Procedura din 17 octombrie 2003
de emitere a autorizației integrate de mediu
- Emitent
- Ministerul Agriculturii, Pădurilor, Apelor și Mediului
de emitere a autorizației integrate de mediu
(1)Prezenta procedură prezintă metodologia de aplicare a cerințelor de conformare a activităților/instalațiilor prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005 privind prevenirea și controlul integrat al poluării, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, în scopul obținerii autorizației integrate de mediu, care face parte integrantă din documentele de reglementare a funcționării activității.
(2)Autoritatea competentă pentru aplicarea procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu este autoritatea competentă pentru protecția mediului la nivel județean în a cărei rază de competență se află amplasamentul.
(3)Prezenta procedură se aplică tuturor activităților/instalațiilor existente sau celor care au suferit modificări substanțiale ori activităților/instalațiilor noi, reglementate prin acordul de mediu.
19.12.2012Art. 1 a fost modificat de pct. 1 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Termenii specifici utilizați în prezenta procedură sunt în conformitate cu definițiile prevăzute la art. 2 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2005 privind protecția mediului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 265/2006, cu modificările și completările ulterioare, la art. 2 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, și în baza art. 2 din Convenția privind accesul la informație, participarea publicului la luarea deciziei și accesul la justiție în probleme de mediu, semnată la Aarhus la 25 iunie 1998, ratificată prin Legea nr. 86/2000, denumită în continuare Convenția de la Aarhus.
(2)Definițiile din actele normative menționate la alin. (1) și explicarea acestora în contextul specific prezentei proceduri sunt prezentate în Ghidul tehnic general pentru aplicarea procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, aprobat prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor și mediului nr. 36/2004.
19.12.2012Art. 2 a fost modificat de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Condițiile și procedura de emitere a autorizației integrate de mediu asigura informarea și participarea publicului și a tuturor autorităților implicate în conformitate cu legislația în vigoare.
(2)Participarea autorităților implicate la procedura de emitere a autorizației integrate de mediu se realizează în cadrul Colectivului de analiză tehnică (CAT), organizat la nivelul județului unde se află amplasamentul activității/instalației.
05.12.2005Alin. (2) al art. 3 a fost modificat de pct. 1 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(2^1)Abrogat.
19.12.2012Alin. (2^1) al art. 3 a fost abrogat de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(3)Participarea publicului se realizează în baza Convenției de la Aarhus, detaliată în cap. IX secțiunea a 2-a din prezentul ordin.
(1)Autoritatea județeană pentru protecția mediului stabilește măsurile și condițiile de emitere a autorizației integrate de mediu pentru activitățile/instalațiile existente, după evaluarea condițiilor de operare care nu respectă prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, pe baza proiectului de plan de acțiuni aprobat.
(2)Pentru activitățile/instalațiile noi sau pentru cele existente care au suferit modificări substanțiale titularul activității/instalației are obligația să obțină, încă din etapa de proiectare, acordul de mediu pentru toate activitățile/instalațiile prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, punerea în funcțiune a acestora având loc numai după obținerea autorizației integrate de mediu.
19.12.2012Art. 4 a fost modificat de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Depunerea solicitării pentru obținerea autorizației integrate de mediu este obligatorie pentru funcționarea oricărei instalații/activități menționate în lista din anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare.
(2)Titularul activității/instalației va depune solicitarea pentru obținerea autorizației integrate de mediu la sediul autorității județene pentru protecția mediului unde se află amplasamentul activității/instalației.
19.12.2012Art. 5 a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Autoritatea competentă pentru protecția mediului căreia îi revine responsabilitatea emiterii autorizației integrate de mediu este autoritatea județeană pentru protecția mediului.
(2)Autoritatea județeană pentru protecția mediului informează Agenția Națională pentru Protecția Mediului înainte de luarea deciziei finale de emitere a autorizației integrate de mediu.
(3)Procedura pentru emiterea autorizației integrate de mediu pentru o instalație prevăzută în anexa la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, se va prelua și se va derula de la etapa procedurală de reglementare la care se află la data desființării agențiilor regionale pentru protecția mediului de către noua autoritate competentă pentru protecția mediului. Modul de preluare și derulare a etapelor procedurale va fi stabilit prin decizie a președintelui Agenției Naționale pentru Protecția Mediului.
19.12.2012Art. 6 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Pentru desfășurarea în condiții optime a procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, la sediul autorităților județene pentru protecția mediului se afișează la loc public următoarele:
–conținutul anexei nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare;
–lista documentelor de referință privind cele mai bune tehnici disponibile (BREF);
–condițiile locale de mediu specifice amplasamentului;
–lista documentelor pentru solicitarea autorizației integrate de mediu;
–condițiile de participare a publicului în cadrul procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu;
–formularul-tip pentru solicitarea autorizației integrate de mediu;
–lista taxelor și tarifelor aferente procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, stabilite conform legislației în vigoare.
19.12.2012Art. 7 a fost modificat de pct. 7 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)În vederea obținerii autorizației integrate de mediu titularii activităților/operatorii au obligația să depună la sediul autorității județene pentru protecția mediului următoarele:
a)formularul de solicitare, întocmit conform modelului prevăzut în anexa nr. 1;
b)raportul de amplasament, întocmit în conformitate cu prevederile Ghidului tehnic general pentru aplicarea procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, aprobat prin Ordinul ministrului agriculturii, pădurilor, apelor și mediului nr. 36/2004;
c)dovada publicării anunțului privind depunerea solicitării pentru obținerea autorizației integrate de mediu;
d)dovada achitării tarifului pentru verificare/analiza preliminară a solicitării depuse.
19.12.2012Alin. (1) al art. 8 a fost modificat de pct. 8 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(2)Formularul de solicitare a autorizației integrate de mediu și raportul de amplasament se depun într-un exemplar pe suport hârtie și un exemplar pe suport electronic.
21.10.2026Alineatul (2), Articolul 8, Sectiunea 1, Capitolul II a fost modificat de Punctul 1., Articolul I din ORDINUL nr. 2.137 din 14 octombrie 2026, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 881 din 21 octombrie 2026
05.12.2005Art. 8 a fost modificat de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(1)Analiza preliminară efectuată de autoritatea județeană pentru protecția mediului stabilește dacă solicitarea este sau nu corect întocmită și dacă îndeplinește condițiile legale pentru a fi supusă analizei propriu-zise. O solicitare nu este corect întocmită dacă:
a)nu au fost depuse toate documentele de susținere a solicitării;
b)face referire la o instalație ce nu se încadrează în domeniul reglementat pentru autorizarea integrată de mediu;
c)tarifele necesare nu au fost achitate.
19.12.2012Alin. (1) al art. 9 a fost modificat de pct. 9 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(2)In cazul acceptării solicitării, titularul de activitate/operatorul este invitat sa achite tarifele corespunzătoare etapei de analiza a documentației de sustinere a solicitării.
(3)Respingerea motivată a solicitării se comunica solicitantului fără perceperea taxei de autorizare, dar cu perceperea tarifului pentru etapa parcursă pentru verificarea solicitării.
(4)După analiza preliminară a documentației de solicitare, autoritatea județeană pentru protecția mediului transmite în scris titularului de activitate/operatorului, în termen de 10 zile lucrătoare, răspunsul privind acceptarea solicitării sau respingerea motivată.
19.12.2012Alin. (4) al art. 9 a fost modificat de pct. 9 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Abrogat.
05.12.2005Art. 10 a fost abrogat de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Abrogat.
05.12.2005Art. 11 a fost abrogat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(1)Documentația de susținere a solicitării trebuie să fie corect întocmită și să prezinte autorității județene pentru protecția mediului toate informațiile necesare pentru luarea deciziei.
(2)Toate documentele de susținere a solicitării care au trecut de analiza preliminară se supun analizei detaliate a autorității județene pentru protecția mediului.
19.12.2012Art. 12 a fost modificat de pct. 10 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Analiza detaliată a documentelor de sustinere a solicitării se realizează în cadrul CAT.
(2)In situația în care analiza documentației de sustinere a solicitării autorizației integrate de mediu necesita evaluarea unui expert, CAT poate solicita un punct de vedere al grupului de experți în domeniul de activitate supus analizei.
Abrogat.
05.12.2005Art. 14 a fost abrogat de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(1)Autoritatea județeană pentru protecția mediului, în urma analizei detaliate, stabilește:
a)continuarea procedurii;
b)respingerea solicitării, în cazul în care documentele de susținere a solicitării nu sunt corect întocmite;
c)completări pe baza raportului de analiză CAT, în cazul în care nu se furnizează datele și informațiile necesare pentru luarea deciziei.
19.12.2012Alin. (1) al art. 15 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(2)Autoritatea județeană pentru protecția mediului, în cazul respingerii documentației de susținere a solicitării autorizației integrate de mediu, este obligată, în termen de 10 zile lucrătoare, să înștiințeze în scris titularul de activitate/operatorul despre motivația respingerii solicitării, odată cu returnarea documentelor depuse, fără restituirea tarifului perceput pentru etapa de verificare parcursă.
19.12.2012Alin. (2) al art. 15 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(3)În cazul în care autoritatea județeană pentru protecția mediului solicită completări la documentația depusă, titularul de activitate/operatorul este obligat să transmită informațiile și datele în termen de 30 de zile, în vederea continuării procedurii. Neîncadrarea în acest termen atrage respingerea documentației în condițiile alin. (2).
19.12.2012Alin. (3) al art. 15 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(4)Completările la documentația depusă, solicitate de autoritatea județeană pentru protecția mediului, se reanalizează în cadrul CAT, în conformitate cu prevederile art. 13.
19.12.2012Alin. (4) al art. 15 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(5)In situația respingerii documentației, titularul de activitate/operatorul este obligat sa reia procedura de emitere a autorizației integrate de mediu de la etapa inițială, în conformitate cu prevederile art. 31.
(1)Depunerea solicitării în vederea obținerii autorizației integrate de mediu pentru funcționarea instalațiilor existente se realizează în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare.
(2)Pentru orice instalație existentă, definită în sensul prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, titularul de activitate/operatorul întocmește un proiect de plan de acțiuni, care se atașează la documentele pentru solicitarea autorizației integrate de mediu, în vederea aprobării de către autoritatea competentă pentru protecția mediului.
19.12.2012Art. 16 a fost modificat de pct. 12 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Abrogat.
19.12.2012Art. 17 a fost abrogat de pct. 13 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Autorizația integrată de mediu pentru instalațiile care funcționează în baza unui plan de acțiuni se emite cu termen de valabilitate pe perioada realizării Planului de acțiuni aprobat de autoritatea județeană pentru protecția mediului.
19.12.2012Art. 18 a fost modificat de pct. 14 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Pentru aspectele de neconformare identificate în urma analizei solicitării și a raportului de amplasament, titularul de activitate/operatorul instalației propune măsuri etapizate pentru realizarea conformării, cuprinse într-un proiect de plan de acțiuni, întocmit cu luarea în considerare a prevederilor documentelor de referință privind cele mai bune tehnici disponibile.
19.12.2012Art. 19 a fost modificat de pct. 15 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Solicitarea autorizației integrate de mediu pentru o instalație/activitate nouă sau pentru modificări substanțiale ale unei instalații/activități existente se depune înainte de punerea în funcțiune a instalației, cu respectarea cerințelor din cap. II și a prevederilor legale în vigoare privind evaluarea impactului asupra mediului.
05.12.2005Art. 20 a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Dacă în timpul lucrărilor de construcție sau la punerea în funcțiune titularul de activitate/operatorul efectuează schimbări care conduc la modificarea condițiilor de autorizare, acesta va depune în prealabil cererea de reconsiderare a solicitării, împreună cu modificarea și completarea solicitării inițiale.
În cazul activităților privind managementul deșeurilor, menționate în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, se aplică cerințele specifice stipulate de legislația în vigoare pentru acest sector, încă din faza depunerii solicitării de obținere a autorizației integrate de mediu.
19.12.2012Art. 22 a fost modificat de pct. 16 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
19.12.2012Titlul secț. 1 a fost modificat de pct. 17 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
În termen de 20 de zile de la primirea informării privind solicitarea autorizației integrate de mediu pentru o activitate/instalație existentă, nouă sau pentru o instalație existentă care a suferit modificări substanțiale, autoritatea județeană pentru protecția mediului dispune și urmărește realizarea următoarelor etape din procedura de emitere a autorizației integrate de mediu:
a)evaluarea solicitării și a documentelor de susținere a acesteia;
b)verificarea amplasamentului și a modului de delimitare/identificare a instalației, în conformitate cu specificațiile Ghidului tehnic general;
c)verificarea întocmirii anunțului public, în conformitate cu specificațiile Ghidului tehnic general.
19.12.2012Art. 23 a fost modificat de pct. 18 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Titularul de activitate/instalație furnizează autorității județene pentru protecția mediului dovada publicării anunțului public de solicitare a autorizației integrate de mediu.
19.12.2012Art. 24 a fost modificat de pct. 19 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
În termen de 15 zile lucrătoare de la data acceptării solicitării, autoritatea județeană pentru protecția mediului dispune și urmărește realizarea următoarelor etape:
a)stabilește componența CAT în care să fie reprezentate toate autoritățile implicate în autorizarea și reglementarea funcționării activității/instalației;
b)transmite copiile solicitării celorlalte autorități;
c)convoacă CAT constituită conform prevederilor art. 3 alin. (2) și comunică solicitantului data stabilită pentru demararea procedurii de analiză a solicitării de autorizare;
d)prezintă CAT solicitarea titularului de activitate și propunerea autorității competente pentru protecția mediului privitoare la continuarea procedurii;
e)prezintă CAT propunerea autorității competente pentru protecția mediului privind completările necesare documentației de susținere a solicitării;
f)definitivează, pe baza observațiilor și propunerilor primite de la celelalte autorități, lista actelor de reglementare care trebuie emise de alte autorități, prealabil eliberării autorizației integrate de mediu.
19.12.2012Art. 25 a fost modificat de pct. 20 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
În termen de 10 zile de la data evaluării solicitării în cadrul CAT, autoritatea județeană pentru protecția mediului transmite titularului de activitate/operatorului raportul analizei.
19.12.2012Art. 26 a fost modificat de pct. 21 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)În cazul activităților/instalațiilor a căror funcționare ar putea avea efecte negative semnificative asupra mediului unei alte țări, autoritatea județeană pentru protecția mediului va înștiința în termen de 10 zile de la acceptarea solicitării autoritatea centrală pentru protecția mediului.
19.12.2012Alin. (1) al art. 27 a fost modificat de pct. 22 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(2)Autoritatea centrala pentru protecția mediului va înștiința autoritatea centrala pentru protecția mediului a statului în cauza, în condiții de reciprocitate și în conformitate cu prevederile acordurilor de colaborare bilaterala.
(3)Autoritatea centrala pentru protecția mediului stabilește decizia finala privind acordarea sau respingerea autorizației integrate de mediu numai după ce consultările cu alte state sunt încheiate. Autoritatea centrala pentru protecția mediului ia în considerare orice observatie primită de la celelalte state.
(1)În termen de 20 de zile lucrătoare de la încheierea procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, a consultării publicului și în lipsa unor observații fundamentate din partea acestuia, autoritatea județeană pentru protecția mediului acționează după cum urmează:
21.10.2026Partea introductivă a Alineatului (1), Articolul 28, Sectiunea 1, Capitolul V a fost modificată de Punctul 2., Articolul I din ORDINUL nr. 2.137 din 14 octombrie 2026, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 881 din 21 octombrie 2026
a)pentru activități/instalații noi, existente supuse unor modificări substanțiale sau pentru instalații existente aflate în conformitate cu cerințele autorizării integrate, pregătește proiectul de autorizație integrată de mediu sau propunerea de respingere justificată a solicitării;
b)înaintează membrilor CAT proiectul de autorizație integrată de mediu sau de respingere motivată a solicitării și cere transmiterea în scris a comentariilor/punctelor de vedere în termen de 10 zile lucrătoare;
c)anunță titularul de activitate/operatorul despre acțiunea de înaintare a proiectului de autorizație integrată de mediu membrilor CAT spre consultare și analiză.
(2)În termen de 10 zile de la primirea comentariilor menționate la alin. (1), autoritatea județeană pentru protecția mediului convoacă în plen CAT, în vederea definitivării proiectelor de autorizație integrată de mediu.
(3)Neprimirea comentariilor în termenul specificat la alin. (2) echivalează cu lipsa acestora.
(4)În termen de 5 zile de la consultarea în plen a CAT, conform alin. (2) și (3), autoritatea județeană pentru protecția mediului anunță publicul, prin mass-media, asupra deciziei de emitere sau de respingere a autorizației integrate de mediu. Costul anunțului public este suportat de titularul de activitate/instalație.
19.12.2012Art. 28 a fost modificat de pct. 23 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)În termen de 30 de zile de la anunțul public de emitere a unei autorizații integrate de mediu și în lipsa unor observații fundamentate din partea publicului, autoritatea județeană pentru protecția mediului emite autorizația integrată de mediu.
(2)În situația în care observațiile primite din partea publicului justifică aprofundarea evaluării și solicitarea de noi informații sau investigații suplimentare, autoritatea județeană pentru protecția mediului decide reluarea procedurii de la etapa solicitării acestor informații, cu plata tarifelor aferente etapelor corespunzătoare reevaluării.
19.12.2012Art. 29 a fost modificat de pct. 24 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Informațiile disponibile publicului sunt informații fără caracter confidențial, prevăzute de Convenția privind accesul la informație, participarea publicului la luarea deciziei și accesul la justiție în probleme de mediu, semnată la Aarhus la 25 iunie 1998, ratificată prin Legea nr. 86/2000.
(2)Solicitările titularilor de activități/operatorilor referitoare la păstrarea confidențialității asupra anumitor informații furnizate în procesul de autorizare integrată de mediu se aprobă de către autoritatea centrală pentru protecția mediului.
(3)Procedurile de autorizare integrată de mediu pentru activitățile în cadrul cărora au fost aprobate solicitări de confidențialitate sunt coordonate de autoritatea centrală pentru protecția mediului.
05.12.2005Art. 30 a fost modificat de pct. 12 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Titularii de activități/operatorii cărora li s-au respins solicitarile de emitere a autorizației integrate de mediu pot relua procedura în termen de maximum 90 de zile de la data respingerii, cu plata tarifelor corespunzătoare.
Autoritatea competenta pentru protecția mediului reexamineaza periodic și actualizează, dacă este necesar, condițiile de acordare a autorizației integrate de mediu.
Reexaminarea autorizației integrate de mediu este obligatorie în următoarele situații:
a)poluarea cauzată de instalatie necesita revizuirea valorilor limita de emisie existente în autorizație sau necesita stabilirea de noi valori limita de emisie;
b)schimbările substanțiale și extinderi ale instalațiilor, precum și modificarea celor mai bune tehnici disponibile care permit o reducere semnificativă a emisiilor;
c)siguranța exploatării și a desfășurării activității face necesară introducerea de tehnici speciale și măsuri de management;
d)rezultatele acțiunilor de inspecție și control al conformării releva aspecte noi, neprecizate de documentația depusa pentru susținerea solicitării, sau modificări ulterioare emiterii actului de autorizare;
e)emiterea unor noi reglementări legale.
Obligațiile de baza ale titularului activității/operatorului privind exploatarea instalației sunt următoarele:
a)luarea tuturor măsurilor de prevenire eficienta a poluarii, în special prin recurgerea la cele mai bune tehnici disponibile;
b)luarea măsurilor care sa asigure ca nici o poluare importanta nu va fi cauzată;
c)evitarea producerii de deșeuri si, în cazul în care aceasta nu poate fi evitata, valorificarea lor, iar în caz de imposibilitate tehnica și economică, luarea măsurilor pentru neutralizarea și eliminarea acestora, evitându-se sau reducându-se impactul asupra mediului;
d)utilizarea eficienta a energiei;
e)luarea măsurilor necesare pentru prevenirea accidentelor și limitarea consecințelor acestora;
f)luarea măsurilor necesare, în cazul încetării definitive a activităților, pentru evitarea oricărui risc de poluare și pentru aducerea amplasamentului și a zonelor afectate într-o stare care sa permită reutilizarea acestora.
(1)Schimbarea modului de exploatare a instalației, prevăzută de titularul activității/operator, nu poate fi întreprinsă fără a se cere eliberarea acordului si/sau autorizației integrate de mediu.
(2)Titularul activității/Operatorul este obligat să informeze autoritatea competentă pentru protecția mediului despre orice schimbare adusă instalației sau procesului tehnologic. Autoritatea județeană pentru protecția mediului reanalizează, după caz, condițiile de funcționare stabilite în autorizația integrată de mediu.
19.12.2012Alin. (2) al art. 35 a fost modificat de pct. 25 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(3)Cererea de autorizare se va face pentru părțile de instalatie și pentru elementele respective, susceptibile de a fi modificate.
Titularul activității/operatorul este obligat sa respecte condițiile din acordul si/sau din autorizația integrata de mediu în desfășurarea activității din instalatie.
(1)Titularul activității/operatorul este obligat sa informeze cu regularitate autoritatea competenta pentru protecția mediului despre rezultatele monitorizarii emisiilor din instalatie si, în termenul cel mai scurt, despre orice incident sau accident care afectează semnificativ mediul.
(2)Titularul activității/operatorul este obligat sa asiste și sa pună la dispoziție autorității competente pentru protecția mediului toate datele necesare pentru desfășurarea controlului instalației și pentru prelevarea de probe sau culegerea oricăror informații pentru respectarea prevederilor autorizației integrate de mediu.
Autoritatea competentă pentru protecția mediului are următoarele atribuții și răspunderi:
a)coordonează și controlează modul de aplicare și respectare a prevederilor autorizației integrate de mediu;
b)asigură luarea măsurilor necesare pentru ca autorizația integrată de mediu pentru activitățile prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, să fie eliberată cu respectarea dispozițiilor și prevederilor legale în vigoare;
c)asigură luarea măsurilor pentru informarea permanentă privind evoluția celor mai bune tehnici disponibile în structurile sale; aceste informații sunt publice;
d)asigură cadrul necesar pentru liberul acces la informație și pentru participarea publicului la procedura de emitere a autorizației integrate de mediu, în scopul garantării faptului că orice cerere de autorizare pentru o nouă instalație sau de modificare substanțială a unei instalații existente este accesibilă publicului pentru exprimarea opiniei, înaintea luării deciziei de către autoritatea competentă;
e)pune la dispoziția publicului rezultatele supravegherii emisiilor în mediu și modul de respectare a condițiilor de autorizare prevăzute și deținute de autoritatea competentă;
f)publică anual inventarul principalelor emisii și surse responsabile de poluare;
g)comunică și pune la dispoziție în cadrul relațiilor bilaterale, pe bază de reciprocitate și în condiții de echivalență, toate datele cuprinse în cererea prin care a fost solicitată eliberarea autorizației, în cazul în care se constată că funcționarea unei instalații în care se desfășoară activități prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, poate avea efecte asupra mediului altor state sau dacă statul respectiv, care este susceptibil de a fi grav afectat, face o cerere în acest sens. Punerea la dispoziție a datelor respective se va face potrivit dispozițiilor legale în vigoare în același timp cu informarea propriilor cetățeni;
h)verifică respectarea dispozițiilor legale pentru ca activitățile prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, să se desfășoare astfel încât să fie luate toate măsurile adecvate pentru prevenirea poluării și pentru promovarea celor mai bune tehnici disponibile, cu respectarea prevederilor cuprinse în anexa nr. 4 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare;
i)verifică luarea măsurilor necesare pentru a se evita orice poluare semnificativă;
j)verifică luarea măsurilor de eliminare totală a deșeurilor poluante ce pot fi generate de activitățile prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, iar în cazul în care totuși acestea apar, verifică luarea măsurilor de utilizare eficientă și nepoluantă a acestora; în cazul în care acest lucru nu este posibil de realizat tehnic și nu este eficient din punct de vedere economic, verifică luarea măsurilor de neutralizare și/sau de înlăturare a lor, cu respectarea reglementărilor legale, evitându-se sau reducându-se impactul asupra mediului, potrivit normelor legale;
k)verifică aplicarea măsurilor de utilizare eficientă a energiei;
l)verifică luarea măsurilor pentru prevenirea accidentelor cu impact asupra sănătății omului și a mediului și limitarea consecințelor acestora;
m)verifică luarea tuturor măsurilor necesare pentru evitarea oricăror riscuri de poluare și a celor pentru aducerea amplasamentului, după încetarea activității, într-o stare care să permită reutilizarea acestuia pentru alte scopuri.
19.12.2012Art. 38 a fost modificat de pct. 26 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Autoritatea competentă pentru protecția mediului stabilește valori-limită de emisie pentru instalațiile/activitățile menționate în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, și/sau alte condiții de funcționare care țin cont de condițiile specifice amplasamentului.
19.12.2012Alin. (1) al art. 39 a fost modificat de pct. 27 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(2)Abrogat.
05.12.2005Alin. (2) al art. 39 a fost abrogat de pct. 13 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(3)La întocmirea documentațiilor pentru susținerea solicitărilor de obținere a autorizației integrate de mediu, titularii de activități/instalații se raportează la valorile limita de emisie indicate de autoritatea publica competenta pentru protecția mediului și folosesc standardele indicate de normele de reglementare a procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu și ghidurile privind cele mai bune tehnici disponibile.
(4)În situația în care normele de calitate a mediului solicită condiții mai severe decât cele ce pot fi atinse prin introducerea celor mai bune tehnici disponibile, se impun măsuri adiționale specificate în acord și/sau în autorizația integrată de mediu, fără a afecta măsurile ce sunt solicitate pentru respectarea standardelor de calitate.
19.12.2012Alin. (4) al art. 39 a fost modificat de pct. 27 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
(1)Autorizația integrata de mediu se eliberează de către autoritățile competente pentru protecția mediului în baza solicitării titularului de activitate/operatorului, care trebuie sa cuprindă descrierea următoarelor elemente:
a)amplasamentul prevăzut pentru operare;
b)instalatia și activitățile desfășurate, din care sa rezulte natura și amploarea acestor activități;
c)materiile prime și auxiliare, substanțele și tipul de energie utilizata sau produsă de instalatie;
d)sursele de emisie ale instalației;
e)starea amplasamentului instalației;
f)impactul activității asupra mediului, ca întreg;
g)natura și cantitatea de emisii previzibile ale instalației în fiecare element component al mediului, astfel încât sa fie posibila o identificare a efectelor semnificative ale emisiilor asupra mediului;
h)tehnologia prevăzută și alte tehnici utilizate pentru prevenirea emisiilor provenind de la instalații, iar dacă aceasta nu este posibila, pentru reducerea lor;
i)măsurile prevăzute pentru prevenirea producerii și valorificării deșeurilor generate de instalatie;
j)măsurile prevăzute pentru supravegherea emisiilor în mediu;
k)alte măsuri stabilite pentru îndeplinirea obligațiilor de baza prevăzute la art. 12, după caz.
(2)Cererea trebuie sa cuprindă un rezumat cu datele prevăzute la alin. (1).
(3)După furnizarea datelor titularul activității/operatorul va întocmi, după caz, un raport de securitate pentru prevenirea riscurilor de accident major, conform dispozițiilor legale în vigoare.
Condițiile necesare pentru emiterea acordului și/sau autorizației integrate de mediu sunt următoarele:
a)verificarea de către autoritatea competentă pentru protecția mediului a măsurilor cuprinse în autorizațiile integrate de mediu privind îndeplinirea condițiilor de asigurare a protecției aerului, apei și solului și pentru realizarea unui nivel ridicat de protecție a mediului, ca un întreg;
b)autoritatea competentă pentru protecția mediului stabilește măsurile necesare pentru prevenirea sau, în cazul în care aceasta nu este posibilă, pentru reducerea emisiilor provenite din activitățile prevăzute în anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, în aer, apă și sol, inclusiv măsurile privind gestionarea deșeurilor, astfel încât să se atingă un nivel ridicat de protecție a mediului, considerat în întregul său, în acord cu respectarea legislației în vigoare și a obligațiilor din convențiile internaționale din acest domeniu, la care România este parte;
c)luarea în considerare a tuturor informațiilor și/sau concluziilor pertinente, precum și a celor din studiul de impact privind efectele asupra mediului pentru instalațiile noi, în cazul unei modificări substanțiale a instalațiilor existente și al unor proiecte publice/private;
d)stabilirea valorilor-limită de emisie, în special pentru poluanții care figurează în anexa nr. 3 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, susceptibili de a fi evacuați de instalația respectivă în cantități semnificative, în funcție de natura și de potențialul lor de transfer al poluării de la un element și factor de mediu la altul;
e)autoritatea competentă pentru protecția mediului solicită prescripții care să garanteze protecția solului, a apelor subterane și măsuri privind gestiunea deșeurilor generate de instalație; valorile-limită pot fi completate sau înlocuite cu parametri sau cu măsuri tehnice echivalente;
f)pentru instalațiile prevăzute la pct. 6.6 din anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, valorile-limită de emisie se stabilesc luându-se în considerare cele mai bune tehnici disponibile adoptate pentru aceste categorii de instalații;
g)valorile-limită de emisie, parametrii și măsurile tehnice se vor baza pe cele mai bune tehnici disponibile, fără a fi prescrisă utilizarea unei tehnici sau tehnologii speciale, dar luându-se în considerare caracteristicile tehnice ale instalației respective, amplasarea sa geografică și condițiile locale de mediu. Condițiile de autorizare trebuie să prevadă dispoziții referitoare la reducerea poluării la lungă distanță sau transfrontieră și să garanteze un nivel ridicat de protecție a mediului;
h)luarea măsurilor adecvate pentru supravegherea emisiilor, cu specificarea metodologiei de măsurare, a frecvenței acestora și a procedurii de evaluare a rezultatelor măsurărilor, precum și obligația de a comunica autorității competente pentru protecția mediului datele necesare controlului și respectării condițiilor de autorizare. Pentru instalațiile prevăzute la pct. 6.6 din anexa nr. 1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 84/2006, cu modificările și completările ulterioare, măsurile prevăzute iau în considerare costurile și beneficiile;
i)măsurile privind condițiile de exploatare, altele decât cele normale, vor fi luate în considerare în mod adecvat în situațiile în care mediul riscă să fie afectat de pornirea instalației, de emisiile fugitive, de disfuncționalități, de oprirea momentană sau definitivă a exploatării;
j)măsuri speciale cu scopul de a preveni și/sau de a reduce poluarea, atunci când autoritățile competente pentru protecția mediului le găsesc adecvate.
19.12.2012Art. 41 a fost modificat de pct. 28 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
In situația în care pentru respectarea standardelor de calitate a amplasamentului autoritatea competenta pentru protecția mediului stabilește condiții mai severe decât cele care ar putea fi atinse prin utilizarea tehnicii aflate în operare, introducerea celor mai bune tehnici disponibile poate fi impusa prin condiții suplimentare, cerute prin autorizație, fără a se aduce atingere altor măsuri pentru respectarea normativului de calitate a mediului.
Contestațiile legate de derularea procedurii de autorizare integrată de mediu se adresează Comisiei pentru soluționarea contestațiilor din cadrul autorității publice centrale pentru protecția mediului.
05.12.2005Art. 43 a fost modificat de pct. 14 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Litigiile generate de emiterea sau de respingerea, revizuirea, suspendarea ori anularea autorizației integrate de mediu se soluționează potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare.
19.12.2012Art. 44 a fost modificat de pct. 29 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Litigiile generate de nerespectarea participării publicului la procedura de emitere a autorizației integrate de mediu se vor soluționa în instanta prin depunerea unei sesizări în termen de 30 de zile de la data luării deciziei de eliberare a autorizației integrate de mediu.
Autoritățile competente pentru protecția mediului asigura și garantează accesul liber la informație al publicului și participarea acestuia la luarea deciziilor prin:
a)aducerea la cunoștința publica a tuturor cererilor de autorizare a noilor instalații sau de modificare substantiala a instalațiilor existente, astfel încât, în raport cu perioada necesară și cu modul de informare, publicul sa își poată face cunoscută opinia înainte de luarea deciziilor;
b)aducerea la cunoștința publica a deciziei luate și a unei copii de pe autorizația eliberata, precum și de pe fiecare actualizare ulterioara a acesteia;
c)punerea la dispoziție publicului a rezultatelor supravegherii emisiilor, primite de la titularul de activitate/ operatorul conform condițiilor de autorizare.Secţiunea a 2-a Participarea publicului la procedura de emitere a autorizației integrate de mediu
Titularul de activitate/operatorul trebuie sa anunțe public solicitarea autorizației integrate de mediu inclusiv solicitarea pentru schimbarea esențială a modului de operare și actualizarea condițiilor de autorizare simultan cu depunerea documentației, în mass-media inclusiv, dar nu restrictiv, într-un cotidian local/regional/național.
(1)Autoritatea publica competenta pentru protecția mediului stabilește decizia finala privind acordarea sau respingerea autorizației integrate de mediu numai după ce consultările cu alte state sunt încheiate. Autoritatea publica centrala pentru protecția mediului trebuie sa ia în considerare orice observatie primită de la celelalte state.
(2)Procedura privind comunicările internaționale legate de aplicarea prevederilor alin. (1) va fi stabilită prin acorduri bilaterale cu celelalte state vecine, la propunerea autorității centrale pentru protecția mediului.
Documentația pentru susținerea autorizației integrate de mediu, împreună cu toate datele relevante, cu excepția celor care reprezintă secret de stat și informații comerciale pentru care se cere confidențialitate, trebuie sa fie disponibile publicului pentru consultare la sediul autorității competente pentru protecția mediului sau la sediul primăriei locale din zona în care se afla instalatia.
(1)Publicul are dreptul sa prezinte în scris sau verbal comentariile asupra solicitării de obținere a autorizației integrate de mediu, în termen de 30 de zile de la depunerea solicitării.
(1^1)Autoritățile competente pentru protecția mediului organizează dezbateri publice asupra documentațiilor de solicitare a autorizațiilor integrate de mediu.
05.12.2005Alin. (1^1) al art. 50 a fost introdus de pct. 16 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(2)Comentariile justificate ale publicului vor fi consemnate în procesul-verbal al dezbaterii publice, pot fi depuse/trimise în scris la sediul autorității competente pentru protecția mediului sau pot fi transmise prin posta electronica.
(3)Autoritatea competenta pentru protecția mediului transmite în scris titularului de activitate/operatorului observațiile primite din partea publicului și le afișează pe site-ul propriu în termen de 5 zile de la termenul specificat la alin. (1).
(1)Poate fi refuzat accesul publicului la următoarele informații:
a)procesele-verbale (lucrările) autorității publice confidențiale, unde confidențialitatea este asigurata prin lege;
b)documentele privind relații internaționale, securitatea publica sau apărarea naționala;
c)informațiile industriale sau comerciale, când confidențialitatea este asigurata prin reglementări la nivel național ori local pentru a proteja interese economice legitime, inclusiv interesul în menținerea confidențialității datelor statistice și a taxelor;
d)drepturile de proprietate intelectuală;
e)datele personale si/sau dosarele confidențiale referitoare la personal, când persoana nu consimte sa dezvaluie publicului aceste informații și când confidențialitatea este asigurata prin reglementări la nivel național sau local.
(2)Refuzul accesului la informațiile menționate la alin. (1) se va realiza conform legislației în vigoare.
(1)Conținutul deciziei, incluzând copia autorizației integrate de mediu, și orice condiții ulterioare, luate în cursul derulării prezentei proceduri - cu excepția datelor clasificate ca secrete de stat și informații comerciale confidențiale -, trebuie puse la dispoziție publicului interesat de către autoritatea competenta pentru protecția mediului, la sediul acesteia și la cel al primăriei locale, pe durata funcționarii instalației.
(2)Împreună cu publicarea deciziei trebuie sa fie afișate motivele și consideratiile pe care se bazează decizia, inclusiv informația privind procesul de participare a publicului.
(3)Publicarea unei decizii trebuie însoțită de informații practice privind accesul publicului la conținutul procedurilor administrative și juridice relevante.
Datele referitoare la emisiile provenite de la instalații trebuie sa fie puse la dispoziție publicului pe suport hârtie/electronic pentru a putea fi consultate la sediul autorității pentru protecția mediului sau/si la sediul administrației locale în a carei raza se afla instalatia.
Registrul național de evidenta a autorizațiilor integrate de mediu este public.
Registrul național de evidență a autorizațiilor integrate de mediu trebuie să fie disponibil pentru consultare pe pagina web a Agenției Naționale pentru Protecția Mediului.
19.12.2012Art. 55 a fost modificat de pct. 30 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Tarifele se încasează de către autoritatea competenta pentru protecția mediului implicata, pe fiecare etapa de procedura.
Tarifele pentru eliberarea de informații către public, la cerere, prin copiere, în cadrul procedurii de emitere a autorizației integrate de mediu, sunt cele specificate de Ordinul ministrului apelor și protecției mediului nr. 1.182/2002 pentru aprobarea Metodologiei de gestionare și furnizare a informației privind mediul, deținută de autoritățile publice pentru protecția mediului.
19.12.2012Art. 57 a fost modificat de pct. 31 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Abrogat.
05.12.2005Art. 58 a fost abrogat de pct. 17 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
(1)Cuantumul taxelor și tarifelor pentru emiterea autorizațiilor integrate de mediu se aplica conform prevederilor legale în vigoare.
(2)Taxele se achită la Trezoreria Statului în contul Fondului pentru mediu, iar tarifele se încasează de către autoritatea competenta pentru protecția mediului.
Abrogat.
05.12.2005Art. 60 a fost abrogat de pct. 18 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Conținutul-cadru al autorizației integrate de mediu este prevăzut în anexa nr. 2 la prezenta procedură.
05.12.2005Art. 61 a fost introdus de pct. 19 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
Anexele nr. 1 și 2 fac parte integrantă din prezenta procedură.
05.12.2005Art. 62 a fost introdus de pct. 20 al art. I din ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005.
la procedură
FORMULARUL DE SOLICITARE
a autorizației integrate de mediu
Glosar de termeni
┌────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐
│(A n) │Referința la un punct de emisie în aer │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│(L n) │Referința la un punct de emisie în apă │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│(W n) │Referința la sursa de deșeuri │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│AEM │Agenția Europeană de Mediu │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│BAT │Cele mai bune tehnici disponibile │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│BPEO │Cea mai bună opțiune de mediu practicabilă │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│BREF │Documentul de referință BAT │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│CCC │Centrul comun de cercetare │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│CE │Comisia Europeană │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│COV │Compuși organici volatili │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EIONet │Rețeaua Europeană de Informații și Observații │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EIPPCB │Biroul European IPPC │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EMAS │Schema de audit și management de mediu │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│PRTR │Registrul poluanților emiși și transferați │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EUROStat │Serviciul UE de Statistică │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EWC │Codul european al deșeurilor │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│EWC │Catalogul european al deșeurilor │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│GTL │Grupurile tehnice de lucru │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│IF │Întrebări frecvente │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│IPPC │Prevenirea și controlul integrat al poluării │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│NACE │Nomenclatorul activităților comerciale │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│NOSE - P │Clasificarea Eurostat a surselor de poluare - Procese │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│ONG │Organizații neguvernamentale │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│Plan de acțiuni │Programul de măsuri a căror implementare este │
│ │obligatorie pentru a atinge BAT sau a respecta SCM │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│Program de │Program de măsuri pe care operatorul îl identifică în │
│modernizare │cadrul Sistemului de management de mediu │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│SCASO │Substanțe care afectează stratul de ozon │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│SCM │Standard de calitate a mediului │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│SNAP │Nomenclatorul inventarului emisiilor │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│TA Luft │Prevederile tehnice germane privind calitatea aerului │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│UE │Uniunea Europeană │
├────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤
│VLEs │Valorile-limită de emisie" │
└────────────────┴──────────────────────────────────────────────────────┘
19.12.2012Glosarul de termeni al anexei 1 a fost modificat de pct. 32 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
Application Template
FORMULAR DE SOLICITARE
Date de identificare a titularului de activitate/operatorului instalației
care solicita autorizarea activității
Numele instalației
┌───────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└───────────────────────────────────────────────────────────┘
Numele Solicitantului, adresa, numărul de înregistrare la Registrul
Comerțului
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
Activitatea sau activitățile conform Anexei I din OUG privind prevenirea
si controlul integrat al poluării
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
Alte activități cu impact semnificativ desfășurate pe amplasament
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
Cod CAEN:
Cod NOSE-P:
Cod SNAP:
Numele și prenumele proprietarului;
Numele si funcția persoanei împuternicite sa reprezinte titularul
activității/operatorul instalației pe tot parcursul derulării procedurii de
autorizare:
Numele si prenumele persoanei responsabile cu activitatea de protecție a
mediului: _________________
Nr. de telefon:__________________ Adresa de e-mail: ______________________
In numele firmei mai sus menționate, solicitam prin prezenta emiterea unei
autorizații integrate conform prevederilor OUG privind prevenirea si controlul
integrat al poluării
● Titularul de activitate/operatorul instalației isi asuma răspunderea
pentru corectitudinea si completitudinea datelor si informațiilor furnizate
autorității competente pentru protecția mediului in vederea analizării si
demarării procedurii de autorizare.
Nume
Funcția
Semnătura si stampila
Data
INFORMATIA SOLICITATA DE ARTICOLUL 16 ALIN. 1 AL OUG 34/2002 PRIVIND PREVENIREA, REDUCEREA SI CONTROLUL INTEGRAT AL POLUĂRII
Font 8
┌─────────────────────────────────────────────────────────┬───────────────────────────┬────────────┐
│ │ Unde se regăsește în │ Verificare │
│ O descriere a: │ formularul de │ efectuata │
│ │ solicitare │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- instalației si activităților sale │Formularul de solicitare, │ │
│ │Secțiunea 4 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- materiilor prime si auxiliare, altor substanțe si a │Formularul de solicitare, │ │
│energiei utilizate în sau generate de instalație. │Secțiunea 3 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- surselor de emisii din instalație, │Formularul de solicitare │ │
│ │Secțiunea 5 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- condițiilor amplasamentului pe care se afla instalația,│Raportul de amplasament si │ │
│ │Secțiunea 11 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- naturii si a cantităților estimate de emisii din │Secțiunile 0, 12 si 13 │ │
│instalație in fiecare factor de mediu precum si identi- │ │ │
│ficarea efectelor semnificative ale emisiilor asupra │ │ │
│mediului, │ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- tehnologiei propuse si a altor tehnici pentru preveni- │Formularul de solicitare │ │
│rea sau, unde nu este posibila prevenirea, reducerea │Secțiunile 3.2, 3.4.3, │ │
│emisiilor de la instalație, │4.9.1 si 12 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- acolo unde este cazul, masuri pentru prevenirea si │Formularul de solicitare │ │
│recuperarea deșeurilor generate de instalație, │Secțiunea 5 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- masurilor suplimentare planificate in vederea │Formularul de solicitare │ │
│conformării cu principiile generale care decurg din │Secțiunea 14 │ │
│obligațiile de baza ale operatorului/titularului │ │ │
│activității asa cum sunt ele stipulate in Capitolul III │ │ │
│al OUG 34/2002 privind prevenirea, reducerea si controlul│ │ │
│integrat al poluării: │ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(a) sunt luate toate masurile adecvate de prevenire a │Formularul de solicitare │ │
│ poluării, in mod special prin aplicarea Celor Mai │secțiunea 3.2, 0 si 12 │ │
│ Bune Tehnici Disponibile; │ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(b) nu este cauzata nici o poluare semnificativa; │Formularul de solicitare │ │
│ │Secțiunea 13 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(c) este evitata generarea de deșeuri in conformitate │Formularul de solicitare │ │
│ cu legislația specifica mationala in vigoare privind │Secțiunea 5 │ │
│ deseurile(ll); acolo unde sunt generate deșeuri, │ │ │
│ acestea sunt recuperate sau, unde acest lucru nu │ │ │
│ este posibil din punct de vedere tehnic sau │ │ │
│ economic, ele sunt eliminate astfel încât sa se evite│ │ │
│ sau sa se reducă orice impact asupra mediului; │ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(d) energia este utilizata eficient; │Formularul de solicitare │ │
│ │Secțiunea 6 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(e) sunt luate masurile necesare pentru prevenirea │Formularul de solicitare │ │
│ accidentelor si limitarea consecinteleor lor; │Secțiunea 7 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│(f) sunt luate masurile necesare la încetarea definitiva │Formularul de solicitare │ │
│ a activităților pentru a evita orice risc de poluare │Secțiunea 10 │ │
│ si de a aduce amplasamentul la o stare satisfăcătoare│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- masurile planificate pentru monitorizarea emisiilor in │Formularul de solicitare │ │
│ mediu. │Secțiunea 9 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│- alternativele principale studiate de solicitant │Formularul de solicitare │ │
│ │Secțiunile 4.15 si 11.2 │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────┼────────────┤
│Solicitarea autorizării trebuie de asemenea sa includă un│Formularul de solicitare │ │
│rezumat netehnic al secțiunilor menționate mai sus. │Secțiunea 1 │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────────────┴────────────┘
LISTA DE VERIFICARE A COMPONENTEI DOCUMENTATIEI DE SOLICITARE
In plus fata de acest document, verificați daca atI inclus elementele din tabelul următor
Font 8
┌───┬────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬───────────────┬───────────┐
│ │ │ │ Verificat de │ Verificat │
│ │Element │ Sectiune relevanta │ solicitant │ de ALPM │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 1│Activitatea face parte din sectoarele │ │ │ │
│ │încinse în autorizarea integrata de mediu │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 2│Dovada ca taxa pentru etapa de evaluare a │ │ │ │
│ │documentației de solicitare a autorizației │ │ │ │
│ │integrate a fost achitata │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 3│Formularul de solicitare a autorizației │ │ │ │
│ │integrate de mediu │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 4│ Rezumat netehnic │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 5│Diagramele proceselor tehnologice │Secțiunea 4.5 (daca │ │ │
│ │(schematic), acolo unde nu sunt incluse │este cazul) │ │ │
│ │in acest document, includeți punctele de │ │ │ │
│ │emisie in toți factorii de mediu │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 6│Raportul de amplasament │Secțiunea 11 │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 7│Analize cost-beneficiu realizate pentru │Secțiunea 2.3 (daca │ │ │
│ │Evaluarea BAT │este cazul) │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 8│O evaluare BAT completa pentru întreaga │Secțiunea 4.15 │ │ │
│ │instalație │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 9│Organigrama instalației │Secțiunea 2.1 │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 10│Planul de situație │ │ │ │
│ │Indicați limitele amplasamentului │Formularul de │ │ │
│ │ │solicitare │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 11│Suprafete construite/betonate si suprafete │Formularul de │ │ │
│ │libere/verzi permeabile si impermeabile │solicitare │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 12│Locația instalației │Secțiunea 2.3.5 │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 13│Locațiile (partile din instalație) cu │Secțiunea 4.14 │ │ │
│ │emisii de mirosuri │(Miros) │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 14│Receptori sensibili - ape subterane, │Secțiunea 2.4 │ │ │
│ │structuri geologie, daca sunt descărcate │ │ │ │
│ │direct sau indirect substanțele periculoase │ │ │ │
│ │din Anexele 5 si 6 ale Legii 310/2004 │ │ │ │
│ │privind modificarea si completarea legii │ │ │ │
│ │apeior 107/1996 în apele subterane │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 15│Receptori sensibili la zgomot │Secțiunea 8.1 │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 16│Puncte de emisii continue si fugitive │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 17│Puncte propuse pentru monitorizare/ │Secțiunea 13.2 │ │ │
│ │/automonitorizare │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 18│Alți receptori sensibili din punct de vedere│Secțiunea 13.5 │ │ │
│ │al mediului, inclusiv habitate si zone de │ │ │ │
│ │interes științific │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 19│Planuri de amplasament (combinați și faceti │Raportul de │ │ │
│ │trimitere la alte documente după caz) │amplasament │ │ │
│ │arătând pozitia oricăror rezervoare, │ │ │ │
│ │conducte si canale subterane sau a altor │ │ │ │
│ │structuri │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 20│Copii ale oricăror lucrări de modelare │Secțiunea 4 │ │ │
│ │realizate │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 21│Harta prezentând rețeaua Natura 2000 sau │Secțiunea 13.5 │ │ │
│ │alte arii sau exemplare protejate │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 22│O copie a oricărei informații anterioare │Secțiunea 13.5 │ │ │
│ │referitoare la habitate furnizata pentru │ │ │ │
│ │Acordul de Mediu sau pentru oricare alt scop│ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 23│Studii existente privind amplasamentul si/ │ │ │ │
│ │sau instalația, sau in legătura cu acestea │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 24│Acte de reglementare ale altor autorități │ │ │ │
│ │publice obținute pana la data depunerii │ │ │ │
│ │solicitării si informații asupra stadiului │ │ │ │
│ │de obținere a altor acte de reglementare │ │ │ │
│ │deja solicitate │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 25│Orice alte elemente în care furnizați copii │(va rugam listați) │ │ │
│ │ale propriilor informații │ │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼───────────────┼───────────┤
│ 26│Copie a anunțului public │ │ │ │
└───┴────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴───────────────┴───────────┘
1.Rezumat Netehnic
Aceasta secțiune trebuie sa fie cat mai succinta, de obicei un paragraf pentru fiecare dintre titluri, dar permițând in același timp o prezentare suficienta a activităților. Este oportunitatea dumneavoastră de a spune autorității responsabile de emitere a autorizației integrate de mediu cat de bine va desfășurați activitatea si imbunatirile pe către intenționați sa le faceți. Este preferabil sa completați aceasta secțiune după ce ati elaborat întreaga documentație de solicitare, deoarece veti sti ce sa rezumați. Rezumatul va include:
┌────────────┬───────────────────┬─────────────┬──────────────────┬────────────┐
│ Măsura │ Data propusă │ Costuri │Sursa de finanțare│ Nota │
│ │pentru implementare│ │ │ │
├────────────┼───────────────────┼─────────────┼──────────────────┼────────────┤
├────────────┼───────────────────┼─────────────┼──────────────────┼────────────┤
├────────────┼───────────────────┼─────────────┼──────────────────┼────────────┤
├────────────┼───────────────────┼─────────────┼──────────────────┼────────────┤
├────────────┼───────────────────┼─────────────┼──────────────────┼────────────┤
└────────────┴───────────────────┴─────────────┴──────────────────┴────────────┘
19.12.2012Pct. 14 al secț. 1 din anexa 1 a fost modificat de pct. 33 al art. I din ORDINUL nr. 3.970 din 3 decembrie 2012 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 858 din 19 decembrie 2012.
2.TEHNICI DE MANAGEMENT
2.1.Sistemul de management
┌─────────────────────────────────────────────────────┬───────────────────────┐
│Sunteți certificați conform ISO 14001 sau │ │
│înregistrați conform EMAS (sau ambele) - daca da │ │
│indicați aici numerele ele certificare /înregistrare │ │
├─────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────┤
│Furnizați o organigrama de management în │ │
│documentația dumneavoastră de solicitare a │ │
│autorizației integrate de mediu (indicați posturi si │ │
│nu nume). Faceți aici referire la documentul pe care │ │
│îl veți atașa │ │
└─────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────────┘
Daca sunteți sau nu certificat sau înregistrat asa cum a fost prezentat mai sus, trebuie sa completați căsuțele goale de mai jos. In general exista 2 opțiuni pentru modul în care puteți răspunde la fiecare punct:
● Fie sa confirmați ca aveți in funcțiune un sistem de management atestat printr-un document si faceți referire la documentația respectiva, astfel incat sa poată fi ulterior inspectata/auditata pe amplasament;
● Sau, daca nu aveți un sistem de management atestat printr-un document, descrieți modul în care gestionați acest aspect. Introduceți "a se vedea informații suplimentare" în coloana 4 si faceți descrierea intr-o casuta sub tabel.
Daca intenționați sa dobândiți un sistem atestat printr-un document, indicați in Coloana 3 data de la care acesta va fi valabil
┌────┬───────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┐
│ │ │ │Documentul de │Responsabili- │
│ │ Cerinta caracteristica │ Da sau Nu │referinta sau │ tati │
│ │ a BAT │ │data pana la │Prezentati ce │
│ │ │ │care sistemele │post sau de- │
│ │ │ │vor fi aplicate│partament este│
│ │ │ │ (valabile) │responsabil │
│ │ │ │ │pentru fiecare│
│ │ │ │ │cerinta │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 1 │Aveti o politica de mediu │ │ │ │
│ │recunoscuta oficial ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 2 │Aveti programe preventive │ │ │ │
│ │de intretinere pentru │ │ │ │
│ │instalatiile si echipamen- │ │ │ │
│ │tele relevante ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 3 │Aveti o metoda de inregis- │ │ │ │
│ │trare a necesitatilor de │ │ │ │
│ │intretinere si revizie ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 4 │Performanta/acuratetea de │ │ │ │
│ │monitorizare si masurare │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 5 │Aveti un sistem prin care │ │ │ │
│ │identificati principalii │ │ │ │
│ │indicatori de performanta │ │ │ │
│ │in domeniul mediului ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 6 │Aveti un sistem prin care │ │ │ │
│ │stabiliti si mentineti un │ │ │ │
│ │program de masurare si │ │ │ │
│ │monitorizare a indicatori- │ │ │ │
│ │lor care sa permita revi- │ │ │ │
│ │zuirea si imbunatatirea │ │ │ │
│ │performantei ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 7 │Aveti un plan de prevenire │ │ │ │
│ │si combatere a poluarilor │ │ │ │
│ │accidentale ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 8 │Daca raspunsul de mai sus │ │ │ │
│ │este DA listati indicatorii│ │ │ │
│ │principali folositi │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 9 │Instruire │ │ │ │
│ │Confirmați ca sistemele de │ │ │ │
│ │instruire sunt aplicate │ │ │ │
│ │(sau vor fi aplicate si vor│ │ │ │
│ │începe in interval de 2 │ │ │ │
│ │luni de la emiterea auto- │ │ │ │
│ │rizatiei integrate de mediu) │ │ │
│ │pentru întreg personalul │ │ │ │
│ │relevant, inclusiv contrac-│ │ │ │
│ │tanții si cei care achizi- │ │ │ │
│ │ționează echipament si │ │ │ │
│ │materiale; si care cuprinde│ │ │ │
│ │următoarele elemente: │ │ │ │
│ │ ● conștientizarea │ │ │ │
│ │ implicațiilor │ │ │ │
│ │ reglementarii data de │ │ │ │
│ │ Autorizația integrata │ │ │ │
│ │ de mediu pentru │ │ │ │
│ │ activitatea companiei │ │ │ │
│ │ si pentru sarcinile de │ │ │ │
│ │ lucru; │ │ │ │
│ │ ● conștientizarea tuturor │ │ │ │
│ │ efectelor potențiale │ │ │ │
│ │ asupra mediului │ │ │ │
│ │ rezultate din │ │ │ │
│ │ funcționarea în │ │ │ │
│ │ condiții normale si │ │ │ │
│ │ condiții anormale; │ │ │ │
│ │ ● conștientizarea │ │ │ │
│ │ necesitații │ │ │ │
│ │ de a raporta abaterea │ │ │ │
│ │ de la condițiile de │ │ │ │
│ │ autorizare │ │ │ │
│ │ integrata de mediu; │ │ │ │
│ │ ● prevenirea emisiilor │ │ │ │
│ │ accidentale si luarea │ │ │ │
│ │ de masuri atunci când │ │ │ │
│ │ apar emisii accidentale;│ │ │ │
│ │ ● conștientizarea │ │ │ │
│ │ necesitații │ │ │ │
│ │ de implementare si │ │ │ │
│ │ menținere a evidentelor │ │ │ │
│ │ de instruire │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 10 │Exista o declarație clara a│ │ │ │
│ │calificărilor si competen- │ │ │ │
│ │telor necesare pentru │ │ │ │
│ │posturile cheie ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 11 │Care sunt standardele de │ │ │ │
│ │instruire pentru acest │ │ │ │
│ │sector industrial (daca │ │ │ │
│ │exista) si în ce măsura │ │ │ │
│ │va conformați lor ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 12 │Aveți o procedura scrisa │ │ │ │
│ │pentru rezolvare, │ │ │ │
│ │investigare, comunicare si │ │ │ │
│ │raportare a incidentelor de│ │ │ │
│ │neconformare actuala sau │ │ │ │
│ │potențiala, incluzand │ │ │ │
│ │luarea de masuri pentru │ │ │ │
│ │reducerea oricărui impact │ │ │ │
│ │produs si pentru inițierea │ │ │ │
│ │si aplicarea de masuri │ │ │ │
│ │preventive si corective ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 13 │Aveți o procedura scrisa │ │ │ │
│ │pentru evidenta, investi- │ │ │ │
│ │garea, comunicarea si │ │ │ │
│ │raportarea sesizărilor │ │ │ │
│ │privind protecția mediului │ │ │ │
│ │incluzând luarea de masuri │ │ │ │
│ │corective si de prevenire │ │ │ │
│ │a repetării? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 14 │Aveți in mod regulat │ │ │ │
│ │audituri independente │ │ │ │
│ │(preferabil) pentru a │ │ │ │
│ │verifica daca toate │ │ │ │
│ │activitățile sunt realizate│ │ │ │
│ │în conformitate cu │ │ │ │
│ │cerințele de mai sus ? │ │ │ │
│ │(Denumiți organismul de │ │ │ │
│ │auditare) │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 15 │Frecventa acestora este de │ │ │ │
│ │cel puțin o data pe an ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 16 │Revizuirea si raportarea │ │ │ │
│ │performantelor de mediu │ │ │ │
│ │Este demonstrat in mod clar│ │ │ │
│ │printr-un document, faptul │ │ │ │
│ │ca managementul de vârf al │ │ │ │
│ │companiei analizează │ │ │ │
│ │performanta de mediu si │ │ │ │
│ │asigura luarea masurilor │ │ │ │
│ │corespunzătoare atunci când│ │ │ │
│ │este necesar sa se garan- │ │ │ │
│ │teze ca sunt îndeplinite │ │ │ │
│ │angajamentele asumate prin │ │ │ │
│ │politica de mediu si ca │ │ │ │
│ │aceasta politica ramane │ │ │ │
│ │relevanta ? │ │ │ │
│ │Denumiți postul cel mai │ │ │ │
│ │important care are în │ │ │ │
│ │sarcina analiza performan- │ │ │ │
│ │tei de mediu │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 17 │Este demonstrat in mod clar│ │ │ │
│ │printr-un document faptul │ │ │ │
│ │ca managementul de vârf │ │ │ │
│ │analizează progresul │ │ │ │
│ │programelor de îmbunătățire│ │ │ │
│ │a calității mediului cel │ │ │ │
│ │puțin o data pe an ? │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 18 │Exista o evidenta │ │ │ │
│ │demonstrabila (de ex. │ │ │ │
│ │proceduri scrise) ca │ │ │ │
│ │aspectele de mediu sunt │ │ │ │
│ │incluse in următoarele │ │ │ │
│ │domenii, asa cum sunt │ │ │ │
│ │cerute de IPPC: │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● controlul modificării │ │ │ │
│ │ procesului in instalație;│ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● proiectarea si │ │ │ │
│ │ retrospectiva │ │ │ │
│ │ instalațiilor noi, │ │ │ │
│ │ tehnologiei sau altor │ │ │ │
│ │ proiecte importante; │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● aprobarea de capital; │ │ │ │
│ │ ● alocarea de resurse; │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● planificarea si │ │ │ │
│ │ programarea; │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● includerea aspectelor de│ │ │ │
│ │ mediu în procedurile │ │ │ │
│ │ normale de funcționare; │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● politica de achiziții; │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● evidente contabile │ │ │ │
│ │ pentru costurile de │ │ │ │
│ │ mediu comparativ cu │ │ │ │
│ │ procesele implicate si │ │ │ │
│ │ nu cu cheltuielile │ │ │ │
│ │ (de regie). │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 19 │Face compania rapoarte │ │ │ │
│ │privind performantele de │ │ │ │
│ │mediu, bazate pe rezulta- │ │ │ │
│ │tele analizelor de │ │ │ │
│ │management (anuale sau │ │ │ │
│ │legate de ciclul de audit),│ │ │ │
│ │pentru: │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● informatii solicitate │ │ │ │
│ │ de Autoritatea de │ │ │ │
│ │ Reglementare; si │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ ● eficienta sistemului de │ │ │ │
│ │ management fata de │ │ │ │
│ │ obiectivele si scopurile│ │ │ │
│ │ companiei si imbunata- │ │ │ │
│ │ tirile viitoare │ │ │ │
│ │ planificate. │ │ │ │
├────┼───────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ 20 │Se fac raportări externe, │ │ │ │
│ │preferabil prin declarații │ │ │ │
│ │publice privind mediul ? │ │ │ │
└────┴───────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┘
Informații suplimentare
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
│ │
│ │
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
┌────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┐
│ │ Unde este │ Cum se │ Cine este │
│Cerinta caracteristica a BAT │ păstrată │ identifica │ responsabil │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Managementul documentatiei si │//////////////│///////////////│//////////////│
│registrelor │//////////////│///////////////│//////////////│
│Pentru fiecare dintre urmatoa- │//////////////│///////////////│//////////////│
│rele elemente ale sistemului │//////////////│///////////////│//////////////│
│dumneavoastra de management dati│//////////////│///////////////│//////////////│
│informatiile solicitate │//////////////│///////////////│//////////////│
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Politici │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Responsabilitati │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Ținte │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Evidentele de întreținere │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Proceduri │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Registrele de monitorizare │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Rezultatele auditurilor │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Rezultatele revizuirilor │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Evidentele privind sesizările si│ │ │ │
│incidentele │ │ │ │
├────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Evidentele privind instruirile │ │ │ │
└────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┘
3.Intrări de Materii prime
3.1.Selectarea materiilor prime
Utilizați acest tabel pentru a furniza o lista a principalelor materii prime utilizate, precum si a altora care pot avea un impact semnificativ asupra mediului. De asemenea arătați unde exista materii prime alternative care au un impact mai mic asupra mediului si daca acestea sunt utilizate. Daca nu sunt utilizate, explicați de ce.
Font 8
┌────────────┬──────────┬────────────┬────────────┬──────────────────┬─────────────┬──────────────────┐
│ │ │ │ │Impactul asupra │Exista o │ │
│ │ │ │ Ponderea │mediului acolo │alternativa │Cum sunt stocate? │
│ │ Natura │Inventarul │% in produs │unde este cunoscut│adecvata │(A-D)*2 │
│Principalele│chimică/ │complet al │% in apa de │(de exemplu, │(pentru cele │Poate constitui │
│materii │compoziție│materialelor│ suprafața │degradabilitate, │cu impact │materialul un │
│prime/ │ │lor (calita-│% in cana- │bioacumulare │potențial │risc semnificativ │
│utilizari │(Fraze R) │tiv si can- │ lizare │potențiala, toxi- │semnificativ)│de accident prin │
│ │ *1 │titativ) │% in deșeuri│citate pentru │si va fi │natura sa sau prin│
│ │ │ │ /pe sol │specii relevante) │aceasta uti- │cantitatea │
│ │ │ │% in aer │ │lizata (daca │stocata? │
│ │ │ │ │ │nu, explicați│A se vedea │
│ │ │ │ │ │de ce)? │Secțiunea 8 │
├────────────┼──────────┼────────────┼────────────┼──────────────────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────┼────────────┼────────────┼──────────────────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────┼────────────┼────────────┼──────────────────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────┼────────────┼────────────┼──────────────────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────┼────────────┼────────────┼──────────────────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
└────────────┴──────────┴────────────┴────────────┴──────────────────┴─────────────┴──────────────────┘
*1 Legea 451/2001 care implementează Directiva 67/548/EC privind clasificarea si etichetarea substanțelor periculoase
*2 A - Exista o zona de depozitare acoperita (i) sau complet ingradita (ii)
B - Exista un sistem de evacuare a aerului
C - Sunt incluse sisteme de drenare si tratare a lichidelor inainte de evacuare
D - Exista protectie împotriva inundațiilor sau de pătrundere a apei de la stingerea incendiilor
3.2.Cerințele BAT
Utilizați tabelul următor pentru a răspunde altor cerințe caracteristice BAT, care nu au fost analizate
┌────────────────────────────────────────┬─────────────────┬───────────────────┐
│ │ │Responsabilitate │
│ │ │Indicați persoana │
│ Cerința caracteristica a BAT │ Răspuns │ sau grupul de │
│ │ │persoane respon- │
│ │ │sabil pentru │
│ │ │fiecare cerința │
├────────────────────────────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤
│Exista studii pe termen lung care sunt │ │ │
│necesar a fi realizate pentru a stabili │ │ │
│emisiile in mediu si impactul materiilor│ │ │
│prime si materialelor utilizate? Daca │ │ │
│da, faceți o lista a acestora si │ │ │
│indicați in cadrul programului de │ │ │
│modernizare data la care acestea vor │ │ │
│fi finalizate │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤
│Listați orice substituții identificate │ │ │
│si indicați data la cârc acestea vor fi │ │ │
│finalizate, în cadrul programului de │ │ │
│modernizare. │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤
│Confirmați feptul ca veți menține un │ │ │
│inventar detaliat al materiilor prime │ │ │
│utilizate pe amplasament ? *3 │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤
│Confirmați faptul ca veți menține │ │ │
│proceduri pentru revizuirea sistematica │ │ │
│în concordanta cu noile progrese │ │ │
│referitoare la materiile prime si │ │ │
│utilizarea unora mai adecvate, cu │ │ │
│impact mai redus asupra mediului? │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤
│Confirmați faptul ca aveți proceduri de │ │ │
│asigurare a calității pentru controlul │ │ │
│materiilor prime? │ │ │
│Aceste proceduri includ specificații │ │ │
│pentru evaluarea oricăror modificări │ │ │
│referitoare la impactul asupra mediului │ │ │
│cauzat de impuritățile conținute de │ │ │
│materiile prime si care modifica │ │ │
│structura si nivelul emisiilor. │ │ │
└────────────────────────────────────────┴─────────────────┴───────────────────┘
*3 Pentru întrebările de mai jos:
Daca "Da, ne conformam pe deplin" - faceți referințe la documentația care poate fi verificata pe amplasament
Daca "Nu, nu ne conformam (sau doar in parte)" - indicați data la care va fi realizata pe deplin conformarea
3.3.Auditul privind minimizarea deșeurilor (minimizarea utilizării materiilor prime)
Utilizați tabelul următor pentru a răspunde altor cerințe caracteristice BAT, care nu au fost analizate.
┌───┬────────────────────────────────────────┬─────────────┬───────────────────┐
│ │ │ │Responsabilitate │
│ │ │ │Indicați persoana │
│ │Cerința caracteristica a BAT │ Răspuns │ sau grupul de │
│ │ │ │persoane respon- │
│ │ │ │sabil pentru │
│ │ │ │fiecare cerința │
├───┼────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│ 1│A fost realizat un audit al minimizării │ │ │
│ │deșeurilor? Indicați data si numărul de │ │ │
│ │înregistrare al documentului. │ │ │
│ │Nota: Referire la HG 856/2002. │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│ 2│Listați principalele recomandări ale │ │ │
│ │auditului si data pana la care ele vor │ │ │
│ │fi implementate. │ │ │
│ │Anexați planul de acțiune cu masurile │ │ │
│ │necesare pentru corectarea │ │ │
│ │neconformitatilor înregistrate în │ │ │
│ │raportul de audit. │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│ 3│Acolo unde un astfel de audit nu a fost │ │ │
│ │realizat, identificați, principalele │ │ │
│ │oportunități de minimizare a deșeurilor │ │ │
│ │si data pana la care ele vor fi │ │ │
│ │implementate │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│ 4│Indicați data programata pentru │ │ │
│ │realizarea viitorului audit │ │ │
├───┼────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│ 5│Confirmați faptul ca veți realiza un │ │ │
│ │audit privind minimizarea deșeurilor │ │ │
│ │cel puțin o data la doi ani. │ │ │
│ │Prezentatț procedura de audit si │ │ │
│ │rezultatele/recomandările auditului │ │ │
│ │precum si modul de punere in practica │ │ │
│ │a acestora în termen de 2 luni de la │ │ │
│ │încheierea lui. │ │ │
└───┴────────────────────────────────────────┴─────────────┴───────────────────┘
3.4.Utilizarea apei
3.4.1.Consumul de apa
┌──────────────┬──────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────────────┐
│Sursa de │ │ │ │% apa reintrodusa│
│alimentare cu │ │ │ % de │de la statia de │
│apa( de ex. │Volum de apa │Utilizari pe │recircularea │epurare în proces│
│rau, ape │captat (mc/an)│faze ale │apei pe faze │pentru faza │
│subterane, │ │procesului │ale procesului │respectiva │
│rețea urbana) │ │ │ │ │
├──────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────────────┤
│Ex. Apa din │50 milioane │Racire │50% din │ 0 │
│rau │mc/an │secundara │cantitatea │ │
│ │ │ │care intra │ │
├──────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────────────┤
│Apa din rau │50 milioane │Spalarea │0 │80% │
│ │mc/an │sfeclei de │ │ │
│ │ │zahar │ │ │
├──────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │ │ │
└──────────────┴──────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────────────┘
3.4.2.Compararea cu limitele existente
┌───────────────────┬─────────────────┬────────────────────────────────────┐
│ Sursa valoarii │ Valoarea │ Performanta companiei │
│ limita │ limita │ │
├───────────────────┼─────────────────┼────────────────────────────────────┤
│BAT │50 mc/tona │12 mc/tona │
├───────────────────┼─────────────────┼────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├───────────────────┼─────────────────┼────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├───────────────────┼─────────────────┼────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
└───────────────────┴─────────────────┴────────────────────────────────────┘
┌─────────────────────────────────────────────┬────────────────────────────┐
│O diagrama a circuitelor apei si a debitelor │ Numărul documentului │
│caracteristice este prezentata mai jos/ │ │
│anexate/altele │ │
│ │ │
│Schema de bilanț a apei în cadrul instalației│ │
│(de la prelevare pana la evacuarea in recep- │ │
│torul natural) este prezentata mai jos/anexat│ │
└─────────────────────────────────────────────┴────────────────────────────┘
3.4.3.Cerințele BAT pentru utilizarea apei
Utilizați tabelul următor pentru a răspunde altor cerințe caracteristice BAT, care nu au fost analizate.
┌────────────────────────────────────────────┬─────────────┬───────────────────┐
│ │ │Responsabilitate │
│ │ │Indicați persoana │
│ Cerința caracteristica a BAT │ Răspuns │ sau grupul de │
│ │ │persoane respon- │
│ │ │sabil pentru │
│ │ │fiecare cerința │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│A fost realizat un studiu privind utilizarea│ │ │
│eficienta a apei? Indicați data si numărul │ │ │
│documentului respectiv. │ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│Listati principalele recomandări ale acelui │ │ │
│studiu si data pana la care recomandările │ │ │
│vor fi implementate │ │ │
│Daca un Plan de acțiune este disponibil, │ │ │
│este mai convenabil ca acesta sa fie anexat │ │ │
│aici. │ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│Au fost utilizate tehnici de reducere a │ │ │
│consumului de apa? Daca... DA, descrieți │ │ │
│succint mai jos principalele rezultate. │ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│Acolo unde un astfel de studiu nu a fost │ │ │
│realizat, identificați principalele oportu- │ │ │
│nități de îmbunătățire a utilizării eficiente │ │
│a apei și data pana la care acestea vor fi │ │ │
│(sau au fost) realizate. │ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│Indicați data pana la care va fi realizat │ │ │
│următorul studiu. │ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────────────────┤
│Confirmați faptul ca veți realiza un studiu │ │ │
│privind utilizarea apei cel puțin la fel de │ │ │
│frecvent ca si perioada de revizuire a │ │ │
│autorizației integrate de mediu si ca veți │ │ │
│prezenta metodologia utilizata si rezulta- │ │ │
│tele recomandărilor auditului intr-un │ │ │
│interval de 2 luni de la încheierea acestuia│ │ │
└────────────────────────────────────────────┴─────────────┴───────────────────┘
Descrieți în căsuțele de mai jos poziția actuala sau propusa cu privire la alte cerințe caracteristice a BAT menționate in îndrumarul pentru sectorul industrial respectiv. Demonstrați ca propunerile sunt BAT fie prin confirmarea conformării, fie prin justifcarea abaterilor sau utilizarea masurilor alternative, ca răspuns la întrebările de mai jos.
3.4.3.1.Sistemele de canalizare
Sistemele de canalizare trebuie proiectate astfel încât sa se evite poluarea apei meteorica. Acolo unde este posibil aceasta trebuie reținuta pentru utilizare. Ceea ce nu poate fi utilizat, trebuie evacuat separat. Care este practica pe amplasament?
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
3.4.3.2.Recircularea apei
Apa trebuie recirculata in cadrul procesului din care rezulta, după epurarea sa prealabila, daca este necesar. Acolo unde acest lucru nu este posibil, ea trebuie recirculata în alta parte a procesului care necesita o calitate inferioara a apei; sa se identifice posibilitățile de substituție a apei cu sursele reciclate, trebuie identificate cerințele de calitate a apei asociate fiecărei utilizări. Fluxurile de apa mai puțin poluate, de ex. apele de răcire, trebuie păstrate separat acolo unde este necesara reutilizarea apei, posibil după o anumita forma de tratare.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
3.4.3.3.Alte tehnici de minimizare
Sistemele de răcire cu circuit închis trebuie utilizate acolo unde este posibil; in final, apele uzate vor necesita o forma de epurare. Totuși, in multe solicitări, cea mai buna epurare convenționala a efluentului produce o apa de buna calitate care poate fi utilizata in proces direct sau amestecata cu apa proaspăta. Atunci când calitatea efluentului epurat poate varia, el poate fi reciclat in mod selectiv, atunci când calitatea este corespunzătoare, si condus spre evacuare atunci când calitatea scade sub nivelul pe care sistemul il poate tolera, Operatorul/titularul activității trebuie sa identifice cazurile in care apa epurata din efluentul stației de epurare poate fi folosita si sa justifice atunci când aceasta nu poate fi folosita.
De exemplu, costul tehnologiei cu membrane continua sa scadă. Ele pot fi aplicate fluxurilor proceselor individuale sau efluentului final de la stația de epurare. In final, ele vor putea inlocui complet stația de epurare, ducând la reducerea semnificativa a volumului efluentului. Concentrația efluentului ramane totuși însemnata, dar, acolo unde debitul este suficient de mic, si in particular acolo unde căldura reziduala este disponibila pentru epurarea ulterioara prin evaporare, poate fi realizat un sistem al carui efluent poate fi redus la zero. Daca este cazul, Operatorul trebuie sa evalueze costurile si beneficiile utilizării acestui tip de epurare:
3.4.3.4.Apa utilizata la spălare
Acolo unde apa este folosita pentru curățire si spălare, cantitatea utilizata trebuie minimizata prin:
● aspirare, frecare sau ștergere mai degrabă decât prin spălare cu furtunul;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● evaluarea scopului reutilizarii apei de spălare;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● controale stricte ale tuturor furtunelor și echipamentelor de spălare.
Exista alte tehnici adecvate pentru instalatie ?
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.PRINCIPALELE ACTIVITATI
4.1.Inventarul proceselor
┌────────────────────┬────────────────┬──────────────┬─────────────┬───────────┐
│ │ Numărul │ │ │ │
│ Numele procesului │ procesului │ Descriere │ Capacitate │ │
│ │ (daca e cazul) │ │ maxima │ │
├────────────────────┼────────────────┼──────────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────────┼────────────────┼──────────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────────┼────────────────┼──────────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
└────────────────────┴────────────────┴──────────────┴─────────────┴───────────┘
4.2.Descrierea proceselor
Prezentați diagrama/diagramele fluxurilor procesului tehnologic al activităților pentru a indica principalele faze ale procesului si pentru a identifica mijloacele prin care materialele sunt transferate de la o activitate la alta.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ Rezultate │
│Intrări (materii Proces si produs (produs/deseuri/ │
│prime/utilitati) misii) │
│ │
│Exemplu: │
│ ┌──────────────────┐ │
│Materii prime ────────────►│ Portionare si │────────────► Deșeuri din │
│ │ Amestecare │ amabalaje │
│ ───────────────────────►│ │ │
│Apa │ │ │ │
│ └──────────────┼───┘ │
│ Amestec crud ▼ │
│ ┌──────────────────┐ │
│Gaz natural │ Coacere │ Vaporii la │
│ │ │ scrubare (Vezi │
│ │ │ măsura de │
│ │ │ reducere a │
│ │ │ │ poluarii...) │
│ └──────────────┼───┘ │
│ Primul pas │ │
│ intermediar ▼ │
│ ┌──────────────────┐ │
│ │ │ │
│ │ │ │
│ └──────────────────┘ │
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.3.Inventarul iesirilor (produselor)
┌─────────────────────┬────────────────┬───────────────┬──────────────────────┐
│ │ Numele │ Utilizarea │ Cantitatea de produs │
│ Numele procesului │ produsului │ produsului │ (volum/lungime) │
├─────────────────────┼────────────────┼───────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────────────────┼────────────────┼───────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────────────────┼────────────────┼───────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────────────────┼────────────────┼───────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
└─────────────────────┴────────────────┴───────────────┴──────────────────────┘
4.4.Inventarul ieșirilor (deșeurilor)
┌──────────────────┬──────────────┬─────────┬──────────────────┬──────────────┐
│ │Numele și │ │ │ │
│Numele procesului │codul │ Ref │ Deseul, impactul │ Cantitatea │
│ │deseului si │ │ emisiei │ │
│ │denumirea │ │ │ │
│ │emisiei │ │ │ │
├──────────────────┼──────────────┼─────────┼──────────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────────┼──────────────┼─────────┼──────────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────────┼──────────────┼─────────┼──────────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────────┼──────────────┼─────────┼──────────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────────┼──────────────┼─────────┼──────────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
└──────────────────┴──────────────┴─────────┴──────────────────┴──────────────┘
4.5.Diagramele elementelor principale ale instalației
Diagramele elementelor principale ale instalației acolo unde sunt importante pentru protecția mediului; de ex.: tratare cu saramura, tratare cu var, degresare, tabacire, instalație de acoperire, sisteme de extracție, capacități de ventilare, instalație de reducere a emisiilor, înălțimea coșurilor.
*4 N-Fara alarma
L=Alarma la nivel local
R=Alarma dirijata de la distanta (camera de control)
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ Informații suplimentare despre sistemul de exploatare │
│ │
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.6.1.Condiții anormale
Protecția in timpul condițiilor anormale de funcționare, cum ar fi: pornirile, opririle si întreruperile momentane
Tinand cont de informațiile din Secțiunea 10 privind monitorizarea in timpul pornirilor, opririlor si întreruperilor momentane, furnizați orice informații suplimentare necesare pentru a explica modul in care este asigurata protecția in timpul acestor faze.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
│ │
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.7.Studii pe termen mai lung considerate a fi necesare
Identificați omisiunile în informațiile de mai sus, pentru care Operatorul/titularul activității crede ca este nevoie de studii pe termen mai lung pentru a le furniza. Includeti-le si in Secțiunea 15.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
├──────────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┤
│Proiecte curente in derulare │Rezumatul planului studiului │
├──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│Studii propuse │ │
├──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│ │ │
└──────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┘
4.8.Cerințe caracteristice BAT
Descrieți poziția actuala sau propusa cu privire la următoarele cerințe caracteristice BAT, demonstrând ca propunerile sunt BAT fie prin confirmarea conformării, fie prin justificarea abaterilor sau a utilizării masurilor alternative;
Următoarele tehnici trebuie aplicate, acolo unde este cazul, tuturor instalațiilor. In paragrafele specifice procesului, prezentate mai jos, sunt identificate cerințe suplimentare sau sunt accentuate cerințe specifice.
Asigurarea funcționarii corespunzătoare prin:
4.8.1.Implementarea unui sistem eficient de management al mediului;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.8.2.Minimizarea impactului produs de accidente si de avarii printr-un plan de prevenire si management al situațiilor de urgenta;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│- Planul este compus din: - Planul de prevenire si combatere a poluărilor │
│ accidentale │
│ - Planul de prevenire si stingere a incendiilor │
│ - Planul de prevenire si combatere a efectelor │
│ fenomenelor meteorologice periculoase si a │
│ accidentelor la construcțiile hidrotehnice │
│ │
│Prevede planul masuri corespunzătoare fiecăreia dintre situațiile de urgenta, │
│responsabilii de punerea, in practica a acestor masuri sunt instruiți, se fac │
│simulări si exerciții periodice? │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.8.3.Cerințe relevante suplimentare pentru activitățile specifice sunt identificate mai jos:
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
EMISII SI REDUCEREA POLUARII
4.9.Reducerea emisiilor din surse punctiforme in aer
Furnizați scheme(le) simple ale fluxurilor procesului tehnologic pentru a indica modul in care instalația principala este legata de instalația de depoluare a aerului. Prezentati reducerea poluării si monitorizările relevante din punct de vedere al mediului. Desenați o schema de flux a procesului tehnologic sau completați acest tabel pentru a arata activitățile din instalația dumneavoastră. Pentru alte tipuri de instalații furnizați o schema similara.
4.9.1.Emisii si reducerea poluării
┌──────────────┬───────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┐
│ │ │ │Monitorizare/ │ Punctul de │
│Proces │Intrari │ Iesiri │reducerea │ emisie │
│ │ │ │poluarii │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
└──────────────┴───────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┘
4.9.2.Protecția muncii si sănătatea publica
Este necesara monitorizarea profesionala/ocupaționala (cu Tuburi Drager)? sau monitorizarea ambientala (cu tehnici automate/continue sau neautomate sau periodice)?
Descrieți gradul de protecție al echipamentelor care trebuie purtate in diferite zone ale amplasamentului.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.9.3.Echipamente de depoluare
Pentru fiecare faza relevanta a procesului / punct de emisie si pentru fiecare poluant, indicați echipamentele de depoluare utilizate sau propuse. Includeți amplasarea sistemelor de ventilare si supapele de siguranța sau rezervele. Unde nu exista, menționați ca nu exista.
┌──────────────┬───────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┐
│Faza de │Punctul de │ │Echipament de │ Propus sau │
│proces │emisie │ Poluant │depoluare │ existent │
│ │ │ │identificat │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├──────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
└──────────────┴───────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┘
Pentru fiecare tip de echipament de depoluare (filtru cu saci, arzătoare cu NOx redus), includeți varianta corespunzătoare din lista tehnologiilor de reducere a poluării si completati detaliile solicitate.
4.9.4.Studii de referința
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Exista studii care necesita a fi efectuate pentru a stabili cea mai adecvata │
│metoda de încadrare in limitele de emisie stabilite in Secțiunea 13 a acestui│
│formular ? Daca da, enumerati-le si indicați data pana la care vor fi │
│finalizate. │
├─────────────────────────────────────────────────────────┬───────────────────┤
│Studiu │ Data │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────┤
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────┤
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────┘
4.9.5.COV
Acolo unde exista emisii de COV, identificați principalii constituenți chimici ai emisiilor si evaluați ce se întâmpla cu aceste substanțe chimice in mediu.
Clasificarea bazata pe TA Luft (prevederile tehnice germane privind calitatea aerului) este furnizata în îndrumarul "Determinarea Valorilor Limita de Emisie pe baza BAT.
┌────────────────┬─────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┐
│Componenta │Punct de │ │Masa/ unitate │ mg/mc │
│proces │evacuare │ Destinație │de timp │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│COV din Clasa I │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Total COV din │ │ │ │ │
│Clasa I │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│COV din Clasa II│ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Total COV din │ │ │ │ │
│Clasa II │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Alte COV │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────────┼─────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┤
│Total alte COV │ │ │ │ │
└────────────────┴─────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┘
4.9.6.Studii privind efectul (impactul) emisiilor de COV
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Exista studii pe termen lung care necesita a fi efectuate pentru a stabili │
│ce se intampla in mediu si care este impactul materiilor prime utilizate? │
│Daca da, enumerati-le si indicați data pana la care vor fi finalizate. │
├─────────────────────────────────────────────────────────┬───────────────────┤
│Studiu │ Data │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────┤
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────┤
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────┘
4.9.7.Eliminarea penei de abur
Prezentati emisile vizibile si fie justificați ca fiecare emisie este in conformitate cu cerințele BAT sau explicați masurile de conformare pe care intenționați sa le aplicați pentru a reduce pana vizibila.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │
├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │
│ │
│ │
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.10.Minimizarea emisiilor fugitive in aer
Oferiți informații privind emisiile fugitive după cum urmează:
┌───────────────────────────────────┬─────────┬──────────────┬─────────────────┐
│ │ │ │ % estimat din │
│ │ │Masa/unitatea │evacuările totale│
│ Sursa │Poluanți │de timp unde │ale poluantului │
│ │ │este cunoscuta│respectiv din │
│ │ │ │instalație │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Rezervoare deschise (de ex. stația │ │ │ │
│de epurare a apelor-uzate, insta- │ │ │ │
│lație de tratare/acoperire a │ │ │ │
│suprafețelor); │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Zone de depozitare (de ex. │ │ │ │
│containere, halda, lagune etc,); │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Încărcarea si descărcarea contai- │ │ │ │
│nerelor de transport; │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Transferarea materialelor dintr-un │ │ │ │
│recipient în altul (de ex. │ │ │ │
│reactoare, silozuri; cisterne) │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Sisteme de transport; de ex. benzi │ │ │ │
│transportoare, │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Sisteme de conducte si canale (de │ │ │ │
│ex. pompe, valve, flanse, bazine de│ │ │ │
│decantare, drenuri, guri de │ │ │ │
│vizitare etc.); │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Deficiente de etansare/etansare │ │ │ │
│slaba │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Posibiltatea de by-pass-are a │ │ │ │
│echipamentului de depoluare (în aer│ │ │ │
│sau în apa); Posibiliatea ca emi- │ │ │ │
│siile sa evite echipamentul de │ │ │ │
│depoluare a aerului sau a stației │ │ │ │
│de epurare a apelor │ │ │ │
├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────────┼─────────────────┤
│Pierderi accidentale ale conținu- │ │ │ │
│tului instalațiilor sau echipamen- │ │ │ │
│telor in caz de avarie │ │ │ │
└───────────────────────────────────┴─────────┴──────────────┴─────────────────┘
4.10.1.Studii
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Sunt necesare studii suplimentare pentru stabilirea celei mai adecvate metode │
│de reducere a emisiiior fugitive? Daca da, enumerati-le si indicati data pana │
│la care vor fi finalizate pe durata acoperita de planul de masuri obligatorii │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────┤
│Studiu │ Data │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────┤
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────────┘
4.10.2.Pulberi si fum
Descrieți in următoarele casirte poziția actuala sau propusa cu privire la următoarele cerințe caracteristice BAT descrise in îndrumarul pentru sectorul industrial respectiv. Demonstrați ca propunerile sunt BAT fie prin confirmarea conformării, fie prin justificarea abaterilor sau a utilizării masurilor alternative;
Următoarele tehnici generale ar trebui folosite acolo unde este cazul, de exemplu:
● Reținerea pulberilor de la operațiile de lustruire. Posibiltatea de
recirculare a pulberilor trebuie analizata;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Acoperirea rezervoarelor si vagonetilor;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Evitarea depozitarii exterioare sau neacoperite;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Acolo unde depozitarea exterioara este inevitabila, utilizați stropirea
cu apa, materiale de fixare, tehnici de management al depozitarii, paravanturi
etc;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Curățarea roților autovehicolelor si curățarea drumurilor (evita
transferul poluării in apa si imprastierea de către vânt);
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Benzi transportoare închise, transport pneumatic (notați necesitățile
energetice mai mari), minimizarea pierderilor;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Curățenie sistematica;
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Captarea adecvata a gazelor rezultate din proces.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.10.3.COV
Oferiți informații privind transferul COV după cum urmează
┌──────────────┬────────────────┬───────────────────┬─────────────────────────┐
│ │ │ │Tehnici utilizate pentru │
│De la │Catre │Substante │minimizarea emisiilor │
├──────────────┼────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────┼────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────┼────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┤
│ │ │ │ │
└──────────────┴────────────────┴───────────────────┴─────────────────────────┘
4.10.4.Sisteme de ventilare
Oferiți informații despre sistemele de ventilare după cum urmează
┌─────────────────────────────────┬──────────────────────────────────────────┐
│ Identificați fiecare sistem de │ Tehnici utilizate pentru minimizarea │
│ ventilare │ │
├─────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│ 1 │ │
├─────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│ 2 │ │
├─────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│ 3 │ │
├─────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│ 4 │ │
└─────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────────┘
4.11.Reducerea emisiilor din surse punctiforme în apa de suprafața si canalizare
4.11.1.Sursele de emisie
Descrieți după cum urmează sistemele de epurare pentru fiecare sursa de apa uzata
┌──────────────┬─────────────────────┬──────────────────┬──────────────────────┐
│Sursa de apa │Metode de minimizare │ Metode de │ Punctul de evacuare │
│uzata │a cantitatii de apa │ epurare │ │
│ │consumata │ │ │
├──────────────┼─────────────────────┼──────────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────┼─────────────────────┼──────────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────┼─────────────────────┼──────────────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │
└──────────────┴─────────────────────┴──────────────────┴──────────────────────┘
4.11.2.Minimizare
Justificati cazurile în care consumul apei nu este minimizat sau apa uzata nu este reutilizata sau recirculata
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.3.Separarea apei meteorice
Confirmați ca apele meteorice sunt colectate separat de apele uzate industriale si identificati orice zona in care exista un risc de contaminare a apelor de suprafața
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.4.Justificare
Acolo unde efluentul este evacuat neepurat prezentați, o justificare pentru faptul ca efluentul nu este epurat la un nivel la care acesta poate fi reutilizat (de ex. prin ultrafiltrare acolo unde este adecvat);
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.4.1.Studii
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ Este necesar sa se efectueze studii pentru stabilirea celei mai adecvate │
│metode in vederea încadrării în valorile limita de emisie din Secțiunea 13? │
│Daca da, enumerati-le si indicați data pana la care vor fi finalizate. │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────┤
│Studiu │ Data │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────┤
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────┤
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────────┘
4.11.5.Compoziția efluentului
Identificați principalii compuși chimici ai efluentului epurat (inclusiv sub forma de CCO) și ce se intampla cu ei in mediu
┌─────────────────┬────────────┬───────────────────┬───────────────┬──────────┐
│Component - (in │ │Destinatie (ce se │Masa/ unitate │mg/l │
│special sub forma│Punctul de │intampla cu ea în │de timp │ │
│CCO) │evacuare │mediu │ │ │
├─────────────────┼────────────┼───────────────────┼───────────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │
├─────────────────┼────────────┼───────────────────┼───────────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │
├─────────────────┼────────────┼───────────────────┼───────────────┼──────────┤
│ │ │ │ │ │
└─────────────────┴────────────┴───────────────────┴───────────────┴──────────┘
4.11.6.Studii
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Sunt necesare studii pe termen mai lung pentru a stabili destinația in mediu │
│si impactul acestor evacuări? Daca da, enumerati-le si indicați data pana la │
│care vor fi finalizate. │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────┤
│Studiu │ Data │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────┤
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────┤
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────────┘
4.11.7.Toxicitate
Prezentați lista poluanților cu risc de toxicitate din efluentul epurat - Prezentati pe scurt rezultatele oricărei evaluări de toxicitate sau propunerea de evaluare/diminuare a toxicitații efluentului.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
Acolo unde exista studii care au identificat substanțe periculoase sau niveluri de toxicitate reziduala, rezumați orice informații disponibile referitoare la cauzele toxicității si orice tehnici propuse pentru reducerea impactului potențial:
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.8.Reducerea CBO
In ceea ce privește CBO, trebuie luata în considerare natura receptorului. Acolo unde evacuarea se realizează direct in ape de suprafața care sunt cele mai rentabile masuri din punct de vedere al costului care pot fi luate pentru reducerea CBO.
Daca nu va propuneți sa aplicați aceste masuri, justificați.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.9.Eficienta stației de epurare orășenești
Daca apele uzate sunt epurate in afara amplasamentului, intr-o stație de epurare a apelor uzate orășenești, demonstrați ca: epurarea realizata in aceasta stație este la fel de eficienta ca si cea care ar fi fost realizata daca apele uzate ar fi fost epurate pe amplasament, bazata pe reducerea încărcării (si nu concentrației) fiecărui poluant in apa epurata evacuata.
┌─────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────┐
│ Parametru │ Modul in care aceștia vor fi epurați în │
│ │ stația de epurare │
├─────────────────────┼───────────────────────────────────────────────────────┤
│Metale │ │
│Poluanți organici │ │
│persistenți │ │
│Săruri si alti │ │
│compuși anorganici │ │
└─────────────────────┴───────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.10.By-pass-area si protecția stației de epurare a apelor uzate orășenești
Demonstrați ca probabilitatea ocolirii stației de epurare a apelor uzate (in situații de viituri provocate de furtuna sau alte situații de urgenta) sau a stațiilor intermediare de pompare din rețeaua de canalizare este acceptabil de redusa (poate ca ar trebui sa discutati acest aspect cu operatorul sistemului de canalizare);
┌───────────────────────────────────┬──────────────────────────────────────────┐
│% din timp cat stația este ocolita │ │
├───────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│O estimare a încărcării anuale │ │
│crescute cu metale si poluanți │ │
│persistenți care vor rezulta din │ │
│by-pass-are │ │
├───────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│Planuri de acțiune în caz de by- │ │
│pass-are, cum ar fi cunoașterea │ │
│momentului în care apare, │ │
│replanificarea unor activități, │ │
│cum ar fi curatarea, sau chiar │ │
│închiderea atunci când se │ │
│produce by-pass-area; │ │
├───────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│Ce evenimente ar putea cauza 0 │ │
│evacuare care ar putea afecta în │ │
│mod negativ stația de epurare si │ │
│ce actiuni (de ex. bazine de │ │
│retentie, monitorizare, │ │
│descărcare fractionata etc) sunt │ │
│toate pentru a o preveni. │ │
├───────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────┤
│Valoarea debitului de asigurare │ │
│la care stația de epurare │ │
│orășeneasca va fi by-pass-ata. │ │
└───────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────────┘
4.11.10.1.Rezervoare tampon
Demonstrați ca este asigurata o capacitate de stocare tampon sau arătați modul in care sunt rezolvate incarcarile maxime fara a supraîncarcă capacitatea stației de epurare.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.11.11.Epurarea pe amplasament
Daca efluentul este epurat pe amplasament, justificați alegerea si performanta stațiilor de epurare pe trepte, primara, secundara si terțiara (acolo unde este cazul). Completați tabelul de mai jos:
Tehnici de epurare a efluentului
Font 8
┌────────-┬────────────────────┬──────────────-┬──────────────────────────────────────────────────────────────-┐
│ │ │ │ Parametrii principali │
│ │ │ ├──────────────────-┬────────-┬──────────────────────-┬────────-┤
│ Statie │ Obiective │ Tehnici │ Parametrii │Statia de│ Parametrii de │Eficienta│
│ │ │ │ proiectati │ epurare │ performanta │epurarii │
│ │ │ │ │analizata│ │ │
├────────-┼────────────────────┼──────────────-┼──────────────────-┼────────-┼──────────────────────-┼────────-┤
│ │Reducerea │Egalizarea │Capacitate │ │Debit mediu zilnic │ │
│ │fluctuatiilor de │debitului │ │ │(mc/zi) │ │
│ │debit si intensitate│ │ │ │Debit maxim pe ora │ │
│ │ale efluentului │ │ │ │(mc/zi) │ │
│ │Prevenirea │Rezervoare de │Capacitate │ │Monitorizarea on-line a│ │
│ │deteriorarii │deviatie │ │ │turbiditatii/materiilor│ │
│ │statiei de epurare │ │ │ │in suspensie │ │
│ │Indepartarea │Gratare │Capacitate │ │Materii in suspensie │ │
│ Epurare │solidelor de │ │(Examinarea marimii│ │(mg/dmc) in efluentul │ │
│ primara │dimensiuni mari si a│ │particulelor in │ │de la gratare │ │
│ │unor poluanti precum│ │timpul proiectarii │ │ │ │
│ │grasimi, uleiuri si │ │de detaliu) │ │ │ │
│ │lubrifianti (GUL) │ │ │ │ │ │
│ │Indepartarea │ │Centrifugare │ │Materii in suspensie │ │
│ │solidelor in │ │ │ │(mg/l) │ │
│ │suspensie/vopselelor│ │Decantare │ │Materii in suspensie │ │
│ │ │ │ │ │(mg/l) │ │
│ │ │ │Flotare pneumatica │ │Materii in suspensie │ │
│ │ │ │ │ │(mg/l) │ │
├────────-┼────────────────────┼──────────────-┼──────────────────-┼────────-┼──────────────────────-┼────────-┤
│ │Indepartarea CBO │Epurare aeroba │Valorile incarcarii│ │CBO/CCO in influent │ │
│ │ │ │cu CCO │ │CBO/CCO in efluent │ │
│ │ │ │Timpul de retentie │ │Solutii mixte │ │
│ │ │ │hidraulica │ │ │ │
│ │ │ │% de namol activ │ │Solide in suspensie │ │
│ │ │ │recirculat │ │(mg/l) │ │
│ │ │ │Pre-epurare? │ │CBO/CCO in influent │ │
│ Epurare │ │Epurare │Tipul de retentie │ │CBO/CCO in efluent │ │
│secundara│ │anaeroba │hidraulica │ │ │ │
│ │ │ │Nutrienti │ │ │ │
│ │ │ │Incarcare │ │ │ │
│ │ │ │pH si temperatura │ │ │ │
│ │ │ │Productie de gaz │ │ │ │
│ │ │ │Post epurare │ │ │ │
│ │Tratarea si │Concentrare si │Potential de │ │Procent de substanta │ │
│ │eliminarea namolului│deshidratare │ingrosare │ │uscata in influent si │ │
│ │ │ │Indicele de namol │ │efluent │ │
│ │ │ │Timpul de retentie │ │ │ │
├────────-┼────────────────────┼──────────────-┼──────────────────-┼────────-┼──────────────────────-┼────────-┤
│ │Reciclarea apei │Macrofiltrare │Marimea paturilor │ │Materii totale in │ │
│ │ │ │filtrante │ │suspensie (mg/l) │ │
│ │ │ │(Filtre de nisip?) │ │Turbiditate │ │
│ Epurare │ │Membrane │Marimea porilor? │ │Conductivitate │ │
│tertiara │ │Dezinfectie │ │ │Transmisivitate (pentru│ │
│ │ │ │ │ │UV) │ │
│ │ │ │ │ │Numar de coliformi │ │
│ │ │ │ │ │Analiza agentilor │ │
│ │ │ │ │ │patogeni │ │
├────────-┴────────────────────┴──────────────-┴──────────────────-┼────────-┴──────────────────────-┴────────-┤
│Pot fi unele etape ocolite/evitate? Daca da, cat de des se │ │
│intampla asta si care sunt masurile luate pentru reducerea │ │
│emisiilor? │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────────-┘
4.12.Pierderi si scurgeri in apa de suprafata, canalizare si apa subterana
4.12.1.Oferiti informatii despre pierderi si scurgeri dupa cum urmeaza:
┌───────┬───────────┬─────────────────────┬────────────────────────────────────┐
│ Sursa │ Poluanti │Masa/unitatea de timp│% estimat din evacuarile totale ale │
│ │ │ unde este cunoscuta │poluantului respectiv din instalatie│
├───────┼───────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────┤
├───────┼───────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────┤
├───────┼───────────┼─────────────────────┼────────────────────────────────────┤
└───────┴───────────┴─────────────────────┴────────────────────────────────────┘
Descrieti pozitia actuala sau propusa cu privire la urmatoarele cerinte caracteristice BAT care demonstreaza ca propunerile sunt BAT fie prin confirmarea conformarii, fie prin justificarea abaterilor (de la recomandarile BAT) sau a utilizarii masurilor alternative.
4.12.2.Structuri subterane:
┌─────────────────────────────────┬──────────┬───────────┬─────────────────────┐
│ │Conformare│Document de│Daca nu va conformati│
│ Cerinta caracteristica a BAT │ cu BAT │ referinta │ acum, data pana la │
│ │ Da/Nu │ │care va veti conforma│
├─────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼─────────────────────┤
│Furnizati planul (planurile) de │ │ │ │
│amplasament, care identifica │ │ │ │
│traseul tuturor drenurilor, │ │ │ │
│conductelor si canalelor si al │ │ │ │
│rezervoarelor de depozitare │ │ │ │
│subterane din instalatie. (Daca │ │ │ │
│acestea sunt deja identificate in│ │ │ │
│planul de inchidere a │ │ │ │
│amplasamentului sau in planul │ │ │ │
│raportului de amplasament, faceti│ │ │ │
│o simpla referire la acestea). │ │ │ │
├─────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼─────────────────────┤
│Pentru toate conductele, │ │ │ │
│canalele si rezervoarele de │ │ │ │
│depozitare subterane confirmati │ │ │ │
│ca una din urmatoarele optiuni │ │ │ │
│este implementata: │ │ │ │
│● izolatie de siguranta │ │ │ │
│● detectare continua a │ │ │ │
│scurgerilor │ │ │ │
│● un program de inspectie si │ │ │ │
│intretinere, (de ex. teste de │ │ │ │
│presiune, teste de scurgeri, │ │ │ │
│verificari ale grosimii │ │ │ │
│materialului sau verificare │ │ │ │
│folosind camera cu cablu TV-CCTV,│ │ │ │
│care sunt realizate pentru toate │ │ │ │
│echipamentele de acest fel (de │ │ │ │
│ex. in ultimii 3 ani si sunt │ │ │ │
│repetate cel putin la fiecare │ │ │ │
│3 ani) │ │ │ │
└─────────────────────────────────┴──────────┴───────────┴─────────────────────┘
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Daca exista motive speciale pentru care considerati ca riscul este suficient │
│de scazut si nu necesita masurile de mai sus, acestea trebuie explicate aici. │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.12.3.Acoperiri izolante
┌─────────────────────────────────────────────────────┬─────┬──────────────────┐
│ Cerinta │Da/Nu│Daca nu, data pana│
│ │ │ la care va fi │
├─────────────────────────────────────────────────────┼─────┼──────────────────┤
│Exista un proiect de program pentru asigurarea │ │ │
│calitatii, pentru inspectie si intretinere a │ │ │
│suprafetelor impermeabile si a bordurilor de │ │ │
│protectie care ia in considerare: │ │ │
│● capacitati; │ │ │
│● grosime; │ │ │
│● material; │ │ │
│● permeabilitate: │ │ │
│● stabilitate/consolidare; │ │ │
│● rezistenta la atac chimic; │ │ │
│● proceduri de inspectie si intretinere; si │ │ │
│ asigurarea calitatii constructiei │ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────┼─────┼──────────────────┤
│Au fost cele de mai sus aplicate in toate zonele de │ │ │
│acest fel? │ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────┴─────┴──────────────────┘
4.12.4.Zone de poluare potentiala
Pentru fiecare zona in care exista posibilitatea ca activitatile sa polueze apa subterana, confirmati ca structurile instalatiei (drenuri, conducte, canale, rezervoare, batale) sunt impermeabilizate si ca straturile izolatoare corespund fiecareia dintre cerintele din tabelul de mai jos.
Acolo unde nu se conformeaza, indicati data pana la care se vor conforma. Introduceti referintele corespunzatoare instalatiei dumneavoastra si extindeti tabelul daca este necesar.
Zone potentiale de poluare
┌────────────────────────────────────────┬─────────────┬───────┬───────┬───────┐
│ │ de ex. zona │de ex. │de ex. │de ex. │
│ │de descarcare│Depozit│Depozit│Depozit│
│ Cerinta │ a │ de │ de │ de │
│ │rezervoarelor│materii│produse│deseuri│
│ │ │ prime │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────┼───────┼───────┤
│Confirmati conformarea sau o data pentru│ │ │ │ │
│conformarea cu prevederile pentru: │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────┼───────┼───────┤
│● suprafata de contact cu solul sau │ │ │ │ │
│ subsolul este impermeabila │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────┼───────┼───────┤
│● cuve etanse de retinere a deversarilor│ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────┼───────┼───────┤
│● imbinari etanse ale constructiei │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────┼─────────────┼───────┼───────┼───────┤
│● conectarea la un sistem etans de │ │ │ │ │
│ drenaj │ │ │ │ │
└────────────────────────────────────────┴─────────────┴───────┴───────┴───────┘
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Daca exista motive speciale pentru care considerati ca riscul este suficient │
│de scazut si nu impune masurile de mai sus, acestea trebuie explicate aici. │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.12.5.Cuve de retentie
Pentru fiecare rezervor care contine lichide ale caror pierderi prin scurgere pot fi periculoase pentru mediu, confirmati faptul ca exista cuve de retentie si ca acestea respecta fiecare dintre cerintele prezentate in tabelul de mai jos. Daca nu se conformeaza, indicati data pana la care se va conforma. Introduceti datele corespunzatoare instalatiei analizate si repetati tabelul daca este necesar.
Cuve de retentie
┌────────────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──┬──┬──┬──┐
│ │de ex. rezervoare│ │ │ │ │
│ Cerinta │ A si B de acid │ │ │ │ │
│ │ sulfuric │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa fie impermeabile si rezistente la materialele│ │ │ │ │ │
│depozitate. │ │ │ │ │ │
│Sa nu aiba orificii de iesire (adica drenuri sau│ │ │ │ │ │
│racorduri) si sa se scurga/colecteze catre un │ │ │ │ │ │
│punct de colectare un punct de colectare din │ │ │ │ │ │
│interiorul cuvei de retentie │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa aiba traseele de conducte in interiorul cuvei│ │ │ │ │ │
│de retentie si sa nu patrunda in suprafetele de │ │ │ │ │ │
│siguranta │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa fie proiectat pentru captarea scurgerilor de │ │ │ │ │ │
│la rezervoare sau robinete │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa aiba o capacitate care sa fie cu 110% mai │ │ │ │ │ │
│mare decat cel mai mare rezervor sau cu 25% din │ │ │ │ │ │
│capacitatea totala a rezervoarelor │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa faca obiectul inspectiei vizuale regulate si │ │ │ │ │ │
│orice continuturi sa fie pompate in afara sau │ │ │ │ │ │
│indepartate in alt mod, sub control manual, in │ │ │ │ │ │
│caz de contaminare │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Atunci cand nu este inspectat in mod frecvent, │ │ │ │ │ │
│sa fie prevazut cu un senzor de ridicare a │ │ │ │ │ │
│nivelului si cu o alarma adecvata │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa aiba puncte de umplere in interiorul cuvei de│ │ │ │ │ │
│retentie, unde este posibil sau sa aiba izolatie│ │ │ │ │ │
│adecvata │ │ │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──┼──┼──┼──┤
│Sa aiba un program sistematic de inspectie a │ │ │ │ │ │
│cuvelor de retentie, (in mod normal vizual, dar │ │ │ │ │ │
│care poate fi extins la teste cu apa acolo unde │ │ │ │ │ │
│integritatea structurala este incerta) │ │ │ │ │ │
└────────────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──┴──┴──┴──┘
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Daca exista motive speciale pentru care considerati ca riscul este suficient │
│de scazut si nu impune masurile de mai sus, acestea trebuie explicate aici. │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.12.6.Alte riscuri asupra solului
Alte elemente care ar putea conduce la emisii necontrolate in apa sau sol
┌────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────┐
│ Identificati orice alte structuri, │ │
│activitati, instalatii, conducte etc. care, │Tehnici implementate sau propuse │
│datorita scurgerilor, pierderilor, avariilor│pentru prevenirea unei astfel de │
│ar putea duce la poluarea solului, a apelor │ poluari │
│ subterane sau a cursurilor de apa │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤
│ │ │
├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤
│ │ │
└────────────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────┘
4.13.Emisii in ape subterane
Tabelul de mai jos este conceput ca un ghid care sa va ajute in pregatirea informatiilor solicitate. Totusi, daca dumneavoastra considerati ca este posibil sa evacuati substante prezentate in Anexele 5 si 6 ale Legii nr. 310/28.06.2004
, care transpune Directiva 2455/2001/EC*5) sau in Anexa VIII a Directivei 2000/60, in apa subterana, direct sau indirect sunteti sfatuiti sa discutati cerintele cu specialistul din cadrul Agentiei Regionale de Protectia Mediului care se ocupa de emiterea autorizatiei integrate de mediu.
*5) Substante prioritare in relatie cu Directiva cadru privind apa, transpusa in legislatia romana de Legea 310/28.06.2004, Anexa 5.
4.13.1.Exista emisii directe sau indirecte de substante din Anexele 5 si 6 ale Legii 310/2004, rezultate din instalatie, in apa subterana?
┌──┬───────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │Supraveghere - aceasta va varia de asemenea de la caz la caz, dar este │
│ │obligatorie efectuarea unui studiu hidrogeologic care sa contina │
│ │monitorizarea calitatii apei subterane si asigurarea luarii masurilor de │
│ │precautie necesare prevenirii poluarii apei subterane. │
├──┼────────────────────┬────────────┬───────────────────────┬─────────────────┤
│1.│Ce monitorizare a │Substantele │Amplasamentul punctelor│Frecventa (de ex.│
│ │calitatii apei │monitorizate│de monitorizare si │zilnica, lunara) │
│ │subterane este/va fi│ │caracteristicile │ │
│ │realizata? │ │tehnice ale lucrarilor │ │
│ │ │ │de monitorizare │ │
├──┼────────────────────┼────────────┴───────────────────────┴─────────────────┤
│2.│Ce masuri de │Dati detalii despre tehnicile/procedurile existente │
│ │precautie sunt luate│ │
│ │pentru prevenirea │ │
│ │poluarii apei │ │
│ │subterane? │ │
└──┴────────────────────┴──────────────────────────────────────────────────────┘
4.13.2.Masuri de control intern si de service al conductelor de alimentare cu apa si de canalizare, precum si al conductelor, recipientilor si rezervoarelor prin care tranziteaza, respectiv sunt depozitate substantele periculoase. Este necesar sa specificati:
● Frecventa controlului si personalul responsabil
● Cum se face intretinerea
● Exista sume cu aceasta destinatie prevazute in bugetul anual al firmei?
4.14.Miros
In general, nivelul de detaliere trebuie sa corespunda riscului care determina neplacere receptorilor sensibili (scoli, spitale, sanatorii, zone rezidentiale, zone recreationale). Instalatiile care nu utilizeaza substante urat mirositoare sau care nu genereaza materiale urat mirositoare si prin urmare prezinta un risc scazut trebuie separate de la inceput utilizand Tabelul 5.6.1.
Sursele nesemnificative dintr-o instalatie care are si surse semnificative trebuie "separate" din punct de vedere calitativ la inceputul Tabelului 5.6.1 (trebuie facuta justificarea) si nu mai trebuie furnizate informatii detaliate in sectiunile urmatoare.
In cazul in care receptorii se afla la mare distanta si riscul asociat impactului asupra mediului este scazut, informatiile referitoare la receptorii sensibili care trebuie oferite, vor fi minime. Informatiile referitoare la sursele nesemnificative de miros din Tabelul 5.6.3 vor fi totusi cerute si trebuie utilizate BAT-uri pentru reducerea mirosului atat cat va permite balanta costurilor si beneficiilor.
Daca este cazul trebuie furnizate harti si planuri de amplasament pentru a indica localizarea receptorilor, surselor si punctelor de monitorizare.
4.14.1.Separarea instalatiilor care nu genereaza miros
Activitatile care nu utilizeaza sau nu genereaza substante urat mirositoare trebuie mentionate aici. Trebuie furnizate suficiente explicatii in sprijinul acestei optiuni pentru a permite Operatorului/titularului activitatii sa nu mai dea informatii suplimentare. In cazul in care sunt utilizate sau generate substante urat mirositoare, dar acestea sunt izolate si controlate, nu trebuie completat acest tabel, ci trebuie in schimb descrise in Tabelul 5.6.3.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.14.2.Receptori (inclusiv informatii referitoare la impactul asupra mediului si la reglementarile existente pentru monitorizarea impactului asupra mediului)
In unele cazuri, delimitarea suprafetei pe care se desfasoara procesul sau perimetrul amplasamentului a fost poate utilizat ca o localizare loctiitoare pentru evaluarea impactului (pentru instalatii noi) si evaluari de mediu (pentru instalatiile existente) asupra receptorilor sensibili, iar limitele sau conditiile au fost stabilite poate, in functie de acest perimetru. In acest caz, ele trebuie incluse in tabelul de mai jos.
Font 8
┌─────────────────┬───────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────────┬────────────────┐
│ Identificati si │ │ │ │ │
│ descrieti zona │Au fost realizate evaluari ale │ Se realizeaza o │Prezentare generala │Au fost aplicate│
│ afectata de │ efectelor mirosului asupra │ monitorizare de │ a sesizarilor │limite sau alte │
│ prezenta │ mediului? │ rutina? │ primite │ conditii? │
│ mirosurilor │ │ │ │ │
├─────────────────┼───────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────┼────────────────┤
│Descrieti tipul │De exemplu, orice evaluari care│Se realizeaza o │Au fost primite │Au fost impuse │
│de receptor si │vizeaza IMPACTUL asupra │monitorizare │vreodata sesizari? │conditii sau │
│dati o aproximare│receptorilor - adica nu │suplimentara care se │ │limite de catre │
│a numarului de │efectele la nivelul │refera la impact │Cate, cand si la │Autoritatea │
│locuitori, dupa │amplasamentului, (la sursa), │(monitorizarea sursei│cate incidente sau │Regionala de │
│caz. │desi pot utiliza ca date │este inclusa in │surse/receptori │Mediu care se │
│ │primare, date care provin de la│Tabelul 5.5.3.1). │separati se refera │refera la │
│ │sursa. │Aceasta ar putea │acestea? Care este/a│receptorii │
│Intr-o instalatie│Astfel de evaluari pot include │cuprinde "testari │fost cauza si daca a│sensibili sau la│
│mare, diversi │modelari ale dispersiei, studii│olfactive" efectuate │fost corectata? │alte localizari.│
│receptori pot fi │privind populatia, sondaje │in mod regulat pe │ │ │
│afectati de surse│privind perceptia publicului, │perimetre sau o alta │Daca nu a facut-o │De ex. │
│diferite. │observatii in teren, │forma de monitorizare│deja in alta parte a│restrictii de │
│Descrieti │olfactometrie simpla (testari │a aerului ambiental. │Solicitarii, │amplasare, │
│localizarea sau │olfactive) sau orice │ │Operatorul/titularul│coduri de buna │
│indicati pozitia │monitorizare a aerului │Sub ce forma, care │activitatii trebuie │practica, │
│pe un plan al │ambiental. │este frecventa de │sa confirme ca are │conditii │
│localitatii │ │realizare si care │implementata o │stabilite pentru│
│(indicati si │Cand au fost acestea realizate │sunt rezultatele │procedura pentru │instalatiile │
│perimetrul │si cu ce scop? Care au fost │obisnuite? │solutionarea │existente. │
│procesului unde │rezultatele privind efectul/ │ │sesizarilor. │ │
│este posibil). │impactul asupra receptorilor? │ │ │ │
├─────────────────┼───────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────┼────────────────┤
├─────────────────┼───────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────────┼────────────────┤
└─────────────────┴───────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────────┴────────────────┘
NU se accepta anexarea copiilor rapoartelor FARA explicatii care sa sprijine informatiile sau prezentarea generala ca mai sus.
4.14.3.Surse/emisii NE semnificative
Faceti o prezentare generala succinta a surselor cu impact nesemnificativ.
Sursele nesemnificative pot fi "separate" prin evaluarea impactului de mediu sau prin utilizarea unei abordari calitative reale atunci cand nivelul scazut de risc este evident. Trebuie facuta o scurta justificare a acestei alegeri. NU trebuie furnizate informatii suplimentare in Tabelul 5.5.3.1 de mai jos pentru sursele care au fost descrise aici. Justificarea trebuie facuta pentru a arata ca aceste surse nu se adauga unei probleme. Vezi justificarea de la inceputul 5.5. De introdus un exemplu - mirosuri indigene, traditionale, de exemplu industria prelucratoare a produselor piscicole in Sulina.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
4.14.3.1.Surse de mirosuri (inclusiv actiuni intreprinse pentru prevenirea si/sau minimizarea acestora)
Font 7
┌─────────────┬─────────────┬────────────────┬────────────────┬──────────────┬───────────┬──────────────┬──────────────┐
│ │ │ │ │ │ Exista │ │ │
│ │ │ Descrieti │ │ │ limite │ Descrieti │ Descrieti │
│ │ │ emanarile │ Ce materiale │ │ pentru │ actiunile │masurile care │
│ Unde apar │ Descrieti │ fugitive sau │mirositoare sunt│Se realizeaza │ emanarile │ intreprinse │trebuie luate │
│mirosurile si│ sursele de │ alte │utilizate sau ce│o monitorizare│de mirosuri│ pentru │ pentru │
│cum sunt ele │ emisii │posibilitati de │tip de mirosuri │ continua sau │ sau alte │prevenirea sau│ respectarea │
│ generate? │ punctiforme │ emanare │ sunt generate? │ ocazionala? │ conditii │ minimizarea │BAT-urilor si │
│ │ │ ocazionala │ │ │referitoare│ emanarilor │ a termenelor │
│ │ │ │ │ │ la aceste │ │ │
│ │ │ │ │ │ emanari? │ │ │
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
│ (a) │ (b) │ (c) │ (d) │ (e) │ (f) │ (g) │ (h) │
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
│Descrieti │Pentru │Pentru fiecare │- substante care│Aceasta se │Daca nu │Pentru fiecare│Identificati │
│activitatea │fiecare │activitate sau │sunt cunoscute │refera la │au fost │sursa │orice │
│sau procesul │activitate │proces descris │ca fiind │monitorizarea │mentionate │demonstrati ca│propuneri │
│in care sunt │sau proces │in coloana (a) │mirositoare │la sursa sau │anterior │nu vor aparea │pentru │
│utilizate │descris in │descrieti │(de ex. │in apropierea │cu privire │probleme in │imbunatatire │
│sau generate │coloana (a) │punctele de │mercaptanii) │sursei. │la │conditii de │sau aspecte │
│materiale │faceti o │emanare fugitiva│- materiale │ │receptori. │functionare │locale │
│mirositoare. │lista a │- acestea │mirositoare care│Pentru fiecare│ │normala. De │specifice care│
│Zonele de │surselor │trebuie sa │pot degaja un │sursa listata,│ │asemenea, │trebuie │
│depozitare a │punctiforme │includa lagunele│amestec de │faceti o │ │aratati cum │solutionate │
│materialelor │de emisii, de│si spatiile │substante care │descriere │ │vor fi │pentru a │
│mirositoare │ex. ventile, │deschise de de │emana mirosuri │- in ce forma,│ │administrate │indeplini │
│trebuie │cosuri, │depozitare, │(materiale │cat de des │ │situatiile │cerintele │
│si ele │exhaustoare │benzile rulante │aflate in │este realizata│ │anormale │caracteristice│
│prezentate. │ │si alte mijloace│putrefactie, │si care sunt │ │(acest aspect │BAT. O │
│De exemplu: │Includeti │de transport, │namolul ce │rezultatele │ │este tratat │prezentare a │
│- Incalzirea │ventilele sau│orificii in │rezulta de la │inregistrate │ │mai amanuntit │planificarii │
│materialelor,│semnalul │peretii │epurarea apelor │in mod │ │in tabelul │actiunilor in │
│adaugarea de │luminos de │cladirilor (fie │uzate │obisnuit? │ │"Managementul │timp trebuie │
│acizi, │avarie, │ele intentionate│- un "tip" de │ │ │mirosurilor" │de asemenea │
│activitatea │valvele de │sau │miros de ex. │ │ │si astfel │inclusa. │
│de │siguranta ale│neintentionate),│mirosul de "ars"│ │ │poate fi omis │ │
│intretinere │rezervoarelor│flanse, valve │Sunt acestea │ │ │aici daca vor │ │
│- Zone de │ │etc. │materii prime, │ │ │fi furnizate │ │
│depozitare, │ │ │intermediare, │ │ │aici │ │
│statia de │ │ │subproduse, │ │ │informatii │ │
│epurare a │ │ │produse finite │ │ │suplimentare).│ │
│apelor uzate │ │ │sau deseuri? │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │Tehnicile de │ │
│ │ │ │Sunt materialele│ │ │management si │ │
│ │ │ │mirositoare │ │ │de instruire │ │
│ │ │ │folosite pentru │ │ │precum si │ │
│ │ │ │curatire sau │ │ │tehnologiile │ │
│ │ │ │procesul de │ │ │trebuie de │ │
│ │ │ │curatire, │ │ │asemenea │ │
│ │ │ │transforma sau │ │ │prezentate. │ │
│ │ │ │disloca │ │ │ │ │
│ │ │ │materiale │ │ │ │ │
│ │ │ │mirositoare? │ │ │ │ │
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
├─────────────┼─────────────┼────────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────┼──────────────┼──────────────┤
├─────────────┴─────────────┴────────────────┴────────────────┴──────────────┴───────────┴──────────────┴──────────────┤
│Orice alte informatii relevante pot fi date sau se poate face referire la ele aici. De. ex. orice surse care nu se │
│afla in instalatie, dar sunt pe acelasi amplasament (de ex. care vor continua sa fie reglementate de legislatia │
│referitoare la efecte neplacute). │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
In cazul in care emanarile au fost deja descrise ca "emisii in aer" in alta parte a solicitarii DAR AU SI MIROS, ele trebuie mentionate si aici. Este suficient sa precizati materialul si/sau mirosul aici si sa faceti referire la partea din solicitare in care se gasesc detaliile.
Sursele potentiale de mirosuri trebuie indicate, la fel ca si cele reale. De exemplu, o statie de epurare a apelor uzate poate sa nu fie detectabila dincolo de perimetrul instalatiei in conditii normale, dar daca au loc procese anaerobe, atunci ea poate deveni sursa de mirosuri.
4.14.4.Declaratie privind managementul mirosurilor
Puteti identifica aici evenimente pe care nu le puteti controla si care pot duce la degajare de mirosuri (de ex. conditii meteorologice extreme sau intreruperi ale curentului electric pentru care BAT-ul nu prevede alimentare de siguranta).
Trebuie sa descrieti masurile pe care le propuneti pentru reducerea impactului unor astfel de evenimente (de ex. oprire cat mai rapid posibil). Daca sunt acceptate de Autoritatea competenta de Protectia Mediului responsabila cu emiterea autorizatiei integrate de mediu, va trebui sa mentineti aceste masuri drept conditii de autorizare, dar, atat timp cat luati masuri, nu puteti fi sanctionat pentru aceste evenimente rare.
Managementul mirosurilor
Font 8
┌──────────-┬──────────────┬──────────────────-┬──────────────────┬────────────────-┬──────────-┬──────────────┐
│ │ │ Ce masuri au fost │ │ │ Cine este │ Exista alte │
│Sursa/punct│Natura/cauza │implementate pentru│ Ce se intampla │ Ce masuri sunt │responsabil│ cerinte │
│de emanare │ avariei │ prevenirea sau │ atunci cand se │ luate atunci │ pentru │ specifice │
│ │ │reducerea riscului │produce o avarie? │ cand apare? │ initierea │ cerute de │
│ │ │ de producere a │ │ │masurilor? │autoritatea de│
│ │ │ avariei? │ │ │ │reglementare? │
├───────────┼──────────────┼──────────────────-┼──────────────────┼────────────────-┼──────────-┼──────────────┤
│ │ (i) │ (j) │ (k) │ (l) │ (m) │ (n) │
├───────────┼──────────────┼──────────────────-┼──────────────────┼────────────────-┼──────────-┼──────────────┤
│Ca cele │Pentru fiecare│Masuri active de │In cazul in care o│Ce masuri sunt │Cine (ca │De exemplu - │
│mentionate │sursa - │prevenire sau │estimare este │luate? Descrieti │post) este │orice cerinta │
│in coloana │identificati │minimizare trebuie │posibila si are │masurile care au │responsabil│de a informa │
│(a), (b) │dificultati │sa fi fost deja │sens, indicati cat│fost implementate│de │Autoritatea de│
│sau (c) din│specifice care│conturate in │de des poate │pentru reducerea │initierea │Reglementare │
│"Tabelul │pot afecta │"Tabelul surselor │aparea evenimentul│impactului │masurilor │intr-un anumit│
│surselor de│generarea, │de mirosuri" │descris, cat de │exercitat de │descrise in│interval de │
│mirosuri" │reducerea sau │coloana (g). │"mult" miros poate│producerea unei │coloana │timp de la │
│ │transportul/ │In acest tabel │fi emanat si │avarii. │precedenta?│aparitia │
│ │dispersia │trebuie sa fie │durata probabila a│Aceste masuri │ │evenimentului │
│ │mirosurilor in│luate in │evenimentului. │trebuie sa fie │ │sau masuri │
│ │atmosfera │considerare mai pe │Nota: utilizarea │stabilite de │ │specifice care│
│ │(elemente │larg scenarii de │aprecierilor de │comun acord cu │ │trebuie luate │
│ │specifice de │tip "ce se intampla│tip "mult", │Autoritatea de │ │sau cerinte de│
│ │topografie pot│daca" pentru │"mediu", si │Reglementare. │ │tinere a │
│ │juca un rol │prevenirea │"putin" poate fi │Astfel de masuri │ │evidentei │
│ │important │avariilor. De │folositoare daca │pot fi minore - │ │avariilor etc.│
│ │aici). │exemplu, un │nu sunt │de tip inchiderea│ │ │
│ │ │scruber poate fi │disponibile │usilor - sau mai │ │ │
│ │ │instalat pentru │informatii mai │semnificative - │ │ │
│ │ │minimizarea │detaliate. │incetinirea │ │ │
│ │ │mirosurilor. │Este posibil sa │procesului de │ │ │
│ │ │Masurile luate │primiti sesizari? │productie sau │ │ │
│ │ │pentru monitorizare│ │oprirea acestuia │ │ │
│ │ │si intretinere │ │in cazul │ │ │
│ │ │trebuie precizate │ │aparitiei │ │ │
│ │ │in aceasta │ │conditiilor │ │ │
│ │ │sectiune. │ │nefavorabile. │ │ │
├───────────┼──────────────┼──────────────────-┼──────────────────┼────────────────-┼───────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├───────────┼──────────────┼──────────────────-┼──────────────────┼────────────────-┼───────────┼──────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
└──────────-┴──────────────┴──────────────────-┴──────────────────┴────────────────-┴──────────-┴──────────────┘
4.15.Tehnologii alternative de reducere a poluarii studiate pe parcursul analizei/evaluarii BAT
Descrieti succint gama tehnologiilor alternative studiate pentru reducerea emisiilor de poluanti in aer, apa si sol si pentru reducerea zgomotului. Prezentati concluziile acestor studii pentru a sprijini selectarea BAT.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
│ │
│ │
│ │
│ │
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
5.Minimizarea si Recuperarea Deșeurilor
5.1.Surse de deșeuri
Font 8
┌───┬────────────────┬───────────────┬──────────────┬───────────────┬───────────────────────────────────┐
│Re-│1. Identificați │2. Codurile │3. Identifcati│4. Cuantificați│3. Care sunt modalitățile actuale │
│fe-│sursele de │deșeurilor │fluxurile de │fluxurile de │sau propuse de manipulare │
│rin│deseuri(punctele│conform EWC │deșeuri │deșeuri │a deșeurilor? │
│ța │din cadrul │(Codul European│ │(de ex. mc │- deseurile sunt colectate separat?│
│de-│procesului) │al Deșeurilor) │(ce deșeuri │pe zi) │- traseul de eliminare este cat mai│
│se-│ │ │sunt generate)│ │apropiat posibil de punctul de │
│nu-│ │ │ │ │producere? │
│lui│ │ │(periculoase, │ │ │
│ │ │ │nepericuloase,│ │ │
│ │ │ │inerte) │ │ │
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
├───┼────────────────┼───────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────────────────────────┤
└───┴────────────────┴───────────────┴──────────────┴───────────────┴───────────────────────────────────┘
5.2.Evidenta deșeurilor
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────┐
│Lista de verificare pentru cerintele caracteristice BAT │Da/Nu│
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Este implementat un sistem prin care sunt incluse in documente │ │
│următoarele informații despre deseurile (eliminate sau recuperate) │ │
│rezultate din instalație │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Cantitate │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Natura │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Origine (acolo unde este relevant) │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Destinație (Obligația urmăririi - daca sunt trimise în afara │ │
│amplasamentului) │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Frecventa de colectare │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Modul de transport │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Metoda de tratare │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────┘
5.3.Zone de depozitare
┌───────┬──────────┬────────────────┬──────────────────────────────┬───────────┐
│Identi-│Deșeurile │Sunt ele │Proximitatea fața de cursurile│Amenajările│
│ficați │depozitate│identificate │de ape │existente │
│zona │ │in mod clar, │zone de interes public/ │ale zonei │
│ │ │inclusiv │vulnerabile la vandalism │de │
│ │ │capacitatea │alte perimetre sensibile │depozitare │
│ │ │maxima de │(va rugam dati detalii) │ │
│ │ │depozitare si │Identificati masurile necesare│ │
│ │ │perioada maxima │pentru minimizarea riscurilor │ │
│ │ │de depozitare?*)│ │ │
├───────┼──────────┼────────────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
├───────┼──────────┼────────────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
├───────┼──────────┼────────────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
├───────┼──────────┼────────────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
└───────┴──────────┴────────────────┴──────────────────────────────┴───────────┘
*)trebuie realizate înainte de emiterea autorizației.
5.4.Cerințe speciale de depozitare
(de ex. pentru deșeuri inflamabile, deșeuri sensibile la căldura sau la lumina, separarea deșeurilor incompatibile, deșeuri care se pot dizolva sau pot reacționa cu apa (care trebuie depozitate în spatii acoperite). In acest sector, răspundeți la următoarele puncte, mai ales unde este cazul.
┌────────┬─────────┬────────────┬──────────┬────────────────┬────────────────┐
│Material│Categorie│Este zona de│Exista un │Levigatul este │Exista protectie│
│ │de mai │depozitare │sistem de │drenat si tratat│impotriva │
│ │jos │acoperita │evacuare a│inainte de │inundatiilor sau│
│ │ │(D/N) │biogazului│evacuare (D/N) │patrunderii apei│
│ │ │sau │(D/N) │ │de la stingerea │
│ │ │imprejmuita │ │ │incendiilor │
│ │ │in intregime│ │ │(D/N) │
│ │ │(I) │ │ │ │
├────────┼─────────┼────────────┼──────────┼────────────────┼────────────────┤
├────────┼─────────┼────────────┼──────────┼────────────────┼────────────────┤
├────────┼─────────┼────────────┼──────────┼────────────────┼────────────────┤
├────────┼─────────┼────────────┼──────────┼────────────────┼────────────────┤
├────────┼─────────┼────────────┼──────────┼────────────────┼────────────────┤
└────────┴─────────┴────────────┴──────────┴────────────────┴────────────────┘
A Aceste categorii necesita în mod normal depozitare in spatii acoperite
AA Aceste categorii necesita in mod normal depozitare in spatii
împrejmuite
B Aceste materiale este probabil sa degaje pulberi si sa necesite
captarea aerului si direcționarea lui către o instalație de filtrare
C Sunt posibile reacții cu apa. Nu trebuie depozitate in zone
inundabile.
5.5.Recipienti de depozitare (acolo unde sunt folosiți)
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────┐
│Lista de verificare pentru cerintele caracteristice BAT │Da/Nu│
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Sunt recipientii de depozitare: │ │
│ ● prevăzuți cu capace, valve etc. si securizați; │ │
│ ● inspectați in mod regulat si înlocuiți sau reparați când se │ │
│ deteriorează │ │
│ (când sunt folosiți, recipientii de depozitare trebuie │ │
│ clar etichetați) │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────┤
│Este implementata o procedura bine documentata pentru cazurile │ │
│recipientilor care s-au deteriorat sau curg? │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────┘
Identificați orice măsura de prevenire a emisiilor (de ex. lichide,
pulberi, COV si mirosuri) rezultate de la depozitarea sau manevrarea
deșeurilor care nu au fost deja acoperite in răspunsul dumneavoastră
la Secțiunile 1.1 si 5.5).
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
├────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
5.6.Recuperarea sau eliminarea deșeurilor
Font 8
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Evaluare pentru identificarea celor mai bune opțiuni practice pentru eliminarea deșeurilor │
│din punct de vedere al protecției mediului │
├──────────┬─────────┬─────┬────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │ │ │ │Detaliați (daca este cazul) opțiunile utilizate sau propuse in │
│ │ │ │ │instalație │
│ │ │ │ ├────────────────┬───────────┬───────────────────────────────────────┤
│Sursa │Metale │Deseu│Optiuni │Reciclare │Specificati│Daca opțiunea actuala este "Eliminare",│
│deseurilor│asociate/│ │posibile│Recuperare │optiunea │precizați data pana la care veți │
│ │prezenta │ │pentru │Eliminare │ │implementa reutilizarea sau recuperarea│
│ │PCB sau │ │tratarea│sau se aplica│ │sau justificati de ce acestea sunt │
│ │azbest │ │lor │ │ │imposibil de realizat din punct de │
│ │ │ │ │ │ │vedere tehnic si economic │
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
├──────────┼─────────┼─────┼────────┼────────────────┼───────────┼───────────────────────────────────────┤
└──────────┴─────────┴─────┴────────┴────────────────┴───────────┴───────────────────────────────────────┘
5.7.Deșeuri de ambalaje
Font 8
┌────────┬────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │ │ Valorificate sau incinerate în instalații de incinerare cu recuperare de energie │
│ │ ├─────────┬────────────┬─────────┬────────────┬───────┬─────────────┬──────────────────┤
│Material│Deseuri │Reciclare│Alte forme │ Total │Valorificare│Alte │Incinerate in│Total valorificate│
│ │ de │material │de reciclare│reciclare│energetica │forme │instalatii de│sau incinerate in │
│ │ambalaje│ │ │ │ │de va- │incinerare cu│instalatii de │
│ │generate│ │ │ │ │lori- │recuperare de│incinerare cu │
│ │ │ │ │ │ │ficare │energie │recuperare de │
│ │ │ │ │ │ │ │ │energie │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │ (a) │ (b) │ (c) │ (d) │ (e) │ (f) │ (g) │ (h) │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Sticla │ │ │ │ │ │ │ │ │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Plastic │ │ │ │ │ │ │ │ │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Hartie -│ │ │ │ │ │ │ │ │
│carton │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┬──────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│M│Alumi-│ │ │ │ │ │ │ │ │
│e│niu │ │ │ │ │ │ │ │ │
│t├──────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│a│Otel │ │ │ │ │ │ │ │ │
│l├──────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│ │Total │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─┴──────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Lemn │ │ │ │ │ │ │ │ │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Altele │ │ │ │ │ │ │ │ │
├────────┼────────┼─────────┼────────────┼─────────┼────────────┼───────┼─────────────┼──────────────────┤
│Total │ │ │ │ │ │ │ │ │
└────────┴────────┴─────────┴────────────┴─────────┴────────────┴───────┴─────────────┴──────────────────┘
6.ENERGIE
6.1.Cerințe energetice de baza
6.1.1.Consumul de energie
Consumul anual de energie al activităților este prezentat in tabelul următor, in funcție de sursa de energie.
┌────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────┐
│ │Consum de energie │
│ ├──────────┬────────────┬─────┤
│ Sursa de energie │Furnizata,│Primara, │% din│
│ │MWh │MWh │total│
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Electricitate din rețeaua publica │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Electricitate din alta sursa*) │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Abur/apa fierbinte achizitionata si nu generata │ │ │ │
│pe amplasament (a)* │ │ │ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Gaze │ │Nu se aplica│ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Petrol │ │Nu se aplica│ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Cărbune │ │Nu se aplica│ │
├────────────────────────────────────────────────┼──────────┼────────────┼─────┤
│Altele (Operatorul/titularul activității │ │ │ │
│trebuie sa specifice) │ │ │ │
│ │ │ │ │
└────────────────────────────────────────────────┴──────────┴────────────┴─────┘
*)specificați sursa si factorul de conversie de la energia furnizata
la cea primara.
(Observați ca autorizația va solicita ca informațiile referitoare la
consumul de energie sa fie furnizate anual)
Informațiile suplimentare privind consumul de energie (de ex. balanțe
energetice, diagrame "Sankey") care arata modul in care este consumata
energia in activitățile din autorizație sunt descrise în continuare:
┌──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐
│Tip de informații (tabel, diagrama, │Numărul documentului respectiv │
│bilanț energetic etc.) │ │
├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤
│ │ │
└──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘
6.1.2.Energie specifica
Informații despre consumul specific de energie pentru activitățile din autorizația integrata de mediu sunt descrise in tabelul următor:
┌───────────────┬───────────────────┬────────────────────────┬───────────────┐
│Listati mai jos│Consum specific │Descrierea fundamentelor│Compararea cu │
│activitatile │de energie (CSE) │CSE │limitele │
│ │(specificati │Acestea trebuie sa se │(comparati │
│ │unitatile adecvate)│bazeze pe consumul de │consumul speci-│
│ │ │energie primara pentru │fic de energie │
│ │ │produse sau pe intrarile│cu orice limite│
│ │ │de materii prime care │furnizate in │
│ │ │corespund cel mai mult │Indrumarul │
│ │ │scopului principal sau │specific secto-│
│ │ │capacitatii de productie│rului sau alte │
│ │ │a instalatiei │standarde │
│ │ │ │industriale) │
├───────────────┼───────────────────┼────────────────────────┼───────────────┤
│ │ │ │ │
├───────────────┼───────────────────┼────────────────────────┼───────────────┤
│ │ │ │ │
└───────────────┴───────────────────┴────────────────────────┴───────────────┘
6.1.3.Întreținere
Masurile fundamentale pentru funcționarea si întreținerea eficienta din punct de vedere energetic sunt descrise in tabelul de mai jos.
Completați tabelul prin:
1) Confirmarea faptului ca aveți implementat un sistem documentat si faceți referire la acea documentație, astfel încât el sa poată fi inspectat pe amplasament de către GNM/alte autorități competente responsabile conform legislației în vigoare; sau2) Declararea intenției de a implementa un astfel de sistem documentat si indicarea termenului pana la care veți aplica un asemenea program, termen care trebuie sa fie acoperit de perioada prevăzuta în Planul de masuri obligatorii; sau3) Expunerea motivului pentru care măsura nu este relevanta/aplicabila pentru activitățile desfășurate.
┌─────────────────────────────────────────────┬───┬────┬───────────────────────┐
│Exista masuri documentate de funcționare, │Da/│Nu │Informații suplimentare│
│întreținere si gospodărire a energiei pentru │Nu │este│(documentele de refe- │
│următoarele componente? │ │rele│rința, termenele la │
│(acolo unde este relevant): │ │vant│care masurile vor fi │
│ │ │ │implementate sau │
│ │ │ │motivul pentru care nu │
│ │ │ │sunt │
│ │ │ │relevante/aplicabile) │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Aer condiționat, proces de refrigerare si │ │ │ │
│sisteme de răcire (scurgeri etansari, │ │ │ │
│controlul temperaturii, întreținerea, │ │ │ │
│evaporatorului/condensatorului); │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Funcționarea motoarelor, si mecanismelor de │ │ │ │
│antrenare │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Sisteme de gaze comprimate (scurgeri, │ │ │ │
│proceduri de utilizare); │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Sisteme de distribuție a aburului (scurgeri, │ │ │ │
│izolații.) │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Sisteme de incalzire a spatiilor si de │ │ │ │
│furnizare a apei calde; │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Lubrifiere pentru evitarea pierderilor prin │ │ │ │
│frecare; │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Întretinerea boilerelor de ex. optimizare │ │ │ │
│excesului de aer; │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Alte forme de întreținere relevante pentru │ │ │ │
│activitățile din instalație. │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────┴───┴────┴───────────────────────┘
6.2.Masuri tehnice
Masurile tehnice fundamentale pentru eficienta energetica sunt descrise in tabelul de mai jos
Completați tabelul prin:
1) Confirmarea faptului ca va conformați cu fiecare cerința, sau2) Declararea intenției de conformare si indicarea termenului pana la care o veți face in cadrul Planul de masuri obligatorii a activității analizate; sau3) Expunerea motivului pentru care măsura nu este relevanta/aplicabila pentru activitățile desfășurate.
┌─────────────────────────────────────────────┬───┬────┬───────────────────────┐
│Confirmați ca următoarele masuri tehnice │ │Nu │Informatii suplimentare│
│sunt implementate pentru evitarea încălzirii │Da │este│(termenele prevazute │
│excesive sau pierderilor din procesul de │(4)│rele│pentru aplicarea │
│răcire pentru următoarele aspecte: (acolo │ │vant│masurilor sau motivul │
│unde este relevant) │ │ │pentru care nu sunt │
│ │ │ │relevante/aplicabile) │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Izolarea suficienta a sistemelor de abur, a │ │ │ │
│recipientilor si conductelor încălzite │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Prevederea de metode de etansare si izolare │ │ │ │
│pentru menținerea temperaturii │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Senzori si întrerupatoare temporizate simple │ │ │ │
│sunt prevăzute pentru a preveni │ │ │ │
│evacuările inutile de lichide si gaze │ │ │ │
│incalzite │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Alte masuri adecvate │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────┴───┴────┴───────────────────────┘
6.2.1.Masuri de service al clădirilor
Masuri fundamentale pentru eficienta energetica a service-ului clădirilor sunt descrise in tabelul de mai jos:
Completați tabelul prin:
1) Confirmarea faptului ca va conformați cu fiecare cerința, sau2) Declararea intenției de conformare si indicarea datei pana la care o veti face in cadrul programului dumneavoastră de modernizare; sau3) Expunerea motivului pentru care măsura nu este relevanta pentru activitățile desfășurate.
┌─────────────────────────────────────────────┬───┬────┬───────────────────────┐
│Confirmați ca următoarele masuri de service │ │Nu │Informatii suplimentare│
│al cladirilor sunt implementate pentru │Da/│este│(documentele de refe- │
│urmatoarele aspecte (unde este relevant): │Nu │rele│rinta, termenul de │
│ │ │vant│punere in practica/ │
│ │ │ │aplicare a masurilor │
│ │ │ │sau motivul pentru care│
│ │ │ │nu sunt relevante) │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Exista o iluminare artificiala adecvata si │ │ │ │
│eficienta din punct de vedere energetic │ │ │ │
├─────────────────────────────────────────────┼───┼────┼───────────────────────┤
│Exista sisteme de control al climatului │ │ │ │
│eficiente din punct de vedere energetic │ │ │ │
│pentru: │ │ │ │
│ ● Încălzirea spatiilor │ │ │ │
│ ● Apa calda │ │ │ │
│ ● Controlul temperaturii │ │ │ │
│ ● Ventilație │ │ │ │
│ ● Controlul umidității │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────┴───┴────┴───────────────────────┘
6.3.Eficienta Energetica
Un plan de utilizare eficienta a energiei este furnizat mai jos, care identifica si evaluează toate tehnicile care sa conducă la utilizarea eficienta a energiei, aplicabile activităților reglementate prin autorizație
Completați tabelul astfel:
1.Indicați ce tehnici de utilizare eficienta a energiei, inclusiv cele omise la cerințele energetice fundamentale si cerințele suplimentare privind eficienta energetica, sunt aplicabile activităților, dar nu au fost inca implementate.
2.Precizați reducerile de C0(2) realizabile de către acea tehnica pana la sfârșitul ciclului de funcționare (al instalației pentru care se solicita autorizația integrata de mediu)
3.In plus fata de cele de mai sus, estimați costurile anuale echivalente implementării tehnicii, costurile pe tona de C0(2) recuperata si prioritatea de implementare.
┌───────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│TOȚI SOLICITANȚII │
├───────────┬───────────────────┬──────────┬───────────┬────────────┤
│Măsura de │Recuperări de C0(2)│Cost Anual│CAE/C0(2) │Data de │
│utilizare │ (tone) │Echivalent│(recuperat)│implementare│
│eficienta a├─────┬─────────────┤ │ │ │
│energiei │Anual│Pe durata de │(CAE) │EUR/tona │ │
│ │ │funcționare │EUR │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
├───────────┼─────┼─────────────┼──────────┼───────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │
└───────────┴─────┴─────────────┴──────────┴───────────┴────────────┘
Observații
Prezentați metoda de evaluare si faceți dovada ca au fost utilizate cele mai bune criterii pentru rata de actualizare, durata de viata si cheltuieli (EUR/tona).
6.3.1.Cerințe suplimentare pentru eficienta energetica
Informații despre tehnicile de recuperare a energiei sunt date in tabelul de mai jos;
Completați tabelul prin:
1) Confirmarea faptului ca măsura este implementata, sau2) Declararea intenției de a implementa măsura si indicarea termenului de aplicare a acesteia: sau3) Expunerea motivului pentru care măsura nu este relevanta/aplicabila pentru activitățile desfășurate
┌───────────────────────────────────────────────┬────────────┬─────────────────┐
│ Concluzii BAT pentru principiile de │Este aceasta│Daca NU explicati│
│ recuperare/economisire a energiei │tehnica uti-│de ce tehnica nu │
│ │lizata in │este adecvata sau│
│ │mod curent │indicati termenul│
│ │in instala- │de aplicare │
│ │tie? │ │
│ │(D/N) │ │
│ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │
│Recuperarea căldurii din diferite parti ale │ │ │
│proceselor, de ex. din soluțiile de vopsire. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Tehnici de deshidratare de mare eficienta │ │ │
│pentru minimizarea energiei necesare uscării. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Minimizarea consumului de apa si utilizarea │ │ │
│sistemelor inchise de circulație a apei. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Izolație buna (clădiri, conducte, camera de │ │ │
│uscare si instalația). │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Amplasamentul instalației pentru reducerea │ │ │
│distantelor de pompare. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Optimizarea fazelor motoarelor cu comanda │ │ │
│electronica. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Utilizarea apelor de răcire reziduale (care │ │ │
│au o temperatura ridicata) pentru recuperarea │ │ │
│căldurii. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Transportor cu benzi transportoare in locul │ │ │
│celui pneumatic (deși acesta trebuie protejat │ │ │
│împotriva probabilității sporite de producere │ │ │
│a evacuărilor fugitive) │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Masuri optimizate de eficienta pentru │ │ │
│instalațiile de ardere, de ex. preincalzirea │ │ │
│aerului/combustibilului, excesul de aer etc. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Procesare continua in loc de procese │ │ │
│discontinue. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Valve automate. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Valve de returnare a condensului. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Utilizarea sistemelor naturale de uscare. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Altele │ │ │
└───────────────────────────────────────────────┴────────────┴─────────────────┘
6.4.Alternative de furnizare a energiei
Informații despre tehnicile de furnizare eficienta a energiei sunt date în tabelul de mai jos
Completati tabelul astfel:
1.Confirmați faptul ca măsura este implementata, sau
2.Declarati intenția de a implementa măsura si indicați termenul de punere in practica; sau
3.Expuneți motivul pentru care măsura nu este relevanta/aplicabila pentru activitățile desfășurate
┌───────────────────────────────────────────────┬────────────┬─────────────────┐
│ │Este aceasta│Daca NU explicati│
│ │tehnica uti-│de ce tehnica nu │
│ │lizata in │este adecvata sau│
│ Tehnici de furnizare a energiei │mod curent │indicati termenul│
│ │in instala- │de aplicare │
│ │tie? │ │
│ │(D/N) │ │
│ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │
│Utilizarea unităților de co-generare; │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Recuperarea energiei din deșeuri; │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│Utilizarea de combustibili mai puțin poluanți. │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │
└───────────────────────────────────────────────┴────────────┴─────────────────┘
7.ACCIDENTELE SI CONSECINTELE LOR
7.1.Controlul activităților care prezintă pericole de accidente majore în care sunt implicate substanțe periculoase - SEVESO
┌─────────────────┬──────────┬──────────────────────────────┬───────────┐
│ │Da/Nu │ │Da/Nu │
├─────────────────┼──────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
│Instalația se │ │Daca da, ati depus raportul de│ │
│încadrează in │ │securitate? │ │
│categoria de risc│ │ │ │
│major conform │ │ │ │
│prevederilor H.G.│ │ │ │
│nr. 95/2003 ce │ │ │ │
│transpune │ │ │ │
│Directiva │ │ │ │
│SEVESO? │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────┼──────────┼──────────────────────────────┼───────────┤
│Instalația se │ │Daca da, ati realizat Politica│ │
│încadrează in │ │de Prevenire a Accidentelor │ │
│categoria de risc│ │Majore? │ │
│minor conform │ │ │ │
│prevederilor H.G.│ │ │ │
│nr. 95/2003 ce │ │ │ │
│transpune │ │ │ │
│Directiva │ │ │ │
│SEVESO? │ │ │ │
│ │ │ │ │
└─────────────────┴──────────┴──────────────────────────────┴───────────┘
7.2.Plan de management al accidentelor
Utilizând recomandările prevăzute de BAT ca lista de verificare, completați acest tabel pentru orice eveniment care poate avea consecințe semnificative asupra mediului sau atașați planurile de urgenta (interna si externa) existente care sa prezinte metodele prin care impactul accidentelor si avariilor sa fie minimizat. In plus, demonstrați implementarea unui sistem eficient de management de mediu
┌────────────┬──────────────┬────────────┬─────────────────────────┬───────────┐
│ │ │ │ │Acțiuni │
│Scenariu de │ │ │ │planificate│
│accident sau│ │ │Masuri luate sau propuse │in eventua-│
│de evacuare │Probabilitatea│Consecințele│pentru minimizarea │litatea ca │
│anormala │de producere │producerii │probabilității de │un astfel │
│ │ │ │producere │de eveni- │
│ │ │ │ │ment se │
│ │ │ │ │produce │
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
└────────────┴──────────────┴────────────┴─────────────────────────┴───────────┘
Care dintre cele de mai sus considerați ca provoacă cele mai critice
riscuri pentru mediu?
7.3.Tehnici
Explicati pe scurt modul in care sunt folosite următoarele tehnici, acolo unde este relevant.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────┬───────────────┐
│ │Raspuns │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│ │ │
│THNICI PREVENTIVE │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│inventarul substanțelor │A se vedea │
│ │secțiunea 3.1 │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│trebuie sa existe proceduri pentru verificarea materiilor │ │
│prime si deșeurilor pentru a ne asigura ca ele nu vor │ │
│interactiona contribuind la apariția unui incident │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│depozitare adecvata │A se vedea │
│ │secțiunile 5.4 │
│ │si 6.3 │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│alarme proiectate în proces, mecanisme de decuplare si alte │ │
│modalități de control │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│bariere si reținerea conținutului │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│cuve de retentie si bazine de decantare │A se vedea │
│ │secțiunea 5.4.5│
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│izolarea clădirilor; │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│asigurarea prea plinului rezervoarelor de depozitare (cu │ │
│lichide sau pulberi), de ex. măsurarea nivelului, alarme │ │
│care sa sesizeze nivelul ridicat, întrerupătoare de nivel │ │
│ridicat si contorizarea încărcaturilor; │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│sisteme de securitate pentru prevenirea accesului neautorizat │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│registre pentru evidenta tuturor incidentelor, eșecurilor, │A se vedea │
│schimbărilor de procedura, evenimentelor anormale si │Secțiunea 2.1 │
│constatărilor inspecțiilor de întreținere │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│trebuie stabilite proceduri pentru a identifica, a răspunde │A se vedea │
│si a trage învataminte din aceste incidente; │Secțiunea 2.1 │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│rolurile si responsabilitatile personalului implicat in │ │
│managementul accidentelor │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│proceduri pentru evitarea incidentelor ce apar ca rezultat al │ │
│comunicării insuficiente între angajați in cadrul │ │
│operațiunilor de schimbare de tura, de întreținere sau in │ │
│cadrul altor operațiuni tehnice. │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│compoziția conținutului din colectoarele de retentie sau din │ │
│colectoarele conectate la un sistem de drenare este │ │
│verificata înainte de epurare sau eliminare │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│canalele de drenaj, trebuie echipate cu o alarma, de nivel │ │
│ridicat sau cu senzor conectat la o pompa automata pentru │ │
│depozitare (nu pentru evacuare); trebuie sa fie implementat │ │
│un sistem pentru a asigura ca nivelurile colectoarelor sunt │ │
│mereu menținute la o valoare minima │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│alarmele care sesizează nivelul ridicat nu trebuie folosite │ │
│in mod obișnuit ca metoda primara de control al nivelului │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│ACTIUNI DE MINIMIZARE A EFECTELOR │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│îndrumare privind modul in care poate fi gestionat fiecare │ │
│scenariu de accident │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│caile de comunicare trebuie stabilite cu autoritățile de │ │
│resort si cu serviciile de urgenta │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│echipament de reținere a scurgerilor de petrol, izolarea │ │
│drenurilor, anunțarea autorităților de resort si proceduri │ │
│de evacuare; │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│izolarea scurgerilor posibile in caz de accident de la │ │
│anumite componente ale instalației si a apei folosite pentru │ │
│stingerea incendiilor de apa pluviala, prin retele separate │ │
│de canalizare │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────┤
│Alte tehnici specifice pentru sector │A se vedea │
│ │Secțiunea 4 │
│ │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────┘
8.ZGOMOT SI VIBRATII
Ca recomandare, nivelul de detaliere al informațiilor oferite trebuie sa corespunda riscului de producere a disconfortului la receptorii sensibili. In cazul in care receptorii se afla la mare distanta si riscul este mai scăzut, informatiiile solicitate in Tabelul 9.1 nu vor fi detaliate, dar informațiile referitoare la sursele de zgomot din Tabelul 9.2 sunt necesare, iar BAT-urile trebuie folosite pentru reducerea zgomotului atât cat permite rezultatul analizei cost-beneficii. Sursele nesemnificative trebuie "separate" calitativ (oferind explicații) si nu trebuie furnizate informații detaliate.
Trebuie oferite harți si planuri de amplasament daca este cazul pentru a indica localizarea receptorilor, surselor si punctelor de monitorizare. Va fi utila identificarea surselor aflate pe amplasament, in afara instalației, în cazul in care acestea sunt semnificative.
8.1.Receptori
(Inclusiv informații referitoare la impactul asupra mediului si masurile existente pentru monitorizarea impactului)
┌─────────────┬────────────┬────────────┬───────────┬─────────────┬───────────┐
│Identificati │Care este │Exista un │Frecventa │Care este │Au fost │
│si descrieti │nivelul de │punct de mo-│monitori- │nivelul zgo- │aplicate │
│fiecare loca-│zgomot de │nitorizare │zarii? │motului cand │limite pen-│
│tie sensibila│fond (sau │specificat │ │instalatia/ │tru zgomot │
│la zgomot, │ambiental) │care are │ │sursa │sau alte │
│care este │la fiecare │legatura cu │ │(sursele) │conditii? │
│afectata │receptor │receptorul? │ │functioneaza?│ │
│ │identificat?│ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼────────────┼────────────┼───────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼────────────┼────────────┼───────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼────────────┼────────────┼───────────┼─────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │
└─────────────┴────────────┴────────────┴───────────┴─────────────┴───────────┘
8.2.Surse de zgomot
(Informații referitoare la sursele si emisiile individuale)
Font 8
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Faceti o prezentare generala, succinta, a surselor al căror impact este nesemnificativ: │
│Aceasta poate fi realizata prin utilizarea informațiilor din secțiunea referitoare la │
│evaluările de mediu după caz (impact sau/si bilanț de mediu) privind zgomotul si vibrațiile │
│sau prin folosirea unei abordări calitative obișnuite, atunci când nivelul scăzut de risc │
│este evident. │
│NU este necesara furnizarea de informații suplimentare pentru sursele descrise aici. │
├─────────────┬──────────┬──────────┬────────────┬───────────┬───────────────────┬───────────────────┤
│Identificați │Numarul de│Descrieti │Exista un │Care este │Descrieți acțiunile│Masuri care trebuie│
│fiecare sursa│referinta │natura │punct de │contributia│întreprinse pentru │luate pentru │
│semnificativa│al sursei │zgomotului│monitorizare│la emisia │prevenirea sau │respectarea BAT- │
│de zgomot │ │sau │specificat? │totala de │minimizarea emisii-│urilor si a │
│si/sau │ │vibratiei │ │zgomot? │lor de zgomot │termenelor stabili-│
│vibratii │ │ │ │ │ │te in Planul de │
│ │ │ │ │ │ │masuri obligatorii │
│ │ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼──────────┼──────────┼────────────┼───────────┼───────────────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼──────────┼──────────┼────────────┼───────────┼───────────────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼──────────┼──────────┼────────────┼───────────┼───────────────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │
├─────────────┼──────────┼──────────┼────────────┼───────────┼───────────────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │
└─────────────┴──────────┴──────────┴────────────┴───────────┴───────────────────┴───────────────────┘
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│Orice alte informații relevante trebuie precizate aici sau trebuie făcuta referire la ele. │
│ │
│De ex. Surse din afara instalației │
│ │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
8.3.Studii privind măsurarea zgomotului în mediu
Furnizați detalii privind orice studii care au fost făcute.
┌─────────────────────┬────┬────────────────┬──────────────────────┬─────────┐
│Referința (Denumirea,│Scop│Locații luate in│Surse identificate sau│Rezultate│
│anul etc) studiului │ │considerare │investigate │ │
│respectiv │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
├─────────────────────┼────┼────────────────┼──────────────────────┼─────────┤
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
├─────────────────────┼────┼────────────────┼──────────────────────┼─────────┤
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
└─────────────────────┴────┴────────────────┴──────────────────────┴─────────┘
8.4.Întreținere
┌───────────────────────────────────────────────┬───┬───┬──────────────────────┐
│ │Da │Nu │Daca nu, indicați ter-│
│ │ │ │menul de aplicare a │
│ │ │ │procedurilor/masurilor│
│ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼───┼───┼──────────────────────┤
│Procedurile de întreținere identifica in mod │ │ │ │
│precis cazurile in care este necesara │ │ │ │
│întreținerea pentru minimizarea emisiilor de │ │ │ │
│zgomot? │ │ │ │
│ │ │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼───┼───┼──────────────────────┤
│Procedurile de exploatare identifica in mod │ │ │ │
│precis acțiunile care sunt necesare pentru │ │ │ │
│minimizarea emisiilor de zgomot? │ │ │ │
│ │ │ │ │
└───────────────────────────────────────────────┴───┴───┴──────────────────────┘
8.5.Limite
Din tabelul 9.1 rezumați impactul zgomotului referindu-va la limite recunoscute
┌────────┬──────┬───────┬───────┬────────────┬────────────────────────────────┐
│Receptor│ │Limite │ │Nivelul │In cazul in care nivelul │
│sensibil│ │ │ │zgomotului │zgomotului depășește limitele │
│ │ │ │ │cand │fie justificați situația, fie │
│ │ │ │ │instalatia │indicați masurile si intervalele│
│ │ │ │ │functioneaza│de timp propuse pentru │
│ │ │ │ │ │remedierea situației (acestea au│
│ │ │ │ │ │fost poate identificate in │
│ │ │ │ │ │tabelul 9.1) │
│ │ │ │ │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │ │De fond│Absolut│ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Zi │ │55 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Noapte│ │45 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Zi │ │55 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Noapte│ │45 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Zi │ │55 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Noapte│ │45 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Zi │ │55 │ │ │
├────────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼────────────────────────────────┤
│ │Noapte│ │45 │ │ │
└────────┴──────┴───────┴───────┴────────────┴────────────────────────────────┘
8.6 Informații suplimentare cerute pentru instalațiile complexe si/sau cu risc ridicat
Aceasta este o cerința suplimentara care trebuie completata când este solicitata de Autoritatea responsabila de emiterea autorizației integrate de mediu. Aceasta poate fi de asemenea utila oricărui Operator/Titular de activitate care are probleme cu zgomotul sau este posibil sa producă disconfort cauzat de zgomot si/sau vibrații pentru a directiona sau ierarhiza activitățile.
┌────────┬─────────┬───────────────────┬───────────────────┬─────────────────┐
│Sursa*6)│Scenarii │Ce masuri au fost │Care este │Ce masuri sunt │
│ │de avarie│implementate pentru│impactul/rezultatul│luate daca apare │
│ │posibile │prevenirea avariei │asupra mediului │si cine este │
│ │ │sau pentru reduce- │daca se produce o │responsabil? │
│ │ │rea impactului? │avarie? │ │
│ │ │ │ │ │
├────────┼─────────┼───────────────────┼───────────────────┼─────────────────┤
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
└────────┴─────────┴───────────────────┴───────────────────┴─────────────────┘
*6) Aceasta se refera la fiecare sursa enumerata în Tabelul 9.2
Minimizarea potențialului de disconfort datorat zgomotului,
in special de la:
● Utilaje de ridicat, precum benzi transportatoare sau ascensoare:
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Manevrare mecanica
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● Deplasarea vehiculelor, in special încărcătoare interne precum
auto încărcătoare;
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
│ Orice alte informații relevante care nu au fost cerute in mod specific │
│ mai sus trebuie date aici sau trebuie sa se facă referire la ele. │
│ │
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
9.MONITORIZARE
9.1.Monitorizarea si raportarea emisiilor in aer
┌─────────┬──────┬─────────┬───────┬────────┬────────────────────────────────┐
│ │ │ │ │ │DACA NU: │
│ │ │ │ │ ├─────────┬─────────┬────────────┤
│Parametru│Punct │Frecventa│Metoda │Este │Eroare de│Metode si│Acreditarea │
│ │de │de moni- │de mo- │echipa- │masurare │intervale│detinuta de │
│ │emisie│torizare │nitori-│mentul │si eroare│de corec-│prelevatorii│
│ │ │ │zare │calibrat│globala │tare a │de probe si │
│ │ │ │ │ ? │care re- │calibra- │de │
│ │ │ │ │ │zulta │rii │laboratoare │
│ │ │ │ │ │ │ │sau detalii │
│ │ │ │ │ │ │ │despre per- │
│ │ │ │ │ │ │ │sonalul │
│ │ │ │ │ │ │ │folosit si │
│ │ │ │ │ │ │ │instruire/ │
│ │ │ │ │ │ │ │competente │
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│ │ │ │ │ │ │ │ │
└─────────┴──────┴─────────┴───────┴────────┴─────────┴─────────┴────────────┘
Descrieți orice programe/masuri diferite pentru perioadele de pornire
si oprire.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
│ │
└─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
Observații:
1.Monitorizarea si înregistrarea continuua este posibil sa fie impuse in următoarele circumstanțe:
● Când emisia este redusa înainte de evacuarea in aer (de ex. printr-un filtru, arzător sau scruber);
● Când sunt impuse alte masuri de control pentru realizarea unui nivel satisfăcător al emisiilor (de ex. selecția șarjei, degresare);
2.Fluxurile de gaz trebuie măsurate, sau determinate in alt mod pentru a raporta concentrațiile la evacuările de masa;
3.Pentru a raporta măsurătorile la condițiile de referința va fi necesar sa se măsoare si sa se înregistreze temperatura si presiunea emisiei. Conținutul de vapori de apa trebuie de asemenea măsurat daca este probabil sa depășească 3% doar daca tehnicile de măsurare utilizate pentru alți poluanți nu dau rezultate in condiții uscate.
4.Unde este cazul, trebuie efectuate evaluări periodice vizuale si olfactive ale evacuărilor pentru a asigura faptul ca evacuările finale in aer trebuie sa fie incolore, fara aburi sau vapori persistenți si fara picaturi de apa.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│ Numărul documentului respectiv pentru informații suplimentare │ │
│ privind monitorizarea si raportarea emisiilor în aer │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
9.2.Monitorizarea emisiilor in apa
Descrieți masurile propuse pentru monitorizarea emisiilor incluzând orice monitorizare a mediului si frecventa, metodologia de măsurare si procedura de evaluare propusa. Trebuie sa folosiți tabelele de mai jos si sa prezentați referiri la informații suplimentare dintr-un document precizat, acolo unde este necesar.
Descrieți orice masuri speciale pentru perioadele de pornire si oprire.
Observații:
1.Frecventa de monitorizare va varia in funcție de sensibilitatea receptorilor si trebuie sa fie proporționala cu dimensiunea operațiilor.
2.Operatorul/Titularul de activitate trebuie sa aiba realizata o analiza completa care sa acopere un spectru larg de substanțe pentru a putea stabili ca toate substanțele relevante au fost luate in considerare la stabilirea valorilor limita de emisie. Aceasta analiza trebuie sa cuprinda lista substantelor indicate de legislatia in vigoare. Acest lucru trebuie actualizat in mod normal cel puțin o data pe an.
3.Toate substanțele despre care se considera ca pot crea probleme sau toate substanțele individuale la care mediul local poate fi sensibil si asupra cărora activitatea poate avea impact trebuie de asemenea monitorizate sistematic. Aceasta trebuie sa se aplice in special pesticidelor obișnuite si metalelor grele. Folosirea probelor medii alcătuite din probe momentane este o tehnica care se folosește mai ales in cazurile in care concentrațiile nu variază în mod excesiv.
4.In unele sectoare pot exista evacuări de substanțe care sunt mai dificil de măsurat/determinat si a căror capacitate de a produce efecte negative este incerta, in special când sunt in combinație cu alte substanțe. Tehnicile de monitorizare a "toxicității totale a efluentului" pot fi așadar adecvate pentru a face măsurători directe ale efectelor negative, de ex. evaluarea directa a toxicității. O anumita îndrumare privind testarea toxicității poate fi primita de la Autoritatea responsabila de emiterea autorizației integrate de mediu.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│ Numărul documentului respectiv pentru informații suplimentare │ │
│ privind monitorizarea si raportarea emisiilor în apele de │ │
│ suprafata │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
9.2.1.Monitorizarea si raportarea emisiilor in apa
Font 8
┌─────────┬──────┬─────────┬──────────────────┬───────┬────────┬────────────────────────────────┐
│ │ │ │ │ │Sunt │DACA NU: │
│ │ │ │ │ │echipa- ├─────────┬─────────┬────────────┤
│Parametru│Punct │Denumirea│Frecventa de │Metoda │mentele/│Eroare de│Metode si│Acreditarea │
│ │de │recepto- │monitorizare │de mo- │preleva-│masurare │intervale│detinuta de │
│ │emisie│rului │ │nitori-│toarele │si eroare│de corec-│prelevatorii│
│ │ │ │ │zare │de │globala │tare a │de probe si │
│ │ │ │ │ │probe/ │care re- │calibra- │laboratoare │
│ │ │ │ │ │labora- │zulta │rii │sau detalii │
│ │ │ │ │ │toarele │ │echipa- │despre per- │
│ │ │ │ │ │acredi- │ │mentelor │sonalul │
│ │ │ │ │ │tate? │ │ │folosit si │
│ │ │ │ │ │ │ │ │instruire/ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │competente │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│Debit │ │ │Continua si debit │ │ │ │ │ │
│ │ │ │zilnic total │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│pH │ │ │Continua │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│Tempera- │ │ │Continua │ │ │ │ │ │
│tura │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│CCO/CBO │ │ │Probe ponderate cu│ │ │ │ │ │
│ │ │ │debitul sau probe │ │ │ │ │ │
│ │ │ │medii alcătuite │ │ │ │ │ │
│ │ │ │din probe │ │ │ │ │ │
│ │ │ │momentane, analize│ │ │ │ │ │
│ │ │ │săptămânale, │ │ │ │ │ │
│ │ │ │raportate ca medii│ │ │ │ │ │
│ │ │ │lunare ponderate │ │ │ │ │ │
│ │ │ │cu debitul │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│Turbidi- │ │ │Continua │ │ │ │ │ │
│tate │ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│Metale │ │ │Probe ponderate │ │ │ │ │ │
│ │ │ │cu debitul sau │ │ │ │ │ │
│ │ │ │probe medii │ │ │ │ │ │
│ │ │ │alcatuite din │ │ │ │ │ │
│ │ │ │probe momentane, │ │ │ │ │ │
│ │ │ │analize │ │ │ │ │ │
│ │ │ │săptămânale, │ │ │ │ │ │
│ │ │ │raportate ca │ │ │ │ │ │
│ │ │ │medii ponderate │ │ │ │ │ │
│ │ │ │cu debitul. │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
├─────────┼──────┼─────────┼──────────────────┼───────┼────────┼─────────┼─────────┼────────────┤
│Toate │ │ │ │ │ │ │ │ │
│celelalte│ │ │ │ │ │ │ │ │
│substanțe│ │ │ │ │ │ │ │ │
│evacuate │ │ │ │ │ │ │ │ │
│din insta│ │ │ │ │ │ │ │ │
│lație │ │ │ │ │ │ │ │ │
│care sunt│ │ │ │ │ │ │ │ │
│cuprinse │ │ │ │ │ │ │ │ │
│în H.G. │ │ │ │ │ │ │ │ │
│188/2002 │ │ │ │ │ │ │ │ │
│(NTPA 002│ │ │ │ │ │ │ │ │
│pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │
│evacuări-│ │ │ │ │ │ │ │ │
│le in │ │ │ │ │ │ │ │ │
│rețeaua │ │ │ │ │ │ │ │ │
│de cana- │ │ │ │ │ │ │ │ │
│lizare │ │ │ │ │ │ │ │ │
│orășeneas│ │ │ │ │ │ │ │ │
│ca si │ │ │ │ │ │ │ │ │
│NTPA 001 │ │ │ │ │ │ │ │ │
│pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │
│evacuări │ │ │ │ │ │ │ │ │
│le in │ │ │ │ │ │ │ │ │
│cursurile│ │ │ │ │ │ │ │ │
│de apa de│ │ │ │ │ │ │ │ │
│suprafața│ │ │ │ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │ │ │ │ │
└─────────┴──────┴─────────┴──────────────────┴───────┴────────┴─────────┴─────────┴────────────┘
Descrieți orice masuri referitoare la funcționarea instalației pe perioada
pornirii sau opririi.
9.3.Monitorizarea si raportarea emisiilor in apa subterana
┌────────────┬──────────────┬────────────┬─────────────────────────┬───────────┐
│Parametru │Unitate de │Punct de │Frecventa de monitorizare│Metoda de │
│ │masura │emisie │ │monitori- │
│ │ │ │ │zare │
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
└────────────┴──────────────┴────────────┴─────────────────────────┴───────────┘
┌────────────┬──────────────┬────────────┬─────────────────────────┬───────────┐
│Parametru │Unitate de │Punct de │Frecventa de monitorizare│Metoda de │
│ │masura │emisie │ │monitori- │
│ │ │ │ │zare │
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
└────────────┴──────────────┴────────────┴─────────────────────────┴───────────┘
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│ Numărul documentului respectiv pentru informații suplimentare │ │
│ privind monitorizarea si raportarea emisiilor în reteaua de │ │
│ canalizare │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
9.5.Monitorizarea si raportarea deșeurilor
┌────────────┬──────────────┬────────────┬─────────────────────────┬───────────┐
│Parametru │Unitate de │Punct de │Frecventa de monitorizare│Metoda de │
│ │masura │emisie │ │monitori- │
│ │ │ │ │zare │
│ │ │ │ │ │
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
├────────────┼──────────────┼────────────┼─────────────────────────┼───────────┤
│ │ │ │ │ │
└────────────┴──────────────┴────────────┴─────────────────────────┴───────────┘
Observații:
Pentru generarea de deșeuri trebuie monitorizate si înregistrate
următoarele:
● compoziția fizica si chimica a deșeurilor;
● pericolul caracteristic;
● precauții de manevrare si substanțe cu care nu pot fi amestecate;
● în cazul in care deseurile sunt eliminate direct pe sol, de exemplu
imprastierea nămolului sau un depozit de deșeuri pe amplasament, trebuie
stabilit un program de monitorizare care ia în considerare materialele,
agenții potențiali de contaminare si caile potențiale de transmitere
din sol in apa subterana, in apa de suprafața sau in lanțul trofic.
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│ Numărul documentului respectiv pentru informații suplimentare │ │
│ privind monitorizarea si raportarea generarii de deseuri │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
9.6.Monitorizarea mediului
9.6.1.Contribuția la poluarea mediului ambiant
Este ceruta monitorizarea de mediu in afara amplasamentului instalației?
Observații:
1) Necesitatea monitorizării mediului in afara amplasamentului trebuie luata in considerare pentru evaluarea efectelor emisiilor în cursurile de apa controlate, in apa subterana, in aer sau sol sau a emisiilor de zgomot sau mirosuri neplacute.2) Monitorizarea mediului poate fi ceruta, de ex. atunci când:
● exista receptori vulnerabili;
● emisiile au o contribuție semnificativa asupra unui Standard de Calitate a Mediului (SCM) care este in pericol de a fi depășit
● Operatorul dorește sa justifice o concluzie BAT bazandu-se pe lipsa efectului asupra mediului
● este necesara validarea modelării.
3) Necesitatea monitorizării trebuie luata in considerare pentru:
● apa subterana, când trebuie făcuta o caracterizare a calității si debitului si luate în considerare atât variațiile pe termen scurt, cat si variațiile pe termen lung. Monitorizarea trebuie stabilita prin autorizația de gospodărirea apelor pe baza unui studiu hidrogeologic care sa indice direcția de curgere a apelor subterane, amplasamentul si caracteristicile constructive necesare pentru forajele de monitorizare;
● apa de suprafața, când vor fi necesare, în conformitate cu prevederile autorizației de gospodărirea apelor, prelevarea de probe, analiza si raportarea calității in amonte si in aval a cursurilor de apa controlate
● aer, inclusiv mirosurile;
● contaminarea solului, inclusiv vegetația si produsele agricole;
● evaluarea impactului asupra sănătății;
● zgomot.
9.6.2.Monitorizarea impactului
Descrieți orice monitorizare a mediului realizata sau propusa in scopul evaluării efectelor emisiilor
┌─────────────────────────┬─────────────────────────┬────────────────────────┐
│Parametru/factor │Studiu/metodă de │ Concluzii │
│de mediu │monitorizare │(daca au fost formulate)│
│ │ │ │
├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤
│ │ │ │
│ │ │ │
└─────────────────────────┴─────────────────────────┴────────────────────────┘
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│ Numărul documentului respectiv pentru informații suplimentare │ │
│ privind monitorizarea si raportarea emisiilor în apa de suprafata│ │
│ sau in reteaua de canalizare │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
Observații:
In cazul in care monitorizarea mediului este ceruta, la formularea propunerilor, trebuie luate in considerare următoarele:
● poluanții care trebuie monitorizați, metodele standard de referința, protocoalele privind prelevarea probelor;
● strategia de monitorizare, selecția punctelor de monitorizare, optimizarea abordării monitorizării;
● stabilirea nivelului de fond la care au contribuit alte surse;
● incertitudinea metodelor utilizate si eroarea generala de măsurare care rezulta;
● protocoale de asigurare a calității (AC) si de control al calității (CC), calibrarea si întreținerea echipamentelor, depozitarea probelor si urmărirea rețelei de custodie/audit;
● proceduri de raportare, stocarea datelor, interpretarea si analiza rezultatelor, formatul de raportare pentru furnizarea informațiilor către Autoritatea responsabila de emiterea autorizației integrate de mediu.
9.7.Monitorizarea variabilelor de proces
Descrieți monitorizarea variabilelor de proces
┌─────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────────┐
│ Următoarele sunt exemple de variabile de proces care │Descrieți masurile│
│ ar putea necesita monitorizare: │luate sau pe care │
│ │intenționați sa le│
│ │aplicați │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● materiile prime trebuie monitorizate din punctul de │ │
│ vedere al poluanților, atunci când aceștia sunt │ │
│ probabili si informația provenita de la furnizor │ │
│ este necorespunzatoare; │ │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● oxigen, monoxid de carbon, presiunea sau temperatura │ │
│ in cuptor sau in emisiile de gaze; │ │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● eficienta instalației atunci când este importanta │ │
│ pentru mediu; │ │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● consumul de energie in instalație si la punctele │ │
│ individuale de utilizare in conformitate cu planul │ │
│ energetic (continuu si înregistrat); │ │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● calitatea fiecarei clase de deșeuri generate. │ │
│ │ │
├─────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤
│ ● Listați alte variabile de proces care pot fi │ │
│ importante pentru protecția mediului. │ │
│ │ │
│ │ │
└─────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────────┘
9.8.Monitorizarea pe perioadele de functionare anormala
Descrieti orice masuri speciale propuse pe perioada de punere in functiune, oprire sau alte conditii anormale. Includeti orice monitorizare speciala a emisiilor in aer, apa sau a variabilelor de proces ceruta pentru a minimiza riscul asupra mediului.
10.DEZAFECTARE
10.1.Masuri de prevenire a poluarii luate inca din faza de proiectare
(Pentru o instalatie noua) descrieti modul in care au fost luate in considerare urmatoarele etape in faza de proiectare si de executie a lucrarilor
● Utilizarea rezervoarelor si conductelor subterane este evitata atunci cand este posibil (doar daca nu sunt protejate de o izolatie secundara sau printr-un program adecvat de monitorizare);
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● este prevazuta drenarea si curatarea rezervoarelor si conductelor inainte de demontare;
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● lagunele si depozitele de deseuri sunt concepute avand in vedere eventuala lor golire si inchidere;
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● izolatia este conceputa astfel incat sa fie impermeabila, usor de demontat si fara sa produca praf si pericol;
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
● materialele folosite sunt reciclabile (luand in considerare obiectivele operationale sau alte obiective de mediu).
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
*)Specificati mai jos sursa si factorul pentru emisiile de CO(2).
┌────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
(Nu exista valori limita pentru emisiile masice de CO(2))
12.2.Evacuari in reteaua de canalizare proprie
Emisii in apa asociate utilizarii BAT─urilor
┌─────────────────────────────┬───────────┬───────────────┬────────────────────┐
│ Substanta │ Puncte de │ Valoarea prag │ Valoarea limita de │
│ │ emisie │ mg/dmc │emisie propusa mg/l │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Consum Biochimic de Oxigen │ │ │ │
│(CBO) ─ (5 zile la 20°C) │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Consum Chimic de Oxigen (CCO)│ │ │ │
│(2 ore) │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Materii totale in suspensie │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Sulfuri │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│pH │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Metale si compusi metalici │ │ │ │
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────────────────────────┼───────────┼───────────────┼────────────────────┤
│ │ │ │ │
└─────────────────────────────┴───────────┴───────────────┴────────────────────┘
*)Observatie: Tabelul se va completa cu gama indicatorilor cuprinsi
in Hotararea Guvernului nr. 188/2002 (NTPA 002 pentru evacuarile in reteaua
de canalizare oraseneasca si NTPA 001 pentru evacuarile in cursurile de apa
de suprafata) completata si modificata prin Hotararea Guvernului nr. 352/2005,
completata cu Hotararea Guvernului nr. 118/2002, in functie de indicatorii
prezenti in apa uzata industriala provenita din instalatie.
13.IMPACT
13.1.Evaluarea impactului emisiilor asupra mediului
Luand in considerare faptul ca au fost deja realizate fie un studiu de evaluare a impactului asupra mediului fie un bilant de mediu, nivelul de detaliere din solicitare trebuie sa corespunda nivelului de risc asupra mediului exercitat de emisiile rezultate din activitati.
Instalatiile care evacueaza emisii in receptori importanti sau sensibili sau emit substante a caror natura si cantitate ar putea afecta receptorii din mediu pot necesita o evaluare mai detaliata a efectelor potentiale. In cazul in care instalatiile evacueaza doar un nivel scazut de emisii si nu exista receptori afectati sau sensibili, aceste zone pot sa nu necesite o astfel de evaluare detaliata.
Operatorii trebuie sa aiba dovezi care sustin evaluarea impactului exercitat de activitatile lor asupra mediului si acestea sa fie componente ale documentatiei de solicitare. Indrumarul privind evaluarea BAT prezinta o metodologie pentru efectuarea acestei evaluari, care ofera recomandari suplimentare privind natura informatiilor si nivelul de detaliere necesar. De asemenea, ofera o metoda de stabilire a importantei impactului unei evacuari asupra mediului receptor.
13.2.Localizarea receptorilor, a surselor de emisii si a punctelor de monitorizare
Trebuie anexate harti si planuri ale amplasamentului la scara corespunzatoare pentru a indica in mod vizibil localizarile receptorilor, sursele si punctele de monitorizare in care au fost facute masuratori pentru substantele evacuate sau pentru impactul substantelor evacuate din instalatii. Extinderea zonei considerate poate fi la nivel local, national sau international, in functie de marimea si natura instalatiei si de natura evacuarilor.
In special, urmatorii receptori importanti si sensibili trebuie luati in considerare ca parte a evaluarii:
● Habitate care intra sub incidenta Directivei Habitate, transpusa in legislatia nationala prin Legea nr. 462/2001
, aflate la o distanta de pana la 20 km de instalatie sau pana la 20 km de amplasamentul unei centrale electrice cu o putere mai mare 50 MWth
● Arii naturale protejate aflate la o distanta de pana la 20 km de instalatie
● Arii naturale protejate care pot fi afectate de instalatie
● Comunitati (de ex. scoli, spitale sau proprietati invecinate)
● Zone de patrimoniu cultural
● Soluri sensibile
● Cursuri de apa sensibile (inclusiv ape subterane)
● Zone sensibile din atmosfera (de ex. reducerea stratului de ozon din stratosfera, calitatea aerului in zona in care SCM este amenintat)
Informatiile despre identificarea receptorilor importanti si sensibili trebuie rezumate in tabelul de mai jos (extindeti tabelul daca este nevoie).*7)
*7) Receptorii sensibili la mirosuri si zgomot trebuie sa fi fost identificati in Sectiunile 5.6.3.1 si 9 din solicitare.
13.2.1.Identificarea receptorilor importanti si sensibili
Font 8
┌─────────┬───────────────────────┬───────────────────────────┬───────────────────────────────┐
│ │ │ Lista evacuarilor din │ Localizarea informatiei de │
│Harta de │ │instalatie care pot avea un│ suport privind impactul │
│referinta│ Tip de receptor care │ efect asupra receptorului │evacuarilor (de ex. rezultatele│
│ pentru │ poate fi afectat de │si parcursul lor. (Aceasta │ evaluarii BAT, rezultatele │
│receptor │emisiile din instalatie│poate include atat efectele│ modelarii detaliate, │
│ │ │ negative, cat si pe cele │ contributia altor surse ─ │
│ │ │ pozitive) │ anexate acestei solicitari │
│ │ │ │ │
├─────────┼───────────────────────┼───────────────────────────┼───────────────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────┼───────────────────────┼───────────────────────────┼───────────────────────────────┤
│ │ │ │ │
├─────────┼───────────────────────┼───────────────────────────┼───────────────────────────────┤
│ │ │ │ │
└─────────┴───────────────────────┴───────────────────────────┴───────────────────────────────┘
13.3.Identificarea efectelor evacuarilor din instalatie asupra mediului
Operatorii/Titularii de activitate trebuie sa faca dovada ca o evaluare satisfacatoare a efectelor potentiale ale evacuarilor din activitatile autorizate a fost realizata si impactul este acceptabil. Acest lucru poate fi facut prin utilizarea metodologiei de evaluare a BAT si a altor informatii suplimentare pentru a prezenta efectele asupra mediului exercitate de emisiile rezultate din activitati. Rezultatul evaluarii trebuie inclus in solicitare si rezumat in tabelul 14.3.1 de mai jos.
13.3.1.Rezumatul evaluarii impactului evacuarilor (extindeti tabelul daca este nevoie)
Font 8
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ Rezumatul evaluarii impactului │
├──────────────────────────┬───────────────────────────┬──────────────────────────────────────┤
│ Listati evacuarile │Descrierea motivelor pentru│Confirmati ca evacuarile semnificative│
│semnificative de substante│ elaborarea unei modelari │nu au drept rezultat o depasire a SCM │
│ si factorul de mediu in │ detaliate: daca aceasta a │ prin listarea Concentratiei │
│care sunt evacuate, de ex.│ fost realizata, si │Preconizate in Mediu (CPM) ca procent │
│ cele in care contributia │ localizarea rezultatelor │ din SCM pentru fiecare substanta │
│ procesului (CP) este mai │ (anexate solicitarii) │ (inclusiv efectele pe termen lung si │
│ mare de 1% din SCM*) │ │ pe termen scurt, dupa caz)*) │
│ │ │ │
├──────────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├──────────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├──────────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├──────────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
├──────────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤
│ │ │ │
└──────────────────────────┴───────────────────────────┴──────────────────────────────────────┘
*)SCM se refera la orice Standard de Calitate a Mediului aplicabil.
13.4.Managementul deseurilor
Referitor la activitatile care implica eliminarea sau valorificarea deseurilor, luati in considerare obiectivele relevante in tabelul urmator si identificati orice masuri suplimentare care trebuie luate in afara de cele pe care v─ati angajat deja sa le realizati, in scopul aplicarii BAT─urilor, in aceasta Solicitare de obtinere a autorizatiei integrate de mediu.
┌──────────────────────────────────────────────────────────┬───────────────────┐
│ Obiectiv relevant │Masuri suplimentare│
│ │care trebuie luate │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────────────┤
│a) asigurarea ca deseul este recuperat sau eliminat fara │ │
│periclitarea sanatatii umane si fara utilizarea de procese│ │
│sau metode care ar putea afecta mediul si mai ales fara: │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────┤ │
│ ● risc pentru apa, aer, sol, plante sau animale; sau │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────┤ │
│ ● cauzarea disconfortului prin zgomot si mirosuri; sau │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────┤ │
│ ● afectarea negativa a peisajului sau a locurilor de │ │
│ interes special; │ │
│ │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────┘
Referitor la obiectivul relevant
b)implementare, cat mai concret cu putinta, a unui plan facut conform
prevederilor din Planul Local de Actiune pentru protectia mediului
completati tabelul urmator:
┌──────────────────────────────────────────┬───────────────────────────────────┐
│ Identificati orice planuri de │ Faceti observatii asupra gradului │
│ dezvoltare realizate de autoritatea │ in care propunerile corespund cu │
│ locala de planificare, inclusiv planul │ continutul unui astfel de plan │
│ local pentru deseuri │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────┤
│ │ │
├──────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────┤
│ │ │
└──────────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────┘
13.5.Habitate speciale
Font 8
┌──────────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────────────────────┐
│ │ Raspuns │
│ Cerinta │(Da/Nu/identificati/confirmati│
│ │includerea, daca este cazul) │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────┤
│Ati identificat Situri de Interes Comunitar (Natura 2000), │Daca nu, treceti la Sectiunea │
│arii naturale protejate, zone speciale de conservare, care │urmatoare. │
│pot fi afectate de operatiile la care s─a facut referire in │ │
│Solicitare sau in evaluarea dumneavoastra de impact de mai │ │
│sus? │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────┤
│Ati furnizat anterior informatii legate de Directiva Habitate,│ │
│pentru SEVESO sau in alt scop? │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────┤
│Exista obiective de conservare pentru oricare din zonele │ │
│identificate? (D/N, va rugam enumerati) │ │
│ │ │
├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────┤
│Realizand evaluarea BAT pentru emisii, sunt emisiile rezultate│ │
│din activitatile dumneavoastra apropiate de sau depasesc │ │
│nivelul identificat ca posibil sa aiba un impact semnificativ │ │
│asupra ariilor protejate? │ │
│Nu uitati sa luati in considerare nivelul de fond si emisiile │ │
│existente provenite din alte zone sau proiecte. │ │
│ │ │
└──────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────┘
14.PROGRAMUL PENTRU CONFORMARE SI PROGRAMUL DE MODERNIZARE
Va rugam sa rezumati mai jos toate datele pe care le─ati propus in sectiunile anterioare ale solicitarii. Masurile incluse in Planul de actiuni si Programul de modernizare trebuie grupate pe sectiuni pentru fiecare factor de mediu afectat, masuri de reducere a poluarii, masuri de remediere a poluarii istorice, pe baza obiectivului principal al masurii respective.
┌──────────────────────────┬─────────────────────┬─────────┬───────────────────┐
│ Masura │ Data propusa pentru │ Costuri │Sursa de finantare │
│ │ implementare │ │ Nota │
│ │ │ │ │
├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │
├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────┼───────────────────┤
│ │ │ │ │
└──────────────────────────┴─────────────────────┴─────────┴───────────────────┘
05.12.2005Anexa 1 a fost introdusă de ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005 și are conținutul anexei 1 din același act normativ.
la procedura
CONTINUTUL─CADRU
pentru autorizatia integrata de mediu
Numele ARPM ..........................
Adresa ARPM ..........................
AUTORIZATIE INTEGRATA DE MEDIU
Numarul de inregistrare al autorizatiei: ..........
Titularul autorizatiei: ...........................
Locatia activitatii: .............................
Categoria de activitate conf. anexei 1 a Ordonantei de Urgenta a
Guvernului nr. 34/2002:
Codul CAEN: ............................
Codul Nose ─ P: ........................
Codul SNAP 2: ..........................
Emisa de: ..................... Titlul ............
Data emiterii: .....................
( L.S. )
1.DATE DE IDENTIFICARE A TITULARULUI ACTIVITATII ............
2.TEMEIUL LEGAL
3.CATEGORIA DE ACTIVITATE ...............................
4.DOCUMENTATIA SOLICITARII ..............................
5.MANAGEMENTUL ACTIVITATII
6.MATERII PRIME SI AUXILIARE ............................
7.RESURSE: APA, ENERGIE, GAZE NATURALE .................
7.1.APA ............................................
7.1.1.Alimentarea cu apa: ..........................
7.1.2.Evacuarea apelor uzate: ......................
7.1.3.Ape subterane
7.2.UTILIZAREA EFICIENTA A ENERGIEI ..............
7.3.GAZE NATURALE .................................
8.DESCRIEREA INSTALATIEI SI A FLUXURILOR TEHNOLOGIE EXISTENTE
PE AMPLASAMENT ................
9.INSTALATII PENTRU RETINEREA, EVACUAREA SI DISPERSIA POLUANTILOR
IN MEDIU ..................
9.1.AER ..........................................
9.2.APA ..........................................
9.3.SOL ..........................................
9.4.ALTE DOTARI ..................................
10.CONCENTRATII DE POLUANTI ADMISE LA EVACUAREA IN MEDIUL
INCONJURATOR, NIVEL DE ZGOMOT ............
10.1.AER ........................................
10.1.1.Emisii ...................................
10.1.2.Imisii ...................................
10.2.APA (inclusiv in apa subterana daca este cazul) .........
10.3.SOL .............................................
10.4.ZGOMOT: .........................................
11.GESTIUNEA DESEURILOR ..................................
11.1.DESEURI PRODUSE, COLECTATE, STOCATE TEMPORAR ...........
11.1.1.Deseuri nepericuloase .......................
11.1.2.Deseuri periculoase .........................
11.2.DESEURI REFOLOSITE ............................
11.3.DESEURI COMERCIALIZATE ........................
11.4.DEPOZITARE DEFINITIVA A DESEURILOR ............
12.INTERVENTIA RAPIDA/PREVENIREA SI MANEGEMENTUL SITUATIILOR
DE URGENTA, SIGURANTA INSTALATIEI ..................
13.MONITORIZAREA ACTIVITATII ..........................
13.1.1.AER ─ emisii ...............................
13.1.2.AER ─ imisii ...............................
13.2.APA (inclusiv apa subterana daca este cazul)
13.3.SOL ..........................................
13.4.DESEURI ......................................
13.4.1.Deseuri tehnologice ........................
13.4.2.Ambalaje ...................................
13.5.ZGOMOT .......................................
13.6.MIROSURI .....................................
14.RAPORTARI LA UNITATEA TERITORIALA PENTRU PROTECTIA MEDIULUI
SI PERIODICITATEA ACESTORA .................
15.OBLIGATIILE TITULARULUI ACTIVITATII ..................
16.MANAGEMENTUL INCHIDERII INSTALATIEI, MANAGEMENTUL REZIDUURILOR
17.GLOSAR DE TERMENI
05.12.2005Anexa 2 a fost introdusă de ORDINUL nr. 1.158 din 15 noiembrie 2005 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.091 din 5 decembrie 2005 și are conținutul anexei 2 din același act normativ.
───────
Forma oficială este cea publicată în Monitorul Oficial.