Ordin nr. 407 din 19 aprilie 2005
privind aprobarea tarifelor şi tarifelor de urgenta pentru activităţile efectuate de Agenţia Naţionala a Medicamentului, precum şi a valorii cotizatiei de menţinere în vigoare a autorizaţiei de punere pe piaţa
- Emitent
- Ministerul Sănătății
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 461 din 31 mai 2005
Textul actului · 7 articole
Cuprins
Având în vedere prevederile art. 8 lit. e) din Ordonanţa Guvernului nr. 125/1998 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale a Medicamentului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 594/2002, cu modificările şi completările ulterioare,
vazand Referatul de aprobare al Direcţiei generale farmaceutice şi aparatura medicală nr. MC 4.657 din 12 aprilie 2005,
în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 168/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii,
ministrul sănătăţii emite următorul ordin:
Articolul 1
Se aprobă tarifele şi tarifele de urgenta pentru activităţile desfăşurate în departamentele Agenţiei Naţionale a Medicamentului, prevăzute în anexele nr. 1a), 1b), 2a)-2f), 3 şi 4.
Articolul 2
Valoarea cotizatiei de menţinere în vigoare a autorizaţiei de punere pe piaţa este de 100 euro/an.
Articolul 3
(1)Producătorii români de medicamente vor plati contravaloarea în lei a sumelor prevăzute la art. 1 la cursul Băncii Naţionale a României din ziua efectuării plăţii.
(2)Producătorii străini de medicamente vor plati sumele prevăzute la art. 1 fie în valută, fie contravaloarea lor în lei, la cursul Băncii Naţionale a României din ziua efectuării plăţii.
Articolul 4
Agenţia Naţionala a Medicamentului va duce la îndeplinire dispoziţiile prezentului ordin.
Articolul 5
Anexele nr. 1a), 1b), 2a)-2f), 3 şi 4 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 6
La data intrării în vigoare a prezentului ordin îşi încetează aplicabilitatea Ordinul ministrului sănătăţii şi familiei nr. 267/2003 privind aprobarea tarifelor şi tarifelor de urgenta pentru activităţile efectuate de Agenţia Naţionala a Medicamentului, precum şi a valorii cotizatiei de menţinere în vigoare a autorizaţiei de punere pe piaţa, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 221 din 2 aprilie 2003, Ordinul ministrului sănătăţii nr. 1.076/2003 privind aprobarea unor tarife pentru activităţi desfăşurate de Departamentul inspecţie farmaceutica din cadrul Agenţiei Naţionale a Medicamentului, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 856 din 2 decembrie 2003, şi Ordinul ministrului sănătăţii nr. 1.022/2004 privind aprobarea valorii tarifului pentru activitatea de control, activitate specifică în vitro (titru viral polio), desfăşurată de Departamentul evaluare şi control produse biologice al Agenţiei Naţionale a Medicamentului, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 817 din 3 septembrie 2004, precum şi orice alte dispoziţii contrare.
Articolul 7
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul sănătăţii,
Mircea Cinteza
Bucureşti, 19 aprilie 2005.
Nr. 407.
Anexa 1a)
LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL
EVALUARE-AUTORIZARE
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă activă nouă | 2105 | |
| 2. | Autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă cunoscută care necesită studii de bioechivalenţă | 1420 | |
| 3. | Autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă cunoscută care nu necesită studii de bioechivalenţă | 1055 | |
| 4. | Autorizarea produselor medicamentoase de uz uman rezultate în urma asocierii de substanţe cunoscute (combinaţie în doze fixe) | 1840 | |
| 5. | Autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu utilizare medicală bine stabilită | 1540 | |
| 6. | Autorizarea produselor radiofarmaceutice cu substanţă activă nouă | 2105 | |
| 7. | Autorizarea produselor radiofarmaceutice cu substanţă activă cunoscută | 1540 | |
| 8. | Autorizarea produselor obţinute prin biotehnologie | 2105 | |
| 9. | Autorizarea produselor biologice | 2105 | |
| 10. | Autorizarea produselor homeopate cu indicaţii terapeutice | 1195 | |
| 11. | Autorizarea produselor homeopate fără indicaţii terapeutice | 755 | |
| 12. | Autorizarea produselor fitoterapeutice, apiterapeutice | 1140 | |
| 13. | Autorizarea ceaiurilor | 470 | |
| 14. | Evaluarea cererii de variaţie tip IA | 210 | |
| 15. | Evaluarea cererii de variaţie tip IB | 330 | |
| 16. | Evaluarea cererii de variaţie tip II | 460 | |
| 17. | Evaluarea cererii de transfer al autorizaţiei de punere pe piaţă | 300 | |
| 18. | Evaluarea cererilor privind modificarea, design-ului şi inscripţionării ambalajului primar şi secundar al medicamentului, privind modificările prospectului şi RCP-ului, altele decât cele datorate unor variaţii de tip IA, IB, şi II | 145 | |
| 19. | Evaluarea protocoalelor studiilor de bioechivalenţă | 255 | |
| 20. | Evaluarea studiilor clinice de faza I-II - substanţe neautorizate | 855 | |
| 21. | Evaluarea studiilor clinice de faza II-III - substanţe neautorizate în România, dar autorizate în alte ţări | 675 | |
| 22. | Evaluarea studiilor clinice de faza IV - substanţe autorizate în România | 410 | |
| 23. | Evaluare publicitate pentru produsele medicamentoase de uz uman | 350 | |
| 24. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă activă nouă | 1170 | |
| 25. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă activă cunoscută, cu studii de bioechivalenţă | 730 | |
| 26. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu substanţă activă cunoscută, fără studii de bioechivalenţă | 595 | |
| 27. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor biologice | 1170 | |
| 28. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman rezultate în urma asocierii de substanţe cunoscute (combinaţii în doze fixe) | 980 | |
| 29. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor radiofarmaceutice cu substanţa activă nouă | 1170 | |
| 30. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor radiofarmaceutice cu substanţă activă cunoscută | 840 | |
| 31. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase homeopate cu indicaţii terapeutice | 650 | |
| 32. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase homeopate fără indicaţii terapeutice | 405 | |
| 33. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor fitoterapeutice, apiterapeutice | 620 | |
| 34. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea ceaiurilor | 230 | |
| 35. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu utilizare bine stabilită | 840 | |
| 36. | Reactualizarea documentaţiei pentru autorizarea produselor obţinute prin biotehnologie | 1170 | |
| 37. | Cotizaţia de menţinere în vigoare a autorizaţiei de punere pe piaţă a produselor medicamentoase de uz uman | 100 |
Anexa 1b)
LISTA TARIFELOR DE URGENTA PENTRU PRESTAŢIILE EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL
EVALUARE-AUTORIZARE
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Tarif de urgenţă pentru autorizarea produselor medicamentoase cu substanţă activă nouă | 5960 x 2 = 11920 | |
| 2. | Tarif de urgenţă pentru autorizarea produselor medicamentoase cu substanţă activă cunoscută cu studii de bioechivalenţă | 4005 x 2 = 8010 | |
| 3. | Tarif de urgenţă pentru autorizarea produselor medicamentoase cu substanţă activă cunoscută fără studii de bioechivalenţă | 2995 x 2 = 5990 | |
| 4. | Tarif de urgenţă pentru autorizarea produselor medicamentoase rezultate în urma asocierii de substanţe cunoscute | 5170 x 2 = 10340 | |
| 5. | Tarif de urgenţă pentru autorizarea produselor medicamentoase de uz uman cu utilizare medicală bine stabilită | 4355 x 2 = 8710 |
Anexa 2a)
LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL CONTROL
MATERII PRIME ŞI PRODUSE FINITE LABORATORUL DE CONTROL FIZICO-CHIMIC
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Analiza termică | 38 | |
| 2. | Aspectul jetului de spray | 4 | |
| 3. | Capacitatea de întindere la unguente | 3 | |
| 4. | Claritatea şi gradul de opalescenţă ale lichidelor | 13 | |
| 5. | Concentrarea soluţiilor extractive apoase prin distilare rotavapor | 16 | |
| 6. | Concentrarea soluţiilor extractive cu solvenţi organici prin distilare la rotavapor | 39 | |
| 7. | Concentraţia în alcool a preparatelor farmaceutice | 47 | |
| 8. | Controlul impurităţilor macroscopice din soluţii injectabile şi perfuzabile din fiole şi flacoane | 10 | |
| 9. | Controlul impurităţilor macroscopice la pulberi injectabile şi produse liofilizate | 11 | |
| 10. | Controlul limitelor de impurităţi anorganice şi substanţe organice străine | 27 | |
| 11. | Controlul mărimii şi formei particulelor în suspensie, la microscop | 10 | |
| 12. | Controlul microchimic al produselor vegetale | 10 | |
| 13. | Controlul microscopic al produselor vegetale | 19 | |
| 14. | Controlul organoleptic (aspect, culoare, gust, miros) | 4 | |
| 15. | Degresarea produselor vegetale în vederea dozării | 16 | |
| 16. | Densitatea relativă | 9 | |
| 17. | Determinarea apei titrare cu reactivul Karl-Fischer (inclusiv calibrare) | 34 | |
| 18. | Determinarea componentelor din ceai | 32 | |
| 19. | Determinarea cromatografică pe coloană | 142 | |
| 20. | Determinarea densităţii aparente la pulberi | 9 | |
| 21. | Determinarea dimensiunii comprimatelor (grosimea, diametrul, lungimea, lăţimea) | 4 | |
| 22. | Determinarea duratei de reomogenizare a suspensiei | 3 | |
| 23. | Determinarea friabilităţii comprimatelor | 9 | |
| 24. | Determinarea granulometrică la pulberi | 14 | |
| 25. | Determinarea impurităţilor totale din produse vegetale [pământ, praf, nisip şi alţi contaminanţi (fulgi, insecte, produse animale, etc.)] | 15 | |
| 26. | Determinarea limitei de aciditate, alcalinitate | 9 | |
| 27. | Determinarea numărului de doze pe flacon spray | 9 | |
| 28. | Determinarea osmolarităţii | 7 | |
| 29. | Determinarea omogenităţii unguentelor, supozitoarelor | 4 | |
| 30. | Determinarea PH-ului | 13 | |
| 31. | Determinarea procentului de distilat într-un anumit interval de timp | 17 | |
| 32. | Determinarea profilului cinetic de cedare a substanţelor medicamentoase din forme farmaceutice solide orale cu eliberare prelungită | 130 | |
| 33. | Determinarea purităţii produselor farmaceutice de uz uman prin cromatografie lichidă de înaltă performanţă | 196 | |
| 34. | Determinarea rezistenţei supozitoarelor | 16 | |
| 35. | Determinarea substanţelor grase totale | 15 | |
| 36. | Determinarea tensiunii superficiale | 20 | |
| 37. | Determinarea timpului de dizolvare la produsele liofilizate | 6 | |
| 38. | Determinarea tipului de emulsie | 10 | |
| 39. | Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale | 7 | |
| 40. | Determinarea vâscozităţii cu vâscozimetrul cu bilă | 30 | |
| 41. | Determinarea vâscozităţii cu vâscozimetrul cu capilar | 13 | |
| 42. | Determinarea vâscozităţii cu vâscozimetrul rotaţional | 19 | |
| 43. | Determinarea vitezei de sedimentare | 11 | |
| 44. | Dezagregare supozitoare şi ovule | 25 | |
| 45. | Dezagregarea produselor efervescente | 4 | |
| 46. | Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de impurităţi anorganice | 16 | |
| 47. | Dozare fizico-chimică în mediu apos | 19 | |
| 48. | Dozare fizico-chimică în mediu neapos | 24 | |
| 49. | Dozare flamfotometrică | 13 | |
| 50. | Dozare gaz-cromatografică | 138 | |
| 51. | Dozare gaz cromatografică cuplată cu Head-Speace | 214 | |
| 52. | Dozare prin spectrofotometrie de absorbţie atomică | 106 | |
| 53. | Dozare potenţiometrică | 61 | |
| 54. | Dozare prin cromatografie lichidă de înaltă performanţă | 198 | |
| 55. | Dozarea cromatografică CSS prin metoda densitometrică - varianta I | 75 | |
| 56. | Dozarea cromatografică CSS prin metoda densitometrică - varianta II | 66 | |
| 57. | Dozarea cromatografică CSS prin metoda densitometrică - varianta III | 77 | |
| 58. | Dozarea nitrogenului din combinaţii organice | 24 | |
| 59. | Dozarea oxigenului | 24 | |
| 60. | Dozarea substanţelor solubile din produsele vegetale | 14 | |
| 61. | Dozarea taninurilor din produse vegetale | 79 | |
| 62. | Electroforeza | 23 | |
| 63. | Electroforeza capilară | 97 | |
| 64. | Etanşeitatea flacoanelor spray | 9 | |
| 65. | Etanşeitatea pliculeţelor cu pulbere efervescentă | 7 | |
| 66. | Extracţia principiilor active din produsele vegetale în vederea identificării sau dozării | 53 | |
| 67. | Extracţia principiilor active din produse farmaceutice în vederea dozării sau identificării | 47 | |
| 68. | Factorul de îmbibare al produselor vegetale | 11 | |
| 69. | Filtrarea prin filtre membrană cu porozitate 0,30-0,50/um pentru determinări cu aparatură de înaltă performanţă | 13 | |
| 70. | Funcţionarea sistemului de pulverizare (spray) | 14 | |
| 71. | Gradele de coloraţie ale lichidelor | 16 | |
| 72. | Identificarea prin cromatografie în strat subţire | 38 | |
| 73. | Identificarea prin reacţii chimice - identificarea anionilor | 14 | |
| 74. | Identificarea prin reacţii chimice - alte tipuri | 14 | |
| 75. | Identificarea prin reacţii chimice - identificarea cationilor | 13 | |
| 76. | Identificarea prin reacţii chimice de diazotare - cuplare | 7 | |
| 77. | Identificarea prin reacţii chimice de oxidoreducere | 7 | |
| 78. | Identificarea şi puritatea prin gaz - cromatografie | 181 | |
| 79. | Identificarea spectrofotometrică în I.R. | 11 | |
| 80. | Identificarea spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie alcoolică | 39 | |
| 81. | Identificarea spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie apoasă | 31 | |
| 82. | Identificarea spectrofotometrică în UV şi vizibil - în solvenţi organici | 61 | |
| 83. | Indice de acetil | 35 | |
| 84. | Indice de aciditate | 17 | |
| 85. | Indice de amăreală | 13 | |
| 86. | Indice de ester | 20 | |
| 87. | Indice de hidroxil | 21 | |
| 88. | Indice de iod şi indice de peroxid | 19 | |
| 89. | Indice de refracţie | 19 | |
| 90. | Indice de saponificare | 20 | |
| 91. | Masa totală pe recipient (soluţii, suspensii, emulsii, unguente) | 13 | |
| 92. | Mineralizarea halogenilor şi a sulfului legaţi organic | 12 | |
| 93. | Pierdere prin uscare la etuvă sau în exicator | 19 | |
| 94. | Proba de sedimentare | 4 | |
| 95. | Punct de fierbere | 9 | |
| 96. | Punct de picurare | 7 | |
| 97. | Punct de topire la capilar | 7 | |
| 98. | Punct de topire pentru supozitoare | 7 | |
| 99. | Puritatea prin cromatografie în strat subţire | 64 | |
| 100. | Putere rotatorie | 19 | |
| 101. | Reconstituirea sistemului dispers pentru verificări de laborator (suspensii orale, injectabile etc.) | 6 | |
| 102. | Reziduu insolubil în acid clorhidric 100 g/l | 23 | |
| 103. | Reziduu prin calcinare | 17 | |
| 104. | Reziduu prin evaporare | 17 | |
| 105. | Rezistenţa comprimatelor determinată cu durometrul | 4 | |
| 106. | Solubilitate | 16 | |
| 107. | Substanţe nesaponificabile | 47 | |
| 108. | Substanţe solubile în apă, acizi | 17 | |
| 109. | Test de dizolvare | 66 | |
| 110. | Uniformitatea conţinutului | 35 | |
| 111. | Uniformitatea masei formelor unidoză | 15 | |
| 112. | Uniformitatea masei pulberilor injectabile | 16 | |
| 113. | Uniformitatea volumului pe flacon, fiolă | 8 | |
| 114. | Uscarea şi pulverizarea produselor vegetale în vederea dozării | 27 |
Anexa 2b)
LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE
EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL CONTROL MATERII PRIME ŞI PRODUSE FINITE
LABORATORUL DE MICROBIOLOGIE
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Activitatea microbiologică a antibioticelor prin metoda turbidimetrică | 140 | |
| 2. | Activitatea microbiologică a antibioticelor şi vitaminelor prin metoda difuzimetrică | 150 | |
| 3. | Activitatea microbiologică a vitaminelor prin metoda turbidimetrică | 193 | |
| 4. | Contaminarea microbiană - metoda însămânţării directe | 157 | |
| 5. | Contaminarea microbiană - metoda filtrării prin membrană | 204 | |
| 6. | Controlul eficacităţii conservanţilor antimicrobieni | 232 | |
| 7. | Controlul sterilităţii antibioticelor - metoda filtrării prin membrană în sistem închis "Steritest" | 260 | |
| 8. | Controlul sterilităţii antibioticelor prin metoda filtrării prin membrană în sistem deschis (Millipore) | 283 | |
| 9. | Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi pulberilor solubile - metoda filtrării prin membrană în sistem închis "Steritest" | 198 | |
| 10. | Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi pulberilor solubile prin metoda filtrării prin membrană în sistem deschis (Millipore) | 177 | |
| 11. | Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi soluţiilor uleioase cu volum până la 4 ml - prin metoda însămânţării directe | 116 | |
| 12. | Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi soluţiilor uleioase cu volum cuprins între 4 ml şi 10 ml - prin metoda însămânţării directe | 126 | |
| 13. | Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi soluţiilor uleioase cu volum cuprins între 10 ml şi 40 ml, pulberilor, unguentelor şi cremelor - prin metoda însămânţării directe | 140 | |
| 14. | Controlul sterilităţii soluţiilor perfuzabile sau produselor medicamentoase cu activitate antimicrobiană - prin metoda însămânţării directe | 169 | |
| 15. | Controlul sterilităţii uleiurilor şi soluţiilor uleioase, unguentelor şi cremelor - metoda filtrării prin membrană în sistem închis "Steritest" | 215 | |
| 16. | Controlul sterilităţii uleiurilor şi soluţiilor uleioase, unguentelor şi cremelor prin metoda filtrării prin membrană în sistem deschis (Millipore) | 191 | |
| 17. | Determinarea activităţii bactericide şi fungicide a antisepticelor şi dezinfectanţilor | 342 | |
| 18. | Punerea în evidenţă a enterobacteriilor şi a anumitor alte bacterii gram-negative | 105 | |
| 19. | Punerea în evidenţă a microorganismelor din genul CLOSTRIDIUM | 124 | |
| 20. | Punerea în evidenţă a microorganismelor din genul SALMONELLA | 141 | |
| 21. | Punerea în evidenţă a microorganismului ESCHERICHIA COLI | 92 | |
| 22. | Punerea în evidenţă a microorganismului PSEUDOMONAS AERUGINOSA | 107 | |
| 23. | Punerea în evidenţă a microorganismului STAPHYLOCOCCUS AUREUS | 101 |
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Controlul antigenităţii la 21 de zile | 295 | |
| 2. | Controlul conţinutului în endotoxine prin metoda CINETICĂ CROMOGENICĂ (test L.A.L.) | 322 | |
| 3. | Controlul conţinutului în endotoxine prin metoda CINETICĂ TURBIDIMETRICĂ (test L.A.L.) | 392 | |
| 4. | Controlul conţinutului în endotoxine prin metoda GEL-CLOT (test L.A.L.) | 256 | |
| 5. | Controlul impurităţilor care denaturează pigmenţii sanguini | 104 | |
| 6. | Controlul impurităţilor hemolitice din mase plastice | 115 | |
| 7. | Controlul impurităţilor pirogene | 379 | |
| 8. | Controlul impurităţilor pirogene pe 6 iepuri | 758 | |
| 9. | Controlul toleranţei locale prin injectarea intramusculară la iepure | 559 | |
| 10. | Controlul toxicităţii acute la articole şi dispozitive din materiale plastice | 235 | |
| 11. | Controlul toxicităţii pe cinci şoareci | 69 | |
| 12. | Controlul toxicităţii pe trei iepuri | 249 | |
| 13. | Determinarea activităţii amilolitice | 150 | |
| 14. | Determinarea activităţii celulazice şi hemicelulazice | 140 | |
| 15. | Determinarea activităţii hialuronidazice/antihialuronidazice | 299 | |
| 16. | Determinarea activităţii lipolitice | 227 | |
| 17. | Determinarea activităţii proteolitice | 183 | |
| 18. | Determinarea activităţii supernatant - insulina retard | 424 | |
| 19. | Determinarea biologică a glucagonului | 1303 | |
| 20. | Determinarea DL 50 pe şoareci cu substanţă de referinţă | 668 | |
| 21. | Determinarea DL 50 pe şoareci fără substanţă de referinţă | 683 | |
| 22. | Determinarea DL 50 pe şobolani cu substanţă de referinţă | 1195 | |
| 23. | Determinarea DL 50 pe şobolani fără substanţă de referinţă | 713 | |
| 24. | Determinarea impurităţilor hipotensive | 86 | |
| 25. | Determinarea prelungirii efectului hipoglicemiant | 1410 | |
| 26. | Determinarea probei de pasaj a suspensiei | 8 | |
| 27. | Determinarea toxicităţii sistemice în experiment subacut cu examen anatomo-patologic | 1876 | |
| 28. | Dozarea aminoacizilor prin cromatografie lichidă de înaltă performanţă | 415 | |
| 29. | Dozarea biologică a heparinei | 213 | |
| 30. | Dozarea biologică a hormonului gonadotrop | 650 | |
| 31. | Dozarea biologică a insulinei | 1792 | |
| 32. | Dozarea biologică a insulinei pe şoareci | 661 | |
| 33. | Toleranţa locală pe conjuctivă de iepure | 253 | |
| 34. | Toleranţa subacută gastrointestinală | 77 |
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Măsurarea radioactivităţii | 18 | |
| 2. | Determinarea purităţii radiochimice | 69 | |
| 3. | Determinarea purităţii radionuclidice | 63 |
Anexa 2e)
LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE
EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL CONTROL MATERII PRIME ŞI PRODUSE FINITE
LABORATORUL DE IMUNOGENITATE ŞI ANATOMIE PATOLOGIC
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Control activitate specifică (titru antigenic "in vivo" - U.B) pe 7 şoareci | 132 | |
| 2. | Control imunogenitate "in vivo" pe 12 cobai | 580 | |
| 3. | Control imunogenitate "in vivo" pe 22 cobai | 896 | |
| 4. | Control inocuitate (nespecifică) pe (5 şoareci + 2 cobai) | 157 | |
| 5. | Control inocuitate (nespecifică) pe 5 şoareci | 86 | |
| 6. | Control nepatogenitate | 226 | |
| 7. | Control toxicitate specifică pe 5 cobai | 384 |
Anexa 2f)
LISTA TARIFELOR PRIVIND ANIMALELE DE EXPERIENTA CRESCUTE ÎN FERMELE A.N.M
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF LEI | |
| 1. | Iepuri până la 2000 g | 1.236.000 | |
| 2. | Iepuri peste 2000 g | 3.165.000 | |
| 3. | Cobai până la 350 g | 588.000 | |
| 4. | Cobai peste 350 g | 1.314.000 | |
Anexa 3
LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL
PRODUSE BIOLOGICE
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | |
| 1. | Control puritate (pe lamă) frotiu Gram | 23 | |
| 2. | Control puritate prin însămânţare (în tub) | 54 | |
| 3. | Control activitate specifică (inhibare penicilinază) | 63 | |
| 4. | Control activitate specifică (pe placă) - pentru discuri CAMP | 43 | |
| 5. | Control activitate specifică "in vitro" (determinare titru viral vaccin monovalent: rujeolic, urlian sau rubeolic) | 187 | |
| 6. | Control activitate specifică "in vitro" (titru pe placă) | 64 | |
| 7. | Control activitate specifică "in vitro" determinare titru viral vaccin febră galbenă | 256 | |
| 8. | Control activitate specifică "in vitro" - determinare titru viral vaccin anti-varicelă | 192 | |
| 9. | Control activitate specifică "in vitro" (determinare titru viral vaccin poliomielitic | 388 | |
| 10. | Control activitate specifică prin dublă difuzie | 127 | |
| 11. | Control activitate specifică prin imunodifuzie radială simplă IDRS | 19 | |
| 12. | Control concentraţie (nefelometrie) | 21 | |
| 13. | Control identitate (pe lamă) frotiu Ziehl Neelsen | 26 | |
| 14. | Control identitate prin aglutinare pe lamă la componenta Pertussis | 34 | |
| 15. | Control identitate prin floculare la serurile terapeutice | 33 | |
| 16. | Control identitate prin precipitare inelară | 25 | |
| 17. | Control identitate şi/sau activitate specifică prin contraimunoelectroforeză la produse biologice de uz uman | 175 | |
| 18. | Control identitate şi/sau activitate specifică prin imunoelectroforeză la produse biologice de uz uman | 193 | |
| 19. | Control identitate şi/sau limita de floculare la vaccinuri | 76 | |
| 20. | Control identitate şi/sau titru prin aglutinare în tub | 30 | |
| 21. | Control identitate şi/sau titru prin aglutinare pe lamă | 19 | |
| 22. | Control identitate şi/sau titru prin metoda hemaglutinării | 40 | |
| 23. | Control puritate prin însămânţare (pe placă) | 53 | |
| 24. | Control puritate proteică prin electroforeză (SDS - PAGE) | 392 | |
| 25. | Control puritate proteică prin electroforeză în gel de Agaroza-Sebia | 116 | |
| 26. | Control titru prin metoda Bradstreet-Taylor de fixare a complementului | 89 | |
| 27. | Control titru prin metoda Ida-Bengtson de fixare a complementului | 68 | |
| 28. | Control titru prin neutralizare in vitro | 44 | |
| 29. | Control titru şi/sau specificitate prin metoda hemaglutino inhibării | 50 | |
| 30. | Controlul activităţii peroxidazei prin metoda spectrofotometrică | 64 | |
| 31. | Controlul concentraţiei proteice (biuret) | 53 | |
| 32. | Controlul concentraţiei proteice prin metoda Lowry | 107 | |
| 33. | Controlul conţinutului de aluminiu prin metoda complexonometrică | 103 | |
| 34. | Controlul conţinutului de superoxiddismutaza | 90 | |
| 35. | Controlul conţinutului în fenol | 89 | |
| 36. | Controlul conţinutului în formadehida liberă | 51 | |
| 37. | Controlul conţinutului în haem prin metoda spectrofotometrică în soluţiile de albumină umană | 23 | |
| 38. | Controlul conţinutului în Thiomersal | 68 | |
| 39. | Controlul densităţii optice "BCG" | 30 | |
| 40. | Controlul stabilităţii prin stres termic la hemoderivate | 15 | |
| 41. | Curbă de etalonare pentru concentraţie proteică (biuret) | 53 | |
| 42. | Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în fenol | 106 | |
| 43. | Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în Thiomersal (dozare) | 81 | |
| 44. | Curbă de etalonare pentru determinarea concentraţiei proteice în vaccinul gripal | 179 | |
| 45. | Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în formaldehidă liberă | 54 | |
| 46. | Curbă de etalonare pentru determinarea concentraţiei proteice prin Metoda Bradford | 94 | |
| 47. | Determinarea concentraţiei ionilor de Na, K şi Cl cu analizorul AVL List | 27 | |
| 48. | Determinarea identităţii şi concentraţiei de hemaglutinină şi ovalbumină prin metoda imunodifuziei radiale simple IDRS la vaccinul gripal trivalent purificat şi inactivat | 127 | |
| 49. | Determinarea concentraţiei proteice prin Metoda Bradford | 84 | |
| 50. | Identificare/titru în hemaglutinine anti A şi anti B (metoda indirectă) | 101 |
Anexa 4
| LISTA TARIFELOR PENTRU PRESTAŢIILE EFECTUATE ÎN DEPARTAMENTUL INSPECŢIE FARMACEUTICĂ |
| NR. CRT. | DENUMIREA PRESTAŢIEI | TARIF EURO | Tarif | ||
| Componentă fixă | Componentă variabilă | ||||
| 1. | Inspecţie în vederea eliberării autorizaţiei de funcţionare | 464 | 464 | ||
| 2. | Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de bună practică de fabricaţie pentru producătorii români, pentru fluxuri de fabricaţie produse sterile | 1186 | 654 | 532 | |
| 3. | Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de bună practică de fabricaţie pentru producătorii români, pentru fluxuri de fabricaţie produse nesterile | 1065 | 624 | 441 | |
| 4. | Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de bună practică de fabricaţie pentru producătorii străini, pentru fluxuri de fabricaţie produse sterile | 2035 | 981 | 1054 | |
| 5. | Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de bună practică de fabricaţie pentru producătorii străini, pentru fluxuri de fabricaţie produse nesterile | 1753 | 882 | 871 | |
| 6. | Inspecţie de urmărire a măsurilor corective, ca urmare a unei inspecţii BPF | 819 | 819 | ||
| 7. | Inspecţie efectuată înaintea obţinerii autorizaţiei de punere pe piaţă | 451 | 451 | ||
| 8. | Inspecţie pentru urmărirea respectării Regulilor de bună practică în studiul clinic într-o unitate de profil | 1046 | 514 | 532 | |
| 9. | Inspecţie de urmărire a măsurilor corective, ca urmare a unei inspecţii BPSC | 514 | 514 | ||
| 10. | Inspecţie în vederea autorizării laboratoarelor de control al medicamentului (fizico-chimic şi/sau microbiologic)/certificării de bună practică de laborator toxicologic | 994 | 994 | ||
| 11. | Inspecţie de urmărire a măsurilor corective în vederea autorizării laboratoarelor de control al medicamentului (fizico-chimic şi/sau microbiologic)/certificării de bună practică de laborator toxicologic | 800 | 800 | ||
| 12. | Inspecţie de verificare a activităţii de farmacovigilenţă la deţinătorii de autorizaţie de punere pe piaţă | 1117 | 1117 | ||
| 13. | Inspecţie de urmărire a măsurilor corective în urma inspecţiei de farmacovigilenţă la deţinătorii de autorizaţie de punere pe piaţă | 659 | 659 | ||
| 14. | Inspecţie în vederea urmăririi respectării Regulilor de bună practică în studiul clinic într-o unitate clinică a unui centru de bioechivalenţă/faza I | 506 | 506 | ||
| 15. | Emiterea de către Departamentul inspecţie farmaceutică a unor noi documente (Autorizaţii, Certificate şi/sau anexele acestora) în cazul în care nu este necesară efectuarea unei noi inspecţii (pierderea/deteriorarea documentului sau modificări minore de ordin administrativ ale acestora) | 136 | 136 | ||
