Program național din 26 octombrie 2016
de reabilitare și/sau înființare a infrastructurii principale de irigații și infrastructurii de desecare și drenaj
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 879 din 2 noiembrie 2016
- Versiune
- Formă consolidată, valabilă din 7 mar. 2025
Textul actului
Cuprins
05.08.2022Titlul programului a fost modificat de Punctul 3, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Acronime și abrevieri
ANIF - Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare
CA - canale de aducțiune
CPA - canale principale de aducțiune
CD - canale de distribuție
FOIF - federații de organizații de îmbunătățiri funciare
FOUAI - Federații de organizații ale utilizatorilor de apă pentru irigații
OIF - organizații de îmbunătățiri funciare
OUAI - Organizația utilizatorilor de apă pentru irigații
MADR - Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale
PNDR - Programul Național de Dezvoltare Rurală
SPB - stație de pompare de bază
SRP - stație de repompare
UE - Uniunea Europeană
Cuprins
| Capitolul I. | Introducere 1 Necesitate și oportunitate |
|---|---|
| Capitolul II. | Descrierea și analiza stadiului actual al amenajărilor de irigații |
| Capitolul III. | Descrierea Programului național de reabilitare a infrastructurii principale de irigații 1 Obiective 2 Analiza viabilității economice a amenajărilor de irigații propuse pentru reabilitare 3 Direcții de acțiune și etapizarea implementării Programului 4 Indicatori de realizare 5 Implicații financiare și implementarea Programului 6 Impact 7 Sinteza analizei SWOT a amenajărilor de irigații din România |
| Capitolul IV. | Anexe Anexa 1 - Obiective ale infrastructurii principale de irigații propuse pentru reabilitare Anexa 2 - Analiza viabilității economice a sistemelor de irigații |
Capitolul IIntroducere
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a elaborat Programul național de reabilitare și/sau înființare a infrastructurii principale de irigații și infrastructurii de desecare și drenaj (denumit în continuare Program) care vizează adaptarea agriculturii la schimbările climatice și reducerea efectelor acestora asupra producției agricole, în principal, dar și asupra altor factori de mediu și a populației, prin reabilitarea și/sau înființarea infrastructurii principale de irigații și infrastructurii de desecare și drenaj existente.
05.08.2022Paragraful 1 al Capitolului I a fost modificat de Punctul 4, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Programul vine în întâmpinarea unor măsuri din sectorul irigațiilor din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), atât din perioada de programare 2007-2013, cât și din actuala perioadă de programare financiară europeană 2014-2020.
În procesul de elaborare a Programului au fost consultate și solicitate informații din partea instituțiilor cu responsabilități în domeniu, la nivel național și teritorial, și au fost analizate propunerile organizațiilor și federațiilor constituite pentru aplicarea irigațiilor (OUAI/FOUAI).
Programul a fost elaborat de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale pe baza datelor și informațiilor puse la dispoziție de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, precum și de Direcția generală dezvoltare rurală - Autoritatea de management pentru PNDR.
1.Necesitate și oportunitate1.1. România prezintă un risc considerabil față de schimbările climatice, efectele acestora fiind în mod clar reflectate de modificările în regimul de temperatură și precipitații, în principal, începând din anul 1961 și până în prezent, zonele cele mai afectate, conform rapoartelor internaționale relevante și analizelor șirurilor de date climatologice pentru perioada 1901-2010 efectuate de Administrația Națională de Meteorologie, fiind situate în partea de sud, sud-est și est a țării.
Secetele, inundațiile și alte probleme legate de schimbările climatice au un impact semnificativ asupra stabilității producției și a securității alimentare naționale, iar lipsa unei infrastructuri adecvate contribuie la limitarea oportunităților de dezvoltare economică în pofida existenței potențialului din agricultură.
S-a estimat că din 1980 până în 2011 România a suferit pierderi anuale medii legate de vreme în sumă de 8.452 milioane $ SUA (0,26 procente din PIB), din care 34% au fost legate de secetă. Riscurile principale cu care se confruntă România pe termen scurt și mediu constau într-o creștere semnificativă în temperatura anuală medie, o scădere a precipitațiilor și o ocurență generală de evenimente climatice extreme. Sectorul agricol ar fi afectat cel mai mult de inundații, secete sau alte evenimente climatice adverse. Modelele meteorologice extreme vor declanșa o mai mare volatilitate în producția agricolă, prețurile alimentelor și veniturile fermelor.
1.2.Seceta pedologică extremă și severă din zonele de sud și est ale României coroborată cu consumul ridicat de apă în perioada iulie-august conduc la o rezervă de apă din sol situată de multe ori sub punctul de ofilire pe întinse suprafețe agricole. În aceste zone seceta agricolă complexă este un fenomen climatic de hazard care induce cele mai grave consecințe care s-au înregistrat vreodată în agricultură.
Secetele pot dura de la câteva zile până la câteva luni, având ca rezultat o variabilitate ridicată a producției agricole, mai ales în regiunile cu vulnerabilitate accentuată, în prezent, și cu un potențial de adaptare redus, afectând rezultatele întregului an de producție agricolă și având consecințe negative asupra aprovizionării cu alimente și economiei naționale.
1.3.O parte semnificativă din suprafața agricolă a României resimte efectele negative ale secetei, ale rezervelor de apă insuficiente și ale amenajărilor de irigații slab funcționale. Absența sau gradul mare de degradare al infrastructurii de irigații a făcut ca, aproximativ 48% din suprafața agricolă totală (7,1 mil ha în 2006) să fie afectată de aceste fenomene (cele mai afectate zone au fost Câmpia Română, sudul Moldovei și Dobrogea).
1.4.Producția de cereale a fluctuat mult în perioada 2000-2012, anul 2007 (an secetos) este asociat cu una din cele mai scăzute performanțe, în vreme ce 2012 (an favorabil) a înregistrat opusul. În anul 2012, producția a fost cu 1,5-3 ori mai mare comparativ cu anul 2007, indicând magnitudinea impactului climatic.
1.5.Volumul de apă utilizat pentru irigații a crescut cu 52,65%, de la 212.979 mii mc în 2010 la 325.127 mii mc în 2012, însă agricultura românească continuă să fie dependentă de factorii climatici. Efectele negative ale acestui fenomen se reflectă, în principal, în randamentele scăzute înregistrate la principalele culturi (35-60% din potențial).
1.6.Amenajările vechi de irigații generează un consum mare de apă și energie, ceea ce are un impact negativ asupra rezervelor de apă ale României, țară încadrată în categoria țărilor cu rezerve reduse de apă (cantitatea medie de apă disponibilă pe locuitor este de 2660 mc apă/loc/an, inclusiv Dunărea, puțin peste jumătate din media europeană 4230 mc apă/loc/an).
Amenajările de irigații sunt într-un stadiu avansat de degradare și pe 75% din suprafața acestor amenajări, irigațiile nu sunt funcționale, iar cele funcționale sunt ineficiente din punctul de vedere al consumului de apă și energie și costisitoare pentru fermieri.
1.7.Necesitatea reabilitării infrastructurii principale de irigații aparținând domeniului public al statului este dată, în primul rând, de faptul că o parte din această infrastructură alimentează cele 134 de organizații de îmbunătățiri funciare (OIF), care au accesat Măsura 125a din cadrul PNDR 2007-2013 și, în al doilea rând, de faptul că o parte din această infrastructură alimentează amenajările viabile de irigații pe care s-au constituit OIF care vor putea accesa submăsura 4.3 din cadrul PNDR 2014-2020. Sub acest aspect, una dintre condițiile de eligibilitate pentru accesarea submăsurii 4.3 are în vedere ca sistemul de irigații prevăzut prin proiectul al cărui beneficiar este OIF să fie racordat la o infrastructură principală funcțională. Alte condiții aferente submăsurii 4.3 vizează asigurarea conformității investiției cu planurile de gestionare a bazinelor hidrografice aferente Directivei 2000/60/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul apei, pentru suprafețele vizate și cu programul relevant de măsuri, dacă este cazul.
Perioada de implementare a Programului este până la finalul anului 2027.
07.03.2025Paragraful 2 al Punctului 1.7., Punctul 1., Capitolul I a fost modificat de Punctul 1., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
1.8.Necesitatea reabilitării infrastructurii de desecare și drenaj aparținând domeniului public al statului este dată, pe de o parte, de faptul că schimbările climatice, prin concentrarea precipitațiilor în perioade scurte de timp urmate de perioade secetoase, determină o accelerare a degradării însușirilor solului prin înmlăștiniri temporare, compactare, sărăturare secundară, iar, pe de altă parte, de reducerea severă a funcționalității infrastructurii de desecare și drenaj, mult diminuată față de parametrii la care au fost proiectați.
Amenajările de desecare-drenaj au fost realizate cu precădere în Lunca și Delta Dunării, pentru introducerea în producție a terenurilor scoase prin îndiguire de sub influența inundațiilor Dunării, în Transilvania și Banat, pentru eliminarea excesului de umiditate, precum și pe terenurile amenajate pentru irigații, în scopul realizării condițiilor de control al umidității solurilor și prevenire a degradărilor secundare, contribuind la redarea în circuitul economic a terenurilor degradate de acțiunea unor factori naturali sau antropici.
Scopul principal al sistemelor de desecare-drenaj este creșterea capacității de producție a terenurilor agricole și extinderea suprafețelor cu folosință agricolă prin scoaterea unor terenuri de sub efectul excesului de umiditate.
05.08.2022Punctul 1. din Capitolul I a fost completat de Punctul 5, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Capitolul IIDescrierea și analiza stadiului actual al amenajărilor de irigații
Sistemele de irigații din România au fost construite până în anul 1990, suprafața amenajată pentru irigații ocupă circa 22% din suprafața agricolă a țării și circa 34% din suprafața arabilă.
În prezent, România dispune de o suprafață amenajată pentru irigat de cca. 3.1 milioane ha. Din această suprafață, 2,6 mil. ha o reprezintă suprafața viabilă și marginal viabilă.
05.08.2022Paragraful 2 al Capitolului II a fost modificat de Punctul 6, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Suprafața efectiv irigată variază mult de la an la an în funcție de precipitații. Se estimează că circa 11% din suprafața agricolă a țării este acoperită de rețele de irigații viabile din punct de vedere economic sau marginal viabile. Există și diferențe regionale, mai ales ca reflecție a tiparelor variabile ale precipitațiilor și necesarului de irigații. Nord-vestul, vestul și centrul necesită mai puțină apă de irigații, în vreme ce sudul și sud-estul, zone care au probleme cu apa, se bucură de o mai mare acoperire cu sisteme de irigații.
Problemele principale cu care se confruntă sistemele de irigații sunt următoarele:
–eficiență hidraulică scăzută;
–cost ridicat al energiei electrice pentru sistemele bazate încă pe pompare (Dunărea fiind principala sursă de apă);
–tarife mari ale apei.
Amenajările de irigații sunt într-un stadiu avansat de degradare și pe 75% din suprafața acestor amenajări irigațiile nu sunt funcționale, iar cele funcționale sunt ineficiente din punctul de vedere al consumului de apă și energie și costisitoare pentru fermieri.
Infrastructura de irigații existentă în România este depășită din punctul de vedere al eficienței utilizării resurselor și există riscul ca abandonarea infrastructurii de irigații să genereze grave probleme sociale, economice și de mediu.
Au fost constituite un număr de 870 de OIF pe o suprafață de 1.895.503,2 ha, care au preluat infrastructura secundară de la ANIF, care deservește o suprafață de cca 1.663.384,2 ha, și un număr de 24 FOIF pe o suprafață de 395.753 ha, care au preluat infrastructura de la ANIF, care deservește o suprafață de 171.000 ha.
07.03.2025Paragraful 7 al Capitolului II a fost modificat de Punctul 2., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
În perioada 2007-2013 un număr de 134 OIF au accesat Măsura 125a din cadrul PNDR 2007-2013, valoarea fondurilor accesate fiind de cca 128 milioane euro. Sumele alocate au fost folosite de către OIF pentru reabilitarea infrastructurii secundare de irigații preluate de la ANIF, în conformitate cu prevederile Legii îmbunătățirilor funciare nr. 138/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
În cadrul PNDR 2014-2020 submăsura 4.3 pentru reabilitarea infrastructurii secundare de irigații preluate de la ANIF de către OIF au fost alocate fonduri în valoare de 441 milioane de euro.
05.08.2022Paragraful 9 al Capitolului II a fost modificat de Punctul 6, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Infrastructura principală de irigații aparținând domeniului public al statului, care alimentează infrastructura secundară de irigații aflată în proprietatea sau administrarea FOIF și OIF, este în cea mai mare parte nereabilitată, stațiile de pompare și repompare funcționând cu randamente mici, iar canalele de aducțiune prezintă pierderi de apă semnificative, toate acestea ducând la prețuri mari la 1000 mc apă pompată, prețuri suportate în totalitate de fermierii care doresc să irige.
În contextul scenariilor climatice pe termen mediu și lung, conform cărora se așteaptă creșteri ale temperaturii medii anuale, se vor amplifica fenomenele climatice extreme (secetă, inundații etc.).
În lipsa unor măsuri adecvate, aceste fenomene vor avea un impact negativ asupra populației, conservării și utilizării durabile a patrimoniului natural și asupra îndeplinirii obiectivelor asumate de România aferente Strategiei Europa 2020 și Strategiei UE privind creșterea durabilă.
Problemele amenajărilor de irigații pe care Programul își propune să le soluționeze sunt:
a)starea tehnică necorespunzătoare a infrastructurii principale de irigații aparținând domeniului public al statului;
b)capacitatea redusă a utilizatorilor de a contribui la reabilitarea infrastructurii principale de irigații.
Capitolul IIIDescrierea Programului
05.08.2022Denumirea titlului capitolului III a fost modificată de Punctul 7, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
1.Obiective1.1. Obiectivul general al Programului vizează:
–reabilitarea infrastructurii principale de irigații care va conduce la creșterea suprafeței funcționale din suprafața viabilă și marginal viabilă economic pentru irigații la 70% în anul 2020 și 90% la orizont 2030 și constă în reabilitarea infrastructurii principale de irigații din 153 de amenajări aparținând domeniului public al statului, inclusiv Canalul Magistral Siret-Bărăgan;
07.03.2025Prima liniuță din Punctul 1.1., Subcapitolul 1., Capitolul III a fost modificat de Punctul 3., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–reabilitarea infrastructurii de desecare și drenaj care va conduce la creșterea suprafeței funcționale prin reducerea aportului de apă provenit din zone limitrofe mai înalte, prin reținerea cantităților de apă în bazine de retenție din zonele înalte și aplicarea unei agrotehnici specifice acestei zone pentru prevenirea eroziunii prin scurgere la suprafață din 50 de amenajări de desecare și drenaj aparținând domeniului public al statului.
Obiectivul general al Programului se realizează până la sfârșitul anului 2027.
05.08.2022Punctul 1.1. din Subcapitolul 1., Capitolul III a fost modificat de Punctul 8, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
1.2.Obiectivul specific al Programului îl reprezintă creșterea funcționalității infrastructurii prin creșterea randamentului stațiilor de bază (fixe și plutitoare) și repompare, eliminarea pierderilor de apă prin infiltrație din canalele de irigații și desecare și drenaj aparținând domeniului public al statului și eliminarea degradărilor apărute la construcțiile hidrotehnice de pe acestea.
05.08.2022Punctul 1.2. din Subcapitolul 1., Capitolul III a fost modificat de Punctul 8, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
1.3.Restabilirea capacităților existente de irigații reprezintă o măsură de bază pentru dezvoltarea sectorului agricol în România. Reabilitarea infrastructurii principale de irigații va conduce la creșterea randamentelor de funcționare ale amenajărilor de irigații cu reflectare directă în reducerea tarifului/1000 mc apă pompată, ceea ce va crea posibilități mai mari fermierilor pentru utilizarea apei pentru irigații.
2.Analiza viabilității economice a amenajărilor de irigații propuse pentru reabilitare2.1. Analiza viabilității economice a amenajărilor de irigații propuse pentru reabilitare s-a efectuat în cadrul studiului «Actualizarea strategiei investițiilor în sectorul irigațiilor - expertiza privind viabilitatea economică a sistemelor de irigații - raport final», elaborat de către S.C. Experco-ISPIF - S.R.L., și a raportului final - Actualizare expertiză tehnică privind viabilitatea economică a sistemelor de irigații, elaborat de către S.C. AQUAPROIECT - S.A., în cuprinsul căruia au fost identificate amenajările de irigații, care deservesc o suprafață de aproximativ 2,6 milioane ha.
05.08.2022Punctul 2.1. din Subcapitolul 2., Capitolul III a fost modificat de Punctul 9, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
2.2.Scopul expertizei este de a reanaliza viabilitatea unor sisteme de irigații, luându-se în considerare realitățile din agricultura românească la nivelul anului 2020, după cum urmează: tendința de comasare a terenurilor, dezvoltarea OUAIurilor, prețurile produselor agricole, tendința fermierilor de a se orienta spre culturi cu valoare adăugată mare și cu răspuns bun la irigații și din punct de vedere tehnic agregate de pompare cu parametrii superiori, materiale pentru impermeabilizat canalele de irigații cu calități superioare și tendința de achiziționare de instalații de udare moderne, automatizate cu randamente net superioare instalațiilor de udare cu mutare manuală preponderente în trecut.
05.08.2022Punctul 2.2. din Subcapitolul 2., Capitolul III a fost modificat de Punctul 9, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
2.3.Lista amenajărilor viabile din punct de vedere economic, așa cum au rezultat conform studiului menționat anterior, se prezintă în anexa nr. 2.3. Direcții de acțiune și etapizarea implementării Programului3.1. Există stații de punere sub presiune și amenajări interioare de irigații aflate în proprietatea sau în administrarea organizațiilor de îmbunătățiri funciare reabilitate prin PNDR 2007-2013, măsura 125 a.3.2. Prin Programul de reabilitare finanțat exclusiv din surse de la bugetul de stat se vor realiza lucrări de reabilitare a infrastructurii principale de irigații etapizat care vor urmări:
–reabilitarea infrastructurii principale de irigații care alimentează stațiile de punere sub presiune reabilitate prin PNDR 2007-2013, măsura 125a;
–reabilitarea infrastructurii principale de irigații care alimentează stațiile de punere sub presiune ce vor fi reabilitate prin PNDR 2014-2020, submăsura 4.3;
–reabilitarea infrastructurii principale de irigații care alimentează stațiile de punere sub presiune care sunt în amenajări în care nu s-au constituit organizații de îmbunătățiri funciare.
Infrastructura principală de irigații este alcătuită din prize, stații de pompare de bază (fixe sau plutitoare), inclusiv cele reversibile, stații de repompare, rețea electrică aferentă acestora, colectoare, conducte, canale și conducte de aducțiune și distribuție a apei pentru irigații până la stațiile de pompare de punere sub presiune.
02.08.2018Punctul 3.2. din Subcapitolul 3., Capitolul III a fost modificat de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 557 din 24 iulie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 671 din 02 august 2018
3.3.În prima etapă va fi reabilitată infrastructura principală de irigații din 41 de amenajări aparținând domeniului public al statului care alimentează 401 OIF, dintre care și organizații care au accesat măsura 125a în cadrul PNDR 2007-2013.
07.03.2025Punctul 3.3., Subcapitolul 3., Capitolul III a fost modificat de Punctul 4., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
3.4.Etapa a II-a de reabilitare cuprinde un număr de 78 de amenajări declarate viabile în urma studiului «Actualizarea strategiei investițiilor în sectorul irigațiilor - expertiza privind viabilitatea economică a sistemelor de irigații - raport final», elaborat de către S.C. Experco-ISPIF - S.R.L, și a raportului final - Actualizare expertiză tehnică privind viabilitatea economică a sistemelor de irigații, elaborat de către S.C. AQUAPROIECT - S.A. Pe aceste amenajări sunt constituite 238 OIF care au reabilitat infrastructura secundară de irigații prin submăsura 4.3 din PNDR 2014-2020 sau vor putea reabilita infrastructura secundară de irigații în cadrul viitoarei perioade de programare aferente Fondului European Agricol pentru Dezvoltare Rurală, prin intervențiile în cadrul Planului strategic PS PAC 2023-2027.
07.03.2025Punctul 3.4., Subcapitolul 3., Capitolul III a fost modificat de Punctul 4., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
3.5.Etapa a III-a de reabilitare va include 33 de amenajări viabile de irigații, pe care nu sunt constituite actualmente OUAI-uri. În cazul în care se vor constitui, acestea vor trece în etapa a II-a de reabilitare.
Perioada de implementare a etapelor I, II și III este 2016-2027.
07.03.2025Punctul 3.5., Subcapitolul 3., Capitolul III a fost modificat de Punctul 4., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
3.6.Instituția publică responsabilă cu implementarea Programului Național de Reabilitare a Infrastructurii Principale de Irigații este Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare.
4.Indicatori de realizare4.1. Obiectivele de irigații care vor fi supuse acțiunii de reabilitare în cele trei etape sunt următoarele: prize, stații de pompare de bază, inclusiv cele reversibile, stații de repompare, rețea electrică aferentă acestora, conducte îngropate, colectoare, canale și conducte de aducțiune și distribuție a apei pentru irigații până la stațiile de pompare de punere sub presiune, construcții hidrotehnice.
Se vor reabilita Canalul Magistral Siret Bărăgan și infrastructura principală de irigații din cadrul a 155 de amenajări de irigații viabile, care deservesc o suprafață de 2,6 mil. ha, în care se includ următoarele obiective: 191 de stații de pompare de bază, 257 de stații de repompare, 49.117 m de conducte de refulare, 2.773.105 m de conducte îngropate, un colector, 4.086.015 m de canale de aducțiune, 3.581.683 m de canale de distribuție și 8.334 de construcții hidrotehnice, din care:
16.12.2022Punctul 4.1. din Subcapitolul 4., Capitolul III a fost modificat de Punctul 1, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
4.2.În etapa I se va reabilita infrastructura principală de irigații din domeniul public al statului formată din: 73 de stații de pompare de bază, 144 de stații de repompare, 125 m de conducte de refulare, 2.055.882 m de conducte îngropate, 1 colector, 1.788.947 m de canale de aducțiune, 2.049.078 m de canale de distribuție și 33.980 de construcții hidrotehnice din 41 de amenajări de irigații pe care s-au constituit și organizații și federații ale organizațiilor de îmbunătățiri funciare, care au accesat măsura 125a din cadrul PNDR 2007-2013.
07.03.2025Paragraful 1 de la Punctul 4.2. din Subcapitolul 4., Capitolul III a fost modificat de Punctul 5., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
Situația actuală a infrastructurii prezentată mai sus este următoarea:
–randamentul stațiilor de bază și repompare este de 40%;
–gradul de degradare a impermeabilizării canalelor și a construcțiilor hidrotehnice de pe aceste canale este de 80%;
–pierderile de apă de pe canalele de transport sunt de 60%.
După reabilitare, infrastructura principală de irigații prezentată mai sus va avea următoarele caracteristici generale:
–randamentul stațiilor de bază și repompare va fi de 75%;
–impermeabilizarea canalelor de irigații și construcțiile hidrotehnice vor fi refăcute în totalitate;
–pierderile de apă de pe canalele de transport vor fi de 30% și vor fi reprezentate numai de evapotranspirație.
4.3.În etapa a II-a se va reabilita infrastructura principală de irigații din domeniul public al statului formată din: 85 de stații de pompare de bază, 108 stații de repompare, 93.616 m de conducte refulare, 121.310 m de conducte îngropate, 1.758.649 m de canale de aducțiune, 1.419.219 m de canale de distribuție și 3.396 de construcții hidrotehnice din 78 de amenajări de irigații viabile pe care s-au constituit și organizații și federații ale organizațiilor de îmbunătățiri funciare care au accesat submăsura 4.3 din cadrul PNDR 2014-2020 sau vor accesa măsuri de sprijin finanțate din fonduri europene și/sau naționale.
07.03.2025Paragraful 1 de la Punctul 4.3. din Subcapitolul 4., Capitolul III a fost modificat de Punctul 5., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
Situația actuală a infrastructurii prezentată mai sus este următoarea:
–randamentul stațiilor de bază și repompare este de 45%;
–gradul de degradare a impermeabilizării canalelor și a construcțiilor hidrotehnice de pe aceste canale este de 75%;
–pierderile de apă de pe canalele de transport sunt de 55%.
După reabilitare, infrastructura principală de irigații prezentată mai sus va avea următoarele caracteristici generale:
–randamentul stațiilor de bază și repompare va fi de 77%;
–gradul de degradare a impermeabilizării canalelor și a construcțiilor hidrotehnice de pe aceste canale va fi de 20%;
–pierderile de apă de pe canalele de transport vor fi de 28% și vor fi reprezentate numai de evapotranspirație.
4.4.În etapa a III-a se va reabilita infrastructura principală de irigații din domeniul public al statului formată din: 30 de stații de pompare de bază, 11 stații de repompare, 17.725 m de conducte de refulare, 31.886 m de conducte îngropate, 382.182 m de canale de aducțiune, 86.882 m de canale de distribuție și 651 de construcții hidrotehnice din 33 de amenajări de irigații viabile pe care nu sunt constituite actualmente OUAIuri. În cazul în care se vor constitui, acestea vor trece în etapa a II-a de reabilitare.
07.03.2025Paragraful 1 de la Punctul 4.4. din Subcapitolul 4., Capitolul III a fost modificat de Punctul 5., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
Situația actuală a infrastructurii prezentată mai sus este următoarea:
–randamentul stațiilor de bază și repompare este de 50%;
–gradul de degradare a impermeabilizării canalelor și a construcțiilor hidrotehnice de pe aceste canale este de 72%;
–pierderile de apă de pe canalele de transport sunt de 52%.
După reabilitare, infrastructura principală de irigații prezentată mai sus va avea următoarele caracteristici generale:
–randamentul stațiilor de bază și repompare va fi de 79%;
–gradul de degradare a impermeabilizării canalelor și a construcțiilor hidrotehnice de pe aceste canale va fi de 20%;
–pierderile de apă de pe canalele de transport vor fi de 26% și vor fi reprezentate numai de evapotranspirație.
4.5.Prin efectuarea investițiilor în reabilitarea infrastructurii principale de irigații și desecare și drenaj se are în vedere, pe de o parte, creșterea ponderii suprafeței funcționale din suprafața viabilă și marginal viabilă economic pentru irigații (%) de la 50%, cât este nivelul actual, la 70% în anul 2020, iar, pe de altă parte, reducerea efectelor negative ale excesului de apă asupra culturilor agricole și sustenabilității activităților agricole, ca urmare a degradării calității solurilor și creșterii costurilor pentru reconstrucția acestora. Ținta pe termen lung (orizont 2030) va fi de 90%.
Exploatarea amenajărilor supuse reabilitării se va face în corelare cu lucrările de gospodărire a apelor, hidroenergetice, în funcție de regulamentele de exploatare și resursele de apă disponibile la momentul respectiv, silvice, de gestionare a căilor de comunicație, în acord cu interesele proprietarilor de terenuri, ținând seama de cerințele de protecție a mediului.
Exploatarea amenajărilor supuse reabilitării se va face astfel încât să se prevină folosirea ineficientă a apei, excesul de umiditate, eroziunea și poluarea solului și să se promoveze protecția mediului în conformitate cu standardele de mediu. Utilizarea resurselor de apă pentru irigații va tine cont de potențialul impact cantitativ asupra resurselor de apă; în acest sens se vor avea în vedere prevederile Legii apelor nr. 107/1996, cu modificările și completările ulterioare, care transpune Directiva 2000/64/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politică comunitară în domeniul apei.
Se vor reabilita 241 de stații de desecare, 10.307,49 km canale, 9.052,13 km drenuri, 7.649 buc. construcții hidrotehnice din 50 de amenajări de desecare și drenaj cu suprafața amenajată 695.142 ha.
07.03.2025Punctul 4.5. din Subcapitolul 4., Capitolul III a fost modificat de Punctul 5., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
5.Implicații financiare și implementarea Programului5.1. Sursa de finanțare a investițiilor de reabilitare a infrastructurii principale de irigații și a infrastructurii de desecare și drenaj o reprezintă bugetul de stat, cadrul legal fiind asigurat de prevederile art. III din Legea nr. 269/2015 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 4/2015 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 82/2011 privind unele măsuri de organizare a activității de îmbunătățiri funciare, cu modificările și completările ulterioare.
Astfel, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, sub condiția asumării de către Guvern, prin hotărâre, a Programului național de reabilitare și/sau înființare a infrastructurii principale de irigații și infrastructurii de desecare și drenaj, va primi până la finalul anului 2027 suma de 1,500 miliarde de euro necesară reabilitării și/sau înființării infrastructurii principale de irigații și infrastructurii de desecare și drenaj.
05.08.2022Punctul 5.1. din Subcapitolul 5., Capitolul III a fost modificat de Punctul 13, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
5.2.Programul, în ceea ce privește realizarea lucrărilor de reabilitare a infrastructurii principale de irigații este complementar Programului Național de Dezvoltare Rurală, atât din perioada de programare 2007-2013, cât și în perioada de programare financiară europeană 2014-2020, și vine în întâmpinarea unor măsuri viitoare din sectorul irigațiilor. În acest context, pentru reabilitarea amenajărilor interioare de irigații aparținând organizațiilor și federațiilor de organizații de îmbunătățiri funciare (OIF și FOIF) a fost alocată suma de 128 milioane de euro prin PNDR 2007-2013, submăsura 125 a, iar în perioada de programare 2014-2020 fondurile europene alocate prin PNDR 2014-2020, submăsura 4.3 - Irigații, au fost de 441 milioane de euro, destinate reabilitării infrastructurii secundare de irigații aflate în proprietatea/folosința organizațiilor/federațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații.
După aprobarea Programului se vor efectua expertize și se vor elabora proiectele necesare implementării acestuia. Instituția publică responsabilă cu implementarea Programului național de reabilitare a infrastructurii principale de irigații și desecare și drenaj este Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare.
05.08.2022Punctul 5.2. din Subcapitolul 5., Capitolul III a fost modificat de Punctul 13, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
6.Impact6.1. Impact economic
Investițiile în reabilitarea infrastructurii principale de irigații vor genera efecte macroeconomice constând în principal, în obținerea unui spor de venit net comparativ cu situația dinainte de reabilitare ca urmare a:
–îmbunătățirii productivității terenurilor, în prezent cu deficit de umiditate, sărăturate, acide etc.;
–îmbunătățirii structurii planului de cultură, prin utilizarea de plante valoroase și rentabile;
–sporirii producției medii la hectar.
Din calculele efectuate privind valoarea producției agricole obținute pe terenuri cu amenajări de irigații nereabilitate comparativ cu cele reabilitate a rezultat un beneficiu net de cca 19.580 mii euro/100.000 ha.
Calculul s-a realizat pe un asolament general pentru agricultura României, luându-se în considerare prețurile medii de piață ale produselor agricole, alcătuit din următoarele culturi, cu următoarea pondere: grâu - 20.70%, orz - 2.30%, porumb - 46.90%, sfeclă de zahăr - 0.80%, floarea-soarelui - 5.20%, legume - 1.90%, orzoaică - 0.30%, alte culturi (soia) - 0.10%, cartofi - 1.20%, viță-de-vie - 17.40%, livadă - 2.40%, ovăz - 0.80%, total - 100.00%.
În calculul costurilor s-au luat în considerare o serie de cheltuieli privind prețul apei, al transportului, al materialelor, al energiei electrice etc. Astfel, beneficiul net s-a obținut după scăderea tuturor cheltuielilor din veniturile brute. Prețul apei (/1000 mc) care va fi suportat de beneficiari va reflecta toate costurile de la preluarea apei din sursă până la plantă.
De asemenea, acțiunea de reabilitare va conduce, pe de o parte, la creșterea randamentului aducțiunii principale de irigații, care constituie sursa de alimentare cu apă pentru amenajările interioare de irigații aparținând OIF, precum și a celorlalte lucrări de IF și, pe de altă parte, la creșterea randamentului amenajărilor interioare de irigații aparținând OIF, cu reflectare în micșorarea tarifului pentru 1000 mc apă pompată pentru irigații, tarif care este suportat în totalitate de către beneficiari.
Impactul este cu atât mai important având în vedere creșterea randamentului de funcționare a amenajărilor de irigații pe care s-au constituit organizații și federații de îmbunătățiri funciare, care au accesat măsura 125a din PNDR 2007-2013, precum și a amenajărilor de irigații viabile pe care s-au constituit organizații și federații de îmbunătățiri funciare, care vor putea accesa submăsura 4.3 din PNDR 2014-2020.
Fermierii vor resimți efectele măsurilor de reducere a tarifelor pentru irigații, în sensul reducerii costurilor de producție și implicit a creșterii rentabilității activităților agricole.
Reabilitarea infrastructurii principale de irigații va conduce la realizarea unor economii de resurse de apă și energie, prin reducerea pierderilor și aplicarea unui management eficient al resurselor.
6.2.Impact social - prin realizarea acțiunii de reabilitare se va reduce vulnerabilitatea comunităților umane la secetă prin evitarea afectării unei populații de 1.097.433 locuitori din 190 de localități.
6.3.Impact ecologic - reabilitarea unor lucrări existente al căror impact ecologic a fost evaluat la data execuției, înainte de 1989, și nu a generat modificări în impactul ecologic inițial. Programul național de reabilitare a infrastructurii principale de irigații ( PNI) nu intră în contradicție cu specii de floră și faună protejată. Obiectivele PNI și natura lucrărilor ce vor fi efectuate nu prognozează un impact semnificativ negativ numărului de indivizi, deranjarea zonelor de cuibărire, de hrănire, de zbor asupra speciilor menționate în anexele Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și a ariilor naturale protejate. Activitatea de livrare a apei și întreținere a sistemului de irigații nu va influența culoarele de zbor și nu va constitui o barieră în migrația speciilor.
La efectuarea lucrărilor de reabilitare cuprinse în PNI vor fi luate toate măsurile pentru protecția naturii și se va ține cont de legislația specifică.
7.Sinteza analizei SWOT a amenajărilor de irigații din România
Analiza SWOT efectuată asupra amenajărilor de irigații din România a evidențiat următoarele aspecte:
7.1.Puncte tari– Funcționarea OUAI-urilor - până la această dată au fost înființate 870 OUAI-uri, pe o suprafață de 1.895.503,2 ha.
07.03.2025Primul paragraf al punctului 7.1., Subcapitolul 7., Capitolul III a fost modificat de Punctul 6., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Utilizarea irigațiilor preponderent de fermele comerciale - Utilizarea irigațiilor reprezintă o etapă ce apare pe parcurs în dezvoltarea fermei, și nu o etapă cu care se începe dezvoltarea fermei.– Experiența fermierilor în irigații - dobândită în bună măsură și în perioada ulterioară anului 2000, când prin înființarea OUAI au fost determinați să administreze singuri sistemele de irigații la nivel de fermă. Acest rezultat a fost obținut cu sprijin major al subvențiilor acordate, ce au condus la formarea unui nucleu de OUAI-uri care să irige și unde să se practice o agricultură cu profituri ridicate.– Prețul apei în amenajările viabile - Furnizorul principal de apă, ANIF, a avut în anul 2015 un tarif mediu de 155,40 lei/1000 mc pentru OUAI-urile care au irigat, iar maximul a atins și 510 lei/1000 mc.
Pentru comparație, în Franța prețul apei pentru irigații variază între 248 lei/1000 mc și 1228 lei/1000 mc, iar în Cipru atinge valoarea de 490 lei/1000 mc.
Din aceste informații rezultă că în România prețul apei nu este exagerat pentru amenajările aflate în zonele viabile și marginal viabile.
–Investițiile realizate în ultimii ani - Proiectul de reabilitare și reformă a sectorului de irigații a adus în perioada 2004-2012 sectorului de irigații investiții în valoare de cca 80 milioane dolari.
Suportul oferit de Legea nr. 269/2015 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 4/2015 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 82/2011 privind unele măsuri de organizare a activității de îmbunătățiri funciare, cu modificările ulterioare, referitoare la următoarele aspecte: predarea infrastructurii secundare de irigații către organizațiile utilizatorilor de apă pentru irigații, precum și crearea posibilității de revenire a infrastructurii secundare de irigații predate către organizații la ANIF, în cazul nerespectării protocolului de transfer al infrastructurii.
Legea nr. 269/2015 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 4/2015 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 82/2011 privind unele măsuri de organizare a activității de îmbunătățiri funciare, cu modificările ulterioare.
7.2.Puncte slabe
Economice– structura culturilor;
–lipsa capacității economice a fermelor;
–proiectarea sistemelor pentru exploatații mari;
–utilizarea redusă a amenajărilor viabile.
Tehnice– infrastructura învechită și neadaptată la cerințele noi;
–pierderile semnificative de apă pe infrastructura principală de irigații;
–consumul de energie;
–lipsa perdelelor de protecție;
–neintabularea terenurilor ocupate cu amenajări de îmbunătățiri funciare.
Organizatorice– colaborare dificilă OUAI - ANIF;
–neimplicarea utilizatorilor în conducerea și monitorizarea activității OUAI;
–lipsa cooperării între fermieri;
–numărul redus de federații;
–lipsa unor consilieri de teren în dezvoltarea și înființarea OUAI.
De percepție– Prețul ridicat al energiei nu se confirmă. Conform datelor Eurostat privind prețul energiei la consumatorii industriali, România ocupă un loc relativ favorabil, locul 9 din 30 de state ale Europei*1), cu 20% sub media UE.
–Mentalitatea colectivă asupra sectorului - există o percepție nostalgică asupra irigațiilor vizavi de rezultatele anterioare anului 1989. Lipsesc trepte în dezvoltarea fermelor până la irigații: management, orientarea spre piață, asigurarea distribuției, rentabilizarea activității, accesul la finanțare, cunoștințe tehnologice. Acesta este unul din motivele principale ale lipsei cererii pentru acest serviciu. Rezultatele se văd: irigațiile sunt utilizate în special de fermele comerciale, fiind cele ce dispun de factorii amintiți mai sus. Investițiile în zone unde cererea de apă nu este consolidată, iar fermierilor le lipsește organizarea nu au condus la rezultatele așteptate.
7.3.Oportunități– Fermierii cu loturi semincere– Fondurile pentru investiții existente prin PNDR permit derularea unor proiecte de investiții în infrastructura de irigații sau de achiziționare a echipamentelor de udare.
În perioada 2007-2013 un număr de 134 OIF au accesat măsura 125a din cadrul PNDR 2007-2013, valoarea fondurilor accesate fiind de cca 118 milioane euro.
–Consolidarea poziției OUAI prin extinderea obiectului de activitate. Organizațiile și federațiile pot deveni o platformă de continuare a reformei sectorului agricol românesc prin oportunitatea pe care o reprezintă aceste organizații în vederea structurării unui proces real de colaborare între fermieri. Prin funcționarea de aproape 10 ani se pot constitui într-o primă etapă a unui proces de introducere și consolidare a colaborării între fermieri. Perimarea ideii de asociere și cooperare nu este cauzată numai de perioada comunistă, ci într-o mai mare măsură celei post-1990, când asocierea și cooperarea au însemnat, de fapt, îmbogățirea unor lideri de "asociații" în dauna celorlalți membri și prin intermediul factorilor de producție ce aparțineau tuturor membrilor "asociațiilor". Aceste experiențe negative au contribuit considerabil la absența acestei metode în desfășurarea activității agricole în România. Extinderea activităților pe care le pot desfășura organizațiile și federațiile utilizatorilor de apă pentru irigații ar conduce la consolidarea organizațiilor prin preluarea achiziției de input-uri pentru toți membrii și, mai ales, prin asigurarea unei desfaceri comune a produselor.
7.4.Riscuri– În țările dezvoltate se manifestă tendința de descurajare a irigațiilor.– Utilizatorii nu vor sau nu își permit să contribuie la programe de investiții.– Scăderea semnificativă a suprafeței irigate după eliminarea subvențiilor operaționale pentru irigații.– Degradarea sau predarea infrastructurii OUAI-urilor inactive. Pe măsură ce vor deveni inactive și utilizatorii vor pierde interesul asupra irigării, o parte a OUAI-urilor inactive vor acționa în două direcții:
–vor intenționa să predea infrastructura preluată;
–o vor lăsa să se degradeze.– Apariția fenomenului de insolvență a organizațiilor
Anexa nr. 1
LISTA
amenajărilor de irigații și a obiectivelor infrastructurii principale de irigații din aceste amenajări,
care se supun reabilitării
Capitolul 1Etapa I
1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SASCUT-VALEA SEACĂ (BC)– Suprafața amenajată: 5.028 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare: SPA Sascut;
–Stație de repompare: SRPA Sascut;
–Conducte: de refulare pentru SPA - SRPA Sascut - 125 m; colector pentru SRPA Sascut - 1 buc.;
–Conducte îngropate: CR1, CR2, CR3, L = 11.600 m cu nodurile hidrotehnice și instalațiile electrice aferente;
–Construcții hidrotehnice: 2 buc. subtraversări.
16.12.2022Paragraful referitor la Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Punctul 1. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 2, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
2.INCINTA GRĂDIȘTEA-FĂUREI-JIRLĂU (BR)– Suprafața amenajată: 14.605 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stația de pompare de bază: SB Vișani; SRP IV D;
–Stațiile de repompare: SRP I, SRP II, SRP III, SRP V, SRP VA;
–Canale de aducțiune: CA1C, CA1G, CA1I, CA1H, CA1F; L = 40.440 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 19 buc. (6 buc. stăvilare și 13 buc. podețe).
3.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CĂLMĂȚUI II (BR)– Suprafața amenajată: 1.624 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 190;
–Canale de aducțiune: CPA km 190; L = 1.250 m;
–Canale de distribuție: CD 1; CD 2; L = 3.600 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 6 buc. (3 buc. stăvilare; 3 buc. podețe).
4.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CĂLMĂȚUI V (BR)– Suprafața amenajată: 1.105 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 208;
–Canale de aducțiune: CPA km 208; L = 2.300 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. (4 buc. stăvilare; 1 buc. podeț).
5.TERASA IALOMIȚA-CĂLMĂȚUI (BR, IL, BZ)– Suprafața amenajată: 137.222 ha;
–Nr. OUAI înființate: 23 (BR) + 24 (IL) = 47;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
5.1.Terasa IALOMIȚA-CĂLMĂȚUI, județul BR– Suprafața amenajată: 57.429 ha;
–Nr. OUAI înființate: 23;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază SPA I.M. GHEORGHIU;
16.12.2022Poziția stație de pompare de bază de la Punctul 5.1. din Punctul 5., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 3, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Stația de repompare SRPA I + I Q SPIRU HARET; SRPA I A, LACU REZII, SRPA III, SRPA IIIA; SRPA IV; SRPA IVA; SRPA II + 23;
–Canale aducțiune: CA Luncă, CA Terasă; L = 45.225 m;
–Canale de distribuție CD1, CD2, CD3, CD3A, CD5, CD5G, CD4A, CD4A1, CD4, CD7, CD8, CD9, CD6, CD6A1, CD5H, CD5H1 pe o lungime L = 122.530 m
16.12.2022Poziția canale de distribuție de la Punctul 5.1. din Punctul 5., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 3, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 201 buc. (179 buc. stăvilare, 9 buc. căderi și 31 buc. podețe; 2 vane).
5.2.TERASA IALOMIȚA-CĂLMĂȚUI, județul IL– Suprafața amenajată: 78.753 ha;
–Nr. OUAI înființate: 24;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare SRPA V; SRPA VI Bucșa; SRP VIIA, SRP VII B; SRP VII C
–Canale de distribuție: CD1, CD2, CD2A, CD4B, CD4C, CD7; CD 5H, CD 5D, CD5E, CD4A, CD5A2, CD5F, CD5F1, CD5F2, CD5F3, CD5B, CD5C, CD7, CD5A, CD5A1, CD4A2, CD 4A1, CD4D; CD5 et. I, CD5 et. II; L = 193.356 m;
16.12.2022Poziția canale de distribuție de la Punctul 5.2. din Punctul 5., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 3, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 194 buc. (64 buc. stăvilare, 39 buc. căderi, 62 buc. podețe, 24 buc. deversoare și 5 buc. goliri).
6.TERASA VIZIRU (BR)– Suprafața amenajată: 32.658 ha;
–Nr. OUAI înființate: 23;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 221;
–Stație de repompare: SRPA 01; SRPA 02; SRPA 03; SRPA 04;
–Canale de aducțiune: CA Luncă, CA Terasă: L = 27.805 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 6. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 4, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de distribuție: CD1, CD2, CD2a, CD3, CD3a, CD4, CD5, CD5a, CD5b, CD6, CD6a, CD7, CD7a, CD9, CD9a, CD8, CD10; L = 68.192 m;
16.12.2022Poziția canale de distribuție de la Punctul 6. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 4, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale secundare: CS1, CS2, CS3, CS4, CS5, CS6, CS7, CS8, CS9, CS13; L = 25.923 m;
–Reabilitare și modernizare construcții hidrotehnice: 111 buc. (45 buc. stăvilare, 64 buc. podețe și 2 buc. căderi).
7.AMENAJAREA DE IRIGAȚII NĂMOLOASA MĂXINENI (BR, GL)– Suprafața amenajată: 36.011 ha;
–Nr. OUAI înființate: 27;
–Obiectivele care se propun pentru reabilitare:
7.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII NĂMOLOASA MĂXINENI, județul BR– Nr. OUAI înființate: 21;
–Suprafața amenajată: 29.928 ha;
–Stații de pompare de bază: SPA Nămoloasa, SPA Corbu Vechi;
–Stații de repompare: SRPA I, SRPA II;
–Canale de aducțiune: CA Nămoloasa, CA Orezărie, CD 1, L = 40.478 m;
–Canale de distribuție: CD1-1, CD1-2, CD2, CD2-1, CD2-2, CD3, CD3-1, CD3-2, CD3-3, CD4, CD1, L = 54.425 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 89 buc. (37 buc. stăvilare, 50 buc. podețe, 1 buc. deversor, 1 buc. subtraversare).
7.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII NĂMOLOASA MĂXINENI, județul GL– Suprafața amenajată: 6.083 ha;
–Nr. OUAI înființate: 6;
Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA (canal antitanc); L = 10.160 ml;
–Canale de distribuție: CD1; CD 2; CD3; L = 10.775 m
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 21 buc. (7 buc. stăvilare, 7 buc. podețe tubulare, 5 vane, 2 subtraversări).
07.03.2025Punctul 7 AMENAJAREA DE IRIGAȚII NĂMOLOASA MĂXINENI (BR, GL), Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 7., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
8.INCINTA INSULA MARE A BRĂILEI (BR)– Suprafața amenajată: 64.660 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPR Filipoiu, SPR Gemenele, SPR Bălaia Dig, SPR Maicanu Mic (Dig), SPR Chitcov (Titcov) Dig, SPR Stancea (Salcia) Dig;
–Canale de aducțiune: CA1, CA2, CA3, CA3-1, CA3-2, CA3-3, CA4, CA4-1, CA4-2, CA5 CA6, CA7, CA7,1, CA7-1a, CA7-2, CA7-3, CA7-4, CA8, CA8-1, CA8-1a, CA 8-1b, CA8-2; L = 138.869 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 269 buc. (6 buc. stăvilare, 27 buc. căderi, 186 buc. podețe, 25 buc. deversoare și 25 buc. goliri).
9.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA BRĂILEI (BR)– Suprafața amenajată: 67.438 ha;
–Nr. OUAI înființate: 35;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SP1 Gropeni; SPA km 166, SPD1 Chișcani;
16.12.2022Poziția stația de pompare de la Punctul 9. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 5, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Stații de repompare: SRP D4, SRP D5, SP1A Gropeni, SRP1 Urleasca, SRP D6, SRP D 50, SRPD 51-2, SRPD 27A, SRPD 20-10, SRPD1c, SRP II Pisc;
–Canale de aducțiune: CA Luncă; L = 2.500 m, CA1, CA2; L = 65.400 m;
–Canale de distribuție 65 buc.; L = 328.203 m;
–Reabilitare și modernizare construcții hidrotehnice: 658 buc. (319 buc. stăvilare, 96 buc. căderi și 243 buc. podețe).
10.AMENAJAREA DE IRIGAȚII A.H.C. CÂMPIA BUZĂULUI-CANAL VEST (BZ, PH)– Suprafața amenajată: 50.048 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8 (BZ) + 4 (PH);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
10.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII A.H.C. CÂMPIA BUZĂULUI-CANAL VEST, județul BZ – Nr. OUAI înființate: 8 – Suprafața amenajată: 24.338 ha;
–Canale de aducțiune: Canal Vest, L = 34.726 m; Canal CV2, L = 18.564 m;
–Reabilitare conducte îngropate: Derivația 1 C Vest, Derivația 2 C Vest, Derivația 3 C Vest, Derivația 4 C Vest, L = 15.742 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 56 buc. (30 buc. stăvilare; 18 buc. podețe; 7 buc. subtraversări, 1 buc. cădere);
10.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII A.H.C. CÂMPIA BUZĂULUI-CANAL VEST, județul PH– Nr. OUAI înființate: 5;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 10.2., Punctul 10., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 8., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Suprafața amenajată: 25.710 ha;
–Stații de repompare SRPA MIZIL;
–Canale de aducțiune: CV1; CV2; L = 34.093 m;
–Canal de distribuție: Canal Cireșanu, L = 14.147 m;
07.03.2025Punctul 10.2., Punctul 10., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 9., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 40 buc. (20 stăvilare, 19 podețe, 1 evacuare).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 10.2., Punctul 10., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 8., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare conducte îngropate: L = 1.810 m.
11.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CÂMPU FRUMOS (CV)– Suprafața amenajată: 2.998 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Ghidfalău;
–Conducta principală: L = 3.960 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. bazin compensator.
12.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GOSTINU GREACA ARGEȘ (CL, GR) – Suprafața amenajată: 26.426 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1 (CL) + 1 (GR);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
12.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GOSTINU GREACA ARGEȘ, județul CL– Nr. OUAI înființate: 1;
–Suprafața amenajată: 11.371 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 443, SPA km 448, SPA DUNĂRICA I și SPA DUNĂRICA II;
–Canale de aducțiune CA0 și CA1: 5.633 m;
–Construcții hidrotehnice: 4 buc. (1 podeț, 3 buc. stăvilare);
12.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GOSTINU GREACA ARGEȘ, județul GR– Nr. OUAI înființate: 1;
–Suprafața amenajată: 15.055 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Dumescu;
–Stații de repompare: SRP Stăvârna, SRP Manta;
–Canale de aducțiune: CA0 Lunca și CA0 Stăvârna: L = 18.087 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. stăvilar.
13.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BORCEA DE SUS (CL) – Suprafața amenajată: 11.404 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de bază: SPA km 338, SPA km 64 + 200, SPR Baital;
–Canale de aducțiune: CA338, CA1-338, CA2-338, CA Nestea, CA1-Borcea, CA2-Borcea; L = 23.425 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 23 buc. (8 buc. stăvilare, 10 buc. podețe, 4 buc. deversoare și 1 buc. golire).
14.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PIETROIU ȘTEFAN CEL MARE (CL, IL)– Suprafața amenajată: 52.428 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7 (CL) + 5 (IL);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
14.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PIETROIU ȘTEFAN CEL MARE, județul CL– Nr. OUAI înființate: 7;
–Suprafața amenajată: 21.922 ha;
–Stație de pompare de bază: SPA Pietroiu;
–Stații de repompare: SRP 1, SRP 6;
–Canale de aducțiune: CA II, CA, CA1; L = 31.853 m;
–Canale de distribuție: CD1, CD6; L = 21.535 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 58 buc. (27 buc. podețe; 27 buc. stăvilare; 1 buc. golire; 1 buc. deversor; 1 buc. cădere; 1 buc. pod casetat Ștefan cel Mare);
14.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PIETROIU ȘTEFAN CEL MARE, județul IL– Suprafața amenajată: 30.506 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stația de repompare SRP2, SRP3, SRP4, SRP9; SRP10;
–Canale aducțiune, CA1, CA2; L = 96.564 ml;
–Canale de distribuție: CD1 Pietroiu, CPE1 Pietroiu, CD2 Pietroiu, CD3, CD4, CD5; CD9, CD3a, CL; L = 58.612 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 71 buc. (51 buc. stăvilare, 20 buc. podețe);
–Reabilitare conducte îngropate: L = 536.526 m.
15.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BOIANU STICLEANU (CL)– Suprafața amenajată: 19.298 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–OUAI BOGATA SPP1 BOIANU;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 388 (aducțiune și pentru Amenajarea Gălățui).
16.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GĂLĂȚUI CĂLĂRAȘI (CL, IL)– Suprafața amenajată: 78.792 ha;
–Nr. OUAI înființate: 15;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 16., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 10., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
16.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GĂLĂȚUI CĂLĂRAȘI (CL)– Suprafața amenajată: 75.197 ha;
–Nr. OUAI înființate: 15;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SPA km 388 (aducțiune și pentru amenajarea Boianu Sticleanu);
–Stații de repompare: SRP1 Vlad Țepeș, SRP1 Independența; SRP 2+3 N. Balcescu, SRP4 Bogdana, SRP 5 Dragoș Vodă, SRP6 Socoale;
–Canale de aducțiune: CA1, CA Barza (CA), CA2, CP, CB: L = 194.290 m;
–Canale de distribuție: CD2, CD3, CS12, CC, CD1A, CD1B, CD5, CD6, CD7, CD8, CD9, CD10, CD10 bis, CD12, CD13, CD14, CD15, CD16, CD17, CD18, CD4a (km 0+000-km 2+185), CS3 (km 0+000-km 5+660), CD4c, CD I Dragalina, CD I Drajna, L= 183.189 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 147 buc. (68 buc. stăvilare, 57 buc. podețe, 9 buc. căderi, 2 buc. goliri, 11 buc. sifoane);
–Reabilitare rețea electrică: 37 km.
07.03.2025Subpunctul 16.1., Punctul 16., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 10., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
16.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GĂLĂȚUI CĂLĂRAȘI, județul IL – Suprafața amenajată: 3.595 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale aducțiune: L = 22.496 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 16 buc. (8 buc. stăvilare, 8 buc. podețe);
–Reabilitare conducte îngropate: L = 39.409 m.
17.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA II (CL, IL, IF)– Suprafața amenajată: 139.551 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2 (CL);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
17.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA II, județul CL– Suprafața amenajată: 94.992 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de repompare: SRPA 12.13 Gurbănești; SRPA 12.14 Șeinoiu, SRPA 12.24;
–Canale de aducțiune: CA 2.1, CA2.2; L = 22.980 m;
–Canale distribuție: CD2.1.1, CD2.1.2, CD2.1.3, CD2.1.4, CD2.1.4.1, CD2.1.5, CD2.1.6, CD 2.2.1, CD2.2.2: L = 95.267 m;
–Conducte îngropate: L = 504.800 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 35 buc. (9 buc. stăvilare; 26 buc. podețe);
–Reabilitare rețea electrică: 23 km;
16.12.2022Paragraful referitor la Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Subunctul 17.1. din Punctul 17., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 7, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
17.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA II (IL)– Suprafața amenajată: 32.486 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SRPA 5.5, SRPA 13.37, SRPA 15.57, SRPA 15.67;
–Canale aducțiune: L = 47.335 m;
–Canale de distribuție: L = 13.175 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 19 buc. (8 buc. stăvilare, 11 buc. podețe);
16.12.2022Subpunctul 17.2. din Punctul 17., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 8, ARTICOL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
17.3.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA II, județul IF– Suprafața amenajată: 12.073 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare SRPA 13.48; SRPA 13.16; SRPA13.27, SRPA 13.47;
–Canale aducțiune: CA3.3, CA3.1, CA 2.2; L = 24.726 m;
–Canale de distribuție: CD1-3; CD3-12; L = 4.489 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 19 buc. podețe;
–Reabilitare conducte îngropate: 443.000 m.
18.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA VI (CL, IL)– Suprafața amenajată: 54.407 ha;
–Nr. OUAI înființate: 9;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 18., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 11., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
18.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA VI, județul CL– Suprafața amenajată: 38.663 ha;
–Nr. OUAI înființate: 6;
–Stație de pompare de bază: SP1 Mostiștea, SP2 Mostiștea;
–Stații de repompare: SRPA 16-12 Făurei; SRPA 16-23; SRPA 16-34;
–Canale de aducțiune: CA 6 Nord; CA 6 Sud; L = 35.216 m;
–Canale de distribuție: CD 6, CD 6-1, CD 6-3, CD 6-4, CD 6-6: L = 59.164 m;
–Conducte îngropate: L = 169.090 ml;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 64 buc. (19 buc. stăvilare; 43 buc. podețe, 2 buc. deversoare);
–Reabilitare rețea electrică: 35 km.
07.03.2025Subpunctul 18.1., Punctul 18., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 11., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
18.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA VI, județul IL– Suprafața amenajată: 15.744 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stația de repompare SRPA 16.45;
–Canale de aducțiune: L = 30.525 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 10 buc. (4 buc. stăvilare, 6 buc. podețe);
–Reabilitare conducte îngropate: L = 308.701 m.
19.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU GALEȘU (CT)– Suprafața amenajată: 4.694 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Galeșu;
–Stații de repompare: SRP1 Galeșu;
–Canale de aducțiune: CA1 - Galeșu, CA2 - Galeșu; L = 17.133 m;
–Canale de distribuție: CDI-1; CDI-2; L = 7.700 m;
–Construcții hidrotehnice: 19 buc. stăvilare.
20.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU MOVILIȚA (CT) – Suprafața amenajată: 8.041 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB aducțiune Poarta Albă;
–Stații de repompare: SP Basarabi Pădure, SRP1 Movilița;
16.12.2022Poziția staia de repompare de la Punctul 20. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 10, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de aducțiune: CA1 Movilița; CA 2 Movilița; Canal Negru Vodă; L = 57.956 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 20. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 10, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de distribuție: CD1-7 Movilița; CD1-4 Movilița; CD1-8 Movilița; CD2-8 Movilița; CD2-7 Movilița; CD1-1; L = 18.138 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 53 buc. (9 buc. stăvilare, 37 buc. căderi, 7 buc. podețe).
21.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU CDMN/PAMN SUD (CT)– Suprafața amenajată: 3.341 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP Hinog; SPB Medgidia.
22.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SADOVA CORABIA (DJ)*)
*)Amenajări de irigații reabilitate în anul 2004 în cadrul Proiectului de reformă și reabilitare a sistemelor de irigații din România, finanțat de Banca Mondială.
–Suprafața amenajată: 71.773 ha;
–Nr. OUAI înființate: 14;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB L1; SPB PN; SPB PS;
–Stații de repompare: L 2;
TRUP II:
–Canale de aducțiune: C0; C 2; L = 15.770 m;
–Canale de distribuție: 18 buc.; L = 161.566 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 137 buc. (69 buc. stăvilare; 30 buc. podețe; 20 buc. căderi; 8 buc. goliri; 10 buc. alte CH).
23.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BRATEȘUL DE SUS (GL)– Suprafața amenajată: 7.664 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Stoicani; SPR Șivița; SPR Cotu Văleni;
07.03.2025Poziția Stație de pompare de bază din Punctul 23., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 12., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CPA3; CPA Stoicani; L = 9.515 m;
–Canale de distribuție: CD1 Monofilare; CD2 Monofilare; CD Monofilare; CD1 Stoicani, L = 11.649 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 11 buc. (8 buc. podețe; 1 buc. golire; 2 buc. stăvilare).
24.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CÂMPIA COVURLUI (GL) – Suprafața amenajată: 115.318 ha;
–Nr. OUAI/FOUAI înființate: 42 OUAI/4 FOUAI;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Dunăre, SPA Barboși (aspirație); SPA Liești (aspirație), SPA Prut (aspirație);
–Stații de repompare: SRP 4; SRP 5; SRP 6; SRP 6A; SRP 13; SRP 17; SRP 18;
–Canale de aducțiune: CA Chineja (L = 22.770 m); CA Barboși (L = 3.600 m); CPA Prut (L = 1.200 m); CML (L = 19.240 m); CP 1 (L = 9.537 m); L = 56.347 m;
–Sifoane pe aducțiune: Mălina, Lozova, Suhurlui, Valea Negrea, Valea Cocorașului, Valea Gerului, Valea Călmățui, Valea Rea, Valea Vulpii L = 22.014 m;
–Stăvilare pe aducțiune: 14 buc.;
–Conducta de aducțiune: CA Barboși; L = 10.470 m;
–Canale de distribuție: CD2-1 Lunca; L = 1.750 m; CP 2 Luncă, L = 6.000 m; CD1-1; L = 1.800 m; L = 9.550 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 25 buc. (4 buc. stăvilare; 14 buc. podețe, 7 buc. poduri).
07.03.2025Poziția Obiective din Punctul 24., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 13., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
25.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TABĂRA-TRIFEȘTI-SCULENI (IS, BT)– Suprafața amenajată: 20.626 ha;
–Nr. OUAI înființate: 11;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Tabăra; SPA Soloneț; SPA Țigănași;
–Stații de repompare: SRP 1B; SRP 1D; SRP 2D;
–Canale de aducțiune: CA Nord Soloneț; CA Sud Soloneț; CA1C, CA2C, CA3C; L = 38.088 m;
–Reabilitare conducte îngropate: 15.000 m;
–Reabilitare rețea electrică aferentă stațiilor de pompare/ repompare: 3 buc.;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 66 buc. (5 buc. stăvilare, 18 buc. podețe; 18 buc. clapeți, 16 buc. vane, 3 buc. deversoare; 4 buc. goliri de fund, 2 buc. sifoane).
07.03.2025Punctul 25., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 14., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
26.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BUCȘANI CIOROIU (județele OT, VL)– Suprafața amenajată: 35.074 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7 (OT) + 4 (VL);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
26.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BUCȘANI CIOROIU, județul OT– Suprafața amenajată: 28.424 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7;
–Stații de repompare: SRP1; SRP2; SRP3; SRP4;
–Priza Arcești, inclusiv rețea electrică;
–Canale de aducțiune: CA1 Strejești; CA1-1; CA 1-2; CA Oltișor Nord; CA Oltișor Sud; CA2, CA4; CA4-1; CA3a; CA Jugălia impermeabilizată; CA SPP existent; L = 46.247 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 26.1., Punctul 26., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 15., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 28 buc. (11 buc. stăvilare; 1 buc. cădere; 16 buc. podețe).
26.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BUCȘANI CIOROIU, județul VL– Suprafața amenajată: 6.650 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7;
–Stații de bază: SB 104 Malcea; SB 111 Luncavăț; SB 204 Voicești; SB 205 Ștefănești; SB 206 Strejești.
27.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA CARACAL (OT)– Suprafața amenajată: 75.674 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Fărcașele;
–Stații de repompare: SRP1; SRP2; SRP3; SRP4; SRP5; SRP6; SRP7; SRP8; SRP9; SRP10; SRP11; SRP12; SRP/CD3; SRP/CD5;
–Priza Drăgănești mal drept;
–Canale de aducțiune: CAL; CAT; CAT1; CAT2; L = 49.774 m;
–Canale de distribuție: CD1; CD2; CD2-2; CD3; CD3-1; CD3 ext; CD3-2; CD3-2.1; CD3-2 ext; CD4; CD5; CD5 ext; CD6; CD7; CD8; CD8-1; CD8-2; CD8-3; CD9; L = 125.800 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 175 buc. (30 buc. stăvilare; 12 buc. căderi; 75 buc. podețe; 23 buc. deversoare; 20 buc. goliri de fund; 7 buc. sifoane; 4 vane hidraulice, 4 stavile AVIO-AVIS);
–Reabilitare LEA + racorduri; L = 146,35 km.
07.03.2025Punctul 27., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 16., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
28.AMENAJAREA DĂBULENI POTELU ADUCȚIUNE CE ALIMENTEAZĂ AMENAJAREA DE IRIGAȚII DĂBULENI POTELU CORABIA (OT)– Suprafața amenajată: 10.928 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SRP Răcari I;
07.03.2025Primul marcator de la poziția Obiective, Punctul 28., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 17., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stații de pompare de evacuare: SPE CP 14;
07.03.2025Al doilea marcator de la poziția Obiective, Punctul 28., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 17., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale principale: L = 85.616 m;
–Canal colector: CCP1; L = 17.146 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 32 buc. (29 buc. podețe; 3 buc. stăvilare).
29.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA ZIMNICEA (TR)– Suprafața amenajată: 2.930 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SPR1; SPR2;
–Canale de aducțiune: CA; CM; CP3; CPA2; CPA5; CPA6; L = 21.970 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 67 buc. (6 buc. stăvilare; 14 buc. podețe, 26 vane și 21 clapeți).
30.AMENAJAREA DE IRIGAȚII VIIȘOARA (TR)– Suprafața amenajată: 96.480 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Gârla Iancului; SPA Ruptoare;
–Stații de repompare: SRP Viișoara; SRP2 Zimnicea; SRP1 Urlui; SRP4;
–Canale de aducțiune: CPD; CML; CMT; CA1; CA2: L = 48.446 m;
–Canale de distribuție: 26 CD-uri: L = 183.054 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 143 buc. (32 buc. stăvilare; 19 buc. deversoare; 74 buc. podețe; 18 buc. goliri).
31.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OLT CĂLMĂȚUI (TR)– Suprafața amenajată: 46.593 ha;
–Nr. OUAI înființate: 11;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Dunărea;
–Stații de repompare: SRP 1; SRP 2 + 3;
–Canale de aducțiune: CA1; CA2; CA3; CA3-1 CA4: L = 46.084 m;
–Canale de distribuție: 10 CD-uri: L = 78.455 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 91 buc. (31 buc. stăvilare; 20 buc. căderi; 40 buc. podețe).
32.AMENAJAREA DE IRIGAȚII LIȚA OLT (TR)– Suprafața amenajată: 4.870 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPR Bercelui;
–Canal de aducțiune Lița: L = 7.300 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. (1 buc. stavilă; 4 buc. podețe).
33.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GIURGIU RĂZMIREȘTI ZONA B (GR + TR) – Suprafața amenajată: 36.898 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2 (GR) + 4 (TR);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
33.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GIURGIU RĂZMIREȘTI ZONA B, județul GR– Suprafața amenajată: 14.930 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2 (GR) + 9 (TR);
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Subpunctul 33.1., Punctul 33., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 18., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD1; CD1-1; CD6; CD8: L = 35.835 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 40 buc. (10 buc. podețe; 10 buc. căderi; 7 buc. deversoare; 4 buc. goliri, 2 buc. stăvilare, 7 buc. vane hidraulice).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Subpunctul 33.1., Punctul 33., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 18., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
33.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GIURGIU RĂZMIREȘTI ZONA B, județul TR– Suprafața amenajată: 21.968 ha;
–Nr. OUAI înființate: 9;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Subpunctul 33.2., Punctul 33., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 18., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stație de pompare de bază: SPA Pietrișu;
–Stații de repompare: SRP1, SRP2; SRP3; SRP4;
–Canale de aducțiune: CA1; CA2; CA3; CA4; L = 27.121 m;
–Canale de distribuție: CD1; CD3; CD4; CD5; CD6; CD7; CD8; CD9: L = 35.719 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 39 buc. (3 buc. stăvilare; 5 buc. vane hidraulice; 20 buc. podețe; 6 buc. deversoare; 5 buc. goliri).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Subpunctul 33.2., Punctul 33., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 18., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
34.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BABADAG (TL)– Suprafața amenajată: 24.448 ha;
–Nr. OUAI înființate: 10;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP1 Babadag; SP 2 Babadag; SPA-SP3 Babadag;
–Stații de repompare: SRP1 Babadag; SRP2 Babadag, SRP3 Babadag, SRP Nalbant; SRP4 Babadag;
–Canale de aducțiune: CA4, CA0 Babadag, CA1, CA5, CD1-5, CD1-8, CA0-SP2 Babadag, CA2 Babadag; CA3 B; L = 68.025 m;
–Canale de distribuție: CD1-1; CD1-2; CD1-3; CD1-4; CD2-1; CD1; CD2, CA0 SP3: L = 17.473 m;
16.12.2022Poziția canale de distribuție de la Punctul 34. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 12, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 56 buc. (13 buc. stăvilare, 14 buc. vane, 13 buc. podețe, 10 buc. deversoare, 5 buc. goliri, 4 buc. sifoane);
–Reabilitare rețea electrică: 60 km.
35.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BEIBUGEAC SARINASUF (TL)– Suprafața amenajată: 14.694 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Colina;
–Stații de repompare: SRP1 Mahmudia; SRP2 Mahmudia;
–Canale de aducțiune: CA0; CP1, CP2; CP5a; CP5b; CP6; CP3, CP4: L = 44.703 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 40 buc. (3 buc. stăvilare; 25 buc. podețe, 5 buc. vane, 3 buc. deversoare, 3 buc. goliri, 1 buc. sifoane).
36.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SINOE (CT, TL)– Suprafața amenajată: 60.459 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5 (CT) + 1 (TL);
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 36., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 19., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
36.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SINOE, județul CT– Suprafața amenajată: 52.670 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Stație de pompare de bază: SPB Sinoe;
–Stații de repompare: SRPA 1-2; SRPA 1-5; SRPA 1-2 Sinoe; SRPA 2-2 Sinoe; SRPA 3-1 Sinoe, inclusiv reabilitare rețea electrică;
–Canale de aducțiune: CA Sinoe (L = 36.543 m), CA 1 (L = 7.918 m), CA 2 Sinoe (L = 28.857 m), CA 3 A (L = 1.881 m), CA 3 B (L = 4.390 m), CA 5 A (L = 4.390 m), CA 5 B (L = 2.170 m); L = 86.629 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Subpunctul 36.1., Punctul 36., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 19., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD 2 Sinoe; CD 5 Sinoe: L = 6.744 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 58 buc. (3 buc. stăvilare, 10 buc. vane hidraulice, 26 buc. podețe, 13 buc. deversoare, 4 buc. sifoane, 2 buc. goliri de fund).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Subpunctul 36.1., Punctul 36., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 19., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
36.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SINOE, județul TL– Suprafața amenajată: 7.789 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Stații de repompare: SRPA 2-1; SRPA 1-1; SRPA 5-9; SRPA 5-8;
–Canale de aducțiune: CA4; CD7; L = 13.395 m;
–Canale de distribuție: CD8; L = 440 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 9 buc. (4 buc. vane hidraulice; 3 buc. podețe; 2 buc. deversoare).
37.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SUD RAZELM (TL)– Suprafața amenajată: 13.454 ha;
–Nr. OUAI înființate: 9;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA 6 MARTIE;
–Stații de repompare: SRPA 1-6 MARTIE;
–Canale de aducțiune: CA0, CA; CA1; CA2; L = 23.229 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 21 buc. (3 buc. stăvilare; 1 deversor; 12 buc. podețe; 3 buc. goliri; 2 buc. sifoane).
38.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SARICHIOI (TL)– Suprafața amenajată: 7.011 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP 1 Sarichioi;
–Stații de repompare: SRP 1 Sarichioi;
–Canale de aducțiune: CA1, CA2, CA0-SP1 Sarichioi, CA; L = 6.699 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 6 buc. (1 buc. deversor, 3 buc. podețe, 1 buc. goliri, 1 buc. sifon metalic).
39.AMENAJAREA DE IRIGAȚII ALBIȚA FĂLCIU (VS)– Suprafața amenajată: 16.937 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 39., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 20., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPR 1 Pogănești, SPR 3 Bumbăta, SPR 4 Bereveni, SPR 2 Săratu;
–Stații de repompare: SRP 1 Vetrișoaia;
16.12.2022Poziția stații de repompare de la Punctul 39. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 13, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de aducțiune: CA existent; CA2; CA3; CA4; CA5; L = 48.033 m;
–Canale de distribuție: CS 38; CD1; CD2; CD3; CCS71; L = 12.295 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 39., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 20., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 24 buc. (6 buc. stăvilare; 18 buc. podețe).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 39., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 20., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
40.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CIORĂȘTI MĂICĂNEȘTI (BR)
16.12.2022Titlul Punctului 40 din Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 14, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Suprafața amenajată: 10.434 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SRP A0; SRP A1;
–Canale de aducțiune: CA1; CA2; L = 6.750 m;
–Canale de distribuție: CD2; CD3; CD4; L = 17.230 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 11 buc. (6 buc. stăvilare și 5 buc. podețe).
41.AMENAJAREA DE IRIGAȚII NEDEIA MĂCEȘU (DJ)– Suprafața amenajată: 55.384 ha;
–Nr. OUAI înființate: 13;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA1 Plutitoare - Unitatea nr. 2; SPA2 Nedeia;
–Stații de repompare: SRP 1 Horezu; SRP2 Bârza; SRP 3 Segarcea; SRP6 Bârca; SRP4, SRP5, SRP7 - restul agregatelor care nu au fost incluse în etapa I de reabilitare;
–Canale de aducțiune: CA0; CA1; CA2; CA3; CA4; L = 45.750 m;
–Canale de distribuție: CDI, CDII, CDIII, CDIV, CDIVa, CDV, CDVa; CDVI, CDVIa, CDVII, CDVIIa, CDVIII, CDVIIIa; L = 79.625 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 41., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 21., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 114 buc. (23 buc. stăvilare, 46 buc. podețe; 20 buc. căderi; 10 buc. deversoare; 14 buc. goliri; 1 buc. sifoane);
–Reabilitare conducte îngropate: 6.514 m.
07.03.2025Poziția Reabilitare conducte îngropate din Punctul 41., Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 21., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
16.12.2022Paragraful Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Punctul 41. din Capitolul 1 - Etapa I, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 15, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
| Total amenajări etapa I | Lucrări de reabilitare la: | |||||||
| Stații de bază (buc.) | Stații de repompare (buc.) | Conducte de refulare (m) | Conducte îngropate (m) | Colector | Reabilitare canale | Construcții hidrotehnice (buc.) | ||
| Aducțiune (m) | Distribuție (m) | |||||||
| 41 | 71 | 140 | 125 | 2.515.305 | 1 | 1.858.742 | 1.949.448 | 3.350 |
16.12.2022Tabelul Total amenajări etapa I din Capitolul 1 - Etapa I din Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 16, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
Capitolul 2Etapa a II-a
42.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SEMLAC-PEREG (AR)– Suprafața amenajată: 8.344 ha;
–OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Semlac;
–Canale de aducțiune: canal magistral; Canal CDG; L = 13.633 m;
–Canale de distribuție: CPA; CP1; L = 13.131 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 25 buc. (6 buc. stăvilare, 2 buc. căderi, 13 buc. podețe și 4 buc. sifoane);
–Reabilitare priză apă Mureș - canal de derivație.
07.03.2025Punctul 42., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 22., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
43.AMENAJAREA DE IRIGAȚII FÂNTÂNELE ȘAGU (AR) – Suprafața amenajată: 6.839 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP plutitoare Fântânele;
–Stație de repompare: SP repompare Fântânele;
–Canale de aducțiune: CA I, CA II: L = 19.410 m;
–Canale de distribuție: CPA: L = 4.703 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 39 buc. (11 buc. stăvilare; 3 buc. căderi; 2 buc. deversor; 13 buc. podețe; 10 buc. sifon);
–Reabilitare priză apă Mureș - canal de derivație.
07.03.2025Punctul 43., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 23., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
44.AMENAJAREA DE IRIGAȚII ȘTEFĂNEȘTI LEORDENI (AG)– Suprafața amenajată: 5.675 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA: L = 26.700 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 91 buc. (5 buc. stavile; 25 buc. căderi; 6 buc. deversoare; 16 buc. podețe; 39 buc. sifoane).
45.AMENAJAREA DE IRIGAȚII FULGERIȘ (BC)– Suprafața amenajată: 465 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare amorsare: SPA Fulgeriș;
–Conductă aducțiune SPA Fulgeriș: L = 900 m;
–Reabilitare rețea electrică.
46.AMENAJAREA DE IRIGAȚII ITEȘTI (BC)– Suprafața amenajată: 1.732 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Itești;
–Stație de repompare: SRPA Itești;
–Canal de aducțiune: CA 1 Itești: L = 5.800 m;
–Conductă de refulare: SPA Itești - canal aducțiune; L = 300 m;
–Conductă de refulare: SRPA Itești - SPP3 Itești; L = 2.500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 3 buc. (3 buc. stăvilare);
–Reabilitare rețea electrică.
47.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TAMAȘI (BC)– Suprafața amenajată: 319 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Tamași;
–Conductă de refulare: CR: L = 1.100 m;
–Reabilitare rețea electrică.
48.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GHEORGHE DOJA (BC)– Suprafața amenajată: 136 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Gh. Doja;
–Conductă de refulare: L = 1.588 m;
–Reabilitare rețea electrică.
49.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BUHOCI (BC)– Suprafața amenajată: 699 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Buhoci;
–Conducte: de refulare pentru SPA - 2.200 m; de aspirație - 500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice:
–1 buc. (1 buc. priză apă).
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 KV alimentare SPA Buhoci - 0,5 km; PT 20/0,4 KV
50.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SĂUCEȘTI (BC)– Suprafața amenajată: 440 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Săucești;
–Canal de aducțiune: Săucești: L = 3.300 m;
–Conducte: de refulare pentru SPA - 1.100 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice - 1 buc. (1 buc. priză apă).
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 KV alimentare SPA Săucești - 1.000 m; PT 20/0,4 KV.
51.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RACOVA FILIPEȘTI (BC, NT)– Suprafața amenajată: 3.492 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
51.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RACOVA FILIPEȘTI, județul BC– Suprafața amenajată: 2.438 ha;
–Stație de pompare de bază: SPA Racova-Filipești;
–Conductă de refulare Dn 1200 mm: L = 2.700 m;
–Canalul de aducțiune CA Pădureni: L = 2.500 m;
–Conductă principală CP4: L = 4.140 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. (2 buc. podețe, 3 vane);
51.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RACOVA FILIPEȘTI, județul NT– Suprafața amenajată: 1.054 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPP - SM1 Racova Filipești; SPP - SM2 Racova Filipești; SPP - SM3; Racova Filipești; SPP - SM4 Racova Filipești;
–Conductă evacuare: L = 25 m;
07.03.2025Poziția Conductă evacuare din Subpunctul 51.2., Punctul 51., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 24., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Conductă principală CP4: L = 4.140 m;
07.03.2025Poziția Conductă principală CP4 din Subpunctul 51.2., Punctul 51., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 24., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 56 buc. (39 masive ancoraj; 12 buc. cămine, 3 buc. traversări; 1 buc. B.A./B.R. 1 buc. subtraversare cond. gaz met. CP4).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Subpunctul 51.2., Punctul 51., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 24., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
16.12.2022Paragraful Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Subpunctul 51.2. din Punctul 51., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 17, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
52.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOVILENI HĂVÂRNA (BT)– Suprafața amenajată: 804 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Movileni;
–Canale de aducțiune: CA; L = 35 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 2 buc. (1 buc. stavilă; 1 buc. grătar).
53.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CURTEȘTI (BT)– Suprafața amenajată: 437 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Curtești;
–Canale de aducțiune: 1 CA: L = 150 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 2 buc. (1 buc. stavilă; 1 buc. grătar).
54.AMENAJAREA DE IRIGAȚII INCINTA B.H. CĂLMĂȚUI (BR)– Suprafața amenajată: 23.426 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA I.M. Gheorghiu;
–Stații de repompare: SRPA 1 + 3; SRP 4; SRP A II;
–Canale de aducțiune: CA 1; CP 1 Orez: L = 33.635 m;
–Canale de distribuție: CD 7; CD 9; CD 4; CD 6; CP 1-2; CD 1-1; Cd 1-3; CD 1-4; L = 16.879 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 33 buc. (13 buc. stăvilare; 1 buc. cădere; 17 buc. podețe, 1 buc. vană automată, 1 buc. subtraversare).
16.12.2022Paragraful Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Punctul 54. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 18, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
55.AMENAJAREA DE IRIGAȚII LUNCA RÂU BUZĂU (BR)– Suprafața amenajată: 6.453 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Maraloiu;
–Canale de distribuție: CE 203-A; L = 8.650 m;
–Canale de aducțiune: CA Maraloiu; L = 6.500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 4 buc. (4 buc. stăvilare).
07.03.2025Punctul 55., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 25., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
56.AMENAJAREA DE IRIGAȚII LATINU VĂDENI (BR)– Suprafața amenajată: 13.099 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Vădeni; SPA Cotu Mihale; SPA Siliștea; SPA Cotu Lung; SPA Voinești;
–Stații de repompare: SRPA Baldovinești; SRPA Vădeni; SRPA Latinu; SRPA Oancea; SRP Latinu;
–Canale de aducțiune: CA 6 Cotu Lung; CD 7 Cotu Lung; CPA Baldovinești; CD 2 Orezărie; CD 12; CD 11; CD 9-1; CA 1 Magistral; CA Colector; CP 4; CA II Latinu; CA 3-2; CD 2; CD1; CA 1 Latinu; CD 5; CD 6; CD 7-1; CD 7-2; CD 4-2; CPA 3; L = 60.870 m;
–Canale de distribuție: CD 9; L = 3.897 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 233 buc. (179 buc. stăvilare; 2 buc. căderi; 52 buc. podețe).
57.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IANCA SURDILA-GRECI (BR)– Suprafața amenajată: 26.760 ha;
–Nr. OUAI înființate: 6;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: IM Gheorghiu;
–Stații de repompare: SRPA I Spiru Haret, SRPA I-A Lacu Rezii, SRPA IQ, SRP 1A, SRP 2-A, SRP 1-C, SRP 2-C, SRP 3-C, SRP 1 + 3, SRP 4;
–Canale de aducțiune: CA 1 A; CA1 B; CA 1 C; CA Mircea Vodă; CA1 D: L = 63.025 m;
–Canale de distribuție: CA Mircea Vodă; CA 1-B, CA 1-D, CA 1-E: L = 69.405 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 66 buc. (16 buc. stăvilare, 2 buc. căderi, 31 buc. podețe și 17 vane).
58.INCINTA CĂLMĂȚUI-GROPENI-CHIȘCANI (BR)– Suprafața amenajată: 12.879 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 221, SPA km 225; SPA km 203;
07.03.2025Poziția Stație de pompare de bază din Punctul 58., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 26., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stație de repompare: SRP 1 Orezărie
–Canale de aducțiune: CPA2; CPA3; CPA km 203; CPA km 196; L = 24.170 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 58., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 26., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD 1 Orezărie, CD 2 Orezărie: L = 3.200 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 46 buc. (24 buc. stăvilare și 22 buc. podețe).
59.AMENAJAREA DE IRIGAȚII NOIANU-CHIȘCANI (BR)– Suprafața amenajată: 1.780 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 59., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 27., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de distribuție: CD 1 L = 5.719 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 59., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 27., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice - 3 buc. (3 buc. stăvilare)
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 59., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 27., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
60.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CÂMPIA BUZĂULUI CANAL EST (BZ)– Suprafața amenajată: 9.941 ha;
–Nr. OUAI înființate: 13;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SRPA Mătești;
–Canale de aducțiune: Canal Est: L = 7.493 m;
–Reabilitare supratraversare râul Buzău: L = 370 m; și a instalației de amorsare;
–Reabilitare conductă îngropată Canal Est: Derivația 1: L = 3.500 m și Derivația 2, L = 6.600 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 15 buc. (4 buc. stăvilare; 2 buc. deversoare; 8 buc. sifoane, 1 buc. racord nod vane).
–Reabilitare rețea electrică.
61.AMENAJAREA DE IRIGAȚII INCINTA BH CĂLMĂȚUI-SUBSISTEMUL STÂLPU-COSTEȘTI (BZ)– Suprafața amenajată: 658 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Budișteni;
–Conducte îngropate: L =1.400 m;
–Reabilitare rețea electrică: 0,016 km.
62.AMENAJAREA DE IRIGAȚII HORIA-LIVENI-MANOLEASA (BT)– Suprafața amenajată: 6.240 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Bold;
–Stație de repompare: SRP5 Ripiceni, SRP1 Manoleasa;
–Canal de aducțiune: CA1, CA2, CA3, CA4; L = 16.275 m;
–Conducte de refulare: CR1, CR2, CR4; L = 7.188 m;
–Reabilitare rețea electrică: SPA Bold 20/6 KV 4.000 KVA - 2 buc., 20/0,4 kV 100 KVA - S.I.1 buc, SRP 1 Manoleasa: PTZ 20/6 kV 1.600 kVA - 2 buc.; PTA 20/0,4 kV 100 kVA - S.I. - 1 buc.; SRP 5 Ripiceni: PTZ 20/0,4 kV 630 kVA - 1 buc.
07.03.2025Punctul 62., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 28., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
63.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CĂLĂRAȘI RÂUL (CL)– Suprafața amenajată: 6.845 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 353;
–Canale de aducțiune: CA II, CA III: L = 19.300 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 15 buc. (5 buc. stăvilare; 5 buc. căderi; 4 buc. podețe; 1 buc. golire).
64.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOSTIȘTEA I (CL)– Suprafața amenajată: 20.000 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SRPA 1112;
–Canale de aducțiune: CA 1; L = 14.688 ml;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 64., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 29., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD 1-2, CD 1-3, CD 1-4, CD 1-4-1, CD 1-5; L = 27.426 ml;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 64., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 29., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 25 buc. (5 buc. stăvilare; 8 buc. deversoare; 5 buc. podețe; 5 buc. goliri, 1 buc. cădere, 1 buc. vană).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 64., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 29., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
65.AMENAJAREA DE IRIGAȚII JEGĂLIA (CL)– Suprafața amenajată: 22.268 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Borcea;
–Stații de repompare: SRP Baza Terasei; SRP1, SRP3, SRP4;
07.03.2025Poziția Stații de repompare din Punctul 65., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 30., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA Luncă; CA Terasă - ramura A; CA Terasă - ramura B; Canal I; L = 45.184 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 65., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 30., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CS 2; CS3; CP3; L = 13.076 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 34 buc. (15 buc. stavile; 16 buc. podețe, 3 buc. vane).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 65., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 30., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare rețea electrică: 47 km.
07.03.2025Punctul 65., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 31., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
66.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OLTENIȚA-SURLARI-DOROBANȚU (CL)– Suprafața amenajată: 9.788 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 66., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 32., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA 414; SPA 422; SPA 428;
–Canale de aducțiune: CE 421 Privalul Scoiceni; CPE 2: L = 13.150 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 10 buc. (9 buc. podețe; 1 buc. sifon).
67.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA - CĂLĂRAȘI (CL)– Suprafața amenajată: 10.047 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare: SPA Modelu; SPA Dichiseni;
–Stație de repompare: SRP1;
–Canale de aducțiune: CA Modelu; CP1; CA Dichiseni: L = 18.106 m;
–Canale distribuție: CD1, CD2, CD3, CD1.1, CD1.2: L = 20.549 m;
–Conducte îngropate: 72.080 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 37 buc. (16 buc. stăvilare; 21 buc. podețe);
–Reabilitare rețea electrică: 20 km.
16.12.2022Paragraful Obiectivele care se propun pentru reabilitare de la Punctul 67. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 20, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
68.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MIHAI VITEAZU (CJ)– Suprafața amenajată: 5.720 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Moldovenești;
–Canal irigații: CA: L = 17.000 m;
–Conducte de refulare: L= 1.600 m;
–Conducte de aspirație L = 64 m
07.03.2025Punctul 68., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 33., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 36 buc. (1 buc. baraj de priză Moldovenești, 11 buc. podețe, 14 buc. stăvilare, 3 buc. subtraversări, 7 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 68., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 34., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
69.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU BASARABI (CT)– Suprafața amenajată: 5.855 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Basarabi;
–Stații de repompare: SRP1 Basarabi;
–Canale de aducțiune: CA 0 Basarabi; CA1 - Basarabi: L = 14.320 m;
–Canale de distribuție: CD I-1; CD II-1: L = 3.400 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 7 buc. stăvilare.
70.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OREZĂRIE HÂRȘOVA (CT)– Suprafața amenajată: 2.954 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SPA Plutitoare Hârșova; SPA Plutitoare Vadu Oii; SPA Plutitoare Ciobanu.
71.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SEIMENI (CT)– Suprafața amenajată: 22.784 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Seimeni;
–Stații de repompare: SRP1, SRP2;
–Canale de aducțiune: CA 1 Seimeni; CA1 Legătura; CA2; CA3; CA4: L = 55.201 m;
–Canale de distribuție: CD I-1: L = 5.760 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 17 buc. (5 buc. stăvilare, 1 buc. cădere, 1 buc. deversor, 8 buc. podețe, 2 buc. sifon).
72.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-NICOLAE BĂLCESCU (CT)– Suprafața amenajată: 29.813 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB N. Bălcescu;
–Stații de repompare: SRP1, SRP2, SRP3, SRP4;
–Canale de aducțiune: CAO N. Bălcescu, CAI N. Bălcescu, CA0, CA1, CA2, CA3, CA4, CA6, CP Făclia; CP Cuza-Vodă, L = 103.094 m;
–Canale de distribuție: CD I-12, CD I-21, CD I-22, CD I-23, CD II-5; L = 43.039 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 118 buc. (55 buc. stăvilare, 9 buc. deversoare, 15 buc. podețe, 2 buc. vane, 3 buc. sifoane, 34 căderi).
73.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-MIHAIL KOGĂLNICEANU (CT)– Suprafața amenajată: 26.481 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 72., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 35., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Dorobanțu;
–Stații de repompare: SRP 1 M. Kogălniceanu, SRP 2 M. Kogălniceanu, SRP 4 M. Kogălniceanu, SRP 5 M. Kogălniceanu;
–Canale de aducțiune: CA O M. Kogălniceanu, CA 1, CA 2, CA 3, CA 4, CA 5; L = 55.693 m;
–Canale de distribuție: CDI-3, CDI-4, CDI-6, CDI-7, CDI-8, CDI-9, CDII-3; L = 25.755 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 72., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 35., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 179 buc. (42 buc. stăvilare; 43 buc. căderi; 9 buc. deversoare; 82 buc. podețe, 3 buc. vane).
74.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TOPALU (CT)– Suprafața amenajată: 18.808 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Capidava;
–Stație de repompare: SRP 1 Topalu, SRP 2 Stupina;
–Canale de aducțiune: CA 1, CA 2, CA 3, CA 4, CA 5, CA 6; L = 33.925 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 25 buc. (9 buc. stăvilare; 11 buc. podețe; 2 buc. deversoare; 2 buc. vane hidraulice; 1 buc. golire);
–Reabilitare rețea electrică: 5,5 km LEA 110 KV (20 KV) - TRAFO 100 KVA
75.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-LANURILE (CT)– Suprafața amenajată: 7.039 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Lanurile;
–Stație de repompare: SRP 1 Lanurile, SRP 2 Lanurile;
–Canale de aducțiune: CA 1 Lanurile, CA 2 Lanurile; L = 16.820 m;
–Canale de distribuție: CDI-3 (L = 1.190 m), CDI-4 (L = 3.888 m), CDI-6 (L = 5.580 m), CDI-7 (L = 5.690 m), CDI-8 (L = 2.480 m), CDI-9 L = 4.447 m, CDII-3 L = 2.480 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 58 buc. (26 buc. stăvilare; 15 buc. podețe; 17 căderi).
07.03.2025Punctul 75., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 36., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
76.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-BIRUINȚA (CT)– Suprafața amenajată: 14.316 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Nr. OUAI în curs de înființare: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA 1 Biruința; L = 16.670 m;
07.03.2025Poziția canale de aducțiune din Punctul 76., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 37., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CDI-4, CDI-6, CDII-4, CDII-6, CDI-8, CDII-8C, CDI-7; CDII-8D, CDII-8E, L = 40.137 m;
07.03.2025Poziția canale de distribuție din Punctul 76., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 37., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 89 buc. (20 buc. stăvilare; 14 buc. podețe; 50 căderi, 1 buc. deversor, 4 buc. vanete).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 76., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 37., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
77.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-AMZACEA (CT)– Suprafața amenajată: 2.238 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP1 Amzacea; SP2 Amzacea;
07.03.2025Poziția Stație de pompare de bază din Punctul 77., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 38., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD I-1, CD I-2, CD I-3; L = 8.287 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 77., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 38., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 12 buc. (7 buc. stăvilare; 2 buc. podețe; 3 buc. căderi).
78.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-POARTA ALBĂ (CT)– Suprafața amenajată: 3.618 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Poarta Albă;
–Stație de repompare: SRP 1 Poarta Albă, SRP 2 Poarta Albă;
–Canale de aducțiune: CA 1, CA 2, CA 3: L = 6.750 m;
–Canale de distribuție: CD I-1, CD I-3, CD I-4; L = 15.933 m
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 78., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 39., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 6 buc. (6 buc. stăvilare);
–Reabilitare rețea electrică: 2 - Trafo 63 kva.
79.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-BĂRĂGANU (CT)– Suprafața amenajată: 14.542 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Bărăganu;
–Stație de repompare: SRP 1 Bărăganu, SRP 2 Bărăganu, SRP 3 Bărăganu, SRP4 Bărăganu, SRP5 Bărăganu;
07.03.2025Poziția Stație de repompare din Punctul 79., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 40., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA 1, CA 2, CA 3, CA 4: L = 42.404 m;
–Canale de distribuție: CD I-1, CD I-3, CD I-4, CD I-5, CD II-1, CD II-2; CDI-2, CDS36 CDI-8; L = 32.881 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 79., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 40., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 108 buc. (44 buc. stăvilare, 25 buc. podețe, 30 buc. căderi, 9 buc. deversoare).
80.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-MANGALIA SUD (CT) – Suprafața amenajată: 11.627 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP Hagieni;
–Stație de repompare: SPB Mangalia Sud;
–Canale de aducțiune: CA 0, CA 1, CA 2; L = 26.002 m;
–Canale de distribuție: CDI-2; CDI-7; CDI-9; CDI-10; CDI-10 CH CDS 2; CDI-10 CH CDS5; CDI-10 CH CDS38; CDI-11; L = 22.788 m;
–Conductă îngropată; L = 5.430 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 119 buc. (37 buc. stăvilare, 17 buc. podețe, 65 buc. căderi);
–Reabilitare rețea electrică: 2,5 km LEA- 1 -Trafo 20/0,4 kv 1000 kva: 119 buc.
07.03.2025Punctul 80., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 41., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
81.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-FĂCLIA (CT)– Suprafața amenajată: 8.608 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Făclia;
07.03.2025Poziția Stație de pompare de bază din Punctul 81., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 42., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stație de repompare: SRP 1 Făclia;
07.03.2025Poziția Stație de repompare din Punctul 81., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 42., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA 0, CA 1, CA 2, CA 3; L = 28.128 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 34 buc. (11 buc. stăvilare, 12 buc. podețe, 7 buc. căderi, 4 buc. deversoare);
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 81., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 42., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
82.Abrogat.
07.03.2025Punctul 82., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogat de Punctul 43., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
83.AMENAJAREA DE IRIGAȚII COCHIRLENI (CT)– Suprafața amenajată: 740 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Cochirleni;
–Stație de repompare: -;
–Canale de aducțiune: -;
Abrogat.
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 83., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogată de Punctul 44., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
84.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA-HÂRȘOVA (CT)– Suprafața amenajată: 35.325 ha;
–Nr. OUAI înființate: 12;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 84., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 45., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Nr. OUAI in curs de înființare: 6;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Ghindărești;
–Stație de repompare: SRP1 Hârșova, SRP2 Hârșova, SRP3 Hârșova;
16.12.2022Poziția stație de repompare de la Punctul 84. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 25, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de aducțiune: CA1, CA2, CA3, CA4, L = 60.791 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 84. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 25, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
Abrogată.
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 84., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogată de Punctul 46., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 34 buc. (7 buc. stăvilare, 11 buc. podețe, 6 buc. deversoare, 2 buc. vane, 5 buc. sifoane).
16.12.2022Poziția reabilitare construcții hidrotehnice de la Punctul 84. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 25, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
85.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-TOPRAISAR (CT) – Suprafața amenajată: 4.545 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP1 Topraisar; SP2 Topraisar;
–Stație de repompare: SRP 1 Topraisar;
–Canale de aducțiune: CA 1, CA 2, CA 3; L = 11.105 m;
–Canale de distribuție: CD I-1, CD I-3, CD I-4, CD I-7; L = 11.134 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 18 buc. (8 buc. stăvilare, 4 buc. podețe, 4 buc. căderi, 2 buc. deversoare);
07.03.2025Punctul 85., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 47., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
86.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-TĂTARU (CT)– Suprafața amenajată: 31.129 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 86., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 48., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Tătaru;
–Stație de repompare: SRP1 Tătaru, SRP2 Tătaru, SRP3 Tătaru, SRP4 Tătaru, SRP5 Tătaru;
16.12.2022Poziția stație de repompare de la Punctul 86. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 26, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de aducțiune: CA 0 Tătaru, CA 1 Tătaru; CA 2 Tătaru, CA 3 Tătaru, CA 4 Tătaru, CA 5 Tătaru, CA 6 Tătaru, CA 7 Tătaru: L = 102.510 m;
–Canale de distribuție: CD I-1, CD I-2, CD I-3, CD I-4, CD I-5, CD I-6, CD I-7, CD I-8, CD I-9, CD I-10, CD I-11, CD I-12; CD I15, CDII-1, CDII-2, CDII-3, CDII-5, L = 78.178 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 86., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 48., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 178 buc. (61 buc. stăvilare; 46 buc. podețe; 7 buc. deversoare, 59 buc. căderi, 5 buc. goliri).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 86., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 48., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
87.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-VALEA SEACĂ (CT)– Suprafața amenajată: 6.906 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: Prepompare Valea Seacă;
07.03.2025Poziția Stație de pompare de bază din Punctul 87., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 49., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stație de repompare: SRP 1 Valea Seacă; SPB Valea Seacă;
07.03.2025Poziția Stație de repompare din Punctul 87., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 49., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA0 Valea Seacă, CA1 Valea Seacă; L = 14.533 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. stăvilare.
88.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-MANGALIA NORD (CT)– Suprafața amenajată: 9.775 ha;
–Nr. OUAI înființate: 6;
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 88., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 50., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Nr. OUAI în curs de înființare: OUAI CA 3 Albești, OUAI SPP 2-2 Albești, OUAI SPP 1 Mangalia Nord, OUAI SPP 2 Mangalia Nord, OUAI Pecineaga Sat, OUAI Pecineaga Complex;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază:
–SPB Limanu;
–Canale de aducțiune: CA1 Pecineaga, CA1 Mangalia Nord, CA2 Mangalia Nord, CA3 Mangalia Nord; L = 31.045 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 88., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 50., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CDI-2, CDI-5, CDI-6, CDI-8; L = 19.025 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 88., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 50., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 238 buc. (26 buc. stăvilare, 16 buc. podețe, 196 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 88., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 50., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Conducte îngropate sifon Albești: L = 3.825 m.
07.03.2025Poziția Conducte îngropate din Punctul 88., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 50., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
89.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MOACȘA (CV) – Suprafața amenajată: 1.284 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SPP;
–Canale de aducțiune: CA 1; L = 2.050 m;
–Conducte îngropate: L = 3.126 m.
90.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TITU OGREZENI (DB, GR, IF)– Suprafața amenajată: 40.029 ha din care: DB = 23.546 ha; GR = 15.768 ha; IF = 715 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA 1; CA 2: L = 86.852 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 99 buc. (29 buc. deversoare, 32 buc. stăvilare, 17 buc. căderi, 16 buc. podețe, 5 buc. sifoane).
91.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BISTREȚ NEDEIA JIU (DJ)– Suprafața amenajată: 12.326 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA 1 Orezărie;
–Stații de repompare: SRP 1 Orezărie; SRP 1 Extindere Orezărie; SRP 2 Orezărie;
–Stații de pompare reversibile: SPR Stejaru; SPR Mălăeni;
–Canale de aducțiune: CA1, CA2, CA3, CA4, CAEM, L = 32.850 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 91. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 27, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de distribuție: CD III; L = 2.700 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 24 buc. (10 buc. stăvilare, 2 buc. deversoare, 12 buc. podețe).
16.12.2022Reabilitare construcții hidrotehnice de la Punctul 91. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 27, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
92.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CETATE GALICEA (DJ)– Suprafața amenajată: 38.050 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de repompare: SRP1 Galicea; SRP2 Galicea;
–Canal de aducțiune CA, L = 52.080 m;
–Canale de distribuție: CD; L = 60.164 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 98 buc. (23 buc. stăvilare; 28 buc. podețe; 37 buc. căderi; 4 buc. deversoare; 6 buc. goliri).
16.12.2022Punctul 92. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 28, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
93.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CALAFAT BĂILEȘTI (DJ)– Suprafața amenajată: 54.133 ha;
–Nr. OUAI înființate: 7;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de repompare: SRP 2 Covei;
–Canale de aducțiune: CA; L = 42.161 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 93. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 29, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de distribuție: CD-uri: L = 331.572 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 453 buc. (206 buc. stavile; 127 buc. podețe; 2 buc. deversoare; 118 buc. căderi).
94.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GHIDICI-RAST-BISTREȚ (DJ)– Suprafața amenajată: 9.639 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Rast Plutitoare; SPA Catane Plutitoare;
–Stații de repompare: SRP1 Rast;
–Canale de aducțiune: L = 38.000 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 94., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 51., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 30 buc. (17 buc. stăvilare; 9 buc. podețe, 2 buc. deversoare, 2 buc. sifoane);
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 94., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 51., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare rețea electrică: 5.000 m;
–Reabilitare conducte îngropate: 1.500 m;
07.03.2025Poziția Reabilitare conducte îngropate din Punctul 94., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 51., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
95.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BRĂDEȘTI COȚOFENI (DJ) – Suprafața amenajată: 1.675 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: L = 800 m.
96.*) AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA NICOREȘTI TECUCI (GL)
*)Amenajări de irigații reabilitate în anul 2004 în cadrul Proiectului de reformă și reabilitare a sistemelor de irigații din România, finanțat de Banca Mondială.
–Suprafața amenajată: 16.349 ha;
–Nr. OUAI înființate: 10;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Ionășești;
–Canale de aducțiune: CA Nord; CA Sud: L = 17.988 m;
–Canale de distribuție: CD 1, CD 3; CD 4; CD 4a; CD 5: L = 27.185 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 38 buc. (15 buc. stăvilare; 16 buc. podețe;
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 96., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 52., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Sifoane - 7 buc.: Sifon dintre SPP 2-SPP3; L = 3.200 m; Sifon Valea Prisaca, L = 1.000 m; Sifon Valea Bai, L = 1.500 m, Sifon subtraversare CFR Cosmești - 3 buc., L = 450 m; Sifon subtraversare DJ252h, L = 25 m
07.03.2025Punctul 96., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 53., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
97.AMENAJAREA DE IRIGAȚII ARGEȘ km 23 (GR)– Suprafața amenajată: 1.691 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Adunații-Copăceni;
–Stații de repompare; SRP Adunații-Copăceni;
–Canale de aducțiune: CA Adunații-Copăceni: L = 3.900 m;
–Priza SPA Adunații-Copăceni;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 3 buc. (2 buc. podețe; 1 buc. stăvilar).
07.03.2025Punctul 97., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 54., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
98.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GIURGIU RĂZMIREȘTI ZONA A + C (GR + TR)– Suprafața amenajată: 105.667 ha;
–Nr. OUAI înființate: 11 (GR);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
98.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GIURGIU RĂZMIREȘTI ZONA A + C, județul GR– Suprafața amenajată: 76.582 ha;
–Nr. OUAI înființate: 11;
–Stație de pompare de bază: SPA Cama - 3 unități plutitoare;
–Stații de repompare: SRP1 Ghizdaru;
–Canale de aducțiune: CA; CAMA; CA1; CA2: L = 55.614 m;
–Canale de distribuție: CDC1; CDA1; CDA2; CDC2; CDC4; CDA3; CDA4; CDC5; CDC5-1; CDC7; CDC7-2; CDA6; CDA61; CDA7; CDA5; L = 122.655 m;
–Reabilitare conducte îngropate: 500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 160 buc. (8 buc. stăvilare; 27 buc. vane; 13 buc. căderi; 70 buc. podețe; 22 buc. deversoare laterale; 13 buc. goliri; 7 buc. sifoane);
–Refacerea racordului la rețeaua electrică a stațiilor SPA CAMA și SRP 1 Ghizdaru.
99.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA MIHAI BRAVU (GR, CL)– Suprafața amenajată: 20.903 ha;
–Nr. OUAI înființate: 6 (GR);
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
99.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA MIHAI BRAVU, județul GR– Suprafața amenajată: 14.179 ha;
–Stație de repompare: SRP Puieni;
–Canale de aducțiune: CA 1; L = 25.533 ml;
–Canale de distribuție: CD1; CD2; CD3; CD4; CD5: L = 13.151 m;
–Reabilitare conducte îngropate: 600 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 27 buc. (1 buc. stăvilar; 6 buc. vane; 5 buc. căderi; 15 buc. podețe).
99.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA MIHAI BRAVU (CL) – Suprafața amenajată: 6.724 ha;
–Nr OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA1; L = 7.205 m;
–Canale de distribuție: CD6; L = 5.605 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 6 buc. (3 buc. podețe, 2 buc. deversoare, 1 buc. sifon).
07.03.2025Punctul 99., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 55., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
100.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OSTROV CLOPOTIVA (HD)
07.03.2025Denumirea Punctului 100., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 56., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Suprafața amenajată: 2.679 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: Pârâul Odovașnița; Pârâul de Câmp; CA1, CA2; L = 26.914 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 100., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 56., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CD; CD1; L = 9.405 m
07.03.2025Poziția Canale de distribuție din Punctul 100., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 56., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 108 buc. (1 buc. priză; 14 buc. podețe; 42 buc. stabilizatoare nivel; 36 buc. noduri distribuție; 13 buc. căderi; 2 buc. subtraversări).
101.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SLOBOZIA DUNĂRE (IL) – Suprafața amenajată: 2.853 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: CA Orezărie Vlădeni SPP 1; CP 1 - CP 4; CA Interconectare 2-3; L = 6.730 m;
–Conductă SRP A 1 - CC2; L = 1.913 m.
102.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OREZĂRIA LUCIU GIURGENI (IL)– Suprafața amenajată: 5.140 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP Plutitoare 1 Giurgeni, SP Plutitoare 2 Giurgeni, SP Plutitoare 1 bis Giurgeni;
–Stații de repompare: SRP A1, SRP A3, SRP A4;
–Canale de aducțiune: CA1; CA 2; CA5; CA bief 1; CA3 et. 1: L = 17.967 m;
–Canale de distribuție: CD III; CDS III - 17; CDS III - 21; CDS III - 26: L = 7.520 m.
103.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA BORDUȘANI (IL)– Suprafața amenajată: 22.836 ha;
–Nr. OUAI înființate: 8;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Făcăeni;
–Stații de repompare: SPA Fixa; SRP 1; SRP 2; SRP 3;
–Canale de aducțiune: CA0 Terasa Bordușani; CA1: L = 9.476 m;
–Canale de distribuție: CD 1; CD2; CD3; CD4; CD5; CD 2^a: L = 31.319 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 35 buc. (9 buc. stavile; 6 buc. căderi; 8 buc. deversoare; 12 buc. podețe).
104.Abrogat.
07.03.2025Punctul 104., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogat de Punctul 57., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
105.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SCULENI ȚUȚORA GORBAN (IS)– Suprafața amenajată: 20.981 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Moreni; SPA Sculeni;
–Canale aducțiune: CA1 Nord, L = 840 ml; CA1 Moreni: L = 3.200 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 10 buc. (7 buc. stăvilare; 3 buc. podețe).
106.AMENAJAREA DE IRIGAȚII GROPNIȚA MOVILENI (IS) – Suprafața amenajată: 1.325 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SPA Gropnița;
–Canale aducțiune Movileni L = 380 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. stavilă.
–Reabilitare conducte îngropate: 1.760 m
07.03.2025Poziția Reabilitare conducte îngropate din Punctul 106., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 58., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
107.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CRIVINA VÂNJU MARE (MH)– Suprafața amenajată: 26.592 ha;
–Nr. OUAI înființate: 4;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Țigănași;
–Stație de repompare: SRP Devesel;
–Canale de aducțiune: CA: L = 30.090 m;
–Canale de distribuție: CD 2, CD3, CD4, CD5: L = 21.180 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 19 buc. (6 buc. stăvilare; 13 buc. podețe).
108.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IZVOARELE-CUJMIR (MH, DJ)– Suprafața amenajată: 63.889 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2 (MH) + 3 (DJ);
07.03.2025Poziția Nr. OUAI înființate din Punctul 108., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 59., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
108.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IZVOARELE-CUJMIR, județul MH
–Stație de pompare de bază: SPA Pristol; SPA Salcia;
16.12.2022Poziția stație de pompare de bază de la Subpunctul 108.1. din Punctul 108., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 30, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Stație de repompare: SRPA 1 Gruia; SRPA 2 Pătulele; SRPA 3 Cujmir; SRP A4 Dârvari; SRPA 6 Valea Anilor;
–Canale de aducțiune: CA 1; CA2: L = 23.983 m;
–Canale de distribuție: CD 1, L = 1.504 m; CD 2, L = 8.249 m; CD 3, L = 7.845 m; CD 4, L = 17.170 m; CD 5, L = 3.494 m; CD 6, L = 8.754 m; CD 6-1, L = 1.866 m; CD 6-2, L = 4.210 m; CD 7, L = 6.935 m; CD 7-1, L = 9.370 m; CD 9, L = 6.300 m; CD 10, L = 3.576 m; L = 79.273 m;
07.03.2025Poziția Canale de distribuție de la Subpunctul 108.1., Punctul 108., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 59., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 46 buc. (13 buc. stăvilare; 22 buc. podețe; 11 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice de la Subpunctul 108.1., Punctul 108., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 59., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
108.2.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IZVOARELE-CUJMIR, județul DJ
–Stație de repompare: SRPA 5 Caraula;
–Canale de distribuție: CD7, CD8, CD10; L = 31.200 m;
–Conducte îngropate: L = 1.500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 20 buc. (3 buc. stăvilare; 9 buc. podețe; 1 buc. căderi; 2 buc. deversoare; 4 buc. vane; 1 buc. golire; sifoane - 366 ml);
–Reabilitare rețea electrică: 11.000 m.
109.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TERASA CORABIA (OT)– Suprafața amenajată: 35.789 ha;
–Nr. OUAI înființate: 11;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Celei;
–Stații de repompare: SRP 5, SRP 6, SRP 7A, SRP 7B;
–Canale de aducțiune: CA și Canal de priză; L = 11.623 m;
–Canale de distribuție: CD I-1; CD I-2; CD I-3; CD I-4; CD I-5; CD I-6; CD II-1; CD II-2; CD II-3; CD II-5; CD II-7; CD II-9; CD II-10; CD II-11; CD I-3b; L = 76.070 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 80 buc. (33 buc. stăvilare; 16 buc. căderi; 2 buc. deversoare; 29 buc. podețe).
110.AMENAJAREA DE IRIGAȚII STOENEȘTI VIȘINA (OT)– Suprafața amenajată: 25.813 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Stoenești;
–Stații de repompare: SRP Slăveni, inclusiv reabilitare rețea electrică;
–Canal magistral; Canal E; Canal C; CA Deveselu; CA 17 Deveselu; CP7; CP8; CP9; CP10; CP11; CP12; CP13; CA14; CP19; CP22; CP24; CP25; C 2300; L = 103.084 m;
07.03.2025Poziția Canal magistral din Punctul 110., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 60., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal de distribuție: CD II; L = 7.500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 76 buc. (39 buc. stavile; 9 buc. căderi; 1 buc. deversor; 27 buc. podețe).
111.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MĂCIN 23 AUGUST (TL)– Suprafața amenajată: 7.508 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de repompare: SPA-SRP km 4, SRP1 23 August;
–Stație de pompare plutitoare : SP Plutitoare km 161;
–Canale de aducțiune: CAEP, CA1 Orezărie, CA1-1 Orezărie, CA2, CA3, CA0 SP Plut km 161; CA0 SRP km 4; L = 22.090 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 14 buc. podețe.
112.AMENAJAREA DE IRIGAȚII DUNAVĂȚ (TL)– Suprafața amenajată: 2.752 ha;
–Nr. OUAI înființate 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP Dunavăț;
16.12.2022Poziția stație de pompare de bază de la Punctul 112. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 31, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Canale de aducțiune: CA Dunavăț; L = 200 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice:
–1 buc. (1 buc. bazin compensare).
113.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PECENEAGA TURCOAIA MĂCIN (TL)– Suprafața amenajată: 20.173 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Cetate; SP Plutitoare Peceneaga;
–Stații de repompare: SPA Peceneaga; SRP1 Măcin, SRP2 Măcin, SRP3 , SRP4 Turcoaia;
–Canale de aducțiune: CA1; CA2; CA; L = 24.146 m;
–Canale de distribuție: CD6; CD4; CD5; CD1; CD1a; CD2; CD3; L = 30.100 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 103 buc. (19 buc. stăvilare, 17 buc. vane, 50 buc. podețe, 5 buc. deversoare, 10 buc. goliri, 2 buc. sifoane);
–Reabilitare rețea electrică: 120 km.
114.AMENAJAREA DE IRIGAȚII ISACCEA (TL)– Suprafața amenajată: 5.252 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Isaccea;
–Stație de repompare: SRP1 Isaccea;
–Canale de aducțiune: CA, CA1, CA2; L = 8.720 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 114. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 32, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 22 buc. (10 buc. podețe, 4 buc. deversor lateral și 5 buc. sifoane cu L = 1.452 m, 3 buc. goliri fund).
16.12.2022Poziția reabilitare construcții hidrotehnice de la Punctul 114. din Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 32, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 13 buc. (10 buc. podețe, 1 buc. deversor lateral și 2 buc. sifoane cu L = 1.452 m).
115.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MÂNJEȘTI (VS)– Suprafața amenajată = 1 OUAI Mânjești;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SPA Mânjești;
–Conductă de refulare; L = 1.260 m;
–Conductă de aspirație; L = 80 m.
116.Abrogat.
07.03.2025Punctul 116., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogat de Punctul 61., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
117.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BILIEȘTI SLOBOZIA CIORĂȘTI (VN)– Suprafața amenajată: 14.971 ha;
–Nr. OUAI înființate: 9;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Biliești;
–Stație de repompare: SRP Vânători; SPP 7;
–Canale de aducțiune: CA, CA Vest; L = 24.970 m;
–Canale de distribuție: 8 CD; L = 19.668 m;
–Conductă principală CP; L = 6.000 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 71 buc. (14 buc. stăvilare; 32 buc. podețe; 12 buc. deversoare; 6 buc. căderi).
118.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SURAIA VADU ROȘCA (VN)– Suprafața amenajată: 2.795 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: 1 CA; L = 14.050 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 11 buc. podețe.
119.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RUGINEȘTI-PUFEȘTI-PANCIU (VN)– Suprafața amenajată: 2,702 ha;
–Nr. OUAI înființate: 3 – Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de repompare: SRP5 Haret;
–Canale de aducțiune: CA(520 m);
–Canale de distribuție: CD7, CD11; L = 13.695 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 4 buc. (2 buc. podețe, 2 buc. sifoane);
Abrogată.
07.03.2025Poziția Reabilitare rețea electrică din Punctul 119., Capitolul 2 - Etapa a II-a, Anexa nr. 1 a fost abrogată de Punctul 62., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
| „Total amenajări etapa II | Lucrări de reabilitare la: | ||||||
| Stații de bază (buc.) | Stații de repompare (buc.) | Conducte de refulare (m) | Conducte îngropate (m) | Reabilitare canale | Construcții hidrotehnice (buc.) | ||
| Aducțiune (m) | Distribuție (m) | ||||||
| 78 | 87 | 106 | 28.484 | 120.431 | 1.789.365 | 1.546.818 | 3.824 |
16.12.2022Tabelul Total amenajări etapa II din Capitolul 2 - Etapa a II-a din Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 33, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
Capitolul 3Etapa a III-a
120.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RĂCĂCIUNI (BC)– Suprafața amenajată: 275 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Răcăciuni;
–Conducte de aspirație; L = 100 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. priză apă;
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 kV alimentare SPA 2 km; PT 20/0,4 kV; LEA 20 kV.
121.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RĂCĂTĂU (BC)– Suprafața amenajată: 126 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare:
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Răcătău;
–Conducte de aspirație; L = 28 m;
–Conducte de refulare; L = 500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. priză apă;
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 kV alimentare SPA 2,5 km; PT 20/0,4 kV; LEA 20 kV.
122.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RĂSTOACA (BC)– Suprafața amenajată: 421 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Răstoaca;
–Conducte de refulare CR1, CR2; L = 2.783 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. priză apă;
–Reabilitare rețea electrică : LEA 20 kV alimentare SPA 3,0 km; PT 20/0,4 kV; LEA 20 kV.
123.AMENAJAREA DE IRIGAȚII TÂRGU TROTUȘ (BC)– Suprafața amenajată: 1.091 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Târgu Trotuș;
–Conducte de aspirație: L = 200 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 2 buc. priză apă.
124.AMENAJAREA DE IRIGAȚII VERGULEASA (BZ) – Suprafața amenajată: 797 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Verguleasa;
–Conducte îngropate: L = 2.150 m;
16.12.2022Poziția conducte îngropate de la Punctul 124. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 34, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare rețea electrică: 0,03 km.
125.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CRÂNGUL URSULUI (BZ) – Suprafața amenajată: 1.767 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Crângul Ursului;
–Reabilitare rețea electrică: 0,04 km.
126.AMENAJAREA DE IRIGAȚII HĂVÂRNA - TĂTĂRĂȘENI (BT)– Suprafața amenajată: 805 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Mileanca;
–Canal aducțiune: L = 185 m;
–Conducte de refulare: L = 1.200 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 2 buc. stăvilare;
–Reabilitare rețea electrică: SPB Mileanca 20/0,4 kV 1600 kVA 20/0,4 kV 100 kVA - S.I.
127.AMENAJAREA DE IRIGAȚII RIPICENI-STÂNCA (BT)– Suprafața amenajată: 3,005 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Stânca;
–Stație de repompare: SRP Lehnești;
–Canale de aducțiune: CA1, CA2, CA3: L = 10.400 ml;
–Conducte de refulare CR1, CR2, CR3, sifon Dn 600 metal: L = 3.525 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. stăvilare;
–Reabilitare rețea electrică: SPA Stânca 20/6 kV 1600 KVA - 2 buc. 20/0,4 kV 100 KVA - S.I., SRP Lehnești 20/0,4 kV 1600 KVA.
128.AMENAJAREA DE IRIGAȚII FĂCĂENI VLĂDENI (IL)– Suprafața amenajată: 2.224 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA km 3;
–Stații de repompare: SRP 1, SRP 2; SRP 3;
–Canale de aducțiune: CA 3 Vlădeni; L = 6.562 m;
–Canale de distribuție: CD 7; CD 7A; CD 7B; CD 7C; CD 7D; L = 11.972 m.
129.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BERCENI VIDRA FRUMUȘANI (IF, GR, CL)– Suprafața amenajată: 9.767 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
129.1.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BERCENI VIDRA FRUMUȘANI, județul IF– Suprafața amenajată: 7.300 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază SPA JILAVA;
–Canale aducțiune: CA; L = 6.840 m;
–Canale de distribuție: CD2, CD3, CD3-1; L = 19.285 m;
–Conducte îngropate: 7.051 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 50 buc. (11 buc. stăvilare, 12 buc. podețe, 2 buc. sifoane; 9 buc. deversoare laterale; 3 buc. goliri de fund; 13 căderi).
130.AMENAJAREA DE IRIGAȚII DRĂGĂNEȘTI (OT)– Suprafața amenajată: 6.233 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Pestra;
–Canale de aducțiune: CA L 1 Drăgănești; CA L 2 Pestra; CPA; L = 17.745 m
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 130., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 63., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Conducta de alimentare a canalului CA L1 Drăgănești; L = 1.165 m;
16.12.2022Poziția Conducta de alimentare a canalului CA L1 Drăgănești de la Punctul 130. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 35, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. (3 buc. stăvilare, 2 buc. podețe).
131.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PĂULIȘ MATCĂ (AR) – Suprafața amenajată: 3.962 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: S.P. Păuliș;
–Canale de aducțiune: L = 40.668 m, din care: Canal Matcă; L = 25.700 m, Ier, L = 14.968 m;
–Canale de distribuție: L = 10.220 m, din care: CP2; L = 7.160 m, CPA; L = 3.060 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 49 buc. (22 buc. stăvilare, 27 buc. podețe).
07.03.2025Punctul 131., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 64., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
132.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MUREȘEL IER (AR)– Suprafața amenajată: 3.033 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Mureșel;
–Canale de aducțiune: L = 33.893 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 19 buc. (10 buc. stăvilare, 9 buc. podețe).
133.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CĂTEASCA TEIU (AG) – Suprafața amenajată: 21.991 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Golești;
–Canale de aducțiune: CA1A; CA2; CA2-2; CA 1; CA 2-1 prelungire; CA 2-1; CA Valea Strâmbă; L = 85.300 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 159 buc. (50 buc. podețe; 9 buc. deversoare, 75 buc. căderi; 9 buc. goliri fund; 15 buc. bazine de aspirație, 1 buc. bazin refulare).
07.03.2025Punctul 133., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 65., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
134.AMENAJAREA DE IRIGAȚII MĂGURA N. BĂLCESCU (BC)– Suprafața amenajată: 4.064 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Măgura N. Bălcescu;
–Canal aducțiune: CA Măgura; L = 1.000 m;
–Canal distribuție N. Bălcescu; L = 4.694 m;
–Conducte de refulare L = 4.000 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 6 buc. (4 buc. subtraversări, 1 buc. bazin aspirație, 1 buc. priză apă);
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 kV alim. SPA-0,5 km; PT 20/6 kV; PTA 20/0,4 kV.
135.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CLEJA FARAOANI (BC)– Suprafața amenajată: 1.170 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA Cleja Faraoani;
–Stație repompare: SRPA Cleja Faraoani;
–Conducte de refulare pentru SPA-SRPA; SRPA-SPP2L; L = 8.500 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice:
–2 buc. ( buc. bazin refulare, 1 buc. priză apă);
–Reabilitare rețea electrică : LEA 20 kV alimentare SPA Cleja Faraoani 1 km; PT 20/0,4 kV; LEA 20 kV alimentare SRPA Cleja Faraoani 0,2 km; PT 20/0,4 kV.
136.AMENAJAREA DE IRIGAȚII UNIREA JEGĂLIA GÂLDĂU (CL)– Suprafața amenajată: 555 ha;
–Nr. OUAI în curs de înființare: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Abrogată.
07.03.2025Poziția Stație de pompare din Punctul 136., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost abrogată de Punctul 66., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA1, CA2; L = 4.126 m;
–Canale de distribuție: CD1, CD2, CD3, CD4, CD5; L = 6.436 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 3 buc. podețe.
16.12.2022Poziția obiective care se propun pentru reabilitare de la Punctul 136. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 36, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
137.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU - POTÂRNICHEA (CT)– Suprafața amenajată: 2.269 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SP1 Potârnichea
07.03.2025Poziția Stație de pompare din Punctul 137., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 67., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de aducțiune: CA1 Potârnichea, CA2 Potârnichea; L = 7.945 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 5 buc. (2 buc. stăvilare; 3 buc. podețe).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 137., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 67., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
138.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU-CIOCÂRLIA (CT) – Suprafața amenajată: 791 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Ciocârlia.
07.03.2025Punctul 138., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 68., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
139.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU - CANAL NEGRU VODĂ (CT)– Suprafața amenajată: 2.648 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: L = 9.000 m;
16.12.2022Poziția canale de aducțiune de la Punctul 139. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 37, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. stăvilar.
140.AMENAJAREA DE IRIGAȚII OLTINA VEST (CT)– Suprafața amenajată: 2.440 ha;
–Nr. OUAI înființate: 5;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază:
–SPA Oltina (plutitoare);
–Stație de repompare:
–SRP 1 Oltina;
–Canale de aducțiune: CA 1 Oltina, CA 2 Oltina; L = 6.625 m.
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 140., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 69., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice:
–2 buc. (1 buc. stăvilare, 1 buc. golire).
141.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CARASU - MOȘNENI (CT)– Suprafața amenajată: 1.672 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: -;
–Canale de distribuție:
–CD I-9; CDI-10; CDII-2; CDII-10; L = 10.005 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 27 buc. (4 buc. stăvilare, 4 buc. podețe, 19 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 141., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 70., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
142.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IPOTEȘTI I NORD (OT)– Suprafața amenajată: 13.590 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de pompare de bază: SPA Slatina; SPA Coteana;
–Stații de repompare: SRP Milcov; SRP Coteana; SRP Fântâneanca;
–Canale aducțiune: CA1 (tr.1, tr.2); CA2; Canal Bucov - SRP Coteana; CPA Coteana I; CPA Coteana II; CA Nord; CA L1; L = 20.820 m;
07.03.2025Poziția Canale aducțiune din Punctul 142., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 71., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 27 buc. (20 buc. podețe; 1 buc. stăvilar; 5 buc. căderi; 1 buc. golire);
–Reabilitare conducte îngropate: L = 4.072 m;
–Reabilitare rețea electrică LEA: 4 buc.; L = 28.250 m;
–Reabilitare posturi TRAFO: 5 buc.
143.AMENAJAREA DE IRIGAȚII FRUNZARU BOIANU (OT)– Suprafața amenajată: 32.257 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Priza Frunzaru;
–Stații de repompare: SRP Sprâncenata; SRP Cringeni;
–Canale de aducțiune: CMT; CML; L = 30.483 m;
–Canale de distribuție: CD1; CD2, CD2/1, CD2/2; L = 32.490 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 48 buc. (14 buc. podețe; 5 buc. golire; 10 buc. stăvilare; 10 vane hidraulice; 5 buc. căderi; 4 buc. sifon);
–Reabilitare conducte îngropate: L = 1.200 m.
07.03.2025Punctul 143., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 72., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
144.AMENAJAREA DE IRIGAȚII LETEA (BC)– Suprafața amenajată: 1.118 ha;
–Nr. OUAI înființate: 1;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPA LETEA;
–Canale de aducțiune: L = 10.600 m;
–Canale de distribuție: L = 14.200 m;
–Conducte îngropate: L = 365 ml;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 11 buc. (2 buc. stăvilare, 5 buc. sifoane; 2 buc. subtraversări; 1 buc. prag; 1 cămin vizitare);
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 KV alimentare SPA - 1 km; PTA 20/0,4 KV.
145.AMENAJAREA DE IRIGAȚII DĂMIENEȘTI (BC)– Suprafața amenajată: 2.276 ha;
–Nr. OUAI înființate: 2;
–Obiective care se propun pentru reabilitare/înființare:
–Stație de pompare de bază: SPA DĂMIENEȘTI, SPA DĂMIENEȘTI-DRĂGEȘTI;
–Conducte îngropate: CR1; CR2; L = 2.920 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 buc. priză;
–Reabilitare rețea electrică: LEA 20 KV alimentare SPA - 0,5 km; PTA 20/0,4 KV.
16.12.2022Poziția obiective care se propun pentru reabilitare/înființare de la Punctul 145. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 38, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
146.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SĂVENI SÂRBI (BT)– Suprafața amenajată: 688 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB SĂVENI;
–Canale de aducțiune: 70 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 1 stăvilar.
147.AMENAJAREA DE IRIGAȚII HĂNEȘTI DÂNGENI (BT)– Suprafața amenajată: 1.084 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB HĂNEȘTI.
148.AMENAJAREA DE IRIGAȚII CĂTĂMĂRĂȘTI AVAL (BT)– Suprafața amenajată: 4.728 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB CIȘMEA; SRP + SPP COSTEȘTI;
–Canale de aducțiune: 50 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 3 buc. (1 buc. stăvilar; 1 buc. grătar; 1 buc. bazin compensare).
149.AMENAJAREA DE IRIGAȚII DRĂGĂNEȘTI (PH)– Suprafața amenajată: 1.236 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB;
–Canale de aducțiune: CPA; CCP; CCP1; CC1; CC2; CA1; CA2; CA3; CA4; CA5; CA6; CA7; CA8; CA9; CA10; CA11; L = 34.058 m
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 149., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 73., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Conducte îngropate: L = 3.800 m;
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 18 buc. (10 buc. stăvilare, 2 buc. subtraversări, 1 buc. bazin refulare, 2 buc. căderi, 3 buc. IAD).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 149., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 73., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
150.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IAZUL MORILOR PRAHOVA (PH)– Suprafața amenajată: 1.029 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: Canal de irigații Iazul Morilor Prahova principal; Canal de irigații Iazul Morilor Prahova secundar; L = 43.863 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 150., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 74., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 94 buc. (24 buc. stăvilare, 33 buc. căderi, 36 buc. podețe).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 150., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 74., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Priză Iazul Morilor.
07.03.2025Punctul 150., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 75., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
151.AMENAJAREA DE IRIGAȚII LEAOT (PH)– Suprafața amenajată: 2.393 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: Leaot 1; Ca4; CD10; CD9; CD11; Ca5; Ca6; Ca7; Ca8; Leaot; L = 48.860 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 151., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 76., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale de distribuție: CS8; CD5; CS2; CS3; CS7; CS9; CS10; CS11; CS1; CD8; CD4; CD2+CD3; CD7; L = 26.123 m;
07.03.2025Punctul 151., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 77., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 138 buc. (39 buc. stăvilare, 51 buc. podețe, 11 buc. căderi, 37 buc. stăvilare + podețe).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 151., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 76., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
152.AMENAJAREA DE IRIGAȚII IAZUL MORILOR TELEAJEN (PH)– Suprafața amenajată: 894 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale de aducțiune: Canalul de irigații Iazul Morilor Teleajen; L = 20.279 m;
07.03.2025Poziția Canale de aducțiune din Punctul 152., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 78., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Reabilitare construcții hidrotehnice: 15 buc. (6 buc. stăvilare, 3 buc. podețe, 5 buc. căderi, 1 buc. priză).
07.03.2025Poziția Reabilitare construcții hidrotehnice din Punctul 152., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 78., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
153.AMENAJAREA DE IRIGAȚII PERIAM (TM)– Suprafața amenajată: 640 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB Periam Port;
–Stație de repompare: SRP Periam Sat
07.03.2025Punctul 153., Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost completat de Punctul 79., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal distribuție: L = 2.000 m.
16.12.2022Poziția obiective care se propun pentru reabilitare de la Punctul 153. din Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 39, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
154.AMENAJAREA DE IRIGAȚII BEREGSĂU (TM)– Suprafața amenajată: 542 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de pompare de bază: SPB 2; SPB3;
–Conducte îngropate: 12.120 m;
–Canal de aducțiune CA II: 612 m.
155.AMENAJAREA DE IRIGAȚII SAG - TOPOLOVĂȚ (TM)– Suprafața amenajată: 8.741 ha;
–Nr. OUAI înființate: -;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canal de aducțiune: 23.440 m
–Construcții hidrotehnice: 22 buc. (14 buc. podețe; 8 buc. stăvilare).
| Total amenajări etapa III | Lucrări de reabilitare la: | |||||||
| Stații de bază (buc.) | Stații de repompare (buc.) | Conducte de refulare (m) | Conducte îngropate (m) | Reabilitare canale | Construcții hidrotehnice (buc.) | |||
| Aducțiune (m) | Distribuție (m) | |||||||
| 36 | 33 | 11 | 20.508 | 137.642 | 437.908 | 85.417 | 1.160 | |
16.12.2022Tabelul Total amenajări etapa III, Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 40, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
| TOTAL GENERAL AMENAJĂRI | Lucrări de reabilitare la: | |||||||
| Stații de bază (buc.) | Stații de repompare (buc.) | Conducte de refulare (m) | Conducte îngropate (m) | Colectoare (buc.) | Reabilitare canale | Construcții hidrotehnice (buc.) | ||
| Aducțiune (m) | Distribuție (m) | |||||||
| 155 | 191 | 257 | 49.117 | 2.773.105 | 1 | 4.086.015 | 3.581.683 | 8.334 |
16.12.2022Tabelul Total general amenajări, Capitolul 3 - Etapa a III-a, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 40, ARTICOLUL UNIC din HOTĂRÂREA nr. 1.488 din 14 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1210 din 16 decembrie 2022
Capitolul 4Etapa I156. Canalul magistral Siret-Bărăgan - Etapa I
Obiective care se propun pentru reabilitare:
–tronsonul de canal magistral cuprins între km. 0+000-km 23+372;
–contracanal și rigolă canal magistral;
–trepte de preaplin canal magistral;
–batardouri priza Călimănești - 6 buc.;
–vane sertar de tip panou cu sistem de ridicare și reductor - 3 buc.;
–priza de apă (sifon) sistem de irigații Mărășești km 4+200; sistem de irigații extindere Mărășești km 13+500 - 2 buc.;
–canal golire Modruzeni;
–cămine sistem drenaj - 3 buc.;
–noduri hidrotehnice: Zăbrăuți; Șușița, Putna - 3 buc.;
–subtraversări DN2 (E85) - 4 buc.;
–subtraversare pod rutier sat Bizighești - km 16+900, subtraversare pod rutier Făurei km 21+100;
–subtraversare pod CF Mărășești-Panciu - 1 buc.;
–subtraversări văi naturale (Valea Câmpului, Modruzeni, Canalul Vinalcool și Valea Panciu, Valea Șoimului, Valea
Mărășești, Canal Ruptoare, Valea Scovarga, Gârla Morilor, Putna Seacă, Valea Morilor, Valea Gâștei) - 12 buc.;
–contracanale baza taluze exterioare - 29.000 m;
–cuva Mărășești;
–drum de exploatare mal stâng/mal drept - 29.000 m;
–sistem de drenaj radier canal magistral - 32.100 m;
–golire tronson cap canal magistral în canal Șoimu cu dublă funcțiune de evacuare/irigații, aflată în administrarea ANIF;
–intersecție infrastructură de transport energie electrică, transport gaze și țiței prin conducte, cablaje optice, telefonice și telecomunicații, alte infrastructuri naționale;
–priza Călimănești;
–golirile de avarie: Modruzeni, Șușița;
–regularizări de râuri mari: Zăbrăuți, Șușița, Putna în zona amonte/aval de nodurile hidrotehnice.
07.03.2025Punctul 156., Capitolul 4, Anexa nr. 1 a fost modificat de Punctul 80., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
05.08.2022Anexa nr. 1 a fost modificată de Punctul 15, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Anexa nr. 1^1
LISTA
amenajărilor de desecare și drenaj
și a obiectivelor infrastructurii de desecare și drenaj, care se supun reabilitării1. AMENAJAREA DE DESECARE IER ARAD FRONTIERA (AR) – Suprafața amenajată: 32.918 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare de pompare electrice: SP Pecica; SP Turnu; SP Hathaz; SP Iratoș; SP Dorobanți; SP Cutaș; SP Macea; SP Infiltrații; SP Forgacea; SP Mureș Mort; SP Gai; SP Servitute;
–5 stații de pompare termice;
–Construcții hidrotehnice: 336 buc. (314 buc. podețe; 4 căderi; 18 stăvilare).
07.03.2025Punctul 1., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 81., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
2.AMENAJAREA DE DESECARE VALEA IERULUI (BH)
Suprafața amenajată: 27.462 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: SPE1; SPE 2; SPE 3; SPE 5; SPE 6; SPE 7, SPE 8; SPE 9; SPE 10; SPE 13; SPE 16;
–Canal: 428,64 km;
–Construcții hidrotehnice: 377 buc. (82 buc. treceri/ subtraversări; 30 buc. stăvilare; 53 căderi; 212 podețe tubulare amplasate pe rețeaua de canale de desecare.
07.03.2025Punctul 2., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 82., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
3.AMENAJAREA DE DESECARE HĂRMAN-PREJMER (BV)– Suprafața amenajată: 5.598 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 1 buc. (48 buc. puțuri forate);
–Canale: 185,48 km;
–Construcții hidrotehnice: 139 buc. (124 buc. podețe tubulare, 15 buc. căderi;
–Drenuri: 266,10 km;
–Guri de evacuare: 12 buc.;
–Cămine de vizită: 25 buc.;
–Puțuri hidrogeologice: 50 buc.
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 3., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 83., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
4.AMENAJAREA DE DESECARE PADINA (BZ)– Suprafața amenajată: 14.760 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație desecare: 4 buc.: SP Arcanu, SP Manda (termică); SP Cozieni (termică); SP Batalu (termică);
–Canale: 101,32 km;
–Construcții hidrotehnice: 51 buc., (podețe 51 buc.).
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 4., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 84., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
5.AMENAJAREA DE DESECARE POGOANELE (BZ)– Suprafața amenajată: 12.506 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 3 buc.; SP Electrica Pogoanele; SP Potcoava (termică); SP Stadion (termică);
07.03.2025Obiectivul Stație de desecare din Punctul 5., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 85., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 42.10 km;
–Construcții hidrotehnice: 36 buc.; (36 buc. podețe).
07.03.2025Obiectivul Construcții hidrotehnice din Punctul 5., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 85., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
6.AMENAJAREA DE DESECARE BORCEA DE SUS (CL)– Suprafața amenajată: 28.058 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 8 buc.: SPE Cerbul Mare; SPE Cerbul 1; SPE Cerbul 2; SPE Cerbul 3; SPE Codoaia; SPE Tiugăn; SPE Borcea; SPE Dunărea;
–Canale: 125,10 km;
–Construcții hidrotehnice: 55 buc. (45 podețe tubulare, 10 buc. podețe casetate).
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 6., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 86., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
7.AMENAJAREA DE DESECARE OLTENIȚA-SURLARI-DOROBANȚU (CL)– Suprafața amenajată: 12.725 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: SPE Port; SPE km 422; SPE Tatina; SPE km 414; SPE Simoiu I; SPE Simoiu II; SPE Surlari; SPE Marotinu; SPE Cochira; SPE Stejarul; SPE Cochira Drenaj; SPE 3C Drenaj;
–Canale: 204,26 km;
–Construcții hidrotehnice: 61 buc. (52 buc. podețe tubulare, 7 buc. podețe casetate, 2 buc. stăvilare).
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 7., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 87., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
8.AMENAJAREA DE DESECARE CĂLĂRAȘI RÂUL (CL)– Suprafața amenajată: 10.748 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: 4 buc.: SPE Măgureni; SPE Dichiseni 1; SPE Clinciu; SPE Dervent;
–Canale: 37,80 km;
–Construcții hidrotehnice: 18 buc. (12 buc. podețe tubulare, 6 buc. stăvilare);
–Reabilitare rețea electrică: 17 km.
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 8., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 88., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
9.AMENAJAREA DE DESECARE GĂLĂȚUI-CĂLĂRAȘI (CL)– Suprafața amenajată: 26.499 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 4 buc.: SPE 1 Dragalina; SPE 5 BIS; SPE 2A; SPE 7A;
–Canale: 289,50 km;
–Construcții hidrotehnice: 142 buc. (140 buc. podețe tubulare; 2 buc. podețe casetate).
07.03.2025Punctul 9., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 89., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
10.AMENAJAREA DE DESECARE HÂRȘOVA-CIOBANU (CT) – Suprafața amenajată: 4.721 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 4 buc.; SPD Vadu Oii; SRPE 1 Hârșova; SRPE 2 Vadu Oii; SPD 2 Ciobanu;
–Canale: 25,53 km;
–Construcții hidrotehnice: 16 buc. (14 buc. podețe; 2 buc. stăvilare).
07.03.2025Punctul 10., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 90., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
11.AMENAJAREA DE DESECARE BISTREȚ-NEDEA-JIU (DJ)– Suprafața amenajată: 21.530 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 10 buc.: SPD1 Dunăreni; SP2/S8; SPR Stejaru; SRP1 Nedeia Sat; SRP1 Stejanu Mic; SP/S3 Ocnița; SRP3 Mălăieni; SRP2 Căliște; SRP4 Mălăieni; Stația SRP2 Mălăieni;
–Canale: 112,45 km;
–Construcții hidrotehnice: 52 buc. (43 buc. podețe; 1 buc. stăvilar; 8 buc. căderi);
–Drenuri: 63 km.
07.03.2025Poziția Obiective care se propun pentru reabilitare din Punctul 11., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 91., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
12.AMENAJAREA DE DESECARE CALAFAT-CIUPERCENI (DJ)– Suprafața amenajată: 729,00 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 3 buc.; SRP 2 Desa; SRP 4 Desa; SRP 1 Balta Sârbilor;
–Canale: 26,57 km; conductă îngropată: 340 m; rețea electrică: 1.000 m;
–Construcții hidrotehnice: 20 buc. (16 buc. podețe; 4 buc. căderi).
07.03.2025Punctul 12., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 92., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
13.AMENAJAREA DE DESECARE BECHET-DĂBULENI (DJ)– Suprafața amenajată: 7.861 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 1 buc.; 1 buc. - SPE Măgura Gâștii;
–Canale: 137,98 km.
07.03.2025Punctul 13., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 93., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
14.AMENAJAREA DE DESECARE CIUPERCENI-DESA (DJ)14.1 TRUP I JDEGLA (DJ)– Suprafața amenajată: 551 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 1 buc.; SRP 5 Jdegla;
–Canale: 35,74 km;
–Construcții hidrotehnice: 29 buc. podețe.
14.2 TRUP II DUVALMU (DJ) – Suprafața amenajată: 504 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 1 buc.; SRP 6 Duvalmu;
–Canale: 57,40 km;
–Construcții hidrotehnice: 24 buc.
07.03.2025Punctul 14., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 94., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
15.AMENAJAREA DE DESECARE BRATEȘUL DE SUS (GL) Suprafața amenajată: 12.097 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 11 buc.; (SPR Șivița, SRP 32 Frumușița, SRP 28 Frumușița, SPR Cotu Văleni, SPE Stoicani, SRP 2-2 Stoicani, SRP 4-2 Stoicani, SRP 3-2 Stoicani, SRP 2 Draculești, SRP 1 Draculești, SPE Draculești);
–Canale: 232,16 km;
–Construcții hidrotehnice: 148 buc. podețe (143 podețe tubulare; 5 buc. podețe casetate);
–Drenuri: 826,34 km.
07.03.2025Punctul 15., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 95., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
16.AMENAJAREA DE DESECARE GOSTINU GREACA ARGEȘ (GR)– Suprafața amenajată: 15.758 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 13 buc.; SPD1, SPD 2, SPD 3, SPD 4, SPD 5, SPD 6, SPD 7, SPE 452, SPE 462, SPET, SPE Manta, SRP Cioranu, SRP Stăvârna;
–Canale: 162,14 km;
–Construcții hidrotehnice: 96 buc. podețe;
–Drenuri: 1.961,40 km.
07.03.2025Punctul 16., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 96., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
17.AMENAJAREA DE DESECARE - MALU ROȘU GOSTINU (GR)– Suprafața amenajată: 9.113 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 7 buc.; SPD 1, SPD 2, SPD 3, SPE Dumescu, SPE Moarta, SRP Comasca, SRP Oinacu;
–Canale: 86,52 km;
–Construcții hidrotehnice: 30 buc. (23 buc. podețe; 7 buc. căderi);
–Drenuri: 192,69 km.
07.03.2025Punctul 17., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 97., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
18.AMENAJAREA DE DESECARE VEDEA PIETROȘANI (GR)– Suprafața amenajată: 4.538 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 4 buc.; SPE Drenaj, SPE Vedea II, SPE Vedea III, SRP Vedea I;
–Canale: 30 km;
–Construcții hidrotehnice: 26 buc. podețe;
–Drenuri: 96,25 km.
07.03.2025Punctul 18., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 98., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
19.AMENAJAREA DE DESECARE SCULENI-ȚUȚORA GORBAN (IS)– Suprafața amenajată: 25.419 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 27 buc.; SPE 1 Sud, SPE 2 Sud, SPE 3 Sud, SPE 4 Sud, SPE 5 Sud, SPE 6 Sud, SPE 7 Sud, SPE 8 Sud, SPE 9 Sud, SPE 10 Sud, SPE 11 Sud, SPE 12 Sud, SPE 13 Sud, SPE 15 Sud, SPAE Osoi, SPE Gorban, SPE Gorban Provizorie, SPE Piscicola Osoi, SPE 1 Nord, SPE 2 Nord, SPE 3 Nord, SPE 4 Nord, SPE 5 Nord, SPE 9 Nord, SPE 10 Nord, SPE 11 Nord, SPE 12 Nord;
–Canale: 468,407 km;
–Construcții hidrotehnice: 203 buc. (22 buc. stăvilare, 181 buc. podețe);
–Drenuri: 232,121 km.
07.03.2025Punctul 19., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 99., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
20.AMENAJAREA DE DESECARE LACUL MORII (IF) – Suprafața amenajată: 657 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 2 buc.; SPE 2; SPE 3;
–Canale: 16,89 km;
–Construcții hidrotehnice: 14 buc. podețe tubulare.
07.03.2025Punctul 20., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 100., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
21.AMENAJAREA DE DESECARE DĂBULENI-POTELU (OT)– Suprafața amenajată: 15.212 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 4 buc. ( SPE Celeiu, SPE Vâlcovia, SPE Răcari 2, SPE CP1);
–Canale: 23.038 km;
–Construcții hidrotehnice: 32 buc. (29 buc. podețe, 3 buc. stăvilare).
07.03.2025Punctul 21., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 101., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
22.AMENAJAREA DE DESECARE DRĂGĂNEȘTI-BECIU (OT)– Suprafața amenajată: 11.126 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 0 buc.;
–Canale: 126,00 km;
07.03.2025Poziția Canale din Punctul 22., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 102., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Construcții hidrotehnice: 78 buc. (53 buc. podețe; 4 buc. stăvilare; 21 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 22., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 102., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
23.AMENAJAREA DE DESECARE NISIPURI-TIA MARE (OT)– Suprafața amenajată: 6.791 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare;
–Canale: 123,49 km;
07.03.2025Poziția Canale din Punctul 23., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 103., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Construcții hidrotehnice: 91 buc.
24.AMENAJAREA DE DESECARE RĂDĂUȚI (SV)– Suprafața amenajată: 8.040 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 0 buc.;
–Canale: 200 km;
–Construcții hidrotehnice: 697 buc. (529 buc. podețe; 168 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 24., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 104., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 1.292 km.
25.AMENAJAREA DE DESECARE DĂNEȘTI FRĂTĂUȚI SIRET (SV)– Suprafața amenajată: 4.253 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare;
–Canale: 88 km;
–Construcții hidrotehnice: 200 buc. (94 buc. podețe; 106 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 25., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 105., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 900 km.
26.AMENAJAREA DE DESECARE BAIA RĂDĂȘENI FÂNTÂNA MARE (SV)– Suprafața amenajată: 5.527 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare;
–Canale: 42.00 km;
–Construcții hidrotehnice: 284 buc. (84 buc. podețe; 200 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 26., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 106., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 846 km
27.AMENAJAREA DE DESECARE DORNEȘTI FRĂTĂUȚII NOI (SV)– Suprafața amenajată: 4.664 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare;
–Canale: 90.00 km;
–Construcții hidrotehnice: 199 buc. (109 buc. podețe; 90 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 27., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 107., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 938 km
28.AMENAJAREA DE DESECARE CONȚEȘTI-PIETROȘANI (TR)– Suprafața amenajată: 5.677 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 10 buc.;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 28., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 108., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 49.79 km;
–Construcții hidrotehnice: 41 buc. podețe.
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 28., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 108., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 84.96 km.
29.AMENAJAREA DE DESECARE VIIȘOARA (TR)– Suprafața amenajată: 49.052 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații desecare: 14 buc.: SPE 1, SPE 2, SPE 3, SPE Zimnicea, SPE Gorgan, SPE km 574, SPR Gârla Iancului, SPE Pasărea, SPR Ruptoare, SPED1, SPED2, SPED3, SPED4, SPED5;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 29., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 109., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 405.72 km;
–Construcții hidrotehnice: 178 buc. (133 buc. podețe; 45 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 29., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 109., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 735.84 km.
30.AMENAJAREA DE DESECARE TEBA TIMIȘAȚ (TM)– Suprafața amenajată: 28.063 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: 8 buc.: SP Diniaș, SP Otelec mal stg., SP Mlaca, SP Bica, SP Șanț în Cot, SP Otelec Sud, SP Temeșiț, SP Cruceni;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 30., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 110., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 818.49 km;
–Construcții hidrotehnice: 701 buc. (647 buc. podețe tubulare, 32 buc. podețe dalate, 22 buc. podețe stăvilar).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 30., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 110., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 27.31 km.
31.AMENAJAREA DE DESECARE LIVEZILE (TM)– Suprafața amenajată: 5.462 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 2 buc.: SP Livezile I; SP Livezile II;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 31., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 111., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 74.98 km;
–Construcții hidrotehnice: 71 buc. (41 buc. podețe tubulare, 6 buc. podețe dalate, 5 buc. podețe stăvilar, 8 buc. stăvilare, 11 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 31., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 111., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 15.20 km.
32.AMENAJAREA DE DESECARE PARTOȘ-GLOGONI (TM)– Suprafața amenajată: 2.876 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 3 buc.: SP Partoș 1, SP Partoș 2, SP Partoș 3;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 32., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 112., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 54.22 km;
–Construcții hidrotehnice: 44 buc. (39 buc. podețe tubulare, 1 buc. podeț dalat, 4 buc. stăvilare);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 32., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 112., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
33.AMENAJAREA DE DESECARE RĂUȚI - SÂNMIHAIU GERMAN (TM)– Suprafața amenajată: 5.128 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stație de desecare: 4 buc.: SP Proletar, SP Uivar, SP Pustiniș, SP Keriteș 1;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 33., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 113., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 135.60 km;
–Construcții hidrotehnice: 115 buc. (91 buc. podețe tubulare, 24 buc. podețe dalate);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 33., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 113., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 30,70 km.
34.AMENAJAREA DE DESECARE - MUREȘAN (TM) – Suprafața amenajată: 6.040 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale principale (Mureșan, Morutca, CCP1): L = 28,9 km;
–Canale secundare (CCS39, CCS40, CCS37, CCP10, MORUTCA 1, CCP11); L = 19,8 km;
–Canale intermediare CI5: 1,3 km.
07.03.2025Punctul 34., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 114., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
35.AMENAJAREA DE DESECARE SÂNNICOLAU SARAVALE (TM)– Suprafața amenajată: 19.998 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canal: 2,0 km;
–Canal Aranca: 38,00 km;
–Construcții hidrotehnice: 19 buc. (6 buc. stăvilare, 13 buc. podețe dalate).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 35., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 116., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Stații de desecare: 2 buc. SP Cenad, SP Sânnicolau;
07.03.2025Punctul 35., Anexa nr. 1^1 a fost completat de Punctul 115., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
36.AMENAJAREA DE DESECARE BEHELA (TM)– Suprafața amenajată: 1.662 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale: 51,25 km;
–Construcții hidrotehnice: 43 buc.: (40 buc. podețe tubulare, 3 buc. podețe dalate).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 36., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 117., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
37.AMENAJAREA DE DESECARE GHIRODA - RECAȘ (TM)– Suprafața amenajată: 8.879 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale: 253 km;
–Construcții hidrotehnice: 254 buc. (210 buc. podețe tubulare, 21 buc. podețe dalate, 7 buc. stăvilare, 16 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 37., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 118., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 0,5 km.
38.AMENAJAREA DE DESECARE ȘAG - TOPOLOVĂȚ (TM)– Suprafața amenajată: 27.653 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: 6 buc.: SP Moșnița, SP Freidorf, SP Sânmihaiu Român, SP Parța (Șag), SP Bazoș, SP Albina;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 38., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 119., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 587 km;
–Construcții hidrotehnice: 522 buc. (441 buc. podețe tubulare, 57 buc. podețe dalate, 7 buc. podeț stăvilar, 14 buc. stăvilare, 3 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 38., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 119., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
39.AMENAJAREA DE DESECARE BEGHEIUL VECHI - VEST TIMIȘOARA (TM)– Suprafața amenajată: 10.500 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: 5 buc.: SP Utvin mal drept, SP Bobda II, SPR 1, SPR 2, SPR3;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 39., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 120., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 282 km;
–Construcții hidrotehnice: 198 buc. (181 buc. podețe tubulare, 11 buc. podețe dalate, 3 buc. stăvilare, 3 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 39., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 120., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
40.AMENAJAREA DE DESECARE VINGA-BILED-BEREGSĂU (TM)– Suprafața amenajată: 16.907 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stații de desecare: 5 buc.: SP Becicherec 1, SP Becicherec 2, SP Becicherec 3, SP Beregsău 1, SP Beregsău 2;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 40., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 121., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal: 333 km;
–Construcții hidrotehnice: 185 buc. (158 buc. podețe tubulare, 17 buc. podețe dalate, 3 buc. podețe stăvilar, 7 buc. stăvilare);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 40., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 121., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
41.AMENAJAREA DE DESECARE ARANCA (TM)– Suprafața amenajată: 55.582 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stații de desecare: 9 buc. - SP Mureș, SP Cheglevici mal drept, SP Cheglevici mal stâng, SP Țiganca, Aranca, SP Colonia Bulgară, SP Teremia, SP Valcani 1, SP Valcani 2;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 41., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 122., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal: 987 km;
–Construcții hidrotehnice: 606 buc. (472 buc. podețe tubulare, 116 buc. podețe dalate, 1 buc. podeț stăvilar, 17 buc. stăvilare).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 41., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 122., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
42.AMENAJAREA DE DESECARE CHECEA - JIMBOLIA (TM)– Suprafața amenajată: 54.451 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Stații de desecare: 6 buc. - SP Cenei 1, SP Cenei 2, SP Bobda 1, SP Jimbolia, SP Grabați, SP Comloș;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 42., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 123., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal: 829 km;
–Construcții hidrotehnice: 499 buc. (254 buc. podețe tubulare, 226 buc. podețe dalate, 19 buc. podeț stăvilar);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 42., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 123., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 59,5 km.
43.AMENAJAREA DE DESECARE NORD - LANCA BIRDA (TM)– Suprafața amenajată: 31.615 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stații de desecare: 4 buc. - SP Ghilad 1, SP Ghilad 2, SP Ghilad 3, SP Ghilad 4;
07.03.2025Poziția Stații de desecare din Punctul 43., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 124., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canal: 593 km;
–Construcții hidrotehnice: 395 buc. (366 buc. podețe tubulare, 7 buc. podețe dalate, 5 buc. podeț stăvilar, 6 buc. stăvilare, 11 buc. căderi);
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 43., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 124., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
44.AMENAJAREA DE DESECARE SARINASUF (TL)– Suprafața amenajată: 1.297 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stație de desecare: 1 buc. - SP Sarinasuf;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 44., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 125., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 10.70 km;
–Drenuri: 179.52 km.
45.AMENAJAREA DE DESECARE MĂCIN-23 AUGUST (TL)– Suprafața amenajată: 12.130 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stație de desecare: 5 buc.: SPE km 161; SPR km 161; SP Jijila; SPE km 4; SPR km 4;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 45., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 126., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 59.77 km;
–Construcții hidrotehnice: 12 buc. (7 buc. podețe, 5 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 45., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 126., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Drenuri: 9.54 km.
46.AMENAJAREA DE DESECARE TULCEA-NUFĂRU (TL)– Suprafața amenajată: 2.811 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stație de desecare: 3 buc.: SPE Zaghen, SPE 2 Zaghen, SP Malcoci;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 46., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 127., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 64.74 km.
47.AMENAJAREA DE DESECARE 23 AUGUST-ISACCEA (TL)– Suprafața amenajată: 11.901 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stație de desecare: 3 buc. SPE 1A Grindu, SPE 2 Grindu; SRPE 4 Văcăreni;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 47., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 128., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 257.13 km;
–Construcții hidrotehnice: 142 buc. (podețe 142 buc.)
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 47., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 128., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
48.AMENAJAREA DE DESECARE IGLIȚA-CARCALIU (TL)– Suprafața amenajată: 812 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
Stație de desecare: 1 buc. - SP Iglița;
07.03.2025Poziția Stație de desecare din Punctul 48., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 129., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
–Canale: 17.24 km;
–Construcții hidrotehnice: 21 buc. (7 buc. podețe, 14 buc. căderi).
07.03.2025Poziția Construcții hidrotehnice din Punctul 48., Anexa nr. 1^1 a fost modificată de Punctul 129., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
49.AMENAJAREA DE DESECARE MĂCIN CARCALIU (TL) – Suprafața amenajată: 1.717 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale: 0,186 km;
–Construcții hidrotehnice: 27 buc. (15 buc. podețe, 12 buc. căderi).
07.03.2025Punctul 49., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 130., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
50.AMENAJAREA DE DESECARE BILIEȘTI-SLOBOZIA-CIORĂȘTI (VN)– Suprafața amenajată: 4.564 ha;
–Obiective care se propun pentru reabilitare:
–Canale: 93,62 km;
–Construcții hidrotehnice: 84 buc.; drenuri: 295,66 km.
07.03.2025Punctul 50., Anexa nr. 1^1 a fost modificat de Punctul 131., Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 81 din 20 februarie 2025, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 200 din 7 martie 2025
| TOTAL GENERAL AMENAJĂRI | Suprafața amenajată (ha) | Lucrări de reabilitare | |||
| Stații de desecare (buc.) | Canale (km) | Drenuri (km) | Construcții hidrotehnice (buc.) | ||
| 50 | 695.142 | 264 | 10.985,68 | 9.163,13 | 8.143 |
05.08.2022Actul a fost completat de Punctul 16, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
Anexa nr. 2
ANALIZA VIABILITĂȚII ECONOMICE A SISTEMELOR DE IRIGAȚII
| Nr. crt. | Județ | Denumire | Total suprafață, ha | Suprafața viabilă, 2020 |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Alba | Rădești | 249 | 249 |
| 2 | Alba | Vințu de Jos | 456 | 456 |
| 3 | Alba | Teiuș | 225 | 225 |
| 4 | Arad | Păuliș Matcă | 3962 | 3962 |
| 5 | Arad | Mureșel Ier | 3033 | 3033 |
| 6 | Arad | Semlac Pereg | 8344 | 8344 |
| 7 | Arad | Fântânele Șagu | 6839 | 6839 |
| 8 | Argeș | Căteasca Teiu | 21991 | 21991 |
| 9 | Argeș | Ștefănești Leordeni | 5675 | 5675 |
| 10 | Bacău | Măgura N. Bălcescu | 4064 | 4064 |
| 11 | Bacău | Pârjol | 664 | 664 |
| 12 | Bacău | Cleja Faraoani | 1170 | 1170 |
| 13 | Bacău | Buhoci | 699 | 699 |
| 14 | Bacău | Săucești | 440 | 440 |
| 15 | Bacău | Răcăciuni | 275 | 275 |
| 16 | Bacău | Răcătău | 126 | 126 |
| 17 | Bacău | Răstoaca | 421 | 421 |
| 18 | Bacău | Târgu Trotuș | 1091 | 1091 |
| 19 | Bacău | Rogoaza | 617 | 617 |
| 20 | Bacău | Negri | 1171 | 1171 |
| 21 | Bacău | Letea | 1118 | 1118 |
| 22 | Bacău | Dămienești | 2276 | 2276 |
| 23 | Bacău | Sascut | 5028 | 5028 |
| 24 | Bacău | Racova Filipești | 3492 | 3492 |
| 25 | Bacău | Ițești | 1732 | 1732 |
| 26 | Bacău | Gheorghe Doja | 136 | 136 |
| 27 | Bacău | Fulgeriș | 465 | 465 |
| 28 | Bacău | Tamași | 319 | 319 |
| 29 | Botoșani | Horia Liveni Manoleasa | 6240 | 6240 |
| 30 | Botoșani | Havârna Tătărășeni | 805 | 805 |
| 31 | Botoșani | Ripiceni Stânca | 3005 | 3005 |
| 32 | Botoșani | Movileni Havârna | 804 | 804 |
| 33 | Botoșani | Curtești | 437 | 437 |
| 34 | Botoșani | Săveni Sârbi | 688 | 688 |
| 35 | Botoșani | Hănești Dângeni | 1084 | 1084 |
| 36 | Botoșani | Cătămărăști aval | 4728 | 4728 |
| 37 | Brăila | Noianu Chiscani | 1780 | 1780 |
| 38 | Brăila | Grădiștea Făurei Jirlău | 14605 | 9417 |
| 39 | Brăila | Ianca Surdila Greci | 26760 | 26760 |
| 40 | Brăila | Ialomița Călmățui | 137222 | 137222 |
| 41 | Brăila | Incinta LRB | 6453 | 6453 |
| 42 | Brăila | Incinta BDS | 3625 | 3625 |
| 43 | Brăila | Incinta Călmățui Gropeni Chiscani | 12879 | 12879 |
| 44 | Brăila | Terasa Viziru | 32658 | 32658 |
| 45 | Brăila | Terasa Brăilei | 67438 | 67438 |
| 46 | Brăila | Inc. Nămoloasa Măxineni | 29928 | 29928 |
| 47 | Brăila | IMB | 64660 | 64660 |
| 48 | Brăila | Inc. Latinu Vădeni | 13099 | 13099 |
| 49 | Brăila | Incinta Călmățui V | 1105 | 1105 |
| 50 | Brăila | Incinta Călmățui II | 1624 | 1624 |
| 51 | Brăila | BH Călmățui | 23426 | 23426 |
| 52 | Brăila | Ciorești Măicănești | 10434 | 10434 |
| 53 | Brașov | Hamaradea-Holboșel | 980 | 980 |
| 54 | Buzău | Incinta BH Călmățui-Subsistemul Stâlpu Costești | 658 | 658 |
| 55 | Buzău | Crângu Ursului | 1767 | 1767 |
| 56 | Buzău | Verguleasa | 797 | 797 |
| 57 | Buzău | Câmpia Buzău Est | 9941 | 9941 |
| 58 | Buzău | Câmpia Buzău Vest | 50048 | 50048 |
| 59 | Călărași | Mostiștea II | 139551 | 139551 |
| 60 | Călărași | Mostiștea VI | 54407 | 54407 |
| 61 | Călărași | Terasa Călărași | 10047 | 10047 |
| 62 | Călărași | Gostinu Greaca Argeș | 11371 | 11371 |
| 63 | Călărași | Gălățui Călărași | 78792 | 78792 |
| 64 | Călărași | Pietroiu Ștefan cel Mare | 52428 | 52233 |
| 65 | Călărași | Călărași Râul | 6845 | 6845 |
| 66 | Călărași | Borcea de Sus | 11404 | 11404 |
| 67 | Călărași | Mostiștea I | 20000 | 20000 |
| 68 | Călărași | Oltenița Surlari Dorobanțu | 9788 | 9788 |
| 69 | Călărași | Boianu Sticleanu | 19298 | 19298 |
| 70 | Călărași | Jegălia | 22268 | 22268 |
| 71 | Călărași | Unirea Jegălia Gâldău | 555 | 555 |
| 72 | Cluj | Mihai Viteazu | 5720 | 5720 |
| 73 | Constanța | Topalu | 18808 | 12497 |
| 74 | Constanța | Carasu-Potârnichea | 2269 | 2269 |
| 75 | Constanța | Carasu-Lanurile | 7039 | 7039 |
| 76 | Constanța | Carasu-Biruința | 14316 | 14316 |
| 77 | Constanța | Carasu-Amzacea | 2238 | 2238 |
| 78 | Constanța | Carasu-Poarta Albă | 3618 | 3618 |
| 79 | Constanța | Carasu-Ciocârlia | 791 | 791 |
| 80 | Constanța | Carasu-Bărăganu | 14542 | 14542 |
| 81 | Constanța | Carasu-Mangalia Sud | 11627 | 11627 |
| 82 | Constanța | Carasu-Făclia | 8608 | 8608 |
| 83 | Constanța | Carasu-Canal Negru Vodă | 2648 | 2648 |
| 84 | Constanța | Rasova Vederoasa | 80434 | 365 |
| 85 | Constanța | Cochirleni | 740 | 740 |
| 86 | Constanța | Ostrov | 1873 | 1873 |
| 87 | Constanța | Terasa Hârșova | 35325 | 13421 |
| 88 | Constanța | Carasu Topraisar | 4545 | 4545 |
| 89 | Constanța | Carasu Tătaru | 31129 | 31129 |
| 90 | Constanța | Carasu Valea Seacă | 6906 | 4258 |
| 91 | Constanța | Oltina Vest | 2440 | 2440 |
| 92 | Constanța | Lipnița | 161 | 161 |
| 93 | Constanța | Seimeni | 22784 | 16484 |
| 94 | Constanța | N. Bălcescu | 29813 | 24455 |
| 95 | Constanța | Sinoe | 60459 | 42372 |
| 96 | Constanța | M. Kogălniceanu | 26481 | 17025 |
| 97 | Constanța | Orezărie Hârșova I | 2954 | 2954 |
| 98 | Constanța | Inc. Ciob. Garliciu | 2489 | 2489 |
| 99 | Constanța | CDMN/PAMN | 3341 | 3341 |
| 100 | Constanța | Galeșu | 4694 | 4694 |
| 101 | Constanța | Carasu-Movilița | 8041 | 8041 |
| 102 | Constanța | Carasu-Moșneni | 1672 | 1672 |
| 103 | Constanța | Carasu-Mangalia Nord | 9775 | 9775 |
| 104 | Constanța | Basarabi | 5855 | 5855 |
| 105 | Covasna | Moacșa | 1284 | 1284 |
| 106 | Covasna | Brateș | 460 | 460 |
| 107 | Covasna | Câmpul Frumos | 2998 | 2998 |
| 108 | Dâmbovița | Titu Ogrezeni | 40029 | 40029 |
| 109 | Dolj | Ghidici Rast Bistreț | 9639 | 9639 |
| 110 | Dolj | Brădești Coțofeni | 1675 | 1675 |
| 111 | Dolj | Nedeea Măceșu | 55384 | 55384 |
| 112 | Dolj | Cetatea Galicea | 38050 | 38050 |
| 113 | Dolj | Bistreț Nedeia Jiu | 12326 | 12326 |
| 114 | Dolj | Calafat Băilești | 54133 | 54133 |
| 115 | Dolj | Sadova Corabia | 71773 | 71773 |
| 116 | Galați | Nămoloasa Măxineni | 6083 | 6083 |
| 117 | Galați | Câmpia Covurlui | 115318 | 102704 |
| 118 | Galați | Brateșul de Sus | 7664 | 7664 |
| 119 | Galați | Terasa Nicorești Tecuci | 16349 | 16349 |
| 120 | Galați | Făloaia | 330 | 330 |
| 121 | Galați | Rogojeni | 226 | 226 |
| 122 | Giurgiu | Giurgiu Răsmirești A + C | 105667 | 105667 |
| 123 | Giurgiu | Terasa Mihai Bravu | 20903 | 20903 |
| 124 | Giurgiu | Argeș km 23 | 1691 | 1691 |
| 125 | Giurgiu | Gostinu Greaca Argeș | 15055 | 15055 |
| 126 | Giurgiu | Mihăilești | 1794 | 1794 |
| 127 | Hunedoara | Ostrov Clopotiva | 2679 | 2679 |
| 128 | Hunedoara | Geoagiu | 415 | 415 |
| 129 | Hunedoara | Simeria Bacia | 358 | 358 |
| 130 | Hunedoara | Turdaș | 391 | 391 |
| 131 | Hunedoara | Sântandrei Deva | 630 | 630 |
| 132 | Ialomița | Slobozia Dunăre | 2853 | 2853 |
| 133 | Ialomița | Orezărie Luciu Giurgeni | 5140 | 5140 |
| 134 | Ialomița | Făcăeni Vlădeni | 2224 | 2224 |
| 135 | Ialomița | Borcea de Jos | 5677 | 5677 |
| 136 | Ialomița | Terasa Bordușani | 22836 | 22836 |
| 137 | Ialomița | Extindere Borcea de Jos | 1016 | 1016 |
| 138 | Iași | Gropnița Movileni | 1325 | 1325 |
| 139 | Iași | Țigănași Perieni | 3368 | 3368 |
| 140 | Iași | Tabăra Trifești Sculeni | 17258 | 17258 |
| 141 | Iași | Sculeni Țuțora Gorban | 20981 | 20981 |
| 142 | Ilfov | Berceni Vidra Frumușani | 9767 | 9767 |
| 143 | Mureș | Sânpaul | 400 | 400 |
| 144 | Mehedinți | Crivina Vânju Mare | 26592 | 26592 |
| 145 | Mehedinți | Izvoare Cujmir | 63889 | 57873 |
| 146 | Olt | Ipotești I Nord | 13590 | 13590 |
| 147 | Olt | Frunzaru Boianu | 8157 | 8157 |
| 148 | Olt | Terasa Corabia | 35789 | 35789 |
| 149 | Olt | Terasa Caracal | 75674 | 66100 |
| 150 | Olt | Drăgănești | 6233 | 6233 |
| 151 | Olt | Bucșani Cioroiu | 28424 | 28424 |
| 152 | Olt | Potelu Corabia | 10928 | 10928 |
| 153 | Olt | Stoenești Vișina | 25813 | 25813 |
| 154 | Prahova | Drăgănești | 1236 | 1236 |
| 155 | Prahova | Iazul Morilor Prahova | 1029 | 1029 |
| 156 | Prahova | Leaot | 2393 | 2393 |
| 157 | Prahova | Iazul Morilor Teleajen | 894 | 894 |
| 158 | Teleorman | Lița Olt | 4870 | 4870 |
| 159 | Teleorman | Olt Călmățui | 46593 | 46593 |
| 160 | Teleorman | Viișoara | 96480 | 96480 |
| 161 | Teleorman | Giurgiu Răsmirești B | 36898 | 36898 |
| 162 | Teleorman | Terasa Zimnicea | 2930 | 2930 |
| 163 | Timișoara | Periam | 640 | 640 |
| 164 | Timișoara | Beregsău | 542 | 542 |
| 165 | Timișoara | Șag - Topolovăț | 8741 | 8741 |
| 166 | Tulcea | Măcin 23 August | 7508 | 7508 |
| 167 | Tulcea | Dunavăț | 2752 | 2752 |
| 168 | Tulcea | Sud Razelm | 13454 | 13454 |
| 169 | Tulcea | Babadag | 24448 | 24448 |
| 170 | Tulcea | Peceneaga Turcoaia Măcin | 20173 | 19440 |
| 171 | Tulcea | Beibugeac-Sarinasuf | 14694 | 14694 |
| 172 | Tulcea | Sarichioi | 7011 | 7011 |
| 173 | Tulcea | Isaccea | 5252 | 5252 |
| 174 | Vaslui | Solești | 1700 | 1700 |
| 175 | Vaslui | Rânzești | 299 | 299 |
| 176 | Vaslui | Fălciu | 287 | 287 |
| 177 | Vaslui | Albița Fălciu | 16937 | 16937 |
| 178 | Vaslui | B.H. Bârlad | 798 | 798 |
| 179 | Vaslui | Mânjești | 595 | 595 |
| 180 | Vâlcea | Galicea | 734 | 734 |
| 181 | Vâlcea | Olanu Drăgoești | 1494 | 1494 |
| 182 | Vâlcea | Mihăiești Băbeni | 1095 | 1095 |
| 183 | Vâlcea | Bucșani Cioroiu | 6650 | 6650 |
| 184 | Vâlcea | Budești | 481 | 481 |
| 185 | Vrancea | Ruginești-Pufești-Panciu | 2702 | 2702 |
| 186 | Vrancea | Putna | 2385 | 2385 |
| 187 | Vrancea | Biliești Sl. Ciorăști | 14971 | 14971 |
| 188 | Vrancea | Adjud Homocea | 968 | 968 |
| 189 | Vrancea | Suraia Vadu Roșca | 2795 | 2795 |
| TOTAL | 2.801.312 | 2.616.859 |
05.08.2022Anexa nr. 2 a fost modificată de Punctul 15, Articolul II din HOTĂRÂREA nr. 988 din 3 august 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 783 din 05 august 2022
