată cu modificări prin Legea nr. 179/2017, cu modificările și completările ulterioare.
(4)A.P.I.A. elaborează formularele necesare pentru implementarea măsurilor, care se depun, fizic la sediul A.P.I.A. sau prin intermediul sistemului informatic.
(5)Cererea de plată poate fi corectată în conformitate cu prevederile art. 59 alin. (6) din Regulamentul (UE) 2021/2.116.
(6)Centrele județene ale A.P.I.A. vor anunța beneficiarul, în termen de 15 zile lucrătoare de la data depunerii cererii, dacă aceasta a fost acceptată; În cazul în care documentația este incompletă, vor anunța beneficiarul în vederea completării dosarului
(7)Cererile de plată depuse la A.P.I.A. se instrumentează în limita plafonului anual disponibil pentru aceasta intervenție și în ordinea numerelor de înregistrare, cu excepția cererilor pentru acordarea sprijinului financiar în avans.
(8)În termen de 5 zile lucrătoare de la data alimentării contului, A.P.I.A. va efectua plata către solicitanți.
(9)În termen de 30 de zile calendaristice de la data încasării sprijinului financiar de la A.P.I.A., beneficiarul are obligația să efectueze toate plățile către furnizori, aferente măsurilor recepționate.
(10)În termen de 45 de zile de la data încasării sprijinului financiar de la A.P.I.A., beneficiarul are obligația să introducă în sistemul informatic documentele justificative ale plăților efectuate, în conformitate cu prevederile alin. (9).
(11)Plata sprijinului financiar către solicitant se poate face și în avans, în condițiile în care:
a)se solicită în cerere, în baza programului și a cererii de finanțare aprobate, înainte de executarea măsurii;
b)măsura este eligibilă și execuția acesteia să fi început deja, fiind consemnată în declarația de începere a executării măsurii și în raportul de control la fața locului pentru constatarea începerii executării măsurii;
c)solicitantul a constituit o garanție constând într-o sumă egală cu 100% din avansul financiar solicitat pentru fiecare măsură din cadrul programului, conform prevederilor art. 1 pct. 1 din Regulamentul delegat (UE) 2023/57 al Comisiei din 31 octombrie 2022 de modificare și de rectificare a Regulamentului delegat (UE) 2022/127 de completare a Regulamentului (UE) 2021/2116 al Parlamentului European și al Consiliului, denumit în continuare Regulamentul delegat (UE) 2023/57.
(12)Constituirea, executarea și eliberarea garanțiilor trebuie să respecte prevederile capitolului IV din Regulamentul delegat (UE) nr. 2022/127 al Comisiei de completare a Regulamentului (UE) 2021/2.116 al Parlamentului European și al Consiliului cu norme privind agențiile de plăți și alte organisme, gestiunea financiară, verificarea conturilor, garanțiile și utilizarea monedei euro.
(13)Garanția trebuie constituită pentru o perioadă egală cu perioada de desfășurare a măsurii, la care se adaugă 90 de zile și se depune odată cu cererea de plată în avans.
(14)Valoarea avansurilor nu poate depăși 80% din valoarea eligibilă a unei măsuri în cadrul programului de restructurare/reconversie, conform prevederilor art. 1 pct. 1 din Regulamentul delegat (UE) 2023/57.
(15)Diferența de plată se acordă la depunerea cererii de plată sold, după finalizarea și verificarea administrativă și la fața locului a măsurii pentru care a fost acordat avansul, după caz.
(16)Pentru acordarea sprijinului în avans, cererea va fi însoțită de documentele prevăzute la alin. (1).
(17)Plata sprijinului financiar comunitar se face în lei, la cursul de schimb stabilit conform art. 37 coroborat cu prevederile art. 31 din cadrul Regulamentului delegat Regulamentului delegat (UE) nr. 2022/127 al Comisiei.
(18)Plata fiecărei măsuri către beneficiar se face în conformitate cu prevederile art. 44 din Regulamentul (UE) nr. 2021/2116 al Parlamentului European și al Consiliului, în condițiile prezentării unui dosar de plată complet și conform, având ca bază și declarația de finalizare a măsurii și raportul de control la fața locului pentru recepția cantitativă, calitativă și valorică.
(19)Programele ale căror măsuri au fost finalizate, dar pentru care fondurile alocate României s-au epuizat, vor fi plătite cu prioritate în următorul exercițiu financiar în limita plafonului anual disponibil.
(20)M.A.D.R. solicită Ministerului Finanțelor deschiderea creditelor bugetare în baza situației centralizatoare privind sumele necesare acordării sprijinului financiar aprobat pentru programele de restructurare/reconversie a plantațiilor viticole derulate cu sprijin comunitar.
(21)După aprobarea de către Ministerul Finanțelor a cererii pentru deschiderea creditelor bugetare, M.A.D.R. alimentează contul A.P.I.A., în termen de 15 zile lucrătoare, în vederea virării sumelor necesare acordării sprijinului financiar în conturile beneficiarilor.
Capitolul VIControl, monitorizare, sancțiuni, recuperarea asistenței financiare și condiții artificiale
(1)A.P.I.A. prin realizarea controalelor administrative și la fața locului verifică respectarea condițiilor stabilite pentru acordarea și efectuarea plăților.
(2)APIA se asigură că procedurile administrative și de control sunt compatibile cu sistemul integrat în ceea ce privește sistemele de identificare a parcelelor agricole și controalele.
(3)Direcția monitorizare inspecții, verificare și control din cadrul M.A.D.R., precum și Laboratorul Central pentru Controlul Calității și Igienei Vinului Valea Călugărească instituții care dispun de personal calificat în domeniul vitivinicol, în calitate de organisme delegate ale A.P.I.A., realizează activitatea de monitorizare a programelor implementate și verifică respectarea tehnologiei de cultivare în cadrul plantațiilor în baza Acordului de delegare de atribuții pentru activitatea de monitorizare a programelor implementate și de verificare a modului de respectare a tehnologiei de cultivare a viței-de-vie.
(4)O.N.V.P.V., în calitate de organism delegat al A.P.I.A. pentru verificarea administrativă în R.P.V. a programelor de restructurare/reconversie, va prelua documentația necesară verificării administrative din sistemul informatic al A.P.I.A. și va încărca rezultatele finale în același sistem informatic pentru a asigura completarea dosarului A.P.I.A.
(5)Prin excepție de la prevederile alin. (4), în cursul exercițiului financiar 2023, până la data la care A.P.I.A. va comunica implementarea la nivelul sistemului informatic a prevederilor prezentului ordin, inspectorul O.N.V.P.V. va primi de la solicitant o copie a următoarelor documente, după caz:
–anexa nr. 1 la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, respectiv cererea de plantare/replantare a viței-de-vie pentru strugurii de vin;
–anexa nr. 2 (declarația de defrișare) la Normele privind gestionarea sistemului autorizațiilor de plantare a viței-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, vizată de persoanele responsabile;
–autorizația de replantare.
(6)Prin excepție de la prevederile alin. (4), în cursul exercițiului financiar 2023, până la data la care A.P.I.A. va comunica implementarea la nivelul sistemului informatic a prevederilor prezentului ordin, centrele județene ale A.P.I.A. vor transmite către O.N.V.P.V., pe email sau prin curier/poștă, o copie după următoarele documente, după caz:
a)procesele-verbale de măsurătoare cu G.P.S emise de A.P.I.A.-CJ pentru lucrările de defrișare, plantare, instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj, supraaltoire, instalare sisteme de irigații prin picurare, după caz;
b)procesele-verbale de recepție cantitativă și calitativă finală a măsurilor din cadrul programelor de restructurarea și reconversia plantațiilor viticole, după caz.
(7)Beneficiarii au obligația menținerii rezultatelor obținute prin implementarea programelor, a angajamentelor asumate și a unei densități optime a plantației, procentul maxim admis de goluri distribuite uniform în cadrul fiecărei parcele viticole fiind de 10%.
(8)Beneficiarul are obligația păstrării oricăror documente și înregistrări care dovedesc efectuarea operațiunilor pe o perioadă de 5 ani de la data încasării sprijinului financiar prevăzut de prezenta hotărâre.
(9)Datele din documentele contabile interne pe care beneficiarul le depune la APIA trebuie să fie înregistrate în contabilitatea proprie conform prevederilor legale în vigoare.
(10)Beneficiarii măsurii de restructurare/reconversie vor completa codul numeric al parcelei viticole, pentru toate parcelele agricole ce au codul de cultură 965 - suprafețe viticole realizate prin programul de restructurare/reconversie.
(11)Beneficiarii sprijinului au obligația să asigure publicitatea și vizibilitatea finanțării din FEGA prin plăci sau panouri în conformitate cu prevederile anexei II și anexei III - pct. 2 din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2022/129 al Comisiei din 21 decembrie 2021 de stabilire a unor norme pentru tipurile de intervenții privind plantele oleaginoase, bumbacul și subprodusele vitivinicole, în temeiul Regulamentului (UE) 2021/2.115 al Parlamentului European și al Consiliului, precum și pentru cerințele privind informarea, publicitatea și vizibilitatea legate de sprijinul din partea Uniunii și de planurile strategice PAC. Modelul-cadru al plăcilor și panourilor este prevăzut în ghidul informativ al intervenției.
14.08.2024Articolul 15, Capitolul VI a fost completat de Punctul 10., Articolul I din ORDINUL nr. 314 din 7 august 2024, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 809 din 14 august 2024
Articolul 16Sancțiuni și recuperarea asistenței financiare
(1)Nefinalizarea programului conform angajamentelor sau în termenele prevăzute de prezentul ordin conduce la neacordarea sprijinului financiar sau recuperarea sprijinului financiar plătit și dobânda aferentă acestor sume.
(2)În urma activităților de monitorizare se dispune remedierea neconformităților constatate fără depășirea perioadei de monitorizare sau informarea A.P.I.A. în vederea recuperării ajutorului financiar acordat.
(3)Beneficiarii sprijinului financiar care abandonează sau defrișează plantațiile înființate/modernizate/îmbunătățite prin programele de restructurare/reconversie, cu excepția acțiunii prevăzute la art. 2 lit. g)., în primele 10 exerciții financiare de la înființarea/modernizarea/îmbunătățirea plantațiilor, potrivit datei plantării înscrise în fișa parcelei viticole din cadrul R.P.V./data aprobării planului individual/programului pentru măsura de ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole după caz, vor returna sumele plătite de A.P.I.A., precum și dobânzile calculate conform legislației în vigoare.
(4)Transferul parcelelor viticole realizate prin programele de restructurare/reconversie în primele 10 exerciții financiare de la înființarea/modernizarea/îmbunătățirea acestora, potrivit datei plantării înscrise în fișa parcelei viticole din cadrul R.P.V./data aprobării programului pentru măsura de modernizare/ ameliorare a tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole, după caz, se realizează cu preluarea de către noul deținător a tuturor obligațiilor care decurg din prezentul act normativ.
(5)În cazul în care, în perioada stabilită la alin. (3), la nivelul D.A.J, O.N.V.P.V. sau MADR se constată că există modificări privind "starea parcelei" sau "cultivatorul" parcelelor viticole înființate prin restructurare/reconversie, acestea vor notifica APIA în termen de 5 zile lucrătoare de la data constatării situației.
(1)Nu se acordă sprijin financiar/se retrage sprijinul acordat solicitantului/beneficiarului, în privința cărora s-a stabilit că au fost create în mod artificial condițiile necesare în vederea obținerii acelor avantaje, contrar obiectivelor legislației respective potrivit prevederilor art. 62 din Regulamentul (UE) 2021/2.116.
(2)Se consideră condiții artificiale acele condiții, create în mod voluntar de către solicitanții sprijinului financiar pentru a obține un avantaj necuvenit.
(3)În cazul în care, în urma efectuării plății, se constată că beneficiarul a creat condiții artificiale pentru a primi plăți, A.P.I.A. aplică procedura de recuperare a plăților necuvenite.
(1)Beneficiarul trebuie să depună, din propria inițiativă, toate eforturile pentru a lua cunoștință de toate informațiile publice referitoare la plățile prevăzute în prezentele norme metodologice pentru care depune cererea de plată, astfel încât să cunoască toate condițiile și criteriile de acordare a acestora.
(2)În vederea protejării intereselor financiare ale Uniunii Europene, în conformitate cu prevederile art. 59 din Regulamentul (UE) 2021/2.116, datele privind beneficiarii și/sau cererile de plată depuse de aceștia la A.P.I.A. se fac publice, în conformitate cu art. 98 din Regulamentul (UE) 2021/2.116, și pot fi prelucrate de către instituții de audit și/sau de investigare ale Uniunii Europene și/sau ale statelor membre.
Anexele nr. 1 - 5 fac parte integrantă din prezenta metodologie.
Anexa nr. 1
la metodologie
Capitolul 1Persoane neînregistrate fiscal
| Acțiune | Tip de autorizare | Măsuri eligibile | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma maximă |
| > 4000 plante/ha | 3500 - 4000 plante/ha | 3000 - 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| Reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire | Autorizație de replantare provenită din conversie*) Autorizație de replantare/ Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.641 | 14.701 | 13.761 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.396 | 13.382 | 12.368 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaș altoi | 9.146 | 9.087 | 9.028 |
| Autorizație de replantare/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutor | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 17.236 | 16.296 | 15.356 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 16.117 | 15.103 | 14.089 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaș altoi | 9.146 | 9.087 | 9.028 |
| Relocarea parcelelor viticole | Autorizația de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori - | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.641 | 14.701 | 13.761 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.396 | 13.382 | 12.368 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| Autorizația de replantare | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 17.236 | 16.296 | 15.356 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 16.117 | 15.103 | 14.089 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| Replantarea ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare | Autorizație de replantare / Autorizație de replantare pe același amplasament | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.641 | 14.701 | 13.761 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.396 | 13.382 | 12.368 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole | Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantației prin schimbarea sistemului de cultivare a viței-de- vie prin trecerea la sistemul de întreținere preponderent mecanizată |
Autorizație de replantare provenită din conversie*)/ Autorizație de replantare/ Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.170 | 13.658 | 13.145 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 12.843 | 12.843 | 12.843 |
| Înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj care să asigure introducerea de sisteme avansate de producție durabilă |
| X | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| Modernizarea formei de conducere a viței-de-vie prin trecerea de la cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, înclusiv înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble |
| X | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.777 | 9.777 | 9.777 |
| X | Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.896 | 10.896 | 10.896 |
| Investiții în irigații |
| X | Achiziția și instalarea de sisteme de irigații prin picurare, cu linia la suprafață | X | 5.662 | 5.662 | 5.662 |
| X | Achiziția și instalarea de sisteme de irigații prin picurare, cu linia îngropată | X | 5.547 | 5.547 | 5.547 |
*)autorizația de replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate nu va fi acceptată
Capitolul 2Persoane înregistrate fiscal
| Acțiune | Tip de autorizare | Măsuri eligibile | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma maximă |
| > 4000 plante/ha | 3500 - 4000 plante/ha | 3000 - 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| Reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire | Autorizație de replantare provenită din conversie*)/ Autorizație de replantare/ Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.736 | 14.797 | 13.858 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.499 | 13.482 | 12.467 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaș altoi | 9.146 | 9.087 | 9.028 |
| Autorizație de replantare / Autorizație de replantare pe același amplasament | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 17.365 | 16.425 | 15.486 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 16.260 | 15.243 | 14.228 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaș altoi | 9.146 | 9.087 | 9.028 |
| Relocarea parcelelor viticole | Autorizația de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.736 | 14.797 | 13.858 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.499 | 13.482 | 12.467 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| Autorizația de replantare | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 17.365 | 16.425 | 15.486 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 16.260 | 15.243 | 14.228 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| Replantarea ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare | Autorizație de replantare / Autorizație de replantare pe același amplasament | Proiectare, pregătire teren, plantare manuală și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 15.736 | 14.797 | 13.858 |
| Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| Proiectare, pregătire teren, plantare mecanizată și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.499 | 13.482 | 12.467 |
| Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | x | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole | Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantației prin schimbarea sistemului de cultivare a viței-de-vie prin trecerea la sistemul de întreținere preponderent mecanizată |
Autorizație de replantare provenită din conversie*) Autorizație de replantare/Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Defrișare, proiectare, pregătire teren, plantare și instalare tutori | vițe altoite certificate/ vițe altoite standard | 14.255 | 13.740 | 13.224 |
| X | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 12.920 | 12.920 | 12.920 |
| Înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj care să asigure introducerea de sisteme avansate de producție durabilă |
| X | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| X | Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| Modernizarea formei de conducere a viței-de-vie prin trecerea de la cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, inclusiv înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble |
| X | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 9.810 | 9.810 | 9.810 |
| X | Instalare mecanizată sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | 10.915 | 10.915 | 10.915 |
| Investiții în irigații |
| X | Achiziția și instalarea de sisteme de irigații prin picurare, cu linia la suprafață | X | 5.662 | 5.662 | 5.662 |
| X | Achiziția și instalarea de sisteme de irigații prin picurare, cu linia îngropată | X | 5.547 | 5.547 | 5.547 |
*)autorizația de replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate nu va fi acceptată
Anexa nr. 2
la metodologie
DEVIZE CADRU
Capitolul 1Devize de Lucrări - persoane neînregistrate fiscal
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viței-de-vie"
Centralizator - cheltuieli efectuate pentru
înființarea unui hectar plantație viță-de-vie
| CENTRALIZATOR CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINȚAREA UNUI HECTAR PLANTAȚIE VIȚĂ DE VIE |
Nr. crt. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrări mecanice (lei) | Rotunjiri (lei) | VALOARE (lei) |
| 1. | Defrișare plantație | 30,00 | 9.474,91 | 1.976,34 | 0,754 | 11.482,00 |
| 2. | Pregătire teren | 3.808,00 | 807,86 | 4.461,94 | 0,201 | 9.078,00 |
| 3. | Plantare manuală și instalare tutori | 69.983,20 | 32.728,25 | 796,06 | 0,486 | 103.508,00 |
| 3.1. | Plantare mecanizată și instalare tutori | 59.570,70 | 20.475,82 | 6.947,91 | 0,558 | 86.995,00 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE MANUALĂ | 73.821,20 | 43.011,02 | 7.234,34 | 1,44 | 124.068,00 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE MECANIZATĂ | 63.408,70 | 30.758,59 | 13.386,19 | 1,51 | 107.555,00 |
| 4. | Instalat sistem susținere (spalieri beton) | 56.510,70 | 13.688,04 | 174,09 | 0,174 | 70.373,00 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUSȚINERE | 56.510,70 | 13.688,04 | 174,09 | 0,174 | 70.373,00 |
| 5. | Întreținere plantație anul I | 2.298,78 | 23.954,64 | 2.162,70 | 0,878 | 28.417,00 |
| 6. | Întreținere plantație anul II | 4.223,43 | 22.954,32 | 1.675,36 | 0,887 | 28.854,00 |
| 7. | Întreținere plantație anul III | 3.185,33 | 19.062,13 | 1.583,50 | 0,037 | 23.831,00 |
| TOTAL ÎNTREȚINERE AN I, II ȘI III | 9.707,53 | 65.971,10 | 5.421,56 | 1,802 | 81.102,00 |
| TOTAL GENERAL PLANTARE MANUALĂ | 140.039,44 | 122.670,16 | 12.829,99 | 3,417 | 275.543,00 |
| TOTAL GENERAL PLANTARE MECANIZATĂ | 129.626,94 | 110.417,73 | 18.981,84 | 3,489 | 259.030,00 |
DEVIZ DEFRIȘARE PLANTAȚIE (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 3,333 | 9,52 | 1.952,19 | | | | | | | 1.952,19 |
| 2. | Tăierea coardelor | mii. but. | 3,333 | 8,33 | 1.708,16 | | | | | | | 1.708,16 |
| 3. | Scos coarde de viță rezultate în urma tăierii la alee | ha | 1,00 | 3,70 | 759,26 | | | | | | | 759,26 |
| 4. | Strânsul sârmei de pe spalieri | mii ml | 15,00 | 3,75 | 768,75 | | | | | mănuși | 30,00 | 798,75 |
| 5. | Scos butuci și adunat în grămezi | mii but. | 3,33 | 5,53 | 1.138,78 | | | | | | | 1.138,78 |
| 6. | Scos stâlpii de spalier | ha | 1,00 | 6,67 | 1.366,67 | | | | | | | 1.366,67 |
| 7. | Încărcat și descărcat sârmă, buturugi, etc. | ha | 6,00 | 3,33 | 683,33 | | | | | | | 683,33 |
| 8. | Încărcat și descărcat stâlpi din beton în remorca | to/ha | 53,55 | 5,36 | 1.097,78 | | | | | | | 1.097,78 |
| 9. | Defrișare mecanizată a rădăcinilor butucilor de viță-de-vie | to | 1,00 | | | 5,26 | 1.315,79 | 49,00 | 1.364,79 | | | 1.364,79 |
| 10. | Transport bulamaci, sârmă și buturugi de viță- de-vie | ha | 36,777 | | | 1,31 | 328,37 | 283,18 | 611,55 | | | 611,55 |
| TOTAL | 46,20 | 9.474,91 | 6,58 | 1.644,16 | 332,18 | 1.976,34 | | 30,00 | 11.481,25 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | 0,75 |
| TOTAL defrișare | | 9.474,91 | | 1.644,16 | 332,18 | 1.976,34 | | 30,00 | 11.482,00 |
–* sumele din deviz pentru materiale includ TVA
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Scarificat | ha | 2,00 | | | 0,83 | 208,33 | 1.400,00 | 1.608,33 | | | 1.608,33 |
| 2. | Deservit scarificator | ZO/ha | 2,00 | 2,00 | 410,00 | | | | | | | 410,00 |
| 3. | Strângerea resturilor vegetale după scarificare | ha | 1,00 | 1,85 | 379,63 | | | | | | | 379,63 |
| 4. | Încărcat în remorcă gunoi de grajd cu TIH*) | to | 40,00 | | | 0,23 | 58,69 | 33,60 | 92,29 | gunoi de grajd | 2.000,00 | 2.092,29 |
| 5. | Administrat gunoi de grajd în vie cu alimentare mecanică și norma de 40 t/ha*) | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 140,00 | 390,00 | | | 390,00 |
| 6. | Desfundat mecanic | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 1.085,00 | 1.335,00 | | | 1.335,00 |
| 7. | Nivelat de bază prin 2 treceri | ha | 2,00 | | | 0,54 | 135,14 | 280,00 | 415,14 | | | 415,14 |
| 8. | Încărcat, descărcat îngr. complexe | to | 1,60 | 0,09 | 18,23 | | | | | îngrăș. chimice | 3.808,00 | 3.826,23 |
| 9. | Împrăștiat îngrășăminte chimice granulate | ha | 1,00 | | | 0,05 | 12,50 | 70,00 | 82,50 | | | 82,50 |
| 10. | Arătură de încorporare a îngrășămintelor chimice | ha | 1,00 | | | 2,56 | 641,03 | 49,00 | 690,03 | | | 690,03 |
| 11. | Discuit, grăpat și nivelat | ha | 3,00 | | | 0,32 | 78,95 | 252,00 | 330,95 | | | 330,95 |
| TOTAL | 3,94 | 807,86 | 5,30 | 1.325,94 | 3.136,00 | 4.461,94 | | 3.808,00 | 9.077,80 |
| Rotunjiri | | | | | | 0,20 | | 0,20 |
| TOTAL pregătire teren | | 807,86 | | 1.325,94 | 3.136,00 | 4.461,94 | | 3.808,00 | 9.078,00 |
*)- facultativ - valorile de la pozițiile 4 și 5 nu sunt incluse în valoarea totală;
*)- sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
*)- dozele de îngrășăminte chimice se modifică în funcție de recomandările studiului agrochimic;
*)- firmele specializate în executarea lucrărilor mecanice aferente pregătirii terenului (scarificat 2 treceri, desfundat mecanic, nivelare de bază prin 2 treceri și discuit, grăpat și nivelat terenul) percep sume mai mari cu 39% comparativ cu lucrările prevăzute în normativ.
DEVIZ
PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ȘI INSTALARE
TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Pichetat teren pentru plantat | ha | 1,00 | 6,67 | 1.366,67 | | | | | Picheți | 10.412,50 | 11.779,17 |
| 1.1. | Confecționat și ascuțit picheți | mii buc. | 4,38 | 6,53 | 597,92 | | | | | | | 597,92 |
| 2. | Incărcat, transportat și descarcăt picheți | to | 0,437 | 0,17 | 35,87 | | | | | Tutori | 26.906,26 | 26.942,13 |
| 3. | Făcut gropi pentru plantare manuală (100% din suprafață) | mii buc. | 4,167 | 16,67 | 3.417 | | | | | | | 3.416,67 |
| 4. | Scos vițe de la stratificare | mii buc. | 4,375 | 1,44 | 298,96 | | | | | Vițe | 32.331,25 | 32.630,21 |
| 5. | Fasonat, verificat călit.viței | mii buc. | 4,375 | 1,75 | 358,75 | | | | | | | 358,75 |
| 6. | Transport vițe pe rând | mii buc | 4,167 | 0,42 | 42,71 | | | | | | | 42,71 |
| 7. | Plantat vița-de-vie manual - lucrare completă | mii buc. | 4,167 | 10,67 | 6.570,51 | | | | | | | 6.570,51 |
| 7.1. | Plantat mecanic vița-de-vie (100% din suprafață) | mii buc. | 4,167 | | | | | | 6.844,71 | | | 6.844,71 |
| 8. | Transport apă | to | 41,67 | | | 1,49 | 372,02 | 320,83 | 692,86 | Apa | 297,50 | 990,36 |
| 9. | Udat vițe | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | | | | 820,00 |
| 10. | încărcat si descărcat tutori din lemn | to | 4,375 | 1,75 | 358,75 | | | | | | | 358,75 |
| 10.1. | Confecționat tutori | mii buc. | 4,375 | 7,31 | 1.494,79 | | | | | | | 1.494,79 |
| 11. | Repartizat tutori | mii buc. | 4,167 | 3,46 | 711,86 | | | | | | | 711,86 |
| 12. | Bătut tutori | mii buc. | 4,167 | 8,33 | 1.708,47 | | | | | | | 1.708,47 |
| 13. | Arat mecanic după plantat | ha | 1,00 | | | 0,20 | 50,00 | 53,20 | 103,20 | | | 103,20 |
| 14. | Palisat lăstari | mii buc. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | Ață de legat | 35,70 | 1.103,41 |
| 15. | Sapă mare după plantat | ha | 1,00 | 14,28 | 2.928,57 | | | | | | | 2.928,57 |
| 16. | Pază plantație | zo | 60 | 60 | 12.300 | | | | | | | 12.300,00 |
| 17. | Musuroit vița-de-vie toamna | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,75 | | | | | | | 742,75 |
| Rotunjiri | | 0,4862 |
| Plantare manuală (poz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17) | 138,40 | 32.728,25 | 1,69 | 422,02 | 374,03 | 796,06 | | 69.983,20 | 103.507,51 |
| TOTAL plantare manuală | | 32.728,25 | | 422,02 | 374,03 | 796,06 | | 69.983,20 | 103.508,00 |
| Total plantare mecanizată - (poz. 1, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17) și materiale | 99,81 | 20.475,82 | | 50,00 | 53,20 | 6.947,91 | | 59.570,70 | 86.994,44 |
| Rotunjiri | | | 0,56 |
| TOTAL plantare mecanizată | | 20.475,82 | 0,20 | 50,00 | 53,20 | 6.947,91 | 59.570,70 | 86.995,00 |
* - 1.1, 10.1 - facultativ– sumele din deviz pentru materiale includ TVA– se va reface calculul pentru situația în care se optează pentru plantare mecanizată– plantarea mecanizată se poate executa în proporție de 100% sau diferențiat funcție de amplasarea terenului, pantă– se vor actualiza devizele funcție de costurile practicate de diferitele firme specializate– se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze picheții (poziția 1.1) și tutorii (poziția 10.1) din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate– neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a vițelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,33 Euro cenți/viță, urmând a se modifica în funcție de tarifele percepute de firmele specializate
DEVIZ INSTALARE SISTEM SUSȚINERE, CONDUCERE ȘI PALISAJ (1 ha)
b)Spalier beton, metalic, lemn*)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Pichetat teren | ha | 1,00 | 0,67 | 136,67 | | | | | | | 136,67 |
| 2. | încărcat și descărcat spalieri din beton fruntași și mijlocași | to | 69,79 | 6,98 | 2.861,55 | | | | | Stâlpi fruntași beton | 3.762,78 | 6.624,33 |
| 2.1 | încărcat și descărcat spalieri din beton fruntași și mijlocași | | 11,02 | 1,10 | 451,82 | 0,37 | 93,47 | 81 | 174,09 | Stâlpi fruntași metal | 7.282,80 | 7.908,71 |
| 3. | Transport spalieri și diverse | to | 40 | | | 1,42 | 355,86 | 306,89 | 662,75 | Stâlpi mijlocași beton | 24.286,12 | 24.948,86 |
| 4. | Repartizarea spalierilor la locul plantării | buc | 918 | 9,18 | 1.882,60 | | | | | | | 1.882,60 |
| 5. | Săpat gropi spalieri fruntași | buc | 100 | 4,00 | 820 | | | | | Stâlpi mijlocași metal | 36.735,3 | 37.555,30 |
| 6. | Săpat gropi pentru ancore | buc | 100 | 4,00 | 820 | | | | | Ancore | 3.520,02 | 4.340,02 |
| 7. | Fixat spalieri fruntași în gropi | buc | 100 | 1,43 | 292,86 | | | | | Sârmă Ø 2.5 mm | 2.071,98 | 2.364,84 |
| 8. | Săpat gropi spalieri mijlocași | buc | 800 | 13,34 | 2.734,47 | | | | | Sârmă Ø 2.2 mm | 6.415,08 | 9.149,55 |
| 9. | Fixat spalieri mijlocași | buc | 800 | 8,80 | 3.645,96 | | | | | Sârmă Ø 1.8 mm | 0,00 | 3.645,96 |
| 9.1. | Fixarea pietrelor de ancorare în gropi, inclusiv confecționarea ancorei | buc | 100 | 0,010 | 215,79 | | | | | | | 215,79 |
| 10. | Ancorat spalieri fruntași | buc | 100 | 2,00 | 410,00 | | | | | Bride culisante | 5.712,00 | 6.122,00 |
| 11. | încărcat si descărcat sârmă | to | 1,58 | 0,16 | 64,98 | | | | | *Sârmă Ø 2.5 mm pentru ancore și bride | 1.606,50 | 1.671,48 |
| 12. | Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor | mii semne | 2,40 | 1,13 | 234,29 | | | | | Gripple | 485,52 | 719,81 |
| 13. | Făcut bride pentru prinderea sârmelor pe stâlpi și montarea lor | mii buc | 2,40 | 3,43 | 702,86 | | | | | | | 702,86 |
| 14. | Montat distanțiere pentru sârme duble | mii buc | 1,60 | 2,29 | 468,47 | | | | | | | 468,47 |
| 15. | Instalat si întins sârmă | mii ml | 25,125 | 8,38 | 1.716,88 | | | | | | | 1.716,88 |
| 16. | Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | mii buc | 4,167 | 3,46 | 711,81 | | | | | | | 711,81 |
| Instalare spalier beton | | | 70,35 | 17.503,38 | 1,42 | 355,86 | 306,89 | 662,75 | | 46.253,49 | 64.419,62 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,38 |
| TOTAL spalieri beton | | | | 17.503,38 | | 355,86 | 306,89 | 662,75 | | 46.253,49 | 64.420,00 |
| Instalare spalier metal | | | | 13.688,04 | | 93,47 | 81 | 174,09 | | 56.510,70 | 70.372,83 |
| Rotunjiri | | | | | | | 0,17 | | | | |
| TOTAL spalieri metal | | | | 13.688,04 | | 93,47 | 81 | 174,09 | | 56.510,70 | 70.373,00 |
* - se modifică calculul în funcție de tipul materialelor folosite - șpalieri beton, lemn, sârmă portantă de ø 1.8 mm
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze bridele și ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
DEVIZ INSTALARE MECANIZATĂ A SISTEMULUI DE
SUSȚINERE, CONDUCERE ȘI PALISAJ (1 ha)
a)Spalier metalic
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE ȘI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | încărcat și descărcat spalieri din beton fruntași si mijlocași; Transport spalieri si diverse; Repartizarea spalierilor la locul plantării; Fixat fruntași și mijlocași; Ancorat spalieri fruntași; încărcat și descarcat sârma; Instalat și întins sârme; Prinderea primei sârme de capatul tutorelui | ha | 1,00 | 10.461,72 | Stâlpi fruntași metalici | 7.282,80 | 7.282,80 |
| 2. | Stâlpi mijlocași metalici | 36.735,30 | 36.735,30 |
| 3. | Motorină | 80,61 | 80,61 |
| 4. | Ancore | 3.520,02 | 3.520,02 |
| 5. | Sârma Ø 2.5 mm | 2.071,98 | 2.071,98 |
| 6. | Sârma Ø 2.2 mm | 6.415,08 | 6.415,08 |
| 7. | Sârma Ø 2.5 mm pentru ancore | 1.606,50 | 1.606,50 |
| 8. | Gripple | 485,52 | 485,52 |
| | | | 10.461,72 | | | 10.461,72 |
| TOTAL spalieri metalici | | | 10.461,72 | | 56.591,31 | 67.053,03 |
| Alte cheltuieli (cheltuieli cu aprovizionarea) | 5.659,13 | 5.659,13 |
| Rotunjiri | | 0,84 |
| TOTAL spalieri metalici | | | 10.461,72 | | 62.250,44 | 72.713,00 |
–se modifică calculul în funcție de tipul materialelor folosite - spalieri beton, lemn, sârmă portantă de ø 1.8 mm– se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate– sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
–neexistând norme pentru executarea instalării mecanizate a spalierilor s-a luat în calcul tariful perceput de firmele specializate, respectiv 2.123 Euro/ha.
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ANUL I (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Rupt scoarța mușuroiului și refacerea lui | mii but. | 8,334 | 10,42 | 2.135,59 | | | | | | | 2.135,59 |
| 2. | Desfăcut mușuroi | l | 4,167 | 0,77 | 157,69 | | | | | | | 157,69 |
| 3. | Copcit via | mii but. | 8,334 | 16,67 | 3.416,94 | | | | | | | 3.416,94 |
| 4. | Prăsit manual | ha | 6 | 34,26 | 7.028,57 | | | | | | | 7.028,57 |
| 5. | Udat vițe | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | | | | 820,00 |
| 6. | Transport apă și diverse materiale | to | 45,87 | | | 1,64 | 409,55 | 353,20 | 762,75 | Apă | 325,68 | 1.088,43 |
| 7. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 4,2 | 0,42 | 86,10 | | | | | | | 86,10 |
| 8. | Stropit mecanic de 7 ori | ha | 7,00 | | | 1,75 | 437,50 | 382,20 | 819,70 | Substanțe combatere | 1.854,10 | 2.673,80 |
| 8.1. | Stropiri în timpul vegetației cu VERMORELUL (AS-1) în plantații tinere | mii l | 4,20 | 13,99 | 260,91 | | | | | | | 260,91 |
| 9. | Prășit mecanic de 6 ori | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 10. | Plivit și legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16,668 | 16,67 | 3.416,94 | | | | | Material de legat | 119,00 | 3.535,94 |
| 11. | Pază vie | ZO | 30 | 30,00 | 6.150,00 | | | | | | | 6.150,00 |
| 12. | Arat mecanic toamna | ha | 1,00 | | | 0,21 | 53,19 | 53,90 | 107,09 | | | 107,09 |
| 13. | Musuroit vită-de-vie toamna | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,81 | | | | | | | 742,81 |
| TOTAL | 116,79 | 23.954,64 | 4,65 | 1.163,40 | 999,30 | 2.162,70 | | 2.298,78 | 28.416,12 |
| Rotunjiri | | | 0,88 |
| TOTAL | | 23.954,64 | | 1.163,40 | 999,30 | 2.162,70 | | | 28.417,00 |
* - se reface calculul în funcție de modul de executare al combaterii bolilor viței de vie prin stropiri mecanice sau manuale
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor și dăunătorilor viței-de-vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
–8.1 facultativ, nu este inclusă lucrarea de stropit în timpul vegetației cu vermorelul
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL II (1 ha)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroi primăvara | mii but. | 4,167 | 3,21 | 657,10 | | | | | | | 657,10 |
| 2. | Tăiat și copcit | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,79 | | | | | | | 1.067,79 |
| 3. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 28,00 | 66,46 | | | 66,46 |
| 4. | încărcat,descărcat îngrășăminte complexe | to | 0,50 | 0,06 | 5,69 | | | | | îngrășăminte complexe | 1.190 | 1.195,69 |
| 5. | Arătura de primăvară și încorporat îngrășăminte | ha | 1,00 | | | 0,24 | 59,52 | 58,80 | 118,32 | | | 118,32 |
| 6. | Sapă mare pe rând | ha | 1,00 | 7,41 | 1.518,52 | | | | | | | 1.518,52 |
| 7. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,125 | 0,83 | 170,85 | | | | | | | 170,85 |
| 8. | Plantat vițe în goluri + fasonat și mocirlit vițe | mii vite | 0,125 | 1,30 | 266,95 | | | | | Vițe | 924 | 1.190,77 |
| 9. | Udat vițe | ha | 0,03 | 0,12 | 24,60 | | | | | Apă | 38,70 | 63,30 |
| 10. | Prășit manual | ha | 5 | 28,57 | 5.857,14 | | | | | | | 5.857,14 |
| 11. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 25,00 | 31,25 | 6.406,76 | | | | | Ață de legat | 214,2 | 6.620,96 |
| 12. | Transport apa | to | 5,45 | | | 0,19 | 48,66 | 41,97 | 90,63 | | | 90,63 |
| 13. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 4,20 | 0,42 | 86,10 | | | | | Substanțe de combatere* | 1.857 | 1.942,81 |
| 14. | Stropit mecanic | ha | 7,00 | | | 1,75 | 437,50 | 382,20 | 819,70 | | | 819,70 |
| 15. | Prășit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 16. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,21 | 53,19 | 53,90 | 107,09 | | | 107,09 |
| 17. | Musuroit via | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,81 | | | | | | | 742,81 |
| 18. | Paza vie | ZO | 30 | 30 | 6150 | | | | | | | 6.150,00 |
| TOTAL | 111,96 | 22.954,32 | 3,60 | 900,50 | 774,87 | 1.675,36 | | 4.223,43 | 28.853,11 |
| Rotunjiri | | 0,89 |
| TOTAL | | 22.954,32 | | 900,50 | 774,87 | 1.675,36 | | 4.223,43 | 28.854,00 |
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor vitei-de-vie și de numărul de tratamente fltosanitare necesar
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL III (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroaie primăvara | mii but. | 4,167 | 3,21 | 657,05 | | | | | | | 657,05 |
| 2. | Arat mecanic primăvara | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 51,80 | 114,30 | | | 114,30 |
| 3. | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale* | ha | 0,50 | | | 0,06 | 14,71 | 15,75 | 30,46 | Ierburi perene | 323 | 352,96 |
| 4. | Tăiat și copcit via | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | | | 1.067,71 |
| 5. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 28,00 | 66,46 | | | 66,46 |
| 6. | Palisat tulpini | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | Material de legat | 214,2 | 1.281,91 |
| 7. | Sapă mare pe rând | ha | 1,00 | 7,41 | 1.518,52 | | | | | | | 1.518,52 |
| 8. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 25,00 | 31,25 | 6.406,76 | | | | | | | 6.406,76 |
| 9. | Transport apă și diverse | to | 6,65 | | | 0,24 | 59,38 | 51,21 | 110,58 | Apă | 47,215 | 157,80 |
| 10. | Pregătit soluție | mii l | 5,40 | 0,54 | 110,7 | | | | | | | 110,70 |
| 11. | Stropit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,50 | 375,00 | 327,60 | 702,60 | Substanțe de combatere* | 2.000 | 2.702,76 |
| 12. | Prășit manual | ha | 6 | 34,29 | 7.028,57 | | | | | | | 7.028,57 |
| 13. | Cosit mecanic | ha | 0,50 | | | 0,11 | 26,60 | 21 | 47,60 | | | 47,60 |
| 14. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,13 | 0,83 | 170,83 | | | | | Vițe | 924 | 1.094,58 |
| 15. | Plantat vițe în goluri + fasonat și mocirlit vițe | mii vițe | 0,13 | 1,30 | 266,93 | | | | | | | 266,93 |
| 16. | Udat vițe | ha | 0,03 | 0,12 | 24,60 | | | | | | | 24,60 |
| 17. | Prășit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 18. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 53,90 | 116,40 | | | 116,40 |
| 19. | Musuroit via toamna | mii but. | 4,17 | 3,58 | 742,75 | | | | | | | 742,75 |
| TOTAL | 92,95 | 19.062,13 | 3,44 | 860,99 | 722,51 | 1.583,50 | | 3.185,33 | 23.830,96 |
| Rotunjiri | | 0,04 |
| TOTAL | | 19.062,13 | | 860,99 | 722,51 | 1.583,50 | | 3.185,33 | 23.831,00 |
* facultativ - valorile de la pozițiile 3 și 13 nu sunt incluse în valoarea totală
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor viței de vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
Capitolul 2Devize de Lucrări - persoane înregistrate fiscal
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viței-de-vie"
CENTRALIZATOR
CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINȚAREA UNUI HECTAR PLANTAȚIE VIȚĂ DE VIE
Nr. crt. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrări mecanice (lei) | Rotunjiri (lei) | VALOARE (lei) |
|---|
| 1. | Defrișare plantație | 30,00 | 9.688,09 | 2.013,33 | 0,575 | 11.732,00 |
| 2. | Pregătire teren | 3.808,00 | 826,03 | 4.491,78 | 0,190 | 9.126,00 |
| 3. | Plantare manuală si instalare tutori | 69.983,20 | 33.464,64 | 805,55 | 0,605 | 104.254,00 |
| 3.1. | Plantare mecanizată si instalare tutori | 59.570,70 | 20.936,53 | 6.949,04 | 0,727 | 87.457,00 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE MANUALĂ | 73.821,20 | 43.978,77 | 7.310,66 | 1,37 | 125.112,00 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE MECANIZATĂ | 63.408,70 | 31.450,66 | 13.454,15 | 1,49 | 108.315,00 |
| 4. | Instalat sistem susținere (spalieri beton) | 56.510,70 | 13.996,02 | 176,19 | 0,090 | 70.683,00 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUSȚINERE | 56.510,70 | 13.996,02 | 176,19 | 0,090 | 70.683,00 |
| 5. | întreținere plantație anul I | 2.298,78 | 24.493,62 | 2.188,88 | 0,722 | 28.982,00 |
| 6. | întreținere plantație anul II | 4.223,43 | 23.470,80 | 1.695,62 | 0,154 | 29.390,00 |
| 7. | întreținere plantație anul III | 3.185,33 | 19.491,03 | 1.602,87 | 0,767 | 24.280,00 |
| TOTAL ÎNTREȚINERE AN I, II ȘI III | 9.707,53 | 67.455,45 | 5.487,37 | 1,642 | 82.652,00 |
| TOTAL GENERAL PLANTARE MANUALĂ | 140.039,44 | 125.430,24 | 12.974,22 | 3,102 | 278.447,00 |
| TOTAL GENERAL PLANTARE MECANIZATĂ | 129.626,94 | 112.902,13 | 19.117,71 | 3,224 | 261.650,00 |
DEVIZ DEFRIȘARE PLANTAȚIE (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 3,333 | 9,52 | 1.952,19 | | | | | | | 1.952,19 |
| 2. | Tăierea coardelor | mii. but. | 3,333 | 8,33 | 1.708,16 | | | | | | | 1.708,16 |
| 3. | Scos coarde de vița rezultate în urma tăierii la alee | ha | 1,00 | 3,70 | 759,26 | | | | | | | 759,26 |
| 4. | Strânsul sârmei de pe spalieri | mii ml | 15,00 | 3,75 | 768,75 | | | | | manusi | 30,00 | 798,75 |
| 5. | Scos butuci și adunat în grămezi | mii but | 3,33 | 5,53 | 1.138,78 | | | | | | | 1.138,78 |
| 6. | Scos stâlpii de spalier | ha | 1,00 | 6,67 | 1.366,67 | | | | | | | 1.366,67 |
| 7. | încărcat și descărcat sârma, buturugi, etc. | to/ha | 6,00 | 3,33 | 683,33 | | | | | | | 683,33 |
| 8. | încărcat și descărcat stâlpi din beton în remorcă | to | 53,55 | 5,36 | 1.097,78 | | | | | | | 1.097,78 |
| 9. | Defrișare mecanizată a rădăcinilor butucilor de viță-de-vie | ha | 1,00 | | | 5,26 | 1.315,79 | 49,00 | 1.364,79 | | | 1.364,79 |
| 10. | Transport bulamaci, sârma și buturugi de viță-de-vie | to | 36,777 | | | 1,31 | 328,37 | 283,18 | 611,55 | | | 611,55 |
| TOTAL | 46,20 | 9.474,91 | 6,58 | 1.644,16 | 332,18 | 1.976,34 | | 30,00 | 11.481,25 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% * | | | 213,19 | | 36,99 | | 36,99 | | | 250,18 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | 0,58 |
| TOTAL defrișare | | 9.688,09 | | 1.681,15 | 332,18 | 2.013,33 | | 30,00 | 11.732,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asigurătorii muncă de 2,25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| zo | Valoare (lei) | ZO | Retributie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Scarificat | ha | 2,00 | | | 0,83 | 208,33 | 1.400,00 | 1.608,33 | | | 1.608,33 |
| 2. | Deservit scarificator | ZO/ha | 2,00 | 2,00 | 410,00 | | | | | | | 410,00 |
| 3. | Strângerea resturilor vegetale după scarificare | ha | 1,00 | 1,85 | 379,63 | | | | | | | 379,63 |
| 4. | încărcat în remorcă gunoi de grajd cu TIH * | to | 40,00 | | | 0,23 | 58,69 | 33,60 | 92,29 | gunoi de grajd | 2.000,00 | 2.092,29 |
| 5. | Administrat gunoi de grajd în vie cu alimentare mecanică si norma de 40 t / ha * | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 140,00 | 390,00 | | | 390,00 |
| 6. | Desfundat mecanic | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 1.085,00 | 1.335,00 | | | 1.335,00 |
| 7. | Nivelat de bază prin 2 treceri | ha | 2,00 | | | 0,54 | 135,14 | 280,00 | 415,14 | | | 415,14 |
| 8. | încărcat, descărcat îngr. complexe | to | 1,60 | 0,09 | 18,23 | | | | | îngraș. chimice | 3.808,00 | 3.826,23 |
| 9. | împrăștiat îngrășăminte chimice granulate | ha | 1,00 | | | 0,05 | 12,50 | 70,00 | 82,50 | | | 82,50 |
| 10. | Arătură de încorporare a îngrășămintelor chimice | ha | 1,00 | | | 2,56 | 641,03 | 49,00 | 690,03 | | | 690,03 |
| 11. | Discuit, grapat și nivelat | ha | 3,00 | | | 0,32 | 78,95 | 252,00 | 330,95 | | | 330,95 |
| TOTAL | 3,94 | 807,86 | 5,30 | 1.325,94 | 3.136,00 | 4.461,94 | | 3.808,00 | 9.077,80 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% * | | | 18,18 | | 29,83 | | 29,83 | | 48,01 |
| Rotunjiri | | | | | | | | 0,19 |
| TOTAL pregătire teren | | 826,03 | | 1.355,78 | 3.136,00 | 4.491,78 | | 3.808,00 | 9.126,00 |
* - facultativ - valorile de la pozițiile 4 și 5 nu sunt incluse în valoarea totală
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asigurătorii muncă de 2,25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - dozele de îngrășăminte chimice se modifică în funcție de recomandările studiului agrochimic
* - firmele specializate în executarea lucrărilor mecanice aferente pregătirii terenului (scarificat 2 treceri, desfundat mecanic, nivelare de baza prin 2 treceri și discuit, grapat și nivelat terenul) percep sume mai mari cu 39% comparativ cu lucrările prevăzute în normativ
DEVIZ
PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ȘI
INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | Pichetat teren pentru plantat | ha | 1,00 | 6,67 | 1.366,67 | | | | | Picheți | 10.412,50 | 11.779,17 |
| 1.1. | Confecționat și ascuțit picheți | mii buc. | 4,38 | 6,53 | 597,92 | | | | | | | 597,92 |
| 2. | Încărcat, transportat și descărcat picheți | to | 0,437 | 0,17 | 35,87 | | | | | Tutori | 26.906,26 | 26.942,13 |
| 3. | Făcut gropi pentru plantare manuală (100% din suprafața) | mii buc. | 4,167 | 16,67 | 3.417 | | | | | | | 3.416,67 |
| 4. | Scos vite de la stratificare | mii buc. | 4,375 | 1,44 | 298,96 | | | | | Vițe | 32.331,25 | 32.630,21 |
| 5. | Fasonat, verificat călit, viței | mii buc. | 4,375 | 1,75 | 358,75 | | | | | | | 358,75 |
| 6. | Transport vițe pe rând | mii buc | 4,167 | 0,42 | 42,71 | | | | | | | 42,71 |
| 7. | Plantat vița-de-vie manual - lucrare completă | mii buc. | 4,167 | 10,67 | 6.570,51 | | | | | | | 6.570,51 |
| 7.1. | Plantat mecanic viță-de-vie (100% din suprafața) | mii buc. | 4,167 | | | | | | 6.844,71 | | | 6.844,71 |
| 8. | Transport apa | to | 41,67 | | | 1,49 | 372,02 | 320,83 | 692,86 | Apa | 297,50 | 990,36 |
| 9. | Udat vițe | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | | | | 820,00 |
| 10. | încărcat si descărcat tutori din lemn | to | 4,375 | 1,75 | 358,75 | | | | | | | 358,75 |
| 10.1. | Confecționat tutori | mii buc. | 4,375 | 7,31 | 1.494,79 | | | | | | | 1.494,79 |
| 11. | Repartizat tutori | mii buc. | 4,167 | 3,46 | 711,86 | | | | | | | 711,86 |
| 12. | Bătut tutori | mii buc. | 4,167 | 8,33 | 1.708,47 | | | | | | | 1.708,47 |
| 13. | Arat mecanic după plantat | ha | 1,00 | | | 0,20 | 50,00 | 53,20 | 103,20 | | | 103,20 |
| 14. | Palisat lăstari | mii buc. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | Ață de legat | 35,70 | 1.103,41 |
| 15. | Sapă mare după plantat | ha | 1,00 | 14,28 | 2.928,57 | | | | | | | 2.928,57 |
| 16. | Paza plantație | zo | 60 | 60 | 12.300 | | | | | | | 12.300,00 |
| 17. | Musuroit vita-de-vie toamna | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,75 | | | | | | | 742,75 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,61 |
| Plantare manuală (poz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10,11,12,13,14, 15,16,17) | 138,40 | 32.728,25 | 1,69 | 422,02 | 374,03 | 796,06 | | 69.983,20 | 103.507,51 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2.25% *) | | | | 736,39 | | 9,50 | | 9,50 | | | 745,88 |
| TOTAL plantare manuală | | | | 33.464,64 | | 431,52 | 374,03 | 805,55 | | 69.983,20 | 104.254,00 |
| Plantare mecanizată - (poz. 4, 5, 7.1,10,11,12,13,14, 15,16,17) și materiale | 99,81 | 20.475,82 | | 50,00 | 53,20 | 6.947,91 | | 59.570,70 | 86.994,44 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% *) | | | | 460,71 | | 1,13 | | 1,13 | | | 461,83 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,73 |
| TOTAL plantare mecanizată | | | | 20.936,53 | 0,20 | 51,13 | 53,20 | 6.949,04 | | 59.570,70 | 87.457,00 |
*)- 1.1, 10.1 - facultativ
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2,25%
*)- sumele din deviz pentru materiale înclud TVA– se va reface calculul pentru situația în care se optează pentru plantare mecanizată– plantarea mecanizată se poate executa în proporție de 100% sau diferențiat funcție de amplasarea terenului, pantă– se vor actualiza devizele funcție de costurile practicate de diferitele firme specializate– se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze picheții (poziția 1.1) și tutorii (poziția 10.1) din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate– neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a vițelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,33 Euro cenți/viță, urmând a se modifica în funcție de tarifele percepute de firmele specializate
DEVIZ INSTALARE SISTEM SUSȚINERE, CONDUCERE ȘI PALISAJ (1 ha)
b)Spalier beton, metalic, lemn*)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1 | Pichetat teren | ha | 1,00 | 0,67 | 136,67 | | | | | | | 136,67 |
| 2 | Încărcat si descărcat spalieri din beton fruntași și miilocași | to | 69,79 | 6,98 | 2.861,55 | | | | | Stâlpi fruntași beton | 3.762,78 | 6.624,33 |
| 2.1 | Încărcat și descărcat spalieri din metal fruntași și mijlocași | to | 11,02 | 1,10 | 451,82 | 0,37 | 93,47 | 81 | 174,09 | Stâlpi fruntași metal | 7.282,80 | 7.908,71 |
| 3 | Transport spalieri și diverse | to | 40 | | | 1,42 | 355,86 | 306,89 | 662,75 | Stâlpi mijlocași beton | 24.286,12 | 24.948,86 |
| 4 | Repartizarea spalierilor la locul plantării | buc | 918 | 9,18 | 1.882,60 | | | | | | | 1.882,60 |
| 5 | Săpat gropi spalieri fruntași | buc | 100 | 4,00 | 820 | | | | | Stâlpi mijlocași metal | 36.735,3 | 37.555,30 |
| 6 | Săpat gropi pentru ancore | buc | 100 | 4,00 | 820 | | | | | Ancore | 3.520,02 | 4.340,02 |
| 7 | Fixat spalieri fruntași în gropi | buc | 100 | 1,43 | 292,86 | | | | | Sârma Ø 2.5 mm | 2.071,98 | 2.364,84 |
| 8 | Sapat gropi spalieri mijlocași | buc | 800 | 13,34 | 2.734,47 | | | | | Sarma Ø 2.2 mm | 6.415,08 | 9.149,55 |
| 9 | Fixat spalieri mijlocași | buc | 800 | 8,80 | 3.645,96 | | | | | Sârma Ø 1.8 mm | 0,00 | 3.645,96 |
| 9.1 | Fixarea pietrelor de ancorare in gropi, inclusiv confecționarea ancorei | buc | 100 | 0,010 | 215,79 | | | | | | | 215,79 |
| 10 | Ancorat spalieri fruntași | buc | 100 | 2,00 | 410,00 | | | | | Bride culisante | 5.712,00 | 6.122,00 |
| 11 | Incarcat și descărcat sârma | to | 1,58 | 0,16 | 64,98 | | | | | *) Sârmă Ø2.5 mm pentru ancore si bride | 1.606,50 | 1.671,48 |
| 12 | Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor | mii semne | 2,40 | 1,13 | 234,29 | | | | | Gripple | 485,52 | 719,81 |
| 13 | Făcut bride pentru prinderea sârmelor pe stâlpi si montarea lor | mii buc | 2,40 | 3,43 | 702,86 | | | | | | | 702,86 |
| 14 | Montat distanțiere pentru sârme duble | mii buc | 1,60 | 2,29 | 468,47 | | | | | | | 468,47 |
| 15 | Instalat și întins sârma | mii ml | 25,125 | 8,38 | 1.716,88 | | | | | | | 1.716,88 |
| 16 | Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | mii buc | 4,167 | 3,46 | 711,81 | | | | | | | 711,81 |
| Instalare spalier beton | | | 70,35 | 17.503,38 | 1,42 | 355,86 | 306,89 | 662,75 | | 46.253,49 | 64.419,62 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2.25% *) | | | | 393,83 | | 8,01 | | 8,01 | | | 401,83 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,54 |
| TOTAL spalieri beton | | | | 17.897,21 | | 363,86 | 306,89 | 670,76 | | 46.253,49 | 64.822,00 |
| Instalare spalier metal | | | | 13.688,04 | | 93,47 | 81 | 174,09 | | 56510,70 | 70.372,83 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2.25% *) | | | | 307,98 | | 2,10 | | 2,10 | | | 310,08 |
| Rotunjiri | | 0,09 |
| TOTAL spalieri metal | | 13.996,02 | | 95,58 | 81 | 176,19 | | 56510,70 | 70.683,00 |
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2,25%
*)- sumele din deviz pentru materiale înclud TVA
*)- se modifică calculul în funcție de tipul materialelor folosite - șpalieri beton, lemn, sârmă portantă de ø 1.8 mm
*)- se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze bridele și ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
DEVIZ INSTALARE MECANIZATĂ A SISTEMULUI
DE SUSȚINERE, CONDUCERE ȘI PALISAJ (1 ha)
a)Spalier metalic
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂR MANUALE ȘI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | Încărcat și descărcat spalieri din beton fruntași si mijlocași; Transport spalieri si diverse; Repartizarea spalierilor la locul plantării; Fixat fruntași și mijlocași; Ancorat spalieri fruntași; încărcat și descărcat sârmă; Instalat și întins sârme; Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | ha | 1,00 | 10.461,72 | Stâlpi fruntași metalici | 7.282,80 | 7.282,80 |
| 2. | Stâlpi mijlocași metalici | 36.735,30 | 36.735,30 |
| 3. | Motorină | 80,61 | 80,61 |
| 4. | Ancore | 3.520,02 | 3.520,02 |
| 5. | Sârmă Ø 2.5 mm | 2.071,98 | 2.071,98 |
| 6. | Sârmă Ø 2.2 mm | 6.415,08 | 6.415,08 |
| 7. | Sârmă Ø 2.5 mm pentru ancore | 1.606,50 | 1.606,50 |
| 8. | Gripple | 485,52 | 485,52 |
| | | | 10.461,72 | | | 10.461,72 |
| TOTAL spalieri metalici | | | 10.461,72 | | 56.591,31 | 67.053,03 |
| Alte cheltuieli (cheltuieli cu aprovizionarea) | 5.659,13 | 5.659,13 |
| Rotunjiri | | 0,84 |
| TOTAL spalieri metalici | | 10.461,72 | | 62.250,44 | 72.713,00 |
*)se modifică calculul în funcție de tipul materialelor folosite - spolieri beton, lemn, sârmă portantă de ø 1.8 mm
*)- se modifică calculul în situația în care persoanele beneficiare doresc să își confecționeze ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
*)- neexistând norme pentru executarea instalarii mecanizate a spolierilor s-a luat in calcul tariful perceput de firmele specializate, respectiv 2.123 Euro/ha.
*)- sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ANUL I (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | Rupt scoarța mușuroiului și refacerea lui | mii but. | 8,334 | 10,42 | 2.135,59 | | | | | | | 2.135,59 |
| 2. | Desfăcut mușuroi | l | 4,167 | 0,77 | 157,69 | | | | | | | 157,69 |
| 3. | Copcit via | mii but. | 8,334 | 16,67 | 3.416,94 | | | | | | | 3.416,94 |
| 4. | Prăsit manual | ha | 6 | 34,26 | 7.028,57 | | | | | | | 7.028,57 |
| 5. | Udat vite | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | | | | 820,00 |
| 6. | Transport apă și diverse materiale | to | 45,87 | | | 1,64 | 409,55 | 353,20 | 762,75 | Apă | 325,68 | 1.088,43 |
| 7. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 4,2 | 0,42 | 86,10 | | | | | | | 86,10 |
| 8. | Stropit mecanic de 7 ori | ha | 7,00 | | | 1,75 | 437,50 | 382,20 | 819,70 | Substanțe combatere | 1.854,10 | 2.673,80 |
| 8.1. | Stropiri în timpul vegetației cu VERMORELUL (AS-1) în plantații tinere | mii l | 4,20 | 13,99 | 260,91 | | | | | | | 260,91 |
| 9. | Prăsit mecanic de 6 ori | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 10. | Plivit și legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16,668 | 16,67 | 3.416,94 | | | | | Material de legat | 119,00 | 3.535,94 |
| 11. | Paza vie | ZO | 30 | 30,00 | 6.150,00 | | | | | | | 6.150,00 |
| 12. | Arat mecanic toamna | ha | 1,00 | | | 0,21 | 53,19 | 53,90 | 107,09 | | | 107,09 |
| 13. | Musuroit vita-de-vie toamna | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,81 | | | | | | | 742,81 |
| TOTAL | 116,79 | 23.954,64 | 4,65 | 1.163,40 | 999,30 | 2.162,70 | | 2.298,78 | 28.416,12 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% *) | | 538,98 | | 26,18 | | 26,18 | | | 565,16 |
| Rotunjiri | | | 0,72 |
| TOTAL | | 24.493,62 | | 1.189,58 | 999,30 | 2.188,88 | | | 28.982,00 |
*)- se reface calculul în funcție de modul de executare al combaterii bolilor viței de vie prin stropiri mecanice sau manuale
*)- sumele din deviz pentru materiale înclud TVA
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2,25%
*)- se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor și dăunătorilor viței-de-vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare– 8.1 facultativ, nu este inclusa lucrarea de stropit in timpul vegetatiei cu vermorelul
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL II (1 ha)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | Desfăcut mușuroi primăvara | mii but. | 4,167 | 3,21 | 657,10 | | | | | | | 657,10 |
| 2. | Tăiat și copcit | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,79 | | | | | | | 1.067,79 |
| 3. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 28,00 | 66,46 | | | 66,46 |
| 4. | Încărcat, descărcat îngrășăminte complexe | to | 0,50 | 0,06 | 5,69 | | | | | Îngrășăminte complexe | 1.190 | 1.195,69 |
| 5. | Arătura de primăvară și încorporat îngrășăminte | ha | 1,00 | | | 0,24 | 59,52 | 58,80 | 118,32 | | | 118,32 |
| 6. | Sapă mare pe rând | ha | 1,00 | 7,41 | 1.518,52 | | | | | | | 1.518,52 |
| 7. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,125 | 0,83 | 170,85 | | | | | | | 170,85 |
| 8. | Plantat vițe în goluri + fasonat și mocirlit vite | mii vite | 0,125 | 1,30 | 266,95 | | | | | | 924 | 1.190,77 |
| 9. | Udat vite | ha | 0,03 | 0,12 | 24,60 | | | | | Apa | 38,70 | 63,30 |
| 10. | Prătit manual | ha | 5 | 28,57 | 5.857,14 | | | | | | | 5.857,14 |
| 11. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 25,00 | 31,25 | 6.406,76 | | | | | Ață de legat | 214,2 | 6.620,96 |
| 12. | Transport apă | to | 5,45 | | | 0,19 | 48,66 | 41,97 | 90,63 | | | 90,63 |
| 13. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 4,20 | 0,42 | 86,10 | | | | | Substanțe de combatere*) | 1.857 | 1.942,81 |
| 14. | Stropit mecanic | ha | 7,00 | | | 1,75 | 437,50 | 382,20 | 819,70 | | | 819,70 |
| 15. | Prăsit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 16. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,21 | 53,19 | 53,90 | 107,09 | | | 107,09 |
| 17. | Musuroit via | mii but. | 4,167 | 3,58 | 742,81 | | | | | | | 742,81 |
| 18. | Pază vie | ZO | 30 | 30 | 6.150 | | | | | | | 6.150,00 |
| TOTAL | 111,96 | 22.954,32 | 3,60 | 900,50 | 774,87 | 1.675,36 | | 4.223,43 | 28.853,11 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% *) | | 516,47 | | 20,26 | | 20,26 | | | 536,73 |
| Rotunjiri | | 0,15 |
| TOTAL | | 23.470,80 | | 920,76 | 774,87 | 1.695,62 | | 4.223,43 | 29.390,00 |
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2,25%
*)- sumele din deviz pentru materiale includ TVA
*)- se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor vitei-de-vie și de numărul de tratamente fltosanitare necesare
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL III (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroaie primăvara | mii but. | 4,167 | 3,21 | 657,05 | | | | | | | 657,05 |
| 2. | Arat mecanic primăvara | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 51,80 | 114,30 | | | 114,30 |
| 3. | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale*) | ha | 0,50 | | | 0,06 | 14,71 | 15,75 | 30,46 | Ierburi perene | 323 | 352,96 |
| 4. | Tăiat și copcit via | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | | | 1.067,71 |
| 5. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 28,00 | 66,46 | | | 66,46 |
| 6. | Palisat tulpini | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.067,71 | | | | | Material de legat | 214,2 | 1.281,91 |
| 7. | Sapă mare pe rând | ha | 1,00 | 7,41 | 1.518,52 | | | | | | | 1.518,52 |
| 8. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 25,00 | 31,25 | 6.406,76 | | | | | | | 6.406,76 |
| 9. | Transport apă și diverse | to | 6,65 | | | 0,24 | 59,38 | 51,21 | 110,58 | Apa | 47,215 | 157,80 |
| 10. | Pregătit soluție | mii l | 5,40 | 0,54 | 110,7 | | | | | | | 110,70 |
| 11. | Stropit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,50 | 375,00 | 327,60 | 702,60 | Substanțe de combatere*) | 2.000 | 2.702,76 |
| 12. | Prăsit manual | ha | 6 | 34,29 | 7.028,57 | | | | | | | 7.028,57 |
| 13. | Cosit mecanic | ha | 0,50 | | | 0,11 | 26,60 | 21 | 47,60 | | | 47,60 |
| 14. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,13 | 0,83 | 170,83 | | | | | Vite | 924 | 1.094,58 |
| 15. | Plantat vițe în goluri + fasonat si mocirlit vițe | mii vite | 0,13 | 1,30 | 266,93 | | | | | | | 266,93 |
| 16. | Udat vițe | ha | 0,03 | 0,12 | 24,60 | | | | | | | 24,60 |
| 17. | Prăsit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 18. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 53,90 | 116,40 | | | 116,40 |
| 19. | Mușuroit via toamna | mii but. | 4,17 | 3,58 | 742,75 | | | | | | | 742,75 |
| TOTAL | 92,95 | 19.062,13 | 3,44 | 860,99 | 722,51 | 1.583,50 | | 3.185,33 | 23.830,96 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% *) | | 428,90 | | 19,37 | | 19,37 | | | 448,27 |
| Rotunjiri | | 0,77 |
| TOTAL | | 19.491,03 | | 880,37 | 722,51 | 1.602,87 | | 3.185,33 | 24.280,00 |
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2,25%
*)- sumele din deviz pentru materiale înclud TVA
*)- facultativ - valorile de la pozițiile 3 și 13 nu sunt incluse în valoarea totală
*)- se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor viței de vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
CENTRALIZATOR
CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINȚAREA UNUI HECTAR PLANTAȚIE VIȚĂ DE VIE
ÎNTREȚINERE PREPONDERENT MECANIZATĂ
| Nr. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrări mecanice (lei) | Rotunjiri (lei) | VALOARE (lei) |
|---|
| 1. | Defrișare plantație | 30,00 | 7.514,33 | 2.836,10 | 0,565 | 10.381,00 |
| 2. | Pregătire teren | 3.808,00 | 419,23 | 5.036,44 | 0,338 | 9.264,00 |
| 3. | Plantare mecanizată si instalare tutori | 57.712,40 | 17.125,35 | 7.677,28 | 0,971 | 82.516,00 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE | 61.550,40 | 24.058,91 | 15.549,82 | 1,874 | 102.161,00 |
| 4. | Instalat sistem susținere (spalieri beton) | 80.587,29 | 1.460,63 | 10.539,24 | 0,839 | 92.588,00 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUSȚINERE | 80.587,29 | 1.460,63 | 10.539,24 | 0,839 | 92.588,00 |
| 5. | întreținere plantație anul I | 2.300,82 | 10.677,66 | 3.605,33 | 0,183 | 16.584,00 |
| 6. | întreținere plantație anul II | 4.202,86 | 15.046,03 | 3.512,45 | 0,656 | 22.762,00 |
| 7. | întreținere plantație anul III | 3.170,41 | 10.791,93 | 3.255,29 | 0,374 | 17.218,00 |
| TOTAL ÎNTREȚINERE AN I, II ȘI III | 9.674,09 | 36.515,62 | 10.373,07 | 1,213 | 56.564,00 |
| TOTAL GENERAL | 151.811,78 | 63.035,16 | 36.462,13 | 3,93 | 251.313,00 |
DEVIZ DEFRIȘARE PLANTAȚIE (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 3,333 | 9,52 | 1.952,19 | | | | | | | 1.952,19 |
| 2. | Tăierea coardelor | mii. but. | 3,333 | 8,33 | 1.708,16 | | | | | | | 1.708,16 |
| 3. | Tocat coarde de vită rezultate în urma tăierii | ha | 1,00 | | | 0,15 | 39,33 | 49 | 88,33 | | | 88,33 |
| 4. | Strânsul sârmei de pe spalieri | mii ml | 3,33 | 5,53 | 1.138,78 | | | | | | | 1.138,78 |
| 5. | Scos stâlpii de spalier | ha | 15,00 | 3,75 | 768,75 | | | | | mănuși | 30,00 | 798,75 |
| 6. | încărcat și descărcat sârma, buturugi, etc. | to/ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 140 | 390,00 | | | 390,00 |
| 7. | încărcat și descărcat stâlpi din beton în remorcă | to | 6,00 | 3,33 | 683,33 | | | | | | | 683,33 |
| 8. | Transport bulamaci, sârma și buturugi de vița-de-vie | to | 53,55 | 5,36 | 1.097,78 | | | | | | | 1.097,78 |
| 9. | Defrișat arbuști de porumbar, păducel, măceș, mur | ha | 36,7762 | | | 1,31 | 335,75 | 283,18 | 618,93 | | | 618,93 |
| 10. | Desfundat la adâncimea de 60 cm în vederea scoaterii butucilor | ha | 1,00 | | | 5,26 | 1.345,39 | 350,00 | 1.695,39 | | | 1.695,39 |
| TOTAL | 35,83 | 7.348,98 | 7,58 | 1.931,14 | 773,18 | 2.792,65 | | 30,00 | 10.171,63 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | 165,35 | | 43,45 | | 43,45 | | | 208,80 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | 0,56 |
| TOTAL | | 7.514,33 | | 1.974,59 | 773,18 | 2.836,10 | | 30,00 | 10.381,00 |
*)- în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asigurătorii muncă de 2,25%
*)- sumele din deviz pentru materiale înclud TVA
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Scarificat | ha | 2,00 | | | 0,83 | 208,33 | 1.400,00 | 1.608,33 | | | 1.608,33 |
| 2. | Deservit scarificator | ha | 2,00 | 2,00 | 410,00 | | | | | | | 410,00 |
| 3. | Strângerea resturilor vegetale după scarificare cu grebla | ha | 1,00 | | | 0,06 | 14,71 | 70 | 84,71 | | | 84,71 |
| 4. | Încărcat în remorca gunoi de grajd cu TIH * | to | 40,00 | | | 0,23 | 58,69 | 33,60 | 92,29 | gunoi de grajd | 2.000,00 | 2.092,29 |
| 5. | Administrat gunoi de grajd în vie cu alimentare mecanică și norma de 40 t/ha * | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 140,00 | 390,00 | | | 390,00 |
| 6. | Desfundat mecanic | ha | 1,00 | | | 1,00 | 250,00 | 1.085,00 | 1.335,00 | | | 1.335,00 |
| 7. | Nivelat de baza prin 2 treceri | ha | 2,00 | | | 0,54 | 135,14 | 280,00 | 415,14 | | | 415,14 |
| 8. | Încărcat, descărcat îngr. complexe | to | 1,60 | | | 0,04 | 10,00 | 78,40 | 88,40 | îngrăș. chimice | 3.808,00 | 3.896,40 |
| 9. | Împrăștiat îngrășăminte chimice granulate | ha | 1,00 | | | 0,05 | 12,50 | 140,00 | 152,50 | | | 152,50 |
| 10. | Arătură de încorporare a îngrășămintelor chimice | ha | 1,00 | | | 2,56 | 641,03 | 350,00 | 991,03 | | | 991,03 |
| 11. | Discuit, grăpat și nivelat | ha | 3,00 | | | 0,32 | 78,95 | 252,00 | 330,95 | | | 330,95 |
| TOTAL | 2,00 | 410,00 | 5,40 | 1.350,65 | 3.655,40 | 5.006,05 | | 3.808,00 | 9.224,05 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | 9,23 | | 30,39 | | 30,39 | | 39,61 |
| Rotunjiri | | | | | | | | 0,34 |
| TOTAL | | 419,23 | | 1.381,04 | 3.655,40 | 5.036,44 | | 3.808,00 | 9.264,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - facultativ- valorile de la pozițiile 4 și 5 nu sunt incluse în valoarea totală
DEVIZ
PLANTARE MECANIZATĂ ȘI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 2. | Scos vițe de la stratificare | mii buc. | 4,321 | 1,43 | 295,27 | | | | | Vițe | 31.932,19 | 32.227,46 |
| 3. | Fasonat, verificat calit. viței | mii buc. | 4,321 | 1,73 | 354,32 | | | | | | | 354,32 |
| 5. | Plantat mecanic vița-de-vie (95% din suprafața) | mii buc. | 4,115 | | | | | | 6.759 | | 25.450,69 | 32.209,99 |
| 6. | Transport apă | to | 41,15 | | | 1,47 | 367,41 | 316,86 | 684,27 | Apă | 293,81 | 978,08 |
| 7. | Încărcat și descărcat tutori din lemn | to | 4,321 | 1,73 | 354,32 | | | | | | | 354,32 |
| 8. | Repartizat tutori | mii buc. | 4,115 | 3,42 | 702,98 | | | | | | | 702,98 |
| 9. | Bătut tutori | mii buc. | 4,115 | 8,23 | 1.687,15 | | | | | | | 1.687,15 |
| 10. | Arat mecanic după plantat | ha | 1,00 | | | 0,20 | 50,00 | 53,20 | 103,20 | | | 103,20 |
| 11. | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1,00 | | | 0,20 | 50,00 | 70,00 | 120,00 | | | 120,00 |
| 12. | Palisat lăstari | mii buc. | 4,115 | 5,14 | 1.054,47 | | | | | Ață de legat | 35,70 | 1.090,17 |
| 13. | Paza plantație | zo | 60 | 60 | 12.300 | | | | | | | 12.300,00 |
| Total | | | | 16.748,51 | | 467,41 | 440,06 | 7.666,76 | | 57.712,40 | 82.127,67 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 376,84 | | 10,52 | | 10,52 | | | 387,36 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,97 |
| TOTAL plantare mecanizată | | | | 17.125,35 | | 477,93 | 440,06 | 7.677,28 | | 57.712,40 | 82.516,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
–plantarea mecanizată se poate executa în proporție de 100% sau diferențiat funcție de amplasarea terenului, pantă– se vor actualiza devizele în funcție de costurile practicate de diferitele firme specializate
* - neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a vițelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,33 Euro cenți/viță, urmând a se modifica în funcție de tarifele percepute de firmele specializate
DEVIZ
INSTALARE SISTEM SUSȚINERE, CONDUCERE ȘI PALISAJ (1 ha)
b)Spalier metalic, lemn*
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Pichetat teren | ha | 1,00 | 0,67 | 136,67 | | | | | Stâlpi fruntași metal | 14.025,38 | 14.162,04 |
| 2. | Încărcat și descărcat spalieri din metal fruntași și mijlocași | to | 5,35 | 0,54 | 219,41 | | | | | Stâlpi mijlocași metal | 52.449,85 | 52.669,25 |
| 3. | Transport spalieri și diverse | to | 38 | | | 0,03 | 7,35 | 70,00 | 77,35 | Ancore | 2.606,67 | 2.684,02 |
| 4. | Repartizat spalieri fruntași și mijlocași la locul montării, montat spalieri metalici, ancorat spalieri fruntași | buc. | 1 | | | | | | 10.461,72 | Sârmă inox Ø 3,1 mm | 5.877,50 | 16.339,22 |
| 5. | Încărcat și descărcat sârma | to | 0,50 | 0,05 | 20,50 | | | | | | | 20,50 |
| 6. | Fixat sârma pe spalierii mijlocași | mii buc | 0,80 | 0,38 | 78,10 | | | | | Sârmă pentru legat de mijlocași (intermediari) | 1.069 | 1.147,10 |
| 7. | Instalat si întins sârma si montat rullino | mii ml | 3,964 | 1,32 | 270,84 | | | | | Rullino | 2.110,48 | 2.381,32 |
| 8. | Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | mii buc | 4,115 | 3,42 | 702,98 | | | | | Agrafe tutori | 2.448,43 | 3.151,40 |
| TOTAL | | | 6,36 | 1.428,49 | 0,03 | 7,35 | 70,00 | 10.539,07 | | 80.587,29 | 92.554,85 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 32,14 | | 0,17 | | 0,17 | | | 32,31 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,838 |
| TOTAL spalieri beton | | | | 1.460,63 | | 7,52 | 70,00 | 10.539,24 | | 80.587,29 | 92.588,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA– se modifică calculul în funcție de tipul materialelor folosite- spalier, sârmă portantă cu ø 2.2 mm– neexistând norme pentru executarea instalării mecanizate a spalierilor s-a luat în calcul tariful perceput de firmele specializate, respectiv 2.123 Euro/ha
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL I (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1. | Udat vițe | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | | | | 820,00 |
| 2. | Transport apă și diverse materiale | to | 45,95 | | | 1,64 | 410,27 | 643,30 | 1.053,57 | Apă | 326,25 | 1.379,81 |
| 3. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 4,8 | 0,48 | 98,40 | | | | | | | 98,40 |
| 4. | Stropit mecanic de 8 ori | ha | 8,00 | | | 2,00 | 500,00 | 672,00 | 1.172,00 | Substanțe combatere | 1.855,58 | 3.027,58 |
| 5. | Prășit mecanic 6 ori | ha | 6,00 | | | 1,05 | 263,16 | 420,00 | 683,16 | | | 683,16 |
| 6. | Lucrat solul cu freza cu palpator de 4 ori | ha | 4,00 | | | 1,08 | 263,16 | 280,00 | 543,16 | | | 543,16 |
| 7. | Plivit și legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16,460 | 16,46 | 3.374,30 | | | | | Material de legat | 119,00 | 3.493,30 |
| 8. | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1,000 | | | 0,20 | 50,00 | 70,00 | 120,00 | | | 120,00 |
| 9. | Paza vie | ZO | 30 | 30,00 | 6.150,00 | | | | | | | 6.150,00 |
| TOTAL | | | 50,94 | 10.442,70 | 5,97 | 1.486,58 | 2.085,30 | 3.571,88 | | 2.300,82 | 16.315,41 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 234,96 | | 33,45 | | 33,45 | | | 268,41 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,18 |
| TOTAL | | | | 10.677,66 | | 1.520,03 | 2.085,30 | 3.605,33 | | 2.300,82 | 16.584,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - se reface calculul în funcție de combaterea bolilor viței-de-vie prin stropiri mecanice sau manuale
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor viței-de-vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL II (1 ha)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroi primăvara | mii but. | 4,115 | 3,17 | 648,90 | | | | | | | 648,90 |
| 2. | Tăiat și copcit | mii but. | 4,115 | 5,14 | 1.054,47 | | | | | | | 1.054,47 |
| 3. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 49,00 | 87,46 | | | 87,46 |
| 4. | Încărcat, descărcat îngrășăminte complexe | to | 0,50 | 0,06 | 5,69 | | | | | Îngrășăminte complexe | 1.190 | 1.195,69 |
| 5. | Arătura de primăvară și încorporat îngrășăminte | ha | 1,00 | | | 0,24 | 59,52 | 70,00 | 129,52 | | | 129,52 |
| 6. | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6,00 | | | 1,62 | 405,41 | 420 | 825,41 | | | 825,41 |
| 7. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,123 | 0,82 | 168,10 | | | | | | | 168,10 |
| 8. | Plantat vițe în goluri + Fasonat și mocirlit vițe | mii vite | 0,123 | 1,28 | 262,66 | | | | | Vițe | 909 | 1.171,63 |
| 9. | Udat vițe | ha | 0,03 | 0,12 | 24,51 | | | | | Apa | 34,293 | 58,80 |
| 10. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 24,69 | 30,86 | 6.326,81 | | | | | Ață de legat | 214,2 | 6.541,01 |
| 11. | Transport apa | to | 4,83 | | | 0,17 | 43,13 | 67,62 | 110,75 | | | 110,75 |
| 12. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 3,60 | 0,36 | 73,80 | | | | | Substanțe de combatere* | 1.855,40 | 1.929,20 |
| 13. | Stropit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,50 | 375,00 | 504,00 | 879,00 | | | 879,00 |
| 14. | Prășit mecanic | ha | 3,00 | | | 0,53 | 131,58 | 210,00 | 341,58 | | | 341,58 |
| 15. | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6,00 | | | 1,62 | 405,41 | 420,00 | 825,41 | | | 825,41 |
| 16. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,21 | 53,19 | 105,00 | 158,19 | | | 158,19 |
| 17. | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1,000 | | | 0,20 | 50,00 | 70,00 | 120,00 | | | 120,00 |
| 18. | Paza vie | ZO | 30 | 30 | 6.150 | | | | | | | 6.150,00 |
| TOTAL | | | 71,81 | 14.714,95 | 6,25 | 1.561,69 | 1.005,62 | 3.477,31 | | 4.202,86 | 22.395,12 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 331,09 | | 35,14 | | 35,14 | | | 366,22 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,66 |
| TOTAL | | | | 15.046,03 | | 1.596,83 | 1.005,62 | 3.512,45 | | 4.202,86 | 22.762,00 |
* - în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor viței-de-vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ÎNTREȚINERE PLANTAȚIE ÎN ANUL III (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroaie primăvara | mii but. | 4,115 | 3,17 | 648,90 | | | | | | | 648,90 |
| 2. | Arat mecanic primăvara | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 70,00 | 132,50 | | | 132,50 |
| 3. | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale* | ha | 0,50 | | | 0,06 | 14,71 | 35,00 | 49,71 | Ierburi perene | 323 | 372,21 |
| 4. | Tăiat și copcit via | mii but. | 4,115 | 5,14 | 1.054,47 | | | | | | | 1.054,47 |
| 5. | Tocat coarde | ha | 1,00 | | | 0,15 | 38,46 | 49,00 | 87,46 | | | 87,46 |
| 6. | Palisat tulpini | mii but. | 4,115 | 5,14 | 1.054,47 | | | | | Material de legat | 214,2 | 1.268,67 |
| 7. | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6,00 | | | 1,62 | 405,41 | 420 | 825,41 | | | 825,41 |
| 8. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 24,69 | 35,27 | 7.230,64 | | | | | | | 7.230,64 |
| 9. | Plivit lăstari de pe tulpină | ha | | | | 0,54 | 135,14 | 420 | 555,14 | | | 555,14 |
| 10. | Transport apă și diverse | to | 6,63 | | | 0,24 | 59,20 | 92,82 | 152,02 | Apă | 47,073 | 199,09 |
| 11. | Pregătit soluție | mii l | 5,40 | 0,54 | 110,7 | | | | | | | 110,70 |
| 12. | Stropit mecanic | ha | 6,00 | | | 1,50 | 375,00 | 504,00 | 879,00 | Substanțe de combatere* | 2000 | 2.879,16 |
| 13. | Cosit mecanic | ha | 0,50 | | | 0,11 | 26,60 | 25 | 51,10 | | | 51,10 |
| 14. | Săpat gropi pentru plantat vițe în goluri | mii gropi | 0,12 | 0,82 | 168,10 | | | | | Vițe | 909 | 1.077,07 |
| 15. | Plantat vițe în goluri + fasonat și mocirlit vițe | mii vițe | 0,12 | 1,28 | 262,66 | | | | | | | 262,66 |
| 16. | Udat vițe | ha | 0,03 | 0,12 | 24,51 | | | | | | | 24,51 |
| 17. | Prășit mecanic | ha | 3,00 | | | 0,53 | 131,58 | 210,00 | 341,58 | | | 341,58 |
| 18. | Arat via toamna | ha | 1,00 | | | 0,25 | 62,50 | 70,00 | 132,50 | | | 132,50 |
| 19. | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1,00 | | | 0,20 | 50,00 | 70,00 | 120,00 | | | 120,00 |
| TOTAL | | | 51,49 | 10.554,45 | 5,28 | 1.319,78 | 1.835,82 | 3.225,60 | | 3.170,41 | 16.950,46 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 237,48 | | 29,69 | | 29,69 | | | 267,17 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,37 |
| TOTAL | | | | 10.791,93 | | 1.349,47 | 1.835,82 | 3.255,29 | | 3.170,41 | 17.218,00 |
–în condițiile în care se lucrează cu personal angajat cu contract individual de muncă angajatorul plătește contribuții asiguratorii muncă de 2.25%
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA– facultativ- valorile de la pozițiile 3 și 13 nu sunt incluse în valoarea totală– se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor viței de vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare
DEVIZ SUPRAALTOIRE ANUL I (1 ha)
Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Tăiat tulpina | mii but. | 4,167 | 4,60 | 943,00 | | | | | Fierăstrău, Foarfecă | 3.009,60 | 3.952,60 |
| 2. | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 4,167 | 11,92 | 2.443,60 | | | | | | | 2.443,60 |
| 3. | Scos la marginea aleii a butucilor decapitați | ha | 1,000 | 2,85 | 584,25 | | | | | | | 584,25 |
| 4. | Altoirea | mii but. | 4,167 | 59,53 | 12.203,65 | | | | | Cuțit, briceag de altoit, cosor, ochi/butaș altoi | 2.700,00 | 14.903,65 |
| 5. | Aplicare banda la punctul de altoire, badijonat | mii buc. | 4,167 | 3,75 | 768,75 | | | | | Mastic, bandă de altoit | 1.080,00 | 1.848,75 |
| 6. | Afânat solul în jurul butucului | mii but. | 4,167 | 8,33 | 1.707,65 | | | | | | | 1.707,65 |
| 7. | Prășit manual de două ori | ha | 2,000 | 11,42 | 2.341,10 | | | | | | | 2.341,10 |
| 8. | Palisat și legat lăstari de 3 ori | mii but. | 12,501 | 12,50 | 2.562,50 | | | | | Material de legat | 120,00 | 2.682,50 |
| 9. | Pregătit soluție pentru stropit | mii l | 3,600 | 0,36 | 73,80 | | | | | | | 73,80 |
| 10. | Stropit mecanic de 6 ori | ha | 6,000 | | | 1,50 | 375,00 | 327,60 | 702,60 | Substanțe combatere | 2.000,16 | 2.702,76 |
| 11. | Transport apă și diverse materiale | to | 3,600 | | | 0,13 | 32,14 | 27,72 | 59,86 | Apă | 25,56 | 85,42 |
| 12. | Prășit mecanic de 4 ori | ha | 4,000 | | | 0,72 | 175,44 | 140,00 | 315,44 | | | 315,44 |
| 13. | Arat mecanic toamna | ha | 1,000 | | | 0,21 | 53,19 | 53,90 | 107,09 | | | 107,09 |
| TOTAL | | | 115,26 | 23.628,30 | | 635,77 | 549,22 | 1.184,99 | | 8.935,32 | 33.748,61 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | 531,64 | | 14,30 | | 14,30 | | | 545,94 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,45 |
| TOTAL | | 24.159,94 | | 650,08 | 549,22 | 1.199,30 | | 8.935,32 | 34.295,00 |
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
DEVIZ SUPRAALTOIRE ANUL II (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuție (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Desfăcut mușuroaie primăvara | mii but. | 4,167 | 3,21 | 658,05 | | | | | | | 658,05 |
| 2. | Arat mecanic primăvara | ha | 1,000 | | | 0,25 | 62,50 | 51,80 | 114,30 | | | 114,30 |
| 3. | Tăiat via | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.068,05 | | | | | | | 1.068,05 |
| 4. | Tocat coarde | ha | 1,000 | | | 0,15 | 38,46 | 28,00 | 66,46 | | | 66,46 |
| 5. | Palisat tulpini | mii but. | 4,167 | 5,21 | 1.068,05 | | | | | Material de legat | 216,00 | 1.284,05 |
| 6. | Sapă mare pe rând | ha | 1,000 | 7,41 | 1.519,05 | | | | | | | 1.519,05 |
| 7. | Altoire (20%) | mii but. | 0.833 | 11,91 | 2.441,55 | | | | | Cuțit, briceag de altoit, cosor, ochi/butaș altoi | 540,00 | 2.981,55 |
| 8. | Aplicare banda la punctul de altoire, badijonat | mii but. | 0.833 | 0,75 | 153,75 | | | | | Mastic, banda de altoit | 216,00 | 369,75 |
| 9. | Plivit și legat lăstari | mii but. | 25,000 | 31,25 | 6.406,25 | | | | | | | 6.406,25 |
| 10. | Transport apă și diverse | to | 6,650 | | | 0,24 | 59,38 | 51,21 | 110,58 | Apă | 26,60 | 137,18 |
| 11. | Pregătit soluție | mii l | 5,400 | 0,54 | 110,70 | | | | | | | 110,70 |
| 12. | Stropit mecanic | ha | 6,000 | | | 1,50 | 375,00 | 327,60 | 702,60 | Substanțe de combatere* | 1681,00 | 2.383,60 |
| 13. | Prășit manual | ha | 6,000 | 34,29 | 7.029,45 | | | | | | | 7.029,45 |
| 14. | Prășit mecanic | ha | 6,000 | | | 1,05 | 263,16 | 210,00 | 473,16 | | | 473,16 |
| 15. | Arat via toamna | ha | 1,000 | | | 0,25 | 62,50 | 53,90 | 116,40 | | | 116,40 |
| 16. | Mușuroit via toamna | mii but. | 4,170 | 3,58 | 733,90 | | | | | | | 733,90 |
| TOTAL | 103,36 | 21.188,80 | 3,44 | 860,99 | 722,51 | 1.583,50 | | 2679,60 | 25.451,90 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | | 476,75 | | 19,37 | | 19,37 | | | 496,12 |
| Rotunjiri | | | | | | | | | | | 0,98 |
| TOTAL | | 21.665,55 | 3,44 | 880,37 | 722,51 | 1.602,87 | | 2679,60 | 25.949,00 |
* - se reface calculul în funcție de schema de combatere a bolilor și dăunătorilor viței-de-vie și de numărul de tratamente fitosanitare necesare și de prețul de achiziție al acestora.
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA
DEVIZ CADRU INSTALARE SISTEM DE IRIGARE PRIN
PICURARE, CU LINIA DE PICURARE LA SUPRAFAȚĂ (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Săpat manual șanț pentru instalare conductă principală | ml | 100,00 | 10,00 | 2.050,00 | | | | 2.050,00 |
| 1.^1 | Săpat mecanic șanț pentru instalare conductă principală * | | | | | 2.050 | | | |
| 2. | Întins conductă principală de picurare | ml | 100,00 | 0,67 | 136,67 | | | | 136,67 |
| 3. | Întins tub de picurare | ml | 4.500,00 | 9,00 | 1.845,00 | | Sistem irigare prin picurare | 12.549,35 | 14.394,35 |
| 4. | Montat dop de picurare | buc. | 50,00 | 0,33 | 68,33 | | Sistem de pompare | 5.667,04 | 5.735,37 |
| 5. | Întins tub de polietilenă moale | ml | 150,00 | 1,50 | 307,50 | | Sistem de automatizare | 3.110,18 | 3.417,68 |
| 6. | Clemă pentru prindere tub de picurare de 16 mm la vie | buc. | 1.710,00 | 3,42 | 701,10 | | Sistem de fertilizare | 3.823,16 | 4.524,26 |
| 7. | Fixat tub de picurare pe sârmă | ha | 1,00 | 4,00 | 820,00 | | | | 820,00 |
| 8. | Montat racorduri, coturi, mufe, manometru, hidrociclon, electrovalve | buc. | 40,00 | 8,00 | 1.640,00 | | | | 1.640,00 |
| 9. | Montat piese de branșament, cot egal de picurare | buc. | 40,00 | 4,00 | 820,00 | | | | 820,00 |
| 10. | Realizarea conexiunilor electrice și a automatizării | buc | 1,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| 11. | Astupat manual șanț la conducta principală | ml | 100,00 | 2,00 | 410,00 | | | | 410,00 |
| 11.^1 | Astupat șanț la conducta principală* | | | | | 410,00 | | | |
| 12. | Montare pompa, calculator si senzor de ploaie | buc. | 0,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| 13. | Montare sistem de fertirigare | buc. | 0,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| TOTAL | 57,92 | 11.873,60 | | | 25.149,73 | 37.023,33 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 267,16 | | | | 267,16 |
| Rotunjiri | | | | | | | | 0,52 |
| TOTAL | | 12.140,76 | | | 25.149,73 | 37.291,00 |
* - În cazul în care se optează pentru lucrarea executată mecanic
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
DEVIZ CADRU INSTALARE SISTEM IRIGARE PRIN
PICURARE, CU LINIA DE PICURARE ÎNGROPATĂ (1 ha)
Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTITATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1. | Săpat manual șanț pentru instalare conductă principală | ml | 100,00 | 10,00 | 2.050,00 | | | | 2.050,00 |
| 1.^1 | Săpat mecanic șanț pentru instalare conductă principală * | ml | | | | 2.250,00 | | | |
| 2. | Întins conductă principală de picurare | ml | 100,00 | 0,67 | 136,67 | | | | 136,67 |
| 3. | Instalat linie de picurare cu picurător cu mecanism antisifon (AS) subsolier la maxim 50 cm | ml | | | | 2.160,00 | Sistem irigare prin picurare | 13.063,43 | 15.223,43 |
| 4. | Montat dop de picurare | buc | 50,00 | 0,38 | 78,85 | | Sistem de pompare | 5.667,04 | 5.745,88 |
| 5. | Întins tub de polietilena moale | ml | 150,00 | 1,50 | 307,50 | | Sistem de automatizare | 3.110,18 | 3.417,68 |
| Sistem de fertilizare | 3.823,16 | 3.823,16 |
| 6. | Montat racorduri, coturi, mufe, manometru, hidrociclon, electrovalve | buc | 40,00 | 8,00 | 1.640,00 | | | | 1.640,00 |
| 7. | Montat piese de branșament, cot egal de picurare | buc | 40,00 | 4,00 | 820,00 | | | | 820,00 |
| 8. | Realizarea conexiunilor electrice și a automatizării | buc | 1,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| 9. | Astupat manual șanț la conductă principală | ml | 100,00 | 2,00 | 410,00 | | | | 410,00 |
| 9.^1 | Astupat șanț la conducta principală* | | | | | 410,00 | | | |
| 10. | Montare pompa, calculator și senzor de ploaie | buc | 0,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| 11. | Montare sistem de fertirigare | buc | 0,00 | 5,00 | 1.025,00 | | | | 1.025,00 |
| TOTAL | 41,55 | 8.518 | 2.160,00 | | 25.663,81 | 36.341,82 |
| Contribuție asiguratorie pentru muncă 2,25% | | | | 191,66 | | | | 191,66 |
| Rotunjiri | | | | | | | | 0,53 |
| TOTAL | | 8.709,67 | 2.160,00 | | 25.663,81 | 36.534,00 |
* în cazul în care se optează pentru lucrarea executată mecanic;
* - sumele din deviz pentru materiale includ TVA;
Anexa nr. 3
la metodologie
LISTA
lucrărilor de execuție din cadrul programelor de restructurare/reconversie
Nr. crt. | Lucrările de execuție | Reconversia soiurilor, inclusiv supraaltoirea | Relocarea parcelelor viticole | Replantarea ca urmare a defrișării obligatorii a plantațiilor viticole din motive sanitare sau fítosanitare | Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantațiilor viticole |
| Autorizație de replantare provenită din conversie*/ Autorizație de replantare/ Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Autorizația de replantare/ Autorizație de replantare pe același amplasament (în urma defrișării în cadrul programului) | Autorizație de replantare anticipată | Autorizația de replantare (în urma defrișării în cadrul programului) | Autorizația de replantare/ Autorizație de replantare pe același amplasament | Autorizație de replantare provenită din conversie*/ Autorizația de replantare/ Autorizație de replantare anticipată/ Autorizație de replantare pe același amplasament | - |
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 1. | Proiectare | X | X | X | X | X | X | X |
| 2. | Defrișare | - | X | - | X | - | X | - |
| 3. | Pregătire teren (cartare agrochimică inițială a solului; fertilizare cu îngrășăminte de bază; cartare agrochimică finală a solului, pregătire teren) | X | X | X | X | X | X | - |
| 4. | Plantare (plantare, material săditor certificat sau standard, instalare tutori) | X | X | X | X | X | X | - |
| 5. | Lucrări de întreținere a plantelor | X | X | X | X | X | X | - |
| 6. | Instalare sistem de susținere pentru conducere și palisaj | X | X | X | X | X | X | X |
| 7. | Demontarea sârmelor existente la sistemul pentru conducere și palisaj | - | - | - | - | - | - | X |
| 8. | Demontarea stâlpilor existenți la sistemul pentru conducere și palisaj | - | - | - | - | - | - | X |
| 9. | Ameliorarea tehnicilor de gestionare a plantației prin schimbarea sistemului de cultivare a viței-de-vie prin trecerera la sistemul de întreținere preponderent mecanizată | - | - | - | - | - | - | X |
| 10. | Înlocuire sistem de susținere pentru conducere și palisaj care să asigure introducerea de sisteme avansate de producție durabilă | - | - | - | - | - | - | X |
| 11. | Modernizarea formei de conducere a viței- de-vie prin trecerea de la cultura joasă la cultura semiînaltă și înaltă, înlcusiv înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble | - | - | - | - | - | - | X |
| 12. | Instalarea de sisteme de irigații prin picurare | X | X | X | X | X | X | X |
| 13. | Supraaltoirea | X | X | - | - | - | - | - |
* autorizația de replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate, nu va fi acceptată
Anexa nr. 4
la metodologie
Lista organismelor dăunătoare reglementate de carantină,
non-carantină și alte organisme nereglementate la vița-de-vie
Nr. crt. | Organismul dăunător | Vectori |
|---|
| A) Virusuri, viroizi și fitoplasme |
| 1. | Arabis mosaic virus | Xiphinema index Xiphinema italiae Xiphinema diversicaudatum |
| 2. | Candidatus phytoplasma solani Quaglino et al. | Hyalesthes obsoletus |
| 3. | Grapevine fanleaf virus | Xiphinema index |
| 4. | Grapevine leaf roll associated virus 1 | Pseudococcidae și Coccidae (păduchi) |
| 5. | Grapevine leaf roll associated virus 3 | Pseudococcidae și Coccidae (păduchi) |
| 6. | Grapevine flavescence dorée mycoplasm | Scaphoideus titanus |
| B) Bacterii |
| 7. | Xylella fastidiosa (Wells et al) | Cicadidae |
| 8. | Xylophilus ampelinus Willems et al. | |
| C) Insecte |
| 9. | Viteus vitifoliae Fitch | |
| Alte organisme |
| 10. | Agrobacterium vitis Ophel Kerr | |