Normativ din 7 februarie 2002
privind metodele de măsurare și frecvența de prelevare și de analiză a probelor din apele de suprafață destinate producerii de apă potabilă NTPA-014
- Emitent
- Guvernul
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 130 din 19 februarie 2002
- Versiune
- Formă consolidată, valabilă din 19 mar. 2007
Textul actului · 10 articole
Cuprins
Articolul 1Obiectivul normativului
Prezentul normativ reglementează metodele de măsurare a parametrilor prevăzuți în anexa nr. 1b) la NTPA-013 și frecvența de prelevare și analiză a probelor din apele de suprafață destinate potabilizării.
Articolul 2Definiții
În sensul prezentului normativ, prin termenii tehnici de mai jos se înțelege:
a)metodă de măsurare de referință - indicarea unui principiu de determinare sau descrierea succintă a unei proceduri de operare care să permită determinarea valorii parametrilor prevăzuți în anexa nr. 2a);
b)limita de detecție - valoarea minimă a parametrului examinat, care poate fi determinată printr-o metodă de determinare data;
c)precizie - intervalul de variație/limitele între care se situează 95% din rezultatele măsurătorilor efectuate pe același eșantion, când se utilizează aceeași metodă de determinare;
d)acuratețe/exactitate - diferența dintre valoarea reală a parametrului examinat și valoarea medie obținută experimental.
Articolul 3Parametri, prelevare, frecvente de prelevare și metode de analiză a probelor
(1)Analiza probelor de apă are în vedere parametrii prevăzuți în anexa nr. 1b) la NTPA-013, pentru care au fost prevăzute valori I și/sau G fiecăreia dintre cele 3 categorii de apă de suprafață A1, A2 și A3.
(2)Metodele de măsurare de referință sunt cele prevăzute în anexa nr. 2a).
15.07.2005Alin. (2) al art. 3 a fost modificat de pct. 2 al art. unic din HOTĂRÂREA nr. 662 din 7 iulie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 616 din 15 iulie 2005.
(3)La verificarea parametrilor prevăzuți în anexa 2a) trebuie respectate valorile pentru limita de detecție, precizia și acuratețea metodelor de măsurare de referință.
15.07.2005Alin. (3) al art. 3 a fost modificat de pct. 2 al art. unic din HOTĂRÂREA nr. 662 din 7 iulie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 616 din 15 iulie 2005.
Articolul 4
(1)În anexa nr. 2b) sunt stabilite frecvențele anuale minime de prelevare și analiză a probelor pentru determinarea fiecărui parametru. Prelevarea probelor trebuie să se desfășoare pe întregul an pentru a oferi o imagine reprezentativă a calității apei.
(2)Anexa nr. 2c) specifică parametrii care se determină în apele de suprafață, pe categorii de ape de suprafață.
(3)Probele prelevate din apă de suprafață trebuie să fie reprezentative pentru calitatea apei în punctul de prelevare.
Articolul 5
Recipientele utilizate pentru prelevarea probelor, reactivii sau metodele utilizate pentru conservarea lor în vederea analizării unuia sau mai multor parametri, transportul și depozitarea lor, precum și pregătirea probelor pentru analiză nu trebuie să producă modificări importante asupra rezultatelor analizelor.
Articolul 6Responsabilități
(1)Autoritatea competentă în domeniul gospodăririi apelor va fixa frecvențele de prelevare a probelor și de analiză a fiecărui parametru pentru fiecare punct de prelevare.
(2)Frecventele de prelevare și de analiză a probelor nu se vor situa sub frecvențele minime anuale prevăzute în anexa nr. 2b).
Articolul 7
(1)Dacă pe parcursul supravegherii calității unei ape de suprafață destinate captării de apă pentru potabilizare se constata că valorile obținute pentru anumiți parametri sunt considerabil mai mici decât cele stabilite prin NTPA-013, atunci autoritatea publică centrală din domeniul apelor și protecției mediului poate stabili reducerea frecvenței de prelevare și analiză pentru acei parametri, la propunerea autorității competente în domeniul gospodăririi apelor.
(2)Dacă în cazurile prevăzute la alin. (1) nu exista poluare și nici riscul deteriorării calității apei și dacă apa respectivă are o calitate superioară calității corespunzătoare indicatorilor cuprinși în col. A1 din anexa nr. 1b) la NTPA-013, autoritățile competente respective vor stabili intervale maximale de timp pentru analiza calității acestei ape.
Articolul 8Informare și raportare
(1)În vederea urmăririi respectării prevederilor prezentului normativ autoritatea competentă în domeniul gospodăririi apelor va informa autoritatea publică centrală din domeniul apelor și protecției mediului, asupra:
a)metodelor de analiza utilizate;
b)frecvenței de efectuare a analizelor.
(2)Informațiile obținute din teritoriu de către autoritatea competentă în domeniul gospodăririi apelor vor face obiectul unui raport anual către autoritatea publică centrală din domeniul apelor și protecției mediului, dar pot fi furnizate acesteia și pe parcursul anului, la cerere.
Articolul 9Reglementări pentru conformare și amendamente
(1)În funcție de progresul tehnic pot fi aduse modificări parametrilor cuprinși în anexa nr. 1b) la NTPA-013, în ceea ce privește:
a)metodele de măsurare de referință prevăzute în anexa nr. 2a); metoda de analiză corespunzătoare standardului indicat în tabel are caracter voluntar, alte metode alternative pot fi folosite, dacă se demonstrează că acestea au aceeași sensibilitate și limită de detecție;
15.07.2005Lit. a) a alin. (1) al art. 9 a fost modificată de pct. 3 al art. unic din HOTĂRÂREA nr. 662 din 7 iulie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 616 din 15 iulie 2005.
b)limita de detecție, precizia și acuratețea acestor metode;
c)materialele recomandate pentru recipientele utilizate la prelevarea probelor.
(2)Modificările se aprobă prin ordin al ministrului apelor și protecției mediului, la propunerea autorității competente în domeniul gospodăririi apelor.
Articolul 10
Anexele nr. 2a), 2b) și 2c) fac parte integrantă din prezentul normativ.
Anexa nr. 2a)
la normativ
METODE DE REFERINȚĂ
pentru măsurarea valorilor I și/sau G ale parametrilor din anexa nr. 1b)
| Nr. crt. | Parametrul | Unitatea de măsură a parâme- trului | Limita de detec- ție | Precizia (+/-) | Exac- tita- te/ Acura- tețe (+/-) | Metoda de măsurare de referință*1) | Materialul recomandat pentru recipiente |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (A) | (B) | (C) | (D) | (E) | (F) | (G) | (H) |
| 1. | pH | unități pH | - | 0,1 | 0,2 | - Electrometrie: ●măsurare în situ în momentul pre- levării și fără pretratarea probelor: SR ISO 10523-1997 | |
| 2. | Culoare (după o filtrare simplă) | mg Pt/l | 5 | 10% | 20% | - Filtrare prin membrană din fibră de sticlă: ●metoda fotome- trică utilizând scara cobalto- platanică: SR ISO 7887-1997 | |
| 3. | Materii în suspensie | mg/l | - | 5% | 10% | - Filtrare prin filtru cu membra- nă de 0,45 мm, uscare la 105°C și cântărire - Centrifugare (pentru cel puțin 5 min. cu o accelerație medie de 2.800-3.200g), uscare la 105°C și cântărire: STAS 6953-1981 | |
| 4. | Tempera- tură | °C | - | 0,5 | 1 | - Termometrie: ●măsurare în situ în momentul pre- levării și fără pretatarea pro- belor: SR EN 1622:2000 | |
| 5. | Conducti- vitate la 20°C | мs/cm | - | 5% | 10% | - Electrometrie: SR EN 27888-1997 | |
| 6. | Miros | factor de di- luție la 25°C | - | - | - | - Prin diluție succesivă: SR EN 1622:2000 | Sticlă |
| 7. | Azotați | mg NO^- (3)/l | 2 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR ISO 7890/l- 1996 | |
| 8. | Fluoruri | mg F^-/l | 0,05 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară după distilare, dacă este necesară: SR ISO 10359 - 2: 2001 - Electrozi ioni selectivi: SR ISO 10359-1: 2001 | |
| 9. | Compuși organici cu clor, extrac- tibili, total | mg/Cl^- | |||||
| 10. | Fier dizolvat | mg/Fe/l | 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică după filtrare prin filtru cu membrană de 0,45 мm - Spectofoto- metrie de absorbție mole- culară după fil- trare prin filtru cu membrană de 0,45 мm: SR ISO 6332/1996 | |
| 11. | Mangan | mg Mn/l | 0,01*2 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR 8662/2-1996 | |
| 0,02*3 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR 8662/1-1996 | ||||
| 12. | Cupru*10) | mg C/l | 0,005 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 8288:2001 - Polarografie | |
| 0,02*4 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 8288:2001 - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR ISO 8288:2001 - Polarografie | ||||
| 13. | Zinc*10) | mg Zn/l | 0,01*2 ) | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 8288:2001 | |
| 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 8288:2001 - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR ISO 8288:2001 | ||||
| 14. | Bor*10) | mg B/l | 0,1 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 9390:2001 | Materialul să nu con- țină bor în canti- tate importantă |
| 15. | Beriliu | mg Be/l | - | ||||
| 16. | Cobalt | mg Co/l | SR ISO 8288:2001 | ||||
| 17. | Nichel | mg Ni/l | SR ISO 8288:2001 | ||||
| 18. | Vanadiu | mg V/l | |||||
| 19. | Arseniu*10 ) | mg As/l | 0,002* 2) | 20% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 6595/1997 | |
| 0,01*5 ) | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 6595/1997 - Spectofoto- metrie de absorbție mole- culară | ||||||
| 20. | Cadmiu*10) | mg Cd/l | 0,0002 0,001* 5) | 30% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică SR EN ISO 5961, SR ISO 8288:2001 - Polarografie | |
| 21. | Crom to- tal*10) | mg Cr/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică SR ISO 9174/1998 - Spectofoto- metrie de absorbție mole- culară | |
| 22. | Plumb*10) | mg Pb/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică STAS 6362/1985 - Polarografie | |
| 23. | Seleniu*10 ) | mg Se/l | 0,005 | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică STAS 12663/1988 | |||
| 24. | Mercur*10) | mg Hg/l | 0,0001 0,0002 *5) | 30% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică fără flacără (vaporizare la rece): STAS 10267/1989 | |
| 25. | Bariu*10) | mg Ba/l | 0,02 | 15% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție atomică STAS 10258/1975 | |
| 26. | Cianuri | mg CN^-/ l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR ISO 6703/1- 1998 | |
| 27. | Sulfați | mg SO(4) ^-2/l | 10 | 10% | 10% | - Gravimetrie: STAS 3069/1987- Complexometrie cu EDTA - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară | |
| 28. | Cloruri | mg CL^-/ l | 10 | 10% | 10% | - Titrare (metoda Mohr): SR ISO 9297:2001; - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară | |
| 29. | Detergenți anionici care reac- ționează cu albas- trul de metilen | mg lauril- sulfat/l | 0,05 | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR EN 903:2003 | ||
| 30. | Fosfați | mg P(2)O(5) /l | 0,02 | 10% | 20% | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR EN 1189/1999 | |
| 31. | Fenoli (indice fenolic) | mg C(6)H(5) OH/l | 0,0005 | 0,0005 | 0,0005 | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară - metoda cu 4-amino- antipirină: SR ISO 6439:2001 | |
| 0,001* 6) | 30% | 50% | - Metoda cu para- nitroanilină | ||||
| 32. | Hidrocar- buri dizolvate sau în emulsie | mg/l | 0,01 | 20% | 30% | - Spectrometrie în IR după ex- tracție cu tetra- clorură de carbon SR 7877/2-1995 | Sticlă |
| 0,04*3 ) | - Gravimetrie după extracție cu eter de petrol: SR 7877/l-1995 | ||||||
| 33. | Hidrocar- buri poli- ciclice aromatice *10) | mg/l | 0,0000 4 | 50% | 50% | - Măsurarea fluorescenței în UV după cromato- grafie în strat subțire - Măsurare com- parativă față de un amestec de 6 substanțe cu aceeași concen- trație*8): STAS 8562/1970 | |
| 34. | Total pes- ticide (paration, hexaclor- ciclohexan dieldrin)* 10 | мg/l | 0,0001 | 50% | 50% | - Cromatografie lichidă sau ga- zoasă după ex- tracția cu un solvent adecvat și purificare; identificarea constituenților amestecului; analiza cantita- tivă: SR EN ISO 6468: 2000 | |
| 35. | Consum chimic de oxigen (CCO) | mg O(2)/ l | 15 | 20% | 20% | - Metoda cu dicromat de potasiu: SR ISO 6060/1996 SR EN ISO 8467: 2001 | |
| 36. | Grad de saturație în oxigen | % | 5 | 10% | 10% | - Metoda Winkler - Metoda electrochimică: SR EN 25814/1999 | Sticlă |
| 37. | Consum biochimic de oxigen [CBO(5)] | mg O(2)/ l | 2 | 1,5 | 2 | - Determinarea oxigenului dizol- vat înainte și după 5 zile de incubare la tem- peratura de 20°C 1°C, la întune- ric - Adăugarea de inhibitor de nitrificare: SR EN 1899:1:2003 SR EN 1899-2:2002 | |
| 38. | Azot prin metoda Kjeldahl (exceptând NO^-(2) Kjeldahl și NO^-(3) | mg N/l | 0,3 | 0,5 | 0,5 | - Mineralizare, distilare prin metoda Kjeldahl și determinarea amoniului cu me- toda spectrofoto- metrică de absorbție mole- culară sau ti- trare: SR EN ISO 13395: 2002 | |
| 39. | Amoniu mg | NH^+(4)/ l | 0,01*2 ) 0,1*3) | 0,03*2) 10%*3) | 0,03*2 ) 20%*3) | - Spectrofoto- metrie de absorbție mole- culară: SR ISO 5664:2001 SR ISO 7150-1: 2001 | |
| 40. | Substanțe extracti- bile cu cloroform | mg/l | 0,1*11 ) | - | - | - Extracție la pH neutru cu cloro- form purificat, evaporare în vacuum la tempe- ratura camerei și cântărirea reziduului: SR 7587/1996 | |
| 41. | Carbon organic total | mg C/l | SR ISO 8245/1995 | ||||
| 42. | Carbon organic rezidual după flo- culare și filtrare pe membra- nă de 5 мm | mg C/l | SR 13158/1993 | ||||
| 43. | Coliformi totali | /100ml | 5*2) 500*7) | - Cultură la tem- peratura de 37°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, o agarlactoză) cu filtrare*2) sau fără filtrare*7) și numărarea co- loniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, con- centrate astfel încât să conțină 10 și 100 de co- lonii. Dacă este necesar, identi- ficare prin ga- zeificare | Sticlă sterili- zată | ||
| 5*2) 500*7) | - Metoda diluției cu fermentare în substraturi lichide în cel puțin 3 eprubete cu 3 diluții. Subcultura epru- betelor pozitive pe un mediu de confirmare. Calcularea potri- vit MPN (numărul cel mai probabil) Incubarea la tem- peratura de 37°C ± 1°C | ||||||
| 44. | Coliformi fecali | /100 ml | 2*2) 200*7) | - Cultură la tem- peratura de 44°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, o agarlactoză) cu filtrare*2) sau fără filtrare*7) și numărarea co- loniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, con- centrate astfel încât să conțină 10 și 100 de co- lonii. Dacă este necesar, identi- ficare prin ga- zeificare. | Sticlă sterili- zată | ||
| 2*2) 200*7) | - Metoda diluției cu fermentare pe substraturi li- chide în cel pu- țin 3 eprubete cu 3 diluții. Subcultura tubu- rilor pozitive pe un mediu de con- firmare. Numărarea potri- vit MPN(numărul cel mai probabil) Incubarea la tem- peratura de 44°C ± 1°C | ||||||
| 45. | Strepto- coci fecali | /100ml | 2*2) 200*7) | - Cultură la tem- peratura de 37°C pe un mediu solid specific adecvat (de exemplu, azidă de sodiu) cu filtrare*2) sau fără filtra- re*7)i numărarea coloniilor. Probele trebuie diluate sau, acolo unde este cazul, concentra- te astfel încât să conțină 10 și 100 de colonii. Dacă este necesar identificare prin gazeificare. | Sticlă sterili- zată | ||
| 2*2) 200*7) | - Metoda diluției într-un mediu de azidă de sodiu în 3 eprubete cu 3 diluții. Numărarea conform MPN(numărul cel mai probabil) | ||||||
| 46. | Salmonella *12) | 1/5.00 0 ml | - Concentrare prin filtrare (pe membrană sau printr-un filtru corespunzător) | Sticlă sterili- zată | |||
| 1/1.00 0 ml | - Inocularea într-un mediu de preîmbogățire. Îmbogățirea și transferul într-un mediu gelatinos izolator-identi- ficare: SR ISO 6340/2000 |
*1) Probele prelevate din apele de suprafață, din locul de captare, se analizează și se măsoară după trecerea prin sită de sârmă pentru îndepărtarea oricăror resturi plutitoare din lemn, plastic etc.
*2) Pentru ape de categoria AI valori G.
*3) Pentru ape de categoriile A2 și A3.
*4) Pentru ape de categoria A3.
*5) Pentru ape de categoriile AI, A2 și A3, valoarea I.
*6) Pentru ape de categoriile A2, valoarea I și A3.
*7) Pentru ape de categoriile A2 și A3, valoarea G.
*8) Se va lua în considerare un amestec de 6 substanțe standard (de referință), toate de aceeași concentrație: fluorantren; 3,4-benzofluorantren; 11,12-benzofluorantren; 3,4-benzpiren; 1,12-benzperilen; 1,2,3-cd-indenopiren.
*9) Se va lua în considerare un amestec de 3 substanțe standard (de referință), toate de aceeași concentrație: paration, hexaclorciclohexan (HCH), dieldrin.
*10) Dacă probele conțin cantități mari de materii în suspensie care fac necesar un tratament special preliminar, valorile de exactitate/acuratețe din coloana E pot fi depășite în mod excepțional și vor fi considerate valori țintă. Aceste probe trebuie tratate astfel încât să existe siguranța că analiza acoperă cea mai mare cantitate din substanțele de măsurat.
*11) Pentru această metodă nu este sigur că limita de detecție cerută pentru verificarea valorilor din anexa nr. 1b) poate fi atinsă.
*12) Absent în 5.000 ml (AI, G) și absent în 1,000 ml (A2, G) g = accelerația gravitațională.
15.07.2005Anexa 2a) a fost modificată de pct. 4 al art. unic și înlocuită cu anexa din HOTĂRÂREA nr. 662 din 7 iulie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 616 din 15 iulie 2005.
Anexa nr. 2b)
la normativ
FRECVENȚA MINIMĂ ANUALĂ
de prelevare și analiză pentru fiecare parametru din anexa nr. 1b)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Populație A1*) A2*) A3*)
deservită ────────────────────────────────────────────────────────────────
I) ÎI) III) I) ÎI) III) I) ÎI) III**)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
≤ 10.000 1-2 1-2 1-2 4 4 4 ***)*1) ***)*1) ***)*1)
De la 10.001
la ≤ 30.000 1-2 1-2 1-2 4 4 4 ***)*1) ***)*1) ***)*1)
De la 30.001
la ≤ 100.000 1-2 1-2 1-2 4 4 4 ***)*1) ***)*1) ***)*1)
> 100.000 2 2 4*2) 4*2) 4*2) ***)*1) ***)*1) ***)*1)
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*)Calitatea apei de suprafață, conform anexei nr. 1a) (NTPA-013).
**)Clasificarea parametrilor corespunzător frecvenței.
***)Frecvența se stabilește de către autoritățile naționale competente în domeniul gospodăririi apelor.
*1) În cazul apelor de suprafață de categoria A3, pentru fiecare parametru autoritatea competentă în domeniul gospodăririi apelor poate mări frecvența de prelevare și analiză în funcție de necesități (zilnic sau săptămânal).
*2) În cazul apelor de suprafață de categoria A3, autoritatea competentă în domeniul gospodăririi apelor poate mări frecvența de prelevare și analiză de până la 12 ori pe an, pentru fiecare parametru, pe bazinele hidrografice cu probleme.
Anexa nr. 2c)
la normativ
SPECIFICAREA PARAMETRILOR
care se determină pe categorii de apă de suprafață destinată potabilizării
| I | ÎI | III | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Parametrul | Parametrul | Parametrul | |||
| 1. | pH | 10. | Fier dizolvat | 8. | Fluoruri |
| 2. | Culoare | 11. | Mangan | 14. | Bor |
| 3. | Total suspensii solide | 12. | Cupru | 19. | Arsen |
| 4. | Temperatură | 13. | Zinc | 20. | Cadmiu |
| 5. | Conductivitate | 27. | Sulfați | 21. | Crom total |
| 6. | Miros | 29. | Surfactanți | 22. | Plumb |
| 7. | Azotați | 31. | Fenoli | 23. | Seleniu |
| 28. | Cloruri | 38. | Azot prin metoda Kjeldahl | 24. | Mercur |
| 30. | Fosfați | 43. | Coliformi totali | 25. | Bariu |
| 35. | Consum chimic de oxigen (CCO) | 44. | Coliformi fecali | 26. | Cianuri |
| 36. | Gradul de saturație în oxigen | 32. | Hidrocarburi dizolvate sau emulsionate | ||
| 37. | Consum biochimic de oxigen [CBO(5)] | 33. | Hidrocarburi polici- clice aromatice | ||
| 39. | Amoniu | 34. | Total pesticide | ||
| 40. | Substanțe extractibile cu cloroform | ||||
| 45. | Streptococi fecali | ||||
| 46. | Salmonella | ||||
