Anexe din 24 noiembrie 2021
privind raportarea de date şi informaţii statistice la Banca Naţională a României
- Emitent
- Banca Națională a României
- Publicat în
- Monitorul Oficial
privind raportarea de date şi informaţii statistice la Banca Naţională a României
Publicate în MONITORUL OFICIAL nr. 1.163 bis din 8 decembrie 2021
Anexa nr. I.1
ACTIVELE ŞI PASIVELE BILANŢIERE
33
la data de .....
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| ACTIVE | |||||||
| A1 | Numerar | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A2 | Credite | ||||||
| Credite, din care: | |||||||
| A2a | - poziţii intragrup | ||||||
| A2b | - credite sindicalizate | ||||||
| A2c | - credite reînnoibile automat (revolving), altele decât cele acordate pe descoperit de cont | xxxxx | |||||
| A2d | - credite acordate pe descoperit de cont (overdraft) | xxxxx | |||||
| A2e | - credite de oportunitate prin card de credit | xxxxx | |||||
| A2f | - credite extinse prin card de credit | xxxxx | |||||
| A2g | - credite garantate cu garanţii reale imobiliare | ||||||
| A2h | - operaţiuni reverse repo | xxxxx | |||||
| A2i | - depozite transferabile (către instituţii financiare monetare) | xxxxx | |||||
| A2j | - alte depozite plasate (către instituţii financiare monetare) | ||||||
| Credite cu scadenţa iniţială mai mare de 1 an, din care: | |||||||
| A2k | - credite cu scadenţa reziduală până la 1 an inclusiv | xxxxx | |||||
| A2l | - credite cu scadenţa reziduală mai mare de 1 an şi cu revizuirea ratei dobânzii în următoarele 12 luni | xxxxx | |||||
| Credite cu scadenţa iniţială mai mare de 2 ani, din care: | |||||||
| A2m | - credite cu scadenţa reziduală până la 2 ani inclusiv | xxxxx | |||||
| A2n | - credite cu scadenţa reziduală mai mare de 2 ani şi cu revizuirea ratei dobânzii în următoarele 24 luni | xxxxx | |||||
| A2p | -poziții ale structurii de gestionare centralizată fictivă a fondurilor (notional cash pooling) | xxxxx | |||||
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute, din care: | ||||||
| A3a | - dețineri de titluri proprii | xxxxx | |||||
| A4 Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, din care: | |||||||
| A4a | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxx | xxxxx | ||||
| A4b | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5 Participaţii | |||||||
| A5a | - Acţiuni cotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5b | - Acţiuni necotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5c | - Alte participaţii | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5d | - dețineri de acțiuni proprii | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A6 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe), din care: | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A6a | -deţineri de bunuri imobiliare | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A7 Alte active | |||||||
| A7a | Provizioane pentru executarea garanţiilor standard | xxxxx | xxxxx | ||||
| A7b | Instrumente financiare derivate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A7c | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxx | xxxxx | ||||
| A7d | Sume în tranzit interbancare şi intrabancare | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A7e | Diverse active | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A7f | Sume în curs de lămurire | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A7g | Plata anticipată a primelor de asigurare şi rezerve aferente creanţelor exigibile | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| PASIVE | |||||||
| P1 Depozite, din care: | |||||||
| P1a | Depozite overnight | xxxxx | |||||
| P1b | Depozite la termen | ||||||
| P1c | Depozite rambursabile după notificare | ||||||
| P1d | Împrumuturi din operaţiuni repo | xxxxx | |||||
| Depozite, din care: | |||||||
| P1e | - depozite overnight transferabile | xxxxx | |||||
34
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| P1f | - poziţii intragrup | ||||||
| P1g | - împrumuturi primite | ||||||
| P1h | - împrumuturi sindicalizate primite | ||||||
| P1i | -poziții ale structurii de gestionare centralizată fictivă a fondurilor (notional cash pooling) | xxxxx | |||||
| P1j | -pasiv în contrapartidă faţă de credite care nu au fost derecunoscute | ||||||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise, din care: | xxxxx | |||||
| P2a | cu scadenţa până la 2 ani inclusiv şi cu garanţia de recuperare la răscumpărare a capitalului investit mai mică de 100% | xxxxx | xxxxx | ||||
| P3 Capital şi rezerve | |||||||
| P3a | capital social vărsat | xxxxx | xxxxx | ||||
| P3b | profit (+) / pierdere (-) | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P3c | fonduri provenite din venitul nedistribuit acţionarilor | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P3d | provizioane specifice şi generale, din care: | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P3e | pentru riscul de credit | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P3f | venituri şi cheltuieli recunoscute direct în participaţii | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| Alte pasive | |||||||
| P4a | Provizioane pentru executarea garanţiilor standard | xxxxx | xxxxx | ||||
| P4b | Instrumente financiare derivate | xxxxx | xxxxx | ||||
| P4c | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxx | xxxxx | ||||
| P4d | Sume în tranzit interbancare şi intrabancare | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P4e | Diverse pasive | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P4f | Sume în curs de lămurire | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P4g | Provizioane care reprezintă obligații faţă de terți, din care: | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P4h | participații nete ale gospodăriilor populației la rezervele fondurilor de pensii | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P4i | Ajustări pentru discrepanţele contabile/statistice | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
35
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
SOLDUL CREDITELOR RESTANTE
şi a liniilor de credit neutilizate de instituțiile de credit la data de .....
Anexa nr. I.1A
| Cod rând | ACTIVE | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| A2R | Credite restante | ||||||
| A2N | Linii de credit neutilizate | xxxxx | xxxxx |
| Benzi de scadenţă | Coduri atribuite coloanei Cod scadenţă |
|---|---|
| Credite restante până în 30 zile | 1 |
| Credite restante între 30-60 zile | 2 |
| Credite restante între 60-90 zile | 3 |
| Credite restante peste 90 zile | 4 |
36
AJUSTĂRI DIN REEVALUARE
37
în luna .......
Anexa nr. I.2
| Cod rând | ACTIVE | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOARE (unităţi) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F |
| ACTIVE | ||||||
| A2 | Credite | |||||
| Credite, din care: | ||||||
| A2a | - poziții intragrup | |||||
| A2b | - credite sindicalizate | |||||
| A2d | - credite acordate pe descoperit de cont (overdraft) | xxxxx | ||||
| A2e | - credite de oportunitate prin card de credit | xxxxx | ||||
| A2f | - credite extinse prin card de credit | xxxxx | ||||
| A2p | - poziții ale structurii de gestionare centralizată fictivă a fondurilor (notional cash pooling) | xxxxx | ||||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | |||||
| A4 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiții, din care: | |||||
| A4a | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxx | ||||
| A4b | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară | xxxxx | ||||
| A5 | Participaţii | |||||
| A5a | - Acţiuni cotate | xxxxx | ||||
| A5b | - Actiuni necotate | xxxxx | ||||
| A5c | - Alte participaţii | xxxxx | ||||
| A6 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe), din care: | xxxxx | xxxxx | |||
| A6a | -dețineri de bunuri imobiliare | xxxxx | xxxxx | |||
| A7b | Instrumente financiare derivate | xxxxx | ||||
| A7g | Plata anticipată a primelor de asigurare şi a rezervelor aferente creanţelor exigibile | xxxxx | xxxxx | |||
| PASIVE | ||||||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise, din care: | xxxxx | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| P2a | cu scadenţa până la 2 ani inclusiv şi cu garanţia de recuperare la răscumpărare a capitalului investit mai mică de 100% | xxxxx | xxxxx | |||
| P3 | Capital şi rezerve | |||||
| P3b | profit (+) / pierdere (-) | xxxxx | xxxxx | |||
| P3d | provizioane specifice şi generale | xxxxx | xxxxx | |||
| P3f | venituri şi cheltuieli recunoscute direct în participații | xxxxx | xxxxx | |||
| P4b | Instrumente financiare derivate | xxxxx | ||||
| P4e | Diverse pasive | xxxxx | xxxxx | |||
| P4h | Participații nete ale gospodăriilor populației la rezervele fondurilor de pensii | xxxxx | xxxxx | |||
| P4i | Ajustări pentru discrepanţele contabile/statistice | xxxxx | xxxxx |
38
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr. I.3
ACTIVE ŞI PASIVE BILANŢIERE
în echivalent lei la data de ......
| Cod rând | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa /datoria ataşată (lei) | CREANŢA /DATORIA ATAŞATĂ (lei) | |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | ACTIVE | ||
| A1 | Numerar | xxxxx | |
| A2 | Credite, din care: | ||
| A2R | Credite restante | ||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||
| A4 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxx | |
| A5 | Participaţii | xxxxx | |
| A6 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxx | |
| A7 | Alte active | xxxxx | |
| P0 | PASIVE | ||
| P1 | Depozite | ||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise | ||
| P3 | Capital şi rezerve | xxxxx | |
| P4 | Alte pasive | xxxxx | |
39
Soldurile exprimate în alte monede sunt convertite în lei la cursul de schimb al pieţei valutare comunicat de BNR în ultima zi bancară a lunii pentru care se face raportarea
40
Anexa nr. I.4
SECURITIZĂRI ŞI ALTE TRANSFERURI DE CREDITE
efectuate de instituţiile de credit în luna........
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară client | Cod sector instituţional | Credite cedate/ achiziţionate | Cod ISO Monedă | VALOARE TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | ||
| Cod CESIONAR / CEDENT | Cod ISO*) Ţară | ||||||||
| 0 | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
| A1 | Credite transferate cu impact asupra soldului creditelor raportate faţă de care instituția de credit are rol de administrator din care: | ||||||||
| A11 | - securitizări | ||||||||
| A11 | - alte transferuri de credite | ||||||||
| A2 | Credite transferate fără impact asupra soldului creditelor raportate, din care: | ||||||||
| A21 | - securitizări | ||||||||
| A22 | -alte transferuri de credite | ||||||||
| Credite transferate cu impact asupra soldului creditelor raportate faţă de care instituția de credit nu are rol de administrator, din care: | |||||||||
| A31 | -securitizări | ||||||||
| A32 | -alte transferuri de credite | ||||||||
| A4 | Soldul creditelor transferate cu impact asupra soldului creditelor raportate, pentru care se prestează în continuare servicii de administrare de către instituţia de credit, din care: | ||||||||
| A41 | - securitizări | ||||||||
| A42 | - alte transferuri de credite | ||||||||
| A5 | Soldul creditelor transferate fără impact asupra soldului creditelor raportate, din care: | ||||||||
| A51 | -securitizări | ||||||||
| A52 | -alte transferuri de credite | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A6 | Ajustări ale creditelor transferate cu impact asupra soldului creditelor raportate, pentru care se prestează în continuare servicii de administrare de către instituția de credit, din care: | xxxxx | |||||||
| A61 | -securitizări | xxxxx | |||||||
| A62 | -alte transferuri de credite | xxxxx | |||||||
| A7 | Ajustări ale creditelor transferate fără impact asupra soldului creditelor raportate, din care: | xxxxx | |||||||
| A71 | -securitizări | xxxxx | |||||||
| A72 | -alte transferuri de credite | xxxxx |
41
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
| CESIONAR / CEDENT | |||
|---|---|---|---|
| instituţie financiară monetară/banca | societate vehicul investiţional | altă entitate | |
| cesionar | 1 | 2 | 3 |
| cedent | 4 | 5 | 6 |
ACTIVELE ŞI PASIVELE BILANŢIERE
ale fondurilor de piaţă monetară la data de ...........
Anexa nr. I.5
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| ACTIVE | |||||||
| A1 | Numerar | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A2 | Depozite plasate la instituţii de credit | ||||||
| A2a | Depozite overnight | xxxxx | |||||
| A2b | Depozite la termen | ||||||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||||||
| A4 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiții, din care: | ||||||
| A4a | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxx | xxxx | ||||
| A4b | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară | xxxxx | xxxx | ||||
| A4c | -dețineri de acțiuni/unități de fond proprii | xxxxx | xxxxx | xxxx | |||
| A5 | Participaţii | ||||||
| A5a | - Acţiuni cotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5b | - Acţiuni necotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5c | - Alte participaţii | xxxxx | xxxxx | ||||
| A6 | Alte active | ||||||
| A6a | Instrumente financiare derivate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A6b | Diverse active | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| PASIVE | |||||||
| P1 | Acţiuni/unităţi de fond emise | xxxxx | xxxxx | ||||
| P2 | Depozite atrase | ||||||
| P3 | Alte pasive | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
42
Anexa nr. I.6
ACTIVELE ŞI PASIVELE BILANŢIERE
ale fondurilor de piaţă monetară în echivalent lei
la data de ......
| Cod rând | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (lei) | CREANŢA ATAŞATĂ (lei) | |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | ACTIVE | ||
| A1 | Numerar | xxxxx | |
| A2 | Depozite plasate la instituţii de credit | ||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||
| A4 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxx | |
| A5 | Participaţii | xxxxx | |
| A6 | Alte active | xxxxx | |
| P0 | PASIVE | ||
| P1 | Acţiuni/unităţi de fond emise | xxxxx | |
| P2 | Depozite atrase | ||
| P3 | Alte pasive | xxxxx | |
43
Soldurile exprimate în alte monede sunt convertite în lei la cursul de schimb al pieţei valutare comunicat de BNR în ultima zi bancară a lunii pentru care se face raportarea
44
Anexa nr. I.7
AJUSTĂRI DIN REEVALUARE
ale fondurilor de piaţă monetară în luna ........
| Cod rând | ACTIVE | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOARE (unităţi) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F |
| ACTIVE | ||||||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | |||||
| A4 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiții, din care: | |||||
| A4a | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxx | ||||
| A4b | - Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiții, altele decât fondurile de piață monetară | xxxxx | ||||
| A5 | Participaţii | |||||
| A5a | - Acţiuni cotate | xxxxx | ||||
| A5b | - Actiuni necotate | xxxxx | ||||
| A5c | - Alte participaţii | xxxxx | ||||
| A6a | Instrumente financiare derivate | xxxxx | ||||
| PASIVE | ||||||
| P1 | Acţiuni/unităţi de fond emise | xxxxx | ||||
| P3 | Alte pasive | xxxxx | xxxxx | xxxxx | ||
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr. I.8
ACTIVELE ŞI PASIVELE BILANŢIERE
45
ale instituţiilor emitente de monedă electronică la data de.......
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| ACTIVE | |||||||
| A1 | Numerar | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A2 | Credite | ||||||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||||||
| A4 | Participaţii | ||||||
| A4a | - Acţiuni cotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A4b | - Acţiuni necotate | xxxxx | xxxxx | ||||
| A4c | - Alte participaţii | xxxxx | xxxxx | ||||
| A5 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe), din care: | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A5a | -dețineri de bunuri imobiliare | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| A6 | Alte active | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| PASIVE | |||||||
| Depozite, din care: | |||||||
| P1 Depozite overnight monedă electronică | |||||||
| P1a | Depozite overnight monedă electronică de tip hardware (pe suport material) | xxxxx | |||||
| P1b | Depozite overnight monedă electronică de tip software (carduri preplătite, etc...) | xxxxx | |||||
| P2 | Alte depozite overnight | xxxxx | |||||
| Cod rând | Cod scadenţă iniţială | Cod ISO*) Ţară | Cod sector instituţional | Cod ISO Monedă | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa ataşată (unităţi) | CREANŢA ATAŞATĂ (unităţi) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| P3 | Împrumuturi primite | ||||||
| P4 | Împrumuturi din operaţiuni repo | xxxxx | |||||
| P5 Capital şi rezerve | |||||||
| P5a | capital social vărsat | xxxxx | xxxxx | ||||
| P5b | profit (+) / pierdere (-) | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P5c | fonduri provenite din venitul nedistribuit acţionarilor | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P5d | provizioane specifice şi generale, din care: | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P5e | pentru riscul de credit | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P5f | venituri şi cheltuieli recunoscute direct în participaţii | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
| P6 | Alte pasive | xxxxx | xxxxx | xxxxx | |||
46
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr. I.9
ACTIVELE ŞI PASIVELE BILANŢIERE
ale instituţiilor emitente de monedă electronică în echivalent lei
la data de.......
| Cod rând | VALOAREA TOTALĂ, inclusiv creanţa /datoria ataşată (lei) | CREANŢA /DATORIA ATAŞATĂ (lei) | |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | ACTIVE | ||
| A1 | Numerar | xxxxx | |
| A2 | Credite | ||
| A3 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||
| A4 | Participaţii | xxxxx | |
| A5 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxx | |
| A6 | Alte active | xxxxx | |
| P0 | PASIVE | ||
| P1 | Depozite | ||
| P5 | Capital şi rezerve | xxxxx | |
| P6 | Alte pasive | xxxxx | |
47
Soldurile exprimate în alte monede sunt transformate în lei la cursul de schimb al pieţei valutare comunicat de BNR în ultima zi bancară a lunii pentru care se face raportarea
48
Anexa nr. I.10
Nomenclatorul nr. 1
Cod sector instituţional
| Cod | Sector instituţional |
|---|---|
| S11 | Societăţi nefinanciare |
| S121 | Bănci centrale |
| S122 | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv banca centrală |
| S122A | Instituţii de credit IFM |
| S122B | Alte societăţi care acceptă depozite -instituţii emitente de monedă electronică |
| S123 | Fonduri de piaţă monetară |
| S124 | Fonduri de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară |
| S125 | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii, din care: |
| S125B1 | - instituţii de credit non-IFM |
| S125SV | - societăţi vehicul investiţional |
| S125CC | - case de compensare cu funcţia de contraparte centrală |
| S126 | Auxiliari financiari |
| S127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare |
| S128 | Societăţi de asigurare |
| S129 | Fonduri de pensii |
| S1311 | Administraţia centrală |
| S1312 | Administraţiile statelor federale |
| S1313 | Administraţiile locale |
| S1314 | Administraţiile de securitate socială |
| S14 | Gospodăriile populaţiei |
| S14CC | Gospodăriile populaţiei - credit pentru consum |
| S14CL | Gospodăriile populaţiei - credit pentru locuinţe |
| S14DA | Gospodăriile populaţiei - credit pentru dezvoltarea afacerilor |
| S14AS | Gospodăriile populaţiei - credit pentru alte scopuri |
| S15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei |
| S15CC | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei - credit pentru consum |
| S15CL | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei - credit pentru locuinţe |
| S15AS | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei - credit pentru alte scopuri |
Anexa nr. I.10
Nomenclatorul nr. 2
49
Cod scadenţă pe instrumente financiare şi intervale de scadenţă
| Instrumentul financiar | Scadenţa ( S ) | ||||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 5 ani | S > 5 ani 3 | 1 an< S≤ 2 ani 4 | 2 ani 5 | |
| Credite acordate | 1 | 2 | |||
| X | Scadenţa ( S ) | ||||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 2 ani | S > 2 ani | |||
| Alte depozite | 1 | 2 | 3 | ||
| Titluri de natura datoriei deţinute | 1 | 2 | 3 | ||
| Titluri de natura datoriei emise | 1 | 2 | 3 | ||
| X | Rambursabile (R) | ||||
| R ≤ 3 luni 1 | 3 luni < R ≤ 2 ani 2 | R > 2 ani 3 | |||
| Depozite rambursabile după notificare | |||||
Anexa nr.II.1
Formule de calcul
| Nr. crt. | Formula de calcul | Explicaţii |
|---|---|---|
| 1. | l ,m RCi / D j SCi / D j i , j 1 !image !image rC / D l ,m 100 SCi / D j i , j 1 | !image rC / D = rata dobânzii aferentă creditelor/depozitelor, calculată agregat la nivelul instituţiei de credit; RC / D = ran C / D = rata anualizată a dobânzii (RAD), în cazul creditelor/ i j depozitelor la care plata/ capitalizarea dobânzii se realizează la intervale regulate de timp mai mici sau egale cu intervalul de timp între două rambursări succesive de capital; RC / D = ref C / D = rata efectivă definită în sens restrâns (REDR), în i j cazul creditelor/depozitelor la care plata/capitalizarea dobânzii se realizează la intervale neregulate de timp sau la intervale regulate de timp mai mari decât intervalul de timp între două rambursări succesive de capital; SC / D = soldul creditului nr.i/depozitului nr.j la sfârşitul lunii de i j referinţă; l,m = numărul creditelor, respectiv depozitelor aferente fiecărei categorii prezentate în anexele nr. 2 şi 3. |
| 2. | r n r 1 ag 1 an C / D n | ran C / D = rata anualizată a dobânzii (RAD) aferentă unui credit/depozit; rag = rata dobânzii, stabilită individual de comun acord de instituţia de credit şi client pentru un credit/depozit; n = numărul de perioade de plată/capitalizare a dobânzii în cadrul unui an pentru acel credit/depozit: 1 pentru plată/capitalizare anuală, 2 semianuală, 4 trimestrială, 12 lunară etc. |
| 3. | N Fn N ' F 'n' !image !image Dn D'n' n1 (1 r ) 365 n'1 (1 r ) 365 ef C / D ef C / D | ref C / D = rata efectivă definită în sens restrâns (REDR) aferentă unui credit/depozit; Fn = valoarea actuală a creditului/depozitului acordat/ N !image !image Dn n1 (1 r ) 365 ef C / D plasat în una sau mai multe tranşe; F 'n' = valoarea actuală a tuturor angajamentelor N ' !image !image D'n' n'1 (1 r ) 365 ef C / D (depozite sau credite), altele decât spezele (plăţi sau rambursări, plăţi în contul dobânzilor) viitoare sau existente, stabilite de comun acord între instituţia de credit raportoare şi client. Fn = valoarea tranşei nr. n pentru un credit/depozit; Dn = intervalul de timp exprimat în zile, dintre prima tranzacţie (în general data acordării primei tranşe a creditului sau plasării depozitului) şi data tranşei nr. n din acel credit/ depozit; N = numărul de tranşe ale creditului/depozitului; F 'n' = valoarea ratei de capital sau dobândă nr. n ' rambursate/de rambursat instituţiei de credit în cazul unui credit, sau clientului în cazul unui depozit; D'n' = intervalul de timp, exprimat în zile, dintre prima tranzacţie (în general data acordării primei tranşe a creditului sau plasării depozitului) şi data ratei nr. n' (rambursare de capital sau plată de dobândă) a acelui credit/depozit; N ' =numărul de plăţi de capital şi dobândă asociat creditului/depozitului |
| 4. | l ,m RCi / Dj VCi / Dj !image r i, j1 100 C / D l ,m !image VCi / Dj i, j 1 | !image rC / D = rata dobânzii aferentă contractelor noi de credit/depozit, calculată agregat la nivelul instituţiei de credit; RC / D = ran C / D = rata anualizată a dobânzii (RAD), în cazul contractelor i j noi de credit/depozit la care plata/capitalizarea dobânzii se realizează la intervale regulate de timp mai mici sau egale cu intervalul de timp între două rambursări succesive de capital; RC / D = ref C / D = rata efectivă definită în sens restrâns (REDR), în i j cazul contractelor noi de credit/depozit la care plata/capitalizarea dobânzii se realizează la intervale neregulate de timp sau la intervale regulate mai mari decât intervalul de timp între două rambursări succesive de capital; VC / D = valoarea contractului nou de credit nr.i/depozit nr.j; i j l,m = numărul de contracte noi de credit, respectiv depozit aferente fiecărei categorii prezentate în anexele nr. 4 şi 5. |
| 5. | r n r 1 ag 1 an C / D n | ran C / D = rata anualizată a dobânzii (RAD) aferentă unui contract nou de credit/depozit; rag = rata dobânzii, stabilită individual de comun acord de instituţia de credit şi client pentru un contract nou de credit/depozit; n = numărul de perioade de plata/capitalizare a dobânzii în cadrul unui an pentru contractul nou de credit/depozit: 1 pentru plată/capitalizare anuală, 2 semianuală, 4 trimestrială, 12 lunară etc. |
| 6. | Fn F 'n' N N ' !image !image !image Dn D'n ' n1 (1 r ) 365 n'1 (1 r ) 365 ef C / D ef C / D | ref C / D = rata efectivă definită în sens restrâns (REDR) aferentă unui contract nou de credit/depozit; Fn = valoarea actuală a contractului nou de credit/ N Dn n1 (1 r ) 365 ef C / D depozit acordat/plasat în una sau mai multe tranşe; F 'n' = valoarea actuală a tuturor angajamentelor N ' !image !image D'n' n'1 (1 r ) 365 ef C / D (contracte noi de depozite sau credite), altele decât spezele (plăţi sau rambursări, plăţi în contul dobânzilor) viitoare sau existente, stabilite de comun acord între instituţia de credit şi client. Fn = valoarea tranşei nr.n pentru un contract nou de credit/depozit; Dn = intervalul de timp exprimat în zile, dintre prima tranzacţie (în general data acordării primei tranşe a creditului sau plasării depozitului) şi data tranşei nr.n din acel credit nou/depozit nou; N = numărul de tranşe ale creditului nou/depozitului nou; F 'n' = valoarea ratei de capital sau dobândă nr. n ' rambursate/de rambursat instituţiei de credit în cazul unui contract nou de credit, sau clientului în cazul unui contract nou de depozit; D'n' = intervalul de timp, exprimat în zile, dintre prima tranzacţie (în general data acordării primei tranşe a creditului sau plasării depozitului) şi data ratei nr. n' (rambursare de capital sau plată de dobândă) a contractului nou de credit/depozit; N ' = nr. de plăţi de capital şi dobândă asociat contractului nou. |
| 7. | m, p DAECCi / CLj VCCi / CLj DAE i, j 1 CC / CL m, p VCCi / CLj i, j 1 | DAECC / CL = DAE (dobânda anuală efectivă) aferentă contractelor noi privind creditele pentru consum/locuinţe, calculată agregat la nivelul instituţiei de credit; DAECC / CL = DAE aferentă contractului nou privind creditul pentru i j consum nr.i, respectiv creditul pentru locuinţe nr.j; VCC / CL = valoarea contractului nou aferent creditului pentru consum i j nr.i /creditului pentru locuinţe nr.j; m, p = numărul contractelor noi privind creditele pentru consum, respectiv creditele pentru locuinţe acordate gospodăriilor populaţiei. |
Ratele dobânzii aferente creditelor şi ale dobânzii aferente depozitelor existente în sold la data de …
53
Moneda: RON \ EUR\ USD
| Credite/depozite | Scadenţa iniţială | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | |||
| A | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| Credite – total, din care: | 1 | |||||||
| Credite pentru locuinţe | ≤ 1 an | 2 | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | 3 | X | X | |||||
| > 5 ani | 4 | X | X | |||||
| Credite pentru consum | ≤ 1 an | 5 | X | X | ||||
| > 1an şi ≤ 5 ani | 6 | X | X | |||||
| > 5 ani | 7 | X | X | |||||
| Credite pentru dezvoltarea afacerilor | ≤ 1 an | 8 | X | X | X | X | ||
| > 1an şi ≤ 5 ani | 9 | X | X | X | X | |||
| > 5 ani | 10 | X | X | X | X | |||
| Credite pentru alte scopuri | ≤ 1 an | 11 | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | 12 | X | X | |||||
| > 5 ani | 13 | X | X | |||||
| Credite acordate societăţilor nefinanciare | ≤ 1 an | 14 | X | X | X | X | ||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | 15 | X | X | X | X | |||
| > 5 ani | 16 | X | X | X | X | |||
| Depozite la termen – total, din care: | 17 | |||||||
| Depozite la termen | ≤ 1 lună | 18 | ||||||
| > 1 lună şi ≤ 3 luni | 19 | |||||||
| > 3 luni şi ≤ 6 luni | 20 | |||||||
| > 6 luni şi ≤ 12 luni | 21 | |||||||
| > 1 an şi ≤ 2 ani | 22 | |||||||
| > 2 ani | 23 | |||||||
| Împrumuturi din operaţiuni repo | 24 | |||||||
54
Anexa nr. II.3
Ratele dobânzii aferente depozitelor overnight, depozitelor rambursabile după notificare,
creditelor acordate pe descoperit de cont (overdrafts), creditelor reînnoibile automat (revolving) şi creanţelor aferente cardurilor de credit existente în sold la data de …
Moneda: RON \ EUR\ USD
| Credite/depozite | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | ||
| A | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Depozite overnight – total, din care: | 1 | ||||||
| - conturi curente creditoare | 2 | ||||||
| - depozite la vedere | 3 | ||||||
| - alte depozite overnight | 4 | ||||||
| Depozite rambursabile după notificare – total, din care: | 5 | ||||||
| - depozite rambursabile după notificare la cel mult 3 luni de la notificare | 6 | ||||||
| - depozite rambursabile după notificare la mai mult de 3 luni de la notificare | 7 | ||||||
| Credite acordate pe descoperit de cont (overdrafts) - total, din care: | 8 | ||||||
| - credite reînnoibile automat (revolving), acordate pe descoperit de cont | 11 | ||||||
| Credite reînnoibile automat (revolving), altele decât creditele acordate pe descoperit de cont | 12 | ||||||
| Creanţe extinse aferente cardurilor de credit | 13 | ||||||
| Creanţe de oportunitate aferente cardurilor de credit | 14 | X | X | X | |||
Dobânda anuală efectivă aferentă contractelor noi de credit
Moneda: RON \EUR \USD - % -
| Credite | Cod rând | Dobânda anuală efectivă |
|---|---|---|
| Contracte noi privind creditele pentru consum acordate gospodăriilor populaţiei | 9 | |
| Contracte noi privind creditele pentru locuinţe acordate gospodăriilor populaţiei | 10 |
55
Moneda: RON \ EUR\ USD
Ratele dobânzii aferente contractelor noi de credit şi depozit luna …….
| Contracte noi de credit/depozit | Scadenţa iniţială | Perioada iniţială fixă a ratei dobânzii | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | ||||
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Contracte noi de credit – total, din care: | 1 | ||||||||
| Credite pentru locuinţe | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 2 | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 3 | X | X | ||||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 4 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 5 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 5 ani | 6 | X | X | ||||||
| > 5 ani şi ≤ 10 ani | rata dobânzii variabilă | 7 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 8 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 5 ani | 9 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 5 şi ≤ 10 ani | 10 | X | X | ||||||
| > 10 ani | rata dobânzii variabilă | 11 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 12 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 5 ani | 13 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 5 şi ≤ 10 ani | 14 | X | X | ||||||
| perioada initială fixă > 10 ani | 15 | X | X | ||||||
| Credite pentru consum | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 16 | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 17 | X | X | ||||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 18 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 19 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 5 ani | 20 | X | X | ||||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă | 21 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 22 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 5 ani | 23 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 5 ani | 24 | X | X | ||||||
56
Anexa nr.II.4 (continuare)
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite pentru dezvoltarea afacerilor | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 25 | X | X | X | X | ||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 26 | X | X | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 27 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 28 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 5 ani | 29 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă | 30 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 31 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 5 ani | 32 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 5 ani | 33 | X | X | X | X | ||||
| Credite pentru alte scopuri | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 34 | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 35 | X | X | ||||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 36 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 37 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 5 ani | 38 | X | X | ||||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă | 39 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 40 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 5 ani | 41 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 5 ani | 42 | X | X | ||||||
| Credite cu valoarea ≤ 0,25 milioane echivalent euro | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 69 | X | X | X | X | ||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 70 | X | X | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 71 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 72 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 73 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 74 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 75 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 76 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 77 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 78 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 5 şi ≤ 10 ani | 79 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 80 | X | X | X | X |
57
Anexa nr.II.4 (continuare)
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă | 81 | X | X | X | X | |||
| iniţială fixă ≤ 3 luni | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 82 | X | X | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă | 83 | X | X | X | X | |||
| Credite cu | iniţială fixă ≤ 3 luni | ||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 84 | X | X | X | X | ||||
| valoarea > 0,25 | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 85 | X | X | X | X | ||||
| milioane | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 86 | X | X | X | X | ||||
| echivalent euro şi ≤ 1 milion echivalent euro | |||||||||
| rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 87 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 88 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 89 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 90 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 5 şi ≤ 10 ani | 91 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 92 | X | X | X | X | ||||
| ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă | 93 | X | X | X | X | |||
| iniţială fixă ≤ 3 luni | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 94 | X | X | X | X | ||||
| rata dobânzii variabilă şi perioadă | 95 | X | X | X | X | ||||
| > 1an şi ≤ 5 | iniţială fixă ≤ 3 luni | ||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 96 | X | X | X | X | ||||
| Credite cu | ani | ||||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 97 | X | X | X | X | ||||
| valoare > 1 | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 98 | X | X | X | X | ||||
| milion echivalent euro | |||||||||
| rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 99 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 luni şi ≤ 1 an | 100 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | |||||||||
| perioada iniţială fixă > 1 şi ≤ 3 ani | 101 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 3 şi ≤ 5 ani | 102 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 5 şi ≤ 10 ani | 103 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 104 | X | X | X | X |
58
Anexa nr.II.4 (continuare)
| A | B | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Contracte noi de depozite la termen – total, din care: | 61 | |||||||
| Depozite la termen | scadenţa iniţială ≤ 1 lună | 62 | ||||||
| scadenţa iniţială > 1 lună şi ≤ 3 luni | 63 | |||||||
| scadenţa iniţială > 3 luni şi ≤ 6 luni | 64 | |||||||
| scadenţa iniţială > 6 luni şi ≤ 12 luni | 65 | |||||||
| scadenţa iniţială > 1 an şi ≤ 2 ani | 66 | |||||||
| scadenţa iniţială > 2 ani | 67 | |||||||
| Contracte noi privind operaţiunile repo | 68 | |||||||
59
Moneda: RON \ EUR\ USD
Ratele dobânzii aferente contractelor noi de credit cu garanţii reale şi/sau garanţii personale luna …….
Anexa nr. II.5
| Credite noi | Scadenţa iniţială | Perioada iniţială fixă a ratei dobânzii | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | ||||
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Contracte noi de credit – total, din care: | 1 | ||||||||
| Credite pentru locuinţe | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 2 | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 3 | X | X | ||||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 4 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 5 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤5ani | 6 | X | X | ||||||
| > 5 ani şi ≤ 10 ani | rata dobânzii variabilă | 7 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 8 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤5ani | 9 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >5 şi≤10ani | 10 | X | X | ||||||
| > 10 ani | rata dobânzii variabilă | 11 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 12 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤5ani | 13 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >5 şi≤10ani | 14 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 15 | X | X | ||||||
| Credite pentru consum | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă | 16 | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 17 | X | X | ||||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă | 18 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 19 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤5ani | 20 | X | X | ||||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă | 21 | X | X | |||||
| perioada iniţială fixă ≤ 1 an | 22 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤5ani | 23 | X | X | ||||||
| perioada iniţială fixă > 5 ani | 24 | X | X | ||||||
60
Anexa nr.II.5 (continuare)
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite cu valoarea ≤ 0,25 milioane echivalent euro | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 25 | X | X | X | X | ||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 26 | X | X | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 27 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 28 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 29 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 30 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 31 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 32 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 33 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 34 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >5 şi ≤ 10 ani | 35 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 36 | X | X | X | X | ||||
| Credite cu valoarea > 0,25 milioane echivalent euro şi ≤ 1 milion echivalent euro | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 37 | X | X | X | X | ||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 38 | X | X | X | X | ||||
| > 1 an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 39 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 40 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 41 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 42 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 43 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 44 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 45 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 46 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >5 şi ≤ 10 ani | 47 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 48 | X | X | X | X |
61
Anexa nr.II.5 (continuare)
| A | B | C | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite cu valoare > 1 milion echivalent euro | ≤ 1 an | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 49 | X | X | X | X | ||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 50 | X | X | X | X | ||||
| > 1an şi ≤ 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 51 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 52 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 53 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 54 | X | X | X | X | ||||
| > 5 ani | rata dobânzii variabilă şi perioadă iniţială fixă ≤ 3 luni | 55 | X | X | X | X | |||
| perioada iniţială fixă >3 luni şi ≤ 1an | 56 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >1 şi ≤ 3 ani | 57 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >3 şi ≤ 5 ani | 58 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă >5 şi ≤ 10 ani | 59 | X | X | X | X | ||||
| perioada iniţială fixă > 10 ani | 60 | X | X | X | X |
Ratele dobânzii aferente creditelor existente în sold la data de …
Anexa nr.II.6
Moneda: RON \ EUR\ USD
| Credite | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Soldul la sfârşitul lunii (unităţi) | ||
| A | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Credite – total, din care: | 1 | ||||||
| Credite cu scadenta iniţială >1 an, din care: | 2 | ||||||
| - credite cu scadenţă reziduală ≤ 1an | 3 | ||||||
| - credite cu scadenţă reziduală > 1 an şi cu revizuirea ratei dobânzii în următoarele 12 luni | 4 | ||||||
| Credite cu scadenţă iniţială >2 ani, din care: | 5 | ||||||
| - credite cu scadenţă reziduală ≤ 2 ani | 6 | ||||||
| - credite cu scadenţă reziduală > 2 ani şi cu revizuirea ratei dobânzii în următoarele 24 luni | 7 | ||||||
62
Anexa nr.II.7
Ratele dobânzii aferente contractelor noi de credit renegociate luna ……
63
Moneda: RON \ EUR\ USD
| Credite | Cod rând | Societăţi nefinanciare | Gospodăriile populaţiei | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | |||
| Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | Rata dobânzii (%) | Valoare (unităţi) | ||
| A | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Contracte noi de credit renegociate– total, din care: | 1 | ||||||
| Credite pentru locuinţe | 2 | X | X | ||||
| Credite pentru consum | 3 | X | X | ||||
| Credite pentru dezvoltarea afacerilor | 4 | X | X | X | X | ||
| Credite pentru alte scopuri | 5 | X | X | ||||
| Credite acordate societăţilor nefinanciare | 6 | X | X | X | X | ||
64
Denumirea instituţiei financiare nebancare: Codul unic de înregistrare:
Anexa III.1
Situaţia activelor şi pasivelor bilanţiere existente în sold
–unităti -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod Scadenţă Iniţială | Cod ISO*) Ţara | Cod Sector instituţional | Cod ISO Moneda | Valoarea totală, inclusiv creanţa /datoria ataşată | Creanţa/datoria ataşată |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| ACTIVE | |||||||
| A1 | Numerar | xxxxxxxx | xxxxxx | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||
| A2 | Depozite overnight | xxxxxxxx | |||||
| A3 | Depozite la termen | ||||||
| A4 | Alte depozite | ||||||
| Credite, din care: | |||||||
| Credite acordate gospodăriilor populaţiei şi instituţiilor fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei, din care pentru : | |||||||
| A5a | - consum | ||||||
| A5b | - locuinţe | ||||||
| A5c | - alte scopuri | ||||||
| A5d | Credite acordate altor sectoare instituţionale | ||||||
| A6 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||||||
| A7 | Acţiuni cotate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A8 | Acţiuni necotate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A9 | Alte participaţii | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A10 | Acţiuni/unităţi ale fondurilor de piaţă monetară (FPM) | xxxxxxxx | xxxxxxxx | xxxxxxxx | |||
| A11 | Acţiuni/unităţi ale fondurilor de investiţii, altele decât cele de piaţă monetară | xxxxxxxx | xxxxxxxx | xxxxxxxx | |||
| A12 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A13 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A14 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A15 | Credite comerciale şi avansuri acordate | xxxxxxxx | |||||
| A16 | Alte sume de primit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxxx | |||||
| A17 | Active fixe | xxxxxxxx | xxxxxx | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||
| A18 | Alte active | xxxxxxxx | xxxxxx | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||
| PASIVE | |||||||
| P1 | Capital şi rezerve, din care: | xxxxxxxx | xxxxxx | xxxxxx | xxxxxxxx | ||
| P2 | -capital social/capital de dotare | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P3 | Credite primite | ||||||
| P4 | Titluri de natura datoriei emise | ||||||
| P5 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P6 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P7 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P8 | Credite comerciale şi avansuri primite | xxxxxxxx | |||||
| P9 | Alte sume de plătit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxxx | |||||
| P10 | Alte pasive | xxxxxxxx | xxxxxx | xxxxxx | xxxxxx | ||
65
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa III.2
Denumirea instituţiei financiare nebancare: Codul unic de înregistrare:
Situaţia principalelor active şi pasive bilanţiere în echivalent lei
–echivalent lei -
| Cod rând | Active/Pasive | Valoarea totală, inclusiv creanţa/ datoria ataşată | Creanţa/datoria ataşată |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | Total active, din care: | ||
| A1 | Numerar | xxxxxxxxxxxxx | |
| A2 | Depozite overnight | ||
| A3 | Depozite la termen | ||
| A4 | Alte depozite | ||
| A5 | Credite acordate | ||
| A6 | Titluri de natura datoriei deţinute | ||
| A7 | Acţiuni cotate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A8 | Acţiuni necotate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A9 | Alte participaţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| A10 | Acţiuni/unităţi ale fondurilor de piaţă monetară (FPM) | xxxxxxxxxxxxx | |
| A11 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât cele de piaţă monetară | xxxxxxxxxxxxx | |
| A12 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A13 | Instrumente financiare derivate şi opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxxxxxxxxxx | |
| A14 | Credite comerciale şi avansuri acordate | ||
| A15 | Alte sume de primit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | ||
| A16 | Active fixe | xxxxxxxxxxxxx | |
| A17 | Alte active | xxxxxxxxxxxxx | |
| P0 | Total pasive, din care: | ||
| P1 | Capital şi rezerve | xxxxxxxxxxxxx | |
| P2 | Credite primite | ||
| P3 | Titluri de natura datoriei emise | ||
| P4 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxxxxxxxxxxx | |
| P5 | Instrumente financiare derivate şi opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxxxxxxxxxxx | |
| P6 | Credite comerciale şi avansuri primite | ||
| P7 | Alte sume de plătit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | ||
| P8 | Alte pasive | xxxxxxxxxxxxx |
Anexa III.3
Tabelul nr.1
Codurile atribuite coloanei Cod scadenţă,
pe instrumente financiare şi intervale de scadenţă
| Instrumentul financiar | Durata iniţială (scadenţa - S) | ||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 5 ani | S > 5 ani | |
| Credite acordate/primite | 1 | 2 | 3 |
| X | Durata iniţială (scadenţa - S) | ||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 2 ani | S > 2 ani | |
| Depozite la termen | 1 | 2 | 3 |
| Alte depozite | 1 | 2 | 3 |
| Titluri de natura datoriei deţinute/emise | 1 | 2 | 3 |
Tabelul nr.2
Monede necotate de Banca Naţională a României şi
cursul de schimb utilizat
| Nr. crt. | Cod ISO moneda | Cursul de schimb Monedă/RON |
|---|---|---|
| 0 | A | B |
| 1 | ||
| 2 | ||
| . | ||
| . |
Tabelul nr.3
Codurile atribuite coloanei Cod sector instituţional
| Cod | Sectorul instituţional |
|---|---|
| S11 | Societăţi nefinanciare |
| S121 | Banca centrală |
| S122 | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv banca centrală |
| S123 | Fonduri de piaţă monetară |
| S124 | Fonduri de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară |
| S125 | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii |
| S126 | Auxiliari financiari |
| S127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare |
| S128 | Societăţi de asigurare |
| S129 | Fonduri de pensii |
| S1311 | Administraţia centrală |
| S1312 | Administraţiile statelor federale |
| S1313 | Administraţiile locale |
| S1314 | Administraţiile de securitate socială |
| S14 | Gospodăriile populaţiei |
| S15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei |
Societatea de administrare CUI:
Informaţii privind fondurile de investiţii neînregistrate la ASF2):
Denumire: CUI:
Anexa nr.IV.1
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
Adresa: Localitate: Judeţ/Sect.
Str. Nr.
Căsuţa poştală: Cod poştal: Cod atribuit de BNR:
Politica de investiţii3) (Cod): Structura4) (Cod):
Situaţia activelor şi pasivelor fondurilor de investiţii
69
–unităţi -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod Scadenţă | Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală, inclusiv creanţa /datoria ataşată | Creanţa/datoria ataşată |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G |
| ACTIVE | |||||||
| A1 | Numerar | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||
| A2 | Depozite transferabile | xxxxxxx | |||||
| A3 | Alte depozite | ||||||
| A4 | Credite acordate | ||||||
| A5 | Titluri de natura datoriei | ||||||
| Participaţii, din care: | |||||||
| A6a | - acţiuni cotate | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| A6b | - acţiuni necotate | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| A6c | - alte participaţii | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| A7 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | |||
| A8 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | |||
| A9 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A10 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | |||
| A11 | Credite comerciale şi avansuri acordate | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| A12 | Alte sume de primit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| A13 | Alte active | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||
| PASIVE | |||||||
| P1 | Credite şi depozite atrase | ||||||
| P2 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondului de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| P3 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| P4 | Titluri de natura datoriei emise | ||||||
| P5 | Credite comerciale şi avansuri primite | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| P6 | Alte sume de plătit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||||
| P7 | Alte pasive | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | xxxxxxxxxxxx | ||
70
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Se va completa de către fondurile de investiţii care au obligaţia înregistrării la ASF
Se va completa de către fondurile de investiţii care nu au obligaţia înregistrării la ASF
Se va completa de către fondurile de investiţii care nu au obligaţia înregistrării la ASF în conformitate cu tabelul nr.3 din anexa nr.IV.5
Se va completa de către fondurile de investiţii care nu au obligaţia înregistrării la ASF în conformitate cu tabelul nr.4 din anexa nr.IV.5
Tabelul 1
Societatea de administrare CUI:
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
71
Monede necotate de Banca Naţională a României şi cursul de schimb utilizat
| Nr. crt. | Cod ISO moneda | Cursul de schimb Monedă/RON |
|---|---|---|
| 0 | A | B |
| 1 | ||
| 2 | ||
| . . . |
Societatea de administrare CUI:
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
Situaţia titlurilor de valoare acordate cu împrumut sau vândute în baza unui contract de report
Anexa nr.IV.1A
72
–unităţi -
| Cod rând | Active | Cod Scadenţă | Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală, inclusiv creanţa ataşată | Creanţa ataşată | Ajustări din reevaluare datorate variaţiilor preţului |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F | G | H |
| ACTIVE | ||||||||
| A5 | Titluri de natura datoriei | |||||||
| Participaţii, din care: | ||||||||
| A6a | - acţiuni cotate | xxxxxxx | xxxxxx | |||||
| A6b | - acţiuni necotate | xxxxxxx | xxxxxx | |||||
| A6c | - alte participaţii | xxxxxxx | xxxxxx | |||||
| A7 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxx | ||||
| A8 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxx | ||||
Societatea de administrare CUI:
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
Situaţia principalelor active şi pasive în echivalent lei
Anexa nr.IV.2
–echivalent lei -
| Cod rând | Active/Pasive | Valoarea totală, inclusiv creanţa/datoria ataşată | Creanţa/datoria ataşată |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | Total active, din care: | ||
| A1 | Numerar | xxxxxxxxxxxxx | |
| A2 | Depozite transferabile | ||
| A3 | Alte depozite | ||
| A4 | Credite acordate | ||
| A5 | Titluri de natura datoriei | ||
| A6 | Participaţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| A7 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxxxxxxxx | |
| A8 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| A9 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A10 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxxxxxxxxxx | |
| A11 | Credite comerciale şi avansuri acordate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A12 | Alte sume de primit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxxxxxxxx | |
| A13 | Alte active | xxxxxxxxxxxxx | |
| P0 | Total pasive, din care: | ||
| P1 | Credite şi depozite atrase | ||
| P2 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondului de investiţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| P3 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxxxxxxx | |
| P4 | Titluri de natura datoriei emise | ||
| P5 | Credite comerciale şi avansuri primite | xxxxxxxxxxxxx | |
| P6 | Alte sume de plătit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxxxxxxxxxxx | |
| P7 | Alte pasive | xxxxxxxxxxxxx |
74
Anexa nr.IV.3
Societatea de administrare CUI:
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
Ajustări din reevaluare datorate variaţiilor preţului
–unităţi -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod Scadenţă | Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F |
| ACTIVE | ||||||
| A4 | Credite acordate | |||||
| A5 | Titluri de natura datoriei | |||||
| Participaţii, din care: | ||||||
| A6a | - acţiuni cotate | xxxxxxx | ||||
| A6b | - acţiuni necotate | xxxxxxx | ||||
| A6c | - alte participaţii | xxxxxxx | ||||
| A7 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | |||
| A8 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | |||
| A9 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | ||||
| A10 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxxxx | xxxxxxxxxxx | |||
| PASIVE | ||||||
| P1 | Credite şi depozite atrase | |||||
| P2 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondului de investiţii | xxxxxxx | ||||
| P3 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | ||||
| P4 | Titluri de natura datoriei emise | |||||
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr.IV.4
Societatea de administrare CUI:
Data de referinţă:
Fondul de investiţii pentru care se raportează Număr de înregistrare în Registrul ASF1):
Situaţia emiterilor şi răscumpărărilor de acţiuni/unităţi de fond ale fondului de investiţii
–echivalent lei -
| Cod rând | Pasiv | Valoare |
|---|---|---|
| 0 | A | B |
| Acţiuni/unităţi de fond ale fondului de investiţii, din care: | ||
| P2A | Emiteri de acţiuni/unităţi de fond | |
| P2B | Răscumpărări de acţiuni/unităţi de fond | |
Tabelul 1
Anexa nr.IV.5
Codurile atribuite coloanei Cod scadenţă, pe instrumente financiare şi intervale de scadenţă
| Instrumentul financiar | |||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 5 ani | S > 5 ani | |
| Credite acordate | 1 | 4 | 5 |
| Credite şi depozite atrase | 1 | 4 | 5 |
| X | Durata iniţială / scadenţa la emitere ( S ) | ||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 2 ani | S > 2 ani | |
| Alte depozite | 1 | 2 | 3 |
| Titluri de natura datoriei | 1 | 2 | 3 |
| Titluri de natura datoriei emise | 1 | 2 | 3 |
Durata iniţială ( S )
Tabelul 2
Codurile atribuite coloanei Cod sector instituţional
| Cod | Sectorul instituţional |
|---|---|
| S11 | Societăţi nefinanciare |
| S121 | Banca centrală |
| S122 | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv banca centrală |
| S123 | Fonduri de piaţă monetară |
| S124 | Fonduri de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară |
| S125 | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii |
| S126 | Auxiliari financiari |
| S127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare |
| S128 | Societăţi de asigurare |
| S129 | Fonduri de pensii |
| S1311 | Administraţia centrală |
| S1312 | Administraţiile statelor federale |
| S1313 | Administraţiile locale |
| S1314 | Administraţiile de securitate socială |
| S14 | Gospodăriile populaţiei |
| S15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei |
Tabelul nr.3
Clasificarea în funcţie de politica de investiţii
a fondurilor de investiţii care nu au obligaţia înregistrării la ASF
| Nr. crt. | Denumire | Cod | Descriere |
|---|---|---|---|
| 1 | Fond de plasament în acţiuni (equity fund) | FA | Fond de investiţii care investeşte în principal în participaţii. |
| 2 | Fond de plasament în obligaţiuni (bond fund) | FO | Fond de investiţii care investeşte în principal în titluri de natura datoriei. |
| 3 | Fond mixt (mixed fund) | FB | Fond de investiţii care investeşte atât în participaţii, cât şi în obligaţiuni, fără a avea o politică prevalentă în favoarea vreunui instrument . |
| 4 | Fond imobiliar (real estate fund) | FR | Fond de investiţii care investeşte în principal în bunuri imobiliare. |
| 5 | Fond de hedging (hedge fund) | FH | Orice organisme de plasament colectiv, indiferent de structura legală conform legilor naţionale, care aplică strategii de investiţii relativ libere în vederea obţinerii de venituri pozitive în termeni absoluţi, şi ai căror manageri, pe lângă onorariile de management, sunt remuneraţi în funcţie de rentabilitatea fondului. Fondurile de hedging au puţine restricţii cu privire la tipurile de instrumente financiare în care pot investi; ele pot folosi, în mod flexibil, o gamă variată de tehnici financiare, care implică un efect de levier (leverage), o vânzare short sau orice alte tehnici. Această categorie cuprinde de asemenea fonduri care investesc în alte fonduri de hedging, cu condiţia de a se încadra în rest în cerinţele de mai sus. |
| 6 | Alt fond (other fund) | AF | Fond de investiţii altul decât fondurile de obligaţiuni, fondurile de acţiuni, fondurile mixte, fondurile imobiliare şi fondurile de hedging. |
| Nr. crt. | Structura | Cod | Descriere |
|---|---|---|---|
| 1. | Societate cu capital variabil | SV | un acord limitat de acţiuni. Principala caracteristică este uşurinţa cu care instituţia poate răscumpăra sau rambursa capitalul social subscris. Capitalul social subscris vărsat trebuie să fie mereu egal cu valoarea netă a activelor de bază. Acţionarii unei societăţi cu capital variabil se bucură de răspundere limitată. |
| 2. | Societate în comandită | SC | un acord care asigură o participare cu răspundere limitată, dar care este un mijloc transparent pentru impozitarea investitorilor, adică fiecare asociat este impozitat direct pentru cota sa de investiţii suport. În plus, capitalul atras poate fi returnat uşor investitorilor când au fost realizate profituri pe baza unei investiţii individuale. |
| 3. | Fond de investiţii neînregistrat | FN | un fond de investiţii neînregistrat la ASF |
| 4. | Neînregistrat | NI | o instituţie neînregistrată |
| 5. | Alta | AL | Niciuna din definiţiile anterioare nu se aplică |
*)Conform Orientării (UE) 2018/876 a Băncii Centrale Europene din 1 iunie 2018 privind Registrul de date privind instituțiile şi companiile afiliate (BCE/2018/16), Anexa 1, Partea 1.
Denumirea societății de asigurare: Codul unic de înregistrare:
Situația activelor și pasivelor existente în sold la data de:
Anexa nr. V.1
79
-unități-
| Cod rând | Active/Pasive | Cod scadență | Cod ISO*) Ţara | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F |
| ACTIVE | ||||||
| A1 | Numerar | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| A2 | Depozite overnight - valoare justă | xxxx | ||||
| A3 | Depozite la termen - valoare justă | |||||
| A4 | Alte depozite - valoare justă | |||||
| A5 | Depozite overnight - valoare nominală | xxxx | ||||
| A6 | Depozite la termen - valoare nominală | |||||
| A7 | Alte depozite - valoare nominală | |||||
| A8 | Titluri de natura datoriei deţinute după scadența inițială | |||||
| A9 | Titluri de natura datoriei deţinute după perioada rămasă până la scadență | |||||
| A10 | Credite – valoare justă, după scadența inițială | |||||
| A11 | Credite – valoare justă, după perioada rămasă până la scadență | |||||
| A12 | Împrumuturi, din care garanții ale depozitelor în legătură cu activitatea de reasigurare – valoare justă | |||||
| A13 | Credite – valoare nominală, după scadența inițială | |||||
| A14 | Acţiuni cotate | xxxx | ||||
| A15 | Acţiuni necotate | xxxx | ||||
| A16 | Alte participaţii | xxxx | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| A17 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară (FPM) | xxxx | xxxx | |||
| A18 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât cele de piaţă monetară | xxxx | xxxx | |||
| A19 | Provizioane tehnice de asigurări generale | xxxx | ||||
| A20 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxx | ||||
| A21 | Instrumente financiare derivate - opțiuni | xxxx | ||||
| A22 | Instrumente financiare derivate – contracte la termen | xxxx | ||||
| A23 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxx | ||||
| A24 | Credite comerciale şi avansuri acordate | xxxx | ||||
| A25 | Alte sume de primit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxx | ||||
| A26 | Active nefinanciare | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| A27 | Alte active | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| A28 | Total active – valoare justă | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| PASIVE | ||||||
| P1 | Titluri de natura datoriei emise, scadența inițială | |||||
| P2 | Credite primite | |||||
| P3 | Împrumuturi, din care garanții ale depozitelor în legătură cu activitatea de reasigurare | |||||
| P4 | Capitaluri proprii | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| P5 | Capital social subscris vărsat, de natura: | xxxx | ||||
| P6 | Acţiuni cotate | xxxx | ||||
| P7 | Acţiuni necotate | xxxx | ||||
| P8 | Provizioane tehnice de asigurări generale | xxxx | ||||
| P9 | Provizioane tehnice de asigurări de viață legate de unități | xxxx | ||||
| P10 | Provizioane tehnice de asigurări de viață | xxxx | ||||
80
| nelegate de unități | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| P11 | Drepturi de pensie, sisteme de cotizații predefinite | xxxx | ||||
| P12 | Drepturi de pensie, sisteme de prestații predefinite | xxxx | ||||
| P13 | Drepturi de pensie, sisteme hibride | xxxx | ||||
| P14 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxx | ||||
| P15 | Instrumente financiare derivate - opțiuni | xxxx | ||||
| P16 | Instrumente financiare derivate – contracte la termen | xxxx | ||||
| P17 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxx | ||||
| P18 | Credite comerciale şi avansuri primite | xxxx | ||||
| P19 | Alte sume de plătit, exclusiv credite comerciale şi avansuri | xxxx | ||||
| P20 | Alte pasive | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| P21 | Total pasive | xxxx | xxxx | xxxx |
81
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
82
Denumirea societății de asigurare: Anexa nr. V.2
Codul unic de înregistrare:
Ajustări din reevaluare la data de:
–unități -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod scadență | Cod ISO*) Ţara | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E | F |
| ACTIVE | ||||||
| A2 | Depozite overnight - valoare justă | xxxx | ||||
| A3 | Depozite la termen - valoare justă | |||||
| A4 | Alte depozite - valoare justă | |||||
| A5 | Depozite overnight - valoare nominală | xxxx | ||||
| A6 | Depozite la termen - valoare nominală | |||||
| A7 | Alte depozite - valoare nominală | |||||
| A8 | Titluri de natura datoriei deţinute după scadența inițială | |||||
| A9 | Titluri de natura datoriei deţinute după perioada rămasă până la scadență | |||||
| A10 | Credite – valoare justă, după scadența inițială | |||||
| A11 | Credite – valoare justă, după perioada rămasă până la scadență | |||||
| A12 | Împrumuturi, din care garanții ale depozitelor în legătură cu activitatea de reasigurare – valoare justă | |||||
| A13 | Credite – valoare nominală, după scadența inițială | |||||
| A14 | Acţiuni cotate | xxxx | ||||
| A15 | Acţiuni necotate | xxxx | ||||
| A16 | Alte participaţii | xxxx | ||||
| A17 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară (FPM) | xxxx | xxxx | |||
| A18 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii, altele decât cele de piaţă monetară | xxxx | xxxx | |||
| A19 | Provizioane tehnice de asigurări generale | xxxx | ||||
| A21 | Instrumente financiare derivate - opțiuni | xxxx | ||||
| A22 | Instrumente financiare derivate – contracte la termen | xxxx | ||||
| A23 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxx | ||||
| A26 | Active nefinanciare | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| A27 | Alte active | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| A28 | Total active – valoare justă | xxxx | xxxx | xxxx | ||
| PASIVE | ||||||
| P1 | Titluri de natura datoriei emise, scadența inițială | |||||
| P2 | Credite primite | |||||
| P3 | Împrumuturi, din care garanții ale depozitelor în legătură cu activitatea de reasigurare | |||||
| P6 | Acţiuni cotate | xxxx | ||||
| P7 | Acţiuni necotate | xxxx | ||||
| P8 | Provizioane tehnice de asigurări generale | xxxx | ||||
| P9 | Provizioane tehnice de asigurări de viață legate de unități | xxxx | ||||
| P10 | Provizioane tehnice de asigurări de viață nelegate de unități | xxxx | ||||
| P11 | Drepturi de pensie, sisteme de cotizații predefinite | xxxx | ||||
| P12 | Drepturi de pensie, sisteme de prestații predefinite | xxxx | ||||
| P13 | Drepturi de pensie, sisteme hibride | xxxx | ||||
| P14 | Provizioane pentru executarea garanţiilor standardizate | xxxx | ||||
| P15 | Instrumente financiare derivate - opțiuni | xxxx | ||||
| P16 | Instrumente financiare derivate – contracte | xxxx | ||||
83
| la termen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| P17 | Opţiuni pe acţiuni ale angajaţilor | xxxx | ||||
| P20 | Alte pasive | xxxx | xxxx | xxxx |
84
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Denumirea societății de asigurare: Codul unic de înregistrare:
Provizioane tehnice de asigurări generale, la data de:
Anexa nr. V.3
–unități -
| Cod rând | Pasive | Cod ISO*) Ţara | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E |
| P8 | Provizioane tehnice de asigurări generale, pe sector de activitate: | ||||
| P8.1 | Asigurări privind cheltuielile medicale | ||||
| P8.2 | Asigurări pentru protecția veniturilor | ||||
| P8.3 | Asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale | ||||
| P8.4 | Asigurări privind răspunderea civilă pentru autovehicule | ||||
| P8.5 | Asigurări privind alte motoare | ||||
| P8.6 | Asigurări maritime, aeriene și de transport | ||||
| P8.7 | Asigurări împotriva incendiului și a altor deteriorări ale proprietății | ||||
| P8.8 | Asigurări de răspundere civilă generală | ||||
| P8.9 | Asigurarea creditelor și a garanțiilor | ||||
| P8.10 | Asigurarea privind cheltuielile juridice | ||||
| P8.11 | Asigurări de asistență | ||||
| P8.12 | Asigurări de diverse pierderi financiare | ||||
| P8.13 | Reasigurare |
85
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Denumirea societății de asigurare:
Codul unic de înregistrare:
Ajustări din reevaluare pentru provizioanele tehnice de asigurări generale, la data de:
Anexa nr.V.4
86
–unități -
| Cod rând | Pasive | Cod ISO*) Ţara | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C | D | E |
| P8 | Provizioane tehnice de asigurări generale, pe sector de activitate: | ||||
| P8.1 | Asigurări privind cheltuielile medicale | ||||
| P8.2 | Asigurări pentru protecția veniturilor | ||||
| P8.3 | Asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale | ||||
| P8.4 | Asigurări privind răspunderea civilă pentru autovehicule | ||||
| P8.5 | Asigurări privind alte motoare | ||||
| P8.6 | Asigurări maritime, aeriene și de transport | ||||
| P8.7 | Asigurări împotriva incendiului și a altor deteriorări ale proprietății | ||||
| P8.8 | Asigurări de răspundere civilă generală | ||||
| P8.9 | Asigurarea creditelor și a garanțiilor | ||||
| P8.10 | Asigurarea privind cheltuielile juridice | ||||
| P8.11 | Asigurări de asistență | ||||
| P8.12 | Asigurări de diverse pierderi financiare | ||||
| P8.13 | Reasigurare |
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr. V.5
Denumirea societății de asigurare:
Codul unic de înregistrare:
Prime, contribuții, indemnizații, venituri și comisioane, la data de:
–echivalent lei -
| Cod rând | Cod ISO*) Ţara | Valoare | |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| N1 | Prime emise pentru asigurări de viață | ||
| N2 | Prime încasate pentru asigurări de viață | ||
| N3 | Prime emise pentru asigurări generale | ||
| N4 | Prime încasate pentru asigurări generale | ||
| N5 | Contribuții de încasat pentru drepturi de pensie | ||
| N6 | Contribuții încasate pentru drepturi de pensie | ||
| N7 | Indemnizații de plătit pentru asigurări de viață | ||
| N8 | Indemnizații plătite pentru asigurări de viață | ||
| N9 | Indemnizații de plătit pentru asigurări generale | ||
| N10 | Indemnizații plătite pentru asigurări generale | ||
| N11 | Indemnizații de plătit pentru drepturi de pensii | ||
| N12 | Indemnizații plătite pentru drepturi de pensii | ||
| N13 | Venituri din provizioanele tehnice pentru asigurări de viață | ||
| N14 | Venituri din provizioanele tehnice pentru asigurări generale | ||
| N15 | Venituri din drepturile de pensii | ||
| N16 | Comisioane încasate | ||
| N17 | Comisioane plătite |
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul
ISO al ţării nerezidentului
Anexa nr. V.6
Tabelul nr.1
Codurile atribuite coloanei Cod scadenţă,
pe instrumente financiare şi intervale de scadenţă
| Instrumentul financiar | Durată (scadenţa - S) | |||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 2 ani | S > 2 ani | ||
| Titluri de natura datoriei deţinute/emise, după scadență inițială | 1 | 2 | 3 | |
| X | Durată (scadenţa - S) | |||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 5 ani | S > 5 ani | ||
| Credite - valoare justă, după scadență inițială | 1 | 2 | 3 | |
| Credite - valoare nominală, după scadență inițială | 1 | 2 | 3 | |
| Credite primite | 1 | 2 | 3 | |
| Împrumuturi, din care garanții ale depozitelor în legătură cu activitatea de reasigurare | 1 | 2 | 3 | |
| X | Durată (scadenţa - S) | |||
| S ≤ 1 an | an < S ≤ ani | 2 ani < S < 5 ani | S > 5 ani | |
| Titluri de natura datoriei deţinute după perioada rămasă până la scadență | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Credite – valoare justă, perioada rămasă până la scadență | 1 | 2 | 3 | 4 |
| X | Durată (scadenţa - S) | |||
| S ≤ 1 an | an < S ≤ ani | S > 2 ani | ||
| Depozite la termen - valoare justă/ nominală | 1 | 2 | 3 | |
| Alte depozite - valoare justă/ nominală | 1 | 2 | 3 | |
Tabelul nr.2
Monede necotate de Banca Naţională a României şi cursul de schimb utilizat
| Nr. crt. | Cod ISO monedă | Cursul de schimb Monedă/RON | |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | |
| 1 | |||
| 2 | |||
| . | |||
| . |
Tabelul nr.3
Codurile atribuite coloanei Cod sector instituţional
| Cod | Sectorul instituţional |
|---|---|
| S11 | Societăţi nefinanciare |
| S121 | Banca centrală |
| S122 | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv banca centrală |
| S123 | Fonduri de piaţă monetară |
| S124 | Fonduri de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară |
| S125 | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii |
| S126 | Auxiliari financiari |
| S127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare |
| S128 | Societăţi de asigurare |
| S129 | Fonduri de pensii |
| S1311 | Administraţia centrală |
| S1312 | Administraţiile statelor federale |
| S1313 | Administraţiile locale |
| S1314 | Administraţiile de securitate socială |
| S14 | Gospodăriile populaţiei |
| S15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei |
Societatea vehicul investiţional Denumire:
CUI:
Anexa nr.VI.1
Situaţia tranzacţiilor privind activele şi pasivele societăţilor vehicul investiţional în trimestrul …
–unităţi -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod Scadenţă | Iniţiator | Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală, inclusiv creanţa /datoria ataşată | Creanţa/ datoria ataşată | |
| Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | ||||||||
| 0 | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
| ACTIVE | |||||||||
| A1 | Numerar | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxx | ||
| A2 | Depozite transferabile | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | |||||
| A3 | Alte depozite | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A4 | Credite acordate | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A5 | Credite securitizate | ||||||||
| A6 | Titluri de natura datoriei | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A7 | Alte active securitizate | xxxxxx | |||||||
| Participaţii, din care: | |||||||||
| A8a | - acţiuni cotate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
| A8b | - acţiuni necotate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
| A8c | - alte participaţii | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
| A9 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxx | |||
| A10 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxx | |||
| A11 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
90
| A12 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxx | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A13 | Alte active | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||
| PASIVE | |||||||||
| P1 | Credite şi depozite atrase | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| P3 | Capital şi rezerve | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
| P4 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||
| P5 | Alte pasive | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxx | ||
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Tabelul 1
Societate vehicul investiţional Denumire:
CUI:
91
Monede necotate de Banca Naţională a României şi cursul de schimb utilizat
| Nr. crt. | Cod ISO moneda | Cursul de schimb Monedă/RON |
|---|---|---|
| 0 | A | B |
| 1 | ||
| 2 | ||
| . . . |
92
Anexa nr.VI.2
Societatea vehicul investiţional Denumire:
CUI:
Situaţia activelor şi pasivelor societăţilor vehicul investiţional existente în sold în trimestrul …
–unităţi -
| Cod rând | Active/Pasive | Cod Scadenţă | Iniţiator | Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | Cod ISO Monedă | Valoarea totală, inclusiv creanţa /datoria ataşată | Creanţa/ datoria ataşată | |
| Cod ISO*) Ţară | Cod Sector instituţional | ||||||||
| 0 | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
| ACTIVE | |||||||||
| A1 | Numerar | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxxxx | ||
| A2 | Depozite transferabile | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | |||||
| A3 | Alte depozite | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A4 | Credite acordate | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A5 | Credite securitizate | ||||||||
| A6 | Titluri de natura datoriei | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| A7 | Alte active securitizate | xxxxxx | |||||||
| Participaţii, din care: | |||||||||
| A8a | - acţiuni cotate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A8b | - acţiuni necotate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A8c | - alte participaţii | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A9 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxxx | |||
| de piaţă monetară | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A10 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxxx | |||
| A11 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| A12 | Active nefinanciare (inclusiv active fixe) | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxxx | |||
| A13 | Alte active | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||
| PASIVE | |||||||||
| P1 | Credite şi depozite atrase | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise | xxxxxxx | xxxxxxx | ||||||
| P3 | Capital şi rezerve | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P4 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxx | ||||
| P5 | Alte pasive | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxx | xxxxxxxxx | xxxxxxxx | ||
93
*)În cazul rezidenţilor se va menţiona RO-codul ISO pentru România, iar pentru nerezidenţi codul ISO al ţării nerezidentului
Societatea vehicul investiţional Denumire:
CUI:
Situaţia principalelor active şi pasive în echivalent lei în trimestrul …
Anexa nr.VI.3
–echivalent lei -
| Cod rând | Active/Pasive | Valoarea totală, inclusiv creanţa/datoria ataşată | Creanţa/datoria ataşată |
|---|---|---|---|
| 0 | A | B | C |
| A0 | Total active, din care: | ||
| A1 | Numerar | xxxxxxxxxxxxx | |
| A2 | Depozite transferabile | ||
| A3 | Alte depozite | ||
| A4 | Credite acordate | ||
| A5 | Credite securitizate | ||
| A6 | Titluri de natura datoriei | ||
| A7 | Alte active securitizate | ||
| A8 | Participaţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| A9 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de piaţă monetară | xxxxxxxxxxxxx | |
| A10 | Acţiuni/unităţi de fond ale fondurilor de investiţii | xxxxxxxxxxxxx | |
| A11 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxxxxxxx | |
| A12 | Active nefinanciare | xxxxxxxxxxxxx | |
| A13 | Alte active | xxxxxxxxxxxxx | |
| P0 | Total pasive, din care: | ||
| P1 | Credite şi depozite atrase | ||
| P2 | Titluri de natura datoriei emise | ||
| P3 | Capital şi rezerve | xxxxxxxxxxxxx | |
| P4 | Instrumente financiare derivate | xxxxxxxxxxxxx | |
| P5 | Alte pasive | xxxxxxxxxxxxx |
Anexa nr.VI.4
Societatea vehicul investiţional Denumire:
CUI:
Scoaterea din evidenţele contabile (write-off)/ reducerea valorii contabile (write-down)
în trimestrul …
–echivalent lei -
| Cod rând | Active | Valoare |
|---|---|---|
| 0 | A | B |
| A5 | Credite securitizate |
Anexa nr.VI.5
Tabelul 1
Codurile atribuite coloanei Cod scadenţă, pe instrumente financiare şi intervale de scadenţă
| Instrumentul financiar | |||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 5 ani | S > 5 ani | |
| Credite acordate | 1 | 4 | 5 |
| Credite securitizate | 1 | 4 | 5 |
| Credite şi depozite atrase | 1 | 4 | 5 |
| X | Durata iniţială / scadenţa la emitere ( S ) | ||
| S ≤ 1 an | 1 an < S ≤ 2 ani | S > 2 ani | |
| Alte depozite | 1 | 2 | 3 |
| Titluri de natura datoriei | 1 | 2 | 3 |
| Titluri de natura datoriei emise | 1 | 2 | 3 |
Durata iniţială ( S )
Tabelul 2
Codurile atribuite coloanei Cod sector instituţional
| Cod | Sectorul instituţional |
|---|---|
| S11 | Societăţi nefinanciare |
| S121 | Banca centrală |
| S122 | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv banca centrală |
| S123 | Fonduri de piaţă monetară |
| S124 | Fonduri de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară |
| S125 | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii |
| S126 | Auxiliari financiari |
| S127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare |
| S128 | Societăţi de asigurare |
| S129 | Fonduri de pensii |
| S1311 | Administraţia centrală |
| S1312 | Administraţiile statelor federale |
| S1313 | Administraţiile locale |
| S1314 | Administraţiile de securitate socială |
| S14 | Gospodăriile populaţiei |
| S15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei |
Denumire entitate raportoare:
Cod de identificare entitate raportoare1:
Luna de referinţă:
Situaţia deţinerilor de titluri de valoare identificabile prin cod ISIN la sfârşitul lunii de referinţă2
Anexa nr. VII.1
–unităţi-
| Număr rând | Cod ISIN | Cod tip deţineri | Cod ţară investitor (ISO 3166-1 alpha – 2 code) | Cod sector instituţional investitor | Cod tip investitor | Cod tip tranzacţie prin care au fost achiziţionate titlurile | Număr de instrumente deţinute |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1Se completează:
codul fondului de investiţii sau al fondului de piaţă monetară de către societăţile de administrare a investiţiilor sau societăţile de investiţii autoadministrate, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară – Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare;
codul de înscriere al fondurilor de pensii admistrate privat și al fondurilor de pensii facultative de către societăţile de administrare ale fondurilor de pensii, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară – Sectorul Pensii Private;
codul unic de identificare (CUI) de către instituţiile de credit, societăţile de asigurare, societăţile vehicul instituţional şi societăţile de servicii de investiţii financiare
2Instituţiile de credit şi societăţile de servicii de investiţii financiare completează această structură de date atât în nume propriu cât şi în numele clienţilor; societăţile de administrare a investiţiilor completează această structură de date, separat, pentru fiecare fond de piaţă monetară, fond de investiţii; societățile de administrare ale fondurilor de pensii completează această structură de date, separat, pentru fiecare fond de pensii administrat privat (pilon II), și respectiv pentru fiecare fond de pensii facultative (pilon III); societăţile de investiţii autoadministrate, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional completează această structură de date în nume propriu.
97
| Număr rând | Cod ISIN | Cod tip deţineri | Cod ţară investitor (ISO 3166-1 alpha – 2 code) | Cod sector instituţional investitor | Cod tip investitor | Cod tip tranzacţie prin care au fost achiziţionate titlurile | Număr de instrumente deţinute |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1Se completează codul unic de identificare (CUI) de către societatea de asigurare mamă a căror sucursale funcționează în străinătate.
2Societatea de asigurare mamă completează această structură de date separat, pentru fiecare țară în care funcționează sucursalele sale. În cazul în care există mai multe unități operative care funcționează în țara respectivă, datele vor fi raportate consolidat la Banca Națională a României.
| Număr rând | Cod ISIN | Cod tip deţineri | Data încasare dividend/cupon | Valoare dividend/cupon încasat în moneda efectivă | Moneda dividend/cupon (ISO - 4217) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Se completează:
codul fondului de investiţii sau al fondului de piaţă monetară de către societăţile de administrare a investiţiilor sau societăţile de investiţii autoadministrate, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară - Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare;
codul de înscriere al fondurilor de pensii administrate privat și al fondurilor de pensii facultative de către societăţile de administrare ale fondurilor de pensii, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară – Sectorul Pensii Private.
codul unic de identificare (CUI) de către instituţiile de credit, societăţile de asigurare, societăţile vehicul investiţional şi societăţile de servicii de investiţii financiare;
2 Instituţiile de credit, societăţile de investiţii autoadministrate, societăţile de asigurare, societăţile vehicul investiţional şi societăţile de servicii de investiţii financiare completează această structură de date în nume propriu; societăţile de administrare a investiţiilor completează această structură de date, separat, pentru fiecare fond de piaţă monetară, fond de investiţii; societăţile de administrare ale fondurilor de pensii completează această structură de date, separat, pentru fiecare fond de pensii administrat privat și respectiv fond de pensii facultative
.
| Cod ISIN | Data emisiunii | Valoarea emisiunii în moneda efectivă | Moneda emisiune (ISO - 4217) | Valoare nominală/instrument în moneda efectivă | Valoare dividend/instrument3 | Moneda dividend (ISO - 4217) | Data dividend | Piaţa de capital externă (ISO-10383) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1Se completează:codul unic de identificare (CUI) de către instituţiile de credit, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional.
2Instituţiile de credit, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional completează această structură de date în nume propriu.
3Se raportează valoarea dividendelor plătite de la începutul anului calendaristic până la sfârşitul lunii de raportare.
Denumire entitate raportoare:
Cod de identificare entitate raportoare1:
Luna de referinţă:
Situaţia emisiunilor de acțiuni/unități de fond emise identificabile prin cod ISIN2
Anexa nr. VII.3A
–unităţi-
| Nr. rând | Denumire clasă fond3 | Cod ISIN | Valoarea activului net (VAN) | Valoarea activului unitar net (VUAN) | Număr instrumente emise | Data emisiunii | Valuta emisiunii | Cod CAEN | Cod CFI4 | Tip fond | Structura geografică a fondurilor | Structura activelor fondurilor | Valoare dividend/in strument5 | Moneda dividend (ISO - 4217) | Data dividend |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |||||||||
1Se completează codul fondului de investiţii sau al fondului de piaţă monetară de către societăţile de administrare a investiţiilor sau societăţile de investiţii autoadministrate, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară – Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare.
2 Societăţile de administrare a investiţiilor completează această structură de date separat, pentru fiecare fond de piaţă monetară şi fond de investiţii administrat, iar societățile autoadministrate completează această structură în nume propriu.
3Dacă un fond de investiții emite unități de fond de clase diferite, se va completa un rând pentru fiecare dintre ele.
4Se completează doar pentru fondurilor de investiții ale căror instrumente emise le-a fost alocat cod CFI de către Depozitarul Central
5Se raportează valoarea dividendelor plătite de la începutul anului calendaristic până la sfârşitul lunii de raportare.
101
| Cod ISIN | Date despre emisiune | Date despre răscumpărare | Date despre cupon | Sold emisiune în moneda efectivă | Preţ emisiune % | Valoarea nominală per instrument în moneda efectivă | Prima call în moneda efectivă | Piaţa de capital externă (ISO- 10383) | |||||||||||
| Data emisiune | Valoarea în moneda efectivă | Monedă (ISO - 4217) | Tip răscumpărare | Frecvenţa de răscumpărare | Monedă (ISO - 4217) | Data primei răscumpărări | Data ultimei răscumpărări | Tip cupon | Data primei plăţi de cupon | Data ultimei plăţi de cupon | Frecvenţa de plată cupon | Monedă (ISO - 4217) | Rata cup on | ||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
1 Se completează:
codul fondului de investiţii sau al fondului de piaţă monetară de către societăţile de administrare a investiţiilor sau societăţile de investiţii autoadministrate, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară - Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare;
codul unic de identificare (CUI) de către instituţiile de credit, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional.
2Instituţiile de credit, societăţile de investiţii autoadministrate, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional completează această structură de date în nume propriu. Societăţile de administrare a investiţiilor completează această structură de date separat, pentru fiecare fond de piaţă monetară şi fond de investiţii administrat.
| Număr rând | Cod referinţă instrument | Cod tip deţineri | Cod ţară investitor (ISO 3166-1 alpha – 2 code) | Cod sector instituţional investitor | Cod tip investitor | Soldul deţinerilor în moneda efectivă (valoare nominală) | Soldul deţinerilor în moneda efectivă (valoare de piaţă)3 | Dividend/Cupon încasat în moneda efectivă | Data încasare dividend/cupon | Monedă dividend/cupon (ISO - 4217) | Pondere nr. instrumente deţinute/nr. instrumente emise4 | Data emisiune5 | Data ultimei răscumpărări5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
1Se completează:
codul fondului de investiţii sau al fondului de piaţă monetară de către societăţile de administrare a investiţiilor sau societăţile de investiţii autoadministrate, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară - Sectorul Instrumentelor şi Investiţiilor Financiare;
codul de înscriere al fondurilor de pensii administrate privat și al fondurilor de pensii facultative de către societăţile de administrare ale fondurilor de pensii, atribuit de către Autoritatea de Supraveghere Financiară – Sectorul Pensii Private;
codul unic de identificare (CUI) de către instituţiile de credit, societăţile de asigurare, societăţile vehicul investiţional şi societăţile de servicii de investiţii financiare.
2Instituţiile de credit şi societăţile de servicii de investiţii financiare completează această structură de date atât în nume propriu cât şi în numele clienţilor; societăţile de administrare a investiţiilor completează această structură de date separat, pentru fiecare fond de piaţă monetară, fond de investiţii; societăţile de administrare ale fondurilor de pensii completează această structură de date, separat, pentru fiecare fond de pensii administrat privat și respectiv fond de pensii facultative; societăţile de investiţii autoadministrate, societăţile de asigurare şi societăţile vehicul investiţional completează această structură de date în nume propriu.
3Valoarea de piaţă reprezintă valoarea de achiziţie sau valoarea contabilă a titlurilor de valoare.
4Se completează doar pentru acţiunile şi unităţile de fond deţinute în nume propriu (cod tip deţineri=01). În cazul deţinerilor unităţilor fondurilor de investiţii deschise se va raporta ponderea soldului deţinerilor la valoarea nominală / valoarea activului net.
5Se completează doar pentru titlurile de valoare de natura datoriei.
103
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 00 | Perpetuu |
| 01 | Anual |
| 02 | Semestrial |
| 03 | Trimestrial |
| 04 | Lunar |
| 06 | Bianual |
| 09 | Altă frecvenţă regulată |
| 21 | Frecvenţă neregulată |
| 31 | Calendar de răscumpărare prestabilit |
| 41 | O singură răscumpărare |
| 51 | Răscumpărare legată de un eveniment |
| 99 | Altele |
Nomenclatorul nr. 2 Tip de răscumpărare
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 01 | Perpetuu |
| 02 | Bullet |
| 11 | Răscumpărare în cazul instrumentelor financiare structurate |
| 15 | În serie |
| 16 | Anuităţi |
| 21 | Index-linked |
| 31 | La orice dată |
| 41 | Neregulată |
| 99 | Altele |
Nomenclatorul nr. 3 Frecvenţă de plată cupon
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 00 | Zero-Cupon |
| 01 | Anual |
| 02 | Semestrial |
| 04 | Trimestrial |
| 06 | Bilunar |
| 12 | Lunar |
| 24 | 2 săptămăni |
| 97 | Neregulat |
| 98 | Necunoscut |
| 99 | Altele |
Nomenclatorul nr. 4 Tip cupon
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 01 | Fix |
| 02 | În trepte |
| 03 | Variabilă |
| 04 | Zero-cupon |
| 05 | Index-Linked |
| 99 | Altele |
Nomenclatorul nr. 5 Tip tranzacţie prin care au fost achiziţionate titlurile
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 01 | Operaţiune REPO |
| 02 | Operaţiune REVERSE REPO |
| 03 | Tranzacţie directă |
Nomenclatorul nr. 6 Tip investitor
| COD | DENUMIRE | Observaţii |
|---|---|---|
| 01 | Intermediar financiar | Numai în cazul investitorilor nerezidenţi şi numai în situaţia în care nu se cunoaşte investitorul final |
| 02 | Investitorul final |
Nomenclatorul nr. 7 Tip deţineri
| COD | DENUMIRE | Observaţii |
|---|---|---|
| 01 | În nume propriu | În cazul deţinerilor în nume propriu |
| 02 | În numele clienţilor | In cazul deţinerilor în numele clientilor |
Nomenclatorul nr. 8 Cod sector instituţional
| COD | DENUMIRE | OBSERVAŢIE |
|---|---|---|
| S_11 | Societăţi nefinanciare | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_1311 | Administraţia centrală | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_1312 | Administraţiile statelor federale | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_1313 | Administraţiile locale | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_1314 | Administraţiile de securitate socială | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_122A | Societăţi care acceptă depozite, exclusiv Banca Centrală | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_122B | Fondurile de piaţă monetară | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_123A | Fondurile de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_123B | Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurări şi fondurile de pensii | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_124 | Auxiliari financiari | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_125A | Societăţi de asigurare | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_125B | Fonduri de pensii | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_127 | Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_14 | Gospodăriile populaţiei | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_15 | Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | Se completează pentru rezidenţii UE |
| S_121 | Banca Centrală | Se completează pentru rezidenţii UE şi non-UE |
| S_122 | Alte instituţii financiare monetare (S_122A + S_122B) | Se completează pentru rezidenţii non- UE |
| S_13 | Instituţii guvernamentale (S_1311 + S_1312 + S_1313 + S_1314) | Se completează pentru rezidenţii non-UE |
| S_2A | Instituţii neguvernamentale (S_11 + S_123A + S_123B + S_124 + S_125A + S_125B +S_127 + S_14 + S_15) | Se completează pentru rezidenţii non- UE |
Nomenclatorul nr. 9 Tip fond de investiții
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 11 | Fonduri deschise care distribuie dividende sub formă cash |
| 12 | Fonduri deschise care cumulează dividendul sub formă de profit reinvestit |
| 13 | Fonduri deschise mixte (distribuie dividende sub formă cash și cumulează profit reinvestit) |
| 19 | Fonduri deschise fără detalii disponibile privind modul de distribuire a dividendului |
| 21 | Fonduri închise care distribuie dividende sub formă cash |
| 22 | Fonduri închise care cumulează dividendul sub formă de profit reinvestit |
| 23 | Fonduri închise mixte (distribuie dividende sub formă cash și cumulează profit reinvestit) |
| 29 | Fonduri închise fără detalii disponibile privind modul de distribuire a dividendului |
| 99 | Nu există informații disponibile |
Nomenclatorul nr. 10 Structura geografică a fondurilor de investiții
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 1100 | Europa |
| 1210 | Zona euro |
| 1310 | Statele membre UE care nu au adoptat euro |
| 13RO | Romania |
| 1810 | Europa – Alte state europene |
| 1820 | Europa – Alte state europene– Țări nordice[1] |
| 1830 | Europa – Alte state europene – Țări centrale și est europene2 |
| 2100 | America |
|---|---|
| 2210 | America de nord (Canada + SUA) |
| 2310 | America Centrală și de Sud (inclusiv Mexic) |
| 3100 | Asia - Pacific |
| 3210 | Asia |
| 3310 | Australia și Oceania |
| 4100 | Orientul mijlociu Nordul Africii |
| 4210 | Orientul Mijlociu, excluzând Nordul Africii |
| 4310 | Africa |
| 5100 | Piețe emergente |
| 5200 | BRIC (Brazilia, Rusia, India și China) |
| 8100 | Global |
| 8200 | Acoperă mai multe regiuni geografice mari |
| 8900 | Nu există clasificare |
1Țările nordice: Danemarca, Suedia, Finlanda, Norvegia și Islanda
2 Țări central și est europene: Albania, Armenia, Azerbaidjan, Bielorusia, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Cehia, Estonia, Georgia, Ungaria Kazahstan, Kosovo, Kirghizstan, Letonia, Lituania, Macedonia, Moldova, Muntenegru, Polonia, Romania, Rusia, Serbia, Slovacia c, Slovenia, Tadjikistan, Turcia, Turkmenistan, Ucraina și Uzbekistan.
Nomenclatorul nr. 11 Structura activelor fondurilor de investiții
| COD | DENUMIRE |
|---|---|
| 1119 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 1129 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 1139 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 1149 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 1159 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 1169 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 1189 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 1199 | Fond de piață monetară – Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 1219 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 1229 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 1239 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 1249 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 1259 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 1269 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 1289 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 1299 | Fond de piață monetară – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 1319 | Fond de piață monetară – ETF1-nu există expunere pe valute |
| 1329 | Fond de piață monetară – ETF există expunere pe EUR |
| 1339 | Fond de piață monetară – ETF există expunere pe USD |
| 1349 | Fond de piață monetară – ETF există expunere pe JPY |
| 1359 | Fond de piață monetară – ETF-există expunere pe GBP |
| 1369 | Fond de piață monetară – ETF-există expunere pe CHF |
| 1389 | Fond de piață monetară – ETF există expunere pe alte valute |
| 1399 | Fond de piață monetară – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 1819 | Fond de piață monetară – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 1829 | Fond de piață monetară – alt tip de fond există expunere pe EUR |
1 Exchange -Traded Fund (ETF)
| 1839 | Fond de piață monetară – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 1849 | Fond de piață monetară – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 1859 | Fond de piață monetară – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 1869 | Fond de piață monetară – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 1889 | Fond de piață monetară – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 1899 | Fond de piață monetară – alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 1919 | Fond de piață monetară – nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 1929 | Fond de piață monetară – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 1939 | Fond de piață monetară – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 1949 | Fond de piață monetară – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe JPY |
| 1959 | Fond de piață monetară – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe GBP |
| 1969 | Fond de piață monetară – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe CHF |
| 1989 | Fond de piață monetară – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 1999 | Fond de piață monetară- nu există alte informații |
| 2119 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 2129 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 2139 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 2149 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 2159 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 2169 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 2189 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 2199 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 2219 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 2229 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 2239 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 2249 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 2259 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 2269 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 2289 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 2299 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 2319 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF-nu există expunere pe valute |
| 2329 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF există expunere pe EUR |
| 2339 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF există expunere pe USD |
| 2349 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF există expunere pe JPY |
| 2359 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF-există expunere pe GBP |
| 2369 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF-există expunere pe CHF |
| 2389 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF există expunere pe alte valute |
| 2399 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 2819 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 2829 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 2839 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 2849 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 2859 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 2869 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 2889 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 2899 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 2919 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 2929 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 2939 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 2949 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 2959 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe GBP |
| 2969 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe CHF |
| 2989 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 2999 | Fond de obligațiuni și alte instrumente cu venit fix – nu există alte informații |
| 3119 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 3129 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 3139 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 3149 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 3159 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 3169 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 3189 | Fond de acțiuni – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 3199 | Fond de acțiuni– Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 3219 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 3229 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 3239 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 3249 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 3259 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 3269 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 3289 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 3299 | Fond de acțiuni – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 3319 | Fond de acțiuni – ETF nu există expunere pe valute |
| 3329 | Fond de acțiuni – ETF există expunere pe EUR |
| 3339 | Fond de acțiuni – ETF există expunere pe USD |
| 3349 | Fond de acțiuni – ETF există expunere pe JPY |
| 3359 | Fond de acțiuni– ETF-există expunere pe GBP |
| 3369 | Fond de acțiuni– ETF-există expunere pe CHF |
| 3389 | Fond de acțiuni – ETF există expunere pe alte valute |
| 3399 | Fond de acțiuni – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 3819 | Fond de acțiuni – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 3829 | Fond de acțiuni – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 3839 | Fond de acțiuni – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 3849 | Fond de acțiuni – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 3859 | Fond de acțiuni – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 3869 | Fond de acțiuni – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 3889 | Fond de acțiuni – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 3899 | Fond de acțiuni– alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 3919 | Fond de acțiuni – nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 3929 | Fond de acțiuni – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 3939 | Fond de acțiuni – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 3949 | Fond de acțiuni – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 3959 | Fond de acțiuni – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe GBP |
| 3969 | Fond de acțiuni – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe CHF |
| 3989 | Fond de acțiuni – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 3999 | Fond de acțiuni – nu există alte informații |
| 4119 | Fond mixt – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 4129 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 4139 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 4149 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 4159 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 4169 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 4189 | Fond mixt – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
|---|---|
| 4199 | Fond mixt– Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 4219 | Fond mixt– Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 4229 | Fond mixt – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 4239 | Fond mixt – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 4249 | Fond mixt – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 4259 | Fond mixt – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 4269 | Fond mixt – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 4289 | Fond mixt – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 4299 | Fond mixt – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 4319 | Fond mixt – ETF-nu există expunere pe valute |
| 4329 | Fond mixt – ETF există expunere pe EUR |
| 4339 | Fond mixt– ETF există expunere pe USD |
| 4349 | Fond mixt – ETF există expunere pe JPY |
| 4359 | Fond mixt– ETF-există expunere pe GBP |
| 4369 | Fond mixt– ETF-există expunere pe CHF |
| 4389 | Fond mixt – ETF există expunere pe alte valute |
| 4399 | Fond mixt – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 4819 | Fond mixt – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 4829 | Fond mixt – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 4839 | Fond mixt – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 4849 | Fond mixt – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 4859 | Fond mixt – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 4869 | Fond mixt – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 4889 | Fond mixt – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 4899 | Fond mixt– alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 4919 | Fond mixt– nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 4929 | Fond mixt – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 4939 | Fond mixt – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 4949 | Fond mixt – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 4959 | Fond mixt – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe GBP |
| 4969 | Fond mixt – nu exista informații despre tip fond ,există expunere pe CHF |
| 4989 | Fond mixt – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 4999 | Fond mixt – nu există alte informații |
| 5119 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 5129 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 5139 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 5149 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 5159 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 5169 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 5189 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 5199 | Fond de investiții imobiliare – Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 5219 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 5229 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 5239 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 5249 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 5259 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 5269 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 5289 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 5299 | Fond de investiții imobiliare – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 5319 | Fond de investiții imobiliare – ETF-nu există expunere pe valute |
| 5329 | Fond de investiții imobiliare – ETF există expunere pe EUR |
| 5339 | Fond de investiții imobiliare – ETF există expunere pe USD |
| 5349 | Fond de investiții imobiliare – ETF există expunere pe JPY |
| 5359 | Fond de investiții imobiliare – ETF-există expunere pe GBP |
|---|---|
| 5369 | Fond de investiții imobiliare – ETF-există expunere pe CHF |
| 5389 | Fond de investiții imobiliare – ETF există expunere pe alte valute |
| 5399 | Fond de investiții imobiliare – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 5819 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 5829 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 5839 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 5849 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 5859 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 5869 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 5889 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 5899 | Fond de investiții imobiliare – alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 5919 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 5929 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 5939 | Fond de investiții imobiliare – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 5949 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 5959 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe GBP |
| 5969 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe CHF |
| 5989 | Fond de investiții imobiliare – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 5999 | Fond de investiții imobiliare – nu exista alte informații |
| 6119 | Fond de hedging – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 6129 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 6139 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 6149 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 6159 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 6169 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 6189 | Fond de hedging – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 6199 | Fond de hedging – Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 6219 | Fond de hedging – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 6229 | Fond de hedging – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 6239 | Fond de hedging – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 6249 | Fond de hedging – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 6259 | Fond de hedging – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 6269 | Fond de hedging – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 6289 | Fond de hedging – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 6299 | Fond de hedging – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 6319 | Fond de hedging – ETF-nu există expunere pe valute |
| 6329 | Fond de hedging – ETF există expunere pe EUR |
| 6339 | Fond de hedging – ETF există expunere pe USD |
| 6349 | Fond de hedging – ETF există expunere pe JPY |
| 6359 | Fond de hedging – ETF-există expunere pe GBP |
| 6369 | Fond de hedging – ETF-există expunere pe CHF |
| 6389 | Fond de hedging – ETF există expunere pe alte valute |
| 6399 | Fond de hedging – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 6819 | Fond de hedging – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 6829 | Fond de hedging – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 6839 | Fond de hedging – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 6849 | Fond de hedging – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 6859 | Fond de hedging – alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 6869 | Fond de hedging – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 6889 | Fond de hedging – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 6899 | Fond de hedging – alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 6919 | Fond de hedging– nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 6929 | Fond de hedging – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 6939 | Fond de hedging– nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 6949 | Fond de hedging– nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 6959 | Fond de hedging – nu exista informații despre tip fond ,-există expunere pe GBP |
| 6969 | Fond de hedging – nu exista informații despre tip fond ,-există expunere pe CHF |
| 6989 | Fond de hedging– nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 6999 | Fond de hedging - nu există alte informații |
| 8119 | Altele – Fond obișnuit-nu există expunere pe valute |
| 8129 | Altele – Fond obișnuit-există expunere pe EUR |
| 8139 | Altele– Fond obișnuit-există expunere pe USD |
| 8149 | Altele– Fond obișnuit-există expunere pe JPY |
| 8159 | Altele – Fond obișnuit-există expunere pe GBP |
| 8169 | Altele – Fond obișnuit-există expunere pe CHF |
| 8189 | Altele – Fond obișnuit-există expunere pe alte valute |
| 8199 | Altele – Fond obișnuit-nu există informația expunerii pe valute |
| 8219 | Altele – Fond umbrelă-nu există expunere pe valute |
| 8229 | Altele – Fond umbrelă există expunere pe EUR |
| 8239 | Altele – Fond umbrelă există expunere pe USD |
| 8249 | Altele – Fond umbrelă există expunere pe JPY |
| 8259 | Altele – Fond umbrelă-există expunere pe GBP |
| 8269 | Altele – Fond umbrelă-există expunere pe CHF |
| 8289 | Altele – Fond umbrelă există expunere pe alte valute |
| 8299 | Altele – Fond umbrelă-nu există informația expunerii pe valute |
| 8319 | Altele – ETF-nu există expunere pe valute |
| 8329 | Altele – ETF există expunere pe EUR |
| 8339 | Altele – ETF există expunere pe USD |
| 8349 | Altele – ETF există expunere pe JPY |
| 8359 | Altele – ETF-există expunere pe GBP |
| 8369 | Altele – ETF-există expunere pe CHF |
| 8389 | Altele – ETF există expunere pe alte valute |
| 8399 | Atele – ETF-nu există informația expunerii pe valute |
| 8819 | Altele – alt tip de fond -nu există expunere pe valute |
| 8829 | Altele – alt tip de fond există expunere pe EUR |
| 8839 | Altele – alt tip de fond există expunere pe USD |
| 8849 | Altele – alt tip de fond există expunere pe JPY |
| 8859 | Altele– alt tip de fond -există expunere pe GBP |
| 8869 | Altele – alt tip de fond -există expunere pe CHF |
| 8889 | Altele – alt tip de fond există expunere pe alte valute |
| 8899 | Altele – alt tip de fond nu există informația expunerii pe valute |
| 8919 | Altele– nu exista informație despre tip fond, nu există expunere pe valute |
| 8929 | Altele – nu exista informație despre tip fond, există expunere pe EUR |
| 8939 | Altele – nu există informație despre tip fond, există expunere pe USD |
| 8949 | Altele – nu exista informații despre tip fond , există expunere pe JPY |
| 8959 | Altele – nu exista informații despre tip fond ,-există expunere pe GBP |
| 8969 | Altele – nu exista informații despre tip fond ,-există expunere pe CHF |
| 8989 | Altele – nu exista informații despre tip fond, există expunere pe alte valute |
| 8999 | Altele- nu există alte informații |
Anexa nr. VII.7
Reguli de stabilire a codului de referinţă pentru titluri de valoare fără cod ISIN
primele două caractere reprezintă codul ţării emitentului;
următoarele două caractere reprezintă codul tip titlu de valoare (Tabelul nr. 1);
următoarele trei caractere reprezintă codul monedei emisiunii;
următoarele patru caractere reprezintă cod tip emitent (Tabelul nr. 2);
ultimele patru caractere reprezintă numerotarea instrumentelor deţinute de fiecare agent raportor.
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cod ţara | Cod tip titlu | Cod moneda de emisiune | Cod tip emitent | Cod atribuit fiecărui titlu de | ||||||||||
| emitent (ISO - | de valoare | (ISO - 4217) | valoare de către raportor | |||||||||||
| 3166-1 alpha – 2 | (poate fi numeric sau | |||||||||||||
| code) | alfanumeric) | |||||||||||||
Tabelul nr. 1 Corespondenţă cod tip titlu de valoare - cod de referinţă titlu de valoare
| Descriere titlu de valoare (caracterele 3,4) | Cod tip titlu de valoare |
|---|---|
| Acţiuni cotate | 01 |
| Acţiuni necotate | 02 |
| Alte titluri de participaţie | 03 |
| Acţiuni / unităţi ale fondurilor de piaţa monetară | 04 |
| Acţiuni / unităţi ale fondurilor de investiţii | 05 |
| Titluri de natura datoriei cu scadenţă la emisiune până la un an inclusiv | 06 |
| Titluri de natura datoriei cu scadenţă la emisiune mai mare de un an | 07 |
Tabelul nr. 2 Corespondenţă cod tip emitent – cod de referinţă titlu de valoare
| Descriere tip emitent (caracterele 8,9,10,11) | Cod tip emitent | Observaţie |
|---|---|---|
| Banca Centrală | 0121 | Se completează pentru emitenţii UE şi non-UE |
| Societăţi care acceptă depozite, exclusiv Banca Centrală | 122A | Se completează pentru emitenţii UE |
| Fonduri de piaţă monetară | 122B | Se completează pentru emitenţii UE |
| Fondurile de investiţii, altele decât fondurile de piaţă monetară | 123A | Se completează pentru emitenţii UE |
| Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurări şi fondurile de pensii | 123B | Se completează pentru emitenţii UE |
| Auxiliari financiari | 0124 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Societăţi de asigurare | 125A | Se completează pentru emitenţii UE |
| Fonduri de pensii | 125B | Se completează pentru emitenţii UE |
| Instituţii financiare captive şi alte entităţi creditoare | 0127 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Societăţi nefinanciare | 0011 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Administraţia centrală | 1311 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Administraţiile statelor federale | 1312 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Administraţiile locale | 1313 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Administraţiile de securitate socială | 1314 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Gospodarii ale populaţiei | 0014 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Instituţii fără scop lucrativ în serviciul gospodăriilor populaţiei | 0015 | Se completează pentru emitenţii UE |
| Alte instituţii financiare monetare (122A+122B) | 0122 | Se completează pentru emitenţii non-UE |
| Instituţii guvernamentale (1311+1312+1313+1314) | 0013 | Se completează pentru emitenţii non-UE |
| Instituţii neguvernamentale (123A+123B+0124+125A +125B 0127+0011+0014+0015) | 002A | Se completează pentru emitenţii non-UE |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B1 Servicii tranzacţii în nume şi cont propriu ale instituţiei de credit raportoare în relaţia cu nerezidenţii | |||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | ara partenerului nerezident | xport de servicii / Sume de încasat | mport de servicii / Sume de plătit |
| Servicii financiare | F50 | ||||
| Servicii de consultanţă contabilă, fiscală şi de audit | H11 | ||||
| Servicii de consultanţă profesională, managerială şi de afaceri | H15 | ||||
| Servicii de publicitate, marketing şi de sondare a opiniei publice | H20 | ||||
| Servicii juridice | H10 | ||||
| Leasing operaţional | F60 | ||||
| Servicii comerciale | H00 | ||||
| Servicii de telecomunicaţii | D10 | ||||
| Servicii informatice, altele decât produse informatice | G05 | ||||
| Achiziţia / vânzarea de produse informatice, licenţe pentru utilizarea programelor informatice, consultanţă în domeniul informatic | G00 | ||||
| Servicii aferente agenţiilor de presă (scrisă, audio, video, altele) | G10 | ||||
| Alte servicii informaţionale | G20 | ||||
| Francize şi taxe de licenţă pentru utilizarea mărcilor înregistrate şi drepturilor de autor | G50 | ||||
| Servicii de cercetare - dezvoltare | H33 | ||||
| Servicii de construcţii | E03 | ||||
| Servicii de arhitectură | H41 | ||||
| Servicii de inginerie | H42 | ||||
| Servicii tehnice | H43 | ||||
| Servicii de întreţinere şi reparaţii | A30 | ||||
| Transport aerian de pasageri | B21 | ||||
| Transport rutier de pasageri | B23 | ||||
| Transport feroviar de pasageri | B22 | ||||
| Transport aerian de mărfuri | B01 | ||||
| Transport rutier de mărfuri | B03 | ||||
| Transport feroviar de mărfuri | B02 | ||||
| Alte servicii de transport aerian | B31 | ||||
Anexa nr. VIII.1
| Denumire indicator | Cod | Moneda | ara partenerului nerezident | xport de servicii / Sume de încasat | mport de servicii / Sume de plătit |
|---|---|---|---|---|---|
| Alte servicii de transport rutier | B33 | ||||
| Alte servicii de transport feroviar | B32 | ||||
| Servicii poştale | D00 | ||||
| Servicii de curierat | D20 | ||||
| Alte servicii de transport | B41 | ||||
| Servicii specifice managementului grupurilor de companii (planificarea managementului de grup, organizare, control, protocol etc.) | H70 | ||||
| Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru asigurări de viaţă | F01 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru asigurări de viaţă | F00 | !image xxxxxxxxx | |||
| Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru asigurarea bunurilor transportate | F10 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru asigurarea bunurilor transportate | L40 | !image xxxxxxxxx | |||
| Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru acoperirea riscurilor financiare | F04 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru acoperirea riscurilor financiare | L45 | !image xxxxxxxxx | |||
| Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru alte tipuri de asigurări directe | F20 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru alte tipuri de asigurări directe | L41 | !image xxxxxxxxx | |||
| Servicii auxiliare plătite societăţilor de asigurare nerezidente (comisioane, consultanţă, evaluări neincluse în prime) | F40 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Contribuţii plătite la fonduri de pensii nerezidente | F02 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Servicii audiovizuale şi înrudite | H80 | ||||
| Servicii educaţionale | H90 | ||||
| Servicii culturale şi recreaţionale | H92 | ||||
| Alte servicii în relaţia cu nerezidenţii neincluse în altă parte | H60 |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B1 Servicii tranzacţii în nume şi cont propriu ale instituţiei de credit raportoare în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| F50 | Servicii financiare - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de intermediere financiară, precum şi cele legate de acestea, în relaţia cu nerezidenţii, reprezentând: comisioane pentru creditare; comisioane pentru constituire depozite; comisioane pentru leasing financiar; comisioane pentru factoring; comisioane pentru tranzacţii cu derivate financiare; comisioane pentru subscrierea, plasamentul emisiunilor şi răscumpărarea titlurilor de valoare; comisioane aferente plăţilor de dobânzi sau dividende la titlurile de valoare; comisioane pentru compensarea plăţilor; comisioane specifice cardurilor de credit; comisioane pentru tranzacţiile de schimb valutar (inclusiv sumele rezultate din diferenţe între cursul de schimb oficial şi cel efectiv); comisioane aferente diverselor decontări; comisioane la credite ipotecare şi neipotecare; comisioane aferente serviciilor de achiziţie şi preluări; comisioane pentru administrarea capitalului şi a corporaţiilor financiare; taxe aferente serviciilor de administrare a pieţelor financiare; taxe aferente serviciilor de acordare a rating-ului pentru credite; taxe aferente serviciilor de consiliere financiară; taxe aferente serviciilor de custodie pentru active financiare sau lingouri; taxe aferente serviciilor de administrare sau gestionare a activelor financiare, etc. |
| H11 | Servicii de consultanţa contabilă, fiscală şi de audit - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de expertiză contabilă, consultanţă şi planificare fiscală, activitate de audit, etc. |
| H15 | Servicii de consultanţă profesională, managerială şi de afaceri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de consultanţă în afaceri, management şi relaţii publice. |
| H20 | Servicii de publicitate, marketing şi de sondare a opiniei publice - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii cum sunt: proiectarea şi realizarea de produse publicitare; cumpărărea de spaţii publicitare; servicii de organizare de târguri şi expoziţii; marketing şi alte studii de piaţă; studii de sondare a opiniei publice; servicii pentru promovarea produselor; servicii de organizare a congreselor, reuniunilor culturale şi ştiinţifice, inclusiv furnizarea şi instalarea echipamentelor necesare. |
| H10 | Servicii juridice - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii juridice: consultanţă juridică şi servicii de reprezentare în procese penale, civile şi administrative; consultanţă juridică şi servicii de reprezentare în proceduri judiciare şi alte domenii juridice; consultanţă juridică şi servicii de reprezentare în proceduri statutare; consultanţă în elaborarea documentelor şi instrumentelor juridice; servicii de arbitraj şi de conciliere juridică; consultanţă de autentificare sau certificare notarială; servicii juridice auxiliare, etc. |
| F60 | Leasing operaţional - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de închiriere a unor bunuri, fără a presupune schimbul de proprietate şi transferul drepturilor şi riscurilor aferente bunurilor respective. Sunt incluse: închirierea de spaţii comerciale, locuinţe şi alte clădiri; închirierea de mijloace de transport fără echipaj; închirierea fără operator a maşinilor, echipamentelor, containerelor şi dispozitivelor mecanice sau electrice (inclusiv computere sau echipamente de telecomunicaţii). |
| H00 | Servicii comerciale - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii comerciale reprezentând comisioane rezultate din serviciile comerciale de vânzare en-gros sau en-detail (comisioane aferente tranzacţiilor de achiziţionare/vânzare de bunuri şi servicii prin intermediul unor agenţi comerciali, brokeri de mărfuri, dealeri, comisionari, prin licitaţie, etc., comisioane de intermediere comercială), precum şi alte sume încasate / primite din intermedieri comerciale. |
| D10 | Servicii de telecomunicaţii - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transmisie a imaginii, a sunetelor, precum şi a altor informaţii utilizând diverse mijloace de comunicaţi, respectiv: servicii de telefonie fixă şi servicii de întreţinere a reţelei specifice; servicii de telefonie mobilă; servicii de telex şi de întreţinere a reţelei; servicii de telegraf şi de întreţinere a reţelei; servicii de transmisie şi întreţinere a reţelei radio şi televiziune prin cablu; servicii de transmisie prin satelit; servicii de poştă electronică; servicii de fax; servicii de internet; servicii de reţele de afaceri specializate; servicii de teleconferinţă; servicii de acces permanent, inclusiv furnizare acces internet; servicii de întreţinere a mijloacelor de telecomunicaţii. |
| G00 | Achiziţia / vânzarea de produse informatice - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii informatice: comercializarea programelor informatice, inclusiv programe special dezvoltate pentru clienţi), programe standard (produse la scară largă) livrate electronic (ex: descărcate online), indiferent dacă licenţa se plăteşte periodic sau o singură dată; licenţe pentru folosirea unor programe standard livrate pe suport fizic care presupun o taxă periodică de actualizare a licenţei (ex: programele de tip antivirus); vânzarea/cumpărarea de drepturi de proprietate asupra unor programe şi aplicaţii. |
Anexa nr. VIII.1
| Cod | Descriere indicator |
|---|---|
| G05 G10 | Servicii informatice, altele decât programele informatice - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de alte servicii informatice: servicii de consultanţă hardware şi software şi implementare, instalare; servicii de întreţinere şi reparaţii pentru calculatoare şi echipamente periferice; servicii de refacere a sistemelor informatice; servicii de recuperări de date; servicii de consultanţă şi asistenţă pentru gestionarea resurselor informatice; analiza, proiectarea şi realizarea sistemelor informatice, inclusiv proiectarea şi dezvoltarea de pagini web, inclusiv serviciile de consultanţă aferentă; servicii de întreţinere a sistemelor informatice şi alte servicii de suport; servicii de instruire a personalului, ca parte a activităţii de consultanţă în domeniul informatic; servicii de procesare date, consultanţă şi asistenţă aferentă gestionării resurselor informatice; servicii pentru găzduire pagini web; servicii de gestionare a facilităţilor informatice; drepturi de acces la ziare şi periodice în varianta electronică. Servicii aferente agenţiilor de presă (scrisă, audio, video, altele) - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii privind furnizarea de ştiri, fotografii sau articole de presă. |
| G20 | Alte servicii informaţionale - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de proiectare baze de date; servicii de stocare date; servicii de diseminare date şi baze de date, atât on-line cat şi pe suport magnetic, optic sau hârtie; servicii de căutare pe web; abonamente la publicaţiile periodice; abonamente la bazele de date ale publicaţiilor periodice; acces on-line la baze de date ale agenţiilor de ştiri; servicii ale bibliotecilor şi arhivelor. |
| G50 | Francize şi taxe de licenţă pentru utilizarea mărcilor înregistrate şi drepturilor de autor - însumează pe monede şi pe ţări sumele de încasat, respectiv sumele de plătit reprezentând taxe de licenţă pentru utilizarea mărcilor înregistrate, licenţe pentru utilizarea rezultatelor cercetării/dezvoltării (brevete, mărci, drepturi de autor, procese şi creaţii industriale, secrete de comerţ), licenţe pentru reproducerea şi/sau distribuţia programelor informatice, licenţe pentru reproducerea şi/sau distribuţia produselor audiovizuale şi altele asemenea. |
| H33 | Servicii de cercetare-dezvoltare - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii personalizate sau nepersonalizate de cercetare şi dezvoltare din sfera cercetării fundamentale, cercetării aplicate, dezvoltării experimentale a unor noi produse şi procese, indiferent dacă produsele rezultate sunt destinate sau nu pieţei. Este inclusă vânzarea /cumpărarea rezultatelor activităţii de cercetare-dezvoltare, aceasta presupunând transferul de proprietate, al drepturilor şi obligaţiilor asupra acestora. |
| E03 | Servicii de construcţii - însumează pe monede şi pe ţări sumele de încasat, respectiv sumele de plătit aferente serviciilor de construcţii furnizate instituţiei de credit de către firmele de construcţii nerezidente în cazul construirii unor clădiri, modernizării clădirilor existente, etc. La rubrica import se înregistrează valoarea brută totală a construcţiei efectuate care include şi valoarea bunurilor şi servicii utilizate pentru efectuarea lucrării (materiale de construcţii, transport, etc.), precum şi sumele plătite muncitorilor. Prin convenţie, la rubrica export se înregistrează valoarea bunurilor şi serviciilor achiziţionate din România de către compania de construcţii nerezidentă. |
| H41 | Servicii de arhitectură - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de consultanţă, studii, proiectare arhitecturală, alte dezvoltări. |
| H42 | Servicii de inginerie - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de proiectare, dezvoltare şi utilizare a utilajelor, materialelor, instrumentelor, structurilor, proceselor, sistemelor cum ar fi: proiectare de instalaţii mecanice şi electrice pentru clădiri şi echipamente; proiectare pentru instalaţii industriale; furnizarea de proiecte, planuri şi studii referitoare la proiecte de inginerie; studii tehnice de fezabilitate. |
| H43 | Servicii tehnice - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii tehnice cum sunt: asistenţă şi consultaţii tehnice pentru lucrări de construcţii; testare, certificare şi analiză tehnică; servicii de inspecţie tehnică. |
| A30 | Servicii de întreţinere şi reparaţii - însumează pe monede şi pe ţări valoarea exportului, respectiv importului de servicii de întreţinere şi reparaţii, recondiţionări, revizii capitale ale bunurilor (inclusiv ale autovehiculelor şi altor echipamente), cu excepţia construcţiilor. |
| B21 | Transport aerian de pasageri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport aerian de pasageri nerezidenţi efectuate cu aeronave care aparţin companiilor rezidente şi/sau de pasageri rezidenţi efectuate cu aeronave care aparţin companiilor nerezidente. Includ: costul biletelor de călătorie cu avionul, inclusiv în situaţia în care reprezintă parte a pachetelor turistice de călătorie; taxa pentru bagaje sau efecte personale ce depăşesc limita admisă la transportul aerian; închirieri de aeronave cu echipaj pentru transportul călătorilor. |
Anexa nr. VIII.1
| Cod | Descriere indicator |
|---|---|
| B23 | Transport rutier de pasageri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport auto de pasageri prestate de către companii rezidente pentru nerezidenţi şi/sau servicii de transport auto de pasageri prestate de către companii nerezidente pentru rezidenţi. Includ: costul biletelor de călătorie auto, inclusiv în cazul în care acesta reprezintă parte a pachetelor turistice; taxe pentru bagaje sau efecte personale ce depăşesc limita admisă la transportul rutier de călători; taxe pentru vehicule; închirieri de autovehicule cu şofer pentru transportul călătorilor. |
| B22 | Transport feroviar de pasageri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport feroviar de pasageri prestate de către companii rezidente pentru nerezidenţi şi/sau servicii de transport feroviar de pasageri prestate de către companii nerezidente pentru rezidenţi. Includ: costul biletelor de călătorie cu trenul, inclusiv în cazul în care acesta reprezintă parte a pachetelor turistice; taxe pentru bagaje sau efecte personale ce depăşesc limita admisă la transportul feroviar de călători; închirieri de mijloace de transport feroviar cu echipaj. |
| B01 | Transport aerian de mărfuri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport aerian de mărfuri oferite de către rezidenţi nerezidenţilor sau prestate de către nerezidenţi instituţiei de credit. |
| B03 | Transport rutier de mărfuri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport rutier de mărfuri oferite de către rezidenţi nerezidenţilor sau prestate de către nerezidenţi instituţiei de credit. |
| B02 | Transport feroviar de mărfuri - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport feroviar de mărfuri oferite de către rezidenţi nerezidenţilor sau prestate de către nerezidenţi instituţiei de credit. |
| B31 | Alte servicii de transport aerian - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport aerian, altele decât cele de la codurile B01 şi B21, cum sunt: încărcare sau descărcare de containere transportate cu avionul; manipulare, stocare şi înmagazinare a mărfurilor transportate cu avionul; împachetare şi reîmpachetare a mărfurilor transportate cu avionul; remorcare, pilotaj, control trafic aerian; servicii suport pentru aeroporturi. |
| B33 | Alte servicii de transport rutier - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport rutier, altele decât cele înregistrate la codurile B03 sau B23, cum sunt: încărcare sau descărcare containere transportate cu mijloace de transport rutier; manipulare, stocare şi depozitare de bunuri transportate cu mijloace de transport rutier; împachetare şi reîmpachetare bunuri transportate cu mijloace de transport rutier; servicii de tractare, servicii operaţionale de parcare a autovehiculelor; servicii de curăţare şi dezinfecţie ale mijloacelor de transport auto; operaţii de salvare în cazul accidentelor rutiere. |
| B32 | Alte servicii de transport feroviar - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de transport feroviar altele decât cele înregistrate la codurile B02 sau B22, cum sunt: încărcare sau descărcare de containere transportate pe calea ferată; manipulare, stocare şi depozitare a mărfurilor transportate pe calea ferată; împachetare şi reîmpachetare a bunurilor transportate pe calea ferată. |
| D00 | Servicii poştale - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii poştale aferente ridicării, transportului şi livrării scrisorilor, ziarelor, revistelor, cărţilor, coletelor şi altor asemenea. |
| D20 | Servicii de curierat - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii aferente expedierii/deplasării coletelor prin companii specializate. |
| B41 | Alte servicii de transport - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul altor servicii asociate transportului care nu se încadrează la codurile B21, B23, B01, B03, B31, B33, B22, B02, B32, D00, D20. |
| H70 | Servicii specifice managementului grupurilor de companii (planificarea managementului de grup, organizare, control, protocol etc.) - însumează pe monede şi pe ţări sumele de încasat, respectiv sumele de plătit referitoare la tranzacţiile între instituţiile de credit rezidente şi compania - mamă, precum şi sucursalele şi filialele nerezidente ale acestora, reprezentând: contribuţiile la costurile generale de administrare, rambursarea cheltuielilor efectuate direct de către instituţia de credit mamă, plăţile între instituţia de credit şi alte entităţi din grup pentru servicii ce nu pot fi clasificate în altă categorie de servicii. |
| F01 | Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru asigurări de viaţă - însumează pe monede şi pe ţări plăţile reprezentând prime pentru asigurări de viaţă. |
| F00 | Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru asigurări de viaţă - însumează pe monede şi pe ţări încasările reprezentând despăgubiri pentru asigurări de viaţă. |
Anexa nr. VIII.1
| Cod | Descriere indicator |
|---|---|
| F10 | Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru asigurarea bunurilor transportate - însumează pe monede şi pe ţări plăţile reprezentând prime de asigurare efectuate pentru asigurarea bunurilor transportate, inclusiv pentru transportul de valori. |
| L40 | Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru asigurarea bunurilor transportate - însumează pe monede şi pe ţări încasările reprezentând despăgubiri din asigurarea bunurilor transportate, inclusiv pentru transportul de valori. |
| F04 | Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru acoperirea riscurilor financiare - însumează pe monede şi pe ţări plăţile reprezentând prime pentru acoperirea riscurilor financiare. |
| L45 | Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru acoperirea riscurilor financiare - însumează pe monede şi pe ţări încasările reprezentând despăgubiri pentru acoperirea riscurilor financiare. |
| F20 | Prime plătite societăţilor de asigurare nerezidente pentru alte tipuri de asigurări directe - însumează pe monede şi pe ţări plăţile reprezentând prime de asigurare efectuate de instituţia de credit (deţinătoare de poliţe) către firme nerezidente de asigurări, pentru alte tipuri de asigurări. |
| L41 | Despăgubiri încasate de la societăţi de asigurare nerezidente pentru alte tipuri de asigurări directe - însumează pe monede şi pe ţări încasările reprezentând despăgubiri din alte tipuri de asigurări. |
| F40 | Servicii auxiliare plătite societăţilor de asigurare nerezidente (comisioane, consultanţă, evaluări neincluse în prime) - însumează pe monede şi pe ţări plăţile efectuate de instituţia de credit pentru servicii auxiliare de asigurări cum ar fi: comisioanele agenţilor şi brokerilor, servicii de consultanţă pentru asigurări, servicii de evaluare a bunurilor, calcularea primelor şi riscurilor de asigurare. |
| F02 | Contribuţii plătite la fonduri de pensii nerezidente - însumează pe monede şi pe ţări plăţile efectuate de instituţia de credit către fonduri de pensii nerezidente reprezentând contribuţii la acestea în numele angajaţilor. |
| H80 | Servicii audio-vizuale şi înrudite - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii audio- vizuale, reprezentând: servicii legate de producţia programelor de televiziune, producţia cinematografică, producţia programelor radio; licenţe pentru utilizarea produselor audiovizuale, fără drept de reproducere / difuzare a acestora; realizarea de fotografii şi înregistrări video; achiziţionarea / vânzarea (schimbul de proprietate) produselor audiovizuale (filme, piese muzicale, programe de televiziune şi radio, manuscrise), produse audiovizuale livrate electronic, cu drept de utilizare perpetuă; servicii de decodare a canalelor de televiziune; drepturi băneşti ale artiştilor, regizorilor, autorilor, interpreţilor care realizează producţii într-o altă ţară decât cea de rezidenţă (cu excepţia cazurilor în care acestea sunt plătite sub formă de salarii). |
| H90 | Servicii educaţionale - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii educaţionale care nu presupun deplasarea cursanţilor pe teritoriul ţării prestatorului de servicii educaţionale, reprezentând: furnizarea de cursuri prin corespondenţă; difuzarea de emisiuni educative prin televiziune sau internet; drepturi băneşti ale lectorilor rezidenţi care predau cursuri în străinătate (cu excepţia cazurilor în care acestea sunt plătite sub formă de salarii); drepturi băneşti ale lectorilor nerezidenţi care predau cursuri în România (cu excepţia cazurilor în care acestea sunt plătite sub formă de salarii). |
| H92 | Servicii culturale şi recreaţionale - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul de servicii de organizare şi desfăşurare a evenimentelor artistice, sportive şi altor servicii culturale şi recreaţionale. |
| H60 | Alte servicii în relaţia cu nerezidenţii neincluse în altă parte - însumează pe monede şi pe ţări exportul, respectiv importul altor tipuri de servicii, care nu se regăsesc la poziţiile de mai sus. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B2 | Venituri din investiţii directe şi ""alte investiţii"" tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | ||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Încasări | Plăţi |
| Venituri din Active încasateide încasat în luna de referinJă | |||||
| Dividende de încasat din investiţii directe în străinătate | K39 K79 K82 K81 K83 J50 | !image xxxxxxxxxx !image xxxxxxxxxx !image xxxxxxxxxx !image xxxxxxxxxx !image xxxxxxxxxx xxxxxxxx | |||
| Dobânzi încasate de la bănci nerezidente pentru depozite plasate şi/sau | |||||
| credite acordate pe termen scurt | |||||
| Dobânzi încasate de la bănci nerezidente pentru depozite plasate şi/sau | |||||
| credite acordate pe termen lung | |||||
| Dobânzi încasate de la nerezidenţi nebancari pentru credite acordate pe | |||||
| termen scurt | |||||
| Dobânzi încasate de la nerezidenţi nebancari pentru credite acordate pe | |||||
| termen lung | |||||
| Venituri din investiţii imobiliare | |||||
| Venituri din Pasive plătiteide plătit în luna de referinJă | |||||
| Dividende de plătit la acţiuni de natura investiţiilor directe emise de instituţia de credit şi deţinute de nerezidenţi | K39 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Dobânzi plătite nerezidenţilor pentru depozitele atrase şi/sau creditele pe termen scurt primite de la aceştia | K79 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Dobânzi plătite nerezidenţilor pentru depozitele atrase şi/sau creditele pe termen lung primite de la aceştia | K82 | !image xxxxxxxxxx | |||
| Lista B2 Venituri din investiţii directe şi ""alte investiţii"" tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| K39 | Dividende de încasat din investiţii directe în străinătate - însumează pe monede şi pe ţări dividendele repartizate instituţiei de credit (din profitul exerciţiilor financiare anterioare), rezultate din investiţii directe efectuate de instituţia de credit raportoare în străinătate, respectiv din deţinerea a cel puţin 10% din capitalurile sociale ale unor entităţi nerezidente. |
| K79 | Dobânzi încasate de la bănci nerezidente pentru depozite plasate şi/sau credite acordate pe termen scurt - însumează pe monede şi pe ţări încasările efective de dobânzi pentru depozitele pe termen mai mic sau egal cu un an plasate la bănci nerezidente şi pentru creditele pe termen mai mic sau egal cu un an acordate băncilor nerezidente. |
| K82 | Dobânzi încasate de la bănci nerezidente pentru depozite plasate şi/sau credite acordate pe termen lung - însumează pe monede şi pe ţări încasările efective de dobânzi pentru depozitele pe termen mai mare de un an plasate la bănci nerezidente şi pentru creditele pe termen mai mare de un an acordate băncilor nerezidente. |
| K81 | Dobânzi încasate de la nerezidenţi nebancari pentru credite acordate pe termen scurt - însumează pe monede şi pe ţări încasările efective de dobânzi pentru creditele pe termen mai mic sau egal cu un an acordate entităţilor nebancare nerezidente. |
| K83 | Dobânzi încasate de la nerezidenţi nebancari pentru credite acordate pe termen lung - însumează pe monede şi pe ţări încasările efective de dobânzi pentru creditele pe termen mai mare de un an acordate entităţilor nebancare nerezidente. |
| J50 | Venituri din investiţii imobiliare - însumează pe monede şi pe ţări încasările rezultate din investiţiile imobiliare ale instituţiei de credit în străinătate reprezentând chirii, rente etc. |
| K39 | Dividende de plătit la acţiuni de natura investiţiilor directe emise de instituţia de credit şi deţinute de nerezidenţi - însumează pe monede şi pe ţări dividendele repartizate (din profitul exerciţiilor financiare anterioare) nerezidenţilor care deţin acţiuni de natura investiţiilor directe emise de instituţia de credit (participaţii la capital de cel puţin 10%). |
| K79 | Dobânzi plătite nerezidenţilor pentru depozitele atrase şi/sau creditele pe termen scurt primite de la aceştia - însumează pe monede şi pe ţări plăţile efective de dobânzi pentru depozitele pe termen mai mic sau egal cu un an atrase de la nerezidenţi sau pentru creditele pe termen mai mic sau egal cu un an primite de la aceştia. |
| K82 | Dobânzi plătite nerezidenţilor pentru depozitele atrase şi/sau creditele pe termen lung primite de la aceştia - însumează pe monede şi pe ţări plăţile efective de dobânzi pentru depozitele pe termen mai mare de un an atrase de la nerezidenţi sau pentru creditele pe termen mai mare de un an primite de la aceştia. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B3 Transferuri curente şi de capital tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | |||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Sume de încasat | Sume de plătit |
| Taxe şi impozite pe venituri, altele decât salariile (dobânzi, dividende, chirii), pe proprietate Taxe şi impozite pe produs (TVA, accize, etc.) Achiziţii / vânzări de francize, domenii de internet şi alte active nefinanciare neproduse Sponsorizări, donaţii, daune, penalităţi, amenzi şi alte astfel de transferuri curente Transferuri nerambursabile pentru realizarea de investiţii în mijloace fixe Iertări de datorie Alte transferuri de capital de valoare mare (despăgubiri acordate de justiţie, despăgubiri neacoperite de asigurări pentru pagube majore: scurgeri de petrol, explozii majore, etc.) | L17 L86 L35 L18 L26 L29 L34 | ||||
| Lista B3 Transferuri curente şi de capital tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| L17 | Taxe şi impozite pe venituri (dobânzi, dividende, chirii), pe proprietate - însumează pe monede şi pe ţări sumele de încasat, respectiv sumele de plătit reprezentând impozite pe dobânzi, profituri, câştiguri de capital şi proprietăţi, precum şi alte venituri obţinute în relaţia rezident - nerezident. La rubrica sume de încasat: se vor raporta sumele reprezentând taxe şi impozite pe venituri obţinute de nerezidenţi în România şi reţinute la sursă de către instituţia de credit rezidentă. La rubrica sume de plătit: se vor raporta sumele reprezentând taxe şi impozite pe venituri realizate de instituţia de credit în străinătate, datorate economiei în care au fost realizate. Se includ taxele şi impozitele pe dividendele distribuite investitorilor străini. |
| L86 | Taxe şi impozite pe produs (TVA, accize etc.) - însumează pe monede şi pe ţări sumele de încasat, respectiv sumele de plătit reprezentând impozite per unitate de bun sau de serviciu produs sau tranzacţionat datorate de către instituţia de credit în străinătate, respectiv datorate de nerezidenţi statului român şi stopate la sursă de către instituţii de credit, dacă este cazul. Sunt incluse: TVA, taxe vamale, accize. |
| L35 | Achiziţii / vânzări de francize, domenii de internet şi alte active nefinanciare neproduse - însumează pe monede şi pe ţări tranzacţiile aferente achiziţiilor/vânzărilor de active nefinanciare care nu sunt rezultatul activităţii de producţie. Sunt incluse francize, mărci de comerţ, logo-uri, domenii de internet, certificate tranzacţionabile de emisie de gaze. |
| L18 | Sponsorizări, donaţii, daune, penalităţi, amenzi şi alte astfel de transferuri curente - însumează pe monede şi pe ţări tranzacţiile aferente transferurilor curente, altele decât cele descrise mai sus. Sunt incluse: sponsorizări, donaţii, daune, taxe, penalităţi (inclusiv pentru nerespectarea obligaţiilor contractuale, indiferent de obiectul contractului), amenzi, etc. |
| L26 | Transferuri nerambursabile pentru realizarea de investiţii în mijloace fixe - însumează pe monede şi pe ţări tranzacţiile aferente transferurilor nerambursabile destinate formării brute de capital fix (investiţii în active fixe). |
| L29 | Iertări de datorie - însumează pe monede şi pe ţări anulările voluntare efectuate de către creditor a unei datorii a debitorului sau a unei părţi din aceasta. |
| L34 | Alte transferuri de capital de valoare mare (despăgubiri acordate de justiţie, despăgubiri neacoperite de asigurări pentru pagube majore: scurgeri de petrol, explozii majore, etc.) - însumează pe monede şi pe ţări tranzacţiile de natura transferurilor de capital (sume nerambursabile de valoare mare), altele decât cele descrise la punctele anterioare. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B4 | Investiţii directe tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | ||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Încasări | Plăţi |
| InvestiJii ale instituJiei de credit în străinătate (active) | |||||
| Participaţii de 10% sau peste ale instituţiei de credit la capitalul social al unor entităţi nerezidente | M10 | ||||
| Investiţii imobiliare | M25 | ||||
| InvestiJii ale nerezidenJilor în instituJia de credit raportoare (pasive) | |||||
| Participaţii de 10% sau peste ale nerezidenţilor la capitalul social al instituţiei de credit raportoare | M50 | ||||
| Lista B4 Investiţii directe tranzacţii ale instituţiei de credit în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| M10 | Participaţii de 10% sau peste ale instituţiei de credit la capitalul social al unor companii nerezidente - însumează pe monede şi pe ţări plăţile aferente participaţiilor instituţiei de credit la capitalul unor societăţi nerezidente, la capitalul de dotare al sucursalelor, precum şi încasările reprezentând diminuarea investiţiei. |
| M25 | Investiţii imobiliare - însumează pe monede şi pe ţări plăţile efectuate de instituţia de credit pentru achiziţionarea de clădiri şi terenuri în străinătate (reprezentând investiţiile imobiliare ale instituţiei de credit în străinătate), precum şi încasările aferente vânzării clădirilor sau terenurilor respective. |
| M50 | Participaţii de 10% sau peste ale nerezidenţilor la capitalul social al instituţiei de credit raportoare - însumează pe monede şi pe ţări încasările rezultate din vânzarea acţiunilor instituţiei de credit prin tranzacţii directe cu nerezidenţii, operaţiune prin care aceştia ajung să deţină cel puţin 10% din capitalul instituţiei de credit, sau îşi măresc participaţia deţinută anterior, respectiv plăţile rezultate din diminuarea capitalului social. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B5 | Instrumente financiare derivate tranzacţii ale instituţiei de credit raportoare în nume şi cont propriu în relaţia cu nerezidenţii | ||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Sold la începutul perioadei de referinţă | Sold la sfârşitul perioadei de referinţă |
| ACTIVE | |||||
| Instrumente financiare derivate de natura opţiunilor | Q50 | ||||
| Instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor | Q51 | ||||
| PASIVE | |||||
| Instrumente financiare derivate de natura opţiunilor | Q55 | ||||
| Instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor | Q56 | ||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Sume de încasat | Sume de plătit |
| Prime plătite | Q01 Q02 Q15 Q16 Q45 Q46 | !image xxxxxxxx | |||
| Prime încasate | !image xxxxxxxx | ||||
| Câştiguri efective realizate din operaţiunile cu instrumente financiare | |||||
| derivate, de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate | !image xxxxxxxx | ||||
| Câştiguri efective realizate din operaţiunile cu instrumente financiare | |||||
| derivate, altele decât cele de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate | !image xxxxxxxx | ||||
| Pierderi efective rezulate din operaţiunile cu instrumente financiare | |||||
| derivate, de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate | !image xxxxxxxx | ||||
| Pierderi efective rezulate din operaţiunile cu instrumente financiare | |||||
| derivate, altele decât cele de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate | !image xxxxxxxx | ||||
| Lista B5 Instrumente financiare derivate tranzacţii ale instituţiei de credit raportoare în nume şi cont propriu | |
| Cod | Descriere indicator |
| Q50 Q51 Q55 Q56 Q01 Q02 Q15 Q16 Q45 Q46 | Instrumente financiare derivate de natura opţiunilor - active: însumează pe monede şi pe ţări soldurile la începutul şi sfârşitul perioadei de referinţă aferente instrumentelor financiare derivate de natura activelor, evaluate la valoarea justă. Instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor - active: însumează pe monede şi pe ţări soldurile la începutul şi sfârşitul perioadei de referinţă aferente instrumentelor financiare derivate de natura activelor, evaluate la valoarea justă. Instrumente financiare derivate de natura opţiunilor - pasive: însumează pe monede şi pe ţări soldurile la începutul şi sfârşitul perioadei de referinţă aferente instrumentelor financiare derivate de natura activelor, evaluate la valoarea justă. Instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor - pasive: însumează pe monede şi pe ţări soldurile la începutul şi sfârşitul perioadei de referinţă aferente instrumentelor financiare derivate de natura activelor, evaluate la valoarea justă. Prime plătite - însumează pe monede şi ţări primele plătite pentru cumpărarea contractelor cu opţiuni. Prime încasate - însumează pe monede şi ţări primele încasate pentru cumpărarea contractelor cu opţiuni. Câştiguri efective realizate din operaţiunile cu instrumente financiare derivate, de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate - însumează pe monede şi pe ţări câştigurile (evidenţiate la încasări) la scadenţa operaţiunilor cu instrumente financiare derivate efectuate de instituţia de credit în nume şi cont propriu. Câştiguri efective realizate din operaţiunile cu instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate - însumează pe monede şi pe ţări câştigurile (evidenţiate la încasări) la scadenţa operaţiunilor cu instrumente financiare derivate efectuate de instituţia de credit în nume şi cont propriu. Pierderi efective rezultate din operaţiunile cu instrumente financiare derivate, de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate - însumează pe monede şi pe ţări pierderile (evidenţiate la plăţi) la scadenţa operaţiunilor cu instrumente financiare derivate efectuate de instituţia de credit în nume şi cont propriu. Pierderi efective rezultate din operaţiunile cu instrumente financiare derivate, altele decât cele de natura opţiunilor, efectuate în nume şi cont propriu pe pieţele externe reglementate şi nereglementate - însumează pe monede şi pe ţări pierderile (evidenţiate la plăţi) la scadenţa operaţiunilor cu instrumente financiare derivate efectuate de instituţia de credit în nume şi cont propriu. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B6 Alte tipuri de decontări tranzacţii ale instituţiei de credit raportoare în nume şi cont propriu şi în numele şi contul clienţilor în relaţia cu nerezidenţii | |||||
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara de provenienţă/des tinaţie | Încasări | Plăţi |
| Sume provenite din externalizări de credite acordate persoanelor fizice rezidente, | P41 P42 C06 C07 C09 C05 L12 L11 C11 C12 C13 C14 C15 C16 C17 REC1 | ||||
| pentru care instituţia de credit nu mai prestează servicii de administrare | |||||
| Sume provenite din externalizări de credite acordate persoanelor juridice rezidente, | |||||
| pentru care instituţia de credit nu mai prestează servicii de administrare | |||||
| Tranzacţii ale clienţilor rezidenţi cu decontare prin carduri efectuate la POS-uri în străinătate sau retrageri de numerar de la ATM-uri din străinătate | !image xxxxxxxx | ||||
| Tranzacţii ale clienţilor rezidenţi efectuate online cu decontare prin carduri | !image xxxxxxxx | ||||
| Tranzacţii cu decontare prin carduri emise de prestatori de servicii de plată nerezidenţi | !image xxxxxx | ||||
| Tranzacţii cu cecuri de călătorie | !image xxxxxxxxxx | ||||
| Transferuri rapide (Western Union, Money Gram şi alte asemenea mijloace de transfer | |||||
| rapid) | |||||
| Transferuri prin mandate poştale | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (<=1.000 EUR) | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (1.000 EUR - 10.000 EUR) | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (10.000 EUR - 50.000 EUR) | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (50.000 EUR - 100.000 EUR) | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (100.000 EUR - 1.000.000 EUR) | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, | |||||
| altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate | |||||
| (>1.000.000 EUR) | |||||
| Transferuri ale persoanelor fizice rezidente între conturile proprii | |||||
| Tranzacţii efectuate de clienţii rezidenţi nebancari, alţii decât persoane fizice, în relaţia | |||||
| cu nerezidenţii | |||||
| Lista B6 Alte tipuri de decontări tranzacţii ale instituţiei de credit raportoare în nume şi cont propriu şi în numele şi contul clienţilor în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| P41 | Sume provenite din externalizări de credite acordate persoanelor fizice rezidente, pentru care instituţia de credit nu mai prestează servicii de administrare - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări sumele provenite din transferuri ale creditelor acordate de bănci clienţilor persoane fizice în luna de referinţă. |
| P42 | Sume provenite din externalizări de credite acordate persoanelor juridice rezidente, pentru care instituţia de credit nu mai prestează servicii de administrare - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări sumele provenite din transferuri ale creditelor acordate de bănci clienţilor persoane juridice în luna de referinţă. |
| C06 | Tranzacţii ale clienţilor rezidenţi cu decontare prin carduri efectuate la POS-uri în străinătate sau retrageri de numerar de la ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări tranzacţiile de această natură efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă. |
| C07 | Tranzacţii ale clienţilor rezidenţi efectuate online cu decontare prin carduri - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări tranzacţiile de această natură efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă. |
| C09 | Tranzacţii cu decontare prin carduri emise de prestatori de servicii de plată nerezidenţi - se vor evidenţia cumulat pe monede încasările provenite din utilizarea pe teritoriul României a cardurilor emise în străinătate (încasări la comercianţii acceptanţi ai instituţiei de credit raportoare, precum şi retragerile nerezidenţilor de la ATM-urile instituţiei de credit raportoare). |
| C05 | Tranzacţii cu cecuri de călătorie - se vor evidenţia cumulat pe monede încasările, respectiv plăţile efectuate de instituţia de credit în perioada de raportare; încasările se referă la decontarea cecurilor de călătorie ale nerezidenţilor, iar plăţile la decontarea cecurilor de călătorie utilizate de rezidenţi în străinătate, cu emitenţii cecurilor. |
| L12 | Transferuri rapide (Western Union, Money Gram şi alte asemenea mijloace de transfer rapid) - se vor evidenţia cumulat pe monede şi pe ţări de destinaţie/provenienţă încasările, respectiv plăţile utilizatorilor serviciilor de transferuri rapide, independent de rezidenţa acestora; în cazul Swift-ului se vor cumula şi încasările din transferuri individuale pentru care rezidentul primitor nu are cont deschis la instituţia de credit raportoare. |
| L11 | Transferuri prin mandate poştale - instituţiile de credit care derulează astfel de operaţiuni vor raporta la această poziţie valoarea cumulată pe monede şi pe ţări de destinaţie/provenienţă a încasărilor, respectiv plăţile efectuate de instituţia de credit prin mandate poştale; încasările se referă la sumele primite de rezidenţi din străinătate prin mandate poştale, iar plăţile se referă la sumele trimise de rezidenţi în străinătate. |
| C11 | Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală este mai mică sau egală cu echivalentul a 1.000 euro. Sunt incluse transferurile bancare. |
Anexa nr. VIII.1
| Lista B6 Alte tipuri de decontări tranzacţii ale instituţiei de credit raportoare în nume şi cont propriu şi în numele şi contul clienţilor în relaţia cu nerezidenţii | |
| Cod | Descriere indicator |
| C12 C13 C14 C15 C16 C17 REC1 | Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală este mai mare de 1000 de euro sau echivalent şi mai mică sau egală cu 10.000 euro sau echivalent. Sunt incluse transferurile bancare. |
| Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală este mai mare de 10.000 euro sau echivalent şi mai mică sau egală cu 50.000 euro sau echivalent. Sunt incluse transferurile bancare. | |
| Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală este mai mare de 50.000 euro sau echivalent şi mai mică sau egală cu 100.000 euro sau echivalent. Sunt incluse transferurile bancare. | |
| Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală este mai mare de 100.000 euro sau echivalent şi mai mică sau egală cu 1.000.000 euro sau echivalent. Sunt incluse transferurile bancare. | |
| Tranzacţiile efectuate de clienţi, persoane fizice rezidente, în relaţia cu nerezidenţii, altele decât cele efectuate online cu carduri sau la POS-uri/ATM-uri din străinătate - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări încasările şi plăţile efectuate de către clienţii instituţiei de credit în perioada de referinţă a căror valoare individuală depăşeşte echivalentul a 1.000.000 euro. Sunt incluse transferurile bancare. | |
| Transferuri ale persoanelor fizice rezidente între conturile proprii - se vor evidenţia cumulat pe monede şi ţări, încasările şi plăţile efectuate de către clienţii rezidenţi ai instituţiei de credit în perioada de referinţă, aferente transferurilor de bani între conturile proprii, după cum urmează: Încasări = retrageri din conturile deschise în străinătate de către persoanele fizice rezidente şi transferul sumelor de bani în conturile proprii din România Plăţi = transferuri din conturile deschise în România, ale persoanelor fizice rezidente în conturile proprii deschise în străinătate. | |
| Tranzacţiile efectuate de clienţii rezidenţi nebancari, alţii decât persoane fizice, în relaţia cu nerezidenţii - se vor evidenţia cumulat pe monede şi pe ţări încasările respectiv plăţile efectuate de către clienţi în relaţia cu nerezidenţii, în luna de referinţă. | |
Anexa nr. VIII.2
Lista MF1
Indicatori transmişi de Ministerul Finanțelor
| Denumire indicator | Cod | Moneda | Ţara partenerului nerezident | Încasări | Plăţi |
|---|---|---|---|---|---|
| Transferuri interguvernamentale în scopul finanţării cheltuielilor bugetare, contribuţii guvernamentale la bugetele administrative ale organizaţiilor internaţionale, compensaţii (reparaţii) impuse prin tratate de pace | L00 | ||||
| Transferuri interguvernamentale aferente salariilor personalului care acordă asistenţă tehnică | L04 | ||||
| Finanţări externe nerambursabile ale administraţiei publice centrale - asistenţă tehnică | L07 | ||||
| Finanţări externe nerambursabile ale administraţiei publice centrale - echipamente | L26 | ||||
| Iertarea de plată a ratelor de capital aferente datoriei publice ş public garantate acordată de un creditor nerezident | L20 | xxxxxxxx | |||
| Iertarea de plată a dobânzilor aferente datoriei publice şi public garantate acordată de un creditor nerezident | L21 | xxxxxxxx | |||
| Iertarea de către MF a plăţii ratelor de capital aferente datoriei nerezidenţilor | L20 | xxxxxxxxx |
| Iertarea de către MF a plăţii dobânzilor aferente datoriei nerezidenţilor | L21 | xxxxxxxxx | |||
| Acordări/recuperări, de către MF, de credite pe termen lung | P25 | ||||
| Credite comerciale guvernamentale pe termen mediu şi lung reprezentând creanţe externe | P38 |
Lista MF2
Lista creanţelor guvernamentale externe din credite pe termen mediu şi lung
| Denumire indicator | Cod | Ţara | Moneda | Sold început perioadă | Sold sfârşit perioadă |
|---|---|---|---|---|---|
| Credite guvernamentale pe termen mediu şi lung reprezentând creanţe externe | P38 | ||||
Lista indicatori MF
Indicatori ce vor fi completaţi de Ministerul Finanţelor
| Cod | Descriere indicator |
|---|---|
| L00 | Transferuri interguvernamentale în scopul finanţării cheltuielilor bugetare, contribuţii guvernamentale la bugetele administrative ale organizaţiilor internaţionale, compensaţii (reparaţii) impuse prin tratate de pace - însumează încasările, respectiv plăţile pe monede şi pe ţări aferente primirii respectiv acordării de astfel de transferuri. |
| L04 | Transferuri interguvernamentale aferente salariilor personalului care acordă asistenţă tehnică - însumează încasările, respectiv plăţile pe monede şi pe ţări aferente primirii, respectiv acordării de astfel de transferuri. |
| L07 | Finanţări externe nerambursabile ale administraţiei publice centrale-asistenţă tehnică - însumează încasările, respectiv plăţile pe monede şi pe ţări aferente asistenţei tehnice nerambursabile primite/acordate sub formă de consultanţă tehnică, instruire, etc. |
| L26 | Finanţări externe nerambursabile ale administraţiei publice centrale- echipamente - însumează încasările, respectiv plăţile pe monede şi pe ţări aferente asistenţei tehnice nerambursabile primite/acordate destinată achiziţionării de echipamente. |
| L20 | Iertarea de plata ratelor de capital aferente datoriei publice şi public garantate, acordată de un creditor nerezident - însumează pe monede şi pe ţări valoarea ratelor de capital nerambursate ce fac obiectul iertării de datorie. |
| L21 | Iertarea de plata dobânzilor aferente datoriei publice şi public garantate, acordată de un creditor nerezident - însumează pe monede şi pe ţări valoarea dobânzilor aferente ratelor de capital nerambursate care fac obiectul iertării de datorie. |
| L20 | Iertarea de către MF a plăţii ratelor de capital aferente datoriei nerezidenţilor - însumează pe monede şi pe ţări valoarea ratelor de capital neîncasate care fac obiectul iertării de datorie. |
| L21 | Iertarea de către MF a plăţii dobânzilor aferente datoriei nerezidenţilor - însumează pe monede şi pe ţări valoarea dobânzilor aferente ratelor de capital neîncasate care fac obiectul iertării de datorie. |
| P25 | Acordări/recuperări de către MF de credite pe termen lung - însumează pe monede şi pe ţări încasările (recuperări), respectiv plăţile (acordări) în contul creditelor financiare guvernamentale pe termen mediu şi lung. |
| P38 | Acordări/recuperări de către MF de credite comerciale pe termen lung - însumează pe monede şi pe ţări încasările (recuperări), respectiv plăţile (acordări) în contul creditelor comerciale guvernamentale pe termen mediu şi lung reprezentând creanţe externe; acestea se vor detalia în "Lista creanţelor guvernamentale externe din credite pe termen mediu şi lung " (Lista MF2). |
Anexa nr. VIII.3
Formularul CSV
Denumire entitate raportoare . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Cod unic de înregistrare. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Cod statistic. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Adresa: Localitate . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Str. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nr. . . . . . . Bl. . . . . . . . . . . Ap. . . . . . . . . . . . . . .
Sector . . . . . Judeţ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Telefon . . . . . . . . . . . . . . . . e-mail . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Tabelul 1
OPERAŢIUNI
de schimb valutar efectuate în luna . . . . . . . . . . . anul . . . . . . . . . . .
| Nr. crt. | Valuta | Cumpărări de la persoane fizice | Cumpărări de la instituţii de credit | Vânzări către persoane fizice | Vânzări către instituţii de credit |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 1 | Euro | ||||
| 2 | Dolari S.U.A. | ||||
| 3 | Alte valute – total* (în echivalent euro) |
*)Transformarea în echivalent euro a valutelor tranzacţionate se efectuează pe baza cursurilor pieţei valutare comunicate de Banca Naţională a României în ziua precedentă celei în care s-au efectuat tranzacţiile.
| Nr. crt. | Denumire tranzacţie | Valuta | Valoare |
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| A | CUMPĂRĂRI DE VALUTĂ | ||
| 1 | Sume în valută cumpărate – total, din care: | în echivalent EURO | |
| 1.1 | - de la instituţii de credit | în echivalent EURO | |
| 1.2 | - de la persoane fizice rezidente | în echivalent EURO | |
| 1.3 | - de la nerezidenţi – total, din care (detaliat pe ţara de domiciliu): | în echivalent EURO | |
| 1.3.1 | - ţara 1 | în echivalent EURO | |
| 1.3.2 | - țara 2 | în echivalent EURO | |
| . . . | . . . | în echivalent EURO | |
| 1.3.n | - ţara n | în echivalent EURO | |
| B | VÂNZĂRI DE VALUTĂ | ||
| 2 | Sume în valută vândute – total, din care: | în echivalent EURO | |
| 2.1 | - instituţiilor de credit | în echivalent EURO | |
| 2.2 | - persoanelor fizice rezidente | în echivalent EURO | |
| 2.3 | - nerezidenţilor – total, din care (detaliat pe ţara de domiciliu): | în echivalent EURO | |
| 2.3.1 | - ţara 1 | în echivalent EURO | |
| 2.3.2 | - țara 2 | în echivalent EURO | |
| . . . | . . . | în echivalent EURO | |
| 2.3.m | - ţara m | în echivalent EURO |
| Denumirea/Numele debitorului rezident. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . CUI/CIF/CNP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Data semnării contractului [zz.ll.aaaa] . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | Numărul din Registrul datoriei private externe/Codul statistic alocat de BNR |
| Valoarea angajamentului . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Moneda . . . . . . . . . . . . | . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
| Nr. crt. | Trageri/utilizări | Rambursări de capital | Plăţi de dobândă | Plăţi de comisioane | ||||||||
| Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | |
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 1 | ||||||||||||
| 2 | ||||||||||||
| 3 | ||||||||||||
| 4 | ||||||||||||
| … | ||||||||||||
| Total: | Total: | Total: | Total: | |||||||||
| Denumirea debitorului rezident . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | |
| . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . CUI/CIF/CNP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . | Numărul din Registrul datoriei private externe / Codul statistic alocat de BNR |
| Data semnării contractului: . . . . /. . . . . /. . . . . . . . | |
| Valoarea angajamentului. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . moneda. . . . . . . . . | . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
Datele calendaristice şi sumele tranzacţiilor efectuate în perioada de raportare
Sumele se completează la nivel de unităţi fără zecimale
Trageri/utilizări:
| Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda |
|---|---|---|
| Total: |
Plăţi efectuate la scadenţă:
| Rate de capital | Dobânzi | Comisioane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda |
| Total: | Total: | Total: | ||||||
Plăţi aflate la scadenţă şi neefectuate:
| Rate de capital | Dobânzi | Comisioane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda |
| Total: | Total: | Total: | ||||||
Plăţi de arierate:
| Rate de capital | Dobânzi | Comisioane | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda | Data [zz.ll.aaaa] | Suma | Moneda |
| Total: | Total: | Total: | ||||||
Data completării formularului[zz.ll.aaaa]: . . . ..
... .... . Prezentul formular conţine pagini.
Întocmit, Aprobat,
Nume și prenume . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Funcție . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Telefon . . . . . . . . . . . . . . . .e-mail . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . .
Nume și prenume . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Funcție . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Telefon . . . . . . . . . . . . . . . e-mail . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..
Semnătura
Banca Națională a României, în calitate de operator de date cu caracter personal, prelucrează datele cu caracter personal în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.
INSTRUCŢIUNI DE COMPLETARE A FORMULARULUI F3
Formularul F3 se completează şi se transmite de către debitorii rezidenţi care, după ce au notificat la Banca Națională a României un angajament de natura datoriei externe private pe termen lung prin completarea formularelor F1 şi F2, au primit solicitarea adresată de Banca Națională a României de a raporta date şi informaţii privind angajamentul respectiv, pe toată durata derulării acestuia. Această solicitare se adresează rezidenţilor ale căror angajamente externe sunt reprezentative statistic pentru cuantificarea datoriei private externe a ţării.
Formularul F3 se completează şi se transmite și de către debitorii rezidenţi care, la data notificării unui angajament de natura datoriei externe private, efectuaseră trageri și/sau plăți în contul acestui angajament, anterior notificării.
Numărul din Registrul datoriei private externe/ codul statistic alocat de BNR se completează de către rezidentul raportor. Prin Formularul F3 se raportează:
trageri/utilizări ale angajamentului extern;
plăţi privind rate de capital, dobânzi sau comisioane, efectuate la scadenţă;
plăţi privind rate de capital, dobânzi sau comisioane, aflate la scadenţă şi neefectuate;
plăţi privind rate de capital, dobânzi sau comisioane, efectuate cu întârziere (plăţi de arierate).
Raportarea statistică este obligatorie. Formularul F3 se completează şi se transmite lunar, până cel târziu în data de 15 a lunii următoare lunii de raportare, la Banca Naţională a României – Direcţia statistică.
Pentru lunile în care nu are loc niciuna din operaţiunile menţionate la lit. a) – d) de mai sus, nu este necesară transmiterea Formularului F3.
INVESTIŢII STRĂINE DIRECTE ÎN ROMÂNIA
în perioada 01.01. . . . . . . . .
Anexa nr.X.1
FORMULAR 1D
ENTITATEA RAPORTOARE
| 1. Denumire: | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. Cod unic de înregistrare: | ||||||
| 3. Formă juridică de organizare: | ||||||
| 4. Localitate: | ||||||
| 5. Cod poștal: | ||||||
| 6. Adresă: | ||||||
| 7. Județ: | ||||||
| 8. Număr telefon: | ||||||
| 9. E-mail: | ||||||
| 10.Activitate principală – clasă CAEN Rev.2: 10.1. Cod: | ||||||
| 10.2.Denumire: | ||||||
| 11. Date privind investitorul final: 11.1 Denumire: | ||||||
| 11.2 Țară | 11.3 Cod LEI: | |||||
| 12. Capital social subscris - Lei: | 13. Total venituri din activitatea curentă - Lei: | 14. Număr mediu de salariați: | ||||
| 15. Imobilizări corporale şi necorporale - Lei: | ||||||
TIPUL INVESTIŢIEI STRĂINE DIRECTE
| 1 | Instituția a fost înființată de către sau împreună cu investitori străini, sub forma unor investiții pornite de la zero (greenfield) ?/ Instituția financiară nebancară a fost înființată de către sau împreună cu investitori străini, sub forma unor investiții pornite de la zero (greenfield)? | !image Anul înființării _ _ _ _ |
| 2 | Instituția a fost preluată integral sau parțial de către investitori străini de la | Anul preluării de la |
| unul sau mai mulți rezidenți ?/ Instituția financiară nebancară a fost preluată | !image rezidenți _ _ _ _ _ | |
| integral sau parțial de către investitori străini de la unul sau mai mulți | ||
| rezidenți? |
ÎNTOCMIT
| Nume și prenume: | Funcție: |
| Telefon: | E-mail: |
Număr de formulare 2D completate: !image Număr de formulare 3D completate: !image
FORMULAR 2D
Număr formular: !image
Date privind PARTENERUL NEREZIDENT (investitorul străin direct sau altă entitate nerezidentă din grup)
| 1. !image Persoană juridică/Denumire: !image Persoană fizică | 2. Țara: | ||
|---|---|---|---|
| Participația la capitalul social subscris al instituției (%): | 5.Sector de activitate (diviziune CAEN Rev. 2) | ||
| 3. la începutul anului (01.01): | !image 4. la sfârșitul trimestrului de referință: | ||
| 6. Cod LEI: | |||
CAPITALURI PROPRII ce revin partenerului de la punctul I (CAPITAL de DOTARE, pentru entitățile fără personalitate juridică)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Tranzacții cu acțiuni contra numerar | ||
| 3 | Tranzacții cu acțiuni contra participații în natură | XXXXXXXXXXXX | XXXXXXXXXXXX |
| 4 | Rezultatul net: profit (+) / pierdere (-) | ||
| 5 | Dividende repartizate (-) | XXXXXXXXXXXX | |
| 6 | Reevaluări de active în valută | ||
| 7 | Reevaluări de active în lei | ||
| 8 | Alte mișcări (care conduc la variația valorică a totalului capitalurilor proprii) ⃰ | ||
| 9 | Sold la sfârșitul anului | ||
* Descrieți sintetic operațiunile de la “Alte mișcări”(pct.II.8):
INSTRUMENTE DE NATURA DATORIEI în relația cu partenerul de la punctul I** Atenție: se vor declara doar valorile în relație cu entitățile care nu sunt intermediari financiari
DATORII***
DATORII către partenerul de la punctul I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi primite/trageri | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Rambursări de datorie (inclusiv iertare de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Conversie datorii în acțiuni | XXXXXXXXXXXX | |
| 5 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 6 | Corecții sold inițial | ||
| 7 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 8 | Dobânzi datorate: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (plătite și neplătite), aferente datoriilor de la pct. III.1.A | ||
| 9 | Dobânzi datorate, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neplătite și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente datoriilor de la pct. III.1.A | ||
ALTE SUME DE PLĂTIT în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (dividende repartizate și neplătite, sume în curs de decontare și alte asemenea)
| 1 | Sold la începutul anului | Lei | |
|---|---|---|---|
| 2 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 3 | Corecții sold inițial | ||
| 4 | Sold la sfârșitul anului, din care: | ||
| 4.1 | Dividende repartizate și neplătite, indiferent de exercițiul financiar pentru care au fost repartizate |
CREANȚE***
CREANȚE în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi acordate/plasamente noi | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Recuperări de creanțe (încasări, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi de primit: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (încasate și neîncasate), aferente creanțelor de la pct. III.2.A | |
| 8 | Dobânzi de primit, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neîncasate și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente creanțelor de la pct. III.2.A |
ALTE SUME DE PRIMIT în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (dividende repartizate și neîncasate, sume în curs de decontare și alte asemenea)
| 1 | Sold la începutul anului | Lei | |
|---|---|---|---|
| 2 | Reevaluări creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 3 | Corecții sold inițial | ||
| 4 | Sold la sfârșitul anului |
⃰ ⃰ Se vor lua în considerare numai instrumentele de natura datoriei în relație cu companii care nu au CAEN 6419, 6491, 6492 sau 6499.
***Valorile brute ale soldurilor instrumentelor de natura datoriei nu includ dobânda acumulată.
INVESTIŢII DIRECTE ÎN STRĂINĂTATE
Formular 3D Număr formular:
Acest formular se completează în situația în care instituția dumneavoastră are la rândul ei investiții (deține acțiuni sau alte titluri de participație) la firme din străinătate sau deține entități lucrative fără personalitate juridică (sucursale) în străinătate. Se completează câte un formular 3D pentru fiecare firmă sau sucursală nerezidentă la care instituția dumneavoastră deține participații la capital. Acestea se numerotează începând cu cifra “1” în căsuța din dreapta sus; numărul total de formulare 3D trebuie să corespundă cu numărul înscris în căsuța din partea din dreapta jos a formularului 1D.
Atenție! Formularul se completează și în cazul în care instituția rezidentă are investiții la firma (firmele) investitor străin direct, menționate la pct. I.1. din formularul (formularele) 2D completat(e) de către dumneavoastră.
Datele se completează în lei.
FIRMA NEREZIDENTĂ care face obiectul investiției în străinătate
| 1. Denumire: | 2. Cod LEI: | |||
|---|---|---|---|---|
| 3. Țara: | 4. Localitatea: | |||
| Participația instituției rezidente la capitalul social subscris al firmei nerezidente (%) | 7. Sectorul de activitate al firmei nerezidente (asimilat unei clase CAEN Rev. 2- 4 cifre): | Participația firmei nerezidente la capitalul social subscris al instituției rezidente (%) *) | ||
| 5. la începutul anului (01.01): | 6. la sfârșitul trimestrului de referință: | 8. la începutul anului (01.01): | 9. la sfârșitul trimestrului de referință: | |
| !image !image de grupul din care aceasta face parte: | ||||
Firma nerezidentă este controlată de un investitor străin direct în DA NU instituția dumneavoastră (pentru care s-a completat un formular 2D) sau
Formular 2D asociat: !image
CAPITALURI PROPRII ALE FIRMEI NEREZIDENTE ce revin INVESTITORULUI REZIDENT
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Tranzacții cu acțiuni/părți sociale contra numerar | ||
| 3 | Tranzacții cu acțiuni/părți sociale contra participații în natură | ||
| 4 | Rezultat net (profit + / pierdere -) | ||
| 5 | Dividende repartizate (-) | XXXXXXXXXXXX | |
| 6 | Reevaluări de active (curs de schimb și preturi) | ||
| 7 | Alte mișcări **) | ||
| 8 | Sold la sfârșitul anului | ||
**)Descrieți sintetic operațiunile de la “Alte mișcări”(pct.II.7)
INSTRUMENTE DE NATURA DATORIEI în relația cu firma nerezidentă de la punctul I
Atenție: se vor declara doar valorile în relație cu entitățile care nu sunt intermediari financiari
CREANȚE FINANCIARE, COMERCIALE ȘI ALTE SUME DE PRIMIT în relația cu FIRMA NEREZIDENTĂ
| 1 | Sold la începutul anului |
DE LA PUNCTUL I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei, credite comerciale acordate, avansuri comerciale acordate, dividende repartizate și neîncasate, sume în curs de decontare și alte asemenea)
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi acordate/plasamente noi | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Recuperări de creanțe (încasări, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări de creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi de primit: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (încasate și neîncasate), aferente creanțelor de la pct. III.1 | |
| 8 | Dobânzi de primit, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neîncasate și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente creanțelor de la pct. III.1 |
DATORII FINANCIARE, COMERCIALE ȘI ALTE SUME DE PLĂTIT către FIRMA NEREZIDENTĂ DE LA
| 1 | Sold la începutul anului |
PUNCTUL I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei, credite comerciale primite, avansuri comerciale primite, dividende repartizate și neplătite, sume în curs de decontare și alte asemenea)
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi primite/trageri | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Rambursări de datorie (plăți, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi datorate: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (plătite și neplătite), aferente datoriilor de la pct. III.2 | |
| 8 | Dobânzi datorate, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neplătite și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente datoriilor de la pct. III.2 |
*)Se completează numai în cazul în care firma nerezidentă deține la rândul ei o participație la capitalul social subscris al instituției rezidente raportoare.
ATENŢIE! Dacă există înregistrări la pct. I.8 și I.9, atunci ambele procente trebuie să corespundă cu cele înregistrate într-un formular 2D, la pct. I.3 și I.4. Acest Formular 2D reprezintă formularul asociat al formularului 3D și numărul lui trebuie inserat la punctul I.11.
INVESTIŢII STRĂINE DIRECTE ÎN ROMÂNIA
în perioada 01.01. . . . . . . . .
Anexa nr.X.2
FORMULAR 1D
SOCIETATEA DE ASIGURARE REZIDENTĂ
| 1. Denumire: | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. Cod unic de înregistrare: | ||||||
| 3. Formă juridică de organizare: | ||||||
| 4. Localitate: | ||||||
| 5. Cod poștal: | ||||||
| 6. Adresă: | ||||||
| 7. Județ: | ||||||
| 8. Număr telefon: | ||||||
| 9. E-mail: | ||||||
| 10.Activitate principală – clasă CAEN Rev.2: 10.1. Cod: | ||||||
| 10.2.Denumire: | ||||||
| 11. Date privind investitorul final: 11.1 Denumire: | ||||||
| 11.2 Țară | 11.3 Cod LEI: | |||||
| 12. Capital social subscris - Lei: | 13. Prime brute subscrise - Lei: | 14. Număr mediu de salariați: | ||||
| 15. Imobilizări corporale și necorporale - Lei: | ||||||
TIPUL INVESTIŢIEI STRĂINE DIRECTE
| 1 | Societatea de asigurare a fost înființată de către sau împreună cu investitori străini, sub forma unor investiții pornite de la zero (greenfield) ? | !image Anul înființării _ _ _ _ |
| 2 | Societatea de asigurare a fost preluată integral sau parțial de către investitori străini de la unul sau mai mulți rezidenți ? | !image Anul preluării de la rezidenți _ _ _ _ _ |
ÎNTOCMIT
| Nume și prenume: | Funcție: |
| Telefon: | E-mail: |
Număr de formulare 2D completate: !image Număr de formulare 3D completate: !image
FORMULAR 2D
Număr formular: !image
Date privind PARTENERUL NEREZIDENT (investitorul străin direct sau altă entitate nerezidentă din grup)
| 1. !image Persoană juridică/Denumire: !image Persoană fizică | 2. Țara: | ||
|---|---|---|---|
| Participația la capitalul social subscris al societății de asigurare (%): | 5.Sector de activitate (diviziune CAEN Rev. 2) | ||
| 3. la începutul anului (01.01): | !image 4. la sfârșitul trimestrului de referință: | ||
| 6. Cod LEI: | |||
CAPITALURI PROPRII ce revin partenerului de la punctul I (FOND de DOTARE, pentru entitățile fără personalitate juridică)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Tranzacții cu acțiuni contra numerar | ||
| 3 | Tranzacții cu acțiuni contra participații în natură | XXXXXXXXXXXX | XXXXXXXXXXXX |
| 4 | Rezultatul net: profit (+) / pierdere (-) | ||
| 5 | Dividende repartizate (-) | XXXXXXXXXXXX | |
| 6 | Reevaluări de active în valută | ||
| 7 | Reevaluări de active în lei | ||
| 8 | Alte mișcări (care conduc la variația valorică a totalului capitalurilor proprii) ⃰ | ||
| 9 | Sold la sfârșitul anului | ||
* Descrieți sintetic operațiunile de la “Alte mișcări”(pct.II.8):
INSTRUMENTE DE NATURA DATORIEI în relația cu partenerul de la punctul I
DATORII
DATORII către partenerul de la punctul I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi primite/trageri | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Rambursări de datorie (inclusiv iertare de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Conversie datorii în acțiuni | XXXXXXXXXXXX | |
| 5 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 6 | Corecții sold inițial | ||
| 7 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 8 | Dobânzi datorate: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (plătite și neplătite), aferente datoriilor de la pct. III.1.A | ||
| 9 | Dobânzi datorate, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neplătite și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente datoriilor de la pct. III.1.A | ||
ALTE SUME DE PLĂTIT în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (dividende repartizate și neplătite, sume în curs de decontare și alte asemenea)
| 1 | Sold la începutul anului | Lei | |
|---|---|---|---|
| 2 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 3 | Corecții sold inițial | ||
| 4 | Sold la sfârșitul anului, din care: | ||
| 4.1 | Dividende repartizate și neplătite, indiferent de exercițiul financiar pentru care au fost repartizate |
CREANȚE
CREANȚE în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei)
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi acordate/plasamente noi | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Recuperări de creanțe (încasări, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi de primit: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (încasate și neîncasate), aferente creanțelor de la pct. III.2.A | |
| 8 | Dobânzi de primit, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neîncasate și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente creanțelor de la pct. III.2.A |
ALTE SUME DE PRIMIT în relația cu partenerul de la punctul I, indiferent de termen (dividende repartizate și neîncasate, sume în curs de decontare și alte asemenea)
| 1 | Sold la începutul anului | Lei | |
|---|---|---|---|
| 2 | Reevaluări creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 3 | Corecții sold inițial | ||
| 4 | Sold la sfârșitul anului |
INVESTIŢII DIRECTE ÎN STRĂINĂTATE
Formular 3D Număr formular:
Acest formular se completează în situația în care societatea dumneavoastră din domeniul asigurărilor are la rândul ei investiții (deține acțiuni sau alte titluri de participație) la firme din străinătate sau deține entități lucrative fără personalitate juridică (sucursale) în străinătate. Se completează câte un formular 3D pentru fiecare firmă sau sucursală nerezidentă la care societatea de asigurare deține participații la capital. Acestea se numerotează începând cu cifra “1” în căsuța din dreapta sus; numărul total de formulare 3D trebuie să corespundă cu numărul înscris în căsuța din partea din dreapta jos a formularului 1D.
Atenție! Formularul se completează și în cazul în care societatea de asigurare are investiții la firma (firmele) investitor străin direct, menționate la pct. I.1. din formularul (formularele) 2D completat(e) de către dumneavoastră.
Datele se completează în lei.
FIRMA NEREZIDENTĂ care face obiectul investiției în străinătate
| 1. Denumire: | 2. Cod LEI: | |||
|---|---|---|---|---|
| 3. Țara: | 4. Localitatea: | |||
| Participația firmei rezidente la capitalul social subscris al firmei nerezidente (%) | 7. Sectorul de activitate al firmei nerezidente (asimilat unei clase CAEN Rev. 2- 4 cifre): | Participația firmei nerezidente la capitalul social subscris al societății de asigurare (%) *) | ||
| 5. la începutul anului (01.01): | 6. la sfârșitul trimestrului de referință: | 8. la începutul anului (01.01): | 9. la sfârșitul trimestrului de referință: | |
| !image !image sau de grupul din care aceasta face parte: | ||||
Firma nerezidentă este controlată de un investitor străin direct în DA NU întreprinderea dumneavoastră (pentru care s-a completat un formular 2D)
Formular 2D asociat: !image
CAPITALURI PROPRII ALE FIRMEI NEREZIDENTE ce revin INVESTITORULUI REZIDENT
| 1 | Sold la începutul anului |
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Tranzacții cu acțiuni/părți sociale contra numerar | ||
| 3 | Tranzacții cu acțiuni/părți sociale contra participații în natură | ||
| 4 | Rezultat net (profit + / pierdere -) | ||
| 5 | Dividende repartizate (-) | XXXXXXXXXXXX | |
| 6 | Reevaluări de active (curs de schimb și preturi) | ||
| 7 | Alte mișcări **) | ||
| 8 | Sold la sfârșitul anului | ||
**)Descrieți sintetic operațiunile de la “Alte mișcări”(pct.II.7)
INSTRUMENTE DE NATURA DATORIEI în relația cu firma nerezidentă de la punctul I
CREANȚE FINANCIARE, COMERCIALE ȘI ALTE SUME DE PRIMIT în relația cu FIRMA NEREZIDENTĂ
| 1 | Sold la începutul anului |
DE LA PUNCTUL I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei, credite comerciale acordate, avansuri comerciale acordate, dividende repartizate și neîncasate, sume în curs de decontare și alte asemenea)
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi acordate/plasamente noi | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Recuperări de creanțe (încasări, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări de creanțe în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi de primit: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (încasate și neîncasate), aferente creanțelor de la pct. III.1 | |
| 8 | Dobânzi de primit, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neîncasate și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente creanțelor de la pct. III.1 |
DATORII FINANCIARE, COMERCIALE ȘI ALTE SUME DE PLĂTIT către FIRMA NEREZIDENTĂ DE LA
| 1 | Sold la începutul anului |
PUNCTUL I, indiferent de termen (inclusiv împrumuturi financiare, leasing financiar, cash-pooling, titluri financiare de natura datoriei, credite comerciale primite, avansuri comerciale primite, dividende repartizate și neplătite, sume în curs de decontare și alte asemenea)
Lei
| Creșteri (+) | Diminuări (-) | ||
|---|---|---|---|
| 2 | Credite noi primite/trageri | XXXXXXXXXXXX | |
| 3 | Rambursări de datorie (plăți, inclusiv conversia în acțiuni și iertarea de datorie) | XXXXXXXXXXXX | |
| 4 | Reevaluări datorii în valută urmare modificării cursului de schimb | ||
| 5 | Corecții sold inițial | ||
| 6 | Sold la sfârșitul anului | ||
| 7 | Dobânzi datorate: totalitatea dobânzilor cuvenite numai exercițiului financiar cercetat (plătite și neplătite), aferente datoriilor de la pct. III.2 | |
| 8 | Dobânzi datorate, indiferent de exercițiul financiar pentru care sunt aferente, dar neplătite și necapitalizate până la sfârșitul perioadei de referință, aferente datoriilor de la pct. III.2 |
*)Se completează numai în cazul în care firma nerezidentă deține la rândul ei o participație la capitalul social subscris al societății de asigurare raportoare.
ATENŢIE! Dacă există înregistrări la pct. I.8 și I.9, atunci ambele procente trebuie să corespundă cu cele înregistrate într-un formular 2D, la pct. I.3 și I.4. Acest Formular 2D reprezintă formularul asociat al formularului 3D și numărul lui trebuie inserat la punctul I.11.
Formular IDSR Anexa nr. X.3
NOTIFICARE
Localitate:
Stradă / nr. / bloc / sc. / ap.:
Judeţ:
Cod poştal:
Număr telefon:
E-mail:
9
8
5
7
6
4
3
2
1
Date de identificare
I. REZIDENT (investitor direct în străinătate)
Denumire companie / Nume:
Mărime firmă:
Activitatea economică principală:
Caracteristici ale entității rezidente
Cod LEI:
10
CUI/CNP:
Forma juridică:
Capital social subscris (Lei):
Cifră de afaceri (Lei):
Număr mediu de salariaţi:
14
13
12
Denumire:
Cod:
11
privind investițiile directe în străinătate ale rezidenților
Clasă CAEN
Denumire:
Ţara:
Participaţia la capitalul subscris al entității nerezidente (%):
Valoarea participaţiei la capitalurile entității nerezidente (în moneda de subscriere):
Sector de activitate (se completează asimilat unei diviziuni CAEN):
Data dobândirii participației:
Cod LEI:
8
7
Valoarea tranzacției pentru dobândirea participației (în valută):
6
5
4
3
2
1
II. ENTITATEA NEREZIDENTĂ (obiect al investiţiei directe)
| III. PERSOANA CARE COMPLETEAZĂ ACEST FORMULAR | |||
|---|---|---|---|
| 1 | Nume şi prenume: | 2 | Funcţie: |
| 3 | Număr telefon: | 4 | E-mail: |
Data: | | | | | |
ZZ LL AAAA Semnătură
Datele completate în prezentul formular sunt confidențiale și se utilizează numai în scopuri statistice.
Anexa nr. XI-1
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor efectuate pe piaţa valutară interbancară*)
Tranzacţii efectuate cu clienţi
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data de referinţă a raportării | Data la care se încheie tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Tipul tranzacţiei | Sensul termenilor de cumpărare/vânzare de valută este înţeles din punctul de vedere al instituţiei de credit care raportează: Completarea acestui câmp se referă la valuta din câmpul Valuta1. |
| 4. | Contrapartida tranzacţiei | |
| 5. | Codul unic de înregistrare |
–"C" - pentru tranzacţiile de cumpărare de valută de la clienţi;
–"V" - pentru tranzacţiile de vânzare de valută către clienţi.
–pentru persoane juridice şi alte entităţi - denumirea societăţii comerciale sau a entităţii, aşa cum rezultă din certificatul de înregistrare emis de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, din certificatul emis de Registrul Naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial - asociaţii, fundaţii şi federaţii sau din orice act de înregistrare la organele abilitate, după caz, pentru rezidenţi, ori aşa cum rezultă din documentul de înregistrare la organele abilitate din ţara de origine, în cazul nerezidenţilor;
–pentru persoane fizice - numele şi prenumele, aşa cum rezultă din documentul de identitate.
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoanele fizice rezidente sau nerezidente - seria şi numărul documentului de identitate;
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoanele juridice rezidente - codul unic de înregistrare sub care sunt înregistrate la biroul unic teritorial;
–în cazul persoanelor juridice nerezidente - codul unic de înregistrare din ţara de origine.
Anexa nr.XI-1 (continuare)
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 6. | Tipul de Client | Se completează cu următoarele simboluri: |
| 7. | Valuta1 | Codul valutei care se tranzacţionează, conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României: Tranzacţiile valutare contra monedei naţionale, din structura de raportare (Clienţi), cu sume mai mici sau egale cu 10.000 în echivalent EUR (calculate la cursul Băncii Naţionale a României valabil în ziua încheierii tranzacţiei), vor fi raportate în formă agregată astfel: a) datele vor fi adunate şi grupate în funcţie de valută, de operaţie şi de criteriile menţionate la punctul 6) şi 12); b) sumele agregate vor fi înregistrate cu denumirea "cod10000" la punctul 4 (Contrapartida tranzacţiei); c) câmpul (Curs de schimb) se va completa cu un curs mediu ponderat al tranzacţiilor agregate. Raportarea tranzacţiilor valută contra valută se realizează în funcţie de ordinea în care se cotează valutele respective, astfel: a) tranzacţiile în care participă EUR se vor cota în EUR; b) tranzacţiile în care participă USD (mai puţin cele dintre EUR şi USD) se vor cota în USD; c) pentru celelalte valute se vor respecta principiile prevăzute la punctele 3), 9) şi 11) în structura de raportare (Clienţi); d) pentru tranzacţiile care nu implică codurile EUR şi USD, codurile valutelor implicate într- o tranzacţie vor fi ordonate, între ele, alfabetic crescător. |
| 8. | Valuta2 | Codul celei de-a doua valute care se tranzacţionează, conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României. |
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoane fizice rezidente "PFR";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoane juridice rezidente "PJR";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoane fizice nerezidente "NPF";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la persoane juridice nerezidente (exclusiv cele prevăzute la pct. 5) "NPJ";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la instituţii financiare şi de credit nerezidente "NIC";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la cooperativele de credit "CCV";
–în cazul tranzacţiilor de vânzare/cumpărare de valută către/de la casele de schimb valutar "CSV".
–pentru tranzacţiile contra monedei naţionale se completează acronimul valutei străine;
–pentru tranzacţiile între valute străine se completează acronimul valutei de bază astfel încât să fie respectate principiile enunţate la pct. 3), 9) şi 11);
Anexa nr.XI-1(continuare)
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 9. | Curs de schimb | Cursul valutar la care s-a efectuat tranzacţia, ţinând cont de ordinele de mărime ale cotaţiilor valutelor respective. Cursul valutar trebuie completat astfel încât o unitate monetară din valuta de bază să fie egală cu x unităţi din cealaltă valută tranzacţionată. |
| 10. | Suma1 | Suma tranzacţionată în valuta prevăzută la pct. 7). |
| 11. | Suma2 | Suma tranzacţionată în valuta prevăzută la pct. 8), astfel încât să se respecte relaţiile: (suma 1 * curs de schimb) trebuie să fie egală cu suma 2. |
| 12. | Tipul Operaţiei | Se completează cu următoarele simboluri: |
| 13. | Referinţa Swap | Cod pentru tranzacţiile ce identifică o operaţiune swap; este precedat de "S" pentru tranzacţia spot şi de "F" pentru tranzacţia forward. |
| 14. | Data Valutei | Data la care se face decontarea tranzacţiei. |
pentru tranzacţiile de tip valută-lei : (suma 1 * curs de schimb/multiplicator_faţă_de_RON) trebuie să fie egală cu suma 2;
pentru tranzacţiile de tip valută-valută :
–"S" - pentru operaţiuni spot;
–"F" - pentru operaţiuni forward;
–"W" - pentru operaţiuni swap;
–operaţiunile swap vor avea ataşat un cod care să permită identificarea în mod unic a tranzacţiilor componente ale acesteia;
–"A" - pentru alte tipuri de operaţiuni.
Anexa nr. XI-2
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor efectuate pe piaţa valutară interbancară*)
Tranzacţii efectuate cu alte entităţi raportoare şi cu Banca Naţională a României
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data de referinţă a raportării | Data la care se încheie tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Tipul tranzacţiei | Sensul termenilor de cumpărare/vânzare de valută este înţeles din punctul de vedere al instituţiei de credit care raportează: - "C" - pentru tranzacţiile de cumpărare de valută de la alte entităţi raportoare şi de la BNR; - "V" - pentru tranzacţiile de vânzare de valută către alte entităţi raportoare şi BNR. Completarea acestui câmp se referă la valuta din câmpul Valuta1. |
| 4. | Contrapartida tranzacţiei | Codul contrapartidei, conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 5. | Valuta1 | Codul valutei care se tranzacţionează, conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României: - pentru tranzacţiile contra monedei naţionale se completează acronimul valutei străine; - pentru tranzacţiile între valute străine se completează acronimul valutei de bază astfel încât să fie respectate principiile enunţate la pct. 3), 7) şi 9); Raportarea tranzacţiilor valută contra valută se realizează în funcţie de ordinea în care se cotează valutele respective, astfel: a) tranzacţiile în care participă EUR se vor cota în EUR; b) tranzacţiile în care participă USD (mai puţin cele dintre EUR şi USD) se vor cota în USD; c) pentru celelalte valute se vor respecta principiile prevăzute la punctele 3), 7) şi 9) în structura de raportare (alte entităţi raportoare şi BNR); d) pentru tranzacţiile care nu implică codurile EUR şi USD, codurile valutelor implicate într-o tranzacţie vor fi ordonate, între ele, alfabetic crescător. |
| 6. | Valuta2 | Codul celei de-a doua valute care se tranzacţionează, conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României. |
| 7. | Curs de schimb | Cursul valutar la care s-a efectuat tranzacţia, ţinând cont de ordinele de mărime ale cotaţiilor valutelor respective. Cursul valutar trebuie completat astfel încât o unitate monetară din valuta de bază să fie egală cu x unităţi din cealaltă valută tranzacţionată. |
Anexa nr.XI-2(continuare)
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 8. | Suma1 | Suma tranzacţionată în valuta prevăzută la pct. 5). |
| 9. | Suma2 | Suma tranzacţionată în valuta prevăzută la pct. 8), astfel încât să se respecte relaţiile: pentru tranzacţiile de tip valută-lei : (suma 1 * curs de schimb/multiplicator_faţă_de_RON) trebuie să fie egală cu suma 2; pentru tranzacţiile de tip valută-valută : (suma 1 * curs de schimb) trebuie să fie egală cu suma 2. |
| 10. | Tipul Operaţiei | Se completează cu următoarele simboluri: - "S" - pentru operaţiuni spot; - "F" - pentru operaţiuni forward; - "W" - pentru operaţiuni swap; - operaţiunile swap vor avea ataşat un cod care să permită identificarea în mod unic a tranzacţiilor componente ale acesteia; - "A" - pentru alte tipuri de operaţiuni. |
| 11. | Referinţa Swap | Cod pentru tranzacţiile ce identifica o operaţiune swap; este precedat de "S" pentru tranzacţia spot şi de "F" pentru tranzacţia forward. |
| 12. | Data Valutei | Data la care se face decontarea tranzacţiei. |
*)În cazul în care, într-o zi bancară nu s-au efectuat tranzacţii de vânzare/cumpărare de valută pe piaţa valutară interbancară, raportarea se va efectua prin transmiterea fişierelor goale (fără înregistrări).
Anexa nr. XI-3
STRUCTURA DE RAPORTARE
a operaţiunilor de atragere şi plasare de depozite pe piaţa monetară interbancară
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al depozitului | Număr unic de identificare al depozitului per raportare. |
| 4. | Contrapartida tranzacţiei | Codul contrapartidei, conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 5. | Data iniţială | Data constituirii depozitului. |
| 6. | Data finală | Data scadenţei depozitului. |
| 7. | Suma | Exprimată în RON. |
| 8. | Rata de dobândă | Sub formă de procent. |
| 9. | Tipul depozitului | Se completează cu următoarele simboluri: - „A” – activ - pentru depozit plasat la altă contrapartidă; - „P” – pasiv - pentru depozit atras de la altă contrapartidă. |
Anexa nr. XI-4
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor forward rate agreements (FRA)
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară următoare zilei în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al contractului | Număr unic de identificare al contractului per raportare. |
| 4. | Data raportării | Data la care se încheie contractul. |
| 5. | Suma noţională | Exprimată în RON; în cazul în care suma noţională a unui contract este variabilă, se raportează doar suma noţională convenită iniţial. |
| 6. | Data de la care începe calculul dobânzilor | Începutul perioadei de calcul a dobânzilor. |
| 7. | Data scadenţei contractului | Data la care se termină contractul (sfârşitul perioadei de calcul a dobânzilor). |
| 8. | Rata de dobândă fixă convenită | Sub formă de procent. |
| 9. | Rata de dobândă variabilă convenită | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M". |
| 10. | Marja aplicată ratei de dobândă variabile convenite | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0). |
| 11. | Tipul tranzacţiei | Contract forward rate agreement cumpărat/ contract forward rate agreement vândut. Termenii cumpărare/vânzare sunt interpretaţi din perspectiva entităţii raportoare. |
| 12. | Contrapartida tranzacţiei | Persoane juridice rezidente/persoane fizice rezidente/persoane juridice nerezidente (mai puţin instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente)/persoane fizice nerezidente/instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente/alte entităţi raportoare. |
Anexa nr. XI-5
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor swap pe rata dobânzii
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară următoare zilei în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al contractului | Număr unic de identificare al contractului per raportare. |
| 4. | Data raportării | Data la care se încheie contractul. |
| 5. | Suma noţională | Exprimată în RON; în cazul în care suma noţională a unui contract este variabilă, se raportează doar suma noţională convenită iniţial. |
| 6. | Data de la care începe să se deruleze contractul | Data de intrare în vigoare a contractului. |
| 7. | Data scadenţei contractului | Data la care se termină contractul. |
| 8. | Perioada pentru care se calculează dobânda | Frecvenţa de actualizare a ratei de dobândă variabilă (exprimată în număr de zile). |
| 9. | Tipul ratei dobânzii de încasat | Fixă/variabilă. |
| 10. | Rata de dobândă fixă convenită de încasat | Sub formă de procent; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este fixă. |
| 11. | Rata de dobândă variabilă convenită de încasat | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M"; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este variabilă. |
| 12. | Marja aplicată ratei de dobândă variabile de încasat | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0); se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este variabilă. |
| 13. | Tipul ratei dobânzii de plătit | Fixă/variabilă. |
| 14. | Rata de dobândă fixă convenită de plătit | Sub formă de procent; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este fixă. |
| 15. | Rata de dobândă variabilă convenită de plătit | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M"; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este variabilă. |
| 16. | Marja aplicată ratei de dobândă variabile de plătit | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0); se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este variabilă. |
| 17. | Tipul tranzacţiei | Contract swap pe rata dobânzii cumpărat/contract swap pe rata dobânzii vândut. Termenii cumpărare/vânzare sunt interpretaţi din perspectiva entităţii raportoare. |
| 18. | Contrapartida tranzacţiei | Persoane juridice rezidente/persoane fizice rezidente/persoane juridice nerezidente (mai puţin instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente)/persoane fizice nerezidente/instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente/alte entităţi raportoare. |
Anexa nr. XI-6
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor cu opţiuni pe rata dobânzii
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară următoare zilei în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al contractului | Număr unic de identificare al contractului per raportare. |
| 4. | Data raportării | Data la care se încheie contractul. |
| 5. | Suma noţională | Exprimată în RON; în cazul în care suma noţională a unui contract este variabilă, se raportează doar suma noţională convenită iniţial. |
| 6. | Tipul opţiunii | European/American; nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 7. | Data de la care începe să se deruleze contractul | Data de intrare în vigoare a contractului. |
| 8. | Data scadenţei contractului | Data la care se termină contractul. |
| 9. | Perioada pentru care se calculează dobânda | Frecvenţa de actualizare a ratei de dobândă variabilă exprimată în număr de zile); nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 10. | Preţul de exercitare (rata de dobândă fixă convenită) | Sub formă de procent; nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 11. | Rata de dobândă variabilă convenită | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M"; nu se transmite la contractele de tip ALTELE |
| 12. | Marja aplicată ratei de dobândă variabile | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0); nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 13. | Prima | Plata efectuată de cumpărător la încheierea contractului (exprimată în RON). |
| 14. | Tipul tranzacţiei | Cumpărare/vânzare. Termenii cumpărare/vânzare sunt interpretaţi din perspectiva entităţii raportoare. |
| 15. | Tipul contractului | CAP/FLOOR/ALTELE. |
| 16. | Contrapartida tranzacţiei | Persoane juridice rezidente/persoane fizice rezidente/persoane juridice nerezidente (mai puţin instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente)/persoane fizice nerezidente/instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente/alte entităţi raportoare. |
Anexa nr. XI-7
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor cu opţiuni având ca suport cursul de schimb al monedei naţionale*)
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară următoare zilei în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al contractului | Număr unic de identificare al contractului per raportare. |
| 4. | Data raportării | Data la care se încheie contractul. |
| 5. | Suma reprezentând obiectul contractului | Suma din contract, în unităţi devize. |
| 6. | Acronimul valutei care se tranzacţionează | Conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României. |
| 7. | Tipul opţiunii | European/American; nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 8. | Data de la care începe să se deruleze contractul | Data de intrare în vigoare a contractului. |
| 9. | Data scadenţei contractului | Data la care se termină contractul. |
| 10. | Preţul de exercitare | Cursul de schimb RON convenit; nu se transmite la contractele de tip ALTELE. |
| 11. | Prima | Plata efectuată de cumpărător la încheierea contractului (procent din suma ce face obiectul contractului). |
| 12. | Tipul tranzacţiei | Cumpărare/vânzare. Termenii cumpărare/vânzare sunt interpretaţi din perspectiva entităţii raportoare. |
| 13. | Tipul contractului | CALL - opţiune de cumpărare/PUT – opţiune de vânzare/ALTELE. |
| 14. | Contrapartida tranzacţiei | Persoane juridice rezidente/persoane fizice rezidente/persoane juridice nerezidente (mai puţin instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente)/persoane fizice nerezidente/instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente/alte entităţi raportoare. |
*)Tranzacţiile aferente exercitării opţiunilor nu fac obiectul prezentei raportări, acestea urmând a fi raportate în conformitate cu prevederile Anexei nr. VIII-1 şi/sau Anexei nr. VIII-2.
Anexa nr.XI-7(continuare)
| 15. | Denumirea contrapartidei tranzacţiei | pentru alte entităţi raportoare - codul prevăzut în lista furnizată de către direcţia de specialitate din cadrul Băncii Naţionale a României; pentru persoane juridice şi alte entităţi - denumirea acestora aşa cum rezultă din certificatul de înregistrare emis de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, din certificatul emis de Registrul Naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial, sau din orice act de înregistrare la organele abilitate, după caz, pentru rezidenţi, ori aşa cum rezultă din documentul de înregistrare la organele abilitate din ţara de origine, în cazul nerezidenţilor; pentru persoane fizice - numele şi prenumele, aşa cum rezultă din documentul de identitate. |
Anexa nr.XI-8
STRUCTURA DE RAPORTARE
a tranzacţiilor swap valutar pe rata dobânzii
| Nr. crt. | Informaţii solicitate | Detalii |
|---|---|---|
| 1. | Data la care se face transmiterea informaţiilor | Ziua bancară următoare zilei în care se efectuează tranzacţia. |
| 2. | Codul entităţii raportoare | Conform nomenclatorului transmis de Banca Naţională a României. |
| 3. | Numărul de ordine al contractului | Număr unic de identificare al contractului per raportare. |
| 4. | Data raportării | Data la care se încheie contractul. |
| 5. | Suma 1 - în RON sau unităţi devize | Suma pentru care se calculează dobânda încasată. |
| 6. | Acronimul valutei pentru suma 1 | Conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României. |
| 7. | Suma 2 - în RON sau unităţi devize | Suma pentru care se calculează dobânda plătită. |
| 8. | Acronimul valutei pentru suma 2 | Conform nomenclatorului de valute transmis de Banca Naţională a României. |
| 9. | Data de la care începe să se deruleze contractul | Data de intrare în vigoare a contractului. |
| 10. | Data scadenţei contractului | Data la care se termină contractul. |
| 11. | Perioada pentru care se calculează dobânda | Frecvenţa de actualizare a ratei de dobândă variabilă (exprimată în număr de zile). |
| 12. | Tipul ratei dobânzii de încasat | Fixă/variabilă. |
| 13. | Rata de dobândă fixă convenită de încasat | Sub formă de procent; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este fixă. |
| 14. | Rata de dobândă variabilă convenită de încasat | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M"; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este variabilă. |
| 15. | Marja ratei de dobândă variabilă convenită de încasat | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0); se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de încasat este variabilă. |
| 16. | Tipul ratei de dobândă de plătit | Fixă/variabilă. |
| 17. | Rata de dobândă fixă convenită de plătit | Sub formă de procent; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este fixă. |
| 18. | Rata de dobândă variabilă convenită de plătit | Conţine codificări de tipul "ROBOR3M"; se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este variabilă. |
| 19. | Marja aplicată ratei de dobândă variabilă convenită de plătit | Sub formă de puncte procentuale (poate fi şi 0); se transmite doar dacă tipul ratei dobânzii de plătit este variabilă. |
| 20. | Cursul de schimb RON convenit | Cursul de schimb stabilit în contract. |
Anexa nr.XI-8(continuare)
| 21. | Tipul tranzacţiei | contract swap valutar pe rata dobânzii cumpărat care implică şi transferul efectiv al sumelor; contract swap valutar pe rata dobânzii vândut care implică şi transferul efectiv al sumelor; contract swap valutar pe rata dobânzii cumpărat care nu implică şi transferul efectiv al sumelor; contract swap valutar pe rata dobânzii vândut care nu implică şi transferul efectiv al sumelor. Termenii cumpărare/vânzare sunt interpretaţi din perspectiva entităţii raportoare. |
| 22. | Categoria din care face parte contrapartida tranzacţiei | Persoane juridice rezidente/persoane fizice rezidente/persoane juridice nerezidente (mai puţin instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente)/persoane fizice nerezidente/instituţii financiare nebancare şi instituţii de credit nerezidente/alte entităţi raportoare. |
| 23. | Denumirea contrapartidei tranzacţiei | pentru alte entităţi raportoare - codul prevăzut în lista furnizată de către direcţia de specialitate din cadrul Băncii Naţionale a României; pentru persoane juridice şi alte entităţi - denumirea acestora aşa cum rezultă din certificatul de înregistrare emis de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, din certificatul emis de Registrul Naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial, sau din orice act de înregistrare la organele abilitate, după caz, pentru rezidenţi, ori aşa cum rezultă din documentul de înregistrare la organele abilitate din ţara de origine, în cazul nerezidenţilor; pentru persoane fizice - numele şi prenumele, aşa cum rezultă din documentul de identitate. |
ANEXA XII.1
STRUCTURA GENERALĂ A STATISTICILOR REFERITOARE LA PLĂȚI
1.Tabelele 1, 2, 3, 4, 5, 6 și 9 trebuie raportate de prestatorii de servicii de plată (PSP), în timp ce tabelele 7 și 8 trebuie raportate de operatorii de sisteme de plăți (OSP).
| Tabel | Descrierea conținutului principal |
|---|---|
| Tabelul 1: Instituții care oferă servicii de plată pentru instituțiile financiare nemonetare (non- IFM) | Defalcări care indică numărul de depozite overnight, numărul de conturi de plăți, numărul de conturi de monedă electronică și soldul mijloacelor de stocare a monedei electronice , pe instituții de credit, instituții emitente de monedă electronică, instituții de plată și alți prestatori de servicii de plată (PSP) și emitenți de monedă electronică. Sunt incluse defalcări care indică numărul de clienți ai prestatorilor de servicii de informare cu privire la conturi (PSIC) și numărul de conturi accesate de PSIC. Numărul de conturi accesate de PSIC este raportat de PSPAC, în timp ce PSIC raportează numărul clienților săi. |
| Tabelul 2: Cardurile și funcțiile cardurilor | Număr de carduri emise de PSP rezidenți în țară. Datele privind cardurile sunt structurate pe funcția cardului și, în cadrul funcției cardului, cu o defalcare pe schema de plată cu card și tipul utilizatorului cardului. |
| Tabelul 3: Terminale furnizate de PSP rezidenți care acceptă carduri | Număr de terminale furnizate de PSP rezidenți în țară. Datele privind terminalele disting între ghișeul automat de bancă (ATM), terminale POS și terminale pentru carduri cu funcție de monedă electronică, precum și între funcțiile terminalelor. |
| Tabelul 4a: Operațiuni de plată care implică non-IFM | Numărul și valoarea operațiunilor de plată trimise și primite de non-IFM prin PSP rezidenți în țară, defalcate pe operațiuni de plată la distanță și operațiuni de plată la locul de vânzare. Operațiunile de plată sunt compilate pe serviciu de plată, canal de inițiere și în cadrul schemelor de plată cu o defalcare între aplicarea autentificării stricte a clienților (strong customer authentication) (SCA) și aplicarea autentificării fără SCA a clienților (non-strong customer authentication) (non-SCA). Operațiunile de plată pentru care nu s-a aplicat autentificarea strictă a clienților sunt segregate pe motivele neaplicării acesteia. |
| Tabelul 5a: Operațiuni de plată frauduloase care implică non- IFM | Numărul și valoarea operațiunilor de plată frauduloase trimise și primite de non-IFM prin PSP rezidenți în țară. Operațiunile de plată sunt compilate pe serviciu de plată, canal de inițiere și în cadrul schemelor de plăți cu o defalcare în funcție de originea fraudei și o defalcare între aplicarea autentificării stricte a clienților (SCA) și neaplicarea autentificării stricte a clienților (non-SCA). Operațiunile de plată pentru care nu s-a aplicat autentificarea strictă a clienților sunt segregate pe motivele neaplicării acesteia. |
| Tabelul 6: Operațiuni de plată pe tip de terminal care implică non- IFM | Numărul și valoarea operațiuniilor de plată trimise de non-IFM prin PSP. Operațiunile se compilează pe tip de terminal implicat, cu o defalcare geografică. Sunt incluse, de asemenea, numărul și valoarea retragerilor de numerar și a depunerilor de numerar over-the-counter (OTC), precum și numărul și valoarea avansurilor în numerar efectuate la terminalele POS. |
| Tabelul 7: Participarea la sistemele de plăți selectate | Numărul de participanți la fiecare sistem de plăți situat în țară, distingând între participanți direcți și indirecți, iar în cadrul participanților direcți cu defalcare pe tip de instituție. |
| Tabelul 8: Plăți procesate prin sistemele de plăți selectate | Numărul și valoarea operațiunilor de plată procesate de fiecare sistem de plăți situat în țară, pe serviciu de plată și cu defalcare geografică |
| Tabelul 9: Raportarea trimestrială a operațiunilor de plată care implică non-IFM | Numărul și valoarea operațiunilor de plată trimise de non-IFM. Operațiunile sunt compilate pe serviciu de plată și canal de inițiere. Operațiunilor de plată cu cardul sunt defalcate în continuare pe codul categoriei comerciantului (MCC). |
Datele de tip stoc, incluse în tabelele 1, 2, 3 și 7, se referă la sfârșitul perioadei, respectiv în ultima zi lucrătoare a perioadei de referință. Indicatorii privind soldul valorii înregistrate pe mijloacele de stocare a monedei electronice emise sunt compilați în lei și se referă la mijloace de stocare a plăților denominate în toate monedele.
Datele de tip flux, incluse în tabelele 4, 5, 6, 8 și 9, se referă la operațiunile de plată realizate în întreaga perioadă, respectiv totalul pentru perioada de referință. Indicatorii privind valoarea operațiunilor de plată sunt compilați în lei și se referă la operațiunile de plată denominate în toate monedele.
Unitățile de observare statistică cu obligații de raportare cuprind PSP și OSP.
PSP sunt instituții constituite și situate pe teritoriul în cauză, inclusiv filialele societăților-mamă situate în afara teritoriului în cauză, și sucursalele instituțiilor care au sediul principal în afara teritoriului în cauză.
Filialele sunt entități constituite separat al căror capital social este deținut în majoritate sau în totalitate de altă entitate.
Sucursalele sunt entități neconstituite ca societate, fără personalitate juridică proprie, deținute în întregime de societatea-mamă.
În scopuri statistice, se aplică următoarele principii pentru consolidarea PSP la nivel național:
În cazul în care o societate-mamă și filialele sale sunt PSP situate pe același teritoriu național, societatea-mamă este autorizată să consolideze datele referitoare la activitatea filialelor în aceeași declarație statistică. Acest lucru este aplicabil numai în cazul în care societatea-mamă și filialele sale sunt clasificate ca fiind același tip de PSP.
În cazul în care o instituție are sucursale situate pe teritoriul altor state membre, sediul social sau principal situat într-un anumit stat membru consideră aceste sucursale drept rezidenți în alte state membre. Pe de altă parte, o sucursală situată într-un anumit stat membru consideră sediul social sau principal sau alte sucursale ale aceleiași instituții situate pe teritoriul altor state membre din drept rezidenți ai altor state membre.
Dacă o instituție are sucursale situate în afara teritoriului statelor membre, sediul social sau principal situat într-un anumit stat membru consideră aceste sucursale drept rezidenți ai restului lumii. Pe de altă parte, o sucursală situată într-un anumit stat membru consideră sediul social sau principal sau alte sucursale ale aceleiași instituții situate în afara statelor membre drept rezidenți ai restului lumii.
În scopuri statistice, consolidarea transfrontalieră a PSP nu este permisă.
În cazul în care un OSP este responsabil pentru mai multe sisteme de plăți situate în același teritoriu național, statisticile pentru fiecare sistem de plăți sunt raportate separat.
Instituțiile situate în centrele financiare offshore sunt considerate în scopuri statistice ca fiind rezidenți ai teritoriilor în care sunt situate aceste centre.
În cazul în care un „card cu funcție de plată (cu excepția cardurilor doar cu funcție de monedă electronică)” oferă mai multe funcții, acesta este luat în considerare în fiecare subcategorie aplicabilă. Prin urmare, numărul total de carduri cu funcție de plată poate fi mai mic decât suma subcategoriilor. Pentru a evita dubla numărare, subcategoriile nu ar trebui însumate.
În cadrul fiecărei funcții de plată (și anume de debit, de debit amânat și de credit), instrumentele de plată cu cardul sunt defalcate în funcție de schema de plată cu cardul (SPC) în cadrul căreia sunt emise. Instrumentele de plată cu cardul coetichetate sunt luate în considerare în cadrul fiecărei scheme aplicabile. Prin urmare, numărul total al instrumentelor de plată cu cardul pe funcție de plată poate fi mai mic decât suma acestor carduri pe SPC. Pentru a evita dubla numărare, cardurile pe SPC nu ar trebui însumate.
Un „card cu funcție de debit amânat” este raportat drept „card de credit” dacă funcția specifică de „debit amânat” nu poate fi identificată. Aceeași logică se aplică raportării operațiunilor cu un card de debit amânat.
Un „card cu funcție de monedă electronică” poate fi un „card pe care moneda electronică poate fi stocată direct” sau un „card care oferă acces la moneda electronică stocată în conturi de monedă electronică”. Prin urmare, numărul total de carduri cu funcție de monedă electronică este suma celor două subcategorii.
Numărul total de carduri emise de PSP rezidenți este declarat separat în „numărul total de carduri (indiferent de numărul de funcții de pe card)”. Acest indicator nu este neapărat suma „cardurilor cu funcție de numerar”, „cardurilor cu funcție de plată” și a „cardurilor cu funcție de monedă electronică”, întrucât aceste categorii nu se exclud reciproc.
Indicatorul „card cu funcții combinate de debit, de numerar și de monedă electronică” se referă la un card emis de un PSP și care are funcții combinate de debit, de numerar și de monedă electronică. În plus, se raportează în fiecare dintre subcategoriile:
carduri de debit;
carduri cu funcție de numerar;
carduri cu funcție de monedă electronică.
Cardul cu funcții combinate se raportează în fiecare din subcategoriile relevante.
Cardurile sunt înregistrate la nivelul emitenților de carduri, indiferent de rezidența deținătorului cardului sau de locația contului atașat cardului.
Fiecare țară raportează numărul de carduri care au fost emise de PSP rezidenți în țara respectivă.
Cardurile în circulație sunt incluse indiferent când sunt emise sau dacă au fost folosite.
Cardurile emise de scheme de plată cu carduri, respectiv schemele cu trei sau patru părți, sunt incluse.
Cardurile expirate sau retrase nu sunt incluse.
Cardurile emise de comercianți, respectiv cardurile de comerciant, nu sunt incluse, cu excepția cazului în care au fost emise în colaborare cu un PSP, respectiv sunt co-branded.
Sunt raportate toate terminalele fizice la care operațiunile de plată sunt acceptate de PSP rezidenți, inclusiv toate terminalele situate în țara raportoare și terminalele situate în afara țării raportoare.
Terminalele la care operațiunile de plată sunt acceptate de sucursalele și/sau filialele PSP situate în străinătate nu sunt raportate de societatea-mamă PSP, ci chiar de sucursale și/sau filiale, în respectivele state.
Fiecare terminal este luat în considerare în mod individual, chiar dacă există mai multe terminale de același tip în aceeași incintă a comerciantului.
În cazul în care un ATM oferă mai multe funcții, acesta este luat în considerare în fiecare subcategorie aplicabilă. Prin urmare, numărul total de ATM poate fi mai mic decât suma subcategoriilor. Pentru a evita dubla numărare, subcategoriile nu ar trebui însumate.
Terminalele POS sunt defalcate în: „terminale EFTPOS” și, în cadrul acestei defalcări, sunt defalcate în terminale „care acceptă operațiuni contactless” și terminale „care acceptă operațiuni cu carduri cu funcție de monedă electronică”. Aceste subcategorii nu ar trebui însumate, deoarece nu se exclud reciproc.
În cazul în care un terminal pentru carduri cu funcție de monedă electronică oferă mai multe funcții, acesta este luat în considerare în fiecare subcategorie aplicabilă. Prin urmare, numărul total de terminale pentru carduri cu funcție de monedă electronică poate fi mai mic decât suma subcategoriilor. Pentru a evita dubla numărare, subcategoriile nu ar trebui însumate.
Operațiunile de plată sunt inițiate de non-IFM către orice contraparte sau de către PSP, în cazul în care contrapartea este o non-IFM. Acestea includ:
operațiuni de plată care au loc între două conturi deschise la PSP diferiți și care sunt executate cu utilizarea unui intermediar, respectiv atunci când plățile sunt trimise altui PSP sau unui sistem de plăți; și
operațiuni de plată care au loc între două conturi deschise la același PSP, de exemplu, operațiuni „on- us”, operațiunea fiind decontată chiar în conturile PSP sau cu utilizarea unui intermediar, respectiv alt PSP sau sistem de plăți.
Operațiunile de plată inițiate de un PSP rezident și executate cu un ordin specific, respectiv cu utilizarea unui instrument de plată, sunt incluse ca „operațiuni de plată care implică non-IFM”.
Transferurile de fonduri între conturi pe același nume, precum și între tipuri diferite de conturi, sunt incluse în funcție de serviciul de plată utilizat. Transferurile între diferitele tipuri de conturi includ, de exemplu, transferuri dintr-un depozit transferabil într-un cont care deține un depozit netransferabil.
În raport cu operațiunile de plată colective, este luată în considerare fiecare operațiune de plată individuală.
Sunt incluse operațiunile de plată denominate în monedă străină.
Raportarea separată pentru operațiunile de plată la distanță și cele care nu sunt inițiate la distanță este indicată atunci când este necesar.
Operațiunile de plată inițiate de un PSP rezident și executate fără un ordin specific, respectiv fără utilizarea unui serviciu de plată prevăzut art. 7 alin. (1) din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru
modificarea unor acte normative, prin simpla înregistrare contabilă în contul unei non-IFM, sunt incluse în „alte servicii (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative) .
Operațiunile de plată sunt raportate defalcate pe serviciul de plată utilizat și pe sistemul de procesare a operațiunii.
Operațiunile de plată transfrontaliere
În cazul operațiunii de plată trimise, operațiunea se consideră operațiune transfrontalieră trimisă în țara în care este inițiată operațiunea.
În cazul operațiunii de plată primite, operațiunea se consideră operațiune transfrontalieră primită în țara în care este primită operațiunea.
Pentru operațiunile de plată cu cardul transfrontaliere, reședința contrapărții și locația POS sunt raportate împreună. Pentru operațiunile de plată cu cardul inițiate la distanță, operațiunile de plată trimise sunt raportate pentru identificarea țării PSP destinatar și a țării în care se află punctul de vânzare. Pentru operațiunile de plată cu cardul care nu sunt inițiate la distanță, operațiunile de plată trimise sunt raportate pentru identificarea țării PSP destinatar și a țării în care se află terminalul fizic. Operațiunile de plată primite inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării PSP expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare. Operațiunile de plată primite care nu sunt inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării PSP expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare fizic.
Diferența dintre operațiunile transfrontaliere trimise și operațiunile transfrontaliere primite arată intrările și ieșirile nete de operațiunile în și din țara raportoare.
Fluxul fondurilor
Direcția fluxului fondurilor depinde de serviciul de plată și de canalul de inițiere utilizat:
pentru transferurile de credit, remiterile de bani, plățile cu monedă electronică și operațiunile similare în cazul în care plătitorul inițiază operațiunea, participantul expeditor este și expeditorul fondurilor, iar participantul destinatar este beneficiarul fondurilor;
pentru debitările directe, cecuri, plățile cu monedă electronică și operațiunile similare în cazul în care beneficiarul plății inițiază operațiunea, participantul expeditor este beneficiarul fondurilor, iar participantul destinatar este expeditorul fondurilor;
în cazul operațiunilor de plată cu cardul, deși beneficiarul plății inițiază operațiunea, tratamentul aplicat în cadrul prezentului regulament corespunde celui în care plătitorul inițiază operațiunea.
Total operațiuni de plată
Indicatorul „total operațiuni de plată care implică non-IFM (trimise)” este suma celor opt subcategorii care se exclud reciproc: „transferuri credit (trimise)”, „debitări directe (trimise)”, „operațiuni de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți”, „retrageri de numerar utilizând instrumente de plată cu cardul”, „operațiuni de plată cu monedă electronică (trimise)”, „cecuri (transmise)”, „remiteri de bani (trimise)” și „alte servicii de plată (trimise)”. Indicatorul „total operațiuni de plată care implică non-IFM (primite)”este suma celor șapte subcategorii care se exclud reciproc:
„transferuri credit (primite)”, „debitări directe (primite)”, „operațiuni de plată cu cardul acceptate de PSP rezidenți”, „operațiuni de plată cu monedă electronică (primite)”, „cecuri (primite)”, „remiteri de bani (primite)” și „alte servicii de plată (primite)”.
Transferuri credit
Fiecare operațiune este alocată unei singure subcategorii, respectiv „inițiate pe suport de hârtie”, „inițiate electronic” sau „altele”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de transferuri credit este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a transferurilor credit.
Transferurile credit inițiate de prestatorii de servicii de inițiere a plății (PSIP) sunt alocate suplimentar și sub-categoriei „inițiate de PSIP”. Această subcategorie nu contribuie însă la numărul total sau la valoarea totală a transferurilor credit.
Transferurile credit raportate la „inițiate electronic” sunt împărțite în continuare în „inițiate în fișier/pachet de instrucțiuni” sau „inițiate sub forma unei plăți singulare”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de transferuri credit inițiate electronic este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a transferurilor credit inițiate electronic.
Transferurile credit raportate în secțiunea „inițiate sub forma unei plăți singulare” sunt defalcate în continuare pe „ATM sau alt terminal PSP”, „soluție de plată prin dispozitive mobile” și „transferuri credit prin online banking”. „ATM sau alt terminal PSP” include numai transferurile credit care nu sunt inițiate de la distanță, în timp ce „soluție de plată prin dispozitive mobile” și „transferuri credit prin online banking” includ numai transferurile credit inițiate de la distanță. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de transferuri credit este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a transferurilor credit.
„Plățile în cadrul comerțului electronic” sunt o subcategorie de „transferuri credit prin online banking”.
„Soluția de plată prin dispozitive mobile P2P” este o subcategorie de „soluție de plată prin dispozitive mobile”.
Operațiunile care implică numerar la unul sau ambele capete ale operațiunii de plată și care utilizează un serviciu de plată de transfer credit sunt incluse, de asemenea, ca transferuri credit.
Sunt incluse și transferurile credit utilizate pentru decontarea soldurilor rezultate în urma executării operațiunilor inițiate prin carduri de credit, de debit sau cu debit amânat.
Transferurile credit includ toate transferurile credit din Zona unică de plăți în euro (SEPA), precum și operațiunile non-SEPA. Transferurile de credit inițiate electronic sunt raportate separat pentru fiecare schemă.
Transferurile de credit inițiate electronic sunt în continuare împărțite în transferuri de credit inițiate la distanță și transferuri de credit care nu sunt inițiate la distanță. În cadrul acestor defalcări, operațiunile sunt raportate în funcție de schemă și pentru fiecare schemă sunt defalcate în continuare pe canal de verificare, și anume „autentificate cu SCA” sau „autentificate fără SCA”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de transferuri credit prin sistemul de transfer credit este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii a operațiunilor.
În cazul operațiunilor autentificate fără SCA, sunt raportate motivele autentificării fără SCA (și anume,
„valoare scăzută”, „valoare scăzută inițiată contactless”, „plăți între conturi proprii”, „beneficiari agreați”,
„operațiune recurentă”, „terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării”, „procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor” și „analiza de risc a operațiunilor”). În cazurile în care s-ar putea aplica mai mult de o excepție, excepția care a fost aplicată este cea care ar trebui să fie raportată. Subcategoriile se exclud reciproc. Același principiu se aplică valorii operațiunilor. Cu toate acestea, motivele pentru autentificare fără nu sunt raportate defalcat în funcție de schema de plată, ci sunt defalcate numai în funcție de transferurile credit inițiate de la distanță și neinițiate de la distanță.
Numărul de operațiuni defalcat pe sisteme de transfer credit este egal cu numărul total al transferurilor credit inițiate electronic. Operațiunile sunt raportate separat pentru fiecare schemă, națională și internațională (de exemplu, schema de transfer de credit SEPA sau schema de transfer de credit instant SEPA). Același principiu se aplică valorii transferurilor credit.
Subcategoriile „inițiate în fișier/pachet de instrucțiuni”, „inițiate sub forma unei plăți singulare” și „altele” cuprind toate operațiunile SEPA și non-SEPA.
Operațiunile naționale trimise, operațiunile transfrontaliere trimise, operațiunile naționale primite și operațiunile transfrontaliere primite cuprind atât operațiuni SEPA, cât și operațiuni non-SEPA.
Plățile în numerar într-un cont care utilizează un formular bancar nu sunt incluse la transferuri credit.
Debitări directe
Sunt incluse atât operațiunile unice de debitare directă, cât și cele periodice. În cazul debitărilor directe periodice, fiecare plată individuală este luată în considerare ca o operațiune.
Sunt incluse debitările directe utilizate pentru decontarea soldurilor care rezultă din operațiuni inițiate prin carduri de credit, de debit sau cu debit amânat, acestea fiind plăți separate de la deținătorul cardului la emitentul cardului.
Debitările directe sunt împărțite în continuare în „inițiate în fișier/pachet de instrucțiuni” sau „inițiate sub forma unei plăți singulare”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de debitări directe este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a debitărilor directe.
Subcategoriile „inițiate în fișier/ pachet de instrucțiuni” și „inițiate sub forma unei plăți singulare” cuprind toate operațiunile SEPA și non-SEPA.
Operațiunile de debitare directă sunt defalcate în continuare în „consimțământ acordat prin intermediul unui mandat electronic” și „consimțământ acordat sub alte forme”. Subcategoriile se exclud reciproc. Suma lor este egală cu numărul total de debitări directe. Același principiu se aplică valorii debitărilor directe.
În cadrul fiecărui canal utilizat pentru acordarea consimțământului, operațiunile sunt raportate pentru fiecare schemă, națională și internațională (de exemplu, schema SEPA de debitare directă de bază (SEPA direct debit Core scheme) și schema SEPA de debitare directă între întreprinderi (SEPA direct debit Business to Business scheme), în mod separat.
Plățile în numerar dintr-un cont care utilizează un formular bancar nu sunt incluse la debitări directe.
Operațiuni de plată cu cardul
Sunt raportate operațiunile de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți sau acceptate de PSP rezidenți (cu excepția cardurilor având doar funcția de monedă electronică), indiferent de locația mărcii de plată sub care s-a efectuat operațiunea de plată cu cardul.
Operațiunile de plată cu cardul trimise sunt raportate de PSP emitent, în timp ce operațiunile de plată cu cardul primite sunt raportate de PSP acceptant.
„Operațiunile de plată care implică non-IFM” includ de asemenea date privind operațiunile de plată cu cardul la puncte de vânzare virtuale, de exemplu, prin internet sau telefon.
Operațiunile de plată cu cardul sunt, de asemenea, împărțite în: „inițiate electronic” și „inițiate neelectronic”. Întrucât canalele de inițiere se exclud reciproc, numărul total de operațiuni de plată cu cardul este suma canalelor de inițiere. Același principiu se aplică valorii totale a operațiunilor de plată cu cardul.
„Inițiate electronic” sunt defalcate în continuare în „soluții de plată prin dispozitive mobile”, „inițiate la un EFTPOS fizic”, „inițiate la un ATM” și „altele”. „Inițiate la un EFTPOS fizic” și „inițiate la un ATM” includ numai operațiunile de plată cu cardul care nu au fost inițiate de la distanță, în timp ce „soluții de plată prin dispozitive mobile” includ doar operațiunile de plată cu cardul inițiate de la distanță. Defalcarea
„altele” poate include fie operațiuni de plată cu cardul inițiate la distanță, fie operațiuni de plată cu cardul care nu sunt inițiate la distanță. Sub-canalele se exclud reciproc. Același principiu se aplică valorii totale a operațiunilor de plată cu cardul „inițiate electronic”.
Operațiunile de plată cu cardul care nu sunt inițiate electronic și cele inițiate electronic sunt defalcate în continuare între canalele de inițiere aflate sau nu la distanță și în cadrul fiecăruia, pentru operațiunile de plată cu cardul inițiate electronic, numărul de operațiuni de plată cu cardul ar trebui raportat pentru fiecare schemă de plată cu cardul (SPC) națională și internațională (de exemplu, VISA sau MasterCard), în mod separat. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
În cadrul fiecărei SPC, operațiunile sunt defalcate pe funcție de card (și anume, de debit, cu debit amânat și de credit) și pe „autentificat prin SCA” și „autentificate fără SCA”. Numărul total al operațiunilor de plată cu cardul „procesate în funcție de schema de plată cu cardul” este suma diferitelor funcții ale cardului, care se exclud reciproc, sumă care este, de asemenea, egală cu suma operațiunilor respective autentificate cu SCA și fără SCA. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Numărul de operațiunii trimise defalcat în funcție de SPC este egal cu numărul total de operațiunii de plată cu cardul emise de PSP rezidenți și inițiate pe cale electronică. Același principiu se aplică valorii operațiunilor și operațiunilor de plată cu cardul acceptate de PSP rezidenți (primite).
În cazul operațiunilor autentificate fără SCA, sunt raportate motivele autentificării fără SCA (și anume,
„valoare scăzută”, „valoare scăzută inițiată contactless”, „beneficiari agreați”, „operațiuni periodice”,
„terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării”, „procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor”, „analiza de risc a operațiunilor”, „operațiuni inițiate de comerciant ” și
„altele”). În cazurile în care s-ar putea aplica mai mult de o excepție, excepția care a fost aplicată este cea care ar trebui să fie raportată. Motivele pentru non-SCA se exclud reciproc. Același principiu se aplică valorii operațiunilor. Cu toate acestea, raportarea motivelor pentru utilizarea non- SCA nu se face defalcat în funcție de SPC, ci doar în funcție de inițierea sau nu la distanță în mod electronic a plăților cu cardul.
Operațiunile de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți care au doar funcția de monedă electronică nu sunt incluse.
Retrageri de numerar utilizând instrumente de plată cu cardul (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică)
Retragerile de numerar utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) și raportate de emitentul cardului sunt incluse în această categorie.
Numărul de retrageri ar trebui raportat pentru fiecare SPC, națională și internațională (de exemplu, VISA sau MasterCard), în mod separat. Fiecare SPC este în continuare defalcată pe funcție de card (și anume de debit, de debit amânat și de credit). Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Operațiuni de plată cu monedă electronică
Fiecare operațiune se alocă unei singure subcategorii, respectiv „cu carduri pe care moneda electronică poate fi stocată direct” sau „cu conturi de monedă electronică”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de operațiuni de plată cu monedă electronică este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a operațiunilor de plată cu monedă electronică.
Fiecare operațiune alocată subcategoriei „cu conturi de monedă electronică” este alocată suplimentar doar uneia dintre subcategoriile „accesată printr-un card”, „soluție de plată prin dispozitive mobile” și „altele”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de operațiuni de plată cu monedă electronică „cu conturi de monedă electronică” este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a operațiunilor de plată cu monedă electronică.
„Soluția de plată prin dispozitive mobile P2P” este o subcategorie de „soluție de plată prin dispozitive mobile”.
Operațiunile de plată cu monedă electronică sunt defalcate în funcție de canale de inițiere aflate sau nu la distanță și în cadrul fiecărei categorii pe „autentificate cu SCA” și „autentificate fără SCA”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de „operațiuni de plată cu monedă electronică” este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Operațiunile raportate în rubrica „autentificate prin non-SCA” sunt defalcate în continuare în funcție de motivele pentru non-SCA (și anume, „valoare scăzută”, „valoare scăzută inițiată contactless”, „beneficiari agreați”, „operațiuni periodice”, „terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării”,
„utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor”, „plăți între conturi proprii”,
„analiza de risc a operațiunilor”, „operațiuni inițiate de comerciant” și „altele”). În cazurile în care s-ar putea aplica mai mult de o excepție, excepția care a fost aplicată este cea care ar trebui să fie raportată. Întrucât motivele pentru non-SCA se exclud reciproc, numărul total de „autentificate prin non-SCA” este suma acestor motive. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Cecuri
Se raportează cecurile trimise și primite. Cecurile trimise sunt raportate de PSP al beneficiarului plății, iar cecurile primite sunt raportate de PSP al plătitorului.
Sunt incluse retragerile de numerar cu cecuri.
Retragerile de numerar care utilizează formulare bancare nu sunt incluse.
Cecurile emise, dar care nu sunt prezentate în vederea compensării nu sunt incluse.
Remiteri de bani
Remiterile de bani trimise sunt raportate de PSP al plătitorului, iar remiterile de bani primite sunt raportate de PSP al beneficiarului plății.
Operațiunile care sunt legate de contul de plată al plătitorului sau al beneficiarului plății sunt excluse de la remiterile de bani. Astfel de operațiuni sunt raportate în cadrul instrumentului de plată utilizat respectiv.
Alte servicii de plată
Se raportează operațiunile trimise și primite.
Include operațiunile care utilizează serviciile de plată enumerate în art. 7 alin. (1) din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative, dar care nu pot fi atribuite niciunui alt serviciu de plată inclus în prezentul regulament. Prin urmare, această defalcare include „retragerile de numerar OTC” și „depozitele de numerar OTC”. „Retragerile de numerar OTC” sunt incluse la alte servicii de plată trimise, în timp ce „depozitele de numerar OTC” sunt incluse la alte servicii de plată primite.
Servicii de inițiere a plăților
Operațiunile inițiate prin servicii de inițiere a plăților sunt raportate de PISP și sunt defalcate în funcție de canalul de inițiere aflat sau nu la distanță și în cadrul fiecărei categorii pe „autentificate cu SCA” și
„autentificate fără SCA”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de „servicii de inițiere a plății” este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Fiecare operațiune este alocată unei singure subcategorii, și anume „transferuri credit” și „altele”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de „servicii de inițiere a plății” este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii totale a operațiunilor.
Operațiunile în cauză nu sunt incluse în „Total operațiuni de plată care implică non-IFM”, deoarece acestea sunt incluse și în respectivul instrument de plată utilizat pentru operațiune.
Alte servicii (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative)
Include subcategoriile „Creditare în cont prin simpla înregistrare în cont” și „Debitare din cont prin simpla înregistrare în cont” și „Altele”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, numărul total de „Alte servicii (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative)” este suma subcategoriilor. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Numai operațiunile fără un ordin de operațiune specific și executate prin simpla înregistrare a creditării/debitării în/din contul unui client, adică fără utilizarea unui serviciu de plată tradițional, sunt incluse în subcategoriile „creditare în cont prin simpla înregistrare în cont” și „debitare din cont prin simpla înregistrare în cont”.
Punctele 1-66 din partea 2.3 se aplică operațiunilor frauduloase raportate în tabelul 5a. Cu toate acestea, operațiunile de plată frauduloase primite, cu excepția operațiunilor de plată cu cardul acceptate, nu sunt incluse.
Prestatorul de servicii de plată ar trebui să raporteze toate operațiunile de plată frauduloase din momentul detectării unei fraude, prin intermediul unei plângeri a clientului sau prin alte mijloace, indiferent dacă cazul referitor la operațiunea de plată frauduloasă a fost sau nu soluționat până la raportarea datelor).
În afară de defalcările explicate în partea 2.3, „pierderile cauzate de fraudă pe entitate răspunzătoare” trebuie raportate în cazul transferurilor credit frauduloase, al debitărilor directe frauduloase, al operațiunilor de plată cu cardul frauduloase utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți (cu excepția cardurilor care au doar funcție de monedă electronică), al retragerilor de numerar frauduloase utilizând instrumente de plată cu cardul (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) și în cazul operațiunilor cu monedă electronică frauduloase utilizând monedă electronică emisă de PSP rezidenți.
„Pierderile cauzate de fraudă pe entitate răspunzătoare” sunt defalcate în continuare în „PSP raportor”,
„USP ai PSP raportor” și „altele”. Întrucât subcategoriile se exclud reciproc, valoarea totală a „pierderilor cauzate de fraudă pe entitate răspunzătoare” este suma acelor subcategorii.
„Pierderile cauzate de fraudă pe entitate răspunzătoare” sunt raportate de PSP care raportează operațiunea de plată frauduloasă și sunt raportate doar în ceea ce privește valoarea operațiunilor de plată frauduloase. În plus, acest post este raportat numai pentru operațiunile trimise.
Suma „pierderilor cauzate de fraudă pe entitate răspunzătoare” nu este egală cu valoarea totală a operațiunilor frauduloase.
Transferuri credit frauduloase
Transferurile credit frauduloase inițiate electronic sunt defalcate în continuare în funcție de originea fraudei (și anume, „emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei”, „modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei” și „manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată”).
Originea fraudei este raportată pentru fiecare schemă de transfer de credit, fiind defalcată în continuare în transferuri „autentificate cu SCA” și transferuri „autentificate fără SCA” în cadrul acestei categorii.
Pentru fiecare defalcare, originile fraudei se exclud reciproc. Prin urmare, numărul total al transferurilor credit frauduloase, defalcate pe sisteme de transfer credit, este egal cu suma diferitelor origini ale fraudei. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Debitări directe frauduloase
Debitările directe frauduloase sunt defalcate în continuare în funcție de originea fraudei (și anume,
„operațiune de plată neautorizată” și „manipularea plătitorului”).
Originea fraudei este raportată pentru fiecare sistem de debitare directă și în cadrul sistemului este defalcată pe „consimțământ acordat prin intermediul unui mandat electronic” și „consimțământ acordat sub alte forme”.
Pentru fiecare defalcare, originile fraudei se exclud reciproc. Prin urmare, numărul total al debitărilor directe frauduloase defalcate pe sistem de debitare directă este egal cu suma diferitelor origini ale fraudei. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Operațiuni de plată cu cardul frauduloase
Operațiunile de plată cu cardul frauduloase sunt defalcate în continuare în funcție de originile fraudei (și anume „modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei”, „manipularea plătitorului să efectueze o plată cu cardul”, „emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei”, defalcate mai departe pe „card pierdut sau furat”, „card neprimit”, „card contrafăcut”, „furtul datelor de pe card” și „altele”).
Originile fraudei sunt raportate pentru fiecare SPC pe „autentificate cu SCA” sau „autentificate fără SCA”
Pentru fiecare defalcare, originile fraudei se exclud reciproc. Prin urmare, numărul total al operațiunilor de plată cu cardul frauduloase pe SPC este egal cu suma diferitelor origini ale fraudei. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Retrageri de numerar frauduloase utilizând instrumente de plată cu cardul (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică)
Retragerile de numerar frauduloase sunt defalcate în continuare în funcție de originile fraudei („manipularea plătitorului să efectueze o retragere de numerar” și „emiterea unui ordin de plată (de retragere numerar) de către autorul fraudei”, defalcate mai departe pe „card pierdut sau furat”, „card neprimit”, „card contrafăcut”, și „altele”). Originile fraudei care sunt raportate pentru fiecare SPC se exclud reciproc. Prin urmare, numărul total al retragerilor de numerar frauduloase pe SPC este egal cu suma diferitelor origini ale fraudei. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Operațiuni de plată cu monedă electronică frauduloase
Operațiunile de plată cu monedă electronică frauduloase sunt defalcate în continuare în funcție de originile fraudei (adică „modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei”, „manipularea plătitorului pentru efectuarea unei plăți cu monedă electronică” și „emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei”, defalcate mai de parte pe „card cu funcție de monedă electronică pierdut sau furat”, „card cu funcție de monedă electronică neprimit”, „card cu funcție de monedă electronică contrafăcut”, „datele privind cardul de monedă electronică au fost furate” și „operațiune neautorizată cu monedă electronică stocată în cont”).
Originile fraudei sunt raportate pentru operațiuni de plată cu monedă electronică inițiate sau nu la distanță și în cadrul fiecărei categorii pe „autentificate cu SCA” sau „autentificate fără SCA”.
Pentru fiecare defalcare, originile fraudei se exclud reciproc. Prin urmare, numărul total al operațiunilor de plată cu monedă electronică frauduloase este egal cu suma diferitelor origini ale fraudei. Același principiu se aplică valorii operațiunilor.
Toți indicatorii din acest tabel se referă la operațiunile de plată cu numerar sau fără numerar efectuate la un terminal fizic (nu virtual).
PSP rezidenți furnizează informații cu privire la toate operațiunile de plată pe care le acceptă la terminale.
PSP rezidenți furnizează informații cu privire la toate operațiunile de plată, cu carduri emise de PSP, la terminale la care sunt acceptate operațiunii de PSP nerezidenți.
Operațiunile de plată la terminale la care sunt acceptate operațiunii de sucursale sau filiale ale PSP în străinătate nu sunt raportate de PSP societate-mamă.
Operațiunile pe tip de terminal sunt defalcate în trei categorii diferite, în funcție de rezidența PSP. Categoriile de la literele (a) și (b) de mai jos sunt luate în considerare la nivelul acceptării, iar categoria de la litera (c) de mai jos este luată în considerare la nivelul emiterii:
operațiuni de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP rezidenți cu carduri emise de PSP rezidenți;
operațiuni de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP rezidenți cu carduri emise de PSP nerezidenți;
operațiuni de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP nerezidenți cu carduri emise de PSP rezidenți.
Subcategoriile de la fiecare categorie (a), (b) și (c) menționată la punctul 5 nu ar trebui însumate.
În acest tabel, defalcarea geografică se bazează pe locația terminalului.
„Operațiunile de plată cu monedă electronică utilizând carduri cu funcție de monedă electronică” includ atât operațiunile cu carduri pe care moneda electronică poate fi stocată direct, cât și cardurile care permit accesul la fonduri stocate în conturi de monedă electronică.
Pentru „Avansurile în numerar efectuate la terminalele POS” în cazul cărora nu este posibil să se distingă datele privind avansurile de numerar la terminale POS, acestea sunt raportate ca „operațiuni la POS”.
„Depozitul de numerar over-the-counter (OTC)” include numerar depus într-o casetă de valori de zi sau noapte a unui PSP pentru creditare într-un cont deschis la PSP. Aceste operațiuni nu reprezintă plăți în sens strict, presupunând doar o trecere de la numerar la monedă scripturală.
Operațiunile de „retragere de numerar OTC” nu reprezintă plăți în sens strict, presupunând doar o trecere de la monedă scripturală la numerar.
Acest tabel se referă la numărul, tipul și sectorul instituțional al participanților la un sistem de plăți (indiferent de locația lor) și este raportat de operatorul sistemului de plăți.
Indicatorul „număr de participanți” este suma a două subcategorii care se exclud reciproc, și anume
„participanți direcți” și „participanți indirecți”.
Indicatorul „participanți direcți” este suma a trei subcategorii care se exclud reciproc, și anume „instituții de credit”, „bancă centrală” și „alți participanți direcți”.
Indicatorul „alți participanți direcți” este suma a patru subcategorii care se exclud reciproc, și anume
„administrații publice”, „organizații de compensare și decontare”, „alte instituții financiare” și „altele”.
Acest tabel se referă la operațiunile de plată procesate prin intermediul unui sistem de plăți, defalcate pe sisteme de plăți de mare valoare și sisteme de plăți de mică valoare și este raportat de operatorul sistemului de plăți.
Operațiunile de plată ale unui PSP pe cont propriu sunt raportate în indicatorii relevanți din acest tabel.
În cazul unui sistem de plăți care efectuează decontarea pozițiilor altui sistem de plăți, de exemplu un sistem de plăți auxiliar, se aplică următoarele principii:
sistemul care efectuează decontarea raportează numărul efectiv de operațiuni de decontare și suma efectivă decontată;
atunci când operațiunile de plată sunt compensate în afara sistemului de plăți și doar pozițiile nete sunt decontate prin sistemul de plăți, sunt luate în considerare numai operațiunile pentru decontarea pozițiilor nete, iar acestea sunt alocate serviciului de plată utilizat pentru operațiunea de decontare.
Fiecare operațiune de plată este luată în considerare o singură dată la nivelul participantului care trimite ordinul de transfer, respectiv debitarea contului plătitorului și creditarea contului beneficiarului plății nu sunt considerate separat. A se vedea secțiunea privind fluxul de fonduri din partea 2.3 de mai sus.
Pentru transferuri credit multiple, respectiv plăți colective, este luat în considerare fiecare element al plății.
În cazul sistemelor de compensare (netting), se raportează numărul și valoarea brută a operațiunilor de plată, nu rezultatul după compensare (netting).
Sistemele de plăți disting și raportează operațiunile naționale și transfrontaliere în funcție de rezidența participanților care trimit și primesc ordine de transfer. Clasificarea „operațiuni naționale” sau „operațiuni transfrontaliere” reflectă locația părților implicate.
Pentru a evita dubla numărare, operațiunile transfrontaliere se consideră în țara în care este inițiată operațiunea.
Operațiunile inițiate la ATM-uri sunt raportate în defalcarea respectivului serviciu de plată utilizat.
Indicatorul „instrumente de plată cu cardul” include toate operațiunile de plată procesate în sistemul de plăți, indiferent unde a fost emis sau utilizat instrumentul de plată cu cardul.
Operațiunile de plată anulate sunt excluse. Operațiunile care ulterior fac obiectul unei operațiuni de respingere sunt incluse.
Punctele 1-66 din partea 2.3 se aplică operațiunilor raportate în tabelul 9, cu excepția punctului 11. Pentru tabelul 9, operațiunile de plată cu cardul transfrontaliere inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării în care se află punctul de vânzare, în timp ce operațiunile de plată cu cardul transfrontaliere care nu sunt inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării în care se află terminalul fizic.
Operațiuni de plată cu cardul
Sunt raportate operațiunile de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți (cu excepția cardurilor având doar funcția de monedă electronică), indiferent de locația mărcii de plată sub care s-a efectuat operațiunea de plată.
Operațiunile de plată cu cardul trimise sunt raportate de PSP emitent.
Operațiunile de plată cu cardul includ de asemenea date privind operațiunile de plată cu cardul la puncte de vânzare virtuale, de exemplu, prin internet sau telefon.
Operațiunile de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul sunt, de asemenea, împărțite în:
„inițiate electronic”, care sunt defalcate în continuare în „inițiate la distanță” și „inițiate nu la distanță”. Sub-canalele se exclud reciproc.
Pentru operațiunile „inițiate electronic”, codul categoriei comerciantului (MCC) este raportat atunci când este pus la dispoziția agentului raportor atât pentru operațiunile la distanță, cât și pentru cele care nu sunt efectuate la distanță.
ANEXA XII.2
DEFINIȚII ALE DATELOR
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Acceptant | !image „Acceptant” înseamnă „acceptant” în sensul art. 2 pct. 1 din Regulamentul (UE) 2015/751 (1). |
| !image Acceptarea operațiunilor de plată | „Acceptarea operațiunilor de plată” înseamnă „acceptarea operațiunilor de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 1 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Acord structurat (Tiering arrangement) | Un acord în temeiul căruia participanții indirecți la un sistem solicită serviciile participanților direcți pentru a își efectua operațiunile. |
| !image Administrații publice | “Administrații publice” înseamnă „administrații publice” (sectorul S.13) în sensul punctelor 2.111- 2.117 din anexa A la Regulamentul (UE) nr. 549/2013. |
| Agent | „Agent” înseamnă „agent” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 2 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Alte instituții financiare | Toate instituțiile financiare care participă la un sistem de plăți care se află sub supravegherea autorității de supraveghere prudențială, dar care nu se încadrează în definiția instituțiilor de credit. |
| !image Alte servicii de plată | Orice serviciu de plată care intră în domeniul de aplicare al Legii nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative, dar care nu poate fi inclus în niciuna dintre celelalte categorii de servicii de plată din Anexa nr. III Plăți. |
| !image Alte servicii (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative) | Orice serviciu care nu intră în domeniul de aplicare al Legii nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative și care nu poate fi inclus în niciuna dintre celelalte categorii de servicii de plată din Anexa nr. III Plăți. |
| !image Alți emitenți de monedă electronică | Emitenți de monedă electronică, alții decât „instituțiile emitente de monedă electronică” și „instituțiile de credit”. A se vedea definiția „emitentului de monedă electronică”. |
| !image Alți participanți direcți | Orice participant direct într-un sistem de plăți, excluzând instituțiile de credit și băncile centrale. |
| !image Alți PSP și emitenți de monedă electronică | Alți PSP și emitenți de monedă electronică înseamnă „prestatorii de servicii de plată”, astfel cum sunt definiți în prezenta anexă, cu excepția instituțiilor de credit astfel cum sunt definite în prezenta anexă, a instituțiilor de monedă electronică astfel cum sunt definite în prezenta anexă, a instituțiilor de plată astfel cum sunt definite în prezenta anexă și a băncilor centrale astfel cum sunt definite în prezenta anexă. A se vedea art. 2 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Analiza de risc a operațiunilor (ART) | Operațiuni de plată cărora li se aplică excepția de la art. 18 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| !image ATM (Automated teller machine) | Dispozitiv electromecanic ce permite utilizatorilor autorizați, care utilizează un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace, să retragă numerar din propriul cont și/sau să aibă acces la alte servicii, permițându-le, printre altele obținerea de informații privind soldurile conturilor, transferul de fonduri sau efectuarea de depozite. |
| !image ATM cu funcție de retragere de numerar | ATM care permite utilizatorilor autorizați să retragă numerar din conturile acestora utilizând un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image ATM cu funcție de transfer de credit | ATM care permite utilizatorilor autorizați să efectueze transferuri de credit utilizând un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace. |
| Autentificare | !image „Autentificare” înseamnă „autentificare” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 3 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Autentificare fără SCA | „Autentificare fără SCA” se referă la operațiunile care sunt exceptate de la autentificarea strictă a clienților în temeiul Capitolului III din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei (2), precum și operațiunile cărora nu li se aplică dispozițiile art. 220 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. Sunt incluse operațiunile inițiate de comerciant și toate celelalte operațiuni cărora SCA nu le este aplicabilă. |
| !image Avansuri de numerar la terminalele punctelor de vânzare (POS) | Operațiuni în care deținătorul cardului, utilizând un card sau un alt mijloc, primește numerar la un terminal POS în combinație cu o operațiune de plată pentru bunuri sau servicii (denumite în general „cash-back”). |
| Bancă centrală | Bancă centrală înseamnă „bancă centrală” (subsectorul S.121) în sensul punctelor 2.72-2.74 din anexa A la Regulamentul (UE) nr. 549/2013. |
| Beneficiar al plății | !image „Beneficiar al plății” înseamnă „beneficiar al plății” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 6 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Beneficiari agreați | !image Operațiunile de plată cărora li se aplică excepția de la art. 13 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| Card | !image Un instrument de plată bazat pe un număr unic care poate fi utilizat pentru a iniția o plată, o retragere de numerar sau un depozit în numerar care este prelucrat utilizând o schemă de car- duri sau în cadrul rețelei exploatate de emitentul cardului. Numărul poate fi stocat pe un card fizic, pe un alt dispozitiv (inclusiv breloc cu etichetă, etichetă cu autocolant, telefon inteligent) sau poate fi păstrat în mod virtual, fără un dispozitiv fizic. Cardurile oferă deținătorului acestora, în conformitate cu contractul cu emitentul de carduri, una sau mai multe din următoarele funcții: numerar, debit, debit amânat, credit și monedă electronică. A se vedea art. 2 pct. 8 din Regulamentul BNR nr. 3/2018 privind monitorizarea infrastructurilor pieței financiare şi a instrumentelor de plată, cu modificările ulterioare. |
| Card contrafăcut | !image Utilizarea unui instrument de plată cu cardul modificat sau reprodus în mod ilegal, inclusiv reproducerea sau modificarea benzii magnetice sau a datelor ștanțate în relief. |
| !image Card cu funcție combinată de debit, numerar și monedă electronică | Un card emis de un PSP, care are funcție combinată de numerar, debit și monedă electronică. |
| !image Card cu funcție de monedă electronică | Un card pe care moneda electronică poate fi stocată direct și/sau care permite accesul la moneda electronică stocată în conturile de monedă electronică, permițând operațiuni de plată cu monedă electronică. |
| !image Card cu funcție de monedă electronică ce a fost încărcat cel puțin o dată | Un card cu funcție de monedă electronică ce a fost încărcat cel puțin o dată și, astfel, poate fi considerat activat. Încărcarea poate fi interpretată ca indicând intenția de a utiliza funcția de monedă electronică. |
| !image Card cu funcție de monedă electronică contrafăcut | Utilizarea unui card de plată cu funcție de monedă electronică modificat sau reprodus în mod ilegal, inclusiv reproducerea sau modificarea benzii magnetice sau a datelor ștanțate în relief. |
| !image Card cu funcție de monedă electronică neprimit | Un card cu funcție de monedă electronică pe care plătitorul afirmă că nu l- a primit, deși PSP al plătitorului (emitentul) confirmă că acesta a fost trimis plătitorului (prin orice metodă de livrare). |
| !image Card cu funcție de monedă electronică pierdut sau furat | Un tip de fraudă care are loc prin utilizarea unui card cu funcție de monedă electronică pierdut sau furat, fără permisiunea efectivă, implicită sau aparentă a titularului cardului. |
| !image Card cu funcție de numerar | Un card care permite deținătorului să retragă numerar de la un ATM și/sau să depună numerar la un ATM. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Card cu funcție de plată (cu excepția cardurilor care au doar funcție de monedă electronică) | Un card care are cel puțin una din următoarele funcții: funcție de debit, funcție de debit amânat sau funcție de credit. Cardul poate avea și alte funcții, precum funcție de monedă electronică, dar cardurile doar cu funcție de monedă electronică nu sunt luate în considerare în această categorie. Nu sunt incluse cardurile care au doar o funcție de retragere/depozit de numerar. |
| !image Card cu funcție de plată contactless | Un card care permite inițierea unei operațiuni de plată cu cardul cu un anumit tip de tehnologie contactless în cazul în care atât plătitorul, cât și beneficiarul operațiunii de plată (și/sau echipamentul acestora) se află în aceeași locație fizică. |
| Card de credit | !image „Card de credit” înseamnă „card de credit” în sensul art. 2 pct. 34 din Regulamentul (UE) 2015/751. În scopul prezentului regulament, cardurile cu debit amânat sunt excluse. |
| Card de debit | „Card de debit” înseamnă „card de debit” în sensul art. 2 pct. 33 din Regulamentul (UE) 2015/751. |
| !image Card de debit amânat | Un card care permite deținătorilor de carduri să-și plătească dintr-un cont menținut la emitentul cardului, până la o limită autorizată, cumpărăturile. Soldul din acest cont este apoi decontat în întregime la sfârșitul unei perioade predefinite. Deținătorului i se percepe de obicei un comision anual. Caracteristica distinctivă a unui card cu funcție de debit amânat, în contrast cu un card cu funcție de credit sau funcție de debit, este acordul contractual prin care se acordă o linie de credit, dar cu obligația de a deconta datoria contractată la sfârșitul unei perioade predeterminate fără perceperea de dobânzi. Acest tip de card este numit în general „charge card”. |
| Card neprimit | !image Un instrument de plată cu cardul pe care plătitorul afirmă că nu l-a primit, deși PSP al plătitorului (emitentul) confirmă că acesta a fost trimis plătitorului (prin orice metodă de livrare). |
| !image Card pe care moneda electronică poate fi stocată direct | Monedă electronică stocată pe un card aflat în posesia deținătorului de monedă electronică. A se vedea, de asemenea, definiția „monedei electronice”. |
| !image Card pierdut sau furat | Un tip de fraudă care are loc prin utilizarea unui instrument de plată cu cardul pierdut sau furat (card de debit, de debit amânat sau de credit), fără permisiunea efectivă, implicită sau aparentă a titularului cardului. |
| !image Carduri care oferă acces la moneda electronică stocată în conturi de | A se vedea definiția „cont de monedă electronică”. |
| Cec | !image Un ordin scris și semnat al unei părți (trăgător) către altă parte (tras, de regulă o instituție de credit), prin care se solicită ca trasul să plătească, necondiționat și la cerere, o sumă specificată trăgătorului sau unui terț desemnat de trăgător. |
| !image Codul categoriei comerciantului (MCC) | Un număr format din patru cifre (listat în ISO 18245) pentru serviciile financiare cu amănuntul. MCC este utilizat pentru a clasifica întreprinderea în funcție de tipul de bunuri sau servicii pe care le furnizează. |
| !image Coeficient de concentrare | „Coeficient de concentrare” înseamnă cota de piață a celor mai mari cinci participanți care au trimis de operațiuni de plată în fiecare sistem (printre aceștia se poate număra banca centrală). Cei mai mari cinci participanți din punctul de vedere al volumului pot fi diferiți de cei mai mari cinci participanți din punctul de vedere al valorii. Fiecare participant care are acces individual la sistem este luat în considerare separat, indiferent dacă există sau nu o afiliere între doi sau mai mulți participanți. |
| Comerciant | !image O entitate autorizată să primească fonduri în schimbul livrării bunurilor și/sau serviciilor și care a încheiat un acord cu un PSP în vederea acceptării acestor fonduri. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Comerț electronic | !image Vânzarea sau cumpărarea de bunuri sau de servicii, între întreprinderi, gospodării, persoane fizice sau organizații private, prin operațiuni electronice realizate pe internet sau alte rețele asistate de calculator (comunicare online). Termenul acoperă ordinul de comandă a bunurilor și serviciilor care este trimis prin intermediul rețelelor informatice, dar plata și livrarea finală a bunurilor sau a serviciilor se pot efectua fie online, fie offline. |
| !image Comision interbancar | „Comision interbancar” înseamnă „comision interbancar” în sensul articolului 2 punctul 1 din Regulamentul (UE) nr. 2015/751. |
| !image Consimțământ acordat prin intermediul unui mandat electronic | Consimțământ acordat de către plătitor prin intermediul unui mandat în sensul art. 2 pct. 21 din Regulamentul (UE) nr. 260/2012, care este în format electronic. |
| !image Cont de monedă electronică | Un cont în care moneda electronică (3) este stocată și al cărui sold poate fi utilizat de către titularul contului pentru a face plăți și pentru a transfera fonduri între conturi. |
| !image Cont de monedă electronică accesat prin intermediul unui card | A se vedea definițiile pentru „cont de monedă electronică” și „card cu funcție de monedă electronică”. |
| Cont de plăți | !image „Cont de plăți” înseamnă „cont de plăți” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 11 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Creditare în cont prin simpla înregistrare în cont | Operațiune de credit inițiată de un PSP (inclusiv emitent de monedă electronică) fără un specific și efectuată prin simpla înregistrare în cont (simpla înregistrare în cont înseamnă o intrare pe credit, în contul unui client, respectiv fără utilizarea unui instrument de plată tradițional). Pentru acest post sunt raportate următoarele operațiuni: (a) plata dobânzii de către bancă, (b) plata dividendelor de către bancă, (c) transferarea valorii unui credit în contul curent al clientului și (d) alte creditări în cont prin simpla înregistrare în cont. Aceste date sunt excluse din transferurile credit. |
| !image Debitare din cont prin simpla înregistrare în cont | Operațiune de debit inițiată de un PSP (inclusiv emitent de monedă electronică) fără un ordin specific și efectuată prin simpla înregistrare în cont (o intrare pe debit) în contul unui client, respectiv fără utilizarea unui instrument de plată tradițional. Pentru acest post sunt raportate următoarele operațiuni: (a) perceperea dobânzii de către bancă, (b) deducerea comisioanelor bancare, (c) plata impozitelor legate de active financiare, în cazul în care acestea sunt o operațiune separată, dar nu sunt autorizate separat de către client, (d) rambursări ale valorii unui credit și (e) alte debitări din cont prin simpla înregistrare în cont. Aceste date sunt excluse din debitările directe. |
| Debitare directă | !image „Debitare directă” înseamnă „debitare directă” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 19 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Debitare directă !image inițiată în fișier/pachet de instrucțiuni | O debitare directă inițiată electronic, ce face parte dintr-un grup de debitări directe inițiate în comun de beneficiarul plății. Fiecare debitare directă cuprinsă într-un pachet este luată în considerare ca o debitare directă separată la raportarea numărului de operațiuni. |
| !image Debitare directă inițiată sub forma unei plăți singulare | O debitare directă inițiată electronic, ce este independentă de alte debitări directe, respectiv nu face parte dintr-un grup de debitări directe inițiate în comun. |
| !image Depozite de numerar OTC (Over the counter) | Un depozit de numerar într-un cont deschis la PSP, utilizând un formular, inclusiv atunci când un card este utilizat doar pentru a identifica plătitorul. |
| !image Depozite transferabile | . „Depozite transferabile” înseamnă „depozite transferabile” astfel cum sunt definite în „Categorii de instrumente ” la punctul 9.1a din partea 2 din anexa II la Regulamentul (UE) nr. 1071/2013 (BCE/2013/33). |
| !image Depunere de numerar efectuată la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | Depozit în numerar efectuat la un ATM, utilizând un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace, inclusiv operațiuni prin care numerarul este depus la un terminal, fără intervenție manuală, iar plătitorul este identificat printr- un instrument de plată cu cardul sau prin alte mijloace. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Emitent de card | !image „Emitent de card” înseamnă „emitent” în sensul art. 2 pct. 2 din Regulamentul (UE) nr. 2015/751 (4). |
| !image Emitent de monedă electronică | „Emitent de monedă electronică” înseamnă „emitent de monedă electronică” în sensul art. 2 alin. (1) din Legea nr. 210/2019 privind activitatea de emitere de monedă electronică. |
| !image Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | „Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei” înseamnă „emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei în sensul art. 2 alin. (2) lit. i) din Regulamentul BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| Fonduri | !image „Fonduri” înseamnă „fonduri” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 23 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Furtul datelor de pe card | Furtul de date sensibile privind plățile astfel cum sunt definite art. 5 alin. (1) pct. 18 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. În acest caz, datele sensibile privind plățile se referă la datele de pe un instrument de plată cu cardul. |
| Informații statistice | „Informații statistice” înseamnă „informații statistice” în sensul art. 1 pct. !image (11) din Regulamentul (CE) nr. 2533/98. |
| !image Inițierea unei operațiuni de plată | Depunerea unui ordin de plată (5) de către un utilizator al serviciilor de plată. |
| !image Instituție emitentă de carduri | „Instituție emitentă de carduri înseamnă o instituție financiară care pune carduri de plată la dispoziția deținătorilor de carduri, autorizează operațiuni de plată la terminale POS sau ATM şi garantează plata către prestatorul de servicii de acceptare la plată pentru operațiunile de plată care sunt în conformitate cu regulile schemei relevante. În cazul schemelor cu trei părţi, emitentul de carduri este chiar schema de carduri. În cazul schemelor cu patru părți, următoarele entități pot fi instituții emitente de carduri: o instituție de credit; !image o întreprindere care este membră a unei scheme de carduri şi are o relație contractuală cu un deținător de carduri care are ca scop furnizarea şi utilizarea unui card al acelei scheme de carduri. |
| Instituție de credit | !image „Instituție de credit” înseamnă „instituție de credit” în sensul articolului 4 alineatul (1) punctul 1 din Regulamentul (UE) nr. 575/2013 (6). |
| Instituție de plată | !image „Instituție de plată” înseamnă „instituție de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Instituție emitentă de monedă electronică | „Instituție emitentă de monedă electronică” înseamnă „instituție emitentă de moneda electronică” în sensul art. 4 alin. (1) lit. e) din Legea nr. 210/2019 privind activitatea de emitere de monedă electronică. |
| !image Instituții care oferă servicii de plată pentru non-IFM | Cuprinde toți PSP, astfel cum sunt definiți în prezenta anexă și care oferă servicii de plată non- IFM. A se vedea art. 2 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Instituții financiare monetare (IFM) | Instituția financiară monetară (IFM) înseamnă „instituție financiară monetară” în sensul punctului 2.67 din anexa A la Regulamentul (UE) nr. 549/2013. |
| Instrument de plată | „Instrument de plată” înseamnă „instrument de plată” în sensul art. 5 alin. !image (1) pct. 31 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Instrument de plată cu acces la distanță de tip internet banking | Instrument de plată electronică cu acces la distanţă - set de proceduri, care se bazează pe o soluţie informatică, de tipul internet-banking care permite utilizatorului iniţierea de operaţiuni de plată, în baza fondurilor de care dispune. |
| !image Instrument de plată cu acces la distanță de tip mobile banking | Instrument de plată electronică cu acces la distanţă - set de proceduri, care se bazează pe o soluţie informatică, de tipul mobile-banking care permite utilizatorului iniţierea de operaţiuni de plată, în baza fondurilor de care dispune. |
| !image Instrument de plată cu cardul | „Instrument de plată cu cardul” înseamnă „instrument de plată cu cardul” în sensul art. 2 pct. 20 din Regulamentul (UE) 2015/751, inclusiv cardurile cu debit amânat. |
| !image Încărcare și descărcare a cardurilor cu funcție de monedă electronică | Operațiuni care permit transferul de monedă electronică de la un emitent de monedă electronică la deținătorului unui card cu funcție de monedă electronică și invers. Sunt incluse atât operațiunile de încărcare, cât și cele de descărcare. |
| !image Manipularea plătitorului | „Manipularea plătitorului” înseamnă „manipularea plătitorului” în sensul art. 2 alin. (2) lit. m) din Regulamentul BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| !image Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | „Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei” înseamnă „modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei în sensul art. 2 alin. (2) lit. o) din Regulamentul BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| Monedă electronică | „Monedă electronică” înseamnă „moneda electronică” în sensul art. 4 alin. !image (1) lit. f) din Legea nr. 210/2019 privind activitatea de emitere de monedă electronică. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Non-IFM | Orice persoană fizică și juridică ce nu face parte din sectorul IFM. !image În scopurile statisticilor referitoare la plăți, toți PSP sunt excluși din sectorul „non-IFM”. |
| Număr de clienți | !image Numărul de utilizatori ai serviciilor de plată cărora PSIC le oferă serviciile sale. |
| !image Număr de conturi accesate de către PSIC | Numărul diferitelor conturi accesate de către PSIC în perioada de raportare. |
| !image Număr de depozite overnight | Număr de conturi care dețin depozite overnight astfel cum sunt definite în „Categorii de instrumente” la punctul 9.1 din tabelul „Categorii de instrumente” cuprins în partea 2 din anexa II la Regulamentul (UE) nr. 1071/2013 (BCE/2013/33). |
| !image Număr de depozite overnight transferabile | Număr de conturi de depozite overnight transferabile astfel cum sunt definite în „Categorii de instrumente” la punctul 9.1a din partea 2 din anexa II la Regulamentul (UE) nr. 1071/2013 (BCE/2013/33). |
| !image Număr de depozite overnight transferabile, din care: număr de depozite overnight transferabile, accesibile prin internet/ PC | Număr de conturi de depozite overnight transferabile astfel cum sunt definite în „Categorii de instrumente” la punctul 9.1a din partea 2 din anexa II la Regulamentul (UE) nr. 1071/2013 (BCE/2013/33) deținute de non-IFM pe care deținătorul contului le poate accesa și utiliza electronic prin aplicații bancare prin internet sau PC, utilizând un produs informatic dedicat și linii de telecomunicație dedicate. |
| !image Număr de depozite overnight, din care: număr de depozite overnight, accesibile prin internet/PC | Număr de conturi de depozite overnight deținute de non-IFM pe care deținătorul contului le poate accesa și utiliza electronic prin aplicații bancare prin internet sau PC, utilizând un produs informatic dedicat și linii de telecomunicație dedicate. |
| !image Număr total de carduri (indiferent de numărul de funcții pe card) | Număr total de carduri în circulație. Acestea pot avea una sau mai multe din următoarele funcții: numerar, debit, credit, debit amânat sau monedă electronică. |
| Numerar | !image Bancnote și monede aflate în circulație care sunt deținute în afara sectorului IFM sau în seifurile instituțiilor financiare monetare (IFM). |
| !image Operator de sistem de plăți (OSP) | „OSP” înseamnă o entitate juridică care este responsabilă din punct de vedere juridic de exploatarea unui sistem de plăți. |
| Operațiune de plată | „Operațiune de plată” înseamnă „operațiune de plată” în sensul art. 5 alin. !image (1) pct. 36 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Ordin de plată | „Ordin de plată” înseamnă „ordin de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 38 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Organizație de !image compensare și decontare | Orice organizație de compensare și decontare care este un participant direct într-un sistem de plăți. |
| Participant direct | !image O entitate identificată sau recunoscută de un sistem de plăți și autorizată să trimită și să primească ordine de plată direct către și de la sistem fără un intermediar sau care se supune direct normelor care reglementează sistemul de plăți. În anumite sisteme, participanții direcți schimbă și ordine în numele participanților indirecți. Fiecare participant cu acces individual la sistem este luat în considerare separat. |
| Participant indirect | !image Un participant, într-un sistem de plăți structurat pe niveluri de participare, care utilizează un participant direct ca un intermediar pentru efectuarea unora dintre activități, în special decontarea permisă în sistem. Toate operațiunile unui participant indirect sunt decontate în contul unui participant direct care a convenit să-l reprezinte pe participantul indirect în cauză. Fiecare participant care poate fi contactat în mod individual în cadrul sistemului este luat în considerare separat, indiferent dacă există sau nu un raport juridic între doi sau mai mulți astfel de participanți. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Pierderi cauzate de fraudă în funcție de purtătorul răspunderii | „Pierderi cauzate de fraudă în funcție de purtătorul răspunderii” înseamnă „pierderi cauzate de fraudă în funcție de purtătorul răspunderii”, astfel cum sunt definite la punctul 1.6 litera (d) din Ghidul ABE referitor la cerințele de raportare a datelor privind fraudele din articolul 96 alineatul (6) din Directiva privind serviciile de plată (PSD2) (EBA/GL/2018/05) . |
| Plată contactless | !image Operațiune de plată care utilizează un card sau alte mijloace în cazul în care plătitorul și comerciantul (și/sau echipamentul acestora) se află în aceeași locație fizică și în care comunicarea dintre dispozitivul portabil și punctul de vânzare (POS) are loc prin intermediul tehnologiei contactless. |
| !image Plată cu monedă electronică cu carduri pe care poate fi stocată în mod direct monedă electronică | Operațiune de plată prin care deținătorul unui card cu funcție de monedă electronică transferă monedă electronică din soldul său stocat pe card către soldul beneficiarului. |
| !image Plată cu monedă electronică cu conturi de monedă electronică | Operațiune de plată prin care fondurile sunt transferate din contul de monedă electronică al unui plătitor către contul unui beneficiar al plății. A se vedea definiția „conturilor de monedă electronică”. |
| !image Plată cu monedă electronică cu conturi de monedă electronică, din care: accesate printr-un card | Operațiune de plată prin care se utilizează un card pentru a accesa un cont de monedă electronică, iar ulterior fondurile sunt transferate din contul de monedă electronică al plătitorului în contul unui beneficiar al plății. A se vedea definiția „conturilor de monedă electronică”. |
| Plată instant | !image Plățile instant sunt plăți electronice de mică valoare care sunt procesate în timp real, 24 de ore pe zi, 365 zile pe an, fondurile fiind disponibile imediat spre utilizare de către destinatar. |
| !image Plată între conturi proprii | Operațiune de plată de plată cărora li se aplică excepția de la art. 15 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| !image Plată NFC (Near Field Communication) | Operațiune de plată contactless care utilizează tehnologia NFC (Near Field Communication) (ISO/IEC 18092). |
| Plătitor | !image „Plătitor” înseamnă „plătitor” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 41 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Prestator de servicii de informare cu privire la conturi (PSIC) | „Prestator de servicii de informare cu privire la conturi” ” înseamnă un „prestator de servicii de informare cu privire la conturi” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 45 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Prestator de servicii de inițiere a plății (PSIP) | „Prestator de servicii de inițiere a plății” înseamnă „prestator de servicii de inițiere a plății” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 44 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Prestator de servicii de plată (PSP) | „Prestator de servicii de plată” înseamnă „prestator de servicii de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 42 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Prestator de servicii de plată care oferă servicii de administrare cont (PSPAC) | „Prestator de servicii de plată care oferă servicii de administrare cont” înseamnă un „prestator de servicii de plată care oferă servicii de administrare cont” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 43 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | Operațiuni de plată cărora li se aplică excepția prevăzută la art. 17 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| Punct de vânzare | !image „Punct de vânzare” are sensul stabilit la art. 2 pct. 29 din Regulamentul (UE) 2015/751. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Remitere de bani | !image „Remitere de bani” înseamnă „remitere de bani” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 47 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Retragere de numerar efectuată la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | Retragere de numerar efectuată la un ATM, utilizând un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace. Nu sunt incluse avansurile în numerar la terminalele POS care fac parte dintr-o operațiune de plată pentru achiziționarea de bunuri sau servicii (operațiuni de tip „cash-back”). |
| !image Retragere de numerar utilizând instrumente de plată cu cardul (cu excep- ția operațiunilor cu monedă electronică) | Retragerea de numerar la un ATM sau la ghișeul unui PSP, utilizând un card cu funcție de numerar. Operațiunile de plată cu monedă electronică nu sunt incluse, dar avansurile de numerar la POS sunt incluse. |
| !image Retrageri de numerar OTC (Over the counter) | O retragere de numerar dintr-un cont deschis la PSP, utilizând un formular, inclusiv atunci când un card este utilizat doar pentru a identifica beneficiarul plății. |
| !image Schemă de plată cu cardul (SPC) | „Schemă de plată cu cardul” înseamnă „schemă de plată cu cardul” în sensul art. 2 pct. 16 din Regulamentul (UE) nr. 2015/751. |
| !image Schemă de plată destinat efectuării de transferuri credit | A se vedea definiția „schemei de plată”. Schemele internaționale de plată includ schema SEPA de transfer de credit și schema SEPA de transfer de credit instant. |
| !image Schemă de plată destinată efectuării de debitări directe | A se vedea definiția „schemei de plată”. Sistemele internaționale de debitare directă includ schema SEPA de debitare directă de bază (SEPA direct debit Core scheme) și schema SEPA de debitare directă între întreprinderi (SEPA direct debit Business to Business scheme). |
| Schemă de plăți | !image „Schemă de plăți” înseamnă un set de norme formale, standardizate și comune care permit transferul valorii între utilizatori finali prin intermediul instrumentelor de plată electronice. Aceasta este administrată de un organism de guvernanță. |
| !image Serviciu de informare cu privire la conturi (SIC) | „Serviciu de informare cu privire la conturi” înseamnă „serviciu de informare cu privire la conturi” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 51 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Serviciu de inițiere a plății | „Serviciu de inițiere a plății” înseamnă „serviciu de inițiere a plății” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 50 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Serviciu de plată | !image „Serviciu de plată” înseamnă oricare dintre activitățile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. 58 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Sistem de plată | !image „Sistem de plată” înseamnă „sistem de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 52 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată. |
| !image Sistem de plăți de mare valoare | „Sistem de plăți de mare valoare” înseamnă „sistem de plăți de mare valoare” în sensul art. 2 pct. 18 din Regulamentul (UE) nr. 260/2012 al Parlamentului European și al Consiliului. |
| !image Sistem de plăți de mică valoare | „Sistem de plăți de mică valoare”” înseamnă „sistem de plăți de mică valoare” în sensul art. 2 pct. 22 din Regulamentul (UE) nr. 260/2012 al Parlamentului European și al Consiliului. |
| !image Soldul valorii înregistrate pe mijloacele de stocare a monedei electronice emise de emitenții de monedă electronică | Valoarea, la sfârșitul perioadei de raportare, a monedei electronice emise de emitenții de monedă electronică și deținute de alte entități decât emitentul, inclusiv alți emitenți de monedă electronică decât emitentul. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Soluție de plată prin dispozitive mobile | O soluție utilizată pentru a iniția plăți pentru care datele privind plățile și instrucțiunile de plată sunt transmise și/sau confirmate prin intermediul comunicațiilor mobile și al tehnologiei de transmitere a datelor prin intermediul unui dispozitiv mobil. Această categorie include portofelele digitale și alte soluții de plată prin dispozitive mobile utilizate pentru a iniția operațiunile de tip P2P (de la persoană la persoană) (person-to-person) și/sau C2B (de la consumator la întreprindere) (consumer-to-business), și anume transferurile credit, plățile cu card și/sau operațiunile cu monedă electronică. |
| !image Soluție de plată prin dispozitive mobile P2P | O soluție în cazul căreia plățile sunt inițiate, confirmate și/sau primite de o persoană către/de la o altă persoană (P2P), prin intermediul unui dispozitiv mobil. Instrucțiunea de plată și alte date privind plățile sunt transmise și/sau confirmate cu ajutorul unui dispozitiv mobil. Un identificator distinctiv pentru plățile prin dispozitive mobile, cum ar fi numărul de telefon mobil sau adresa de e-mail poate fi utilizat ca substitut pentru a identifica plătitorul și/sau beneficiarul plății. Soluțiile de plată prin dispozitive mobile P2P pot fi utilizate pentru a iniția transferuri de credit, plăți cu cardul și/sau operațiuni cu monedă electronică. |
| Sucursală | !image Un punct de lucru, diferit de sediul central, situat în țara raportoare și înființat de un prestator de servicii de plată (PSP) constituit în mod legal într-o altă țară. Acesta nu are personalitate juridică și efectuează direct, integral sau parțial, operațiunile inerente activității unui PSP. Toate punctele de lucru constituite în țara raportoare de o instituție de plată al cărei sediu central este în alt stat sunt considerate ca fiind o singură sucursală. Fiecare dintre aceste puncte de lucru este considerat un birou individual. |
| !image Terminal care acceptă carduri cu funcție de monedă electronică | Terminal care permite deținătorilor de monedă electronică stocată pe un card cu funcție de monedă electronică să transfere monedă electronică din soldul acestora în soldul comerciantului sau al altui beneficiar. |
| Terminal de !image încărcare și descărcare pentru carduri cu funcție de monedă electronică | Terminal care permite transferul de monedă electronică de la un emitent de monedă electronică la deținătorul unui card cu funcție de monedă electronică și invers, respectiv încărcare și descărcare. |
| Terminal EFTPOS | !image Un terminal EFTPOS captează informațiile referitoare la plăți prin mijloace electronice și este proiectat, în anumite cazuri, să transmită aceste informații fie online, cu o cerere de autorizare în timp real, fie offline. Terminalele EFTPOS includ terminale neasistate. |
| !image Terminal la punctul de vânzare (POS) | Un dispozitiv fizic utilizat într-un punct de vânzare cu amănuntul pentru a capta informații de plată în mod obișnuit pe cale electronică pentru operațiunile dintre consumatori și întreprinderi (achiziții). Informațiile privind plata sunt captate fie manual, pe cupoane de hârtie, fie prin mijloace electronice, respectiv EFTPOS. |
| !image Terminal pentru carduri cu funcție de monedă electronică | Terminal care permite transferul de valoare electronică de la un emitent de monedă electronică la deținătorul unui card cu funcție de monedă electronică și invers, respectiv încărcare și descărcare, sau un terminal care permite deținătorilor de monedă electronică stocată pe un card cu funcție de monedă electronică să transfere valoare monetară din soldul acestora în soldul comerciantului sau al altui beneficiar. |
| !image Terminal POS care acceptă operațiuni cu monedă electronică | Un terminal POS care, în plus, poate accepta plăți cu monedă electronică. Terminalele pentru carduri cu funcție de monedă electronică care acceptă doar plăți cu monedă electronică nu sunt incluse (7). |
| !image Terminale neasistate pentru bilete de transport sau taxe de parcare | Terminale la care se inițiază operațiunile de plată cărora li se aplică excepția de la art. 12 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| !image Total operațiuni de plată care implică non-IFM | Numărul total de operațiuni cu utilizarea instrumentelor de plată care implică non-IFM. Valoarea totală a operațiunilor cu utilizarea instrumentelor de plată care implică non-IFM. |
| !image Total operațiuni de plată trimise | Numărul total de operațiuni de plată transmise și procesate într-un anumit sistem de plăți. Valoarea totală a operațiunilor de plată transmise și procesate într-un anumit sistem de plăți. |
| Transfer credit | !image „Transfer credit” înseamnă „transfer-credit” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 61 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Transfer credit inițiat în fișier/pachet de instrucțiuni | Un transfer credit inițiat electronic care face parte dintr-un grup de transferuri credit inițiate în comun de plătitor printr-o linie dedicată. Fiecare transfer credit cuprins într-un pachet este luat în considerare ca un transfer credit separat la raportarea numărului de operațiuni. |
| !image Transfer credit inițiat pe suport de hârtie | Un transfer credit inițiat de către plătitor pe suport de hârtie sau prin transmiterea de instrucțiuni personalului unei sucursale (OTC) pentru a iniția un transfer credit, precum și orice alt transfer credit, care necesită procesare manuală. |
| !image Transfer credit inițiat sub forma unei plăți singulare | Un transfer credit inițiat electronic, care este independent de alte transferuri credit, respectiv nu face parte dintr-un grup de transferuri credit inițiate în comun. |
| !image Transferuri credit inițiate electronic | Orice transfer credit pe care plătitorul îl transmite altfel decât pe suport de hârtie, adică pe cale electronică. |
| !image Transferuri credit prin online banking | Transfer credit inițiat prin servicii de online banking și servicii de inițiere a plății. |
| !image Operațiune de plată cu cardul | „Operațiune de plată cu cardul” înseamnă „operațiune de plată cu cardul” în sensul art. 2 pct. 7 din Regulamentul (UE) 2015/751, inclusiv cardurile cu debit amânat. |
| !image Operațiune de plată cu cardul inițiată la un EFTPOS fizic | Operațiune de plată cu cardul inițiată electronic la un POS fizic, care permite transferuri electronice de fonduri. Acest post include în mod obișnuit operațiunile de plată cu cardul printr-un transfer electronic de fonduri la terminalul punct de vânzare (EFTPOS) din incinta unui comerciant. Acesta nu include operațiunile de plată cu monedă electronică. |
| !image Operațiune de plată cu monedă electronică | „Operațiune de plată cu monedă electronică” înseamnă o operațiune de plată cu monedă electronică. A se vedea definiția „monedei electronice”. |
| !image Operațiune de plată frauduloasă | „Operațiune de plată frauduloasă” înseamnă „operațiune de plată frauduloasă” în sensul prevederilor Regulamentului BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| !image Operațiune de plată internă | „Operațiune de plată internă” are sensul de „operațiune de plată națională” în sensul art. 2 pct. 27 din Regulamentul (UE) nr. 260/2012. În cazul operațiunilor de plată cu cardul, „operațiunea de plată internă” înseamnă „operațiune de plată internă” în sensul art. 2 pct. 9 din Regulamentul (UE) 2015/751. |
| !image Operațiune de plată la distanță | „Operațiune de plată la distanță” înseamnă „operațiune de plată la distanță” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Operațiune de plată neautorizată | „Operațiune de plată neautorizată” înseamnă „operațiune de plată neautorizată” în sensul prevederilor Regulamentului BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| !image Operațiune de plată transfrontalieră | Operațiune de plată inițiată de un plătitor sau de un beneficiar al plății, atunci când PSP al plătitorului și PSP al beneficiarului plății sunt situați în țări diferite. În cazul operațiunilor de plată cu cardul, „ operațiunea de plată transfrontalieră” înseamnă „operațiunea de plată transfrontalieră”” în sensul art. 2 pct. 8 din Regulamentul (UE) 2015/751. (8) Mai precis, în cazul sistemelor de plăți: o operațiune de plată între participanți situați în țări diferite. |
| !image Operațiune de plată inițiată de comerciant (Merchant initiated transaction- MIT) | „Operațiune inițiată de comerciant” înseamnă „operațiune inițiată de comerciant” în sensul prevederilor Regulamentului BNR nr. 2/2020 privind măsurile de securitate referitoare la riscurile operaţionale şi de securitate şi cerinţele de raportare aferente serviciilor de plată, cu modificările și completările ulterioare. |
| !image Operațiune de plată la ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | Operațiune de plată (9) efectuată la un ATM, utilizând un instrument de plată cu cardul sau alte mijloace. Nu sunt incluse operațiunile cu monedă electronică. |
| !image Operațiune de plată neautorizată pe un cont de monedă electronică | „Operațiune neautorizată pe un cont de monedă electronică” înseamnă „operațiune de plată neautorizată”, conform definiției de mai sus, dar în ceea ce privește utilizarea unui cont de monedă electronică. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Operațiune de plată periodică | Operațiune de plată căreia i se aplică excepția de la art. 14 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| !image Operațiune de plată primită | Operațiune de plată care implică non-IFM, primită de la PSP. Informațiile sunt furnizate în țara raportoare de către PSP rezident. Pentru servicii de plată diferite, se aplică următoarele: transferurile credit sunt luate în considerare la nivelul beneficiarului plății; debitările directe sunt luate în considerare la nivelul plătitorului; cecurile sunt luate în considerare la nivelul plătitorului; operațiunile cu card sunt luate în considerare la nivelul beneficiarului plății, respectiv la nivelul serviciilor de acceptare la plată; operațiunile de plată cu monedă electronică sunt luate în considerare fie la plătitor, fie la beneficiarul plății, în funcție de canalul de inițiere. În cazul în care este luată în considerare la nivelul plătitorului (beneficiarului plății) la operațiuni primite, operațiunea ar trebui considerată la nivelul beneficiarului plății (plătitorului) la operațiuni trimise. |
| !image Operațiune de plată trimisă | Operațiune de plată care implică non-IFM, trimisă către PSP. Informațiile sunt furnizate în țara raportoare de către PSP rezident. Pentru servicii de plată diferite, se aplică următoarele: transferurile credit sunt luate în considerare la nivelul plătitorului; debitările directe sunt luate în considerare la nivelul beneficiarului plății; cecurile sunt luate în considerare la nivelul beneficiarului plății; operațiunile cu card sunt luate în considerare la nivelul plătitorului, respectiv emiteri. operațiunile de plată cu monedă electronică sunt luate în considerare fie la plătitor, fie la beneficiarul plății, în funcție de canalul de inițiere. În cazul în care este luată în considerare la nivelul plătitorului (beneficiarului plății) la operațiuni trimise, operațiunea ar trebui luată în considerare la nivelul beneficiarului plății (plătitorului) la operațiuni primite. În ceea ce privește sistemele de plăți, aceasta este o operațiune trimisă de un participant pentru procesare de către sistemul de plăți. |
| !image Operațiune de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți (cu excepția cardurilor doar cu funcție de monedă electronică) | Operațiune de plată cu cardul efectuată cu carduri de debit, de credit sau de debit amânat, la un terminal sau prin alte canale. Sunt incluse toate operațiunile de plată inițiate cu un instrument de plată cu cardul, respectiv: toate operațiunile în care prestatorul de servicii de acceptare la plată și emitentul instrumentului/ operațiunii de plată cu cardul sunt entități diferite; și toate operațiunile în care prestatorul de servicii de acceptare la plată și emitentul instrumentului/ operațiunii de plată cu cardul sunt aceeași entitate. Sunt incluse deducerile din contul PSP care rezultă din decontarea unei operațiuni de plată cu cardul în care prestatorul de servicii de acceptare la plată și emitentul instrumentului/ operațiunii de plată cu cardul sunt aceeași entitate. |
| !image Operațiune de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți inițiate neelectronic | Operațiune de plată cu cardul inițiată la un terminal fizic prin intermediul unei proceduri manuale de autorizare (de exemplu, imprintere) (operațiune la care este utilizat cardul) sau plăți inițiate prin intermediul comenzii prin e-mail sau a comenzii prin telefon (MOTO) (operațiuni la care nu este utilizat cardul). |
| !image Operațiune de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți inițiate electronic prin intermediul unui canal de plată la distanță | Operațiune de plată de plată cu cardul inițiată electronic care reprezintă un tip de operațiune de plată la distanță în sensul art. 5 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Operațiune de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți inițiate neelectronic prin inter- mediul unui canal de plată la distanță | Operațiune de plată cu cardul inițiate neelectronic care reprezintă un tip de operațiune de plată la distanță în sensul art. 5 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Operațiune de plată la POS (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | Operațiune de plată efectuată prin intermediul unui terminal POS utilizând un card sau alte mijloace care conțin aplicația de plată corespunzătoare. Operațiunile de plată care utilizează un card cu funcție de monedă electronică și avansurile în numerar la POS nu sunt incluse. |
| !image Operațiune de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP rezidenți cu carduri emise de PSP rezidenți | Operațiune de plată de plată efectuată la toate terminalele la care operațiunile sunt acceptate de PSP rezidenți (respectiv, indiferent dacă terminalele sunt situate în interiorul sau în afara țării în care se află PSP) și în care cardurile utilizate în operațiuni sunt emise de PSP rezidenți. Defalcările geografice (astfel cum se precizează în Anexa nr. III Plăți) fac trimitere la țara în care sunt situate terminalele. |
| !image Operațiune de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP rezidenți cu carduri emise de PSP nerezidenți | Operațiune de plată efectuată la toate terminalele la care operațiunile sunt acceptate de PSP rezidenți (respectiv, indiferent dacă terminalele sunt situate în interiorul sau în afara țării în care se află PSP) și în care cardurile utilizate în operațiuni sunt emise de PSP nerezidenți. Defalcările geografice (astfel cum se precizează în Anexa nr. III Plăți) fac trimitere la țara în care sunt situate terminalele. |
| !image Operațiune de plată la terminale la care sunt acceptate operațiuni de PSP nerezidenți cu carduri emise de PSP rezidenți | Operațiune de plată la toate terminale la care este acceptată de PSP nerezidenți (respectiv, indiferent dacă terminalele sunt situate în interiorul sau în afara țării în care se află PSP) și în care cardurile utilizate în operațiuni sunt emise de PSP rezidenți. Defalcările geografice (astfel cum se precizează în Anexa nr. III Plăți) fac trimitere la țara în care sunt situate terminalele. |
| !image Operațiune de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți, inițiate electronic | Operațiune de plată cu cardul care este inițiată la un EFTPOS, la un ATM sau la alt terminal fizic care permite inițierea electronică a plății sau la distanță prin mijloace electronice de transmitere a informațiilor. Operațiunile de plată cu cardul utilizând instrumente de plată cu cardul emise de PSP rezidenți inițiate pe suport de hârtie (de exemplu, prin intermediul unui imprinter pentru instrumente de plată cu cardul sau în cazul în care informațiile privind plata sunt captate manual pe cupoane de hârtie) nu sunt incluse. |
| !image Utilizator al serviciilor de plată (USP) | „Utilizator al serviciilor de plată” înseamnă „utilizator al serviciilor de plată” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 62 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| Valoare scăzută | !image Operațiunile de plată cărora li se aplică excepția de la art. 16 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| !image Valoare scăzută contactless | Operațiunile de plată contactless cărora li se aplică art. 11 din Regulamentul delegat (UE) 2018/389 al Comisiei. |
| Termen | Definiție |
|---|---|
| !image Autentificare strictă a clienților (Strong customer authen- tication) (SCA)/ Autentificare cu SCA | „Autentificare strictă a clienților” înseamnă „autentificare strictă a clienților” în sensul art. 5 alin. (1) pct. 4 din Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată şi pentru modificarea unor acte normative. |
| !image Zona unică de plăți în euro (SEPA) | SEPA este o inițiativă a Uniunii Europene (UE) de integrare a plăților, care vizează armonizarea plăților electronice în euro în Europa. Acesta se referă la un set comun de cerințe tehnice și comerciale specifice pentru operațiunile de plată în euro, astfel cum se prevede în Regulamentul (UE) nr. 260/2012. . |
ANEXA XII.3
SCHEME DE RAPORTARE
Căsuțele marcate cu gri reprezintă cerințele de raportare. Prestatorii de servicii de plată trebuie să raporteze tabelele 1-6 și tabelul 9 și operatorii de sisteme de plăți trebuie să raporteze tabelele 7 și
8.Defalcările geografice sunt explicate în detaliu la sfârșitul prezentei anexe.
Tabelul 1 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 1
Instituții care oferă servicii de plată către instituții care nu sunt instituții financiare monetare (non-IFM)
(Sfârșit de perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 0 dacă nu se precizează altfel)
| Instituții care oferă servicii de plată către instituții care nu sunt instituții financiare monetare (non-IFM) | Număr | Valoare |
| Instituții de credit | ||
| Număr de depozite overnight | ||
| din care | ||
| Număr de depozite overnight cu acces prin internet/computer personal (PC) | ||
| Număr de depozite overnight transferabile | ||
| din care | ||
| Număr de depozite overnight transferabile, cu acces prin internet/computer personal (PC) | ||
| Numărul de conturi de plăți | ||
| Număr de conturi de monedă electronică | ||
| Soldul mijloacelor de stocare a monedei electronice emise | ||
| Mijloace de decontare folosite de instituții de credit |
| Valoarea depozitelor overnight ale instituțiilor de credit la alte instituții de credit (date trimestriale) | ||
| Instituții de credit încorporate în Romania | ||
| Numărul de puncte de lucru | ||
| Valoarea depozitelor overnight deținute de non-IFM (date trimestriale) | ||
| Sucursale instituții de credit din zona euro | ||
| Numărul de puncte de lucru | ||
| Valoarea depozitelor overnight deținute de non-IFM (date trimestriale) | ||
| Sucursale instituții de credit din SEE din afara zonei euro | ||
| Numărul de puncte de lucru | ||
| Valoarea depozitelor overnight deținute de non-IFM (date trimestriale) | ||
| Sucursale instituții de credit din afara SEE | ||
| Numărul de puncte de lucru | ||
| Valoarea depozitelor overnight deținute de non-IFM (date trimestriale) | ||
| Prestatorii de servicii de informare privind conturile | ||
| Număr de clienți | GEO 3 | |
| Instituții emitente de monedă electronică | ||
| Număr de conturi de plăți | ||
| Număr de conturi de monedă electronică | ||
| Soldul mijloacelor de stocare a monedei electronice emise | ||
| din care | ||
| emise de instituții emitente de monedă electronică care sunt IFM | ||
| Instituții de plată | ||
| Număr de clienți | GEO 3 | |
| Numărul de puncte de lucru | ||
| Număr de conturi de plăți | ||
| Alți prestatori de servicii de plată și emitenți de monedă electronică | ||
| Numărul de puncte de lucru |
| Numărul depozitelor overnight deținute de non-IFM | ||
|---|---|---|
| Valoarea depozitelor overnight deținute de non-IFM (date trimestriale) | ||
| Număr de conturi de plăți | ||
| Număr de conturi de monedă electronică | ||
| Soldul mijloacelor de stocare a monedei electronice emise | ||
| Prestatorii de servicii de plată care oferă servicii de administrare cont | ||
| Număr de conturi de plăți accesate de prestatori de servicii de informare cu privire la conturi | GEO 3 |
Tabelul 2 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 2
Funcțiile cardurilor
(Sfârșit de perioadă, Numărul este exprimat în unități, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 0)
| Cardurile și funcțiile cardurilor | Număr |
|---|---|
| Carduri emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți | |
| Carduri cu funcție de numerar | |
| emise în cadrul schemei VISA | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul schemei MASTERCARD | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| Carduri cu funcție de plată (cu excepția cardurilor care au doar funcție de monedă electronică) | |
| din care | |
| Carduri de debit | |
| emise în cadrul schemei VISA | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul schemei MASTERCARD |
| persoană fizică | |
|---|---|
| persoană juridică | |
| emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| Carduri cu funcție de debit amânat | |
| emise în cadrul schemei VISA | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul schemei MASTERCARD | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| Carduri de credit | |
| emise în cadrul schemei VISA | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul schemei MASTERCARD | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| Carduri cu funcție de monedă electronică | |
| emise în cadrul schemei VISA | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul schemei MASTERCARD | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| emise în cadrul atei scheme de plată cu cardul | |
| persoană fizică | |
| persoană juridică | |
| Carduri pe care se stochează monedă electronică direct | |
| din care | |
| Carduri cu funcție de monedă electronică care a fost încarcată cel puțin o dată | |
| Carduri care oferă acces la monedă electronică stocată în conturi de monedă electronică |
| Număr total de carduri (indiferent de numărul de funcții pe card) | |
| din care | |
| Carduri cu funcție combinată de debit, numerar și monedă electronică | |
| Carduri cu funcție de plată contactless |
Tabelul 3 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 3
Dispozitive de acceptare a cardurilor
(Sfârșit de perioadă; Numărul este exprimat în unități, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 3)
| Terminale furnizate de prestatorii de servicii de plată rezidenți | Număr |
| Numărul de ATM-uri | |
| din care | |
| ATM-uri cu funcție de retragere de numerar | |
| ATM-uri cu funcție de transfer credit | |
| ATM-uri care acceptă operațiuni contactless | |
| Numărul de POS-uri | |
| din care | |
| Numărul de EFTPOS-uri | |
| din care | |
| Numărul de terminale POS care acceptă operațiuni contactless | |
| !image Numărul de terminale POS care acceptă operațiuni cu carduri cu funcție de monedă electronică | |
| Numărul de terminale pentru carduri cu funcție de monedă electronică | |
| din care | |
| !image Numărul de terminale care permit încărcarea/descărcarea cardurilor cu funcție de monedă electronică | |
| Numărul de terminale care accepta carduri cu funcție de monedă electronică |
Tabelul 4 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 4
Operațiuni de plată care implică non-IFM
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 3 (1) dacă nu se precizează altfel)
| Număr | Valoare | |
|---|---|---|
| Transferuri credit trimise | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate pe suport hârtie | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după inițiere individuală sau grupare în fișier/pachet) | ||
| în fișier/pachet | ||
| sub forma unei operațiuni de plată unice | ||
| din care | ||
| prin Online Banking | ||
| din care | ||
| operațiuni de plată unice prin E-commerce | ||
| prin ATM sau alt terminal al prestatorului de servicii de plată | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| din care (segreagare după subcanalul de inițiere) | ||
| prin canal la distanță (via remote) | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA CT | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| prin schema SEPA CT inst | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| prin schema non-SEPA (SCT RON) |
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
|---|---|---|
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Valoare scăzută | ||
| Plată între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA CT | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| prin schema SEPA CT inst | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| prin schema non-SEPA (SCT RON) | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune de valoare scăzută inițiată contactless | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| din care | ||
| inițiate prin intermediul prestatorilor de servicii de inițiere a plății | ||
| Transferuri credit primite | ||
| Debitări directe trimise | ||
| din care (segregare după inițiere individuală sau grupare în fișier/pachet) | ||
| inițiate în fișier/pachet | ||
| inițiate sub forma unei operațiuni de plată unice |
| din care (segregare după canalul utilizat în acordarea consimțământului) | ||
| consimțământ acordat prin mandat electronic | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA Direct Debit Core | ||
| prin schema SEPA Direct Debit B2B | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON Core) | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON B2B) | ||
| consimțământ acordat în alte forme | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA Direct Debit Core | ||
| prin schema SEPA Direct Debit B2B | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON Core) | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON B2B) | ||
| Debitări directe primite | ||
| Operațiuni de plată trimise inițiate cu instrumente de plată bazate pe card emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate non-electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care | ||
| inițiate la EFTPOS fizic | ||
| din care | ||
| Plăți inițiate contactless | ||
| din care | ||
| Plăți inițiate prin Near Field Communication (NFC) | ||
| inițiate la ATM | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit |
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
|---|---|---|
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune de valoare scăzută inițiată contactless | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat |
| cu funcție de credit | ||
|---|---|---|
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Valoare scăzută | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Operațiune de plată inițiată de comerciant (MIT) | ||
| Altele | ||
| Operațiuni de plată primite inițiate cu instrumente de plată bazate pe card acceptate de prestatorii de servicii de plată rezidenți (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate non-electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) |
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care | ||
| inițiate la EFTPOS fizic | ||
| inițiate la ATM | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Plată contactless cu valoare scăzută | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) |
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
|---|---|---|
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Valoare scăzută | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Comerciantul a inițiat operațiunea de plată (MIT) | ||
| Altul | ||
| Operațiuni de retragere numerar inițiate cu cardul (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit |
| cu funcție de debit amânat | ||
|---|---|---|
| cu funcție de credit | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică emisă de prestatori de servicii de plată rezidenți transmise | ||
| din care | ||
| cu carduri pe care se stochează monedă electronică direct | ||
| cu conturi de monedă electronică | ||
| din care | ||
| accesate cu cardul | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Valoare scăzută | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Comerciantul a inițiat operațiunea de plată (MIT) | ||
| Altul | ||
| inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) |
| din care | ||
|---|---|---|
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Plată contactless cu valoare scăzută | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altul | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică primite | ||
| Cecuri trimise | ||
| Cecuri primite | ||
| Remiteri de bani | ||
| Remiteri de bani primite | ||
| Alte servicii de plată | ||
| Alte servicii de plată primite | ||
| Total operațiuni de plată în relație cu non-MFI trimise | ||
| Total operațiuni de plată în relație cu non-MFI primite | ||
| Servicii de inițiere a plății | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care: | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care: | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după instrumentul de plată) | ||
| Transferuri credit | ||
| Altele | ||
| Alte servicii (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative) | ||
| Creditări prin simpla înregistrare contabilă | GEO 0 | GEO 0 |
| Debitări prin simpla înregistrare contabilă | GEO 0 | GEO 0 |
| Altele | GEO 0 | GEO 0 |
Pentru operațiunile transfrontaliere de plată cu cardul, reședința contrapărții și locația POS sunt raportate împreună. Pentru operațiunile de plată cu cardul inițiate la distanță operațiunile de plată
trimise sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată destinatar și a țării în care se află punctul de vânzare. Pentru operațiunile de plată cu cardul care nu sunt inițiate la distanță, operațiunile de plată trimise sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată destinatar și a țării în care se află terminalul fizic. Operațiunile de plată primite inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare. Operațiunile de plată primite care nu sunt inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare fizic.
Tabelul 5 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 5
Operațiuni de plată frauduloase care implică non-IFM
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 3 (2) dacă nu se precizează altfel)
| Număr | Valoare | |
|---|---|---|
| Transferuri credit frauduloase trimise | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate pe suport hârtie | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după inițiere individuală sau grupare în fișier/pachet) | ||
| în fișier/pachet | ||
| sub forma unei operațiuni de plată unice | ||
| din care | ||
| prin Online Banking | ||
| din care | ||
| operațiuni de plată unice prin E-commerce | ||
| prin ATM sau alt terminal al prestatorului de servicii de plată | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| din care (segreagare după subcanalul de inițiere) | ||
| prin canal la distanță (via remote) | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA CT | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) |
| Autentificate cu SCA | ||
|---|---|---|
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| prin schema SEPA CT inst | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| prin schema non-SEPA (SCT RON) | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată |
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
|---|---|---|
| Valoare scăzută | ||
| Plată între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA CT | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| prin schema SEPA CT inst | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| prin schema non-SEPA (SCT RON) | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) |
| Autentificate cu SCA | ||
|---|---|---|
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| Autentificate fără SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului de către autorul fraudei pentru a emite un ordin de plată | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune de valoare scăzută inițiată contactless | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| din care | ||
| inițiate prin intermediul prestatorilor de servicii de inițiere a plății | ||
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
| Debitări directe frauduloase trimise | ||
| din care (segregare după inițiere individuală sau grupare în fișier/pachet) | ||
| inițiate în fișier/pachet | ||
| inițiate sub forma unei operațiuni de plată unice | ||
| din care (segregare după canalul utilizat în acordarea consimțământului) | ||
| consimțământ acordat prin mandat electronic | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA Direct Debit Core | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema SEPA Direct Debit B2B | ||
| din care (segregare după originea fraudei) |
| Operațiune de plată neautorizată | ||
|---|---|---|
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON Core) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON B2B) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| consimțământ acordat în alte forme | ||
| din care (segregare după schema de plată) | ||
| prin schema SEPA Direct Debit Core | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema SEPA Direct Debit B2B | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON Core) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| prin schema non-SEPA Direct Debit SEPA RON (SDD RON B2B) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Operațiune de plată neautorizată | ||
| Manipularea plătitorului | ||
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
| Operațiuni de plată frauduloase trimise inițiate cu instrumente de plată bazate pe card emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate non-electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) |
| prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care | ||
| inițiate la EFTPOS fizic | ||
| din care | ||
| Plăți inițiate contactless | ||
| din care | ||
| Plăți inițiate prin Near Field Communication | ||
| inițiate la ATM | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care (segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul |
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei schemei de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele |
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
|---|---|---|
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune de valoare scăzută inițiată contactless | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele |
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
|---|---|---|
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul |
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Valoare scăzută | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Operațiune de plată inițiată de comerciant (MIT) | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
|---|---|---|
| Operațiuni de plată frauduloase primite inițiate cu instrumente de plată bazate pe card acceptate de prestatorii de servicii de plată rezidenți (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate non-electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| inițiate electronic | ||
| din care (segregare după sub-canalul de inițiere a plății) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care | ||
| inițiate la EFTPOS fizic | ||
| inițiate la ATM | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut |
| Altele | ||
|---|---|---|
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat |
| Card neprimit | ||
|---|---|---|
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Plată contactless cu valoare scăzută | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele | ||
| Inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) |
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
|---|---|---|
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei schemei de plată cu cardul | ||
| din care (segregare după funcția cardului) |
| cu funcție de debit | ||
|---|---|---|
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după tipul de autentificare) | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Datele privind cardul au fost furate | ||
| Altele | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu cardul | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Valoare scăzută | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Comerciantul a inițiat operațiunea de plată (MIT) | ||
| Altul | ||
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorului de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
| Operațiuni de retragere numerar frauduloase inițiate cu cardul (cu excepția cardurilor cu funcție de monedă electronică) | ||
| din care (segregare după schema de plată cu cardul) | ||
| Inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei VISA |
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
|---|---|---|
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată (de retragere numerar) de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția retragerea de numerar | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul schemei MASTERCARD | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată (de retragere numerar) de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția retragerea de numerar | ||
| Plăți inițiate cu instrumente de plată bazate pe carduri emise în cadrul altei scheme de plată cu cardul | ||
| din care(segregare după funcția cardului) | ||
| cu funcție de debit | ||
| cu funcție de debit amânat | ||
| cu funcție de credit | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată (de retragere numerar) de către autorul fraudei | ||
| Card pierdut sau furat | ||
| Card neprimit | ||
| Card contrafăcut | ||
| Altele | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția retragerea de numerar |
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
| Operațiuni de plată frauduloase cu monedă electronică emisă de prestatori de servicii de plată rezidenți transmise | ||
| din care | ||
| cu carduri pe care se stochează monedă electronică direct | ||
| cu conturi de monedă electronică | ||
| din care | ||
| accesate cu cardul | ||
| printr-o soluție de plată mobilă | ||
| din care | ||
| printr-o soluție de plată mobilă de tip P2P | ||
| Altele | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card de monedă electronică pierdut sau furat | ||
| Card de monedă electronică neprimit | ||
| Card de monedă electronică contrafăcut | ||
| Datele privind cardul de monedă electronică au fost furate | ||
| Operațiuni de plată neautorizate cu monedă electronică stocată în cont | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu monedă electronică | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card de monedă electronică pierdut sau furat | ||
| Card de monedă electronică neprimit | ||
| Card de monedă electronică contrafăcut | ||
| Datele privind cardul de monedă electronică au fost furate | ||
| Operațiuni de plată neautorizate cu monedă electronică stocată în cont | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei |
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu monedă electronică | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Valoare scăzută | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Operațiune între conturile deținute de aceeași persoană fizică sau juridică | ||
| Utilizarea de procese și protocoale de plată sigure în mediul întreprinderilor | ||
| Analiza de risc a operațiunilor | ||
| Comerciantul a inițiat operațiunea de plată (MIT) | ||
| Altul | ||
| inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card de monedă electronică pierdut sau furat | ||
| Card de monedă electronică neprimit | ||
| Card de monedă electronică contrafăcut | ||
| Operațiuni de plată neautorizate cu monedă electronică stocată în cont | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu monedă electronică | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după originea fraudei) | ||
| Emiterea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Card de monedă electronică pierdut sau furat | ||
| Card de monedă electronică neprimit | ||
| Card de monedă electronică contrafăcut | ||
| Operațiuni de plată neautorizate cu monedă electronică stocată în cont | ||
| Modificarea unui ordin de plată de către autorul fraudei | ||
| Manipularea plătitorului pentru a iniția o plată cu monedă electronică | ||
| din care (segregare după motivul neaplicării SCA) | ||
| Plată către beneficiari agreați | ||
| Operațiune recurentă | ||
| Plată contactless cu valoare scăzută | ||
| Plată la terminale neasistate utilizate pentru plata transportului și a parcării | ||
| Altele |
| din care (segregare după purtătorul răspunderii pentru suportarea pierderii) | ||
| suportate de prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de utilizatorul serviciului de plată client al prestatorul de servicii de plată care raportează | GEO 1 | GEO 1 |
| suportate de altul | GEO 1 | GEO 1 |
| Cecuri frauduloase | ||
| Remiteri de bani frauduloase | ||
| Alte servicii de plată frauduloase | ||
| Total operațiuni de plată frauduloase în relație cu non-MFI trimise | ||
| Servicii de inițiere a plății frauduloase | ||
| din care (segregare după canalul de inițiere a plății) | ||
| inițiate prin canal de plată la distanță (via remote) | ||
| din care: | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| Inițiate prin canal de plată care nu este la distanță (via non-remote) | ||
| din care: | ||
| Autentificate cu SCA | ||
| Autentificate fără SCA (non-SCA) | ||
| din care (segregare după instrumentul de plată) | ||
| Transferuri credit | ||
| Altele | ||
| Alte servicii frauduloase (neincluse în Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plată și pentru modificarea unor acte normative) | ||
| Creditări prin simpla înregistrare contabilă | GEO 0 | GEO 0 |
| Debitări prin simpla înregistrare contabilă | GEO 0 | GEO 0 |
| Altele | GEO 0 | GEO 0 |
Pentru operațiunile transfrontaliere de plată cu cardul, reședința contrapărții și locația POS sunt raportate împreună. Pentru operațiunile de plată cu cardul inițiate la distanță operațiunile de plată trimise sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată destinatar și a țării în care se află punctul de vânzare. Pentru operațiunile de plată cu cardul care nu sunt inițiate la distanță, operațiunile de plată trimise sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată destinatar și a țării în care se află terminalul fizic. Operațiunile de plată primite inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare. Operațiunile de plată primite care nu sunt inițiate la distanță sunt raportate pentru identificarea țării prestatorului de servicii de plată expeditor și a țării în care se află punctul de vânzare fizic
Tabelul 6 este raportat de prestatorii de servicii de plată, pe bază semestrială.
Tabelul 6
Operațiuni de plată pe tip de terminal care implică non-IFM
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 3 dacă nu se precizează altfel)
| Operațiuni pe tip de terminal (3) | Număr | Valoare |
|---|---|---|
| Operațiuni la terminale la care sunt acceptate operațiuni de prestatorii de servicii de plată rezidenți cu carduri emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți | ||
| din care | ||
| Retrageri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Depuneri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Alte operațiuni la ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni la POS (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni de încărcare și descărcare cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Operațiuni la terminale la care sunt acceptate operațiuni de prestatorii de servicii de plată rezidenți cu carduri emise de prestatorii de servicii de plată nerezidenți | ||
| din care | ||
| Retrageri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Depuneri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Alte operațiuni la ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni la POS (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni de încărcare și descărcare cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Operațiuni la terminale la care sunt acceptate operațiuni de prestatorii de servicii de plată nerezidenți cu carduri emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți |
| din care | ||
|---|---|---|
| Retrageri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Depuneri de numerar efectuate la un ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Alte operațiuni la ATM (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni la POS (cu excepția operațiunilor cu monedă electronică) | ||
| Operațiuni de încărcare și descărcare cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică cu carduri cu funcție de monedă electronică | ||
| Retrageri de numerar la ghișeu | GEO 1 | GEO 1 |
| Depuneri de numerar la ghișeu | GEO 1 | GEO 1 |
| Avansuri de numerar la terminalele POS (cash-back) | GEO 1 | GEO 1 |
Defalcările geografice (GEO) se bazează pe locația terminalului
Tabelele 7a, 7b și 7c sunt raportate de operatorii de sisteme de plăți, pe bază semestrială.
Tabelul 7a
Participarea la sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți TARGET2-RO
(Sfârșit de perioadă, Numărul este exprimat în unități, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 1)
| Sistem de plăți TARGET2-RO | Număr |
|---|---|
| Numărul de participanți | |
| din care | |
| Participanți direcți | |
| din care | |
| Instituții de credit | |
| Banca centrală | |
| Alți participanți direcți | |
| din care | |
| Administrația publică | |
| Organizații de compensare și decontare |
| !image Alte instituții financiare | |
|---|---|
| Alții | |
| Participanți indirecți |
Tabelul 7b
Participarea la sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți ReGIS
(Sfârșit de perioadă, Numărul este exprimat în unități, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 1)
| Sistem de plăți ReGIS - Sistem de plăți de mare valoare | Număr |
|---|---|
| Numărul de participanți | |
| din care | |
| Participanți direcți | |
| din care | |
| Instituții de credit | |
| Banca centrală | |
| Alți participanți direcți | |
| din care | |
| Administrația publică | |
| Organizații de compensare și decontare | |
| Alte instituții financiare | |
| Alții | |
| Participanți indirecți |
Tabelul 7c
Participarea la sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți SENT
(Sfârșit de perioadă, Numărul este exprimat în unități, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 1)
| Sistem de plăți SENT - Sistem de plăți de mică valoare | Număr |
|---|---|
| Numărul de participanți | |
| din care | |
| Participanți direcți | |
| din care | |
| Instituții de credit |
| Banca centrală | |
|---|---|
| Alți participanți direcți | |
| din care | |
| Administrația publică | |
| Organizații de compensare și decontare | |
| Alte instituții financiare | |
| Alții | |
| Participanți indirecți |
Tabelele 8a, 8b și 8c sunt raportate de operatorii de sisteme de plăți, pe bază semestrială.
Tabelul 8a
Plăți procesate prin sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți TARGET2-RO
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în euro, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 2 dacă nu se precizează altfel)
| Sistem de plăți TARGET2-RO | Trimise | ||
| Număr | Valoare (euro) | Procent (%) | |
| Transferuri credit și debitări directe | GEO 1 | GEO 1 | |
| din care: | |||
| în cadrul aceleiași componente TARGET2 | GEO 0 | GEO 0 | |
| în cadrul altei componente TARGET2 | |||
| din care: | |||
| către o componentă TARGET2 din zona euro | |||
| către o componentă TARGET2 din zona non- euro | |||
| din care: | |||
| TIPS | GEO 1 | GEO 1 | |
| Coeficient de concentrare | GEO 1 | ||
Tabelul 8b
Plăți procesate prin sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți ReGIS
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 4 dacă nu se precizează altfel)
| Sistem de plăți ReGIS - Sistem de plăți de mare valoare | Trimise | ||
| Număr | Valoare (lei) | Procent (%) | |
| Total operațiuni | |||
| din care: | |||
| Transferuri credit | |||
| din care: | |||
| Inițiate pe suport hartie | GEO 1 | GEO 1 | |
| Inițiate electronic | GEO 1 | GEO 1 | |
| Debitări directe | |||
| Operațiuni de plată cu cardul | |||
| Retrageri de numerar efectuate la ATM | |||
| Depuneri de numerar efectuate la ATM | |||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică | |||
| Cecuri | |||
| Alte servicii de plată | |||
| Coeficient de concentrare | GEO 1 | ||
Tabelul 8c
Plăți procesate prin sisteme selecționate de plăți - Sistem de plăți SENT
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date semestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 4 dacă nu se precizează altfel)
| Sistem de plăți SENT - Sistem de plăți de mică valoare | Trimise | ||
| Număr | Valoare (lei) | Procent (%) | |
| Total operațiuni | |||
| din care: | |||
| Transferuri credit | |||
| din care: | |||
| Inițiate pe suport hartie | GEO 1 | GEO 1 | |
| Inițiate electronic | GEO 1 | GEO 1 | |
| din care: | |||
| Instant | GEO 1 | GEO 1 | |
|---|---|---|---|
| Debitări directe | |||
| Operațiuni de plată cu cardul | |||
| Retrageri de numerar efectuate la ATM | |||
| Depuneri de numerar efectuate la ATM | |||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică | |||
| Cecuri | |||
| Alte servicii de plată | |||
| Coeficient de concentrare | GEO 1 |
Tabelul 9 este raportat de toți prestatorii de servicii de plată, pe bază trimestrială.
Tabelul 9
Raportarea trimestrială a operațiunilor de plată care implică non-IFM
(Total pentru perioadă, Numărul este exprimat în unități, Valoarea este exprimată în lei, date trimestriale și cu defalcare geografică de tipul GEO 6 (4), dacă nu se precizeză altfel)
| Număr | Valoare | |
|---|---|---|
| Transfer credit | ||
| Transferuri credit trimise | ||
| din care | ||
| Inițiate electronic | ||
| din care | ||
| Inițiate printr-un canal la distanță | ||
| din care | ||
| prin Internet Banking | GEO 4 | GEO 4 |
| prin Mobile Banking | GEO 4 | GEO 4 |
| Altele | GEO 4 | GEO 4 |
| Inițiate printr-un canal de plată care nu este la distanță | ||
| Debitări directe | ||
| Debitări directe trimise | ||
| Operațiuni de plată cu instrumente de plată bazate pe card | ||
| Operațiuni de plată trimise inițiate cu instrumente de plată bazate pe card emise de prestatorii de servicii de plată rezidenți (cu excepția cardurilor care au doar funcție de monedă electronică) |
| din care | ||
|---|---|---|
| Inițiate electronic | ||
| din care | ||
| Inițiate printr-un canal la distanță | ||
| MCC 1 | ||
| MCC 2 | ||
| MCC 370 | ||
| Inițiate printr-un canal de plată care nu este la distanță | ||
| MCC 1 | ||
| MCC 2 | ||
| MCC 370 | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică | ||
| Operațiuni de plată cu monedă electronică trimise utilizând monedă electronică emisă de prestatorii de servicii de plată rezidenți | ||
| Cecuri | ||
| Cecuri trimise |
Operațiunile de plată cu cardul transfrontaliere inițiate la distanță sunt raportate cu identificarea țării în care se află punctul de vânzare, în timp ce operațiunile de plată cu cardul transfrontaliere care nu sunt inițiate la distanță sunt raportate cu identificarea țării în care se află terminalul fizic.
Defalcări geografice
| GEO 0 | GEO 1 | GEO 2 | GEO 3 | GEO 4 | GEO 6 |
|---|---|---|---|---|---|
| Național | Național | ||||
| Național | !image Național și trans- frontalier combinat | Transfrontalier | !image Defalcare la nivel de țară pentru fiecare stat membru al SEE | Transfrontalier în cadrul SEE | Defalcare la nivel de țară pentru toate țările (5) |
| !image Restul lumii (transfrontalier în afara SEE) | Restul lumii (transfrontalier în afara SEE) |
Pe baza ISO 3166: https://www.iso.org/obp/ui/#search
ANEXA NR. XII.4
STRUCTURA STATISTICILOR REFERITOARE LA SISTEME DE COMPENSARE/DECONTARE A OPERAȚIUNILOR CU INSTRUMENTE FINANCIARE
| Termen | Definiție |
|---|---|
| Acţiuni | !image valori mobiliare care stabilesc proprietatea asupra unei părţi din firmă/afacere, de exemplu, acţiuni tranzacţionabile pe burse de valori (acţiuni listate sau acţiuni cotate), acţiuni necotate sau nelistate şi alte forme de active de acest tip. Acţiunile includ recipise de depozit şi acţiuni/părţi în fonduri de investiţii. Uzual, acţiunile sunt purtătoare de venit sub forma dividendelor; |
| Valori mobiliare | !image valori mobiliare astfel cum sunt definite la art. 3 alin. (1) pct. 84 din Legea nr. 126/2018, cu modificările şi completările ulterioare; |
| !image Alte instrumente financiare derivate | oricare alte instrumente financiare derivate, altele decât contractele de opţiuni, contractele futures, contractele swap, contractele forward prevăzute la pct. 4, 5, 6, 7 și 10 din Secțiunea C, Anexa I la Legea 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare, cu modificările şi completările ulterioare; |
| !image Alte valori mobiliare | orice alte valori mobiliare negociabile; |
| !image Alţi intermediari financiari, exclusiv societăţile de asigurare şi fondurile de pensii | cuprinde toate societățile și cvasisocietățile financiare a căror activitate principală constă în furnizarea de servicii de intermediere financiară prin subscrierea de angajamente provenind de la unități instituționale sub alte forme decât bani, depozite sau titluri de participare la fondurile de investiții sau angajamente legate de domeniul asigurărilor, pensii și sisteme standardizate de garantare; |
| Contract futures | !image un instrument financiar derivat astfel cum este prevăzut la pct. 4, 5, 6, 7 și 10 din Secțiunea C, Anexa I la Legea 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare, cu modificările şi completările ulterioare; |
| Contract cu opţiuni | !image un instrument financiar derivat astfel cum este prevăzut la pct. 4, 5, 6, 7 și 10 din Secțiunea C, Anexa I la Legea 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare, cu modificările şi completările ulterioare; |
| Contraparte centrală | !image o entitate astfel cum este definită la art. 2, pct. 1 din Regulamentul (UE) nr. 648/2012 privind instrumentele financiare derivate extrabursiere, contrapărțile centrale și registrele centrale de tranzacții, cu modificările și completările ulterioare; |
| !image Instrumente financiare derivate bazate pe active financiare | instrumentele financiare derivate astfel cum sunt prevăzute la pct. 4 din Secțiunea C, Anexa I la Legea 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare, cu modificările și completările ulterioare; |
| !image Instrumente financiare derivate bazate pe (active) mărfuri | instrumentele financiare derivate astfel cum sunt prevăzute la pct. 5, 6 și 7 din Secțiunea C, Anexa I la Legea 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare, cu modificările și completările ulterioare; |
| Naţional | !image localizat în ţara în care se află depozitarul central/contrapartea centrală. Un participant direct din afara ţării în care se află depozitarul central, care are o sucursală în ţara depozitarului central, va fi tratat ca participant naţional. Similar, un membru compensator înregistrat în afara ţării în care se află contrapartea centrală, care participă la un sistem având contraparte centrală |
| Nonnaţional | nelocalizat în ţara în care se află depozitarul central/contrapartea centrală. |
| Obligaţiuni | valori mobiliare de îndatorare cu maturitate mai mare de un an; |
| !image Over the counter (OTC) | o metodă de tranzacţionare a valorilor mobiliare, care nu implică o piaţă reglementată, participanţii tranzacţionând direct; |
| Repo | !image un angajament de a vinde o cantitate specificată dintr-un activ şi de a o (re)cumpăra la un preţ predeterminat la o dată viitoare sau la cerere; |
| !image Valoare mobiliară de îndatorare | o promisiune a emitentului (împrumutatului) de a plăti integral sau în mai multe rate deţinătorului (împrumutătorului) la o dată viitoare specificată sau la date viitoare specificate. Uzual, asemenea valori mobiliare sunt purtătoare de dobândă (cupon) şi/sau sunt vândute cu discount, iar |
| !image Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | valori mobiliare de îndatorare cu maturitate de un an sau mai mică de un an. |
Tabelele din partea 2.1 și partea 2.2. sunt raportare de toți operatorii sistemelor de compensare/decontare a operațiunilor cu instrumente financiare, pe bază anuală.
Tabel 1. Numărul de participanţi direcţi
| Total | |||
| Naţionali | Nonnaţionali | ||
| Bănci centrale | |||
| Contrapărţi centrale | |||
| Depozitari centrali | |||
| Instituţii de credit | |||
| Alţii | |||
la sfârșitul anului Participanţi direcţi
Tabel 2a. Valoarea valorilor mobiliare deţinute în conturi la depozitarul central
sfârşitul anului (mil. LEI)
| Valoare totală a valorilor mobiliare înregistrate în conturile depozitarului central | Valoare totală a valorilor mobiliare înregistrate în conturi la depozitarul central | |||||||
| Total | Valori mobiliare înregistrate la depozitarul central | Valori mobiliare transferate către Total depozitarul | Total | Înregistrate în contul | ||||
| Alt depozitar central | (bancă) custode | altui depozitar central | altor participanţi | |||||
| Obligaţiuni | ||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||||
| Acţiuni | ||||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||||
Tabel 2b
la sfârşitul anului
| Numărul total de coduri ISIN ale valorilor mobiliare, altele decât cele de îndatorare înregistrate în conturi la depozitarul central | |
| din care numărul de coduri ISIN pentru care nu sunt disponibile preţuri (de piaţă)│ |
Tabel 3. Numărul de instrucţiuni procesate
total anual (mii)
| Numărul de instrucţiuni procesate | ||||||||||
| Total | Numărul de transferuri interne între conturi la depozitarul central, fără a implica un "link account" la un alt depozitar central | Numărul de transferuri interne între conturi la depozitarul central, cel puţin un cont fiind un "link account" la un alt depozitar central | Numărul de transferuri prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate (doar un cont al depozitarului central este creditat sau debitat) | |||||||
| fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | ||
| Obligaţiuni | ||||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||||||
| Acţiuni | ||||||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||||||
| Valoarea instrucţiunilor procesate | ||||||||||
| Total | Valoarea transferurilor interne între conturi la depozitarul central, fără a implica un "link account" la un alt depozitar central | Valoarea transferurilor interne între conturi la depozitarul central, cel puţin un cont fiind un "link account" la un alt depozitar central | Valoarea transferurilor prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate (doar un cont al depozitarului central este creditat sau debitat) | |||||||
| fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | ||
| Obligaţiuni | ||||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||||||
| Acţiuni | ||||||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||||||
| Numărul de instrucţiuni procesate | ||||||||||
| Total | Numărul de transferuri interne între conturile depozitarului central, fără a implica un "link account" la un alt depozitar central | Numărul de transferuri interne între conturile depozitarului central, cel puţin un cont fiind un "link account" la un alt depozitar central | Numărul de transferuri prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate (doar un cont al depozitarului central este creditat sau debitat) | |||||||
| fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | ||
| Obligaţiuni | ||||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||||||
| Acţiuni | ||||||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||||||
| Valoarea instrucţiunilor procesate | ||||||||||
| Total | Valoarea transferurilor interne între conturile depozitarului central, fără a implica un "link account" la un alt depozitar central | Valoarea transferurilor interne între conturile depozitarului central, cel puţin un cont fiind un "link account" la un alt depozitar central | Valoarea transferurilor prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate (doar un cont al depozitarului central este creditat sau debitat) | |||||||
| fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | fără plată | cu decontare în alte EUR | cu decontare în alte valute | ||
| Obligaţiuni | ||||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||||||
| Acţiuni | ||||||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||||||
| Numărul de noi emisiuni şi răscumpărări (mii) | Valoarea noilor emisiuni şi a răscumpărărilor (mil. LEI) | |||||
| Total | Număr de noi emisiuni | Număr de răscumpăr ări | Total | Valoarea noilor emisiuni | Valoarea răscumpărărilor | |
| Obligaţiuni | ||||||
| Valori mobiliare de îndatorare pe termen scurt | ||||||
| Acţiuni | ||||||
| din care unit-uri/părți în fonduri de investiţii | ||||||
| Alte valori mobiliare | ||||||
Tabel 1. Numărul de participanţi direcţi
la sfârşitul anului
| Numărul total de membri compensatori | |||||
| Total | Nonnaţionali din UE | Nonnaţionali din afara UE | |||
| Naţionali | din care înregistraţi în afara ţării, dar care participă printr-o sucursală(din ţara în care se află contrapartea centrală) | ||||
| TOTAL | |||||
| Bănci centrale | |||||
| Contrapărţi centrale | |||||
| Instituţii de credit | |||||
| Alţii | |||||
Tabel 2. Contracte cu instrumente financiare derivate non-OTC decontate
total anual
| Numărul total de contracte cu instrumente financiare derivate non-OTC decontate (mii) Total | Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate non- OTC decontate (mil. LEI) Total | |||||
| cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | |||
| Total | ||||||
| Contracte futures bazate pe active financiare | ||||||
| Contracte cu opţiuni bazate pe active financiare | ||||||
| Alte instrumente financiare derivate bazate pe active financiare | ||||||
| Contracte futures bazate pe (active) mărfuri | ||||||
| Contracte cu opţiuni bazate pe (active) mărfuri | ||||||
| Alte instrumente financiare derivate bazate pe active) mărfuri |
| Numărul total de contracte cu instrumente financiare derivate OTC decontate (mii) Total | Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate OTC decontate Total (mil. LEI) | |||||
| cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | |||
| Total | ||||||
| Contracte futures bazate pe active financiare | ||||||
| Contracte cu opţiuni bazate pe active financiare | ||||||
| Alte instrumente financiare derivate bazate pe active financiare | ||||||
| Contracte futures bazate pe (active) mărfuri | ||||||
| Contracte cu opţiuni bazate pe (active) mărfuri | ||||||
| Alte instrumente financiare derivate bazate pe active) mărfuri | ||||||
| Numărul total de contracte repo decontate (mii) | Valoarea totală a contractelor repo decontate (mil. LEI) | |||||
| Total | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | Total | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | |
| Total | ||||||
| Contracte repo bazate pevalori mobiliare de îndatorare | ||||||
| Contracte repo bazate pe acţiuni | ||||||
| Alte contracte repo | ||||||
Tabel 5. Tranzacţii cu "cash securities" decontate
total anual
| Numărul total de tranzacţii cu "cash securities" decontate Total (mii) | Valoarea totală a tranzacţiilor cu "cash securities" decontate (mil. Total LEI) | |||||
| cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | |||
| Total | ||||||
| Tranzacţii cu "securities" de tip valori mobiliare de îndatorare | ||||||
| Tranzacţii cu "cash securities" de tip acţiuni | ||||||
| din care unit-uri/părţi în fonduri de investiţii | ||||||
| Altele | ||||||
Tabel 6. Contracte decontate prin "clearing link"
total anual
| Numărul total de contracte decontate prin "clearing link" (mii) | Valoarea totală a contractelor decontate prin "clearing link" (mil. LEI) | |
| Total | ||
| Contracte cu instrumente financiare derivate bazate pe active financiare | ||
| Contracte cu instrumente financiare derivatebazate pe (active) mărfuri | ||
| Contracte repo | ||
| Contracte cash securities |
Tabel 7. Numărul de transferuri de valori mobiliare rezultate la depozitarul central în urma decontării tranzacţiilor
total anual (mii)
| Numărul total de transferuri de valori mobiliare între două conturi înregistrate la acelaşi depozitar central | |||||||||
| Total | Numărul de transferuri de valori mobiliare din contul contrapărţii centrale către contul unui membru compensator şi viceversa | Numărul de transferuri de valori mobiliare din contul unui membru compensator direct către contul altui membru compensator, fără implicarea contului contrapărţii centrale | |||||||
| Tot al | Fără plată | cu decont are în EUR | cu decontar e în alte valute | Total | Fără plată | cu decont are în EUR | cu decontar e în alte valute | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |
| Total | |||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare | |||||||||
| Acţiuni | |||||||||
| Alte valori mobiliare | |||||||||
Tabel 8. Valoarea transferurilor de valori mobiliare rezultate la depozitarul central în urma decontării tranzacţiilor
total anual (mii)
| Valoarea totală a transferurilor de valori mobiliare între două conturi înregistrate la acelaşi depozitar central | |||||||||
| Total | Valoarea transferurilor de valori mobiliare din contul contrapărţii centrale către contul unui membru compensator şi viceversa | Valoarea transferurilor de valori mobiliare din contul unui membru compensator direct către contul altui membru compensator, fără implicarea contului contrapărţii centrale | |||||||
| Total | Fără plată | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | Total | Fără plată | cu decontare în EUR | cu decontare în alte valute | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |
| Total | |||||||||
| Valori mobiliare de îndatorare | |||||||||
| Acţiuni | |||||||||
| Alte valori mobiliare | |||||||||
| Denumire indicator | Caracteristici generale |
| Număr de participanți direcți | Numărul entităților identificate/recunoscute de operatorul sistemului de compensare/decontare a operațiunilor cu instrumente financiare și autorizate să trimită/recepționeze ordine de transfer către/de la sistem direct, fără intermediari, așa cum este obligat prin regulile sistemului la care participă. Se raportează numărul deținătorilor de conturi într-un sistem de înregistrare și decontare a instrumentelor financiare organizat într- o structură pe niveluri, precum și numărul operatorilor de conturi într-un sistem organizat într-o structură pe un singur nivel. Într-un sistem organizat într-o structură pe un singur nivel, investitorii privați dețin doua tipuri de conturi: conturi de deținere și conturi de tranzacționare. În cazul în care doar conturile de tranzacționare |
| sunt operate de un operator de cont, numărul participanților direcți este numărul operatorilor de conturi de tranzacționare. Sistemul organizat într-o structură pe un singur nivel este sistemul în care fiecare deținător are cont individual la depozitarul central. Totuși, conturile sunt operate de instituții specializate, denumite operatori de cont. Operatorul de cont este o societate care operează conturile clienților într-un sistem organizat într-o structură pe un singur nivel. Operatorii de cont sunt, de regulă, instituții de credit. În sistemul organizat într-o structură pe nivele, băncile custode sau alți depozitari centrali dețin cont la depozitarul central raportor. Investitorii privați dețin conturi la băncile custode și nu direct la depozitarul central. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr. | |
| Valoarea totală a valorilor mobiliare înregistrate în conturile depozitarului central (de unde provin valorile mobiliare) | Valoarea totală a valorilor mobiliare ale participanților direcți, inclusiv cele ale clienților acestora, înregistrate în conturile depozitarului central. Se iau în calcul toate valorile mobiliare înregistrate în conturi la depozitarul central care raportează. Dacă sistemul este unul „închis”, se raportează toate valorile mobiliare care sunt emise în sistem și/sau transferate în sistem printr-un „link”. Prin „link” între doi depozitari centrali se înțelege un aranjament legal și tehnic și o procedură, inclusiv un cont agregat (omnibus account) al unui depozitar central la un alt depozitar central, prin care se asigură transferul valorilor mobiliare între cei doi depozitari centrali. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute, comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. |
| Valoarea totală a valorilor mobiliare înregistrate în conturi la depozitarul central (unde se duc valorile mobiliare) | Valoarea totală a valorilor mobiliare ale participanților direcți, inclusiv cele ale clienților acestora, înregistrate în conturi la depozitarul central. Se iau în calcul toate valorile mobiliare înregistrate în conturi la depozitarul central care raportează. Dacă sistemul este unul „închis”, se raportează toate valorile mobiliare care sunt transferate la alt depozitar sau bancă custode. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în alte valute, se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute, comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. |
| Număr total de coduri ISIN ale valorilor mobiliare, altele decât cele de îndatorare înregistrate în conturi la depozitarul central | Codurile ISIN (International Securities Identification Number) sunt coduri atribuite instrumentelor financiare/valorilor mobiliare de către Depozitarul Central în vederea identificării emitenților respectivelor instrumente financiare/ valori mobiliare. Depozitarul central are sarcina de a aloca și gestiona codurile ISIN. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: Număr. |
| Număr de instrucțiuni procesate | Numărul transferurilor executate între conturile deschise la depozitarul central (transferuri interne) cu sau fără implicarea unui „link account” și transferurile externe prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate. Nu se vor raporta instrucțiunile privind operațiunile corporatiste și cele de plasare a noilor emisiuni și, respectiv, de răscumpărare. Fiecare tranzacție vă fi raportată o singură dată, într-o singură coloană. Prin transfer intern se înțelege un transfer de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central. Prin „link” între doi depozitari centrali se înțelege un aranjament legal și tehnic și o procedură, inclusiv un cont agregat (omnibus |
| account) al unui depozitar central la un alt depozitar central, prin care se asigură transferul valorilor mobiliare între cei doi depozitari centrali. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea instrucțiunilor procesate | Valoarea transferurilor executate între conturile deschise la depozitarul central (transferuri interne) cu sau fără implicarea unui „link account” și valoarea transferurilor externe prin conturile depozitarului central cu legătură la un alt depozitar central către altă entitate. Nu se va raporta valoarea instrucțiunilor privind operațiunile corporatiste și cele de plasare a noilor emisiuni și respectiv, de răscumpărare. Fiecare tranzacție vă fi raportată o singura dată. Prin transfer intern se înțelege un transfer de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central. Prin „link” între doi depozitari centrali se înțelege un aranjament legal și tehnic și o procedură, inclusiv un cont agregat (omnibus account) al unui depozitar central la alt depozitar central, prin care se asigură transferul valorilor mobiliare între cei doi depozitari centrali. În cazul în care mecanismul de decontare a transferului de valori mobiliare este „livrare-contra-plată” se raportează la valoarea de decontare a fondurilor. Transferurile „fără plată” se raportează la valoarea de piață a valorilor mobiliare transferate. Dacă aceasta nu este disponibilă, se raportează la ultima valoare de piață disponibilă. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute, comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. |
| Număr de instrucțiuni procesate prin contul contrapărții centrale a depozitarului central | Numărul transferurilor executate între conturile deschise la depozitarul central din care unul este contul contrapărții centrale la depozitarul central. Nu se vor raporta instrucțiunile privind operațiunile corporatiste și cele de plasare a noilor emisiuni și respectiv de răscumpărare. Prin operațiuni corporatiste se înțelege orice măsură care urmărește restructurarea unei entități prin operațiuni de splitare sau conversie. Fiecare tranzacție vă fi raportata o singură dată într-o singură coloană. Prin transfer intern se înțelege un transfer de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central. Prin "link" între doi depozitari centrali se înțelege un aranjament legal și tehnic și o procedură, inclusiv un cont agregat (omnibus account) al unui depozitar central la alt depozitar central, prin care se asigură transferul valorilor mobiliare între cei doi depozitari centrali. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr (mii). |
| Valoarea instrucțiunilor procesate prin contul contrapărții centrale a depozitarului central | Valoarea transferurilor executate între două conturi deschise la depozitarul central din care unul este contul contrapărții centrale la depozitarul central. Nu se va raporta valoarea instrucțiunilor de procesare privind operațiunile corporatiste și cele de plasare a noilor emisiuni și respectiv de răscumpărare. Fiecare tranzacție vă fi raportată o singură dată într-o singură coloană. Prin operațiuni corporatiste se înțelege orice măsură care urmărește restructurarea unei entități prin operațiuni de splitare sau conversie. Prin transfer intern se înțelege un transfer de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central. |
| Prin "link" între doi depozitari centrali se înțelege un aranjament legal și tehnic și o procedură, inclusiv un cont agregat (omnibus account) al unui depozitar central la un alt depozitar central, prin care se asigură transferul valorilor mobiliare între cei doi depozitari centrali. În cazul în care mecanismul de decontare a transferului de valori mobiliare este „livrare-contra-plată” se raportează la valoarea de decontare a fondurilor. Transferurile „fără plată” se raportează la valoarea de piață a valorilor mobiliare transferate. Dacă aceasta nu este disponibilă, se raportează la ultima valoare de piață disponibilă. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute, comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. | |
| Număr de noi emisiuni și răscumpărări înregistrate în conturi la depozitarul central | Numărul de noi instrumente financiare emise și/sau înregistrate la depozitarul care raportează și numărul de răscumpărări înregistrate la depozitarul central care raportează. Numărul de noi instrumente financiare emise - se raportează numărul de coduri ISIN noi atribuite instrumentelor financiare emise și/sau înregistrate la depozitarul central în cursul anului. Se raportează, de asemenea, numărul tranșelor adiționale atribuite codurilor ISIN existente, inclusiv titlurile de participare existente la fondurile deschise de investiții. Numărul de răscumpărări de instrumente financiare - se raportează numărul de coduri ISIN alocate instrumentelor financiare emise și/ sau înregistrate la depozitarul central raportor, dezactivate. Se raportează, de asemenea, numărul tranșelor adiționale atribuite codurilor ISIN existente, dezactivate în cursul anului, inclusiv titlurile de participare existente la fonduri deschise de investiții, dezactivate. |
| Se va raporta numărul de instrumente financiare emise/răscumpărate privind operațiunile corporatiste. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea noilor emisiuni și a răscumpărărilor înregistrate în conturi la depozitarul central | Valoarea noilor instrumente financiare emise și/sau înregistrate la depozitarul care raportează și valoarea răscumpărărilor înregistrate la depozitarul central care raportează. Valoarea noilor instrumente financiare emise - se raportează valoarea noilor instrumente financiare emise și/sau înregistrate la depozitarul central raportor în cursul anului. Se raportează, de asemenea, valoarea tranșelor adiționale atribuite codurilor ISIN existente, inclusiv titlurile de participare existente la fondurile deschise de investiții. Valoarea răscumpărărilor de instrumente financiare - se raportează valoarea instrumentelor financiare emise și/sau înregistrate la depozitarul central raportor, dezactivate în cursul anului. Se raportează, de asemenea, valoarea tranșelor adiționale atribuite codurilor ISIN existente dezactivate, inclusiv titlurile de participare existente la fondurile deschise de investiții, dezactivate. Se va raporta valoarea instrumentelor financiare emise/răscumpărate privind operațiunile corporatiste. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în alte valute, se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute, comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. |
| Număr total de membri compensatori | Numărul total de instituții de credit, contrapărți centrale, bănci centrale și alte entități care participă la sisteme de decontare/compensare. Membru compensator reprezintă un participant al contrapărții centrale care poate să compenseze obligații. |
| Membrii compensatori pot fi: direcți, care compensează doar obligațiile proprii, și generali, care compensează obligațiile proprii și pe cele ale clienților care nu sunt membri compensatori ai contrapărții centrale care raportează. Se vor raporta toți membrii compensatori ai contrapărții centrale care raportează indiferent de tipul lor (generali sau direcți) și nu se vor raporta entități care nu sunt membri compensatori ai contrapărții centrale raportoare, dar care pot participa la compensare prin intermediul unui membru compensator „general”. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: Număr. | |
| Număr total de contracte cu instrumente financiare derivate non-OTC decontate | Totalitatea contractelor cu instrumente financiare derivate decontate, tranzacționate pe piețe regulate sau pe platforme multilaterale de tranzacționare. Se vor raporta doar contractele care au fost încheiate/tranzacționate în cursul anului pe piețe regulate sau pe platforme de tranzacționare multilaterale incluzând și contractele introduse sau executate, pe baza unor înțelegeri prealabile, pe piețe regulate sau pe platforme de tranzacționare multilaterale. Contractele vor fi raportate după novație. Exemplu: A cumpără 10 contracte (4 de la B și 6 de la C). B vinde 4 contracte lui A și C vinde 6 contracte lui A. În procesul de novație, contrapartea centrală se interpune între cumpărători și vânzători, cumpărând 4 contracte de la B și 6 contracte de la C și vinde 10 contracte lui A. Numărul de contracte compensate prenovație este 10 (4 contracte între A și B + 6 contracte între A și C). Raportarea se va realiza post-novație, numărul de contracte compensate este 20 (4+6 contracte între A și contrapartida centrală, 4 contracte între B și contrapartida centrala, 6 contracte între C și contrapartida centrală). În situația în care într-o tranzacție sunt mai multe contracte, se vor raporta toate contractele. |
| Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate, nu vor fi raportate la acest indicator, ci la transferuri de valori mobiliare. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate non-OTC decontate. | Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate decontate, tranzacționate pe piețe regulate sau pe platforme multilaterale de tranzacționare. Se vor raporta doar contractele care au fost încheiate/tranzacționate în cursul anului pe piețe regulate sau pe platforme de tranzacționare multilaterale, incluzând și contractele introduse sau executate, pe baza unor înțelegeri prealabile, pe piețele regulate sau pe platforme de tranzacționare multilaterale. În cazul în care într-o tranzacție sunt mai multe contracte, se vor raporta toate contractele. Contractele vor fi raportate după novație. Exemplu: A cumpără 10 contracte (4 de la B și 6 de la C), B vinde 4 contracte lui A și C vinde 6 contracte lui A. În procesul de novație, contrapartea centrală se interpune între cumpărători și vânzători, cumpărând 4 contracte de la B și 6 contracte de la C și vinde 10 contracte lui A. Numărul de contracte compensate prenovație este 10 (4 contracte între A și B + 6 contracte între A și C). Raportarea se va realiza post-novație, numărul de contracte compensate este 20 (4+6 contracte între A și contrapartea centrală, 4 contracte între B și contrapartea centrală, 6 contracte între C și contrapartea centrală). Dacă prețul unui contract cumpărat de A de la B este 2 LEI și al unui contract cumpărat de A de la C este 3 LEI, atunci valoarea contractelor pre-novație este 26 LEI (4*2LEI 6*3LEI). Totuși raportarea se va realiza post-novație, caz în care valoarea contractelor post-novație este 52 LEI (4*2LEI + 6*3LEI 4*2LEI + 6*3LEI). |
| În situația în care într-o tranzacție sunt mai multe contracte, se vor raporta toate contractele. Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate, nu vor fi raportate la acest indicator, ci la transferuri de valori mobiliare. Valoarea instrumentelor financiare derivate decontate se va raporta luând în calcul valoarea de piață a activului suport. Valoarea contractelor cu opțiuni se va raporta pe baza prețului de exercitare a activului suport. (nu se va lua în considerare prima plătită de cumpărător pentru respectivul contract cu opțiuni). Pentru contractele futures se va raporta valoarea activului suport la momentul încheierii tranzacției. În cazul în care nu se poate, se raportează la prețul de închidere sau la prețul mediu lunar din luna respectivă. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: milioane lei. | |
| Număr total de contracte cu instrumente financiare derivate OTC decontate | Totalitatea contractelor cu instrumente financiare derivate decontate, tranzacționate direct, în cursul anului, în afara piețelor regulate sau platformelor multilaterale de tranzacționare. Se vor raporta doar contractele care au fost încheiate/tranzacționate în afara piețelor regulate sau a platformelor de tranzacționare multilaterale. Contractele vor fi raportate după novație. Exemplu: A cumpără 10 contracte (4 de la B și 6 de la C), B vinde 4 contracte lui A și C vinde 6 contracte lui A. În procesul de novație, contrapartea centrală se interpune între cumpărători și vânzători, cumpărând 4 contracte de la B și 6 contracte de la C și vinde 10 contracte lui A. Numărul de contracte compensate |
| prenovație este 10 (4 contracte între A și B + 6 contracte între A și C). Raportarea se va realiza post-novație, numărul de contracte compensate este 20 (4+6 contracte între A și contrapartea centrală, 4 contracte între B și contrapartea centrală, 6 contracte între C și contrapartea centrală). În situația în care într-o tranzacție sunt mai multe contracte, se vor raporta toate contractele. Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în contracte cu instrumente financiare derivate, la maturitate, nu vor fi raportate la acest indicator, ci la transferuri de valori mobiliare. Momentul măsurării: sfârșitul anului, adică ultima zi de activitate a entității raportoare. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate OTC decontate | Valoarea totală a contractelor cu instrumente financiare derivate decontate, tranzacționate direct, în cursul anului, în afara piețelor reglementate sau platformelor multilaterale de tranzacționare. Se vor raporta doar contractele OTC care au fost încheiate/tranzacționate în afara piețelor regulate sau a platformelor de tranzacționare multilaterale. Exemplu: A cumpără 10 contracte (4 de la B și 6 de la C), B vinde 4 contracte lui A și C vinde 6 contracte lui A. În procesul de novație, contrapartea centrală se interpune între cumpărători și vânzători, cumpărând 4 contracte de la B și 6 contracte de la C și vinde 10 contracte lui A. Numărul de contracte compensate prenovație este 10 (4 contracte între A și B + 6 contracte între A și C). Raportarea se va realiza post-novație, numărul de contracte compensate este 20 (4+6 contracte între A și contrapartea centrală, 4 contracte între B și contrapartea centrală, 6 contracte între C și contrapartea centrală). Dacă prețul unui contract cumpărat de A de la B este 2 LEI și al unui contract cumpărat de A de la C este 3 LEI, atunci valoarea contractelor pre-novație este 26 LEI (4*2LEI 6*3LEI). Totuși raportarea se va realiza post-novație, caz în care |
| valoarea contractelor post-novație este 52 LEI (4*2LEI + 6*3LEI 4*2LEI + 6*3LEI). În cazul în care într-o tranzacție sunt mai multe contracte se vor raporta toate contractele. Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate, nu vor fi raportate la acest indicator, ci la transferuri de valori mobiliare. Valoarea instrumentelor financiare derivate decontate se va raporta la valoarea de piață a activului suport. Valoarea contractelor cu opțiuni se va raporta pe baza prețului de exercitare a activului suport (nu se va lua în considerare prima plătită de cumpărător pentru respectivul contract cu opțiuni). Pentru contractele futures se va raporta valoarea activului suport la momentul încheierii tranzacției. În cazul în care nu se poate, se raportează la prețul de închidere sau la prețul mediu lunar din luna respectivă. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: milioane lei. | |
| Număr total de contracte repo decontate | Totalitatea contractelor care au la baza un angajament de vânzare a unei cantități specifice dintr-un activ și de răscumpărare a respectivei cantități la un preț predeterminat, la o data viitoare sau la cerere. Deși un contract repo se identifica prin 2 părți transferul aferent vânzării și transferul aferent răscumpărării se va raporta un singur transfer, o singura tranzacție. Contractele repo cu instrumente financiare derivate se vor raporta post-novație. Dacă entitatea raportoare nu se interpune între cumpărător și vânzător atâta timp cât aceștia își îndeplinesc obligațiile ci |
| furnizează doar garanția că obligațiile rezultate din tranzacționare vor fi îndeplinite, nu aplică novația ca regulă și contractele se raportează o singură dată. În cazul în care una din părțile participante la tranzacție nu își îndeplinește obligațiile și entitatea raportoare se interpune între vânzător și cumpărător pentru a asigura executarea tranzacției, tranzacția inițială se raportează de doua ori. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea totală a contractelor repo decontate | Valoarea totală a contractelor care au la bază un angajament de vânzare a unei cantități specifice dintr-un activ și de răscumpărare a respectivei cantități la un preț predeterminat, la o dată viitoare sau la cerere. Deși un contract repo se identifică prin 2 părți, transferul aferent vânzării și transferul aferent răscumpărării, se va raporta un singur transfer, o singură tranzacție. Contractele repo cu instrumente financiare derivate se vor raporta post-novație. Dacă entitatea raportoare nu se interpune între cumpărător și vânzător, atâta timp cât aceștia își îndeplinesc obligațiile, ci furnizează doar garanția că obligațiile rezultate din tranzacționare vor fi îndeplinite, nu se aplică novația ca regulă și contractele se raportează o singură dată. În cazul în care una din părțile participante la tranzacție nu își îndeplinește obligațiile și entitatea raportoare se interpune între vânzător și cumpărător pentru a asigura executarea tranzacției, tranzacția inițială se raportează de două ori. Fiecare tranzacție repo se raportează la valoarea contractului de împrumut. Nu se ia în calcul dobândă. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. |
| Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: milioane lei. | |
| Număr total de tranzacții cu „cash securities” decontate | Tranzacțiile cu valori mobiliare în piață spot sunt considerate tranzacții „cash securities”. Într-o tranzacție „cash securities” valorile mobiliare sunt vândute/cumpărate în piață (la vedere, fără rezervare). Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate, pot fi considerate tranzacții „cash securities” și vor fi luate în calcul la acest indicator, dacă activul suport este o valoare mobiliară. Tranzacțiile „cash securities” vor fi raportate post-novație. Dacă entitatea raportoare nu se interpune între cumpărător și vânzător, atâta timp cât aceștia își îndeplinesc obligațiile, ci furnizează doar garanția că obligațiile rezultate din tranzacționare vor fi îndeplinite, nu se aplică novația ca regulă și contractele se raportează o singură dată. În cazul în care una din părțile participante la tranzacție nu își îndeplinește obligațiile și entitatea raportoare se interpune între vânzător și cumpărător pentru a asigura executarea tranzacției, tranzacția inițială se raportează de doua ori. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: număr (mii). |
| Valoarea totală a tranzacțiilor cu „cash securities” decontate | Tranzacțiile cu valori mobiliare în piață spot sunt considerate tranzacții „cash securities”. Într-o tranzacție „cash securities” valorile mobiliare sunt vândute/cumpărate în piață (la vedere, fără rezervare). Transferurile de active suport executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate, pot fi considerate tranzacții „cash securities” și vor fi luate în calcul la acest indicator, dacă activul suport este o valoare mobiliară. |
| Tranzacțiile „cash securities” vor fi raportate post-novație. Dacă entitatea raportoare nu se interpune între cumpărător și vânzător, atâta timp cât aceștia își îndeplinesc obligațiile, ci furnizează doar garanția că obligațiile rezultate din tranzacționare vor fi îndeplinite, nu se aplică novația ca regulă și contractele se raportează o singură dată. În cazul în care una din părțile participante la tranzacție nu își îndeplinește obligațiile și entitatea raportoare se interpune între vânzător și cumpărător pentru a asigura executarea tranzacției, tranzacția inițială se raportează de două ori. Raportarea se face la valoarea de tranzacționare. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută, se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: milioane lei. | |
| Număr total de contracte decontate prin „clearing link” | Numărul total de contracte/tranzacții decontate prin „clearing link” Un contract este compensat prin „clearing link” între două contrapărți centrale CCP1 și CCP2, când un membru compensator al CCP1 este cumpărător și un membru compensator al CCP2 este vânzător, CCP1 se interpune între cumpărător și CCP2 și CCP2 se interpune între vânzător și CCP1. Astfel tranzacția între vânzător și cumpărător prin novație se transforma în 3 tranzacții: între cumpărător și CCP1; între CCP1 și CCP2; între vânzător și CCP2. Pentru tranzacțiile/contractele cu alte instrumente financiare derivate, repo și cash securities se raportează post-novație și fiecare CCP vă raporta doar contractele în care este implicat. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: număr (mii). |
| Valoarea totală a contractelor decontate prin "clearing link" | Valoarea totală a contractelor/tranzacțiilor decontate prin „clearing link”. Un contract este compensat prin „clearing link” între două contrapărți centrale CCP1 și CCP2, când un membru compensator al CCP1 este cumpărător și un membru compensator al CCP2 este vânzător. CCP1 se interpune între cumpărător și CCP2 și CCP2 se interpune între vânzător și CCP1. Tranzacția între vânzător și cumpărător prin novație se transformă în 3 tranzacții: între cumpărător și CCP1; între CCP1 și CCP2; între vânzător și CCP2. Pentru tranzacțiile/contractele cu alte instrumente financiare derivate, repo și cash securities se raportează post-novație și fiecare CCP vă raporta doar contractele în care este implicat. Valoarea totală a contractelor/tranzacțiilor decontate prin „clearing link” se raportează în funcție de tipul tranzacției. Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului; Unitate de măsură: milioane lei. |
| Număr total transferuri de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central | Numărul de transferuri de valori mobiliare dintr-un cont înregistrat la un depozitar central în alt cont înregistrat la același depozitar central. Se raportează doar transferurile de valori mobiliare care rezultă în urma compensării (prin novație efectuata prin intermediul contrapărții centrale care raportează) valorilor mobiliare, instrumentelor financiare derivate, sau a contractelor repo. Nu se raportează transferurile între membrul compensator și contrapartea centrală și invers (transferurile între contrapartea centrală și un membru compensator) dacă instrumentele financiare sunt transferate contrapărții centrale doar ca garanții. |
| Nu se raportează transferurile făcute în vederea reconcilierii între un cont al contrapărții centrale raportoare la un depozitar central și un cont al aceleiași contrapărți centrale raportoare la un alt depozitar central. Se raportează transferurile de valori mobiliare executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: număr (mii). | |
| Valoarea totală a transferurilor de valori mobiliare între două conturi înregistrate la același depozitar central | Valoarea transferurilor de valori mobiliare dintr-un cont înregistrat la un depozitar central în alt cont înregistrat la același depozitar central. Se raportează doar transferurile de valori mobiliare care rezultă în urma compensării (prin novație efectuata prin intermediul contrapărții centrale care raportează) valorilor mobiliare a instrumentelor financiare sau a contractelor repo. Nu se raportează transferurile între un membru compensator și contrapartea centrală și invers - transferurile între contrapartea centrală și un membru compensator - dacă instrumentele financiare sunt transferate contrapărții centrale doar ca garanții. Nu se raportează transferurile făcute în vederea reconcilierii între un cont al contrapărții centrale raportoare la un depozitar central și un cont al aceleiași contrapărți centrale raportoare la un alt depozitar central. Se raportează transferurile de valori mobiliare executate pentru îndeplinirea obligațiilor rezultate din poziții deschise în instrumente financiare derivate, la maturitate. Se raportează la valoarea de tranzacționare. Tranzacțiile „fără plată” se raportează la valoarea de piață a valorii mobiliare care se tranzacționează. În cazul în care nu este disponibilă o valoare de piață se raportează la ultima valoare de piață cunoscută. |
| Pentru convertirea în moneda națională a valorilor mobiliare denominate în altă valută se utilizează rata de schimb aferentă respectivei valute comunicată de BNR/BCE. Momentul măsurării: ultima zi de activitate din anul respectiv pentru entitatea raportoare, respectiv sfârșitul anului. Unitate de măsură: mii lei. |
Anexa XIII.1
Luna 1 Luna 2 Luna 3
Denumire corespondent
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
Denumire repondent
operare operare .
operare operare operare .
operare operare operare .
operare
1 2
Numărul încasărilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului loro
Valoarea încasărilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului loro (mii lei)
Numărul plăţilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului loro
Valoarea plăţilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului loro (mii lei)
Valoarea creditului intraday nerambursat (mii lei)
Valoarea creditului overdraft (mii RON)
din care Valoarea creditului overnight (mii lei)
n 1 2
n 1 2 n
Valoarea depozitelor denominate în monedă
naţională (mii lei)
Valoarea depozitelor denominate în valute (mii lei)*
Valoarea titlurilor de stat (mii lei)*
Valoarea certificatelor de depozit (mii lei)
Valoarea altor garanţii (mii lei)*
Limită de expunere intraday (mii lei)
* mii RON echivalent la cursul comunicat de Banca Naţională a României pentru ziua constituirii garanţiei
Luna 1, Luna 2 şi Luna 3 - reprezintă lunile din cadrul trimestrului pentru care se raportează. Ziua de operare 1 - reprezintă prima zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează. Ziua de operare 2 - reprezintă a doua zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează. Ziua de operare n - reprezintă ultima zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează.
Nr. Crt.
Denumire indicator
Semnificaţie indicator
Numărul
încasărilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului loro
reprezintă numărul total al încasărilor denominate în monedă naţională decontate de corespondent în perioada de referinţă.
Se includ toate operaţiunile de creditare a contului loro indiferent de iniţiatorul operaţiunii (de exemplu transferuri de fonduri/plăţi în favoarea repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări etc.), transferuri de fonduri/plăţi în favoarea clienţilor repondentului, constituiri de garanţii,
constituiri de depozite etc.). Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: numărul operaţiunilor de creditare
Perioada de referinţă: zi
Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Valoarea
încasărilor
reprezintă valoarea totală a încasărilor denominate în monedă naţională
denominate în decontate de corespondent în perioada de
monedă naţională
referinţă.
Se includ toate operaţiunile de creditare
efectuate prin a contului loro indiferent de iniţiatorul
intermediul contului loro
Numărul
plăţilor
operaţiunii (de exemplu transferuri de fonduri/plăţi în favoarea repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări etc.), transferuri de fonduri/plăţi în favoarea clienţilor repondentului, constituiri de garanţii, constituiri de depozite etc.). Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea operaţiunilor de creditare
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă numărul total al plăţilor denominate în monedă naţională
denominate în decontate de corespondent în perioada de
monedă naţională
referinţă.
Se includ toate operaţiunile de debitare a
efectuate prin contului loro indiferent de iniţiatorul
intermediul contului loro
operaţiunii (de exemplu transferuri de fonduri/plăţi din contul repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări, etc.), executări garanţii şi popriri, lichidări depozite etc.).
Raportează instituţia de credit
corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: numărul operaţiunilor de debitare
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Valoarea
plăţilor
reprezintă valoarea totală a plăţilor denominate în monedă naţională
denominate în decontate de corespondent în perioada de
monedă naţională
referinţă.
Se includ toate operaţiunile de debitare a
efectuate prin contului loro indiferent de iniţiatorul
intermediul contului loro
Valoarea
creditului intraday nerambursat
operaţiunii (de exemplu transferuri de fonduri/plăţi din contul repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări, etc.), executări de garanţii şi popriri, lichidări depozite etc.).
Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea operaţiunilor de debitare
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea creditului intraday denominat în monedă naţională, acordat de corespondent repondentului prin contul loro şi nerambursat, înregistrat la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea creditului intraday nerambursat
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda
naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea
creditului overdraft
reprezintă valoarea cumulată a creditelor denominate în monedă naţională, acordate de corespondent repondentului prin contul loro, cu scadenţe mai mari sau egale cu o zi şi nerambursate, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă şi a creditelor overdraft denominate în monedă naţională, rezultate din transformarea creditelor intraday nerambursate denominate în monedă naţională în credite overdraft denominate în monedă naţională, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Se includ toate creditele nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă respectiv credite de tip overnight şi credite cu scadenţe până la 12 luni, inclusiv. Nu se includ creditele intraday. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea creditului overdraft Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea
creditului overnight
Valoarea
depozitelor
reprezintă valoarea cumulată a creditelor denominate în monedă naţională, acordate de corespondent repondentului prin contul loro, cu scadenţe egale cu o zi şi nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă şi a creditelor overnight denominate în monedă naţională, rezultate din transformarea creditelor intraday nerambursate denominate în monedă naţională în credite overnight denominate în monedă naţională, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Se includ toate creditele nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă având scadenţe overnight.
Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea creditului overnight Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a depozitelor denominate în monedă
denominate în naţională constituite de repondent ca
monedă naţională
garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de depozite denominate în monedă naţională Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea
depozitelor
reprezintă valoarea cumulată a depozitelor denominate în valute
denominate în constituite de repondent ca garanţie a
valute
Valoarea
expunerilor prevăzute la punctele 3.1,
3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de depozitelor denominate în valute Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: toate monedele
Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a titlurilor
titlurilor de stat de stat emise de Guvernul României constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1,
3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Se includ toate titlurile de stat denominate în lei şi/sau în valute constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1,
3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de titluri de stat Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: toate monedele
Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea reprezintă valoarea cumulată a
cerificatelor de certificatelor de depozit emise de Banca
depozit
Naţională a României constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul
loro.
Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de certificate de depozit
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea altor reprezintă valoarea cumulată a
garanţii
garanţiilor constituite de repondent în vederea garantării expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3 altele decât cele menţionate la pct. 4.1, 4.2, 4.3 şi 4.4, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Se includ:
acţiuni şi obligaţiuni emise de companii, regii
autonome, societăţi nationale, companiilor naţionale şi de societăţi cu capital majoritar de stat;
titluri de stat emise de autorităţi publice centrale, regionale şi locale;
alte instrumente financiare tranzacţionabile sau nu. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Măsurare: valoarea altor garanţii Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: toate monedele
Moneda de raportare: moneda naţională
5.1 Limită de limita de expunere a corespondentului
expunere intraday
faţă de repondent stabilită de către corespondent pentru repondent reprezentând valoarea maximă acceptată a debitului contului loro pe parcursul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit corespondent care gestionează contul "loro".
Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda
naţională
Moneda de raportare: moneda naţională
Anexa XIII.2
Luna 1 Luna 2 Luna 3
Denumire repondent Denumire
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
Ziua de
Ziua de
Ziua
.
. de
corespondent
operare operare .
operare operare operare .
operare operare operare .
operare
1 2
Numărul încasărilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului nostro
Valoarea încasărilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului nostro (mii lei)
Numărul plăţilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului nostro
Valoarea plăţilor denominate în monedă naţională efectuate prin intermediul contului nostro (mii lei)
n 1 2
n 1 2 n
Valoarea creditului intraday nerambursat (mii lei)
Valoarea creditului overdraft (mii lei)
din care Valoarea creditului overnight (mii lei)
Valoarea depozitelor denominate în monedă
naţională (mii lei)
Valoarea depozitelor denominate în valute (mii lei)*
Valoarea titlurilor de stat (mii lei)*
Valoarea certificatelor de depozit (mii lei)
Valoarea altor garanţii (mii lei)*
Limită de expunere intraday (mii lei)
* mii RON echivalent la cursul comunicat de Banca Naţională a României pentru ziua constituirii garanţiei
Luna 1, Luna 2 şi Luna 3 - reprezintă lunile din cadrul trimestrului prentru care se raportează. Ziua de operare 1 - reprezintă prima zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează. Ziua de operare 2 - reprezintă a doua zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează. Ziua de operare n - reprezintă ultima zi de operare din cadrul lunii pentru care se raportează.
Nr. Crt.
Denumire indicator
Semnificaţie indicator
Numărul
încasărilor
reprezintă numărul total al încasărilor denominate în monedă naţională decontate de corespondent în
denominate în perioada de referinţă.
monedă naţională
Se includ toate operaţiunile de creditare a contului nostro indiferent de iniţiatorul operaţiunii (de
efectuate prin exemplu transferuri de fonduri/plăţi în favoarea
intermediul contului nostro
Valoarea
încasărilor
repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări etc.), transferuri de fonduri/plăţi în favoarea clienţilor repondentului, constituiri de garanţii, constituiri de depozite etc.). Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: numărul operaţiunilor de creditare Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
reprezintă valoarea totală a încasărilor denominate în monedă naţională decontate de corespondent în
denominate în perioada de referinţă.
monedă naţională
Se includ toate operaţiunile de creditare a contului nostro indiferent de iniţiatorul operaţiunii (de
efectuate prin exemplu transferuri de fonduri/plăţi în favoarea
intermediul contului nostro
Numărul
plăţilor
repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări etc.), transferuri de fonduri/plăţi în favoarea clienţilor repondentului, constituiri de garanţii, constituiri de depozite etc.). Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea operaţiunilor de creditare Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă numărul total al plăţilor denominate în monedă naţională decontate de corespondent în
denominate în perioada de referinţă.
monedă naţională
Se includ toate operaţiunile de debitare a contului nostro indiferent de iniţiatorul operaţiunii (de
efectuate prin exemplu transferuri de fonduri/plăţi din contul
intermediul contului nostro
repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări, etc.), executări de garanţii şi popriri, lichidări depozite etc.). Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: numărul operaţiunilor de debitare Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională
Valoarea
plăţilor
reprezintă valoarea totală a plăţilor denominate în monedă naţională decontate de corespondent în
denominate în perioada de referinţă.
monedă naţională
Se includ toate operaţiunile de debitare a contului nostro indiferent de iniţiatorul operaţiunii (de
efectuate prin exemplu transferuri de fonduri/plăţi din contul
intermediul contului nostro
Valoarea
creditului intraday nerambursat
Valoarea
creditului overdraft
repondentului (incluzând plăţi de dobânzi, comisioane, speze, penalizări, etc.), executări de garanţii şi popriri, lichidări depozite etc.). Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea operaţiunilor de debitare Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea creditului intraday denominat în monedă
naţională, acordat de corespondent repondentului prin contul nostro şi nerambursat, înregistrat la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea creditului intraday nerambursat Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a creditelor denominate în monedă naţională, acordate de corespondent repondentului prin contul nostro, cu scadenţe mai mari sau egale cu o zi şi nerambursate, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă şi a creditelor overdraft denominate în monedă naţională, rezultate din transformarea creditelor intraday nerambursate denominate în monedă naţională în credite overdraft denominate în monedă naţională, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Se includ toate creditele nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă respectiv credite de tip overnight şi credite cu scadenţe până la 12 luni, inclusiv.
Nu se includ creditele intraday. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea creditului overdraft Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea
creditului overnight
Valoarea
depozitelor
reprezintă valoarea cumulată a creditelor denominate în monedă naţională, acordate de corespondent repondentului prin contul nostro, cu scadenţe egale cu o zi şi nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă şi a creditelor overnight denominate în monedă naţională, rezultate din transformarea creditelor intraday nerambursate denominate în monedă naţională în credite overnight denominate în monedă naţională, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Se includ toate creditele nerambursate la sfârşitul perioadei de referinţă având scadenţe overnight. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea creditului overnight Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a depozitelor denominate în monedă naţională constituite de
denominate în repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la
monedă naţională
Valoarea
depozitelor
punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de depozitelor denominate în monedă naţională Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a depozitelor denominate în valute constituite de repondent ca
denominate în garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2
valute
şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de depozitelor denominate în valute Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: toate monedele Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea
titlurilor de stat
Valoarea
cerificatelor de depozit
reprezintă valoarea cumulată a titlurilor de stat emise de Guvernul României constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă. Se includ toate titlurile de stat denominate în lei şi/sau în valute constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate al sfâşitul perioadei de referinţă. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de titluri de stat Perioada de referinţă: zi Moneda de tranzacţionare: toate monedele Moneda de raportare: moneda naţională
reprezintă valoarea cumulată a certificatelor de depozit emise de Banca Naţională a României constituite de repondent ca garanţie a expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea garanţiilor constituite sub formă de certificate de depozit
Perioada de referinţă: zi
Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
Valoarea altor reprezintă valoarea cumulată a garanţiilor
garanţii
constituite de repondent în vederea garantării expunerilor prevăzute la punctele 3.1, 3.2 şi 3.3 altele decât cele menţionate la pct.
4.1, 4.2, 4.3 şi 4.4, înregistrate la sfârşitul perioadei de referinţă.
Se includ:
acţiuni şi obligaţiuni emise de companii, regii autonome, societăţi nationale, companiilor naţionale şi de societăţi cu capital majoritar de stat;
titluri de stat emise de autorităţi publice centrale, regionale şi locale;
alte instrumente financiare tranzacţionabile sau nu. Raportează instituţia de credit repondent. Măsurare: valoarea altor garanţii
Perioada de referinţă: zi
Moneda de tranzacţionare: toate monedele Moneda de raportare: moneda naţională
5.1 Limită de limita de expunere a corespondentului faţă de
expunere intraday
repondent stabilită de către corespondent pentru repondent reprezentând valoarea maximă acceptată a debitului contului nostro pe parcursul perioadei de referinţă.
Raportează instituţia de credit repondent. Perioada de referinţă: zi
Moneda de tranzacţionare: moneda naţională Moneda de raportare: moneda naţională
Forma oficială este cea publicată în Monitorul Oficial.