Ordin nr. 94 din 26 octombrie 2004
privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare
- Emitent
- Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 1.263 din 28 decembrie 2004
Textul actului · 6 articole
Cuprins
Având în vedere prevederile art. 10 lit. b) din Ordonanţa Guvernului nr. 42/2004 privind organizarea activităţii sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 215/2004,
în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 308/2004 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi a unităţilor din subordinea acesteia, cu modificările şi completările ulterioare,
văzând Referatul de aprobare nr. 41.599 din 23 august 2004, întocmit de Direcţia generală de inspecţie, control, inspecţie la frontieră şi coordonarea institutelor veterinare din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor,
preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor emite următorul ordin:
Articolul 1
Se aprobă tarifele pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare, prevăzute în anexele nr. I-IV care fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 2
Tarifele prevăzute în prezentul ordin se actualizează periodic de Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor.
Articolul 3
Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, institutele centrale de specialitate şi direcţiile sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene şi a municipiului Bucureşti vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Articolul 4
Pe data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă prevederile Ordinului ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor nr. 146/2001 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 286 din 31 mai 2001.
Articolul 5
(1)În cazul suspiciunii bolilor transmisibile ale animalelor şi a celor transmisibile de la animale la om, cum sunt: febra aftoasă, stomatita veziculoasă, boala veziculoasă a porcului, pesta bovină, pesta micilor rumegătoare, pleuropneumonia contagioasă bovină, dermatoza nodulară virotică, febra Văii de Rift, bluetongue, variola ovină şi caprină, pesta africană a calului, pesta porcină africană, pesta porcină clasică, pesta aviară, boala de Newcastle, rabia, antrax, listerioza, toxoplasmoza, nu se percep tarife pentru analize şi examene de laborator persoanelor fizice care se prezintă direct la institutele veterinare şi laboratoarele de stat din cadrul direcţiilor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti.
(2)În funcţie de situaţia epidemiologică din ţară, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor poate reduce sau creşte numărul bolilor pentru care nu se percep tarife la analizele şi examenele de laborator în cazul suspiciunii acestora.
Articolul 6
Prezentul ordin va intra în vigoare în termen de 10 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Preşedintele Autorităţii Naţionale
Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor,
Liviu Harbuz
Bucureşti, 26 octombrie 2004.
Nr. 94.
Anexa I
A. TARIFE
PENTRU EFECTUAREA ANALIZELOR ŞI EXAMENELOR DE LABORATOR
IN DOMENIUL SĂNĂTĂŢII ANIMALELOR
| Nr. crt. | DENUMIREA ANALIZEI, EXAMENULUI, OPERAŢIUNII | Tarif (lei/ analiză/ examen/ operaţiune) | |||||||||||||||||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
| 1. | Examen anatomopatologic la: | - animale mici, peşti | 188.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 2. | - animale mijlocii | 339.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 3. | - animale mari | 422.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 4. | - set de organe - animale mijlocii | 220.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 5. | - set de organe - animale mari | 323.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 6. | Biopsie | 496.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 7. | Examen clinic şi anatomopatologic pt. albine şi viermi de mătase | 74.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 8. | Examen bacterioscopic | 96.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 9. | Examen bacterioscopic special | 302.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 10. | Examen bacteriologic pe cadavru | 833.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 11. | - examen patogenitate culturi microbiene | 96.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 12. | - antibiogramă | 147.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 13. | - examen biochimic culturi microbiene | 172.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 14. | Examen bacteriologic pe probă unică | 388.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 15. | - examen patogenitate culturi microbiene | 96.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 16. | - antibiogramă | 147.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 17. | - examen biochimic culturi microbiene | 228.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 18. | Examen bacteriologic albine şi viermi de mătase | 454.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 19. | - examen biochimic culturi microbiene | 261.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 20. | - antibiogramă | 147.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 21. | Examen bacteriologic peşte | 505.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 22. | - examen biochimic culturi microbiene | 261.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 23. | - antibiogramă | 204.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 24. | Identificare: | - Yersinia ruckeri prin latex aglutinare | 201.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 25. | - Aeromonas salmonicida prin latex aglutinare | 156.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 26. | - Vibrio salmonicida prin latex aglutinare | 156.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 27. | - E. coli/100 g moluşte bivalve | 974.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 28. | - Salmonella/25 g moluşte bivalve | 1.715.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 29. | - Salmonella prin testul latex aglutinare | 159.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 30. | - Salmonella prin Api 20 E | 202.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 31. | - agenţi patogeni moluşte bivalve | 850.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 32. | Examen toxicologic al culturilor microbiene | 227.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 33. | Examen citopatologic: | - metoda Sellers | 330.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 34. | - metoda Armstrong | 260.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 35. | - metoda Pappenheim | 427.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 36. | - metoda - Ziehl - Nielsen modificată | 443.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 37. | - metoda Papanicolau | 451.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 38. | - metoda hematoxilină-eozină (H-E) | 399.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 39. | - metoda albastru-toluidină | 409.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 40. | - metoda negru Sudan B | 428.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 41. | - metoda violet de gentiana | 352.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 42. | Examen histopatologic prin: - metoda H-E | 379.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 43. | - metoda Masson modificată | 479.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 44. | - metoda Ziehl - Nielsen modificată | 626.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 45. | - metoda Mann | 597.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 46. | - metoda Lentz | 570.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 47. | - metoda Levaditti | 762.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 48. | - metoda Pappenheim | 534.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 49. | - metoda Romanowsky - Giemsa modificată | 503.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 50. | - metoda Gomori | 635.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 51. | - metoda Van Gieson | 643.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 52. | - metoda Brachet | 619.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 53. | - metoda Albastru Alcian | 412.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 54. | - metoda Albastru Alcian-PAS | 818.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 55. | - metoda Perls | 579.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 56. | - metoda negru de Sudan B | 730.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 57. | - metoda Okamoto | 582.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 58. | - metoda Von Kossa | 775.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 59. | - metoda Pasini | 515.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 60. | - metoda Bensley | 535.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 61. | - metoda Cowdry | 591.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 62. | - metoda De Robert-Hausser | 437.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 63. | - metoda Langhans | 496.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 64. | - metoda Lillie-Pasternack | 487.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 65. | - metoda Paschinger | 540.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 66. | - metoda roşu de Congo | 522.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 67. | - metoda Schmorl | 507.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 68. | - metoda Schultze-Schmidt | 485.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 69. | - metoda Gramm - Weigert | 535.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 70. | - metoda Nicolau-Kopciowska | 491.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 71. | - metoda Tanzer | 482.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 72. | - metoda Twort-Ollett | 431.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 73. | - metoda violet de gentiana | 477.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 74. | - metoda Ziehler | 494.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 75. | - metoda albastru de toluidină | 1.710.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 76. | - metoda prin IF | 611.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 77. | Test rapid ELISA pentru diagnosticul EST | 2.072.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 78. | Test rapid Western Blot pentru diagnosticul EST | 2.072.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 79. | Test rapid prin chemiluminiscenţă pentru diagnosticul EST | 2.006.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 80. | Metoda imunohistochimică pentru diagnosticul de confirmare a EST | 2.006.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 81. | Metoda Western Blot pentru diagnosticul de confirmare a EST | 2.106.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 82. | Examen histopatologic la albine şi viermi de mătase | 466.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 83. | Determinarea numărului de: | - eritrocite (metoda clasică) | 90.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 84. | - leucocite (metoda clasică) | 58.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 85. | - trombocite (metoda clasică) | 58.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 86. | Determinarea: | - hemoglobinei (metoda colorimetrică) | 30.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 87. | - hematocritului (microhematocritul) | 17.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 88. | Calcul indici eritrocitari derivaţi (VEM, HEM, CHEM) | 40.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 89. | Hemoleucograma - Coulter-Counter AcT5Diff CP | 158.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 90. | Formula leucocitară | 127.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 91. | Examen citomorfologic pe frotiu de sânge periferic | 127.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 92. | Colorare frotiu - metoda panoptică May Grunwald - Giemsa | 40.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 93. | Medulograma, adenograma | 241.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 94. | Determinarea vitezei de sedimentare a hematiilor - VSH (metoda Westergreen) | 46.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 95. | Leucocitoconcentratul | 241.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 96. | Determinarea timpului de coagulare - timp de sângerare | 43.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 97. | Determinarea timpului de: | - tromboplastină tisulară - timp Quick | 114.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 98. | - recalcificare - timp Howell | 62.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 99. | Determinarea: | - retracţiei cheagului | 22.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 100. | - fibrinogenului prin coagulare cu trombină (metoda cantitativă) | 52.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 101. | - numărului de reticulocite | 119.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 102. | - sideroblaştilor şi siderocitelor | 121.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 103. | Evidenţierea corpusculilor Heinz | 121.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 104. | Determinarea rezistenţei globulare | 82.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 105. | Fosfataza alcalină leucocitară - FAL | 119.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 106. | Glicogenul leucocitar | 114.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 107. | Reacţia peroxidazelor | 121.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 108. | Proteina C reactivă - PCR | 102.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 109. | Dozarea: | - proteinei serice | 38.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 110. | - albuminei serice | 17.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 111. | - glicemiei serice | 63.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 112. | - colesterolului seric | 42.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 113. | - beta-carotenului seric | 26.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 114. | - ureei serice | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 115. | - GOT seric | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 116. | - GPT seric | 44.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 117. | - vitaminei E | 44.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 118. | - vitaminei C | 44.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 119. | - acidului lactic | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 120. | - acidul piruvic | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 121. | - GGT | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 122. | - colinesterazei | 44.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 123. | - CPK | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 124. | - amilazei serice | 45.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 125. | - lipidelor serice | 46.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 126. | - Se seric | 59.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 127. | Sumar urină | 68.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 128. | Identificare corpi cetonici | 50.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 129. | Dozarea: | - corpilor cetonici | 140.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 130. | - fosfatazei alcaline | 49.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 131. | - bilirubinei totale | 49.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 132. | - sodiului şi potasiului | 80.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 133. | - microelementelor serice | 72.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 134. | - calciului seric | 43.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 135. | - fosforului seric | 46.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 136. | - creatininei serice | 46.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 137. | - acidului uric | 46.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 138. | - magneziului seric | 46.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 139. | - clorului seric | 43.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 140. | - vitaminei A | 80.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 141. | - fibrinogenului | 46.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 142. | - rezervei alcaline | 43.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 143. | - trigliceridelor serice | 47.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 144. | Electroforeza proteinelor | 141.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 145. | ELISA - determinarea cantitativă a estradiolului | 358.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 146. | Examenul mobilităţii spermatozoizilor | 80.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 147. | Determinarea concentraţiei spermatozoizilor | 101.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 148. | Examenul morfologic al spermatozoizilor | 98.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 149. | ELISA - determinarea cantitativă a progesteronului | 358.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 150. | Determinarea infecţiei tuberculoase şi paratuberculoase prin: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - teste de tuberculinare | 86.500 | ||||||||||||||||||||||||||||
| 151. | - teste de imunostimulare limfocitară (TISL) | 309.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 152. | Depistarea infecţiei tuberculoase prin test EIAs - gIFN | 701.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 153. | Imunodifuzia în gel de agar (AGID) pentru: | - paratuberculoză | 70.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 154. | - Maedi-Visna - CAE | 72.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 155. | Test ELISA indirect pentru detecţia de anticorpi serici | 133.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 156. | Test ELISA bloking pentru detecţia de anticorpi serici | 133.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 157. | Testul de inhibarea hemaglutinării pentru detecţia anticorpilor | 63.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 158. | Testul de imunofluorescenţă indirectă (IFI) cu antigen IgG de: bou, cal, oaie, capră | 83.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 159. | Test de imunofluorescenţă directă pentru detecţia de antigen viral pe frotiuri din secreţii, etc. | 43.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 160. | Testul de seroneutralizare pe culturi celulare | 626.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 161. | Testul IHA pentru detecţia anticorpilor în influenţa ecvină | 65.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 162. | Microtestul IHA pentru: | - boala de Newcastle | 46.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 163. | - sindromul căderii ouatului | 47.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 164. | Testul de imunodifuzie (ID) în gel de agar pentru BIA | 15.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 165. | Imunodifuzia în gel de agar pentru influenţa aviară - (cu reagenţi din import) | 112.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 166. | Indexul patogenităţii: | - intracerebrale (IPIC) | 89.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 167. | - intravenoase (IPIV) | 330.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 168. | Examinarea: | - limfocitelor (prin separare) | 621.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 169. | - monocitelor (prin separare) | 621.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 170. | Testul de rozetare | 621.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 171. | Identificarea: | - limfocitelor B | 948.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 172. | - limfocitelor T | 779.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 173. | Test PCR - Light Cycler (PCR în timp real) pentru: - PPC | 1.920.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 174. | - PRRS | 1.920.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 175. | - Aujeszky | 1.920.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 176. | Test PCR (clasic) pentru: - PPC | 1.536.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 177. | - Bluetongue | 1.536.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 178. | - Maedi Visna, CAEV | 1.536.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 179. | - Avian Mycoplasmas | 1.366.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 180. | - Actinobacillus pleuropneumoniae | 1.366.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 181. | - Mycobacterium paratuberculosis | 1.366.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 182. | - BVD | 1.536.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 183. | Imunofluorescenţă: | - directă (pe frotiuri directe) | 41.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 184. | - indirectă (pe frotiuri directe) | 39.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 185. | - indirectă cu semnal amplificat | 43.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 186. | Serologie virală prin imunofluorescenţă indirectă: - pe suport Ag IDSA | 129.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 187. | - pe suport Ag import | 195.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 188. | Serologie virală prin imunofluorescenţă indirectă cu semnal amplificat: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - pe suport Ag IDSA | 143.200 | ||||||||||||||||||||||||||||
| 189. | - pe suport Ag import | 231.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 190. | Serologie virală prin test imunocitoenzimatic: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - pe suport Ag IDSA | 119.200 | ||||||||||||||||||||||||||||
| 191. | - pe suport Ag import | 196.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 192. | Serologie virală prin test imunocitoenzimatic cu semnal amplificat: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - pe suport Ag IDSA | 143.200 | ||||||||||||||||||||||||||||
| 193. | - pe suport Ag import | 243.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 194. | Serologie virală prin test imunocitoenzimatic - ELISA indirect cu: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - reagenţi parţial preparaţi de IDSA | 178.400 | ||||||||||||||||||||||||||||
| 195. | - reagenţi indigeni sau de import | 193.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 196. | Test imunocromatografic pentru trichineloză | 100.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 197. | Test imunocitoenzimatic cu semnal amplificat | 239.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 198. | Test de imunoperoxidază pentru identificarea antigenului sau izolatelor de pestivirusuri | 158.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 199. | Imunodiagnostic prin: | - ELISA | 145.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 200. | - blocking ELISA | 169.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 201. | - blocking ELISA cu semnal amplificat | 185.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 202. | - ELISA în fază lichidă | 219.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 203. | Reacţia de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 304.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 204. | Testul de imunodifuzie (ID), inclusiv albine | 127.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 205. | Izolare de virus pe culturi celulare | 473.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 206. | Izolare de virus pe ouă embrionate | 564.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 207. | Diagnostic virusologic pentru rabie | 698.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 208. | Izolare de virus pe culturi celulare la peşti | 623.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 209. | Elisa din omogenat de organe pentru: | - SHV | 715.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 210. | - NPI | 715.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 211. | - VPC | 715.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 212. | Identificare virusuri de la peşti prin imunofluorescenţă | 1.213.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 213. | RSAR pentru: | - tifopuluroză | 30.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 214. | - micoplasmoză | 32.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 215. | - bruceloză (Roz Bengal) | 32.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 216. | - B melitensis | 32.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 217. | - F tularensis | 36.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 218. | - bruceloză canină (Brucerocan) | 70.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 219. | Examen prin RMA în leptospiroză | 130.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 220. | Idem - seroaglutinare | - lentă (RSAL) | 71.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 221. | RSAL pentru: | - tifopuluroză | 70.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 222. | - în micoplasmoză | 71.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 223. | - în bruceloză | 69.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 224. | Testul de contraimunoelectroforeză | 111.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 225. | Testul inelar pentru lapte (TIL) | 56.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 226. | Reacţia de fixare a complementului, tehnica Wasserman (RFC) | 146.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 227. | RFC pentru: | - febra Q | 149.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 228. | - chlamidioză | 187.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 229. | - bruceloză | 145.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 230. | - paratuberculoză | 152.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 231. | - morvă | 148.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 232. | - durină | 165.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 233. | Reacţia de fixare a complementului (microtehnica) pentru Pleuropneumonia contagioasă bovină | 151.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 234. | Reacţia de fixare a complementului (microtehnica) pentru: - morvă | 148.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 235. | - durină | 159.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 236. | - bruceloză - aglutinare în tub (SAT) | 116.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 237. | Testul imunoenzimatic (ELISA) pentru M.R.A. | 172.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 238. | ELISA pentru: | - trichineloză | 214.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 239. | - toxoplasmoză | 236.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 240. | - paratuberculoză | 132.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 241. | Diagnostic poliedrie la viermi de mătase prin metoda: | - Pohil | 62.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 242. | - Svetov | 91.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 243. | Examen parazitologic: | ||||||||||||||||||||||||||||
| - Sânge prin metoda: | - picături strivite între lamă şi lamelă | 87.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 244. | - metoda M.G.G. | 201.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 245. | - Materii fecale prin metoda: | - preparatului cu soluţie de Lugol | 68.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 246. | - metoda Ziehl Nielsen modificată | 217.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 247. | - Ficat prin metoda - preparatului direct între lamă şi lamelă | 71.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 248. | - Pulmon, secreţii nazale prin metoda: - May Grumwald Giemsa | 199.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 249. | - Toluidină blau | 214.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 250. | - Sol - metoda prin centrifugare | 64.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 251. | Examen parazitologic al: | - bilei | 51.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 252. | - urinei | 51.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 253. | - pielei şi fanerelor | 51.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 254. | - apei | 48.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 255. | - furajelor sau aşternutului | 91.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 256. | Examen parazitiologic: | - pe amprenta de organ ţesut (frotiu) MGG | 171.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 257. | - din matrix organe | 91.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 258. | - pentru trichomonoza bovină: | - direct | 84.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 259. | - cultural | 74.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 260. | - coproparazitologic (ovoscopic şi larvoscopic) | 141.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 261. | - pentru trichineloză prin microscopie | 52.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 262. | - prin digestie artificială | 135.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 263. | Identificarea genului şi speciei paraziţilor | 219.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 264. | Determinarea încărcăturii parazitare pe gram de probă | 219.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 265. | Cultivare larve | 410.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 266. | Examen parazitologic la peste | 233.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 267. | Examen parazitologic pentru: | - Acarapis woody | 101.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 268. | - Nosema spp | 79.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 269. | - Varroa J sau Braula C | 77.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 270. | Examen serologic pentru LEB (screening) | 146.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 271. | Examen pe faguri cu puiet de albine | 151.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 272. | Determinarea pH-ului: | - cu hârtie indicatoare | 24.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 273. | - prin metoda potenţiometrică | 83.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 274. | Determinarea clorurii de sodiu | 168.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 275. | Determinarea clorurii de sodiu prin metoda Mohr | 104.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 276. | Determinarea metalelor grele prin spectrofotometrie de absorbţie atomică | 225.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 277. | Citire probe prelucrate la spectrofotometru de absorbţie | 74.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 278. | Determinarea azotaţilor sau a azotiţilor | 212.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 279. | Dozarea azotaţilor prin metoda: | - cu coloană de cadmiu | 401.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 280. | - amoniacului | 193.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 281. | Identificarea coccidiostaticelor | 83.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 282. | Dozarea: | - monenzinului | 293.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 283. | - salinomicinului | 293.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 284. | - furazolidonei | 230.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 285. | - amprolului | 269.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 286. | Identificarea: | - fosfurilor metalice | 97.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 287. | - acid cianhidric | 146.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 288. | - cianurilor din apă | 166.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 289. | - ANTU (alfa-naftiltioureei) | 213.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 290. | Dozarea fosfaţilor | 163.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 291. | Identificarea: | - fosforului prin metoda cu molibdat de amoniu | 60.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 292. | - alcoolului etilic | 59.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 293. | - alcaloizilor | 148.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 294. | Determinarea: | - arsenului | 582.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 295. | - ureei | 238.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 296. | Reacţia Kreiss | 78.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 297. | Dozarea: | - alcoolului metilic | 335.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 298. | - methemoglobinei | 129.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 299. | - hidrogenului sulfurat | 187.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 300. | - substanţelor oxidabile | 229.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 301. | - fluorului | 361.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 302. | - oxigenului dizolvat | 165.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 303. | - fenolilor | 240.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 304. | Dozarea: | - sodiului şi potasiului din alte probe (decât sânge) | 217.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 305. | - indicelui ureazic | 301.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 306. | - radioactivităţii | 381.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 307. | Identificarea: | - pesticidelor organoclorurate prin CSS | 466.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 308. | - pesticidelor organofosforice prin CSS | 473.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 309. | - erbicide triazine prin CSS | 348.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 310. | - erbicide de tip 2,4 D prin CSS | 341.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 311. | - pesticidelor organomercurice prin CSS | 344.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 312. | - furadanului prin CSS | 334.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 313. | - warfarinei prin CSS | 336.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 314. | Determinarea fenolilor din apă cu ajutorul kit-ului | 178.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 315. | Determinarea detergenţilor din apă cu ajutorul kit-ului | 234.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 316. | Determinarea cianurilor din apă cu ajutorul kit-ului | 104.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 317. | Determinarea hidrogenului sulfurat şi a sulfurilor din apă cu ajutorul kit-ului | 84.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 318. | Analiza apei cu ajutorul metodelor spectrofotometrice rapide/parametru | 108.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 319. | Determinarea cantitativă a microorganismelor din aer (metoda Koch) | 225.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 320. | Testul de sanitaţie: | - bacililor coliformi modificat (TBCM)/obiectiv | 96.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 321. | - stafilococic (TS)/obiectiv | 169.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 322. | - TAAR/fermă | 234.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 323. | - TSBC/fermă | 11.826.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 324. | Determinarea substanţelor în suspensie din apă | 43.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 325. | Recoltarea şi prelucrarea probelor de sol pentru executarea examenelor bacteriologice | 190.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 326. | Examenul bacteriologic calitativ al solului | 1.729.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 327. | Determinarea: | - oxigenului dizolvat în apă | 46.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 328. | - cantitativă a streptococilor termotoleranţi din apă | 174.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 329. | - turbidităţii apei | 147.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 330. | - poluanţilor organici din apa reziduală prin proba de putrefacţie | 555.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 331. | - carbonului organic din sol | 495.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 332. | - pH-ului solului | 86.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 333. | - mărimii granulelor din sol | 85.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 334. | - permeabilităţii solului | 105.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 335. | - capilarităţii solului | 94.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 336. | - umidităţii solului | 82.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 337. | - pulberilor din aerul atmosferic | 86.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 338. | - dioxidului de carbon din aerul adăposturilor | 144.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 339. | - dioxidului de carbon din aerul atmosferic | 62.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 340. | - cantităţii de hidrogen sulfurat din aer | 86.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 341. | - conidiospersogramei | 75.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 342. | - cantitativă a pulberilor din aerul adăposturilor | 167.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 343. | - cantitativă a pulberilor sedimentabile din aer | 120.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 344. | - turbidităţii apei potabile (Metoda cu etalon suspensie de formazină) | 510.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 345. | - culorii apei prin compararea cu o scară colorimetrică etalon convenţională | 114.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 346. | - numărului de fungi din aer | 697.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 347. | Recoltarea probelor de apă | 268.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 348. | Determinarea: | - ureei din apa reziduală | 121.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 349. | - clorurilor din sol | 109.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 350. | - florei din sol | 1.065.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 351. | - amoniacului din sol | 252.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 352. | - potenţialului redox al solului | 159.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 353. | Determinarea: | - calciului din sol | 169.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 354. | - turbidităţii apei potabile | 15.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 355. | - bacteriilor din genul Salmonella din apă | 516.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 356. | Analiza biologică a apei potabile | 348.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 357. | Determinarea agenţilor de suprafaţă anionici din apă prin metoda spectrometrică cu albastru de metilen | 57.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 358. | Determinarea substanţelor extractibile cu solvenţi din apă | 272.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 359. | Determinarea conţinutului de dioxid de carbon liber din apa potabilă | 530.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 360. | Determinarea dioxidului de carbon total din apa potabilă | 538.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 361. | Determinarea dioxidului de carbon agresiv din apa potabilă | 928.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 362. | Determinarea: | - acidităţii apei potabile | 131.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 363. | - alcalinităţii apei potabile | 131.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 364. | Examen bacteriologic cantitativ al solului | 169.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 365. | Determinarea: | - numărului total de bacterii din apa potabilă | 287.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 366. | - numărului de streptococi din apă | 260.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 367. | - nr. de bacterii coliforme termotolerante din apă | 260.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 368. | - nr. de bacterii coliforme din apă prin metoda tuburilor multiple | 260.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 369. | Test de sanitaţie prin evidenţierea ATP-ului | 1.031.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 370. | Controlul bacteriologic al decontaminărilor prin testul de evidenţiere a germenilor aerobi mezofili | 504.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 371. | Controlul micologic al decontaminărilor prin testul de evidenţiere a fungilor | 643.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 372. | Controlul bacteriologic al decontaminărilor prin testul de evidenţiere a bacililor coliformi | 815.100 | |||||||||||||||||||||||||||
| 373. | Evidenţierea prezenţei enterobacteriaceelor prin testul microbiologic de teren (TMT) | 426.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 374. | Determinarea consumului biochimic de oxigen din ape de suprafaţă şi ape uzate | 1.377.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 375. | Prelevarea probelor de ape uzate în vederea efectuării analizelor de laborator | 711.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 376. | Determinarea conţinutului de materii în suspensie plutitoare din apele de suprafaţă şi din apele uzate: - metoda volumetrică | 241.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 377. | - metoda gravimetrică | 250.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 378. | Determinarea conţinutului de materii totale în suspensie din apele de suprafaţă şi din apele uzate: - metoda prin filtrare | 209.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 379. | Determinarea conţinutului de materii în suspensie, sedimentabile din apele de suprafaţă şi din apele uzate: - metoda volumetrică | 243.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 380. | - metoda gravimetrică | 245.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 381. | Determinarea pierderii la calcinare a materiilor totale în suspensie din apele de suprafaţă şi din apele uzate: - conţinut în materii minerale | 308.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 382. | - conţinut în materii organice | 341.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 383. | Recoltarea probelor de sol prin metoda probelor medii succesive (PMS)/fermă | 17.954.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 384. | Analiza botanică | 179.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 385. | Examen micologic: | - sumar | 179.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 386. | - calitativ | 383.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 387. | - complex | 653.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 388. | - organe, cadavre, produse patologice etc. | 300.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 389. | - micotoxicologic sumar | 303.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 390. | - micotoxicologic prin CSS | 775.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 391. | - complex | 2.189.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 392. | Examen micologic - test biologic | 1.604.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 393. | Examen micologic complex la albine şi viermi de mătase | 241.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 394. | Diagnosticul unor boli virale prin microscopie electronică - coloraţie negativă cu uranil - acetat 2% | 2.068.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 395. | Diagnosticul unor boli virale prin imunoelectronomicroscopie | 3.271.900 | |||||||||||||||||||||||||||
| 396. | Diagnostic electronomicroscopic. Includerea în bloc de Epon - metoda clasică | 4.639.200 | |||||||||||||||||||||||||||
| 397. | Bioprobă pe: | - animale de laborator, insecte | 268.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 398. | - animale mijlocii | 5.043.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 399. | - animale mari | 12.535.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 400. | Bioprobă pe păsări: | - tinere | 225.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 401. | - adulte | 382.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 402. | Expertiză medico-legală veterinară/zi | 4.889.800 | |||||||||||||||||||||||||||
| 403. | Contraexpertiza de diagnostic medicală veterinară/zi | 4.680.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 404. | Recoltări probe la sediul laboratorului pentru examene şi analize: - hematologice | 23.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 405. | - serologice | 37.300 | |||||||||||||||||||||||||||
| 406. | - bacteriologice - micologice | 22.500 | |||||||||||||||||||||||||||
| 407. | - parazitologice | 51.400 | |||||||||||||||||||||||||||
| 408. | - coproparazotologice | 62.600 | |||||||||||||||||||||||||||
| 409. | Dezinfecţia mijloacelor de transport: | - autoturisme | 65.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 410. | - autotrenuri | 215.000 | |||||||||||||||||||||||||||
| 411. | - vagoane | 33.000/m2 | |||||||||||||||||||||||||||
| 412. | Dezinfecţia suprafeţelor | 26.000/m2 | |||||||||||||||||||||||||||
| 413. | La analizele de laborator acreditate RENAR se va include în preţui de cost şi contravaloarea redevenţelor percepute anual de către organismul de acreditare | ||||||||||||||||||||||||||||
| Nr. crt. | PROFILUL | U.M. | INSTRUIRI cu durata DE 3 zile | |||||||
| La sediul IDSA | În teren | |||||||||
| Salarii personal | Cheltuieli Materiale, reactivi, etc. | TOTAL | Salarii personal | Transport, cazare, diurnă | materiale documentare, reactivi, etc. | TOTAL | ||||
| 1. | CONSULTANŢĂ, expertiză DE DIAGNOSTIC: specialist/zi | lei | - | - | 3471000 | - | - | - | 3471000*) | |
| 2. | Morfopatologie | lei | 1886000 | 2614000 | 4500000 | 1886000 | 4000000 | 4500000 | 10386000 | |
| 3. | Serologie, Bacteriologie, Micologie, Parazitologie, LEB, Patologie aviară | lei | 1886000 | 130000 | 2016000 | 1886000 | 4000000 | 520000 | 6406000 | |
| 4. | Virusologie | lei | 1886000 | - | 1886000 | 1886000 | 4000000 | - | 5886000 | |
| 5. | Boli de nutriţie, Biologie moleculară, Toxicologie | lei | 1886000 | 520000 | 2406000 | 1886000 | 4000000 | - | 5886000 | |
| 6. | Patologie taurine ŞI ecvine | lei | 3 pers. 3759000 | 260000 | 4019000 | 2 pers. 2895000 | 12000000 | 260000 | 15155000 | |
| 7. | Patologie animale acvatice, albine ŞI viermi de mătase | lei | 3 pers. 3759000 | 260000 | 4019000 | 2 pers. 2895000 | 12000000 | 260000 | 15155000 | |
| 8. | Igienă animală şi PROTECŢIA MEDIULUI | lei | 3 pers. 3759000 | 260000 | 4019000 | 2 pers. 2895000 | 12000000 | 260000 | 15155000 | |
| 9. | Epidemiologie | lei | 1886000 | 130000 | 2016000 | 1886000 | 4000000 | 130000 | 6016000 | |
| Nr. crt. | PE PROFILUL DE: | Lei/ 1 probă | Lei/Setul de probe | ||
| 1. | MORFOPATOLOGIE | 391.200 | 1.955.900/de 5 pr. | ||
| 2. | SEROLOGIE | 123.500 | 617.500/de 5 pr. | ||
| 1.101.100/de 10 pr. | |||||
| 3. | BACTERIOLOGIE | 125.100 | 625.500/de 5 pr. | ||
| 4. | VIRUSOLOGIE prin: | - IFD, IFI, TICE | - | 325.000/setul de pr. | |
| - IFA, ELISA, ID | - | 169.000/setul de pr. | |||
| 5. | PARAZITOLOGIE | 143.000 | 1.430.000/de 10 pr. | ||
| 6. | TOXICOLOGIE | 325.000 | 2.275.000/de 7 pr. | ||
| 7. | MICOLOGIE | 130.000 | 520.000/de 4 pr. | ||
| 8. | BOLI DE NUTRUIŢIE şi ───────────────────────────────────────── BIOLOGIE MOLECULARĂ | 39.000 | 195.000/de 5 pr. | ||
| 9. | LEUCEMII ŞI IMUNODEFICIENŢE: | - LEB | 187.200 | 748.800/de 4 pr. | |
| - AIE | 98.800 | 592.800/de 6 pr. | |||
| 10. | PATOL. RUMEGĂTOARELOR | 125.100 | 625.500/de 5 pr. | ||
| 11. | PATOL. AVIARĂ | 13.000 | 130.000/de 10 pr. | ||
| 12. | PATOL. ANIMALE ACVATICE ŞI PATOL. ALBINE | 117.000 | - | ||
| 13. | IGIENĂ ANIMALĂ ŞI PROTECŢIA MEDIULUI | 117.000 | 585.000/de 5 pr. | ||
Anexa II
A. TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator privind
expertiza sanitară veterinară a produselor alimentare de origine
animală şi a furajelor
| Nr. crt. | Denumirea analizei/examenului/operaţiunii | Tarif (lei/analiză/ examen/ operaţiune) | |
| 0 | 1 | 2 | |
| 1. | Pesticide organoclorurate - GLC | 1.222.000 | |
| 2. | Pesticide organofosforice - GLC | 1.390.000 | |
| 3. | Pesticide carbamice - GLC | 1.294.000 | |
| 4. | Cloramfenicol - GLC | 438.000 | |
| 5. | Cloramfenicol ELISA | 1.043.000 | |
| 6. | Cloramfenicol CHARM - miere | 1.227.000 | |
| 7. | Sulfamide - CSS | 415.000 | |
| 8. | Sulfamide HPLC - miere | 715.000 | |
| 9. | Sulfamide CHARM - miere | 1.230.000 | |
| 10. | Dimetridazol - spectrometrie UV | 390.000 | |
| 11. | Coccidiostatice - Sp. UV | 372.000 | |
| 12. | Nitrofurani - spectrometrie UV | 363.000 | |
| 13. | Nitrofurani - ELISA | 1.218.000 | |
| 14. | Ivermectin - GLC | 394.000 | |
| 15. | Tireostatice - gravimetric | 56.000 | |
| 16. | Tireostatice - CSS | 270.000 | |
| 17. | Tranchilizante şi beta blocante CSS | 432.000 | |
| 18. | Hormoni - GLC | 631.000 | |
| 19. | Hormoni - ELISA - sânge | 900.000 | |
| 20. | Hormoni - ELISA - urină, bilă | 1.090.000 | |
| 21. | Bifenilipolicloruraţi GLC | 1.105.000 | |
| 22. | Dioxină GC-MS | 1.566.000 | |
| 23. | Beta agoniste - ELISA | 1.037.000 | |
| 24. | Streptomicină - ELISA | 1.100.000 | |
| 25. | Streptomicină - HPLC - miere | 1.203.000 | |
| 26. | Streptomicină CHARM - miere | 870.000 | |
| 27. | Tetraciclină CHARM - miere | 845.000 | |
| 28. | Fenol HPLC - miere | 314.000 | |
| 29. | Determinarea acidităţii | 159.000 | |
| 30. | Determinarea azotiţilor (metoda Griess) | 121.000 | |
| 31. | Determinarea fosfaţilor (metoda Chi-Mo-ci-Ac) | 311.000 | |
| 32. | Determinarea pH-ului (potenţiometric şi conductivităţii) | 141.500 | |
| 33. | Determinarea conţinutului de amidon | 362.000 | |
| 34. | Determinarea conţinutului de apă | 104.000 | |
| 35. | Determinarea proteinei prin metoda Kjeldahl | 212.000 | |
| 36. | Determinarea cenuşii | 74.000 | |
| 37. | Determinarea clorurii de sodiu (metoda Mohr) | 118.000 | |
| 38. | Determinarea proteinei de soia | 3.750.000 | |
| 39. | Determinarea hidroxiprolinei din carne şi preparate din carne | 639.000 | |
| 40. | Determinarea amoniacului din apă | 140.000 | |
| 41. | Determinarea substanţelor organice oxidabile din apă | 127.000 | |
| 42. | Luarea şi pregătirea probelor pentru examen fizico-chimic | 22.000 | |
| 43. | Determinarea azotului uşor hidrolizabil | 83.000 | |
| 44. | Determinarea clorului rezidual liber din apă | 76.000 | |
| 45. | Determinarea amoniacului - reacţia Nessler | 65.000 | |
| 46. | Reacţia pentru hidrogen sulfurat | 46.000 | |
| 47. | Reacţia Kreiss | 179.000 | |
| 48. | Determinarea zahărului invertit din miere | 174.000 | |
| 49. | Determinarea indicelui diastazic din miere | 224.000 | |
| 50. | Determinarea HMF din miere | 176.000 | |
| 51. | Determinarea indicilor REICHERT-MEISSL şi POLENSKE | 407.000 | |
| 52. | Determinarea grăsimii din îngheţată prin metoda etero-clorhidrică | 298.000 | |
| 53. | Determinarea lactozei din lapte | 270.000 | |
| 54. | Determinarea grăsimii din maioneză, brânză, unt, margarină | 157.000 | |
| 55. | Determinarea punctului de topire la ceară | 155.000 | |
| 56. | Determinarea acidităţii la maioneză | 111.000 | |
| 57. | Determinarea grăsimii din lăptişor de matcă | 146.000 | |
| 58. | Determinarea indicelui de saponificare la ceară | 153.000 | |
| 59. | Determinarea indicelui de aciditate la ceară | 142.000 | |
| 60. | Determinarea indicelui de saponificare la grăsimi şi produse alimentare | 235.000 | |
| 61. | Determinarea indicelui de aciditate | 202.000 | |
| 62. | Determinarea glucozei şi fructozei din miere | 286.000 | |
| 63. | Determinarea acizilor graşi liberi la praf de ou | 163.000 | |
| 64. | Determinarea grăsimii din praf de ou | 319.000 | |
| 65. | Determinarea indicelui de peroxid | 224.000 | |
| 66. | Determinarea substanţei uscate negrase din unt | 210.000 | |
| 67. | Deproteinizare | 195.000 | |
| 68. | Determinarea Na, Ca, K prin metoda flamfotometrică | 360.000 | |
| 69. | Determinarea carbonaţilor/bicarbonaţilor din lapte | 119.000 | |
| 70. | Determinarea titrului proteic | 143.000 | |
| 71. | Determinarea procentului de polen din miere | 138.000 | |
| 72. | Determinarea extractului alcoolic uscat şi conţinutul de ceară din propolis | 196.000 | |
| 73. | Determinarea indicelui de iod | 232.000 | |
| 74. | Determinarea puterii de coagulare | 89.000 | |
| 75. | Determinarea zaharozei din miere | 177.000 | |
| 76. | Determinarea histaminei prin HPLC | 754.000 | |
| 77. | Determinarea punctului crioscopic pentru lapte folosind aparatul Cryo Star | 64.000 | |
| 78. | Determinarea spectrofotometrică a histaminei din peşte şi produse din peşte | 886.000 | |
| 79. | Determinarea cenuşii insolubile în acid clorhidric 10% | 430.000 | |
| 80. | Determinarea azotaţilor (NO3) prin metoda APHA | 189.000 | |
| 81. | Determinarea compoziţiei folosind analizorul rapid pentru lapte Milkoscan | 136.000 | |
| 82. | Determinarea conţinutului de grăsime din lapte, produse lactate acide şi subproduse - metoda etero-amoniacală | 628.000 | |
| 83. | Determinarea grăsimii prin metoda Soxhlet | 338.000 | |
| 84. | Determinarea compoziţiei folosind analizorul rapid Food Scan | 74.000 | |
| 85. | Identificarea amidonului (reacţia de culoare cu iodul) | 273.000 | |
| 86. | Determinări ponderale la conserve | 89.000 | |
| 87. | Determinarea indicelui de refracţie la grăsimi | 140.000 | |
| 88. | Determinarea densităţii la lapte prin metoda areometrică | 116.000 | |
| 89. | Determinarea solubilităţii produselor sub formă de praf | 114.000 | |
| 90. | Determinarea umidităţii prin metoda refractometrică | 55.000 | |
| 91. | Determinarea gradului de impurificare la lapte | 79.000 | |
| 92. | Reacţia Fehling (identificare glucide) | 222.000 | |
| 93. | Identificarea azotaţilor - metoda cu difenilamină | 180.000 | |
| 94. | Determinarea hidroximetilfurfuralului - metoda Fiehe | 67.000 | |
| 95. | Determinarea arsenului prin SAA cu generator de hidruri | 1.071.000 | |
| 96. | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, etc.) prin SAA cu cuptor de grafit - 1 element | 574.000 | |
| 97. | Determinarea mercurului prin SAA cu generator de hidruri | 896.000 | |
| 98. | Determinarea metalelor grele (Pb, Cu, Cd, Zn, Fe, etc.) prin SAA cu flacără - 1 element | 533.000 | |
| 99. | Determinarea micotoxinelor din furaje prin cromatografie în strat subţire | 563.000 | |
| 100. | Determinarea micotoxinelor din produsele alimentare prin cromatografie în strat subţire | 608.000 | |
| 101. | Determinarea reziduurilor de micotoxine prin testul imunoenzimatic Elisa | 3.631.000 | |
| 102. | Determinarea gradului de contaminare radioactivă | 363.000 | |
| 103. | Examen organoleptic | 142.000 | |
| 104. | Examen bacterioscopic | 155.000 | |
| 105. | Examen sterilitate/prospeţime | 301.000 | |
| 106. | Număr total de germeni/spori aerobi | 429.000 | |
| 107. | Număr total de levuri şi mucegaiuri | 485.000 | |
| 108. | Număr total de bacterii coliforme | 461.000 | |
| 109. | Număr E.coli | 497.000 | |
| 110. | Determinare bacterii anaerobe gazogene | 279.000 | |
| 111. | Determinare bacterii anaerobe/determinare spori bacterii anaerobe | 308.000 | |
| 112. | Determinare bacterii anaerobe termofile gazogene | 276.000 | |
| 113. | Determinare bacterii lipolitice | 597.000 | |
| 114. | Determinare bacterii proteolitice | 742.000 | |
| 115. | Determinare bacterii acetice | 426.000 | |
| 116. | Număr total bacterii butirice | 428.000 | |
| 117. | Determinare lactobacili | 465.000 | |
| 118. | Determinarea ermeticităţii - conserve | 206.000 | |
| 119. | Examen microbiologic complet a unei probe (ştanţe) conserve destinate consumului uman | 580.000 | |
| 120. | Examen parazitologic peşte | 174.000 | |
| 121. | Identificare Listeria monocytogenes | 522.000 | |
| 122. | Confirmare Listeria monocytogenes | 466.000 | |
| 123. | Identificare Enterobacteriaceae | 319.000 | |
| 124. | Confirmare Enterobacteriaceae | 328.000 | |
| 125. | Identificare Salmonella | 480.000 | |
| 126. | Confirmare Salmonella | 357.000 | |
| 127. | Identificare Stafilococ coagulazo-pozitiv | 338.000 | |
| 128. | Confirmare Stafilococ coagulazo-pozitiv | 240.000 | |
| 129. | Identificare Yersinia enterocolitica | 863.000 | |
| 130. | Confirmare Yersinia enterocolitica | 430.000 | |
| 131. | Identificare Campylobacter | 852.000 | |
| 132. | Confirmare Campylobacter | 444.000 | |
| 133. | Identificare Pseudomonas | 208.000 | |
| 134. | Confirmare Pseudomonas | 320.000 | |
| 135. | Identificare E. coli O157:H7 | 422.000 | |
| 136. | Confirmare E. coli O157:H7 | 503.000 | |
| 137. | Identificare Vibrio parahemolyticus | 373.000 | |
| 138. | Confirmare Vibrio parahemolyticus | 429.000 | |
| 139. | Identificare Proteus | 197.000 | |
| 140. | Confirmare Proteus | 227.000 | |
| 141. | Identificare Bacillus cereus | 266.000 | |
| 142. | Confirmare Bacillus cereus | 299.000 | |
| 143. | Identificare Clostridium perfringens | 271.000 | |
| 144. | Confirmare Clostridium perfringens | 218.000 | |
| 145. | Identificare Enterococcus | 310.000 | |
| 146. | Confirmare Enterococcus | 320.000 | |
| 147. | Determinare clostridii sulfito-reducătoare | 399.000 | |
| 148. | Determinare specie ELISA | 2.790.000 | |
| 149. | Determinare specie carne crudă | 461.000 | |
| 150. | Determinare reziduuri de antibiotice Microtest screening | 280.000 | |
| 151. | Determinare reziduuri de antibiotice Microtest confirmare | 378.000 | |
| 152. | Determinare reziduuri de antibiotice din lapte prin Blue Yellow Test - screening | 571.000 | |
| 153. | Determinare reziduuri de antibiotice din lapte prin Blue Yellow Test - confirmare | 1.395.000 | |
| 154. | Determinare reziduuri de antibiotice cu kitul Charm B. stearothemophilus (BSDA) screening | 456.000 | |
| 155. | Determinare reziduuri de antibiotice cu kitul Charm B. stearothemophilus (BSDA) confirmare | 824.000 | |
| 156. | Determinarea reziduurilor de tetraciclină din miere prin ELISA Ridascreen | 1.654.000 | |
| 157. | Examen trichineloscopic | 128.000 | |
| 158. | Examen trichineloscopic prin digestie artificială | 451.000 | |
| 159. | Identificare E. coli O157:H7 cu ajutorul kitului VIDAS E. coli O157:H7 | 1.306.000 | |
| 160. | Identificare Listeria monocytogenes cu ajutorul Kiturilor VIDAS LISTERIA (LIS) şi VIDAS Listeria monocytogenes (LMO) | 1.743.000 | |
| 161. | Identificare Salmonella spp cu ajutorul Kitului VIDAS Salmonella (SLM) | 1.246.000 | |
| 162. | Identificare Campylobacter spp cu ajutorul Kitului VIDAS Campylobacter | 1.207.000 | |
| 163. | Identificarea enterotoxinei stafilococice cu ajutorul Kitului VIDAS STAPH. ENTEROTOXIN (SET 2) | 1.306.000 | |
| 164. | Identificarea Listeria spp şi a Listeria monocytogenes cu ajutorul galeriilor API Listeria | 1.061.000 | |
| 165. | Identificarea Streptococcaceae-lor cu ajutorul galeriilor API rapid ID 32 STREP | 824.000 | |
| 166. | Identificarea Enterobacteriaceae-lor cu ajutorul galeriilor API rapid ID 32E | 798.000 | |
| 167. | Identificarea Campylobacter spp cu ajutorul galeriilor API Campy | 1.013.000 | |
| 168. | Identificarea stafilococului coagulazo-pozitiv cu ajutorul galeriilor API ID32 STAPH | 932.000 | |
| 169. | Identificarea bacteriilor anaerobe cu ajutorul galeriilor API 20A | 820.000 | |
| 170. | Determinarea numărului de celule somatice prin metoda fluoro electronică cu ajutorul somascope | 204.000 | |
| 171. | Identificarea laptelui mastitic prin CMT | 140.000 | |
| 172. | Determinarea sensibilităţii la substanţe antrinfecţioase a tulpinilor bacteriene | 400.000 | |
| 173. | Examen organoleptic şi botanic la furaje | 176.000 | |
| 174. | Determinarea corpurilor străine din amestecurile furajere | 176.000 | |
| 175. | Determinarea conţinutului de apă din furaje | 144.000 | |
| 176. | Determinarea substanţelor proteice din furaje prin metoda Kjeldahl | 217.000 | |
| 177. | Determinarea grăsimii din furaje prin metoda Soxhlet | 175.000 | |
| 178. | Determinarea cenuşii brute din furaje | 75.000 | |
| 179. | Determinarea cenuşii insolubile în acid clorhidric | 107.000 | |
| 180. | Determinarea celulozei brute din furaje | 223.000 | |
| 181. | Determinarea celulozei prin metoda Sharrer - K Urscher | 210.000 | |
| 182. | Determinarea conţinutului de calciu din furaje titrimetric | 134.000 | |
| 183. | Determinarea conţinutului de fosfor din furaje - colorimetric | 142.000 | |
| 184. | Determinarea conţinutului de mangan din furaje - colorimetric | 134.000 | |
| 185. | Determinarea conţinutului de magneziu din furaje titrimetric | 143.000 | |
| 186. | Determinarea conţinutului de fier din furaje - colorimetric | 154.000 | |
| 187. | Determinarea conţinutului de sodiu din furaje - flamfotometric | 121.000 | |
| 188. | Determinarea conţinutului de potasiu din furaje - flamfotometric | 130.000 | |
| 189. | Determinarea conţinutului de cupru din furaje - colorimetric | 166.000 | |
| 190. | Determinarea clorurilor totale prin metoda Mohr din furaje | 96.000 | |
| 191. | Determinarea acizilor de fermentaţie din nutreţuri însilozate | 269.000 | |
| 192. | Determinarea indicelui de peroxid din furaje | 136.000 | |
| 193. | Determinarea activităţii ureazice a şrotului de soia | 148.000 | |
| 194. | Determinarea azotaţilor prin reducere pe coloana de cadmiu | 318.000 | |
| 195. | Determinarea metioninei | 110.000 | |
| 196. | Determinarea lizinei | 329.000 | |
| 197. | Determinarea vitaminei A din furaje prin spectrofotometrie UV | 466.000 | |
| 198. | Determinarea vitaminei E din furaje prin spectrofotometrie UV | 466.000 | |
| 199. | Determinarea vitaminei B2 din furaje | 228.000 | |
| 200. | Determinarea vitaminei B4 din furaje | 138.000 | |
| 201. | Determinarea vitaminei B6 din furaje | 848.000 | |
| 202. | Identificarea antioxidanţilor din furaje | 221.000 | |
| 203. | Identificarea microscopică a constituenţilor de natura animală | 688.000 | |
| 204. | Determinarea amprolium | 480.000 | |
| 205. | Determinarea nicarbazin | 605.000 | |
| 206. | Determinarea avatec | 451.000 | |
| 207. | Determinarea tylan | 573.000 | |
| 208. | Determinarea monensin; salinomicin; narazin/coccidiostatic | 548.000 | |
| 209. | Determinarea indicelui de aciditate al grăsimii din furaje | 202.000 | |
| 210. | Reacţia Kreiss la furaje | 179.000 | |
| 211. | Determinarea azotului uşor hidrolizabil (amoniac) la furaje | 83.000 | |
| 212. | Determinarea energiei brute prin calcul teoretic | 136.000 | |
| 213. | Dozare retinol prin HPLC | 1.146.000 | |
| 214. | Dozare tocoferol prin HPLC | 1.149.000 | |
| 215. | Dozare vitamina B1 | 578.000 | |
| 216. | Dozare acid ascorbic | 169.000 | |
| 217. | Dozare uree | 258.000 |
B. TARIFE
pentru consultanţă, instruiri periodice şi verificarea
capacităţii analitice de laborator privind
expertiza alimentelor şi furajelor
| Nr. crt. | Activitatea | Tarif(lei) |
|---|---|---|
| 1. | Consultanţă de specialitate (a, b) | 110000/oră/specialist |
| 2. | Instruiri practice de specialitate (a, c) | 770000/zi/specialist |
| 3. | Verificare periodică a capacităţii analitice a laboratoarelor (c) Microbiologie | 568000/analiză |
| Chimie | 380000/analiză | |
| Reziduuri | 886000/analiză | |
| Control furaje | 310000/analiză | |
| Contaminare radioactivă | 363000/analiză |
a)Dacă acţiunea are loc la sediul beneficiarului cheltuielile de cazare, diurnă şi transport vor fi suportate direct de acesta sau prin decontare la IISPV.
b)Tarifele se referă la unităţile de procesare şi laboratoarele de analiză a produselor de origine animală şi furajelor din afara reţelei sanitare veterinare de stat.
c)Tarifele se referă la laboratoarele de analiză a produselor de origine animală şi furajelor din afara reţelei sanitare veterinare de stat.
Anexa III
TARIFE PENTRU EFECTUAREA ANALIZELOR ŞI EXAMENELOR DE LABORATOR
PRIVIND CALITATEA PRODUSELOR MEDICINALE, ADITIVILOR FURAJERI
ŞI A ALTOR PRODUSE DE UZ VETERINAR
| Nr. crt. | DENUMIRE ANALIZĂ/EXAMEN/OPERAŢIUNE/PRODUS | TARIF (LEI) ANALIZĂ/ EXAMEN/ OPERAŢIE | |
| 1. | Solubilitate | 462.318 | |
| 2. | Controlul organoleptic | 147.550 | |
| 3. | Aspectul şi coloraţia soluţiilor | 366.485 | |
| 4. | Identificare prin reacţii chimice | 709.929 | |
| 5. | Determinări cantitative prin titrare potenţiometrică | 546.397 | |
| 6. | Dozare gravimetrică | 1.254.470 | |
| 7. | Dozare volumetrică | 817.716 | |
| 8. | Determinarea densităţii cu picnometru | 388.508 | |
| 9. | Determinarea densităţii cu densimetru electronic | 266.603 | |
| 10. | Determinarea punctului de topire | 500.458 | |
| 11. | Determinarea punctului de picurare, punctului de solidificare, gelificare şi a punctului de fierbere | 462.560 | |
| 12. | Determinarea vâscozităţii | 537.950 | |
| 13. | Determinarea dimensiunii bujiurilor şi pesariilor | 155.729 | |
| 14. | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 287.184 | |
| 15. | Determinarea rezistenţei comprimatelor, drajeurilor şi bujiurilor | 346.312 | |
| 16. | Determinarea friabilităţii comprimatelor | 365.892 | |
| 17. | Determinarea greutăţii medii şi individuale a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, capsulelor | 338.911 | |
| 18. | Determinarea variaţiei în greutate sau volum pe ambalaj | 477.640 | |
| 19. | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 413.252 | |
| 20. | Determinarea indicelui de acetil | 824.645 | |
| 21. | Determinarea indicelui de hidroxil | 1.923.254 | |
| 22. | Determinarea indicelui de aciditate | 531.967 | |
| 23. | Determinarea indicelui de peroxid | 644.796 | |
| 24. | Determinarea indicelui de saponificare | 576.235 | |
| 25. | Determinarea indicelui de ester | 617.741 | |
| 26. | Determinarea indicelui de iod | 498.743 | |
| 27. | Determinarea substanţei nesaponificabile | 979.500 | |
| 28. | Determinarea azotului din combinaţiile organice | 682.239 | |
| 29. | Determinarea puterii de absorbţie | 442.403 | |
| 30. | Determinarea tensiunii superficiale | 576.016 | |
| 31. | Determinarea factorului de îmbibare | 448.339 | |
| 32. | Determinarea puterii rotatorii specifice Determinarea indicelui de refracţie | 547.750 | |
| 33. | 440.550 | ||
| 34. | Determinarea limitei de impurităţi: impurităţi şi corpuri străine în produse vegetale, metale grele, amoniu, As, Ca, Zn, Fe, cloruri, sulfaţi, carbonaţi, fosfaţi, azotaţi, impurităţi organice şi altele | 480.052 | |
| 35. | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 1.209.945 | |
| 36. | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 487.518 | |
| 37. | Determinare polarografică | 1.123.807 | |
| 38. | Separări cromatografice pe coloană | 1.666.389 | |
| 39. | Determinare cromatografică pe strat subţire | 1.682.492 | |
| 40. | Determinarea concentraţiei în alcool a preparatelor farmaceutice | 529.203 | |
| 41. | Determinarea taninurilor din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 814.462 | |
| 42. | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale şi preparate farmaceutice | 501.109 | |
| 43. | Proba de sedimentare | 315.725 | |
| 44. | Determinarea indicelui de amăreală | 485.252 | |
| 45. | Controlul microchimic al produselor vegetale | 491.943 | |
| 46. | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 88.088 | |
| 47. | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 141.351 | |
| 48. | Extragerea principiilor active din produse vegetale şi preparate farmaceutice în vederea identificării sau | 1.049.550 | |
| 49. | Purificarea soluţiilor extractive în vederea dozării | 805.167 | |
| 50. | Determinarea pH-ului prin metoda potenţiometrică | 500.527 | |
| 51. | Determinarea umidităţii prin uscare | 436.736 | |
| 52. | Controlul mărimii particulelor | 417.895 | |
| 53. | Determinarea intervalului de distilare | 608.940 | |
| 54. | Determinarea gradului de fineţe al pulberilor | 380.950 | |
| 55. | Determinarea stabilităţii suspensiilor | 365.460 | |
| 56. | Determinarea probei de pasaj a suspensiei şi emulsiei | 430.593 | |
| 57. | Determinarea omogenităţii unguentelor şi pulberilor | 213.083 | |
| 58. | Determinarea timpului de cădere a spumei | 107.704 | |
| 59. | Determinarea puterii de spumare | 723.670 | |
| 60. | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 401.798 | |
| 61. | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 587.074 | |
| 62. | Determinarea substanţelor grase totale | 405.569 | |
| 63. | Dozarea substanţelor solubile din produse vegetale | 353.601 | |
| 64. | Reziduu insolubil în acid clorhidric | 200.039 | |
| 65. | Comportamentul la topire sau dizolvare a supozitoarelor | 164.738 | |
| 66. | Capacitatea de întindere la unguente | 182.324 | |
| 67. | Dezagreagarea produselor efervescente | 331.799 | |
| 68. | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 258.527 | |
| 69. | Performanţă | 146.428 | |
| 70. | Determinare spectrofotometrică în IR | 1.280.715 | |
| 71. | Determinare prin spectroscopie de absorbţie atomică | 2.077.015 | |
| 72. | Determinare flamfotometrică | 2.058.760 | |
| 73. | Analiza HPLC a medicamentelor şi produselor de uz veterinar | 3.124.164 | |
| 74. | Analiza GC a medicamentelor şi produselor de uz veterinar | 1.897.950 | |
| 75. | Determinarea umidităţii reziduale prin metoda Karl Fischer | 523.863 | |
| 76. | Dozarea azotului proteic din produse biologice prin metoda Kjedahl | 923.052 | |
| 77. | Determinarea tipului de emulsie | 154.108 | |
| 78. | Determinarea azotului aminic din produse biologice | 789.752 | |
| 79. | Determinarea conţinutului în clorură de sodiu | 438.309 | |
| 80. | Determinarea formaldehidei din produse biologice prin metoda iodimetrică | 787.127 | |
| 81. | Determinarea conţinutului în oxid de aluminiu | 391.120 | |
| 82. | Determinarea vâscozităţii emulsiei | 37.489 | |
| 83. | Controlul stabilităţii emulsiei (vaccinuri) | 54.680 | |
| 84. | Controlul de laborator pentru seturi de diagnostic prin tehnica ELISA | 851.879 | |
| 85. | Control de laborator prin test imunocromatografic | 295.309 | |
| 86. | Stabilire titru anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 729.505 | |
| 87. | Control macroscopic - produse biologice | 75.618 | |
| 88. | Control sterilitate bacteriană şi fungică | 1.035.537 | |
| 89. | Control puritate bacteriană - tehnica izolării de colonii | 417.739 | |
| 90. | Control toxicitate reziduală vaccin/şoareci | 420.357 | |
| 91. | Control inactivare pe medii de cultură specifice | 264.349 | |
| 92. | Control inactivare suspensie virală pe culturi celulare | 2.978.460 | |
| 93. | Control inactivare suspensie virală/culturi celulare - absenţa hemadsorbţiei | 3.052.335 | |
| 94. | Control inactivare suspensie virală şoareci/vaccin antirabic inactivat | 1.808.148 | |
| 95. | Control inactivare suspensie virală pe ouă embrionate | 634.376 | |
| 96. | Control inactivare toxină tetanică | 856.581 | |
| 97. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GRAM | 90.705 | |
| 98. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie GIEMSA | 87.877 | |
| 99. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie cu albastru de metilen | 88.235 | |
| 100. | Control puritate - examen bacterioscopic - coloraţie Casares Gill | 109.556 | |
| 101. | Control puritate virusologică EMIA/pui - Boala Marek | 6.842.365 | |
| 102. | Control puritate virusologică EMIA/pui boala Marek ouă embrionate | 1.336.447 | |
| 103. | Control puritate virusologică EMIA boala Marek culturi celulare | 2.906.553 | |
| 104. | IPIC tulpină de lucru pseudopesta aviară | 2.847.451 | |
| 105. | Control concentraţie în germeni - vaccinuri bacteriene vii | 2.161.068 | |
| 106. | Control concentraţie în spori - vaccin anticarbunos | 2.679.168 | |
| 107. | Control concentraţie în virus pe culturi celulare | 2.928.632 | |
| 108. | Control concentraţie în virus pe culturi celulare şi IF | 3.663.716 | |
| 109. | Control concentraţie în virus pe culturi celulare - tuburi | 4.339.650 | |
| 110. | Control concentraţie în virus/şoareci - vaccinuri antirabice vii | 3.423.666 | |
| 111. | Control concentraţie virus UFF/ml - boala Marek | 2.447.639 | |
| 112. | Controlul concentraţiei de virus DIE 50 | 1.380.003 | |
| 113. | Controlul concentraţiei de virus pe culturi celulare - DICP 50 | 1.438.182 | |
| 114. | Determinare DL 50/pui | 3.834.631 | |
| 115. | Determinare DL 50/ouă embrionate | 827.059 | |
| 116. | Determinare DL 50 (Reed şi Muench)/şoareci | 3.668.476 | |
| 117. | Determinare DLM (Reed şi Muench)/cobai | 4.227.817 | |
| 118. | Control viremie VHC/pui - boala Marek | 6.178.791 | |
| 119. | Determinare LT/10/şoareci - toxină tetanică | 2.217.162 | |
| 120. | Control valoare biologică - seroneutralizare/şoareci - antitoxină tetanică | 2.689.579 | |
| 121. | Control caracter edematogen - tulpina B. anthracis | 4.836.045 | |
| 122. | Control specificitate - Salmonella galinarum | 258.676 | |
| 123. | Control specificitate - Leptospira spp | 576.174 | |
| 124. | Control specificicate DP 50/pui - vaccin difterovariolă aviară | 3.288.195 | |
| 125. | Control specificitate antigenică pe culturi celulare | 3.480.383 | |
| 126. | Control specificitate antigenică pe culturi celulare şi hemadsorbţie | 3.709.662 | |
| 127. | Control specificitate antigenică pe culturi celulare - imunofluorescenţă directă | 4.319.808 | |
| 128. | Control specificitate antigenică - imunoflorescenţă directă amprentă frotiu | 1.283.693 | |
| 129. | Control specificitate antigenică - seroneutralizare pe culturi celulare | 10.669.502 | |
| 130. | Control specificitate antigenică - seroneutralizare culturi celulare - FAVN | 10.460.516 | |
| 131. | Control patogenitate tulpină vaccinală - B. anthracis | 5.029.376 | |
| 132. | Control apatogenitate/porc - tulpină vaccinală E. Rhusiopathiae | 1.142.777 | |
| 133. | Control apatogenitate/iepuri - tulpină vaccinală E. Rhusiopathiae | 5.239.480 | |
| 134. | Control patogenitate/porumbei - tulpină vaccinală E. Rhusiopathiae | 6.572.855 | |
| 135. | Control inocuitate specifică 2-5 oi/capre | 865.324 | |
| 136. | Control inocuitate specifică 2-5 bovine | 860.502 | |
| 137. | Control inocuitate specifică 2-5 cabaline | 860.502 | |
| 138. | Control inocuitate specifică 2-5 suine | 860.502 | |
| 139. | Control inocuitate specifică 5 galinacee | 860.502 | |
| 140. | Control inocuitate specifică 10 galinacee | 860.502 | |
| 141. | Control inocuitate specifică 5 boboci raţă/gâscă | 860.502 | |
| 142. | Control inocuitate pe pui SPF de o zi Boala Marek | 9.426.715 | |
| 143. | Control inocuitate specifică vaccin difterovariolă aviară | 2.357.943 | |
| 144. | Control inocuitate specifică vaccin bronşită/laringotraheita aviară | 3.742.206 | |
| 145. | Control inocuitate specifică - vaccin bursita infecţioasă aviară | 5.008.192 | |
| 146. | Control inocuitate specifică - vaccin pseudopesta aviară | 3.742.426 | |
| 147. | Control inocuitate specifică vaccin inactivate mono/poliv avia | 4.583.227 | |
| 148. | Control inocuitate specifică 2 câini | 2.281.834 | |
| 149. | Control inocuitate specifică 3 câini - rabie | 2.560.082 | |
| 150. | Control inocuitate 2 iepuri (2-2,5 kg) | 2.182.938 | |
| 151. | Control inocuitate nespecifică 4 iepuri (2-2,5 kg) | 3.966.983 | |
| 152. | Control inocuitate nespecifică 2 cobai | 964.230 | |
| 153. | Control inocuitate nespecifică 4 cobai | 1.728.302 | |
| 154. | Control inocuitate nespecifică 3 şoareci | 532.494 | |
| 155. | Control inocuitate nespecifică 5 şoareci | 738.640 | |
| 156. | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/iepuri | 29.119.827 | |
| 157. | Titrare tulpină patogenă B. anthracis - infecţie de control/cobai | 11.573.529 | |
| 158. | Valoare imunizantă - infecţie de control/ovine - vaccin anticărbunos | 1.813.042 | |
| 159. | Control valoare imunizantă - metode de laborator - 5 iepuri IHA boala hemoragică a iepurelui | 6.935.739 | |
| 160. | Control valoare imunizantă - 3 câini - vaccin parvoviroza canină | 4.101.125 | |
| 161. | Control valoare protectoare SN şi IHA pentru ser mixt antiviral bivalent bovin | 4.193.905 | |
| 162. | Valoare imunizantă - infecţie de control/porci | 2.356.304 | |
| 163. | Valoare imunizantă - infecţie de control/palmipede | 2.207.091 | |
| 164. | Valoare imunizantă - infecţie de control/galinacee | 3.394.638 | |
| 165. | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe ouă embrionate | 7.693.627 | |
| 166. | Valoare imunizantă/seroneutralizare pe culturi celulare | 7.523.951 | |
| 167. | Valoare imunizantă - infecţie de control/cobai | 15.727.046 | |
| 168. | Valoare imunizantă - infecţie de control/şoareci | 5.517.861 | |
| 169. | Valoare imunizantă - infecţie de control/hamsteri | 4.374.335 | |
| 170. | Control valoare protectoare - infecţie de control/şoareci - vaccin inactivat antirabic - testul Habel | 10.956.541 | |
| 171. | Controlul valorii imunizante - IHA | 9.444.753 | |
| 172. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control şi IHA | 11.520.382 | |
| 173. | Controlul valoare imunizantă prin infecţie de control pentru difterovariola aviară | 10.751.157 | |
| 174. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control Boala Marek | 57.519.123 | |
| 175. | Controlul valorii imunizante infecţie de control bursita infecţioasă | 6.889.012 | |
| 176. | Control seroneutralizare/şoareci | 3.752.069 | |
| 177. | Control seroneutralizare/cobai | 10.715.492 | |
| 178. | Determinarea titrului de antitoxine (alfa, beta) | 17.521.035 | |
| 179. | Determinarea titrului antitoxine (alfa, beta, epsilon) | 20.352.911 | |
| 180. | Valoare imunizantă - RMAL - vaccin antileptospiric | 9.391.237 | |
| 181. | Reacţia de seroaglutinare lentă - RSAL | 1.202.000 | |
| 182. | Reacţia de seroaglutinare rapidă - RSAR | 79.805 | |
| 183. | Testări clinice produse biologice monovalente păsări | 9.561.200 | |
| 184. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mici | 6.624.464 | |
| 185. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mijlocii | 9.561.200 | |
| 186. | Testări clinice produse biologice monovalente - animale mari | 6.624.464 | |
| 187. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - păsări | 10.661.200 | |
| 188. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mici | 7.724.464 | |
| 189. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mijlocii | 10.661.200 | |
| 190. | Testări clinice produse biologice monovalente cu rapel - animale mari | 7.724.464 | |
| 191. | Testări clinice produse biologice polivalente - păsări | 11.407.440 | |
| 192. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mici | 11.407.440 | |
| 193. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mijlocii | 12.531.200 | |
| 194. | Testări clinice produse biologice polivalente - animale mari | 13.631.200 | |
| 195. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - păsări | 12.507.440 | |
| 196. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mici | 12.507.440 | |
| 197. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mijlocii | 13.607.440 | |
| 198. | Testări clinice produse biologice polivalente cu rapel - animale mari | 15.382.400 | |
| 199. | Testare clinică produse antiparazitare | 8.047.805 | |
| 200. | Testare clinică produse medicamentoase pentru albine | 6.673.180 | |
| 201. | Testare clinică preparate hormonale | 7.520.307 | |
| 202. | Testare clinică vitamine, tonice, rehidratante, substanţe minerale, anestezice, antispastice, antiinflamatoare, antihistaminice | 5.206.579 | |
| 203. | Testare clinică produse antimicrobiene cu administrare topică | 10.058.436 | |
| 204. | Testare clinică produse antimicrobiene injectabile | 11.804.581 | |
| 205. | Testare clinică produse antimicrobiene cu administrare orală | 8.003.920 | |
| 206. | Testare clinică dezinfectante în condiţii de teren | 7.969.618 | |
| 207. | Testare clinică dezinfectante pe test obiecte | 3.984.809 | |
| 208. | Controlul impurităţii pirogene | 2.304.292 | |
| 209. | Controlul impurităţilor toxice pe şoareci | 643.815 | |
| 210. | Determinarea eficacităţii toxice a raticidelor | 1.449.267 | |
| 211. | Controlul toleranţei locale intramusculare | 1.377.909 | |
| 212. | Controlul toleranţei locale cutanate | 1.749.840 | |
| 213. | Determinarea acţiunii iritante pe conjunctivă | 1.242.183 | |
| 214. | Determinarea toleranţei subacute gastrointestinale prin gavaj | 455.809 | |
| 215. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe şoareci | 701.401 | |
| 216. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe cobai | 955.317 | |
| 217. | Controlul inocuităţii nespecifice medicamente pe iepuri | 1.663.627 | |
| 218. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe porci | 1.000.875 | |
| 219. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe câini | 1.143.923 | |
| 220. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe ovine | 1.002.261 | |
| 221. | Controlul inocuităţii specifice medicamente pe viţei, cai | 1.003.031 | |
| 222. | Controlul inocuităţii specifice vaccinuri antiparazitare pe pui de o zi | 2.242.389 | |
| 223. | Controlul inocuităţii specifice vaccinuri antiparazitare pe tineret aviar | 2.207.391 | |
| 224. | Determinarea activităţii microbiologice antibiotice, chinolone, vitamine | 1.393.747 | |
| 225. | Determinarea activităţii bactericide a dezinfectantelor | 3.995.839 | |
| 226. | Determinarea activităţii fungicide a dezinfectantelor | 2.502.695 | |
| 227. | Extragerea principiilor active din produse farmaceutice, forme liposolubile pentru dozare | 1.394.803 | |
| 228. | Determinări microbiologice cantitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 1.366.820 | |
| 229. | Determinări microbiologice calitative tulpini bacteriene, fungice din probiotice | 2.131.446 | |
| 230. | Controlul purităţii microbiene a formelor farmaceutice cu administrare per os şi topice | 3.568.507 | |
| 231. | Controlul sterilităţii produselor farmaceutice care nu au substanţe antimicrobiene/catgut, pansament, aţă chirugicală | 2.573.981 | |
| 232. | Controlul sterilităţii antibiotice, chinolone, antimicotice | 2.991.533 | |
| 233. | Determinarea valorii nutritive, medii de cultură, folosite la controlul sterilităţii produselor | 675.871 | |
| 234. | Controlul inactivării fungice la vaccinuri antimicotice | 2.414.680 | |
| 235. | Control specificitate fungică pentru vaccinuri antimicotice | 2.539.308 | |
| 236. | Control stabilitate antigenică a vaccinurilor antifungice vii | 929.470 | |
| 237. | Control valoare protectoare prin infecţie de control pentru vaccinuri antifungice | 1.550.027 | |
| 238. | Control valoare protectoare prin infecţie de control vaccinuri antiparazitare | 1.139.681 | |
| 239. | Identificarea speciilor de oochişti | 1.412.770 | |
| 240. | Determinarea volumului celular la antigene lichide | 101.123 | |
| 241. | Control puritate prin examen bacterioscopic | 557.696 | |
| 242. | Stabilire titru complement alexină | 699.973 | |
| 243. | Reacţia de fixare complement RFC Wasserman | 788.521 | |
| 244. | Stabilire titru hemolitic ser antioaie | 542.651 | |
| 245. | Reacţia de imunodifuzie în gel de agar | 529.071 | |
| 246. | Expertiza dosarelor tehnice în vederea autorizării pentru punerea pe piaţă (comercializare) produse medicinale de uz veterinar, aditivi furajeri şi alte produse de uz veterinar | 2.647.544 | |
| 247. | Reevaluarea dosarelor tehnice în cazul modificării compoziţiei produselor (compuşi auxiliari) | 1.470.858 | |
| 248. | Revizuirea periodică a dosarului tehnic pentru autorizarea de punere pe piaţă (la 5 ani) | 2.059.200 | |
| 249. | Editarea documentaţiei necesare pentru emitere autorizaţiei de comercializare | 441.256 | |
| 250. | Emitere autorizaţie de comercializare pentru extindere ambalaj/schimbarea denumirii comerciale/schimbarea producătorului/schimbarea persoanei responsabile/schimbarea indicaţiilor terapeutice | 8.316.000 | |
| 251. | Avizare material publicitar pentru produse biologice/medicamente/aditivi furajeri/alte produse de uz veterinar | 3.564.000 | |
| 252. | Emitere duplicat la autorizaţie de comercializare | 441.256 | |
| 253. | Emitere autorizaţie de comercializare aditivi furajeri/alte produse de uz veterinar | 10.000.000 | |
| 254. | Emitere autorizaţie de comercializare produse medicinale de uz veterinar | 15.000.000 |
Anexa IV
TARIFE
pentru controalele veterinare executate asupra
operaţiunilor de export la punctele de trecerea frontierei
de stat, asupra mărfurilor supuse controlului veterinar
| Nr. crt. | Acţiunea efectuata | Tarif/mijloc de transport- lei |
| 1. | Verificarea documentelor sanitare veterinare însoţitoare şi a îndeplinirii condiţiilor sanitare veterinare de export al mărfurilor supuse controalelor sanitare veterinare de frontieră | 350.000 |
TARIFE
pentru asistenţa sanitara veterinara acordată în
punctele de trecerea frontierei
| Nr. crt. | Acţiunea efectuata | Tarif/acţiune- lei |
| 1. | Acordarea asistentei veterinare animalelor de companie, în timpul călătoriei, la solicitarea proprietarului | 550.000 |
Prezentele tarife completează prevederile Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor, apelor şi mediului nr. 1.009/2003, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 929 din 23 decembrie 2003, referitoare la finanţarea inspecţiilor şi controalelor veterinare la frontieră.
