Ordin nr. 691 din 29 septembrie 2004
pentru aprobarea Normelor privind modul de acordare a cheltuielilor finantate de la bugetul de stat pentru întreţinerea patrimoniului genetic naţional de cabaline
- Emitent
- Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 998 din 29 octombrie 2004
Textul actului · 6 articole
Cuprins
În conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 96/1999 privind modul de finanţare a cheltuielilor pentru întreţinerea efectivelor de cabaline care sunt proprietate publică a statului şi pentru trecerea la turma de baza a cabalinelor necesare pentru improspatarea acesteia, aprobata prin Legea nr. 531/2001,
având în vedere prevederile art. 6 alin. (3) şi (4) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 139/2002 privind desfiintarea Societatii Naţionale "Cai de Rasa" - S.A. şi preluarea patrimoniului acesteia de către Regia Naţionala a Pădurilor, aprobata şi modificata prin Legea nr. 24/2003,
în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 409/2004 privind organizarea şi functionarea Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, cu modificările şi completările ulterioare,
ministrul agriculturii, pădurilor şi dezvoltării rurale emite prezentul ordin.
Articolul 1
Se aprobă Normele privind modul de acordare a cheltuielilor finantate de la bugetul de stat pentru întreţinerea patrimoniului genetic naţional de cabaline, prevăzute în anexa nr. 1.
Articolul 2
Se aprobă normele de cheltuieli finantate de la bugetul de stat pentru întreţinerea patrimoniului genetic naţional de cabaline, potrivit calculatiilor de fundamentare prevăzute în anexele nr. 2-5.
Articolul 3
Anexele nr. 1-5 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 4
La data intrarii în vigoare a prezentului ordin se abroga orice alte dispozitii contrare.
Articolul 5
Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale şi Regia Naţionala a Pădurilor - Romsilva vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.
Articolul 6
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
p. Ministrul agriculturii,
pădurilor şi dezvoltării rurale,
Nicolae Istudor,
secretar de stat
Bucureşti, 29 septembrie 2004.
Nr. 691.
Anexa 1
Anexa 2
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile de întreţinere a armasarilor pepinieri
Lot de cabaline: 100 de armasari pepinieri x 365 de zile de
întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/4 | 25 | 2,985,169 | 74,629 | 895,548 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 9 | 2,985,169 | 26,867 | 322,403 |
| Total | 36 | 1,298,094 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 1,361,328 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 347,139 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825,000 | 9.000 | 16,009 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 185767 | ||||
| Sare + minerale | 0.08 | 19.00 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,180,647 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | 0 | ||||
| cota de aprovizionare, | 257,127 | ||||
| din care: | 0 | ||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 223,589 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 33,539 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 82,650 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 4,228,890 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 422,889 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 4,651,779 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 697,767 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 5,349,546 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | 0 | ||||
| 5.349.546.000 : 36.500 = = 146.563 lei/zi |
Anexa 3
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea iepelor-mama
Lot de cabaline: 100 de iepe mama x 365 de zile de întreţinere
= 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/12 | 8 | 2,985,169 | 23,881 | 286,573 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 3 | 2,985,169 | 8,955 | 107,463 |
| Total | 13 | 474,179 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 537,413 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 137,040 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825 | 3,239 | 5,911 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 19,126 | 165,126 | |||
| Sare + minerale | 0.08 | 19 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,149,908 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | |||||
| cota de aprovizionare, | 257,127 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 223,589 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 33,539 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 34,704 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 3,116,191 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 311,619 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 3,427,810 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 514,171 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 3,941,981 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 3.941.981.000 : 36.500 = 108.000 lei/zi |
Anexa 4
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea armasarilor
de monta publică în depozit
Lot de cabaline: 100 de armasari de monta publică în
depozit x 365 de zile de întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire om/cap om/om | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| ingrijitori de schimb | 1/5 | 20 | 2,985,169 | 59,703 | 716,439 |
| ingrijitori de noapte | 1/50 | 2 | 3,282,959 | 6,679 | 80,143 |
| ingrijitori de schimb | 1/3 | 7 | 2,985,169 | 20,896 | 250,756 |
| Total | 29 | 1,047,338 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 191.618.840) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 1,110,572 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 283,196 | ||||
| III. Furaje | |||||
| SPECIFICATII | Zile furajate | Norma de furaje (Kg/zi furaj) | Total Kg | Pret unitar lei/kg | Valoare mii lei |
| Concentrate | 5.0 | 182,500 | 3,565 | 650,596 | |
| Fibroase | 9.0 | 328,500 | 3,239 | 1,064,072 | |
| Grosiere pentru asternut | 5.0 | 182,500 | 1,448 | 264,202 | |
| Apa | 50.0 | 1,825 | 3,239 | 5,911 | |
| Altele (oua, morcovi, PVM) | 165,126 | ||||
| Sare + minerale | 0.08 | 19.00 | 1 | ||
| TOTAL FURAJE | 2,149,908 | ||||
| IV. Materiale diverse, obiecte de inventar, | |||||
| cota de aprovizionare, | 293,809 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 255,486 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 38,323 | ||||
| V. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 67,551 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 3,905,035 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 390,503 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 4,295,538 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15% | 644,331 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 4,939,869 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 4.939.869.000 : 36.500 = 135.339 lei/zi |
Anexa 5
CALCULATIE DE FUNDAMENTARE
privind cheltuielile pentru întreţinerea armasarilor de
monta publică în statiuni
Lot de cabaline: 100 de armasari de monta publică în statiuni x 365 de
zile de întreţinere = 36.500 de zile de întreţinere
| SPECIFICATII | Norma de ingrijire | Nr. de muncitori | Salariu mediu lunar + sporuri lei | Fond salarii lunar mii lei | Fond salarii anual mii lei |
|---|---|---|---|---|---|
| I. Salarii | |||||
| muncitori pentru supraveghere statiuni | 1/10 | 10 | 2,985,169 | 29,852 | 358,219 |
| muncitori de schimb | 1/3 | 3 | 2,985,169 | 8,955 | 107,463 |
| Total | 13 | 465,682 | |||
| Cota salarii din cheltuieli comune zootehniei (tehnicieni, potcovari, curelar, tamplar) | |||||
| (33% din 192.114.767) | 63,234 | ||||
| Total salarii | 528,917 | ||||
| II. CAS = 25,5% | 134,874 | ||||
| III. Materiale diverse, obiecte de inventar, cota de aprovizionare, | 52,411 | ||||
| din care: | |||||
| medicamente, vaccinuri, capestre | 45,575 | ||||
| cota de aprovizionare 15% | 6,836 | ||||
| IV. Servicii prestate (apa, energie electrica) | 329,121 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI DIRECTE | 1,045,322 | ||||
| VI. Cheltuieli indirecte = 10% | 104,533 | ||||
| TOTAL CHELTUIELI: | 1,149,855 | ||||
| VII. Cota D.C.E.A.C. = 15 % | 172,479 | ||||
| TOTAL GENERAL: | 1,322,334 | ||||
| Cheltuieli pe zi de întreţinere | |||||
| 1.322.334.000 : 36.500 = 36.228 lei/zi |
