Publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1.079 bis din 20 decembrie 2018
Notă Aprobate prin Ordinul nr. 1.508 din 17 decembrie 2018, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.079 din 20 decembrie 2018.
Anexă
NORME METODOLOGICE privind condiţiile de punere în aplicare a măsurii de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, eligibilă pentru finanţare în cadrul Programului naţional de sprijin în sectorul vitivinicol 2019-2023
Capitolul IDispoziţii generale
1.În sensul prezentelor norme metodologice, termenii şi expresiile de mai Jos au următoarele semnificaţii:
1.1.programele de restructurare/reconversie reprezintă ansamblul de măsuri eligibile care, prin realizarea lor, conduc la creşterea competitivităţii producătorilor vitivinicoli prin adaptarea producţiei la cererea pieţei;
1.2.reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire, constă în schimbarea soiurilor existente în cultură cu clone ale aceloraşi soiuri sau cu alte soiuri, inclusiv clone ale acestora, în scopul adaptării producţiei la cerinţele pieţei;
1.3.replantarea ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare constă în schimbarea soiurilor existente în cultură care au fost afectate de boli cu aceleaşi soiuri sau cu alte soiuri sau clone din aceste soiuri;
1.4.reamplasarea parcelelor viticole plantate în condiţii nefavorabile constă în plantarea parcelelor viticole pe alt amplasament, echivalent ca suprafaţă, care oferă condiţii favorabile;
1.5 modernizarea reprezintă ansamblul de măsuri eligibile care conduc la creşterea eficienţei şi la îmbunătăţirea calităţii produselor vitivinicole;
1.6.ecocondiţionalitatea cuprinde Bunele condiţii agricole şi de mediu - GAEC şi Cerinţele legale în materie de gestionare - S.M.R. stabilite prin Regulamentul (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 17 decembrie 2013 privind finanţarea, gestionarea şi monitorizarea politicii agricole comune şi de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 352/78, (CE) nr. 165/94, (CE) nr. 2.799/98, (CE) nr. 814/2000, (CE) nr. 1.290/2005 şi (CE) nr. 485/2008 ale Consiliului, respectiv Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 809/2014 al Comisiei din 17 iulie 2014 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte sistemul integrat de administrare şi control, măsurile de dezvoltare rurală şi ecocondiţionalitatea;
1.7.costurile restructurării reprezintă sumele de bani eligibile utilizate de solicitant pentru implementarea programelor de restructurare/reconversie;
1.8.campania viticolă reprezintă perioada de timp cuprinsă între data de 1 august a anului ,,n,, şi se încheie la data de 31 iulie a anului ,,n+1,,;
1.9.suprafaţa plantată cu viţă de vie reprezintă suprafaţa definită conform art. 44 alin. (1) din Regulamentul nr. 2016/1.150 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte programele naţionale de spriJin în sectorul vitivinicol;
1.10.condiţii artificiale sunt acele condiţii create în mod voluntar de către solicitant pentru a îndeplini criteriile de eligibilitate, pentru a implementa un anumit program sau pentru a evita o anumită obligaţie, în scopul obţinerii spriJinului financiar în mod necuvenit;
1.11.declaraţia de finalizare este documentul prin care solicitantul confirmă finalizarea măsurii, implementarea programului conform proiectului de înfiinţare şi respectarea tuturor condiţiilor de eligibilitate;
1.12.solicitanţi sunt producătorii viticoli, persoane fizice sau Juridice care deţin şi/sau exploatează suprafeţe de viţă-de-vie cu soiuri nobile;
1.13.beneficiarii spriJinului financiar pentru programele de restructurare/reconversie sunt solicitanţii definiţi la pct. 1.12 ale căror programe de restructurare/reconversie au fost aprobate şi sumele solicitate au fost încasate.
2.Măsuri eligibile
2.1.Măsurile eligibile şi sumele forfetare aferente programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 1 la prezentele norme metodologice.
2.2.Programele de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole cuprind următoarele acţiuni eligibile:
a)reconversia soiurilor, inclusiv prin supraaltoire, realizată prin plantare pe acelaşi amplasament ori pe alt amplasament echivalent ca suprafaţă, cu soiurile de viţă-de-vie pentru struguri de vin prevăzute în anexa nr. 2 la prezentele norme metodologice;
b)reamplasarea parcelelor viticole;
c)replantarea ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare, în conformitate cu anexa nr. 6 la prezentele norme metodologice;
d)modernizarea, prin:
–proiectare, instalare/înlocuire sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ;
–modernizarea formei de conducere a viţei-de-vie prin trecerea de la cultura Joasă la cultura semiînaltă şi înaltă;
–modernizarea sistemului de susţinere prin înlocuirea sârmelor şi instalarea a 3 rânduri de sârme, dintre care minimum două duble, la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerea lăstarilor;
–instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare, eligibile la finanţare, inclusiv pentru viticultorii care au accesat programele anterioare de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole.
2.3.Programele de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole ce cuprind acţiunea prevăzută la pct.
2.2 lit. a), b) şi c) pot cuprinde şi acţiunile de instalare a unor sisteme de irigaţii prin picurare.
2.3.1.Sistemul de susţinere realizat în cadrul acţiunilor prevăzute la pct. 2.2 lit. a) - c) poate fi:
–sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor prin instalarea a trei rânduri de sârme, dintre care minimum două duble;
–sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ prin instalarea unui singur rând de sârmă, în cazul tipului de conducere cordon liber, în vederea recoltării preponderent mecanizate.
2.4.Termenul de realizare a programelor de restructurare/reconversie este de maximum:
a)trei campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor cu defrişare în cadrul planului individual, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
b)trei campanii viticole pentru programul de reamplasare a parcelelor care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
c)două campanii viticole pentru programul de reconversie a soiurilor, fără defrişare în cadrul planului, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
d)două campanii viticole pentru programul de replantare ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare, după obţinerea buletinului de analiză eliberat de Autoritatea Naţională Fitosanitară, care atestă lipsa organismelor dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantaţiilor viticole;
e)două campanii viticole pentru programul de modernizare a sistemului de susţinere prin înlocuirea/instalarea sistemului de susţinere, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
f)două campanii viticole pentru programul de modernizare a formei de conducere prin trecerea de la cultura Joasă la cultura semiînaltă şi înaltă, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
g)două campanii viticole pentru instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
h)o campanie viticolă pentru programul de modernizare a sistemului de susţinere realizat prin înlocuirea sârmelor prin instalarea a trei rânduri de sârme, din care minimum două duble la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor, care urmează campaniei în care se aprobă planul individual;
6
2.5.SpriJinul financiar pentru programele de restructurare/reconversie se acordă în sume forfetare pentru fiecare măsură eligibilă prevăzută în anexa nr. 1 la prezentele norme metodologice.
2.6.SpriJinul financiar maxim prevăzut în anexa nr. 1 la prezentele norme metodologice, acordat pentru fiecare măsură eligibilă, nu depăşeşte 75% din valoarea costurilor restructurării.
2.6.1.Solicitantul va demonstra cu documente Justificative efectuarea costurilor.
2.6.2.Pentru toate lucrările efectuate în regie proprie, costurile se stabilesc utilizând valorile prevăzute în devizele-cadru întocmite de I.C.-D.V.V. Valea Călugărească, conform anexei nr. 4 la prezentele norme metodologice.
2.7.Lucrările de execuţie din cadrul programelor de restructurare/reconversie sunt prevăzute în anexa nr. 3 la prezentele norme metodologice.
2.8.Programele prevăzute la pct. 2.2 nu se aplică pentru:
a)parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de vin care au aJuns la finalul ciclului lor natural de producţie;
b)parcelele viticole cu soiuri pentru struguri de masă;
c)parcelele viticole cu hibrizi direct producători interzişi;
d)parcelele înfiinţate/modernizate prin proiecte comunitare pentru restructurare/reconversie în ultimele 10 campanii viticole, cu excepţia măsurii prevăzute la pct. 2.2 lit. c) şi a măsurii de modernizare prin instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare prevăzute la pct. 2.2 lit. d) ultimul paragraf
e)parcelele viticole care nu sunt înscrise în Registrul Plantaţiilor Viticole, denumit în continuare R.P.V.
3.Programul de restructurare/reconversie
3.1.Acordarea spriJinului financiar pentru programele de restructurare/reconversie necesită elaborarea de către solicitanţi a unui plan individual pentru fiecare program de restructurare/reconversie prevăzut la pct. 2.2, care trebuie să îndeplinească următoarele cerinţe:
a)suprafaţa minimă a planului individual să fie de 0,50 ha;
b)suprafaţa minimă a parcelei viticole care poate beneficia de spriJin la restructurare/reconversie să fie de 0,10 ha;
c)suprafaţa minimă a parcelei viticole rezultată după restructurare/reconversie să fie de 0,10 ha;
d)soiurile de struguri pentru vin folosite la plantare să fie în conformitate cu anexa nr. 2 la prezentele norme metodologice;
e)materialul săditor folosit să fie din categoria biologică admisă de legislaţia în vigoare pentru înfiinţarea plantaţiilor viticole;
f)la realizarea programelor de restructurare/reconversie este interzisă utilizarea de materiale recuperate, precum spalieri, tutori sau sârmă;
g)suprafaţa maximă a planului individual pentru persoanele fizice neînregistrate fiscal conform legislaţiei în vigoare este de 20 ha/plan individual/persoană;
h)suprafaţa maximă a planului individual pentru persoanele fizice înregistrate fiscal conform legislaţiei fiscale în vigoare, precum şi pentru persoanele Juridice este de 200 ha/plan individual/persoană.
3.2.Toate programele de restructurare/reconversie se realizează în baza unui proiect tehnic şi a unui deviz de cheltuieli aferent. Proiectele tehnice se vizează de staţiunea de cercetare-dezvoltare pentru viticultură şi vinificaţie zonală. Proiectul tehnic trebuie să conţină elemente de fundamentare a investiţiei (identificarea solicitantului, necesitatea şi oportunitatea investiţiei, amplasamentul investiţiei, parametrii tehnici ai plantaţiilor viticole, harta cadastrală), memoriu tehnic şi Justificativ (organizarea terenului, scurtă descriere a situaţiei plantaţiei, condiţiile fizico-geografice), descriere detaliată a măsurilor abordate prin proiect.
3.3.Toate programele de restructurare/reconversie vizează exclusiv înfiinţarea şi modernizarea plantaţiilor de viţă-de-vie destinate producerii strugurilor pentru vinuri cu denumire de origine controlată, denumit în continuare D.O.C. şi a vinurilor cu indicaţie geografică, denumite în continuare I.G., din regiunile viticole, podgoriile şi centrele viticole prevăzute în legislaţia naţională în vigoare.
3.4.Devizele din cadrul proiectelor de înfiinţare a plantaţiilor vor cuprinde în totalitate lucrările ce urmează a fi realizate de solicitanţi, în concordanţă cu devizele-cadru elaborate de I.C.- D.V.V. Valea Călugărească, prevăzute în anexa nr. 4 la prezentele norme metodologice.
Capitolul IIPlanurile individuale
4.Cuprinsul planului individual
4.1.În vederea aprobării planului individual, solicitantul depune la direcţiile pentru agricultură Judeţene şi a municipiului Bucureşti, denumite în continuare D.A.J., următoarele documente:
a)memoriu Justificativ, în original, care cuprinde: localizarea administrativă (Judeţ, oraş/comună, localitate componentă/sat), identificarea persoanei fizice/Juridice, scurtă descriere a situaţiei plantaţiei viticole (suprafaţă, parcele, soiuri, numărul de butuci, producţii medii la hectar, forma de conducere, sistem de susţinere) şi prezentarea motivelor care Justifică necesitatea aplicării programelor de restructurare/reconversie;
b)copie a fişei parcelei viticole supuse programelor de restructurare/reconversie, conform R.P.V., după caz;
c)situaţie centralizatoare întocmită de solicitant cu caracteristicile parcelelor supuse programelor de restructurare/reconversie, în conformitate cu datele înscrise în R.P.V., (cultivator, CNPV, oraş/comună,
8
localitate/sat, Judeţ, bloc fizic, tarla, parcela, suprafaţa parcelei viticole, soiul, destinaţie de producţie) acolo unde este cazul;
d)copie conformă cu originalul a autorizaţiei de plantare/replantare provenită din conversie sau a autorizaţiei de replantare/replantare anticipată emisă pe numele solicitantului, după caz, valabilă la data plantării;
d1) autorizaţia de plantare provenită din conversie şi autorizaţia de replantare provenită din conversie
emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate, va fi acceptată la planurile individuale ce sunt depuse până la data de 31 decembrie 2018;
d2) începând cu 1 ianuarie 2019, autorizaţiile prevăzute la pct. d1) nu mai sunt acceptate la depunerea
planurilor individuale pentru programele de restructurare/reconversie;
e)copie a documentului de înregistrare a solicitantului în Registrul unic de identificare;
f)copii ale planşelor emise pe numele solicitantului în format A3 de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, denumită în continuare A.P.I.A., care conţin datele de identificare spaţială a fiecărui bloc fizic în care sunt cuprinse suprafeţele de teren pe care urmează să se acorde spriJin financiar prin programele de restructurare/reconversie, precum şi schiţa orientativă a poziţionării acestora în cadrul blocurilor fizice;
g)copie a planului cadastral sau schiţă cu amplasarea parcelelor iniţiale şi finale, după caz;
h)copie conformă cu originalul a documentelor care atestă dreptul de proprietate şi/sau de exploatare asupra parcelelor care fac obiectul programelor de restructurare/reconversie, în care să fie menţionate datele cadastrale, respectiv suprafaţă, număr tarla, număr parcelă, număr topografic, număr cadastral, după caz;
i)acordul scris al proprietarului suprafeţelor de teren pentru care se solicită realizarea de măsuri din cadrul programelor de restructurare/reconversie exprimat separat sau în cuprinsul documentelor care atestă dreptul de exploatare;
j)declaraţie pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte faptul că parcelele viticole supuse restructurării/ reconversiei, precum şi suprafeţele agricole pe care urmează să fie amplasate plantaţii viticole nu fac obiectul vreunui litigiu;
k)situaţie cu prezentarea măsurilor eligibile de efectuat în cadrul planului individual;
l)graficul de execuţie preconizat pentru fiecare măsură eligibilă şi pe fiecare campanie viticolă;
m)copie de pe declaraţia de defrişare a plantaţiei viticole, după caz.
n)pentru programul de reamplasare a parcelelor viticole conform pct. 2.2 lit. b) se depune un studiu comparativ al condiţiilor între vechiul amplasament şi noua locaţie, întocmit de persoane fizice/Juridice autorizate;
o)declaraţie de recoltă şi/sau declaraţie de producţie a exploataţiei viticole, după caz;
p)declaraţie pe propria răspundere a solicitantului, prin care se angaJează să execute în totalitate măsurile prevăzute în planul depus;
q)declaraţie pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că parcelele supuse programelor de restructurare/reconversie nu au fost înfiinţate/modernizate prin proiecte comunitare pentru restructurare/reconversie în ultimele 10 campanii viticole, cu excepţia măsurii prevăzute la pct. 2.2 lit.
c)precum şi a măsurii de modernizare prin instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare prevăzute la pct. 2.2 lit. d) ultimul paragraf, atunci când aceasta este accesată pentru prima dată;
r)declaraţie pe propria răspundere a solicitantului, potrivit căreia în parcelele viticole rezultate în urma programelor de restructurare/reconversie vor fi respectate cerinţele de ecocondiţionalitate;
s)certificate care să ateste lipsa datoriilor restante fiscale şi sociale emise de direcţiile generale ale finanţelor publice şi de primăriile de pe raza cărora îşi au domiciliul/sediul social persoanele fizice/Juridice, valabile la data prezentării;
ş) adeverinţă emisă de către o formă asociativă din filiera vitivinicolă legal constituită, din care să rezulte faptul că solicitantul este membru al unui/unei:
–grup de producători, constituit conform Ordonanţei Guvernului nr. 37/2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor şi organizaţiilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 338/2005/grup de producători în sectorul vitivinicol;
–societăţi cooperative agricole, constituite conform Legii nr. 1/2005 privind organizarea şi funcţionarea cooperaţiei, republicată;
–cooperative agricole, constituite conform Legii cooperaţiei agricole nr. 566/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
–organizaţii interprofesionale pentru produsele agroalimentare (O.I.P.A.), pe filiera vitivinicolă, constituită conform legislaţiei în vigoare;
–asociaţii de producători legal constituite pe filiera vitivinicolă.
t)documente eliberate de unitatea fitosanitară pe raza căreia se afla plantaţia, din care să rezulte că suprafaţa supusă programului este infestată cu unul/mai multe organisme dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantaţiilor viticole, în cazul defrişărilor obligatorii prevăzute la pct. 2.2 lit. c), conform anexei nr. 6 la prezentele norme metodologice, cu notificarea prealabilă a D.A.J.
ţ) aviz de gospodărire a apelor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, pentru solicitanţii care accesează irigarea prin picurare;
4.1.1.Conformitatea cu originalul a documentelor din cuprinsul planului individual se asigură şi se certifică sub semnătură şi stampilă de către un membru al comisiei prevăzute la pct. 4.6.
4.2.Sunt acceptate formele de exploatare a terenului menţionate la pct. 4.1 lit. h), a căror perioadă de valabilitate este de minimum 10 ani calendaristici de la finalizarea planului individual.
4.3.Pentru perioada de programare 2019 - 2023, de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, planurile individuale se depun în sesiune continuă la D.A.J. şi a municipiului Bucureşti, iar cererile de finanţare se depun în termen de 30 de zile calendaristice de la data aprobării planurilor individuale la sediile centrelor Judeţene ale A.P.I.A.
4.4 Termenul limită pentru finalizarea programelor de reconversie/restructurare aferente Programului Naţional de SpriJin în sectorul vitivinicol 2019-2023 este 31 iulie 2023.
4.5.În vederea pronunţării unei hotărâri de aprobare/respingere a planului individual se constituie prin decizie a directorului executiv al D.A.J. şi a municipiului Bucureşti o comisie.
4.6.Comisia va fi constituită la nivelul fiecărei D.A.J. şi a municipiului Bucureşti şi va avea următoarea componenţă:
a)inspectorul tehnic vitivinicol din Judeţ;
b)inspectorul teritorial al Oficiului Naţional al Viei şi Produselor Vitivinicole, denumit în continuare O.N.V.P.V.;
c)reprezentantul D.A.J. şi a municipiului Bucureşti, desemnat pentru gestionarea R.P.V.
4.6.1.O.N.V.P.V. va nominaliza persoana prevăzută la pct. 4.6 lit. b) pentru fiecare Judeţ la solicitarea scrisă a D.A.J. şi a municipiului Bucureşti şi o va comunica acestora, în vederea stabilirii componenţei comisiei de aprobare a planului individual.
4.7.Efectuarea controlului în teren al suprafeţelor ce fac obiectul restructurării/reconversiei se face de către comisia prevăzută la pct. 4.6 şi se va finaliza prin încheierea unui proces-verbal din care să rezulte că suprafeţele respective îndeplinesc cerinţele pentru restructurare/reconversie şi corespund documentelor cuprinse în planul individual.
4.7.1.În cazul condiţiilor meteo nefavorabile, care nu permit efectuarea controlului în teren prevazut la pct. 4.7., termenul de aprobare/respingere a planului individual se prelungeşte cu maximum 30 de zile lucrătoare.
4.8.În cazul în care comisia constată că documentaţia depusă privind planul individual de restructurare/reconversie este incompletă, notifică în scris solicitantului, care poate depune documentele solicitate în termen de 10 zile lucrătoare.
4.9.Nedepunerea în termen a documentaţiei solicitate conduce la respingerea planului individual.
4.10.Comisia comunică solicitanţilor, în scris, în termen de cel mult 60 de zile lucrătoare de la depunerea planurilor, hotărârea prevăzuta la pct. 4.5.
4.11.În urma verificării conformităţii planului individual şi a efectuării controlului în teren de către comisia numită prin decizie a directorului executiv al D.A.J. şi a municipiului Bucureşti se emite hotărârea de aprobare/respingere a planului individual.
4.12.Comisiile vor acorda prioritate planurilor individuale depuse de tineri fermieri cu vârsta de maximum 40 de ani la data depunerii planului.
4.13.Solicitanţii ale căror planuri individuale au fost respinse pot depune contestaţii în termen de 7 zile lucrătoare de la comunicarea respingerii planului individual la sediul D.A.J. şi a municipiului Bucureşti.
4.14.Pentru soluţionarea contestaţiilor se constituie la nivelul D.A.J. şi a municipiului Bucureşti comisii de contestaţie stabilite prin decizie a directorului executiv, formate din 3 reprezentanţi, alţii decât cei menţionaţi la pct. 4.6. Comisia de contestaţii soluţionează contestaţiile în termen de 7 zile lucrătoare de la data depunerii contestaţiei, motivând în scris hotărârea adoptată.
4.15.Situaţia centralizată a planurilor individuale depuse în vederea obţinerii aprobării de către comisia prevăzută la pct. 4.6 va fi transmisă Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale denumit în continuare
M.A.D.R. de către D.A.J. şi a municipiului Bucureşti până la data de 15 octombrie a fiecărui an.
4.16.D.A.J. şi a municipiului Bucureşti transmit în termen de 7 zile lucrătoare de la aprobare, la centrele Judeţene şi al municipiului Bucureşti ale A.P.I.A., planurile individuale cu aprobarea prevăzută la pct. 4.5, numerotate, ştampilate şi însoţite de un opis al conţinutului în vederea instrumentării ulterioare a plăţilor; o copie a acestora va fi arhivată la D.A.J. şi a municipiului Bucureşti, iar altă copie a acestora va fi transmisă în termen de 30 de zile de la aprobare, cu adresă de înaintare către O.N.V.P.V. pentru efectuarea verificării administrative în R.P.V.,
4.17.În cazul în care solicitantul nu realizează programele de restructurare/reconversie, documentaţiile depuse se restituie la solicitarea acestuia.
4.18.Activitatea comisiei prevazută la pct. 4.6 se desfăşoară în conformitate cu procedura elaborată şi aprobată de M.A.D.R.
Capitolul IIIModificarea planului individual aprobat
5.Condiţii
5.1.Modificarea planului individual aprobat, cu excepţia suprafeţei totale în hectare, se poate face din motive obiective, de cel mult două ori pe campanie viticolă, cu condiţia încadrării în termenele prevăzute la pct. 2.4. precum şi cu încadrarea în termenul de valabilitate al autorizaţiei de plantare/replantare.
5.2.Modificarea graficului de execuţie în cadrul termenelor prevăzute la pct. 2.4 precum şi înlocuirea soiurilor cu altele din anexa nr. 2 la prezentele norme nu constituie modificare a planului individual şi se efectuează cu notificarea prealabilă a A.P.I.A, precum şi cu respectarea termenului de valabilitate al autorizaţiei de plantare/replantare.
5.3.Prin derogare de la prevederile pct. 5.1 se acceptă modificarea suprafeţelor totale cuprinse în planul individual aprobat şi/sau prelungirea cu maximum o companie viticolă a planului individual, dacă intervine una dintre următoarele situaţii:
a)suprafeţele respective au fost afectate de calamităţi naturale recunoscute de autorităţile competente în cauză;
b)suprafeţele respective au făcut obiectul unor exproprieri de utilitate publică;
c)operaţiunile planificate nu pot fi realizate deoarece materialul săditor prezintă probleme sanitare certificate de un organism recunoscut.
d)necesitatea replantării în goluri, în situaţia în care procentaJul acestora depăşeşte 10% din suprafaţa fiecărei parcele viticole.
5.4.În cazul aplicării prevederilor pct. 5.1 şi 5.3, solicitantul trebuie să depună la comisia prevăzută la pct. 4.6 o cerere însoţită de un memoriu Justificativ, nu mai târziu de 30 de zile lucrătoare de la apariţia oricărei situaţii care impune modificarea planului. Modificarea proiectului tehnic se face cu avizul staţiunii de cercetare-dezvoltare pentru viticultură şi vinificaţie din zona în care s-a realizat proiectul.
5.5.Aprobarea/Respingerea modificărilor solicitate se face de către comisia prevăzută la pct. 4.6, în termen de 7 zile lucrătoare de la depunerea documentelor Justificative. Aprobarea/Respingerea se transmite la centrele Judeţene şi/sau al municipiului Bucureşti ale A.P.I.A., precum şi la O.N.V.P.V. în copie conformă cu originalul, în termen de 7 zile lucrătoare de la data emiterii acesteia.
5.6.În cazul aplicării prevederilor pct. 5.3, după obţinerea aprobării de prelungire a planului individual cu maximum o campanie viticolă, autorizaţia de plantare/replantare depusă la planul individual aprobat se prelungeşte de drept, dacă este cazul.
Capitolul IVRecepţia măsurilor eligibile
6.1.Recepţia cantitativă şi calitativă a măsurilor din cadrul programelor de restructurare/reconversie se realizează de către A.P.I.A.
6.2.Deplasarea inspectorului A.P.I.A. la solicitant în vederea recepţiei finale a măsurilor eligibile realizate în cursul unei campanii viticole din cadrul programului prevăzut în planul individual se face în cel mult 20 de zile lucrătoare de la data depunerii de către solicitant a declaraţiei de finalizare a măsurii, cu excepţia cererilor de plată în avans care se efectuează în cel mult 5 zile lucrătoare.
6.3.Recepţia măsurilor eligibile din cadrul planurilor individuale se va face atât cantitativ, cât şi calitativ pentru fiecare lucrare de execuţie din cadrul planului individual aprobat. Beneficiarul programelor de restructurare/reconversie notifică APIA cu minimum 48 de ore înainte de începerea executării fiecărei lucrări prevăzute în anexa nr. 3 la prezentele norme metodologice.
6.4.Determinarea suprafeţelor parcelelor viticole care fac obiectul programelor de restructurare/reconversie se realizează prin măsurare cu aparatul GPS respectând prevederile art. 44 din Regulamentul (UE) 2016 /1.150 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte programele naţionale de spriJin în sectorul vitivinicol.
6.5."Procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă a lucrării de execuţie:" Plantare", din cadrul programului de restructurare şi/sau reconversie, întocmit de organismul de control abilitat, va fi însoţit de rezultatul măsurătorilor cu aparatul GPS în vederea înscrierii parcelelor viticole în R.P.V.
6.6.Parcelele viticole supuse programelor de restructurare/reconversie vor fi marcate în Registrul Plantaţiilor Viticole prin înscrierea campaniei viticole în care s-a depus planul individual.
6.7.În vederea efectuării recepţiei cantitative şi calitative, executarea lucrărilor de fertilizare se probează cu rezultatul cartării agrochimice ca urmare a fertilizării, comparativ cu valorile cartării agrochimice iniţiale.
6.8.Categoria materialului biologic folosit la plantare/supraaltoire se probează prin copii conforme cu originalul ale certificatelor de valoare biologică.
6.9.Sistemul de susţinere (spalieri şi sârmă) folosit la plantare se probează prin copii ale certificatelor de conformitate/calitate a acestuia.
6.10.În cazul defrişărilor obligatorii prevăzute la pct. 2.2 lit. c), în vederea plantării, solicitanţii trebuie să depună documente eliberate de unitatea fitosanitară pe raza căreia se află plantaţia, care să ateste că suprafaţa supusă programului respectiv este liberă de organismele dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantaţiilor viticole, prevăzute în cadrul anexei nr. 6 la prezentele norme, care au determinat defrişarea obligatorie.
Capitolul VAcordarea sprijinului financiar din fonduri din partea Uniunii Europene
7.1.Pentru măsurile eligibile în cadrul programului de restructurare/reconversie se acordă un spriJin financiar în sumă forfetară, care provine din fondul european de garantare agricolă - F.E.G.A., în conformitate cu prevederile art. 46 din Regulamentul (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 17 decembrie 2013 de instituire a unei organizări comune a pieţelor produselor agricole şi de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 922/72, (CEE) nr. 234/79, (CE) nr. 1.037/2001 şi (CE) nr. 1.234/2007 ale Consiliului, cu completările ulterioare.
7.2.În vederea acordării spriJinului financiar fiecare solicitant trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a)planul individual de restructurare/reconversie să aibă aprobarea prevăzută la pct. 4.5;
b)pe perioada implementării planului, inclusiv la finalizarea acestuia să depună la centrele Judeţene
A.P.I.A. următoarele documente, după caz:
–cerere/formularul-tip privind spriJinul pentru restructurare/reconversie;
–document de identitate bancară;
–copie conformă cu originalul a certificatului de înregistrare la registrul comerţului;
–copie conformă cu originalul a statutului, pentru persoanele Juridice, şi eventuale acte adiţionale;
–copie de pe actul de identitate, pentru persoane fizice;
–după caz, împuternicire însoţită de copie a actului de identitate;
–declaraţie de finalizare a măsurii sau declaraţie de începere a acesteia, în cazul solicitării de avans;
–proces verbal de recepţie finală cantitativă şi calitativă a măsurii sau proces verbal de constatare a începerii măsurii pentru solicitarea de avans;
–documente Justificative cu privire la cheltuielile efectuate în cadrul măsurii;
–autorizaţie de gospodărire a apelor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, pentru solicitanţii care accesează irigarea prin picurare.
c)notificarea de plantare va fi însoţită de Autorizaţia de replantare, valabilă la data plantării, numai în cazul în care aceasta nu a făcut obiectul planului individual aprobat pentru solicitantul respectiv.
7.3.Nu se acordă spriJin financiar solicitanţilor în privinţa cărora s-a stabilit că au creat, în mod artificial, condiţii în vederea obţinerii de avantaJe necuvenite, conform prevederilor art. 60 din Regulamentul (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului privind finanţarea,gestionarea şi monitorizarea politicii agricole comune şi de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 352/78,(CE) nr. 165/94, (CE) nr. 2.799/98, (CE) nr. 814/2000, (CE) nr. 1.290/2005 şi (CE) nr. 485/2008 ale Consiliului, iar spriJinul plătit se recuperează.
7.4.A.P.I.A. elaborează formularele necesare pentru implementarea măsurilor, prin intermediul ghidului solicitantului.
7.5.Centrele Judeţene A.P.I.A. vor anunţa solicitantul în termen de 15 zile lucrătoare dacă cererea/cererile de aJutor însoţită/însoţite de documentele prevăzute la pct. 7.2 lit. b) a/au fost acceptată/acceptate sau, în cazul în care documentaţia este incompletă, vor anunţa solicitantul în vederea completării dosarului.
7.6.Cererile pentru acordarea spriJinului financiar pentru restructurare şi reconversie depuse la A.P.I.A. se instrumentează în ordinea numerelor de înregistrare, cu excepţia cererilor pentru acordarea spriJinului financiar în avans.
7.7.În termen de 5 zile lucrătoare de la alimentarea contului, A.P.I.A. va efectua plata către solicitanţi.
7.7.1.În termen de 30 de zile calendaristice de la încasarea spriJinului financiar de la A.P.I.A., beneficiarul are obligaţia să efectueze toate plăţile către furnizori, aferente măsurilor recepţionate.
7.7.2.Neefectuarea plăţilor prevăzute la pct 7.7.1. constituie încălcarea prevederilor pct. 2.6 şi 2.6.1 din prezentele norme şi conduce la recuperarea proportională de către A.P.I.A. a spriJinului financiar acordat.
7.7.3.În termen de 45 de zile calendaristice de la încasarea spriJinului financiar de la A.P.I.A., beneficiarul are obligaţia să depună la centrele Judeţene APIA, documentele Justificative ale plătilor efectuate, în conformitate cu prevederile art. 7.7.1.
7.8.În cazul în care diferenţa dintre suprafaţa aprobată şi suprafaţa realizată nu depăşeşte 20 %, cuantumul spriJinului se calculează pe baza suprafeţei realizate eligibile.
7.9.În cazul în care suprafaţa nerealizată este mai mare de 20%, însă de cel mult 50%, cuantumul spriJinul se diminuează cu dublul diferenţei suprafeţei nerealizate.
7.10.În cazul în care suprafaţa nerealizată depăşeşte 50% din suprafaţa aprobată, nu se acordă spriJinul.
7.11.Plata spriJinului financiar către solicitant se poate face şi în avans, în condiţiile în care:
a)se solicită în cerere, în baza planului aprobat, înainte de executarea măsurii;
b)măsura este eligibilă şi execuţia acesteia să fi început deJa, fiind consemnată în declaraţia de începere a executării măsurii şi în procesul-verbal de constatare a începerii executării măsurii;
c)solicitantul a constituit o garanţie constând într-o sumă egală cu 120% din avansul financiar solicitat pentru fiecare măsură din cadrul programului de reconversie/restructurare, conform prevederilor Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2016/ 1.150 al Comisiei.
7.12.În conformitate cu prevederile art. 19 din Regulamentul delegat (UE) nr. 907/2014 al Comisiei din 11 martie 2014 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte agenţiile de plăţi şi alte organisme, gestiunea financiară, verificarea şi închiderea conturilor, garanţiile şi utilizarea monedei euro, o garanţie poate fi constituită sub formă de:
a)depozit în numerar;
b)scrisoare de garanţie bancară.
7.12.1.Garanţia trebuie constituită pentru o perioadă egală cu perioada de desfăşurare a măsurii/măsurilor, la care se adaugă 90 de zile şi se depune odată cu declaraţia de începere a măsurii.
7.12.2.Valoarea avansurilor nu poate depăşi 80% din valoarea unei măsuri în cadrul programului de restructurare/reconversie, conform prevederilor art. 26 din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 1.150/2016 al Comisiei.
7.12.3 Diferenţa de plata se acordă după finalizarea si verificarea administrativa şi la faţa locului a măsurii pentru care a fost acordat avansul, după caz.
7.13.Pentru acordarea spriJinului în avans, cererea va fi însoţită de documentele prevăzute la pct. 7.2.
7.13.1.Beneficiarii de plăţi în avans pentru care contribuţia eligibilă din partea Uniunii Europene este mai mică de 5 milioane euro, sunt scutiţi de întocmirea notificărilor privind utilizarea avansurilor,
conform prevederilor art. 21 din Regulamentul (UE) 1.150/2016 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte programele naţionale de spriJin în sectorul vitivinicol.
7.14.A.P.I.A. va solicita M.A.D.R. alimentarea conturilor în termen de 10 zile lucrătoare de la autorizarea cererii de plată.
7.15.M.A.D.R. va alimenta conturile A.P.I.A. în termen de 15 zile lucrătoare de la solicitarea prevăzută la pct. 7.14.
7.16.În termen de 5 zile lucrătoare de la alimentarea contului, A.P.I.A. va efectua plata către solicitanţi.
7.17.În cazul acordării avansului, garanţia prevăzută la pct. 7.10 lit. c) se eliberează de către A.P.I.A., la cererea beneficiarului de avans, numai pe baza declaraţiei de finalizare a măsurii şi a procesului- verbal de recepţie finală cantitativă şi calitativă.
7.18.Plata spriJinului financiar comunitar se face în lei, la cursul de schimb publicat de Banca Centrală Europeană în ultima zi lucrătoare care precedă data de 1 august, conform Regulamentului delegat (UE) nr. 907 din 11 martie 2014 de completare a Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte agenţiile de plăţi şi alte organisme, gestiunea financiară, verificarea şi închiderea conturilor, garanţiile şi utilizarea monedei euro.
7.19.Plata fiecărei măsuri către beneficiar se face în termen de 7 luni de la data prezentării unui dosar de plată complet şi conform, având ca bază şi declaraţia de finalizare a măsurii şi procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă întocmit în urma verificărilor pe teren.
7.20.Planurile individuale ale căror măsuri din cadrul programelor de restructurare/reconversie au fost finalizate, dar pentru care fondurile alocate României s-au epuizat vor fi plătite cu prioritate în următorul exerciţiu financiar, în ordinea depunerii documentelor prevăzute la pct. 7.2 lit. b).
7.21.M.A.D.R. solicită Ministerului Finanţelor Publice deschiderea creditelor bugetare în baza situaţiei centralizatoare privind sumele necesare acordării spriJinului financiar aprobat pentru programele de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole derulate cu spriJin comunitar, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5 la prezentele norme metodologice.
7.22.După aprobarea de către Ministerul Finanţelor Publice a cererii pentru deschiderea creditelor bugetare, M.A.D.R. alimentează contul A.P.I.A., în termen de 15 zile lucrătoare, în vederea virării sumelor necesare acordării spriJinului financiar în conturile beneficiarilor.
Capitolul VIControlul programelor finanţate
8.1.Direcţia monitorizare inspecţii, verificare şi control din cadrul M.A.D.R., precum şi Laboratorul Central pentru Controlul Calităţii şi Igienei Vinului Valea Călugărească instituţii care dispun de personal calificat în domeniul vitivinicol, în calitate de organisme delegate ale A.P.I.A., verifică respectarea
tehnologiei aplicate plantaţiilor de către solicitanţii de restructurare/ reconversie în baza Acordului de delegare de competenţe pentru activitatea de verificare a modului de respectare a tehnologiei de cultivare a viţei-de-vie, ulterior recepţiilor finale ale măsurilor de spriJin, în plantaţiile viticole înfiinţate prin restructurare/reconversie, pentru o perioada de 3 ani financiari ulteriori anului financiar în care a fost efectuată plata finală.
8.2.O.N.V.P.V. efectuează verificarea administrativă a parcelelor viticole supuse programelor de restructurare/reconversie, în conformitate cu Acordul de delegare încheiat cu A.P.I.A.
8.3.După vizarea anexei nr. 1 la Normele privind gestionarea sistemului autorizaţiilor de plantare a viţei-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, de către inspectorul O.N.V.P.V., solicitantul va prezenta o copie a următoarelor documente, după caz:
–anexa nr. 2 (declaraţia de defrişare) la Normele privind gestionarea sistemului autorizaţiilor de plantare a viţei-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, vizată de persoanele responsabile.
–anexa nr. 1 la Normele privind gestionarea sistemului autorizaţiilor de plantare a viţei-de-vie pentru struguri de vin, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 364/2016, cu completările ulterioare, respectiv cererea de plantare/replantare a viţei-de-vie pentru strugurii de vin, va fi păstrată în copie de către inspectorul teritorial al O.N.V.P.V.;
–autorizaţia de replantare.
8.3.1.Centrele Judeţene ale A.P.I.A. vor transmite către O.N.V.P.V., pe email sau prin curier/poştă etc., o copie după următoarele documente, după caz:
a)procesul-verbal de măsurătoare cu G.P.S, emis de A.P.I.A.-CJ, înainte şi după defrişare;
b)procesul-verbal de măsurătoare cu G.P.S. emis de A.P.I.A.-CJ după plantare;
c)procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală a măsurii: defrişare, proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori pentru programele de reconversie a soiurilor şi reamplasarea parcelelor;
d)procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală a măsurii de reconversie prin supraaltoire;
e)procesul-verbal de măsurătoare cu G.P.S. emis de A.P.I.A.-CJ pentru supraaltorie;
f)proces-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală pentru programul de replantare din motive fitosanitare;
g)procesul-verbal de măsurătoare cu G.P.S. emis de A.P.I.A. pentru programul de replantare din motive fitosanitare;
h)procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală a măsurii de Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ pentru programul de replantare din motive fitosanitare;
i)procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală a măsurii de Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ pentru programele de reconversia soiurilor şi reamplasarea parcelelor;
J) procesul-verbal de recepţie cantitativă şi calitativă finală pentru programe de modernizare;
k)procesul-verbal de măsurătoare cu G.P.S. emis de A.P.I.A. pentru programe de modernizare
8.4.Beneficiarii măsurii de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole au obligaţia de a completa şi depune cererea unică de plată, indiferent dacă solicită sau nu plăţi directe.
8.4.1.Beneficiarii măsurii de restructurare/reconversie vor completa codul numeric al parcelei viticole, pentru toate parcelele agricole ce au codul de cultură 965 - suprafeţe viticole realizate prin programul de restructurare/reconversie.
8.5.Nerespectarea ecocondiţionalităţii de către beneficiarii de spriJin va duce la sancţionarea acestora de către reprezentanţii A.P.I.A. conform prevederilor Regulamentului de punere în aplicare (UE) nr. 809 din 17 iulie 2014 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte sistemul integrat de administrare şi control, măsurile de dezvoltare rurală şi ecocondiţionalitatea şi Regulamentului (UE) nr. 1.306/2013.
8.6.Nefinalizarea planului individual conform angaJamentelor sau în termenele prevăzute de prezentul ordin conduce la neacordarea spriJinului financiar sau recuperarea spriJinului financiar plătit.
8.7.Beneficiarii spriJinului financiar care abandonează sau defrişează plantaţiile înfiinţate prin programele de restructurare/reconversie de la pct. 2.2, cu excepţia măsurii prevăzute la pct. 2.2 lit. c), în primele 10 campanii viticole de la finalizarea planurilor individuale vor returna sumele plătite de A.P.I.A., precum şi dobânzile calculate conform legislaţiei în vigoare.
8.8.Transferul parcelelor viticole realizate prin programele de restructurare/reconversie de la pct. 2.2 în primele 10 campanii de la finalizarea planurilor individuale se realizează cu preluarea de către noul deţinător a tuturor obligaţiilor care decurg din prezentul act normativ.
Capitolul VIIDispoziţii finale
Anexele nr. 1-6 fac parte integrantă din prezentele norme
ANEXA nr. 1 la normele metodologice CAPITOLUL 1: Persoane neînregistrate fiscal
| Programul | Tip de autorizare | Măsuri eligibile | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma forfetară maximă |
>4000 plante/ha | 3500-4000 plante/ha | 3000- 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| Reconversia soiurilor | Autorizaţia de plantare provenită din conversie*/ Autorizaţia de replantare provenită din conversie*/ Autorizaţie de replantare/Autorizaţie de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 9850 | 9150 | 8450 |
| viţe altoite standard | 8850 | 8250 | 7650 |
Instalare sistem de suţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6200 | 6200 | 6200 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Autorizaţie de replantare | Defrişare, proiectare, pregătire teren,plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 10600 | 9900 | 9200 |
| viţe altoite standard | 9600 | 9000 | 8400 |
Instalare sistem de suţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6200 | 6200 | 6200 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaş altoi | 7500 | 7000 | 6500 |
| Reamplasarea parcelelor | Autorizaţia de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 9850 | 9150 | 8450 |
viţe altoite standard | 8850 | 8250 | 7650 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6200 | 6200 | 6200 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Autorizaţia de replantare | Defrişare, proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 10600 | 9900 | 9200 |
| viţe altoite standard | 9600 | 9000 | 8400 |
| Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ | X | 6200 | 6200 | 6200 |
| Programul | Tip de autorizare | Măsuri eligibile - 2 - | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma forfetară maximă |
>4000 plante/ha | 3500-4000 plante/ha | 3000- 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| | Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Replantarea ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare | Autorizaţie de replantare | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 9850 | 9150 | 8450 |
| viţe altoite standard | 8850 | 8250 | 7650 |
Instalare sistem de suţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6200 | 6200 | 6200 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Modernizare | X | Proiectare,instalare/ înlocuire sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ | X | 6500 | 6500 | 6500 |
| X | Modernizarea formei de conducere a viţei-de-vie prin trecerea de la cultura Joasă la cultura semiînaltă şi înaltă | X | 3050 | 2950 | 2850 |
| X | Modernizarea sistemului de susţinere prin înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble, la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor | X | 2550 | 2550 | 2550 |
| X | Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| * | |
autorizaţia de plantare/replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate, vor fi acceptate la planurile individuale depuse până la data de 31 decembrie 2018;
Capitolul 2Persoane înregistrate fiscal
| Programul | Tip de autorizare | Măsuri eligibile | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma forfetară maximă |
>4000 plante/ha | 3500-4000 plante/ha | 3000- 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| Reconversia soiurilor | Autorizaţia de plantare provenită din conversie*/ Autorizaţia de replantare provenită din conversie*/ Autorizaţie de replantare/ Autorizaţie de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 10200 | 9500 | 8800 |
| viţe altoite standard | 9200 | 8600 | 8000 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6645 | 6645 | 6645 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Autorizaţie de replantare | Defrişare, proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 11350 | 10650 | 9950 |
| viţe altoite standard | 10350 | 9750 | 9150 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6645 | 6645 | 6645 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| X | Supraaltoirea | ochi/butaş altoi | 7500 | 7000 | 6500 |
| Reamplasarea parcelelor | Autorizaţia de replantare anticipată | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 10200 | 9500 | 8800 |
viţe altoite standard | 9200 | 8600 | 8000 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6645 | 6645 | 6645 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Autorizaţia de replantare | Defrişare, proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 11350 | 10650 | 9950 |
| viţe altoite standard | 10350 | 9750 | 9150 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ | X | 6645 | 6645 | 6645 |
| Programul | Tip de autorizare | Măsuri eligibile - 2 - | Material săditor | Sprijin financiar/ha - Suma forfetară maximă |
>4000 plante/ha | 3500-4000 plante/ha | 3000- 3500 plante/ha |
| Până la euro/ha | Până la euro/ha | Până la euro/ha |
| | Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Replantarea ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare | Autorizaţie de replantare | Proiectare, pregătire teren, plantare şi instalare tutori - 1 - | viţe altoite certificate | 10200 | 9500 | 8800 |
| viţe altoite standard | 9200 | 8600 | 8000 |
Instalare sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ - 2 - | X | 6645 | 6645 | 6645 |
Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare - 3 - | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| Modernizare | X | Proiectare, instalare/ înlocuire sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ | X | 6500 | 6500 | 6500 |
| X | Modernizarea formei de conducere a viţei-de-vie prin trecerea de la cultura Joasă la cultura semiînaltă şi înaltă | X | 3050 | 2950 | 2850 |
| X | Modernizarea sistemului de susţinere prin înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble, la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor | X | 2550 | 2550 | 2550 |
| X | Achiziţia şi instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare | X | 4000 | 4000 | 4000 |
| * | |
autorizaţia de plantare/replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate, vor fi acceptate la planurile individuale depuse până la data de 31 decembrie 2018;
ANEXA nr. 2 LISTA soiurilor de struguri pentru vin eligibile pentru realizarea programelor de restructurare/reconversie
23
!image
| Nr. crt. | Regiunea viticolă | DENUMIERE DE 0RIGINE CONTROLATĂ(DOC) INDICAŢIE GEOGRAFICĂ (IG) | Soiuri albe | Soiuri roşii | Soiuri aromate |
| 1. | Podişul Transilvaniei | IG Dealurile Transilvaniei | Pinot Gris, Sauvignon, Chardonnay, Neuburger, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Fetească Regală, Fetească Albă, Iordană,Astra, Blasius, Selena, Furmint. | Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Fetească Neagră, Merlot, Syrah | Muscat Ottonel, Traminer roz, Traminer aromat |
| DOC Târnave | Chardonnay, Pinot Gris, Sauvignon, Neuburger, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Fetească Regală, Fetească Albă, Furmint, Kerner, Radames, Selena, Blasius, Iordană. | Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Fetească Neagră, Syrah, Merlot, Zweigelt | Traminer aromat, Muscat Ottonel |
| DOC Lechinţa | Pinot Gris, Sauvignon, Neuburger, Riesling Italian, Fetească Regală, Fetească Albă, Chardonnay. | Cabernet Sauvignon, Fetească neagră, Merlot, Pinot noir | Traminer roz, Muscat Ottonel |
| DOC Aiud | Pinot Gris, Sauvignon, Chardonnay, Neuburger, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Fetească Regală, Fetească Albă, Furmint, Iordană. | Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Fetească neagră, Syrah, Merlot | Traminer roz Muscat Ottonel |
| DOC Sebeş-Apold | Pinot Gris, Sauvignon, Chardonnay, Neuburger, Riesling de Rhin, Riesling Italian, Fetească Regală, Fetească Albă, Furmint, Iordană | Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Fetească neagră, Merlot, Syrah | Traminer roz, Muscat Ottonel |
| DOC Alba Iulia | Pinot Gris, Sauvignon, Neuburger, Riesling Italian, Fetească Regală, Fetească Albă, Furmint. | - | Traminer roz, Muscat Ottonel |
| | IG Dealurile Moldovei | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Zghihară de Huşi, Aligote, Frâncuşă, Grasă de Cotnari, Băbească gri, Crâmpoşie selecţionată, | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră, Arcaş, Burgund mare, | Tămâioasă românească, Traminer roz, Traminer aromat, Şarba, Muscat |
| 2. | Dealurile Moldovei | | Crâmpoşie, Rkaţitelli, Golia, Ozana, Raluca, Unirea, Donaris, Plăvaie, Furmint. | Balada, Portugais bleu, Codană, Cadarcă | Ottonel, Busuioacă de Bohotin, Aromat de Iaşi, Negru aromat |
| IG Dealurile Vrancei | Aligote, Băbească Gri, Chardonnay, Crâmpoşie, Crâmpoşie selecţionată, Fetească albă, Fetească regală, Frâncuşa, Pinot Gris, Riesling de Rhin, Riesling Italian, Sauvignon, Unirea, Galbenă de Odobesti, Mioriţa, Plăvaie, Furmint, Mustoasă de Măderat. | Fetească neagră, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Babească Neagră, Burgund, Codană, Portugais bleu, Cadarcă | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Şarba, Busuioacă de Bohotin,Negru Aromat, Traminer roz, Traminer aromat, Aromat de Iaşi |
| DOC Cotnari | Grasă de Cotnari, Frâncuşă, Fetească albă, Chardonnay, Sauvignon, Pinot gris. | Fetească neagră | Tămâioasă românească, Busuioacă de Bohotin, Traminer roz |
| DOC Bohotin | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Chardonnay, Aligote | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră | Muscat Ottonel, Busuioacă de Bohotin |
| DOC Iana | Aligote, Fetească regală, Riesling italian, Fetească albă, Sauvignon. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră | Busuioacă de Bohotin Muscat Ottonel |
| DOC Iaşi | Sauvignon, Pinot gris, Chardonnay, Riesling italian, Fetească albă, Fetească regală, Aligote, Riesling de Rhin, Golia. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră, Arcaş | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Şarba, Busuioacă de Bohotin. Traminer roz |
| DOC Huşi | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Chardonnay, Zghihară de Huşi, Aligote Băbească Gri, Crâmpoşie selecţionată, Donaris, Frâncuşa, | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră, Portugais bleu Codană, Syrah, Zweigelt, | Muscat Ottonel, Negru Aromat, Tămâioasă românească, Aromat de Iaşi, |
24
| | | Plăvaie, Grasă de Cotnari, Riesling de Rhin, Muscadelle, Semillon. | Sangiovese, Nebbiolo, Barbera | Traminer roz, Şarba, Busuioacă de Bohotin |
| DOC Nicoreşti | Sauvignon, Fetească regală, Fetească albă, Riesling Italian. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Fetească neagră, Băbească neagră | Muscat Ottonel |
| DOC Dealu Bujorului | Fetească albă, Sauvignon, Muscat Ottonel, Riesling italian, Fetească regală, Aligote, Băbească gri. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Fetească neagră, Burgund mare, Băbească neagră | |
| DOC Panciu | Aligote, Băbească gri, Chardonnay, Crâmpoşie, Crâmpoşie selecţionată, Fetească albă, Fetească regală, Frâncuşă, Mustoasă de Măderat, Pinot gris, Riesling de Rhin, Riesling Italian, Sauvignon, Galbenă de Odobeşti, Plăvaie, Furmint. | Fetească neagră, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Băbească neagră, Burgund mare, Codană, Cadarcă, Portugais Bleu | Şarba, Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Traminer aromat, !image Traminer roz, Negru Aromat |
| DOC Odobeşti | Aligote, Fetească albă, Fetească regală, Galbenă de Odobeşti, Pinot Gris, Riesling italian, Riesling de Rhin, Sauvignon, Plăvaie, Chardonnay, Furmint, Băbeasca Gri, Crâmpoşie selecţionată, Crâmpoşie, Donaris, Mustoasă de Măderat, Frâncuşă, Grasă de Cotnari, Muscadelle, Semillon. | Fetească neagră, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Băbească Neagră, Codană, Syrah, Zweigelt, Sangiovese,Nebbiolo, Barbera | Şarba, Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Traminer roz, Traminer aromat |
| DOC Coteşti | Muscat Ottonel, Aligote, Băbească gri, Chardonnay, Crâmpoşie selecţionată, Fetească albă, Fetească regală, Frâncuşă, Mustoasă de Măderat, Pinot gris, Riesling de Rhin, Riesling italian, Sauvignon, Galbenă de Odobeşti, Plăvaie, Furmint. | Fetească neagră, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Băbească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah | Şarba, Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Busuioacă de Bohotin, Negru Aromat, Traminer aromat, Traminer roz |
| | | Chardonnay, Pinot gris, Pinot blanc, Riesling de Rhin, Riesling italian, Sauvignon, Fetească albă, Fetească regală, | Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Pinot noir, Fetească neagră, Merlot, | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, |
25
| 3. | Dealurile Munteniei şi Olteniei | IG Dealurile Munteniei | Viognier, Aligote, Traminer roz, Grasă de Cotnari, Crâmpoşie selectionată, Trebbiano, Glera. | Burgund mare, Syrah, Novac, Negru de Drăgăşani, Sangiovese, Grenache, Mourvedre, Petit verdot, Nebbiolo, Barbera, Băbească neagră, Portugais bleu, Zweigelt | Busuioacă de Bohotin |
| IG Dealurile Olteniei | Chardonnay, Fetească albă, Fetească regală, Pinot gris, Riesling italian, Riesling de Rhin, Sauvignon, Crâmpoşie selecţionată, Ugni Blanc, Braghină, Gordan, Viognier. | Cabernet Sauvignon, Fetească neagră, Merlot, Negru de Drăgăşani, Novac, Negru vârtos, Pinot noir, Syrah, Burgund Mare, Băbească Neagră, Dornfelder, Sangiovese, Zinfandel, Marcelan, Touriga Nacional, Touriga Franca, Cabernet Franc | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Tămâioasă roză, |
| DOC Dealu Mare | Chardonnay, Muscat Ottonel, Viognier, Pinot gris, Pinot blanc, Riesling de Rhin, Riesling italian, Sauvignon, Fetească albă, Fetească regală, Aligote, Grasă de Cotnari, Trebbiano, Moscato Bianco. | Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Pinot noir, Fetească neagră, Merlot, Burgund mare, Syrah, Novac, Negru de Drăgăşani, Sangiovese, Grenache, Mourvedre, Petit verdot, Nebbiolo, Barbera, Băbească neagră, | Tămâioasă românească Busuioacă de Bohotin, Negru aromat, Crâmpoşie selecţionată, Traminer roz |
| DOC Pietroasa | Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Sauvignon, Chardonnay, Pinot gris, Grasă de Cotnari. | Burgund mare, Fetească neagră, Băbească neagră, Pinot noir, Merlot, Cabernet Sauvignon, | Tămâioasă românească, Busuioacă de Bohotin |
| DOC Drăgăşani | Crâmpoşie selecţionată, Chardonnay, Fetească Regală, Riesling Italian, Sauvignon, Pinot gris. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Syrah, Fetească Neagră, Novac, Negru de Drăgăşani, Burgund mare | Tămâioasă Românească, Muscat Ottonel |
26
| | DOC Sâmbureşti | Chardonnay, Fetească Albă, Fetească Regală, Riesling italian, Sauvignon, Pinot gris. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Fetească Neagră, Novac, Negru de Drăgăşani | - |
| DOC Ştefăneşti | Chardonnay, Fetească albă, Fetească regală, Riesling italian, Sauvignon, Pinot gris. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească |
| DOC Mehedinţi | Sauvignon, Pinot Gris, Chardonnay, Fetească Regală, Fetească Alba, Riesling Italian, Viognier. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Fetească Neagră, Marcelan, Syrah, Novac, Negru de Drăgăşani | Muscat Ottonel, Tămâioasă Românească |
| DOC Segarcea | Sauvignon, Pinot Gris, Chardonnay, Fetească Albă, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Viognier. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Fetească Neagră, Marcelan, Syrah, Negru de Drăgăşani | Tămâioasă Românească, Tămâioasă Roză |
| DOC Banu Mărăcine | Sauvignon, Pinot Gris, Chardonnay, Cabernet Franc, Fetească Regală, Fetească Albă, Riesling Italian. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Fetească Neagră, Syrah, Novac, Negru de Drăgăşani | Tămâioasă Românească, Muscat Ottonel |
| 4. | Banat | IG Viile Timişului | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Viognier, Mustoasă de Măderat. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah, Negru de Drăgăşani, Novac, Sangiovesse, Portugais bleu, Alicante Bouschet, Negru de Drăgăşani, | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Traminer roz |
| IG Viile Caraşului | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, MaJarcă. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah, Alicante Bouschet | Muscat Ottonel, Traminer roz |
27
| | DOC Recaş | Sauvignon, Pinot gris, Fetească albă, Fetească regală, Mustoasă de Măderat, Riesling italian, Riesling de Rhin, Viognier, Chardonnay, Traminer roz. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Negru de Drăgăşani, Cadarcă, Syrah, Novac, Alicante Bouschet | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească |
| DOC Banat | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, MaJarcă, Chardonnay. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah, Novac, Negru de Drăgăşani | Muscat Ottonel |
| 5. | Crişana şi Maramureş | IG Dealurile Zarandului | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Mustoasă de Măderat, Furmint, Furmint de Miniş. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah, Novac, Portugais bleu, Sangiovese | Muscat Ottonel, Traminer roz |
| IG Dealurile Crişanei | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Iordană, Mustoasă de Măderat, Furmint, Furmint de Miniş. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Syrah | Traminer roz |
| IG Dealurile Sătmarului | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Mustoasă de Măderat, Furmint, Iordană. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Cadarcă, Syrah | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Traminer roz |
| DOC Miniş | Sauvignon, Pinot gris, Furmint, Fetească regală, Riesling italian, Riesling de Rhin, Mustoasă de Măderat, Chardonnay. | Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Cadarcă, Burgund mare, Syrah, Novac | Muscat Ottonel, Tămâioasă românească, Traminer roz, |
| DOC Crişana | Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Chardonnay, Mustoasă de Măderat. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Syrah | Muscat Ottonel, Traminer roz |
28
| 6. | Colinele Dobrogei | IG Colinele Dobrogei | Chardonnay, Pinot Gris, Sauvignon, Riesling italian, Riesling de Rhin, Fetească Regală, Fetească Albă, Crâmpoşie, Columna, Aligote, Iordană, Rkaţiteli, Saint Emilion, Viognier, Semillon. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Fetească Neagră, Syrah, Burgund mare, Băbească Neagră, Novac, Mamaia, Cristina, Alicante Bouschet, Negru de Drăgăşani, Malbec, Mouvedre, Petit Verdot, Sangiovese | Muscat Ottonel, Tămâioasă Românească, Traminer aromat, Traminer roz, Aromat de Iaşi |
| DOC Babadag | Chardonnay, Sauvignon, Pinot gris, Fetească albă, Columna, Fetească regală, Riesling italian, Aligote. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră | Muscat Ottonel |
| DOC Sarica Niculiţel | Fetească albă, Sauvignon, Aligote, Riesling italian, Riesling de Rhin, Fetească regală, Chardonnay, Rkatiteli, Pinot gris. | Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Pinot noir, Fetească neagră, Burgund mare, Băbească neagră, Syrah | Muscat Ottonel |
| DOC Murfatlar | Chardonnay, Pinot gris, Sauvignon, Riesling de Rhin, Riesling Italian, Fetească regală, Fetească albă, Crâmpoşie, Columna. | Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Fetească neagră, Syrah, Burgund mare | Muscat Ottonel, Tămaioasă românească |
| DOC Adamclisi | Chardonnay, Sauvignon. | Fetească Neagră, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah | !image - |
| 7. | Terasele Dunării | IG Terasele Dunării | Crâmpoşie selecţionată, Fetească regală, Fetească albă, Riesling italian, Riesling de Rhin, Pinot gris, Pinot blanc, Sauvignon, Chardonnay, Băbească gri, Aligote. | Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Malbec, Negru de Drăgaşani, Pinot noir, Fetească neagră, Băbească neagră, Sangiovese, Syrah, Dornfelder, Rebo. | Tămâioasă românească, Muscat Ottonel, Traminer roz |
| DOC Insurăţei | Chardonnay, Pinot Gris, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Fetească Regală, Fetească albă, Aligote, Băbească gri. | Cabernet Sauvignon, Fetească Neagră, Syrah, Băbească neagră | |
29
| | DOC Oltina | Fetească albă, Chardonnay, Sauvignon, Pinot gris, Fetească regală, Riesling italian, Crâmpoşie. | Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Merlot, Fetească neagră, Syrah, Burgund mare | Muscat Ottonel |
30
!image
LISTA lucrărilor de execuţie din cadrul programelor de restructurare/reconversie
31
ANEXA nr. 3 la normele metodologice
| Nr. crt. | Lucrările de execuţie | Reconversia soiurilor | Reamplasarea parcelelor | Replantarea ca urmare a defrişării obligatorii a plantaţiilor viticole din motive sanitare sau fitosanitare | Modernizarea |
| Autorizaţia de plantare provenită din conversie*/ Autorizaţia de replantare provenită din conversie*/ Autorizaţia de replantare/ Autorizaţie de replantare anticipată | Autorizaţia de replantare/ (în urma defrişării în cadrul planului individual) | Autorizaţie de replantare anticipată | Autorizaţia de replantare (în urma defrişării în cadrul planului individual) | Autorizaţia de replantare | Modernizarea formei de conducere a viţei- de-vie prin trecerea de la cultură Joasă la cultura semiînaltă şi înaltă, în vederea optimizării lucrărilor mecanizate | Instalarea şi/sau înlocuirea sistemului de susţinere | Modernizarea sistemului de susţinere prin înlocuirea sârmelor prin instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble, la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor | Achiziţia şi instalare a de sisteme de irigaţii prin picurare |
| 0 | 1 | 2 | 3 | | 4 | |
| 1. | Proiectare | X | X | X | X | X | X | X | X | |
| 2. | Defrişare | - | X | - | X | - | - | - | - | |
| 3. | Cartare agrochimică a solului, iniţială | X | X | X | X | X | X | - | - | |
| 4. | Fertilizare cu îngrăşăminte de bază | X | X | X | X | X | X | - | - | |
| 5. | Cartare agrochimică a solului, finală | X | X | X | X | X | X | - | - | |
| 6. | Pregătire teren | X | X | X | X | X | - | - | - | |
| 7. | Plantare | X | X | X | X | X | - | - | - | |
| 8. | Material săditor | Certificat | X | X | X | X | X | - | - | - | |
| Standard | X | X | X | X | X | - | - | - | |
32
| 9. | Lucrări de întreţinere a plantelor | X | X | X | X | X | X | - | - | |
|---|
| 10. | Sistem de susţinere pentru conducere şi palisaJ | X | X | X | X | X | X | X | - | |
| 11. | Instalare tutori | X | X | X | X | X | X | - | - | |
| 12. | Demontarea sârmelor existente la sistemul pentru conducere şi palisaJ | - | - | - | - | - | - | X | X | |
| 13 | Demontarea stâlpilor existenţi la sistemul pentru conducere şi palisaJ | - | - | - | - | - | - | X | - | |
| 14. | Instalarea a 3 rânduri de sârme, din care minimum două duble, la sistemul pentru conducere şi palisaJ în vederea susţinerii butucilor şi conducerii lăstarilor | X | X | X | X | X | - | - | X | |
| 15 | Instalarea unui rând de sârmă în cazul sistemului de susţinere, conducere cordon liber | X | X | X | X | X | - | - | - | |
| 16 | Instalarea de sisteme de irigaţii prin picurare | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| 17 | Supraaltoirea | X | X | - | - | - | - | - | - | - |
| * | |
autorizaţia de plantare/replantare provenită din conversie, emisă în baza unor drepturi individuale de replantare transferate/cumpărate, vor fi acceptate la planurile individuale depuse până la data de 31 decembrie 2018;
!image
Capitolul 1Anexa nr. 4A
Devize cadru
Anexa nr. 4 la normele metodologice
Devize de Lucrări - persoane fizice
!image
IC-DVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei-de-vie"
Centralizator - cheltuieli efectuate pentru înfiinţarea unui hectar plantaţie viţă-de-vie
CENTRALIZATOR
33
CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINŢAREA UNUI HECTAR PLANTAŢIE VIŢĂ DE VIE
| Nr. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrari mecanice (lei) | RotunJiri (lei) | VALOARE (lei) |
|---|
| 1 | Defrisare plantatie | 30.00 | 4,753.58 | 487.83 | 0.592 | 5,272.0000 |
| 2 | Pregatire teren | 3,200.00 | 655.70 | 2,662.00 | 0.304 | 6,518.0000 |
| 3 | Plantare si instalare tutori | 46,046.66 | 17,583.98 | 529.09 | 0.274 | 64,160.0000 |
| TOTAL PREGATIRE TEREN, PLANTARE | 49,276.66 | 22,993.26 | 3,678.91 | 1.17 | 75,950.0000 |
| 4 | Instalat sistem sustinere (spalieri beton) | 34,782.71 | 9,368.95 | 436.43 | -0.088 | 44,588.000 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUSTINERE | 34,782.71 | 9,368.95 | 436.43 | -0.088 | 44,588.000 |
| 5 | Intretinere plantatie anul I | 1,764.19 | 12,860.31 | 1,536.86 | 0.636 | 16,162.000 |
| 6 | Intretinere plantatie anul II | 2,918.79 | 12,310.12 | 1,044.54 | 0.554 | 16,274.000 |
| 7 | Intretinere plantatie anul III | 2,322.91 | 10,227.96 | 1,062.07 | 0.064 | 13,613.000 |
| TOTAL INTRETINERE AN I, II ŞI III | 7,005.89 | 35,398.39 | 3,643.47 | 1.254 | 46,049.000 |
| TOTAL GENERAL | 91,065.26 | 67,760.60 | 7,758.80 | | 166,587.000 |
34
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ DEFRIŞARE PLANTAŢIE (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Descurcat coardele de pe sarma | mii but. | 3.333 | 9.52 | 1047.62 | | | | | | | 1047.62 |
| 2 | Taierea coardelor | mii. but. | 3.333 | 8.33 | 916.67 | | | | | | | 916.67 |
| 3 | Scos coarde de viţă rezultate în urma tăierii la alee | ha | 1.00 | 3.70 | 407.41 | | | | | | | 407.41 |
| 4 | Stransul sârmei de pe spalieri | mii ml | 15.00 | 3.75 | 412.50 | | | | | mănuşi | 30.00 | 442.50 |
| 5 | Scos butuci şi adunat în grămezi | mii but | 3.33 | 5.53 | 611.11 | | | | | | | 611.11 |
| 6 | Defrişat arbuşti de porumbar, păducel, măceş, mur | ha | 0.05 | 0.94 | 103.77 | | | | | | | 103.77 |
| 7 | Scos stâlpii de spalier | ha | 1.00 | 6.67 | 733.33 | | | | | | | 733.33 |
| 8 | Încărcat şi descarcat sârma, buturugi, etc. | to/ha | 3.00 | 1.67 | 183.33 | | | | | | | 183.33 |
| 9 | Încărcat şi descărcat stâlpi din beton în remorcă | to | 30.71 | 3.07 | 337.84 | | | | | | | 337.84 |
| 10 | Transport bulamaci, sârmă şi buturugi de viţă de vie | to | 44.55 | | | 1.59 | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | | 487.83 |
| TOTAL | 43.19 | 4753.58 | 1.59 | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | 30.00 | 5271.41 |
| RotunJiri | | | | | | | | | 0.59 |
| TOTAL | | 4753.58 | | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | 30.00 | 5272.00 |
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Scarificat | ha | 2.00 | | | 0.83 | 81.80 | 980.00 | 1061.80 | | | 1061.80 |
| 2 | Deservit scarificator | ZO/ha | 2.00 | 2.00 | 220.00 | | | | | | | 220.00 |
| 3 | Strângerea resturilor vegetale după scarificare | ha | 1.00 | 1.85 | 203.70 | | | | | | | 203.70 |
| 4 | Încărcat în remorcă gunoi de graJd cu TIH * | to | 40.00 | | | 0.23 | 24.72 | 33.60 | 58.32 | gunoi de graJd | 2000.00 | 2058.32 |
| 5 | Administrat gunoi de graJd în vie cu alimentare mecanică şi norma de 40 t / ha * | ha | 1.00 | | | 1.00 | 105.32 | 140.00 | 245.32 | | | 245.32 |
| 6 | Desfundat mecanic | ha | 0.95 | | | 0.95 | 100.05 | 1030.75 | 1130.80 | | | 1130.80 |
| 7 | Desfundat manual | mii mp | 0.05 | 2.00 | 220 | | | | | | | 220.00 |
| 8 | Nivelat de bază prin 2 treceri | ha | 2.00 | | | 0.54 | 53.06 | 168.00 | 221.06 | | | 221.06 |
| 9 | Încărcat ,descărcat îngr. complexe | to | 1.60 | 0.09 | 9.79 | | | | | îngraş. chimice | 3200.00 | 3209.79 |
| 10 | Alimentat maşina de împrăştiat îngrăşăminte chimice granulate | ha | 1.00 | 0.06 | 2.20 | | | | | | | 2.20 |
| 11 | Împrăştiat îngrăşăminte chimice granulate | ha | 1.00 | | | 0.05 | 4.55 | 28.00 | 32.55 | | | 32.55 |
| 12 | Arătură de încorporare a îngrăşămintelor chimice | ha | 1.00 | | | 0.18 | 16.25 | 34.30 | 50.55 | | | 50.55 |
| 13 | Discuit, grapat şi nivelat | ha | 3.00 | | | 0.32 | 28.74 | 136.50 | 165.24 | | | 165.24 |
| TOTAL | 6.00 | 655.70 | 2.87 | 284.45 | 2377.55 | 2662.00 | | 3200.00 | 6517,1 |
| RotunJiri | | | | | | | | | 0,3 |
| TOTAL | | 655.70 | | 284.45 | 2377.55 | 2662.00 | | 3200.00 | 6518.00 |
35
* - facultativ - valorile de la poziţiile 4 şi 5 nu sunt incluse în valoarea totală
36
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ
PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ŞI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Parcelarea şi trasarea de drumuri* | ha | 1.00 | 0.50 | 5.50 | | | | | | | 5.50 |
| 2 | Pichetat teren pentru plantat | ha | 1.00 | 6.67 | 733.33 | | | | | Picheţi | 6562.50 | 7295.83 |
| 2" | Confecţionat şi ascuţit picheţi | mii buc. | 4.38 | 6.53 | 320.83 | | | | | | | 320.83 |
| 3 | Încărcat ,transportat şi descărcat tutori | to | 0.437 | 0.17 | 19.25 | | | | | Tutori | 13125.00 | 13144.25 |
| 4 | Făcut gropi pentru plantare manuală (100% din suprafaţă) | mii buc. | 4.167 | 16.67 | 1833 | | | | | | | 1833.33 |
| 4"" | Făcut gropi pentru plantare manuală (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.208 | 0.83 | 92 | | | | | | | 91.67 |
| 5 | Scos viţe de la stratificare | mii buc. | 4.3749997 | 1.44 | 160.42 | | | | | Viţe | 26162.50 | 26322.91 |
| 6 | Fasonat, verificat calit.viţei | mii buc. | 4.3749997 | 1.75 | 192.50 | | | | | | | 192.50 |
| 7 | Mocirlirea viţelor înainte de plantare | mii buc. | 4.167 | 0.15 | 16.98 | | | | | | | 16.98 |
| 8 | Transport viţe pe rând | mii buc | 4.167 | 0.42 | 22.92 | | | | | | | 22.92 |
| 9 | Plantat viţa de vie manual - lucrare completă | mii buc. | 4.167 | 10.67 | 3526 | | | | | | | 3525.64 |
| 9"" | Plantat viţa de vie manual (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.208 | 0.53 | 176 | | | | | | | 176.28 |
| 9""" | Plantat mecanic viţă de vie (95% din suprafata) | mii buc. | 3.959 | | 3910 | | | | | | | 3910.00 |
| 10 | Transport apă | to | 41.67 | | | 1.49 | 135.42 | 320.83 | 456.25 | Apa | 166.67 | 622.92 |
| 10"" | Transport apă pentru 5% viţe | to | 2.08 | | | 0.07 | 6.77 | 16.04 | 22.81 | | | 22.81 |
| 11 | Udat viţe | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 11"" | Udat viţe 5% | ha | 0.05 | 0.20 | 22.00 | | | | | | | 22.00 |
| 12" | Confecţionat tutori | mii buc. | 4.38 | 7.31 | 802.08 | | | | | | | 802.08 |
| 12 | Încărcat şi descărcat tutori din lemn | to | 4.375 | 1.75 | 192.50 | | | | | | | 192.50 |
| 13 | Repartizat tutori | mii buc. | 4.167 | 3.46 | 381.97 | | | | | | | 381.97 |
|---|
DEVIZ PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ŞI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha) -continuare- |
| 14 | Bătut tutori | mii buc. | 4.167 | 8.33 | 916.74 | | | | | | | 916.74 |
| 15 | Arat mecanic după plantat | ha | 1.00 | | | 0.20 | 19.63 | 53.20 | 72.83 | | | 72.83 |
| 16 | Palisat lăstari | mii buc. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | Aţă de legat | 30.00 | 602.92 |
| 17 | Sapă mare după plantat | ha | 1.00 | 14.28 | 1571.43 | | | | | | | 1571.43 |
| 18 | Paza plantaţie | zo | 60 | 60 | 6600 | | | | | | | 6600.00 |
| 19 | Muşuroit viţă de vie toamna | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.55 | | | | | | | 398.55 |
| RotunJiri | | | 0.27 |
| TOTAL plantare manuală (poz. 1,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19) | | | | 17583.98 | 1.76 | 155.05 | 374.03 | 529.09 | | 46046.66 | 64160.00 |
| Plantare mecanizată | 3910.00 | 551.90 | 4461.90 |
| Lucrări manuale executate în cadrul plantării mecanizate (poz. 3,4OO,5,6,7,8,9OO,9OOO,10,11OO,13,14,15,16,17,18,19) | | | 15223.20 | 551.90 | 46046.66 | 61821.76 |
| RotunJiri | | | | | | | | 0.24 |
| TOTAL plantare mecanizată | 15223.20 | | | | 551.90 | | 46046.66 | 61822.00 |
*- facultativ
,- se va reface calculul pentru situaţia în care se optează pentru plantare mecanizată
,- se vor actualiza devizele funcţie de costurile practicate de diferitele firme specializate
*- se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze picheţii şi tutorii din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
37
*- neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a viţelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,20 Euro centi/viţă, urmând a se modifica în funcţie de tarifele percepute de firmele specializate
38
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ INSTALARE SISTEM SUSŢINERE, CONDUCERE ŞI PALISAJ (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1 | Pichetat teren | ha | 1.00 | 0.67 | 73.33 | | | | | | | 73.33 |
| 2 | Încărcat şi descărcat spalieri din beton fruntaşi şi miJlocaşi | to | 34.90 | 3.49 | 767.73 | | | | | Stâlpi fruntaşi beton | 3060.00 | 3827.73 |
| 3 | Transport spalieri şi diverse | to | 40 | | | 1.42 | 129.54 | 306.89 | 436.43 | Stâlpi mijlocaşi beton | 20408.50 | 20844.93 |
| 4 | Repartizarea spalierilor la locul plantării | buc | 918 | 9.18 | 1010.17 | | | | | Ancore | 2040.00 | 3050.17 |
| 5 | Săpat gropi spalieri fruntaşi | buc | 200 | 8.00 | 880 | | | | | Sarma 0 2.5 mm | 967.31 | 1847.31 |
| 6 | Săpat gropi pentru ancore | buc | 200 | 8.00 | 880 | | | | | Sârmă 0 2.2 mm | 2994.90 | 3874.90 |
| 7 | Fixat spalieri fruntasi în gropi | buc | 100 | 1.43 | 157.14 | | | | | Sârmă 0 1.8 mm | 2512.50 | 157.14 |
| 8 | Sapat gropi spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 13.34 | 1467.28 | | | | | 1467.28 |
| 9 | Fixat spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 8.80 | 1956.37 | | | | | Bride culisante | 4802.00 | 6758.37 |
| 9" | Fixarea pietrelor de ancorare în gropi, inclusiv confecţionarea ancorei | buc | 100 | 0.01 | 115.79 | | | | | *Sârmă 0 2.5 mm pentru ancore şi bride | 750.00 | 115.79 |
| 10 | Ancorat spalieri fruntaşi | buc | 100 | 2.00 | 220.00 | | | | | Gripple | 510.00 | 730.00 |
| 11 | Încărcat şi descarcat sârmă | to | 1.58 | 0.16 | 34.87 | | | | | | | 34.87 |
| 12 | Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor | mii semne | 2.40 | 1.13 | 125.77 | | | | | | | 125.77 |
| 13 | Făcut bride pentru prinderea sârmelor pe stâlpi şi montarea lor | mii buc | 2.40 | 3.43 | 377.30 | | | | | | | 377.30 |
| 14 | Instalat şi întins sârmă | mii ml | 25 | 8.38 | 921.25 | | | | | | | 921.25 |
| 15 | Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | mii buc | 4.167 | 3.46 | 381.94 | | | | | | | 381.94 |
| TOTAL | | | 71.47 | 9368.95 | 1.42 | 129.54 | 306.89 | 436.43 | | 34782.71 | 44588.09 |
| RotunJiri | | -0.09 |
| TOTAL spalieri beton | | | | 9368.95 | | 129.54 | 306.89 | 436.43 | | 34782.71 | 44588.00 |
–se modifică calculul în funcţie de tipul materialelor folosite - şpalieri, sârmă
-se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze bridele şi ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ INSTALARE MECANIZATĂ A SISTEMULUI DE SUSŢINERE, CONDUCERE ŞI PALISAJ (1 ha)
a)Spalier metalic
| Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE ŞI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Incărcat şi descărcat spalieri din beton fruntaşi şi miJlocaşi; Transport spalieri şi diverse; Repartizarea spalierilor la locul plantării ; Fixat fruntaşi şi miJlocaşi; Ancorat spalieri fruntaşi; Încărcat şi descărcat sârmă; Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor; Fixat bridele pe stâlpi; Instalat şi intins sârme; Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | ha | 1.00 | 4706.60 | | | |
| 2 | Stâlpi fruntaşi metalici | 2040.00 | 2040.00 |
| 3 | Stâlpi miJlocaşi metalici | 16326.80 | 16326.80 |
| 4 | Motorină | 306.89 | 306.89 |
| 5 | Ancore | 1530.00 | 1530.00 |
| 6 | Sârmă 0 2.5 mm | 967.31 | 967.31 |
| 7 | Sârmă 0 2.2 mm | 2994.90 | 2994.90 |
| 8 | Sârmă 0 1.8 mm * | | |
| 9 | Sârmă 0 2.5 mm pentru ancore | 750.00 | 750.00 |
| 10 | Gripple | 510.00 | 510.00 |
| | | | 4706.60 | | | 4706.60 |
| TOTAL spalieri metalici | | | 4706.60 | | 24675.90 | 29382.50 |
| Alte cheltuieli (cheltuieli cu aprovizionarea) | | | | | 2467.59 | 2467.59 |
| RotunJiri | | | | | | 0.51 |
| TOTAL spalieri metalici | | | | | | 31850.60 |
*-se modifică calculul în funcţie de tipul materialelor folosite - spalieri, sârmă
*- se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze bridele şi ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
39
*-neexistând norme pentru executarea instalării mecanizate a spalierilor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 1 Euro/spalier+ancoră, urmând a se modifica în funcţie de tarifele percepute de firmele specializate
40
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ANUL I (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Rupt scoarţa muşuroiului şi refacerea lui | mii but. | 8.334 | 10.42 | 1145.92 | | | | | | | 1145.92 |
| 2 | Desfăcut muşuroi | l | 4.167 | 0.77 | 84.62 | | | | | | | 84.62 |
| 3 | Copcit via | mii but. | 8.334 | 16.67 | 1833.48 | | | | | | | 1833.48 |
| 4 | Prăsit manual | ha | 6 | 34.26 | 3771.43 | | | | | | | 3771.43 |
| 5 | Udat viţe | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 6 | Transport apă şi diverse materiale | to | 46.47 | | | 1.66 | 151.03 | 357.82 | 508.85 | Apa | 185.88 | 694.73 |
| 7 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 4.8 | 0.48 | 52.80 | | | | | | | 52.80 |
| 8 | Stropit mecanic de 8 ori | ha | 8.00 | | | 2.00 | 210.64 | 436.80 | 647.44 | Substanţe combatere | 1478.31 | 2125.75 |
| *8" | Stropiri în timpul vegetaţiei cu VERMORELUL (AS-1) în plantaţii tinere | mii l | 4.80 | 15.98 | 160.00 | | | | | | | 160.00 |
| 9 | Praşit mecanic de 6 ori | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 10 | Plivit şi legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16.668 | 16.67 | 1833.48 | | | | | Material de legat | 100.00 | 1933.48 |
| 11 | Pază vie | ZO | 30 | 30.00 | 3300.00 | | | | | | | 3300.00 |
| 12 | Arat mecanic toamna | ha | 1.00 | | | 0.21 | 20.89 | 53.90 | 74.79 | | | 74.79 |
| 13 | Muşuroit viţa de vie toamna | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.58 | | | | | | | 398.58 |
| TOTAL | 132.83 | 12860.31 | 4.93 | 478.34 | 1058.52 | 1536.86 | | 1764.19 | 16161.36 |
| RotunJiri | | | 0.64 |
| TOTAL | | 12860.31 | | 478.34 | 1058.52 | 1536.86 | | | 16162.00 |
* - se reface calculul în funcţie de combaterea bolilor viţei de vie prin stropiri mecanice sau manuale
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL II (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroi primăvara | mii but. | 4.167 | 3.21 | 352.59 | | | | | | | 352.59 |
| 2 | Tăiat şi copcit | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.96 | | | | | | | 572.96 |
| 3 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 28.00 | 43.10 | | | 43.10 |
| 4 | Incărcat ,descărcat îngrăsăminte complexe | to | 0.50 | 0.06 | 3.06 | | | | | Îngraşăminte complexe | 750 | 753.06 |
| 5 | Arătura de primăvară şi încorporat îngraşăminte | ha | 1.00 | | | 0.24 | 23.37 | 58.80 | 82.17 | | | 82.17 |
| 6 | Sapă mare pe rând | ha | 1.00 | 7.41 | 814.81 | | | | | | | 814.81 |
| 7 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.125 | 0.83 | 91.67 | | | | | | | 91.67 |
| 8 | Fasonat şi mocirlit vite | mii vite | 0.125 | 0.05 | 5.50 | | | | | Viţe | 748 | 753.06 |
| 9 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.125 | 1.25 | 137.51 | | | | | | | 137.51 |
| 10 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.20 | | | | | Apa | 19.4004 | 32.60 |
| 11 | Prăsit manual | ha | 5 | 28.57 | 3142.86 | | | | | | | 3142.86 |
| 12 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 25.00 | 31.25 | 3437.77 | | | | | Aţă de legat | 180 | 3617.77 |
| 13 | Transport apa | to | 4.85 | | | 0.17 | 15.76 | 37.35 | 53.11 | | | 53.11 |
| 14 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 3.60 | 0.36 | 39.60 | | | | | Substanţe de combatere* | 1222 | 1261.43 |
| 15 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | | | 485.58 |
| 16 | Prăsit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 17 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.21 | 20.89 | 53.90 | 74.79 | | | 74.79 |
| 18 | Muşuroit via | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.58 | | | | | | | 398.58 |
| 19 | Paza vie | ZO | 30 | 30 | 3300 | | | | | | | 3300.00 |
| TOTAL | 111.90 | 12310.12 | 3.33 | 328.89 | 715.65 | 1044.54 | | 2918.79 | 16273.45 |
| RotunJiri | | | 0.55 |
| TOTAL | | 12310.12 | | 328.89 | 715.65 | 1044.54 | | 2918.79 | 16274.00 |
41
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
42
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL III (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroaie primăvara | mii but. | 4.167 | 3.21 | 352.56 | | | | | | | 352.56 |
| 2 | Arat mecanic primăvara | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 51.80 | 76.34 | | | 76.34 |
| 3 | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale* | ha | 0.50 | | | 0.06 | 5.77 | 15.75 | 21.52 | Ierburi perene | 270 | 291.52 |
| 4 | Tăiat şi copcit via | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | | | 572.92 |
| 5 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 28.00 | 43.10 | | | 43.10 |
| 6 | Palisat tulpini | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | Material de legat | 180 | 752.92 |
| 7 | Sapă mare pe rând | ha | 1.00 | 7.41 | 814.81 | | | | | | | 814.81 |
| 8 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 25.00 | 31.25 | 3437.50 | | | | | | | 3437.50 |
| 9 | Transport apă şi diverse | to | 6.65 | | | 0.24 | 21.61 | 51.21 | 72.82 | Apă | 26.6 | 99.42 |
| 10 | Pregătit soluţie | mii l | 5.40 | 0.54 | 59.4 | | | | | | | 59.40 |
| 11 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | Substanţe de combatere* | 1369 | 1854.39 |
| 12 | Prăşit manual | ha | 6 | 34.29 | 3771.43 | | | | | | | 3771.43 |
| 13 | Cosit mecanic | ha | 0.50 | | | 0.21 | 21.91 | 21 | 42.91 | | | 42.91 |
| 14 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.13 | 0.83 | 91.67 | | | | | Viţe | 748 | 839.17 |
| 15 | Fasonat şi mocirlit viţe | mii vite | 0.13 | 0.05 | 5.50 | | | | | | | 5.50 |
| 16 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.13 | 1.25 | 137.50 | | | | | | | 137.50 |
| 17 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.20 | | | | | | | 13.20 |
| 18 | Prăşit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 19 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 53.90 | 78.44 | | | 78.44 |
| 20 | Muşuroit via toamna | mii but. | 4.17 | 3.58 | 398.55 | | | | | | | 398.55 |
| TOTAL | 92.94 | 10227.96 | 3.44 | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2322.91 | 13612.94 |
| RotunJiri | | 0.06 |
| TOTAL | | 10227.96 | | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2322.91 | 13613.00 |
* facultativ –valorile de la poziţiile 3 şi 13 nu sunt incluse în valoarea totală
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
Capitolul IIAnexa nr. 4B
!image
Devize de Lucrări - persoane Juridice IC-DVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei-de-vie"
CENTRALIZATOR
43
CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINŢAREA UNUI HECTAR PLANTAŢIE VIŢĂ DE VIE
| Nr. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrări mecanice (lei) | Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | RotunJiri (lei) | VALOARE (lei) |
|---|
| 1 | Defrişare plantaţie | 30.00 | 4,753.58 | 487.83 | 106.96 | 0.636 | 5,379.000 |
| 2 | Pregătire teren | 3,200.00 | 655.70 | 2,662.00 | 14.75 | 0.551 | 6,533.000 |
| 3 | Plantare şi instalare tutori | 46,046.66 | 17,583.98 | 529.09 | 395.64 | 0.635 | 64,556.000 |
| TOTAL PREGĂTIRE TEREN, PLANTARE | 49,276.66 | 22,993.26 | 3,678.91 | 517.35 | 1.822 | 76,468.000 |
| 4 | Instalat sistem susţinere (şpalieri beton) | 34,782.71 | 9,368.95 | 436.43 | 210.80 | 0.110 | 44,799.000 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUSŢINERE | 34,782.71 | 9,368.95 | 436.43 | 210.80 | 0.110 | 44,799.000 |
| 5 | Întreţinere plantaţie anul I | 1,764.19 | 12,860.31 | 1,536.86 | 289.36 | 0.279 | 16,451.000 |
| 6 | Întreţinere plantaţie anul II | 2,918.79 | 12,310.12 | 1,044.54 | 276.98 | 0.577 | 16,551.000 |
| 7 | Întreţinere plantaţie anul III | 2,322.91 | 10,227.96 | 1,062.07 | 230.13 | 0.935 | 13,844.000 |
| TOTAL ÎNTREŢINERE AN I, II ŞI III | 7,005.89 | 35,398.39 | 3,643.47 | 796.46 | 1.790 | 46,846.000 |
| TOTAL GENERAL | 91,065.26 | 67,760.60 | 7,758.80 | 1,524.61 | 3.72 | 168,113.000 |
44
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ DEFRIŞARE PLANTAŢIE (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 3.333 | 9.52 | 1047.62 | | | | | | | 1047.62 |
| 2 | Tăierea coardelor | mii. but. | 3.333 | 8.33 | 916.67 | | | | | | | 916.67 |
| 3 | Scos coarde de viţă rezultate în urma tăierii la alee | ha | 1.00 | 3.70 | 407.41 | | | | | | | 407.41 |
| 4 | Strânsul sârmei de pe şpalieri | mii ml | 15.00 | 3.75 | 412.50 | | | | | mănuşi | 30.00 | 442.50 |
| 5 | Scos butuci şi adunat în grămezi | mii but | 3.33 | 5.53 | 611.11 | | | | | | | 611.11 |
| 6 | Defrişat arbuşti de porumbar, păducel, măceş, mur | ha | 0.05 | 0.94 | 103.77 | | | | | | | 103.77 |
| 7 | Scos stâlpii de spalier | ha | 1.00 | 6.67 | 733.33 | | | | | | | 733.33 |
| 8 | Încărcat şi descărcat sârmă buturugi, etc. | to/ha | 3.00 | 1.67 | 183.33 | | | | | | | 183.33 |
| 9 | Încărcat şi descărcat stâlpi din beton în remorcă | to | 30.71 | 3.07 | 337.84 | | | | | | | 337.84 |
| 10 | Transport bulamaci, sârmă şi buturugi de viţă de vie | to | 44.55 | | | 1.59 | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | | 487.83 |
| TOTAL | 43.19 | 4753.58 | 1.59 | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | 30.00 | 5271.41 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | 106.96 | | | | | | | 106.96 |
| RotunJiri | | | | | | | | | 0.64 |
| TOTAL | 4860.54 | | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | 30.00 | 5379.00 |
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Scarificat | ha | 2.00 | | | 0.83 | 81.80 | 980.00 | 1061.80 | | | 1061.80 |
| 2 | Deservit scarificator | ZO/ha | 2.00 | 2.00 | 220.00 | | | | | | | 220.00 |
| 3 | Strângerea resturilor vegetale după scarificare | ha | 1.00 | 1.85 | 203.70 | | | | | | | 203.70 |
| 4 | Încărcat în remorcă gunoi de graJd cu TIH * | to | 40.00 | | | 0.23 | 24.72 | 33.60 | 58.32 | gunoi de graJd | 2000.00 | 2058.32 |
| 5 | Administrat gunoi de graJd în vie cu alimentare mecanică şi norma de 40 t / ha * | ha | 1.00 | | | 1.00 | 105.32 | 140.00 | 245.32 | | | 245.32 |
| 6 | Desfundat mecanic | ha | 0.95 | | | 0.95 | 100.05 | 1030.75 | 1130.80 | | | 1130.80 |
| 7 | Desfundat manual | mii mp | 0.05 | 2.00 | 220 | | | | | | | 220.00 |
| 8 | Nivelat de baza prin 2 treceri | ha | 2.00 | | | 0.54 | 53.06 | 168.00 | 221.06 | | | 221.06 |
| 9 | Încărcat, descărcat îngr. complexe | to | 1.60 | 0.09 | 9.79 | | | | | îngrăş. chimice | 3200.00 | 3209.79 |
| 10 | Alimentat maşina de împrăştiat îngrăşăminte chimice granulate | ha | 1.00 | 0.06 | 2.20 | | | | | | | 2.20 |
| 11 | Împrăştiat îngrăşăminte chimice granulate | ha | 1.00 | | | 0.05 | 4.55 | 28.00 | 32.55 | | | 32.55 |
| 12 | Arătură de încorporare a îngrăşămintelor chimice | ha | 1.00 | | | 0.18 | 16.25 | 34.30 | 50.55 | | | 50.55 |
| 13 | Discuit, grăpat şi nivelat | ha | 3.00 | | | 0.32 | 28.74 | 136.50 | 165.24 | | | 165.24 |
| TOTAL | 6.00 | 655.70 | 2.87 | 284.45 | 2377.55 | 2662.00 | | 3200.00 | 6517.70 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | 14.75 | | | | | | | 14.75 |
| RotunJiri | | | | | | | | 0.55 |
| TOTAL | 670.45 | | 284.45 | 2377.55 | 2662.00 | | 3200.00 | 6533.00 |
45
* - facultativ - valorile de la poziţiile 4 şi 5 nu sunt incluse în valoarea totală
46
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ
PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ŞI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Parcelarea şi trasarea de drumuri* | ha | 1.00 | 0.50 | 5.50 | | | | | | | 5.50 |
| 2 | Pichetat teren pentru plantat | ha | 1.00 | 6.67 | 733.33 | | | | | Picheţi | 6562.50 | 7295.83 |
| 2" | Confeţtionat şi ascuţit picheţi (tutori) | mii buc. | 4.38 | 6.53 | 320.83 | | | | | | | 320.83 |
| 3 | Încărcat, transportat şi descărcat tutori | to | 0.437 | 0.17 | 19.25 | | | | | Tutori | 13125.00 | 13144.25 |
| 4 | Făcut gropi pentru plantare manuală (100% din suprafaţă) | mii buc. | 4.167 | 16.67 | 1833 | | | | | | | 1833.33 |
| 4"" | Făcut gropi pentru plantare manuală (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.208 | 0.83 | 92 | | | | | | | 91.67 |
| 5 | Scos viţe de la stratificare | mii buc. | 4.3749997 | 1.44 | 160.42 | | | | | Viţe | 26162.50 | 26322.91 |
| 6 | Fasonat, verificat calit.viţei | mii buc. | 4.3749997 | 1.75 | 192.50 | | | | | | | 192.50 |
| 7 | Mocirlirea viţelor înainte de plantare | mii buc. | 4.167 | 0.15 | 16.98 | | | | | | | 16.98 |
| 8 | Transport viţe pe rând | mii buc | 4.167 | 0.42 | 22.92 | | | | | | | 22.92 |
| 9 | Plantat viţa de vie manual - lucrare completă | mii buc. | 4.167 | 10.67 | 3526 | | | | | | | 3525.64 |
| 9"" | Plantat viţa de vie manual (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.208 | 0.53 | 176 | | | | | | | 176.28 |
| 9"" | Plantat mecanic viţa de vie (95% din suprafaţă) | mii buc. | 3.959 | | 3910 | | | | | | | 3910.00 |
| 10 | Transport apă | to | 41.67 | | | 1.49 | 135.42 | 320.83 | 456.25 | Apă | 166.67 | 622.92 |
| 10"" | Transport apă pentru 5% viţe | to | 2.08 | | | 0.07 | 6.77 | 16.04 | 22.81 | | | 22.81 |
| 11 | Udat viţe | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 11"" | Udat viţe 5% | ha | 0.05 | 0.20 | 22.00 | | | | | | | |
| 12" | Confecţionat tutori | mii buc. | 4.38 | 7.31 | 802.08 | | | | | | | 802.08 |
| 12 | Încărcat şi descărcat tutori din lemn | to | 4.375 | 1.75 | 192.50 | | | | | | | 192.50 |
| 13 | Repartizat tutori | mii buc. | 4.167 | 3.46 | 381.97 | | | | | | | 381.97 |
|---|
DEVIZ PLANTARE MANUALĂ SAU MECANIZATĂ ŞI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha) -continuare- |
| 14 | Bătut tutori | mii buc. | 4.167 | 8.33 | 916.74 | | | | | | | 916.74 |
| 15 | Arat mecanic după plantat | ha | 1.00 | | | 0.20 | 19.63 | 53.20 | 72.83 | | | 72.83 |
| 16 | Palisat lăstari | mii buc. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | Aţă de legat | 30.00 | 602.92 |
| 17 | Sapă mare după plantat | ha | 1.00 | 14.28 | 1571.43 | | | | | | | 1571.43 |
| 18 | Pază plantaţie | zo | 60 | 60 | 6600 | | | | | | | 6600.00 |
| 19 | Muşuroit viţa de vie toamna | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.55 | | | | | | | 398.55 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | 395.64 |
| RotunJiri | | | | | | | | | | | 0.6346 |
| TOTAL plantare manuală (poz. 1,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19) | 135.47 | 17583.98 | 1.76 | 155.05 | 374.03 | 529.09 | | 46046.66 | 64556.00 |
| Plantare mecanizată | | | | 3910.00 | | | | 551.90 | | | 4461.90 |
| Lucrari manuale executate în cadrul plantării mecanizate (poz. 3,4OO,5,6,7,8,9OO,9OOO,10,11OO,13,14,15,16,17,18,19) | 15223.20 | 551.90 | 46046.66 | 61821.76 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2,25% | 342.52 | 342.52 |
| RotunJiri | | 0.72 |
| TOTAL Plantare mecanizată | 15565.72 | 551.90 | 46046.66 | 62165.00 |
*- facultativ
,- se va reface calculul pentru situaţia în care se optează pentru plantare mecanizată
,- se vor actualiza devizele funcţie de costurile practicate de diferitele firme specializate
*- se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze picheţii şi tutorii din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
47
*- neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a viţelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,20 Euro centi/viţă, urmând a se modifica în funcţie de tarifele percepute de firmele specializate
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
b)Spalier beton, metalic, lemn*
48
DEVIZ INSTALARE SISTEM SUSŢINERE, CONDUCERE ŞI PALISAJ (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1 | Pichetat teren | ha | 1.00 | 0.67 | 73.33 | | | | | | | 73.33 |
| 2 | Încărcat şi descărcat spalieri din beton fruntaşi şi miJlocaşi | to | 34.90 | 3.49 | 767.73 | | | | | Stâlpi fruntaşi beton | 3060.00 | 3827.73 |
| 3 | Transport spalieri şi diverse | to | 40 | | | 1.42 | 129.54 | 306.89 | 436.43 | Stâlpi mijlocaşi beton | 20408.50 | 20844.93 |
| 4 | Repartizarea spalierilor la locul plantării | buc | 918 | 9.18 | 1010.17 | | | | | Ancore | 2040.00 | 3050.17 |
| 5 | Săpat gropi spalieri fruntaşi | buc | 200 | 8.00 | 880 | | | | | Sârmă 0 2.5 mm | 967.31 | 1847.31 |
| 6 | Săpat gropi pentru ancore | buc | 200 | 8.00 | 880 | | | | | Sârmă 0 2.2 mm | 2994.90 | 3874.90 |
| 7 | Fixat spalieri fruntaşi în gropi | buc | 100 | 1.43 | 157.14 | | | | | Sârmă 0 1.8 mm | 2512.50 | 157.14 |
| 8 | Săpat gropi spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 13.34 | 1467.28 | | | | | | | 1467.28 |
| 9 | Fixat spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 8.80 | 1956.37 | | | | | Bride culisante | 4802.00 | 6758.37 |
| 9" | Fixarea pietrelor de ancorare în gropi, inclusiv confecţionarea ancorei | buc | 100 | 0.01 | 115.79 | | | | | *Sârmă 0 2.5 mm pentru ancore şi bride | 750.00 | 115.79 |
| 10 | Ancorat spalieri fruntaşi | buc | 100 | 2.00 | 220.00 | | | | | Gripple | 510.00 | 730.00 |
| 11 | Încărcat şi descărcat sârmă | to | 1.58 | 0.16 | 34.87 | | | | | | | 34.87 |
| 12 | Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor | mii semne | 2.40 | 1.13 | 125.77 | | | | | | | 125.77 |
| 13 | Făcut bride pentru prinderea sârmelor pe stâlpi şi montarea lor | mii buc | 2.40 | 3.43 | 377.30 | | | | | | | 377.30 |
| 14 | Înstalat şi întins sârmă | mii ml | 25 | 8.38 | 921.25 | | | | | | | 921.25 |
| 15 | Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | mii buc | 4.167 | 3.46 | 381.94 | | | | | | | 381.94 |
| TOTAL | | | 71.47 | 9368.95 | 1.42 | 129.54 | 306.89 | 436.43 | | 34782.71 | 44588.09 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | 210.80 | | 210.80 |
| RotunJiri | | 0.11 |
| TOTAL spalieri beton | | 9579.75 | | 129.54 | 306.89 | 436.43 | | 34782.71 | 44799.00 |
-*se modifică calculul în funcţie de tipul materialelor folosite - şpalieri, sârmă
-*se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confectioneze bridele şi ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ INSTALARE MECANIZATĂ A SISTEMULUI DE SUSŢINERE, CONDUCERE ŞI PALISAJ (1 ha)
a)Spalier metalic
| Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE ŞI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Incărcat şi descărcat spalieri din beton fruntaşi şi miJlocaşi; Transport spalieri şi diverse; Repartizarea spalierilor la locul plantării; Fixat fruntaşi şi miJlocaşi; Ancorat spalieri fruntaşi; Încărcat şi descărcat sârmă; Marcat pe stâlpi locul pentru fixarea bridelor; Fixat bridele pe stâlpi; Instalat şi întins sârme; Prinderea primei sârme de capătul tutorelui | ha | 1.00 | 9320.00 | | | |
| 2 | Stâlpi fruntaşi metalici | 2040.00 | 2040.00 |
| 3 | Stâlpi miJlocaşi metalici | 16326.80 | 16326.80 |
| 4 | Motorină | 306.89 | 306.89 |
| 5 | Ancore | 1530.00 | 1530.00 |
| 6 | Sârmă 0 2.5 mm | 967.31 | 967.31 |
| 7 | Sârmă 0 2.2 mm | 2994.90 | 2994.90 |
| 8 | Sârmă 0 1.8 mm * | | |
| 9 | Sârmă 0 2.5 mm pentru ancore | 750.00 | 750.00 |
| 10 | Gripple | 510.00 | 510.00 |
| | | | 9320.00 | | | 9320.00 |
| TOTAL spalieri metalici | | | 9320.00 | | 24675.90 | 33995.90 |
| Alte cheltuieli (cheltuieli cu aprovizionarea) | 2467.59 | 2467.59 |
| Contribuţie asiguratorie pt muncă 2.25% | 209.70 | | 209.70 |
| RotunJiri | | 0.81 |
| TOTAL spalieri metalici | 9529.70 | 27143.49 | 36674.00 |
*- se modifică calculul în funcţie de tipul materialelor folosite - spalieri, sârmă
*- se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze bridele şi ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
49
*-neexistând norme pentru executarea instalării mecanizate a spalierilor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 1 Euro/spalier+ancora, urmând a se modifica în funcţie de tarifele percepute de firmele specializate
50
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL I (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Rupt scoarţa muşuroiului şi refacerea lui | mii but. | 8.334 | 10.42 | 1145.92 | | | | | | | 1145.92 |
| 2 | Desfăcut muşuroi | l | 4.167 | 0.77 | 84.62 | | | | | | | 84.62 |
| 3 | Copcit via | mii but. | 8.334 | 16.67 | 1833.48 | | | | | | | 1833.48 |
| 4 | Prăsit manual | ha | 6 | 34.26 | 3771.43 | | | | | | | 3771.43 |
| 5 | Udat viţe | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 6 | Transport apă şi diverse materiale | to | 46.47 | | | 1.66 | 151.03 | 357.82 | 508.85 | Apa | 185.88 | 694.73 |
| 7 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 4.8 | 0.48 | 52.80 | | | | | | | 52.80 |
| 8 | Stropit mecanic de 8 ori | ha | 8.00 | | | 2.00 | 210.64 | 436.80 | 647.44 | Substanţe combatere | 1478.31 | 2125.75 |
| *8" | Stropiri în timpul vegetaţiei cu VERMORELUL (AS-1) în plantaţii tinere | mii l | 4.80 | 15.98 | 160.00 | | | | | | | 160.00 |
| 9 | Prăşit mecanic de 6 ori | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 10 | Plivit şi legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16.668 | 16.67 | 1833.48 | | | | | Material de legat | 100.00 | 1933.48 |
| 11 | Pază vie | ZO | 30 | 30.00 | 3300.00 | | | | | | | 3300.00 |
| 12 | Arat mecanic toamna | ha | 1.00 | | | 0.21 | 20.89 | 53.90 | 74.79 | | | 74.79 |
| 13 | Muşuroit viţă de vie toamna | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.58 | | | | | | | 398.58 |
| TOTAL | 132.83 | 12860.31 | 4.93 | 478.34 | 1058.52 | 1536.86 | | 1764.19 | 16161.36 |
| Contribuţie asiguratorie pt muncă 2.25% | 289.36 | 289.36 |
| RotunJiri | | | 0.28 |
| TOTAL | | 13149.67 | | 478.34 | 1058.52 | 1536.86 | | | 16451.00 |
* - se reface calculul în funcţie de combaterea bolilor viţei de vie prin stropiri mecanice sau manuale
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL II (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroi primăvara | mii but. | 4.167 | 3.21 | 352.59 | | | | | | | 352.59 |
| 2 | Tăiat şi copcit | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.96 | | | | | | | 572.96 |
| 3 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 28.00 | 43.10 | | | 43.10 |
| 4 | Încărcat, descărcat îngrăsăminte complexe | to | 0.50 | 0.06 | 3.06 | | | | | Îngrăşăminte complexe | 750 | 753.06 |
| 5 | Arătura de primăvară şi încorporat îngraşăminte | ha | 1.00 | | | 0.24 | 23.37 | 58.80 | 82.17 | | | 82.17 |
| 6 | Sapă mare pe rând | ha | 1.00 | 7.41 | 814.81 | | | | | | | 814.81 |
| 7 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.125 | 0.83 | 91.67 | | | | | | | 91.67 |
| 8 | Fasonat şi mocirlit viţe | mii vite | 0.125 | 0.05 | 5.50 | | | | | Viţe | 748 | 753.06 |
| 9 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.125 | 1.25 | 137.51 | | | | | | | 137.51 |
| 10 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.20 | | | | | Apă | 19.4004 | 32.60 |
| 11 | Prăsit manual | ha | 5 | 28.57 | 3142.86 | | | | | | | 3142.86 |
| 12 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 25.00 | 31.25 | 3437.77 | | | | | Aţă de legat | 180 | 3617.77 |
| 13 | Transport apă | to | 4.85 | | | 0.17 | 15.76 | 37.35 | 53.11 | | | 53.11 |
| 14 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 3.60 | 0.36 | 39.60 | | | | | Substanţe de combatere* | 1222 | 1261.43 |
| 15 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | | | 485.58 |
| 16 | Prăşit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 17 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.21 | 20.89 | 53.90 | 74.79 | | | 74.79 |
| 18 | Muşuroit via | mii but. | 4.167 | 3.58 | 398.58 | | | | | | | 398.58 |
| 19 | Paza vie | ZO | 30 | 30 | 3300 | | | | | | | 3300.00 |
| TOTAL | 111.90 | 12310.12 | 3.33 | 328.89 | 715.65 | 1044.54 | | 2918.79 | 16273.45 |
| Contributie asiguratorie pentru muncă 2.25% | 276.98 | | 276.98 |
| RotunJiri | | 0.58 |
| TOTAL | | 12587.10 | | 328.89 | 715.65 | 1044.54 | | 2918.79 | 16551.00 |
51
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
52
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL III (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1 | Desfăcut muşuroaie primăvara | mii but. | 4.167 | 3.21 | 352.56 | | | | | | | 352.56 |
| 2 | Arat mecanic primăvara | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 51.80 | 76.34 | | | 76.34 |
| 3 | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale* | ha | 0.50 | | | 0.06 | 5.77 | 15.75 | 21.52 | Ierburi perene | 270 | 291.52 |
| 4 | Tăiat şi copcit via | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | | | 572.92 |
| 5 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 28.00 | 43.10 | | | 43.10 |
| 6 | Palisat tulpini | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | Material de legat | 180 | 752.92 |
| 7 | Sapă mare pe rând | ha | 1.00 | 7.41 | 814.81 | | | | | | | 814.81 |
| 8 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 25.00 | 31.25 | 3437.50 | | | | | | | 3437.50 |
| 9 | Transport apă şi diverse | to | 6.65 | | | 0.24 | 21.61 | 51.21 | 72.82 | Apă | 26.6 | 99.42 |
| 10 | Pregătit soluţie | mii l | 5.40 | 0.54 | 59.4 | | | | | | | 59.40 |
| 11 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | Substanţe de combatere* | 1369 | 1854.39 |
| 12 | Prăşit manual | ha | 6 | 34.29 | 3771.43 | | | | | | | 3771.43 |
| 13 | Cosit mecanic | ha | 0.50 | | | 0.21 | 21.91 | 21 | 42.91 | | | 42.91 |
| 14 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.13 | 0.83 | 91.67 | | | | | Viţe | 748 | 839.17 |
| 15 | Fasonat şi mocirlit viţe | mii vite | 0.13 | 0.05 | 5.50 | | | | | | | 5.50 |
| 16 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.13 | 1.25 | 137.50 | | | | | | | 137.50 |
| 17 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.20 | | | | | | | 13.20 |
| 18 | Prăşit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 19 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 53.90 | 78.44 | | | 78.44 |
| 20 | Muşuroit via toamna | mii but. | 4.17 | 3.58 | 398.55 | | | | | | | 398.55 |
| TOTAL | 92.94 | 10227.96 | 3.44 | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2322.91 | 13612.94 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | 230.13 | | 230.13 |
| RotunJiri | | 0.93 |
| TOTAL | | 10458.09 | | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2322.91 | 13844.00 |
* facultativ –valorile de la poziţiile 3 şi 13 nu sunt incluse în valoarea totală
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
CENTRALIZATOR
53
CHELTUIELILE EFECTUATE PENTRU ÎNFIINŢAREA UNUI HECTAR PLANTAŢIE VIŢĂ DE VIE ÎNTREŢINERE PREPONDERENT MECANIZATĂ
| Nr. | Denumire deviz | Materiale (lei) | Manopera (lei) | Lucrări mecanice (lei) | Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | RotunJiri (lei) | VALOARE (lei) |
|---|
| 1 | Defrişare plantaţie | 30.00 | 3,001.73 | 2,002.85 | 67.54 | 0.885 | 5,103.000 |
| 2 | Pregătire teren | 3,200.00 | 440.00 | 2,673.20 | 9.90 | 0.901 | 6,324.000 |
| 3 | Plantare manuală şi instalare tutori | 45,496.91 | 12,871.10 | 953.40 | 289.60 | 0.988 | 59,612.000 |
| TOTAL PREGATIRE TEREN, PLANTARE | 48,726.91 | 16,312.83 | 5,629.45 | 367.04 | 2.773 | 71,039.000 |
| 4 | Instalat sistem susţinere (spalieri beton) | 37,715.07 | 7,086.19 | 392.14 | 159.44 | 0.168 | 45,353.000 |
| TOTAL INSTALAT SISTEM SUŢINERE | 37,715.07 | 7,086.19 | 392.14 | 159.44 | 0.168 | 45,353.000 |
| 5 | Întreţinere plantaţie anul I | 1,762.11 | 5,603.40 | 2,496.84 | 126.08 | 0.574 | 9,989.000 |
| 6 | Întreţinere plantaţie anul II | 2,906.69 | 7,895.60 | 2,511.32 | 177.65 | 0.741 | 13,492.000 |
| 7 | Întreţinere plantaţie anul III | 2,310.87 | 5,663.14 | 2,413.82 | 127.42 | 0.754 | 10,516.000 |
| TOTAL ÎNTREŢINERE AN I, II ŞI III | 6,979.67 | 19,162.14 | 7,421.98 | 431.15 | 2.069 | 33,997.000 |
| TOTAL GENERAL | 93,421.65 | 42,561.15 | 13,443.56 | 957.63 | 5.01 | 150,389.000 |
54
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ DEFRIŞARE PLANTAŢIE (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 3.333 | 9.52 | 1047.62 | | | | | | | 1047.62 |
| 2 | Taierea coardelor | mii. but. | 3.333 | 8.33 | 916.67 | | | | | | | 916.67 |
| 3 | Tocat coarde de viţă rezultate în urma tăierii | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 49 | 64.10 | | | 64.10 |
| 4 | Strânsul sârmei de pe spalieri | mii ml | 15.00 | 3.75 | 412.50 | | | | | mănuşi | 30.00 | 442.50 |
| 5 | Scos stâlpii de spalier | ha | 1.00 | | | 1.00 | 103.00 | 140 | 243.00 | | | 243.00 |
| 6 | Încărcat şi descărcat sârma, buturugi, etc. | to/ha | 3.00 | 1.67 | 183.33 | | | | | | | 183.33 |
| 7 | Încărcat şi descărcat stâlpi din beton în remorcă | to | 30.71 | 3.07 | 337.84 | | | | | | | 337.84 |
| 8 | Transport bulamaci, sârmă şi buturugi de viţă de vie | to | 44.55 | | | 1.59 | 144.79 | 343.04 | 487.83 | | | 487.83 |
| 9 | Defrişat arbuşti de porumbar, păducel, măceş, mur | ha | 0.05 | 0.94 | 103.77 | | | | | | | 103.77 |
| 10 | Desfundat la adâncimea de 60 cm în vederea scoaterii butucilor | ha | 1.00 | | | 1.11 | 117.02 | 1155.00 | 1272.02 | | | 1272.02 |
| TOTAL | 27.29 | 3001.73 | 3.70 | 364.81 | 1638.04 | 2002.85 | | 30.00 | 5034.58 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | 67.54 | | | | | | | 67.54 |
| RotunJiri | | | | | | | | | 0.88 |
| TOTAL | 3069.27 | | 364.81 | 1638.04 | 2002.85 | | 30.00 | 5103.00 |
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ PREGĂTIRE TEREN (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Scarificat | ha | 2.00 | | | 0.83 | 81.80 | 840.00 | 921.80 | | | 921.80 |
| 2 | Deservit scarificator | ha | 2.00 | 2.00 | 220.00 | | | | | | | 220.00 |
| 3 | Strângerea resturilor vegetale după scarificare cu grebla | ha | 1.00 | | | 0.06 | 5.77 | 49 | 54.77 | | | 54.77 |
| 4 | Încărcat în remorcă gunoi de graJd cu TIH * | to | 40.00 | | | 0.23 | 24.72 | 33.60 | 58.32 | gunoi de graJd | 2000.00 | 2058.32 |
| 5 | Administrat gunoi de graJd în vie cu alimentare mecanică şi norma de 40 t / ha * | ha | 1.00 | | | 1.00 | 105.32 | 140.00 | 245.32 | | | 245.32 |
| 6 | Desfundat mecanic | ha | 0.95 | | | 0.95 | 100.05 | 1030.75 | 1130.80 | | | 1130.80 |
| 7 | Desfundat manual | mii mp | 0.05 | 2.00 | 220 | | | | | | | 220.00 |
| 8 | Nivelat de bază prin 2 treceri | ha | 2.00 | | | 0.54 | 53.06 | 168.00 | 221.06 | | | 221.06 |
| 9 | Încărcat, descarcat îngr. complexe | to | 1.60 | | | 0.04 | 3.56 | 78.39999 | 81.96 | îngraş. chimice | 3200.00 | 3281.96 |
| 10 | Împrăştiat îngrăşăminte chimice granulate | ha | 1.00 | | | 0.05 | 4.55 | 70.00 | 74.55 | | | 74.55 |
| 11 | Arătură de încorporare a îngrăşămintelor chimice | ha | 1.00 | | | 0.18 | 16.25 | 70.00 | 86.25 | | | 86.25 |
| 12 | Discuit, grapat şi nivelat | ha | 3.00 | | | 0.32 | 28.74 | 210.00 | 238.74 | | | 238.74 |
| TOTAL | | | 4.00 | 440.00 | 2.87 | 284.45 | 2388.75 | 2673.20 | | 3200.00 | 6313.20 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | | 9.90 | | | | | | | 9.90 |
| RotunJiri | | | | | | | | 0.90 |
| TOTAL | 449.90 | | 284.45 | 2388.75 | 2673.20 | | 3200.00 | 6324.00 |
55
* - facultativ - valorile de la poziţiile 4 şi 5 nu sunt incluse în valoarea totală
56
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ
PLANTARE MECANIZATĂ ŞI INSTALARE TUTORI ÎN VEDEREA FORMĂRII TULPINII (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorina (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Parcelarea şi trasarea de drumuri* | ha | 1.00 | 0.50 | 5.50 | | | | | | | 5.50 |
| 2' | Făcut gropi pentru plantare manuală (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.206 | 0.82 | 91 | | | | | | | 90.53 |
| 3 | Scos viţe de la stratificare | mii buc. | 4.3210004 | 1.43 | 158.44 | | | | | Viţe | 25839.58 | 25998.02 |
| 4 | Fasonat, verificat calit.viţei | mii buc. | 4.3210004 | 1.73 | 190.12 | | | | | Picheţi | 6481.50 | 6671.62 |
| 5 | Mocirlirea viţelor înainte de plantare | mii buc. | 4.115 | 0.15 | 16.76 | | | | | Tutori | 12963.00 | 12979.77 |
| 6' | Plantat viţă de vie manual (5% din suprafaţă) | mii buc. | 0.206 | 0.53 | 174 | | | | | | | 174.10 |
| 7' | Plantat mecanic viţa de vie (95% din suprafaţă) | mii buc. | 3.909 | | 3597 | | | | | | | 3597.20 |
| 8 | Transport apă | to | 41.15 | | | 1.47 | 133.74 | 604.91 | 738.65 | Apă | 172.83 | 911.48 |
| 9' | Transport apă pentru 5% viţe | to | 2.06 | | | 0.07 | 6.69 | 28.81 | 35.49 | | | 35.49 |
| 10 | Încărcat şi descărcat tutori din lemn | to | 4.321 | 1.73 | 190.12 | | | | | | | 190.12 |
| 11 | Repartizat tutori | mii buc. | 4.115 | 3.42 | 377.21 | | | | | | | 377.21 |
| 12 | Bătut tutori | mii buc. | 4.115 | 8.23 | 905.30 | | | | | | | 905.30 |
| 13 | Arat mecanic după plantat | ha | 1.00 | | | 0.20 | 19.63 | 70.00 | 89.63 | | | 89.63 |
| 14 | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1.00 | | | 0.20 | 19.63 | 70.00 | 89.63 | | | 89.63 |
| 15 | Palisat lăstari | mii buc. | 4.115 | 5.14 | 565.81 | | | | | Aţă de legat | 40.00 | 605.81 |
| 16 | Paza plantaţie | zo | 60 | 60 | 6600 | | | | | | | 6600.00 |
| Total | | | | 12871.10 | | | | 953.40 | | 45496.91 | 59321.41 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2,25% 289.60 | | | 289.60 |
| RotunJiri | 0.99 |
| TOTAL plantare mecanizata | 13160.70 | | | | 953.40 | | 45496.91 | 59612.00 |
* facultativ
’ - se va reface calculul pentru situaţia în care se optează pentru plantare mecanizată
’- se vor actualiza devizele în funcţie de costurile practicate de diferitele firme specializate
*- se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confecţioneze picheţii şi tutorii din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
*- neexistând norme pentru executarea plantării mecanizate a viţelor s-a luat în calcul o valoare estimativă de 0,20 Euro cenţi/viţă, urmând a se modifica în funcţie de tarifele percepute de firmele specializate
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
b)Spalier beton, metalic, lemn*
DEVIZ INSTALARE SISTEM SUSŢINERE, CONDUCERE ŞI PALISAJ (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Pichetat teren | ha | 1.00 | 0.67 | 73.33 | | | | | Stâlpi fruntaşi metal | 5817.78 | 5891.11 |
| 2 | Încărcat şi descărcat spalieri din metal fruntaşi şi miJlocaşi | to | 5.35 | 0.54 | 117.73 | | | | | Stâlpi mijlocaşi metal | 22041.2 | 22158.91 |
| 3 | Transport spalieri şi diverse | to | 38 | | | 1.37 | 124.34 | 267.80 | 392.14 | Ancore | 1511.11 | 1903.25 |
| 4 | Repartizarea spalierilor la locul plantării | buc | 892 | 8.92 | 981.09 | | | | | Sârmă inox 0 3,1 mm | 3250.00 | 4231.09 |
| 5 | Săpat gropi spalieri fruntaşi | buc | 148 | 5.93 | 651.85 | | | | | Sârmă ancoră 1800mm | 760 | 1411.85 |
| 6 | Săpat gropi pentru ancore | buc | 148 | 5.93 | 651.85 | | | | | Sârmă legat portantă de miJlocaşi (intermediari) | 800 | 1451.85 |
| 7 | Fixat spalieri fruntaşi în gropi | buc | 74 | 1.06 | 116.40 | | | | | Rullino | 888 | 1004.40 |
| 8 | Săpat gropi spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 13.34 | 1467.28 | | | | | Bride portantă şi ancoră | 1824 | 3291.28 |
| 9 | Fixat spalieri miJlocaşi | buc | 800 | 8.80 | 1956.37 | | | | | Agrafe tutori | 823 | 2779.37 |
| 9" | Fixarea pietrelor de ancorare în gropi, inclusiv confecţionarea ancorei | buc | 74 | 0.01 | 85.77 | | | | | | | 85.77 |
| 10 | Ancorat spalieri fruntaşi | buc | 74 | 1.48 | 162.96 | | | | | | | 162.96 |
| 11 | Încărcat şi descărcat sârma | to | 0.50 | 0.05 | 11.00 | | | | | | | 11.00 |
| 12 | Fixat sârma pe spalierii miJlocaşi | mii buc | 0.80 | 0.38 | 41.90 | | | | | | | 41.90 |
| 13 | Facut bride pentru prinderea sârmelor pe stalpi şi montarea lor | mii buc | 1.60 | 2.29 | 251.53 | | | | | | | 251.53 |
| 14 | Instalat şi întins sârma şi montat rullino | mii ml | 3.816 | 1.27 | 139.90 | | | | | | | 139.90 |
| 15 | Prinderea primei sarme de capatul tutorelui | mii buc | 4.115 | 3.42 | 377.21 | | | | | | | 377.21 |
| TOTAL | | | 54.07 | 7086.19 | 1.37 | 124.34 | 267.80 | 392.14 | | 37715.07 | 45193.39 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2,25% | 159.44 | | 159.44 |
| RotunJiri | | | 0.17 |
| TOTAL plantare mecanizată | | 7245.62 | | 124.34 | 267.80 | 392.14 | | 37715.07 | 45353.00 |
-*se modifică calculul în funcţie de tipul materialelor folosite - şpalieri, sârmă
57
-*se modifică calculul în situaţia în care persoanele beneficiare doresc să îşi confectioneze bridele şi ancorele din materialele pentru care prezintă documente de certificare calitate
58
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL I (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Udat viţe | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 2 | Transport apă şi diverse materiale | to | 45.95 | | | 1.64 | 149.34 | 643.30 | 792.64 | Apă | 183.80 | 976.44 |
| 3 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 4.8 | 0.48 | 52.80 | | | | | | | 52.80 |
| 4 | Stropit mecanic de 8 ori | ha | 8.00 | | | 2.00 | 210.64 | 672.00 | 882.64 | Substanţe combatere | 1478.31 | 2360.95 |
| 5 | Prăşit mecanic 1 dată | ha | 1.00 | | | 0.18 | 15.97 | 420.00 | 435.97 | | | 435.97 |
| 6 | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 4.00 | | | 1.08 | 15.97 | 280.00 | 295.97 | | | 295.97 |
| 7 | Plivit şi legat lăstari de 4 ori | mii but. | 16.460 | 16.46 | 1810.60 | | | | | Material de legat | 100.00 | 1910.60 |
| 8 | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1.000 | | | 0.20 | 19.63 | 70.00 | 89.63 | | | 89.63 |
| 9 | Pază vie | ZO | 30 | 30.00 | 3300.00 | | | | | | | 3300.00 |
| 10 | TOTAL | | | 50.94 | 5603.40 | 5.10 | 411.54 | 2085.30 | 2496.84 | | 1762.11 | 9862.35 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | 126.08 | 126.08 |
| RotunJiri | | 0.57 |
| TOTAL | | 5729.48 | | 411.54 | 2085.30 | 2496.84 | | 1762.11 | 9989.00 |
* - se reface calculul în funcţie de combaterea bolilor viţei de vie prin stropiri mecanice sau manuale
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL II (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroi primăvara | mii but. | 4.115 | 3.17 | 348.19 | | | | | | | 348.19 |
| 2 | Tăiat şi copcit | mii but. | 4.115 | 5.14 | 565.81 | | | | | | | 565.81 |
| 3 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 49.00 | 64.10 | | | 64.10 |
| 4 | Incărcat, descărcat îngrăsăminte complexe | to | 0.50 | 0.06 | 3.06 | | | | | Îngraăşăminte complexe | 750 | 753.06 |
| 5 | Arătura de primăvară şi încorporat îngrasaminte | ha | 1.00 | | | 0.24 | 23.37 | 70.00 | 93.37 | | | 93.37 |
| 6 | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6.00 | | | 1.62 | 147.57 | 420 | 567.57 | | | 567.57 |
| 7 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.123 | 0.82 | 90.20 | | | | | | | 90.20 |
| 8 | Fasonat şi mocirlit viţe | mii vite | 0.123 | 0.05 | 5.41 | | | | | Viţe | 736 | 740.95 |
| 9 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.123 | 1.23 | 135.30 | | | | | | | 135.30 |
| 10 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.15 | | | | | Apă | 19.32 | 32.47 |
| 11 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 24.69 | 30.86 | 3394.88 | | | | | Aţă de legat | 180 | 3574.88 |
| 12 | Transport apă | to | 4.83 | | | 0.17 | 15.70 | 67.62 | 83.32 | | | 83.32 |
| 13 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 3.60 | 0.36 | 39.60 | | | | | Substanţe de combatere* | 1222 | 1261.43 |
| 14 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 504.00 | 661.98 | | | 661.98 |
| 15 | Prăsit mecanic | ha | 3.00 | | | 0.53 | 47.90 | 210.00 | 257.90 | | | 257.90 |
| 16 | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6.00 | | | 1.62 | 147.57 | 420.00 | 567.57 | | | 567.57 |
| 17 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.21 | 20.89 | 105.00 | 125.89 | | | 125.89 |
| 18 | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1.000 | | | 0.20 | 19.63 | 70.00 | 89.63 | | | 89.63 |
| 19 | Pază vie | ZO | 30 | 30 | 3300 | | | | | | | 3300.00 |
| TOTAL | 71.81 | 7895.60 | 6.25 | 595.70 | 1005.62 | 2511.32 | | 2906.69 | 13313.61 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | 177.65 | | | | | | | 177.65 |
| RotunJiri | | | 0.74 |
| TOTAL | | 8073.25 | | 595.70 | 1005.62 | 2511.32 | | 2906.69 | 13492.00 |
59
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
60
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
ÎNTREŢINERE PLANTAŢIE ÎN ANUL III (1 ha)
| Nr crt | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (Lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroaie primăvara | mii but. | 4.115 | 3.17 | 348.19 | | | | | | | 348.19 |
| 2 | Arat mecanic primăvara | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 70.00 | 94.54 | | | 94.54 |
| 3 | Semănat ierburi perene din 2 în 2 intervale* | ha | 0.50 | | | 0.06 | 5.77 | 35.00 | 40.77 | Ierburi perene | 270 | 310.77 |
| 4 | Tăiat şi copcit via | mii but. | 4.115 | 5.14 | 565.81 | | | | | | | 565.81 |
| 5 | Tocat coarde | ha | 1.00 | | | 0.15 | 15.10 | 49.00 | 64.10 | | | 64.10 |
| 6 | Palisat tulpini | mii but. | 4.115 | 5.14 | 565.81 | | | | | Material de legat | 180 | 745.81 |
| 7 | Lucrat solul cu freza cu palpator | ha | 6.00 | | | 1.62 | 147.57 | 420 | 567.57 | | | 567.57 |
| 8 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 24.69 | 35.27 | 3879.86 | | | | | | | 3879.86 |
| 9 | Plivit lastari de pe tulpină | ha | | | | 0.54 | 49.19 | 420 | 469.19 | | | 469.19 |
| 10 | Transport apă şi diverse | to | 6.63 | | | 0.24 | 21.55 | 92.82 | 114.37 | Apă | 26.52 | 140.89 |
| 11 | Pregătit soluţie | mii l | 5.40 | 0.54 | 59.4 | | | | | | | 59.40 |
| 12 | Stropit mecanic | ha | 6.00 | | | 1.50 | 157.98 | 504.00 | 661.98 | Substanţe de combatere* | 1369 | 2030.79 |
| 13 | Cosit mecanic | ha | 0.50 | | | 0.21 | 21.91 | 25 | 46.41 | | | 46.41 |
| 14 | Săpat gropi pentru plantat viţe în goluri | mii gropi | 0.12 | 0.82 | 90.20 | | | | | Viţe | 736 | 825.74 |
| 15 | Fasonat şi mocirlit viţe | mii vite | 0.12 | 0.05 | 5.41 | | | | | | | 5.41 |
| 16 | Plantat viţe în goluri | mii vite | 0.12 | 1.23 | 135.30 | | | | | | | 135.30 |
| 17 | Udat viţe | ha | 0.03 | 0.12 | 13.15 | | | | | | | 13.15 |
| 18 | Prăşit mecanic | ha | 3.00 | | | 0.53 | 47.90 | 210.00 | 257.90 | | | 257.90 |
| 19 | Arat via toamna | ha | 1.00 | | | 0.25 | 24.54 | 70.00 | 94.54 | | | 94.54 |
| 20 | Îngropat via cu plugul cu palpator | ha | 1.00 | | | 0.20 | 19.63 | 70.00 | 89.63 | | | 89.63 |
| TOTAL | 51.48 | 5663.14 | 5.28 | 508.00 | 1835.82 | 2413.82 | | 2310.87 | 10387.82 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | 127.42 | | | | | | | 127.42 |
| RotunJiri | | | 0.75 |
| TOTAL | | 5790.56 | | 508.00 | 1835.82 | 2413.82 | | 2310.87 | 10516.00 |
* facultativ- valorile de la poziţiile 3 şi 13 nu sunt incluse în valoarea totală
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
!image
61
DEVIZ SUPRAALTOIRE ANUL I (1 ha)
| Nr. crt. | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retri- buţie (lei) | Moto- rină (lei) | Valoa- re (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Tăiat tulpina | mii but. | 4.167 | 4.60 | 505.93 | | | | | Fierăstrău, Foarfecă | 250.00 | 755.93 |
| 2 | Descurcat coardele de pe sârmă | mii but. | 4.167 | 11.92 | 1311.20 | | | | | | | 1311.20 |
| 3 | Scos la marginea aleii a butucilor decapitaţi | ha | 1.000 | 2.85 | 313.50 | | | | | | | 313.50 |
| 4 | Altoirea | mii but. | 4.167 | 59.53 | 6548.30 | | | | | Cutit, briceag de altoit, cosor, ochi/butaş altoi | 2250.00 | 8798.30 |
| 5 | Aplicare bandă la punctul de altoire, badiJonat | mii buc. | 4.167 | 3.75 | 412.50 | | | | | Mastic, banda de altoit | 900.00 | 1312.50 |
| 6 | Afânat solul în Jurul butucului | mii but. | 4.167 | 8.33 | 916.74 | | | | | | | 916.74 |
| 7 | Prăşit manual de două ori | ha | 2.000 | 11.42 | 1256.20 | | | | | | | 1256.20 |
| 8 | Palisat şi legat lăstari de 3 ori | mii but. | 12.501 | 12.50 | 1375.00 | | | | | Material de legat | 100.00 | 1475.00 |
| 9 | Pregătit soluţie pentru stropit | mii l | 3.600 | 0.36 | 39.60 | | | | | | | 39.60 |
| 10 | Stropit mecanic de 6 ori | ha | 6.000 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | Substanţe combatere | 1368.81 | 1854.39 |
| 11 | Transport apă şi diverse materiale | to | 3.600 | | | 0.13 | 11.70 | 27.72 | 39.42 | Apă | 14.40 | 53.82 |
| 12 | Prăsit mecanic de 4 ori | ha | 4.000 | | | 0.72 | 63.86 | 140.00 | 203.86 | | | 203.86 |
| 13 | Arat mecanic toamna | ha | 1.000 | | | 0.21 | 20.89 | 53.90 | 74.79 | | | 74.79 |
| TOTAL | | | | 12678.97 | | | | 803.64 | | 4883.21 | 18365.82 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | | 285.28 | | | | | | | 285.28 |
| RotunJiri | | | | | | | | | | | -0.10 |
| TOTAL | | 12964.24 | | | | 803.64 | | 4883.21 | 18651.00 |
62
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
!image
DEVIZ SUPRAALTOIRE ANUL II (1 ha)
| Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribuţie (lei) | Motorină (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) |
| 1 | Desfăcut muşuroaie primăvara | mii but. | 4.167 | 3.21 | 352.56 | | | | | | | 352.56 |
| 2 | Arat mecanic primăvara | ha | 1 | | | 0.25 | 24.54 | 51.80 | 76.34 | | | 76.34 |
| 3 | Tăiat via | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | | | 572.92 |
| 4 | Tocat coarde | ha | 1 | | | 0.15 | 15.10 | 28.00 | 43.10 | | | 43.10 |
| 5 | Palisat tulpini | mii but. | 4.167 | 5.21 | 572.92 | | | | | Material de legat | 180.00 | 752.92 |
| 6 | Sapă mare pe rând | ha | 1 | 7.41 | 814.81 | | | | | | | 814.81 |
| 7 | Altoire (20%) | mii but. | 0.833 | 11.91 | 1310.10 | | | | | Cutit, briceag de altoit, cosor, ochi/butaş altoi | 450.00 | 1760.10 |
| 8 | Aplicare bandă la punctul de altoire, badiJonat | mii but. | 0.833 | 0.75 | 82.50 | | | | | Mastic, banda de altoit | 180.00 | 262.50 |
| 9 | Plivit şi legat lăstari | mii but. | 25 | 31.25 | 3437.50 | | | | | | | 3437.50 |
| 10 | Transport apă si diverse | to | 6.65 | | | 0.24 | 21.61 | 51.21 | 72.82 | Apă | 26.60 | 99.42 |
| 11 | Pregătit solutie | mii l | 5.4 | 0.54 | 59.40 | | | | | | | 59.40 |
| 12 | Stropit mecanic | ha | 6 | | | 1.50 | 157.98 | 327.60 | 485.58 | Substanţe de combatere* | 1369.00 | 1854.58 |
| 13 | Prăşit manual | ha | 6 | 34.29 | 3771.43 | | | | | | | 3771.43 |
| 14 | Prăşit mecanic | ha | 6 | | | 1.05 | 95.79 | 210.00 | 305.79 | | | 305.79 |
| 15 | Arat via toamna | ha | 1 | | | 0.25 | 24.54 | 53.90 | 78.44 | | | 78.44 |
| 16 | Muşuroit via toamna | mii but. | 4.17 | 3.58 | 398.55 | | | | | | | 398.55 |
| TOTAL | 103.36 | 11372.69 | 3.44 | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2205.60 | 14640.36 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | | 255.89 | | | | | | | 255.89 |
| RotunJiri | | | | | | | | | | | 0.32 |
| TOTAL | | 11628.58 | 3.44 | 339.56 | 722.51 | 1062.07 | | 2205.60 | 14896.57 |
* - se reface calculul în funcţie de schema de combatere a bolilor viţei de vie şi de numărul de tratamente fitosanitare necesare
ICDVV Valea Călugărească
Laborator "Tehnologia culturii viţei de vie"
DEVIZ ÎNFIINŢAREA SISTEMULUI DE IRIGARE PRIN PICURARE (1 ha)
63
!image
| Nr. Crt. | LUCRAREA | UM | CANTI- TATE | !image LUCRĂRI MANUALE | LUCRĂRI MECANICE | MATERIALE | !image TOTAL (lei) |
| ZO | Valoare (lei) | ZO | Retribu ţie (lei) | Motori- nă (lei) | Valoare (lei) | Produsul | Valoare (lei) | |
| 1 | Săpat şanţ pentru instalare conductă principală | ml | 100.00 | 1.00 | 110.00 | | | | | | | 110.00 |
| 2 | Întins conducta principală de picurare | ml | 100.00 | 1.00 | 110.00 | | | | | | | 110.00 |
| 3 | Întins tub de picurare | ml | 4500.00 | 9.00 | 990.00 | | | | | | | 990.00 |
| 4 | Montat dop de picurare | buc | 50.00 | 1.00 | 110.00 | | | | | | | 110.00 |
| 5 | Întins tub de polietilenă moale | ml | 150.00 | 1.50 | 165.00 | | | | | | | 165.00 |
| 6 | Clemă pentru prindere tub de picurare de 16 mm la vie | buc | 1710.00 | 3.42 | 376.20 | | | | | | | 376.20 |
| 7 | Fixat tub de picurare pe sârmă | ha | 1.00 | 4.00 | 440.00 | | | | | | | 440.00 |
| 8 | Montat racorduri,coturi, mufe, manometru, hidrociclon,electrovalve | buc | 40.00 | 10.00 | 1100.00 | | | | | | | 1100.00 |
| 9 | Montat piese de branşament, cot egal de picurare | buc | 40.00 | 10.00 | 1100.00 | | | | | | | 1100.00 |
| 10 | Realizarea conexiunilor electrice şi a automatizării | buc | 1.00 | 5.00 | 550.00 | | | | | | | 550.00 |
| 11 | Astupat şanţ la conducta principală | ml | 100.00 | 1.00 | 110.00 | | | | | | | 110.00 |
| 12 | Montare pompă, calculator şi senzor de ploaie | buc | 3.00 | 10.00 | 1100.00 | | | | | | | 1100.00 |
| 13 | Montare sistem de fertirigare | buc | 3.00 | 10.00 | 1100.00 | | | | | | | 1100.00 |
| | | | | | | | | | Sistem irigare prin picurare | 10457.79 | 10457.79 |
| | | | | | | | | | Sistem de pompare | 4722.53 | 4722.53 |
| | | | | | | | | | Sistem de automatizare | 2591.82 | 2591.82 |
| | | | | | | | | | Sistem de fertilizare | 3185.96 | 3185.96 |
!image DEVIZ ÎNFIINŢAREA SISTEMULUI DE IRIGARE PRIN PICURARE (1 ha) -continuare- |
| TOTAL | 66.92 | 7361.20 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | | 20958.10 | 28319.30 |
| Contribuţie asiguratorie pentru muncă 2.25% | | | | 165.63 | | | | | | | 165.63 |
| RotunJiri | | | | | | | | | | | 0.07 |
| TOTAL plantare manuală | | 7526.83 | | 0.00 | 0.00 | 0.00 | | 20958.10 | 28485.00 |
64
Pentru suprafeţe mai mari de 5 ha se recomandă staţie fertirigare. Acest sistem de irigare functionează optim la 188 l/min…2 bari Funcţionează în parametrii optimi pe terenurile cu panta <10%. Pentru panta > 10% se recomandă sistem de irigare cu ciuperci de picurare
În cazul sursei de apă provenită din foraj, se impune construirea unui bazin (iaz artificial), a cărui valoare este în funcţie de capacitatea bazinului în corelaţie cu mărimea
suprafeţei.
Exemplu pentru suprafaţa de 16 ha, capacitatea bazinului este de 1200 mc iar costul este de 55000 lei. Costul nu include săparea gropii şi şanţului de ancorare.
!image
!image
privind sumele necesare acordării sprijinului financiar aprobat pentru programele de restructurare/reconversie a plantaţiilor viticole, derulate cu sprijin din partea Uniunii Europene
ANEXA nr. 5 la normele metedologice SITUAŢIA CENTRALIZATOARE
!image
Nr. .../...
Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
!image
Ordonator principal de credite
Se aprobă
| Nr. crt. | Programul | Campania viticolă | Măsurile eligibile | SpriJinul financiar (lei) |
|---|
| 1. | | | | |
| 2. | | | | |
| | | | |
| TOTAL: |
!image
Director General,
Numele şi prenumele ........................
Semnătura ........................
Ştampila ........................
Data ........................
Direcţia Generala Buget Finante şi Fonduri Europene
!image
!image
ANEXA nr. 6 la prezentele norme metodologice LISTA organismelor dăunătoare periculoase pentru starea fitosanitară a plantaţiilor viticole
| Nr. crt. | Organismul patogen | Vectori cunoscuţi |
|---|
| A) Virusuri şi alte organisme similare virusurilor |
| Degenerarea viţei-de-vie (transmitere mecanică) |
| 1. | Grapevine fanleaf nepovirus (GFLV) şi Arabis mosaic nepovirus (ArMV) - scurtnodare | Xiphinema index Xiphinema italiae Xiphinema diversicaudatum |
| Răsucirea frunzelor viţei-de-vie |
| 2. | Grapevine leafroll-asociat closterovirus (GLRaV-1) | Necunoscut |
| 3. | Grapevine leafroll-asociat closterovirus (GLRaV-3) | Planocaccus ficus Pseudocaccus longispinus |
| Lemnul striat al viţei-de-vie (nu se transmit pe cale mecanică) |
| 4. | Corky bark (GCB) - spongiozitatea scoarţei produsă de virusul B (GBV) | Necunoscut |
| 5. | Rupestris stem pitting (RSP) - strierea lemnului pe Rupestris | Necunoscut |
| 6. | Kober stern Growing (KSG)- strierea lemnului pe Kober; produsă de virusul A (GVA) | Necunoscut |
| Mozaicul viţei-de-vie (nu se transmit pe cale mecanică) |
| 7. | Grapevine Vein Necrosis (GVN) | Necunoscut |
| 8. | Grapevine Vein Mosaic (GVM) | Necunoscut |
| B) Micoplasme |
| 9. | Grapevine flavescence doree" MLO (Flavescenţa aurie) | Scaphoideus titanus |
| C) Bacterii |
| 10. | Agrobacterium vitis (tumefaciens) - Cancerul bacterian | Agrobacterium Tumefaciens (E.F.Smith et Towns.) Conn. |
| 11. | Pierce"s disease - Boala lui Pierce la viţa-de-vie | Prin altoire şi de cicade aparţinând mai multor specii, mai comune fiind Carneocephala şi Draeculacephala |
| D) Ciuperci |
| 12. | Guignardia baccae - Excorioza viţei-de-vie | Giugnardia baccae (Cav.) Jacz. |