Ordin nr. 888 din 25 iulie 2014
privind aprobarea cuantumului tarifului pentru activităţile desfăşurate de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale în domeniul medicamentelor de uz uman
- Emitent
- Ministerul Sănătății
- Publicat în
- Monitorul Oficial nr. 572 din 31 iulie 2014
Textul actului · 6 articole
Cuprins
Văzând Referatul de aprobare nr. NB 5.816/2014 al Direcţiei politica medicamentului şi a dispozitivelor medicale şi Adresa Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale nr. 50.401E din 2 iulie 2014, înregistrată la Ministerul Sănătăţii cu nr. 40.224 din 2 iulie 2014,
având în vedere prevederile art. 857 din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare,
în conformitate cu prevederile art. 10 lit. d) din Hotărârea Guvernului nr. 734/2010 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul art. 7 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 144/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare,
ministrul sănătăţii emite următorul ordin:
Articolul 1
Se aprobă cuantumul tarifului pentru activităţile desfăşurate de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale în domeniul medicamentelor de uz uman, conform anexei care face parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 2
(1)Solicitanţii români de servicii prestate de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale plătesc contravaloarea în lei a sumelor prevăzute în anexă la cursul Băncii Naţionale a României din ziua emiterii facturii.
(2)Solicitanţii străini de servicii prestate de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale plătesc fie în valută sumele prevăzute în anexă, fie contravaloarea lor în lei, la cursul Băncii Naţionale a României din ziua emiterii facturii.
Articolul 3
Procedura administrativă de gestionare a sumelor intrate în contul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale în cazul întreruperii procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a autorizaţiei de punere pe piaţă (APP) şi de aprobare a unei variaţii este următoarea:
a)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP după efectuarea plăţilor aferente procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP, cuantumul taxei de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP plătită de solicitanţi în conformitate cu prevederile art. 854 din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare, la depunerea cererii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP se virează de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale la bugetul de stat;
b)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP după efectuarea plăţilor aferente procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP, cuantumul tarifului de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP plătit de solicitanţi, în conformitate cu prevederile pct. III din anexă se gestionează astfel:
(i)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP este depusă de solicitant înainte de validarea cererii de autorizare/reînnoire a APP, suma respectivă, la solicitarea acestuia, poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(ii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP este depusă de solicitant după validarea cererii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP, dar înainte de începerea procedurii, în cazul procedurilor de recunoaştere mutuală sau descentralizată, respectiv nu mai târziu de 90 de zile calendaristice de la efectuarea plăţii în cazul procedurii naţionale, la cererea solicitantului, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(iii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare de punere pe piaţă/reînnoire a APP este depusă de solicitant la Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale după începerea procedurii, în cazul procedurilor de recunoaştere mutuală sau descentralizată, respectiv după împlinirea a 90 de zile calendaristice de la efectuarea plăţii în cazul procedurii naţionale, suma achitată se reţine de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale şi nu mai poate fi restituită;
c)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de aprobare a unei variaţii după efectuarea plăţii aferente procedurii de aprobare a variaţiei şi după validarea cererii de aprobare a variaţiei, dar înainte de solicitarea de informaţii suplimentare de către Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale, la solicitarea acestuia, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
d)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de aprobare a unei variaţii după solicitarea de informaţii suplimentare de către Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale, suma achitată se reţine de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale şi nu mai poate fi restituită.
Articolul 4
Procedura administrativă de gestionare a sumelor intrate în contul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale în cazul întreruperii procedurii de evaluare şi autorizare a studiilor clinice şi amendamentelor este următoarea:
a)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de autorizare a unui studiu clinic cu un medicament de uz uman după efectuarea plăţilor aferente procedurii de autorizare a unui studiu clinic, cuantumul tarifului de autorizare a studiului clinic plătit de solicitanţi în conformitate cu prevederile pct. III din anexă se gestionează astfel:
(i)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare a unui studiu clinic cu un medicament de uz uman este depusă de solicitant înainte de validarea cererii, suma respectivă, la solicitarea acestuia, poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(ii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare a unui studiu clinic cu un medicament de uz uman este depusă de solicitant după validarea cererii de autorizare, dar nu mai târziu de 25 de zile calendaristice de la începerea procedurii, la cererea solicitantului, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(iii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare a unui studiu clinic cu un medicament de uz uman este depusă de solicitant la Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale după ziua 25 de la începerea procedurii, suma achitată se reţine de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale şi nu mai poate fi restituită;
b)dacă cererea de autorizare a unui studiu clinic cu un medicament de uz uman este respinsă în urma procedurii de validare, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată la cererea solicitantului, pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
c)dacă un solicitant anunţă retragerea cererii de aprobare a unui amendament important la un studiu clinic cu un medicament de uz uman după efectuarea plăţii aferente procedurii de aprobare a amendamentului la studiul clinic, tariful de evaluare a amendamentului la studiul clinic plătit de solicitanţi în conformitate cu prevederile pct. III din anexă se gestionează astfel:
(i)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de aprobare a amendamentului la studiul clinic este depusă de solicitant înainte de validarea cererii, suma respectivă, la solicitarea acestuia, poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(ii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de aprobare a amendamentului la studiul clinic este depusă de solicitant după validarea cererii, dar nu mai târziu de 15 zile calendaristice de la începerea procedurii, la cererea solicitantului, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv;
(iii)în cazul în care cererea de întrerupere a procedurii de autorizare este depusă de solicitant la Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale după ziua 15 de la începerea procedurii, suma achitată se reţine de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale şi nu mai poate fi restituită;
d)dacă cererea de aprobare a unui amendament important la un studiu clinic este respinsă în urma procedurii de validare, la cererea solicitantului, 90% din valoarea tarifului poate fi returnată/redirecţionată pentru o altă plată datorată Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale de solicitantul respectiv.
Articolul 5
La data intrării în vigoare a prezentului ordin, Ordinul ministrului sănătăţii nr. 716/2009 privind aprobarea tarifelor şi a valorii cotizaţiei de menţinere în vigoare a autorizaţiei de punere pe piaţă, practicate de Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 422 din 19 iunie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, se abrogă.
Articolul 6
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
p. Ministrul sănătăţii,
Francisk Iulian Chiriac,
secretar de stat
Bucureşti, 25 iulie 2014.
Nr. 888.
Anexa
CUANTUMUL
tarifului pentru activităţile desfăşurate de Agenţia Naţională a
Medicamentului şi a Dispozitivelor
Medicale în domeniului medicamentelor de uz uman
I. Controlul de laborator al medicamentelor nonbiologice şi biologice de uz uman şi activităţi conexe
Font 9
┌──────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐
│Nr. │ │Cuantumul│
│crt. │ Denumirea activităţii │tarifului│
│ │ │- euro - │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ │ │ │
│ A. │Control fizico-chimic │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 1.│Claritatea şi gradul de opalescenţă ale lichidelor │ 30 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 2.│Concentrarea soluţiilor extractive apoase/cu solvenţi organici prin │ │
│ │distilare la rotavapor │ 50 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 3.│Concentraţia în alcool a preparatelor farmaceutice │ 47 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 4.│Controlul impurităţilor macroscopice din soluţii injectabile şi │ │
│ │perfuzabile din fiole şi flacoane/pulberi injectabile şi produse │ │
│ │liofilizate │ 11 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 5.│Controlul limitelor de impurităţi anorganice şi substanţe organice │ │
│ │străine │ 52 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 6.│Controlul mărimii şi formei particulelor în suspensie, la microscop │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 7.│Controlul microchimic/microscopic al produselor vegetale │ 26 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 8.│Controlul organoleptic (aspect, culoare, gust, miros) │ 5 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 9.│Degresarea produselor vegetale în vederea dozării │ 19 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 10.│Densitatea relativă │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 11.│Determinarea apei, titrare cu reactivul Karl-Fischer (inclusiv calibrare)│ 54 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 12.│Determinarea cromatografică pe coloană │ 142 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 13.│Determinarea densităţii aparente la pulberi │ 14 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 14.│Determinarea dimensiunii comprimatelor (grosimea, diametrul, │ │
│ │lungimea, lăţimea) │ 7 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 15.│Determinarea friabilităţii comprimatelor │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 16.│Determinarea granulometrică la pulberi │ 14 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 17.│Determinarea limitei de aciditate, alcalinitate │ 14 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 18.│Determinarea numărului de doze pe flacon spray │ 11 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 19.│Determinarea osmolarităţii │ 13 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 20.│Determinarea omogenităţii unguentelor, supozitoarelor │ 6 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 21.│Determinarea pH-ului │ 20 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 22.│Determinarea profilului cinetic de cedare a substanţelor medicamentoase │ 173 │
│ │din forme farmaceutice solide orale cu eliberare prelungită │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 23.│Determinarea purităţii medicamentelor de uz uman prin cromatografie │ │
│ │lichidă de înaltă performanţă │ 323 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 24.│Determinarea rezistenţei supozitoarelor │ 22 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 25.│Determinarea substanţelor grase totale │ 25 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 26.│Determinarea timpului de dizolvare la produsele liofilizate │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 27.│Determinarea tipului de emulsie │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 28.│Determinarea uleiurilor volatile din produse vegetale │ 10 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 29.│Determinarea viscozităţii cu viscozimetrul cu bilă/capilar/rotaţional │ 39 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 30.│Determinarea vitezei de sedimentare │ 16 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 31.│Dezagregarea supozitoarelor şi ovulelor │ 33 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 32.│Dezagregarea produselor efervescente/gastrosolubile │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 33.│Dezagregarea produselor enterosolubile │ 39 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 34.│Distrugerea probei în vederea determinării limitelor de impurităţi │ │
│ │anorganice │ 24 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 35.│Dozarea fizico-chimică în mediu apos/substanţe acide în mediu neapos/ │ │
│ │substanţe bazice în mediu neapos │ 55 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 36.│Dozarea gazcromatografică │ 209 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 37.│Dozarea gazcromatografică cuplată cu Head-Speace │ 470 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 38.│Dozarea prin spectrofotometrie de absorbţie atomică │ 120 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 39.│Dozarea potenţiometrică │ 75 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 40.│Dozarea prin cromatografie lichidă de înaltă performanţă │ 326 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 41.│Dozarea nitrogenului din combinaţii organice │ 32 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 42.│Dozarea oxigenului │ 34 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 43.│Dozarea spectrofotometrică UV, vizibil sau fluorimetrică - în soluţie │ │
│ │alcoolică/în solvenţi organici/în soluţie apoasă │ 117 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 44.│Dozarea substanţelor solubile din produsele vegetale │ 20 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 45.│Dozarea taninurilor din produse vegetale │ 79 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 46.│Etanşeitatea flacoanelor spray/pliculeţelor cu pulbere efervescentă │ 12 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 47.│Extracţia principiilor active din medicamente/produse vegetale în │ │
│ │vederea identificării sau dozării │ 79 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 48.│Factorul de îmbibare al produselor vegetale │ 13 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 49.│Filtrarea prin filtre-membrană cu porozitate 0,30-0,50/micrometri pentru │ │
│ │determinări cu aparatură de înaltă performanţă │ 15 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 50.│Funcţionarea sistemului de pulverizare (spray) │ 14 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 51.│Identificarea prin cromatografie în strat subţire │ 38 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 52.│Identificarea prin reacţii chimice de diazotare - cuplare/de │ │
│ │oxidoreducere/de alte tipuri/pentru anioni/pentru cationi │ 22 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 53.│Identificarea şi puritatea prin gazcromatografie │ 200 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 54.│Identificarea spectrofotometrică în I.R. │ 15 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 55.│Identificarea spectrofotometrică în UV şi vizibil - în soluţie alcoolică/│ │
│ │în soluţie apoasă/în solvenţi organici │ 78 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 56.│Indice de acetil/aciditate/amăreală/ester/hidroxil/iod/de peroxid │ 35 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 57.│Indice de refracţie │ 19 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 58.│Indice de saponificare │ 26 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 59.│Masa totală pe recipient (soluţii, suspensii, emulsii, unguente) │ 17 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 60.│Pierdere prin uscare la etuvă sau în exicator │ 21 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 61.│Punct de fierbere/de picurare/de topire la capilar/pentru supozitoare │ 14 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 62.│Puritatea prin cromatografie în strat subţire │ 79 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 63.│Putere rotatorie │ 26 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 64.│Reziduu insolubil în acid clorhidric 100 g/l/prin calcinare/prin │ │
│ │evaporare │ 34 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 65.│Rezistenţa comprimatelor determinată cu durometrul │ 6 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 66.│Solubilitate │ 20 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 67.│Substanţe nesaponificabile │ 60 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 68.│Substanţe solubile în apă, acizi │ 17 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 69.│Test de dizolvare │ 85 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 70.│Uniformitatea conţinutului │ 35 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 71.│Uniformitatea masei formelor unidoză/pulberilor injectabile │ 20 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 72.│Uniformitatea volumului pe flacon, fiolă │ 10 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ B. │Control microbiologic │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 73.│Activitatea microbiologică a antibioticelor prin metoda turbidimetrică │ 184 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 74.│Activitatea microbiologică a antibioticelor şi vitaminelor prin metoda │ │
│ │difuzimetrică │ 200 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 75.│Activitatea microbiologică a vitaminelor prin metoda turbidimetrică │ 235 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 76.│Contaminarea microbiană - metoda însămânţării directe │ 233 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 77.│Contaminarea microbiană - metoda filtrării prin membrană │ 287 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 78.│Controlul eficacităţii conservanţilor antimicrobieni │ 331 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 79.│Controlul sterilităţii antibioticelor - metoda filtrării prin membrană │ │
│ │în sistem închis "Steritest" │ 300 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 80.│Controlul sterilităţii antibioticelor prin metoda filtrării prin membrană│ │
│ │în sistem deschis (Millipore) │ 331 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 81.│Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi pulberilor solubile - metoda │ │
│ │filtrării prin membrană în sistem închis "Steritest" │ 264 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 82.│Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi pulberilor solubile prin │ │
│ │metoda filtrării prin membrană în sistem deschis (Millipore) │ 243 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 83.│Controlul sterilităţii soluţiilor apoase şi soluţiilor uleioase cu volum │ │
│ │până la 4 ml/4 ml şi 10 ml/10 ml şi 40 ml, pulberilor, unguentelor şi │ │
│ │cremelor - prin metoda însămânţării directe │ 184 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 84.│Controlul sterilităţii soluţiilor perfuzabile sau medicamentelor cu │ │
│ │activitate antimicrobiană - prin metoda însămânţării directe │ 204 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 85.│Controlul sterilităţii uleiurilor şi soluţiilor uleioase, unguentelor şi │ │
│ │cremelor - metoda filtrării prin membrană în sistem închis "Steritest" │ 283 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 86.│Controlul sterilităţii uleiurilor şi soluţiilor uleioase, unguentelor şi │ │
│ │cremelor prin metoda filtrării prin membrană în sistem deschis (Millipore│ 261 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 87.│Determinarea activităţii bactericide şi fungicide a antisepticelor şi │ │
│ │dezinfectanţilor │ 402 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 88.│Punerea în evidenţă a enterobacteriilor şi a anumitor altor bacterii │ │
│ │gram - negative │ 131 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 89.│Punerea în evidenţă a microorganismelor din genul Clostridium/ │ │
│ │Salmonella/Escherichia Coli/Pseudomonas aeruginosa/Staphylococcus aureus │ 151 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ C. │Control farmaco-toxicologic* │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 90.│Controlul antigenităţii la 21 de zile │ 435 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 91.│Controlul conţinutului în endotoxine prin metoda cinetică cromogenică/ │ │
│ │turbidimetrică/gel - clot (test L.A.L.) │ 491 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 92.│Controlul impurităţilor pirogene │ 496 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 93.│Controlul impurităţilor pirogene pe 6 iepuri │ 929 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 94.│Controlul toleranţei locale prin injectarea intramusculară la iepure │ 757 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 95.│Controlul toxicităţii pe 3 iepuri │ 375 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 96.│Determinarea toxicităţii sistemice în experiment subacut cu examen │ │
│ │anatomopatologic │ 1.876 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 97.│Toleranţa locală pe conjuctivă de iepure │ 547 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ D. │Controlul radiofarmaceutic │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 98.│Măsurarea radioactivităţii │ 29 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 99.│Determinarea purităţii radiochimice │ 91 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 100.│Determinarea purităţii radionuclidice │ 117 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ E. │Controlul imunogenităţii şi anatomie patologică │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 101.│Controlul activităţii specifice (titru antigenic in vivo - U.B) pe │ │
│ │7 şoareci │ 152 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 102.│Controlul imunogenităţii in vivo pe 12 cobai │ 793 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 103.│Controlul imunogenităţii in vivo pe 22 cobai │ 1.266 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 104.│Controlul nepatogenităţii │ 347 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 105.│Controlul toxicităţii anormale in vivo pe (5 şoareci + 2 cobai ) │ 227 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 106.│Controlul toxicităţii anormale in vivo pe 5 şoareci │ 98 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 107.│Control toxicităţii specifice in vivo pe 5 cobai │ 502 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ F. │Control produse biologice** │ │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 108.│Controlul purităţii (pe lamă) frotiu Gram │ 36 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 109.│Controlul purităţii prin însămânţare (în tub) │ 83 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 110.│Controlul activităţii specifice in vitro (determinare titru viral vaccin │ │
│ │monovalent: rujeolic, urlian sau rubeolic) │ 255 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 111.│Controlul activităţii specifice in vitro (determinare titru viral vaccin │ │
│ │poliomielitic) │ 518 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 112.│Controlul activităţii specifice prin dublă difuzie │ 163 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 113.│Controlul concentraţiei (nefelometrie) │ 31 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 114.│Controlul identităţii (pe lamă) frotiu Ziehl Neelsen │ 42 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 115.│Controlul identităţii şi/sau activităţii specifice prin contraimuno- │ │
│ │electroforeză │ 215 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 116.│Controlul identităţii şi/sau activităţii specifice prin imunoelectro- │ │
│ │foreză │ 219 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 117.│Controlul identităţii şi/sau titrului prin aglutinare în tub │ 36 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 118.│Controlul identităţii şi/sau titrului prin aglutinare pe lamă │ 29 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 119.│Controlul purităţii prin însămânţare (pe placă) │ 69 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 120.│Controlul purităţii proteice prin electroforeză în gel de Agaroza-Sebia │ 208 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 121.│Controlul concentraţiei proteice (biuret) │ 60 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 122.│Controlul concentraţiei proteice prin metoda Lowry │ 121 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 123.│Controlul conţinutului de aluminiu prin metoda complexonometrică │ 107 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 124.│Controlul conţinutului în fenol │ 116 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 125.│Controlul conţinutului în formaldehidă liberă │ 60 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 126.│Controlul conţinutului în Thiomersal │ 95 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 127.│Curbă de etalonare pentru concentraţie proteică (biuret) │ 62 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 128.│Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în fenol │ 114 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 129.│Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în Thiomersal │ │
│ │(dozare) │ 96 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 130.│Curbă de etalonare pentru determinarea concentraţiei proteice în vaccinul│ │
│ │gripal │ 179 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 131.│Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în formaldehidă │ │
│ │liberă │ 64 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 132.│Determinarea concentraţiei ionilor de Na, K şi Cl cu analizorul AVL List │ 32 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 133.│Determinarea identităţii şi concentraţiei de hemaglutinină şi ovalbumină │ │
│ │prin metoda imunodifuziei radiale simple IDRS la vaccinul gripal │ │
│ │trivalent purificat şi inactivat │ 177 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 134.│Determinarea identităţii prin metoda dublei difuzii radiale Ouchterlony │ │
│ │la vaccinuri │ 144 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 135.│Determinarea concentraţiei proteice prin metoda Bradford │ 132 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 136.│Determinarea potenţei la vaccinuri prin metoda ELISA de măsurare a │ │
│ │anticorpilor în ser (pe şoareci) │ 458 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 137.│Determinarea potenţei la vaccinuri prin metoda ELISA de măsurare a │ │
│ │anticorpilor în ser (pe cobai) │ 458 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 138.│Determinări prin însămânţări pe mediu solid la produsele BCG (identitate,│ │
│ │număr unităţi viabile, stabilitate termică, rată medie de supravieţuire) │ 337 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 139.│Identificare/titru în hemaglutinine anti A şi anti B (metoda indirectă) │ 101 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 140.│Curbă de etalonare pentru determinarea conţinutului în formaldehidă │ │
│ │liberă Ph. Eur. │ 66 │
├──────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤
│ 141.│Controlul conţinutului în formaldehidă liberă Ph. Eur. │ 64 │
└──────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘
* Restul materialelor specifice vor fi aduse de beneficiar (substanţă de referinţă, standard internaţional şi unele etaloane).
** Restul materialelor specifice vor fi aduse de beneficiar (substanţă de referinţă, imunoplăci, kit Cormay gel prot 100).
II. Inspecţii diverse şi activităţi conexe
Font 9
┌────┬─────────────────────────────────────────────────┬────────────┬──────────┬───────────┐
│Nr. │ │ Cuantumul │Componentă│ Componentă│
│crt.│ Denumirea activităţii │ tarifului │ fixă** │ variabilă │
│ │ │ - euro -* │ │ *** │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 1.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │fabricaţie pentru producătorii de medicamente de │ │ │ │
│ │uz uman/medicamente pentru investigaţie clinică/ │ │ │ │
│ │materii prime din România (pentru fabricaţia │ │ │ │
│ │produselor sterile) │ 1.742 │ 1.496 │ 246 │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 2.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │fabricaţie pentru producătorii de medicamente de │ │ │ │
│ │uz uman/medicamente pentru investigaţie clinică/ │ │ │ │
│ │materii prime din România (pentru fabricaţia │ │ │ │
│ │produselor nesterile) │ 1.561 │ 1.358 │ 203 │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 3.│Inspecţie de urmărire a modului de rezolvare a │ │ │ │
│ │deficienţelor constatate în timpul inspecţiei de │ │ │ │
│ │autorizare de fabricaţie (totală sau parţială) la│ │ │ │
│ │producătorii de medicamente de uz uman/ │ │ │ │
│ │medicamente pentru investigaţie clinică/materii │ │ │ │
│ │prime din România │ 1.348 │ 1.348 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 4.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │import pentru importatorii de medicamente de uz │ │ │ │
│ │uman/medicamente pentru investigaţie clinică/ │ │ │ │
│ │materii prime │ 778 │ 778 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 5.│Inspecţie la importatorii de medicamente de uz │ │ │ │
│ │uman/medicamente pentru investigaţie clinică │ │ │ │
│ │pentru verificarea modului în care persoana │ │ │ │
│ │calificată eliberează seriile de medicamente │ │ │ │
│ │importate din ţări terţe │ 360 │ 360 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 6.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │fabricaţie pentru importatorii de medicamente de │ │ │ │
│ │uz uman/medicamente pentru investigaţie clinică/ │ │ │ │
│ │materii prime, care efectuează anumite operaţii │ │ │ │
│ │din procesul de fabricaţie (de exemplu: divizare,│ │ │ │
│ │etichetare, ambalare, reambalare, alte părţi ale │ │ │ │
│ │procesului de fabricaţie) │ 863 │ 863 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 7.│Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de│ │ │ │
│ │bună practică de fabricaţie pentru producătorii │ │ │ │
│ │de medicamente de uz uman, medicamente pentru │ │ │ │
│ │investigaţie clinică/materii prime, din ţări │ │ │ │
│ │terţe, pentru fabricaţia produselor sterile │ 2.035 │ 981 │ 1.054 │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 8.│Inspecţie în vederea eliberării Certificatului de│ │ │ │
│ │bună practică de fabricaţie pentru producătorii │ │ │ │
│ │de medicamente de uz uman, medicamente pentru │ │ │ │
│ │investigaţie clinică/materii prime, din ţări │ │ │ │
│ │terţe, pentru fabricaţia produselor nesterile │ 1.753 │ 882 │ 871 │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 9.│Inspecţie efectuată înaintea obţinerii │ │ │ │
│ │Autorizaţiei de punere pe piaţă │ 451 │ 451 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 10.│Inspecţie de verificare a respectării Regulilor │ │ │ │
│ │de bună practică în studiul clinic într-o │ │ │ │
│ │unitate de profil │ 1.046 │ 514 │ 532 │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 11.│Inspecţie de urmărire a modului de rezolvare a │ │ │ │
│ │deficienţelor constatate în timpul inspecţiei │ │ │ │
│ │pentru verificarea respectării Regulilor de bună │ │ │ │
│ │practică în studiul clinic │ 514 │ 514 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 12.│Inspecţie în vederea autorizării unităţilor de │ │ │ │
│ │control independente (fizico-chimic şi/sau │ │ │ │
│ │microbiologic)/certificării de bună practică de │ │ │ │
│ │laborator (laboratoare bioanalitice din cadrul │ │ │ │
│ │centrelor de bioechivalenţă/laboratoare │ │ │ │
│ │toxicologice) │ 994 │ 994 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 13.│Inspecţie de urmărire a modului de rezolvare a │ │ │ │
│ │deficienţelor constatate în timpul inspecţiei de │ │ │ │
│ │autorizare a unităţilor de control independente │ │ │ │
│ │(fizico-chimic şi/sau microbiologic) sau de │ │ │ │
│ │certificare de bună practică de laborator │ │ │ │
│ │(laboratoare bioanalitice/laboratoare │ │ │ │
│ │toxicologice) │ 800 │ 800 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 14.│Inspecţie de verificare a activităţii de farma- │ │ │ │
│ │covigilenţă la deţinătorii autorizaţiilor de │ │ │ │
│ │punere pe piaţă │ 1.117 │ 1.117 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 15.│Inspecţie de urmărire a modului de rezolvare a │ │ │ │
│ │deficienţelor constatate în timpul inspecţiei de │ │ │ │
│ │farmacovigilenţă la deţinătorii autorizaţiilor de│ │ │ │
│ │punere pe piaţă │ 659 │ 659 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 16.│Inspecţie de verificare a respectării │ │ │ │
│ │obligaţiilor deţinătorului autorizaţiilor de │ │ │ │
│ │punere pe piaţă │ 400 │ 400 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 17.│Inspecţie pentru verificarea respectării │ │ │ │
│ │Regulilor de bună practică în studiul clinic │ │ │ │
│ │într-o unitate clinică a unui centru de bio- │ │ │ │
│ │echivalenţă │ 506 │ 506 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 18.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │distribuţie angro │ 750 │ 750 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 19.│Inspecţie de urmărire a activităţii desfăşurate │ │ │ │
│ │la distribuitorii angro │ 350 │ 350 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 20.│Inspecţie în vederea eliberării Autorizaţiei de │ │ │ │
│ │distribuţie angro pentru agenţii de intermediere │ │ │ │
│ │care efectuează tranzacţii de vânzare, procurare │ │ │ │
│ │şi/sau export de medicamente │ 350 │ 350 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 21.│Emiterea Certificatului privind conformitatea cu │ │ │ │
│ │buna practică de fabricaţie │ 81 │ 81 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 22.│Avizarea declaraţiei de export/declaraţiei de │ │ │ │
│ │export suplimentare │ 20 │ 20 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 23.│Modificarea la cerere, a unui document emis de │ │ │ │
│ │Agenţia Naţională a Medicamentului (de exemplu: │ │ │ │
│ │modificări ale autorizaţiilor de fabricaţie/ │ │ │ │
│ │import şi/sau ale anexelor la acestea, ale │ │ │ │
│ │autorizaţiilor unităţilor de control independente│ │ │ │
│ │şi/sau anexelor la acestea, ale certificatelor de│ │ │ │
│ │bună practică de laborator) sau emiterea unui │ │ │ │
│ │duplicat la un document (pierderea/deteriorarea │ │ │ │
│ │documentului) │ 136 │ 136 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 24.│Emiterea certificatului care atestă calitatea de │ │ │ │
│ │persoană calificată │ 75 │ 75 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 25.│Analiza documentaţiei depuse în vederea aprobării│ │ │ │
│ │exceptării de la prevederile legale în vigoare │ │ │ │
│ │privind ambalarea/etichetarea medicamentelor, │ │ │ │
│ │altele decât cele prevăzute de Ordinul │ │ │ │
│ │ministrului sănătăţii publice nr. 872/2006 pentru│ │ │ │
│ │aprobarea Normelor privind procedura de acordare │ │ │ │
│ │a exceptării de la obligaţia prezenţei anumitor │ │ │ │
│ │informaţii pe etichetă şi în prospect şi de la │ │ │ │
│ │obligaţia ca prospectul să fie în limba română, │ │ │ │
│ │în cazul medicamentelor de uz uman care nu sunt │ │ │ │
│ │destinate eliberării directe către pacient │ 75 │ 75 │ - │
├────┼─────────────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────┼───────────┤
│ 26.│Inspecţia în vederea acreditării furnizorilor de │ │ │ │
│ │teste de lizibilitate │ 750 │ 750 │ - │
└────┴─────────────────────────────────────────────────┴────────────┴──────────┴───────────┘
* Reprezintă cuantumul tariful inspecţiei, rezultat din însumarea celor două componente (pentru un flux de fabricaţie).
** Se referă la aspectele generale care privesc o inspecţie; se taxează o singură dată, indiferent de numărul de fluxuri de fabricaţie.
*** Se referă la un flux de fabricaţie şi la calculul cuantumului tarifului de inspecţie; se multiplică cu numărul de fluxuri inspectate.
