Planul naţional din 16 ianuarie 2008
de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioadele 2007 şi 2008-2012
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 126 bis din 18 februarie 2008
Textul actului
Cuprins
PLANUL NAȚIONAL
Anexă
de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioadele 2007 și 2008—2012
Pentru implementarea Planului național de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioadele 2007 și 2008—2012, denumit în continuare Plan național de alocare, termenii și expresiile de mai jos au următoarea semnificații:
Activitatea de proiect — implementarea unui proiect dezvoltat prin utilizarea mecanismelor flexibile ale Protocolului de la Kyoto, în conformitate cu art. 6 sau art. 12 din Protocolul de la Kyoto la Convenția- cadru a Națiunilor Unite asupra schimbărilor climatice, adoptat la 11 decembrie 1997, ratificat prin Legea nr. 3/2001, și deciziile conferințelor părților la Convenția-cadru a Națiunilor Unite asupra schimbărilor climatice sau la Protocolul de la Kyoto.
Acreditare — atestarea de către o terță parte referitoare la un organism de verificare, care semnifică demonstrarea oficială a competențelor și capabilităților de a efectua verificarea raportului de monitorizare privind emisiile de gaze cu efect de seră, a datelor și informațiilor privind emisiile de gaze cu efect de seră, precum și evaluarea aplicării metodologiei de monitorizare, prevăzută în autorizația privind emisiile de gaze cu efect de seră, și a altor cerințe relevante, pe domenii de acreditare.
Alocare — stabilirea plafonului național, a plafoanelor sectoriale și a numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de instalație.
Anexa nr. 1 la Directiva 87/2003/CE — cuprinde categoriile de activități și instalații care generează emisii specifice de gaze cu efect de seră.
Banking — posibilitatea reportării certificatelor între perioade.
Cantitate atribuită (AA) — cantitatea de emisii de GES pe care o țară inclusă în anexa B la Protocolul de la Kyoto (România) o poate genera în prima perioadă de angajament a Protocolului de la Kyoto (2008—2012).
Certificat de emisii de gaze cu efect de seră — titlul care conferă dreptul de a emite o tonă de dioxid de carbon echivalent într-o perioadă definită, valabil numai pentru îndeplinirea scopului Hotărârii Guvernului nr. 780/2006 privind înființarea schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră și care este transferabil în condițiile prevăzute de această hotărâre.
Cogenerare — producția combinată și simultană de căldură și energie electrică.
Determinarea (verificarea) ERU-urilor — evaluarea și verificarea de către o entitate independentă acreditată (AIE) a rapoartelor de monitorizare anuale privind ERU-urile obținute în cadrul unui proiect JI, prezentate de participanții la proiect, conform cerințelor relevante prevăzute de liniile directoare pentru aplicarea mecanismului JI.
Determinare — evaluarea ulterioară a cantității de reduceri de emisii de gaze cu efect de seră generate prin proiecte JI și CDM, ținându-se seama de cerințele asociate mecanismelor JI și CDM.
Dioxid de carbon echivalent (CO2 eq.) — unitatea de măsură universală utilizată pentru a indica potențialul global de încălzire a celor 6 GES. Dioxidul de carbon este gazul de referință cu ajutorul căruia sunt calculate și raportate celelalte GES.
Gaze cu efect de seră (GES) — cele 6 gaze cu efect de seră reglementate de Protocolul de la Kyoto și prevăzute în anexa A la acesta sunt:
–dioxid de carbon — CO2 (1);
–metan — CH4 (21);
–protoxid de azot — N2O (310);
–hidrofluorocarburi — HFC-uri (140—11.700);
–perfluorocarburi — PFC-uri (6.500—9.200);
–hexafluorură de sulf — SF6 (23.900).
| Principiul | Informații | |
|---|---|---|
| Plafon național | 74.836.235 certificate de emisii de gaze cu efect de seră vor fi alocate în cadrul schemei în anul 2007. 379.721.760 total pentru 5 ani, 75.944.352 anual, certificate de emisii de gaze cu efect de seră vor fi alocate în perioada 2008—2012. | Secțiunea 1 Anexa A |
| Proiecțiile de sus în jos | Numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră stabilit la nivel național este determinat pe baza proiecțiilor „de sus în jos” ale emisiilor de dioxid de carbon. | Secțiunea 1 Anexa A |
| Emisii istorice și prognozate | Metoda folosită pentru determinarea proiecțiilor emisiilor de dioxid de carbon este o combinație între metoda istorică și cea a prognozei. Anul de bază pentru proiecțiile emisiilor de dioxid de carbon este 2003. | Secțiunea 1 Anexa A |
| Alocare în doi pași | Alocarea în doi pași: alocarea numărului de certificate la nivelul fiecărui sector, apoi alocarea certificatelor la nivel de instalație. | Secțiunile 2 și 3 Anexele A și B |
| Sectoare | Sectoarele aflate sub incidența schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră pentru care s-a realizat alocarea sunt: energie; rafinare produse petroliere; producție și prelucrare metale feroase; ciment; var; sticlă; ceramică; celuloză și hârtie. | Secțiunea 2 Anexa B |
| Plafoanele sectoriale | Plafoanele sectoriale se determină pe baza proiecțiilor de sus în jos ale emisiilor de dioxid de carbon, iar aceste proiecții se bazează pe evoluția producției sectorului respectiv și pe reducerea intensității carbonului. | Secțiunea 2 Anexa B |
| Perioada de referință și emisii relevante | Se va utiliza ca perioadă de referință 2001—2004, pentru fiecare instalație determinându-se emisiile relevante ca medie între 2 ani cu emisiile cele mai mari din perioada de referință. | Secțiunea 3 Anexa C |
| Alocarea la nivelul instalației | Alocarea la nivelul instalației se face pe baza ponderii emisiilor instalației în cadrul sectorului, respectiv a emisiilor relevante ale instalației în totalul emisiilor relevante ale sectorului | Secțiunea 3 Anexa C |
| Alocarea pentru instalații fără date istorice | Pentru instalațiile ce nu au date istorice în perioada de referință (inclusiv cele ce au început să funcționeze în 2005) emisiile relevante se determină folosindu-se formula: emisii relevante = emisia specifică medie a subsectorului x producția prognozată pentru 2007 x 95% | Secțiunea 3 Anexa C |
| Principiul | Informații | |
|---|---|---|
| Acțiuni timpurii | Se constituie o rezervă pentru acțiunile timpurii, în scopul atribuirii unor bonusuri instalațiilor care au raportat astfel de acțiuni. Rezerva pentru acțiuni timpurii cuprinde un număr de 3.895.034 certificate pentru anul 2007 și 17.017.256 total pentru 5 ani, 3.403.451 anual pentru perioada 2008—2012, reprezentând 5,16% și, respectiv, 4,48% din numărul total de certificate aferente fiecărei perioade. Rezerva pentru acordarea bonusului pentru acțiuni timpurii se extrage din numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră stabilit la nivel național. | Secțiunile 3 și 4 Anexa G |
| Rezerva JI | Pentru evitarea dublei contabilizări, se constituie o rezervă JI pentru perioada 2007, pe baza „early credits” pentru reducerile de emisii generate înainte de anul 2008 și o altă rezervă JI pentru perioada 2008—2012, așa cum este prevăzut în Decizia 2006/780/CE. Rezerva JI cuprinde un număr de 492.879 certificate, reprezentând 0,66% pentru perioada 2007, și un număr de 7.266.860 pentru perioada 2008—2012, reprezentând 1,91% din numărul total de certificate. | Secțiunea 3 Anexa E |
| Tehnologii curate și eficiență energetică | Se acordă un bonus instalațiilor de cogenerare în condițiile eficienței globale a instalației de minimum 65%. Rezerva pentru cogenerare cuprinde un număr de 819.136 certificate pentru anul 2007 și 3.619.565 total pentru 5 ani, 723.913 anual pentru perioada 2008—2012, reprezentând 1,09% și, respectiv, 0,95% din numărul total de certificate aferente fiecărei perioade. | Secțiunile 3 și 4 Anexa F |
| Rezerva pentru instalațiile nou-intrate | Alocarea certificatelor pentru instalațiile nou-intrate în schemă se va face gratuit din rezerva pentru nou-intrați (RNI). Se constituie o RNI pentru perioada 2008—2012, care cuprinde 22.783.307 certificate pentru 5 ani, respectiv 6% din numărul total de certificate. Instalațiile nou-intrate în schemă care folosesc sisteme de cogenerare vor primi 99% din numărul de certificate solicitat din RNI (atât pentru a contrabalansa faptul că instalațiile de cogenerare existente primesc un bonus, cât și pentru promovarea tehnologiei cogenerării), în timp ce toate celelalte tipuri de instalații primesc 95%. Certificatele neutilizate la sfârșitul trimestrului III 2012 vor fi scoase la licitație. | Secțiunea 5 Anexa D |
| Închiderea instalațiilor | O instalație este considerată închisă definitiv atunci când pentru o perioadă de minimum un an — de la 1 ianuarie până la 31 decembrie — următoarele condiții sunt întrunite simultan: a) nu mai desfășoară niciuna dintre activitățile prevăzute în anexa I la directivă; b) producția este egală cu zero; c) emisiile de dioxid de carbon sunt egale cu zero; d) instalația respectivă nu se mai deschide în viitor. | Anexa D |
| Emiterea certificatelor | Certificatele sunt emise anual cel mai târziu până la data de 28 februarie. Pentru anul 2007, emiterea certificatelor este făcută în termen de 10 zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României a hotărârii Guvernului de aprobare a Planul național de alocare. | |
| Bankingul | România nu permite reportarea certificatelor între prima și cea de-a doua perioadă a schemei europene de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră. | Anexa H |
0.Introducere
0.1.Schema europeană de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră în România
Prezentul document reprezintă Planul național de alocare (PNA) al României necesar participării în cadrul schemei europene de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră (denumită în prezentul document schemă), pentru anul 2007 și pentru perioada 2008—2012.
Schema UE este stabilită prin Directiva 2003/87/CE1 privind înființarea schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră. Schema se aplică în prima fază pentru perioada 1 ianuarie 2005 — 31 decembrie 2007, iar a doua fază a schemei se desfășoară în perioada 2008—2012, corespunzând cu prima perioadă de angajament a Protocolului de la Kyoto.
În cazul României, prevederile Directivei 2003/87/CE devin obligatorii odată cu intrarea în UE în 2007. PNA este elaborat pentru anul 2007, ultimul an al perioadei 2005—2007 și pentru perioada 2008—2012, fiind transmis Comisiei Europene într-un singur document consolidat.
Planul național de alocare devine operațional pentru România după aprobarea lui prin hotărâre a Guvernului României, ca urmare a notificării aprobării acestuia de către Comisia Europeană.
Cadrul legal pentru funcționarea schemei este asigurat de Hotărârea Guvernului nr. 780/2006 privind înființarea schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, care transpune atât Directiva 2003/87/CE, cât și Directiva 2004/101/CE2.
0.2.Planul național de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioadele 2007 și 2008—2012
Planul național de alocare reprezintă documentul prin care se stabilește numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, alocate la nivel național, precum și la nivelul fiecărei instalații care intră sub incidența prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 780/20063.
1 Directiva Consiliului şi Parlamentului European stabilind o schemă pentru comerţul cu certificate de GES în cadrul Comunităţii şi amendând Directiva 1996/61/CE.
2 Linking Directive.
3 Articolul 9(1) din Directiva 2003/87/CE.
La elaborarea Planului național de alocare, atât pentru prima perioadă, cât și pentru cea de-a doua perioadă, se ține seama de cel de-al doilea ghid al Comisiei Europene4 privind elaborarea Planului național de alocare (COM (2005)703), care are rolul de a asista statele membre în implementarea criteriilor din anexa III la Directiva 2003/87/CE.
Documentul a fost elaborat pe baza formatului comun sugerat de liniile directoare ale directivei. Acest format se constituie într-o serie de întrebări corespunzătoare criteriilor obligatorii din anexa III la Directiva 2003/87/CE. Răspunsurile la întrebări, listate în secțiunile de sub acestea, reprezintă modul în care România a răspuns solicitărilor acestor criterii.
0.3.Documentul de față
Planul național de alocare al României pentru anul 2007 și perioada 2008—2012 descrie metodologia și principiile pe baza cărora se face alocarea certificatelor, prezintă numărul total de certificate ce urmează a fi alocate, precum și numărul de certificate ce se alocă fiecărui sector, precum și fiecărei instalații.
1.Determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, alocate la nivel național
1.1.Limita de emisii și obligația României de reducere a emisiilor
1.1.Care este limita de emisii sau obligația de reducere a emisiilor impusă statului membru sub incidența Deciziei 2002/358/CE sau a Protocolului de la Kyoto? (după caz)
România a semnat Convenția-cadru a Națiunilor Unite asupra schimbărilor climatice (UNFCCC) în 1992 la Summitul de la Rio de Janeiro și a ratificat-o prin Legea nr. 24/1994.
România a fost prima țară înscrisă în anexa I5 a UNFCCC care a ratificat Protocolul de la Kyoto, angajându-se astfel să-și reducă emisiile de GES cu 8% față de nivelul anului 1989, în timpul primei perioade de angajament, 2008—2012. Anul 1989 a fost acceptat ca an de referință pentru reducerea emisiilor de GES în baza deciziilor 9/CP2 și 11/CP4, deoarece acest an exprimă cel mai bine legătura directă dintre rezultatele economice ale României și emisiile de GES.
1.2.Principii, ipoteze și date
1.2.Ce principii, ipoteze și date au fost luate în considerare la stabilirea contribuției instalațiilor aflate sub incidența schemei la îndeplinirea obligației de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră (emisii istorice totale și sectoriale, emisii prognozate totale și sectoriale, abordarea costului minim)? Dacă s-au folosit emisii totale și sectoriale prognozate, vă rugăm descrieți ipotezele și metodologia folosite pentru prognozarea valorilor.
1.2.1.Evoluția emisiilor gazelor cu efect de seră
Conform datelor cuprinse în ultimul inventar național al emisiilor de GES, în anul 2004 valoarea totală a emisiilor de GES directe6 și indirecte7 (excluzând sechestrările prin absorbție LULUCF8) a fost de 154,627 milioane tone CO2 echivalent. Acest nivel este cu mai mult de 40% sub nivelul de reducere a emisiilor asumat prin Protocolul de la Kyoto.
Figura 1 prezintă evoluția istorică a emisiilor de GES în perioada 1989—2004. Figura 1. Total emisii de gaze cu efect de seră comparativ cu ținta Kyoto
4 COM(2005)703.
5 Economii în dezvoltare și țări în tranziție.
6 CO2, CH4, N2O, HFC, PFC, SF6.
7 NOx, CO, NMVOC , SO2.
8 Utilizarea terenurilor, schimbarea utilizării terenurilor şi silvicultură.
Evoluția emisiilor GES reflectă tendința principală de evoluție a economiei naționale, evidențiată și de evoluția PIB. După anul 1999, cantitatea de emisii a început să crească ca urmare a revitalizării economiei.
Pentru anul 2004, emisiile de CO2 reprezintă 75,25% din totalul emisiilor de GES. Ponderea emisiilor CH4 este de 17,42%, a emisiilor de N2O este de 7%, iar a emisiilor de gaze fluorurate de 0,3%.
1.2.2.Contribuția instalațiilor aflate sub incidența schemei
În ceea ce privește politicile și măsurile de reducere a intensității carbonului, România tratează în mod egal atât sectoarele aflate sub incidența schemei, cât și celelalte sectoare, denumite în continuare sectoare non-ETS, așteptând în consecință eforturi egale din partea acestora.
Strategia națională privind schimbările climatice și Planul de acțiune privind schimbările climatice, aprobate în anul 2005, prezintă politicile și măsurile adoptate și propuse în vederea reducerii emisiilor de GES pentru toate sectoarele de activitate ale economiei. Un rezumat al acestor politici și măsuri este prezentat în continuare:
–creșterea participării României în cadrul programului „Inteligent Energy Europe”;
–promovarea producției de energie electrică din surse regenerabile;
–promovarea eficienței energetice la consumatorul final;
–promovarea cogenerării și a eficienței energetice în cadrul sistemelor centralizate de alimentare cu căldură;
–controlul emisiilor de GES provenite din sectorul de transport;
–promovarea recuperării energiei provenite de la depozitele de deșeuri;
–utilizarea terenurilor, schimbarea utilizării terenurilor și silvicultură; introducerea sistemelor integrate de utilizare a terenurilor.
A se vedea secțiunea 1.3 pentru mai multe informații asupra politicilor și măsurilor adoptate în vederea reducerii emisiilor de GES atât pentru sectoarele ETS, cât și pentru sectoarele non-ETS.
1.2.3.Proiecția emisiilor de GES
Pentru sectorul energie, proiecțiile emisiilor de GES s-au stabilit cu ajutorul pachetului de programe ENPEP (Energy and Power Evaluation Program), dezvoltat de Laboratorul Național de la Argonne (SUA) al Departamentului de Energie al SUA (DOE) și distribuit de Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA). Principalele module folosite au fost MAED (Model for Analyses of Energy Demand), WASP (Wiener Automatic Simulation Program), BALANCE și IMPACTS.
În cadrul sectorului energie au fost analizate următoarele subsectoare:
–producția și importul de energie primară;
–conversia energiei — rafinării, producere de cocs, producere de energie electrică și căldură;
–consumatori de energie.
Pentru restul sectoarelor, proiecțiile emisiilor de GES au fost determinate ținându-se seama de următoarele domenii de activitate:
–agricultură — emisiile de CH4 datorate fermentației dejecțiilor animalelor și managementului dejecțiilor animaliere și emisiile de N2O datorate folosirii îngrășămintelor naturale și chimice;
–industrie — emisii rezultate în urma proceselor industriale;
–solvenți și alte produse — emisiile au fost determinate corelat cu dezvoltarea tehnico-economică;
–deșeuri — opțiuni de management al deșeurilor solide și lichide.
La elaborarea proiecțiilor emisiilor de GES s-a ținut seama de următorii factori:
–produsul intern brut (PIB) și structura sa;
–evoluția producției, la nivel de economie, precum și pentru sectoarele aflate sub incidența schemei;
–politicile și măsurile de reducere a emisiilor atât în sectoarele ETS, cât și în sectoarele non-ETS, fiind specificată reducerea intensității carbonului pentru fiecare sector;
–evoluția cererii de energie electrică și căldură, bazată pe evoluția intensității energetice și evoluția populației;
–îmbunătățiri ale structurii de furnizare (producere și transport) a energiei termice și electrice ce conduc la modificări ale intensității carbonului în producerea de energie.
Ipotezele de bază sunt descrise detaliat în secțiunile următoare.
1.2.4.Ipoteze pentru evoluția PIB
Guvernul României sprijină activ un ritm accelerat de creștere a PIB în vederea reducerii decalajului economic dintre România și statele membre UE. Tabelul 1 prezintă creșterea și structura estimată a PIB pentru perioada 2003—2012. Creșterea estimată a PIB se datorează creșterii cererii interne și mai ales a investițiilor, sprijinite prin fonduri guvernamentale și fonduri structurale UE. În aceste condiții, este așteptată o creștere a PIB pe locuitor de la 2720 euro, la nivelul anului 2004, la 3880 euro în 2010.
Prognoza creșterii economice până în 2012 are la bază următoarele considerente:
–modificarea structurii și modernizarea economiei;
–diversificarea surselor de energie primară și dezvoltarea sectorului de producere a energiei electrice;
–reducerea intensității energetice prin:
–reducerea pierderilor de căldură și energie electrică în rețelele de transport și distribuție;
–capacități noi de producție eficiente;
–izolarea termică a clădirilor;
–creșterea eficienței energetice în sectorul rezidențial și în cel al serviciilor;
–promovarea vehiculelor cu emisii reduse;
–dezvoltarea transportului în comun.
Tabel 1. Evoluția produsului intern brut și ponderea sectoarelor în PIB
Tranziția economiei românești de la economia centralizată la economia de piață s-a realizat în urma unei reforme economice radicale, la toate nivelurile și în toate sectoarele economice. Se observă că evoluția ponderii diferitelor sectoare în produsul intern brut se află într-o permanentă dinamică în perioada 1991—1999 și se observă o stabilizare după anul 2000. Totodată, se remarcă o scădere a ponderii industriei în PIB cu aproximativ 29% în perioada 1991—2005 și o creștere a ponderii serviciilor în PIB cu aproximativ 33% în aceeași perioadă (tabelul 1.1).
Avându-se în vedere tiparul privind creșterile înregistrate în perioada 2000—2005, prognoza privind ritmul de creștere al sectoarelor pentru perioada 2007—2012 a fost realizată pe baza ipotezei în care rata de creștere a sectorului servicii va avea același ritm cu creșterea PIB. În același timp, a fost luat în considerare faptul că integrarea în UE începând cu 2007 determină schimbări ce influențează procesul de restructurare economică, precum și faptul că veniturile populației nu permit încă accesul la anumite servicii, care sunt foarte dezvoltate în alte țări UE.
De altfel, în ceea ce privește ponderea industriei și serviciilor, din documentele UE „European Energy and Transport Trends to 2030” se poate vedea că există diferențe esențiale între țările cu tradiție în UE (15), țările integrate în 2004 (10) și Bulgaria și România (tabelul 1. 2).
Tabelul 1.1
Structura PIB în perioada 1991—2005
Tabelul 1.2
Evoluția structurii economiei în Europa
| 1990 | 2000 | 2010 | 2020 | 2030 | ||
| % din valoarea adăugată totală | ||||||
| Valoarea | UE-15 | 21,5 | 20,8 | 19,8 | 19,8 | 19,8 |
| adăugată brută | NMS-10 | 26,4 | 25,4 | 25,8 | 25,1 | 23,4 |
| în industrie | Bulgaria România Norvegia Elveția | 31,0 20,0 | 30,0 25,3 | 29,3 25,1 | 28,8 25,1 | 28,7 24,9 |
| Total Europa (29 de țări) | 21,8 | 20,6 | 20,4 | 20,4 | 20,3 | |
| Valoarea | UE-15 | 66,2 | 68,8 | 70,2 | 70,9 | 71,5 |
| adăugată brută | NMS-10 | 51,3 | 57,4 | 59,8 | 62,3 | 65,2 |
| în servicii | Bulgaria România Norvegia Elveția | 36,2 68,2 | 43,7 63,9 | 50,3 65,0 | 52,2 65,8 | 53,0 66,6 |
| Total Europa (29 de țări) | 65,4 | 68,0 | 69,4 | 70,0 | 70,8 | |
Sursa: European Energy and Transport Trends to 2030
1.2.5.Decuplarea ratei de creștere a PIB de rata de creștere a emisiilor de GES
În tabelul 2 se prezintă atât evoluția prognozată a PIB, cât și cea a emisiilor de GES pentru perioada 2006—2012, precum și realizările pentru 2003—2005. Pentru perioada 2006—2012, rata medie de creștere a PIB este de 5,86%, în timp ce rata medie de creștere a emisiilor de GES este de 4,2%.
Tabelul 2. Evoluția PIB și a emisiilor de gaze cu efect de seră pe perioada 2003–2012
| U.M. | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | |
| Realizări | Prognoză | ||||||||||
| PIB | Mld. euro 2000 | 47,1 | 51,0 | 53,4 | 56,2 | 59,7 | 63,5 | 67,2 | 71,0 | 75,0 | 79,1 |
| Rata de creștere PIB | % | 5,4 | 8,3 | 4,7 | 5,2 | 6,2 | 6,3 | 5,8 | 5,7 | 5,6 | 5,5 |
| Emisii GES | Mil t CO2echiv. | 148,62 | 154,63 | 160,08 | 167,51 | 177,69 | 187,4 | 198,17 | 205,41 | 210,99 | 215,06 |
| Rata de creștere emisii GES | % | — | 4,0 | 3,5 | 4,6 | 6,0 | 5,4 | 5,7 | 3,6 | 2,7 | 1,9 |
În tabelul 3 și figura 2 sunt prezentate evoluția PIB și cea a emisiilor GES pentru economie ca întreg și pentru sectoarele care cad sub incidența schemei. Este evident faptul că rata de creștere a PIB este mai mare decât cea a emisiilor de GES. Acest fapt este rezultatul scăderii intensității carbonului pe economie.
Tabelul 3. Evoluția PIB și a GES pe economie și pe sectoarele aflate sub incidența schemei
| UM | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Emisii GES | Mil t CO2ecciv. | 149,00 | 155,00 | 160,08 | 167,5 | 177,5 | 187,4 | 198,17 | 205,41 | 210,99 | 215,06 |
| Emisii CO2 în sectoare sub ETS | Mil t CO2 | 70,97 | 68,8 | 70,81 | 76,81 | 83,91 | 89,17 | 92,98 | 95,74 | 99,00 | 101,61 |
| Sector energie | Mil t CO2 | 52,18 | 48,71 | 50,24 | 53,62 | 59,98 | 61,55 | 63,56 | 64,62 | 66,72 | 68,13 |
| Sector industrial | Mil t CO2 | 18,79 | 20,09 | 20,57 | 22,48 | 23,93 | 27,62 | 29,42 | 31,12 | 32,28 | 33,49 |
| Ponderea sectoarelor EU-ETS în totalul emisiilor de GES | % | 47,75 | 44,49 | 44,23 | 45,43 | 47,27 | 47,58 | 46,92 | 46,61 | 46,92 | 47,25 |
| PIB | 1000 mil euro 2000 | 47,10 | 51,00 | 53,40 | 56,20 | 59,70 | 63,50 | 67,20 | 71,00 | 75,00 | 79,10 |
Emisiile totale de GES generate la nivelul anilor 2003 și 2004 s-au calculat pe baza balanței energetice, conform metodologiei IPCC, revizuită în 1996. Pentru proiecțiile emisiilor de GES realizate pentru intervalul 2005—2012 s-a avut în vedere metodologia prezentată în anexa A, secțiunea A3.
Emisiile estimate din Inventarul național al GES se calculează pe baza indicatorilor macroeconomici furnizați de Institutul Național de Statistică (balanța energetică, Anuarul Statistic al României) și a datelor provenite de la diferite instituții naționale).
Ponderea emisiilor generate de instalațiile EU-ETS a fost calculată utilizându-se factorii de emisie IPCC, pe baza prognozelor de producție furnizate de Ministerul Economiei și Finanțelor, precum și a Strategiei României privind eficiența energetică.
Figura 2. Evoluția Produsului intern brut și a emisiilor de gaze cu efect de seră, pe sectoare
1.2.6.Surse de date
Principalele surse de date folosite pentru determinarea emisiilor istorice și prognozate, totale și pe sectoare sunt:
–Prognoza Comisiei Naționale de Statistică pentru perioada 2006—2010 (prelungită până în 2012), transmisă recent Comisiei Europene, de unde au fost extrase principalele proiecții macroeconomice;
–Inventarul național al emisiilor de gaze cu efect de seră (inclusiv tabelele CRF și NIR) ce cuprinde date până la nivelul anului 2004, folosit pentru a extrage date referitoare la emisiile istorice, atât pentru sectoarele ETS, cât și pentru cele non-ETS;
•A treia Comunicare națională cu privire la schimbările climatice, 2005;
–Planul național de dezvoltare 2006—2013, pentru politici și măsuri avute în vedere atât pentru sectoarele ETS, cât și pentru cele non-ETS;
–Foaia de parcurs pentru sectorul energetic, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 890/2003;
–Politica energetică a României 2006—2009;
–The 1990—2030 Climate Change Policy Scenarios Modulation for EU Members and Candidates, National Technical University din Atena, Grecia;
–Anuarul Statistic al României — Institutul Național de Statistică;
–Balanța Energetică — Institutul Național de Statistică, utilizată pentru datele istorice privind sectorul energetic;
–Prognozele privind producțiile sectoarelor EU-ETS furnizate de Ministerul Economiei și Finanțelor.
1.3.Numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră și ponderea pe care acestea o reprezintă în totalul emisiilor naționale
1.3.Care este numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră ce urmează a fi alocate (gratuit și prin licitație)?
Numărul de certificate ce urmează a fi alocate în anul 2007 este de 74.836.235. Numărul de certificate ce urmează a fi alocate în cea de-a doua perioadă (2008—2012) este 379.721.760 (întreaga perioadă), cu o valoare medie de 75.944.352 anual.
Metodologia pentru stabilirea numărului total de certificate, precum și pentru stabilirea numărului de certificate alocate la nivelul sectoarelor ETS este descrisă detaliat în anexa A.
Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 780/2006, România alocă certificatele de emisii de gaze cu efect de seră cu titlu gratuit.
Rezerva pentru nou-intrați rămasă neutilizată la sfârșitul perioadei 2008—2012 este valorificată prin scoatere la licitație.
Care este ponderea emisiilor totale reprezentată de aceste certificate comparativ cu emisiile din surse ce nu se află sub incidența schemei? Este această proporție cu mult diferită de proporția curentă a emisiilor provenite de la instalațiile aflate sub incidența Directivei ? Dacă da, vă rugăm justificați această diferență cu referire la unul sau mai multe dintre criteriile cuprinse în anexa III la Directiva 2003/87/CE și/sau alte criterii, obiective și transparente.
În figura 3 se prezintă ponderea emisiilor sectoarelor aflate sub incidența schemei și a sectoarelor non-ETS în totalul emisiilor de GES:
Figura 3. Ponderea emisiei de dioxid de carbon a sectoarelor ETS și non-ETS
Astfel, în anul de bază 2003, ponderea emisiilor sectoarelor ETS este de aproximativ 47,75%. Această valoare scade ușor până la 44,23% în perioada 2004—2005, pentru a crește din nou până la 47,25% în anul 2012.
Această variație se datorează faptului că anii 2004 și 2005 au fost ani hidrologici deosebiți, acoperirea cererii de energie electrică realizându-se în proporție mai mare din centralele hidroelectrice. Astfel, producția de energie hidroelectrică și alte surse regenerabile a crescut de la 13,26 TWh în 2003 la 20,21 TWh în 2005.
Guvernul României intenționează să echilibreze creșterea numărului de automobile prin îmbunătățirea calității lor, respectiv înlocuirea automobilelor vechi și poluante. În acest sens, în 2005 a fost inițiat programul de reînnoire a parcului auto. În cadrul acestui program Guvernul oferă în schimbul fiecărui automobil vechi predat o sumă de bani ce constituie avansul pentru achiziționarea unui automobil nou, mai puțin poluant.
Emisiile altor sectoare non-ETS, cum este cel rezidențial sau cel al serviciilor, sunt de asemenea controlate prin intermediul politicilor de mediu, deoarece România nu dorește să facă deosebiri între sectoarele ETS și non-ETS. Majoritatea acestor politici sunt prezentate în Strategia națională privind schimbările climatice și în Planul național de acțiune privind schimbările climatice. Reglementările cu privire la protecția mediului sunt aplicate în același fel pentru sectoarele ETS și cele non-ETS. Ambele trebuie să se conformeze acelorași criterii, necondiționat de participarea la schemă. Există și politici ce se aplică numai sectoarelor non-ETS, pentru a asigura același grad de participare la reducerea emisiilor de GES ca și al sectoarelor aflate sub incidența schemei. A se vedea secțiunea 1.4 pentru detalii.
1.4.Politici și măsuri aplicate surselor ce nu intră sub incidența Directivei
1.4.Ce politici și măsuri vor fi aplicate surselor de emisii de gaze cu efect de seră ce nu intră sub incidența Directivei 2003/87/CE?
Politicile și măsurile ce vor fi aplicate surselor de emisii de gaze cu efect de seră ce nu intră sub incidența Directivei sunt cele menționate în principalele documente strategice ale României, ce țin cont de dezvoltarea economică și obligațiile asumate privind reducerea emisiilor.
Principalele documente strategice care cuprind politici și măsuri aplicabile la nivelul întregii economii, inclusiv sectoarelor ce nu intră sub incidența schemei, sunt:
Strategia națională privind schimbările climatice, urmată de Planul național de acțiune privind schimbările climatice, ilustrează politicile naționale adoptate în vederea atingerii obligațiilor internaționale asumate, precum și prioritățile în domeniu. Planul național de acțiune subliniază politicile și măsurile individuale ce urmează a fi implementate, precum și măsuri de raportare a progreselor înregistrate. Sunt identificate autoritățile competente pentru fiecare acțiune, termenele de implementare și posibile surse de finanțare.
Planul național de dezvoltare 2006—2013, document de planificare strategică și financiară în vederea stimulării creșterii sociale și economice, corelat cu politica de coeziune a UE. Pentru fiecare sector de activitate sunt stabilite direcțiile strategice, astfel încât creșterea economică dorită să fie atinsă, în condițiile respectării restricțiilor financiare și de mediu.
Foaia de parcurs pentru sectorul energetic, reprezentând liniile directoare ale politicii energetice pe termen mediu. Sunt identificate obiectivele și țintele specifice, duratele lor de implementare, precum și
nevoile financiare și posibilele surse de acoperire a acestora. Impactul acestui document asupra schimbărilor climatice se datorează menționării în cadrul său a intenției României de a construi noi capacități de producere a energiei, folosind drept combustibil gazul natural.
În condițiile creșterii spectaculoase a prețului gazului natural în ultima vreme, „Politica Energetică a României 2006—2009”, document aflat în discuție, menționează cărbunele ca fiind combustibilul de bază pentru sectorul energetic.
Strategia pentru sectorul energetic și eficiență energetică reprezintă documentul-cadru pentru aplicarea măsurilor de eficiență energetică, fiind bazat pe obiective pe termen lung, ce reflectă nevoia economiei pentru siguranță în alimentarea cu energie, eficiență energetică, utilizarea surselor regenerabile de energie și protecția mediului. Totodată, documentul stă la baza măsurilor aplicate în programele de reabilitare a eficienței energetice a clădirilor. Prin Legea nr. 260/2006 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 187/2005 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 174/2004 privind instituirea unor măsuri speciale pentru reabilitarea termică a unor clădiri de locuit multietajate s-au instituit măsuri speciale pentru reabilitarea termică a unor clădiri de locuit multietajate.
Hotărârea Guvernului nr. 443/2003 privind promovarea producției de energie electrică din surse regenerabile de energie, cu modificările ulterioare, reprezintă documentul de bază pentru dezvoltarea utilizării SRE în producția de energie, servind drept cadru întregului sistem de promovare a SRE, inclusiv sistemului certificatelor verzi.
Planul de implementare a Directivei 96/61/CE privind prevenirea și controlul integrat al poluării (IPPC), transpusă prin Legea nr. 84/2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 152/2005 privind prevenirea și controlul integrat al poluării, are influențe indirecte asupra politicilor privind schimbările climatice; parte din măsurile promovate în cadrul acestui document pot avea drept rezultat reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră. Trebuie menționat că instalațiile industriale aflate sub incidența acestei directive beneficiază de perioade de tranziție ce influențează emisiile de GES.
Planul de implementare a Directivei 1999/31/CE privind managementul deșeurilor, transpusă prin Hotărârea Guvernului nr. 349/2005. Documentul stabilește condițiile pentru operarea și monitorizarea zonelor de depozitare a deșeurilor, inclusiv obligativitatea operatorilor de a recupera emisiile de GES (CH4) și, în cazul în care nu le utilizează la producerea energiei, să le ardă la flacără. În acest fel emisiile de GES de la depozitele de deșeuri urbane vor scădea.
Se vor folosi mecanismele flexibile promovate de Protocolul de la Kyoto? Dacă da, în ce măsură și ce demersuri au fost făcute până în prezent (de exemplu, legislație relevantă, alocarea de resurse de la buget)?
Datorită faptului că emisiile de gaze cu efect de seră au scăzut cu 50% comparativ cu nivelul anului de bază 1989, România își va îndeplini cu siguranță obligațiile asumate prin Protocolul de la Kyoto, prin urmare nu intenționează să folosească mecanismele flexibile prevăzute de Protocolul de la Kyoto în scopul respectării acestor obligații.
România a decis să stabilească o limită până la care instalațiile pot folosi reducerile de emisii rezultate din proiecte tip JI sau CDM, în cazul în care operatorii vor dori să investească în astfel de proiecte în alte țări, la 10% din numărul total alocat instalației pentru ambele perioade. Astfel, operatorii din România vor avea posibilitatea de a utiliza mecanismele flexibile prevăzute de Protocolul de la Kyoto în concordanță cu prevederile directivei.
În ceea ce privește găzduirea proiectelor JI9, România păstrează o rezervă JI în scopul evitării dublei contabilizări. A se vedea anexa E pentru detalii privind rezerva JI.
1.5.Considerarea politicii energetice naționale în stabilirea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră
1.5.Cum a fost luată în considerare politica energetică națională la determinarea cantității totale de certificate de emisii de gaze cu efect de seră ce urmează a fi alocate?
În determinarea numărului total de certificate ce urmează a fi alocate, proiecțiile „de sus în jos” (top — down) au fost stabilite pe baza combinației între metoda istorică și cea a prognozei, conform descrierii din Secțiunea 1.2.
Principalele politici cu referire la sectorul energie avute în vedere sunt:
–Foaia de parcurs pentru sectorul energetic:
— implementarea de noi capacități de producție convenționale care funcționează pe bază de gaz natural;
— implementarea de noi capacități nucleare;
— dezvoltarea de noi capacități din SRE.
–Strategia pentru sectorul energetic și eficiență energetică:
— măsuri pentru promovarea eficienței energetice în sectoarele industriale și în sectorul rezidențial.
9 România este inclusă în anexa I, ţări dezvoltate sau cu economie în tranziţie.
–Hotărârea Guvernului nr. 882/2004 pentru aprobarea Strategiei naționale privind alimentarea cu energie termică a localităților prin sisteme de producere și distribuție centralizate:
— promovarea producerii și furnizării eficiente de căldură.
–Hotărârea Guvernului nr. 443/2003:
— stabilește cadrul pentru dezvoltarea utilizării SRE (se constituie ca bază pentru Strategia națională de utilizare a SRE, sistemul certificatelor verzi etc.)
Proiecțiile emisiilor, precum și determinarea cantității totale de certificate ce urmează a fi alocate au fost stabilite ținându-se cont de toate aceste politici și măsuri pentru sectorul energetic.
Cum este garantat faptul că aceast număr total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră ce urmează a fi alocate se înscrie în linia atingerii țintei impuse statului membru prin Decizia 2002/358/CE sau prin Protocolul de la Kyoto?
Conform prognozei emisiilor de gaze cu efect de seră prezentate în cel mai recent inventar național al emisiilor de gaze cu efect de seră, precum și în Raportul progreselor10, România își va îndeplini angajamentul asumat prin Protocolul de la Kyoto.
Graficul de mai jos prezintă evoluția emisiilor de GES din România comparativ cu angajamentul asumat prin Protocolul de la Kyoto.
Figura 4. Emisii de gaze cu efect de seră comparativ cu ținta Kyoto
Numărul total de certificate a fost determinat pe baza proiecțiilor de sus în jos (top-down), determinate la rândul lor pe baza indicatorilor macroeconomici. Scenariul considerat a fost „afaceri ca de obicei”, ce nu presupune implementarea unor măsuri suplimentare de reducere a emisiilor de GES.
Evoluția cererii și a structurii producției de energie a fost analizată în baza politicilor existente și verificată de autoritatea competentă (MEF).
Proiecțiile emisiilor au ținut seama și de reducerea intensității carbonului în sectoarele aflate sub incidența schemei ca urmare a noilor investiții.
Măsurile de reducere a emisiilor de GES au fost stabilite pentru fiecare sector în parte, ținându-se seama de opțiuni și diferite măsuri indirecte viitoare ce ar putea avea un impact semnificativ asupra emisiilor de GES ale României.
Numărul total de certificate a fost determinat folosindu-se datele prezentate în cel mai recent Inventar național al emisiilor de gaze cu efect de seră precum și în Raportul progreselor 2006.
1.6.Garantarea faptului că numărul total de certificate nu este mai mare decât cel necesar
1.6.Cum este garantat faptul că aceast număr total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră ce urmează a fi alocate nu este mai mare decât necesarul ce rezultă din aplicarea strictă a criteriilor din anexa III a Directivei 2003/87/CE?
Numărul total de certificate este determinat pe baza proiecțiilor care au în vedere efectele politicilor și măsurilor, la nivel național și al sectoarelor, pentru a asigura conformarea cu cerințele referitoare la reducerea și controlul emisiilor de GES. Numărul total de certificate pentru 2007 este de 74.836.235, iar pentru 2008-2012 este de 75.944.352 anual, valoare care se situează sub plafonul prognozat al emisiilor aferente sectoarelor aflate sub incidența schemei, prin urmare acest criteriu se consideră îndeplinit.
10 Raportul României privind progresele în implementarea Protocolului de la Kyoto, transmis în ianuarie 2006 la UNFCCC.
A se vedea și secțiunea 1.5.
Cum este asigurată consistența datelor privind emisiile actuale și prognozate ca urmare a Deciziei 93/389/CEE?
Datele cu privire la emisiile actuale și prognozate, prezentate în Planul național de alocare sunt în concordanță cu informațiile existente în:
a)Raportul privind progresele în implementarea Protocolului de la Kyoto (RDP 2006);
b)Inventarul național al emisiilor de gaze cu efect de seră transmis la UE în mai 2006, cuprinzând inventarul emisiilor de GES pentru perioada 1990 — 2004.
A se vedea anexa A pentru detalii.
1.7.Considerarea potențialului de reducere a emisiilor în determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră
1.7.Vă rugăm explicați în paragraful 4.1 cum s-a ținut seama de potențialul de reducere a emisiilor (inclusiv cel tehnologic) la determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră.
În conformitate cu cel de-al doilea Ghid al Comisiei Europene privind elaborarea Planului național de alocare, în analiza potențialului economic și tehnologic de reducere a emisiilor sunt considerate creșterea anuală a PIB, precum și scăderea intensității carbonului la nivelul fiecărui sector. Efectul combinat al acestor doi indicatori reprezintă rata anuală a potențialului de reducere a emisiilor.
Pornindu-se de la emisiile anului relevant și presupunându-se că sectoarele au ponderi constante în totalul emisiilor și un potențial de reducere a emisiilor similar cu cel al întregii economii, se poate determina un „plafon indicativ”, în conformitate cu prevederile criteriului 3 din anexa III a Directivei 2003/87/CE.
A se vedea secțiunea 4.1 și anexa A pentru detalii.
1.8.Considerarea politicii comunitare
1.8.Vă rugăm listați în paragraful 5.3 instrumentele legislative și politice comunitare luate în considerare la determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, precizând în ce mod s-a ținut cont de acestea.
A se vedea secțiunea 5.3.
1.9.Licitarea certificatelor
1.9.În cazul în care statul membru intenționează să tranzacționeze o parte din certificatele de emisii de gaze cu efect de seră prin licitație, vă rugăm specificați procentul din numărul total de certificate ce va fi tranzacționat astfel și descrieți procedura de implementare a licitației.
România nu intenționează să scoată la licitație certificate în perioada 2007.
România nu intenționează să scoată la licitație certificate în perioada 2008 — 2012, cu excepția certificatelor din RNI rămase neutilizate la finele acestei perioade.
2.Determinarea numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de sector ETS
2.1.Metodologia de alocare la nivel de sector ETS
2.1.Ce metodologie a fost folosită în determinarea plafoanelor la nivelul fiecărui sector ETS? A fost folosită aceeași metodologie pentru toate sectoarele? În cazul în care metodologia folosită nu a fost aceeași pentru toate sectoarele, vă rugăm argumentați de ce folosirea de metodologii diferite a fost necesară, cum s-a făcut această diferențiere și prezentați dovezi ale faptului că prin folosirea de metodologii diferite nu sunt favorizate anumite sectoare.
Pentru alocarea certificatelor instalațiilor aflate sub incidența schemei, România a folosit abordarea în 2 pași: în primul pas este stabilit plafonul național, din care se extrag certificatele corespunzătoare rezervei pentru nou-intrați și rezervei pentru acordarea bonusului pentru acțiuni timpurii. Apoi, numărul de certificate rămas este alocat la nivelul sectoarelor ETS. În cel de-al doilea pas, certificatele sunt distribuite fiecărei instalații din cadrul fiecărui sector ETS.
Plafonul la nivel de sector ETS se determină astfel:
–pentru anul 2007, pe baza ponderilor deținute de fiecare sector ETS în plafonul pentru anul 2007, ponderi calculate ca raport între totalul emisiilor fiecărui sector (determinate pe baza proiecțiilor „de sus în jos”) și totalul emisiilor sectoarelor care intră sub incidența schemei;
–pentru perioada 2008 — 2012, pe baza mediei ponderilor deținute de fiecare sector în plafonul pentru perioada 2008 — 2012, ponderi calculate ca raport între totalul emisiilor fiecărui sector (determinate pe baza proiecțiilor „de sus în jos”) și totalul emisiilor sectoarelor care intră sub incidența schemei.
În cadrul alocării la nivel de sector se disting următoarele etape:
–definirea sectoarelor;
–determinarea emisiilor sectorului;
–determinarea ponderii emisiilor sectorului în totalul emisiilor provenite din activități ETS;
–corecția alocării pentru sectorul energie .
Au fost definite următoarele 8 sectoare (de alocare) ETS: sectorul energie, sectorul rafinare produse petroliere, sectorul producție și prelucrare metale feroase, sectorul ciment, sectorul var, sectorul sticlă, sectorul ceramică, sectorul celuloză și hârtie.
Factorul de creștere al emisiilor sectorului este determinat pe baza producției sectorului, creșterii PIB și a evoluției intensității carbonului. Numărul total de certificate se alocă sectoarelor în conformitate cu ponderea emisiilor acestora în totalul emisiilor viitoare. În final, din numărul de certificate aferent sectorului energie sunt extrase numărul corespunzător rezervei pentru acordarea bonusului pentru cogenerare, precum și cel corespunzător rezervei pentru proiecte de tip JI cu efect indirect asupra emisiilor din sectorul energetic.
Privatizarea timpurie a unor sectoare și investițiile deja realizate ca urmare a procesului de privatizare determină un potențial mai scăzut de reducere a emisiilor în primii ani de participare în cadrul schemei.
A se vedea anexa B pentru detalii cu privire la alocarea la nivel de sector.
2.2.Considerarea potențialului tehnologic de reducere a emisiilor
2.2.În cazul în care pentru determinarea plafoanelor sectoriale s-a ținut seama de potențialul (inclusiv cel tehnologic) activităților de reducere a emisiilor, vă rugăm precizați în ce mod a fost luat în calcul acest potențial , oferind detalii în paragraful 4.1 de mai jos.
La nivel de sector, reducerea intensității carbonului a fost determinată ținându-se seama de potențialul (inclusiv cel tehnologic) activităților de reducere a emisiilor.
A se vedea anexa B pentru detalii.
2.3.Considerarea cadrului legislativ și al politicilor comunitare
2.3.Vă rugăm listați în paragraful 5.3 cadrul legislativ și politicile luate în considerare la determinarea plafoanelor sectoriale, precizând în ce mod s-a ținut cont de acestea.
A se vedea secțiunea 5.3 pentru detalii cu privire la considerarea cadrului legislativ și a politicilor comunitare în determinarea plafoanelor sectoriale.
2.4.Mediul concurențial
2.4.În cazul în care pentru determinarea plafoanelor sectoriale s-a ținut seama de concurență din partea unor țări sau entități din afara Uniunii Europene, vă rugăm explicați în acest paragraf în ce mod.
Concurența din partea unor țări sau entități din afara Uniunii Europene nu a fost luată în considerare în determinarea plafoanelor sectoriale pentru perioada 2007, respectiv pentru perioada 2008 — 2012.
3.Determinarea numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de instalație
3.1.Metodologia de alocare la nivel de instalație
3.1.Ce metodologie a fost folosită în determinarea numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de instalație? A fost folosită aceeași metodologie pentru toate instalațiile? În cazul în care metodologia folosită nu a fost aceeași pentru toate instalațiile, vă rugăm argumentați necesitatea folosirii de metodologii diferite pentru instalații în cadrul aceluiași sector, prezentați în detaliu modul în care s-a făcut această diferențiere, precum și dovezi ale faptului că prin folosirea de metodologii diferite nu sunt favorizate/favorizați anumite instalații/anumiți operatori.
Odată stabilit numărul de certificate ce revine fiecăruia dintre cele 8 sectoare, acestea sunt alocate instalațiilor din cadrul sectorului. Pentru această alocare s-a folosit abordarea istorică, conform căreia numărul de certificate ce revine fiecărei instalații este determinat pe baza ponderii emisiilor relevante ale instalației din anul relevant în totalul emisiilor sectorului. Această metodologie se aplică atât pentru perioada 2007, cât și pentru perioada 2008—2012.
Alegerea acestei metodologii se bazează pe ipoteza că ponderea emisiilor unei instalații în cadrul sectorului nu se modifică substanțial în perioada 2005-2012. Pentru a ține cont de fluctuațiile în activitatea instalației nu se consideră un an istoric, ci o perioadă istorică, denumită perioadă de referință. Pentru
fiecare instalație se determină anul relevant, respectiv emisiile relevante ca medie între 2 ani cu cel mai ridicat nivel al emisiilor din cadrul perioadei de referință.
În cadrul alocării certificatelor la nivel de instalație se disting următoarele etape:
1.determinarea ponderii emisiilor instalației în totalul emisiilor sectorului în anul relevant; pentru perioada 2007, precum și pentru perioada 2008—2012; ponderea certificatelor alocate instalației din totalul sectorului este egală cu ponderea emisiilor instalației din anul relevant;
2.determinarea numărului de certificate ce revine fiecărei instalații.
În condițiile îndeplinirii criteriilor de eligibilitate, așa cum sunt acestea prezentate în secțiunea 4 și în anexele F și G, instalațiile pot primi un bonus, sub forma unui număr de certificate, pentru cogenerare sau pentru acțiuni timpurii. În cazul în care o instalație este eligibilă pentru ambele bonusuri, va primi numai bonusul aferent cogenerării.
Bonusul pentru cogenerare este acordat datorită faptului că România urmărește stimularea eficienței energetice și a folosirii tehnologiilor curate prin implementarea schemei ETS. Astfel, Planul național de alocare pentru prima, respectiv pentru cea de-a doua perioadă, ține seama de beneficiile cogenerării eficiente prin acordarea unui număr suplimentar de certificate instalațiilor de cogenerare ce îndeplinesc criteriile de eligibilitate listate în anexa F.
Bonusul pentru acțiuni timpurii se acordă pe baza faptului că utilizarea perioadei de referință avantajează operatorii care și-au redus emisiile după 2003. Există companii care, înainte de anul 2003, după privatizare, au investit voluntar în măsuri care au avut ca rezultat reducerea emisiilor de GES. România dorește să evite penalizarea operatorilor care, în perioada 1998—2002, au investit voluntar în măsuri ce au avut ca rezultat reducerea emisiilor. Acțiunile timpurii din această perioadă sunt luate în considerare prin acordarea unui număr suplimentar de certificate, sub forma unui bonus pentru acțiuni timpurii, instalațiilor ce îndeplinesc criteriile de eligibilitate listate în anexa G, atât pentru perioada 2007, cât și pentru perioada 2008—2012.
A se vedea anexa C pentru detalii asupra metodologiei de alocare la nivel de instalație. A se vedea anexele F și G pentru detalii asupra acordării acestui bonus.
3.2.Folosirea emisiilor istorice
3.2.În cazul în care determinarea numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de instalație a fost făcută pe baza emisiilor istorice, vă rugăm precizați dacă emisiile istorice au fost determinate conform liniilor directoare pentru monitorizare și raportare, în baza art. 14 al Directivei 2003/87/CE, și/sau dacă au fost supuse verificării independente.
Emisiile istorice au fost folosite pentru determinarea ponderii emisiilor instalației în totalul emisiilor sectorului. În acest scop, prin intermediul unui chestionar, operatorilor le-au fost solicitate următoarele informații:
–informații generale cu privire la instalație (adresă, date de contact etc.);
–diagrama procesului;
–producția istorică și prognozată a instalației;
–consumul istoric și prognozat de combustibil și materii prime.
Solicitarea informațiilor s-a făcut astfel încât să servească la determinarea emisiilor de GES în conformitate cu prevederile ghidurilor pentru monitorizarea și raportarea emisiilor de GES elaborate de Comisia Europeană.
Datele furnizate de către operatori au fost supuse verificării independente de către Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), astfel:
1.informațiile istorice au fost comparate cu informații existente în alte surse disponibile (rapoarte sectoriale, rapoarte de companie etc.);
2.au fost verificate caracterul complet, acuratețea, corectitudinea și consistența datelor;
3.consumurile de combustibil și materii prime au fost analizate comparativ cu evoluția producției și a emisiilor, ținându-se seama de creșterea capacității sau închiderea parțială a instalațiilor.
În cazul chestionarelor incomplete sau incorect completate, acestea au fost retransmise operatorilor sau informația a fost obținută prin contact direct cu aceștia.
Factorii de emisie folosiți pentru calculul emisiilor sunt cei listați în liniile directoare IPCC — 1996. Există și excepții datorate faptului că aceste linii directoare nu includ factori de emisie pentru o serie de materii prime folosite în anumite activități aflate sub incidența ETS. În aceste cazuri particulare au fost folosiți factori de emisie proveniți din alte surse oficiale.
A se vedea anexa C pentru detalii.
3.3.Acțiuni timpurii și tehnologii curate
3.3.În cazul în care pentru determinarea numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivel de instalație s-a ținut seama de acțiuni timpurii și tehnologii curate, vă rugăm specificați acest lucru în acest paragraf și descrieți în detaliu modul în care au fost luate în considerare în paragraful 4.2 și/sau 4.3.
România ține seama de acțiunile timpurii, sub forma unui bonus pentru acțiuni timpurii, acordat pentru ambele perioade, 2007 și 2008—2012.
A se vedea anexa G pentru detalii.
România ține seama de tehnologiile curate, sub forma unui bonus pentru cogenerare, acordat pentru ambele perioade, 2007 și 2008—2012.
A se vedea anexa F pentru detalii.
3.4.Includerea unilaterală a instalațiilor
3.4.În cazul în care statul membru dorește să includă unilateral instalații din sectoarele listate în anexa I, dar cu capacități sub plafoanele stabilite în această anexă, vă rugăm explicați în paragraful următor motivul includerii acestora, cu referire în special la efectele pe piețele interne și la eventuale distorsiuni ale pieței concurențiale și integrității de mediu a schemei.
România nu dorește să includă unilateral instalații din sectoarele listate în anexa I cu capacități sub plafoanele stabilite în această anexă, în perioada 2007 sau în perioada 2008—2012.
3.5.Excludere temporară
3.5.În cazul în care statul membru dorește să excludă temporar anumite instalații, cel mai târziu până la data de 31 decembrie 2007, vă rugăm explicați în detaliu în paragraful de mai jos cum sunt îndeplinite cerințele art. 27(2)(a) — (c) din Directiva 2003/87/CE.
România nu intenționează să excludă temporar instalații până la data de 31 decembrie 2007.
4.Aspecte tehnice
4.1.Potențialul (inclusiv tehnologic) de reducere a emisiilor
4.1.1.Criteriul (3) a fost folosit numai pentru determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră sau/și în cadrul alocării certificatelor la nivel de sector? Vă rugăm descrieți metodologia (inclusiv ipotezele de bază) folosită pentru evaluarea potențialului activităților de reducere a emisiilor. Care au fost rezultatele obținute? Cum este garantat faptul că numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră alocate este în conformitate cu acest potențial?
Criteriul 3 cere ca numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră ce urmează a fi alocate să fie în conformitate cu potențialul (tehnologic sau de alt tip) de reducere a emisiilor al activităților aflate sub incidența schemei.
La stabilirea numărului de certificate ce urmează a fi alocate sectoarelor ETS, România a ținut seama de potențialul de reducere a emisiilor; acesta a fost luat în considerare și pentru determinarea scăderii emisiilor de GES la nivelul sectoarelor.
A se vedea anexele A și B pentru detalii.
4.1.2.Vă rugăm descrieți metoda sau formula folosită pentru determinarea numărului de cerificate la nivel național sau sectorial, ținând seama de potențialul sectoarelor de a reduce emisiile.
A se vedea anexele A și B.
4.1.3.Dacă pentru stabilirea numărului de certificate alocate fiecărei instalații s-a folosit
„benchmarking”, vă rugăm precizați tipul și formula folosite. Ce tip de „benchmark” a fost selectat și cum înglobează acesta progresul realizabil? De ce prognoza rezultată astfel este considerată a fi cea mai probabilă dezvoltare? Vă rugăm justificați răspunsurile.
În cadrul elaborării Planului național de alocare al României, benchmarkingul nu a fost utilizat pentru perioada 2007 sau perioada 2008—2012.
4.2.Acțiuni timpurii
4.2.1.Dacă s-a ținut seama de acțiunile timpurii în cadrul alocării la nivel de instalație, vă rugăm descrieți în ce mod. Vă rugăm enumerați și descrieți criteriile de eligibilitate pentru acțiuni timpurii. Vă rugăm demonstrați faptul că acțiunile considerate au dus la reduceri de emisii suplimentare celor impuse de legislația în vigoare la momentul implementării acestora. Dacă au fost folosite benchmarkuri, vă rugăm descrieți modul de selectare al instalațiilor cărora le-au fost aplicate și criteriul de selectare a tipului de benchmark. De asemenea, vă rugăm justificați rezultatele.
În conformitate cu criteriul 7 prevăzut în anexa III la Directiva 2003/87/CE, România intenționează să acorde bonusuri pentru acțiunile timpurii, atât pentru perioada 2007, cât și pentru perioada 2008—2012.
România dorește să sprijine operatorii care au investit voluntar în măsuri de reducere a emisiilor în perioada 1998—2002. Acțiunile timpurii din această perioadă vor fi luate în considerare prin acordarea unui
număr suplimentar de certificate sub forma unui bonus pentru acțiuni timpurii instalațiilor ce îndeplinesc criteriile de eligibilitate listate în anexa G, atât pentru perioada 2007 cât și pentru perioada 2008—2012.
Pentru a fi eligibilă sub „acțiuni timpurii”, acțiunea trebuie să fi avut ca efect reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră suplimentar măsurilor obligatorii de reducere a emisiilor impuse de legislația în vigoare la momentul implementării.
Operatorii au avut ocazia de a se înscrie pentru obținerea bonusului prin furnizarea ANPM a următoarelor informații:
–emisia specifică înainte și după implementarea proiectului;
–descrierea tipului de investiție și a proiectului;
–demonstrarea adiționalității proiectului și a faptului că proiectul a fost voluntar.
Datele furnizate de către operatori au fost verificate prin intermediul aceluiași tip de proceduri ca și cele folosite la determinarea emisiilor istorice. Benchmarkingul nu a fost folosit.
Din totalul de 41 de instalații care au solicitat acordarea bonusului pentru acțiuni timpurii, 31 de instalații au primit acest bonus, pe baza criteriilor de eligibilitate
A se vedea anexa G pentru detalii cu privire la calcularea bonusului.
4.3.Tehnologii curate
4.3.1.Cum s-a ținut seama în procesul de alocare de tehnologiile curate, inclusiv eficiență energetică? Ce tip de tehnologie curată a fost considerat și în baza cărui criteriu? Între tehnologiile de producere a energiei considerate se regăsesc și cele ce au primit ajutor de stat pentru protecția mediului de la oricare dintre statele membre? Vă rugăm listați tehnologiile ce reprezintă „cea mai bună tehnologie disponibilă” (best available techniques), așa cum este aceasta definită de Directiva 96/61/CE, și explicați modul în care contribuie la limitarea emisiilor de gaze cu efect de seră.
România urmărește stimularea eficienței energetice și a folosirii tehnologiilor curate prin implementarea schemei. Astfel, Planul național de alocare pentru prima, respectiv pentru cea de-a doua perioadă, ține seama de beneficiile cogenerării eficiente prin acordarea unui bonus, sub forma unui număr suplimentar de certificate, instalațiilor de cogenerare ce îndeplinesc criteriile de eligibilitate.
Bonusul se acordă atât în perioada 2007, cât și în perioada 2008—2012, cu condiția îndeplinirii următoarelor criterii:
–eficiența producerii simultane și combinate a energiei electrice și energiei termice utile este de minimum 65%;
–economia de combustibil aferentă producerii combinate și simultane de energie electrică și termică, comparativ cu producerea separată a acelorași cantități de energie, este mai mare decât zero.
Bonusul este determinat pe baza economiei de combustibil (prin urmare reducerea emisiilor de GES) datorate producerii combinate și simultane de electricitate și căldură, comparativ cu producerea separată a acelorași cantități în centrale convenționale.
Pentru a nu se aplica un tratament discriminatoriu între instalațiile existente și cele nou intrate în ceea ce privește cogenerarea, acestea din urmă se vor supune altor reguli privind RNI (a se vedea anexa D). La alocarea din rezerva pentru nou-intrați (RNI) instalațiile de cogenerare vor beneficia de un regim special comparativ cu celelalte instalații care aplică pentru această rezervă.
Din totalul de 51 de instalații care au solicitat acordarea bonusului pentru cogenerare, 38 de instalații au primit acest bonus, pe baza criteriilor de eligibilitate.
Bonusul pentru cogenerare este extras din numărul total de certificate alocat sectorului energie, cogenerarea fiind parte a acestui sector.
A se vedea anexa F pentru detalii privind calcularea bonusului și criteriilor de eligibilitate.
5.Cadrul legislativ și politica comunitară
5.1.Politica concurențială (art. 81—82 și 87—88 din Tratatul de aderare la UE)
5.1.În cazul în care autoritatea competentă a fost înștiințată oficial cu privire la intenția operatorilor de a forma un grup comun al instalațiilor (pool) și intenționează să permită acest lucru, vă rugăm anexați o copie a solicitării. Ce procent din numărul total de certificate revine acestei asociații? Ce procent din numărul alocat sectorului reprezentat revine acestei asociații?
România a permis operatorilor să formeze grupuri comune ale instalațiilor.
Operatorii au putut solicita formarea unui grup comun al instalațiilor pentru perioada 2008—2012 până la data de 30 septembrie 2006. Nu a fost înregistrată nicio solicitare în acest sens.
5.2.Politica de piață internă — nou-intrați (art. 43 din Tratatul de aderare la UE)
5.2.1.Nou-intrați
5.2.1.Cum este permisă participarea nou-intraților în cadrul schemei ETS? În cazul în care a fost stabilită o rezervă pentru nou-intrați, cum a fost determinat numărul de certificate ce revin acestei rezerve și în ce mod se alocă acestea? Vă rugăm precizați ce se întâmplă cu certificatele din această rezervă rămase neutilizate la finele perioadei. Cum este soluționat cazul în care cererea de certificate din această rezervă este superioară disponibilului?
România permite participarea nou-intraților în cadrul schemei prin constituirea unei rezerve de certificate pentru această categorie de instalații, denumită rezerva pentru nou-intrați (RNI).
RNI este scăzută din numărul total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră stabilit la nivel național și este accesibilă nou-intraților din toate sectoarele aflate sub incidența schemei.
Alocarea certificatelor din această rezervă se va realiza cu titlu gratuit, în baza principiului „primul venit, primul servit”. În cazul în care cererea de certificate din această rezervă depășește disponibilul, operatorii trebuie să cumpere certificatele necesare pe piață. Pentru situația în care o instalație își mărește capacitatea, din RNI vor fi alocate certificate corespunzătoare numai acestei creșteri.
Nou-intrații vor primi 95% din numărul de certificate solicitate din RNI (vezi anexa D pentru detalii cu privire la modul de calcul). Pentru a compensa faptul că instalațiile existente de cogenerare primesc un bonus, s-a decis acordarea a 99% din numărul de certificate solicitat pentru instalațiile nou-intrate care folosesc sisteme de cogenerare. Măsura susține dezvoltarea cogenerării ca tehnologie eficientă.
Certificatele rămase neutilizate din RNI la finele perioadei 2008—2012 vor fi scoase la licitație. A se vedea anexa D pentru detalii cu privire la alocarea de certificate către nou-intrați.
5.2.2.Informații cu privire la numărul nou-intraților
5.2.3.Sunt disponibile informații cu privire la numărul instalațiilor nou-intrate (prin solicitări de cumpărare a terenurilor, avize de construcție, solicitări de obținere a acordului de mediu)? Au fost acordate autorizații privind emisiile de gaze cu efect de seră operatorilor cu instalații aflate în construcție, dar care vor începe operarea lor în perioada 2005—2007?
La data notificării acestui document către Comisia Europeană, un număr de 38 de operatori au exprimat intenția aplicării pentru nou-intrați pentru perioada 2008—2012. Pentru aceste instalații, autorizațiile privind emisiile de gaze cu efect de seră vor fi acordate la punerea în funcțiune a acestora.
Vezi anexa D pentru informații suplimentare cu privire la dimensiunea RNI și metodologia de alocare a certificatelor din această rezervă.
5.3.Alte politici și măsuri legislative
5.3.1.Alte politici și măsuri legislative comunitare
5.3.1.Vă rugăm listați mai jos alte politici și măsuri legislative comunitare avute în vedere la elaborarea Planului național de alocare, explicând ce influență au exercitat acestea asupra alocării și în cadrul căror sectoare.
În tabelul de mai jos sunt listate politici și măsuri legislative comunitare avute în vedere la elaborarea Planului național de alocare:
| Reglementare | Transpunere în legislația românească | Efect asupra emisiilor |
|---|---|---|
| Directiva 96/61/CE cu privire la controlul și prevenirea integrată a poluării | Legea nr. 84/2006 | Prin autorizația integrată (IPPC) sunt impuse limite la emisiile în aer (altele decât emisiile de CO2) conform BREF-BAT, având ca rezultat, implicit, reducerea emisiilor de CO2. |
| Directiva 1999/13/CE cu privire la limitarea emisiilor de COV datorate utilizării solvenților organici în anumite activități | Ordinul nr. 859/2005 | Impune instalațiilor ce folosesc solvenți organici adoptarea măsurilor de reducere a emisiilor de COV în atmosferă, precum și măsuri de creștere a eficienței. |
| Directiva 2000/76/CE cu privire la incinerarea deșeurilor | Hotărârea Guvernului nr. 268/2005 | Impune condițiile de operare a incineratoarelor începând cu anul 2005, având astfel impact indirect asupra emisiilor de GES. |
| Directiva 2001/77/CE cu privire la promovarea producției de electri- citate din surse regenerabile pe piața internă | Hotărârea Guvernului nr. 443/2003 | Promovează creșterea cotei electricității produse din surse regenerabile, contribuind la reducerea emisiilor prin reducerea cantității de electricitate produsă din surse convenționale de energie. |
| Directiva 2001/80/CE cu privire la limitarea emisiilor instalațiilor mari de ardere | Hotărârea Guvernului nr. 322/2005 | Începând cu anul 2008, limitează emisiile de oxizi de sulf, oxizi de azot și pulberi provenite de la instalațiile de ardere cu putere termică mai mare de 50 MW. Prin sistemul de monitorizare impus pentru aceste instalații se așteaptă ca operatorii să îmbunătățească sistemul de operare, cu efect și asupra emisiilor de CO2. Posibila creștere a emisiilor de CO2 datorată impunerii instalațiilor de desulfurare și a instalațiilor de reducere catalitică va fi compensată de cele expuse anterior. |
| Directiva 2001/81/CE cu privire la stabilirea plafoanelor naționale de emisii în atmosferă | Hotărârea Guvernului nr. 1.856/2005 | Stabilește plafoane naționale pentru poluanții ce cauzează acidifierea și eutrofizarea. Prin limitarea emisiilor de oxizi de sulf și de azot proveniți din instalații mari de ardere, limitează durata de folosire a acestora și, prin urmare, emisiile de CO2 asociate. |
5.3.2.Prevederi legislative comunitare noi
5.3.2.La elaboararea Planului național de acțiune au fost avute în vedere măsuri legislative
comunitare noi ce ar putea avea impact inevitabil asupra emisiilor? În cazul în care au fost avute în vedere, vă rugăm explicați de ce impactul acestora este considerat ca fiind inevitabil și în ce mod s-a ținut seama de acest impact.
A se vedea tabelul prezentat în secțiunea anterioară.
6.Consultarea publicului
6.1.Comentarii
6.1.Prin ce modalitate este Planul național de alocare supus consultării publicului?
Consultarea publicului cu privire la metodologia și principiile aplicate în cadrul Planului național de alocare este esențială în vederea asigurării corectitudinii acestuia și a sprijinului necesar implementării sale. În conformitate cu reglementările naționale cu privire la consultarea publicului și cu Directiva ETS a fost adoptată următoarea procedură:
–coordonatorul procedurii de consultare a publicului este Ministerul Mediului și Dezvoltării Durabile (MMDD);
–toate documentele de discuție au fost publicate pe website-ul MMDD11, precum și pe website-ul dedicat implementării ETS în România12;
–comentariile au fost transmise la MMDD, începând cu 30 august 2006, pe o perioadă de 30 de zile.
6.2.Înregistrarea comentariilor
6.2.Cum vor fi luate în considerare comentariile primite înainte de decizia finală asupra alocării?
Prima versiune a PNA a fost publicată pentru dezbatere publică la data de 29 august 2006 pe diferite website-uri ale autorităților pentru protecția mediului ( www.mmediu.ro, www.eu-ets.ro, www.anpm.ro). Documentul de discuție a fost publicat pentru consultarea publicului timp de 30 de zile, în perioada 29 august — 30 septembrie 2006. Pe parcursul acestei perioade, au fost înregistrate comentarii din partea tuturor celor implicați, după cum urmează:
–operatori (80);
–asociații și organizații profesionale (UNIROM SIDER, CIROM, ROMPAP, STICEF);
–organizații neguvernamentale;
–autorități publice.
Ministerul Mediului și Dezvoltării Durabile, în calitate de autoritate responsabilă pentru elaborarea PNA, a răspuns tuturor comentariilor și observațiilor prin intermediul scrisorilor transmise electronic sau prin poștă și/sau în cadrul întâlnirilor ce au avut loc la sediul său. Comentariile primite au fost înregistrate și structurate pe categorii în funcție de tipul acestora.
O echipă MMDD/ANPM, cu sprijinul consultanților locali, a analizat comentariile primite și a decis asupra acțiunilor ulterioare. Au fost formulate și transmise răspunsuri și au avut loc consultări cu operatorii la sediul MMDD.
A fost organizat un seminar-dezbatere, în data de 22 septembrie 2006, la care au participat 60 de operatori.
A fost luată în considerare posibilitatea existenței unor instalații neidentificate la momentul realizării inventarului instalațiilor, ai căror operatori au transmis ulterior către Agenția Națională pentru Protecția Mediului chestionarele cu datele privind instalațiile deținute. Pe durata perioadei de consultări, s-au identificat 24 de instalații neinventariate inițial.
Ca urmare a comentariilor și observațiilor primite, MMDD a revizuit analiza sa și/sau rezultatele acesteia, la nivel macro- și microeconomic, precum și principiile și metodologia ce au stat la baza elaborării PNA.
6.3.Influența comentariilor asupra Planului național de alocare
6.3.Vă rugăm prezentați un rezumat al comentariilor primite pe parcursul primei perioade de consultare a publicului ce au avut impact asupra planului de alocare, explicând cum au fost acestea luate în considerare.
Pe parcursul celor 30 de zile rezervate consultării publicului, au fost înregistrate 90 de comentarii și solicitări din partea operatorilor, vizând:
–explicații privind metodologia de alocare a certificatelor la nivel de instalație și la nivel de sector;
–detalierea aspectelor legate de rezerva pentru nou-intrați și criteriile de încadrare a instalațiilor în această categorie;
–modificarea datelor previzionate privind producțiile și consumurile de combustibili și materii prime, atât pentru anul 2007, cât și pentru perioada 2008—2012;
–solicitări privind creșterea numărului de certificate alocate, atât pentru anul 2007, cât și pentru perioada 2008—2012;
–solicitări privind acordarea bonusului de cogenerare sau a celui pentru acțiuni timpurii.
În urma comentariilor primite din partea operatorilor în cazul unor instalații s-a constatat insuficiența datelor transmise prin intermediul chestionarelor. În aceste situații au fost solicitate informații suplimentare sau clarificări, pentru fiecare caz în parte.
Varianta de lucru a Planului național de alocare a fost supusă revizuirilor, luându-se în calcul datele noi/suplimentare transmise de operatori.
7.Criterii avute în vedere, altele decât cele listate în anexa III a Directivei 2003/87/CE
7.1.Criterii avute în vedere, altele decât cele listate în anexa III
7.1.În cadrul elaborării Planului național de alocare au fost avute în vedere și alte criterii în afara
celor listate în anexa III a Directivei 2003/87/CE. Vă rugăm mentionați-le, specificând cum au fost implementate și de ce nu sunt considerate ca fiind discriminatorii.
În cadrul elaborării Planului național de alocare, pentru perioada 2007, respectiv pentru perioada 2008 — 2012, nu au fost avute în vedere alte criterii în afara celor listate în anexa III a Directivei 2003/87/CE.
8.Lista instalațiilor și alocarea propusă pentru perioadele 2007 și 2008—2012
8.1.Lista instalațiilor și alocarea propusă pentru perioada 2007
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SC Termoelectrica SA - SE Borzești | SC Termoelectrica SA | Bacău | Producere energie electrică | Energie | 284691 | |
| 2 | SC Termoelectrica SA - SE Brăila | SC Termoelectrica SA | Brăila | Producere energie electrică | Energie | 474476 | |
| 3 | SC Termoelectrica SA - SE Doicești | SC Termoelectrica SA | Dâmbovița | Producere energie electrică | Energie | 446332 | |
| 4 | SC Complexul Energetic Craiova SA - SE Ișalnița | SC Complexul Energetic Craiova SA | Dolj | Producere energie electrică | Energie | 3085897 | (5) |
| 5 | SC Complexul Energetic Rovinari SA | SC Complexul Energetic Rovinari SA | Gorj | Producere energie electrică | Energie | 5457841 | (5) |
| 6 | SC Complexul Energetic Turceni SA | SC Complexul Energetic Turceni SA | Gorj | Producere energie electrică | Energie | 6393199 | (5) |
| 7 | SC Electrocentrale București SA-SE Mureș-CTE IERNUT | S.C Electrocentrale București SA | Mureș | Producere energie electrică | Energie | 1180699 | |
| 8 | SC CET ARAD SA - CET Lignit | SCCET ARAD SA | Arad | Producere energie electrică și termică | Energie | 488896 | |
| 9 | SC CET ARAD SA- CET Hidrocarburi | SC CET ARAD SA | Arad | Producere energie electrică și termică | Energie | 39828 | (4) |
| 10 | SC TERMOFICARE 2000 - Pitești Sud | SC TERMOFICARE 2000 | Argeș | Producere energie electrică și termică | Energie | 231193 | |
| 11 | SC TERMOFICARE 2000 - Gavana | SC TERMOFICARE 2000 | Argeș | Producere energie electrică și termică | Energie | 157757 | (4) |
| 12 | SC TERMON SRL | SC TERMON SRL | Bacău | Producere energie electrică și termică | Energie | 129499 | |
| 13 | SC CET SA Bacău - Inst. nr.1 | SC CET SA Bacău | Bacău | Producere energie electrică și termică | Energie | 338064 | |
| 14 | SC CET SA Bacău - Inst. nr.2 | SC CET SA Bacău | Bacău | Producere energie termică | Energie | 12193 | |
| 15 | SC UZINA TERMICA COMĂNEȘTI SA | SC UZINA TERMICĂ COMĂNEȘTI SA | Bacău | Producere energie termică | Energie | 13645 | |
| 16 | SC Electrocentrale Oradea SA | SC Electrocentrale Oradea SA | Bihor | Producere energie electrică și termică | Energie | 1231431 | (4) |
| 17 | Direcția de Termoficare a Municipiului Bistrița | Direcția de Termoficare a Municipiului Bistrița | Bistrița- Năsăud | Producere energie termică | Energie | 5597 | |
| 18 | SC TERMICA SA BOTOȘANI | SC TERMICA SA | Botoșani | Producere energie electrică și termică | Energie | 100195 | (4) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 | SC CET Brașov SA - CET Brașov | SC CET Brașov SA | Brașov | Producere energie electrică și termică | Energie | 394773 | |
| 20 | SC CET Brașov SA - CT METROM | SC CET Brașov SA | Brașov | Producere energie termică | Energie | 32232 | |
| 21 | SC CET SA Brăila | SC CET SA Brăila | Brăila | Producere energie electrică și termică | Energie | 158548 | (4) |
| 22 | Regia Autonomă Municipală ‘’RAM’’Buzău | Regia Autonomă Municipală „RAM’’ Buzău | Buzău | Producere energie termică | Energie | 62517 | |
| 23 | SC Electrocentrale București SA- SE București - CET Progresu | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 558568 | (4) |
| 24 | SC Electrocentrale București SA- SE București - CET București Vest | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 689306 | (4) |
| 25 | SC Electrocentrale București SA- SE București - CET Titan | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 85202 | (4) |
| 26 | SC Electrocentrale București SA- SE București - CET Grozăvești | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 322230 | (4) |
| 27 | SC Electrocentrale București SA- SE București - CET București Sud | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 1598760 | (4) |
| 28 | SC VEST ENERGO SA | SC VEST ENERGO SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 39072 | (4) |
| 29 | RADET - centrala CTZ Casa Presei | RADET BUCUREȘTI | București | Producere energie termică | Energie | 34383 | |
| 30 | SC Electrocentrale București - SE Constanța - CET PALAS | SC Electrocentrale București SA | Constanța | Producere energie electrică și termică | Energie | 652470 | (4) |
| 31 | Centrala Termică de Zonă | Regia Autonomă de Termoficare Cluj-Napoca | Cluj | Producere energie termică | Energie | 21650 | |
| 32 | CCNE CT ZONA SOMEȘ NORD | SC COLONIA CLUJ- NAPOCA ENERGY SRL | Cluj | Producere energie electrică și termică | Energie | 35142 | (4) |
| 33 | SC CET ENERGOTERM REȘIȚA SA | SC CET ENERGOTERM REȘIȚA SA | Caraș- Severin | Producere energie electrică și termică | Energie | 76456 | (4) |
| 34 | SC TERMICA SA TÂRGOVIȘTE | SC TERMICA SA TÂRGOVIȘTE | Dâmbovița | Producere energie electrică și termică | Energie | 58227 | (4) |
| 35 | SC Complexul Energetic Craiova SA - SE Craiova II | Complexul Energetic Craiova | Dolj | Producere energie electrică și termică | Energie | 1641882 | (5) |
| 36 | SC Uzina Termică Calafat SA | SC Uzina Termică Calafat SA | Dolj | Producere energie termică | Energie | 14946 | |
| 37 | SC ELECTROCENTRALE GALAȚI SA | SC ELECTROCENTRALE GALAȚI SA | Galați | Producere energie electrică și termică | Energie | 1085307 | |
| 38 | SC Uzina Termoelectrică Giurgiu SA | SC Uzina Termoelectrică Giurgiu SA | Giurgiu | Producere energie electrică și termică | Energie | 252507 | |
| 39 | SC Uzina de Agent Termic și Alimentare cu Apă | SC Uzina de Agent Termic și Alimentare cu Apă | Gorj | Producere energie termică | Energie | 39371 | |
| 40 | SC Termoelectrica SA - SE Paroșeni | SC Termoelectrica SA | Hunedoara | Producere energie electrică și termică | Energie | 895537 | (4) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 41 | SC Electrocentrale Deva SA | SC Electrocentrale Deva SA | Hunedoara | Producere energie electrică și termică | Energie | 4201074 | (4) |
| 42 | SC Acvacalor SA Brad | SC Acvacalor SA Brad | Hunedoara | Producere energie termică | Energie | 17382 | |
| 43 | SC CET IAȘI SA CET Iași I | SC CET IAȘI SA | Iași | Producere energie electrică și termică | Energie | 296383 | (4) |
| 44 | SC CET IAȘI SA CET Iași II | SC CET IAȘI SA | Iași | Producere energie electrică și termică | Energie | 496359 | (4) |
| 45 | R.A.A.N. Sucursala ROMAG TERMO | R.A.A.N. Sucursala ROMAG TERMO | Mehedinți | Producere energie electrică și termică | Energie | 2600112 | (4) |
| 46 | SC Energomur SA, Centrala Termică nr. 2 Dâmbul Pietros | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 6357 | (5) |
| 47 | SC Energomur SA, Centrala Termică nr. 3 Tudor Vladimirescu | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 3911 | (2) |
| 48 | SC Energomur SA, Centrala Termică nr. 4 Tudor Vladimirescu | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 4118 | (2) |
| 49 | SC Energomur SA, Centrala Termică nr. 5 Tudor Vladimirescu | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 2837 | (2) |
| 50 | SC Energomur SA, Centrala Termică nr. 6 Tudor Vladimirescu | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 3946 | (2) |
| 51 | SC DALKIA TERMO PRAHOVA SRL Punct de lucru Brazi | SC DALKIA TERMO PRAHOVA SRL | Prahova | Producere energie electrică și termică | Energie | 514797 | (4) |
| 52 | SC UZINA ELECTRICĂ ZALĂU SA | SC UZINA ELECTRICĂ ZALĂU SA | Sălaj | Producere energie electrică și termică | Energie | 121478 | |
| 53 | SC CET Govora SA | SC CET Govora SA | Vâlcea | Producere energie electrică și termică | Energie | 1636678 | (4) |
| 54 | SC TERMICA VASLUI SA | SC TERMICA VASLUI SA | Vaslui | Producere energie termică | Energie | 38497 | (5) |
| 55 | SC TERMICA SA Suceava - CET pe huilă | SC TERMICA SA Suceava | Suceava | Producere energie electrică și termică | Energie | 456932 | (5) |
| 56 | SC TERMICA SA Suceava - CT pe hidrocarburi | SC TERMICA SA Suceava | Suceava | Producere energie termică | Energie | 35818 | |
| 57 | SC SERVICII COMUNALE SA RĂDĂUȚI CENTRALA TERMICĂ | SC SERVICII COMUNALE SA RĂDĂUȚI | Suceava | Producere energie termică | Energie | 15534 | |
| 58 | SC Terma-Serv SRL CAF 5M | SC Terma-Serv SRL | Teleorman | Producere energie termică | Energie | 12732 | |
| 59 | CET TIMIȘOARA CENTRU | SC COLTERM SA | Timiș | Producere energie electrică și termică | Energie | 147729 | (4) |
| 60 | CT TIMIȘOARA SUD | SC COLTERM SA | Timiș | Producere energie termică | Energie | 208957 | |
| 61 | CAF NR. 1 | SC ENERGOTERM SA TULCEA | Tulcea | Producere energie termică | Energie | 17430 | |
| 62 | SC ENET SA FOCȘANI | SC ENET SA FOCȘANI | Vrancea | Producere energie electrică și termică | Energie | 115689 | (4) |
| 63 | SC GHCL UPSOM ROMÂNIA SA | SC GHCL UPSOM ROMÂNIA SA | Alba | Industria chimică | Energie | 149760 | (4) |
| 64 | SC KRONOSPAN SEBEȘ SA | SC KRONOSPAN SEBEȘ SA | Alba | Industria lemnului | Energie | 28704 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 65 | SC KRONOSPAN SEPAL SA | SC KRONOSPAN SEPAL SA | Alba | Industria lemnului | Energie | 59022 | |
| 66 | SC HOLZINDUSTRIE SCHWEIGHOFER SRL | SC HOLZINDUSTRIE SCHWEIGHOFER SRL | Alba | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 67 | SC Automobile Dacia SA | SC Automobile Dacia SA | Argeș | Industria autovehicule | Energie | 197206 | (5) |
| 68 | Stația de dezbenzinare Merișani | PETROM SA | Argeș | Industria petrolieră | Energie | 24654 | |
| 69 | SC Chimcomplex SA Borzești — Instalații ardere | SC Chimcomplex SA Borzești | Bacău | Industria chimică | Energie | 40438 | (5) |
| 70 | SC AMURCO SRL Bacău | SC AMURCO SRL Bacău | Bacău | Industria chimică | Energie | 845374 | |
| 71 | Centrala termică SC AEROSTAR SA BACĂU | SC AEROSTAR SA BACĂU | Bacău | Industria aeronautică | Energie | 5569 | |
| 72 | SC DIANA FOREST SA — F.I.L. MĂRGINENI | SC DIANA FOREST SA BACĂU | Bacău | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 73 | SC DIANA FOREST SA — F.I.L. ONEȘTI | SC DIANA FOREST SA BACĂU | Bacău | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 74 | SC European Food SA | SC European Food SA | Bihor | Industria alimentară | Energie | 73816 | |
| 75 | SC Electroprecizia SA — Centrala termică | SC Electroprecizia SA | Brașov | Industria electrotehnică | Energie | 4650 | |
| 76 | SC Viromet SA | SC Viromet SA | Brașov | Industria chimică | Energie | 77744 | |
| 77 | SC IAR SA | SC IAR SA | Brașov | Industria aeronautică | Energie | 5132 | |
| 78 | SC Nitrofertilizer SA Făgăraș | SC Nitrofertilizer SA Făgăraș | Brașov | Industria chimică | Energie | 18272 | |
| 79 | SC NITROSERVICE SA | SC NITROSERVICE SA | Brașov | Industria chimică | Energie | 64659 | |
| 80 | SC PROMEX Brăila | SC PROMEX Brăila | Brăila | Industria metalelor feroase | Energie | 6454 | |
| 81 | SC Nusco Imobiliara SRL C.E.T. | SC Nusco Imobiliara SRL | București | Industria lemnului | Energie | 87537 | (4) |
| 82 | SC CET GRIVIȚA SRL | SC CET GRIVIȚA SRL | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 51063 | (4) |
| 83 | SC URSUS BREWERIES SA Sucursala Buzău | SC URSUS BREWERIES SA Sucursala Buzău | Buzău | Industria alimentară | Energie | 9043 | |
| 84 | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU | Buzău | Industria alimentară | Energie | 76578 | (4) |
| 85 | SC UCM Reșița SA Punct de lucru Platforma ABC | SC UCM Reșița SA | Caraș- Severin | Industria construcții mașini | Energie | 5481 | |
| 86 | SC UCM Reșița SA Punct de lucru Calnicel | SC UCM Reșița SA | Caraș- Severin | Industria construcții mașini | Energie | 3756 | |
| 87 | SC Zahar SA Călărași | SC Zahar SA Călărași | Călărași | Industria alimentară | Energie | 22534 | |
| 88 | SC Uzina Termoelectrică Midia SA | SC Uzina Termoelectrică Midia SA | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 284113 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 89 | Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA — Direcția CNE Cernavodă | Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA — Direcția CNE Cernavodă | Constanța | Producere energie electrică și termică | Energie | 12335 | |
| 90 | SC Terapia SA | SC Terapia SA | Cluj | Industria farmaceutică | Energie | 9282 | |
| 91 | SC Carbochim SA | SC Carbochim SA | Cluj | Industria produselor abrazive | Energie | 3681 | |
| 92 | SC ARGILLON ROMÂNIA SA | SC ARGILLON ROMÂNIA SA | Cluj | Industria ceramică | Energie | 27607 | |
| 93 | SC ROMPETROL Petrochemicals SRL | SC ROMPETROL Petrochemicals SRL | Constanța | Industria petrochimică | Energie | 111443 | |
| 94 | Secția Terminal Midia | PETROM SA - Membru OMV GRUP | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 18680 | |
| 95 | Platforma Fixă Centrală de Producție (PFCP), Secția 6 Producție, Secția 7 Producție | PETROM SA - Membru OMV GRUP | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 80844 | |
| 96 | SC Oțel INOX SA | SC Oțel INOX SA | Dâmbovița | Industria metale feroase | Energie | 25502 | |
| 97 | Bateria 6 Gorgoteni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 20296 | |
| 98 | Bateria 1 Moreni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 9876 | |
| 99 | Bateria 30 Pascov | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 9514 | |
| 100 | PETROM SA — Combinatul DOLJCHIM Craiova | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 565766 | |
| 101 | SC CARGILL OILS SA PODARI | SC CARGILL OILS SA PODARI | Dolj | Industria alimentară | Energie | 42593 | |
| 102 | Dezbenzinare Craiova | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 15649 | |
| 103 | COMPRESOARE SLAVUTA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 36281 | |
| 104 | COMPRESOARE BĂRBĂTEȘTI | PETROM SA— Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 28595 | |
| 105 | COMPRESOARE BULBUCENI | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 2642 | |
| 106 | COMPRESOARE BUSTUCHIN | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 28718 | |
| 107 | CENTRALA IPROM, STAȚII COMPRESOARE | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 35590 | |
| 108 | DEETANIZARE TURBUREA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 45245 | |
| 109 | SC EXPUR SA URZICENI | SC EXPUR SA URZICENI | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 9391 | |
| 110 | SC EXPUR SA URZICENI, P.L. Slobozia | SC EXPUR SA URZICENI | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 14190 | |
| 111 | SC AMONIL SA | SC AMONIL SA | Ialomița | Industria chimică | Energie | 178729 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 112 | SC MARR SUGAR ROMÂNIA SRL Urziceni | SC MARR SUGAR ROMÂNIA SRL | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 19862 | (4) |
| 113 | SC ULTEX SA | SC ULTEX SA | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 17229 | |
| 114 | SC REMAR SA Pașcani | SC REMAR SA Pașcani | Iași | Industria material rulant | Energie | 5391 | |
| 115 | SC DANUBIANA SA | SC DANUBIANA SA | Ilfov | Industria anvelope | Energie | 33923 | |
| 116 | United Romanian Breweries Bereprod SRL | United Romanian Breweries Bereprod SRL | Ilfov | Industria alimentară | Energie | 6999 | |
| 117 | CUPROM SA București — Sucursala Baia Mare | CUPROM SA București — Sucursala Baia Mare | Maramureș | Industria metale neferoase | Energie | 19186 | |
| 118 | SC CILDRO SERVICE SRL | SC CILDRO SERVICE SRL | Mehedinți | Industria lemnului | Energie | 2833 | |
| 119 | SC Zahărul SA Luduș | SC Zahărul SA Luduș | Mureș | Industria alimentară | Energie | 26565 | |
| 120 | SC Azomureș SA | SC Azomureș SA | Mureș | Industria fertilizatori chimici | Energie | 1223751 | (4) |
| 121 | SC Mobex SA | SC Mobex SA | Mureș | Industria lemnului | Energie | 1978 | |
| 122 | SC Prolemn SA | SC Prolemn SA | Mureș | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 123 | SC Yarnea SRL Centrala Termică | SC Yarnea SRL | Neamț | Industria chimică | Energie | 41108 | |
| 124 | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU SUCURSALA ROMAN | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU SUCURSALA ROMAN | Neamț | Industria alimentară | Energie | 125693 | (4) |
| 125 | ArcelorMittal TUBULAR PRODUCTS Roman SA | ArcelorMittal TUBULAR PRODUCTS Roman SA | Neamț | Industria metale neferoase | Energie | 92364 | |
| 126 | SC ZAHĂR CORABIA SA | SC ZAHĂR CORABIA SA | Olt | Industria alimentară | Energie | 32694 | (4) |
| 127 | SC IGO SA CARACAL | SC IGO SA CARACAL | Olt | Producere energie termică | Energie | 17920 | |
| 128 | SC ALRO SA (SEDIU SECUNDAR) | SC ALRO SA | Olt | Industria metale neferoase | Energie | 104539 | (5) |
| 129 | SC T.M.K. — ARTROM SA | SC T.M.K. — ARTROM SA | Olt | Industria metalelor feroase | Energie | 61209 | (5) |
| 130 | SC Pirelli Tyres Romania SRL | SC Pirelli Tyres Romania SRL | Olt | Industria anvelope | Energie | 27390 | |
| 131 | SC ELECTROCARBON SA | SC ELECTROCARBON SA | Olt | Industria produse carbonoase | Energie | 20002 | |
| 132 | SC ALRO SA | SC ALRO SA | Olt | Industria metale neferoase | Energie | 79642 | |
| 133 | Stația de Tratare Țiței Icoana, Secția MTT Gaze, Unitatea Ciurești | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Olt | Industria petrolieră | Energie | 7280 | |
| 134 | SC VICTORIA SA | SC VICTORIA SA | Prahova | Industria anvelope | Energie | 32042 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 135 | Unitatea de Producție Petrolieră Boldești, Secția Gaze, Bateria 17 Boldești-Scăeni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Prahova | Industria petrolieră | Energie | 19027 | |
| 136 | SC ARDEALUL SA | SC ARDEALUL SA | Satu Mare | Industria alimentară | Energie | 6076 | |
| 137 | SC UNIO SA | SC UNIO SA | Satu Mare | Echipament tehnologic | Energie | 31952 | |
| 138 | SILVANIA | SILVANIA | Sălaj | Industria anvelope | Energie | 17691 | |
| 139 | SC SILCOTUB SA Zalău | SC SILCOTUB SA Zalău | Sălaj | Industria metalelor feroase | Energie | 34364 | |
| 140 | SC Enercompa SRL | SC Enercompa SRL | Sibiu | Producere energie electrică și termică | Energie | 13440 | (4) |
| 141 | Centrala termică SC FACOS SA | SC FACOS SA Suceava | Suceava | Industria alimentară | Energie | 23121 | (5) |
| 142 | SC Mobila SA — Centrala termică | SC Mobila SA | Suceava | Industria lemnului | Energie | 2899 | (2) |
| 143 | SC KOYO România SA | SC KOYO România SA | Teleorman | Industria autovehicule | Energie | 22998 | |
| 144 | SC DONAU CHEM SRL | SC DONAU CHEM SRL | Teleorman | Industria chimică | Energie | 436651 | |
| 145 | SC Continental AP SRL | SC Continental AP SRL | Timiș | Industria anvelope | Energie | 20562 | |
| 146 | CENTRALA TERMICĂ DEZBENZINARE CALACEA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Timiș | Industria petrolieră | Energie | 29172 | |
| 147 | SC Mondial SA | SC Mondial SA | Timiș | Industria ceramică | Energie | 23023 | |
| 148 | Secția CET; Instalația CALCINARE Al(OH)3 | SC ALUM SA TULCEA | Tulcea | Industria metale neferoase | Energie | 854989 | (5) |
| 149 | SC RULMENȚI SA | SC RULMENȚI SA | Vaslui | Industria autovehicule | Energie | 62347 | (4) |
| 150 | SC Oltchim SA | SC Oltchim SA | Vâlcea | Industria chimică | Energie | 98491 | (1) |
| 151 | SC Laminate SA București — Sucursala Focșani | SC Laminate S.A București — Sucursala Focșani | Vrancea | Industria metalelor feroase | Energie | 9179 | |
| 152 | Combinatul Petrochimic ARPECHIM Pitești | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Argeș | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 1694055 | |
| 153 | SC RAFO SA | SC RAFO SA | Bacău | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 785915 | |
| 154 | SC Rompetrol Rafinare SA | SC Rompetrol Rafinare SA | Constanța | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 750910 | |
| 155 | SC Rompetrol Rafinare SA Punct de lucru Rafinăria Vega Ploiești | SC Rompetrol Rafinare SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 56887 | |
| 156 | PETROBRAZI | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 1672607 | (4) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 157 | SC PETROTEL-LUKOIL SA | SC PETROTEL- LUKOIL SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 882171 | (4) |
| 158 | SC Rafinăria Astra Română SA | SC Rafinăria Astra Română SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 166965 | |
| 159 | SC RAFINĂRIA STEAUA ROMÂNĂ SA CÂMPINA | SC RAFINĂRIA STEAUA ROMÂNĂ SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 55306 | |
| 160 | SC PETROCHEMICAL TRADING SRL | SC PETROCHEMICAL TRADING SRL | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 221935 | (5) |
| 161 | SC UVCP SA | SC UVCP SA | Teleorman | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 44228 | (2) |
| 162 | SC METALURGICA SA | SC METALURGICA SA | Alba | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 12131 | |
| 163 | SC SITINDUSTRIE ROMÂNIA SA | SC SITINDUSTRIE ROMÂNIA SA | Alba | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 4577 | (2) |
| 164 | SC SATURN SA | SC SATURN SA | Alba | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 4586 | |
| 165 | SC DOOSAN IMGB SA | SC DOOSAN IMGB SA | București | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 130017 | |
| 166 | SC Semifabricate SA | SC Semifabricate SA | Brașov | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 46141 | |
| 167 | SC TRACTORUL UTB SA | SC TRACTORUL UTB SA | Brașov | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 44141 | |
| 168 | SC TMK-REȘIȚA SA | SC TMK-REȘIȚA SA | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 88731 | |
| 169 | SC Ductil Steel SA Buzău — Punct de Lucru Oțelu Roșu | SC Ductil Steel SA Buzău | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 25404 | |
| 170 | SC UCM Turnate SRL | SC UCM Turnate SRL | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 5125 | |
| 171 | SC DONASID SA | SC DONASID SA | Călărași | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 38021 | (5) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 172 | SC Mechel Câmpia Turzii SA | SC Mechel Câmpia Turzii SA | Cluj | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 161896 | (5) |
| 173 | ARCELORMITTAL GALAȚI SA | SC ARCELORMITTAL GALAȚI SA | Galați | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 10740947 | (5) |
| 174 | ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | SC ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | Hunedoara | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 210315 | (5) |
| 175 | SC S.M.R. SA Balş | SC S.M.R. SA Balş | Olt | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 66527 | |
| 176 | SC UPETROM 1 MAI SA | SC UPETROM 1 MAI SA | Prahova | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 7386 | |
| 177 | SC TURNĂTORIA CENTRALĂ ORION SA | SC TURNĂTORIA CENTRALĂ ORION SA | Prahova | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 6575 | |
| 178 | SC Mechel Târgoviște SA | SC Mechel Târgoviște SA | Dâmbovița | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 199015 | |
| 179 | SC Carmeuse Holding SRL Brașov — Punct de lucru Valea Mare - Pravăţ | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Argeș | Industria varului | Var | 193412 | |
| 180 | SC Prescon BV SA Fabrica de var Stejeriş | SC Prescon BV SA | Brașov | Industria varului | Var | 142617 | |
| 181 | SC TMK-REȘIȚA SA | SC TMK-REȘIȚA SA | Caraș- Severin | Industria varului | Var | 21337 | (2) |
| 182 | SC Simcor Var SA Oradea — Punct de lucru Medgidia | SC Simcor Var SA Oradea | Constanța | Industria varului | Var | 69557 | |
| 183 | SC Carmeuse Holding S.R.L. Brașov — Punct de lucru Fieni | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Dâmbovița | Industria varului | Var | 193057 | |
| 184 | SC Simcor Var SA Oradea Punct de lucru Tg-Jiu | SC Simcor Var SA Oradea | Gorj | Industria varului | Var | 84083 | |
| 185 | SC CARMEUSE HOLDING SRL Brașov — Punct de lucru Chiscadaga | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Hunedoara | Industria varului | Var | 163693 | |
| 186 | SC CARBID FOX SA | SC CARBID FOX SA | Mureș | Industria varului | Var | 72714 | (2) |
| 187 | ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | SC ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | Hunedoara | Industria varului | Var | 57844 | (5) |
| 188 | SC Holcim (România) SA — Ciment Câmpulung | SC Holcim (România) SA | Argeș | Industria cimentului | Ciment | 706764 | (5) |
| 189 | SC Holcim (România) SA — Ciment Aleșd | SC Holcim (România) SA | Bihor | Industria cimentului | Ciment | 959974 | (5) |
| 190 | Lafarge Ciment (România) SA — Punct de lucru Hoghiz | Lafarge Ciment (România) SA | Brașov | Industria cimentului | Ciment | 1078285 | (5) |
| 191 | Lafarge Ciment (România) SA — Punct de lucru Medgidia | Lafarge Ciment (România) SA | Constanța | Industria cimentului | Ciment | 2027562 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 192 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Fieni | SC Carpatcement Holding SA | Dâmbovița | Industria cimentului | Ciment | 880624 | (5) |
| 193 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Deva | SC Carpatcement Holding SA | Hunedoara | Industria cimentului | Ciment | 613583 | (5) |
| 194 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Bicaz | SC Carpatcement Holding SA | Neamț | Industria cimentului | Ciment | 628211 | (5) |
| 195 | SC STIROM SA | SC STIROM SA | București | Industria sticlei | Sticlă | 93365 | |
| 196 | SC FIROS SA | SC FIROS SA | București | Industria sticlei | Sticlă | 14157 | |
| 197 | SC SAINT GOBAIN GLASS ROMÂNIA SRL | SC SAINT GOBAIN GLASS ROMÂNIA SRL | Călărași | Industria sticlei | Sticlă | 141140 | |
| 198 | SC GECSAT SA | SC GECSAT SA | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 22386 | |
| 199 | SC OMEGA PRODCOM SRL | SC OMEGA PRODCOM SRL | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 9326 | (5) |
| 200 | SC STIMET SA | SC STIMET SA | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 26230 | |
| 201 | SC GES GLASS SRL — BOLDESTI SCAIENI | SC GES GLASS SRL | Prahova | Industria sticlei | Sticlă | 51031 | |
| 202 | SC GEROMED SA | SC GEROMED SA | Sibiu | Industria sticlei | Sticlă | 35339 | (2) |
| 203 | SC Helios SA Punct de lucru Aștileu | SC Helios SA | Bihor | Industria ceramică | Ceramică | 11271 | |
| 204 | SC TERAPLAST GP SA | SC TERAPLAST GP SA | Bistrița- Năsăud | Industria ceramică | Ceramică | 1954 | (5) |
| 205 | SC LASSELSBERGER SA BUCUREȘTI | SC LASSELSBERGER SA | București | Industria ceramică | Ceramică | 29877 | |
| 206 | KRONBERGER GRUP SA Satuc | SC KRONBERGER GRUP SA | Buzău | Industria ceramică | Ceramică | 7548 | |
| 207 | SC EURO CARAMIDA SA | SC EURO CARAMIDA SA | Bihor | Industria ceramică | Ceramică | 5436 | |
| 208 | SC REFRACERAM SRL — Punct de lucru Reșița | SC REFRACERAM SRL | Caraș- Severin | Industria ceramică | Ceramică | 2216 | |
| 209 | SC SANEX SA | SC SANEX SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 58421 | |
| 210 | SC IZO TEC SRL | SC IZO TEC SRL | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 588 | (2) |
| 211 | SC CERCON ARIEȘUL SA | SC CERCON ARIEȘUL SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 12952 | |
| 212 | SC DE PRODUSE CERAMICE SA Gherla | SC DE PRODUSE CERAMICE SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 3899 | |
| 213 | SC Prefab Construct SRL Cobadin | SC Prefab Construct SRL | Constanța | Industria ceramică | Ceramică | 2737 | |
| 214 | SC Soceram SA București — Sucursala Doicești | SC Soceram SA București | Dâmbovița | Industria ceramică | Ceramică | 9979 | |
| 215 | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi S.R.L. — Punct de lucru Gura Ocniței | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi S.R.L. | Dâmbovița | Industria ceramică | Ceramică | 23707 | |
| 216 | SC „C.C.C.F.” SA BUCUREȘTI — Punct de lucru Agenția CCCF Blocuri Ceramice „Dunapor” | SC „C.C.C.F” SA BUCUREȘTI | Giurgiu | Industria ceramică | Ceramică | 2680 | |
| 217 | SC Macofil SA | SC Macofil SA | Gorj | Industria ceramică | Ceramică | 7263 | (5) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 218 | SC REFRACERAM S.R.L. Punct de lucru Baru | SC REFRACERAM S.R.L. | Hunedoara | Industria ceramică | Ceramică | 2919 | |
| 219 | SC CERAM MATERIAL CONSTRUCT SRL | SC CERAM MATERIAL CONSTRUCT SRL | Ialomița | Industria ceramică | Ceramică | 312 | |
| 220 | SC Soceram SA Sucursala Urziceni | SC Soceram SA | Ialomița | Industria ceramică | Ceramică | 14851 | |
| 221 | SC Ceramica SA IAȘI | SC Ceramica SA IAȘI | Iași | Industria ceramică | Ceramică | 43305 | (5) |
| 222 | KRONBERGER GRUP SA SATUC SUCURSALA TÂRGU MUREȘ | SC KRONBERGER GRUP SA SATUC SUCURSALA TÂRGU MUREȘ | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 18911 | |
| 223 | SC CARS SA — Secția 1 — Hercules | SC CARS SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 8712 | |
| 224 | SC CARS SA — Secția 2 — Dâmbău | SC CARS SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 10409 | |
| 225 | SC „SICERAM” SA | SC „SICERAM” SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 23998 | |
| 226 | SC „VULTURUL” SA | SC „VULTURUL” SA | Prahova | Industria ceramică | Ceramică | 2890 | |
| 227 | SC CEMACON S.A | SC CEMACON SA | Sălaj | Industria ceramică | Ceramică | 24265 | |
| 228 | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi SRL — Punct de lucru Sibiu | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi SRL | Sibiu | Industria ceramică | Ceramică | 43863 | |
| 229 | SC DUNAV INTERNAȚIONAL CONSTRUCT SRL | SC DUNAV INTERNAȚIONAL CONSTRUCT SRL | Timiș | Industria ceramică | Ceramică | 3947 | |
| 230 | SC LASSELSBERGER SA Punct de lucru Lugoj | SC LASSELSBERGER SA | Timiș | Industria ceramică | Ceramică | 10292 | |
| 231 | SC TREMAG SA | SC TREMAG SA | Tulcea | Industria ceramică | Ceramică | 13297 | (2) |
| 232 | SC Fabrica de cărămizi SRL Vaslui | SC Fabrica de cărămizi SRL Vaslui | Vaslui | Industria ceramică | Ceramică | 695 | |
| 233 | SC Celhart Donaris SA | SC Celhart Donaris SA | Brăila | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 63879 | |
| 234 | SC SOMEȘ SA DEJ | SC SOMEȘ SA DEJ | Cluj | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 69239 | (4) |
| 235 | SC CELROM SA | SC CELROM SA | Mehedinți | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 58806 | |
| 236 | SC AMBRO SA | SC AMBRO SA | Suceava | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 144273 | (4) |
| 237 | SC PEHART TEC SA | SC PEHART TEC SA | Alba | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 12073 | |
| 238 | SC Letea SA Bacău | SC Letea SA Bacău | Bacău | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 35894 | |
| 239 | SC ECOPAPER SA | SC ECOPAPER SA | Brașov | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 20429 | (5) |
| 240 | SC COMCEH SA | SC COMCEH SA | Călărași | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 21502 | |
| 241 | SC PETROCART SA | SC PETROCART SA | Neamț | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 13468 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2007 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 242 | SC OMNIMPEX HÂRTIA SA BUȘTENI | SC OMNIMPEX HÂRTIA SA BUȘTENI | Prahova | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 6425 | (2) |
| 243 | SC VRANCART SA | SC VRANCART SA | Vrancea | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 16778 | |
| 244 | SC CALOR SERV SRL | SC CALOR SERV SRL | Teleorman | Producere energie termică | Energie | 9136 | (2) |
| SC Oltchim SA | SC Oltchim SA | Vâlcea | Industria varului | Var | 104596 | (1) | |
| Total alocare 2007 | 74343356 | ||||||
| NOTĂ | |||||||
| (1) Instalații cu alocare în două sectoare: Energie și Var | |||||||
| (2) Instalații care ies din schema din 2008 | |||||||
| (3) Instalații cu funcționare pe biomasă | |||||||
| (4) Instalații cu bonus cogenerare | |||||||
| (5) Instalații cu bonus acțiuni timpurii | |||||||
8.2 Lista instalațiilor și alocarea propusă pentru perioada 2008—2012
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SC Termoelectrica SA — SE Borzești | SC Termoelectrica SA | Bacău | Producere energie electrică | Energie | 1249518 | |
| 2 | SC Termoelectrica SA — SE Brăila | SC Termoelectrica SA | Brăila | Producere energie electrică | Energie | 2659181 | |
| 3 | SC Termoelectrica SA — SE Doicești | SC Termoelectrică SA | Dâmbovița | Producere energie electrică | Energie | 1978746 | |
| 4 | SC Complexul Energetic Craiova SA — SE Ișalnița | SC Complexul Energetic Craiova SA | Dolj | Producere energie electrică | Energie | 13526693 | (5) |
| 5 | SC Complexul Energetic Rovinari SA | SC Complexul Energetic Rovinari SA | Gorj | Producere energie electrică | Energie | 24222537 | (5) |
| 6 | SC Complexul Energetic Turceni SA | SC Complexul Energetic Turceni SA | Gorj | Producere energie electrică | Energie | 28183496 | (5) |
| 7 | S.C Electrocentrale București SA — SE Mureș — CTE IERNUT | S.C Electrocentrale București SA | Mureș | Producere energie electrică | Energie | 5159772 | |
| 8 | SC CET ARAD SA — CET Lignit | SC CET ARAD SA | Arad | Producere energie electrică și termică | Energie | 2142508 | |
| 9 | SC CET ARAD SA — CET Hidrocarburi | SC CET ARAD SA | Arad | Producere energie electrică și termică | Energie | 175181 | (4) |
| 10 | SC TERMOFICARE 2000 — Pitești Sud | SC TERMOFICARE 2000 | Argeș | Producere energie electrică și termică | Energie | 1018755 | |
| 11 | SC TERMOFICARE 2000 — Gavana | SC TERMOFICARE 2000 | Argeș | Producere energie electrică și termică | Energie | 695926 | (4) |
| 12 | SC TERMON SRL | SC TERMON SRL | Bacău | Producere energie electrică și termică | Energie | 567709 | |
| 13 | SC CET SA Bacău — Inst. nr. 1 | SC CET SA Bacău | Bacău | Producere energie electrică și termică | Energie | 1389809 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 | SC CET SA Bacău — Inst. nr. 2 | SC CET SA Bacău | Bacău | Producere energie termică | Energie | 37093 | |
| 15 | SC UZINA TERMICĂ COMĂNEȘTI SA | SC UZINA TERMICĂ COMĂNEȘTI SA | Bacău | Producere energie termică | Energie | 64734 | |
| 16 | SC Electrocentrale Oradea SA | SC Electrocentrale Oradea SA | Bihor | Producere energie electrică și termică | Energie | 5459362 | (4) |
| 17 | Direcția de Termoficare a Municipiului Bistrița | Direcția de Termoficare a Municipiului Bistrița | Bistrița- Năsăud | Producere energie termică | Energie | 18669 | |
| 18 | SC TERMICA SA BOTOȘANI | SC TERMICA SA | Botoșani | Producere energie electrică și termică | Energie | 424490 | (4) |
| 19 | SC CET Brașov SA — CET Brașov | SC CET Brașov SA | Brașov | Producere energie electrică și termică | Energie | 1736507 | |
| 20 | SC CET Brașov SA — CT METROM | SC CET Brașov SA | Brașov | Producere energie termică | Energie | 122532 | |
| 21 | SC CET SA Brăila | SC CET SA Brăila | Brăila | Producere energie electrică și termică | Energie | 696456 | (4) |
| 22 | Regia Autonomă Municipală „RAM” Buzău | Regia Autonomă Municipală „RAM” Buzău | Buzău | Producere energie termică | Energie | 274896 | |
| 23 | SC Electrocentrale București SA — SE București — CET Progresu | S.C Electrocentrale București. SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 2551615 | (4) |
| 24 | SC Electrocentrale București SA — SE București — CET București Vest | SC Electrocentrale București S.A | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 3093315 | (4) |
| 25 | SC Electrocentrale București SA — SE București — CET Titan | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 384881 | (4) |
| 26 | SC Electrocentrale București SA — SE București — CET Grozăvești | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 1471989 | (4) |
| 27 | SC Electrocentrale București SA — SE București — CET București Sud | SC Electrocentrale București SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 7303352 | (4) |
| 28 | SC VEST ENERGO SA | SC VEST ENERGO SA | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 171656 | (4) |
| 29 | RADET — centrala CTZ Casa Presei | RADET BUCUREȘTI | București | Producere energie termică | Energie | 151304 | |
| 30 | SC Electrocentrale București — SE Constanța — CET PALAS | SC Electrocentrale București SA | Constanța | Producere energie electrică și termică | Energie | 2854168 | (4) |
| 31 | Centrala Termică de Zonă | Regia Autonomă de Termoficare Cluj- Napoca | Cluj | Producere energie termică | Energie | 94492 | |
| 32 | CCNE CT ZONA SOMEȘ NORD | SC COLONIA CLUJ- NAPOCA ENERGY SRL | Cluj | Producere energie electrică și termică | Energie | 155796 | (4) |
| 33 | SC CET ENERGOTERM REȘIȚA SA | SC CET ENERGOTERM REȘIȚA SA | Caraș- Severin | Producere energie electrică și termică | Energie | 388694 | (4) |
| 34 | SC TERMICA SA TÂRGOVIȘTE | SC TERMICA SA TÂRGOVIȘTE | Dâmbovița | Producere energie electrică și termică | Energie | 299391 | (4) |
| 35 | SC Complexul Energetic Craiova SA — SE Craiova II | Complexul Energetic Craiova | Dolj | Producere energie electrică și termică | Energie | 7225171 | (5) |
| 36 | SC Uzina Termică Calafat SA | SC Uzina Termică Calafat SA | Dolj | Producere energie termică | Energie | 56130 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37 | SC ELECTROCENTRALE GALAȚI SA | SC ELECTROCENTRALE GALAȚI SA | Galați | Producere energie electrică și termică | Energie | 4799382 | |
| 38 | SC Uzina Termoelectrică Giurgiu SA | SC Uzina Termoelectrică Giurgiu SA | Giurgiu | Producere energie electrică și termică | Energie | 1112089 | |
| 39 | SC Uzina de Agent Termic și Alimentare cu Apă | SC Uzina de Agent Termic și Alimentare cu Apă | Gorj | Producere energie termică | Energie | 172611 | |
| 40 | SC Termoelectrica SA — SE Paroșeni | SC Termoelectrica SA | Hunedoara | Producere energie electrică și termică | Energie | 3935172 | (4) |
| 41 | SC Electrocentrale Deva SA | SC Electrocentrale Deva SA | Hunedoara | Producere energie electrică și termică | Energie | 18438247 | (4) |
| 42 | SC Acvacalor SA Brad | SC Acvacalor SA Brad | Hunedoara | Producere energie termică | Energie | 77061 | |
| 43 | SC CET IAȘI SA CET Iași I | SC CET IAȘI SA | Iași | Producere energie electrică și termică | Energie | 1291348 | (4) |
| 44 | SC CET IAȘI SA CET Iași II | SC CET IAȘI SA | Iași | Producere energie electrică și termică | Energie | 2205883 | (4) |
| 45 | R.A.A.N. Sucursala ROMAG TERMO | R.A.A.N. Sucursala ROMAG TERMO | Mehedinți | Producere energie electrică și termică | Energie | 11325522 | (4) |
| 46 | SC Energomur SA Centrala Termică nr. 2 Dâmbul Pietros | SC Energomur SA | Mureș | Producere energie termică | Energie | 27809 | (5) |
| 47 | SC DALKIA TERMO PRAHOVA SRL Punct de lucru Brazi | SC DALKIA TERMO PRAHOVA SRL | Prahova | Producere energie electrică și termică | Energie | 2282274 | (4) |
| 48 | SC UZINA ELECTRICĂ ZALĂU SA | SC UZINA ELECTRICĂ ZALĂU SA | Sălaj | Producere energie electrică și termică | Energie | 533768 | |
| 49 | SC CET Govora SA | SC CET Govora SA | Vâlcea | Producere energie electrică și termică | Energie | 7255965 | (4) |
| 50 | SC TERMICA VASLUI SA | SC TERMICA VASLUI SA | Vaslui | Producere energie termică | Energie | 179965 | (5) |
| 51 | SC TERMICA SA Suceava — CET pe huilă | SC TERMICA SA Suceava | Suceava | Producere energie electrică și termică | Energie | 2013805 | (5) |
| 52 | SC TERMICA SA Suceava — CT pe hidrocarburi | SC TERMICA SA Suceava | Suceava | Producere energie termică | Energie | 166948 | |
| 53 | SC SERVICII COMUNALE SA RĂDĂUȚI CENTRALA TERMICĂ | SC SERVICII COMUNALE SA RĂDĂUȚI | Suceava | Producere energie termică | Energie | 68868 | |
| 54 | SC Terma-Serv SRL CAF 5M | SC Terma-Serv SRL | Teleorman | Producere energie termică | Energie | 55365 | |
| 55 | CET TIMIȘOARA CENTRU | SC COLTERM SA | Timiș | Producere energie electrică și termică | Energie | 717921 | (4) |
| 56 | CT TIMIȘOARA SUD | SC COLTERM SA | Timiș | Producere energie termică | Energie | 946075 | |
| 57 | CAF NR.1 | SC ENERGOTERM SA TULCEA | Tulcea | Producere energie termică | Energie | 76551 | |
| 58 | SC ENET SA FOCȘANI | SC ENET SA FOCȘANI | Vrancea | Producere energie electrică și termică | Energie | 512890 | (4) |
| 59 | SC GHCL UPSOM ROMÂNIA SA | SC GHCL UPSOM ROMÂNIA SA | Alba | Industria chimică | Energie | 652820 | (4) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 60 | SC KRONOSPAN SEBEȘ SA | SC KRONOSPAN SEBEȘ SA | Alba | Industria lemnului | Energie | 143706 | |
| 61 | SC KRONOSPAN SEPAL SA | SC KRONOSPAN SEPAL SA | Alba | Industria lemnului | Energie | 315668 | |
| 62 | SC HOLZINDUSTRIE SCHWEIGHOFER SRL | SC HOLZINDUSTRIE SCHWEIGHOFER SRL | Alba | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 63 | SC Automobile Dacia SA | SC Automobile Dacia SA | Argeș | Industria autovehicule | Energie | 874283 | (5) |
| 64 | Stația de dezbenzinare Merișani | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Argeș | Industria petrolieră | Energie | 108429 | |
| 65 | SC Chimcomplex SA Borzești — Instalații ardere | SC Chimcomplex SA Borzești | Bacău | Industria chimică | Energie | 179277 | (5) |
| 66 | SC AMURCO SRL Bacău | SC AMURCO SRL Bacău | Bacău | Industria chimică | Energie | 3721439 | |
| 67 | Centrala termică SC AEROSTAR SA BACĂU | SC AEROSTAR SA BACĂU | Bacău | Industria aeronautică | Energie | 24394 | |
| 68 | SC DIANA FOREST SA — F.I.L. MĂRGINENI | SC DIANA FOREST SA BACĂU | Bacău | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 69 | SC DIANA FOREST SA — F.I.L. ONEȘTI | SC DIANA FOREST SA BACĂU | Bacău | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 70 | SC European Food SA | SC European Food SA | Bihor | Industria alimentară | Energie | 323318 | |
| 71 | SC Electroprecizia SA — Centrala termică | SC Electroprecizia SA | Brașov | Industria electrotehnică | Energie | 20617 | |
| 72 | SC Viromet SA | SC Viromet SA | Brașov | Industria chimică | Energie | 344320 | |
| 73 | SC IAR SA | SC IAR SA | Brașov | Industria aeronautică | Energie | 22583 | |
| 74 | SC Nitrofertilizer SA Făgăraș | SC Nitrofertilizer SA Făgăraș | Brașov | Industria chimică | Energie | 78447 | |
| 75 | SC NITROSERVICE SA | SC NITROSERVICE SA | Brașov | Industria chimică | Energie | 251846 | |
| 76 | SC PROMEX Brăila | SC PROMEX Brăila | Brăila | Industria metalelor feroase | Energie | 28253 | |
| 77 | SC Nusco Imobiliara SRL CET | SC Nusco Imobiliara SRL | București | Industria lemnului | Energie | 388100 | (4) |
| 78 | SC CET GRIVIȚA SRL | SC CET GRIVIȚA SRL | București | Producere energie electrică și termică | Energie | 224045 | (4) |
| 79 | SC URSUS BREWERIES SA Sucursala Buzău | SC URSUS BREWERIES SA Sucursala Buzău | Buzău | Industria alimentară | Energie | 39779 | |
| 80 | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU | Buzău | Industria alimentară | Energie | 326542 | (4) |
| 81 | SC UCM Reșița SA Punct de lucru Platforma ABC | SC UCM Reșița SA | Caraș- Severin | Industria construcții mașini | Energie | 26084 | |
| 82 | SC UCM Reșița SA Punct de lucru Calnicel | SC UCM Reșița SA | Caraș- Severin | Industria construcții mașini | Energie | 16839 | |
| 83 | SC Zahăr SA Călărași | SC Zahăr SA Călărași | Călărași | Industria alimentară | Energie | 98756 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 84 | SC Uzina Termoelectrică Midia SA | SC Uzina Termoelectrică Midia SA | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 1259574 | |
| 85 | Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA – Direcția CNE Cernavodă | Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA — Direcția CNE Cernavodă | Constanța | Producere energie electrică și termică | Energie | 54284 | |
| 86 | SC Terapia SA | SC Terapia SA | Cluj | Industria farmaceutică | Energie | 41150 | |
| 87 | SC Carbochim SA | SC Carbochim SA | Cluj | Industria produselor abrazive | Energie | 16119 | |
| 88 | SC ARGILLON ROMÂNIA SA | SC ARGILLON ROMÂNIA SA | Cluj | Industria ceramică | Energie | 120822 | |
| 89 | SC ROMPETROL Petrochemicals SRL | SC ROMPETROL Petrochemicals SRL | Constanța | Industria petrochimică | Energie | 494068 | |
| 90 | Secțtia Terminal Midia | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 79483 | |
| 91 | Platforma Fixă Centrala de Producție (PFCP), Secția 6 Producție, Secța 7 Producție | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Constanța | Industria petrolieră | Energie | 313034 | |
| 92 | SC Oțel INOX SA | SC Oțel INOX SA | Dâmbovița | Industria metale feroase | Energie | 128044 | |
| 93 | Bateria 6 Gorgoteni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 88370 | |
| 94 | Bateria 1 Moreni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 41776 | |
| 95 | Bateria 30 Pascov | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dâmbovița | Industria petrolieră | Energie | 40169 | |
| 96 | PETROM SA — Combinatul DOLJCHIM Craiova | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 2489246 | |
| 97 | SC CARGILL OILS SA PODARI | SC CARGILL OILS SA PODARI | Dolj | Industria alimentară | Energie | 200837 | |
| 98 | Dezbenzinare Craiova | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 68120 | |
| 99 | COMPRESOARE SLAVUȚA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Dolj | Industria petrolieră | Energie | 159389 | |
| 100 | COMPRESOARE BĂRBĂTEȘTI | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 126127 | |
| 101 | COMPRESOARE BULBUCENI | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 12874 | |
| 102 | COMPRESOARE BUSTUCHIN | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 126070 | |
| 103 | CENTRALA IPROM, STAȚII COMPRESOARE | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 156455 | |
| 104 | DEETANIZARE TURBUREA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Gorj | Industria petrolieră | Energie | 198429 | |
| 105 | SC EXPUR SA URZICENI | SC EXPUR SA URZICENI | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 41365 | |
| 106 | SC EXPUR SA URZICENI, P.L. Slobozia | SC EXPUR SA URZICENI | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 62383 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 107 | SC AMONIL SA | SC AMONIL SA | Ialomița | Industria chimică | Energie | 786495 | |
| 108 | SC MARR SUGAR ROMÂNIA SRL Urziceni | SC MARR SUGAR ROMÂNIA SRL | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 88053 | (4) |
| 109 | SC ULTEX SA | SC ULTEX SA | Ialomița | Industria alimentară | Energie | 75313 | |
| 110 | SC REMAR SA Pașcani | SC REMAR SA Pașcani | Iași | Industria material rulant | Energie | 23900 | |
| 111 | SC DANUBIANA SA | SC DANUBIANA SA | Ilfov | Industria anvelope | Energie | 150396 | |
| 112 | United Romanian Breweries Bereprod SRL | United Romanian Breweries Bereprod SRL | Ilfov | Industria alimentară | Energie | 30839 | |
| 113 | CUPROM SA București — Sucursala Baia Mare | CUPROM SA București — Sucursala Baia Mare | Maramureș | Industria metale neferoase | Energie | 96224 | |
| 114 | SC CILDRO SERVICE SRL | SC CILDRO SERVICE SRL | Mehedinți | Industria lemnului | Energie | 14560 | |
| 115 | SC Zahărul SA Luduș | SC Zahărul SA Luduș | Mureș | Industria alimentară | Energie | 116801 | |
| 116 | SC Azomureș SA | SC Azomureș SA | Mureș | Industria fertilizatori chimici | Energie | 5348045 | (4) |
| 117 | SC Mobex SA | SC Mobex SA | Mureș | Industria lemnului | Energie | 9385 | |
| 118 | SC Prolemn SA | SC Prolemn SA | Mureș | Industria lemnului | Energie | 0 | (3) |
| 119 | SC Yarnea SRL Centrala Termică | SC Yarnea SRL | Neamț | Industria chimică | Energie | 180262 | |
| 120 | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU SUCURSALA ROMAN | SC AGRANA ROMÂNIA SA BUZĂU SUCURSALA ROMAN | Neamț | Industria alimentară | Energie | 548368 | (4) |
| 121 | ArcelorMittal TUBULAR PRODUCTS Roman SA | ArcelorMittal TUBULAR PRODUCTS Roman SA | Neamț | Industria metale neferoase | Energie | 402929 | |
| 122 | SC ZAHĂR CORABIA SA | SC ZAHĂR CORABIA SA | Olt | Industria alimentară | Energie | 143930 | (4) |
| 123 | SC IGO SA CARACAL | SC IGO SA CARACAL | Olt | Producere energie termică | Energie | 81873 | |
| 124 | SC ALRO SA (SEDIU SECUNDAR) | SC ALRO SA | Olt | Industria metale neferoase | Energie | 471942 | (5) |
| 125 | SC T.M.K. — ARTROM SA | SC T.M.K. — ARTROM SA | Olt | Industria metalelor feroase | Energie | 271361 | (5) |
| 126 | SC Pirelli Tyres România SRL | SC Pirelli Tyres România SRL | Olt | Industria anvelope | Energie | 172022 | |
| 127 | SC ELECTROCARBON SA | SC ELECTROCARBON SA | Olt | Industria produse carbonoase | Energie | 109770 | |
| 128 | SC ALRO SA | SC ALRO SA | Olt | Industria metale neferoase | Energie | 359820 | |
| 129 | Stația de Tratare Țiței Icoana, Secția MTT Gaze, Unitatea Ciurești | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Olt | Industria petrolieră | Energie | 32071 | |
| 130 | SC VICTORIA SA | SC VICTORIA SA | Prahova | Industria anvelope | Energie | 146857 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 131 | Unitatea de Producție Petrolieră Boldești, Secția Gaze, Bateria 17 Boldești-Scăieni | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Prahova | Industria petrolieră | Energie | 80336 | |
| 132 | SC ARDEALUL SA | SC ARDEALUL SA | Satu Mare | Industria alimentară | Energie | 26940 | |
| 133 | SC UNIO SA | SC UNIO SA | Satu Mare | Echipament tehnologic | Energie | 140576 | |
| 134 | SILVANIA | SILVANIA | Sălaj | Industria anvelope | Energie | 77787 | |
| 135 | SC SILCOTUB SA Zalău | SC SILCOTUB SA Zalău | Sălaj | Industria metalelor feroase | Energie | 150792 | |
| 136 | SC Enercompa SRL | SC Enercompa SRL | Sibiu | Producere energie electrică și termică | Energie | 59583 | (4) |
| 137 | Centrala termică SC FACOS SA | SC FACOS SA Suceava | Suceava | Industria alimentară | Energie | 102506 | (5) |
| 138 | SC KOYO România SA | SC KOYO România SA | Teleorman | Industria autovehicule | Energie | 60448 | |
| 139 | SC DONAU CHEM SRL | SC DONAU CHEM SRL | Teleorman | Industria chimică | Energie | 1922365 | |
| 140 | SC Continental AP SRL | SC Continental AP SRL | Timiș | Industria anvelope | Energie | 90584 | |
| 141 | CENTRALA TERMICĂ DEZBENZINARE CALACEA | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Timiș | Industria petrolieră | Energie | 119173 | |
| 142 | SC Mondial SA | SC Mondial SA | Timiș | Industria ceramică | Energie | 118243 | |
| 143 | Secția CET; Instalația CALCINARE Al(OH)3 | SC ALUM SA TULCEA | Tulcea | Industria metale neferoase | Energie | 3755950 | (5) |
| 144 | SC RULMENȚI SA | SC RULMENȚI SA | Vaslui | Industria autovehicule | Energie | 274509 | (4) |
| 145 | SC Oltchim SA | SC Oltchim SA | Vâlcea | Industria chimică | Energie | 431185 | (1) |
| 146 | SC Laminate SA București — Sucursala Focșani | SC Laminate S.A București — Sucursala Focșani | Vrancea | Industria metalelor feroase | Energie | 40424 | |
| 147 | Combinatul Petrochimic ARPECHIM Pitești | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Argeș | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 7594821 | |
| 148 | SC RAFO SA | SC RAFO SA | Bacău | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 3522367 | |
| 149 | SC Rompetrol Rafinare SA | SC Rompetrol Rafinare SA | Constanța | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 3378467 | |
| 150 | SC Rompetrol Rafinare SA Punct de lucru Rafinăria Vega Ploiești | SC Rompetrol Rafinare SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 270628 | |
| 151 | PETROBRAZI | PETROM SA — Membru OMV GRUP | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 8102697 | (4) |
| 152 | SC PETROTEL-LUKOIL SA | SC PETROTEL- LUKOIL SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 3958169 | (4) |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 153 | SC Rafinăria Astra Română SA | SC Rafinăria Astra Română SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 748195 | |
| 154 | SC RAFINĂRIA STEAUA ROMÂNĂ SA CÂMPINA | SC RAFINĂRIA STEAUA ROMÂNĂ SA | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 249034 | |
| 155 | SC PETROCHEMICAL TRADING SRL | SC PETROCHEMICAL TRADING SRL | Prahova | Industria petrolieră | Rafinare produse petroliere | 993744 | (5) |
| 156 | SC METALURGICA SA | SC METALURGICA SA | Alba | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 63285 | |
| 157 | SC SATURN SA | SC SATURN SA | Alba | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 20856 | |
| 158 | SC DOOSAN IMGB SA | SC DOOSAN IMGB SA | București | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 610535 | |
| 159 | SC Semifabricate SA | SC Semifabricate SA | Brașov | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 204127 | |
| 160 | SC TMK-REȘIȚA SA | SC TMK-REȘIȚA SA | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 516596 | |
| 161 | SC Ductil Steel SA Buzău — Punct de Lucru Oţelu Roşu | SC Ductil Steel SA Buzău | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 196679 | |
| 162 | SC UCM Turnate SRL | SC UCM Turnate SRL | Caraș- Severin | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 29815 | |
| 163 | SC DONASID SA | SC DONASID SA | Călărași | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 196097 | (5) |
| 164 | SC Mechel Câmpia Turzii SA | SC Mechel Câmpia Turzii SA | Cluj | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 703630 | (5) |
| 165 | ARCELORMITTAL GALAȚI SA | SC ARCELORMITTAL GALAȚI SA | Galați | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 56677866 | (5) |
| 166 | ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | SC ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | Hunedoara | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 1190490 | (5) |
| 167 | SC S.M.R. SA Balş | SC S.M.R. SA Balş | Olt | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 265071 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 168 | SC UPETROM 1 MAI SA | SC UPETROM 1 MAI SA | Prahova | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 34095 | |
| 169 | SC TURNĂTORIA CENTRALĂ ORION SA | SC TURNĂTORIA CENTRALĂ ORION SA | Prahova | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 26252 | |
| 170 | SC Mechel Târgoviște SA | SC Mechel Târgoviște SA | Dâmbovița | Industria metalelor feroase | Producție și prelucrare metale feroase | 918925 | |
| 171 | SC Carmeuse Holding SRL Brașov — Punct de lucru Valea Mare Pravăț | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Argeș | Industria varului | Var | 985872 | |
| 172 | SC Prescon BV SA Fabrica de var Stejeriş | SC Prescon BV SA | Brașov | Industria varului | Var | 630951 | |
| 173 | SC Simcor Var SA Oradea - Punct de lucru Medgidia | SC Simcor Var SA Oradea | Constanța | Industria varului | Var | 325615 | |
| 174 | SC Carmeuse Holding SRL Brașov — Punct de lucru Fieni | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Dâmbovița | Industria varului | Var | 987042 | |
| 175 | SC Simcor Var SA Oradea Punct de lucru Tg-Jiu | SC Simcor Var SA Oradea | Gorj | Industria varului | Var | 424962 | |
| 176 | SC CARMEUSE HOLDING SRL Brașov — Punct de lucru Chiscadaga | SC Carmeuse Holding SRL Brașov | Hunedoara | Industria varului | Var | 724196 | |
| 177 | ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | S.C. ARCELORMITTAL HUNEDOARA SA | Hunedoara | Industria varului | Var | 301090 | (5) |
| 178 | SC Holcim (România) SA — Ciment Câmpulung | SC Holcim (România) SA | Argeș | Industria cimentului | Ciment | 3520085 | (5) |
| 179 | SC Holcim (România) SA — Ciment Aleșd | SC Holcim (România) SA | Bihor | Industria cimentului | Ciment | 7032106 | (5) |
| 180 | Lafarge Ciment (România) SA — Punct de lucru Hoghiz | Lafarge Ciment (România) SA | Brașov | Industria cimentului | Ciment | 6530426 | (5) |
| 181 | Lafarge Ciment (România) SA — Punct de lucru Medgidia | Lafarge Ciment (România) SA | Constanța | Industria cimentului | Ciment | 11761349 | |
| 182 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Fieni | SC Carpatcement Holding SA | Dâmbovița | Industria cimentului | Ciment | 4520654 | (5) |
| 183 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Deva | SC Carpatcement Holding SA | Hunedoara | Industria cimentului | Ciment | 3589000 | (5) |
| 184 | SC Carpatcement Holding SA — Sucursala Bicaz | SC Carpatcement Holding SA | Neamț | Industria cimentului | Ciment | 3673265 | (5) |
| 185 | SC STIROM S.A. | SC STIROM SA | București | Industria sticlei | Sticlă | 408392 | |
| 186 | SC FIROS SA | SC FIROS SA | București | Industria sticlei | Sticlă | 60674 | |
| 187 | SC SAINT GOBAIN GLASS ROMÂNIA SRL | SC SAINT GOBAIN GLASS ROMÂNIA SRL | Călărași | Industria sticlei | Sticlă | 624415 | |
| 188 | SC GECSAT SA | SC GECSAT SA | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 99042 | |
| 189 | SC OMEGA PRODCOM SRL | SC OMEGA PRODCOM SRL | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 39544 | (5) |
| 190 | SC STIMET SA | SC STIMET SA | Mureș | Industria sticlei | Sticlă | 152064 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 191 | SC GES GLASS SRL — BOLDE.TI- SCĂENI | SC GES GLASS SRL | Prahova | Industria sticlei | Sticlă | 234177 | |
| 192 | SC Helios SA Punct de lucru Aștileu | SC Helios SA | Bihor | Industria ceramică | Ceramică | 41557 | |
| 193 | SC TERAPLAST GP SA | SC TERAPLAST GP SA | Bistrița- Năsăud | Industria ceramică | Ceramică | 8643 | (5) |
| 194 | SC LASSELSBERGER SA BUCUREȘTI | SC LASSELSBERGER SA | București | Industria ceramică | Ceramică | 139139 | |
| 195 | KRONBERGER GRUP SA Satuc | SC KRONBERGER GRUP SA | Buzău | Industria ceramică | Ceramică | 34564 | |
| 196 | SC EURO CARAMIDA SA | SC EURO CARAMIDA SA | Bihor | Industria ceramică | Ceramică | 24051 | |
| 197 | SC REFRACERAM SRL — Punct de lucru Reşiţa | SC REFRACERAM SRL | Caraș- Severin | Industria ceramică | Ceramică | 7555 | |
| 198 | SC SANEX SA | SC SANEX SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 258460 | |
| 199 | SC CERCON ARIE.UL SA | SC CERCON ARIEȘUL SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 57302 | |
| 200 | SC DE PRODUSE CERAMICE SA Gherla | SC DE PRODUSE CERAMICE SA | Cluj | Industria ceramică | Ceramică | 17247 | |
| 201 | SC Prefab Construct SRL Cobadin | SC Prefab Construct SRL | Constanța | Industria ceramică | Ceramică | 12914 | |
| 202 | S.C. Soceram SA București — Sucursala Doiceşti | SC Soceram SA București | Dâmbovița | Industria ceramică | Ceramică | 51800 | |
| 203 | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi S.R.L. — Punct de lucru Gura Ocniței | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi S.R.L. | Dâmbovița | Industria ceramică | Ceramică | 104885 | |
| 204 | SC „C.C.C.F” S.A. BUCUREȘTI — Punct de lucru Agenția CCCF Blocuri Ceramice „Dunapor” | SC „C.C.C.F” SA BUCUREȘTI | Giurgiu | Industria ceramică | Ceramică | 11528 | |
| 205 | SC Macofil SA | SC Macofil SA | Gorj | Industria ceramică | Ceramică | 32134 | (5) |
| 206 | SC REFRACERAM SRL Punct de lucru Baru | SC REFRACERAM SRL | Hunedoara | Industria ceramică | Ceramică | 10461 | |
| 207 | SC CERAM MATERIAL CONSTRUCT SRL | SC CERAM MATERIAL CONSTRUCT SRL | Ialomița | Industria ceramică | Ceramică | 1378 | |
| 208 | SC Soceram SA Sucursala Urziceni | SC Soceram SA | Ialomița | Industria ceramică | Ceramică | 65702 | |
| 209 | SC Ceramica SA IAȘI | SC Ceramica SA IAȘI | Iași | Industria ceramică | Ceramică | 191587 | (5) |
| 210 | KRONBERGER GRUP SA SATUC SUCURSALA TÂRGU MUREȘ | SC KRONBERGER GRUP SA SATUC SUCURSALA TÂRGU MUREȘ | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 88894 | |
| 211 | SC CARS SA – Secţia 1 — Hercules | SC CARS SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 43544 | |
| 212 | SC CARS SA — Secţia 2 - Dâmbău | SC CARS SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 46050 | |
| 213 | SC „SICERAM” SA | SC „SICERAM” SA | Mureș | Industria ceramică | Ceramică | 106707 | |
| 214 | SC „VULTURUL” SA | SC „VULTURUL” SA | Prahova | Industria ceramică | Ceramică | 12783 | |
| 215 | SC CEMACON SA | SC CEMACON SA | Sălaj | Industria ceramică | Ceramică | 124089 |
| Nr. | Denumire instalație | Denumire operator | Județ | Activitate principală | Sector | Alocare 2008—2012 | Obs |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 216 | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi SRL — Punct de lucru Sibiu | SC WIENERBERGER Sisteme de cărămizi SRL | Sibiu | Industria ceramică | Ceramică | 194054 | |
| 217 | SC DUNAV INTERNATIONAL CONSTRUCT SRL | SC DUNAV INTERNATIONAL CONSTRUCT SRL | Timiș | Industria ceramică | Ceramică | 17888 | |
| 218 | SC LASSELSBERGER SA Punct de lucru Lugoj | SC LASSELSBERGER SA | Timiș | Industria ceramică | Ceramică | 45534 | |
| 219 | SC Fabrica de cărămizi SRL Vaslui | SC Fabrica de cărămizi SRL Vaslui | Vaslui | Industria ceramică | Ceramică | 3392 | |
| 220 | SC Celhart Donaris SA | SC Celhart Donaris SA | Brăila | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 363520 | |
| 221 | SC SOMEȘ SA DEJ | SC SOMEȘ SA DEJ | Cluj | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 351475 | (4) |
| 222 | SC CELROM SA | SC CELROM SA | Mehedinți | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 260459 | |
| 223 | SC AMBRO SA | SC AMBRO SA | Suceava | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 787342 | (4) |
| 224 | SC PEHART TEC SA | SC PEHART TEC SA | Alba | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 55309 | |
| 225 | SC Letea SA Bacău | SC Letea SA Bacău | Bacău | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 217311 | |
| 226 | SC ECOPAPER SA | SC ECOPAPER SA | Brașov | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 93726 | (5) |
| 227 | SC COMCEH SA | SC COMCEH SA | Călărași | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 111021 | |
| 228 | SC PETROCART SA | SC PETROCART SA | Neamț | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 108760 | |
| 229 | SC VRANCART SA | SC VRANCART SA | Vrancea | Industria celulozei și hârtiei | Celuloză și hârtie | 100488 | |
| SC Oltchim SA | SC Oltchim SA | Vâlcea | Industria varului | Var | 528585 | (1) | |
| Total alocare 2008—2012 | 349671593 | ||||||
| NOTĂ | |||||||
| (1) Instalații cu alocare în două sectoare: energie și var | |||||||
| (2) Instalații care ies din schema din 2008 | |||||||
| (3) Instalații cu funcționare pe biomasă | |||||||
| (4) Instalații cu bonus cogenerare | |||||||
| (5) Instalații cu bonus acțiuni timpurii | |||||||
9.Lista proiectelor JI în România
| Nr. crt. | Proiecte JI | Situație | Abordarea dublei contabilizări (DC) |
|---|---|---|---|
| 1 | Împădurirea a 7000 ha de terenuri agricole degradate | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Fără DC — împădurire |
| 2 | „Rumeguș 2000”— reabilitare sisteme de încălzire centralizată și utilizare biomasă (Întorsura Buzăului, Gheorgheni, Huedin, Vlăhița, Vatra Dornei) | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Fără DC — instalații sub 20 MW |
| 3 | Utilizarea energiei geotermale în sistemele de încălzire centralizată din Oradea — zona 2 și Beiuș | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Fără DC — instalații sub 20 MW |
| 4 | Reabilitarea sistemului de încălzire centralizată a orașului Făgăraș | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Fără DC — instalație sub 20 MW |
| 5 | Recuperarea gazului de haldă la depozitul de deșeuri Focșani | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Fără DC — recuperarea gazului de depozit fără producere de energie |
| 6 | Recuperarea gazului de haldă la depozitul de deșeuri Târgu Mureș | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Fără DC — recuperarea gazului de depozit fără producere de energie |
| 7 | Recuperarea gazului de haldă la depozitele de deșeuri Oradea, Baia Mare, Satu Mare, Sfântu Gheorghe | Scrisoare de aprobare (proiect neimplementat) | Fără DC — recuperarea gazului de depozit fără producere de energie |
| 8 | Utilizarea biomasei pentru producerea de energie în județul Neamț | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Fără DC — instalații sub 20 MW |
| 9 | Modernizarea a 3 hidroagregate la hidrocentrala Porțile de Fier I | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Da — anexa I |
| 10 | Modernizarea a 4 hidroagregate la hidrocentrala Porțile de Fier II | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Da — anexa I |
| 11 | Reabilitarea fabricilor de ciment Aleșd și Câmpulung | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Da — anexa I |
| 12 | Reabilitarea CET Timișoara Sud | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Da — anexa I |
| 13 | Îmbunătățirea eficienței boilerelor la CET II Holboca din Iași | Scrisoare de aprobare (proiect finalizat) | Da — anexa I |
| 14 | Cogenerare municipală la CET Târgoviște | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Da — anexa I |
| 15 | Îmbunătățirea eficienței la sistemul de încălzire centralizată din Drobeta-Turnu Severin | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Da — anexa I |
| 16 | Reabilitarea CET Timișoara Centru | Scrisoare de aprobare (proiect în derulare) | Da — anexa I |
| 17 | Gestionarea consumului de energie și îmbunătățirea sistemului de încălzire centralizată din Reșita | Scrisoare de susținere (pregătire PDD) | Fără DC — instalații sub 20 MW |
| 18 | Înlocuirea boilerelor la locurile de extracție și producție a țițeiului și gazului natural la PETROM | Scrisoare de susținere (pregătire PDD) | Fără DC — instalații sub 20 MW |
| 19 | Parc eolian la Peștera și Valea Dacilor | Scrisoare de susținere (pregătire PDD) | Da — anexa II |
| 20 | Reabilitarea sistemului de încălzire din Iași | Scrisoare de susținere (pregătire PDD) | Da — anexa II |
| 21 | Parcuri eoliene în estul României | PIN (Scrisoare de susținere în analiză) | Da — anexa II |
44
9.1.Anexa I aferentă rezervei JI, în concordanță cu Decizia 2006/780/CE
| Anexa I (pagina I) | Hidroelectrica I — indirect | Timișoara Sud — indirect | Târgoviște — direct | Târgoviște — indirect | Hidroelectrica II — indirect |
|---|---|---|---|---|---|
| I/a. Titlul proiectului | Modernizarea a 3 hidroagregate la Hidrocentrala Porțile de Fier I | Reabilitarea CET Timișoara Sud | Cogenerare municipală la CET Târgoviște | Cogenerare municipală la CET Târgoviște | Modernizarea a 4 hidroagregate la Hidrocentrala Porțile de Fier II |
| I/b. Codul de identificare a proiectului | |||||
| I/c. Data eliberării scrisorii de aprobare pentru proiect | 19.06.2003 | 29.08.2005 | 20.05.2006 | 20.05.2006 | 22.08.2003 |
| II. Cantitatea totală de emisii de GHG care va fi redusă sau limitată (2008—2012) în tone CO2e | 2007: 172.200 2008—2012: 879.340 | 2007: 13.868 2008—2012: 173.355 | 2007: 27.077 2008—2012: 144.206 | 2007: 60.835 2008—2012: 267.812 | 2007: 13.000 2008—2012: 267.000 |
| III. % din totalul reducerilor de emisii pe care Guvernul le va elibera ca ERU-uri | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| IV. Descrierea situației de referință a proiectelor | Pregătirea situației de referință a ținut seama de cel mai conservator scenariu, respectiv: instalațiile care utilizează combustibili fosili în procesul de ardere vor utiliza în continuare (gradual) doar gaz natural în următorii 30 de ani (2032). | În situația de referință curentă sistemul de încălzire centralizată Timișoara Sud funcționează doar pentru a furniza energie termică, furnizând exclusiv apă caldă către consumatorii urbani și industriali conectați la sistem. Pentru a genera și transporta energia termică, sistemul de încălzire centralizată Timișoara Sud importă energie electrică generată în sistemul național. | Situația de referință prevede producerea energiei termice pentru încălzire și a apei calde pentru locuințe, utilizând aceleași boilere vechi și uzate până la implementarea proiectului JI. | Situația curentă a sistemului energetic național și scenariul de dezvoltare în următoarea perioadă au fost luate în considerare la calcularea reducerilor de emisii generate prin producerea de energie și introducerea în sistemul național asociată proiectului JI. | Situația de referință ține seamă de cel mai conservator scenariu, respectiv: instalațiile care utilizează combustibili fosili în procesul de ardere vor utiliza în continuare (gradual) doar gaz natural în următorii 30 de ani (2032). |
| V. % emisiilor instalațiilor acoperite de Directiva 2003/87/CE din emisiile totale incluse în situația de referință | — | 100% | 30,8% în 2007 35% în 2008—2012 | 69,2% în 2007 65% în 2008—2012 | — |
| VI. Cantitatea de reduceri planificate a fi tranzacționate (II*III*V) (Σ VI) = (Σ VIII/a-VIII/e) | 2007: 172.200 2008—2012: 879.340 | 2007: 13.868 2008—2012: 173.355 | 2007: 27.077 2008—2012: 144.239 | 2007: 60.835 2008—2012: 267.780 | 2007: 13.000 2008—2012: 267.000 |
| VII/a. Numele instalației, pentru reducerile și limitările directe | S.C. Termica — SA Târgoviște |
| VII/b. ID-ul instalației, pentru reducerile și limitările directe | |||||
| VIII/a. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2008 | 182.760 | 34.671 | 27.703 | 58.173 | 53.400 |
| VIII/b. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2009 | 179.313 | 34.671 | 28.289 | 55.713 | 53.400 |
| VIII/c. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2010 | 175.868 | 34.671 | 28.861 | 53.412 | 53.400 |
| VIII/d. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2011 | 172.422 | 34.671 | 29.420 | 51.254 | 53.400 |
| VIII/e. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2012 | 168.977 | 34.671 | 29.966 | 49.228 | 53.400 |
| Anexa I (pagina II) | Timișoara Centru — direct | Timișoara Centru — indirect | Holcim Cement Aleșd — direct | Holcim Cement Aleșd — indirect | Holcim Cement Câmpulung — direct | Holcim Cement Câmpulung — indirect |
|---|---|---|---|---|---|---|
| I/a. Titlul proiectului | Reabilitarea CET Timișoara Centru | Reabilitarea CET Timișoara Centru | Reabilitarea fabricilor de ciment Aleșd și Câmpulung | Reabilitarea fabricilor de ciment Aleșd și Câmpulung | Reabilitarea fabricilor de ciment Aleșd și Câmpulung | Reabilitarea fabricilor de ciment Aleșd și Câmpulung |
| I/b. Codul de identificare a proiectului | ||||||
| I/c. Data eliberării scrisorii de aprobare pentru proiect | 23.11.2006 | 23.11.2006 | 12.09.2002 (19.06.2003 pentru creditele timpurii) | 12.09.2002 (19.06.2003 pentru creditele timpurii) | 12.09.2002 (19.06.2003 pentru creditele timpurii) | 12.09.2002 (19.06.2003 pentru creditele timpurii) |
| II. Cantitatea totală de emisii de GHG care va fi redusă sau limitată (2008—2012) în tone CO2e | 2007: 0 2008—2012: 192.440 | 2007: 0 2008—2012: 288.656 | 2007: 95.000 2008—2012: 500.000 | 2007: 25.000 2008—2012: 150.000 | 2007: 25.000 2008—2012: 125.000 | 2007: 5.000 2008—2012: 25.000 |
| III. % din totalul reducerilor de emisii pe care Guvernul le va elibera ca ERU-uri | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
45
| Anexa I (pagina II) | Timișoara Centru — direct | Timișoara Centru — indirect | Holcim Cement Aleșd — direct | Holcim Cement Aleșd — indirect | Holcim Cement Câmpulung — direct | Holcim Cement Câmpulung — indirect |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IV. Descrierea situației | Sistemul de încălzire | Situația existentă la | Situația de referință poate fi | Situația existentă | Situația de referință poate fi | Situația existentă la |
| de referință a proiectelor | centralizată Timișoara Centru generează | momentul respectiv a sistemului energetic | descrisă ca o continuare a situației existente în anul | la momentul respectiv a | descrisă ca o continuare a situației existente în anul | momentul respectiv a sistemului energetic |
| exclusiv energie termică | național a fost luată în | 2000, când fără investiții | sistemului | 2000, când fără investiții | național a fost luată în | |
| și apă caldă | considerare la | majore nu ar fi fost posibilă | energetic național | majore nu ar fi fost posibilă | considerare la | |
| consumatorilor urbani și | calcularea reducerilor | nicio schimbare pozitivă a | a fost luată în | nicio schimbare pozitivă a | calcularea reducerilor | |
| industriali conectați la | de emisii generate de | consumului specific de | considerare la | consumului specific de | de emisii generate de | |
| sistemul central, | energia transferată | energie electrică și termică pe | calcularea | energie electrică și termică | energia transferată | |
| generând și electricitate. Transferul de | sistemului național. | tona de produs: consumul specific de energie termică pe | reducerilor de emisii generate de | pe tona de produs: consumul specific de energie termică | sistemului național. | |
| electricitate în cadrul | tona de clinker la momentul | energia transferată | pe tona de clinker la | |||
| sistemului energetic | respectiv: 4,033 GJ/t de | sistemului | momentul respectiv: 3,921 | |||
| național este menținut la un nivel redus și relativ | clinker produs la fabrica Aleșd, iar consumul specific | național. | GJ/t de clinker produs la fabrica Câmpulung, iar | |||
| constant. | de energie electrică luat în considerare este 144,71 kw/t | consumul specific de energie electrică luat în considerare | ||||
| de ciment. Utilizarea unor | este 132,34 kw/t de ciment. | |||||
| combustibili mai ieftini | Utilizarea unor combustibili | |||||
| (cărbune) din motive de | mai ieftini (cărbune) din | |||||
| eficiență din punctul de | motive de eficiență din punct | |||||
| vedere al costurilor a fost | de vedere al costurilor a fost | |||||
| luată în considerare începând | luată în considerare începând | |||||
| cu anul 2003, iar valoarea | cu anul 2003, iar valoarea | |||||
| pentru conținutul de clinker în | pentru conținutul de clinker în | |||||
| ciment, care a fost utilizată la | ciment, care a fost utilizată la | |||||
| calcule, reprezintă anul 2000. | calcule, reprezintă anul 2000. | |||||
| Aceasta reprezintă 78,28% | Aceasta reprezintă 75,67 | |||||
| conținut de clinker în cimentul | conținut de clinker în cimentul | |||||
| produs la Aleșd — volumul | produs la Câmpulung — | |||||
| producției de ciment utilizat în | volumul producției de ciment | |||||
| calcule este cel prevăzut ca | utilizat în calcule este cel | |||||
| cerere pe piață la momentul | prevăzut ca cerere pe piață la | |||||
| respectiv. Pentru o abordare | momentul respectiv. Pentru o | |||||
| conservatoare s-a luat în | abordare conservatoare s-a | |||||
| considerare o creștere a | luat în considerare o creștere | |||||
| producției de 3,5% pe an, | a producției de 3,5% pe an, | |||||
| când a fost pregătit PDD-ul în | când a fost pregătit PDD-ul în | |||||
| 2002. Creșterea cererii de | 2002. Creșterea cererii de | |||||
| ciment în ultimii ani a condus | ciment în ultimii ani a condus | |||||
| la o creștere accelerată a | la o creștere accelerată a | |||||
| producției în instalațiile | producției în instalațiile | |||||
| proiectului, care a atins o | proiectului, care a atins o | |||||
| valoare medie de 14—15% | valoare medie de 14—15% | |||||
| anual, tendință care se | anual, tendință care se | |||||
| așteaptă să continue în anii | asteaptă să continue în anii | |||||
| următori. În aceste condiții, | următori. În aceste condiții, | |||||
| situația de referință generală | situația de referință generală | |||||
| a atins o valoare de | a atins o valoare de | |||||
| aproximativ 1.855.000 t CO2 | aproximativ 1.435.000 pe an | |||||
| pe an pentru fabrica Aleșd. | pentru fabrica Câmpulung |
46
| V. % emisiilor instalațiilor acoperite de Directiva 2003/87/CE din emisiile totale incluse în situația de referință | 40% | 60% | 77% | 23% | 83% | 17% |
| VI. Cantitatea de reduceri planificate a fi tranzacționate (II*III*V) (Σ VI) = (Σ VIII/a-VIII/e) | 2007: 0 2008—2012: 192.440 | 2007: 0 2008—2012: 288.656 | 2007: 95.000 2008—2012: 500.000 | 2007: 25.000 2008—2012: 150.000 | 2007: 25.000 2008—2012: 125.000 | 2007: 5.000 2008—2012: 25.000 |
| VII/a. Numele instalației, pentru reducerile și limitările directe | Timișoara Centru CHPP | Ciment Aleșd | Ciment Câmpulung | |||
| VII/b. ID-ul instalației, pentru reducerile și limitările directe | ||||||
| VIII/a. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2008 | 14.000 | 21.000 | 95.000 | 25.000 | 25.000 | 5.000 |
| VIII/b. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2009 | 44.610 | 66.914 | 100.000 | 30.000 | 25.000 | 5.000 |
| VIII/c. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2010 | 44.610 | 66.914 | 100.000 | 30.000 | 25.000 | 5.000 |
| VIII/d. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2011 | 44.610 | 66.914 | 100.000 | 30.000 | 25.000 | 5.000 |
| VIII/e. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2012 | 44.610 | 66.914 | 105.000 | 35.000 | 25.000 | 5.000 |
47
| Anexa I (pagina III) | CET Iași II Holboca - direct | Drobeta-Turnu Severin — direct | Depozitul de deșeuri Focșani — fără dublă contabilizare | Depozitul de deșeuri Piatra-Neamț — fără dublă contabilizare | Depozitul de deșeuri Oradea, Baia Mare, Satu Mare, Sfântu Gheorghe — fără dublă contabilizare | Cantitatea totală de certificate în rezerva JI |
| I/a. Titlul proiectului | Îmbunătățirea eficienței boilerelor la CET II Holboca din Iași | Îmbunătățirea eficienței la sistemul de încălzire centralizată din Drobeta- Turnu Severin | Recuperarea gazului de haldă la depozitul de deșeuri Focșani | Recuperarea gazului de haldă la depozitul de deșeuri Piatra- Neamț | Recuperarea gazului de haldă la depozitele de deșeuri Oradea, Baia Mare, Satu Mare, Sfântu Gheorghe | |
| I/b. Codul de identificare a proiectului | ||||||
| I/c. Data eliberării scrisorii de aprobare pentru proiect | 23.11.2006 | 23.11.2006 | 2.11.2005 | 2.11.2005 | 25.09.2004 | |
| II. Cantitatea totală de | 2007: 20.184 | 2007: 35.715 | 2008—2012: 0 | 2008—2012: 0 | 2008—2012: 0 pentru | Direct 2007: |
| emisii de GHG care va fi redusă sau limitată (2008—2012) în tone CO2e | 2008—2012: 105.920 | 2008—2012: 293.285 | pentru scopul acestui tabel (de fapt 77.939) | pentru scopul acestui tabel (de fapt 235.840) | scopul acestui tabel (de fapt 1.125.000) | 202.976 Indirect 2007: 289.903 |
| III. % din totalul reducerilor de emisii pe care Guvernul le va elibera ca ERU-uri | 100% | 100 % | 100% | 100% | 100% | |
| IV. Descrierea situației | Proiectul JI prevede utilizarea | În urma implementării proiectului (numărul de unități termice și sistemul de distribuție care vor fi reabilitate), pierderile anuale de energie termică în sistem au fost estimate pe baza măsurătorilor directe realizate de echipamentele de monitorizare. Consumul aferent a fost calculat ținând seama de pierderile de energie termică. Pierderile anuale corespund unei cantități de combustibili consumate în sistemul de încălzire centralizată, care dă posibilitatea prezentării situației de referință luând în considerare factorii de | Proiectul nu prezintă un efect de dublă contabilizare, având în vedere că în urma recuperării gazului de haldă acesta va fi utilizat în rețeaua de gaz și nu va fi utilizat în locul respectiv pentru producerea de energie. Acesta va fi purificat și distribuit în rețeaua locală/națională de gaz pentru ardere, după cum este prezentat în PDD-ul proiectului. | Proiectul nu prezintă un efect de dublă contabilizare, având în vedere că în urma recuperării gazului de haldă acesta va fi utilizat în rețeaua de gaz și nu va fi utilizat în locul respectiv pentru producerea de energie. Acesta va fi purificat și distribuit în rețeaua locală/națională de gaz pentru ardere, după cum este prezentat în PDD-ul proiectului. | Proiectul nu prezintă un efect de dublă contabilizare, având în vedere că în urma recuperării gazului de haldă acesta va fi utilizat în rețeaua de gaz și nu va fi utilizat în locul respectiv pentru producerea de energie. Acesta va fi purificat și distribuit în rețeaua locală/națională de gaz pentru ardere, după cum este prezentat în PDD- ul proiectului. În același timp proiectul a întâmpinat o serie de probleme tehnice și contractuale care au condus la imposibilitatea implementării acestuia la momentul actual (proiectul a fost inclus având în vedere că participanții nu au | |
| de referință a proiectelor | unei tehnologii referitoare la curățarea procesului de | |||||
| combustie cu scopul de a | ||||||
| îmbunătăți eficiența termică și | ||||||
| randamentul boilerelor existente. | ||||||
| CET Iași II este o instalație de | ||||||
| cogenerare care deține 2 boilere | ||||||
| cu abur, fiecare de câte 420 t/h, și | ||||||
| 2 turbine de 50 MWh. Boilerele și | ||||||
| celelalte echipamente au fost | ||||||
| reabilitate în perioada 1997— | ||||||
| 2001 și au trecut de la utilizarea | ||||||
| cărbunelui natural la cel mineral. | ||||||
| Având în vedere problemele care | ||||||
| au apărut în urma funcționării | ||||||
| echipamentelor și boilerelor, în | ||||||
| ceea ce privește persistența | ||||||
| reziduurilor, eficiența termică și | ||||||
| randamentul boilerelor au scăzut, | ||||||
| fiind necesare o serie de opriri în | ||||||
| timpul operării pentru curățarea | ||||||
| echipamentelor. Efectul acestei | ||||||
| probleme este reprezentat de o |
48
| creștere a resurselor utilizate, având un impact negativ asupra emisiilor totale de GHG. Conform PDD, emisiile boilerului principal sunt de 294.035 tCO2/an, în perioada 2007—2012. Trebuie menționat și faptul că emisiile boilerului principal au fost considerate doar pentru jumătate de an, având în vedere că în ultimii ani perioada de operare s-a redus la 6 luni pe an, în perioada rece. Situația de referință ia în considerare o operare similară a instalațiilor. | emisie. Nivelurile medii înregistrate în perioada 2004—2005 au fost considerate în situația de referință. | notificat oficial încă terminarea acestuia și acesta apare în diferite liste internaționale cu proiecte JI). | ||||
| V. % emisiilor instalațiilor acoperite de Directiva 2003/87/CE din emisiile totale incluse în situația de referință | 100 % | 100 % | 0 | 0 | 0 | |
| VI. Cantitatea de reduceri planificate a fi tranzacționate (II*III*V) (Σ VI) = (Σ VIII/a-VIII/e) | 2007:20.184 2008—2012: 105.920 | 2007: 35.715 2008—2012: 293.289 | 0 | 0 | 0 | Direct 2008—2012: 1.360.884 Indirect 2008—2012: 2.051.131 |
| VII/a. Numele instalației, pentru reducerile și limitările directe | SCCET Iași SA — C.E.T. Iași II- Holboca | Centrala termoelectrică proprietate a ROMAG- TERMO | — | — | — | |
| VII/b. ID-ul instalației, pentru reducerile și limitările directe | ||||||
| VIII/a. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2008 | 21.184 | 58.657 | 0 | 0 | 0 | D: 241.544 I: 380.004 |
| VIII/b. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2009 | 21.184 | 58.657 | 0 | 0 | 0 | D: 277.740 I: 425.011 |
| VIII/c. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2010 | 21.184 | 58.657 | 0 | 0 | 0 | D: 278.312 I: 419.265 |
| VIII/d. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate-2011 | 21.184 | 58.657 | 0 | 0 | 0 | D: 278.871 I: 413.661 |
| VIII/e. Cantitatea de ERU-uri care vor fi tranzacționate — 2012 | 21.184 | 58.657 | 0 | 0 | 0 | D: 284.471 I: 413.190 |
49
50
9.2.Anexa II aferentă rezervei JI, în concordanță cu Decizia 2006/780/CE
| Iași II | Parc eolian la Peștera și Valea Dacilor | Parc eolian în estul României | Proiecte neidentificate cu posibil efect indirect de dublă contabilizare | Cantitatea totală de certificate în rezerva JI | |
| I/a. Titlul proiectului planificat | Reabilitarea sistemului de încălzire din Iași | Parc eolian la Peștera și Valea Dacilor | Parcuri eoliene în estul României | Proiecte pentru utilizarea energiilor regenerabile și a cogenerării de mică putere | |
| I/b. Codul de identificare al proiectului planificat | |||||
| I/c. Data sau data estimativă privind obținerea scrisorii de susținere pentru proiectul planificat | Scrisoare de susținere primită la data de 7.08.2007 | Scrisoare de susținere primită la data de 19.02.2007 | Documentul de prezentare inițială a proiectului (PIN) a fost prezentat pentru a primi scrisoare de susținere. | PIN-urile se vor prezenta conform portofoliului de proiecte planificate | |
| I/d. Data estimativă privind obținerea scrisorii de aprobare pentru proiectul planificat | 09/2007 | 09/2007 | 6/2008 | ||
| II. Cantitatea totală planificată de emisii de GHG ce vor fi reduse sau limitate (2008— 2012) prin proiectul planificat în tone CO2e | 95.824 | 1.866.052 | 500.000 | 1.392.968 | 3.854.844 |
| III. % din totalul reducerilor de emisii pe care Guvernul le va elibera ca ERU-uri pentru proiectul planificat | 100% | 100% | 100% | ||
| IV. Descrierea situației de referință a proiectelor | |||||
| V. % estimativ de emisii ale instalațiilor acoperite de Directiva 2003/87/CE din emisiile totale incluse în situația de referință | 100% | 100% | 100% | ||
| VI. Cantitatea de reduceri planificate a fi tranzacționate (II*III*V) (Σ VI) | 95.824 | 1.866.052 | 500.000 | 1.392.970 | 3.854.846 |
| VII/a. Numele instalației unde se va implementa proiectul planificat, pentru reducerile și limitările directe | Sistemul de încălzire centralizată din Iași | — | — | — | |
| VII/b. ID-ul instalației unde se va implementa proiectul planificat, pentru reducerile și limitările directe | |||||
| VII/c. Categoria de activitate în care se înscrie proiectul planificat, pentru reducerile și limitările indirecte | — | Sectorul energie | Sectorul energie | Sectorul energie | |
| VIII. Cantitatea de certificate deduse din alocarea instalațiilor care implementează proiecte și incluse în rezerva JI, indicate în rândurile VII/a—VII/c | 95.824 | D: 95.824 I: 3.759.020 |
10.Anexele A — H fac parte integrantă din prezentul plan.
MET ODOLOGIA
ANEXA A
la plan
pentru stabilirea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră —
plafonul național
Prezenta anexă descrie metodologia utilizată pentru determinarea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră (plafonul național) ce urmează a fi alocate instalațiilor aflate sub incidența schemei.
A.1 Generalități
Metoda folosită pentru determinarea proiecțiilor top — down (de sus în jos) este bazată pe date istorice și pe prognoza principalilor indicatori macroeconomici și sectoriali, așa cum este aceasta prezentată în documentele oficiale legate de dezvoltarea socioeconomică a României.
Principalele etape parcurse în cadrul determinării plafonului național sunt:
1.Determinarea emisiilor istorice naționale și divizarea acestora în emisii ale sectoarelor aflate sub incidența schemei, sectoarele ETS, și emisii ale sectoarelor ce nu se află sub incidența acestei scheme, sectoarele non ETS, folosind abordarea „de sus în jos” (top — down)
2.Determinarea proiecțiilor emisiilor aferente sectoarelor ETS, precum și a celor ale sectoarelor non-ETS, ținând seama de creșterea PIB și de tendințele de evoluție ale intensității de carbon
3.Stabilirea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, plafonul național
4.Compararea plafonului național cu plafonul indicativ
A.2 Etapa 1: Emisii istorice
Pentru a putea determina evoluția viitoare a emisiilor de dioxid de carbon în România au fost analizate datele prezentate în cadrul Inventarului național al emisiilor de gaze cu efect de seră. Acest document a fost elaborat de către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Mediului — ICIM București în anul 2006 și a fost trimis de Ministerul Mediului și Gospodăririi Apelor la Secretariatul UNFCC și la Agenția Europeană pentru Protecția Mediului.
Inventarul național cuprinde date cu privire la emisiile antropogenice de gaze cu efect de seră (GES) direct, CO2, CH4, N2O, HFC, PFC, SF6, precum și date referitoare la cele cu efect indirect, NOx, CO, NMVOC și SO2.
Emisiile de gaze cu efect de seră au fost inventariate pentru perioada 1989—2004 și sunt exprimate în tone CO2 echivalent, ținând seama de potențialul global de încălzire prevăzut de ghidul IPCC. Sectoarele cuprinse în inventarul național sunt: energie, procese industriale, utilizare solvenți și alte produse, agricultură, deșeuri, LULUCF și altele. Pe baza emisiilor generate de aceste sectoare au fost determinate emisiile generate de sectoarele EU-ETS.
Pentru perioada 2006—2012, proiecțiile emisiilor de gaze cu efect de seră la nivel național și la nivelul sectoarelor schemei de tranzacționare a certificatelor de emisii de CO2 au fost realizate pornind de la emisiile înregistrate în anul de bază (2003).
A.3 Etapa 2. Proiecția emisiilor
A.3.1 Metodologie
Emisiile de GES au fost determinate pentru sectorul energie și pentru sectoarele non-energie, la nivelul economiei naționale.
Ținând cont de faptul că emisiile de gaze cu efect de seră generate de către sectorul energie au ponderea cea mai mare în totalul GES, în cadrul acestuia au fost considerare următoarele subsectoare:
–energia furnizată;
–procese de conversie a energiei — rafinarea produselor petroliere, producția de cocs, producția de energie electrică și energie termică;
–consumatorii de energie.
Prognoza emisiilor de GES din sectorul energie, pentru perioada de până în anul 2012, se bazează pe calcule efectuate cu ajutorul pachetului de programe de calcul și simulare ENPEP (Programul de evaluare a energiei și electricității — Energy and Power Evaluation Program), dezvoltat de Laboratorul Național de la Argonne al Departamentului pentru Energie al SUA (DOE) și distribuit de Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA). Principalele module folosite sunt MAED (Modulul pentru analiza cererii de energie — Analyses of Energy Demand), WASP (Programul automat de simulare Wiener) — Wiener Automatic Simulation Program), BALANCE și IMPACTS și sunt prezentate în figura 1.
Figura 1. Sistemul integrat de modelare pentru prognoza GES și evaluarea opțiunilor de reducere a GES
Utilizarea programelor mai sus menționate a condus la realizarea bilanțului energetic la nivel național. A fost analizat întregul flux al combustibililor fosili și nefosili, de la extracție până la consumatorul final.
În figura 2 se prezintă o schemă simplificată a bilanțului energetic utilizată în scopul elaborării documentului. Balanța cuprinde patru elemente de bază:
–resursele de energie primară;
–tehnologiile de conversie a energiei;
–transportul și distribuția resurselor de energie;
–consumatorii de energie.
Figura 2. Schema simplificată a rețelei de energie
În România, resursele de energie primară produse și utilizate sunt: cărbune, petrol, gaz natural, resurse regenerabile de energie (hidro și biomasă), precum și uraniu.
De asemenea, se importă ca sursă primară de energie cărbunele, gazul natural și petrolul.
Consumatorii de energie au fost încadrați pe sectoare conform metodologiei IPCC. Fiecare sector a fost modelat în detaliu, ținându-se seama de procesele tehnologice și de factorii de emisie prevăzuți în metodologia IPCC.
Emisiile rezultate din procesele de conversie a energie au fost determinate cu ajutorul programului IMPACTS.
Pentru sectoarele non-energie, s-au analizat următoarele activități:
–agricultură — emisiile de CH4 datorate fermentației dejecțiilor animale și îngrășămintelor naturale, precum și emisiile de N2O datorate folosirii îngrășămintelor chimice;
–industrie — emisii generate de procesele industriale;
–silvicultură — pentru sechestrarea carbonului din atmosferă;
–solvenți și alte produse — emisiile au fost determinate în corelație cu dezvoltarea tehnico- economică;
–deșeuri — opțiuni de management al deșeurilor solide și lichide.
Proiecțiile emisiilor de GES pentru sectorul industrial se bazează pe prognoza producției diferitelor ramuri, ținându-se seama de restructurarea industrială impusă de evoluția economică și cerințele UE, și sunt corelate cu factorii de emisie prevăzuți în metodologia IPCC.
A.3.2. Ipoteze
Pentru estimarea emisiilor de GES a fost stabilit un scenariu de bază, „afaceri ca de obicei” (BaU — business as usual). Indicatorii macroeconomici și indicatorii energetici folosiți pentru simularea evoluției emisiilor de GES în România pentru perioada 2006—2012 sunt în conformitate cu conținutul secțiunii
1.2.6 și sunt prezentați în tabelul de mai jos:
Tabelul A1. Indicatorii macroeconomici și indicatorii energetici pentru perioada 2003—2012
| UM | Realizări | Prognoză | |||||||||
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | ||
| Populație | mil. loc. | 21,73 | 21,67 | 21,62 | 21,55 | 21,47 | 21,38 | 21,32 | 21,26 | 21,20 | 21,14 |
| PIB | mld. euro 2000 | 47,10 | 51,00 | 53,40 | 56,20 | 59,70 | 63,50 | 67,20 | 71,00 | 75,00 | 79,10 |
| PIB/loc. | euro 2000/loc. | 2170 | 2350 | 2470 | 2610 | 2790 | 2970 | 3160 | 3340 | 3540 | 3700 |
| Rata de creștere PIB | % | 5,40 | 8,30 | 4,70 | 5,20 | 6,20 | 6,30 | 5,80 | 5,70 | 5,60 | 5,50 |
| Intensitate energetică | tep/1000 euro 2000 | 0,66 | 0,66 | 0,67 | 0,65 | 0,63 | 0,61 | 0,59 | 0,58 | 0,55 | 0,53 |
Sursa: Proiecția principalilor indicatori macroeconomici în perioada 2006—2010 — varianta preliminară a Prognozei de primăvară elaborată de Comisia Națională de Prognoză, 31.03.2006
În perioada 1990—2000, contribuția sectorului servicii la valoarea adăugată totală a crescut continuu. Contribuția sectoarelor industrie, agricultură și energie la valoarea adăugată totală a fost, la nivelul anului 2000, 43,8%, semnificativ mai mică comparativ cu 67,8%, valoare înregistrată la nivelul anului 1990.
Structura macroeconomică a economiei românești este diferită de cea a statelor membre ale UE. În aceste condiții, politicile macroeconomice pe termen scurt ale României constau în:
–restructurare economică selectivă;
–modernizarea și dezvoltarea infrastructurii;
–dezvoltarea acelor sectoare industriale care au un potențial concurențial ridicat;
–dezvoltarea sectorului agricol, ținându-se cont de potențialul economic, uman și natural al României;
–sprijinirea activităților de tip IT;
–dezvoltarea turismului;
–diversificarea sectorului de servicii.
În perioada 2001—2004 rata medie a valorii adăugate totale a fost de 5,8% pentru industrie, 4,2% pentru agricultură, 7,0% pentru construcții, 4,6% pentru servicii. În strânsă legătură cu producția industrială și agricolă, s-a ajuns la o creștere a activităților cu o rată medie de 5,2% în sectorul transport.
Referitor la dezvoltarea macroeconomică a României după 2006, au fost formulate următoarele ipoteze:
–finalizarea modificărilor structurale începute cu anul 2000;
–structura evoluției macroeconomice, cu tendințe similare celor din UE;
–creștere economică și investiții importante pentru a se produce modificări semnificative în structura macroeconomică.
Cererea de energie pentru perioada 2006—2012 a fost determinată ținându-se seama de datele prevăzute în tabelul A2.
Tabelul A2. Cererea de energie primară și de energie electrică
| UM | Realizări | Prognoză | |||||||||
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | ||
| Cererea de energie primară | mil. tep | 39,03 | 39,02 | 41,36 | 42,27 | 43,56 | 45,0 | 46,2 | 47,65 | 48,1 | 48,8 |
| Cererea totală de energie primară/ locuitor | tep/loc. | 1,80 | 1,80 | 1,90 | 1,96 | 2,03 | 2,10 | 2,10 | 2,210 | 2,27 | 2,31 |
| Cererea de energie electrică | TWh | 54,56 | 55,30 | 56,48 | 58,99 | 60,7 | 62,5 | 64,2 | 66,1 | 67,7 | 69,5 |
| Cererea de energie electrică/locuitor | kWh/loc. | 2,51 | 2,55 | 2,61 | 2,74 | 2,83 | 2,92 | 3,01 | 3,1 | 3,19 | 3,28 |
Sursa : Cererea de energie primară: Politica energetică a României în perioada 2006—2009, document în discuție
Cererea de energie electrică: Ministerul Economiei și Comerțului
Evoluția prognozată a cererii de energie primară pentru perioada 2006—2012 are o rată anuală medie de creștere de aproximativ 2,5%.
Evoluția estimată a cererii de energie electrică pentru perioada 2006—2012 are o rată anuală medie de creștere de aproximativ 2,77 %.
În tabelul A3 este prezentată evoluția producției interne de resurse primare pentru perioada 2006—2012:
Tabelul A3. Evoluția producției interne de resurse primare
| UM | Realizări | Prognoză | |||||||
| 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | ||
| Total cărbune: | mil. tep | 6,55 | 7,70 | 8,02 | 7,82 | 8,14 | 8,45 | 8,80 | 9,10 |
| lignit | mil. tep | 4,82 | 5,77 | 6,04 | 5,84 | 6,08 | 6,20 | 6,32 | 6,36 |
| huilă | mil. tep | 1,73 | 1,93 | 1,99 | 1,98 | 2,07 | 2,15 | 2,48 | 2,74 |
| Gaz natural | mil. tep | 5,37 | 5,96 | 7,30 | 8,83 | 9,71 | 10,20 | 10,52 | 11,13 |
| Păcură | mil. tep | 1,87 | 1,43 | 1,40 | 1,30 | 1,10 | 1,04 | 0,96 | 0,83 |
| Hidro și sursele regenerabile de energie | mil. tep | 1,74 | 1,53 | 1,43 | 1,53 | 1,61 | 1,66 | 1,71 | 1,74 |
| Nuclear | mil. tep | 1,44 | 1,44 | 1,82 | 2,81 | 2,81 | 2,81 | 2,81 | 2,81 |
| Alți combustibili | mil. tep | 2,90 | 2,77 | 2,92 | 2,95 | 2,97 | 3,02 | 3,07 | 3,14 |
| TOTAL | mil. tep | 19,87 | 20,83 | 22,51 | 25,24 | 26,34 | 27,18 | 27,87 | 28,75 |
În perioada 2006—2012, producția de energie electrică din surse nucleare se va dubla comparativ cu producția din anul 2006, ca urmare a punerii în operare a Unității II a Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă.
Tabelul A4 prezintă evoluția producției de energie electrică necesară pentru acoperirea cererii.
Tabelul A4. Evoluția producției de energie electrică [TWh/an]
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Producția de energie electrică pentru acoperirea consumului național | 54,56 | 55,30 | 56,48 | 58,99 | 60,70 | 62,50 | 64,20 | 66,10 | 67,70 | 69,50 |
| Exportul de energie electrică | 2,08 | 1,18 | 2,93 | 3,41 | 2,00 | 3,00 | 3,50 | 4,50 | 4,50 | 5,00 |
| Total producție de energie electrică | 56,64 | 56,48 | 59,41 | 62,40 | 62,70 | 65,50 | 67,70 | 70,6 | 72,2 | 74,5 |
| Producția de energie electrică a centralelor hidroelectrice+ resurse regenerabile de energie | 13,26 | 16,51 | 20,21 | 17,75 | 16,0 | 18,0 | 19,5 | 21,7 | 22,3 | 23,0 |
| Producția de energie electrică a centralei nucleare | 4,91 | 5,55 | 5,54 | 5,55 | 7,0 | 10,8 | 10,8 | 10,8 | 10,8 | 10,8 |
| Producția de energie electrică a termocentralelor | 38,47 | 34,42 | 33,66 | 39,10 | 39,7 | 36,7 | 37,4 | 38,1 | 39,1 | 40,7 |
| pe cărbune | 23,64 | 21,79 | 21,66 | 27,10 | 28,7 | 25,7 | 26,4 | 27,1 | 28,1 | 29,7 |
| pe gaz natural | 11,19 | 10,46 | 10,0 | 10,0 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 |
| pe păcură | 3,64 | 2,17 | 2,0 | 2,0 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | 1,5 |
Sursa: Ministerul Economiei și Comerțului; pentru perioada 2003—2005 valorile corespund Anuarului Statistic 2006.
Figura 3. Evoluția producției de energie electrică pe tipuri de centrale în perioada 2003—2012
Figura 4. Evoluția producției de energie electrică pe tipuri de combustibili în perioada 2003—2012
În perioada 2006—2012, vor fi scoase din funcțiune unități de producere a energiei electrice ce au performanțe reduse, având o putere instalată de aproximativ 2.100 MW. În aceeași perioadă unități noi vor fi puse în funcțiune, având o putere instalată de aproximativ 1.100 MW, iar unele unități vor fi reabilitate, cu o putere instalată de aproximativ 950 MW. Totodată, reabilitarea centralelor termice și rețelelor de transport și distribuție a energiei termice va fi efectuată pentru reducerea pierderilor de căldură și îmbunătățirea eficienței energetice.
Tabelul A5 și figura 5 prezintă evoluția producției pentru sectorul rafinare produse petroliere.
Tabelul A5. Producția sectorului rafinare produse petroliere aflat sub incidența schemei [mii tone]
| Sector | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 |
| Rafinării | 11.000 | 12.289 | 13.844 | 14.840 | 16.750 | 16.580 | 17.570 | 17.800 | 20.270 | 20.100 |
Sursa: Ministerul Economiei și Comerțului
Figura 5. Producția sectorului rafinare produse petroliere aflat sub incidența schemei
Tabelul A6 și figura 6 prezintă prognoza producției pentru sectoarele industriale aflate sub incidența schemei, respectiv: sector mineral (ciment, var, sticlă , ceramică), producție și prelucrare metale feroase (oțel, fier etc), celuloză și hârtie.
Tabelul A6. Producția sectoarelor industriale aflate sub incidența schemei [mii tone]
| Sector | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Metale feroase: | ||||||||||
| cocs | 1.550 | 1.573 | 1.777 | 1.900 | 2.100 | 2.250 | 2.320 | 2.360 | 2.360 | 2.360 |
| fontă | 4.101 | 4.244 | 4.098 | 4.500 | 5.800 | 6.230 | 6.400 | 6.510 | 6.510 | 6.510 |
| oțel din care: | 5.578 | 5.920 | 6.175 | 6.300 | 7.960 | 8.600 | 8.800 | 9.000 | 9.000 | 9.000 |
| oțel convertizor | 4.543 | 4.676 | 4.509 | 4.600 | 5.350 | 5.745 | 5.900 | 6.000 | 6.000 | 6.000 |
| electric | 1.035 | 1.244 | 1.666 | 1.700 | 2.610 | 2.885 | 2.900 | 3.000 | 3.000 | 3.000 |
| Ciment | 5.002 | 5.624 | 6.021 | 7.280 | 8.600 | 10.000 | 11.400 | 12.900 | 14.400 | 16.000 |
| Var | 1.936 | 1.978 | 1.978 | 2.000 | 2.100 | 2.250 | 2.400 | 2.560 | 2.730 | 2.900 |
| Sticlă | 314 | 315 | 320 | 350 | 480 | 500 | 520 | 540 | 570 | 600 |
| Ceramică | 1.503 | 1.787 | 2.112 | 2.300 | 2.400 | 2.600 | 2.750 | 2.900 | 3.000 | 3.100 |
| Celuloză și hârtie | 444 | 454 | 371 | 435 | 552 | 640 | 670 | 680 | 795 | 800 |
Sursa: Ministerul Economiei și Comerțului
Figura 6. Producțiile fizice ale sectoarelor industriale aflate sub incidența schemei
Înlocuirea rapidă a tehnologiilor învechite pentru cele mai importante sectoare industriale nu va putea fi realizată în perioada 2007—2012. Se estimează că în majoritatea sectoarelor se vor folosi capacitățile existente, unele dintre acestea reabilitate în vederea creșterii producției și a eficienței energetice.
În ultimii ani, diverse companii care au înregistrat producții scăzute până în anul 2005 au fost sau sunt în proces de privatizare. Se așteaptă ca aceste unități să își crească semnificativ producția.
Strategia României este de a se alinia la standardele europene și de a depăși diferențele față de celelalte țări din Uniunea Europeană; se concretizează în proiecte de infrastructură de mare anvergură, care atrag creșteri semnificative ale producției industriale, precum și ale materialelor de construcții (oțel, fontă, ciment, var etc.).
Creșterile prognozate pentru sectoarele și produsele prezentate în tabelul A.6 au avut la bază Planul național de dezvoltare 2007—2013, precum și Programul regional operațional „Dezvoltare regională 2007—2013”.
Aceste documente (Planul național de dezvoltare 2007—2013, programele operaționale regionale, planuri operaționale sectoriale etc.) furnizează informații privind investițiile de infrastructură planificate și obiectivele până în 2013, pentru ca România să fie capabilă să reducă într-o perioadă scurtă diferențele de dezvoltare economică și socială comparativ cu dezvoltarea din țările UE.
Unul dintre indicatorii relevanți de măsurare a nivelului de dezvoltare a unei țări este consumul de ciment pe cap de locuitor. În anul 2005, România a înregistrat un consum specific de 292 kg cim/cap de locuitor, în timp ce media la nivelul Uniunii Europene formată din cele 15 state membre la acea dată (UE15) a fost de 538 kg cim/cap de locuitor (sursa Cembureau).
Pentru perioada 2005—2006 prognoza de creștere a producției de ciment este de 20%, realizându-se o creștere de cca 16%. Cererea redusă a pieței față de prognoza estimată s-a datorat, în principal, întârzierilor în demararea unor lucrări de infrastructură. Ținându-se cont de faptul că proiectele întârziate privind infrastructura au fost deja demarate, se apreciază că diferența dintre creșterea producției de clincher în 2006 și prognoza din PNA va fi redusă în perioada următoare.
Capacitatea totală de producție a clincherului de ciment este apreciată în prezent la cca 9,5 milioane tone/an. Pentru realizarea producțiilor prognozate, în perioada 2008—2012, sunt prevăzute realizări de noi capacități (prima, de 1,5 milioane tone/an, va fi pusă în funcțiune în anul 2008), concomitent cu lucrările de modernizare și creștere de capacitate a unora dintre instalațiile existente.
Creșterea producției de oțel în perioada 2006—2012 are la bază următoarele premise:
— datele și elementele ce se regăsesc în Strategia de restructurare a industriei siderurgice din România, care cuprinde și planurile individuale de viabilitate ale companiilor siderurgice, pentru perioada 2003—2008, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 55/2005. Aceasta a fost convenită cu reprezentanții Comisiei Europene și stă la baza procesului de monitorizare a restructurării siderurgiei românești;
— creșterea gradului de utilizare a capacităților aferente, până la nivelul maxim, așa cum este menționat în strategie. Conform prevederilor strategice nu este planificată construirea de noi capacități, prin urmare prognoza privind nivelele de producție corespunde cu producțiile capacităților existente (9 milioane tone oțel/an). Nivelele de producție preconizate pentru perioada 2009—2012 sunt aceleași cu nivelele prevăzute pentru anul 2008. Este de menționat faptul că după 31 decembrie 2008 monitorizarea companiilor siderurgice încetează și, în mod implicit, dispare întregul pachet de restricții referitoare la dezvoltarea de noi capacități.
În acest context, pentru perioada 2008—2012, în baza propriilor planuri de afaceri pentru grupurile siderurgice proprietare, s-au prognozat dezvoltări de noi capacități corelate cu nivelele de producție (conform tabelului A.6).
Creșterea producției în siderurgie în perioada 2006—2007 are la bază următoarele premise:
— creșterea consumului național de produse din oțel (de la 3.115 mii tone, realizat în anul 2005, la 4.250 mii tone, realizat în anul 2006, ceea ce reprezintă o creștere cu cca 36%), ce va continua și în anul 2007;
— investițiile tehnologice finalizate în anul 2006 și puse în funcțiune la începutul anului 2007;
— atingerea parametrilor de viabilitate (conform criteriilor europene) de către toate companiile siderurgice românești până în anul 2008, ceea ce implică creșterea producției fizice vandabile, necesare pentru obținerea unor venituri suficient de ridicate din exploatare.
Creșterea de producție a sectorului celuloză și hârtie pentru perioada 2006—2012 se bazează pe:
— prognozele de piață ce indică o creștere continuă a consumului de hârtii și cartoane (de exemplu, între 2005—2006 creșterea a fost de 6%). Consumul anual pe cap de locuitor este în România de 39 kg față de media UE de circa 130 kg pe cap de locuitor. Se apreciază că în următorii 5 ani România va avea același nivel de consum ca și cel european;
— creșterea gradului de utilizare a capacităților actuale prin modernizare, precum și extinderea de capacitate;
— repornirea unor capacități de producție modernizate în anul 2006.
Creșterea producției de hârtie și cartoane se va realiza atât prin creșterea producțiilor de celuloză, cât și prin creșterea ratei de utilizare a maculaturii — în unele cazuri în proporție de 100%.
Creșterea producției sectorului de sticlă în perioada 2006—2012 are la bază evoluția ascendentă a cererii de piață, susținută de construirea de noi locuințe, îmbunătățirea izolării termice și cererea de ambalaje din sticlă.
Creșterea producției de sticlă cu 37% în 2007 față de anul 2006 a fost fundamentată pe cererea de piață pentru geam float.
La estimarea producției pentru perioada 2008—2012 au fost luate în considerare realizarea de noi capacități de producție de cca 300 mii tone/an, din care o capacitate de 200 mii tone/an a fost pusă în funcțiune în ianuarie 2007.
De asemenea, a fost luată în considerare și punerea în funcțiune a unei noi instalații de producere a vatei de sticlă, având o capacitate de producție de cca. 20 mii tone/an. Se preconizează că, în funcție de cererea de pe piața internă și externă, să fie repornite o serie de capacități oprite în prezent.
A.3.3 Proiecțiile GES pe sectoarele ETS și non — ETS
Activitățile din sectorul energie sunt clasificate în instalații de producere a energiei electrice și/sau termice, rafinării și cocserii.
Prognozele emisiilor pentru sectoarele mai sus menționate în perioada 2006—2012 au fost determinate ținându-se seama de prognozele cererii de energie electrică și termică, respectiv ale producției de cocs și producției rafinăriilor. În cadrul calculului proiecțiilor au fost folosiți factorii de emisie din metodologia IPCC.
În tabelul A7 și în figura 7 se prezintă evoluția emisiilor CO2 pentru activitățile din sectorul energie, respectiv instalații de ardere și rafinării.
Instalațiile de ardere sunt defalcate pe: instalații de producere a energiei electrice și termice, instalații de producere a energiei electrice și termice pentru industrie și instalații de producere a energiei termice pentru alte sectoare, precum sectorul rezidențial, comercial etc.
Tabelul A7. Evoluția emisiilor de CO2 pentru activitățile din sectorul energie [mil. tone CO2]
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOTAL emisii de CO2 pentru sectorul energie, inclusiv rafinării | 52,18 | 48,71 | 50,24 | 53,62 | 59,98 | 61,55 | 63,56 | 64,62 | 66,71 | 68,13 |
| 1. Instalații de ardere, din care: | 47,26 | 43,04 | 44,15 | 47,09 | 52,69 | 54,37 | 55,94 | 56,96 | 57,99 | 59,47 |
| a. Instalații pentru producerea energiei electrice și termice | 43,91 | 39,49 | 39,56 | 42,35 | 47,18 | 48,73 | 50,11 | 51,0 | 51,8 | 53,12 |
| b. Instalații pentru producerea energiei termice pentru industrie | 3,05 | 3,24 | 4,28 | 4,43 | 5,2 | 5,32 | 5,5 | 5,63 | 5,85 | 6,0 |
| c. Alte instalații pentru producerea energiei termice pentru sectorul rezidențial, comercial etc. | 0,3 | 0,305 | 0,31 | 0,31 | 0,31 | 0,32 | 0,33 | 0,33 | 0,34 | 0,35 |
| 2. Rafinării | 4,92 | 5,67 | 6,09 | 6,53 | 7,29 | 7,18 | 7,62 | 7,66 | 8,72 | 8,66 |
Figura 7. Emisiile de CO2 generate de activitățile din sectorul energie
În tabelul A8 se prezintă evoluția emisiilor GES, avându-se în vedere structura sectoarelor conform Inventarului național al emisiilor de gaze cu efect de seră și evoluția emisiilor de GES pentru sectoarele aflate sub incidența EU ETS.
Tabelul A8. Evoluția emisiilor GES [mil. t CO2 echiv.] și evoluția emisiilor de CO2, pe sectoarele ETS și non ETS [mil. t CO2]
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Producție de energie | GES | 63,13 | 59,46 | 62,06 | 66,40 | 73,10 | 75,40 | 82,20 | 84,94 | 88,48 | 90,70 |
| CO2 în ETS | 51,88 | 48,40 | 49,93 | 53,31 | 59,66 | 61,23 | 63,23 | 64,29 | 66,38 | 67,78 | |
| Transport | GES | 12,27 | 17,04 | 17,23 | 17,50 | 18,00 | 18,80 | 19,20 | 20,64 | 21,00 | 21,50 |
| Energie pentru uz în sectorul comercial, rezidențial și în agricultură | GES | 11,48 | 12,13 | 12,50 | 12,80 | 13,40 | 14,50 | 15,00 | 15,30 | 15,70 | 16,00 |
| CO2 în ETS | 0,30 | 0,31 | 0,31 | 0,31 | 0,32 | 0,32 | 0,33 | 0,33 | 0,34 | 0,35 | |
| Procese industriale | GES | 17,35 | 18,57 | 20,00 | 21,46 | 22,60 | 25,30 | 26,80 | 28,30 | 28,90 | 29,40 |
| CO2 în ETS | 9,27 | 9,93 | 10,35 | 11,43 | 12,87 | 15,69 | 16,74 | 17,75 | 18,56 | 19,43 | |
| Agricultură | GES | 11,95 | 13,93 | 14,11 | 14,53 | 14,80 | 15,10 | 15,50 | 16,10 | 16,40 | 16,60 |
| Utilizarea terenurilor și silvicultură | GES | -34,80 | -34,67 | -34,80 | -34,90 | -35,00 | -35,20 | -35,30 | -35,40 | -35,50 | -35,60 |
| Deșeuri | GES | 8,19 | 8,43 | 8,51 | 8,62 | 8,70 | 8,80 | 8,87 | 9,13 | 9,21 | 9,26 |
| Alte sectoare | GES | 24,26 | 25,06 | 25,67 | 26,19 | 27,00 | 29,50 | 30,60 | 31,00 | 31,30 | 31,60 |
| Procese de ardere din industrie | CO2 în ETS | 9,52 | 10,16 | 10,22 | 11,04 | 11,05 | 11,93 | 12,69 | 13,37 | 13,72 | 14,05 |
| Total | GES | 148,63 | 154,62 | 160,08 | 167,50 | 177,60 | 187,40 | 198,17 | 205,41 | 210,99 | 215,06 |
| Total sectoare ETS | CO2 în ETS | 70,97 | 68,80 | 70,81 | 76,10 | 83,92 | 89,17 | 92,97 | 95,74 | 99,0 | 101,61 |
În tabelul A9 se prezintă evoluția emisiilor de CO2 pentru sectoarele industriale, avându-se în vedere atât procesele tehnologice, cât și instalațiile de ardere.
Tabelul A9. Emisii actuale și prognozate ale sectoarelor ETS [mil. t CO2]
| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Instalații de ardere | 47,26 | 43,04 | 44,15 | 47,09 | 52,69 | 54,37 | 55,94 | 56,96 | 57,99 | 59,47 |
| Rafinării | 4,92 | 5,67 | 6,09 | 6,53 | 7,29 | 7,18 | 7,62 | 7,66 | 8,72 | 8,66 |
| Metale feroase | 11,84 | 12,37 | 12,33 | 12,85 | 13,10 | 15,05 | 15,51 | 15,98 | 15,99 | 15,98 |
| Producere ciment | 5,15 | 5,90 | 6,15 | 7,30 | 8,06 | 9,58 | 10,71 | 11,88 | 13,00 | 14,16 |
| Producere var | 0,65 | 0,75 | 0,88 | 1,00 | 1,29 | 1,38 | 1,50 | 1,52 | 1,54 | 1,57 |
| Producere sticlă | 0,38 | 0,33 | 0,36 | 0,39 | 0,46 | 0,47 | 0,49 | 0,50 | 0,50 | 0,51 |
| Producere ceramică | 0,30 | 0,35 | 0,42 | 0,49 | 0,51 | 0,55 | 0,55 | 0,56 | 0,56 | 0,57 |
| Producere hârtie și celuloză | 0,47 | 0,39 | 0,43 | 0,45 | 0,51 | 0,59 | 0,66 | 0,68 | 0,69 | 0,70 |
| Total procese industriale | 18,79 | 20,09 | 20,57 | 22,48 | 23,93 | 27,62 | 29,42 | 31,12 | 32,28 | 33,49 |
| Total CO2 | 70,97 | 68,80 | 70,81 | 76,10 | 83,91 | 89,17 | 92,97 | 95,74 | 99,0 | 101,61 |
A.3.4 Evoluția intensității carbonului
În tabelul A10 se prezintă evoluția intensității carbonului, a PIB-ului și a emisiilor totale GES în perioada 2000—2012. Pe baza simulărilor realizate se poate observa scăderea intensității carbonului de la 103,7% în anul 2000 la 86,18% în anul 2012.
Tabelul A10. Evoluția intensității carbonului 2003—2012
| UM | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PIB | Abs. | mld. euro 2000 | 40,3 | 42,6 | 44,7 | 47,1 | 51,0 | 53,4 | 56,2 | 59,7 | 63,5 | 67,9 | 71,0 | 75,0 | 79,1 |
| Trend 2003= 100 | % | 85,56 | 90,45 | 94,9 | 100,0 | 108,25 | 113,38 | 119,32 | 126,75 | 134,82 | 142,68 | 150,74 | 159,24 | 167,94 | |
| Emisii | Abs. | Mt CO2 | 131,85 | 136,57 | 142,68 | 148,62 | 154,63 | 160,08 | 167,5 | 177,6 | 187,4 | 198,17 | 205,4 | 210,99 | 215,06 |
| Trend 2003= 100 | % | 88,72 | 91,89 | 96,0 | 100,0 | 104,04 | 107,71 | 112,7 | 119,5 | 126,09 | 133,34 | 138,21 | 141,97 | 144,70 | |
| Intensitate carbon | Abs. | MtCO2/ mld euro 2000 | 3,272 | 3,206 | 3,192 | 3,155 | 3,032 | 2,998 | 2,98 | 2,975 | 2,951 | 2,949 | 2,893 | 2,813 | 2,719 |
| Trend 2003= 100 | % | 103,7 | 101,61 | 101,17 | 100,0 | 96,10 | 95,02 | 94,47 | 94,29 | 93,54 | 93,47 | 91,7 | 89,17 | 86,18 |
Rata de reducere a intensității carbonului este relativ scăzută datorită creșterii consumului de cărbune utilizat pentru producerea de energie electrică, termică și pentru procesele industriale. Motivele pentru care crește gradul de utilizare a cărbunelui sunt reprezentate de prețul ridicat și disponibilitatea acestuia pe piața internațională. Totodată, în acest sens trebuie menționat și faptul că politica guvernamentală este de a crește siguranța în aprovizionarea cu energie și de a utiliza resursele energetice locale.
A.4 Etapa 3. Determinarea plafonului național
Proiecțiile „de sus în jos” sunt principala sursă de date pentru stabilirea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră alocate la nivel național, respectiv a plafonului național. Proiecțiile „de jos în sus“ se bazează pe datele furnizate de către operatori în scopul obținerii unei imagini complete și corecte a emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din activitățile ce intră sub incidența schemei (vezi secțiunea C.2 pentru detalii cu privire la colectarea datelor din chestionare).
Plafonul național pentru anul 2007 și pentru perioada 2008 — 2012 este prezentat în tabelul următor:
| Plafonul național [număr certificate] | 2007 | 2008 – 2012 |
| 74.836.235 | 75.944.352 medie anuală |
A.5 Etapa 4. Compararea plafonului național cu plafonul indicativ
Plafonul indicativ este determinat ținându-se seama de cantitatea de emisii de CO2 generată de instalațiile aflate sub incidența EU-ETS, de rata de creștere a PIB-ului (din perioada 2003—2007 și din perioada 2003—2010), precum și de reducerea intensității carbonului din aceleași perioade.
Astfel, pentru perioadele analizate se utilizează următoarele formule:
1.pentru plafonul indicativ pentru 2007:
P.I.2007 = EET 2003 (1+rPIB)4 (1+rIC)4, unde:
2.perioada 1 ianuarie 2008 — 31 decembrie 2012:
P.I.2008 -2012 = EET 2003 (1+rPIB)7 (1+rIC)7, unde:
P.I. = plafonul indicativ;
EET = emisiile de dioxid de carbon generate de sectoarele care intră sub incidența schemei; rPIB = rata de creștere a produsului intern brut în perioada indicată;
rIC = rata intensității carbonului în perioada indicată;
IC = intensitatea carbonului se calculează ca raport între emisia totală de gaze cu efect de seră și 1.000 euro PIB.
Pentru România rezultatele sunt prezentate în tabelul următor:
Tabelul A11. Plafon indicativ
| Sectoare ETS 2003 | 70,963 mil. tone |
|---|---|
| Rata medie de creștere a PIB 2003—2007 | 6,1% |
| Reducerea medie a intensității carbonului 2003—2007 | 1,48% |
| Rata medie de creștere a PIB 2003—2010 | 6% |
| Reducerea medie a intensității carbonului 2003—2010 | 1,25% |
| Plafon 2007 | 84,7 mil. tone |
| Plafon 2012 | 98,0 mil. tone |
A.5.1. Analiză
Evaluarea preliminară a datelor istorice disponibile și a prognozelor referitoare la dezvoltarea economică a României conduce la următoarele concluzii:
–rata de creștere a PIB pentru anul 2003 este 6,02%;
–rata prognozată a creșterii economice pentru perioada 2005—2010 este 5,8%;
–creșterea economică de 5,8 % este cu mult mai mare decât valoarea indicativă prezentată în documentul Comisiei Europene privind Liniile directoare adiționale privind elaborarea NAP pentru perioada 2008—2012;
–anul 2000 nu este reprezentativ pentru realizarea prognozelor privind emisiile de GES, datorită procesului semnificativ de restructurare economică, început în 1990 și finalizat în anul 2003.
Prin urmare, pentru România anul 2003 este considerat potrivit ca an de referință pentru evoluția crescătoare a PIB-ului și pentru evoluția descrescătoare a intensității carbonului.
B.1 Alocare în 2 pași
MET ODOLOGIA
de alocare la nivel de sector
ANEXA B
la plan
Pentru alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, România a folosit abordarea în 2 pași. În primul pas este stabilit plafonul la nivel național, din care se extrage numărul de certificate de emisii de gaze cu efect seră corespunzător rezervei pentru acordarea bonusului pentru acțiunile timpurii și rezervei pentru nou-intrați. Numărul de certificate de emisii de gaze cu efect de seră rămas este alocat sectoarelor. În cel de-al doilea pas certificatele de emisii de gaze cu efect de seră sunt distribuite fiecărei instalații din cadrul fiecărui sector.
Această abordare este cea mai potrivită pentru România, deoarece evoluțiile istorice și prognozate ale producțiilor diferă semnificativ între sectoarele care cad sub incidența schemei.
Metodologia se aplică atât pentru anul 2007, cât și pentru perioada 2008 — 2012.
B.2 Stabilirea numărului total de certificate de emisii de gaze cu efect de seră la nivelul sectoarelor
La stabilirea plafoanelor pentru cele 8 sectoare, denumite plafon sector, a fost folosită următoarea formulă de calcul:
unde:
— PN = plafon național;
plafon sector = PN — AT — RNI
— AT = rezerva pentru acordarea bonusului pentru acțiunile timpurii;
— RNI = rezerva pentru nou-intrați.
Calculul rezervei pentru nou intrați și al rezervei pentru acordarea bonusului pentru acțiunile timpurii este prezentat în anexa D și, respectiv, anexa F.
Metodologia se aplică atât pentru anul 2007, cât și pentru perioada 2008 — 2012.
B.3 Metodologia de alocare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră la nivelul fiecărui sector
Stabilirea numărului de certificate pentru fiecare sector se realizează ținându-se seama de ponderea emisiilor sectorului respectiv în emisiile totale generate de activitățile aflate sub incidența schemei. Ponderea emisiilor sectorului se determină ca raport între emisiile estimate ale sectorului în anul 2007, respectiv pentru perioada 2008 — 2012, și emisiile totale estimate ale activităților aflate sub incidența schemei în aceeași perioadă. Ponderea emisiilor calculate este egală cu ponderea numărului de certificate alocate fiecărui sector, după extragerea rezervei pentru nou-intrați și a rezervei pentru acordarea bonusului pentru acțiunile timpurii.
Alocarea la nivel de sector se determină astfel:
1.stabilirea sectoarelor;
2.determinarea emisiilor sectoarelor;
3.determinarea ponderii emisiilor fiecărui sector în totalul emisiilor generate de activitățile aflate sub incidența schemei;
4.corecția alocării numărului de certificate pentru sectorul energie1).
B.3.1 Etapa 1: Stabilirea sectoarelor
Au fost stabilite următoarele 8 sectoare:
1.sectorul energie;
2.sectorul rafinare produse petroliere;
3.sectorul producție și prelucrare metale feroase;
4.sectorul ciment;
5.sectorul var;
6.sectorul sticlă;
7.sectorul ceramică;
8.sectorul celuloză și hârtie.
Emisia la nivel de sector este determinată pe baza producțiilor istorice și prognozate, precum și pe baza ratei de creștere a emisiilor generate de activitatea care intră sub incidența schemei.
În sectorul energie sunt incluse și instalațiile care aparțin altor sectoare de activitate și care intră sub incidența schemei, deoarece dețin instalații de ardere cu o putere termică nominală mai mare de 20 MW.
B.3.2 Etapa 2: Determinarea emisiilor la nivel de sector
La nivel de sector emisiile istorice sunt determinate pe baza datelor obținute din cel mai recent Inventar național al emisiilor de GES (1989—2004), disponibil în 2006.
1) Din numărul de certificate alocate sectorului energie se extrage rezerva pentru acordarea bonusului pentru cogenerare şi rezerva JI.
Rata de creștere a emisiilor sectorului este corelată cu următorii factori:
1.producția sectorului, creșterea PIB-ului;
2.evoluția intensității carbonului.
Intensitatea carbonului la nivel de sector este corelată cu următorii factori:
1.creșterea eficienței energetice;
2.schimbarea în utilizare a combustibililor;
3.schimbarea structurii producției.
B.3.3 Etapa 3: Determinarea ponderii emisiilor fiecărui sector în totalul emisiilor generate de activitățile care intră sub incidența schemei
Pentru anul 2007, ponderea fiecărui sector se determină ca raport între emisiile prognozate în 2007 (abordarea de „sus în jos”) pentru sectorul respectiv și emisiile totale ale activităților care intră sub incidența schemei din acel an.
Pentru perioada 2008 — 2012, ponderea fiecărui sector se determină ca medie a ponderii sectorului în acea perioadă. Ponderea sectorului se determină ca raport între emisiile prognozate pentru perioada 2008—2012 (abordarea „de sus în jos”) și emisiile totale ale sectoarelor care intră sub incidența schemei în acea perioadă.
B.3.4 Etapa 4: Corecția numărului de certificate alocate sectorului energie
Corecția plafonului sectorului energie se realizează prin extragerea:
— rezervei pentru acordarea bonusului pentru cogenerare, acest bonus fiind destinat instalațiilor din sectorul energie;
— rezervei pentru proiectele tip implementare în comun (JI), respectiv numai a rezervei pentru proiectele JI cu efect indirect asupra emisiilor acestui sector, aceasta corespunzând unor reduceri indirecte de emisii în sectorul energie datorate implementării proiectelor de tip JI.
Pentru mai multe informații cu privire la rezerva pentru acordarea bonusului pentru cogenerare și rezerva JI, a se vedea anexa E, respectiv anexa F.
B.4 Rezultatele alocărilor la nivel de sector
În tabelul de mai jos sunt prezentate alocările propuse sectoarelor ETS:
Tabelul B1. Alocările propuse pe sectoare
| SECTOR | ALOCARE (NR. CERTIFICATE) | |
| 2007 | 2008—2012 | |
| Energie | 47.046.971 | 208.674.068 |
| Rafinare produse petroliere | 6.286.751 | 28.818.122 |
| Producție și prelucrare metale feroase | 11.835.763 | 61.654.319 |
| Var | 1.102.910 | 4.908.313 |
| Ciment | 7.015.003 | 41.251.885 |
| Sticlă | 392.974 | 1.618.308 |
| Ceramică | 403.194 | 1.753.842 |
| Hârtie și celuloză | 462.766 | 2.449.411 |
C.1 Abordare
MET ODOLOGIA
de alocare a certificatelor la nivel de instalație
Anexa C
la plan
Odată stabilit numărul de certificate de emisii de gaze cu efect de seră pentru fiecare dintre cele 8 sectoare mai sus menționate, se trece la alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră instalațiilor din cadrul sectorului. Această anexă prezintă metodologia folosită pentru alocarea certificatelor la nivel de instalație.
Metodologia folosită este abordarea istorică, conform căreia numărul de certificate care revine fiecărei instalații este determinat pe baza ponderii emisiilor instalației din anul relevant în totalul emisiilor generate de acel sector.
Metodologia se bazează pe ipoteza conform căreia ponderea emisiilor unei instalații în cadrul sectorului nu se va schimba în viitor.
Pașii care au fost realizați în cadrul alocării certificatelor la nivel de instalație sunt:
1.determinarea ponderii emisiilor instalației în totalul emisiilor sectorului, pentru anul relevant;
2.numărul de certificate alocate fiecărei instalații pentru 2007 și perioada 2008—2012 este rezultatul direct al ponderii emisiilor instalațiilor, așa cum a fost determinată în etapa 1, la numărul de certificate aferent sectorului.
Alocarea la nivel de instalație respectă criteriul „la nivel de instalație, alocarea nu este mai mare decât necesarul”, la care se ajunge prin utilizarea următoarei formule:
Ainst. , unde:
Einst.
Einst. = emisiile aferente instalației; Ainst. = alocarea aferentă instalației.
Dacă alocarea la nivel de instalație este mai mare decât emisiile aferente instalației, numărul de certificate adițional care depășește valoarea emisiilor este alocat instalațiilor din sector în baza ponderii fiecărei instalații în cadrul sectorului.
Operatorii pot să utilizeze unități de reducere a emisiilor (ERU) și reduceri de emisii certificate (CER), pentru perioada 2008—2012, în procent de 10% din numărul de certificate de emisii de gaze cu efect de seră alocate fiecărei instalații, prevăzut în Planul național de alocare.
Pentru anul 2007, Agenția Națională pentru Protecția Mediului emite în registrul național certificatele alocate prin Planul național de alocare, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a hotărârii Guvernului prin care se aprobă Planul național de alocare.
Pentru perioada 2008—2012, anual până la data de 28 februarie a fiecărui an, o cincime din numărul total de certificate alocate prin Planul național de alocare.
Aceeași metodologie se aplică atât pentru perioada 2007, cât și pentru perioada 2008—2012. C2 Etapa 1: Determinarea emisiilor la nivel de instalație
C2.1 Determinarea perioadei istorice de referință
Perioadă istorică (perioada de referință) ia în considerare fluctuațiile din activitatea instalației. Pentru fiecare instalație, în perioada de referință se determină anul relevant, respectiv emisiile relevante, ca medie a acelor 2 ani cu cel mai ridicat nivel al emisiilor din cadrul perioadei de referință.
Perioada de referință este 2001—2004. Alegerea acestei perioade este bazată pe următoarele considerații:
— 2004 este cel mai recent an pentru care sunt disponibile date la nivel național, ceea ce face posibilă o imagine reală asupra emisiilor de GES, inclusiv a celor generate de instalațiile care intră sub incidența ei. Mai mult, fiind cel mai recent inventar național (trimis de România în 2006), are cel mai ridicat grad de acuratețe și siguranță a datelor;
— se consideră ca necesară și suficientă o perioadă de 4 ani pentru a ține cont de fluctuațiile în activitatea instalației.
C2.2 Identificarea instalațiilor
În luna aprilie 2006 a început procesul de identificare a instalațiilor și de colectare a datelor, cu ajutorul agențiilor locale pentru protecția mediului, a ministerelor, a Camerei de Comerț și Industrie și a asociațiilor de ramură.
Instalații identificate, inclusiv după procesul de consultare a publicului, sunt următoarele:
Tabelul C1. Instalații identificate pe sectoare
| 2007 | 2008–2012 | |
|---|---|---|
| Energie | 152*) | 146*) |
| Rafinare produse petroliere | 9 | 9 |
| Producere și prelucrare metale feroase | 18 | 15 |
| Ciment | 7 | 7 |
| Var | 7 | 5 |
| Sticlă | 8 | 7 |
| Ceramică | 30 | 28 |
| Celuloză și hârtie | 11 | 10 |
| Total instalații ETS | 244 | 229 |
*)Include 4 instalații cu funcționare 100% pe biomasă și emisii zero, care sunt monitorizate.
Figura 9. Instalații identificate
Instalațiile identificate care intră sub incidența schemei și cărora nu li se alocă certificate, deoarece funcționează pe biomasă, sunt prezentate în tabelul de mai jos:
Tabelul C2. Instalațiile identificate care funcționează pe biomasă și care intră sub incidența schemei, dar cărora nu li se alocă certificate
| 2007 | 2008–2012 | |
|---|---|---|
| Energie | 4 | 4 |
| Producție și prelucrare metale feroase | 0 | 0 |
| Industria minerală | 0 | 0 |
| Alte activități | 0 | 0 |
| Total instalații cărora nu li se alocă certificate | 0 | 0 |
C2.3 Colectarea datelor la nivel de instalație
Prin intermediul unui chestionar, operatorilor le-au fost solicitate următoarele informații:
— informații generale cu privire la instalație (adresă, date de contact etc.);
— schema procesului tehnologic;
— producția istorică și prognozată a instalației;
— consumul istoric și prognozat de combustibil și materii prime.
Formatul chestionarului a fost elaborat astfel încât să permită operatorilor furnizarea datelor necesare pentru calculul emisiilor, în conformitate cu prevederile Liniilor directoare pentru monitorizarea și raportarea emisiilor de gaze cu efect de seră. Chestionarele completate au fost returnate, atât în format electronic, cât și în format hârtie. Procesul de colectare și verificare a datelor a fost coordonat și verificat de două ori de către Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), sub supravegherea Ministerului Mediului și Gospodăririi Apelor (MMGA).
C2.4 Evaluarea și verificarea datelor transmise
Datele furnizate de către operatori au fost supuse verificării independente de către ANPM, astfel:
1.informațiile istorice au fost comparate cu informațiile existente din alte surse disponibile (rapoarte sectoriale, rapoartele companiilor etc.);
2.au fost verificate caracterul complet, acuratețea, corectitudinea și consistența datelor;
3.ținându-se cont de creșterea de capacitate/închiderea parțială a instalațiilor, s-au realizat comparații între producție și consumurile de combustibil și materii prime și emisiile generate.
Datele privind prognozele de producții și consum furnizate de către operatori nu au stat la baza alocării. Alocarea s-a realizat pe baza proiecțiilor „de sus în jos”.
C2.5 Calculul emisiilor istorice și prognozate
Abordare
Pe baza datelor verificate privind producțiile și consumurile istorice și prognozate au fost calculate emisiile istorice și prognozate pentru fiecare instalație, de către ANPM, în conformitate cu Liniile directoare pentru monitorizarea și raportarea emisiilor de gaze cu efect de seră, după cum urmează:
consum combustibil x factor de emisie x factor de oxidare1)
1) Pentru toți combustibilii și materiile prime s-a utilizat factorul de oxidare 1.
Emisiile totale ale instalației au fost determinate prin luarea în considerare atât a emisiilor de proces, cât și a emisiilor de ardere. De exemplu, metoda bilanțului materii intrate-ieșite a fost utilizată în cazul sectorului producere și prelucrare metale feroase, precum și al sectorului de prelucrare.
Factorii de emisie folosiți
Factorii de emisie folosiți pentru determinarea emisiilor istorice și a celor prognozate sunt cei indicați de Liniile directoare IPCC, revizuite – 1996. Există și câteva excepții de la documentul anterior menționat, deoarece acesta nu furnizează factori de emisie pentru anumite tipuri de combustibil și materii prime, utilizate în activități care intră sub incidența schemei. În aceste cazuri particulare au fost folosiți factori de emisie proveniți din alte surse oficiale.
Factorii de emisie utilizați sunt prezentați în tabelul următor:
Tabelul C3. Factori de emisie pentru combustibili și materii prime
| Combustibil | Factori de emisie (tCO2/TJ) | Sursa |
|---|---|---|
| A) Combustibili lichizi | ||
| Combustibili primari | ||
| Petrol brut | 73,3 | IPCC, 1996[1] |
| Emulsie bituminoasă | 80,7 | IPCC, 1996 |
| Gaze naturale lichefiate | 63,1 | IPCC, 1996 |
| Combustibili secundari | ||
| Benzină | 69,3 | IPCC, 1996 |
| Kerosen[2] | 71,9 | IPCC, 1996 |
| Motorină | 74,1 | IPCC, 1996 |
| Păcură | 77,4 | IPCC, 1996 |
| Gaz petrol lichefiat (GPL) | 63,1 | IPCC, 1996 |
| Etan | 61,6 | IPCC, 1996 |
| Benzină grea | 73,3 | IPCC, 1996 |
| Bitum | 80,7 | IPCC, 1996 |
| Lubrifianți | 73,3 | IPCC, 1996 |
| Cocs de petrol | 100,8 | IPCC, 1996 |
| Materie primă pentru rafinare | 73,3 | IPCC, 1996 |
| Alte produse petroliere | 73,3 | IPCC, 1996 |
| B) Combustibili solizi | ||
| Combustibili primari | ||
| Antracit | 98,3 | IPCC, 1996 |
| Cocs | 94,6 | IPCC, 1996 |
| Cărbune bituminos | 94,6 | IPCC, 1996 |
| Cărbune subbituminos | 96,1 | IPCC, 1996 |
| Lignit | 101,2 | IPCC, 1996 |
| Șisturi bituminoase | 106,7 | IPCC, 1996 |
| Turbă | 106 | IPCC, 1996 |
| Combustibili secundari | ||
| BKB | 94,6 | IPCC, 1996 |
| Gaz de cocserie | 108,2 | IPCC, 1996 |
| C) Combustibili gazoși | ||
| Monoxid de carbon | 155,2 | Bazat pe NCV din 10.12 TJ/ t[3] |
| Gaz natural (uscat) | 56,1 | IPCC, 1996 |
| Metan | 54,9 | Bazat pe NCV din 50.01 TJ/ t[4] |
| Hidrogen | 0 | Nu conține carbon. |
| Gaz de furnal | 241,8 | IPCC |
| Gaz de cracare | 100,8 | Corinair |
| Gaz de combustie de la fabricile de hidrogen | 57 | Corinair |
| Gaz de rafinărie | 66,7 | 3,667(tCO2/tC) x 18,2(tC/TJ) |
| Materie primă | Factori de emisie (tCO2/t) | Sursa |
|---|---|---|
| CaCO3 | 0,44 | Dependent de conținutul de carbon |
| MgCO3 | 0,522 | Dependent de conținutul de carbon |
| Na2CO3 | 0,415 | Dependent de conținutul de carbon |
| BaCO3 | 0,223 | Dependent de conținutul de carbon |
| Marmură | 0,44 | Dependent de conținutul de carbon |
| CaCO3—MgCO3 | 0,477 | Dependent de conținutul de carbon |
| Mg (CO3)2 | 0,784 | Dependent de conținutul de carbon |
| Minereu de fier | 0,15 | IPCC GL 2006 |
| Deșeuri de la turnătoria de fier | 0,15 | IPCC GL 2006 |
| Deșeuri de oțel | 0,04 | IPCC GL 2007 |
| Deșeuri de fier | 0,15 | IPCC GL 2007 |
| Electrozi de grafit | 3,007 | Furnale cu arc electric — electrozi de carbon (0,82%) — IPPC |
| Deșeuri de la electrozii de grafit | 3,043 | Furnale cu arc electric — sarcina carbon (0,83% C) — IPPC |
| Minereu de fier | 0,15 | Valoare pentru fontă |
| Cocs de petrol | 3,19 | IPCC GL 2006 |
| Ca C2 | 1,375 | Calculat |
| Cenușă (1,5%C) | 0,055 | FE = 3,664 t CO2/t C x 0,015 |
C3. Etapa 2: Determinarea ponderii emisiilor instalației în totalul emisiilor sectorului
Determinarea anului relevant pentru fiecare instalație (definit ca emisia relevantă) se face ca medie a acelor 2 ani cu cel mai ridicat nivel al emisiilor din cadrul perioadei de referință. În acest mod se stabilește anul relevant. Pentru a se dezavantaja instalațiile cu o evoluție constantă sau crescătoare privind dezvoltarea, se aplică un factor de continuitate, pentru ajustarea emisiilor, așa cum este prezentat în formula următoare:
REL.Einst.i = [ ∑Emax (2 din 4)]/2 x Fcont, unde:
∑Emax (2 din 4) = suma a 2 ani cu cel mai ridicat nivel al emisiilor din cadrul perioadei de referință Fcont = factorul de continuitate, care se determină astfel:
a)dacă QREL / Q2007 < 0,95, atunci Fcont = 105%;
b)dacă 0,95 ≤ QREL/ Q2007 < 1,1, atunci Fcont = 103%;
QREL = media producției realizate în cei 2 ani din perioada de referință (2001—2004) cu emisiile cele mai mari;
Q2007 = producția prognozată a instalației în anul 2007.
Emisia relevantă a fiecărui sector este determinată ca sumă a tuturor emisiilor instalațiilor:
REL.ES = REL.Einst.i
Ponderea emisiei instalației în cadrul sectorului se calculează pe baza emisiei relevante a instalației (în perioada de referință) și a emisiei relevante a sectorului, așa cum este prezentat în următoarea formulă:
pinst.i. = REL.Einst.i/REL.ES, unde:
pinst.i = ponderea emisiei instalației (i) în cadrul sectorului; REL.Einst.i = emisiile instalației (i) în anul relevant; REL.ES = emisiile relevante ale sectorului (S).
REL.ES = ∑(REL.Einst.i + Einst.j)
Emisiile relevante ale sectorului sunt calculate ca sumă a emisiilor instalațiilor cu date istorice și a emisiilor instalațiilor fără date istorice (Einst.j)
Ponderea instalației determinată pentru anul 2007 este aceeași cu cea pentru 2008—2012.
C4. Etapa 3: Determinarea numărului de certificate alocate la nivelul instalației
C4.1 Abordare
Abordare generală privind alocarea
Numărul de certificate alocate fiecărei instalații este determinat pe baza ponderii emisiei instalației în cadrul sectorului.
Bonusul pentru cogenerare și bonusul pentru acțiunile timpurii
În condițiile îndeplinirii criteriilor de eligibilitate, instalațiilor li se poate acorda bonusul pentru cogenerare (BCOG) sau bonusul pentru acțiuni timpurii (BEA). În cazul în care o instalație este eligibilă pentru obținerea ambelor bonusuri, aceasta va primi numai bonusul aferent cogenerării. Pentru mai multe detalii a se vedea anexele F și G.
Alocarea certificatelor pentru instalații fără date istorice în perioada de referință
Alocarea pentru instalațiile fără date istorice a fost determinată în mod diferit față de instalațiile cu date istorice în perioada de referință. Instalațiile fără date istorice sunt cele pentru care nu există date în cel puțin 2 ani în cadrul perioadei de referință. În acest caz, alocarea se bazează pe media emisiei specifice a subsectorului în perioada de referință și pe producția prognozată a instalației.
Media emisiei specifice pentru fiecare sector a fost stabilită în baza următoarelor considerente:
— tipul activității și al producției;
— tipul tehnologiei;
— tipul combustibililor și al materiilor prime.
S-a utilizat media emisiei subsectorului pentru a ilustra cât mai bine activitatea instalației și pentru a nu se face discriminări în cadrul sectorului.
C4.2 Formulele de calcul
Alocarea certificatelor la nivel de instalație se face după formula:
Ainst.i = pinst.i. x AS + BCOG (sau BAT),
unde:
AS = alocarea pentru sectorul (S); Ainst.i = alocarea pentru instalația (i);
pinst.i = ponderea emisiilor instalației (i) în cadrul sectorului; BCOG = bonus pentru cogenerare;
BAT = bonus pentru acțiuni timpurii.
Alocarea certificatelor în cazul instalațiilor fără date istorice în perioada de referință:
Ainst.j = pinst.j. x AS + BCOG (sau BAT)
pinst.j. = Einst.j/ES
Einst.j = Esmspr x Qp x 95%,
unde:
Ainst.j = alocarea certificatelor în cazul instalației (j) pentru care nu există date relevante pentru cel puțin 2 ani în perioada de referință;
AS = alocarea pentru sectorul (S);
pinst.j = ponderea emisiilor instalației (i) în cadrul sectorului;
ES = emisia totală pentru sectorul (S), în perioada de referință, în anul relevant;
Esmspr = emisia specifică medie a subsectorului în perioada de referință, pe baza tipului de combustibili și a tipului de tehnologii folosite;
Qp = producția prognozată a instalației respective pentru anul 2007; 95% = factor de credibilitate a datelor.
D.1 Abordare
INST ALAȚIILE
nou-intrate și închiderea instalațiilor
Anexa D
la plan
Metodologia de alocare a certificatelor pentru instalațiile nou-intrate în schemă este aceeași atât pentru 2007, cât și pentru perioada 2008—2012.
D1.1 Principiile alocării
Alocarea pentru instalațiile nou-intrate se va face dintr-o rezervă pentru nou-intrați (RNI).
Alocarea pentru instalațiile nou-intrate se realizează cu titlu gratuit.
RNI se gestionează la nivel național și va fi disponibilă pentru instalațiile nou-intrate din toate sectoarele care intră sub incidența schemei, la începutul perioadei, respectiv anul 2008. RNI este extrasă din plafonul național înainte de determinarea numărului de certificate alocate sectoarelor.
Certificatele din această rezervă se alocă după principiul „primul venit, primul servit”. În cazul în care rezerva se epuizează, operatorii trebuie să cumpere de pe piață certificatele necesare.
D1.2 Estimarea dimensiunii rezervei pentru instalațiile nou-intrate
Dimensiunea RNI a fost estimată pe baza datelor furnizate de către operatori prin intermediul chestionarelor (vezi anexa C — detalii cu privire la colectarea datelor), dar și al programelor și strategiilor guvernamentale, care impun sau încurajează construcția de noi capacități sau extinderea celor existente. RNI include un număr de certificate pentru instalațiile nou-intrate identificate, precum și un număr suplimentar de certificate pentru posibilii nou-intrați necunoscuți la momentul elaborării PNA.
D1.3 Eligibilitate și aplicabilitate
Instalația nou-intrată este o instalație nouă sau o instalație existentă care a obținut autorizația privind emisiile de gaze cu efect de seră sau revizuirea acesteia, ulterior notificării PNA către Comisia Europeană. Instalațiile identificate după trimiterea PNA Comisiei Europene se consideră instalații nou-intrate.
D1.4 Certificate neutilizate din rezerva pentru instalațiile nou-intrate
Dacă la sfârșitul perioadei 2008—2012 rămân neutilizate certificate din rezerva pentru instalațiile nou-intrate acestea sunt valorificate prin licitație.
D2. Determinarea numărului de certificate alocate instalațiilor nou-intrate
D2.1 Principii generale privind determinarea
Instalațiile nou-intrate vor primi 95% din numărul de certificate de emisii de gaze cu efect de seră calculat.
Pentru a fi sigur că cei care solicită certificate din RNI nu transmit prognoze optimiste privind producția, operatorul trebuie să furnizeze ANPM informații cu privire la regimul de funcționare a instalației până în 2012, cu 90 de zile înainte de începerea activității (prognoze privind producția, consumuri de combustibil și materii prime).
D2.2 Condiții speciale pentru instalațiile noi de cogenerare
Pentru a compensa faptul că instalațiile de cogenerare existente primesc un bonus, s-a decis ca pentru instalațiile noi de cogenerare să se acorde 99% din numărul de certificate calculat. Măsura are rolul de a încuraja utilizarea tehnologiilor eficiente din punct de vedere energetic.
D2.3 Formula de calcul
Alocarea pentru instalațiile noi de cogenerare se va face după următoarea formulă:
Ainst.ni = E.S. BAT x Qp x F,
unde:
Ainst.ni = alocarea aferentă instalației noi; E.S.BAT = emisia specifică prevăzută în BAT;
Qp = producția prognozată a instalației respective pentru 2007 și/sau 2008—2012; F = 99%, pentru instalațiile de cogenerare;
F = 95%, pentru toate celelalte tipuri de instalații.
Pentru instalațiile cu putere termică medie sub 50 MW se va considera, de asemenea, emisia specifică din BAT-ul pentru instalații mari de ardere.
D3. Închiderea definitivă a instalațiilor
O instalație este considerată închisă definitiv atunci când pentru o perioadă de minimum un an calendaristic — de la 1 ianuarie până la 31 decembrie — sunt întrunite simultan următoarele condiții:
a)nu se mai desfășoară niciuna dintre activitățile prevăzute în anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 780/2006;
b)producția este egală cu zero;
c)emisiile de dioxid de carbon sunt egale cu zero;
d)instalația respectivă nu se mai deschide în viitor.
Toate certificatele alocate instalației rămân valabile pentru anul în care închiderea definitivă este notificată de operator autorității competente pentru protecția mediului. Începând cu anul calendaristic ulterior închiderii, certificatele nu mai sunt alocate instalației, fiind transferate în RNI.
Un operator a cărui instalație se va închide are obligația de a notifica autoritatea competentă pentru protecția mediului cu privire la încetarea oricărei activități listate în anexa I a directivei.
D4. Dimensiunea rezervei pentru nou-intrați
| Perioada | 2008–2012 |
|---|---|
| RNI | 22.783.307 |
| Pondere în plafonul național (%) | 6% |
E1. Principii
REZER V A
pentru proiectele de tip implementare în comun (rezerva JI)
ANEXA E
la plan
România a aprobat deja un număr de proiecte JI, prezentate în cap. 9 al acestui document, și intenționează să aprobe și să găzduiască proiecte JI și în viitor, în conformitate cu prima Strategie națională a României privind schimbările climatice (Hotărârea Guvernului nr. 645/2005) și primul Plan de acțiune privind schimbările climatice (Hotărârea Guvernului nr. 1.877/2005) pentru perioada 2005—2007. Ținând seama de prevederile directivelor 2003/87/CE și 2004/101/CE și ale noii Decizii 2006/780/CE, România a inclus o rezervă JI în PNA. Prezenta anexă descrie metodologia utilizată pentru determinarea rezervei JI. Rezerva JI inclusă în PNA al României acoperă atât proiectele JI cu posibil efect de dublă contabilizare, atât direct, cât și indirect. Certificatele aferente proiectelor JI cu posibil efect indirect de dublă contabilizare au fost extrase din numărul total de certificate propuse spre alocare sectorului energie inclus în PNA, iar certificatele aferente proiectelor JI cu posibil efect direct de dublă contabilizare au fost
extrase din certificatele alocate instalației la care se desfășoară respectivul proiect JI.
Definițiile reducerilor de emisii directe și indirecte au fost utilizate conform prevederilor Deciziei 2006/780/CE.
Lista proiectelor JI inclusă în cap. 9 al PNA prezintă doar denumirea, situația și metodologia dublei contabilizări a tuturor proiectelor JI din România (inclusiv proiectele care nu se suprapun cu instalații EU ETS). Suplimentar, au fost incluse în PNA anexele (I și II) completate conform formatelor standard cuprinse în Decizia Consiliului 2006/780/CE.
Proiectele JI pot genera ERU-uri doar în prima perioadă de angajament a Protocolului de la Kyoto 2008—2012. Luând în considerare faptul că, pentru reducerile de emisii rezultate din unele proiecte JI înainte de 2008, România a acceptat să transfere „credite timpurii” sub formă de AAU-uri, a fost, de asemenea, inclusă în PNA și o rezervă JI pentru anul 2007. Având în vedere că AAU-urile pot fi transferate doar din 2008, doar certificatele aferente instalațiilor unde sunt implementate proiecte JI au fost extrase și incluse în rezerva JI calculată pentru anul 2007, considerându-se că ele vor fi returnate operatorilor în situația în care proiectele JI nu generează „credite timpurii” la sfârșitul lui 2007. În acest caz, alocarea pentru instalația respectivă a fost micșorată cu numărul de certificate prevăzut la acea instalație în anexa I pentru anul 2007, în același fel ca pentru perioada 2008—2012.
Rezerva JI pentru anul 2007 cuprinde certificatele pentru 8 proiecte JI cu „credite timpurii” în 2007 incluse în anexa I, numărul total de certificate fiind 492.879, din care:
— direct: 202.976;
— indirect: 289.903.
E2. Anexa I aferentă rezervei JI
Anexa I aferentă rezervei JI cuprinde 12 proiecte JI care au obținut deja scrisoarea de aprobare din partea Guvernului României la data trimiterii oficiale a PNA. Numărul total de certificate din anexa I este 3.452.214, din care:
— direct: 1.360.849;
— indirect: 2.092.365.
E3. Anexa II aferentă rezervei JI
Anexa II aferentă rezervei JI cuprinde 3 proiecte JI care au obținut deja scrisoarea de susținere din partea Guvernului României sau care au trimis deja un PIN (Project Idea Note) și un grup special de proiecte JI posibil a fi dezvoltate în viitor în domeniul utilizării resurselor regenerabile de energie și a promovării cogenerării de mică putere și care sunt în curs de discuții cu dezvoltatorii de proiecte. Numărul total de certificate din anexa II este 3.854.846, din care:
— direct: 95.824;
— indirect: 3.759.022.
E4. Dimensiunea rezervei JI
Dimensiunea rezervei JI în anul 2007:
| 2007 | ||
|---|---|---|
| Rezerva JI | Certificate | % din plafon național |
| 492.879 | 0,66% | |
Dimensiunea rezervei JI în perioada 2008—2012:
| 2008—2012 | ||
|---|---|---|
| Rezerva JI | Certificate | % din plafon național |
| 7.266.860 | 1,91% | |
E5. Surplusul de certificate
În perioada 2008—2012, certificatele din anexa II care nu sunt transformate în AAU-uri până la 31 decembrie 2012 vor fi anulate.
MET ODOLOGIA
de calcul pentru bonusul de cogenerare eficientă
F1. Motivare și principii generale
ANEXA F
la plan
România consideră că implementarea schemei reprezintă un impuls pentru promovarea tehnologiilor curate și eficiente din punct de vedere energetic. Planul național de alocare al României pentru fazele I și II ia în considerare beneficiile de mediu aduse de instalațiile care produc combinat energie electrică și energie termică, prin alocarea unui număr suplimentar de certificate instalațiilor de cogenerare.
Bonusul este oferit atât pentru anul 2007, cât și pentru perioada 2008—2012.
Pentru a se asigura că instalațiile de cogenerare nu vor primi un număr de certificate mai mare decât necesarul, au fost luate următoarele măsuri:
— alocarea pentru o instalație existentă include atât alocarea de bază, cât și bonusul;
— diferențele între alocare și necesar, pentru fiecare an, au fost verificate în cadrul programului de alocare;
— în situația în care alocarea pentru o instalație este mai mare decât necesarul, diferența este extrasă de la instalația respectivă și redistribuită celorlalte instalații prin reiterații în cadrul programului de alocare, utilizându-se aceleași principii.
F2. Criterii de eligibilitate
Bonusul pentru cogenerare se calculează pe baza reducerii emisiilor de dioxid de carbon datorate economiei de combustibil, ca urmare a utilizării cogenerării, comparativ cu producerea separată a energiei electrice și energiei termice.
Bonusul pentru cogenerare se acordă pentru instalațiile existente dacă îndeplinesc următoarele condiții:
1.eficiența globală a instalației este de minimum 65%. Formula pentru calcularea acesteia este: EFCOG = 100 x (EECOG + ETCOG)/cCOG, unde:
EFCOG = eficiența producerii energiei electrice și termice în cogenerare (%); EECOG = energia electrică produsă în cogenerare în anul (s), exprimată în (MWh);
ETCOG = energia termică utilă produsă în cogenerare, în anul (s), exprimată în (MWh);
cCOG = combustibilul consumat pentru producerea energiei electrice și termice în cogenerare, în anul (s), exprimată în (MWh);
s = unul din cei 2 ani din perioada de referință 2001—2004, utilizați în calculul emisiilor (în care EFCOG este cea mai mare);
2.economia de combustibil obținută comparativ cu producerea separată a energiei electrice și termice. Economia de combustibil se calculează cu formula:
E.C. = [(EECOG/cCOG)/ EF.EESEP +(ETCOG /cCOG)/ EF.ETSEP) -1], unde:
E.C. = economia de combustibil raportată la consumul de combustibil în cogenerare; EECOG = energia electrică produsă în cogenerare, exprimată în TJ;
ETCOG = energia termică utilă în cogenerare, exprimată în TJ;
EF.EESEP = eficiența producerii separate de energie electrică în centrale din România (31,85%)1);
EF.ETSEP = eficiența producerii separate a energiei termice în centrale termice în România, cu o valoare de 87,56%2);
cCOG = combustibilul consumat pentru producerea energiei electrice și termice în cogenerare, exprimat în TJ.
F3. Calculul bonusului de cogenerare
Bonusul pentru cogenerare se calculează astfel:
BCOG.inst.i = 50% x E.C. x CCOG x E.S.sist.comp., unde: BCOG.inst.i = bonusul pentru cogenerare pentru instalația (i);
E.C. = economia de combustibil;
CCOG = combustibilul consumat pentru producerea energiei electrice și termice în cogenerare, exprimat în TJ/an, reprezentat ca medie a consumurilor de combustibil pentru cei 2 ani din perioada de referință pentru care s-au determinat emisiile;
E.S. sist.comp. = emisia specifică GES pe unitatea de combustibil consumat în sistem comparativ, determinată ca emisie specifică a centralelor ce funcționează pe gaz natural, cu o valoare de 0,06 tCO2/TJ (în baza datelor pentru 2004 transmise de către Institutul Național de Statistică la IEA—EUROSTAT— UNECE).
Datele pentru calculul eficienței obținute ca urmare a utilizării cogenerării sunt luate din perioada 2001—2004.
Instalațiile noi de cogenerare
Unitățile noi de cogenerare beneficiază de aceleași tratament ca și cele existente. La alocarea de certificate din rezerva pentru instalațiile nou-intrate (RNI), acestea vor beneficia de un regim special, comparativ cu celelalte instalații care aplică pentru certificate din rezervă.
Vezi anexa D cu privire la alocarea către nou-intrați.
G1. Motivare
MET ODOLOGIA
pentru determinarea bonusului pentru acțiunile timpurii
ANEXA G
la plan
Criteriul 7 al anexei III a Hotărârii Guvernului nr. 780/2006 oferă posibilitate României de a lua în considerare opțiunea acordării bonusului pentru acțiunile timpurii (AT).
Perioada de referință este 2001—2004. Emisiile relevante sunt calculate ca medie a acelor 2 ani cu cel mai ridicat nivel al emisiilor din cadrul perioadei de referință. Această abordare este favorabilă instalațiilor care au realizat investiții care au condus la reduceri de emisii din anul 2003.
În perioada anterioară anului 2003, ca urmare a privatizării începute la mijlocul anilor ’90, multe companii au investit în măsuri voluntare de eficiență energetică.
România dorește să sprijine operatorii care au investit voluntar în măsuri de reducere a emisiilor în perioada 1998—2002. Acțiunile timpurii din această perioadă vor fi luate în considerare prin acordarea unei bonus operatorilor care îndeplinesc criteriile de eligibilitate, atât pentru 2007, cât și pentru 2008—2012.
G2. Criterii de eligibilitate
Instalațiile din toate sectoarele sunt eligibile pentru acordarea bonusului pentru acțiuni timpurii.
Acțiunile timpurii trebuie corelate cu investițiile realizate care au generat reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.
1) Valoare conform datelor din anul 2004, raportate de Institutul Național de Statistică la IEA—EUROSTAT—UNECE.
2) Idem nota 1).
Proiectul calificat drept acțiune timpurie trebuie să fie un proiect din care să rezulte reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în perioada 1998—2002.
Reducerea de emisii rezultată trebuie să fie adițională reducerilor obligatorii (rezultate din implementarea legislației Uniunii Europene sau naționale) la momentul realizării proiectului.
Nu este posibilă primirea simultană a bonusului pentru acțiuni timpurii și a bonusului pentru cogenerare.
Nu se fac diferențieri între instalațiile deținute de stat și cele private.
G3. Calculul bonusului
Bonusul pentru acțiuni timpurii este calculat cu formula:
BAT.inst.i = (E.S.ip – E.S.dp) x [Qmin(2 din 4)]/2, unde: BAT.inst.i = bonus pentru acțiuni timpurii pentru instalația (i);
E.S.ip = emisia specifică a instalației înainte de implementarea proiectului;
E.S. dp = emisia specifică a instalației după implementarea proiectului;
Qmin(2 din 4) = suma producțiilor minime pentru 2 ani din perioada de referință.
Unitatea de măsură pentru producție este cea specifică diferitelor tipuri de produse (ex: „MWh” pentru energie, „tone oțel” pentru metale feroase, „tone var” pentru var etc.), iar perioada de referință este 2001—2004.
G4. Procedura de aplicare, verificare a datelor și aprobare a bonusului pentru acțiuni timpurii
Procedura de aplicare și verificare a datelor a fost coordonată de ANPM. MMGA a decis asupra criteriilor de eligibilitate care trebuie îndeplinite pentru acordarea bonusului.
Operatorii au avut ocazia de a se înscrie pentru obținerea bonusului prin furnizarea către ANPM a următoarelor informații:
— emisiile anuale GES în perioada 1998—2002 (emisia specifică înainte și după implementarea proiectului);
— descrierea detaliată a proiectului;
— informații privind adiționalitatea proiectului.
Datele furnizate de către operatori au fost verificate prin intermediul aceleiași proceduri, utilizată pentru determinarea emisiilor istorice.
G5. Dimensiunea bonusului pentru acțiuni timpurii
Rezerva pentru premierea acțiunilor timpurii cuprinde, pentru 2007, 3.895.034 certificate, respectiv pentru perioada 2008—2012, 3.403.451 certificate anual (adică 17.017.256 pentru toată perioada). Deoarece sunt eligibile instalații din toate sectoarele, această rezervă va fi extrasă din plafonul național.
ANEXA H
la plan
EXPLICAȚII
asupra bankingului
Bankingul reprezintă posibilitatea utilizării numărului de certificate emise într-o perioadă (și neutilizate în acea perioadă) în perioada/perioadele următoare.
H1. Intrabanking în perioada 2008—2012
În cadrul perioadei 2008—2012, certificatele emise sunt valabile pentru întreaga perioadă, inclusiv în primele 4 luni ale perioadei următoare. Astfel, certificatele emise într-o perioadă sunt valabile până la sfârșitul lunii aprilie a perioadei subsecvente.
Certificatele care nu au fost predate sau anulate la sfârșitul unui an, în cadrul unei perioade de comercializare, pot fi utilizate pentru îndeplinirea obligațiilor pentru anul următor, în cadrul aceleiași perioade. Ca urmare, este permisă reportarea numărului de certificate dintr-un an în altul (de exemplu, din 2008 în 2009) în cadrul perioadei 2008—2012.
H2. Banking între anul 2007 și perioada 2008—2012
România nu permite bankingul din anul 2007 în perioada 2008—2012. Transferul certificatelor de la o perioadă la alta va avea efect asupra volumului cantității atribuite AAU și asupra capacității României de a-și atinge angajamentul de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, asumat prin Protocolul de la Kyoto. Pe termen mediu și lung, pot apărea implicații diverse asupra posibilităților de dezvoltare economică.
