Ordin nr. 146 din 2 mai 2001
privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare
- Emitent
- Ministerul Agriculturii, Alimentației și Pădurilor
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 286 din 31 mai 2001
Textul actului · 7 articole
Cuprins
Ministrul agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor,
având în vedere prevederile Legii sanitare veterinare nr. 60/1974, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul art. 8 alin. (10) din Hotărârea Guvernului nr. 12/2001 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor,
vazand Referatul de aprobare nr. 140.088 din 12 aprilie 2001, întocmit de Agenţia Naţionala Sanitară Veterinara,
emite următorul ordin:
Articolul 1
Se aprobă tarifele pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator, precum şi a unor activităţi sanitare veterinare, prevăzute în anexele nr. 1-4 care fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 2
Sumele încasate din tarifele prevăzute în prezentul ordin se utilizează ca venituri extrabugetare de către institutele centrale de profil şi de autoritatea veterinara de stat teritorială pentru finanţarea cheltuielilor curente şi de capital, conform bugetului aprobat de ordonatorul principal de credite.
Articolul 3
Direcţiile sanitare veterinare judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, precum şi institutele centrale de profil aflate în coordonarea tehnica a Agenţiei Naţionale Sanitare Veterinare îşi vor deschide conturi pentru venituri extrabugetare provenite din încasări tarifare, conform prezentului ordin, la filialele trezoreriei statului în a căror rază teritorială îşi desfăşoară activitatea.
Articolul 4
Tarifele prevăzute în prezentul ordin se actualizează periodic de Ministerul Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor, în funcţie de rata inflaţiei.
Articolul 5
Pe data intrării în vigoare a prezentului ordin se abroga prevederile Ordinului ministrului agriculturii şi alimentaţiei nr. 95/1998 privind stabilirea tarifelor pentru plata manoperei unor examene şi analize de laborator executate la cerere de laboratoarele sanitare veterinare de stat centrale şi teritoriale.
Articolul 6
Agenţia Naţionala Sanitară Veterinara, institutele centrale de specialitate şi direcţiile sanitare veterinare judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, vor aduce la îndeplinire prevederile prezentului ordin şi îl vor difuza celor interesaţi.
Articolul 7
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare în termen de 5 zile de la data publicării lui.
Ministrul agriculturii,
alimentaţiei şi pădurilor,
Ilie Sarbu
Anexa 1
TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator
în domeniul sănătăţii animalelor
| Nr. crt. | Denumirea analizei | Tariful (lei/analiză/examen/ operaţiune) | ||||||||||||||||||||||||||
| 0 | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
| 1. | Examen anatomopatologic la: | - | animale mici, peşti | 138.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 2. | - | animale mijlocii | 243.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 3. | - | animale mari | 284.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 4. | - | set de organe - animale mijlocii | 160.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 5. | - | set de organe - animale mari | 224.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 6. | Biopsie | 285.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 7. | Examen clinic şi anatomopatologic pentru albine şi viermi de mătase | 50.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 8. | Examen bacterioscopic | 65.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 9. | Examen bacterioscopic special | 210.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 10. | Examen bacteriologic complex: | - | pe cadavru | 556.646 | ||||||||||||||||||||||||
| 11. | - | la albine şi viermi de mătase | 306.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 12. | - | la peşti | 346.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 13. | - | pe probe unice | 257.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 14. | Examen toxicologic al culturilor microbiene | 86.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 15. | Examen biochimic al culturilor microbiene | 131.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 16. | Antibiogramă | 99.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 17. | Examen citopatologic - metoda Sellers | 313.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 18. | Idem | - | metoda Armstrong | 344.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 19. | Idem | - | metoda Pappenheim | 486.060 | ||||||||||||||||||||||||
| 20. | Idem | - | metoda Ziehl-Nielsen modificată | 483.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 21. | Idem | - | metoda Papanicolau | 393.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 22. | Idem | - | metoda hematoxilină-eozină (H-E) | 378.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 23. | Idem | - | metoda albastru-toluidină | 370.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 24. | Idem | - | metoda negru Sudan B | 461.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 25. | Idem | - | metoda violet de genţiană | 252.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 26. | Examen histopatologic prin metoda H-E | 300.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 27. | Examen histopatologic - metoda Masson modificată | 350.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 28. | Idem | - | metoda Ziehl-Nielsen modificată | 543.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 29. | Idem | - | metoda Mann | 432.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 30. | Idem | - | metoda Lentz | 415.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 31. | Idem | - | metoda Levaditti | 671.100 | ||||||||||||||||||||||||
| 32. | Idem | - | metoda Pappenheim | 355.100 | ||||||||||||||||||||||||
| 33. | Idem | - | metoda Romanowsky-Giemsa modificată | 330.700 | ||||||||||||||||||||||||
| 34. | Idem | - | metoda Gomori | 486.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 35. | Idem | - | metoda Van Gieson | 497.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 36. | Idem | - | metoda Brachet | 457.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 37. | Idem | - | metoda Albastru Alcian | 279.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 38. | Idem | - | metoda Albastru Alcian - PAS | 701.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 39. | Idem | - | metoda Albastru-Alcian - periodic acid Schiff | 645.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 40. | Idem | - | metoda Perls | 469.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 41. | Idem | - | metoda negru de Sudan B | 463.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 42. | Idem | - | metoda Okamoto | 377.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 43. | Idem | - | metoda Von Kossa | 577.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 44. | Idem | - | metoda Pasini | 341.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 45. | Idem | - | metoda Bensley | 358.700 | ||||||||||||||||||||||||
| 46. | Idem | - | metoda Cowdry | 409.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 47. | Idem | - | metoda De Robert-Hausser | 301.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 48. | Idem | - | metoda Langhans | 342.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 49. | Examen histopatologic - metoda Lillie-Pasternack | 355.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 50. | Idem | - | metoda Paschinger | 311.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 51. | Idem | - | metoda roşu de Congo | 361.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 52. | Idem | - | metoda Schmorl | 341.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 53. | Idem | - | metoda Schultze-Schmidt | 330.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 54. | Idem | - | metoda Gramm-Weigert | 326.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 55. | Idem | - | metoda Nicolau-Kopciowska | 441.700 | ||||||||||||||||||||||||
| 56. | Idem | - | metoda Tanzer | 324.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 57. | Idem | - | metoda Twort-Ollett | 316.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 58. | Idem | - | metoda violet de genţiană | 290.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 59. | Idem | - | metoda Ziehler | 386.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 60. | Idem | - | metoda albastru de toluidină | 334.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 61. | Idem | - | metoda histoenzimatică | 1.207.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 62. | Idem | - | metoda prin IF | 361.700 | ||||||||||||||||||||||||
| 63. | Examen histopatologic la albine şi viermi de mătase | 323.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 64. | Determinarea numărului de: | - | trombocite | 37.100 | ||||||||||||||||||||||||
| 65. | - | eritrocite | 57.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 66. | - | leucocite | 37.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 67. | Analize la Coulter-Counter T 840 | 74.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 68. | Determinarea: | - | hematocritului | 11.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 69. | - | hemoglobinei | 23.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 70. | VSH | 25.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 71. | Indici eritrocitari derivaţi (VEM, HEM, CHEM) | 28.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 72. | Colorare frotiu May Grunwald-Giemsa | 21.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 73. | Formula leucocitară | 78.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 74. | Adenogramă, medulogramă | 159.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 75. | Dozarea: | - | proteinei serice | 26.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 76. | - | albuminei serice | 26.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 77. | Dozarea: | - | glicemiei serice | 27.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 78. | - | colesterolului seric | 28.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 79. | - | betacarotenului seric | 28.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 80. | - | ureei serice | 27.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 81. | - | GOT seric | 29.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 82. | - | GPT seric | 29.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 83. | - | vitaminei E | 30.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 84. | - | vitaminei C | 30.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 85. | - | acidului lactic | 30.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 86. | - | acidului piruvic | 25.146 | |||||||||||||||||||||||||
| 87. | - | GGT | 25.145 | |||||||||||||||||||||||||
| 88. | - | colinesterazei | 25.145 | |||||||||||||||||||||||||
| 89. | - | CPK | 26.175 | |||||||||||||||||||||||||
| 90. | - | amilazei serice | 27.075 | |||||||||||||||||||||||||
| 91. | - | lipidelor serice | 27.075 | |||||||||||||||||||||||||
| 92. | - | seleniului seric | 25.645 | |||||||||||||||||||||||||
| 93. | Sumar urină | 26.945 | ||||||||||||||||||||||||||
| 94. | Identificare corpi cetonici | 25.645 | ||||||||||||||||||||||||||
| 95. | Dozarea: | - | corpilor cetonici | 27.575 | ||||||||||||||||||||||||
| 96. | - | fosfatazei alcaline | 27.075 | |||||||||||||||||||||||||
| 97. | - | bilirubinei totale | 23.215 | |||||||||||||||||||||||||
| 98. | - | sodiului şi potasiului | 49.590 | |||||||||||||||||||||||||
| 99. | - | microelementelor serice | 58.710 | |||||||||||||||||||||||||
| 100. | - | calciului seric | 44.745 | |||||||||||||||||||||||||
| 101. | - | fosforului seric | 96.665 | |||||||||||||||||||||||||
| 102. | - | creatininei serice | 44.745 | |||||||||||||||||||||||||
| 103. | - | acidului uric | 44.745 | |||||||||||||||||||||||||
| 104. | Dozarea: | - | magneziului seric | 48.340 | ||||||||||||||||||||||||
| 105. | - | clorului seric | 43.705 | |||||||||||||||||||||||||
| 106. | - | vitaminei A | 29.931 | |||||||||||||||||||||||||
| 107. | - | fibrinogenului | 30.685 | |||||||||||||||||||||||||
| 108. | - | rezervei alcaline | 30.685 | |||||||||||||||||||||||||
| 109. | - | trigliceridelor serice | 27.785 | |||||||||||||||||||||||||
| 110. | Electroforeza proteinelor | 12.885 | ||||||||||||||||||||||||||
| 111. | Determinări cantitative de hormoni (TSH, T3, T4, FSH, LH, insulină, prolactină) prin testul ELISA din plasmă/ser | 404.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 112. | Determinări cantitative de progesteron | 479.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 113. | Determinarea infecţiei tuberculoase şi paratuberculoase prin teste de tuberculinare | 59.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 114. | Determinarea infecţiei tuberculoase şi paratuberculoase prin teste de imunostimulare limfocitară (TISL) | 195.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 115. | Depistarea infecţiei tuberculoase prin testul EIAs-gIFN | 496.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 116. | Diagnosticul paratuberculozei prin testul ELISA | 76.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 117. | Imunodifuzia în gel de agar (AGID) pentru paratuberculoză | 52.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 118. | Imunodifuzia în gel de agar (AGID) pentru Maedi-Visna-CAE | 53.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 119. | Testul ELISA indirect pentru detecţia de anticorpi serici | 101.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 120. | Testul ELISA bloking pentru detecţia de anticorpi serici | 101.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 121. | Testul de inhibare a hemaglutinării pentru detecţia anticorpilor | 45.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 122. | Testul de imunofluorescenţă indirectă (IFI) cu antigen IgG de: bou, cal, oaie, capră | 49.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 123. | Testul de imunofluorescenţă directă pentru detecţia de antigen viral pe frotiuri din secreţii etc. | 29.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 124. | Testul de seroneutralizare pe culturi celulare | 375.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 125. | Testul IHA pentru detecţia anticorpilor în influenţa ecvină | 46.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 126. | Microtestul IHA pentru boala de Newcastle | 24.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 127. | Microtestul IHA pentru sindromul căderii ouatului | 25.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 128. | Testul de imunodifuzie (ID) în gel de agar pentru BIA | 9.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 129. | Indexul patogenităţii: | - | intracerebrale (IPIC) | 67.700 | ||||||||||||||||||||||||
| 130. | - | intravenoase (IPIV) | 217.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 131. | Examinarea: | - | limfocitelor (prin separare) | 461.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 132. | - | monocitelor (prin separare) | 461.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 133. | Testul de rozetare | 461.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 134. | Identificarea: | - | limfocitelor B | 694.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 135. | - | limfocitelor T | 564.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 136. | Imunofluorescenţă: | - | directă (pe frotiuri directe) | 53.100 | ||||||||||||||||||||||||
| 137. | - | indirectă (pe frotiuri directe) | 63.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 138. | - | indirectă cu semnal amplificat | 78.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 139. | Serologie virală prin: | - | imunofluorescenţă indirectă | 72.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 140. | - | imunofluorescenţă indirectă cu semnal amplifica | t 78.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 141. | - | test imunocitoenzimatic | 66.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 142. | - | test imunocitoenzimatic cu semnal amplificat | 78.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 143. | Test imunocitoenzimatic ELISA indirect | 198.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 144. | Test imunoctografic pentru trichineloză | 84.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 145. | Imunocitoenzimatic cu semnal amplificat | 155.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 146. | Imunodiagnostic prin: | - | ELISA | 96.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 147. | - | blocking ELISA | 106.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 148. | - | blocking ELISA cu semnal amplificat | 113.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 149. | - | ELISA în fază lichidă | 133.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 150. | Reacţia de inhibare a hemaglutinării (IHA) | 205.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 151. | Testul de imunodifuzie (ID), inclusiv la albine | 76.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 152. | Izolare de virus pe culturi celulare | 290.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 153. | Izolare de virus pe ouă embrionate | 360.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 154. | Diagnostic virusologic pentru rabie | 454.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 155. | Diagnostic virusologic complex la peşti | 405.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 156. | RSAR pentru: | - | tifopuluroză | 20.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 157. | - | micoplasmoză | 21.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 158. | - | bruceloză (Roz Bengal) | 21.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 159. | - | B. melitensis | 21.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 160. | - | F. tularensis | 24.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 161. | - | bruceloză canină (Brucerocan) | 51.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 162. | Examen prin RMA în leptospiroză | 84.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 163. | Idem - seroaglutinare lentă (RSAL) | 45.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 164. | RSAL pentru: | - | tifopuluroză | 44.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 165. | - | în micoplasmoză | 45.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 166. | - | în bruceloză | 43.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 167. | Testul de contraimunoelectroforeză | 73.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 168. | Testul inelar pentru lapte (TIL) | 40.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 169. | Reacţia de fixare a complementului, tehnica Wasserman (RFC) | 99.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 170. | RFC pentru: | - | febra Q | 121.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 171. | - | chiamidioză | 126.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 172. | - | bruceloză | 96.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 173. | - | paratuberculoză | 101.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 174. | - | morvă | 98.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 175. | - | durină | 111.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 176. | ELISA pentru: | - | trichineloză | 96.400 | ||||||||||||||||||||||||
| 177. | - | toxoplasmoză | 166.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 178. | - | paratuberculoză | 86.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 179. | Examen parazitologic al: | - | sângelui - metoda MGG | 141.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 180. | - | bilei | 34.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 181. | - | urinei | 34.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 182. | - | pielii şi fanerelor | 34.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 183. | - | apei | 34.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 184. | - | furajelor sau aşternutului | 62.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 185. | Examen parazitologic: | - | pe amprentă de organ, ţesut (frotiu) MGG | 118.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 186. | - | din matrix organe | 62.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 187. | - | pentru trichomonoza bovină - direct | 63.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 188. | - | cultural | 51.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 189. | - | coproparazitologic (ovoscopic şi larvoscopic) | 101.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 190. | - | pentru trichineloză prin microscopie | 36.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 191. | - | prin digestie artificială | 94.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 192. | Identificarea genului şi a speciei paraziţilor | 160.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 193. | Determinarea încărcăturii parazitare pe gram de probă | 160.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 194. | Cultivarea larvelor | 300.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 195. | Examen parazitologic la peşte | 161.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 196. | Examen parazitologic pentru: | - | Acarapis woody | 71.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 197. | - | Nosema spp. | 54.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 198. | - | Varroa J. sau Braula C | 52.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 199. | Examen serologic pentru LEB (screening) | 144.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 200. | Examen pe faguri cu puiet de albine | 103.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 201. | Determinarea pH: | - | cu hârtie indicatoare | 18.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 202. | - | prin metoda potenţiometrică | 58.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 203. | Determinarea clorurii de sodiu | 125.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 204. | Determinarea metalelor grele prin spectrofotometrie de absorbţie atomică | 129.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 205. | Citirea probelor prelucrate la spectrofotometru de absorbţie | 48.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 206. | Determinarea azotaţilor sau a azotiţilor | 119.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 207. | Dozarea azotaţilor prin metoda cu coloană de cadmiu | 256.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 208. | Determinarea amoniacului | 117.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 209. | Identificarea coccidiostaticelor | 54.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 210. | Dozarea: | - | monenzinului | 182.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 211. | - | salinomicinului | 182.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 212. | - | furazolidonei | 134.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 213. | - | amprolului | 163.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 214. | Identificarea: | - | fosfurilor metalice | 54.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 215. | - | acidului cianhidric | 88.900 | |||||||||||||||||||||||||
| 216. | - | cianurilor din apă | 105.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 217. | - | ANTU | 127.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 218. | Dozarea fosfaţilor | 102.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 219. | Identificarea: | - | fosforului prin metoda cu molibdad de amoniu | 36.790 | ||||||||||||||||||||||||
| 220. | - | alcoolului etilic | 36.190 | |||||||||||||||||||||||||
| 221. | - | alcaloizilor | 91.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 222. | Determinarea: | - | arsenului | 364.200 | ||||||||||||||||||||||||
| 223. | - | ureei | 138.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 224. | Reacţia Kreiss | 47.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 225. | Dozarea: | - | alcoolului metilic | 188.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 226. | - | methemoglobinei | 71.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 227. | - | hidrogenului sulfurat | 108.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 228. | - | substanţelor oxidabile | 144.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 229. | - | fluorului | 191.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 230. | - | oxigenului dizolvat | 91.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 231. | - | fenolilor | 139.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 232. | - | sodiului şi potasiului din alte probe decât sânge | 123.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 233. | - | indicelui ureazic | 165.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 234. | - | radioactivităţii | 209.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 235. | Identificarea: | - | pesticidelor organoclorurate prin CSS | 281.000 | ||||||||||||||||||||||||
| 236. | - | pesticidelor organofosforice prin CSS | 286.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 237. | - | erbicidelor triazine prin CSS | 203.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 238. | - | erbicidelor de tip 2,4 D prin CSS | 198.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 239. | - | pesticidelor organomercurice prin CSS | 200.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 240. | - | furadanului prin CSS | 193.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 241. | - | warfarinei prin CSS | 194.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 242. | Determinarea cantitativă a microorganismelor din aer (metoda Koch) | 149.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 243. | Testul de sanitaţie: | - | bacililor coliformi modificaţi (TBCM) | 64.300 | ||||||||||||||||||||||||
| 244. | - | stafilococic (TS) | 113.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 245. | - | TAAR | 173.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 246. | Determinarea substanţelor în suspensie din apă | 29.700 | ||||||||||||||||||||||||||
| 247. | Recoltarea şi prelucrarea probelor de sol pentru executarea examenelor bacteriologice | 135.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 248. | Examenul bacteriologic calitativ al solului | 1.323.600 | ||||||||||||||||||||||||||
| 249. | Determinarea: | - | oxigenului dizolvat în apă | 32.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 250. | - | cantitativă a streptococilor termotoleranţi din apă | 127.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 251. | - | turbidităţii apei | 111.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 252. | - | poluanţilor organici din apa reziduală prin proba de putrefacţie | 423.300 | |||||||||||||||||||||||||
| 253. | - | carbonului organic din sol | 379.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 254. | - | pH solului | 64.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 255. | - | mărimii granulelor din sol | 64.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 256. | - | permeabilităţii solului | 79.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 257. | - | capilarităţii solului | 70.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 258. | - | umidităţii solului | 61.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 259. | - | pulberilor din aerul atmosferic | 65.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 260. | - | dioxidului de carbon din aerul adăposturilor | 109.600 | |||||||||||||||||||||||||
| 261. | - | dioxidului de carbon din aerul atmosferic | 46.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 262. | - | cantităţii de hidrogen sulfurat din aer | 64.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 263. | - | conidiospersogramei | 56.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 264. | - | cantitativă a pulberilor din aerul adăposturilor | 127.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 265. | - | cantitativă a pulberilor sedimentabile din aer | 90.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 266. | - | turbidităţii apei potabile (metoda cu etalon suspensie d formazină) | e 391.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 267. | - | culorii apei prin compararea cu o scară colorimetrică etalon convenţională | 86.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 268. | - | numărului de fungi din aer | 534.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 269. | Recoltarea probelor de apă | 204.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 270. | Determinarea: | - | ureei din apa reziduală | 94.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 271. | - | clorurilor din sol | 85.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 272. | - | florei din sol | 822.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 273. | - | amoniacului din sol | 195.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 274. | - | potenţialului redox al solului | 123.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 275. | Determinarea: | - | calciului din sol | 128.800 | ||||||||||||||||||||||||
| 276. | - | turbidităţii apei potabile | 120.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 277. | - | bacteriilor din genul Salmonella din apă | 393.310 | |||||||||||||||||||||||||
| 278. | Analiza biologică a apei potabile | 263.910 | ||||||||||||||||||||||||||
| 279. | Determinarea agenţilor de suprafaţă anionici din apă prin metoda spectrometrică cu albastru de metilen | 1.179.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 280. | Determinarea substanţelor extractibile cu solvenţi din apă | 210.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 281. | Determinarea conţinutului de dioxid de carbon liber din apa potabilă | 411.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 282. | Determinarea dioxidului de carbon total din apa potabilă | 411.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 283. | Determinarea dioxidului de carbon agresiv din apa potabilă | 711.500 | ||||||||||||||||||||||||||
| 284. | Determinarea: | - | acidităţii apei potabile | 99.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 285. | - | alcalinităţii apei potabile | 99.500 | |||||||||||||||||||||||||
| 286. | Examen bacteriologic cantitativ al solului | 128.800 | ||||||||||||||||||||||||||
| 287. | Determinarea: | - | numărului total de bacterii din apa potabilă | 215.500 | ||||||||||||||||||||||||
| 288. | - | numărului de streptococi din apă | 194.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 289. | - | numărului de bacterii coliforme termotolerante din apă | 194.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 290. | - | numărului de bacterii coliforme din apă prin metoda tuburilor multiple | 194.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 291. | Analiză botanică | 130.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| 292. | Examen micologic: | - | sumar | 119.100 | ||||||||||||||||||||||||
| 293. | - | calitativ | 259.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 294. | - | complex | 448.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 295. | - | al organelor prelevate de la cadavre, al produselor patologice etc. | 198.700 | |||||||||||||||||||||||||
| 296. | - | micotoxicologic sumar | 200.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 297. | - | micotoxicologic prin CSS | 552.100 | |||||||||||||||||||||||||
| 298. | - | complex | 1.599.400 | |||||||||||||||||||||||||
| 299. | Examen micologic - test biologic | 1.149.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 300. | Examen micologic complex la albine şi viermi de mătase | 172.400 | ||||||||||||||||||||||||||
| 301. | Diagnosticul unor boli virale prin microscopie electronică coloraţie negativă cu uranil-acetat 2% | 1.589.900 | ||||||||||||||||||||||||||
| 302. | Diagnosticul unor boli virale prin imunoelectronomicroscopie | 2.515.200 | ||||||||||||||||||||||||||
| 303. | Diagnostic electronomicroscopic. Includerea în bloc de Eponmetoda clasică 3.561.700 | |||||||||||||||||||||||||||
| 304. | Bioprobă pe: | - | animale de laborator, insecte | 188.900 | ||||||||||||||||||||||||
| 305. | - | animale mijlocii | 3.861.200 | |||||||||||||||||||||||||
| 306. | - | animale mari | 9.622.000 | |||||||||||||||||||||||||
| 307. | Bioprobă pe păsări: | - | tinere | 155.600 | ||||||||||||||||||||||||
| 308. | - | adulte | 275.800 | |||||||||||||||||||||||||
| 309. | Expertiză medicală veterinară pe profil de diagnostic | 1.354.100 | ||||||||||||||||||||||||||
| 310. | Contraexpertiză de diagnostic medicală veterinară | 2.082.300 | ||||||||||||||||||||||||||
| 311. | Dezinfecţia mijloacelor de transport: | - | autoturism | 50.000 | ||||||||||||||||||||||||
| - | autotrenuri | 165.000 | ||||||||||||||||||||||||||
| - | vagoane | 25.000/m2 | ||||||||||||||||||||||||||
| 312. | Dezinfecţia suprafeţelor | 20.000/m2 | ||||||||||||||||||||||||||
Anexa 2
TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator
privind expertiza sanitară veterinara a produselor
alimentare de origine animala şi a furajelor
| Nr. crt. | Denumirea analizei | Tariful (lei/analiză/examen/ operaţiune) | |||||||||
| 0 | 1 | 2 | |||||||||
| 1. | Pesticide organoclorurate GLC | 1.276.300 | |||||||||
| 2. | Pesticide organofosforice GLC | 1.401.400 | |||||||||
| 3. | Cloramfenicol GLC | 403.000 | |||||||||
| 4. | Sulfamide CSS | 418.100 | |||||||||
| 5. | Dimetridazol | - | spectrometrie UV | 373.400 | |||||||
| 6. | Ivermectin GLC | 394.000 | |||||||||
| 7. | Tireostatice: | - | gravimetric | 76.300 | |||||||
| 8. | - | CSS | 171.400 | ||||||||
| 9. | Tranchilizante şi beta blocante CSS | 374.200 | |||||||||
| 10. | Hormoni: | - | GLC | 126.900 | |||||||
| 11. | - | ELISA | 516.500 | ||||||||
| 12. | - | (DES) - CSS | 447.000 | ||||||||
| 13. | Beta agoniste | - | ELISA | 967.100 | |||||||
| 14. | Streptomicina HPLC miere | 1.249.000 | |||||||||
| 15. | Sulfamide HPLC | 762.300 | |||||||||
| 16. | Fenol HPLC 349.700 | ||||||||||
| 17. | Recoltarea şi pregătirea probelor pentru examen fizico-chimic | 40.800 | |||||||||
| 18. | Examen organoleptic | 58.500 | |||||||||
| 19. | Determinarea: | - | conţinutului de apă la etuvă | 60.100 | |||||||
| 20. | - | grăsimilor metoda Soxhlet | 60.900 | ||||||||
| 21. | - | substanţelor proteice prin metoda Kjeldahl | 105.900 | ||||||||
| 22. | Identificarea amidonului din produsele alimentare | 24.000 | |||||||||
| 23. | Determinarea: | - | conţinutului de amidon din produsele alimentare | 258.900 | |||||||
| 24. | - | conţinutului de hidroxiprolină din carne şi preparate | 349.800 | ||||||||
| 25. | - | cenuşii din carne şi preparate | 40.900 | ||||||||
| 26. | - | clorurii de sodiu (Volhard şi Mohr) | 157.800 | ||||||||
| 27. | Identificarea azotaţilor din produsele alimentare | 24.800 | |||||||||
| 28. | Determinarea: | - | azotaţilor din produsele alimentare | 114.600 | |||||||
| 29. | - | nitriţilor prin metoda Griess | 51.900 | ||||||||
| 30. | - | conţinutului de fosfor prin metoda CHI-MO-CI-AC | 192.700 | ||||||||
| 31. | - | pH | 32.500 | ||||||||
| 32. | Aprecierea stadiului de oxidare a grăsimii prin metoda Kreiss | 34.100 | |||||||||
| 33. | Identificarea amoniacului prin reacţia Nessler | 36.500 | |||||||||
| 34. | Identificarea hidrogenului sulfurat | 23.800 | |||||||||
| 35. | Determinarea: | - | azotului uşor hidrolizabil | 64.500 | |||||||
| 36. | - | sulfiţilor din produsele alimentare | 72.700 | ||||||||
| 37. | Identificarea sulfiţilor din produsele alimentare | 31.100 | |||||||||
| 38. | Determinarea azotului din trimetilamină la peşte | 164.500 | |||||||||
| 39. | Determinări ponderale la conserve şi semiconserve | 33.700 | |||||||||
| 40. | Determinarea: | - | temperaturii interne de pasteurizare | 109.300 | |||||||
| 41. | - | corpurilor străine din condimente | 31.100 | ||||||||
| 42. | - | impurităţilor insolubile în apă | 113.200 | ||||||||
| 43. | - | acidităţii la icre sărate | 37.100 | ||||||||
| 44. | - | gradului de impurificare la lapte | 23.600 | ||||||||
| 45. | - | densităţii laptelui prin metoda aerometrică | 22.400 | ||||||||
| 46. | - | substanţei uscate şi a apei din lapte şi produse lactate | 87.200 | ||||||||
| 47. | - | acidităţii laptelui şi produselor lactate | 53.600 | ||||||||
| 48. | Controlul eficienţei pasteurizării laptelui | 84.200 | |||||||||
| 49. | Determinarea: | - | conţinutului de grăsime prin metoda butirometrică | 53.900 | |||||||
| 50. | - | substanţelor proteice din lapte - titru proteic | 87.200 | ||||||||
| 51. | - | zahărului din lapte şi produse lactate prin metoda iodometrică | 162.600 | ||||||||
| 52. | - | lactozei din lapte şi produse lactate | 187.500 | ||||||||
| 53. | - | alcalinităţii cenuşii laptelui | 76.200 | ||||||||
| 54. | - | ureei din lapte | 114.500 | ||||||||
| 55. | - | puterii de coagulare a cheagului | 79.900 | ||||||||
| 56. | - | conţinutului SUN din unt la etuvă | 139.800 | ||||||||
| 57. | - | indicelui de aciditate la unt, brânzeturi, lapte praf | 84.800 | ||||||||
| 58. | - | indicelui de saponificare a grăsimilor din unt şi unt topit | 87.000 | ||||||||
| 59. | - | indicelui de peroxid din lapte şi produse lactate | 111.400 | ||||||||
| 60. | - | acizilor graşi volatili solubili şi insolubili în apă | 146.900 | ||||||||
| 61. | - | indicelui de iod al grăsimii din unt şi lapte praf pentru copii | 153.200 | ||||||||
| 62. | - | conţinutului de sare din unt | 96.800 | ||||||||
| 63. | - | grăsimii din îngheţată şi smântână | 131.700 | ||||||||
| 64. | - | grăsimii din produse sub formă de praf | 89.300 | ||||||||
| 65. | - | solubilităţii produselor sub formă de praf | 64.000 | ||||||||
| 66. | - | glucidelor totale din produse sub formă de praf | 190.600 | ||||||||
| 67. | - | cantitativă a acidului boric din lapte titrimetric | 206.200 | ||||||||
| 68. | - | cantitativă a acidului boric din margarină şi unt | 206.200 | ||||||||
| 69. | - | acidului boric din paste de uz industrial | 175.900 | ||||||||
| 70. | - | indicelui diastazic la mierea de albine | 20.600 | ||||||||
| 71. | Identificarea zahărului invertit artificial din miere prin metoda Fiche | 41.100 | |||||||||
| 72. | Determinarea: | - | conţinutului de apă refractometric | 50.000 | |||||||
| 73. | - | HMF prin metoda Winkler | 134.600 | ||||||||
| 74. | - | procentului de polen din mierea de albine | 72.400 | ||||||||
| 75. | - | amidonului din mierea de albine | 91.700 | ||||||||
| 76. | - | zahărului din mierea de albine | 170.100 | ||||||||
| 77. | - | extractului alcoolic uscat şi a conţinutului de ceară la propolis | 189.600 | ||||||||
| 78. | - | punctului de topire la ceară, grăsime | 88.600 | ||||||||
| 79. | - | acizilor graşi liberi din praful de ou | 112.900 | ||||||||
| 80. | - | substanţelor insolubile în eter la grăsimi | 119.200 | ||||||||
| 81. | - | substanţelor organice din apă | 318.300 | ||||||||
| 82. | - | clorului rezidual din apă | 101.700 | ||||||||
| 83. | - | amoniacului din apă | 134.000 | ||||||||
| 84. | - | Na, Ca, K prin flamfotometrie | 169.600 | ||||||||
| 85. | - | Hg şi As prin AAS | 138.800 | ||||||||
| 86. | - | Pb, Cu, Cd, Zn, Fe prin AAS metale grele - element | 98.400 | ||||||||
| 87. | - | aflatoxinei | 322.700 | ||||||||
| 88. | Numărul total de germeni, numărul total de spori aerobi | 343.900 | |||||||||
| 89. | Examen prospeţime (sterilitatea) | 215.300 | |||||||||
| 90. | Numărul total de bacterii proteolitice | 346.500 | |||||||||
| 91. | Examen parazitologic | 101.300 | |||||||||
| 92. | Numărul: | - | total de bacterii lipolitice | 350.000 | |||||||
| 93. | - | total de levuri şi mucegaiuri | 371.700 | ||||||||
| 94. | - | total de bacterii acetice | 348.600 | ||||||||
| 95. | - | total de bacterii butirice | 348.600 | ||||||||
| 96. | - | total de bacterii coliforme | 391.000 | ||||||||
| 97. | - | E coli | 432.500 | ||||||||
| 98. | - | E coli O157>H7 | 576.900 | ||||||||
| 99. | - | bacterii anaerobe gazogene | 327.800 | ||||||||
| 100. | - | clostridii sulfitoreducătoare | 343.700 | ||||||||
| 101. | Clostridium perfringens | 322.500 | |||||||||
| 102. | Bacilius cereus | 320.750 | |||||||||
| 103. | Stafilococ c. p. | 438.300 | |||||||||
| 104. | Proteus | 275.400 | |||||||||
| 105. | Bacterii termofile gazogene | 192.100 | |||||||||
| 106. | Streptococaceae | 468.800 | |||||||||
| 107. | Enterobacteriaceae | 468.800 | |||||||||
| 108. | Salmonella | 521.700 | |||||||||
| 109. | Listerya monocytogenes | 651.800 | |||||||||
| 110. | Campylobacter | 784.300 | |||||||||
| 111. | Pseudomonas | 308.300 | |||||||||
| 112. | Yersinia | 651.800 | |||||||||
| 113. | Lactobacili | 509.800 | |||||||||
| 114. | Reziduuri: | - | antibiotice, screenning | 130.700 | |||||||
| 115. | - | antibiotice - cantitativ | 462.400 | ||||||||
| 116. | Examen trichineloscopic prin digestie artificială | 724.800 | |||||||||
| 117. | Examen trichineloscopic | 29.100 | |||||||||
| 118. | Determinarea speciei | 238.900 | |||||||||
| 119. | Examen bacterioscopic | 55.800 | |||||||||
| 120. | Identificarea laptelui mastitic prin CMT | 62.000 | |||||||||
| 121. | Determinarea ermeticităţii cutiilor de conserve | 106.300 | |||||||||
| 122. | Analiza microbiologică completă a: | - | laptelui şi produselor lactate | 2.056.200 | |||||||
| 123. | - | cărnii şi preparatelor din carne | 1.844.000 | ||||||||
| 124. | - | adaosurilor alimentare (condimente, ingrediente, saramuri) | 1.871.700 | ||||||||
| 125. | - | membranelor pentru preparate din carne | 785.500 | ||||||||
| 126. | - | semiconservelor | 1.631.100 | ||||||||
| 127. | - | unei probe de peşte şi produse din peşte | 1.685.400 | ||||||||
| 128. | Determinarea prospeţimii ouălor prin examen organoleptic (ovoscopie) - un cofraj | 103.400 | |||||||||
| 129. | Analiza microbiologică completă a: | - | unei probe de ou (un cofraj) | 726.800 | |||||||
| 130. | - | a unei probe de ou, congelată sau deshidratată | 1.230.200 | ||||||||
| 131. | - | a unei probe (stanţă) de conservă | 569.600 | ||||||||
| 132. | - | a unei probe de produse dulci | 1.803.900 | ||||||||
| 133. | Vibrio parahemolyticus | 225.200 | |||||||||
| 134. | Examen organoleptic al furajelor | 65.800 | |||||||||
| 135. | Examen botanic al furajelor | 70.300 | |||||||||
| 136. | Determinarea: | - | granulaţiei amestecurilor furajere | 23.800 | |||||||
| 137. | - | corpurilor străine din amestecurile furajere | 80.200 | ||||||||
| 138. | - | greutăţii hectolitrice la cereale | 62.000 | ||||||||
| 139. | - | conţinutului de apă din furaje | 44.400 | ||||||||
| 140. | - | substanţelor proteice totale din furaje prin metoda Kjeldahl | 150.800 | ||||||||
| 141. | - | substanţelor extractibile în eter etilic | 62.400 | ||||||||
| 142. | - | celulozei brute din furaje | 127.100 | ||||||||
| 143. | - | cenuşii brute din furaje | 41.300 | ||||||||
| 144. | - | conţinutului de Ca,Mg din furaje - tritimetric | 68.400 | ||||||||
| 145. | - | conţinutului de P din furaje - colorimetric | 48.600 | ||||||||
| 146. | - | conţinutului de Na din furaje - flamfotometric | 90.700 | ||||||||
| 147. | - | conţinutului de K din furaje - flamfotometric | 90.700 | ||||||||
| 148. | - | cenuşii insolubile în HCl | 64.800 | ||||||||
| 149. | - | conţinutului de Fe din furaje - colorimetric | 76.900 | ||||||||
| 150. | - | conţinutului de Cu din furaje - colorimetric | 74.500 | ||||||||
| 151. | - | conţinutului de Mn din furaje - colorimetric | 89.900 | ||||||||
| 152. | - | metalelor grele/element prin spectrometrie AA | 133.800 | ||||||||
| 153. | - | indicelui de aciditate al grăsimii din furaje | 58.600 | ||||||||
| 154. | - | reacţiei Kreiss | 35.700 | ||||||||
| 155. | - | indicelui de peroxid | 63.900 | ||||||||
| 156. | - | azotului uşor hidrolizabil din furaje proteice | 50.200 | ||||||||
| 157. | - | vitaminei A din furaje | 121.400 | ||||||||
| 158. | - | vitaminei E din furaje | 160.000 | ||||||||
| 159. | - | vitaminei B2 din furaje | 143.700 | ||||||||
| 160. | - | vitaminei B4 din furaje | 147.700 | ||||||||
| 161. | - | vitaminei B6 din furaje | 151.000 | ||||||||
| 162. | - | vitaminei PP din furaje | 153.300 | ||||||||
| 163. | - | aminoacizilor prin HPLC | 1.216.100 | ||||||||
| 164. | - | lizinei din premixuri | 126.500 | ||||||||
| 165. | - | metioninei din premixuri | 126.500 | ||||||||
| 166. | - | clorurilor totale prin metoda Mohr din furaje | 51.300 | ||||||||
| 167. | - | azotiţilor şi azotaţilor din furaje (coloana Cd) | 79.800 | ||||||||
| 168. | - | activităţii ureazice a şrotului din soia | 66.800 | ||||||||
| 169. | - | acizilor de fermentaţie din nutreţurile însilozate | 62.300 | ||||||||
| 170. | - | pH potenţiometric | 26.500 | ||||||||
| 171. | - | pH cu hârtie indicatoare | 22.400 | ||||||||
| 172. | - | coccidiostaticelor (Monensin) | 101.700 | ||||||||
| 173. | - | coccidiostaticelor (Salinomicin) | 138.900 | ||||||||
| 174. | - | coccidiostaticelor (Amprolium) | 118.300 | ||||||||
| 175. | - | coccidiostaticelor (Tylan) | 84.900 | ||||||||
| 176. | - | coccidiostaticelor (Dimetridazol) | 340.000 | ||||||||
| 177. | - | coccidiostaticelor (Furazolidon) | 83.100 | ||||||||
| 178. | - | coccidiostaticelor (Avatec) | 122.400 | ||||||||
| 179. | - | coccidiostaticelor (Diclazuril) | 710.800 | ||||||||
| 180. | - | conţinutului de reziduuri pesticide OCI din furaje | 1.273.100 | ||||||||
| 181. | - | conţinutului de reziduuri pesticide OP din furaje | 1.322.500 | ||||||||
| 182. | - | conţinutului de reziduuri carbanice din furaje | 1.376.000 | ||||||||
| 183. | - | antioxidanţilor din furaje | 71.900 | ||||||||
| 184. | - | solubilităţii la lapte praf | 34.500 | ||||||||
| 185. | - | lactozei din înlocuitor de lapte furajer | 150.700 | ||||||||
| 186. | - | zaharurilor totale din furaje | 138.000 | ||||||||
| 187. | - | NTG/g din furaje | 345.200 | ||||||||
| 188. | - | NTF/g din furaje | 396.200 | ||||||||
| 189. | - | bacteriilor coliforme din furaje | 388.900 | ||||||||
| 190. | - | bacteriilor sulfitoreducătoare/g din furaje | 345.600 | ||||||||
| 191. | - | Salmonellei/25 g din furaje | 521.700 | ||||||||
| 192. | - | clostridiilor perfringens/g din furaje | 321.300 | ||||||||
| 193. | - | E.coli/g din furaje | 431.200 | ||||||||
| 194. | - | stafilococului coagulazo-pozitiv/g din furaje | 439.000 | ||||||||
| 195. | Termostatare la 35° C | 200.000 | |||||||||
| 196. | Culturi microbiologice pe medii aerobe şi anaerobe | 224.300 | |||||||||
| 197. | Determinarea gradului de contaminare radioactivă a furajelor | 558.600 | |||||||||
| 198. | Examen micotoxicologic al furajelor | 316.700 | |||||||||
| 199. | Determinarea energiei brute prin calcul teoretic al furajelor | 120.100 | |||||||||
| 200. | Determinarea gradului de contaminare radioactivă prin analize prin tehnici nucleare | 547.000 | |||||||||
| 201. | Determinarea: | - | reziduurilor de dioxină | 1.589.400 | |||||||
| 202. | - | reziduurilor de bifenilipolicloruraţi | 1.255.600 | ||||||||
| 203. | - | conţinutului de soia din preparatele din carne | 1.011.600 | ||||||||
| 204. | - | speciei prin ELISA | 904.000 | ||||||||
| 205. | - | antibioticelor prin metoda ELISA | 1.557.200 | ||||||||
| 206. | Numărul celulelor somatice | 293.500 | |||||||||
| 207. | Determinarea cianurilor totale | 1.875.900 | |||||||||
| 208. | Pregătirea probei de furaje în vederea analizării | 40.800 | |||||||||
| 209. | Determinarea: | - | bacteriei Listerya monocytogenes din furaje | 651.800 | |||||||
| 210. | - | narazinului din furaje | 138.900 | ||||||||
| 211. | - | cloramfenicolului din furaje | 403.000 | ||||||||
| 212. | - | clopidolului din furaje | 122.400 | ||||||||
| 213. | - | zoalenului din furaje | 83.100 | ||||||||
| 214. | - | glutenului din grâu | 147.700 | ||||||||
| 215. | Indicele de saponificare a grăsimilor furajere | 87.000 | |||||||||
Anexa 3
TARIFE
pentru efectuarea analizelor şi examenelor de laborator privind calitatea
medicamentelor, aditivilor furajeri, premixurilor medicamentate,
produselor biologice şi a altor produse de uz veterinar
| Nr. crt. | Denumirea acţiunii | Tariful (lei/analiză/examen/ operaţiune) | ||
| 0 | 1 | 2 | ||
| 1. | Solubilitate | 105.874 | ||
| 2. | Controlul organoleptic: aspect, gust, miros, culoare | 24.242 | ||
| 3. | Controlul impurităţilor macroscopice pentru soluţii injectabile (25 fiole, 10 flacoane) | 73.727 | ||
| 4. | Coloraţia soluţiilor | 213.672 | ||
| 5. | Reacţii de identificare | 125.295 | ||
| 6. | Determinări cantitative fizico-chimice | 249.635 | ||
| 7. | Determinarea densităţii | 70.191 | ||
| 8. | Determinarea punctului de topire | 63.273 | ||
| 9. | Determinarea punctului de picurare | 60.082 | ||
| 10. | Determinarea punctului de tulbureală | 69.894 | ||
| 11. | Determinarea punctului de solidificare sau gelificare | 99.579 | ||
| 12. | Determinarea punctului de fierbere | 71.740 | ||
| 13. | Determinarea viscozităţii | 102.316 | ||
| 14. | Determinarea viscozităţii polimerilor | 217.725 | ||
| 15. | Determinarea dimensiunii bujiurilor şi pesarilor | 62.223 | ||
| 16. | Determinarea timpului de dezagregare a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor şi capsulelor | 95.020 | ||
| 17. | Determinarea rezistenţei comprimatelor, drajeurilor, granulelor şi supozitoarelor | 64.002 | ||
| 18. | Determinarea fiabilităţii comprimatelor | 76.091 | ||
| 19. | Determinarea greutăţii medii a comprimatelor, drajeurilor, bujiurilor, pilulelor, supozitoarelor şi capsulelor | 66.642 | ||
| 20. | Determinarea variaţiei în greutate sau volum pe flacon, fiolă, capsulă, comprimate, drajeuri, pilule, bujiuri | 95.248 | ||
| 21. | Controlul microscopic al pulberilor vegetale | 76.438 | ||
| 22. | Aspectul jetului de spray | 48.943 | ||
| 23. | Determinarea indicelui de acetil | 242.322 | ||
| 24. | Determinarea indicelui de hidroxil | 247.275 | ||
| 25. | Determinarea indicelui de aciditate | 153.466 | ||
| 26. | Determinarea indicelui de peroxid | 142.298 | ||
| 27. | Determinarea indicelui de saponificare | 163.814 | ||
| 28. | Determinarea indicelui de esterificare | 181.907 | ||
| 29. | Determinarea indicelui de iod | 148.375 | ||
| 30. | Determinarea substanţelor nesaponificabile | 232.548 | ||
| 31. | Determinarea azotului în combinaţii organice | 204.215 | ||
| 32. | Determinarea puterii de absorbţie | 111.016 | ||
| 33. | Determinarea tensiunii superficiale | 123.164 | ||
| 34. | Determinarea factorului de îmbibare | 82.796 | ||
| 35. | Determinarea puterii rotatorii specifice | 101.563 | ||
| 36. | Determinarea indicelui de refracţie | 75.817 | ||
| 37. | Determinarea limitei impurităţilor la: | |||
| a) săruri alcaline, substanţe solubile în acizi, substanţe solubile în apă, impurităţi şi corpuri străine în produse vegetale, alte impurităţi, metale grele | 119.087 | |||
| b) amoniu, calciu, fier, cloruri, sulfaţi, carbonaţi, fosfaţi, substanţe organice, limite de aciditate şi alcalinitate, substanţe reducătoare, alte impurităţi, azotaţi | 115.133 | |||
| 38. | Determinarea spectrofotometrică UV-VIS | 318.626 | ||
| 39. | Determinarea fotometrică, fluorimetrică, leucometrică, nefelometrică | 318.626 | ||
| 40. | Determinarea reziduului prin calcinare sau evaporare | 92.268 | ||
| 41. | Determinarea polarografică, polarimetrică | 263.724 | ||
| 42. | Determinări cromatografice pe coloană | 265.439 | ||
| 43. | Determinare cromatografică pe hârtie şi strat subţire | 1.123.854 | ||
| 44. | Determinarea alcoolului în preparate farmaceutice | 100.713 | ||
| 45. | Determinarea taninurilor în produse vegetale şi preparate farmaceutice | 154.660 | ||
| 46. | Determinarea uleiurilor volatile în produse vegetale sau în forme farmaceutice | 147.822 | ||
| 47. | Determinarea vitezei de sedimentare | 85.568 | ||
| 48. | Proba de sedimentare | 47.849 | ||
| 49. | Determinarea indicelui de amăreală | 90.049 | ||
| 50. | Determinarea substanţelor extractive | 91.284 | ||
| 51. | Controlul microchimic al produselor vegetale | 126.318 | ||
| 52. | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 28.656 | ||
| 53. | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 29.271 | ||
| 54. | Extragerea principiilor active din produsele vegetale şi din forme farmaceutice în vederea identificării sau dozării | 138.899 | ||
| 55. | Purificarea soluţiilor extractive în vederea dozării | 109.823 | ||
| 56. | Determinarea pH prin metoda potenţiometrică | 103.309 | ||
| 57. | Determinarea umidităţii prin uscare la etuvă, la vid, în exsicator | 83.638 | ||
| 58. | Controlul mărimii particulelor în suspensie la microscop | 96.367 | ||
| 59. | Determinarea procentului de distilat într-un anumit interval de timp | 111.677 | ||
| 60. | Determinarea gradului de fineţe al pulberilor | 81.174 | ||
| 61. | Determinarea duratei de reomogenizare a suspensiei | 73.361 | ||
| 62. | Determinarea probei de pasaj a suspensiei şi emulsiei | 83.444 | ||
| 63. | Determinarea omogenităţii unguentelor | 80.486 | ||
| 64. | Determinarea scurgerii din flacon spray | 62.820 | ||
| 65. | Determinarea timpului de cădere a spumei | 77.797 | ||
| 66. | Determinarea puterii de spumare | 16.048 | ||
| 67. | Determinarea tipului de emulsie | 68.415 | ||
| 68. | Determinarea numărului de doze pe flacon spray | 65.458 | ||
| 69. | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 86.547 | ||
| 70. | Controlul limitei de arsen în substanţe organice | 106.541 | ||
| 71. | Determinarea impurităţilor macroscopice în flacoane cu pulberi solubile pentru soluţii injectabile | 63.814 | ||
| 72. | Determinarea masei moleculare medii a dextranului pulbere | 165.138 | ||
| 73. | Determinarea substanţelor grase totale | 98.583 | ||
| 74. | Determinarea viscozităţii cu viscozimetru cu bilă | 73.388 | ||
| 75. | Determinarea viscozităţii cu viscozimetru rotaţional | 89.545 | ||
| 76. | Dozare potenţiometrică | 120.806 | ||
| 77. | Dozarea substanţelor solubile din produse vegetale | 65.072 | ||
| 78. | Reziduu insolubil în HCI 10% | 88.297 | ||
| 79. | Test de dizolvare | 95.171 | ||
| 80. | Timp de dizolvare la supozitoare cu baze hidrosolubile | 88.362 | ||
| 81. | Capacitatea de întindere la unguente | 50.186 | ||
| 82. | Dezagregarea produselor efervescente | 66.798 | ||
| 83. | Dozare cromatografică CSS prin metoda densitometrică | 220.008 | ||
| 84. | Determinarea cantitativă a impurităţilor (substanţe de inactivare, conservanţi) utilizate la obţinerea produselor biologice prin cromatografie | 750.000 | ||
| 85. | Determinarea cantitativă a impurităţilor (substanţe de inactivare, conservanţi) utilizate la obţinerea produselor biologice - prin spectrofotometrie | 553.000 | ||
| 86. | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 128.641 | ||
| 87. | Filtrarea prin filtre membrană cu porozitate 0,3-0,5 mm pentru determinarea cu aparatură de înaltă performanţă | 80.510 | ||
| 88. | Determinarea spectrofotometrică în IR | 267.800 | ||
| 89. | Determinări spectroscopie de absorbţie atomică | 411.048 | ||
| 90. | Determinarea flamfotometrică | 366.476 | ||
| 91. | Analiza HPLC a medicamentelor şi produselor de uz veterinar | 872.857 | ||
| 92. | Analiza GC a medicamentelor şi produselor de uz veterinar | 833.238 | ||
| 93. | Controlul impurităţilor pirogene | 689.619 | ||
| 94. | Controlul impurităţilor toxice pe 5 şoareci timp de 10 zile | 495.238 | ||
| 95. | Controlul impurităţilor toxice pe 2 şoareci şi 2 cobai | 399.905 | ||
| 96. | Controlul impurităţilor toxice pe 3 iepuri | 575.714 | ||
| 97. | Controlul impurităţilor toxice pe 5 şobolani | 437.048 | ||
| 98. | Determinarea acţiunii analgezice pe 10 şoareci | 65.619 | ||
| 99. | Stabilirea activităţii hormonilor gonadotropi pe femele de şobolan | 430.857 | ||
| 100. | Stabilirea activităţii hormonilor oxitocici pe femele de şobolan | 327.476 | ||
| 101. | Controlul toleranţei locale a medicamentelor prin inoculare intramusculară la iepure | 137.676 | ||
| 102. | Controlul toleranţei locale cutanate pe iepure | 152.781 | ||
| 103. | Determinarea acţiunii iritante locale pe mucoasa conjunctivală la iepure | 152.781 | ||
| 104. | Determinarea acţiunii iritante locale pe mucoasa vaginală la iepuroaice | 152.781 | ||
| 105. | Determinarea acţiunii iritante locale pe ureche la iepure | 137.676 | ||
| 106. | Toleranţa subacută gastrointestinală pe şoarece | 52.248 | ||
| 107. | Determinarea activităţii microbiologice a antibioticelor şi vitaminelor | 572.539 | ||
| 108. | Determinarea sensibilităţii la antibiotice a tulpinilor microbiene şi fungice | 463.890 | ||
| 109. | Determinarea activităţii bactericide a dezinfectantelor | 614.328 | ||
| 110. | Determinarea activităţii fungicide a dezinfectantelor | 639.895 | ||
| 111. | Determinarea tulpinilor bacteriene din probiotice | 407.548 | ||
| 112. | Determinarea tulpinilor fungice din probiotice | 410.333 | ||
| 113. | Determinarea încărcăturii microbiene a formelor farmaceutice | 393.131 | ||
| 114. | Extragerea principiilor active din produsele farmaceutice în vederea dozării microbiologice | 167.747 | ||
| 115. | Controlul sterilităţii | 161.225 | ||
| 116. | Controlul sterilităţii antibioticelor, catgut, pansamentelor, aţei chirurgicale | 446.457 | ||
| 117. | Determinarea valorii nutritive a mediilor de cultură folosite la controlul sterilităţii | 122.819 | ||
| 118. | Testul imunoenzimatic - control valoare de diagnostic | 445.714 | ||
| 119. | Test imunocitoenzimatic TS CARD | 327.191 | ||
| 120. | Determinarea cantitativă a antigenelor proteice prin spectrofotometrie în UV-VIS | 281.644 | ||
| 121. | Determinarea cantitativă a proteinelor marcate cu izotiocianat de fluoresceină şi raport p/p | 267.920 | ||
| 122. | Determinarea specificităţii antigenelor prin tehnica imunoenzimatică (ELISA) | 315.714 | ||
| 123. | Determinarea specificităţii conjugatelor IgG anti IgG de specie marcate cu enzime prin tehnica ELISA | 173.333 | ||
| 124. | Stabilirea titrului de anticorpi specifici prin tehnica ELISA | 229.048 | ||
| 125. | Determinarea proteinelor totale din ser şi din produsele biologice prin metode spectrofotometrice în UV-VIS | 130.431 | ||
| 126. | Dozarea albuminelor din ser şi din produse biologice prin spectrofotometrie în VIS | 327.133 | ||
| 127. | Dozarea ureei din ser | 377.400 | ||
| 128. | Dozarea creatininei din ser | 377.400 | ||
| 129. | Dozarea colesterolului din ser | 1.089.305 | ||
| 130. | Dozarea glucozei din ser şi din produse biologice | 382.352 | ||
| 131. | Dozarea enzimelor din ser (fosfatază, glutamat, oxalocetat transaminază etc.) | 327.876 | ||
| 132. | Dozarea vitaminelor din ser: betacaroten, vitamina A | 345.209 | ||
| 133. | Dozarea electroliţilor: Ca, P, Mg | 320.448 | ||
| 134. | Dozarea N proteic din produsele biologice purificate prin metoda Kjeldahl | 241.429 | ||
| 135. | Dozarea N aminic din produsele biologice | 284.762 | ||
| 136. | Determinarea formaldehidei din produsele biologice | 221.619 | ||
| 137. | Determinarea umidităţii reziduale a produselor biologice liofilizate prin metoda Karl-Fischer | 96.571 | ||
| 138. | Determinarea umidităţii prin metoda Karl-Fischer | 96.571 | ||
| 139. | Determinarea pH-ului produselor biologice prin metoda electrometrică | 103.309 | ||
| 140. | Determinarea oxidului de aluminiu | 133.714 | ||
| 141. | Controlul fizico-chimic calitativ şi cantitativ al mediilor de cultură | 352.857 | ||
| 142. | Stabilitatea emulsiei | 15.476 | ||
| 143. | Control sterilitate (M I, M II) | 33.429 | ||
| 144. | Control inocuitate nespecifică pe animale de laborator: | |||
| - | pe 3 şoareci, observaţie 5 zile | 201.005 | ||
| - | pe 2 cobai, observaţie 5 zile | 282.719 | ||
| - | pe 2 iepuri, observaţie 5 zile | 341.962 | ||
| 145. | Control inocuitate specifică: | |||
| - | pe 2 porci, observaţie 10 zile | 375.143 | ||
| - | pe 2 carnasiere, observaţie 10 zile | 498.829 | ||
| - | pe 2 oi, observaţie 10 zile | 523.590 | ||
| - | pe 2 viţei/2 cai, observaţie 10 zile | 622.638 | ||
| - | pe pui (o zi), observaţie 14 zile | 367.714 | ||
| - | pe tineret aviar pui, observaţie 21 de zile | 437.048 | ||
| 146. | Controlul inactivării suspensiilor virale: | |||
| - | pe 30 de ouă embrionate | 407.333 | ||
| - | pe 12 tuburi cultură celulară | 463.332 | ||
| - | pe 12 tuburi cultură celulară şi absenţa hemadsorbţiei PI3 | 524.461 | ||
| 147. | Control puritate: | |||
| - | virusologică pe 15 pui pentru EMIA - vaccin contra bolii lui Marek | 264.952 | ||
| - | virusologică pe 12 tuburi culturi celulare pentru EMIA - vaccin contra bolii lui Marek | 368.952 | ||
| - | virusologică pe 30 de ouă embrionate pentru EMIA - vaccin contra bolii lui Marek | 348.524 | ||
| - | prin examen bacterioscopic | 66.362 | ||
| - | pentru puritate fungică | 484.714 | ||
| 148. | Controlul concentraţiilor produselor biologice: | |||
| - | doză infecţioasă citopatică 50 (DICP 50) pe 2 tuburi culturi celulare | 707.725 | ||
| - | indice de hemadsorbţie pe 20 tuburi culturi celulare + DICP 50 la vaccinul contra parainfluenţei PI3 | 700.164 | ||
| - | doză letală 50 pe şoarece (DL 50) pe 20 de şoareci - vaccin antirabic | 582.996 | ||
| - | unităţi formatoare de focare pe 20 de tuburi culturi celulare - vaccin contra bolii lui Marek | 683.429 | ||
| - | virus EID-50 pe 25 de ouă embrionate | 391.238 | ||
| - | germeni - vaccinuri bacteriene vii | 568.905 | ||
| - | germeni - vaccinuri fungice vii | 241.800 | ||
| - | vaccinuri fungice inactivate | 639.229 | ||
| - | spori - vaccin anticărbunos | 222.857 | ||
| - | doză letală 50 (DL 50) pe 10 pui | 534.548 | ||
| 149. | Control specificitate antigenică: | |||
| - | pe 20 tuburi culturi celulare | 643.557 | ||
| - | pe 10 tuburi culturi celulare şi inhibarea hemadsorbţiei | 357.205 | ||
| - | pentru două tulpini vaccinale pe 20 tuburi culturi celulare - vaccin contra PI3 şi rinopneumoniei cailor | 800.342 | ||
| - | prin imunofluorescenţă directă pe 10 tuburi culturi celulare | 473.462 | ||
| - | prin imunofluorescenţă directă (o amprentă frotiu) | 79.957 | ||
| - | pe 15 tuburi culturi celulare şi 2 căţei - vaccin contra hepatitei contagioase canine şi bolii Carre | 595.333 | ||
| - | reacţia de seroaglutinare lentă în tuburi (RSAL) | 303.581 | ||
| - | reacţia de microaglutinare - liză (RMAL) | 479.143 | ||
| - | seroneutralizare: | |||
| ▪ | pe 5 ouă embrionate | 111.429 | ||
| ▪ | pe 5 tuburi culturi celulare | 235.238 | ||
| ▪ | pe 5 animale de laborator | 482.857 | ||
| - | seroneutralizare şi imunofluorescenţă (FAVN) | 891.429 | ||
| - | reacţia de hemaglutinare (HA) | 69.333 | ||
| 150. | Controlul valorii imunizante prin infecţie de control: | |||
| - | pe 6 cobai - anatoxină tetanică | 812.933 | ||
| - | pe 6 cobai - vaccin contra cărbunelui emfizematos | 813.015 | ||
| - | pe 5 oi - vaccin anticărbunos concentrat | 1.064.514 | ||
| - | pe 3 porci - vaccin contra gastroenteritei transmisibile a porcului | 815.255 | ||
| - | pe 3 porci - vaccin contra bolii lui Aujeszky | 872.023 | ||
| - | pe 5 porci - vaccin antipestos porcin | 831.001 | ||
| - | pe 20 de porci - vaccin antirujetic | 956.800 | ||
| - | pe 5 pui prin infecţie de control pentru vaccin contra bolii de Newcastle 367.467 | |||
| - | pe 10 pui - vaccin contra bolii lui Marek | 607.038 | ||
| - | pe 10 pui contra holerei aviare | 607.038 | ||
| - | pe 4 viţei - vaccin contra tricofiţiei | 605.924 | ||
| 151. | Controlul valorii imunizante prin metode de laborator: | |||
| - | pe 5 scroafe gestante şi RSAL - vaccin contra colibacilozei şi rinitei atrofice porcine | 565.389 | ||
| - | pe 5 cai prin SN şi IHA - vaccin bivalent contra rinopneumoniei şi parainfluenţei cailor | 565.880 | ||
| - | pe 25 de pui prin infecţie de control şi IHA pentru vaccin contra bolii de Newcastle | 814.667 | ||
| - | pe 25 de pui prin reacţia de inhibare a hemaglutinării - vaccin contra bolii de Newcastle | 492.128 | ||
| - | pe 3 câini prin reacţia de inhibare a hemaglutinării - parvoviroză canină | 492.128 | ||
| - | pe 5 iepuri prin reacţia de inhibare a hemaglutinării - boala hemoragică a iepurelui | 476.100 | ||
| - | pe 4 iepuri prin microaglutinare - liză - vaccin antileptospiric | 840.667 | ||
| - | pe 4 iepuri şi seroneutralizare pe 12 şoareci - vaccin contra anaerobiozelor | 841.905 | ||
| - | pe 5 viţei prin RSAL - vaccin contra septicemiei hemoragice | 672.905 | ||
| - | pe 3 purcei prin RSAL - vaccin contra salmonelozei porcine | 496.550 | ||
| - | pe 3 iepuri şi 12 şoareci prin seroneutralizare - vaccin contra mamitei gangrenoase la vaci | 496.550 | ||
| 152. | Control valoare protectoare: | |||
| - | pe 12 şoareci prin seroneutralizare - ser contra dizenteriei anaerobe a mieilor | 598.000 | ||
| - | prin seroneutralizare şi inhibare a hemaglutinării - ser mixt antiviral bivalent bovin | 779.955 | ||
| - | pe 5 şoareci seroprevenţie - ser antipasteurelic bovin | 210.476 | ||
| - | pe 5 şoareci seroprevenţie - ser anticolibacilar porcin | 219.762 | ||
| - | pe 5 şoareci seroneutralizare - seruri contra anaerobiozelor la rumegătoare | 331.810 | ||
| - | pe 5 şoareci determinarea titrului antitoxic - ser antitetanic | 234.743 | ||
| - | pe 5 şoareci seroprevenţie - ser antigangrenos A+C porcin | 231.524 | ||
| - | pe 5 cobai determinarea valorii biologice prin test alergic - vaccin contra paratuberculozei | 563.612 | ||
| 153. | Controlul inactivării fungice/flacon | 157.238 | ||
| 154. | Controlul stabilităţii antigenice - vaccinuri fungice vii | 147.333 | ||
| 155. | RSAR pe lamă | 85.247 | ||
| 156. | Reacţia de aglutinare lentă în tuburi (RAL) | 261.114 | ||
| 157. | Reacţia de microaglutinare - liză seruri aglutinante antileptospirice | 506.393 | ||
| 158. | Reacţia inelară cu lapte (TIL) | 116.851 | ||
| 159. | Stabilirea titrului complementului (alexinei) | 493.752 | ||
| 160. | RFC- tip Wasserman (bruceloză-paratuberculoză) | 578.735 | ||
| 161. | RFC - pentru antigenul de grup Chlamydia | 578.735 | ||
| 162. | Reacţia de imunodifuzie în gel de agar | 321.781 | ||
| 163. | Control antigen Larvatriche | 237.813 | ||
| 164. | Control ser pozitiv Larvatriche | 237.813 | ||
| 165. | Stabilirea titrului hemolitic - ser antioaie | 461.875 | ||
| 166. | Control inocuitate - produse revelatoare - PPD | 463.933 | ||
| 167. | Seroprecipitare pentru control ser precipitant anticărbunos | 163.478 | ||
| 168. | Pe 10 cabaline pentru control valoare alergică - maleină PPD | 964.637 | ||
| 169. | Pe 5 bovine - alergen brucelic | 475.039 | ||
| 170. | Pe 10 porci - alergen brucelic | 574.854 | ||
| 171. | Pe 15 bovine pentru control valoare revelatoare PPD aviar şi paratuberculină | 940.952 | ||
| 172. | Pe 10 bovine PPD bovin | 775.048 | ||
| 173. | Pe 2 bovine pentru controlul reacţiilor nespecifice - PPD aviar bovin şi paratuberculină | 162.048 | ||
| 174. | Pe 2 iepuri determinarea lipsei de antigenitate pentru alergen brucelic | 267.082 | ||
| 175. | Controlul condiţiilor de fabricaţie | 433.333 | ||
| 176. | Inspecţie farmaceutică | 1.238.095 | ||
| 177. | Avizarea fişelor tehnice de import | 247.619 | ||
| 178. | Expertiza dosarelor tehnice în vederea înregistrării produselor biologice şi medicamentelor | 1.114.286 | ||
| 179. | Reevaluarea dosarului tehnic în cazul modificării compoziţiei produsului (compuşi auxiliari) | 619.048 | ||
| 180. | Revizuirea periodică (la 5 ani) a dosarului pentru reînregistrare | 866.667 | ||
| 181. | Editarea documentaţiei necesare pentru emiterea certificatului de înregistrare şi a autorizaţiei de fabricare | 185.714 | ||
| 182. | Testare clinică produse biologice monovalente - animale mari | 3.714.286 | ||
| 183. | Testare clinică produse biologice polivalente cu rapel - animale mari | 7.428.571 | ||
| 184. | Testare clinică produse biologice monovalente cu rapel - animale mici | 3.714.286 | ||
| 185. | Testare clinică produse biologice polivalente cu rapel - animale mici | 6.190.476 | ||
| 186. | Testare clinică produse biologice monovalente - animale mijlocii | 4.952.381 | ||
| 187. | Testare clinică produse biologice polivalente - animale mijlocii | 6.190.476 | ||
| 188. | Testare clinică produse biologice monovalente la păsări | 4.952.381 | ||
| 189. | Testare clinică produse biologice polivalente cu rapel la păsări | 6.190.476 | ||
| 190. | Testare clinică produse medicamentoase de uz extern - animale mari | 3.714.286 | ||
| 191. | Testare clinică produse medicamentoase de uz extern - animale mijlocii şi mici | 4.952.381 | ||
| 192. | Testare clinică produse medicamentoase de uz extern - păsări | 4.952.381 | ||
| 193. | Testare clinică produse medicamentoase injectabile - animale mari | 6.190.476 | ||
| 194. | Testare clinică produse medicamentoase injectabile - animale mici şi mijlocii | 4.952.381 | ||
| 195. | Testare clinică produse medicamentoase injectabile - păsări | 4.952.381 | ||
| 196. | Testare clinică produse medicamentoase orale - animale mari | 6.190.476 | ||
| 197. | Testare clinică produse medicamentoase orale - animale mici şi mijlocii | 4.952.381 | ||
| 198. | Testare clinică produse medicamentoase orale - păsări | 3.714.286 | ||
| 199. | Certificat de înregistrare/Autorizaţie de punere pe piaţă pentru produse biologice, medicamente şi alte produse de uz veterinar, valabilitate 1 an | 3.500.000 | ||
| 200. | Certificat de înregistrare/Autorizaţie de punere pe piaţă pentru extinderea ambalajului/schimbarea denumirii comerciale/schimbarea producătorului | 3.500.000 | ||
| 201. | Avizarea materialului publicitar pentru produse biologice, medicamente şi alte produse de uz veterinar | 1.500.000 | ||
| 202. | Degradare prin incinerare - animale/kg | 158.476 | ||
| 203. | Degradare produse biologice scoase din uz (degradate, valabilitate expirată, rebutate)/100 flacoane | 480.381 | ||
| 204. | Degradare produse medicamentoase scoase din uz (degradate, valabilitate expirată, rebutate)/100 flacoane | 403.619 | ||
| 205. | Degradare materiale de unică folosinţă contaminate/kg | 123.810 | ||
Anexa 4
TARIFE
pentru efectuarea unor activităţi sanitare veterinare
| Nr. crt. | Acţiunea efectuată | U.M. | Tariful | |
| 1. | Verificarea condiţiilor sanitare veterinare şi examinarea animalelor, produselor şi subproduselor de origine animală şi a altor mărfuri supuse controlului sanitar veterinar, aflate în mijloacele de transport la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat în vederea exportului | lei/mijloc de transport | 100.000 | |
| 2. | Verificarea condiţiilor sanitare veterinare şi examinarea animalelor, produselor şi subproduselor de origine animală şi a altor mărfuri supuse controlului sanitar veterinar în tranzit şi import, la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat | lei/mijloc de transport | 750.000 | |
| 3. | Verificarea condiţiilor sanitare veterinare şi examinarea animalelor mici şi păsărilor de companie sau a altor animale; pentru expoziţii, concursuri şi alte manifestări sau scopuri, la intrarea în ţară în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat | lei/animal sau lot de animale | 150.000 |
