Norma din 28 februarie 2002 (actualizata)
privind contaminantii din alimente (actualizata până la data de 19 februarie 2004
- Emitent
- Ministerul Sănătății și Familiei; Ministerul Agriculturii, Alimentației și Pădurilor
- Versiune
- Formă consolidată, valabilă din 19 feb. 2004
Textul actului · 10 articole
Cuprins
*)Textul initial a fost publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 255 din 16 aprilie 2002. Aceasta este forma actualizata de S.C. "Centrul Teritorial de Calcul Electronic" S.A. Piatra Neamt până la data de 19 februarie 2004, cu modificările şi completările aduse de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004.
Capitolul 1Dispozitii generale
Articolul 1
(1)În sensul prezentelor norme contaminant reprezinta orice substanţa care nu se adauga în mod intentionat alimentelor, prezenta în acestea ca rezultat al productiei (inclusiv activităţile privind cresterea plantelor, cresterea animalelor şi medicina veterinara), fabricatiei, prelucrarii, prepararii, tratamentelor, impachetarii, ambalarii, transportului sau manipularii acestora ori ca rezultat al contaminarii mediului înconjurător. Materiile straine, cum ar fi fragmentele de insecte, parul de animale etc., nu sunt incluse în aceasta definiţie.
(2)Prezentele norme nu se aplică la contaminantii care fac obiectul unor reglementari româneşti specifice.
Articolul 2
(1)Se interzice plasarea pe piaţa a alimentelor care conţin un contaminant intr-o cantitate inacceptabila din punct de vedere al sănătăţii publice şi în special pe plan toxicologic.
(2)Limita contaminantului se menţine cat mai scazuta prin respectarea metodelor corespunzătoare în timpul tuturor etapelor menţionate la art. 1 alin. (1).
(3)În scopul protejarii sănătăţii publice şi conform alin. (1) tolerantele maxime pentru contaminantii specifici se vor stabili de Ministerul Sănătăţii în colaborare cu Ministerul Agriculturii, Pădurilor, Apelor şi Mediului.
Articolul 3
Comercializarea alimentelor care respecta prezentele norme sau prevederile specifice adoptate în conformitate cu acestea nu poate fi interzisa, restransa ori împiedicată din motive legate de nivelul de contaminare.
Capitolul 2Limite maxime ale contaminantilor prezenţi în diferite alimente
Articolul 4
Limitele maxime pentru anumiti contaminanti prezenţi în diferite produse alimentare sunt enumerate în anexa nr. I.
Articolul 5
(1)a) În urma desfacerii pe piaţa produsele indicate în anexa nr. I nu trebuie să conţină niveluri de contaminanti mai mari decat cele specificate în aceasta.
b)Limitele maxime prevăzute pentru produsele stabilite la pct. I.2.1.1.1 şi I.2.1.2.1 din anexa nr. I sunt de asemenea aplicabile la produsele derivate din prelucrarea acestora, ţinând seama că nu sunt stabilite limite maxime specifice pentru asemenea produse.
c)Pentru produsele lactate uscate, prelucrate sau compuse din mai multe ingrediente limita maxima aplicabila se stabileste ca fiind cea de la pct. I.2.1.3 din anexa nr. I, pentru lapte, luand în considerare concentrarea datorata procesului de uscare, din prelucrarea acestor produse lactate, sau concentraţia lor în ingredientele care provin din lapte, ţinând seama că nu sunt stabilite limite maxime specifice pentru asemenea produse lactate uscate, prelucrate sau compuse.
(2)Ministerul Sănătăţii poate autoriza provizoriu desfacerea pe piaţa a salatei şi spanacului, produse intern şi destinate consumului, care conţin limite de nitrati mai mari decat cele stabilite la pct. 1.1 din anexa nr. I, astfel încât codurile de buna practica să se aplice pentru atingerea progresiva a limitelor stabilite.
(3)Cu privire la produsele menţionate la pct. I.2.1 din anexa nr. I sunt interzise urmatoarele:
a)amestecul produselor care respecta limitele maxime stabilite în anexa nr. I cu produsele care depasesc aceste limite maxime sau amestecul produselor supuse metodei sortarii ori altor tratamente fizice cu produsele destinate consumului uman direct sau ca ingredient în produsele alimentare;
b)utilizarea produselor care nu respecta limitele maxime stabilite la pct. I.2.1.1.1, I.2.1.2.1 şi I.2.1.3 din anexa nr. I ca ingrediente pentru fabricarea altor produse alimentare;
c)decontaminarea produselor prin tratamente chimice.
(4)Arahidele, fructele în coaja şi fructele uscate care nu respecta limitele maxime stabilite la pct. I.2.1.1.1 din anexa nr. I şi cerealele care nu respecta limitele maxime stabilite la pct. I.2.1.2.1 din aceeasi anexa pot fi plasate pe piaţa, cu indeplinirea urmatoarelor condiţii:
a)aceste produse:
–sa nu fie destinate consumului uman direct sau utilizarii ca ingrediente în produsele alimentare;
–să respecte limitele maxime stabilite la pct. I.2.1.1.2 din anexa nr. I pentru arahide şi la pct. I.2.1.1.3 din aceeasi anexa pentru fructe în coaja şi fructe uscate;
–să fie supuse unui tratament secundar de sortare sau altor tratamente fizice şi, după acest tratament, limitele maxime stabilite la pct. I.2.1.1.1 şi I.2.1.2.1 din anexa nr. I sa nu fie depăşite şi acest tratament sa nu provoace alte reziduuri nocive;
b)destinaţia acestor produse se evidenţiază clar prin etichetarea care contine indicatia "produsul se supune tratamentului de sortare sau altor tratamente fizice pentru a reduce nivelul de contaminare cu aflatoxine înainte de consum sau utilizare ca ingredient în produsele alimentare".
Capitolul 3Metode de prelevare a probelor şi de analiza utilizate în controlul oficial al concentratiilor de aflatoxine din alimente
Articolul 6
Prelevarea probelor efectuata în timpul controlului oficial al limitelor de aflatoxine în alimente se efectueaza conform metodelor descrise în anexa nr. II.
Articolul 7
Pregătirea probelor şi metodele de analiza utilizate în controlul oficial al limitelor de aflatoxine din alimente se efectueaza în conformitate cu criteriile descrise în anexa nr. III.
Fostul art. 8 a fost eliminat de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Capitolul 4Metode de prelevare a probelor pentru controlul oficial al limitelor de plumb, cadmiu, mercur şi 3-MCPD din anumite alimente
Cap. 4 a fost introdus de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Articolul 8
Prelevarea probelor efectuate pentru controlul oficial al limitelor de plumb, cadmiu, mercur şi 3-MCPD se efectueaza conform metodelor descrise în anexa nr. IV.
Art. 8 a fost introdus de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Articolul 9
Pregătirea probelor şi metodele de analiza utilizate în controlul oficial al limitelor de plumb, cadmiu, mercur şi 3-MCPD se efectueaza în conformitate cu criteriile descrise în anexa nr. V.
Art. 9 a fost introdus de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Articolul 10
Anexele nr. I-V fac parte integrantă din prezentele norme.
Art. 10 a fost introdus de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Anexa 1
────────
la norme
──────────
LISTA
cuprinzand limitele maxime pentru anumiti contaminanti prezenţi în alimente
Contaminanti de origine agricola
1.Nitrati
1.1 Legume proaspete
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Produsul Limitele maxime de nitrati*1)
[mg NO(3)/kg produs proaspat]
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Spanac*2) recoltat de la 1 noiembrie la 31 martie 3.000
(Spinacia oleracea L.) recoltat de la 1 aprilie la 31 octombrie 2.500
Salata verde recoltata de la 1 octombrie la 31 martie 4.500
(Latuca Sativa L.) recoltata de la 1 aprilie la 30 septembrie, 3.500
(salata cultivata în cu excepţia salatei cultivate în camp deschis, 2.500
sera şi salata cultivata recoltata de la 1 mai la 31 august
în camp deschis)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*1) Limitele maxime nu se aplică la alimente, în special la cele preparate pentru sugari şi copii de vârsta mica.
*2) Limitele maxime pentru spanacul proaspat nu se aplică la spanacul proaspat destinat prelucrarii, care este direct transportat în vrac din camp până la unitatea de prelucrare.
1.2.Alte legume prelucrate destinate consumului
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Produsul Limitele maxime de nitrati*1)
[mg NO(3)]/kg produs proaspat)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Spanac conservat, congelat sau refrigerat 2.000
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*1) Limitele maxime nu se aplică la alimente, în special la cele preparate pentru sugari şi copii de vârsta mica.
2.Micotoxine
2.1.Aflatoxine
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Aflatoxine: limite maxime
admise*1) æg/kg) Modul de Metoda
Produsul ────────────────────────── prelevare de
B(1) B(1)+B(2)+G(1)+G(2) M(1) a probelor analiza
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
2.1.1.Arahide, fructe
în coaja şi
fructe uscate -
2.1.1.1.Arahide, fructe
în coaja şi
fructe uscate şi
produsele obtinute
din prelucrarea
lor, destinate
consumului uman
direct sau utili-
zarii ca ingrediente
în produsele
alimentare 2*2) 4*2) - art. 6 şi 7 anexa
nr. II
2.1.1.2.Arahide destinate
supunerii unui
tratament de
selectare sau
altor metode
fizice înainte
de a fi consumate
ori utilizate ca
ingredient în
produsele
alimentare 8*2) 15*2) - art. 6 şi 7 anexa
nr. II
2.1.1.3.Fructe în coaja şi
fructe uscate
destinate supunerii
unui tratament de
selectare sau altor
metode fizice
înainte de a fi
consumate ori
utilizate ca
ingredient în
produsele
alimentare 5*2) 10*2) - art. 6 şi 7 anexa
nr. II
2.1.2.Cereale (inclusiv
hrisca,Fagopyrum sp.)
2.1.2.1.Cereale (inclusiv
hrisca, Fagopyrum sp.)
şi produsele obtinute
din prelucrarea lor,
destinate consumului
uman direct sau
utilizarii ca
ingrediente
în produsele
alimentare 2 4 - art. 6 şi 7 anexa
nr. II
2.1.2.2.Cereale (inclusiv
hrisca, Fagopyrum
sp.) destinate
supunerii unui
tratament de
selectare sau altor
metode fizice
înainte de a fi
consumate ori
utilizate ca
ingredient
în produsele
alimentare - - - art. 6 şi 7 anexa
nr. II
2.1.3.Lapte (lapte crud,
lapte destinat
fabricarii
produselor pe baza
de lapte, lapte de
consum tratat termic
conform reglemen-
tarilor în
vigoare) - - 0,05 art. 6 şi 7 anexa
nr. II
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*1) Limitele maxime nu se aplică la alimente, în special la cele preparate pentru sugari şi copii de vârsta mica.
*2) Limitele maxime se aplică pentru secţiunea arahide, fructe în coaja sau fructe uscate destinate consumului. Dacă sunt analizate fructele intregi, interpretarea rezultatelor obtinute se realizează presupunandu-se ca întreaga contaminare se afla în secţiunea destinata consumului în momentul evaluării continutului în secţiunea destinata consumului.
3.Metale grele
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Limita Modul de Metoda
Produsul maxima prelevare de
(mg/kg a probelor analiza
greutate
produs
umed)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3.1.Plumb (Pb)
3.1.1.Lapte de vaca (lapte crud, lapte destinat
fabricarii produselor lactate, lapte
tratat termic) 0,02 art. 8 art. 9
3.1.2.Formule pentru sugari şi formule de
continuare*1) 0,02 art. 8 art. 9
3.1.3.Carne de bovine, oaie, porc şi pasare, cu
excepţia organelor 0,1 art. 8 art. 9
3.1.3.1.Organe comestibile de vita, oaie, porc
şi pasare 0,5 art. 8 art. 9
3.1.4.File de peste*), cu excepţia speciilor de
peste enumerate la pct. 3.1.4.1 0,2 art. 8 art. 9
3.1.4.1.File*) de palamida (Sarda sarda), platica
de mare comuna dungata (Diplodus vulgaris),
tipar de mare (Anguilla anguilla), chefal
cenusiu (Mugil labrosus labrosus), grunt
(Pomadasys benneti), macrou (Trachurus
trachurus), sardina (Sardina pilchardus),
sardelute (Sardinops species), biban cu
picatele (Dicentrarchus punctatus), ton
(Thunnus species şi Euthynnys species),
limba-de-mare (Dicologoglossa cuneata) 0,4 art. 8 art. 9
3.1.5.Crustacee, cu excepţia carnii brune de crab 0,5 art. 8 art. 9
3.1.6.Moluste bivalve 1,5 art. 8 art. 9
3.1.7.Cefalopode (fără viscere) 1,0 art. 8 art. 9
3.1.8.Cereale (inclusiv hrisca), legume şi
leguminoase 0,2 art. 8 art. 9
3.1.9.Legume, exceptand brassicaceele (conopida,
varza şi gulie), legumele frunze, verdeturile
proaspete şi ciupercile. Pentru cartofi,
nivelul maxim se aplică la cartofii curatati. 0,1 art. 8 art. 9
3.1.9.1.Brassicacee (conopida, varza şi gulie),
legume frunze şi ciupercile de cultura 0,3 art. 8
3.1.10.Fructe, exceptand fructele boboase (struguri,
capsune, mure, zmeura etc.) şi fructele mici
(afine, coacaze) 0,1 art. 8
3.1.10.1.Fructe boboase (struguri, capsune, mure,
zmeura etc.) şi fructe mici (afine, coacaze) 0,2 art. 8 art. 9
3.1.11.Grasimi şi uleiuri, inclusiv grasimea din
lapte 0,1 art. 8 art. 9
3.1.12.Sucuri de fructe, sucuri concentrate de
fructe (pentru consum direct) şi nectar de
fructe 0,05 art. 8 art. 9
3.1.13.Vinuri (inclusiv vinuri spumante şi exclusiv
vinuri licoroase), vinuri aromatizate, bauturi
pe bază de vinuri aromatizate şi cocteiluri
din vinuri aromatizate şi cidrul din mere,
din pere şi vinuri din fructe. Nivelul maxim
se aplică produselor din recolta de fructe a
anului 2001 şi în continuare. 0,2 art. 8 art. 9
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*)În cazul peştelui care se consuma în intregime, limita maxima se aplică
la pestele intreg.
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Limita Modul de Metoda
Produsul maxima prelevare de
(mg/kg a probelor analiza
greutate
produs
umed)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3.2.Cadmiu (Cd)
3.2.1.Carne de bovine, oaie, porc şi pasare, cu
excepţia organelor 0,05 art. 8 art. 9
3.2.2.Carne de cal 0,2 art. 8 art. 9
3.2.3.Ficat de vita, oaie, porc şi pasare 0,5 art. 8 art. 9
3.2.4.Rinichi de vita, oaie, porc şi pasare 1,0 art. 8 art. 9
3.2.5.File de peste*), cu excepţia speciilor de
peste enumerate la pct. 3.2.5.1 0,05 art. 8 art. 9
3.2.5.1.File*) de palamida (Sarda sarda), platica
de mare comuna dungata (Diplodus vulgaris),
tipar de mare (Anguilla anguilla), hamsie
europeana (Engraulis encrasicholus),
chefal cenusiu (Mugil labrosus labrosus),
macrou (Trachurus trachurus), luvar
(Luvarus imperialis), sardina (Sardina
pilchardus), sardelute (Sardinops species),
ton (Thunnus şi Euthynnys species),
limba-de-mare (Dicologoglossa cuneata) 0,1 art. 8 art. 9
3.2.6.Crustacee, exceptand carnea bruna de crab şi
capul şi toracele homarului şi altor crustacee
mari similare (Nephropidae şi Palinuridae) 0,5 art. 8 art. 9
3.2.7.Moluste bivalve 1,0 art. 8 art. 9
3.2.8.Cefalopode (fără viscere) 1,0 art. 8 art. 9
3.2.9.Cereale, exceptand taratele, germenii,
boabele de grau şi orezul 0,1 art. 8 art. 9
3.2.9.1.Tarate, germeni, boabe de grau şi orez 0,2 art. 8 art. 9
3.2.10.Seminte de soia 0,2 art. 8 art. 9
3.2.11.Legume şi fructe, exceptand legumele frunze,
verdeturile proaspete, ciupercile, legumele
cu tulpina (praz, sparanghel, anghinare),
radacinoasele şi cartofii 0,05 art. 8 art. 9
3.2.11.1.Legumele frunze, verdeturile proaspete,
telina şi ciupercile de cultura 0,2 art. 8 art. 9
3.2.11.2.Legumele cu tulpina (praz, sparanghel,
anghinare), radacinoasele şi cartofii,
exceptand telina. Pentru cartofi, nivelul
maxim se aplică la cartofii curatati. 0,1 art. 8 art. 9
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*)În cazul peştelui care se consuma în intregime, limita maxima se aplică
la pestele intreg.
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Limita Modul de Metoda
Produsul maxima prelevare de
(mg/kg a probelor analiza
greutate
produs
umed)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3.3.Mercur
3.3.1.Produse de pescarie, cu excepţia celor
de la pct. 3.3.1.1 0,5 art. 8 art. 9
3.3.1.1.Peste unditar (Lophius species), pisica
de mare din Atlantic (Anarhicas lupus),
biban (Dicentrarchus labrax), mihalt de
mare albastru (Molva dipterygia), palamida
(Sarda sarda), tipar de mare (Anguilla
species), emperor (Hoplostehus atlanticus),
grenadier (Coryphaenoides rupestris),
cambula (Hippoglossus hipoglossus), marlin
(Makaira spp.), stiuca (Esox lucius),
bonita comuna (Orcynopsis unicolor), caine
de mare portughez (Centros-cymnes
coelolepis), vulpe de mare (Raja spp.),
scorpie de mare groenlandeza (Sebastes
marinus, S. mentella, S. viviparus), peste
calator (Istiophorus platypterus),
peste-teaca (Lepidopus caudatus, Aphanopus
carbo), rechin (toate speciile), macrou
(din speciile Lepidocybium flavobrunneum,
Ruvettus pretiosus, Gempylus serpens),
sturioni (Acipenser spp.), peste-spada
(Xiphias gladius), ton (Thunnus spp.) 1,0 art. 8 art. 9
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
4.3-monoclorpropan-1,2-diol (3-MCPD)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Limita Modul de Metoda
Produsul maxima prelevare de
(mg/kg a probelor analiza
greutate
produs
umed)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
4.1.Proteine vegetale hidrolizate*2) 0,02 art. 8 art. 9
4.2.Sos de soia*2) 0,02 art. 8 art. 9
1.Limita maxima se aplică produsului propus,
pregatit pentru consum sau reconstituit, în
concordanta cu instrucţiunile producătorului.
2.Limita maxima se aplică pentru produsul lichid
conţinând 40% substanţa uscata, corespunzător
limitei maxime de 0,05 mg/kg în substanţa uscata.
Limita trebuie modificata proportional, în
concordanta cu conţinutul de substanţa uscata
al produsului.
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
5.Dioxina [suma dibenzo-para-dioxinelor policlorurate (PCDDs) şi
dibenzofuranilor policlorurati (PCDFs)], exprimata în echivalenti toxici
stabiliti de Organizaţia Mondiala a Sănătăţii (OMS) prin utilizarea
factorilor de echivalenta toxica OMS-TEFs 1997.
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Produsul Limite maxime (PCDD + PCDF)*1) Modul de Metoda
(pg OMS-PCDD/F-TEQ/g prelevare de
grasime sau produs) a probelor analiza
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
5.1.1.Carne şi produse *) *)
din carne provenind
de la:
–animale rumegatoare
(bovine, ovine) 3 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2)
–păsări de curte şi vanat 2 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2)
–porci 1 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2)
5.1.2.Ficat şi produse
derivate 6 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2)
5.2.File de peste şi
produse de pescarie 4 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g produs *) *)
5.3.Lapte şi produse
lactate, incluzând untul 3 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2) *) *)
5.4.Oau de gaina şi
produse pe bază de oua 3 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime*2) *) *)
5.5.Uleiuri şi grasimi: *) *)
–grasime animala:
–de la animale rumegatoare 3 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
–de la păsări de curte şi
vanat 2 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
–de la porci 1 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
–grasime animala în amestec 2 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
–ulei vegetal 0,75 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
–ulei de peste pentru
consum uman 2 pg OMS-PCDD/F-TEQ/g grasime
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*1) Concentratiile superioare sunt calculate considerandu-se ca toate valorile diferitilor congeneri, situate sub limita de detectie, sunt egale cu limita de detectie.
*2) Limitele maxime nu se aplică pentru alimentele ce conţin < 1% grasime.
*)Metodele de prelevare şi analiza pentru dioxine sunt în curs de redactare.
Pct. 3, 4 şi 5 ale anexei 1 au fost introduse de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Anexa 2
────────
la norme
Masa lotului Numărul de probe
(în tone) elementare
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
≤ 0,1 10
> 0,1 - ≤ 0,2 15
> 0,2 - ≤ 0,5 20
> 0,5 - ≤ 1,0 30
> 1,0 - ≤ 2,0 40
> 2,0 - ≤ 5,0 60
> 5,0 - ≤ 10,0 80
> 10,0 - ≤ 15,0 100
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
5.Prevederi specifice
5.1.Prezentarea generală a metodei de prelevare a probelor pentru arahide, fructe în coaja, fructe deshidratate şi cereale
Tabelul nr. 2 - Subdivizarea loturilor în subloturi în functie de produs şi de masa lotului
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Produsul Masa lotului Masa sau Numărul de Proba
(în tone) numărul probe globală
de elementare Masa/kg
subloturi
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Smochine uscate şi
alte fructe uscat e ≥ 15 15-30 tone 100 30
< 15 - 10-100*) ≤ 30
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Arahide, fistic, nuci
braziliene ≥ 500 100 tone 100 30
şi alte fructe în coaja > 125 şi < 500 5 subloturi 100 30
≥ 15 şi ≤ 125 25 tone 100 30
< 15 - 10-100*) ≤ 30
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Cereale ≥ 1.500 500 tone 100 30
> 300 şi < 1.500 3 subloturi 100 30
≥ 50 şi ≤ 300 100 tone 100 30
< 50 - 10-100*) 1-10
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*)În functie de masa lotului - vezi pct. 4.3 sau 5.3.
5.2.Arahide, fistic şi nuci braziliene (Bertholea excelsa)
Smochine uscate
Cereale (masa lot ≥ 50 tone)
5.2.1.Metoda de prelevare a probelor:
–conform tabelului nr. 2 de la pct. 5.1 fiecare lot trebuie subdivizat în subloturi, cu condiţia ca aceste subloturi să poată fi separate fizic. Având în vedere ca masa lotului nu este intotdeauna un multiplu exact al masei subloturilor, masa sublotului poate depăşi masa indicată cu maximum 20%;
–fiecare sublot trebuie prelevat separat;
–numărul probelor elementare:
100.În cazul loturilor mai mici de 15 tone numărul probelor elementare ce trebuie prelevate depinde de masa lotului, cu o valoare minima de 10 şi una maxima de 100 (pct. 4.3);
–masa probei globale = 30 kg, care înainte de macinare trebuie amestecata şi divizata în 3 subprobe egale de 10 kg (divizarea în 3 subprobe nu este necesară în cazul arahidelor, fructelor în coaja şi al fructelor uscate destinate sortarii sau altui tratament fizic; totusi aceasta va depinde de disponibilitatea echipamentelor care pot omogeniza o proba de 30 kg). Probele globale care nu depasesc 10 kg nu trebuie divizate în subprobe;
–proba de laborator: o subproba de 10 kg (fiecare subproba trebuie macinata fin şi amestecata bine, separat, pentru ca astfel să se poată realiza omogenizarea completa, în conformitate cu prevederile stabilite în anexa nr. III);
–în cazul în care metoda de prelevare a probelor descrisa mai sus nu poate fi aplicata fără a cauza consecinte economice care decurg din deteriorarea lotului (din cauza formelor de ambalare, a mijloacelor de transport etc.), aceasta poate fi inlocuita cu o metoda alternativa de prelevare, cu condiţia ca prelevarea să fie cat mai reprezentativa şi ca metoda aplicata să fie descrisa şi solid documentata.
5.2.2.Acceptarea unui lot sau sublot:
● în cazul arahidelor, fructelor în coaja şi al fructelor uscate destinate sortarii sau altor tratamente fizice:
–acceptate dacă proba globală sau media subprobelor este în conformitate cu limita maxima;
–respinse dacă proba globală sau media subprobelor depăşeşte limita maxima;
● pentru arahidele, fructele în coaja, fructele uscate şi cerealele destinate consumului uman direct:
–acceptate dacă nici una dintre subprobe nu depăşeşte limita maxima;
–respinse dacă una sau mai multe subprobe depasesc limita maxima;
● în cazul în care proba globală este mai mica de 10 kg:
–acceptata dacă proba este în conformitate cu limita maxima;
–respinsa dacă proba depăşeşte limita maxima.
5.3.Alte fructe în coaja, în afară de arahide, fistic şi nuci braziliene
Fructe uscate, altele decat smochinele
Cereale (masa lot sub 50 tone)
5.3.1.Metoda de prelevare a probelor
Procedura descrisa la pct. 5.2.1 poate fi aplicata şi acestor produse. Totusi, având în vedere incidenţa scazuta a contaminarii acestor produse şi/sau a noilor forme de ambalaje în care pot fi comercializate, pot fi aplicate şi metode de prelevare a probelor mai simple.
În cazul loturilor de cereale mai mici de 50 tone se poate utiliza o metoda de prelevare şi în functie de masa lotului, care consta în utilizarea a 10 până la 100 de probe elementare de 100 g fiecare, care insumate reprezinta o proba globală de la 1 la 10 kg. Valorile din tabelul următor pot fi utilizate la determinarea numarului de probe elementare de prelevat.
Tabelul nr. 3 - Numărul de probe elementare pentru prelevare, în functie de masa lotului de cereale
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Masa lotului Numărul de probe
(în tone) elementare
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
≤ 1 10
> 1- ≤ 3 20
> 3- ≤ 10 40
> 10- ≤ 20 60
> 20- ≤ 50 100
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
5.3.2.Acceptarea unui lot sau sublot
Vezi pct. 5.2.2.
5.4.Lapte
5.4.1.Metoda de prelevare a probelor
Prelevarea probelor în conformitate cu reglementarile în vigoare privind anumite metode de analiza şi testare a laptelui crud şi a laptelui tratat termic:
–numărul probelor - minimum 5;
–masa probei globale - minimum 0,5 kg sau l.
5.4.2.Acceptarea unui lot sau sublot:
–acceptat dacă proba medie este în conformitate cu limita maxima;
–respins dacă proba medie depăşeşte limita maxima.
5.5.Produse derivate şi alimente compuse
5.5.1.Produse lactate
5.5.1.1.Metoda de prelevare a probelor
Prelevarea probelor în conformitate cu reglementarile în vigoare care stabilesc metode de prelevare a probelor pentru analiza chimica utilizata în controlul produselor din lapte conservat:
–numărul probelor - minimum 5.
Pentru celelalte produse lactate se aplică o metoda echivalenta de prelevare.
5.5.1.2.Acceptarea unui lot sau sublot:
–acceptat dacă proba este în conformitate cu limita maxima;
–respins dacă proba depăşeşte limita maxima.
5.5.2.Alte produse derivate care conţin particule foarte mici, de exemplu: faina, pasta de smochine, untul de alune (distributia omogena a contaminarii cu aflatoxine).
5.5.2.1.Metoda de prelevare a probelor:
–numărul de probe elementare - 100. În cazul loturilor mai mici de 50 tone, numărul probelor elementare trebuie să fie cuprins între 10 şi 100, în functie de masa lotului (tabelul 3 de la pct. 5.3.1.);
–masa probei elementare trebui să fie de aproximativ 100 g. În cazul loturilor în ambalaje destinate vanzarii cu amanuntul, masa probei depinde de masa ambalajului pentru vanzarea cu amanuntul;
–masa probei globale = 1-10 kg amestecate suficient.
5.5.2.2.Numărul probelor de prelevat:
–numărul probelor globale de prelevat depinde de masa lotului. Divizarea loturilor mari în subloturi se va efectua conform celor prevăzute pentru cereale la pct. 5.2;
–fiecare sublot trebuie prelevat separat.
5.5.2.3.Acceptarea lotului sau sublotului:
–acceptat dacă proba globală este în conformitate cu limita maxima;
–respins dacă proba globală depăşeşte limita maxima.
5.6.Alte produse derivate cu particule de dimensiuni relativ mari (distributia eterogena a contaminarii cu aflatoxine)
Pentru produsele agricole neprelucrate metoda de prelevare şi acceptarea sunt în conformitate cu prevederile pct. 5.2 şi 5.3.
Anexa 3
────────
la norme
la norme
Greutatea lotului Numărul minim de probe
(kg) elementare de prelevat
────────────────────────────────────────────────────────────────────────
< 50 3
50 la 500 5
> 500 10
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Dacă lotul este format din ambalaje individuale, numărul ambalajelor care trebuie prelevate pentru a forma proba globală este mentionat în tabelul nr. 2.
Tabelul nr. 2 - Numărul de ambalaje (probe elementare) care trebuie
prelevate pentru a forma proba globală dacă lotul consta din
ambalaje individuale
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Numărul de ambalaje Numărul minim de ambalaje
sau de unităţi din lot sau de unităţi de prelevat
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1 la 25 un ambalaj sau o unitate
Aproximativ 5%,
26 la 100 minimum doua ambalaje
sau unităţi
Aproximativ 5%,
> 100 maximum 10 ambalaje
sau unităţi
────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
5.Conformitatea lotului sau sublotului cu specificatia tehnica
În caz de litigiu, laboratorul de control trebuie să efectueze cel puţin două analize independente ale probelor de laborator şi sa calculeze media rezultatelor. Lotul este acceptat dacă media se conformeaza cu limita maxima stabilita de legislatia în vigoare. Lotul este respins dacă media depăşeşte limita maxima respectiva.
Anexa 4 a fost introdusa de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
Anexa 5
────────
la norme
x* = x barat
R - reproductibilitatea: valoarea sub care diferenţa absoluta dintre rezultatele unui singur test, obtinute în condiţii de reproductibilitate (de exemplu: pentru materialul identic obţinut de operatori în diferite laboratoare, prin utilizarea metodei testului standardizat), se situeaza în limitele unei probabilitati (în principiu 95%); R = 2,8xs(R);
s(R) - deviatia standard, calculată din rezultatele obtinute în condiţii de reproductibilitate;
RSD(R) - deviatia standard relativa, calculată în urma rezultatelor obtinute în condiţii de reproductibilitate ([s(R)/x*]x100).
x* = x barat
3.2.Condiţii necesare generale
Metodele de analiza care se utilizeaza vor fi selectionate în functie de urmatoarele criterii:
3.3.Condiţii necesare specifice
3.3.1.Analizele de plumb, cadmiu şi mercur
Pentru determinarea continutului de plumb, cadmiu şi mercur nu sunt recomandate metode specifice. Laboratoarele trebuie să utilizeze metode validate care să corespunda criteriilor de performanţă indicate în tabelul nr. 3. Dacă este posibil, validarea metodelor trebuie să includa un material de referinţa certificat printre materialele testului experimental între laboratoare.
a)specificitate;
b)acuratete;
c)precizie: variatiile repetabilitatii în cadrul aceluiasi laborator şi ale reproductibilitatii între laboratoare diferite. Aceste valori trebuie să fie obtinute în urma unui proces de colaborare organizat în conformitate cu un protocol recunoscut pe plan international şi trebuie să fie exprimate intr-o formă recunoscută pe plan international;
d)limita de detectie;
e)sensibilitate;
f)practicabilitate;
g)alte criterii stabilite în functie de necesităţi.
Tabelul nr. 3 - Criterii de performanţă ale metodelor de analiza pentru
plumb, cadmiu şi mercur
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Parametru Valoare/comentariu
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Aplicabilitate Alimente menţionate de legislatia în vigoare
Limita de detectie Maximum o zecime din valoarea limitei maxime stabilite
de legislatia în vigoare, cu excepţia cazului în care
valoarea stabilita pentru plumb este mai mica de
0,1 mg/kg. În acest caz, limita este nu mai mult de o
cincime din valoarea stabilita.
Limita de cuantificare Maximum o cincime din valoarea limitei maxime stabilite
de legislatia în vigoare, cu excepţia cazului în care
valoarea stabilita pentru plumb este mai mica de
0,1 mg/kg. În acest caz, limita este nu mai mult de
doua cincimi din valoarea stabilita.
Recuperare 80-120%
Specificitate Nu contine interferente spectrale sau matriciale
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3.3.2.Analizele 3-MCPD
Pentru determinarea continutului de 3-MCPD nu sunt recomandate metode specifice. Laboratoarele trebuie să foloseasca o metoda validata care să corespunda criteriilor de performanţă indicate în tabelul nr. 4. Dacă este posibil, validarea trebuie să includa un material de referinţa certificat printre materialele testului experimental între laboratoare.
Tabelul nr. 4 - Criterii de performanţă ale metodei de analiza
pentru 3-MCPD
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Criteriul Valoarea recomandata Concentraţia
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Proba martor Sub limita de detectie -
Recuperare 75-110% Intreg domeniul de
concentratii
Limita de cuantificare 10 (sau mai puţin) æg/kg,
raportata la substanţa uscata -
Deviatia standard a Sub 4 æg/kg -
semnalului probelor martor
Precizia interna estimată -
deviatia standard - < 4 æg/kg 20 æg/kg
a masuratorilor repetate < 6 æg/kg 30 æg/kg
la diferite concentratii < 7 æg/kg 40 æg/kg
< 8 æg/kg 50 æg/kg
< 15 æg/kg 100 æg/kg
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
3.4.Estimarea preciziei analitice şi a coeficientilor de recuperare
Precizia analizelor trebuie estimată prin includerea unor materiale de referinţa certificate în procesul analitic ori de cate ori este posibil.
3.5.Standarde calitative de laborator
Analizele vor fi efectuate de laboratoare acreditate.
3.6.Exprimarea rezultatelor
Rezultatele trebuie exprimate în aceleasi unităţi de măsura ca şi limitele maxime stabilite de legislatia în vigoare.
Anexa 5 a fost introdusa de ORDINUL nr. 106 din 6 februarie 2004 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 142 din 17 februarie 2004.
